wget2 2.1.0 - en to sv translation catalogue (472 entries)

en:   Expires: %s
sv:   Går ut: %s

en:   Fingerprint: %s
sv:   Fingeravtryck: %s

en:   Issuer's DN: %s
sv:   Utgivarens DN: %s

en:   Issuer's OID: %s
sv:   Utgivarens OID: %s

en:   Issuer's UID: %s
sv:   Utgivarens UID: %s

en:   Public key: %s, %s (%u bits)
sv:   Publik nyckel: %s, %s (%u bitar)

en:   Serial number: %s
sv:   Serienummer: %s

en:   Unknown certificate type %d
sv:   Okänd certifikattyp %d

en:   Valid since: %s
sv:   Giltigt sedan: %s

en:   Version: #%d
sv:   Version: nr. %d

en: # got header %zu bytes:
    %s
sv: # fick huvud %zu byte:
    %s

en: %s (hostname='%s', errno=%d)
sv: %s (värdnamn=”%s”, errno=%d)

en: %s (hostname='%s', ip=%s, errno=%d)
sv: %s (värdnamn=”%s”, ip=%s, errno=%d)

en: %s not found (%d)
sv: %s finns inte (%d)

en: %s subprocess
sv: %s-underprocess

en: %s subprocess failed
sv: %s-underprocess misslyckades

en: %s subprocess got fatal signal %d
sv: %s-underprocess fick en ödesdiger signal %d

en: %s: Accepted illegal header option #%zu
sv: %s: Accepterade otillåtet huvudalternativ nr. %zu

en: %s: Certificate must be X.509
sv: %s: Certifikatet måste vara X.509

en: %s: Certificate verification error
sv: %s: Certifikatsverifikationsfel

en: %s: Error initializing X.509 certificate
sv: %s: Fel vid initiering av X.509-certifikat

en: %s: Expired signature
sv: %s: Utgången signatur

en: %s: Extra headers found in option #%zu
sv: %s: Extra huvuden funna i alternativ nr. %zu

en: %s: Failed to deinit networking (%d)
sv: %s: Misslyckades att avinitiera nätverket (%d)

en: %s: Failed to find option '%s' (using opt_compare())
sv: %s: Misslyckades att hitta alternativet ”%s” (enligt opt_compare())

en: %s: Failed to find option '%s' (using opt_compare_config())
sv: %s: Misslyckades att hitta alternativet ”%s” (enligt opt_compare_config())

en: %s: Failed to init networking (%d)
sv: %s: Misslyckades att initera nätverket (%d)

en: %s: Failed to malloc %zu bytes
sv: %s: Misslyckades att göra malloc på %zu byte

en: %s: Failed to parse bool long option #%zu (%d)
sv: %s: Misslyckades att tolka booleskt långt alternativ nr. %zu (=%d)

en: %s: Failed to parse bool short option #%zu (=%d)
sv: %s: Misslyckades att tolka booleskt kort alternativ nr. %zu (=%d)

en: %s: Failed to parse certificate: %s
sv: %s: Misslyckades att tolka certifikatet: %s

en: %s: Failed to parse certificate[%u]: %s
sv: %s: Misslyckades att tolka certifikat[%u]: %s

en: %s: Failed to parse header option #%zu
sv: %s: Misslyckades att tolka huvudalternativ nr. %zu

en: %s: Failed to parse string short option #%zu (=%s)
sv: %s: Misslyckades att tolka sträng kort alternativ nr. %zu (=%s)

en: %s: Failed to parse timeout long option #%zu (%d)
sv: %s: Misslyckades att tolka tidsgräns långt alternativ nr. %zu (=%d)

en: %s: Failed to parse timeout short option #%zu (=%d)
sv: %s: Misslyckades att tolka tidsgräns kort alternativ nr. %zu (=%d)

en: %s: Failed to read %llu bytes
sv: %s: Misslyckades att läsa %llu byte

en: %s: Failed to read, error %d
sv: %s: Misslyckades att läsa, fel %d

en: %s: Hash finalization failed: %s
sv: %s: Kontrollsummeavslutning misslyckades: %s

en: %s: Hash init failed for type '%s': %s
sv: %s: Kontrollsummeinitiering misslyckades för typen ”%s”: %s

en: %s: Hash update failed: %s
sv: %s: Kontrollsummeuppdatering misslyckades: %s

en: %s: Invalid signature
sv: %s: Felaktig signatur

en: %s: Key %s expired
sv: %s: Nyckeln %s har gått ut

en: %s: Key %s missing
sv: %s: Nyckeln %s saknas

en: %s: No certificate was found!
sv: %s: Inget certifikat hittades!

en: %s: Option not in order '%s' after '%s' (using opt_compare())
sv: %s: Alternativet ”%s” är inte i ordning efter ”%s” (enligt opt_compare())

en: %s: Option not in order '%s' after '%s' (using opt_compare_config())
sv: %s: Alternativet ”%s” är inte i ordning efter ”%s” (enligt opt_compare_config())

en: %s: Pubkey pinning mismatch!
sv: %s: Pin:ande av publik nyckel stämmer inte!

en: %s: The certificate could not be verified (0x%X).
sv: %s: Certifikatet kunde inte verifieras (0x%X).

en: %s: The certificate doesn't have a known issuer.
sv: %s: Certifikatet har inte en känd utgivare.

en: %s: The certificate has been revoked.
sv: %s: Certifikatet har återkallats.

en: %s: The certificate has expired.
sv: %s: Certifikatet har gått ut.

en: %s: The certificate is not trusted.
sv: %s: Certifikatet är inte betrott.

en: %s: The certificate is not yet activated.
sv: %s: Certifikatet är inte aktiverat ännu.

en: %s: The certificate signature is invalid.
sv: %s: Certifikatsignaturen är ogiltig.

en: %s: The certificate signer was not a CA.
sv: %s: Certifikatssigneraren var inte en CA.

