remmina - en to sv translation catalogue (726 entries)

en: %d password changed. | %d passwords changed.
sv[0]: %d lösenord ändrat.
sv[1]: %d lösenord ändrades.

en: %p Profile name
    %h Server name/IP
    %Y Year, %m Month, %d Day, %H Hour, %M Minute, %S Seconds (UTC time)
sv: %p Profilnamn
    %s Servernamn / IP
    %Y År, %m Månad, %d Dag, %H Timme, %M Minut, %S Sekunder (UTC-tid)

en: %s You may need to install, and use Gnome Shell Extension Appindicator
sv: %s Du kan behöva installera, och använda Gnome Shell Extension Appindicator

en: %s You may need to install, and use KStatusNotifierItem
sv: %s Du kan behöva installera, och använda KStatusNotifierItem

en: %s You may need to install, and use XApp Status Applet
sv: %s Du kan behöva installera, och använda XApp Status Applet

en: %s You may need to install, and use XEmbed SNI Proxy
sv: %s Du kan behöva installera, och använda XEmbed SNI Proxy

en: %s and Remmina has built-in (compiled) support for libappindicator.
sv: %s och Remmina har inbyggt (kompilerat) stöd för libappindicator.

en: %s not supported natively by your Desktop Environment. libappindicator will try to fallback to GtkStatusIcon/xembed
sv: %s stöds inte av din skrivbordsmiljö. libappindicator kommer att försöka falla tillbaka till GtkStatusIcon/xembed

en: %s wants to share their desktop.
    Do you accept?
sv: %s önskar att dela deras skrivbord.
    Godkänner ni?

en: %s your desktop does support it
sv: %s ditt skrivbord stöder det

en: (Host key+)
sv: (Värdstangent +)

en: (SELinux) permissive mode for serial ports
sv: (SELinux) tillförlitlig modus for seriellportar

en: - or protocol://username:encryptedpassword@host:port
sv: - eller protocol://användarnamn:krypterat lösenord@host:port

en: /path/to/command -opt1 arg %h %u %t -opt2 %U %p %g
sv: /genväg/till/kommando -opt1 arg %h %u %t -opt2 %U %p %g

en: 0 — Windows 7 compatible
sv: 0 — Windows 7-kompatibel

en: 256 colours (8 bpp)
sv: 256 färger (8 bpp)

en: 2600 (Windows XP), 7601 (Windows Vista/7), 9600 (Windows 8 and newer)
sv: 2600 (Windows XP),7601 (Windows Vista/7),9600 (Windows 8 och nyare)

en: <Auto-detect>
sv: <Identifiera automatiskt>

en: <Choose a quality level to edit…>
sv: >Välj et kvalitetsnivå att redigera…>

en: <None>
sv: <Ingen>

en: <Not set>
sv: <Inte inställd>

en: <big>Permissions</big>
sv: <big>Rättigheter</big>

en: <big>Snap settings</big>
sv: <big>Bidra</big>

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    VNC additional formats
    • ID:repeater ID number
    • unix:///path/socket.sock</big>
sv: <big>Format som stöds
    - server
    - server[:port]
    Ytterligare format för VNC
    - ID: ID-nummer för repeater
    - unix:///path/socket.sock</big>

en: <big>Supported formats
    • server
    • server[:port]
    • username@server[:port] (SSH protocol only)</big>
sv: <big>Format som stöds
    - server
    - server[:port]
    - användarnamn@server[:port] (endast SSH-protokoll)</big>

en: <big>• command in PATH args %h
    • /path/to/foo -options %h %u
    • %h is substituted with the server name
    • %t is substituted with the SSH server name
    • %u is substituted with the username
    • %U is substituted with the SSH username
    • %p is substituted with Remmina profile name
    • %g is substituted with Remmina profile group name
    • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
    Do not run in background if you want the command to be executed before connecting.
    </big>
sv: <big>- Kommando i PATH args %h
    - /path/to/foo -alternativ %h %u
    - %h ersätts med servernamnet.
    - %t ersätts med SSH-serverns namn.
    - %u ersätts med användarnamnet.
    - %U ersätts med SSH-användarnamnet
    - %p ersätts med Remmina-profilens namn.
    - %g är ersatt med namnet på Remmina-profilens grupp.
    - %d ersätts med lokalt datum och lokal tid i ISO 8601-format.
    Kör inte i bakgrunden om du vill att kommandot ska utföras innan du ansluter.
    </big>

en: <span weight='bold' size='larger'>Multi Password Changer</span>
sv: <span weight='bold' size='larger'>Multilösenordsväkslare</span>

en: API-accessible entrypoints
sv: API-tillgängliga ingångspunkt

en: About
sv: Om

en: Accept certificate?
sv: Godkänn certifikat?

en: Accept changed certificate?
sv: Godkänn ändrat certifikat?

en: Actions
sv: Handlingar

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a new connection profile
sv: Skapa en ny anslutningsprofil

en: Address is too long for UNIX socket_path: %s
sv: Adressen är för lång för UNIX socket_path: %s

en: Advanced
sv: Avancerad

en: After connecting
sv: Öppna tillkoppling

en: All Files
sv: Alla filer

en: Alt+
sv: Alt +

en: Always show tabs
sv: Visa alltid flikar

en: Amount of milliseconds to attempt acknowledging data before closing the corresponding TCP connection forcibly.
sv: Antal millisekunder att prova erkänna data innan tillhörande TCP-tillknytning tvångsstängs.

en: Appearance
sv: Utseende

en: Applet
sv: Appletprogram

en: Apply/remove scaling
sv: Använd/ta bort skalning

en: Are you sure to delete the selected files on server?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de markerade filerna från servern?

en: Are you sure you want to cancel the file transfer in progress?
sv: Vill du verkligen avbryta filöverföringen som är på gång?

en: Are you sure you want to close %i active connections in the current window?
sv: Det finns %i aktiva anslutningar i aktuellt fönster. Är du säker på att du vill stänga?

en: Are you sure you want to close this last active connection?
sv: Är du säker på att du vill stänga denna senaste aktiva anslutning?

en: Are you sure you want to delete the selected files?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de markerade filerna?

en: Are you sure you want to delete “%s”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ”%s”?

en: Are you sure you want to fully quit Remmina?
     This will close any active connections.
sv: Är du säker på att du vill avsluta Remmina helt?
     Detta kommer att stänga alla aktiva anslutningar.

en: Assign a destination port.
sv: Tilldela en målport.

en: Assistance Mode
sv: Assistansläge

en: Asynchronous execution
sv: Asynkron körning

en: Attach to console (2003/2003 R2)
sv: Anslut till konsoll (Windows 2003 / 2003 R2)

en: Attempt to connect in assistance mode
sv: Försök att ansluta i assistansläge

en: Audible terminal bell
sv: Hörbar klocka i terminalen

en: Audio output mode
sv: Ljudutgångsmodus

en: Authentication type
sv: Autentiseringstyp

en: Auto-detect
sv: Identifiera automatiskt

en: Auto-fit window
sv: Anpassa till fönster

en: Auto-start this profile
sv: Aktivera autostart för denna profilen

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Automatic (32 bpp) (Server chooses its best format)
sv: Automatiskt (32 bpp) (Servern väljer sitt bästa format)

en: Automatic negotiation
sv: Automatisk låsningsintervall

en: Automatically accept all fingerprints and certificates
sv: Godkänn ändrat certifikat?

en: Awaiting incoming SSH connection on port %i…
sv: Inväntar inkommande SSH-tunnel på port %i…

en: Background colour
sv: Bakgrundsfärg

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Before connecting
sv: Öppna tillkoppling

en: Behavior
sv: Uppförande

en: Best (slowest)
sv: Bäst (långsammast)

en: Bilinear
sv: Bilinjär

en: Bold colour
sv: Normala färger

en: Bright colours
sv: Lysa färger

en: Browse the network to find a %s server
sv: Bläddra i nätverket för att hitta en %s-server

en: By group
sv: Flikar i grupper

en: By protocol
sv: Flikar efter protokoll

en: CA CRL File
sv: CA CRL-fil

en: CA Certificate File
sv: CA-certifikatfil

en: CAUTION: Pasted text will be sent as a sequence of key-codes as if typed on your local keyboard.
    
