Chromium B.S.U. - en to sv translation catalogue (131 entries)

en: 
     Data track(s) only. CD audio not available.
sv: 
     Endast dataspår. CD-ljud ej tillgängligt.

en: 
     use_cdrom enabled. Set to '0' in the configuration file to disable.
sv: 
     use_cdrom aktiverat. Ställ in till "0" i konfigurationsfilen för att inaktivera.

en: 
    --------------------------------------------------
    Chromium B.S.U. options
    --------------------------------------------------
       -f/--fullscreen     : run in fullscreen mode
       -w/--window         : run in windowed mode
       -v/--vidmode <mode> : mode 0 =  512 x  384
                           :      1 =  640 x  480
                           :      2 =  800 x  600
                           :      3 = 1024 x  768
                           :      4 = 1280 x  960
      -na/--noaudio        : do not initialize audio
      -nb/--noblend        : disable blending (OpenGL)
      -nt/--notexborder    : do not set tex border color (OpenGL)
      -V/--version         : show version information
    --------------------------------------------------
sv: 
    --------------------------------------------------
    Flaggor för Chromium B.S.U.
    --------------------------------------------------
       -f/--fullscreen     : kör i helskärmsläge
       -w/--window         : kör i fönsterläge
       -v/--vidmode <läge> : läge 0 =  512 x  384
                           :      1 =  640 x  480
                           :      2 =  800 x  600
                           :      3 = 1024 x  768
                           :      4 = 1280 x  960
      -na/--noaudio        : initiera inte ljud
      -nb/--noblend        : inaktivera blending (OpenGL)
      -nt/--notexborder    : ställ inte i texturramfärg (OpenGL)
      -V/--version         : show version information
    --------------------------------------------------

en:    joystick 0 = %p
sv:    styrspak 0 = %p

en:   a l l o w   p o w e r - u p s   t o   p a s s   b y   f o r   b i g   p o i n t s !
sv:  l å t   p o w e r - u p s   g å   f ö r b i   d i g   f ö r   h ö g r e   p o ä n g !

en:   c r a s h   i n t o   e n e m i e s   t o   d e s t r o y   t h e m !
sv:  k r a s c h a   i n   i   f i e n d e r   f ö r   a t t   f ö r s t ö r a   d e m !

en:   d o   n o t   a l l o w  -a n y-   e n e m i e s   g e t   p a s t   y o u !
sv:  l å t   i n t e   - n å g o n -   f i e n d e   k o m m a   f ö r b i   d i g !

en:   d o w n l o a d   C h r o m i u m   B. S. U.   a t   http://chromium-bsu.sf.net/
sv:   h ä m t a   C h r o m i u m   B. S. U.   p å   http://chromium-bsu.sf.net/

en:   e v e r y   e n e m y   t h a t   g e t s   b y   c o s t s   y o u   a   l i f e !
sv:  v a r j e   f i e n d e   s o m   k o m m e r   f ö r b i   k o s t a r   d i g   e t t   l i v !

en:   r i g h t   c l i c k   t w i c e   t o   s e l f - d e s t r u c t !
sv:  h ö g e r k l i c k a   t v å   g å n g e r   f ö r   a t t   f ö r s t ö r a   d i g   s j ä l v !

en:   s e l f - d e s t r u c t   t o   p r e s e r v e   y o u r   a m m u n i t i o n !
sv:  f ö r s t ö r   d i g   s j ä l v   f ö r   a t t   s p a r a   d i n   a m m u n i t i o n !

en:  Press the 'N' key to skip to next CD track during a game.
sv: Tryck 'N' för att skippa till nästa CD-spår under spelets gång.

en: !! ERROR !! -
sv: !! FEL !! -

en: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    !! ATTENTION !! - one or more errors were encountered during audio check.
    !!                Audio will be disabled.
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sv: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    !! OBSERVERA !! - ett eller flera fel inträffade vid ljudkontrollen.
    !!                Ljud kommer att vara inaktiverat.
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

en: %d CDROM drive(s).
sv: %d CDROM-enhet(er).

en: %d EnemyAircraft allocated
sv: %d EnemyAircraft allokerat

en: (bpp=%d RGB=%d%d%d depth=%d)
sv: (bpp=%d RGB=%d%d%d djup=%d)

en: ---- error setting full screen mode ----
sv: ---- fel vid inställning av helskärmsläge ----

en: ---- error setting screen size ----
sv: ---- fel vid inställning av skärmstorlek ----

en: ---- error setting window mode ----
sv: ---- fel vid inställning av fönsterläge ----

en: ---- you must complete level %d before you can select level %d ----
sv: ---- du måste klara av nivå %d innan du kan välja nivå %d ----

en: -OpenAL-----------------------------------------------------
    Vendor     : %s
    Renderer   : %s
    Version    : %s
sv: -OpenAL-----------------------------------------------------
    Tillverkare: %s
    Renderare  : %s
    Version    : %s

en: -OpenGL-----------------------------------------------------
    Vendor     : %s
    Renderer   : %s
    Version    : %s
sv: -OpenGL-----------------------------------------------------
    Tillverkare: %s
    Renderare  : %s
    Version    : %s

en: ...shutdown complete.
sv: ...avstängning färdig.

