parted 3.4.64.2 - en to sv translation catalogue (535 entries)

en: 
    
    You found a bug in GNU Parted! Here's what you have to do:
    
    Don't panic! The bug has most likely not affected any of your data.
    Help us to fix this bug by doing the following:
    
    Check whether the bug has already been fixed by checking
    the last version of GNU Parted that you can find at:
    
    	http://ftp.gnu.org/gnu/parted/
    
    Please check this version prior to bug reporting.
    
    If this has not been fixed yet or if you don't know how to check,
    please visit the GNU Parted website:
    
    	http://www.gnu.org/software/parted
    
    for further information.
    
    Your report should contain the version of this release (%s)
    along with the error message below, the output of
    
    	parted DEVICE unit co print unit s print
    
    and the following history of commands you entered.
    Also include any additional information about your setup you
    consider important.
sv: 
    
    Du har hittat ett fel i GNU Parted! Det här behöver du göra:
    
    Få inte panik! Felet har antagligen inte påverkat något av ditt data.
    Hjälp oss att rätta till detta fel genom att göra följande:
    
    Kontrollera huruvida felet redan har rättats till genom att kontrollera
    den senaste versionen av GNU Parted som du kan hitta på:
    
    	http://ftp.gnu.org/gnu/parted/
    
    Kontrollera med denna version innan du rapporterar felet.
    
    Om det inte har rättats till än, eller om du inte vet hur du ska
    kontrollera det, så besök webbsidan för GNU Parted:
    
    	http://www.gnu.org/software/parted
    
    för ytterligare information.
    
    Din rapport bör innehålla versionsnumret för denna utgåva (%s)
    tillsammans med felmeddelandet nedan samt utskriften från
    
    	parted ENHET unit co print unit s print
    
    och följande kommandohistorik som du angav.
    Inkludera även ytterligare information om din konfiguration som
    du anser vara viktigt att veta.

en: 
    Command History:
sv: 
    Kommandohistorik:

en: 
    Error: A general SIGFPE signal was encountered.
sv: 
    Fel: A general SIGFPE signal was encountered.

en: 
    Error: A general SIGILL signal was encountered.
sv: 
    Fel: En allmän SIGILL-signal påträffades.

en: 
    Error: A general SIGSEGV signal was encountered.
sv: 
    Fel: En allmän SIGSEGV-signal påträffades.

en: 
    Error: FPE_FLTDIV (Float: divide by zero)
sv: 
    Fel: FPE_FLTDIV (Float: divide by zero)

en: 
    Error: FPE_FLTINV (Float: invalid operation)
sv: 
    Fel: FPE_FLTINV (Float: invalid operation)

en: 
    Error: FPE_FLTOVF (Float: overflow)
sv: 
    Fel: FPE_FLTOVF (Float: overflow)

en: 
    Error: FPE_FLTRES (Float: inexact result)
sv: 
    Fel: FPE_FLTRES (Float: inexact result)

en: 
    Error: FPE_FLTSUB (Float: subscript out of range)
sv: 
    Fel: FPE_FLTSUB (Float: subscript out of range)

en: 
    Error: FPE_FLTUND (Float: underflow)
sv: 
    Fel: FPE_FLTUND (Float: underflow)

en: 
    Error: FPE_INTDIV (Integer: divide by zero)
sv: 
    Fel: FPE_INTDIV (Integer: divide by zero)

en: 
    Error: FPE_INTOVF (Integer: overflow)
sv: 
    Fel: FPE_INTOVF (Integer: overflow)

en: 
    Error: ILL_BADSTK (Internal Stack Error)
sv: 
    Fel: ILL_BADSTK (Internal Stack Error)

en: 
    Error: ILL_COPROC (Coprocessor Error)
sv: 
    Fel: ILL_COPROC (Coprocessor Error)

en: 
    Error: ILL_ILLADR (Illegal addressing mode)
sv: 
    Fel: ILL_ILLADR (Illegal addressing mode)

en: 
    Error: ILL_ILLOPC (Illegal Opcode)
sv: 
    Fel: ILL_ILLOPC (Illegal Opcode)

en: 
    Error: ILL_ILLOPN (Illegal Operand)
sv: 
    Fel: ILL_ILLOPN (Illegal Operand)

en: 
    Error: ILL_ILLTRP (Illegal Trap)
sv: 
    Fel: ILL_ILLTRP (Illegal Trap)

en: 
    Error: ILL_PRVOPC (Privileged Opcode)
sv: 
    Fel: ILL_PRVOPC (Privileged Opcode)

en: 
    Error: ILL_PRVREG (Privileged Register)
sv: 
    Fel: ILL_PRVREG (Privileged Register)

en: 
    Error: SEGV_ACCERR (Invalid permissions for mapped object)
sv: 
    Fel: SEGV_ACCERR (Invalid permissions for mapped object)

en: 
    Error: SEGV_MAPERR (Address not mapped to object)
sv: 
    Fel: SEGV_MAPERR (Address not mapped to object)

en: 
    Is this still acceptable to you?
sv: 
    Är detta fortfarande godtagbart för dig?

en: 
    Report bugs to %s
sv: 
    Rapportera fel till: %s
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>

en: 
    Report bugs to <%s>.
sv: 
    Rapportera fel till <%s>.
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: 
    When no DEVICE is given, probe all partitions.
sv: 
    När ingen ENHET har angivits, undersök alla partitioner.

en:   devices   : display all active block devices
sv:   devices   : visa alla aktiva blockenheter

en:   free      : display information about free unpartitioned space on the current block device
sv:   free      : visa information om ledigt, opartitionerat utrymme på den aktuella blockenheten

en:   list, all : display the partition tables of all active block devices
sv:   list, all : visa partitionstabellerna på alla aktiva blockenheter

en: "%s" has invalid syntax for locations.
sv: ”%s” innehåller en ogiltig syntax för platser.

en: %0.0send of file while reading %s
sv: %0.0sfilavslut under läsning av %s

en: %0.f%%	(time left %.2d:%.2d)
sv: %0.f%%	(tid kvar %.2d:%.2d)

en: %d aligned
sv: %d justerad

en: %d not aligned: %s
sv: %d inte justerad: %s

en: %s : Bad checksum on block %llu of type %s
sv: %s : Felaktig kontrollsumma på block %llu av typen %s

en: %s : Bad checksum on block %llu of type %s.
sv: %s : Felaktig kontrollsumma på block %llu av typen %s.

en: %s : Couldn't read block %llu
sv: %s : Kunde inte läsa block %llu

en: %s : Couldn't read boot block %llu
sv: %s : Kunde inte läsa startblock %llu

en: %s : Couldn't read root block %llu
sv: %s : Kunde inte läsa rotblock %llu

en: %s : Couldn't write block %d
sv: %s : Kunde inte skriva block %d

en: %s : Didn't find rdb block, should never happen
sv: %s: Kunde inte hitta rdb-block, bör inte inträffa

en: %s : Didn't find rdb block, should never happen.
sv: %s : Hittade inte rdb-blocket, detta ska aldrig hända.

en: %s : Failed to allocate block
sv: %s : Misslyckades med att allokera block

en: %s : Failed to allocate disk_specific rdb block
sv: %s: Misslyckades med att allokera disk_specific rdb-block

en: %s : Failed to allocate id list element
sv: %s: Misslyckades med att allokera element i id-lista

en: %s : Failed to allocate partition block
sv: %s : Misslyckades med att allokera partitionsblock

en: %s : Failed to list bad blocks.
sv: %s : Misslyckades med att lista felaktiga block.

en: %s : Failed to list boot blocks.
sv: %s : Misslyckades med att lista uppstartsblock.

en: %s : Failed to list file system blocks.
sv: %s : Misslyckades med att lista filsystemsblock.

en: %s : Failed to list partition blocks.
sv: %s : Misslyckades med att lista partitionsblock.

en: %s : Failed to read partition block %llu
sv: %s : Misslyckades med att läsa partitionsblock %llu

en: %s : Loop detected at block %d.
sv: %s : Slinga upptäcktes på block %d.