en: %s: The certificate was signed using an insecure algorithm.
sv: %s: Certifikatet signerades med en osäker algoritm.

en: %s: The certificate's owner does not match hostname '%s'.
sv: %s: Certifikatets ägare matchar inte värdnmanet ”%s”.

en: %s: Unexpected hash len %zu > %zu
sv: %s: Oväntas kontrollsummelängd %zu > %zu

en: %s: Unhandled failure
sv: %s: Ej hanterat fel

en: %s: Unknown key %d (or value must not be an integer)
sv: %s: Okänd nyckel %d (eller värdet får inte vara ett heltal)

en: %s: Unknown option %d
sv: %s: Okänd flagga %d

en: %s: internal error: length mismatch %zu != %zd
sv: %s: internt fel: längden stämmer inte %zu ≠ %zd

en: *** OCSP next update is in the past!
sv: *** OCSP nästa uppdatering är i det förgångna!

en: *** OCSP response thisUpd is too old. Aborting.
sv: *** OCSP-svaret thusUpd är för gammalt. Avbryter.

en: ----
sv: ————

en: --convert-links and --convert-file-only cannot be used together, error
sv: --convert-links och --convert-file-only kan inte användas tillsammans, fel

en: ALPN offering could not be sent
sv: ALPN-erbjudande kunde inte skickas

en: Aborting handshake. Could not verify OCSP chain.
sv: Avbryter handskakningen. Kunde inte verifiera OCSP-kedjan.

en: Adding URL: %s
sv: Lägger till URL: %s

en: Address family for hostname not supported
sv: Adressfamiljen för värdnamnet stödjs inte

en: All requests done
sv: Alla begäran utförda

en: Anonymous authentication.
sv: Anonym autentisering.

en: Argument buffer too small
sv: Argumentbufferten är för liten

en: BASE '%.*s' not usable (missing absolute base URI)
sv: BASE ”%.*s” är inte användbar (saknad absolut bas-URI)

en: Bad checksum for '%s'
sv: Felaktig kontrollsumma för ”%s”

en: Bad value for ai_flags
sv: Felaktigt värde för ai_flags

en: Body too large: %zu instead of %zu bytes (%s)
sv: Kroppen för stor: %zu istället för %zu byte (%s)

en: Can't scan '%s' because no libz support enabled at compile time
sv: Kan inte skanna ”%s” för att inget stöd för libz aktiverades vid kompileringstillfället

en: Can't timestamp and not clobber old files at the same time
sv: Det går inte att tidsstämpla och skriva över gamla filer på samma gång

en: Cannot check the signature on a signature!
sv: Kan inte kontrollera signaturen på en signatur!

en: Cannot create pipe
sv: Kan inte skapa ett rör

en: Cannot create progress bar thread. Disabling progress bar.
sv: Kan inte skapa förloppsmätartråd. Avaktiverar förloppsmätare.

en: Cannot resolve BASE URI %.*s
sv: Det går inte att slå upp BASE URI %.*s

en: Cannot resolve URI '%s'
sv: Kan inte slå upp URI:n ”%s”

en: Cannot resolve relative URI %.*s
sv: Kan inte slå upp den relativa URI:n %.*s

en: Cannot resolve relative URI '%s'
sv: Kan inte slå upp en relativ URI ”%s”

en: Certificate Type: %s
sv: Certifikattyp: %s

en: Certificate check disabled. Peer's certificate will NOT be checked.
sv: Certifikatskontrollen avvaktiverad. Motpartens certifikat kommer INTE att kontrolleras.

en: Certificate error
sv: Certifikatfel

en: Certificate info [%u]:
sv: Certifikatinformation [%u]:

en: Checksum OK for '%s'
sv: Kontrollsumman OK för ”%s”

en: Chunk size overflow: %zX (%s)
sv: Spill för styckesstorleken: %zX (%s)

en: Cipher: %s
sv: Chiffer: %s

en: Config file recursion detected in %s
sv: Konfigurtionsfilsrekursion upptäckt i %s

en: Connect error
sv: Anslutningsfel

en: Continuing in background, pid %d.
sv: Fortsätter i bakgrunden, pid %d.

en: Continuing in background, pid %lu.
sv: Fortsätter i bakgrunden, pid %lu.

en: Convert non-ASCII encoding '%s' (%s) to UTF-8
sv: Konvertera icke-ASCII-kodning ”%s” (%s) till UTF-8

en: Cookie without name or assignment ignored
sv: Kaka utan namn eller tilldelning ignorerad

en: Could not complete TLS handshake: %s
sv: Kunde inte färdigställa TLS-handskakningen: %s

en: Could not compute certificate fingerprint for cert %u
sv: Kunde inte beräkna certifikatfingeravtrycket för certifikat %u

en: Could not compute time difference for nextUpd. Aborting.
sv: Kunde inte beräkna tidsskillnaden för nextUpd. Avbryter.

en: Could not compute time difference for thisUpd. Aborting.
sv: Kunde inte beräkna tidsskillnaden för thisUpd. Avbryter.

en: Could not get 'thisUpd' from OCSP response. Cannot check time.
sv: Kunde inte få ”thisUpd” från OCSP-svaret. Kan inte kontrollera tiden.

en: Could not get cached TLS session
sv: Kunde inte få cachad TLS-sesion

en: Could not get current time!
sv: Kunde inte få aktuell tid!

en: Could not get server's cert stack
sv: Kunde inte få serverns certifikatstack

en: Could not get user data to verify stapled OCSP.
sv: Kunde inte få användardata för att verifiera vidhäftat OCSP.