      • For best results use same keyboard settings for both, client and server.
    
      • If client-keyboard is different from server-keyboard the received text can contain wrong or erroneous characters.
    
      • Unicode characters and other special characters that can't be translated to local key-codes won’t be sent to the server.
sv: VARNING: Inklistrad text kommer att skickas som en sekvens av tangentkoder som om den skrivs på ditt lokala tangentbord.
    
    För bästa resultat använder samma tangentbordsinställningar för både klient och server.
    
    •• Om klient-tangentbord skiljer sig från server-tangentbord kan den mottagna texten kan innehålla felaktiga eller felaktiga tecken.
    
    Unicode-tecken och andra specialtecken som inte kan översättas till lokala tangentkoder kommer inte att skickas till servern.

en: COM1, COM2, etc.
sv: COM1, COM2, osv.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot connect to local port %i.
sv: Kan inte ansluta till lokal port %i.

en: Cannot connect to the RDP server “%s”.
sv: Kunde inte koppla upp mot RDP-servern "%s".

en: Cannot connect to the “%s” RDP server.
sv: Kunde inte koppla upp mot RDP-servern "%s".

en: Certificate details:
sv: Certifikatdetaljer:

en: Change
sv: Ändra

en: Change security settings
sv: Kvalitetsinställningar

en: Change where Remmina profiles are stored
sv: Ändra varthän Remmina-profiler lagras

en: Character set
sv: Teckentabell

en: Chat with %s
sv: Chatta med %s

en: Choose a Remote Desktop Server
sv: Välj en server för fjärrskrivbordet

en: Choose a colour scheme file. Usually available in /usr/share/remmina/theme. https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes has more details.
sv: Använd en färgschemafil. Finns vanligtvis u /usr/share/remmina/theme. https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes har flera detaljer.

en: Choose a file to upload
sv: Välj fil för uppladdning

en: Choose a folder to save screenshots from Remmina in.
sv: Välj en mapp att spara skärmdumpar frän Remmina i.

en: Choose a new key
sv: Välj en ny tangent

en: Choose download location
sv: Välj plats för nedladdning

en: Clear
sv: Töm

en: Client Certificate File
sv: Klientcertifieringsfil

en: Client Certificate Key
sv: Klientcertifieringsnyckel

en: Client build
sv: Klientnamn

en: Client name
sv: Klientnamn

en: Close
sv: Stäng

en: Collapse all
sv: Vik allt upp

en: Colour depth
sv: Färgdjup

en: Colour theme
sv: Använd färgdrakt

en: Command
sv: Kommando

en: Community
sv: Nätbaserad gemenskap

en: Composition
sv: Sammansättning

en: Configure the available resolutions
sv: Konfigurera tillgängliga upplösningar

en: Configure the keystrokes
sv: Ställ in knapptryckningar

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Connect
sv: Ansluta

en: Connect either to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin) or a supported URI (RDP, VNC, SSH or SPICE)
sv: Koppla till skrivbord beskriven i fil (.remmina eller type som stöds av tillägg)

en: Connect to a desktop described in a file (.remmina or a filetype supported by a plugin)
sv: Anslut till ett skrivbord som beskrivs i en fil (.remmina eller filtyp som stöds av tillägg)

en: Connect to remote desktops through the applet menu
sv: Anslut till fjärrskrivbord med panelmenyn

en: Connect via SSH from a new terminal
sv: Anslut via SSH från en ny terminal

en: Connected to %s via VNC
sv: Ansluten till %s via VNC

en: Connected to %s:%d via SSH
sv: Ansluten till %s:%d via SSH

en: Connected to %s:%d via VNC
sv: Ansluten till %s:%d via VNC

en: Connecting to %s via SSH…
sv: Ansluter till %s via SSH…

en: Connecting to UNIX socket failed: %s
sv: Anslutningen till UNIX-socket misslyckades: %s

en: Connecting to “%s” via SSH…
sv: Ansluter till %s via SSH…

en: Connecting to “%s”…
sv: Ansluter till "%s"…

en: Connection profile security
sv: Säkerhet för anslutningsprofil

en: Connection timeout in ms
sv: Ansluter till '%s'…

en: Connection to the SPICE server dropped.
sv: Uppkoppling till SPICE-tjäner misslyckades.

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy (host+C)
sv: Kopiera (värd+c)

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account disabled.
sv: Fick inte tillgång till RDP-servern "%s".
    Konto avstängd.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account expired.
sv: Fick inte tillgång til RDP-servern "%s".
    Konto utlöpt.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account locked out.
sv: Fann inte adress till RDP-servern "%s".
    Konto utelåst.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Account restricted.
sv: Fann inte adress til RDP-servern %s.
    Konto begränsad.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Change user password before connecting.
sv: Fick inte tilgång til RDP-servern "%s".
    Ändra användarlösenord innan du anslutar.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Insufficient user privileges.
sv: Fick inte tilgång til RDP-servern "%s".
    Manglar användarrättigheter.

en: Could not access the RDP server “%s”.
    Password expired.
sv: Fick inte tillgång till RDP-servern "%s".
    Lösenordet har löpt ut.

en: Could not authenticate automatically with SSH agent. %s
sv: Kunde inte autentisera automatiskt med SSH agenten. %s

en: Could not authenticate automatically with public SSH key. %s
sv: Kunde inte identitetsbekräfta med offentlig SSH-nyckel. %s

en: Could not authenticate with SSH GSSAPI/Kerberos. %s
sv: Kunde inte identitetsbekfäfta med Kerberos/GSSAPI. %s

en: Could not authenticate with SSH password. %s
sv: Autentisering med offentligt SSH-lösenord misslyckades. %s

en: Could not authenticate with TOTP/OTP/2FA. %s
sv: Autentisering med offentligt SSH-lösenord misslyckades. %s

en: Could not authenticate with automatic public SSH key. %s
sv: Autentisering med offentlig SSH-nyckel misslyckades. %s

en: Could not authenticate with keyboard-interactive. %s
sv: Autentisering med offentlig SSH-nyckel misslyckades. %s

en: Could not authenticate with public SSH key. %s
sv: Autentisering med offentlig SSH-nyckel misslyckades. %s

en: Could not authenticate, attempting reconnection…
sv: Autentisering misslyckades. Försöker återansluta…

en: Could not bind server socket to local port.
sv: Misslyckades binda serversocket till lokal port.

en: Could not check list of known SSH hosts. %s
sv: Misslyckades kolla lista över kända SSH- värdar %s

en: Could not connect to SSH tunnel. %s
sv: Misslyckades att ansluta till SSH-tunnel. %s

en: Could not create PTY device.
sv: Kunde inte skapa PTY-enhet.

en: Could not create SFTP session. %s
sv: Misslyckades att skapa SFTP-session. %s

en: Could not create channel. %s
sv: Misslyckades att skapa kanal. %s

en: Could not create socket.
sv: Kunde inte skapa socket.

