blueman-project - en to uk translation catalogue (785 entries)

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
uk[0]: %(minutes)d хвилина
uk[1]: %(minutes)d хвилини
uk[2]: %(minutes)d хвилин
uk[3]: %(minutes)d хвилин

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
uk[0]: %(seconds)d секунда
uk[1]: %(seconds)d секунди
uk[2]: %(seconds)d секунд
uk[3]: %(seconds)d секунд

en: %(service)s on %(device)s
uk: %(service)s на %(device)s

en: %d %s %d %s and %d %s
uk: %d %s %d %s та %d %s

en: 17–33 percent
uk: 17–33 відсотків

en: 1–17 percent
uk: 1–17 відсотків

en: 2-Wheeled Vehicle
uk: Двоколісний транспортний засіб

en: 3-Wheeled Vehicle
uk: Триколісний транспортний засіб

en: 33–50 percent
uk: 33-50 відсотків

en: 3D Display
uk: 3D дисплей

en: 3D Glasses
uk: 3D окуляри

en: 3D Synchronization (3DSP)
uk: 3D синхронізація (3DSP)

en: 50–67 percent
uk: 50–67 відсотків

en: 67–83 percent
uk: 67–83 відсотків

en: 83–99 percent
uk: 83–99 відсотків

en: <b>An error has occurred while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
uk: <b>Під час завантаження модулю виникла помилка. Будь ласка, надішліть вміст цього повідомлення розробникам на нашому </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">сайті.</a>

en: <b>Author:</b>
uk: <b>Автор:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
uk: <b>Авто з'_єднання:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
uk: <b>Конфліктує з:</b>

en: <b>Connect To:</b>
uk: <b>Під’єднатися до:</b>

en: <b>Connected</b>
uk: <b>З'_єднано</b>

en: <b>DUN Support</b>
uk: <b>Підтримка DUN</b>

en: <b>Depends on:</b>
uk: <b>Залежить від:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
uk: <b>Від’єднати:</b>

en: <b>Downloaded:</b>
uk: <b>Завантажено:</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
uk: <b>Отримання файлів (Object Push)</b>

en: <b>File:</b>
uk: <b>Файл:</b>

en: <b>GSM settings</b>
uk: <b>Налаштування GSM</b>

en: <b>Log duration:</b>
uk: <b>Тривалість журналу:</b>

en: <b>Log started:</b>
uk: <b>Журнал почато:</b>

en: <b>NAP Settings</b>
uk: <b>Налаштування NAP</b>

en: <b>NAP Support</b>
uk: <b>Підтримка NAP</b>

en: <b>Name</b>
uk: <b>Ім'я</b>

en: <b>No DHCP servers installed</b>
uk: <b>Не встановлено DHCP серверів</b>

en: <b>PAN Support</b>
uk: <b>Підтримка PAN</b>

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
uk: <b>Потужність отриманого сигналу: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>To:</b>
uk: <b>Для:</b>

en: <b>Total:</b>
uk: <b>Усього:</b>

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
uk: <b>Рівень потужності передачі: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
uk: <b>_Вимкнути Bluetooth</b>

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
uk: <b>У_вімкнути Bluetooth</b>

en: <b>Uploaded:</b>
uk: <b>Відвантажено:</b>

en: <b>Visibility Setting</b>
uk: <b>Налаштування видимості</b>

en: <b>_Connect</b>
uk: <b>_З'_єднатися</b>

en: <b>_Disconnect</b>
uk: <b>_Від'єднатися</b>

en: <big>Select row(s) and use <i>Control + C</i> to copy</big>
uk: <big>Виберіть рядок(и) та використовуйте <i>Control + C</i>, щоб скопіювати</big>

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma separated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
uk: <span size="small">Будуть передані наступні аргументи:
    Адреса, ім’я, назва служби, ідентифікатор UUID16s, вузол rfcomm
    Приклад:
    Буде надіслано перелік записів, розділених комами:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, телефон, служба DUN, 0x1103, /dev/rfcomm0, uuid16s.
    
    Після від’єднання пристрою скрипту буде послано сигнал HIP</span>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
uk: <span weight="bold" size="large">Надсилання файлів через bluetooth</span>

en: APN:
uk: Точка доступу (APN):

en: Accept
uk: Прийняти

en: Accept files from trusted devices
uk: Приймати файли з надійних пристроїв

en: Access Door
uk: Вхідні двері

en: Access Lock
uk: Блокування доступу

en: Access Point
uk: Точка доступу

en: Access point
uk: Точка доступу

en: Adap_ters
uk: _Адаптери

en: Adapter
uk: Адаптер

en: Adapter Preferences
uk: Параметри адаптера

en: Adapter for this connection is not available
uk: Адаптер для цього з’єднання не доступний

en: Adapter selection
uk: Вибір пристрою

en: Adds an exit menu item to quit the applet
uk: Додавати в меню аплету кнопку виходу

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the connections in the tooltip.
uk: Додає індикацію до піктограми статусу, коли bluetooth активний і показує з'єднання у підказці.

en: Adds disconnect menu items
uk: Додавати елементи меню для від'єднання

en: Adds standard menu items to the status icon menu
uk: Додає стандартні елементи до меню піктограми статусу

en: Advanced Audio
uk: Розширений звук

en: Agricultural Vehicle
uk: Сільськогосподарська техніка

en: Air Curtain
uk: Повітряна завіса

en: Air quality Sensor
uk: Датчик якості повітря

en: Alarm
uk: Сигналізація

en: Alert Notification Service
uk: Служба сповіщень про тривогу

en: All in One
uk: Все-в-одному

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device separately.
uk: Дозволяє відстежувати використання мережевого трафіку (через мобільну широкосмугову мережу). Корисно для тарифних планів з обмеженим обсягом трафіку. Статистика ведеться для кожного пристрою окремо.

en: Always
uk: Завжди

en: Always accept
uk: Завжди приймати

en: Always visible
uk: Завжди видимий

en: Ambient Light Sensor
uk: Датчик навколишнього освітлення

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
uk: Тривалість режиму видимости у секундах

en: Amplifier
uk: Підсилювач

en: Appearance
uk: Вигляд

en: AppleAgent
uk: Агент Apple

en: Applet's transfer service plugin is disabled
uk: Програмний плагін передачі файлів вимкнено

en: Are you sure you want to reset the counter?
uk: Ви впевнені, що бажаєте скинути лічильник?