en: Could not initialize OpenSSL
sv: Kunde inte initiera OpenSSL

en: Could not load CA certificate from file '%s'
sv: Kunde inte läsa in CA-certifikat från filen ”%s”

en: Could not load CRL from '%s' (%d)
sv: Kunde inte läsa in CRL från ”%s” (%d)

en: Could not obtain OCSP response status
sv: Kunde inte få OCSP-svarsstatus

en: Could not obtain OCSP_BASICRESPONSE
sv: Kunde inte få OCSP_BASICRESPONSE

en: Could not parse OCSP single response
sv: Kunde inte tolka ett ensamt OCSP-svar

en: Could not set 'status_request' extension
sv: Kunde inte ställa in utökningen ”status_request”

en: Could not verify OCSP certificate chain
sv: Kunde inte verifiera OCSP-certifikatskedjan

en: Could not verify stapled OCSP response. Aborting.
sv: Kunde inte verifiera vidhäftat OCSP-svar. Avbryter.

en: Couldn't canonicalize %s. (Does the path exist?)
sv: Kunde inte kanonisera %s. (Finns sökvägen?)

en: Couldn't correct signature file!
sv: Kunde inte korrigera signaturfilen!

en: Couldn't determine base file to delete for failed verification
sv: Kan inte avgöra basfilen att ta bort för misslyckad verifikation

en: Couldn't specify gnupg homedir
sv: Kunde inte ange gnupg-hemkatalog

en: DANE verification failed for %s: %s
sv: DANE-verifieringen misslyckades för %s: %s

en: DANE verification print error for %s: %s
sv: DANE-verifieringsutskriftsfel för %s: %s

en: Decompress failed [host: %s - resource: %s]
sv: Dekomprimering misslyckades [värd: %s – resurs: %s]

en: Directory / file name clash - not saving '%s'
sv: Katalog- / filnamnskollision – sparar inte ”%s”

en: Disallowed Value for --no-download-attr: %s
sv: Otillåtet värde för --no-download-attr: %s

en: Downloaded: %d files, %s bytes, %d redirects, %d errors
sv: Hämtade: %d filer, %s byte, %d omdirigeringar, %d fel

en: ERROR
sv: FEL

en: ERROR: print_openssl_time: BIO_read failed
sv: FEL: print_openssl_time: BIO_read misslyckades

en: Empty progress type
sv: Tom förloppstyp

en: Ephemeral DH using prime of %d bits
sv: Efemär DH använder primtal med %d bitar

en: Ephemeral ECDH using curve %s
sv: Efemär ECDH använder kurva %s

en: Error during verification
sv: Fel under verifikation

en: Error in parsing XML
sv: Fel vid tolkning av XML

en: Error initializing spawn file actions for use-askpass: %d
sv: Fel vid initiering av spawn-file-actions för use-askpass: %d

en: Error parsing URL
sv: Fel vid tolkning av URL

en: Error reading response from command "%s %s": %s
sv: Fel när svaret lästes från kommandot ”%s %s”: %s

en: Error setting spawn file actions for use-askpass: %d
sv: Fel vid inställning av spawn-file-actions för use-askpass: %d

en: Error spawning %s: %d
sv: Fel vid start av %s: %d

en: Expected end-of-chunk not found (%s)
sv: Förväntat styckesslut inte funnet (%s)

en: Failed to allocate %zu bytes
sv: Misslyckades att allokera %zu byte

en: Failed to allocate %zu bytes (%s)
sv: Misslyckades att allokera %zu byte (%s)

en: Failed to allocate %zu bytes for XML parse buffer
sv: Misslyckades att allokera %zu byte för XML-tolkningsbufferten

en: Failed to allocate file name for cert '%s/%s'
sv: Misslyckades att allokera filnamnet för certifikatet ”%s/%s”

en: Failed to allocate nvs[%d]
sv: Misslyckades att allokera nvs[%d]

en: Failed to allocate resource[%zu]
sv: Misslyckades att allokera resource[%zu]

en: Failed to bind
sv: Misslyckades att binda

en: Failed to build checksum, assuming file to be OK
sv: Misslyckades att bygga kontrollsumman, antar att filen är OK

en: Failed to close gzip stream (%d)
sv: Misslyckades att stänga gzip-strömmen (%d)

en: Failed to connect
sv: Misslyckades att ansluta

en: Failed to connect: %s
sv: Misslyckades att ansluta: %s

en: Failed to convert chunk size '%.31s' (%s)
sv: Misslyckades att konvertera styckesstorleken ”%.31s” (%s)

en: Failed to convert non-ASCII encoding '%s' (%s) to UTF-8, skip parsing
sv: Misslyckades att konvertera icke-ASCII-kodning ”%s” (%s) till UTF-8, hoppar över tolkning

en: Failed to create '%s' (%d)
sv: Misslyckades att skapa ”%s” (%d)

en: Failed to create HTTP2 callbacks
sv: Misslyckades att skapa HTTP2-återanrop

en: Failed to create HTTP2 client session (%d)
sv: Misslyckades att skapa en HTTP2-klientsession (%d)

en: Failed to create WOLFSSL_CTX
sv: Misslyckades att skapa WOLFSSL_CTX

en: Failed to create WolfSSL session
sv: Misslyckades att skapa en WolfSSL-session

en: Failed to create Zstandard decompression
sv: Misslyckades att skapa Zstandard-dekomprimering

en: Failed to create lzip decompression
sv: Misslyckades att skapa lzip-dekomprimering

en: Failed to create lzip decompression: %d %s
sv: Misslyckades att skapa lzip-dekomprimering: %d %s

en: Failed to create pipe for STDERR on %s
sv: Misslyckades att skapa rör för STDFEL på %s

en: Failed to create pipe for STDIN on %s
sv: Misslyckades att skapa rör för STDIN på %s

en: Failed to create pipe for STDOUT on %s
sv: Misslyckades att skapa rör för STDUT på %s

en: Failed to create request buffer
sv: Misslyckades att skapa en buffert för begäran

en: Failed to create socket
sv: Misslyckades att skapa uttag

en: Failed to dup2(%d,%d) (%d)
sv: Misslyckades att dup2(%d,%d) (%d)

en: Failed to export pubkey: %s
sv: Misslyckades att exportera publik nyckel: %s

en: Failed to fork '%s'
sv: Misslyckades att grena av ”%s”