en: %s : The %s list seems bad at block %s.
sv: %s : %s-listan verkar vara felaktig på block %s.

en: %s disk labels do not support extended partitions.
sv: %s-disketiketter saknar stöd för utökade partitioner.

en: %s disk labels do not support partition name.
sv: %s-disketiketter stöder inte partitionsnamn.

en: %s disk labels don't support logical or extended partitions.
sv: %s-disketiketter saknar stöd för logiska eller utökade partitioner.

en: %s during read on %s
sv: %s under läsning på %s

en: %s during seek for read on %s
sv: %s under positionering för att läsa på %s

en: %s during seek for write on %s
sv: %s under positionering för att skriva på %s

en: %s during write on %s
sv: %s under skrivning på %s

en: %s has no extended partition (volume header partition).
sv: %s har ingen utökad partition (partition för volymhuvud).

en: %s home page: <%s>
sv: Webbplats för %s: <%s>

en: %s is %dk, but it has %d clusters (%dk).
sv: %s är %dk, men den har %d kluster (%dk).

en: %s is too small for a Mac disk label!
sv: %s är för liten för en Mac-disketikett!

en: %s trying to sync %s to disk
sv: %s försöker att synkronisera %s till disk

en: %s: invalid option -- '%c'
sv: %s: ogiltig flagga -- ”%c”

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”%s%s” tillåter inget argument

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan ”%s%s” är tvetydig

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
sv: %s: flaggan ”%s%s” är tvetydig; möjligheter:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
sv: %s: flaggan ”%s%s” kräver ett argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- ”%c”

en: %s: unrecognised disk label
sv: %s: okänd disketikett

en: %s: unrecognized option '%s%s'
sv: %s: okänd flagga ”%s%s”

en: '
sv: ”

en: 'mkpart' makes a partition without creating a new file system on the partition.  FS-TYPE may be specified to set an appropriate partition ID.
sv: "mkpart" skapar en partition utan att skapa ett nytt filsystem på partitionen.  FS-TYP måste anges för att ställa in ett lämpligt partitions-id.

en: 'version' displays copyright and version information corresponding to this copy of GNU Parted
sv: "version" visar information om version och upphovsrätt för denna kopia av GNU Parted

en: (C)
sv: ©

en: A %s %s partition was found at %s -> %s.  Do you want to add it to the partition table?
sv: En %s %s-partition hittades på %s -> %s.  Vill du lägga till den till partitionstabellen?

en: A bug has been detected in GNU Parted.  Refer to the web site of parted http://www.gnu.org/software/parted/parted.html for more information of what could be useful for bug submitting!  Please email a bug report to %s containing at least the version (%s) and the following message:
sv: Ett fel har upptäckts i GNU Parted.  Referera till webbsidan för parted http://www.gnu.org/software/parted/parted.html för mer information om vad som kan vara användbar information för en felrapport!  Skicka in felrapporten till %s och inkludera åtminstone versionsnumret (%s) och följande meddelande:

en: A data set name is corrupted
sv: Ett namn på en datauppsättning är korrupt

en: A reference to an extent comes from a place it should not.  You should check the file system!
sv: En referens till en utsträckning kommer från en plats den inte borde.  Du bör kontrollera filsystemet!

en: API version mismatch
sv: API-versionen stämmer inte

en: ATA over Ethernet Device
sv: ATA över Ethernet-enhet

en: ATARAID Controller
sv: Styrkort för ATARAID

en: An error occurred during extent relocation.
sv: Ett fel inträffade under omplacering av utsträckningar.

en: An error occurred while looking for the mandatory bad blocks file.
sv: Ett fel inträffade under sökning efter den obligatoriska filen med dåliga block.

en: An extent has not been relocated.
sv: En utsträckning har inte omplacerats.

en: Assertion (%s) at %s:%d in function %s() failed.
sv: Försäkran (%s) på %s:%d i funktionen %s() misslyckades.

en: Attempt to write sectors %ld-%ld outside of partition on %s.
sv: Försökte skriva sektorerna %ld-%ld utanför partitionen på %s.

en: BIOS cylinder,head,sector geometry: %d,%d,%d.  Each cylinder is %s.
sv: BIOS-geometri för cylinder,huvud,sektor: %d,%d,%d.  Varje cylinder är %s.

en: Backtrace has %d calls on stack:
sv: Stackspårning har %d anrop på stacken:

en: Bad FAT: cluster %d is cross-linked for %s.  You should run dosfsck or scandisk.
sv: Trasig filallokeringstabell: kluster %d är korslänkad för %s.  Du bör köra dosfsck eller scandisk.

en: Bad FAT: cluster %d outside file system in chain for %s.  You should run dosfsck or scandisk.
sv: Trasig filallokeringstabell: kluster %d ligger utanför filsystemet i kedja för %s.  Du bör köra dosfsck eller scandisk.

en: Bad FAT: unterminated chain for %s.  You should run dosfsck or scandisk.
sv: Trasig filallokeringstabell: ej avslutad kedja för %s.  Du bör köra dosfsck eller scandisk.

en: Bad block list header checksum.
sv: Kontrollsumma för lista över dåliga block.

en: Bad blocks could not be read.
sv: Felaktiga block kunde inte läsas.

en: Bad blocks list could not be loaded.
sv: Listan över felaktiga block kunde inte läsas in.

en: Bad directory entry for %s: first cluster is the end of file marker.
sv: Felaktig katalogpost för %s: första klustret är en filslutsmarkering.

en: Bad journal checksum.
sv: Felaktig journalkontrollsumma.

en: Both the primary and backup GPT tables are corrupt.  Try making a fresh table, and using Parted's rescue feature to recover partitions.
sv: Både den primära och säkerhetskopian av GPT:n är korrupta.  Försök att skapa en ny tabell och använd Parteds räddningsfunktion för att återskapa partitioner.

en: Bug
sv: Programfel

en: COMMANDs:
sv: KOMMANDON:

en: Can't add a logical partition to %s, because there is no extended partition.
sv: Kan inte lägga till en logisk partition till %s, eftersom det saknas en utökad partition.

en: Can't add another partition -- the partition map is too small!
sv: Kan inte lägga till ytterligare en partition -- partitionstabellen är för liten!

en: Can't add another partition.
sv: Kan inte lägga till ännu en partition.

en: Can't create any more partitions.
sv: Kan inte skapa några fler partitioner.

en: Can't have a logical partition outside of the extended partition on %s.
sv: Kan inte ha en logisk partition utanför den utökade partitionen på %s.

en: Can't have a partition outside the disk!
sv: Kan inte ha en partition utanför hårddisken!

en: Can't have a primary partition inside an extended partition.
sv: Kan inte ha en primär partition inuti en utökad partition.

en: Can't have logical partitions outside of the extended partition.
sv: Kan inte ha logiska partitioner utanför den utökade partitionen.

en: Can't have more than one extended partition on %s.
sv: Kan inte ha fler än en utökad partition på %s.

en: Can't have overlapping partitions.
sv: Kan inte ha överlappande partitioner.

en: Can't have the end before the start! (start sector=%jd length=%jd)
sv: Kan inte ha slutet före början! (startsektor=%jd längd=%jd)

en: Can't use Atari partition tables on disks with a sector size not equal to %d bytes.
sv: Kan inte använda Atari-partitionstabeller på diskar med en sektorstorlek som inte är lika med %d byte.

en: Can't use Atari partition tables on disks with more than %d sectors.
sv: Kan inte använda Atari-partitionstabeller på diskar med mer än %d sektorer.

en: Can't write to %s, because it is opened read-only.
sv: Kan inte skriva till %s eftersom den är öppnad som skrivskyddad.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot get unit size for special unit 'COMPACT'.
sv: Kan inte hämta enhetsstorlek för speciell enhet ”COMPACT”.

en: Changing the name of a root or swap partition will prevent Linux from recognising it as such.
sv: Att ändra namnet på en rot- eller växlingspartition gör att Linux inte kan känna igen dem.

en: Checksum is wrong, indicating the partition table is corrupt.
sv: Kontrollsumman är felaktig, vilket indikerar att partitionstabellen är skadad.

en: Cluster start delta = %d, which is not a multiple of the cluster size %d.
sv: Klustrets startdifferens är %d, vilket inte är en multipel av klusterstorleken %d.

en: Conflicting partition map entry sizes!  Entry 1 says it is %d, but entry %d says it is %d!
sv: Motsägelsefulla storleksdata i partitionstabellen! Post 1 påstår att den är %d, men post %d påstår att den är %d!

en: Copyright (C) 1998 - 2006 Free Software Foundation, Inc.
    This program is free software, covered by the GNU General Public License.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
sv: Upphovsrätt © 1998-2006 Free Software Foundation, Inc.
    Detta program är fri programvara och innefattas av GNU General Public License.
    
    Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls i
    informativt syfte.  För alla juridiska tolkningar gäller den engelska original-
    texten.
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN
    NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller
    LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för
    ytterligare information.

en: Corrupted Sun disk label detected.
sv: Skadad Sun-disketikett upptäcktes.

en: Could not cache the file system in memory.
sv: Kunde inte mellanlagra filsystemet i minnet.

en: Could not detect file system.
sv: Kunde inte hitta något filsystem.

en: Could not determine physical sector size for %s.
    Using the logical sector size (%lld).
sv: Kunde inte fastställa fysisk sektorstorlek för %s.
    Använder standardsektorstorleken (%lld).

en: Could not determine sector size for %s: %s.
    Using the default sector size (%lld).
sv: Kunde inte fastställa sektorstorlek för %s: %s.
    Använder standardsektorstorleken (%lld).

en: Could not find sector %lli of HFS file with CNID %X.
sv: Kunde inte hitta sektor %lli för HFS-fil med CNID %X.

en: Could not find sector %lli of HFS+ file with CNID %X.
sv: Kunde inte hitta sektor %lli för HFS+-fil med CNID %X.

en: Could not get identity of device %s - %s
sv: Kunde inte hitta identitet för enhet %s - %s

en: Could not read VTOC FMT1 DSCB.
sv: Kunde inte läsa VTOC FMT1 DSCB.

en: Could not read VTOC FMT4 DSCB.
sv: Kunde inte läsa VTOC FMT4 DSCB.

en: Could not read VTOC FMT5 DSCB.
sv: Kunde inte läsa VTOC FMT5 DSCB.

en: Could not read VTOC FMT7 DSCB.
sv: Kunde inte läsa VTOC FMT7 DSCB.

en: Could not read VTOC labels.
sv: Kunde inte läsa VTOC-etiketter.

en: Could not read volume label.
sv: Kunde inte läsa volymetikett.

en: Could not retrieve API version.
sv: Kunde inte läsa av API-versionen.

en: Could not retrieve blocksize information.
sv: Kunde inte läsa av information om blockstorlek.

en: Could not retrieve disk geometry information.
sv: Kunde inte läsa av information om diskgeometri.

en: Could not retrieve disk size.
sv: Kunde inte läsa av diskstorlek.

en: Could not stat device %s - %s.
sv: Kunde inte ta status på enheten %s - %s.

en: Could not update the extent cache for HFS file with CNID %X.
sv: Kunde inte uppdatera utsträckningscachen för HFS-filen med CNID %X.

en: Could not update the extent cache for HFS+ file with CNID %X.
sv: Kunde inte uppdatera utsträckningscachen för HFS+-fil med CNID %X.

en: Could not write VTOC FMT1 DSCB.
sv: Kunde inte skriva VTOC FMT1 DSCB.

en: Could not write VTOC FMT4 DSCB.
sv: Kunde inte skriva VTOC FMT4 DSCB.

en: Could not write VTOC FMT5 DSCB.
sv: Kunde inte skriva VTOC FMT5 DSCB.

en: Could not write VTOC FMT7 DSCB.
sv: Kunde inte skriva VTOC FMT7 DSCB.

en: Could not write VTOC FMT9 DSCB.
sv: Kunde inte skriva VTOC FMT9 DSCB.

en: Could not write VTOC labels.
sv: Kunde inte skriva VTOC-etiketter.

en: Could not write volume label.
sv: Kunde inte skriva volymetikett.

en: DAC960 RAID controller
sv: Styrkort för DAC960 RAID

en: DEVICE is usually /dev/hda or /dev/sda
sv: ENHET är vanligen /dev/hda eller /dev/sda

en: Data relocation has failed.
sv: Dataomplacering misslyckades.

en: Data relocation left some data at the end of the volume.
sv: Omplacering av data lämnade viss data i slutet på volymen.

en: Data relocation left some data in the end of the volume.
sv: Dataomplacering lämnade viss data på slutet av volymen.

en: Device %s has multiple (%d) logical sectors per physical sector.
    GNU Parted supports this EXPERIMENTALLY for some special disk label/file system combinations, e.g. GPT and ext2/3.
    Please consult the web site for up-to-date information.
sv: Enheten %s har flera (%d) logiska sektorer per fysisk sektor.
    GNU Parted har EXPERIMENTELLT stöd för detta för vissa speciella kombinationer av disketikett/filsystem, t.ex. GPT och ext2/3.
    Referera till webbsidan för uppdaterad information.

en: Device verification failed
sv: Enhetsverifieringen misslyckades

en: Disk Flags: %s
sv: Diskflaggor: %s

en: Disk Image
sv: Diskavbildning

en: Disk geometry does not match a DASD device of type 3390.
sv: Diskgeometri matchar inte en DASD-enhet av typ 3390.

en: Disk is in use
sv: Disken används

en: END is disk location, such as 4GB or 10%.  Negative value counts from the end of the disk.  For example, -1s specifies exactly the last sector.
sv: SLUT är en plats på disken, såsom 4GB eller 10%.  Negativa värden räknas från slutet på disken.  Till exempel, -1s anger exakt den sista sektorn.

en: End
sv: Slut

en: End?
sv: Slut?

en: Error
sv: Fel

en: Error fsyncing/closing %s: %s
sv: Fel uppstod när fsync/close %s kördes: %s

en: Error informing the kernel about modifications to partition %s -- %s.  This means Linux won't know about any changes you made to %s until you reboot -- so you shouldn't mount it or use it in any way before rebooting.
sv: Fel när kärnan inte kunde informera om modifieringar av partition %s -- %s.  Detta betyder att Linux inte vet nånting om de ändringar du gjort av %s tills du startar om datorn -- så du bör inte montera den eller använda den på något sätt innan omstart.

en: Error initialising SCSI device %s - %s
sv: Ett fel uppstod vid initiering av SCSI-enheten %s - %s

en: Error opening %s: %s
sv: Ett fel uppstod när %s öppnades: %s

en: Error while writing the allocation file.
sv: Fel vid skrivning av allokeringsfilen.

en: Error while writing the compatibility part of the allocation file.
sv: Fel vid skrivning av kompatibilitetsdelen av allokeringsfilen.

en: Error writing to the root directory.
sv: Ett fel uppstod vid skrivning till rotkatalogen.

en: Expecting a disk label type.
sv: Förväntade en typ av disketikett.

en: Expecting a file system type.
sv: Förväntade en filsystemstyp.

en: Expecting a partition number.
sv: Förväntade ett partitionsnummer.

en: Expecting a partition type.
sv: Förväntade en partitionstyp.

en: FAT %d media %x doesn't match the boot sector's media %x.  You should probably run scandisk.
sv: FAT %d media %x passar inte med startsektorns media %x.  Du bör antagligen köra scandisk.

en: FAT boot sector says clusters are 0 sectors.  This is weird.
sv: FAT-startsektorn menar att ett kluster består av 0 sektorer.  Detta är märkligt.

en: FAT boot sector says logical sector size is 0.  This is weird.
sv: FAT-startsektorn menar att den logiska sektorstorleken är 0.  Detta är märkligt.

en: FAT boot sector says there are no FAT tables.  This is weird.
sv: FAT-startsektorn menar att det saknas FAT-tabeller.  Detta är märkligt.

en: FLAG is one of:
sv: FLAGGA är en av:

en: FS-TYPE is one of:
sv: FS-TYP är en av:

en: Failed to write partition block at %d.
sv: Misslyckades med att skriva partitionsblock på %d.

