gtk - en to tr translation catalogue (1606 entries)

en: %1$s on %2$s
tr: %2$s üzerindeki %1$s

en: %d conics
tr: %d konik

en: %d contours
tr: %d dış hat

en: %d cubics
tr: %d kübik

en: %d lines
tr: %d çizgi

en: %d operations
tr: %d işlem

en: %d quadratics
tr: %d karesel

en: %s / %s available | %s / %s available
tr[0]: %s / %s kullanılabilir

en: %s already exists in the bookmarks list
tr: %s zaten yer imleri listesinde bulunuyor

en: %s does not exist in the bookmarks list
tr: %s yer imleri listesinde bulunmuyor

en: %s for %s %p
tr: %2$s %3$p için %1$s

en: %s is not a texture node
tr: %s doku düğümü değil

en: %s job #%d
tr: %s görevi #%d

en: %s only accepts one center child
tr: %s yalnız bir orta çocuk onaylıyor

en: %s only accepts three children
tr: %s yalnız üç çocuğu onaylıyor

en: %s with type %s
tr: %2$s türüyle %1$s

en: %s with value "%s"
tr: "%2$s" değeriyle %1$s

en: %s with value type %s
tr: %2$s değer türüyle %1$s

en: %s: error launching application: %s
tr: %s: uygulama başlatılırken hata: %s

en: %s: missing application name
tr: %s: eksik uygulama adı

en: %s: no such application %s
tr: %s: böyle bir uygulama yok %s

en: %s:%d: Couldn’t parse value for property '%s': %s
tr: %s:%d: '%s' için değer ayrıştırılamadı: %s

en: (None)
tr: (Yok)

en: A file cannot be called “..”
tr: “..” adlı dosya oluşturulamaz

en: A file cannot be called “.”
tr: “.” adlı dosya oluşturulamaz

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
tr: “%s” adında dosya zaten var.  Var olan dosya ile değiştirmek ister misiniz?

en: A file with that name already exists
tr: Bu adda dosya zaten var

en: A folder cannot be called “..”
tr: “..” adlı klasör oluşturulamaz

en: A folder cannot be called “.”
tr: “.” adlı klasör oluşturulamaz

en: A folder with that name already exists
tr: Bu adda klasör zaten var

en: A visualization of the effect of the collate and reverse options on the page ordering
tr: Dizme ve ters çevirme seçeneklerinin sayfa sıralamasındaki etkisinin görselleştirmesi

en: APPLICATION [URI…] — launch an APPLICATION
tr: UYGULAMA [URI…] — bir UYGULAMA başlat

en: A_t:
tr: Z_aman:

en: About
tr: Hakkında

en: About %s
tr: %s Hakkında

[ctx: Accelerator]
en: Disabled
tr: Kapalı

[ctx: Accelerator]
en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Accessed
tr: Erişildi

en: Accessibility
tr: Erişilebilirlik

en: Accessibility Backend
tr: Erişilebilirlik Arka Ucu

en: Action
tr: Eylem

en: Action from: %p (%s)
tr: Şuradan eylem: %p (%s)

en: Actions
tr: Eylemler

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Add
tr: Ekle

en: Add Color
tr: Renk Ekle

en: Add Cover Page
tr: Kapak Sayfası Ekle

en: Add a new bookmark
tr: Yeni yer imi ekle

en: Add debug nodes
tr: Hata ayıklama düğümleri ekle

en: Add renderer to benchmark
tr: Gerçekleyiciyi kıyaslamaya ekle

en: Address
tr: Adres

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: All sheets
tr: Tüm kağıtlar

en: Allow conic Bézier curves
tr: Konik Bézier eğrilerine izin ver

en: Allow cubic Bézier curves
tr: Kübik Bézier eğrilerine izin ver

en: Allow quadratic Bézier curves
tr: Karesel Bézier eğrilerine izin ver

en: Alpha value
tr: Alfa değeri

en: Animations
tr: Canlandırmalar

en: Any Printer
tr: Her Yazıcı

en: Apache License, Version 2.0
tr: Apache Lisansı, Sürüm 2.0

en: Application
tr: Uygulama

en: Application ID
tr: Uygulama Kimliği

en: Application does not support %s API
tr: Uygulama %s APIsini desteklemiyor

en: Archive
tr: Arşiv

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
tr: “%s”i kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Artistic License 2.0
tr: Sanatsal Lisans 2.0

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: Attribute:
tr: Öznitelik:

en: Audio
tr: Ses

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Authentication is required on %s
tr: %s üzerinde kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get a file from %s
tr: %s üzerinden dosya almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get attributes of a job
tr: İşin özniteliklerini almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get attributes of a printer
tr: Yazıcının özniteliklerini almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
tr: “%s” işinin özniteliklerini almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
tr: %s yazıcısının özniteliklerini almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get default printer of %s
tr: %s yazıcısının öntanımını almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to get printers from %s
tr: %s üzerinden yazıcıları almak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to print a document on %s
tr: %s üzerinde bir belge yazdırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to print document “%s”
tr: “%s” belgesini yazdırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
tr: “%s” belgesini %s yazıcısında yazdırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to print this document
tr: Bu belgeyi yazdırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Authentication is required to print this document on printer %s
tr: %s yazıcısında bu belgeyi yazdırmak için kimlik doğrulama gereklidir

en: Available Protocols
tr: Uygun İletişim Kuralları

en: BSD 2-Clause License
tr: BSD 2-Clause Lisansı

en: BSD 3-Clause License
tr: BSD 3-Clause Lisansı

en: BSD Zero-Clause License
tr: BSD Zero-Clause Lisansı

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Baseline
tr: Taban Çizgisi

en: Be verbose
tr: Ayrıntılı ol

en: Be_fore:
tr: Ö_nce:

en: Beginning of segment
tr: Bölüm başlangıcı

en: Benchmark rendering of a .node file.
tr: Bir .node dosyasının gerçeklemesini kıyasla.

en: Billing Info
tr: Fatura Bilgisi

en: Bottom to top
tr: Aşağıdan yukarıya

en: Bottom to top, left to right
tr: Aşağıdan yukarıya, soldan sağ

en: Bottom to top, right to left
tr: Aşağıdan yukarıya, sağdan sola

en: Bounds
tr: Sınırlar

en: Bounds:
tr: Sınırlar:

en: Bourne Again Shell
tr: Bourne Again Kabuğu

en: Bourne Shell
tr: Bourne Kabuğu

en: Broadway display type not supported: %s
tr: Broadway ekran türü desteklenmiyor: %s

en: Buildable ID
tr: Oluşturulabilir Kimlik

en: COLOR
tr: RENK

en: COLORSTATE
tr: RENKDURUMU

en: CSS Border
tr: CSS Kenarlığı

en: CSS Margin
tr: CSS Boşluğu

en: CSS Nodes
tr: CSS Düğümleri

en: CSS Padding
tr: CSS Dolgu

en: CSS Property
tr: CSS Özelliği

en: C_ollate
tr: _Harmanla

en: C_urrent Page
tr: _Geçerli Sayfa

en: Cache file created successfully.
tr: Önbellek dosyası başarıyla oluşturuldu.

en: Calendar
tr: Takvim

en: Can only accept a single .node file
tr: Yalnızca tek bir .node dosyasını kabul edebilir

en: Can only accept a single .svg file
tr: Yalnızca tek bir .svg dosyasını kabul edebilir

en: Can only accept a single image file
tr: Yalnızca tek bir görüntü dosyası kabul edebilir

en: Can only accept a single image file and output file
tr: Yalnızca tek bir görüntü dosyası ve tek bir çıktı dosyası kabul edilir

en: Can only accept two image files
tr: Yalnızca iki görüntü dosyası kabul edebilir

en: Can only benchmark a single .node file
tr: Yalnızca tek bir .node dosyasını kıyaslayabilir

en: Can only preview a single .node file
tr: Yalnızca tek bir .node dosyasını ön izleyebilir

en: Can only preview a single .ui file
tr: Yalnızca tek bir .ui dosyasını ön izleyebilirsiniz

en: Can only render a single .node file to a single output file
tr: Yalnızca tek bir .node dosyasını tek bir çıktı dosyasına gerçekleyebilir

en: Can only render a single .ui file to a single output file
tr: Yalnızca tek bir .ui dosyasını tek bir çıktı dosyasına gerçekleyebilir

en: Can only render a single path
tr: Yalnızca tek bir yol gerçeklenebilir

en: Can only show one or two paths
tr: Yalnızca bir ya da iki yol gösterilebilir

en: Can only simplify a single .ui file without --replace
tr: --replace olmadan yalnızca tek bir .ui dosyasını basitleştirebilir

en: Can't specify both --color-state and --cicp
tr: --color-state ve --cicp aynı anda belirtilemez

en: Cance_l
tr: İ_ptal

en: Cannot claim clipboard ownership. Another process claimed it before us.
tr: Pano sahipliği istemi yapılamıyor. Başka süreç bizden önce istedi.

en: Cannot claim clipboard ownership. EmptyClipboard() failed: 0x%lx.
tr: Pano sahipliği istemi yapılamıyor. EmptyClipboard() başarısız: 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
tr: Pano sahipliği istemi yapılamıyor. OpenClipboard() başarısız: 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() timed out.
tr: Pano sahipliği istemi yapılamıyor. OpenClipboard() zaman aşımına uğradı.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
tr: %s klasör olmadığından altında dosya oluşturulamıyor

en: Cannot create file as the filename is too long
tr: Dosya adı çok uzun olduğundan oluşturulamıyor

en: Cannot end process with PID %d: %s
tr: %d işlem kimlikli işlem durdurulamıyor: %s

en: Cannot get DnD data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
tr: DnD verisi alınamıyor. %s bayt, veriyi depolamak için ayrılamadı.

en: Cannot get DnD data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
tr: DnD verisi alınamıyor. GlobalLock(0x%p) başarısız: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
tr: DnD verisi alınamıyor. GlobalSize(0x%p) başarısız: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard data changed before we could get it.
tr: Pano verisi alınamıyor. Pano verisi biz almadan önce değişti.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard ownership changed.
tr: Pano verisi alınamıyor. Pano sahipliği değişti.

en: Cannot get clipboard data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
tr: Pano verisi alınamıyor. %s bayt, veriyi depolamak için ayrılamadı.

en: Cannot get clipboard data. GetClipboardData() failed: 0x%lx.
tr: Pano verisi alınamıyor. GetClipboardData() başarısız: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
tr: Pano verisi alınamıyor. GlobalLock(0x%p) başarısız: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
tr: Pano verisi alınamıyor. GlobalSize(0x%p) başarısız: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. No compatible transfer format found.
tr: Pano verisi alınamıyor. Uyumlu aktarım biçimi bulunamadı.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
tr: Pano verisi alınamıyor. OpenClipboard() başarısız: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() timed out.
tr: Pano verisi alınamıyor. OpenClipboard() zaman aşımına uğradı.