en: Arm Blood Pressure
uk: Артеріальний тиск на руці

en: Audio Profile
uk: Звуковий профіль

en: Audio Sink
uk: Приймач авдіо

en: Audio Source
uk: Джерело аудіо

en: Audio and input profiles
uk: Профілі аудіо та вводу

en: Audio/Video
uk: Аудіо/Відео

en: Audio/video
uk: Аудіо/відео

en: Auditorium
uk: Аудиторія

en: Authorization request for:
uk: Запит авторизації для:

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
uk: Автоматично з'єднано із %(service)s на %(device)s

en: Automation IO
uk: Автоматизація введення-виведення

en: Awning
uk: Тент

en: Axial Fan
uk: Осьовий вентилятор

en: B
uk: Б

en: Barcode Scanner
uk: Сканер штрих-кодів

en: Basic Printing (BPP)
uk: Базовий друк (BPP)

en: Battery Service
uk: Служба акумулятора

en: Battery Switch
uk: Перемикач акумулятора

en: Bay Light
uk: Світильник для стелі

en: Behind-ear hearing aid
uk: Зовнішній слуховий апарат

en: Bell
uk: Дзвінок

en: Blade Server
uk: Blade-сервер

en: Blinds or Shades
uk: Жалюзі або штори

en: Block/Unblock this device
uk: Заблокувати/Розблокувати цей пристрій

en: Blocked
uk: Заблокований

en: Blood Pressure
uk: Артеріальний тиск

en: Blueman Applet
uk: Аплет Blueman

en: Blueman Bluetooth Manager
uk: Blueman — засіб керування Bluetooth

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
uk: Blueman – це розпорядник Bluetooth, побудований на базі GTK+

en: Bluetooth Active
uk: Bluetooth активний

en: Bluetooth Adapters
uk: Адаптери Bluetooth

en: Bluetooth Authentication
uk: Розпізнання bluetooth

en: Bluetooth Device
uk: Пристрій Bluetooth

en: Bluetooth Devices
uk: Пристрої Bluetooth

en: Bluetooth Disabled
uk: Bluetooth вимкнено

en: Bluetooth Enabled
uk: Bluetooth увімкнено

en: Bluetooth File Transfer
uk: Передача файлу через bluetooth

en: Bluetooth Manager
uk: Засіб керування Bluetooth

en: Bluetooth Network
uk: Мережа bluetooth

en: Bluetooth Turned Off
uk: Bluetooth вимкнено

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
uk: Для роботи упорядника адаптерів повинен бути увімкнений bluetooth

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
uk: Blueman-manager не може продовжити, оскільки служба bluez не активна.
    Це зазвичай означає, що не було знайдено адаптерів bluetooth або служба bluetooth не запущена.

en: Bluray Player
uk: Bluray-плеєр

en: Body Composition
uk: Склад тіла

en: Boiler
uk: Бойлер

en: Bollard with Light
uk: Боллард з світильником

en: Bond Management
uk: Керування даними

en: Bookshelf Speaker
uk: Поличний динамік

en: Broadcasting Device
uk: Трансляційний пристрій

en: Broadcasting Room
uk: Трансляційна кімната

en: Bulb
uk: Лампочка

en: Bus
uk: Автобус

en: Button
uk: Кнопка

en: CD Player
uk: CD-плеєр

en: Cabinet Light
uk: Світильник в шафі

en: Cadence Sensor
uk: Датчик частоти обертання педалей

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Access Service
uk: Служба доступу до календаря, завдань і нотаток (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Notification Service
uk: Служба сповіщень календаря, завдань і нотаток (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Profile
uk: Профіль календаря, завдань і нотаток (CTN)

en: Camcorder
uk: Відеокамера

en: Camera
uk: Камера

en: Camper / Caravan
uk: Кемпер / трейлер

en: Cancel Operation
uk: Скасувати дію

en: Cancelling
uk: Скасування

en: Car
uk: Автомобіль

en: Car audio
uk: Аудіопристрій для автомобіля

en: Carbon Dioxide Sensor
uk: Датчик діоксиду вуглецю

en: Carbon Monoxide Sensor
uk: Датчик монооксиду вуглецю

en: Card Reader
uk: Зчитувач карт

en: Ceiling Fan
uk: Стельовий вентилятор

en: Ceiling Light
uk: Стельовий світильник

en: Ceiling Mounted Sensor
uk: Стельовий датчик

en: Cellular
uk: Мобільний

en: Characteristic Aggregate Format
uk: Характеристика зведеного формату

en: Characteristic Declaration
uk: Характеристика декларації

en: Characteristic Extended Properties
uk: Розширені властивості характеристик

en: Characteristic Presentation Format
uk: Формат відображення характеристик

en: Characteristic User Description
uk: Характеристика опису користувача

en: Charge Case
uk: Зарядний футляр

en: Click to disable.
uk: Натисніть, щоб вимкнути.

en: Click to enable.
uk: Натисніть, щоб увімкнути.

en: Clicking the system tray icon will toggle the manager instead of focusing on it.
uk: Клацання по значку в системному лотку буде вмикати та вимикати менеджер, а не фокусуватись на ньому.

en: Client Characteristic Configuration
uk: Конфігурація характеристик клієнта

en: Clothes iron
uk: Праска

en: Clothes steamer
uk: Відпарювач

en: Cochlear Implant
uk: Кохлеарний імплант

en: Coffee maker
uk: Кавоварка

en: Color Light Sensor
uk: Датчика кольору світла

en: Combo
uk: Комбо

en: Common ISDN Access (CIP)
uk: Спільний доступ до ISDN (CIP)

en: Computer
uk: Комп'ютер

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Configure Bluetooth Network
uk: Налаштувати мережу bluetooth

en: Configure selected plugin's preferences
uk: Налаштувати параметри обраного плагіна

en: Configured directory for incoming files does not exist
uk: Налаштованої директорії для вхідних файлів не існує

en: Configuring networking requires privileges
uk: Налаштування мережі потребує достатніх прав доступу

en: Confirm
uk: Схвалити

en: Confirm value for authentication:
uk: Схвалити значення для розпізнання:

en: Connected
uk: Під’єднано

en: Connected to %s
uk: Під’єднаний до %s

en: Connected:
uk: Під’єднаний:

en: Connecting
uk: Під’єднання

en: Connecting…
uk: Під’єднання…

en: Connection Failed:
uk: Не вдалося під’єднатися:

en: Connection to BlueZ failed
uk: Не вдалося під’єднатися до BlueZ

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
uk: Під’єднує профілі самоз’єднання з джерелами A2DP, приймачами A2DP та HID

en: Contact Sensor
uk: Датчик дотику

en: Continuous Glucose Monitoring
uk: Безперервний моніторинг глюкози

en: Controller
uk: Контролер

en: Controls Bluetooth adapter power states
uk: Контролювати стан живлення адаптера bluetooth

en: Convertible
uk: Складаний

en: Cordless
uk: Бездротовий

en: Cordless Telephony
uk: Бездротова телефонія

en: Create pairing with the device
uk: Утворити пару з пристроєм

en: Curling iron
uk: Щипці для завивки

en: Current Time Service
uk: Служба поточного часу

en: Curtains
uk: Штори

en: Cycling Computer
uk: Велосипедний комп'ютер

en: Cycling Power
uk: Потужність велосипеда

en: Cycling Speed and Cadence
uk: Швидкість їзди та частота обертання педалей

en: DHCP server type:
uk: Тип DHCP сервера:

en: DVD Player
uk: DVD-плеєр

en: Data activity indication
uk: Індикація активности даних

en: De-humidifier
uk: Осушувач повітря

en: Deny
uk: Заборонити

en: Dependency issue
uk: Проблема з залежностями

en: Desk Fan
uk: Настільний вентилятор

en: Desk Light
uk: Настільна лампа

en: Desktop
uk: Настільний

en: Desktop Workstation
uk: Робоча станція

en: Detachable
uk: З'ємний

en: Device Information
uk: Відомості про пристрій

en: Device Manager
uk: Упорядник пристроїв

en: Device Name
uk: Назва пристрою

en: Device did not respond
uk: Пристрій не відповів

en: Dial
uk: Номеронабирач

en: Dial-up Networking
uk: Комутоване з'єднання

en: Dialup Networking (DUN)
uk: Комутоване з'єднання (DUN)

en: Dialup Settings
uk: Налаштування служби доступу до мережі через модем

en: Digital Pen
uk: Цифрова ручка

en: Digital Signage
uk: Цифрове табло

en: Digitizer Tablet
uk: Цифровий планшет

en: Disconnect %s
uk: Від’єднання %s

en: Disconnected
uk: Від’єднано

en: Disconnection Failed:
uk: Помилка від’єднання:

en: Discoverable timeout
uk: Тривалість видимости

en: Discoverable…
uk: Видимий…

en: Discoverable… %ss
uk: Видимий... %ss

en: Discovering…
uk: Виявлення…

en: Display
uk: Дисплей

en: Docking Station
uk: Док-станція

en: Doll
uk: Лялька

en: Door Lock
uk: Дверний замок

en: Double Switch
uk: Подвійний перемикач

en: Dryer
uk: Сушарка

en: ETA:
uk: час, що залишився:

en: Ear Thermometer
uk: Вушний термометр

en: Earbud
uk: Навушник

en: Electronic Label
uk: Електронна мітка

en: Elevator
uk: Ліфт

en: Emergency Exit Door
uk: Двері аварійного виходу

en: Emergency Exit Light
uk: Підсвітка аварійного виходу

en: Enable Bluetooth
uk: Увімкнути bluetooth

en: Energy Harvesting Switch
uk: Перемикач накопичення енергії

en: Energy Meter
uk: Лічильник енергії

en: Energy Sensor
uk: Датчик енергії

en: Enter PIN code for authentication:
uk: Уведіть PIN код для розпізнання:

en: Enter passkey for authentication:
uk: Уведіть пароль для розпізнання:

en: Entrance Gate
uk: Вхідні ворота

en: Environmental Sensing
uk: Екологічне зондування

en: Error occurred
uk: Виникла помилка

en: Error occurred while sending file %s
uk: Виникла помилка при надсиланні файлу %s

en: Exhaust Fan
uk: Витяжний вентилятор

en: Exit
uk: Вийти

en: Exterior Screen
uk: Зовнішній екран

en: Exterior Shutter
uk: Віконниці

en: External Report Reference
uk: Посилання на зовнішній звіт

en: Failed
uk: Невдало

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
uk: Помилка самозапуску служби obex. Переконайтеся, що запущений демон obex

en: Failed to change profile to %s
uk: Під час зміни профілю на %s виникла помилка

en: Failed to connect
uk: Не вдалося під’єднатися

en: Failed to obtain an IP address on %s
uk: Не вдається отримати IP адресу на %s

en: Failed to reach blueman-manager
uk: Не вдалося зв’язатися з blueman-менеджером

en: Fan Heater
uk: Вентиляторний обігрівач

en: Fax
uk: Факс

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
uk: Файл %(0)s від %(1)s отримано успішно

en: File Sender
uk: Передавач файлів

en: File received
uk: Файл отримано

en: Files received
uk: Файли отримано

en: Fingertip Pulse Oximeter
uk: Пальцевий пульсоксиметр

en: Fire Sensor
uk: Датчик вогню

en: Firmware Revision String
uk: Рядок версії прошивки

en: Flame Detector
uk: Детектор вогню

en: Flood Light
uk: Прожектор

en: Floor Light
uk: Підлоговий світильник

en: Fluorescent Lamp
uk: Люмінісцентна лампа

en: Fluorescent Lamp Gear
uk: Пускач лімінісцентної лампи

en: Flush Mounted Sensor
uk: Невиступаючий датчик

en: Forcefully disconnect the device
uk: Примусово від'єднати пристрій

en: Freezer
uk: Морозильник

en: Fully
uk: Повністю

en: GB
uk: ГБ

en: GNSS
uk: Супутникова система навігації (GNSS)

