gftp - en to tr translation catalogue (577 entries)

en:   Cancel
tr:   İptal

en:   Close
tr:   Kapat

en:   No
tr:   Hayır

en:   Stop
tr:   Dur

en:   Yes
tr:   Evet

en: %d%% complete, %02d:%02d:%02d est. time remaining. (File %ld of %ld)
tr: %d%% bitti, tahmini kalan süre %02d:%02d:%02d. (Dosya: %ld/%ld)

en: %d: Close
tr: %d: Kapat

en: %d: File attributes
tr: %d: Dosya özellikleri

en: %d: Make directory %s
tr: %d: Dizin oluştur %s

en: %d: Open %s
tr: %d: %s'i Aç

en: %d: Open Directory %s
tr: %d: Dizin Aç %s

en: %d: Protocol Initialization
tr: %d: Protokol Yüklenemesi

en: %d: Protocol version %d
tr: %d: Protokol versiyonu %d

en: %d: Read Directory
tr: %d: Dizini Oku

en: %d: Realpath %s
tr: %d: Gerçek yok %s

en: %d: Remove directory %s
tr: %d: %s dizinini kaldır

en: %d: Remove file %s
tr: %d Dosyayı kaldır %s

en: %d: Stat %s
tr: %d: Durum %s

en: %s
    Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Official Homepage: http://www.gftp.org/
tr: %s
    Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>
    Resmi Ev Sayfası: http://www.gftp.org/

en: %s already exists. (%s source size, %s destination size):
    (o)verwrite, (r)esume, (s)kip, (O)verwrite All, (R)esume All, (S)kip All: (%c)
tr: %s zaten mevcut. (kaynak boyutu %s, hedef boyutu %s):
    (o) üzerine yaz, (r) devam et, (s) atla, (O) Tümünün Üzerine Yaz, (R) Tümüne Devam Et, (S) Tümünü Atla: (%c)

en: %s: Not connected to a remote site
tr: %s: Uzak makinaya bağlantı yapılmadı

en: %s: Please hit the stop button first to do anything else
tr: %s: Herhangi bir işlem yapmadan önce dur düğmesine tıklayın

en: %s: This feature is not available using this protocol
tr: %s: Bu özellik kullanılan protokol ile uyumsuzdur

en: %s: You must have at least one item selected
tr: %s: En az tek öğe seçmelisiniz

en: %s: You must only have one item selected
tr: %s: Sadece tek öğe seçmelisiniz

en: (yes/no)?
tr: (evet/hayır)?

en: /Bookmarks/Add _Bookmark
tr: /Yer İmleri/Yer İmi _Ekle

en: /Bookmarks/Edit Bookmarks
tr: /Yer İmleri/Yer İmlerini _Düzenle

en: /Bookmarks/sep
tr: /Yer İmleri/sep

en: /Bookmarks/tearoff
tr: /Yer İmleri/tearoff

en: /FTP/Window _1
tr: /FTP/Pencere _1

en: /FTP/Window _2
tr: /FTP/Pencere _2

en: /FTP/_Binary
tr: /FTP/_İkili

en: /FTP/_Preferences...
tr: /FTP/_Tercihler...

en: /FTP/_Quit
tr: /FTP/Çı_k

en: /File/New _Folder...
tr: /Dosya/Yeni _Klasör...

en: /File/New _Item...
tr: /Dosya/Yeni _Öğe...

en: /File/_Close
tr: /Dosya/_Kapat

en: /File/_Delete
tr: /Dosya/_Sil

en: /File/_Properties...
tr: /Dosya/_Özellikler...

en: /File/sep
tr: /Dosya/sep

en: /File/tearoff
tr: /Dosya/tearoff

en: /Help
tr: /Yardım

en: /Help/_About
tr: /Yardım/_Hakkında

en: /Help/tearoff
tr: /Yardım/tearoff

en: /L_og
tr: /G_ünlük

en: /Local/Change _Filespec...
tr: /Yerel/_Dosya Türünü Değiştir...

en: /Local/D_isconnect
tr: /Yerel/Bağlantıyı _Kes

en: /Local/Deselect All
tr: /Yerel/Hiçbirini Seçme

en: /Local/Rena_me...
tr: /Yerel/Yeniden _Adlandır...

en: /Local/Save Directory Listing...
tr: /Yerel/Dizin Listesini Kaydet...

en: /Local/Select All Files
tr: /Yerel/Tüm Dosyaları Seç

en: /Local/Select _All
tr: /Yerel/_Tümünü Seç

en: /Local/Send SITE Command...
tr: /Yerel/SITE Komutunu Gönder...

en: /Local/_Change Directory
tr: /Yerel/_Dizin Değiştir

en: /Local/_Delete...
tr: /Yerel/_Sil...

en: /Local/_Edit...
tr: /Yerel/_Düzenle...

en: /Local/_New Folder...
tr: /Yerel/_Yeni Klasör...

en: /Local/_Open Location...
tr: /Yerel/_Konumu Aç...

en: /Local/_Permissions...
tr: /Yerel/_İzinler...

en: /Local/_Refresh
tr: /Yerel/_Tazele

en: /Local/_Show selected
tr: /Yerel/_Seçileni Göster

en: /Local/_View...
tr: /Yerel/_Görünüm...

en: /Local/sep
tr: /Yerel/sep

en: /Local/tearoff
tr: /Yerel/tearoff

en: /Log/_Clear
tr: /Günlük/_Temizle

en: /Log/_Save...
tr: /Günlük/_Kaydet...

en: /Log/_View
tr: /Günlük/_Görüntüle

en: /Log/tearoff
tr: /Günlük/tearoff

en: /Remote/Change _Filespec...
tr: /Uzak/Dosya Türünü _Değiştir...

en: /Remote/D_isconnect
tr: /Uzak/Bağlantıyı _Kes

en: /Remote/Deselect All
tr: /Uzak/Hiçbirini Seçme

en: /Remote/Rena_me...
tr: /Uzak/Yeniden Adla_ndır...

en: /Remote/Save Directory Listing...
tr: /Uzak/Dizin Listesini Kaydet...

en: /Remote/Select All Files
tr: /Uzak/Tüm Dosyaları Seç

en: /Remote/Select _All
tr: /Uzak/Tümünü _Seç

en: /Remote/Send SITE Command...
tr: /Uzak/SITE Komutu Gönder...

en: /Remote/_Change Directory
tr: /Uzak/Dizin _Değiştir

en: /Remote/_Delete...
tr: /Uzak/_Sil...

en: /Remote/_Edit...
tr: /Uzak/Düz_enle...

en: /Remote/_New Folder...
tr: /Uzak/Ye_ni Klasör...

en: /Remote/_Open Location...
tr: /Uzak/_Konumu Aç...

en: /Remote/_Permissions...
tr: /Uzak/_İzinler...

en: /Remote/_Refresh
tr: /Uzak/_Tazele

en: /Remote/_Show selected
tr: /Uzak/Seçileni _Göster

en: /Remote/_View...
tr: /Uzak/_Görünüm...