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
tr: %d işlem kimlikli süreç öldürülemiyor. İşlem gerçekleştirilemedi.

en: Cannot provide contents as %s
tr: İçerikler %s olarak sağlanamıyor

en: Cannot provide contents as “%s”
tr: İçerikler “%s” olarak sağlanamıyor

en: Cannot read from empty clipboard.
tr: Boş panodan okunamaz.

en: Cannot set clipboard data. Another process claimed clipboard ownership.
tr: Pano verisi belirlenemiyor. Başka süreç pano sahipliği isteminde bulundu.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
tr: Pano verisi belirlenemiyor. OpenClipboard() başarısız: 0x%lx.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() timed out.
tr: Pano verisi belirlenemiyor. OpenClipboard() zaman aşımına uğradı.

en: Cannot store clipboard. No clipboard manager is active.
tr: Pano depolanamadı. Etkin pano yöneticisi yok.

en: Can’t load file: %s
tr: Dosya yüklenemedi: %s

en: Can’t load “%s”: %s
tr: “%s” yüklenemedi: %s

en: Can’t parse “%s”: %s
tr: “%s” ayrıştırılamadı: %s

en: Can’t save file %s: %s
tr: %s dosyası kaydedilemedi: %s

en: Can’t transmute a single handle
tr: Eldeki tekli dönüştürülemez

en: Caps Lock is on
tr: Büyük Harf Kilidi açık

en: Cell property %s not found
tr: %s hücre özelliği bulunamadı

en: Change Font Features
tr: Yazı Tipi Özelliklerini Değiştir

en: Change di_rection
tr: _Yönü değiştir

en: Change the color state of the image without conversion.
tr: Görüntünün renk durumunu dönüştürmeden değiştir.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
tr: Değişiklikler tüm uygulamalar için doğrudan ve küresel olarak uygulandı.

en: Character Variations
tr: Karakter Değişkeleri

en: Child Visible
tr: Görünür Çocuk

en: Child object
tr: Alt nesne

en: Clear Entry
tr: Girdiyi Temizle

en: Clear recorded frames
tr: Kaydedilen kareleri temizle

en: Clipboard
tr: Pano

en: Clipboard manager could not store selection.
tr: Pano yöneticisi seçimi depolayamadı.

en: Close
tr: Kapat

en: Close the infobar
tr: Bilgi çubuğunu kapat

en: Close the window
tr: Pencereyi kapat

en: Co_nnect
tr: Ba_ğlan

en: Collect Statistics
tr: İstatistik Topla

en: Color
tr: Renk

en: Color management unavailable
tr: Renk yönetimi kullanılabilir değil

[ctx: Color name]
en: Black
tr: Siyah

[ctx: Color name]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: Color name]
en: Brown
tr: Kahverengi

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
tr: Koyu Mavi

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
tr: Koyu Kahverengi

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
tr: Koyu Gri 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
tr: Koyu Gri 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
tr: Koyu Gri 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
tr: Koyu Gri 4

[ctx: Color name]
en: Dark Green
tr: Koyu Yeşil

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
tr: Koyu Turuncu

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
tr: Koyu Mor

[ctx: Color name]
en: Dark Red
tr: Koyu Kırmızı

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
tr: Koyu Sarı

[ctx: Color name]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: Color name]
en: Light Blue
tr: Açık Mavi

[ctx: Color name]
en: Light Brown
tr: Açık Kahverengi

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
tr: Açık Gri 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
tr: Açık Gri 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
tr: Açık Gri 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
tr: Açık Gri 4

[ctx: Color name]
en: Light Green
tr: Açık Yeşil

[ctx: Color name]
en: Light Orange
tr: Açık Turuncu

[ctx: Color name]
en: Light Purple
tr: Açık Mor

[ctx: Color name]
en: Light Red
tr: Açık Kırmızı

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
tr: Açık Sarı

[ctx: Color name]
en: Orange
tr: Turuncu

[ctx: Color name]
en: Purple
tr: Mor

[ctx: Color name]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
tr: Çok Koyu Mavi

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
tr: Çok Koyu Kahverengi

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
tr: Çok Koyu Yeşil

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
tr: Çok Koyu Turuncu

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
tr: Çok Koyu Mor

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
tr: Çok Koyu Kırmızı

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
tr: Çok Koyu Sarı

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
tr: Çok Açık Mavi

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
tr: Çok Açık Kahverengi

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
tr: Çok Açık Yeşil

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
tr: Çok Açık Turuncu

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
tr: Çok Açık Mor

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
tr: Çok Açık Kırmızı

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
tr: Çok Açık Sarı

[ctx: Color name]
en: White
tr: Beyaz

[ctx: Color name]
en: Yellow
tr: Sarı

en: Color state
tr: Renk durumu

en: Color state to use
tr: Kullanılacak renk durumu

en: Color state to use, as cicp tuple
tr: Kullanılacak renk durumu, cicp demeti olarak

en: Color state:
tr: Renk durumu:

en: Color: %s
tr: Renk: %s

en: Column:
tr: Sütun:

en: Compare .node or .png files.
tr: .node ya da .png dosyalarını karşılaştır.

en: Compare two images
tr: İki görüntüyü karşılaştır

en: Composited
tr: Birleştirilmiş

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Con_nect
tr: Ba_ğlan

en: Connect As
tr: Olarak Bağlan

en: Connect to _Server
tr: _Sunucuya Bağlan

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Context menu
tr: Bağlamsal menü

en: Controllers
tr: Denetçiler

en: Convert from GTK 3 to GTK 4
tr: GTK 3’ten GTK 4’e dönüştür

en: Convert from symbolic svg to node.
tr: Sembolik svg’den node’a dönüştür.

en: Convert the image to a different format or color state.
tr: Görseli başka biçime ya da renk durumuna dönüştür.

en: Copie_s:
tr: Kopya_lar:

en: Copies
tr: Kopyalar

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy _Link Address
tr: _Bağlantı Adresini Kopyala

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Copy to clipboard as gitlab markdown
tr: Panoya gitlab markdown olarak kopyala

en: Could not initialize EGL display
tr: EGL ekranı ilklendirilemedi

en: Could not initialize windowing system
tr: Pencereleme sistemi ilklendirilemedi

en: Could not initialize windowing system
tr: Pencereleme sistemi ilklendirilemedi

en: Could not load TIFF data
tr: TIFF verisi yüklenemedi

en: Could not parse '%s' as color
tr: '%s' renk olarak ayrıştırılamadı

en: Could not read the contents of %s
tr: %s içerikleri okunamadı

en: Could not read the contents of the folder
tr: Klasörün içeriği okunamadı

en: Could not rename %s back to %s: %s.
tr: %s dosyası geri %s olarak yeniden adlandırılamadı: %s

en: Could not rename %s to %s: %s
tr: %s dosyası %s olarak yeniden adlandırılamadı: %s

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
tr: %s, %s olarak yeniden adlandırılamadı: %s, o zaman %s kaldırılıyor.

en: Could not save diff image to %s
tr: Fark görüntüsü %s dosyasına kaydedilemedi

en: Could not select file
tr: Dosya seçilemedi

en: Could not send the search request
tr: Arama isteği gönderilemedi

en: Could not show link
tr: Bağlantı gösterilemedi

en: Could not unescape string
tr: Dizge unescape yapılamadı

en: Count
tr: Say

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
tr: Kimlikten AppInfo oluşturma Unix olmayan işletim sistemlerinde desteklenmiyor

en: Credits
tr: Geliştirenler

en: Cu_t
tr: Ke_s

en: Cumulative
tr: Birikimli

en: Cumulative 1
tr: Toplam 1

en: Cumulative 2
tr: Toplam 2

en: Cursor Size
tr: İmleç Boyutu

en: Cursor Theme
tr: İmleç Teması

en: Custom
tr: Özel

en: Custom %s×%s
tr: Özel %s×%s

en: Custom License
tr: Özel Lisans

en: Custom Size %d
tr: Özel Boyut %d

en: Custom color %d: %s
tr: Özel renk %d: %s

en: Custom size
tr: Özel boyut

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Cut
tr: Kes

en: DIRECTORY
tr: DİZİN

en: Dark
tr: Koyu

en: Dash offset (number)
tr: Tire konumu (sayı)

en: Dash pattern (comma-separated numbers)
tr: Tire örüntüsü (virgülle ayrılmış sayılar)

en: Data
tr: Veri

en: Decompose a path.
tr: Yol ayrıştır.

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default App
tr: Öntanımlı Uygulama

en: Defined At
tr: Şurada Tanımlanmış

en: Delete
tr: Sil

en: Deprecated types:
tr: Terk edilmiş türler:

en: Depth:
tr: Derinlik:

en: Description
tr: Açıklama

en: Design by
tr: Tasarlayan

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
tr: Pencere kilitlendi.
    Değişiklik yapmak için tıkla

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
tr: Pencere kilidi kaldırıldı.
    Gelecek değişiklikleri önlemek için tıkla

en: Differences witten to %s.
tr: Farklılıklar %s dosyasına yazıldı.

en: Direction
tr: Yön

en: Directory to use
tr: Kullanılacak dizin

en: Disable this custom CSS
tr: Özel CSSʼleri devre dışı bırak

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Display
tr: Göster

en: Display the path.
tr: Yolu görüntüle.

en: Do you want to use GTK Inspector?
tr: GTK Denetleyicisi kullanmak istiyor musunuz?

en: Document
tr: Belge

en: Documented by
tr: Belgelendiren

en: Domain:
tr: Alan:

en: Don't add a titlebar
tr: Başlık çubuğu ekleme

en: Don’t check for the existence of index.theme
tr: index.themeʼin varlığını denetleme

en: Don’t download result/wait for GPU to finish
tr: Sonucu indirme/Ekran kartının bitirmesini bekle

en: Don’t include image data in the cache
tr: Önbellekte resim verisini içerme

en: Don’t show this message again
tr: Bu iletiyi yeniden gösterme

en: Drag and hold here
tr: Sürükle ve buraya tut

en: Drag’n’drop from other applications is not supported.
tr: Diğer uygulamalardan sürükle ve bırak desteklenmemektedir.

en: EGL Extensions
tr: EGL Uzantıları

en: EGL implementation is missing extension %s | EGL implementation is missing %2$d extensions: %1$s
tr[0]: EGL uygulamasında %2$d eksik uzantı: %1$s

en: EGL version %d.%d is too old. GTK requires %d.%d
tr: EGL sürümü %d.%d çok eski. GTK, %d.%d gerektiriyor

en: Element <%s> not allowed at toplevel
tr: <%s> ögesine en üst düzeyde izin verilmez

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
tr: <%s> içinde <%s> ögesine izin verilmez

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
tr: GOBJECT_DEBUG=instance-count ile istatistikleri etkinleştir

en: Enabled
tr: Etkin

en: Encoding
tr: Kodlama

[ctx: Encoding name]
en: Arabic
tr: Arapça

[ctx: Encoding name]
en: Armenian
tr: Ermenice

[ctx: Encoding name]
en: Automatically Detected
tr: Kendiliğinden Algıla

[ctx: Encoding name]
en: Baltic
tr: Baltık

[ctx: Encoding name]
en: Celtic
tr: Keltçe

[ctx: Encoding name]
en: Central European
tr: Orta Avrupa

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Traditional
tr: Geleneksel Çince

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic
tr: Kiril

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rusça

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukraynaca

[ctx: Encoding name]
en: Georgian
tr: Gürcüce

[ctx: Encoding name]
en: Greek
tr: Yunanca

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew
tr: İbranice

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

[ctx: Encoding name]
en: Japanese
tr: Japonca

[ctx: Encoding name]
en: Korean
tr: Korece

[ctx: Encoding name]
en: Nordic
tr: İskandinav

[ctx: Encoding name]
en: Romanian
tr: Rumence

[ctx: Encoding name]
en: South European
tr: Güney Avrupa

[ctx: Encoding name]
en: Thai
tr: Tayca

[ctx: Encoding name]
en: Turkish
tr: Türkçe

[ctx: Encoding name]
en: Vietnamese
tr: Vietnamca

[ctx: Encoding name]
en: Western
tr: Batı

en: End of segment
tr: Bölüm sonu

en: Enter Location
tr: Konum Gir

en: Enter location or URL
tr: Konum ya da URL gir

en: Enter server address…
tr: Sunucu adresi gir…

en: Environment
tr: Ortam

en: Error at %s: %s
tr: %s. satırda hata: %s

en: Error color
tr: Hata rengi

en: Error creating print preview
tr: Baskı ön izleme oluşturulurken hata

en: Error from StartDoc
tr: StartDocʼtan hata

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
tr: JPEG resim dosyası yorumlanırken hata (%s)

en: Error parsing commandline options: %s
tr: Komut satırı seçeneklerini ayrıştırırken hata: %s

en: Error reading from standard input: %s
tr: Standart girdiden okunurken hata: %s

en: Error reading png (%s)
tr: PNG okunurken hata (%s)

en: Error unlocking “%s”
tr: “%s” kilidi kaldırılırken hata

en: Even sheets
tr: Çift kağıtlar

en: Expand
tr: Genişlet

en: Extract data urls from the render node.
tr: Gerçekleme düğümünden veri url’lerini çıkar.

en: FILE
tr: DOSYA

en: FILE1 FILE2
tr: DOSYA1 DOSYA2

en: FILE…
tr: DOSYA…

en: FORMAT
tr: BİÇİM

en: Failed to create EGL display
tr: EGL ekranı oluşturulamadı

en: Failed to create an instance of the template type %s
tr: %s şablon türünün örneği oluşturulamadı

en: Failed to create renderer: %s
tr: Gerçekleyici oluşturulamadı: %s

en: Failed to create the read file descriptor
tr: Okuma dosyası tanımlayıcı oluşturulamadı

en: Failed to decode contents with mime-type of '%s'
tr: '%s' mime türü içeriklerinin kodu çözülemedi

en: Failed to generate SVG: %s
tr: SVG oluşturulamadı: %s

en: Failed to get EGL configurations
tr: EGL yapılandırmaları alınamadı

en: Failed to load %s: %s
tr: %s yüklenemedi: %s

en: Failed to load RGB data from TIFF file
tr: TIFF dosyasından RGB verisi yüklenemedi

en: Failed to load node file: %s
tr: Düğüm dosyası yüklenemedi: %s

en: Failed to lookup template parent type %s
tr: %s şablon ebeveyn türüne bakılamadı

en: Failed to open file %s : %s
tr: %s dosyası açılamadı: %s

en: Failed to parse '%s' as %s.
tr: '%s', %s olarak ayrıştırılamadı.

