Pidgin - en to as translation catalogue (2739 entries)

en: 	_Only when someone says your username
as: 	অকল আপোনাৰ হিচাপৰ নাম উল্লিখিত হ'লে (_O)

en: 
    %s has stopped typing
as: 
    %s টাইপ কৰা বন্ধ কৰিছে

en: 
    %s is typing...
as: 
    %s এ লিখি আছে...

en: 
    <b>Description:</b>
as: 
    <b>বিবৰণ:</b>

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
as: 
    <b>উপস্থিত ব্যক্তিৰা:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
as: 
    <b>প্ৰসঙ্গ:</b> %s

en: 
    Fetching TinyURL...
as: 
    TinyURL প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে...

en: 
    Last Seen: %s ago
as: 
    সৰ্বশেষ উপস্থিতি: %s ৰ আগতে

en: 
    Your Preferred Contact Methods
as: 
    যোগাযোগৰ পছন্দসই পদ্ধতি

en:  (%s)
as: %s

en:  - %s
as: %s

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
as: "%s" বৰ্তমানে অফ লাইন আছে । অবশিষ্ট সম্বাদসমূহ পাউন্স ৰূপে সংৰক্ষণ কৰি "%s" পুনঃ প্ৰৱেশ কৰিলে স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে পাঠাতে ইচ্ছুকনেকি ?

en: "Attention" Name Color
as: "দৃষ্টি আকৰ্ষণ" কৰা সম্বাদয় নামৰ ৰং

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
as[0]: অন্য কোনো অৱস্থান ৰ পৰা প্ৰৱেশ কৰাৰ ফলত %d টি হিচাপ নিষ্ক্ৰিয় কৰা হৈছে:
as[1]: অন্য কোনো অৱস্থান ৰ পৰা প্ৰৱেশ কৰাৰ ফলত %d টি হিচাপ নিষ্ক্ৰিয় কৰা হৈছে:

en: %d day | %d days
as[0]: %d দিন
as[1]: %d দিন

en: %d hour | %d hours
as[0]: %d ঘন্টা
as[1]: %d ঘন্টাবোৰ

en: %d minute | %d minutes
as[0]: %d মিনিট
as[1]: %d মিনিটবোৰ

en: %d person in room | %d people in room
as[0]: ৰুমেত %d জন ব্যক্তি
as[1]: ৰুমেত %d জন ব্যক্তি

en: %d second | %d seconds
as[0]: %d ছেকেণ্ড
as[1]: %d ছেকেণ্ড

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
as[0]: %d টি সম্বাদ %s ৰ পৰা প্ৰাপ্ত হৈছে আৰু পড়া নহয়
as[1]: %d টি সম্বাদ %s ৰ পৰা প্ৰাপ্ত হৈছে আৰু পড়া নহয়

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
as: %s
    
    Finch এ হিচাপলৈ পুনঃসংযোগৰ প্ৰচেষ্টা নকৰে যেতিয়ালৈকে আপুনি সমস্যাৰ সমাধান নকৰি ইয়াক পুনঃ সক্ৰিয় নকৰে ।

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
as: %s
    ব্যৱহাৰ প্ৰণালী: %s [OPTION]...
    
       c,   config=DIR    use DIR for config files
       d,   debug         print debugging messages to stdout
       h,   help          display this help and exit
       n,   nologin       don't automatically login
       v,   version       display the current version and exit

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
as: %s %s এ সেগ ফল্ট চোৱা দিয়েছে আৰু এটা কোৰ নথিপত্ৰ ডাম্প কৰাৰ প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছে ।
    সফ্টওয়্যাৰত উপস্থিত বাগৰ কাৰণে এই সমস্যা চোৱা দিয়েছে আৰু এই
    ক্ষেত্ৰত আপোনাৰ কোনো দোষ নাই ।
    
    বিপৰ্যয়টি পুনঃ সৃষ্টি কৰিবলৈ সক্ষম হ'লে, অনুগ্ৰহ কৰি নিম্নলিখিত স্থানে এটা
    বাগ প্ৰতিবেদন কৰি ডিভেলপৰৰ সূচিত কৰক:
    %ssimpleticket/
    
    সংশ্লিষ্ট বিপৰ্যয়ৰ সময় চলমান কাম আৰু কোৰ নথিপত্ৰ ৰ পৰা backtrace
    উল্লেখ কৰা আৱশ্যক ।  backtrace প্ৰাপ্ত কৰাৰ প্ৰণালী জানা না থাকিলে
    অনুগ্ৰহ কৰি নিম্নলিখিত স্থানে উপস্থিত নিৰ্দেশ পড়ুন
    %swiki/GetABacktrace

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
as: %s %s । অধিক বিবৰণৰ বাবে `%s  h' প্ৰয়োগ কৰক

en: %s (%s -- %s)
as: %s (%s    %s)

en: %s (%s) changed status from %s to %s
as: %s (%s), %s অৱস্থা ৰ পৰা %s অৱস্থাত পৰিবৰ্তন কৰিছে

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
as[0]: %s (%s) এ %d নতুন ডাক পাইছে ।
as[1]: %s (%s) এ %d নতুন ডাকসমূহ পাইছে ।

en: %s (%s) is no longer %s
as: %s (%s) বৰ্তমানে %s অৱস্থাত নাই

en: %s (%s) is now %s
as: %s (%s) এতিয়া %s

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
as: %s [<I>%s</I>] ৰুমে প্ৰৱেশ কৰিছে ।

en: %s ago
as: %s আগতে

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
as: %s সম্ভৱত বৰ্তমানে অফ লাইন আছেন আৰু আপোনাৰ পঠিওৱা সম্বাদসমূহ তিনি পাননি ।

en: %s became idle
as: %s কামবিহীন অৱস্থাত নিজকে ধাৰ্য কৰিছে

en: %s became unidle
as: %s কামবিহীন অৱস্থা ৰ পৰা নিজকে মুক্ত কৰিছে

en: %s cancelled the file transfer
as: %s দ্বাৰা নথিপত্ৰ বিনিময় বাতিল কৰা হৈছে

en: %s cancelled the transfer of %s
as: %s দ্বাৰা %s ৰ বিনিময় বাতিল কৰা হৈছে

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
as: %s দ্বাৰা ফোল্ডাৰ বিনিময় কৰা সম্ভৱ নহয় । ফোল্ডাৰত উপস্থিত নথিপত্ৰসমূহ পৃথকৰূপে পাঠাতে হ'ব ।

en: %s disabled
as: %s নিষ্ক্ৰিয়

en: %s disconnected
as: %s ৰ সৈতে সংযোগ বিচ্ছিন্ন হৈছে

en: %s disconnected.
as: %s ৰ সৈতে সংযোগ বিচ্ছিন্ন

en: %s encountered errors migrating your settings from %s to %s. Please investigate and complete the migration by hand. Please report this error at http://developer.pidgin.im
as: %s দ্বাৰা %s ৰ পৰা %s ত আপোনাৰ নিৰ্ধাৰিত বৈশিষ্ট্য স্থানান্তৰ কৰাৰ সময় সমস্যা হৈছে । অনুগ্ৰহ কৰি সমস্যাৰ কাৰণ অনুসন্ধান কৰি স্বয়ং স্থানান্তৰ কৰক । ত্ৰুটি সংক্ৰান্ত তথ্য http://developer.pidgin.im প্ৰতিবেদন কৰক ।

en: %s entered the room.
as: %s ৰুমে প্ৰৱেশ কৰিছে ।

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
as[0]: %s ৰ %d নতুন সম্বাদ আছে ।
as[1]: %s ৰ %d নতুন সম্বাদ আছে ।

en: %s has become idle (%s)
as: %s এ নিজকে কামবিহীন অৱস্থাত ধাৰ্য কৰিছে (%s)

en: %s has become idle.
as: %s কামবিহীন অৱস্থাত নিজকে ধাৰ্য কৰিছে ।

en: %s has been invited to this conversation.
as: %s কে এই সম্বাদে আমন্ত্ৰণ কৰা হৈছে ।

en: %s has buzzed you!
as: %s আপোনাকে buzz কৰিছে!

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
as: %s দ্বাৰা <I>%s</I> ৰ বাবে চিহ্নিত প্ৰসঙ্গ নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে: %s

en: %s has changed the topic to: %s
as: %s দ্বাৰা চিহ্নিত প্ৰসঙ্গ নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে: %s

en: %s has cleared the topic.
as: %s দ্বাৰা প্ৰসঙ্গ আঁতৰুৱা হৈছে

en: %s has closed the conversation.
as: %s সম্বাদ বন্ধ কৰি দিছে ।

en: %s has gone away.
as: %s চলে গিয়েছেন ।

en: %s has gone away. (%s)
as: %s গুচি গ'ল । (%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
as: %s দ্বাৰা %s কে %s সম্বাদ ৰুমে আমন্ত্ৰণ জানানো হৈছে

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
as: %s দ্বাৰা %s কে %s সম্বাদ ৰুমে আমন্ত্ৰণ জানানো হৈছে:
    %s

en: %s has left the conversation.
as: %s সম্বাদ ৰ পৰা প্ৰস্থান কৰিছে ।

en: %s has paused while typing to you (%s)
as: আপোনালৈ সম্বাদ লিখাৰ সময়ত %s এ লিখিবলৈ বন্ধ কৰিছে (%s)

en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
as: এবাৰ ব্যৱহাৰৰ উদ্দেশ্যে %s দ্বাৰা নিম্নলিখিত প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰস্তুত কৰা হৈছে:

en: %s has requested your attention!
as: %s আপোনাৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণৰ অনুৰোধ জানিয়েছেন!

en: %s has returned from being away (%s)
as: অনুপস্থিত অৱস্থাৰ পৰা %s এ প্ৰত্যাবৰ্তন কৰিছে (%s)

en: %s has returned from being idle (%s)
as: কামবিহীন অৱস্থাৰ পৰা %s এ প্ৰত্যাবৰ্তন কৰিছে (%s)

en: %s has sent you a message. (%s)
as: %s এ আপোনাক সম্বাদ দিছে । (%s)

en: %s has set the topic to: %s
as: %s দ্বাৰা চিহ্নিত প্ৰসঙ্গ নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে: %s

en: %s has signed off (%s)
as: %s এ প্ৰস্থান কৰিছে (%s)

en: %s has signed off.
as: %s প্ৰস্থান কৰিছে ।

en: %s has signed on (%s)
as: %s এ প্ৰৱেশ কৰিছে (%s)

en: %s has signed on.
as: %s প্ৰৱেশ কৰিছে ।

en: %s has started typing to you (%s)
as: আপোনালৈ সম্বাদ লিখাৰ বাবে %s এ লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে (%s)

en: %s has stopped typing to you (%s)
as: আপোনালৈ সম্বাদ লিখাৰ সময় %s টাইপ বন্ধ কৰিছে (%s)

en: %s is no longer away.
as: %s বৰ্তমানে অনুপস্থিত নহয় ।

en: %s is no longer idle.
as: %s কামবিহীন অৱস্থা ৰ পৰা প্ৰত্যাবৰ্তন কৰিছে ।

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
as: %s সাধাৰণ নথিপত্ৰ নহয় । এটি নতুন কৰি লিখিবলৈ প্ৰতিৰোধ কৰা হৈছে ।

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
as: %s বৈধ ৰং নহয় । বৈধ ৰংৰ তালিকা চোৱাৰ বাবে '/heসlp msgcolor' চাওক ।

en: %s is not a valid filename.
as: %s বৈধ নথিপত্ৰৰ নাম নহয় ।

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
as: %s বৈধ message শ্ৰেণী নহয় । বৈধ message শ্ৰেণী তালিকা চোৱাৰ বাবে '/help msgcolor' চাওক ।

en: %s is not a valid room handle
as: %s বৈধ ৰুম হ্যান্ডেল নয়

en: %s is not a valid room name
as: %s বৈধ ৰুমৰ নাম নয়

en: %s is not a valid server name
as: %s বৈধ সেৱকেৰ নাম নয়

en: %s is now known as %s
as: %s বৰ্তমানে %s নামে পৰিচিত

en: %s is now known as %s.
as: %s বৰ্তমানে %s নামে পৰিচিত ।

en: %s is offering to send file %s
as: %s, %s নথিপত্ৰ পাঠাতে ইচ্ছুক

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
as: %s দ্বাৰা আপোনাৰ সৈতে এটা অসমৰ্থিত ধৰনৰ মিডিয়াৰ অধিবেশন আৰম্ভৰ প্ৰয়াস কৰা হৈছে ।

en: %s just signed off
as: %s কিছু আগতে প্ৰস্থান কৰিছে

en: %s just signed on
as: %s এই মুহূৰ্তে প্ৰৱেশ কৰিছে

en: %s left the room (%s).
as: %s ৰুম ৰ পৰা প্ৰস্থান কৰিছে (%s) ।

en: %s left the room.
as: %s ৰুম ৰ পৰা প্ৰস্থান কৰিছে ।

en: %s requires %s, but it failed to unload.
as: %s ৰ ক্ষেত্ৰত %s প্ৰয়োজন কিন্তু এটি আন লোড কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: %s requires plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
as: %s ৰ ক্ষেত্ৰত এনক্ৰিপশন বিহীন সংযোগৰ মাধ্যমে প্লেইন টেক্সট অনুমোদন ব্যৱস্থা আৱশ্যক ।  এই কামৰ অনুমতি প্ৰদান কৰি অনুমোদন প্ৰক্ৰিয়া এগিয়ে নেওয়া হ'বনেকি ?

en: %s said your nick in %s
as: %s এ %s ত আপোনাৰ উপনাম উল্লেখ কৰিছে

en: %s sent a message in %s
as: %s এ %s ত এটা সম্বাদ পঠিয়াইছে

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
as: %s দ্বাৰা %s চেনেলৰ ওয়াইট বোৰ্ডে সম্বাদ পঠিওৱা হৈছে । আপুনি ওয়াইট বোৰ্ড খুলিবলৈ ইচ্ছুক?

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
as: %s দ্বাৰা ওয়াইট বোৰ্ডে সম্বাদ পঠিওৱা হৈছে । আপুনি ওয়াইট বোৰ্ড খুলিবলৈ ইচ্ছুক?

en: %s sent you a message
as: %s এ আপোনাৰ উদ্দেশ্যে এটা সম্বাদ পঠিয়াইছে

en: %s wants to send you %s (%s)
as: আপোনাৰ বাবে %s, %s পাঠাতে ইচ্ছুক (%s)

en: %s wants to send you a file
as: আপোনাৰ বাবে %s এটা নথিপত্ৰ পাঠাতে ইচ্ছুক

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
as: ভবিষ্যতে আপোনাৰ অৱস্থাসুচক আপডেটসমূহ %s কে জানানো হ'ব না । এই কামে এগিয়ে যেতে ইচ্ছুক কি?

en: %s wishes to start a video session with you.
as: %s আপোনাৰ সৈতে এটা ভিডিও অধিবেশন আৰম্ভ কৰিবলৈ ইচ্ছুক ।

en: %s wishes to start an audio session with you.
as: %s এ আপোনাৰ সৈতে এটা অডিঅ' অধিবেশন আৰম্ভ কৰিবলৈ ইচ্ছুক ।

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
as: %s আপোনাৰ সৈতে এটা অডিঅ'/ভিডিও অধিবেশন আৰম্ভ কৰিবলৈ ইচ্ছুক ।

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
as: %s%s%s%s এ %s ক বন্ধু ৰূপে চিহ্নিত কৰিছে%s%s

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
as: %s%s%s%s এ %s ক নিজৰ বন্ধু ৰূপে গ্ৰহণ কৰিবলৈ ইচ্ছুক%s%s

en: %s, %d hour | %s, %d hours
as[0]: %s, %d ঘন্টা
as[1]: %s, %d ঘন্টা

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
as[0]: %s, %d মিনিট
as[1]: %s, %d মিনিট

en: %s. Try `%s -h' for more information.
as: %s । অধিক বিবৰণৰ বাবে `%s   help' প্ৰয়োগ কৰক

en: (%s) %s <AUTO-REPLY>: %s
as: (%s) %s <AUTO REPLY>: %s

en: (Code %s)
as: (কোড %s)

en: (Custom)
as: স্বনিৰ্বাচিত

en: (DOES NOT MATCH)
as: (অমিল)

en: (Optional) A_lias:
as: (বৈকল্পিক মান) উপনাম: (_l)

en: (Re-)Request authorization
as: অনুমোদনৰ পুনঃ অনুৰোধ

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
as: (এই সম্বাদটি ৰূপান্তৰ কৰিবলৈ ত্ৰুটি চোৱা দিয়েছে ।	 হিচাপ সম্পাদন ব্যৱস্থাত 'এনকোডিং' বিকল্পটি পৰীক্ষা কৰক)

en: (You probably forgot to 'make install'.)
as: (সম্ভৱতঃ 'make install' কৰা নহয় ।)

en: (default)
as: অবিকল্পিত

en: (no topic set)
as: (কোনো প্ৰসঙ্গ নিৰ্ধাৰণ কৰা নহয়)

en: (none)
as: (শূণ্য)

en: +++ %s became idle
as: +++ %s কামবিহীন অৱস্থাত নিজকে ধাৰ্য কৰিছে

en: +++ %s became unidle
as: +++ %s কামবিহীন অৱস্থা ৰ পৰা নিজকে মুক্ত কৰিছে

en: +++ %s signed off
as: +++ %s প্ৰস্থান কৰিছে

en: +++ %s signed on
as: +++ %s যোগ কৰিছে

en: /Accounts
as: /হিচাপ

en: /Accounts/Manage Accounts
as: /হিচাপ/হিচাপ পৰিচালনা

en: /Buddies/Add Buddy...
as: /বন্ধু/বন্ধু যোগ কৰক...

en: /Buddies/Add C_hat...
as: /বন্ধু/সম্বাদ যোগ কৰক...(_h)

en: /Buddies/Add Chat...
as: /বন্ধু/সম্বাদ যোগ কৰক...

en: /Buddies/Add Group...
as: /বন্ধু/দল যোগ কৰক...

en: /Buddies/Add _Group...
as: /বন্ধু/দল যোগ কৰক...(_G)

en: /Buddies/Get User Info...
as: /বন্ধু/ব্যৱহাৰকৰ্তা সম্বন্ধে তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক...

en: /Buddies/Get User _Info...
as: /বন্ধু/ব্যৱহাৰকৰ্তা সম্বন্ধে তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক...(_I)

en: /Buddies/Join a Chat...
as: /বন্ধু/সম্বাদে যোগ দিয়ক...

en: /Buddies/Join a _Chat...
as: /বন্ধু/সম্বাদে যোগ দিয়ক...(_C)

en: /Buddies/New Instant Message...
as: /বন্ধু/নতুন তাৎক্ষনিক সম্বাদ...

en: /Buddies/New Instant _Message...
as: /বন্ধু/নতুন তাৎক্ষনিক সম্বাদ...(_M)

en: /Buddies/Sh_ow
as: /বন্ধু/প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত কৰক (_o)

en: /Buddies/Show/Buddy Details
as: /বন্ধু/প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত কৰক/বন্ধুৰ বিবৰণ

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
as: /বন্ধু/প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত কৰক/বন্ধুৰ বিবৰণ (_D)

en: /Buddies/Show/Empty Groups
as: /বন্ধু/প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত কৰক/ৰিক্ত দল

en: /Buddies/Show/Idle Times
as: /বন্ধু/প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত কৰক/অনুপস্থিতিৰ সময়

en: /Buddies/Show/Idle _Times
as: /বন্ধু/প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত কৰক/অনুপস্থিতিৰ সময় (_T)

en: /Buddies/Show/Offline Buddies
as: /বন্ধু/প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত কৰক/অফ লাইন বন্ধুৰ তালিকা

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
as: /বন্ধু/প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত কৰক/আচাৰ বিধিেৰ প্ৰতীক

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
as: /বন্ধু/প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত কৰক/ৰিক্ত দল (_E)

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
as: /বন্ধু/প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত কৰক/অফ লাইন বন্ধুৰ তালিকা (_O)

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
as: /বন্ধু/প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত কৰক/আচাৰ বিধিেৰ প্ৰতীক (_P)

en: /Buddies/Sort Buddies
as: /বন্ধু/বন্ধুতালিকাৰ ক্ৰমবিন্যাস

en: /Buddies/View User _Log...
as: /বন্ধু/ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ লগ পৰিদৰ্শন কৰক...(_L)

en: /Buddies/_Add Buddy...
as: /বন্ধু/বন্ধু যোগ কৰক...(_A)

en: /Buddies/_Quit
as: /বন্ধু/প্ৰস্থান (_Q)

en: /Buddies/_Sort Buddies
as: /বন্ধু/বন্ধুতালিকাৰ ক্ৰমবিন্যাস (_S)

en: /Conversation
as: /সম্বাদ

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
as: /সম্বাদ/বন্ধুৰ ওপৰত পাউন্স যোগ কৰক...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
as: /সম্বাদ/বন্ধুৰ ওপৰত পাউন্স যোগ কৰক...(_P)

en: /Conversation/Add...
as: /সম্বাদ/যোগ কৰক...

en: /Conversation/Al_ias...
as: /সম্বাদ/উপনাম...(_i)

en: /Conversation/Alias...
as: /সম্বাদ/উপনাম...

en: /Conversation/Block...
as: /সম্বাদ/প্ৰতিৰোধ কৰক...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
as: /সম্বাদ/পিছৰ তথ্য আঁতৰাওক (_r)

en: /Conversation/Get Info
as: /সম্বাদ/তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক

en: /Conversation/In_vite...
as: /সম্বাদ/আমন্ত্ৰণ জানান...(_v)

en: /Conversation/Insert Imag_e...
as: /সম্বাদ/ছবি সংযোজন কৰক...(_e)

en: /Conversation/Insert Image...
as: /সম্বাদ/ছবি সংযোজন কৰক...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
as: /সম্বাদ/লিংক সংযোজন কৰক...(_k)

en: /Conversation/Insert Link...
as: /সম্বাদ/লিংক সংযোজন কৰক...

en: /Conversation/Invite...
as: /সম্বাদ/আমন্ত্ৰণ জানান...

en: /Conversation/Join a _Chat...
as: /সম্বাদ/সম্বাদে যোগ দিয়ক...(_C)

en: /Conversation/M_edia
as: /সম্বাদ/মাধ্যম (_e)

en: /Conversation/M_ore
as: /সম্বাদ/অতিৰিক্ত বৈশিষ্ট্য (_o)

en: /Conversation/Media/Audio Call
as: /সম্বাদ/মাধ্যম/অডিঅ' কল

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
as: /সম্বাদ/মাধ্যম/অডিঅ'\/ভিডিও কল

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
as: /সম্বাদ/মাধ্যম/অডিঅ'\/ভিডিও কল (_C)

en: /Conversation/Media/Video Call
as: /সম্বাদ/মাধ্যম/ভিডিও কল

en: /Conversation/Media/_Audio Call
as: /সম্বাদ/মাধ্যম/অডিঅ' কল (_A)

en: /Conversation/Media/_Video Call
as: /সম্বাদ/মাধ্যম/ভিডিও কল (_V)

en: /Conversation/More
as: /সম্বাদ/অতিৰিক্ত বৈশিষ্ট্য

en: /Conversation/New Instant _Message...
as: /সম্বাদ/নতুন তাৎক্ষনিক সম্বাদ...(_M)

en: /Conversation/Remove...
as: /সম্বাদ/আঁতৰাওক...

en: /Conversation/Se_nd File...
as: /সম্বাদ/নথিপত্ৰ পঠিয়াওক...(_n)

en: /Conversation/Send File...
as: /সম্বাদ/নথিপত্ৰ পঠিয়াওক...

en: /Conversation/Unblock...
as: /সম্বাদ/প্ৰতিৰোধ সৰিয়ে নেন...

en: /Conversation/View Log
as: /সম্বাদ/লগ প্ৰদৰ্শন

en: /Conversation/View _Log
as: /সম্বাদ/লগ প্ৰদৰ্শন (_L)

en: /Conversation/_Add...
as: /সম্বাদ/যোগ কৰক...(_A)

en: /Conversation/_Block...
as: /সম্বাদ/প্ৰতিৰোধ কৰক...(_B)

en: /Conversation/_Close
as: /সম্বাদ/বন্ধ কৰক (_C)

en: /Conversation/_Find...
as: /সম্বাদ/অনুসন্ধান...(_F)

en: /Conversation/_Get Info
as: /সম্বাদ/তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক (_G)

en: /Conversation/_Remove...
as: /সম্বাদ/আঁতৰাওক...(_R)

en: /Conversation/_Save As...
as: /সম্বাদ/নতুন ৰূপে সংৰক্ষণ...(_S)

en: /Conversation/_Unblock...
as: /সম্বাদ/প্ৰতিৰোধ সৰিয়ে নেন...(_U)

en: /Help/Online _Help
as: /সাহায্য/অন লাইন সাহায্য (_H)

en: /Help/_About
as: /সাহায্য/পৰিচিতি (_A)

en: /Help/_Debug Window
as: /সাহায্য/ডিবাগ সংযোগক্ষেত্ৰ (_D)

en: /Options
as: বিকল্প

en: /Options/Enable Logging
as: /বিবিধ বিকল্প/লগ ব্যৱস্থা সক্ৰিয় কৰক

en: /Options/Enable Sounds
as: /বিবিধ বিকল্প/শব্দ সক্ৰিয় কৰক

en: /Options/Enable _Logging
as: /বিবিধ বিকল্প/লগ ব্যৱস্থা সক্ৰিয় কৰক (_L)

en: /Options/Enable _Sounds
as: /বিবিধ বিকল্প/শব্দ সক্ৰিয় কৰক (_S)

en: /Options/Show Formatting Toolbars
as: /বিবিধ বিকল্প/ফৰম্যাট সম্বন্ধীয় টুল বাৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
as: /বিবিধ বিকল্প/ফৰম্যাট সম্বন্ধীয় টুল বাৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব (_T)

en: /Options/Show Ti_mestamps
as: /বিবিধ বিকল্প/সময়ৰ চিহ্ন প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব (_m)

en: /Options/Show Timestamps
as: /বিবিধ বিকল্প/সময়ৰ চিহ্ন প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: /Tools
as: /সৰঞ্জাম

en: /Tools/Buddy _Pounces
as: /সৰঞ্জাম/বন্ধুৰ ওপৰত পাউন্স (_P)

en: /Tools/Custom Smile_ys
as: /সৰঞ্জাম/স্বনিৰ্ধাৰিত হাসিমুখেৰ প্ৰতীক (_y)

en: /Tools/Mute Sounds
as: /সৰঞ্জাম/নীৰব

en: /Tools/Mute _Sounds
as: /সৰঞ্জাম/নীৰব (_S)

en: /Tools/Plu_gins
as: /সৰঞ্জাম/প্লাগ ইন (_g)

en: /Tools/Pr_eferences
as: /সৰঞ্জাম/পছন্দ (_e)

en: /Tools/Pr_ivacy
as: /সৰঞ্জাম/গোপনীয়তা (_i)

en: /Tools/Privacy
as: /সৰঞ্জাম/গোপনীয়তা

en: /Tools/R_oom List
as: /সৰঞ্জাম/ৰুমৰ তালিকা (_o)

en: /Tools/Room List
as: /সৰঞ্জাম/ৰুমৰ তালিকা

en: /Tools/System _Log
as: /সৰঞ্জাম/প্ৰণালীেৰ লগ (_L)

en: /Tools/_Certificates
as: /সৰঞ্জাম/প্ৰমাণপত্ৰ (_C)

en: /Tools/_File Transfers
as: /সৰঞ্জাম/নথিপত্ৰ বিনিময় (_F)

en: /_Accounts
as: /হিচাপ (_A)

en: /_Buddies
as: /বন্ধু (_B)

en: /_Conversation
as: /সম্বাদ (_C)

en: /_Help
as: /সাহায্য (_H)

en: /_Options
as: /বিবিধ বিকল্প (_O)

en: /_Tools
as: /সৰঞ্জাম (_T)

en: 0 people in room
as: ৰুমেত কোনোবাই নাই

en: <AUTO-REPLY>
as: <AUTO REPLY>

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
as: <I>%s</I> দ্বাৰা সকলো <I>%s ৰ</I> মোড আঁতৰুৱা হৈছে

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
as: <I>%s</I> দ্বাৰা সকলো <I>%s</I> চেনেলৰ মোড আঁতৰুৱা হৈছে

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
as: <I>%s</I> দ্বাৰা <I>%s ৰ</I> মোড চিহ্নিত ৰূপে ধাৰ্য কৰা হৈছে: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
as: <I>%s</I> দ্বাৰা <I>%s</I> চেনেলৰ মোড চিহ্নিত ৰূপে ধাৰ্য কৰা হৈছ: %s

en: <PurpleMain>/Accounts/
as: <PurpleMain>/হিচাপ/

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
as: <PurpleMain>/হিচাপ/হিচাপ সক্ৰিয় কৰক

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
as[0]: <b>%d টি নতুন ঈ মেইল</b>
as[1]: <b>%d টি নতুন ঈ মেইল</b>

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
as: <b><font color="red">লগাৰত পড়াৰ কোনো ফাংশান উপস্থিত নাই</font></b>

en: <b>Account:</b> %s
as: <b>হিচাপ:</b> %s

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
as: <b>ব্ৰাউজাৰ বিন্যাসৰ প্ৰোগ্ৰাম পোৱা নাযায় ।</b>

en: <b>Channel Name:</b> %s
as: <b>চেনেলৰ নাম:</b> %s

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
as: <b>%s ৰ সৈতে %s ত সম্বাদ:</b><br>

en: <b>Defining adjective:</b>
as: <b>বেখ্যাকৰ্তা বিশেষণ:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
as: <b>নথিপত্ৰ:</b> %s
    <b>নথিপত্ৰৰ মাপ:</b> %s
    <b>ছবিৰ মাপ:</b> %dx%d

en: <b>Filename:</b>
as: <b>নথিপত্ৰৰ নাম:</b>

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
as: <b>দলৰ শিৰোনাম:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
as: <b>Notes দলৰ ID:</b> %s<br>

en: <b>Password:</b>
as: গুপ্তশব্দ:

en: <b>Plugin Details</b>
as: <b>প্লাগ ইনৰ বিবৰণ</b>

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
as: <b>প্ৰক্সি বিন্যাসৰ প্ৰোগ্ৰাম পোৱা নাযায় ।</b>

en: <b>Receiving As:</b>
as: <b>প্ৰাপ্তিৰ প্ৰণালী:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
as: <b>প্ৰাপ্তিৰ স্থান:</b>

en: <b>Sending As:</b>
as: <b>প্ৰৰণৰ প্ৰণালী:</b>

en: <b>Sending To:</b>
as: <b>প্ৰৰণৰ স্থান:</b>

en: <b>Username:</b>
as: <b>ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম:</b>

en: <b>Web site:</b>
as: <b>ৱেব ছাইট:</b>

en: <b>Written by:</b>
as: <b>লেখক:</b>

en: <b>_Bold</b>
as: <b>গাঢ় (_B)</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
as: <br><b>চেনেলৰ সাইফাৰ:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
as: <br><b>চেনেল নিৰ্মাতা:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
as: <br><b>চেনেল HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
as: <br><b>চেনেলৰ মোড:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
as: <br><b>চেনেলৰ প্ৰসঙ্গ:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
as: <br><b>নিৰ্মাতাৰ কি ৰ Babbleprint:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
as: <br><b>নিৰ্মাতাৰ কি ৰ ফিংগাৰপ্ৰিন্ট:</b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
as: <br><b>ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সংখ্যা:</b> %d

en: <br>At %s since %s
as: <br>%s এ %s সময় ৰ পৰা

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
as: <font color="red"><b>নথিপত্ৰ পড়তে ব্যৰ্থ: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
as: <font color="red"><b>লগৰ পাথ সন্ধান কৰিবলৈ ব্যৰ্থ!</b></font>

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
as: <font color='#777777'>প্ৰস্থান কৰা হৈছে ।</font>

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
as: <font color='#777777'>XMPP ৰ সৈতে সংযুক্ত নয়</font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
as: <h1>%s ৰ সৈতে সম্বাদ</h1>

en: <i>_Italic</i>
as: <i>আইটালিক (_I)</i>

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
as: <span foreground="red" weight="bold">ত্ৰুটি: %s
    প্লাগ ইনৰ ৱেব ছাইটে কোনো আপডেটেৰ উপস্থিতি পৰীক্ষা কৰক ।</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
as: <span size='larger' weight='bold'>%s ত %s বিষয়ক সম্বাদ</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
as: <span size='larger' weight='bold'>%s ৰ সৈতে %s বিষয়ক সম্বাদ</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
as: <span size='larger' weight='bold'>ছবি সংৰক্ষণ কৰিবলৈ ত্ৰুটি</span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
as: <span size='larger' weight='bold'>অজ্ঞাত ধৰনৰ নথিপত্ৰ</span>
    
    ডিফল্টৰূপে PNG ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব ।

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
as: <span size='larger' weight='bold'>%s এ স্বাগতম!</span>
    
    আপোনাৰ কোনো IM হিচাপ বিন্যাস কৰা নহয় । %s ৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰাৰ বাবে, তলত অবস্থিত <b>যোগ কৰক...</b> বাটনটি টিপে প্ৰথম হিচাপ বিন্যাস কৰক । %s সহযোগে একাধিক IM হিচাপৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰাৰ উদ্দেশ্যে, পুনঃ <b>যোগ কৰক...</b> টিপে সকলো হিচাপ বিন্যাস কৰক ।
    
    'বন্ধুৰ তালিকা' শীৰ্ষক সংযোগক্ষেত্ৰ ৰ পৰা <b>হিচাপ >হিচাপ পৰিচালনা</b> নিৰ্বাচন কৰে এই সংযোগক্ষেত্ৰতে প্ৰত্যাবৰ্তন কৰি হিচাপ যোগ, সম্পাদন বা অপসাৰণ কৰা যাব ।

en: <span size='larger'>_Larger</span>
as: <span size='larger'>অধিক বড় (_L)</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
as: <span size='smaller'>অধিক সৰু (_S)</span>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
as: <span strikethrough='true'>মধ্য ৰেখাঙ্কন</span>

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
as: <span style="italic">উদাহৰণ: stunserver.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
as: <span weight="bold" size="larger">চিঠি এসেছে!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
as: <span weight="bold" size="larger">আপুনি পাউন্স কৰিছে!</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
as: <span weight='bold' size='larger'>%s! এ স্বাগতম</span>
    
    আপোনাৰ কোনো হিচাপ সক্ৰিয় কৰা নহয় । <b>হিচাপ >হিচাপ পৰিচালনা</b> দ্বাৰা প্ৰদৰ্শিত <b>হিচাপ</b> শীৰ্ষক সংযোগক্ষেত্ৰ ৰ পৰা নিজৰ IM হিচাপসমূহ সক্ৰিয় কৰক । হিচাপ সক্ৰিয় কৰা হ'লে তাকতে প্ৰৱেশ কৰে, নিজৰ অৱস্থা নিৰ্ধাৰণ আৰু অন্যান্য বন্ধুৰ সৈতে সম্বাদ কৰা সম্ভৱ হ'ব ।

en: <u>_Underline</u>
as: <u>নিম্নৰেখাঙ্কন (_U)</u>

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
as: কোনো এক Sametime অ্যাডমিনিস্ট্ৰেটৰ দ্বাৰা %s সেৱকত নিম্নলিখিত ঘোষনকৰা হৈছে

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
as: '%s' ৰ বাবে এটা স্বনিৰ্ধাৰিত হাসিমুখ বৰ্তমানে উপস্থিত আছে ।  অনুগ্ৰহ কৰি এটা ভিন্ন শৰ্ট কাট ব্যৱহাৰ কৰক ।

en: A custom smiley in the message is too large to send.
as: সম্বাদত উপস্থিত এটা হাসিমুখেৰ ছবি অত্যাধিক বড় হোৱাৰ ফলত পঠিওৱা সম্ভৱ নহয় ।

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
as: নিম্নলিখিত স্থান ৰ পৰা ডাউনলোড কৰাৰ বাবে এটা নথিপত্ৰ উপলব্ধ আছে:
    দূৰবৰ্তী গৃহস্থ: %s
    দূৰবৰ্তী পোৰ্ট: %d

en: A folder with that name already exists
as: এই নামৰ এটা ফোল্ডাৰ বৰ্তমানে উপস্থিত আছে

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
as: '%s' নামক এটা দল বৰ্তমানে আপোনাৰ বন্ধু তালিকাত উপস্থিত আছে ।

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
as: স্ক্ৰোলিংয়ৰ সুবিধা সহ বন্ধুৰ তালিকাৰ এটা অনুভূমিক সংস্কৰণ ।

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
as: সংগীতেৰ মাধ্যমে মেসেজিং ৰ এটা অধিবেশনৰ অনুৰোধ জানানো হৈছে । গ্ৰহণ কৰাৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি MM আইকনটিৰ ওপৰত ক্লিক কৰক ।

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
as: Farsight2 সংক্ৰান্ত এটা অসংশোধনযোগ্য ত্ৰুটি চোৱা দিয়েছে ।

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
as: ABI সংস্কৰণে অমিল %d.%d.x (%d.%d.x প্ৰয়োজন)

en: AIM Account
as: AIM হিচাপ

en: A_ccount
as: হিচাপ (_c)

en: A_lias:
as: উপনাম: (_l)

en: About %s
as: %s ৰ বিষয়ে

en: Accept
as: গ্ৰহণ কৰক

en: Accept certificate for %s?
as: %s ৰ প্ৰমাণপত্ৰ গ্ৰহণ কৰা হ'বনেকি ?

en: Accept chat invitation?
as: সম্বাৰ আমন্ত্ৰণ গ্ৰহণ কৰা হ'বনেকি ?

en: Accept file transfer request from %s?
as: %s দ্বাৰা অনুৰোধ কৰা নথিপত্ৰ বিনিময় গ্ৰহণ কৰা হ'বনেকি ?

