pluma 1.26.0 - en to sv translation catalogue (1153 entries)

en:   Ln %d, Col %d
sv:   Rad %d, kolumn %d

en: "%s" not found
sv: "%s" hittades inte

en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
sv: %Y-%m-%d %H.%M:%S

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör "%s --help" för en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: %s is a directory.
sv: %s är en katalog.

en: %s is not a regular file.
sv: %s är inte en vanlig fil.

en: %s is not a valid location.
sv: %s är inte en giltig plats.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: %s är inte en giltig plats. Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: %s: invalid encoding.
sv: %s: ogiltig kodning.

en: (Empty)
sv: (Tom)

en: (correct spelling)
sv: (korrigera stavning)

en: (no suggested words)
sv: (inga föreslagna ord)

en: - Edit text files
sv: - Redigera textfiler

en: / on %s
sv: / på %s

en: 01/11/2009 17:52:00
sv: 11-01-2009 17.52:00

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
sv: En textredigerare för MATE skrivbordsmiljön

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
sv: Ett anpassat typsnitt som används för redigeringsytan. Detta kommer endast att ha effekt om alternativet "Använd standardtypsnitt" är frånslaget.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
sv: En fil med samma namn finns redan. Använd ett annat namn.

en: A_dd Scheme
sv: Lä_gg till schema

en: A_vailable encodings:
sv: _Tillgängliga kodningar:

en: Abbreviated form
sv: Förkortad form

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: About Pluma
sv: Om Pluma

en: About this application
sv: Om detta program

en: Above
sv: Ovanför

en: Accessibility key character
sv: Tecken för tillgänglighetstangent

en: Acronym
sv: Akronym

en: Activate '%s'
sv: Aktivera "%s"

en: Activate next document
sv: Aktivera nästa dokument

en: Activate previous document
sv: Aktivera föregående dokument

en: Activation
sv: Aktivering

en: Active plugins
sv: Aktiva insticksmoduler

en: Add Scheme
sv: Lägg till schema

en: Add a new snippet...
sv: Lägg till en ny textsnutt...

en: Add new empty file
sv: Lägg till en ny tom fil

en: Add new empty folder
sv: Lägg till ny tom mapp

en: Add or Remove...
sv: Lägg till eller ta bort...

en: Add w_ord
sv: Lägg till _ord

en: Align
sv: Justera

en: Alignment character
sv: Justeringstecken

en: All Files
sv: Alla filer

en: All Languages
sv: Alla språk

en: All Text Files
sv: Alla textfiler

en: All _Lower Case
sv: Gör allt till _gemener

en: All _Upper Case
sv: Gör allt till _versaler

en: All documents
sv: Alla dokument

en: All documents except untitled ones
sv: Alla dokument utom namnlösa dokument

en: All files
sv: Alla filer

en: All languages
sv: Alla språk

en: All supported archives
sv: Alla arkiv som stöds

en: Alternative
sv: Alternativ

en: An error occurred
sv: Ett fel inträffade

en: An error occurred while creating a new directory
sv: Ett fel uppstod vid skapandet av en ny katalog

en: An error occurred while creating a new file
sv: Ett fel uppstod vid skapandet av en ny fil

en: An error occurred while deleting a file or directory
sv: Ett fel uppstod vid borttagning av en fil eller katalog

en: An error occurred while loading a directory
sv: Ett fel uppstod vid inläsning av en katalog

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
sv: Ett fel uppstod vid öppnandet av en katalog i filhanteraren

en: An error occurred while renaming a file or directory
sv: Ett fel uppstod vid namnbyte av en fil eller katalog

en: An error occurred while setting a root directory
sv: Ett fel uppstod vid inställning av en rotkatalog

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
sv: Analyserar det aktuella dokumentet och rapporterar antalet ord, rader, tecken och icke-blanka tecken i det.

en: Anchor
sv: Ankare

en: Anchor URI
sv: Ankar-URI

en: Append to current document
sv: Infoga till aktuellt dokument

en: Applet class file code
sv: Applet-klassfilsnamn

en: Applet class file code (deprecated)
sv: Applet-klassfilsnamn (utfasad)

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort "%s" permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de markerade filerna permanent?

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Array
sv: Vektor

en: Associated information
sv: Associerad information

en: Author info
sv: Författarinformation

en: Autocheck Type
sv: Kontrolleringstyps

en: Autocheck spelling on document load...
sv: Kontrollerar stavning vid dokumentbelastning.

en: Automatic Indentation
sv: Automatisk indentering

en: Automatic indent
sv: Automatisk indentering

en: Automatically Detected
sv: Automatiskt identifierad

en: Automatically Detected Encodings
sv: Automatiskt identifierade kodningar

en: Automatically spell-check the current document
sv: Stavningskontrollera automatiskt det aktuella dokumentet

en: Autosave
sv: Spara automatiskt

en: Autosave Interval
sv: Intervall för automatiskt sparande

en: Available Tag Lists
sv: Tillgängliga tagglistor

en: Available formats
sv: Tillgängliga format

en: Axis related headers
sv: Axelrelaterade huvuden

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color (deprecated)
sv: Bakgrundsfärg (utfasad)

en: Background texture tile
sv: Bakgrundstexturbricka

en: Background texture tile (deprecated)
sv: Bakgrundstexturbricka (utfasad)

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Base URI
sv: Bas-URI

en: Base font
sv: Bastypsnitt

en: Base font (deprecated)
sv: Grundtypsnitt (utfasad)

en: Bibliography (cite)
sv: Bibliografi (citat)

en: Bibliography (item)
sv: Bibliografi (objekt)

en: Bibliography (shortcite)
sv: Bibliografi (kort citat)

en: Bibliography (thebibliography)
sv: Bibliografi (bibliografin)

en: Body Font for Printing
sv: Texttypsnitt för utskrift

en: Bold
sv: Fet

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Border
sv: Ram

en: Border (deprecated)
sv: Ram (utfasad)

en: Border color
sv: Kantfärg

en: Bottom Panel is Visible
sv: Underpanelen är synlig

en: Brackets ()
sv: Klamrar ()

en: Brackets []
sv: Klamrar []

en: Brackets {}
sv: Klamrar {}

en: Build
sv: Bygg

en: Bytes
sv: Byte

en: Bzip2 compressed archive
sv: Bzip2-komprimerat arkiv

en: C_hange Case
sv: Ä_ndra skiftläge

en: C_haracter Encoding:
sv: Tec_kenkodning:

en: C_ommand color:
sv: Färg för k_ommandon:

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
sv: Kan inte flytta filen till papperskorgen.
    Vill du ta bort den permanent?

en: Capitalize the first letter of each selected word
sv: Gör den första bokstaven i varje markerat ord versal

en: Cell rowspan
sv: Cellradvidd

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Center
sv: Centrera

en: Center (deprecated)
sv: Centrera (utfasad)

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Ch_aracter Encoding:
sv: Te_ckenkodning:

en: Cha_nge
sv: Ä_ndra

en: Change A_ll
sv: Ändra a_lla

en: Change _to:
sv: Ändra _till:

en: Change selected text to lower case
sv: Ändra den markerade texten till gemener

en: Change selected text to upper case
sv: Ändra den markerade texten till versaler

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i dokumentet gjorda under de senaste %d timmen kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i dokumentet gjorda under de senaste %d timmarna kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste %ld minuten kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i dokumentet gjorda under de senaste %ld minuterna kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste %ld sekunden kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i dokumentet gjorda under de senaste %ld sekunderna kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste timmen och %d minuten kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste timmen och %d minuterna kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
sv: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste timmen kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste minuten och %ld sekunden kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste minuten och %ld sekunderna kommer att vara borta för alltid.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
sv: Ändringar i dokumentet gjorda under den senaste minuten kommer att vara borta för alltid.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i %d dokument kommer att vara borta för alltid.
sv[1]: Ändringar i %d dokument kommer att vara borta för alltid.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
sv: Ändringar i dokumentet "%s" kommer att vara borta för alltid.

en: Character Encodings
sv: Teckenkodningar

en: Character encoding of linked resource
sv: Teckenkodning för länkad resurs

en: Character encodings
sv: Teckenkodningar

en: Characters (no spaces)
sv: Tecken (utan blanksteg)

en: Characters (with spaces)
sv: Tecken (inklusive blanksteg)

en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Check _Word
sv: Kontrollera o_rd

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Check the current document for incorrect spelling
sv: Kontrollera det aktuella dokumentets stavning

en: Checked (state)
sv: Ikryssat (tillstånd)

en: Checked state
sv: Ikryssat tillstånd

en: Checks the spelling of the current document.
sv: Kontrollerar stavningen i det aktuella dokumentet.