en: GNSS Server
uk: Сервер GNSS

en: GSM Settings
uk: Налаштування GSM

en: Game
uk: Гра

en: Gamepad
uk: Геймпад

en: Gaming/Toy
uk: Ігрове/Іграшка

en: Garage Door
uk: Гаражні двері

en: Garden Light
uk: Садовий світильник

en: Generic AV Equipment
uk: Типове аудіо/відеообладнання

en: Generic Access
uk: Загальний доступ

en: Generic Access Control
uk: Типовий контроль доступу

en: Generic Air Conditioning
uk: Типовий кондиціонер

en: Generic Aircraft
uk: Типовий літальний апарат

en: Generic Attribute
uk: Загальний атрибут

en: Generic Audio
uk: Типовій звук

en: Generic Audio Sink
uk: Типовий аудіоприймач

en: Generic Audio Source
uk: Типове джерело звуку

en: Generic Barcode Scanner
uk: Типовий сканер штрих-кодів

en: Generic Blood Pressure
uk: Типовий вимірювач артеріального тиску

en: Generic Clock
uk: Типовий годинник

en: Generic Computer
uk: Типовий комп'ютер

en: Generic Continuous Glucose Monitor
uk: Типовий безперервний монітор глюкози

en: Generic Control Device
uk: Типовий пристрій керування

en: Generic Cycling
uk: Їзда на велосипеді

en: Generic Display
uk: Типовий дисплей

en: Generic Display Equipment
uk: Типовий пристрій відображення

en: Generic Domestic Appliance
uk: Типова побутова техніка

en: Generic Eye-glasses
uk: Типові окуляри

en: Generic Fan
uk: Типовий вентилятор

en: Generic FileTransfer
uk: Типова передача файлів

en: Generic Gaming
uk: Типові ігрові пристрої

en: Generic Glucose Meter
uk: Типовий вимірювач глюкози

en: Generic HVAC
uk: Типова система ОВК

en: Generic Hearing aid
uk: Типовий слуховий апарат

en: Generic Heart Rate Sensor
uk: Типовий датчик пульсу

en: Generic Heating
uk: Типовий обігрівач

en: Generic Human Interface Device
uk: Типовий пристрій інтерфейсу людини

en: Generic Humidifier
uk: Типовий зволожувач

en: Generic Insulin Pump
uk: Типовий інсуліновий насос

en: Generic Keyring
uk: Типове кільце

en: Generic Light Fixtures
uk: Типові світильники

en: Generic Light Source
uk: Типове джерело світла

en: Generic Media Player
uk: Типовий медіаплеєр

en: Generic Medication Delivery
uk: Типова медична доставка

en: Generic Motorized Device
uk: Типовий моторизований пристрій

en: Generic Motorized Vehicle
uk: Типовий моторизований транспортий засіб

en: Generic Network Device
uk: Типовий мережевий пристрій

en: Generic Networking
uk: Типова мережа

en: Generic Outdoor Sports Activity
uk: Загальні активності на свіжому повітрі

en: Generic Personal Mobility Device
uk: Типовий персональний пристрій для пересування

en: Generic Phone
uk: Типовий телефон

en: Generic Power Device
uk: Типовий пристрій живлення

en: Generic Pulse Oximeter
uk: Типовий пульсоксиметр

en: Generic Remote Control
uk: Типовий пульт дистан. керування

en: Generic Running Walking Sensor
uk: Типовий датчик бігу та ходьби

en: Generic Sensor
uk: Типовий датчик

en: Generic Signage
uk: Типове табло

en: Generic Spirometer
uk: Типовий спірометр

en: Generic Tag
uk: Типова мітка

en: Generic Telephony
uk: Типова телефонія

en: Generic Thermometer
uk: Типовий термометр

en: Generic Unknown
uk: Типовий невідомий

en: Generic Watch
uk: Типовий годинник

en: Generic Wearable Audio Device
uk: Типовий носимий аудіопристрій

en: Generic Weight Scale
uk: Типові ваги

en: Generic Window Covering
uk: Типові віконні завіси

en: Glasses
uk: Окуляри

en: Glucose
uk: Глюкоза

en: Group Network
uk: Групова мережа

en: HDP Sink
uk: Приймач HDP

en: HDP Source
uk: Джерело HDP

en: HID Lamp
uk: Газорозрядна лампа

en: HID Lamp Gear
uk: Пускач газорозрядної лампи

en: HTTP Proxy
uk: Проксі-сервер HTTP

en: Hair dryer
uk: Фен

en: Handheld
uk: Кишеньковий

en: Handheld PC/PDA (clamshell)
uk: Портативний ПК/КПК (трансформер)

en: Handheld Spirometer
uk: Наручний спірометр

en: Handsfree
uk: Гарнітура

en: Handsfree Audio Gateway
uk: Аудіошлюз гарнітури

en: Hardcopy Control Channel
uk: Канал керування копією

en: Hardcopy Data Channel
uk: Канал даних у друкованому вигляді

en: Hardcopy Notification
uk: Сповіщення на паперовому носії

en: Hardware Revision String
uk: Рядок версії обладнання

en: Headphones
uk: Навушники

en: Headset
uk: Навушники з мікрофоном

en: Headset Audio Gateway
uk: Аудіошлюз гарнітури

en: Health Thermometer
uk: Термометр здоров'я

en: Heart Rate
uk: Пульс

en: Heart Rate Belt
uk: Пояс вимірювання пульсу

en: Heat Pump
uk: Тепловий насос

en: Heater
uk: Обігрівач

en: Helmet
uk: Шолом

en: Hi-Fi audio
uk: Hi-Fi аудіопристрій

en: Hidden
uk: Прихований

en: Hide _unnamed devices
uk: Сховати _unnamed пристрої

en: High
uk: Високий

en: High-bay Light
uk: Світильник для високих стель

en: Home Video Game Console
uk: Домашня ігрова консоль

en: Horn
uk: Горн

en: Human Interface Device
uk: Пристрій інтерфейсу людини

en: Human Interface Device Service (HID)
uk: Служба пристроїв інтерфейсу людини (HID)

en: Humidifier
uk: Зволожувач повітря

en: Humidity Sensor
uk: Датчик вологості

en: IP Address:
uk: IP адреса:

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
uk: IP адреса конфліктує з інтерфейсом %s, що має таку саму адресу

