gnumeric - en to ca translation catalogue (3693 entries)

en: 
    	<i>F4 to complete</i>
ca: 
    	<i>F4 per a completar</i>

en: 
    	<i>⇧F4 to select</i>
ca: 
    	<i>⇧F4 per a seleccionar</i>

en: 
    
    <i>Ctrl-F4 to close tooltip</i>
ca: 
    
    <i>Ctrl+F4 per a tancar l'indicador</i>

en: 
    Do you want to activate this plugin together with its dependencies?
ca: 
    Voleu activar aquest connector juntament amb les seves dependències?

en:  - Gnumeric
ca:  : Gnumeric

en: "ANOVA";[Red]"Invalid ANOVA: Missing Observations"
ca: "ANOVA";[Red]"ANOVA no vàlida: manquen observacions"

en: "Lower" 0%
ca: «Inferior» 0%

en: "Principal Components Analysis";[Red]"Principal Components Analysis is invalid."
ca: "Anàlisi dels components principals";[Red]"L'anàlisi dels components principals no és vàlida."

en: "Upper" 0%
ca: «Superior» 0%

en: "above" * General
ca: «per sobre» * General

en: "from" * "−∞";"from" * "−∞"
ca: «des de» * «−∞»;«des de» * «−∞»

en: "from" * General
ca: «des de» * General

en: "to below" * General
ca: «fins per sota» * General

en: "to" * "∞"
ca: «fins» * «∞»

en: "up to" * General
ca: «fins a» * General

en: "α =" * 0.000
ca: «α =» * 0.000

en: "γ =" * 0.000
ca: «γ =» * 0.000

en: "δ =" * 0.000
ca: «δ =» * 0.000

en: # Input variables
ca: Nombre de variables d'entrada

en: # Output variables
ca: Nombre de variables de sortida

en: #NAME?
ca: #NOM?

en: #NULL!
ca: #NUL!

en: #UNKNOWN!
ca: #DESCONEGUT!

en: #VALUE!
ca: #VALOR!

en: $A$1 (first cell of this worksheet)
ca: $A$1 (primera cel·la d'aquest full de treball)

en: % of normal size
ca: % de la mida _normal

en: %.0f mm wide by %.0f mm tall
ca: %.0f mm d'amplada per %.0f mm d'alçada

en: %.0f pixels wide by %.0f pixels tall
ca: %.0f píxels d'amplada per %.0f píxels d'alçada

en: %.0f points wide by %.0f points tall
ca: %.0f punts d'amplada per %.0f punts d'alçada

en: %.1f in wide by %.1f in tall
ca: %.1f polzades d'amplada per %.1f polzades d'alçada

en: %.1f wide by %.1f tall
ca: %.1f d'amplada per %.1f d'alçada

en: %.1f x %.1f pts
    %d x %d pixels
ca: %.1f x %.1f pts
    %d x %d píxels

en: %d col | %d cols
ca[0]: %d columna
ca[1]: %d columnes

en: %d function in category "%s" | Group of %d functions in category "%s"
ca[0]: %d funció en la categoria «%s»
ca[1]: grup de %d funcions en la categoria «%s»

en: %d minute | %d minutes
ca[0]: %d minut
ca[1]: %d minuts

en: %d of %d line to import | %d of %d lines to import
ca[0]: %d de %d línia per a importar
ca[1]: %d de %d línies per a importar

en: %d pixel | %d pixels
ca[0]: %d píxel
ca[1]: %d píxels

en: %d row | %d rows
ca[0]: %d fila
ca[1]: %d files

en: %d row matches | %d rows match
ca[0]: %d fila coincideix
ca[1]: %d files coincideixen

en: %d row of %d matches | %d rows of %d match
ca[0]: %d fila de %d coincideix
ca[1]: %d files de %d coincideixen

en: %d second | %d seconds
ca[0]: %d segon
ca[1]: %d segons

en: %d. field specification ended unexpectedly.
ca: Ha finalitzat de manera inesperada l'especificació del camp %d.

en: %d. field specification misses type.
ca: Manca el tipus de l'especificació del camp %d.

en: %d. field type '%c' is unknown.
ca: Del camp %d es desconeix el tipus «%c».

en: %i fields are not part of the merge zone!
ca: %i camps no són part de la zona de la fusió

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ca: %s
    Executeu '%s --help' per a veure una llista completa de les opcions disponibles
    a la línia d'ordres.

en: %s %%s Report
ca: Informe de %s %%s

en: %s does not contain the new value.
ca: %s no conté el nou valor.

en: %s does not support multiple ranges
ca: %s no suporta rangs múltiples

en: %s evaluates to %s.
ca: El resultat de %s és %s.

en: %s is encrypted
ca: %s està xifrat

en: %s is locked. Unprotect the sheet to enable editing.
ca: %s està bloquejada. Desbloquegeu el full per a habilitar-ne l'edició.

en: %s is locked. Unprotect the workbook to enable editing.
ca: %s està bloquejat. Desbloquegeu el llibre de treball per a habilitar-ne l'edició.

en: %s is not true.
ca: %s no és cert.

en: %s is out of permitted range
ca: %s està fora del rang permès

en: %s takes no arguments
ca: %s no accepta cap argument

en: %s to %s
ca: %s a %s

en: %s version %s
ca: %s versió %s

en: %s!%s : unable to parse '%s'
         %s
ca: %s!%s : no s'ha pogut processar «%s»
         %s

en: %s!%s is locked
ca: %s!%s està blocat

en: %s: Cannot read %s: %s
ca: %s: no es pot llegir %s: %s

en: %s: Failed to create output file: %s
ca: %s: no s'ha pogut crear el fitxer de sortida: %s

en: %s: Failed to read %s: %s
ca: %s: no s'ha pogut llegir %s: %s

en: %s: Missing pattern
ca: %s: manca el patró

en: %s: Only one output format may be specified.
ca: %s: només es pot especificar un format de sortida.

en: %s: Unable to guess exporter to use for %s.
ca: %s: no es pot obtenir l'exportador a utilitzar per a %s.

en: %s_IN_CORRUPTED_FILE
ca: %s_EN_FITXER_CORROMPUT

en: '%s' cannot be used as a name
ca: No es pot utilitzar «%s» com a nom

en: '%s' has a circular reference
ca: «%s» té una referència circular

en: '%s' is already defined in sheet
ca: «%s» ja està definit al full

en: '%s' is already defined in workbook
ca: «%s» ja està definit al llibre de treball

en: '%s' is corrupt!
ca: «%s» està malmès

en: '%s' is not a valid date
ca: «%s» no és una data vàlida

en: '%s' is not allowed as defined name.
ca: No s'admet «%s» com a nom definit.

en: '%s' is not an integer
ca: «%s» no és un enter

en: (%d pixel) | (%d pixels)
ca[0]: (%d píxel)
ca[1]: (%d píxels)

en: () is an invalid expression
ca: () no és una expressió vàlida

en: (1 - _alpha):
ca: (1 - _alfa):

en: (All)
ca: (Tot)

en: (Blanks...)
ca: (Buits...)

en: (Custom...)
ca: (Personalitzat...)

en: (Input)
ca: (Entrada)

en: (Ma_ximum):
ca: (Mà_xim):

en: (Non Blanks...)
ca: (No buits...)

en: (Top 10...)
ca: (10 primers...)

en: (_Minimum):
ca: (_Mínim):

en: (defined)
ca: (definit)

en: (empty)
ca: (buit)

en: (undefined)
ca: (no definit)

en: *** Interpreter: %s
ca: *** Intèrpret: %s

en: --export-file-per-sheet and --merge-to are incompatible
ca: -export-file-per-sheet i --merge-to són incompatibles

en: /%%%s%%%% CI for the Mean from/to
ca: /%%%s%%%% CI per a la mitjana de/a

en: /ANOVA/Source of Variation/Between Groups/Within Groups/Total
ca: /ANOVA/Font de variació/Entre grups/Dins de grups/Total

en: /Advanced Filter:/Source Range:/Criteria Range:
ca: /Filtre avançat:/Rang font:/Rang dels criteris:

en: /At Risk/Deaths/Censures/Probability
ca: En risc/Morts/Censures/Probabilitat

en: /At Risk/Deaths/Probability
ca: En risc/Morts/Probabilitat

en: /Coefficients/Standard Error/t-Statistics/p-Value
ca: /Coeficients/Error estàndard/Estadística t/Valor p

en: /Count/Sum/Average/Variance
ca: /Compta/Suma/Mitjana/Variància

en: /Frequency Table/Category
ca: /Taula de freqüència/categoria

en: /Groups/Count/Sum/Average/Variance
ca: /Grups/Compta/Suma/Mitjana/Variància

en: /Independent Variable/R^2/Slope/Intercept/F/Significance of F
ca: /Variable independent/R^2/Pendent/Intercepció/F/F significativa

en: /Level/Trend/Seasonal Adjustment
ca: /Nivell/Tendència/Ajustament estacional

en: /Log-Rank Test/Statistic/Degrees of Freedom/p-Value
ca: /Prova de Log-Rank/Estadístiques/Graus de llibertat/Valor P

en: /Mean/Known Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/z/P (Z<=z) one-tail/z Critical one-tail/P (Z<=z) two-tail/z Critical two-tail
ca: /Mitjana/Variància coneguda/Observacions/Diferència mitjana hipotètica/Diferència mitjana observada/z/P (Z<=z) una cua/z crítica una cua/P (Z<=z) dues cues/z crítica dues cues

en: /Mean/Standard Error/Median/Mode/Standard Deviation/Sample Variance/Kurtosis/Skewness/Range/Minimum/Maximum/Sum/Count
ca: /Mitjana/Error estàndard/Mediana/Mode/Desviació estàndard/Variància de mostra/Curtosi/Esbiaix/Rang/Mínim/Màxim/Suma/Compta

en: /Mean/Variance/Observations/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
ca: /Mitjana/Variància/Observacions/Diferència mitjana hipotètica/Diferència mitjana observada /df/Estadística t/P (T<=t) una cua/t crítica una cua/P (T<=t) dues cues/t crítica dues cues

en: /Mean/Variance/Observations/Pearson Correlation/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/Variance of the Differences/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
ca: /Mitjana/Variància/Observacions/Correlació Pearson/Diferència mitjana hipotètica/Diferència mitjana observada/Variància de les diferències/df/Estadística t/P (T<=t) una cua/t Crítica una cua/P (T<=t) dues cues/t crítica dues cues

en: /Mean/Variance/Observations/Pooled Variance/Hypothesized Mean Difference/Observed Mean Difference/df/t Stat/P (T<=t) one-tail/t Critical one-tail/P (T<=t) two-tail/t Critical two-tail
ca: /Mitjana/Variància/Observacions/Variància combinada/Diferència mitjana hipotètica/Diferència mitjana observada/df/Estadístic t/P (T<=t) una cua/t crítica una cua/P (T<=t) dues cues/t crítica dues cues

en: /Mean/Variance/Observations/df/F/P (F<=f) right-tail/F Critical right-tail/P (f<=F) left-tail/F Critical left-tail/P two-tail/F Critical two-tail
ca: /Mitjana/Variància/Observacions/df/F/P (F<=f) cua dreta/F crítica cua dreta/P (f<=F) cua esquerra/F crítica cua esquerra/P dues cues/F crítica dues cues

en: /Response Variable/R^2/Slope/Intercept/F/Significance of F
ca: /Variable de resposta/R^2/Pendent/Intercepció/F/F significativa

en: /SS/df/MS/F/P-value/F critical
ca: /SS/df/MS/F/Valor P/F crítica

en: /SUMMARY OUTPUT//Independent Variable//Observations
ca: /Sortida resum//Variable independent//Observations

en: /SUMMARY OUTPUT//Regression Statistics/Multiple R/R^2/Standard Error/Adjusted R^2/Observations//ANOVA//Regression/Residual/Total///Intercept
ca: /Sortida resum//Estadístiques de regressió/R múltiple/R quadràtica/Error estàndard/R quadràtica ajustada/Observacions//ANOVA//Regressió/Residual/Total///Intercepció

en: /SUMMARY OUTPUT//Response Variable//Observations
ca: /Sortida resum//Variable de resposta//Observations

en: /Source of Variation/Factor A/Factor B/Interaction/Error/Total
ca: /Font de variació/Factor A/Factor B/Interacció/Error/Total

en: /Source of Variation/Rows/Columns/Error/Total
ca: /Font de variació/Files/Columnes/Error/Total

en: /Student-t Test/N/Observed Mean/Hypothesized Mean/Observed Variance/Test Statistic/df/α/P(T≤t) one-tailed/P(T≤t) two-tailed
ca: /Prova t de Student/N/Mitjana observada/Mitjana hipotètica/Variància observada/Estadística de prova/df/α/P(T≤t) d'una cua/P(T≤t) de dues cues

en: /Summary/Count/Sum/Average/Variance
ca: /Resum/Compta/Suma/Mitjana/Variància

en: /Test Statistic/Degrees of Freedom/p-Value/Critical Value
ca: /Estadística de prova/Graus de llibertat/Valor P/Valor crític

en: /df/SS/MS/F/Significance of F
ca: /df/SS/MS/F/F significativa

en: 12.5% Grey
ca: Gris 12.5%

en: 25% Grey
ca: Gris 25%

en: 50% Grey
ca: Gris 50%

en: 6.25% Grey
ca: Gris 6.25%

en: 75% Grey
ca: Gris 75%

en: 8.5 in wide by 11.0 in high
ca: 8.5 polzades d'amplada per 11.0 polzades d'alçada

en: <b>%s</b>
    <small>Location: %s</small>
ca: <b>%s</b>
    <small>Ubicació: %s</small>

en: <b>Background</b>
ca: <b>Fons</b>

en: <b>Cell operation</b>
ca: <b>Operació de les cel·les</b>

en: <b>Center on page:</b>
ca: <b>Centra dins de la pàgina:</b>

en: <b>Created:</b>
ca: <b>Creat:</b>

en: <b>Error alerts</b>
ca: <b>Avisos d'error</b>

en: <b>Group:</b>
ca: <b>Grup:</b>

en: <b>Horizontal alignment</b>
ca: <b>Alineació horitzontal</b>

en: <b>Information</b>
ca: <b>Informació</b>

en: <b>Last Accessed:</b>
ca: <b>Últim accés:</b>

en: <b>Last Modified:</b>
ca: <b>Última modificació:</b>

en: <b>Line</b>
ca: <b>Línia</b>

en: <b>Location:</b>
ca: <b>Ubicació:</b>

en: <b>Location</b>
ca: <b>Ubicació</b>

en: <b>Name:</b>
ca: <b>Nom:</b>

en: <b>New Author:</b>
ca: <b>Autor nou:</b>

en: <b>Note:</b> A sheet name change is pending.
ca: <b>Nota:</b> hi ha un canvi de nom de full pendent.

en: <b>Number of cells:</b>
ca: <b>Nombre de cel·les:</b>

en: <b>Number of pages:</b>
ca: <b>Nombre de pàgines:</b>

en: <b>Number of sheets:</b>
ca: <b>Nombre de fulls:</b>

en: <b>O_rientation:</b>
ca: <b>O_rientació:</b>

en: <b>Old Author:</b>
ca: <b>Antic autor:</b>

en: <b>Options</b>
ca: <b>Opcions</b>

en: <b>Other:</b>
ca: <b>Altres:</b>

en: <b>Output Formatting</b>
ca: <b>Format de sortida</b>

en: <b>Output Placement</b>
ca: <b>Col·locació de la sortida</b>

en: <b>Owner:</b>
ca: <b>Propietari:</b>

en: <b>Page Order</b>
ca: <b>Ordre de la pàgina</b>

en: <b>Paste type</b>
ca: <b>Tipus d'enganxament</b>

en: <b>Pattern</b>
ca: <b>Patró</b>

en: <b>Permissions</b>
ca: <b>Permisos</b>

en: <b>Print</b>
ca: <b>Imprimeix</b>

en: <b>Read</b>
ca: <b>Llegir</b>

en: <b>Region operation</b>
ca: <b>Operació de la regió</b>

en: <b>Sample</b>
ca: <b>Exemple</b>

en: <b>Scale</b>
ca: <b>Escala</b>

en: <b>Select a date format:</b>
ca: <b>Seleccioneu un format de data:</b>

en: <b>Simulation summary:</b>
ca: <b>Resum de la simulació:</b>

en: <b>Summary of results:</b>
ca: <b>Resum dels resultats:</b>

en: <b>Titles To Print</b>
ca: <b>Títols a imprimir</b>

en: <b>Vertical alignment</b>
ca: <b>Alineació vertical</b>

en: <b>Write</b>
ca: <b>Escriure</b>

en: <cells>
ca: <cel·les>

en: <pages>
ca: <pàgines>

en: <sheets>
ca: <fulls>

en: <span weight="bold">Change Cells Containing</span>
ca: <span weight="bold">Canvia les cel·les que contenen</span>

en: <span weight="bold">Changing Cells</span>
ca: <span weight="bold">Cel·les que canvien</span>

en: <span weight="bold">Comment</span>
ca: <span weight="bold">Comentari</span>

en: <span weight="bold">Criteria</span>
ca: <span weight="bold">Criteris</span>

en: <span weight="bold">Delete Method</span>
ca: <span weight="bold">Mètode per a eliminar</span>

en: <span weight="bold">Goal</span>
ca: <span weight="bold">Objectiu</span>

en: <span weight="bold">Insert Method</span>
ca: <span weight="bold">Mètode d'inserció</span>

en: <span weight="bold">Last Result</span>
ca: <span weight="bold">Últim resultat</span>

en: <span weight="bold">Limits</span>
ca: <span weight="bold">Límits</span>

en: <span weight="bold">Miscellaneous</span>
ca: <span weight="bold">Miscel·lània</span>

en: <span weight="bold">Reporting</span>
ca: <span weight="bold">Informar</span>

en: <span weight="bold">Rounds</span>
ca: <span weight="bold">Rondes</span>

en: <span weight="bold">Scenarios</span>
ca: <span weight="bold">Escenaris</span>

en: <span weight="bold">Search Text Type</span>
ca: <span weight="bold">Tipus de cerca de text</span>

en: <span weight="bold">Sort Options</span>
ca: <span weight="bold">Opcions d'ordenació</span>

en: <span weight="bold">Sort Specification</span>
ca: <span weight="bold">Especificació d'ordenació</span>

en: A 3D list template
ca: Una plantilla de llista 3D

en: A High-Precision Spreadsheet Program
ca: Un programa de full de càlcul d'alta precisió

en: A banana coloured template
ca: Una plantilla color plàtan

en: A basic formal style
ca: Un estil formal bàsic

en: A basic list
ca: Una llista bàsica

en: A button like template
ca: Un botó com a plantilla

en: A classical yet colorful template
ca: Una plantilla clàssica però colorista

en: A colourful template with mainly blue and teal colours
ca: Una plantilla plena de colors amb colors dominants blaus

en: A document property with the name '%s' already exists.
ca: Ja existeix una propietat de document anomenada «%s».

en: A fully empty template
ca: Una plantilla buida

en: A green list template
ca: Una plantilla de llista verda

en: A maximum of %d column can be imported. | A maximum of %d columns can be imported.
ca[0]: Es pot importar %d columna com a màxim.
ca[1]: Es poden importar %d columnes com a màxim.

en: A maximum of %d columns can be imported.
ca: Es poden importar %d columnes com a màxim.

en: A proof of concept external data source
ca: Una prova de concepte d'una font externa de dades

en: A short description of the template
ca: Una descripció curta de la plantilla

en: A simple list template
ca: Una plantilla de llista senzilla

en: A simple template with classical look and feel
ca: Una plantilla senzilla amb una aparença clàssica

en: A single selection is required.
ca: Es requereix una sola selecció.

en: A workbook cannot have two sheets with the same name.
ca: Un llibre de treball no pot tenir dos fulls amb el mateix nom.

en: A, Level %i
ca: A, nivell %i

en: A1 (first cell of the page area)
ca: A1 (primera cel·la de l'àrea de la pàgina)

en: ANOVA - Single Factor
ca: ANOVA - factor únic

en: ANOVA - Two-Factor
ca: ANOVA - Dos factors

en: ANOVA: Two-Factor Fixed Effects With Replication
ca: ANOVA: efectes fixos de dos factors amb replicació

en: ANOVA: Two-Factor Without Replication
ca: ANOVA: dos factors sense replicació

en: A_ctive workbook sheet
ca: Full act_iu del llibre de treball

en: A_dd
ca: Su_ma

en: A_ll Filtered Rows
ca: Totes _les files filtrades

en: A_ppend
ca: A_fegeix

en: A_uto Complete Text in Cells
ca: A_utocompleta el text a les cel·les

en: A_utofit columns
ca: Ajusta a_utomàticament les columnes

en: A_utomatic
ca: A_utomàtic

en: Ab
ca: Av

en: About Gnumeric
ca: Quant al Gnumeric

en: About this application
ca: Sobre aquesta aplicació

en: Absolute size and position
ca: Mida i posició absolutes

en: Ac_tion:
ca: Acc_ió:

en: Accept change
ca: Accepta el canvi

en: Accept change in multiple cells
ca: Accepta el canvi en diverses cel·les

en: Access previously used file
ca: Accedeix al fitxer prèviament utilitzat

en: Accounting
ca: Financer

en: Activate New Plugins
ca: Activa els connectors nous

en: Activate _new plugins by default
ca: Activa els _nous connectors per defecte

en: Active
ca: Actiu

en: Actual processing will start at this line, any previous lines will be ignored.
ca: El processament real s'iniciarà en aquesta línia, s'ignorarà qualsevol línia anterior.

en: Adapter interface to load Excel plugins (also known as XLLs). Only operational for worksheet functions that expect only arguments of LPXLOPER type (type 'P' or 'R') and return an LPXLOPER (type 'P' or 'R').
ca: Interfície adaptadora per a carregar connectors d'Excel (coneguts també com a XLL). Opera únicament amb funcions de full de càlcul que esperen només arguments del tipus LPXLOPER (tipus «P» o «R») i retornen un LPXLOPER (tipus «P» o «R»).

en: Adar I
ca: Adar A

en: Adar II
ca: Adar B

en: Add
ca: Afegeix

en: Add Autofilter to %s
ca: Afegeix el filtre automàtic a %s

en: Add Borders
ca: Afegeix vores

en: Add Column Page Break
ca: Afegeix un salt de pàgina de columna

en: Add Filter
ca: Afegeix un filtre

en: Add Hyperlink
ca: Afegeix un enllaç

en: Add Row Page Break
ca: Afegeix un salt de pàgina de fila

en: Add Scenario
ca: Afegir escenari

en: Add _Auto Filter
ca: _Afegeix filtre automàtic

en: Add _Comment...
ca: Afegeix un _comentari...

en: Add _Data Slicer
ca: Afegeix un talla_dor de dades

en: Add _Hyperlink...
ca: Afegeix un _enllaç...

en: Add a border around the selection
ca: Afegeix una vora a la selecció

en: Add a filter
ca: Afegeix un filtre

en: Add a new scenario
ca: Afegeix un nou escenari

en: Add a page break above current row
ca: Afegeix un salt de pàgina per sobre de la fila actual

en: Add a page break to the left of the current column
ca: Afegeix un salt de pàgina a l'esquerra de la columna actual

en: Add an outline group
ca: Afegeix un grup de contorn

en: Add or remove a filter
ca: Afegeix o elimina un filtre

en: Add scenario
ca: Afegir escenari

en: AddBorders
ca: Afegeix vores

en: Added
ca: Afegit

en: Adding sheet | Adding %d sheets
ca[0]: S'està afegint el full
ca[1]: S'estan afegint %d fulls

en: Adding sheets from %s
ca: S'estan afegint els fulls de %s

en: Additive Holt-Winters exponential smoothing
ca: Suavitzat exponencial de Holt-Winters additiu

en: Address
ca: Adreça

en: Adds any fields in the range box to the left to the sort criteria or allows selection of fields from a menu.
ca: Afegeix els camps en el diàleg a l'esquerra dels criteris d'ordenació o permet seleccionar camps d'un menú.

en: Adjust a data slicer
ca: Ajusta un tallador de dades

en: Adjust the root data directory
ca: Ajusta el directori arrel de les dades

en: Adjustment Properties
ca: Propietats d'ajustament

en: Advanc_ed
ca: A_vançat

en: Advanced
ca: Avançat

en: Advanced Filter
ca: Filtre avançat

en: Advanced Filter (%s)
ca: Filtre avançat (%s)

en: Advanced _Filter...
ca: _Filtre avançat...

en: Align Bottom
ca: Alinea avall

en: Align Top
ca: Alinea amunt

en: Align _Bottom
ca: Alinea a_vall

en: Align _Top
ca: Alinea amun_t

en: Align bottom
ca: Alineació inferior

en: Align distributed
ca: Alineació distribuïda

en: Align left
ca: Alinea a l'esquerra

en: Align numbers right, and text left
ca: Alinea els nombres a la dreta i el text a l'esquerra

en: Align right
ca: Alinea a la dreta

en: Align top
ca: Alineació superior

en: Alignment
ca: Alineació

en: All Borders
ca: Totes les vores

en: All Files
ca: Tots els fitxers

en: All Functions
ca: Totes les funcions

en: All entries in the set must be references
ca: Totes les entrades en el conjunt han de ser referències

en: All round powerhouse
ca: Tots els arrodoniments

en: Allo_w:
ca: _Permet:

en: Allocate memory for column name.
ca: Assigna memòria per al nom de la columna.

en: Allocate memory for field definitions.
ca: Assigna memòria per a les definicions de camps.

en: Allocate memory for record data.
ca: Assigna memòria per a les dades del registre.

en: Allow Unfocused Range Selections
ca: Permet seleccions de rang sense focus

en: Also print _hidden sheets
ca: Imprimeix també els fulls o_cults

en: Always
ca: Sempre

en: An advanced colorless template
ca: Una plantilla avançada sense colors

en: An array must have at least 1 element
ca: Un vector ha de tenir almenys 1 element

en: An empty string is not allowed as defined name.
ca: No s'admet una cadena buida com a nom definit.

en: An error occurred while reading the category list
ca: S'ha produït un error en llegir la llista de categories

en: An n⨯1 or 1⨯n selection is required.
ca: Es requereix una selecció n⨯1 o 1⨯n.

en: An output file name or an explicit export type is required.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
ca: Es requereix un nom de fitxer de sortida o un tipus explícit d'exportador.
    Proveu --list-exporters per a veure un llistat de possibilitats.

en: An unexpected error has occurred.
ca: S'ha produït un error inesperat.

en: An unexpected error has occurred: %d.
ca: S'ha produït un error inesperat: %d.

en: An unexplained error happened while opening %s
ca: S'ha produït un error no explicat en obrir %s

en: An unexplained error happened while saving.
ca: S'ha produït un error no explicat en desar.

en: An unsupported caption was encountered and converted to a text rectangle.
ca: S'ha trobat una llegenda no admesa i s'ha convertit en un rectangle de text.

en: An unsupported custom shape of type '%s' was encountered and converted to a rectangle.
ca: S'ha trobat una forma personalitzada no admesa del tipus «%s» i s'ha convertit en un rectangle.

en: An unsupported custom shape was encountered and converted to a rectangle.
ca: S'ha trobat una forma personalitzada no admesa i s'ha convertit en un rectangle.

en: Analytics
ca: Analítiques

en: Anderson-Darling Test
ca: Prova d'Anderson-Darling

en: Another view is already managing sheets
ca: Ja hi ha una altra visualització gestionant els fulls

en: Anova: Single Factor
ca: Anova: d'un factor

en: Any
ca: Qualsevol

en: Any Value     (no validation)
ca: Qualsevol valor (sense validació)

en: Append
ca: Afegeix

en: Append a new sheet
ca: Insereix un full nou

en: Applicable Style Components:
ca: Components d'estil aplicables:

en: Apply _Alignment
ca: Aplica l'_alineació

en: Apply _Borders
ca: Aplica els _contorns

en: Apply _Fonts
ca: Aplica els _tipus de lletra

en: Apply _Name Changes
ca: Aplica els canvis de _nom

en: Apply _Number Formats
ca: Aplica el format dels _números

en: Apply _Patterns
ca: Aplica els _patrons

en: Apply _to:
ca: _Aplica a:

en: Apply change to all sheets
ca: Aplica el canvi a tots els fulls

en: Apply print-setup to all sheets
ca: Aplica la configuració de la impressora a tots els fulls

en: Apply to all sheets of this _workbook.
ca: Aplica a tots els fulls d'aquest _llibre de treball.

en: Are you sure that you want to hide all columns? If you do so you can unhide them with the 'Format→Column→Unhide' menu item.
ca: Esteu segur que voleu amagar totes les columnes? Si ho feu, podeu tornar a mostrar-les mitjançant l'element de menú «Format→Columna→Mostra».

en: Are you sure that you want to hide all rows? If you do so you can unhide them with the 'Format→Row→Unhide' menu item.
ca: Esteu segur que voleu amagar totes les files? Si ho feu, podeu tornar a mostrar-les mitjançant l'element de menú «Format→Fila→Mostra».

en: Area
ca: Àrea

en: Area %d
ca: Àrea %d

en: Area %i
ca: Àrea %i

en: Arra_y
ca: Matr_iu

en: Arrays must be rectangular
ca: Els vectors han de ser rectangulars

en: Arrow
ca: Fletxa

en: Art
ca: Gràfics

en: Arturo Tena
ca: Artuno Tena

en: As _Value
ca: Com a _valor

en: As index
ca: Com a índex

en: As value
ca: Com a valor

en: Ask before each change
ca: Pregunta abans de canviar

en: Assume _Integer (Discrete)
ca: Assume_ix enter (discret)

en: At least one sheet must remain visible!
ca: Almenys un full ha de ser visible

en: At limit
ca: Al límit

en: Attempt to preserve case of text when replacing
ca: Intenta preservar majúscula/minúscula del text en reemplaçar

en: Attempt to recognize columns in the text automatically.
ca: Intenta reconèixer les columnes al text automàticament.

