Pidgin - en to brx translation catalogue (2977 entries)

en: 	_Only when someone says your username
brx: 	_सोरबा नोंथांनि बाहायग्रामुं बुंनाय समावल’

en: 
    %s has stopped typing
brx: 
    %s आ टाइप खालामनो बन्द खालामबाय

en: 
    %s is typing...
brx: 
     %s  आ टाइप खालाम गासिनो दङ...

en: 
    <b>Buddy Note</b>: %s
brx: 
    <b>बाडिनि लिरसुंथाय</b>: %s

en: 
    <b>Description:</b>
brx: 
    <b>बेखेवनाय:</b>

en: 
    <b>Occupants:</b> %d
brx: 
    <b>मोनथायगिरि:</b> %d

en: 
    <b>Topic:</b> %s
brx: 
    <b>आयदा:</b> %s

en: 
    Fetching TinyURL...
brx: 
    TinyURL खौ लाबोगासिनो दं...

en: 
    Last Seen: %s ago
brx: 
    जोबथा नुनाय :%s गोदोनि

en: 
    Your Preferred Contact Methods
brx: 
    नोंथांनि फसायनाय फोनांजाब मेथ'ड

en:  <i>(identified)</i>
brx: <i>(सिनायथि खालामबाय)</i>

en: "%s" is currently offline. Do you want to save the rest of the messages in a pounce and automatically send them when "%s" logs back in?
brx: "%s"आ दा अफलाइन दङ। "%s"लगफोरा फैफिननाय समाव नोंथाङा थाबावनाय खोरांफोरखौ पाउन्सआव थिनो सानो नामा आरो बेफोरखौ गावनो गावयै दैथाय हरनो सानो नामा?

en: "Attention" Name Color
brx: "Attention" मुंनि गाब

en: $(^Name) is released under the GNU General Public License (GPL). The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
brx: $(^Name) खौ GNU जेनेरेल पाब्लिक लाइसेन्स (GPL) नि सिङाव दिहुननाय जादों। लाइसेन्सखौ बेयाव खालि मोनथिहोनायनि थाखायल' होनाय जादों। $_CLICK

en: %.2f KiB/s
brx: %.2f KB/s

en: %d account was disabled because you signed on from another location: | %d accounts were disabled because you signed on from another location:
brx[0]: %d एकाउन्टखौ लोरबां खालामबाय मानोना नोंथाङा गुबुन मोनसे जायगा निफ्राय साइन अन खालामबाय:
brx[1]: %d एकाउन्टफोरखौ लोरबां खालामबाय मानोना नोंथाङा गुबुन मोनसे जायगा निफ्राय साइन अन खालामबाय:

en: %d day | %d days
brx[0]: %d दिन
brx[1]: %d दिन

en: %d hour | %d hours
brx[0]: %d घंटा
brx[1]: %d घंटा

en: %d minute | %d minutes
brx[0]: %d मिनट
brx[1]: %d मिनट

en: %d person in room | %d people in room
brx[0]: कक्ष में %d लोग हैं
brx[1]: कक्ष में %d लोग हैं

en: %d second | %d seconds
brx[0]: %d सेकेंड
brx[1]: %d सेकेंड

en: %d unread message from %s
     | %d unread messages from %s
brx[0]: %d अपठित संदेश %s से
brx[1]: %d अपठित संदेश %s से

en: %s
    
    Finch will not attempt to reconnect the account until you correct the error and re-enable the account.
brx: %s
    
    फिन्चआ एकाउन्टजों फिन फोनांजाब खालामनो नाजानाय नङा जेब्लासिम नोंथाङा गोरोनथिखौ गेबें खालामा आरो एकाउन्टखौ फिन हाहोनाय खालामा।

en: %s
    Usage: %s [OPTION]...
    
      -c, --config=DIR    use DIR for config files
      -d, --debug         print debugging messages to stderr
      -h, --help          display this help and exit
      -n, --nologin       don't automatically login
      -v, --version       display the current version and exit
brx: %s
    बाहायथि: %s [OPTION]...
    
     -c, --बाइजोमहर=DIR बाइजोमहर फाइलफोरनि थाखाय DIR खौ बाहाय
     -d, --डेबाग डोबागिं खौरांफोरखौ stderr आव साफाय
     -h, --मदद बे मददखौ दिन्थिफुं आरो ओंखार लां
     -n, --लगिन गैया गावनो गाव महरै लगिन खालामनो नाङा
     -v, --लिरस्लायनाय दानि लिरस्लायनायखौ दिन्थिफुं आरो ओंखार लां।

en: %s %s has segfaulted and attempted to dump a core file.
    This is a bug in the software and has happened through
    no fault of your own.
    
    If you can reproduce the crash, please notify the developers
    by reporting a bug at:
    %ssimpleticket/
    
    Please make sure to specify what you were doing at the time
    and post the backtrace from the core file.  If you do not know
    how to get the backtrace, please read the instructions at
    %swiki/GetABacktrace
brx: %s %s आ मोनसे गुबै फाइलखौ सेगफल्ट खालामबाय आरो डाम्प खालामनो नाजाबाय।
    बेयो सफ्टवेयारनि मोनसे बाग आरो बेयो नोंथांनि जेबो गोरोन्थि
    गैयाबालानो जादों
    
    नोंथाङा बायनायखौ दिहुनफिननो जायोब्ला अननानै 
    मोनसे बागखौ:
    %ssimpleticket/ आव रिपर्ट खालामनानै जौगाखांहोग्रानो मिथिसार हो
    
    अननानै बै समाव नोंथाङा मा खालामदोंमोन बेखौ थिक खालाम
    आरो गुबै फाइल निफ्राय बेकचट्रेसखौ दैथाय हर। नोंथाङा बेकट्रेसखौ माबोरै मोननो मोनथियाब्ला
    अननानै 
    %swiki/GetABacktrace आव थानाय बोसोनथिखौ फराय

en: %s %s. Try `%s -h' for more information.
brx: %s %s. गोबां मोनथिहोनायनि थाखाय `%s -h' नाजा।

en: %s (%s) changed status from %s to %s
brx: %s (%s)निफ्राय %s सिम %s आ थाखोमानखौ सोलायबाय

en: %s (%s) has %d new message. | %s (%s) has %d new messages.
brx[0]: %s (%s) %d नया संदेश रखते हैं.
brx[1]: %s (%s) %d नये संदेशों को रखते हैं

en: %s (%s) is no longer %s
brx: %s (%s) आ दा %s आव गैला

en: %s (%s) is now %s
brx: %s (%s) आ दा %s जाबाय

en: %s Build Information
brx: %s मोनथिहोनाय बानाय

en: %s Developer Information
brx: %s खौगाखांहोग्रा मोनथिहोनाय

en: %s Plugin Information
brx: %s प्लागिन मोनथिहोनाय

en: %s Translator Information
brx: %s रावसोलायग्रा मोनथिहोनाय

en: %s [<I>%s</I>] entered the room.
brx: %s [<I>%s</I>] आ खथा एन्टार खालामबाय।।

en: %s ago
brx: %s सिगां

en: %s appears to be offline and did not receive the message that you just sent.
brx: %s अफलाइन नुजाथि नांगौ जायो आरो नोंथाङा दैथाय हरनाय रादाबखौ मोननो हायाखै।

en: %s became idle
brx: %s आ अलसिया जाबाय

en: %s became unidle
brx: %s आ अलसिया नङै जाबाय

en: %s cancelled the file transfer
brx: %s आ फाइलनि जायगा सोलायनायखौ बातिल खालामबाय

en: %s cancelled the transfer of %s
brx: %s  आ %s नि जायगा सोलायनायखौ बातिल खालामबाय

en: %s cannot transfer a folder. You will need to send the files within individually.
brx: %s आ फल्डारखौ जायगा सोलाय होनो हाया। नोंथाङा फाइलफोरखौ गुबुन गुबुनै  दैथाय हरनो गोनां जागोन।

en: %s disabled
brx: %s लोरबां खालामबाय

en: %s disconnected
brx: %s आ फोनांजाब गोयै खालामबाय

en: %s disconnected.
brx: %s आ फोनांजाब गोयै जाबाय।

en: %s entered the room.
brx: %s आ खथा एन्टार खालामबाय।

en: %s has %d new message. | %s has %d new messages.
brx[0]: %s में %d नया संदेश है.
brx[1]: %s में %d नये संदेश है.

en: %s has become idle (%s)
brx: %s आ अलसिया जाबाय (%s)

en: %s has become idle.
brx: %s आ अलसिया जाबाय ।

en: %s has been invited to this conversation.
brx: %s खौ बे रायज्लायनायाव हांख्राय हरबाय।

en: %s has buzzed you!
brx: %s आ नोंथांखौ बाज खालामबाय!

en: %s has changed the topic of <I>%s</I> to: %s
brx: %s आ ..सिम <I>%s</I> नि आयदाखौ सोलायबाय: %s

en: %s has changed the topic to: %s
brx: %s आ ..आव आयदाखौ सोलायबाय: %s

en: %s has cleared the topic.
brx: %s आ आयदाखौ एंगारबाय।

en: %s has closed the conversation.
brx: %s आ रायज्लायनायखौ बन्द खालामबाय ।

en: %s has gone away.
brx: %s आ गोजानाव थांबाय ।

en: %s has gone away. (%s)
brx: %s आ गोजानाव थांबाय। (%s)

en: %s has invited %s to the chat room %s
brx: %s आ %s खौ सावरायनाय खथा %s आव हांख्रायबाय

en: %s has invited %s to the chat room %s:
    %s
brx: %s आ %s खौ सावरायनाय खथा %s आव हांख्रायबाय:
    %s

en: %s has left the conversation.
brx: %s आ रायज्लायनायखौ बन्द खालामबाय ।

en: %s has paused while typing to you (%s)
brx: (%s) नोंथांनो टाइप खालामनाय समाव %s आ थाद'बाय।

en: %s has presented the following certificate for just-this-once use:
brx: खालि खेबसे बाहायनायनि थाखाय %s आ गाहायनि चार्टिफिकेटखौ होबाय:

en: %s has requested your attention!
brx: %s आ नोंथांखौ गोसो होनो खावलायबाय!

en: %s has returned from being away (%s)
brx: (%s) गोजान जानायखाय %s आ फैफिनबाय।

en: %s has returned from being idle (%s)
brx: (%s) आ अलसिया जानायखाय %s आ फैफिनबाय।

en: %s has sent you a message. (%s)
brx: %s आ नोंथांनो मोनसे खौरां दैथाय हरबाय। (%s)

en: %s has set the topic to: %s
brx: %s आ आयदाखौ फजबाय: %s

en: %s has signed off (%s)
brx: %s आ (%s)खौ साइन अफ खालामबाय

en: %s has signed off.
brx: %s आ साइन अफ खालाम बाय ।

en: %s has signed on (%s)
brx: %s आ (%s) आव साइन खालामबाय

en: %s has signed on.
brx: %s आ साइन अन खालामबाय ।

en: %s has started typing to you (%s)
brx: %s आ (%s)नोंथांनि थाखाय टाइप खालामनो जागायबाय

en: %s has stopped typing to you (%s)
brx: %s आ नोंथांनो (%s) टाइप खालामनायखौ बन्द खालामबाय।

en: %s is a messaging client based on libpurple which is capable of connecting to multiple messaging services at once.  %s is written in C using GTK+.  %s is released, and may be modified and redistributed,  under the terms of the GPL version 2 (or later).  A copy of the GPL is distributed with %s.  %s is copyrighted by its contributors, a list of whom is also distributed with %s.  There is no warranty for %s.<BR><BR>
brx: %s आ libpurple आव सोनारनाय मोनसे मेसेजिं क्लाइन्ट जायहा खेवसेयावनो गोबां मेसेजिं सिबिथायजों फोनांजाब खालामनो हायो। %s खौ GTK+ बाहायनानै C आव लिरनाय जायो। %s खौ दिहुननाय जाबाय आरो बेखौ GPL लिरस्लायनाय 2 (एबा उननि) नि रादायनि सिङाव फोसाबनो आरो फिन राननो हायो। GPL नि मोनसे कपिखौ %s जों राननाय जाबाय। %s खौ बेनि बिहोमा होग्राजों कपिराइट खालामनाय जादों, बेफोरनि मोनसे लिस्टखौबो %s जों राननाय जादों।. %s नि थाखाय जेबो वारेन्टि गैया।<BR><BR>

en: %s is no longer away.
brx: दा %s आ बारा गोजानाव नङा ।

en: %s is no longer idle.
brx: दा %s अलसिया नंलिया।

en: %s is not a regular file. Cowardly refusing to overwrite it.
brx: %s आ मोनसे रेगुलार फाइल नङा । गिख'यै बेखौ लिरदेरनो नेवसियो।

en: %s is not a valid color. See '/help msgcolor' for valid colors.
brx: %s आ मोनसे बाहायजाथाव गाब नङा। बाहायजाथाव गाबनि थाखाय '/help msgcolor' खौ नाइ।

en: %s is not a valid filename.
brx: %s आ बाहाय जाथाव फाइल मुं नङा।

en: %s is not a valid message class. See '/help msgcolor' for valid message classes.
brx: %s आ मोनसे बाहायजाथाव खौरां थाखो नङा। बाहायजाथाव खौरां थाखोनि थाखाय '/help msgcolor' खौ नाइ।

en: %s is not a valid room handle
brx: %s आ मोनसे बाहाय जाथाव खथा हेन्डेल नङा

en: %s is not a valid room name
brx: %s आ मोनसे बाहाय जाथाव खथा मुं नङा

en: %s is not a valid server name
brx: %s आ मोनसे बाहाय जाथाव सार्भार मुं नङा

en: %s is now known as %s
brx: %s खौ दा %s बादियै मोन्थिनाय जायो

en: %s is now known as %s.
brx: %s खौ दा %s बादि मोन्थि जायो।

en: %s is offering to send file %s
brx: %s आ फाइल %s दैथाय हरगासिनो दङ

en: %s is trying to start an unsupported media session type with you.
brx: %s आ नोंथांजों हेफाजाबहोजायै मेडिया जथुम्माखौ जागायनो नाजागासिनो दं।

en: %s just signed off
brx: %s दासो साइन अफ खालामबाय

en: %s just signed on
brx: %s दासो साइन अन खालामबाय

en: %s left the room (%s).
brx: %s आ खथा (%s) नागारबाय।

en: %s left the room.
brx: %s आ खथा नागारबाय।

en: %s may require plaintext authentication over an unencrypted connection.  Allow this and continue authentication?
brx: %s नो मोनसे आनएनक्राइप्टेड फोनांजाबनि सोलायै समान फरानि थारफोरमानखौ नांगौ जानो हागौ। बेखौ गनायथि हो आरो थारफोरमानखौ सालाय लांबाय था?

en: %s requires %s, but it failed to unload.
brx: %s नो %s गोनांथि जायो, नाथाय बेयो आनल'ड खालामनो फेलें जाबाय।

en: %s said your nick in %s
brx: %s आ नोंनि उफ्रा मुं %s आव बुंबाय

en: %s sent a message in %s
brx: %s आ %s आव खौरां दैथाय हरबाय

en: %s sent message to whiteboard on %s channel. Would you like to open the whiteboard?
brx: %s आ %s चेनेलनि हवाइटबर्ड सिम खौरांखौ दैथाय हरबाय। नोंथाङा हवाइटबर्डखौ खेवनो सानो नामा?

en: %s sent message to whiteboard. Would you like to open the whiteboard?
brx: %s आ हवाइटबर्डआव खौरांखौ दैथाय हरबाय। नोंथाङा हवाइटबर्डखौ खेवनो सानो नामा?

en: %s sent you a message
brx: %s आ नोंथांनो मोनसे खौरां दैथाय हरबाय

en: %s wants to send you %s (%s)
brx: %s आ नोंथांनो %s (%s) आव दैथाय हरनो लुबैयो ।

en: %s wants to send you a file
brx: %s आ नोंथांनो फाइल दैथाय हरनो लुबैयो

en: %s will no longer be able to see your status updates.  Do you want to continue?
brx: %s आ नोंथांनि थाखोमान आपडेटफोरखौ नाइनो हानाय नंलिया। नोंथाङा सालाय लांबाय थानो लुबैयो नामा?

en: %s wishes to start a video session with you.
brx: %s आ नोंथांजों मोनसे भिडिअ जथुम्मा जागायनो लुबैयो।

en: %s wishes to start an audio session with you.
brx: %s आ नोंथांजों अडिअ जथुम्माखौ जागायनो लुबैयो।

en: %s wishes to start an audio/video session with you.
brx: %s आ नोंथांजों मोनसे अडिअ/भिडिअ जथुम्मा जागायनो लुबैयो।

en: %s%s%s%s has made %s his or her buddy%s%s
brx: %s%s%s%s आ %s बिनि बाडि %s%s बानाय बाय।

en: %s%s%s%s wants to add %s to his or her buddy list%s%s
brx: %s%s%s%s आ बिनि बाडि फारिलाइ %s%s आव %s खौ दाजाबदेरनो लुबैयो नामा

en: %s%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
brx: %s%s%s%s आ नोंथांखौ (%s) बिनि बाडि लिस्ट%s%s आव दाजाबदेरनो लुबैयो

en: %s, %d hour | %s, %d hours
brx[0]: %s, %d घंटा
brx[1]: %s, %d घंटे

en: %s, %d minute | %s, %d minutes
brx[0]: %s, %d मिनट
brx[1]: %s, %d मिनट

en: %s. Try `%s -h' for more information.
brx: %s. गोबां मोन्थिहोनायनि थाखाय `%s -h' खौ नाजा।

en: (Code %s)
brx: (क’ड %s)

en: (Custom)
brx: (कास्टम)

en: (Optional) A_lias:
brx: (उफ्रायारि) _नंखायमुं:

en: (Optional) _Invite message:
brx: (उफ्रायारि) _खौरांखौ हांख्राय:

en: (Re-)Request authorization
brx: मोनथाय गोहोगोनां (फिन-) खावलाय

en: (There was an error converting this message.	 Check the 'Encoding' option in the Account Editor)
brx: (बे रादाबखौ महर सोलाय होनायाव मोनसे गोरोन्थि जादोंमोन.	 एकाउन्ट सुजुगिरियाव 'एनक'डिं' उफ्राखौ आनजाद खालाम)

en: (UTC)
brx: UTC

en: (You probably forgot to 'make install'.)
brx: (नोंथाङा 'इनष्टल खालामनो' बावदोंमोन जानो हागौ।)

en: (default)
brx: (डिफल्ट)

en: (no topic set)
brx: (जेबो आयदा फजयाखै)

en: (none)
brx: (रावबो नङा)

en: +++ %s became idle
brx: +++ %s आ अलसिया जाबाय

en: +++ %s became unidle
brx: +++ %s आ अलसिया नङै जाबाय

en: +++ %s signed off
brx: +++ %s साइन अफ खालामबाय

en: +++ %s signed on
brx: +++ %s साइन अन खालामबाय

en: /Accounts
brx: /एकाउन्टफोर

en: /Accounts/Manage Accounts
brx: /एकाउन्टफोर/एकाउन्टफोरखौ मेनेज खालाम

en: /Buddies/Add Buddy...
brx: /बाडिफोर/बाडि दाजाबदेर...

en: /Buddies/Add C_hat...
brx: /बाडिफोर/सावरायनाय दाजाबदेर...

en: /Buddies/Add Chat...
brx: /बाडिफोर/सावरायनाय दाजाबदेर...

en: /Buddies/Add Group...
brx: /बाडिफोर/गासै दाजाबदेर...

en: /Buddies/Add _Group...
brx: /बाडिफोर/हानजा दाजाबदोर...

en: /Buddies/Get User Info...
brx: /बाडिफोर/बाहायग्रा मोनथिहोनाय मोन...

en: /Buddies/Get User _Info...
brx: /बाडिफोर/बाहायग्रा मोनथिहोनाय मोन...

en: /Buddies/Join a Chat...
brx: /बाडिफोर/सावरायनाय जरायदेर...

en: /Buddies/Join a _Chat...
brx: /बाडिफोर/ सावरायनाय जरायदेर...

en: /Buddies/New Instant Message...
brx: /बाडिफोर/गोदान हरखाब खौरां...

en: /Buddies/New Instant _Message...
brx: /बाडिफोर/गोदान हरखाव खौरां...

en: /Buddies/Sh_ow
brx: /बाडिफोर/_दिनथि

en: /Buddies/Show/Buddy Details
brx: /बाडिफोर/दिनथि/बाडि गुवारै

en: /Buddies/Show/Buddy _Details
brx: /बाडिफोर/दिनथि/बाडि गुवारै

en: /Buddies/Show/Empty Groups
brx: /बाडिफोर/दिनथि/लांदां हानजाफोर

en: /Buddies/Show/Idle Times
brx: /बाडिफोर/दिनथि/अलसिया सम

en: /Buddies/Show/Idle _Times
brx: /बाडिफोर/दिनथि/अलसिया सम

en: /Buddies/Show/Offline Buddies
brx: /बाडिफोर/दिनथि/अफलाइन बाडिफोर

en: /Buddies/Show/Protocol Icons
brx: /बाडिफोर/दिनथि/प्र'ट'कल आइकनफोर

en: /Buddies/Show/_Empty Groups
brx: /बाडिफोर/दिनथि/लांदां हानजाफोर

en: /Buddies/Show/_Offline Buddies
brx: /बाडिफोर/दिनथि/अफलाइन बाडिफोर

en: /Buddies/Show/_Protocol Icons
brx: /बाडिफोर/दिनथि/_प्र'ट'कल आइकनफोर

en: /Buddies/Sort Buddies
brx: /बाडिफोर/बाडिफोरखौ थाखो खालाम

en: /Buddies/View User _Log...
brx: /बाडिफोर/बाहायग्रा लग नाय...

en: /Buddies/_Add Buddy...
brx: /बाडिफोर/बाडि दाजाबदेर...

en: /Buddies/_Quit
brx: /बाडिफोर/_नागार

en: /Buddies/_Sort Buddies
brx: /बाडिफोर/बाडिफोर थाखो खालाम

en: /Conversation
brx: /रायज्लायनाय

en: /Conversation/Add Buddy Pounce...
brx: /रायज्लायनाय/बाडि पाउन्स दाजाबदेर...

en: /Conversation/Add Buddy _Pounce...
brx: /रायज्लायनाय/ बाडि पाउन्सआव दाजाबदेर...

en: /Conversation/Add...
brx: /रायज्लायनाय/दाजाबदेर...

en: /Conversation/Al_ias...
brx: /रायज्लायनाय/नंखाय मुं...

en: /Conversation/Alias...
brx: /रायज्लायनाय/नंखाय मुं...

en: /Conversation/Block...
brx: /रायज्लायनाय/ब्लक खालाम...

en: /Conversation/Clea_r Scrollback
brx: /रायज्लायनाय/स्क्रलबेक एंगार

en: /Conversation/Get Attention
brx: /रायज्लायनाय/गोसो हो

en: /Conversation/Get Info
brx: /रायज्लायनाय/मोनथिहोनाय मोन

en: /Conversation/Get _Attention
brx: /रायज्लायनाय/गोसो हो

en: /Conversation/In_vite...
brx: /रायज्लायनाय/हांख्राय हर...

en: /Conversation/Insert Imag_e...
brx: /रायज्लायनाय/_मुसुखाखौ सोसन...

en: /Conversation/Insert Image...
brx: /रायज्लायनाय/मुसुखाखौ सोसन...

en: /Conversation/Insert Lin_k...
brx: /रायज्लायनाय/_सोमोन्दोखौ सोसन...

en: /Conversation/Insert Link...
brx: /रायज्लायनाय/सोमोन्दोखौ सोसन...

en: /Conversation/Invite...
brx: /रायज्लायनाय/हांख्राय हर...

en: /Conversation/Join a _Chat...
brx: /रायज्लायनाय/मोनसे रायज्लायनायाव जरायदेर...

en: /Conversation/M_edia
brx: /रायज्लायनाय/मेडिया

en: /Conversation/M_ore
brx: /रायज्लायनाय/गोबां

en: /Conversation/Media/Audio Call
brx: /रायज्लायनाय/मेडिया/अडिअ कल

en: /Conversation/Media/Audio\/Video Call
brx: /रायज्लायनाय/मेडिया/अडिअ\/भिडिअ कल

en: /Conversation/Media/Audio\/Video _Call
brx: /रायज्लायनाय/मेडिया/अडिअ\/भिडिअ कल

en: /Conversation/Media/Video Call
brx: /रायज्लायनाय/मेडिया/भिडिअ कल

en: /Conversation/Media/_Audio Call
brx: /रायज्लायनाय/मेडिया/अडिअ कल

en: /Conversation/Media/_Video Call
brx: /रायज्लायनाय/मेडिया/भिडिअ कल

en: /Conversation/More
brx: /रायज्लायनाय/गोबां

en: /Conversation/New Instant _Message...
brx: /रायज्लायनाय/गोदान हरखाब खौरां...

en: /Conversation/Remove...
brx: /रायज्लायनाय/गैया खालाम...

en: /Conversation/Se_nd File...
brx: /रायज्लायनाय/फाइल दैथाय हर...

en: /Conversation/Send File...
brx: /रायज्लायनाय/फाइल दैथाय हर...

en: /Conversation/Unblock...
brx: /रायज्लायनाय/आनब्लक खालाम...

en: /Conversation/View Log
brx: /रायज्लायनाय/लग नाय

en: /Conversation/View _Log
brx: /रायज्लायनाय/लग नोजोर हो

en: /Conversation/_Add...
brx: /रायज्लायनायन/दाजाबदेर...

en: /Conversation/_Block...
brx: /रायज्लायनाय/ब्लक खालाम...

en: /Conversation/_Close
brx: /रायज्लायनाय/बन्द खालाम

en: /Conversation/_Find...
brx: /रायज्लायनाय/नायगिरना मोन...

en: /Conversation/_Get Info
brx: /रायज्लायनाय/मोनथिहोनाय मोन

en: /Conversation/_Remove...
brx: /रायज्लायनाय/गैया खालाम...

en: /Conversation/_Save As...
brx: /रायज्लायनाय/..बादि थिना दोन...

en: /Conversation/_Unblock...
brx: /रायज्लायनाय/आनब्लक खालाम...

en: /Help/De_veloper Information
brx: /मदद/जौगाखांहोग्रा मोनथिहोनाय

en: /Help/Online _Help
brx: /मदद/अनलाइन_मदद

en: /Help/_About
brx: /मदद/_सोमोन्दै

en: /Help/_Build Information
brx: /मदद/मोनथिहोनायखौ दा

en: /Help/_Debug Window
brx: /मदद/_डिबाग उइन्ड

en: /Help/_Plugin Information
brx: /मदद/प्लागिन मोनथिहोनाय

en: /Help/_Translator Information
brx: /मदद/रावसोलायग्रा मोनथिहोनाय

en: /Options
brx: /उफ्राफोर

en: /Options/Enable Logging
brx: /उफ्राफोर/लगिंखौ हाहोनाय खालाम

en: /Options/Enable Sounds
brx: /उफ्राफोर/सोदोबखौ हाहोनाय खालाम

en: /Options/Enable _Logging
brx: /उफ्राफोर/लगिंखौ हाहोनाय खालाम

en: /Options/Enable _Sounds
brx: /उफ्राफोर/सोदोब हाहोनाय खालाम

en: /Options/Show Formatting Toolbars
brx: /उफ्राफोर/दाथाय दानाय टुलबारफोरखौ दिन्थि

en: /Options/Show Formatting _Toolbars
brx: /उफ्राफोर/दाथाय दानाय टुलबारफोरखौ दिन्थि

en: /Options/Show Ti_mestamps
brx: /उफ्राफोर/टाइमस्टेपस दिन्थि

en: /Options/Show Timestamps
brx: /उफ्राफोर/टाइमस्टेपस दिन्थि

en: /Tools
brx: /आयजें आयलाफोर

en: /Tools/Buddy _Pounces
brx: /आइजेंफोर/बाडि _पाउन्स

en: /Tools/Custom Smile_ys
brx: /आइजेंफोर/कास्टम मिनिस्लु

en: /Tools/Mute Sounds
brx: /आयजें आयला/बबा सोदोब

en: /Tools/Mute _Sounds
brx: /आइजेंफोर/बबा सोदोबफोर

en: /Tools/Plu_gins
brx: /आइजेंफोर/प्लागिनफोर

en: /Tools/Pr_eferences
brx: /आइजेंफोर/पसन्दफोर

en: /Tools/Pr_ivacy
brx: /आइजेंफोर/गुमुर

en: /Tools/Privacy
brx: /आइजेंफोर/गुमुर

en: /Tools/R_oom List
brx: /आइजेंफोर/खथा फारिलाइ

en: /Tools/Room List
brx: /आइजेंफोर/खथानि फारिलाइ

en: /Tools/Set _Mood
brx: /आइजेंफोर/मुडखौ फज

en: /Tools/System _Log
brx: /आइजेंफोर/सिस्टेम लग

en: /Tools/_Certificates
brx: /आइजेंफोर/_चार्टिफिकेटफोर

en: /Tools/_File Transfers
brx: /आइजेंफोर/फाइल जायगा सोलायनाय

en: /_Accounts
brx: /एकाउन्टफोर

en: /_Buddies
brx: /बाडिफोर

en: /_Conversation
brx: रायज्लायनाय

en: /_Help
brx: /मदद

en: /_Options
brx: /_उफ्राफोर

en: /_Tools
brx: /_आइजेंफोर

en: 0 people in room
brx: खथायाव 0 सुबुं दङ

en: 12 hour time format
brx: 12 घन्टा समनि फरमेट

en: 24 hour time format
brx: 24 घन्टा समनि फरमेट

en: <I>%s</I> removed all <I>%s's</I> modes
brx: <I>%s</I> गासै<I>%s नि</I> म'डफोरखौ गैया खालामबाय।

en: <I>%s</I> removed all channel <I>%s</I> modes
brx: <I>%s</I>गासै चेनेल<I>%s</I> म'डफोर गैया खालामबाय।

en: <I>%s</I> set <I>%s's</I> modes to: %s
brx: <I>%s</I>.. आव म'डफोर<I>%s's</I> फज: %s

en: <I>%s</I> set channel <I>%s</I> modes to: %s
brx: <I>%s</I>..आव चेनेल<I>%s</I>म'ड फज: %s

en: <PurpleMain>/Accounts/
brx: <PurpleMain>/एकाउन्टफोर/

en: <PurpleMain>/Accounts/Enable Account
brx: <PurpleMain>/एकाउन्टफोर/एकाउन्ट हाहोनाय खालाम

en: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s wants to add you (%s) to his or her buddy list%s%s
brx: <a href="viewinfo">%s</a>%s%s%s आ नोंथांखौ (%s) बिनि बाडि%s%s आव दाजाबदेरनो लुबैयो

en: <b>%d new email.</b> | <b>%d new emails.</b>
brx[0]: <b>%d गोदान इ-मेइल।</b>
brx[1]: <b>%d गोदान इ-मेइलफोर।</b>

en: <b><font color="red">The logger has no read function</font></b>
brx: <b><font color="red"> लगारहा जेबो फरायनाय फांश्वन गैया </font></b>

en: <b>Account:</b> %s
brx: <b>एकाउन्ट:</b> %s

en: <b>Browser configuration program was not found.</b>
brx: <b>ब्राउजार बायजो महर हाबाफारिखौ मोनाखै।</b>

en: <b>Channel Name:</b> %s
brx: <b>चेनेल मुं:</b> %s

en: <b>Conversation with %s on %s:</b><br>
brx: <b>%s जों %s आव रायज्लायनाय:</b><br>

en: <b>Defining adjective:</b>
brx: <b>थाइलालि थि खालामो:</b>

en: <b>File:</b> %s
    <b>File size:</b> %s
    <b>Image size:</b> %dx%d
brx: <b>फाइल:</b> %s
    <b>फाइल महर:</b> %s
    <b>मसुखा महर, दाथाय:</b> %dx%d

en: <b>Filename:</b>
brx: <b>फाइलनि मुं:</b>

en: <b>Group Title:</b> %s<br>
brx: <b>हानजा बिमुं:</b> %s<br>

en: <b>Notes Group ID:</b> %s<br>
brx: <b>सुंद' लिरथाय हानजा ID:</b> %s<br>

en: <b>Password:</b>
brx: <b>पासवर्ड:</b>

en: <b>Plugin Details</b>
brx: <b>प्लागिन गुवारै</b>

en: <b>Proxy configuration program was not found.</b>
brx: <b>प्रक्सी बायजो महर हाबाफारिखौ मोनाखै।</b>

en: <b>Receiving As:</b>
brx: <b>..बादियै आजाव गासिनो दङ:</b>

en: <b>Receiving From:</b>
brx: <b>..निफ्राय आजाव गासिनो दङ:</b>

en: <b>Sending As:</b>
brx: <b>..बादि दैथाय हरगासिनो दङ:</b>

en: <b>Sending To:</b>
brx: <b>..आव दैथाय हरगासिनो दङ:</b>

en: <b>Username:</b>
brx: <b> बाहायग्रा मुं:</b>

en: <b>Web site:</b>
brx: <b>वेब साइट:</b>

en: <b>Written by:</b>
brx: <b>..जों लिरजादों:</b>

en: <b>_Bold</b>
brx: <b>_बल्ड</b>

en: <br><b>Channel Cipher:</b> %s
brx: <br><b>चेनेल सिफार:</b> %s

en: <br><b>Channel Founder:</b> %s
brx: <br><b>चेनेल गायसनगिरि:</b> %s

en: <br><b>Channel HMAC:</b> %s
brx: <br><b>चेनेल HMAC:</b> %s

en: <br><b>Channel Modes:</b>
brx: <br><b>चेनेल म'डफोर:</b>

en: <br><b>Channel Topic:</b><br>%s
brx: <br><b>चेनेल आयदा:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Babbleprint:</b><br>%s
brx: <br><b>गायसनगिरि चाबि बेबलप्रिन्ट:</b><br>%s

en: <br><b>Founder Key Fingerprint:</b><br>%s
brx: <br><b> गायसनगिरि चाबि फिंगारप्रिन्ट: </b><br>%s

en: <br><b>User Count:</b> %d
brx: <br><b>बाहायग्रा हिसाब:</b> %d

en: <br>At %s since %s
brx: <br>%s आव %s निफ्राय

en: <font color="red"><b>Could not read file: %s</b></font>
brx: <font color="red"><b>फाइल फरायनो हाया: %s</b></font>

en: <font color="red"><b>Unable to find log path!</b></font>
brx: <font color="red"><b>लग लामा नायगिरनो हायाखै!</b></font>

en: <font color='#777777'>Logged out.</font>
brx: <font color='#777777'>लग आउट खालामबाय</font>

en: <font color='#777777'>Not connected to XMPP</font>
brx: <font color='#777777'>XMPP आव फोनांजाब खालामाखै</font>

en: <h1>Conversation with %s</h1>
brx: <h1> %s जों रायज्लायनाय</h1>

en: <i>_Italic</i>
brx: <i>_फार्से खेंख्रा हांखो</i>

en: <span foreground="red" weight="bold">Error: %s
    Check the plugin website for an update.</span>
brx: <span foreground="red" weight="bold">गोरोन्थि: %s
    मोनसे आपडेटनि थाखाय प्लागिन वेबसाइटखौ आनजाद खालाम।</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation in %s on %s</span>
brx: <span size='larger' weight='bold'> %s नि %s आव रायज्लायनाय</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Conversation with %s on %s</span>
brx: <span size='larger' weight='bold'> %s नि %s जों रायज्लायनाय</span>

en: <span size='larger' weight='bold'>Error saving image</span>
    
    %s
brx: <span size='larger' weight='bold'> मुसुखा थिनायाव जानाय गोरोन्थि </span>
    
    %s

en: <span size='larger' weight='bold'>Unrecognized file type</span>
    
    Defaulting to PNG.
brx: <span size='larger' weight='bold'>सिनायथि गोयै फाइल रोखोम </span>
    
    PNG आव डिफल्ट।

en: <span size='larger' weight='bold'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no IM accounts configured. To start connecting with %s press the <b>Add...</b> button below and configure your first account. If you want %s to connect to multiple IM accounts, press <b>Add...</b> again to configure them all.
    