en: /Remote/sep
tr: /Uzak/sep

en: /Remote/tearoff
tr: /Uzak/tearoff

en: /Tool_s
tr: /_Araçlar

en: /Tools/C_ompare Windows
tr: /Araçlar/Pencereleri _Karşılaştır

en: /Tools/_Clear Cache
tr: /Araçlar/_Önbelleği Temizle

en: /Tools/tearoff
tr: /Araçlar/tearoff

en: /Transfer/Move File _Down
tr: /Aktarım/Dosyayı _Aşağı Taşı

en: /Transfer/Move File _Up
tr: /Aktarım/Dosyayı _Yukarı Taşı

en: /Transfer/Skip _Current File
tr: /Aktarım/Bu _Dosyayı Atla

en: /Transfer/St_op
tr: /Aktarım/D_urdur

en: /Transfer/_Put Files
tr: /Aktarım/_Dosyaları Gönder (Put)

en: /Transfer/_Remove File
tr: /Aktarım/Dosyayı _Kaldır

en: /Transfer/_Retrieve Files
tr: /Aktarım/Dosyaları _Al

en: /Transfer/_Start
tr: /Aktarım/_Başlat

en: /Transfer/sep
tr: /Aktarım/sep

en: /Transfer/tearoff
tr: /Aktarım/tearoff

en: /_Bookmarks
tr: /_Yer İmleri

en: /_File
tr: /_Dosya

en: /_Local
tr: /_Yerel

en: /_Remote
tr: /_Uzak

en: /_Transfer
tr: /_Aktarım

en: <unknown>
tr: <bilinmiyor>

en: About
tr: Hakkında

en: About gFTP
tr: gFTP Hakkında

en: Account:
tr: Hesap:

en: Action
tr: İşlem

en: Add
tr: Ekle

en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

en: Add Bookmark: Cannot add bookmark %s because that name already exists
tr: Yer İmi Ekle: %s yer imi eklenemedi, çünkü zaten var

en: Add Bookmark: You must enter a hostname
tr: Yer İmi Ekle: Bir makina adı belirtmelisiniz

en: Add Bookmark: You must enter a name for the bookmark
tr: Yer İmi Ekle: Yer imi için bir isim vermelisiniz

en: Add Host
tr: Makina Ekle

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Allow entering manual commands in the GUI (functions like the text port)
tr: GKA'da elle komut girilmesine izin ver (metin taşıma gibi işlevler)

en: Allow manual commands in GUI
tr: Grafik Kullanıcı Arabiriminde (GKA) elle girilen komutlara izin ver

en: Append file transfers
tr: Dosya translferlerini üzerine ekle

en: Append new file transfers onto existing ones
tr: Yeni dosya transferlerini daha öncekilerin üzerine ekle

en: Apply
tr: Uygula

en: Are you sure you want to delete these %ld directories
tr: Bu %ld dizini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete these %ld files
tr: Bu %ld dosyayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete these %ld files and %ld directories
tr: %ld dosya ve %ld dizini silmek istiyor musunuz?

en: Are you sure you want to erase the bookmark
    %s and all its children?
tr: %s yer imini ve bütün alt öğelerini
    silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Attribs
tr: Özellikler

en: Automatically connect to the remote server when the application is started.
tr: Uygulama başladığında uzaktaki sunucuya otomatik olarak bağlan.

en: Automatically start the file transfers when they get queued
tr: Dosyalar kuyruğa eklendiği zaman, aktarımı otomatik olarak başla

en: Available options: cache
tr: Kullanılabilir özellikler: önbellek

en: Bad message
tr: Kötü mesaj

en: Bookmark
tr: Yer imi

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Bookmarks Error: The bookmark entry %s does not have a hostname
tr: Yer İmi Hatası: %s yer iminin makine adı yok

en: Bookmarks file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten
tr: gFTP için yer imleri dosyası. Telif Hakkı (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Uyarı: Bu dosyaya ekleyeceğiniz tüm yorumların üzerine yazılacaktır.

en: Cache TTL:
tr: Önbellek TTL:

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot accept connection from server: %s
tr: Sunucudan gelen bağlantı kabul edilemedi: %s

en: Cannot bind a port: %s
tr: Porta erişim yapılamadı: %s

en: Cannot connect to %s: %s
tr: %s makinasına bağlantı kurulamadı: %s

en: Cannot create a data connection: %s
tr: Veri bağlantısı kurulamadı: %s

en: Cannot create a socket pair: %s
tr: Bir soket çifti yaratılamadı: %s

en: Cannot find an IP address in PASV response '%s'
tr: PASV cevabında IP adresi bulunamadı '%s'

en: Cannot find the license agreement file COPYING. Please make sure it is in either %s or in %s
tr: COPYING dosyası bulunamadı. %s ya da %s içinde bulunduğuna emin olun.

en: Cannot fork another process: %s
tr: Başka süreç yaratılamıyor: %s

en: Cannot get address of local socket: %s
tr: Yerel yuva (soket) adresi alınamıyor: %s

en: Cannot get peer certificate
tr: Paylaşımcı sertifikası alınamıyor

en: Cannot get socket flags: %s
tr: Soket yaratılamadı: %s

en: Cannot get socket name: %s
tr: Soket adı alınamadı: %s

en: Cannot initialize the OpenSSL library
tr: OpenSSL kütüphanesi ilklendirilemiyor

en: Cannot listen on port %d: %s
tr: Port %d dinlemedi: %s

en: Cannot look up hostname %s: %s
tr: %s makinası bulunamadı: %s

en: Cannot look up service name %s/tcp. Please check your services file
tr: %s/tcp hizmet adı aranamıyor. Lütfen hizmetler dosyanızı kontrol edin

en: Cannot open controlling terminal %s
tr: Kontrol uçbirimi %s açılamıyor

en: Cannot open master pty %s: %s
tr: pty %s açılamadı: %s

en: Cannot retrieve file %s
tr: %s dosyası alınamıyor

en: Cannot set socket to non-blocking: %s
tr: Soket yaratılamadı: %s

en: Change
tr: Değiştir

en: Change Filespec
tr: Dosya Tipini Değiştir

en: Change Filespec: Operation canceled...you must enter a string
tr: Dosya tipini değiştir: İşlem iptal edildi... Bir değer girmeniz gerekli

en: Changes the local working directory
tr: Yerel çalışma dizinini değiştirir

en: Changes the permissions of a local file
tr: Yerel bir dosyanın haklarını değiştirir

en: Changes the permissions of a remote file
tr: Uzaktaki dosyanın haklarını değiştirir

en: Changes the remote working directory
tr: Uzaktaki çalışma dizinini değiştirir

en: Child %d returned successfully
tr: %d başarıyla alındı

en: Clear the directory cache
tr: Dizin önbelleğini temizle

en: Command:
tr: Komut:

en: Compare Windows
tr: Pencereleri Karşılaştır

en: Config file for gFTP. Copyright (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Warning: Any comments that you add to this file WILL be overwritten. If a entry has a (*) in it's comment, you can't change it inside gFTP
tr: gFTP için yapılandırma dosyası. Telif Hakkı (C) 1998-2007 Brian Masney <masneyb@gftp.org>. Uyarı: Bu dosyaya ekleyeceğiniz herhangi bir yorumun üzerine yazılacaktır. Eğer bir girdinin yorumunda (*) varsa gFTP içinden değiştiremezsiniz