en: Attribute '%s' has the unsupported value '%s'.
ca: L'atribut «%s» té el valor no admès «%s».

en: Author:
ca: Autor:

en: Auto
ca: Automàtic

en: Auto Completion
ca: Autocompleció

en: Auto Correct
ca: Corregeix automàticament

en: Auto Expression
ca: Expressió automàtica

en: Auto Expression (%s)
ca: Expressió automàtica (%s)

en: Auto Expression Recalculation Lag
ca: Temps mort entre el recàlcul automàtic d'expressions

en: Auto Filter blocked by %s
ca: Filtre automàtic blocat per %s

en: Auto Fit _Height
ca: Ajusta l'al_çada automàticament

en: Auto Fit _Width
ca: Ajusta l'_amplada automàticament

en: Auto Save
ca: Desa automàticament

en: Auto _Correct...
ca: _Corregeix automàticament...

en: Auto fit
ca: Ajusta automàticament

en: AutoFilter
ca: Filtra automàticament

en: Auto_fill
ca: Omple _automàticament

en: Autocomplete
ca: Autocompleta

en: Autocorrect first letter
ca: Corregeix automàticament la primera lletra

en: Autocorrect initial caps
ca: Corregeix automàticament les majúscules inicials

en: Autocorrect names of days
ca: Corregeix automàticament els noms dels dies

en: Autocorrect replace
ca: Reemplaçament de la correcció automàtica

en: Autodiscovery did not find any columns in the text. Try manually
ca: El descobriment automàtic no ha trobat columnes en el text. Proveu-ho manualment

en: Autofill
ca: Emplenar automàticament

en: Autofilling %s
ca: Emplenar automàticament %s

en: Autofitting column %s
ca: Ajustar automàticament columna %s

en: Autofitting columns %s
ca: Ajustar automàticament columnes %s

en: Autofitting height of %s
ca: S'està ajustant automàticament l'alçada de %s

en: Autofitting row %s
ca: Ajustar automàticament fila %s

en: Autofitting rows %s
ca: Ajustar automàticament files %s

en: Autofitting width of %s
ca: S'està ajustant automàticament l'amplada de %s

en: Autoformat
ca: Format automàtic

en: Autoformatting %s
ca: Autoformatar %s

en: Automatic
ca: Automàtic

en: Automatic (puts quotes where needed)
ca: Automàtic (posa cometes on sigui necessari)

en: Automatic Categories
ca: Categories automàtiques

en: Automatic _Scaling
ca: E_scalat automàtic

en: Automatically detected
ca: Detecta automàticament

en: Automatically fill the current selection
ca: Omple la selecció actual automàticament

en: Automatically perform simple spell checking
ca: Realitza una correcció ortogràfica simple automàticament

en: Automatically save the current document at regular intervals
ca: Desa el document actual a intervals regulars

en: Autosave frequency
ca: Freqüència de desat automàtic

en: Average
ca: Mitjana

en: B, Level %i
ca: B, nivell %i

en: B_y Changing Cells:
ca: Per cel·les que canv_ien:

en: Background
ca: Fons

en: Background color
ca: Color de fons

en: Banana
ca: Plàtan

en: Bang (!)
ca: Exclamació (!)

en: Bar chart
ca: Diagrama de barres

en: Basic
ca: Bàsica

en: Be somewhat more verbose during conversion
ca: Sigues una mica més detallat durant la conversió

en: Because of GTK bug #705640, a sheet object widget is not being printed.
ca: A causa de l'error GTK #705640, no s'imprimirà un giny del full.

en: Before an existing file is being overwritten, Gnumeric will present a warning dialog. Setting this option will make the overwrite button in that dialog the default button.
ca: Abans que se sobreescrigui un fitxer, el Gnumeric mostrarà un diàleg d'avís. L'activació d'aquesta opció farà que el botó de sobreescriure del diàleg sigui el botó per defecte.

en: Between
ca: Entre

en: Bin %i
ca: Binari %i

en: Bitwise Operations
ca: Operacions bit a bit

en: Black
ca: Negre

en: Blue
ca: Blau

en: Bold
ca: Negreta

en: Book%d.%s
ca: Llibre%d.%s

en: Bool
ca: Booleà

en: Boolean
ca: Booleà

en: Border
ca: Contorn

en: Borders
ca: Vores

en: Both sides
ca: Ambdues parts

en: Bottom
ca: Inferior

en: Bottom border
ca: Contorn inferior

en: Bottom margin:
ca: Marge inferior:

en: Bricks
ca: Maons

en: Broken function
ca: Funció malmesa

en: Browse to Gnumeric's website
ca: Navega pel lloc web de Gnumeric

en: Browse to the specified URL
ca: Ves a l'URL especificat

en: Button
ca: Botó

en: Button Properties
ca: Propietats del botó

en: By
ca: Per

en: By %s:
ca: %s:

en: By Value
ca: Per valor

en: By default, mark cells with spreadsheet functions
ca: Marca les cel·les amb funcions de full de càlcul per defecte

en: By default, mark cells with truncated content
ca: Marca les cel·les amb contingut retallat per defecte

en: C_alculated cutoffs
ca: Talls _calculats

en: C_ancel
ca: C_ancel·la

en: C_ategory:
ca: C_ategoria:

en: C_ells...
ca: C_el·les...

en: C_enter
ca: C_entra

en: C_hart...
ca: _Gràfic...

en: C_lear
ca: Nete_ja

en: C_lear output range
ca: Neteja e_l rang de sortida

en: C_olon (:)
ca: _Dos punts (:)

en: C_olumn
ca: C_olumna

en: C_olumn major
ca: C_olumna major

en: C_ommand:
ca: _Ordre:

en: C_onditional Formatting...
ca: Format c_ondicional...

en: C_opy labels
ca: C_opia etiquetes

en: C_umulative answers
ca: Respostes c_umulatives

en: C_ustom
ca: Pers_onalitzat

en: C_utoffs
ca: Ta_lls

en: Calculate residuals
ca: Calcula els residuals

en: Calculation
ca: Càlcul

en: Calculation, Analysis, and Visualization of Information
ca: Càlcul, anàlisi, i visualització d'informació

en: Can't obtain data
ca: No es poden obtenir dades

en: Can't open '%s' for writing
ca: No es pot obrir «%s» per a escriure-hi

en: Can't open '%s' for writing: %s
ca: No es pot obrir «%s» per a escriure-hi: %s

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Cancel change
ca: Cancel·la el canvi

en: Cancelled
ca: Cancel·lat

en: Cannot allocate memory for field definitions.
ca: No s'ha pogut assignar memòria per a les definicions dels camps.

en: Cannot convert 3D cell range to XLOPER.
ca: No es pot convertir un interval de cel·les 3D en XLOPER.

en: Cannot create new Python interpreter.
ca: No es pot crear un nou intèrpret del Python.

en: Cannot get default sheet.
ca: No es pot aconseguir el full per defecte.

en: Cannot jump to an invisible sheet
ca: No es pot saltar a un full invisible

en: Cannot parse export options.
ca: No es poden analitzar les opcions d'exportació.

en: Cannot read UI description from %s: %s
ca: No es pot llegir la descripció de la interfície gràfica de %s: %s

en: Capitalize _first letter of sentence
ca: Escriu en majúscules la primera lletra de la _frase

en: Capitalize _names of days
ca: Escriu en majúscules els _noms dels dies

en: Case Sensitive
ca: Distingeix entre majúscules i minúscules

en: Category _range:
ca: _Rang de categories:

en: Category:
ca: Categoria:

en: Ce_nter
ca: Ce_ntra

en: Cell
ca: Cel·la

en: Cell %s added.
ca: S'ha afegit la cel·la %s.

en: Cell %s changed.
ca: S'ha canviat la cel·la %s.

en: Cell %s is not permitted to be blank
ca: La cel·la %s no pot estar en blanc

en: Cell %s is not permitted to contain error values
ca: La cel·la %s no pot contenir valors d'error

en: Cell %s is not permitted to contain strings
ca: La cel·la %s no pot contenir cadenes

en: Cell %s removed.
ca: S'ha suprimit la cel·la %s.

en: Cell Comment
ca: Comentari de la cel·la

en: Cell Markers
ca: Marcadors de cel·la

en: Cell Range
ca: Rang de la cel·la

en: Cell contains an error value.
ca: La cel·la conté un valor d'error.

en: Cell contains the string x.
ca: La cel·la conté la cadena x.

en: Cell contains whitespace.
ca: La cel·la conté un espai en blanc.

en: Cell does not contain an error value.
ca: La cel·la no conté cap valor d'error.

en: Cell does not contain the string x.
ca: La cel·la no conté la cadena x.

en: Cell does not contain whitespace.
ca: La cel·la no conté cap espai en blanc.

en: Cell value begins with the string x.
ca: El valor de la cel·la comença per la cadena x.

en: Cell value does not begin with the string x.
ca: El valor de la cel·la no comença per la cadena x.

en: Cell value does not end with the string x.
ca: El valor de la cel·la no acaba amb la cadena x.

en: Cell value ends with the string x.
ca: El valor de la cel·la acaba amb la cadena x.

en: Cell value is < x.
ca: El valor de la cel·la és < x.

en: Cell value is = x.
ca: El valor de la cel·la és = x.

en: Cell value is > x.
ca: El valor de la cel·la és > x.

en: Cell value is between x and y (incl.).
ca: El valor de la cel·la és entre x i y (incl.).

en: Cell value is not between x and y (incl.).
ca: El valor de la cel·la no és entre x i y (incl.).

en: Cell value is ≠ x.
ca: El valor de la cel·la és ≠ x.

en: Cell value is ≦ x.
ca: El valor de la cel·la és ≦ x.

en: Cell value is ≧ x.
ca: El valor de la cel·la és ≧ x.

en: Cells
ca: Cel·les

en: Censor co_lumn:
ca: Co_lumna de censura:

en: Censored record labels from:
ca: Etiquetes de registres censurats des de:

en: Center
ca: Centra

en: Center across _selection
ca: Centra a través de la _selecció

en: Center across selection
ca: Centra a través de la selecció

en: Center horizontally
ca: Centra horitzontalment

en: Center horizontally across the selection
ca: Centra horitzontalment a través de la selecció

en: Center vertically
ca: Centra verticalment

en: Central moving average
ca: Mitjana mòbil central

en: Change Gnumeric Preferences
ca: Canvia les preferències del Gnumeric

en: Change Paper Type
ca: Canvia el tipus de paper

en: Change Scope of Name
ca: Canvia l'àmbit del nom

en: Change Scope of Name %s
ca: Canvia l'àmbit del nom %s

en: Change filter condition for %s
ca: Canvia la condició de filtre de %s

en: Change font
ca: Canvia el tipus de lletra

en: Change height of the selected rows
ca: Canvia l'alçada de les files seleccionades

en: Change the contents of a cell before writing --set A12=2
ca: Canvia els continguts d'una cel·la abans d'escriure --set A12=2

en: Change the default column width
ca: Canvia l'amplada per defecte de la columna

en: Change the default row height
ca: Canvia l'alçada de la fila per defecte

en: Change the size of the current sheet
ca: Canvia la mida del full actual

en: Change widget
ca: Canvia el giny

en: Change width of the selected columns
ca: Canvia l'amplada de les columnes seleccionades

en: Changed
ca: Canviat

en: Changing Cells:
ca: Cel·les que canvien:

en: Changing Format
ca: Canviar format

en: Changing Hyperlink
ca: Modificació de l'enllaç

en: Changing cells should be on the current sheet only.
ca: Les cel·les que es modifiquen han de ser només del full actual.

en: Changing format of %s
ca: Canviar format de %s

en: Changing hyperlink of %s
ca: Modificació de l'enllaç de %s

en: Changing sheet order
ca: S'està canviant l'ordre dels fulls

en: Changing sheet properties
ca: S'estan canviant les propietats del full

en: Changing sheet tab colors
ca: S'estan canviant els colors de pestanyes

en: Changing solver parameters
ca: S'estan canviant els paràmetres del resoledor

en: Changing workbook properties
ca: S'estan canviant les propietats del llibre de treball

en: Character _encoding:
ca: Codificació de caràct_ers:

en: Chart style with name '%s' is missing.
ca: Falta l'estil de diagrama anomenat «%s».

en: Chart%d
ca: Diagrama%d

en: Check this to apply the new size to all sheets in the workbook
ca: Marqueu aquesta casella per a aplicar la nova mida a tots els fulls del llibre de treball

en: CheckBox %d
ca: Casella de selecció %d

en: Checkbox
ca: Casella de selecció

en: Checkbox Properties
ca: Propietats de la casella de selecció

en: Chi Squared Test of Homogeneity...
ca: Prova de khi-quadrat d'homogeneïtat...

en: Chi Squared Test of Independence...
ca: Prova de khi-quadrat d'independència...

en: Cholesky Decomposition of the Covariance Matrix
ca: Descomposició Cholesky de la matriu de covariància

en: Cholesky _Decomposition of the Covariance Matrix
ca: _Descomposició Cholesky de la matriu de covariància

en: Choose export formatting:
ca: Escolliu el format d'exportació:

en: Choose object file
ca: Escolliu el fitxer de l'objecte

en: Choose sheets to export and determine export ordering of the sheets:
ca: Escolliu fulls per a exportar i determineu l'ordre en què s'exportaran:

en: Christian Date Functions
ca: Funcions de data cristiana

en: Claims About Two Me_dians
ca: Hipòtesis sobre dues me_dianes

en: Claims About Two Means
ca: Hipòtesis sobre dues mitjanes

en: Claims About Two Medians (Paired Samples)
ca: Hipòtesis sobre dues medianes (mostres aparellades)

en: Claims About Two Variances
ca: Hipòtesis sobre dues variàncies

en: Claims About Two _Means
ca: Hipòtesis sobre dues _mitjanes

en: Claims About Two _Variances
ca: Hipòtesis sobre dues _variàncies

en: Claims About a Me_dian
ca: Hipòtesis sobre una me_diana

en: Claims About a Mean
ca: Hipòtesis sobre una mitjana

en: Claims About a _Mean...
ca: Hipòtesis sobre una _mitjana...

en: Clear
ca: Buida

en: Clear All Page Breaks
ca: Neteja tots els salts de pàgina

en: Clear Background
ca: Neteja el fons

en: Clear Borders
ca: Suprimeix les vores

en: Clear Co_ntents
ca: Buida els co_ntinguts

en: Clear Print Area
ca: Neteja l'àrea d'impressió

en: Clear all fields from the sort specification
ca: Neteja tots els camps de l'especificació d'ordenació

en: Clear conditional formatting
ca: Neteja el format condicional

en: Clear list of columns
ca: Neteja la llista de columnes

en: Clear the border around the selection
ca: Neteja les vores al voltant de la selecció

en: Clear the list of source areas
ca: Neteja la llista d'àrees origen

en: Clear the selected cells' contents
ca: Suprimeix els continguts de les cel·les seleccionades

en: Clear the selected cells' contents in the filtered rows
ca: Suprimeix el contingut de les cel·les seleccionades a les files filtrades

en: Clear the selected cells' formats and hyperlinks
ca: Suprimeix els formats i els enllaços de les cel·les seleccionades

en: Clear the selected cells' formats and hyperlinks in the filtered rows
ca: Suprimeix els formats i els enllaços de les cel·les seleccionades a les files filtrades

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents
ca: Suprimeix els formats, comentaris i continguts de les cel·les seleccionades

en: Clear the selected cells' formats, comments, and contents in the filtered rows
ca: Suprimeix els formats, comentaris i continguts de les cel·les seleccionades a les files filtrades

en: ClearBorders
ca: Suprimeix les vores

en: Clearing %s in %s
ca: Esborrar %s a %s

en: Clearing comment of %s
ca: Netejar comentari de %s

en: Clicking checkbox
ca: S'està fent clic en la casella de selecció

en: Clicking in list
ca: S'està fent clic en la llista

en: Clicking radiobutton
ca: S'està fent clic al botó de ràdio

en: Close the current file
ca: Tanca el fitxer actual

en: Co_lumn Input:
ca: Entrada de co_lumna:

en: Co_mment...
ca: Co_mentari...

en: Co_mments
ca: Co_mentaris

en: Co_mments:
ca: Co_mentaris:

en: Co_variance Matrix
ca: Matriu de co_variància

en: Co_variance...
ca: Co_variància...

en: Collapse an outline group
ca: Redueix un grup de contorn

en: Collapse columns
ca: Reduir columnes

en: Collapse rows
ca: Contraure files

en: Colon (:)
ca: Dos punts (:)

en: Column
ca: Columna

en: Column %d
ca: Columna %d

en: Column %i
ca: Columna %i

en: Column %s
ca: Columna %s

en: Column %s ("%s")
ca: Columna %s («%s»)

en: Column %s changed.
ca: S'ha canviat la columna %s.

en: Column Width
ca: Amplada de columna

en: Column chart
ca: Diagrama de columnes

en: Column format %i is undefined.
ca: El format de columna %i no està definit.

en: Column major
ca: Columna major

en: Column width in points:
ca: Amplada de columna en punts:

en: Column widths
ca: Amplades de les columnes

en: Columns/Rows
ca: Columnes/files

en: Columns:
ca: Columnes:

en: Combo Box
ca: Quadre combinat

en: Comma (,)
ca: Coma (,)

en: Comma or tab separated values (CSV/TSV)
ca: Valors separats per coma o tabulació (CSV/TSV)

en: Comma separated values (CSV)
ca: Valors separats per coma (CSV)

en: Comme_nts in Filtered Rows
ca: Come_ntaris de les files filtrades

en: Comment
ca: Comentaris

en: Comment in cell %s!%s
ca: Comentari a la cel·la %s!%s

en: Comment:
ca: Comentari:

en: Comments:
ca: Comentaris:

en: Company:
ca: Empresa:

en: Compare
ca: Compara

en: Compare Sheets...
ca: Compara dos fulls...

en: Comparing the values of two medians of paired observations
ca: S'estan comparant els valors de dues medianes d'observacions aparellades

en: Comparing the values of two medians of unpaired observations
ca: S'estan comparant els valors de dues medianes d'observacions desaparellades

en: Comparing two population means for two paired samples
ca: S'estan comparant dues mitjanes de població de dues mostres aparellades

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with equal variances
ca: S'estan comparant dues mitjanes de població de dues mostres desaparellades de poblacions amb variàncies iguals

en: Comparing two population means for two unpaired samples from populations with unequal variances
ca: S'estan comparant dues mitjanes de població de dues mostres desaparellades de poblacions amb variàncies diferents

en: Comparing two population means from populations with known variances
ca: S'estan comparant dues mitjanes de població de poblacions amb variàncies conegudes

en: Comparing two population variances
ca: Comparar dues variàncies de població

en: Complex Functions
ca: Funcions complexes

en: Con_dition:
ca: Con_dició:

en: Condition
ca: Condició

en: Condition:
ca: Condició:

en: Conditional Cell Formatting
ca: Format condicional de cel·les

en: Conditional format
ca: Format condicional

en: Confidence (95%)
ca: Confiança (95%)

en: Confidence Interval for the _Mean
ca: Nivell de confiança per a la _mitjana

en: Confidence level:
ca: Nivell de confiança:

en: Configure
ca: Configura

en: Configure Adjustment
ca: Configura l'ajustament

en: Configure Button
ca: Configura el botó

en: Configure Checkbox
ca: Configura la casella de selecció

en: Configure List
ca: Configura la llista

en: Configure Radio Button
ca: Configura un botó de ràdio

en: Configure Scrollbar
ca: Configura la barra de desplaçament

en: Configure Slider
ca: Configura el control lliscant

en: Configure Spinbutton
ca: Configura el botó de selecció de valors

en: Consolidate regions using a function
ca: Consolida les regions usant una funció

en: Consolidating to (%s)
ca: S'està consolidant a (%s)

en: Consolidation and Structured Text importer
ca: Importador de consolidació i text estructurat

en: Constraint
ca: Restricció

en: Constraint
    LHS
ca: Restricció
    costat esquerre

en: Constraint
    RHS
ca: Restricció
    costat dret

en: Constraints
ca: Restriccions

en: Constructed ranges use simple references
ca: Els rangs construïts utilitzen referències simples

en: Cont_ent
ca: Contin_gut

en: Content
ca: Contingut

en: Content of %s
ca: Contingut de %s

en: Content past the maximum number of columns (%i) supported.
ca: El contingut depassa el nombre màxim de columnes admès (%i).

en: Content past the maximum number of rows (%i) supported.
ca: El contingut depassa el nombre màxim de files admès (%i).

en: Content_s of Filtered Rows
ca: Contingut de le_s files filtrades

en: Contents can only be pasted by value or by link.
ca: El contingut només es pot enganxar per valor o per enllaç.

en: Contin_gency Table
ca: Taula de contin_gència

en: Contingency Table Analysis
ca: Anàlisi de taula de contingència

en: Control whether the grid is shown.
ca: Controla si es mostra la graella.

en: Control whether zeros are shown are blanked out.
ca: Controla si es mostren els zeros.

en: Cool
ca: Original

en: Copy
ca: Copia

en: Copy _Formats
ca: Copia els _formats

en: Copy _Values
ca: Copia els _valors

en: Copy and Paste
ca: Copia i enganxa

en: Copy down
ca: Copia cap avall

en: Copy format to right
ca: Copia el format a la dreta

en: Copy right
ca: Copia cap a la dreta

en: Copy the content from the left column to the cells on the right
ca: Copia el contingut de la columna esquerra a les cel·les de la dreta

en: Copy the content from the top row to the cells below
ca: Copia el contingut de la fila superior a les cel·les inferiors

en: Copy the selection
ca: Copia la selecció

en: Copy to New Graph S_heet
ca: Copia a un nou _full de gràfic

en: Copying between files with different date conventions.
    It is possible that some dates could be copied
    incorrectly.
ca: S'està copiant entre fitxers amb convencions de data diferents.
    És possible que algunes dates es copiïn de manera
    incorrecta.

en: Core
ca: Part principal

en: Core charting engine.
ca: Motor principal dels gràfics.

en: Correct _TWo INitial CApitals
ca: Corregeix _DUes MAjúscules INicials

en: Correlated Random Number Generator
ca: Generador de nombres aleatoris correlacionats

en: Correlated Random Numbers
ca: Nombres aleatoris correlacionats

en: Correlated Random Numbers (%s)
ca: Nombres aleatoris correlacionats (%s)

en: Correlated Random Variables
ca: Variables aleatòries correlacionades

en: Correlation
ca: Correlació

en: Correlation (%s)
ca: Correlació (%s)

en: Correlations
ca: Correlacions

en: Corrupt file: Second child element in custom property encountered.
ca: Fitxer corrupte: s'ha trobat el segon element fill de la propietat personalitzada.

en: Corrupted file: invalid number format condition [%s].
ca: Fitxer corrupte: condició de format numèric no vàlida [%s].

en: Corrupted file: unnamed number style ignored.
ca: Fitxer corrupte: s'ha ignorat un estil numèric sense nom.

en: Could not allocate memory for %d. field name.
ca: No s'ha pogut assignar memòria per al nom del camp %d.

en: Could not allocate memory for record data.
ca: No s'ha pogut assignar memòria per a les dades del registre.

en: Could not allocate memory for record.
ca: No s'ha pogut assignar memòria per al registre.

en: Could not create output file.
ca: No s'ha pogut crear el fitxer de sortida.

en: Could not create the ANOVA (single factor) tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'Eina ANOVA (factor únic).

en: Could not create the ANOVA (two factor) tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina ANOVA (dos factors).

en: Could not create the Advanced Filter dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de filtre avançat.

en: Could not create the Chi Squared Tests tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina de proves de khi-quadrat.

en: Could not create the Consolidate dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de consolidació.

en: Could not create the Correlated Random Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'eina de correlació de nombres aleatoris.

en: Could not create the Correlation Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'eina de correlació.

en: Could not create the Covariance Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina de la covariància.

en: Could not create the Data Shuffling dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg per a mesclar dades.

en: Could not create the Data Table definition dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de definició de la taula de dades.

en: Could not create the Delete Cell dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'esborrar cel·les.

en: Could not create the Descriptive Statistics Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de les eines d'estadística descriptiva.

en: Could not create the Exponential Smoothing Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina de suavitzat exponencial.

en: Could not create the FTest Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina FTest.

en: Could not create the Fill Series dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de les sèries per a omplir.

en: Could not create the Fourier Analysis Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina de l'anàlisi de Fourier.

en: Could not create the Frequency Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina de freqüència.

en: Could not create the Goal-Seek dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de cerca d'objectius.

en: Could not create the Histogram Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'eina de l'histograma.

en: Could not create the Insert Cell dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'inserció de cel·les.

en: Could not create the Kaplan Meier Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina de Kaplan Meier.

en: Could not create the List Property dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de la propietat de llista.

en: Could not create the Mean Tests Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de les eines del test per a la mitjana.

en: Could not create the Moving Average Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'eina de mitjana mòbil.

en: Could not create the Name Guru.
ca: No s'ha pogut crear l'expert en noms.

en: Could not create the Normality Test Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina de prova de normalitat.

en: Could not create the Principal Components Analysis Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina d'anàlisi de components principals.

en: Could not create the Properties dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de les propietats.

en: Could not create the Random Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg d'eina per a nombres aleatoris.

en: Could not create the Rank and Percentile Tools dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de les eines de percentil i de rang.

en: Could not create the Regression Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina de la regressió.

en: Could not create the Sampling Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina de mostreig.

en: Could not create the Scenario Add dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg per a afegir escenaris.

en: Could not create the Scenarios dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg dels escenaris.

en: Could not create the Sign Test Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina de prova dels signes.

en: Could not create the Simulation dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de la simulació.

en: Could not create the Solver dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg del resoledor.

en: Could not create the Student-t Test Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina de prova t de Student.

en: Could not create the Wilcoxon-Mann-Whitney Analysis Tool dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'eina d'anàlisi de Wilcoxon-Mann-Whitney.

en: Could not create the autosave dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg per a desar automàticament.

en: Could not create the formula guru.
ca: No s'ha pogut crear l'expert en fórmules.

en: Could not create the goto dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg per a anar a un lloc.

en: Could not create the hyperlink dialog.
ca: No s'ha pogut crear el diàleg de l'enllaç.

en: Could not find matching closing parenthesis
ca: No s'ha pogut trobar el parèntesi de tancament corresponent

en: Could not find matching closing quote
ca: No s'ha pogut trobar les cometes de tancament corresponents

en: Could not find matching opening parenthesis
ca: No s'ha pogut trobar el parèntesi d'obertura corresponent

en: Could not run GNOME database configuration tool ('%s')
ca: No s'ha pogut executar l'eina de configuració de bases de dades del GNOME («%s»)

en: Could not write record number %d.
ca: No s'ha pogut escriure el registre número %d.

en: Couldn't open stream 'Book' for writing
ca: No s'ha pogut obrir el flux «Book» per a l'escriptura

en: Couldn't open stream 'Workbook' for writing
ca: No s'ha pogut obrir el flux «Workbook» per a l'escriptura

en: Count
ca: Compta

en: Count numbers only
ca: Compta només els nombres

en: Count or percentage:
ca: Nombre o percentatge:

en: Count:
ca: Nombre:

en: Covariance
ca: Covariància

en: Covariance (%s)
ca: Covariàncies (%s)

en: Covariances
ca: Covariàncies

en: Cramér-von Mises Test
ca: Prova de Cramér-von Mises

en: Create =ERROR("...")
ca: Crea =ERROR ("...")

en: Create =ERROR(&quot;...&quot;)
ca: Crea =ERROR(&quot;...&quot;)

en: Create Data Table
ca: Crea una taula de dades

en: Create New View
ca: Crea una nova visualització

en: Create Normal Probability Plot
ca: Crea un traçat de probabilitat normal

en: Create _Data Slicer
ca: Crea un tallador de _dades

en: Create _Report
ca: Crea un info_rme

en: Create a Data Slicer
ca: Crea un tallador de dades

en: Create a Data Table to evaluate a function with multiple inputs
ca: Crea una taula de dades per a avaluar una funció amb diferents entrades

en: Create a button
ca: Crea un botó

en: Create a checkbox
ca: Crea una casella de selecció

en: Create a combo box
ca: Crea un quadre combinat

en: Create a data slicer
ca: Crea un tallador de dades

en: Create a frame
ca: Crea un marc

en: Create a line object
ca: Crea un objecte de línia

en: Create a list
ca: Crea una llista

en: Create a new view of the workbook
ca: Crea una vista nova del llibre de treball

en: Create a new workbook
ca: Crea un llibre de treball nou

en: Create a radio button
ca: Crea un botó de ràdio

en: Create a rectangle object
ca: Crea un objecte de rectangle

en: Create a scrollbar
ca: Crea una barra de desplaçament

en: Create a slider
ca: Crea un lliscador

en: Create a spin button
ca: Crea un botó giratori

en: Create an arrow object
ca: Crea un objecte de fletxa

en: Create an ellipse object
ca: Crea un objecte d'el·lipse

en: Created on
ca: Creat el

en: Creating a Data Table in %s
ca: S'està creant una taula de dades a %s

en: Creating preview of page %3d
ca: S'està creant la vista prèvia de la pàgina %3d

en: Creating preview of page %3d of %3d page | Creating preview of page %3d of %3d pages
ca[0]: S'està creant la vista prèvia de la pàgina %3d d'%3d pàgina
ca[1]: S'està creant la vista prèvia de la pàgina %3d de %3d pàgines

en: Creation of Kaplan-Meier Survival Curves
ca: Creació de corbes de supervivència Kaplan-Meier

en: Criteria
ca: Criteris

en: Cu_t
ca: Re_talla

en: Cumulative moving average
ca: Mitjana mòbil cumulativa

en: Currency
ca: Moneda

en: Current D_ate and Time
ca: D_ata i hora actuals

en: Current Name
ca: Nom actual

en: Current Value:
ca: Valor actual:

en: Current Values
ca: Valors actuals

en: Current _Date
ca: _Data actual

en: Current _Time
ca: Hora ac_tual

en: Current _selection only
ca: Només la _selecció actual

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Custom UI tools
ca: Eines d'interfície personalitzada

en: Custom date format
ca: Format de data personalitzat

en: Custom footer configuration
ca: Configuració del peu de pàgina personalitzat

en: Custom header configuration
ca: Configuració de la capçalera personalitzada

en: Custom separator, this can be any character.
ca: Separador personalitzat. Pot ser qualsevol caràcter.