    You can come back to this window to add, edit, or remove accounts from <b>Accounts->Manage Accounts</b> in the Buddy List window
brx: <span size='larger' weight='bold'>%s आव बरायबाय!</span>
    
    नोंथाङा जेबो IM एकाउन्टखौ बायजो महर दानाय जायाखै। %s जों फोनांजाब खालामनो जागायनो गाहायनि <b>दाजाबदेर...</b> बुथामखौ नारसिन आरो गिबियाव नोंथांनि एकाउन्टखौ बाइजो महर दा। नोंथाङा %s खौ गोबां IM एकाउन्टफोरजों फोनांजाब खालामनो लुबैयोब्ला बेफोर गासैखौबो बायजो महर दानो <b>दाजाबदेर...</b> खौ नारसिन।
    
    नोंथाङा बाडि लिस्ट उइन्ड’आव <b>एकाउन्टफोर->एकाउन्टफोरखौ सामलाय</b> एकाउन्टफोरखौ दाजाबदेरनो, सुजुनो एबा बोखारनो बे उइन्ड’आव फैफिननो हायो।

en: <span size='larger'>_Larger</span>
brx: <span size='larger'>_गेदेरसिन</span>

en: <span size='smaller'>_Smaller</span>
brx: <span size='smaller'>_फिसासिन</span>

en: <span strikethrough='true'>Strikethrough</span>
brx: <span strikethrough='true'>स्ट्राइकथ्र'</span>

en: <span style="italic">Example: stunserver.org</span>
brx: <span style="italic"> बिदिन्थि: stunserver.org</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have mail!</span>
brx: <span weight="bold" size="larger"> नोंथांहा मेल दङ!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">You have pounced!</span>
brx: <span weight="bold" size="larger">नोंथाङा पाउन्स खालामबाय!</span>

en: <span weight='bold' size='larger'>Welcome to %s!</span>
    
    You have no accounts enabled. Enable your IM accounts from the <b>Accounts</b> window at <b>Accounts->Manage Accounts</b>. Once you enable accounts, you'll be able to sign on, set your status, and talk to your friends.
brx: <span weight='bold' size='larger'>%s आव बरायबाय!</span>
    
    नोंथांहा जेबो एकाउन्ट लोरबां खालामनाय गैया। <b>एकाउन्टफोर-> एकाउन्टफोरखौ मेनेज खालाम </b> <b>एकाउन्ट</b> उइन्ड’ निफ्राय नोंथांनि IM एकाउन्टफोरखौ हाहोनाय खालाम। नोंथाङा एकाउन्टफोरखौ खेब हाहोनाय खालामोब्लानो साइन-अन खालामनो हागोन, नोंथांनि थाखोमानखौ फज आरो नोंथांनि लोगोफोरजों रायज्लाय।

en: <u>_Underline</u>
brx: <u>_आन्डारलाइन</u>

en: A Sametime administrator has issued the following announcement on server %s
brx: सेमटाइम खुंगिरिआ %s सार्भाराव गाहायनि फोसावनायखौ इसु खालामबाय।

en: A custom smiley for '%s' already exists.  Please use a different shortcut.
brx: '%s' नि थाखाय मोनसे कास्मट मिनिस्लुआ सिगाङावनो दं। अननानै मोनसे गुबुन शर्टकाट बाहाय

en: A custom smiley in the message is too large to send.
brx: मोनसे कास्टम मिनिस्लुया दैथाय हरनो थाखाय जोबोद गेदेर

en: A file is available for download from:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
brx: ..निफ्राय डाउनल'डनि थाखाय फाइल मोननो हाथाव:
    रिमट हस्ट: %s
    रिमट पर्ट: %d

en: A folder with that name already exists
brx: बै मुंजों मोनसे फल्डार सिगांनिफ्राय दङ।

en: A group named '%s' already exists in your buddy list.
brx: '%s' मुं मोनसे हानजाया नोंथांनि बाडि फारिलाइआव सिगाङावनो दङ।

en: A horizontal scrolling version of the buddy list.
brx: बाडि फारिलाइनि मोनसे समानथि थानाय स्क्रलिं लिरस्लायनाय।

en: A multi-platform GUI toolkit, used by Pidgin
brx: गोबां-प्लेटफर्म GUI टुलकिट, पिडजिनजों बाहायजानाय

en: A music messaging session has been requested. Please click the MM icon to accept.
brx: देंखो मेसेजिं जुथुमाखौ हांख्राय हरनाय जाबाय। अननानै आजावनो MM आइकनखौ क्लिक खालाम।

en: A non-recoverable Farsight2 error has occurred.
brx: मोनसे मोनफिननो हाथावै Farsight2 गोरोन्थि जादों।

en: ABI version mismatch %d.%d.x (need %d.%d.x)
brx: ABI लिरस्लायनाय गोरोबा %d.%d.x (%d.%d.x गोनां जायो)

en: AIM Account
brx: AIM एकाउन्ट

en: A_ccount
brx: एकाउन्ट

en: A_lias:
brx: नंखाय मुं:

en: Aborting DNS lookup in Tor Proxy mode.
brx: Tor प्रक्सि म’डाव DNS नागिरनायखौ नेवसिगासिनो दं।

en: About %s
brx: %s नि सोमोन्दै

en: Accept
brx: आजाव

en: Accept certificate for %s?
brx: %s नि थाखाय चार्टिफिकेटखौ आजावनो नामा?

en: Accept chat invitation?
brx: सावरायनाय हांख्रायनाय आजावनो?

en: Accept file transfer request from %s?
brx: %s निफ्राय फाइल जायगा सोलायनाय खावलायनायखौ आजावनो नामा?

en: Access denied: HTTP proxy server forbids port %d tunneling
brx: हाबनाया नेवसिबाय: HTTP प्रक्सि सार्भारा पर्ट %d टानेलिंखौ हेंथा हायो।

en: Account
brx: एकाउन्ट

en: Account does not support PEP, can't set mood
brx: एकाउन्टा PEP खौ हेफाजाब होया, मुडखौ फजनो हाया

en: Account has been disabled
brx: एकाउन्टखौ लोरबां खालामबाय

en: Account successfully unregistered
brx: एकाउन्टखौ जाफुंसारै आनरेजिस्टार खालामबाय।

en: Account type:
brx: एकाउन्ट टाइप:

en: Account was not added
brx: एकाउन्टखौ दाजाबनाय जायाखै

en: Account was not modified
brx: एकाउन्टखौ महर सोलायनाय जायाखै।

en: Account:
brx: एकाउन्ट:

en: Account:
brx: एकाउन्ट:

en: Account: %s (%s)
brx: एकाउन्ट: %s (%s)

en: Accounts
brx: एकाउन्टफोर

en: Action
brx: हाबा

en: Action Message Name Color
brx: हाबा खौरां मुंनि गाब

en: Action Message Name Color for Whispered Message
brx: हुइस्पारड खौरांनि थाखाय हाबा खौरां मुंनि गाब

en: Actions
brx: हाबाफोर

en: Ad-Hoc Command Failed
brx: एड-हक बिथोना फेलें जाबाय

en: Ad_vanced
brx: जौगानाय

en: Add
brx: दाजाबदेर

en: Add / Remove
brx: दाजाबदेर/ गैया खालाम

en: Add Account
brx: एकाउन्ट दाजाबदेर

en: Add Buddy
brx: बाडि दाजाबदेर

en: Add Buddy Pounce
brx: बाडि पाउन्स दाजाबदेर

en: Add Buddy Pounce...
brx: बाडि पाउन्स दाजाबदेर...

en: Add Buddy _Pounce...
brx: बाडि पाउन्स दाजाबदेर...

en: Add C_hat...
brx: सावरायनायखौ दाजाबदेर...

en: Add Channel Private Group
brx: चेनेल प्राइभेट हानजा दाजाबदेर

en: Add Channel Public Key
brx: चेनेल पाब्लिक चाबि दाजाबदेर

en: Add Chat
brx: सावरायनाय दाजाबदेर

en: Add Group
brx: हानजा दाजाबदेर

en: Add Notes Address Book Group...
brx: सुद' लिरथाय थं बिजाब हानजा दाजाबदेर...

en: Add Private Group
brx: प्राइभेट हानजा दाजाबदेर

en: Add Smiley
brx: मिनिस्लु दाजाबदेर

en: Add _Buddy...
brx: _बाडिखौ दाजाबदेर...

en: Add a buddy.
brx: मोनसे बाडि दाजाबदेर।

en: Add a new text replacement
brx: मोनसे गोदान फराय बिजाब गायसननाय दाजाबदेर

en: Add buddy to _group:
brx: _हानजायाव बाडि दाजाबदेर:

en: Add buddy to your list?
brx: नोंथांनि फारिलाइआव बाडिखौ दाजाबदेरनो नामा?

en: Add in group
brx: हानजायाव दाजाबदेर

en: Add new line in Chats
brx: सावरायनायाव गोदान सारि दाजाबदेर

en: Add new line in IMs
brx: IMs आव गोदान सारि दाजाबदेर

en: Add to Address Book
brx: थं बिजाब दाजाबजेर

en: Add to Buddy List
brx: बाडि लिस्टयाव दाजाबदेर

en: Add to chat
brx: सावरायनाय दाजाबदेर

en: Add to chat...
brx: सावरायनायाव दाजाबदेर...

en: Address
brx: थं

en: Address already in use.
brx: थंआ सिगाङावनो बाहाय जागासिनो दं।

en: Adds a Send button to the entry area of the conversation window. Intended for use when no physical keyboard is present.
brx: रायज्लायनाय उइन्ड’नि हाबनाय ओनसोलाव मोनसे दैथायनाय बुथाम दाजाबदेर। देहायारि किबर्ड गैयाब्ला बाहायनो लुबैयो।

en: Adds a small box to the buddy list that shows if you have new mail.
brx: नोंथांहा गोदान मेल थानायखौ दिनथिनाय बाडि फारिलाइआव फिसा बाक्सुखौ दाजाबदेरो।

en: Adds the option to store notes for buddies on your buddy list.
brx: नोंथांनि बाडि फारिलाइआव बाडिफोरनि थाखाय सुंद' लिरथायखौ स्ट्रर खालामनो उफ्राखौ दाजाबदेरो

en: Adium
brx: एडियाम

en: Affiliations:
brx: थाफादेरनाय:

en: Afraid
brx: गिनाय

en: Afrikaans
brx: अफ्रिकान

en: Albanian
brx: आल्बेनिया

en: Algorithm: 	%s
brx: अलग'रिडम: 	%s

en: Alias
brx: नंखाय मुं

en: Alias (optional)
brx: उफ्रामुं (उफ्रायारि)

en: Alias Buddy
brx: नंखाय मुं बाडि

en: Alias Chat
brx: नंखाय मुं सावरायनाय

en: Alias:
brx: नंखाय मुं:

en: All
brx: गासै

en: All Conversations
brx: गासै रायज्लायनाय

en: All items below are optional. Enter only the information with which you feel comfortable.
brx: गाहायनि गासै आइटेमफोरा उफ्रायारि। नोंथाङा गोरोबनाय मोननाय मोन्थिहोनायखौल' एन्टार खालाम।

en: All people
brx: गासै सुबुं

en: Allow %s to contact you?
brx: %s नोंथांखौ फोनांजाब खालमनो गनायथि हो?

en: Allow Buzz
brx: बाज गनायथि हो

en: Allow all users to contact me
brx: गासै बाहायग्राखौ आंजों फोनांजाब खालामनो गनायथि हो

en: Allow multiple instances
brx: बाइदि रोखोमनि बिदिन्थि गनायथि हो

en: Allow only the users below
brx: गाहायाव खालि बाहायग्रा फोरखौल' गनायथि हो

en: Allow only the users on my buddy list
brx: आंनि बाडि फारिलाइआव खालि बाहायग्रा फोरखौल' गनायथि हो

en: Allow plaintext auth over unencrypted streams
brx: आनइनक्राइपटेट स्ट्रिमसजों समान फराय बिजाबखौ बिथोन हो।

en: Allows browsing and registering services.
brx: सिबिथायखौ ब्राउज खालामनाय आरो रेजिस्टार खालामनायखौ गनायथि होयो

en: Allows control by entering commands in a file.
brx: फाइलआव बिथोन एन्टार खालामनानै दबथायनायखौ गानायथि होयो।

en: Allows for changing the point values of idle/away/offline states for buddies in contact priority computations.
brx: फोनांजाब गिबि खाबुं कम्पुटेसनआव बाडिफोरनि थाखाय अलसिया/गोजान/अफलाइन थासारिनि पइन्ट बेसेनखौ सोलायनो गनायथि होयो।

en: Allows for controlling the values associated with different buddy states.
brx: गुबुन बाडि थासारिजों थाफानाय बेसेन दबथायनायनि थाखाय गनायथि होयो।

en: Allows support for mouse gestures in conversation windows. Drag the middle mouse button to perform certain actions:
     • Drag down and then to the right to close a conversation.
     • Drag up and then to the left to switch to the previous conversation.
     • Drag up and then to the right to switch to the next conversation.
brx: रायज्लायनाय उइन्ड'याव माउस (इसारा) दिन्थिनायनि थाखाय हेफाजाबखौ गनायथि होयो। थि खामानिखौ मावफुंनो माउसनि गेजेर बुथामखौ बोबो:
     • गाहायथिं बोबो आरो बेनि उनाव रायज्लायनायनि खाथियाव आगदाथिं बोबो।
     • गोजौथिं बोबो आरो बेनि उनाव आवगयनि रायज्लायनायाव थांनो आगसिथिं बोबो।
     • गोजौथिं बोबो आरो बेनि उनाव उननि रायज्लायनायाव थांनो आगदाथिं बोबो।'

en: Allows you to enforce on a per-account basis that passwords not being saved are only used in a single successful connection.
    Note: The account password must not be saved for this to work.
brx: मोनफा-एकाउन्ट बिथायाव जर होनो नोंथांखौ गनायथि होयो आरो थिना दोनजायै पासवर्डफोरखौ मोनसेल’ जाफुंसार फोनांजाबल’ बाहायनाय जायो।
    नाइनो गोनां: बेनि थाखाय खामानि मावनो एकाउन्ट पासवर्डखौ थिना दोननाङा।

en: Allows you to hand-configure how long you've been idle
brx: नोंथाङा बेसे गोबाव अलसिया जानायखौ बायजोनि महर दानो नोंथांखौ गनायथि होयो।

en: Alphabetically
brx: हांखो हाला फारियै

en: Already Registered
brx: सिगाङावनो रेजिस्टार खालामबाय)

en: Always
brx: अरायबो

en: Always on top
brx: अरायबो सायाव

en: Amazed
brx: गोमोबाय

en: Amharic
brx: आम्हारिक

en: Amorous
brx: बैथाला

en: An account already exists with the specified criteria.
brx: थिक खालाम खानाय बिसारखानथिजों मोनसे एकाउन्टआ सिगाङावनो दङखायो।

en: An ambiguous user ID was entered
brx: रोखा नङै बाहायग्रा ID खौ एन्टार खालामबाय।

en: An email address was not found for this buddy.
brx: बे बाडिनि थाखाय मोनसे इ-मेइल थं मोनाखैमोन।

en: An error occurred while opening the file.
brx: फाइल खेवनाय समाव मोनसे गोरोन्थि जाबाय।

en: An error occurred while updating the directory
brx: डिरेक्टरिखौ आपडेट खालामनाय समाव मोनसे गोरोन्थि जादोंमोन।

en: An error was encountered reading your %s.  The file has not been loaded, and the old file has been renamed to %s~.
brx: नोंथांनि %s खौ फरायनायाव मोनसे गोरोन्थि जादोंमोन। फाइलखौ ल’ड खालामनाय जायाखै आरो गोजाम फाइलखौ %s~ आव फिन मुं होनाय जाबाय।

en: An example plugin that does stuff - see the description.
brx: मोनसे बिदिन्थि प्लागिन जाय स्टाफआ बेखेवनायखौ नाइयो।

en: An instance of Pidgin is currently running.  Please exit Pidgin and try again.
brx: पिडजिननि मोनसे बिदिन्थिया दासान्दि सोलिगासिनो दं। अननानै पिडजिन निफ्राय ओंखार लां आरो फिन नाजा।

en: An unknown certificate error occurred.
brx: मोनसे मोनथिमोनै चार्टिफिकेट गोरोन्थि जादोंमोन।

en: Angry
brx: रागा

en: Animate
brx: एनिमेट खालाम

en: Announcement from %s
brx: %s निफ्राय फोरसावनाय

en: Annoyed
brx: रागा-जोंदोंमोन

en: Anxious
brx: गोनो गोथो

en: Anyone
brx: जायखि जाया सासे

en: Apply
brx: बाहाय

en: Apply hiding rules to buddies
brx: बाडियाव नेम दोनखोमोनायखौ बाहाय

en: Apply in Chats
brx: सावरायनायाव बाहाय

en: Apply in IMs
brx: IM आव बाहाय

en: Arabic
brx: एराबिक

en: Are you sure you want to block %s?
brx: नोंथाङा थारैनो %s खौ ब्लक खालामनो सानो नामा?

en: Are you sure you want to delete "%s"
brx: नोंथाङा थारैनो"%s"खौ हुखुमोरनो सानो नामा?

en: Are you sure you want to delete %s?
brx: नोंथाङा थारैनो %s खौ हुखुमोरनो सानो नामा?

en: Are you sure you want to delete the pounce on %s for %s?
brx: नोंथाङा थारैनो %s नि थाखाय %s आव पाउन्सखौ हुखुमोरनो सानो नामा?

en: Are you sure you want to delete the selected saved statuses?
brx: नोंथाङा थारैनो सायखनाय थिखानाय थाखोमानखौ हुखुमोरनो सनो नामा?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation in %s which started at %s?
brx: %s आव जागायनाय %s आव रायज्लायनायनि लगखौ नोंथाङा थारैनो जुगामियै हुखुमोरनो सानो नामा?

en: Are you sure you want to permanently delete the log of the conversation with %s which started at %s?
brx: %s आव जागायनाय %s जों रायज्लायनायनि लगखौ नोंथाङा थारैनो जुगामियै हुखुमोरनो सानो नामा?

en: Are you sure you want to permanently delete the system log which started at %s?
brx: %s आव जागायनाय सिस्टेम लगखौ नोंथाङा थारैनो जुगामियै हुखुमोरनो सानो नामा?

en: Are you sure you want to remove %s?
brx: नोंथाङा थारैनो %s खौ गैया खालामनो सानो नामा?

en: Are you sure you wish to allow %s to contact you?
brx: नोंथाङा थारैनो %s खौ नोंथांजों फोनांजाब खालामनो गानायथि होनो सानो नामा?

en: Armenian
brx: आर्मेनिया

en: Aroused
brx: सिरि मोनदोंमोन

en: Ashamed
brx: लाजिनाय

en: Ask
brx: सों

en: Assamese
brx: असमिया

en: Attempt to subscribe to %s,%s,%s failed
brx: %s,%s,%s आव चाबक्राइब खालामनो नाजानाया फेलें जाबाय

en: Attention received
brx: गोसो होनायखौ मोनबाय

en: Audio
brx: अडिअ

en: Audio/_Video Call
brx: अडिअ/भिडिअ कल

en: Australian English
brx: अस्ट्रेलियानि इंराजि

en: Auth Domain
brx: मोनथाय गोहो डमेइन

en: Auth User
brx: मोनथाय गोहो बाहायग्रा

en: Authenticating
brx: थार फोरमान खालाम गासिनो दङ

en: Authenticating connection
brx: फोनांजाब थार फोरमान खालाम गासिनो दङ

en: Authenticating...
brx: थार फोरमान खालाम गासिनो दङ...

en: Authentication Failure
brx: मोन्थाय गोहो होनाय फेलें

en: Authentication failed
brx: थार फोरमाना फेलें जाबाय

en: Author
brx: लिरगिरि

en: Authorization Aborted
brx: मोन्थाय गोहो होनायखौ थादबाय

en: Authorization dialog
brx: मोन्थाय गोहो होनाय बिबुं

en: Authorization mechanism too weak
brx: मोन्थाय गोहो होनाय जनथ्र'आ जोबोद लोरबां

en: Authorize
brx: बाडिखौ गोहो हो

en: Authorize buddy?
brx: बाडिखौ गोहो होनो नामा?

en: Auto Accept
brx: गावआरि आजाव

en: Auto Reject
brx: गावआरि नेवसिगार

en: Auto-Join
brx: गावआरि जरायदेर

en: Auto-accept file transfer requests from selected users.
brx: सायखनाय बाहायग्रा फोरनिफ्राय गावआरि आजावनाय फाइल जायगा सोलायनायखौ खावलायो।

en: Auto-detect incoming UTF-8
brx: हाबफैनाय UTF-8 खौ हार्सिं-संना दिहुन

en: Auto-join
brx: गावआरि जरायनाय

en: Auto-response sent:
brx: गावआरि फिननाय दैथाय हरबाय:

en: Autoaccept
brx: गावआरि आजाव

en: Autoaccept File Transfers...
brx: फाइल जायगा सोलायनायखौ गावआरि आजाव...

en: Autoaccept complete
brx: गावआरि आजावनाय आबुं जायो।

en: Autoaccepted file transfer of "%s" from "%s" completed.
brx: "%s"निफ्राय "%s"नि गावआरि आजावनाय फाइल जायगा सोलायनाया आबुं जाबाय।

en: Automatic
brx: गावनो गाव

en: Automatically open whiteboard
brx: गावनो गावयै हवाइटबर्ड खेव

en: Available
brx: मोननो हाथाव

en: Available Conferences
brx: मोननो हाथाव जुथुमाफोर

en: Away
brx: गोजान जालांनाय

en: Away Text
brx: जायखि जाया फराय बिजाब

en: Awesome
brx: गिथाव बाथाव

en: Bac_kground color
brx: सावगारिनि उनथिं थानाय गाब

en: Background Color
brx: सावगारिनि उनथिं थानाय गाब

en: Bad Format
brx: गाज्रि दाथाय

en: Bad Namespace Prefix
brx: गाज्रि मुं जायगा सिगां दाजाबदा

en: Bad Request
brx: गाज्रि खावलायनाय

en: Bad mode
brx: गाज्रि म'ड

en: Ban List
brx: होबथानाय फारिलाइ

en: Ban on %s
brx: %s आव बेन

en: Ban on %s by %s, set %s ago
brx: %s आव %s जों बेन, सिगाङाव %s खौ फज

en: Banned
brx: होबथानाय जाबाय

en: Based on keyboard or mouse use
brx: किबर्ड एबा माउस बाहायनायाव सोनारना

en: Based on keyboard use
brx: किबर्ड बाहायनायाव बिथा खालामनाय

en: Basque
brx: बैस्किउ

en: Became idle
brx: अलसिया जाबाय

en: Becomes _idle
brx: अलसिया जायो

en: Becomes idle
brx: अलसिया जालांङो

en: Beep too!
brx: बीपबो!

en: Belarusian Latin
brx: बेलारुसियान लेटिन

en: Bengali
brx: बाङालि

en: Bengali-India
brx: बाङालि-भारत

en: Birth Day
brx: जोनोम सान

en: Birth Year
brx: जोनोम बोसोर

en: Birthday
brx: जोनोम सान

en: Block
brx: ब्लक खालाम

en: Block %s?
brx: %s ब्लक खालामनो?

en: Block IMs without Key Exchange
brx: चाबि सोलाय सोल गैया बालानो IMs खौ होबथा

en: Block User
brx: बाहायग्राखौ ब्लक खालाम

en: Block all users
brx: गासै  बाहायग्रा ब्लक खालाम

en: Block messages to whiteboard
brx: हवाइटबर्डआव खौरांफोरखौ होबथा

en: Block only the users below
brx: गाहायाव खालि बाहायग्रा फोरखौल' ब्लक खालाम

en: Block/Unblock
brx: ब्लक/आनब्लक खालाम

en: Block/Unblock...
brx: ब्लक/आनब्लक खालाम...

en: Blocked
brx: ब्लक खालाम जादोंमोन।

en: Bokmål Norwegian
brx: बकमाल नार्वेजिया

en: Bold
brx: बल्ड

en: Bonjour
brx: बनजौर

en: Bonjour Protocol Plugin
brx: बनजौर प्र'ट'कल प्लागिन

en: Bored
brx: बाखांनाय

en: Bosnian
brx: बस्निया

en: Both
brx: मोननैबो

en: Bottom
brx: गाहायाव

en: Br_owse...
brx: ब्राउज खालाम...

en: Brave
brx: साहस गोनां

en: British English
brx: ब्रिटिश इंराजि

en: Brows_e...
brx: ब्राउज खालाम...

en: Browser
brx: ब्राउजार

en: Browser Selection
brx: ब्राउजार सायखनाय

en: Browser default
brx: ब्राउजार डिफल्ट

en: Browser preferences are configured in GNOME preferences
brx: ब्राउजार पसन्दफोरखौ GNOME पसन्दफोराव बायजोमहर खालामनाय जायो

en: Buddies
brx: बाडिफोर

en: Buddy
brx: बाडि

en: Buddy Alias
brx: बाडि नंखाय मुं

en: Buddy Goes _Away
brx: बाडिआ गोजानाव थाङो (_A)

en: Buddy Goes _Idle
brx: बाडिआ अलसिया जालाङो (_I)

en: Buddy Icon
brx: बाडि आइकन

en: Buddy Information
brx: बाडि मोनथिहोनाय

en: Buddy List
brx: बाडि फारिलाइ

en: Buddy List Storage Mode
brx: बाडि फारिलाइ दोनथुमनाय म'ड

en: Buddy List Theme:
brx: बाडि लिस्ट थिम:

en: Buddy List Window
brx: बाडि फारिलाइ उइन्ड

en: Buddy Notes
brx: बाडि सुंद' लिरथाय

en: Buddy Pounces
brx: बाडि पाउन्सेच

en: Buddy State Notification
brx: बाडि थासारि मिथिसार होनाय

en: Buddy Ticker
brx: बाडि टिकार

en: Buddy _Signs On/Off
brx: बाडिआ साइन अन/अफ खालामो

en: Buddy is "extended" away
brx: बाडिया "बारायलाङो"

en: Buddy is away
brx: बाडाया गोजान जालांनाय

en: Buddy is idle
brx: बाडिया अलसिया

en: Buddy is mobile
brx: बाडि मबाइल

en: Buddy is offline
brx: बाडिया अफलाइन

en: Buddy logs in
brx: बाडि लग इन

en: Buddy logs out
brx: बाडि लग आउट

en: Buddy name:
brx: बाडि मुं:

en: Buddy signs on/off
brx: बाडि साइन अन/अफ खालाम

en: Buddy's _username:
brx: बाडिनि बाहायग्रामुं:

en: Buddylist loaded successfully!
brx: बाडि फारिलाइखौ जाफुंसारै ल'ड खालामनाय जाबाय!

en: Buddylist saved successfully!
brx: बाडि फारिलाइखौ जाफंसारै थिदोंमोन!

en: Build Information
brx: मोनथिहोनाय बानाय

en: Bulgarian
brx: बुलगेरिया

en: Busy
brx: मुखुब

en: Buzz
brx: बाज

en: Buzzing %s...
brx: %s बाज खालाम गासिनो दङ...

en: By Log Size
brx: लग महर मथे

en: By Status
brx: थाखोमान मथे

en: By account
brx: एकाउन्ट मथे

en: By conversation count
brx: रायज्लायनाय हिसाबजों

en: By group
brx: हानजा मथे

en: By recent log activity
brx: दानि लग खामानि मथे

en: By status
brx: थाखोमान मथे

en: CTCP PING reply
brx: CTCP पिं फिननाय

en: C_hat windows
brx: सावरायनाय उइन्डस

en: C_lear finished transfers
brx: जोबनाय जायगा सोलायनायफोरखौ एंगार

en: Calculating...
brx: हिसाब खालाम गासिनो दङ...

en: Call Command
brx: बिथोनखौ हांख्राय

en: Call in progress.
brx: कल जागासिनो दं

en: Calling...
brx: कल खालाम गासिनो दं...

en: Calm
brx: सान्थ'

en: Canadian English
brx: कनाडियानि इंराजि

en: Cancel
brx: नेवसिगार

en: Cancel Presence Notification
brx: नुजाथिनाय मोन्थिसार नेवसिगार

en: Cancelled
brx: बातिल खालामबाय

en: Cannot add a contact to the same folder twice
brx: एखे फल्डाराव खेबनै फोनांजाब गायसननो हाया

en: Cannot add yourself
brx: नोंथाङा गावनो दाजाबदेरनो हाया

en: Cannot ban %s: banlist is full
brx: %s होबथानो हाया: होबथानाय फारिलाइआ आबुं

en: Cannot call command
brx: बिथोनखौ हांख्रायनो हाया

en: Cannot change nick
brx: उफ्रा मुं सोलायनो हाया

en: Cannot create pounce
brx: पाउन्स सोरजिनो हायाखै

en: Cannot detach
brx: आलादा खालामनो हाया

en: Cannot fetch the public key
brx: पाब्लिक चाबि लाबोनो हाया

en: Cannot get channel information
brx: चेनेल मोनथिहोनाय मोननो हाया

en: Cannot get room list
brx: खथा फारिलाइ मोननो हाया

en: Cannot get server information
brx: सार्भार मोनथिहोनायखौ मोननो हाया

en: Cannot get server statistics
brx: सार्भार अनजिमा सानथायखौ मोननो हाया

en: Cannot get user information
brx: बाहायग्रा मोनथिहोनाय मोननो हाया

en: Cannot join %s: Registration is required.
brx: %s जों जइन खालामनो हाया: रेजिस्ट्रेसननि गोनांथि जायो।

en: Cannot join channel
brx: चेनेल सरजाबनो हाया

en: Cannot join private group
brx: प्राइभेट हानजायाव जरायदेरनो हाया

en: Cannot perform the key agreement
brx: चाबि गोरोबथाखौ मावफुंनो हाया

en: Cannot send a directory.
brx: डिरेक्टरि दैथाय हरनो हाया।

en: Cannot send a file of 0 bytes.
brx: 0 बाइट फोरनि फाइल दैथाय हरनो हाया।

en: Cannot send file
brx: फाइल दैथाय हरनो हाया

en: Cannot send folder %s.
brx: फल्डार %s दैथाय हरनो हाया।

en: Cannot send launcher
brx: लउन्सार दैथाय हरनो हाया

en: Cannot set IM key
brx: IM चाबि फजनो हाया

en: Cannot set topic
brx: आयदा फजनो हाया

en: Cannot start browser configuration program.
brx: ब्राउजार बायजो महर हाबाफारिखौ जागायनो हाया।

en: Cannot start proxy configuration program.
brx: प्रक्सी बायजो महर हाबाफारिखौ जागायनो हाया

en: Cannot watch user
brx: बाहायग्राखौ नायनो हाया

en: Case sensitive
brx: केस बद गोनां

en: Catalan
brx: केटालान

en: Cautious
brx: साखाफारा

en: Certificate Authorities
brx: चार्टिफिकेट मोनथाय गोहो गोनां

en: Certificate Export Error
brx: चार्टिफिकेट दैथायनायाव गोरोनथि

en: Certificate Import
brx: चार्टिफिकेट लाबोनाय

en: Certificate Import Error
brx: चार्टिफिकेट लाबोनायाव गोरोनथि

en: Certificate Information
brx: चार्टिफिकेटनि मोनथिहोनाय

en: Certificate Manager
brx: चार्टिफिकेट मेनेजार

en: Certificate for %s
brx: %s नि थाखाय चार्टिफिकेट

en: Certificates
brx: चार्टिफिकेटफोर

en: Change Account Registration at %s
brx: %s आव एकाउन्ट रेजिस्ट्रेसनखौ सोलाय

en: Change Password...
brx: पासवर्ड सोलाय...

en: Change Registration
brx: रेजिस्ट्रेसनखौ सोलाय

en: Change Size
brx: महरखौ सोलाय

en: Change XMPP Password
brx: XMPP पासवर्ड सोलाय

en: Change password for %s
brx:  %s नि थाखाय पासवर्ड सोलाय

en: Change status broadcasting
brx: थाखोमान ब्रडकास्टिं (फोसावदिं) खौ सोलाय

en: Change status to
brx: ..आव थाखोमान सोलाय

en: Change status when idle
brx: अलसिया समाव थाखोमान सोलाय

en: Change to this status when _idle:
brx: अलसिया जानाय समाव बे थाखोमानखौ सोलाय

en: Change user information for %s
brx: %s नि थाखाय बाहायग्रा मोन्थिहोनाय सोलाय

en: Changes to privacy settings take effect immediately.
brx: हरखाबै खामानि मावनो थाखाय गुमुर फजनायाव सोलायो।

en: Channel
brx: चेनेल

en: Channel %s does not exist in the network
brx: चेनेल %s आ नेटवर्कआव गैया

en: Channel Authentication
brx: चेनेल थार फोरमान

en: Channel Information
brx: चेनेल मोनथिहोनाय

en: Channel Passphrase
brx: चेनेल पास बाथ्रा खोन्दो

en: Channel Public Keys List
brx: चेनेल पाब्लिक चाबिफोर फारिलाइ

en: Channel authentication is used to secure the channel from unauthorized access. The authentication may be based on passphrase and digital signatures. If passphrase is set, it is required to be able to join. If channel public keys are set then only users whose public keys are listed are able to join.
brx: चेनेल थार फोरमानखौ मोनथाय गोहो गोयै हाबनाय निफ्राय चेनेल रैखा खालामनो बाहायनाय जायो। थार फोरमाना पास बाथ्रा खोन्दो आरो डिजिटाल चहिफोराव बिथा खालामनाय जानो हागौ। जदि पास बाथ्रा खोन्दो फजयोब्ला, बेखौ जरायदेर होनो गोनांथि जायो। जदि चेनेल पाब्लिक चाबिखौ फजबायब्ला खालि जायनि पाब्लिक चाबि फारिलाइ खालामनाय बाहायग्राफोरखौल' जरायदेर होनो हाहोयो।

en: Channel founder on <I>%s</I> is <I>%s</I>
brx: <I>%s</I> आव चेनेल गायसनगिरिया जाबाय<I>%s</I>।

en: Chat
brx: सावरायनाय

en: Chat _name:
brx: सावरायनाय मुं:

en: Chat error
brx: सावरायनाय गोरोन्थि

en: Chatroom Emblems
brx: रायज्लायग्रा खथा नेरसोन

en: Chats
brx: सावरायनाय

en: Chats will only be logged if the "Log all chats" preference is enabled.
brx: सावरायनायखौबो लग खालामनाय जागोन जदि "गासै सावरायनायखौ  लग खालाम"पसन्दखौ हाहोनाय खालामो।

en: Chatty
brx: सावरायनाय

en: Check permissions and try again.
brx: गनायथिफोरखौ आनजाद खालाम आरो फिन नाजा

en: Checks for new local mail.
brx: गोदान जायगानि मेलनि थाखाय आनजाद खालामो

en: Checks periodically for new releases and notifies the user with the ChangeLog.
brx: गोदान रिलीजनि थाखाय समफारियै आनजाद खालामो आरो सोलायनाय लगजों बाहायग्राखौ मिथिसार होयो।

en: Checks periodically for new releases.
brx: गोदान रिलीजनि थाखाय समफारियै आनजाद खालामो।

en: Choose Location...
brx: जायगा बासिख...

en: Choose New Name
brx: गोदान मुं बासिख

en: Choose...
brx: बासिख...