en: Could not create the file “%s” on the server. %s
sv: Kunde inte skapa filen "%s" på servern. %s

en: Could not create the file “%s”.
sv: Kunde inte upprätta filen "%s".

en: Could not create the folder “%s” on the server. %s
sv: Kunde inte skapa mappen "%s" på servern. %s

en: Could not create the folder “%s”.
sv: Kunde inte upprätta mappen "%s".

en: Could not delete “%s”. %s
sv: Kunde inte radera "%s". %s

en: Could not fetch checksum of the public SSH key. %s
sv: Misslyckades hitta kontrollsumma for offentlig SSH-nyckel. %s

en: Could not fetch public SSH key. %s
sv: Misslyckades att hitta offentlig SSH-nyckel. %s

en: Could not fetch the server's public SSH key. %s
sv: Kunde inte skaffa serverns offentliga SSH-nyckel. %s

en: Could not find the address for the RDP server “%s”.
sv: Fann inte adress til RDP-servern %s.

en: Could not find the file “%s”.
sv: Fann inte filen "%s".

en: Could not listen to local port.
sv: Kunde inte lytta till lokal port.

en: Could not open channel. %s
sv: Kunde inte öppna kanal. %s

en: Could not open the file “%s” on the server. %s
sv: Kunde inte hitta filen "%s" på servern. %s

en: Could not open the file “%s”.
sv: Kunde inte öppna filen "%s".

en: Could not open the folder “%s”. %s
sv: Kunde inte öppna kanalen "%s". %s

en: Could not poll SSH channel. %s
sv: Misslyckades fråga SSH-kanal. %s

en: Could not read SSH channel in a non-blocking way. %s
sv: Misslyckades läsa SSH-kanal på inte-blockerades sätt. %s

en: Could not read from the folder. %s
sv: Kunde inte öppna kanal. %s

en: Could not read from tunnel listening socket. %s
sv: Misslyckades läsa från tunnel-lyssnarport. %s

en: Could not request port forwarding. %s
sv: Misslyckades att fråga om port-vidarebefordran. %s

en: Could not request shell. %s
sv: Kunde inte begära skäll. %s

en: Could not run command. %s
sv: Kommandot gick inte att köra. %s

en: Could not run the “%s” command on the SSH server (status = %i).
sv: Kommandot "%s" misslyckades på SSH-servern (status = %i).

en: Could not save the file “%s”.
sv: Kunde inte spara filen "%s".

en: Could not send data to tunnel listening socket. %s
sv: Misslyckades skicka data til tunnel-lyssnarsocket. %s

en: Could not start SFTP session. %s
sv: Misslyckades att starta SFTP-session. %s

en: Could not start libfreerdp-gdi.
sv: Kunde inte starta pthread.

en: Could not start pthread.
sv: Kunde inte starta pthread.

en: Could not write to SSH channel. %s
sv: Misslyckades att skriva til SSH-kanal. %s

en: Could not write to the file “%s” on the server. %s
sv: Kunde inte skriva till filen "%s" på servern. %s

en: Couldn’t convert '%s' to host address
sv: Kunde inte konvertera "%s" till värdadress

en: Create new connection profile
sv: Skapa en ny anslutningsprofil

en: Creating UNIX socket failed: %s
sv: Skapandet av UNIX-socket misslyckades: %s

en: Ctrl+
sv: Ctrl +

en: Cursor blinking
sv: Markörblinkning

en: Cursor colour
sv: Markörskugga

en: Cursor shadow
sv: Markörskugga

en: Custom
sv: Anpassad

en: Debugging
sv: Felsökning

en: Decrease font size
sv: Förminska skriftstorlek

en: Decrease font size (host+Page Down)
sv: Minska textstorleken (värd+Page Down)

en: Default
sv: Standard

en: Default settings saved.
sv: Standardinställningar sparade.

en: Default view
sv: Normalläge for visningsmodus

en: Delete
sv: Radera

en: Delete files on server
sv: Ta bort filer från server

en: Description
sv: Beskrivning

en: Desktop orientation
sv: Skrivbordsorientering

en: Desktop scale factor %
sv: Skrivbordsskaleringsfator %

en: Desktop sharing invitation
sv: Skrivbordsdelningsinvitation

en: Device scale factor %
sv: Enhetskaleringsfaktor %

en: Disable news
sv: Inaktivera nyheter

en: Disable stats
sv: Inaktivera statistik

en: Disable toolbar
sv: Inaktivera verktygsfält

en: Disconnect
sv: Koppla ner

en: Disconnected from %s via RDP
sv: Frånkopplad från %s via RDP

en: Disconnected from %s:%d via VNC
sv: Frånkopplad från %s:%d via VNC

en: Discovered
sv: Upptäckt

en: Do not show this message again
sv: Inte vis detta meddelande igjen

en: Do you trust the new public key?
sv: Litar du på den nya publika nyckeln?

en: Domain
sv: Domän

en: Don't remember passwords
sv: Bekräfta lösenord

en: Donations
sv: Donationer

en: Double-click action
sv: Dubbelklickshhandling

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download from server
sv: Ladda ner från server

en: Duplicate current connection
sv: Kopiera nuvarande anslutning

en: Dynamic virtual channel
sv: Dynamisk virtuell kanal

en: E.g. https://example.org, socks://mysocks:1080
sv: t.ex. https://exempel.se, socks://mysocks:1080

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit desktop connection described in file (.remmina or a filetype supported by plugin)
sv: Redigera skrivbordsanslutning som beskrivs i filen (.remmina eller en filtyp som stöds av plugin)

en: Edit settings
sv: Ändra inställningar

en: Enable SSH tunnel
sv: Aktivera SSH-tunnel

en: Enable Service Discovery
sv: Aktivera tjänsteidentifiering

en: Enable audio channel
sv: Aktivera ljudkanal

en: Enable extra hardening (disable closing confirmation, disable unsafe shortcut keys, hide tabs, hide search bar)
sv: Aktivera extra härdning (inaktivera stängningsbekräftelse, inaktivera osäkra kortkommandon, dölj flikar, dölj sökfältet)

en: Enable fullscreen
sv: Aktivera fullskärmsvisning

en: Enable multi monitor
sv: Skru på multi-monitor

en: Enable multitransport protocol (UDP)
sv: Använd multitransportprotokoll (UDP)

en: Enabling this may help when the remote desktop looks scrambled
sv: Aktivering av detta kan hjälpa när fjärrskrivbordet ser kodat ut

en: Encrypt a password
sv: Spara lösenord

en: Enter RDP SmartCard PIN
sv: Ange PIN-koden för RDP SmartCard

en: Enter RDP authentication credentials
sv: Skriv i RDP-identitetsbekfäftelsesdetaljer

en: Enter RDP gateway authentication credentials
sv: Skriv i identitetsbekfäftelsesdetaljer for RDP-gateway

en: Enter SPICE password
sv: Lösenord för SSH

en: Enter TOTP/OTP/2FA code
sv: Skriv in TOTP/OTP/2FA-kod

en: Enter VNC authentication credentials
sv: Skriv in VNC-identitetsbekräftelsesdetaljer

en: Enter VNC password
sv: Spara lösenord

en: Enter WWW authentication credentials
sv: Skriv in WWW-identitetbekräftelses uppgifter

en: Enter certificate authentication files
sv: Skriv in certifikatsidentifieringsfiler

en: Entry
sv: Post

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Every 1 min
sv: Var 1 min

en: Every 10 min
sv: Var 10:e min

en: Every 3 min
sv: Var 3:e minut

en: Every 5 min
sv: Var 5:e minut

en: Examples:
    To connect using an existing connection profile, use:
    
    	remmina -c FILE.remmina
    
    To quick connect using a URI:
    
    	remmina -c rdp://username@server
    	remmina -c rdp://domain\\username@server
    	remmina -c vnc://username@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username
    	remmina -c ssh://user@server
    	remmina -c spice://server
    