en: Custom time format
ca: Format d'hora personalitzat

en: Cut
ca: Retalla

en: Cut Object
ca: Talla l'objecte

en: Cut of %s
ca: Retalla de %s

en: Cut the selection
ca: Retalla la selecció

en: Cutoff _range:
ca: _Rang de tall:

en: DDE links are not supported yet.
    Name '%s' will be lost.
ca: Els enllaços DDE encara no estan implementats.
    Es perdrà el nom «%s».

en: DIF file has more than the maximum number of columns %d. Ignoring remaining columns.
ca: El fitxer DIF supera el nombre màxim de columnes permès %d. S'ignoraran les columnes restants.

en: DIF file has more than the maximum number of rows %d. Ignoring remaining rows.
ca: El fitxer DIF supera el nombre màxim de files permès %d. S'ignoraran les files restants.

en: D_ay
ca: Di_a

en: D_istributed
ca: D_istribuït

en: D_ivide
ca: D_ivideix

en: D_o not change formulæ
ca: N_o canviïs les fórmules

en: Data
ca: Dades

en: Data (from %s)
ca: Dades (de %s)

en: Data Bases...
ca: Bases de dades...

en: Data Consolidation
ca: Consolidació de les dades

en: Data Files
ca: Fitxers de dades

en: Data Interchange Format (DIF) module
ca: Mòdul Data Interchange Format (DIF)

en: Data S_licer
ca: Tal_lador de dades

en: Data Shuffling
ca: Mescla les dades

en: Data Table
ca: Taula de dades

en: DataSlicer Field _Order
ca: _Ordre dels camps del DataSlicer

en: DataSlicer Guru : Gnumeric
ca: DataSlicer Guru: Gnumeric

en: Database
ca: Base de dades

en: Database Connection
ca: Connexió de base de dades

en: Database Functions
ca: Funcions de base de dades

en: Database UI services plugin
ca: Connector del servei IU de base de dades

en: Database functions for retrieval of data from a database.
ca: Funcions de bases de dades que permeten la recuperació de dades des d'una base de dades.

en: Date
ca: Data

en: Date & Time
ca: Data i hora

en: Date and Time Functions
ca: Funcions d'hora i de data

en: Date format selection
ca: Selecció del format de data

en: Date unit:
ca: Unitat de data:

en: Date/Time
ca: Data / hora

en: De_pendent Observations
ca: Observacions de_pendents

en: Debian packaging.
ca: Empaquetador per a Debian.

en: Decimal Number
ca: Nombre decimal

en: Decrease Indent
ca: Reducció del sagnat

en: Decrease Precision
ca: Redueix la precisió

en: Decrease precision
ca: Redueix la precisió

en: Decrease the indent, and align the contents to the left
ca: Redueix el sagnat, i alinea els continguts a l'esquerra

en: Decrease the number of decimals displayed
ca: Disminueix el nombre de decimals a visualitzar

en: Decrease the zoom to make things smaller
ca: Redueix la visualització per a disminuir la mida

en: Default
ca: Per defecte

en: Default Black and White Printing
ca: Imprimeix en blanc i negre per defecte

en: Default Bottom Margin
ca: Marge inferior predeterminat

en: Default Bottom Outside Margin
ca: Marge inferior extern predeterminat

en: Default Compression Level For Gnumeric Files
ca: Nivell de compressió per defecte dels fitxers Gnumeric

en: Default Font Size
ca: Mida del tipus de lletra per defecte

en: Default Grid Line Printing
ca: Imprimeix línies de graella per defecte

en: Default Header/Footer Font Size
ca: Mida predeterminada del tipus de lletra de la capçalera/peu

en: Default Horizontal Centering
ca: Centrat horitzontal predeterminat

en: Default Horizontal Window Size
ca: Mida horitzontal per defecte de la finestra

en: Default Left Margin
ca: Marge esquerre predeterminat

en: Default Number of Columns in a Sheet
ca: Nombre per defecte de columnes dels fulls

en: Default Number of Rows in a Sheet
ca: Nombre per defecte de files dels fulls

en: Default Number of Sheets
ca: Nombre de fulls per defecte

en: Default Number of columns in a sheet
ca: Nombre per defecte de columnes dels fulls

en: Default Number of rows in a sheet
ca: Nombre per defecte de files dels fulls

en: Default Print Cells with Only Styles
ca: Imprimeix cel·les només amb estil

en: Default Print Direction
ca: Direcció d'impressió predeterminada

en: Default Repeated Left Region
ca: Regió esquerra repetida predeterminada

en: Default Repeated Top Region
ca: Regió superior repetida predeterminada

en: Default Right Margin
ca: Marge dret predeterminat

en: Default Scale Percentage
ca: Percentatge d'escala predeterminat

en: Default Scale Type
ca: Tipus d'escala predeterminat

en: Default Scaling Height
ca: Alçada d'escala predeterminada

en: Default Scaling Width
ca: Amplada d'escala predeterminada

en: Default Title Printing
ca: Impressió del títol predeterminada

en: Default To Overwriting Files
ca: Sobreescriu fitxers per defecte

en: Default Top Margin
ca: Marge superior predeterminat

en: Default Top Outside Margin
ca: Marge superior extern predeterminat

en: Default Vertical Centering
ca: Centrat vertical predeterminat

en: Default Vertical Window Size
ca: Mida predeterminada de la finestra vertical

en: Default Zoom Factor
ca: Factor d'ampliació predeterminat

en: Default autosave frequency in seconds
ca: Freqüència de desat automàtic per defecte en segons

en: Default date format
ca: Format de data predeterminat

en: Default file saver is not available.
ca: El desador de fitxers per defecte no està disponible.

en: Default font name
ca: Nom del tipus de lletra predeterminat

en: Default header/footer font name
ca: Nom del tipus de lletra predeterminada de la capçalera/peu

en: Default interpreter
ca: Intèrpret per defecte

en: Default time format
ca: Format d'hora predeterminat

en: Define Name
ca: Defineix el nom

en: Define Name %s
ca: Definir el nom %s

en: Define Names
ca: Defineix noms

en: Define _multiple groups
ca: Defineix _múltiples grups

en: Define the width of each column manually.
ca: Defineix l'amplada de cada columna manualment.

en: Defined Name
ca: Nom definit

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Delete Columns
ca: Suprimir columnes

en: Delete Field
ca: Suprimeix el camp

en: Delete Object
ca: Suprimir l'objecte

en: Delete Rows
ca: Suprimir files

en: Delete _column(s)
ca: Suprimeix _columnes

en: Delete _row(s)
ca: Sup_rimeix files

en: Delete cells
ca: Suprimeix cel·les

en: Delete the column(s) containing the selected cells
ca: Esborra les columnes que contenen les cel·les seleccionades

en: Delete the currently selected source area
ca: Suprimeix l'àrea d'origen seleccionada

en: Delete the row(s) containing the selected cells
ca: Esborra les files que contenen les cel·les seleccionades

en: Delete the selected cells' comments
ca: Suprimeix els comentaris de les cel·les seleccionades

en: Delete the selected cells' comments in the filtered rows
ca: Suprimeix els comentaris de les cel·les seleccionades a les files filtrades

en: Delete the selected cells' hyperlinks
ca: Suprimeix els enllaços de les cel·les seleccionades

en: Delete the selected cells, shifting others into their place
ca: Suprimeix les cel·les seleccionades i desplaça les altres al seu lloc

en: Delete the selected fields and text
ca: Suprimeix els camps i el text seleccionats

en: Deleted
ca: Suprimit

en: Deleting column %s
ca: Suprimir columna %s

en: Deleting columns %s
ca: Suprimir columnes %s

en: Deleting row %s
ca: Suprimir fila %s

en: Deleting rows %s
ca: Suprimir files %s

en: Deleting sheet | Deleting %d sheets
ca[0]: S'està suprimint el full
ca[1]: S'estan suprimint %d fulls

en: Denominator:
ca: Denominador:

en: Dependency cells
ca: Cel·les de dependència

en: Description
ca: Descripció

en: Description:
ca: Descripció:

en: Descriptive Statistics
ca: Estadístiques descriptives

en: Descriptive Statistics (%s)
ca: Estadístiques descriptives (%s)

en: Deselect all sheets for export.
ca: Desfés la selecció de fulls per a exportar.

en: Desert colored financial template
ca: Plantilla financera amb colors del desert

en: Detailed instructions for the chosen exporter
ca: Instruccions detallades per a l'exportador escollit

en: Diagonal Crosshatch
ca: Línies creuades en diagonal

en: Diagonal Stripe
ca: Línia diagonal

en: Diagonal border
ca: Contorn diagonal

en: Dialog Type
ca: Tipus de diàleg

en: Differences for sheet %s:
ca: Diferències del full %s:

en: Direction
ca: Direcció

en: Direction:
ca: Direcció:

en: Directories
ca: Directoris

en: Directory
ca: Directori

en: Disable Extension Check for Configurable Text Exporter
ca: Inhabilita la comprovació d'extensió de l'exportador de text configurable

en: Discard
ca: Descarta

en: Discard changes in all files
ca: Descarta els canvis de tots els fitxers

en: Discrete
ca: Discreta

en: Dismiss search center
ca: Ignora el centre de cerca

en: Display "%s" could not be opened.
ca: No s'ha pogut obrir la pantalla «%s».

en: Display Gnumeric's version
ca: Mostra la versió del Gnumeric

en: Display Grid
ca: Mostra la graella

en: Display Zeros
ca: Mostra els zeros

en: Display _Formulæ
ca: Mostra les _fórmules

en: Display _Outlines
ca: Mostra els c_ontorns

en: Display addresses as R1C1 or A1
ca: Mostra les adreces com a R1C1 o A1

en: Display program version
ca: Mostra la versió del programa

en: Display the value of a formula or the formula itself
ca: Visualitza el valor d'una fórmula o la mateixa fórmula

en: Display toolbar above sheets
ca: Mostra la barra d'eines per sobre dels fulls

en: Display toolbar to the left of sheets
ca: Mostra la barra d'eines a l'esquerra dels fulls

en: Display toolbar to the right of sheets
ca: Mostra la barra d'eines a la dreta dels fulls

en: Distributed
ca: Distribuït

en: Do _not activate this plugin next time I start Gnumeric
ca: _No activis aquest connector la pròxima vegada que s'iniciï el Gnumeric

en: Do _not capitalize after:
ca: _No escriguis en majúscules després de:

en: Do _not correct:
ca: _No corregeixis:

en: Do not consider matches in the middle of words
ca: No consideris les coincidències al mig dels mots

en: Do not perform this replacement
ca: No realitzis aquesta substitució

en: Do not print
ca: No imprimeixis

en: Do not print the filename for each match
ca: No mostris el nom de fitxer de cada coincidència

en: Do not print with all sheets
ca: No imprimeixis amb tots els fulls

en: Do you really want to paste %s copies?
ca: Esteu segur que voleu enganxar %s còpies?

en: Do you want to export the <b>current sheet</b> of this workbook to the location '<b>%s</b>' using the '<b>%s</b>' exporter?
ca: Voleu exportar el <b>full actual</b> d'aquest llibre de treball a la ubicació «<b>%s</b>» utilitzant l'exportador «<b>%s</b>»?

en: Do you want to export this workbook to the location '<b>%s</b>' using the '<b>%s</b>' exporter?
ca: Voleu exportar aquest llibre de treball a la ubicació «<b>%s</b>» utilitzant l'exportador «<b>%s</b>»?

en: Do you want to save the workbook %s?
ca: Voleu desar el llibre de treball %s?

en: Document Proper_ties...
ca: P_ropietats del document...

en: Document Properties
ca: Propietats del document

en: Documentation
ca: Documentació

en: Don't Quit
ca: No surtis

en: Don't close
ca: No tanquis

en: Don't display warning dialogs when importing
ca: No mostris diàlegs d'avís mentre importis

en: Don't show splash screen
ca: No ensenyis la pantalla de benvinguda

en: Done
ca: Fet

en: Double
ca: Doble

en: Double Bottom
ca: Dobla la part inferior

en: Double Low Underline
ca: Subratllat baix doble

en: Double Underline
ca: Subratllat doble

en: Double _Low Underline
ca: Subratllat _baix doble

en: Double low
ca: Doble baix

en: Down
ca: Avall

en: Drag to autofill
ca: Arrossegueu per auto emplenar

en: Drag to move
ca: Arrossegueu per a moure

en: Dropping missing object
ca: S'ignorarà l'objecte que manca

en: Dropping object with incomplete anchor %2x
ca: S'ignorarà l'objecte amb àncora incompleta %2x

en: Du_plicate
ca: Du_plica

en: Duplicate
ca: Duplica

en: Duplicate %d Object | Duplicate %d Objects
ca[0]: Duplica %d objecte
ca[1]: Duplica %d objectes

en: Duplicate default chart/graphics style encountered.
ca: S'ha trobat un estil de diagrama/gràfic per defecte duplicat.

en: Duplicate default column style encountered.
ca: S'ha trobat un estil de columna per defecte duplicat.

en: Duplicate default row style encountered.
ca: S'ha trobat un estil de fila per defecte duplicat.

en: Duplicate objective row
ca: Duplica la fila objectiu

en: Duplicate rows name %s
ca: Duplica el nom de les files %s

en: Dynamic module loading is not supported on this system.
ca: La càrrega de mòduls dinàmica no està implementada en aquest sistema.

en: ENCODING
ca: Codificació

en: END
ca: FINAL

en: E_qual
ca: I_gual

en: E_xecute in:
ca: E_xecuta en:

en: E_xpand
ca: _Amplia

en: E_xport Data
ca: E_xporta les dades

en: E_xport into Other Format...
ca: E_xporta a un altre format...

en: Each column in the text is separated by a &apos;separation&apos; character, e.g. a semicolon.
ca: Cada columna del text està separada per un caràcter de «separació», com ara un punt i coma.

en: Each column in the text is separated by a 'separation' character, e.g. a semicolon.
ca: Cada columna al text es troba separada per un caràcter de «separació», p. ex. un punt i coma.

en: Edit Cell Comment (%s)
ca: Edita el comentari de la cel·la (%s)

en: Edit Co_mment...
ca: Edita el co_mentari...

en: Edit Hyperlink
ca: Edita l'enllaç

en: Edit TRUE/FALSE value directly in above listing.
ca: Editeu el valor TRUE/FALSE directament a la llista superior.

en: Edit _Hyperlink...
ca: Edita l'_enllaç...

en: Edit a function in the current cell
ca: Edita una funció a la cel·la actual

en: Edit decimal number value directly in above listing.
ca: Editeu el valor del nombre decimal directament a la llista superior.

en: Edit defined names for expressions
ca: Edita els noms definits per a les expressions

en: Edit document properties
ca: Edita les propietats del document

en: Edit integer value directly in above listing.
ca: Editeu el valor del nombre sencer directament a la llista superior.

en: Edit item inside the above listing.
ca: Edita l'element dins la llista superior.

en: Edit positive integer value directly in above listing.
ca: Editeu el valor del nombre sencer positiu directament a la llista superior.

en: Edit string value directly in above listing.
ca: Editeu el valor de la cadena directament a la llista superior.

en: Edit the selected cell's comment
ca: Edita el comentari de les cel·les seleccionades

en: Edit the selected cell's hyperlink
ca: Edita l'enllaç de la cel·la seleccionada

en: Edit timestamp directly in above listing.
ca: Editeu la marca horària directament a la llista superior.

en: Editing conditional formatting:
ca: S'està editant el format condicional:

en: Editing style of %s
ca: S'està editant l'estil de %s

en: Elapsed Time:
ca: Temps transcorregut:

en: Ellipse
ca: El·lipse

en: Email Link
ca: Enllaç a correu electrònic

en: Email _Address:
ca: _Adreça de correu electrònic:

en: Empty
ca: Buida

en: Encoding:
ca: Codificació:

en: Encountered an unknown chart type, trying to create a line plot.
ca: S'ha trobat un tipus de diagrama desconegut. S'intentarà crear un gràfic de línies.

en: Encountered both the  "refreshedDate" and the "refreshedDateIso" attributes!
ca: S'ha trobat tant l'atribut «refreshedDate» com l'atribut «refreshedDateIso».

en: Encountered drop lines in a plot not supporting them.
ca: S'han trobat línies descendents en un gràfic que no n'admet.

en: Encountered precision dependent format without set precision.
ca: S'ha trobat un format depenent de la precisió sense cap precisió establerta.

en: Encountered uninterpretable "ext" extension in namespace "%s"
ca: S'ha trobat una extensió «ext» ininterpretable a l'espai de noms «%s»

en: Encountered uninterpretable "ext" extension with missing namespace
ca: S'ha trobat una extensió «ext» ininterpretable sense espai de noms

en: Encrypted files require a password
    before they can be opened.
ca: Els fitxers xifrats requereixen una contrasenya
    abans que es puguin obrir.

en: Engineering
ca: Enginyeria

en: Engineering Functions
ca: Funcions d'enginyeria

en: Ensure columns are just wide enough to display content of selection
ca: Assegura't que les columnes són prou amples per a mostrar el contingut de la selecció

en: Ensure columns are just wide enough to display their content
ca: Assegura't que les columnes són prou amples per a mostrar el seu contingut

en: Ensure rows are just tall enough to display content of selection
ca: Assegura't que les files són prou altes per a mostrar el contingut de la selecció

en: Ensure rows are just tall enough to display their content
ca: Assegura't que les files són prou altes per a mostrar el seu contingut

en: Enter Direction
ca: Direcció de la tecla Enter

en: Enter _Moves Selection
ca: La tecla de retorn _mou la selecció

en: Enter as array function
ca: Introduïu com a funció de vector

en: Enter formula...
ca: Introduïu una fórmula...

en: Enter in current cell
ca: Introdueix a la cel·la actual

en: Enter in current cell without autocorrection
ca: Introdueix a la cel·la actual sense autocorrecció

en: Enter in current range merged
ca: Introdueix al rang actual fusionat

en: Enter in selected ranges
ca: Introdueix als rangs seleccionats

en: Enter in selected ranges as array
ca: Introdueix als rangs seleccionats com a matriu

en: Enter the format string for each section:
ca: Introduïu les cadenes de format per a cada secció:

en: Equal
ca: Igual

en: Erase the search entry.
ca: Esborreu l'entrada de cerca.

en: Erlang Functions
ca: Funcions d'Erlang

en: Error Behaviour
ca: Comportament d'error

en: Error parsing line
ca: S'ha produït un error en analitzar la línia

en: Error while activating plugin "%s".
ca: S'han produït errors en activar el connector «%s».

en: Error while deactivating plugin "%s".
ca: S'han produït errors en desactivar el connector «%s».

en: Error while opening Paradox file.
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer Paradox.

en: Error while opening autoformat template
ca: S'ha produït un error en obrir la plantilla de format automàtic

en: Error while opening file "%s" for reading.
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer «%s» per a la lectura.

en: Error while opening file "%s" for writing.
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer «%s» per a l'escriptura.

en: Error while opening xbase file.
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer xbase.

en: Error while parsing Psion file.
ca: S'ha produït un error en analitzar el fitxer Psion.

en: Error while reading DIF file.
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer DIF.

en: Error while reading MPS file.
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer MPS.

en: Error while reading lotus workbook.
ca: S'ha produït un error en llegir el llibre de treball del Lotus.

en: Error while reading psiconv file.
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer psiconv.

en: Error while saving DIF file.
ca: S'ha produït un error en desar el fitxer DIF.

en: Error while trying to export file as text
ca: S'ha produït un error en exportar el fitxer com a text

en: Error while trying to parse data into sheet
ca: S'ha produït un error en processar les dades cap al full

en: Error while trying to read file
ca: S'ha produït un error en llegir el fitxer

en: Error while trying to write CSV file
ca: S'ha produït un error en escriure el fitxer CSV

en: Error: could not open connection to %s
ca: Error: no s'ha pogut obrir la connexió a %s

en: Errors while activating plugins
ca: S'han produït errors quan s'activaven els connectors

en: Escape
ca: Esc

en: Even one cell is too large for this page.
ca: Fins i tot una cel·la és massa gran per a aquesta pàgina.

en: Examples:
ca: Exemples:

en: Excel plugin loader / xlfRegister: at least three XLOPER arguments must be provided (DLL name[ignored],exported name[mandatory],types string[mandatory]). You supplied %d in some function loaded from XLL/DLL/SO file %s.
ca: Carregador de connectors d'Excel / xlfRegister: cal proporcionar almenys tres arguments d'XLOPER (DLL name[ignored],exported name[mandatory],types string[mandatory]). Heu proporcionat %d en alguna funció carregada del fitxer XLL/DLL/SO %s.

en: Excel plugin loader / xlfRegister: the second and third argument must be strings (DLL name[ignored],exported name[mandatory],types string[mandatory]).
ca: Carregador de connectors d'Excel / xlfRegister: el segon i el tercer arguments han de ser cadenes (DLL name[ignored],exported name[mandatory],types string[mandatory]).

en: Excel plugins
ca: Connectors d'Excel

en: Execution of module "%s" failed.
ca: Ha fallat l'execució del mòdul «%s».

en: Existing only
ca: Només existents

en: Exit immediately after loading the selected books
ca: Sortir immediatament després de carregar els llibres seleccionats

en: Expand columns
ca: Expandir columnes

en: Expand conditional formatting
ca: Amplia el format condicional

en: Expand rows
ca: Expandir files

en: Expecting a single range
ca: Ha de ser un sol rang

en: Exponential
ca: Exponencial

en: Exponential Power
ca: Potència exponencial

en: Exponential Smoothing
ca: Suavitzat exponencial

en: Exponential Smoothing (%s)
ca: Suavitzat exponencial (%s)

en: Exponential smoothing...
ca: Suavitzat exponencial...

en: Export
ca: Exporta

en: Export a file for each sheet if the exporter only supports one sheet at a time
ca: Exporta un fitxer per cada full si l'exportador admet només un full alhora

en: Export as Text
ca: Exporta com a text

en: Export as _CSV File...
ca: Exporta com a fitxer _CSV...

en: Export as _Text File...
ca: Exporta com a fitxer de _text...

en: Export graphs
ca: Exporta els gràfics

en: Export the current sheet as a csv file
ca: Exporta el full actual com a fitxer CSV

en: Export the current sheet as a text file
ca: Exporta el full actual com a fitxer de text

en: Export the current workbook or sheet
ca: Exporta el llibre de treball o el full actual

en: Export the current workbook or sheet to
ca: Exporta el llibre de treball o el full actual a

en: Expression
ca: Expressió

en: Expression '%s' does not start with a recognized character
ca: L'expressió «%s» no comença amb un caràcter reconegut

en: Expression '%s' has unknown namespace
ca: L'expressió «%s» té un espai de noms desconegut

en: Expression did not start with '=' ? '%s'
ca: L'expressió no comença amb «=» ? «%s»

en: Expression x evaluates to TRUE.
ca: El resultat de l'expressió x és TRUE.

en: Extend Autofilter to %s
ca: Amplia el filtre automàtic a %s

en: Extend _Auto Filter to %s
ca: Amplia el filtre _automàtic a %s

en: Extend the existing filter.
ca: Amplia el filtre existent.

en: Extension Markers
ca: Marcadors d'extensió

en: External Link
ca: Enllaç extern

en: Extra formula for validation
ca: Fórmula addicional per a validar

en: F-Test
ca: Test-F

en: F-Test (%s)
ca: Test-F (%s)

en: F_ill
ca: _Omple

en: F_inish
ca: A_caba

en: F_orecast
ca: Pr_ojectar

en: F_ormat
ca: For_mat

en: F_ormats & Hyperlinks in Filtered Rows
ca: F_ormats i enllaços de les files filtrades

en: F_ull Screen
ca: _Pantalla sencera

en: Fail without any changes actually being done to any cell
ca: Falla sense fer cap canvi a cap cel·la

en: Failed to create file for linear program
ca: No s'ha pogut crear el fitxer per al programa lineal

en: Failed to create file for sensitivity report
ca: No s'ha pogut crear el fitxer per a l'informe de sensibilitat

en: Failed to create file for solution
ca: No s'ha pogut crear el fitxer per a la solució

en: Failed to create linear program file
ca: No s'ha pogut crear el fitxer de programa lineal

en: Failed to create solver
ca: No s'ha pogut crear el resoledor

en: Failed to create temporary file for printing: %s
ca: No s'ha pogut crear el fitxer temporal per a la impressió: %s

en: Failed to define name: %s
ca: No s'ha pogut definir el nom: %s

en: Failed to find function "%s" in XLL/DLL/SO %s .
ca: No s'ha pogut trobar la funció «%s» al fitxer XLL/DLL/SO %s.

en: Failed to read DBF header.
ca: No s'ha pogut llegir la capçalera DBF.

en: Failed to save linear program
ca: No s'ha pogut desar el programa lineal

en: Failed to set cell %s
ca: No s'ha pogut establir la cel·la %s

en: Failure parsing name '%s'
ca: S'ha produït un error en processar el nom «%s»

en: Feasible
ca: Factible

en: Feasible solution created by solver.
ca: Solució factible creada pel resoledor.

en: Features
ca: Característiques

en: Fi_rst page number:
ca: P_rimer número de pàgina:

en: Fi_xed width
ca: Amplada fi_xa

en: Field %d in line %d has possibly been cut off. Data has %d character. | Field %d in line %d has possibly been cut off. Data has %d characters.
ca[0]: És possible que s'hagi tallat el camp %d de la línia %d. Les dades contenen %d caràcter.
ca[1]: És possible que s'hagi tallat el camp %d de la línia %d. Les dades contenen %d caràcters.

en: Field %d in row %d could not be written.
ca: No s'ha pogut escriure el camp %d de la fila %d.

en: Field specification misses the column size.
ca: Manca la mida de la columna de l'especificació del camp.

en: Field specification must be a comma separated value (Name,Type,Size,Prec).
ca: L'especificació del camp ha de ser un valor separat per comes (nom, tipus, mida, prec).

en: Field type %d is not supported.
ca: El tipus de camp %d no està implementat.

en: File
ca: Fitxer

en: File Name
ca: Nom de fitxer

en: File _type:
ca: _Tipus de fitxer:

en: File doesn't contain "%s" array.
ca: El fitxer no conté el vector «%s».

en: File doesn't contain "%s" dictionary.
ca: El fitxer no conté el diccionari «%s».

en: File doesn't contain "%s" function.
ca: El fitxer no conté la funció «%s».

en: File has inconsistent SheetNameIndex element.
ca: El fitxer té inconsistències en l'element SheetNameIndex.

en: File is most likely corrupted.
ca: Segurament el fitxer està malmès.

en: Files
ca: Fitxers

en: Fill
ca: Omple

en: Fill Downwards
ca: Emplena cap avall

en: Fill Series
ca: Sèries per a omplir

en: Fill Series (%s)
ca: Sèries per a omplir (%s)

en: Fill according to a linear or exponential series
ca: Omple d'acord amb una sèrie lineal o exponencial

en: Fill horizontally
ca: Emplena horitzontalment

en: Fill to Right
ca: Emplena cap a la dreta

en: Filled Object Properties
ca: Propietats de l'objecte emplenat

en: Filter
ca: Filtre

en: Filter _in-place
ca: Filtra _en el lloc

en: Filter data with given criteria
ca: Filtra les dades a partir dels criteris donats

en: Filtered
ca: Filtrat

en: Final
    Value
ca: Valor
    final

en: Finance
ca: Finances

en: Financial Derivatives
ca: Subproductes financers

en: Financial Functions
ca: Funcions financeres

en: Financial style with cold border color
ca: Estil financer amb colors freds

en: Financial template with purple borders
ca: Plantilla financera amb contorns porpra

en: Find Max.
ca: Cerca el màxim

en: Find Min.
ca: Cerca el mínim

en: Find differences between two sheets
ca: Troba les diferències entre dos fulls

en: Find text within cell comments
ca: Troba el text dins els comentaris de cel·la

en: Find text within expressions
ca: Troba el text dins de les expressions

en: Find text within non-string values
ca: Troba el text dins dels valors que no siguin de cadena

en: Find text within string values
ca: Troba el text dins els valors de cadena

en: Find text within the calculated values of expressions
ca: Troba el text dins dels valors calculats de les expressions

en: First Letter
ca: Primera lletra

en: First Printed Cell Of The Page
ca: Primera cel·la impresa de la pàgina

en: First Sheet
ca: Primer full

en: First line of sheet must contain database specification.
ca: La primera línia del full ha de contenir l'especificació de la base de dades.

en: First round #:
ca: Nombre primera ronda:

en: First round number should be less than or equal to the number of the last round.
ca: El número de la primera ronda ha de ser més gran o igual que el número de l'última ronda.