en: Fatal
sv: Ödesdiger

en: Fatal error
sv: Ödesdigert fel

en: File system
sv: Filsystem

en: File system doesn't have expected sizes for Windows to like it.  Cluster size is %dk (%dk expected); number of clusters is %d (%d expected); size of FATs is %d sectors (%d expected).
sv: Filsystemet har inte en storlek som Windows gillar.  Klusterstorleken är %dk (%dk förväntas); antalet kluster är %d (%d förväntas); storleken på FAT:arna är %d sektorer (%d förväntas).

en: File system has an invalid cluster size for a FAT file system.
sv: Filsystemet har en ogiltig klusterstorlek för ett filsystem av typen FAT.

en: File system has an invalid number of FATs.
sv: Filsystemet har ett ogiltigt antal filallokeringstabeller.

en: File system has an invalid number of reserved sectors for a FAT file system.
sv: Filsystemet har ett ogiltigt antal reserverade sektorer för ett filsystem av typen FAT.

en: File system has an invalid sector size for a FAT file system.
sv: Filsystemet har en ogiltig sektorstorlek för ett filsystem av typen FAT.

en: File system has an invalid signature for a FAT file system.
sv: Filsystemet har en ogiltig signatur för filsystem av typen FAT.

en: File system is FAT12, which is unsupported.
sv: Filsystemet är FAT12, som inte stöds.

en: File system is reporting the free space as %d clusters, not %d clusters.
sv: Filsystemet menar att det fria utrymmet är %d kluster, inte %d.

en: File system type?
sv: Filsystemstyp?

en: Fix
sv: Reparera

en: Flag to Invert?
sv: Flagga att invertera?

en: Flags
sv: Flaggor

en: Free Space
sv: Ledigt utrymme

en: GNU Parted cannot resize this partition to this size.  We're working on it!
sv: GNU Parted kan inte ändra partitionen till den här storleken.  Vi arbetar på en lösning!

en: GNU Parted was miscompiled: the FAT boot sector should be 512 bytes.  FAT support will be disabled.
sv: GNU Parted kompilerades felaktigt: FAT-startsektorn skall vara 512 byte.  Stödet för FAT kommer att inaktiveras.

en: General help using GNU software: <%s>
sv: Allmän hjälp för hur man använder GNU-programvara: <%s>

en: Generic IDE
sv: Allmän IDE

en: Generic SD/MMC Storage Card
sv: Allmänt SD/MMC-lagringskort

en: I2O Controller
sv: Styrkort för I2O

en: IBM S390 DASD drive
sv: IBM S390 DASD-enhet

en: IBM iSeries Virtual DASD
sv: IBM iSeries virtuell DASD

en: ICD entries can't contain extended or logical partitions.
sv: ICD-poster kan inte innehålla utökade eller logiska partitioner.

en: If you convert to FAT16, and MS Windows is installed on this partition, then you must re-install the MS Windows boot loader.  If you want to do this, you should consult the Parted manual (or your distribution's manual).
sv: Om du konverterar till FAT16 och MS Windows är installerad på den här partitionen så måste du installera om MS Windows starthanterare.  Om du gör det bör du studera Parteds manual (eller din distributions manual).

en: If you convert to FAT32, and MS Windows is installed on this partition, then you must re-install the MS Windows boot loader.  If you want to do this, you should consult the Parted manual (or your distribution's manual).  Also, converting to FAT32 will make the file system unreadable by MS DOS, MS Windows 95a, and MS Windows NT.
sv: Om du konverterar till FAT32 och MS Windows är installerad på den här partitionen måste du installera om MS Windows starthanterare.  Om du gör det bör du studera Parteds manual (eller din distributions manual).  Märk att genom att konvertera filsystemet till FAT32 kommer det inte att kunna läsas av MS DOS, MS Windows 95a och MS Windows NT.

en: If you leave your file system as FAT16, then you will have no problems.
sv: Om du låter filsystemet fortsätta vara FAT16 så kommer du inte att få några problem.

en: If you leave your file system as FAT32, then you will not introduce any new problems.
sv: Om du låter filsystemet fortsätta vara FAT32 kommer du inte att introducera några nya problem.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Incorrect magic values in the journal header.
sv: Felaktiga magiska värden i journalhuvudet.

en: Inform the operating system about partition table changes.
    
      -d, --dry-run    do not actually inform the operating system
      -s, --summary    print a summary of contents
      -h, --help       display this help and exit
      -v, --version    output version information and exit
sv: Informera operativsystemet om ändringar i partitionstabell.
    
      -d, --dry-run    testa med informera inte operativsystemet
      -s, --summary    skriv ut ett sammandrag av innehållet
      -h, --help       visa denna hjälp och avsluta
      -v, --version    skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Invalid VTOC.
sv: Ogiltig VTOC.

en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtreferens

en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt teckenklassnamn

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt sorteringstecken

en: Invalid content of \{\}
sv: Ogiltigt innehåll i \{\}

en: Invalid number.
sv: Ogiltigt nummer.

en: Invalid partition table - recursive partition on %s.
sv: Ogiltig partitionstabell - rekursiv partition på %s.

en: Invalid partition table on %s -- wrong signature %x.
sv: Ogiltig partitionstabell på %s -- felaktig signatur %x.

en: Invalid partition table on %s.
sv: Ogiltig partitionstabell på %s.

en: Invalid preceding regular expression
sv: Ogiltigt föregående reguljärt uttryck

en: Invalid range end
sv: Ogiltigt intervallslut

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Invalid signature %x for Mac disk labels.
sv: Ogiltig signatur %x för en Mac-disketikett.

en: Invalid size of a transaction block while replaying the journal (%i bytes).
sv: Ogiltig storlek för transaktionsblock vid återuppspelning av journalen (%i byte).

en: It seems there is an error in the HFS wrapper: the bad blocks file doesn't contain the embedded HFS+ volume.
sv: Det verkar som om det finns ett fel i HFS-omslaget: filen med dåliga block innehåller inte den inbäddade HFS+-volymen.

en: Journal offset or size is not multiple of the sector size.
sv: Journalposition eller storlek är inte en multipel av sektorstorleken.

en: Journal size mismatch between journal info block and journal header.
sv: Journalstorleken skiljer sig mellan journalinfoblocket och journalhuvudet.

en: Journal stored outside of the volume are not supported.  Try to deactivate the journal and run Parted again.
sv: Att lagra journalen utanför volymen stöds inte.  Försök att inaktivera journalen och kör Parted igen.

en: LABEL-TYPE is one of:
sv: PART-TYP är en av:

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Licens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <%s>.
    Detta är fri programvara: du får ändra och distribuera den.
    Det finns INGEN GARANTI, så långt som lagen tillåter.

en: Linux Software RAID Array
sv: Linux programvaru-RAID-array

en: Loopback device
sv: Loopenhet

en: Memory allocation failed
sv: Minnesallokeringen misslyckades

en: Memory exhausted
sv: Slut på minne

en: Model: %s (%s)
sv: Modell: %s (%s)

en: NAME is any word you want
sv: NAMN är vilket ord du vill

en: NUMBER is the partition number used by Linux.  On MS-DOS disk labels, the primary partitions number from 1 to 4, logical partitions from 5 onwards.
sv: NUMMER är partitionsnumret som Linux använder.  På disketiketter av typen MS-DOS är de primära partitionerna numrerade från 1 till 4, och de logiska partitionerna från 5 och uppåt.

en: NVDIMM Device
sv: NVDIMM-enhet

en: NVMe Device
sv: NVMe-enhet

en: Name
sv: Namn

en: New device?
sv: Ny enhet?

en: New disk label type?
sv: Ny typ av disketikett?

en: New state?
sv: Nytt tillstånd?

en: No
sv: Nej

en: No Implementation
sv: Inte implementerat

en: No data partition found in the ARS at sector %lli.
sv: Ingen datapartition hittades i ARS på sektor %lli.

