mate-desktop 1.25.0 - en to ar translation catalogue (261 entries)

en: "Deepness" of the color.
ar: "كمية الضوء الأحمر" لهذا اللون.

en: A '\n' separated list of "name:color" as defined by the 'gtk-color-scheme' setting
ar: قائمة تحوي فواصل سطرية '\n' بأسماء الألوان "name:color" كما هي موجودة في إعدادات 'gtk-color-scheme'

en: About MATE
ar: عنْ متّة

en: Allow postponing of breaks
ar: اسمح بإرجاء فترات الراحة

en: Amount of blue light in the color.
ar: كمية الضوء اﻷزرق في اللون

en: Amount of green light in the color.
ar: كمية الضوء اﻷخضر في اللون

en: Amount of red light in the color.
ar: كمية الضوء اﻷحمر في اللون

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
ar: المُعطى المستخدم لتشغيل البرامج ·المعرفة·بمفتاح 'exec' في الطرفية.

en: Bad command (Exec) to launch
ar: أمر (Exec) غير صالح لإطلاقه

en: Basename of the default theme used by gtk+.
ar: الاسم الأساسي للسِمة الافتراضية المستعملة من طرف ج‌ت‌ك+.

en: Beep when a modifier is pressed.
ar: صفّر عندما يتم الضغط على المغير

en: Break time
ar: زمن الإيقاف

en: Brightness of the color.
ar: لمعان اللون

en: Browser needs terminal
ar: يحتاج المتصفح لطرفية

en: Browser understands remote
ar: يفهم المتصفح التحكم عن بعد

en: Buttons Have Icons
ar: الأزرار التي لها رموز

en: CRTC %d cannot drive output %s
ar: CRTC %d غير قادر على أن يسوق الخرْج %s

en: CRTC %d does not support rotation=%s
ar: CRTC %d لا يدعم الدوران=%s

en: CRTC %d: trying mode %dx%d@%dHz with output at %dx%d@%dHz (pass %d)
ar: CRTC %d: يجري تجريب الوضع %dx%d@%dHz و المخرجة في %dx%d@%dHz (اجتاز %d)

en: Calendar needs terminal
ar: يحتاج التقويم  لطرفية

en: Cancel Button
ar: زر اﻹلغاء

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
ar: تعذّر العثور على طرفية، سيستعمل xterm، حتى لو لم يعمل

en: Cannot find file '%s'
ar: تعذّر إيجاد الملف %s

en: Choose colors from the palette or the screen
ar: إختر لونا من لوحة أو شاشة اﻷلوان

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
ar: اضغط على القطّارة، ثم اختر على لون في أي مكان في شاشتك لاختيار ذلك اللون.

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
ar: انقر فوق لوحة الإدخال للحصول على اللون الحالي. لتغيير هذا الإدخال، اسحب حامل اللون هنا أو أنقر بزر الماوس الأيمن فوقه وحدد "حفظ اللون هنا."

en: Color Selection
ar: اختيار اﻷلوان

en: Color Shading Type
ar: نوع لون الإخفاء

en: Color Wheel
ar: قرص اﻷلوان

en: Color _name:
ar: ا_سم اللون:

en: Color selection dialog
ar: إطار اختيار اللون

en: Current Alpha
ar: ألفا الحالية

en: Current Color
ar: اللون الحالي

en: Cursor Blink
ar: وميض المؤشر

en: Cursor Blink Time
ar: وقت وميض المؤشر

en: Default browser
ar: المتصفح الإفتراضي

en: Default browser for all URLs.
ar: المتصفح المبدئي لجميع العناوين.

en: Default calendar
ar: التقويم الافتراضي

en: Default calendar application
ar: تطبيق التقويم المبدئي

en: Default font
ar: الخط الإفتراضي

en: Default mixer device
ar: جهاز هندسة الصوت المبدئي

en: Default mixer tracks
ar: مقطوعات هندسة الصوت المبدئية

en: Default tasks
ar: المهام المبدئية

en: Default tasks application
ar: تطبيق المهام المبدئي

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
ar: ضبط كيفية رسم الصورة الموضوعة من قبل wallpaper_filename. القيم الممكنة هي "none"، "wallpaper"، "centered"، "scaled"، "stretched"، "zoom"، "spanned".