en: Failed to fork (%d)
sv: Misslyckades att grena (%d)

en: Failed to fstat %s
sv: Misslyckades att ta fstat %s

en: Failed to fsync errno=%d
sv: Misslyckades att göra fsync errno=%d

en: Failed to fwrite %zu bytes of data (%d)
sv: Misslyckades att fwrite %zu byte med data (%d)

en: Failed to get '%s' from hosts
sv: Misslyckades att få ”%s” från värdar

en: Failed to get socket flags
sv: Misslyckades att hämta uttagsflaggor

en: Failed to hash (%d)
sv: Misslyckades att beräkna kontrollsumma (%d)

en: Failed to import pubkey: %s
sv: Misslyckades att importera publik nyckel: %s

en: Failed to init Brotli decompression
sv: Misslyckade att initiera Brotli-dekomprimering

en: Failed to init DNS (%d)
sv: Misslyckades att initiera DNS (%d)

en: Failed to init DNS cache (%d)
sv: Misslyckades att initiera DNS-cachen (%d)

en: Failed to init LZMA decompression
sv: Misslyckades att initiera LZMA-dekomprimering

en: Failed to init Zstandard decompression: %s
sv: Misslyckades att initiera Zstandard-dekomprimering: %s

en: Failed to init bzip2 decompression
sv: Misslyckades att initiera bzip2-dekomprimering

en: Failed to init deflate decompression
sv: Misslyckades att initiera deflateringsdekomprimering

en: Failed to init gpgme context
sv: Misslyckades att initiera gpgme-kontext

en: Failed to init gzip decompression
sv: Misslyckades att initiera gzip-dekomprimering

en: Failed to init networking (%d)
sv: Misslyckades att initiera nätverket (%d)

en: Failed to load %s (%d)
sv: Misslyckades att läsa in %s (%d)

en: Failed to load CRL '%s': (%d)
sv: Misslyckades att läsa in CRL ”%s”: (%d)

en: Failed to load partial content from '%s' (errno=%d)
sv: Misslyckades att läsa in partiellt innehåll från ”%s” (errno=%d)

en: Failed to lock '%s' (%d)
sv: Misslyckades att låsa ”%s” (%d)

en: Failed to make directory '%s' (errno=%d)
sv: Misslyckades att skapa katalogen ”%s” (errno=%d)

en: Failed to open %s
sv: Misslyckades att öppna %s

en: Failed to open %s
sv: Misslyckades att öppna %s

en: Failed to open %s (%d): %s
sv: Misslyckades att öppna %s (%d): %s

en: Failed to open '%s' (%d)
sv: Misslyckades att öppna ”%s” (%d)

en: Failed to open '%s' (%d)
sv: Misslyckades att öppna ”%s” (%d)

en: Failed to open .netrc file '%s' (%d): %s
sv: Misslyckades att öppna .netrc-filen ”%s” (%d): %s

en: Failed to open file
sv: Misslyckades att öppna filen

en: Failed to open input file %s
sv: Misslyckades att öppna indatafilen %s

en: Failed to open tmpfile '%s' (%d)
sv: Misslyckades att öppna temporarfilen ”%s” (%d)

en: Failed to opendir %s
sv: Misslyckades att göra opendir %s

en: Failed to parse HSTS line: '%s'
sv: Misslyckades att tolka HSTS-raden: ”%s”

en: Failed to parse OCSP line: '%s'
sv: Misslyckades att tolka OCSP-rad: ”%s”

en: Failed to parse URI '%s'
sv: Misslyckades att tolka URI:n ”%s”

en: Failed to parse XML
sv: Misslyckades att tolka XML

en: Failed to parse date '%s'
sv: Misslyckades att tolka datumet ”%s”

en: Failed to parse last line in '%s'
sv: Misslyckades att tolka sista raden i ”%s”

en: Failed to parse: '%s'
sv: Misslyckades att tolka: ”%s”

en: Failed to prepare transcoding '%s' into '%s' (%d)
sv: Misslyckades att förbereda omkodning från ”%s” till ”%s” (%d)

en: Failed to re-init deflate/gzip decompression
sv: Misslyckades att initiera om deflate/gzip-dekomprimering

en: Failed to read %zd bytes (%d) (%s)
sv: Misslyckades att läsa %zd byte (%d) (%s)

en: Failed to read %zu bytes (hostname='%s', ip=%s, errno=%d)
sv: Misslyckades att läsa %zu byte (värdnamn=”%s”, ip=%s, errno=%d)

en: Failed to read HPKP data
sv: Misslyckades att läsa HPKP-data

en: Failed to read HSTS data
sv: Misslyckades att läsa HSTS-data

en: Failed to read OCSP fingerprints
sv: Misslyckades att läsa OCSP-fingeravtryck

en: Failed to read OCSP hosts
sv: Misslyckades att läsa OCSP-värdar

en: Failed to read TLS session data
sv: Misslyckades att läsa TLS-sessionsdata

en: Failed to read cookies
sv: Misslyckades att läsa kakor

en: Failed to read file to verify sig: %s
sv: Misslyckades att läsa filen för att verifiera signaturen: %s

en: Failed to read open '%s' (%d)
sv: Misslyckades att för läsning öppna ”%s” (%d)

en: Failed to redirect stderr to /dev/null.
sv: Misslyckades att omdirigera standard fel till /dev/null.

en: Failed to redirect stdin to /dev/null.
sv: Misslyckades att omdirigera standard in till /dev/null.

en: Failed to redirect stdout to /dev/null.
sv: Misslyckades att omdirigera standard ut till /dev/null.