en: Failed to parse '%s' as number
tr: '%s', sayı olarak ayrıştırılamadı

en: Failed to parse '%s' as path.
tr: '%s', yol olarak ayrıştırılamadı.

en: Failed to read from standard input: %s
tr: Standart girdiden okunamadı: %s

en: Failed to read “%s”: %s
tr: “%s” okunamadı: %s

en: Failed to rewrite header
tr: Başlık yeniden yazılamadı

en: Failed to save %s: %s
tr: %s kaydedilemedi: %s

en: Failed to start GNOME Software
tr: GNOME Yazılımlar başlatılamadı

en: Failed to take a screenshot
tr: Ekran görüntüsü alınamadı

en: Failed to transmute %zu bytes of data from %s to %u
tr: Verinin %zu baytı %s kaynağından %u hedefine dönüştürülemedi

en: Failed to transmute DnD data W32 format 0x%x to %p (%s)
tr: W32 biçimli 0x%x DnD verisi, %p hedefine dönüştürülemedi (%s)

en: Failed to write %s
tr: %s yazılamadı

en: Failed to write cache file: %s
tr: Önbellek dosyası yazılamadı: %s

en: Failed to write folder index
tr: Klasör dizinini yazılamadı

en: Failed to write hash table
tr: Özet tablosu yazılamadı

en: Failed to write header
tr: Başlık yazılamadı

en: Failed to write “%s”: “%s”
tr: “%s” yazılamadı: “%s”

en: File
tr: Dosya

en: File %s exists.
    If you want to overwrite, specify the filename.
tr: %s dosyası var.
    Üstüne yazmak için --force kullan.

en: File %s exists.
    Use --force to overwrite.
tr: %s dosyası var.
    Üstüne yazmak için --force kullan.

en: File Transfer Protocol
tr: Dosya Aktarım İletişim Kuralı (FTP)

en: File names cannot contain “/”
tr: Dosya adları “/” içeremez

en: File names should not begin with a space
tr: Dosya adları boşlukla başlamamalıdır

en: File names should not end with a space
tr: Dosya adları boşlukla sonlandırılmamalıdır

en: File names starting with a “.” are hidden
tr: Adı “.” ile başlayan dosyalar gizlidir

en: File not found: %s
tr: Dosya bulunamadı: %s

en: Fill rule (winding, even-odd)
tr: Doldurma kuralı (sarma, çift-tek)

en: Fill the path (the default)
tr: Yolu doldur (öntanımlı)

en: Filter
tr: Süz

en: Filter by
tr: Süz

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Finishing
tr: Bitiriliyor

en: Folder Name
tr: Klasör Adı

en: Folder names cannot contain “/”
tr: Klasör adları “/” içeremez

en: Folder names should not begin with a space
tr: Klasör adları boşlukla başlamamalıdır

en: Folder names should not end with a space
tr: Klasör adları boşlukla sonlandırılmamalıdır

en: Folder names starting with a “.” are hidden
tr: Adı “.” ile başlayan klasörler gizlidir

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Font Features
tr: Yazı Tipi Özellikleri

en: Font Name
tr: Yazı Tipi Adı

en: Font Variation Axes
tr: Yazı Tipi Değişke Eksenleri

[ctx: Font feature value]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: Font feature value]
en: Enable
tr: Etkin

[ctx: Font rendering]
en: Automatic
    Manual
tr: Kendiliğinden
    Elle

[ctx: Font variation axis]
en: Italic
tr: Eğik

[ctx: Font variation axis]
en: Optical Size
tr: Optik Boyut

[ctx: Font variation axis]
en: Slant
tr: Eğrilik

[ctx: Font variation axis]
en: Weight
tr: Ağırlık

[ctx: Font variation axis]
en: Width
tr: Genişlik

en: For portable documents
tr: Taşınabilir belgeler için

en: Foreground color
tr: Ön alan rengi

en: Forget password _immediately
tr: Parolayı _anında unut

en: Format %s not supported
tr: %s biçimi desteklenmiyor

en: Format to use
tr: Kullanılacak biçim

en: Format:
tr: Biçim:

en: Fractions
tr: Kesirler

en: Frame Clock
tr: Çerçeve Saati

en: Frame Count
tr: Çerçeve Sayısı

en: Frame Rate
tr: Çerçeve Oranı

en: Full Volume
tr: Tam Ses

en: GDK Backend
tr: GDK Arka Ucu

en: GDK surface 0x%p is not registered as a drop target
tr: 0x%p GDK yüzeyi düşülecek hedef olarak kaydedilmedi

en: GL Backend Vendor
tr: GL Arka Uç Sağlayıcı

en: GL Backend Version
tr: GL Arka Uç Sürümü

en: GL Extensions
tr: GL Uzantıları

en: GL Features
tr: GL Özellikleri

en: GL Full Version
tr: GL Tam Sürümü

en: GL Renderer
tr: GL Gerçekleyici

en: GL Vendor
tr: GL Sağlayıcı

en: GL Version
tr: GL Sürümü

en: GL implementation cannot share GL contexts
tr: GL uygulaması GL bağlamlarını paylaşamaz

[ctx: GL renderer]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: GL version]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: GLSL Version
tr: GLSL Sürümü

en: GLX is not supported
tr: GLX desteklenmiyor

en: GLib must be configured with -Dbuildtype=debug
tr: GLib, -Dbuildtype=debug ile yapılandırılmalı

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
tr: GNU Affero Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
tr: GNU Affero Genel Kamu Lisansı, sürüm 3 ya da sonrası

en: GNU General Public License, version 2 only
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 2

en: GNU General Public License, version 2 or later
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 2 ya da sonrası

en: GNU General Public License, version 3 only
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 3

en: GNU General Public License, version 3 or later
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 3 ya da sonrası

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
tr: GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
tr: Kısıtlı GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 2.1 ya da sonrası

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
tr: GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 3

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
tr: Kısıtlı GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 3 ya da sonrası

en: GSK Renderer
tr: GSK Gerçekleyici

en: GTK Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK application. Using it may cause the application to break or crash.
tr: GTK Denetleyicisi, dahili GTK uygulamalarını değiştirmeye ve araştırmaya izin veren etkileşimli hata ayıklayıcıdır. Bunun kullanılması uygulamanın kesilmesine ya da çökmesine neden olabilir.

en: GTK Theme
tr: GTK Teması

en: GTK Version
tr: GTK Sürümü

en: GTK could not find a media module. Check your installation.
tr: GTK, ortam modülü bulamadı. Kurulumunuzu gözden geçirin.

en: General
tr: Genel

en: Generate debug output
tr: Hata ayıklama çıktısı oluştur

en: Getting printer information failed
tr: Yazıcı bilgileri alınamadı

en: Getting printer information…
tr: Yazıcı bilgileri alınıyor…

en: Global
tr: Küresel

en: GlobalAlloc() failed:
tr: GlobalAlloc() başarısız:

en: GlobalLock() failed:
tr: GlobalLock() başarısız:

en: GlobalReAlloc() failed:
tr: GlobalReAlloc() başarısız:

en: Grid View
tr: Izgara Görünümü

[ctx: GtkSettings source]
en: Application
tr: Uygulama

[ctx: GtkSettings source]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: GtkSettings source]
en: Theme
tr: Tema

[ctx: GtkSettings source]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Hexadecimal color or color name
tr: Onaltılık renk veya renk adı

en: Hide %s
tr: %sʼi Gizle

en: Hide Others
tr: Diğerlerini Gizle

en: Hide Text
tr: Metni Gizle

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Highlight event sequences
tr: Olay dizilerini vurgula

en: Hold the job until it is explicitly released
tr: Özellikle bırakılmadıkça görevi tut

en: Home
tr: Başlangıç

en: Hover to load
tr: Yüklemek için üstüne gel

en: Hue
tr: Ton

en: ID
tr: Kimlik

en: IDataObject_GetData (0x%x) failed, returning 0x%lx
tr: IDataObject_GetData (0x%x) başarısız, 0x%lx döndürüyor

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
tr: IM Bağlamı GTK_IM_MODULE tarafından kodlanmış

en: Icon
tr: Simge

en: Icon Theme
tr: Simge Teması

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
tr: Eğer bir öge silerseniz kalıcı olarak kaybolur.

en: Image
tr: Resim

en: Image Quality
tr: Resim Niteliği

en: Image stride too large for image size %ux%u
tr: %ux%u görüntü boyutu için görüntü adımı çok büyük

en: Implements
tr: Sağladıkları

en: Include image data in the cache
tr: Önbellekte resim verisini içer

en: Information
tr: Bilgi

en: Input Method
tr: Girdi Yöntemi

en: Insert Emoji
tr: Emoji Ekle

en: Insert _Emoji
tr: _Emoji Ekle

en: Inspect Inspector
tr: Denetleyiciyi İncele

en: Intersection color
tr: Kesişim rengi

en: Invalid URI
tr: Geçersiz URI

en: Invalid argument to CreateDC
tr: CreateDC için geçersiz parametre

en: Invalid argument to PrintDlgEx
tr: PrintDlgExʼe geçersiz parametre

en: Invalid byte sequence in conversion input
tr: Dönüşüm girdisinde geçersiz bayt dizisi

en: Invalid file name
tr: Geçersiz dosya adı

en: Invalid formats in compound text conversion.
tr: Bileşik metin dönüşümünde geçersiz biçimler.

en: Invalid handle to PrintDlgEx
tr: PrintDlgEx için geçersiz işleyici

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
tr: PrintDlgExʼe geçersiz işaretleyici

en: Invalid size %s
tr: Geçersiz boyut %s

en: Is Toplevel
tr: Üst Düzeydir

en: Job
tr: Görev

en: Job Details
tr: Görev Ayrıntıları

en: Job Priority
tr: İş Önceliği

en: Keep node position unchanged
tr: Düğüm konumunu değiştirmeden tut

en: LENGTH
tr: UZUNLUK

en: Label
tr: Etiket

en: Landscape
tr: Yatay

en: Language
tr: Dil

en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
tr: (Masaüstü dosyası adıyla belirtilmiş) bir uygulamayı, isteğe bağlı olarak
    bir veya daha çok URI’yi parametre olarak geçirerek, çalıştır.

en: Layout
tr: Düzen

en: Layout property %s not found
tr: %s düzen özelliği bulunamadı

en: Left to right
tr: Soldan sağa

en: Left to right, bottom to top
tr: Soldan sağa, aşağıdan yukarıya

en: Left to right, top to bottom
tr: Soldan sağa, yukarıdan aşağıya

en: Left-to-Right
    Right-to-Left
tr: Soldan Sağa
    Sağdan Sola

en: Less
tr: Az

en: Letter Case
tr: Harf Durumu

en: License
tr: Lisans

en: Ligatures
tr: Bağlamalar

en: Light
tr: Açık

en: Line Ending
tr: Satır Sonu

en: Line cap (butt, round, square)
tr: Çizgi ucu (uç, yuvarlak, kare)

[ctx: Line ending name]
en: Unchanged
tr: Değiştirilmemiş

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel)
tr: Çizgi birleşimi (gönye, gönye yakalama, yuvarlak, eğim)

