HexChat - en to tr translation catalogue (1345 entries)

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
tr: 
    DCC GET <takmaad>                      - önerilen bir dosyayı kabul et
    DCC SEND [-maxcps=#] <takmaad> [dosya]  - birine bir dosya gönder
    DCC PSEND [-maxcps=#] <takmaad> [dosya] - pasif kip kullanarak bir dosya gönder
    DCC LIST                            - DCC listesini göster
    DCC CHAT <takmaad>                     - birine DCC SOHBETi öner
    DCC PCHAT <takmaad>                    - pasif kip kullanarak birine DCC SOHBETi öner
    DCC CLOSE <tip> <takmaad> <dosya>         örnek:
             /dcc close send alpert file.tar.gz

en: 
    No help available on that command.
tr: 
    Bu komutta yardım yok.

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
tr: 
    TRAY -f <zamanaşımı> <dosya1> [<dosya2>] İki simge arasında yanıp sön.
    TRAY -f <dosyaadı>                  Tepsiyi sabit bir simgeye ayarla.
    TRAY -i <sayı>                    Tepsiyi dahili bir simge ile yakıp söndür.
    TRAY -t <metin>                      Tepsi ipuöunu ayarla.
    TRAY -b <başlık> <metin>              Tepsi balonunu ayarla.

en:  Ref#  Seconds  Repeat  Command 
tr: Ref#  Saniye  Tekrar  Komut

en:   %-20s offline
tr:   %-20s çevrimdışı

en:   %-20s online
tr:   %-20s çevrimiçi

en:  has been build without plugin support.
tr:  eklenti desteği olmadan inşa edilmiştir.

en: !Leave ports at zero for full range.
tr: !Tüm aralık için portları sıfır olarak bırakın.

en: $ Number
tr: $ Sayı

en: $tNotify list is empty.
tr: $tBildirim listesi boş.

en: %C16,17  Notify List
tr: %C16,17  Uyarı Listesi

en: %C16,17 Hostmask                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG
tr: %C16,17 Makineadı                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG

en: %C16,17 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
tr: %C16,17 Tip  To/From    Durum  Boyut    Kon     Dosya

en: %C18*%O$t%C18$1%O added to notify list.
tr: %C18*%O$t%C18$1%O bildirim listesine eklendi.

en: %C19*%O$t%C19You have been killed by %C26$1%C (%C20$2%O)
tr: %C19*%O$t%C19 %C26$1%C tarafından öldürüldünüz (%C20$2%O)

en: %C19*%O$tNow talking on %C22$2%O
tr: %C19*%O$tŞimdi %C22$2%O odasında konuşma iznin var

en: %C19*%O$tYou have been kicked from %C22$2%C by %C26$3%O (%C20$4%O)
tr: %C19*%O$t%C22$2%C den %C26$3%O tarafından tekmelendiniz (%C20$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%C (%C24$4%O)
tr: %C19*%O$tKanal %C22$3%C dan ayrıldınız (%C24$4%O)

en: %C19*%O$tYou have left channel %C22$3%O
tr: %C19*%O$tKanal %C22$3%O dan ayrıldınız

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Channel is invite only%O)
tr: %C20*%O$tKatılamadı %C22$1%C (%C20Kanala sadece davetiye ile girilir%O)

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20Requires keyword%O)
tr: %C20*%O$tKatılamadı %C22$1%C (%C20Anahtar kelime gerektirir%O)

en: %C20*%O$tCannot join %C22$1%C (%C20User limit reached%O)
tr: %C20*%O$t%C22$1%C e katılınamadı (%C20Kullanıcı sınırı aşıldı%O)

en: %C20*%O$tConnection failed (%C20$1%O)
tr: %C20*%O$tBağlantı başarısız (%C20$1%O)

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O stalled, aborting.
tr: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C', %C18$3%O a takıldı, iptal ediliyor.

en: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C' to %C18$3%O timed out, aborting.
tr: %C20*%O$tDCC $1 '%C23$2%C', %C18$3%O a zaman aşımına uğradı, iptal ediliyor.

en: %C20*%O$tDCC $1 connect attempt to %C18$2%O failed (%C20$3%O)
tr: %C20*%O$t%C18$2%O e DCC $1 bağlantı denemesi başarısız (%C20$3%O)

en: %C20*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O lost (%C20$4%O)
tr: %C20*%O$tDCC CHAT %C18$1%O a kaybedildi (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O failed (%C20$4%O)
tr: %C20*%O$tDCC RECV '%C23$1%O', %C18$3%O dan başarısız (%C20$4%O)

en: %C20*%O$tDCC RECV: Cannot open '%C23$1%C' for writing (%C20$2%O)
tr: %C20*%O$tDCC RECV: '%C23$1%C' yazma için açılamadı (%C20$2%O)

en: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C failed (%C20$3%O)
tr: %C20*%O$tDCC SEND '%C23$1%C', %C18$2%C a başarısız (%C20$3%O)

en: %C20*%O$tDisconnected (%C20$1%O)
tr: %C20*%O$tBağlantı kesildi (%C20$1%O)

en: %C20*%O$tNickname is erroneous or already in use. Use /NICK to try another.
tr: %C20*%O$tTakma ad hatalı ya da zaten kullanımda. Başka bir tane için /NICK dene.

en: %C20*%O$tNo ping reply for %C24$1%O seconds, disconnecting.
tr: %C20*%O$t%C24$1%O saniyedir ping cevabı yok, bağlantı kesiliyor.

en: %C20*%O$tNo such DCC.
tr: %C20*%O$tBöyle bir DCC yok.

en: %C20*%O$tReceived a malformed DCC request from %C18$1%O.$a010%C23*%O$tContents of packet: %C23$2%O
tr: %C20*%O$t%C18$1%O.$a010%C23*%O dan bozuk bir DCC isteği alındı$tPaket içeriği: %C23$2%O

en: %C20*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
tr: %C20*%O$tBilinmeyen makine. Belki yanlış yazdın?

en: %C20*%O$tYou are now known as %C18$2%O
tr: %C20*%O$tArtık %C18$2%O olarak biliniyorsunuz

en: %C20*%O$tYou've invited %C18$1%O to %C22$2%O (%C24$3%O)
tr: %C20*%O$t%C18$1%O i %C22$2%O a davet ettiniz (%C24$3%O)

en: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O on %C24$4%O by %C26$3%O
tr: %C22*%O$t%C22$1%O: %C18$2%O, %C24$4%O 'da %C26$3%O tarafından

en: %C22*%O$t%C26$1%C has changed the topic to: $2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%C konuyu şuna değiştirdi: $2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%C has kicked %C18$2%C from %C22$3%C (%C24$4%O)
tr: %C22*%O$t%C26$1%C, %C18$2%C i %C22$3%C dan tekmeledi (%C24$4%O)

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets exempt on %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O, %C18$2%O üzerinden sesi kaldırır

en: %C22*%O$t%C26$1%C sets invite exempt on %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%C, %C18$2%O üzerinde davet muafiyetini ayarlar

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel half-operator status to %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O, %C18$2%O'e kanal yarı operatör durumunu verir

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives channel operator status to %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O, %C18$2%O'e kanal operatör durumu verir

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O %C18$2%O kullanıcısına konuşma izni verdi

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes ban on %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O %C18$2%O üzerinde yasağı kaldırır

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel half-operator status from %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O, %C18$2%O'dan kanal yarı operatör durumunu kaldırır

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel keyword
tr: %C22*%O$t%C26$1%O kanal anahtar kelimesini kaldırır

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes channel operator status from %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O kanal operatörünün durumunu 'den kaldırır %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes exempt on %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O %C18$2%O üzerindeki muafiyeti kaldırır

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes invite exempt on %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O %C18$2%O üzerinde davet muafiyetini kaldırır

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes quiet on %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O %C18$2%O üzerinde sessizliği kaldırır

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes user limit
tr: %C22*%O$t%C26$1%O kullanıcı sınırını kaldırır

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O, %C18$2%O üzerinde sesi kaldırır

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets ban on %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O şunu yasaklar %C18$2%O

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel keyword to %C24$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O kanal anahtar kelimesini %C24$2%O e ayarlar

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets channel limit to %C24$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O kanal sınırını %C24$2%O a ayarlar

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets mode %C24$2$3%O on %C22$4%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O, %C24$2$3%O kipi %C22$4%O kullanıcısı için ayarlandı

en: %C22*%O$t%C26$1%O sets quiet on %C18$2%O
tr: %C22*%O$t%C26$1%O, %C18$2%O üzerinde sessiz ayarlar

en: %C22*%O$tCannot join %C22$1 %O(%C20You are banned%O).
tr: %C22*%O$tKatılamazsınız %C22$1 %O(%C20Yasaklandınız%O).

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O created on %C24$2%O
tr: %C22*%O$tKanal %C22$1%O şurada oluşturuldu %C24$2%O

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O modes: %C24$2
tr: %C22*%O$tKanal %C22$1%O kipler: %C24$2

en: %C22*%O$tChannel %C22$1%O url: %C24$2
tr: %C22*%O$tKanal %C22$1%O url: %C24$2

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C is: $2%O
tr: %C22*%O$t%C22$1%C için konu: $2%O

en: %C22*%O$tTopic for %C22$1%C set by %C26$2%C (%C24$3%O)
tr: %C22*%O$t%C22$1%C odası için konu %C26$2%C kullanıcısı tarafından ayarlandı (%C24$3%O)

en: %C22*%O$tUsers on %C22$1%C: %C24$2%O
tr: %C22*%O$t%C22$1%C da kullanıcılar: %C24$2%O

en: %C23*$t$1 ($3%C23) has joined
tr: %C23*$t$1 ($3%C23) katıldı

en: %C23*%O$t%C23$1%O users in notify list.
tr: %C23*%O$t%C23$1%O kullanıcı uyarı listesinde.

en: %C23*%O$t%C28$1%C is already in use. Retrying with %C18$2%O...
tr: %C23*%O$t%C28$1%C zaten kullanımda. %C18$2%O ile yeniden deneniyor...

en: %C23*%O$t%C28$1%C is erroneous. Retrying with %C18$2%O...
tr: %C23*%O$t%C28$1%C hatalı. %C18$2%O ile yeniden deneniyor...

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
tr: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28] %OWHOIS listesi sonu.

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C is away %C30(%C23$2%O%C30)%O
tr: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%C uzakta %C30(%C23$2%O%C30)%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Real Host: %C23$2%O, Real IP: %C30[%C23$3%C30]%O
tr: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O Gerçek Makine: %C23$2%O, Gerçek IP: %C30[%C23$3%C30]%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O
tr: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O boşta %C23$2%O

en: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O idle %C23$2%O, signon: %C23$3%O
tr: %C23*%O$t%C28[%C18$1%C28]%O boşta %C23$2%O, giriş: %C23$3%O

en: %C23*%O$tAuthenticating via SASL as %C18$1%O (%C24$2%O)
tr: %C23*%O$t%C18$1%O olarak SASL ile yetkilendiriliyor (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tCapabilities requested: %C29$1%O
tr: %C23*%O$tIstenen özellikler: %C29$1%O

en: %C23*%O$tCapabilities supported: %C29$2%O
tr: %C23*%O$tDesteklenen özellikler: %C29$2%O

en: %C23*%O$tConnected. Now logging in.
tr: %C23*%O$tBağlı. Giriş yapılıyor.

en: %C23*%O$tConnecting to %C29$1%C (%C23$2:$3%O)
tr: %C23*%O$t%C29$1%C'e bağlanıyor (%C23$2:$3%O)

en: %C23*%O$tDCC CHAT to %C18$1%O aborted.
tr: %C23*%O$tDCC CHAT %C18$1%O iptal edildi.

en: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O' to %C18$1%O aborted.
tr: %C23*%O$tDCC RECV '%C23$2%O', %C18$1%O a iptal edildi.

en: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C' to %C18$1%O aborted.
tr: %C23*%O$tDCC SEND '%C23$2%C', %C18$1%O a iptal edildi.

en: %C23*%O$tNo process is currently running
tr: %C23*%O$tŞu anda çalışan bir süreç yok

en: %C23*%O$tNo such DCC offer.
tr: %C23*%O$tBöyle DCC teklifi yok.