en: Disable URL and MIME type handlers
ar: عطّل مداولي النوعين رابط و مايم

en: Disable all external thumbnailers
ar: عطّل كل المُضغّرات الخارجية

en: Disable command line
ar: عطّل سطر الأوامر

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
ar: عطّل إذا نقر زران في آن واحد.

en: Disable lock screen
ar: عطّل قفل الشاشة

en: Disable log out
ar: تعطيل الخروج

en: Disable print setup
ar: عطّل تهيئة الطّباعة

en: Disable printing
ar: عطّل الطّباعة

en: Disable saving files to disk
ar: عطّل حفظ الملفّات على القرص

en: Disable theme settings
ar: إيقاف إعدادات السمة

en: Disable user switching
ar: عطّل تبديل المستخدم

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
ar: لا تعتبر زرا أنه ضُغِط إلا عند ضغطه لـ @delay ملي ثانية.

en: Document font
ar: خط المستند

en: Draw Desktop Background
ar: ارسم خلفية سطح المكتب

en: Enable Accessibility
ar: فعّل الإعانة

en: Enable Animations
ar: فعّل الرسوم المتحركة

en: Enable ESD
ar: فعّل ESD

en: Enable sound server startup.
ar: فعّل تشغيل خادوم الصوت عند البدء.

en: Error reading file '%s': %s
ar: خطأ في قراءة الملف '%s': %s

en: Error rewinding file '%s': %s
ar: خطأ في إعادة الملف '%s': %s

en: Exec Arguments
ar: معطيات Exec

en: Fade the background on change
ar: تتضاءل الخلفية لما نغير

en: File '%s' is not a regular file or directory.
ar: الملف '%s' ليس ملفا أو مجلدا اعتياديا.

en: File Icon Theme
ar: سِمة  رموز الملفات

en: File to use for the background image.
ar: الملف الذي سيستعمل لصورة الخلفية.

en: GNOME 2 was the most popular Linux desktop but it’s no longer available... MATE is here to provide that same desktop to you!
ar: سطح مكتب غنوم 2 كان سطح المكتب الأكثر شعبية في لينكس لكنه لم يعد متوفرا...متّة هنا لتوفّر لكم سطح المكتب نفسه!

en: GTK IM Module
ar: وحدة إدخال جتك

en: GTK IM Preedit Style
ar: أسلوب تحرير طرق إدخال جتك المسبق

en: GTK IM Status Style
ar: أسلوب حالة طرق إدخال جتك

en: Gtk+ Theme
ar: سِمة ج‌ت‌ك+

en: HEX String
ar: نص HEX

en: Has Opacity Control
ar: لديه التحكم بالعتمة

en: Has palette
ar: لديه لوحة ألوان

en: Have MATE draw the desktop background.
ar: اترك متّة يرسم خلفية سطح المكتب.

en: Have MATE file manager (Caja) draw the desktop icons.
ar: اترك كاجا ليرسم رموز سطح المكتب.

en: Help
ar: مساعدة

en: Help Button
ar: زر المساعدة

en: How long to accelerate in milliseconds
ar: الوقت الذي يستغرقه التسريع بالملي ثانية

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
ar: كم يستغرق الانتقال من 0 حتى السرعة القصوى بالملي ثانية.

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
ar: كم ملي ثانية يجب الانتظار حتى تبدأ أزرار تحريك الفأرة العمل.

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
ar: عدد البكسل في الثانية المطلوبة للتحرك بالسرعة القصوى.

