mate-calc 1.26.0 - en to tr translation catalogue (408 entries)

en:  in
tr: kaç

en: %d place | %d places
tr[0]: %d basamak
tr[1]: %d basamak

en: %s%%s
tr: %%s%s

en: 299,792,458 m/s
tr: 299.792.458 m/s

en: About MATE Calculator
tr: MATE Hesap Makinesi Hakkında

en: Absolute Value
tr: Mutlak Değer

en: Absolute value [|]
tr: Mutlak değer [|]

en: Accuracy value
tr: Doğruluk değeri

en: Acres
tr: Dönüm

en: Add [+]
tr: Topla [+]

en: Additional Functions
tr: Ek Fonksiyonlar

en: Additional constants
tr: Ek sabitler

en: Algerian Dinar
tr: Cezayir Dinarı

en: Angle
tr: Açı

en: Angle units
tr: Açı birimleri

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
tr: Uygulama Seçenekleri:
      -s, --solve <denklem>           Verilen denklemi çözer

en: Arctangent function is undefined for values i and -i
tr: Arctanjant fonksiyonu, i ve -i değerleri için tanımsızdır

en: Area
tr: Alan

en: Argument --solve requires an equation to solve
tr: Argüman --solve çözmek için bir denklem gerektirir

en: Argument not defined for zero
tr: Bağımsız değişken, sıfır değeri için tanımlı değil

en: Astronomical Units
tr: Astronomik Birimler

en: Australian Dollar
tr: Avustralya Doları

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Avogadro constant
tr: Avogadro sabiti

en: Bahraini Dinar
tr: Bahreyn Dinarı

en: Binary
tr: İkili

en: Boolean AND
tr: Mantıksal VE

en: Boolean AND is only defined for positive integers
tr: Mantıksal VE, sadece pozitif tamsayılar için tanımlıdır

en: Boolean Exclusive OR
tr: Mantıksal Özel VEYA

en: Boolean NOT
tr: Mantıksal DEĞİL

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
tr: Mantıksal DEĞİL, sadece pozitif tamsayılar için tanımlıdır

en: Boolean OR
tr: Mantıksal VEYA

en: Boolean OR is only defined for positive integers
tr: Mantıksal VEYA, sadece pozitif tamsayılar için tanımlıdır

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
tr: Mantıksal Özel VEYA, sadece pozitif tamsayılar için tanımlıdır

en: Botswana Pula
tr: Botsvana Pulası

en: Brazilian Real
tr: Brezilya Reali

en: Brunei Dollar
tr: Bruney Doları

en: Bulgarian Lev
tr: Bulgaristan Levası

en: Button mode
tr: Düğme kipi

en: CFA Franc
tr: CFA Frangı

en: C_alculate
tr: _Hesapla

en: C_ost:
tr: _Maliyet:

en: Cables
tr: Gomina

en: Calculate Result
tr: Sonucu Hesapla

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
tr: Burada ödemeler her ödeme dönemi sonunda yapılan kredinin periyodik ödeme miktarını hesaplar.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
tr: Belli bir süre için bir varlık üzerinde,Yılların-Toplamı yöntemi kullanarak amortisman miktarını hesaplar. Bu yöntemli amortismanda amortisman oranı hızlandırılır, böylece sonra olanlardan daha fazla amortisman gideri daha önceki dönemlerde oluşur. Yararlı yaşam süresi genellikle yıl üzerinden varlığın amortisman edileceği süreyi belirtir.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
tr: Belli bir süre için bir varlık üzerinde, çift azalan bakiye yöntemini kullanarak amortisman parası hesaplar.

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
tr: Bir yatırımın gelecekteki değerini bir dizi eşit ödeme vadesinde ödeme dönemlerinin sayısı üzerinden dönemsel faiz oranı tabanında hesaplar.