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is away (%C24$2%O)
tr: %C23*%O$tUyarı: %C18$1%C uzakta (%C24$2%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is back
tr: %C23*%O$tUyarı: %C18$1%C geri döndü

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is offline (%C29$3%O)
tr: %C23*%O$tUyarı: %C18$1%C çevrimdışı (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tNotify: %C18$1%C is online (%C29$3%O)
tr: %C23*%O$tUyarı: %C18$1%C çevrimiçi (%C29$3%O)

en: %C23*%O$tReceived '%C23$1%C' from %C18$2%O
tr: %C23*%O$t%C23$1%C' alındı, %C18$2%O dan

en: %C23*%O$tStopped previous connection attempt (%C24$1%O)
tr: %C23*%O$tÖnceki bağlantı girişimi durduruldu (%C24$1%O)

en: %C23*%O$tThe file '%C24$1%C' already exists, saving it as '%C23$2%O' instead.
tr: %C23*%O$t%C24$1%C' dosyası zaten var, '%C23$2%O' olarak kaydediliyor.

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left
tr: %C24*$t$1 ($2%C24) ayrıldı

en: %C24*$t$1 ($2%C24) has left ($4)
tr: %C24*$t$1 ($2%C24) ayrıldı ($4)

en: %C24*$t$1 has quit ($2)
tr: %C24*$t$1 çıktı ($2)

en: %C24*%C$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%C)%O
tr: %C24*%C$tBir CTCP %C24$1%C alındı %C18$2%C'dan (%C22$3%C'a)%O

en: %C24*%O$t%C18$1%C has offered '%C23$2%C' (%C24$3%O bytes)
tr: %C24*%O$t%C18$1%C öneriyor '%C23$2%C' (%C24$3%O bayt)

en: %C24*%O$t%C18$1%C has requested to resume '%C23$2%C' from %C24$3%O.
tr: %C24*%O$t%C18$1%C, '%C23$2%C' için devam etmek istedi, %C24$3%O dan.

en: %C24*%O$t%C18$1%O deleted from notify list.
tr: %C24*%O$t%C18$1%O uyarı listesinden silindi.

en: %C24*%O$t%C26$1%C sets modes %C30[%C24$2%C30]%O
tr: %C24*%O$t%C26$1%C %C30[%C24$2%C30]%O kiplerini ayarladı

en: %C24*%O$t%C28$1%O is now known as %C18$2%O
tr: %C24*%O$t%C28$1%O artık bu şekilde biliniyor %C18$2%O

en: %C24*%O$tA process is already running
tr: %C24*%O$tA süreci zaten çalışıyor

en: %C24*%O$tAlready offering CHAT to %C18$1%O
tr: %C24*%O$t%C18$1%O e zaten SOHBET öneriliyor

en: %C24*%O$tDCC CHAT connection established to %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O
tr: %C24*%O$tDCC CHAT şurası ile bağlantı sağlandı %C18$1%C %C30[%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O' from %C18$3%O complete %C30[%C24$4%O cps%C30]%O
tr: %C24*%O$tDCC RECV '%C23$1%O', %C18$3%O dan tamalandı %C30[%C24$4%O cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC RECV connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
tr: %C24*%O$tDCC RECV bağlantısı sağlandı %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C' to %C18$2%C complete %C30[%C24$3%C cps%C30]%O
tr: %C24*%O$tDCC SEND '%C23$1%C',%C18$2%C a tamamlandı %C30[%C24$3%C cps%C30]%O

en: %C24*%O$tDCC SEND connection established to %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O
tr: %C24*%O$tDCC GÖNDERME bağlantısı %C18$1 %C30[%O%C24$2%C30]%O ile sağlandı

en: %C24*%O$tFound your IP: %C30[%C24$1%C30]%O
tr: %C24*%O$tIP ni bul: %C30[%C24$1%C30]%O

en: %C24*%O$tLooking up IP number for %C18$1%O...
tr: %C24*%O$t%C18$1%O için IP adresi aranıyor...

en: %C24*%O$tOffering '%C24$1%O' to %C18$2%O
tr: %C24*%O$tÖneriliyor '%C24$1%O', %C18$2%O a

en: %C24*%O$tOffering DCC CHAT to %C18$1%O
tr: %C24*%O$t%C18$1%O e DCC SOHBETi öneriliyor

en: %C24*%O$tPing reply from %C18$1%C: %C24$2%O second(s)
tr: %C24*%O$t%C18$1%C den ping cevabı: %C24$2%O saniye

en: %C24*%O$tReceived a CTCP %C24$1%C from %C18$2%O
tr: %C24*%O$tBir CTCP %C24$1%C alındı,%C18$2%O'dan

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%C (to %C22$3%O)
tr: %C24*%O$tBir CTCP Sesi %C24$1%C alındı %C18$2%C dan (%C22$3%O a)

en: %C24*%O$tReceived a CTCP Sound %C24$1%C from %C18$2%O
tr: %C24*%O$tBir CTCP Sesi %C24$1%C alındı %C18$2%O'dan

en: %C24*%O$tReceived a DCC CHAT offer from %C18$1%O
tr: %C24*%O$t%C18$1%O den bir DCC SOHBET isteği alındı

en: %C24*%O$tYou have been invited to %C22$1%O by %C18$2%O (%C29$3%O)
tr: %C24*%O$t%C22$1%O a %C18$2%O tarafından davet edildiniz (%C29$3%O)

en: %C29*%O$t%C29MOTD Skipped%O
tr: %C29*%O$t%C29MOTD Atlandı%O

en: %C29*%O$tCapabilities acknowledged: %C29$2%O
tr: %C29*%O$tÖzellikler onaylandı: %C29$2%O

en: %C29*%O$tCapabilities removed: %C29$2%O
tr: %C29*%O$tÖzellikler kaldırıldı: %C29$2%O

en: %C29*%O$tConnected.
tr: %C29*%O$tBağlı.

en: %C29*%O$tLooking up %C29$1%O
tr: %C29*%O$t%C29$1%O aranıyor

en: %O%C18$1%O added to ignore list.
tr: %O%C18$1%O yoksayma listesine eklendi.

en: %O%C18$1%O removed from ignore list.
tr: %O%C18$1%O yoksayma listesinden kaldırıldı.

en: %OIgnore list is empty.
tr: %OYok sayma listesi boş.

en: %OIgnore on %C18$1%O changed.
tr: %O%C18$1%O üzerinde yoksayma değiştirildi.

en: %UChannel          Users   Topic
tr: %UKanal          Kullanıcılar   Konu

en: %d bytes
tr: %d bayt

en: %d hours ago
tr: %d saat önce

en: %d minutes ago
tr: %d dakika önce

en: %d nicks selected.
tr: %d takma ad seçildi.

en: %d ops, %d total
tr: %d op, %d toplam

en: %n=Nick name
    %p=Password
    %r=Real name
    %u=User name
tr: %n=Takma ad
    %p=Parola
    %r=Gerçek isim
    %u=Kullanıcı ismi

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
tr: %s, "%s" öneriyor. Kabul etmek istiyor musunuz?

en: %s on %s by %s
tr: %s %s tarafından %s de

en: %s plugin loaded
tr: %s eklenti yüklendi

en: %s plugin unloaded
tr: %s eklenti kaldırıldı

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
tr: %s=Sunucu %c=Kanal %n=Ağ.

en: %u channel messages. - %s
tr: %u kanal iletisi. - %s

en: %u file offers, latest from: %s (%s) - %s
tr: %u dosya önerildi, sonuncusu şuradan: %s (%s) - %s

en: %u highlighted messages, latest from: %s (%s) - %s
tr: %u vurgulu ileti, sonuncusu şuradan: %s (%s) - %s

en: %u minutes ago
tr: %u dakika önce

en: %u private messages, latest from: %s (%s) - %s
tr: %u özel ileti, sonuncusu şuradan: %s (%s) - %s

en: (Disabled)
tr: (Devre dışı)

en: *	Error starting identd server: %s
tr: *	identd sunucusunu başlatırken hata: %s

en: *	Servicing ident request from %s as %s
tr: *tident isteğini %s'den %s olarak sunuyor

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
    permissions on %s
tr: * Yazma için günlük dosyası(ları) açılamıyor.
    %s üzerindeki izinleri kontrol edin

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
tr: * IRC'yi root olarak çalıştırmak aptalca!
     Bir kullanıcı hesabı oluşturup giriş yapmak için kullanmalısın.

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
tr: **** GÜNLÜKLEME %s de BAŞLIYOR

en: **** ENDING LOGGING AT %s
tr: **** GÜNLÜKLEME %s de SONLANDIRILIYOR

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
tr: *UYARI*
    DCC'yi otomatik olarak ev dizininize kabul etme
    tehlikeli olabilir ve yararlanılabilir. Örneğin:
    Birisi size bir .bash_profile gönderebilir.

en: <b>Bold</b>
tr: <b>Kalın</b>

en: <i>(no suggestions)</i>
tr: <i>(öneri yok)</i>

en: <i>Italic</i>
tr: <i>İtalik</i>

en: <u>Underline</u>
tr: <u>Altı Çizili</u>

en: A-Z, ops first
tr: A-Z, Ops birinci

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
tr: ADDBUTTON <isim> <eylem>, kullanıcı listesinin altına bir düğme ekler

en: ADDSERVER <NewNetwork> <newserver/6667>, adds a new network with a new server to the network list
tr: ADDSERVER <YeniAğ> <yenisunucu/6667>, ağ listesine yeni bir sunucu ile yeni bir ağ ekler

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
tr: ALLCHAN <komut>, bulunduğunuz tüm kanallara bir komut gönderiyor

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels on the current server
tr: ALLCHANL <komut>, mevcut sunucudaki tüm kanallara bir komut gönderir

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
tr: ALLSERV <komut>, bulunduğunuz tüm sunuculara bir komut gönderir

en: AWAY [<reason>], sets you away (use /BACK to unset)
tr: AWAY [<sebep>], sizi uzak olarak ayarlar (ayarı kaldırmak için /BACK kullanın)

en: Abort
tr: İptal Et

en: Aborted
tr: Durduruldu

en: Accept
tr: Kabul et

en: Accept invalid SSL certificates
tr: Geçersiz SSL sertifikalarını kabul et

en: Account
tr: Hesap

en: Account unknown
tr: Hesap bilinmiyor

en: Account:
tr: Hesap:

en: Acknowledged Capabilities
tr: Kabul Edilen Yetenekler

en: Action Upon Double Click
tr: Çift Tıklama Eylemi

en: Active
tr: Etkin

en: Add
tr: Ekle

en: Add "%s" to Dictionary
tr: Sözlüğe "%s" ekle

en: Add...
tr: Ekle...

en: Added server %s to network %s.
tr: Sunucu %s ağ %s'e eklendi.

en: Address:
tr: Adres:

en: Adult Entertainment
tr: Yetişkinlere Yönelik Eğlence

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Afrikaans
tr: Afrikanca

en: Aland Islands
tr: Aland Adaları

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Alerts
tr: Uyarılar

en: Algeria
tr: Cezayir

en: All connections
tr: Tüm bağlantılar

en: All downloads combined:
tr: Tüm indirmeler birleştirildi:

en: All uploads combined:
tr: Tüm yüklemeler birleştirildi:

en: Already marked away: %s
tr: Zaten işaretlendi: %s

en: Already marked back.
tr: Zaten geri işaretlendi.

en: Alternative fonts:
tr: Alternatif yazı tipleri:

en: Always
tr: Daima

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Amharic
tr: Amharca

en: An hour ago
tr: Bir saat önce

en: Anguilla
tr: Anguila

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
tr: Bunun SSL özellikli bir sunucu ve bağlantı noktası olduğundan emin misiniz?

en: Are you sure you want to quit?
tr: Çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove all ignores?
tr: Tüm yoksaymaları kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove all listed items in %s?
tr: %s içindeki listelenen tüm ögeleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Ascension Island
tr: Ascension Adası

en: Asia-Pacific Region
tr: Asya-Pasifik Bölgesi

en: Ask for confirmation
tr: Onay iste

en: Ask for download folder
tr: İndirme klasörü iste

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
tr: IRC sunucusuna gerçek adresini sorar. 192.168.*.* adresiniz varsa bunu kullanın!

en: Asturian
tr: Asturca

en: Attempt to use this banmask when banning or quieting. (requires irc_who_join)
tr: Yasaklama ya da sessizleştirme sırasında bu ban maskesini kullanmaya çalış. (irc_who_join gerektirir)

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Auto
tr: Oto

en: Auto Copy Behavior
tr: Otomatik Kopyalama Davranışı

en: Auto Open DCC Windows
tr: DCC Penceresini Otomatik Aç

en: Auto Replace
tr: Otomatik Yer Değiştir

en: Auto accept file offers:
tr: Dosya teklifini otomatik kabul et:

en: Auto join delay:
tr: Otomatik katılma gecikmesi:

en: Auto reconnect delay:
tr: Otomatik yeniden bağlanma gecikmesi:

en: Autojoin Channel
tr: Kanala Otomatik Katıl

en: Autojoin channels
tr: Otobağlanma kanalları

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automatically change status when hiding to tray.
tr: Sistem çekmesine saklanırken durumu otomatik olarak değiştirin.

