Xfce4-power-manager - en to tr translation catalogue (206 entries)

en: %i hour | %i hours
tr[0]: %i saat
tr[1]: %i saat

en: %i minute | %i minutes
tr[0]: %i dakika
tr[1]: %i dakika

en: %s (%i%%)
    %s until fully charged
tr: %s (%%%i)
    Tümüyle dolana dek %s

en: %s (%i%%)
    Estimated time left is %s
tr: %s (%%%i)
    Öngörülen kalan süre%s

en: %s is currently inhibiting power management
tr: %s, güç yönetimini engelliyor

en: <b>%s %s</b>
    %0.0f%%
tr: <b>%s%s</b>
    %%%0.0f

en: <b>%s %s</b>
    %0.0f%% - %s remaining
tr: <b>%s%s</b>
    %%%0.0f - %s kaldı

en: <b>%s %s</b>
    %0.0f%% - %s until full
tr: <b>%s%s</b>
    %%%0.0f - dolana dek %s

en: <b>%s %s</b>
    Current charge: %0.0f%%
tr: <b>%s %s</b>
    Şu anki şarj: %%%0.0f

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged
tr: <b>%s%s</b>
    Tümüyle dolu

en: <b>%s %s</b>
    Fully charged - %s remaining
tr: <b>%s%s</b>
    Tümüyle dolu - %s kaldı

en: <b>%s %s</b>
    Unknown state
tr: <b>%s %s</b>
    Bilinmeyen durum

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to charge (%0.0f%%)
tr: <b>%s %s</b>
    Şarj bekleniyor (%%%0.0f)

en: <b>%s %s</b>
    Waiting to discharge (%0.0f%%)
tr: <b>%s %s</b>
    Boşalması bekleniyor (%%%0.0f)

en: <b>%s %s</b>
    is empty
tr: <b>%s %s</b>
    boş

en: <b>Appearance</b>
tr: <b>Görünüm</b>

en: <b>Brightness reduction</b>
tr: <b>Parlaklık azaltma</b>

en: <b>Buttons</b>
tr: <b>Düğmeler</b>

en: <b>Critical power</b>
tr: <b>Kritik güç</b>

en: <b>Display brightness</b>
tr: <b>Ekran parlaklığı</b>

en: <b>Display power management</b>
tr: <b>Ekran güç yönetimi</b>

en: <b>Laptop Lid</b>
tr: <b>Dizüstü Bilgisayar Kapağı</b>

en: <b>Power profile</b>
tr: <b>Güç profili</b>

en: <b>Security</b>
tr: <b>Güvenlik</b>

en: <b>System power saving</b>
tr: <b>Sistem güç koruması</b>

en: An application is currently disabling the automatic sleep. Doing this action now may damage the working state of this application.
    Are you sure you want to hibernate the system?
tr: Bir uygulama kendiliğinden askıya alma işlemini devre dışı bırakıyor. Bu işlemi şu an gerçekleştirirseniz çalışan uygulamaya zarar verebilirsiniz.
    Sistemi hazırda bekletmek istediğinizden emin misiniz?

en: Another power manager is already running
tr: Başka güç yöneticisi halen çalışıyor

en: Ask
tr: Sor

en: Authentication is required to modify the laptop display brightness
tr: Dizüstü bilgisayar ekranının parlaklığını değiştirmek için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authentication is required to place the system in suspend or hibernate mode
tr: Sistemi askıya alma veya hazırda bekletme moduna geçirmek için kimlik doğrulaması gerekiyor

en: Authorized to hibernate
tr: Hazırda bekletmeye yetkilendirilmiş

en: Authorized to hybrid sleep
tr: Hazırda bekletmeye yetkilendirilmiş

en: Authorized to shutdown
tr: Kapatmaya yetkili

en: Authorized to suspend
tr: Askıya almaya yetkilendirilmiş

en: Battery
tr: Pil

en: Brightness step count:
tr: Parlaklık adım sayısı:

en: Brightness: %.0f percent
tr: Parlaklık: yüzde %.0f

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
tr: GTK+ %d.%d.%d ile inşa edildi, GTK+ %d.%d.%d ile bağlantılı

en: Can hibernate
tr: Hazırda bekletilebilir

en: Can hybrid sleep
tr: Melez uyuyabilir mi

en: Can suspend
tr: Askıya alınabilir

en: Cancel
tr: İptal

en: Cause xfce4-power-manager-settings to quit
tr: xfce4-power-manager-settings kapandı

en: Check your power manager installation
tr: Güç yöneticisi kurulumunuzu gözden geçirin