en: Fit
ca: Ajusta

en: Fit Height
ca: Ajusta l'alçada

en: Fit Width
ca: Ajusta l'amplada

en: Fixed
ca: Fixa

en: Fli_p Vertically
ca: Ca_pgira verticalment

en: Flip Hori_zontally
ca: Capgira horit_zontalment

en: Flip the source horizontally during the paste so the first column becomes the last and vice versa
ca: Capgira l'enganxament horitzontalment de manera que la primera columna esdevingui la darrera i viceversa

en: Flip the source vertically during the paste so the first row becomes the last and vice versa
ca: Capgira l'enganxament verticalment de manera que la primera fila esdevingui la darrera i viceversa

en: Font
ca: Tipus de lletra

en: Font color
ca: Color de la lletra

en: Font name
ca: Nom del tipus de lletra

en: Footer:
ca: Peu de pàgina:

en: For the Anderson-Darling Test
    the sample size must be at
    least 8.
ca: Per a la prova d'Anderson-Darling,
    la mida de la mostra ha de ser
    com a mínim de 8.

en: For the Cramér-von Mises Test
    the sample size must be at
    least 8.
ca: Per a la prova de Cramér-von Mises,
    la mida de la mostra ha de ser
    com a mínim de 8.

en: For the Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Test
    the sample size must be at least 5.
ca: Per a la prova de Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov),
    la mida de la mostra ha de ser com a mínim de 5.

en: For the Shapiro-Francia Test
    the sample size must be at
    least 5 and at most 5000.
ca: Per a la prova de Shapiro-Francia,
    la mida de la mostra ha de ser
    d'entre 5 i 5000.

en: Foreground
ca: Primer pla

en: Foreground Solid
ca: Sòlid en primer pla

en: Format Cells
ca: Formata les cel·les

en: Format Object
ca: Formatar l'objecte

en: Format Selector
ca: Selector de format

en: Format Toolbar
ca: Barra d'eines de format

en: Format a region of cells according to a pre-defined template
ca: Formata una regió de cel·les seguint una plantilla predefinida

en: Format as Accounting
ca: Formata com a finança

en: Format as Currency
ca: Formata com a moneda

en: Format as Date
ca: Formata com a data

en: Format as General
ca: Formata com a general

en: Format as Number
ca: Formata com a nombre

en: Format as Percentage
ca: Formata com a percentatge

en: Format as Time
ca: Formata com a hora

en: Format the selection as General
ca: Dona a la selecció el format general

en: Format the selection as accounting
ca: Dona a la selecció el format de comptabilitat

en: Format the selection as currency
ca: Dona a la selecció el format de moneda

en: Format the selection as date
ca: Dona a la selecció un format de data

en: Format the selection as numbers
ca: Dona a la selecció el format de nombre

en: Format the selection as percentage
ca: Dona a la selecció el format de percentatge

en: Format the selection as scientific
ca: Dona a la selecció un format científic

en: Format the selection as time
ca: Dona a la selecció un format d'hora

en: Format toolbar position
ca: Posició de la barra d'eines de format

en: Format toolbar visible
ca: Barra d'eines de format visible

en: Format: execSQL(dsn,user,password,sql)
ca: Format: execSQL(dsn,usuari,contrasenya,sql)

en: Format: readDBTable(dsn,user,password,table)
ca: Format: readDBTable(dsn,usuari,contrasenya,taula)

en: Formatting
ca: Format

en: Formula Guru
ca: Fórmules per a experts

en: Formulæ
ca: Fórmules

en: Fourier Analysis
ca: Anàlisi de Fourier

en: Fourier Series
ca: Sèries de Fourier

en: Fourier Series (%s)
ca: Sèries de Fourier (%s)

en: Fourier Transform
ca: Transformació de Fourier

en: Fr_om line:
ca: _Des de la línia:

en: Frame
ca: Marc

en: Frame Properties
ca: Propietats del marc

en: Fre_quency Tables
ca: Taules de fre_qüències

en: Fre_quency Tables...
ca: Taules de fre_qüències...

en: Free, Fast, Accurate - Pick Any Three!
ca: Gratuït, ràpid i precís: trieu-ne tres!

en: Freeze the top left of the sheet
ca: Congela la part superior esquerra del full

en: Frequency
ca: Freqüència

en: Frequency Density
ca: Densitat de freqüència

en: Frequency Table
ca: Taula de freqüències

en: Frequency Table (%s)
ca: Taula de freqüències (%s)

en: Frequency Tables
ca: Taules de freqüències

en: Frequency tables for non-numeric data
ca: Taules de freqüències per a dades no numèriques

en: From
ca: De

en: Full _History...
ca: _Historial complet...

en: Full path of glpsol program to use
ca: Camí complet del programa glpsol a utilitzar

en: Full path of lp_solve program to use
ca: Camí complet del programa lp_solve a utilitzar

en: Func_tion Wrapper
ca: Embolcall de func_ions

en: Function Markers
ca: Marcadors de funció

en: Function Selector
ca: Selector de funcions

en: Function group is empty.
ca: El grup de funció està buit.

en: Function implementation not available.
ca: No està disponible la implementació de la funció.

en: Function/Argument
ca: Funció/argument

en: Functions and X-Base importing.
ca: Funcions i importació d'X-Base.

en: Functions for complex numbers
ca: Funcions per a nombres complexos

en: Functions for complex numbers, base conversions, and more
ca: Funcions per a nombres complexos, conversions de base, i més

en: Functions for generating random numbers
ca: Funcions per a generar nombres aleatoris

en: Functions for inspecting values, cells, and more
ca: Funcions per a examinar valors, cel·les i més

en: Functions for looking up values in ranges
ca: Funcions per a buscar valors en rangs

en: Functions for manipulating strings
ca: Funcions per a tractar cadenes

en: Functions for manipulating truth values
ca: Funcions per a manipular valors certs

en: Functions help
ca: Ajuda de les funcions

en: Functions looking up values in databases
ca: Funcions que cerquen valors a bases de dades

en: Functions manipulating Hebrew dates
ca: Funcions de manipulació de dates hebrees

en: Functions manipulating dates and time
ca: Funcions de manipulació de dates i temps

en: Functions manipulating dates of the Christian liturgical calendar
ca: Funcions de manipulació de dates del calendari litúrgic cristià

en: Functions related to financial derivatives
ca: Les funcions relacionades amb els subproductes financers

en: Functions to help Erlang Analysis
ca: Funcions d'ajuda per a l'anàlisi d'Erlang

en: Further information:
ca: Més informació:

en: GLPK Linear Program Solver
ca: Solucionador de programes lineals GLPK

en: GLPK Linear Program Solver Interface
ca: Interfície de solucionador de programes lineals GLPK

en: GNOME-DB
ca: BD-GNOME

en: GNUMERIC_VERSION returns the version of gnumeric as a string.
ca: GNUMERIC_VERSION retorna la versió del Gnumeric com a cadena.

en: GNUMERIC_VERSION:the current version of Gnumeric
ca: GNUMERIC_VERSION: la versió actual del Gnumeric

en: Gaussian Tail
ca: Cua gaussiana

en: General ODF error
ca: Error ODF general

en: General SC import error
ca: Error general d'importació SC

en: Generate random numbers of a selection of distributions
ca: Genera nombres aleatoris d'una selecció de distribucions

en: Generate variates for correlated normal distributed random variables
ca: Genera variacions de variables aleatòries distribuïdes normals correlacionades

en: Generating Random Numbers...
ca: S'estan generant els nombres aleatoris...

en: Geometric
ca: Geomètric

en: Get patterns from a file, one per line
ca: Obté els patrons d'un fitxer, un per línia

en: Gnome Glossary
ca: Glossari del GNOME

en: Gnome Glossary PO file format
ca: Format de fitxer PO del glossari del GNOME

en: Gnumeric : AutoFilter
ca: Gnumeric: filtre automàtic

en: Gnumeric Function Help Browser
ca: Navegador d'ajuda de funcions del Gnumeric

en: Gnumeric Options
ca: Opcions del Gnumeric

en: Gnumeric Preferences
ca: Preferències del Gnumeric

en: Gnumeric Print Range
ca: Interval d'impressió del Gnumeric

en: Gnumeric Python console
ca: Consola Python del Gnumeric

en: Gnumeric Spreadsheet
ca: Full de càlcul Gnumeric

en: Gnumeric Team
ca: Equip del Gnumeric

en: Gnumeric XML (*.gnumeric)
ca: XML Gnumeric (*.gnumeric)

en: Gnumeric XML uncompressed (*.xml)
ca: XML Gnumeric sense comprimir (*.xml)

en: Gnumeric aims to provide high-accuracy computations, expressive graphs, and a wide selection of statistical analysis tools. Gnumeric can share files with Microsoft Excel and programs supporting the ODS standard.
ca: L'objectiu del Gnumeric és proporcionar càlculs d'alta precisió, gràfics expressius i un ampli ventall d'eines d'anàlisi estadística. El Gnumeric permet de compartir fitxers amb el Microsoft Excel i els programes compatibles amb l'estàndard ODS.

en: Gnumeric does not support 'or'-ed autofilter conditions.
ca: Gnumeric no admet condicions de filtre automàtic amb «or».

en: Gnumeric does not support having a different style for left pages. This style is ignored.
ca: Gnumeric no admet que hi hagi estils diferents per a les pàgines de l'esquerra. S'ignorarà aquest estil.

en: Gnumeric does not support non-automatic regression equations. Using automatic equation instead.
ca: Gnumeric no admet equacions de regressió no automàtiques. S'utilitzarà una equació automàtica.

en: Gnumeric files only
ca: Només fitxers del Gnumeric

en: Gnumeric is a spreadsheet application for interactive manipulation of data.
ca: El Gnumeric és una aplicació de full de càlcul per a la manipulació interactiva de dades.

en: Gnumeric is available under the GNU General Public License, version 2 or 3 at your option.
    
    See https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    or https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html.
    
    Gnumeric comes with absolutely no warranty.
ca: Gnumeric és disponible sota la Llicència Pública General GNU, versió 2 o 3, segons la vostra preferència.
    
    Consulteu https://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    o https://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html.
    
    Gnumeric no inclou cap garantia.

en: Gnumeric is the result of
ca: El Gnumeric és el resultat

en: Gnumeric is unable to locate the program <i>%s</i> needed for the <i>%s</i> solver.  For more information see %s.
    
    Would you like to locate it yourself?
ca: El Gnumeric no pot localitzar el programa <i>%s</i> necessari per al resoledor <i>%s</i>. Per a més informació, vegeu %s.
    
    Voleu localitzar-lo?

en: Gnumeric on the _Web
ca: Ves a la _web del Gnumeric

en: Gnumeric's sheet object lines do not support attached text. The text "%s" has been dropped.
ca: Les línies d'objectes de full de Gnumeric no admeten text adjunt. S'ha eliminat el text «%s».

en: Gnumeric: Validation
ca: Gnumeric: validació

en: Go To...
ca: Ves a...

en: Go to Bottom
ca: Ves a la part inferior

en: Go to Cell...
ca: Ves a la cel·la...

en: Go to Current Cell Indicator
ca: Ves a l'indicador de cel·la actual

en: Go to First
ca: Ves a la primera

en: Go to Last
ca: Ves a la darrera

en: Go to Top
ca: Ves a la part superior

en: Go to the bottom of the data
ca: Ves a la part inferior de les dades

en: Go to the first data cell
ca: Ves a la primera cel·la de dades

en: Go to the last data cell
ca: Ves a la darrera cel·la de dades

en: Go to the top of the data
ca: Ves a la part superior de les dades

en: Goal Seek (%s)
ca: Cercar d'objectius (%s)

en: Goal seek areas
ca: Àrees de cerca d'objectius

en: Goal seeking with cell %s did not find a solution.
ca: No s'ha trobat una solució en la cerca d'objectius amb la cel·la %s.

en: Goal seeking with cell %s found a solution.
ca: S'ha trobat una solució en la cerca d'objectius amb la cel·la %s.

en: GoalSeek
ca: Cerca d'objectius

en: Gradient fill without gradient name encountered!
ca: S'ha trobat un degradat d'emplenament sense nom.

en: Gradient order:
ca: Ordre de degradat:

en: Grandma Chema Celorio
ca: Chema Celorio

en: Graph
ca: Gràfic

en: Greater Than
ca: Major que

en: Greater than or Equal
ca: Major o igual que

en: Green
ca: Verd

en: Group
ca: Agrupa

en: Group %d
ca: Grup %d

en: Group columns %s
ca: Agrupar les columnes %s

en: Group rows %d:%d
ca: Agrupar les files %d:%d

en: Group/Ungroup
ca: Agrupa/desagrupa

en: Grouped by:
ca: Agrupat per:

en: Groups column:
ca: Columna dels grups:

en: Growth damping factor (γ):
ca: Factor d'esmorteïment del creixement (γ):

en: Guile support
ca: Suport per a Guile

en: Gumbel (Type I)
ca: Gumbel (tipus I)

en: Gumbel (Type II)
ca: Gumbel (tipus II)

en: HTML &amp; TeX
ca: HTML i TeX

en: HTML (*.html) fragment
ca: Fragment d'HTML (*.html)

en: HTML, troff, LaTeX exporters
ca: Exportadors d'HTML, troff i LaTeX

en: H_eight...
ca: A_lçada...

en: Hatch fill without hatch name encountered!
ca: S'ha trobat un patró d'emplenament sense nom.

en: Head
ca: Cap

en: Header
ca: Capçalera

en: Header/Footer
ca: Capçalera i peu de pàgina

en: Header/Footer Format (Left Portion)
ca: Format de capçalera/peu (porció esquerra)

en: Header/Footer Format (Middle Portion)
ca: Format de capçalera/peu (porció central)

en: Header/Footer Format (Right Portion)
ca: Format de capçalera/peu (porció dreta)

en: Header:
ca: Capçalera:

en: Headers and Footers
ca: Capçaleres i peus de pàgina

en: Heavy
ca: Negra

en: Hebrew Date Functions
ca: Funcions de data hebrea

en: Hei_ght...
ca: A_lçada...

en: Height in points:
ca: Alçada en punts:

en: Height:
ca: Alçada:

en: Hello World plugin using ui service
ca: Connector «Hola món» que fa servir el servei d'interfície d'usuari

en: Heshwan
ca: Heixvan

en: Hi_de
ca: _Oculta

en: Hidden
ca: Oculta

en: Hide
ca: Oculta

en: Hide Detail
ca: Oculta el detall

en: Hide _Column Headers
ca: Oculta _capçaleres de columnes

en: Hide _Gridlines
ca: Oculta les línies de _quadrícula

en: Hide _Row Headers
ca: Oculta capçale_res de files

en: Hide columns
ca: Ocultar columnes

en: Hide rows
ca: Ocultar files

en: Hide the selected columns
ca: Oculta les columnes seleccionades

en: Hide the selected rows
ca: Oculta les files seleccionades

en: Histogram
ca: Histograma

en: Histogram (%s)
ca: Histograma (%s)

en: Histogram chart
ca: Histograma

en: Holt's trend corrected exponential
    smoothing requires at least 2
    output columns for each data set.
ca: El suavitzat exponencial corregit per
    tendència de Holt requereix almenys 2
    columnes de sortida per cada conjunt
    de dades.

en: Holt's trend corrected exponential smoothing
ca: Suavitzat exponencial corregit per tendència de Holt

en: Horizontal Alignment
ca: Alineació horitzontal

en: Horizontal DPI
ca: PPP horitzontals

en: Horizontal Stripe
ca: Línia horitzontal

en: Horizontal alignment
ca: Alineació horitzontal

en: HyperLink
ca: Enllaç

en: Hyper_link...
ca: En_llaç...

en: Hyperlink
ca: Enllaç

en: Hyphen (-)
ca: Guió (-)

en: Hypothesized _difference of medians:
ca: _Diferència hipotètica de les medianes:

en: Hypothesized mean _difference:
ca: _Diferència mitjana hipotètica:

en: IF:conditional expression
ca: IF: expressió condicional

en: INFILE [OUTFILE]
ca: FITXER-ENTRADA [FITXER-SORTIDA]

en: INFILE...
ca: FITXER-ENTRADA...

en: INitial CApitals
ca: MAjúscules INicials

en: I_n-cell dropdown
ca: Me_nú desplegable dins de la cel·la

en: Ice
ca: Gel

en: Icons and Images
ca: Icones i imatges

en: If `lag' is 0, Gnumeric recalculates all auto expressions immediately after every change. Non-zero values of `lag' allow Gnumeric to accumulate more changes before each recalculation. If `lag' is positive, then whenever a change appears, Gnumeric waits `lag' milliseconds and then recalculates; if more changes appear during that period, they are also processed at that time. If `lag' is negative, then recalculation happens only after a quiet period of |lag| milliseconds.
ca: Si el temps mort és 0, el Gnumeric recalcula totes les expressions automàtiques després de cada canvi. Un valor diferent de zero permet que el Gnumeric acumuli més canvis abans de cada recàlcul. Si és positiu, quan apareix un canvi, el Gnumeric espera els mil·lisegons indicats i recalcula; si apareixen més canvis durant el període, també es processen al moment. Si és negatiu, el recàlcul es produeix només després d'un breu període dels mil·lisegons indicats.

en: If all cells are empty, the result will be 0.
ca: Si totes les cel·les són buides, el resultat serà 0.

en: If the cell contains an error value, a special style is used.
ca: Si la cel·la conté un valor d'error, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content begins with this string, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la comença per aquesta cadena, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content contains blanks, a special style is used.
ca: Si la cel·la conté espais en blanc, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content contains this string, a special style is used.
ca: Si la cel·la conté aquesta cadena, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content does not begin with this string, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la no comença per aquesta cadena, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content does not contain blanks, a special style is used.
ca: Si la cel·la no conté cap espai en blanc, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content does not contain this string, a special style is used.
ca: Si la cel·la no conté aquesta cadena, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content does not end  with this string, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la no acaba amb aquesta cadena, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content ends with this string, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la acaba amb aquesta cadena, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content is < this value, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la és < aquest valor, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content is > this value, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la és > aquest valor, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content is between these two values, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la és entre aquests dos valors, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content is equal to this value, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la és igual a aquest valor, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content is not between these two values, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la no és entre aquests dos valors, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content is not equal to this value, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la no és igual a aquest valor, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content is ≦ this value, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la és ≦ aquest valor, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell content is ≧ this value, a special style is used.
ca: Si el contingut de la cel·la és ≧ aquest valor, s'utilitza un estil especial.

en: If the cell does not contain an error value, a special style is used.
ca: Si la cel·la no conté cap valor d'error, s'utilitza un estil especial.

en: If this checkbox is selected, column %i will be imported into Gnumeric.
ca: Si aquesta casella de selecció està seleccionada, s'importarà la columna %i al Gnumeric.

en: If this checkbox is selected, the width of the column will be adjusted to the longest entry.
ca: Si aquesta casella de selecció està seleccionada, s'ajustarà l'amplada de la columna a l'entrada més llarga.

en: If this formula evaluates to TRUE, a special style is used.
ca: Si el resultat d'aquesta fórmula és TRUE, s'utilitza un estil especial.

en: If you close without saving, changes will be discarded.
ca: Si tanqueu sense desar, els canvis es perdran.

en: Ignore _blank cells
ca: Ignora les cel·les en _blanc

en: Ignore all _manual page breaks
ca: Ignora tots els salts de pàgina _manuals

en: Ignore all columns on left
ca: Ignora les columnes a l'esquerra

en: Ignore all columns on right
ca: Ignora les columnes a la dreta

en: Ignore any separators at the beginning of lines
ca: Ignora qualsevol separador a l'inici dels fitxers

en: Ignore differences in letter case
ca: Ignora les diferències entre majúscules i minúscules

en: Ignoring a sheet without a name
ca: S'ignorarà un full sense nom

en: Ignoring column information beyond column %i
ca: S'ignorarà la informació de la columna més enllà de la columna %i

en: Ignoring column information that does not specify first or last.
ca: S'ignorarà la informació de la columna que no especifica primera o última.

en: Ignoring data that claims to be in column %u which is > max column %u
ca: S'ignoraran les dades que diuen estar a la columna %u, que és major que la màxima columna %u

en: Ignoring data that claims to be in row %u which is > max row %u
ca: S'ignoraran les dades que diuen estar a la fila %u, que és major que la màxima fila %u

en: Ignoring invalid data validation because : %s
ca: S'ignorarà la validació de les dades no vàlides perquè: %s

en: Ignoring reference to unknown external workbook '%s'
ca: S'està ignorant la referència al llibre de treball extern desconegut «%s»

en: Ignoring unhandled conditional format of type '%s'
ca: S'ignorarà el format condicional no gestionat del tipus «%s»

en: Image fill style '%s' has no attached image.
ca: L'estil d'imatge d'emplenament «%s» no té cap imatge adjunta.

en: Image fill without image name encountered!
ca: S'ha trobat una imatge d'emplenament sense nom.

en: Import Data File
ca: Importa un fitxer de dades

en: Import Export
ca: Importació i exportació

en: Import _Data
ca: Importa _dades

en: Import _Other File...
ca: Imp_orta un altre fitxer...

en: Import _Text File...
ca: Importa un fitxer de _text...

en: Import all columns on left
ca: Importa les columnes a l'esquerra

en: Import all columns on right
ca: Importa les columnes a la dreta

en: Import data from a file
ca: Importa dades d'un fitxer

en: Import data from a text file
ca: Importa dades d'un fitxer de text

en: Import/Export for MultiPlan (SYLK) files
ca: Importació/exportació de fitxers MultiPlan (SYLK)

en: Import/Export of HTML, TeX, DVI, roff
ca: Importació/exportació d'HTML, TeX, DVI, roff

en: Importing %i columns and ignoring %i.
ca: S'importaran %i columnes i se n'ignoraran %i.

en: Importing %i columns and ignoring none.
ca: S'importaran %i columnes i no se n'ignorarà cap.

en: Imports GNU Oleo documents
ca: Importa documents GNU Oleo

en: Imports Lotus 123 files
ca: Importa fitxers de Lotus 123

en: Imports Paradox files
ca: Importa fitxers Paradox

en: Imports Plan Perfect Formatted Documents
ca: Importa documents de format Plan Perfect

en: Imports Psion 5 series Sheet files
ca: Importació de fitxers de fulls Psion de la sèrie 5

en: Imports Quattro Pro (tm) files
ca: Importa fitxers Quattro Pro (tm)

en: Imports SC/XSpread files
ca: Importa fitxers SC/XSpread

en: Imports XBase files
ca: Importa fitxers XBase

en: Imports version 4.[234] spreadsheets
ca: Importa fulls de càlcul de la versió 4.[234]

en: Imports/Exports MS Excel (tm) files
ca: Importa fitxers de l'MS Excel (R)

en: Improperly formatted error token
ca: Símbol d'error incorrectament formatat

en: In Use
ca: En ús

en: In a list
ca: En una llista

en: In cell %s, the current contents
            %s
    would have been replaced by
            %s
    which is invalid.
    
    The replace has been aborted and nothing has been changed.
ca: A la cel·la %s, els continguts actuals
            %s
    s'haurien hagut de reemplaçar per
            %s
    els quals no són vàlids.
    
    El reemplaçament s'ha interromput i no s'ha canviat res.

en: In the `%s' menu, the key `%s' is used for both `%s' and `%s'.
ca: En el menú «%s», la tecla «%s» s'usa tant per a «%s» com per a «%s».

en: Include censorship ticks
ca: Inclou les marques de censura

en: Include chart
ca: Inclou el diagrama

en: Incorrect expression for name '%s': content will be lost.
ca: Expressió incorrecta per al nom «%s»: es perdrà el contingut.

en: Increase Indent
ca: Increment del sagnat

en: Increase Precision
ca: Incrementa la precisió

en: Increase precision
ca: Incrementa la precisió

en: Increase the indent, and align the contents to the left
ca: Incrementa el sagnat, i alinea els continguts a l'esquerra

en: Increase the number of decimals displayed
ca: Augmenta el nombre de decimals a visualitzar

en: Increase the zoom to make things larger
ca: Augmenta la visualització per a augmentar de mida

en: Indentation
ca: Sagnat

en: Index the given files
ca: Indexa aquests fitxers

en: Infeasible
ca: Inviable

en: Infinite loop encountered while parsing formula '%s' of name '%s'
ca: S'ha trobat un bucle infinit en processar la fórmula «%s» del nom «%s»

en: Information
ca: Informació

en: Information (allow invalid input)
ca: Informació    (es permeten entrades invàlides)

en: Information Functions
ca: Funcions d'informació

en: Initial XML support
ca: Suport d'XML inicial

en: Initial work on OLE2 for libgsf
ca: Treball inicial en OLE2 per a libgsf

en: Input
ca: Entrada

en: Input Data
ca: Dada d'entrada

en: Input Message
ca: Missatge d'entrada

en: Input Range:
ca: Rang d'entrada:

en: Input _range:
ca: _Rang d'entrada:

en: Input cell %s contains a formula
ca: La cel·la d'entrada %s conté una fórmula

en: Input message
ca: Missatge d'entrada

en: Input variable did not yield to a numeric value. Check the model (maybe your last round # is too high).
ca: El valor d'entrada no és un valor numèric. Comproveu el model (potser l'últim valor de ronda és massa alt).

en: Input variables:
ca: Variables d'entrada:

en: Ins/Del Column/Row
ca: Inserir/suprimir columna/fila

en: Insert
ca: Insereix

en: Insert %d Object | Insert %d Objects
ca[0]: Insereix %d objecte
ca[1]: Insereix %d objectes

en: Insert Columns
ca: Insereix columnes

en: Insert Formula Below
ca: Insereix una fórmula a sota

en: Insert Formula to Side
ca: Insereix una fórmula al costat

en: Insert Rows
ca: Insereix files

en: Insert _row(s)
ca: Inse_reix files

en: Insert a Chart
ca: Insereix un gràfic

en: Insert a Hyperlink
ca: Insereix un enllaç

en: Insert a comment
ca: Insereix un comentari

en: Insert a defined name
ca: Insereix un nom definit

en: Insert a new Goffice component object
ca: Insereix un nou objecte del Goffice

en: Insert a new Goffice component object from a file
ca: Insereix un nou objecte del Goffice des d'un fitxer

en: Insert a new sheet
ca: Insereix un full nou

en: Insert a spreadsheet cell
ca: Insereix una cel·la de full de càlcul

en: Insert an image
ca: Insereix una imatge

en: Insert cells
ca: Insereix cel·les

en: Insert columns
ca: Insereix columnes

en: Insert new cells
ca: Insereix noves cel·les

en: Insert new columns
ca: Insereix noves columnes

en: Insert new rows
ca: Insereix noves files

en: Insert rows
ca: Insereix files

en: Insert the current date and time into the selected cell(s)
ca: Insereix l'hora i la data actuals a les cel·les seleccionades

en: Insert the current date into the selected cell(s)
ca: Insereix les dades actuals a les cel·les seleccionades

en: Insert the current time into the selected cell(s)
ca: Insereix l'hora actual a les cel·les seleccionades

en: Insert the date of printing
ca: Insereix la data d'impressió

en: Insert the name of the current sheet
ca: Insereix el nom del full actual

en: Insert the name of the file
ca: Insereix el nom del fitxer

en: Insert the page number
ca: Insereix el número de pàgina

en: Insert the path to the file
ca: Insereix el camí del fitxer

en: Insert the time of printing
ca: Insereix l'hora d'impressió

en: Insert the total number of pages
ca: Insereix el nombre total de pàgines

en: Inserting %d column before %s | Inserting %d columns before %s
ca[0]: S'està inserint %d columna abans de %s
ca[1]: S'estan inserint %d columnes abans de %s

en: Inserting %d row before %s | Inserting %d rows before %s
ca[0]: S'està inserint %d fila abans de %s
ca[1]: S'estan inserint %d files abans de %s

en: Inserting %i column before column %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first. | Inserting %i columns before column %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
ca[0]: La inserció d'%i columna abans de la columna %s empenyeria dades fora del full. Eixampleu el full.
ca[1]: La inserció de %i columnes abans de la columna %s empenyeria dades fora del full. Eixampleu el full.

en: Inserting %i row before row %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first. | Inserting %i rows before row %s would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
ca[0]: La inserció d'%i fila abans de la fila %s empenyeria dades fora del full. Eixampleu el full.
ca[1]: La inserció de %i files abans de la fila %s empenyeria dades fora del full. Eixampleu el full.

en: Inserting array expression in %s
ca: S'està inserint l'expressió vectorial a %s

en: Inserting expression in %s
ca: S'està inserint l'expressió a %s

en: Inserting sheet | Inserting %d sheets
ca[0]: S'està inserint el full
ca[1]: S'estan inserint %d fulls

en: Inserting these cells would push data off the sheet. Please enlarge the sheet first.
ca: La inserció d'aquestes cel·les empenyeria dades fora del full. Eixampleu el full.

en: Inside
ca: Interior

en: Inside Horizontal
ca: Horitzontal interior

en: Inside Vertical
ca: Vertical interior

en: Insufficient space available for ANOVA table.
ca: No hi ha prou espai disponible per a la taula ANOVA.

en: Int
ca: Sencer

en: Integer
ca: Enter

en: Integer '%s' is out of range, for attribute %s
ca: L'enter «%s» està fora del rang per a l'atribut %s

en: Interest rate calculations
ca: Càlculs de la taxa d'interès

en: Internal Link
ca: Enllaç intern

en: Internal type error
ca: Error de tipus intern

en: Invalid DB range '%s'
ca: El rang de DB «%s» no és vàlid

en: Invalid RRGGBB color '%s' for attribute %s
ca: El color RRGGBB «%s» no és vàlid per a l'atribut %s

en: Invalid absolute file specification '%s' encountered.
ca: S'ha trobat l'especificació de fitxer absoluta no vàlida «%s».

en: Invalid array expression does not specify number of columns.
ca: L'expressió de vector no és vàlida i no especifica el nombre de columnes.

en: Invalid array expression does not specify number of rows.
ca: L'expressió de vector no és vàlida i no especifica el nombre de files.