en: Chromium (chrome)
brx: क्रमियाम (क्रम)

en: Chromium (chromium-browser)
brx: क्रमियाम (क्रमियाम-ब्राउजार)

en: Cipher
brx: सिफार

en: Cipher Test
brx: सिफार आनजाद

en: City
brx: नोगोर

en: Cl_ose conversations with the Escape key
brx: एसकेप साबिजों रायज्लायनायफोरखौ बन्द खालाम

en: Clear
brx: एंगार

en: Clear Scrollback
brx: स्क्रलबेकखौ एंगार

en: Clear finished transfers
brx: जोबनाय जायगा सोलायनायखौ एंगार

en: Click to change your buddyicon for all accounts.
brx: गासै एकाउन्टनि थाखाय नोंथांनि बाडिआइकनखौ सोलायनो क्लिक खालाम

en: Click to change your buddyicon for this account.
brx: बे एकाउन्टनि थाखाय नोंथांनि बाडिआइकनखौ सोलायनो क्लिक खालाम

en: Client
brx: क्लाइन्ट

en: Clipboard plugin
brx: क्लिपबोर्ड प्लागिन

en: Close
brx: बन्द खालाम

en: Close Find bar
brx: नागिरना दिहुननाय बारखौ बन्द खालाम

en: Close IMs immediately when the tab is closed
brx: टेबखौ बन्द खालामनाय समाव IMs खौ हरखाबै बन्द खालाम

en: Close _tabs
brx: टेब बन्द खालाम

en: Close all tabs
brx: गासै टेबखौ बन्द खालाम

en: Close conversation
brx: रायज्लायनायखऔ बन्द खालाम

en: Close other tabs
brx: गुबुन टेबफोरखौ बन्द खालाम

en: Close this tab
brx: बे टेबखौ बन्द खालाम

en: Close this window when all transfers _finish
brx: गासै जायगा सोलायनाय जोबनायाव बे उइन्डखौ बन्द खालाम

en: Close this window when all transfers finish
brx: गासै जायगा सोलायनाय जोबनाय समाव बे उइन्डखौ बन्द खालाम।

en: Co_nversations:
brx: रायज्लायनाय:

en: Cold
brx: गुसु

en: Collapsed Background Color
brx: हरखाब बायनाय सावगारिनि उनथिं थानाय गाब

en: Collapsed Text
brx: हरखाब बायनाय फराय बिजाब

en: Color to draw hyperlink after it has been visited (or activated).
brx: थांखांनाय (मावथि खालामनाय) नि उनाव हाइपारलिं आखिनो थाखाय गाब।

en: Color to draw hyperlinks when mouse is over them.
brx: माउसा बेफोरनि सायाव थानाय समाव हाइपारलिं सावागरि एरनो गाब।

en: Color to draw hyperlinks.
brx: हाइपारलिं सावगारि एरनाय गाब।

en: Color to draw the name of a message you received containing your name.
brx: नोंथाङा मोननाय नोंथांनि मुं थानाय खौरांनि मुंखौ आखिनो थाखाय गाब

en: Color to draw the name of a message you received.
brx: नोंथाङा मोननाय खौरांनि मुंखौ आखिनो थाखाय गाब

en: Color to draw the name of a message you sent.
brx: नोंथाङा दैथायनाय खौरांनि मुंखौ आखिनो थाखाय गाब

en: Color to draw the name of a whispered action message.
brx: मोनसे हुइस्पारड हाबा खौरांनि मुखौं आखिनो गोनां गाब

en: Color to draw the name of a whispered message.
brx: मोनसे हुइस्पारड खौरांनि मुंखौ आखिनो गोनां गाब

en: Color to draw the name of an action message.
brx: मोनसे हाबा खौरांनि मुंखौ आखिनो थाखाय गाब

en: Colors
brx: गाब

en: Command
brx: बिथोन

en: Common name: %s
    
    SHA1 fingerprint:
    %s
brx: सरासनस्रा मुं: %s
    
    SHA1 फिंगार प्रिन्ट:
    %s

en: Common name: %s %s
    Fingerprint (SHA1): %s
brx: सरासनस्रा मुं: %s %s
    फिंगार प्रिन्ट (SHA1): %s

en: Computer
brx: कम्पुटार

en: Conference Closed
brx: जुथुमा बन्द

en: Conference does not exist
brx: जुथुमाया  गैया

en: Conference error
brx: कमफारेन्स गोरोन्थि

en: Conference not found
brx: जुथुमा मोनाखै

en: Confident
brx: फुरा फोथायनाय

en: Configuration error
brx: बायजोनि महर गोरोन्थि

en: Configure Pl_ugin
brx: प्लागिन बायजोनि महर दा

en: Configure Plugin
brx: प्लागिन महर दा

en: Configure _Browser
brx: ब्राउजारखौ बायजो महर दा

en: Configure _Proxy
brx: प्रक्सीखौ बायजो महर दा

en: Configure microphone and webcam settings for voice/video calls.
brx: भइस (गारां)/भिडिअ कलनि थाखाय माइक्र’फन आरो वेबकामखौ बाइजो महर दा।

en: Configure your microphone and webcam.
brx: नोंथांनि माइक्र’फन आरो वेबकामखौ बाइजो महर दा।

en: Confirm Remove
brx: रोखा खालामनायखौ गैया खालाम

en: Confirm certificate delete
brx: चार्टिफिकेट खोमोरनोखौ रोखा खालाम

en: Confirm close
brx: बन्द रोखा खालाम

en: Conflict
brx: हेंथा

en: Confused
brx: गोनो-गोथो जादों

en: Connect port
brx: पर्ट फोनांजाब खालाम

en: Connect server
brx: सार्भार फोनांजाब खालाम

en: Connected
brx: फोनांजाब खालामबाय

en: Connecting
brx: फोनांजाब खालाम गासिनो दङ

en: Connecting to SILC Server
brx: SILC सार्भाराव फोनांजाब खालाम गासिनो दङ

en: Connection Error
brx: फोनांजाब गोरोन्थि

en: Connection Timeout
brx: फोनांजाबआ सम बारलांबाय

en: Connection failed
brx: फोनांजाब फेलें जाबाय

en: Connection interrupted by other software on your computer.
brx: नोंथांनि कम्पुटाराव फोनांजाबआ गुबुन सफ्टवेयारजों हेंथा होजाबाय।

en: Connection refused.
brx: फोनांजाब नेवसिगारनाय

en: Connection security
brx: फोनांजाब रैखाथि

en: Connection timed out
brx: फोनांजाबआ सम बारलांबाय

en: Connection timed out.
brx: फोनांजाबआ सम बारलांबाय

en: Console Beep
brx: कनस'ल बिप

en: Console beep
brx: कनस'ल बिप

en: Contact
brx: जगाजग

en: Contact Availability Prediction
brx: मोननो हाथाव इयुन बाथ्राखौ फोनांजाब खालाम

en: Contact Availability Prediction plugin.
brx: मोननो हाथाव इयुन बाथ्रा प्लागिनखौ फोनांजाब खालाम।

en: Contact Priority
brx: गिबि खाबुखौ फोनांजाब खालाम

en: Contact Text
brx: जगाजग फराय बिजाब

en: Contact/Chat Background Color
brx: जगाजग/रायज्लायनाय सावगारिनि उनथिं थानाय गाब

en: Contemplative
brx: सानहाबग्रा

en: Contented
brx: गोजोनबाय

en: Continue
brx: सालायलांबाय था

en: Conversation
brx: रायज्लानाय

en: Conversation Colors
brx: रायज्लायनाय गाबफोर

en: Conversation Entry
brx: रायज्लायनाय हाबनाय

en: Conversation History
brx: रायज्लायनाय जारिमिन

en: Conversation Placement
brx: रायज्लायनाय दोननाय

en: Conversation Window
brx: रायज्लायनाय उइन्ड’

en: Conversation Window Send Button.
brx: रायज्लायनाय उइन्ड’ दैथायनाय बुथाम

en: Conversation _font:
brx: सावरायनायनि फन्ट:

en: Conversation with %s on %s
brx: %s आव %s जों रायज्लायनाय

en: Conversations
brx: रायज्लानाय

en: Conversations in %s
brx: %s आव रायज्लायनाय

en: Conversations with %s
brx: %s जों रायज्लायनाय

en: Core Pidgin files and dlls
brx: गुबै पिडजिन फाइलफोर आरो dlls

en: Could not change nick
brx: उफ्रा मुं सोलायनो हायाखै

en: Could not get details for user %s (%s).
brx: बाहायग्रा %s (%s) नि थाखाय गुवारैखौ मोननो हायाखै।

en: Could not kill user
brx: बाहायग्राखौ बुथारनो हाया

en: Could not load public key
brx: पाब्लिक चाबि ल'ड खालामनो हाया

en: Could not open %s: Redirected too many times
brx: %s खेवनो हायाखै: गोबां खेब फिन बिथोन होदोंमोन।

en: Could not perform key agreement for file transfer
brx: फाइल जायगा सोलायनायनि थाखाय चाबि गोरोबथा मावफुंनो हाया

en: Could not query the directory server.
brx: डिरेक्टरि सार्भारखौ सोंनो हायाखै।

en: Could not recognize the host of the username you entered
brx: नोंथाङा हाबहोनाय बाहायग्रामुंनि हस्टखौ सिनायथिनो हायाखै

en: Could not send
brx: दैथाय हरनो हायाखै

en: Could not set icon
brx: आइकन फजनो हाया

en: Could not start the file transfer
brx: फाइल जायगा सोलायनाय जागायनो हाया

en: Could not unload plugin
brx: प्लागिनखौ आनल'ड खालामनो हायाखै

en: Couldn't find X display
brx: X दिनथिफुंनायखौ नायगिरना मोननो हायाखै

en: Couldn't find window
brx: उइन्डखौ नायगिरना मोननो हायाखै

en: Couldn't load buddylist
brx: बाडि फारिलाइ ल'ड खालामनो हाया

en: Couldn't write buddy list for %s to %s
brx: %s आव %s नि थाखाय बाडि फारिलाइखौ लिरनो हायाखै

en: Country
brx: हादोत

en: Country: 	%s
brx: हादोत: 	%s

en: Cranky
brx: फागलास्रोम

en: Crazy
brx: जावलिया

en: Crazy Patch Writers
brx: क्रेजि पेच राइटारफोर

en: Create
brx: सोरजि

en: Create New Conference...
brx: गोदान जुथुमा सोरजि...

en: Create New Room
brx: गोदान खथा सोरजि

en: Create New SILC Key Pair
brx: गोदान SILC चाबि जरा सोरजि

en: Create SILC Key Pair...
brx: SILC चाबि जरा सोरजि...

en: Create _this new account on the server
brx: बे गोदान एकाउन्टखौ सार्भाराव सोरजि

en: Create a Start Menu entry for Pidgin
brx: पिडजिननि थाखाय मोनसे जानायनाय मेनु हाबहोनायखौ सोरजि

en: Create a new directory for each user
brx: मोनफ्रोम बाहायग्रानि थाखाय मोनसे गोदान डिरेक्टरि सोरजि

en: Create a shortcut to Pidgin on the Desktop
brx: डेस्कटपाव मोनसे शर्टकाटखौ पिडजिनाव सोरजि

en: Create conference with user
brx: बाहायग्राजों जुथुमा सोरजि

en: Create this account on the server
brx: बे एकाउन्टखौ सार्भाराव सोरजि

en: Creating SILC key pair...
brx: SILC साबि जरा सोरजि गासिनो दङ...

en: Creating connection failed
brx: फोनांजाब सोरजिनाया फेलें जाबाय

en: Creative
brx: सोरजिलु

en: Croatian
brx: क्र’सिया

en: Curious
brx: उसु-खुथु

en: Current Developers
brx: दानि जौगाहोग्राफोर

en: Current Translators
brx: बोहैथि राव सोलायगिरि (राव दानस्लायगिरि) फोर

en: Currently on
brx: दा बावैसो दङ

en: Custom Smiley
brx: कास्टम मिनिस्लु

en: Custom Smiley Manager
brx: कास्टम मिनिस्लु मेनेजार

en: Customize colors in the conversation window
brx: रायज्लायनाय उइन्डआव गाबफोरखौ गावनि गोसो बादि खालाम

en: Customizes the message timestamp formats.
brx: खौरां टाइमस्टेम दाथायखौ गावनि गोसो बादि खालाम।

en: Czech
brx: चेक

en: DBus Example
brx: DBus बिदिन्थि

en: DBus Plugin Example
brx: DBus प्लागिन बिदिन्थि

en: D_evice
brx: डिभाइस

en: Danish
brx: डेनिश

en: Date
brx: अक्ट'

en: Debug Symbols (for reporting crashes)
brx: डेबाग दिन्थिसिन (क्रेस जानायखौ रिपर्ट खालामनायनि थाखाय)

en: Debug Window
brx: डेबाग उइन्ड

en: Decrease Font Size
brx: फन्ट महरखौ खमाय

en: Default
brx: डिफल्ट

en: Default Formatting
brx: डिफल्ट दाथाय दानाय

en: Dejected
brx: हथास जाबाय

en: Delete
brx: हुखुमोर

en: Delete Account
brx: एकाउन्ट खोमोर

en: Delete Log...
brx: लगखौ खोमोर...

en: Delete Log?
brx: लगखौ खोमोरनो नामा?

en: Delete Status
brx: थाखोमान हुखुमोर

en: Deny
brx: नेवसिगार

en: Department
brx: बिफान

en: Depressed
brx: गोसो बायग्लिबाय

en: Description
brx: बेखेवनाय

en: Desktop
brx: डेस्कटप

en: Desktop Default
brx: डेस्कटप डिफल्ट

en: Detach From Server
brx: सार्भार निफ्राय आलादा खालाम

en: Detach this tab
brx: बे टेबखौ आलादा खालाम

en: Detached
brx: आलादा खालामनाय

en: Device
brx: खायदा

en: Dialog Icons
brx: बिबुं आइकनफोर

en: Different
brx: गुबुन गुबुन

en: Digitally sign and verify all messages
brx: गासै खौरां फोरखौ डिजिटलि चहि हो आरो नायबिजिर

en: Directory
brx: डिरेक्टरि

en: Directory Query Failed
brx: डिरेक्टरि सोंनाया फेलें जाबाय

en: Directory is not writable.
brx: डिरेक्टरिआ लिरजाथाव नङा।

en: Disable Typing Notification Text
brx: टाइपिं मिथिसारहोनाय फराय बिजाबखौ लोरबां खालाम

en: Disable _smileys in selected text
brx: मिनिस्लुखौ सायखखानाय फराय बिजाबाव लोरबां खालाम

en: Disable when away
brx: गोजान जानायाव लोरबां खालाम

en: Disabled
brx: लोरबां खालामबाय

en: Disappointed
brx: निरास जाबाय

en: Disconnected by server
brx: सार्भारजों फोनांजाब गैया खालामबाय

en: Disconnected.
brx: फोनांजाब गोयै खालामबाय ।

en: Disgusted
brx: मुगैबाय

en: Dismayed
brx: गोसो बायहोबाय

en: Dismiss
brx: गार

en: Display Timestamps Every
brx: मोनफ्रोम टाइमस्टेम दिन्थिफुं

en: Display iChat-style timestamps
brx: iChat-style टाइमस्टेम दिन्थिफुं

en: Display iChat-style timestamps every N minutes.
brx: iChat-style टाइमस्टेम मोनफ्रोम N मिनिटआव दिन्थिफुं

en: Display notification message in conversations
brx: रायज्लायनायाव मोन्थिसार खौरांखौ दिन्थिफुं

en: Displays statistical information about your buddies' availability
brx: नोंथांनि बाडि थानायनि सोमोन्दै अनजिमायारि मोनथिहोनायखौ दिन्थिफुङो

en: Distracted
brx: ध्यान बायहोबाय

en: Do Not Disturb
brx: हेंथा होनो नाङा

en: Do not ask. Always save in pounce.
brx: सोंनो नाङा। अरायबो पाउन्सआव थिना दोन।

en: Do not disturb
brx: हेंथा होनो नाङा

en: Do you really want to clear?
brx: थारैनो नोंथाङा खोमोरनो लुबैयो नामा?

en: Domain
brx: डमेइन

en: Don't use encryption
brx: इनक्रिपसनखौ बाहायनो नाङा

en: Download %s: %s
brx: %s खौ डाउनल’ड खालाम: %s

en: Download Now
brx: दानो डाउनल’ड खालाम

en: Draw Markerline in
brx: ..आव मार्कारलाइन आखि

en: Draw On Whiteboard
brx: गुफुर बर्डआव सावगारि एर

en: Draw a line to indicate new messages in a conversation.
brx: रायज्लायनायाव गोदान खौरांखौ दिनथिनो सारि आखि।

en: Duplicate Correction
brx: डुब्लिकेट फोसाबनाय

en: Duplicate Shortcut
brx: डुप्लिकेट शर्टकाट

en: Duplicate title
brx: डुप्लिकेट बिमुं

en: Dutch, Flemish
brx: डाच; फ्लेमिश

en: Dzongkha
brx: जंखा

en: E_xecute a command
brx: मोनसे बिथोन सालाय

en: Edit
brx: सुजु

en: Edit Buddy Pounce
brx: बाडि पाउन्स सुजु

en: Edit Buddylist Theme
brx: बाडिलिस्ट थिमखौ सुजु

en: Edit Chat
brx: सावरायनाय सुजु

en: Edit Icon Theme
brx: आइकन थिमखौ सुजु

en: Edit Notes...
brx: सुंद' लिरथाय सुजु...

en: Edit Settings
brx: फजनायफोरखौ सुजु

en: Edit Smiley
brx: मिनिस्लुखौ सुजु

en: Edit Status
brx: थाखोमान सुजु

en: Edit User Mood
brx: बाहायग्रानि सानथायखौ सुजु

en: Edit XMPP vCard
brx: XMPP vकार्डखौ सुजु

en: Either the host name or port number specified for your given proxy type is invalid.
brx: नोंथांनि होनाय प्रक्सि रोखोमनि थाखाय थि खालामनाय हस्ट मुं नङाब्ला पर्ट नाम्बारा बाहाय जाथाव नङा।

en: Email
brx: इ-मेइल

en: Email Address
brx: इ-मेइल थं

en: Email:
brx: इ-मेइल:

en: Email: 		%s
brx: इ-मेइल: 		%s

en: Emails
brx: इ-मेइल

en: Embarrassed
brx: दद’मद’ खालामबाय

en: Empty groups
brx: लांदां हानजाफोर

en: Enable Account
brx: एकाउन्ट हाहोनाय खालाम

en: Enable Logging
brx: लगिंखौ मावथि खालाम

en: Enable Sounds
brx: सोदोबफोरखौ मावथि खालाम

en: Enable buddy ic_on animation
brx: एनिमेशनआव बाडि आइकनखौ हाहोनाय खालाम

en: Enable replacement of last word on send
brx: दैथाय हरनायाव जोबथा सोदोबनि गायसननायखौ हाहोनाय खालाम।

en: Enable typing notification
brx: टाइपिं मिथिसारहोनायखौ हाहोनाय खालाम

en: Enabled
brx: हाहोनाय खालामबाय

en: Encoding
brx: एनक'डिं

en: Encodings
brx: एनक'डिं

en: End of ban list
brx: बेन लिस्टनि जोबथा

en: Enforce that passwords are used only once.
brx: खेबसेल’ बाहायनाय पासवर्डफोरखौ जर हो

en: Enter Password
brx: पासवर्ड एन्टार खालाम

en: Enter a Conference Server
brx: सावरायमेल सार्भार एन्टार खालाम

en: Enter a User Directory
brx: बाहायग्रा डिरेक्टरि एन्टार खालाम

en: Enter a name or partial ID in the field below to search for matching users in your Sametime community.
brx: नोंथांनि सेमटाइम माहारिआव बाहायग्राफोर गोरोबनायखौ नायगिरनो गाहायनि फोथाराव मोनसे मुं एबा खावसे ID एन्टार खालाम।

en: Enter an XMPP Server
brx: मोनसे XMPP सार्भार हाबहो

en: Enter an alias for %s.
brx: %s नि थाखाय नंखाय मुं एन्टार खालाम।

en: Enter an alias for this chat.
brx: बे सावरायनायनि थाखाय नंखाय मुं एन्टार खालाम।

en: Enter empty string to reset the name.
brx: मुंखौ फिन फजनो लांदां स्ट्रिं एन्टार खालाम।

en: Enter password for %s (%s)
brx: %s (%s) नि थाखाय पासवर्ड एन्टार खालाम

en: Enter the name of a Notes Address Book group in the field below to add the group and its members to your buddy list.
brx: नोंथांनि बाडि फारिलाइआव हानजा आरो बेनि सोद्रोमाफोर दाजाबदेरनो सुद' लिरथाय थं बिजाब हानजानि मुंखौ एन्टार खालाम।

en: Enter the name of the group
brx: हानजानि मुंखौ एन्टार खालाम

en: Enter your notes below...
brx: गाहायाव नोंथांनि सुंद' लिरथायखौ एन्टार खालाम...

en: Envious
brx: हिंसाखुरिया

en: Epiphany
brx: एपिफेनि

en: Error
brx: गोरोन्थि

en: Error
brx: गोरोन्थि

en: Error Downloading the GTK+ Runtime ($R2).$\rThis is required for Pidgin to function; if retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
brx: GTK+ रानटाइम ($R2) डाउनल'ड खालामनायाव जानाय गोरोन्थि।$\rबेखौ खामानि मावनो थाखाय पिडजिननो नांगौ; फिन नाजानाया फेलें जायोब्ला नोंथाङा 'अफलाइन इनष्टलार' खौ http://pidgin.im/download/windows/  निफ्राय बाहायनो नांगौ जानो हागौ।

en: Error Installing Debug Symbols ($R2).$\rIf retrying fails, you may need to use the 'Offline Installer' from http://pidgin.im/download/windows/ .
brx: डेबाग दिन्थिसिन ($R2) इनष्टल खालामनायाव जानाय गोरोन्थि। $\rफिन नाजानाया फेलें जायोब्ला नोंथाङा 'अफलाइन इनष्टलार' खौ http://pidgin.im/download/windows/  निफ्राय बाहायनो नांगौ जानो हागौ।

en: Error Installing Spellchecking ($R3).$\rIf retrying fails, manual installation instructions are at: http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation
brx: बानान आनजाद खालामनाय ($R3) खौ इनष्टल खालामनायाव जानाय गोरोन्थि। $\rफिन नाजानाया फेलें जायोब्ला मेनुयेल (आखाइजों) इनष्टलेसन बोसोना : http://developer.pidgin.im/wiki/Installing%20Pidgin#manual_win32_spellcheck_installation आव दं।

en: Error Messages
brx: गोरोन्थि खौरांफोर

en: Error Reading %s
brx: %s फरायनायाव जानाय गोरोन्थि

en: Error Running Editor
brx: सुजुगिरि सालायनायाव जानाय गोरोन्थि

en: Error accessing %s: 
    %s.
brx: %s हाबनायाव जानाय गोरोन्थि:
    %s.

en: Error adding buddy
brx: बाडि दाजाबनाय जानाय गोरोन्थि

en: Error adding group
brx: हानजा दाजाबनाय जानाय गोरोन्थि

en: Error changing password
brx: पासवर्ड सोलायनायाव जानाय गोरोन्थि

en: Error communicating with local mDNSResponder.
brx: जायगानि mDNSResponder जों फोनांजाब खालामनायाव जानाय गोरोनथि।

en: Error communicating with server
brx: सार्भारजों फोनांजाब खालामनायाव जानाय गोरोन्थि

en: Error communicating with server. Closing connection.
brx: सार्भारजों फोनांजाबनायाव जानाय गोरोन्थि । फोनांजाबखौ बन्द खालामनो लाबाय।

en: Error connecting to SILC Server
brx: SILC सार्भारजों फोनांजाब खालामनायाव जानाय गोरोन्थि

en: Error converting %s to punycode: %d
brx: %s खौ punycode आव सोलाय होनायाव जानाय गोरोन्थि: %d

en: Error creating session: %s
brx: जथुम्मा सोरजिनायाव जानाय गोरोन्थि: %s

en: Error dialog
brx: गोरोन्थि बिबुं

en: Error displaying MOTD
brx: MOTD दिन्थिफुंनायाव जानाय गोरोन्थि

en: Error during file transfer
brx: फाइल जायगा सोलायनायाव गोरोन्थि

en: Error in chat %s
brx: सावरायनाय %s आव गोरोन्थि

en: Error joining chat %s
brx: सावरायनाय %s जरायदेरनायाव जानाय गोरोनथि

en: Error launching "%s": %s
brx: "%s"फोसावजेननायाव जानाय गोरोन्थि: %s

en: Error launching %s: %s
brx: %s जेननायाव जानाय गोरोन्थि: %s

en: Error loading SILC key pair
brx: SILC चाबि जराखौ ल'ड खालामनायाव जानाय गोरोनथि

en: Error loading plugin
brx: प्लागिन ल'ड खालामनायाव जानाय गोरोनथि

en: Error loading the plugin.
brx: प्लागिनखौ ल'ड खालामनायाव जानाय गोरोनथि

en: Error occurred
brx: गोरोनथि जाबाय

en: Error occurred during key agreement
brx: चाबि गोरोबथा समाव गोरोन्थि जाबाय

en: Error reading %s: 
    %s.
brx: %s फरायनायाव जानाय गोरोन्थि:
    %s.

en: Error reading file %s: 
    %s
brx: फाइल %s फरायनायाव जानाय गोरोन्थि :
     %s

en: Error reading from %s: %s
brx: %sनिफ्राय फरायनायाव जानाय गोरोन्थि: %s

en: Error reading from %s: response too long (%d bytes limit)
brx: %s निफ्राय फरायनायाव जानाय गोरोन्थि: फिननाया जोबोद गोलाव (%d बाइट्सनि सिमा)

en: Error reading from resolver process:
    %s
brx: रिजल्भार प्रेचेस निफ्राय फरायनायाव जानाय गोरोन्थि:
    %s

en: Error resolving %s
brx: %s जेंना सुस्रांनायाव जानाय गोरोनथि

en: Error resolving %s:
    %s
brx: %s रिजल्भ खालामनायाव जानाय गोरोन्थि:
    %s

en: Error resolving %s: %d
brx: %s रिजल्भ खालामनायाव जानाय गोरोन्थि: %d

en: Error retrieving room list
brx: खथा फारिलाइ मोनफिननायाव जानाय गोरोन्थि

en: Error running %s
brx: %s सालायनायाव जानाय गोरोन्थि

en: Error unregistering account
brx: एकाउन्टखौ आनरेजिस्टार खालामनायाव जानाय गोरोनथि

en: Error with your microphone
brx: नोंथांनि माइक्र’फनजों गोरोन्थि

en: Error with your webcam
brx: नोंथांनि वेबकामजों गोरोन्थि

en: Error writing %s: 
    %s.
brx: %s लिरनायाव जानाय गोरोन्थि:
    %s.

en: Error writing to %s: %s
brx: %s आव लिरनायाव जाना. गोरोन्थि: %s

en: Error: invalid PONG from server
brx: गोरोन्थि: सार्भार निफ्राय बाहाय जायै PONG

en: Escape the filenames
brx: फाइलमुंफोरखौ गार

en: Esperanto
brx: एस्पारेन्ट'

en: Estonian
brx: इन्टनियान

en: Event
brx: जाथाय

en: Evolution Integration
brx: फारिजौगा खौसे

en: Evolution Integration Configuration
brx: फारिजौगा खौसेथि बायजोनि महर

en: Excited
brx: थुलुंगाखांनाय

en: Execute a command
brx: बिथोनखौ खामानियाव फोनां

en: Existing window
brx: थांखानाय उइन्ड

en: Exiting because another libpurple client is already running.
brx: दं मानोना गुबुन मोनसे libpurple क्लाइन्टा सिगाङावनो सोलिगासिनो दं।

en: Expanded Background Color
brx: बांहोनाय सावगारिनि उनथिं थानाय गाब

en: Expanded Text
brx: बांहोनाय फराय बिजाब

en: Export Sametime List for Account %s
brx: %s एकाउन्टनि थाखाय सेमटाइम फारिलाइ दैथाय हर

en: Export Sametime List...
brx: सेमटाइम फारिलाइ दैथाय हर...

en: Export to .anyone
brx: .anyone आव दैथाय हर

en: Export to .zephyr.subs
brx: .zephyr.subs आव दैथाय हर

en: Export to file %s failed.
    Check that you have write permission to the target path
brx: %s फाइलाव दैथाय हरनाया फेलें जाबाय।
    नोंथांहा थांखि लामायाव लिरनायनि गनायथि थानायखौ आनजाद खालाम

en: Exposure
brx: दिन्थिफुंनाय

en: Extended Address
brx: बारायनाय थं

en: Extended Away
brx: बाराय बावनाय

en: Extended away
brx: बाराय बावनाय

en: External User
brx: बायजोयारि बाहायग्रा

en: Extra conversation placement options.
brx: बांद्राय रायज्लायनाय दोननाय उफ्राफोर।

en: F_lash window when IMs are received
brx: उइन्ड फ्लाश खालाम जेब्ला IMs खौ मोननाय जायो।

en: Failed
brx: फेलें जाबाय

en: Failed to change nickname
brx: नंखाय मुं सोलायनाया फेलें जाबाय

en: Failed to get connection: %s
brx: फोनांजाब मोननो फेलें जाबाय: %s

en: Failed to get name: %s
brx: मुं मोननो फेलें जाबाय: %s

en: Failed to get serv name: %s
brx: सार्भार मुं मोननो फेलें जाबाय: %s

en: Failed to load image
brx: मुसुखा ल'ड खालामनो फेलें जाबाय

en: Failed to set cmodes for %s
brx: %s नि थाखाय चेचेनेल म'ड फजनाय फेलें जाबाय

en: Failed to store image: %s
brx: मुसुखा स्टर खालामनो फेलें जाबाय: %s

en: Family Name
brx: नखर मुं

en: Fast size calculations
brx: गोख्रै महरनि हिसाबफोर

en: Fatal Error
brx: गिलु बालु गोरोन्थि

en: Feature Not Implemented
brx: आखुथायखौ हाबायाव फोनांयाखै

en: Feeling
brx: मोनदांथि

en: Female
brx: हिनजाव

en: File
brx: फाइल

en: File %s could not be imported.
    Make sure that the file is readable and in PEM format.
brx: %s फाइलखौ लाबोनो हायाखै।
    फाइला फराय जाथाव आरो PEM दाथायाव दङ नामा रोखा खालाम।

en: File Control
brx: फाइल दबथायनाय

en: File Send Failed
brx: फाइल दैथाय हरनाय फेलें जाबाय

en: File Transfer
brx: फाइल जायगा सोलाय होनाय

en: File Transfer Failed
brx: फाइल जायगा सोलाय होनायाव फेलें जाबाय

en: File Transfers
brx: फाइल जायगा सोलायनाय

en: File Transfers - %d%% of %d file | File Transfers - %d%% of %d files
brx[0]: फाइल जायगा सोलायनाय - %d फाइलनि %d%%
brx[1]: फाइल जायगा सोलायनाय - %d फाइलफोरनि %d%%

en: File is not readable.
brx: फाइला फराय जाथाव नङा।

en: File transfer _details
brx: फाइल जायगा सोलायनाय गुवारै

en: File transfer already started
brx: फाइल जायगा सोलायनाया सिगाङावनो जागायबाय

en: File transfer cancelled
brx: फाइल जायगा सोलाय होनायखौ नेवसिबाय

en: File transfer complete
brx: फाइल जायगा सोलाय होनाय आबुं

en: File transfer from %s failed.
brx: %s निफ्राय फाइल जायगा सोलाय होनाया फेलें जाबाय ।

en: File transfer proxies
brx: फाइल जायगा सोलायनाय प्रक्सीफोर

en: File transfer session does not exist
brx: फाइल जायगा सोलायनाय जुथुमा गैया

en: File transfer to %s failed.
brx: %s आव फाइल जायगा सोलाय होनाय फेलें जाबाय ।

en: Filename
brx: फाइलनि मुं

en: Filename:
brx: फाइल मुं:

en: Fill in one or more fields to search for any matching XMPP users.
brx: जायखि जाया गोरोबनाय XMPP बाहायग्राफोर नागिरनो मोनसे एबा बांसिन फोथारफोर आबुं खालाम।

en: Fill out all fields completely.
brx: गासै फोथारखौ आबुं खालाम।

en: Filter
brx: फिल्टार

en: Filter:
brx: फिल्टार:

en: Finch
brx: फिन्च

en: Find
brx: नायगिर

en: Find Rooms
brx: खथाफोर नायगिरना मोन

en: Find Services
brx: सिबिथायखौ नागिरना दिहुन

en: Find a contact by entering the search criteria in the given fields. Note: Each field supports wild card searches (%)
brx: होखानाय फोथारफोराव नायगिरनाय क्राइटेरिया एन्टार खालामनानै फोनांजाब नायगिरना मोन। सुंद' लिरथाय: मोनफ्रोम फोथारफोरा वाइल्ड कार्ड नागिरनायफोरखौ (%) मदद खालामो।

en: Find buddies
brx: बाडिफोर नायगिरना मोन

en: Find buddies...
brx: बाडिफोर नायगिरना मोन...

en: Find:
brx: नागिरना दिहुन:

en: Fingerprint and babbleprint for the %s key are:
    
    %s
    %s
brx: %s चाबिनि थाखाय फिंगारप्रिन्ट आरो बेबलप्रिन्टआ जाबाय:
    
     %s
    %s

en: Finished
brx: जोबबाय

en: Finnish
brx: फिनिश

en: Fire
brx: फायार

en: Firebird
brx: फायारबार्ड

en: Firefox
brx: फायारफक्स

en: First Name
brx: गिबि मुं

en: First name
brx: गिबि मुं

en: First name:
brx: गिबि मुं:

en: Flirtatious
brx: गोबांजो गोसोथोबायनाय

en: Font
brx: फन्ट

en: Font Face
brx: फन्टनि फेस

en: Fonts
brx: फन्टफोर

en: For delayed messages
brx: गोबाव जानाय खौरांफोरनि थाखाय

en: For delayed messages and in chats
brx: गोबाव जानाय खौरांफोरनि थाखाय आरो सावरायनायाव

en: For rooms with more than this many people
brx: एसेबां बुर्जा सुबुंनि थाखाय खथाफोरजों

en: Forbidden
brx: हेंथा खालामबाय

en: Force login (ignore server redirects)
brx: लगिनखौ बाध्य खालाम (सार्भार फिन बिथोनखौ नेवसि)

en: Forcing Login
brx: लगिन बाध्य खालाम गासिनो दङ

en: Foreground Color
brx: सावगारिनि सिगांथिं थानाय गाब

en: Foreground _color
brx: सावगारिनि सिगांथिं थानाय गाब

en: Founder
brx: गाइसनगिरि

en: French
brx: फ्रेन्स

en: From
brx: निफ्राय

en: From (To pending)
brx: निफ्राय (पेन्डिं सिम)

en: From last sent message
brx: जोबथा दैथाय हरनाय खौरां निफ्राय

en: Frustrated
brx: हथास जाबाय

en: Full Name
brx: आबुं मुं

en: Full name
brx: आबुं मुं

en: GG server
brx: GG सार्भर

en: GNOME Default
brx: GNOME डिफल्ट

en: GStreamer Failure
brx: GStreamer फेलें

en: GStreamer failed to initialize.
brx: जेननो GStreamer फेलें जाबाय

en: GTK Signals Test
brx: GTK सिगनाल आनजाद

en: GTK+ Interface Font
brx: GTK+ इन्टारफेस फन्ट

en: GTK+ Runtime (required if not present)
brx: GTK+ रानटाइम (गैयाब्ला नांगौ जायो)

en: GTK+ Text Shortcut Theme
brx: GTK+ फराय बिजाब शर्टकाट थिम

en: GTK+ Theme Control Settings
brx: GTK+ थिम दबथायनाय सेटिं

en: Gadu-Gadu Protocol Plugin
brx: गाडु-गाडु प्र'ट'कल प्लागिन

en: Gadu-Gadu Public Directory
brx: गाडु-गाडु पाब्लिक डिरेक्टरि

en: Gadu-Gadu User
brx: गाडु-गाडु बाहायग्रा

en: Galeon
brx: गेलियन

en: Galician
brx: गेलिसिया

en: Gateway
brx: गेटवे

en: Gender
brx: आथोन

en: General
brx: सरासनस्रा

en: General Log Reading Configuration
brx: सरासनस्रा लग फरायनाय बायजो महर

en: General Text Replacement Options
brx: सरासनस्रा फराय बिजाब गायसननाय उफ्राफोर

en: Generate Key Pair
brx: चाबि जरा दिहुन

en: Geolocation
brx: बुहुम जायगा

en: Georgian
brx: जर्जिया

en: German
brx: जर्मान

en: Get
brx: मोन

en: Get Info
brx: मोन्थिहोनाय मोन

en: Get Notes Address Book Info
brx: सुंद' लिरथाय थं बिजाब मोनथिहोनायखौ मोन

en: Get Public Key
brx: पाब्लिक चाबि मोन

en: Get Public Key...
brx: पाब्लिक चाबि मोन...

en: Get User Info
brx: बाहायग्रा मोनथिहोनाय मोन

en: Get _Info
brx: मोनथिहोनाय मोन

en: Given Name
brx: होनाय मुं

en: Glorious
brx: देरगाथाव

en: GntClipboard
brx: Gnt क्लिपबोर्ड

en: GntHistory
brx: Gnt जारिमिन

en: GntLastlog
brx: Gnt जोबथा लग

en: Goes a_way
brx: गोजानाव थाङो

en: Goes away
brx: गोजानाव थां

en: Gone
brx: थांखांबाय

en: Google Chrome
brx: गुगल क्रम

en: Google Talk
brx: गुगल रायज्लायनाय

en: Grateful
brx: साबायखर होनाय

en: Greek
brx: ग्रिक

en: Grieving
brx: दुखु मोननाय

en: Group
brx: हानजा

en: Group Items
brx: आइटेमफोरखौ हानजा खालाम

en: Group Name
brx: हानजा मुं

en: Group:
brx: हानजा:

en: GroupWise Conference %d
brx: हानजा फारियै जुथुमा %d

en: Grouping
brx: हानजा खालाम गासिनो दङ

en: Grumpy
brx: थिउरिया

en: GtkTreeView Horizontal Separation
brx: Gtk बिफां नुथाय समानथियै बोखावनाय

en: Gtkrc File Tools
brx: Gtkrc फाइल टुलफोर

en: Guilty
brx: दायनिगिरि

en: Gujarati
brx: गुजराती

en: Gujarati Language Team
brx: गुजराति रावनि टिम

en: HTTP proxy connection error %d
brx: HTTP प्रक्सि फोनांजाब गोरोन्थि %d

en: Half Operator
brx: खावसे-अपारेटर

en: Handshake Acknowledged, Sending Login
brx: हेडशेक सिमान लानाय, लगिन दैथाय हरगासिनो दङ

en: Hangup
brx: हें-आप

en: Happy
brx: सुखु

en: Hebrew
brx: हिब्रू

en: Hidden or not logged-in
brx: एरसोखोमाबाय एबा लग-इन खालामनाय नङा

en: Hide Icon
brx: आइकन एरसोखोमा

en: Hide Joins/Parts
brx: जरायनाय/बाहागोफोरखौ दोनखोमा

en: Hide When Offline
brx: अफलाइन समाव दोनखोमा

en: Hide client identity
brx: क्लाइन्ट सिनायथि एरसोखोमा

en: Hides extraneous join/part messages.
brx: नाङै जराय/बाहागो खौरांफोरखौ एरसोखोमायो।

en: Highlight _misspelled words
brx: गोरोन्थि बानाम सोदोबखौ हाइलाइट खालाम

en: Highlight matches
brx: गोरोबनाय फोरखौ हाइलाइट खालाम

en: Highlighted Message Name Color
brx: हाइलाइट खालामनाय खौरां मुंनि गाब

en: Highlighted Messages
brx: हाइलाइट खालामनाय खौरांफोर

en: Hindi
brx: हिन्दी

en: History
brx: जारिमिन

en: History Plugin Requires Logging
brx: जारिमिन प्लागिनाव  लगिं गोनांथि जायो

en: Hit 'Enter' to find more rooms of this category.
brx: बे थाखोनि गोबां जायगा मोननो थाखाय 'एन्टार'खौ नारसिन

en: Homepage
brx: न'नि बिखं

en: Hong Kong Chinese
brx: हं कं चाइनिज

en: Hopeful
brx: आसागोनां

en: Host Gone
brx: हस्ट थांबाय

en: Host Name: 	%s
brx: हस्ट मुं: 	%s

en: Host Unknown
brx: हस्ट मोन्थिमोनै

en: Hostname
brx: हस्ट मुं

en: Hot
brx: गरम

en: Humbled
brx: गुरै जाबाय

en: Humiliated
brx: लाजिफोनांबाय

en: Hungarian
brx: हांगेरिया

en: Hungry
brx: उखैनाय

en: Hurt
brx: दुखु होबाय

en: Hyper Active
brx: हायफार मावथि

en: Hyperlink Color
brx: हाइपारलिं गाब

en: Hyperlink color
brx: हाइपारलिं गाब

en: Hyperlink prelight color
brx: हाइपारलिं प्रिलाइट गाब

en: Hyperlink visited color
brx: हाइपारलिं थांखांनाय गाब

en: I'dle Mak'er
brx: अलसिया बानायग्रा

en: I'm not here right now
brx: आं दा बेयाव गैया

en: IM Conversation Windows
brx: IM रायज्लायनाय उइन्डस

en: IM With Password
brx: पासवर्डजों IM

en: IM with Key Exchange
brx: चाबि सोलाय सोलजों IM

en: IM with Password
brx: पासवर्डजों IM

en: IP Address
brx: IP थं

en: IPC Test Client
brx: IPC आनजाद क्लाइन्ट

en: IPC Test Server
brx: IPC आनजाद सार्भार

en: IRC Protocol Plugin
brx: IRC प्र'ट'कल प्लागिन

en: IRC nick and server may not contain whitespace
brx: IRC निक आरो सार्भाराव गुफुरजायगा गैया जानो हागौ

en: Icon Error
brx: आइकन गोरोन्थि

en: Icon for Chat
brx: रायज्लायनायनि थाखाय आइकन

en: Icon for Contact/
    Icon for Unknown person
brx: मोनथिमोनै जाहोननि थाखाय जगाजग/
     आइकननि थाखाय आइकन

en: Iconifies the buddy list and your conversations when you go away.
brx: नोंथाङा गोजानाव थांनाय समाव बाडि फारिलाइ आरो नोंथांनि रायज्लायनायखौ आइकन खालाम।

en: Iconify on Away
brx: गोजान जालांनायाव आइकन खालाम

en: Idle
brx: अलसिया

en: Idle %dd %dh %02dm
brx: अलसिया %dd %dh %02dm

en: Idle %dh %02dm
brx: अलसिया %dh %02dm

en: Idle %dm
brx: अलसिया %dm

en: Idle Text
brx: अलसिया फराय बिजाब

en: Idle for
brx: नि थाखाय अलसिया

en: If user has not spoken in this many minutes
brx: बे समाव बाहायग्राया रायज्लायाखैब्ला

en: If you look real closely
brx: जदि नोंथाङा गोसो होनानै नायो

en: Ignore
brx: नेवसिगार

en: Ignore incoming format
brx: हाबफैनाय दाथाय नेवसि

en: Ignored
brx: नेवसिबाय

en: Import Sametime List for Account %s
brx: %s एकाउन्टनि थाखाय सेमटाइम फारिलाइ लाबो

en: Import Sametime List...
brx: सेमटाइम फारिलाइ लाबो...

