flatpak master - en to sv translation catalogue (1222 entries)

en: 
     Build applications
sv: 
     Bygg program

en: 
     Find applications and runtimes
sv: 
     Hitta program och exekveringsmiljöer

en: 
     Manage dynamic permissions
sv: 
     Hantera dynamiska rättigheter

en: 
     Manage file access
sv: 
     Hantera filåtkomst

en: 
     Manage remote repositories
sv: 
     Hantera fjärrförråd

en: 
     Manage running applications
sv: 
     Hantera körande program

en: 
    Info: (pinned) runtime %s%s%s branch %s%s%s is end-of-life, in favor of %s%s%s branch %s%s%s
sv: 
    Info: (nålad) exekveringsmiljö %s%s%s gren %s%s%s har nått slutet på sin livstid, till förmån för %s%s%s gren %s%s%s

en: 
    Info: (pinned) runtime %s%s%s branch %s%s%s is end-of-life, with reason:
sv: 
    Info: (nålad) exekveringsmiljö %s%s%s gren %s%s%s har nått slutet på sin livstid, med anledning:

en: 
    Info: app %s%s%s branch %s%s%s is end-of-life, in favor of %s%s%s branch %s%s%s
sv: 
    Info: program %s%s%s gren %s%s%s har nått slutet på sin livstid, till förmån för %s%s%s gren %s%s%s

en: 
    Info: app %s%s%s branch %s%s%s is end-of-life, with reason:
sv: 
    Info: program %s%s%s gren %s%s%s har nått slutet på sin livstid, med anledning:

en: 
    Info: runtime %s%s%s branch %s%s%s is end-of-life, in favor of %s%s%s branch %s%s%s
sv: 
    Info: exekveringsmiljö %s%s%s gren %s%s%s har nått slutet på sin livstid, till förmån för %s%s%s gren %s%s%s

en: 
    Info: runtime %s%s%s branch %s%s%s is end-of-life, with reason:
sv: 
    Info: exekveringsmiljö %s%s%s gren %s%s%s har nått slutet på sin livstid, med anledning:

en: 
    These runtimes in installation '%s' are pinned and won't be removed; see flatpak-pin(1):
sv: 
    Dessa exekveringsmiljöer i installationen ”%s” nålas och kommer inte tas bort; se flatpak-pin(1):

en:  - Enumerate running sandboxes
sv:  - Räkna upp sandlådor som körs

en:  - List installed apps and/or runtimes
sv:  - Lista installerade program och/eller exekveringsmiljöer

en:  - List remote repositories
sv:  - Lista fjärrförråd

en:  - Show history
sv:  - Visa historik

en:  Commit:
sv:  Incheckning:

en:  Date:
sv:  Datum:

en:  Manage installed applications and runtimes
sv:  Hantera installerade program och exekveringsmiljöer

en:  REMOTE REF - Show information about an application or runtime in a remote
sv:  FJÄRRFÖRRÅD REF - visa information om ett program eller en exekveringsmiljö i ett fjärrförråd

en:  Subject:
sv:  Ämne:

en:  [REMOTE or URI] - Show available runtimes and applications
sv:  [FJÄRRFÖRRÅD eller URI] - Visa tillgängliga exekveringsmiljöer och program

en:  application base
sv:  programbas

en:  debug symbols
sv:  felsökningssymboler

en:  development platform
sv:  utvecklingsplattform

en:  docs
sv:  dokumentation

en:  platform
sv:  plattform

en:  sourcecode
sv:  källkod

en:  translations
sv:  översättningar

en:  with arch ‘%s’
sv:  med ark ”%s”

en:  with branch ‘%s’
sv:  med gren ”%s”

en: "flatpak run" is not intended to be run as `sudo flatpak run`. Use `sudo -i` or `su -l` instead and invoke "flatpak run" from inside the new shell.
sv: ”flatpak run” är inte avsett att köras som ”sudo flatpak run”, använd ”sudo -i” eller ”su -l” istället och anropa ”flatpak run” inifrån det nya skalet.

en: %s (commit %s) not installed
sv: %s (incheckning %s) inte installerad

en: %s already installed
sv: %s redan installerad

en: %s branch %s already installed
sv: %s gren %s redan installerad

en: %s branch %s is not installed
sv: %s gren %s är inte installerad

en: %s commit %s already installed
sv: %s incheckning %s redan installerad

en: %s commit %s not installed
sv: %s incheckning %s inte installerad

en: %s is already installed
sv: %s är redan installerad

en: %s is already installed from remote %s
sv: %s är redan installerad från fjärrförrådet %s

en: %s is end-of-life, ignoring for appstream
sv: %s har nått slutet på sin livstid, ignorerar för appstream

en: %s is neither a pid nor an application or instance ID
sv: %s är varken ett pid eller ett program- eller instans-ID

en: %s is not application or runtime
sv: %s är inte ett program eller en exekveringsmiljö

en: %s is not available
sv: %s är inte tillgängligt

en: %s is not running
sv: %s körs inte

en: %s needs a later flatpak version
sv: %s behöver en senare flatpak-version

en: %s needs a later flatpak version (%s)
sv: %s behöver en senare flatpak-version (%s)

en: %s not installed
sv: %s inte installerad

en: %s%s%s permissions:
sv: Rättigheter för %s%s%s:

en: %s, deleting object
sv: %s, tar bort objekt

en: %s/%s/%s not installed
sv: %s/%s/%s inte installerad

en: %s: no change
sv: %s: ingen förändring

en: %zd summary branches
sv: %zd sammanfattningsgrenar

en: '%s' does not look like a language code
sv: ”%s” ser inte ut som en språkkod

en: '%s' does not look like a language/locale code
sv: ”%s” ser inte ut som en språk/lokalkod

en: '%s' is not a flatpak command
sv: ”%s” är inte ett flatpak-kommando

en: '%s' is not a flatpak command. Did you mean '%s%s'?
sv: ”%s” är inte ett flatpak-kommando. Menade du ”%s%s”?

en: '%s' is not a valid application name: %s
sv: ”%s” är inte ett giltigt programnamn: %s

en: '%s' is not a valid branch name: %s
sv: ”%s” är inte ett giltigt grennamn: %s

en: '%s' is not a valid build type name, use app, runtime or extension
sv: ”%s” är inte ett giltigt byggtypsnamn, använd app, runtime eller extension

en: '%s' is not a valid filename
sv: ”%s” är inte ett giltigt filnamn

en: '%s' is not a valid name: %s
sv: ”%s” är inte ett giltigt namn: %s

en: '%s' is not a valid repository
sv: ”%s” är inte ett giltigt förråd

en: '%s' is not a valid repository:
sv: ”%s” är inte ett giltigt förråd:

en: 'all' must not contain extra query rules
sv: ”all” får inte innehålla extra frågeregler

en: - Repair a flatpak installation
sv: - Reparera en flatpak-installation

en: --add-policy arguments must be in the form SUBSYSTEM.KEY=VALUE
sv: Argument till --add-policy måste vara på formen UNDERSYSTEM.NYCKEL=VÄRDE

en: --add-policy values can't start with "!"
sv: Värden till --add-policy får inte starta med ”!”

en: --filesystem=/ is not available, use --filesystem=host for a similar result
sv: --filesystem=/ är inte tillgängligt, använd --filesystem=host för ett liknande resultat

en: --remove-policy arguments must be in the form SUBSYSTEM.KEY=VALUE
sv: Argument till --remove-policy måste vara på formen UNDERSYSTEM.NYCKEL=VÄRDE

en: --remove-policy values can't start with "!"
sv: Värden till --remove-policy får inte starta med ”!”

en: A full-paragraph description for this remote
sv: Ett helt stycke med beskrivning för detta fjärrförråd

en: A full-paragraph description for this repository
sv: Ett helt beskrivningsstycke för detta förråd

en: A list of USB devices that are enumerable
sv: En lista över USB-enheter som är uppräkningsbara

en: A nice name to use for this remote
sv: Ett enkelt namn att använda för detta fjärrförråd

en: A nice name to use for this repository
sv: Ett enkelt namn att använda för detta förråd

en: A one-line comment for this remote
sv: En enradskommentar för detta fjärrförråd

en: A one-line comment for this repository
sv: Enradskommentar för detta förråd

en: APP
sv: PROG

en: APP BRANCH - Make branch of application current
sv: PROG GREN - Gör gren av program aktuell

en: APP [ARGUMENT…] - Run an app
sv: PROGRAM [ARGUMENT…] - Kör ett program

en: APP must be specified
sv: PROG måste anges

en: APPID
sv: PROG-ID

en: APP_ID - Reset permissions for an app
sv: PROG-ID - Återställ rättigheter för ett program

en: APP_ID - Show permissions for an app
sv: PROG-ID - Visa rättigheter för ett program

en: ARCH
sv: ARK

en: Aborted by user
sv: Avbröts av användare

en: Aborted due to failure (%s)
sv: Avbröts på grund av fel (%s)

en: Active
sv: Aktivt

en: Active commit
sv: Aktiv incheckning

en: Active commit:
sv: Aktiv incheckning:

en: Add GPG key from FILE (- for stdin)
sv: Lägg till GPG-nyckel från FIL (- för standard in)

en: Add USB device to enumerables
sv: Lägg till USB-enhet till uppräkningsbara

en: Add USB device to hidden list
sv: Lägg till USB-enhet till dold lista

en: Add a new remote repository (by URL)
sv: Lägg till ett nytt fjärrförråd (efter URL)

en: Add a tag
sv: Lägg till en tagg

en: Add bind mount
sv: Lägg till bindningsmontering

en: Add extension point info
sv: Lägg till info om tilläggspunkt

en: Add generic policy option
sv: Lägg till alternativ för generell policy

en: Add permissions for this app
sv: Lägg till rättigheter för detta program

en: Additionally install the SDK used to build the given refs
sv: Installera dessutom den SDK som används för att bygga de angivna referenserna

en: Additionally install the debug info for the given refs and their dependencies
sv: Installera dessutom felsökningsinfo för de angivna referenserna och deras beroenden

en: All of the above
sv: Alla ovanstående

en: Allow app to own name on the a11y bus
sv: Tillåt program att äga namn på a11y-bussen

en: Allow app to own name on the session bus
sv: Tillåt program att äga namn på sessionsbussen

en: Allow app to own name on the system bus
sv: Tillåt program att äga namn på systembussen

en: Allow app to talk to name on the session bus
sv: Tillåt program att prata med namn på sessionsbussen

en: Allow app to talk to name on the system bus
sv: Tillåt program att prata med namn på systembussen

en: Allow feature
sv: Tillåt funktion

en: Allow partial commits in the created repo
sv: Tillåt partiella incheckningar i det skapade förrådet

en: Ambiguous column: %s
sv: Tvetydig kolumn: %s

en: Ambiguous suffix: '%s'.
sv: Tvetydigt suffix: ”%s”.

en: An absolute path is required
sv: En absolut sökväg krävs

en: App
sv: Program

en: App %s branch %s is not installed
sv: Program %s gren %s är inte installerad

en: App %s not installed
sv: Program %s inte installerat

en: App %s, branch %s is already installed
sv: Program %s, gren %s är redan installerad

en: Append :s[tart], :m[iddle], :e[nd] or :f[ull] to change ellipsization
sv: Lägg till :s[tart], :m[iddle] (mitt), :e[nd] (slut) eller :f[ull] för att ändra elliptisering

en: Application
sv: Program

en: Application ID
sv: Program-ID

en: Application update not allowed
sv: Programuppdatering inte tillåten

en: Arch
sv: Ark

en: Arch can't be empty
sv: Ark kan inte vara tom

en: Arch can't contain %c
sv: Ark kan inte innehålla %c

en: Arch to bundle for
sv: Arkitektur att skapa bunt för

en: Arch to copy
sv: Ark att kopiera

en: Arch to install for
sv: Ark att installera för

en: Arch to make current for
sv: Ark att göra aktuell för

en: Arch to search for
sv: Ark att söka efter

en: Arch to show
sv: Arkitektur att visa

en: Arch to uninstall
sv: Ark att avinstallera

en: Arch to update for
sv: Ark att uppdatera för

en: Arch to use
sv: Ark att använda

en: Arch:
sv: Ark:

en: Architecture to export for (must be host compatible)
sv: Arkitektur att exportera till (måste vara värdkompatibel)

en: As requested, %s was only pulled, but not installed
sv: Som begärt hämtades bara %s, men installerades inte

en: Associate DATA with the entry
sv: Associera DATA med posten

en: Assume LOCATION is a .flatpak single-file bundle
sv: Anta att PLATS är en enfils .flatpak-bunt

en: Assume LOCATION is a .flatpakref application description
sv: Anta att PLATS är en programbeskrivning av typen .flatpakref

en: At least one REF must be specified
sv: Minst en REF måste anges

en: Authentication is required to configure software installation
sv: Autentisering krävs för att konfigurera programinstallationen

en: Authentication is required to configure software repositories
sv: Autentisering krävs för att konfigurera programförråd

en: Authentication is required to install software
sv: Autentisering krävs för att installera program

en: Authentication is required to install software from $(path)
sv: Autentisering krävs för att installera program från $(path)

en: Authentication is required to install software which is restricted by your parental controls policy
sv: Autentisering krävs för att installera program som begränsas av din policy för föräldrakontroller