en: Invalid attribute '%s', expected angle, received '%s'
ca: L'atribut «%s» no és vàlid. S'esperava un angle i s'ha rebut «%s»

en: Invalid attribute '%s', expected color, received '%s'
ca: L'atribut «%s» no és vàlid. S'esperava un color i s'ha rebut «%s»

en: Invalid attribute '%s', expected distance, received '%s'
ca: L'atribut «%s» no és vàlid. S'esperava una distància i s'ha rebut «%s»

en: Invalid attribute '%s', expected number, received '%s'
ca: L'atribut «%s» no és vàlid. S'esperava un nombre i s'ha rebut «%s»

en: Invalid attribute '%s', expected percentage, received '%s'
ca: L'atribut «%s» no és vàlid. S'esperava un percentatge i s'ha rebut «%s»

en: Invalid attribute '%s', unknown enum value '%s'
ca: L'atribut «%s» no és vàlid i el valor enumerable «%s» és desconegut

en: Invalid attribute '%s', unknown unit '%s'
ca: L'atribut «%s» no és vàlid i la unitat «%s» és desconeguda

en: Invalid attribute 'form:value', expected number, received '%s'
ca: L'atribut «form:value» no és vàlid. S'esperava un nombre i s'ha rebut «%s»

en: Invalid bounds type %s
ca: El tipus de límits %s no és vàlid

en: Invalid cell %s
ca: La cel·la %s no és vàlida

en: Invalid cell position '%s' for attribute %s
ca: La posició de cel·la «%s» no és vàlida per a l'atribut %s

en: Invalid changing cells
ca: Cel·les modificables invàlides

en: Invalid characters for encoding '%c%c'
ca: Caràcters invàlids per a la codificació «%c%c»

en: Invalid color '%s' for attribute rgb
ca: El color «%s» no és vàlid per a l'atribut rgb

en: Invalid column name, %s, in bounds
ca: El nom de columna %s als límits no és vàlid

en: Invalid content of ss:data element, expected number, received '%s'
ca: El contingut de l'element ss:data no és vàlid. S'esperava un nombre i s'ha rebut «%s»

en: Invalid content of ss:data element, received '%s'
ca: El contingut de l'element ss:data no és vàlid. S'ha rebut «%s»

en: Invalid export option "%s" for format %s
ca: L'opció d'exportació «%s» no és vàlida per al format %s

en: Invalid export option "%s=%s" for image export
ca: L'opció d'exportació «%s=%s» no és vàlida per a l'exportació d'imatges

en: Invalid expression
ca: Expressió no vàlida

en: Invalid filter, missing Area
ca: Filtre invàlid, manca l'àrea

en: Invalid format
ca: El format no és vàlid

en: Invalid integer '%s' for attribute %s
ca: L'enter «%s» no és vàlid per a l'atribut %s

en: Invalid integer '%s', for '%s'
ca: El nombre sencer «%s» no és vàlid per a «%s»

en: Invalid line in ROWS section
ca: Línia no vàlida a la secció ROWS

en: Invalid marker
ca: El marcador no és vàlid

en: Invalid metadata '%s'
ca: Metadades «%s» no vàlides

en: Invalid number '%s' for attribute %s
ca: El nombre «%s» no és vàlid per a l'atribut %s

en: Invalid number '%s' for node %s
ca: El nombre «%s» no és vàlid per al node %s

en: Invalid number of arguments
ca: Nombre d'arguments no vàlid

en: Invalid range '%s' for attribute %s
ca: El rang «%s» no és vàlid per a l'atribut %s

en: Invalid record %d of length %hd
ca: Registre invàlid %d de longitud %hd

en: Invalid row name, %s, in columns
ca: El nom de fila %s a les columnes no és vàlid

en: Invalid row name, %s, in rhs/ranges section
ca: El nom de fila %s a la secció rhs/ranges no és vàlid

en: Invalid row type %s
ca: El tipus de fila %s no és vàlid

en: Invalid scenario name
ca: Nom d'escenari invàlid

en: Invalid solver input range
ca: El rang d'entrada del resoledor no és vàlid

en: Invalid solver model type.
ca: El tipus de model de resoledor no és vàlid.

en: Invalid solver target
ca: La destinació del resoledor no és vàlida

en: Invalid sst ref '%s'
ca: Referència «%s» sst no vàlida

en: Invalid template file: %s
ca: Fitxer de plantilla no vàlid: %s

en: Invalid unsigned integer '%s' for attribute %s
ca: El nombre sencer sense signe «%s» no és vàlid per a l'atribut %s

en: Invalid value for option %s: "%s"
ca: Valor no vàlid per a l'opció %s: «%s»

en: Invalid value-type '%s' advertised for 'form:value' attribute in 'form:value-range' element.
ca: S'ha anunciat el tipus de valor no vàlid «%s» per a l'atribut «form:value» de l'element «form:value-range».

en: Invalid variable range was given
ca: S'ha proporcionat un rang de variable invàlid

en: Invalid zoom %hd %%
ca: Ampliació invàlida %hd %%

en: Inverse Fourier Transform
ca: Transformació de Fourier inversa

en: Irrevocably remove an entire sheet
ca: Suprimeix un full sencer irrevocablement

en: It provides support for saving Gnome Glossary in .po files.
ca: Implementa poder desar el glossari del GNOME a fitxers .po.

en: Italic
ca: Cursiva

en: Items
ca: Elements

en: Iteration limit exceeded
ca: S'ha excedit el límit d'iteracions

en: Iterations
ca: Iteracions

en: Iterations:
ca: Iteracions:

en: Iteratively recalculate to find a target value
ca: Recalcula iterativament per a trobar un valor de destinació

en: Iteratively recalculate with constraints to approach a target value
ca: Recalcula iterativament les restriccions per a acostar-se a un valor destí

en: Iyar
ca: Iar

en: J_ustify
ca: J_ustifica

en: Jan
ca: Gen

en: Jump to a specified cell
ca: Salta a una cel·la específica

en: Jump to specific cells or named range in the current workbook
ca: Salta a cel·les específiques o rangs amb nom en el full de treball actual

en: Justify
ca: Justifica

en: Justify horizontally
ca: Justifica horitzontalment

en: K must be a positive integer.
ca: K ha de ser un enter positiu.

en: Kaplan Meier Estimates
ca: Estimacions Kaplan-Meier

en: Kaplan-Meier Estimates
ca: Estimacions Kaplan-Meier

en: Keywords
ca: Paraules clau

en: Kislev
ca: Quisleu

en: Kth _Largest
ca: K-èssim més _gran

en: Kth _Smallest
ca: K-è_ssim més petit

en: Kurtosis
ca: Curtosi

en: LP-solve
ca: Resol LP

en: LPSolve Linear Program Solver
ca: Solucionador de programes lineals LPSolve

en: LPSolve Linear Program Solver Interface
ca: Interfície de solucionador de programes lineals LPSolve

en: LaTeX 2e (*.tex) table fragment
ca: Fragment de taula LaTeX 2e (*.tex)

en: LaTeX 2e (*.tex) table fragment of visible rows
ca: Fragment de files visibles de taula LaTeX 2e (*.tex)

en: Label:
ca: Etiqueta:

en: Labels in _left column
ca: Etiquetes a _la columna esquerra

en: Labels in _top row
ca: Etique_tes a la fila superior

en: Landscape
ca: Apaïsat

en: Large Circles
ca: Cercles grans

en: Largest (%d)
ca: Més gran (%d)

en: Last Used
ca: Darrer ús

en: Last round #:
ca: Nombre darrera ronda:

en: Left
ca: Esquerra

en: Left border
ca: Contorn esquerre

en: Left click once to follow this link.
    Middle click once to select this cell
ca: Feu clic amb el botó primari per a seguir aquest enllaç.
    Feu clic amb el botó central per a seleccionar la cel·la

en: Left margin:
ca: Marge esquerre:

en: Left to Right
ca: Esquerra a dreta

en: Left-to-right
ca: D'esquerra a dreta

en: Length of Undo Descriptors
ca: Longitud dels descriptors de desfer

en: Length of the Undo Descriptors
ca: Longitud dels descriptors de desfer

en: Less Than
ca: Menor que

en: Less than or Equal
ca: Menor o igual que

en: Levy alpha-Stable
ca: Levy alfa-estable

en: Light
ca: Fina

en: Lila list template
ca: Plantilla de llista lila

en: Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov) Test
ca: Prova de Lilliefors (Kolmogorov-Smirnov)

en: Limit
ca: Límit

en: Line
ca: Línia

en: Line _termination:
ca: Fina_l de línia:

en: Line breaks:
ca: Final de línies:

en: Line/Arrow Properties
ca: Propietats de fletxa/línia

en: Linear and integer program (*.mps) file format
ca: Fitxer amb format de programa sencer i lineal (*.mps)

en: Linear and integer program expression format (MPS) module
ca: Mòdul amb format d'expressió de programa sencer i lineal (MPS)

en: Lines to import
ca: Línies per a importar

en: Link target
ca: Destí de l'enllaç

en: Link to:
ca: Enllaç a:

en: Linked To
ca: Enllaçat a

en: List
ca: Llista

en: List MIME types which ssindex is able to read
ca: Llista els tipus MIME els quals ssindex pot llegir

en: List Properties
ca: Propietats de la llista

en: List of Active Plugins.
ca: Llista dels connectors actius.

en: List of Extra Autoformat Directories.
ca: Llista de directoris d'autoformat extres.

en: List of Extra Plugin Directories.
ca: Llista de directoris de connectors extres.

en: List of First Letter Exception
ca: Llista d'excepcions de primera lletra

en: List of Known Plugins.
ca: Llista de connectors coneguts.

en: List of Plugin File States.
ca: Llista dels fitxers d'estat dels connectors.

en: List of file savers with disabled extension check.
ca: Llista de desadors de fitxers amb la comprovació d'extensió desactivada.

en: List of initial caps exceptions
ca: Llista d'excepcions de majúscules inicials

en: List of recently used functions.
ca: Llista de funcions usades recentment.

en: List the available exporters
ca: Llista els exportadors disponibles

en: List the available image formats
ca: Llista els formats d'imatge disponibles

en: List the available importers
ca: Llista els importadors disponibles

en: Loaded %lu function from XLL/DLL/SO %s. | Loaded %lu functions from XLL/DLL/SO %s.
ca[0]: S'ha carregat %lu funció des del fitxer XLL/DLL/SO %s.
ca[1]: S'han carregat %lu funcions des del fitxer XLL/DLL/SO %s.

en: Loading %s failed
ca: No s'ha pogut carregar %s

en: Locale:
ca: Localització:

en: Localization.
ca: Localització.

en: Locate the %s program
ca: Localitza el programa %s

en: Location
ca: Ubicació

en: Lock
ca: Blocat

en: Locked
ca: Blocada

en: Locking cells or hiding formulæ only affects protected worksheets.
ca: El bloqueig de cel·les o l'ocultació de fórmules només afecta els fulls de treball protegits.

en: Logarithmic
ca: Logarítmic

en: Logic
ca: Lògiques

en: Logic Functions
ca: Funcions lògiques

en: Logistic
ca: Logístic

en: Looking for a subject for your thesis? Maybe you would like to write a solver for Gnumeric?
ca: Esteu buscant un tema per a la vostra tesi? Potser us agradaria escriure un resoledor per al Gnumeric?

en: Lookup
ca: Cerca

en: Lookup Functions
ca: Funcions de cerca

en: Low Single
ca: Simple baix

en: Lower
ca: Inferior

en: Lower
    Limit
ca: Límit
    inferior

en: Lower Limit (95%)
ca: Límit inferior (95%)

en: Lower the selected sheet in the list of to be exported sheets to be exported later.
ca: Baixa el full seleccionat en la llista de fulls per a exportar perquè s'exporti més tard.

en: MS Excel (tm)
ca: MS Excel (R)

en: MS Excel&#8482; (*.xls) requiring encoding specification
ca: MS Excel&#8482; (*.xls) que requereix especificació de codificació

en: M_in
ca: Mí_n

en: M_inimum cutoff:
ca: Tall _mínim:

en: M_ultiply
ca: M_ultiplica

en: Ma_tch whole words only
ca: Concorda amb paraules _senceres

en: Ma_ximum cutoff:
ca: Tall mà_xim:

en: Macintosh before OS X (carriage return)
ca: Macintosh anterior a l'OS X (retorn de carro)

en: Magnification
ca: Augment

en: Main
ca: Principal

en: Make _error expression
ca: _Crea l'expressió d'error

en: Make _string value
ca: Crea el _valor de la cadena

en: Make a copy of the current sheet
ca: Fes una còpia del full actual

en: Make a table of a cell's value as a function of other cells
ca: Fes una taula amb els valors d'una cel·la com a una funció d'altres cel·les

en: Make any hidden columns in the selection visible
ca: Fes visible qualsevol columna ocultada dins la selecció

en: Make any hidden rows in the selection visible
ca: Fes visible a la selecció qualsevol fila ocultada

en: Make one long list of coordinates and values
ca: Fes una llarga llista de coordenades i valors

en: Malformed sheet filter condition
ca: La condició del filtre de full és incorrecta

en: Manage Sheets
ca: Gestiona els fulls

en: Manage Sheets...
ca: Gestiona els fulls...

en: Manage available plugin modules
ca: Gestiona els mòduls de connectors disponibles

en: Manage the sheets in this workbook
ca: Gestiona els fulls en aquest llibre de treball

en: Manager:
ca: Gestor:

en: Many plot types for charting engine.
ca: Molts tipus de traçat per al motor de gràfiques.

en: Master page style without name encountered!
ca: S'ha trobat un estil de pàgina mestra sense nom.

en: Master page style without page layout encountered!
ca: S'ha trobat un estil de pàgina mestra sense disseny de pàgina.

en: Match _whole words only
ca: Només fes que coincideixin paraules _senceres

en: Match only whole words
ca: Concorda només amb paraules senceres

en: Matches
ca: Coincidències

en: Math Functions
ca: Funcions matemàtiques

en: Mathematical Functions
ca: Funcions matemàtiques

en: Mathematics
ca: Matemàtiques

en: Max
ca: Màxim

en: Max _Iterations:
ca: Màx. _iteracions:

en: Max _Time (sec.):
ca: _Temps màxim (seg.):

en: Max time:
ca: Màxim temps:

en: Max:
ca: Màxim:

en: Maximal Undo Size
ca: Mida màxima de desfer

en: Maximize
ca: Maximitza

en: Maximum
ca: Màxim

en: Maximum Length of Recently Used Functions List
ca: Longitud màxima de la llista de funcions usades recentment

en: Maximum c_hange:
ca: Can_vi màxim:

en: Maximum it_erations:
ca: Nombre màxim d'it_eracions:

en: Maximum time exceeded. Simulation was not completed.
ca: S'ha excedit el temps màxim. La simulació s'ha interromput.

en: Mean
ca: Mitjana

en: Median
ca: Mediana

en: Medium
ca: Mitja

en: Merge
ca: Fusiona

en: Merge Field
ca: Fusiona el camp

en: Merge _Range:
ca: Fusiona el _rang:

en: Merge a range of cells
ca: Fusiona un rang de cel·les

en: Merge and Center %s
ca: Fusionar i centrar %s

en: Merge listed files (all same format) to make this file
ca: Combina els fitxers enumerats (tots al mateix format) per a crear aquest fitxer

en: Merge the selection into 1 cell, and center horizontally.
ca: Fusiona la selecció en una sola cel·la i centra horitzontalment.

en: Merge with column on _left
ca: Fusiona amb _la columna a l'esquerra

en: Merge with column on _right
ca: Fusiona amb la columna a la d_reta

en: Merge...
ca: Fusiona...

en: Merges columnar data into a sheet creating duplicate sheets for each row
ca: Fusiona les dades columnars en un full creant fulls duplicats per a cada fila

en: Merging %s
ca: Fusionar %s

en: Merging data into %s
ca: Fusionar dades a %s

en: Min
ca: Mínim

en: Min:
ca: Mínim:

en: Minimize
ca: Minimitza

en: Minimum
ca: Mínim

en: Minimum Number of Characters for Autocompletion
ca: Nombre mínim de caràcters per a l'autocompleció

en: Miscellaneous
ca: Miscel·lània

en: Missing characters for character encoding
ca: Falten caràcters per a la codificació de caràcters

en: Missing closing 'E'
ca: Manca l'«E» de tancament

en: Missing expression
ca: Manca l'expressió

en: Missing fields in plugin file
ca: Manquen camps al fitxer del connector

en: Missing file name.
ca: Manca el nom del fitxer.

en: Missing filter type
ca: Manca el tipus de filtre

en: Missing formula for validation
ca: Manca la fórmula per a validar

en: Missing function category name.
ca: Manca el nom de la categoria de la funció.

en: Missing objective row
ca: Falta la fila objectiu

en: Missing page layout identifier
ca: Falta l'identificador de disseny de pàgina

en: Missing part-id for sheet '%s'
ca: Falta el part-id del full «%s»

en: Modern
ca: Moderna

en: Modern style with financial formatting
ca: Estil modern amb format financer

en: Modify the conditional formatting of the selected cells
ca: Modifica el format condicional de les cel·les seleccionades

en: Modify the formatting of the selected cells
ca: Modifica el format de les cel·les seleccionades

en: Modify the view properties
ca: Modifica les propietats de visualització

en: Module "%s" doesn't contain ("register_actual_excel4v" symbol).
ca: El mòdul «%s» no conté (el símbol «register_actual_excel4v»).

en: Module "%s" doesn't exist.
ca: El mòdul «%s» no existeix.

en: Module file "%s" has invalid format.
ca: El fitxer del mòdul «%s» té un format invàlid.

en: Module name not given.
ca: No s'ha donat el nom del mòdul.

en: Module%d
ca: Mòdul%d

en: More than one statement in SQL string
ca: Hi ha més d'una expressió a la cadena SQL

en: Move %d Object | Move %d Objects
ca[0]: Mou %d objecte
ca[1]: Mou %d objectes

en: Move Object
ca: Mou l'objecte

en: Move and resize with cells
ca: Mou i redimensiona amb les cel·les

en: Move selected field up in the sort order
ca: Mou el camp cap amunt en l'ordre d'ordenació

en: Move the selected field down in the sort order
ca: Mou el camp cap a baix en l'ordre d'ordenació

en: Move the selected sheet to the end of the list of to be exported sheets to be exported last.
ca: Mou el full seleccionat al final de la llista de fulls per a exportar perquè s'exporti l'últim.

en: Move the selected sheet to the top of the list of to be exported sheets to be exported first.
ca: Mou el full seleccionat al començament de la llista de fulls per a exportar perquè s'exporti el primer.

en: Move with cells
ca: Mou amb les cel·les

en: Moving %s
ca: Moure %s

en: Moving Average
ca: Mitjana mòbil

en: Moving Average (%s)
ca: Mitjanes mòbils (%s)

en: Moving average...
ca: Mitjana mòbil...

en: Moving sheet object from column %i and row %i
ca: S'està movent l'objecte del full de la columna %i i la fila %i

en: Multiple 2-_variable regressions
ca: Regressions de 2-_variables múltiples

en: Multiple dependent (y) variables
ca: Variables de dependència (y) múltiple

en: Multiple errors
ca: Errors múltiples

en: Multiple expressions are not supported in this context
ca: Les expressions múltiples no se suporten en aquest context

en: Multiple expressions in the same cell
ca: Hi ha múltiples expressions a la mateixa cel·la

en: Multiple values in the same cell
ca: Hi ha múltiples valors a la mateixa cel·la

en: Multiple version specifications.  Assuming %d
ca: Múltiples especificacions de versions. S'assumeix %d

en: Multiplicative Holt-Winters exponential smoothing
ca: Suavitzat exponencial de Holt-Winters multiplicatiu

en: N_umber of Failures
ca: N_ombre de fallides

en: N_umber of Trials:
ca: Nombre d'_intents:

en: N_umber of samples:
ca: N_ombre de mostres:

en: Name
ca: Nom

en: Name %s added.
ca: S'ha afegit el nom %s.

en: Name %s changed.
ca: S'ha canviat el nom %s.

en: Name %s removed.
ca: S'ha suprimit el nom %s.

en: Name '%s' does not exist
ca: El nom «%s» no existeix

en: Name '%s' does not exist in sheet '%s'
ca: El nom «%s» no existeix en el full «%s»

en: Name '%s' does not exist in workbook
ca: El nom «%s» no existeix al llibre de treball

en: Name conflict during merge: '%s' appears twice at workbook scope.
ca: S'ha produït un conflicte de noms durant la fusió: «%s» apareix dos cops en l'àmbit del full de treball.

en: Name of template
ca: Nom de la plantilla

en: Name:
ca: Nom:

en: Name:
ca: Nom:

en: Negative Binomial
ca: Binomial negativa

en: Neither side
ca: Cap de les parts

en: Never
ca: Mai

en: New
ca: Nou

en: New Cell Comment (%s)
ca: Nou comentari de la cel·la (%s)

en: New Document Property:
ca: Nova propietat:

en: New From Template
ca: Nou des d'una plantilla

en: New Name
ca: Nom nou

en: New Name:
ca: Nom nou:

en: New Sheet
ca: Full nou

en: New Workbook
ca: Llibre de treball nou

en: New _sheet
ca: _Full nou

en: New _workbook
ca: _Llibre de treball nou

en: New graph sheet
ca: Full de gràfic nou

en: New view will be opened on specified screen
ca: La nova visualització s'obrirà en la pantalla especificada

en: Next Sim.
ca: Pròxima sim.

en: Next _Object
ca: _Objecte següent

en: Nisan
ca: Nissan

en: No Workbook or Book streams found.
ca: No s'han trobat fluxos de llibres de treball ni de llibres.

en: No chart
ca: Sense diagrama

en: No constraints
ca: Sense restriccions

en: No load_stub method.
ca: No hi ha cap mètode load_stub.

en: No loadable worksheet functions found in XLL/DLL/SO file %s.
ca: No s'ha trobat cap funció de full de càlcul carregable al fitxer XLL/DLL/SO %s.

en: No matching records were found.
ca: No s'han trobat els registres demanats.

en: No password supplied
ca: No s'ha subministrat la contrasenya

en: No statistics are selected.
ca: No s'ha seleccionat cap estadística.

en: No stream named content.xml found.
ca: No s'ha trobat cap flux de dades anomenat content.xml.

en: No workbook stream found.
ca: No s'ha trobat cap flux de llibre de treball.

en: Non-Linear Program Solver
ca: Solucionador de programes no lineals

en: None
ca: Cap

en: None          (silently accept invalid input)
ca: Cap           (l'entrada invàlida s'accepta silenciosament)

en: None of the values in the value range may be empty!
ca: Cap dels valors en el rang de valors pot estar buit.

en: Normality Test
ca: Prova de normalitat

en: Normality Test (%s)
ca: Prova de normalitat (%s)

en: Normality Tests
ca: Proves de normalitat

en: North
ca: Nord

en: Not Equal
ca: No igual

en: Not a range or name
ca: No és un rang ni nom

en: Not a valid function for action: %s
ca: No és una funció vàlida per a una acció: %s

en: Not enough data in the supplied range (%s) for all the requests
ca: No hi ha prou dades per a totes les sol·licituds a l'interval proporcionat (%s)

en: Not normal
ca: No normal

en: Not_Between
ca: Fora_de

en: Note:
ca: Nota:

en: Notebook _Tabs for Sheets
ca: Pes_tanyes de la llibreta per als fulls

en: Number
ca: Nombre

en: Number Format
ca: Formats de nombres

en: Number Theory
ca: Teoria de nombres

en: Number of Automatic Clauses
ca: Nombre de clàusules automàtiques

en: Number of Undo Items
ca: Nombre d'elements de desfer

en: Number of _random numbers:
ca: Nombre de nombres aleato_ris:

en: Number of lines to import
ca: Nombre de línies per a importar

en: Numbers
ca: Nombres

en: ODF 1.2 extended conformance (*.ods)
ca: ODF 1.2 conformitat ampliada (*.ods)

en: ODF 1.2 strict conformance (*.ods)
ca: ODF 1.2 conformitat estricta (*.ods)

en: OLE links are not supported yet.
    Name '%s' will be lost.
ca: Els enllaços OLE encara no estan implementats.
    Es perdrà el nom «%s».

en: OLE2 support.
ca: Suport per a OLE2.

en: O_ptions
ca: O_pcions

en: Object "%s" is not a dictionary.
ca: L'objecte «%s» no és un diccionari.

en: Object Toolbar
ca: Barra d'eines d'objectes

en: Object position relative to its current position:
ca: Posició de l'objecte en relació a la seva posició actual:

en: Object toolbar position
ca: Posició de la barra d'eines d'objectes

en: Object toolbar visible
ca: Barra d'eines d'objectes visible

en: Objective Value:
ca: Valor objectiu:

en: Objective function
ca: Funció objectiva

en: Offset:
ca: Desplaçament:

en: Old
ca: Antic

en: Old Name:
ca: Nom antic:

en: On left side only
ca: Només a la part esquerra

en: On right side only
ca: Només a la part dreta

en: On worksheet %s:
ca: Al full de treball %s:

en: One Factor Analysis of Variance...
ca: Anàlisi de variància d'un factor...

en: One field is not part of the merge zone!
ca: Un camp no és part de la zona de la fusió

en: One of the original core contributors
ca: Un dels col·laboradors originals principals

en: Only linear programs are handled.
ca: Només es gestionen programes lineals.

en: Only one column of input data can be parsed at a time
ca: Només es pot processar una columna de dades d'entrada a la vegada

en: Only print a count of matches per file
ca: Mostra només un nombre determinat de coincidències per fitxer

en: Open %s
ca: Obre %s

en: Open Document Format
ca: Format Open Document

en: Open Document Format (*.sxc, *.ods)
ca: Format Open Document (*.sxc, *.ods)

en: Open Document Format as used by OpenOffice, Lotus Symphony, etc.
ca: El Format Open Document utilitzat per l'OpenOffice, el Lotus Symphony, etc.

en: Open Spreadsheet File
ca: Obre un fitxer de full de càlcul

en: Open a file
ca: Obre un fitxer

en: Open a viewer for Gnumeric's documentation
ca: Obre un visualitzador per a la documentació de Gnumeric

en: Open an external file with the specified name
ca: Obre un fitxer extern amb el nom especificat

en: Open document
ca: Obre el document

en: Open in _New Window
ca: Obre en una _nova finestra

en: Optimal
ca: Òptim

en: Optimal solution created by solver.
ca: Solució òptima creada pel resoledor.

en: Optionally specify an encoding for imported content
ca: Especifica opcionalment una codificació per als continguts importats

en: Optionally specify which exporter to use
ca: Especifica opcionalment quin exportador s'ha d'utilitzar

en: Optionally specify which importer to use
ca: Especifica opcionalment quin importador s'ha d'utilitzar

en: Options
ca: Opcions

en: Options pricers
ca: Avaluadors d'opcions

en: Orange
ca: Taronja

en: Orange template
ca: Plantilla taronja

en: Original data type:
ca: Tipus de dades originals:

en: Original plugin engine.
ca: Motor de connectors original.

en: Other offset
ca: Altre desplaçament

en: Other value
ca: Altres valors

en: Outline
ca: Contorn

en: Outlines _Below
ca: Contorns a _sota

en: Outlines _Right
ca: Contorns a la d_reta

en: Output
ca: Sortida

en: Output _range:
ca: _Rang de sortida:

en: Output copy highlighting differences
ca: Còpia ressaltant les diferències

en: Output in xml format
ca: Sortida en format XML

en: Output variable did not yield to a numeric value. Check the output variables in your model (maybe your last round # is too high).
ca: El valor de sortida no és un valor numèric. Comproveu els valors de sortida en el vostre model (potser l'últim valor de ronda és massa alt).

en: Output variables:
ca: Variables de sortida:

en: Output via the clipboard
ca: Sortida a través del porta-retalls

en: Outside Borders
ca: Vores exteriors

en: Outside bounds
ca: Límits exteriors

en: Overriding function %s from XLL/DLL/SO file %s with function of the same name from XLL/DLL/SO file %s.
ca: S'està substituint la funció %s del fitxer XLL/DLL/SO %s per la funció homònima del fitxer XLL/DLL/SO %s.

en: Overwrite
ca: Sobreescriu

en: PATTERN INFILE...
ca: PATRÓ FITXER-ENTRADA...

en: PDF export
ca: Exportació a PDF

en: PLN : Spreadsheet is password encrypted
ca: PLN: el full de càlcul està xifrat amb contrasenya

en: PRODUCT computes the product of all the values and cells referenced in the argument list.
ca: PRODUCT calcula el producte de tots els valors i cel·les presents a la llista d'arguments.

en: PRODUCT:product of the given values
ca: PRODUCT: producte dels valors donats

en: P_aste Special...
ca: Eng_anxament especial...

en: P_rogram
ca: P_rograma

en: Pa_ssword:
ca: Contra_senya:

en: Packaging
ca: Empaquetament

en: Page
ca: Pàgina

en: Page &[PAGE]
ca: Pàgina &[PAGE]

en: Page &[PAGE] of &[PAGES]
ca: Pàgina &[PAGE] de &[PAGES]

en: Page Footer
ca: Peu de pàgina

en: Page Header
ca: Capçalera de pàgina

en: Page Set_up...
ca: Config_uració de pàgina...

en: Page Setup
ca: Configuració de pàgina

en: Page Setup For %s
ca: Configurar pàgina per a %s

en: Page Setup For All Sheets
ca: Configurar pàgina per a tots els fulls

en: Page:
ca: Pàgina:

en: Pages
ca: Pàgines

en: Paper from ODF file: %ipt⨉%ipt
ca: Paper del fitxer ODF: %i pts x %i pts

en: Paper from XLSX file, #%i
ca: Paper del fitxer XLSX, #%i

en: Paper from XLSX file: %ipt⨉%ipt
ca: Paper del fitxer XLSX: %i pts x %i pts

en: Paper orientation
ca: Orientació del paper

en: Paradox Importer
ca: Importador del Paradox

en: Paradox database (*.db)
ca: Base de dades Paradox (*.db)

en: Paradox database or primary index file (*.db, *.px)
ca: Base de dades Paradox o fitxer d'índex primari (*.db, *.px)

en: Parameters
ca: Paràmetres

en: Parse error while reading Applix file.
ca: S'ha produït un error d'anàlisi en llegir el fitxer Applix.