en: No device found
sv: Ingen enhet hittades

en: No flags supported
sv: Inga flaggor stöds

en: No match
sv: Ingen träff

en: No previous regular expression
sv: Inga tidigare reguljära uttryck

en: No room at sector %lli to store ARS of logical partition %d.
sv: Inget utrymme på sektor %lli för att lagra ARS för logisk partition %d.

en: No room at sector %lli to store ARS.
sv: Inget utrymme på sektor %lli för att lagra ARS.

en: No room at sector %lli to store BSL.
sv: Inget utrymme på sektor %lli för att lagra BSL.

en: No room for partition info.
sv: Inget utrymme för partitionsinformation.

en: No room for volume label.
sv: Ingen plats för volymetikett.

en: No valid HFS[+X] signature has been found while opening.
sv: Ingen giltig HFS[+X]-signatur har hittats under öppningen.

en: No valid partition map found.
sv: Ingen giltig partitionstabell kunde hittas.

en: Not all of the space available to %s appears to be used, you can fix the GPT to use all of the space (an extra %llu blocks) or continue with the current setting?
sv: Inte allt utrymme tillgängligt för %s verkar vara använt, du kan fixa GPT:n så att allt utrymme används (%llu block extra) eller fortsätta med de aktuella inställningar?

en: Number
sv: Nummer

en: OPTIONs:
sv: FLAGGOR:

en: Only logical partitions can be a boot file.
sv: Endast logiska partitioner kan vara en uppstartsfil.

en: Only primary partitions can be root partitions.
sv: Endast primära partitioner kan vara rotpartitioner.

en: Only primary partitions can be swap partitions.
sv: Endast primära partitioner kan vara växlingspartitioner.

en: Out of memory.
sv: Slut på minne.

en: PART-TYPE is one of: primary, logical, extended
sv: PART-TYP är en av: primär, logisk, utökad

en: Packaged by %s
sv: Paketerat av %s

en: Packaged by %s (%s)
sv: Paketerat av %s (%s)

en: Parted can't resize partitions managed by Windows Dynamic Disk.
sv: Parted kan inte ändra storlek på partitioner som hanteras av Windows Dynamic Disk.

en: Parted can't use HFS file systems on disks with a sector size not equal to %d bytes.
sv: Parted kan inte använda HFS-filsystem på diskar med en sektorstorlek som inte är %d byte.

en: Partition %d has an invalid length of 0 bytes!
sv: Partition %d har en ogiltig längd, 0 byte!

en: Partition %d has an invalid signature %x.
sv: Partition %d har en ogiltig signatur %x.

en: Partition %d is %s, but the file system is %s.
sv: Partition %d är %s, men filsystemet är %s.

en: Partition %d isn't aligned to cylinder boundaries.  This is still unsupported.
sv: Partition %d ligger inte på jämna cylindergränser.  Detta stöds fortfarande inte.

en: Partition %s is being used. Are you sure you want to continue?
sv: Partitionen %s används.  Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Partition Table: %s
sv: Partitionstabell: %s

en: Partition doesn't exist.
sv: Partitionen finns inte.

en: Partition map has no partition map entry!
sv: Partitionstabellen saknar uppgift om sig själv!

en: Partition name?
sv: Partitionsnamn?

en: Partition number?
sv: Partitionsnummer?

en: Partition too big/small for a %s file system.
sv: Partitionen för stor/liten för ett filsystem av typen %s.

en: Partition type?
sv: Partitionstyp?

en: Partition(s) %s on %s have been written, but we have been unable to inform the kernel of the change, probably because it/they are in use.  As a result, the old partition(s) will remain in use.  You should reboot now before making further changes.
sv: Partitioner %s på %s har skrivits, men vi kunde inte informera kärnan om ändringen, antagligen för att de används.  Som ett resultat kommer de gamla partitionerna att finnas kvar i bruk.  Du bör starta om nu innan du gör fler ändringar.

en: Partition(s) on %s are being used.
sv: Partitionen på %s är i bruk.

en: Premature end of regular expression
sv: För tidigt slut på reguljärt uttryck

en: Promise SX8 SATA Device
sv: Promise SX8 SATA-enhet

en: RAM Drive
sv: RAM-enhet

en: Regular expression too big
sv: Reguljärt uttryck är för stort

en: Report %s bugs to: %s
sv: Rapportera fel i %s till: %s

en: Report bugs to: %s
sv: Rapportera fel till: %s
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>

en: Resizing the HFS+ volume has failed.
sv: Storleksändring av HFS+-volymen misslyckades.

en: Retry
sv: Försök igen

en: START and END are disk locations, such as 4GB or 10%.  Negative values count from the end of the disk.  For example, -1s specifies exactly the last sector.
sv: BÖRJAN och SLUT är platser på disken, såsom 4GB eller 10%.  Negativa värden räknas från slutet på disken.  Till exempel, -1s anger exakt den sista sektorn.

en: STATE is one of: on, off
sv: TILLSTÅND är ett av: på, av

en: Sector size (logical/physical): %lldB/%lldB
sv: Sektorstorlek (logisk/fysisk): %lldB/%lldB

en: Shrinking a partition can cause data loss, are you sure you want to continue?
sv: Att minska storlek för en partition kan orsaka dataförlust, är du säker på att du vill fortsätta?

en: Size
sv: Storlek

en: Some header fields are not multiple of the sector size.
sv: Vissa huvudfält är inte en multipel av sektorstorleken.

en: Sorry, HFS cannot be resized that way yet.
sv: Det går inte att ändra storlek på HFS än.

en: Sorry, HFS+ cannot be resized that way yet.
sv: Det går inte att ändra storlek på HFS+ på det sättet än.

en: Start
sv: Början

en: Start?
sv: Början?

en: Success
sv: Lyckades

en: Sun disk label is full.
sv: Sun-disketikett är full.

en: Support for adding partitions to AIX disk labels is not implemented yet.
sv: Stöd för att lägga till partitioner till AIX-disketiketter är inte implementerat än.

en: Support for duplicating partitions in AIX disk labels is not implemented yet.
sv: Stöd för att duplicera partitioner i AIX-disketiketter är inte implementerat än.

en: Support for reading AIX disk labels is is not implemented yet.
sv: Stöd för att läsa AIX-disketiketter är inte implementerat än.

en: Support for setting flags in AIX disk labels is not implemented yet.
sv: Stöd för att ställa in flaggor i AIX-disketiketter är inte implementerat än.

en: Support for setting system type of partitions in AIX disk labels is not implemented yet.
sv: Stöd för att ställa in systemtyp för partitioner i AIX-disketiketter är inte implementerat än.

en: Support for writing AIX disk labels is is not implemented yet.
sv: Stöd för att skriva AIX-disketiketter är inte implementerat än.

en: Syntax error in config file
sv: Syntaxfel i konfigurationsfilen

en: The FATs don't match.  If you don't know what this means, then select cancel, run scandisk on the file system, and then come back.
sv: Filallokeringstabellerna stämmer inte överens.  Om du inte vet vad detta betyder, välj avbryt, kör scandisk på filsystemet och försök igen.

en: The Whole Disk partition is the only available one left.  Generally, it is not a good idea to overwrite this partition with a real one.  Solaris may not be able to boot without it, and SILO (the sparc boot loader) appreciates it as well.
sv: Hela disken-partitionen är den enda som finns kvar.  I allmänhet är det inte en bra idé att skriva över denna partition med en riktig.  Solaris kanske inte kan starta utan den och SILO (sparcs uppstartsprogram) tycker inte heller om det.