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
as: ব্যৱহাৰাধিকাৰ প্ৰত্যাখ্যাত: HTTP প্ৰক্সি সেৱক দ্বাৰা পোৰ্ট %d টানেলিং প্ৰতিৰোধ কৰা হৈছে

en: Account
as: হিচাপ

en: Account has been disabled
as: হিচাপ নিষ্ক্ৰিয় কৰা হৈছে

en: Account successfully unregistered
as: সাফল্যেৰ সৈতে হিচাপৰ নিবন্ধন বাতিল কৰা হৈছে

en: Account type:
as: হিচাপৰ ধৰন:

en: Account was not added
as: হিচাপ যোগ কৰা নহয়

en: Account:
as: হিচাপ:

en: Account:
as: হিচাপ

en: Account: %s (%s)
as: হিচাপ: %s (%s)

en: Accounts
as: হিচাপ

en: Action
as: কাম

en: Action Message Name Color
as: কাম সংক্ৰান্ত সম্বাদয় নামৰ ৰং

en: Action Message Name Color for Whispered Message
as: গোপনীয় সম্বাদৰ ক্ষেত্ৰত কাম সংক্ৰান্ত সম্বাদৰ সৈতে নাম চিহ্নকৰ্তা ৰং

en: Actions
as: কাম

en: Ad-Hoc Command Failed
as: Ad Hoc আদেশ সঞ্চালনা ব্যৰ্থ

en: Ad_vanced
as: উন্নত (_v)

en: Add
as: যোগ কৰক

en: Add / Remove
as: যোগ কৰক / আঁতৰাওক

en: Add Account
as: হিচাপ যোগ কৰক

en: Add Buddy
as: বন্ধু যোগ কৰক

en: Add Buddy Pounce
as: Buddy Pounce যোগ কৰক

en: Add Buddy Pounce...
as: Buddy Pounce যোগ কৰক...

en: Add Buddy _Pounce...
as: বন্ধুৰ ওপৰত পাউন্স যোগ কৰক...(_P)

en: Add C_hat...
as: সম্বাদ যোগ কৰক...(_h)

en: Add Channel Private Group
as: চেনেলৰ ব্যক্তিগত দল যোগ কৰক

en: Add Channel Public Key
as: চেনেলৰ সাৰ্বজনীন কি যোগ কৰক

en: Add Chat
as: সম্বাদ যোগ কৰক

en: Add Group
as: দল যোগ কৰক

en: Add Notes Address Book Group...
as: Notes ঠিকনা বইয়ৰ দল যোগ কৰক...

en: Add Private Group
as: ব্যক্তিগত দল যোগ কৰক

en: Add Smiley
as: হাসিমুখ যোগ কৰক

en: Add _Buddy...
as: বন্ধু যোগ কৰক...(_B)

en: Add a buddy.
as: বন্ধু যোগ কৰক ।

en: Add a new text replacement
as: প্ৰতিস্থাপনাৰ উদ্দেশ্যে নতুন টেক্সট যোগ কৰক

en: Add buddy to _group:
as: চিহ্নিত দলে বন্ধুকে যোগ কৰক: (_g)

en: Add buddy to your list?
as: তালিকাত বন্ধু যোগ কৰা হ'ব নেকি ?

en: Add in group
as: চিহ্নিত দলে যোগ কৰক

en: Add new line in Chats
as: সম্বাদত নতুন পংক্তি যোগ কৰক

en: Add new line in IMs
as: IM সমূহত নতুন পংক্তি যোগ কৰক

en: Add to Address Book
as: ঠিকনা বইয়েত যোগ কৰক

en: Add to Buddy List
as: বন্ধুৰ তালিকাত যোগ কৰক

en: Add to chat
as: সম্বাদে যোগ কৰক

en: Add to chat...
as: সম্বাদে যোগ কৰক...

en: Address
as: ঠিকনা

en: Address already in use.
as: ঠিকনা বৰ্তমানে ব্যৱহৃত হৈছে ।

en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
as: সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰত লিখাৰ স্থানে এটা প্ৰৰণৰ বাটন যোগ কৰা হয় । কোনো কি বোৰ্ড উপস্থিত না থাকিলে এটি ব্যৱহাৰ কৰা যাব ।

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
as: বন্ধুৰ তালিকাৰ সৈতে এটা ক্ষুদ্ৰাকাৰ বাক্স যোগ কৰা হয় আৰু নতুন সম্বাদ প্ৰাপ্ত হ'লে এই বাক্সেত প্ৰদৰ্শিত হ'ব ।

en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
as: বন্ধু তালিকা উপস্থিত বন্ধুৰ বাবে নোট সংৰক্ষণৰ বিকল্প যোগ কৰা হয় ।

en: Affiliations:
as: সদস্যভুক্তি:

en: Afrikaans
as: আফ্ৰিকানবোৰ

en: Albanian
as: আলবেনিযান

en: Algorithm: 	%s
as: অ্যালগোৰিদম: 	%s

en: Alias
as: উপনাম

en: Alias (optional)
as: উপনাম (বৈকল্পিক)

en: Alias Buddy
as: বন্ধুৰ উপনাম

en: Alias Chat
as: সম্বাৰ উপনাম

en: Alias Contact
as: পৰিচিতিৰ উপনাম

en: Alias:
as: উপনাম:

en: All
as: Alle

en: All Conversations
as: সকলো সম্বাদ

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
as: নিম্নলিখিত সকলো তথ্য বৈকল্পিক । অকল নিজৰ প্ৰয়োজন অনুসাৰে তথ্য উল্লেখ কৰক ।

en: Allow %s to contact you?
as: %s কে আপোনাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰাৰ অনুমতি প্ৰদান কৰা হ'বনেকি ?

en: Allow Buzz
as: Buzz অনুমোদিত হ'ব

en: Allow all users to contact me
as: সকলো ব্যৱহাৰকৰ্তা আমাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈ পাৰিব

en: Allow multiple instances
as: একাধিক ইনস্ট্যান্সৰ অনুমতি প্ৰদান কৰা হ'ব

en: Allow only the users below
as: অকল নিম্নলিখিত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ অনুমতি প্ৰদান কৰা হ'ব

en: Allow only the users on my buddy list
as: অকল আমাৰ বন্ধুৰ অনুমতি প্ৰদান কৰা হ'ব

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
as: এনক্ৰিপ্ট নকৰা স্ট্ৰিমৰ মাধ্যমে প্লেইন টেক্সট অনুমোদনৰ অনুমতি প্ৰদান কৰা হ'ব

en: Allows browsing and registering services.
as: পৰিসেবা পৰিদৰ্শন আৰু নিবন্ধনৰ সুবিধা উপলব্ধ কৰা হয় ।

en: Allows control by entering commands in a file.
as: নথিপত্ৰেত আদেশ অন্তৰ্ভুক্ত কৰি নিয়ন্ত্ৰণৰ প্ৰণালী উপলব্ধ কৰা হয় ।

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
as: পৰিচিতিৰ গুৰুত্ব গণনকৰাৰ সময় কামবিহীন/অনুপস্থিত/অফ লাইন অৱস্থাসমূহৰ মান পৰিবৰ্তনৰ সুবিধা উপলব্ধ কৰা হয় ।

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
as: বন্ধুৰ বিভিন্ন অৱস্থাৰ সৈতে যুক্ত মান নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ সুবিধা উপলব্ধ কৰি ।

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
as: সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰত মাউসেৰ ভঙ্গিমা সমৰ্থনৰ সুবিধা উপলব্ধ কৰা হয় । নিম্নলিখিত কাম সঞ্চালন কৰাৰ বাবে মাউসেৰ মাজৰ বাটন সহযোগে টেনে আনুন:
     • সম্বাদ বন্ধ কৰাৰ বাবে প্ৰথমে তলত আৰু ইয়াৰ পিছত ডানদিকে টানুন ।
     • পিছৰ সম্বাদে পৰিবৰ্তন কৰাৰ বাবে প্ৰথমে ওপৰতে আৰু ইয়াৰ পিছত বাঁদিকে টানুন ।
     • পৰবৰ্তী সম্বাদে পৰিবৰ্তন কৰাৰ বাবে প্ৰথমে ওপৰতে আৰু ইয়াৰ পিছত ডানদিকে টানুন ।

en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
as: সংৰক্ষণ নকৰা গুপ্তশব্দসমূহ অকল এটা সফল সংযোগৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰতি হিচাপৰ বাবে বৈশিষ্ট্য নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ সুবিধা উপলব্ধ কৰা হয় ।
    উল্লেখ্য: এই কামৰ বাবে হিচাপৰ গুপ্তশব্দ সংৰক্ষণ কৰা উচিত নহয় ।

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
as: কামবিহীন অৱস্থাৰ সময়, ব্যৱহাৰীকৰ্তা দ্বাৰা স্বয়ং নিৰ্ধাৰণৰ সুবিধা উপলব্ধ কৰা হয়

en: Alphabetically
as: অদ্যাক্ষৰ অনুযায়ী

en: Already Registered
as: আগতে নিবন্ধিত হৈছে

en: Always
as: সদায়

en: Always on top
as: সৰ্বদা ওপৰতে থাকবে

en: Amharic
as: আমহাৰিক

en: An account already exists with the specified criteria.
as: চিহ্নিত বৈশিষ্ট্য সহ এটা হিচাপ বৰ্তমানে উপস্থিত আছে ।

en: An ambiguous user ID was entered
as: ভ্ৰান্তিমূলক ব্যৱহাৰকৰ্তা ID উল্লেখ কৰা হৈছে

en: An email address was not found for this buddy.
as: এই বন্ধুৰ ঈ মেইল ঠিকনা পোৱা নাযায় ।

en: An error occurred while opening the file.
as: নথিপত্ৰ খোলাৰ সময় ত্ৰুটি উৎপন্ন হৈছে ।

en: An error occurred while updating the directory
as: ডিৰেক্টৰি আপডেট কৰিবলৈ ত্ৰুটি চোৱা দিয়েছে

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
as: আপোনাৰ %s পড়তে এটা সমস্যা চোৱা দিয়েছে ।  নথিপত্ৰ লোড কৰা নহয় আৰু পুৰোনো নথিপত্ৰৰ নাম %s~ ৰূপে পৰিবৰ্তন কৰা হৈছে ।

en: An example plugin that does stuff - see the description.
as: বিভিন্ন কাম সঞ্চালনকৰ্তা এটা প্লাগ ইনৰ উদাহৰণ   বিবৰণ চাওক ।

en: An unknown certificate error occurred.
as: প্ৰমাণপত্ৰ সংক্ৰান্ত অজ্ঞাত ত্ৰুটি হৈছে ।

en: Angry
as: ৰাগত

en: Animate
as: অ্যানিমেট কৰা হ'ব

en: Announcement from %s
as: %s ৰ পৰা প্ৰাপ্ত ঘোষনা

en: Anxious
as: উৎকণ্ঠিত

en: Anyone
as: যে কোনো ব্যক্তি

en: Apply
as: Aplicar

en: Apply hiding rules to buddies
as: আড়াল কৰাৰ নিয়মসমূহ বন্ধুৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰয়োগ কৰা হ'ব

en: Apply in Chats
as: সম্বাৰ প্ৰয়োগ কৰা হ'ব

en: Apply in IMs
as: IM এ প্ৰয়োগ কৰা হ'ব

en: Arabic
as: আৰবি

en: Are you sure you want to block %s?
as: আপুনি নিশ্চিতৰূপে %s কে প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ ইচ্ছুক?

en: Are you sure you want to delete "%s"
as: আপুনি নিশ্চিতৰূপে "%s" ক আঁতৰাবলৈ ইচ্ছুক

en: Are you sure you want to delete %s?
as: আপুনি নিশ্চিতৰূপে %s আঁতৰাবলৈ ইচ্ছুক নে?

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
as: %s ৰ ওপৰত নিৰ্ধাৰিত %s পাউন্স আপুনি নিশ্চিতৰূপে আঁতৰাবলৈ ইচ্ছুক নে ?

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
as: বাছাই কৰা সংৰক্ষিত অৱস্থাসমূহ কি আপুনি নিশ্চিতৰূপে আঁতৰাবলৈ ইচ্ছুক?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
as: %s ত %s এ আৰম্ভ কৰা সম্বাদৰ লগ কি আপুনি নিশ্চিতৰূপে বৰ্জন কৰিবলৈ ইচ্ছুক?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
as: %s ৰ সৈতে %s এ আৰম্ভ কৰা সম্বাদৰ লগ কি আপুনি নিশ্চিতৰূপে বৰ্জন কৰিবলৈ ইচ্ছুক?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
as: %s এ আৰম্ভ কৰা প্ৰণালী লগ কি আপুনি নিশ্চিতৰূপে বৰ্জন কৰিবলৈ ইচ্ছুক?

en: Are you sure you want to remove %s?
as: আপুনি নিশ্চিতৰূপে %s আঁতৰাবলৈ ইচ্ছুক নে ?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
as: আপুনি নিশ্চিতৰূপে %s কে আপোনাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰাৰ অনুমতি প্ৰদান কৰিবলৈ ইচ্ছুক?

en: Armenian
as: আৰ্মেনিয়ান

en: Ashamed
as: লজ্জিত

en: Ask
as: Pitaj

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
as: %s,%s,%s এ উপস্ক্ৰাইব কৰাৰ প্ৰচেষ্টা বিফল

en: Audio
as: অডিঅ'

en: Audio/_Video Call
as: অডিঅ'/ভিডিও কল (_V)

en: Australian English
as: অস্ট্ৰেলিয়ান ইংৰাজি

en: Auth Domain
as: Auth ডোমেইন

en: Auth User
as: Auth ব্যৱহাৰকৰ্তা

en: Authenticating
as: অনুমোদন কৰা হৈছে

en: Authenticating connection
as: সংযোগ অনুমোদন কৰা হৈছে

en: Authenticating...
as: অনুমোদন কৰা হৈছে...

en: Authentication Failure
as: অনুমোদন বিফল

en: Authentication failed
as: অনুমোদন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Author
as: লেখক

en: Authorization Aborted
as: অনুমোদন পৰিত্যাগ কৰা হৈছে

en: Authorization dialog
as: অনুমোদনৰ ডায়লগ

en: Authorization mechanism too weak
as: অনুমোদনৰ প্ৰণালী অত্যন্ত দুৰ্বল

en: Authorize
as: অনুমোদন কৰক

en: Authorize buddy?
as: বন্ধু অনুমোদিত কৰিব নেকি ?

en: Auto Accept
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে গ্ৰহণ

en: Auto Reject
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে প্ৰত্যাখ্যান

en: Auto-Join
as: স্বয়ংক্ৰিয় সংযোগ

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে, নিৰ্বাচিত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ ৰ পৰা প্ৰাপ্ত নথিপত্ৰ বিনিময় অনুৰোধ গ্ৰহণ কৰা হ'ব ।

en: Auto-detect incoming UTF-8
as: আগমনকৰ্তা UTF 8 স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে চিনাক্ত কৰা হ'ব

en: Auto-join
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে যোগ কৰা হ'ব

en: Auto-response sent:
as: স্বয়ংক্ৰিয় উত্তৰ প্ৰেৰিত হৈছে:

en: Autoaccept File Transfers...
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে নথিপত্ৰ বিনিময় গ্ৰহণ কৰা হ'ব...

en: Autoaccept complete
as: স্বয়ংক্ৰিয় গ্ৰহণ সমাপ্ত

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
as: "%s" নথিপত্ৰ "%s" ৰ পৰা স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে গ্ৰহণৰ পিছত বিনিময় কৰা সমাপ্ত হৈছে ।

en: Automatic
as: স্বয়ংক্ৰিয়

en: Automatically open whiteboard
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে ওয়াইট বোৰ্ড প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Available
as: Disponible

en: Available Conferences
as: উপলব্ধ কনফাৰেন্স

en: Away
as: অনুপস্থিত

en: Away Text
as: অনুপস্থিতিৰ লিখা

en: Awesome
as: অভূতপূৰ্ণ

en: Bac_kground color
as: পটভূমিৰ ৰং: (_k)

en: Background Color
as: পটভূমিৰ ৰং

en: Bad Format
as: ভুল বিন্যাস

en: Bad Namespace Prefix
as: ভুল নাম স্পেস প্ৰেফিক্স

en: Bad Request
as: ত্ৰুটিপূৰ্ণ অনুৰোধ

en: Bad mode
as: ভুল মোড

en: Ban List
as: প্ৰতিৰোধেৰ তালিকা

en: Ban on %s
as: %s ৰ ওপৰত প্ৰতিৰোধ

en: Ban on %s by %s, set %s ago
as: %s ক %s এ বেন কৰিছে, %s আগতে নিৰ্ধাৰিত

en: Banned
as: প্ৰতিৰোধ কৰা হৈছে

en: Based on keyboard or mouse use
as: চাবিৰ ফলক বা মাউসেৰ ব্যৱহাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল

en: Based on keyboard use
as: চাবিৰ ফলক ব্যৱহাৰৰ ভিত্তিত

en: Basque
as: বাস্ক

en: Became idle
as: কামবিহীন অৱস্থাত ধাৰ্য হৈছে

en: Becomes _idle
as: কামবিহীন অৱস্থাত ধাৰ্য হ'লে (_i)

en: Becomes idle
as: কামবিহীন অৱস্থাত হ'লে

en: Beep too!
as: বিপ শব্দও কৰা হ'ব!

en: Belarusian Latin
as: বেলাৰুশিয়ান লাতিন

en: Bengali
as: বঙালী

en: Birth Day
as: জন্মদিন

en: Birth Year
as: জন্মৰ বৎসৰ

en: Birthday
as: 生日

en: Block
as: প্ৰতিৰোধ কৰক

en: Block %s?
as: %s কে প্ৰতিৰোধ কৰা হ'ব?

en: Block IMs without Key Exchange
as: কি বিনিময় বিহীন IM প্ৰতিৰোধ কৰা হ'ব

en: Block User
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাকে প্ৰতিৰোধ কৰা হ'ব

en: Block all users
as: সকলো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে প্ৰতিৰোধ কৰা হ'ব

en: Block messages to whiteboard
as: ওয়াইট বোৰ্ডৰ সম্বাদ প্ৰতিৰোধ কৰা হ'ব

en: Block only the users below
as: অকল নিম্নলিখিত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ প্ৰতিৰোধ কৰা হ'ব

en: Block/Unblock
as: প্ৰতিৰোধ কৰক/বাতিল কৰক

en: Block/Unblock...
as: প্ৰতিৰোধ কৰক/বাতিল কৰক...

en: Blocked
as: প্ৰতিৰোধিত

en: Bokmål Norwegian
as: নৰওয়েজিয়ান বোকমাল

en: Bold
as: গাঢ়

en: Bonjour Protocol Plugin
as: Bonjour আচাৰ বিধিেৰ প্লাগ ইন

en: Bored
as: একঘেয়ে

en: Bosnian
as: বছনীয

en: Both
as: দুয়োটা

en: Bottom
as: তলত

en: Br_owse...
as: ব্ৰাউজ কৰক...(_o)

en: British English
as: ব্ৰিটিশ ইংৰাজি

en: Brows_e...
as: ব্ৰাউজ কৰক...(_e)

en: Browser
as: Navegador

en: Browser Selection
as: ব্ৰাউজাৰ নিৰ্বাচন

en: Browser default
as: ব্ৰাউজাৰৰ ডিফল্ট মান

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
as: GNOME ৰ পছন্দসই বৈশিষ্ট্যেৰ অধীন, ব্ৰাউজাৰ সংক্ৰান্ত পছন্দ নিৰ্ধাৰিত হৈছে

en: Buddies
as: বন্ধু

en: Buddy
as: বন্ধু

en: Buddy Alias
as: বন্ধুৰ উপনাম

en: Buddy Goes _Away
as: বন্ধু অনুপস্থিত থাকিলে (_A)

en: Buddy Goes _Idle
as: বন্ধু কামবিহীন অৱস্থান হ'লে (_I)

en: Buddy Icon
as: বন্ধুৰ প্ৰতীক

en: Buddy Information
as: বন্ধ সংক্ৰান্ত তথ্য

en: Buddy List
as: বন্ধুৰ তালিকা

en: Buddy List Storage Mode
as: বন্ধু তালিকা সংৰক্ষণৰ মোড

en: Buddy List Theme:
as: বন্ধুৰ তালিকাৰ থিম:

en: Buddy List Window
as: বন্ধুৰ তালিকাৰ সংযোগক্ষেত্ৰ

en: Buddy Pounces
as: বন্ধুৰ ওপৰত পাউন্স

en: Buddy _Signs On/Off
as: বন্ধু প্ৰৱেশ/প্ৰস্থান কৰিলে (_S)

en: Buddy is "extended" away
as: বন্ধু "অতিৰিক্ত" সময়ৰ বাবে অনুপস্থিত

en: Buddy is away
as: বন্ধু উপস্থিত নাই

en: Buddy is idle
as: বন্ধু কামবিহীন অৱস্থাত আছেন

en: Buddy is mobile
as: বন্ধু বৰ্তমানে ভ্ৰাম্যমান

en: Buddy is offline
as: বন্ধু বৰ্তমানে অফ লাইন আছেন

en: Buddy logs in
as: বন্ধুৱে প্ৰৱেশ কৰিছে

en: Buddy logs out
as: বন্ধুৱে প্ৰস্থান কৰিছে

en: Buddy name:
as: বন্ধুৰ নাম:

en: Buddy signs on/off
as: বন্ধুৱে প্ৰৱেশ/প্ৰস্থান কৰিলে

en: Buddy's _username:
as: বন্ধুৰ হিচাপৰ নাম: (_u)

en: Buddylist loaded successfully!
as: সাফল্যেৰ সৈতে বন্ধুৰ তালিকা লোড কৰা হৈছে!

en: Buddylist saved successfully!
as: সাফল্যেৰ সৈতে বন্ধুৰ তালিকা সংৰক্ষণ কৰা হৈছে!

en: Bulgarian
as: বুলগৰীয

en: Busy
as: ব্যস্ত

en: Buzzing %s...
as: %s কে buzz কৰিবলৈ ব্যৰ্থ...

en: By Log Size
as: লগৰ মাপ অনুযায়ী

en: By Status
as: অৱস্থা অনুযায়ী

en: By account
as: হিচাপ অনুযায়ী

en: By conversation count
as: সম্বাদৰ সংখ্যা অনুযায়ী

en: By group
as: দল অনুযায়ী

en: By recent log activity
as: লগৰ সামপ্ৰতিক কাম অনুযায়ী

en: By status
as: অৱস্থা অনুযায়ী

en: CTCP PING reply
as: CTCP PING ৰ উত্তৰ

en: C_hat windows
as: সম্বাৰ সংযোগক্ষেত্ৰ (_h)

en: C_lear finished transfers
as: সমাপ্ত বিনিময়ৰ তথ্য আঁতৰাওক (_l)

en: Calculating...
as: গণনকৰা হৈছে...

en: Call Command
as: আদেশ কল কৰক

en: Call in progress.
as: কল চলি আছে ।

en: Calling...
as: কল কৰা হৈছে...

en: Canadian English
as: কানাডিয়ান ইংৰাজি

en: Cancel
as: বাতিল

en: Cancel Presence Notification
as: উপস্থিতিৰ বিজ্ঞপ্তি বাতিল কৰা হ'ব

en: Cancelled
as: বাতিল কৰা হৈছে

en: Cannot add a contact to the same folder twice
as: একই ফোল্ডাৰত পৰিচিত ব্যক্তিৰ তথ্যে দুইবাৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা সম্ভৱ নয়

en: Cannot add yourself
as: নিজকে যোগ কৰা সম্ভৱ নয়

en: Cannot ban %s: banlist is full
as: %s কে প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: banlist সম্পূৰ্ণ

en: Cannot call command
as: আদেশ কল কৰা সম্ভৱ নয়

en: Cannot change nick
as: উপনাম পৰিবৰ্তন কৰা সম্ভৱ নয়

en: Cannot create pounce
as: পাউন্স নিৰ্মাণ কৰা নাযায়

en: Cannot detach
as: বিচ্ছিন্ন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Cannot fetch the public key
as: সাৰ্বজনীন কি প্ৰাপ্ত কৰা সম্ভৱ নয়

en: Cannot get channel information
as: চেনেল সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Cannot get room list
as: ৰুমৰ তালিকা প্ৰাপ্ত কৰা সম্ভৱ নয়

en: Cannot get server information
as: সেৱক সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰাপ্ত কৰা সম্ভৱ নয়

en: Cannot get server statistics
as: সেৱকেৰ পৰিসংখ্যান পোৱা সম্ভৱ নহয়

en: Cannot get user information
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Cannot join %s: Registration is required.
as: %s এ যোগ কৰা সম্ভৱ নয়: নিবন্ধন প্ৰয়োজন ।

en: Cannot join channel
as: চেনেলে যোগ দিতে ব্যৰ্থ

en: Cannot join private group
as: ব্যক্তিগত দলে যোগ কৰা সম্ভৱ নয়

en: Cannot perform the key agreement
as: কি সংক্ৰান্ত চুক্তি পালন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Cannot send a directory.
as: ডিৰেক্টৰি পঠিওৱা সম্ভৱ নহয় ।

en: Cannot send a file of 0 bytes.
as: ০ বাইটেৰ নথিপত্ৰ পঠিওৱা সম্ভৱ নহয় ।

en: Cannot send file
as: নথিপত্ৰ পাঠাতে ব্যৰ্থ

en: Cannot send folder %s.
as: %s ফোল্ডাৰ পঠিওৱা সম্ভৱ নহয় ।

en: Cannot send launcher
as: লঞ্চাৰ পাঠাতে ব্যৰ্থ

en: Cannot set IM key
as: IM কি নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Cannot set topic
as: প্ৰসঙ্গ নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Cannot start browser configuration program.
as: ব্ৰাউজাৰ বিন্যাসৰ প্ৰোগ্ৰাম আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Cannot start proxy configuration program.
as: প্ৰক্সি বিন্যাসৰ প্ৰোগ্ৰাম আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Cannot watch user
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাকে watch কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Case sensitive
as: হৰফেৰ ছাঁদ সম্পৰ্কে সচেতন

en: Catalan
as: কেটালান

en: Certificate Authorities
as: প্ৰমাণপত্ৰ অথোৰিটি

en: Certificate Export Error
as: প্ৰমাণপত্ৰ ৰপ্তানি কৰিবলৈ সমস্যা

en: Certificate Import
as: প্ৰমাণপত্ৰ আমদানি কৰক

en: Certificate Import Error
as: প্ৰমাণপত্ৰ আমদানি কৰিবলৈ সমস্যা

en: Certificate Information
as: প্ৰমাণপত্ৰ সংক্ৰান্ত তথ্য

en: Certificate Manager
as: প্ৰমাণপত্ৰ পৰিচালক

en: Certificate for %s
as: %s ৰ বাবে প্ৰমাণপত্ৰ

en: Certificates
as: প্ৰমাণপত্ৰ

en: Change Account Registration at %s
as: %s এ হিচাপ নিবন্ধন পৰিবৰ্তন কৰক

en: Change Password...
as: গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তন কৰক...

en: Change Registration
as: নিবন্ধন পৰিবৰ্তন কৰক

en: Change Size
as: মাপ পৰিবৰ্তন কৰক

en: Change XMPP Password
as: XMPP গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তন কৰক

en: Change password for %s
as: %s ৰ গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তন কৰক

en: Change status to
as: উল্লিখিত অৱস্থাত পৰিবৰ্তন কৰা হ'ব

en: Change status when idle
as: কামবিহীন অৱস্থাত থাকিলে অৱস্থা পৰিবৰ্তন কৰা হ'ব

en: Change to this status when _idle:
as: কামবিহীন অৱস্থাৰ ক্ষেত্ৰত এই অৱস্থাত পৰিবৰ্তন কৰা হ'ব: (_i)

en: Change user information for %s
as: %s ৰ ব্যৱহাৰকৰ্তা হিচাপৰ নাম সংক্ৰান্ত তথ্য পৰিবৰ্তন কৰক

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
as: গোপনীয়তা সংক্ৰান্ত বৈশিষ্ট্যেৰ পৰিবৰ্তনসমূহ অবিলম্বে প্ৰয়োগ কৰা হয় ।

en: Channel
as: চেনেল

en: Channel %s does not exist in the network
as: %s চেনেল নেটওয়াৰ্কেত উপস্থিত নয়

en: Channel Authentication
as: চেনেলৰ অনুমোদন

en: Channel Information
as: চেনেল সংক্ৰান্ত তথ্য

en: Channel Passphrase
as: চেনেলৰ পৰিচয় পংক্তি

en: Channel Public Keys List
as: চেনেলৰ সাৰ্বজনীন কিৰ তালিকা

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
as:  নোহোৱা অনুমোদনে চেনেলৰ ব্যৱহাৰ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ বাবে চেনেলৰ ক্ষেত্ৰত অনুমোদন ব্যৱস্থা লাগু কৰা হয় । পৰিচয় পংক্তি বা ডিজিট্যাল স্বাক্ষৰৰ মাধ্যমে অনুমোদন কৰা হয় । পৰিচয় পংক্তি নিৰ্ধাৰিত হ'লে, সংযোগ কৰাৰ সময় এটি উল্লেখ কৰা প্ৰয়োজন । চেনেলৰ সাৰ্বজনীন কি নিৰ্ধাৰিত হ'লে, যে সকলো ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সাৰ্বজনীন কি তালিকাভুক্ত কৰা হৈছে, অকল সংশ্লিষ্ট ব্যৱহাৰকৰ্তাৰা সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ সক্ষম হ'বন ।

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
as: <I>%s</I> ৰ চেনেল নিৰ্মাতা হ'লে <I>%s</I>

en: Chat
as: সম্বাদ

en: Chat _name:
as: সম্বাৰ নাম: (_n)

en: Chat error
as: সম্বাদ সংক্ৰান্ত ত্ৰুটি

en: Chatroom Emblems
as: সম্বাদ ৰুমৰ প্ৰতীক চিহ্ন

en: Chats
as: সম্বাদ

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
as: "সকলো সম্বাদ লগ কৰা হ'ব" বৈশিষ্ট্য সক্ৰিয় থাকিলে সম্বাদ লগ কৰা হ'ব ।

en: Chatty
as: সম্বাদ কৰিবলৈ ইচ্ছুক

en: Check permissions and try again.
as: অনুমতি পৰীক্ষা কৰি পুনঃ প্ৰয়াস কৰক

en: Checks for new local mail.
as: নতুন স্থানীয় মেইল সম্বাদৰ উপস্থিত পৰীক্ষা কৰা হয় ।

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
as: নিয়মিত ৰূপে নতুন ৰিলিজৰ উপস্থিতি পৰীক্ষা কৰা হয় আৰু ChangeLog ৰ সহায়ত ব্যৱহাৰকৰ্তাকে সূচিত কৰা হয় ।

en: Checks periodically for new releases.
as: নিয়মিতৰূপে, নতুন ৰিলিজৰ উপস্থিতি পৰীক্ষা কৰা হ'ব ।

en: Choose Location...
as: অৱস্থান নিৰ্বাচন কৰক...

en: Choose New Name
as: নতুন নাম নিৰ্বাচন কৰক

en: Choose...
as: বাছনী কৰক...

en: Cipher
as: সাইফাৰ

en: Cipher Test
as: সাইফাৰ পৰীক্ষা

en: City
as: চহৰ

en: Cl_ose conversations with the Escape key
as: Escape কি সহযোগে সম্বাদ বন্ধ কৰা হ'ব (_o)

en: Clear
as: পৰিষ্কাৰ কৰক

en: Clear Scrollback
as: স্ক্ৰলবেক আঁতৰাওক

en: Clear finished transfers
as: সমাপ্ত বিনিময় তথ্য আঁতৰাওক

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
as: সকলো হিচাপৰ বাবে নিজৰ বন্ধু আইকন পৰিবৰ্তনৰ উদ্দেশ্যে এইখানে ক্লিক কৰক ।

en: Click to change your buddyicon for this account.
as: চিহ্নিত হিচাপৰ বাবে নিজৰ বন্ধু আইকন পৰিবৰ্তনৰ উদ্দেশ্যে এইখানে ক্লিক কৰক ।

en: Client
as: ক্লায়েন্ট

en: Clipboard plugin
as: ক্লিপ বোৰ্ড প্লাগ ইন

en: Close
as: বন্ধ কৰক

en: Close IMs immediately when the tab is closed
as: ট্যাব বন্ধ কৰা হ'লে  নোহোৱা বিকম্বে IM বন্ধ কৰা হ'ব

en: Close _tabs
as: ট্যাব বন্ধ কৰক (_t)

en: Close all tabs
as: সকলো ট্যাব বন্ধ কৰক

en: Close conversation
as: সম্বাদ বন্ধ কৰক

en: Close other tabs
as: অন্য ট্যাব বন্ধ কৰক

en: Close this tab
as: এই ট্যাব বন্ধ কৰক

en: Close this window when all transfers _finish
as: সকলো বিনিময় সমাপ্ত হ'লে এই সংযোগক্ষেত্ৰটি বন্ধ কৰা হ'ব (_f)

en: Close this window when all transfers finish
as: নথিপত্ৰ বিনিময় সমাপ্ত হ'লে এই সংযোগক্ষেত্ৰ বন্ধ কৰিব

en: Co_nversations:
as: সম্বাদ: (_n)

en: Collapsed Background Color
as: সংকুচিত অৱস্থাত পটভূমিৰ ৰং

en: Collapsed Text
as: সংকুচিত লিখা

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
as: পৰিদৰ্শন (বা সক্ৰিয়কৰণৰ) পিছত হাইপাৰ লিংক প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ব্যৱহৃত ৰং ।

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
as: হাইপাৰ লিংকেৰ ওপৰত মাউস স্থাপন কৰা হ'লে প্ৰদৰ্শনৰ ৰং ।

en: Color to draw hyperlinks.
as: হাইপাৰ লিংক প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ব্যৱহৃত ৰং ।