en: Parse error while trying to parse data into sheet
ca: S'ha produït un error mentre es processaven les dades al full

en: Parse the text in the selection into data
ca: Analitza el text de la selecció i genera dades

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Paste
ca: Enganxa

en: Paste Copy
ca: Enganxar còpia

en: Paste Defined Names
ca: Enganxa els noms definits

en: Paste Function Name dialog
ca: Diàleg d'enganxar el nom de la funció

en: Paste Special
ca: Enganxa especial

en: Paste _Link
ca: Enganxa _l'enllaç

en: Paste _Special
ca: Enganxar _especial

en: Paste cell comments only
ca: Enganxa només els comentaris de les cel·les

en: Paste cell formats (number formats, colors, borders, etc.) only
ca: Enganxa només els formats de les cel·les (formats dels nombres, colors, vores, etc.)

en: Paste the cell contents only, not the formatting
ca: Enganxa només el contingut de les cel·les, no pas el format

en: Paste the clipboard
ca: Enganxa el porta-retalls

en: Paste the value of expressions rather than the expressions themselves
ca: Enganxa el valor de les expressions en lloc de les expressions

en: Paste with optional filters and transformations
ca: Enganxa amb filtres i transformacions opcionals

en: Pasting into %s
ca: Enganxar a %s

en: Path
ca: Camí

en: Path
ca: Camí

en: Pattern
ca: Patró

en: Pattern color
ca: Color del patró

en: Pattern is a set of fixed strings
ca: El patró és un conjunt de cadenes fixes

en: Pearson Correlation
ca: Correlació de Pearson

en: Per_iod:
ca: Pe_ríode:

en: Percent of Trace
ca: Percentatge de traça

en: Percentage
ca: Percentatge

en: Percentage:
ca: Percentatge:

en: Percentile Rank
ca: Rang de percentil

en: Perform Log-Rank (Mantel-Haenszel) Test
ca: Realitza la prova de log-rank (Mantel-Haenszel)

en: Perform changes within cell comments
ca: Realitza els canvis dins dels comentaris de cel·la

en: Perform changes within expressions
ca: Realitza els canvis dins de les expressions

en: Perform changes within non-string values
ca: Realitza els canvis dins dels valors que no siguin de cadena

en: Perform changes within string values
ca: Realitza els canvis dins els valors de cadena

en: Perform no more replacements
ca: No realitzis més reemplaçaments

en: Perform this replacement
ca: Realitza aquest reemplaçament

en: Periodic and random samples
ca: Mostres aleatòries i periòdiques

en: Perl error:
ca: Error del Perl:

en: Perl error: %s
ca: Error del Perl: %s

en: Perl functions
ca: Funcions del Perl

en: Perl plugin loader
ca: Carregador del connector del Perl

en: Permit censorship
ca: Permet la censura

en: Pick a Font
ca: Trieu un tipus de lletra

en: Pieces of MS Excel import
ca: Parts de la importació del MS Excel

en: Pipe (|)
ca: Conducte (|)

en: Plan Perfect Format (PLN) import
ca: Importació de format Plan Perfect (PLN)

en: Please contact us to correct mistakes.
ca: Contacteu-nos si cal esmenar errors.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 1.
ca: Introduïu una variància
    de població vàlida per a la variable 1.

en: Please enter a valid
    population variance for variable 2.
ca: Introduïu una variància
    de població vàlida per a la variable 2.

en: Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: Feu servir el diàleg de configuració d'impressió per a editar aquest valor.

en: Please use the Text Export dialog to edit this value.
ca: Utilitzeu el diàleg d'exportació de text per a editar aquest valor.

en: Plugin Details
ca: Detalls del connector

en: Plugin List
ca: Llista de connectors

en: Plugin Manager
ca: Gestor de connectors

en: Plugin dependencies
ca: Dependències del connector

en: Plugin directory:
ca: Directori dels connectors:

en: Plugin name
ca: Nom del connector

en: Plugin services
ca: Serveis del connector

en: Plugin system, localization.
ca: Sistema de connectors, localització.

en: Point
ca: Punt

en: Polygon Properties
ca: Propietats del polígon

en: Population variances are:
ca: Variància de la població:

en: Portrait
ca: Vertical

en: Possible corrupted integer '%s' for '%s'
ca: És possible que el nombre sencer «%s» estigui corromput per a «%s»

en: Possibly normal
ca: Possiblement normal

en: Prefer CLIPBOARD Over PRIMARY Selection
ca: Prefereix PORTA-RETALLS abans que la selecció PRIMÀRIA

en: Prefer CLIPBOARD over PRIMARY selection
ca: Prefereix PORTA-RETALLS abans que la selecció PRIMÀRIA

en: Preferences...
ca: Preferències...

en: Preferred Display Unit
ca: Unitat de visualització preferida

en: Prepare an email
ca: Prepara un correu

en: Prepared
ca: Preparat

en: Preparing
ca: En preparació

en: Preparing to preview
ca: S'està preparant la vista prèvia

en: Preparing to print
ca: S'està preparant la impressió

en: Preparing to save...
ca: S'està preparant per a desar...

en: Preserve
ca: Preserva

en: Pressed Button
ca: Botó premut

en: Prev. Sim.
ca: Anterior sim.

en: Preview
ca: Previsualització

en: Primary direction:
ca: Direcció primària:

en: Principal Components Analysis
ca: Anàlisi dels components principals

en: Principal Components Analysis (%s)
ca: Anàlisi dels components principals (%s)

en: Principal Components Analysis...
ca: Anàlisi dels components principals...

en: Principal components analysis has insufficient space.
ca: L'anàlisi dels components principals no disposa de prou espai.

en: Print
ca: Imprimeix

en: Print Area
ca: Àrea d'impressió

en: Print Area & Breaks
ca: Àrea d'impressió i salts

en: Print Pre_view
ca: Pre_visualització d'impressió

en: Print Selection
ca: Imprimeix la selecció

en: Print _area:
ca: Àre_a d'impressió:

en: Print as #N/A
ca: Imprimeix com a #N/D

en: Print as dashes
ca: Imprimeix com a guions

en: Print as displayed
ca: Imprimeix com es mostra

en: Print as spaces
ca: Imprimeix com a espais

en: Print at end
ca: Imprimeix al final

en: Print filenames with matches
ca: Mostra els noms de fitxer amb coincidències

en: Print filenames without matches
ca: Mostra els noms de fitxer sense coincidències

en: Print in place
ca: Imprimeix al lloc

en: Print preview
ca: Previsualitza la impressió

en: Print the current file
ca: Imprimeix el fitxer actual

en: Print the filename for each match
ca: Mostra el nom de fitxer de cada coincidència

en: Print the location of each match
ca: Mostra la ubicació de cada coincidència

en: Print the location type of each match
ca: Mostra el tipus d'ubicació de cada coincidència

en: Print to File
ca: Imprimeix a un fitxer

en: Printing page %3d
ca: S'està imprimint la pàgina %3d

en: Printing page %3d of %3d page | Printing page %3d of %3d pages
ca[0]: S'està imprimint la pàgina %3d d'%3d pàgina
ca[1]: S'està imprimint la pàgina %3d de %3d pàgines

en: Prior moving average
ca: Mitjana mòbil a priori

en: Probability of observing a t-statistic
    whose absolute value is at least as large
    as the absolute value of the actually
    observed t-statistic, assuming the null
    hypothesis is in fact true.
ca: La probabilitat d'observar una estadística t
    el valor absolut de la qual sigui almenys tan gran
    com el valor absolut de l'estadística t
    realment observada, suposant que la hipòtesi
    nul·la sigui realment certa.

en: Problem Status:
ca: Estat del problema:

en: Processing ends at this line, any subsequent lines will be ignored.
ca: El procés acaba en aquesta línia, s'ignorarà qualsevol línia posterior.

en: Program
ca: Programa

en: Program Name
ca: Nom del programa

en: Properties
ca: Propietats

en: Protection
ca: Protecció

en: Pul_l to Front
ca: Mou a_l davant

en: Pull Object Forward
ca: Moure objecte cap endavant

en: Pull Object to the Front
ca: Moure objecte al davant de tot

en: Pull _Forward
ca: Mou al _front

en: Purple
ca: Porpra

en: Pus_h to Back
ca: Prem per a _tornar

en: Push Object Backward
ca: Moure objecte cap endarrere

en: Push Object to the Back
ca: Moure objecte al fons de tot

en: Push _Backward
ca: Mou al _darrere

en: Python console
ca: Consola de Python

en: Python exception (%s)
ca: Excepció del Python (%s)

en: Python exception (%s: %s)
ca: Excepció del Python (%s: %s)

en: Python file "%s" has invalid format.
ca: El fitxer Python «%s» té un format invàlid.

en: Python functions
ca: Funcions del Python

en: Python list is not an array
ca: La llista del Python no és un vector

en: Python module name not given.
ca: No s'ha donat el nom del mòdul del Python.

en: Python plugin loader
ca: Carregador del connector del Python

en: QA
ca: Qualitat

en: Qu_oting:
ca: C_oma:

en: Quality Assurance and sheet copy.
ca: Prova de qualitat i còpia de full.

en: Quattro Pro (*.wb1, *.wb2, *.wb3)
ca: Quatro Pro (*.wb1, *.wb2, *.wb3)

en: Query for replacement
ca: Consulta per a reemplaçar

en: Question
ca: Pregunta

en: Quit the application
ca: Tanca l'aplicació

en: Quote _character:
ca: _Caràcter de coma:

en: Quote unknown names
ca: Citeu els noms desconeguts

en: RPM packaging
ca: Paquets RPM

en: R_ight, then down
ca: A la dreta, després a_vall

en: Ra_nge
ca: Ra_ng

en: RadioButton
ca: Botó d'opció

en: Radiobutton Properties
ca: Propietats del botó d'opció

en: Raise the selected sheet in the list of to be exported sheets to be exported earlier.
ca: Puja el full seleccionat en la llista de fulls per a exportar perquè s'exporti més aviat.

en: Random Number Functions
ca: Funcions de nombres aleatoris

en: Random Number Generation
ca: Generador de nombres aleatoris

en: Random Numbers
ca: Nombres aleatoris

en: Random Numbers (%s)
ca: Nombres aleatoris (%s)

en: Range
ca: Rang

en: Range:
ca: Rang:

en: Rank
ca: Rang

en: Rank and Percentile
ca: Rang i percentil

en: Ranks
ca: Rangs

en: Ranks & Percentiles
ca: Rangs i percentils

en: Ranks (%s)
ca: Rangs (%s)

en: Ranks And _Percentiles...
ca: Rangs i _percentils...

en: Ranks, placements and percentiles
ca: Rangs, situacions i percentils

en: Rayleigh Tail
ca: Cua de Rayleigh

en: Re_gular expression
ca: Expressió re_gular

en: Re_name...
ca: Ca_nvia el nom...

en: Re_place
ca: Reem_plaça

en: Reading comments...
ca: S'estan llegint els comentaris...

en: Reading core properties...
ca: S'estan llegint les propietats bàsiques...

en: Reading custom properties...
ca: S'estan llegint les propietats personalitzades...

en: Reading extended properties...
ca: S'estan llegint les propietats avançades...

en: Reading file...
ca: S'està llegint el fitxer...

en: Reading shared strings...
ca: S'estan llegint les cadenes compartides...

en: Reading sheet '%s'...
ca: S'està llegint el full «%s»...

en: Reading styles...
ca: S'estan llegint els estils...

en: Reading theme...
ca: S'està llegint el tema...

en: Reading workbook...
ca: S'està llegint el llibre de treball...

en: Reads LP programs stored in the MPS format (*.mps)
ca: Llegeix programes LP desats en format MPS (*.mps)

en: Reads and writes information stored in the Data Interchange Format (*.dif)
ca: Llegeix i escriu la informació desada en el format Data Interchange Format (*.dif)

en: Ready
ca: Llest

en: Recalculate
ca: Recalcula

en: Recalculate all cells
ca: Recalcula totes les cel·les

en: Recalculate all cells before writing the result
ca: Recalcula totes les cel·les abans d'escriure el resultat

en: Recalculate the spreadsheet
ca: Recalcula el full de càlcul

en: Recalculation:
ca: Recàlcul:

en: Recently Used
ca: Usades recentment

en: Recently Used Documents
ca: Documents utilitzats recentment

en: Reconfigure Graph
ca: Reconfigurar el gràfic

en: Reconfigure Object
ca: Reconfigura l'objecte

en: Redo the undone action
ca: Torna a fer l'acció desfeta

en: Reduced
    Cost
ca: Cost
    reduït

en: Refreshing DataSlicer in %s
ca: S'està actualitzant el DataSlicer a %s

en: Regenerate a data slicer from the source data
ca: Regenera un tallador de dades a partir de les dades d'origen

en: Regression
ca: Regressió

en: Regression (%s)
ca: Regressió (%s)

en: Regression Analysis
ca: Anàlisi de regressió

en: Released Button
ca: Botó deixat anar

en: Remaining Error:
ca: Error restant:

en: Remove
ca: Suprimeix

en: Remove %d Link | Remove %d Links
ca[0]: Suprimeix %d enllaç
ca[1]: Suprimeix %d enllaços

en: Remove Autofilter from %s
ca: Suprimeix el filtre automàtic de %s

en: Remove Column Page Break
ca: Suprimeix el salt de pàgina de columna

en: Remove Hyperlink
ca: Suprimeix l'enllaç

en: Remove Name %s
ca: Suprimeix el nom %s

en: Remove Row Page Break
ca: Suprimeix el salt de pàgina de fila

en: Remove _Auto Filter
ca: Elimin_a el filtre automàtic

en: Remove _Data Slicer
ca: Elimina el tallador de _dades

en: Remove a Data Slicer
ca: Elimina un tallador de dades

en: Remove a filter
ca: Elimina un filtre

en: Remove all manual pagebreaks from this sheet
ca: Suprimeix tots els salts de pàgina manuals d'aquest full

en: Remove an outline group
ca: Suprimeix el grup de contorn

en: Remove borders
ca: Elimina les vores

en: Remove condition from conditional formatting
ca: Suprimeix la condició del format condicional

en: Remove format
ca: Suprimeix el format

en: Remove the page break above the current row
ca: Suprimeix el salt de pàgina sobre la fila actual

en: Remove the page break to the left of the current column
ca: Suprimeix el salt de pàgina a l'esquerra de la columna actual

en: Remove the selected field from the sort specification
ca: Suprimeix el camp seleccionat de l'especificació d'ordenació

en: Removed
ca: Suprimit

en: Rename
ca: Reanomena

en: Rename Sheet
ca: Reanomena el full

en: Rename the current sheet
ca: Torna a anomenar el full actual

en: Renaming sheet | Renaming %d sheets
ca[0]: S'està canviant el nom del full
ca[1]: S'està canviant el nom de %d fulls

en: Reorganizing Sheets
ca: Reorganització dels fulls

en: Repeat
ca: Repeteix

en: Repeat Export
ca: Repeteix l'exportació

en: Repeat Export to %s
ca: Repeteix l'exportació a %s

en: Repeat the last data export
ca: Repeteix la darrera exportació de dades

en: Repeat the previous action
ca: Repeteix l'acció prèvia

en: Replacing
ca: Reemplaçar

en: Report
ca: Informe

en: Report Created:
ca: Informe creat:

en: Report a _Problem
ca: Informa d'un _problema

en: Report problem
ca: Informeu d'un problema

en: Report problems at
ca: Informeu de qualsevol problema a

en: Reports
ca: Informes

en: Requires more than 1 row
ca: Requereix més d'una fila

en: Resize %d Object | Resize %d Objects
ca[0]: Redimensiona %d objecte
ca[1]: Redimensiona %d objectes

en: Resize Object
ca: Redimensiona l'objecte

en: Resize Sheet
ca: Redimensiona el full

en: Resize to given ROWSxCOLS
ca: Redimensiona a les FILESxCOLUMNES donades

en: Resize...
ca: Redimensiona...

en: Resizing of sheet %s failed
ca: No s'ha pogut redimensionar el full %s

en: Resizing sheet
ca: S'està redimensionant el full

en: Resizing to %dx%d
ca: S'està redimensionant a %dx%d

en: Response Variable
ca: Variable de resposta

en: Result
ca: Resultat

en: Result Cells:
ca: Cel·les resultants:

en: Result cell
ca: Cel·les resultants

en: Results
ca: Resultats

en: Results entry did not contain valid cell names.
ca: L'entrada de resultats no contenia noms de cel·la vàlids.

en: Resume editing
ca: Reprèn l'edició

en: Retain output range _formatting
ca: Conserva el _format del rang de sortida

en: Retain output range co_mments
ca: Conserva els co_mentaris del rang de sortida

en: Reverse Diagonal
ca: Diagonal inversa

en: Reverse Diagonal Stripe
ca: Línia diagonal invertida

en: Reverse diagonal border
ca: Contorn diagonal invers

en: Reverse landscape
ca: Apaïsat invers

en: Reverse portrait
ca: Vertical invers

en: Right
ca: Dreta

en: Right border
ca: Contorn dret

en: Right margin:
ca: Marge dret:

en: Right to Left
ca: Dreta a esquerra

en: Right-to-left
ca: De dreta a esquerra

en: Risk Simulation
ca: Simulació de risc

en: Rotation
ca: Rotació

en: Row
ca: Fila

en: Row %d
ca: Fila %d

en: Row %d changed.
ca: S'ha canviat la fila %d.

en: Row %i
ca: Fila %i

en: Row %s
ca: Fila %s

en: Row Height
ca: Alçada de la fila

en: Row and co_lumn headings
ca: Capça_leres de fila i columna

en: Row height in points:
ca: Alçada de la fila en punts:

en: Row heights
ca: Alçades de les files

en: Row major
ca: Fila major

en: Row/Column
ca: Fila/columna

en: Rows per _sample:
ca: Files per mo_stra:

en: Rows:
ca: Files:

en: Run on
ca: Executa

en: Run the solver
ca: Executa el resoledor

en: Running
ca: En execució

en: Running solver
ca: S'està executant el resoledor

en: Runtime
ca: Temps d'execució

en: SHEET_IN_CORRUPTED_FILE
ca: FULL_EN_FITXER_CORROMPUT

en: SUM computes the sum of all the values and cells referenced in the argument list.
ca: SUM calcula la suma de tots els valors i cel·les presents a la llista d'arguments.

en: SUM:sum of the given values
ca: SUM: suma dels valors donats

en: SUMMARY
ca: Resum

en: SUMMARY OF SIMULATION ROUND #
ca: Resum de la ronda de simulacions

en: S_earch...
ca: C_erca...

en: S_ee two separators as one
ca: Int_erpreta dos separadors com a un

en: S_heet
ca: F_ull

en: S_pecial
ca: E_special

en: S_tep value:
ca: Valor d_e pas:

en: S_ummary Statistics
ca: Estadístiq_ues del resum

en: Sample
ca: Mostra

en: Sample DataSource
ca: Mostra de font de dades

en: Sample Perl plugin providing some (useless) functions.
ca: Connector Perl de mostra amb algunes funcions poc útils.

en: Sample Python plugin providing some (useless) functions.
ca: Connector de mostra del Python amb funcions poc útils.

en: Sampling
ca: Mostreig

en: Sampling (%s)
ca: Mostreig (%s)

en: Sampling method:
ca: Mètode de mostreig:

en: Save
ca: Desa

en: Save as
ca: Anomena i desa

en: Save as default formatting
ca: Desa com a format per defecte

en: Save as default settings
ca: Desa com a predeterminats

en: Save changes to workbook '%s' before closing?
ca: Voleu desar els canvis al llibre de treball «%s» abans de tancar?

en: Save changes to workbook before closing?
ca: Voleu desar els canvis al llibre de treball abans de tancar?

en: Save document
ca: Desa el document

en: Save selected documents and then quit
ca: Desa els documents seleccionats i surt

en: Save settings as _default
ca: Desa la configuració com a pre_determinada

en: Save the current settings as default settings
ca: Desa la configuració actual com a predeterminada

en: Save the current workbook
ca: Desa el llibre de treball actual

en: Save the current workbook as
ca: Anomena i desa el llibre de treball actual

en: Save the current workbook with a different name
ca: Desa el llibre de treball actual amb un nom diferent

en: Save?
ca: Voleu desar?

en: Saving file...
ca: S'està desant el fitxer...

en: Scalar
ca: Escalar

en: Scalar, Blank, or Error
ca: Escalar, en blanc o error

en: Scale
ca: Escala

en: Scale to fit _horizontally on
ca: Canvia l'escala per a ajustar-se _horitzontalment a

en: Scale to fit _vertically on
ca: Canvia l'escala per a ajustar-se _verticalment a

en: Sce_narios
ca: Esce_naris

en: Scenario Manager
ca: Gestor d'escenaris

en: Scenario Show
ca: Mostrar l'escenari

en: Scenario Summary
ca: Resum de l'escenari

en: Scenario name already used
ca: Ja s'utilitza el nom de l'escenari

en: Scenario name:
ca: Nom de l'escenari:

en: Scenarios
ca: Escenaris

en: Scientific
ca: Científic

en: Scope
ca: Àmbit

en: Screen
ca: Pantalla

en: Screen %d
ca: Pantalla %d

en: Screen %d [This screen]
ca: Pantalla %d [aquesta pantalla]

en: Screen resolution in the horizontal direction.
ca: Resolució de pantalla en la direcció horitzontal.

en: Screen resolution in the vertical direction.
ca: Resolució de pantalla en la direcció vertical.

en: Script
ca: Posició

en: Scripting
ca: Fitxers de seqüència

en: Scrollbar
ca: Barra de desplaçament

en: Scrollbar Properties
ca: Propietats de la barra de desplaçament

en: Search
ca: Cerca

en: Search & Replace
ca: Cerca i reemplaça

en: Search &amp; Replace Changes Comments
ca: Cerca i reemplaça canvia els comentaris

en: Search &amp; Replace Changes Expressions
ca: Cerca i reemplaça canvia les expressions

en: Search &amp; Replace Changes Other Values
ca: Cerca i reemplaça canvia altres valors

en: Search &amp; Replace Changes Strings
ca: Cerca i reemplaça canvia les cadenes

en: Search &amp; Replace Column Major
ca: Cerca i reemplaça columna major

en: Search &amp; Replace Error Behavior
ca: Cerca i reemplaça comportament d'error

en: Search &amp; Replace Ignores Case
ca: Cerca i reemplaça no distingeix entre majúscules i minúscules

en: Search &amp; Replace Keeps Strings as Strings
ca: Cerca i reemplaça manté les cadenes com a cadenes

en: Search &amp; Replace Poses Query
ca: Cerca i reemplaça consulta abans

en: Search &amp; Replace Preserves Case
ca: Cerca i reemplaça preserva les majúscules/minúscules

en: Search &amp; Replace Scope
ca: Cerca i reemplaça àmbit

en: Search &amp; Replace Search Type
ca: Cerca i reemplaça tipus de cerca

en: Search &amp; Replace Whole Words Only
ca: Cerca i reemplaça només mots sencers

en: Search &amp; Replace changes cells containing expressions as default
ca: Cerca i reemplaça canvia les cel·les que contenen expressions per defecte

en: Search &amp; Replace changes cells containing other values as default
ca: Cerca i reemplaça canvia les cel·les que contenen altres valors per defecte

en: Search &amp; Replace changes cells containing strings as default
ca: Cerca i reemplaça canvia les cel·les que contenen cadenes per defecte

en: Search &amp; Replace changes comments as default
ca: Cerca i reemplaça canvia els comentaris per defecte

en: Search &amp; Replace ignores case as default
ca: Cerca i reemplaça no distingeix entre majúscules i minúscules per defecte

en: Search &amp; Replace keeps strings as strings even if they look like numbers as default
ca: Cerca i reemplaça manté les cadenes com a cadenes encara que semblin nombres per defecte

en: Search &amp; Replace poses query before each change as default
ca: Cerca i reemplaça consulta abans de fer cada canvi per defecte

en: Search &amp; Replace preserves case as default
ca: Cerca i reemplaça preserva les majúscules/minúscules per defecte

en: Search &amp; Replace proceeds in column major order as default
ca: Cerca i reemplaça procedeix columna per columna per defecte

en: Search &amp; Replace replaces whole words only as default
ca: Cerca i reemplaça només reemplaça mots sencers per defecte

en: Search _& Replace...
ca: Cerca _i reemplaça...

en: Search and Replace
ca: Cercar i reemplaçar

en: Search and Replace Query
ca: Consulta per a cercar i reemplaçar

en: Search and replace in all cells in the workbook
ca: Cerca i reemplaça a totes les cel·les del llibre de treball

en: Search and replace in current sheet only
ca: Cerca i reemplaça només al full actual

en: Search and replace in specified range only
ca: Cerca i reemplaça només al rang especificat

en: Search cells containing
ca: Cerca les cel·les que contenen

en: Search column by column
ca: Cerca columna per columna

en: Search for cells that do not match
ca: Cerca cel·les que no concordin

en: Search for something
ca: Cerca alguna cosa

en: Search for something and replace it with something else
ca: Cerca alguna cosa i reemplaça-la amb una altra cosa

en: Search in all cells in the workbook
ca: Cerca a totes les cel·les del llibre de treball

en: Search in current sheet only
ca: Cerca en el full actual

en: Search in specified range only
ca: Cerca només al rang especificat

en: Search line by line
ca: Cerca línia per línia

en: Search only via the string table, display a count of the references.
ca: Cerca només a través de la taula de cadenes i mostra el nombre de referències.

en: Search results of expressions too
ca: Cerca també els resultats d'expressions

en: Search searches in results
ca: Cerca cerca als resultats

en: Search searches in results as default
ca: Cerca cerca als resultats per defecte

en: Search text is
ca: El text de cerca és

en: Searching for regular expressions and numbers are mutually exclusive.
ca: Les cerques de nombres i expressions regulars són mútuament excloents.

en: Seasonal damping factor (δ):
ca: Factor d'esmorteïment estacional (δ):

en: Seasonal period:
ca: Període estacional:

en: Second Sheet
ca: Segon full

en: See also:
ca: Vegeu també:

en: See if anyone is available to answer questions
ca: Mira si alguna persona està disponible per a respondre preguntes

en: See two successive separators as one.
ca: Interpreta dos separadors successius com si en fossin un de sol.

en: See two successive text indicators as one that does not terminate the cell.
ca: Interpreta dos indicadors de text successius com si en fos un que no finalitza la cel·la.

en: Select
ca: Selecciona

en: Select (sorted)
ca: Selecciona (ordenat)

en: Select Directory
ca: Selecciona el directori

en: Select N_one
ca: N_o seleccionis res

en: Select _All
ca: Seleccion_a-ho tot

en: Select a function to insert:
ca: Seleccioneu una funció per a inserir:

en: Select all cells in the spreadsheet
ca: Selecciona totes les cel·les del full de càlcul

en: Select all documents for saving
ca: Selecciona tots els documents per a desar-los

en: Select all non-empty sheets for export.
ca: Selecciona per a exportar tots els fulls que no estiguin buits.

en: Select all the cells are used by the current edit cell
ca: Selecciona totes les cel·les que depenen de la cel·la que s'està editant

en: Select all the cells that depend on the current edit cell
ca: Selecciona totes les cel·les que depenen de la cel·la que s'està editant

en: Select an array of cells
ca: Selecciona una matriu de cel·les

en: Select an entire column
ca: Selecciona una columna completa

en: Select an entire row
ca: Selecciona una fila completa

en: Select the next sheet object
ca: Selecciona l'objecte següent del full

en: Select the print area
ca: Seleccioneu l'àrea d'impressió

en: Selected exporter (%s) can only export one sheet at a time.
ca: L'exportador seleccionat (%s) només pot exportar un full alhora.

en: Selected exporter (%s) does not have the ability to export a subset of sheets.
ca: L'exportador seleccionat (%s) no té la capacitat d'exportar un subconjunt de fulls.

en: Selected exporter (%s) does not have the ability to split a workbook into sheets.
ca: L'exportador seleccionat (%s) no té la capacitat de dividir un llibre de treball en fulls.

en: Selected file format doesn't support saving multiple sheets in one file.
    If you want to save all sheets, save them in separate files or select different file format.
    Do you want to save only current sheet?
ca: El format de fitxer seleccionat no suporta desar múltiples fulls en un únic fitxer.
    Si voleu desar tots els fulls, deseu-los en fitxers separats o seleccioneu un format de fitxer diferent.
    Voleu desar només el full actual?

en: Semi Circles
ca: Semicercles

en: Semibold
ca: Seminegreta

en: Semicolo_n (;)
ca: Pu_nt i coma (;)

en: Semicolon (;)
ca: Punt i coma (;)

en: Sen_d To...
ca: _Envia a...