    To quick connect using a URI along with an encrypted password:
    
    	remmina -c rdp://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://username:encrypted-password@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username\&VncPassword=encrypted-password
    
    To encrypt a password for use with a URI:
    
    	remmina --encrypt-password
    
    To update username and password and set a different resolution mode of a Remmina connection profile, use:
    
    	echo "username\napassword" | remmina --update-profile /PATH/TO/FOO.remmina --set-option username --set-option resolution_mode=2 --set-option password
sv: Exempel:
    För att ansluta med en befintlig anslutningsprofil använder du:
    
    	remmina -c FILE.remmina
    
    För snabbanslutning med hjälp av en URI:
    
    	remmina -c rdp://användarnamn@server
    	remmina -c rdp://domän\\användarnamn@server
    	remmina -c vnc://användarnamn@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=username
    	remmina -c ssh://användare@server
    	remmina -c spice://server
    
    Snabbanslutning genom att använda en URI tillsammans med ett krypterat lösenord:
    
    	remmina -c rdp://användarnamn:krypterat-lösenord@server
    	remmina -c vnc://användarnamn:krypterat-lösenord@server
    	remmina -c vnc://server?VncUsername=användarnamn\&VncPassword=krypterat-lösenord
    
    För att kryptera ett lösenord för användning med en URI:
    
    	remmina --encrypt-password
    
    För att uppdatera användarnamn och lösenord och ställa in ett annat upplösningsläge för en Remmina-anslutningsprofil, använd:
    
    	remmina --update-profile /PATH/TO/FOO.remmina --set-option username --set-option resolution_mode=2 --set-option password

en: Execute a Command
sv: Kör en kommando

en: Execute a command
sv: Kör en kommando

en: Executing external commands…
sv: Exekverar externa kommandon…

en: Expand all
sv: Utöka alt

en: Export
sv: Exportera

en: Export connection in Windows .rdp file format
sv: Exportera anslutning som Windows .rdp

en: FILE
sv: FIL

en: Failed to delete files!
sv: Misslyckades med att ta bort filerna!

en: File
sv: Fil

en: File Transfers
sv: Filöverföringar

en: File downloaded
sv: Fil nerladdad

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename for SSH session log
sv: Aktivera loggning av SSH-session vid avslutning

en: Fill client window when scaled
sv: Fyll i klientfönstret när det skalas

en: Find text
sv: Finn text

en: Find text (host+G)
sv: Klistra in (värd+v)

en: Fingerprint automatically accepted
sv: Fingeravtryck godkändes automatiskt

en: Fingerprint:
sv: Fingeravtryck:

en: Folder for SSH session log
sv: Mapp for SSH-sessionlogg

en: Folder for screenshots
sv: Mapp for SSH-sessionlogg

en: Font smoothing
sv: Typsnittsutjämning

en: Force tight encoding
sv: Forcera tät kodning

en: Foreground colour
sv: Förgrundsfärg

en: Forget passwords after use
sv: Inget lösenord lagras

en: FreeRDP log filters
sv: FreeRDP-loggnivå

en: FreeRDP log level
sv: FreeRDP-loggnivå

en: Full path of an existing folder
sv: Fullständig sökväg för en befintlig mapp

en: Fullscreen on the same screen as the connection window
sv: Fullskärm på samma skärm som anslutningsfönstret

en: Fullscreen toolbar visibility
sv: Synlighet for verktygslinja i fullskärmsläge

en: Function entering and leaving
sv: Bruk och avslutning av funktioner

en: GFX RFX Progressive (32 bpp)
sv: GFX RFX (32 bpp)

en: Gateway transport type
sv: Körsportstransporttyp

en: Glyph cache
sv: Tekn-cache

en: Go to home folder
sv: Gå till hemkatalog

en: Go to parent folder
sv: Gå till föräldramapp

en: Good
sv: Bra

en: Grab all keyboard events
sv: Fånga alla tangentbordshändelser

en: Grab keyboard
sv: Fånga tangentbord

en: Group
sv: Grupp

en: Hello, World!
sv: Hej värden!

en: Hidden
sv: Dold

en: Hide or show the search bar
sv: Visa sökfält

en: Hide the search bar shown in the main window
sv: Dölj sökfältet vist i huvudfönstret

en: Hide the toolbar shown in the tabbed interface
sv: Dölj alltid verktygslinjen i flikad gränssnitt

en: Hide total count shown in the group menu
sv: Dölj totalt antal vist i gruppmenyn

en: High colour (15 bpp)
sv: Högt färgspektrum (15 bpp)

en: High colour (16 bpp)
sv: Högt färgspektrum (16 bpp)

en: High performance broadband
sv: Höghastighetsbredband

en: Home
sv: Hem

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Host key
sv: Värdstangent

en: Hyper+
sv: Hyper +

en: Ignore TLS errors
sv: Ignorera TLS-fel

en: Ignore certificate
sv: Ignorera certifikat

en: Import
sv: Importera

en: Increase font size
sv: Öka textstorleken

en: Increase font size (host+Page Up)
sv: Förstora textstorlek (värd+Page Up)

en: Input is invalid.
sv: Inmatningen är ogiltig.

en: Install
sv: Installera

en: Install the %s protocol plugin first.
sv: Installera %s-protokolltillägget först.

en: Internal error.
sv: Internt fel.

en: Issuer:
sv: Utfärdare:

en: It disables CAL and hwId is set to 0
sv: Det stänger av CAL, och hwld sättas till 0

en: KEX (Key Exchange) algorithms
sv: KEX (nyckelutväxlingsalgoritmer)

en: Keep aspect ratio when scaled
sv: Behåll bildförhållande när det skalas

en: Keep window from closing if not disconnected by Remmina
sv: Förhindra att fönstret stängs om det inte kopplas bort av Remmina

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard layout
sv: Tangentbordslayout

en: Keyboard mapping
sv: Tangentbordslayout

en: Keystrokes
sv: Tangenttryck

en: LAN
sv: Lokalnät

en: Label1,Label2
sv: Etikett1,Etikett2

en: Labels
sv: Etiketter

en: Language Wrapper
sv: Språkinpackning

en: Last used
sv: Senast använd

en: Left-handed mouse support
sv: Stöd for vänsterhandsmöss

en: Listen on port
sv: Lyssna på port

en: Listening on port %i for an incoming %s connection…
sv: Lyssnar på port %i efter en inkommande %s-anslutning…

en: Load balance info
sv: Lastbalanseringsinfo

en: Local
sv: Lokal

en: Local SSH port
sv: Lokal SSH-port

en: Local parallel device
sv: Lokal parallellenhet

en: Local parallel name
sv: Lokalt parallellnamn

en: Local serial driver
sv: Lokal serielldrivrutin

en: Local serial name
sv: Lokalt seriellnamn

en: Local serial path
sv: Lokalt seriellspår

en: Lock the aspect ratio when dynamic resolution is enabled:
    
      • The aspect ratio should be entered as a decimal number, e.g. 1.777
      • 16:9 corresponds roughly to 1.7777, 4:3 corresponds roughly to 1.333
      • The default value of 0 does not enforce any aspect ratio
sv: Lås bildförhållandet när dynamisk upplösning är aktiverad:
    