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
as: আপোনাৰ নাম বিশিষ্ট সম্বাদ প্ৰাপ্ত হ'লে, সংশ্লিষ্ট সম্বাদৰ সৈতে নাম প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ব্যৱহৃত ৰং ।

en: Color to draw the name of a message you received.
as: সম্বাদ প্ৰাপ্তীৰ সময় নাম প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ব্যৱহৃত ৰং ।

en: Color to draw the name of a message you sent.
as: সম্বাদ প্ৰৰণৰ সৈতে নাম প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ব্যৱহৃত ৰং ।

en: Color to draw the name of a whispered action message.
as: গোপনে বলা কাম সংক্ৰান্ত সম্বাদৰ সৈতে নাম প্ৰদৰ্শনৰ বাবে চিহ্নিত ৰং ।

en: Color to draw the name of a whispered message.
as: গোপনীয় সম্বাদয় নাম প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ব্যৱহৃত ৰং ।

en: Color to draw the name of an action message.
as: কাম চিহ্নকৰ্তা সম্বাদৰ সৈতে নাম প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ব্যৱহৃত ৰং ।

en: Colors
as: ৰং

en: Command
as: আদেশ

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
as: সাধাৰণ নাম: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
as: সাধাৰণ নাম: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s

en: Computer
as: কম্পিউটাৰ

en: Conference Closed
as: কনফাৰেন্স বন্ধ কৰা হৈছে

en: Conference does not exist
as: কনফাৰেন্স বৰ্তমানে উপলব্ধ নাই

en: Conference error
as: কনফাৰেন্স সংক্ৰান্ত ত্ৰুটি

en: Conference not found
as: কনফাৰেন্স পোৱা নাযায়

en: Configuration error
as: বিন্যাস সংক্ৰান্ত ত্ৰুটি

en: Configure Pl_ugin
as: প্লাগ ইন বিন্যাস কৰক (_u)

en: Configure Plugin
as: প্লাগ ইন বিন্যাস কৰক

en: Configure _Browser
as: ব্ৰাউজাৰ বিন্যাস কৰক (_B)

en: Configure _Proxy
as: প্ৰক্সি বিন্যাস কৰক (_P)

en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
as: আওয়াজ/ভিডিও কলৰ বাবে মাইক্ৰো ফোন আৰু ৱেব ক্যামৰ বৈশিষ্ট্য বিন্যাস কৰক ।

en: Configure your microphone and webcam.
as: মাইক্ৰো ফোন আৰু ৱেব ক্যাম বিন্যাস কৰক ।

en: Confirm Remove
as: আঁতৰুৱা অনুমোদন কৰক

en: Confirm certificate delete
as: প্ৰমাণপত্ৰ আঁতৰুৱাৰ অনুমতি দিয়ক

en: Confirm close
as: বন্ধ কৰাৰ আগতে নিশ্চিত কৰক

en: Conflict
as: দ্বন্দ্ব

en: Connect port
as: সংযোগৰ পোৰ্ট

en: Connect server
as: সংযোগৰ সেৱক

en: Connected
as: সংযুক্ত

en: Connecting
as: সংযোগ কৰা হৈছে

en: Connecting to SILC Server
as: SILC সেৱকেৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰা হৈছে

en: Connection Error
as: সংযোগ সংক্ৰান্ত ত্ৰুটি

en: Connection Timeout
as: সংযোগৰ সময়সীমা

en: Connection failed
as: সংযোগ বিফল

en: Connection interrupted by other software on your computer.
as: কম্পিউটাৰৰ অন্য কোনো সফ্টওয়্যাৰ দ্বাৰা সংযোগে বেঘাত সৃষ্টি কৰা হৈছে ।

en: Connection refused.
as: সংযোগ প্ৰত্যাখ্যান কৰা হৈছে ।

en: Connection timed out
as: সংযোগৰ সময়সীমা উত্তীৰ্ণ হৈছে

en: Connection timed out.
as: সংযোগৰ সময়সীমা উত্তীৰ্ণ হৈছে ।

en: Console Beep
as: কন্সোলৰ বিপ

en: Console beep
as: কন্সোল বিপ

en: Contact
as: বিষয়ে

en: Contact Availability Prediction plugin.
as: Contact Availability Prediction প্লাগ ইন ।

en: Contact Priority
as: পৰিচিতিৰ গুৰুত্ব

en: Contact Text
as: পৰিচিতিৰ লিখা

en: Contact/Chat Background Color
as: পৰিচিতি/সম্বাদৰ পটভূমিৰ ৰং

en: Continue
as: আগবাঢ়ক

en: Conversation
as: সম্বাদ

en: Conversation Window
as: সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰ

en: Conversation Window Send Button.
as: সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰত উপস্থিত প্ৰৰণৰ বাটন ।

en: Conversation _font:
as: সম্বাদৰ বাবে ব্যৱহৃত ফন্ট: (_f)

en: Conversation in %s on %s
as: %s ত %s সম্পৰ্কিত সম্বাদ

en: Conversation with %s on %s
as: %s ৰ সৈতে %s সম্বন্ধীয় সম্বাদ

en: Conversations
as: সম্বাদবোৰ

en: Conversations in %s
as: %s ত সম্বাদ

en: Conversations with %s
as: %s ৰ সৈতে সম্বাদ

en: Could not change nick
as: উপনাম পৰিবৰ্তন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not get details for user %s (%s).
as: %s ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বিবৰণ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ (%s) ।

en: Could not kill user
as: ব্যৱহাৰকৰীকে kill কৰা নাযায়

en: Could not load public key
as: সাৰ্বজনীন কি লোড কৰা নাযায়

en: Could not open %s: Redirected too many times
as: %s খুলিবলৈ ব্যৰ্থ: অত্যাধিক বাৰ প্ৰতি নিৰ্দেশ কৰা হৈছে

en: Could not perform key agreement for file transfer
as: ফাইন বিনিময়ৰ বাবে কি সংক্ৰান্ত চুক্তি পালন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not query the directory server.
as: ডিৰেক্টৰি সেৱকে অনুসন্ধান কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Could not recognize the host of the username you entered
as: উল্লিখিত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে গৃহস্থ চিনাক্ত কৰা নাযায়

en: Could not send
as: পঠিওৱা নাযায়

en: Could not set icon
as: আইকন নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Could not start the file transfer
as: নথিপত্ৰ বিনিময় আৰম্ভ কৰা নাযায়

en: Could not unload plugin
as: প্লাগ ইন আন লোড কৰা নাযায়

en: Couldn't find X display
as: X প্ৰদৰ্শন পোৱা নাযায়

en: Couldn't find window
as: সংযোগক্ষেত্ৰ পোৱা নাযায়

en: Couldn't load buddylist
as: বন্ধু তালিকা লোড কৰা নাযায়

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
as: %s ৰ বন্ধু তালিকা %s এ লিখা নাযায়

en: Country
as: দেশ

en: Country: 	%s
as: দেশ: 	%s

en: Crazy Patch Writers
as: প্যাচ নিৰ্মাতা

en: Create
as: নিৰ্মাণ কৰক

en: Create New Conference...
as: নতুন কনফাৰেন্স নিৰ্মাণ কৰক...

en: Create New Room
as: নতুন ৰুম নিৰ্মাণ কৰক

en: Create New SILC Key Pair
as: নতুন SILC কি জুটি নিৰ্মাণ কৰক

en: Create SILC Key Pair...
as: SILC কি জুটি নিৰ্মাণ কৰক...

en: Create _this new account on the server
as: সেৱকত নতুন এই হিচাপটো নিৰ্মাণ কৰা হ'ব (_t)

en: Create a new directory for each user
as: প্ৰতি ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে এটা নতুন ডিৰেক্টৰি নিৰ্মাণ কৰা হ'ব

en: Create conference with user
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সৈতে কনফাৰেন্স নিৰ্মাণ কৰক

en: Create this account on the server
as: সেৱকত এই হিচাপটো নিৰ্মিত হ'ব

en: Creating SILC key pair...
as: SILC কি জুটি নিৰ্মাণ কৰা হৈছে...

en: Creating connection failed
as: সংযোগ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ বিফল

en: Current Developers
as: বৰ্তমান ডিভেলপৰ

en: Current Translators
as: বৰ্তমান অনুবাদকবৃন্দ

en: Currently on
as: বৰ্তমানে চলমান

en: Custom Smiley
as: স্বনিৰ্ধাৰিত হাসিমুখ চিহ্ন

en: Custom Smiley Manager
as: স্বনিৰ্ধাৰিত হাসিমুখ পৰিচালন ব্যৱস্থা

en: Customize colors in the conversation window
as: সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰযোগ্য ৰং স্বয়ং নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Customizes the message timestamp formats.
as: সম্বাদৰ সময়ৰ চিহ্নৰ বিন্যাস স্বনিৰ্ধাৰণ কৰা যাব ।

en: Czech
as: চ্চে'ক

en: DBus Plugin Example
as: DBus প্লাগ ইনৰ উদাহৰণ

en: D_evice
as: ডিভাইস (_e)

en: Danish
as: ডেনিছ

en: Date
as: Data

en: Debug Window
as: ডিবাগ সংযোগক্ষেত্ৰ

en: Decrease Font Size
as: ফন্টৰ হৰফেৰ মাপ হ্ৰাস কৰক

en: Default
as: অবিকল্পিত

en: Default Formatting
as: ডিফল্ট ফৰম্যাটিং

en: Delete
as: আঁতৰাওক

en: Delete Account
as: হিচাপ আঁতৰাওক

en: Delete Log...
as: লগ আঁতৰাওক...

en: Delete Log?
as: লগ আঁতৰুৱা হ'বনেকি ?

en: Delete Status
as: অৱস্থা আঁতৰাওক

en: Deny
as: প্ৰত্যাখ্যান কৰক

en: Department
as: বিভাগ

en: Description
as: বিৱৰণ

en: Desktop Default
as: ডেস্কটপৰ ডিফল্ট মান

en: Detach From Server
as: সেৱক ৰ পৰা বিচ্ছিন্ন কৰক

en: Detach this tab
as: এই ট্যাবটি বিচ্ছিন্ন কৰক

en: Detached
as: বৈৰাগ্য

en: Device
as: যন্ত্ৰ

en: Dialog Icons
as: ডায়লগৰ আইকন

en: Different
as: ভিন্ন

en: Digitally sign and verify all messages
as: ডিজিট্যাল প্ৰণালীতে সকলো সম্বাদ স্বাক্ষৰ আৰু পৰীক্ষা কৰা হ'ব

en: Directory
as: ডিৰেক্টৰি

en: Directory Query Failed
as: ডিৰেক্টৰি অনুসন্ধান কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Directory is not writable.
as: ডিৰেক্টৰিৰ লিখনযোগ্য নহয় ।

en: Disable Typing Notification Text
as: টাইপ কৰাৰ সময় বিজ্ঞপ্তি নিষ্ক্ৰিয় কৰা হ'ব

en: Disable _smileys in selected text
as: নিৰ্বাচিত লিখাত হাসিমুখ নিষ্ক্ৰিয় কৰা হ'ব (_s)

en: Disable when away
as: অনুপস্থিত থাকে নিষ্ক্ৰিয় কৰা হ'ব

en: Disabled
as: নিষ্ক্ৰিয়

en: Disconnected by server
as: সেৱক ৰ পৰা সংযোগ বিচ্ছিন্ন কৰা হৈছে

en: Disconnected.
as: বিচ্ছিন্ন কৰা হৈছে ।

en: Dismiss
as: বাতিল কৰক

en: Display Timestamps Every
as: সময়ৰ চিহ্ন প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব প্ৰতি

en: Display iChat-style timestamps
as: iChat বিন্যাসে সময়ৰ চিহ্ন প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
as: প্ৰতি N মিনিট অন্তৰ iChat বিন্যাসে সময়ৰ চিহ্ন প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব ।

en: Display notification message in conversations
as: সম্বাদত বিজ্ঞপ্তি প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Displays statistical information about your buddies' availability
as: আপোনাৰ বন্ধুৰ উপস্থিতি সম্পৰ্কে পৰিসংখ্যান বিষয়ক তথ্য প্ৰদৰ্শন কৰা হয়

en: Do Not Disturb
as: এই মুহূৰ্তে দয়া কৰি বিৰক্ত কৰিব না

en: Do not ask. Always save in pounce.
as: জিজ্ঞাসা কৰা হ'ব না । সৰ্বদা পাউন্স ৰূপে সংৰক্ষণ কৰা হ'ব ।

en: Do not disturb
as: দয়া কৰি বিৰক্ত কৰিব না

en: Do you really want to clear?
as: আপুনি নিশ্চিতৰূপে আঁতৰাবলৈ ইচ্ছুক?

en: Domain
as: ডোমেইন

en: Download %s: %s
as: %s ডাউন্‌লোড কৰক: %s

en: Download Now
as: অবিলম্বে ডাউনলোড কৰক

en: Draw Markerline in
as: নিম্নলিখিত স্থানে Markerline আঁকা হ'ব

en: Draw On Whiteboard
as: ওয়াই বোৰ্ডে আঁকুন

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
as: সম্বাদত নতুন সম্বাদৰ উপস্থিতি নিৰ্দেশ কৰাৰ বাবে এটা ৰেখা আঁকা যাব ।

en: Duplicate Correction
as: প্ৰতিলিপি সংশোধন

en: Duplicate Shortcut
as: শৰ্ট কাটেৰ প্ৰতিলিপি

en: Duplicate title
as: শিৰোনামৰ অনুলিপি

en: Dutch, Flemish
as: ডাচ, ফ্লেমিশ

en: Dzongkha
as: ডিজোংকা

en: ERROR
as: ত্ৰুটি

en: E_xecute a command
as: আদেশ সঞ্চালন কৰক (_x)

en: Edit
as: সম্পাদন

en: Edit Buddy Pounce
as: বন্ধুৰ বাবে চিহ্নিত পাউন্স সম্পাদন

en: Edit Buddylist Theme
as: Buddylist থিম সম্পাদন কৰক

en: Edit Chat
as: সম্বাদ সম্পাদন

en: Edit Icon Theme
as: আইকন থিম সম্পাদন কৰক

en: Edit Notes...
as: নোট সম্পাদন...

en: Edit Settings
as: বৈশিষ্ট্য সম্পাদন কৰক

en: Edit Smiley
as: হাসিমুখ সম্পাদন

en: Edit Status
as: অৱস্থা সম্পাদন

en: Edit User Mood
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ মেজাজ সম্পাদন কৰক

en: Edit XMPP vCard
as: XMPP vCard সম্পাদন

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
as: চিহ্নিত প্ৰক্সিৰ ধৰনৰ বাবে চিহ্নিত গৃহস্থেৰ নাম বা পোৰ্টেৰ সংখ্যা বৈধ নহয় ।

en: Email
as: ঈ মেইল

en: Email Address
as: ঈ মেইল ঠিকনা

en: Email:
as: ঈ মেইল:

en: Email: 		%s
as: ঈ মেইল: 		%s

en: Emails
as: ঈ মেইল

en: Empty groups
as: ৰিক্ত দল

en: Enable Account
as: হিচাপ সক্ৰিয় কৰক

en: Enable Logging
as: লগিং ব্যৱস্থা সক্ৰিয় কৰক

en: Enable Sounds
as: শব্দ সক্ৰিয় কৰক

en: Enable buddy ic_on animation
as: বন্ধুৰ আইকনৰ অ্যানিমেশন সক্ৰিয় কৰা হ'ব (_o)

en: Enable replacement of last word on send
as: পঠিওৱাৰ সময়, সৰ্বশেষ শব্দ প্ৰতিস্থাপন সক্ৰিয় কৰা হ'ব

en: Enable typing notification
as: টাইপ কৰাৰ বিজ্ঞপ্তি প্ৰদৰ্শন সক্ৰিয় কৰা হ'ব

en: Enabled
as: সক্ৰিয়

en: Encoding
as: এনকোডিং

en: Encodings
as: এনকোডিং

en: End of ban list
as: প্ৰতিৰোধ তালিকাৰ সমাপ্তি

en: Enforce that passwords are used only once.
as: গুপ্তশব্দ অকল একবাৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে বাধ্য কৰা হ'ব ।

en: Enter Password
as: গুপ্তশব্দ লিখক

en: Enter a Conference Server
as: কনফাৰেন্স সেৱকেৰ তথ্য উল্লেখ কৰক

en: Enter a User Directory
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ ডিৰেক্টৰি উল্লেখ কৰক

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
as: আপোনাৰ Sametime সম্প্ৰদায়েত উপস্থিত ব্যৱহাৰকৰ্তাদত অনুসন্ধান কৰাৰ উদ্দেশ্যে নিম্নলিখিত ক্ষেত্ৰত নাম বা ID ৰ অংশ উল্লেখ কৰক ।

en: Enter an XMPP Server
as: এটা XMPP সেৱক উল্লেখ কৰক

en: Enter an alias for %s.
as: %s ৰ বাবে এটা উপনাম নিৰ্ধাৰণ কৰক ।

en: Enter an alias for this chat.
as: চিহ্নিত সম্বাৰ বাবে এটা উপনাম নিৰ্বাচন কৰক ।

en: Enter an alias for this contact.
as: চিহ্নিত পৰিচিতিৰ বাবে এটা উপনাম ধাৰ্য কৰক ।

en: Enter empty string to reset the name.
as: নাম পুনঃ নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ বাবে ৰিক্ত পংক্তি লিখক ।

en: Enter password for %s (%s)
as: %s ৰ গুপ্তশব্দ লিখক (%s)

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
as: Notes ঠিকনা বইয়ৰ দল আৰু তাৰ সদস্যৰকে বন্ধুতালিকা যোগ কৰাৰ বাবে সংশ্লিষ্ট দলৰ নাম তলত লিখক ।

en: Enter the name of the group
as: দলৰ নাম লিখক

en: Enter your notes below...
as: আপোনাৰ নোটসমূহ তলত লিখক...

en: Error
as: ত্ৰুটি

en: Error
as: ত্ৰুটি

en: Error Messages
as: ত্ৰুটিৰ সম্বাদ

en: Error Reading %s
as: %s পড়তে সমস্যা

en: Error Running Editor
as: এডিটৰ চালাতে ত্ৰুটি

en: Error accessing %s: 
    %s.
as: %s ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ত্ৰুটি: 
    %s.

en: Error adding buddy
as: বন্ধু যোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Error adding group
as: দল যোগ কৰিবলৈ সমস্যা

en: Error changing password
as: গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তন কৰিবলৈ সমস্যা

en: Error communicating with local mDNSResponder.
as: স্থানীয় mDNSResponder ৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈ ত্ৰুটি ।

en: Error communicating with server
as: সেৱকেৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈ ত্ৰুটি

en: Error communicating with server. Closing connection.
as: সেৱকেৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ সমস্যা চোৱা দিয়েছে । সংযোগ বন্ধ কৰা হৈছে ।

en: Error connecting to SILC Server
as: SILC সেৱকেৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ ত্ৰুটি

en: Error converting %s to punycode: %d
as: %s কে punycode এ পৰিবৰ্তন কৰিবলৈ ত্ৰুটি: %d

en: Error creating session: %s
as: অধিবেশন নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Error dialog
as: ত্ৰুটিৰ ডায়লগ

en: Error displaying MOTD
as: MOTD প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ত্ৰুটি

en: Error during connecting to SILC Server
as: SILC সেৱকেৰ সৈতে সংযোগ কৰাৰ সময় ত্ৰুটি

en: Error during file transfer
as: নথিপত্ৰ বিনিময়ৰ সময় ত্ৰুটি চোৱা দিয়েছে

en: Error in chat %s
as: %s সম্বাদে ত্ৰুটি

en: Error joining chat %s
as: %s সম্বাদে যোগ দিতে ত্ৰুটি

en: Error launching "%s": %s
as: "%s" আৰম্ভ কৰোঁতে ভুল: %s

en: Error launching %s: %s
as: %s আৰম্ভ কৰোঁতে ভুল: %s

en: Error loading SILC key pair
as: SILC কি জুটি লোড কৰিবলৈ ত্ৰুটি

en: Error loading plugin
as: প্লাগ ইন লোড কৰিবলৈ ত্ৰুটি

en: Error loading the plugin.
as: প্লাগ ইন লোড কৰিবলৈ ত্ৰুটি ।

en: Error occurred
as: ত্ৰুটি উৎপন্ন হৈছে

en: Error occurred during key agreement
as: কি সংক্ৰান্ত চুক্তি পালন কৰাৰ সময় সমস্যা চোৱা দিয়েছে

en: Error reading %s: 
    %s.
as: %s পড়তে ত্ৰুটি: 
    %s.

en: Error reading file %s: 
    %s
as: %s নথিপত্ৰ পড়তে ব্যৰ্থ: 
    %s

en: Error reading from %s: %s
as: %s ৰ পৰা পড়তে ত্ৰুটি: %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
as: %s ৰ পৰা পড়তে ত্ৰুটি: অত্যাধিক লম্বা প্ৰত্যুত্তোৰ (%d বাইটেৰ সীমা)

en: Error reading from resolver process:
    %s
as: মীমাংসকৰ্তা প্ৰসেস ৰ পৰা প্ৰাপ্ত তথ্য পড়তে ত্ৰুটি:
    %s

en: Error resolving %s
as: %s মীমাংসা কৰিবলৈ ত্ৰুটি

en: Error resolving %s:
    %s
as: %s মীমাংসা কৰিবলৈ ত্ৰুটি:
    %s

en: Error resolving %s: %d
as: %s মীমাংসা কৰিবলৈ ত্ৰুটি: %d

en: Error retrieving room list
as: ৰুমৰ তালিকা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ত্ৰুটি

en: Error running %s
as: %s সঞ্চালন কৰিবলৈ ত্ৰুটি

en: Error unregistering account
as: হিচাপৰ নিবন্ধন বাতিল কৰিবলৈ ত্ৰুটি

en: Error with your microphone
as: মাইক্ৰোফোনত সমস্যা

en: Error with your webcam
as: ৱেব ক্যামে সমস্যা

en: Error writing %s: 
    %s.
as: %s লিখিবলৈ ত্ৰুটি: 
    %s.

en: Error writing to %s: %s
as: %s এ লিখিবলৈ বেৰ্থ: %s

en: Error: invalid PONG from server
as: ত্ৰুটি: সেৱক ৰ পৰা অবৈধ PONG প্ৰাপ্ত হৈছে

en: Esperanto
as: এছপৰান্টো

en: Estonian
as: এস্টোনিয়ান

en: Event
as: ঘটনা

en: Evolution Integration
as: Evolution ৰ সৈতে একত্ৰীকৰণ

en: Evolution Integration Configuration
as: Evolution ৰ সৈতে একত্ৰীকৰণৰ কনফিগাৰশেন

en: Excited
as: উচ্ছ্বশিত

en: Execute a command
as: এটা আদেশ সঞ্চালন কৰক

en: Existing window
as: উপস্থিত সংযোগক্ষেত্ৰ

en: Exiting because another libpurple client is already running.
as: এটা ভিন্ন libpurple ক্লায়েন্ট বৰ্তমানে চলিছে । এই কাৰণে প্ৰস্থান কৰা হৈছে ।

en: Expanded Background Color
as: প্ৰসাৰিত অৱস্থাত পটভূমিৰ ৰং

en: Expanded Text
as: প্ৰসাৰিত লিখা

en: Export Sametime List for Account %s
as: %s হিচাপৰ বাবে Sametime তালিকা ৰপ্তানি কৰক

en: Export Sametime List...
as: Sametime তালিকা ৰপ্তানি কৰক...

en: Export to .anyone
as: .anyone কে ৰপ্তানি কৰা হ'ব

en: Export to .zephyr.subs
as: .zephyr.subs এ ৰপ্তানি কৰক

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
as: নথিপত্ৰ %s লৈ ৰপ্তানি কৰা সম্ভৱ নহয় ।
    নিৰ্ধাৰিত পথত লিখাৰ অধিকাৰ পৰীক্ষা কৰক

en: Exposure
as: এক্সপোজাৰ

en: Extended Address
as: বৰ্ধিত ঠিকনা

en: Extended Away
as: অতিৰিক্ত সময়ৰ বাবে অনুপস্থিত

en: Extended away
as: অতিৰিক্ত সময়ৰ বাবে অনুপস্থিত

en: External User
as: বহিস্থিত ব্যৱহাৰকৰ্তা

en: Extra conversation placement options.
as: সম্বাদৰ স্থাপনা সম্পৰ্কিত অতিৰিক্ত বিকল্প ।

en: F_lash window when IMs are received
as: তাৎক্ষনিক সম্বাদ প্ৰাপ্ত হ'লে সংযোগক্ষেত্ৰ ঝলকানো হ'ব (_l)

en: Failed
as: বিফল

en: Failed to change nickname
as: উপনাম পৰিবৰ্তন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to get connection: %s
as: সংযোগ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Failed to get name: %s
as: নাম প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Failed to get serv name: %s
as: serv ৰ নাম প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Failed to load image
as: ছবি লোড কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to set cmodes for %s
as: %s ৰ বাবে cmodes নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Failed to store image: %s
as: ছবি সংৰক্ষণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Failure: Authentication failed
as: বিফলতা: অনুমোদন কৰিবলৈ বিফল

en: Failure: Incorrect signature
as: বিফলতা: ভুল স্বাক্ষৰ

en: Failure: Invalid cookie
as: বিফলতা: অবৈধ কুকি

en: Failure: Remote does not support proposed HMAC
as: বিফলতা: দূৰবৰ্তী অৱস্থানে প্ৰস্তাবিত HMAC সমৰ্থিত হয় না

en: Failure: Remote does not support proposed KE group
as: বিফলতা: দূৰবৰ্তী অৱস্থানে প্ৰস্তাবিত KE দল সমৰ্থিত হয় না

en: Failure: Remote does not support proposed PKCS
as: বিফলতা: দূৰবৰ্তী অৱস্থানে প্ৰস্তাবিত PKCS সমৰ্থিত হয় না

en: Failure: Remote does not support proposed cipher
as: বিফলতা: দূৰবৰ্তী অৱস্থানে প্ৰস্তাবিত সাইফাৰ সমৰ্থিত হয় না

en: Failure: Remote does not support proposed hash function
as: বিফলতা: দূৰবৰ্তী অৱস্থানে প্ৰস্তাবিত হ্যাশ ফাংশান সমৰ্থিত হয় না

en: Failure: Remote does not trust/support your public key
as: বিফলতা: দূৰবৰ্তী অৱস্থানে আপোনাৰ সাৰ্বনজনীন কি বিশ্বাস/সমৰ্থন কৰা হয় না

en: Failure: Version mismatch, upgrade your client
as: বিফলতা: সংস্কৰণে অমিল, ব্যৱহৃত ক্লায়েন্টৰ সংস্কৰণ আপগ্ৰেড কৰক

en: Family Name
as: পদবি

en: Fast size calculations
as: দ্ৰুত মাপৰ গণনা

en: Fatal Error
as: গুৰুতৰ ত্ৰুটি

en: Feature Not Implemented
as: বৈশিষ্ট্য বাস্তবায়িত নহয়

en: Female
as: স্ত্ৰী

en: File
as: নথিপত্ৰ

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
as: নথিপত্ৰ %s আমদানি কৰা সম্ভৱ নহয় ।
    নিশ্চিত কৰক নথিপত্ৰ পাঠযোগ্য আৰু ই PEM বিন্যাসত আছে ।

en: File Control
as: নথিপত্ৰ নিয়ন্ত্ৰণ

en: File Send Failed
as: নথিপত্ৰ পাঠাতে বিফল

en: File Transfer
as: নথিপত্ৰ বিনিময়

en: File Transfer Failed
as: নথিপত্ৰ বিনিময় বিফল

en: File Transfers
as: নথিপত্ৰ বিনিময়

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
as[0]: নথিপত্ৰ বিনিময়    %d%% মুঠ %d নথিপত্ৰৰ
as[1]: নথিপত্ৰ বিনিময়    %d%% মুঠ %d নথিপত্ৰবোৰৰ

en: File is not readable.
as: নথিপত্ৰ পাঠযোগ্য নহয় ।

en: File transfer _details
as: নথিপত্ৰ বিনিময় সংক্ৰান্ত বিবৰণ (_d)

en: File transfer already started
as: নথিপত্ৰ বিনিময় আৰম্ভত হৈ গেছে

en: File transfer cancelled
as: নথিপত্ৰ বিনিময় বাতিল কৰা হৈছে

en: File transfer complete
as: নথিপত্ৰ বিনিময় সমাপ্ত হৈছে

en: File transfer from %s failed.
as: %s ৰ পৰা নথিপত্ৰ বিনিময় বাতিল কৰা হৈছে ।

en: File transfer proxies
as: নথিপত্ৰ বিনিময়ৰ প্ৰক্সি

en: File transfer session does not exist
as: নথিপত্ৰ বিনিময়ৰ অধিবেশন উপস্থিত নয়

en: File transfer to %s failed.
as: %s এ নথিপত্ৰ বিনিময় বাতিল কৰা হৈছে ।

en: Filename
as: নথিপত্ৰৰ নাম

en: Filename:
as: নথিপত্ৰৰ নাম:

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
as: মিলসহ XMPP ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ তথ্য অনুসন্ধানৰ বাবে এক বা একাধিক ক্ষেত্ৰত মান পূৰণ কৰক ।

en: Fill out all fields completely.
as: সকলো ক্ষেত্ৰত মান সম্পূৰ্ণৰূপে পূৰণ কৰক ।

en: Filter
as: ফিল্টাৰ

en: Filter:
as: ফিল্টাৰ:

en: Find
as: অনুসন্ধান

en: Find Rooms
as: ৰুম অনুসন্ধান কৰক

en: Find Services
as: পৰিসেবা অনুসন্ধান কৰক

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
as: উল্লিখিত ক্ষেত্ৰতত অনুসন্ধানৰ বৈশিষ্ট্য লিখে পৰিচিতিকে সন্ধান কৰক । উল্লেখ্য: প্ৰতিটি ক্ষেত্ৰতত ওয়াইল্ড কাৰ্ড সহযোগে সন্ধান কৰা যাব (%)

en: Find buddies
as: বন্ধু অনুসন্ধান কৰক

en: Find buddies...
as: বন্ধু অনুসন্ধান কৰক...

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
as: %s ৰ কিৰ ফিংগাৰপ্ৰিন্ট আৰু babbleprint হল:
    
    %s
    %s

en: Finished
as: সমাপ্ত

en: Finnish
as: ফিন্নিশ্ব

en: First Name
as: নাম

en: First name
as: নাম

en: First name:
as: নাম:

en: Font
as: ফন্ট

en: Font Face
as: ফন্টৰ হৰফ

en: Fonts
as: ফন্ট

en: For delayed messages
as: বিলম্বিত সম্বাদৰ ক্ষেত্ৰত

en: For delayed messages and in chats
as: বিলম্বিত সম্বাদ আৰু সম্বাদত

en: For rooms with more than this many people
as: উল্লিখিত সংখ্যাৰ বেশি সংখ্যক ব্যক্তি বিশিষ্ট ৰুম

en: Forbidden
as: অবৰুদ্ধ

en: Force login (ignore server redirects)
as: প্ৰৱেশ কৰিবলৈ বাধ্য কৰক (সেৱকেৰ প্ৰতি নিৰ্দেশ উপেক্ষা কৰা হ'ব)

en: Forcing Login
as: বাধ্যতামূলক প্ৰৱেশ কৰা হৈছে

en: Foreground Color
as: অগ্ৰভূমিৰ ৰং

en: Foreground _color
as: অগ্ৰভূমিৰ ৰং: (_c)

en: Founder
as: নিৰ্মাতা

en: French
as: ফৰাচী

en: From
as: প্ৰাপক

en: From (To pending)
as: অনুমোদনৰ অপেক্ষাৰত

en: From last sent message
as: সৰ্বশেষ প্ৰেৰিত সম্বাদ অনুযায়ী

en: Full Name
as: সম্পূৰ্ণ নাম

en: Full name
as: সম্পূৰ্ণ নাম

en: GG server
as: GG সেৱক

en: GNOME Default
as: GNOME ৰ ডিফল্ট

en: GStreamer Failure
as: GStreamer ৰ বিফলতা

en: GStreamer failed to initialize.
as: GStreamer আৰম্ভ কৰিবলৈ বিফল ।

en: GTK+ Interface Font
as: GTK+ ইন্টাৰফেসেৰ ফন্ট

en: GTK+ Text Shortcut Theme
as: GTK+ টেক্সট শৰ্ট কাটেৰ থিম

en: GTK+ Theme Control Settings
as: GTK+ থিম নিয়ন্ত্ৰণৰ বৈশিষ্ট্য

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
as: Gadu Gadu আচাৰ বিধি প্লাগ ইন

en: Gadu-Gadu Public Directory
as: Gadu Gadu ৰ সাৰ্বজনীন ডিৰেক্টৰি

en: Gadu-Gadu User
as: Gadu Gadu ব্যৱহাৰকৰ্তা

en: Galician
as: গেলিছীয

en: Gateway
as: দ্বাৰ

en: Gender
as: স্ত্ৰী/পুৰুষ

en: General
as: সাধাৰণ

en: General Log Reading Configuration
as: লগ পাঠেৰ সাধাৰণ বিন্যাস

en: General Text Replacement Options
as: টেক্সট প্ৰতিস্থাপনৰ কিছু সাধাৰণ বিকল্প

en: Generate Key Pair
as: কি জুটি নিৰ্মাণ কৰক

en: Geolocation
as: ভৌগলিক অৱস্থান

en: Georgian
as: জৰ্জীয

en: German
as: জাৰ্মান

en: Get
as: প্ৰাপ্ত কৰক

en: Get Away Message
as: অনুপস্থিতিৰ সম্বাদ প্ৰাপ্ত কৰক

en: Get Info
as: তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক

en: Get Notes Address Book Info
as: Notes ঠিকনা বইয়ৰ তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক

en: Get Public Key
as: সাৰ্বজনীন কি প্ৰাপ্ত কৰক

en: Get Public Key...
as: সাৰ্বজনীন কি প্ৰাপ্ত কৰক...

en: Get User Info
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা সম্বন্ধে তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক

en: Get _Info
as: তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক (_I)

en: Given Name
as: প্ৰদত্ত নাম

en: Glorious
as: অপৰূপ

en: Goes a_way
as: চলে গেলে (_w)

en: Goes away
as: অনুপস্থিত হ'লে

en: Gone
as: চলে গিয়েছেন

en: Greek
as: গ্ৰিক

en: Group
as: দল

en: Group Items
as: শ্ৰেণীবদ্ধ কৰক

en: Group Name
as: দলৰ নাম

en: Group:
as: Група:

en: GroupWise Conference %d
as: GroupWise সভা %d

en: Grouping
as: গোটকৰণ

en: Grumpy
as: গোমড়ামুখ

en: GtkTreeView Horizontal Separation
as: GtkTreeView অনুভূমিক বিভাজন

en: Gtkrc File Tools
as: Gtkrc নথিপত্ৰৰ সৰঞ্জাম

en: Gujarati
as: গুজৰাটী

en: Gujarati Language Team
as: গুজৰাটি অনুবাৰ দল

en: HTTP proxy connection error %d
as: HTTP প্ৰক্সি সংক্ৰান্ত ত্ৰুটি %d

en: Half Operator
as: হাল্ফ অপাৰেটৰ

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
as: হ্যান্ড শেক স্বীকৃত হৈছে, প্ৰৱেশ পঠিওৱা হৈছে

en: Hangup
as: কল সমাপ্ত কৰক

en: Happy
as: খুশি

en: Hebrew
as: হিব্ৰু

en: Hidden or not logged-in
as: অদৃশ্য আছেন বা প্ৰৱেশ কৰেননি

en: Hide Icon
as: আইকন আড়াল কৰা হ'ব

en: Hide Joins/Parts
as: প্ৰৱেশ/প্ৰস্থানৰ তথ্য আড়াল কৰা হ'ব

en: Hide When Offline
as: অফ লাইন অৱস্থাত আড়াল কৰা হ'ব

en: Hide client identity
as: ক্লায়েন্টৰ পৰিচয় আড়াল কৰা হ'ব

en: Hides extraneous join/part messages.
as: অতিৰিক্ত প্ৰৱেশ/প্ৰস্থানৰ সম্বাদ আড়াল কৰা হয় ।

en: Highlight _misspelled words
as: ভুল বানান উজ্জ্বল কৰি প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব (_m)

en: Highlight matches
as: মিলসমূহ উজ্জ্বল কৰি প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Highlighted Message Name Color
as: উজ্জ্বল কৰি চিহ্নিত সম্বাদৰ নামৰ ৰং

en: Highlighted Messages
as: উজ্জ্বল কৰা সম্বাদ

en: Hindi
as: হিন্দী

en: History Plugin Requires Logging
as: পিছৰ তথ্যৰ প্লাগ ইন ব্যৱহাৰৰ বাবে লগিং ব্যৱস্থা উপস্থিত থকা আৱশ্যক

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
as: এই শ্ৰেণীৰ অতিৰিক্ত ৰুম অনুসন্ধান কৰাৰ বাবে 'Enter' টিপক ।

en: Homepage
as: হোম পেজ

en: Hong Kong Chinese
as: হং কং চিনা

en: Host Gone
as: গৃহস্থ অনুপস্থিত

en: Host Name: 	%s
as: গৃহস্থ নাম: 	%s

en: Host Unknown
as: অজ্ঞাত গৃহস্থ

en: Hostname
as: গৃহস্থৰনাম

en: Hot
as: আকৰ্ষণীয়

en: Hungarian
as: হাংগৰীয

en: Hyper Active
as: উচ্ছ্বসিত

en: Hyperlink color
as: হাইপাৰ লিংকেৰ ৰং

en: Hyperlink prelight color
as: হাইপাৰ লিংকেৰ প্ৰি লাইট ৰং

en: Hyperlink visited color
as: পৰিদৰ্শিত হাইপাৰ লিংকেৰ ৰং

en: I'm not here right now
as: আমি এই মুহূৰ্তে এইখানে নাই

en: IM Conversation Windows
as: IM সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰ

en: IM With Password
as: গুপ্তশব্দ সহ IM

en: IM with Key Exchange
as: Key Exchange সহযোগে IM

en: IM with Password
as: গুপ্তশব্দ সহ IM

en: IP Address
as: IP ঠিকনা

en: IPC Test Client
as: IPC পৰীক্ষাৰ ক্লায়েন্ট

en: IPC Test Server
as: IPC ৰ পৰীক্ষামূলক সেৱক

en: IRC Protocol Plugin
as: IRC আচাৰ বিধিেৰ প্লাগ ইন

en: IRC nick and server may not contain whitespace
as: IRC উপনাম আৰু সেৱকেৰ নামেত শূণ্যস্থান ৰখা যাব না

en: Icon Error
as: আইকন সম্বন্ধীয় ত্ৰুটি

en: Icon for Chat
as: সম্বাৰ আইকন

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
as: পৰিচিত ব্যক্তিকে চিহ্নিত কৰাৰ আইকন/
    অজ্ঞাত ব্যক্তিৰ বাবে ব্যৱহৃত আইকন