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
tr: Bir yatırımın bugünkü değerini bir gelecek değere, bileşik dönem başına sabit bir faiz oranı ile artırmak için gerekli bileşik dönem sayısını hesaplar.

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
tr: Periyodik bir faiz oranıyla, gelecekteki bir değere ulaşması için sıradan bir rant dönemi süresince gereken ödeme periyotlarının sayısını hesaplar.

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
tr: Bileşik yıllar boyunca bir yatırımı gelecekteki bir değere yükseltmek için gereken periyodik faizi hesaplar.

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
tr: Bir yatırımın mevcut değerini vadesi içerisinde ödeme dönemleri üzerinden dönemsel faiz oranı düşürüleren eşit ödemelere göre hesaplar.

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
tr: Bir ürünün ürün maliyetine dayalı satış fiyatı ve istenen brüt kar marjını hesaplar.

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
tr: Bir dönem için bir varlığın doğrusal amortismanını hesaplar. Doğrusal yöntemli amortisman  bir varlığın faydalı ömrü üzerinden amortisman maliyetini eşit olarak böler. Yararlı yaşam süresi genellikle yıl olarak bir varlığın amortisman uygulanacağı süreyi belirtir.

en: Calculating
tr: Hesaplanıyor

en: Calculator
tr: Hesap Makinesi

en: Calculator with financial and scientific modes.
    Using GNU MPFR %s and GNU MPC %s
tr: Finansal ve bilimsel kiplere sahip hesap makinesi.
    GNU MPFR %s ve GNU MPC %s kullanır

en: Canadian Dollar
tr: Kanada Doları

en: Ceiling
tr: Yukarı yuvarla

en: Celsius
tr: Santigrat

en: Centimeters
tr: Santimetre

en: Ch_aracter:
tr: Ka_rakter:

en: Chilean Peso
tr: Şili Pezosu

en: Chinese Yuan
tr: Çin Yuanı

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear Display [Escape]
tr: Ekranı Temizle [Escape]

en: Colombian Peso
tr: Kolombiya Pezosu

en: Complex argument
tr: Karmaşık değişken

en: Complex conjugate
tr: Karmaşık eşlenik

en: Compounding Term
tr: Bileşik Vade

en: Copyright © 1986–2010 The GCalctool authors
    Copyright © 2011-2021 MATE developers
tr: Telif Hakkı © 1986–2010 The GCalctool yazarları
    Telif Hakkı © 2011-2021 MATE geliştiricileri

en: Cosine
tr: Kosinüs

en: Croatian Kuna
tr: Hırvat Kunası

en: Cubic Meters
tr: Metreküp

en: Currency
tr: Para Birimi

en: Currency of the current calculation
tr: Mevcut hesaplamanın para birimi

en: Currency to convert the current calculation into
tr: Mevcut hesaplamanın dönüştürüleceği birim

en: Czech Koruna
tr: Çek Kronu

en: Danish Krone
tr: Danimarka Kronu

en: Days
tr: Gün

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Degrees
tr: Derece

en: Displayed value not an integer
tr: Gösterilen değer tam sayı değil

en: Divide [/]
tr: Böl [/]

en: Division by zero is undefined
tr: Sıfıra bölüm tanımsızdır

en: Double Declining Depreciation
tr: Çift Azalan Amortisman

en: Double-Declining Depreciation
tr: Çift Azalan Amortisman

en: Duration
tr: Süre

en: Electric constant
tr: Elektrik sabit

en: Electron mass
tr: Elektron kütlesi

en: Elementary charge
tr: Temel yük

en: End Group [)]
tr: Grubu sonlandır [)]

en: Engineering
tr: Mühendislik

en: Error: the number of periods must be positive
tr: Hata: Periyotların toplamı sıfırdan büyük olmalıdır

en: Estonian Kroon
tr: Estonya Kronu

en: Euler’s Number
tr: Euler Sayıları

en: Euro
tr: Avro

en: Exponent
tr: Üs

en: Exponent [^ or **]
tr: Kuvvet (Üs) [^ ya da **]

en: Factorial
tr: Faktöriyel

en: Factorial [!]
tr: Faktöriyel [!]