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
ar: كيفية تظليل لون الخلفية. القيم الممكنة هي "horizontal-gradient"، و "vertical-gradient"، و "solid".

en: Icon Theme
ar: سِمة الرّموز

en: If set to true, then MATE will change the desktop background with a fading effect.
ar: إذا جعلنا ص،  بعدها MATE سيغير خلفية سطح المكتب مع وجود تأثير التلاشي.

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
ar: تجاهل النقرات المتكررة لنفس المفتاح خلال @delay ملي ثانية.

en: Initial delay in milliseconds
ar: التأخير المبدئي بالملي ثانية

en: Input feedback sounds
ar: أصوات رد فعل مدخلة

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
ar: اختصار لوحة المفاتيح لفتح شريط القوائم.

en: Laptop
ar: حاسوب محمول

en: Learn more about MATE
ar: اعلم المزيد عن متّة

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
ar: اللون الأيسر أو الأعلى عند رسم التدرّج، أو اللون الصلب.

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
ar: مدة دورة وميض المؤشر، بالملي ثانية.

en: List of assistive technology applications to start when logging into the MATE desktop.
ar: قائمة بتطبيقات تقنية تساعدك لتبدأ عند الولوج إلى سطح مكتب MATE

en: List of mime-types for which external thumbnailer programs will be disabled
ar: سيتم تعطيل القائمة بأنواع المايم التي استعرضت مصغراتها ببرامج خارجية

en: List of symbolic names and color equivalents
ar: قائمة بالأسماء الرمزية و معادِلات الألوان

en: MATE Color Selection
ar: تحديد لون متّة

en: MATE includes most of what you see on your computer, including the file manager, document viewer, image viewer, menus, and many applications.
ar: متّة تحتوي على أغلب ما تريد أن تراه على حاسوبك ، تشمل مدير الملفات ، عارض المستندات ، عارض الصور ، القوائم والعديد من التطبيقات.

en: MATE is a Free, usable, stable, accessible desktop environment for the Unix-like family of operating systems.
ar: متّة بيئة سطح مكتب حرة ، مجانية ، سهلة و مستقرة لعائلة أنظمة التشغيل الشبيهة بيونكس.

en: MATE is the continuation of GNOME 2. Hundreds of people have contributed code to GNOME since it was started in 1997; many more have contributed in other important ways, including translations, documentation, and quality assurance.
ar: متّة هي استمرارية لغنوم 2. مئات الأشخاص ساهموا في كتابة غنوم منذ انطلاقتها في 1997 ، و و آخرون كُثُر ساهموا بطرق أخرى لا تقلّ أهمية ، بما فيها الترجمة و التوثيق و اختبارات الجودة.

en: MATE provides an intuitive and attractive desktop to Linux users using traditional metaphors.
ar: يقدّم متّة سطح مكتبٍ بديهي و جذاب لمستخدمي لينكس ذوو المشاعر التقليدية.

en: MATE to start preferred Mobility assistive technology application during login.
ar: MATE لتبدأ تطبيق تقانة إعانة الحركة المفضل أثناء تسجيل الدخول

en: MATE to start preferred Visual assistive technology application during login.
ar: ستبدأ متّة تطبيق تقانة إعانة الرؤية المفضّل أثناء الولوج.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
ar: العمر الأقصى للمصغرات في ذاكرة التخزين الموقت، بالأيام. ضع -1 لتعطيل التنظيف.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
ar: العمر الأقصى للمصغرات في ذاكرة التخزين المؤقت، بالميغا بايت. ضع -1 لتعطيل التنظيف.

en: Menubar Detachable
ar: شريط القوائم قابل للفصل

en: Menubar accelerator
ar: اختصار شريط القوائم

en: Menus Have Icons
ar: للقوائم رموز

en: Menus Have Tearoff
ar: للقوائم رؤوس قلع

en: Minimum interval in milliseconds
ar: الفترة الدنيا بالملي ثانية

en: Mirror Screens
ar: انسخ الشاشة

en: Module for GtkFileChooser
ar: وحدة GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio" and "gtk+".
ar: الوحدة التي ستستخدم كنموذج نظام الملفّات لقطعة GtkFileChooser. القيم الممكنة هي "gtk+" و "gio".