en: Authentication is required to modify a system repository
sv: Autentisering krävs för att ändra ett systemförråd

en: Authentication is required to uninstall $(ref)
sv: Autentisering krävs för att avinstallera $(ref)

en: Authentication is required to uninstall software
sv: Autentisering krävs för att avinstallera program

en: Authentication is required to update information about software
sv: Autentisering krävs för att uppdatera information om program

en: Authentication is required to update metadata
sv: Autentisering krävs för att uppdatera metadata

en: Authentication is required to update remote info
sv: Autentisering krävs för att uppdatera fjärrförrådsinfo

en: Authentication is required to update software
sv: Autentisering krävs för att uppdatera program

en: Authentication is required to update software which is restricted by your parental controls policy
sv: Autentisering krävs för att uppdatera program som begränsas av din policy för föräldrakontroller

en: Authentication required for remote '%s'
sv: Autentisering krävs för fjärrförrådet ”%s”

en: Authenticator install: %s
sv: Autentiserarinstallation: %s

en: Authenticator name: %s
sv: Namn på autentiserare: %s

en: Authenticator option
sv: Autentiseraralternativ

en: Authenticator options
sv: Autentiseraralternativ

en: Authorization failed
sv: Auktorisering misslyckades

en: Authorization failed: %s
sv: Auktorisering misslyckades: %s

en: Autoinstall authenticator
sv: Installera automatiskt autentiserare

en: Autoinstall authenticator for this repository
sv: Installera automatiskt autentiserare för detta förråd

en: Automatically answer yes for all questions
sv: Svara automatiskt ja på alla frågor

en: Available columns:
sv: Tillgängliga kolumner:

en: BODY
sv: TEXT

en: BRANCH
sv: GREN

en: BRANCH must be specified
sv: GREN måste anges

en: Background
sv: Bakgrund

en: Bad remote name: %s
sv: Ogiltigt namn på fjärrförråd: %s

en: Branch
sv: Gren

en: Branch can't be empty
sv: Gren kan inte vara tom

en: Branch can't contain %c
sv: Gren kan inte innehålla %c

en: Branch can't start with %c
sv: Gren kan inte börja med %c

en: Branch to use
sv: Gren att använda

en: Branch:
sv: Gren:

en: Build directory %s already finalized
sv: Byggkatalog %s redan slutförd

en: Build directory %s already initialized
sv: Byggkatalog %s är redan initierad

en: Build directory %s not initialized
sv: Byggkatalog %s är inte initierad

en: Build directory %s not initialized, use flatpak build-init
sv: Byggkatalog %s är inte initierad, använd flatpak build-init

en: Builtin Commands:
sv: Inbyggda kommandon:

en: Bundle filename must be specified
sv: Buntfilnamn måste anges

en: COLLECTION-ID
sv: SAMLINGS-ID

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: COMMENT
sv: KOMMENTAR

en: COMMIT
sv: INCHECKNING

en: Cache version: %d
sv: Cacheversion: %d

en: Can only use one of --list, --get, --set or --unset
sv: Kan endast använda en av --list, --get, --set eller --unset

en: Can't change remote during bundle install
sv: Kan inte ändra fjärrförråd under buntinstallering

en: Can't chdir
sv: Det går inte att köra chdir

en: Can't chroot
sv: Det går inte att köra chroot

en: Can't commit from partial source commit
sv: Det går inte att checka in från en partiell källkodsincheckning

en: Can't create deploy directory
sv: Det går inte att skapa distributionskatalog

en: Can't enter %s namespace: %s
sv: Det går inte att gå in i %s-namnrymd: %s

en: Can't find ref %s%s%s%s%s
sv: Det går inte att hitta ref %s%s%s%s%s

en: Can't load dependent file %s:
sv: Det går inte att läsa in beroende fil %s:

en: Can't load file %s: %s
sv: Det går inte att läsa in filen %s: %s

en: Can't load object %s: %s
sv: Det går inte att läsa in objekt %s: %s

en: Can't load uri %s: %s
sv: Det går inte att läsa in uri %s: %s

en: Can't open %s namespace: %s
sv: Det går inte att öppna %s-namnrymd: %s

en: Can't open generated ld.so.cache
sv: Det går inte att öppna genererad ld.so.cache

en: Can't pull from untrusted non-gpg verified remote
sv: Det går inte att hämta från ej betrott fjärrförråd som ej är gpg-verifierat

en: Can't read cwd
sv: Det går inte att läsa cwd

en: Can't read root
sv: Det går inte att läsa root

en: Can't remove %s, it is needed for: %s
sv: Det går inte att ta bort %s, det behövs för: %s

en: Can't remove remote '%s' with installed ref %s (at least)
sv: Det går inte att ta bort fjärrförrådet ”%s” med installerad ref %s (åtminstone)

en: Can't remove remote '%s' with installed refs
sv: Det går inte att ta bort fjärrförrådet ”%s” med installerade referenser

en: Can't switch gid
sv: Det går inte att byta gid

en: Can't switch uid
sv: Det går inte att byta uid

en: Can't uninstall %s which is needed by %s
sv: Det går inte att avinstallera %s som behövs av %s

en: Can't update to a specific commit without root permissions
sv: Det går inte att uppdatera till en specifik incheckning utan root-rättigheter

en: Change
sv: Ändring

en: Change the runtime used for the app
sv: Ändra exekveringsmiljö som används för programmet

en: Change the sdk used for the app
sv: Ändra vilken sdk som används för programmet

en: Changes complete.
sv: Ändringar slutförda.

en: Check bundle signatures with GPG key from FILE (- for stdin)
sv: Kontrollera buntsignaturer med GPG-nyckel från FIL (- för standard in)

en: Checking remotes...
sv: Kontrollerar fjärrförråd…

en: Child-PID
sv: Underordnad-PID

en: Collection ID
sv: Samlings-ID

en: Collection ID requires GPG key to be provided
sv: Samlings-ID kräver att GPG-nyckel tillhandahålls

en: Collection ID: %s
sv: Samlings-ID: %s

en: Collection ‘%s’ of bundle doesn’t match collection ‘%s’ of remote
sv: Samlingen ”%s” för bunt matchar inte samlingen ”%s” för fjärrförråd

en: Collection:
sv: Samling:

en: Command to run
sv: Kommando att köra

en: Command to set
sv: Kommando att ställa in

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment: %s
sv: Kommentar: %s

en: Commit
sv: Incheckning

en: Commit for ‘%s’ has no ref binding
sv: Incheckning för ”%s” har ingen refbindning

en: Commit for ‘%s’ is not in expected bound refs: %s
sv: Incheckning för ”%s” är inte bland förväntade bundna referenser: %s

en: Commit has no requested ref ‘%s’ in ref binding metadata
sv: Incheckning har ingen begärd ref ”%s” i refbindningsmetadata

en: Commit invalid %s: %s
sv: Ogiltig incheckning %s: %s

en: Commit metadata for %s not matching expected metadata
sv: Incheckningsmetadata för %s matchar inte förväntade metadata

en: Commit runtime (/usr), not /app
sv: Checka in exekveringsmiljö (/usr), inte /app

en: Commit should be marked partial: %s
sv: Incheckningen bör markeras som partiell: %s

en: Commit to deploy
sv: Incheckning att distribuera

en: Commit to show info for
sv: Incheckning att visa information för

en: Commit:
sv: Incheckning:

en: Commit: %s
sv: Incheckning: %s

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure Remote
sv: Konfigurera fjärrförråd

en: Configure flatpak
sv: Konfigurera flatpak

en: Configured collection ID ‘%s’ not in binding metadata
sv: Konfigurerat samlings-ID ”%s” inte i bindningsmetadata

en: Configured collection ID ‘%s’ not in summary file
sv: Konfigurerat samlings-ID ”%s” inte i sammanfattningsfil

en: Configuring %s as new remote '%s'
sv: Konfigurerar %s som ett nytt fjärrförråd ”%s”

en: Content Bytes Written:
sv: Skrivna innehållsbyte:

en: Content Total: %u
sv: Totalt innehåll: %u

en: Content Written: %u
sv: Skrivet innehåll: %u

en: Could not find installation %s
sv: Det gick inte att hitta installationen %s

en: Could not parse '%s'
sv: Det gick inte att tolka ”%s”

en: Could not parse port ‘%.*s’ in URI
sv: Kunde inte tolka port ”%.*s” i URI

en: Could not unmount revokefs-fuse filesystem at %s:
sv: Det gick inte att avmontera revokefs-fuse-filsystem på %s:

en: Could not update extra metadata for %s
sv: Det gick inte att uppdatera extra metadata för %s

en: Couldn't find appstream2 data for remote ‘%s’ arch ‘%s’: %s
sv: Det gick inte att hitta appstream2-data för fjärrförråd ”%s” ark ”%s”: %s

en: Couldn't find latest checksum for ref %s in remote %s
sv: Det gick inte att hitta senaste kontrollsumma för ref %s i fjärrförrådet %s

en: Couldn't find ref %s in remote %s
sv: Det gick inte att hitta ref %s i fjärrförrådet %s

en: Create a bundle file from a ref in a local repository
sv: Skapa en buntfil från en ref i ett lokalt förråd

en: Create a unique document reference
sv: Skapa en unik dokumentreferens

en: Create new commit based on existing ref
sv: Skapa ny incheckning baserad på befintlig ref

en: D-Bus service file '%s' has wrong name
sv: D-Bus-tjänstfilen ”%s” har fel namn

en: DBUS_NAME
sv: DBUSNAMN

en: DEPTH
sv: DJUP

en: DESCRIPTION
sv: BESKRIVNING

en: DEST
sv: MÅL

en: DEST=SRC
sv: MÅL=KÄLLA

en: DEVICE
sv: ENHET

en: DIR
sv: KAT

en: DIRECTORY - Finalize a build directory
sv: KATALOG - Slutför en byggkatalog

en: DIRECTORY APPNAME SDK RUNTIME [BRANCH] - Initialize a directory for building
sv: KATALOG PROGNAMN SDK EXEKVERINGSMILJÖ [GREN] - Initiera katalog för bygge

en: DIRECTORY [COMMAND [ARGUMENT…]] - Build in directory
sv: KATALOG [KOMMANDO [ARGUMENT…]] - Bygg i katalog

en: DIRECTORY must be specified
sv: KATALOG måste anges

en: DST-REPO [DST-REF…] - Make a new commit from existing commits
sv: MÅL-FÖRRÅD [MÅL-REF…] - Skapa en ny incheckning baserad på befintliga incheckningar

en: DST-REPO must be specified
sv: MÅL-FÖRRÅD måste anges

en: Date:
sv: Datum:

en: Default branch to use for this remote
sv: Standardgren att använda för detta fjärrförråd

en: Default branch to use for this repository
sv: Standardgren att använda för detta förråd

en: Default branch: %s
sv: Standardgren: %s

en: Delete a configured remote
sv: Ta bort ett konfigurerat fjärrförråd

en: Delete app data
sv: Ta bort programdata

en: Delete data for %s?
sv: Ta bort data för %s?

en: Deleted %u objects, %s freed
sv: Tog bort %u objekt, %s frigjort

en: Deleting invalid commit %s: %s
sv: Tar bort ogiltig incheckning %s: %s

en: Deleting ref %s due to %d
sv: Tar bort ref %s på grund av %d

en: Deleting ref %s due to invalid objects
sv: Tar bort ref %s på grund av ogiltiga objekt

en: Deleting ref %s due to missing objects
sv: Tar bort ref %s på grund av saknade objekt

en: Deny
sv: Neka

en: Deploy collection ID: %s
sv: Distributionssamlings-ID: %s

en: Deployed ref %s branch does not match commit (%s)
sv: Distribuerad referens %s-gren matchar inte incheckning (%s)

en: Deployed ref %s does not match commit (%s)
sv: Distribuerad ref %s matchar inte incheckning (%s)

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description: %s
sv: Beskrivning: %s

en: Digest
sv: Sammandrag

en: Directory to run the command in
sv: Katalog att köra kommando i

en: Disable GPG verification
sv: Inaktivera GPG-verifiering

en: Disable local filter
sv: Inaktivera lokalt filter

en: Disable the remote
sv: Inaktivera fjärrförrådet

en: Display log
sv: Visa logg

en: Do nothing if the provided remote exists
sv: Gör ingenting om angivet fjärrförråd existerar

en: Do you want to install it?
sv: Vill du installera den?