en: Failed to rename %s to %s (%d)
sv: Misslyckades att byta namn på %s till %s (%d)

en: Failed to rename %s to %s (errno=%d)
sv: Misslyckades att byta namn på %s till %s (errno=%d)

en: Failed to rename '%s' (errno=%d)
sv: Misslyckades att byta namn på ”%s” (errno=%d)

en: Failed to rename '%s' to '%s' (%d)
sv: Misslycades att byta namn från ”%s” till ”%s” (%d)

en: Failed to resolve '%s' (%s)
sv: Misslyckades att slå upp ”%s” (%s)

en: Failed to resolve '%s:%d': %s
sv: Misslyckades att slå upp ”%s:%d”: %s

en: Failed to save extended attribute %s
sv: Misslyckades att spara utökade attribut %s

en: Failed to send %zu bytes (hostname='%s', ip=%s, errno=%d)
sv: Misslyckades att skicka %zu byte (värdnamn=”%s”, ip=%s, errno=%d)

en: Failed to set file date (%d)
sv: Misslyckades att sätta fildatum (%d)

en: Failed to set http proxies %s
sv: Misslyckades att ställa in http-proxyn %s

en: Failed to set https proxies %s
sv: Misslyckades att ställa in https-proxyn %s

en: Failed to set proxy exceptions %s
sv: Misslyckades att ställan in proxy-undantag %s

en: Failed to set socket option BINDTODEVICE
sv: Misslyckades att sätta uttagsflaggan BINDTODEVICE

en: Failed to set socket option NODELAY
sv: Misslyckades att sätta uttagsflaggan NODELAY

en: Failed to set socket option REUSEADDR
sv: Misslyckades att sätta uttagsflaggan REUSEADDR

en: Failed to set socket to non-blocking
sv: Misslyckades att sätta uttaget till icke blockerande

en: Failed to start downloader, error %d
sv: Misslyckades att starta hämtaren, fel %d

en: Failed to submit HTTP2 client settings (%d)
sv: Misslyckades att skicka HTTP2-klientinställningar (%d)

en: Failed to submit HTTP2 request
sv: Misslyckades att skicka en HTTP2-begäran

en: Failed to terminate HTTP2 session (%d)
sv: Misslyckades att avsluta HTTP2-sessionen (%d)

en: Failed to transcode '%s' string into '%s' (%d)
sv: Misslyckades att omkoda en ”%s”-sträng till ”%s” (%d)

en: Failed to truncate %s
     from %llu to %llu bytes
sv: Misslyckades att trunkera %s
     från %llu till %llu byte

en: Failed to uncompress Brotli stream (%u): %s
sv: Misslyckades att dekomprimera Brotli-strömmen (%u): %s

en: Failed to uncompress LZMA stream (%d)
sv: Misslyckades att dekomprimera LZMA-strömmen (%d)

en: Failed to uncompress Zstandard stream: %s
sv: Misslyckades att dekomprimera Zstandard-strömmen: %s

en: Failed to uncompress bzip2 stream (%d)
sv: Misslyckades att dekomprimera bzip2-strömmen (%d)

en: Failed to uncompress gzip stream (%d)
sv: Misslyckades att dekomprimera gzip-strömmen (%d)

en: Failed to uncompress lzip stream: %d %s
sv: Misslyckades att dekomprimera lzip-strömmen: %d %s

en: Failed to unlink '%s' (errno=%d)
sv: Misslyckades med att göra unlink av ”%s” (errno=%d)

en: Failed to wait for downloader #%d (%d %d)
sv: Misslyckades att vänta på hämtare nr. %d (%d %d)

en: Failed to write %zu bytes of data (%d)
sv: Misslyckades att skriva %zu byte med data (%d)

en: Failed to write HPKP file '%s'
sv: Misslyckades att skriva HPKP-filen ”%s”

en: Failed to write HSTS file '%s'
sv: Misslyckades att skriva HSTS-filen ”%s”

en: Failed to write TLS session file '%s'
sv: Misslyckades att skriva TLS-sessionsfil ”%s”

en: Failed to write cookie file '%s'
sv: Misslyckades att skriva kakfilen ”%s”

en: Failed to write file %s (%zd, errno=%d)
sv: Misslyckades att skriva filen %s (%zd, errno=%d)

en: Failed to write open %s (%d)
sv: Misslyckades att öppna %s för skrivning (%d)

en: Failed to write open '%s' (%d)
sv: Misslyckades att för skrivning öppna ”%s” (%d)

en: Failed to write to OCSP fingerprints to '%s'
sv: Misslyckades att skriva till OCSP-fingeravtryck till ”%s”

en: Failed to write to OCSP hosts to '%s'
sv: Misslyckades att skriva till OCSP-värdar till ”%s”

en: Failed to write/close '%s' (%d)
sv: Misslyckades att skriva/stänga ”%s” (%d)

en: File '%s' already there; not retrieving.
sv: Filen ”%s” är redan där; hämtar inte.

en: File '%s' not modified on server. Omitting download
sv: Filen ”%s” är inte ändrad på servern. Låter bli att hämta

en: File length %llu - remove job
sv: Fillängd %llu – tar bort jobb

en: File name for signature checking not assigned to job!
sv: Filnamnet för signaturkontroll inte tilldelad till jobbet!

en: Filename conversion disabled for '%s'
sv: Filnamnskonvertering avaktiverad för ”%s”

en: GPGME Failure
sv: GPGME-fel

en: GPGME verify failed!
sv: GPGME-verifikationen misslyckads!

en: General error
sv: Allmänt fel

en: GnuTLS requires the key and the cert to be of the same type.
sv: GnuTLS kräver att nyckeln och certifikatet är av samma typ.

en: GnuTLS: Failed to set priorities: %s
sv: GnuTLS: Misslyckades att sätta prioriteter: %s

en: GnuTLS: Failed to set session data: %s
sv: GnuTLS: Misslyckades att sätta sessionsdata: %s

en: GnuTLS: Unsupported default priority 'NULL': %s
sv: GnuTLS: Standardprioriteten ”NULL” stödjs inte: %s

en: GnuTLS: Unsupported priority string '%s': %s
sv: GnuTLS: Prioritetssträngen ”%s” stödjs inte: %s

en: Got a stapled OCSP response, but could not parse it. Aborting.
sv: Fick ett vidhäftat OCSP-svar, men kunde inte tolka det. Avbryter.