[ctx: Monitor vendor]
en: Unknown
ar: مجهول

en: Monospace font
ar: خط ثابت العرض

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
ar: اسم الخط ذي العرض (الثابت) للاستخدام في مواقع مثل الطرفيات.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
ar: اسم أسلوب التحرير المسبق لطرق إدخال ج‌ت‌ك+ المستخدم من قبل ج‌ت‌ك+.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
ar: اسم أسلوب حالة طرق إدخال ج‌ت‌ك+ المستخدم من طرف ج‌ت‌ك+.

en: Name of the default font used by gtk+.
ar: اسم الخط المبدئي المستعمل من طرف ج‌ت‌ك+.

en: Name of the default font used for reading documents.
ar: اسم الخط الإفتراضي المستخدم في قراءة المستند

en: Name of the input method module used by GTK+.
ar: اسم وحدة طريقة الإدخال التي تستخدمها ج‌ت‌ك+.

en: No URL to launch
ar: لا مسار لفتحه

en: No command (Exec) to launch
ar: لا أمر (Exec) لإطلاقه

en: No filename to save to
ar: لا يوجد اسم ملف لحفظه

en: No name
ar: بدون اسم

en: Not a launchable item
ar: ليس عنصرًا قابلا للاطلاق

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
ar: عدد دقائق وقت الكتابة قبل أن يبدأ نمط فترة الراحة.

en: Number of minutes that the typing break should last.
ar: عدد الدقائق التي يجب أن تمتد فيها فترة الراحة.

en: OK Button
ar: زر الموافقة

en: Op_acity:
ar: الع_تمة

en: Opacity with which to draw the background picture.
ar: العتامة التي سترسم بها صورة الخلفية.

en: Pick a Color
ar: اختر لونًا

en: Picture Filename
ar: اسم ملف الصورة

en: Picture Opacity
ar: عتامة الصورة

en: Picture Options
ar: خيارات الصورة

en: Pixels per seconds
ar: بكسل في الثانية

en: Position on the color wheel.
ar: الموضع

en: Preferred Mobility assistive technology application
ar: تطبيق تقانة إعانة الحركة المفضّل

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
ar: تطبيق تقانة إعانة التنقل المفضل ليستخدم لتسجيل الدخول أو القائمة او سطر الأوامر

en: Preferred Visual assistive technology application
ar: تطبيق "فيجوال" التقني المساعد الذي فضلته

en: Preferred Visual assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
ar: تطبيق تقانة إعانة الرؤية المفضّل ليستخدم في الولوج، أو القائمة، أو سطر الأوامر.

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
ar: يمنع تشغيل أي تطبيق مداول النوعين رابط أو مايم.

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
ar: يمنع المستخدم من النّفاذ إلى الطّرفيّة أو تحديد سطر أوامر لتنفيذه. يمنع هذا مثلًا المستخدم من النّفاذ إلى حوار الشّريط "شغّل تطبيق".

en: Prevent the user from changing theme settings.
ar: منع المستخدم من تغيير إعداداته

en: Prevent the user from locking the screen.
ar: منع المستخدم من قفل الشاشة

en: Prevent the user from logging out.
ar: منع المستخدم من الخروج

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
ar: يمنع المستخدم من تعديل إعدادات الطّباعة. يمنع هذا مثلًا المستخدم من النّفاذ لحوارات "إعداد الطّباعة" في جميع التّطبيقات.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
ar: يمنع المستخدم من الطّباعة. يمنع هذا مثلًا المستخدم من النّفاذ إلى حوارات "اطبع" في جميع التّطبيقات.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
ar: لمنع المستخدم من حفط الملفّات على القرص. يمنع هذا مثلًا المستخدم من النّفاذ إلى حوارات "احفظ ك‍" في جميع التّطبيقات.