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
as: আপুনি অনুপস্থিত থাকিলে বন্ধুৰ তালিকা আৰু আপোনাৰ সম্বাদ আইকন ৰূপে প্ৰদৰ্শন কৰা হয় ।

en: Idle
as: কামবিহীন অৱস্থা

en: Idle %dd %dh %02dm
as: কামবিহীন অৱস্থা %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
as: কামবিহীন অৱস্থা %dh %02dm

en: Idle %dm
as: কামবিহীন অৱস্থা %dm

en: Idle Text
as: কামবিহীন অৱস্থাৰ লিখা

en: Idle for
as: চিহ্নিত সময়ৰ বাবে কামবিহীন

en: If user has not spoken in this many minutes
as: চিহ্নিত মিনিট অবধি ব্যৱহাৰকৰ্তা কোনো কথা না বলে থাকিলে

en: If you look real closely
as: খুব খুঁটিয়ে দেখলে দেখবেন

en: Ignore
as: অগ্ৰাহ্য কৰা হ'ব

en: Ignore incoming format
as: আগমনকৰ্তা সম্বাদৰ বিন্যাস উপেক্ষা কৰা হ'ব

en: Ignored
as: উপেক্ষিত

en: Import Sametime List for Account %s
as: %s হিচাপৰ বাবে Sametime তালিকা আমদানি কৰক

en: Import Sametime List...
as: Sametime তালিকা আমদানি কৰক...

en: Import from .anyone
as: .anyone ৰ পৰা আমদানি কৰক

en: Import from .zephyr.subs
as: .zephyr.subs ৰ পৰা আমদানি কৰক

en: Improper Addressing
as: ঠিকনা সঠিকভাবে উল্লিখিত নয়

en: In Love
as: অনুৰাগ

en: In love
as: অনুৰাগ

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
as: লগ প্ৰদৰ্শন ব্যৱস্থাত অন্যান্য IM ক্লায়েন্টৰ লগ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ'ব ।

en: Incoming Call
as: আগমনকৰ্তা কল

en: Incompatible protocol version
as: আচাৰ বিধিেৰ সংস্কৰণে অমিল

en: Incorrect encoding in authorization
as: অনুমোদনেত ভুল এনকোডিং ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে

en: Incorrect password
as: গুপ্তশব্দ সঠিক নয়

en: Incorrect username or password
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম বা গুপ্তশব্দ সঠিক নয়

en: Increase Font Size
as: ফন্টৰ হৰফেৰ মাপ বৃদ্ধি কৰক

en: Indisposed
as: অনীহা

en: Indonesian
as: ইণ্ডোনেছিযান

en: Info
as: তথ্য

en: Info for %s
as: %s ৰ তথ্য

en: Info for Group %s
as: %s দল সম্বন্ধীয় তথ্য

en: Information
as: তথ্য

en: Information dialog
as: তথ্যসূচক ডায়লগ

en: Initializing SSL/TLS
as: SSL/TLS আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Initializing Stream
as: স্ট্ৰিম আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Initiate Media
as: মিডিয়া আৰম্ভ কৰক

en: Initiate _Chat
as: সম্বাদ আৰম্ভ কৰক (_C)

en: Input
as: নিবেশ

en: Insert IM Image
as: IM ছবি সন্নিবেশ কৰক

en: Insert Image
as: ছবি সন্নিবেশ কৰক

en: Insert Link
as: লিংক সন্নিবেশ কৰক

en: Insert Smiley
as: হাসিমুখেৰ ছবি সন্নিবেশ কৰক

en: Insert c_ount of new messages into window title
as: সংযোগক্ষেত্ৰৰ শিৰোনামেত নতুন সম্বাদৰ সংখ্যা যোগ কৰা হ'ব (_o)

en: Insert count of new message into _X property
as: X বৈশিষ্ট্যেত নতুন সম্বাদৰ সংখ্যা যোগ কৰা হ'ব (_X)

en: Insert in message
as: সম্বাদত সন্নিবেশ কৰক

en: Install Plugin...
as: প্লাগ ইন সংস্থাপন কৰক...

en: Instant Messaging
as: তাৎক্ষণিক সম্বাদলাপ

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
as: "সকলো তাৎক্ষণিক সম্বাদ লগ কৰা হ'ব" বৈশিষ্ট্য সক্ৰিয় কৰা থাকিলে সকলো তাৎক্ষণিক সম্বাদ লগ কৰা হ'ব ।

en: Interface
as: সংযোগক্ষেত্ৰ

en: Internal Server Error
as: সেৱকেৰ অভ্যন্তৰীণ সমস্যা

en: Internet Messenger
as: ইন্টাৰনেট মেসেঞ্জাৰ

en: Invalid Authorization Mechanism
as: অনুমোদনৰ প্ৰণালী বৈধ নয়

en: Invalid Directory
as: অবৈধ ডিৰেক্টৰি

en: Invalid ID
as: অবৈধ ID

en: Invalid Namespace
as: অবৈধ নাম স্পেস

en: Invalid Room Handle
as: বৈধ ৰুমৰ হ্যান্ডেল নয়

en: Invalid Room Name
as: বৈধ ৰুমৰ নাম নয়

en: Invalid Server
as: সেৱক বৈধ নয়

en: Invalid Server Name
as: সেৱকেৰ নাম বৈধ নয়

en: Invalid XML
as: অবৈধ XML

en: Invalid XMPP ID
as: অবৈধ XMPP ID

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
as: অবৈধ XMPP ID । ডোমেইন নিৰ্ধাৰণ কৰা আৱশ্যক ।

en: Invalid authzid
as: অবৈধ authzid

en: Invalid challenge from server
as: সেৱকেৰ প্ৰান্ত ৰ পৰা অবৈধ সংশয় প্ৰকাশ কৰা হৈছে

en: Invalid nickname
as: অবৈধ উপনাম

en: Invalid proxy settings
as: প্ৰক্সিৰ বৈশিষ্ট্য বৈধ নয়

en: Invalid response from server
as: সেৱক ৰ পৰা প্ৰাপ্ত প্ৰতিক্ৰিয়া বৈধ নয়

en: Invalid title
as: অবৈধ শিৰোনাম

en: Invert
as: ওলোটা কৰক

en: Invincible
as: অপৰাজেয়

en: Invisible
as: অদৃশ্য

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
as: আমন্ত্ৰণকৰ্তা: %s
    
    প্ৰৰণ: %s

en: Invitation only
as: অকল আমন্ত্ৰণযোগ্য

en: Invitation to Conversation
as: সম্বাদে আমন্ত্ৰণ

en: Invite
as: আমন্ত্ৰণ কৰক

en: Invite Buddy Into Chat Room
as: সম্বাদ ৰুমে বন্ধুকে আমন্ত্ৰণ জানান

en: Invite Group to Conference...
as: কনফাৰেন্সে যোগদানৰ বাবে এটা দলকে আমন্ত্ৰণ কৰক...

en: Invite List
as: আমন্ত্ৰিতৰ তালিকা

en: Invite to Conference
as: কনফাৰেন্সে আমন্ত্ৰণ কৰক

en: Invite to Conference...
as: কনফাৰেন্সে আমন্ত্ৰণ কৰক...

en: Invite to chat
as: সম্বাদে আমন্ত্ৰণ কৰক

en: Invite user to a conference
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাকে কনফাৰেন্সে আমন্ত্ৰণ কৰক

en: Invite...
as: আমন্ত্ৰণ কৰক...

en: Irish
as: আইৰিশ্ব

en: Is no longer i_dle
as: কামবিহীন অৱস্থা ৰ পৰা মুক্ত হ'লে (_d)

en: Is no longer idle
as: কামবিহীন অৱস্থাৰ পৰা প্ৰত্যাবৰ্তন কৰিলে

en: Italian
as: ইটালীয

en: Italic
as: ইটালিকা

en: Item Not Found
as: চিহ্নিত সামগ্ৰী পোৱা নাযায়

en: Japanese
as: জাপানি

en: Jealous
as: সন্দিগ্ধ

en: Job Role
as: কামৰ ভূমিকা

en: Job Title
as: কামৰ শিৰোনাম

en: Join
as: যোগ দিয়ক

en: Join Chat
as: সম্বাদে যোগ দিয়ক

en: Join Chat...
as: সম্বাদত যোগ দিয়ক...

en: Join Private Group
as: ব্যক্তিগত দলে যোগ কৰক

en: Join a Chat
as: সম্বাদত যোগ দিয়ক

en: Joining %s requires an invitation.
as: %s এ যোগ দিয়াৰ বাবে আমন্ত্ৰণ প্ৰয়োজন

en: Jump to markerline
as: markerline এ এগিয়ে চলুন

en: Just logged in
as: এই মুহূৰ্তে প্ৰৱেশ কৰা হৈছে

en: Just logged out
as: একটু আগে প্ৰস্থান কৰিছে

en: Ka-Hing Cheung
as: কা হিং চেউং

en: Kannada
as: কানাড়া

en: Kannada Translation team
as: কন্নড় অনুবাৰ দল

en: Key Agreement
as: কি সংক্ৰান্ত চুক্তি

en: Key Agreement Request
as: কি সহযোগে চুক্তিৰ অনুৰোধ

en: Key Agreement failed
as: কি সংক্ৰান্ত চুক্তি বিফল হৈছে

en: Key Exchange failed
as: কি বিনিময় কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Key Length: 	%d bits
as: কি ৰ মাপ: 	%d বিট

en: Key Pair Generation failed
as: কি জুটি নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Key agreement cannot be started with yourself
as: নিজৰ সৈতে কি সংক্ৰান্ত চুক্তি আৰম্ভ কৰা সম্ভৱ নয়

en: Key agreement failed
as: কি সংক্ৰান্ত চুক্তি পালন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Key agreement is already started
as: কি সংক্ৰান্ত চুক্তি আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
as: %s ৰ পৰা কি সংক্ৰান্ত চুক্তি পালনৰ অনুৰোধ কৰা হৈছে । আপুনি এই কি সংক্ৰান্ত চুক্তি পালক কৰিবলৈ ইচ্ছুক?

en: Key agreement was aborted
as: কি সংক্ৰান্ত চুক্ৰি পৰিত্যাগ কৰা হৈছে

en: Key length
as: কি ৰ মাপ

en: Keyboard Shortcuts
as: চাবিৰ ফলকৰ চৰ্টকাট

en: Khmer
as: খমৰ

en: Kicked (%s)
as: বিতাড়িত (%s)

en: Kicked by %s (%s)
as: %s এ কিক কৰিছে (%s)

en: Kill User
as: চিহ্নিত ব্যৱহাৰকৰ্তাকে kill কৰক

en: Killed by %s (%s)
as: %s ৰ দ্বাৰা অন্ত (%s)

en: Korean
as: কোৰিযান

en: Kurdish
as: কুৰ্ডিশ্ব

en: Lao
as: লাও

en: Last Known Client
as: সৰ্বশেষ জ্ঞাত ক্লায়েন্ট

en: Last Name
as: পদবি

en: Last Said
as: সৰ্বশেষ সম্বাদ

en: Last Seen
as: সৰ্বশেষ আগমন

en: Last created window
as: সৰ্বশেষ নিৰ্মিত সংযোগক্ষেত্ৰ

en: Last name
as: পদবি

en: Last name:
as: পদবি:

en: Lastlog plugin.
as: Lastlog প্লাগ ইন ।

en: Later
as: পৰে

en: Layout
as: পৰিকল্পনা

en: Left
as: বাওঁফালে

en: Left Vertical
as: বাঁদিকে উলম্ব দিশায়

en: Let others see what computer you are using
as: আপোনাৰ দ্বাৰা ব্যৱহৃত কম্পিউটাৰ অন্যান্য ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে প্ৰকাশ কৰা হ'ব

en: Let others see what services you are using
as: আপোনাৰ দ্বাৰা ব্যৱহৃত পৰিসেবাসমূহ অন্যান্য ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে প্ৰকাশ কৰা হ'ব

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
as: টেক্সট ভিত্তিক আচাৰ বিধিেৰ উদ্দেশ্যে raw ইনপুট পঠিওৱাৰ সুবিধা উপলব্ধ কৰা হয় ।

en: Level
as: মাত্ৰা

en: List of %d user:
     | List of %d users:
as[0]: %d ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ তালিকা:
as[1]: %d ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ তালিকা:

en: Listening to music
as: গান শুনছি

en: Lithuanian
as: লিথুৱনীয

en: Load Buddylist...
as: বন্ধুতালিকা লোড কৰক...

en: Load buddylist from file...
as: নথিপত্ৰ ৰ পৰা বন্ধুতালিকা লোড কৰক...

en: Loads .NET plugins with Mono.
as: .NET প্লাগ ইনসমূহ Mono সহযোগে লোড কৰা হয় ।

en: Local Buddy List Only
as: অকল স্থানীয় বন্ধু তালিকা

en: Local File:
as: স্থানীয় নথিপত্ৰ:

en: Local Port
as: স্থানীয় পোৰ্ট

en: Local Time
as: স্থানীয় সময়

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
as: স্থানীয় সেৱকেৰ আৰম্ভৰ সময়: %s
    স্থানীয় সেৱকেৰ চলমান সময়: %s
    স্থানীয় সেৱকেৰ ক্লায়েন্ট: %d
    স্থানীয় সেৱকেৰ চেনেল: %d
    স্থানীয় সেৱকেৰ অপাৰেটৰ: %d
    স্থানীয় ৰাউটাৰৰ অপাৰেটৰ: %d
    স্থানীয় সেলৰ ক্লায়েন্ট: %d
    স্থানীয় সেলৰ চেনেল: %d
    স্থানীয় সেলৰ সেৱক: %d
    মুঠ ক্লায়েন্ট: %d
    সৰ্মোট চেনেল: %d
    সৰ্বমেট সেৱক: %d
    সৰ্বমেট ৰাউটাৰ: %d
    সেৱকেৰ মুঠ অপাৰেটৰ: %d
    ৰাউটাৰৰ মুঠ অপাৰেটৰ: %d

en: Locality
as: এলাকা

en: Location
as: স্থান

en: Log Deletion Failed
as: লগ আঁতৰাবলৈ ব্যৰ্থ

en: Log Directory
as: লগ ডিৰেক্টৰি

en: Log IMs
as: তাৎক্ষনিক সম্বাদৰ লগ সংৰক্ষণ কৰা হ'ব

en: Log In
as: প্ৰৱেশ কৰক

en: Log Out
as: 登出

en: Log _format:
as: লগৰ বিন্যাস: (_f)

en: Log all _instant messages
as: সকলো তাৎক্ষণিক সম্বাদ লগ কৰা হ'ব (_i)

en: Log all _status changes to system log
as: অৱস্থা পৰিবৰ্তন সম্বন্ধীয় সকলো লগ সম্বাদ, প্ৰণালী লগত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ'ব (_s)

en: Log all c_hats
as: সকলো সম্বাদ লগ কৰা হ'ব (_h)

en: Log chats
as: সম্বাদ লগ কৰা হ'ব

en: Log format
as: লগৰ বিন্যাস

en: Log status change events
as: অৱস্থা পৰিবৰ্তনৰ ঘটনাসমূহ লগ কৰা হ'ব

en: Logged In
as: প্ৰৱেশ কৰা হৈছে

en: Logged Off
as: প্ৰস্থান কাল

en: Logging
as: লগ ব্যৱস্থা

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
as: সৰঞ্জাম  > পছন্দ  > লগ ব্যৱস্থাৰ পৰা লগিং সক্ৰিয় কৰা যাব ।
    
    তাৎক্ষণিক সম্বাদ আৰু/বা সম্বাদৰ বাবে লগ সক্ৰিয় কৰিলে সংশ্লিষ্ট ধৰনৰ সম্বাদৰ বাবে পিছৰ তথ্য প্ৰদৰ্শন সক্ৰিয় কৰা হ'ব ।

en: Logging of this conversation failed.
as: এই সম্বাদ লগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
as: লগ কৰা আৰম্ভ হৈছে । এই সম্বাদত ভৱিষ্যতৰ সম্বাদসমূহক লগ কৰা হ'ব ।

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
as: লগ কৰা বন্ধ হৈছে । এই সম্বাদত ভৱিষ্যতৰ সম্বাদসমূহক লগ কৰা ন'হ'ব ।

en: Login Acknowledged
as: প্ৰৱেশে স্বীকৃত হৈছে

en: Login Options
as: প্ৰৱেশ সংক্ৰান্ত বিকল্প

en: Login Redirected
as: প্ৰৱেশৰ নিৰ্দেশ পৰিবৰ্তিত হৈছে

en: Logo
as: ল'গ'

en: Lost connection with server: %s
as: সেৱকেৰ সৈতে সংযোগ বিচ্ছিন্ন হৈছে: %s

en: Loud
as: বেশি আওয়াজ

en: Louder
as: স্বল্প বেশি আওয়াজ

en: Loudest
as: সবচেয়ে বেশি আওয়াজ

en: MOTD for %s
as: %s ৰ MOTD

en: M_ute sounds
as: নীৰব (_u)

en: Macedonian
as: মেচিডনীয

en: Mail dialog
as: মেইলৰ ডায়লগ

en: Malay
as: মালয়

en: Male
as: পুৰুষ

en: Male or female
as: স্ত্ৰী বা পুৰুষ

en: Malformed BOSH URL
as: ত্ৰুটিপূৰ্ণ BOSH URL

en: Malformed XMPP ID
as: ত্ৰুটিপূৰ্ণ XMPP ID

en: Malicious challenge from server
as: সেৱকেৰ প্ৰান্ত ৰ পৰা অনিষ্টকৰ্তা সংশয় প্ৰকাশ কৰা হৈছে

en: Manually
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা দ্বাৰা

en: Marathi
as: মাৰাঠি

en: Master archive is misconfigured
as: প্ৰধান আৰ্কাইভ সঠিকৰূপে বিন্যাস কৰা নহয়

en: Maximum last-seen difference:
as: সৰ্বশেষ উপস্থিতিৰ সৰ্বাধিক পাৰ্থক্য:

en: Maximum response timeout:
as: প্ৰত্যুত্তোৰৰ সৰ্বাধিক সময়সীমা:

en: Media Initiation Failed
as: মিডিয়া আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Merge Groups
as: দল একত্ৰিত কৰক

en: Merge List from Server
as: সেৱক ৰ পৰা প্ৰাপ্ত তালিকা একত্ৰিত কৰা হ'ব

en: Merge and Save List to Server
as: সেৱকত তালিকা একত্ৰিত কৰি সংৰক্ষণ কৰক

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
as: এই সকলো পৰিচিতৰ একত্ৰিত কৰা হ'লে, বন্ধুতালিকাত সকলৰ বাবে এটা এনট্ৰি উপস্থিত থাকিলে আৰু এটা সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব । সংশ্লিষ্ট পৰিচিতিৰ প্ৰাসঙ্গিক মেনু ৰ পৰা 'প্ৰসাৰণ' টিপে তাৰকে পুনঃ পৃথক পৰিচিতি নিৰ্ধাৰণ কৰা যাব ।

en: Message
as: সম্বাদ

en: Message (Nick Said) Text
as: সম্বাদৰ (উপনামধাৰী সম্বাদ) লিখা

en: Message Text
as: সম্বাদৰ টেক্সট

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
as: সম্বাদৰ সৰ্বাধিক মাপ অতিক্ৰান্ত হোৱাৰ ফলত সম্বাদ পঠিওৱা সম্ভৱ নহয় ।

en: Message could not be sent.
as: সম্বাদ পঠিওৱা সম্ভৱ নহয় ।

en: Message delivery to %s failed: %s
as: %s ৰ উদ্দেশ্যে সম্বাদ পাঠাতে ব্যৰ্থ: %s

en: Message from %s
as: %s ৰ পৰা প্ৰাপ্ত সম্বাদ

en: Message of the Day
as: দিনৰ সম্বাদ (MOTD)

en: Message received
as: সম্বাদ প্ৰাপ্ত হৈছে

en: Message received begins conversation
as: সম্বাদ গ্ৰহণ কৰা হ'লে কথোপকথন আৰম্ভ হ'ব

en: Message sent
as: সম্বাদ প্ৰেৰিত হৈছে

en: Message was not sent, because you are not signed on.
as: আপুনি যোগদান নকৰাৰ বাবে সম্বাদ প্ৰৰণ কৰা নাযায় ।

en: Message:
as: সম্বাদ:

en: Method:
as: পদ্ধতি:

en: Microphone
as: মাইক্ৰো ফোন

en: Middle Name
as: মধ্যেৰ নাম

en: Middle mouse button
as: মাউসেৰ মধ্যম বাটন

en: Minimi_ze new conversation windows
as: নতুন সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰ আড়াল কৰা হ'ব (_z)

en: Minimum input area height in lines:
as: ইনপুট লিখাৰ স্থানৰ সৰ্বনিম্ন উচ্চতা, পংক্তি অনুযায়ী ধাৰ্য:

en: Minutes
as: মিনিট

en: Minutes before changing status
as: অৱস্থা পৰিবৰ্তনৰ আগতে অপেক্ষা কৰাৰ উদ্দেশ্যে চিহ্নিত মিনিট

en: Misc
as: বিবিধ

en: Miscellaneous
as: বিবিধ

en: Missing protocol plugin for %s
as: %s ৰ বাবে আচাৰ বিধি প্লাগ ইন অনুপস্থিত

en: Mobile
as: মোবাইল

en: Mobile Phone
as: মোবাইল ফোন

en: Modify
as: ৰূপান্তৰ কৰক

en: Modify Account
as: হিচাপ পৰিবৰ্তন কৰক

en: Modify Buddy Pounce
as: বন্ধুৰ ওপৰত পাউন্স পৰিবৰ্তন কৰক

en: Mongolian
as: মঙ্গোলিয়ান

en: Mono Plugin Loader
as: Mono প্লাগ ইন লোড কৰাৰ ব্যৱস্থা

en: Mood
as: মেজাজ

en: Mood Text
as: মেজাৰ চিহ্নকৰ্তা লিখা

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
as: একেই নাম প্ৰয়োগকৰ্তা একাধিক ব্যবহাৰকৰ্তা চিনাক্ত হৈছে । অনুগ্ৰহ কৰি তালিকাৰ পৰা প্ৰযোজ্য ব্যবহাৰকৰ্তাক নিৰ্বাচন কৰ নিজৰ বন্ধু তালিকা যোগ কৰক ।

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
as: একেই সাৰ্বজনীন চাবি প্ৰয়োগকৰ্তা একাধিক ব্যবহাৰকৰ্তা চিনাক্ত হৈছে । অনুগ্ৰহ কৰি তালিকাৰ পৰা প্ৰযোজ্য ব্যবহাৰকৰ্তাক নিৰ্বাচন কৰি নিজৰ বন্ধু তালিকা যোগ কৰক ।

en: Mouse Gestures Configuration
as: মাউসেৰ ভঙ্গিমা বিন্যাস

en: Move to
as: চিহ্নিত দলে স্থানান্তৰ কৰক

en: Multiple plugins will be unloaded.
as: একাধিক প্লাগ ইন আন লোড কৰা হ'ব ।

en: Music Messaging Configuration
as: Music Messaging সম্বন্ধীয় বিন্যাস

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
as: সম্মিলিত ৰূপে সংগীত ৰচনাৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য Music Messaging প্লাগ ইন

en: Music messaging session confirmed.
as: সংগীতেৰ মাধ্যমে মেসেজিং ৰ অধিবেশন নিশ্চিত কৰা হৈছে ।

en: Mute _Sounds
as: নীৰব (_S)

en: NAME
as: নাম

en: N_ew conversations:
as: নতুন সম্বাদ: (_e)

en: Name
as: নাম

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
as: নাম: %s
    সংস্কৰণ: %s
    বিৱৰণ: %s
    নিৰ্মাতা: %s
    ৱেব ছাইট: %s
    নথিপত্ৰৰ নাম: %s

en: Nepali
as: নেপালী

en: Nested Grouping (experimental)
as: নেস্টেড দলবন্ধকৰণ (পৰীক্ষামূলক)

en: Nested Subgroup
as: নেস্টেড উপ দল

en: Network
as: নেটৱৰ্ক

en: Network Statistics
as: নেটওয়াৰ্কেৰ পৰিসংখ্যান

en: Network is empty
as: নেটওয়াৰ্ক বৰ্তমানে ৰিক্ত

en: Never
as: কেতিয়াও নহয়

en: New Account
as: নতুন হিচাপ

en: New Buddy Pounce
as: বন্ধুৰ বাবে নতুন পাউন্স

en: New Conference
as: নতুন কনফাৰেন্স

en: New Event
as: নতুন ঘটনা

en: New Instant Message
as: নতুন তাৎক্ষনিক সম্বাদ

en: New Mail
as: নতুন ডাক

en: New Person
as: নতুন ব্যক্তি

en: New Pounces
as: নতুন পাউন্স

en: New Version Available
as: নতুন সংস্কৰণ উপলব্ধ আছে

en: New _Message...
as: নতুন সম্বাদ...(_M)

en: New _mail notifications
as: নতুন মেইলৰ বিজ্ঞপ্তি (_m)

en: New mail notifications
as: নতুন সম্বাদৰ বিজ্ঞপ্তি

en: New password
as: নতুন গুপ্তশব্দ

en: New password (again)
as: নতুন গুপ্তশব্দ (পুনঃ লিখক)

en: New passwords do not match.
as: নতুন গুপ্তশব্দ অমিল ।

en: New status...
as: নতুন অৱস্থা...

en: New tab
as: নতুন ট্যাব

en: New window
as: নতুন সংযোগক্ষেত্ৰ

en: New...
as: নতুন...

en: Nick
as: উপনাম

en: Nick Said
as: উপনামধাৰী দ্বাৰা বলা হৈছে

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
as: MUC ভিন্ন অন্যান্য সম্বাৰ ৰুমেত উপনাম পৰিবৰ্তন কৰা সমৰ্থিত নয়

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
as: উপনাম বা চেনেল সাময়িকভাবে উপলব্ধ নহয় ।

en: Nickname
as: উপনাম

en: Nickname in use
as: ব্যৱহৃত উপনাম

en: No
as: নহয়

en: No Grouping
as: দল বিহীন

en: No MOTD available
as: কোনো MOTD উপলব্ধ নাই

en: No Matches
as: কোনো মিল পোৱা নাযায়

en: No Message of the Day available
as: দিনৰ কোনো সম্বাদ উপলব্ধ নাই

en: No Proxy
as: প্ৰক্সি অনুপস্থিত

en: No Sound
as: শব্দ বিহীন

en: No actions available
as: কোনো কাম উপলব্ধ নয়

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
as: কোনো কোডেক পোৱা নাযায় । GStreamer প্লাগ ইন প্যাকেজেত উপস্থিত কিছু GStreamer কোডেক সংস্থাপন কৰক ।

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
as: কোনো কোডেক অবশিষ্ট নাই । fs codecs.conf নথিপত্ৰেত কোডেক সংক্ৰান্ত অতিমাত্ৰায় দৃঢ় পছন্দ নিৰ্ধাৰিত হৈছে ।

en: No configuration options for this plugin.
as: এই প্লাগ ইনৰ বাবে কোনো বিন্যাসৰ বিকল্প উপস্থিত নাই ।

en: No file transfer session active
as: নথিপত্ৰ বিনিময়ৰ অধিবেশন সক্ৰিয় নয়

en: No logs were found
as: কোনো লগ পোৱা নাযায়

en: No matches
as: কোনো মিল পোৱা নাযায়

en: No matching users found
as: চিহ্নিত মান অনুসাৰে ব্যৱহাৰকৰ্তা পোৱা নাযায়

en: No message
as: কোনো সম্বাদ নাই

en: No name
as: নামবিহীন

en: No proxy
as: প্ৰক্সি বিহীন

en: No public key was received
as: কোনো সাৰ্বজনীন কি পোৱা নাযায়

en: No reason
as: কাৰণ বিহীন

en: No server statistics available
as: সেৱকেৰ পৰিসংখ্যান উপলব্ধ নয়

en: No session ID given
as: কোনো অধিবেশন ID দিয়া নহয়

en: No sounds
as: শব্দ বিহীন

en: No such channel
as: এই ধৰনৰ কোনো চেনেল উপস্থিত নাই

en: No such command (in this context).
as: এই ধৰনৰ কোনো আদেশ (বৰ্তমান প্ৰসঙ্গ অনুযায়ী) উপস্থিত নাই ।

en: No such command.
as: এই ধৰনৰ কোনো আদেশ নাই ।

en: No such nick or channel
as: এই ধৰনৰ কোনো উপনাম বা চেনেল উপস্থিত নাই

en: No topic is set
as: কোনো প্ৰসঙ্গ নিৰ্ধাৰণ কৰা নহয়

en: No users found
as: কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তা পোৱা নাযায়

en: Non-matching Hosts
as: মিল নোহোৱা গৃহস্থ

en: None
as: শূণ্য

en: None (To pending)
as: অনুমোদনৰ অপেক্ষাৰত

en: None of your accounts are idle.
as: আপোনাৰ কোনো হিচাপ কামবিহীন অৱস্থাত নাই ।

en: Normal
as: স্বাভাবিক

en: Norwegian Nynorsk
as: নৰওয়েজিয়ান নিনোৰস্ক

en: Not Acceptable
as: গ্ৰহণযোগ্য নয়

en: Not Allowed
as: অনুমেদিত নয়

en: Not Authorized
as: অনুমোদিত নয়

en: Not connected to the server
as: সেৱকেৰ সৈতে সংযুক্ত নয়

en: Not implemented yet.
as: এইটো এতিয়াও কাৰ্যকৰী নহয় ।

en: Not started
as: আৰম্ভ কৰা নহয়

en: Not supported
as: সমৰ্থিত নয়

en: Note
as: উল্লেখ্য

en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
as: উল্লেখ্য: "নতুন সম্বাদ" সম্বন্ধীয় পছন্দ "সম্বাদৰ সংখ্যা অনুযায়ী" অনুযায়ী ধাৰ্য কৰা আৱশ্যক ।

en: Notes Address Book Group
as: Notes ঠিকনা বইয়ৰ দল

en: Notes Address Book Information
as: Notes ঠিকনা বইয়ৰ তথ্য

en: Notes Address Book group results
as: Notes ঠিকনা বইয়ৰ দলৰ ফলাফল

en: Notification Methods
as: বিজ্ঞপ্তিৰ পদ্ধতি

en: Notification Removal
as: বিজ্ঞপ্তি অপসাৰণ

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
as: কামবিহীন বা অনুপস্থিত অৱস্থা ৰ পৰা বন্ধু প্ৰত্যাবৰ্তন কৰিলে, সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰত সূচিত কৰা হ'ব ।

en: Notify Dialog
as: বিজ্ঞপ্তিৰ ডায়লগ

en: Notify For
as: চিহ্নিত পৰিস্থিতিতে সূচিত কৰা হ'ব

en: Notify When
as: উল্লিখিত পৰিস্থিতিতে বিজ্ঞপ্তি প্ৰকাশ কৰা হ'ব

en: Notify buddies when you are typing
as: আপুনি লিখা আৰম্ভ কৰিলে বন্ধুক সূচিত কৰক

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে গ্ৰহণ কৰা নথিপত্ৰ বিনিময় সমাপ্ত হ'লে, পপ আপ সহযোগে সূচিত কৰা হ'ব
    (প্ৰৰকেৰ সৈতে কোনো সম্বাদ চলমান না থাকিলে)

en: Notify with a toaster when
as: নিম্নলিখিত পৰিস্থিতিত টোস্টাৰ সহ সূচিত কৰা হ'ব

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
as: Novell GroupWise Messenger আচাৰ বিধি প্লাগ ইন

en: Now Listening
as: বৰ্তমানে অনুমোদিত

en: Number of conversations per window
as: প্ৰতি সংযোগক্ষেত্ৰত প্ৰদৰ্শিত সম্বাদৰ সংখ্যা

en: OK
as: ঠিক অাছে

en: Occitan
as: অকসিটান

en: Offering to send %s to %s
as: %s টি %s কে পঠিওৱাৰ অনুৰোধ জানানো হৈছে

en: Offline
as: অফ লাইন

en: Offline Buddies
as: অফ লাইন বন্ধু

en: Offline Message
as: অফ লাইন সম্বাদ

en: Offline Text
as: অফ লাইন লিখা

en: Offline buddies
as: অফ লাইন বন্ধুদল

en: Old flat format
as: পুৰোনো ফ্ল্যাট বিন্যাস

en: On Mobile
as: মোবাইল ফোনত কথা পাতিছে

en: On unread messages
as: পাঠ নকৰা সম্বাদ উপস্থিত থাকিলে

en: One Time Password
as: একবাৰ গুপ্তশব্দ লিখা হ'ব

en: One or more messages may have been undeliverable.
as: এক বা একাধিক সম্বাদ প্ৰৰণ কৰা সম্ভৱ নহয় ।

en: Online
as: অন লাইন

en: Online Buddies
as: অন লাইন বন্ধু

en: Online Services
as: অন লাইন পৰিসেবা

en: Online Status
as: অন লাইন অৱস্থা

en: Online Text
as: অন লাইন অৱস্থাৰ লিখা

en: Online since
as: চিহ্নিত সময় ৰ পৰা অন লাইন

en: Online/Offline
as: অন লাইন/অফ লাইন

en: Online: %d
    Total: %d
as: অন লাইন: %d
    মুঠ: %d

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
as: অকল চিহ্নিত মাপ বা ইয়াৰ পৰা অধিক মাপৰ URL ৰ বাবে TinyURL নিৰ্মাণ কৰা হ'ব

en: Only enable for users on the buddy list
as: বন্ধু তালিকাত উপস্থিত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে অকল সক্ৰিয় কৰা হ'ব

en: Only online
as: অকল অন লাইন

en: Only replace _whole words
as: অকল সম্পূৰ্ণ শব্দ প্ৰতিস্থাপন কৰা হ'ব (_w)

en: Only when available
as: অকল উপস্থিত থাকিলে

en: Only when docked
as: অকল আটক কৰা হ'লে

en: Only when not available
as: অকল উপস্থিত নাথাকিলে

en: Opacity:
as: স্বচ্ছতা:

en: Ope_n an IM window
as: এটা IM সংযোগক্ষেত্ৰ খোলক (_n)

en: Open All Messages
as: সকলো সম্বাদ খোলা হ'ব

en: Open File...
as: নথিপত্ৰ খোলক...

en: Open Public Key...
as: সাৰ্বজনীন কি খোলক...

en: Open _Containing Directory
as: ধাৰণকৰ্তা ডিৰেক্টৰি খোলক (_C)

en: Open an IM window
as: এটা IM সংযোগক্ষেত্ৰ খোলক

en: Open...
as: খোলক...