en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
tr: Faktöriyel sadece negatif olmayan gerçek sayılar için tanımlanır

en: Factorize
tr: Çarpanlara ayır

en: Factorize [Ctrl+F]
tr: Çarpanlara Ayır [Ctrl+F]

en: Farenheit
tr: Fahrenhayt

en: Fathoms
tr: Kulaç

en: Feet
tr: Ayak

en: Financial Term
tr: Mali Vade

en: Fixed
tr: Sabit

en: Floor
tr: Aşağı yuvarla

en: Fractional Component
tr: Kesirli Bileşen

en: Function '%s' is not defined
tr: '%s' fonksiyonu tanımlı değil

en: Future Value
tr: Gelecek Değer

en: Future _Value:
tr: _Gelecek Değer:

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
tr: GTK+ Seçenekleri: 
      --class=SINIF                   Pencere yöneticisi tarafından kullanılan program sınıfı
      --name=İSİM                     Pencere yöneticisi tarafından kullanılacak program ismi
     --screen=EKRAN                  Kullanılacak X ekranı
      --sync                          X çağrılarını eş zamanlı yapar
     --gtk-module=MODULLER          Tüm ek GTK+ modullerini yükler
      --g-fatal-warnings              Tüm uyarıları ölümcül yapar

en: Gallons
tr: Galon

en: Gradians
tr: Grad

en: Grams
tr: Gram

en: Gross Profit Margin
tr: Brüt Kar Marjı

en: Hectares
tr: Hektar

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
tr: Yardım Seçenekleri: 
      -v, --version                   Sürümü gösterir
      -h -?, --help                  Yardım seçeneklerini gösterir
      --help-all                      Tüm yardım seçeneklerini gösterir
      --help-gtk                      GTK+ seçeneklerini gösterir

en: Hexadecimal
tr: Onaltılık

en: Hong Kong Dollar
tr: Hong Kong Doları

en: Hours
tr: Saat

en: Hungarian Forint
tr: Macar Forinti

en: Hyperbolic Cosine
tr: Hiperbolik Kosinüs

en: Hyperbolic Sine
tr: Hiperbolik Sinüs

en: Hyperbolic Tangent
tr: Hiperbolik Tanjant

en: Icelandic Krona
tr: İzlanda Kronası

en: Imaginary Component
tr: Sanal Bileşen

en: Imaginary unit
tr: Sanal birim

en: Inches
tr: İnç

en: Indian Rupee
tr: Hint Rupisi

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
tr: Virgülden sonra sayının sağındaki sıfırların  gösterilip gösterilmeyeceğini belirtir.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
tr: Büyük sayılarda binlik ayraçların gösterilip gösterilmeyeceğini belirtir.

en: Indonesian Rupiah
tr: Endonezya Rupisi

en: Insert Character
tr: Karakter Ekle

en: Insert Character Code
tr: Karakter Kodu Ekle

en: Integer Component
tr: Tamsayı Bileşeni

en: Inverse
tr: Tersini Al

en: Inverse Cosine
tr: Ters Kosinüs

en: Inverse Sine
tr: Ters Sinüs

en: Inverse Tangent
tr: Ters Tanjant

en: Inverse [Ctrl+I]
tr: Tersi [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
tr: [-1, 1] aralığı dışındaki değerler için ters kosinüs tanımlı değildir

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
tr: Birden küçük değerler için ters hiperbolik kosinüs tanımsızdır

en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside (-1, 1)
tr: Ters hiperbolik tanjant (-1, 1) dışındaki değerler için tanımsızdır