en: Don't allow app to talk to name on the session bus
sv: Tillåt inte program att prata med namn på sessionsbussen

en: Don't allow app to talk to name on the system bus
sv: Tillåt inte program att prata med namn på systembussen

en: Don't allow feature
sv: Tillåt inte funktion

en: Don't autoinstall authenticator
sv: Installera inte automatiskt autentiserare

en: Don't autoinstall authenticator for this repository
sv: Installera inte automatiskt autentiserare för detta förråd

en: Don't automatically pin explicit installs
sv: Nåla inte automatiskt explicita installationer

en: Don't create deltas matching refs
sv: Skapa inte deltan som matchar referenser

en: Don't deploy, only download to local cache
sv: Distribuera inte, hämta bara ner till lokal cache

en: Don't expose device to app
sv: Exponera inte enhet för program

en: Don't expose filesystem to app
sv: Exponera inte filsystem för program

en: Don't expose socket to app
sv: Exponera inte detta uttag för program

en: Don't follow the redirect set in the summary file
sv: Följ inte omdirigeringen som satts i sammanfattningsfilen

en: Don't generate a summary index
sv: Generera inte ett sammanfattningsindex

en: Don't inherit permissions from runtime
sv: Ärv inte rättigheter från exekveringsmiljö

en: Don't install related refs
sv: Installera inte relaterade referenser

en: Don't make any changes
sv: Gör inte några ändringar

en: Don't process exports
sv: Behandla inte exporter

en: Don't proxy accessibility bus calls
sv: Använd inte proxy för hjälpmedelsbussanrop

en: Don't proxy session bus calls
sv: Använd inte proxy för sessionsbussanrop

en: Don't pull, only install from local cache
sv: Hämta inte, installera endast från lokal cache

en: Don't pull, only update from local cache
sv: Hämta inte, uppdatera endast från lokal cache

en: Don't require a running session (no cgroups creation)
sv: Kräv inte en körande session (inget cgroups-skapande)

en: Don't require the file to exist already
sv: Kräv inte att filen redan existerar

en: Don't start portals
sv: Starta inte portaler

en: Don't uninstall related refs
sv: Avinstallera inte relaterade referenser

en: Don't update related refs
sv: Uppdatera inte relaterade referenser

en: Don't update the appstream branch
sv: Uppdatera inte appstream-grenen

en: Don't update the summary
sv: Uppdatera inte sammanfattningen

en: Don't use static deltas
sv: Använd inte statiska deltan

en: Don't verify/install runtime dependencies
sv: Verifiera/installera ej exekveringsberoenden

en: Download
sv: Hämta

en: Download size
sv: Hämtningsstorlek

en: Download:
sv: Hämta:

en: Downloading extra data: %s/%s
sv: Hämtar extra data: %s/%s

en: Downloading files: %d/%d %s
sv: Hämtar filer: %d/%d %s

en: Downloading metadata: %u/(estimating) %s
sv: Hämtar metadata: %u/(beräknad) %s

en: Downloading: %s/%s
sv: Hämtar: %s/%s

en: Dry run:
sv: Torrkörning:

en: EXTENSION
sv: TILLÄGG

en: EXTENSION_TAG
sv: TILLÄGGSTAGG

en: Either --src-repo or --src-ref must be specified
sv: Antingen --src-repo eller --src-ref måste anges

en: Empty USB query
sv: Tom USB-fråga

en: Empty glob
sv: Tom matchning

en: Empty name for extra data uri %s
sv: Tomt namn för extra data-uri %s

en: Empty string is not a number
sv: Tom sträng är inte ett tal

en: Enable GPG verification
sv: Aktivera GPG-verifiering

en: Enable file forwarding
sv: Aktivera filvidarebefordran

en: Enable the remote
sv: Aktivera fjärrförrådet

en: Enter the namespace of a running application
sv: Ange namnrymden för ett körande program

en: Enumerate running applications
sv: Räkna upp körande program

en: Environment variable name must not contain '=': %s
sv: Miljövariabeln får inte innehålla '=': %s

en: Erasing .removed
sv: Tar bort .removed

en: Error copying 128x128 icon for component %s: %s
sv: Fel vid kopiering av 128x128-ikon för komponent %s: %s

en: Error copying 64x64 icon for component %s: %s
sv: Fel vid kopiering av 64x64-ikon för komponent %s: %s

en: Error parsing system flatpakrepo file for %s: %s
sv: Fel vid tolkning av systemets flatpakrepo-fil för %s: %s

en: Error reading mimetype xml file
sv: Fel vid läsning av xml-fil för mimetyp

en: Error reinstalling %s: %s
sv: Fel vid ominstallation av %s: %s

en: Error searching local repository: %s
sv: Fel vid sökning i lokalt förråd: %s

en: Error searching remote %s: %s
sv: Fel vid sökning av fjärrförråd %s: %s

en: Error signing commit: %d
sv: Fel vid signering av incheckning: %d

en: Error updating
sv: Fel vid uppdatering

en: Error updating extra metadata for '%s': %s
sv: Fel vid uppdatering av extra metadata för ”%s”: %s

en: Error updating remote metadata for '%s': %s
sv: Fel vid uppdatering av fjärrmetadata för ”%s”: %s

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Error: %s%s%s already installed
sv: Fel: %s%s%s redan installerad

en: Error: %s%s%s needs a later flatpak version
sv: Fel: %s%s%s behöver en senare flatpak-version

en: Error: %s%s%s not installed
sv: Fel: %s%s%s inte installerad

en: Error: Failed to install %s: %s
sv: Fel: Misslyckades med att installera %s: %s

en: Error: Failed to install bundle %s: %s
sv: Fel: Misslyckades med att installera bunten %s: %s

en: Error: Failed to uninstall %s: %s
sv: Fel: Misslyckades med att avinstallera %s: %s

en: Error: Failed to update %s: %s
sv: Fel: Misslyckades med att uppdatera %s: %s

en: Error: Not enough disk space to complete this operation
sv: Fel: Otillräckligt diskutrymme för att slutföra denna åtgärd

en: Excluded files to include
sv: Exkluderade filer att inkludera

en: Export a build dir to a repository
sv: Exportera en byggkatalog till ett förråd

en: Export application homedir directory to build
sv: Exportera programmets hemkatalog till bygge

en: Export oci image instead of flatpak bundle
sv: Exportera oci-avbild istället för flatpak-bunt

en: Export runtime instead of app
sv: Exportera exekveringsmiljö istället för program

en: Exporting %s
sv: Exporterar %s

en: Expose device to app
sv: Exponera enhet för program

en: Expose filesystem to app (:ro for read-only)
sv: Exponera filsystem för program (:ro för skrivskyddat)

en: Expose socket to app
sv: Exponera uttag för program

en: Extension tag to use if building extension
sv: Tilläggstagg att använda om tillägg byggs

en: Extension:
sv: Tillägg:

en: Extra arguments given
sv: Extra argument angivna

en: Extra data %s missing in detached metadata
sv: Extra data %s saknas i frånkopplade metadata

en: Extra data info
sv: Extra datainfo

en: Extra data missing in detached metadata
sv: Extra data saknas i frånkopplade metadata

en: Extra data not supported for non-gpg-verified local system installs
sv: Extra data stöds inte för lokala systeminstallationer som ej verifierats med gpg

en: Extra data sizes of zero not supported
sv: Extra datastorlekar med noll i storlek stöds inte

en: FD
sv: FH

en: FEATURE
sv: FUNKTION

en: FIELD,…
sv: FÄLT,…

en: FILE
sv: FIL

en: FILE - Export a file to apps
sv: FIL - Exportera en fil till program

en: FILE - Get information about an exported file
sv: FIL - Hämta information om en exporterad fil

en: FILE - Unexport a file to apps
sv: FIL - Sluta exportera en fil till program

en: FILE must be specified
sv: FIL måste anges

en: FILENAME
sv: FILNAMN

en: FILESYSTEM
sv: FILSYSTEM

en: FILESYSTEM[:ro]
sv: FILSYSTEM[:ro]

en: Failed to add architecture to seccomp filter: %s
sv: Misslyckades med att lägga till arkitektur till seccomp-filter: %s

en: Failed to add match to journal: %s
sv: Misslyckades med att lägga till matchning till journal: %s

en: Failed to add multiarch architecture to seccomp filter: %s
sv: Misslyckades med att lägga till multiarch-arkitektur till seccomp-filter: %s

en: Failed to block syscall %d: %s
sv: Misslyckades med att blockera systemanrop %d: %s

en: Failed to create symlink while migrating %s: %s
sv: Misslyckades med att skapa symbolisk länk vid migrering av %s: %s

en: Failed to export bpf: %s
sv: Misslyckades med att exportera bpf: %s

en: Failed to generate delta %s (%.10s):
sv: Misslyckades med att generera delta %s (%.10s):

en: Failed to generate delta %s (%.10s-%.10s):
sv: Misslyckades med att generera delta %s (%.10s-%.10s):

en: Failed to get journal data (%s): %s
sv: Misslyckades med att hämta journaldata (%s): %s

en: Failed to get tokens for ref
sv: Misslyckades med att erhålla token för ref

en: Failed to get tokens for ref: %s
sv: Misslyckades med att erhålla token för ref: %s

en: Failed to install %s%s%s:
sv: Misslyckades med att installera %s%s%s:

en: Failed to install bundle %s%s%s:
sv: Misslyckades med att installera bunten %s%s%s:

en: Failed to load filter '%s'
sv: Misslyckades med att läsa in filtret ”%s”

en: Failed to load local extra-data %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa lokala extra data %s: %s

en: Failed to migrate from %s: %s
sv: Misslyckades att migrera från %s: %s

en: Failed to migrate old app data directory %s to new name %s: %s
sv: Misslyckades med att migrera gammal programdatakatalog %s till nytt namn %s: %s

en: Failed to open app info file
sv: Misslyckades med att öppna programinfo-fil

en: Failed to open bwrapinfo.json file: %s
sv: Misslyckades med att öppna bwrapinfo.json-fil: %s

en: Failed to open flatpak-info file: %s
sv: Misslyckades med att öppna flatpak-info-fil: %s

en: Failed to open journal: %s
sv: Misslyckades med att öppna journal: %s

en: Failed to open ‘%s’
sv: Misslyckades med att öppna ”%s”

en: Failed to parse '%s' as GVariant:
sv: Misslyckades med att tolka ”%s” som GVariant:

en: Failed to parse filter '%s'
sv: Misslyckades med att tolka filtret ”%s”

en: Failed to parse the --since option
sv: Misslyckades med att tolka flaggan --since

en: Failed to parse the --until option
sv: Misslyckades med att tolka flaggan --until

en: Failed to read commit %s:
sv: Misslyckades läsa incheckning %s:

en: Failed to read from exported file
sv: Misslyckades med att läsa från exporterad fil

en: Failed to rebase %s to %s:
sv: Misslyckades med att ombasera %s till %s:

en: Failed to rebase %s to %s: %s
sv: Misslyckades med att ombasera %s till %s: %s

en: Failed to sync with dbus proxy
sv: Misslyckades med att synkronisera med dbus-proxy

en: Failed to uninstall %s%s%s:
sv: Misslyckades med att avinstallera %s%s%s:

en: Failed to update %s%s%s:
sv: Misslyckades med att uppdatera %s%s%s:

en: Failed to write summary cache:
sv: Misslyckades med att skriva sammanfattningscache:

en: Failed to write to instance id fd: %s
sv: Misslyckades med att skriva till filhandtag för instans-ID: %s

en: File "%s" has unsupported type 0o%o
sv: Filen ”%s” har typen 0o%o som inte stöds

en: File containing a list of USB devices to make enumerable
sv: Fil som innehåller en lista över USB-enheter att göra uppräkningsbara

en: Filename or uri must be specified
sv: Filnamn eller uri måste anges

en: Files to exclude
sv: Filer att exkludera

en: Filesystem location "%s" contains ".."
sv: Filsystemsplatsen ”%s” innehåller ”..”

en: Finish a build dir for export
sv: Avsluta en byggkatalog för export

en: Flatpak version to require
sv: Flatpak-version att kräva

en: Flatpakrepo URL %s not file, HTTP or HTTPS
sv: Flatpakrepo-URL %s är inte file, HTTP eller HTTPS

en: Follow the redirect set in the summary file
sv: Följ omdirigeringen som satts i sammanfattningsfilen

en: Found installed ref ‘%s’ (%s). Is this correct?
sv: Hittade installerad ref ”%s” (%s). Stämmer detta?

en: Found ref ‘%s’ in remote ‘%s’ (%s).
    Use this ref?
sv: Hittade ref ”%s” i fjärrförrådet ”%s” (%s).
    Använd denna ref?