en: Automatically copy selected text
tr: Seçili metni otomatik olarak kopyala

en: Automatically include color information
tr: Renk bilgilerini otomatik olarak ekle

en: Automatically include color information in copied lines of text.  Otherwise, include color information if the Ctrl key is held down while selecting.
tr: Renk bilgisini kopyalanan metin satırlarına otomatik olarak dahil et. Diğer türlü, renk bilgisini Ctrl tuşu seçim sırasında basılı ise dahil et.

en: Automatically include timestamps
tr: Zaman damgaların ı otomatik dahil et

en: Automatically include timestamps in copied lines of text. Otherwise, include timestamps if the Shift key is held down while selecting.
tr: Zaman damgalarını kopyalanan metin satırlarına otomatik olarak dahil et. Diğer türlü, zaman damgalarını Shift tuşu seçim sırasında basılı ise dahil et.

en: Automatically mark away/back
tr: Otomatik olarak uzakta/geri işaretle

en: Automatically reconnect to servers on disconnect
tr: Bağlantı kesildiğinde otomatik olarak sunuculara yeniden bağlan

en: Automatically unmark away
tr: Otomatik olarak uzakta işaretini kaldır

en: Aviation-Related Fields
tr: Havacılık ile İlgili Alanlar

en: Away
tr: Uzakta

en: Away Msg:
tr: Dışarıda Mesajı:

en: Away Reason
tr: Uzak olma Sebebi

en: Away Tracking
tr: Uzakta İzleme

en: Away reason
tr: Uzakta olma sebebi

en: Away user:
tr: Uzakta kullanıcı:

en: Away:
tr: Uzakta:

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Azerbaijani
tr: Azerice

en: BACK, sets you back (not away)
tr: BACK, seni geri getirir (uzağa değil)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
tr: BAN <mask> [<yasaktipi>], mevcut kanaldaki maskeyle eşleşen herkesi yasaklar. Zaten kanalda olanlar tekmelenmez (chanop'a ihtiyaç duyar)

en: Background image:
tr: Arkaplan Görseli:

en: Background:
tr: Arka plan:

en: Bad arguments for user command.
tr: Kullanıcı komutu için hatalı bağımsız değişkenler.

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Ban List
tr: Yasaklama Listesi

en: Ban List (%s) - %s
tr: Yasak Listesi (%s) - %s

en: Ban Type:
tr: Yasak Tipi:

en: Ban time
tr: Yasaklanma zamanı

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Banmask
tr: Yasak maskesi

en: Bans
tr: Yasaklar

en: Basque
tr: Baskça

en: Beep on _Message
tr: _İleti geldiğinde biple

en: Begin minimized. Level 0=Normal 1=Iconified 2=Tray
tr: Küçültülmeye başlayın. Seviye 0=Normal 1=Simge 2=Tepsi

en: Belarusian
tr: Belarusça

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bind to:
tr: Bağlan:

en: Blink Task _Bar
tr: Görev Çu_buğunu Yakıp Söndür

en: Blink Tray _Icon
tr: Sistem Çekmecesi Simgesini _Yankıp Söndür

en: Blink task bar on:
tr: Görev çubuğunu şunda yakıp/söndür:

en: Blink tray icon on:
tr: Tepsi simgesini şunda yakıp/söndür:

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna-Hersek

en: Both
tr: Her ikisi de

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bottom
tr: Alt

en: Bounce dock icon on:
tr: Dock simgesini şu durumda zıplat:

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Brazil
tr: Brezilya

en: British Channel Isles
tr: Manş Adaları

en: British Indian Ocean Territory
tr: Britanya Hint Okyanusu Toprakları

en: British Virgin Islands
tr: İngiliz Virgin Adaları

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Brunei Darussalam
tr: Brunei Darü's-Selam

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Businesses
tr: İşletmeler

en: Bypass proxy server
tr: Vekil sunucuyu atla

en: CHANOPT [-quiet] <variable> [<value>]
tr: CHANOPT [-quiet] <değişken> [<değer>]

en: CHARSET [<encoding>], get or set the encoding used for the current connection
tr: CHARSET [<kodlama>], geçerli bağlantı için kullanılan kodlamayı alır veya ayarlar

en: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<amount>], Clears the current text window or command history
tr: CLEAR [ALL|HISTORY|[-]<miktar>], Geçerli metin penceresini veya komut geçmişini temizler

en: CLOSE [-m], Closes the current tab, closing the window if this is the only open tab, or with the "-m" flag, closes all queries.
tr: CLOSE [-m], Geçerli sekmeyi kapatır, tek açık sekme ise pencereyi kapatır veya "-m" bayrağı ile tüm sorguları kapatır.

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
tr: COUNTRY [-s] <kod|joker>, bir ülke kodu bulur, örneğin: au = avustralya

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
tr: CTCP <rumuz> <ileti>, CTCP iletisini rumuza gönderir, genel mesajlar VERSION ve USERINFO'dur

en: CTCP Replies
tr: CTCP Cevapları

en: CTCP Replies - %s
tr: CTCP Cevapları - %s

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
tr: CTCP Cevapları - Özel kodlar:
    
    %d  =  veri (tüm ctcp)
    %e  =  mevcut ağ ismi
    %m  =  makine bilgisi
    %s  =  ctcp gönderenin takma adı
    %t  =  zaman/tarih
    %2  =  kelime 2
    %3  =  kelime 3
    &2  =  kelime 2 den satır sonuna
    &3  =  kelime 3 ten satır sonuna

en: CYCLE [<channel>], parts the current or given channel and immediately rejoins
tr: CYCLE [<kanal>], geçerli veya verilen kanaldan kopar ve hemen yeniden katılır

en: C_lear Text
tr: Metni Temiz_le

en: C_onnect
tr: B_ağlan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot access %s
tr: %s erişilemiyor

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
tr: Dosyaya erişilemiyor: %s
    %s
    Devam edilemez.

en: Cannot assign that address
tr: Bu adres atanamıyor

en: Cannot read sound file:
    %s
tr: Ses dosyası okunamıyor:
    %s

en: Cannot read that file.
tr: Bu dosya okunamıyor.

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
tr: Ana makine adı %s çözümlenemiyor
    IP Ayarlarınızı kontrol edin!

en: Cannot resume the same file from two people.
tr: Aynı dosya iki kişi tarafından devam ettirilemez.

en: Cannot write to that file.
tr: Bu dosya yazılamıyor.

en: Cape Verde
tr: Yeşil Burun Adaları

en: Catalan
tr: Katalan

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: Channel
tr: Kanal

en: Channel List (%s) - %s
tr: Kanal Listesi (%s) - %s

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
tr: Kanal Üyeliği/"bir IRC operatörüdür"

en: Channel Message
tr: Kanal İletisi

en: Channel Name
tr: Kanal Adı

en: Channel Tab
tr: Kanal Sekmesi

en: Channel Window
tr: Kanal Penceresi

en: Channel _List
tr: Kanal _Listesi

en: Channel message from: %s (%s)
tr: Kanal mesajı: %s (%s)

en: Channel message from: %s (%s) - %s
tr: Şuradan kanal iletisi: %s (%s) - %s

en: Channel name
tr: Kanal adı

en: Channel name too short, try again.
tr: Kanal adı çok kısa, tekrar deneyin.

en: Channel switcher
tr: Kullanıcı Listesi

en: Channel:
tr: Kanal:

en: Character Chart
tr: Karakter Tablosu

en: Character set:
tr: Karakter kümesi:

en: Chat
tr: Sohbet

en: Chat window
tr: Sohbet penceresi

en: Chat with other people online
tr: Başka insanlarla çevrimiçi sohbet edin

en: Chatting
tr: Sohbet

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Chinese (Simplified)
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

en: Chinese (Traditional)
tr: Çince (Geleneksel)

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Claim you are at this address when offering files.
tr: Dosyaları sunarken bu adreste olduğunuzu kanıtlayın.

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear Raw Log
tr: Ham Günlüğü Temizle

en: Clear list
tr: Listeyi temizle

en: Close to tray
tr: Sistem çekmesine kapat

en: Cocos Islands
tr: Cocos Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Color Stripping
tr: Renk Ayırma

en: Color nicknames in userlist
tr: Kullanıcı listesindeki takma adları reklendir

en: Colored nick names
tr: Renkli takma adlar

en: Colors
tr: Renkler

en: Colors 0-7
tr: Renkler 0-7

en: Colors 8-15
tr: Renkler 8-15

en: Comma separated list of networks is accepted.
tr: Virgülle ayrılmış ağlar listesi kabul edildi.

en: Commands Available:
tr: Mevcut Komutlar:

en: Comoros
tr: Komorlar

en: Company Jobs
tr: Şirket İşleri

en: Congo
tr: Kongo

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connect commands
tr: Bağlanma komutları

en: Connect to selected server only
tr: Yalnızca seçili sunucuya bağlan

en: Connect to this network automatically
tr: Bu ağa otomatik olarak bağlan

en: Connected to %u networks and %u channels - %s
tr: %u ağ ve %u kanala bağlı - %s

en: Connection Complete - %s
tr: Bağlantı Tamamlandı - %s

en: Connection refused
tr: Bağlantı reddedildi

en: Connection reset by peer
tr: Bağlantı eş tarafından sıfırlandı

en: Connection timed out
tr: Bağlantı zaman aşımı

en: Connection to %s complete.
tr: %s'e bağlantı tamamlandı.

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Cooperatives
tr: Kooperatifler

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy Selected Link
tr: Seçilen Bağlantıyı Kopyala

en: Copy _Topic Text
tr: Konu _Metinini Kopyala

en: Copy entry
tr: Girdi kopyala

en: Copy mask
tr: Maske kopyala

en: Copy selected URL
tr: Seçilen URL'yi kopyala

en: Copy selected text to clipboard when left mouse button is released. Otherwise, Ctrl+Shift+C will copy the selected text to the clipboard.
tr: Sol fare düğmesi kaldırıldığında seçili metni panoya kopyala. Diğer türlü, Ctrl+Shift+C seçili metni kopyalayacak.

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cote d'Ivoire
tr: Fildişi Sahili

en: Couldn't connect to session bus
tr: Oturum veri yoluna bağlanılamadı

en: Couldn't connect to session bus: %s
tr: Oturum veri yoluna bağlanılamadı: %s

en: Country:
tr: Ülke:

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Crop
tr: Kes

en: Cuba
tr: Küba

en: Cycle Channel
tr: Kanalda Dön

en: Cycling to next server in %s...
tr: %s içindeki sonraki sunucuya geçiliyor...

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech
tr: Çekçe

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: DCC Chat List - %s
tr: DCC Sohbet Listesi - %s

en: DCC IP address:
tr: DCC IP adresi:

en: DCC String
tr: DCC Karakter Dizisi

en: DCC Type
tr: DCC Türü

en: DCC only
tr: Sadece DCC

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
tr: DEHOP <rumuz>, mevcut kanaldaki rumuzdan chanhalf-op durumunu kaldırır (chanop'a ihtiyaç duyar)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
tr: DELBUTTON <isim>, kullanıcı listesinin altındaki bir düğmeyi siler

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
tr: DEOP <rumuz>, mevcut kanaldaki rumuzdan chanop durumunu kaldırır (chanop'a ihtiyaç duyar)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
tr: DEVOICE <rumuz>, mevcut kanaldaki rumuzdan ses durumunu kaldırır (chanop'a ihtiyaç duyar)

en: DISCON, Disconnects from server
tr: DISCON, Sunucudan ayrılır

en: DNS <nick|host|ip>, Resolves an IP or hostname
tr: DNS <rumuz|host|ip>, Bir IP veya ana makine adını çözümler

en: DOAT <channel,list,/network> <command>
tr: DOAT <kanal,liste,/ağ> <command>

en: Danish
tr: Danca

en: Date
tr: Tarih

en: Default Messages
tr: Varsayılan İletiler

en: Delete
tr: Sil

en: Democratic Republic of Congo
tr: Demokratik Kongo Cumhuriyeti

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Description
tr: Açıklama

en: Destination filename
tr: Hedef dosya adı

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Dialog
tr: İleti

en: Dialog Buttons
tr: İletişim Penceresi Düğmeleri

en: Dialog Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
tr: İletişim Penceresi Düğmeleri - Özel kodlar:
    
    %a  =  tüm seçili takma adlar
    %c  =  mevcut kanal
    %e = mevcut ağ ismi
    %h  =  seçili takma adın makine adı
    %m  =  makine bilgisi
    %n  =  takma adın
    %s  =  seçili takma ad
    %t  =  zaman/tarih
    %u  =  seçili kullanıcıların hesabı

en: Dialog buttons - %s
tr: İletişim Penceresi düğmeleri - %s

en: Dialog with
tr: İletişim kutusu

en: Dictionaries to use:
tr: Kullanılacak sözlükler:

en: Direct Chat
tr: Doğrudan Sohbet

en: Display MODEs in raw form
tr: KİP'leri ham biçimde görüntüle

en: Display lists in compact mode
tr: Listeleri kompakt kipte göster

en: Display scrollback from previous session
tr: Önceki oturumdan geçmişi göster

en: Display timestamps obtained from server if it supports the time-server extension.
tr: Zaman sunucusu uzantısını destekliyorsa, sunucudan alınan zaman damgalarını görüntüle.