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connect retries:
tr: Bağlantı tekrarları:

en: Connect to remote server on startup
tr: Başlangıçta uzaktaki sunucuya bağlan

en: Connect to the site specified in the host entry. If the host entry is blank, then a dialog is presented that will allow you to enter a URL.
tr: Makine girdisinde belirtilen siteye bağlan. Eğer makine girdisi boş ise URL girebileceğiniz bir iletişim penceresi açılacaktır.

en: Connected to %s:%d
tr: %s makinasına bağlantı kuruldu:%d

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Connection lost
tr: Bağlantı koptu

en: Connection to %s timed out
tr: %s bağlantısı zaman aşımına uğradı

en: Corrupted file listing from FSP server %s
tr: %s FSP sunucusundan bozulmuş dosya listelemesi

en: Could not change directory to %s
tr: Dizin %s'e değiştirilemedi

en: Could not change local directory to %s: %s
tr: Yerel dizin %s'e değiştirilemedi: %s

en: Could not download %s from %s
tr: %s dosyası %s'den alınamadı

en: Could not get FSP directory listing %s: %s
tr: FSP dizin listelemesi %s alınamadı: %s

en: Could not get current working directory: %s
tr: Çalışma dizini bulunamıyor: %s

en: Could not get local directory listing %s: %s
tr: Yerel dizin %s listesi alınamadı: %s

en: Creates a local directory
tr: Yerel bir dizin oluşturur

en: Creates a remote directory
tr: Uzakta bir dizin oluşturur

en: Custom
tr: Özel

en: Date
tr: Tarih

en: Default Protocol:
tr: Öntanımlı İletişim Kuralı:

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Bookmark
tr: Yer İmini Sil

en: Delete Files/Directories
tr: Dosyaları/Dizinleri Sil

en: Description:
tr: Tanım:

en: Deselect All
tr: Hiçbirisini Seçme

en: Did you do a make install?
tr: Bir kurulum yaptınız mı?

en: Disconnect from the remote server
tr: Uzak sunucuyla bağlantıyı kes

en: Disconnecting from site %s
tr: %s adresiyle bağlantı kesiliyor

en: Disconnects from the remote site
tr: Bağlantıyı kapatır

en: Do one transfer at a time
tr: Bir seferde bir dosya iletimi

en: Do only one transfer at a time?
tr: Bir seferde sadece bir dosya mı taşınsın?

en: Do you want to use HTTP/1.1 or HTTP/1.0
tr: HTTP/1.1 ya da HTTP/1.0 kullanmak istiyor musunuz?

en: Domain
tr: Etki Alanı

en: Downloads remote file(s)
tr: Dosyaları indirir

en: Drag-N-Drop
tr: Sürükle-Bırak

en: ERROR: The host in the SSL certificate (%s) does not match the host that we connected to (%s). Aborting connection.
tr: HATA: SSL sertifikasındaki makine (%s) bağlanmış olduğumuz makine (%s) ile eşleşmiyor. Bağlantı iptal ediliyor.

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Bookmarks
tr: Yer İmlerini Düzenle

en: Edit Entry
tr: Girdiyi Düzenle

en: Edit File
tr: Dosyayı Düzenle

en: Edit Host
tr: Makinayı Düzenle

en: Edit program:
tr: Programı düzenle:

en: Edit: %s is a directory. Cannot edit it.
tr: Düzenle: %s bir dizindir. Düzenlenemez.

en: Edit: You must specify an editor in the options dialog
tr: Görüntüle: Seçenekler bölümünde bir düzenleyici belirtmelisiniz.

en: Email address:
tr: E-posta adresi:

en: Enable IPv6 support
tr: IPv6 desteğini etkinleştir

en: Enter PASSCODE:
tr: PASSCODE Girin:

en: Enter Password
tr: Parolayı Girin

en: Enter SecurID Password:
tr: SecurID  Parolasını Girin:

en: Enter Username
tr: Kullanıcı Adını Girin

en: Enter a URL to connect to
tr: Bağlanmak için bir URL girin

en: Enter name of directory to create
tr: Oluşturulacak dizinin adını girin

en: Enter passphrase for RSA key
tr: RSA anahtarının parolasını girin

en: Enter passphrase for key '
tr: Anahtar için bir parola girin '

en: Enter site-specific command
tr: Uzaktaki sistemde çalıştırılacak komutu girin

en: Enter the name of the bookmark you want to add
    You can separate items by a / to put it into a submenu
    (ex: Linux Sites/Debian)
tr: Ekleyeceğiniz yer imlerini girin.
    Maddeleri / karakteriyle alt menülerine ayırabilirsiniz.
    (Örnek: Linux sayfaları/GNU

en: Enter the name of the new folder to create
tr: Açılacak olan dizinin adını girin

en: Enter the name of the new item to create
tr: Oluşturulacak yeni öğenin adını girin

en: Enter the new file specification
tr: Yeni dosya tipini girin

en: Entropy Seed Length:
tr: Dağınım Tohumu Uzunluğu:

en: Error
tr: Hata

en: Error closing file descriptor: %s
tr: Dosya belirteci kapatılırken hata oluştu: %s

en: Error converting string '%s' from character set %s to character set %s: %s
tr: '%s' dizgisini %s karakter kümesinden %s karakter kümesine dönüştürüken hata oluştu: %s

en: Error loading default SSL certificates
tr: Öntanımlı SSL sertifikaları yüklenirken hata oluştu

en: Error opening file %s: %s
tr: %s dosyası açılırken hata: %s

en: Error setting LC_TIME to '%s'. Falling back to '%s'
tr: LC_TIME '%s' olarak ayarlanırken hata oluştu. '%s' e geri dönülüyor

en: Error setting cipher list (no valid ciphers)
tr: Şifre listesi ayarlama hatası (geçerli şifre yok)

en: Error setting up SSL connection (BIO object)
tr: SSL bağlantısı kurulurken hata oluştu (BIO nesnesi)

en: Error setting up SSL connection (SSL object)
tr: SSL bağlantısı kurulurken hata oluştu (SSL nesnesi)

en: Error with certificate at depth: %i
    Issuer = %s
    Subject = %s
    Error %i:%s
tr: Şertifika hatası. Derinlik: %i
    Yayıncı = %s
    Konu = %s
    Hata %i:%s

en: Error with peer certificate: %s
tr: Paylaşımcı sertifikasında hata: %s

en: Error: An incorrect password was entered
tr: Hata: Yanlış bir parola girildi

en: Error: Cannot create temporary file: %s
tr: Hata: Geçici dosya oluşturulamadı: %s

en: Error: Cannot execute ssh: %s
tr: Hata: ssh çalıştırılamadı: %s

en: Error: Cannot get information about file %s: %s
tr: Hata: %s dosyası hakkında bilgi alınamadı: %s