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Critical battery power level:
tr: Kritik pil güç düzeyi:

en: Current charge
tr: Şu anki şarj

en: Daemonize
tr: Art alanda

en: Device
tr: Aygıt

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Display
tr: Ekran

en: Display a specific device by UpDevice object path
tr: UpDevice nesne yoluya belirli aygıtı göster

en: Display battery levels for attached devices
tr: Eklenen aygıtlar için pil düzeyini göster

en: Display the battery levels of your devices and control the brightness of your display
tr: Aygıtlarınızın pil düzeylerini görüntüleyin ve ekranınızın parlaklılığını denetleyin

en: Display version information
tr: Sürüm bilgisini göster

en: Do nothing
tr: Hiçbir şey yapma

en: Dump all information
tr: Tüm bilgiyi al

en: Enable debugging
tr: Hata ayıklama açık

en: Energy empty
tr: Enerji boş

en: Energy rate
tr: Enerji oranı

en: Exponential
tr: Üstel

en: Failed to connect to power manager
tr: Güç yöneticisine bağlanılamadı

en: Failed to load power manager configuration
tr: Güç yöneticisi yapılandırmasını yüklerken bir hata oluştu.

en: Failed to parse arguments: %s
tr: Argüman ayrıştırılamadı: %s

en: False
tr: Yanlış

en: Fully charged
tr: Tümüyle dolu

en: Fully charged (design)
tr: Tümüyle dolu (tasarım)

en: General
tr: Genel

en: Handle display brightness _keys
tr: Ekran parlaklığı  _tuşlarını yönet

en: Has LID
tr: LID var

en: Has battery
tr: Pil takılı

en: Has battery button
tr: Pil düğmesi var

en: Has brightness panel
tr: Parlaklık paneli

en: Has hibernate button
tr: Hazırda bekletme düğmesi

en: Has power button
tr: Güç düğmesi var

en: Has sleep button
tr: Uyku düğmesi var

en: Hibernate
tr: Hazırda Beklet

en: Hibernate and suspend operations not permitted
tr: Hazırda bekletme ve askıya alma işlemlerine izin verilmedi

en: Hibernate and suspend operations not supported
tr: Hazırda bekletme ve askıya alma işlemleri desteklenmiyor

en: Hibernate not supported
tr: Hazırda bekletme desteklenmiyor

en: Hibernate operation not permitted
tr: Hazırda bekletme işlemine izin verilmedi

en: Hibernate operation not supported
tr: Hazırda bekletme işlemi desteklenmiyor

en: Hibernate the system
tr: Sistemi hazırda beklet

en: Hybrid Sleep
tr: Melez Uyku

en: Hybrid sleep not supported
tr: Hazırda bekletme desteklenmiyor

en: Hybrid sleep operation not permitted
tr: Hazırda bekletme işlemine izin verilmedi

en: Hybrid sleep operation not supported
tr: Hazırda bekletme işlemi desteklenmiyor

en: Hybrid sleep the system
tr: Sistemi hazırda beklet

en: In addition, Xfce power manager provides a set of freedesktop-compliant DBus interfaces to inform other applications about current power level so that they can adjust their power consumption, and it provides the inhibit interface which allows applications to prevent automatic sleep actions via the power manager; as an example, the operating system’s package manager should make use of this interface while it is performing update operations.
tr: Xfce güç yöneticisi, ek olarak, şu anki güç düzeyiyle ilgili diğer uygulamaları bilgilendirerek güç tüketimlerini ayarlamak için freedesktop uyumlu DBus arayüz takımı ve güç yöneticisi aracılığıyla uygulamaların, kendiliğinden uyku eylemlerini önlemelerini sağlayan engelleyici arayüzü sağlar. Örneğin, işletim sisteminin paket yöneticisi, güncelleme işlemlerini gerçekleştirirken bu arayüzü kullanabilir.

en: Invalid arguments
tr: Geçersiz parametreler

en: Invalid cookie
tr: Geçersiz çerez

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Keyboard Brightness: %.0f percent
tr: Klavye Parlaklığı: yüzde %.0f

en: Lead acid
tr: Kurşun asidi

en: Let the power manager handle display power management (DPMS) instead of the display server
tr: Güç yönetimini görüntü sunucusu yerine görüntüleme güç yönetiminin (DPMS) yapmasına izin verin.