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
ar: امنع المستخدم من التحوّل لحساب آخر حال نشاط هذه الجلسة.

en: Primary Color
ar: اللون الأساسي

en: RANDR extension is not present
ar: امتداد RANDR غير موجود

en: Received invalid color data
ar: تمّ تلقي بيانات لون غير سليمة

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
ar: اللون الأيمن أو الأسفل عند رسم التدرّجات، غير مستعمل للون الصلب

en: Secondary Color
ar: اللون الثانوي

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
ar: اختر اللون الذي تريد من الطوق الخارجي. و اختر ظلمة أو إضاءة ذلك اللون من المثلث الداخلي.

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
ar: اضبط لصحيح لتعطيل كل البرامج الخارجية لإنشاء مصغرات،يتوقف استقلال الفعل عما إذا ستعطل/تفعل مفردة.

en: Show Desktop Icons
ar: إظهار أيقونات سطح المكتب

en: Show the 'Input Methods' menu
ar: اعرض قائمة 'طرق الإدخال'

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
ar: اعرض قائمة 'محارف تحكّم العالمية'

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
ar: حجم الرّموز في أشرطة الأدوات، إما  "small-toolbar" (صغير) أو "large-toolbar" (كبير).

en: Sound theme name
ar: اسم سمة الصوت

en: Sounds for events
ar: أصوات للأحداث

en: Start preferred Mobility assistive technology application
ar: ابدأ تطبيق تقانة إعانة التنقل المفضل

en: Start preferred Visual assistive technology application
ar: ابدأ تطبيق تقانة إعانة الرؤية المفضّل

en: Starting %s
ar: بدء %s

en: Startup Assistive Technology Applications
ar: تطبيقات التقانة المعينة عند بدء التشغيل

en: Status Bar on Right
ar: شريط الحالة على اليمين

en: Tasks needs terminal
ar: تحتاج المهام لطرفية

en: Terminal application
ar: تطبيق الطرفية

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
ar: برنامج الطرفية الذي سيستعمل عند تشغيل تطبيقات تحتاجه.

en: The OK button of the dialog.
ar: زر موافق لمربع الحوار.

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
ar: سمة الصوت XDF للاستخدام مع أصوات الأحداث.

en: The cancel button of the dialog.
ar: زر الغاء الامر لمربع الحوار.

en: The color selection embedded in the dialog.
ar: اختيار اللون ملصق بالحوار

en: The color you've chosen.
ar: اللون الذي اخترته

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
ar: اللون الذي اخترته. يمكنك سحبه  إلى مدخل اللوح لحفظه و أستخدامه في المستقبل.

en: The current color
ar: اللون الحالي

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ar: قيمة العتمة الحالية (0 شفافة كليا, 65535 عاتمة كليا)

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
ar: جهاز هندسة الصوت المبدئي المستخدم بواسطة ارتباطات مفتاح الوسائط المتعددة.

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
ar: مقطوعات هندسة الصوت المبدئية المستخدمة بواسطة ارتباطات مفتاح الوسائط المتعددة.

en: The help button of the dialog.
ar: زر المساعد لمربع الحوار.

en: The hexadecimal string of current color
ar: نص الست عشري للون الحالي

en: The name “MATE” comes from yerba maté, a species of holly native to subtropical South America. Its leaves contain caffeine and are used to make infusions and a beverage called mate.
ar: تسمية “متّة” جاءت من نبتة المتّة الخضراء، و التي تتخذ من أمريكا الجنوبية شبه الاستوائية وطنًا و أصلًا. تحتوي أوراقها على الكافئين وتستخدم في الحقن و المشروبات المسمّاة باسمها متّة.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now.
ar: اللون المحدد سابقا، مقارنة باللون الذي أخترته الآن.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
ar: مقارنة اللون المحدد سابقا مع اللون الذي تختاره الآن. يمكنك سحب هذا اللون إلى مدخل اللوحة، أو حدد اللون الحالي عن طريق سحبه إلى حامل ألوان آخرين جنبا إلى جنب.