en: Error: Cannot open %s for writing: %s
tr: Hata: %s yazılmak için açılamıyor: %s

en: Error: Cannot open local file %s: %s
tr: Hata: Yerel dosya %s açılamadı: %s

en: Error: Cannot seek on file %s: %s
tr: Hata: %s dosyası üzerinde arama yapılamadı: %s

en: Error: Cannot set close on exec flag: %s
tr: Hata: Çalışma sonrası çıkış bayrağı atanamıyor: %s

en: Error: Cannot truncate local file %s: %s
tr: Hata: Yerel dosya %s silinemedi: %s

en: Error: Cannot upload file %s
tr: Hata: %s dosyası gönderilemiyor

en: Error: Cannot write to cache: %s
tr: Hata: Arabelleğe yazılamadı: %s

en: Error: Cannot write to file %s: %s
tr: Hata: %s dosyasına yazılamıyor: %s

en: Error: Child %d did not terminate properly
tr: Hata: %d alt öğesi düzgün olarak sonlanmadı.

en: Error: Child %d returned %d
tr: Hata: %d'den alınan: %d

en: Error: Command not recognized
tr: Hata: Komut anlaşılamadı

en: Error: Could not change mode of %s to %o: %s
tr: Hata: %s 'in özellikleri %o 'e değiştirilemedi: %s

en: Error: Could not change the time stamp of %s: %s
tr: Hata: %s'in zaman damgası değiştirilemedi: %s

en: Error: Could not find bookmark %s
tr: Hata: Yerimi bulunamıyor %s

en: Error: Could not make directory %s: %s
tr: Hata: %s dizini oluşturulamadı: %s

en: Error: Could not read from socket: %s
tr: Hata: Soketten okunamadı: %s

en: Error: Could not remove directory %s: %s
tr: Hata: %s dizini silinemedi: %s

en: Error: Could not remove file %s: %s
tr: Hata: %s dosyası silinemedi: %s

en: Error: Could not rename %s to %s: %s
tr: Hata: %s dosyasının adı %s yapılamadı: %s

en: Error: Could not write to socket: %s
tr: Hata: Sokete yazılamadı: %s

en: Error: Error closing file: %s
tr: Hata: Dosya kapatırken hata oluştu: %s

en: Error: Error writing to %s: %s
tr: Hata: %s'e yazılamadı: %s

en: Error: Invalid line %s in cache index file
tr: Hata: Önbellek indeks dosyasında %s geçersiz satırı

en: Error: It doesn't look like we are connected via IPv6. Aborting connection.
tr: Hata: IPv6 aracılığıyla bağlanmışız gibi görünmüyoruz. Bağlantı iptal ediliyor.

en: Error: Message size %d too big
tr: Hata: Sunucudan gelen mesaj boyu (%d) çok büyük

en: Error: Message size %d too big from server
tr: Hata: Sunucudan gelen mesaj boyu (%d) çok büyük

en: Error: Not connected to a remote site
tr: Hata: Uzaktaki sisteme bağlantı yok

en: Error: Remote site %s disconnected. Max retries reached...giving up
tr: Hata: Uzak makine %s bağlantıyı kesti. Azami yeniden deneme sayısına ulaşıldı.

en: Error: Remote site %s disconnected. Will reconnect in %d seconds
tr: Hata: Uzak makina %s bağlantıyı kesti. %d saniye içinde yeniden bağlanılıyor.

en: Error: SSL engine was not initialized
tr: Hata: SSL motoru ilklendirilmemiş

en: Error: Variable %s is not a valid configuration variable.
tr: Hata: %s değeri uygun bir ayar değeri değil.

en: Error: Variable %s is not available in the text port of gFTP
tr: Hata: %s değeri gFTP'nin metin tabanlı şekli için geçerli değil

en: Error: You must type in a host to connect to
tr: Hata: Bağlantı kurmak için bir makine adı vermelisiniz

en: Execute
tr: Çalıştırma

en: Exit
tr: Çık

en: Exit from gFTP
tr: gFTP'den çık

en: Extra parameters to pass to the SSH program
tr: SSH programına aktarılacak ek parametreler

en: FATAL gFTP Error: Config option '%s' not found in global hash table
tr: ÖLÜMCÜL gFTP Hatası:'%s' yapılandırma seçeneği genel tabloda bulunamadı

en: FTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
tr: SSL desteği derlenmemiş olduğundan FTPS desteği kullanılamaz. Bağlantı iptal ediliyor.

en: Failed to create a IPv4 socket: %s
tr: Bir IPv4 yuvası (soketi) oluşturulamadı: %s

en: Failed to create a IPv6 socket: %s
tr: IPv6 soket yaratılamadı: %s

en: Failed to create a socket: %s
tr: Soket yaratılamadı: %s

en: Failure
tr: Hata

en: File %s has changed.
    Would you like to upload it?
tr: %s dosyası değişti.
    Göndermek ister misiniz?

en: File %s was not changed
tr: %s değiştirilmedi

en: File transfer will be throttled to %.2f KB/s
tr: Dosya transfer hızı %.2f Kb/s olarak ayarlandı

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Finished
tr: Tamamlandı

en: Firewall hostname
tr: Güvenlik duvarı

en: Found recursive symbolic link %s
tr: Özyinelemeli sembolik bağlantı %s bulundu

en: General
tr: Genel

en: Getting directory listings
tr: Dizin listesi alınıyor

en: Group
tr: Grup

en: HTTP Proxy
tr: HTTP Vekil Sunucu

en: HTTPS Support unavailable since SSL support was not compiled in. Aborting connection.
tr: SSL desteği derlenmemiş olduğundan HTTPS desteği kullanılamaz. Bağlantı iptal ediliyor.

en: Host:
tr: Makine:

en: Hostname:
tr: Makina adı:

en: If this is enabled, then the remote FTP server will open up a port for the data connection. If you are behind a firewall, you will need to enable this. Generally, it is a good idea to keep this enabled unless you are connecting to an older FTP server that doesn't support this. If this is disabled, then gFTP will open up a port on the client side and the remote server will attempt to connect to it.
tr: Eğer etkinleştirilirse, uzak FTP sunucusu veri bağlantısı için bir kapı (port) açacak. Eğer bir güvenlik duvarı arkasındaysanız, bunu etkinleştirmeniz gerekir. Bu özelliği desteklemeyen eski bir FTP sunucusuna bağlanmadığınız sürece bunu etkin tutmak genellikle iyi bir fikirdir. Eğer etkin değilse, gFTP istemci tarafında bir kapı açacak ve uzak sunucu buna bağlanmaya çalışacak.

en: If this is enabled, then the remote FTP server's PASV IP address field will be ignored and the host's IP address will be used instead. This is often needed for routers giving their internal rather then their external IP address in a PASV reply.
tr: Eğer etkinleştirilirse, uzak FTP sunucusunun PASV IP adres alanı gözardı edilecek ve onun yerine makinenin IP adresi kullanılacak. PASV cevabında dış yerine iç IP adresini veren yönlendiriciler (router) için buna sıkça ihtiyaç duyulur.