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
tr: %d/%d kullanıcı %d/%d kanalda görüntüleniyor.

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Don't ask next time.
tr: Bir daha sorma.

en: Don't auto connect to servers
tr: Sunuculara otomatik olarak bağlanma

en: Don't auto load any plugins
tr: Herhangi bir eklentiyi otomatik olarak yükleme

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
tr: Bağlantı başarısız olduğunda tüm sunucuları dolaştırma.

en: Done
tr: Tamam

en: Download files to:
tr: Dosyaları şu adrese indirin:

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Dutch
tr: Flemenkçe

en: ECHO <text>, Prints text locally
tr: ECHO <metin>, Metni yerel olarak basar

en: ETA
tr: Tahmini Kalan Süre

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
tr: EXEC [-o] <komut>, komutu çalıştırır. -o bayrağı kullanılırsa çıkış geçerli kanala gönderilir, yoksa geçerli metin kutusuna yazdırılır

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
tr: EXECCONT, sürece SIGCONT gönderir

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
tr: EXECKILL [-9], geçerli oturumda çalışan bir exec'i öldürür. -9 verilirse sürece SIGKILL gönderilir

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
tr: EXECSTOP, sürece SIGSTOP gönderir

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
tr: EXECWRITE, verileri sürecin standart girdisine gönderir

en: EXPORTCONF, exports HexChat settings
tr: EXPORTCONF, HexChat ayarlarını dışa aktarır

en: East Germany
tr: Doğu Almanya

en: East Timor
tr: Doğu Timor

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Edit %s - %s
tr: Düzenle %s - %s

en: Edit Events
tr: Olayları Düzenle

en: Edit This Menu
tr: Bu Menüyü Düzenle

en: Educational Institution
tr: Eğitim Kurumu

en: Egypt
tr: Mısır

en: Enable URL grabber
tr: URL yakalamayı etkinleştir

en: Enable logging of URLs to disk
tr: URL'leri günlüğünü diske kaydetmeyi etkinleştir

en: Enable logging of conversations to disk
tr: Konuşmaları günlüklerini diske kaydetmeyi etkinleştir

en: Enable system tray icon
tr: Sistem Çekmecesi simgesini etkinleştir

en: Enable timestamps
tr: Zaman damgalarını etkinleştir

en: Enabled
tr: Etkin

en: English
tr: İngilizce

en: English (British)
tr: İngilizce (İngiliz)

en: Enter Channel to Join:
tr: Giriş yapılacak kanalı ekle:

en: Enter mask to ignore:
tr: Yoksaymak için maske girin:

en: Enter new nickname:
tr: Yeni takma ad girin:

en: Enter nickname to add:
tr: Eklemek için takma ad girin:

en: Enter reason to kick %s:
tr: %s kullanıcısını kicklemek için sebep gir:

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Error
tr: Hata

en: Estonia
tr: Estonya

en: Estonian
tr: Estonya Dili

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: European Union
tr: Avrupa Birliği

en: Event
tr: Olay

en: Execute command:
tr: Komutu çalıştır:

en: Exempt
tr: Muaf

en: Exempts
tr: Muaflar

en: Extra Gadgets
tr: Ek Gadget'lar

en: Extra words to highlight:
tr: Vurgulanacak fazladan kelimeler:

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
tr: FLUSHQ, geçerli sunucunun gönderim kuyruğunu temizler

en: Failed
tr: Başarısız

en: Failed to acquire %s: %s
tr: %s edinilemedi: %s

en: Failed to complete Command
tr: Komut tamamlanamadı

en: Failed to complete NameHasOwner
tr: NameHasOwner'ı tamamlanamadı

en: Failed to open font:
    
    %s
tr: Yazı tipi açılamadı:\:n
    %s

en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: File
tr: Dosya

en: File Transfers
tr: Dosya Transferleri

en: File _Transfers
tr: Dosya Aktarımı

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
tr: İndirme dizinindeki dosya sunulan dosyadan daha büyük. Devam etmek mümkün değil.

en: File offer from: %s (%s)
tr: Şu adresten dosya teklifi: %s (%s)

en: File offer from: %s (%s) - %s
tr: Şuradan dosya teklifi: %s (%s) - %s

en: File transfers
tr: Dosya aktarımı

en: File:
tr: Dosya:

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Files and Directories
tr: Dosyalar ve Dizinler

en: Filter Colors
tr: Filtre Renkleri

en: Find:
tr: Bul:

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Finnish
tr: Fince

en: First DCC listen port:
tr: İlk DCC dinleme portu:

en: Focus new tabs:
tr: Yeni sekmelere odaklanın:

en: Font:
tr: Yazı Tipi:

en: Foreground:
tr: Ön plan:

en: Former USSR
tr: Eski SSCB

en: France
tr: Fransa

en: French
tr: Fransızca

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Bölgesi

en: Friends List
tr: Arkadaş Listesi

en: Friends List - %s
tr: Arkadaş Listesi - %s

en: From
tr: Nereden

en: Full name
tr: Tam isim

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
tr: GATE <host> [<port>], bir sunucu aracılığıyla vekiller, port varsayılan olarak 23

en: GHOST <nick> [password], Kills a ghosted nickname
tr: GHOST <rumuz> [parola], Hayalet bir rumuzu öldürür

en: Galician
tr: Galiçyaca

en: Gambia
tr: Gambiya

en: General
tr: Genel

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: German
tr: Almanca

en: Germany
tr: Almanya

en: Get my address from the IRC server
tr: IRC sunucusundan adresimi al

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Give Ops
tr: Oplar Ver

en: Give Voice
tr: Ses Ver

en: Give each person on IRC a different color
tr: IRC'deki her bir kişiye farklı bir renk ver

en: Government
tr: Hükümet

en: Graphical
tr: Grafiksel

en: Great Britain
tr: Büyük Britanya

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greek
tr: Yunanca

en: Greenland
tr: Grönland

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

en: Gujarati
tr: Guceratça

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
tr: HOP <rumuz>, rumuza chanhalf-op statüsünü verir (chanop'a ihtiyaç duyar)

en: Heard and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: HexChat Theme Manager
tr: HexChat Tema Yöneticisi

en: HexChat is an easy to use yet extensible IRC Client. It allows you to securely join multiple networks and talk to users privately or in channels using a customizable interface. You can even transfer files.
tr: HexChat kullanımı kolay ve işlevleri arttırılabilir bir IRC İstemcisidir. Kişiselleştirilebilir bir arayüz kullanarak birden fazla ağa güvenli şekilde bağlanmanızı ve kullanıcılarla özel olarak veya kanallar üzerinde sohbet etmenizi sağlar. Hatta dosya aktarımı da yapabilirsiniz.

en: HexChat supports features such as: DCC, SASL, proxies, spellcheck, alerts, logging, custom themes, and Python/Perl scripts.
tr: HexChat şu özellikleri destekler: DCC, SASL, vekil sunucular, yazım denetimi, alarmlar, günlük kaydı, kişisel temalar ve Python/Perl betikleri.

en: Hidden
tr: Gizli

en: Hide Version
tr: Sürümü Gizle

en: Hide channel join/part messages by default.
tr: Kanal katılma/ayrılma iletilerini varsayılan olarak gizle.

en: Hide join and part messages
tr: Katılma ve ayrılma iletilerini gizle

en: Hide nick change messages
tr: Takma ad değişiklik mesajlarını gizle

en: Highlight all occurrences, and underline the current occurrence.
tr: Tüm tekrarları vurgulayın ve mevcutun altını çizin.

en: Highlight:
tr: Vurgulama:

en: Highlighted Message
tr: Vurgulanan İleti

en: Highlighted Messages
tr: Vurgulanan İletiler

en: Highlighted message from: %s (%s)
tr: Şu kişiden gelen vurgulanan ileti: %s (%s)

en: Highlighted message from: %s (%s) - %s
tr: Şuradan vurgulu ileti: %s (%s) - %s

en: Highlighted messages are ones where your nickname is mentioned, but also:
tr: Vurgulanan iletiler, takma adınızın geçtiği yerlerdir, aynı zamanda:

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Host
tr: Makine

en: Host unknown
tr: Makine bilinmiyor

en: Hostmask
tr: Makine maskesi

en: Hostname
tr: Makine Adı

en: Hostname:
tr: Makina adı:

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Hungary
tr: Macaristan

en: I need /bin/sh to run!
tr: Çalıştırmak için /bin/sh gerekiyor!

en: I'm busy
tr: Meşgulüm

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
tr: ID <parola>, kendinizi nickserv'e tanımlar

en: IDENTD <port> <username>
tr: IDENTD <port> <kullanıcıadı>

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
tr: IGNORE <mask> <tipler..> <seçenekler..>
        mask - yoksayılacak makine maskesi, örn: *!*@*.aol.com
        tipler - yoksayılacak veri tipleri, şunlardan biri veya tamamı:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        seçenekler - NOSAVE, QUIET

en: IM;Chat;
tr: IM;Sohbet;

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
tr: INVITE <rumuz> [<kanal>], birisini bir kanala çağırır, varsayılan olarak geçerli kanal (chanop'a ihtiyaç duyar)

en: IP address
tr: IP adresi

en: IRC Client
tr: IRC İstemcisi

en: IRC server only
tr: Sadece IRC sunucusu

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Identd Server
tr: Identd Sunucusu

en: Identified text
tr: Tanımlanan metin

en: Idle time
tr: Boşta kalma zamanı

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
tr: Katılmak istediğiniz kanalın adını biliyorsanız buraya girin.

en: Ignore All
tr: Hepsini Yoksay

en: Ignore List
tr: Yoksayma Listesi

en: Ignore Stats:
tr: Yoksayma İstatistikleri:

en: Ignore list - %s
tr: Yoksayma listesi - %s

en: In an extra tab
tr: Ek bir sekmede

en: In the front tab
tr: Ön sekmede

en: In the server list window, no channel (chat room) has been entered to be automatically joined for this network.
tr: Sunucu listesi penceresinde, bu ağ için otomatik olarak katılmak için hiç kanal (sohbet odası) yok.

en: Indent nick names
tr: Takma adları girintile

en: India
tr: Hindistan

en: Individual's Names
tr: Bireyin İsimleri

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Indonesian
tr: Endonezce

en: Informational
tr: Bilgi niteliğinde

en: Input Box
tr: Giriş Kutusu

en: Input box
tr: Girdi kutusu

en: Insert Attribute or Color Code
tr: Özellik veya Renk Kodu Ekle

en: Insert a red line after the last read text.
tr: Son okunan metinden sonra kırmızı bir çizgi ekle.

en: Insert timestamps in logs
tr: Günlüklere zaman damgalarını ekle

en: Interface
tr: Arayüz

en: Interface Colors
tr: Arayüz Renkleri

en: International
tr: Uluslararası

en: Internet Communication Services
tr: İnternet İletişim Hizmetleri

en: Internic Commercial
tr: Internic Ticari

en: Internic Network
tr: Internic Ağ

en: Internic Non-Profit Organization
tr: Internic Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş

en: Invite
tr: Davet et

en: Invite Only
tr: Sadece Davet

en: Invite:
tr: Davet Et:

en: Invited to channel by: %s (%s)
tr: Şu kişi tarafından kanal davet edildi: %s (%s)

en: Invites
tr: Davetler

en: Iran
tr: İran

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Israel
tr: İsrail

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Italy
tr: İtalya

en: JOIN <channel>, joins the channel
tr: JOIN <kanal>, kanala katılır

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Japanese
tr: Japonca

en: Join Channel
tr: Kanala Katıl

en: Join Channel...
tr: Kanala Gir...

en: Jordan
tr: Ürdün

en: KICK <nick> [reason], kicks the nick from the current channel (needs chanop)
tr: KICK <rumuz> [sebep], rumuzu geçerli kanaldan tekmeler (chanop'a ihtiyaç duyar)

en: KICKBAN <nick> [reason], bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
tr: KICKBAN <rumuz> [sebep], yasaklar, sonra rumuzu mevcut kanaldan tekmeler (chanop'a ihtiyaç duyar)

en: Kannada
tr: Kannada Dili

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Key (Password)
tr: Anahtar (Parola)

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Keyboard Shortcuts - %s
tr: Klavye Kısayolları - %s

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Kick/Ban
tr: Tekmele/Yasakla

en: Kinyarwanda
tr: Ruandaca

en: Korean
tr: Korece

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: LAGCHECK, forces a new lag check
tr: LAGCHECK, yeni bir gecikme kontrolü yapmaya zorlar

en: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, searches for a string in the buffer
        Use -h to highlight the found string(s)
        Use -m to match case
        Use -r when string is a Regular Expression
        Use -- (double hyphen) to end options when searching for, say, the string '-r'
tr: LASTLOG [-h] [-m] [-r] [--] <string>, tamponda bir karakter dizisini arar
        Bulunan karakter dizisini vurgulamak için -h kullan
        Büyük/küçük karakter duyarlı eşleşme için -m kullan
        Karakter dizisi bir Düzenli İfade olduğunda -r kullan
        '-r' gibi bir karakter dizisi araken seçenekleri sonlandırmak için -- (iki tire) kullan.