en: Full description
sv: Fullständig beskrivning

en: GPG Homedir to use when looking for keyrings
sv: GPG-hemkatalog att använda vid sökning efter nyckelringar

en: GPG Key ID to sign the OCI image with
sv: GPG-nyckel-ID att signera OCI-avbilden med

en: GPG Key ID to sign the commit with
sv: GPG-nyckel-ID att signera incheckning med

en: GPG Key ID to sign the summary with
sv: GPG-nyckel-ID att signera sammanfattningen med

en: GPG key hash: %s
sv: GPG-nyckelhash: %s

en: GPG signatures found, but none are in trusted keyring
sv: GPG-signaturer hittades, men ingen är i den betrodda nyckelringen

en: GPG verification is required if collections are enabled
sv: GPG-verifiering krävs om samlingar är aktiverat

en: GPG verification must be enabled when a collection ID is set
sv: GPG-verifiering måste vara aktiverat då ett samlings-ID har satts

en: GROUP=KEY[=VALUE]
sv: GRUPP=NYCKEL[=VÄRDE]

en: Generate delta files
sv: Generera deltafiler

en: Generating delta: %s (%.10s)
sv: Genererar delta: %s (%.10s)

en: Generating delta: %s (%.10s-%.10s)
sv: Genererar delta: %s (%.10s-%.10s)

en: Get configuration for KEY
sv: Hämta konfiguration för NYCKEL

en: Give the app delete permissions
sv: Ge programmet rättigheter att ta bort

en: Give the app permissions to grant further permissions
sv: Ge programmet rättigheter att ge ytterligare rättigheter

en: Give the app read permissions
sv: Ge programmet läsrättigheter

en: Give the app write permissions
sv: Ge programmet skrivrättigheter

en: Glob can't match apps
sv: Matchningen kan inte matcha program

en: Grant an application access to a specific file
sv: Ge ett program tillgång till en specifik fil

en: HOMEDIR
sv: HEMKAT

en: History length
sv: Historiklängd

en: History:
sv: Historik:

en: Homepage
sv: Webbsida

en: Homepage: %s
sv: Webbsida: %s

en: INSTANCE - Stop a running application
sv: INSTANS - Stoppa ett körande program

en: INSTANCE COMMAND [ARGUMENT…] - Run a command inside a running sandbox
sv: INSTANS KOMMANDO [ARGUMENT…] - Kör ett kommando inuti en körande sandlåda

en: INSTANCE and COMMAND must be specified
sv: INSTANS och KOMMANDO måste anges

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon: %s
sv: Ikon: %s

en: If --src-ref is specified, exactly one destination ref must be specified
sv: Om --src-ref anges måste exakt en målreferens anges

en: If --src-repo is not specified, exactly one destination ref must be specified
sv: Om --src-repo inte anges måste exakt en målreferens anges

en: Ignoring blocking autofs path "%s"
sv: Ignorerar blockerande autofs-sökväg ”%s”

en: Illegal character in URI
sv: Otillåtet tecken i URI

en: Illegal encoded IP address ‘%.*s’ in URI
sv: Otillåtet kodad IP-adress ”%.*s” i URI

en: Illegal internationalized hostname ‘%.*s’ in URI
sv: Otillåtet internationaliserat värdnamn ”%.*s” i URI

en: Image is not a manifest
sv: Avbilden är inte ett manifest

en: Import GPG key from FILE (- for stdin)
sv: Importera GPG-nyckel från FIL (- för standard in)

en: Import a bundle file
sv: Importera en buntfil

en: Import new default GPG public key from FILE
sv: Importera ny öppen GPG-standardnyckel från FIL

en: Import oci image instead of flatpak bundle
sv: Importera oci-avbild istället för flatpak-bunt

en: Importing %s (%s)
sv: Importerar %s (%s)

en: Include this base extension
sv: Inkludera detta bastillägg

en: Include this sdk extension in /usr
sv: Inkludera detta SDK-tillägg i /usr

en: Indexed deltas: %s
sv: Indexerade deltan: %s

en: Indexed summaries: %s
sv: Indexerade sammanfattningar: %s

en: Info: %s is end-of-life, in favor of %s
sv: Info: %s har nått slutet på sin livstid, till förmån för %s

en: Info: %s is end-of-life, with reason: %s
sv: Info: %s har nått slutet på sin livstid, med anledning: %s

en: Info: %s was skipped
sv: Info: %s hoppades över

en: Info: applications using the extension %s%s%s branch %s%s%s:
sv: Info: program använder tillägget %s%s%s gren %s%s%s:

en: Info: applications using the runtime %s%s%s branch %s%s%s:
sv: Info: program använder exekveringsmiljön %s%s%s gren %s%s%s:

en: Info: applications using this extension:
sv: Info: program använder detta tillägg:

en: Info: applications using this runtime:
sv: Info: program använder denna exekveringsmiljö:

en: Initialize /usr with a writable copy of the sdk
sv: Initiera /usr med en skrivbar kopia av SDK:n

en: Initialize a directory for building
sv: Initiera en katalog för bygge

en: Initialize apps from named app
sv: Initiera program från namngivet program

en: Initialize seccomp failed
sv: Initiering av seccomp misslyckades

en: Initialize var from named runtime
sv: Initiera var. från angiven exekveringsmiljö

en: Install an application or runtime
sv: Installera ett program eller en exekveringsmiljö

en: Install bundle
sv: Installera bunt

en: Install signed application
sv: Installera signerat program

en: Install signed runtime
sv: Installera signerad exekveringsmiljö

en: Installation complete.
sv: Installation slutförd.

en: Installed
sv: Installerad

en: Installed ref ‘%s’ is extra-data, and cannot be distributed offline
sv: Installerad ref ”%s” är extra-data, och kan inte distribueras i frånkopplat läge

en: Installed size
sv: Installerad storlek

en: Installed:
sv: Installerad:

en: Installing %d/%d…
sv: Installerar %d/%d…

en: Installing %s
sv: Installerar %s

en: Installing %s is not allowed by the policy set by your administrator
sv: Installation av %s tillåts inte av policyn som har satts av din administratör

en: Installing…
sv: Installerar…

en: Instance
sv: Instans

en: Invalid %-encoding in URI
sv: Ogiltig %-kodning i URI

en: Invalid %s namespace for pid %d
sv: Ogiltig %s-namnrymd för pid %d

en: Invalid %s namespace for self
sv: Ogiltig %s-namnrymd för själv

en: Invalid %s: Missing group ‘%s’
sv: Ogiltig %s: Saknar grupp ”%s”

en: Invalid %s: Missing key ‘%s’
sv: Ogiltig %s: Saknar nyckel ”%s”

en: Invalid --require-version argument: %s
sv: Ogiltigt argument för --require-version: %s

en: Invalid .flatpakref: %s
sv: Ogiltig .flatpakref: %s

en: Invalid .flatpakrepo: %s
sv: Ogiltig .flatpakrepo: %s

en: Invalid Exec argument %s
sv: Ogiltigt Exec-argument %s

en: Invalid IPv6 address ‘%.*s’ in URI
sv: Ogiltig IPv6-adress ”%.*s” i URI

en: Invalid OCI image config
sv: Ogiltig OCI-avbildskonfiguration

en: Invalid USB class
sv: Ogiltig USB-klass

en: Invalid USB subclass
sv: Ogiltig USB-underklass

en: Invalid arch: %.*s: %s
sv: Ogiltig ark: %.*s: %s

en: Invalid arch: %s: %s
sv: Ogiltig ark: %s: %s

en: Invalid argument format of use  --end-of-life-rebase=OLDID=NEWID
sv: Ogiltigt argumentformat för användning --end-of-life-rebase=GAMMALT_ID=NYTT_ID

en: Invalid authentication request response
sv: Ogiltigt svar på autentiseringsbegäran

en: Invalid authenticator name %s
sv: Ogiltigt autentiserarnamn %s

en: Invalid branch %s: %s
sv: Ogiltig gren %s: %s

en: Invalid branch: %s: %s
sv: Ogiltig gren: %s: %s

en: Invalid bundle, no ref in metadata
sv: Ogiltig bunt, ingen ref i metadata

en: Invalid character '/' in remote name: %s
sv: Ogiltigt tecken ”/” i namn på fjärrförråd: %s

en: Invalid checksum for extra data
sv: Ogiltig kontrollsumma för extra data

en: Invalid checksum for extra data %s
sv: Ogiltig kontrollsumma för extra data %s

en: Invalid checksum for extra data uri %s
sv: Ogiltig kontrollsumma för extra data-uri %s

en: Invalid checksum for indexed summary %s for remote '%s'
sv: Ogiltig kontrollsumma för indexerad sammanfattning %s för fjärrförrådet ”%s”

en: Invalid checksum for indexed summary %s read from %s
sv: Ogiltig kontrollsumma för indexerad sammanfattning %s lästes från %s

en: Invalid commit ref %s:
sv: Ogiltig incheckningsref %s:

en: Invalid dbus name %s
sv: Ogiltigt dbusnamn %s

en: Invalid delta file format
sv: Ogiltigt deltafilformat

en: Invalid env format %s
sv: Ogiltigt miljöformat %s

en: Invalid extension name %s
sv: Ogiltigt tilläggsnamn %s

en: Invalid file format, gpg key invalid
sv: Ogiltigt filformat, gpg-nyckel ogiltig

en: Invalid file format, no %s group
sv: Ogiltigt filformat, ingen %s-grupp

en: Invalid file format, no %s specified
sv: Ogiltigt filformat, ingen %s angiven

en: Invalid format for sha256 checksum: '%s'
sv: Ogiltigt format för sha256-kontrollsumman: ”%s”

en: Invalid glob character '%c'
sv: Ogiltigt matchningstecken ”%c”

en: Invalid gpg key
sv: Ogiltig gpg-nyckel

en: Invalid id %s: %s
sv: Ogiltigt id %s: %s

en: Invalid mimetype xml file
sv: Ogiltig xml-fil för mimetyp

en: Invalid name %.*s: %s
sv: Ogiltigt namn %.*s: %s

en: Invalid name %s in --end-of-life-rebase
sv: Ogiltigt namn %s i --end-of-life-rebase

en: Invalid name %s: %s
sv: Ogiltigt namn %s: %s

en: Invalid realm in authentication request
sv: Ogiltigt rike i autentiseringsbegäran

en: Invalid remote name
sv: Ogiltigt namn på fjärrförråd

en: Invalid require-flatpak argument %s
sv: Ogiltigt argument %s för require-flatpak

en: Invalid suffix: '%s'.
sv: Ogiltigt suffix: ”%s”.

en: Invalid token
sv: Ogiltig token

en: Invalid uri type %s, only http/https supported
sv: Ogiltig urityp %s, endast http/https stöds

en: Invalid version %s, only 1 supported
sv: Ogiltig version %s, endast 1 stöds

en: KEY-ID
sv: NYCKEL-ID

en: KEY=VALUE
sv: NYCKEL=VÄRDE

en: Keep ref in local repository
sv: Behåll ref i lokalt förråd

en: Kill processes when the parent process dies
sv: Döda processen när den överordnade processen dör

en: LIST
sv: LISTA

en: LOCATION - Repository maintenance
sv: PLATS - underhåll av förråd

en: LOCATION - Update repository metadata
sv: PLATS - Uppdatera förrådsmetadata

en: LOCATION DIRECTORY [BRANCH] - Create a repository from a build directory
sv: PLATS KATALOG [GREN] - Skapa ett förråd från en byggkatalog

en: LOCATION FILENAME - Import a file bundle into a local repository
sv: PLATS FILNAMN - Importera en filbunt in i ett lokalt förråd

en: LOCATION FILENAME NAME [BRANCH] - Create a single file bundle from a local repository
sv: PLATS FILNAMN NAMN [GREN] - Skapa en enfilsbunt från ett lokalt förråd

en: LOCATION [ID [BRANCH]] - Sign an application or runtime
sv: PLATS [ID [GREN]] - Signera ett program eller en exekveringsmiljö

en: LOCATION and DIRECTORY must be specified
sv: PLATS och KATALOG måste anges

en: LOCATION and FILENAME must be specified
sv: PLATS och FILNAMN måste anges

en: LOCATION must be specified
sv: PLATS måste anges

en: LOCATION specifies a configuration file, not the repo location
sv: PLATS specificerar en konfigurationsfil, inte förrådsplatsen

en: LOCATION, FILENAME and NAME must be specified
sv: PLATS, FILNAMN och NAMN måste anges

en: Latest commit
sv: Senaste incheckning

en: Latest commit:
sv: Senaste incheckning:

en: License:
sv: Licens:

en: Limit information to subsets with this prefix
sv: Begränsa information till delmängder med detta prefix

en: Limit to this arch (* for all)
sv: Begränsa till denna ark (* för alla)

en: List all applications using RUNTIME
sv: Lista alla program som använder EXEKVERINGSMILJÖ

en: List all configured remotes
sv: Lista alla konfigurerade fjärrförråd

en: List all refs (including locale/debug)
sv: Lista alla referenser (inklusive locale/debug)

en: List configuration keys and values
sv: Lista konfigurationsnycklar och värden

en: List contents of a configured remote
sv: Lista innehåll för ett konfigurerat fjärrförråd

en: List exported files
sv: Lista exporterade filer

en: List installed applications
sv: Lista installerade program

en: List installed apps and/or runtimes
sv: Lista installerade program och/eller exekveringsmiljöer

en: List installed runtimes
sv: Lista installerade exekveringsmiljöer

en: List permissions
sv: Lista rättigheter

en: List the branches in the repository
sv: Lista grenar i förrådet

en: Log accessibility bus calls
sv: Logga hjälpmedelsbussanrop

en: Log session bus calls
sv: Logga sessionsbussanrop

en: Log system bus calls
sv: Logga systembussanrop

en: Login required remote %s (realm %s)
sv: Inloggning krävde fjärrförrådet %s (rike %s)

en: Look for app with the specified name
sv: Sök efter program med det angivna namnet

en: Look for runtime with the specified name
sv: Leta efter exekveringsmiljö med angivet namn

en: Looking for matches…
sv: Söker efter matchningar…

en: Looking for updates…
sv: Söker efter uppdateringar…

en: MOUNT-PATH [REF…] - Copy apps or runtimes onto removable media
sv: MONTERINGSSÖKVÄG [REF…] - Kopiera program eller exekveringsmiljöer till flyttbara media

en: MOUNT-PATH and REF must be specified
sv: MONTERINGSSÖKVÄG och REF måste anges

en: Make destination readonly
sv: Skrivskydda målet

en: Make processes visible in parent namespace
sv: Gör processer synliga i överordnad namnrymd

en: Make the document transient for the current session
sv: Gör dokumentet tillfälligt för den aktuella sessionen

en: Mark build as end-of-life
sv: Markera bygge som att det passerat slutet på sin livstid