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
tr: [-1, 1] aralığı dışındaki değerler için ters sinüs tanımlı değildir

en: Iranian Rial
tr: İran Riyali

en: Israeli New Shekel
tr: İsrail Yeni Şekeli

en: Japanese Yen
tr: Japon Yeni

en: Kazakhstani Tenge
tr: Kazak Tengesi

en: Kilograms
tr: Kilogram

en: Kilometers
tr: Kilometre

en: Kuwaiti Dinar
tr: Kuveyt Dİnarı

en: Latvian Lats
tr: Letonya Latı

en: Length
tr: Uzunluk

en: Libyan Dinar
tr: Libya Dinarı

en: Light Years
tr: Işık Yılı

en: Lithuanian Litas
tr: Litvanya Litası

en: Litres
tr: Litre

en: Logarithm
tr: Logaritma

en: Logarithm of zero is undefined
tr: Sıfırın logaritması tanımsızdır

en: MATE Calc
tr: MATE Hesap Makinesi

en: MATE Calc is a fork of GNOME Calc and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and MATE Calc, please visit the project's home page.
tr: MATE Hesap Makinesi, GNOME Hesap Makinesinin çatallamasıdır ve MATE Masaüstü Ortamı'nın bir parçasıdır. MATE ve MATE Hesap Makinesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen projenin anasayfasını ziyaret ediniz.

en: MATE Calc is a powerful graphical calculator with financial, logical and scientific modes. It uses a multiple precision package to do its arithmetic to give a high degree of accuracy.
tr: MATE Hesap Makinesi; finansal, mantıksal ve bilimsel kipleri bulunan güçlü bir grafik hesap makinesidir. Yüksek bir doğruluk seviyesi sağlamak amacıyla, aritmetiği için çoklu hassasiyet paketi kullanır.

en: MATE Calculator
tr: MATE Hesap Makinesi

en: MATE Calculator is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
tr: MATE Hesap Makinesi kullanışlı olması amacıyla dağıtılmıştır, ancak HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; hatta SATILABİLİRLİK ya da BİR AMACA HİZMET gibi garantisi de yoktur. Daha fazla ayrıntı için GNU Genel Kamu Lisansı'na bakın.

en: MATE Calculator is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
tr: MATE Hesap Makinesi özgür yazılımdır; Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayınlanmış GNU Genel Kamu Lisansı'nın -Lisans'ın ikinci veya (size bağlı olarak) daha üstü versiyonları- koşulları altında yeniden dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

en: MATE Desktop calculator
tr: MATE Masaüstü hesap makinesi

en: MATE Documentation Team
tr: MATE Belgelendirme Projesi

en: Magnetic constant
tr: Manyetik sabit

en: Malaysian Ringgit
tr: Malezya Ringgiti

en: Malformed expression
tr: Hatalı kurulan ifade

en: Malformed expression at token '%s'
tr: '%s' jetonunda yanlış yapılandırılmış ifade

en: Mauritian Rupee
tr: Moritanya Rupisi

en: Memory
tr: Hafıza

en: Meters
tr: Metre

en: Mexican Peso
tr: Meksika Pezosu

en: Microlitres
tr: Mikrolitre

en: Micrometers
tr: Mikrometre

en: Microseconds
tr: Mikrosaniye

en: Miles
tr: Mil

en: Millilitres
tr: Millilitre

en: Millimeters
tr: Milimetre

en: Milliseconds
tr: Milisaniye

en: Minutes
tr: Dakika

en: Modulus divide
tr: Modül bölümü

en: Modulus division is only defined for integers
tr: Modüler bölme işlemi sadece tamsayılar için tanımlıdır

en: Multiply [*]
tr: Çarp [*]

en: Nanometers
tr: Nanometre

en: Natural Logarithm
tr: Doğal Logaritma

en: Nautical Miles
tr: Deniz Mili

en: Need an integer to factorize
tr: Çarpanlara ayırmak için bir tamsayıya ihtiyaç var