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
tr: LOAD [-e] <dosya>, bir eklenti veya betik dosyası yükler

en: Lag meter:
tr: Gecikme sayacı:

en: Language:
tr: Dil:

en: Last DCC listen port:
tr: Son DCC dinleme portu:

en: Last Msg:
tr: Son İleti:

en: Last Seen
tr: Son Görülme

en: Last-spoke order
tr: Son konuşma emri

en: Latvia
tr: Letonya

en: Latvian
tr: Letonca

en: Leave Channel
tr: Kanaldan Ayrıl

en: Leave channel:
tr: Çık:

en: Leaving
tr: Çıkılıyor

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Left (lower)
tr: Left (Alt)

en: Left (upper)
tr: Sol (Üst)

en: Left message
tr: Sol mesaj

en: Liberia
tr: Liberya

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Load From...
tr: Şuradan Yükle...

en: Loaded log from
tr: Günlük şuradan yüklendi

en: Local colors:
tr: Yerel renkler:

en: Log filename:
tr: Günlük Dosya Adı:

en: Log timestamp format:
tr: Günlük zaman damgası biçimi:

en: Logging
tr: Günlük Tutma

en: Login method:
tr: Giriş yöntemi:

en: Look in:
tr: Buraya bak:

en: Looking up %s...
tr: %s çözümleniyor...

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
tr: MDEHOP, Mevcut kanaldaki tüm chanhalf-ops'ları toplu olarak deop'lar (chanop'a ihtiyaç duyuyor)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
tr: MDEOP, Mevcut kanaldaki tüm chanops'ları toplu olarak deop'lar (chanop'a ihtiyaç duyuyor)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
tr: ME <eylem>, eylemi geçerli kanala gönderir (eylemler 3. şahsa yazılır, örneğin /me jumps)

en: MHOP, Mass hop's all users in the current channel (needs chanop)
tr: MHOP, Mevcut kanaldaki tüm kullanıcıları toplu olarak hop'lar (chanop'a ihtiyacı var)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
tr: MKICK, Sizin dışındaki herkesi geçerli kanaldan toplu olarak tekmeler (chanop'a ihtiyaç duyar)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
tr: MOP, Mevcut kanaldaki tüm kullanıcıları toplu olarak op'lar (chanop'a ihtiyacı var)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message, message "." to send to last nick or prefix with "=" for dcc chat
tr: MSG <rumuz> <mesaj>, özel bir ileti gönder, son takma ada göndermek için "." mesajla veya dcc sohbeti için "= " ile ön ekle

en: M_ode Buttons
tr: K_ip Düğmeleri

en: Macau
tr: Makao

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Macedonian
tr: Makedonca

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Main Chat Window
tr: Ana Sohbet Penceresi

en: Main font:
tr: Ana yazı tipi:

en: Make a beep sound on:
tr: Şunun için bir bip sesi çıkar:

en: Make nick names right-justified
tr: Takma adları sağa yaslı yap

en: Malay
tr: Malayca

en: Malayalam
tr: Malayalamca

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Mark or unmark this network as a favorite.
tr: Bu ağı favori olarak işaretleyin veya işaretini kaldırın.

en: Marked _Away
tr: Uz_akta olarak işaretlendi

en: Marker line disabled.
tr: İşaretçi satırı devre dışı.

en: Marker line never set.
tr: İşaretçi satırı asla ayarlanmadı.

en: Marker line reset because exceeded scrollback limit.
tr: İşaretçi satırı sıfırlandı çünkü geçmiş sınırı aşıldı.

en: Marker line reset by CLEAR command.
tr: İşaretçi satırı CLEAR komutu ile sıfırlandı.

en: Marker line reset manually.
tr: İşaretçi satırı elle sıfırlandı.

en: Marker line state unknown.
tr: İşaretçi satırı durumu bilinmiyor.

en: Marker line:
tr: İşaretçi satırı:

en: Marshall Islands
tr: Marşal Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mask
tr: Maske

en: Mat_ch case
tr: Eşleşme harf duyarlılığı

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mauritius
tr: Mauritus

en: Maximum File Transfer Speeds (Byte per Second)
tr: Azami Dosya Aktarım Hızı (Saniyelik byte)

en: Maximum number of URLs to grab:
tr: Yakalanacak maksimum URL sayısı:

en: Maximum speed for all files
tr: Tüm dosyalar için maksimum hız

en: Maximum speed for one transfer
tr: Tek aktarım için maksimum hız

en: Mechanism
tr: Mekanizma

en: Message
tr: Mesaj

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Middle click to close tab
tr: Sekmeyi kapatmak için orta tıkla

en: Military
tr: Ordu

en: Minimize to tray
tr: Sistem çekmecesine küçült

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Mobile Devices
tr: Mobil Cihazlar

en: Mode char
tr: Kip karakteri

en: Moderated
tr: Denetlenen

en: Modes string
tr: Kipler karakter dizisi

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: More...
tr: Daha fazla...

en: Morocco
tr: Fas

en: Move completed files to:
tr: Tamamlanan dosyaları şu adreslere taşıyın:

en: Move to Marker Line
tr: İşaretçi Satırına Taşı

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Museums
tr: Müzeler

en: NAMES [channel], Lists the nicks on the channel
tr: NAMES [kanal], Kanaldaki rumuzları listeler

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
tr: NCTCP <rumuz> <mesaj>, bir CTCP bildirimi gönderir

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
tr: NEWSERVER [-noconnect] <anamakineadı> [<port>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
tr: NICK <rumuz>, rumuzunuzu belirler

en: NO
tr: HAYIR

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice
tr: NOTICE <rumuz/kanal><ileti>, bir bildirim gönderir

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
tr: NOTIFY [-n ağ1 [, ağ2, ...]] [<rumuz>], bildirim listenizi görüntüler veya ona birisini ekler

en: Name
tr: Ad

en: Namibia
tr: Namibya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: Network
tr: Ağ

en: Network Li_st
tr: Ağ Li_stesi

en: Network List - %s
tr: Ağ Listesi - %s

en: Network send queue: %d bytes
tr: Ağ gönderme kuyruğu: %d bayt

en: Network setup
tr: Ağ kurulumu

en: Networks
tr: Ağlar

en: Never
tr: Asla

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Filename
tr: Yeni Dosya adı

en: New Network
tr: Yeni Ağ

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: New data:
tr: Yeni veri:

en: New message:
tr: Yeni mesaj:

en: New nickname
tr: Yeni takma ad

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Nick
tr: Takma Ad

en: Nick Completion
tr: Takma Ad Tamamlama

en: Nick being tried
tr: Denenen kullanıcı adı

en: Nick completion amount:
tr: Takma ad tamamlama miktarı:

en: Nick completion sorted:
tr: Takma ad tamamlama sıralı:

en: Nick completion suffix:
tr: Takma ad tamamlama son eki:

en: Nick names not to highlight:
tr: Vurgulanmayacak takma adlar:

en: Nick names to always highlight:
tr: Daima vurgulanacak takma adlar:

en: Nick of person who changed the topic
tr: Konuyu değiştiren kişinin takma adı

en: Nick of person who have been invited
tr: Davet edilen kişinin rumuzu

en: Nick of person who invited you
tr: Seni davet eden kişinin takma adı

en: Nickname
tr: Rumuz

en: Nickname in use
tr: Kullanılan Takma ad

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: No active DCCs
tr: Etkin DCC yok

en: No channel joined. Try /join #<channel>
tr: Hiçbir kanala girilmedi. /join #<kanal> deneyin

en: No hexchat_plugin_init symbol; is this really a HexChat plugin?
tr: hexchat_plugin_init sembolü yok; bu gerçekten bir HexChat eklentisi mi?

en: No outside messages
tr: Dışarı mesaj yok

en: No results found.
tr: Sonuç bulunamadı.

en: No route to host
tr: Ana makineye bir rota yok

en: No such command.
tr: Böyle bir komut yok.

en: No such plugin found.
tr: Böyle bir eklenti bulunamadı.

en: No such ref number found.
tr: Böyle bir ref numarası bulunamadı.

en: No timers installed.
tr: Kurulu zamanlayıcı yok.

en: No topic is set
tr: Konu ayarlanmadı

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Norwegian (Bokmal)
tr: Norveççe (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
tr: Norveççe (Nynorsk)

en: Not connected.
tr: Bağlı değil.

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
tr: Bağlı değil. /server <host> [<port>]

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Notice
tr: Bildiri

en: Notice from: %s (%s)
tr: Gelen bildirim: %s (%s)

en: Notice:
tr: Not:

en: Notify on these networks:
tr: Bu ağlarda uyarın:

en: Number of notify items
tr: Bildirim ögelerinin sayısı

en: OFF
tr: KAPALI

en: OK
tr: TAMAM

en: ON
tr: AÇIK

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
tr: OP <rumuz>, rumuza chanop durumu verir (chanop'a ihtiyaç duyar)

en: O_pen the channel list.
tr: Ka_nal listesini aç.

en: O_perator Actions
tr: O_perator Eylemleri

en: Off
tr: Kapat

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Old Filename
tr: Eski Dosya adı

en: Old School ARPAnet
tr: Eski Tarz ARPAnet

en: Old nickname
tr: Eski takma ad

en: Oman
tr: Umman

en: Omit alerts when marked as being away
tr: Uzakta olarak işaretlendiğinde uyarıları atla

en: Omit alerts while the window is focused
tr: Pencere odaklanmışken uyarıları atla

en: On channels smaller than:
tr: Şundan daha küçük kanallarda:

en: One download:
tr: Bir indirme:

en: One upload:
tr: Bir yükleme:

en: Online
tr: Çevrimiçi

en: Only requested tabs
tr: Sadece talep edilen sekmeler

en: Only show notifications when hidden or iconified
tr: Bildirimleri yalnızca gizli veya ikonlaştırılmış iken göster

en: Only useful for computers with multiple addresses.
tr: Yalnızca birden çok adresli bilgisayarlar için yararlıdır.

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
tr: DCC, Yoksayma, Bildirim vs.yi sekmelerde veya pencerelerde aç?

en: Open Data Folder
tr: Veri Klasörünü Aç

en: Open Dialog
tr: İletişim Kutusunu Aç

en: Open Folder...
tr: Klasörü Aç...

en: Open Link in Browser
tr: Bağlantıyı Tarayıcıda Aç

en: Open Safe Mode
tr: Güvenli Kipi Aç

en: Open URL or execute command in an existing HexChat
tr: Varolan bir HexChat'de URL aç veya komut çalıştır

en: Open a new tab when you receive a private message
tr: Özel mesaj aldığında yeni bir sekme aç

en: Open an extra tab for server messages
tr: Sunucu mesajları için fazladan bir sekme aç

en: Open an irc://server:port/channel URL
tr: Bir irc://server:port/channel URLi aç

en: Open an irc://server:port/channel?key URL
tr: irc://server:port/channel?key URL'ini aç

en: Open channels in:
tr: Kanalları şurada aç:

en: Open dialogs in:
tr: Pencereleri şurada aç:

en: Open utilities in:
tr: Programları şurada aç:

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
tr: BÖLÜM [<kanal>] [<neden>], kanaldan ayrıl, varsayılan olarak mevcut kanaldan

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
tr: PING <rumuz | kanal>, CTCP rumuz veya kanalı ping'ler

en: Palestinian Territory
tr: Filistin Bölgesi

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Part Channel
tr: Kanaldan Ayrıl

en: Password used for login. If in doubt, leave blank.
tr: Giriş için kullanılan parola. Şüpheniz varsa, boş bırakın.

en: Password:
tr: Şifre:

en: Pathname
tr: Yol ismi

en: Pattern Match (Wildcards)
tr: Desen Eşleşmesi (Joker Karakterler)

en: Perform a case-sensitive search.
tr: Büyük/küçük harf duyarlı bir arama yapın.

