mate-calc 1.26.0 - en to sv translation catalogue (399 entries)

en:  in
sv:  i

en: %d place | %d places
sv[0]: %d plats
sv[1]: %d platser

en: 16-bit
sv: 16-bitars

en: 32-bit
sv: 32-bitars

en: 64-bit
sv: 64-bitars

en: 8-bit
sv: 8-bitars

en: About MATE Calculator
sv: Om MATE-kalkylator

en: Absolute Value
sv: Absolutbelopp

en: Absolute value [|]
sv: Absolutbelopp [|]

en: Accuracy value
sv: Noggrannhetsvärde

en: Acres
sv: Tunnland

en: Add [+]
sv: Addera [+]

en: Additional Functions
sv: Ytterligare funktioner

en: Additional constants
sv: Ytterligare konstanter

en: Algerian Dinar
sv: Dinar (Algeriet)

en: Angle
sv: Vinkel

en: Angle units
sv: Vinkelenheter

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
sv: Programflaggor:
      -s, --solve <ekvation>          Lös angiven ekvation

en: Arctangent function is undefined for values i and -i
sv: Arktangensfunktionen är odefinierad för värdena i och -i

en: Area
sv: Yta

en: Argument --solve requires an equation to solve
sv: Argumentet --solve kräver en ekvation att lösa

en: Argument not defined for zero
sv: Argument inte definierat för noll

en: Astronomical Units
sv: Astronomiska enheter

en: Australian Dollar
sv: Australisk dollar

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Avogadro constant
sv: Avogadros konstant

en: Bahraini Dinar
sv: Dinar (Bahrain)

en: Binary
sv: Binär

en: Boolean AND
sv: Boolesk AND

en: Boolean AND is only defined for positive integers
sv: Boolesk AND definieras endast för positiva heltal

en: Boolean Exclusive OR
sv: Boolesk exklusiv OR

en: Boolean NOT
sv: Boolesk NOT

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
sv: Boolesk NOT definieras endast för positiva heltal

en: Boolean OR
sv: Boolesk OR

en: Boolean OR is only defined for positive integers
sv: Boolesk OR definieras endast för positiva heltal

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
sv: Boolesk XOR definieras endast för positiva heltal

en: Botswana Pula
sv: Botswansk pula

en: Brazilian Real
sv: Brasiliansk real

en: Brunei Dollar
sv: Bruneisk dollar

en: Bulgarian Lev
sv: Bulgarisk leva

en: Button mode
sv: Knappläge

en: CFA Franc
sv: CFA-franc

en: C_alculate
sv: B_eräkna

en: C_ost:
sv: K_ostnad:

en: Cables
sv: Kablar

en: Calculate Result
sv: Beräkna resultat

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
sv: Beräknar mängden för den periodiska betalningen för ett lån, där betalningar görs vid slutet av varje betalningsperiod.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
sv: Beräknar avskrivningskostnaden för ett objekt för en angiven tidsperiod och använder metoden degressiv avskrivning. Denna metod för avskrivning accelererar räntan för avskrivningen så att högra avskrivningskostnader inträffar i tidigare perioder än i de senare. Den användbara livslängden är antalet perioder, oftast år, över vilka ett objekt skrivs av.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
sv: Beräknar avskrivningskostnaden för ett objekt för en angiven tidsperiod, som använder metoden dubbel degressiv avskrivning.

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
sv: Beräknar det framtida värdet för en investering baserat på ett antal likvärdiga betalningar med en periodisk ränta över ett antal betalningsperioder i perioden.

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
sv: Beräknar antalet sammansatta perioder som krävs för att öka en investering för nuvarande värdet till ett framtida värde, med en fast ränta per sammansatt period.

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
sv: Beräknar antalet betalningsperioder som krävs under perioden för en vanlig annuitet, för att ackumulera ett framtida värde, med en periodisk ränta.

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
sv: Beräknar den periodiska ränta som behövs för att öka en investering till ett framtida värde, över ett antal sammansatta perioder.

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
sv: Beräknar det nuvarande värdet för en investering baserad på ett antal likvärdiga betalningar rabatterade med en periodisk ränta över ett antal betalningsperioder i perioden.

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
sv: Beräknar försäljningspriset för en produkt, baserat på produktens kostnad och den önskade bruttovinstmarginalen.