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel, arcs)
tr: Çizgi birleşimi (gönye, gönye yakalama, yuvarlak, eğim, yay)

en: Line width (number)
tr: Çizgi genişliği (sayı)

en: List Position
tr: Liste Konumu

en: List View
tr: Liste Görünümü

en: Location
tr: Konum

en: Lock
tr: Kilitle

en: Logging
tr: Günlükleme

en: Magnifier
tr: Büyüteç

en: Malformed data: URL
tr: Bozuk veri: URL

en: Manage Custom Sizes
tr: Özel Boyutları Yönet

en: Manage Custom Sizes…
tr: Özel Boyutları Yönet…

en: Manually enter a location
tr: Elle konum gir

en: Mapped
tr: Eşleştirilmiş

en: Margins from Printer…
tr: Yazıcıdan Gelen Kenar Boşlukları…

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
tr: Kenar boşlukları:
     Sol: %s %s
     Sağ: %s %s
     Üst: %s %s
     Alt: %s %s

en: Markup
tr: Biçimleme (Markup)

en: Maximize
tr: Ekranı Kapla

en: Maximize the window
tr: Pencereyi büyüt

en: Measure map
tr: Ölçüm haritası

en: Media Backend
tr: Ortam Arka Ucu

en: Menu
tr: Menü

en: Menu bar
tr: Menü çubuğu

en: Minimize
tr: Simge durumuna küçült

en: Minimize the window
tr: Pencereyi küçüt

en: Miscellaneous
tr: Diğer

en: Miter limit (number)
tr: Gönye sınırı (sayı)

en: Mnemonic Label
tr: Anımsatıcı Etiket

en: Mode
tr: Kip

en: Modified
tr: Değiştirilmiş

en: Monospace
tr: Eş aralıklı

en: More
tr: Daha

en: Mount and open “%s”
tr: “%s” aygıtını bağla ve aç

en: Mozilla Public License 2.0
tr: Mozilla Kamu Lisansı 2.0

en: Must specify two files
tr: İki dosya belirtilmelidir

en: Muted
tr: Sessiz

en: Name
tr: Ad

en: Name:
tr: Ad:

en: Need complete input to do conversion
tr: Dönüştürülme için girdinin tamamlanması gerekir

en: Need user intervention
tr: Kullanıcı girişimi gerekli

en: Network File System
tr: Ağ Dosya Sistemi (NFS)

en: Networks
tr: Ağlar

en: New accelerator…
tr: Yeni hızlandırıcı…

en: New bookmark
tr: Yeni yer imi

en: Next sibling
tr: Sonraki kardeş

en: Next tab
tr: Sonraki sekme

en: No .node file specified
tr: .node dosyası belirtilmedi

en: No .svg file specified
tr: .svg dosyası belirtilmedi

en: No .ui file specified
tr: .ui dosyası belirtilmedi

en: No EGL configuration available
tr: Kullanılabilir EGL yapılandırması yok

en: No EGL configuration with required features found
tr: Gerekli özellikleri olan EGL yapılandırması bulunamadı

en: No Fonts Found
tr: Yazı Tipi Bulunamadı

en: No GL API allowed.
tr: İzin verilen GP API yok.

en: No GL implementation is available
tr: Kullanılabilir GL uygulaması yok

en: No GLX configuration with required features found
tr: Gerekli özellikleri olan GLX yapılandırması bulunamadı

en: No GLX configurations available
tr: Kullanılabilir GLX yapılandırması yok

en: No Preference
tr: Yeğ Yok

en: No Results Found
tr: Hiçbir Sonuç Bulunamadı

en: No applications found for “%s”
tr: “%s” için hiçbir uygulama bulunamadı

en: No applications found for “%s” files
tr: “%s” dosyaları için hiçbir uygulama bulunamadı

en: No applications found.
tr: Uygulama bulunamadı.

en: No apps found for “%s”.
tr: “%s” için hiçbir uygulama bulunamadı.

en: No available configurations for the given pixel format
tr: Verilen piksel biçimi için kullanılabilir yapılandırma yok

en: No compatible formats to transfer clipboard contents.
tr: Pano içeriklerini aktarmak için uyumlu biçim yok.

en: No compatible formats to transfer contents of content provider.
tr: İçerik sağlayıcısının içeriğini aktaracak uyumlu biçim yok.

en: No compatible formats to transfer contents.
tr: İçerikleri aktarmak için uyumlu biçim yok.

en: No compatible transfer format found
tr: Uyumlu aktarım biçimi bulunamadı

en: No differences.
tr: Fark yok.

en: No image file specified
tr: Görüntü dosyası belirtilmedi

en: No network locations found
tr: Hiçbir ağ konumu bulunamadı

en: No object found
tr: Nesne bulunamadı

en: No object with ID '%s' found
tr: '%s' kimlikli nesne bulunamadı

en: No path specified
tr: Yol belirtilmedi

en: No paths given.
tr: Yol verilmedi.

en: No perfect EGL configuration found
tr: Kusursuz EGL yapılandırması bulunamadı

en: No previewable object found
tr: Ön izlenebilir nesne bulunamadı

en: No printer found
tr: Hiçbir yazıcı bulunamadı

en: No profile available
tr: Kullanılabilir profil yok

en: No recent servers found
tr: Son kullanılan sunucu bulunamadı

en: No registered application with name “%s” for item with URI “%s” found
tr: “%2$s” URIʼli öge için “%1$s” adında kayıtlı uygulama bulunamadı

en: No results found
tr: Sonuç bulunamadı

en: No theme index file in “%s”.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
tr: “%s” içinde tema dizin dosyası yok.
    Eğer burada gerçekten bir simge önbelleği oluşturmak istiyorsanız, --ignore-theme-indexʼi kullanın.

en: No theme index file.
tr: Tema dizin dosyası yok.

en: Not a color state: %s
    Possible values:
      %s
tr: Renk durumu değil: %s
    Olası değerler:
      %s

en: Not a color state: %s
    Possible values: %s
tr: Renk durumu değil: %s
    Olası değerler: %s

en: Not a data: URL
tr: Veri değil: URL

en: Not a memory format: %s
    Possible values:
      %s
tr: Bellek biçimi değil: %s
    Olası değerler:
      %s

en: Not a supported cicp tuple: %s
tr: Desteklenmeyen cicp demeti: %s

en: Not a valid icon cache: %s
tr: Geçerli bir simge önbelleği değil: %s

en: Not a valid page setup file
tr: Geçerli bir sayfa ayar dosyası değil

en: Not available
tr: Kullanılamaz

en: Not enough free memory
tr: Yeterince boş bellek yok

en: Not enough memory for image size %ux%u
tr: %ux%u resim boyutu için yeterli bellek yok

en: Not enough space in destination
tr: Hedefte yeterli alan yok

en: Number Case
tr: Sayı Durumu

en: Number Spacing
tr: Numara Boşluklama

en: Number of nodes:
tr: Düğüm sayısı:

en: Number of runs with each renderer
tr: Her gerçekleyici ile çalıştırma sayısı

en: Numeric Extras
tr: Sayısal Ekler

en: Object Path
tr: Nesne Yolu

en: Objects
tr: Nesneler

en: Objects of type %s can't be previewed
tr: %s türünün nesneleri ön izlenemez

en: Objects of type %s can't be screenshot
tr: %s türünün nesneleri ekran görüntüsü olamaz

en: Odd sheets
tr: Tek kağıtlar

en: On This Computer
tr: Bu Bilgisayarda

en: On _hold
tr: _Beklemede

en: Opaque part:
tr: Mat bölüm:

en: Open %s
tr: %s’i aç

en: Open in New _Tab
tr: Yeni _Sekmede Aç

en: Open in New _Window
tr: Yeni _Pencerede Aç

en: Open the contents of the file system
tr: Dosya sisteminin içeriklerini aç

en: Open the contents of your desktop in a folder
tr: Masaüstünüzün içeriğini klasörde açın

en: Open the trash
tr: Çöpü aç

en: Open your personal folder
tr: Kişisel klasörünüzü açın

en: OpenGL 3.3 required
tr: OpenGL 3.3 gerekli

en: OpenGL API disabled via GDK_DISABLE
tr: OpenGL API, GDK_DISABLE aracılığıyla devre dışı bırakıldı

en: OpenGL ES 3.0 is not supported by this renderer.
tr: OpenGL ES 3.0, bu gerçekleyicice desteklenmiyor.

en: OpenGL ES API disabled via GDK_DISABLE
tr: OpenGL ES API, GDK_DISABLE aracılığıyla devre dışı bırakıldı

en: OpenGL context creation failed
tr: OpenGL içerik oluşturulması başarısız oldu

en: OpenGL support disabled via GDK_DISABLE
tr: OpenGL desteği GDK_DISABLE yoluyla devre dışı bırakıldı

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
tr: Temel Üstü Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
tr: Temel Üstü İm Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
tr: Temel Üstü Ornatmalar

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
tr: Tüm Alternatiflere Erişim

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
tr: Akhandʼlar

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
tr: Alternatif Belirtim Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
tr: Alternatif Yarı Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
tr: Alternatif Dikey Yarım Ölçüler

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
tr: Alternatif Dikey Ölçüler

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
tr: Alternatif Kesirler

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
tr: Temel Altı Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
tr: Temel Altı İm Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
tr: Temel Altı Ornatmalar

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
tr: İlk Harf Aralama

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
tr: Büyük/Küçük Harf Duyarlı Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
tr: Ortalanmış CJK Noktalama

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
tr: Ro’dan Sonra Bitişik Biçim

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
tr: Bitişik Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
tr: Bağlamsal Alternatifler

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
tr: Bağlamsal Bağlamalar

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
tr: Bağlamsal Süs

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
tr: El Yazısı Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
tr: Paydalar

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
tr: İhtiyari Bağlamalar

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
tr: Uzaklıklar

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
tr: Noktasız Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
tr: Uzman Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
tr: Satır Sonu Glifi Alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
tr: Basık vurgu işareti biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
tr: Kesirler

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
tr: Tam Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
tr: Glif Birleşimi / Ayrışımı

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
tr: Halant Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
tr: Yarım Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
tr: Yarım Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
tr: Tarihî Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
tr: Tarihî Bağlamalar

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
tr: Hojo Kanji Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
tr: Yatay Kana Alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
tr: Başlangıç Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
tr: Ayrık Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
tr: İtalikler

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
tr: JIS2004 Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
tr: JIS78 Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
tr: JIS83 Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
tr: JIS90 Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
tr: Yaslama Alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
tr: Aralık Bırakma

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
tr: Öne Gelen Jamo Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
tr: Sol Sınırlar

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
tr: Soldan sağa alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
tr: Soldan sağa yansıtılmış biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
tr: Kaplayan Rakamlar

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
tr: Yerelleştirilmiş Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
tr: İm Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
tr: Ornatma Aracılığıyla İm Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
tr: İmden İme Konumlama

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
tr: Matematik betik biçimi alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
tr: Matematiksel Yunanca

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
tr: Medyal Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
tr: Medyal Biçimler #2

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
tr: NLC Kanji Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
tr: Nukta Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
tr: Paylar

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
tr: Demode Rakamlar

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
tr: Optik Sınırlar

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
tr: Optik boyut

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
tr: Sıra Sayıları

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
tr: Süsler

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
tr: Ufacık İlk Harfler

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
tr: İlk Harflerden Ufacık İlk Harfler

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
tr: Temel Sonrası Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
tr: Temel Sonrası Ornatmalar

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
tr: Temel Öncesi Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
tr: Temel Öncesi Ornatmalar

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
tr: Orantısal Alternatif Dikey Ölçüler

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
tr: Orantısal Alternatif Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
tr: Orantısal Rakamlar

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
tr: Orantısal Kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
tr: Orantısal Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
tr: Çeyrek Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
tr: Rakar Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
tr: Rastgeleleştir

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
tr: Reph Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
tr: Gerekli Bağlamsal Alternatifler

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
tr: Gerekli Bağlamalar

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
tr: Gerekli Değişke Alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
tr: Sağ Sınırlar

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
tr: Sağdan sola alternatifler

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
tr: Sağdan sola yansıtılmış biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
tr: Ruby Açıklama Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
tr: Bilimsel Altlar

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
tr: Yalınlaştırılmış Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
tr: Eğik Çizgili Sıfır

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
tr: Küçük İlk Harfler

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
tr: İlk Harflerden Küçük İlk Harfler

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
tr: Standart Bağlamalar

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
tr: Esneyen Glif Ayrışımı

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
tr: Biçimsel Alternatifler

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
tr: Altbetik

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
tr: Üstbetik

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
tr: Süs

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
tr: Çizelgesel Rakamlar

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
tr: Terminal Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
tr: Terminal Biçimleri #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
tr: Terminal Biçimleri #3

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
tr: Üçlü Genişlikler

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
tr: Başlık Oluşturma

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
tr: Geleneksel Biçimler

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
tr: Geleneksel Ad Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
tr: Arkaya Gelen Jamo Biçimleri

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
tr: Tek hâl

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
tr: Vattu Değişkeleri

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
tr: Dikey Alternatifler ve Dönme

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
tr: Dönme için Dikey Alternatifler

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
tr: Dikey Kana Alternatifleri

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
tr: Dikey Aralık Bırakma

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
tr: Dikey Yazım

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
tr: Sesli Jamo Biçimleri

en: Opening %d Item | Opening %d Items
tr[0]: %d öge açılıyor

en: Opening “%s”
tr: “%s” açılıyor

en: Opening “%s” files.
tr: “%s” dosyaları açılıyor.