en: Import from .anyone
brx: .zephyr.subs निफ्राय लाबो

en: Import from .zephyr.subs
brx: .zephyr.subs निफ्राय लाबो

en: Impressed
brx: गोहोम खोख्लैबाय

en: Improper Addressing
brx: रोखा नङै सोमोन्दो खालामनाय

en: In Love
brx: मोजां मोननायाव

en: In awe
brx: सोमोनांनायाव

en: In love
brx: मोजां मोननायाव

en: Includes other IM clients' logs in the log viewer.
brx: लग नायग्राआव गुबुन IM क्लाइन्टनि लगफोरखौ दाजाबदेरो।

en: Incoming Call
brx: हाबफैनाय कल

en: Incompatible protocol version
brx: गोरोबनाय गोयै प्र'ट'कल लिरस्लायनाय

en: Incorrect encoding in authorization
brx: मोन्थाय गोहो होनायाव गोरोन्थि एनक'डिं

en: Incorrect password
brx: गोरोनथि पासवर्ड

en: Incorrect username or password
brx: गोरोन्थि बाहायग्रामुं एबा पासवर्ड

en: Increase Font Size
brx: फन्ट महरखौ बाराय

en: Indignant
brx: रागा

en: Indisposed
brx: आरजाथावै खालामनाय

en: Indonesian
brx: इन्ड'नेसिया

en: Info
brx: मोन्थिहोनाय

en: Info for %s
brx: %s नि थाखाय मोनथिहोनाय

en: Info for Group %s
brx: हानजा %s नि थाखाय मोनथिहोनाय

en: Information
brx: मोनथिहोनाय

en: Information dialog
brx: मोनथिहोनाय बिबुं

en: Initializing SSL/TLS
brx: SSL/TLS खौ जागाय गासिनो दङ

en: Initializing Stream
brx: स्ट्रीम जागायजेन गासिनो दङ

en: Initiate Media
brx: मेडियाखौ जागाय

en: Initiate _Chat
brx: सावरायनाय जागायजेन

en: Input
brx: इनपुट

en: Input and Output Settings
brx: इनपुट आरो आउटपुट सेटिं

en: Insert IM Image
brx: IM मुसुखा सोसन

en: Insert Image
brx: मुसुखा फज

en: Insert Link
brx: सोमोन्दो सोसन

en: Insert Smiley
brx: मिनिस्लु सोसन

en: Insert c_ount of new messages into window title
brx: उइन्ड बिमुंआव गोदान खौरांफोरनि हिसाबखौ सोसन

en: Insert count of new message into _X property
brx: _X आखुथायाव गोदान खौरांफोरनि हिसाबखौ सोसन

en: Insert in message
brx: खौरांआव सोसन

en: Install Plugin...
brx: प्लागिनखौ इनष्टल खालाम...

en: Instant Messaging
brx: हरखाब खौरां हरनाय

en: Instant messages will only be logged if the "Log all instant messages" preference is enabled.
brx: हरखाब खौरांखौबो लग खालामनाय जागोन जदि "गासै हरखाब खौरांफोरखौ  लग खालाम"पसन्दखौ हाहोनाय खालामो।

en: Interested
brx: गोसो बोगथाबबाय

en: Interface
brx: इन्टारफेस

en: Internal Server Error
brx: सिंआरि सार्भार गोरोन्थि

en: Internet Messenger
brx: इन्टारनेट मेसेनजार

en: Intoxicated
brx: फेहोबाय

en: Invalid Authorization Mechanism
brx: बाहाय जायै मोन्थाय गोहो होनायाव जनथ्र'

en: Invalid Directory
brx: बाहाय जायै  डिरेक्टरि

en: Invalid ID
brx: बाहाय जायै ID

en: Invalid Namespace
brx: बाहाय जायै मुंजायगा

en: Invalid Room Handle
brx: बाहाय जायै खथा हेन्डेल

en: Invalid Room Name
brx: बाहाय जायै खथा मुं

en: Invalid Server
brx: बाहाय जायै सार्भार

en: Invalid Server Name
brx: बाहाय जायै सार्भार मुं

en: Invalid XML
brx: बाहाय जायै XML

en: Invalid XMPP ID
brx: बाहायजायै XMPP ID

en: Invalid XMPP ID. Domain must be set.
brx: बाहायजायै XMPP ID ।  डमेइनखौ फजथार नांगोन।

en: Invalid XMPP ID. Username portion must be set.
brx: बाहायजायै XMPP ID. बाहायग्रामुं बाहागोखौ फजथार नांगोन।

en: Invalid authzid
brx: बाहाय जायै अ'थजिद

en: Invalid challenge from server
brx: सार्भार निफ्राय बाहाय जायै जेंना।

en: Invalid nickname
brx: बाहाय जायै नंखाय मुं

en: Invalid proxy settings
brx: बाहाय जायै प्रक्सि फजनायफोर

en: Invalid response from server
brx: सार्भार निफ्राय बाहायजायै फिननाय

en: Invalid title
brx: बाहाय जायै बिमुं

en: Invert
brx: उल्था खालाम

en: Invincible
brx: जेन्नो रोङै

en: Invisible
brx: नुनो मोनै

en: Invitation from: %s
    
    Sent: %s
brx: ..निफ्राय हांख्रायनाय: %s
    
    दैथाय हरबाय: %s

en: Invitation only
brx: खालि हांख्रायनायल'

en: Invitation to Conversation
brx:  रायज्लायनायाव हांख्रायनाय

en: Invite
brx: हांख्राय

en: Invite Buddy Into Chat Room
brx: सावरायनाय खथायाव बाडिखौ हांख्राय

en: Invite Group to Conference...
brx: हानजाखौ जुथुमायाव हांख्राय...

en: Invite List
brx: हांख्रायनाय फारिलाइ

en: Invite message (optional)
brx: खौरांखौ हांख्राय (उफ्रायारि)

en: Invite to Conference
brx: जुथुमायाव हांख्रायहर

en: Invite to Conference...
brx: जुथुमायाव हांख्रायहर...

en: Invite to chat
brx: रायज्लायनायाव हांख्राय

en: Invite user to a conference
brx: जुथुमाआव बाहायग्रा हांख्रायहर

en: Invite...
brx: हांख्राय...

en: Irish
brx: आइरिस

en: Is no longer i_dle
brx: दा अलसिया नंलिया

en: Is no longer idle
brx: आ अलसिया नंलिया

en: Italian
brx: इतालि

en: Italic
brx: फार्से खेंख्रा हांखो

en: Item Not Found
brx: आइटेम मोनाखै

en: Japanese
brx: जापानि

en: Jealous
brx: हिंसा

en: Job Role
brx: खामानि मावथाय

en: Job Title
brx: साख्रि बिमुं

en: Join
brx: सरजाब

en: Join Chat
brx: सावरायनाय लोगो लादेर

en: Join Chat...
brx: सावरायनाय लोगो लादेर...

en: Join Private Group
brx: प्राइभेट हानजायाव जरायदेर

en: Join a Chat
brx: सावरायनाय जरायदेर

en: Join/Part Hiding
brx: एरसोना थानायखौ जराय/बाहागो खालाम

en: Joining %s requires an invitation.
brx: हांख्रायनायाव नांजाबदेरनो %s गोनांथि जायो।

en: Jump to markerline
brx: दागहोग्रासारियाव बारलां

en: Just logged in
brx: दासो लग-इन खालामबाय

en: Just logged out
brx: दासो लग-आउट खालामबाय

en: Ka-Hing Cheung
brx: का-हिं सिउं

en: Kannada
brx: कानाडा

en: Kannada Translation team
brx: कानाडा राव सोलायनाय टिम

en: Key Agreement
brx: चाबि गोरोबथा

en: Key Agreement Request
brx: चाबि गोरोबथा खावलायनाय

en: Key Agreement failed
brx: चाबि गोरोबथाया फेलें जाबाय

en: Key Exchange failed
brx: चाबि सोलाय सोल खालामनाय फेलें जाबाय

en: Key Length: 	%d bits
brx: चाबिनि गोलावथि: 	%d bits

en: Key Pair Generation failed
brx: चाबि जरा मुगा फेलें जाबाय

en: Key agreement cannot be started with yourself
brx: चाबि गोरोबथाखौ नोंथाङा गावजों जागायनो हाया।

en: Key agreement failed
brx: चाबि गोरोबथा फेलें जाबाय

en: Key agreement is already started
brx: चाबि गोरोबथाया सिगाङावनो जागायबाय

en: Key agreement request received from %s. Would you like to perform the key agreement?
brx: %s निफ्राय चाबि गोरोबथा खावलायनाय मोनबाय। नोंथाङा चाबि गोरोबथा गोरोबथाखौ दिन्थिफुंनो सानो नामा?

en: Key agreement was aborted
brx: चाबि गोरोबथाया बन्द जाबाय।

en: Key length
brx: चाबिनि गोलावथि

en: Keyboard Shortcuts
brx: किबर्ड शर्टकाटफोर

en: Khmer
brx: ख्मेर

en: Kicked (%s)
brx: गारबाय (%s)

en: Kicked by %s (%s)
brx: %s (%s)जों किक खालामनाय जाबाय

en: Kill User
brx: बाहायग्राखौ बुथार

en: Killed by %s (%s)
brx: %s (%s)जों बुथारनाय जाबाय

en: Konqueror
brx: कनकुइरर

en: Korean
brx: करिया

en: Kurdish
brx: कुर्दिश

en: Lao
brx: लाउ

en: Last Known Client
brx: जोबथा मोनथिनाय क्लाइन्ट

en: Last Name
brx: जोबथा मुं

en: Last Said
brx: जोबथा बुंनाय

en: Last Seen
brx: जोबथा नुखानाय

en: Last created window
brx: जोबथा सोरजिनाय उइन्ड

en: Last name
brx: जोबथा मुं

en: Last name:
brx: जोबथा मुं:

en: Lastlog
brx: जोबथा लग

en: Lastlog plugin.
brx: जोबथा लग प्लागिन ।

en: Later
brx: उनाव

en: Layout
brx: लेआउट

en: Left
brx: आगसि

en: Left Vertical
brx: आगसि थोंगोर थानाय

en: Let others see what computer you are using
brx: नोंथाङा कम्पुटार बाहायनायखौ गुबुननो नायहो

en: Let others see what services you are using
brx: नोंथाङा खामानि मावनायखौ गुबुननो नायहो

en: Lets you send raw input to text-based protocols.
brx: फराय बिजाबाव सोनारनाय प्र'ट'कलाव नोंथांखौ गोथां इनपुट दैथाय हरनो बिथोन होयो।

en: Level
brx: लेभेल

en: List of %d user:
     | List of %d users:
brx[0]: %d बाहायग्रानि लिस्ट:
brx[1]: %d बाहायग्राफोरनि लिस्ट:

en: Listening to music
brx: देंखो खोना संगासिनो दङ

en: Lithuanian
brx: लिथुआनिया

en: Load Buddylist...
brx: बाडि फारिलाइ ल'ड खालाम...

en: Load buddylist from file...
brx: फाइल निफ्राय बाडि फारिलाइखौ ल'ड खालाम...

en: Loads .NET plugins with Mono.
brx: ल'डफोर। म'न'जों NET प्लागिन

en: Local Buddy List Only
brx: खालि जायगानि बाडि फारिलाइल'

en: Local File:
brx: जायगानि फाइल:

en: Local Port
brx: जायगानि पर्ट

en: Local Time
brx: जायगानि सम

en: Local server start time: %s
    Local server uptime: %s
    Local server clients: %d
    Local server channels: %d
    Local server operators: %d
    Local router operators: %d
    Local cell clients: %d
    Local cell channels: %d
    Local cell servers: %d
    Total clients: %d
    Total channels: %d
    Total servers: %d
    Total routers: %d
    Total server operators: %d
    Total router operators: %d
brx: जायगानि सार्भार जागायनाय सम: %s
    जायगानि सार्भार आपटाइम: %s
    जायगानि सार्भार क्लाइन्टस: %d
    जायगानि सार्भार चेनेल: %d
    जायगानि सार्भार अपारेटर: %d
    जायगानि राउटार अपारेटर: %d
    जायगानि सेल क्लाइन्ट: %d
    जायगानि सेल चेनेल: %d
    जायगानि सेल सार्भार: %d
    गासै क्लाइन्ट: %d
    गासै चेनेल: %d
    गासै सार्भार: %d
    गासै राउटार: %d
    गासै सार्भार अपारेटर: %d
    गासै राउटार अपारेटर: %d

en: Locality
brx: जायगानि

en: Localizations
brx: ओनसोलारि खालामनायफोर

en: Location
brx: जायगा

en: Log Deletion Failed
brx: लग खोमोरनाया फेलें जाबाय

en: Log Directory
brx: डिरेक्टरि लग खालाम

en: Log IMs
brx: लग IM

en: Log In
brx: लग इन खालाम

en: Log Out
brx: लग आउट खालाम

en: Log Reader
brx: लग फरायग्रा

en: Log _format:
brx: लग_दाथाय:

en: Log all _instant messages
brx: गासै हरखाब खौरांफोरखौ लग खालाम

en: Log all _status changes to system log
brx: सिस्टेम लगआव गासै थाखोमान सोलायनायखौ लग खालाम

en: Log all c_hats
brx: गासै सावरायनायखौ लग खालाम

en: Log chats
brx: लग सावरायनाय

en: Log format
brx: लग दाथाय

en: Log status change events
brx: लग थाखोमान सोलायनाय जाथाय

en: Logged In
brx: लग इन खालामबाय

en: Logged Off
brx: लग अफ खालामबाय

en: Logging
brx: लग खालाम गासिनो दङ

en: Logging can be enabled from Tools -> Preferences -> Logging.
    
    Enabling logs for instant messages and/or chats will activate history for the same conversation type(s).
brx: आयजें आयलाफोर-> पसन्दफोर -> लगिं निफ्राय लगिंखौ हाहोनाय खालामनो हायो।
    
    हरखाब खौरां आरो/एबा सावरायनायनि थाखाय लगफोरखौ हाहोनाय खालामनाया एखे रायज्लायनाय रोखोम(फोर) नि थाखाय जारिमिनखौ मावथि खालामो।

en: Logging of this conversation failed.
brx: बे रायज्लायनायनि लगिंआ फेलें जाबाय ।

en: Logging started. Future messages in this conversation will be logged.
brx: लगिन जागायबाय । बे रायज्लायनायाव इयुननि खौरांफोर लग खालामनाय जागोन।

en: Logging stopped. Future messages in this conversation will not be logged.
brx: लगिं थादबाय । बे रायज्लायनायाव इयुननि खौरांफोर लग खालामनाय जानाय नङा।

en: Login Acknowledged
brx: लगिन सिमान लानाय

en: Login Options
brx: लगिन उफ्राफोर

en: Login Redirected
brx: लगिन फिन बिथोन होबाय

en: Logo
brx: ल'ग'

en: Lonely
brx: हार्सिं

en: Lost
brx: गोमाबाय

en: Lost connection with server: %s
brx: सार्भारजों फोनांजाबा गोमाबाय: %s

en: Loud
brx: गोबारै

en: Louder
brx: गोबारैसिन

en: Loudest
brx: बयनिख्रुइ गोबारैसिन

en: Lucky
brx: खाफालगोनां

en: MOTD for %s
brx: %s नि थाखाय MOTD

en: MSN Messenger
brx: MSN मेसेनजार

en: M_ute sounds
brx: सोदोबखौ सोदोबगैयै खालाम

en: Macedonian
brx: मेसिड'निया

en: Mail Checker
brx: मेल आनजाद खालामग्रा

en: Mail dialog
brx: मेइल बिबुं

en: Mailstop
brx: मेलस्टप

en: Maithili
brx: मैथिली

en: Malay
brx: मालाय

en: Malayalam
brx: मालायालम

en: Male
brx: हौवा

en: Male or female
brx: हौवा एबा हिनजाव

en: Malformed BOSH URL
brx: गाज्रि महरनि BOSH URL

en: Malformed XMPP ID
brx: गाज्रि महर XMPP ID

en: Malicious challenge from server
brx: सार्भार निफ्राय खहागोनां मावनांजेना

en: Manual
brx: मेनुयेलि

en: Manually
brx: मेनुयेलि

en: Marathi
brx: माराठी

en: Markerline
brx: मार्कारलाइन

en: Master archive is misconfigured
brx: गाहाय दोन्थुमसालिखौ गाज्रियै बायजो महर दाबाय

en: Maximum last-seen difference:
brx: बांसिन बिबांनि जोबथा नुनाय फाराग:

en: Maximum response timeout:
brx: बांसिन बिबांनि फिननाय सम बारलांबाय:

en: Maximum size:
brx: बांसिन महर:

en: Meadow Mari
brx: मिड’ मारि

en: Mean
brx: लाजिनांनाय

en: Media Initiation Failed
brx: मेडिया जागायनाया फेलें जाबाय

en: Meebo
brx: मिब'

en: Merge Groups
brx: हानजाफोर खौसे खालाम

en: Merge List from Server
brx: सार्भार निफ्राय फारिलाइखौ खौसे खालाम

en: Merge and Save List to Server
brx: सार्भाराव फारिलाइखौ खौसे आरो सेभ खालाम

en: Merging these contacts will cause them to share a single entry on the buddy list and use a single conversation window. You can separate them again by choosing 'Expand' from the contact's context menu
brx: बे फोनांजाबफोरखौ खौसे खालामनाया बाडि फारिलाइआव थानाय मोनसेल' हाबनायखौ शेयार खालामगोन।

en: Message
brx: खौरां

en: Message (Nick Said) Text
brx: खौरां (बुंनाय उफ्रा) फराय बिजाब

en: Message (optional)
brx: खौरां (उफ्रा)

en: Message Notification
brx: खौरां मिथिसार होनाय

en: Message Text
brx: खौरां फराय बिजाब

en: Message Timestamp Formats
brx: खौरां टाइमस्टेम दाथायफोर

en: Message could not be sent because the maximum length was exceeded.
brx: खौरांखौ दैथाय हरनो हायाखैमोन मानोना गोलाउआ बांद्राय जादोंमोन।

en: Message could not be sent.
brx: खौरांखौ दैथाय हरनो हायाखै।

en: Message delivery to %s failed: %s
brx: %s आव खौरां दैथाय हरनाय फेलें जाबाय: %s

en: Message from %s
brx: %s निफ्राय खौरां

en: Message of the Day
brx: साननि खौरां

en: Message received
brx: खौरां मोनबाय

en: Message received begins conversation
brx: खौरां मोननाया रायज्लायनायखौ जागायो

en: Message sent
brx: खौरां दैथाय हरबाय

en: Message was not sent, because you are not signed on.
brx: खौरांखौ दैथाय हरनाय जायाखै, मानोना नोंथाङा साइन अन खालामाखै।

en: Message:
brx: खौरां:

en: Messenger Plus!
brx: मेसेनजार प्लास!

en: Method:
brx: मेथ'ड:

en: Microphone
brx: माइक्र'फन

en: Microphone Test
brx: माइक्र’फन टेस्ट

en: Middle Name
brx: गेजेरनि मुं

en: Middle mouse button
brx: गेजेरनि माउस बुथाम

en: Minimi_ze new conversation windows
brx: गोदान सावरायनाय उइन्डसखौ मिनिमाइज खालाम

en: Minimum input area height in lines:
brx: खमसिन इनपुट ओनसोलानि गोजौयाव सारिफोराव:

en: Minutes
brx: मिनिट

en: Minutes before changing status
brx: थाखोमान सोलायनायनि सिगां सम

en: Misc
brx: बायदि रोखोमनि

en: Miscellaneous
brx: बाइदि रोखोम

en: Missing protocol plugin for %s
brx: %s नि थाखाय प्र'ट'कल प्लागिन गोमाबाय।

en: Mobile
brx: मबाइल

en: Mobile Phone
brx: मबाइल फन

en: Modify
brx: महर सोलाय हो

en: Modify Account
brx: एकाउन्टखौ महर सोलाय हो

en: Modify Buddy Pounce
brx: बाडि पाउन्सखौ महर सोलाय

en: Mongolian
brx: मंगलिया

en: Mono Plugin Loader
brx: म'न' प्लागिन ल'ड खालामग्रा

en: Mood
brx: सानथाय

en: Mood Comment
brx: मुडनि बिबुंथि

en: Mood Name
brx: मुडनि मुं

en: Mood Text
brx: सानथाय फराय बिजाब

en: Moody
brx: बोराबसुसु

en: More than one user was found with the same name. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
brx: एखे मुंजों मोनसे निख्रुइ बांसिन बाहायग्राखौ मोनबाय। बाडि फारिलाइआव दाजाबदेरनो फारिलाइ निफ्राय गेबें बाहायग्राखौ सायख।

en: More than one user was found with the same public key. Select the correct user from the list to add to the buddy list.
brx: एखे पाब्लिक चाबिजों मोनसे निख्रुइ बांसिन बाहायग्राखौ मोनबाय। बाडि फारिलाइआव दाजाबदेरनो फारिलाइ निफ्राय गेबें बाहायग्राखौ सायख।

en: Mouse Gestures
brx: माउस इंगित

en: Mouse Gestures Configuration
brx: माउस इंगित बायजोनि महर

en: Move to
brx: ..आव लां

en: Mozilla
brx: मजिला

en: Multiple plugins will be unloaded.
brx: गोबां रोखोम प्लागिनफोरखौ अनल'ड खालामनाय जागोन।

en: Music Messaging
brx: देंखो मेसेजिं

en: Music Messaging Configuration
brx: देंखो मेसेजिं बायजोनि महर

en: Music Messaging Plugin for collaborative composition.
brx: हेफाजाबारि जथायनायनि थाखाय देंखो मेसेजिं प्लागिन ।

en: Music messaging session confirmed.
brx: देंखो मेसेजिं जुथुमा रोखा खालामनाय।

en: Mute _Sounds
brx: सोदोबखौ रावगैयै खालाम

en: N_ew conversations:
brx: गोदान रायज्लायनाय:

en: Name
brx: मुं

en: Name: %s
    Version: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Website: %s
    Filename: %s
brx: मुं: %s
    लिरस्लायनाय: %s
    बेखेवनाय: %s
     लिरगिरि: %s
    वेबसाइट: %s
    फाइल मुं: %s

en: Nepali
brx: नेपालि

en: Nervous
brx: गिसं-गासं जानाय

en: Nested Grouping (experimental)
brx: नेस्टेड हानजा खालामनाय (आनजाद नायनाय)

en: Nested Subgroup
brx: नेस्टेड दालाइ हानजा

en: Netscape
brx: नेटस्केप

en: Network
brx: नेटवर्क

en: Network Statistics
brx: नेटवर्क अनजिमा सानथाय

en: Network is empty
brx: नेटवर्कआ लांदां

en: Neutral
brx: निरपेक्ष

en: Never
brx: जेब्लाबो नङा

en: New Account
brx: गोदान एकाउन्ट

en: New Buddy Pounce
brx: गोदान बाडि पाउन्स

en: New Conference
brx: गोदान जुथुमा

en: New Event
brx: गोदान जाथाय

en: New Instant Message
brx: गोदान हरखाब खौरां

en: New Line
brx: गोदान सारि

en: New Mail
brx: गोदान मेइल

en: New Person
brx: गोदान सुबुं

en: New Pounces
brx: गोदान पाउन्स

en: New Version Available
brx: गोदान लिरस्लायनाय मोननो हाथाव

en: New _Message...
brx: गोदान खौरां

en: New _mail notifications
brx: गोदान मेइल मिथिसारनाय

en: New mail notifications
brx: गोदान मेल मोन्थिसार होनाय

en: New password
brx: गोदान पासवर्ड

en: New password (again)
brx: गोदान पासवर्ड (फिन)

en: New passwords do not match.
brx: गोदान पासवर्डस गोरोबा

en: New status...
brx: गोदान थाखोमान...

en: New tab
brx: गोदान टेब

en: New window
brx: गोदान उइन्ड

en: New...
brx: गोदान...

en: Next >
brx: उननि >

en: Nick
brx: उफ्रा मुं

en: Nick Said
brx: उफ्रा मुं बुंनाय

en: Nick changing not supported in non-MUC chatrooms
brx: उफ्रा मुं सोलायनाया MUC-नङै सावरायनाय खथाफोराव मददथि होया।

en: Nick or channel is temporarily unavailable.
brx: उफ्रा मुं एबा चेनेलखौ दासान्दि मोननो हाथाव नङा ।

en: Nickname
brx: नंखाय मुं

en: Nickname in use
brx: उफ्रामुङा बाहाय जादों।

en: No
brx: नङा

en: No Grouping
brx: जेबो हानजा खालामाखै

en: No MOTD available
brx: जेबो MOTD मोननो हाथाव नङा

en: No Matches
brx: जेबो गोरोबनाय गोयै

en: No Message of the Day available
brx: जेबो साननि खौरां मोननो हाथाव नङा

en: No Proxy
brx: जेबो प्रक्सि गैया

en: No Sound
brx: जेबो सोदोब गैया

en: No actions available
brx: जेबो हाबाफोर मोननो हाथाव नङा

en: No codecs found. Install some GStreamer codecs found in GStreamer plugins packages.
brx: जेबो codecs मोनाखै। GStreamer  प्लागिन पेकेजफोराव माखासे GStreamer codecs मोननायखौ इनष्टल खालाम।

en: No codecs left. Your codec preferences in fs-codecs.conf are too strict.
brx: जेबो codecs गैया। नोंथांनिcodec पसन्दफोरा fs-codecs.conf आव जोबोद गोरा।

en: No configuration options for this plugin.
brx: बे प्लागिननि थाखाय जेबो बायजोनि महर उफ्रा गैया।

en: No file transfer session active
brx: जेबो फाइल जायगा सोलायनाय जुथुमा मावथि गैया

en: No logs were found
brx: जेबो लग मोननाय जायाखै

en: No matches
brx: जेबो गोरोबनायफोर

en: No matching users found
brx: जेबो गोरोबनाय बाहायग्राफोर मोनाखै

en: No message
brx: खौरां गैया

en: No name
brx: जेबो मुं गैया

en: No proxy
brx: जेबो प्रक्सि गैया

en: No public key was received
brx: जेबो पाब्लिक चाबि मोननाय जायाखै

en: No reason
brx: जेबो जाहोन गैया

en: No session ID given
brx: जेबो जथुम्मा ID होआखै।

en: No sounds
brx: जेबो सोदोब गैया

en: No such channel
brx: बेबायदि जेबो चेनेल गैया

en: No such command (in this context).
brx: (बे कन्टेक्सआव) जेबो बेबादि बिथोन गैया।

en: No such command.
brx: जेबो बेबादि बिथोन गैया।

en: No such nick or channel
brx: बेबायदि जेबो उफ्रा मुं एबा चेनेल गैया ।

en: No topic is set
brx: जेबो आयदाखौ फजनाय जायाखै

en: No users found
brx: जेबो बाहायग्रा मोनाखै

en: Non-matching Hosts
brx: गोरोबनाय नङै हस्टफोर

en: None
brx: रावबो नङा

en: None (To pending)
brx: रावबो नङा (पेन्डिं सिम)

en: None of your accounts are idle.
brx: नोंथांनि जेबो एकाउन्टआ अलसिया नङा ।

en: Normal
brx: सरासनस्रा

en: Norwegian Nynorsk
brx: नर्वेजियान नाइनर्स्क

en: Not Acceptable
brx: आजाव जाथाव नङा

en: Not Allowed
brx: गनायथि होया

en: Not Authorized
brx: मोन्थाय गोहो होनाय गैया

en: Not connected to the server
brx: सार्भारजों फोनांजाबनाय नङा

en: Not implemented yet.
brx: दासिम खामानियाव बाहाय जायाखै।

en: Not started
brx: जागायजेनाखै

en: Not supported
brx: मददथि खालामा

en: Note
brx: सुंद' लिरथाय

en: Note: The preference for "New conversations" must be set to "By conversation count".
brx: लिरसुंथाय: "गोदान रायज्लायनाय" नि थाखाय पसन्दखौ "रायज्लायनाय हिसाब मथे" आव फजथार नांगोन।

en: Notes
brx: सुंद' लिरथाय

en: Notes Address Book Group
brx: सुद' लिरथाय थं बिजाब हानजा

en: Notes Address Book Information
brx: सुंद' लिरथाय थं बिजाब मोनथिहोनाय

en: Notes Address Book group results
brx: सुद' लिरथाय थं बिजाब हानजा फिथायफोर

en: Notification Methods
brx: मिथिसार होनाय मेथ'ड

en: Notification Removal
brx: मिथिसार होनाय गैया खालामनाय

en: Notifies in a conversation window when a buddy goes or returns from away or idle.
brx: बाडिआ थांब्ला एबा गोजान बा अलसिया निफ्राय फैफिनब्ला रायज्लायनाय उइन्डआव  मिथिसार होयो।

en: Notify Dialog
brx: बिबुंथि मिथिसार हो

en: Notify For
brx: नि थाखाय मिथिसार हो

en: Notify When
brx: मिथिसार हो जेब्ला

en: Notify buddies when you are typing
brx: नोंथाङा ताइप खालामनाय समाव बाडिफोरखौ मोन्थिसार हो

en: Notify with a popup when an autoaccepted file transfer is complete
    (only when there's no conversation with the sender)
brx: मोनसे गावआरि आजावनाय फाइला आबुं जानाय समाव प'प-आपजों मिथिसार हो
     (खालि जेब्ला दैथाय हरग्राजों जेबो रायज्लायनाय गैया)

en: Notify with a toaster when
brx: मोनसे टस्टार जों जेब्ला मोन्थिसार होयो

en: Novell GroupWise Messenger Protocol Plugin
brx: नभेल ग्रुपवाइज मेसेनजार प्र'ट'कल प्लागिन

en: Now Listening
brx: दा खोनासं गासिनो दङ

en: Number of conversations per window
brx: मोनफा उइन्ड रायज्लायनायनि अनजिमा

en: Occitan
brx: असिटान

en: Offended
brx: बोराब होबाय

en: Offering to send %s to %s
brx: %s आव %s खौ दैथाय हरगासिनो दङ

en: Offline
brx: अफलाइन

en: Offline Buddies
brx: अफलाइन बाडिफोर

en: Offline Message
brx: अफलाइन खौरां

en: Offline Message Emulation
brx: अफलाइन खौरां बादायलायनाय

en: Offline Text
brx: अफलाइन फराय बिजाब

en: Offline buddies
brx: अफलाइन बाडिफोर

en: Old flat format
brx: गोजाम दाब्ले दाथाय

en: On Mobile
brx: मबाइलाव

en: On unread messages
brx: फरायै खौरांआव

en: One Time Password
brx: खेबसे समनि पासवार्ड

en: One Time Password Support
brx: खेबसे समनि पासवार्डनि हेफाजाब

en: One or more messages may have been undeliverable.
brx: मोनसे एबा बांसिन खौरांफोरा दैथाय हरजायै जानो हागौ।

en: Online
brx: अनलाइन

en: Online Buddies
brx: अनलाइननि बाडिफोर

en: Online Services
brx: अनलाइन हाबाफोर

en: Online Status
brx: अनलाइन थाखोमान

en: Online Text
brx: अनलाइन फराय बिजाब

en: Online since
brx: निफ्राय अनलाइन

en: Online/Offline
brx: अनलाइन/अफलाइन

en: Online: %d
    Total: %d
brx: अनलाइन: %d
     गासै: %d

en: Only buddies
brx: बाडिफोरल’

en: Only create TinyURL for URLs of this length or greater
brx: बे गोलाव एबा गेदेरसिन URL नि थाखाय TinyURL खौल’ सोरजि

en: Only enable for users on the buddy list
brx: बाडि फारिलाइआव बाहायग्राफोरनि थाखायल' हाहोनाय खालाम

en: Only online
brx: खालि अनलाइन

en: Only replace _whole words
brx: गासै सोदोब फोरल' गायसन

en: Only when available
brx: मोननो हाथाव समावल'

en: Only when docked
brx: डक खालामनाय समावल'

en: Only when not available
brx: मोननो हाथावयै समावल'

en: Opacity:
brx: गोजों नङै:

en: Ope_n an IM window
brx: मोनसे IM उइन्ड खेव

en: Open All Messages
brx: गासै खौरांखौ खेव

en: Open File...
brx: फाइल खेव...

en: Open Public Key...
brx: पाब्लिक चाबि खेव...

en: Open _Containing Directory
brx: डिरेक्टरि थानायखौ खेव

en: Open an IM window
brx: मोनसे IM उइन्ड खेव

en: Open...
brx: खेव...