en: Nepalese Rupee
tr: Nepal Rupisi

en: New Romanian Leu
tr: Yeni Rumen Leyi

en: New Turkish Lira
tr: Türk Lirası

en: New Zealand Dollar
tr: Yeni Zellanda Doları

en: Newtonian constant of gravitation
tr: Newton sabiti yerçekimi

en: No redo history
tr: Yineleme geçmişi yok

en: No sane value to bitwise shift
tr: Bit kaydırma için mantıklı bir değer yok

en: No sane value to store
tr: Saklanacak mantıklı bir değer yok

en: No undo history
tr: Geri al geçmişi yok

en: Norwegian Krone
tr: Norveç Kronu

en: Number _Format:
tr: Sayı _Biçimi:

en: Number format
tr: Sayı biçimi

en: Numeric Base
tr: Sayı Tabanı

en: Octal
tr: Sekizlik

en: Omani Rial
tr: Umman Riyali

en: Ones' Complement
tr: Bir'in Tümleyeni

en: Ounces
tr: Ons

en: Overflow. Try a bigger word size
tr: Taşma. Daha büyük bir word boyutu deneyin

en: Pakistani Rupee
tr: Pakistan Rupisi

en: Parsecs
tr: Parsek

en: Payment Period
tr: Ödeme Dönemi

en: Percentage [%]
tr: Yüzde [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
tr: Aritmetik, bilimsel ve finansal hesaplamalar gerçekleştirir

en: Periodic Interest Rate
tr: Dönemsel Faiz Oranı

en: Periodic Interest _Rate:
tr: Dönemsel Faiz _Oranı:

en: Periodic Payment
tr: Dönemsel Ödeme

en: Peruvian Nuevo Sol
tr: Peru Yeni Solü

en: Philippine Peso
tr: Filipin Pezosu

en: Pints
tr: Pint

en: Planck constant
tr: Planck sabiti

en: Polish Zloty
tr: Polonya Zlotisi

en: Pound Sterling
tr: İngiliz Sterlini

en: Pounds
tr: Pound

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Present Value
tr: Bugünki Değer

en: Present _Value:
tr: Bugünki _Değer:

en: Proton mass
tr: Proton kütlesi

en: Qatari Riyal
tr: Katar Riyali

en: Quarts
tr: Kuart

en: Radians
tr: Radyan

en: Rankine
tr: Rankin

en: Rate
tr: Oran

en: Real Component
tr: Gerçel Bileşen

en: Root [Ctrl+R]
tr: Kök [Ctrl+R]

en: Round
tr: Yuvarla

en: Russian Rouble
tr: Rus Rublesi

en: Saudi Riyal
tr: Suudi Arabistan Riyali

en: Scientific
tr: Bilimsel

en: Scientific Exponent
tr: Bilimsel Üs

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
tr: Bilimsel üs [Ctrl+E]

en: Seconds
tr: Saniye

en: Shift Left
tr: Sola Kaydır

en: Shift Left [<<]
tr: Sola Kaydır [<<]

en: Shift Right
tr: Sağa Kaydır

en: Shift Right [>>]
tr: Sağa Kaydır [>>]

en: Shift is only possible on integer values
tr: Kaydırma yalnız tamsayılar üzerinde yapılabilir

en: Show %d decimal _places
tr: %d ondalık _hane göster

en: Show History
tr: Geçmişi Göster

en: Show Thousands Separators
tr: Binlik Ayraçları Göster

en: Show Trailing Zeroes
tr: Takip Eden Sıfırları Göster

en: Show _thousands separators
tr: _Binlik ayraçları göster

en: Show trailing _zeroes
tr: Takip eden _sıfırları göster

en: Shows all recent calculations
tr: Tüm son hesaplamaları göster

en: Sign
tr: İşaret

en: Sine
tr: Sinüs

en: Singapore Dollar
tr: Singapur Doları

en: Source currency
tr: Kaynak para birimi

en: Source units
tr: Kaynak birimleri

en: South African Rand
tr: Güney Afrika Randı

en: South Korean Won
tr: Güney Kore Vonu

en: Square Centimeters
tr: Santimetrekare

en: Square Meters
tr: Metrekare

en: Square Millimeters
tr: Milimetrekare

en: Square [Ctrl+2]
tr: Kare [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
tr: Karekök [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
tr: Sri Lanka Rupisi