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
uk: IP-адреса перекривається із підмережею інтерфейсу %s, яка має таке налаштування: %s/%s
    Це може призвести до некоректної поведінки мережі

en: Imaging
uk: Світлинне

en: Imaging (BIP)
uk: Світлина (BIP)

en: Immediate Alert
uk: Негайне сповіщення

en: In-Shoe Running Walking Sensor
uk: Датчик бігу та ходьби у взутті

en: In-ear hearing aid
uk: Внутрішній слуховий апарат

en: In-ground Light
uk: Свтильник в землі

en: Incandescent Light Bulb
uk: Лампочка розжарювання

en: Include
uk: Залучає

en: Incoming Folder:
uk: Вхідна тека:

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
uk: Вхідний файл %(0)s від %(1)s

en: Incoming file over Bluetooth
uk: Вхідний файл через bluetooth

en: Indoor Positioning
uk: Внутрішнє позиціонування

en: Infrared Heater
uk: Інфрачервоний обігрівач

en: Input/output error
uk: Помилка введення/виведення

en: Insulin Pen
uk: Інсулінова ручка

en: Insulin Pump, durable pump
uk: Інсуліновий насос, надійний насос

en: Insulin Pump, patch pump
uk: Інсуліновий насос, пластир

en: Intercom
uk: Домофон

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
uk: Інтерфейс %(0)s пов'язаний з IP адресою %(1)s

en: Internet Protocol Support
uk: Підтримка інтернет-протокола

en: Invalid IP address
uk: Невірна IP адреса

en: IoT Gateway
uk: IoT-шлюз

en: IrMC Sync
uk: Синхронізація IrMC

en: IrMC Sync Command
uk: Команда синхронізації IrMC

en: It seems like blueman-manager could no get activated via D-Bus. A typical cause for this is a broken graphical setup in the D-Bus activation environment that can get resolved with a call to dbus-update-activation-environment, typically issued from xinitrc (respectively the Sway config or similar).
uk: Схоже, що blueman-manager не міг активуватися через D-Bus. Типовою причиною цього є непрацююча графічна настройка в середовищі активації D-Bus, яка може бути вирішена за допомогою виклику dbus-update-activation-environment, зазвичай видається з xinitrc (відповідно конфігурації Sway або подібної).

en: Jacket
uk: Куртка

en: Joystick
uk: Джойстик

en: KB
uk: КБ

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Kiosk
uk: Кіоск

en: LAN Access Using PPP
uk: Доступ до локальної мережі з PPP

en: LED Array
uk: Світлодіодна стрічка

en: LED Driver
uk: Світлодіодний драйвер

en: LED Lamp
uk: Світлодіодна лампа

en: Laptop
uk: Ноутбук

en: Large Goods Vehicle
uk: Великий вантажний автомобіль

en: Large Passenger Aircraft
uk: Великий пасажирський літак

en: Launch DHCP client
uk: Запустити клієнт DHCP

en: Launch PPP daemon
uk: Запустити демон PPP

en: Launching DHCP client requires privileges
uk: Запуск клієнта DHCP потребує достатніх прав доступу

en: Launching PPP daemon requires privileges
uk: Запуск демона PPP потребує відповідних привілеїв

en: Leak Sensor
uk: Датчик витоку

en: Light Aircraft
uk: Легкий літак

en: Light Controller
uk: Контролер освітлення

en: Light Driver
uk: Драйвер лампи

en: Light Vehicle
uk: Малолітражний автомобіль

en: Linear Light
uk: Лінійне освітлення

en: Link Loss
uk: Втрата зв'язку

en: Location Display
uk: Відображення розташування

en: Location Pod
uk: Модуль розташування

en: Location and Navigation
uk: Розташування та навігація

en: Location and Navigation Display
uk: Екран з розташуванням та навігацією

en: Location and Navigation Pod
uk: Модуль розташування та навігації

en: Locker
uk: Шафка

en: Loudspeaker
uk: Пристрій гучного зв'язку

en: Low
uk: Низький

en: Low voltage halogen
uk: Низьковольтна галогенова лампа

en: Low-bay Light
uk: Світильник для низьких стель

en: MB
uk: МБ

en: Make the default adapter temporarily visible
uk: Зробити типовий адаптер тимчасово видимим

en: Manages local network services, like NAP bridges
uk: Керує службами локальної мережі, такими як мости точок доступу до мережі (NAP)

en: Manufacturer Name String
uk: Рядок назви виробника

en: Mark/Unmark this device as trusted
uk: Встановити/зняти позначку з пристрою як "надійний"

en: Maximum items
uk: Щонайбільша кількість елементів

en: Mesh Device
uk: Mesh-пристрій

en: Mesh Network Proxy
uk: Посередник mesh-мережі

en: Message Access Profile (MAP)
uk: Профіль доступу до повідомлень (MAP)

en: Message Access Server
uk: Сервер доступу до повідомлень

en: Message Notification Server
uk: Сервер сповіщень про повідомлення

en: Microlight
uk: Надлегкий літальний апарат

en: Microphone
uk: Мікрофон

en: Microwave
uk: Мікрохвильова піч

en: Mini PC
uk: Міпі-ПК

en: Minibus
uk: Мініавтобус

en: Miscellaneous
uk: Інше

en: Mobility Scooter
uk: Мобільний скутер

en: Model Number String
uk: Рядок номера моделі

en: Modem
uk: Модем

en: Monitor
uk: Монітор

en: Moped
uk: Мопед

en: More
uk: Більше

en: Motion Sensor
uk: Датчик руху

en: Motorbike
uk: Мотоцикл

en: Motorized Gate
uk: Моторизовані ворота

en: Mouse
uk: Миша

en: Much
uk: Значний

en: Multi-Channel Adaptation Protocol (MCAP)
uk: Багатоканальний протокол адаптації (MCAP)

en: Multi-Color LED Array
uk: Багатоколірна світлодіодна стрічка

en: Multi-Profile Specification (MPS) Profile
uk: Профіль багатопрофільної специфікації (MPS)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Service
uk: Служба багатопрофільної специфікації (MPS)

en: Multi-Sensor
uk: Мультисенсор

en: Multi-switch
uk: Багатопозиційний перемикач

en: Multisensor
uk: Мультисенсор

en: Neck Band
uk: Навушники з шийною дужкою

en: Network
uk: Мережа

en: Network Access Point
uk: Точка доступу до мережі

en: Network Access Point (NAP)
uk: Точка доступу мережі (NAP)

en: Network _Usage
uk: Використання _мережі

en: Next DST Change Service
uk: Наступна служба зміни літнього часу

en: No audio endpoints registered
uk: Немає зареєстрованих звукових кінцевих точок

en: No conflicts
uk: Немає конфліктів

en: No dependencies
uk: Немає залежностей

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
uk: Статистики використання ще немає. Спробуйте встановити з’єднання, а потім перевірити цю сторінку.