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
sv: Beräknar den linjära avskrivningen för ett objekt under en period. Den linjära metoden för avskrivning delar upp den avskrivna kostnaden jämnt över den användbara livslängden för objektet. Den användbara livslängden är antalet perioder, oftast år, över vilket ett objekt skrivs av.

en: Calculating
sv: Beräknar

en: Calculator
sv: Kalkylator

en: Calculator with financial and scientific modes.
    Using GNU MPFR %s and GNU MPC %s
sv: Kalkylator med ekonomiska och vetenskapliga lägen.
    Använder GNU MPFR %s och GNU MPC %s

en: Canadian Dollar
sv: Kanadensisk dollar

en: Ceiling
sv: Tak

en: Centimeters
sv: Centimeter

en: Ch_aracter:
sv: T_ecken:

en: Chilean Peso
sv: Chilensk peso

en: Chinese Yuan
sv: Kinesisk yuan

en: Clear
sv: Töm

en: Clear Display [Escape]
sv: Töm skärmen [Escape]

en: Colombian Peso
sv: Colombiansk peso

en: Complex argument
sv: Komplexargument

en: Complex conjugate
sv: Komplexkonjugat

en: Compounding Term
sv: Sammansatt period

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
sv: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE utvecklarna

en: Cosine
sv: Cosinus

en: Croatian Kuna
sv: Kroatisk kuna

en: Ctrm
sv: Sampr

en: Cubic Meters
sv: Kubikmeter

en: Currency
sv: Valuta

en: Currency of the current calculation
sv: Valuta för aktuell beräkning

en: Currency to convert the current calculation into
sv: Valuta att konvertera den aktuell beräkningen till

en: Czech Koruna
sv: Tjeckisk koruna

en: Danish Krone
sv: Danska kronor

en: Days
sv: Dagar

en: Ddb
sv: Ddav

en: Decimal point
sv: Decimalpunkt

en: Degrees
sv: Grader

en: Displayed value not an integer
sv: Visat värde är inte ett heltal

en: Divide [/]
sv: Dividera [/]

en: Division by zero is undefined
sv: Division med noll är inte definierad

en: Double Declining Depreciation
sv: Dubbel degressiv avskrivning

en: Double-Declining Depreciation
sv: Dubbel degressiv avskrivning

en: Duration
sv: Tid

en: Electric constant
sv: Elektrisk konstant

en: Electron mass
sv: Elektronmassa

en: Elementary charge
sv: Elementär laddning

en: End Group [)]
sv: Slutblock [)]

en: Engineering
sv: Ingenjör

en: Error: the number of periods must be positive
sv: Fel: antalet punkter måste vara positivt

en: Estonian Kroon
sv: Estnisk kroon

en: Euler’s Number
sv: Eulers nummer

en: Exponent [^ or **]
sv: Exponent [^ eller **]

en: Factorial
sv: Fakultet

en: Factorial [!]
sv: Fakultet [!]

en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
sv: Faktultet definieras endast för icke-negativa reella tal

en: Factorize
sv: Faktorisera

en: Factorize [Ctrl+F]
sv: Faktorisera [Ctrl+F]

en: Farenheit
sv: Fahrenheit

en: Fathoms
sv: Famn

en: Feet
sv: Fot

en: Financial Term
sv: Finansiell period

en: Fixed
sv: Fast

en: Floor
sv: Golv

en: Fractional Component
sv: Bråkdel

en: Function '%s' is not defined
sv: Funktionen "%s" är inte definierad

en: Future Value
sv: Framtida värde

en: Future _Value:
sv: Framtida _värde:

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
sv: GTK+-flaggor:
      --class=KLASS                   Programklass som används av fönsterhanteraren
      --name=NAMN                     Programnamn som används av fönsterhanteraren
      --screen=SKÄRM                 X-skärm att använda
      --sync                          Gör X-anrop synkrona
      --gtk-module=MODULER            Läs in ytterligare GTK+-moduler
      --g-fatal-warnings              Gör alla varningar ödesdigra

en: Gallons
sv: Gallon

en: Gpm
sv: Bvm

en: Gradians
sv: Nygrader

en: Grams
sv: Gram

en: Gross Profit Margin
sv: Bruttovinstmarginal

en: Hectares
sv: Hektar

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
sv: Hjälpflaggor:
      -v, --version                   Visa utgåvans version
      -h, -?, --help                  Visa hjälpflaggor
      --help-all                      Visa alla hjälpflaggor
      --help-gtk                      Visa GTK+-flaggor

en: Hong Kong Dollar
sv: Hong Kong-dollar

en: Hours
sv: Timmar

en: Hungarian Forint
sv: Ungersk forint

en: Hyperbolic Cosine
sv: Hyperbolisk cosinus

en: Hyperbolic Sine
sv: Hyperbolisk sinus

en: Hyperbolic Tangent
sv: Hyperbolisk tangent

en: Icelandic Krona
sv: Isländsk krona

en: Imaginary Component
sv: Imaginärdel

en: Inches
sv: Tum

en: Indian Rupee
sv: Indisk rupee

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
sv: Indikerar huruvida eventuella efterföljande nollor ska synas i visningsvärdet.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
sv: Indikerar huruvida tusentalsavgränsningar visas i stora tal.