en: Opening “%s”.
tr: “%s” açılıyor.

en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: Options related to filling
tr: Doldurmayla ilgili seçenekler

en: Options related to stroking
tr: Darbelemeyle ilgili seçenekler

en: Or_ientation:
tr: _Yön:

en: Origin:
tr: Köken:

en: Other Apps
tr: Diğer Uygulamalar

en: Other Locations
tr: Diğer Konumlar

en: Other app…
tr: Diğer uygulama…

en: Out of paper
tr: Kağıt bitti

en: Output a C header file
tr: C başlık dosyası çıktısı

en: Output file
tr: Çıktı dosyası

en: Output t_ray:
tr: Çıktı t_epsisi:

en: Output to this directory instead of cwd
tr: Çıktı cwd yerine bu dizine

en: Output written to %s.
tr: Çıktı şuna yazıldı: %s.

en: Output written to '%s'.
tr: Çıktı şuna yazıldı: '%s'.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
tr: Güncel olsa bile var olan önbelleğin üzerine yaz

en: Overwrite existing file
tr: Var olan dosyanın üstüne yaz

en: PATH
tr: YOL

en: PATH…
tr: YOL…

en: Packing property %s not found
tr: %s paketleme özelliği bulunamadı

en: Pag_es:
tr: Sayfa_lar:

en: Page %u
tr: %u. Sayfa

en: Page Ordering
tr: Sayfa Sıralaması

en: Page Setup
tr: Sayfa Ayarı

en: Page layout preview
tr: Sayfa düzeni ön izlemesi

en: Page or_dering:
tr: Sayfa sı_ralaması:

en: Page ordering preview
tr: Sayfa sıralama ön izlemesi

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pages per _sheet:
tr: _Yaprak başına sayfa:

en: Pages per _side:
tr: Yüz başına _sayfalar:

en: Paper
tr: Kağıt

en: Paper Margins
tr: Kağıt Boşlukları

en: Paper Size
tr: Kağıt Boyutu

en: Paper _source:
tr: Kağıt _kaynağı:

en: Paper _type:
tr: Kağıt _türü:

en: Parameter Type
tr: Parametre Türü

en: Password:
tr: Parola:

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Path
tr: Yol

en: Path Preview
tr: Yol Ön İzlemesi

en: Path is closed
tr: Yol kapalı

en: Path is empty.
tr: Yol boş.

en: Path length
tr: Yol uzunluğu

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Paused; Rejecting Jobs
tr: Duraklatıldı; İşler Reddediliyor

en: Pick Files
tr: Dosya Seç

en: Pick a Color
tr: Renk Seç

en: Pick a File
tr: Dosya Seç

en: Pick a Font
tr: Yazı Tipi Seç

en: Pick a color from the screen
tr: Ekrandan renk seç

en: Play
tr: Oynat

en: Point color
tr: Nokta rengi

en: Pointer: %p
tr: İmleç: %p

en: Portrait
tr: Dikey

en: Possible values:
tr: Olası değerler:

en: Pre_view
tr: Ön İzl_e

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Prefix
tr: Ön Ek

en: Preparing
tr: Hazırlanıyor

en: Preparing %d
tr: %d hazırlanıyor

en: Presentation
tr: Sunum

en: Preview Font
tr: Yazı Tipi Ön İzle

en: Preview only the named object
tr: Yalnızca adlandırılan nesneyi ön izle

en: Preview the file.
tr: Dosyayı ön izle.

en: Previous object
tr: Önceki nesne

en: Previous sibling
tr: Önceki kardeş

en: Previous tab
tr: Önceki sekme

en: Pri_ority:
tr: Ö_ncelik:

en: Primary
tr: Birincil

en: Print
tr: Yazdır

en: Print Document
tr: Belgeyi Yazdır

en: Print all named objects.
tr: Tüm adlandırılan nesneleri yazdır.

en: Print at
tr: Yazdırılma

en: Print at time
tr: Yazdırılma zamanı

en: Print information about a path.
tr: Yolla ilgili bilgi yazdır.

[ctx: Print job priority]
en: High
tr: Yüksek

[ctx: Print job priority]
en: Low
tr: Düşük

[ctx: Print job priority]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: Print job priority]
en: Urgent
tr: Acil

en: Print to File
tr: Dosyaya Yazdır

en: Printer Default
tr: Yazıcı Öntanımlısı

en: Printer offline
tr: Yazıcı bağlı değil

en: Printer “%s” has no toner left.
tr: “%s” yazıcısında toner kalmamış.

en: Printer “%s” is currently offline.
tr: “%s” yazıcısı şu anda çevrim dışı.

en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
tr: “%s” yazıcısında en az bir renk azalmış.

en: Printer “%s” is low on developer.
tr: “%s” yazıcısında film banyosu ilacı azalmış.

en: Printer “%s” is low on paper.
tr: “%s” yazıcısında kağıt azalmış.

en: Printer “%s” is low on toner.
tr: “%s” yazıcısında toner azalmış.

en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
tr: “%s” yazıcısında en az bir renk bitmiş.

en: Printer “%s” is out of developer.
tr: “%s” yazıcısında film banyosu ilacı bitmiş.

en: Printer “%s” is out of paper.
tr: “%s” yazıcısında kağıt bitmiş.

en: Printing %d
tr: %d yazdırılıyor

en: Properties
tr: Özellikler

en: Property
tr: Özellikler

en: Property %s not found
tr: %s özelliği bulunamadı

en: Protocols
tr: İletişim Kuralları

en: Provide information about the image.
tr: Görüntüyle ilgili bilgi sağla.

en: Provide information about the render node.
tr: Gerçekleme düğümüyle ilgili bilgi sağla.

en: Put node into offload container
tr: Düğümü boşaltma konteynerine koy

en: Quit %s
tr: Çık %s

en: RENDERER
tr: GERÇEKLEYİCİ

en: RGBA Visual
tr: RGBA Görsel

en: RUNS
tr: ÇALIŞTIRMALAR

en: Ran out of buffer space (buffer size is fixed)
tr: Tampon alan bitti (tampon alan sabittir)

en: Range
tr: Erim

en: Reading data failed at row %d
tr: Veri okunurken %d. satırda hata

en: Realized
tr: Gerçeklenmiş

en: Reason not specified
tr: Neden belirtilmedi

en: Recent
tr: Son

en: Recent Servers
tr: Son Kullanılan Sunucular

en: Recent files
tr: Son dosyalar

en: Recolor the node
tr: Düğümü yeniden renklendir

en: Recommended Apps
tr: Önerilen Uygulamalar

en: Record events
tr: Eylemleri kayydet

en: Record frames
tr: Kareleri kaydet

en: Recorder
tr: Kaydedici

en: Recording Options
tr: Kayıt Seçenekleri

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
tr: Kırmızı %%%d, Yeşil %%%d, Mavi %%%d

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
tr: Kırmızı %%%d, Yeşil %%%d, Mavi %%%d, Alfa %%%d

en: Redo
tr: Yinele

en: Reference Count
tr: Referans Sayısı

en: Refresh action state
tr: Eylem durumunu tazele

en: Registered U_ser
tr: Kayıtlı K_ullanıcı

en: Rejecting Jobs
tr: İşler Reddediliyor

en: Related Apps
tr: İlgili Uygulamalar

en: Remember _forever
tr: _Sürekli anımsa

en: Remember password until you _logout
tr: _Oturumu kapatana dek parolayı anımsa

en: Remote location — only searching the current folder
tr: Uzak konum — yalnızca şimdiki klasörde aranıyor

en: Remove %s
tr: %s kaldır

en: Remove server
tr: Sunucuyu kaldır

en: Render a .node file to an image.
tr: Bir .node dosyasını resme gerçekle.

en: Render a .ui file to an image.
tr: Bir .ui dosyasını resme gerçekle.

en: Render the path to a png image.
tr: Yolu png resmine gerçekle.

en: Renderer
tr: Gerçekleyici

en: Renderer to use
tr: Kullanılacak gerçekleyici

en: Rendering
tr: Gerçekleme

en: Replace the file
tr: Dosyayı değiştir

en: Request Mode
tr: İstek Kipi

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Resource Path
tr: Kaynak Yolu

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Restrict a path to a segment.
tr: Yolu bölüme kısıtla.

en: Reverse a path.
tr: Yolu ters çevir.

en: Reverse landscape
tr: Ters yatay

en: Reverse portrait
tr: Ters dikey

en: Right to left
tr: Sağdan sola

en: Right to left, bottom to top
tr: Sağdan sola, aşağıdan yukarıya

en: Right to left, top to bottom
tr: Sağdan sola, yukarıdan aşağıya

en: Role
tr: Rol

en: Rotate clockwise
tr: Saat yönüne döndür

en: Rotate counterclockwise
tr: Saat yönünün tersine döndür

en: SIZE
tr: BOYUT

en: SSH File Transfer Protocol
tr: SSH Dosya Aktarım İletişim Kuralı

en: Saturation and value
tr: Doygunluk ve değer

en: Save a File
tr: Dosya Kaydet

en: Save as node file instead of png
tr: Png yerine düğüm dosyası olarak kaydet

en: Save selected node
tr: Seçilen düğümü kaydet

en: Save the current CSS
tr: Geçerli CSSʼleri kaydet

en: Saving CSS failed
tr: CSS kaydetme başarısız

en: Saving RenderNode failed
tr: RenderNode kaydetme başarısız

en: Saving png to '%s' failed
tr: '%s' png kaydı başarısız

en: Sc_ale:
tr: Ö_lçek:

en: Scale
tr: Ölçekle

en: Scale in percent
tr: Yüzde türünde ölçek

en: Screenshot only the named object
tr: Yalnızca adlandırılan nesneyi ekran görüntüsüne al

en: Se_lection
tr: Se_çim

en: Search
tr: Ara

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Search Shortcuts
tr: Kısayolları Ara

en: Search font name
tr: Yazı tipi adı ara

en: Searching
tr: Arama

en: Searching for network locations
tr: Ağ konumları aranıyor

en: Searching in %s
tr: %s içinde arama

en: Search…
tr: Arama…

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select App
tr: Uygulama Seç

en: Select Application
tr: Uygulama Seç

en: Select Folders
tr: Klasör Seç

en: Select Font
tr: Yazı Tipi Seç

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: Select a Color
tr: Renk Seç

en: Select a Folder
tr: Klasör Seç

en: Select a filename
tr: Dosya adı seç

en: Select an Object
tr: Nesne Seç

en: Select which types of files are shown
tr: Hangi türdeki dosyaların gösterileceğini seç

en: Self
tr: Kendisi

en: Self 1
tr: Kendi 1

en: Self 2
tr: Kendi 2

en: Server Addresses
tr: Sunucu Adresleri

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
tr: Sunucu adresleri, iletişim kuralı ön ekinden ve adresten oluşur. Örneğin:

en: Services
tr: Hizmetler

en: Set State
tr: Durum Belirle

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Show
tr: Göster

en: Show Accessibility warnings
tr: Erişilebilirlik uyarılarını göster

en: Show All
tr: Tümünü Göster

en: Show Baselines
tr: Grafik Güncellemelerini Göster

en: Show Cairo Rendering
tr: Cairo Gerçeklemeyi Göster

en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

en: Show Focus
tr: Odağı Göster

en: Show Framerate
tr: Kare Hızını Göster

en: Show Graphic Updates
tr: Grafik Güncellemeleri Göster

en: Show Graphics Offload
tr: Grafik Boşaltmaları Göster

en: Show Layout Borders
tr: Yerleşim Sınırlarını Göster

en: Show Text
tr: Metni Göster

en: Show Touch UI
tr: Dokunmatik Arayüzü Göster

en: Show _Hidden Files
tr: _Gizli Dosyaları Göster

en: Show all Objects
tr: Tüm Nesneleri Göster

en: Show all Resources
tr: Tüm kaynakları göster

en: Show control points
tr: Denetim noktalarını göster

en: Show data
tr: Veri göster

en: Show deprecations
tr: Kullanımdan kaldırmaları göster

en: Show help for fill options
tr: Doldurma seçenekleri için yardım göster

en: Show help for stroke options
tr: Darbeleme seçenekleri için yardım göster

en: Show intersections
tr: Kesişimleri göster

en: Show one or more images.
tr: Bir ya da daha çok görüntü göster.