       • Bildförhållandet ska anges som ett decimaltal, t.ex. 1,777
       • 16:9 motsvarar ungefär 1,7777, 4:3 motsvarar ungefär 1,333
       • Standardvärdet 0 tvingar inte fram något bildförhållande

en: Log SSH session when exiting Remmina
sv: Logga SSH-session vid avslutning av Remmina

en: Lost connection to the RDP server “%s”.
sv: Tappade kopplingen til RDP-servern "%s".

en: Low performance broadband
sv: Låghastighetsbredband

en: Lower level protocol info, packet level
sv: Lågnivåprotokollinfo, paketnivå

en: Make Remmina your default remote desktop client
sv: Gör Remmina till standardklient för fjärrskrivbord

en: Master password
sv: Huvudlösenord

en: Maximal amount of recent items
sv: Maximalt antal nyliga element

en: Medium
sv: Medel

en: Menu
sv: Meny

en: Menu animation
sv: Menyanimering

en: Meta+
sv: Meta +

en: Minimize window
sv: Minimera fönster

en: Modified
sv: Modifierad

en: Modify connection profile (requires --set-option)
sv: Ändra anslutningsprofil, (kräver --set-option)

en: Move down
sv: Flytt neråt

en: Move up
sv: Flytt uppåt

en: Multi monitor
sv: Multi-monitor

en: Multi password changer
sv: Multilösenordsväkslare

[ctx: Multi password changer]
en: Select
sv: Välj alt

[ctx: Multi password changer table]
en: Domain\Username
sv: Användarnamn

[ctx: Multi password changer table]
en: Group
sv: Grupp

[ctx: Multi password changer table]
en: Name
sv: Namn

en: NLA extended protocol security
sv: NLA utökad protokollsäkerhet

en: NLA protocol security
sv: Flikar efter protokoll

en: Name
sv: Namn

en: Name of smart card
sv: Del smartkort

en: Nearest
sv: Närmaste

en: Network connection type
sv: Ny anslutningsprofil

en: Network status: fully online
sv: Nätverksstatus: helt online

en: Network status: offline
sv: Nätverksstatus: offline

en: New Connection
sv: Ny anslutning

en: New connection profile
sv: Ny anslutningsprofil

en: New fingerprint:
sv: Nytt fingeravtryck:

en: No
sv: Nej

en: No clipboard sync
sv: Inaktivera synkronisering av urklipp

en: No logging at all
sv: Inget loggförande

en: No saved SSH password supplied. Asking user to enter it.
sv: Ingen sparad SSH-lösenfras har angetts. Användaren uppmanas att ange det.

en: No tray icon
sv: Ingen systemkorgsikon

en: No username found. Asking user to enter it.
sv: Inget användarnamn hittades. Användaren uppmanas att ange det.

en: None
sv: <Ingen>

en: Normal colours
sv: Normala färger

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Number of keepalive probes sent via TCP connection before it is dropped.
sv: Antal keepalive-sonder som skickas via TCP-anslutning, innan den droppas.

en: Off
sv: Av

en: Old fingerprint:
sv: Gammalt fingeravtryck:

en: Only save generated screenshots, don't copy them to clipboard.
sv: Spara endast genererad skärmdump, inte kopiera till utklippstavla.

en: Open Chat…
sv: Öppna chatt…

en: Open Main Window
sv: Öppna huvudfönstret

en: Open SFTP transfer…
sv: Öppna SFTP-överföring…

en: Open connection
sv: Öppna tillkoppling

en: Open in web browser
sv: Öppna i webbläsaren

en: Open the Remmina main window
sv: Öppna Remmina-huvudfönstret

en: Override pre-set VNC encodings
sv: Åsidosätt förinställda VNC-kodningar

en: Override printer drivers
sv: Överstyra skrivardrivrytiner

en: Overriding the pre-set VNC encoding quality:
    
      • “Poor (fastest)” sets encoding to “copyrect zlib hextile raw”
      • “Medium” sets encoding to “tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw”
      • “Good” sets encoding to “tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw”
      • “Best (slowest)” sets encoding to “copyrect zrle ultra zlib hextile corre rre raw”
sv: Åsidosätter den förinställda VNC-kodningskvaliteten:
    
       • "Dålig (snabbast)" ställer in kodning till "copyrect zlib hextile raw"
       • "Medium" ställer in kodning till "tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw"
       • "Bra" ställer in kodning till "tight zrle ultra copyrect hextile zlib corre rre raw"
       • "Bäst (långsammast)" ställer in kodning till "copyrect zrle ultra zlib hextile corre rre raw"

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Overwrite all files
sv: Skriv över alla filer

en: PROTOCOL
sv: PROTOKOLL

en: Parse ~/.ssh/config
sv: Tolka ~/.ssh/config

en: Password
sv: Lösenord

en: Password for private SSH key
sv: Lösenord for privat SSH-nyckel

en: Password to unlock private key
sv: Lösenord för att låsa upp privat nyckel

en: Paste
sv: Klistra In

en: Paste (host+V)
sv: Klistra in (värd+v)

en: Paste system info in the Remmina debugging window
sv: Klistra in systeminformation i Remminas felsökningsfönster

en: Peeking
sv: Kika

en: Per connection
sv: Öppna tillkoppling

en: Permission
sv: Rättighet

en: Pick a black colour
sv: Välj en svartfärg

en: Pick a blue colour
sv: Välj en blåfärg

en: Pick a bright blue colour
sv: Välj et ljust blåfärg

en: Pick a bright green colour
sv: Välj et ljust grönfärg

en: Pick a bright yellow colour
sv: Välj et ljust gulfärg

en: Pick a cyan colour
sv: Välj en cyanfärg

en: Pick a green colour
sv: Välj en grönfärg

en: Pick a light black colour
sv: Välj et ljust svartfarg

en: Pick a light cyan colour
sv: Välj et ljust cyanfärg

en: Pick a light magenta colour
sv: Välj et ljust magentafärg

en: Pick a light red colour
sv: Välj et ljust rödfärg

en: Pick a light white colour
sv: Välj et ljust vitfärg

en: Pick a magenta colour
sv: Välj en magenafärg

en: Pick a red colour
sv: Välj en rödfärg

en: Pick a terminal colouring file
sv: Välj et terminalfargschema

en: Pick a white colour
sv: Välj en vitfärg

en: Pick a yellow colour
sv: Välj en gulfärg

en: Picking a terminal colouring file replaces the file:
sv: Välj ett terminalfärgschema

en: Please enter format 'widthxheight'.
sv: Ange enligt format 'breddxhöjd'.

en: Please press the new key…
sv: Tryck på den nya tangenten…

en: Please retry after turning on encryption for this profile.
sv: Prova aktivera kryptering for denna profilen.

en: Please wait…
sv: Vänta…

en: Plugin
sv: Tillägg

en: Plugin %s is not registered.
sv: Tillägg %s är inte registrerat.

en: Plugin Download
sv: adda ner plugin

en: Plugins
sv: Tilläggsprogram

en: Plugins relying on GtkSocket can't run in a Wayland session.
    For more info and a possible workaround, please visit the Remmina wiki at:
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session
sv: Plugins som förlitar sig på GtkSocket kan inte köras i en Wayland-session.
    För mer information och en möjlig lösning, besök Remmina-wikin på:
    
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/GtkSocket-feature-is-not-available-in-a-Wayland-session

en: Poor (fastest)
sv: Låg (snabbast)

en: Prefer IPv6 AAAA record over IPv4 A record
sv: Föredra IPv6 AAAA-record över IPv4 A-record

en: Preference
sv: Inställning

en: Preferences
sv: _Inställningar

en: Preferred server host key types
sv: Föredragna servervärdsnyckeltyper

en: Preferred video codec
sv: Föredragen video-codec

en: Prevent local interaction on the server
sv: Förhindra lokal interaktion på servern

en: Prevent screenshots from entering clipboard
sv: Förhindra skärmdumpar frän att ta vägen till utklippstavlan

en: Progress
sv: Förlopp

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Proxy URL
sv: Proxy-internetadress

en: Public SSH key cannot be imported. %s
sv: Offentlig SSH-nyckel kan inte importeras. %s

en: Public key (automatic)
sv: Publik nyckel (automatisk)