en: Indonesian Rupiah
sv: Indonesisk rupiah

en: Insert Character
sv: Infoga tecken

en: Insert Character Code
sv: Infoga teckenkod

en: Integer Component
sv: Heltalsdel

en: Inverse
sv: Invers

en: Inverse Cosine
sv: Inverterad cosinus

en: Inverse Sine
sv: Inverterad sinus

en: Inverse Tangent
sv: Inverterad tangens

en: Inverse [Ctrl+I]
sv: Invers [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
sv: Inversad cosinus är inte definierad för värden utanför [-1, 1]

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
sv: Inversad hyperbolisk cosinus är inte definierad för värden mindre än ett

en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside (-1, 1)
sv: Invers hyperbolisk tangens är odefinierad för värden utanför (-1, 1)

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
sv: Inversad sinus är inte definierad för värden utanför [-1, 1]

en: Iranian Rial
sv: Iransk rial

en: Israeli New Shekel
sv: Israelisk ny shekel

en: Japanese Yen
sv: Japansk yen

en: Kazakhstani Tenge
sv: Kazakstansk tenge

en: Kilograms
sv: Kilogram

en: Kilometers
sv: Kilometer

en: Kuwaiti Dinar
sv: Dinar (Kuwait)

en: Latvian Lats
sv: Lettisk lat

en: Length
sv: Längd

en: Libyan Dinar
sv: Dinar (Libyen)

en: Light Years
sv: Ljusår

en: Lithuanian Litas
sv: Litauisk litas

en: Litres
sv: Liter

en: Logarithm
sv: Logaritm

en: Logarithm of zero is undefined
sv: Logaritm med noll är inte definierad

en: MATE Calc
sv: MATE-kalkylator

en: MATE Calculator
sv: MATE Kalkylatorn

en: MATE Desktop calculator
sv: MATE Desktop kalkylator

en: Magnetic constant
sv: Magnetisk konstant

en: Malaysian Ringgit
sv: Malaysisk ringgit

en: Malformed expression
sv: Felaktigt utformat uttryck

en: Malformed expression at token '%s'
sv: Felaktigt uttryck vid '%s'

en: Mauritian Rupee
sv: Mauritiansk rupee

en: Memory
sv: Minne

en: Meters
sv: Meter

en: Mexican Peso
sv: Mexikansk peso

en: Microlitres
sv: Mikroliter

en: Micrometers
sv: Mikrometer

en: Microseconds
sv: Mikrosekunder

en: Miles
sv: Engelska mil

en: Millilitres
sv: Milliliter

en: Millimeters
sv: Millimeter

en: Milliseconds
sv: Millisekunder

en: Minutes
sv: Minuter

en: Modulus divide
sv: Modulusdivision

en: Modulus division is only defined for integers
sv: Modulus division är endast definierad för heltal

en: Multiply [*]
sv: Multiplicera [*]

en: Nanometers
sv: Nanometer

en: Natural Logarithm
sv: Naturlig logaritm

en: Nautical Miles
sv: Sjömil

en: Need an integer to factorize
sv: Behöver ett heltal att faktorisera

en: Nepalese Rupee
sv: Nepalesisk rupee

en: New Romanian Leu
sv: Ny rumänsk leu

en: New Turkish Lira
sv: Ny turkisk lira

en: New Zealand Dollar
sv: New Zealand-dollar

en: Newtonian constant of gravitation
sv: Newtonsk gravitationskonstant

en: No redo history
sv: Ingen ångringshistorik

en: No sane value to bitwise shift
sv: Inget vettigt värde att göra bitvis skifte

en: No sane value to store
sv: Inget vettigt värde att lagra

en: No undo history
sv: Ingen ångringshistorik

en: Norwegian Krone
sv: Norska kronor

en: Number _Format:
sv: Tal_format:

en: Number format
sv: Talformat

en: Numeric Base
sv: Numerisk bas

en: Octal
sv: Oktal

en: Omani Rial
sv: Omansk rial

en: Ones' Complement
sv: Enkomplement

en: Ounces
sv: Uns

en: Overflow. Try a bigger word size
sv: Överflöde. Prova en större ordstorlek

en: Pakistani Rupee
sv: Pakistansk rupee

en: Parsecs
sv: Parsec

en: Payment Period
sv: Betalningsperiod

en: Percentage [%]
sv: Procent [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
sv: Utför aritmetiska, vetenskapliga eller finansiella beräkningar

en: Periodic Interest Rate
sv: Periodisk räntesats

en: Periodic Interest _Rate:
sv: Periodisk _räntesats:

en: Periodic Payment
sv: Periodisk betalning

en: Peruvian Nuevo Sol
sv: Peruansk nuevo sol

en: Philippine Peso
sv: Filippinsk peso

en: Pints
sv: Pint

en: Planck constant
sv: Plancks konstant

en: Pmt
sv: Bet

en: Polish Zloty
sv: Polsk zloty

en: Pound Sterling
sv: Brittiskt pund

en: Pounds
sv: Pund

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Present Value
sv: Nuvarande värde

en: Present _Value:
sv: Nuvarande _värde:

en: Proton mass
sv: Protonmassa

en: Pv
sv: Nv

en: Qatari Riyal
sv: Qatarisk riyal

en: Quarts
sv: Quart

en: Radians
sv: Radianer

en: Rate
sv: Sats

en: Real Component
sv: Realdel

en: Root [Ctrl+R]
sv: Rot [Ctrl+R]

en: Round
sv: Avrunda

en: Russian Rouble
sv: Rysk rubel

en: Saudi Riyal
sv: Saudisk riyal

en: Scientific
sv: Vetenskaplig

en: Scientific Exponent
sv: Vetenskaplig exponent

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
sv: Vetenskaplig exponent [Ctrl+E]

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Shift Left
sv: Skifta vänster

en: Shift Left [<<]
sv: Shift Vänster [<<]

en: Shift Right
sv: Skifta höger

en: Shift Right [>>]
sv: Shift Höger [>>]

en: Shift is only possible on integer values
sv: Skift är endast möjlig på heltalsvärden

en: Show %d decimal _places
sv: Visa %d decimal_platser

en: Show History
sv: Visa historik

en: Show Thousands Separators
sv: Visa tusentalsavgränsare

en: Show Trailing Zeroes
sv: Visa efterföljande nollor

en: Show _thousands separators
sv: Visa tusentalsa_vgränsare

en: Show trailing _zeroes
sv: Visa efterliggande _nollor

en: Shows all recent calculations
sv: Visar alla senaste beräkningar

en: Sign
sv: Tecken

en: Sine
sv: Sinus

en: Singapore Dollar
sv: Singapore-dollar

en: Sln
sv: Rkl

en: Source currency
sv: Källvaluta

en: Source units
sv: Källenheter

en: South African Rand
sv: Sydafrikansk rand

en: South Korean Won
sv: Sydkoreansk won

en: Square Centimeters
sv: Kvadratcentimeter

en: Square Meters
sv: Kvadratmeter

en: Square Millimeters
sv: Kvadratmillimeter

en: Square [Ctrl+2]
sv: Kvadrat [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
sv: Kvadratrot [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
sv: Sri Lankansk rupee

en: Start Group [(]
sv: Startblock [(]

en: Store
sv: Lagra

en: Straight Line Depreciation
sv: Linjär avskrivning

en: Straight-Line Depreciation
sv: Linjär avskrivning

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Subscript mode [Alt]
sv: Nedsänkta tecken [Alt]

en: Subtract [-]
sv: Subtrahera [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
sv: Degressiv avskrivning

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
sv: Degressiv avskrivning

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Superscript mode [Ctrl]
sv: Upphöjda tecken [Ctrl]

en: Swedish Krona
sv: Svenska kronor

en: Swiss Franc
sv: Schweizisk franc

en: Switch conversion units
sv: Byt konverteringsenheter

en: Syd
sv: Dgrav

en: T&T Dollar (TTD)
sv: Trinidad & Tobago-dollar

en: Tangent
sv: Tangens

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
sv: Tangent är inte definierad för vinklar som är nämnare av π (180°) från π∕2 (90°)

en: Target currency
sv: Målvaluta

en: Target units
sv: Målenheter

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Term
sv: Period

en: Thai Baht
sv: Thailändsk baht

en: The Riemann zeta function is only defined for real numbers ≠1
sv: Riemann zeta-funktionen är endast definierad för reella tal ≠1