en: If you are transferring a text file from Windows to UNIX box or vice versa, then you should enable this. Each system represents newlines differently for text files. If you are transferring from UNIX to UNIX, then it is safe to leave this off. If you are downloading binary data, you will want to disable this.
tr: Eğer Windows'tan UNIX'e ya da tam tersi yönde bir metin dosyası aktarıyorsanız, bunu etkinleştirmenizi tavsiye ederiz. Her bir sistem, metin dosyalarında satır başlarını farklı şekilde ifade eder. Eğer UNIX'den UNIX'e aktarım yapıyorsanız, bunu kapatmanızda bir sakınca yoktur. Eğer ikili veri indiriyorsanız, bunu devre dışı bırakmanız iyi olacaktır.

en: Ignore PASV address
tr: PASV adresi gözardı et

en: Ignoring IP address in PASV response, connecting to %d.%d.%d.%d:%d
tr: PASV yanıtında IP adresi gözardı yoksayılarak %d.%d.%d.%d:%d 'e bağlanılıyor

en: Invalid EPSV response '%s'
tr: Geçersiz EPSV yanıtı '%s'

en: Invalid URL %s
tr: Geçersiz URL %s

en: Invalid argument
tr: Geçersiz argüman

en: Invalid response '%c' received from server.
tr: Sunucudan hatalı '%c' yanıtı alındı.

en: License Agreement
tr: Lisans Sözleşmesi

en: Loading directory listing %s from cache (LC_TIME=%s)
tr: Dizin listesi %s arabellekten yükleniyor (LC_TIME=%s)

en: Loading directory listing %s from server (LC_TIME=%s)
tr: Dizin listesi %s sunucudan yükleniyor (LC_TIME=%s)

en: Local Directory:
tr: Yerel Dizin:

en: Local Hosts
tr: Yerel Makineler

en: Log in as ANONYMOUS
tr: Anonim hesapla gir

en: Looking up %s
tr: %s makinası bulunuyor

en: Make Directory
tr: Dizin Oluştur

en: Max KB/S:
tr: Azami KB/S:

en: Max Log Window Size:
tr: Azami Günlük Penceresi Boyutu:

en: N_etmask:
tr: Ağ _maskesi:

en: Need SSH User/Pass
tr: SSH Kullanıcı Adı/Parolası Gerekli

en: Netmask
tr: Ağ Maskesi

en: Network
tr: Ağ

en: Network Address
tr: Ağ Adresi

en: Network timeout:
tr: Ağ zaman aşımı:

en: New Folder
tr: Yeni Dizin

en: New Item
tr: Yeni Öğe

en: No connection
tr: Bağlantı yok

en: No such file or directory
tr: Dosya ve dizin bulunamadı

en: Not connected
tr: Bağlı değil

en: Note: The passwords contained inside this file are scrambled. This algorithm is not secure. This is to avoid your password being easily remembered by someone standing over your shoulder while you're editing this file. Prior to this, all passwords were stored in plaintext.
tr: Not: Bu dosyanın içindeki parolalar karıştırılmıştır. Bu algoritma güvenli değildir. Parolanızın, siz bu dosyayı düzenlerken ekrana bakan herhangi birisi tarafından kolaylıkla hatırlanmasını engellemek içindir. Bundan önce, tüm parolalar düz metin olarak saklanıyordu.

en: OK
tr: Tamam

en: Open Location
tr: Konumu Aç

en: Opening %s with %s
tr: %s dosyası %s ile açılıyor

en: Opening SSH connection to %s
tr: %s makinasına SSH bağlantısı kuruluyor

en: Opens a connection to a remote site
tr: Uzaktaki sisteme bağlantı oluşturur

en: Operation canceled
tr: İşlem iptal edildi

en: Operation canceled...you must enter a string
tr: İşlem iptal edildi...bir dizgi girmelisiniz

en: Operation unsupported
tr: İşlem desteklenmiyor

en: Options
tr: Seçenekler

en: Other
tr: Diğerleri

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: Overwrite by Default
tr: Üzerine Yaz

en: Overwrite files by default or set to resume file transfers
tr: Dosyaların üzerine yaz veya iletime devam et

en: Pass:
tr: Parola:

en: Passive file transfers
tr: Pasif dosya transferi

en: Password
tr: Parola

en: Password:
tr: Parola:

en: Permission denied
tr: Erişim engellendi

en: Please enter your password for this site
tr: Lütfen bu site için parolanızı girin

en: Please enter your username for this site
tr: Lütfen bu site için kullanıcı adınızı girin

en: Port to connect to on the firewall
tr: Güvenlik duvarında bağlanılacak port

en: Port:
tr: Port.

en: Prepend with SITE
tr: SİTE'ye önekle

en: Preserve file permissions
tr: Dosya izinlerini koru

en: Preserve file permissions of transferred files
tr: Aktarılan dosyaların izinlerini koru

en: Preserve file time
tr: Dosyaların zaman bilgisini koru

en: Preserve file times of transferred files
tr: Aktarılan dosyaların zaman bilgisini koru

en: Progress
tr: Süreç

en: Protocol:
tr: Protokol:

en: Proxy account:
tr: Vekil sunucu hesabı:

en: Proxy hostname:
tr: Vekil sunucu:

en: Proxy password:
tr: Vekil sunucu parolası:

en: Proxy port:
tr: Vekil sunucu portu:

en: Proxy server type:
tr: Vekil sunucu türü:

en: Proxy username:
tr: Vekil sunucu kullanıcı adı:

en: Put the directories first then the files
tr: Önce dizinleri göster

en: Read
tr: Okuma

en: Received %ld directories
    and %ld files
tr: %ld dizin ve
    %ld dosya alındı.

en: Received URL %s
tr: Alınan URL %s

en: Received wrong response from server, disconnecting
tr: Sunucudan beklenmeyen bir cevap geldi, bağlantı kapatılıyor

en: Received wrong response from server, disconnecting
    Invalid chunk size '%s' returned by the remote server
tr: Sunucudan hatalı bir yanıt alındı, bağlantı kesiliyor
    Uzaktaki sunucu tarafından geçersiz yığın boyutu '%s' döndürüldü

en: Receiving file names...
tr: Dosya isimleri alınıyor...