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
sv: Säkerhetskopian av GPT:n är korrupt, men den primära verkar vara OK, så den används.

en: The backup GPT table is not at the end of the disk, as it should be.  Fix, by moving the backup to the end (and removing the old backup)?
sv: Säkerhetskopian av GPT-tabellen finns inte i slutet på disken som den borde.  Fixa detta genom att flytta säkerhetskopia till slutet (och ta bort den gamla säkerhetskopian)?

en: The current API version '%d' doesn't match dasd driver API version '%d'!
sv: Den aktuella API-versionen ”%d” stämmer inte med API-versionen ”%d” för dasd-drivrutinen!

en: The data region doesn't start at the start of the partition.
sv: Dataområdet börjar inte vid partitionens början.

en: The device %s is so small that it cannot possibly store a file system or partition table.  Perhaps you selected the wrong device?
sv: Enheten %s är så liten att den kan omöjligt lagra ett filsystem eller partitionstabell.  Du kanske valde fel enhet?

en: The disk CHS geometry (%d,%d,%d) reported by the operating system does not match the geometry stored on the disk label (%d,%d,%d).
sv: CHS-geometrin för disken (%d, %d, %d) som rapporterats av operativsystemet matchar inte geometrin som sparats i disketiketten (%d, %d, %d).

en: The disk has %d cylinders, which is greater than the maximum of 65536.
sv: Disken har %d cylindrar, vilket är större än maximum som är 65536.

en: The disk label describes a disk bigger than %s.
sv: Disketiketten beskriver en disk som är större än %s.

en: The driver descriptor says the physical block size is %d bytes, but Linux says it is %d bytes.
sv: Enhetens handtag påstår att den fysiska blockstorleken är %d byte, men Linux påstår att den är %d byte.

en: The entry of the next logical ARS is not of type XGM in ARS at sector %lli.
sv: Posten för nästa logiska ARS är inte av typen XGM i ARS på sektor %lli.

en: The existing disk label on %s will be destroyed and all data on this disk will be lost. Do you want to continue?
sv: Den befintliga disketiketten på %s kommer att förstöras och all data på denna disk kommer att gå förlorad.  Vill du fortsätta?

en: The extents overflow file should not contain its own extents!  You should check the file system.
sv: Överspillsfilen för utsträckningar bör inte innehålla sina egna utsträckningar!  Du bör kontrollera filsystemet.

en: The file system can only be resized to this size by converting to FAT16.
sv: Filsystemet kan bara ändras till den här storleken genom att konvertera till FAT16.

en: The file system can only be resized to this size by converting to FAT32.
sv: Filsystemet kan bara ändras till den här storleken genom att konvertera till FAT32.

en: The file system contains errors.
sv: Filsystemet innehåller fel.

en: The file system is bigger than its volume!
sv: Filsystemet är större än dess volym!

en: The file system's CHS geometry is (%d, %d, %d), which is invalid.  The partition table's CHS geometry is (%d, %d, %d).
sv: Filsystemets CHS-geometri är (%d, %d, %d) vilket är ogiltigt.  Partitionstabellens CHS-geometri är (%d, %d, %d).

en: The file system's CHS geometry is (%d, %d, %d), which is invalid.  The partition table's CHS geometry is (%d, %d, %d).  If you select Ignore, the file system's CHS geometry will be left unchanged.  If you select Fix, the file system's CHS geometry will be set to match the partition table's CHS geometry.
sv: Filsystemets CHS-geometri är (%d, %d, %d), vilket är ogiltigt.  Partitionstabellens CHS-geometri är (%d, %d, %d).  Om du väljer Ignorera så kommer filsystemets CHS-geometri inte att ändras.  Om du väljer Reparera så kommer filsystemets CHS-geometri att ställas in för att matcha partitionstabellens CHS-geometri.

en: The format of the GPT partition table is version %x, which is newer than what Parted can recognise.  Please report this!
sv: Formatet på GPT-partitionstabellen är version %x vilket är nyare än vad Parted kan känna igen.  Rapportera detta!

en: The information sector has the wrong signature (%x).  Select cancel for now, and send in a bug report.  If you're desperate, it's probably safe to ignore.
sv: Informationssektorn har fel signatur (%x).  Välj avbryt och skicka in en felrapport. Om du är desperat så är det troligen säkert att strunta i felet.

en: The journal is not empty.  Parted must replay the transactions before opening the file system.  This will modify the file system.
sv: Journalen är inte tom.  Parted måste spela upp transaktionerna före det öppnar filsystemet.  Detta kommer att modifiera filsystemet.

en: The location %s is outside of the device %s.
sv: Platsen %s är utanför enheten %s.

en: The main AHDI table has been filled with all partitions but the ICD table is not empty so more partitions of unknown size and position will be detected by ICD compatible software.  Do you want to invalidate the ICD table?
sv: AHDI-huvudtabellen har fyllts med alla partitioner men ICD-tabellen är inte tom, så fler partitioner av okänd storlek och position kommer upptäckas av ICD-kompatibel programvara.  Vill du ogiltigförklara ICD-tabellen?

en: The maximum head value is %d.
sv: Det maximala värdet för huvud är %d.

en: The maximum sector value is %d.
sv: Det maximala värdet för sektorer är %d.

en: The partition table of DASD-LDL device cannot be changed.
sv: Partitionstabellen för DASD-LDL-enheten kan inte ändras.

en: The partition's boot region doesn't occupy the entire partition.
sv: Partitionens startområde tar inte upp hela partitionens utrymme.

en: The partition's data region doesn't occupy the entire partition.
sv: Partitionens dataområde tar inte upp hela partitionens utrymme.

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
sv: Den primära GPT:n är korrupt, men säkerhetskopian verkar vara OK, så den används.

en: The resize command has been removed in parted 3.0
sv: Kommandot ändra_storlek har tagits bort i parted 3.0

en: The resize command was removed in parted 3.0
sv: Kommandot ändra_storlek har tagits bort i parted 3.0

en: The resulting partition is not properly aligned for best performance: %s
sv: Den resulterande partitionen är inte korrekt justerad för bästa prestanda: %s

en: The sector count that is stored in the partition table does not correspond to the size of your device.  Do you want to fix the partition table?
sv: Sektorantalet som lagras i partitionstabellen motsvarar inte storleken på din enhet.  Vill du reparera partitionstabellen?

en: The sector size stored in the journal is not 512 bytes.  Parted only supports 512 bytes length sectors.
sv: Sektorstorleken som lagrats i journalen är inte 512 byte.  Parted har bara stöd för 512 byte stora sektorer.

en: The specified device is not a valid DASD device
sv: Den angivna enheten är inte en giltig DASD-enhet

en: The volume header or the master directory block has changed while replaying the journal.  You should restart Parted.
sv: Volymhuvudet eller huvudkatalogblocket har ändrats under återuppspelning av journalen.  Du bör starta om Parted.

en: There are no possible configurations for this FAT type.
sv: Det finns inga möjliga kombinationer för den här sortens FAT.

en: There doesn't seem to be an Atari partition table on this disk (%s), or it is corrupted.
sv: Det verkar inte finnas en Atari-partitionstabell på den här disken (%s), eller så är den skadad.

en: There were remaining partitions after filling the main AHDI table.
sv: Det fanns kvarstående partitioner efter att AHDI-huvudtabellen fylldes.

en: There were remaining partitions after filling the tables.
sv: Det fanns kvarstående partitioner efter att tabellerna fylldes.

en: There's not enough room in the root directory for all of the files.  Either cancel, or ignore to lose the files.
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme för alla filer i rotkatalogen.  Välj antingen att avbryta, eller ignorera och förlora filerna.

en: This HFS volume has no catalog file.  This is very unusual!
sv: Denna HFS-volym har ingen katalogfil.  Detta är väldigt ovanligt!

en: This HFS volume has no extents overflow file.  This is quite unusual!
sv: Denna HFS-volym har ingen överspillsfil för utsträckningar.  Detta är väldigt ovanligt!

en: This HFS+ volume has no catalog file.  This is very unusual!
sv: Denna HFS+-volym har ingen katalogfil.  Detta är väldigt ovanligt!

en: This HFS+ volume has no extents overflow file.  This is quite unusual!
sv: Denna HFS+-volym har ingen överspillsfil för utsträckningar.  Detta är väldigt ovanligt!

en: This command does not make sense in non-interactive mode.
sv: Detta kommando är meningslöst i icke-interaktivt läge.

en: This is not a real %s check.  This is going to extract special low level files for debugging purposes.
sv: Detta är inte en riktig %s-kontroll.  Detta kommer att extrahera speciella lågnivåfiler för felsökningsmöjligheter.

en: This libparted doesn't have write support for %s.  Perhaps it was compiled read-only.
sv: Denna libparted saknar skrivstöd för %s.  Kanske kompilerades den utan skrivstöd.