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Ping Server
tr: Sunucuyu Pingle

en: Placement of notices:
tr: Uyarıların yerleştirilmesi:

en: Play "message-new-instant" from the freedesktop.org sound theme upon the selected events
tr: Seçilen etkinlikler üzerine freedesktop.org ses temasından "message-new-instant"ı çal

en: Play a GTK beep upon the selected events
tr: Seçilen etkinlikler üzerine bir GTK bip sesi çal

en: Play the "Instant Message Notification" system sound upon the selected events
tr: Seçilen etkinliklerde "Anlık İleti Bildirimi" sistem sesini çal

en: Plugin defined commands:
tr: Eklenti tanımlı komutlar:

en: Plugins and Scripts - %s
tr: Eklentiler ve Betikler - %s

en: Poland
tr: Polonya

en: Polish
tr: Lehçe

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese (Brazilian)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Position
tr: Konum

en: Preferences - %s
tr: Tercihler - %s

en: Print Texts File
tr: Metin Dosyalarını Yazdır

en: Private
tr: Özel

en: Private Message
tr: Özel ileti

en: Private message from: %s (%s)
tr: Gelen özel mesaj: %s (%s)

en: Private message from: %s (%s) - %s
tr: Şundan özel ileti: %s (%s) - %s

en: Private:
tr: Özel:

en: Professions
tr: Uzmanlıklar

en: Proxy Authentication
tr: Vekil Sunucu Kimlik Doğrulaması

en: Proxy Server
tr: Proxy Sunucusu

en: Proxy traversal failed.
tr: Vekil taraması başarısız.

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Punjabi
tr: Pencapça

en: Push input line into history but doesn't send to server
tr: Girdi satırını geçmişe it ancak sunucuya göndermeyin

en: QUERY [-nofocus] <nick> [message], opens up a new privmsg window to someone and optionally sends a message
tr: QUERY [-nofocus] <rumuz> [mesaj], birine yeni bir özel mesaj penceresi açar ve isteğe bağlı olarak bir mesaj gönderir

en: QUIET <mask> [<quiettype>], quiet everyone matching the mask in the current channel if supported by the server.
tr: QUIET <mask> [<quiettype>], sunucu tarafından destekleniyorsa mevcut kanaldaki mask ile eşleşen herkesi sessizleştirir.

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
tr: QUIT [<sebep>], geçerli sunucudan bağlantıyı keser

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
tr: QUOTE <metin>, metni ham formda sunucuya gönderir

en: Qatar
tr: Katar

en: Quiet
tr: Sessiz

en: Quiet is not supported by this server.
tr: Sessizlik (quiet) bu sunucu tarafından desteklenmiyor.

en: Quiets
tr: Sessizler

en: Quit HexChat?
tr: HexChat'ten çıkılsın mı?

en: Quit:
tr: Çık:

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
tr: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<parola>], Sadece şu anki sunucuya yeniden bağlanmak için /RECONNECT olarak çağırılabilir veya açık tüm sunuculara yeniden bağlanmak için /RECONNECT ALL ile çağrılabilir

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
tr: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Sadece geçerli sunucuya tekrar bağlamak için /RECONNECT olarak veya tüm açık sunuculara yeniden bağlanmak için /RECONNECT ALL olarak çağrılabilir

en: RECV <text>, send raw data to HexChat, as if it was received from the IRC server
tr: RECV <metin>, Ham verileri HexChat'e gönderir, sanki IRC sunucusundan alınmış gibi

en: RELOAD <name>, reloads a plugin or script
tr: RELOAD <isim>, bir eklenti veya betik dosyası yeniden yükler

en: Raw Log (%s) - %s
tr: Ham Günlük (%s) - %s

en: Raw Numeric or Identifier
tr: Ham Numerik veya Tanımlayıcı

en: Rea_l name:
tr: Gerçe_k isim:

en: Real IP
tr: Gerçek IP

en: Real Name:
tr: Gerçek İsim:

en: Real name:
tr: Gerçek isim:

en: Real user@host
tr: Gerçek kullanıcı@makine

en: Really remove network "%s" and all its servers?
tr: Ağ "%s" ve tüm sunucularını gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?

en: Reason
tr: Sebep

en: Receive window
tr: Pencereyi al

en: Receiver
tr: Alıcı

en: Recv
tr: Alınan

en: Refresh
tr: Yenile

en: Regard search string as a regular expression.
tr: Arama dizesine düzenli bir ifade olarak davran.

en: Regular Expression
tr: Düzenli İfade

en: Remote host closed socket
tr: Uzak ana makine soketi kapattı

en: Remove
tr: Sil

en: Removed Capabilities
tr: Kaldırılan Yetenekler

en: Render colors and attributes
tr: Renkleri ve nitelikleri göster

en: Replace - %s
tr: Yer Değiştir - %s

en: Replace with
tr: İle değiştirin

en: Requested Capabilities
tr: İstenen Yetenekler

en: Reset Marker Line
tr: İşaretçi Satırını Sıfırla

en: Resolved to %s
tr: %s olarak çözüldü

en: Resolved to:
tr: Şu olarak çözüldü:

en: Resume
tr: Devam et

en: Retrieve channel list
tr: Kanal listesini al

en: Retrieving the channel list may take a minute or two.
tr: Kanal listesini almak bir veya iki dakika alabilir.

en: Reunion
tr: Yeniden Birleşme

en: Reverse DNS
tr: DNS'i Ters Çevir

en: Right (lower)
tr: Sağ (Alt)

en: Right (upper)
tr: Sağ (Üst)

en: Right message
tr: Sağ mesaj

en: Romania
tr: Romanya

en: Russian
tr: Rusça

en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
tr: SAY <metin>, metni geçerli penceredeki nesneye gönderir

en: SEND <nick> [<file>]
tr: SEND <rumuz> [<dosya>]

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
tr: SERVCHAN <host> <port> <kanal>, bir kanala bağlanır ve katılır

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
tr: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <kanal>, bir kanala bağlanır ve katılır

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
tr: SERVER <host> [<port>] [<parola>], bir sunucuya bağlanır, varsayılan bağlantı noktası 6667'dir

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 6697 for ssl connections
tr: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<parola>], bir sunucuya bağlanır, normal bağlantılar için varsayılan port 6667 ve ssl bağlantıları için 6697 olur

en: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <variable> [<value>]
tr: SET [-e] [-off|-on] [-quiet] <değişken> [<değer>]

en: SETCURSOR [-|+]<position>, reposition the cursor in the inputbox
tr: SETCURSOR [-|+] <konum>, imleci girdi kutusunda yeniden konumlandırın

en: SETTAB <new name>, change a tab's name, tab_trunc limit still applies
tr: SETTAB <yeni isim>, bir sekmenin adını değiştir, tab_trunc sınırı yine de geçerlidir

en: SETTEXT <new text>, replace the text in the input box
tr: SETTEXT <yeni metin>, giriş kutusundaki metni değiştir

en: S_ettings
tr: A_yarlar

en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Save
tr: Kaydet

en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

en: Save Text
tr: Metni Kaydet

en: Save _List...
tr: _Listeyi Kaydet...

en: Save list to a file
tr: Listeyi bir dosyaya kaydet

en: Save nick name in filenames
tr: Takma adı dosya isimlerinde kaydet

en: Save without interaction
tr: Etkileşim olmadan kaydet

en: Scroll mouse-wheel to change tabs
tr: Sekmeleri değiştirmek için fare tekerini kaydır

en: Scrollback
tr: Geçmiş

en: Scrollback lines:
tr: Geçmiş satırları:

en: Search
tr: Ara

en: Search Next
tr: Sonraki Arama

en: Search Previous
tr: Önceki Arama

en: Search Text
tr: Metin Ara

en: Search buffer is empty.
tr: Arama tampon bellekleri boş.

en: Search hit end or not found.
tr: Arama sona geldi  veya sonuç bulunamadı.

en: Search type:
tr: Arama türü:

en: Second choice:
tr: İkinci seçim:

en: Seconds
tr: Saniye

en: See the strftime MSDN article for details.
tr: Ayrıntılar için strftime MSDN makalesine bakın.

en: See the strftime manpage for details.
tr: Ayrıntılar için strftime kılavuz sayfasına bakın.

en: Select Download Folder
tr: İndirme Klasörünü Seç

en: Select a Plugin or Script to load
tr: Yüklenecek bir Eklenti veya Betik seç

en: Select a row to get help information on its Action.
tr: Eylem hakkında yardım bilgisi almak için bir satır seçin.

en: Select a sound file
tr: Bir ses dosyası seç

en: Select an Image File
tr: Bir Resim Dosyası Seç

en: Select an output filename
tr: Bir çıktı dosyası adı seçin

en: Select color
tr: Renk seç

en: Select font
tr: Yazı tipi seç

en: Selected Text
tr: Seçili Metin

en: Send
tr: Gönder

en: Send File
tr: Dosya Gönder

en: Send file to %s
tr: %s'a dosya gönder

en: Send window
tr: Pencereyi gönder

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list.
tr: Bir kullanıcı bildirim listenizde çevrimiçi olduğunda bir /WHOIS gönderir.

en: Sent
tr: Gönderilen

en: Separate multiple entries with commas without spaces before or after.
tr: Birden fazla girişi önce veya sonra boşluk bırakmadan virgülle ayır.

en: Separate multiple words with commas.
    Wildcards are accepted.
tr: Birden fazla kelimeyi virgülle ayırın.
    Joker karakterler kabul edilir.

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Serbia and Montenegro
tr: Sırbistan ve Karadağ

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Server %s already exists on network %s.
tr: Sunucu %s zaten %s ağı üzerinde var.

en: Server Capabilities
tr: Sunucu Yetenekleri

en: Server Information
tr: Sunucu Bilgileri

en: Server Links
tr: Sunucu Bağlantıları

en: Server Name
tr: Sunucu Adı

en: Server Tab
tr: Sunucu Sekmesi

en: Server Window
tr: Sunucu Penceresi

en: Server will respond with the networks username
tr: Sunucu, ağların kullanıcı adı ile yanıt verecektir

en: Server:
tr: Sunucu:

en: Servers
tr: Sunucular

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Shorten tab labels to:
tr: Sekme etiketlerini şuna kısaltın:

en: Show away once
tr: Uzaktayı bir kez göster

en: Show channel modes
tr: Kanal kiplerini göster

en: Show channel switcher at:
tr: Kanal değiştiriciyi şurada göster:

en: Show dotted lines in the channel tree
tr: Kanal ağacında noktalı çizgiler göster

en: Show favorites only
tr: Sadece favorileri göster

en: Show hostnames in user list
tr: Kullanıcı listesinde ana makine adlarını göster

en: Show icons for user modes
tr: Kullanıcı kipleri için simgeleri göster

en: Show icons in the channel tree
tr: Kanal ağacında simgeleri göster

en: Show identical away messages only once.
tr: Aynı uzakta iletilerini yalnızca bir kez göster.

en: Show marker line
tr: İşaret çizgisini göster

en: Show nick box
tr: Takma ad kutusunu göster

en: Show notifications on:
tr: Bildirimleri şurada göster:

en: Show number of users
tr: Kullanıcı sayısını göster

en: Show only:
tr: Sadece şunları göster:

en: Show plugin/script auto-load directory
tr: Eklenti/betik dosyası otomatik yükleme dizinini göster

en: Show user config directory
tr: Kullanıcı yapılandırma dizini göster

en: Show user count in channels
tr: Kanallarda kullanıcı sayısını göster

en: Show user list at:
tr: Kullanıcı listesini şurada göster:

en: Show user mode icon in nick box
tr: Kullanıcı kip simgesini takma ad kutusunda göster

en: Show version information
tr: Sürüm bilgisini göster

en: Signon time
tr: Giriş zamanı

en: Simple Search
tr: Basit Arama

en: Singapore
tr: Singapur

en: Size
tr: Boyut

en: Skip network list on startup
tr: Başlangıçta şebeke listesini atla

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovak Republic
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Smaller text
tr: Daha küçük metin

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: Some file transfers are still active.
tr: Bazı dosya aktarmaları hala etkin.