en: Operating System
as: অপাৰেটিং প্ৰণালী

en: Operator
as: অপাৰেটৰ

en: Optional information:
as: বৈকল্পিক তথ্য:

en: Options
as: বিকল্পবোৰ

en: Options specific to Pidgin for Windows.
as: Windows ৰ সৈতে ব্যৱহাৰযোগ্য Pidgin ৰ বাবে সুনিৰ্দিষ্ট বিকল্প ।

en: Organization
as: প্ৰতিষ্ঠান

en: Organization Name
as: প্ৰতিষ্ঠানৰ নাম

en: Organization Unit
as: প্ৰাতিষ্ঠানিক বিভাগ

en: Organization: 	%s
as: প্ৰতিষ্ঠান: 	%s

en: Original password
as: মূল গুপ্তশব্দ

en: Oriya
as: ওৰীয়া

en: Other
as: অন্যান্য

en: Others talk in chat
as: অন্যই সম্বাদ কৰিলে

en: Out of memory
as: 記憶體不足

en: Output
as: আউটপুট

en: Overwrite
as: নতুন কৰি লিখা হ'ব

en: P.O. Box
as: পোস্ট বক্স

en: PEM X.509 Certificate Export
as: PEM X.509 প্ৰমাণপত্ৰ ৰপ্তানি

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
as: PING ৰ প্ৰত্যুত্তোৰ    বিলম্ব: %lu ছেকেণ্ড

en: P_auses while typing
as: টাইপ কৰাৰ সময় থামলে (_a)

en: P_lay a sound
as: এটা শব্দ বাজান (_l)

en: P_lugin
as: প্লাগ ইন (_l)

en: P_ort:
as: পোৰ্ট: (_o)

en: P_ounce only when my status is not Available
as: নিজৰ অৱস্থা অকল অনুপস্থিত ৰূপে ধাৰ্য থাকিলেই পাউন্স কৰা হ'ব (_o)

en: P_roxy
as: প্ৰক্সি (_r)

en: Pa_ssword:
as: গুপ্তশব্দ:

en: Paging
as: পেজিং

en: Pashto
as: পাস্তু

en: Pass_word:
as: গুপ্তশব্দ: (_w)

en: Passphrase
as: গুপ্তশব্দ

en: Passphrase (retype)
as: পৰিচয় পংক্তি (পুনঃ লিখক)

en: Passphrase required
as: পৰিচয় পংক্তি আৱশ্যক

en: Passphrases do not match
as: পৰিচয় পংক্তিত অমিল

en: Password
as: গুপ্ত শব্দ

en: Password (again)
as: গুপ্তশব্দ (পুনঃ লিখক)

en: Password Changed
as: গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তিত হৈছে

en: Password has expired
as: গুপ্তশব্দ সময় উত্তীৰ্ণ হৈছে

en: Password is required to sign on.
as: প্ৰৱেশ কৰাৰ বাবে গুপ্তশব্দ প্ৰয়োজন ।

en: Password:
as: গুপ্তশব্দ:

en: Past Translators
as: পিছৰ অনুবাদকবৃন্দ

en: Paste as Plain _Text
as: প্লেইন টেক্সট ৰূপে পেস্ট কৰা হ'ব (_T)

en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
as: নথিপত্ৰ সংৰক্ষণস্থলৰ পাথ
    (অনুগ্ৰহ কৰি সম্পূৰ্ণ পাথ উল্লেখ কৰক)

en: Pause
as: স্থগিত

en: Paused while typing
as: টাইপ থামিয়েছেন

en: Pauses while typing
as: লিখাৰ সময়ত ৰখি গ'লে

en: Payment Required
as: মূল্য জমা কৰা আৱশ্যক

en: Performing key exchange
as: কি বিনিময় কৰা হৈছে

en: Perl Plugin Loader
as: Perl প্লাগ ইন লোডেৰ ব্যৱস্থা

en: Permission denied
as: অনুমতি প্ৰদান কৰা নহয়

en: Permit User
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাকে অনুমতি প্ৰদান কৰা হ'ব

en: Persian
as: পাৰ্চী

en: Persistent
as: স্থায়ী

en: Person enters chat
as: ব্যক্তিয়ে সম্বাদত যোগ দিছে

en: Person leaves chat
as: ব্যক্তিয়ে সম্বাদৰ পৰা বাহিৰলৈ গৈছে

en: Personal Information
as: ব্যক্তিগত তথ্য

en: Personal Title
as: ব্যক্তিগত শিৰোনাম

en: Phone
as: দূৰভাষ

en: Photo
as: ফটো

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
as: Pidgin Buddylist থিম সম্পাদন ব্যৱস্থা

en: Pidgin GTK+ Theme Control
as: Pidgin GTK+ থিম নিয়ন্ত্ৰণ

en: Pidgin Icon Theme Editor
as: Pidgin আইকন থিম সম্পাদন ব্যৱস্থা

en: Pidgin Internet Messenger
as: Pidgin ইন্টাৰনেট মেসেঞ্জাৰ

en: Pidgin Theme Editor
as: Pidgin থিম সম্পাদন ব্যৱস্থা

en: Pidgin Theme Editor.
as: Pidgin থিম সম্পাদন ব্যৱস্থা ।

en: Pidgin Tooltip
as: Pidgin ৰ টুল টিপ

en: Pidgin smileys
as: Pidgin ৰ হাসিমুখ

en: Ping failed
as: Ping কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Ping reply received from server
as: সেৱক ৰ পৰা প্ৰাপ্ত ping ৰ উত্তৰ

en: Ping timed out
as: Ping ৰ সময়সীমা উত্তীৰ্ণ হৈছে

en: Place Closed
as: স্থান বন্ধ কৰা হৈছে

en: Place tagged
as: অৱস্থান চিনাক্ত কৰা হৈছে

en: Plain text
as: প্লেইন টেক্সট

en: Plaintext Authentication
as: প্লেইন টেক্সট অনুমোদন

en: Play
as: বজোৱা হ'ব

en: Play a sound
as: শব্দ বজোৱা হ'ব

en: Please Update the necessary fields.
as: আৱশ্যক ক্ষেত্ৰত অনুগ্ৰহ কৰি মান পূৰণ কৰক ।

en: Please enter a buddy to pounce.
as: পাউন্স কৰাৰ উদ্দেশ্যে অনুগ্ৰহ কৰি কোনো বন্ধুক চিহ্নিত কৰক ।

en: Please enter a different title for the status.
as: অনুগ্ৰহ কৰি অৱস্থা চিহ্নকৰ্তা ভিন্ন শিৰোনাম লিখক ।

en: Please enter a non-empty title for the status.
as: অৱস্থা চিহ্নিত কৰাৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি শিৰোনাম লিখক ।

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
as: অনুগ্ৰহ কৰে, নতুন কনফাৰেন্সৰ বাবে প্ৰসঙ্গ আৰু %s কে পঠিওৱাৰ বাবে আমন্ত্ৰণ সম্বাদ নিৰ্ধাৰণ কৰক ।

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
as: আপোনাৰ বন্ধু তালিকাত কোনো সম্বাদ যোগ কৰাৰ উদ্দেশ্যে, অনুগ্ৰহ কৰি এটা উপনাম আৰু সংশ্লিষ্ট সম্বাদৰ বাবে প্ৰযোজ্য তথ্য লিখক ।

en: Please enter buddy information.
as: অনুগ্ৰহ কৰি বন্ধু সংক্ৰান্ত তথ্য যোগ কৰক ।

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
as: অনুগ্ৰহ কৰি %s চেনেলৰ গোপনীয় দলৰ নাম আৰু পৰিচয় পংক্তি উল্লেখ কৰক ।

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
as: সন্নিবেশ কৰাৰ উদ্দেশ্যে, অনুগ্ৰহ কৰি লিংকেৰ URL আৰু বিবৰণ উলPলেখ কৰক । বিবৰণে লিখা আৱশ্যক নহয় ।

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
as: সন্নিবেশ কৰাৰ উদ্দেশ্যে, অনুগ্ৰহ কৰি লিংকেৰ URL উল্লেখ কৰক ।

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
as: যোগদান কৰাৰ উদ্দেশ্যে, অনুগ্ৰহ কৰি সংশ্লিষ্ট সম্বাদ সম্পৰ্কে প্ৰযোজ্য তথ্য উল্লেখ কৰক ।

en: Please enter the buddy's username and account type below.
as: অনুগ্ৰহ কৰি বন্ধুৰ ব্যৱহাৰকৰ্তা হিচাপৰ নাম আৰু হিচাপৰ ধৰন তলত লিখক ।

en: Please enter the name of the chat you want to join.
as: যি সম্বাদ যোগ কৰিব বিচাৰে অনুগ্ৰহ কৰি তাৰ নাম লিখক ।

en: Please enter the name of the group to be added.
as: যোগ কৰাৰ উদ্দেশ্যে অনুগ্ৰহ কৰি দলৰ নাম লিখক ।

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
as: আপোনাৰ সৈতে যোগাযোগৰ অনুমতি প্ৰদান কৰাৰ উদ্দেশ্যে অনুগ্ৰহ কৰি সংশ্লিষ্ট ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম লিখক ।

en: Please enter the name of the user you wish to block.
as: প্ৰতিৰোধ কৰাৰ উদ্দেশ্যে, অনুগ্ৰহ কৰি সংশ্লিষ্ট ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম লিখক ।

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
as: আমন্ত্ৰণ কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় ব্যক্তিৰ নাম আৰু বৈকল্পিক কোনো সম্বাদ অনুগ্ৰহ কৰি লিখক ।

en: Please enter the new name for %s
as: অনুগ্ৰহ কৰি %s ৰ বাবে নতুন নাম লিখক

en: Please enter the person's information below.
as: অনুগ্ৰহ কৰি সংশ্লিষ্ট বেক্তিৰ তথ্য তলত লিখক ।

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
as: তথ্য জানাৰ উদ্দেশ্যে, অনুগ্ৰহ কৰি সংশ্লিষ্ট ব্যক্তিৰ ব্যৱহাৰকৰ্তা হিচাপৰ নাম বা উপনাম উল্লেখ কৰক ।

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
as: লগ পৰিদৰ্শনৰ উদ্দেশ্যে অনুগ্ৰহ কৰি সংশ্লিষ্ট ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম বা উপনাম উল্লেখ কৰক ।

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
as: প্ৰতিৰোধ কৰা/বাতিল কৰাৰ উদ্দেশ্যে অনুগ্ৰহ কৰি সংশ্লিষ্ট ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম বা উপনাম উল্লেখ কৰক ।

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
as: IM কৰাৰ উদ্দেশ্যে অনুগ্ৰহ কৰি সংশ্লিষ্ট ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম বা উপনাম উল্লেখ কৰক ।

en: Please enter your current password and your new password.
as: অনুগ্ৰহ কৰি বৰ্তমান আৰু নতুন গুপ্তশব্দ দুটা লিখক ।

en: Please enter your new password
as: অনুগ্ৰহ কৰি নতুন গুপ্তশব্দ লিখক

en: Please fill out the information below to change your account registration.
as: হিচাপৰ নিবন্ধন পৰিবৰ্তন কৰাৰ বাবে অনুগ্ৰহ কৰি নিম্নলিখিত তথ্য পূৰণ কৰক ।

en: Please fill out the information below to register your new account.
as: নতুন হিচাপ নিবন্ধন কৰা বাবে অনুগ্ৰহ কৰি নিম্নলিখিত তথ্য পূৰণ কৰক ।

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
as: অনুগ্ৰহ কৰি ডিবাগ সংযোগক্ষেত্ৰ খোলক আৰু সঠিক ত্ৰুটিৰ সম্বাদ চোৱাৰ প্ৰচেষ্টা কৰক ।

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
as: নথিপত্ৰ পঠিওৱাৰ উদ্দেশ্যে অনুগ্ৰহ কৰি %s ৰ এটা ৰিসোৰ্স নিৰ্বাচন কৰক

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
as: মিডিয়া অধিবেশন আৰম্ভৰ আগতে অনুগ্ৰহ কৰি %s ৰ ৰিসোৰ্স নিৰ্বাচন কৰক ।

en: Please specify a new nickname for you.
as: অনুগ্ৰহ কৰি নিজৰ বাবে এটা নতুন উপনাম নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Please update the necessary fields.
as: আৱশ্যক ক্ষেত্ৰত অনুগ্ৰহ কৰি মান পূৰণ কৰক ।

en: Please, enter your search criteria below
as: অনুগ্ৰহ কৰি অনুসন্ধানৰ বিষয়বস্তু তলত লিখক

en: Plu_gins
as: প্লাগ ইন (_g)

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
as: প্লাগ ইন দ্বাৰা সকলো আৱশ্যক ফাংশান উপলব্ধ কৰা হয় না (list_icon, login আৰু close)

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
as: প্লাগ ইন ম্যাজিকে অমিল %d (%d আৱশ্যক)

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
as: প্লাগ ইন বিন্যাস কৰাৰ আগতে তাক লোড কৰা আৱশ্যক ।

en: Plugins
as: প্লাগ ইন

en: Point values to use for account...
as: হিচাপৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য মান...

en: Point values to use when...
as: চিহ্নিত পৰিস্থিতিতে ব্যৱহাৰযোগ্য পয়েন্ট...

en: Policy Violation
as: নিয়মৰ উলঙ্ঘন

en: Polish
as: পলিশ্ব

en: Polish popular IM
as: Polish জনপ্ৰিয় IM

en: Pop up a notification
as: পপ আপ কৰি বিজ্ঞপ্তি প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Ports
as: পোৰ্ট

en: Portuguese
as: পৰ্টুগীজ

en: Portuguese-Brazil
as: পোৰ্তুগিজ ব্ৰাজিল

en: Possible Matches
as: সম্ভাব্য মিল

en: Postal Code
as: পোস্টাল কোড

en: Postal code
as: পোস্টাল কোড

en: Pounce Target
as: উদ্দিষ্ট ব্যক্তিৰ ওপৰত পাউন্স কৰক

en: Pounce When Buddy...
as: বন্ধু দ্বাৰা চিহ্নিত কাম কৰা হ'লে পাউন্স কৰা হ'ব...

en: Pounce on Whom
as: কাৰ ওপৰত পাউন্স কৰা হ'ব

en: Pounce only when my status is not Available
as: নিজেই উপলব্ধ অৱস্থাত নাথাকিলে অকল পাউন্স কৰা হ'ব

en: Pr_eferences
as: পছন্দসমূহ (_e)

en: Pre_view
as: পূৰ্বদৃশ্য (_v)

en: Preferences
as: পছন্দ

en: Preferred Contact
as: পছন্দসই পৰিচিতি

en: Preferred Language
as: পছন্দসই ভাষা

en: Prepend _string into window title:
as: সংযোগক্ষেত্ৰৰ শিৰোনামৰ আগতে পংক্তি সংযোজন কৰা হ'ব: (_s)

en: Prepends a newline to displayed message.
as: প্ৰদৰ্শিত সম্বাদৰ প্ৰাৰম্ভে নতুন পংক্তি যোগ কৰক ।

en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
as: সম্বাদৰ প্ৰাৰম্ভে এটা নতুন পংক্তি যোগ কৰা হ'ব । ইয়াৰ ফলত, সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নামৰ তলত সম্বাদটি প্ৰদৰ্শিত হ'ব ।

en: Priority
as: গুৰুত্ব

en: Privacy
as: গোপনীয়তা

en: Private Key file
as: ব্যক্তিগত কি নথিপত্ৰ

en: Private key file
as: ব্যক্তিগত কিৰ নথিপত্ৰ

en: Pro_tocol:
as: আচাৰ বিধি: (_t)

en: Process returned error code %d
as: প্ৰসেস দ্বাৰা ত্ৰুটিৰ কোড %d উৎপন্ন কৰা হৈছে

en: Profiles
as: পাৰ্শ্বৰূপ

en: Progress
as: প্ৰগতি সূচক

en: Protocol
as: আচাৰ বিধি

en: Protocol:
as: আচাৰ বিধি:

en: Provides SSL support through GNUTLS.
as: GNUTLS ৰ মাধ্যমে SSL সমৰ্থন উপলব্ধ কৰা হয় ।

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
as: Mozilla NSS ৰ মাধ্যমে SSL সমৰ্থন উপলব্ধ কৰা হয় ।

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
as: না পড়া সম্বাদ সম্বন্ধেৰ আপোনাকে শূচিত কৰাৰ বিভিন্ন পদ্দতি সম্পৰ্কে অবগত কৰা হয় ।

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
as: SSL সমৰ্থনৰ লাইব্ৰৰিৰ বাবে এটা ৰ‍্যাপাৰ উপলব্ধ কৰা হয় ।

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
as: gtkrc ৰ সাধাৰণত ব্যৱহৃত বৈশিষ্ট্য ব্যৱহাৰৰ সুবিধা উপলব্ধ কৰা হয় ।

en: Provides alternate buddylist grouping options.
as: ভিন্ন ধৰনে বন্ধু তালিকা দলবদ্ধকৰণৰ বিকল্প উপলব্ধ কৰা হয় ।

en: Provides integration with Evolution.
as: Evolution ৰ সৈতে ব্যৱহাৰৰ সুবিধা উপলব্ধ কৰি ।

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
as: Windows ৰ বাবে নিৰ্মিত Pidgin ৰ সৈতে ব্যৱহাৰযোগ্য বিকল্প উপলব্ধ কৰা হয় । যেমন বন্ধু তালিকা আটক কৰাৰ বিকল্প ।

en: Provides support for loading Tcl plugins
as: Tcl প্লাগ ইন লোড কৰাৰ বাবে সমৰ্থনব্যৱস্থা উপলব্ধ কৰা হয়

en: Provides support for loading perl plugins.
as: perl প্লাগ ইন লোড কৰাৰ বাবে সমৰ্থন উপলব্ধ কৰা হয় ।

en: Provides support for mouse gestures
as: মাউসেৰ ভঙ্গিমাৰ ক্ষেত্ৰত সমৰ্থন উপলব্ধ কৰা হয়

en: Proxy
as: প্ৰক্সি

en: Proxy Server
as: প্ৰক্সি সেৱক

en: Proxy _type:
as: প্ৰক্সিৰ ধৰন: (_t)

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
as: GNOME ৰ পছন্দসই বৈশিষ্ট্যেৰ অধীন, প্ৰক্সি সংক্ৰান্ত পছন্দ নিৰ্ধাৰিত হৈছে

en: Proxy t_ype:
as: প্ৰক্সিৰ ধৰন: (_y)

en: Psychic mode for incoming conversation
as: আগমনকৰ্তা সম্বাদৰ বাবে অতীন্দ্ৰিয় মোড

en: Public Key Babbleprint
as: সাৰ্বজনীন কিৰ Babbleprint

en: Public Key Babbleprint:
    %s
as: সাৰ্বজনীন কিৰ Babbleprint:
    %s

en: Public Key Fingerprint
as: সাৰ্বজনীন কিৰ ফিংগাৰপ্ৰিন্ট

en: Public Key Fingerprint:
    %s
as: সাৰ্বজনীন কিৰ ফিংগাৰপ্ৰিন্ট:
    %s

en: Public Key Information
as: সাৰ্বজনীন কি সংক্ৰান্ত তথ্য

en: Public Key file
as: সাৰ্বজনীন কি নথিপত্ৰ

en: Public _IP:
as: সাৰ্বজনীন IP: (_I)

en: Public key authentication
as: সাৰ্বজনীন কি সহযোগে অনুমোদন

en: Public key file
as: সাৰ্বজনীন কিৰ নথিপত্ৰ

en: Publish status (note: everyone may watch you)
as: অৱস্থা প্ৰকাশ কৰা হ'ব (উল্লেখ্য: সকলে তা পড়তে সক্ষম হতে পাৰে)

en: Punjabi
as: পাঞ্জাবি

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
as: নিম্নলিখিত কাৰণে Purple ৰ D BUS সেৱক বৰ্তমানে চলিছে না

en: Question dialog
as: প্ৰশ্নৰ ডায়লগ

en: Quiet
as: কম আওয়াজ

en: Quieter
as: স্বল্প কম আওয়াজ

en: Quietest
as: সবচেয়ে কম আওয়াজ

en: R_aise conversation window
as: সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব (_a)

en: Raise psychic conversations
as: psychic সম্বাদ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Re-enable
as: পুনঃ সক্ৰিয় কৰক

en: Re-enable Account
as: হিচাপ পুনঃ সক্ৰিয় কৰক

en: Re-initializing Stream
as: স্ট্ৰিম পুনঃ আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Re-read gtkrc files
as: gtkrc নথিপত্ৰ পুনঃ পড়া হ'ব

en: Real Name
as: সঠিক নাম

en: Real Name: 	%s
as: সঠিক নাম: 	%s

en: Real name
as: সঠিক নাম

en: Really delete certificate for %s?
as: আপুনি নিশ্চিত নে %s ৰ প্ৰমাণপত্ৰ আঁতৰাব ?

en: Received
as: প্ৰাপ্ত

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
as: %s ৰ সাৰ্বজনীন কি প্ৰাপ্ত হৈছে । এই সাৰ্বজনীন কি গ্ৰহণ কৰিবলৈ আপুনি ইচ্ছুকনেকি ?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
as: %s ৰ সাৰ্বজনীন কি গৃহীত হৈছে । আপোনাৰ স্থানীয় প্ৰণালীে উপস্থিত সংশ্লিষ্ট কি ৰ প্ৰতিলিপ এই কি ৰ সৈতে সুসংগত নয়? তথাপি আপুনি এই সাৰ্বজনীন কি গ্ৰহণ কৰিবলৈ ইচ্ছুক?

en: Received Message Name Color
as: সম্বাদ প্ৰাপ্তিৰ সৈতে নাম চিহ্নকৰ্তা ৰং

en: Received Messages
as: প্ৰাপ্ত সম্বাদ

en: Received invalid data on connection with server
as: সেৱকেৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰাৰ সময় অবৈধ তথ্য প্ৰাপ্ত হৈছে

en: Receiving
as: প্ৰাপ্ত কৰা হৈছে

en: Recipient Unavailable
as: প্ৰাপক উপলব্ধ নয়

en: Reconnect
as: পুনঃ সংযোগ কৰক

en: Recurring
as: পুনৰাবৃত্তিমূলক

en: Region
as: অঞ্চল

en: Register
as: নিবন্ধন কৰক

en: Register New Account at %s
as: %s এ নতুন হিচাপ নিবন্ধন কৰক

en: Register New XMPP Account
as: নতুন XMPP হিচাপ নিবন্ধন কৰক

en: Registration Error
as: নিবন্ধনে ত্ৰুটি

en: Registration Failed
as: নিবন্ধন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Registration Required
as: নিবন্ধন আৱশ্যক

en: Registration Successful
as: নিবন্ধন সফল

en: Registration error
as: নিবন্ধন সংক্ৰান্ত ত্ৰুটি

en: Registration from %s successfully removed
as: সাফল্যেৰ সৈতে %s নিবন্ধন বাতিল কৰা হৈছে

en: Registration of %s@%s successful
as: %s@%s সাফল্যেৰ সৈতে নিবন্ধন কৰা হৈছে

en: Registration to %s successful
as: %s ৰ সৈতে নিবন্ধন সফল

en: Reject
as: প্ৰত্যাখ্যান কৰক

en: Relay Server (TURN)
as: ৰিলে সেৱক (TURN)

en: Release Notification
as: ৰিলিজৰ বিজ্ঞপ্তি

en: Remaining
as: অৱশিষ্ট

en: Remember pass_word
as: গুপ্তশব্দ মনত ৰখা হ'ব (_w)

en: Remember password
as: গুপ্তশব্দ মনত ৰাখিব

en: Remote Connection Failed
as: দূৰবৰ্তী সংযোগ বিফল হৈছে

en: Remote Server Not Found
as: দূৰবৰ্তী সেৱক পোৱা নাযায়

en: Remote Server Timeout
as: দূৰবৰ্তী সেৱকেৰ সময়সীমা উত্তীৰ্ণ হৈছে

en: Remote disconnected
as: দূৰবৰ্তী সংযোগ বিচ্ছিন্ন

en: Remote host closed connection.
as: দূৰবৰ্তী গৃহস্থ দ্বাৰা সংযোগ বন্ধ কৰা হৈছে ।

en: Remotely Stored Buddy List
as: দূৰবৰ্তী অৱস্থানে সংৰক্ষিত বন্ধুৰ তালিকা

en: Remove
as: আঁতৰাওক

en: Remove Al_l
as: সকলো আঁতৰাওক (_l)

en: Remove Buddy
as: বন্ধু সৰিয়ে ফেলুন

en: Remove Buddy List window transparency on focus
as: বন্ধু তালিকাৰ সংযোগক্ষেত্ৰৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা হ'লে স্বচ্ছতা সৰিয়ে ফেলা হ'ব

en: Remove Chat
as: সম্বাদ আঁতৰাওক

en: Remove Contact
as: পৰিচিতিকে আঁতৰাওক

en: Remove Custom Icon
as: স্বনিৰ্ধাৰিত আইকন আঁতৰাওক

en: Remove Group
as: দল আঁতৰাওক

en: Remove IM window transparency on focus
as: IM সংযোগক্ষেত্ৰৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা হ'লে, সংশ্লিষ্ট সংযোগক্ষেত্ৰৰ স্বচ্ছতা আঁতৰুৱা হ'ব

en: Remove on switch to conversation ta_b
as: সম্বাদৰ ট্যাবত পৰিবৰ্তন কৰা হ'লে সৰানো হ'ব (_b)

en: Remove when _typing in conversation window
as: সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰত টাইপ কৰাৰ সময় সৰানো হ'ব (_t)

en: Remove when a _message gets sent
as: এটা সম্বাদ পঠিওৱা হ'লে সৰানো হ'ব (_m)

en: Remove when conversation window _gains focus
as: কথোকথোনৰ সংযোগক্ষেত্ৰৰ ওপৰত পুনঃ আলোকপাত কৰা হ'লে সৰানো হ'ব (_g)

en: Remove when conversation window _receives click
as: সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰৰ ওপৰত ক্লিক কৰা হ'লে সৰানো হ'ব (_r)

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
as: এই যোগাযোগ আঁতৰালে ইয়াৰ সকলো বন্ধুও আঁতৰি যাব

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
as: এই দল আঁতৰালে ইয়াৰ সকলো বন্ধুও আঁতৰি যাব

en: Rename
as: পুনঃ নামকৰণ

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত নিয়ম অনুযায়ী, প্ৰেৰিত সম্বাদৰ টেক্সট প্ৰতিস্থাপন কৰা হয় ।

en: Reply time from %s: %lu seconds
as: %s ৰ পৰা উত্তৰ পোৱাৰ সময়: %lu ছেকেণ্ড

en: Report Idle time
as: কামবিহীন অৱস্থাৰ সময় প্ৰতিবেদন কৰক

en: Requesting %s's attention...
as: %s ৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণৰ অনুৰোধ কৰা হৈছে...

en: Required parameters not passed in
as: প্ৰয়োজনীয় পৰামিতিসমূহ প্ৰেৰিত নহয়

en: Reset
as: পুনঃস্থাপন

en: Reset Formatting
as: বিন্যাস নতুন কৰি নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Reset IM Key
as: IM কি পুনঃ নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Reset Permanent
as: স্থায়ী হিউপে পুনঃ নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Reset Private Channel
as: ব্যক্তিগত চেনেলৰ মান পুনঃ ধাৰ্য কৰক

en: Reset Secret Channel
as: গোপনীয় চেনেলৰ মান পুনঃ নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Reset Topic Restriction
as: প্ৰসঙ্গ সংক্ৰান্ত সীমা পুনঃ নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Resolver process exited without answering our request
as: অনুৰোধেৰ উত্তৰ না দিয়ে মীমাংসাকৰ্তা প্ৰসেস প্ৰস্থান কৰিছে

en: Resource
as: ৰিসোৰ্স

en: Resource Conflict
as: ৰিসোৰ্সেত দ্বন্দ্ব

en: Resource Constraint
as: ৰিসোৰ্সেৰ সীমা

en: Response Probability:
as: প্ৰত্যুত্তোৰৰ সম্ভাবনা:

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
as: প্ৰতিটি সংযোগক্ষেত্ৰত প্ৰদৰ্শিত সম্বাদৰ সংখ্যা সীমিত কৰক । প্ৰয়োজনে IM আৰু সম্বাৰ সংযোগক্ষেত্ৰ পৃথক কৰা যাব ।

en: Resubscribe
as: পুনঃ উপস্ক্ৰাইব কৰক

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
as: বিচ্ছিন্ন অধিবেশন পুনৰাম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ । নতুন সংযোগ স্থাপন কৰাৰ বাবে Reconnect টিপক ।

en: Resuming session
as: অধিবেশন পুনঃ আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Ret_urns from away
as: অনুপস্থিত অৱস্থা ৰ পৰা প্ৰত্যাবৰ্তন কৰিলে (_u)

en: Retired Crazy Patch Writers
as: পুৰাতন প্যাচ নিৰ্মাতা

en: Retired Developers
as: পুৰাতন ডিভেলপৰ

en: Retrieve subscriptions from server
as: সেৱক ৰ পৰা উপস্ক্ৰিপশন উদ্ধাৰ কৰক

en: Retrieving...
as: উদ্ধাৰ কৰা হৈছে...

en: Returned from being away
as: অনুপস্থিত অৱস্থা ৰ পৰা প্ৰত্যাবৰ্তন কৰিছে

en: Returned from being idle
as: কামবিহীন অৱস্থা ৰ পৰা প্ৰত্যাবৰ্তন কৰিছে

en: Returns from away
as: পুনঃ উপস্থিত হ'লে

en: Right
as: সোঁফালে

en: Right Vertical
as: ডানদিকে উলম্ব দিশায়

en: Right click for more options.
as: অধিক বিকল্প দেখতে মাউসেৰ ডান দিকেৰ বাটব সহযোগে ক্লিক কৰক ।

en: Right mouse button
as: মাউসেৰ ডানদিকেট বাটন

en: Right-click for more unread messages...
as: না পড়া অতিৰিক্ত সম্বাদ চোৱাৰ বাবে মাউসেৰ ডান দিকেৰ বাটন সহযোগে ক্লিক কৰক...

en: Robot
as: ৰোবোট

en: Rockin'
as: ভালো চলিছে

en: Role
as: ভূমিকা

en: Roles:
as: ভূমিকা:

en: Romanian
as: ৰোমানীয

en: Room Configuration Error
as: ৰুম বিন্যাস সংক্ৰান্ত ত্ৰুটি

en: Room List
as: ৰুমৰ তালিকা

en: Room _List
as: ৰুমৰ তালিকা (_L)

en: Roomlist
as: ৰুমৰ তালিকা

en: Run the command in a terminal
as: টাৰ্মিনেলেত আদেশ সঞ্চালিত হ'ব

en: Russian
as: ৰাচিযান

en: SASL authentication failed
as: SASL অনুমোদন ব্যৰ্থ

en: SASL error: %s
as: SASL ত্ৰুটি: %s

en: SILC Protocol Plugin
as: SILC আচাৰ বিধিেৰ প্লাগ ইন

en: SIP connect server not specified
as: SIP সংযোগৰ সেৱক চিহ্নিত কৰা নহয়

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
as: SIP ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নামেত শূণ্যস্থান আৰু @ সংকেত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা যাব না

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
as: SIP/SIMPLE আচাৰ বিধি প্লাগ ইন

en: SSL Certificate Error
as: SSL প্ৰমাণপত্ৰ সংক্ৰান্ত ত্ৰুটি

en: SSL Connection Failed
as: SSL সংযোগ বিফল

en: SSL FAQs
as: SSL সংক্ৰান্ত সাধাৰণ প্ৰশ্নোত্তৰ

en: SSL Handshake Failed
as: SSL হ্যান্ড শেক বিফল

en: SSL Host Certificate
as: SSL গৃহস্থ প্ৰমাণপত্ৰ

en: SSL Servers
as: SSL সেৱক

en: SSL peer presented an invalid certificate
as: SSL পিয়াৰ দ্বাৰা অবৈধ প্ৰমাণপত্ৰ পেশ কৰা হৈছে

en: SSL support unavailable
as: SSL সমৰ্থন উপলব্ধ নয়

en: ST_UN server:
as: STUN সেৱক: (_U)

en: S_end To
as: চিহ্নিত স্থানে প্ৰৰণ (_e)

en: S_hortcut text:
as: শৰ্টকাটেৰ লিখা: (_h)

en: Sad
as: দুঃখী

en: Sametime Administrator Announcement
as: Sametime অ্যাডমিনিস্ট্ৰেটৰৰ ঘোষনা

en: Save
as: সংৰক্ষণ কৰক

en: Save Buddylist...
as: বন্ধুৰ তালিকা সংৰক্ষণ কৰক...

en: Save Conversation
as: সম্বাদ সংৰক্ষণ কৰক

en: Save Debug Log
as: ডিবাগ লগ সংৰক্ষণ কৰক

en: Save File
as: নথিপত্ৰ সংৰক্ষণ কৰক

en: Save File...
as: নথিপত্ৰ সংৰক্ষণ কৰক...

en: Save Icon
as: আইকন সংৰক্ষণ কৰক

en: Save Icon As...
as: নতুন ৰূপে আইকন সংৰক্ষণ কৰক...

en: Save Image
as: ছবি সংৰক্ষণ কৰক

en: Save buddylist to file...
as: নথিপত্ৰেত বন্ধু তালিকা সংৰক্ষণ কৰক...

en: Save buddylist...
as: বন্ধুতালিকা সংৰক্ষণ কৰক...