en: Send output to file
ca: Envia la sortida a un fitxer

en: Send the current file via email
ca: Envia el fitxer actual per correu electrònic

en: Sensitivity
ca: Sensibilitat

en: Separators
ca: Separadors

en: Series
ca: Sèries

en: Series as:
ca: Sèries com a:

en: Series in:
ca: Sèries en:

en: Set Background Color
ca: Estableix el color de fons

en: Set Borders
ca: Configura les vores

en: Set Column Page Break
ca: Estableix un salt de pàgina de columna

en: Set Foreground Color
ca: Estableix el color de primer pla

en: Set Frame Label
ca: Defineix l'etiqueta del marc

en: Set Horizontal Alignment
ca: Estableix l'alineació horitzontal

en: Set Object Anchor Mode
ca: Estableix el mode d'ancoratge de l'objecte

en: Set Object Name
ca: Estableix el nom de l'objecte

en: Set Object Print Property
ca: Estableix la propietat d'impressió de l'objecte

en: Set Object Properties
ca: Estableix les propietats de l'objecte

en: Set Print Area
ca: Estableix l'àrea d'impressió

en: Set Print Area to %s
ca: Estableix l'àrea d'impressió a %s

en: Set Row Page Break
ca: Estableix un salt de pàgina de fila

en: Set Text
ca: Especifica el text

en: Set Vertical Alignment
ca: Estableix l'alineació vertical

en: Set column width of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
ca: Estableix l'amplada de columna de la selecció en <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Set column widths of the destination to those of the source
ca: Ajusta l'amplada de les columnes de destinació a la de les columnes d'origen

en: Set conditional formatting
ca: Estableix el format condicional

en: Set row height of selection on <span style='italic' weight='bold'>%s</span>
ca: Introduïu l'alçada de la fila de la selecció en <span style='italic' weight='bold'>%s</span>

en: Set row heights of the destination to those of the source
ca: Ajusta l'alçada de les files de destinació a la de les files d'origen

en: Set standard/default column width
ca: Estableix l'amplada de la columna per defecte/estàndard

en: Set standard/default row height
ca: Canvia l'alçada de la fila predeterminada/estàndard

en: Set the format of the selected cells to include a thousands separator
ca: Defineix el format de les cel·les seleccionades per a incloure separadors de milers

en: Set the root library directory
ca: Especifica el directori arrel de la biblioteca

en: Setting Font %s
ca: S'està establint el tipus de lletra %s

en: Setting Font Style of %s
ca: S'està establint l'estil de tipus de lletra de %s

en: Setting comment of %s
ca: Establir comentari de %s

en: Setting default height of rows to %.2fpts
ca: Especificar l'alçada per defecte de files a %.2fpts

en: Setting default width of columns to %.2fpts
ca: Especificar l'amplada per defecte de columnes a %.2fpts

en: Setting height of row %s to %d pixel | Setting height of row %s to %d pixels
ca[0]: S'està establint l'alçada de la fila %s a %d píxel
ca[1]: S'està especificant l'alçada de la fila %s a %d píxels

en: Setting height of row %s to default
ca: Especificar alçada de fila %s per defecte

en: Setting height of rows %s to %d pixel | Setting height of rows %s to %d pixels
ca[0]: S'està especificant l'alçada de les files %s a %d píxel
ca[1]: S'està especificant l'alçada de les files %s a %d píxels

en: Setting height of rows %s to default
ca: Especificar alçada de files %s al valor predeterminat

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to perform a case-sensitive sort and determine the initial state of the case-sensitive checkbox in the sort dialog.
ca: En activar aquesta opció els botons d'ordenació de la barra d'eines fan una ordenació que distingeix entre majúscules i minúscules, i activarà l'estat inicial de la casella de selecció per a cercar diferenciant entre majúscules i minúscules en el diàleg d'ordenació.

en: Setting this option will cause the sort buttons on the toolbar to preserve the cell formats while sorting and determines the initial state of the preserve-formats checkbox in the sort dialog.
ca: En activar aquesta opció, els botons d'ordenació de la barra d'eines preserven els formats de les cel·les quan es faci una ordenació, i es determina l'estat inicial de la casella de selecció de preservar formats en el diàleg d'ordenació.

en: Setting width of column %s to %d pixel | Setting width of column %s to %d pixels
ca[0]: S'està especificant l'amplada de la columna %s a %d píxel
ca[1]: S'està especificant l'amplada de la columna %s a %d píxels

en: Setting width of column %s to default
ca: Especificar amplada de columna %s per defecte

en: Setting width of columns %s to %d pixel | Setting width of columns %s to %d pixels
ca[0]: S'està especificant l'amplada de les columnes %s a %d píxel
ca[1]: S'està especificant l'amplada de les columnes %s a %d píxels

en: Setting width of columns %s to default
ca: Especificar amplada de columnes %s al valor predeterminat

en: Setup the page settings for your current printer
ca: Configura els paràmetres de pàgina per a la impressora

en: Several basic utilities for prime numbers, pi, phi, sigma. It also holds some simple bitwise operations.
ca: Diverses utilitats bàsiques per nombres primers, pi, phi, sigma. També conté algunes operacions bit a bit bàsiques.

en: Sh_uffle...
ca: Me_scla...

en: Shadow
    Price
ca: Preu
    ombra

en: Shapiro-Francia Test
ca: Prova Shapiro-Francia

en: Shebat
ca: Xevat

en: Sheet
ca: Full

en: Sheet %s added.
ca: S'ha afegit el full %s.

en: Sheet %s removed.
ca: S'ha suprimit el full %s.

en: Sheet attribute %s changed.
ca: S'ha canviat l'atribut del full %s.

en: Sheet name is required
ca: Es requereix el nom del full

en: Sheet names must be non-empty.
ca: Els noms dels fulls no poden ser buits.

en: Sheet objects with this property do not print with the remainder of the sheet.
ca: Els objectes amb aquesta propietat no s'imprimeixen amb la resta del full.

en: Sheet order changed.
ca: S'ha canviat l'ordre dels fulls.

en: Sheet%d
ca: Full%d

en: SheetObject improvement
ca: Millores en SheetObject

en: Sheets
ca: Fulls

en: Shift Dow_n and Move
ca: Desplaça avall i _mou

en: Shift Righ_t and Move
ca: Desplaça a la dre_ta i mou

en: Shift _Down and Copy
ca: Desplaça avall i co_pia

en: Shift _Right and Copy
ca: Desplaça a la d_reta i copia

en: Shift cells _down
ca: Desplaça les cel·les cap _avall

en: Shift cells _left
ca: Desplaça ce_l·les a l'esquerra

en: Shift cells _up
ca: Desplaça cel·les am_unt

en: Shift column %s
ca: Desplaça la columna %s

en: Shift columns %s
ca: Desplaça les columnes %s

en: Shift row %s
ca: Desplaça la fila %s

en: Shift rows %s
ca: Desplaça les files %s

en: Show
ca: Mostra

en: Show Detail
ca: Mostra el detall

en: Show Function Argument Tooltips
ca: Mostra indicadors d'argument de funció

en: Show Function Name Tooltips
ca: Mostra indicadors de nom de funció

en: Show Gnumeric Options
ca: Mostra les opcions del Gnumeric

en: Show Print Area
ca: Mostra l'àrea d'impressió

en: Show Sheet Name in Undo List
ca: Ensenya el nom del full en la llista de desfer

en: Show _Extension Markers
ca: Mostra els marcadors d'_extensió

en: Show _Formula Cell Markers
ca: Mostra els marcadors de les cel·les amb _fórmula

en: Show all rows hidden by an advanced filter
ca: Mostra totes les files amagades per un filtre avançat

en: Show column outline %d
ca: Ensenyar contorn de columna %d

en: Show graph
ca: Mostra el gràfic

en: Show median survival times
ca: Mostra el temps mitjà de supervivència

en: Show next match
ca: Mostra la coincidència següent

en: Show previous match
ca: Mostra la coincidència anterior

en: Show row outline %d
ca: Ensenya el contorn de fila %d

en: Show rows where:
ca: Mostra les files on:

en: Show size
ca: Mostra la mida

en: Show standard errors
ca: Mostra els errors estàndard

en: Show style
ca: Mostra l'estil

en: Show the bottom %3d%% of all items | Show the bottom %3d%% of all items
ca[0]: Mostra el %3d%% inferior de tots els elements
ca[1]: Mostra els %3d%% inferiors de tots els elements

en: Show the items in the bottom %3d%% of the data range | Show the items in the bottom %3d%% of the data range
ca[0]: Mostra els elements del %3d%% inferior de l'interval de dades
ca[1]: Mostra els elements dels %3d%% inferiors de l'interval de dades

en: Show the items in the top %3d%% of the data range | Show the items in the top %3d%% of the data range
ca[0]: Mostra els elements del %3d%% superior de l'interval de dades
ca[1]: Mostra els elements dels %3d%% superiors de l'interval de dades

en: Show the largest item | Show the %3d largest items
ca[0]: Mostra l'element més gran
ca[1]: Mostra els %3d elements més grans

en: Show the smallest item | Show the %3d smallest items
ca[0]: Mostra l'element més petit
ca[1]: Mostra els %3d elements més petits

en: Show the top %3d%% of all items | Show the top %3d%% of all items
ca[0]: Mostra el %3d%% superior de tots els elements
ca[1]: Mostra els %3d%% superiors de tots els elements

en: Show this dialog next time.
ca: Mostra aquest diàleg la pròxima vegada.

en: Show/Hide toolbar %s
ca: Mostra/oculta la barra d'eines %s

en: Shrin_k to fit
ca: _Encongeix fins a encaixar

en: Shrink-to-fit
ca: Encongeix fins a encaixar

en: Shuffle Data
ca: Mesclar les dades

en: Shuffle Method:
ca: Mètode de mescla:

en: Shuffle cells, rows or columns
ca: Mescla cel·les, files o columnes

en: Shuffled
ca: Barrejat

en: Si_mulation...
ca: Si_mulació...

en: Sign Test
ca: Prova dels signes

en: Sign Test (%s)
ca: Prova dels signes (%s)

en: Simpl_e
ca: Sen_zill

en: Simple
ca: Senzilla

en: Simple exponential smoothing (Hunter, 1986)
ca: Suavitzat exponencial simple (Hunter, 1986)

en: Simple exponential smoothing (Roberts, 1959)
ca: Suavitzat exponencial simple (Roberts, 1959)

en: Simple financial template
ca: Plantilla financera senzilla

en: Simple moving average
ca: Mitjana mòbil simple

en: Simplex algorithm for Solver (LP Solve).
ca: Algorisme símplex per al resoledor (resoledor LP).

en: Simulation Report
ca: Informe de simulació

en: Simulations
ca: Simulacions

en: Since there is insufficient space
    for the third column of output,
    this value is not calculated.
ca: Com que no hi ha prou espai
    per a la tercera columna de sortida,
    aquest valor no es calcula.

en: Single
ca: Simple

en: Single Factor ANOVA
ca: ANOVA d'un factor

en: Single Factor ANOVA (%s)
ca: Factor Únic ANOVA (%s)

en: Single Low Underline
ca: Subratllat baix simple

en: Single low
ca: Simple baix

en: Size
ca: Mida

en: Size & Position
ca: Mida i posició

en: Size _& Position
ca: Mida _i posició

en: Size of sample:
ca: Mida de la mostra:

en: Skewness
ca: Esbiaix

en: Skip _Blanks
ca: Igno_ra els espais

en: Skip cells that would result in errors
ca: Omet les cel·les que resultarien en errors

en: Skipping invalid pivot field group for field '%s' because : %s
ca: S'està ometent el grup de camps dinàmics per al camp «%s» perquè: %s

en: Slack
ca: Fluix

en: Slash (/)
ca: Barra diagonal (/)

en: Slider
ca: Lliscador

en: Slider Properties
ca: Propietats del control lliscant

en: Small Circles
ca: Cercles petits

en: Smallest (%d)
ca: Més petit (%d)

en: Snap object to grid
ca: Ajusta l'objecte a la graella

en: Solid
ca: Sòlid

en: Solution:
ca: Solució:

en: Solve
ca: Resol

en: Solver
ca: Resoledor

en: Solver Algorithm %s
ca: Algorisme de resoledor %s

en: Solver Interface to GLPK
ca: Interfície de solucionador a GLPK

en: Solver Interface to LPSolve
ca: Interfície de solucionador a LPSolve

en: Solver Status:
ca: Estat del resoledor:

en: Solver constraint #%d is invalid
ca: La restricció del resoledor #%d no és vàlida

en: Solver ran, but failed
ca: El resoledor s'ha executat però ha fallat

en: Solver reached time or iteration limit
ca: El resoledor ha assolit el límit de temps o d'iteracions

en: Solver, lots of worksheet functions, and general trailblazer
ca: Funció per a resoldre, moltes funcions de full de càlcul, i feines generals

en: Solver: %s
ca: Resoledor: %s

en: Some Documents have not Been Saved
ca: No s'han desat alguns documents

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u column, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u columns, and this workbook has %d
ca[0]: Alguns continguts es perdran en desar. Aquest format només permet %u columna, i aquest llibre de treball en té %d
ca[1]: Alguns continguts es perdran en desar. Aquest format només permet %u columnes, i aquest llibre de treball en té %d

en: Some content will be lost when saving.  This format only supports %u row, and this workbook has %d | Some content will be lost when saving.  This format only supports %u rows, and this workbook has %d
ca[0]: Alguns continguts es perdran en desar. Aquest format només permet %u fila, i aquest llibre de treball en té %d
ca[1]: Alguns continguts es perdran en desar. Aquest format només permet %u files, i aquest llibre de treball en té %d

en: Some data did not fit on the sheet and was dropped.
ca: Algunes dades no cabien al full i s'han descartat.

en: Some dialogs contain only a single entry field that allows range selections in the workbook. Setting this variable to TRUE directs selections to this entry even if the entry does not have keyboard focus.
ca: Alguns diàlegs contenen només un camp d'entrada que permet fer seleccions de rang en el llibre de treball. En establir aquesta variable a CERT, la selecció es dirigeix a aquesta entrada encara que l'entrada no tingui focus de teclat.

en: Some file formats can contain only a single sheet. This variable determines whether the user will be warned if only a single sheet of a multi-sheet workbook is being saved.
ca: Alguns formats de fitxer només poden contenir un full. Aquesta variable determina si s'avisarà a l'usuari quan només s'estigui desant un full d'un llibre de treball de fulls múltiples.

en: Some financial functions
ca: Funcions financeres

en: Some name
ca: Algun nom

en: Sort
ca: Ordena

en: Sort (_Ascending)
ca: Ordena (ordre _ascendent)

en: Sort (_Descending)
ca: Ordena (ordre _descendent)

en: Sort Ascending
ca: Ordena de manera ascendent

en: Sort Descending
ca: Ordena de forma descendent

en: Sort columns by the specified rows
ca: Ordena les columnes segons les files especificades

en: Sort is Case-Sensitive
ca: L'ordenació distingeix majúscules i minúscules

en: Sort range has a _header
ca: El _rang d'ordenació té una capçalera

en: Sort rows by the specified columns
ca: Ordena les files segons les columnes especificades

en: Sort the selected region
ca: Ordena la regió seleccionada

en: Sort the selected region in ascending order based on the first column selected
ca: Ordena la regió seleccionada en ordre ascendent basant-se en la primera columna seleccionada

en: Sort the selected region in descending order based on the first column selected
ca: Ordena la regió seleccionada en ordre descendent basant-se en la primera columna seleccionada

en: Sort...
ca: Ordena...

en: Sorting
ca: Ordenació

en: Sorting %s
ca: Ordenació de %s

en: Sorting Preserves Formats
ca: L'ordenació preserva els formats

en: Sorting _preserves formats
ca: L'ordenació _preserva els formats

en: Sorting is Case-Sensitive
ca: En ordenar, distingir entre majúscules i minúscules

en: Source
ca: Origen

en: Source Format
ca: Format origen

en: Source Locale:
ca: Localització d'origen:

en: Source region %s overlaps with the destination region
ca: La regió d'origen %s se superposa amb la de destinació

en: South
ca: Sud

en: Space
ca: Espai

en: Special functions
ca: Funcions especials

en: Specification %s does not define a region
ca: L'especificació %s no defineix una regió

en: Specified screen:
ca: Pantalla especificada:

en: Specify the size and location of the initial window
ca: Especifica la mida i ubicació de la finestra inicial

en: Spencer's 15-point moving average
ca: Mitjana mòbil de 15 punts de Spencer

en: SpinButton
ca: Botó giratori

en: Spinbutton Properties
ca: Propietats del botó de selecció de valors

en: Split merged ranges of cells
ca: Divideix els rangs fusionats de les cel·les

en: Split the page above this row
ca: Divideix la pàgina per sobre d'aquesta fila

en: Split the page to the left of this column
ca: Divideix la pàgina a l'esquerra d'aquesta columna

en: Spreadsheet
ca: Full de càlcul

en: Spreadsheet;
ca: Full de càlcul;

en: Spreadsheets
ca: Fulls de càlcul

en: St_op value:
ca: Val_or d'aturada:

en: Standard Error
ca: Error estàndard

en: Standard Toolbar
ca: Barra d'eines estàndard

en: Standard toolbar position
ca: Posició de la barra d'eines estàndard

en: Standard toolbar visible
ca: Barra d'eines estàndard visible

en: Start search
ca: Inicia la cerca

en: Started the MS Excel import/export engine, and 'GnmStyle'
ca: Inicià el motor d'importació/exportació de l'MS Excel i el «GnmStyle»

en: Statistical Functions
ca: Funcions estadístiques

en: Statistical Functions with naming and calling conventions from The R Project
ca: Funcions estadístiques amb un nom i convencions de crida segons el Projecte R

en: Statistics
ca: Estadístiques

en: Statistics and GUI guru
ca: Estadístiques i gurú de la interfície

en: Status
ca: Estat

en: Std. Dev.
ca: Des. est.

en: Step
ca: Pas

[ctx: Stock label]
en: Save _As
ca: _Anomena i desa

[ctx: Stock label]
en: _Cancel
ca: _Cancel·la

[ctx: Stock label]
en: _OK
ca: D'ac_ord

[ctx: Stock label]
en: _Open
ca: _Obre

[ctx: Stock label]
en: _Save
ca: _Desa

en: Stop            (never allow invalid input)
ca: Atura           (no es permet l'entrada invàlida)

en: Stop the running solver
ca: Atura el resoledor que s'està executant

en: Strikethrough
ca: Barrat

en: String
ca: Cadena

en: String Functions
ca: Funcions de cadena

en: Student t
ca: T de Student

en: Student-t Test
ca: Prova t de Student

en: Student-t Test (%s)
ca: Prova t de Student (%s)

en: Style Overlay:
ca: Superposició d'estil:

en: Style of %s was changed.
ca: S'ha canviat l'estil de %s.

en: Style:
ca: Estil:

en: Styles with no content
ca: Estils sense contingut

en: Su_perscript
ca: Sup_eríndex

en: Subject to the Constraints:
ca: Subjecte a les restriccions:

en: Subject:
ca: Tema:

en: Subscrip_t
ca: Su_bíndex

en: Subscript
ca: Subíndex

en: Sum
ca: Suma

en: Sum into the current cell
ca: Suma a la cel·la actual

en: Summary
ca: Resum

en: Superscript
ca: Superíndex

en: Support for non-Latin languages
ca: Implementació d'idiomes no llatins

en: Suppress all normal output
ca: Suprimeix totalment la sortida normal

en: Switch to or from full screen mode
ca: Commuta a o de pantalla completa

en: Syntax error at line %d. Ignoring.
ca: S'ha produït un error de sintaxi a la línia %d. S'ignorarà.

en: System Directory for Autoformats
ca: Directori del sistema per als autoformats

en: TABLE:internal function for data tables
ca: TABLE: funció interna de taules de dades

en: T_ext to Columns...
ca: De _text a columnes...

en: T_ype:
ca: _Tipus:

en: Tab
ca: Tabulació

en: Table
ca: Taula

en: Tabulate Dependency
ca: Dependència tabulada

en: Tabulating Dependencies
ca: Dependències de tabulació

en: Tabulation
ca: Tabulació

en: Tabulation Mode
ca: Mode de tabulació

en: Tail
ca: Cua

en: Target
ca: Selecció

en: Target _Range:
ca: _Rang de destí:

en: Target cell did not evaluate to a number.
ca: El resultat de la cel·la objectiu no és un nombre.

en: Target cell does not appear to depend linearly on input cells.
ca: No sembla que la cel·la objectiu depengui linealment de les cel·les d'entrada.

en: Target cell, %s, must contain a formula that evaluates to a number
ca: La cel·la objectiu, %s, ha de contenir una fórmula el resultat de la qual sigui un nombre

en: Target region contains merged cells
ca: La regió de destí conté cel·les fusionades

en: Te_xt indicator:
ca: Indicador de te_xt:

en: Tebet
ca: Tevet

en: Telecommunications functions
ca: Funcions de telecomunicacions

en: Template Details
ca: Detalls de la plantilla

en: Template with a 'cool' look
ca: Plantilla amb una aparença original

en: Template with a black background
ca: Una plantilla amb fons negre

en: Template with vanilla colour
ca: Plantilla amb color vainilla

en: Test
ca: Prova

en: Test decision alternatives by using Monte Carlo simulation to find out probable outputs and risks related to them
ca: Proves alternatives de decisió tot utilitzant la simulació Monte Carlo per a trobar probables sortides i riscos associats

en: Test of Homogeneity
ca: Prova d'homogeneïtat

en: Test of Homogeneity (%s)
ca: Prova d'homogeneïtat (%s)

en: Test of Independence
ca: Prova d'independència

en: Test of Independence (%s)
ca: Prova d'independència (%s)

en: Test of _Homogeneity
ca: Prova d'_homogeneïtat

en: Test of _Homogeneity...
ca: Prova d'_homogeneïtat...

en: Test of _Independence
ca: Prova d'_independència

en: Test of _Independence...
ca: Prova d'_independència...

en: Testing 1 Median
ca: S'està provant una mediana

en: Testing a sample for normality
ca: S'està comprovant la normalitat d'una mostra

en: Testing the value of a mean
ca: S'està comprovant el valor d'una mitjana

en: Testing the value of a median
ca: S'està comprovant el valor d'una mediana

en: Text (%s) to Columns (%s)
ca: text (%s) a les columnes (%s)

en: Text Export Encoding
ca: Codificació d'exportació de text

en: Text Export Field Separator
ca: Separador de camps d'exportació de text

en: Text Export Formatting Rule
ca: Regla de format d'exportació de text

en: Text Export Locale
ca: Llengua d'exportació de text

en: Text Export Record Terminator
ca: Terminador de registres d'exportació de text

en: Text Export String Indicator
ca: Indicador de cadenes d'exportació de text

en: Text Export String Quoting Rule
ca: Regla de citació de cadenes d'exportació de text

en: Text Export Unknown Character Transliteration
ca: Transliteració de caràcters desconeguts d'exportació de text

en: Text Files
ca: Fitxers de text

en: Text Import Configuration
ca: Configuració de la importació de text

en: Text import (configurable)
ca: Importació de text (personalitzable)

en: Text indicator
ca: Indicador de text

en: Text length
ca: Longitud del text

en: Text to Columns
ca: De text a columnes

en: That file is not in the given encoding.
ca: La codificació d'aquest fitxer no és la donada.

en: Thatch
ca: Palla

en: The %s plugin is required but is not loaded.
ca: No s'ha carregat el connector necessari %s.

en: The %s program was not found.  You can either install it or use another solver. For more information see %s
ca: No s'ha trobat el programa %s. Podeu instal·lar-lo o utilitzar un altre solucionador. Per a més informació, vegeu %s

en: The GLPK exporter is not available.
ca: L'exportador GLPK no està disponible.

en: The Gnumeric Spreadsheet
ca: El full de càlcul Gnumeric

en: The Gnumeric Team
ca: L'equip del Gnumeric

en: The LPSolve exporter is not available.
ca: L'exportador LPSolve no està disponible.

en: The additive Holt-Winters exponential
    smoothing method requires at least 4
    output columns for each data set.
ca: El suavitzat exponencial additiu de
    Holt-Winters requereix almenys 4
    columnes de sortida per cada conjunt
    de dades.

en: The alpha value should be a number between 0 and 1.
ca: El valor alfa ha de ser un nombre entre 0 i 1.

en: The autocorrect engine does not capitalize the first letter of words following strings in this list.
ca: El motor d'autocorrecció no posa en majúscula la primera lletra de les paraules que segueixin les cadenes d'aquesta llista.

en: The autocorrect engine does not correct the initial caps for words in this list.
ca: El motor d'autocorrecció no corregeix la majúscula inicial de les paraules de la llista.

en: The carriage return character (ASCII code 13) breaks lines
ca: El caràcter de retorn de carro (codi ASCII 13) finalitza línies

en: The categories range is not valid.
ca: El rang de categories no és vàlid.

en: The category this template belongs to
ca: La categoria a la qual pertany aquesta plantilla

en: The cell does not currently contain text, though, so if you go on editing then the contents will be turned into text.
ca: Actualment la cel·la no conté text, encara que, si n'editeu el contingut aquest serà convertit a text.

en: The cell in row %i and column %i is beyond Gnumeric's maximum sheet size.
ca: La cel·la de la fila %i i la columna %i és fora de la mida de full màxima del Gnumeric.

en: The cell named in 'By changing cell' must not contain a formula.
ca: La cel·la amb nom a «Per la cel·la que canvia» no pot contenir una fórmula.

en: The cell named in 'Set Cell:' must contain a formula!
ca: La cel·la referenciada a «Especifica la cel·la:» ha de contenir una fórmula

en: The censorship and time columns should have the same height.
ca: Les columnes de censura i de temps haurien de tenir la mateixa alçada.

en: The censorship column is not valid.
ca: La columna de censura no és vàlida.

en: The censorship column should be part of a single column.
ca: La columna de censura hauria de formar part d'una columna única.

en: The chart style "%s" is not defined!
ca: L'estil de diagrama «%s» no està definit.

en: The chosen solver is not functional.
ca: El resoledor escollit no és funcional.

en: The confidence level is invalid.
ca: El nivell de confiança no és vàlid.

en: The confidence level should be between 0 and 1.
ca: El nivell de confiança ha d'estar entre 0 i 1.

en: The configuration of GTKPrintSetting. Do not edit this variable.
ca: La configuració del GTKPrintSetting. No editeu aquesta variable.

en: The criteria range is invalid.
ca: El rang dels criteris no és vàlid.

en: The cutoff range is not valid.
ca: El rang de tall no és vàlid.

en: The data columns range in length from %i to %i. Shall we trim the lengths to %i and proceed?
ca: El rang de la longitud de les columnes de dades està entre %i i %i. Voleu que es retallin les longituds fins a %i i continuar?

en: The data is not valid in encoding %s; please select another encoding.
ca: Les dades no són vàlides en la codificació %s. Seleccioneu una altra codificació.

en: The default font is bold.
ca: El tipus de lletra per defecte és negreta.

en: The default font is italic.
ca: El tipus de lletra per defecte és cursiva.

en: The default font name for headers and footers.
ca: El nom del tipus de lletra per defecte per a capçaleres i peus.

en: The default font name for new workbooks.
ca: El nom del tipus de lletra per defecte per als llibres de treball nous.

en: The default font size for headers and footers.
ca: La mida per defecte del tipus de lletra per a capçaleres i peus.

en: The default font size for new workbooks.
ca: La mida per defecte del tipus de lletra per als llibres de treball nous.

en: The default header/footer font is bold.
ca: El tipus de lletra predeterminat per a capçaleres/peus és negreta.

en: The default header/footer font is italic.
ca: El tipus de lletra predeterminat per a capçaleres/peus és cursiva.

en: The default page footer for new documents that can be modified using the page setup dialog.
ca: El peu de pàgina per defecte per a nous documents que es pot modificar usant el diàleg de configuració de la pàgina.

en: The default page header for new documents that can be modified using the page setup dialog.
ca: La capçalera de pàgina per defecte per a nous documents que es pot modificar usant el diàleg de configuració de la pàgina.

en: The dependency cells should not contain an expression
ca: Les cel·les especificades no han de contenir una expressió

en: The document author
ca: L'autor del document

en: The document category
ca: La categoria del document

en: The document comments
ca: Els comentaris del document

en: The document company
ca: L'empresa del document

en: The document manager
ca: El gestor del document

en: The document subject
ca: El tema del document

en: The document title (not filename)
ca: El títol del document (no el nom del fitxer)

en: The file contains %d NUL character. It has been changed to a space. | The file contains %d NUL characters. They have been changed to spaces.
ca[0]: El fitxer conté %d caràcter NUL. S'ha canviat per un espai.
ca[1]: El fitxer conté %d caràcters NUL. S'han canviat per espais.

en: The file contains invalid UTF-8 encoded characters and has been truncated
ca: El fitxer conté caràcters codificats UTF-8 no vàlids i s'ha retallat

en: The file you are about to save has changed on disk. If you continue, you will overwrite someone else's changes.
    
    File: <b>%s</b>
    Location: %s
    
    Last modified: <b>%s</b>
ca: El fitxer que esteu a punt de desar ha canviat al disc. Si continueu, sobreescriureu els canvis d'algú altre.
    