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesisk

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesisk

en: Citation
sv: Citering

en: Cite reason for change
sv: Ange orsak för ändring

en: Class implementation ID
sv: Id för klassimplementation

en: Class list
sv: Klasslista

en: Clear highlighting of search matches
sv: Rensa färgmarkering på sökträffar

en: Clear text flow control
sv: Töm textflödeskontroll

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
sv: Tryck på denna knapp för att välja det typsnitt som ska användas av redigeraren

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: Close all open files
sv: Stäng alla öppna filer

en: Close document
sv: Stäng dokument

en: Close print preview
sv: Stäng förhandsgranskning

en: Close the current file
sv: Stäng den aktuella filen

en: Code content type
sv: Typ av kodinnehåll

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Color Scheme Files
sv: Färgschemafiler

en: Color of selected links
sv: Färg på markerade länkar

en: Color of selected links (deprecated)
sv: Färg på markerade länkar (utfasad)

en: Column span
sv: Kolumnvidd

en: Columns
sv: Kolumner

en: Comment
sv: Kommentar

en: Completed spell checking
sv: Stavningskontrollen färdig

en: Computer code fragment
sv: Datorkodfragment

en: Configure date/time plugin
sv: Konfigurera insticksmodulen Infoga datum/tid

en: Configure the application
sv: Konfigurera programmet

en: Connection timed out. Please try again.
sv: Anslutningen gjorde time-out. Försök igen.

en: Content scheme
sv: Innehållsschema

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Content type (deprecated)
sv: Innehållstyp (utfasad)

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
sv: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE utvecklarna

en: Could not create a backup file while saving %s
sv: Kunde inte skapa en säkerhetskopia när %s sparades

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
sv: Kunde inte skapa en temporär säkerhetskopia när %s sparades

en: Could not execute command: %s
sv: Kunde inte köra kommando: %s

en: Could not find the file %s.
sv: Kunde inte hitta filen %s.

en: Could not mount volume: %s
sv: Kunde inte montera volym: %s

en: Could not open media: %s
sv: Kunde inte öppna media: %s

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
sv: Kunde inte öppna filen %s med teckenkodningen %s.

en: Could not open the file %s.
sv: Kunde inte öppna filen %s.

en: Could not remove color scheme "%s".
sv: Kunde inte ta bort färgschemat "%s".

en: Could not revert the file %s.
sv: Kunde inte återställa filen %s.

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
sv: Kunde inte spara filen %s med teckenkodningen %s.

en: Could not save the file %s.
sv: Kunde inte spara filen %s.

en: Create Backup Copies
sv: Skapa säkerhetskopior

en: Create a _backup copy of files before saving
sv: Skapa en s_äkerhetskopia av filen innan den sparas

en: Create a new document
sv: Skapa nytt dokument

en: Create a new document in an existing instance of pluma
sv: Skapa ett nytt dokument i en befintlig instans av pluma

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
sv: Skapa ett nytt topplagerfönster i en befintlig instans av pluma

en: Create new document
sv: Skapa nytt dokument

en: Create new snippet
sv: Skapa ny textsnutt

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Current Locale (%s)
sv: Aktuell lokal (%s)

en: Current document
sv: Aktuellt dokument

en: Current line
sv: Aktuell rad

en: Current page (Alt+P)
sv: Aktuell sida (Alt+P)

en: Current selection
sv: Aktuell markering

en: Current selection (default to document)
sv: Aktuell markering (standard är dokument)

en: Current word
sv: Akutellt ord

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: DIV Style container
sv: DIV-stilcontainer

en: DIV container
sv: DIV-container

en: D_on't Edit
sv: Redigera in_te

en: D_on't Save
sv: Spara i_nte

en: Date and time of change
sv: Datum och tid för ändring

en: Declare flag
sv: Deklarera flagga

en: Defer attribute
sv: Defer-attribut

en: Definition description
sv: Definitionsbeskrivning

en: Definition list
sv: Definitionslista

en: Definition term
sv: Definitionsterm

en: Delete selected file or folder
sv: Ta bort markerad fil eller mapp

en: Delete selected snippet
sv: Ta bort markerad textsnutt

en: Delete the selected text
sv: Ta bort den markerade texten

en: Deleted text
sv: Borttagen text

en: Direction
sv: Riktning

en: Directionality
sv: Riktning

en: Directionality (deprecated)
sv: Riktning (utfasad)

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
sv: Katalogen "%s" kunde inte skapas: g_mkdir_with_parents() misslyckades: %s

en: Directory list
sv: Kataloglista

en: Disable syntax highlighting
sv: Inaktivera syntaxmarkering

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Display
sv: Skärm

en: Display Line Numbers
sv: Visa radnummer

en: Display Right Margin
sv: Visa högermarginal

en: Display in bottom pane
sv: Visa bottenpanel

en: Display list of possible values for the encoding option
sv: Visa en lista över möjliga värden för kodningsalternativet

en: Do not _split words over two lines
sv: _Dela inte ord över två rader

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
sv: Vill du förkasta dina ändringar och läsa om filen?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
sv: Vill du inkludera markerade <b>system</b>textsnuttar i din exportering?

en: Do you want to reload the file?
sv: Vill du läsa om filen?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
sv: Vill du försöka ersätta den med den fil som du vill spara?

en: Docum_ents with unsaved changes:
sv: Dokum_ent med osparade ändringar:

en: Document
sv: Dokument

en: Document Statistics
sv: Dokumentstatistik

en: Document base
sv: Dokumentbas

en: Document body
sv: Dokumenttext

en: Document head
sv: Dokumenthuvud

en: Document title
sv: Dokumenttitel

en: Document type
sv: Dokumenttyp

en: Documents
sv: Dokument

en: Done.
sv: Klar.

en: ENCODING
sv: KODNING

en: E_ncodings shown in menu:
sv: _Kodningar som visas i menyn:

en: Easy file access from the side pane
sv: Enkel filåtkomst från sidopanelen

en: Edit Any_way
sv: Redigera än_då

en: Edit text files
sv: Redigera textfiler

en: Edit text in fullscreen
sv: Redigera text i helskärmsläge

en: Editor
sv: Redigerare

en: Editor Font
sv: Redigerartypsnitt

en: Editor _font:
sv: Redigerar_typsnitt:

en: Element ID
sv: Element-id

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
sv: Stöd för lägesrader med Emacs-, Kate- och Vim-stil för pluma.

en: Embedded object
sv: Inbäddat objekt

en: Emphasis
sv: Betoning

en: Empty
sv: Tom

en: Enable Restore of Remote Locations
sv: Aktivera återställning av fjärrplatser

en: Enable Search Highlighting
sv: Aktivera färgmarkering vid sökning

en: Enable Syntax Highlighting
sv: Aktivera syntaxmarkering

en: Enable text _wrapping
sv: Aktivera text_radbrytning

en: Encode type
sv: KOdningstyp

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: Encodings shown in menu
sv: Kodningar som visas i menyn

en: Error opening file %s
sv: Fel vid öppning av filen %s

en: Error reverting file %s
sv: Fel vid återställning av filen %s

en: Error saving file %s
sv: Fel vid sparande av filen %s

en: Execute a custom command and put its output in a new document
sv: Kör ett anpassat kommando och lägg in dess utdata i ett nytt dokument

en: Execute external commands and shell scripts.
sv: Starta externa kommandon och skalskript.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
sv: Körning av Python-kommandot (%s) översteg den maximala tiden, körning avbruten.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
sv: Körning av Python-kommandot (%s) misslyckades: %s

en: Exited
sv: Avslutade

en: Export selected snippets
sv: Exportera markerade textsnuttar

en: Export snippets
sv: Exportera textsnuttar

en: Export successfully completed
sv: Exporteringen lyckades

en: External Tools
sv: Externa verktyg

en: External Tools Manager
sv: Hantera externa verktyg

en: External _Tools
sv: Externa ver_ktyg

en: External tools
sv: Externa verktyg

en: Figure
sv: Figur

en: File "%s" does not exist
sv: Filen "%s" finns inte

en: File "%s" is not a valid snippets archive
sv: Filen "%s" är inte ett giltigt textsnuttsarkiv

en: File "%s" is not a valid snippets file
sv: Filen "%s" är inte en giltig textsnuttsfil

en: File Browser
sv: Filbläddrare

en: File Browser Filter Mode
sv: Filbläddrarens filterläge

en: File Browser Filter Pattern
sv: Filbläddrarens filtermönster

en: File Browser Pane
sv: Filbläddrarpanel

en: File Browser Root Directory
sv: Filbläddrarens rotkatalog

en: File Browser Virtual Root Directory
sv: Filbläddrarens virtuella rotkatalog

en: File Name
sv: Filnamn

en: File Saving
sv: Filsparning

en: File System
sv: Filsystem

en: File input
sv: Filindata

en: File: %s
sv: Fil: %s

en: Find
sv: Sök

en: Find Ne_xt
sv: Sök _nästa

en: Find Pre_vious
sv: Sök _föregående

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font & Colors
sv: Typsnitt och färger

en: Font face
sv: Typnsnitt

en: Font face (deprecated)
sv: Typsnitt (utfasad)