en: HPKP: could not parse host line '%s'
sv: HPKP: kunde inte tolka värdraden ”%s”

en: HPKP: could not parse pin line '%s'
sv: HPKP: kunde inte tolka pin-raden ”%s”

en: HSTS in effect for %s:%hu
sv: HSTS är i bruk för %s:%hu

en: HTTP response header not found
sv: HTTP-svarshuvud inte funnet

en: Handshake error
sv: Handskakningsfel

en: Host name check disabled. Server certificate's subject name will not be checked.
sv: Värdnamnskontroll avaktiverad. Servercertifikatets subjektsnamn kommer inte kontrolleras.

en: I/O error
sv: I/O-fel

en: Ignoring invalid header: %s
sv: Ignorerar felaktigt huvud: %s

en: Incomplete cookie entry: %s
sv: Ofullständig kakpost: %s

en: Internal error: Unexpected relative path: '%s'
sv: Internt fel: Oväntad relativ sökväg: ”%s”

en: Interrupted by a signal
sv: Avbruten av en signal

en: Invalid UTF-8 sequence not converted: '%s'
sv: Ogiltig UTF-8-sekvens inte konverterad: ”%s”

en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtreferens

en: Invalid boolean value '%s'
sv: Felaktigt booleskt värde ”%s”

en: Invalid byte specifier: %s
sv: Felaktig bytespecificerare: %s

en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt teckenklassnamn

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt sorteringstecken

en: Invalid content of \{\}
sv: Felaktigt innehåll i \{\}

en: Invalid file length %llu
sv: Felaktig fillängd %llu

en: Invalid option specifier: %s
sv: Felaktig flaggspecificerare: %s

en: Invalid preceding regular expression
sv: Felaktigt föregående reguljärt uttryck

en: Invalid range end
sv: Ogiltigt intervallslut

en: Invalid regular expression
sv: Felaktigt reguljärt uttryck

en: Invalid signature, signature file must have a sig extension
sv: Felaktig signatur, signatursfilen måste ha en sig-ändelse

en: Invalid time specifier in '%s'
sv: Felaktig tidsspecifikation i ”%s”

en: Invalid type specifier: %s
sv: Felaktig typspecificerare: %s

en: Invalid value
sv: Ogiltigt värde

en: Invalid value '%s'
sv: Felaktigt värde ”%s”

en: Invalid value for --download-attr: %s
sv: Felaktigt värde för --download-attr: %s

en: Just got %zu of %zu bytes (%s)
sv: Fig bara %zu av %zu byte (%s)

en: Key Exchange: %s
sv: Nyckelutbyte: %s

en: Lib for type %s not built
sv: Lib för typ %s är inte byggt

en: Link conversion disabled for '%s'
sv: Länkkonvertering avaktiverad för ”%s”

en: Memory allocation failure
sv: Minnesallokeringsfel

en: Memory exhausted
sv: Slut på minne

en: Mirror scheme not supported: '%s'
sv: Speglingsschemat stödjs inte: ”%s”

en: Missing TLS method
sv: Saknad TLS-metod

en: Missing URL/URI
sv: Saknad URL/URI

en: Missing argument for option '%s'
sv: Saknat argument för alternativet ”%s”

en: Missing argument(s) for option '-%c'
sv: Argument saknas till flaggan ”-%c”

en: Missing host/domain in URI '%s'
sv: Saknad värd/domän i URI:n ”%s”

en: Missing required type specifier
sv: Saknad nödvändig typspecificerare

en: Name or service not known
sv: Namn eller tjänst okänd

en: No CAs were found in '%s'
sv: Inga CA:n hittades i ”%s”

en: No address associated with hostname
sv: Ingen adress associerad med värdnamnet

en: No certificates or keys were found
sv: Inga certifikat eller nycklar hittades

en: No download mirrors found
sv: Inga speglar att hämta ifrån hittade

en: No download mirrors found - remove job
sv: Inga hämtningsspeglar funna – tar bort jobb

en: No match
sv: Ingen matchning

en: No memory
sv: Inget minne

en: No previous regular expression
sv: Inget tidigare reguljärt uttryck

en: No value in header (ignoring): %s
sv: Inget värde i huvudet (ignorerar): %s

en: Non-recoverable failure in name resolution
sv: Ej reparabelt fel i namnuppslagning

en: Not scanning '%s' (known ETag)
sv: Skannar inte ”%s” (känd ETag)

en: Nothing to do - goodbye
sv: Inget att göra – adjö

en: OCSP nonce does not match
sv: OCSP-nonce matchar inte

en: OpenSSL: Could not load certificates from default paths. Falling back to '%s'.
sv: OpenSSL: Kunde inte läsa in certifikat från standardsökvägar. Faller tillbaka på ”%s”.

en: OpenSSL: Could not obtain cert store
sv: OpenSSL: Kunde inte hämta certifikatslagret

en: OpenSSL: Could not open directory '%s'. No certificates were loaded.
sv: OpenSSL: Kunde inte öppna katalogen ”%s”. Inga certifikat lästes in.

en: OpenSSL: Could not parse cached session data.
sv: OpenSSL: Kunde inte tolka cachade sessionsdata.

en: OpenSSL: Could not set session data.
sv: OpenSSL: Kunde inte ställa in sessionsdata.

en: OpenSSL: Invalid priority string '%s'
sv: OpenSSL: Felaktig prioritetssträng ”%s”

en: OpenSSL: No certificates could be loaded from directory '%s'
sv: OpenSSL: Inga certifikat kunde läsas in från katalogen ”%s”

en: OpenSSL: TLS 1.3 is not supported by your OpenSSL version. Will use TLS 1.2 instead.
sv: OpenSSL: TLS 1.3 stödjs inte av din OpenSSL-version. Kommer använda TLS 1.2 istället.