en: Show other locations
tr: Diğer konumları göster

en: Show path points
tr: Yol noktalarını göster

en: Show program version
tr: Program sürümünü göster

en: Show recent servers
tr: Son sunucuları göster

en: Show the render node.
tr: Gerçekleme düğümünü göster.

en: Simplify the file.
tr: Dosyayı yalınlaştır.

en: Size
tr: Boyut

en: Size Groups
tr: Boyut Kümeleri

en: Size:
tr: Boyut:

en: Slowdown
tr: Yavaşlama

en: Some of the settings in the dialog conflict
tr: Penceredeki kimi ayarlar çakışıyor

en: Sort _Folders Before Files
tr: _Klasörleri Dosyalardan Önce Sırala

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
tr: Bir veya daha çok sayfa aralığı belirt,
     örn. 1-3, 7, 11

en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
tr: Yazdırma zamanını belirt,
     örn. 15:30, 2:35, 14:15:20, 11:46:30, 4

en: Spreadsheet
tr: Çizelge

en: Starred
tr: Yıldızlı

en: Starred files
tr: Yıldızlı dosyalar

en: Starting “%s”
tr: “%s” başlatılıyor

en: State
tr: Durum

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Status
tr: Durum

en: Stroke the path
tr: Yolu darbele

en: Style Classes
tr: Biçem Sınıfları

en: Style Variations
tr: Biçem Değişkeleri

en: Success color
tr: Başarı rengi

en: Surface
tr: Yüzey

en: Swipe left
tr: Sola kaydır

en: Swipe right
tr: Sağa kaydır

en: System
tr: Sistem

en: System Color Scheme
tr: Sistem Renk Şeması

en: System Contrast
tr: Sistem Karşıtlığı

en: System Information
tr: Sistem Bilgisi

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
tr: Sistem kuralları değişiklikleri engeller.
    Sistem yöneticiniz ile bağlantıya geçin

en: T_wo-sided:
tr: İ_ki taraflı:

en: T_ype
tr: _Tür

en: Target
tr: Hedef

en: Target context record 0x%p has no data object
tr: 0x%p hedef bağlam kaydının veri nesnesi yok

en: Terminal Pager
tr: Uçbirim Sayfalayıcı

en: Text
tr: Metin

en: Text Direction
tr: Metin Yönü

en: Text may not appear inside <%s>
tr: <%s> içinde metin bulunamaz

en: That didn't work out.
tr: Bu çalışmadı.

en: The MIT License (MIT)
tr: MIT Lisans (MIT)

en: The cover is open on printer “%s”.
tr: “%s” yazıcısında kapak açık kalmış.

en: The current backend does not support OpenGL
tr: Şimdiki arka uç OpenGL’i desteklemiyor

en: The current color
tr: Geçerli renk

en: The door is open on printer “%s”.
tr: “%s” yazıcısında kapı açık kalmış.

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
tr: “%s” içinde dosya zaten var.  Değiştirilerek dosya içeriğinin üzerine yazılacak.

en: The file could not be deleted
tr: Dosya silinemedi

en: The file could not be moved to the Trash
tr: Dosya çöpe taşınamadı

en: The file could not be renamed
tr: Dosya yeniden adlandırılamadı

en: The folder contents could not be displayed
tr: Klasör içeriği gösterilemiyor

en: The folder could not be created
tr: Klasör oluşturulamadı

en: The generated cache was invalid.
tr: Oluşturulan önbellek geçersiz oldu.

en: The images are different.
tr: Görüntüler farklı.

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
tr: Seçtiğiniz öge klasör değil, başka öge kullanmayı deneyin.

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
tr: En olası nedeni geçici dosyanın oluşturulamamasıdır.

en: The output file
tr: Çıktı dosyası

en: The session bus is not available
tr: Oturum veri yolu yok

en: There is a problem on printer “%s”.
tr: “%s” yazıcısıyla ilgili sorun var.

en: This clipboard cannot store data.
tr: Bu pano veri depolayamaz.

en: This name is already taken
tr: Bu ad zaten kullanılıyor

en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
tr: Bu program kesinlikle hiçbir garanti vermiyor.
    Ayrıntılar için <a href="%s">%s</a> bağlantısına bakın.

en: Tick Callback
tr: İşaretleme Çağrısı

en: Tints all the places where the current renderer uses Cairo instead of the GPU.
tr: Geçerli gerçekleyicinin Ekran Kartı yerine Cairo kullandığı tüm yerleri renklendirir.

en: Toggle Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Aç/Kapa

en: Top Command
tr: Üst Komut

en: Top to bottom
tr: Yukarıdan aşağıya

en: Top to bottom, left to right
tr: Yukarıdan aşağıya, soldan sağa

en: Top to bottom, right to left
tr: Yukarıdan aşağıya, sağdan sola

en: Translated by
tr: Çeviren

en: Trash
tr: Çöp

en: Trigger
tr: Tetikleyici

en: Try a different search
tr: Başka arama deneyin

en: Try using a shorter name.
tr: Daha kısa ad kullanmayı deneyin.

en: Try “%s --help” for more information.
tr: Daha çok bilgi için “%s --help” komutunu deneyin.

en: Trying to use %s, but %s is already in use
tr: %s kullanılmaya çalışılıyor ancak şu anda %s kullanılıyor

en: Trying to use %s, but it is disabled via GDK_DISABLE
tr: %s kullanılmaya çalışılıyor ancak GDK_DISABLE aracılığıyla devre dışı bırakıldı

en: Turn off verbose output
tr: Ayrıntılı çıktıyı kapat

en: Two finger pinch
tr: İki parmak çimdik

en: Two finger stretch
tr: İki parmak germe

en: Two finger swipe left
tr: İki parmak sola kaydır

en: Two finger swipe right
tr: İki parmak sağa kaydır

en: Type
tr: Tür

en: Type name of new folder
tr: Yeni klasörün adını gir

en: Type:
tr: Tür:

en: Unable to access location
tr: Konuma erişilemedi

en: Unable to access “%s”
tr: “%s” erişilemedi

en: Unable to create a GL context
tr: GL bağlamı oluşturulamadı

en: Unable to create temporary file: %s
tr: Geçici dosya oluşturulamadı: %s

en: Unable to eject %s
tr: %s çıkartılamadı

en: Unable to eject “%s”
tr: “%s” çıkartılamadı

en: Unable to end process
tr: İşlem sonlandırılamadı

en: Unable to find an item with URI “%s”
tr: “%s” URIʼli öge bulunamadı

en: Unable to get remote server location
tr: Uzak sunucu konumu alınamadı

en: Unable to move the item with URI “%s” to “%s”
tr: “%s” URI’li öge “%s”e taşınamadı

en: Unable to poll “%s” for media changes
tr: Ortam değişiklikleri için “%s” sorgulanamadı

en: Unable to start “%s”
tr: “%s” başlatılamadı

en: Unable to stop “%s”
tr: “%s” durdurulamadı

en: Unable to unmount volume
tr: Birim ayrılamadı

en: Unable to unmount “%s”
tr: “%s” ayrılamadı

en: Undo
tr: Geri Al

en: Uneditable property type: %s
tr: Düzenlenemeyen özellik türü: %s

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown Application (PID %d)
tr: Bilinmeyen Uygulama (İşlem Kimliği %d)

en: Unknown image format.
tr: Bilinmeyen resim biçimi.

en: Unlock
tr: Kilidi Kaldır

en: Unmount
tr: Bağı Kaldır

en: Unnamed section
tr: Adsız bölüm

en: Unspecified
tr: Belirsiz

en: Unspecified error
tr: Belirsiz hata

en: Unspecified profile
tr: Belirtilmemiş profil

en: Unsupported
tr: Desteklenmiyor

en: Unsupported JPEG colorspace (%d)
tr: Desteklenmeyen JPEG renk uzayı (%d)

en: Unsupported color type %u in png image
tr: Png resminde desteklenmeyen %u renk türü

en: Unsupported depth %u in png image
tr: Png resminde desteklenmeyen %u derinlik

en: Unsupported encoding “%s”
tr: Desteklenmeyen kodlama “%s”.

en: Unsupported pixel format %d set on Window
tr: Pencerede desteklenmeyen %d piksel biçimi belirlendi

en: Usage:
      gtk4-builder-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
    
    Commands:
      validate     Validate the file
      simplify     Simplify the file
      enumerate    List all named objects
      preview      Preview the file
      render       Take a screenshot of the file
      screenshot   Take a screenshot of the file
tr: Kullanım:
      gtk-builder-tool [KOMUT] [SEÇENEK…] DOSYA
    
    GtkBuilder .ui dosyalarında türlü görevler uygular.
    
    Komutlar:
      validate     Dosyayı doğrula
      simplify     Dosyayı basitleştir
      enumerate    Tüm adlandırılan nesneleri listele
      preview      Dosyayı ön izle
      render       Dosyayı gerçekle
      screenshot   Dosyanın ekran görüntüsünü al

en: Usage:
      gtk4-image-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE…
    
    Perform various tasks on images.
    
    Commands:
      compare      Show differences between two images
      convert      Convert the image to a different format or color state
      info         Show general information about the image
      relabel      Change the color state of the image without conversion
      show         Show the image
tr: Kullanım:
      gtk4-image-tool [KOMUT] [SEÇENEK…] DOSYA…
    
    Görüntüler üzerinde türlü görevler gerçekleştir.
    
    Komutlar:
      compare      İki görüntüdeki başkalıkları karşılaştır
      convert      Görüntüyü başka biçime ya da renk durumuna dönüştür
      info         Görüntüyle ilgili genel bilgi göster
      relabel      Görüntünün renk durumunu dönüştürmeden değiştir
      show         Görüntüyü göster

en: Usage:
      gtk4-path-tool [COMMAND] [OPTION…] PATH
    
    Perform various tasks on paths.
    
    Commands:
      decompose    Decompose the path
      reverse      Reverse the path
      restrict     Restrict the path to a segment
      show         Display the path in a window
      render       Render the path as an image
      info         Print information about the path
tr: Kullanım:
      gtk4-path-tool [KOMUT] [SEÇENEK…] YOL
    
    Yollar üstünde türlü görevler gerçekleştir.
    
    Komutlar:
      decompose    Yolu ayrıştır
      reverse      Yolu ters çevir
      restrict     Yolu bölüme kısıtla
      show         Yolu pencerede görüntüle
      render       Yolu resim olarak gerçekle
      info         Yol ile ilgili bilgi yazdır

en: Usage:
      gtk4-rendernode-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GTK render nodes.
    
    Commands:
      benchmark    Benchmark rendering of a node
      compare      Compare nodes or images
      convert      Convert into nodes
      extract      Extract data urls
      info         Provide information about the node
      show         Show the node
      render       Take a screenshot of the node
tr: Kullanım:
      gtk4-rendernode-tool [KOMUT] [SEÇENEK…] DOSYA
    
    GTK gerçekleme düğümleri üzerinde türlü görevler gerçekleştir.
    