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Footnote
sv: Fotnot

en: For label
sv: För etikett

en: Forced line break
sv: Framtvingad radbrytning

en: Form
sv: Formulär

en: Form action handler
sv: Formuläråtgärdshanterare

en: Form control group
sv: Formulärkontrollgrupp

en: Form field label text
sv: Etikettext för formulärfält

en: Form input
sv: Formulärinmatning

en: Form input type
sv: Typ av formulärinmatning

en: Form method
sv: Formulärmetod

en: Forward link
sv: Framåtlänk

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
sv[0]: Hittade och ersatte %d förekomst
sv[1]: Hittade och ersatte %d förekomster

en: Found and replaced one occurrence
sv: Hittade och ersatte en förekomst

en: Frame
sv: Ram

en: Frame border
sv: Ramkant

en: Frame render parts
sv: Ramrenderingsdelar

en: Frame source
sv: Ramkälla

en: Frame spacing
sv: Rammellanrum

en: Frame target
sv: Rammål

en: Frameborder
sv: Ramkant

en: Frameset
sv: Ramsamling

en: Frameset columns
sv: Ramsamlingskolumner

en: Frameset rows
sv: Ramsamlingsrader

en: Framespacing
sv: Rammellanrum

en: Function cosine
sv: Funktionen cosinus

en: Function e^
sv: Funktionen e^

en: Function exp
sv: Funktionen exp

en: Function log
sv: Funktionen log

en: Function log10
sv: Funktionen log10

en: Function sine
sv: Funktionen sinus

en: Generic embedded object
sv: Allmänt inbäddat objekt

en: Generic metainformation
sv: Allmän metainformation

en: Generic span
sv: Allmän vidd

en: Georgian
sv: Georgiska

en: Get statistical information on the current document
sv: Få statistikinformation om det aktuella dokumentet

en: Go to _Line...
sv: Gå till _rad...

en: Go to a previously opened location
sv: Gå till en tidigare öppnad plats

en: Go to a specific line
sv: Gå till en specifik rad

en: Go to next location
sv: Gå till nästa plats

en: Go to previous location
sv: Gå till föregående plats

en: Go to the next visited location
sv: Gå till nästa besökta plats

en: Go to the previous visited location
sv: Gå till föregående besökta plats

en: Greek
sv: Grekiska

en: Greek alpha
sv: Grekiskt alfa

en: Greek beta
sv: Grekiskt beta

en: Greek epsilon
sv: Grekiskt epsilon

en: Greek gamma
sv: Grekiskt gamma

en: Greek lambda
sv: Grekiskt lambda

en: Greek rho
sv: Grekiskiskt rho

en: Greek tau
sv: Grekiskt tau

en: Gzip compressed archive
sv: Gzip-komprimerat arkiv

en: HREF URI
sv: HREF-URI

en: HTML - Special Characters
sv: HTML - Specialtecken

en: HTML - Tags
sv: HTML - Taggar

en: HTML root element
sv: HTML-rotelement

en: HTML version
sv: HTML-version

en: HTTP header name
sv: Namn på HTTP-huvud

en: He_aders and footers:
sv: Sidh_uvuden och sidfötter:

en: Header 0 (chapter)
sv: Rubrik 0 (kapitel)

en: Header 0 (chapter*)
sv: Rubrik 0 (kapitel*)

en: Header 1 (section)
sv: Rubrik 1 (avsnitt)

en: Header 1 (section*)
sv: Rubrik 1 (avsnitt*)

en: Header 2 (subsection)
sv: Rubrik 2 (underavsnitt)

en: Header 2 (subsection*)
sv: Rubrik 2 (underavsnitt*)

en: Header 3 (subsubsection)
sv: Rubrik 3 (underunderavsnitt)

en: Header 3 (subsubsection*)
sv: Rubrik 3 (underunderavsnitt*)

en: Header 4 (paragraph)
sv: Rubrik 4 (stycke)

en: Header Font for Printing
sv: Sidhuvudstypsnitt för utskrift

en: Header appendix
sv: Rubrikappendix

en: Header cell IDs
sv: Huvudcell-id

en: Heading
sv: Rubrik

en: Heading 1
sv: Rubrik 1

en: Heading 2
sv: Rubrik 2

en: Heading 3
sv: Rubrik 3

en: Heading 4
sv: Rubrik 4

en: Heading 5
sv: Rubrik 5

en: Heading 6
sv: Rubrik 6

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hebrew Visual
sv: Synlig hebreisk

en: Height
sv: Höjd

en: Hide panel
sv: Dölj panel

en: Highlight Current Line
sv: Färgmarkera aktuell rad

en: Highlight Matching Bracket
sv: Färgmarkera matchande klammer

en: Highlight current _line
sv: Färgmarkera a_ktuell rad

en: Highlight matching _bracket
sv: Färgmarkera matchande _klammer

en: History for "replace with" entries
sv: Historia för "ersätt med" inmatningar

en: History for "search for" entries
sv: Historia för "sök efter" inmatningar

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Horizontal space
sv: Horisontellt mellanrum

en: Horizontal space (deprecated)
sv: Horisontellt mellanrum (utfasad)

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
sv: Värden %s kunde inte hittas. Kontrollera att dina proxyinställningar är korrekta och försök igen.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Värdnamnet var ogiltigt. Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: I18N BiDi override
sv: Åsidosättning av I18N BiDi

en: INS
sv: INF

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
sv: Om TRUE kommer filbläddraren att visa katalogen för det först öppnade dokumentet om filbläddraren ännu inte har används. (Även om detta normalt sett gäller för dokument som öppnas från kommandoraden eller öppnas med Caja, etc.)

en: If false, it hides the first tab if there is only one tab.
sv: Om falskt, döljer det den första fliken om det bara finns en flik.

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
sv: Om falskt kommer pluma inte visa flikar i antecknignsboken med sidopanel aktiv.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
sv: Om detta värde är 0 kommer inga radnummer att infogas vid utskrift av ett dokument. Annars kommer pluma att skriva ut radnummer med detta radintervall.

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
sv: Om sant möjliggör det att byta flikar med [Ctrl+Tab] och [Ctrl+Shift+Tab]

en: If you delete an item, it is permanently lost.
sv: Om du tar bort ett objekt, försvinner det permanent.

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer alla dina ändringar att vara borta för alltid.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under de senaste %d timmen att vara borta för alltid.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under de senaste %d timmarna att vara borta för alltid.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under de senaste %ld minuten att vara borta för alltid.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under de senaste %ld minuterna att vara borta för alltid.

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste %ld sekunden att vara borta för alltid.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under de senaste %ld sekunderna att vara borta för alltid.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste timmen och %d minuten att vara borta för alltid.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste timmen och %d minuterna att vara borta för alltid.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste timmen att vara borta för alltid.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
sv[0]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste minuten och %ld sekunden att vara borta för alltid.
sv[1]: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste minuten och %ld sekunderna att vara borta för alltid.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar kommer ändringar gjorda under den senaste minuten att vara borta för alltid.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
sv: Om du sparar det, kan alla externa ändringar går förlorade. Spara det ändå?

en: Ignore _All
sv: Ignorera _alla

en: Image
sv: Bild

en: Image map
sv: Bildkarta

en: Image map area
sv: Bildkarteområde

en: Image map name
sv: Bildkartenamn

en: Image source
sv: Bildkälla

en: Import snippets
sv: Importera textsnuttar

en: Import successfully completed
sv: Importeringen lyckades

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
sv: Importerade filen "%s" är inte en giltig textsnuttsfil

en: In_sert Date and Time...
sv: In_foga datum och tid...