en: Line power
tr: Hat gücü

en: Lithium ion
tr: Lityum iyon

en: Lithium iron phosphate
tr: Lityum demir fosfat

en: Lithium polymer
tr: Lityum polimer

en: Lock screen
tr: Ekranı kilitle

en: Lock screen when system is going to sleep
tr: Sistem uyku kipinde olunca ekranı kilitle

en: Make sure you set a sufficiently high value here, otherwise the system will trigger its own action before xfce4-power-manager, without being able to prevent it or know exactly when it will do so. The action triggered by the system in this case will be: %s.
tr: Burada yeterince yüksek bir değer ayarladığınızdan emin olun, aksi takdirde sistem xfce4-power-manager'dan önce, bunu engelleyemeden veya tam olarak ne zaman yapacağını bilmeden kendi eylemini tetikleyecektir. Bu durumda sistem tarafından tetiklenen eylem şöyle olacaktır: %s.

en: Manage and reduce power consumption of computer and devices
tr: Bilgisayar ve cihazların güç tüketimini yönetin ve azaltın

en: Modify the laptop display brightness
tr: Dizüstü bilgisayar ekranının parlaklığını değiştirin

en: Monitor
tr: Ekran

en: Mouse
tr: Fare

en: Never
tr: Asla

en: Nickel cadmium
tr: Nikel kadmiyum

en: Nickel metal hydride
tr: Nikel metal hidrür

en: None
tr: Hiçbiri

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
tr: Ekran kilitleme araçlarından hiçbiri başarıyla çalışmadı, ekran kilitlenmeyecek.

en: None of the screen lock tools ran successfully, the screen will not be locked.
    Do you still want to continue to suspend the system?
tr: Ekran kilitleme araçlarından hiçbiri başarılı çalışmadı, ekran kilitlenmeyecek.
    Sistemi askıya almak istediğinizden emin misiniz?

en: Not plugged in
tr: Fişe takılı değil

en: Nothing
tr: Hiçbiri

en: Notify
tr: Bildir

en: Number of brightness steps available using keys
tr: Tuş kullanılabilecek var olan parlaklık adımı sayısı

en: On battery
tr: Pilde

en: On critical battery power:
tr: Kritik pil gücünde:

en: On inactivity reduce to
tr: Etkileşimsizken şuna düşür

en: One minute
tr: Bir dakika

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Percentage and remaining time
tr: Yüzde ve kalan zaman

en: Permission denied
tr: İzin reddedildi

en: Phone
tr: Telefon

en: Plugged in
tr: Güce takılı

en: Power Manager
tr: Güç Yöneticisi

en: Power Manager Plugin
tr: Güç Yönetimi Eklentisi

en: Power Manager Plugin Settings
tr: Güç Yönetimi Eklentisi Ayarları

en: Power management for the Xfce desktop
tr: Xfce masaüstü için güç yönetimi

en: PowerSupply
tr: Güç Kaynağı

en: Presentation _mode
tr: Sunum _kipi

en: Put to sleep after
tr: Şundan sonra uyku kipine al

en: Quit any running xfce power manager
tr: Çalışan tüm xfce güç yöneticisi uygulamalarını kapat

en: Reduce after
tr: Şundan sonra düşür

en: Remaining time
tr: Kalan zaman

en: Restart the running instance of Xfce power manager
tr: Çalışan tüm Xfce güç yöneticisi uygulamalarını yeniden başlat

en: SOCKET ID
tr: YUVA KİMLİĞİ

en: Screenshot of the Xfce Power Manager User Interface
tr: Xfce Güç Yöneticisi Kullanıcı Arayüzünün ekran görüntüsü

en: Serial
tr: Seri

en: Settings for the Xfce Power Manager
tr: Xfce Güç Yöneticisi için Ayarlar

en: Settings manager socket
tr: Ayar yöneticisi yuvası

en: Show 'Presentation mode' indicator:
tr: 'Sunum Kipi' göstergesini göster:

en: Show label:
tr: Etiketi göster:

en: Show the configuration dialog
tr: Yapılandırma penceresini göster

en: Shutdown
tr: Kapat

en: Shutdown the system
tr: Sistemi kapat

en: Status notifications
tr: Durum bildirimleri

en: Suspend
tr: Askıya Al

en: Suspend not supported
tr: Askıya alma desteklenmiyor

en: Suspend operation not permitted
tr: Askıya alma işlemine izin verilmedi

en: Suspend operation not supported
tr: Askıya alma işlemi desteklenmiyor

en: Suspend or hibernate the system
tr: Sistemi askıya al veya hazırda beklet

en: Suspend the system
tr: Sistemi askıya al

en: Switch off after
tr: Şundan sonra kapat

en: Switch off display
tr: Ekranı kapat

en: System
tr: Sistem

en: System is running on %s power
tr: Sistem, %s gücüyle çalışıyor.

en: System is running on low power
tr: Sistem düşük pilde çalışıyor

en: System is running on low power. Save your work to avoid losing data
tr: Sistem düşük pilde çalışıyor. Veri kaybetmemek için çalışmanızı kaydedin

en: System sleep mode:
tr: Sistem uyku kipi:

en: System tray icon
tr: Sistem çekmecesi simgesi

en: Technology
tr: Teknoloji

en: These actions only take place if no external display is connected
tr: Bu eylemler sadece harici bir ekran bağlı olmadığında çalışacaktır.