en: The selected color
ar: اللون المحدّد

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
ar: قيمة العتمة المحددّة  (0 شفاف كليا، 65535 عاتم كليا)

en: The title of the color selection dialog
ar: عنوان حوار انتقاء الألوان

en: Theme used for displaying file icons.
ar: السِمة المستخدمة لعرض رموز الملفات.

en: This setting determines which buttons should be put in the titlebar of client-side decorated windows, and whether they should be placed at the left of right. See https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.
ar: هذه الاعدادات تحدد  الأزرار التي ينبغي أن توضع في شريط العنوان جنب العميل نوافذ مزخرفة  ، وأنها يجب أن توضع على يسار أو اليمين. انظر https://developer.gnome.org/gtk3/stable/GtkSettings.html#GtkSettings--gtk-decoration-layout.

en: Thumbnails will not be created for files whose mime-type is contained in the list.
ar: لن يتم استعراض المصغرات لأنواع المايم الموجودة في القائمة.

en: Title
ar: العنوان

en: Titlebar layout of GTK3 client-side decorated windows
ar: ترتيب شريط العنوان من جانب العميلGTK3 زين النوافذ

en: Toolbar Detachable
ar: شريط الأدوات قابل للفصل

en: Toolbar Icon Size
ar: حجم رمز شريط الأدوات

en: Toolbar Style
ar: أسلوب شريط الأدوات

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
ar: أسلوب شريط الأدوات. القيم الممكنة هي  "both" (كلاهما)، و "both-horiz" (كلاهما، أفقي)، و "icons" (رموز)، و "text" (نص).

en: Transparency of the color.
ar: شفافيّة اللون

en: Trying modes for CRTC %d
ar: تجربة الأوضاع لـ CRTC %d

en: Type time
ar: زمن النوع

en: Unknown encoding of: %s
ar: ترميز مجهول لـ: %s

en: Unspecified
ar: غير محدّد

en: Use Custom Font
ar: استخدم خطًا مخصّصًا

en: Use alpha
ar: استخدام ألفا

en: Whether Applications should have accessibility support.
ar: فيما إذا وجب أن تدعم التطبيقات الإعانة.

en: Whether a palette should be used
ar: حول استعمال لوحة الألوان

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
ar: فيما إذا وجب عرض الرسوم المتحركة. لاحظ: هذا مفتاح عام يغير تصرف مدير النوافذ أو الشريط الخ.

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
ar: فيما إذا كانت الأزرار تعرض رمز بجانب نص الزر.

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
ar: فيما إذا وجب للقوائم عرض رمز بجانب خانة القائمة.

en: Whether menus should have a tearoff.
ar: فيما إذا وجب أن يكون للقوائم شارات.

en: Whether or not keyboard locking is enabled
ar: فيما إذا كان قفل لوحة المفاتيح مفعّلا أم لا

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
ar: فيما إذا كان قفل لوحة المفاتيح مفعّلا أم لا.

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
ar: ما إذا يمكن تأجيل شاشة استراحة الكتابة.

en: Whether or not to give the color an alpha value
ar: حول منح اللون قيمة ألفا

en: Whether the color selector should allow setting opacity
ar: حول سماح منتقي الألوان بتحديد العتمة

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
ar: إذا ما كانت قوائم سياق المدخلات وعرض النص ستعرض تغيير طريقة الإدخال.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
ar: إذا ما كانت قوائم سياق المدخلات وعرض النص ستعرض إدراج محرَف تحكّم.

en: Whether the cursor should blink.
ar: فيما إذا وجب للمؤشر الوميض.

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
ar: ما إذا كان المتصفح المبدئي يحتاج طرفية للعمل.

en: Whether the default browser understands netscape remote.
ar: حول فهم المتصفح المبدئي التحكم عن بعد لنتسكيب.

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
ar: حول احتياج تطبيق التقويم المبدئي لطرفية كي يشتغل

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
ar: حول احتياج تطبيق المهام المبدئي لطرفية كي يشتغل

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
ar: فيما إذا يمكن للمستخدم فصل أشرطة القوائم و نقلها.