en: Incrementally search for text
sv: Interaktiv sökning efter text

en: Inline frame
sv: Inline-ram

en: Inline layer
sv: Inline-lager

en: Insert Date and Time
sv: Infoga datum och tid

en: Insert Date/Time
sv: Infoga datum/tid

en: Insert _spaces instead of tabs
sv: Infoga _blanksteg istället för tabulatortecken

en: Insert at cursor position
sv: Infoga vid markörpositionen

en: Insert current date and time at the cursor position
sv: Infoga aktuellt datum och tid vid markörpositionen

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
sv: Infoga ofta använda textdelar på ett snabbt sätt

en: Insert spaces
sv: Infoga blanksteg

en: Inserted text
sv: Infogad text

en: Inserts current date and time at the cursor position.
sv: Infogar aktuellt datum och tid vid markörpositionen.

en: Instance definition
sv: Instansdefinition

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
sv: Interaktiv Python-konsoll stående i nederkantspanelen

en: Invert the case of selected text
sv: Invertera skiftläget på den markerade texten

en: It is not possible to detect the encoding automatically
sv: Det är inte möjligt att automatiskt identifiera teckenkodningen

en: Italic text
sv: Kursiv text

en: Item
sv: Objekt

en: Item with label
sv: Objekt med etikett

en: Japanese
sv: Japansk

en: Java applet
sv: Java-applet

en: Java applet (deprecated)
sv: Java-applet (utfasad)

en: Korean
sv: Koreansk

en: L_ine Ending:
sv: Rads_lut:

en: Label
sv: Etikett

en: Language
sv: Språk

en: Language code
sv: Språkkod

en: Language:
sv: Språk:

en: Languages
sv: Språk

en: Large text style
sv: Stor textstil

en: Latex - Tags
sv: Latex - Taggar

en: Layer
sv: Lager

en: Leave fullscreen mode
sv: Lämna helskärmsläget

en: Line Number Font for Printing
sv: Radnummerstypsnitt för utskrift

en: Line Numbers
sv: Radnummer

en: Line Wrapping Mode
sv: Radbrytningsläge

en: Line you want to move the cursor to
sv: Rad du vill flytta markören till

en: Lines
sv: Rader

en: Link color
sv: Länkfärg

en: Link color (deprecated)
sv: Länkfärg (utfasad)

en: List description
sv: Listbeskrivning

en: List enumerate
sv: Listnumrering

en: List item
sv: Listobjekt

en: List itemize
sv: Listobjektifiering

en: List of MIME types for file upload
sv: Lista med MIME-typer för fillämning

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
sv: Lista av VFS-scheman som pluma stöder i skrivläge. Schemat "file" är skrivbar som standard.

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
sv: Lista med aktiva insticksmoduler. Den innehåller "platsen" för de aktiva insticksmodulerna. Se filen .pluma-plugin för att få tag i "platsen" för en given insticksmodul.

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
sv: Lista med teckenkodningar som visas i teckenkodningsmenyn i filväljaren för öppnande/sparande av filer. Endast kända kodningar används.

en: List of entries in "replace with" textbox.
sv: Lista över inmatningar i "ersätt med" textrutan.

en: List of entries in "search for" textbox.
sv: Lista över inmatningar i "sök efter" textrutan.

en: List of supported character sets
sv: Lista med teckentabeller som stöds

en: Listing
sv: Lista

en: Loading %d file… | Loading %d files…
sv[0]: Läser in %d fil...
sv[1]: Läser in %d filer...

en: Loading %s
sv: Läser in %s

en: Loading %s from %s
sv: Läser in %s från %s

en: Loading file '%s'…
sv: Läser in filen "%s"...

en: Local change to font
sv: Lokal ändring av typsnitt

en: Local files only
sv: Endast lokala filer

en: Log Out _without Saving
sv: Logga ut _utan att spara

en: Long description link
sv: Lång beskrivningslänk

en: Long quotation
sv: Långt citat

en: MIME Type:
sv: MIME-typ:

en: Mail link
sv: E-postlänk

en: Manage _External Tools...
sv: Hantera _externa verktyg...

en: Manage _Snippets...
sv: Hantera _textsnuttar...

en: Manage snippets
sv: Hantera textsnuttar

en: Margin pixel height
sv: Bildpunktshöjd för marginal

en: Margin pixel width
sv: Bildpunktsbredd för marginal

en: Marquee
sv: Skärmtak

en: Match _Entire Word Only
sv: Matcha endast _hela ord

en: Match _entire word only
sv: Sök endast _hela ord

en: Match _regular expression
sv: Matcha _reguljärt uttryck

en: Maths (display)
sv: Matematik (visning)

en: Maths (inline)
sv: Matematik (inline)

en: Maximum Number of Undo Actions
sv: Maximalt antal ångringsåtgärder

en: Maximum Recent Files
sv: Maximalt antal senaste filer

en: Maximum length of text field
sv: Maximal längd på textfält

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
sv: Maximalt antal åtgärder som pluma kan ångra eller göra om. Använd "-1" för obegränsat antal åtgärder.

en: Media-independent link
sv: Mediaoberoende länk

en: Menu list
sv: Menylista

en: Menu list (deprecated)
sv: Menylista (utfasad)

en: Misspelled word:
sv: Felstavat ord:

en: Modelines
sv: Lägesrader

en: Move selected file or folder to trash
sv: Flytta markerad fil eller mapp till papperskorgen

en: Move the current document to a new window
sv: Flytta det aktuella dokument till ett nytt fönster

en: Multi-line text field
sv: Flerradigt textfält

en: Multicolumn
sv: Flera kolumner

en: Multiple
sv: Flertal

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Named property value
sv: Värde på namngiven egenskap

en: New F_ile
sv: Ny f_il

en: New tool
sv: Nytt verktyg

en: Next ID
sv: Nästa id

en: Next location
sv: Nästa plats

en: No URI
sv: Ingen URI

en: No embedded objects
sv: Inga inbäddade objekt

en: No frames
sv: Inga ramar

en: No layers
sv: Inga lager

en: No line break
sv: Ingen radbrytning

en: No misspelled words
sv: Inga felstavade ord

en: No mount object for mounted volume: %s
sv: Inga monteringsobjekt för monterad volym: %s

en: No resize
sv: Ingen storleksändring

en: No script
sv: Inget skript

en: No shade
sv: Ingen skuggning

en: No shade (deprecated)
sv: Ingen skuggning (utfasad)

en: No word wrap
sv: Ingen ordbrytning

en: No word wrap (deprecated)
sv: Ingen ordbrytning (utfasad)

en: Non-breaking space
sv: Icke-brytande mellanrum

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Note
sv: Notering

en: Nothing
sv: Inget

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
sv: Antal minuter efter vilket pluma automatiskt kommer att spara ändrade filer. Detta har endast effekt då alternativet "Spara automatiskt" är påslaget.

en: OVR
sv: ÖVR

en: Object applet file
sv: Fil för objekt-applet

en: Object applet file (deprecated)
sv: Fil för objekt-applet (utfasad)

en: Object data reference
sv: Objektdatareferens

en: Offset for alignment character
sv: Avstånd för justeringstecken

en: OnBlur event
sv: Suddningshändelse

en: OnChange event
sv: Ändringshändelse

en: OnClick event
sv: Klickhändelse

en: OnDblClick event
sv: Dubbelklickshändelse

en: OnFocus event
sv: Fokushändelse

en: OnKeyDown event
sv: Tangentnedtryckningshändelse

en: OnKeyPress event
sv: Tangenttryckningshändelse

en: OnKeyUp event
sv: Tangentuppsläppningshändelse

en: OnLoad event
sv: Inläsningshändelse

en: OnMouseDown event
sv: Musklickningshändelse

en: OnMouseMove event
sv: Musflyttningshändelse

en: OnMouseOut event
sv: Musutflyttningshändelse

en: OnMouseOver event
sv: Musöverflyttningshändelse

en: OnMouseUp event
sv: Musuppsläppningshändelse

en: OnReset event
sv: Återställningshändelse

en: OnSelect event
sv: Markeringshändelse

en: OnSubmit event
sv: Skickandehändelse

en: OnUnload event
sv: Utläsningshändelse

en: Open
sv: Öppna

en: Open '%s'
sv: Öppna "%s"

en: Open Files
sv: Öppna filer

en: Open With Tree View
sv: Öppna med trädvy

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open a recently used file
sv: Öppna en nyligen använd fil

en: Open a terminal at the currently opened directory
sv: Öppna en terminal vid för närvarande öppnad katalog

en: Open a terminal in the document location
sv: Öppna en terminal i dokumentkatalogen