en: Mark build as end-of-life, to be replaced with the given ID
sv: Markera bygge som att det passerat slutet på sin livstid, att ersättas med angivet ID

en: Mark refs matching the OLDID prefix as end-of-life, to be replaced with the given NEWID
sv: Markera referenser som matchar prefixet GAMMALT_ID som att de passerat slutet på sin livstid, att ersättas med det angivna NYTT_ID

en: Mark the remote as don't enumerate
sv: Markera fjärrförrådet som icke uppräkningsbart

en: Mark the remote as don't use for deps
sv: Markera fjärrförrådet med att det inte används för beroenden

en: Mark the remote as enumerate
sv: Markera fjärrförrådet som uppräkningsbart

en: Mark the remote as used for dependencies
sv: Markera fjärrförrådet med att det används för beroenden

en: Marking commit as partial: %s
sv: Markerar incheckning som partiell: %s

en: Mask out updates and automatic installation
sv: Maskera uppdateringar och automatisk installation

en: Masked patterns:
sv: Maskerade mönster:

en: Max parallel jobs when creating deltas (default: NUMCPUs)
sv: Max antal parallella jobb när deltan skapas (standard: ANTALCPU)

en: Metadata Total: %u
sv: Total metadata: %u

en: Metadata Written: %u
sv: Skrivna metadata: %u

en: Metadata in header and app are inconsistent
sv: Metadata i huvud och program är inkonsekventa

en: Missing '=' in bind mount option '%s'
sv: Saknar ”=” i bindningsmonteringsargument ”%s”

en: Missing glob on line %d
sv: Saknar matchning på rad %d

en: Missing xa.data in summary for remote %s
sv: Saknar xa.data i sammanfattning för fjärrförrådet %s

en: Modify properties of a configured remote
sv: Modifiera egenskaper för ett konfigurerat fjärrförråd

en: More than one executable found
sv: Fler än en körbar fil funnen

en: Multiple USB query rules of the same type is not supported
sv: Flera USB-frågeregler av samma typ stöds inte

en: Multiple branches available for %s, you must specify one of:
sv: Flera grenar tillgängliga för %s, du måste ange en av:

en: Multiple images in registry, specify a ref with --ref
sv: Flera avbilder i registret, ange en ref med --ref

en: Multiple installations specified for a command that works on one installation
sv: Flera installationer angavs för ett kommando som är avsett för en installation

en: Must not specify REFs when using --all
sv: Får inte ange REFerenser då --all används

en: Must not specify REFs when using --unused
sv: Får inte ange REFerenser då --unused används

en: Must specify at least one REF, --unused, --all or --delete-data
sv: Måste ange åtminstone en REF, --unused, --all eller --delete-data

en: Must specify one of --list, --get, --set or --unset
sv: Måste ange en av --list, --get, --set eller --unset

en: Must specify the app to kill
sv: Måste ange programmet att döda

en: NAME
sv: NAMN

en: NAME - Delete a remote repository
sv: NAMN - Ta bort ett fjärrförråd

en: NAME - Modify a remote repository
sv: NAMN - Modifiera ett fjärrförråd

en: NAME LOCATION - Add a remote repository
sv: NAMN PLATS - Lägg till ett fjärrförråd

en: NAME [BRANCH] - Get info about an installed app or runtime
sv: NAMN [GREN] - Hämta information om installerat program eller exekveringsmiljö

en: NAME must be specified
sv: NAMN måste anges

en: NAME=VARIABLE[=VALUE]
sv: NAMN=VARIABEL[=VÄRDE]

en: NUM-JOBS
sv: ANT-JOBB

en: Name
sv: Namn

en: Name can't be empty
sv: Namn kan inte vara tomt

en: Name can't be longer than 255 characters
sv: Namn kan inte vara längre än 255 tecken

en: Name can't contain %c
sv: Namn kan inte innehålla %c

en: Name can't end with a period
sv: Namn kan inte sluta med en punkt

en: Name can't start with %c
sv: Namn kan inte börja med %c

en: Name can't start with a period
sv: Namn kan inte börja med en punkt

en: Name of authenticator
sv: Namn på autentiserare

en: Name of authenticator for this repository
sv: Namn på autentiserare för detta förråd

en: Name segment can't start with %c
sv: Namnsegment kan inte börja med %c

en: Names must contain at least 2 periods
sv: Namn måste innehålla minst 2 punkter

en: New %s%s%s permissions:
sv: Nya rättigheter för %s%s%s:

en: No appstream commit to deploy
sv: Ingen appstream-incheckning att distribuera

en: No appstream data for %s: %s
sv: Inga appstream-data för %s: %s

en: No authenticator configured for remote `%s`
sv: Ingen autentiserare konfigurerad för fjärrförrådet ”%s”

en: No authenticator installed for remote '%s'
sv: Ingen autentiserare installerad för fjärrförrådet ”%s”

en: No cached summary for remote '%s'
sv: Ingen cachad sammanfattning för fjärrförrådet ”%s”

en: No command specified
sv: Inget kommando angivet

en: No configuration for remote %s specified
sv: Ingen konfiguration angavs för fjärrförrådet %s

en: No current %s pattern matching %s
sv: Inget aktuellt %s-mönster matchar %s

en: No entry for %s in remote %s summary flatpak cache
sv: Ingen post för %s i flatpak-sammanfattningscache för fjärrförrådet %s

en: No entry for %s in remote %s summary flatpak sparse cache
sv: Ingen post för %s i gles flatpak-sammanfattningscache för fjärrförrådet %s

en: No executable found
sv: Ingen körbar fil funnen

en: No extension point matching %s in %s
sv: Ingen tilläggspunkt matchar %s i %s

en: No extra data sources
sv: Inga extra data-källor

en: No gpg key found with ID %s (homedir: %s)
sv: Ingen gpg-nyckel hittades med ID %s (hemkat: %s)

en: No gpg key ids specified
sv: Inga GPG-nyckel-ID angivna

en: No installed refs found for ‘%s’
sv: Inga installerade referenser hittades för ”%s”

en: No masked patterns
sv: Inga maskerade mönster

en: No matches found
sv: Inga träffar

en: No name specified in the metadata
sv: Inget namn angivet i metadata

en: No oci summary cached for remote '%s'
sv: Ingen oci-sammanfattning cachad för fjärrförrådet ”%s”

en: No overrides found for %s
sv: Inga åsidosättningar funna för %s

en: No pinned patterns
sv: Inga nålade mönster

en: No portal support found
sv: Inget portalstöd hittades

en: No ref chosen to resolve matches for ‘%s’
sv: Ingen ref vald för att identifiera matchningar för ”%s”

en: No ref specified for OCI image %s
sv: Ingen ref angiven för OCI-avbild %s

en: No remote chosen to resolve matches for ‘%s’
sv: Inget fjärrförråd valt för att identifiera matchningar för ”%s”

en: No remote chosen to resolve ‘%s’ which exists in multiple installations
sv: Inget fjärrförråd valt för att identifiera ”%s” som finns i flera installationer

en: No remote refs found for ‘%s’
sv: Inga fjärreferenser hittades för ”%s”

en: No slashes allowed in extra data name
sv: Inga snedstreck tillåtna i namn för extra data

en: No such pid %s
sv: Inget sådant pid %s

en: No such ref '%s' in remote %s
sv: Ingen sådan ref ”%s” i fjärrförrådet %s

en: No summary or Flatpak cache available for remote %s
sv: Ingen sammanfattning eller Flatpak-cache tillgänglig för fjärrförrådet %s

en: No systemd user session available, cgroups not available
sv: Ingen systemd-användarsession tillgänglig, cgroups inte tillgängligt

en: No transaction operation found for ref %s from %s
sv: Ingen transaktionsåtgärd hittades för ref %s från %s

en: No unreachable objects
sv: Inga onåbara objekt

en: No url specified
sv: Ingen URL angiven

en: Non-UTF-8 characters in URI
sv: Tecken som inte är UTF-8 i URI

en: None of the specified refs are installed
sv: Inga av de angivna referenserna är installerade

en: Not a OCI remote
sv: Inte ett OCI-fjärrförråd

en: Not a oci remote, missing summary.xa.oci-repository
sv: Inte ett oci-fjärrförråd, saknar summary.xa.oci-repository

en: Not allowing home directory access: %s
sv: Tillåter inte åtkomst till hemkatalog: %s

en: Not enough disk space to complete this operation
sv: Otillräckligt diskutrymme för att slutföra denna åtgärd

en: Not enough memory
sv: Inte tillräckligt med minne

en: Not exported
sv: Inte exporterad

en: Not exporting %s, non-allowed export filename
sv: Exporterar inte %s, exportfilnamnet tillåts inte

en: Not exporting %s, wrong extension
sv: Exporterar inte %s, fel filändelse

en: Not replacing "%s" with tmpfs: %s
sv: Ersätter inte ”%s” med tmpfs: %s

en: Not sharing "%s" with sandbox: %s
sv: Delar inte ”%s” med sandlåda: %s

en: Note that the directories %s are not in the search path set by the XDG_DATA_DIRS environment variable, so applications installed by Flatpak may not appear on your desktop until the session is restarted.
sv: Notera att katalogerna %s inte är i sökvägen som satts av miljövariabeln XDG_DATA_DIRS, så program som installerats av Flatpak kanske inte dyker upp på ditt skrivbord förrän sessionen har startats om.

en: Note that the directory %s is not in the search path set by the XDG_DATA_DIRS environment variable, so applications installed by Flatpak may not appear on your desktop until the session is restarted.
sv: Notera att katalogen %s inte är i sökvägen som satts av miljövariabeln XDG_DATA_DIRS, så program som installerats av Flatpak kanske inte dyker upp på ditt skrivbord förrän sessionen har startats om.

en: Nothing matches %s
sv: Ingenting matchar %s

en: Nothing matches %s in local repository for remote %s
sv: Ingenting matchar %s i lokalt förråd för fjärrförrådet %s

en: Nothing matches %s in remote %s
sv: Ingenting matchar %s i fjärrförrådet %s

en: Nothing to do.
sv: Inget att göra.

en: Nothing unused to uninstall
sv: Inget oanvänt att avinstallera

en: Number “%s” is out of bounds [%s, %s]
sv: Talet ”%s” är utanför gränserna [%s, %s]

en: OLDID=NEWID
sv: GAMMALT_ID=NYTT_ID

en: OSTree commit to create a delta bundle from
sv: OSTree-incheckning att skapa deltabunt från

en: Object
sv: Objekt

en: Object invalid: %s.%s
sv: Objekt ogiltigt: %s.%s

en: Object missing: %s.%s
sv: Objekt saknas: %s.%s

en: Old Commit
sv: Gammal incheckning

en: One line subject
sv: Enradsämne

en: Only Bearer authentication supported
sv: Endast Bearer-autentisering stöds

en: Only applications can be made current
sv: Endast program kan göras aktuella

en: Only include the system installation with --print-updated-env
sv: Inkludera endast systeminstallationen med --print-updated-env

en: Only install this subpath
sv: Installera endast denna underkatalog

en: Only last name segment can contain -
sv: Endast det sista namnsegmentet kan innehålla -

en: Only list refs available as sideloads
sv: Lista endast referenser tillgängliga som sidoinläsningar

en: Only realm in authentication request
sv: Endast rike i autentiseringsbegäran

en: Only show changes after TIME
sv: Visa endast ändringar efter TID

en: Only show changes before TIME
sv: Visa endast ändringar före TID

en: Only traverse DEPTH parents for each commit (default: -1=infinite)
sv: Gå endast DJUP steg upp i hierarkin för varje incheckning (standard: -1=oändligt)

en: Only update this subpath
sv: Uppdatera endast denna undersökväg

en: Op
sv: Åtg

en: Open browser?
sv: Öppna webbläsare?

en: Options
sv: Flaggor

en: Origin
sv: Ursprung

en: Origin:
sv: Ursprung:

en: Override parental controls for installs
sv: Åsidosätt föräldrakontroller för installationer

en: Override parental controls for updates
sv: Åsidosätt föräldrakontroller för uppdateringar

en: Override permissions for an application
sv: Åsidosätt rättigheter för ett program

en: Override the ref used for the imported bundle
sv: Åsidosätt referensen som använts för den importerade bunten

en: Override the timestamp of the commit
sv: Åsidosätt tidsstämpel för incheckningen

en: Override the timestamp of the commit (NOW for current time)
sv: Åsidosätt tidsstämpel för incheckningen (NOW för aktuell tid)

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: PATTERN
sv: MÖNSTER

en: PRIORITY
sv: PRIORITET

en: Parent:
sv: Överordnad:

en: Password
sv: Lösenord

en: Path
sv: Sökväg

en: Path "%s" is reserved by Flatpak
sv: Sökvägen ”%s” är reserverad av Flatpak

en: Permanently deploy collection ID to client remote configurations
sv: Distribuera permanent samlings-ID till fjärrklienters konfigurationer

en: Permanently deploy collection ID to client remote configurations, only for sideload support
sv: Distribuera permanent samlings-ID till fjärrklienters konfigurationer, endast för sidoinläsningsstöd