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
tr: Tam olarak etkili olması için yeniden başlatma gerektiren bazı ayarlar değiştirildi.

en: Sort tabs in alphabetical order
tr: Sekmeleri alfabetik sıraya göre sırala

en: Sorts the network list in alphabetical order. Use Shift+Up and Shift+Down keys to move a row.
tr: Ağ listesini alfabetik sıraya göre sıralar. Bir satır taşımak için SHIFT-YUKARI ve SHIFT-AŞAĞI tuşlarını kullanın

en: Sound file
tr: Ses dosyası

en: Sound file:
tr: Ses dosyası:

en: Sounds
tr: Sesler

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: South Sudan
tr: Güney Sudan

en: Spain
tr: İspanya

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spell checker:
tr: Yazım denetleyicisi:

en: Spell checking
tr: Yazım denetimi

en: Spelling Suggestions
tr: Yazım Önerileri

en: St. Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

en: St. Pierre and Miquelon
tr: Aziz Pierre ve Miquelon

en: St. Vincent and the Grenadines
tr: Vincent ve Grenadinler

en: Start Time
tr: Başlama Zamanı

en: Status
tr: Durum

en: Strip _Colors
tr: _Renkleri Ayır

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
tr: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Switcher type:
tr: Değiştirici türü:

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syria
tr: Suriye

en: Sysinfo: %s is set to: %d
tr: Sistem Bilgisi: %s şu şekilde ayarlandı: %d

en: Sysinfo: Failed to get info. Either not supported or error.
tr: Sistem Bilgisi: Bilgi edinilemedi. Desteklenmiyor veya hata.

en: Sysinfo: Invalid variable name
tr: Sistem Bilgisi: Geçersiz değişken adı

en: Sysinfo: No info by that name
tr: Sistem Bilgisi: Bu adla bilgi yok

en: Sysinfo: Valid settings are: announce and hide_* for each piece of information. e.g. hide_os. Without a value it will show current (or default) setting.
tr: Sistem Bilgisi: Geçerli ayarlar: her bilgi parçası için announce ve hide_ *. Örneğin hide_os. Bir değer olmadan geçerli (veya varsayılan) ayarı gösterecektir.

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
tr: TOPIC [<konu>], konuyu verilirse ayarlar, yoksa geçerli konuyu gösterir

en: T_ree
tr: Ağ_aç

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Tabs or Windows
tr: Sekmeler veya Pencereler

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Take Ops
tr: Oplar Al

en: Take Voice
tr: Ses Al

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Test All
tr: Tümünü Test Et

en: Text
tr: Metin

en: Text Box
tr: Metin Kutusu

en: Text Colors
tr: Metin Rengi

en: Text Events
tr: Metin Olayları

en: Thai
tr: Tay Dili

en: Thailand
tr: Tayland

en: That file is not resumable.
tr: Bu dosya devam ettirilemez.

en: That mask already exists.
tr: Bu maske zaten var.

en: That plugin is refusing to unload.
tr: Bu eklenti kaldırmayı reddetti.

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position. Set Data 1 to auto to switch to the page with the most recent and important activity (queries first, then channels with hilight, channels with dialogue, channels with other data)
tr: Sayfayı Değiştir komutu not defterindeki sayfalar arasında geçiş yapar. Veri 1'i, geçiş yapmak istediğiniz sayfaya ayarlayın. Veri 2 herhangi bir şeye ayarlanırsa, geçiş mevcut konuma göre olacaktır. En güncel ve önemli etkinliğe sahip olan sayfaya geçmek için Veri 1'i otomatik olarak ayarlayın (önce sorgular, ardından vurgulanan kanallar, diyaloğu olan kanallar, diğer verilerle kanallar)

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
tr: Arabelleğe Ekle komutu, Veri 1'in içeriğini, geçerli imleç konumunda tuş sırasının basıldığı girdiye yerleştirecektir

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
tr: Son Komut komutu girdiyi, girilen son komutu içerecek şekilde ayarlar - bir kabuğa basılmasıyla aynıdır

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
tr: Sonraki Komut komutu girdiyi, girilen sonraki komutu içerecek şekilde ayarlar - bir kabukta aşağı basma ile aynı

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it had been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate separate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
tr: Komutu Çalıştır eylemi, Veri 1'deki verileri, tuş dizisine bastığınız giriş kutusuna yazılmış gibi çalıştırır. Böylece, metin (kanal/kişiye gönderilecek), komutlar veya kullanıcı komutlarını içerebilir. Verilerdeki tüm \n karakterleri çalıştırdığınızda, ayrı komutları birbirinden ayırmak için kullanılır; böylece birden fazla komut çalıştırmak mümkündür. Çalışan gerçek metin de bir \ kullanmak istiyorsanız, \\ girin

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Top, Bottom, Up, Down, +1 or -1.
tr: Sayfa Kaydırma komutu, metin parçacıklarını bir sayfa veya bir satır yukarı veya aşağı doğru kaydırır. Veri 1'i Üst, Alt, Yukarı, Aşağı, +1 veya -1 değerlerine ayarlayın.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
tr: Tampon Ayarla komutu, anahtar dizisinin girildiği girdiyi Veri 1 içeriğine ayarlar

en: The CTCP event
tr: CTCP olayı

en: The Channel it's going to
tr: Gidecek olduğu Kanal

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing Control+F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
tr: Menü Çubuğu şimdi gizlendi. Ctrl+F9 tuşlarına basarak veya ana metin alanının boş bir bölümünü sağ tıklatarak tekrar gösterebilirsiniz.

en: The Packet
tr: Paket

en: The Real name option cannot be left blank. Falling back to "realname".
tr: Gerçek isim seçeneği boş bırakılamaz.
    "gerçek isim" olarak geri çevriliyor.

en: The account of the person
tr: Kişinin hesabı

en: The action
tr: Eylem

en: The ban mask
tr: Yasaklama maskesi

en: The channel
tr: Kanal

en: The channel being joined
tr: Katılınan kanal

en: The channel it's being set on
tr: Üzerinde ayarlanmış olan kanal

en: The creator
tr: Yaratıcı

en: The exempt mask
tr: Muaf maskesi

en: The host of the person
tr: Kişinin makine adresi

en: The invite mask
tr: Davet maskesi

en: The key
tr: Anahtar

en: The limit
tr: Sınır

en: The message
tr: Mesaj

en: The mode letter
tr: Kip harfi

en: The mode's sign (+/-)
tr: Kip işareti (+/-)

en: The nick of the joining person
tr: Katılan kişinin rumuzu

en: The nick of the person
tr: Kişinin takma adı

en: The nick of the person leaving
tr: Çıkan kişinin takma adı

en: The nick of the person removed the exempt
tr: Muafiyeti kaldıran kişinin takma adı

en: The nick of the person removed the invite
tr: Daveti kaldıran kişinin takma adı

en: The nick of the person setting the mode
tr: Kipi ayarlayan kişinin takma adı

en: The nick of the person who did the banning
tr: Yasaklayan kişinin takma adı

en: The nick of the person who did the dehalfop'ing
tr: Dehalfop'u yapan kişinin takma adı

en: The nick of the person who did the deop'ing
tr: Deop'layan yapan kişinin takma adı

en: The nick of the person who did the devoice'ing
tr: Devoice'ing yapan kişinin takma adı

en: The nick of the person who did the exempt
tr: Muaf tutan kişinin takma adı

en: The nick of the person who did the halfop'ing
tr: Halfop'layan kişinin takma adı

en: The nick of the person who did the invite
tr: Daveti yapan kişinin nicki

en: The nick of the person who did the op'ing
tr: Op'layan kişinin takma adı

en: The nick of the person who did the quieting
tr: Sessizleyen kişinin takma adı

en: The nick of the person who did the unban'ing
tr: Yasaklamayı kaldıran kişinin takma adı

en: The nick of the person who did the unquiet'ing
tr: Sessizliği kaldıran kişinin takma adı

en: The nick of the person who did the voice'ing
tr: Ses'leyen kişinin takma adı

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
tr: Dehalfop'lanan kişinin takma adı

en: The nick of the person who has been deop'ed
tr: Deop edilmiş kişinin takma adı

en: The nick of the person who has been devoice'ed
tr: Devoice'lanan olan kişinin takma adı

en: The nick of the person who has been halfop'ed
tr: Halfop'lanan kişinin takma adı

en: The nick of the person who has been op'ed
tr: Op'lanan kişinin takma adı

en: The nick of the person who has been voice'ed
tr: Ses'lenen kişinin takma adı

en: The nick of the person who set the key
tr: Anahtarı ayarlayan kişinin takma adı

en: The nick of the person who set the limit
tr: Sınırı belirleyen kişinin takma adı

en: The nick who removed the key
tr: Anahtarı kaldıran kişinin takma adı

en: The nick who removed the limit
tr: Sınırı kaldıran kişinin takma adı

en: The nickname of the kicker
tr: Tekmeleyen kişinin takma adı

en: The person being kicked
tr: Tekmelenen kişinin takma adı

en: The quiet mask
tr: Sessizlik maskesi

en: The reason
tr: Sebep

en: The sound
tr: Ses

en: The text
tr: Metin

en: The time
tr: Zaman

en: The time in x.x format (see below)
tr: x.x biçiminde zaman (aşağıya bakınız)

en: The way you identify yourself to the server. For custom login methods use connect commands.
tr: Kendinizi sunucuya tanımlama şekliniz. Özel giriş yöntemleri için bağlanma komutlarını kullanın.

en: There was an error loading key bindings configuration
tr: Tuş bağları yapılandırması yüklenirken bir hata oluştu

en: There was an error parsing the string
tr: Karakter dizisini ayrıştırırken bir hata oluştu

en: Third choice:
tr: Üçüncü seçenek:

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
tr: Bu komut, eksik bir takma ad veya komutu tamamlamak için girişteki metni değiştirir. Veri 1 ayarlanırsa, bir dizedeki çift tab, sonraki takma adı değil son takma adı seçecektir

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
tr: Bu komut, girişte girilen son kelimeyi değiştirme listesine karşı kontrol eder ve bir eşleşme bulursa onu değiştirir

en: This command moves the current tab family to the left
tr: Bu komut geçerli sekme ailesini sola taşır

en: This command moves the current tab family to the right
tr: Bu komut, geçerli sekme ailesini sağa taşır

en: This command moves the front tab left by one
tr: Bu komut, ön sekmeyi bir sola doğru hareket ettirir

en: This command moves the front tab right by one
tr: Bu komut, ön sekmeyi bir sağa doğru hareket ettirir

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
tr: Bu komut, takma adlar listesinde yukarı ve aşağı kayar. Veri 1 herhangi bir şeye ayarlanırsa, yukarı doğru kaydırılır, yoksa aşağı kaydırır

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
tr: Bu sunucu hala %d kanal veya onunla ilişkili diyaloglara sahip. Hepsi kapatılsın mı?