en: Open selected file
sv: Öppna markerad fil

en: Open terminal here
sv: Öppna en terminal här

en: Open the parent folder
sv: Öppna föräldramappen

en: Open the pluma manual
sv: Öppna pluma-manualen

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
sv: Öppna trädvyn när filbläddrarens insticksmodul blir inläst istället för bokmärkesvyn

en: Opens the External Tools Manager
sv: Öppnar hanteraren för externa verktyg

en: Operator fraction
sv: Operatorn bråkdel

en: Operator integral (display)
sv: Operatorn integral (visning)

en: Operator integral (inline)
sv: Operatorn integral (inline)

en: Operator sum (display)
sv: Operatorn summa (visning)

en: Operator sum (inline)
sv: Operatorn summa (inline)

en: Option group
sv: Alternativgrupp

en: Option selector
sv: Alternativväljare

en: Ordered list
sv: Sorterad lista

en: Output media
sv: Utdatamedia

en: Page %N of %Q
sv: Sida %N av %Q

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Page Preview
sv: Förhandsvisning

en: Page header
sv: Sidhuvud

en: Page total
sv: Sidor totalt

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Paragraph class
sv: Styckeklass

en: Paragraph style
sv: Styckestil

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: Pick the editor font
sv: Välj redigerartypsnittet

en: Plain Text
sv: Oformaterad text

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
sv: Kontrollera att du inte försöker öppna en binär fil.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: Please check your installation.
sv: Kontrollera din installation.

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Pluma Preferences
sv: Pluma Inställningar

en: Pr_eferences
sv: _Inställningar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preformatted listing
sv: Förformaterad lista

en: Preformatted text
sv: Förformaterad text

en: Preparing...
sv: Förbereder...

en: Previous location
sv: Föregående plats

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Header
sv: Skriv ut sidhuvud

en: Print Line Numbers
sv: Skriv ut radnummer

en: Print Previe_w
sv: Förhands_granska utskrift

en: Print Syntax Highlighting
sv: Skriv ut syntaxmarkering

en: Print line nu_mbers
sv: Skriv ut sidnu_mmer

en: Print page _headers
sv: Skriv ut sidh_uvuden

en: Print preview
sv: Förhandsgranskning

en: Print synta_x highlighting
sv: Skriv ut synta_xmarkering

en: Print the current page
sv: Skriv ut aktuell sida

en: Printing Line Wrapping Mode
sv: Radbrytningsläge för utskrift

en: Profile metainfo dictionary
sv: Katalog för profilmetainformation

en: Prompt message
sv: Frågemeddelande

en: Prompt type
sv: Frågetyp

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
sv: Tillhandahåller en metod för att enkelt infoga ofta använda taggar/strängar i ett dokument utan att behöva skriva dem.

en: Push button
sv: Tryckknapp

en: Python Console
sv: Python-konsoll

en: Question
sv: Fråga

en: Quick Open
sv: Snabböppna

en: Quick open
sv: Snabböppna

en: Quickly open documents
sv: Snabböppna dokument

en: Quickly open files
sv: Snabböppna filer

en: Quit the program
sv: Avsluta programmet

en: Quote
sv: Citat

en: RO
sv: SKRIVSK

en: R_emove duplicates
sv: _Ta bort dubletter

en: Range
sv: Intervall

en: Re_fresh View
sv: Upp_datera vy

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: ReadOnly text and password
sv: Skrivskyddad text och lösenord

en: Redo the last undone action
sv: Gör om den senaste ångrade åtgärden

en: Reduced spacing
sv: Reducerat mellanrum

en: Reduced spacing (deprecated)
sv: Reducerat mellanrum (utfasad)

en: Reference label
sv: Referensetikett

en: Reference ref
sv: Referens ref

en: Refresh the view
sv: Uppdatera vyn

en: Remote files only
sv: Endast fjärrfiler

en: Remove trailing spaces
sv: Ta bort eftersläpande blanksteg

en: Remove useless trailing spaces in your file
sv: Ta bort oanvändbara eftersläpande blanksteg i din fil

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
sv: Ta bort eftersläpande blanksteg i din fil innan du sparar.

en: Rename selected file or folder
sv: Byt namn på markerad fil eller mapp

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: Replace _with:
sv: Ersätt _med:

en: Replace current document
sv: Ersätt aktuellt dokument

en: Replace current selection
sv: Ersätt aktuell markering

en: Restore Previous Cursor Position
sv: Återställ tidigare markörposition

en: Reverse link
sv: Baklängeslänk

en: Revert selected snippet
sv: Återställ markerad textsnutt

en: Revert to a saved version of the file
sv: Återställ en sparad version av filen

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
sv: Återställ osparade ändringar i dokumentet "%s"?

en: Reverting %s
sv: Återställer %s

en: Reverting %s from %s
sv: Återställer %s från %s

en: Reverting the document '%s'…
sv: Återställer dokumentet "%s"...

en: Right Margin Position
sv: Position för högermarginalen

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Root
sv: Rot

en: Rows
sv: Rader

en: Rulings between rows and columns
sv: Linjer mellan rader och kolumner

en: Run "make" in the document directory
sv: Kör "make" i dokumentkatalogen

en: Run command
sv: Kör kommando

en: Running tool:
sv: Körande verktyg:

en: S_ave Anyway
sv: Spara än_då

en: S_elect the documents you want to save:
sv: _Välj de dokument som du vill spara:

en: S_hortcut key:
sv: Sna_bbtangent:

en: S_ort...
sv: S_ortera...

en: S_tart at column:
sv: _Börja vid kolumn:

en: Sample program output, scripts
sv: Exempelprogramutdata, skript

en: Save
sv: Spara

en: Save As…
sv: Spara som...

en: Save Without Trailing Spaces
sv: Spara utan eftersläpande blanksteg

en: Save _As
sv: Spara som

en: Save _As...
sv: Spara s_om...

en: Save all open files
sv: Spara alla öppna filer

en: Save changes to document "%s" before closing?
sv: Spara ändringarna i dokumentet "%s" innan stängning?

en: Save the current file
sv: Spara den aktuella filen

en: Save the current file with a different name
sv: Spara den aktuella filen med ett annat namn

en: Saving %s
sv: Sparar %s

en: Saving %s to %s
sv: Sparar %s till %s

en: Saving file '%s'…
sv: Sparar filen "%s"...

en: Saving has been disabled by the system administrator.
sv: Sparning har inaktiverats av systemadministratören.

en: Scope covered by header cells
sv: Omfattning som täcks av huvudceller

en: Script language name
sv: Namn på skriptspråk

en: Script statements
sv: Skriptsatser

en: Scrollbar
sv: Rullningslist

en: Search
sv: Sök

en: Search _backwards
sv: Sök _baklänges

en: Search backwards for the same text
sv: Sök baklänges efter samma text

en: Search for and replace text
sv: Sök efter och ersätt text

en: Search for text
sv: Sök efter text

en: Search forwards for the same text
sv: Sök framlänges efter samma text

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select a character encoding from the menu and try again.
sv: Välj en teckenkodning från menyn och försök igen.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
sv: Välj en annan teckenkodning från menyn och försök igen.

en: Select the _language of the current document.
sv: Välj _språket i det aktuella dokumentet.

en: Select the entire document
sv: Markera hela dokumentet

en: Select the group of tags you want to use
sv: Välj den grupp med taggar som du vill använda

en: Selectable option
sv: Valbart alternativ

en: Selected
sv: Markerad

en: Selected format
sv: Markerat format

en: Selection
sv: Val

en: Server-side image map
sv: Bildkarta på serversida

en: Set Location to First Document
sv: Ställ in plats till första dokumentet

en: Set _Language...
sv: Ställ in _språk...

en: Set language
sv: Ställ in språk

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
sv: Ställ in den teckenkodning som ska användas för att öppna filerna som anges på kommandoraden

en: Set the language of the current document
sv: Ställ in språket på det aktuella dokumentet

en: Set the root to the active document location
sv: Ställ in roten till platsen för det aktiva dokumentet

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
sv: Ställer in huruvida återställning av fjärrplatser ska aktiveras.