en: ...startup complete.
sv: ...uppstart färdig.

en: /usr/share/fonts/TTF/uralic/GOTHUB__.TTF
sv: /usr/share/fonts/TTF/dejavu/DejaVuSans-Bold.ttf

en: /usr/share/fonts/TTF/uralic/GOTHU___.TTF
sv: /usr/share/fonts/TTF/dejavu/DejaVuSans.ttf

en: /usr/share/fonts/truetype/uralic/gothu___.ttf
sv: /usr/share/fonts/truetype/ttf-dejavu/DejaVuSans.ttf

en: /usr/share/fonts/truetype/uralic/gothub__.ttf
sv: /usr/share/fonts/truetype/ttf-dejavu/DejaVuSans-Bold.ttf

en: Audio.cpp - init %s
sv: Audio.cpp - initiera %s

en: Audio.cpp - initSound complete.
sv: Audio.cpp - initSound färdig.

en: AudioOpenAL::Audio done
sv: AudioOpenAL::Audio klar

en: AudioOpenAL::initSound() begin...
sv: AudioOpenAL::initSound() påbörjas...

en: AudioOpenAL::setMusicIndex -- begin
sv: AudioOpenAL::setMusicIndex -- start

en: AudioOpenAL::setMusicIndex -- end
sv: AudioOpenAL::setMusicIndex -- slut

en: AudioOpenAL::setMusicMode(SoundType mode)
sv: AudioOpenAL::setMusicMode(SoundType-läge)

en: CDROM error in AudioOpenAL::pauseGameMusic(%d)
sv: CDROM-fel i AudioOpenAL::pauseGameMusic(%d)

en: CDROM status = %d
sv: CDROM-status = %d

en: Couldn't initialize SDL: %s
sv: Kunde inte initiera SDL: %s

en: Couldn't set video mode: %s
sv: Kunde inte ställa in grafikläge: %s

en: ERROR initializing audio - AudioSDLMixer::initSound()
sv: FEL: initierar ljud - AudioSDLMixer::initSound()

en: ERROR! Could not access CDROM device %d : %s
sv: FEL! Kunde inte komma åt CDROM-enheten %d : %s

en: ERROR!! <%s> alGetError() = %s
sv: FEL!! <%s> alGetError() = %s

en: ERROR!! <%s> alcGetError() = %s
sv: FEL!! <%s> alcGetError() = %s

en: ERROR!! <%s> alutGetError() = %s
sv: FEL!! <%s> alutGetError() = %s

en: ERROR!!! OpenGL error: %s
sv: FEL!!! OpenGL-fel: %s

en: ERROR!!! SDL error '%s'
sv: FEL!!! SDL-fel "%s"

en: ERROR: Could not allocate memory in AudioOpenAL::loadMP3
sv: FEL: Kunde inte allokera minne i AudioOpenAL::loadMP3

en: ERROR: Could not allocate memory in AudioOpenAL::loadVorbis
sv: FEL: Kunde inte allokera minne i AudioOpenAL::loadVorbis

en: ERROR: Could not open "%s" in AudioOpenAL::loadMP3
sv: FEL: Kunde inte öppna "%s" i AudioOpenAL::loadMP3

en: ERROR: Could not open "%s" in AudioOpenAL::loadVorbis
sv: FEL: Kunde inte öppna "%s" i AudioOpenAL::loadVorbis

en: ERROR: alutLoadMP3() failed in AudioOpenAL::loadMP3
sv: FEL: alutLoadMP3() misslyckades i AudioOpenAL::loadMP3

en: ERROR: alutLoadVorbis() failed in AudioOpenAL::loadVorbis
sv: FEL: alutLoadVorbis() misslyckades i AudioOpenAL::loadVorbis

en: ERROR: filename too long: "%s", line %d
sv: FEL: filnamnet är för långt: "%s", rad %d

en: Extensions :
sv: Tillägg :

en: FTGL: error loading font
sv: FTGL: fel vid inläsning av typsnitt

en: FTGL: error loading font: %s
sv: FTGL: fel vid inläsning av typsnitt: %s

en: GLC: couldn't set context
sv: GLC: kunde inte ställa in kontext

en: Generating random sequences
sv: Genererar slumpmässiga sekvenser

en: Gothic Uralic
sv: DejaVu Sans

en: Music volume = %f
sv: Musikvolym = %f

en: SDL initialized.
sv: SDL initierad.