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
tr: Bu sinyal yalnızca %d argüman geçirdi, $%d geçersiz

en: Threshold of nicks to start listing instead of completing
tr: Tamamlama yerine listelenmeye başlayacak takma adların eşik değeri

en: Throttle meter:
tr: Boğulma sayacı:

en: Timer %d deleted.
tr: Zamanlayıcı %d silindi.

en: Timestamp format:
tr: Zaman damgası biçimi:

en: Timestamps
tr: Zaman damgaları

en: Title Bar
tr: Başlık Çubuğu

en: Too many recursive usercommands, aborting.
tr: Çok fazla özyinelemeli kullanıcı komutu, iptal ediliyor.

en: Top
tr: Üst

en: Topic
tr: Konu

en: Topic Protection
tr: Konu Koruması

en: Topic for %s is: %s
tr: %s için konu: %s

en: Track the away status of users and mark them in a different color
tr: Kullanıcıların uzakta durumunu izle ve onları farklı bir renkle işaretle

en: Transparency Settings
tr: Şeffaflık Ayarları

en: Travel and Tourism
tr: Gezi ve Turizm

en: Tray Behavior
tr: Sistem Çekmecesi Davranışı

en: Tree
tr: Ağaç

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Type
tr: Tür

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
tr: Daha fazla bilgi için /HELP <komut> veya /HELP -l yazın.

en: Type:
tr: Tip:

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
tr: UNBAN <mask> [<mask> ...], belirtilen maskların yasağını kaldırır.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
tr: UNIGNORE <mask> [SESSİZ]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
tr: UNLOAD <isim>, bir eklenti veya betik dosyasını kaldırır

en: UNQUIET <mask> [<mask>...], unquiets the specified masks if supported by the server.
tr: UNQUIET <mask> [<mask> ...], sunucu tarafından destekleniyorsa, belirtilen maskların sessizliğini kaldırır.

en: URL <url>, opens a URL in your browser
tr: URL <url>, tarayıcınızda bir URL açar

en: URL Grabber - %s
tr: URL Yakalayıcı - %s

en: URL Handlers
tr: URL İşleyiciler

en: URL Handlers - %s
tr: URL İşleyiciler - %s

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! in front of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of HexChat
tr: URL İşleyiciler - Özel kodlar:
    
    %s  =  URL karakter dizisi
    
    Komut başına bir ! koymak
    bunun HexChat yerine bir kabuğa
    gönderileceğini ifade eder

en: URLs
tr: URL'ler

en: US Virgin Islands
tr: ABD Virgin Adaları

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
tr: USELECT [-a] [-s] <rumuz1> <rumuz2> vs, kanal kullanıcı listesindeki rumuzları vurgular

en: U_ser List Buttons
tr: Kullanıcı Li_stesi Düğmeleri

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Unignore
tr: Yoksayma

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States Medical
tr: Amerika Birleşik Devletleri Tıbbi

en: United States of America
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown Command %s. Try /help
tr: Bilinmeyen Komut %s. /help dene

en: Unknown arg '%s' ignored.
tr: Bilinmeyen argüman '%s' yok sayıldı.

en: Unmark yourself as away before sending messages.
tr: Mesaj göndermeden önce uzaka işaretini kaldır.

en: Unsorted
tr: Sıralanmamış

en: Uploads
tr: Yüklemeler

en: Uploads and Downloads - %s
tr: Yüklemeler ve İndirmeler - %s

en: Usage: %s
tr: Kullanım: %s

en: Use SSL for all the servers on this network
tr: Bu ağ üzerindeki tüm sunucular için SSL kullan

en: Use a different config directory
tr: Farklı bir yapılandırma dizini kullan

en: Use authentication (HTTP or SOCKS5 only)
tr: Kimlik doğrulaması kullan (HTTP ya da sadece SOCKS5)

en: Use global user information
tr: Genel kullanıcı bilgilerini kullan

en: Use graphical icons instead of text symbols in the user list.
tr: Kullanıcı listesinde metin sembolleri yerine grafik simgelerini kullan.

en: Use language codes (as in "%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts").
    Separate multiple entries with commas.
tr: Dil kodlarını kullan ("%LOCALAPPDATA%\enchant\myspell\dicts" gibi).
    Birden çok girdiyi virgülle ayırın.

en: Use language codes. Separate multiple entries with commas.
tr: Dil kodlarını kullan. Birden çok girişi virgülle ayır.

en: Use less spacing between user list/channel tree rows.
tr: Kullanıcı listesi/kanal ağacı satırları arasında daha az boşluk kullan.

en: Use proxy for:
tr: Vekil sunucuyu şunun için kullan:

en: Use server time if supported
tr: Destekleniyorsa sunucu saatini kullan

en: Use the Text box font and colors
tr: Metin kutusu yazı tipi ve renklerini kullan

en: Use the text box font and colors
tr: Metin kutusu yazı tipi ve renklerini kullan

en: User Command for: %s
tr: Şunun için kullanıcı Komutu: %s

en: User Commands
tr: Kullanıcı Komutları

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  HexChat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
tr: Kullanıcı komutları - Özel kodlar:
    
    %c  =  mevcut kanal
    %e  =  mevcut ağ ismi
    %m  =  makine bilgisi
    %n  =  takma adın
    %t  =  zaman/tarih
    %v  =  HexChat sürümü
    %2  =  kelime 2
    %3  =  kelime 3
    &2  =  kelime 2 den satır sonuna
    &3  =  kelime 3 den satır sonuna
    
    eg:
    /cmd alper merhaba
    
    %2 "alper" olur
    &2 "alper merhaba" olur.

en: User Defined Commands - %s
tr: Kullanıcı Tanımlı Komutlar - %s

en: User Information
tr: Kullanıcı Bilgisi

en: User Limit
tr: Kullanıcı Sınırı

en: User List
tr: Kullanıcı Listesi

en: User List Buttons
tr: Kullanıcı Listesi Düğmeleri

en: User List Popup
tr: Kullanıcı Listesi Açılır Penceresi

en: User defined commands:
tr: Kullanıcı tanımlı komutlar:

en: User limit must be a number!
tr: Kullanıcı sınırı bir sayı olmalıdır!

en: User list
tr: Kullanıcı Listesi

en: User list sorted by:
tr: Kullanıcı listesi sıralaması:

en: User menu - %s
tr: Kullanıcı Menüsü - %s

en: User name cannot be left blank.
tr: Kullanıcı adı boş bırakılamaz.

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
    %u  =  selected users account
tr: Kullanıcı Listesi Düğmeleri - Özel kodlar:
    
    %a  =  tüm seçili takma adlar
    %c  =  mevcut kanall
    %e  =  mevcut ağ ismi
    %h  =  seçili takma adın makine adı
    %m  =  makine bilgisi
    %n  =  takma adın
    %s  =  seçili takma ad
    %t  =  zaman/tarih
    %u  =  seçili kullanıcıların hesabı

en: Userlist Popup menu -  %s
tr: Kullanıcı listesi Açılır Pencere menüsü -  %s

en: Userlist buttons - %s
tr: Kullanıcı Listesi Düğmeleri - %s

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
tr: VOICE <rumuz>, birisine ses durumu verir (chanop'a ihtiyaç duyar)

en: Vatican City State
tr: Vatikan Şehir Devleti

en: Version
tr: Sürüm

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
tr: WALLCHAN <mesaj>, mesajı tüm kanallara yazar

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
tr: WALLCHOP <message>, iletiyi geçerli kanaldaki tüm chanop'lara gönderir

en: WHOIS on notify
tr: Bildirimde WHOIS

en: Waiting
tr: Bekliyor

en: Wallis and Futuna Islands
tr: Wallis ve Futuna Adaları

en: Walloon
tr: Valon Dili

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
tr: Uyarı:"%s" karakter seti bilinmiyor. Ağ %s için hiçbir dönüşüm uygulanmayacak.

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: What would you like to do next?
tr: Daha sonra ne yapmak istersiniz?

en: Who it's from
tr: Kimden

en: Who set the ban
tr: Yasaklayan

en: Will color nicknames the same as in chat.
tr: Takma adları sohbetteki ile aynı renklendirecek.

en: Window opacity:
tr: Pencere Saydamlığı:

en: YES
tr: EVET

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
tr: %s tarafından CTCP yağmuruna tutuluyorsunuz, %s yoksayılıyor

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_autoopen_dialog OFF.
tr: %s tarafından MSG yağmuruna tutuluyorsunuz, gui_autoopen_dialog KAPALI olarak ayarlanıyor.

en: You are connected to %i IRC networks.
tr: %i IRC ağlarına bağlısınız.

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
tr: Yalnızca kanal sekmesindeyken Yasak Listesi penceresini açabilirsiniz.

en: You cannot have an empty nick name.
tr: Boş bir takma ada sahip olamazsın.

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
tr: Ağacı üst veya alt kısımlara yerleştiremezsiniz!
    Lütfen, <b>Görünüm</b> menüsündeki <b>Sekmeler</ b> düzenini değiştirin.

en: You do not have write access to %s. Nothing from this session can be saved.
tr: %s üzerine yazma yetkiniz yok. Bu oturumdan hiç bir şey kaydedilemez.

en: You must have permissions to listen on this port. If not 113 (0 defaults to this) then you must configure port-forwarding.
tr: Bu portu dinleme izninizin olması gerekir. 113 değilse (0 varsayılan değer ise) port yönlendirme işlemini yapmanız gerekir.

en: You must have two unique nick names.
tr: İki farklı takma ismin olması gerekir.

en: You must select some bans.
tr: Bazı yasakları seçmelisiniz.

en: Your Address
tr: Adresiniz

en: Yugoslavia
tr: Yugoslavya

en: Z-A, ops last
tr: Z-A, Ops sonuncu

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: _About
tr: H_akkında

en: _Add to Friends List
tr: _Arkadaş Listesine Ekle

en: _Always show this dialog after connecting.
tr: _Bu pencereyi bağladıktan sonra daima göster.

en: _Attach
tr: _Tuttur

en: _Auto-Connect
tr: _Otomatik-Bağlan

en: _Autojoin
tr: _Otokatılım

en: _Away
tr: _Uzakta

en: _Back
tr: _Geri

en: _Ban List
tr: _Yasak Listesi

en: _Blink on
tr: _Yanıp/sönme açık

en: _Browse...
tr: _Gözat...

en: _Change status
tr: _Durumu değiştir

en: _Channel Switcher
tr: _Kanal Değiştirici

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Contents
tr: _İçindekiler

en: _Copy Channel Name
tr: Kanal _Adını Kopyala

en: _Copy Selection
tr: _Seçimi Kopyala

en: _Detach
tr: _Ayır

en: _Disconnect
tr: _Bağlantıyı kes

en: _Download List
tr: _İndirme Listesi

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Edit...
tr: _Düzenle...

en: _Extra Alerts
tr: _Ekstra Uyarılar

en: _Favor
tr: _Beğeni

en: _Fullscreen
tr: _Tam ekran

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Hide Join/Part Messages
tr: _Katılma/Ayrılma İletilerini Gizle

en: _Hide Window
tr: _Pencereyi Gizle

en: _Highlight all
tr: Tümünü _vurgula

en: _Ignore
tr: _Yoksay

en: _Join Channel
tr: _Kanala Katıl

en: _Join a Channel
tr: _Bir Kanala Katıl

en: _Join this channel:
tr: _Bu kanala katılın:

en: _Load Plugin or Script
tr: _Eklenti veya Betik Yükle

en: _Load...
tr: _Yükle...

en: _Log to Disk
tr: _Diske Günlükle

en: _Menu Bar
tr: _Menü Çubuğu

en: _Minimize to Tray
tr: _Sistem çekmecesine küçült

en: _Network Meters
tr: _Ağ Ölçerler

en: _New
tr: _Yeni

en: _Nick name:
tr: _Takma ad:

en: _Nothing, I'll join a channel later.
tr: _Hiçbir şey, bir kanala daha sonra katılacağım.

en: _Open Dialog Window
tr: _İleti Penceresi Aç

en: _Play
tr: _Oynat

en: _Plugins and Scripts
tr: _Eklentiler ve Betikler

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Quit
tr: _Çık

en: _Raw Log
tr: _Ham Günlük

en: _Reconnect
tr: _Yeniden Bağlan

en: _Regex
tr: _Düzenli İfade

en: _Reload
tr: _Tekrar Yükle

en: _Reload Scrollback
tr: Geçmişi Ge_ri Yükle

en: _Restore Window
tr: Pence_reyi Eski Boyutuna Getir

en: _Search
tr: _Arama

en: _Send a File
tr: _Bir Dosya Gönder

en: _Server
tr: _Sunucu

en: _Settings
tr: _Ayarlar

en: _Sort
tr: _Sırala

en: _Tabs
tr: _Sekmeler

en: _Topic Bar
tr: _Konu Çubuğu

en: _URL Grabber
tr: _URL Yakalayıcı

en: _Unload
tr: _Boşalt

en: _User Info (WhoIs)
tr: _Kullanıcı Bilgisi (WhoIs)

en: _User List
tr: _Kullanıcı Listesi

en: _User name:
tr: K_ullanıcı ismi:

en: _Usermenu
tr: K_ullanıcı Menüsü

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Window
tr: _Pencere

en: bye
tr: hoşçakal

en: channels with
tr: kanallar

en: enchant error for language: %s
tr: dil için enchant hatası: %s

en: letters.
tr: harfler.

en: level
tr: seviye

en: mIRC colors:
tr: mIRC renkleri:

en: nicks.
tr: takma adlar.

en: plugin for remote access using DBUS
tr: DBUS kullanarak uzaktan erişim için eklenti

en: remote access
tr: uzaktan erişim

en: to
tr: a

en: users.
tr: kullanıcılar.