en: Start Group [(]
tr: Yeni bir grup başlat [(]

en: Store
tr: Sakla

en: Straight Line Depreciation
tr: Doğrusal Amortisman

en: Straight-Line Depreciation
tr: Doğrusal Amortisman

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Subscript mode [Alt]
tr: Altsimge kipi [Alt]

en: Subtract [-]
tr: Çıkart [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
tr: Yılların-Toplamı Amortisman

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
tr: Yılların-Toplamı Amortisman

en: Superscript
tr: Üst simge

en: Superscript mode [Ctrl]
tr: Üstsimge kipi [Ctrl]

en: Swedish Krona
tr: Isveç Kronu

en: Swiss Franc
tr: İsviçre Frangı

en: Switch conversion units
tr: Dönüştürme birimlerini yer değiştir

en: T&T Dollar (TTD)
tr: T&T Doları (TTD)

en: Tangent
tr: Tanjant

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
tr: Tanjan, π∕2 (90°)'den π (180°)'ye kadar olan açıların katları için tanımlı değildir

en: Target currency
tr: Hedef para birimi

en: Target units
tr: Hedef birimleri

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Term
tr: Vade

en: Thai Baht
tr: Tayland Bahtı

en: The Riemann zeta function is only defined for real numbers ≠1
tr: Riemann zeta fonksiyonu yalnızca ≠1 gerçek sayılar için tanımlıdır

en: The angle units to use
tr: Kullanılacak açı birimleri

en: The button mode
tr: Düğme kipi

en: The error function is only defined for real numbers
tr: Hata fonksiyonu sadece gerçek sayılar için tanımlıdır

en: The format to display numbers in
tr: Sayıların gösterileceği biçim

en: The number of digits displayed after the numeric point
tr: Virgülden sonra gösterilen hane sayısı

en: The numeric base
tr: Sayısal taban

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
tr: Negatif bir üs için sıfırın kuvveti tanımsızdır

en: The size of the words used in bitwise operations
tr: Bitsel işlemlerde kullanılan sözcük uzunluğu

en: The zeroth root of a number is undefined
tr: Bir sayının sıfırıncı kökü tanımsızdır

en: Tonnes
tr: Ton

en: Tunisian Dinar
tr: Tunus Dinarı

en: Two's Complement
tr: İki'nin Tümleyeni

en: UAE Dirham
tr: BAE Dirhemi

en: US Dollar
tr: Amerikan Doları

en: Unable to open help file
tr: Yardım dosyası açılamadı

en: Undo
tr: Geri Al

en: Undo [Ctrl+Z]
tr: Geri Al [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
tr: Geçerli hesaplamanın birimi

en: Units to convert the current calculation into
tr: Geçerli hesaplamanın dönüştürüleceği birim

en: Unknown argument '%s'
tr: Bilinmeyen argüman '%s'

en: Unknown conversion
tr: Bilinmeyen dönüşüm

en: Unknown variable '%s'
tr: Bilinmeyen '%s' değişkeni

en: Uruguayan Peso
tr: Uruguay Pezosu

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
tr: Kullanımı:
      %s — Matematiksel Hesapları Yürüt

en: Velocity of Light
tr: Işık Hızı

en: Venezuelan Bolívar
tr: Venezuela Bolivarı

en: Volume
tr: Ses Düzeyi

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Word _size:
tr: Sözcük _boyutu:

en: Word size
tr: Sözcük boyutu

en: Yards
tr: Yarda

en: Years
tr: Yıl

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Calculator; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
tr: GNU Genel Kamu Lisansını MATE Hesap Makinesi ile birlikte almış olmalısınız, eğer almadıysanız lütfen Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301  USA adresine yazın

en: _%d place | _%d places
tr[0]: _%d basamak
tr[1]: _%d basamak

en: _About
tr: _Hakkında

en: _Advanced
tr: _Gelişmiş

en: _Angle units:
tr: _Açı birimleri:

en: _Basic
tr: _Temel

en: _Calculator
tr: _Hesap Makinesi

en: _Cancel
tr: _Vazgeç

en: _Clear History
tr: Geçmişi _Temizle

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Contents
tr: İçi_ndekiler

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Cost:
tr: _Maliyet:

en: _Financial
tr: _Ekonomi

en: _Future Value:
tr: _Gelecek Değer:

en: _Help
tr: _Yardım

en: _History
tr: _Geçmiş

en: _Insert
tr: _Ekle

en: _Life:
tr: _Yaşam:

en: _Margin:
tr: _Marj:

en: _Mode
tr: K_ip

en: _Number of Periods:
tr: Periyot _Sayısı:

en: _Paste
tr: Y_apıştır

en: _Period:
tr: _Dönem:

en: _Periodic Payment:
tr: Dö_nemsel Özdeme:

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Principal:
tr: _Temel:

en: _Programming
tr: _Programlama

en: _Quit
tr: _Çık

en: _Redo
tr: _Tekrarla

en: _Salvage:
tr: _Hurda:

en: _Term:
tr: _Vade:

en: _Undo
tr: _Geri

en: _View
tr: _Görünüm

en: calculator;MATE;scientific;arithmetic;financial;calculations;
tr: MATE;hesap makinesi;hesap;bilim;aritmetik;finans;hesaplama;

en: const
tr: sabit

[ctx: unit-format]
en: %s acres
tr: %s dönüm

[ctx: unit-format]
en: %s days
tr: %s gün

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
tr: %s derece

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
tr: %s grad

[ctx: unit-format]
en: %s hours
tr: %s saat

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
tr: %s dakika

[ctx: unit-format]
en: %s radians
tr: %s radyan

[ctx: unit-format]
en: %s years
tr: %s yıl

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
tr: akre,akreler

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
tr: gomina,gomina,cb

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
tr: santimetre,santimetre,cm,cm

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
tr: gün,gün

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
tr: derece santigrat,˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
tr: derece fahrenhayt,˚F

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
tr: derece,derece,der

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
tr: kulaç,kulaç,ftm

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
tr: ayak,ayak,ft

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
tr: galon,galon,gal

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
tr: grad,grad,grad

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
tr: gram,gram,gram,gram,g

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
tr: hektar,hektar,ha

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
tr: saat,saat

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
tr: inç,inç,in

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
tr: kilogram,kilogram,kilogram,kilogram,kg,kg

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
tr: kilometre,kilometre,km,km

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
tr: ışık yılı,ışıkyılı,ışıkyılı,ly

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
tr: litre,litre,litre,litre,L

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
tr: metre,metre,m

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
tr: mikrometre,mikrometre,um

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
tr: mikrosaniye,mikrosaniye,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
tr: mil, mil, mi

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
tr: mililitre,mililitre,mililitre,mililitre,mililitre,mL,cm³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
tr: milimetre,milimetre,mm

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
tr: milisaniye,milisaniye,ms

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
tr: dakika,dakika

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
tr: nanometre,nanometre,nm

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
tr: ons,ons,oz

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
tr: parsek,parsek,pc

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
tr: pint,pint,pt

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
tr: pound,pound,lb

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
tr: kuart,kuart,qt

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
tr: radyan,radyan,rad

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
tr: saniye,saniye,s

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
tr: ton,ton

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
tr: yarda,yarda,yd

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
tr: yıl,yıl