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Persist home directory subpath
sv: Gör undersökväg i hemkatalog beständig

en: Pin a runtime to prevent automatic removal
sv: Nåla en exekveringsmiljö för att förhindra automatisk borttagning

en: Pinned patterns:
sv: Nålade mönster:

en: Please review the exported files and the metadata
sv: Granska de exporterade filerna och metadata

en: Port ‘%.*s’ in URI is out of range
sv: Port ”%.*s” i URI är utanför intervallet

en: Possible values are :s[tart], :m[iddle], :e[nd] or :f[ull]
sv: Möjliga värden är :s[tart], :m[iddle] (mitt), :e[nd] (slut) eller :f[ull]

en: Print active gl drivers and exit
sv: Skriv ut aktiva gl-drivrutiner och avsluta

en: Print default arch and exit
sv: Skriv ut standardarkitektur och avsluta

en: Print general information about the repository
sv: Skriv ut allmän information om förrådet

en: Print information about the repo subsets
sv: Skriv ut information om förrådsdelmängderna

en: Print metadata for a branch
sv: Skriv ut metadata för en gren

en: Print paths for system installations and exit
sv: Skriv ut sökvägar för systeminstallationer och avsluta

en: Print supported arches and exit
sv: Skriv ut arkitekturer som stöds och avsluta

en: Print the updated environment needed to run flatpaks
sv: Skriv ut den uppdaterade miljön som behövs för att köra flatpak-filer

en: Print version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Priority
sv: Prioritet

en: Problems loading data for %s: %s
sv: Problem vid inläsning av data för %s: %s

en: Proceed with these changes to the %s?
sv: Fortsätt med dessa ändringar till %s?

en: Proceed with these changes to the system installation?
sv: Fortsätt med dessa ändringar till systeminstallationen?

en: Proceed with these changes to the user installation?
sv: Fortsätt med dessa ändringar till användarinstallationen?

en: Produce minimal output and don't ask questions
sv: Producera minimal utmatning och ställ inga frågor

en: Proxy accessibility bus calls (default except when sandboxed)
sv: Använd proxy för hjälpmedelsbussanrop (standard utom när i sandlåda)

en: Proxy session bus calls (default except when sandboxed)
sv: Använd proxy för sessionsbussanrop (standard utom när i sandlåda)

en: Prune but don't actually remove anything
sv: Rensa men ta inte bort något på riktigt

en: Prune unused objects
sv: Rensa oanvända objekt

en: Pruning objects
sv: Rensa objekt

en: Pruning repo failed: %s
sv: Rensning av förråd misslyckades: %s

en: Put applications or runtimes onto removable media
sv: Placera program eller exekveringsmiljöer på flyttbara media

en: Query file access
sv: Efterfråga filåtkomst

en: R.-Branch
sv: E.-gren

en: R.-Commit
sv: E.-incheckning

en: REASON
sv: ANLEDNING

en: REMOTE and REF must be specified
sv: FJÄRRFÖRRÅD och REF måste anges

en: RUNTIME
sv: EXEKVERINGSMILJÖ

en: RUNTIME must be specified
sv: EXEKVERINGSMILJÖ måste anges

en: Re-initialize the sdk/var
sv: Återinitiera SDK/var

en: Read environment variables in env -0 format from FD
sv: Läs miljövariabler i formatet env -0 från FH

en: Really remove?
sv: Vill du verkligen ta bort?

en: Redirect URL: %s
sv: Omdirigerings-URL: %s

en: Redirect this repo to a new URL
sv: Omdirigera detta förråd till en ny URL

en: Ref %s from %s matches more than one transaction operation
sv: Ref %s från %s matchar mer än en transaktionsåtgärd

en: Ref %s not installed
sv: Ref %s inte installerad

en: Ref '%s' not found in registry
sv: Ref ”%s” hittades inte i registret

en: Ref too long
sv: Ref för lång

en: Ref ‘%s’ found in multiple installations: %s. You must specify one.
sv: Hittade ref ”%s” i flera installationer: %s. Du måste ange en.

en: Refs must all be in the same installation (found in %s and %s).
sv: Referenser måste alla vara i samma installation (hittades i %s och %s).

en: Refusing to operate on a user installation as root! This can lead to incorrect file ownership and permission errors.
sv: Vägrar att operera på en användarinstallation som root! Detta kan leda till felaktigt filägarskap och rättighetsfel.

en: Refusing to operate under sudo with --user. Omit sudo to operate on the user installation, or use a root shell to operate on the root user's installation.
sv: Vägrar att köras under sudo med --user. Skippa sudo för att köra på användarinstallationen, eller använd ett root-skal för att köra på root-användarens installation.

en: Reinstall all refs
sv: Ominstallera alla referenser

en: Reinstalling refs
sv: Ominstallerar referenser

en: Reinstalling removed refs
sv: Ominstallerar borttagna referenser

en: Remote
sv: Fjärrförråd

en: Remote "%s" not found
sv: Fann inte fjärrförrådet ”%s”

en: Remote "%s" not found
    Hint: Use flatpak remote-add to add a remote
sv: Fjärrförrådet ”%s” hittades inte
    Tips: Använd flatpak remote-add för att lägga till ett fjärrförråd

en: Remote "%s" not found in the %s installation
sv: Fjärrförrådet ”%s” hittades inte i %s-installationen

en: Remote %s already exists
sv: Fjärrförrådet %s existerar redan

en: Remote %s disabled, ignoring %s update
sv: Fjärrförråd %s inaktiverat, ignorerar uppdatering för %s

en: Remote %s for ref %s is disabled
sv: Fjärrförråd %s för ref %s är inaktiverat

en: Remote %s for ref %s is missing
sv: Fjärrförråd %s för ref %s saknas

en: Remote '%s' already exists
sv: Fjärrförrådet ”%s” existerar redan

en: Remote NAME must be specified
sv: Fjärrförrådets NAMN måste anges

en: Remote OCI index has no registry uri
sv: OCI-index för fjärrförråd har ingen register-uri

en: Remote bundles are not supported
sv: Fjärrbuntar stöds inte

en: Remote listing for %s not available; server has no summary file. Check the URL passed to remote-add was valid.
sv: Fjärrlista för %s inte tillgänglig; servern har ingen sammanfattningsfil. Kontrollera att URL:en som skickades till remote-add var giltig.

en: Remote ‘%s’ does not have a collection ID set, which is required for P2P distribution of ‘%s’.
sv: Fjärrförrådet ”%s” har inte ett samlings-ID inställt, vilket krävs för P2P-distribution av ”%s”.

en: Remote ‘%s’ found in multiple installations:
sv: Fjärrförrådet ”%s” hittades i flera installationer:

en: Remotes
sv: Fjärrförråd

en: Remotes found with refs similar to ‘%s’:
sv: Fjärrförråd hittades med referenser liknande ”%s”:

en: Remove existing overrides
sv: Ta bort befintliga åsidosättningar

en: Remove extension point info
sv: Ta bort info om tilläggspunkt

en: Remove files even if running
sv: Ta bort filer även om de kör

en: Remove generic policy option
sv: Ta bort alternativet för generell policy

en: Remove item from permission store
sv: Ta bort objekt från rättighetslagring

en: Remove matching masks
sv: Ta bort matchande masker

en: Remove matching pins
sv: Ta bort matchande nålar

en: Remove old files even if running
sv: Ta bort gamla filer även om de kör

en: Remove remote even if in use
sv: Ta bort fjärrförrådet även om det används

en: Remove them?
sv: Ta bort dem?

en: Remove variable from environment
sv: Ta bort variabel från miljö

en: Removing non-deployed ref %s…
sv: Tar bort ej distribuerad ref %s…

en: Repair flatpak installation
sv: Reparera flatpak-installation

en: Replace?
sv: Ersätt?

en: Repo mode: %s
sv: Förrådsläge: %s

en: Requested extension %s/%s/%s is only partially installed
sv: Begärt tillägg %s/%s/%s är bara delvis installerat

en: Requested extension %s/%s/%s not installed
sv: Begärt tillägg %s/%s/%s är inte installerat

en: Required runtime for %s (%s) found in remote %s
sv: Exekveringsmiljön som krävs för %s (%s) hittades i fjärrförrådet %s

en: Required runtime for %s (%s) found in remotes:
sv: Exekveringsmiljön som krävs för %s (%s) hittades i fjärrförråd:

en: Reset all permissions
sv: Återställ alla rättigheter

en: Reset app permissions
sv: Återställ programrättigheter

en: Revoke access to a specific file
sv: Återkalla tillgång till en specifik fil

en: Revoke delete permissions of the app
sv: Återkalla borttagningsrättigheter för programmet

en: Revoke read permissions of the app
sv: Återkalla läsrättigheter för programmet

en: Revoke the permission to grant further permissions
sv: Återkalla rättigheter för programmet att ge ytterligare rättigheter

en: Revoke write permissions of the app
sv: Återkalla skrivrättigheter för programmet

en: Run a build command inside the build dir
sv: Kör ett byggkommando inuti byggkatalogen

en: Run an application
sv: Kör ett program

en: Run completely sandboxed
sv: Kör fullständigt i sandlåda

en: Run specified commit
sv: Kör angiven incheckning

en: Running %s is not allowed by the policy set by your administrator
sv: Körning av %s tillåts inte av policyn som har satts av din administratör

en: Runtime
sv: Exekveringsmiljö

en: Runtime %s, branch %s is already installed
sv: Exekveringsmiljö %s, gren %s är redan installerad

en: Runtime to use
sv: Exekveringsmiljö att använda

en: Runtime version to use
sv: Version av exekveringsmiljö att använda

en: Runtime:
sv: Exekvering:

en: SHARE
sv: DELNING

en: SOCKET
sv: UTTAG

en: SRC-REF
sv: KÄLL-REF

en: SRC-REPO
sv: KÄLL-REPO

en: SUBDIR
sv: UNDERKAT

en: SUBJECT
sv: ÄMNE

en: SUBSET
sv: DELMÄNGD

en: SUBSYSTEM.KEY=VALUE
sv: UNDERSYSTEM.NYCKEL=VÄRDE

en: Search for remote apps/runtimes
sv: Sök efter fjärrprogram/exekveringsmiljöer

en: See '%s --help'
sv: Se ”%s --help”

en: Self update not supported, new version requires new permissions
sv: Självuppdatering stöds inte, nya versionen kräver nya rättigheter

en: Set a new subset to use
sv: Ställ in en ny delmängd att använda

en: Set a new url
sv: Ställ in en ny URL

en: Set configuration for KEY to VALUE
sv: Ställ in konfiguration för NYCKEL till VÄRDE

en: Set environment variable
sv: Ställ in miljövariabel

en: Set extension priority (only for extensions)
sv: Ställ in tilläggsprioritet (endast för tillägg)

en: Set generic metadata option
sv: Ställ in alternativ för generella metadata

en: Set path to local filter FILE
sv: Ställ in sökväg till FIL för lokalt filter

en: Set permissions
sv: Ställ in rättigheter

en: Set priority (default 1, higher is more prioritized)
sv: Ställ in prioritet (standard är 1, högre är mer prioriterade)

en: Set type of token needed to install this commit
sv: Ställ in typ av token som krävs för att installera denna incheckning

en: Share process ID namespace with parent
sv: Dela namnrymd för process-ID med överordnad

en: Share with host
sv: Dela med värd

en: Show OSTree debug information
sv: Visa OSTree-felsökningsinformation

en: Show all columns
sv: Visa alla kolumner

en: Show app permissions
sv: Visa programrättigheter

en: Show applications with permission
sv: Visa program med rättigheter

en: Show arches and branches
sv: Visa arkitekturer och grenar

en: Show available columns
sv: Visa tillgängliga kolumner

en: Show comment
sv: Visa kommentar

en: Show commit
sv: Visa incheckning

en: Show commits for a branch
sv: Visa incheckningar för en gren

en: Show debug information, -vv for more detail
sv: Visa felsökningsinformation, -vv för ytterligare detaljer

en: Show description
sv: Visa beskrivning

en: Show disabled remotes
sv: Visa inaktiverade fjärrförråd

en: Show existing overrides
sv: Visa befintliga åsidosättningar

en: Show extensions
sv: Visa tillägg

en: Show extra information
sv: Visa extra information

en: Show filter file
sv: Visa filterfil

en: Show history
sv: Visa historik

en: Show homepage
sv: Visa webbsida

en: Show icon
sv: Visa ikon

en: Show info for installed app or runtime
sv: Visa information för installerade program eller exekveringsmiljöer

en: Show information about a remote app or runtime
sv: Visa information om ett fjärrprogram eller en exekveringsmiljö

en: Show information about a repo
sv: Visa information om ett förråd

en: Show information about a specific file
sv: Visa information om en specifik fil

en: Show location
sv: Visa plats

en: Show metadata
sv: Visa metadata

en: Show newest entries first
sv: Visa nyaste poster först

en: Show only apps
sv: Visa endast program

en: Show only runtimes
sv: Visa endast exekveringsmiljöer

en: Show only those where updates are available
sv: Visa endast de där uppdateringar finns tillgängliga

en: Show options
sv: Visa flaggor

en: Show origin
sv: Visa ursprung

en: Show parent
sv: Visa överordnad

en: Show permissions
sv: Visa rättigheter

en: Show permissions for applications
sv: Visa rättigheter för program

en: Show ref
sv: Visa ref

en: Show remote details
sv: Visa detaljer för fjärrförrådet

en: Show runtime
sv: Visa exekveringsmiljö

en: Show sdk
sv: Visa sdk

en: Show size
sv: Visa storlek

en: Show specific system-wide installations
sv: Visa specifika systemomfattande installationer