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
ar: فيما إذا يمكن للمستخدم فصل أشرطة الأدوات و نقلها.

en: Whether to display a status bar meter on the right.
ar: ما إذا سيعرض مقياس شريط الحالة على اليمين.

en: Whether to play sounds on input events.
ar: فيما أذا وجب عزف أصوات عند أحداث الإدخال.

en: Whether to play sounds on user events.
ar: فيما أذا وجب عزف أصوات عند أحداث المستخدم.

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
ar: فيما إذا وجب استخدام خط خاص لتطبيقات ج‌ت‌ك+.

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
ar: يمكنك إدخال نمط HTML قيمة اللون عشري، أو مجرد اسم اللون مثل "البرتقالي" في هذا الإدخال.

en: _Blue:
ar: _أزرق

en: _Cancel
ar: أل_غ

en: _Close
ar: _إغلاق

en: _Copy
ar: ا_نسخ

en: _Green:
ar: _أخضر

en: _Hue:
ar: -صِبْغَة:

en: _Palette:
ar: ال_لوحة:

en: _Red:
ar: _أحمر

en: _Saturation:
ar: التشبع

en: _Save color here
ar: _حفظ اللون هنا

en: _Value:
ar: ال_قيمة:

en: cannot clone to output %s
ar: غير قادر على استنساخ الخرْج %s

en: could not assign CRTCs to outputs:
    %s
ar: لم يتمكن من تعيين CRTCs إلى المخرجات:
    %s

en: could not get information about CRTC %d
ar: تعذّر جلب معلومات عن CRTC %d

en: could not get information about output %d
ar: تعذّر جلب معلومات عن الخرْج %d

en: could not get the range of screen sizes
ar: تعذّر جلب مدى أحجام الشاشة

en: could not get the screen resources (CRTCs, outputs, modes)
ar: تعذّرت معرفة موارد الشاشة (CRTC، الخرج، الأوضاع)

en: could not set the configuration for CRTC %d
ar: تعذّر ضبط إعدادات CRTC %d

en: gtk-color-sel
ar: منتقي لون gtk

en: minimum interval in milliseconds
ar: الفترة الدنيا بالملي ثانية

en: none of the saved display configurations matched the active configuration
ar: لم يطابق أي من تضبيطات العرض المحفوظة التضبيط النشط

en: none of the selected modes were compatible with the possible modes:
    %s
ar: لا شيء من الأوضاع المححدة توافق مع الأوضاع الممكنة:
     %s

en: output %s does not have the same parameters as another cloned output:
    existing mode = %d, new mode = %d
    existing coordinates = (%d, %d), new coordinates = (%d, %d)
    existing rotation = %s, new rotation = %s
ar: المخرج %s لا يملك نفس المعطيات المستنسخة 
    المخرجات:
    الوضع الحالي = %d ، الوضع الجديد = %d
    الأبعاد الحالية = (%d, %d) ، الابعاد الجديدة = (%d, %d)
    التدوير الحالي = %s ، التدوير الجديد = %s

en: output %s does not support mode %dx%d@%dHz
ar: الخرْج %s لا يدعم وضع %dx%d@%dHz

en: requested position/size for CRTC %d is outside the allowed limit: position=(%d, %d), size=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ar: الموضع\الحجم المطلوب ل‍ CRTC %d خارج المدى المسموح: الموضع=(%d، %d)، الحجم=(%d، %d)، الأقصي=(%d، %d)

en: required virtual size does not fit available size: requested=(%d, %d), minimum=(%d, %d), maximum=(%d, %d)
ar: الحجم الافتراضي المطلوب لا يطابق الحجم المتاح: المطلوب=(%d، %d)، الأدنى=(%d، %d)، الأقصى=(%d، %d)

en: unhandled X error while getting the range of screen sizes
ar: حدث خطأ X غير معروف أثناء جلب مدى أحجام الشاشة