en: Opera
brx: अपेरा

en: Operating System
brx: अपरेटिं सिस्टेम

en: Operator
brx: अपारेटर

en: Optional information:
brx: उफ्रायारि मोनथिहोनाय:

en: Options
brx: उफ्राफोर

en: Options specific to Pidgin for Windows.
brx: उइन्डसनि थाखाय पिडजिनाव उफ्राफोर थि खानाय।

en: Organization
brx: फसंथान

en: Organization Name
brx: फसंथाननि मुं

en: Organization Unit
brx: फसंथाननि सानगुदि

en: Organization: 	%s
brx: फसंथान: 	%s

en: Original password
brx: गुबै पासवर्ड

en: Oriya
brx: उरिया

en: Other
brx: गुबुन

en: Others talk in chat
brx: गुबुनफ्रा सावरायनायाव रायलायो

en: Out of memory
brx: मेमरिनि बायजोआव

en: Output
brx: आउटपुट

en: Outraged
brx: उदखार खालामबाय

en: Overwrite
brx: लिरदेर

en: P.O. Box
brx: P.O. बक्स

en: PEM X.509 Certificate Export
brx: PEM X.509 चार्टिफिकेट दैथायनाय

en: PING reply -- Lag: %lu seconds
brx: PING फिननाय -- लेग: %lu सेकेन्ड

en: PONG
brx: पं

en: P_auses while typing
brx: टाइप खालामनाय समाव थादयो

en: P_lay a sound
brx: देंखो दाम

en: P_lugin
brx: प्लागिन

en: P_ort:
brx: पर्ट:

en: P_ounce only when my status is not Available
brx: खालि पाउन्सल' जेब्ला आंनि थाखोमानखौ मोननो हाथाव जाया

en: P_roxy
brx: प्रक्सि

en: Pa_ssword:
brx: पासवर्ड:

en: Paging
brx: पेजिं

en: Pashto
brx: पाश्ट'

en: Pass_word:
brx: पासवर्ड:

en: Passphrase
brx: पास बाथ्रा खोन्दो

en: Passphrase (retype)
brx: पास बाथ्रा खोन्दो (फिन टाइप खालाम)

en: Passphrase required
brx: पास बाथ्रा खोन्दो गोनांज जाबाय

en: Passphrases do not match
brx: पास बाथ्रा खोन्दो गोरोबा

en: Password
brx: पासवर्ड

en: Password (again)
brx: पासवर्ड (फिन)

en: Password Changed
brx: पासवर्ड सोलायबाय

en: Password has expired
brx: पासवर्डआ मेयाद बारलांबाय

en: Password is required to sign on.
brx: पासवर्डखौ साइन अन खालामनो गोनां जायो।

en: Password:
brx: पासवर्ड:

en: Past Translators
brx: गोदोनि राव सोलायग्राफोर

en: Paste as Plain _Text
brx: समान फराय बिजाब बादियै फोनांजाब हो

en: Path to save the files in
    (Please provide the full path)
brx: ..आव फाइलफोर थिनो लामा
     (अननानै आबुं लामा हो)

en: Pause
brx: थाद' हो

en: Paused while typing
brx: टाइप खालामनाय समाव थाथ’दों

en: Pauses while typing
brx: टाइप खालामनाय समाव थादयो

en: Payment Required
brx: रांहोनाय गोनां जानाय

en: Penguin Pimps
brx: पेंगुइन पिम्पस

en: Performing key exchange
brx: चाबि सोलाय सोल खालामनायखौ मावफुंगासिनो दङ

en: Perl Plugin Loader
brx: पार्ल प्लागिन ल'ड खालामग्रा

en: Permission denied
brx: गनायथि नेवसिबाय

en: Permit User
brx: बाहायग्रानो गनायथि हो

en: Persian
brx: पार्सि

en: Persistent
brx: नांथाबनाय

en: Person enters chat
brx: सुबुं सावरायनायाव हाबो

en: Person leaves chat
brx: सुबुं सावरायनायखौ नागारो

en: Personal Information
brx: गावनि मोनथिहोनाय

en: Personal Title
brx: गावनि बिमुं

en: Phone
brx: फन

en: Photo
brx: फ'ट'

en: Pidgin
brx: पिडजिन

en: Pidgin Buddylist Theme Editor
brx: पिडजिन बाडिलिस्ट थिम सुजुगिरि

en: Pidgin Demonstration Plugin
brx: पिडजिन दिन्थिनाय प्लागिन

en: Pidgin GTK+ Theme Control
brx: पिडजिन GTK+ थिम दबथायनाय

en: Pidgin Icon Theme Editor
brx: पिडजिन आइकन थिम सुजुगिरि

en: Pidgin Instant Messaging Client (required)
brx: पिडजिन इनस्टेन्ट मेसेजिं क्लाइन्ट (नांगौ)

en: Pidgin Internet Messenger
brx: पिडजिन इन्टारनेट मेसेनजार

en: Pidgin Theme Editor
brx: पिडजिन थिम सुजुगिरि

en: Pidgin Theme Editor.
brx: पिडजिन थिम सुजुगिरि।

en: Pidgin Tooltip
brx: पिडजिन टुलटिप

en: Pidgin smileys
brx: पिडजिन मिनिस्लु

en: Ping
brx: पिं

en: Ping failed
brx: पिं फेलें जाबाय

en: Ping reply received from server
brx: सार्भार निफ्राय पिं फिननाय मोनबाय

en: Ping timed out
brx: पिंनि समा जोबबाय

en: Place Closed
brx: जायगा बन्द

en: Place tagged
brx: जायगाखौ टेग खालामबाय

en: Plain text
brx: समान फराय बिजाब

en: Plaintext Authentication
brx: समान फराय बिजाब थार फोरमान

en: Play
brx: दाम

en: Play a sound
brx: सोदोबखौ दाम

en: Playful
brx: गेलेसुला

en: Please Update the necessary fields.
brx: अननानै गोनांथि फोथारफोरखौ आपडेट खालाम ।

en: Please enter a buddy to pounce.
brx: अननानै पाउन्स खालामनो मोनसे बाडि एन्टार खालाम।

en: Please enter a different title for the status.
brx: थाखोमाननि थाखाय अननानै मोनसे गुबुन बिमुं एन्टार खालाम।

en: Please enter a non-empty title for the status.
brx: थाखोमाननि थाखाय अननानै मोनसे लांदां-नङै बिमुं एन्टार खालाम।

en: Please enter a topic for the new conference, and an invitation message to be sent to %s
brx: गोदान जुथुमानि थाखाय अननानै मोनसे आयदा एन्टार खालाम, आरो मोनसे हांख्रायनाय खौरांखौ %s आव दैथाय हरनांगौ जायो।

en: Please enter an alias, and the appropriate information about the chat you would like to add to your buddy list.
brx: अननानै मोनसे नंखाय मुं एन्टार खालाम, आरो नोंथाङा नोंथांनि बाडि फारिलाइआव दाजाबदेरनो लुबैनाय सावरायनायनि बागै गोरोबनाय मोनथिहोनायखौ एन्टार खालाम।

en: Please enter buddy information.
brx: अननानै बाडि मोन्थिहोनायखौ एन्टार खालाम।

en: Please enter the %s channel private group name and passphrase.
brx: अननानै %s चेनेल प्राइभेट हानजा मुं आरो पास बाथ्रा खोन्दोखौ एन्टार खालाम।

en: Please enter the URL and description of the link that you want to insert. The description is optional.
brx: अननानै नोंथाङा सोसननो लुबैनाय सोमोन्दोनि URL आरो बेखेवनायखौ एन्टार खालाम। बेखेवनाया उफ्रायारि।

en: Please enter the URL of the link that you want to insert.
brx: अननानै नोंथाङा सोसननो लुबैनाय सोमोन्दोनि URL खौ एन्टार खालाम।

en: Please enter the appropriate information about the chat you would like to join.
brx: अननानै नोंथाङा जरायदेरनो लुबैनाय सावरायनायनि बागै गोरोबनाय मोनथिहोनायखौ एन्टार खालाम।

en: Please enter the buddy's username and account type below.
brx: गाहायाव बाडिनि बाहायग्रामुं आरो एकाउन्ट रोखोमखौ हाबहो।

en: Please enter the name of the chat you want to join.
brx: अननानै नोंथाङा जइन खालामनो लुबैनाय सावरायनायनि मुंखौ एन्टार खालाम।

en: Please enter the name of the group to be added.
brx: अननानै दाजाबदेरनो गोनां हानजानि मुंखौ एन्टार खालाम।

en: Please enter the name of the user you wish to be able to contact you.
brx: अननानै नोंथाङा नोंथांजों फोनांजाब खालामनो हाहोनाय बाहायग्रानि मुंखौ एन्टार खालाम।

en: Please enter the name of the user you wish to block.
brx: अननानै नोंथाङा ब्लक खालामनो लुबैनाय बाहायग्रानि मुंखौ एन्टार खालाम।

en: Please enter the name of the user you wish to invite, along with an optional invite message.
brx: अननानै नोंथाङा हांख्रायनो लुबैनाय बाहायग्रानि मुंखौ मोनसे उफ्रायारि  हांख्रायनाय खौरांजों लोगोसे एन्टार खालाम।

en: Please enter the new name for %s
brx: अननानै %s नि थाखाय गोदान एन्टार खालाम

en: Please enter the person's information below.
brx: अननानै गाहायाव सुबुंनि मोनथिहोनायखौ एन्टार खालाम।

en: Please enter the username or alias of the person whose info you would like to view.
brx: जाय सुबुंनि मोनथिहोनायखौ नाइनो लुबैयो बेनि बाहायग्रामुं एबा उफ्रामुंखौ हाबहो

en: Please enter the username or alias of the person whose log you would like to view.
brx: जाय सुबुंनि लगखौ नोंथाङा नाइनो लुबैदों बेनि बाहायग्रामुं एबा उफ्रामुंखौ हाबहो।

en: Please enter the username or alias of the person you would like to Block/Unblock.
brx: नोंथाङा ब्लक/आनब्लक खालामनो लुबैनाय सुबुंनि बाहायग्रामुं एबा उफ्रामुंखौ हाबहो।

en: Please enter the username or alias of the person you would like to IM.
brx: नोंथाङा IM आव लुबैनाय सुबुंनि बाहायग्रामुं एबा उफ्रामुंखौ हाबहो।

en: Please enter your current password and your new password.
brx: अननानै नोंथांनि बोहैथि पासवर्ड आरो नोंथांनि गोदान पासवर्डखौ एन्टार खालाम।

en: Please enter your new password
brx: अननानै नोंथांनि गोदान लाखोमानाय सोदोब (मुं) सोसन

en: Please fill out the information below to change your account registration.
brx: नोंथांनि एकाउन्ट रेजिस्ट्रेसनखौ सोलायनो थाखाय गाहायनि मोनथिहोनायखौ फेदेर

en: Please fill out the information below to register your new account.
brx: अननानै नोंथांनि गोदान एकाउन्टखौ रेजिस्टार खालामनो गाहाय होनाय मोन्थिहोनायखौ आबुं खालाम।

en: Please open the debug window and try again to see the exact error message.
brx: अननानै डेबाग उइन्डखौ खेव आरो थि गोरोनथि खौरांखौ नायनो थाखाय फिन नाजा।

en: Please select the resource of %s to which you would like to send a file
brx: अननानै %s नि रिसर्चखौ सायख जेराव नोंथाङा फाइल दैथाय हरनो लुबैयो।

en: Please select the resource of %s with which you would like to start a media session.
brx: %s नि धोनखौ सायख जायजों नोंथाङा मेडिया जथुम्माखौ जागायनो लुबैयो।

en: Please select your mood from the list
brx: लिस्ट निफ्राय नोंथांनि मुडखौ सायख

en: Please specify a new nickname for you.
brx: नोंथांनि थाखाय गोदान उफ्रामुं थिक खालाम

en: Please update the necessary fields.
brx: गोनांथि फोथारखौ आपडेट खालाम

en: Please, enter your search criteria below
brx: अननानै गाहायाव नोंथांनि नायगिरनाय क्राइटेरियाखौ एन्टार खालाम

en: Please, select who can see your status
brx: नोंथांनि थाखोमान सोलायनो हानायखौ सायख

en: Plu_gins
brx: प्लागिनफोर

en: Plugin Information
brx: प्लागिन मोनथिहोनाय

en: Plugin does not implement all required functions (list_icon, login and close)
brx: प्लागिना गोनांजानाय गासै खामानिखौ मावफुङा (लिस्ट_आइकन, लगिन आरो बन्द)

en: Plugin magic mismatch %d (need %d)
brx: प्लागिन मेजिक गोरोबा %d (%d गोनां जायो)

en: Plugin need to be loaded before you can configure it.
brx: नोंथाङा बेखौ बायजोनि महर दानायनि सिगाङाव प्लागिन ल'ड खालामनो गोनां जायो।

en: Plugins
brx: प्लागिनफोर

en: Point values to use for account...
brx: एकाउन्टनि थाखाय बाहायनो पइन्ट बेसेन...

en: Point values to use when...
brx: बाहायनो पइन्ट बेसेन जेब्ला...

en: Policy Violation
brx: पलिसि सिफायनाय

en: Polish
brx: पलिश

en: Polish popular IM
brx: पलिश पपिउलार IM

en: Pop up a notification
brx: फोसावथायखौ प'प आप खालाम

en: Port
brx: पर्ट

en: Ports
brx: पर्ट

en: Portuguese
brx: पुर्तुगिस

en: Portuguese-Brazil
brx: पुर्तुगिस-ब्राजिल

en: Possible Matches
brx: जोनो हाथाव गोरोबनायफोर

en: Postal Code
brx: पस्टेल क'ड

en: Postal code
brx: पस्टल क'ड

en: Pounce Target
brx: पाउन्स थांखि

en: Pounce When Buddy...
brx: बाडि समाव पाउन्स खालाम...

en: Pounce on Whom
brx: सोरनो पाउन्स

en: Pounce only when my status is not Available
brx: आंनि थाखोमान समावल' पाउन्स खालामनो मोननो हाथाव नङा

en: Pr_eferences
brx: मख’नायफोर

en: Pre_view
brx: सिगांनि नुथाय

en: Preferences
brx: पसन्दफोर

en: Preferred Contact
brx: पसायनाय फोनांजाब

en: Preferred Language
brx: पसायनाय राव

en: Prepend _string into window title:
brx: उइन्ड बिमुंआव स्ट्रिंखौ प्रिपेन्ड खालाम:

en: Prepends a newline to displayed message.
brx: खौरां दिनथिफुंनो गोदान सारि प्रिपेन्ड खालाम।

en: Prepends a newline to messages so that the rest of the message appears below the username in the conversation window.
brx: मोनसे निउलाइनखौ खौरांफोराव बांहो जाहाते बाखि थानाय खौरांआ रायज्लायनाय उइन्ड’याव बाहायग्रामुंनि गाहायाव नुजायो।

en: Priority
brx: गिबि खाबु

en: Privacy
brx: गुमुर

en: Private Key file
brx: प्राइभेट चाबि फाइल

en: Private key file
brx: प्राइभेट चाबि फाइल

en: Pro_tocol:
brx: _प्र'ट'कल:

en: Process returned error code %d
brx: खान्थिआ गोरोन्थि क'ड %d फैफिनहोबाय।

en: Profiles
brx: प्रफाइलफोर

en: Progress
brx: दावगानाय

en: Protocol
brx: प्र'ट'कल

en: Protocol:
brx: प्र'ट'कल:

en: Proud
brx: गोग्गानाय

en: Provides SSL support through GNUTLS.
brx: GNUTLS नि गेजेरजों SSL मददथिखौ होयो।

en: Provides SSL support through Mozilla NSS.
brx: मजिला NSS नि गेजेरजों SSL मददथि होयो।

en: Provides a variety of ways of notifying you of unread messages.
brx: फरायै खौरांफोरनि सोमोन्दै गोबां रोखोमनि मिथिसार होनाय नोंथांनो होयो।

en: Provides a wrapper around SSL support libraries.
brx: SSLमदद बिजाब बाख्रिफोरनि सोरगिदिं खोबसिनग्राखौ होयो।

en: Provides access to commonly used gtkrc settings.
brx: सरासनस्रायै बाहायनाय gtkrc फजनायफोराव हाबहोदो।

en: Provides alternate buddylist grouping options.
brx: उफ्राफोरखौ हानजा खालामनाय सोलायस्लु बाडि फारिलाइखौ होयो।

en: Provides integration with Evolution.
brx: फारिजौगाजों खौसे होयो।

en: Provides options specific to Pidgin for Windows, such as buddy list docking.
brx: बाडि लिस्ट डकिं बादि उइन्ड’सनि थाखाय पिडजिनाव थिक उफ्रा होयो

en: Provides support for loading Tcl plugins
brx: Tcl प्लागिन ल'ड खालामनायनि थाखाय मददथि होयो

en: Provides support for loading perl plugins.
brx: ल'डिं पार्ल प्लागिननि थाखाय मदद होयो।

en: Provides support for mouse gestures
brx: माउस इंगितनि थाखाय मददथि होयो

en: Proxy
brx: प्रक्सि

en: Proxy Server
brx: प्रक्सि सार्भार

en: Proxy _type:
brx: प्रक्सि रोखोम:

en: Proxy preferences are configured in GNOME preferences
brx: प्रक्सि पसन्दफोरखौ GNOME पसन्दफोराव बायजोमहर खालामनाय जायो

en: Proxy t_ype:
brx: प्रक्सि रोखोम:

en: Psychic Mode
brx: साइकि म'ड

en: Psychic mode for incoming conversation
brx: हाबफैनाय सावरायनायनि थाखाय साइकि म'ड

en: PubSub Collection
brx: PubSub बुथुमनाय

en: PubSub Leaf
brx: PubSub बिलाइ

en: Public Key Babbleprint
brx: पाब्लिक चाबि बेबलप्रिन्ट

en: Public Key Babbleprint:
    %s
brx: पाब्लिक चाबि बेबलप्रिन्ट:
    %s

en: Public Key Fingerprint
brx: पाब्लिक चाबि फिंगारप्रिन्ट

en: Public Key Fingerprint:
    %s
brx: पाब्लिक चाबि फिंगारप्रिंट:
    %s

en: Public Key Information
brx: पाब्लिक चाबि मोनथिहोनाय

en: Public Key file
brx: पाब्लिक चाबि फाइल

en: Public _IP:
brx: पाब्लिक_IP:

en: Public key authentication
brx: पाब्लिक चाबि थार फोरमान

en: Public key file
brx: पाब्लिक चाबि फाइल

en: Publish status (note: everyone may watch you)
brx: फोसावनाय थाखोमान(नायनो गोनां: साफ्रोमबो नोंथांखौ नायनो हागौ)

en: Punjabi
brx: पान्जाबि

en: Purple Person
brx: फान्थाव गाबनि सुबुं

en: Purple's D-BUS server is not running for the reason listed below
brx: पार्पलनि D-BUS सार्भारखौ गाहायाव फारिलाइ खालामनाय जाहोननि थाखाय सालायनाय जायाखै।

en: Question dialog
brx: सोंथि बिबुं

en: Quiet
brx: सिरि

en: Quieter
brx: सिरिसिन

en: Quietest
brx: बयनिख्रुइ सिरिसिन

en: R_aise conversation window
brx: रायज्लायनाय उइन्ड बांहो

en: Raise psychic conversations
brx: साइकि रायज्लायनाय जौगा हो

en: Raw
brx: गोथां

en: Re-enable
brx: फिन मावथि खालाम

en: Re-enable Account
brx: एकाउन्टखौ फिन हाहोनाय खालाम

en: Re-initializing Stream
brx: स्ट्रीम फिन जागायजेन गासिनो दङ

en: Re-read gtkrc files
brx: gtkrc फाइलफोरखौ फिन फराय

en: Real Name
brx: थार मुं

en: Real Name: 	%s
brx: थार मुं: 	%s

en: Real name
brx: थार मुं

en: Really delete certificate for %s?
brx: %s नि थाखाय चार्टिफिकेटखौ थारैनो खोमोरनो नामा?

en: Realm
brx: थिलि

en: Received
brx: मोनगासिनो दं

en: Received %s's public key. Would you like to accept this public key?
brx: %s नि पाब्लिक चाबि मोनबाय। नोंथाङा बे पाब्लिक चाबिखौ दासिमबो आजावनो सानो नामा?

en: Received %s's public key. Your local copy does not match this key. Would you still like to accept this public key?
brx: %s नि पाब्लिक चाबि मोनबाय। नोंथांनि जायगानि कपिआ बे चाबिजों गोरोबा। नोंथाङा बे पाब्लिक चाबिखौ दासिमबो आजावनो सानो नामा?

en: Received Message Name Color
brx: मोननाय खौरांनि मुंनि गाब

en: Received Messages
brx: मोननाय खौरांफोर

en: Received invalid data on connection with server
brx: सार्भारजों थानाय फोनांजाबाव बाहायजायै डाटा मोनबाय

en: Receiving
brx: मोनगासिनो दं

en: Recipient Unavailable
brx: मोनग्रा मोननो हाथाव नङै

en: Reconnect
brx: फिन फोनांजाब खालाम

en: Recurring
brx: फिन मावगासिनो दङ

en: Region
brx: ओनसोल

en: Register
brx: रेजिस्टार खालाम

en: Register New Account at %s
brx: %s आव गोदान एकाउन्टखौ रेजिस्टार खालाम

en: Register New XMPP Account
brx: गोदान XMPP एकाउन्टखौ रेजिस्टार खालाम

en: Registration Error
brx: रेजिस्ट्रेसन गोरोन्थि

en: Registration Failed
brx: रेजिस्टेसना फेलें जाबाय

en: Registration Required
brx: रेजिस्ट्रेसन गोनां जाबाय

en: Registration Successful
brx: रेजिस्टेसना जाफुंसारबाय

en: Registration error
brx: रेजिस्टेसन गोरोन्थि

en: Registration from %s successfully removed
brx: रेजिस्ट्रेसनखौ %s निफ्राय जाफुंसारै गैया खालामबाय

en: Registration of %s@%s successful
brx: %s@%s नि रेजिस्टेसना जाफुंसारनाय

en: Registration to %s successful
brx: %s नि रेजिस्टेसना जाफुंसारनाय

en: Reject
brx: नेवसिगार

en: Relaxed
brx: सुग्लाय होबाय

en: Relay Server (TURN)
brx: फोसावहरनाय सार्भार (TURN)

en: Release Notification
brx: रिलिज मिथिसार होनाय

en: Relieved
brx: खमिबाय

en: Remaining
brx: आद्रा थालांनाय

en: Remember pass_word
brx: _पासवर्डखौ गोसोआव लाखि

en: Remember password
brx: पासवर्डखौ गोसोआव लाखि

en: Remorseful
brx: उनदाहागोनां

en: Remote Connection Failed
brx: रिमट फोनांजाबनाय फेलें जाबाय

en: Remote Server Not Found
brx: रिमट सार्भार मोना

en: Remote Server Timeout
brx: रिमट सार्भार सम बारलांबाय

en: Remote disconnected
brx: रिमटखौ फोनांजाब गोयै खालामबाय

en: Remote host closed connection.
brx: रिमट हस्टआ फोनांजाबखौ बन्द खालामबाय।

en: Remotely Stored Buddy List
brx: गोजानै स्टर खालामनाय बाडि फारिलाइ

en: Remove
brx: गैया खालाम

en: Remove Al_l
brx: गासैखौबो गैया खालाम

en: Remove Buddy
brx: बाडि गैया खालाम

en: Remove Buddy List window transparency on focus
brx: फकासआव बाडि फारिलाइ उइन्ड गोजोंखौ गैया खालाम।

en: Remove Chat
brx: सावरायनायखौ गैया खालाम

en: Remove Contact
brx: फोनांजाब गैया खालाम

en: Remove Custom Icon
brx: कासटम आइकन गैया खालाम

en: Remove Group
brx: हानजा गैया खालाम

en: Remove IM window transparency on focus
brx: फकासआव IM उइन्ड गोजोंखौ गैया खालाम।

en: Remove on switch to conversation ta_b
brx: रायज्लायनाय टेबआव सुइछ सायाव गैया खालाम

en: Remove when _typing in conversation window
brx: रायज्लायनाय उइन्डआव टाइप खालामनाय समाव गैया खालाम।

en: Remove when a _message gets sent
brx: खौरांखौ दैथाय हरखांनाय समाव गैया खालाम।

en: Remove when conversation window _gains focus
brx: रायज्लायनाय उइन्डआ फकास मोननाय समाव गैया खालाम।

en: Remove when conversation window _receives click
brx: रायज्लायनाय उइन्डआ क्लिक मोननाय समाव गैया खालाम।

en: Removing this contact will also remove all the buddies in the contact
brx: बे फोनांजाबखौ गैया खालामनाया फोनांजाबनि गासै बाडिफोराबो गोमोर लांगोन।

en: Removing this group will also remove all the buddies in the group
brx: बे हानजाखौ गैया खालामनाया हानजानि गासै बाडिफोराबो गोमोर लांगोन।

en: Rename
brx: फिन मुं हो

en: Replaces text in outgoing messages according to user-defined rules.
brx: बाहायग्राया थि खालामनाय नेम मथे बायजोआव थांनाय खौरांफोराव फराय बिजाबखौ गायसन

en: Reply time from %s: %lu seconds
brx: %s निफ्राय सम फिनाय: %lu सेकेन्ड

en: Report Idle time
brx: अलसिया समखौ रिपर्ट खालाम

en: Request Dialog
brx: बिबुंथि खावलाय

en: Requesting %s's attention...
brx: %s नि गोसो होनो खावलाय गासिनो दङ...

en: Require encryption
brx: इनक्रिपसन नांगौ

en: Required parameters not passed in
brx: गोनां जानाय पारामिटारफोरा बारलाङाखै।

en: Reset
brx: फिन फज

en: Reset Formatting
brx: दाथाय दानाय फिन फज

en: Reset IM Key
brx: IM चाबि फिन फज

en: Reset Permanent
brx: अरायथाखौ फिन फज

en: Reset Private Channel
brx: प्राइभेट चेनेलखौ फिन फज

en: Reset Secret Channel
brx: गुमुर चेनेलखौ फिन फज

en: Reset Topic Restriction
brx: आयदा हेंथा फिन फज

en: Resize incoming custom smileys
brx: हाबफैनाय कास्टम मिनिस्लुखौ फिन महर हो

en: Resolver process exited without answering our request
brx: जोंनि खावलायनायखौ फिन होयागारानो सुस्रांग्रा खान्थिया ओंखार लांबाय

en: Resource
brx: धोन

en: Resource Conflict
brx: धोन बेरेखा

en: Resource Constraint
brx: धोन दबथायनाय

en: Response Probability:
brx: जाथावथाव फिननाय:

en: Restless
brx: उसुखुथु

en: Restrict the number of conversations per windows, optionally separating IMs and Chats
brx: उफ्रायै IMs आरो सावरायनायफोरखौ आलादा खालामनानै, मोनफा उइन्डस रायज्लायनायनि अनजिमाखौ रेस्ट्रिक खालाम।

en: Restricted XML
brx: रेस्ट्रिक्ट खालामनाय XML

en: Resubscribe
brx: फिन चाबक्राइब खालाम

en: Resuming detached session failed. Press Reconnect to create new connection.
brx: लाफिननाय मोनसे मुवानिफ्राय बोखारनाय जुथुमा फेलें जाबाय । गोदान फोनांजाब सोरजिनो फिन फोनांजाबनायाव प्रेस खालाम।

en: Resuming session
brx: जुथुमा लाफिन गासिनो दङ

en: Ret_urns from away
brx: गोजान जालांनाय निफ्राय फैफिननो

en: Retired Crazy Patch Writers
brx: रिटायार्ड क्रेजि पेच राइटारफोर

en: Retired Developers
brx: रिटायार्ड जौगाहोग्राफोर

en: Retrieve subscriptions from server
brx: सार्भार निफ्राय चाबक्रिपसन मोनफिन

en: Retrieving...
brx: फिन मोनफिन गासिनो दङ...

en: Returned from being away
brx: गोजान जानायनि थाखाय फैफिनहोबाय

en: Returned from being idle
brx: अलसिया जानायनि थाखाय फैफिनहोबाय

en: Returns from away
brx: गोजाननिफ्राय फैफिन

en: Right
brx: आगदा

en: Right Vertical
brx: आगदा थोंगोर थानाय

en: Right click for more options.
brx: गोबां उफ्राफोरनि थाखाय आगदाथिंखौ क्लिक खालाम।

en: Right mouse button
brx: आगदानि माउस बुथाम

en: Right-click for more unread messages...
brx: गोबां फरायै खौरांफोरनि थाखाय आगदाथिंखौ क्लिक खालाम...

en: Robot
brx: र'ब'ट

en: Rockin'
brx: रकिन

en: Role
brx: मावथाय

en: Roles:
brx: बिफाव:

en: Romanian
brx: रमानिया

en: Room Configuration Error
brx: खथा बायजोनि महर गोरोन्थि

en: Room List
brx: खथा फारिलाइ

en: Room _List
brx: खथा फारिलाइ

en: Roomlist
brx: खथा फारिलाइ

en: Run the command in a terminal
brx: टार्मिनाल आव बिथोन सालाय

en: Russian
brx: रासिया

en: SASL authentication failed
brx: SASL थारफोरमाना फेलें जाबाय

en: SASL error: %s
brx: SASL गोरोन्थि: %s

en: SILC Protocol Plugin
brx: SILC प्र'ट'कल प्लागिन

en: SIP connect server not specified
brx: SIP फोनांजाब सार्भारा थि नङा

en: SIP usernames may not contain whitespaces or @ symbols
brx: SIP बाहायग्रामुंफोरा गुफुर जायगा एबा @ दिन्थिसिनफोर थायाबो जानो हागौ

en: SIP/SIMPLE Protocol Plugin
brx: SIP/SIMPLE प्र'ट'कल प्लागिन

en: SSL Certificate Error
brx: SSL चार्टिफिकेट गोरोनथि

en: SSL Certificate Verification
brx: SSL चार्टिफिकेट नायबिजिरनाय

en: SSL Connection Failed
brx: SSL फोनांजाबा फेलें जाबाय

en: SSL Handshake Failed
brx: SSL हेन्डशेक फेलें जाबाय

en: SSL Host Certificate
brx: SSL हस्ट चार्टिफिकेट

en: SSL Peers Cache
brx: SSL पियारस केछ

en: SSL Servers
brx: SSL सार्भारफोर

en: SSL peer presented an invalid certificate
brx: SSL पियारआ मोनसे बाहायजायै चार्टिफिकेट होबाय

en: SSL support unavailable
brx: SSLमददथि मोननो हाथाव नङा

en: ST_UN server:
brx: STUN सार्भार:

en: S_end To
brx: ..सिम दैथाय हर

en: S_hortcut text:
brx: शर्टकाट फराय बिजाब:

en: Sad
brx: दुखु

en: Sametime Administrator Announcement
brx: सेमटाइम खुंगिरि फोसावनाय

en: Sametime ID
brx: सेमटाइम ID

en: Sarcastic
brx: जंखायलु

en: Satisfied
brx: फुरायै गोजोनबाय

en: Save
brx: थिना दोन

en: Save Buddylist...
brx: बाडि फारिलाइ थिना दोन...

en: Save Conversation
brx: रायज्लायनाय थिना दोन

en: Save Debug Log
brx: डिबाग लग थिना दोन

en: Save File
brx: फाइल थिना दोन

en: Save File...
brx: फाइल थिना दोन...

en: Save Icon
brx: आइकन थिना दोन

en: Save Icon As...
brx: ..बादि आइकन थिना दोन...

en: Save Image
brx: मुसुखा थिना दोन

en: Save buddylist to file...
brx: फाइलाव बाडि फारिलाइखौ थिना दोन...

en: Save buddylist...
brx: बाडि फारिलाइखौ थिना दोन...

en: Save messages sent to an offline user as pounce.
brx: पाउन्स बादि अफलाइन बाहायग्राआव दैथाय हरनाय खौरांखौ थिना दोन।

en: Save offline messages in pounce
brx: अफलाइन खौरांफोरखौ पाउन्सआव थिना दोन

en: Save password
brx: पासवर्ड थिना दोन

en: Saved Statuses
brx: थिखानाय थाखोमानफोर

en: Saved statuses...
brx: थिखानाय थाखोमानफोर...

en: Saved...
brx: थिखानाय...

en: Score Editor Path
brx: स्कर सुजुगिरि लामा

en: Scroll/Search:
brx: स्क्रल/नायगिरनाय:

en: Seamonkey
brx: सिमनकि

en: Search
brx: नागिर

en: Search Directory
brx: डिरेक्टरि नायगिर

en: Search Results
brx: फिथायफोर नागिर

en: Search for Users...
brx: बाहायग्राफोर थाखाय नायगिर...

en: Search for XMPP users
brx: XMPP बाहायग्राफोर नागिर

en: Search for a user
brx: बाहायग्रा नागिर

en: Search results
brx: नागिरनाय फिथायफोर

en: Search results for '%s'
brx: '%s' नि थाखाय फिथायफोर नागिर

en: Secure File Transfer
brx: रैखाथि फाइल जायगा सोलायनाय

en: Secure Internet Live Conferencing (SILC) Protocol
brx: सेकिउर इन्टारनेट लाइभ सनफारेन्सिं (SILC) प्र'ट'कल

en: See Other Host
brx: गुबुन हस्ट नाय

en: Select Background Color
brx: सावगारिनि उनथिं थानाय गाब सायख

en: Select Buddy
brx: बाडि सायख

en: Select Buddy Icon
brx: बाडि आइकनखौ सायख

en: Select Color
brx: गाब सायख

en: Select Color for %s
brx: %sनि थाखाय गाब सायख

en: Select Folder...
brx: फल्डार सायख...

en: Select Font
brx: फन्ट सायख

en: Select Font for %s
brx: %s नि थाखाय फन्ट सायख

en: Select Interface Font
brx: इन्टारफेस फन्ट सायख

en: Select Notes Address Book
brx: सुद' लिरथाय थं बिजाब सायख

en: Select Text Color
brx: फराय बिजाबनि गाब सायख

en: Select User
brx: बाहायग्रा सायख

en: Select a PEM certificate
brx: मोनसे PEM चार्टिफिकेट सायख

en: Select a Resource
brx: मोनसे रिसर्च सायख

en: Select a chat for buddy: %s
brx: बाडिनि थाखाय मोनसे सावरायनाय सायख: %s

en: Select a conference from the list below to send an invite to user %s. Select "Create New Conference" if you'd like to create a new conference to invite this user to.
brx: बाहायग्रा %s आव हांख्रायनाय दैथाय हरनो गाहायनि फारिलाइ निफ्राय जुथुमा  सायख। "गोदान जुथुमा सोरजि"सायख जदि नोंथाङा बे बाहायग्राखौ हांख्रायहरनो मोनसे गोदान जुथुमा सोरजिनो सानो।

en: Select a conference server to query
brx: सोंनाय खालामनो सावरायमेल सार्भार सायख

en: Select a file
brx: मोनसे फाइल सायखनाय

en: Select a person from your address book below, or add a new person.
brx: गाहायनि नोंथांनि थं बिजाब निफ्राय सासे सुबुं सायख, एबा सासे गोदान सुबुं दाजाबदेर।

en: Select a person from your address book to add this buddy to, or create a new person.
brx: बे बाडि दाजाबदेरनो नोंथांनि थं बिजाब निफ्राय सासे सुबुं सायख, एबा सासे गोदान सुबुं सोरजि।

en: Select a theme that you would like to use from the lists below.
    New themes can be installed by dragging and dropping them onto the theme list.
brx: गाहायनि लिस्टफोर निफ्राय नोंथाङा बाहायनो लुबैनाय मोनसे थिमखौ सायख।
     थिम लिस्ट सिम गोदान थिमफोरखौ बोबोनानै आरो दोननानै बेफोरखौ इनष्टल खालामनो हायो।

en: Select a user directory to search
brx: नायगिरनो बाहायग्रा डिरेक्टरि सायख

en: Select all accounts that buddies should be auto-added to.
brx: गासै एकाउन्ट सायख जाय बाडिफोरखौ गावआरि दाजाबदेर थारनांगोन।

en: Select an XMPP server to query
brx: सोंलु खालामनो मोनसे XMPP सार्भारखौ सायख

en: Select an action
brx: मोनसे हाबा सायख

en: Select color
brx: गाब सायख

en: Select correct user
brx: गेबें बाहायग्रा सायख

en: Select plugin to install
brx: इनष्टल खालामनो थाखाय प्लागिन सायख

en: Select the debug filter level.
brx: डिबाग फिल्टार लेभेल सायख

en: Selecting this disables graphical emoticons.
brx: बे लोरबां ग्राफिकेल इमटआइकनखौ सायखनानै

en: Send Attention
brx: गोसोहोनायखौ दैथाय हर

en: Send Button
brx: दैथायनाय बुथाम

en: Send Email
brx: इ-मेइल दैथाय हर

en: Send File
brx: फाइल दैथाय हर

en: Send IM...
brx: IM दैथाय हर...

en: Send Instant Message
brx: हरखाब खौरांखौ दैथाय हर

en: Send Message
brx: खौरां दैथाय हर

en: Send TEST Announcement
brx: आनजाद फोरसावनाय दैथाय हर

en: Send To
brx: ..सिम दैथाय हर

en: Send a _message
brx: खौरां दैथाय हर

en: Send a message
brx: खौरां दैथाय हर

en: Send and receive raw XMPP stanzas.
brx: गोथां XMPP स्टेनजाफोर दैथाय हर आरो मोन।

en: Send image file
brx: मुसुखा फाइल दैथाय हर

en: Sender
brx: दैथाय हरग्रा

en: Sending
brx: दैथाय हरगासिनो दं

en: Sending Handshake
brx: हेनडशेक दैथाय हरगासिनो दङ

en: Sends a _message
brx: मोनसे खौरां दैथाय हरो

en: Sends a message
brx: खौरां दैथाय हर

en: Senior Contributor/QA
brx: गागि बिहोमा होग्रा/QA

en: Sent
brx: दैथाय हरबाय

en: Sent Message Name Color
brx: दैथायनाय खौरां मुंनि गाब

en: Sent Messages
brx: दैथाय हरनाय खौरांफोर

en: Sent a message
brx: मोनसे खौरां दैथाय हरबाय

en: Separate IM and Chat windows
brx: IM आरो सावरायनाय उइन्डसखौ आलादा खालाम

en: Separate IM and Chat windows when placing by number
brx: अनजिमाखौ दोननाय समाव IM आरो सावरायनाय उइन्डसखौ आलादा खालाम।

en: Serbian
brx: सार्बिया

en: Serious
brx: गोमजोर

en: Server
brx: सार्भार

en: Server Information
brx: सार्भार मोनथिहोनाय

en: Server Instructions: %s
brx: सार्भार फोरोंथायफोर: %s

en: Server Overloaded
brx: सार्भार बांद्राय ल'ड जाबाय

en: Server Statistics
brx: सार्भार अनजिमा सानथाय

en: Server address
brx: सार्भार थं

en: Server closed the connection
brx: सार्भारा फोनांजाबखौ बन्द खालामबाय

en: Server does not exist
brx: सार्भार गैया

en: Server does not support service discovery
brx: सार्भारा सिबिथाय दिहुननायखौ हेफाजाब होआ

en: Server does not use any supported authentication method
brx: सार्भारआ जायखि जाया मदद होनाय थार फोरमान मेथ'डखौ बाहाया।

en: Server doesn't support blocking
brx: सार्भारा ब्लक खालामनायखौ हेफाजाब होआ।

en: Server may require plaintext authentication over an unencrypted stream
brx: सार्भारनो मोनसे आनएनक्राइप्टेड स्ट्रिमनि सोलायै समान फरानि थारफोरमानखौ नांगौ जानो हागौ।

en: Server name request
brx: सार्भार मुं खावलायनाय

en: Server port
brx: सार्भार पर्ट

en: Server requires TLS/SSL, but no TLS/SSL support was found.
brx: सार्भारनो TLS/SSL नांगौ, नाथाय जेबो TLS/SSL हेफाजाब मोनाखैमोन।

en: Server requires plaintext authentication over an unencrypted stream
brx: आनइनक्रापटेट स्ट्रीमआव सार्भारनो समान फराय बिजाब थार फोरमान गोनांथि जायो।

en: Server signoff
brx: सार्भार साइन अफ खालाम

en: Server thinks authentication is complete, but client does not
brx: सार्भारा थारफोरमानखौ जोबबाय होनानै सानो, नाथाय क्लाइन्टा साना।

en: Service Discovery
brx: सिबिथाय दिहुननाय

en: Service Unavailable
brx: हाबा मोननो हाथाव नङै

en: Set
brx: फज

en: Set Account Idle Time
brx: एकाउन्ट अलसिया सम फज

en: Set Alias
brx: उफ्रामुंखौ फज

en: Set Autoaccept Setting
brx: गावआरि आजावनाय सेटिंखौ फज

en: Set Custom Icon
brx: कास्टम आइकनखौ फज

en: Set Custom Icon...
brx: कासटम आइकन फज...