en: Shape
sv: Form

en: Shell Output
sv: Skalutdata

en: Short inline quotation
sv: Kort inline-citat

en: Shortcut key with which the snippet is activated
sv: Snabbtangent med vilken textsnutten aktiveras

en: Show _Binary
sv: Visa _binära

en: Show _Hidden
sv: Visa _dolda

en: Show _tabs
sv: Visa _flikar

en: Show binary files
sv: Visa binära filer

en: Show hidden files and folders
sv: Visa dolda filer och mappar

en: Show multiple pages
sv: Visa flera sidor

en: Show nbsp
sv: Visa nbsp

en: Show newline
sv: Visa ny rad

en: Show or hide the bottom pane in the current window
sv: Visa eller dölj underpanelen i det aktuella fönstret

en: Show or hide the side pane in the current window
sv: Visa eller dölj sidopanelen i det aktuella fönstret

en: Show or hide the statusbar in the current window
sv: Visa eller dölj statusraden i det aktuella fönstret

en: Show or hide the toolbar in the current window
sv: Visa eller dölj verktygsraden i det aktuella fönstret

en: Show save confirmation
sv: Visa sparabekräftelse

en: Show save confirmation if the files have changes.
sv: Visa sparabekräftelse om filer har ändrats.

en: Show spaces
sv: Visa mellanrum

en: Show tabs
sv: Visa flikar

en: Show tabs with side pane
sv: Visa flikar med sidopanel

en: Show the application's version
sv: Visa programmets versionsnummer

en: Show the first tab if there is only one tab
sv: Visa den första fliken om det endast finns en flik

en: Show the next page
sv: Visa nästa sida

en: Show the previous page
sv: Visa föregående sida

en: Side Pane is Visible
sv: Sidopanelen är synlig

en: Side _Pane
sv: Sido_panel

en: Single line prompt
sv: Enkelradsfråga

en: Single snippets file
sv: En textsnuttsfil

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
sv: Ett ord med vilket textsnutten aktiveras efter att tabulatortangenten tryckts

en: Size
sv: Storlek

en: Size (deprecated)
sv: Storlek (utfasad)

en: Small text style
sv: Liten textstil

en: Smart Home End
sv: Smarta Home och End

en: Snippets
sv: Textsnuttar

en: Snippets Manager
sv: Hantera textsnuttar

en: Snippets archive
sv: Textsnuttsarkiv

en: Soft line break
sv: Mjuk radbrytning

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort the current document or selection
sv: Sortera det aktuella dokumentet eller markeringen

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
sv: Sorterad lista över teckenkodningar som används av pluma för automatisk identifiering av filens kodning. "CURRENT" är kodningen för den aktuella lokalanpassningen. Endast kända kodningar används.

en: Sorts a document or selected text.
sv: Sorterar ett dokument eller markerad text.

en: Sound
sv: Ljud

en: Source
sv: Källa

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Space-separated archive list
sv: Blankstegsseparerad arkivlista

en: Spacer
sv: Utfyllnad

en: Spacing between cells
sv: Mellanrum mellan celler

en: Spacing within cells
sv: Mellanrum i celler

en: Span
sv: Spänn

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
sv: Anger hur markören flyttas när tangenterna HOME och END används. Använd "DISABLED" för att alltid flytta till början/slutet av raden, "AFTER" för att flytta till början/slutet av raden första gången tangenterna används och till början/slutet av texten samt ignorera tomrum andra gången som tangenterna används, "BEFORE" för att flytta till början/slutet av texten innan flytt till början/slutet av raden och "ALWAYS" för att alltid flytta till början/slutet av texten istället för början/slutet av raden.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sv: Anger hur långa rader ska radbrytas vid utskrift. Använd "GTK_WRAP_NONE" för ingen radbrytning, "GTK_WRAP_WORD" för radbrytning vid ordgränser och "GTK_WRAP_CHAR" för radbrytning vid enskilda teckengränser. Observera att det görs skillnad på versaler och gemener i värdena, så försäkra dig om att de visas exakt som de visas här.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sv: Anger hur långa rader ska radbrytas i redigeringsytan. Använd "GTK_WRAP_NONE" för ingen radbrytning, "GTK_WRAP_WORD" för radbrytning vid ordgränser och "GTK_WRAP_CHAR" för radbrytning vid enskilda teckengränser. Observera att det görs skillnad på versaler och gemener i värdena, så försäkra dig om att de visas exakt som de visas här.

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
sv: Anger det typsnitt som ska användas för dokumentets text vid utskrift av dokument.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
sv: Anger det typsnitt som ska användas för radnummer vid utskrift. Detta kommer endast att ha effekt om alternativet "Skriv ut radnummer" inte är noll.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
sv: Anger det typsnitt som ska användas för sidhuvud vid utskrift av ett dokument. Detta kommer endast att ha effekt om alternativet "Skriv ut huvud" är påslaget.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
sv: Anger det maximala antalet senaste öppnade filer som kommer att visas i undermenyn "Senaste filer".

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
sv: Anger antalet blanksteg som ska visas istället för tabulatortecken.

en: Specifies the position of the right margin.
sv: Anger positionen för högermarginalen.

en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: Square root
sv: Kvadratrot

en: Standby load message
sv: Standby-inläsningsmeddelande

en: Starting sequence number
sv: Startsekvensnummer

en: Starting sequence number (deprecated)
sv: Startsekvensnummer (utfasad)

en: Status Bar is Visible
sv: Statusraden är synlig

en: Stopped.
sv: Stoppad.

en: Strike-through text
sv: Genomstruken text

en: Strike-through text (deprecated)
sv: Genomstruken textstil (utfasad)

en: Strike-through text style
sv: Genomstruken textstil

en: Strike-through text style (deprecated)
sv: Genomstruken textstil (utfasad)

en: String you want to search for
sv: Sträng du vill söka efter

en: Strong emphasis
sv: Stark betoning

en: Style Scheme
sv: Stilschema

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sv: Stil på verktygsradsknapparna. Möjliga värden är "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" för att använda systemets standardstil, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" för att endast visa ikoner, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" för att visa både ikoner och text, och "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" för att visa prioriterad text bredvid ikoner. Observera att det görs skillnad på versaler och gemener i värdena, så försäkra dig om att de visas exakt som de visas här.

en: Style info
sv: Stilinformation

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Suggestions
sv: Förslag

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Switch onto a file .c and .h
sv: Växla till en fil .c och .h

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
sv: Växla flikar med [Ctrl]+[Tab]

en: Symbol and
sv: Symbolen and

en: Symbol const
sv: Symbolen const

en: Symbol d-by-dt
sv: Symbolen d-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
sv: Symbolen d-dt-delvis

en: Symbol d2-by-dt2-partial
sv: Symbolen d2-dt2-delvis

en: Symbol dagger
sv: Symbolen dagger

en: Symbol em-dash ---
sv: Symbolen streck ---

en: Symbol en-dash --
sv: Symbolen streck --

en: Symbol equiv
sv: Symbolen equiv

en: Symbol infinity
sv: Symbolen oändligheten

en: Symbol mathspace ,
sv: Symbolen mathspace ,

en: Symbol mathspace .
sv: Symbolen mathspace .

en: Symbol mathspace _
sv: Symbolen mathspace _

en: Symbol mathspace __
sv: Symbolen mathspace __

en: Symbol simeq
sv: Symbolen simeq

en: Symbol star
sv: Symbolen stjärna

en: Syntax Highlighting
sv: Syntaxmarkering

en: Tab Size
sv: Flikstorlek

en: Tab Stops
sv: Tabulatorstopp

en: Tab Width
sv: Tabulatorbredd

en: Tab order position
sv: Position för fliksortering

en: Table
sv: Tabell

en: Table body
sv: Tabelltext

en: Table caption
sv: Tabellrubrik

en: Table column group properties
sv: Gruppegenskaper för tabellkolumn

en: Table column properties
sv: Egenskaper för tabellkolumn

en: Table data cell
sv: Tabelldatacell

en: Table footer
sv: Tabellfot

en: Table header
sv: Tabellhuvud

en: Table header cell
sv: Tabellhuvudcell

en: Table row
sv: Tabellrad

en: Table summary
sv: Tabellsammanfattning

en: Tag list
sv: Tagglista

en: Tags
sv: Taggar

en: Target - Blank
sv: Mål - Tomt

en: Target - Parent
sv: Mål - Förälder

en: Target - Self
sv: Mål - Själv

en: Target - Top
sv: Mål - Överst

en: Target directory "%s" does not exist
sv: Målkatalogen "%s" finns inte

en: Target directory "%s" is not a valid directory
sv: Målkatalogen "%s" är inte en giltig katalog

en: Teletype or monospace text style
sv: Textstil med fast breddsteg

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Text Wrapping
sv: Textradbrytning

en: Text color
sv: Textfärg

en: Text color (deprecated)
sv: Textfärg (utfasad)

en: Text entered by user
sv: Text angiven av användaren

en: Thai
sv: Thailändska

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
sv: ID för ett GtkSourceView-stilschema som används för att färga texten.

en: The archive "%s" could not be created
sv: Arkivet "%s" kunde inte skapas

en: The archive "%s" could not be extracted
sv: Arkivet "%s" kunde inte extraheras

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
sv: Disken där du försöker spara filen har en begränsning på filstorlekar. Försök att spara en mindre fil eller spara den på en disk som inte har denna begränsning.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
sv: Disken där du försöker att spara filen har en begränsning för längden på filnamn. Använd ett kortare namn.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
sv: Detta dokument innehåller ett eller flera tecken som inte kan kodas med den angivna teckenkodningen.

en: The document is empty.
sv: Dokumentet är tomt.