en: Too many Atari partitions detected.  Maybe there is a loop in the XGM linked list.  Aborting.
sv: För många Atari-partitioner upptäcktes.  Kanske finns det en loop i den XGM-länkade listan.  Avbryter.

en: Too many primary partitions
sv: För många primära partitioner

en: Too many primary partitions.
sv: För många primära partitioner.

en: Trailing backslash
sv: Efterföljande omvänt snedstreck

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Prova ”%s --help” för mer information.

en: Trying to move an extent from block 0x%X to block 0x%X, but another one already exists at this position.  This should not happen!
sv: Försöker att flytta en utsträckning från block 0x%X till block 0x%X, men det finns redan en på denna position.  Detta bör inte inträffa!

en: Trying to read HFS file with CNID %X behind EOF.
sv: Försöker att läsa HFS-fil med CNID %X efter EOF.

en: Trying to read HFS+ file with CNID %X behind EOF.
sv: Försöker att läsa HFS+-fil med CNID %X efter filslut.

en: Trying to register an extent starting at block 0x%X, but another one already exists at this position.  You should check the file system!
sv: Försöker att registrera en utsträckning som börjar på block 0x%X, men det finns redan en på denna position.  Du bör kontrollera filsystemet!

en: Trying to write HFS file with CNID %X behind EOF.
sv: Försöker skriva HFS-fil med CNID %X efter EOF.

en: Trying to write HFS+ file with CNID %X behind EOF.
sv: Försöker att skriva HFS+-fil med CNID %X efter EOF.

en: Type
sv: Typ

en: UNIT is one of:
sv: ENHET är en av:

en: Unable to allocate a bsd disklabel slot.
sv: Kunde inte allokera en plats i bsd-disketiketten.

en: Unable to allocate a dasd disklabel slot
sv: Kunde inte allokera en plats i dasd-disketiketten

en: Unable to allocate a partition number.
sv: Kunde inte allokera ett partitionsnummer.

en: Unable to determine geometry of file/device %s.  You should not use Parted unless you REALLY know what you're doing!
sv: Kunde inte fastställa geometrin på filen/enheten %s.  Du bör inte använda Parted såvida inte du VERKLIGEN vet vad du gör!

en: Unable to determine the dm type of %s.
sv: Kunde inte fastställa dm-typen på %s.

en: Unable to determine the size of %s (%s).
sv: Kunde inte fastställa storleken på %s (%s).

en: Unable to determine the start and length of %s.
sv: Kunde inte fastställa början och längden för %s.

en: Unable to open %s read-write (%s).  %s has been opened read-only.
sv: Kunde inte öppna %s för både läsning och skrivning (%s).  %s öppnades i läsläge.

en: Unable to open %s.
sv: Kunde inte öppna %s.

en: Unable to probe store.
sv: Kan inte avsöka lagring.

en: Unable to satisfy all constraints on the partition.
sv: Kunde inte uppfylla alla begränsningar på partitionen.

en: Unit?
sv: Enhet?

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown disk flag, %d.
sv: Okänd diskflagga, %d.

en: Unknown file system type "%s".
sv: Okänd filsystemstyp ”%s”.

en: Unknown partition flag, %d.
sv: Okänd partitionsflagga, %d.

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: Unmatched ( or \(
sv: Omatchat ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
sv: Omatchat ) eller \)

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
sv: Omatchat [, [^, [:, [. eller [=

en: Unmatched \{
sv: Omatchat \{

en: Unrecognised new style linux swap signature '%10s'.
sv: Okänd signatur för nytt Linux växlingsutrymme ”%10s”.

en: Unrecognised old style linux swap signature '%10s'.
sv: Okänd signatur för föråldrat Linux växlingsutrymme ”%10s”.

en: Unrecognised swsusp linux swap signature '%9s'.
sv: Okänd signatur för swsusp Linux växlingsutrymme ”%9s”.

en: Unsupported disk format
sv: Diskformatet stöds inte

en: Unsupported disk type
sv: Disktypen stöds inte

en: Updating the HFS wrapper has failed.
sv: Uppdatering av HFS-omslutet har misslyckats.

en: Usage: %s [-hlmsfv] [-a<align>] [DEVICE [COMMAND [PARAMETERS]]...]
sv: Användning: %s [-hlmsfv] [-a<justering>] [ENHET [KOMMANDO [PARAMETRAR]]…]

en: Usage: %s [OPTION] [DEVICE]...
sv: Användning: %s [FLAGGA] [ENHET]...

en: Usage: parted [OPTION]... [DEVICE [COMMAND [PARAMETERS]...]...]
    Apply COMMANDs with PARAMETERS to DEVICE.  If no COMMAND(s) are given, run in
    interactive mode.
sv: Användning: parted [FLAGGA]... [ENHET [KOMMANDO [PARAMETRAR]...]...]
    Tillämpa KOMMANDOn med PARAMETRAR på ENHET.  Om inga KOMMANDO(n) anges
    körs programmet i interaktivt läge.

en: Use a smaller unit instead of a value < 1
sv: Använd en mindre enhet istället för ett värde < 1

en: User-Mode Linux UBD
sv: Linux användarläges UBD

en: Using %s
sv: Använder %s

en: VOLSER not found on device
sv: VOLSER hittades inte på enheten

en: Valid arguments are:
sv: Giltiga argument är:

en: Version %d of HFS+ isn't supported.
sv: Version %d av HFS+ stöds inte.

en: Version %d of HFSX isn't supported.
sv: Version %d av HFSX stöds inte.

en: Virtio Block Device
sv: Virtio-blockenhet

en: Volume label is corrupted
sv: Volymetiketten är skadad

en: WARNING: You are not superuser.  Watch out for permissions.
sv: VARNING: Du är inte superanvändare.  Se upp för rättighetsproblem.

en: WARNING: the kernel failed to re-read the partition table on %s (%s).  As a result, it may not reflect all of your changes until after reboot.
sv: VARNING: kärnan kunde inte läsa om partitionstabellen på %s (%s). Som ett resultat kan det hända att det inte återspeglar alla dina ändringar förrän efter omstart.

en: Warning
sv: Varning

en: Warning: failed to make translator go away on %s (%s). As a result, it may not reflect all of your changes until after reboot.
sv: Varning: misslyckades att få översättaren att försvinna på %s (%s). Som ett resultat kan det hända att det inte återspeglar alla dina ändringar förrän efter omstart.

en: Warning: unable to open %s (%s). As a result, it may not reflect all of your changes until after reboot.
sv: Varning: Kunde inte öppna %s (%s). Som ett resultat kan det hända att det inte återspeglar alla dina ändringar förrän efter omstart.

en: Weird block size on device descriptor: %d bytes is not divisible by 512.
sv: Konstig blockstorlek på enhetens handtag: %d byte är inte jämnt delbart med 512.

en: Weird!  There are 2 partitions map entries!
sv: Konstigt! Det finns 2 poster i partitionstabellen!

en: Welcome to GNU Parted! Type 'help' to view a list of commands.
sv: Välkommen till GNU Parted! Skriv "hjälp" för att visa en lista över kommandon.

en: Without arguments, 'print' displays the entire partition table. However with the following arguments it performs various other actions.
sv: Utan argument så skriver "visa" ut hela partitionstabellen.  Dock kan diverse andra åtgärder genomföras med följande argument.

en: Would you like to use FAT32?
sv: Vill du använda FAT32?

en: Written by %s and %s.
sv: Skrivet av %s och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s och andra.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s och %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s
    och %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s och %s.

en: Written by %s.
sv: Skrivet av %s.

en: Xen Virtual Block Device
sv: Xen virtuell blockenhet

en: Yes
sv: Ja

en: You can't use an extended XGM partition in ICD mode (more than %d primary partitions, if XGM is the first one it counts for two).
sv: Du kan inte använda en utökad XGM-partition i ICD-läge (mer än %d primära partitioner, om XGM är den första räknas den som två).

en: You can't use more than %d primary partitions (ICD mode) if you use an extended XGM partition.  If XGM is the first partition it counts for two.
sv: Du kan inte använda mer än %d primära partitioner (ICD-läge) om du använder en utökad XGM-partition.  Om XGM är den första partitionen räknas den som två.