en: Set IM Password
brx: IM पासवर्ड फज

en: Set Idle Time for All Accounts
brx: गासै एकाउन्टनि थाखाय अलसिया सम फज

en: Set Nickname...
brx: उफ्रामुंखौ फज...

en: Set Permanent
brx: अरायथाखौ फज

en: Set Private Channel
brx: प्राइभेट चेनेलखौ फज

en: Set Secret Channel
brx: गुमुर चेनेलखौ फज

en: Set Topic Restriction
brx: आयदा हेंथा फज

en: Set URGENT for the terminal window.
brx: टार्मिनाल इउन्डनि थाखाय गोनांथार फज।

en: Set User Info
brx: बाहायग्रा मोन्थिहोनाय फज

en: Set User Info...
brx: बाहायग्रा मोन्थिहोनाय फज...

en: Set User Limit
brx: बाहायग्रा सिमा फज

en: Set User Nickname
brx: बाहायग्रानि उफ्रामुंखौ फज

en: Set _Mood...
brx: मुडखौ फज...

en: Set as buddy icon
brx: बाडि आइकन बादि फज

en: Set privacy for:
brx: ..नि थाखाय गुमुर फज:

en: Set user limit on channel. Set to zero to reset user limit.
brx: चेनेलआव बाहायग्रा सिमा फज। बाहायग्रा सिमाखौ फिन फजनो लाथिखखौ फज।

en: Set window manager "_URGENT" hint
brx: उइन्ड मेनेजार "_URGENT"इंगित फज।

en: Shocked
brx: समखिहोबाय

en: Shortcut
brx: शर्टकाट

en: Shortcut Text
brx: शर्टकाट फराय बिजाब

en: Shortcuts
brx: शर्टकाटफोर

en: Shortcuts for starting Pidgin
brx: पिडजिन जागायनायनि थाखाय शर्टकाटफोर

en: Show
brx: दिनथि

en: Show All
brx: गासैबो दिनथि

en: Show Buddy _List
brx: बाडि लिस्टखौ दिन्थि

en: Show Custom Smileys
brx: कास्टम मिनिस्लुखौ दिन्थि

en: Show IMs and chats in _tabbed windows
brx: IMs आरो सावरायनायखौ टेब खालामनाय उइन्डआव दिन्थि

en: Show Idle Time
brx: अलसिया समय दिनथि

en: Show Offline Buddies
brx: अफलाइन बाडिफोरखौ दिनथि

en: Show Public Key
brx: पाब्लिक चाबि दिन्थि

en: Show Timestamps
brx: टाइमस्टाप्स दिन्थि

en: Show When Offline
brx: अफलाइन समाव दिन्थि

en: Show _detailed information
brx: गुवारै मोनथिहोनायखौ दिनथि

en: Show _formatting on incoming messages
brx: हाबफैनाय खौरांफोराव दाथाय दानायखौ दिन्थि

en: Show close b_utton on tabs
brx: टेबआव बन्द बुथामखौ दिन्थि

en: Show dates in...
brx: ..आव अक्ट' दिन्थि...

en: Show status to:
brx: ..आव थाखोमानखौ दिन्थि:

en: Show when offline
brx: अफलाइनआव थानाय समाव दिनथि

en: Shows recently logged conversations in new conversations.
brx: गोदान रायज्लायनायफोराव बावैसो लग खालामनाय रायज्लायनायफोरखौ दिनथियो।

en: Shy
brx: लाजिगुसु

en: Si_gns on
brx: साइन अन खालामो

en: Sick
brx: बेरामि

en: Signals Test
brx: सिगनालफोर आनजाद

en: Signed off
brx: साइन-अफ खालामबाय

en: Signed on
brx: साइन-अन खालामबाय

en: Signs o_ff
brx: साइन अफ खालामो

en: Signs off
brx: साइन अफ खालाम

en: Signs on
brx: साइन अन खालामो

en: Silence threshold:
brx: सिरि थ्रेसहल्ड:

en: Simple Plugin
brx: गोरलै प्लागिन

en: Simplified Chinese
brx: गोरलै चाइनिस

en: Single-use Certificate Verification
brx: मोनसेल-बाहायनाय चार्टिफिकेट नायबिजिरनाय

en: Sinhala
brx: सिनहाला

en: Size
brx: महर

en: Sleepy
brx: उन्दुनाय

en: Slovak
brx: स्ल'भाक

en: Slovenian
brx: स्ल'भेनि

en: Small
brx: फिसा

en: Smaller versions of the default smileys
brx: डिफल्ट मिनिस्लुनि फिसासिन लिरस्लायनाय

en: Smile!
brx: मिनिनाय!

en: Smiley
brx: मिनिस्लु

en: Smiley Theme:
brx: मिनिस्लु थिम:

en: Someone says your name in a chat
brx: सोरबाया सावरायनायाव नोंथांनि मुंखौ बुङो

en: Someone says your username in chat
brx: सोरबा बुङो नोंथांनि बाहायग्रामुङा रायज्लायनायाव दं

en: Someone speaks in a chat
brx: सोरबाया सावरायनायाव बुङो

en: Sort
brx: थाखो खालाम

en: Sound Command
    (%s for filename)
brx: सोदोब बिथोन:
    (फाइल मुंनि थाखाय %s)

en: Sound Events
brx: सोदोब जाथाय

en: Sound Method
brx: सोदोब मेथ'ड

en: Sound Options
brx: सोदोब उफ्राफोर

en: Sound Preferences
brx: सोदोब पसन्दफोर

en: Sound Selection
brx: सोदोब सायखनाय

en: Sound Theme:
brx: सोदोब थिम:

en: Sound c_ommand:
    (%s for filename)
brx: सोदोब बिथोन:
    (फाइल मुंनि थाखाय %s)

en: Sounds
brx: सोदोब

en: Sounds when conversation has _focus
brx: रायज्लायनायाव फकास थानाय समाव सोदोबफोर

en: Sounds when conversation has focus
brx: रायज्लायनायखौ फकास खालामनाय समाव सोदोबफोर

en: Spanish
brx: स्पेनि

en: Speakers
brx: बुंथिगिरिफोर

en: Specify a hostname
brx: मोनसे हस्टमुंखौ थिक खालाम

en: Speed
brx: खारथाय

en: Speed:
brx: खारथाय:

en: Spellchecking Support
brx: बानान आनजाद खालामनाय हेफाजाब

en: Spontaneous
brx: गावनो गाव जानाय

en: Spooky
brx: स्पुकि

en: Start Menu
brx: जागायनाय मेनु

en: Started typing
brx: टाइप खालामनो जागायबाय

en: Starting Services
brx: हाबाफोरखौ जागायजेन गासिनो दङ

en: Starting transfer of %s from %s
brx: %s निफ्राय %s नि जायगा सोलाय होनायखौ जागायनो लाबाय?

en: Starts _typing
brx: टाइप खालामनो जागायजेनो

en: Starts typing
brx: टाइप खालामनो जागायो

en: Startup
brx: जागायनाय

en: State
brx: रायजो

en: Statistics Configuration
brx: अनजिमा सानथाय बायजो महर

en: Status
brx: थाखोमान

en: Status / Idle
brx: थाखोमान/अलसिया

en: Status Icon Theme:
brx: थाखोमान आइकन थिम:

en: Status Icons
brx: थाखोमान आइकन

en: Status Selector
brx: थाखोमान सायखगिरि

en: Status Text
brx: थाखोमान फराय बिजाब

en: Status at Startup
brx: जागायनायाव थाखोमान

en: Status for %s
brx: %sनि थाखाय थाखोमान

en: Status to a_pply at startup:
brx: जागायनायाव थाखोमान बाहायनो:

en: Status:
brx: थाखोमान:

en: Statuses
brx: थाखोमानफोर

en: Stop
brx: थाद' हो

en: Stopped Typing
brx: टाइप खालामनायखौ दोनथ'बाय

en: Stopped typing
brx: टाइप खालामनायखौ थाद’बाय

en: Stops t_yping
brx: टाइप खालामनो बन्द खालामो

en: Stops typing
brx: टाइप खालामनायखौ बन्द खालामो

en: Store notes on particular buddies.
brx: जुनिया बाडिआव सुंद' लिरथायखौ स्ट्रर खालाम

en: Stored Image
brx: दोनथुमखानाय मुसुखा

en: Stored Image. (that'll have to do for now)
brx: दोनथुमखानाय मुसुखा। (बैखौ दानो मावनांगौ)

en: Stream Error
brx: स्ट्रीम गोरोन्थि

en: Street Address
brx: लामानि थं

en: Stressed
brx: नारसिनजानाय

en: Strikethrough
brx: स्ट्राइकथ्र'

en: Strong
brx: बोलोगोरा

en: Subject
brx: आयदा

en: Subscription
brx: चाबस्क्रिपसन

en: Subscription Required
brx: चाबस्क्रिपसन गोनां जाबाय

en: Substatus
brx: दालाय थाखोमान

en: Support for Spellchecking.  (Internet connection required for installation)
brx: बानान आनजाद खालामनायनि थाखाय हेफाजाब। (इनष्टलेसननि थाखाय गोनां जानाय इन्टारनेट फोनांजाब)

en: Supported debug options are: plugins version
brx: हेफाजाबहोजानाय डेबाग उफ्राफोरा: प्लागिन लिरस्लायनाय

en: Supports
brx: मददथिफोर

en: Surprised
brx: गोमोबाय

en: Swahili
brx: स्वाहिलि

en: Swedish
brx: स्वुइडिश

en: Synchronize List with Server
brx: सार्भार निफ्राय फारिलाइखौ चिक्र'नाइज खालाम

en: Syntax Error:  You typed the wrong number of arguments to that command.
brx: सिन्टेक्स गोरोन्थि: नोंथाङा बै बिथोनाव बाथ्राबाननि गोरोन्थि अनजिमाखौ टाइप खालामबाय।

en: System Log
brx: सिस्टेम लग

en: System Messages
brx: सिस्टेम खौरांफोर

en: System Shutdown
brx: सिस्टेम बन्द खालामनाय

en: System Tray Icon
brx: सिस्टेम ट्रे आइकन

en: System events will only be logged if the "Log all status changes to system log" preference is enabled.
brx: सिस्टेम जाथायखौबो लग खालामनाय जागोन जदि "सिस्टेम लगआव गासै थाखोमान सोलायनायखौ लग खालाम"पसन्दखौ हाहोनाय खालामो।

en: T.M.Thanh and the Gnome-Vi Team
brx: T.M. थानह आरो Gnome-Vi टिम

en: T_CP Port:
brx: TCP पर्ट:

en: Tabs
brx: टेबफोर

en: Tamil
brx: तामिल

en: Tcl Plugin Loader
brx: Tcl प्लागिन ल'ड खालामग्रा

en: Telephone
brx: टेलिफन

en: Telephone Number
brx: टेलिफन नाम्बार

en: Telugu
brx: तेलुगु

en: Temporarily Hide From
brx: निफ्राय दसेनि थाखाय एरसोखोमा

en: Temporary Authentication Failure
brx: अरायथा नङै मोन्थाय गोहो होनाय फेलें

en: Terminal
brx: टार्मिनेल

en: Test
brx: आनजाद खालाम

en: Test plugin IPC support, as a client.
brx: क्लाइन्ट बादि, प्लागिन IPC मदद आनजाद खालाम।

en: Test plugin IPC support, as a client. This locates the server plugin and calls the commands registered.
brx: क्लाइन्ट बादि, प्लागिन IPC मदद आनजाद खालाम।। बेयो सार्भार प्लागिनाव थायो आरो बेखौ बिथोन रेजिस्टार खालामनाय बुङो।

en: Test plugin IPC support, as a server.
brx: सार्भार बादि, प्लागिन IPC मदद आनजाद खालाम।

en: Test plugin IPC support, as a server. This registers the IPC commands.
brx: सार्भार बादि, प्लागिन IPC मदद आनजाद खालाम। बेयो  IPC बिथोनफोरखौ रेजिस्टार खालामो।

en: Test to see that all signals are working properly.
brx: गासै सिगनाल फोरखौ मोजाङै खामानि मावदोंना मावाखै नायनो आनजाद खालाम।

en: Test to see that all ui signals are working properly.
brx: गासै ui सिगनालआ मोजाङै खामानि मावदोंना मावाखै आनजाद खालामना नायनाय।

en: Tests the ciphers that ship with libpurple.
brx: लिबपार्पलजों शिप थानाय सिफारफोर आनजाद खालाम

en: Tests to see that most things are working.
brx: माखासे मुवाफोरनि खामानि मावनायखौ आनजाद खालामना नाय।

en: Text Replacements
brx: फराय बिजाब गायसननाय

en: Text replacement
brx: फराय बिजाब गायसननाय

en: Thai
brx: थाइ

en: Thankful
brx: साबायखर

en: That buddy is not on the same protocol as this chat.
brx: बै बाडिआ बे सावरायनाय बादि एखे प्र'ट'कलआव गैया।

en: That command doesn't work on this protocol.
brx: बै बिथोना बे प्र'ट'कलआव खामानि मावया।

en: That command only works in IMs, not chats.
brx: बै बिथोना IMs आव खामानि मावयो, सावरायनायाव मावया।

en: That command only works in chats, not IMs.
brx: बै बिथोना सावरायनायावल' खामानि मावयो, IMs आव मावया।

en: That file already exists
brx: बै फाइला सिगांनिफ्राय दङ

en: The %s buddy is not present in the network
brx: %s बाडिया नेटवर्कआव गैया

en: The %s buddy is not trusted
brx: %s बाडिखौ फोथायनो हाया

en: The 'Manual' browser command has been chosen, but no command has been set.
brx: 'मेनुयेल' ब्राउजार बिथोनखौ सायखनाय जाबाय, नाथाय जेबो बिथोन फजनाय जायाखै ।

en: The BOSH connection manager terminated your session.
brx: BOSH फोनांजाब मेनेजारा नोंथांनि जथुम्माखौ थाद’होबाय।

en: The IRC Protocol Plugin that Sucks Less
brx: IRC प्र'ट'कल प्लागिन जाय एसे सोबो

en: The IRC server received a message it did not understand.
brx: IRC सार्भारा मोनसे खौरां मोनबाय नाथाय बेयो बुजियाखैसै।

en: The IRC server's local time is:
brx: IRC सार्भारनि जायगानि समा:

en: The Music Messaging Plugin allows a number of users to simultaneously work on a piece of music by editing a common score in real-time.
brx: देंखो मेसेजिं प्लागिना थार-समाव मोनसे सरासनस्रा स्करखौ सुजुनानै थुख्रासे देंखोयाव एखे समावनो खामानि मावनो गोबां बाहायग्राखौ गनायथि होयो।

en: The SIP/SIMPLE Protocol Plugin
brx: SIP/SIMPLE प्र'ट'कल प्लागिन

en: The account has disconnected and you are no longer in this chat. You will be automatically rejoined in the chat when the account reconnects.
brx: एकाउन्टआ फोनांजाब गोयै जाबाय आरो नोंथाङा बे सावरायनायाव थानाय नंलिया। एकाउन्टआ फिन फोनांजाब जाफिननाय समाव नोंथाङा बै सावरायनायजों गावनो गाव महरै फिन जइन जाफिनगोन।

en: The account's protocol cannot be changed while it is connected to the server.
brx: सार्भारजों फोनांजाब खालामनाय समाव एकाउन्टनि प्र’ट’कलखौ सोलायनो हाया।

en: The account's username cannot be changed while it is connected to the server.
brx: सार्भारजों फोनांजाब खालामनाय समाव एकाउन्टनि बाहायग्रामुंखौ सोलायनो हाया।

en: The background color for the buddy list
brx: बाडि लिस्टनि थाखाय सावगारिनि उनथिं थानाय गाब

en: The background color of a collapsed group
brx: हरखाब बायनाय हानजानि सावगारिनि उनथिं थानाय गाब

en: The background color of a contact or chat
brx: मोनसे जगाजग/रायज्लायनायनि सावगारिनि उनथिं थानाय गाब

en: The background color of an expanded group
brx: बांहोनाय हानजानि सावगारिनि उनथिं थानाय गाब

en: The browser command "%s" is invalid.
brx: ब्राउजार बिथोन"%s"आ बाहाय जाथाव नङा।

en: The buddy with the <i>largest score</i> is the buddy who will have priority in the contact.
brx: <i>गेदेरसिन स्कर</i> जों बाडिया जाबाय बाडि जायहा फोनांजाबाव गिबि खाबु थागोन।

en: The call has been terminated.
brx: कल खालामनायखौ दोनथ’बाय।

en: The certificate chain presented is invalid.
brx: दिन्थिनाय चार्टिफिकेट सेइना बाहायजाथाव नङा।

en: The certificate claims to be from "%s" instead. This could mean that you are not connecting to the service you believe you are.
brx: बेनि सोलायै चार्टिफिकेटा "%s" निफ्राय फैनाय बादि दाबि खालामो। बेनि ओंथिया जाबाय नोंथाङा फोथायनाय सिबिथायजों नोंथाङा फोनां जाबाखै।

en: The certificate for %s could not be validated.
brx: %s नि थाखाय चार्टिफिकेटखौ बाहाय जाथाव खालामनो हायाखै।

en: The certificate has been revoked.
brx: चार्टिफिकेटखौ बातिल खालामबाय।

en: The certificate has expired and should not be considered valid.  Check that your computer's date and time are accurate.
brx: चार्टिफिकेटा मेयाद बारबाय आरो बेखौ बाहायजाथाव  होनानै साननो नाङा। नोंथांनि कम्पुटारनि खालार आरो समा गेबें नामा आनजाद खालाम।

en: The certificate is not trusted because no certificate that can verify it is currently trusted.
brx: चार्टिफिकेटखौ फोथायनो हाया मानोना दासान्दि फोथायनाय नाइबिजिरनो हानाय बादि जेबो चार्टिफिकेट गैया।

en: The certificate is not valid yet.  Check that your computer's date and time are accurate.
brx: चार्टिफिकेटा दासिमबो बाहायजाथाव नङा। नोंथांनि कम्पुटारनि खालार आरो समा गेबें नामा आनजाद खालाम।

en: The certificate is self-signed and cannot be automatically checked.
brx: चार्टिफिकेटा हार्सिं-सहिहोजानाय आरो बेखौ गावनो गाव महरै आनजाद खालामनो हाया।

en: The certificate presented is not issued to this domain.
brx: दिन्थिफुंनाय चार्टिफिकेटखौ बे डमेइनाव इसु खालामाखै।

en: The color to use for the typing notification
brx: टाइपिं मिथिसारहोनायनि थाखाय बाहायनो गोनां गाब

en: The command used to handle "aim" URLs, if enabled.
brx: हायोब्ला, बिथोनआ "aim" URLs खौ हेन्डेल खालामनो बाहायो।

en: The command used to handle "gg" URLs, if enabled.
brx: हायोब्ला, बिथोनआ "gg" URLs खौ हेन्डेल खालामनो बाहायो।

en: The command used to handle "icq" URLs, if enabled.
brx: हायोब्ला, बिथोनआ "icq" URLs खौ हेन्डेल खालामनो बाहायो।

en: The command used to handle "irc" URLs, if enabled.
brx: हायोब्ला, बिथोनआ "irc" URLs खौ हेन्डेल खालामनो बाहायो।

en: The command used to handle "sip" URLs, if enabled.
brx: हायोब्ला, बिथोनआ "sip" URLs खौ हेन्डेल खालामनो बाहायो।

en: The command used to handle "xmpp" URLs, if enabled.
brx: म

en: The default Pidgin buddy list theme
brx: डिफल्ट पिडजिन बाडि लिस्ट थिमा

en: The default Pidgin sound theme
brx: डिफल्ट पिडजिन सोदोब थिमा

en: The default Pidgin status icon theme
brx: डिफल्ट पिडजिन थाखोमान आइकन थिमा

en: The evolution executable was not found in the PATH.
brx: PATH आव फारिजौगा खामानियाव बाहायथावखौ मोननो हाथाव जायाखै।

en: The file '%s' is too large for %s.  Please try a smaller image.
brx: फाइल '%s' आ %s नि थाखाय जोबोद गेदेर। अननानै मोनसे फिसासिन मुसुखा नाजा।

en: The file was saved as %s.
brx: फाइलखौ %s बादि थिनाय जादोंमोन।

en: The following are the results of your search
brx: गाहायनि फोरानो नोंथांनि नायगिरनायनि फिथाय

en: The following error has occurred loading %s: %s
brx: %s नि ल'ड खालामनायाव गाहायनि गोरोन्थि जाबाय: %s

en: The following error has occurred:
brx: गाहायनि गोरोन्थिया जाबाय:

en: The following plugins will be unloaded.
brx: गाहायाव होनाय प्लागिन अनल'ड खालामनाय जागोन।

en: The font to use for the typing notification
brx: टाइपिं मिथिसारहोनायनि थाखाय बाहायनो गोनां फन्ट

en: The handler for "aim" URLs
brx: "aim" URLs नि थाखाय हेन्डेल खालामग्रा

en: The handler for "gg" URLs
brx: "gg" URLs नि थाखाय हेन्डेल खालामग्रा

en: The handler for "icq" URLs
brx: "icq" URLs नि थाखाय हेन्डेल खालामग्रा

en: The handler for "irc" URLs
brx: "irc" URL नि थाखाय हेन्डेल खालामग्रा

en: The handler for "sip" URLs
brx: "sip" URLs नि थाखाय हेन्डेल खालामग्रा

en: The handler for "xmpp" URLs
brx: "xmpp" URLs नि थाखाय हेन्डेल खालामग्रा

en: The identifier '%s' did not match any Notes Address Book groups in your Sametime community.
brx: सिनायथि होग्रा '%s' आ नोंथांनि सेमटाइम माहारिआव जायखि जाया सुद' लिरथाय थं बिजाब हानजाफोरजों गोरोब लाया।

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community.
brx: सिनायथि होग्रा '%s' आ नोंथांनि सेमटाइम माहारिआव जायखि जाया बाहायग्राफोरजों गोरोबाखै।

en: The identifier '%s' did not match any users in your Sametime community. This entry has been removed from your buddy list.
brx: सिनायथि होग्रा '%s' आ नोंथांनि सेमटाइम माहारियाव जायखि जाया बाहाग्राफोर गोरोबाखै। बे हाबनायखौ नोंथांनि बाडि फारिलाइ निफ्राय गैया खालामनाय जादों ।

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following Notes Address Book groups. Please select the correct group from the list below to add it to your buddy list.
brx: सिनायथि होग्रा '%s' आ गाहायनि सुद' लिरथाय थं बिजाब हानजाफोरनि जायखि जायाखौ रेफार खालामनोबो हागौ। नोंथांनि बाडि फारिलाइआव दाजाबदेरनो गाहायनि फारिलाइ निफ्राय गेबें हानजाखौ सायख।

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. Please select the correct user from the list below to add them to your buddy list.
brx: सिनायथि होग्रा '%s' आ गाहायनि बाहायग्राफोरनि जायखि जायाखौ रेफार खालामनोबो जानो हागौ। बेफोरखौ नोंथांनि बाडि फारिलाइआव दाजाबदेरनो गाहायनि फारिलाइ निफ्राय गेबें बाहायग्राखौ सायख।

en: The identifier '%s' may possibly refer to any of the following users. You may add these users to your buddy list or send them messages with the action buttons below.
brx: सिनायथि होग्राया'%s' जायखि जाया गाहायनि बाहायग्राफोरखौ रेफार खालामनोबो हागौ। नोंथाङा बेफोर बाहायगिरिखो नोंथांनि बिददि फारिलिर एबा गाहायनि हाबानि बटनजों बेफोरनो रादाब दैथाय हरनाय ।

en: The installer is already running.
brx: इनष्टलारा सिगाङावनो सोलिगासिनो दं

en: The layout of icons, name, and status of the buddy list
brx: बाडि लिस्टनि आइकन, मुं आरो थाखामाननि लेआउट

en: The message is too large.
brx: खौरांआ जोबोद गेदेर।

en: The nickname "%s" is already being used.
brx: "%s" उफ्रामुङा सिगांनिफ्रायनो बाहाय जागासिनो दं।

en: The plugin could not be unloaded now, but will be disabled at the next startup.
brx: प्लागिनखौ दा आनल'ड खालामनो हायाखै, नाथाय उनाव जागायनायाव लोरबां जागोन।

en: The remote user is not present in the network any more
brx: रिमट बाहायग्राया नेटवर्कआव गैया।

en: The remote user is waiting key agreement on:
    Remote host: %s
    Remote port: %d
brx: रिमट बाहायग्राया..आव चाबि गोरोबथाखौ नेगासिनो दङ:
    रिमट हस्ट: %s
    रिमट पर्ट: %d

en: The required fields are underlined.
brx: नांगौ जानाय फोथारखौ आन्डारलाइन खालामबाय।

en: The required plugin %s was not found. Please install this plugin and try again.
brx: गोनां जानाय प्लागिन %s खौ मोनाय जायाखै । अननानै बे प्लागिनखौ इनष्टल खालाम आरो फिन नाजा ।

en: The required plugin %s was unable to load.
brx: गोनां जानाय प्लागिन %s खौ ल'ड खालामनो हायाखैमोन।

en: The rest of the messages will be saved as pounces. You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounce' dialog.
brx: आद्रा थानाय खौरांफोरखौ पाउन्स बादि थिना दोननाय जागोन। नोंथाङा पाउन्सखौ `बाडि पाउन्स' निफ्राय सुजुनो/खोमोरनो हायो।

en: The selected account is not online.
brx: सायखखानाय एकाउन्टआ अनलाइन नङा

en: The selected file is not a valid plugin.
brx: सायखखानाय फाइला मोनसे बाहाय जाथाव प्लागिन नङा।

en: The server could not access the directory
brx: सार्भारआ डिरेक्टरियाव हाबनो हाया

en: The server is unavailable; try again later
brx: सार्भारखौ मोननो हाथाव नङा; उनाव फिन नाजा

en: The specified word already exists in the correction list.
brx: थि सोदोबा सिगाङावनो फोसाबनाय फारिलाइआव दङखायो।

en: The text information for a buddy's status
brx: मोनसे बाडिनि थाखोमाननि थाखाय फराय बिजाब मोनथिहोनाय

en: The text information for when a buddy has an unread message
brx: मोनसे बाडिहा फरायै खौरां थानायनि थाखाय फराय बिजाब मोनथिहोनाय

en: The text information for when a buddy is away
brx: मोनसे बाडिया गोजानाव थानायनि थाखाय फराय बिजाब मोनथिहोनाय

en: The text information for when a buddy is idle
brx: मोनसे बाडिया अलसिया जानाय समाव फराय बिजाब मोनथिहोनाय

en: The text information for when a buddy is offline
brx: मोनसे बाडिया अफलाइनाव थानायनि थाखाय फराय बिजाब मोनथिहोनाय

en: The text information for when a buddy is online
brx: मोनसे बाडिया अनलाइनाव थानायनि थाखाय फराय बिजाब मोनथिहोनाय

en: The text information for when a chat has an unread message that mentions your nickname
brx: मोनसे रायज्लायनायहा नोंथांनि उफ्रामुंखौ मख’नाय मोनसे फरायै खौरां थानायनि थाखाय फराय बिजाब मोनथिहोनाय

en: The text information for when a contact is expanded
brx: फेहेरजानाय मोनसे जगाजगनि थाखाय फराय बिजाब मोनथिहोनाय

en: The text information for when a group is collapsed
brx: हरखाब बायनाय मोनसे हानजानि थाखाय फराय बिजाब मोनथिहोनाय

en: The text information for when a group is expanded
brx: फेहेरजानाय मोनसे हानजानि थाखाय फराय बिजाब मोनथिहोनाय

en: The text-shortcut for the smiley
brx: मिनिस्लुनि थाखाय टेक्स्ट-शर्टकाट

en: The topic for %s is: %s
brx: %s नि थाखाय आयदा: %s

en: The topic is: %s
brx: आयदाया: %s

en: The uninstaller could not find registry entries for Pidgin.$\rIt is likely that another user installed this application.
brx: आनइनष्टलारा पिडजिननि थाखाय रेजिस्ट्रि हाबहोनायखौ नागिरना दिहुननो हायाखै$\rगुबुन मोनसे बाहायग्राया बे एप्लिकेसनखौ इनष्टल खालामदों बादि नुयो।

en: The user has blocked you
brx: बाहायग्राया नोंथांखौ होबथाबाय

en: The user is either offline or you are blocked
brx: बाहायग्राया अफलाइन दङ नङाब्ला नोंथाङा हेंथा होजाबाय

en: Theme Selections
brx: थिम सायखनायफोर

en: Theme failed to copy.
brx: कपि खालामनो थिमा फेलें जाबाय

en: Theme failed to load.
brx: ल’ड खालामनो थिमा फेलें जाबाय

en: Theme failed to unpack.
brx: आनपेक खालामनो थिमा फेलें जाबाय

en: Themes
brx: थिमफोर

en: There are no protocol plugins installed.
brx: जेबो प्र'ट'कल प्लागिन इनष्टल खालामनाय गैया।

en: There are no users matching your search criteria.
brx: जेबो नोंथां नागिरनाय क्राइटेरिया गोरोबनाय बाहायग्राफोर गैया।

en: There is no MOTD associated with this connection.
brx: बे फोनांजाबजों जेबो MOTD थाफादेरनाय गैया।

en: There is no Message of the Day associated with this connection
brx: बे फोनांजाबजों जेबो साननि खौरां थाफादेरनाय गैया।

en: There is no application configured to open this type of file.
brx: बे रोखोमनि फाइल खेवनो थाखाय जेबो बाहायनाय बायजोनि महर दानाय गैया।

en: There was a conflict in running the command:
brx: बिथोन सालायनायाव बेरेखा दंमोन:

en: Thirsty
brx: गांनाय

en: This chat name is already in use
brx: बे सावरायनाय मुंखौ सिगाङावनो बाहायनाय।

en: This conference has been closed. No more messages can be sent.
brx: बे जुथुमाखौ बन्द खालामनाय जादों । आरोबाव जेबो खौरां दैथाय हरनो हानाय नङा ।

en: This evaluation version does not allow more than ten users to log in at one time
brx: बे बेखेवनाय लिरस्लायनाया खेबसेयाव सा जि बाहायग्रानि बांसिन बिथोन होया।

en: This information is visible to all contacts on your contact list, so choose something appropriate.
brx: बे मोनथिहोनाया नोंथांनि फोनांजाब थं फारिलाइआव थानाय गासै फोनांजाबआव नुनो हाथाव जायो, बेखायनो इसे गोरोबथाय गोनांखौ बासिख।

en: This is a really cool plugin that does a lot of stuff:
    - It tells you who wrote the program when you log in
    - It reverses all incoming text
    - It sends a message to people on your list immediately when they sign on
brx: बेयो थारैनो मोनसे गुसु प्लागिन जायहा गोबां स्टाफ थायो:
     -बेयो नोंथाङा लग इन खालामनाय समाव हाबाफारि सोर लिरदोंमोन बेखौ नोंथांनो खिन्थागोन ।
    - बेयो गासै हाबफैनाय फराय बिजाबखौ उल्था खालामो
    -बेयो बिसोरो साइन अन खालामनाय समाव नोंथांनि फारिलाइआव सुबुंनो खौरांखौ हरखाबै दैथाय हरो।

en: This is how your outgoing message text will appear when you use protocols that support formatting.
brx: बायजोआव थांनाय खौरां फराय बिजाबा एरै बादि नुजागोन जेब्ला नोंथाङा दाथाय दानायखौ मदद होनाय प्र'ट'कलखौ बाहायो।

en: This plugin allows the user to customize conversation and logging message timestamp formats.
brx: बे प्लागिना बाहायग्रानो रायज्लायनाय आरो लगिं खौरां टाइमस्टेम दाथायखौ गावनि गोसो बादि खालाम।

en: This plugin cannot be loaded because it was not built with X11 support.
brx: बे प्लागिनखौ लड खालामनो हाया मानोना बेखौ X11 मददजों बानायनाय जायाखैमोन।

en: This plugin has not defined an ID.
brx: बे प्लागिना मोनसे ID खौ थि खालामाखै

en: This plugin hides join/part messages in large rooms, except for those users actively taking part in a conversation.
brx: बे प्लागिना, जाय बाहायग्राफोरा रायज्लायनायाव सांग्रांयै बाहागो लाबाय थानाय फोरनि अनगायै, जराय/बाहागो खौरांफोरखौ गेदेर खथायाव एरसोखोमायो।

en: This plugin is useful for debugging XMPP servers or clients.
brx: बे प्लागिना XMPP सार्भार एबा क्लाइन्टखौ डेबाग खालामनायनि थाखाय खामानिआव नांथाव।

en: This plugin is useful for registering with legacy transports or other XMPP services.
brx: बे प्लागिना लिगेसि ट्रेन्सपर्ट एबा गुबुन XMPP सिबिथायजों रेजिस्टार खालामनायनि थाखाय खामानिआव नांथाव।

en: This protocol does not support chat rooms.
brx: बे प्र'ट'कलआ सावरायनाय खथाफोरखौ मदद होआ।

en: This protocol does not support fetching the public alias.
brx: बे प्र’ट’कला राइजो-राजा उफ्रामुं लाबोनायखौ हेफाजाब होया।

en: This protocol does not support setting a public alias.
brx: बे प्र’ट’कला राइजो-राजा उफ्रामुं फजनायखौ हेफाजाब होया।

en: This room is not capable of being configured
brx: बे खथाया बायजोनि महर दानो हाया।

en: This smiley is disabled because a custom smiley exists for this shortcut:
     %s
brx: बे मिनिस्लुआ लोरबां जानाय मानोना बे शर्टकाटनि थाखाय मोनसे कास्टम मिनिस्लु दं:
     %s

en: This theme has no available smileys.
brx: बे आयदाहा जेबो मिनिस्लु मोननो हाथाव गैया।

en: Thread creation failure: %s
brx: थ्रेड सोरजिनाय फेलें: %s

en: Threshold:
brx: थ्रेशहल्ड:

en: Time Elapsed:
brx: सम बारलांबाय:

en: Time Remaining:
brx: आद्रा थानाय सम:

en: Time Response
brx: सम फिननाय

en: Timeout during key agreement
brx: चाबि गोरोबथाया सम बारलांबाय

en: Timestamp
brx: टाइमस्टेम

en: Timestamp Format Options
brx: टाइमस्टेम दाथाय उफ्राफोर

en: Timezone
brx: समनि ओनसोल

en: Timezone (UTC)
brx: समनि ओनसोल (UTC)

en: TinyURL (or other) address prefix
brx: TinyURL (एबा गुबुन) थंनि गिबि दाजाबदा

en: TinyURL for above: %s
brx: गोजौनि थाखाय TinyURL: %s

en: TinyURL plugin
brx: TinyURL प्लागिन

en: Tired
brx: मेंबाय

en: Title
brx: बिमुं

en: Title already in use.  You must choose a unique title.
brx: बिमुंखौ सिगाङावनो बाहाय जाबाय। नोंथाङा मोनसे रुजुजायै बिमुं बासिख नांगोन।

en: To
brx: सिम

en: To add the buddy you must import his/her public key. Press Import to import a public key.
brx: बाडिखौ दाजाबदेरनो थाखाय नोंथाङा बिनि पाब्लिक चाबि लाबोथार नांगोन। पाब्लिक चाबि लाबोनो लाबोनायाव प्रेस खालाम।

en: Toaster plugin
brx: टस्टार प्लागिन

en: Toggle Tag
brx: टगल टेग

en: Top
brx: सायाव

en: Topic
brx: आयदा

en: Topic too long
brx: आयदा जोबोद गोलाव

en: Topic:
brx: आयदा:

en: Tor/Privacy (SOCKS5)
brx: Tor/गुमुरगोनां (SOCKS5)

en: Total Buddies
brx: गासै बाडि

en: Total log size:
brx: गासै लग महर:

en: Traditional Chinese
brx: गोदोनि चाइनिस

en: Transfer of file %s complete
brx: फाइल %s आबुंनि जायगा सोलाय हो

en: Transfer of file <A HREF="file://%s">%s</A> complete
brx: फाइलनि जायगा सोलायनाया <A HREF="file://%s">%s</A> आबुं जाबाय

en: Transparency
brx: गोजों

en: Trillian
brx: ट्रिलियान

en: True if the command specified in the "command" key should handle "aim" URLs.
brx: थार जदि "command"चाबिआव थि खालामनाय बिथोनआ "aim" URLs खौ हेन्डेल खालाम थारनांगोन।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "gg" URLs.
brx: थार जदि "command"चाबिआव थि खालामनाय बिथोनआ "gg" URLs खौ हेन्डेल खालाम थारनांगोन।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "icq" URLs.
brx: थार जदि "command"चाबिआव थि खालामनाय बिथोनआ "icq" URLs खौ हेन्डेल खालाम थारनांगोन।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "irc" URLs.
brx: थार जदि "command"चाबिआव थि खालामनाय बिथोनआ "irc" URLs खौ हेन्डेल खालाम थारनांगोन।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "sip" URLs.
brx: थार जदि "command"चाबिआव थि खालामनाय बिथोनआ "sip" URLs खौ हेन्डेल खालाम थारनांगोन।

en: True if the command specified in the "command" key should handle "xmpp" URLs.
brx: थार जदि "command"चाबिआव थि खालामनाय बिथोनआ "xmpp" URLs खौ हेन्डेल खालाम थारनांगोन।

en: True if the command used to handle this type of URL should be run in a terminal.
brx: थार जदि बिथोनआ URL नि बे रोखोमखौ हेन्डेल खालामनो बाहायनायखौ टारमिनालाव सालायथार नांगोन।