en: Option '%s' doesn't allow an argument
sv: Alternativet ”%s” tar inte något argument

en: Option 'no-%s' doesn't allow an argument
sv: Alternativet ”no-%s” tar inte något argument

en: Options for %s:
sv: Alternativ för %s:

en: Output will be written to %s.
sv: Utdata kommer skrivas till %s.

en: PSK authentication. Connected as '%s'
sv: PSK-autentisering. Ansluten som ”%s”

en: PSK authentication. PSK hint '%s'
sv: PSK-autentisering. PSK-tips ”%s”

en: Parameter string not correctly encoded
sv: Parametersträng inte korrekt kodad

en: Password for user "%s":
sv: Lösenord för användaren ”%s”:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Piece %d/%d not OK - requeuing
sv: Del %d/%d är inte OK – köar om

en: Piling up error '%s' over error '%s'
sv: Staplar upp fel ”%s” ovanpå fel ”%s”

en: Plugin '%s' failed to load: %s
sv: Insticksmodulen ”%s” misslyckades att ladda: %s

en: Plugin '%s' failed to load: %s
sv: Insticksmodulen ”%s” kunde inte laddas: %s

en: Premature end of regular expression
sv: Förtida filslut i reguljärt uttryck

en: Processing request in progress
sv: Bearbetar pågående begäran

en: Progress type '%s' ignored. It is not implemented yet
sv: Förloppstypen ”%s” ignorerad. Den är inte implementerad ännu

en: Protocol: %s
sv: Protokoll: %s

en: Proxy connection failed with: %s
sv: Proxy-förbindelsen misslyckades med: %s

en: Public key pinning mismatch
sv: Pin:ade publika nycklar stämmer inte

en: Quota of %lld bytes reached - stopping.
sv: Kvot på %lld byte uppnåd – slutar.

en: Regular expression too big
sv: Reguljärt uttryck är för stort

en: Request canceled
sv: Begäran annullerad

en: Request not canceled
sv: Begäran inte annullerad

en: SNI could not be sent
sv: SNI kunde inte skickas

en: SRP session with username %s
sv: SRP-session med användarnamnet %s

en: Saving ']8;;file://%s%s\%s]8;;\'
sv: Sparar ”]8;;file://%s%s\%s]8;;\”

en: Saving '%s'
sv: Sparar ”%s”

en: Servname not supported for ai_socktype
sv: Servname stödjs inte för ai_socktype

en: Should not have remaining extensions!
sv: Skall inte ha återstående ändelser!

en: Signature for file %s successfully verified
sv: Signaturen för filen %s lyckosamt verifierad

en: Specifying both --start-pos and --continue is not recommended; --continue will be disabled
sv: Att ange både --start-pos och --continue rekommenderas inte; --continue kommer avaktiveras

en: Success
sv: Lyckas

en: System error
sv: Systemfel

en: TLS False Start requested but libwget built with insufficient GnuTLS version
sv: TLS falsk start begärd men libwget är byggd med otillräcklig GnuTLS-version

en: TLS read error: %s
sv: TLS-läsfel: %s

en: TLS write error: %s
sv: TLS-skrivfel: %s

en: TLS/IA session
sv: TLS/IA-session

en: Take manually care for '%s'
sv: Ta manuellt hand om ”%s”

en: Temporary failure in name resolution
sv: Temporärt fel i namnuppslagning

en: The file is already fully retrieved; nothing to do.
sv: Filen är redan helt hämtad; inget att göra.

en: The sizes do not match (local %lld, remote %zu) -- retrieving
sv: Storlekarna stämmer inte (lokal %lld, fjärr %zu) — hämtar

en: Timeout
sv: Tiden gick ut

en: Trailing backslash
sv: Avslutande bakstreck

en: Transport authentication failure
sv: Transportautentiseringsfel

en: URI content encoding = '%s'
sv: URI:ns innehållskodning = ”%s”

en: URI content encoding = '%s' (%s)
sv: URI:ns innehållskodning = ”%s” (%s)

en: URI scheme not supported: '%s'
sv: URI-schemat stödjs inte: ”%s”

en: URL '%.*s' not followed (action/formaction attribute)
sv: URL:en ”%.*s” följs inte (action-/formaction-attribut)

en: URL '%.*s' not followed (already known)
sv: URL:en ”%.*s” följs inte (redan känd)

en: URL '%.*s' not followed (conversion failed)
sv: URL:en ”%.*s” följs inte (konverteringen misslyckades)

en: URL '%.*s' not followed (missing base URI)
sv: URL:en ”%.*s” följs inte (saknad bas-URI)

en: URL '%.*s' not followed (not matching sitemap location)
sv: URL:en ”%.*s” följs inte (matchar inte sitemap-platsen)

en: URL '%.*s' not followed (page requisites + level)
sv: URL:en ”%.*s” följs inte (sidbegäranden + nivå)

en: URL '%s' not followed (%s)
sv: URL:en ”%s” följs inte (%s)

en: URL '%s' not followed (disallowed by robots.txt)
sv: URL:en ”%s” följs inte (otillåtet av robots.txt)

en: URL '%s' not followed (https-only requested)
sv: URL:en ”%s” följs inte (endast https begärt)

en: URL '%s' not followed (parent ascending not allowed)
sv: URL:en ”%s” följs inte (att gå ovanför föräldern tillåts inte)

en: URL '%s' not followed (unsupported scheme)
sv: URL:en ”%s” följs inte (schema som inte stödjs)

en: URL '%s' not requested (file already exists)
sv: URL:en ”%s” begärs inte (filen finns redan)

en: Unhandled action %d
sv: Ej hanterad åtgärd %d

en: Unknown address family '%s'
sv: Okänd adressfamilj ”%s”

en: Unknown cert type '%s'
sv: Okänd certifikatstyp ”%s”

en: Unknown config key %d (or value must not be a string)
sv: Okänd konfigurationsnyckel %d (eller värdet får inte vara en sträng)

en: Unknown config key %d (or value must not be an integer)
sv: Okänd konfigurationsnyckel %d (eller värdet får inte vara ett heltal)

en: Unknown config key %d (or value must not be an object)
sv: Okänd konfigurationsnyckel %d (eller värdet får inte vara ett objekt)

en: Unknown configuration key %d (maybe this config value should be of another type?)
sv: Okänd konfigurationsnyckel %d (kanske detta konfigurationsvärde skulle vara av en annan typ?)