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Quality settings
sv: Kvalitetsinställningar

en: Quick Connect
sv: Snabbanslutning

en: Quit
sv: Avsluta

en: RDP - Preferences
sv: RDP - Inställningar

en: RDP - RDP File Handler
sv: RDP - RDP-filhantering

en: RDP - Remote Desktop Protocol
sv: RDP - Fjärrskrivbordsprotokoll

en: RDP Files
sv: RDP Filer

en: RDP protocol security
sv: Flikar efter protokoll

en: Rare conditions or warnings
sv: Sällsynta tillstånd och varningar

en: Recent lists cleared.
sv: Senaste listorna tömdes.

en: Reconnection attempt %d of %d…
sv: Anslutningsförsök %d av %d…

en: Redirect local audio output
sv: Vidarebefordra lokal mikrofon

en: Redirect local microphone
sv: Vidarebefordra lokal mikrofon

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh current folder
sv: Läs om katalog

en: Relax order checks
sv: Avslappad kontroll av ordning

en: Remember last view for each connection
sv: Kom ihåg sista visningsläge for varje anslutning

en: Remember last view mode
sv: Kom ihåg sista visningsmodus

en: Remmina Applet
sv: Miniprogrammet Remmina

en: Remmina Kiosk
sv: Remmina-kiosk

en: Remmina Preferences
sv: Remmina-inställningar

en: Remmina Remote Desktop Client
sv: Remmina - Klient för fjärrskrivbord

en: Remmina VNC Plugin
sv: Remmina VNC-tillägg

en: Remmina VNC listener Plugin
sv: Remmina VNC-lyssnartillegg

en: Remmina couldn't export.
sv: Remmina kunde inte exportera.

en: Remmina data folder
sv: Remmina-datamapp

en: Remmina debugging window
sv: Remmina felsökningsfönster

en: Remmina does not log all output statements. Turn on more verbose output by using "G_MESSAGES_DEBUG=remmina" as an environment variable.
    More info available on the Remmina wiki at:
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging
sv: Remmina loggar inte alla utdatasatser. Aktivera mer utförlig utdata genom att använda "G_MESSAGES_DEBUG=remmina" som en miljövariabel.
    Mer information finns på Remmina-wikin på:
    https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging

en: Remmina main menu
sv: Remmina-datamapp

en: Remmina web-browser plugin
sv: Remmina webbläsare-tillegg

en: Remote
sv: Fjärr

en: Remote Connection Profile
sv: Ny anslutningsprofil

en: Remote Desktop Gateway domain
sv: Domän för fjärrskrivbordskörsport

en: Remote Desktop Gateway password
sv: Lösenord för fjärrskrivbordskörsport

en: Remote Desktop Gateway server
sv: Server for fjärrskrivbordskörsport

en: Remote Desktop Gateway username
sv: Användarnamn for fjärrskrivbord

en: Remote scale factor
sv: Fjärrskalningsfaktor

en: Repeater
sv: Repeterare

en: Require password to connect or edit the profile
sv: Kräv lösenord för att ansluta eller redigera profilen

en: Resetting passwords, please wait…
sv: Återställer lösenord, vänta…

en: Resize the window to fit in remote resolution
sv: Justera fönstrets storlek för att passa upplösningen på fjärrdatorn

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Resolutions
sv: Upplösningar

en: Resume
sv: Återuppta

en: Resume all file transfers
sv: Återuppta alla filöverföringar

en: SFTP - Secure File Transfer
sv: SFTP - Säker filöverföring

en: SPICE - Simple Protocol for Independent Computing Environments
sv: SPICE - Enkel protokoll for oberoende datamaskinsmiljö

en: SSH Authentication
sv: SSH-autentisering

en: SSH Proxy Command
sv: SSH-proxykommando

en: SSH Tunnel
sv: SSH-tunnel

en: SSH X11 Forwarding
sv: SSH X11 Vidarebefordran

en: SSH agent
sv: SSH-agent

en: SSH certificate cannot be copied into the private SSH key. %s
sv: SSH-certifikat kan inte importeras in i privat SSH-nyckel. %s

en: SSH certificate cannot be imported. %s
sv: SSH-certifikat kan inte importeras. %s

en: SSH certificate file
sv: SSH-certifikatfil

en: SSH compression
sv: Aktivera SSH-kompression

en: SSH credentials
sv: SSH-identitetsdetaljer

en: SSH identity file
sv: SSH-identitetsfil

en: SSH identity file not selected.
sv: SSH-nyckelfil inte satt redan.

en: SSH log level
sv: SSH-loggnivå

en: SSH options
sv: SSH-alternativ

en: SSH password
sv: Lösenord för SSH

en: SSH private key file
sv: Fil med privata SSH-nycklar

en: SSH tunnel credentials
sv: Identitetsdetaljer for SSH-tunnel

en: Same server at port %i
sv: Samma server på port %i

en: Satellite
sv: Satellit

en: Save as Default
sv: Spara som förval

en: Save password
sv: Spara lösenord

en: Save session to file
sv: Spara session til fil

en: Scaling quality
sv: Lokal - hög kvalitet

en: Screen resolutions
sv: Skärmupplösningar

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: Screenshot filenames
sv: Skärmdumpsfilnamn

en: Screenshot taken
sv: Skärmdump tagit

en: Scrollback lines
sv: Bakåtrullningslinjer

en: Scrolled fullscreen
sv: Rullad fullskärmsvisning

en: Scrolled window
sv: Rullad fönster

en: Search
sv: Söka

en: Search string or server name/IP address for “Quick Connect”
sv: Söksträng eller servernamn / IP-adress for "Snabbanslutning"

en: Seconds between each keepalive probe.
sv: Sekunder mellan varje keepalive-sond.

en: Seconds of connection idleness before TCP keepalive probes are sent.
sv: Sekunder med inaktiv förbindelse innan TCP skickar en keepalive-sond.

en: Secret
sv: Hemlighet

en: Secured password storage in KWallet
sv: Säker lösenordslagrande i GNOME-nyckelringen

en: Secured password storage in the GNOME keyring
sv: Säker lösenordslagrande i GNOME-nyckelringen

en: Security
sv: Säkerhet

en: Security protocol negotiation
sv: Säkerhetsprotokollförhandling

en: Select All (host+A)
sv: Markera alla (värd+a)

en: Select USB devices for redirection
sv: Välj USB-enheter för vidarebefordran

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Select all
sv: Markera alla

en: Select all shortcuts
sv: Välj alla genvägar

en: Select the connection profile.
sv: Välj anslutningsprofil.

en: Select the protocol to use with the quick connect bar.
sv: Välj protokollen att använda med snabbanslutningsfältet.