en: Not Connected
uk: Не під’єднаний

en: Not available
uk: Недоступно

en: Not currently supported with this setup
uk: Назараз не підтримується

en: Not specified
uk: Не вказано

en: Number:
uk: Номер:

en: OBEX File Transfer
uk: Передавання файлів через OBEX

en: OBEX Object Push
uk: Відправлення об'єкта OBEX

en: Object Transfer
uk: Передача об'єкта

en: Occupancy Sensor
uk: Датчик зайнятості

en: On-Hip Running Walking Sensor
uk: Датчик бігу та ходьби на стегні

en: On-Shoe Running Walking Sensor
uk: Датчик бігу та ходьби на взутті

en: Open
uk: Відкритий

en: Open Location
uk: Відкрити розташування

en: Optical Disc Player
uk: Програвач оптичних дисків

en: Optimal
uk: Оптимальний

en: Organic light emitting diode (OLED)
uk: Органічний світлодіод (OLED)

en: Oven
uk: Пічка

en: Pager
uk: Пейджер

en: Pair
uk: Пара

en: Paired
uk: Спарений

en: Pairing PIN code for
uk: Спаровування PIN коду для

en: Pairing passkey for
uk: Спаровування ключа для

en: Pairing request
uk: Запит на утворення пари

en: Pairing request for %s
uk: Запит на утворення пари для %s

en: Pairing request for device:
uk: Запит на утворення пари з пристроєм:

en: Pairing request for:
uk: Запит на утворення пари для:

en: Palm
uk: Комп'ютер для долоні

en: Palm-size PC/PDA
uk: Кишеньковий комп'ютер/КПК

en: Paraglider
uk: Параплан

en: Pathway Light
uk: Дорожній світильник

en: Pedestal Fan
uk: Вентилятор на підставці

en: Pendant Light
uk: Підвісний світильник

en: Peripheral
uk: Периферія

en: Peripheral Preferred Connection Parameters
uk: Параметри бажаного під'єднання периферійних пристроїв

en: Peripheral Privacy Flag
uk: Прапор конфіденційності периферії

en: Personal Area Network
uk: Персональна мережа (PAN)

en: Phone
uk: Телефон

en: Phone Alert Status Service
uk: Служба стану сповіщень по телефону

en: Phonebook Access (PBAP)
uk: Доступ до телефонної книжки (PBAP)

en: Phonebook Access (PBAP) - PCE
uk: Доступ до телефонної книжки (PBAP) - PCE

en: Phonebook Access (PBAP) - PSE
uk: Доступ до телефонної книжки (PBAP) - PSE

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
uk: Будь ласка, переконайтеся, що існує каталог «<b>%s</b>» або налаштуйте його за допомогою blueman-services. Аж до моменту налаштування, буде використано «%s»

en: Plug
uk: Вилка

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
uk: Плагін <b>"%(0)s"</b> залежить від <b>%(1)s</b>. Якщо вивантажити <b>%(1)s</b>, також буде вивантажений <b>"%(0)s"</b>.
    Продовжити?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
uk: Плагін <b>%(0)s</b> конфліктує з <b>%(1)s</b>. Якщо завантажити <b>%(1)s</b>, <b>%(0)s</b> буде вивантажено.
    Продовжити?

en: Plugins
uk: Плагіни

en: PnP ID
uk: Ідентифікатор PnP

en: PnP Information
uk: Відомості про PnP

en: Pointing
uk: Маніпулятор

en: Pole-top Light
uk: Ліхтар на стовпі

en: Poor
uk: Поганий

en: Portable audio
uk: Портативний аудіопристрій

en: Portable handheld console
uk: Портативна ігрова консоль

en: Power Bank
uk: Зовнішнй акумулятор

en: Power Outlet
uk: Розетка

en: Power Sensor
uk: Датчик потужності

en: Power Strip
uk: Подовжувач живлення

en: Power Supply
uk: Джерело живлення

en: Powered Wheelchair
uk: Інвалідний візок з живленням

en: Presentation Remote
uk: Пульт керування презентацією

en: Primary Service
uk: Первинна служба

en: Printer
uk: Принтер

en: Printing Status (BPP)
uk: Стан друку (BPP)

en: Projector
uk: Проектор

en: Proprietary
uk: Власницький

en: Provides DBus API for other Blueman components
uk: Надає DBus API для інших компонентів Blueman

en: Provides OBEX file transfer capabilities
uk: Забезпечує передачу файлів через протокол OBEX

en: Provides a StatusNotifierItem to show a statusicon
uk: Використовує StatusNotifierItem, щоб показати піктограму стану

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
uk: Забезпечує базову підтримку DHCP клієнта для під’єднань до персональної мережі PAN.

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
uk: Надає меню для аплету та API маніпулювання ним для інших плагінів

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
uk: Додає пункт меню, що дозволяє робити основний адаптер видимим для зовнішніх пристроїв, коли типово встановлено режим невидимості

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
uk: Додає пункт меню, що містить перелік нещодавніх під’єднань для швидкого доступу

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
uk: Забезпечує базову підтримку під’єднання до тенет через комутоване з'єднання (DUN профіль).