en: Tune Album
brx: टिउननि एलबाम

en: Tune Artist
brx: टिउननि महरगिरि

en: Tune Comment
brx: टिउननि बिबुंथि

en: Tune Genre
brx: टिउननि जानेर

en: Tune Time
brx: टिउननि सम

en: Tune Title
brx: टिउननि बिमुं

en: Tune Track
brx: टिउननि ट्रेक

en: Tune URL
brx: टिउननि URL

en: Tune Year
brx: टिउननि बोसोर

en: Turkish
brx: तुर्किश

en: Type
brx: रोखोम

en: Type a user to block.
brx: ब्लक खालामनो बाहायग्राखौ टाइप खालाम।

en: Type a user you permit to contact you.
brx: बाहायग्राखौ टाइप खालाम जायखौ नोंथाङा नोंथांजों फोनांजाब खालामनो गनायथि होयो।

en: Type the host name for this certificate.
brx: बे चार्टिफिकेटनि थाखाय हस्ट मुंखौ टाइप खालाम

en: Type the host name this certificate is for.
brx: बे चार्टिफिकेटनि थाखाय हस्टमुंखौ टाइप खालाम।

en: Typing
brx: टाइप खालाम गासिनो दङ

en: Typing Notification Color
brx: टाइपिं मिथिसारहोनायनि गाब

en: Typing notification color
brx: टाइपिं मिथिसारहोनाय गाब

en: Typing notification font
brx: टाइपिं मिथिसारहोनाय फन्ट

en: URI Handlers
brx: URI हेन्डेलारफोर

en: Ubuntu Georgian Translators
brx: उबुन्टु जर्जियान राव सोलायग्राफोर

en: Ukranian
brx: इउक्रेनिया

en: Un-Ignore
brx: नेवसिगारनो नाङा

en: Un-hide From
brx: निफ्राय एरसोखोमायै

en: Un_block
brx: आनब्लक खालाम

en: Unable to add %s to deny list (%s).
brx: फारिलाइ (%s) नेवसिनो %s खौ दाजाबदेरनो हाया।

en: Unable to add %s to permit list (%s).
brx: फारिलाइ (%s) गनायथिनो %s खौ दाजाबदेरनो हाया।

en: Unable to add %s to your buddy list (%s).
brx: %s खौ नोंथांनि बाडि फारिलाइ (%s) आव दाजाबदेरनो हाया।

en: Unable to add %s to your buddy list. Error creating folder in server side list (%s).
brx: %s खौ नोंथांनि बाडि फारिलाइआव दाजाबदेरनो हायाखै। सार्भार जिं फारिलाइ (%s) आव फल्डार सोरजिनायाव जानाय गोरोनथि।

en: Unable to add group
brx: हानजा दाजाबदेरनो हायाखै

en: Unable to add group: group exists
brx: हानजा दाजाबदेरनो हाया: हानजाया दङ

en: Unable to add group: group not found
brx: हानजा दाजाबदेरनो हाया: हानजा मोनाखै

en: Unable to add user
brx: बाहायग्राखौ दाजाबदेरनो हाया

en: Unable to add user to privacy list (%s).
brx: गुमुर फारिलाइ (%s) आव बाहायग्राखौ दाजाबदेरनो हाया।

en: Unable to add user: user not found
brx: बाहायग्राखौ दाजाबदेरनो हाया: बाहायग्राखौ मोनाखै

en: Unable to affiliate user %s as "%s"
brx: "%s"बादि बाहायग्रा %s खौ लाफादेरनो हाया।

en: Unable to allocate enough memory to hold the contents from %s.  The web server may be trying something malicious.
brx: %s निफ्राय आयदाफोरखौ दोननो थोजासे मेमरि थिक खालामनो हायाखै। वेब सार्भारा माखासे खहा गोनां नाजानोबो हागौ।

en: Unable to ban user %s
brx: बाहायग्रा %s खौ होबथानो हाया

en: Unable to buzz, because %s does not support it or does not wish to receive buzzes now.
brx: बाज खालामनो हायाखै, मानोना %s आ बेखौ हेफाजाब खालामा एबा बाजखौ दानो मोननो लुबैया।

en: Unable to buzz, because %s might be offline.
brx: बाज खालामनो हायाखै, मानोना %s आ अफलाइनाव दं जानांगौ।

en: Unable to buzz, because there is nothing known about %s.
brx: बाज खालामनो हायाखै, मानोना %s मुङै मोनथिजानाय जेबो गैया।

en: Unable to canonicalize password
brx: पासवर्डखौ केन’निकेल खालामनो हायाखै

en: Unable to canonicalize username
brx: बाहायग्रामुंखौ केन’निकेल खालामनो हायाखै

en: Unable to change server side privacy settings (%s).
brx: सार्भार जिंनि गुमुर फजनाय(%s) खौ सोलायनो हाया।

en: Unable to configure
brx: बायजोनि महर दानो हाया

en: Unable to connect
brx: फोनांजाब खालामनो हाया

en: Unable to connect to %s
brx: %s आव फोनांजाब खालामनो हायाखै

en: Unable to connect to %s: %s
brx: %s आव फोनांजाब खालामनो हायाखै: %s

en: Unable to connect to server. Please enter the address of the server to which you wish to connect.
brx: सार्भारजों फोनांजाब खालामनो हायाखै। नोंथाङा फोनांजाब खालामनो लुबैनाय सार्भारनि थंखौ हाबहो।

en: Unable to connect: %s
brx: फोनांजाब खालामनो हायाखै: %s

en: Unable to create SILC key pair
brx: SILC साबि जरा सोरजिनो हायाखै

en: Unable to create conference (%s).
brx: जुथुमा (%s) खौ सोरजिनो हायाखै।

en: Unable to create listen socket
brx: लिसेन सकेट सोरजिनो हायाखै

en: Unable to create new resolver process
brx: गोदान रिजल्भार प्रेचेस सोरजिनो हायाखै

en: Unable to create socket: %s
brx: सकेट सोरजिनो हायाखै: %s

en: Unable to detect ActiveTCL installation. If you wish to use TCL plugins, install ActiveTCL from http://www.activestate.com
brx: मावथि TCL इनष्टलेसन संना दिहुननो हाया । जदि नोंथाङा TCL प्लागिनखौ बाहायनो सानो, http://www.activestate.com निफ्राय मावथि TCL खौ इनष्टल खालाम

en: Unable to display the search results.
brx: नागिरनाय फिथायखौ दिन्थिफुंनो हाया।

en: Unable to establish SSL connection
brx: SSL फोनांजाब गाइसननो हायाखै

en: Unable to establish a connection with the server
brx: सार्भारजों फोनांजाब गाइसननो हायाखै

en: Unable to establish a connection with the server: %s
brx: सार्भारजों फोनांजाब गाइसननो हायाखै: %s

en: Unable to establish connection with the local mDNS server.  Is it running?
brx: जायगानि mDNS सार्भारजों फोनांजाब गायसननो हाया । बेयो सोलि गासिनो दङना?

en: Unable to initialize SILC protocol
brx: SILC प्र’ट’कलखौ जागायनो हायाखै

en: Unable to initiate media with %s: invalid JID
brx: %s जों मेडियाखौ जागायनो हायाखै: बाहायजायै JID

en: Unable to initiate media with %s: not subscribed to user presence
brx: %s जों मेडियाखौ जागायनो हायाखै: दासान्दि बाहायग्रायाव बाहायाखै

en: Unable to initiate media with %s: user is not online
brx: %s जों मेडियाखौ जागायनो हायाखै: बाहायग्राया अनलाइनाव गैया।

en: Unable to invite user (%s).
brx: बाहायग्रा (%s) खौ हांख्राय हरनो हाया।

en: Unable to kick user %s
brx: बाहायग्रा %s खौ किक खालामनो हाया

en: Unable to listen for incoming IM connections
brx: हाबफैनाय IM फोनांजाबफोरखौ खोनासंनो हायाखै

en: Unable to load SILC key pair
brx: SILC साबि जराखौ ल’ड खालामनो हायाखै

en: Unable to load the plugin
brx: प्लागिन ल'ड खालामनो हायाखै

en: Unable to load your plugin.
brx: नोंथांनि प्लागिन ल'ड खालामनो हायाखै।

en: Unable to login: %s
brx: लगिन खालामनो हायाखै: %s

en: Unable to move user %s to folder %s in the server side list. Error while creating folder (%s).
brx: बाहायग्रा %s खौ सार्भार जिं फारिलाइनि फल्डार %s आव लोरिहोनो हाया। फल्डार (%s) सोरजिनाय समाव जानाय गोरोन्थि।

en: Unable to open URL
brx: URL खेवनो हायाखै

en: Unable to open a listening port.
brx: पर्ट खोनासंनायखौ खेवनो हायाखै

en: Unable to open file.
brx: फाइल खेवनो हाया।

en: Unable to parse response from HTTP proxy: %s
brx: HTTP प्रक्सि निफ्राय फिननायखौ पार्स खालामनो हायाखै: %s

en: Unable to ping user %s
brx: बाहायग्रा %s खौ होबथानो हाया

en: Unable to read from network
brx: नेटवर्क निफ्राय लिरनो हायाखै

en: Unable to read from socket
brx: सकेट निफ्राय फरायनो हाया

en: Unable to remove %s from privacy list (%s).
brx: गुमुर फारिलाइ (%s) निफ्राय %s खौ गैया खालामनो हाया।

en: Unable to resolve hostname
brx: हस्टमुंखौ सुस्रांनो हायाखै

en: Unable to save icon file to disk.
brx: डिस्कआव आइकन फाइलखौ थिनो हाया।

en: Unable to save new account
brx: गोदान एकाउन्टखौ थिनो हायाखै

en: Unable to send email
brx: इ-मेइल दैथाय हरनो हायाखै

en: Unable to send file to %s, invalid JID
brx: %s आव फाइल दैथाय हरनो हाया, बाहायजायै JID

en: Unable to send file to %s, not subscribed to user presence
brx: %s आव फाइल दैथाय हरनो हाया, बाहायग्रा थानायाव चाबक्राइब खालामाखै

en: Unable to send file to %s, user does not support file transfers
brx: %s आव फाइल दैथाय हरनो हायै, बाहायगिरिया फाइल जायगा सोलाय होनायखो मददथि होआखै

en: Unable to send file to %s, user is not online
brx: %s आव फाइल दैथाय हरनो हाया, बाहायग्राया अनलाइन नङा

en: Unable to send message (%s).
brx: खौरां (%s)  दैथाय हरनो हाया।

en: Unable to send message to %s.
brx: %s आव खौरां दैथाय हरनो हायाखै।

en: Unable to send message to %s. Could not create the conference (%s).
brx: %s आव खौरां दैथाय हरनो हायाखै। जुथुमा (%s) सोरजिनो हाया।

en: Unable to send message to %s:
brx: %s सिम रादाब दैथाय हरनो हाया:

en: Unable to send message.
brx: खौरां दैथाय हरनो हायाखै।

en: Unable to send message. Could not create the conference (%s).
brx: खौरां दैथाय हरनो हायाखै । जुथुमा (%s) सोरजिनो हायाखै।

en: Unable to send message. Could not get details for user (%s).
brx: खौरां दैथाय हरनो हायाखै। बाहायग्रा (%s) नि थाखाय गुवारै मोननो हाया।

en: Unable to send message:
brx: खौरां दैथाय हरनो हाया:

en: Unable to send message: The message is too large.
brx: खौरां दैथाय हरनो हायाखै: खौरांआ जोबोद गेदेर।

en: Unable to send request to resolver process
brx: रिजल्भार प्रेचेसआव खावलायनाय दैथाय हरनो हायाखै

en: Unable to send the message, the conversation couldn't be started.
brx: खौरां दैथाय हरनो हाया, रायज्लायनायखौ जागायनो हाया।

en: Unable to send to chat %s,%s,%s
brx: सावरायनाय %s,%s,%s आव दैथाय हरनो हायाखै

en: Unable to set role "%s" for user: %s
brx: बाहायग्रानि थाखाय मावथाय "%s"खौ फजनो हाया: %s

en: Unable to uninstall the currently installed version of Pidgin. The new version will be installed without removing the currently installed version.
brx: पिडजिननि बावैसो इनष्टल खालामनाय लिरस्लायनायखौ आनइनष्टल खालामनो हायाखै। बावैसो इनष्टल खालामनाय लिरस्लायनायखौ बोखाराबालानो गोदान लिरस्लायनायखौ इनष्टल खालामनाय जागोन।

en: Unable to validate certificate
brx: चार्टिफिकेटखौ बाहायजाथाव खालामनो हायाखै

en: Unable to write to network
brx: नेटवर्कआव लिरनो हायाखै

en: Unblock
brx: आनब्लक खालाम

en: Undefined
brx: थिनङै

en: Undefined Condition
brx: थि खालामै थासारि

en: Underline
brx: आन्डारलाइन

en: Unexpected Request
brx: मिजिं खालामै खावलायनाय

en: Unexpected response from server
brx: सार्भार निफ्राय मिजिंथियै फिननाय

en: Ungroup Items
brx: आइटेमफोरखौ हानजागोयै खालाम

en: Unit
brx: सानगुदि

en: Unknown
brx: मोन्थिमोनै

en: Unknown (0x%04x)<br>
brx: मोन्थिमोनै (0x%04x)<br>

en: Unknown Error
brx: मोन्थिमोनै गोरोन्थि

en: Unknown Error in presence
brx: नुजाथिनायाव मोन्थिमोनै गोरोन्थि

en: Unknown SSL error
brx: मोन्थिमोनै SSL गोरोन्थि

en: Unknown affiliation: "%s"
brx: मोन्थिमोनै लाफादेरनाय: "%s"

en: Unknown command
brx: मिथिमोनै बिथोन

en: Unknown command.
brx: मिथिमोनै बिथोन

en: Unknown command: %s
brx: मोन्थिमोनै बिथोन: %s

en: Unknown command: %s, (may be a client bug)
brx: मोन्थिमोनै बिथोन: %s, (मोनसे क्लाइन्ट बाग जानो हागौ)

en: Unknown error
brx: मोन्थिमोनै गोरोन्थि

en: Unknown error: 0x%X
brx: मोन्थिमोनै गोरोन्थि: 0x%X

en: Unknown message
brx: मोन्थिमोनै खौरां

en: Unknown message '%s'
brx: मोन्थिमोनै खौरां '%s'

en: Unknown node type
brx: मोनथिमोनै न'डनि रोखोम

en: Unknown pounce event. Please report this!
brx: मोन्थिमोनै पाउन्स जाथाय । अननानै बेखौ रिपर्ट खालाम!

en: Unknown reason
brx: मोन्थिमोनै जाहोन

en: Unknown role: "%s"
brx: मोन्थिमोनै मावथाय: "%s"

en: Unknown server response
brx: मोनथिमोनै सार्भार फिननाय

en: Unknown.
brx: मोन्थिमोनै

en: Unknown.... Please report this!
brx: मोनथिमोनै... अननानै बेखौ रिपर्ट खालाम

en: Unload Plugins
brx: प्लागिनफोरखौ अनल'ड खालाम

en: Unread Messages
brx: फरायै खौरांफोर

en: Unregister
brx: आनरेजिस्टार खालाम

en: Unregistration Error
brx: आनरेजिस्ट्रेसन गोरोन्थि

en: Unregistration Failed
brx: आनरेजिस्टेसना फेलें जाबाय

en: Unregistration Successful
brx: आनरेजिस्टेसना जाफुंसारबाय

en: Unset
brx: आनसेट खालाम

en: Unset Account Idle Time
brx: एकाउन्ट अलसिया समखौ आनसेट खालाम

en: Unset Idle Time for All Idled Accounts
brx: गासै अलसिया एकाउन्टनि थाखाय अलसिया सम आनसेट खालाम

en: Unsubscribe
brx: आनचाबक्राइब खालाम

en: Unsupported Encoding
brx: मददथि होजायै एनक'डिं

en: Unsupported Stanza Type
brx: मददथि होजायै स्टेनजा रोखोम

en: Unsupported Version
brx: मददथि होजायै लिरस्लायनाय

en: Unsupported public key type
brx: मदद होयै पाब्लिक चाबि रोखोम

en: Unsupported version of BOSH protocol
brx: BOSH प्र’ट’कलनि हेफाजाबहोजायै लिरस्लायनाय

en: Uptime
brx: आपटाइम

en: Urdu
brx: उर्डु

en: Usage: %s [OPTION]...
brx: बाहायथि: %s [OPTION]...

en: Use
brx: बाहाय

en: Use "/help &lt;command&gt;" for help on a specific command.
    The following commands are available in this context:
brx: जुनिया बिथोनाव मददनि थाखाय  "/help &lt;command&gt;" खौ बाहाय ।
    बे कन्टेक्सआव गाहायनि बिथोनखौ मोननो हाथाव:

en: Use Environmental Settings
brx: आबहावायारि फजनायफोर बाहाय

en: Use GNOME Proxy Settings
brx: GNOME प्रक्सि फजनाय बाहाय

en: Use Global Proxy Settings
brx: बुहुमनां प्रक्सि फजनाय बाहाय

en: Use Perfect Forward Secrecy
brx: पार्फेक्ट फरवार्ड गुमुरथिखौ बाहाय

en: Use SSL
brx: SSL बाहाय

en: Use UDP
brx: UDP खौ बाहाय

en: Use _automatically detected IP address: %s
brx: संना दिहुननाय IP थंखौ गावनो गाव महरै बाहाय: %s

en: Use _silence suppression
brx: सिरि गादबनायखौ बाहाय

en: Use a _different status for some accounts
brx: माखासे एकाउन्टनि थाखाय गुबुन थाखोमान बाहाय

en: Use encryption if available
brx: थायोब्ला इनक्रिपसनखौ बाहाय

en: Use font from _theme
brx: थिम निफ्राय फन्टखौ बाहाय

en: Use last buddy when scores are equal
brx: जोबथा बाडि बाहाय जेब्ला स्करफोरा समान जायो

en: Use name heuristics
brx: मुं नायगिरनायखौ बाहाय

en: Use old-style SSL
brx: गोजाम-आदब SSL खौ बाहाय

en: Use proxy
brx: प्रक्सि बाहाय

en: Use remote _DNS with SOCKS4 proxies
brx: SOCKS4 प्रक्सिफोरजों रिमट_DNS खौ बाहाय

en: Use smooth-scrolling
brx: मिहि-स्क्रलिं बाहाय

en: Use status from last _exit at startup
brx: जागायनायाव जोबथा ओंखारलांनाय निफ्राय थाखोमानखौ बाहाय

en: Use system default
brx: सिस्टेम डिफल्टखौ बाहाय

en: Use this buddy _icon for this account:
brx: बे एकाउन्टनि थाखाय बे बाडि आइकन बाहाय:

en: Use tzc
brx: tzc खौ बाहाय

en: Use_rname:
brx: बाहायग्रामुं:

en: User
brx: बाहायग्रा

en: User %s is not present in the network
brx: बाहायग्रा %s आ दा नेटवर्कआव गैया।

en: User <I>%s</I> is not present in the network
brx: बाहायग्रा<I>%s</I> आ दा नेटवर्कआव गैया।

en: User ID
brx: बाहायग्रा ID

en: User Information
brx: बाहायग्रा मोनथिहोनाय

en: User Limit
brx: बाहायग्रा सिमा

en: User Modes
brx: बाहायग्रा म'ड

en: User Name
brx: बाहायग्रा मुं

en: User Name: 	%s
brx: बाहायग्रा मुं: 	%s

en: User Online Status Attributes
brx: बाहायग्रा अनलाइन थाखोमान गुणफोर

en: User Options
brx: बाहायग्रा उफ्राफोर

en: User Search
brx: बाहायग्रा नागिरनाय

en: User Search...
brx: बाहायग्रा नागिरनाय...

en: User _details
brx: बाहायग्रा गुवारै

en: User is not logged in
brx: बाहायग्राखौ लग इन खालामाखै

en: User is offline
brx: बाहायग्राया अफलाइनआव दङ

en: User is offline.
brx: बाहायग्राया अफलाइन दङ।

en: User is typing...
brx: बाहायग्राया टाइप खालाम गासिनो दङ...

en: User not found
brx: बाहायग्रा मोनाखै

en: User_name:
brx: बाहायग्रामुं:

en: Username
brx: बाहायग्रा मुं

en: Username of an account must be non-empty.
brx: मोनसे एकाउन्टनि बाहायग्रामुङा लाथिख-नङै जाथार नांगोन।

en: Username:
brx: बाहायग्रामुं:

en: Users
brx: बाहायग्राफोर

en: Users on %s: %s
brx: %s आव बाहायग्राफोर: %s

en: V_olume:
brx: भलियाम

en: Valencian-Catalan
brx: भालेनसिया केटालान

en: Variable Transparency for the buddy list and conversations.
brx: बाडि फारिलाइ आरो रायज्लायनायनि थाखाय सोलायस्लु गोजों।

en: Verify Public Key
brx: पाब्लिक चाबि नायबिजिर

en: Verifying server public key
brx: सार्भार पाब्लिक चाबि नायबिजिर गासिनो दङ

en: Version: 	%s
brx: लिरस्लायनाय: 	%s

en: Video
brx: भिडिअ

en: Video Camera
brx: भिडिअ केमेरा

en: Video Conferencing
brx: भिडिअ सावराय मेल

en: Video conferencing
brx: भिडिअ सावरायमेल

en: Vietnamese
brx: भियेटनामि

en: View All Logs
brx: गासै लगखौ नाइ

en: View Log
brx: लग नाय

en: View Log...
brx: लगखौ नाय...

en: View MOTD
brx: MOTD नाय

en: View Message of the Day
brx: साननि खौरां नाय

en: View User Log
brx: बाहायग्रा लगखौ नाय

en: View _Log
brx: लग नाय

en: Visit the Pidgin Web Page
brx: पिडजिन वेब बिलाइयाव थां

en: Visited Hyperlink Color
brx: थांखांनाय हाइपारलिं गाब

en: Voice
brx: गारां

en: Voice/Video Settings
brx: भइस (गारां)/भिडिअ सेटिं

en: Volume(0-100):
brx: भलियाम(0-100):

en: Volume:
brx: गोसा सोदोब:

en: Waiting for Handshake Acknowledgement
brx: हेडशेक सिमाननि थाखाय नेगासिनो दङ

en: Waiting for Login Acknowledgement
brx: हेडशेक सिमाननि थाखाय नेगासिनो दङ

en: Waiting for network connection
brx: नेटवर्क फोनांजाबनि थाखाय नेनानै दङ

en: Waiting for response...
brx: फिननायखौ नेथ' गासिनो दङ...

en: Waiting for transfer to begin
brx: जागायनो जायगा सोलायनायनि थाखाय नेथ'

en: Wake Me Up
brx: आंखौ फोजा

en: Wallops from %s
brx: %s निफ्राय वालुपस

en: Warning
brx: सांग्रांथि

en: Warning dialog
brx: सांग्रांथि बिबुं

en: Weak
brx: लोरबां

en: Welcome back!
brx: फैफिननायाव बरायबाय!

en: Went away
brx: गोजानाव थांबाय

en: What kind of dialog is this?
brx: बेयो मा रोखोमनि बिबुं?

en: When a file-transfer request arrives from %s
brx: फाइल जायगा सोलायनाय खावलायनाया %s निफ्राय फैयो

en: When a file-transfer request arrives from a user who is
    *not* on your buddy list:
brx: मोनसे फाइल-जायगा सोलायहोनाय खावलायनाय सासे बाहायग्रा निफ्राय मोनफैयो जाय नोंथांनि बाडि लिस्टयाव 
    *not* गैया:

en: When a new conversation is opened this plugin will insert the last conversation into the current conversation.
brx: जेब्ला गोदान रायज्लायनाया बे प्लागिन खेवनाया जोबथा रायज्लायनायखौ दानि रायज्लायनायाव सोसनगोन।

en: When away
brx: जेब्ला गोजान जालाङो

en: When both away and idle
brx: जेब्ला गोजान जालांनाय आरो अलसिया मोननैबो जायो

en: When the gnt clipboard contents change, the contents are made available to X, if possible.
brx: जेब्ला gnt क्लिपबोर्डनि आयदाया सोलायो, जदि जानो हाथाव जायोब्ला आयदाफोरखौ  X आव मोननो हाथाव खालामनाय जायो।

en: When viewing logs, this plugin will include logs from other IM clients. Currently, this includes Adium, MSN Messenger, aMSN, and Trillian.
    
    WARNING: This plugin is still alpha code and may crash frequently.  Use it at your own risk!
brx: लगफोर नाइनाइ समाव बे प्लागिना गुबुन IM क्लाइन्ट निफ्राय लगफोरखौ लाफागोन। दासान्दि, बेयो Adium, MSN Messenger, aMSN, आरो Trillian खौ लाफायो। 
    
    सांग्रांथि: बे प्लागिना दासिमबो आल्फा क’ड जानानै दं आरो थाबथाबैनो सिफायनो हागौ। बेखौ नोंथांनि गावनि जुखियाव बाहाय।

en: Whether the specified command should handle "aim" URLs
brx: थि खालाम खानाय बिथोनआ "aim" URLs खौ हेन्डेल खालामनो ना खालामा।

en: Whether the specified command should handle "gg" URLs
brx: थि खालाम खानाय बिथोनआ "gg" URLs खौ हेन्डेल खालामनो ना खालामा।

en: Whether the specified command should handle "icq" URLs
brx: थि खालाम खानाय बिथोनआ "icq" URLs खौ हेन्डेल खालामनो ना खालामा।

en: Whether the specified command should handle "irc" URLs
brx: थि खालाम खानाय बिथोनआ "irc" URLs खौ हेन्डेल खालामनो ना खालामा।

en: Whether the specified command should handle "sip" URLs
brx: थि खालाम खानाय बिथोनआ "sip" URLs खौ हेन्डेल खालामनो ना खालामा।

en: Whether the specified command should handle "xmpp" URLs
brx: थि खालाम खानाय बिथोनआ "xmpp" URLs खौ हेन्डेल खालामनो ना खालामा।

en: Whisper Message Name Color
brx: हुइस्पारड खौरां मुंनि गाब

en: Whiteboard
brx: हवाइटबर्ड

en: Whole words only
brx: गासै सोदोब फोरल'

en: Windows Pidgin Options
brx: उइन्डस पिडजिन उफ्राफोर

en: Worried
brx: दुखु जाबाय

en: Would you like to join the conversation?
brx: नोंथाङा रायज्लायनायाव लोगो लाफादेरनो सानो नामा?

en: Would you like to overwrite it?
brx: बेखौ नोंथाङा लिरदेरनो सानो नामा?

en: Would you like to set it as the buddy icon for this user?
brx: बे बाहायग्रानि थाखाय बाडि आइकन बादि बेखौ फजनो लुबैयो नामा?

en: Write settings to %s%sgtkrc-2.0
brx: %s%sgtkrc-2.0 आव फजनायफोरखौ लिर

en: X display to use
brx: बाहायनो थाखाय X दिन्थिफुंनाय

en: X.509 Certificates
brx: X.509 चार्टिफिकेटफोर

en: X.509 certificate export failed
brx: X.509 चार्टिफिकेट दैथाय हरनाया फेलें जाबाय।

en: X.509 certificate import failed
brx: X.509 चार्टिफिकेट लाबोनाया फेलें जाबाय

en: XML Not Well Formed
brx: XML मोजाङै दानाय नङै

en: XML Parse error
brx: XMLपार्स गोरोन्थि

en: XMPP Account
brx: XMPP एकाउन्ट

en: XMPP Console
brx: XMPP कनस'ल

en: XMPP Message Error
brx: XMPP खौरां गोरोनथि

en: XMPP Protocol Plugin
brx: XMPP प्र'ट'कल प्लागिन

en: XMPP Service Discovery
brx: XMPP सिबिथाय दिहुननाय

en: XMPP Version Mismatch
brx: XMPP लिरस्लायनाया गोरोबाखै

en: XMPP stream header missing
brx: XMPP स्ट्रिम हेडार गैया

en: XMPP stream missing ID
brx: XMPP स्ट्रिम ID गैया

en: Year of birth
brx: जोनोम बोसोर

en: Yes
brx: नंगौ

en: You _send:
brx: नोंथाङा दैथाय हर:

en: You _type:
brx: नोंथाङा टाइप खालाम:

en: You are about to merge the group called %s into the group called %s. Do you want to continue?
brx: नोंथाङा %s मुंनि हानजाखौ %s मुंनि हानजाआव खौसे खालामनो लाबाय।  नोंथाङा सालायलांनो सानो नामा?

en: You are about to remove %s from your buddy list.  Do you want to continue?
brx: नोंथाङा नोंथांनि बाडि फारिलाइ निफ्राय %s खौ गैया खालामनो लाबाय। नोंथाङा सालाय लांनो सानो नामा?

en: You are about to remove the chat %s from your buddy list.  Do you want to continue?
brx: नोंथाङा नोंथांनि बाडि फारिलाइ निफ्राय सावरायनाय %s खौ गैया खालामनो लाबाय। नोंथाङा सालाय लांनो सानो नामा?

en: You are about to remove the contact containing %s and %d other buddy from your buddy list.  Do you want to continue? | You are about to remove the contact containing %s and %d other buddies from your buddy list.  Do you want to continue?
brx[0]: आप अपने बड्डी सूची में उस संपर्क को, जिसमें %s और %d दूसरे बड्डी हैं, उसको हटाने जा रहे हैं. क्या आप जारी रखना चाहते हैं?
brx[1]: आप अपने बड्डी सूची में उस संपर्क को, जिसमें %s और %d दूसरे बड्डी हैं, उसको हटाने जा रहे हैं. क्या आप जारी रखना चाहते हैं?

en: You are about to remove the group %s and all its members from your buddy list.  Do you want to continue?
brx: नोंथाङा नोंथांनि बाडि फारिलाइ निफ्राय हानजा %s खौ आरो बेनि गासै सोद्रोमाफोरखौ गैया खालामनो लाबाय। नोंथाङा सालाय लांनो सानो नामा?

en: You are banned from %s.
brx: %s निफ्राय नोंथांखौ होबथानाय जाबाय।

en: You are channel founder on <I>%s</I>
brx: नोंथाङा<I>%s</I>आव चेनेल गायसनगिरि।

en: You are creating a new room.  Would you like to configure it, or accept the default settings?
brx: नोंथाङा मोनसे गोदान खथा सोरजिगासिनो दङ। नोंथाङा बेखौ बायजो महर दानो सानो नामा, एबा डिफल्ट फजनायफोरखौ आजावनो नामा?

en: You are currently disconnected. Messages will not be received unless you are logged in.
brx: नोंथाङा दा फोनांजाब गैया जाना दङ। नोंथाङा लग इन खालामाबा खौरांखौ मोननाय नङा ।

en: You are not connected.
brx: नोंथाङा फोनांजाबनाय नङा।

en: You are not currently signed on with an account that can add that buddy.
brx: नोंथाङा दा बै बाडिखौ दाजाबदेरनो हानाय एकाउन्टजों साइन अन खालामनाय नङा।

en: You are not currently signed on with an account that can invite that buddy.
brx: नोंथाङा दा बै बाडिखौ हांख्रायनो हानाय एकाउन्टजों साइन अन खालामनायाव गैया।

en: You are not currently signed on with any protocols that have the ability to chat.
brx: नोंथांखौ दा जायखि जाया प्र'ट'कलजों साइन अन खालामबाय जायहा सावरायनो गोहो दङ।

en: You are now known as %s
brx: नोंथांखौ दा %s बादियै मोन्थिनाय जायो ।

en: You are using %s, but this plugin requires %s.
brx: नोंथाङा %s खौ बाहाय गासिनो दङ, नाथाय बे प्लागिननो %s नि गोनांथि जादों ।

en: You can (un)load plugins from the following list.
brx: नोंथाङा गाहायनि फारिलाइ निफ्राय प्लागिनफोरखौ (आन)ल'ड खालामनो हायो।

en: You can edit more information from the context menu later.
brx: नोंथाङा उनाव लोब्बा गोनां मेनु निफ्राय गोबां मोन्थिहोनायखौ सुजुनो हायो।

en: You can edit/delete the pounce from the `Buddy Pounces' dialog
brx:  नोंथाङा 'बाडि पाउन्सेस' बिबुं निफ्राय पाउन्सखौ सुजुनो/हुखुमोरनो हायो।

en: You can enable/disable accounts from the following list.
brx: गाहायाव होनाय फारिलाइ निफ्राय नोंथाङा एकाउन्टफोरखौ मावथि/लोरबां खालामनो हायो।

en: You can insert this image into this message, or use it as the buddy icon for this user
brx: नोंथाङा बे मुसुखाखौ बे खौरांआव सोसननो हायो, एबा बे बाहायग्रानि थाखाय बाडि आइकन बादि बेखौ बाहाय।

en: You can let other users see your online status information and your personal information. Please fill the information you would like other users to see about yourself.
brx: नोंथाङा गुबुन बाहायग्राफोरनो नोंथांनि अनलाइन थाखोमान मोनथिहोनाय आरो नोंथांनि गावनि मोनथिहोनायखौ नायहोनो हायो। अननानै नोंथाङा गुबुन बाहायग्राफोरखौ लुबैनाय मोनथिहोनायखौ आबुं खालाम।

en: You can send this image as a file transfer, embed it into this message, or use it as the buddy icon for this user.
brx: नोंथाङा बे मुसुखाखौ फाइल ट्रेन्सफार बादि दैथाय हरनो हायो, बेखौ बे खौरांआव इमबेड खालाम, एबा बे बाहायग्रानि थाखाय बाडि आइकन बादि बेखौ बाहाय।

en: You can send this image as a file transfer, or use it as the buddy icon for this user.
brx: नोंथाङा बे मुसुखाखौ फाइल सोलायनाय बादि दैथाय हरनो हायो, एबा बे बाहायग्रानि थाखाय बाडि आइकन बादि बेखौ बाहाय।

en: You can upgrade to %s %s today.
brx: नोंथाङा दिनैनो %s %s आव आपग्रेड खालामनो हायो

en: You cancelled the transfer of %s
brx: %s नि जायगा सोलायनायखौ बातिल खालामबाय

en: You cannot add the same person twice to a conversation
brx: रायज्लायनायाव एखे सुबुंखौ खेबनै दाजाबदेरनो हाया।

en: You cannot receive buddy notifications until you import his/her public key.  You can use the Get Public Key command to get the public key.
brx: नोंथाङा बाडि मिथिहोसार मोननो हाया जेब्लासिम नोंथाहा बिनि पाब्लिक चाबिखौ लाबोनो हाया। नोंथाङा पाब्लिक चाबिखौ मोननो Get Public Key बिथोनखौ बाहायनो हायो।

en: You do not have any accounts.
brx: नोंथांहा जेबो एकाउन्ट गैया।

en: You do not have permission to uninstall this application.
brx: नोंथांहा बे एप्लिकेसनखौ आनइनष्टल खालामनो गनायथि गैया।

en: You dragged a desktop launcher. Most likely you wanted to send the target of this launcher instead of this launcher itself.
brx: नोंथाङा मोनसे डेस्कटप लाउन्सारखौ बोबोबाय। नोंथाङा बे लाउन्सारनि सोलायै लाउन्सारनि थांखिखौ दैथाय हरनो लुबैदोंमोन जानांगौ।

en: You feel a disturbance in the force...
brx: नोंथाङा गोहोआव हेंथा मोन्दांगोन...

en: You have %d contact named %s. Would you like to merge them? | You currently have %d contacts named %s. Would you like to merge them?
brx[0]: नोंथांहा %2$s मुंनि %1$d जगाजग दं। नोंथाङा बेफोरखौ खौसे खालामनो लुबैयो नामा?
brx[1]: नोंथांहा दासान्दि %2$s मुंनि %1$d जगाजगफोर दं। नोंथाङा बेफोरखौ खौसे खालामनो लुबैयो नामा?

en: You have been kicked by %s: (%s)
brx: नोंथांखौ %s जों किक खालामनाय जाबाय: (%s)

en: You have been kicked off <I>%s</I> by <I>%s</I> (%s)
brx: नोंथाङा <I>%s</I> जों <I>%s</I> किक अफ खालामबाय(%s)

en: You have been kicked: (%s)
brx: नोंथांखौ गारबाय: (%s)

en: You have been killed by %s (%s)
brx: नोंथांखौ %s जों बुथारबाय (%s)

en: You have dragged an image
brx: नोंथाङा मोनसे मुसुखा बोनानै लाबोदों

en: You have entered an incorrect username
brx: नोंथाङा मोनसे गोरोन्थि बाहायग्रामुं हाबहोबाय।

en: You have left this chat.
brx: नोंथाङा बे सावरायनायखौ नागारबाय।

en: You have mail!
brx: नोंथांहा मेइल दङ!

en: You have no database of root certificates, so this certificate cannot be validated.
brx: नोंथांहा रुट चार्टिफिकेटनि जेबो डाटाबेस गैया, बेखायनो बे चार्टिफिकेटखौ बाहाय जाथाव खालामनो हाया।

en: You have parted the channel%s%s
brx: नोंथाङा %s%s चेनेल निफ्राय गावस्राबाय।

en: You have reached your limit for the number of contacts allowed
brx: गनायथि होनाय फोरनांजाबफोरनि अनजिमानि थाखाय नोंथाङा नोंथांनि सिमायाव सौहैबाय।

en: You have rejected the call.
brx: नोंथाङा कलखौ नेवसिबाय।

en: You have signed on from another location
brx: नोंथाङा गुबुन जायगा निफ्राय साइन अन खालामबाय।

en: You have to join the %s channel before you are able to join the private group
brx: नोंथाङा प्राइभेट हानजायाव जरायदेरनो हानायनि सिगाङाव नोंथाङा %s चेनेलखौ जरायदेरनो नांगोन।

en: You have unread messages. Are you sure you want to close the window?
brx: नोंथांहा फरायै खौरांफोर दङ। नोंथाङा थारैनो उइन्डखौ बन्द खालामनो सानो नामा?