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
as: অফ লাইন অৱস্থাৰ কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে পাউন্সৰ মাধ্যমে সম্বাদ পঠিওৱাৰ উদ্দেশ্যে সম্বাদ সংৰক্ষণ কৰা হ'ব ।

en: Save offline messages in pounce
as: অফ লাইন সম্বাদসমূহ পাউন্সেত সংৰক্ষণ কৰা যাব

en: Save password
as: গুপ্তশব্দ সংৰক্ষণ কৰক

en: Saved Statuses
as: সংৰক্ষিত অৱস্থা

en: Saved statuses...
as: সংৰক্ষিত অৱস্থা...

en: Saved...
as: সংৰক্ষিত...

en: Score Editor Path
as: স্বৰলিপি সম্পাদন ব্যৱস্থাৰ পাথ

en: Scroll/Search:
as: স্ক্ৰোল/অনুসন্ধান কৰক:

en: Search
as: বিচাৰক

en: Search Directory
as: অনুসন্ধানৰ বাবে চিহ্নিত ডিৰেক্টৰি

en: Search Results
as: অনুসন্ধানৰ ফলাফল

en: Search for Users...
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা অনুসন্ধান কৰক...

en: Search for XMPP users
as: XMPP ব্যৱহাৰকৰ্তা অনুসন্ধান কৰা হ'ব

en: Search for a user
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা অনুসন্ধান কৰক

en: Search results
as: অনুসন্ধানৰ ফলাফল

en: Search results for '%s'
as: '%s' অনুসন্ধানৰ ফলাফল

en: Secure File Transfer
as: নিৰাপদ নথিপত্ৰ বিনিময়

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
as: সিকিউৰ ইন্টাৰনেট লাইভ কনফাৰেন্সিং (SILC) আচাৰ বিধি

en: See Other Host
as: অন্য গৃহস্থ চাওক

en: Select Background Color
as: পটভূমিৰ ৰং নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Buddy
as: বন্ধু নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Buddy Icon
as: বন্ধুৰ আইকন নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Color
as: ৰং নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Color for %s
as: %s ৰ বাবে ৰং নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Folder...
as: ফোল্ডাৰ নিৰ্বাচন কৰক...

en: Select Font
as: ফন্ট নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Font for %s
as: %s ৰ বাবে ফন্ট নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Interface Font
as: ইন্টাৰফেসেৰ ফন্ট নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Notes Address Book
as: Notes ঠিকনা বই নিৰ্বাচন কৰক

en: Select Text Color
as: হৰফেৰ ৰং নিৰ্বাচন কৰক

en: Select User
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা নিৰ্বাচন কৰক

en: Select a PEM certificate
as: এটা PEM প্ৰমাণপত্ৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select a Resource
as: এটা ৰিসোৰ্স নিৰ্বাচন কৰক

en: Select a chat for buddy: %s
as: সম্বাৰ বাবে : %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
as: %s ব্যৱহাৰকৰ্তাকে আমন্ত্ৰণ জানানোৰ বাবে, নিম্নলিখিত তালিকা ৰ পৰা এটা কনফাৰেন্স নিৰ্বাচন কৰক । এই ব্যৱহাৰকৰ্তাকে কোনো নতুন কনফাৰেন্সে আমন্ত্ৰণ কৰাৰ বাবে "নতুন কনফাৰেন্স নিৰ্মাণ কৰক" বিকল্পটি নিৰ্বাচন কৰক ।

en: Select a conference server to query
as: অনুসন্ধানৰ উদ্দেশ্যে এটা কনফাৰেন্স সেৱক নিৰ্বাচন কৰক

en: Select a file
as: এটা নথিপত্ৰ নিৰ্বাচন কৰক

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
as: তলত উপস্থিত ঠিকনা বই ৰ পৰা কোনো ব্যক্তিকে নিৰ্বাচন কৰক বা কোনো নতুন ব্যক্তিৰ তথ্য যোগ কৰক ।

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
as: বন্ধু ৰূপে যোগ কৰাৰ উদ্দেশ্যে তলত উপস্থিত ঠিকনা বই ৰ পৰা কোনো ব্যক্তিকে নিৰ্বাচন কৰক বা নতুন কোনো ব্যক্তিৰ তথ্য যোগ কৰক ।

en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
as: ব্যৱহাৰৰ উদ্দেশ্যে নিম্নলিখিত তালিকা ৰ পৰা এটা থিম নিৰ্বাচন কৰক ।
    নতুন থিম সংস্থাপন কৰাৰ বাবে থিমৰ তালিকাত নতুন থিম টেনে এনে ফেলে দিন ।

en: Select a user directory to search
as: অনুসন্ধানৰ বাবে এটা ব্যৱহাৰকৰ্তা ডিৰেক্টৰি নিৰ্বাচন কৰক

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে বন্ধুৰ যোগ কৰাৰ উদ্দেশ্যে সংশ্লিষ্ট সকলো হিচাপ নিৰ্বাচন কৰক ।

en: Select an XMPP server to query
as: অনুসন্ধানৰ বাবে এটা XMPP সেৱক নিৰ্বাচন কৰক

en: Select an action
as: এটা কাম নিৰ্বাচন কৰক

en: Select color
as: ৰং নিৰ্বাচন কৰক

en: Select correct user
as: সঠিক ব্যৱহাৰকৰ্তা নিৰ্বাচন কৰক

en: Select plugin to install
as: সংস্থাপন কৰাৰ উদ্দেশ্যে এটা প্লাগ ইন নিৰ্বাচন কৰক

en: Select the debug filter level.
as: ডিবাগ ফিল্টাৰৰ মাত্ৰা নিৰ্বাচন কৰক ।

en: Selecting this disables graphical emoticons.
as: এটি নিৰ্বাচন কৰা হ'লে গ্ৰাফিক্যাল ভাব প্ৰতীক নিষ্ক্ৰিয় কৰা হ'ব ।

en: Send Email
as: ঈ মেইল পঠিয়াওক

en: Send File
as: নথিপত্ৰ পঠিয়াওক

en: Send IM...
as: তাৎক্ষনিক সম্বাদ পঠিয়াওক...

en: Send Message
as: সম্বাদ পঠিয়াই দিয়ক

en: Send TEST Announcement
as: TEST ৰ ঘোষনা পঠিয়াই দিয়ক

en: Send To
as: ইয়ালৈ পঠিয়াওক

en: Send a _message
as: এটা সম্বাদ পঠিয়াই দিয়ক (_m)

en: Send a message
as: এটা সম্বাদ পঠিয়াই দিয়ক

en: Send and receive raw XMPP stanzas.
as: Raw XMPP অনুচ্ছেদ প্ৰৰণ আৰু প্ৰাপ্ত কৰক ।

en: Send image file
as: এটা ছবিৰ নথিপত্ৰ পঠিয়াওক

en: Sender
as: প্ৰৰক

en: Sending
as: পঠিওৱা হৈছে

en: Sending Handshake
as: হ্যান্ড শেক পঠিওৱা হৈছে

en: Sends a _message
as: এটা সম্বাদ পঠালে (_m)

en: Sends a message
as: এটা সম্বাদ পঠিয়াই

en: Senior Contributor/QA
as: প্ৰবীণ অংশগ্ৰহণকৰ্তা/পৰীক্ষক

en: Sent
as: পঠিওৱা হ'ল

en: Sent Message Name Color
as: সম্বাদ প্ৰৰণৰ সৈতে নাম চিহ্নকৰ্তা ৰং

en: Sent Messages
as: প্ৰেৰিত সম্বাদ

en: Sent a message
as: সম্বাদ পঠিয়াইছে

en: Separate IM and Chat windows
as: পৃথক IM আৰু সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰ

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
as: সংখ্যা অনুযায়ী স্থাপনাৰ সময় পৃথক IM আৰু সম্বাৰ সংযোগক্ষেত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব

en: Serbian
as: ছাৰ্বিযান

en: Server
as: সেৱক

en: Server Information
as: সেৱক সংক্ৰান্ত তথ্য

en: Server Instructions: %s
as: সেৱক সংক্ৰান্ত নিৰ্দেশ: %s

en: Server Overloaded
as: সেৱকে অত্যাধিক চাপ

en: Server Statistics
as: সেৱক সম্বন্ধীয় পৰিসংখ্যান

en: Server address
as: সেৱকেৰ ঠিকনা

en: Server closed the connection
as: সেৱকেৰ সৈতে সংযোগ বন্ধ হৈছে

en: Server does not exist
as: সেৱক উপস্থিত নাই

en: Server does not support service discovery
as: সেৱক দ্বাৰা পৰিসেবা চিনাক্তকৰণ ব্যৱস্থা সমৰ্থিত হয় না

en: Server does not use any supported authentication method
as: সেৱক দ্বাৰা কোনো সমৰ্থিত অনুমোদন পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰা হয় না

en: Server doesn't support blocking
as: সেৱক দ্বাৰা ব্লকিং ব্যৱস্থা সমৰ্থন কৰা হয় না

en: Server name request
as: সেৱকেৰ নামৰ অনুৰোধ

en: Server port
as: সেৱকেৰ পোৰ্ট

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
as: সেৱকেৰ ক্ষেত্ৰত TLS/SSL আৱশ্যক কিন্তু TLS/SSL সমৰ্থন পোৱা নাযায় ।

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
as: সেৱকেৰ ক্ষেত্ৰত এনক্ৰিপশনবিহীন স্ট্ৰিমৰ মাধ্যমে প্লেইন টেক্সট অনুমোদন প্ৰয়োজন

en: Server signoff
as: সেৱকেৰ প্ৰস্থান

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
as: সেৱক দ্বাৰা অনুমোদন সমাপ্ত কৰা ইঙ্গিত দিয়া হৈছে, কিন্তু ক্লায়েন্ট দ্বাৰা দিয়া নহয়

en: Service Unavailable
as: পৰিসেবা উপলব্ধ নয়

en: Set
as: নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set Account Idle Time
as: চিহ্নিত সময়ৰ পিছত হিচাপকে কামবিহীন অৱস্থাত স্থাপিত কৰা হ'ব

en: Set Alias
as: এটা উপ নাম নিৰ্ধাৰন কৰক

en: Set Autoaccept Setting
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে গ্ৰহণ কৰাৰ বৈশিষ্ট্য নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set Custom Icon
as: স্বনিৰ্ধাৰিত আইকন ধাৰ্য কৰক

en: Set Custom Icon...
as: স্বনিৰ্ধাৰিত আইকন নিৰ্ধাৰণ...

en: Set IM Password
as: IM গুপ্তশব্দ নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set Idle Time for All Accounts
as: চিহ্নিত সময়ৰ পিছত সকলো হিচাপকে কামবিহীন অৱস্থাত স্থাপিত কৰা হ'ব

en: Set Nickname...
as: উপনাম নিৰ্ধাৰণ কৰক...

en: Set Permanent
as: স্থায়ী হিউপে নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set Private Channel
as: ব্যক্তিগত চেনেল নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set Secret Channel
as: গোপনীয় চেনেল নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set Topic Restriction
as: প্ৰসঙ্গ সংক্ৰান্ত সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set URGENT for the terminal window.
as: টাৰ্মিনেল সংযোগক্ষেত্ৰৰ বাবে URGENT নিৰ্ধাৰণ কৰক ।

en: Set User Info
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ তথ্য নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set User Info...
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা সম্বন্ধীয় তথ্য নিৰ্ধাৰণ কৰক...

en: Set User Limit
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সংখ্যাৰ সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set User Nickname
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ উপনাম নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Set as buddy icon
as: বন্ধুৰ আইকন ৰূপে নিৰ্ধাৰণ কৰা হ'ব

en: Set privacy for:
as: চিহ্নিত হিচাপৰ গোপনীয়তা ধাৰ্য কৰক:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
as: চেনেলেত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সংখ্যাৰ সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰক ।  ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সীমা পুনঃ নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ বাবে মান শূণ্য (zero) ধাৰ্য কৰক ।

en: Set window manager "_URGENT" hint
as: সংযোগক্ষেত্ৰ পৰিচালন ব্যৱস্থাৰ ক্ষেত্ৰত "URGENT" শীৰ্ষক ইঙ্গিত যোগ কৰা হ'ব (_U)

en: Shortcut
as: চৰ্টকাট

en: Shortcut Text
as: শৰ্ট কাটেৰ লিখা

en: Show
as: প্ৰদৰ্শন

en: Show All
as: সমগ্ৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Show Buddy _List
as: বন্ধুৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব (_L)

en: Show Custom Smileys
as: স্বনিৰ্ধাৰিত হাসিমুখেৰ সংকেত প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
as: ট্যাব বিশিষ্ট সংযোগক্ষেত্ৰত IM আৰু সম্বাদ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব (_t)

en: Show Idle Time
as: কামবিহীন অৱস্থাৰ সময় প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Show Offline Buddies
as: অফ লাইন বন্ধুৰ প্ৰদৰ্শন কৰক

en: Show Public Key
as: সাৰ্বজনীন কি প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Show Timestamps
as: সময়ৰ চিহ্ন প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Show When Offline
as: অফ লাইন অৱস্থাত প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Show _detailed information
as: বিস্তাৰিত তথ্য প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব (_d)

en: Show _formatting on incoming messages
as: আগমনকৰ্তা সম্বাদৰ ক্ষেত্ৰত ফৰম্যাট প্ৰয়োগ কৰা হ'ব (_f)

en: Show close b_utton on tabs
as: ট্যাবত বন্ধ কৰাৰ বাটন প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব (_u)

en: Show dates in...
as: নিম্নলিখিত ক্ষেত্ৰত তাৰিখ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব...

en: Show when offline
as: অফ লাইন অৱস্থাত প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
as: নতুন সম্বাদৰ সৈতে সম্প্ৰতি লগ কৰা সম্বাদ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব ।

en: Si_gns on
as: প্ৰৱেশৰ সময় (_g)

en: Sick
as: অসুস্থ

en: Signals Test
as: সংকেত পৰীক্ষা

en: Signed off
as: প্ৰস্থান কৰিছে

en: Signed on
as: প্ৰৱেশ কৰিছে

en: Signs o_ff
as: প্ৰস্থানৰ সময় (_f)

en: Signs off
as: প্ৰস্থানৰ সময়

en: Signs on
as: প্ৰৱেশৰ সময়

en: Simple Plugin
as: সাধাৰণ প্লাগ ইন

en: Simplified Chinese
as: সৰলীকৃত চিনা

en: Single-use Certificate Verification
as: একবাৰ ব্যৱহাৰৰ উদ্দেশ্যে প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈধতা পৰীক্ষা

en: Sinhala
as: সিংহালা

en: Size
as: আকাৰ

en: Sleepy
as: ঘুমে আচ্ছন্ন

en: Slovak
as: শ্লোভাক

en: Slovenian
as: শ্লোভেনীয

en: Small
as: ক্ষুদ্ৰ

en: Smile!
as: হাসিমুখ!

en: Smiley
as: হাসিমুখ

en: Smiley Theme:
as: হাসিমুখেৰ থিম:

en: Someone says your name in a chat
as: সম্বাদত আপোনাৰ নাম উল্লেখ কৰা হ'ল

en: Someone says your username in chat
as: সম্বাদত আপোনাৰ নাম উল্লেখ কৰিলে

en: Someone speaks in a chat
as: সম্বাদত কোনোবাই কথা কৈছে

en: Sort
as: ক্ৰমানুযায়ী বিন্যাস

en: Sound Command
    (%s for filename)
as: শব্দ আদেশ
    (নথিপত্ৰৰ নামৰ বাবে %s)

en: Sound Events
as: শব্দ ঘটনা

en: Sound Method
as: শব্দ পদ্ধতি

en: Sound Options
as: শব্দ সংক্ৰান্ত বিকল্প

en: Sound Preferences
as: শব্দ সংক্ৰান্ত পছন্দ

en: Sound Selection
as: শব্দ নিৰ্বাচন

en: Sound Theme:
as: শব্দ থিম:

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
as: শব্দ আদেশ: (_o)
    (নথিপত্ৰৰ নামৰ বাবে %s)

en: Sounds
as: শব্দ

en: Sounds when conversation has _focus
as: সম্বাদৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা হ'লে শব্দ বজোৱা হ'ব (_f)

en: Sounds when conversation has focus
as: সম্বাদৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিলে ব্যৱহৃত শব্দ

en: Spanish
as: স্পেনীয

en: Speakers
as: স্পিকাৰ

en: Specify a hostname
as: এটা গৃহস্থৰনাম নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: Speed
as: গতি

en: Speed:
as: গতি:

en: Spooky
as: ভূঁতুড়ে

en: Started typing
as: টাইপ কৰা আৰম্ভ কৰিছে

en: Starting Services
as: পৰিসেবা আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Starting transfer of %s from %s
as: %s কে %s ৰ পৰা বিনিময় কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰা হৈছে

en: Starts _typing
as: টাইপ কৰা আৰম্ভ কৰেলে (_t)

en: Starts typing
as: লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে

en: State
as: ৰাজ্য

en: Statistics Configuration
as: পৰিসংখ্যানৰ বিন্যাস

en: Status
as: স্থিতি

en: Status / Idle
as: অৱস্থা / কামবিহীন অৱস্থা

en: Status Icon Theme:
as: অৱস্থাসূচক আইকনৰ থিম:

en: Status Icons
as: অৱস্থাসূচক আইকন

en: Status Selector
as: অৱস্থা নিৰ্বাচন ব্যৱস্থা

en: Status Text
as: অৱস্থাসূচক টেক্সট

en: Status at Startup
as: প্ৰাৰম্ভৰ অৱস্থা

en: Status for %s
as: %s ৰ অৱস্থা

en: Status to a_pply at startup:
as: প্ৰাৰম্ভকালে ব্যৱহাৰযোগ্য অৱস্থা: (_p)

en: Status:
as: অৱস্থা:

en: Statuses
as: অৱস্থা

en: Stop
as: ৰখক

en: Stopped Typing
as: টাইপ কৰা থামিয়েছেন

en: Stopped typing
as: টাইপ কৰা বন্ধ কৰিছে

en: Stops t_yping
as: টাইপ বন্ধ কৰিলে (_y)

en: Stops typing
as: লিখিবলৈ বন্ধ কৰিলে

en: Store notes on particular buddies.
as: সুনিৰ্দিষ্ট বন্ধুৰ বাবে নোট সংৰক্ষণ কৰা হ'ব ।

en: Stored Image
as: সংৰক্ষিত ছবি

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
as: সংৰক্ষিত ছবি । (বৰ্তমান কামৰ বাবে চলবে)

en: Stream Error
as: স্ট্ৰিমে সমস্যা

en: Street Address
as: ৰাস্তাৰ ঠিকনা

en: Strikethrough
as: ষ্ট্ৰাইক থ্ৰ

en: Subject
as: বিষয়

en: Subscription
as: উপস্ক্ৰিপশন

en: Subscription Required
as: উপস্ক্ৰিপশন আৱশ্যক

en: Substatus
as: উপ অৱস্থা

en: Supported debug options are: plugins version
as: ডিবাগৰ সমৰ্থিত বিকল্প হল: plugins version

en: Supports
as: সমৰ্থিত

en: Swahili
as: স্বাহিলি

en: Swedish
as: ছুইডিশ্ব

en: Synchronize List with Server
as: সেৱকেৰ সৈতে তালিকা সুসংগত কৰক

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
as: শব্দবিন্যাসৰ ত্ৰুটি:  সংশ্লিষ্ট আদেশৰ বাবে চিহ্নিত তৰ্কৰ সংখ্যা সঠিক নহয় ।

en: System Log
as: প্ৰণালীৰ লগ

en: System Messages
as: প্ৰণালীেৰ সম্বাদ

en: System Shutdown
as: প্ৰণালী বন্ধ

en: System Tray Icon
as: প্ৰণালী ট্ৰৰ আইকন

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
as: "অৱস্থা পৰিবৰ্তন সম্বন্ধীয় সকলো লগ সম্বাদ, প্ৰণালী লগত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ'ব" বৈশিষ্ট্য সক্ৰিয় কৰা থাকিলে প্ৰণালী ঘটনা লগ কৰা হ'ব ।

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
as: টি.এম.থান আৰু Gnome Vi দল

en: Tabs
as: ট্যাব

en: Tamil
as: তামিল

en: Tcl Plugin Loader
as: Tcl প্লাগ ইন লোডেৰ ব্যৱস্থা

en: Telephone
as: দূৰভাষ

en: Telephone Number
as: দূৰভাষ সংখ্যা

en: Telugu
as: তেলেগু

en: Temporarily Hide From
as: সাময়িকভাবে চিহ্নিত ব্যৱহাৰকৰ্তা ৰ পৰা আড়াল কৰা হ'ব

en: Temporary Authentication Failure
as: অনুমোদন ব্যৱস্থা সাময়িকভাবে বিফল

en: Terminal
as: টাৰ্মিনেল

en: Test
as: পৰীক্ষা

en: Test plugin IPC support, as a client.
as: ক্লায়েন্ট ৰূপে IPC সমৰ্থনৰ প্লাগ ইন পৰীক্ষা কৰক ।

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
as: ক্লায়েন্ট ৰূপে IPC সমৰ্থনৰ প্লাগ ইন পৰীক্ষা কৰক । ইয়াৰ ফলত সেৱক প্লাগ ইন সন্ধান কৰা হয় আৰু নিবন্ধিত আদেশ কল কৰা হয় ।

en: Test plugin IPC support, as a server.
as: সেৱক ৰূপে IPC সমৰ্থনৰ প্লাগ ইন পৰীক্ষা কৰক ।

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
as: সেৱক ৰূপে IPC সমৰ্থনৰ প্লাগ ইন পৰীক্ষা কৰক । ইয়াৰ ফলত IPC আদেশ নিবন্ধন কৰা হয় ।

en: Test to see that all signals are working properly.
as: সকলো সংকেত সঠিকভাবে চলিছে কি না পৰীক্ষা কৰক ।

en: Test to see that all ui signals are working properly.
as: সকলো ui সংকেত সঠিক ৰূপে চলিছে কি না পৰীক্ষা কৰা হয় ।

en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
as: libpurple ৰ সৈতে উপলব্ধ সাইফাৰ পৰীক্ষা কৰা হয় ।

en: Tests to see that most things are working.
as: অধিকাংশ বৈশিষ্ট্য চলমান কিনা পৰীক্ষা কৰাৰ উদ্দেশ্যে পৰীক্ষা ।

en: Thai
as: থাই

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
as: সংশ্লিষ্ট বন্ধু আৰু এই সম্বাদৰ ক্ষেত্ৰত ভিন্ন আচাৰ বিধি ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে ।

en: That command doesn't work on this protocol.
as: এই আচাৰ বিধিত এই আদেশটোৱে কাম নকৰে ।

en: That command only works in IMs, not chats.
as: এই আদেশটোৱে অকল IM ত কাম কৰে,সম্বাদত নহয় ।

en: That command only works in chats, not IMs.
as: এই আদেশে অকল সম্বাদত কাম কৰে, IM‌ ত নহয় ।

en: That file already exists
as: সংশ্লিষ্ট নথিপত্ৰ বৰ্তমানে উপস্থিত আছে

en: The %s buddy is not present in the network
as: %s বন্ধু নেটওয়াৰ্কেত উপস্থিত নয়

en: The %s buddy is not trusted
as: %s বন্ধু বিশ্বস্ত নয়

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
as: 'Manual' ব্ৰাউজাৰ আদেশ নিৰ্বাচিত হৈছে, কিন্তু কোনো আদেশ নিৰ্ধাৰণ কৰা নহয় ।

en: The BOSH connection manager terminated your session.
as: BOSH সংযোগ পৰিচালনব্যৱস্থা দ্বাৰা আপোনাৰ অধিবেশন বন্ধ কৰা হৈছে ।

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
as: কম পৰিমাণ গোলযোগ সহ IRC আচাৰ বিধিেৰ প্লাগ ইন

en: The IRC server received a message it did not understand.
as: IRC সেৱক দ্বাৰা প্ৰাপ্ত সম্বাদ বোধগম্য নহয় ।

en: The IRC server's local time is:
as: IRC সেৱক দ্বাৰা ব্যৱহৃত স্থানীয় সময়:

en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
as: Music Messaging প্লাগ ইনৰ সহায়ত একাধিক ব্যৱহাৰকৰ্তা একযোগে এটা স্বৰলিপিৰ মধ্যে পৰিবৰ্তন কৰি সংগীত ৰচনা কৰিবলৈ সক্ষম হ'বন ।

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
as: SIP/SIMPLE আচাৰ বিধি প্লাগ ইন

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
as: হিচাপৰ সংযোগ বিচ্ছিন্ন হৈছে আৰু আপুনি বৰ্তমানে এই সম্বাদত উপস্থিত নাই । হিচাপ পুনঃ সংযুক্ত হ'লে আপুনি স্বয়ংক্ৰিভাবে সংশ্লিষ্ট সম্বাদত পুনঃ যোগ দিব ।

en: The background color for the buddy list
as: বন্ধু তালিকাৰ বাবে পটভূমিৰ ৰং

en: The background color of a collapsed group
as: সংকুচিত শ্ৰেণীৰ পটভূমিৰ ৰং

en: The background color of a contact or chat
as: পৰিচিতি বা সম্বাদৰ বাবে ব্যৱহৃত পটভূমিৰ ৰং

en: The background color of an expanded group
as: প্ৰসাৰিত শ্ৰেণীৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহৃত পটভূমিৰ ৰং

en: The browser command "%s" is invalid.
as: "%s" ব্ৰাউজাৰ আদেশটি বৈধ নহয় ।

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
as: <i>সৰ্বাধিক মান</i> সহ বন্ধুকে, পৰিচিতি তালিকাত সৰ্বাধিক গৰুত্ব প্ৰদান কৰা হ'ব ।

en: The call has been terminated.
as: কল বন্ধ কৰা হৈছে ।

en: The certificate chain presented is invalid.
as: প্ৰস্তুত কৰা প্ৰমাণপত্ৰ চেইন বৈধ নহয় ।

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
as: প্ৰমাণপত্ৰৰ উৎস ৰূপে "%s" চিহ্নিত হৈছে । অৰ্থাৎ, সম্ভৱত আপুনি অন্য কোনো পৰিসেবাৰ সৈতে সংযোগ স্থাপনৰ প্ৰচেষ্টা কৰছেন ।

en: The certificate for %s could not be validated.
as: %s ৰ প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈধতা পৰীক্ষা কৰা নাযায় ।

en: The certificate has been revoked.
as: প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰত্যাহাৰ কৰা হৈছে ।

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
as: চিহ্নিত প্ৰমাণপত্ৰ পৰীক্ষাকৰ্তাই এই প্ৰমাণপত্ৰ বিশ্বস্ত নকৰাৰ ফলত এই প্ৰমাণপত্ৰ বিশ্বাস কৰা সম্ভৱ নহয় ।

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
as: প্ৰমাণপত্ৰ স্বয়ং স্বাক্ষৰিত হৈছে আৰু স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে পৰীক্ষা কৰা সম্ভৱ নহয় ।

en: The certificate presented is not issued to this domain.
as: উপস্থিত প্ৰমাণপত্ৰ এই ডোমেইনৰ বাবে জাৰি কৰা নহয় ।

en: The color to use for the typing notification
as: টাইপ কৰাৰ সূচনাৰ বাবে ব্যৱহৃত ৰং

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
as: সক্ৰিয় থাকিলে, "aim" URL ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য আদেশ ।

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
as: সক্ৰিয় থাকিলে, "gg" URL ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য আদেশ ।

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
as: সক্ৰিয় থাকিলে, "icq" URL ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য আদেশ ।

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
as: সক্ৰিয় থাকিলে, "irc" URL ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য আদেশ ।

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
as: সক্ৰিয় থাকিলে, "sip" URL ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য আদেশ ।

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
as: সক্ৰিয় থাকিলে, "xmpp" URL ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে ব্যৱহাৰযোগ্য আদেশ ।

en: The default Pidgin buddy list theme
as: Pidgin এ ব্যৱহৃত ডিফল্ট বন্ধু তালিকাৰ থিম

en: The default Pidgin sound theme
as: Pidgin ৰ ডিফল্ট শব্দ থিম

en: The default Pidgin status icon theme
as: Pidgin এ ব্যৱহৃত ডিফল্ট অৱস্থাসূচক আইকনৰ থিম

en: The evolution executable was not found in the PATH.
as: evolution এক্সেকিউটেবলটি PATH ত পোৱা নাযায় ।

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
as: '%s' নথিপত্ৰ %s ৰ বাবে অতিমাত্ৰায় বড় ।  অনুগ্ৰহ কৰি এটা সৰু মাপৰ ছবি ব্যৱহাৰ কৰক ।

en: The file was saved as %s.
as: %s নামে নথিপত্ৰ সংৰক্ষিত হৈছে ।

en: The following are the results of your search
as: অনুসন্ধানৰ নিম্নলিখিত ফলাফল প্ৰাপ্ত হৈছে

en: The following error has occurred loading %s: %s
as: %s লোড কৰাৰ সময় নিম্নলিখিত ত্ৰুটি চোৱা দিয়েছে: %s

en: The following error has occurred:
as: নিম্নলিখিত ত্ৰুটি চোৱা দিয়েছে:

en: The following plugins will be unloaded.
as: নিম্নলিখিত প্লাগ ইনসমূহ আন লোড কৰা হ'ব ।

en: The font to use for the typing notification
as: টাইপ কৰাৰ বিজ্ঞপ্তি সূচনাকৰ্তা সম্বাদ ফন্ট

en: The handler for "aim" URLs
as: "aim" ৰূপৰ URL সমূহৰ হ্যান্ডলাৰ

en: The handler for "gg" URLs
as: "gg" ৰূপৰ URL সমূহৰ হ্যান্ডলাৰ

en: The handler for "icq" URLs
as: "icq" ৰূপৰ URL সমূহৰ হ্যান্ডলাৰ

en: The handler for "irc" URLs
as: "irc" ৰূপৰ URL সমূহৰ হ্যান্ডলাৰ

en: The handler for "sip" URLs
as: "sip" ৰূপৰ URL সমূহৰ হ্যান্ডলাৰ

en: The handler for "xmpp" URLs
as: "xmpp" ৰূপৰ URL সমূহৰ হ্যান্ডলাৰ

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
as: '%s' আইডেন্টিফায়াৰটি, আপোনাৰ Sametime সম্প্ৰপ্ৰতিবেদন কোনো Notes ঠিকনা বইয়ৰ দলকে চিহ্নিত কৰিবলৈ সক্ষম নহয় ।

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
as: '%s' আইডেন্টিফায়াৰটি, আপোনাৰ Sametime সম্প্ৰপ্ৰতিবেদন কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে চিহ্নিত কৰিবলৈ সক্ষম নহয় ।

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
as: '%s' আইডেন্টিফায়াৰটি, আপোনাৰ Sametime সম্প্ৰপ্ৰতিবেদন কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে চিহ্নিত কৰিবলৈ সক্ষম নহয় । আপোনাৰ বন্ধুতালিকা ৰ পৰা এই এনট্ৰি আঁতৰুৱা হৈছে ।

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
as: '%s' আইডেন্টিফায়াৰটি নিম্নলিখিত যে কোনো Notes ঠিকনা বইয়ৰ দলকে নিৰ্দেশ কৰিবলৈ পাৰে । অনুগ্ৰহ কৰে, নিম্নলিখিত তালিকা ৰ পৰা সঠিক দল নিৰ্বাচন কৰি আপোনাৰ বন্ধুতালিকাত যোগ কৰক ।

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
as: '%s' আইডেন্টিফায়াৰটি নিম্নলিখিত যে কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে নিৰ্দেশ কৰিবলৈ পাৰে । অনুগ্ৰহ কৰে, নিম্নলিখিত তালিকা ৰ পৰা সঠিক ব্যৱহাৰকৰ্তা নিৰ্বাচন কৰি আপোনাৰ বন্ধুতালিকাত যোগ কৰক ।

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
as: '%s' আইডেন্টিফায়াৰটি নিম্নলিখিত যে কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে নিৰ্দেশ কৰিবলৈ পাৰে । এই ব্যৱহাৰকৰ্তাৰকে নিজৰ বন্ধু তালিকা যোগ কৰিবলৈ পাৰিব বা তলত উপস্থিত কাম চিহ্নকৰ্তা বাটনসমূহ সহযোগে তাৰ সম্বাদ পাঠাতে পাৰিব ।

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
as: বন্ধু তালিকাত আইকন, নাম আৰু অৱস্থাৰ বিন্যাস

en: The message is too large.
as: সম্বাদৰ মাপ অত্যাধিক বড় ।

en: The nickname "%s" is already being used.
as: "%s" উপনাম বৰ্তমানে ব্যৱহৃত হৈছে ।

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
as: এই মুহূৰ্তে প্লাগ ইন আন লোড কৰা নাযায়, কিন্তু পৰবৰ্তীবাৰ আৰম্ভৰ সময় এটি নিষ্ক্ৰিয় কৰা হ'ব ।

en: The remote user is not present in the network any more
as: দূৰবৰ্তী ব্যৱহাৰকৰ্তা নেটওয়াৰ্কেত উপস্থিত নাই

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
as: দূৰবৰ্তী ব্যৱহাৰকৰ্তা নিম্নলিখিত স্থানে কি সংক্ৰান্ত চুক্তিৰ অপেক্ষা কৰছেন:
    দূৰবৰ্তী গৃহস্থ: %s
    দূৰবৰ্তী পোৰ্ট: %d

en: The required fields are underlined.
as: আৱশ্যক ক্ষেত্ৰসমূহৰ তলত ৰেখা অঁকা হৈছে ।

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
as: প্ৰয়োজনীয় প্লাগ ইন %s পোৱা নাযায় । অনুগ্ৰহ কৰি এই প্লাগ ইনটি সংস্থাপন কৰি পুনঃ প্ৰচেষ্টা কৰক ।

en: The required plugin %s was unable to load.
as: আৱশ্যক প্লাগ ইন %s লোড কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
as: অবশিষ্ট সম্বাদসমূহ পাউন্স ৰূপে সংৰক্ষণ কৰা হ'ব । `বন্ধুৰ ওপৰত পাউন্স' শীৰ্ষক ডায়লগ বক্স ৰ পৰা পাউন্সটি সম্পাদনকৰা/আঁতৰুৱা যাব ।

en: The selected account is not online.
as: নিৰ্বাচিত হিচাপ অন লাইন নহয় ।

en: The selected file is not a valid plugin.
as: নিৰ্বাচিত নথিপত্ৰ এটা অবৈধ প্লাগ ইন ।

en: The server could not access the directory
as: সেৱক দ্বাৰা চিহ্নিত ডিৰেক্টৰি ব্যৱহাৰ কৰা সম্ভৱ নহয়

en: The server is unavailable; try again later
as: সেৱক বৰ্তমানে উপলব্ধ নয়; পিছত কোনো সময়ে পুনঃ প্ৰচেষ্টা কৰক

en: The specified word already exists in the correction list.
as: চিহ্নিত শব্দটি বৰ্তমানে সংশোধনৰ তালিকাত উপস্থিত আছে ।

en: The text information for a buddy's status
as: বন্ধুৰ অৱস্থাসূচক লিখা

en: The text information for when a buddy has an unread message
as: বন্ধুৰ ক্ষেত্ৰত পাঠ নকৰা কোনো সম্বাদ উপস্থিত থাকিলে প্ৰদৰ্শিত তথ্যৰ লিখা

en: The text information for when a buddy is away
as: বন্ধু অনুপস্থিত থাকিলে প্ৰদৰ্শিত লিখা

en: The text information for when a buddy is idle
as: বন্ধু কামবিহীন অৱস্থাত হ'লে প্ৰদৰ্শিত তথ্যৰ লিখা

en: The text information for when a buddy is offline
as: বন্ধু অফ লাইন হ'লে প্ৰদৰ্শিত লিখা

en: The text information for when a buddy is online
as: বন্ধু অনলাইন অৱস্থাত উপস্থিত হ'লে প্ৰদৰ্শিত লিখা

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
as: সম্বাদৰ সময়, আপোনাৰ উপনাম সহ কোনো পাঠ নকৰা সম্বাদ উপস্থিত থাকিলে প্ৰদৰ্শিত তথ্যৰ লিখা

en: The text information for when a contact is expanded
as: পৰিচিতি প্ৰসাৰিত হ'লে প্ৰদৰ্শিত টেক্সটেৰ তথ্য

en: The text information for when a group is collapsed
as: শ্ৰেণী সংকুচিত হ'লে প্ৰদৰ্শিত টেক্সটেৰ তথ্য

en: The text information for when a group is expanded
as: শ্ৰেণী প্ৰসাৰিত হ'লে প্ৰদৰ্শিত টেক্সটেৰ তথ্য

en: The text-shortcut for the smiley
as: হাসিমুখেৰ বাবে টেক্সট শৰ্ট কাট

en: The topic for %s is: %s
as: %s ৰ বিষয় হল: %s

en: The topic is: %s
as: নিৰ্ধাৰিত প্ৰসঙ্গ: %s

en: The user has blocked you
as: এই ব্যৱহাৰকৰ্তা আপোনাকে প্ৰতিৰোধ কৰিছে

en: The user is either offline or you are blocked
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা সম্ভৱত অফ লাইন আছেন বা আপোনাকে প্ৰতিৰোধ কৰিছে

en: Theme Selections
as: থিম নিৰ্বাচন

en: Theme failed to copy.
as: থিম নকল কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Theme failed to load.
as: থিম লোড কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Theme failed to unpack.
as: থিম আন প্যাক কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Themes
as: থিম

en: There are no protocol plugins installed.
as: কোনো আচাৰ বিধি প্লাগ ইন সংস্থাপন কৰা নহয় ।

en: There are no users matching your search criteria.
as: অনুসন্ধানৰ বাবে চিহ্নিত মান অনুযায়ী কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তা পোৱা নাযায় ।

en: There is no MOTD associated with this connection.
as: এই সংযোগৰ সৈতে কোনো MOTD যুক্ত নহয় ।

en: There is no Message of the Day associated with this connection
as: এই সংযোগৰ সৈতে কোনো দৈনিক সম্বাদ (MOTD) যুক্ত নয়

en: There is no application configured to open this type of file.
as: এই ধৰনৰ নথিপত্ৰ খোলাৰ বাবে কোনো অ্যাপ্লিকেশন বিন্যাস কৰা নহয় ।

en: There was a conflict in running the command:
as: উল্লিখিত আদেশ সঞ্চালনকালে দ্বন্দ্ব সৃষ্টি হৈছে:

en: This chat name is already in use
as: সম্বাৰ এই নাম বৰ্তমানে ব্যৱহৃত হৈছে

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
as: কনফাৰেন্স বন্ধ কৰা হৈছে । আৰ কোনো সম্বাদ এইখানে পঠিওৱা যাব না ।

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
as: পৰীক্ষামূলক এই সংস্কৰণ দ্বাৰা একসময়ে দশজনৰ বেশি ব্যৱহাৰকৰ্তাকে প্ৰৱেশ কৰিবলৈ দিয়া হয় না

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
as: আপোনাৰ পৰিচিতৰ তালিকাত উপস্থিত সকলকে এই তথ্য প্ৰকাশ কৰা হ'ব । অতএব, প্ৰযোজ্য কোনো সম্বাদ নিৰ্বাচন কৰক ।

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
as: এই প্লাগ ইনৰ সহায়ত অনেক কাম কৰা সম্ভৱ হ'ব:
      প্ৰৱেশ কৰাৰ সময়, প্ৰোগ্ৰাম নিৰ্মাতাৰ নাম প্ৰদৰ্শন কৰা যাব
      আগমনকৰ্তা সম্বাদৰ টেক্সট উল্টে দিয়া যাব
      আপোনাৰ তালিকাত উপস্থিত ব্যক্তিৰা প্ৰৱেশ কৰিলে তাৰকে সম্বাদ পঠিওৱা যাব

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
as: ফৰম্যাট সমৰ্থনকৰ্তা আচাৰ বিধি ব্যৱহাৰ কৰা হ'লে, আপোনাৰ পঠিওৱা সম্বাদসমূহ নিম্নলিখিত বিন্যাসে প্ৰদৰ্শিত হ'ব ।

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
as: এই প্লাগ ইনৰ সহায়ত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰা তাৰ সম্বাদ আৰু লগিং সম্বাদৰ সৈতে প্ৰদৰ্শিত সময়ৰ চিহ্নৰ বিন্যাস নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হ'বন ।

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
as: X11 সমৰ্থন নোহোৱাকে নিৰ্মাণ কৰাৰ ফলত এই প্লাগ ইনটো লোড কৰা সম্ভৱ নহয় ।

en: This plugin has not defined an ID.
as: এই প্লাগ ইনৰ ক্ষেত্ৰত ID নিৰ্ধাৰণ কৰা নহয় ।

en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
as: চলমান সম্বাদে অংশগ্ৰহণকৰ্তা ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাদে, বৃহৎ ৰুমেত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ প্ৰৱেশ/প্ৰস্থানৰ সম্বাদসমূহ এই প্লাগ ইন সহযোগে আড়াল কৰা হয় ।

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
as: লিগ্যাসে বিনিময় ব্যৱস্থা বা অন্যান্য XMPP পৰিসেবাৰ সৈতে নিবন্ধনৰ বাবে এই প্লাগ ইনটি সহায়ক ।

en: This protocol does not support chat rooms.
as: এই আচাৰ বিধি দ্বাৰা সম্বাদ ৰুমৰ ব্যৱহাৰ সমৰ্থন কৰা হয় না ।

en: This room is not capable of being configured
as: এই ৰুমটি বিন্যাস কৰা সম্ভৱ নয়