en: Selection criteria
sv: Urvalskriterier

en: Send Ctrl+Alt+Delete
sv: Skicka Ctrl+Alt+Delete

en: Send Ctrl+Alt+_Del
sv: Skicka Ctrl+Alt+_Delete

en: Send Ctrl+Alt+_F1
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F1

en: Send Ctrl+Alt+_F10
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F10

en: Send Ctrl+Alt+_F11
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F11

en: Send Ctrl+Alt+_F12
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F12

en: Send Ctrl+Alt+_F2
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F2

en: Send Ctrl+Alt+_F3
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F3

en: Send Ctrl+Alt+_F4
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F4

en: Send Ctrl+Alt+_F5
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F5

en: Send Ctrl+Alt+_F6
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F6

en: Send Ctrl+Alt+_F7
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F7

en: Send Ctrl+Alt+_F8
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F8

en: Send Ctrl+Alt+_F9
sv: Skicka Ctrl+Alt+_F9

en: Send clipboard content as keystrokes
sv: Skicka innehåll från klippbordet som tangenttryckningar

en: Serial
sv: Seriell

en: Server CA certificate
sv: Serverns CA-certifikat

en: Server detection using Remote Desktop Gateway
sv: Serverdetektering med fjärrskrivbordskörsport

en: Server name or IP address
sv: Servernamn eller IP-adress

en: Set a custom filename for your Remmina connection profiles, using a formatting string.
sv: Ange anpassat filnamn för dina Remmina-anslutningsprofiler, med hjälp av en formateringssträng.

en: Set new password
sv: Spara lösenord

en: Set one or more profile settings, to be used with --update-profile
sv: Sett en eller flera profilinställningar, for bruk med --update-profile

en: Set up
sv: Sett upp

en: Share a smart card
sv: Del smartkort

en: Share folder
sv: Dela mapp

en: Share parallel ports
sv: Dela parallellporter

en: Share printers
sv: Dela skrivare

en: Share serial ports
sv: Dela seriellportar

en: Share smart card
sv: Delat smartkort

en: Shared connection
sv: Delad tillkoppling

en: Shift+
sv: Shift +

en: Show 'About'
sv: Vis "Om"

en: Show Hidden Files
sv: Visa dolda filer

en: Show new connection on top of the menu
sv: Vis nya anslutningar på toppen av menyn

en: Show preferences
sv: Visa inställningar

en: Show remote cursor
sv: Visa fjärrmuspekare

en: Show search bar
sv: Visa sökfält

en: Show the application version
sv: Visa programversionen

en: Show version of the application and its plugins
sv: Visa version av programmet och tillhörande programtillegg

en: Show/hide fullscreen
sv: Fullskärmsläge av/på

en: Show/hide toolbar
sv: Visa/dölj verktygslinjen

en: Size
sv: Storlek

en: Start in kiosk mode
sv: Starta i kioskläge

en: Start in tray
sv: Starta i systemkorgen

en: Start in tray upon user login
sv: Start i systemkorg vid anvendarinloggning

en: Start-up
sv: Starta

en: Start-up path
sv: Uppstartssökväg

en: Start-up program
sv: Uppstartsprogram

en: Static virtual channel
sv: Statisk virtuell kanal

en: StatusNotifier/Appindicator support in “
sv: StatusNotifier/Appindikator stöds i “

en: Step size for auto-scroll
sv: Steglängd för automatisk rullning

en: Strict host key checking
sv: Strikt SSH-värdkontroll

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Super+
sv: Super +

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mouse support
sv: Byta vänstre och högre mösstastar for vänsterhandsmössstöd

en: Switch from grouped to list view
sv: Bytt frän grupp- till listvisning

en: Switch tab pages
sv: Växla flikar

en: Symmetric cipher client to server
sv: Symmetrisk chiffer klient till server

en: TLS connection error.
sv: TLS-anslutningsfel.

en: TLS protocol security
sv: Flikar efter protokoll

en: Telepathy - Desktop Sharing
sv: Telepathy - Dela skrivbord

en: Terminal content saved in
sv: Terminalinnehåll sparades i

en: Terminal font
sv: Terminalskrift

en: The %s file has been transferred
sv: %s-filen har inte blivit överförd

en: The Gateway passwords do not match
sv: Gateway lösenorden matchar inte

en: The Remote Desktop Gateway “%s” denied the user “%s\%s” access due to policy.
sv: Fjärrskrivbordsgatewayen "%s" nekade användaren "%s\%s" åtkomst på grund av policy.

en: The VNC server requested an unknown authentication method. %s
sv: VNC-servern begärda et okänd identitetsbekräftelsessett. %s

en: The certificate changed! Details:
sv: Certifikatet ändrades! Detaljer:

en: The file exists already
sv: Filen finns redan

en: The file “%s” is corrupted, unreadable, or could not be found.
sv: Filen "%s" är skadat, oläsbar, eller hittades inte.

en: The filename can use the following placeholders:
    
      • %h is substituted with the server name
      • %t is substituted with the SSH server name
      • %u is substituted with the username
      • %U is substituted with the SSH username
      • %p is substituted with Remmina profile name
      • %g is substituted with Remmina profile group name
      • %d is substituted with local date and time in ISO 8601 format
sv: <tt><big>• kommando i PATH args %h
    
    • /sökväg/till/foo-optioner %h %u
    •%h ersätts med servernamnet
    •%t ersätts med SSH-servernamnet
    •%u ersätts med användarnamn
    •%U ersätts med SSH-användarnamnet
    •%p ersätts med Remmina-profilnamnet
    •%g ersätts med Remmina-profilgruppens namn
    Kör inte i bakgrunden om du vill att kommandot ska köras innan du ansluter.
    </big></tt>

en: The folder connection profiles are saved in, it defaults to the XDG_USER_DATA
sv: Mapp där anslutningsprofilar lagras , som förval XDG_USER_DATA

en: The following file already exists in the target folder:
sv: Följande fil finns redan i målmappan:

en: The latest successful connection attempt, or a pre-computed date
sv: Det senaste lyckade anslutningsförsöket, eller ett föruträknat datum

en: The multi password changer requires a secrecy plugin.
sv: Multilösenordsväkslaren kräver et säkringstillegg.

en: The multi password changer requires a secrecy service.
sv: Multilösenordsväkslaren kräver en säkringstjänst.

en: The passwords do not match
sv: Lösenorden är inte lika

en: The public SSH key changed!
sv: Den offentliga SSH-nyckelen ändrades!

en: The server did not respond.
sv: Servern svarade inte.

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
sv: Servern är okänd. Fingeravtrycket för den publika nyckeln är:

en: The “%s” command is not available on the SSH server.
sv: Kommandot "%s" finns inte tillgängligt på SSH-servern.

en: The “%s” server refused the connection.
sv: "%s"-tjänaren avslog tillknytningen.

en: Theme
sv: Tema

en: This file contains the “Custom” terminal colour scheme selectable from the “Advanced” tab of terminal connections and editable in the “Terminal” tab in the settings.
sv: Den här filen innehåller det "anpassade" färgschemat för terminalen som kan väljas på fliken "Avancerat" för terminalanslutningar och som kan redigeras på fliken "Terminal" i inställningarna.

en: This protocol does not support exporting.
sv: Detta protokoll stödjer inte export.

en: This window can help you find connection problems.
    You can stop and start the logging at any moment using the On/Off switch.
    The stats button (Ctrl+T), can be useful to gather system info you may share when reporting a bug.
    There is more info about debugging Remmina on https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging
sv: Detta fönster kan hjälpa dig att hitta anslutningsproblem.
    Du kan stoppa och starta loggningen när som helst med On/Off-switchen.
    Statistikknappen (Ctrl+T), kan vara användbar för att samla systeminformation som du kan dela när du rapporterar en bugg.
    Det finns mer information om felsökning av Remmina på https://gitlab.com/Remmina/Remmina/-/wikis/Usage/Remmina-debugging

en: Tiles
sv: Plattor

en: To enable access to some important features, like password saving in your keyring and RDP printer sharing, please open your software center and give the appropriate permissions to Remmina. As an alternative you can enter the following commands in a terminal window:
sv: Remmina ser ut til att köra på ditt system som ett SNAP-paket. För att åtkomma vissa viktiga funktioner, som lösenordssparing i din nyckelring och delning av RDP-skrivare, öppna ditt programvaracenter och ge Remmina rätt tillgångar. Som alternativ kan du ange följande kommandon i ett terminalfönster:

en: Toggle dynamic resolution update
sv: Växla uppdatering av dynamisk upplösning

en: Toggle fullscreen mode
sv: Fullskärmsläge av/på

en: Toggle scaled mode
sv: Växla skalat läge

en: Toggle view
sv: Växla vyn

en: Tool
sv: Verktyg

en: Tools
sv: Verktyg

en: Total %i item. | Total %i items.
sv[0]: Totalt %i objekt.
sv[1]: Totalt %i objekt.