    Komutlar:
      benchmark    Düğümlerin gerçeklemesini kıyasla
      compare      Düğümleri ya da görüntüleri karşılaştır
      convert      Düğümlere dönüştür
      extract      Veri url'lerini ayıkla
      info         Düğümle ilgili bilgi sağla
      show         Düğümü göster
      render       Düğümün ekran görüntüsünü al

en: Use a dark background
tr: Koyu arka plan kullan

en: Use style from CSS file
tr: CSS dosyasından biçem kullan

en: Username:
tr: Kullanıcı Adı:

en: VALUE
tr: DEĞER

en: Validate existing icon cache
tr: Var olan simge önbelleğini doğrula

en: Validate the file.
tr: Dosyayı doğrula.

en: Value
tr: Değer

en: Volume type
tr: Birim türü

en: Vulkan API Version
tr: Vulkan API Sürümü

en: Vulkan Device
tr: Vulkan Aygıtı

en: Vulkan Driver Version
tr: Vulkan Sürücü Sürümü

en: Vulkan Extensions
tr: Vulkan Uzantıları

en: Vulkan Features
tr: Vulkan Özellikleri

en: Vulkan Layers
tr: Vulkan Katmanları

[ctx: Vulkan device]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Vulkan support disabled during GTK build
tr: Vulkan desteği GTK inşasında devre dışı bırakıldı

en: Vulkan support disabled via GDK_DISABLE
tr: Vulkan desteği GDK_DISABLE yoluyla devre dışı bırakıldı

en: WGL version %d.%d is too low, need at least %d.%d
tr: WGL sürümü %d.%d çok düşük, en az %d.%d gerekiyor

en: Warning color
tr: Uyarı rengi

en: Website
tr: Web sitesi

en: Widget Margin
tr: Parçacık Boşluğu

en: Yesterday
tr: Dün

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
tr: Bu özel CSSʼi yukarıdaki “Duraklat” düğmesine tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK.
tr: Burada GTK tarafından tanınan CSS kuralları yazabilirsiniz.

en: You do not have access to the specified folder.
tr: Belirtilen klasöre erişiminiz yok.

en: You may only select folders
tr: Yalnızca klasörleri seçebilirsiniz

en: You need to choose a valid filename.
tr: Geçerli dosya adı seçmeniz gerekiyor.

en: Z Shell
tr: Z Kabuğu

en: Zoom level (number)
tr: Yakınlaştırma düzeyi (sayı)

en: _Add Bookmark
tr: Yer İmi _Ekle

en: _Add to Bookmarks
tr: Yer İmlerine _Ekle

en: _After:
tr: _Sonra:

en: _All Pages
tr: _Tüm Kağıtlar

en: _Anonymous
tr: _Anonim

en: _Apply
tr: _Uygula

en: _Back
tr: _Geri

en: _Billing info:
tr: _Fatura bilgileri:

en: _Bottom:
tr: _Alt:

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Connect
tr: _Bağlan

en: _Connect Drive
tr: Sürücüye _Bağlan

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Copy Location
tr: Konumu _Kopyala

en: _Copy URL
tr: URL _Kopyala

en: _Create
tr: _Oluştur

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Detect Media
tr: _Ortamı Keşfet

en: _Disconnect
tr: _Bağlantıyı Kes

en: _Disconnect Drive
tr: Sürücü _Bağlantısını Kes

en: _Domain
tr: _Alan

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Eject
tr: _Çıkart

en: _End Process
tr: İşlemi _Sonlandır

en: _Find New Apps
tr: Yeni Uygulamalar _Bul

en: _Finish
tr: _Bitir

en: _Format for:
tr: _Biçimlenecek:

en: _Height:
tr: _Yükseklik:

en: _Hidden
tr: _Gizli

en: _Left:
tr: _Sol:

en: _Lock Device
tr: Aygıtı _Kilitle

en: _Mount
tr: _Bağla

en: _Move to Trash
tr: _Çöpe Taşı

en: _Name
tr: _Ad

en: _Name:
tr: _Ad:

en: _Next
tr: _Sonraki

en: _No
tr: _Hayır

en: _Now
tr: _Şimdi

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Only print:
tr: _Yalnızca yazdır:

en: _Open
tr: _Aç

en: _Open Link
tr: Bağlantı _Aç

en: _Open With File Manager
tr: Dosya Yöneticisiyle _Aç

en: _Orientation:
tr: _Yön:

en: _Output format
tr: _Çıktı biçimi

en: _Paper size:
tr: _Kağıt boyutu:

en: _Password
tr: _Parola

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: _Power On
tr: _Aç

en: _Print
tr: _Yazdır

en: _Redo
tr: _Yinele

en: _Remember password
tr: Parolayı _anımsa

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: _Rename
tr: _Yeniden Adlandır

en: _Replace
tr: _Yerine Koy

en: _Reverse
tr: _Tersine

en: _Right:
tr: _Sağ:

en: _Safely Remove Drive
tr: Sürücüyü _Güvenle Kaldır

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Select
tr: _Seç

en: _Show All
tr: _Tümünü Göster

en: _Show Text
tr: Metni _Göster

en: _Size
tr: _Boyut

en: _Start
tr: _Başlat

en: _Start Multi-disk Device
tr: Çoklu-disk Aygıtını _Başlat

en: _Stop
tr: _Durdur

en: _Stop Multi-disk Device
tr: Çoklu-disk Aygıtını _Durdur

en: _Time
tr: _Zaman

en: _Top:
tr: _Üst:

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: _Unlock Device
tr: Aygıtın Kilidini _Aç

en: _Unmount
tr: _Bağı Kaldır

en: _Username
tr: _Kullanıcı Adı

en: _View All Apps
tr: Tüm Uygulamaları _Görüntüle

en: _Visit File
tr: Dosyayı _Ziyaret Et

en: _Width:
tr: _Genişlik:

en: _Window
tr: _Pencere

en: _Windows system
tr: _Windows sistemi

en: _Yes
tr: _Evet

[ctx: accessibility]
en: Activate
tr: Etkinleştir

[ctx: accessibility]
en: Activate primary icon
tr: Birincil simgeyi etkinleştir

[ctx: accessibility]
en: Activate secondary icon
tr: İkincil simgeyi etkinleştir

[ctx: accessibility]
en: Activates the color
tr: Rengi etkinleştirir

[ctx: accessibility]
en: Activates the entry
tr: Girdiyi etkinleştirir

[ctx: accessibility]
en: Activates the expander
tr: Genişleticiyi etkinleştirir

[ctx: accessibility]
en: Activates the primary icon of the entry
tr: Girdinin birincil simgesini etkinleştirir

[ctx: accessibility]
en: Activates the secondary icon of the entry
tr: Girdinin ikincil simgesini etkinleştirir

[ctx: accessibility]
en: Clear
tr: Temizle

[ctx: accessibility]
en: Clears the contents of the entry
tr: Girdinin içeriklerini temizler

[ctx: accessibility]
en: Click
tr: Tıkla

[ctx: accessibility]
en: Clicks the button
tr: Düğmeyi tıklar

[ctx: accessibility]
en: Customize
tr: Özelleştir

[ctx: accessibility]
en: Customizes the color
tr: Rengi özelleştirir

[ctx: accessibility]
en: Peek
tr: Gözetle

[ctx: accessibility]
en: Select
tr: Seç

[ctx: accessibility]
en: Selects the color
tr: Rengi seçer

[ctx: accessibility]
en: Shows the contents of the password entry
tr: Parola girdisinin içeriklerini açığa çıkarır

[ctx: accessibility]
en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

[ctx: accessibility]
en: Toggle
tr: Değiştir

[ctx: accessibility]
en: Toggles the switch
tr: Anahtarı değiştir

[ctx: accessibility]
en: alert
tr: uyarı

[ctx: accessibility]
en: alert dialog
tr: uyarı iletişim penceresi

[ctx: accessibility]
en: application
tr: uygulama

[ctx: accessibility]
en: article
tr: makale

[ctx: accessibility]
en: banner
tr: afiş

[ctx: accessibility]
en: block quote
tr: alıntı

[ctx: accessibility]
en: button
tr: düğme

[ctx: accessibility]
en: caption
tr: açıklama

[ctx: accessibility]
en: cell
tr: hücre

[ctx: accessibility]
en: checkbox
tr: onay kutusu

[ctx: accessibility]
en: column header
tr: sütun başlığı

[ctx: accessibility]
en: combo box
tr: açılır kutu

[ctx: accessibility]
en: command
tr: komut

[ctx: accessibility]
en: comment
tr: yorum

[ctx: accessibility]
en: composite
tr: birleşik

[ctx: accessibility]
en: dialog
tr: iletişim penceresi

[ctx: accessibility]
en: document
tr: belge

[ctx: accessibility]
en: feed
tr: besleme

[ctx: accessibility]
en: generic
tr: genel

[ctx: accessibility]
en: grid
tr: ızgara

[ctx: accessibility]
en: grid cell
tr: ızgara hücresi

[ctx: accessibility]
en: group
tr: küme

[ctx: accessibility]
en: heading
tr: başlık

[ctx: accessibility]
en: image
tr: resim

[ctx: accessibility]
en: input
tr: girdi

[ctx: accessibility]
en: label
tr: etiket

[ctx: accessibility]
en: landmark
tr: işaret

[ctx: accessibility]
en: legend
tr: lejant

[ctx: accessibility]
en: link
tr: bağlantı

[ctx: accessibility]
en: list
tr: liste

[ctx: accessibility]
en: list box
tr: liste kutusu

[ctx: accessibility]
en: list item
tr: liste ögesi

[ctx: accessibility]
en: log
tr: günlük

[ctx: accessibility]
en: main
tr: ana

[ctx: accessibility]
en: marquee
tr: kayan yazı

[ctx: accessibility]
en: math
tr: matematik

[ctx: accessibility]
en: menu
tr: menü

[ctx: accessibility]
en: menu bar
tr: menü çubuğu

[ctx: accessibility]
en: menu item
tr: menü ögesi

[ctx: accessibility]
en: menu item checkbox
tr: menü ögesi onay kutusu

[ctx: accessibility]
en: menu item radio
tr: menü ögesi radyo

[ctx: accessibility]
en: meter
tr: metre

[ctx: accessibility]
en: navigation
tr: gezinim

[ctx: accessibility]
en: none
tr: hiçbiri

[ctx: accessibility]
en: note
tr: not

[ctx: accessibility]
en: option
tr: seçenek

[ctx: accessibility]
en: paragraph
tr: paragraf

[ctx: accessibility]
en: presentation
tr: sunum

[ctx: accessibility]
en: progress bar
tr: ilerleme çubuğu

[ctx: accessibility]
en: radio
tr: radyo

[ctx: accessibility]
en: radio group
tr: radyo kümesi

[ctx: accessibility]
en: range
tr: aralık

[ctx: accessibility]
en: region
tr: bölge

[ctx: accessibility]
en: row
tr: satır

[ctx: accessibility]
en: row group
tr: satır kümesi

[ctx: accessibility]
en: row header
tr: satır başlığı

[ctx: accessibility]
en: scroll bar
tr: kaydırma çubuğu

[ctx: accessibility]
en: search
tr: arama

[ctx: accessibility]
en: search box
tr: arama kutusu

[ctx: accessibility]
en: section
tr: bölüm

[ctx: accessibility]
en: section head
tr: bölüm başlığı

[ctx: accessibility]
en: select
tr: seç

[ctx: accessibility]
en: separator
tr: ayraç

[ctx: accessibility]
en: slider
tr: kaydırıcı

[ctx: accessibility]
en: spin button
tr: değiştirici düğme

[ctx: accessibility]
en: status
tr: durum

[ctx: accessibility]
en: structure
tr: yapı

[ctx: accessibility]
en: switch
tr: anahtar

[ctx: accessibility]
en: tab
tr: sekme

[ctx: accessibility]
en: tab list
tr: sekme listesi

[ctx: accessibility]
en: tab panel
tr: sekme bölmesi

[ctx: accessibility]
en: table
tr: tablo

[ctx: accessibility]
en: terminal
tr: uçbirim

[ctx: accessibility]
en: text box
tr: metin kutusu

[ctx: accessibility]
en: time
tr: saat

[ctx: accessibility]
en: timer
tr: zamanlayıcı

[ctx: accessibility]
en: toggle button
tr: aç/kapat düğmesi

[ctx: accessibility]
en: tool bar
tr: araç çubuğu

[ctx: accessibility]
en: tool tip
tr: ipucu

[ctx: accessibility]
en: tree
tr: ağaç

[ctx: accessibility]
en: tree grid
tr: ağaç ızgara

[ctx: accessibility]
en: tree item
tr: ağaç ögesi

[ctx: accessibility]
en: widget
tr: parçacık

[ctx: accessibility]
en: window
tr: pencere

en: calendar:week_start:0
tr: calendar:week_start:1

en: cicp must be 4 numbers, separated by /
tr: cicp 4 rakam olmalıdır, / ile ayrılmalıdır

en: cicp: Color primaries %u not supported
tr: cicp: %u renk birincilleri desteklenmiyor

en: cicp: Matrix coefficients %u, %s not supported
tr: cicp: Katsayılar matrisi %u, %s desteklenmiyor

en: cicp: Transfer function %u not supported
tr: cicp: %u aktarım biçimi desteklenmiyor

en: cicp: Unspecified parameters not supported
tr: cicp: Belirtilmemiş parametreler desteklenmiyor

[ctx: clipboard]
en: empty
tr: boş

[ctx: clipboard]
en: local
tr: yerel

[ctx: clipboard]
en: remote
tr: uzak

[ctx: column number]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: cover page]
en: Classified
tr: Sınıflandırılmış

[ctx: cover page]
en: Confidential
tr: Kişiye Özel

[ctx: cover page]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: cover page]
en: Secret
tr: Gizli