en: Recv %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
tr: %s/%s dosya alındı. Hız: %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d süre kaldı

en: Recv %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
tr: %s/%s dosya alındı, aktarım durakladı, bitiş süresi bilinmiyor

en: Refresh
tr: Tazele

en: Refresh after each file transfer
tr: Her dosya transferinden sonra yenile

en: Refresh the listbox after each file is transferred
tr: Her dosya aktarımından sonra liste kutusunu tazele

en: Remember last directory
tr: Son dizini hatırla

en: Remember password
tr: Parolayı hatırla

en: Remote Character Sets:
tr: Uzaktaki Karakter Kümeleri:

en: Remote Directory:
tr: Hedef Dizin:

en: Remote LC_TIME:
tr: Uzak LC_TIME:

en: Remove a local directory
tr: Yerel bir dizini siler

en: Remove a remote directory
tr: Uzaktaki bir dizini siler

en: Removes a local file
tr: Yerel bir dosyayı siler

en: Removes a remote file
tr: Uzaktaki bir dosyayı siler

en: Rename
tr: Yeniden İsimlendir

en: Rename a local file
tr: Yerel bir dosyayı yeniden adlandırır

en: Rename a remote file
tr: Uzaktaki bir dosyayı yeniden adlandırır

en: Require a username/password for SSH connections
tr: SSH bağlantıları için kullanıcı adı/parola iste

en: Resolve Remote Symlinks (LIST -L)
tr: Sembolik Bağlantıları Bul (LIST -L)

en: Resume
tr: Devam et

en: Retrieve Files: Not connected to a remote site
tr: Dosyaları Al: Uzaktaki sisteme bağlantı yok

en: Retrieving directory listing...
tr: Dizin listesi alınıyor...

en: Retrieving file names...%s bytes
tr: Dosya isimleri alınıyor...%s bayt

en: Retry sleep time:
tr: Tekrardan sonra bekleme süresi:

en: Run Bookmark
tr: Yer İmini Çalıştır

en: Run a site specific command
tr: Siteye özel bir komut çalıştır

en: Running program %s
tr: Program çalıştırılıyor: %s

en: Running program: %s %s
tr: Çalışan program: %s %s

en: SITE command
tr: SITE komutu

en: SSH Extra Params:
tr: SSH Ek Parametreleri:

en: SSH Prog Name:
tr: SSH Program Adı:

en: SSL Engine
tr: SSL Motoru

en: SSL Entropy File:
tr: SSL Dağınım (Entropi) Dosyası:

en: SSL entropy file
tr: SSL dağınım dosyası

en: Save Directory Listing
tr: Dizin Listesini Kaydet

en: Save Log
tr: Günlüğü Kaydet

en: Save the last local and remote directory when the application is closed
tr: Uygulama kapatıldığında son yerel ve uzak dizinleri kaydet

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Sent %s of %s at %.2fKB/s, %02d:%02d:%02d est. time remaining
tr: %3$.2fKB/s hızında %1$s / %2$s gönderildi, kalan tahmini süre %4$02d:%5$02d:%6$02d

en: Sent %s of %s, transfer stalled, unknown time remaining
tr: %s / %s gönderildi, aktarım tıkandı, kalan süre bilinmiyor

en: Sets the current file transfer mode to Ascii (only for FTP)
tr: Geçerli dosya iletim modunu Ascii'ye çevirir (sadece FTP için)

en: Sets the current file transfer mode to Binary (only for FTP)
tr: Geçerli dosya iletim modunu ikiliğe çevirir (sadece FTP için)

en: Show configuration file variables. You can also set variables by set var=val
tr: Ayar dosyası değerlerini gösterir. Bir değeri set özellik=değer şeklinde değiştirebilirsiniz

en: Show current local directory
tr: Geçerli yerel çalışma dizini gösterir

en: Show current remote directory
tr: Geçerli uzaktaki çalışma dizinini gösterir

en: Show hidden files
tr: Gizli dosyaları göster

en: Show hidden files in the listboxes
tr: Listedeki gizli dosyaları gösterir.

en: Show the file transfer status in the titlebar
tr: Dosya aktarım durumunu başlık çubuğunda göster

en: Show transfer status in title
tr: Aktarım durumunu başlıkta göster

en: Shows gFTP information
tr: gFTP bilgisini gösterir

en: Shows the directory listing for the current local directory
tr: Yerel dizini listeler

en: Shows the directory listing for the current remote directory
tr: Uzaktaki çalışma dizinini listeler

en: Shows this help screen
tr: Yardım ekranını gösterir

en: Site
tr: Adres

en: Size
tr: Büyüklük

en: Skip
tr: Atla

en: Skip File
tr: Dosyayı Atla

en: Skipped
tr: Atlandı

en: Skipping file %s on host %s
tr: %s makinesi üzerindeki %s dosyası atlanıyor

en: Sort ascending or descending
tr: Artan veya azalan şekilde sırala

en: Sort directories first
tr: Önce dizinleri göster

en: Special
tr: Özel

en: Start file transfers
tr: Dosya aktarımına başla

en: Starting the file transfer at offset
tr: Göreli konumdan dosya aktarımı başlatılıyor

en: Stopping the transfer on host %s
tr: %s makinesi üzerindeki aktarım durduruluyor

en: Successfully changed directory to %s
tr: Dizin %s'e başarıyla değiştirildi

en: Successfully changed local directory to %s
tr: Yerel dizin başarıyla değiştirildi: %s

en: Successfully changed mode of %s to %o
tr: %s'in kipi %o'e başarıyla değiştirildi

en: Successfully changed the time stamp of %s
tr: %s'in zaman damgası başarıyla deiştirildi.

en: Successfully logged into SSH server %s
tr: %s SSH sunucusuna başarıyla bağlantı kuruldu

en: Successfully made directory %s
tr: %s dizini başarıyla oluşturuldu

en: Successfully removed %s
tr: %s başarıyla silindi

en: Successfully renamed %s to %s
tr: %s dosyasının adı %s'e başarıyla değiştirildi.

en: Successfully transferred %s at %.2f KB/s
tr: %s başarıyla aktarıldı (%.2f Kb/s)

en: Successfully wrote the log file to %s
tr: Kayıt %s dosyasına başarıyla yazıldı

en: Supported commands:
tr: Desteklenen komutlar:

en: Terminating due to parse errors at line %d in the config file
tr: Yapılandırma dosyasının %d. satırında meydana gelen ayrıştırma hataları nedeniyle sonlandırılıyor

en: The block size that is used when transferring files. This should be a multiple of 1024.
tr: Dosyaları aktarırken kullanılan öbek boyutu (block size). Bu değer 1024'ün katı olmalıdır.

en: The color of the commands that are received from the server
tr: Sunucudan alınacak komutların renkleri

en: The color of the commands that are sent to the server
tr: Sunucuya gönderilecek komutların renkleri

en: The color of the error messages
tr: Hata mesajlarının renkleri

en: The color of the rest of the log messages
tr: Kalan kayıt mesajlarının renkleri

en: The default column to sort by
tr: Sıralanacak öntanımlı sütun

en: The default height of the local/remote files listboxes
tr: Yerel/uzak dosya liste kutusu öntanımlı boyutları

en: The default height of the logging window
tr: Kayıt penceresinin öntanımlı yüksekliği

en: The default height of the transfer listbox
tr: Aktarma liste kutusunun öntanımlı yüksekliği

en: The default program used to edit files.
tr: Dosyaları düzenlemek için kullanılan öntanımlı program.

en: The default program used to view files. If this is blank, the internal file viewer will be used
tr: Dosyaları görüntülemek için kullanılacak öntanımlı dosya göstericisi. Eğer boş bırakılırsa dahili izleyici kullanılacaktır.