en: Transfer completed
sv: Överföring fullfört

en: Transfer error
sv: Översättningsfel

en: True colour (24 bpp)
sv: Sannolika färger (24 bpp)

en: True colour (32 bpp)
sv: Fullfärg (32-bit)

en: Tunnel via loopback address
sv: Tunnel via loopback-adress

en: Turn off GStreamer overlay
sv: Inaktivera serverns inmatning

en: Turn off automatic reconnection
sv: Stäng av automatisk återanslutning

en: Turn off clipboard sync
sv: Inaktivera synkronisering av urklipp

en: Turn off encryption
sv: Använd TLS-kryptering

en: Turn off fast-path
sv: Stäng av fast-path

en: Turn off scaling to avoid screenshot distortion.
sv: Stäng av skalning for att undgå skärmdumpsförvrängning.

en: Turn on HTML5 audio support
sv: Aktivera stöd for HTML5-ljud

en: Turn on Java support
sv: Aktivera Java-stöd

en: Turn on Web Inspector
sv: Aktivera nätinspektör

en: Turn on WebGL support
sv: Aktivera WebGL-stöd

en: Turn on plugin support
sv: Aktivera stöd for tillägg

en: Turn on smooth scrolling
sv: Aktivera mjuk rullning

en: Turn on spatial navigation
sv: Aktivera rumnavigation

en: Type
sv: Typ

en: Type in SSH username and password.
sv: Skriv in användarnamn och lösenord for SSH.

en: URL
sv: Internetadress

en: USB device redirection
sv: Välj USB-enheter för vidarebefordran

en: USB redirection error
sv: USB-vidarebefordringsfel

en: Unable to connect to VNC server
sv: Kunde inte ansluta till VNC-servern

en: Unable to import:
    %s
sv: Kunde inte importera:
    %s

en: Unexpected disconnect
sv: Oväntad frånkoppling

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unlock Remmina
sv: Lås upp Remmina

en: Up
sv: Uppåt

en: Update framebuffer even when not visible
sv: Uppdatera framebuffer även när den inte är synlig

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload folder
sv: Mapp för uppladdning

en: Upload to server
sv: Ladda upp till server

en: Use '%s' as subgroup delimiter
sv: Använd '%s' som avgränsare för undergrupper

en: Use JPEG Compression
sv: Använd JPEG-kompression

en: Use TLS encryption
sv: Använd TLS-kryptering

en: Use client keyboard mapping
sv: Använd lokal tangentbordskonfiguration

en: Use client resolution
sv: Använd klientens upplösning

en: Use default protocol (for --new)
sv: Använd förvald protokoll (för --new)

en: Use default server name (for --new)
sv: Använd förvald servernamn (för --new)

en: Use default system font
sv: Använd forvälssystemskrift

en: Use initial window size
sv: Använd initial fönsterstorlek

en: Use secret key authentication for some widgets
sv: Använd hemlig nyckel bekräftandes for några miniprogram

en: Use system proxy settings
sv: Använd systemproxyinställningar

en: Use the current settings as the default for all new connection profiles
sv: Använd nuvarande inställningar som förval for alla nya anslutningsprofiler

en: Use the old license workflow
sv: Använd arbetesflöd frän gammal licens

en: Used i.a. by terminal services in a smart card channel to distinguish client capabilities:
      • < 4034: Windows XP base smart card functions
      • 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(),
        SCardWriteCache(), SCardGetTransmitCount()
      • >= 7065: Windows 8 and newer: SCardGetReaderIcon(),
        SCardGetDeviceTypeId()
sv: Brukat bland annan av SmartCard-kanal for att skilja mellan klientstöd:
      • < 4034: Windows XP grundläggande smartkort-funktioner
      • 4034-7064: Windows Vista/7: SCardReadCache(), SCardWriteCache(),
        SCardGetTransmitCount()
      • >= 7065: Windows 8 och nyare: SCardGetReaderIcon(), SCardGetDeviceTypeId()

en: User
sv: Användare

en: User agent
sv: Använderagent

en: User password
sv: Användarlösenord

en: Username
sv: Användarnamn

en: Using the UDP protocol may improve performance
sv: Bruk av UDP-protokoll kan öka prestanda

en: Using the «resolution» parameter in the Remmina preferences file is deprecated.
sv: Användning av parametern «resolution» i Remmina-preferensfilen är utfasad.

en: VNC connection failed: %s
sv: VNC-anslutning misslyckades: %s

en: VNC password
sv: VNC-lösenord

en: View only
sv: Visa endast

en: View-only mode
sv: Modus endast for visning

en: Viewport fullscreen
sv: Visningsområde fullskärm

en: Viewport fullscreen mode
sv: Vyport i helskärmsläge

en: Wallpaper
sv: Skrivbordsbakgrund

en: Warning: Running a command synchronously may cause Remmina not to respond.
    Do you really want to continue?
sv: Varning: Körning av synkron-kommando kan föra till att Remmina inte svarar.
    Önskar ni att fortsätta?

en: Warning: The server has changed its public key. This means you are either under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
sv: Varning: Servern har ändrat sin offentliga nyckel. Detta betyder att ni antingen är under angrep,
    eller att administratören har ändrat nyckeln. Det nya offentliga nyckelfingeravtrycket är:

en: Warning: This plugin requires GtkSocket, but this feature is unavailable in a Wayland session.
sv: Varning: Denna plugin kräver GtkSocket, men den här funktionen är inte tillgänglig i en Wayland-session.

en: Window drag
sv: Fönsterflytt

en: Yes
sv: Ja

en: You did not set any command to be executed
sv: Ni har inte satt någon kommando för körning

en: You requested a H.264 GFX mode for the server “%s”, but your libfreerdp does not support H.264. Please use a non-AVC colour depth setting.
sv: Du begärde ett H.264 GFX-läge för servern "%s", men ditt libfreerdp stöder inte H.264. Använd en färgdjupsinställning som inte är AVC.

en: Your connection has been rejected.
sv: Din anslutning nekades.

en: _About
sv: _Om

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Clear
sv: _Rensa

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Decrease font size
sv: _Förminska skriftstorlek

en: _Delete
sv: _Radera

en: _Download
sv: _Ladda ner

en: _Find text
sv: _Finn text

en: _Increase font size
sv: _Öka skriftstorlek

en: _Menu
sv: _Meny

en: _Paste
sv: _Klistra in

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Quit
sv: _Avslut

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save and Connect
sv: _Spara och anslut

en: _Select all
sv: _Välj alt

en: _Send
sv: _Skicka

en: _Tools
sv: Verktyg

en: command %h %u %t %U %p %g --option
sv: kommando %h %u %t %U %p %g --val

en: http://address or https://address
sv: http://adress eller https://adress

en: libsodium >= 1.9.0 is required to use Primary Password
sv: libsodium >= 1.9.0 krävs for att använda huvudlösenord