[ctx: cover page]
en: Standard
tr: Standart

[ctx: cover page]
en: Top Secret
tr: Çok Gizli

[ctx: cover page]
en: Unclassified
tr: Sınıflandırılmamış

en: dav:// or davs://
tr: dav:// veya davs://

[ctx: emoji category]
en: Activities
tr: Etkinlikler

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
tr: Hayvanlar ve Doğa

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
tr: Vücut ve Giyim

[ctx: emoji category]
en: Flags
tr: Bayraklar

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
tr: Yeme ve İçme

[ctx: emoji category]
en: Objects
tr: Nesneler

[ctx: emoji category]
en: Recent
tr: Son

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
tr: Gülen Yüzler ve İnsanlar

[ctx: emoji category]
en: Symbols
tr: Simgeler

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
tr: Seyahat ve Yerler

[ctx: event phase]
en: Bubble
tr: Baloncuk

[ctx: event phase]
en: Capture
tr: Yakala

[ctx: event phase]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: event phase]
en: Target
tr: Hedef

en: fill rule
tr: doldurma kuralı

[ctx: font]
en: None
tr: Hiçbiri

en: ftp:// or ftps://
tr: ftp:// veya ftps://

en: g_try_realloc () failed
tr: g_try_realloc () başarısız

en: inch
tr: inç

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
tr: Sesi Azalt

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
tr: Ses Ortamı

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
tr: Mikrofonu Kıs

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
tr: Sesi Kıs

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
tr: Sonraki Ses

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
tr: Sesi Duraklat

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
tr: Sesi Oynat

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
tr: Önceki Ses

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
tr: Sesi Yükselt

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
tr: Ses Kaydet

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
tr: Sesi Geri Sar

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
tr: Sesi Durdur

[ctx: keyboard label]
en: Back
tr: Geri

[ctx: keyboard label]
en: BackSpace
tr: Geri Tuşu

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
tr: Ters Bölü

[ctx: keyboard label]
en: Battery
tr: Pil

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
tr: Hesap Makinesi

[ctx: keyboard label]
en: Display
tr: Ekran

[ctx: keyboard label]
en: Down
tr: Aşağı

[ctx: keyboard label]
en: Eject
tr: Çıkart

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
tr: Gezgin

[ctx: keyboard label]
en: Forward
tr: İleri

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
tr: Askıya Al

[ctx: keyboard label]
en: KP
tr: Numerik Klavye

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
tr: Begin (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
tr: Delete (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
tr: Aşağı (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
tr: End (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
tr: Enter (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
tr: Home (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
tr: Insert (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
tr: Sol (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
tr: Next (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
tr: Page Down (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
tr: Page Up (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
tr: Prior (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
tr: Sağ (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Space
tr: Boşluk (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
tr: Tab (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
tr: Up (numerik klavye)

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
tr: Klavye Parlaklığını Azalt

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
tr: Klavye Parlaklığını Artır

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
tr: Başlat 1

[ctx: keyboard label]
en: Left
tr: Sol

[ctx: keyboard label]
en: Mail
tr: Posta

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
tr: Monitör Parlaklığını Azalt

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
tr: Monitör Parlaklığını Artır

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
tr: Çoklu Tuş

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
tr: Num Lock

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
tr: Page Down

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
tr: Page Up

[ctx: keyboard label]
en: Return
tr: Enter

[ctx: keyboard label]
en: Right
tr: Sağ

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
tr: Ekran Koruyucu

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
tr: Scroll Lock

[ctx: keyboard label]
en: Search
tr: Arama

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
tr: Uyku

[ctx: keyboard label]
en: Space
tr: Boşluk

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
tr: Askıya Al

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
tr: Sys Req

[ctx: keyboard label]
en: Tab
tr: Sekme

[ctx: keyboard label]
en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
tr: Dokunmatik Fare Geçişi

[ctx: keyboard label]
en: Up
tr: Yukarı

[ctx: keyboard label]
en: WLAN
tr: Kablosuz Ağ

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
tr: Uyan

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
tr: Web Kamerası

[ctx: keyboard side marker]
en: L
tr: Sol

[ctx: keyboard side marker]
en: R
tr: Sağ

en: libEGL not available
tr: libEGL kullanılamıyor

en: libEGL not available in this sandbox
tr: libEGL bu kum havuzunda kullanılamıyor

en: line cap
tr: çizgi ucu

en: line join
tr: çizgi birleşimi

[ctx: long time format]
en: %d:%02d:%02d
tr: %d.%02d.%02d

[ctx: long time format]
en: -%d:%02d:%02d
tr: -%d.%02d.%02d

[ctx: media controls]
en: Position
tr: Konum

[ctx: media controls]
en: Volume
tr: Ses

[ctx: media controls tooltip]
en: Play
tr: Oynat

[ctx: media controls tooltip]
en: Stop
tr: Durdur

en: output
tr: çıktı

[ctx: output-bin]
en: Bottom Bin
tr: Alt Kutu

[ctx: output-bin]
en: Center Bin
tr: Merkez Kutu

[ctx: output-bin]
en: Face Down Bin
tr: Aşağı Bakan Kutu

[ctx: output-bin]
en: Face Up Bin
tr: Yukarı Bakan Kutu

[ctx: output-bin]
en: Large Capacity Bin
tr: Büyük Kapasiteli Kutu

[ctx: output-bin]
en: Left Bin
tr: Sol Kutu

[ctx: output-bin]
en: Mailbox %d
tr: %d. Posta Kutusu

[ctx: output-bin]
en: Middle Bin
tr: Orta Kutu

[ctx: output-bin]
en: My Mailbox
tr: Posta Kutum

[ctx: output-bin]
en: Rear Bin
tr: Arka Kutu

[ctx: output-bin]
en: Right Bin
tr: Sağ Kutu

[ctx: output-bin]
en: Side Bin
tr: Yan Kutu

[ctx: output-bin]
en: Stacker %d
tr: %d. Yığıcı

[ctx: output-bin]
en: Top Bin
tr: Üst Kutu

[ctx: output-bin]
en: Tray %d
tr: %d. Tepsi

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
tr: #10 Zarf

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
tr: #11 Zarf

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
tr: #12 Zarf

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
tr: #14 Zarf

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
tr: #9 Zarf

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
tr: 6×9 Zarf

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
tr: 7x9 Zarf

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
tr: 8×10 Zarf

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
tr: 9x11 Zarf

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
tr: 9×12 Zarf

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
tr: A3 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
tr: A4 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A4 Tab
tr: A4 Sekme

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
tr: A5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
tr: B5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
tr: Choukei 2 Zarf

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
tr: Choukei 3 Zarf

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
tr: Choukei 4 Zarf

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
tr: Choukei 40 Zarf

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
tr: DL Zarf

[ctx: paper size]
en: European edp
tr: Avrupa edp

[ctx: paper size]
en: Executive
tr: Yönetici

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
tr: Sürekli Form Avrupa

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
tr: Sürekli Form Alman Resmi

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
tr: Sürekli Form ABD

[ctx: paper size]
en: Folio
tr: Folyo

[ctx: paper size]
en: Folio sp
tr: Sp folyo

[ctx: paper size]
en: Government Legal
tr: Devlet Dairesi Resmi

[ctx: paper size]
en: Government Letter
tr: Devlet Dairesi Belgesi

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
tr: İndeks 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
tr: İndeks 4x6 (kartpostal)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
tr: İndeks 4x6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
tr: İndeks 5x8

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
tr: Davet Zarfı

[ctx: paper size]
en: Invoice
tr: Fatura

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
tr: İtalyan Zarfı

[ctx: paper size]
en: Large Photo
tr: Büyük Fotoğraf

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
tr: Orta Boy Fotoğraf

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
tr: Monarch Zarf

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
tr: Kişisel Zarf

[ctx: paper size]
en: Photo L
tr: Fotoğraf L

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
tr: Postfix Zarf

[ctx: paper size]
en: Quarto
tr: 4 yaprak

[ctx: paper size]
en: Small Photo
tr: Küçük Fotoğraf

[ctx: paper size]
en: Super A
tr: Süper A

[ctx: paper size]
en: Super B
tr: Süper B

[ctx: paper size]
en: US Legal
tr: ABD Resmi

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
tr: ABD Resmi Ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter
tr: ABD Belgesi

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
tr: ABD Belgesi Ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
tr: ABD Belgesi Artı

[ctx: paper size]
en: Wide Format
tr: Geniş Biçim

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
tr: Geniş Fotoğraf

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
tr: a2 Zarf

[ctx: paper size]
en: b-plus
tr: b-artı

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
tr: c5 Zarf

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
tr: hagaki (kartpostal)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
tr: kahu Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
tr: kaku2 Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
tr: kaku3 Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
tr: kaku4 Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
tr: kaku5 Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
tr: kaku7 Zarf

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
tr: kaku8 Zarf

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
tr: oufuku (yanıt kartpostalı)

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
tr: prc1 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
tr: prc10 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
tr: prc2 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
tr: prc3 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
tr: prc4 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
tr: prc5 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
tr: prc6 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
tr: prc7 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
tr: prc8 Zarf

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
tr: prc9 Zarfı

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
tr: you4 Zarf

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
tr: you6 Zarf

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
tr: Engellenme nedeni

[ctx: print operation status]
en: Finished
tr: Tamamlandı

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
tr: Hata ile tamamlandı

[ctx: print operation status]
en: Generating data
tr: Veri oluşturuluyor

[ctx: print operation status]
en: Initial state
tr: Başlangıç durumu

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
tr: Yazdırmaya hazırlanıyor

[ctx: print operation status]
en: Printing
tr: Yazdırılıyor

[ctx: print operation status]
en: Sending data
tr: Veri gönderiliyor

[ctx: print operation status]
en: Waiting
tr: Bekleniyor

[ctx: print option]
en: Borderless
tr: Kenarlıksız

[ctx: printer option]
en: After
tr: Sonra

[ctx: printer option]
en: Before
tr: Önce

[ctx: printer option]
en: Page Ordering
tr: Sayfa Sıralaması

[ctx: printer option]
en: Pages per Sheet
tr: Yaprak Başına Sayfa

[ctx: printer option]
en: Print at
tr: Yazdırılma

[ctx: printer option]
en: Print at time
tr: Yazdırılma zamanı

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
tr: Yazıcı Profili

[ctx: printer option value]
en: Unavailable
tr: Erişilemez

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
tr: GhostScript ön-süzme

[ctx: printing option]
en: Output Tray
tr: Çıktı Tepsisi

[ctx: printing option]
en: Paper Source
tr: Kağıt Kaynağı

[ctx: printing option]
en: Paper Type
tr: Kağıt Türü

[ctx: printing option]
en: Resolution
tr: Çözünürlük

[ctx: printing option]
en: Two Sided
tr: Çift Taraflı

[ctx: printing option group]
en: Miscellaneous
tr: Diğer

[ctx: printing option value]
en: Auto Select
tr: Kendiliğinden Seçim

[ctx: printing option value]
en: Convert to PS level 1
tr: PS düzey 1 olarak dönüştür

[ctx: printing option value]
en: Convert to PS level 2
tr: PS düzey 2 olarak dönüştür

[ctx: printing option value]
en: Embed GhostScript fonts only
tr: Yalnızca GhostScript yazı tiplerini göm

[ctx: printing option value]
en: Long Edge (Standard)
tr: Uzun Kenar (Standart)

[ctx: printing option value]
en: No pre-filtering
tr: Ön-süzme yok

[ctx: printing option value]
en: One Sided
tr: Tek Taraflı

[ctx: printing option value]
en: Printer Default
tr: Yazıcı Öntanımlısı

[ctx: printing option value]
en: Short Edge (Flip)
tr: Kısa Kenar (Çevrilmiş)

[ctx: progress bar label]
en: %.0f %%
tr: %% %.0f

[ctx: progress bar label]
en: %d %%
tr: %% %d

[ctx: propagation limit]
en: Native
tr: Doğal

en: sftp:// or ssh://
tr: sftp:// veya ssh://

[ctx: short time format]
en: %d:%02d
tr: %d.%02d

[ctx: short time format]
en: -%d:%02d
tr: -%d.%02d

[ctx: sides]
en: Long Edge (Standard)
tr: Uzun Kenar (Standart)

[ctx: sides]
en: One Sided
tr: Tek Taraflı

[ctx: sides]
en: Short Edge (Flip)
tr: Kısa Kenar (Çevrilmiş)

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
tr: İkisi de

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
tr: Yatay

[ctx: sizegroup mode]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
tr: Dikey

en: unknown
tr: bilinmeyen

[ctx: volume percentage]
en: %d %%
tr: %% %d

en: writing a closed stream
tr: kapalı akışa yazılıyor