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
uk: Надає пароль доступу, служби розпізнання для демону BlueZ

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
uk: Забезпечує підтримку для Dial Up Networking (DUN) для ModemManager і NetworkManager

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
uk: Забезпечує підтримку персональної мережі (PAN), зреалізовану у Мережевих з'єднаннях версії 0.8

en: Proximity Sensor
uk: Датчик наближення

en: Public Browse Group
uk: Група загальнодоступного перегляду

en: Pulse Oximeter
uk: Пульсоксиметр

en: Push Button
uk: Нажимна кнопка

en: Quad Bike
uk: Квадроцикл

en: R_ename device…
uk: П_ерейменувати пристрій…

en: Radiant Panel Heater
uk: Радіаторний панельний обігрівач

en: Radiator
uk: Радіатор

en: Radio
uk: Радіо

en: Rain Sensor
uk: Датчик дощу

en: Received %(files)d file in the background | Received %(files)d files in the background
uk[0]: Отримано %(files)d файл у режимі тла
uk[1]: Отримано %(files)d файли у режимі тла
uk[2]: Отримано %(files)d файлів у тловому режимі
uk[3]: Отримано %(files)d файлів у тловому режимі

en: Received %(files)d more file in the background | Received %(files)d more files in the background
uk[0]: Отримано ще %(files)d файл у режимі тла
uk[1]: Отримано ще %(files)d файли у режимі тла
uk[2]: Отримано ще %(files)d файлів у тловому режимі
uk[3]: Отримано ще %(files)d файлів у тловому режимі

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
uk: Потужність отриманого сигналу: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Receiver
uk: Ресівер

en: Receiving file
uk: Отримання файлу

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
uk: Отримання файлу %(0)s від %(1)s

en: Recommended
uk: Рекомендовано

en: Reconnect to…
uk: Повторне з'єднання…

en: Reconnection Address
uk: Адреса повторного під'єднання

en: Recreational Vehicle / Motor Home
uk: Автомобіль для відпочинку / будинок на колесах

en: Reference Time Update Service
uk: Служба оновлення зразкового часу

en: Refrigerator
uk: Холодильник

en: Reject
uk: Відхилити

en: Remote Control
uk: Дистанційне керування

en: Remote Control Target
uk: Призначення дистанц. керування

en: Remove
uk: Вилучити

en: Remove this device from the known devices list
uk: Вилучити цей пристрій з переліку відомих пристроїв

en: Rename device
uk: Перейменувати пристрій

en: Renew IP Address
uk: Оновити IP-адресу

en: Report Reference
uk: Посилання на звіт

en: Retry
uk: Спробувати знову

en: Rice cooker
uk: Рисоварка

en: Robot
uk: Робот

en: Robotic vacuum cleaner
uk: Робот-пилосос

en: Rotary Switch
uk: Поворотний перемикач

en: Running Speed and Cadence
uk: Швидкість бігу і частота обертання педалей

en: SIM Access (SAP)
uk: Доступ до SIM-картки (SAP)

en: S_ort By
uk: _Сортувати за

en: Scan Parameters
uk: Параметри сканування

en: Scanner
uk: Сканер

en: Scooter
uk: Скутер

en: Screen
uk: Екран

en: Script to execute on connection
uk: При успішному з'єднанні виконувати скрипт

en: Search
uk: Шукати

en: Search for nearby devices
uk: Шукати пристрої

en: Searching
uk: Пошук

en: Secondary Service
uk: Вторинна служба

en: Select Device
uk: Оберіть пристрій

en: Select audio profile for PulseAudio
uk: Оберіть звуковий профіль PulseAudio

en: Select folder for incoming file transfers
uk: Оберіть теку для вхідної передачі файлів

en: Send File
uk: Надіслати файл

en: Send _Files to Device
uk: Надіслати _файли до пристрою

en: Send _note
uk: Відправити _нотатку

en: Send a _File…
uk: Надіслати _файл…

en: Send a text note
uk: Відправити текстову нотатку

en: Send file(s) to the device
uk: Надіслати файл(-и) на пристрій

en: Send note
uk: Відправити нотатку

en: Sending File
uk: Надсилання файлу

en: Serial Number String
uk: Рядок порядкового номера

en: Serial Port
uk: Послідовний порт

en: Serial Port %s
uk: Послідовний порт %s

en: Serial port connected
uk: Послідовний порт під’єднаний

en: Serial port connection script failed
uk: При виконанні скрипту з'єднання серійного порту виникла помилка

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
uk: Послідовний порт на пристрої <b>%s</b> тепер буде доступний через <b>%s</b>

en: Server
uk: Сервер

en: Server Characteristic Configuration
uk: Конфігурація характеристик сервера

en: Server-class Computer
uk: Комп'ютер серверного типу

en: Service Changed
uk: Службу змінено

en: Service Desk
uk: Служба підтримки

en: Service Preferences
uk: Налаштування служб

en: Service:
uk: Служба:

en: Set Bluetooth Adapter Properties
uk: Встановити властивості адаптера Bluetooth

en: Set RfKill State
uk: Встановити стан RfKill

en: Set-Top Box
uk: ТБ-приставка

en: Set-top box
uk: ТВ-приставка

en: Setting RfKill State requires privileges
uk: Встановлення стану RfKill потребує відповідних привілеїв

en: Shelves Light
uk: Підсвітка полиць

en: Show _Statusbar
uk: Показати _рядок стану

en: Show _Toolbar
uk: Показати _панель знарядь

en: Show device information
uk: Показати інформацію про пристрій

en: Show input
uk: Показувати уведені символи

en: Shows desktop notifications when devices get connected or disconnected.
uk: Показувати на робочому столі сповіщення, коли пристрої під'єднуються або від'єднуються.

en: Shows network traffic usage
uk: Показати використання мережевого трафіку

en: Single Switch
uk: Одинарний перемикач

en: Skip
uk: Пропустити

en: Slider
uk: Повзунок

en: Smartphone
uk: Смартфон

en: Smartwatch
uk: Смарт-годинник

en: Smoke Sensor
uk: Датчик диму

en: Software Revision String
uk: Рядок версії програмного забезпечення

en: Soundbar
uk: Саундбар

en: Speakerphone
uk: Гучномовець

en: Speed Sensor
uk: Датчик швидкості

en: Speed and Cadence Sensor
uk: Датчик швидкості та частоти обертання педалей

en: Sports Watch
uk: Спортивний годинник

en: Spotlight
uk: Точкове освітлення

en: Standalone Speaker
uk: Автономний динамік

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
uk: Провайдер стандартного профілю з’єднання SPP, дозволяє виконувати дії користувача

en: Standmounted Speaker
uk: Настільний динамік

en: Stick PC
uk: Стік-ПК

en: Street Light
uk: Вуличне освітлення

en: Sub-optimal
uk: Середній

en: Success!
uk: Успішно!