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown hash type '%s'
sv: Okänd kontrollsummetyp ”%s”

en: Unknown option %d
sv: Okänt alternativ %d

en: Unknown option '%s'
sv: Okänt alternativ ”%s”

en: Unknown option '-%c'
sv: Okänd flagga ”-%c”

en: Unknown option '-n%c'
sv: Okänd flagga ”-n%c”

en: Unknown progress type '%s'
sv: Okänd förloppstyp ”%s”

en: Unknown restrict-file-name type '%s'
sv: Okänd restrict-file-name-typ ”%s”

en: Unknown stats format '%s'
sv: Okänt statistikformat ”%s”

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: Unknown token after @charset: %d
sv: Okänd symbol efter @charset: %d

en: Unmatched ( or \(
sv: Ensam ( eller \(

en: Unmatched ) or \)
sv: Ensam ) eller \)

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
sv: Ensam [, [^, [:, [. eller [=

en: Unmatched \{
sv: Ensam \{

en: Unsuccessful OCSP response
sv: Misslyckat OCSP-svar

en: Unsupported algorithm '%s'.
sv: Algoritmen ”%s” stödjs inte.

en: Unsupported credential type %d.
sv: Kreditivtypen %d stödjs inte.

en: Unsupported function
sv: Ej stödd funktion

en: Unsupported protocol type for content: %s
sv: Ej stödd protokolltyp för innehållet: %s

en: Unsupported quality of protection '%s'.
sv: Ej stödd skyddskvalitet ”%s”.

en: Unsupported regex type '%s'
sv: Reguljäruttryckstypen ”%s” stödjs inte.

en: Unsupported socket option BINDTODEVICE
sv: Ej stödd uttagsflagga BINDTODEVICE

en: Value out of range (0-65535): %s
sv: Värdet är utanför intervallet (0-65535): %s

en: WARNING
sv: VARNING

en: WARNING: OCSP is not available in this version of GnuTLS.
sv: VARNING: OCSP är inte tillgängligt in denna version av GnuTLS.

en: WARNING: Size of %s changed from %lld to %lld while reading. This may lead to unwanted results !
sv: VARNING: storleken på %s ändrades från %lld till %lld under läsning. Detta kan leda till oönskade resultat!

en: WARNING: The certificate's (stapled) OCSP status is invalid
sv: VARNING: Certifikatets (vidhäftade) OCSP-status är ogiltig

en: WARNING: timestamping and chunk-size only work together without If-Modified-Since
sv: VARNING: tidsstämpling och styckesstorlek fungerar bara tillsammans utan If-Modified-Since

en: WARNING: timestamping does nothing in combination with -O
sv: VARNING: tidsstämpling gör inget i kombination med -O

en: WARNING: timestamping does nothing in combination with spider
sv: VARNING: tidsstämpling gör inget i kombination med spindeln

en: Wget2 built without thread support. Disabling progress report
sv: Wget2 byggd utan trådstöd. Avaktiverar förloppsrapporten

en: WolfSSL: Failed to set ciphers '%s'
sv: WolfSSL: Misslyckades att sätta chiffer ”%s”

en: _open_osfhandle failed
sv: _open_osfhandle misslyckades

en: ai_family not supported
sv: ai_family stödjs inte

en: ai_socktype not supported
sv: ai_socktype stödjs inte

en: cannot create pipe
sv: kan inte skapa ett rör

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
sv: kan inte återställa fb %d: dup2 misslyckades

en: convert %s %s %s
sv: konvertera %s %s %s

en: default, encoding not specified
sv: standard, kodningen inte angiven

en: domain explicitly excluded
sv: domänen uttryckligen utesluten

en: failed to connect TLS (%d): %s
sv: misslyckades att ansluta TLS (%d): %s

en: failed to return to initial working directory
sv: misslyckades att återgå till den ursprungliga arbetskatalogen

en: fake_fork() failed
sv: fake_fork() misslyckades

en: fake_fork_child() failed
sv: fake_fork_child() misslyckades

en: found %d sitemap url(s) (base=%s)
sv: hittade %d sitemap-url:ar (bas=%s)

en: found %d url(s) (base=%s)
sv: hittade %d url:ar (bas=%s)

en: libwget has been built without TLS support
sv: libwget har byggts utan TLS-stöd

en: memory exhausted
sv: slut på minne

en: missing ip/host/domain
sv: saknad ip/värd/domän

en: no host-spanning requested
sv: att inte spänna över värdar begärt

en: no-verify-sig cannot take additional arguments
sv: no-verify-sig kan inte ta ytterligare argument

en: not requesting '%s'. (Plugin Verdict)
sv: begär inte ”%s”. (Insticksmodulsbeslut)

en: set by BOM
sv: satt av BOM

en: set by document
sv: satt av dokumentet

en: set by server response
sv: satt av serversvaret

en: set by user
sv: satt av användaren

en: toASCII failed (%d): %s
sv: toASCII misslyckades (%d): %s

en: toASCII not available: '%s'
sv: toASCII är inte tillgängligt: ”%s”

en: toASCII(%s) failed (%d): %s
sv: toASCII(%s) misslyckades (%d): %s

en: unable to record current working directory
sv: kan inte notera aktuell arbetskatalog

en: ~/.wget2rc is deprecated. Please move it to %s/wget2rc
sv: ~/.wget2rc är föråldrad den till %s/wget2rc