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
sv: Filen (%s) kan inte flyttas till papperskorgen.

en: The file "%s" is read-only.
sv: Filen "%s" är skrivskyddad.

en: The file %s changed on disk.
sv: Filen %s har ändrats på disken.

en: The file %s has been modified since reading it.
sv: Filen %s har ändrats sedan den lästes in.

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
sv: Filbläddrarens rotkatalog att använda när filbläddrarens insticksmodul läses in och onload/tree_view är TRUE.

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
sv: Filbläddrarens virtuella rotkatalog att använda när filbläddrarens insticksmodul läses in när onload/tree_view är TRUE. Den virtuella roten måste alltid vara under den aktuella roten.

en: The file is too big.
sv: Filen är för stor.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
sv: Filen som du öppnat innehåller ogiltiga tecken. Om du fortsätter att redigera denna fil så kanske du förstör dokumentet.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
sv: Filtermönstret att filtrera med i filbläddraren. Detta filter fungerar på toppen av filter_mode.

en: The following error occurred while exporting: %s
sv: Följande fel inträffade vid exportering: %s

en: The following error occurred while importing: %s
sv: Följande fel inträffade vid importering: %s

en: The following files could not be imported: %s
sv: Följande filer kunde inte importeras: %s

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
sv: Platsen för filen kan inte kommas åt därför att den inte är monterad.

en: The location of the file cannot be mounted.
sv: Platsen för filen kan inte monteras.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
sv: Den nya katalogen är för närvarande bortfiltrerad. Du behöver justera dina filterinställningar för att göra katalogen synlig

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
sv: Den nya filen är för närvarande bortfiltrerad. Du behöver justera dina filterinställningar för att göra filen synlig

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
sv: Antalet följda länkar är begränsat och den faktiska filen kunde inte hittas inom denna gräns.

en: The preview of a page in the document to be printed
sv: Förhandsgranskningen av dokumentsidan som ska skrivas ut

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
sv: Filen med det nya namnet är för närvarande bortfiltrerad. Du behöver justera dina filterinställningar för att göra filen synlig

en: The selected color scheme cannot be installed.
sv: Det valda färgschemat kan inte installeras.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
sv: De markerade filerna kan inte flyttas till papperskorgen.

en: The total number of pages in the document
sv: Det totala antalet sidor i dokumentet

en: There are no snippets selected to be exported
sv: Det finns inga textsnuttar markerade att exportera

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
sv[0]: Det finns %d dokument med osparade ändringar. Spara ändringar innan stängning?
sv[1]: Det finns %d dokument med osparade ändringar. Spara ändringar innan stängning?

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
sv[0]: Det finns en flik med fel
sv[1]: Det finns %d flikar med fel

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
sv: Det finns inte tillräckligt med diskutrymme för att spara filen. Frigör en del utrymme på disken och försök igen.

en: There was a problem opening the file %s.
sv: Ett fel inträffade vid öppnandet av filen %s.

en: There was an error displaying the help.
sv: Ett fel inträffade vid visning av hjälpen.

en: This accelerator is already bound to %s
sv: Denna snabbtangent är redan bunden till %s

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
sv: Denna fil (%s) är redan öppnad i ett annat pluma-fönster.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
sv: Detta är inte en giltig tabulatorutlösare. Utlösare kan antingen innehålla bokstäver eller ett enda (icke-alfabetiskt) tecken som: {, [, etc.

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
sv: Detta värde fastställer vilka filer som blir filtrerade från filbläddraren. Giltiga värden är: none (filtrera ingenting), hidden (filtrera dolda filer), binary (filtrera binära filer) och hidden_and_binary (filtrera både dolda och binära filer).

en: Title
sv: Titel

en: Toolbar Buttons Style
sv: Stil på verktygsradsknappar

en: Toolbar is Visible
sv: Verktygsraden är synlig

en: Top margin in pixels
sv: Överkantsmarginal i bildpunkter

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Type a new accelerator
sv: Ange en ny snabbtangent

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
sv: Ange en ny snabbtangent, eller tryck Backsteg för att rensa

en: Type a new shortcut
sv: Ange en ny snabbtangent

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
sv: Ange en ny snabbtangent, eller tryck Backsteg för att rensa

en: Typeface bold
sv: Fet typsnitt

en: Typeface italic
sv: Kursivt typsnitt

en: Typeface slanted
sv: Lutat typsnitt

en: Typeface type
sv: Typtypsnitt

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
sv: Kunde inte hitta objektet "%s" inne i filen %s.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
sv: Kunde inte öppna gränssnittsfilen %s. Fel: %s

en: Unbreakable text
sv: Obrytbar text

en: Underlined text style
sv: Understruken textstil

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: Unexpected error: %s
sv: Oväntat fel: %s

en: Unknown
sv: Okänt

en: Unordered list
sv: Osorterad lista

en: Unsaved Document %d
sv: Osparat dokument %d

en: Untitled documents only
sv: Endast namnlösa dokument

en: Up
sv: Upp

en: Use %s highlight mode
sv: Använd färgmarkeringsläge för %s

en: Use Default Font
sv: Använd standardtypsnitt

en: Use Spaces
sv: Använd blanksteg

en: Use image map
sv: Använd bildkarta

en: Use the _selected format
sv: Använd det _valda formatet

en: User dictionary:
sv: Användarordbok:

en: Value
sv: Värde

en: Value interpretation
sv: Värdetolkning

en: Variable or program argument
sv: Variabel eller programargument

en: Vertical cell alignment
sv: Vertikal celljustering

en: Vertical space
sv: Vertikalt blanksteg

en: Vertical space (deprecated)
sv: Vertikalt blanksteg (utfasad)

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: View
sv: Visa

en: View folder in file manager
sv: Visa mapp i filhanterare

en: Visited link color
sv: Färg på besökt länk

en: Visited link color (deprecated)
sv: Färg på besökt länk (utfasad)

en: Western
sv: Västerländsk

en: When inserting date/time...
sv: När datum/tid infogas...

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
sv: Huruvida pluma automatiskt ska spara ändrade filer efter ett tidsintervall. Du kan ange tidsintervallet med alternativet "Intervall för automatiskt sparande".

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
sv: Huruvida pluma ska skapa säkerhetskopior för de filer som det sparar. Du kan ange filändelsen för säkerhetskopior med alternativet "Ändelse på säkerhetskopior".

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
sv: Huruvida pluma ska visa radnummer i redigeringsytan.

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
sv: Huruvida pluma ska visa högermarginalen i redigeringsytan.

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
sv: Huruvida pluma ska aktivera automatisk indentering.

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
sv: Huruvida pluma ska aktivera syntaxmarkering.

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
sv: Huruvida pluma ska färgmarkera alla förekomster av söktexten.

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
sv: Huruvida pluma ska färgmarkera hakparentesen som matchar den markerade.

en: Whether pluma should highlight the current line.
sv: Huruvida pluma ska färgmarkera den aktuella raden.

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
sv: Huruvida pluma ska inkludera ett dokumenthuvud vid utskrift av dokument.

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
sv: Huruvida pluma ska infoga blanksteg istället för tabulatortecken.

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
sv: Huruvida pluma ska skriva ut syntaxmarkering vid utskrift av dokument.

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
sv: Huruvida pluma ska återställa den tidigare markörpositionen när en fil läses in.

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
sv: Huruvida underpanelen i nederkanten av redigeringsfönster ska vara synlig.

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
sv: Huruvida sidopanelen till vänster i redigeringsfönstret ska vara synlig.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
sv: Huruvida statusraden i nederkanten på redigeringsfönster ska vara synlig.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
sv: Huruvida verktygsraden ska vara synlig i redigeringsfönster.