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
as: এই শৰ্ট কাটেৰ বাবে এটা স্বনিৰ্ধাৰিত হাসিমুখ উপস্থিত থকাৰ ফলত, এই হাসিমুখেৰ চিহ্নটি নিষ্ক্ৰিয় কৰা হৈছে:
     %s

en: This theme has no available smileys.
as: এই থিমৰ বাবে কোনো হাসিমুখেৰ প্ৰতীকচিহ্ন উপস্থিত নাই ।

en: Thread creation failure: %s
as: থ্ৰেড নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Threshold:
as: প্ৰান্তিক মাপ:

en: Time Elapsed:
as: অতিবাহিত সময়:

en: Time Remaining:
as: অবশিষ্ট সময়:

en: Time Response
as: প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সময়

en: Timeout during key agreement
as: কি সংক্ৰান্ত চুক্তি কালে সময়সীমা উত্তীৰ্ণ হৈছে

en: Timestamp Format Options
as: সময়ৰ চিহ্ন প্ৰদৰ্শনৰ বিন্যাসেৰ বিকল্প

en: Timezone
as: সময়ৰ অঞ্চল

en: Timezone (UTC)
as: সময়ৰ অঞ্চল (UTC)

en: TinyURL (or other) address prefix
as: TinyURL (বা অন্য কোনো) ঠিকনাৰ প্ৰেফিক্স

en: TinyURL for above: %s
as: ওপৰৰ বাবে TinyURL: %s

en: TinyURL plugin
as: TinyURL প্লাগ ইন

en: Title
as: শিৰোনাম

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
as: শিৰোনাম বৰ্তমানে ব্যৱহৃত হৈছে ।  এটা স্বতন্ত্ৰ শিৰোনাম বাছাই কৰা আৱশ্যক ।

en: To
as: গন্তব্য

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
as: বন্ধু যোগ কৰাৰ বাবে সংশ্লিষ্ট ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সাৰ্বজনীন কি আমদানি কৰা আৱশ্যক । সাৰ্বজনীন কি আমদানি কৰাৰ বাবে Import টিপক ।

en: Toaster plugin
as: Toaster প্লাগ ইন

en: Toggle Tag
as: চিনাক্ত তথ্য পৰিবৰ্তন কৰক

en: Top
as: ওপৰ

en: Topic
as: প্ৰসঙ্গ

en: Topic too long
as: প্ৰসঙ্গ অত্যাধিক লম্বা

en: Topic:
as: প্ৰসঙ্গ:

en: Total Buddies
as: বন্ধুৰ সম্পূৰ্ণ সংখ্যা

en: Total log size:
as: লগৰ মুঠ মাপ:

en: Traditional Chinese
as: পাৰম্পৰিক চিনা

en: Transfer of file %s complete
as: %s নথিপত্ৰ বিনিময় কৰা হৈছে

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
as: <A HREF="file://%s">%s</A> নথিপত্ৰৰ বিনিময় সম্পূৰ্ণ হৈছে

en: Transparency
as: স্বচ্ছতা

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
as: "command" কি দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত আদেশৰ সহায়ত "aim" URL পৰিচালিত হ'লে মান True (সত্য) হ'ব ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
as: "command" কি দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত আদেশৰ সহায়ত "gg" URL পৰিচালিত হ'লে মান True (সত্য) হ'ব ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
as: "command" কি দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত আদেশৰ সহায়ত "icq" URL পৰিচালিত হ'লে মান True (সত্য) হ'ব ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
as: "command" কি দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত আদেশৰ সহায়ত "irc" URL পৰিচালিত হ'লে মান True (সত্য) হ'ব ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
as: "command" কি দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত আদেশৰ সহায়ত "sip" URL পৰিচালিত হ'লে মান True (সত্য) হ'ব ।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
as: "command" কি দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত আদেশৰ সহায়ত "xmpp" URL পৰিচালিত হ'লে মান True (সত্য) হ'ব ।

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
as: এই ধৰনৰ URL পৰিচালনাৰ বাবে চিহ্নিত আদেশ টাৰ্মিনেলেত সঞ্চালনাৰ বাবে ধাৰ্য কৰা হ'লে মান True (সত্য) হ'ব ।

en: Tune Album
as: গানৰ সংকলন

en: Tune Artist
as: গানৰ শিল্পী

en: Tune Comment
as: গান সম্বন্ধীয় বিবৰণ

en: Tune Genre
as: গানৰ শৈলী

en: Tune Time
as: গানৰ সময়

en: Tune Title
as: গানৰ নাম

en: Tune Track
as: গানৰ ট্ৰ্যাক

en: Tune URL
as: গানৰ URL

en: Tune Year
as: গানৰ সাল

en: Turkish
as: তুৰ্কী

en: Type
as: ধৰণ

en: Type a user to block.
as: প্ৰতিৰোধ কৰাৰ উদ্দেশ্যে ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম লিখক ।

en: Type a user you permit to contact you.
as: আপোনাৰ সৈতে যোগাযোগৰ অনুমতি প্ৰদান কৰাৰ উদ্দেশ্যে কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম লিখক ।

en: Type the host name for this certificate.
as: চিহ্নিত প্ৰমাণপত্ৰৰ সৈতে যুক্ত গৃহস্থ নাম উল্লেখ কৰক ।

en: Type the host name this certificate is for.
as: এই প্ৰমাণপত্ৰ যি গৃহস্থৰনামৰ বাবে তাৰ নাম লিখক ।

en: Typing
as: টাইপ কৰা হৈছে

en: Typing Notification Color
as: টাইপ কৰাৰ বিজ্ঞপ্তি প্ৰদৰ্শনৰ ৰং

en: Typing notification color
as: টাইপ কৰাৰ বিজ্ঞপ্তিসূচক সম্বাদৰ ৰং

en: Typing notification font
as: টাইপ কৰাৰ বিজ্ঞপ্তিসূচক সম্বাদৰ ফন্ট

en: Ubuntu Georgian Translators
as: Ubuntu জৰ্জিয়ান অনুবাদকবৃন্দ

en: Ukranian
as: ইউক্ৰেনিয়ান

en: Un-Ignore
as: e

en: Un-hide From
as: চিহ্নিত ব্যৱহাৰকৰ্তা ৰ পৰা আড়াল কৰা হ'ব না

en: Un_block
as: প্ৰতিৰোধ বাতিল কৰক (_b)

en: Unable to add %s to deny list (%s).
as: প্ৰত্যাখ্যান তালিকাত %s যোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ (%s) ।

en: Unable to add %s to permit list (%s).
as: অনুমতি তালিকাত %s যোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ (%s) ।

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
as: %s কে আপোনাৰ বন্ধু তালিকাত যোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ (%s) ।

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
as: %s কে আপোনাৰ বন্ধু তালিকাত যোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ । সেৱক প্ৰান্তেৰ তালিকাত ফোল্ডাৰ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ সমস্যা (%s) ।

en: Unable to add group
as: দল যোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to add group: group exists
as: দল যোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: দল উপস্থিত আছে

en: Unable to add group: group not found
as: দল যোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: দল পোৱা নাযায়

en: Unable to add user
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা যোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to add user to privacy list (%s).
as: গোপনীয়তাৰ তালিকাত ব্যৱহাৰকৰ্তাকে যোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ (%s) ।

en: Unable to add user: user not found
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা যোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: ব্যৱহাৰকৰ্তাকে পোৱা নাযায়

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
as: %s ব্যৱহাৰকৰ্তাকে "%s" ৰূপে সদস্যভুক্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
as: %s ৰ পৰা প্ৰাপ্ত সামগ্ৰী ধাৰণ কৰাৰ উদ্দেশ্যে পৰ্যাপ্ত মেমৰি উপস্থিত নাই ।  ৱেব সেৱক দ্বাৰা সম্ভৱত কোনো ক্ষতিকৰ কামৰ প্ৰয়াস কৰা হৈছে ।

en: Unable to ban user %s
as: %s ব্যৱহাৰকৰ্তাকে প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
as: buzz কৰিবলৈ ব্যৰ্থ, %s দ্বাৰা buzz সমৰ্থিত নহয় বা বৰ্তমানে buzz প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ইচ্ছুক নহয় ।

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
as: %s সম্ভৱত অফ লাইন, buzz কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
as: %s সম্বন্ধে কোনো তথ্য উপলব্ধ না থকাৰ ফলত buzz কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Unable to canonicalize password
as: গুপ্তশব্দ ক্ষেত্ৰত ক্যানোনিক্যাল বৈশিষ্ট্য নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to canonicalize username
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নামৰ ক্ষেত্ৰত ক্যানোনিক্যাল বৈশিষ্ট্য নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
as: সেৱক প্ৰান্তে গোপনীয়া সংক্ৰান্ত বৈশিষ্ট্য পৰিবৰ্তন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ (%s) ।

en: Unable to configure
as: বিন্যাস কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to connect
as: সংযোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to connect to %s
as: %s ৰ সৈতে সংযোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to connect to %s: %s
as: %s ৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
as: সেৱকেৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ । অনুগ্ৰহ কৰি সংযোগ কৰাৰ উদ্দেশ্যে চিহ্নিত সেৱকেৰ ঠিকনা লিখক ।

en: Unable to connect: %s
as: সংযোগ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Unable to create SILC key pair
as: SILC কি জুটি নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to create conference (%s).
as: কনফাৰেন্স নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ (%s) ।

en: Unable to create connection
as: সংযোগ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to create listen socket
as: অপেক্ষা কৰাৰ বাবে সকেট নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to create new resolver process
as: মীমাংসাকৰ্তা নতুন প্ৰসেস নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to create socket: %s
as: সকেট নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
as: ActiveTCL ইনস্টলেশন চিনাক্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ । TCL প্লাগ ইন ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ইচ্ছুক হ'লে, http://www.activestate.com ৰ পৰা ActiveTCL ডাউনলোড কৰক ।

en: Unable to display the search results.
as: অনুসন্ধানৰ ফলাফল প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Unable to establish SSL connection
as: SSL সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to establish a connection with the server
as: সেৱকেৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to establish a connection with the server: %s
as: সেৱকেৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
as: স্থানীয় mDNS সেৱকেৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ । সেৱকটি চলিছেনেকি ?

en: Unable to initialize SILC Client connection
as: SILC ক্লায়েন্ট সংযোগ আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to initialize SILC protocol
as: SILC আচাৰ বিধি আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
as: %s ৰ সৈতে মিডিয়া আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: অবৈধ JID

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
as: %s ৰ সৈতে মিডিয়া আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ উপস্থিতিৰ বাবে উপস্ক্ৰাইব কৰা নহয়

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
as: %s ৰ সৈতে মিডিয়া আৰম্ভ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: ব্যৱহাৰকৰ্তা অন লাইন নাই

en: Unable to invite user (%s).
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাকে (%s) আমন্ত্ৰণ জানাতে ব্যৰ্থ ।

en: Unable to kick user %s
as: %s ব্যৱহাৰকৰ্তাকে বিতাড়ণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to listen for incoming IM connections
as: আগমনকৰ্তা IM সংযোগৰ অপেক্ষা কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to load SILC key pair
as: SILC কি জুটি লোড কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to load SILC key pair: %s
as: SILC কি জুটি লোড কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Unable to load the plugin
as: প্লাগ ইন লোড কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to load your plugin.
as: উল্লিখিত প্লাগ ইন লোড কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Unable to login: %s
as: প্ৰৱেশ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
as: %s ব্যৱহাৰকৰ্তাকে সেৱক প্ৰান্তেৰ তালিকাৰ %s ফোল্ডাৰে স্থানান্তৰ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ । ফোল্ডাৰ নিৰ্মাণকালে সমস্যা (%s) ।

en: Unable to open URL
as: URL প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to open a listening port.
as: অপেক্ষাৰ উদ্দেশ্যে পোৰ্ট খুলিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Unable to open file.
as: নথিপত্ৰ খুলিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
as: HTTP প্ৰক্সি ৰ পৰা প্ৰাপ্ত প্ৰত্যুত্তোৰ পাৰ্স কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Unable to ping user %s
as: %s ব্যৱহাৰকৰ্তাকে ping কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to read from network
as: নেটওয়াৰ্ক ৰ পৰা পড়তে ব্যৰ্থ

en: Unable to read from socket
as: সকেট ৰ পৰা পড়তে ব্যৰ্থ

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
as: গোপনীয়তাৰ তালিকা ৰ পৰা %s কে আঁতৰাবলৈ ব্যৰ্থ (%s) ।

en: Unable to resolve hostname
as: গৃহস্থ নাম মীমাংসা কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to save icon file to disk.
as: আইকন নথিপত্ৰ ডিস্কেত সংৰক্ষণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Unable to save new account
as: নতুন হিচাপ সংৰক্ষণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to send email
as: সম্বাদ পাঠাতে ব্যৰ্থ

en: Unable to send file to %s, invalid JID
as: %s কে নথিপত্ৰ পাঠাতে ব্যৰ্থ, অবৈধ JID

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
as: %s কে নথিপত্ৰ পাঠাতে ব্যৰ্থ, ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ উপস্থিতিৰ বাবে উপস্ক্ৰাইব কৰা নহয়

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
as: %s এ নথিপত্ৰ পাঠাডে ব্যৰ্থ, ব্যৱহাৰকৰ্তা দ্বাৰা নথিপত্ৰ বিনিময় সমৰ্থিত হয় না

en: Unable to send file to %s, user is not online
as: %s কে নথিপত্ৰ পাঠাতে ব্যৰ্থ, ব্যৱহাৰকৰ্তা অন লাইন উপস্থিত নয়

en: Unable to send message (%s).
as: সম্বাদ পাঠাতে ব্যৰ্থ (%s) ।

en: Unable to send message to %s.
as: %s কে সম্বাদ পাঠাতে ব্যৰ্থ ।

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
as: %s কে সম্বাদ পাঠাতে ব্যৰ্থ । কনফাৰেন্স নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ (%s) ।

en: Unable to send message to %s:
as: %s কে সম্বাদ পাঠাতে ব্যৰ্থ:

en: Unable to send message.
as: সম্বাদ পাঠাতে ব্যৰ্থ ।

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
as: সম্বাদ পাঠাতে ব্যৰ্থ । কনফাৰেন্স নিৰ্মাণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ (%s) ।

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
as: সম্বাদ পাঠাতে ব্যৰ্থ । ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ (%s) বিবৰণ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ব্যৰ্থ ।

en: Unable to send message:
as: সম্বাদ প্ৰৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ:

en: Unable to send message: The message is too large.
as: সম্বাদ পাঠাতে ব্যৰ্থ: অত্যাধিক বড় মাপৰ সম্বাদ ।

en: Unable to send request to resolver process
as: মীমাংসাকৰ্তা প্ৰসেসেৰ বাবে অনুৰোধ পাঠাতে ব্যৰ্থ

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
as: সম্বাদ পাঠাতে ব্যৰ্থ, সম্বাদ আৰম্ভ কৰা নাযায় ।

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
as: %s,%s,%s সম্বাদে পাঠাতে ব্যৰ্থ

en: Unable to set role "%s" for user: %s
as: চিহ্নিত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে "%s" ভূমিকা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ব্যৰ্থ: %s

en: Unable to validate certificate
as: প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈধতা পৰীক্ষা কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unable to write to network
as: নেটওয়াৰ্কেত লিখিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unblock
as: প্ৰতিৰোধ বাতিল কৰক

en: Undefined Condition
as: অনিৰ্ধাৰিত পৰিস্থিতি

en: Underline
as: আণ্ডাৰলাইন কৰক

en: Unexpected Request
as: অপ্ৰত্যাশিত অনুৰোধ

en: Unexpected response from server
as: সেৱক ৰ পৰা অপ্ৰত্যাশিত প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰাপ্ত হৈছে

en: Ungroup Items
as: শ্ৰেণীমুক্ত কৰক

en: Unit
as: একক

en: Unknown
as: অজ্ঞাত

en: Unknown (0x%04x)<br>
as: অজ্ঞাত (0x%04x)<br>

en: Unknown Error
as: অজ্ঞাত ত্ৰুটি

en: Unknown Error in presence
as: উপস্থিতি সংক্ৰান্ত অজ্ঞাত ত্ৰুটি

en: Unknown SSL error
as: SSL সংক্ৰান্ত অজ্ঞাত সমস্যা

en: Unknown affiliation: "%s"
as: অজ্ঞাত সদস্যভুক্তি: "%s"

en: Unknown command
as: অজ্ঞাত আদেশ

en: Unknown command.
as: অজ্ঞাত আদেশ ।

en: Unknown command: %s
as: অজ্ঞাত আদেশ: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
as: অজ্ঞাত আদেশ: %s, (সম্ভৱত ক্লায়েন্ট সম্বন্ধীয় বাগ)

en: Unknown error
as: অজ্ঞাত ত্ৰুটি

en: Unknown error: 0x%X
as: অজ্ঞাত ভুল: 0x%X

en: Unknown message
as: অজ্ঞাত সম্বাদ

en: Unknown message '%s'
as: অজ্ঞাত সম্বাদ '%s'

en: Unknown node type
as: নোডেৰ ধৰন অজ্ঞাত

en: Unknown pounce event. Please report this!
as: পাউন্সৰ অজ্ঞাত ঘটনা । অনুগ্ৰহ কৰি এই বিষয়ে সূচিত কৰক!

en: Unknown reason
as: অজ্ঞাত কাৰণ

en: Unknown role: "%s"
as: অজ্ঞাত ভূমিকা: "%s"

en: Unknown server response
as: সেৱক ৰ পৰা অজ্ঞাত প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰাপ্ত হৈছে

en: Unknown.
as: অজ্ঞাত

en: Unknown.... Please report this!
as: অজ্ঞাত.... অনুগ্ৰহ কৰি এটি সম্পৰ্কে সূচিত কৰক!

en: Unload Plugins
as: প্লাগ ইন আন লোড কৰক

en: Unread Messages
as: পাঠ নকৰা সম্বাদ

en: Unregister
as: নিবন্ধন বাতিল কৰক

en: Unregistration Error
as: নিবন্ধন বাতিল কৰাৰ ত্ৰুটি

en: Unregistration Failed
as: নিবন্ধন বাতিল কৰিবলৈ ব্যৰ্থ

en: Unregistration Successful
as: সাফল্যেৰ সৈতে নিবন্ধন বাতিল কৰা হৈছে

en: Unset
as: মান নিৰ্ধাৰণ বাতিল কৰক

en: Unset Account Idle Time
as: চিহ্নিত সময়ৰ পিছত হিচাপকে কামবিহীন অৱস্থা ৰ পৰা মুক্ত কৰা হ'ব

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
as: চিহ্নিত সময়ৰ পিছত সকলো কামবিহীন হিচাপকে কামবিহীন অৱস্থা ৰ পৰা মুক্ত কৰা হ'ব

en: Unsubscribe
as: আন উপস্ক্ৰাইব কৰক

en: Unsupported Encoding
as: অসমৰ্থিত এনকোডিং

en: Unsupported Stanza Type
as: অসমৰ্থিত অনুচ্ছেৰ ধৰন

en: Unsupported Version
as: অসমৰ্থিত সংস্কৰণ

en: Unsupported public key type
as: অসমৰ্থিত ধৰনৰ সাৰ্বজনীন কি

en: Unsupported version of BOSH protocol
as: BOSH আচাৰ বিধিেৰ অসমৰ্থিত সংস্কৰণ

en: Uptime
as: কামকাল

en: Urdu
as: উৰ্দু

en: Usage: %s [OPTION]...
as: ব্যৱহাৰপ্ৰণালী: %s [OPTION]...

en: Use
as: ব্যৱহাৰ

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
as: কোনো সুনিৰ্দিষ্ট আদেশ সম্পৰ্কে তথ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে "/help &lt;command&gt;" প্ৰয়োগ কৰক ।
    এই ক্ষেত্ৰত নিম্নলিখিত আদেশসমূহ আছে:

en: Use Environmental Settings
as: এনভায়ৰনমেন্টাল বৈশিষ্ট্য প্ৰয়োগ কৰা হ'ব

en: Use GNOME Proxy Settings
as: GNOME প্ৰক্সিৰ বৈশিষ্ট্য ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব

en: Use Global Proxy Settings
as: প্ৰক্সিৰ সাৰ্বজনীন বৈশিষ্ট্য প্ৰয়োগ কৰা হ'ব

en: Use Perfect Forward Secrecy
as: Perfect Forward Secrecy ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব

en: Use SSL
as: SSL ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব

en: Use UDP
as: UDP ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব

en: Use _automatically detected IP address: %s
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে চিনাক্ত IP ঠিকনা ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব: %s (_a)

en: Use a _different status for some accounts
as: কয়েকটি হিচাপৰ বাবে ভিন্ন অৱস্থা ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব (_d)

en: Use font from _theme
as: থিমৰ ফন্ট ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব (_t)

en: Use last buddy when scores are equal
as: মান সমান হ'লে, সৰ্বশেষ বন্ধুকে নিৰ্বাচন কৰা হ'ব

en: Use name heuristics
as: নিমৰ ভিত্তিতে অনুসন্ধান প্ৰক্ৰিয়া প্ৰয়োগ কৰা হ'ব

en: Use proxy
as: প্ৰক্সি ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব

en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
as: SOCKS4 প্ৰক্সি সহ দূৰবৰ্তী DNS ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব (_D)

en: Use smooth-scrolling
as: স্মুথ স্ক্ৰোলিং ব্যৱস্থা প্ৰয়োগ কৰা হ'ব

en: Use status from last _exit at startup
as: সৰ্বশেষ প্ৰস্থানকালে ধাৰ্য অৱস্থা, প্ৰাৰম্ভকালে প্ৰয়োগ কৰা হ'ব (_e)

en: Use this buddy _icon for this account:
as: চিহ্নিত হিচাপৰ বন্ধুৰ এই প্ৰতীক ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব: (_i)

en: Use tzc
as: tzc ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব

en: Use_rname:
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম: (_r)

en: User
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা

en: User %s is not present in the network
as: %s ব্যৱহাৰকৰ্তা নেটওয়াৰ্কেত উপস্থিত নয়

en: User <I>%s</I> is not present in the network
as: <I>%s</I> ব্যৱহাৰকৰ্তা নেটওয়াৰ্কেত উপস্থিত নাই

en: User ID
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ ID

en: User Information
as: ব্যৱহাৰকৰোঁতা সম্বন্ধীয় তথ্য

en: User Limit
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সীমা

en: User Modes
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা মোড

en: User Name
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম

en: User Name: 	%s
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম: 	%s

en: User Online Status Attributes
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ অন লাইন অৱস্থা সম্পৰ্কিত বৈশিষ্ট্য

en: User Options
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বিকল্প

en: User Search
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা অনুসন্ধান

en: User Search...
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা অনুসন্ধান...

en: User _details
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বিবৰণ (_d)

en: User is not logged in
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা প্ৰৱেশ কৰেননি

en: User is offline
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা বৰ্তমানে অফ লাইন আছেন

en: User is offline.
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা বৰ্তমানে অফ লাইন ।

en: User is typing...
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা বৰ্তমানে লিখছেন...

en: User not found
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাকে পোৱা নাযায়

en: User_name:
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম: (_n)

en: Username
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম

en: Username of an account must be non-empty.
as: হিচাপৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম ৰিক্ত ৰখা নচলিব ।

en: Username:
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম:

en: Users
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা তালিকা

en: Users on %s: %s
as: %s ত ব্যৱহাৰকৰ্তা: %s

en: V_olume:
as: শব্দ মাত্ৰা: (_o)

en: Valencian-Catalan
as: ভ্যালেনশিয়ান ক্যাটালান

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
as: বন্ধু তালিকা আৰু সম্বাদৰ বাবে পৰিবৰ্তনযোগ্য স্বচ্ছতাৰ মাপ ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব ।

en: Verify Public Key
as: সাৰ্বজনীন কি পৰীক্ষা কৰক

en: Verifying server public key
as: সেৱকেৰ সাৰ্বজনীন কি পৰীক্ষা কৰা হৈছে

en: Version: 	%s
as: সংস্কৰণ: 	%s

en: Video
as: ভিডিঅ'

en: Video Camera
as: ভিডিও ক্যামৰা

en: Video Conferencing
as: ভিডিও কনফাৰেন্স ব্যৱস্থা

en: Video conferencing
as: ভিডিও কনফাৰেন্স ব্যৱস্থা

en: Vietnamese
as: ভিযেটনামী

en: View All Logs
as: সকলো লগ চাওক

en: View Log
as: লগ প্ৰদৰ্শন

en: View Log...
as: লগ চাওক...

en: View MOTD
as: MOTD চাওক

en: View Message of the Day
as: দিনৰ সম্বাদ চাওক

en: View User Log
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা লগ পৰিদৰ্শন কৰক

en: View _Log
as: লগ প্ৰদৰ্শন (_L)

en: Visited Hyperlink Color
as: পৰিদৰ্শিত হাইপাৰ লিংকেৰ ৰং

en: Voice
as: ধ্বনি

en: Volume(0-100):
as: ধ্বনিমাত্ৰা(০ ১০০):

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
as: হ্যান্ড শেকেৰ স্বীকৃতিৰ অপেক্ষা কৰা হৈছে

en: Waiting for Login Acknowledgement
as: প্ৰৱেশৰ স্বীকৃতিৰ অপেক্ষা কৰা হৈছে

en: Waiting for network connection
as: নেটওয়াৰ্ক সংযোগৰ অপেক্ষা কৰা হৈছে

en: Waiting for response...
as: প্ৰত্যুত্তোৰৰ অপেক্ষা কৰা হৈছে...

en: Waiting for transfer to begin
as: বিনিময়ৰ আৰম্ভত অপেক্ষা কৰা হৈছে

en: Wake Me Up
as: আমাকে ঘুম ৰ পৰা তুলে দাও

en: Wallops from %s
as: %s ৰ পৰা প্ৰাপ্ত Wallops

en: Warning
as: সকীয়নী

en: Warning dialog
as: সতৰ্কতামূলক ডায়লগ

en: Welcome back!
as: পুনঃ স্বাগতম!

en: Went away
as: চলে গিয়েছেন

en: What kind of dialog is this?
as: এইটি কী ধৰনৰ ডায়লগ বক্স?

en: When a file-transfer request arrives from %s
as: %s ৰ পৰা নথিপত্ৰ বিনিময়ৰ অনুৰোধ প্ৰাপ্ত হ'লে

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
as: নতুন সম্বাদ আৰম্ভ হ'লে, সৰ্বশেষ সম্বাদ এই প্লাগ ইন দ্বাৰা বৰ্তমান সম্বাদত সংযোজন কৰা হ'ব ।

en: When away
as: অনুপস্থিত থাকিলে

en: When both away and idle
as: অনুপস্থিত আৰু কামবিহীন উভয় অৱস্থাত

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
as: gnt ক্লিপ বোৰ্ডৰ বিষয়বস্তু পৰিবৰ্তিত হ'লে, X ৰ বাবে সংশ্লিষ্ট তথ্য উপলব্ধ কৰাৰ প্ৰচেষ্টা কৰা হয় ।

en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
as: লগ প্ৰদৰ্শনৰ সময়, এই প্লাগ ইন দ্বাৰা অন্যান্য IM ক্লায়েন্ট ৰ পৰা প্ৰাপ্ত লগ প্ৰদৰ্শন কৰা হয় । বৰ্তমানে Adium, MSN Messenger, aMSN, আৰু Trillian ৰ লগ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয় ।
    
    সতৰ্কসম্বাদ: এই প্লাগ ইন বৰ্তমানে আলফা কোডেৰ পৰ্যায়ে আছে আৰু নিয়মিতৰূপে বিপৰ্যস্ত হতে পাৰে । ব্যৱহাৰকৰ্তাৰা নিজৰ বিবেচনা অনুযায়ী এই প্লাগ ইন ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পাৰে!

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
as: নিৰ্দিষ্ট আদেশ সহায়ত "aim" URL পৰিচালিত হ'ব কি না

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
as: নিৰ্দিষ্ট আদেশ সহায়ত "gg" URL পৰিচালিত হ'ব কি না

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
as: নিৰ্দিষ্ট আদেশ সহায়ত "icq" URL পৰিচালিত হ'ব কি না

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
as: নিৰ্দিষ্ট আদেশ সহায়ত "irc" URL পৰিচালিত হ'ব কি না

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
as: নিৰ্দিষ্ট আদেশ সহায়ত "sip" URL পৰিচালিত হ'ব কি না

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
as: নিৰ্দিষ্ট আদেশ সহায়ত "xmpp" URL পৰিচালিত হ'ব কি না

en: Whisper Message Name Color
as: গোপনীয় সম্বাদয় নামৰ ৰং

en: Whiteboard
as: ওয়াইট বোৰ্ড

en: Whole words only
as: অকল সম্পূৰ্ণ শব্দ

en: Windows Pidgin Options
as: Windows Pidgin সংক্ৰান্ত বিকল্প

en: Would you like to join the conversation?
as: আপুনি সম্বাদে যোগ দিতে ইচ্ছুক?

en: Would you like to overwrite it?
as: আপুনি এটি নতুন কৰি লিখিবলৈ ইচ্ছুক?

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
as: এই ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ ক্ষেত্ৰত বন্ধু আইকন ৰূপে এটি ধাৰ্য কৰিবলৈ ইচ্ছুকনেকি ?

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
as: %s%sgtkrc 2.0 ত বৈশিষ্ট্য লিখা হ'ব

en: X display to use
as: ব্যৱহাৰযোগ্য X প্ৰদৰ্শন

en: X.509 Certificates
as: X.509 প্ৰমাণপত্ৰ

en: X.509 certificate export failed
as: X.509 প্ৰমাণপত্ৰ ৰপ্তানি কৰা সম্ভৱ নহয়

en: X.509 certificate import failed
as: X.509 প্ৰমাণপত্ৰ আমদানি কৰা সম্ভৱ নহয়

en: XML Not Well Formed
as: XML সঠিকভাবে নিৰ্মিত নহয়

en: XML Parse error
as: XML পাৰ্স কৰিবলৈ ত্ৰুটি

en: XMPP Account
as: XMPP হিচাপ

en: XMPP Message Error
as: XMPP সম্বাদয় ত্ৰুটি

en: XMPP Protocol Plugin
as: XMPP আচাৰ বিধি প্লাগ ইন

en: Year of birth
as: জন্মৰ সাল

en: Yes
as: হয়

en: You _send:
as: আপুনি পঠিয়াওক: (_s)

en: You _type:
as: আপুনি লিখক: (_t)

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
as: আপুনি %s নামক দলকে %s দলৰ সৈতে একত্ৰিত কৰিবলৈ চলেছেন । আপুনি এগিয়ে যেতে ইচ্ছুক?

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
as: আপোনাৰ বন্ধু তালিকা ৰ পৰা আপুনি %s কে সৰিয়ে ফেলতে চলেছেন ।  আপুনি এগিয়ে যেতে ইচ্ছুক?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
as: আপোনাৰ বন্ধু তালিকা ৰ পৰা আপুনি %s সম্বাদ সৰিয়ে ফেলতে চলেছেন ।  আপুনি এগিয়ে যেতে ইচ্ছুক?

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
as[0]: বন্ধু তালিকা ৰ পৰা %s ধাৰণকৰ্তা পৰিচিতি আৰু অন্যান্য %d জন বন্ধুকে সৰিয়ে ফেলতে চলেছেন ।  আপুনি এগিয়ে যেতে ইচ্ছুক?
as[1]: বন্ধু তালিকা ৰ পৰা %s ধাৰণকৰ্তা পৰিচিতি আৰু অন্যান্য %d জন বন্ধুকে সৰিয়ে ফেলতে চলেছেন ।  আপুনি এগিয়ে যেতে ইচ্ছুক?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
as: আপোনাৰ বন্ধু তালিকা ৰ পৰা আপুনি %s দল আৰু এত উপস্থিত সকলো ব্যক্তিৰকে আঁতৰাবলৈ চলেছেন ।  আপুনি এগিয়ে যেতে ইচ্ছুক?

en: You are banned from %s.
as: %s ৰ পৰা আপোনাকে প্ৰতিৰোধ কৰা হৈছে ।

en: You are channel founder on <I>%s</I>
as: আপুনি <I>%s</I> চেনেলৰ প্ৰতিষ্ঠাতা

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
as: আপুনি নতুন ৰুম নিৰ্মাণ কৰিবলৈ চলেছেন । এই ৰুমৰ বৈশিষ্ট্য বিন্যাস কৰা হ'ব না কি  ডিফল্ট বৈশিষ্ট্য ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব?

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
as: বৰ্তমানে আপুনি সংযুক্ত নহয় । প্ৰৱেশ নকৰা অবধি কোনো সম্বাদ প্ৰাপ্ত হ'ব না ।

en: You are not connected.
as: আপুনি বৰ্তমানে সংযুক্ত নহয় ।

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
as: বন্ধু যোগ কৰাৰ ক্ষমতাসহ হিচাপ সহযোগে আপুনি বৰ্তমানে প্ৰৱেশ কৰেননি ।

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
as: সংশ্লিষ্ট বন্ধুকে আমন্ত্ৰণ জানানোৰ বাবে প্ৰযোজ্য হিচাপৰ মাধ্যমে আপুনি প্ৰৱেশ কৰেননি ।

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
as: সম্বাৰ ক্ষমতাসহ কোনো আচাৰ বিধিেৰ মাধ্যমে আপুনি বৰ্তমানে প্ৰৱেশ কৰেননি ।

en: You are now known as %s
as: আপুনি এখন %s নামে পৰিচিত

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
as: আপুনি %s ব্যৱহাৰ কৰছেন, কিন্তু এই প্লাগ ইনৰ ক্ষেত্ৰত %s আৱশ্যক ।

en: You can (un)load plugins from the following list.
as: নিম্নলিখিত তালিকাৰ পৰা প্লাগ ইন লোড/আন লোড কৰিবলৈ পাৰে ।

en: You can edit more information from the context menu later.
as: আপুনি পিছত সন্দৰ্ভ মেনুৰ পৰা অন্য তথ্য সম্পাদন কৰিবলৈ পাৰিব

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
as: `বন্ধুৰ ওপৰত পাউন্স' শীৰ্ষক ডায়লগ বক্স ৰ পৰা পাউন্স সম্পাদন কৰিবলৈ/আঁতৰাবলৈ পাৰিব ।

en: You can enable/disable accounts from the following list.
as: নিম্নলিখিত তালিকাৰ সহায়ত হিচাপ সক্ৰিয়/নিষ্ক্ৰিয় কৰা যাব ।

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
as: এই ছবিটি সম্বাদত সন্নিবেশ কৰা যাব বা এই ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে বন্ধুৰ আইকন ৰূপে প্ৰয়োগ কৰা যাব ।

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
as: আপোনাৰ অন লাইন অৱস্থা সম্পৰ্কি তথ্য আৰু আপোনাৰ ব্যক্তিগত তথ্য অন্য ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে প্ৰকাশ কৰা যাব । অনুগ্ৰহ কৰে, অন্য ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সাসেৱক প্ৰকাশ কৰাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰযোজ্য তথ্য তলত পূৰ্ণ কৰক ।

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
as: নথিপত্ৰ বিনিময় ব্যৱস্থাৰ সহায়ত এই ছবিটি পঠিওৱা যাব, সম্বাদত সন্নিবেশ কৰা যাব বা এই ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে বন্ধুৰ আইকন ৰূপে প্ৰয়োগ কৰা যাব ।

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
as: নথিপত্ৰ বিনিময় ব্যৱস্থাৰ সহায়ত এই ছবিটি পঠিওৱা যাব,  বা এই ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে বন্ধুৰ আইকন ৰূপে প্ৰয়োগ কৰা যাব ।

en: You can upgrade to %s %s today.
as: আপুনি আজ %s %s এ আপগ্ৰেড কৰিবলৈ পাৰিব ।

en: You cancelled the transfer of %s
as: %s বিনিময় আপুনি বাতিল কৰিছে

en: You cannot add the same person twice to a conversation
as: একই সম্বাদত এক ব্যক্তিকে দুইবাৰ যোগ কৰা সম্ভৱ নয়

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
as: অন্য ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সাৰ্বজনীন কি আমদানি নকৰা অবধি বন্ধুৰ ৰ পৰা কোনো বিজ্ঞপ্তি গ্ৰহণ কৰা সম্ভৱ হ'ব না ।  সাৰ্বজনীন কি প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে Get Public Key আদেশটি ব্যৱহাৰ কৰা যাব ।

en: You do not have any accounts.
as: আপোনাৰ কোনো হিচাপ উপস্থিত নাই

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
as: আপুনি এটা ডেস্কটপ লঞ্চাৰ টেনে এনেছেন । সম্ভৱত এই লঞ্চাৰৰ পৰিবৰ্তে আপুনি এই লঞ্চাৰ দ্বাৰা নিৰ্দিষ্ট উদ্দিষ্ট বস্তু পাঠাতে ইচ্ছুক ।

en: You feel a disturbance in the force...
as: চাৰদিকে কিছু মন্দ ঠেকছে...