en: You may need to update /etc/fstab.
sv: Du kan behöva att uppdatera /etc/fstab.

en: You need %s of free disk space to shrink this partition to this size.  Currently, only %s is free.
sv: Du behöver %s ledigt diskutrymme för att minska storleken på den här partitionen till angiven storlek.  För närvarande är det endast %s.

en: You requested a partition from %s to %s (sectors %llu..%llu).
    The closest location we can manage is %s to %s (sectors %llu..%llu).%s
sv: Du begärde en partition från %s till %s (sektorerna %llu..%llu).
    Den närmsta platsen vi kan hantera är %s till %s (sektorerna %llu..%llu).%s

en: You should reinstall your boot loader before rebooting.  Read section 4 of the Parted User documentation for more information.
sv: Du bör installera om startprogrammet innan du startar om.  Läs avsnitt fyra i Parteds användardokumentation för mer information.

en: ^[yY]
sv: ^[jJ]

en: `
sv: ”

en: align-check
sv: justeringskontroll

en: align-check TYPE N                       check partition N for TYPE(min|opt) alignment
sv: justeringskontroll TYP N                 kontrollera TYP(min|opt)-justering för partition N

en: alignment for new partitions
sv: justering för nya partitioner

en: alignment type(min/opt)
sv: justeringstyp(min/opt)

en: ambiguous argument %s for %s
sv: tvetydigt argument %s för %s

en: boot
sv: startbar

en: cannot create any more partitions
sv: kan inte skapa några fler partitioner

en: checking for bad blocks
sv: letar efter felaktiga block

en: cylinder_alignment
sv: cylinder_justering

en: desired alignment: minimum or optimal
sv: önskad justering: minimum eller optimal

en: device is too small for GPT
sv: enheten är för liten för GPT

en: disk_set
sv: disk_inställning

en: disk_set FLAG STATE                      change the FLAG on selected device
sv: disk_inställning FLAGGA TILLSTÅND        ändra FLAGGA för vald enhet

en: disk_toggle
sv: disk_växla

en: disk_toggle [FLAG]                       toggle the state of FLAG on selected device
sv: disk_växla [FLAGGA]                      växla tillståndet för FLAGGA på vald enhet

en: displays JSON output
sv: visar JSON-utdata

en: displays machine parseable output
sv: visar utskriften som maskintolkningsbar

en: displays the version
sv: visar versionen

en: displays this help message
sv: visa den här hjälptexten

en: extended
sv: utökad

en: failed to set dvh partition name to %s:
    Only logical partitions (boot files) have a name.
sv: misslyckades med att ställa in dvh-partitionsnamnet till %s:
    Endast logiska partitioner (uppstartsfiler) har ett namn.

en: failed to translate partition name
sv: kunde inte översätta partitionsnamn

en: fat_table_alloc_cluster: no free clusters
sv: fat_table_alloc_cluster: inga lediga kluster

en: fat_table_get: cluster %ld outside file system
sv: fat_table_get: kluster %ld ligger utanför filsystemet

en: fat_table_set: cluster %ld outside file system
sv: fat_table_set: kluster %ld ligger utanför filsystemet

en: free
sv: ledigt

en: help
sv: hjälp

en: help [COMMAND]                           print general help, or help on COMMAND
sv: hjälp [KOMMANDO]                         skriver ut allmän hjälp eller hjälp för KOMMANDO

en: hidden
sv: dold

en: in script mode, fix instead of abort when asked
sv: i skriptläge, fixa istället för att avbryta när du tillfrågas

en: invalid argument %s for %s
sv: ogiltigt argument %s för %s

en: invalid token: %s
sv: ogiltigt token: %s

en: ioctl() error
sv: ioctl()-fel

en: lists partition layout on all block devices
sv: listar partitionslayout för alla blockenheter

en: logical
sv: logisk

en: memory exhausted
sv: slut på minne

en: mklabel,mktable LABEL-TYPE               create a new disklabel (partition table)
sv: mklabel,mktable ETIKETT-TYP              skapa en ny disketikett (partitionstabell)

en: mkpart PART-TYPE [FS-TYPE] START END     make a partition
sv: mkpart PART-TYP [FS-TYP] BÖRJAN SLUT     skapa en partition

en: name
sv: namn

en: name NUMBER NAME                         name partition NUMBER as NAME
sv: namn NUMMER NAMN                         ge namnet NAMN till partition NUMMER

en: never prompts for user intervention
sv: frågar aldrig användaren om alternativ

en: off
sv: av

en: on
sv: på

en: open error
sv: öppningsfel

en: opening of device failed
sv: öppning av enheten misslyckades

en: partition length of %jd sectors exceeds the %s-partition-table-imposed maximum of %jd
sv: partitionslängden på %jd sektorer överstiger maximum för %s-partition-table-imposed på %jd

en: ped_device_new()  Unsupported device type
sv: ped_device_new() Stöd saknas för den här enhetstypen

en: primary
sv: primär

en: primary partition table array CRC mismatch
sv: crc-fel i primär partitionstabellsvektor

en: print
sv: visa

en: print [devices|free|list,all]            display the partition table, or available devices, or free space, or all found partitions
sv: visa [devices|free|list,all]            visa partitionstabellen, tillgängliga enheter, ledigt utrymme, alla partitioner som hittats, eller en specifik partition

en: quit
sv: avsluta

en: quit                                     exit program
sv: avsluta                                  avsluta programmet

en: read error
sv: läsfel

en: reading from device failed
sv: läsning från enheten misslyckades

en: rescue
sv: rädda

en: rescue START END                         rescue a lost partition near START and END
sv: rädda BÖRJAN SLUT                        rädda en förlorad partition nära BÖRJAN och SLUT

en: resize
sv: ändra_storlek

en: resizepart
sv: ändra_partstorlek

en: resizepart NUMBER END                    resize partition NUMBER
sv: ändra_partstorlek NUMMER SLUT            ändra storlek för partition NUMMER

en: resizing %s file systems is not supported
sv: storleksändring av %s-filsystem stöds inte

en: rm
sv: ta_bort

en: rm NUMBER                                delete partition NUMBER
sv: ta_bort NUMMER                           ta bort partition NUMMER

en: root
sv: rot

en: searching for file systems
sv: söker efter filsystem

en: seek error
sv: sökningsfel

en: seeking on device failed
sv: sökning på enheten misslyckades

en: select
sv: välj

en: select DEVICE                            choose the device to edit
sv: välj ENHET                               välj enheten att redigera

en: set
sv: ställ_in

en: set NUMBER FLAG STATE                    change the FLAG on partition NUMBER
sv: ställ_in NUMMER FLAGGA TILLSTÅND         ändra FLAGGAn på partition NUMMER

en: shrinking
sv: minskar

en: shrinking HFS wrapper
sv: minskar HFS-omslut

en: shrinking embedded HFS+ volume
sv: minskar inbäddad HFS+-volym

en: starting sector number, %jd exceeds the %s-partition-table-imposed maximum of %jd
sv: sektornumret för början, %jd överstiger maximum för %s-partition-table-imposed maximum på %jd

en: swap
sv: växlingsutrymme

en: toggle
sv: växla

en: toggle [NUMBER [FLAG]]                   toggle the state of FLAG on partition NUMBER
sv: växla [NUMMER [FLAGGA]]                  växla tillståndet för FLAGGA på partition NUMMER

en: unit
sv: enhet

en: unit UNIT                                set the default unit to UNIT
sv: enhet ENHET                              ställ in standardenheten till ENHET

en: unknown (malloc failed)
sv: okänd (malloc misslyckades)

en: version                                  display the version number and copyright information of GNU Parted
sv: version                                  visa versionsnumret och upphovsrättslig information om GNU Parted

en: write error
sv: skrivfel

en: writing HFS Master Directory Block
sv: skriver HFS huvudkatalogblock

en: writing HFS+ Volume Header
sv: skriver HFS+-volymhuvud

en: writing to device failed
sv: skrivning till enheten misslyckades