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
tr: Bu %s %s sürümü , Xfce %s masaüstünde çalışıyor.

en: True
tr: Doğru

en: Type
tr: Tür

en: Unable to get connection to the message bus session
tr: DBUS oturumu ile iletişim kurulamadı

en: Uninterruptible Power Supply
tr: Kesintisiz Güç Kaynağı

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown time
tr: Bilinmeyen zaman

en: UpDevice object path
tr: UpDevice nesne yolu

en: Vendor
tr: Üretici

en: Version information
tr: Sürüm bilgisi

en: Voltage
tr: Voltaj

en: When all the power sources of the computer reach this charge level
tr: Bilgisayarın tüm güç kaynakları şu şarj düzeyine geldiğinde

en: When battery button is pressed:
tr: Pil düğmesine basıldığında:

en: When hibernate button is pressed:
tr: Hazırda beklet düğmesine basıldığında:

en: When inactive for
tr: Etkin olmadığında

en: When laptop lid is closed:
tr: Dizüstü kapağı kapatıldığında:

en: When power button is pressed:
tr: Kapatma düğmesine basıldığında:

en: When sleep button is pressed:
tr: Uyku düğmesine basıldığında:

en: When the screensaver is activated
tr: Ekran koruyucu aktifleştirildiğinde

en: When the screensaver is deactivated
tr: Ekran koruyucu devre dışı bırakıldığında

en: With policykit support
tr: Policykit desteğiyle

en: Without policykit support
tr: Policykit desteksiz

en: Xfce Power Manager
tr: Xfce Güç Yöneticisi

en: Xfce power manager
tr: Xfce güç yönetimi

en: Xfce power manager also provides a plugin for the Xfce and LXDE panels to control LCD brightness levels and to monitor battery and device charge levels.
tr: Xfce güç yöneticisi; LCD parlaklığı düzeylerini, pil ve aygıt şarj düzeylerini izlemek için Xfce ve LXDE panel eklentilerini sağlar.

en: Xfce power manager is already running
tr: Xfce güç yöneticisi zaten çalışıyor

en: Xfce power manager is not running
tr: Xfce güç yöneticisi çalışmıyor

en: Xfce power manager manages the power sources on the computer and the devices that can be controlled to reduce their power consumption (such as LCD brightness level, monitor sleep, CPU frequency scaling).
tr: Xfce güç yöneticisi, bilgisayardaki güç kaynaklarını ve güç tüketimlerini azaltmak için denetlenebilen aygıtları (LCD parlaklık düzeyi, ekran uyku kipi, MİB frekans ölçekleme gibi) yönetir.

en: Xfce4 Power Manager is not running, do you want to launch it now?
tr: Xfce4 Güç Yöneticisi çalışmıyor, çalıştırmak ister misiniz?

en: Your %s charge level is low
    Estimated time left %s
tr: %s şarj düzeyiniz düşük
    %s dakika kaldı

en: Your %s is charging
tr: %s aygıtı şarj ediliyor

en: Your %s is discharging
tr: %s tüketiliyor.

en: Your %s is empty
tr: %s aygıtı boş

en: Your %s is fully charged
tr: %s tümüyle doldu

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Screensaver Management
tr: _Ekran Koruyucu Yönetimi

en: _Settings...
tr: _Ayarlar...

en: hour | hours
tr[0]: saat
tr[1]: saat

en: minute | minutes
tr[0]: dakika
tr[1]: dakika

en: minutes
tr: dakika

en: seconds
tr: saniye

en: settings;preferences;buttons;sleep;hibernate;battery;suspend;shutdown;brightness;laptop lid;lock screen;plugged in;saving;critical;
tr: ayarlar;tercihler;yeğler;yeğlemeler;düğmeler;uyku;hazırda bekletme;pil;batarya;askıya alma;kapatma;parlaklık;dizüstü kapağı;laptop kapağı;kapak;kilit ekranı;takılı;kaydetme;kayıt;kritik;ciddi;