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
as[0]: %d জন পৰিচিতি %s নাম ব্যৱহাৰ কৰছেন ।যোগ দিয়কসকলকে একত্ৰিত কৰা হ'বনেকি ?
as[1]: %d জন পৰিচিতি %s নাম ব্যৱহাৰ কৰছেন ।যোগ দিয়কসকলকে একত্ৰিত কৰা হ'বনেকি ?

en: You have been kicked by %s: (%s)
as: %s দ্বাৰা আপোনাকে বিতাড়ণ কৰা হৈছে: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
as: আপোনাকে <I>%s</I> ৰ পৰা <I>%s</I> দ্বাৰা বিতাড়ণ কৰা হৈছে (%s)

en: You have been kicked: (%s)
as: আপোনাকে বিতাড়ণ কৰা হৈছে: (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
as: %s দ্বাৰা আপোনাকে kill কৰা হৈছে (%s)

en: You have dragged an image
as: আপুনি এটা ছবি টেনে এনেছেন

en: You have entered an incorrect username
as: ভুল ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম উল্লিখিত হৈছে

en: You have left this chat.
as: আপুনি এই সম্বাদৰ পৰা বাহিৰ হৈছে ।

en: You have mail!
as: আপোনাৰ বাবে ডাক!

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
as: root প্ৰমাণপত্ৰ তথ্যভঁৰাল অনুপস্থিত থকাৰ ফলত, এই প্ৰমাণপত্ৰৰ বৈধতা পৰীক্ষা কৰা সম্ভৱ নহয় ।

en: You have parted the channel%s%s
as: আপুনি চেনেল%s%s ৰ পৰা প্ৰস্থান কৰিছে

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
as: পৰিচিতিৰ সৰ্বাধিক অনুমোদিত সংখ্যা ছোঁয়া হৈছে

en: You have rejected the call.
as: আপুনি কল প্ৰত্যাখ্যান কৰিছে ।

en: You have signed on from another location
as: অন্য কোনো অৱস্থান ৰ পৰা আপুনি প্ৰৱেশ কৰিছে

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
as: গোপনীয় দলেত যোগদান কৰাৰ আগতে, %s চেনেলে যোগ দিয়া আৱশ্যক

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
as: না পড়া কিছু সম্বাদ উপস্থিত আছে । আপুনি নিশ্চিতৰূপে সংযোগক্ষেত্ৰ বন্ধ কৰিবলৈ ইচ্ছুক?

en: You must create an account first before you can create a pounce.
as: পাউন্স নিৰ্মাণ কৰাৰ আগতে এটা হিচাপ নিৰ্মাণ কৰা আৱশ্যক ।

en: You must fill all the required fields.
as: সকলো আৱশ্যক ক্ষেত্ৰত তথ্য পুৰণ কৰিব লাগিব ।

en: You must give a name for the group to add.
as: যোগ কৰাৰ সময়ত দলৰ নাম নিৰ্ধাৰণ কৰা আৱশ্যক ।

en: You must provide a group.
as: দল নিৰ্ধাৰণ কৰা আৱশ্যক ।

en: You must provide a username for the buddy.
as: বন্ধুৰ বাবে পৰ্দাত ব্যৱহাৰযোগ্য এটা নাম উল্লেখ কৰা আৱশ্যক ।

en: You must select an account.
as: এটা হিচাপ নিৰ্বাচন কৰা আৱশ্যক ।

en: You must specify a nick
as: উপনাম লিখা আৱশ্যক

en: You receive an IM
as: আপোনাৰ বাবে এটা তাৎক্ষনিক সম্বাদ আছে

en: You require encryption, but it is not available on this server.
as: আপোনাৰ ক্ষেত্ৰত এনক্ৰিপশন প্ৰয়োজন, কিন্তু এই সেৱকেৰ বাবে এটি উপলব্ধ নহয় ।

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
as: এনক্ৰিপশন প্ৰয়োজন, কিন্তু TLS/SSL সমৰ্থন পোৱা নাযায় ।

en: You send
as: আপুনি পঠিয়াওক

en: You talk in chat
as: আপুনি সম্বাদ কৰিলে

en: You type
as: আপুনি লিখক

en: You were disconnected from the server.
as: সেৱক ৰ পৰা সংযোগ বিচ্ছিন্ন কৰা হৈছে ।

en: Your Current Mood
as: বৰ্তমানে আপোনাৰ মেজাজ

en: Your Current Status
as: আপোনাৰ বৰ্তমান অৱস্থা

en: Your VCard File
as: আপোনাৰ VCard নথিপত্ৰ

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
as: অত্যাধিক সংখ্যক ভুল গুপ্তশব্দ প্ৰয়োগ কৰাৰ ফলত আপোনাৰ হিচাপ নিষ্ক্ৰিয় কৰা হৈছে

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
as: আপোনাৰ বন্ধু তালিকা ৰিক্ত, নথিপত্ৰেত কিছু লিখা নহয় ।

en: Your command failed for an unknown reason.
as: কোন অজ্ঞাত কাৰণে আপোনাৰ আদেশে কাম নকৰে ।

en: Your password has been changed.
as: আপোনাৰ গুপ্তশব্দ পৰিবৰ্তিত ‍হৈছে  ।

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
as: নিৰ্বাচিত হিচাপৰ নাম সেৱক দ্বাৰা প্ৰত্যাখ্যান কৰা হৈছে ।  সম্ভৱত এত অবৈধ অক্ষৰ উপস্থিত আছে ।

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
as: নিৰ্বাচিত উপনামটি সেৱক দ্বাৰা প্ৰত্যাখ্যান কৰা হৈছে ।  সম্ভৱত এত অবৈধ অক্ষৰ উপস্থিত আছে ।

en: Your system administrator has disabled this operation
as: প্ৰণালী অ্যাডমিনিস্ট্ৰেটৰ দ্বাৰা এই কাম নিষ্ক্ৰিয় কৰা হৈছে

en: Zephyr Protocol Plugin
as: Zephyr আচাৰ বিধি প্লাগ ইন

en: _Accept
as: গ্ৰহণ কৰক (_A)

en: _Accept Defaults
as: ডিফল্ট মান গ্ৰহণ কৰক (_A)

en: _Account
as: হিচাপ (_A)

en: _Account:
as: হিচাপ: (_A)

en: _Accounts
as: হিচাপ (_A)

en: _Add
as: যোগ কৰক (_A)

en: _Add Chat
as: সম্বাদ যোগ কৰক (_A)

en: _Add Custom Smiley...
as: স্বনিৰ্ধাৰিত হাসিমুখেৰ প্ৰতীক যোগ কৰক...(_A)

en: _Add...
as: যোগ  কৰক...(_A)

en: _Alias
as: ওৰফে (_A)

en: _Alias...
as: ওৰফে...(_A)

en: _Apply
as: প্ৰয়োগ কৰক (_A)

en: _Associate Buddy
as: বন্ধুৰ সৈতে যুক্ত কৰক (_A)

en: _Audio Call
as: অডিঅ' কল (_A)

en: _Auto-reply:
as: স্বয়ংক্ৰিয় প্ৰতিক্ৰিয়া: (_A)

en: _Basic
as: মৌলিক (_B)

en: _Blink on New Message
as: নতুন সম্বাদ প্ৰাপ্ত হ'লে ঝলকানি হ'ব (_B)

en: _Block
as: প্ৰতিৰোধ কৰক (_B)

en: _Both Icon & Text
as: আইকন আৰু টেক্সট (_B)

en: _Browse
as: ব্ৰাউজ কৰক (_B)

en: _Browse logs folder
as: লগ ফোল্ডাৰ পৰিদৰ্শন কৰক (_B)

en: _Browse...
as: চৰণ কৰক...(_B)

en: _Browser:
as: ব্ৰাউজাৰ: (_B)

en: _Buddy List window transparency
as: বন্ধু তালিকাৰ সংযোগক্ষেত্ৰৰ স্বচ্ছতা (_B)

en: _Buddy name:
as: বন্ধুৰ নাম: (_B)

en: _Buddy:
as: বন্ধু: (_B)

en: _Cancel
as: বাতিল (_C)

en: _Change Status
as: অৱস্থা পৰিবৰ্তন কৰক (_C)

en: _Channel:
as: _Канал:

en: _Class:
as: শ্ৰেণী: (_C)

en: _Collapse
as: সংকুচন (_C)

en: _Configure Room
as: ৰুম বিন্যাস কৰক (_C)

en: _Copy Email Address
as: ঈ মেইল ঠিকনা নকল কৰক (_C)

en: _Copy Link Location
as: লিংক দ্বাৰা চিহ্নিত অৱস্থান নকল কৰক (_C)

en: _Delete Group
as: দল আঁতৰাওক (_D)

en: _Description
as: বিৱৰণ (_D)

en: _Device
as: যন্ত্ৰ(_D)

en: _Disable
as: নিষ্ক্ৰিয় কৰক (_D)

en: _Dockable Buddy List
as: আটক কৰাৰ যোগ্য বন্ধু তালিকা (_D)

en: _Edit
as: সম্পাদন (_E)

en: _Edit Account
as: হিচাপ সম্পাদন (_E)

en: _Edit Settings...
as: বৈশিষ্ট্য সম্পাদন... (_E)

en: _Enable automatic router port forwarding
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে ৰাউটাৰ পোৰ্ট ফৰওয়াৰ্ডিং সক্ৰিয় কৰা হ'ব (_E)

en: _Enable sounds:
as: শব্দ সক্ৰিয় কৰা হ'ব: (_E)

en: _End:
as: সমাপ্তি: (_E)

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
as: হৰফেৰ ছাঁদ মেলানো হ'ব (স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে হৰফেৰ ছাঁধ না মেলানোৰ বাবে নিৰ্বাচন বাতিল কৰক) (_E)

en: _Expand
as: প্ৰসাৰণ (_E)

en: _Flash window
as: সংযোগক্ষেত্ৰ ঝলকানো হ'ব (_F)

en: _Focused windows
as: আলোকপাত কৰা সংযোগক্ষেত্ৰৰ ক্ষেত্ৰত (_F)

en: _Font
as: ফন্ট (_F)

en: _Font face
as: ফন্টৰ হৰফ (_F)

en: _Get Info
as: তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক (_G)

en: _Get List
as: তালিকা প্ৰাপ্ত কৰক (_G)

en: _Group:
as: _Grupa:

en: _Handle:
as: হ্যান্ডেল: (_H)

en: _Hide new IM conversations:
as: নতুন IM সম্বাদ আড়াল কৰা হ'ব: (_H)

en: _Horizontal rule
as: অনুভূমিক ৰেখা (_H)

en: _Host:
as: গৃহস্থ: (_H)

en: _IM window transparency
as: IM সংযোগক্ষেত্ৰৰ স্বচ্ছতা (_I)

en: _IM windows
as: IM সংযোগক্ষেত্ৰ (_I)

en: _Icon Only
as: অকল আইকন (_I)

en: _Image
as: ছবি (_I)

en: _Image:
as: ছবি: (_I)

en: _Import...
as: আমদানি কৰক...(_I)

en: _Insert
as: সন্নিবেশ কৰক (_I)

en: _Instance:
as: ইনস্ট্যান্স: (_I)

en: _Invite
as: আমন্ত্ৰণ কৰক (_I)

en: _Join
as: যোগ দিয়ক (_J)

en: _Keep Buddy List window on top:
as: বন্ধু তালিকাৰ সংযোগক্ষেত্ৰ ওপৰতে ৰাখুন: (_K)

en: _Link
as: লিংক (_L)

en: _Local alias:
as: স্থানীয় অ্যালায়েস: (_L)

en: _Login
as: প্ৰৱেশ

en: _Manage custom smileys
as: স্বনিৰ্ধাৰিত হাসিমুখেৰ প্ৰতীক পৰিচালনা (_M)

en: _Manual:
    (%s for URL)
as: ব্যৱহাৰকৰ্তা দ্বাৰা: (_M)
    (URL ৰ বাবে %s)

en: _Manually specify range of ports to listen on:
as: অপেক্ষা কৰাৰ বাবে চিহ্নিত পোৰ্টেৰ সীমা স্বয়ং নিৰ্ধাৰণ কৰক: (_M)

en: _Merge Groups
as: দল একত্ৰিত কৰক (_M)

en: _Message Logs:
as: সম্বাদৰ লগ: (_M)

en: _Message:
as: সম্বাদ: (_M)

en: _Method:
as: পদ্ধতি: (_M)

en: _Minutes before becoming idle:
as: চিহ্নিত মিনিট অতিক্ৰান্ত হ'লে, কামবিহীন অৱস্থাত ধাৰ্য কৰা হ'ব: (_M)

en: _Modify...
as: পৰিবৰ্তন কৰক...(_M)

en: _More...
as: অতিৰিক্ত (_M)...

en: _Name
as: নাম (_N)

en: _No
as: না (_N)

en: _Normal
as: স্বাভাবিক (_N)

en: _Notify buddies that you are typing to them
as: বন্ধুৰ বাবে সম্বাদ লিখাৰ সময় তাৰ সূচিত কৰা হ'ব (_N)

en: _OK
as: ঠিক আছে (_O)

en: _Open File
as: নথিপত্ৰ খোলক (_O)

en: _Open Link
as: লিঙ্ক খোলক (_O)

en: _Open Mail
as: মেইল খোলক (_O)

en: _Open link in:
as: চিহ্নিত স্থানে লিংক প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব: (_O)

en: _Passphrase:
as: পৰিচয় পংক্তি: (_P)

en: _Password:
as: গুপ্তশব্দ: (_P)

en: _Pause
as: স্থগিত (_P)

en: _Permit
as: অনুমতি প্ৰদান কৰক (_P)

en: _Placement:
as: অৱস্থান: (_P)

en: _Play Sound
as: শব্দ বজোৱা হ'ব (_P)

en: _Plugin
as: প্লাগ ইন (_P)

en: _Pop up a notification
as: পপ আপৰ মাধ্যমে বিজ্ঞপ্তি (_P)

en: _Present conversation window
as: বৰ্তমান সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰ (_P)

en: _Quit
as: প্ৰস্থান (_Q)

en: _Recipient:
as: প্ৰাপক: (_R)

en: _Recurring
as: পুনৰাবৃত্তিমূলক (_R)

en: _Remove
as: আঁতৰাওক (_R)

en: _Remove Buddy
as: বন্ধু সৰিয়ে ফেলুন (_R)

en: _Remove Chat
as: সম্বাদ আঁতৰাওক (_R)

en: _Remove Contact
as: পৰিচিতিকে আঁতৰাওক (_R)

en: _Remove Group
as: দল আঁতৰাওক (_R)

en: _Rename
as: নাম পৰিবৰ্তন (_R)

en: _Report idle time:
as: কামবিহীন অৱস্থাত সময় প্ৰতিবেদন কৰা হ'ব: (_R)

en: _Reset formatting
as: ফৰম্যাটেৰ বিন্যাস পুনঃ নিৰ্ধাৰণ কৰক (_R)

en: _Room:
as: ৰুম: (_R)

en: _Save
as: সংৰক্ষণ (_S)

en: _Save File
as: নথিপত্ৰ সংৰক্ষণ কৰক (_S)

en: _Save Image...
as: ছবি সংৰক্ষণ কৰক...(_S)

en: _Search for:
as: চিহ্নিত তথ্য অনুসন্ধান কৰক: (_S)

en: _Send
as: পঠিয়াই দিয়ক (_S)

en: _Send File...
as: নথিপত্ৰ পঠিয়াওক...(_S)

en: _Send Message
as: সম্বাদ পঠিয়াই দিয়ক (_S)

en: _Set
as: নিৰ্ধাৰণ কৰক (_S)

en: _Show slider bar in IM window
as: IM সংযোগক্ষেত্ৰত স্লাইডাৰ বাৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব (_S)

en: _Show system tray icon:
as: প্ৰণালী ট্ৰৰ আইকন প্ৰদৰ্শিত হ'ব: (_S)

en: _Smile!
as: হাসিমুখ! (_S)

en: _Start %s on Windows startup
as: Windows আৰম্ভৰ সময় %s আৰম্ভ কৰা হ'ব (_S)

en: _Start:
as: আৰম্ভ:

en: _Status:
as: অৱস্থা: (_S)

en: _TURN server:
as: TURN সেৱক: (_T)

en: _Text Only
as: অকল লিখা (_T)

en: _Title:
as: শিৰোনাম (_T):

en: _Unread Messages
as: পাঠ নকৰা সম্বাদ (_U)

en: _Unset
as: নিৰ্ধাৰিত মান বাতিল কৰক (_U)

en: _Use
as: ব্যৱহাৰ কৰক (_U)

en: _Username:
as: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম:

en: _Video Call
as: ভিডিও কল (_V)

en: _View Certificate...
as: প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰদৰ্শন...(_V)

en: _View...
as: প্ৰদৰ্শন... (_V)

en: _Visual gesture display
as: ভঙ্গিমাৰ ভিশুয়াল প্ৰদৰ্শন (_V)

en: _Yes
as: হ্যাঁ (_Y)

en: accounts
as: হিচাপ

en: accounts: Show the accounts window.
as: accounts: হিচাপৰ সংযোগক্ষেত্ৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব ।

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
as: action &lt;action to perform&gt;:  কোনো কাম সঞ্চালন কৰক ।

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
as: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সদস্যতা সংক্ৰান্ত তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক বা ৰুমেত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ সদস্যভুক্তি কৰক ।

en: allow multiple instances
as: একাধিক ইনস্ট্যান্সৰ অনুমতি প্ৰদান কৰা হ'ব

en: artist
as: শিল্পী

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
as: away [message]:  অনুপস্থিত অৱস্থাৰ বাবে সম্বাদ নিৰ্ধাৰণ কৰক বা অনুপস্থিত অৱস্থা ৰ পৰা প্ৰত্যাবৰ্তনৰ বাবে সম্বাদ  নোহোৱা প্ৰয়োগ কৰক

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
as: ban &lt;user&gt; [reason]:  ৰুম ৰ পৰা কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে প্ৰতিৰোধ কৰক ।

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
as: ban [&lt;channel&gt; +| &lt;nick&gt;]:  চেনেল ৰ পৰা ক্লায়েন্টকে বিতাড়ণ কৰক

en: buddy list
as: বন্ধুৰ তালিকা

en: buddylist: Show the buddylist.
as: buddylist: বন্ধুৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: buzz: Buzz a user to get their attention
as: buzz: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ আকৰ্ষণ কাড়াৰ বাবে Buzz কৰক ।

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
as: call &lt;command&gt;:  কোনো silc ক্লায়েন্ট আদেশ কল কৰক

en: call: Make an audio call.
as: call: এটা অডিঅ' কল কৰক ।

en: channel %s not found
as: %s চেনেল পোৱা নাযায়

en: channel modes for %s: %s
as: %s ৰ বাবে চেনেলৰ মোড: %s

en: chanserv: Send a command to chanserv
as: chanserv: chanserv এ এটা আদেশ পঠিয়াই দিয়ক

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
as: clear: পিছৰ সম্বাদ আঁতৰুৱা হয়

en: clear: Clears the conversation scrollback.
as: clear: পৰ্দাৰ পৰা পিছৰ সম্বাদ আঁতৰুৱা হয় ।

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
as: cmode &lt;channel&gt; [+| &lt;modes&gt;] [arguments]:  চেনেলৰ মোড প্ৰদৰ্শন বা পৰিবৰ্তন কৰক

en: config:  Configure a chat room.
as: config:  সম্বাৰ উদ্দেশ্যে এটা ৰুম বিন্যাস কৰক ।

en: configure:  Configure a chat room.
as: configure:  সম্বাৰ উদ্দেশ্যে এটা ৰুম বিন্যাস কৰক ।

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
as: ctcp <nick> <msg>: চিহ্নিত উপনামধাৰী ব্যক্তিৰ উদ্দেশ্যে ctcp সম্বাদ পঠিওৱা হ'ব ।

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
as: cumode &lt;channel&gt; +| &lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  চেনেলেত ব্যৱহাৰৰ বাবে উপনামৰ মোড পৰিবৰ্তন কৰক

en: current topic is: %s
as: বৰ্তমান প্ৰসঙ্গ হল: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
as: debug &lt;option&gt;:  বৰ্তমান সম্বাদত ডিবাগ সংক্ৰান্ত বিভিন্ন তথ্য পঠিওৱা হ'ব ।

en: debugwin: Show the debug window.
as: debugwin: ডিবাগ সংযোগক্ষেত্ৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব ।

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
as: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  কোনো ব্যক্তিৰ চেনেল অপাৰেটৰ অধিকাৰ বাতিল কৰক । এই কামৰ বাবে চেনেল অপাৰেটৰ হোৱা আৱশ্যক ।

en: detach:  Detach this session
as: detach:  বৰ্তমান অধিবেশন বিচ্ছিন্ন কৰক

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
as: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  ব্যবহাৰকৰ্তাৰ voice অধিকাৰ বাতিল কৰা হয় ।ইয়াৰ ফলত, চেনেল মডাৰেটেড (+m) অৱস্থায় থাকিলে, সংশ্লিষ্ট ব্যবহাৰকৰ্তাক এই চেনেলত কথা পাতিবলৈ প্ৰতিৰোধ কৰা হ'ব । এই কাৰ্য্যৰ বাবে চেনেল অপাৰেটৰ হোৱা আৱশ্যক।

en: display the current version and exit
as: বৰ্তমান সংস্কৰণ প্ৰদৰ্শন কৰি প্ৰস্থান কৰা হ'ব

en: display this help and exit
as: সহায়তৰ এই সম্বাদ প্ৰদৰ্শন কৰি প্ৰস্থান কৰা হ'ব

en: don't automatically login
as: স্বয়ংক্ৰিয়ভাবে প্ৰৱেশ কৰা হ'ব না

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
as: নিৰ্দিষ্ট হিচাপসমূহ সক্ৰিয় কৰা হ'ব (NAME এটা বৈকল্পিক তৰ্ক
                          আৰু ইয়াৰ সহায়ত হিচাপসমূহ নিৰ্দিষ্ট কৰা যাব । প্ৰতিটি হিচাপ কমা চিহ্ন দ্বাৰা বিভাজিত হ'ব ।
                          এই তৰ্ক উল্লেখ নকৰা হ'লে অকল প্ৰথম হিচাপ সক্ৰিয় কৰা হ'ব) ।

en: execute
as: সঞ্চালনা

en: force online, regardless of network status
as: নেটওয়াৰ্কেৰ অৱস্থা নিৰ্বিশেষে, অন লাইন অৱস্থাত যেতে বাধ্য কৰা হ'ব

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
as: ক্লায়েন্ট বা সেৱকেৰ সাৰ্বজনীন কি উদ্ধাৰ কৰক

en: hacker and designated driver [lazy bum]
as: হ্যাকাৰ আৰু ড্ৰাইভাৰ [আলসে]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
as: help &lt;command&gt;:  চিহ্নিত আদেশৰ বাবে সহায় উপলব্ধ কৰা হয় ।

en: info [server]:  View server administrative details
as: info [server]:  সেৱকেৰ প্ৰশাসনিক বিবৰণ

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
as: inst &lt;instance&gt;: এই শ্ৰেণীেৰ সৈতে ব্যৱহাৰযোগ্য ইনস্ট্যান্স নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
as: instance &lt;instance&gt;: এই শ্ৰেণীেৰ সৈতে ব্যৱহাৰযোগ্য ইনস্ট্যান্স নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
as: invite &lt;channel&gt; [ |+]&lt;nick&gt;:  উপনামধাৰীকে আমন্ত্ৰণ কৰক বা চেনেলৰ আমন্ত্ৰিত ব্যক্তিৰ তালিকাত যোগ কৰক/আঁতৰাওক ।

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
as: invite &lt;nick&gt; [room]:  কোনো সুনিৰ্দিষ্ট চেনেল বা বৰ্তমান চেনেলেত কোনো ব্যক্তিক আমন্ত্ৰণ কৰক ।

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
as: invite &lt;user&gt; [message]:  ৰুমেত কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে আমন্ত্ৰণ কৰক ।

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
as: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  এক বা একাধিক চেনেল লিখক, প্ৰয়েজনে প্ৰতিটি চেনেলৰ বাবে চেনেল কি চিহ্নিত কৰক ।

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
as: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  এই নেটওয়াৰ্কেত চলমান কোনো সম্বাদে যোগ দিয়ক

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
as: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  এক বা একাধিক চেনেল লিখক, প্ৰয়েজনে প্ৰতিটি চেনেলৰ বাবে চেনেল কি চিহ্নিত কৰক ।

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
as: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  চেনেল ৰ পৰা ক্লায়েন্টকে বিতাড়ণ কৰক

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
as: kick &lt;nick&gt; [message]:  চেনেল ৰ পৰা কোনো বেক্তিকে বহিষ্কাৰ কৰক । এই কাম কৰাৰ বাবে চেনেল অপাৰেটৰ হোৱা আৱশ্যক ।

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
as: kick &lt;user&gt; [reason]:  ৰুম ৰ পৰা কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে বিতাড়ণ কৰক ।

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
as: kill &lt;nick&gt; [ pubkey|&lt;reason&gt;]:  চিহ্নিত উপনাম kill কৰক

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
as: lastlog: বেক লগত এটা সুনিৰ্দিষ্ট উপ শব্দ অনুসন্ধান কৰা হয় ।

en: lead developer
as: প্ৰধান ডিভেলপাৰ

en: leave [channel]:  Leave the chat
as: leave [channel]:  সম্বাদ ৰ পৰা প্ৰস্থান কৰক

en: libfaim maintainer
as: libfaim মেইন্টেনাৰ

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
as: list:  নেটওয়াৰ্কেত উপস্থিত সম্বাদ ৰুমৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব । <i>সতৰ্কসম্বাদ, এই কাম সঞ্চালিত হ'লে কিছু সেৱক ৰ পৰা সংযোত বিচ্ছিন্ন কৰা হতে পাৰে ।</i>

en: list:  List channels on this network
as: list:  এই নেটওয়াৰ্কেত উপস্থিত চেনেলৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰা হয়

en: loading plugin failed
as: প্লাগ ইন লোড কৰিবলৈ বিফল

en: maintainer
as: মেইন্টেনাৰ

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
as: me &lt;action to perform&gt;:  কাম সঞ্চালন কৰক ।

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
as: me &lt;action&gt;:  কোনো বন্ধু বা সম্বাদলৈ IRC ৰ চিহ্নকৰ্তা সম্বাদ লিখক ।

en: memoserv: Send a command to memoserv
as: memoserv: memoserv এ আদেশ পঠিয়াই দিয়ক

en: minutes
as: মিনিট

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
as: mode &lt;+| &gt;&lt;A Za z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  চেনেল বা ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ মোড নিৰ্ধাৰণ বা বাতিল কৰক ।

en: mode (%s %s) by %s
as: (%s %s) মোড %s ৰ দ্বাৰা

en: motd:  View the server's Message Of The Day
as: motd:  সেৱকেৰ বাবে চিহ্নিত দিনৰ সম্বাদ (MOTD) চাওক

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
as: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  চিহ্নিত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ উদ্দেশ্যে গোপনীয় সম্বাদ পঠিওৱা হয়

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
as: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে গোপনীয় সম্বাদ পঠিওৱা হ'ব (চেনেলে না লিখে) ।

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
as: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  অন্য কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে এটা ব্যক্তিগত সম্বাদ পঠিয়াওক ।

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
as: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: সম্বাদৰ সংযোগক্ষেত্ৰত বিভিন্ন শ্ৰেণীৰ সম্বাদ প্ৰদৰ্শনৰ বাবে ৰং নিৰ্ধাৰণ কৰক ।<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
as: names [ count| ops| halfops| voices| normal] &lt;channel(s)&gt;:  চেনেলৰ মধ্যে উপস্থিত সুনিৰ্দিষ্ট ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
as: names [channel]:  চেনেলেত উপস্থিত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰা হয়

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
as: nick &lt;new nickname&gt;:  উপনাম পৰিবৰ্তন কৰক ।

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
as: nick &lt;newnick&gt;:  নিজৰ উপনাম পৰিবৰ্তন কৰক

en: nickserv: Send a command to nickserv
as: nickserv: nickserv ৰ বাবে আদেশ পঠিয়াই দিয়ক

en: no channel modes are set on %s
as: %s ৰ বাবে কোনো চেনেল মোড নিৰ্ধাৰণ কৰা নহয়

en: no such channel
as: এই ধৰনৰ কোনো চেনেল উপস্থিত নাই

en: none
as: শূণ্য

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
as: notice &lt;target&lt;:  কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তা বা চেনেলৰ বাবে বিজ্ঞপ্তি পঠিয়াওক ।

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
as: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  কোনো ব্যক্তিকপ চেনেল অপাৰেটৰৰ অধিকাৰ প্ৰদান কৰক । এই কামৰ সঞ্চালনাৰ বাবে চেনেল অপাৰেটৰ হোৱা আৱশ্যক ।

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
as: oper &lt;nick&gt; [ pubkey]:  সেৱকত অপাৰেটৰ অধিকাৰ প্ৰাপ্ত কৰক

en: operserv: Send a command to operserv
as: operserv: operserv ৰ উদ্দেশ্যে এটা আদেশ পঠিয়াই দিয়ক

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
as: operwall &lt;message&gt;:  এই বিকল্পৰ ব্যৱহাৰ জানা না থাকিলে সম্ভৱত আপুনি এটি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অধিকাৰপ্ৰাপ্ত নন ।

en: original author
as: মূল লেখক

en: part [channel]:  Leave the chat
as: part [channel]:  সম্বাদ ৰ পৰা প্ৰস্থান কৰক

en: part [message]:  Leave the room.
as: part [message]:  ৰুম ৰ পৰা প্ৰস্থান কৰক ।

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
as: part [room] [message]:  বৈকল্পিক এটা সম্বাদ প্ৰদৰ্শন কৰি বৰ্তমান বা অন্য কোনো সুনিৰ্দিষ্ট চেনেল ৰ পৰা প্ৰস্থান কৰক ।

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
as: ping &lt;jid&gt;:	কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তা/সামগ্ৰী/সেৱককে ping কৰক ।

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
as: ping [nick]:  কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তা (বা ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ নাম চিহ্নিত না হ'লে সেৱক) ৰ পৰা প্ৰাপ্ত প্ৰতিক্ৰিয়াৰ বিলম্ব জানা হয় ।

en: ping:  Send PING to the connected server
as: ping:  সংযুক্ত সেৱকেৰ উদ্দেশ্যে PING পঠিয়াই দিয়ক

en: plugins: Show the plugins window.
as: plugins: প্লাগ ইনৰ সংযোগক্ষেত্ৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হয় ।

en: prefs: Show the preference window.
as: prefs: পছন্দ সংযোগক্ষেত্ৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব ।

en: print debugging messages to stdout
as: ডিবাগ সম্বাদসমূহ stdout ৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
as: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাকে গোপনীয় সম্বাদ পঠিওৱা হ'ব (চেনেলে না লিখে) ।

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
as: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  চিহ্নিত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ উদ্দেশ্যে গোপনীয় সম্বাদ পঠিওৱা হয়

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
as: quit [message]:  বৈকল্পিক কোনো সম্বাদ প্ৰদৰ্শন কৰি সেৱক ৰ পৰা সংযোগ বিচ্ছিন্ন কৰক

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
as: quit [message]:  বৈকল্পিক এটা সম্বাদ প্ৰদৰ্শন কৰি সেৱক ৰ পৰা সংযোগ বিচ্ছিন্ন কৰক ।

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
as: quote [...]:  সেৱকেৰ উদ্দেশ্যে এটা raw আদেশ প্ৰৰণ কৰক ।

en: register:  Register with a chat room.
as: register:  সম্বাদ ৰুমে নিবন্ধন কৰক ।

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
as: remove &lt;nick&gt; [message]:  কোনো ব্যক্তিকে ৰুম ৰ পৰা বহিষ্কাৰ কৰক । এই কাম সঞ্চালনাৰ বাবে চেনেল অপাৰেটৰ হোৱাৰ আৱশ্যক ।

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
as: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: চিহ্নিত ভূমিকা সহ ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ তালিকা প্ৰাপ্ত কৰক বা ৰুমৰ বাবে ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ ভূমিকা নিৰ্ধাৰণ কৰক ।

en: saved statuses
as: সংৰক্ষিত অৱস্থা

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
as: say &lt;message&gt;:  আদেশ নোহোৱা সম্বাদ পঠিওৱাৰ দৰে ইয়াৰ ব্যৱহাৰ কৰক ।

en: stats:  View server and network statistics
as: stats:  সেৱক আৰু নেটওয়াৰ্কেৰ পৰিসংখ্যান চাওক

en: statuses: Show the savedstatuses window.
as: statuses: savedstatuses সংযোগক্ষেত্ৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব ।

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
as: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: নতুন সম্বাদে যোগ দিয়ক

en: support
as: সমৰ্থন

en: support/QA
as: সমৰ্থন/পৰীক্ষা নিৰীক্ষা

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
as: time: IRC সেৱকেৰ বৰ্তমানে স্থানীয় সময় প্ৰদৰ্শন কৰি ।

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
as: topic &lt;instance&gt;: এই শ্ৰেণীেৰ সৈতে ব্যৱহাৰযোগ্য ইনস্ট্যান্স নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
as: topic [&lt;new topic&gt;]:  প্ৰসঙ্গ চাওক বা পৰিবৰ্তন কৰক

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
as: topic [new topic]:  চেনেলৰ প্ৰসঙ্গ প্ৰদৰ্শন বা পৰিবৰ্তন কৰক ।

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
as: topic [new topic]:  প্ৰসঙ্গ চাওক বা পৰিবৰ্তন কৰক ।

en: tzc command
as: tzc আদেশ

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
as: umode &lt;+| &gt;&lt;A Za z&gt;:  কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তা মোড নিৰ্ধাৰণ বা বাতিল কৰক ।

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
as: umode &lt;usermodes&gt;:  নেটওয়াৰ্কেত নিজৰ মোড নিৰ্ধাৰণ কৰক

en: unloading plugin failed
as: প্লাগ ইন আন লোড কৰিবলৈ বিফল

en: use DIR for config files
as: কনফিগ নথিপত্ৰৰ বাবে DIR ব্যৱহাৰ কৰক

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
as: users &lt;channel&gt;:  চেনেলেত উপস্থিত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰা হ'ব

en: users:  Show the list of users in the chat.
as: users:  সম্বাদত উপস্থিত ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ তালিকা প্ৰদৰ্শন কৰা হয় ।

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
as: version [nick]: ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ উদ্দেশ্যে CTCP VERSION অনুৰোধ পঠিয়াই দিয়ক

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
as: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তাৰ বাবে চেনেলৰ voice অধিকাৰ প্ৰদান কৰক । এই অধিকাৰ অকল চেনেল অপাৰেটৰ দ্বাৰা কৰা সম্ভৱ ।

en: voice and video
as: ধ্বনি আৰু ভিডিও

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
as: wallops &lt;message&gt;:  এই বিকল্পৰ ব্যৱহাৰ জানা না থাকিলে সম্ভৱত আপুনি এটি ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ অধিকাৰপ্ৰাপ্ত নন ।

en: webmaster
as: ৱেব মাস্টাৰ

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
as: whois &lt;nick&gt;:  উপনামধাৰী সংক্ৰান্ত তথ্য চাওক

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
as: whois [server] &lt;nick&gt;:  ব্যৱহাৰকৰ্তা সম্পৰ্কে তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক ।

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
as: whowas &lt;nick&gt;:  চিহ্নিত উপনামধাৰীৰ তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
as: whowas &lt;nick&gt;: প্ৰস্থানকৰ্তা কোনো ব্যৱহাৰকৰ্তা সম্পৰ্কে তথ্য প্ৰাপ্ত কৰক ।

en: win32 port
as: win32 পোৰ্ট

en: you can see the butterflies mating
as: গাছেৰ ওপৰত বেঙ্গোমা বেঙ্গোমী গপ্পো কৰছে

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
as: zc &lt;class&gt;: &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt; কে সম্বাদ পঠিয়াওক

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
as: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt; এ সম্বাদ পঠিয়াওক

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
as: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt; কে সম্বাদ পঠিয়াওক

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
as: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt; কে সম্বাদ পঠিয়াওক

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
as: zl &lt;nick&gt;: ব্যৱহাৰকৰ্তাকে সন্ধান কৰক

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
as: zlocate &lt;nick&gt;: ব্যৱহাৰকৰ্তাকে সন্ধান কৰক