en: Show system-wide installations
sv: Visa systeminstallationer

en: Show the Flatpak version
sv: Visa Flatpak-versionen

en: Show the PID of the sandbox process
sv: Visa PID för sandlådeprocessen

en: Show the PID of the wrapper process
sv: Visa PID för omslagsprocessen

en: Show the URL
sv: Visa URL:en

en: Show the active commit
sv: Visa aktiv incheckning

en: Show the affected installation
sv: Visa den påverkade installationen

en: Show the application ID
sv: Visa program-ID

en: Show the application branch
sv: Visa programmets gren

en: Show the application commit
sv: Visa programmets incheckning

en: Show the application/runtime ID
sv: Visa ID för programmet/exekveringsmiljön

en: Show the architecture
sv: Visa arkitekturen

en: Show the branch
sv: Visa grenen

en: Show the collection ID
sv: Visa samlings-ID

en: Show the current commit
sv: Visa aktuell incheckning

en: Show the description
sv: Visa beskrivning

en: Show the document ID
sv: Visa dokument-ID

en: Show the document path
sv: Visa dokumentets sökväg

en: Show the download size
sv: Visa hämtningsstorlek

en: Show the installation
sv: Visa installationen

en: Show the installed size
sv: Visa installerad storlek

en: Show the instance ID
sv: Visa instans-ID:t

en: Show the kind of change
sv: Visa typen av ändring

en: Show the latest commit
sv: Visa senaste incheckning

en: Show the name
sv: Visa namn

en: Show the origin remote
sv: Visa ursprungsfjärrförrådet

en: Show the previous commit
sv: Visa föregående incheckning

en: Show the priority
sv: Visa prioritet

en: Show the ref
sv: Visa ref

en: Show the remote
sv: Visa fjärrförrådet

en: Show the remote URL
sv: Visa fjärrförråds-URL

en: Show the remotes
sv: Visa fjärrförråden

en: Show the runtime
sv: Visa exekveringsmiljön

en: Show the runtime ID
sv: Visa exekveringsmiljöns ID

en: Show the runtime branch
sv: Visa exekveringsmiljöns gren

en: Show the runtime commit
sv: Visa exekveringsmiljöns incheckning

en: Show the subset
sv: Visa delmängden

en: Show the title
sv: Visa titeln

en: Show the tool that was used
sv: Visa verktyget som användes

en: Show the used runtime
sv: Visa exekveringsmiljön som används

en: Show the user doing the change
sv: Visa användaren som gör ändringen

en: Show the version
sv: Visa version

en: Show user installations
sv: Visa användarinstallationer

en: Show when the change happened
sv: Visa när ändringen inträffade

en: Show whether the app is active
sv: Visa huruvida programmet är aktivt

en: Show whether the app is background
sv: Visa huruvida programmet är i bakgrunden

en: Sign an application or runtime
sv: Signera ett program eller en exekveringsmiljö

en: Similar installed refs found for ‘%s’:
sv: Liknande installerade referenser hittades för ”%s”:

en: Similar refs found for ‘%s’ in remote ‘%s’ (%s):
sv: Liknande referenser hittades för ”%s” i fjärrförrådet ”%s” (%s):

en: Skipping %s due to previous error
sv: Hoppar över %s på grund av tidigare fel

en: Skipping deletion of mirror ref (%s, %s)…
sv: Hoppar över borttagning av spegelref (%s, %s)…

en: Skipping non-deployed ref %s…
sv: Hoppar över ej distribuerad ref %s…

en: Skipping: %s
sv: Hoppar över: %s

en: Source repo dir
sv: Katalog för källförråd

en: Source repo ref
sv: Ref i källförråd

en: Specify default version to run
sv: Ange standardversion att köra

en: Specify the build type (app, runtime, extension)
sv: Ange byggtypen (app, runtime, extension)

en: Specify the document ID
sv: Ange dokument-ID:t

en: Specify version for --base
sv: Ange version för --base

en: Start build in this directory
sv: Starta bygge i denna katalog

en: Stop a running application
sv: Stoppa ett körande program

en: Subdirectories:
sv: Underkataloger:

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Subpaths:
sv: Undersökvägar:

en: Subset
sv: Delmängd

en: Subsets
sv: Delmängder

en: Subsummaries:
sv: Undersammanfattningar:

en: System (%s) installation
sv: Systeminstallation (%s)

en: TABLE ID APP_ID [PERMISSION...] - Set permissions
sv: TABELL ID PROG-ID [RÄTTIGHET…] - Ställ in rättigheter

en: TABLE ID [APP_ID] - Remove item from permission store
sv: TABELL ID [PROG-ID] - Ta bort objekt från rättighetslagring

en: TAG
sv: TAGG

en: TEXT - Search remote apps/runtimes for text
sv: TEXT - Sök i fjärrprogram/exekveringsmiljöer efter text

en: TEXT must be specified
sv: TEXT måste anges

en: TIME
sv: TID

en: TIMESTAMP
sv: TIDSSTÄMPEL

en: TITLE
sv: TITEL

en: TYPE
sv: TYP

en: Table
sv: Tabell

en: The application %s depends on runtimes from:
      %s
    Configure this as new remote '%s'
sv: Programmet %s är beroende av exekveringsmiljöer från:
      %s
    Konfigurera detta som ett nytt fjärrförråd ”%s”

en: The application %s requires the runtime %s which is not installed
sv: Programmet %s kräver exekveringsmiljön %s som inte är installerad

en: The application %s requires the runtime %s which was not found
sv: Programmet %s kräver exekveringsmiljön %s som inte hittades

en: The application wants to update itself.
sv: Programmet vill uppdatera sig själv.

en: The config key %s is not set
sv: Konfigurationsnyckeln %s har inte satts

en: The following refs are installed from remote '%s':
sv: Följande referenser är installerade från fjärrförrådet ”%s”:

en: The named subset to use for this remote
sv: Den namngivna delmängden att använda för detta fjärrförråd

en: The remote '%s', referred to by '%s' at location %s contains additional applications.
    Should the remote be kept for future installations?
sv: Fjärrförrådet ”%s”, hänvisat till av ”%s” på plats %s innehåller ytterligare program.
    Vill du behålla fjärrförrådet för framtida installationer?

en: There were one or more errors
sv: Det fanns ett eller flera fel

en: This version of %s is already installed
sv: Denna version av %s är redan installerad

en: Time
sv: Tid

en: Title
sv: Titel

en: Title: %s
sv: Titel: %s

en: Too few arguments
sv: För få argument

en: Too few elements in --extension argument %s, format should be NAME=VAR[=VALUE]
sv: För få element i --extension-argumentet %s, formatet är NAMN=VAR[=VÄRDE]

en: Too few elements in --extra-data argument %s
sv: För få element i --extra-data-argumentet %s

en: Too few elements in --metadata argument %s, format should be GROUP=KEY[=VALUE]]
sv: För få element i --metadata-argumentet %s, formatet är GRUPP=NYCKEL[=VÄRDE]]

en: Too many arguments
sv: För många argument

en: Too many arguments for --get
sv: För många argument för --get

en: Too many arguments for --list
sv: För många argument för --list

en: Too many arguments for --set
sv: För många argument för --set

en: Too many arguments for --unset
sv: För många argument för --unset

en: Too many segments in glob
sv: För många segment i matchning

en: Tool
sv: Verktyg

en: Total objects: %u
sv: Totalt antal objekt: %u

en: Trailing text on line %d
sv: Eftersläpande text på rad %d

en: Transaction already executed
sv: Transaktion redan utförd

en: URI is not absolute, and no base URI was provided
sv: URI är inte absolut, och ingen bas-URI angavs

en: URL for a website for this remote
sv: URL för en webbplats för detta fjärrförråd

en: URL for a website for this repository
sv: URL för en webbplats för detta förråd

en: URL for an icon for this remote
sv: URL för en ikon för detta fjärrförråd

en: URL for an icon for this repository
sv: URL för en ikon för detta förråd

en: USB device queries must be in the form TYPE:DATA
sv: USB-enhetsfrågor måste vara på formen TYP:DATA

en: USB device query 'all' must not have data
sv: USB-enhetsfrågan ”all” får inte ha data

en: USB queries with 'dev' must also specify vendors
sv: USB-frågor med ”dev” måste också ange tillverkare

en: USB query rule 'cls' must be in the form CLASS:SUBCLASS or CLASS:*
sv: USB-frågeregeln ”cls” måste vara på formen KLASS:UNDERKLASS eller KLASS:*

en: USB query rule 'dev' must have a valid 4-digit hexadecimal product id
sv: USB-frågeregeln ”dev” måste ha ett giltigt fyrsiffrigt hexadecimalt produkt-ID

en: USB query rule 'vnd' must have a valid 4-digit hexadecimal vendor id
sv: USB-frågeregeln ”vnd” måste ha ett giltigt fyrsiffrigt hexadecimalt tillverkar-ID

en: Unable to allocate instance id
sv: Kunde inte allokera instans-ID

en: Unable to connect to system bus
sv: Kunde inte ansluta till systembussen

en: Unable to create directory %s
sv: Kunde inte skapa katalogen %s

en: Unable to create file %s
sv: Kunde inte skapa filen %s

en: Unable to create sync pipe
sv: Kunde inte skapa sync-rör

en: Unable to create temporary directory in %s
sv: Kunde inte skapa temporär katalog i %s

en: Unable to find basename in %s, specify a name explicitly
sv: Kunde inte hitta basnamn i %s, ange ett namn explicit

en: Unable to get file type of "%s": %s
sv: Kunde inte erhålla filtypen för ”%s”: %s

en: Unable to get filesystem information for "%s": %s
sv: Kunde inte hämta filsystemsinformation för ”%s”: %s

en: Unable to get runtime key from metadata
sv: Kunde inte få nyckel för exekveringsmiljö från metadata

en: Unable to inspect current version of %s: %s
sv: Kunde inte inspektera aktuell version för %s: %s

en: Unable to load details of %s: %s
sv: Kunde inte läsa in detaljer för %s: %s

en: Unable to load summary from remote %s: %s
sv: Kunde inte läsa in sammanfattning från fjärrförrådet %s: %s

en: Unable to lock %s
sv: Kunde inte låsa %s

en: Unable to lookup key ID %s: %d
sv: Kunde inte slå upp nyckel-ID %s: %d

en: Unable to open path "%s": %s
sv: Kunde inte öppna sökvägen ”%s”: %s

en: Unable to provide a temporary home directory in the sandbox: %s
sv: Kunde inte tillhandahålla en temporär hemkatalog i sandlådan: %s

en: Unable to resolve symbolic link "%s": %s
sv: Kunde inte slå upp symbolisk länk ”%s”: %s

en: Unable to start app
sv: Kunde inte starta program

en: Unable to update %s: %s
sv: Kunde inte uppdatera %s: %s

en: Unable to update symbolic link %s/%s
sv: Kunde inte uppdatera symbolisk länk %s/%s

en: Unexpected response status %d when requesting token: %s
sv: Oväntad svarsstatus %d då token begärdes: %s

en: Unexpected word '%s' on line %d
sv: Oväntat ord ”%s” på rad %d

en: Uninstall all
sv: Avinstallera alla

en: Uninstall an installed application or runtime
sv: Avinstallera ett installerat program eller en exekveringsmiljö

en: Uninstall app
sv: Avinstallera program

en: Uninstall complete.
sv: Avinstallation slutförd.

en: Uninstall first if already installed
sv: Avinstallera först om redan installerad

en: Uninstall runtime
sv: Avinstallera exekveringsmiljö

en: Uninstall unused
sv: Avinstallera oanvända

en: Uninstalling %d/%d…
sv: Avinstallerar %d/%d…

en: Uninstalling %s
sv: Avinstallerar %s

en: Uninstalling…
sv: Avinstallerar…

en: Unknown USB query rule %s
sv: Okänd USB-frågeregel %s

en: Unknown column: %s
sv: Okänd kolumn: %s

en: Unknown configure key '%s'
sv: Okänd konfigurationsnyckel ”%s”

en: Unknown device type %s, valid types are: %s
sv: Okänd enhetstyp %s, giltiga typer är: %s

en: Unknown feature type %s, valid types are: %s
sv: Okänd funktionstyp %s, giltiga typer är: %s

en: Unknown filesystem location %s, valid locations are: host, host-os, host-etc, home, xdg-*[/…], ~/dir, /dir
sv: Okänd filsystemsplats %s, giltiga platser är: host, host-os, host-etc, home, xdg-*[/…], ~/kat, /kat

en: Unknown policy type %s, valid types are: %s
sv: Okänd policytyp %s, giltiga typer är: %s

en: Unknown share type %s, valid types are: %s
sv: Okänd delningstyp %s, giltiga typer är: %s

en: Unknown socket type %s, valid types are: %s
sv: Okänd uttagstyp %s, giltiga typer är: %s

en: Unset configuration for KEY
sv: Ta bort konfiguration för NYCKEL

en: Unshare with host
sv: Avsluta delning med värd

en: Unsupported extra data uri %s
sv: Extra data-uri %s som ej stöds

en: Unsupported summary version %d for remote %s
sv: Sammanfattningsversion %d som inte stöds för fjärrförrådet %s

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update %s?
sv: Uppdatera %s?