en: The default width of the local files listbox
tr: Yerel dosya liste kutusunun öntanımlı genişliği

en: The default width of the remote files listbox
tr: Uzaktaki dosya liste kutusunun öntanımlı genişliği

en: The following file(s) exist on both the local and remote computer
    Please select what you would like to do
tr: Seçilen dosya çhem yerelde hemde uzakta bulunuyor.
    Lütfen ne yapmak istediğinizi seçin

en: The maximum KB/s a file transfer can get. (Set to 0 to disable)
tr: Bir dosya transferinin en yüksek hızı (kapatmak için 0 girin)

en: The maximum number of bytes to seed the SSL engine with
tr: SSL motorunu tohumlamada kullanılacak en fazla bayt sayısı

en: The maximum size of the log window in bytes for the GTK+ port
tr: GTK+ portu için azami kayıt penceresi boyutu (bayt)

en: The number of auto-retries to do. Set this to 0 to retry indefinitely
tr: Yapılacak otomatik tekrar deneme. Sürekli tekrar denemek için 0 girin

en: The number of seconds to keep cache entries before they expire.
tr: Önbellek girdilerinin zaman aşımına uğramadan önce tutulacağı saniye sayısı.

en: The number of seconds to wait between retries
tr: Bağlantı tekrarları arasındaki bekleme süresi

en: The path to the SSH executable
tr: SSH programının yolu

en: The protocol '%s' is currently not supported.
tr: '%s' iletişim kuralı şu anda desteklenmiyor.

en: The remote FTP server will attempt to resolve symlinks in the directory listings. Generally, this is a good idea to leave enabled. The only time you will want to disable this is if the remote FTP server doesn't support the -L option to LIST
tr: Uzak FTP sunucusu dizin listesindeki sembolik bağları çözmeye çalışacak. Bunu etkin olarak bırakmak genellikle iyi bir fikirdir. Devre dışı bırakmak isteyeceğiniz tek durum, uzak FTP sunucusunun LIST komutu için -L seçeneğini desteklemiyor olmasıdır.

en: The timeout waiting for network input/output. This is NOT an idle timeout.
tr: Ağ girdi/çıktısı için zaman aşımı. Bu programı kullanma ile ilgili zaman aşımı değildir.

en: The width of the attribs column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
tr: Dosya liste kutularındaki özellik sütunların genişliği. Bu değeri 0 yaparak sütunların otomatik boyutlandırılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu değer -1 ise bu sütun kapatılacaktır

en: The width of the date column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
tr: Dosya liste kutularındaki veri sütunların genişliği. Bu değeri 0 yaparak sütunların otomatik boyutlandırılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu değer -1 ise bu sütun kapatılacaktır

en: The width of the filename column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
tr: Dosya liste kutusundaki dosya adı sütununun genişliği. 0 yapılırsa otomatik olarak boyutlandırılır. -1 yapılırsa bu sütun gösterilmez.

en: The width of the filename column in the transfer window. Set this to 0 to have this column automagically resize.
tr: Aktarma penceresinin dosya adı sütununun genişliği. 0 yapılırsa otomatik olarak boyutlandırılır.

en: The width of the group column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
tr: Dosya liste kutularındaki grup sütunların genişliği. Bu değeri 0 yaparak sütunların otomatik boyutlandırılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu değer -1 ise bu sütun kapatılacaktır

en: The width of the size column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
tr: Dosya liste kutularındaki boyut sütunların genişliği. Bu değeri 0 yaparak sütunların otomatik boyutlandırılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu değer -1 ise bu sütun kapatılacaktır

en: The width of the user column in the file listboxes. Set this to 0 to have this column automagically resize. Set this to -1 to disable this column
tr: Dosya liste kutularındaki kullanıcı sütunların genişliği. Bu değeri 0 yaparak sütunların otomatik boyutlandırılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bu değer -1 ise bu sütun kapatılacaktır

en: There are file transfers in progress.
    Are you sure you want to exit?
tr: Halen dosyalar alınıyor.
    Çıkmak istiyor musunuz?

en: There are no file transfers selected
tr: Aktarılacak dosya seçilmedi

en: There was an error initializing a SSH connection with the remote server. The error message from the remote server follows:
tr: Uzak sunucu ile SSH bağlantısı başlatılırken bir hata oluştu. Uzak sunucudan alınan hata mesajı:

en: There were %d files or directories that could not be transferred. Check the log for which items were not properly transferred.
tr: Aktarılamayan %d dosya veya dizin bulunuyor. Hangi öğelerin düzgün aktarılmadığını görmek için günlüğe bakınız.

en: This defines what will happen when you double click a file in the file listboxes. 0=View file 1=Edit file 2=Transfer file
tr: Dosya listesindeki bir dosya üzerine çift tıklanması halinde hangi işlemin gerçekleştileceğini belirler. 0=Dosyayı Aç 1=Dosyayı Düzenle 2=Dosyayı Al.

en: This is a comma separated list of charsets to try to convert the remote messages to the current locale
tr: Uzak iletileri şu anki yerele çevirmek için denenecek karakter kümelerinin virgülle ayrılmış listesidir.

en: This is the password that will be used whenever you log into a remote FTP server as anonymous
tr: Bu, uzaktaki bir FTP sunucusuna isimsiz olarak her giriş yaptığınızda kullanılacak olan paroladır

en: This is the value of LC_TIME for the remote site. This is so that dates can be parsed properly in the directory listings.
tr: Uzaktaki site için LC_TIME değeridir. Bu değer dizin listelerindeki tarihlerin düzgün ayrıştırılabilmesini sağlar.

en: This section specifies which hosts are on the local subnet and won't need to go out the proxy server (if available). Syntax: dont_use_proxy=.domain or dont_use_proxy=network number/netmask
tr: Bu kısım hangi makinaların alt ağda olduğunu belirtir ve eğer uygunsa vekil sunucuya gidilmez. Kullanım: dont_use_proxy=.alanadı veya dont_use_proxy=ağ numarası/maskesi

en: This specifies how your proxy server expects us to log in. You can specify a 2 character replacement string prefixed by a % that will be replaced with the proper data. The first character can be either p for proxy or h for the host of the FTP server. The second character can be u (user), p (pass), h (host), o (port) or a (account). For example, to specify the proxy user, you can you type in %pu
tr: Vekil sunucunuzun nasıl giriş yapmamızı beklediğini belirtir. Uygun veri ile yer değiştirilmesi için %% önekli iki karakterlik bir yer tutucu dizgi belirtebilirsiniz. İlk karakter, vekil sunucu için p ya da FTP sunucu makinesi için h olabilir. İkinci karakter u (kullanıcı), p (parola), h (makine), o (port) ya da a (hesap) olabilir. Örneğin, vekil sunucu kullanıcısını belirtmek için %%pu yazabilirsiniz.