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
sv: Huruvida systemets standardtypsnitt med fast breddsteg ska användas för redigering av text istället för ett typsnitt som är specifikt för pluma. Om detta alternativ är inaktiverat, kommer typsnittet som är angivet i alternativet "Redigerartypsnitt" att användas istället för systemtypsnittet.

en: Width
sv: Bredd

en: Windows
sv: Fönster

en: Words
sv: Ord

en: Writable VFS schemes
sv: Skrivbara VFS-scheman

en: XHTML 1.0 - Tags
sv: XHTML 1.0 - Taggar

en: XSLT - Axes
sv: XSLT - Axlar

en: XSLT - Elements
sv: XSLT - Element

en: XSLT - Functions
sv: XSLT - Funktioner

en: XUL - Tags
sv: XUL - Taggar

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Du försöker att spara filen på en skrivskyddad disk. Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: You can also choose another character encoding and try again.
sv: Du kan även välja en annan teckenkodning och försöka igen.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
sv: Du har inte tillräckliga rättigheter för att öppna filen.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Du har inte de nödvändiga rättigheterna för att spara filen. Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: You must be inside a word to run this command
sv: Du måste vara inom ett ord för att köra detta kommando

en: Zoom 1:1
sv: Zooma 1:1

en: Zoom the page in
sv: Zooma in sidan

en: Zoom the page out
sv: Zooma ut sidan

en: Zoom to fit the whole page
sv: Zooma för att passa hela sidan

en: [FILE...]
sv: [FIL...]

en: _About
sv: _Om

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Add...
sv: _Lägg till...

en: _Always autocheck
sv: _Alltid autocheck

en: _Applicability:
sv: _Användbarhet:

en: _Autocheck Spelling
sv: Kontrollera stavning _automatiskt

en: _Autosave files every
sv: Spara filer _automatiskt var

en: _Body:
sv: _Text:

en: _Bottom Pane
sv: _Underpanel

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Cancel Logout
sv: Avbryt _utloggning

en: _Check Spelling...
sv: _Kontrollera stavning...

en: _Clear Highlight
sv: _Töm markering

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Close All
sv: _Stäng alla

en: _Close Preview
sv: _Stäng förhandsvisning

en: _Configure Spell Checker plugin...
sv: _Konfigurera Stavningskontroll plugin

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: _Display line numbers
sv: _Visa radnummer

en: _Document Statistics
sv: _Dokumentstatistik

en: _Documents
sv: _Dokument

en: _Drop targets:
sv: _Släpp mål:

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit:
sv: R_edigera:

en: _Enable automatic indentation
sv: _Aktivera automatisk indentering

en: _Encoding
sv: _Kodning

en: _Error color:
sv: Färg för _fel:

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Find
sv: Sök

en: _Find...
sv: _Sök...

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Highlight Mode
sv: _Färgmarkeringsläge

en: _Ignore
sv: _Ignorera

en: _Ignore All
sv: _Ignorera alla

en: _Ignore case
sv: _Gör ingen skillnad på gemener/VERSALER

en: _Incremental Search...
sv: _Inkrementell sökning...

en: _Input:
sv: _Inmatning:

en: _Insert
sv: _Infoga

en: _Invert Case
sv: _Invertera skiftläge

en: _Leave Fullscreen
sv: Lämna helskärmsläget

en: _Line numbers:
sv: _Radnummer:

en: _Match Case
sv: _Gör skillnad på skiftläge

en: _Match Filename
sv: _Matcha filnamn

en: _Match case
sv: _Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: _More...
sv: _Mer...

en: _Move to New Window
sv: _Flytta till nytt fönster

en: _Move to Trash
sv: _Flytta till papperskorg

en: _Never autocheck
sv: A_ldrig kontrollera

en: _New
sv: _Ny

en: _New Folder
sv: _Ny mapp

en: _Next Document
sv: _Nästa dokument

en: _Next Location
sv: _Nästa plats

en: _Number every
sv: _Tal var

en: _OK
sv: Ok

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open terminal here
sv: _Öppna en terminal här

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Output:
sv: _Utdata:

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
sv: _Parsa escape-sekvenser (ex. 
    )

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
sv: _Parsa escape-sekvenser (ex. \n)

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Preview
sv: _Förhandsgranska

en: _Previous Document
sv: _Föregående dokument

en: _Previous Location
sv: _Föregående plats

en: _Print...
sv: Skriv _ut...

en: _Prompt for a format
sv: _Fråga efter ett format

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Reload
sv: _Läs om

en: _Remember autocheck by document
sv: Ko_m ihåg kontroll av dokument

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Replace...
sv: _Ersätt...

en: _Restore Default Fonts
sv: _Återställ standardtypsnitt

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: _Reverse order
sv: _Baklänges

en: _Revert
sv: _Återställ

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save All
sv: _Spara alla

en: _Save:
sv: _Spara:

en: _Search
sv: _Sök

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Set root to active document
sv: _Ställ in rot till aktivt dokument

en: _Shortcut Key:
sv: _Snabbtangent:

en: _Snippets:
sv: _Textsnuttar:

en: _Sort
sv: _Sortera

en: _Spelling Suggestions...
sv: _Stavningsförslag...

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: _Suggestions:
sv: _Förslag:

en: _Tab trigger:
sv: _Tabulatorutlösare:

en: _Tab width:
sv: _Tabulatorbredd:

en: _Title Case
sv: _Engelsk rubriksversalisering

en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

en: _Tools
sv: Verkty_g

en: _Tools:
sv: Verkty_g:

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: _Use custom format
sv: _Använd anpassat format

en: _Use the system fixed width font (%s)
sv: _Använd systemets typsnitt med fast breddsteg (%s)

en: _View
sv: _Visa

en: _View Folder
sv: _Visa mapp

en: _Wrap Around
sv: _Radbrytningsläge

en: _Wrap around
sv: _Börja om från början

en: _minutes
sv: _minut

en: action
sv: åtgärd

en: ancestor
sv: förfader

en: ancestor-or-self
sv: förfader-eller-själv

en: attribute
sv: attribut

en: button
sv: knapp

en: child
sv: barn

en: choose
sv: välj

en: colorpicker
sv: färgväljare

en: column
sv: kolumn

en: columns
sv: kolumner

en: command
sv: kommando

en: comment
sv: kommentar

en: content
sv: innehåll

en: copy
sv: kopiera

en: current
sv: aktuellt

en: descendant
sv: avkomma

en: descendant-or-self
sv: avkomma-eller-själv

en: description
sv: beskrivning

en: directory
sv: katalog

en: document
sv: dokument

en: editor
sv: redigerare

en: false
sv: falskt

en: file
sv: fil

en: following
sv: följande

en: following-sibling
sv: följande-syskon

en: if
sv: om

en: import
sv: importera

en: include
sv: inkludera

en: label
sv: etikett

[ctx: language]
en: Default
sv: Standard

[ctx: language]
en: Unknown (%s)
sv: Okänd (%s)

en: lines
sv: rader

en: member
sv: medlem

en: menu
sv: meny

en: menubar
sv: menyrad

en: menuitem
sv: menyobjekt

en: message
sv: meddelande

en: name
sv: namn

en: namespace
sv: namnrymd

en: node
sv: nod

en: number
sv: nummer

en: of
sv: av

en: output
sv: utmatning

en: page
sv: sida

en: parent
sv: förälder

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
sv: pluma kan inte hitta filen. Den har kanske nyligen tagits bort.

en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Pluma kan inte hantera %s-platser i skrivläget. Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: pluma cannot handle %s locations.
sv: pluma kan inte hantera %s-platser.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
sv: Pluma kan inte hantera denna plats i skrivläget. Kontrollera att du har angivit platsen korrekt och försök igen.

en: pluma cannot handle this location.
sv: pluma kan inte hantera denna plats.

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
sv: pluma kunde inte säkerhetskopiera den gamla kopian av filen före den nya sparas. Du kan ignorera denna varning och spara filen ändå. Om ett fel inträffar när den sparas så kan du förlora den gamla kopian av filen. Spara ändå?

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
sv: pluma kunde inte identifiera teckenkodningen.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
sv: Pluma öppnade denna instans av filen på ett icke-redigerbart sätt. Vill du redigera den ändå?

en: preceding
sv: föregående

en: preceding-sibling
sv: föregående-syskon

en: preferences
sv: egenskaper

en: row
sv: rad

en: rows
sv: rader

en: rule
sv: regel

en: script
sv: skript

en: self
sv: själv

en: size
sv: storlek

en: stack
sv: hög

en: starts-with
sv: börjar-med

en: state
sv: status

en: statusbar
sv: statusrad

en: string
sv: sträng

en: tab
sv: flik

en: tabs
sv: flikar

en: toolbar
sv: verktygsrad

en: translate
sv: översätt

en: true
sv: sant

en: variable
sv: variabel

en: when
sv: när

en: word
sv: ord

en: à
sv: ™