en: Scrolling space shooter
sv: Vertikalrullande skjutspel i rymdmiljö (Shoot'em up)

en: Shoot'em up space shooter
sv: Rymdskjutspel (Shoot'em up)

en: Shutting down...
sv: Stänger av...

en: Starting up...
sv: Startar upp...

en: Tracks: %d
sv: Spår: %d

en: UNKNOWN(type=%d)
sv: OKÄND(typ=%d)

en: WARNING: Config::init() has already been called.
sv: VARNING: Config::init() har redan anropats.

en: WARNING: Global::init() has already been called.
sv: VARNING: Global::init() har redan anropats.

en: WARNING: HiScore::init() has already been called.
sv: VARNING: HiScore::init() har redan anropats.

en: WARNING: MP3 support not available: "%s", line %d
sv: VARNING: MP3-stöd inte tillgängligt: "%s", rad %d

en: WARNING: Ogg/Vorbis support not available: "%s", line %d
sv: VARNING: Ogg/Vorbis-stöd inte tillgängligt: "%s", rad %d

en: WARNING: PlayList support not compiled in (AudioOpenAL.cpp): %s
sv: VARNING: Stöd för spellista har inte kompilerats in (AudioOpenAL.cpp): %s

en: WARNING: could not read config file (%s)
sv: VARNING: kunde inte läsa konfigurationsfilen (%s)

en: WARNING: could not read score file (%s)
sv: VARNING: kunde inte läsa poängfil (%s)

en: WARNING: could not write config file (%s)
sv: VARNING: kunde inte skriva konfigurationsfil (%s)

en: WARNING: could not write score file (%s)
sv: VARNING: kunde inte skriva poängfil (%s)

en: WARNING: empty score file (%s)
sv: VARNING: tom poängfil (%s)

en: WARNING: file type not recognized: "%s": "%s", line %d
sv: VARNING: filtypen känns inte igen: "%s": "%s", rad %d

en: audio
sv: ljud

en: buffer = "%s
    "
sv: buffert = "%s
    "

en: congratulations!
     
    l e v e l
     %d 
    c o m p l e t e
sv: gratulerar!
     
    n i v å
     %d 
    a v k l a r a d

en: do not let -any- ships past you! each one costs you a life!
sv: låt inte -några- skepp passera dig! varje skepp kostar dig ett liv!

en: done.
sv: klar.

en: easy
sv: lätt

en: error loading font
sv: fel vid inläsning av typsnitt

en: error loading font: %s
sv: fel vid inläsning av typsnitt: %s

en: exit.
sv: avsluta.

en: experienced
sv: erfaren

en: f u l l s c r e e n
sv: h e l s k ä r m

en: false
sv: falskt

en: fish in a barrel
sv: fisk i en tunna

en: fun
sv: roligt

en: g f x    d e t a i l
sv: g r a f i k n i v å

en: high
sv: hög

en: high scores
sv: högsta poäng

en: high scores:
sv: poänglista:

en: impossible
sv: omöjligt

en: insane
sv: galet

en: key '%s' pressed
sv: tangent "%s" nedtryckt

en: key = %d
sv: tangent = %d

en: l e v e l
sv: n i v å

en: l o s e r
sv: f ö r l o r a r e

en: let super shields pass by for an extra life!
sv: låt supersköldar passera dig för att få ett extraliv!

en: loaded %s
sv: läste in %s

en: low
sv: låg

en: m o v e m e n t   s p e e d
sv: f ö r f l y t t n i n g s h a s t i g h e t

en: m u s i c    v o l u m e
sv: m u s i k v o l y m

en: music playlist:
sv: musikspellista:

en: n e w    g a m e
sv: n y t t   s p e l

en: n o t   b a d !
    rank : %d
    
    %d
sv: i n t e   i l l a !
    rank : %d
    
    %d

en: new high score!
    
    %d
sv: nytt högsta poäng!
    
    %d

en: no joysticks found
sv: inga styrspakar hittades

en: nobody
sv: ingen

en: num enemies on screen = %d
sv: antal fiender på skärmen = %d

en: num joysticks = %d
sv: antal styrspakar = %d

en: p a u s e d
sv: p a u s a d

en: project
sv: projekt

en: q u i t
sv: a v s l u t a

en: reptile
sv: reptil

en: s c r e e n    s i z e
sv: s k ä r m s t o r l e k

en: s k i l l
sv: s v å r i g h e t s g r a d

en: s o u n d    f x    v o l u m e
sv: v o l y m - l j u d e f f e k t e r

en: stopping OpenAL...
sv: Stoppar OpenAL...

en: track %2d: %s
sv: spår %2d: %s

en: track %d is data - trying next track...
sv: Spår %d är data - testar nästa spår...

en: true
sv: sant

en: video mode set
sv: grafikläge inställt

en: wimp
sv: kyckling

en: wrote config file (%s)
sv: skrev konfigurationsfil (%s)