en: This specifies the default protocol to use
tr: Kullanılacak öntanımlı protokolü belirler

en: Transfer Block Size:
tr: Aktarım Öbeği Boyutu:

en: Transfer Files
tr: Dosyaları Aktar

en: Transfer files in ASCII mode
tr: Dosyaları ASCII kipinde aktar

en: Translated by
tr:  
    Türkçeye Çevirenler:
    Görkem Çetin <gorkem@gelecek.com.tr>
    Arman Aksoy <armish@linux-sevenler.de>
    Muhammet Kara <muhammet.k@gmail.com>

en: Trying %s:%d
tr: %s deneniyor:%d

en: Type:
tr: Türü:

en: Unknown message returned from server
tr: Sunucudan bilinmeyen bir mesaj alındı

en: Unknown percentage complete. (File %ld of %ld)
tr: Bilinmeyen bir yüzde tamamlandı. (Dosya %ld / %ld)

en: Uploads local file(s)
tr: Yerel dosyaları gönderir

en: Use HTTP/1.1
tr: HTTP/1.1 kullan

en: User
tr: Kullanıcı

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Username [anonymous]:
tr: Kullanıcı adı [anonim]:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Verify SSL Peer
tr: SSL Paylaşımcısını Doğrula

en: View
tr: Görüntüle

en: View program:
tr: İzleme programı:

en: View: %s is a directory. Cannot view it.
tr: Görüntüle: %s bir dizindir ve görüntülenemez.

en: View: Cannot fork another process: %s
tr: Görüntüle: Başka süreç yaratılamıyor: %s

en: View: Cannot open file %s: %s
tr: Görüntüle: %s dosyası açılamadı: %s

en: Viewing file %s
tr: %s dosyası görüntüleniyor

en: Waiting %d seconds until trying to connect again
tr: Yeniden bağlantı kurmak için %d saniye bekleniyor

en: Waiting...
tr: Bekleniyor...

en: Warning: Cannot find master bookmark file %s
tr: Uyarı: Ana yer imi dosyası bulunamadı: %s

en: Warning: Cannot parse listing %s
tr: Uyarı: Liste %s ayrıştırılamadı

en: Warning: Stripping path off of file '%s'. The stripped path (%s) doesn't match the current directory (%s)
tr: Uyarı: '%s' dosyasınden yol bilgisi çıkarılıyor. Çıkarılan dosya yolu (%s), mevcut dizin (%s) ile eşleşmiyor

en: What would you like to rename %s to?
tr: %s dosyasını hangi isme dönüştürmek istiyorsunuz?

en: Write
tr: Yazma

en: You can now adjust the attributes of your file(s)
    Note: Not all ftp servers support the chmod feature
tr: Şimdi dosyanın özelliklerini değiştirebilirsiniz.
    Not: Bazı ftp sunucuları chmod komutunu desteklemez

en: You must specify a name for the bookmark.
tr: Yer imi için bir isim belirtmelisiniz.

en: Your firewall account (optional)
tr: Güvenlik duvarı hesabı (seçimlik)

en: Your firewall password
tr: Güvenlik duvarı parolası

en: Your firewall username
tr: Güvenlik duvarı kullanıcı adı

en: ] (Cached) [
tr: ] (Bellekten) [

en: _Domain:
tr: _Etki alanı:

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Host:
tr: _Makine:

en: _Network address:
tr: _Ağ adresi:

en: _Type:
tr: _Türü:

en: _User:
tr: _Kullanıcı:

en: ascending
tr: artan

en: attribs
tr: nitelikler

en: datetime
tr: tarihzaman

en: descending
tr: azalan

en: ext=file extenstion:XPM file:Ascii or Binary (A or B):viewer program. Note: All arguments except the file extension are optional
tr: ext=dosya uzantısı:XPM dosyası:Ascii veya ikilik (A veya B):gösterici program. Not: Dosya uzantısı dışındaki argümanların kullanımı isteğe bağlıdır

en: file
tr: dosya

en: gFTP Error: Bad bookmarks file name %s
tr: gFTP Hatası: %s dosyasında hatalı yer imleri

en: gFTP Error: Bad config file name %s
tr: gFTP Hatası: Hatalı yapılandırma dosyası %s

en: gFTP Error: Bad log file name %s
tr: gFTP Hatası: Hatalı kayıt dosyası %s

en: gFTP Error: Cannot find file %s in %s or %s
tr: gFTP Hatası: %s dosyası %s ya da %s içinde bulunamadı

en: gFTP Error: Cannot find master config file %s
tr: gFTP Hatası: %s yapılandırma dosyası bulunamadı

en: gFTP Error: Cannot open bookmarks file %s: %s
tr: gFTP Hatası: Yer imi dosyası %s açılamadı: %s

en: gFTP Error: Cannot open config file %s: %s
tr: gFTP Hatası: Yapılandırma dosyası açılamadı %s: %s

en: gFTP Error: Could not make directory %s: %s
tr: gFTP Hatası: %s dizini yaratılamadı: %s

en: gFTP Warning: Cannot open %s for writing: %s
tr: gFTP Uyarısı: %s dosyası yazmak için açılamadı: %s

en: gFTP Warning: Line %d doesn't have enough arguments
tr: gFTP Uyarısı: %d satırı yeterli argümana sahip değil

en: gFTP Warning: Skipping line %d in bookmarks file: %s
tr: gFTP Uyarısı: Yer imi dosyasında %d satır atlanıyor: %s

en: gFTP Warning: Skipping line %d in config file: %s
tr: gFTP Uyarısı: Yapılandırma dosyasındaki %d satırı atlanıyor: %s

en: gFTP comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, see the COPYING file. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; for details, see the COPYING file
tr: gFTP için HİÇ BİR GARANTİ verilmemektedir; ayrıntılar için COPYING dosyasına bakınız. gFTP özgür yazılımdır ve belirli koşullar altında istediğiniz gibi dağıtabilirsiniz; ayrıntılar için COPYING dosyasına bakınız.

en: group
tr: grup

en: local filesystem
tr: yerel dosyasistemi

en: none
tr: hiçbiri

en: password
tr: parola

en: size
tr: boyut

en: total
tr: toplam

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: usage: %s <filespec>
tr: kullanımı: %s <dosyatürü>

en: usage: chdir <directory>
tr: kullanım: chdir <dizin>

en: usage: chmod <mode> <file>
tr: kullanım: chmod <kip> <dosya>

en: usage: delete <file>
tr: kullanım: delete <dizin>

en: usage: gftp
tr: kullanımı: gftp

en: usage: mkdir <new directory>
tr: kullanım: mkdir <yeni dizin>

en: usage: open
tr: kullanımı: open

en: usage: rename <old name> <new name>
tr: kullanım: rename <eski> <yeni>

en: usage: rmdir <directory>
tr: kullanım: rmdir <dizin>

en: usage: set [variable = value]
tr: kullanımı: set [değişken = değer]

en: usage: site <site command>
tr: kullanımı: site <site komutu>

en: user
tr: kullanıcı

en: user@host
tr: kullanıcı@makina

en: user@host NOAUTH
tr: kullanıcı@makina NOAHT

en: user@host port
tr: kullanıcı@makina port

en: user@host:port
tr: kullanıcı@makina:port