en: You must create an account first before you can create a pounce.
brx: पाउन्स सोरजिनायनि सिगां नोंथाङा गिबियाव मोनसे एकाउन्ट सोरजिथार नांगोन।

en: You must fill all the required fields.
brx: नोंथाङा गोनां जानाय गासैबो फोथारखौ आबुं खालामनांगौ।

en: You must give a name for the group to add.
brx: दाजाबनो थाखाय हानजानि थाखाय नोंथाङा मोनसे मुं होनां थारगोन ।

en: You must provide a group.
brx: नोंथाङा मोनसे हानजा होथार नांगोन।

en: You must provide a username for the buddy.
brx: नोंथाङा बाडिनि थाखाय मोनसे बाहायग्रामुं होथार नांगोन।

en: You must select an account.
brx: नोंथाङा मोनसे एकाउन्ट होथार नांगोन।

en: You must specify a nick
brx: नोंथाङा मोनसे नंखाय मुं थि खालामनांगोन

en: You receive an IM
brx: नोंथाङा मोनसे IM मोनो

en: You require encryption, but it is not available on this server.
brx: नोंथांनो इनक्राइपसननि गोनांथि जायो, नाथाय बेयो बे सार्भाराव गैया।

en: You require encryption, but no TLS/SSL support was found.
brx: नोंथांनो एनक्रिपसन नांगौ, नाथाय जेबो TLS/SSL हेफाजाब मोनाखैमोन।

en: You send
brx: नोंथाङा दैथाय हर

en: You talk in chat
brx: नोंथाङा सावरायनायाव रायलायो

en: You type
brx: नोंथाङा टाइप खालाम

en: You were disconnected from the server.
brx: नोंथांखौ सार्भार निफ्राय फोनांजाब गोयै खालामबाय ।

en: Your Current Mood
brx: नोंथांनि दानि सानथाय

en: Your Current Status
brx: नोंथांनि दानि थाखोमान

en: Your VCard File
brx: नोंथांनि VCard फाइल

en: Your account has been disabled because too many incorrect passwords were entered
brx: नोंथांनि एकाउन्टखौ लोरबां खालामबाय मानोना जोबोद गोबां गोरोनथि पासवर्डस एन्टार खालाम खानाय।

en: Your buddylist is empty, nothing was written to the file.
brx: नोंथांनि बाडि फारिलाइआ लांदां, फाइलाव जेबो लिरनाय जायाखैमोन ।

en: Your command failed for an unknown reason.
brx: मोनसे मोन्थिमोनै जाहोननि थाखाय नोंथांनि बिथोना फेलें जाबाय ।

en: Your password has been changed.
brx: नोंथांनि पासवर्डखऔ सोलाय होबाय ।

en: Your selected account name was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
brx: नोंथांनि सायखनाय एकाउन्ट मुंखौ सार्भारजों नेवसिबाय । बेयाव बाहाय जायै हांखो थानायबो जानो हागौ।

en: Your selected nickname was rejected by the server.  It probably contains invalid characters.
brx: नोंथांनि सायखनाय नंखाय मुंखौ सार्भारजों नेवसिबाय । बेयाव बाहाय जायै हांखो थानायबो जानो हागौ।

en: Your system administrator has disabled this operation
brx: नोंथांनि सिस्टेम खुंगिरिया बे अपारेसनखौ सोरबां खालामबाय।

en: Zephyr Protocol Plugin
brx: जेफार प्र'ट'कल प्लागिन

en: _Accept
brx: आजाव

en: _Accept Defaults
brx: डिफल्टफोर आजाव

en: _Account
brx: एकाउन्ट

en: _Account:
brx: _एकाउन्ट:

en: _Accounts
brx: एकाउन्टफोर

en: _Add
brx: दाजाबदेर

en: _Add Chat
brx: सावरायनाय दाजाबदेर

en: _Add Custom Smiley...
brx: कास्टम मिनिस्लुखौ दाजाबदेर

en: _Add...
brx: दाजाबदेर...

en: _Alias
brx: नंखाय मुं

en: _Alias...
brx: नंखाय मुं...

en: _Apply
brx: बाहाय

en: _Associate Buddy
brx: बाडि सोफादेर

en: _Attention!
brx: गोसोहोनाय

en: _Audio Call
brx: अडिअ कल

en: _Auto-reply:
brx: गावआरि फिननाय:

en: _Basic
brx: गुदि

en: _Blink on New Message
brx: गोदान खौरांआव मोख्रेब

en: _Block
brx: ब्लक खालाम

en: _Both Icon & Text
brx: आइकन आरो फराय बिजाब मोननैबो

en: _Browse
brx: ब्राउज

en: _Browse logs folder
brx: _लगस फल्डार ब्राउज खालाम

en: _Browse...
brx: ब्राउज...

en: _Browser:
brx: _ब्राउजार:

en: _Buddy List window transparency
brx: बाडि फारिलाइ उइन्ड गोजों

en: _Buddy name:
brx: बाडि मुं :

en: _Buddy:
brx: बाडि:

en: _Cancel
brx: नेवसिगार

en: _Change Status
brx: थाखोमानखौ सोलाय

en: _Channel:
brx: चेनेल:

en: _Class:
brx: थाखो:

en: _Collapse
brx: हरखाब बाय

en: _Configure Room
brx: खथाखौ बायजो महर दा (_C)

en: _Copy Email Address
brx: इ-मेइल थंखौ कपि खालाम

en: _Copy Link Location
brx: _सोमोन्दो जायगा कपि खालाम

en: _Delete Group
brx: हानजा हुखुमोर

en: _Description
brx: बेखेवनाय

en: _Device
brx: डिभाइस

en: _Disable
brx: लोरबां खालाम

en: _Dockable Buddy List
brx: डकएबल बाडि फारिलाइ

en: _Edit
brx: सुजुनाय

en: _Edit Account
brx: एकाउन्ट सुजु

en: _Edit Settings...
brx: सेटिंखौ सुजु...

en: _Enable automatic router port forwarding
brx: गावनो गाव रुटार पर्ट फरवार्डिंखौ मावथि खालाम

en: _Enable sounds:
brx: सोदोबखौ हाहोनाय खालाम:

en: _End:
brx: फोजोब:

en: _Exact case match (uncheck for automatic case handling)
brx: रोखोमसे केस गोरोबनाय (गावनो गाव केस हेन्डेलिंखौ आनचेख खालाम)

en: _Expand
brx: बाराय हो

en: _Flash window
brx: फ्लाश उइन्ड’

en: _Focused windows
brx: फकास खालामनाय उइन्डस

en: _Font
brx: _फन्ट

en: _Font face
brx: _फन्टनि फेस

en: _Force timestamp format:
brx: टाइम स्टेम्प फरमेटखौ जर हो:

en: _Get Info
brx: मोनथिहोनाय मोन

en: _Get List
brx: फारिलाइ मोन

en: _Group:
brx: हानजा:

en: _Handle:
brx: हेन्डेल खालाम (_H):

en: _Hangup
brx: हेंआप

en: _Hide new IM conversations:
brx: गोदान IM रायज्लायनाय एरसोखोमा:

en: _Horizontal rule
brx: _समायथि नेमखानथि

en: _Host:
brx: हस्ट:

en: _IM window transparency
brx: IM उइन्डस गोजों

en: _IM windows
brx: IM उइन्डस

en: _Icon Only
brx: खालि आइकनल'

en: _Image
brx: _मुसुखा

en: _Image:
brx: मुसुखा:

en: _Import...
brx: लाबो...

en: _Insert
brx: _सोसन

en: _Instance:
brx: बिदिन्थि:

en: _Invite
brx: हांख्राय

en: _Join
brx: जरायदेर

en: _Keep Buddy List window on top:
brx: बाडि फारिलाइ उइन्डखौ सायाव दोन:

en: _Link
brx: _सोमोन्दो

en: _Local alias:
brx: _जायगानि नंखाय मुं:

en: _Login
brx: लगिन

en: _Manage custom smileys
brx: कास्टम मिनिस्लुखौ मेनेज खालाम

en: _Manual:
    (%s for URL)
brx: मेनुयेल (_M):
      (%s URLनि थाखाय)

en: _Manually specify range of ports to listen on:
brx: खोनासंनो थाखाय पर्टफोरनि सारिसिमाखौ मेनुयेलि थिक खालाम:

en: _Media
brx: मेडिया

en: _Merge Groups
brx: हानजाफोर खौसे खालाम

en: _Message Logs:
brx: खौरां लगफोर:

en: _Message:
brx: खौरां:

en: _Method:
brx: मेथ'ड:

en: _Minutes before becoming idle:
brx: _अलसिया जानायनि सिगां सम:

en: _Modify...
brx: महर सोलाय...

en: _More...
brx: गोबां...

en: _Name
brx: मुं

en: _No
brx: नङा

en: _Normal
brx: _सरासनस्रा

en: _Notify buddies that you are typing to them
brx: बाडिफोरखौ मिथिसार हो जायखौ नोंथाङा टाइप खालाम गासिनो दङ

en: _Open File
brx: फाइलखौ खेव

en: _Open Link
brx: लिंकखौ खेव

en: _Open Mail
brx: मेइल खेव

en: _Open link in:
brx: ..आव सोमोन्दो खेव:

en: _Passphrase:
brx: पास बाथ्रा खोन्दो:

en: _Password:
brx: पासवर्ड:

en: _Pause
brx: थाद' हो

en: _Permit
brx: गनायथि हो

en: _Placement:
brx: दोननाय:

en: _Play Sound
brx: सोदोबखौ दाम

en: _Plugin
brx: प्लागिन

en: _Pop up a notification
brx: _मिथिसारनाय प'प आप खालाम

en: _Port:
brx: पर्ट:

en: _Present conversation window
brx: थानाय रायज्लायनाय उइन्ड’

en: _Quit
brx: नागार लां

en: _Recipient:
brx: मोनग्रा:

en: _Recurring
brx: फिन मावगासिनो दङ

en: _Remove
brx: गैया खालाम

en: _Remove Buddy
brx: _बाडि गैया खालाम

en: _Remove Chat
brx: _सावरायनायखौ गैया खालाम

en: _Remove Contact
brx: फोनांजाब गैया खालाम

en: _Remove Group
brx: हानजा गैया खालाम

en: _Rename
brx: फिन मुं हो

en: _Report idle time:
brx: अलसिया समखौ रिपर्ट खालाम:

en: _Reset
brx: फिन फज

en: _Reset formatting
brx: दाथाय दानाय फिन फज

en: _Room:
brx: खथा (_R):

en: _Save
brx: थिना दोन

en: _Save File
brx: फाइल थिना दोन

en: _Save Image...
brx: _मुसुखा थिना दोन...

en: _Search for:
brx: नागिर:

en: _Send
brx: दैथाय हर

en: _Send File...
brx: _फाइल दैथाय हर...

en: _Send Message
brx: खौरां दैथाय हर

en: _Server:
brx: सार्भार (_S):

en: _Set
brx: फज

en: _Show slider bar in IM window
brx: IM उइन्डआव स्लाइड बार दिन्थि

en: _Show system tray icon:
brx: _सिस्टेम ट्रे आइकन दिन्थि:

en: _Smile!
brx: _मिनिनाय!

en: _Start %s on Windows startup
brx: उइन्डस जागायनायाव %s खौ जागाय

en: _Start:
brx: जागाय:

en: _Status:
brx: थाखोमान:

en: _TURN server:
brx: _TURN सार्भार:

en: _Text Only
brx: खालि फराय बिजाबल'

en: _Title:
brx: बिमुं:

en: _UDP Port:
brx: _UDP पर्ट:

en: _Unread Messages
brx: फरायै खौरां

en: _Unset
brx: आनसेट खालाम

en: _Use
brx: बाहाय

en: _Username:
brx: बाहायग्रा मुं:

en: _Video Call
brx: भिडिअ कल

en: _View Certificate...
brx: _चार्टिफिकेटखौ नाय...

en: _View...
brx: नाय...

en: _Visual gesture display
brx: _नुनो मोनथाव इंगित दिन्थिफुंनाय

en: _Voice and Video
brx: गारां आरो भिडिअ

en: _Yes
brx: नंगौ

en: accounts
brx: एकाउन्टफोर

en: accounts: Show the accounts window.
brx: एकाउन्ट: एकाउन्ट उइन्ड दिनथि।

en: action &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
brx: हाबा &lt; मावफुंनो हाबा&gt;: हाबा मावफुं

en: affiliate &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with an affiliation or set users' affiliation with the room.
brx: लाफादेर &lt;owner|admin|member|outcast|none&gt; [nick1] [nick2] ...: लाफादेरनायजों बाहायग्राफोरखौ ला एबा खथाजों बाहायग्राफोरनि लाफादेरनायखौ फज

en: allow multiple instances
brx: गोबां बिदिन्थिखौ गनायथि हो

en: artist
brx: महरगिरि

en: authserv: Send a command to authserv
brx: authserv: authserv आव मोनसे बिथोन दैथाय हर

en: away [message]:  Set an away message, or use no message to return from being away.
brx: गोजान जालांनाय [खौरां]: मोनसे गोजान जालांनाय खौरां फज, एबा गोजान जालांनाय निफ्राय फैफिन होनो जेबो खौरांखौ बाहायनो नाङा।

en: ban &lt;user&gt; [reason]:  Ban a user from the room.
brx: होबथानाय &lt;user&gt; [reason]: बाहायग्राखौ खथा निफ्राय होबथा

en: ban [&lt;channel&gt; +|-&lt;nick&gt;]:  Ban client from channel
brx: ban[&lt;चेनेल&gt; +|-&lt;नंखाय मुं&gt;]:  चेनेल निफ्राय क्लाइन्ट होबथा

en: buddy list
brx: बाडि फारिलाइ

en: buddylist: Show the buddylist.
brx: बाडि फारिलाइ: बाडि फारिलाइ दिनथि।

en: buzz: Buzz a user to get their attention
brx: बाज: बिसोरनि गोसो होनायखौ मोननो थाखाय बाहायग्राखौ बाज खालाम।

en: call &lt;command&gt;:  Call any silc client command
brx: लिंहर &lt;command&gt;: जायखि जाया सिल्क क्लाइन्ट बिथोन लिंहर

en: call: Make an audio call.
brx: कल: मोनसे अडिअ कल खालाम।

en: channel %s not found
brx: चेनेल %s मोनाखै

en: channel modes for %s: %s
brx: %s नि थाखाय चेनेल म'डफोर: %s

en: chanserv: Send a command to chanserv
brx: चेनसार्भ: चेनसार्भआव बिथोन दैथाय हर

en: clear: Clears all conversation scrollbacks.
brx: एंगार: गासै रालज्लायनाय स्क्रलबेक एंगारो।

en: clear: Clears the conversation scrollback.
brx: एंगार: रालज्लायनाय स्क्रलबेक एंगारो।

en: cmode &lt;channel&gt; [+|-&lt;modes&gt;] [arguments]:  Change or display channel modes
brx: cmode &lt;चेनेल&gt; [+|-&lt;म'डफोर&gt;] [बाथ्रा बान]:  चेनेल म'डफोरखौ सोलाय एबा दिन्थिफुं

en: config:  Configure a chat room.
brx: कनफिग: मोनसे सावरायनाय खथा बाइजो महर दा।

en: configure:  Configure a chat room.
brx: बाइजो महर: मोनसे सावरायनाय खथा बाइजो महर दा।।

en: ctcp <nick> <msg>: sends ctcp msg to nick.
brx: ctcp <nick> <msg>: निकआव ctcp msg खौ दैथाय हरो।

en: cumode &lt;channel&gt; +|-&lt;modes&gt; &lt;nick&gt;:  Change nick's modes on channel
brx: cumode &lt;चेनेल&gt; +|-&lt;म'डफोर&gt; &lt;नंखाय मुं&gt;: चेनेलाव नंखाय मुंनि म'डफोरखौ सोलाय

en: current topic is: %s
brx: बोहैथि आयदाया: %s

en: debug &lt;option&gt;:  Send various debug information to the current conversation.
brx: डेबाग &lt;उफ्रा&gt;: बोहैथि रालज्लायनायाव बायदि रोखोमनि डेबाग मोनथिहोनायखौ दैथाय हर।

en: debugwin: Show the debug window.
brx: डेबागउइन्ड: डेबाग उइन्डखौ दिनथि।

en: deop &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel operator status from someone. You must be a channel operator to do this.
brx: डिअप &lt;उफ्रा मुं1&gt; [उफ्रा मुं2] ...: सोरनिबा निफ्राय चेनेल अपारेटर थाखोमानखौ गैया खालाम। बेखौ मावनो नोंथांहा चेनेल अपारेटर थाथार नांगोन।

en: detach:  Detach this session
brx: बोखार: बे जुथुमाखौ बोखार

en: devoice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Remove channel voice status from someone, preventing them from speaking if the channel is moderated (+m). You must be a channel operator to do this.
brx: डिभइच &lt;उफ्रा मुं 1&gt; [उफ्रा मुं 2] ...: चेनेलखौ गेजेरनि (+m) खालामब्ला रायज्लायनाय निफ्राय बेफोरखौ होबथानानै, सोरनिबा निफ्राय चेनेल अपारेटर थाखोमानखौ गैया खालाम। बेखौ मावनो नोंथांहा चेनेल अपारेटर थाथार नांगोन।

en: display the current version and exit
brx: दानि लिरस्लायनायखौ दिन्थिफुं आरो ओंखार लां

en: display this help and exit
brx: बे मददखौ दिन्थिफुं आरो ओंखार लां

en: don't automatically login
brx: गावनो गाव महरै लगिन खालामनो नाङा

en: enable specified account(s) (optional argument NAME
                          specifies account(s) to use, separated by commas.
                          Without this only the first account will be enabled).
brx: थि एकाउन्ट(फोर) खौ हाहोनाय खालाम (उफ्रायारि बाथ्राबान NAME
     कमाजों आलादा खालाम जानाय एकाउन्ट(फोर) खौ बाहायनो थाखाय थि खालामो।
     बे गैयाब्ला खालि गिबि एकाउन्टखौ हाहोनाय खालामनाय जागोन।).

en: execute
brx: मावफुं

en: force online, regardless of network status
brx: नेटवर्ट थाखोमानखौ सानाबालानो अनलाइनखौ जर हो

en: getkey &lt;nick|server&gt;:  Retrieve client's or server's public key
brx: getkey &lt;नंखाय मुं|सार्भार&gt;:  क्लाइन्टनि एबा सार्भारनि पाब्लिक चाबि   मोनफिन

en: hacker and designated driver [lazy bum]
brx: हेकार आरो बिमुं होनाय सालायग्रा [लेजि बाम]

en: help &lt;command&gt;:  Help on a specific command.
brx: मदद &lt;बिथोन&gt;: जुनिया बिथानाव मदद खालाम।

en: info [server]:  View server administrative details
brx: मोनथिहोनाय [सार्भार]: सार्भार खुंथाय गुवारैखौ नाय

en: inst &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
brx: inst &lt;बिदिन्थि&gt;: बे थाखोआव बाहायनो गोनां बिदिन्थिखौ फज।

en: instance &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
brx: बिदिन्थि&lt;बिदिन्थि&gt;: बे थाखोआव बाहायनो गोनां बिदिन्थिखौ फज।

en: invite &lt;channel&gt; [-|+]&lt;nick&gt;:  invite nick or add/remove from channel invite list
brx: हांख्राय &lt;चेनेल&gt; [-|+]&lt;नंखाय&gt;: नंखाय मुं हांख्राय एबा चेनेल हांख्राय फारिलाइ निफ्राय दाजाबदेर/गैया खालाम

en: invite &lt;nick&gt; [room]:  Invite someone to join you in the specified channel, or the current channel.
brx: हांख्रायनाय &lt;उफ्रा मुं&gt; [खथा]: थि खामनाय चेनेलाव एबा बोहैथि चेनेलाव नोंथांजों लोगो लादेरनो सोरखौबा हांख्रायहर।

en: invite &lt;user&gt; [message]:  Invite a user to the room.
brx: हांख्राय &lt;बाहायग्रा&gt; [खौरां]:  खथायाव बाहायग्राखौ हांख्राय।

en: j &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
brx: j &lt;खथा 1&gt;[,खथा 2][,...] [चाबि 1[,चाबि 2][,...]]: गोनांथि जायोब्ला गोसो खुसियै मोनफ्रोमनोबो चेनेल चाबि होनानै मोनसे एबा बांसिन चेनेलफोर एन्टार खालाम।

en: join &lt;channel&gt; [&lt;password&gt;]:  Join a chat on this network
brx: जरायदेर &lt;चेनेल&gt; [&lt;पासवर्ड&gt;]: बे नेटवर्कआव सावरायनायखौ जरायदेर।

en: join &lt;room1&gt;[,room2][,...] [key1[,key2][,...]]:  Enter one or more channels, optionally providing a channel key for each if needed.
brx: लोगो ला &lt;खथा 1&gt;[,खथा 2][,...] [चाबि 1[,चाबि 2][,...]]: गोनांथि जायोब्ला गोसो खुसियै मोनफ्रोमनोबो चेनेल चाबि होनानै मोनसे एबा बांसिन चेनेलफोर एन्टार खालाम।

en: join: &lt;room[@server]&gt; [password]:  Join a chat.
brx: लोगो जा: &lt;room[@server]&gt; [password]: मोनसे रायज्लायनायाव लोगो जा

en: kick &lt;channel&gt; &lt;nick&gt; [comment]:  Kick client from channel
brx: किक&lt;cचेनेल&gt; &lt;नंखाय मुं&gt; बिबुंथि]:  चेनेल निफ्राय क्लाइन्टखौ किक खालाम

en: kick &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a channel. You must be a channel operator to do this.
brx: किक &lt;उफ्रा मुं&gt; [खौरां]: चेनेल निफ्राय सोरखौबा गैया खालाम। बेखौ मावनो नोंथांहा मोनसे चेनेल अपारेटर थाथार नांगोन।

en: kick &lt;user&gt; [reason]:  Kick a user from the room.
brx: गार &lt;user&gt; [reason]: खथा निफ्राय बाहायग्राखौ गार

en: kill &lt;nick&gt; [-pubkey|&lt;reason&gt;]:  Kill nick
brx: बुथार &lt;उफ्रा मुं&gt; [-पाब्लिक चाबि|&lt;reason&gt;]:  नंखाय मुं बुथार

en: lastlog: Searches for a substring in the backlog.
brx: जोबथा लग: बेकलगआव दालाय स्ट्रिंनि थाखाय नायगिरो।

en: lead developer
brx: जौगाहोग्रा दैदेन

en: leave [channel]:  Leave the chat
brx: नागार[चेनेल]: सावरायनाय नागार

en: libfaim maintainer
brx: libfaim मेइनटेइन खालामग्रा

en: list:  Display a list of chat rooms on the network. <i>Warning, some servers may disconnect you upon doing this.</i>
brx: फारिलाइ: नेटवर्कआव सावरायनाय खथानि मोनसे फारिलाइ दिन्थिफुं। <i>सांग्रांथि, बेखौ मावनायाव खायसे सार्भारा नोंथांखौ फोनांजाब गैया खालामनो हागौ ।</i>

en: list:  List channels on this network
brx: फारिलाइ: बे नेटवर्कआव चेनेल फारिलाइ दङ

en: loading plugin failed
brx: प्लागिन ल'ड खालामनाया फेलें जाबाय

en: maintainer
brx: मेइनटेइन खालामग्रा

en: me &lt;action to perform&gt;:  Perform an action.
brx: आंनो &lt;मावफुंनो हाबा&gt;: हाबा मावफुं

en: me &lt;action&gt;:  Send an IRC style action to a buddy or chat.
brx: आंनो &lt;हाबा&gt;: बाडि एबा सावरायनायाव IRC आदब हाबाखौ दैथाय हर।

en: memoserv: Send a command to memoserv
brx: मेम'सार्भ: मेम'सार्भआव मोनसे बिथोन दैथाय हर।

en: minutes
brx: मिनिट

en: mode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;nick|channel&gt;:  Set or unset a channel or user mode.
brx: म'ड &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt; &lt;उफ्रा मुं|चेनेल&gt;: मोनसे चेनेल एबा बाहायग्रा म'ड सेट एबा आनसेट खालाम।

en: mode (%s %s) by %s
brx: %s जों म'ड (%s %s)

en: mood: Set current user mood
brx: मुड: दानि बाहायग्रा मुडखौ फज

en: motd:  View the server's Message Of The Day
brx: motd: सार्भारनि साननि खौरांखौ नाय

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user
brx: खौरां &lt;नंखाय मुं&gt; &lt;खौरां&gt;: बाहायग्रायाव मोनसे प्राइभेट खौरां दैथाय हर।

en: msg &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
brx: खौरां &lt;उफ्रा मुं&gt; &lt;खौरां&gt;: बाहायग्रायाव मोनसे प्राइभेट खौरां दैथाय हर (चेनेलनि हेंथा बादियै)।

en: msg &lt;user&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to another user.
brx: खौरां &lt;बाहायग्रा&gt; &lt;खौरां&gt;:  गुबुन मोनसे बाहायग्राआव प्राइभेट खौरांखौ दैथाय हर।

en: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: Set the color for different classes of messages in the conversation window.<br>    &lt;class&gt;: receive, send, highlight, action, timestamp<br>    &lt;foreground/background&gt;: black, red, green, blue, white, gray, darkgray, magenta, cyan, default<br><br>EXAMPLE:<br>    msgcolor send cyan default
brx: msgcolor &lt;class&gt; &lt;foreground&gt; &lt;background&gt;: खौरांफोरनि गुबुन गुबुन थाखोनि थाखाय गाबखौ सोलाय होनाय उइन्ड’आव फज। <br> &lt;class&gt;: मोननाय, दैथाय हर, हाइलाइट, हाबा, समनि स्टेम्प<br> &lt;foreground/background&gt;: गोसोम, गोजा, सोमखोर, निला, गुफुर, फुरगेव, सोमखे फुरगेव, जाब्रोम गाब, सियान, डिफल्ट<br><br>EXAMPLE:<br> msgcolor सियान डिफल्टखौ दैथाय हर

en: names [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;channel(s)&gt;:  List specific users in channel(s)
brx: मुंफोर [-count|-ops|-halfops|-voices|-normal] &lt;चेनेल(फोर)&gt;:  चेनेल(फोर)आव बाहायग्राफोरखौ थि खालामनाय फारिलाइ

en: names [channel]:  List the users currently in a channel.
brx: मुंफोर[चेनेल]: चेनेलनि दानि बाहायग्राफोरखौ फारिलाइ खालाम।

en: nick &lt;new nickname&gt;:  Change your nickname.
brx: उफ्रा मुं &lt;गोदान नंखाय मुं&gt;: नोंथांनि नंखाय मुंखौ सोलाय।

en: nick &lt;newnick&gt;:  Change your nickname
brx: नंखाय मुं&lt;गोदान नंखाय मुं&gt: नोंथांनि नंखाय मुंखौ सोलाय

en: nickserv: Send a command to nickserv
brx: निकसार्भ: निकसार्भआव बिथोन दैथाय हर

en: no channel modes are set on %s
brx: %s आव जेबो चेनेल म'ड फजनाय जायाखै

en: no such channel
brx: बेबायदि जेबो चेनेल गैया

en: none
brx: रावबो नङा

en: notice &lt;target&lt;:  Send a notice to a user or channel.
brx: मिथिसारनाय &lt;target&lt;:  बाहायग्रा एबा चेनेलाव मोनसे मिथिसारनाय दैथाय हर।

en: op &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel operator status to someone. You must be a channel operator to do this.
brx: op &lt;नंखाय 1&gt; [नंखाय 2] ...: सोरनोबा चेनेल अपारेटर थाखोमान गनायथि हो। बेखौ मावनो नोंथांहा मोनसे चेनेल अपारेटर थाथार नांगोन।

en: oper &lt;nick&gt; [-pubkey]:  Get server operator privileges
brx: oper &lt;उफ्रा मुं&gt; [-पाब्लिक चाबि]:  सार्भार अपारेटर खाबुफोर मोन

en: operserv: Send a command to operserv
brx: अपारसार्भ: अपारसार्भआव बिथोन दैथाय हर

en: operwall &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
brx: अपारवाल &lt;खौरां&gt;: जदि नोंथाङा बेखौ मोन्थियाब्ला, नोंथाङा बेखौ बाहायनो हायाबो जानो हागौ ।

en: original author
brx: गुबै लिरगिरि

en: part [channel]:  Leave the chat
brx: बाहागो [चेनेल]: सावरायनाय नागार

en: part [message]:  Leave the room.
brx: बाहागो [खौरां]:  खथाखौ नागार

en: part [room] [message]:  Leave the current channel, or a specified channel, with an optional message.
brx: बाहागो [खथा] [खौरां]: मोनसे उफ्रायारि खौरांजों बोहैथि चेनेल, एबा थि खालाम खानाय चेनेलखौ नागार।

en: ping &lt;jid&gt;:	Ping a user/component/server.
brx: पिं &lt;jid&gt;:	बाहायग्राखौ पिं खालाम/थाफानाय बेसाद/सार्भार।

en: ping [nick]:  Asks how much lag a user (or the server if no user specified) has.
brx: पिं[उफ्रा मुं]: बाहायग्राबा बेसेबां लेग थानायखौ सोङो (एबा सार्भार जदि जेबो बाहायग्रा थियाखै)।

en: ping:  Send PING to the connected server
brx: पिं:  फोनांजाबनाय सार्भाराव पिं दैथाय हर

en: plugins: Show the plugins window.
brx: प्लागिन: प्लागिनस उइन्ड दिनथि।

en: prefs: Show the preference window.
brx: पसन्द: पसन्द उइन्डखौ दिनथि।

en: print debugging messages to stdout
brx: डेबागिं खौरांफोरखौ stdout आव साफाय

en: query &lt;nick&gt; &lt;message&gt;:  Send a private message to a user (as opposed to a channel).
brx: सोंनाय&lt;उफ्रा मुं&gt; &lt;खौरां&gt;: बाहायग्रानो मोनसे प्राइभेट खौरां दैथाय हर (चेनेलजों हेंथा बादियै)।

en: query &lt;nick&gt; [&lt;message&gt;]:  Send a private message to a user
brx: सोंनाय &lt;नंखाय मुं&gt; [&lt;खौरां&gt;]: बाहायग्रायाव मोनसे प्राइभेट खौरां दैथाय हर।

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message
brx: नागार[खौरां]:सार्भार निफ्राय मोनसे उफ्रा खौरांजों फोनांजाब गोयै खालाम

en: quit [message]:  Disconnect from the server, with an optional message.
brx: नागार[खौरां]: उफ्रायारि खौरांजों सार्भार निफ्राय फोनांजाब गोयै खालाम।

en: quote [...]:  Send a raw command to the server.
brx: दैखांना होनाय[...]: सार्भाराव मोनसे गोथां बिथोन दैथाय हर।

en: register:  Register with a chat room.
brx: रेजिस्टार खालाम:  सावरायनाय खथाजों रेजिस्टार खालाम।

en: remove &lt;nick&gt; [message]:  Remove someone from a room. You must be a channel operator to do this.
brx: गैया खालाम &lt;उफ्रा मुं&gt; [खौरां]: खथानिफ्राय सोरखौबा गैया खालाम। बेखौ मावनो नोंथाहा मोनसे चेनेल अपारेटर थाथार नांगोन।

en: role &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: Get the users with a role or set users' role with the room.
brx: बिफाव &lt;moderator|participant|visitor|none&gt; [nick1] [nick2] ...: बिफावजों बाहायग्राखौ ला एबा खथाजों बाहायग्राफोरनि बिफावखौ फज

en: saved statuses
brx: थिखानाय थाखोमान

en: say &lt;message&gt;:  Send a message normally as if you weren't using a command.
brx: जेरै &lt;खौरां&gt;: जदि नोंथाङा बिथोनखौ बाहायाब्ला सरासनस्रायै खौरांखौ दैथाय हर।

en: stats:  View server and network statistics
brx: stats: सार्भार आरो नेटवर्क अनजिमा सानथायखौ नाय

en: statuses: Show the savedstatuses window.
brx: थाखोमानफोर: थिखानाय थाखोमान उइन्डखौ दिनथि।

en: sub &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Join a new chat
brx: आयदा &lt;थाखो&gt; &lt;बिदिन्थि&gt; &lt;मोनग्रा&gt;: मोनसे गोदान  सावरायनाय जरायदेर।

en: support
brx: मददथि

en: support/QA
brx: मददथि/QA

en: time: Displays the current local time at the IRC server.
brx: सम: बोहैथि जायगानि समखौ  IRC सार्भाराव दिन्थिफुं।

en: topic &lt;instance&gt;: Set the instance to be used on this class
brx: आयदा &lt;बिदिन्थि&gt;: बे थाखोआव बाहायनो गोनां बिदिन्थिखौ फज।

en: topic [&lt;new topic&gt;]:  View or change the topic
brx: आयदा [&lt;गोदान आयदा&gt;]: आयदाखौ नाय एबा सोलाय

en: topic [new topic]:  View or change the channel topic.
brx: आयदा [गोदान आयदा]: चेनेल आयदाखौ नाय एबा सोलाय।

en: topic [new topic]:  View or change the topic.
brx: आयदा [गोदान आयदा]: आयदाखौ नाय एबा सोलाय।‍

en: tzc command
brx: tzc बिथोन

en: umode &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;:  Set or unset a user mode.
brx: इउम'ड &lt;+|-&gt;&lt;A-Za-z&gt;: बाहायग्रा म'डखौ सेट एबा आनसेट खालाम।

en: umode &lt;usermodes&gt;:  Set your modes in the network
brx: umode &lt;बाहायग्रा म'डफोर&gt;: नेटवर्कआव नोंथांनि म'डफोरखौ फज

en: unloading plugin failed
brx: प्लागिन आनल'ड खालामनाया फेलें जाबाय

en: use DIR for config files
brx: बायजोमहर फाइलफोरनि थाखाय DIR खौ बाहाय

en: users &lt;channel&gt;:  List users in channel
brx: बाहायग्राफोर &lt;चेनेल&gt;: चेनेलआव बाहायग्राफोरनि फारिलाइ

en: users:  Show the list of users in the chat.
brx: बाहायग्राफोर:  सावरायनायाव बाहायग्राफोरनि फारिलाइखौ दिनथि

en: version [nick]: send CTCP VERSION request to a user
brx: लिरस्लायनाय [उफ्रा मुं]: CTCP लिरस्लायनाय खावलायनायखौ बाहायग्रायाव दैथाय हर।

en: voice &lt;nick1&gt; [nick2] ...:  Grant channel voice status to someone. You must be a channel operator to do this.
brx: गारां &lt;नंखाय1&gt; [नंखाय 2] ...:  चेनेल गारां थाखोमानखौ सोरनोबा गनायथि हो। बेखौ मावनो नोंथाहा मोनसे चेनेल अपारेटर थाथार नांगोन।

en: voice and video
brx: भइस (गारां) आरो भिडिअ

en: wallops &lt;message&gt;:  If you don't know what this is, you probably can't use it.
brx: वाल'पस &lt;खौरां&gt;: जदि नोंथाङा बेखौ मोनथियाब्ला, बेखौ बाहायनो हायाबो  जानो हागौ ।

en: webmaster
brx: वेबमास्टार

en: whois &lt;nick&gt;:  View nick's information
brx: हुइस&lt;नंखाय मुं&gt;: नंखाय मुंनि मोनथिहोनायखौ नाय।

en: whois [server] &lt;nick&gt;:  Get information on a user.
brx: हुइस [सार्भार] &lt;उफ्रा मुं&gt;: बाहायग्रायाव मोन्थिहोनाय मोन।

en: whowas &lt;nick&gt;:  View nick's information
brx: whowas &lt;नंखाय मुं&gt;: नंखाय मुंनि मोनथिहोनाय नाय

en: whowas &lt;nick&gt;: Get information on a user that has logged off.
brx: whowas &lt;nick&gt;: लग अफ खालामनाय बाहायग्रायाव मोनथिहोनायखौ ला।

en: win32 port
brx: उइन्ड 32 पर्ट

en: you can see the butterflies mating
brx: नोंथाङा सिखिरिनि गोरोबलायनायखौ नुनो हायो

en: zc &lt;class&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,PERSONAL,*&gt;
brx: zc &lt;थाखो&gt;: &lt;<i>थाखो</i>,PERSONAL,*&gt; आव खौरां दैथाय हर।

en: zci &lt;class&gt; &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,*&gt;
brx: zci &lt;थाखो&gt; &lt;बिदिन्थि&gt;: &lt;<i>थाखो</i>,<i>बिदिन्थि</i>,*&gt; आव खौरां दैथाय हर।

en: zcir &lt;class&gt; &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;<i>class</i>,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
brx: zcir &lt;थाखो&gt; &lt;बिदिन्थि&gt; &lt;मोनग्रा&gt;:  &lt;<i>थाखो</i>,<i>बिदिन्थि</i>,<i>मोनग्रा</i>&gt; आव खौरां दैथाय हर।

en: zi &lt;instance&gt;: Send a message to &lt;message,<i>instance</i>,*&gt;
brx: zi &lt;बिदिन्थि&gt;: &lt; &lt;खौरां<i>बिदिन्थि</i>,*&gt; आव खौरां  दैथाय हर।

en: zir &lt;instance&gt; &lt;recipient&gt;: Send a message to &lt;MESSAGE,<i>instance</i>,<i>recipient</i>&gt;
brx: zir &lt;बिदिन्थि&gt; &lt;मोनग्रा&gt;:  &lt;खौरां,<i>बिदिन्थि</i>,<i>मोनग्रा</i>&gt; आव खौरां दैथाय हर।

en: zl &lt;nick&gt;: Locate user
brx: zl &lt;नंखाय मुं&gt;:बाहायग्राखौ नायगिर

en: zlocate &lt;nick&gt;: Locate user
brx: zlocate &lt;नंखाय मुं&gt;: बाहायग्राखौ नायगिर