en: Update access can be changed any time from the privacy settings.
sv: Uppdateringsåtkomst kan ändras när som helst från sekretessinställningarna.

en: Update an installed application or runtime
sv: Uppdatera ett installerat program eller en exekveringsmiljö

en: Update appstream
sv: Uppdatera appstream

en: Update appstream for remote
sv: Uppdatera appstream för fjärrförråd

en: Update ended unexpectedly
sv: Uppdateringen avslutades oväntat

en: Update extra metadata from the summary file
sv: Uppdatera extra metadata från sammanfattningsfilen

en: Update install if already installed
sv: Uppdatera installation om den redan är installerad

en: Update metadata
sv: Uppdatera metadata

en: Update remote metadata
sv: Uppdatera fjärrförrådmetadata

en: Update signed application
sv: Uppdatera signerat program

en: Update signed runtime
sv: Uppdatera signerad exekveringsmiljö

en: Update system repository
sv: Uppdaterar systemförråd

en: Update the appstream branch
sv: Uppdatera appstream-grenen

en: Update the summary file in a repository
sv: Uppdatera sammanfattningsfilen i ett förråd

en: Updates complete.
sv: Uppdateringar slutförda.

en: Updating %d/%d…
sv: Uppdaterar %d/%d…

en: Updating %s
sv: Uppdaterar %s

en: Updating appstream branch
sv: Uppdaterar appstream-gren

en: Updating appstream data for remote %s
sv: Uppdaterar appstream-data för fjärrförrådet %s

en: Updating appstream data for user remote %s
sv: Uppdaterar appstream-data för användarfjärrförrådet %s

en: Updating extra metadata from remote summary for %s
sv: Uppdaterar extra metadata från sammanfattning av fjärrförråd för %s

en: Updating summary
sv: Uppdaterar sammanfattning

en: Updating to rebased version
sv: Uppdaterar till ombaserad version

en: Updating…
sv: Uppdaterar…

en: Url for repo
sv: URL till förråd

en: Url for runtime flatpakrepo file
sv: URL för flatpakrepo-fil i exekveringsmiljö

en: Use PATH instead of the app's /app
sv: Använd SÖKVÄG istället för programmets /app

en: Use PATH instead of the runtime's /usr
sv: Använd SÖKVÄG istället för exekveringsmiljöns /usr

en: Use PID as parent pid for sharing namespaces
sv: Använd PID som överordnad pid för att dela namnrymder

en: Use Platform runtime rather than Sdk
sv: Använd plattformsexekveringsmiljö snarare än SDK

en: Use alternative directory for the files
sv: Använd alternativ katalog för filerna

en: Use alternative file for the metadata
sv: Använd alternativ fil för metadata

en: Use development runtime
sv: Använd utvecklingsexekveringsmiljö

en: Use local caches even if they are stale
sv: Använd lokala cachar även om de är gamla

en: Use specified runtime commit
sv: Använd angiven incheckning för exekveringsmiljö

en: Use this local repo for sideloads
sv: Använd detta lokala förråd för sidoinläsning

en: User
sv: Användare

en: User installation
sv: Användarinstallation

en: Using %s as command
sv: Använder %s som ett kommando

en: VAL
sv: VÄR

en: VALUE
sv: VÄRDE

en: VAR=VALUE
sv: VAR=VÄRDE

en: VENDOR_ID:PRODUCT_ID
sv: TILLVERKAR-ID:PRODUKT-ID

en: WARNING: Binary not found for Exec line in %s: %s
sv: VARNING: Binär inte funnen för Exec-rad i %s: %s

en: WARNING: Can't find Exec key in %s: %s
sv: VARNING: Det går inte att hitta Exec-nyckeln i %s: %s

en: WARNING: Error reading from desktop-file-validate: %s
sv: VARNING: Fel vid läsning av desktop-file-validate: %s

en: WARNING: Error running desktop-file-validate: %s
sv: VARNING: Fel vid körning av desktop-file-validate: %s

en: WARNING: Failed to validate desktop file %s: %s
sv: VARNING: Misslyckades med att validera desktop-filen %s: %s

en: WARNING: Icon not matching app id in %s: %s
sv: VARNING: Ikon matchar inte program-id i %s: %s

en: WARNING: Icon referenced in desktop file but not exported: %s
sv: VARNING: Ikon hänvisad till i desktop-fil men inte exporterad: %s

en: Warning:
sv: Varning:

en: Warning: %s
sv: Varning: %s

en: Warning: %s is not installed
sv: Varning: %s är inte installerad

en: Warning: %s%s%s already installed
sv: Varning: %s%s%s redan installerad

en: Warning: %s%s%s needs a later flatpak version
sv: Varning: %s%s%s behöver en senare flatpak-version

en: Warning: %s%s%s not installed
sv: Varning: %s%s%s inte installerad

en: Warning: Commit %s has no flatpak metadata
sv: Varning: Incheckning %s har inga flatpak-metadata

en: Warning: Commit has no flatpak metadata
sv: Varning: Incheckning har inga flatpak-metadata

en: Warning: Could not update extra metadata for '%s': %s
sv: Varning: Det gick inte att uppdatera extra metadata för ”%s”: %s

en: Warning: Couldn't find appstream data for remote ‘%s’ arch ‘%s’: %s; %s
sv: Varning: Det gick inte att hitta appstream-data för fjärrförråd ”%s” ark ”%s”: %s; %s

en: Warning: Couldn't update appstream data for remote ‘%s’ arch ‘%s’: %s
sv: Varning: Det gick inte att uppdatera appstream-data för fjärrförråd ”%s” ark ”%s”: %s

en: Warning: Couldn't update repo metadata for remote ‘%s’: %s
sv: Varning: Det gick inte att uppdatera förrådsmetadata för fjärrförråd ”%s”: %s

en: Warning: Failed to install %s: %s
sv: Varning: Misslyckades med att installera %s: %s

en: Warning: Failed to install bundle %s: %s
sv: Varning: Misslyckades med att installera bunten %s: %s

en: Warning: Failed to uninstall %s: %s
sv: Varning: Misslyckades med att avinstallera %s: %s

en: Warning: Failed to update %s: %s
sv: Varning: Misslyckades med att uppdatera %s: %s

en: Warning: Not enough disk space to complete this operation
sv: Varning: Otillräckligt diskutrymme för att slutföra denna åtgärd

en: Warning: Omitting ref ‘%s’ (runtime of ‘%s’) because it's extra-data.
sv: Varning: Utelämnar ref ”%s” (exekveringsmiljön för ”%s”) för att den är extra-data.

en: Warning: Omitting related ref ‘%s’ because it is not installed.
sv: Varning: Utelämnar relaterad ref ”%s” för att den inte är installerad.

en: Warning: Omitting related ref ‘%s’ because it's extra-data.
sv: Varning: Utelämnar relaterad ref ”%s” för att den är extra-data.

en: Warning: Omitting related ref ‘%s’ because its remote ‘%s’ does not have a collection ID set.
sv: Varning: Utelämnar relaterad ref ”%s” för att dess fjärrförråd ”%s” inte har ett samlings-ID inställt.

en: Warning: Problem looking for related refs: %s
sv: Varning: Problem vid sökning efter relaterade referenser: %s

en: Warning: Ref ‘%s’ is partially installed. Use --allow-partial to suppress this message.
sv: Varning: Ref ”%s” är partiellt installerad. Använd --allow-partial för att undertrycka detta meddelande.

en: Warning: Related ref ‘%s’ is partially installed. Use --allow-partial to suppress this message.
sv: Varning: Relaterad ref ”%s” är partiellt installerad. Använd --allow-partial för att undertrycka detta meddelande.

en: Warning: Treating remote fetch error as non-fatal since %s is already installed: %s
sv: Varning: Behandlar fjärrhämtningsfel som icke ödesdigert då %s redan är installerad: %s

en: What information to show
sv: Vilken information som ska visas

en: Where to look for custom sdk dir (defaults to 'usr')
sv: Var anpassad sdk-katalog ska eftersökas (standardvärdet är ”usr”)

en: Where to store sdk (defaults to 'usr')
sv: Var SDK:n ska sparas (standardvärdet är ”usr”)

en: Which do you want to install (0 to abort)?
sv: Vilka vill du installera (0 för att avbryta)?

en: Which do you want to use (0 to abort)?
sv: Vilken vill du använda (0 för att avbryta)?

en: While creating extradir:
sv: Under tiden extrakatalog skapas:

en: While deploying appstream for %s:
sv: Under distribuering av appstream för %s:

en: While downloading %s:
sv: Medan %s hämtas:

en: While getting detached metadata:
sv: Under hämtning av frånkopplade metadata:

en: While opening repository %s:
sv: Medan förråd %s öppnas:

en: While pulling %s from remote %s:
sv: Medan %s hämtas från fjärrförrådet %s:

en: While removing appstream for %s:
sv: Under borttagning av appstream för %s:

en: While trying to apply extra data:
sv: Under försök att tillämpa extra data:

en: While trying to checkout %s into %s:
sv: Under utcheckningsförsök av %s i %s:

en: While trying to checkout metadata subpath:
sv: Under utcheckningsförsök av metadataundersökväg:

en: While trying to checkout subpath ‘%s’:
sv: Under utcheckningsförsök av undersökvägen ”%s”:

en: While trying to remove existing extra dir:
sv: Under försök att ta bort befintlig extra katalog:

en: While trying to resolve ref %s:
sv: Under upplösningsförsök för ref %s:

en: While writing extra data file '%s':
sv: Under skrivning av extra data-filen ”%s”:

en: With --commit, only one REF may be specified
sv: Med --commit får endast en REF anges

en: Work on a non-default system-wide installation
sv: Arbeta på en annan systemomfattande installation än standard

en: Work on the system-wide installation (default)
sv: Arbeta på den systemomfattande installationen (standard)

en: Work on the user installation
sv: Arbeta på användarinstallationen

en: Write the instance ID to the given file descriptor
sv: Skriv instans-ID:t till det givna filhandtaget

en: Wrong layer checksum, expected %s, was %s
sv: Fel kontrollsumma för lager, förväntade %s, var %s

en: Wrong number of arguments
sv: Fel antal argument

en: Wrong number of components in %s
sv: Fel antal komponenter i %s

en: Wrong number of components in partial ref %s
sv: Fel antal komponenter i partiell ref %s

en: Wrong ref (%s) specified for OCI image %s, expected %s
sv: Fel ref (%s) angiven för OCI-avbild %s, förväntade %s

en: Wrong size for extra data
sv: Fel storlek för extra data

en: Wrong size for extra data %s
sv: Fel storlek för extra data %s

en: Wrong size for extra-data %s
sv: Fel storlek för extra data %s

en: You must specify KEY
sv: Du måste ange NYCKEL

en: You must specify KEY and VALUE
sv: Du måste ange NYCKEL och VÄRDE

en: [%d/%d] Verifying %s…
sv: [%d/%d] Verifierar %s…

en: [APPID] - List exported files
sv: [PROGID] - Lista exporterade filer

en: [APP] - Override settings [for application]
sv: [PROGRAM] - Åsidosätt inställningar [för program]

en: [KEY [VALUE]] - Manage configuration
sv: [NYCKEL [VÄRDE]] - Hantera konfiguration

en: [LOCATION/REMOTE] [REF…] - Install applications or runtimes
sv: [PLATS/FJÄRRFÖRRÅD] [REF…] - Installera program eller exekveringsmiljöer

en: [PATTERN…] - disable automatic removal of runtimes matching patterns
sv: [MÖNSTER…] - inaktivera automatisk borttagning av exekveringsmiljöer som matchar mönster

en: [PATTERN…] - disable updates and automatic installation matching patterns
sv: [MÖNSTER…] - inaktivera uppdateringar och automatisk installation som matchar mönster

en: [REF…] - Uninstall applications or runtimes
sv: [REF…] - Avinstallera program eller exekveringsmiljöer

en: [REF…] - Update applications or runtimes
sv: [REF…] - Uppdatera program eller exekveringsmiljöer

en: [TABLE] [ID] - List permissions
sv: [TABELL] [ID] - Lista rättigheter

en: any remote
sv: alla fjärrförråd

en: apply_extra script failed, exit status %d
sv: misslyckades med skriptet apply_extra, avslutningsstatus %d

en: entering not supported (need unprivileged user namespaces)
sv: inträde stöds inte (behöver oprivilegierade användarnamnrymder)

en: entering not supported (need unprivileged user namespaces, or sudo -E)
sv: inträde stöds inte (behöver oprivilegierade användarnamnrymder, eller sudo -E)

en: error:
sv: fel:

en: false
sv: falskt

en: ldconfig failed, exit status %d
sv: misslyckades med ldconfig, avslutningsstatus %d

en: metadata invalid, not application or runtime
sv: metadata ogiltigt, inte program eller exekveringsmiljö

en: on line %d
sv: på rad %d

en: partial
sv: partiell

en: ref not present in origin
sv: ref finns inte i ursprung

en: runtime/%s/%s/%s not installed
sv: runtime/%s/%s/%s inte installerad

en: true
sv: sant

en: unknown
sv: okänd

en: unmaintained
sv: underhålls inte

en: ‘%s’ is not a valid collection ID: %s
sv: ”%s” är inte ett giltigt samlings-ID: %s

en: “%s” is not an unsigned number
sv: ”%s” är inte ett teckenlöst tal