en: The angle units to use
sv: Vinkelenheterna att använda

en: The button mode
sv: Knappläget

en: The error function is only defined for real numbers
sv: Felfunktionen är endast definierad för reella tal

en: The format to display numbers in
sv: Formatet att visa tal i

en: The number of digits displayed after the numeric point
sv: Antalet siffror visade efter den numeriska punkten

en: The numeric base
sv: Numeriska basen

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
sv: Potensen för noll är inte definierad för en negativ exponent

en: The size of the words used in bitwise operations
sv: Storleken för orden som används i bitvisa operationer

en: The zeroth root of a number is undefined
sv: Nollroten av ett tal är odefinierad

en: Tonnes
sv: Ton

en: Tunisian Dinar
sv: Dinar (Tunisien)

en: Two's Complement
sv: Tvåkomplement

en: UAE Dirham
sv: Dirham (Förenade Arabemiraten)

en: US Dollar
sv: Amerikansk dollar

en: Unable to open help file
sv: Kunde inte öppna hjälpfilen

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo [Ctrl+Z]
sv: Ångra [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
sv: Enheter för aktuell beräkning

en: Units to convert the current calculation into
sv: Enheter att konvertera den aktuell beräkningen till

en: Unknown argument '%s'
sv: Okänt argument "%s"

en: Unknown conversion
sv: Okänd konvertering

en: Unknown variable '%s'
sv: Okänd variabel "%s"

en: Uruguayan Peso
sv: Uruguayansk peso

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
sv: Användning:
      %s — Genomför matematiska beräkningar

en: Velocity of Light
sv: Ljusets hastighet

en: Venezuelan Bolívar
sv: Venezuelansk bolívar

en: Volume
sv: Volym

en: Weight
sv: Vikt

en: Word _size:
sv: Ord_storlek:

en: Word size
sv: Ordstorlek

en: Yards
sv: Yard

en: Years
sv: År

en: _%d place | _%d places
sv[0]: _%d plats
sv[1]: _%d platser

en: _About
sv: _Om

en: _Advanced
sv: _Avancerad

en: _Angle units:
sv: V_inkelenheter:

en: _Basic
sv: _Grundläggande

en: _Calculator
sv: _Miniräknare

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Clear History
sv: _Rensa Historik

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Cost:
sv: _Kostnad:

en: _Financial
sv: _Finansiell

en: _Future Value:
sv: _Framtida värde:

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _History
sv: _Historik

en: _Insert
sv: _Infoga

en: _Life:
sv: _Livslängd:

en: _Margin:
sv: _Marginal:

en: _Mode
sv: _Läge

en: _Number of Periods:
sv: Antal perio_der:

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Periodic Payment:
sv: _Periodisk betalning:

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Programming
sv: _Programmering

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Term:
sv: _Period:

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _View
sv: _Visa

[ctx: unit-format]
en: %s acres
sv: %s tunnland

[ctx: unit-format]
en: %s days
sv: %s dagar

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
sv: %s grader

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
sv: %s nygrader

[ctx: unit-format]
en: %s hours
sv: %s timmar

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
sv: %s minuter

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
sv: %s M

[ctx: unit-format]
en: %s radians
sv: %s radianer

[ctx: unit-format]
en: %s years
sv: %s år

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
sv: tunnland

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
sv: kabel,kablar,cb

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
sv: centimeter,cm,cms

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
sv: dag,dagar

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
sv: grad,grader,grd

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
sv: famn,ftm

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
sv: fot,ft

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
sv: gallon,gal

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
sv: nygrad,nygrader,nygr

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
sv: gram,g

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
sv: hektar,ha

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
sv: timme,timmar

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
sv: tum,inch,in

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
sv: kilogram,kilo,kg,kgs

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
sv: kilometer,km,kms

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
sv: ljusår,lå

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
sv: liter,L

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
sv: meter,m

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
sv: mikrometer,mcm,um

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
sv: mikrosekund,mikrosekunder,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
sv: engelsk mil,engelska mil,mi

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
sv: milliliter,mL,cm³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
sv: millimeter,mm

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
sv: millisekund,millisekunder,ms

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
sv: minut,minuter

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
sv: nanometer,nm

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
sv: M

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
sv: uns,ounce,oz

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
sv: parsec,pc

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
sv: pint,pt

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
sv: pund,lb

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
sv: quart,qt

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
sv: radian,radianer,rad

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
sv: sekund,sekunder,s

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
sv: ton

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
sv: yard,yd

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
sv: år