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
uk: Успішно під’єднано до служби <b>комутованого з'єднання</b> (DUN) на <b>%(0)s.</b>
    Мережа наразі доступна через <b>%(1)s</b>

en: Switch
uk: Перемикач

en: Switches Bluetooth killswitch status to match Bluetooth power state. Allows turning Bluetooth back on from an icon that shows its status; provided it isn't unplugged by the system, or physically.
uk: Перемикати вимикач Bluetooth відповідно до стану живлення Bluetooth. Дозволяє знову вмикати Bluetooth за допомогою піктограми, яка відображає його стан; за умови, що він не вимкнутий системою чи фізично.

en: System ID
uk: Ідентифікатор системи

en: Tablet
uk: Планшет

en: Television
uk: Телевізор

en: Temperature Sensor
uk: Датчик температури

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
uk: Тимчасово призупиняє зберігач екрану, коли ігровий контролер bluetooth під’єднаний.

en: Temporarily visible
uk: Тимчасово видимий

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
uk: Найбільша кількість елементів у меню переліку останніх з’єднань.

en: There was a problem launching script %s
    %s
uk: Виникла помилка при запуску скрипту %s
    %s

en: Thermostat
uk: Термостат

en: This should be overwritten
uk: Це слід перезаписати

en: Toaster
uk: Тостер

en: Toggle the manager on clicking the system tray icon
uk: Вмикати/вимикати менеджер клацанням по значку в системному лотку

en: Too much
uk: Дуже значний

en: Total data received and rate of transmission
uk: Усього отримано даних та швидкість передачі

en: Total data sent and rate of transmission
uk: Усього надіслано даних та швидкість передачі

en: Touch Panel
uk: Сенсорна панель

en: Touchpad
uk: Сенсорна панель

en: Toy
uk: Іграшка

en: Traffic statistics
uk: Статистика трафіку

en: Transfer
uk: Передача

en: Transfer failed
uk: Помилка передавання

en: Transfer of file %(0)s failed
uk: Не вдалося передати файл %(0)s

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
uk: Рівень потужності передачі: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transport Discovery
uk: Траспортне виявлення

en: Tries to auto-connect to configurable services on start and every 60 seconds.
uk: Намагатись автоматично під'єднатися до настроювальних служб під час запуску та кожні 60 секунд.

en: Triple Switch
uk: Потрійний перемикач

en: Troffer Light
uk: Вбудована світлова смуга

en: Trolley
uk: Тролейбус

en: Trust
uk: Надійний

en: Trusted
uk: Довірений

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
uk: Спроба отримати IP адресу на %s
    Будь ласка, зачекайте…

en: Tuner
uk: Тюнер

en: Turn off all adapters
uk: Вимкнути усі адаптери

en: Turn on all adapters
uk: Увімкнути на усіх адаптерах

en: Turntable
uk: Програвач платівок

en: Tx Power
uk: Потужність передачі

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Underwater Light
uk: Підводний світильник

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Unknown error
uk: Невідома помилка

en: Unnamed device
uk: Безіменний пристрій

en: Unspecified
uk: Не вказано

en: Untrust
uk: Ненадійний

en: User Data
uk: Дані користувача

en: VCR
uk: Відеомагнітофон

en: Vacuum cleaner
uk: Пилосос

en: Valid Range
uk: Прийнятний діапазон

en: Vehicle
uk: Транспортний засіб

en: Vehicle Tire Pressure Sensor
uk: Датчик тиску в автомобільних шинах

en: Very High
uk: Дуже високий

en: Video Conferencing
uk: Відеоконференція

en: Video Distribution
uk: Розповсюдження відео

en: Video Sink
uk: Приймач відео

en: Video Source
uk: Джерело відео

en: Video camera
uk: Відеокамера

en: Video conferencing
uk: Відеоконференція

en: Video display and loudspeaker
uk: Дисплей і гучномовець

en: Video monitor
uk: Відеомонітор

en: WAP Client
uk: Клієнт WAP

en: Wall Fan
uk: Настінний вентилятор

en: Wall Light
uk: Настінний світильник

en: Wall Mounted Sensor
uk: Настінний датчик

en: Washing Machine
uk: Пральна машина

en: Wearable
uk: Для носіння

en: Wearable computer (watch size)
uk: Носимий ком'ютер (наручний)

en: Weight Scale
uk: Шкала ваги

en: Wind Sensor
uk: Датчик вітру

en: Window
uk: Вікно

en: Window Awning
uk: Навіс над вікном

en: Window Blinds
uk: Жалюзі

en: Window Curtain
uk: Віконні штори

en: Window Shades
uk: Віконні ролети

en: Wrist Blood Pressure
uk: Артеріальний тиск на зап'ястці

en: Wrist Worn Pulse Oximeter
uk: Наручний пульсоксиметр

en: Wrist watch
uk: Наручний годинник

en: _Adapter
uk: _Адаптер

en: _Added
uk: _Доданий

en: _Block
uk: _Заблокувати

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Close
uk: _Закрити

en: _Descending
uk: _Зниження

en: _Device
uk: _Пристрій

en: _Devices
uk: _Пристрої

en: _Exit
uk: _Вийти

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Info
uk: _Інформація

en: _Local Services
uk: Локальні _служби

en: _Make Discoverable
uk: Дозволити _виявлення пристрою

en: _Name
uk: _Ім’я

en: _OK
uk: _Гаразд

en: _Pair
uk: _Пара

en: _Plugins
uk: _Плагіни

en: _Preferences
uk: _Параметри

en: _Remove…
uk: _Вилучити…

en: _Report a Problem
uk: _Сповістити про проблему

en: _Reset
uk: _Скинути

en: _Search
uk: _Шукати

en: _Stop
uk: _Стоп

en: _Trust
uk: _Надійний

en: _Unblock
uk: _Розблокувати

en: _Untrust
uk: _Ненадійний

en: _View
uk: _Перегляд

en: applet
uk: аплет

en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: дні
uk[2]: днів
uk[3]: днів

en: hour | hours
uk[0]: година
uk[1]: години
uk[2]: годин
uk[3]: годин

en: minute | minutes
uk[0]: хвилина
uk[1]: хвилини
uk[2]: хвилин
uk[3]: хвилин

en: no
uk: ні

en: obexd not available
uk: obexd недоступний

en: yes
uk: так