    Fitxer: <b>%s</b>
    Ubicació: %s
    
    Darrera modificació: <b>%s</b>

en: The first input range is invalid.
ca: El primer rang d'entrada no és vàlid.

en: The first row or column of the range is excluded from sorting and assumed to contain column or row headers.
ca: La primera fila o columna del rang s'exclou de l'ordenació i hauria de contenir capçaleres de columna o fila.

en: The following extra plugins must be activated in order to activate this one:
ca: Els següents connectors addicionals s'han d'activar per a poder activar-lo:

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is that list.
ca: El selector de funcions manté una llista de les funcions usades recentment. Aquesta és la llista.

en: The function selector keeps a list of recently used functions. This is the maximum length of that list.
ca: El selector de funcions manté una llista de les funcions usades recentment. Aquesta és la seva longitud màxima.

en: The function to use when consolidating
ca: Funció que s'ha d'usar quan es consolida

en: The given criteria are invalid.
ca: Els criteris donats no són vàlids.

en: The given damping factor is invalid.
ca: El factor d'esmorteïment especificat no és vàlid.

en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
ca: L'extensió del fitxer proporcionada no concorda amb la del tipus de fitxer escollit. Voleu utilitzar aquest nom de totes maneres?

en: The given growth damping factor is invalid.
ca: El factor d'esmorteïment del creixement especificat no és vàlid.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data and the labels.
ca: El rang d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues columnes i dues files de dades i les etiquetes.

en: The given input range should contain at least two columns and two rows of data.
ca: El rang d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues columnes i dues files de dades.

en: The given input range should contain at least two columns of data and the labels.
ca: El rang d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues columnes de dades i les etiquetes.

en: The given input range should contain at least two columns of data.
ca: El rang d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues columnes de dades.

en: The given input range should contain at least two rows of data and the labels.
ca: El rang d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues files de dades i les etiquetes.

en: The given input range should contain at least two rows of data.
ca: El rang d'entrada introduït hauria de contenir almenys dues files de dades.

en: The given interval is invalid.
ca: L'interval especificat no és vàlid.

en: The given offset is invalid.
ca: El desplaçament especificat no és vàlid.

en: The given seasonal damping factor is invalid.
ca: El factor d'esmorteïment estacional especificat no és vàlid.

en: The given seasonal period is invalid.
ca: El període estacional especificat no és vàlid.

en: The group/individual that made the template
ca: El grup/individu que ha fet la plantilla

en: The groups and time columns should have the same height.
ca: Les columnes de grups i de temps haurien de tenir la mateixa alçada.

en: The groups column is not valid.
ca: La columna de grups no és vàlida.

en: The groups column should be part of a single column.
ca: La columna dels grups hauria de formar part d'una columna única.

en: The initial values do not satisfy the constraints.
ca: Els valors inicials no compleixen les restriccions.

en: The initial zoom factor for new workbooks.
ca: Factor d'ampliació inicial per als nous llibres de treball.

en: The input range for variable 1 is invalid.
ca: El rang d'entrada de la variable 1 no és vàlid.

en: The input range for variable 2 is invalid.
ca: El rang d'entrada de la variable 2 no és vàlid.

en: The input range is invalid.
ca: El rang d'entrada no és vàlid.

en: The input range is too small.
ca: El rang d'entrada és massa petit.

en: The input ranges do not have the same shape.
ca: Els rangs d'entrada no tenen la mateixa forma.

en: The input variable range is invalid.
ca: El rang de la variable d'entrada no és vàlid.

en: The left column contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
ca: La columna esquerra conté etiquetes, que no es consolidaran, però s'usaran com a clau per a les comparacions

en: The line feed character (ASCII code 10) breaks lines
ca: El caràcter de nova línia (codi ASCII 10) finalitza línies

en: The list range is invalid.
ca: El rang de llista no és vàlid.

en: The main directory for user specific autoformat templates.
ca: El directori principal per a les plantilles d'autoformat d'usuari.

en: The matrix must be symmetric positive-definite.
ca: La matriu ha de ser simètrica positiva-definida.

en: The matrix range is not valid.
ca: El rang de matriu no és vàlid.

en: The maximum number of steps allowed for the solver
ca: El nombre màxim de repeticions permeses al resoledor

en: The maximum time allowed for the solver
ca: El temps màxim permès al resoledor

en: The maximum value should be bigger than the minimum
ca: El valor màxim ha de ser més gran que el mínim

en: The multiplicative Holt-Winters exponential
    smoothing method requires at least 4
    output columns for each data set.
ca: El suavitzat exponencial multiplicatiu de
    Holt-Winters requereix almenys 4
    columnes de sortida per cada conjunt
    de dades.

en: The name of the selected font
ca: El nom del tipus de lletra seleccionat

en: The number is out of range
ca: El nombre està fora del rang

en: The number of categories is invalid.
ca: El nombre de categories no és vàlid.

en: The number of columns in each sheet. This setting will be used only in a new Gnumeric session.
ca: El nombre de columnes de cada full. Aquesta configuració només s'utilitzarà en una nova sessió del Gnumeric.

en: The number of data points used on each side when doing numerical differentiation
ca: El nombre de punts de dades utilitzat a cada banda en fer una diferenciació numèrica

en: The number of data rows must be a multiple of the replication number.
ca: El nombre de files de dades ha de ser un múltiple del nombre de la replicació.

en: The number of random numbers requested is invalid.
ca: El nombre de nombres aleatoris sol·licitat no és vàlid.

en: The number of rows in each sheet. This setting will be used only in a new Gnumeric session.
ca: El nombre de files de cada full. Aquesta configuració només s'utilitzarà en una nova sessió del Gnumeric.

en: The number of rows per sample should be a positive integer.
ca: El nombre de files per mostra hauria de ser un enter positiu.

en: The number of seconds between autosaves.
ca: El nombre de segons entre desats automàtics.

en: The number of sheets initially created in a new workbook.
ca: El nombre de fulls creats en un llibre de treball nou.

en: The number of to be calculated cutoffs is invalid.
ca: El nombre de talls a calcular no és vàlid.

en: The original html file is
    using nested tables.
ca: El fitxer HTML original utilitza
    taules imbricades.

en: The original text plugin
ca: Connector de text original

en: The original value format engine and libgoffice work
ca: El motor de format de valor original i treball per a libgoffice

en: The output range is invalid.
ca: El rang de sortida no és vàlid.

en: The output range overlaps with the input ranges.
ca: El rang de sortida se superposa amb els rangs d'entrada.

en: The output specification is invalid.
ca: L'especificació de sortida no és vàlida.

en: The output variable range is invalid.
ca: El rang de la variable de sortida no és vàlid.

en: The plugin cannot be deactivated now because it is in use. However, if you use the check button below, the plugin won't be activated after restarting Gnumeric (unless needed by another plugin).
ca: No es pot desactivar el connector perquè encara s'està utilitzant. Si utilitzeu la casella de verificació de més avall, el connector no s'activarà després de reiniciar el Gnumeric (a no ser que un altre connector el necessiti).

en: The plugin with id %s is required but cannot be found.
ca: No es pot trobar el connector necessari amb l'identificador %s.

en: The predicted mean should be a number.
ca: La mitjana prevista ha de ser un nombre.

en: The predicted median should be a number.
ca: La mediana prevista ha de ser un nombre.

en: The probabilities may not all be 0!
ca: Les probabilitats no han de ser 0

en: The probability input range contains a negative number.
    All probabilities must be non-negative!
ca: La probabilitat del rang d'entrada conté un nombre negatiu.
    Totes les probabilitats han de ser no negatives.

en: The probability input range contains a non-numeric value.
    All probabilities must be non-negative numbers.
ca: La probabilitat del rang d'entrada conté un valor no numèric.
    Totes les probabilitats han de ser nombres no negatius.

en: The range to be sorted may not contain any merged cells.
ca: El rang a ordenar no pot contenir cap cel·la fusionada.

en: The range to export
ca: El rang a exportar

en: The remainder '%s' of the specification for field %d is being disregarded.
ca: Es descartarà la resta «%s» de l'especificació per al camp %d.

en: The requested number of samples is invalid.
ca: El rang de mostres sol·licitat no és vàlid.

en: The requested offset is invalid.
ca: El desplaçament sol·licitat no és vàlid.

en: The requested period is invalid.
ca: El període sol·licitat no és vàlid.

en: The requested sample size is invalid.
ca: La mida de mostra sol·licitada no és vàlida.

en: The search range is invalid.
ca: El rang per a cercar no és vàlid.

en: The search text is a regular expression
ca: El text de cerca és una expressió habitual

en: The search text is taken literally.
ca: El text de cerca es pren literalment.

en: The search text must be a number.
ca: El text de cerca ha de ser un nombre.

en: The second input range is invalid.
ca: El segon rang d'entrada no és vàlid.

en: The selected input areas must have equal size!
ca: Les àrees d'entrada seleccionades han de ser d'igual mida.

en: The selected input columns must have equal size!
ca: Les columnes d'entrada seleccionades han de ser d'igual mida.

en: The selected input rows must have equal size!
ca: Les files d'entrada seleccionades han de ser d'igual mida.

en: The selection intersects an existing auto filter.
ca: La selecció interseca un filtre automàtic existent.

en: The selection is <b>not</b> homogeneous with respect to conditions!
ca: La selecció <b>no</b> és homogènia pel que fa a les condicions.

en: The selection is homogeneous with respect to conditions.
ca: La selecció és homogènia pel que fa a les condicions.

en: The selection must have more than 1 column and row to create a Data Table.
ca: La selecció ha de ser de més d'una columna i una fila per a poder crear una taula de dades.

en: The sequence of carriage return and line feed (ASCII codes 13 and 10) breaks lines
ca: La seqüència de retorn de carro i nova línia (codis ASCII 13 i 10) finalitza línies

en: The sheet is wider than Gnumeric can handle.
ca: El full és més ample del que el Gnumeric pot gestionar.

en: The sheet size of %i columns and %i rows used in this file exceeds Gnumeric's maximum supported sheet size
ca: La mida de full de %i columnes i %i files utilitzada en aquest fitxer depassa la mida de full màxima admesa pel Gnumeric

en: The sizes of the x variable and y variables ranges do not match.
ca: Les mides dels rangs de la variable x i les variables y no coincideixen.

en: The sizes of the y variable and x variables ranges do not match.
ca: Les mides dels rangs de la variable y i les variables x no coincideixen.

en: The step size should be positive
ca: La mida de pas ha de ser positiva

en: The target cell should contain an expression
ca: La cel·la seleccionada ha de contenir una expressió

en: The target region is too small.  It should be at least %d column wide | The target region is too small.  It should be at least %d columns wide
ca[0]: La regió de destinació és massa petita. Ha de tenir una amplada d'almenys %d columna
ca[1]: La regió de destinació és massa petita. Ha de tenir una amplada d'almenys %d columnes

en: The target region is too small.  It should be at least %d row high | The target region is too small.  It should be at least %d rows high
ca[0]: La regió de destinació és massa petita. Ha de tenir una alçada d'almenys %d fila
ca[1]: La regió de destinació és massa petita. Ha de tenir una alçada d'almenys %d files

en: The target region is too small.  It should be at least %s by %s
ca: La regió de destinació és massa petita. Ha de ser almenys de %s per %s

en: The time column is not valid.
ca: La columna del temps no és vàlida.

en: The time column should be part of a single column.
ca: La columna del temps hauria de formar part d'una columna única.

en: The title of the font chooser dialog
ca: El títol del diàleg de selecció de tipus de lletra

en: The top row contains labels, these will not be consolidated, but used as key for comparison
ca: La fila superior conté etiquetes, que no es consolidaran, però s'usaran com a clau per a les comparacions

en: The type of the dialog
ca: El tipus de diàleg

en: The validation criteria are unusable. Disable validation?
ca: No es poden fer servir els criteris de validació. Voleu inhabilitar la validació?

en: The value given in 'To Value:' is not valid.
ca: El valor donat en «A valor:» no és vàlid.

en: The x variable range is invalid.
ca: El rang de la variable x no és vàlid.

en: The x variable range is too small
ca: El rang de la variable x és massa petit

en: The x variable range must be a vector (n by 1 or 1 by n).
ca: El rang de la variable x ha de ser un vector (d'n per 1 o d'1 per n).

en: The x variables range is invalid.
ca: El rang de les variables x no és vàlid.

en: The y variable range is invalid.
ca: El rang de la variable y no és vàlid.

en: The y variable range is too small
ca: El rang de la variable y és massa petit

en: The y variable range must be a vector (n by 1 or 1 by n).
ca: El rang de la variable y ha de ser un vector (d'n per 1 o d'1 per n).

en: The y variables range is invalid.
ca: El rang de les variables y no és vàlid.

en: There are more columns of data than there is room for in the sheet.  Extra columns will be ignored.
ca: Hi ha més columnes de dades que cel·les en el full. Les columnes extres s'ignoren.

en: There are more rows of data than there is room for in the sheet.  Extra rows will be ignored.
ca: Hi ha més files de dades que espai en el full. S'ignoraran les files addicionals.

en: There is already a merged region that intersects
    %s!%s
ca: Ja hi ha una regió fusionada que interseca
    %s!%s

en: There is no data to convert
ca: No hi ha cap dada per a convertir

en: There is no object with name '%s'
ca: No hi ha cap objecte anomenat «%s»

en: There is no point in sorting a single cell.
ca: No té cap sentit ordenar una sola cel·la.

en: These settings are shared with the Search & Replace dialog.
ca: Aquesta configuració es comparteix amb el diàleg de cerca i reemplaçament.

en: These settings are shared with the Search &amp; Replace dialog.
ca: Aquesta configuració es comparteix amb el diàleg de cerca i reemplaçament.

en: Thick Bottom
ca: Part inferior gruixuda

en: Thick Diagonal Crosshatch
ca: Línies gruixudes creuades en diagonal

en: Thick Outside Borders
ca: Vores gruixudes exteriors

en: Thin
ca: Estreta

en: Thin Diagonal Crosshatch
ca: Línies creuades en diagonal primes

en: Thin Diagonal Stripe
ca: Línia diagonal prima

en: Thin Horizontal Crosshatch
ca: Línies primes creuades en horitzontal

en: Thin Horizontal Stripe
ca: Línia horitzontal prima

en: Thin Reverse Diagonal Stripe
ca: Línia diagonal invertida prima

en: Thin Vertical Stripe
ca: Línia vertical prima

en: This Psion file is not a Sheet file.
ca: Aquest fitxer Psion no és un full de càlcul.

en: This checkbox determines whether each cell containing a spreadsheet formula is marked with a green top left corner.
ca: Aquesta casella de selecció determina si les cel·les que contenen fórmules de full de càlcul es marquen en verd a la cantonada superior esquerra.

en: This checkbox determines whether small red arrows indicate that the content has been truncated in that direction.
ca: Aquesta casella de selecció determina si el contingut s'ha retallat en la direcció indicada per les fletxetes vermelles.

en: This directory contains the pre-installed autoformat templates.
ca: Aquest directori conté les plantilles d'autoformat preinstal·lades.

en: This file appears corrupted, required formats are missing.
ca: Aquest fitxer sembla corromput. Falten els formats necessaris.

en: This file is corrupted with a duplicate sheet name "%s", now renamed to "%s".
ca: El fitxer és corromput i té el nom de full duplicat «%s», reanomenat «%s».

en: This file is corrupted with an unnamed sheet now named "%s".
ca: El fitxer és corromput i té un full sense nom, reanomenat «%s».

en: This function first evaluates the condition.  If the result is true, it will then evaluate and return the second argument.  Otherwise, it will evaluate and return the last argument.
ca: Aquesta funció primer de tot avalua la condició. Si el resultat és cert, avaluarà i retornarà el segon argument. En cas contrari, avaluarà i retornarà el darrer argument.

en: This function is Excel compatible.
ca: Aquesta funció és compatible amb l'Excel.

en: This function is OpenFormula compatible.
ca: Aquesta funció és compatible amb l'OpenFormula.

en: This function should not be called directly.
ca: Aquesta funció no s'ha d'invocar directament.

en: This importer can only be used with a GUI.
ca: Aquest importador només es pot utilitzar amb una interfície gràfica.

en: This integer (between 0 and 9) specifies the amount of compression performed by Gnumeric when saving files in the default file format. 0 is minimal compression while 9 is maximal compression.
ca: Aquest enter (entre 0 i 9) especifica el nivell de compressió realitzat pel Gnumeric en desar els fitxers en el format de fitxer predeterminat. 0 significa compressió mínima i 9 és compressió màxima.

en: This is a special version of Gnumeric.  It has been compiled
    with support for a very large number of columns.  Access to the
    column named TRUE may conflict with the constant of the same
    name.  Expect weirdness.
ca: Aquesta és una versió especial de Gnumeric. Ha estat compilada
    amb suport per a un nombre de columnes molt gran. L'accés a la
    columna anomenada VERTADER pot causar conflictes amb la constant del
    mateix nom. Espereu fenòmens estranys.

en: This is an unknown condition type.
ca: Aquest tipus de condició és desconegut.

en: This is message from the "%s" plugin.
ca: Aquest és el missatge del connector «%s».

en: This is the default error behavior of Search &amp; Replace indicated by an integer from 0 to 4.
ca: Aquest és el comportament d'error per defecte de Cerca i reemplaça indicat per un nombre sencer de 0 a 4.

en: This is the default paper orientation. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: L'orientació per defecte del paper. Utilitzeu el diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This is the default paper specification. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: L'especificació per defecte del paper. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This is the default scope of Search &amp; Replace. 0: entire workbook; 1: current sheet; 2: range
ca: Aquest és l'àmbit per defecte de Cerca i reemplaça. 0: tot el llibre de treball; 1: full actual; 2: rang

en: This is the full path to the glpsol binary that the lpsolve plugin should use.
ca: Aquest és el camí complet del binari glpsol que el connector lpsolve ha d'utilitzar.

en: This is the full path to the lp_solve binary that the lpsolve plugin should use.
ca: Aquest és el camí complet del binari lp_solve que el connector lpsolve ha d'utilitzar.

en: This list contains all extra directories containing autoformat templates.
ca: Aquesta llista conté tots els directoris extres que contenen plantilles d'autoformat.

en: This list contains all extra directories containing plugins.
ca: Aquesta llista conté tots els directoris que contenen connectors.

en: This list contains all known plugins.
ca: Aquesta llista conté tots els connectors coneguts.

en: This list contains all plugin file states.
ca: Aquesta llista conté tots els estats de fitxer dels connectors.

en: This list contains all plugins that are supposed to be automatically activated.
ca: Aquesta llista conté tots els connectors que s'activen automàticament.

en: This list contains the ids of the file savers for which the extension check is disabled.
ca: Aquesta llista conté els identificadors dels desadors de fitxers que tenen desactivada la comprovació d'extensió.

en: This name is already in use!
ca: Aquest nom ja està en ús.

en: This name is used by some plugins that provide programmability to address this object. Most users will not need to set this name.
ca: Certs connectors que proporcionen programabilitat per a abordar l'objecte utilitzen aquest nom. La majoria d'usuaris no han d'establir aquest nom.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the horizontal fraction of the screen size covered by the default window.
ca: Aquest nombre (entre 0.25 i 1.00) dona la fracció horitzontal de la mida de la pantalla coberta per la finestra predeterminada.

en: This number (between 0.25 and 1.00) gives the vertical fraction of the screen size covered by the default window.
ca: Aquest nombre (entre 0.25 i 1.00) dona la fracció vertical de la mida de la pantalla coberta per la finestra predeterminada.

en: This option determines the initial state of the sort-order button in the sort dialog.
ca: Aquesta opció determina l'estat inicial del botó d'ordre d'ordenació en el diàleg d'ordenació.

en: This p-value is calculated by a normal approximation.
    It is only valid if the sample size is at least 12.
ca: Aquest valor P es calcula mitjançant una aproximació normal.
    Només és vàlid si la mida de la mostra és d'almenys 12.

en: This p-value is calculated using a
    normal approximation, so it is
    only valid for large samples of
    at least 15 observations in each
    population, and few if any ties.
ca: Aquest valor P es calcula mitjançant una
    aproximació normal, per la qual cosa
    només és vàlid per a mostres grans
    d'almenys 15 observacions a cada
    població i pocs empats, si n'hi ha cap.

en: This plugin provides support for Perl plugins
ca: Aquest connector permet habilitar els connectors del Perl

en: This plugin provides support for Python plugins
ca: Aquest connector permet habilitar els connectors del Python

en: This property value cannot be edited.
ca: El valor d'aquesta propietat no es pot editar.

en: This screen
ca: Aquesta pantalla

en: This setting determines whether created LaTeX files use UTF-8 (unicode) or ISO-8859-1 (Latin1). To use the UTF-8 files, you must have the ucs LaTeX package installed.
ca: Aquest paràmetre determina si els fitxers creats amb LaTeX utilitzen UTF-8 (unicode) o ISO-8859-1 (Latin1). Per a usar fitxers UTF-8, heu de tenir instal·lat el paquet ucs LaTeX.

en: This solver does not handle discrete variables.
ca: Aquest solucionador no gestiona variables discretes.

en: This solver does not handle equality constraints.
ca: Aquest solucionador no gestiona restriccions d'igualtat.

en: This string gives the default region to be repeated at the left of each printed sheet. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: Aquesta cadena dona la regió predeterminada per a repetir a l'esquerra de cada full imprès. Utilitzeu el diàleg de configuració d'impressió per a editar aquest valor.

en: This string gives the default region to be repeated at the top of each printed sheet. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: Aquesta cadena dona la regió predeterminada per a repetir a la part superior de cada full imprès. Utilitzeu el diàleg de configuració d'impressió per a editar aquest valor.

en: This string gives the default unit to be used in the page setup dialog.
ca: Aquesta cadena estableix la unitat per defecte a utilitzar en el diàleg de configuració de la pàgina.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether print grid lines. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: Aquest valor determina si el quadre de diàleg de configuració de la impressió està configurat per defecte per a imprimir les línies de la graella. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print empty but formatted cells. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El valor predeterminat, referit a si s'han d'imprimir les cel·les formatades però buides. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print first right then down. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El valor predeterminat, referit a si s'ha d'imprimir primer a la dreta i després a baix. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print in only black and white. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El valor predeterminat, referit a si s'ha d'imprimir només en blanc i negre. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to print row and column headers. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El valor predeterminat, referit a si s'ha d'imprimir la capçalera de les files i les columnes. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value determines the default setting in the Print Setup dialog whether to scale pages by a given percentage. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El valor predeterminat, referit a si s'ha d'escalar la pàgina un cert percentatge per a imprimir-la. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value determines the input type for Search &amp; Replace. 0: text; 1: regular expression; 2: number
ca: Aquest valor determina el tipus d'entrada de Cerca i reemplaça. 0: text; 1: expressió regular; 2: nombre

en: This value determines the length of the undo chain. Each editing action has a size associate with it, to compare it with the memory requirements of a simple one-cell edit (size of 1). The undo list will be truncated when its total size exceeds this configurable value.
ca: Aquest valor determina la longitud de la cadena de desfer. Cada acció d'edició té una mida associada, per a comparar-la amb els requeriments de memòria d'una simple edició de cel·la (amb mida 1). La llista de desfer es retalla quan la mida total excedeixi aquest valor configurable.

en: This value determines the maximum number of items in the undo/redo list.
ca: Aquest valor determina el nombre màxim d'elements en la llista de desfer/tornar a fer.

en: This value determines the maximum number of pages that make up the height of a printout of the current sheet. The sheet will be reduced to fit within this height. This value can be changed in the Page Setup dialog.
ca: Aquest valor determina el nombre màxim de pàgines que conformen l'alçada d'una impressió del full actual. El full es reduirà per a adaptar-lo a aquesta amplada. Aquest valor pot modificar-se al quadre de diàleg de configuració de la impressió.

en: This value determines the maximum number of pages that make up the width of a printout of the current sheet. The sheet will be reduced to fit within this width. This value can be changed in the Page Setup dialog.
ca: Aquest valor determina el nombre màxim de pàgines que conformen l'amplada d'una impressió del full actual. El full es reduirà per a adaptar-lo a aquesta amplada. Aquest valor pot modificar-se al quadre de diàleg de configuració de la impressió.

en: This value determines whether by default the print set-up dialog applies to all sheets simultaneously.
ca: Aquest valor determina si, de manera predeterminada, el diàleg de configuració de la impressió s'aplica a tots els fulls simultàniament.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is bold.
ca: Aquest valor determina si el tipus de lletra per defecte del llibre de treball nou és negreta.

en: This value determines whether the default font for a new workbook is italic.
ca: Aquest valor determina si el tipus de lletra per defecte del llibre de treball nou és cursiva.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is bold.
ca: Aquest valor determina si el tipus de lletra predeterminat per a capçaleres i peus és negreta.

en: This value determines whether the default font for headers and footers is italic.
ca: Aquest valor determina si el tipus de lletra predeterminat del nou llibre de treball està en cursiva.

en: This value determines whether the default setting in the Print Setup dialog is to center pages horizontally.
ca: Aquest valor determina si el quadre de diàleg de configuració de la impressió està configurat per defecte per a centrar les pàgines horitzontalment.

en: This value determines whether the default setting in the Print Setup dialog is to center pages vertically.
ca: Aquest valor determina si el quadre de diàleg de configuració de la impressió està configurat per defecte per a centrar les pàgines verticalment.

en: This value determines whether to show the sheet names in the undo and redo lists.
ca: Aquest valor determina si s'han de mostrar els noms dels fulls en les llistes de desfer i refer.

en: This value gives the default number of points from the bottom of a page to the end of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El nombre de punts des de la part inferior d'una pàgina fins al final del cos. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value gives the default number of points from the bottom of a page to the end of the footer. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El nombre de punts per defecte des de la part inferior d'una pàgina fins al final del peu de pàgina. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value gives the default number of points from the left of a page to the left of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El nombre de punts per defecte des de la part esquerra d'una pàgina fins al començament del cos. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value gives the default number of points from the right of a page to the right of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El nombre de punts per defecte des de la part dreta d'una pàgina fins al començament del cos. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value gives the default number of points from the top of a page to the start of the body. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El nombre de punts per defecte des de la part superior d'una pàgina fins al començament del cos. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value gives the default number of points from the top of a page to the top of the header. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El nombre de punts des de la part superior d'una pàgina fins a la part superior de la capçalera. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value gives the percentage by which to scale each printed page. Please use the Print Setup dialog to edit this value.
ca: El percentatge pel qual s'escalarà cada pàgina impresa. Utilitzeu el quadre de diàleg de configuració de la impressió per a editar aquest valor.

en: This value is indicative of the maximum length of the command descriptors in the undo and redo chains.
ca: Aquest valor indica la longitud màxima dels descriptors de les ordres en les cadenes de desfer i refer.

en: This value is not the square of R
    but the uncentered version of the
    coefficient of determination; that
    is, the proportion of the sum of
    squares explained by the model.
ca: Aquest valor no és el quadrat d'R,
    sinó la versió no centrada del 
    coeficient de determinació; és a dir,
    la proporció de la suma dels quadrats
    que explica el model.

en: This variable determines the minimum number of characters required for autocompletion.
ca: Aquesta variable determina el nombre mínim de caràcters necessaris per a l'autocompleció.

en: This variable determines where the format toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
ca: Aquesta variable determina on s'ha de mostrar la barra d'eines de format. 0 és esquerra, 1 és dreta, 2 és dalt.

en: This variable determines where the object toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
ca: Aquesta variable determina on s'ha de mostrar la barra d'eines d'objectes. 0 és esquerra, 1 és dreta, 2 és dalt.

en: This variable determines where the standard toolbar should be shown. 0 is left, 1 is right, 2 is top.
ca: Aquesta variable determina on s'ha de mostrar la barra d'eines estàndard. 0 és esquerra, 1 és dreta, 2 és dalt.

en: This variable determines whether autocompletion is set on.
ca: Aquesta variable determina si l'autocompleció està activa.

en: This variable determines whether cells containing spreadsheet function are marked.
ca: Aquesta variable determina si es marquen les cel·les que contenen funcions de full de càlcul.

en: This variable determines whether cells with truncated content are marked.
ca: Aquesta variable determina si es marquen les cel·les amb contingut retallat.

en: This variable determines whether the format toolbar should be visible initially.
ca: Aquesta variable determina si la barra d'eines de format és visible inicialment.

en: This variable determines whether the object toolbar should be visible initially.
ca: Aquesta variable determina si la barra d'eines d'objectes és visible inicialment.

en: This variable determines whether the standard toolbar should be visible initially.
ca: Aquesta variable determina si la barra d'eines estàndard és visible inicialment.

en: This variable determines whether to activate every new encountered plugin.
ca: Aquesta variable determina si s'ha d'activar cada nou connector trobat.

en: This variable determines whether to autocorrect first letters
ca: Aquesta variable determina si cal corregir les primeres lletres automàticament

en: This variable determines whether to autocorrect initial caps
ca: Aquesta variable determina si cal corregir les majúscules inicials automàticament

en: This variable determines whether to autocorrect names of days
ca: Aquesta variable determina si cal corregir els noms dels dies automàticament

en: This variable determines whether to show function argument tooltips.
ca: Aquesta variable determina si es mostren indicadors d'argument de funció.

en: This variable determines whether to show function name tooltips.
ca: Aquesta variable determina si es mostren indicadors de nom de funció.

en: This variable determines whether transition keys are set on. Transition keys are a throw back to 1-2-3 style event handling. They turn Ctrl-arrow into page movement rather than jumping to the start/end of series.
ca: Aquesta variable determina si les tecles de transició estan activades. Les tecles de transició són una regressió cap a l'estil 1-2-3 de gestió d'esdeveniments. El que fan és convertir Ctrl-fletxa en desplaçament de pàgina en lloc de saltar cap a l'inici o el final de la sèrie.

en: This workbook does not contain any exportable content.
ca: Aquest llibre de treball no té continguts per a exportar.

en: Those columns are already grouped
ca: Aquestes columnes ja estan agrupades

en: Those columns are not grouped, you can't ungroup them
ca: Aquestes columnes no estan agrupades, no les podeu desagrupar

en: Those rows are already grouped
ca: Aquestes files ja estan agrupades

en: Those rows are not grouped, you can't ungroup them
ca: Aquestes files no estan agrupades, no les podeu desagrupar

en: Thousands Separator
ca: Separador de milers

en: Ties:
ca: Vincles:

en: Time
ca: Hora

en: Time Series Analysis
ca: Anàlisi de sèries temporals

en: Time Series Analysis Functions
ca: Funcions d'anàlisi de sèries temporals

en: Time format selection
ca: Selecció del format d'hora

en: Timeout
ca: Temps d'espera

en: Tip:
ca: Consell:

en: Tishri
ca: Tixrí

en: Titl_e:
ca: Títo_l:

en: Title
ca: Títol

en: Title:
ca: Títol:

en: To
ca: Fins a

en: To edit, use the keywords tab.
ca: Per a editar, utilitzeu la pestanya de les paraules clau.

en: Toggle sheet direction, left-to-right vs right-to-left
ca: Commuta la direcció del full, d'esquerra a dreta o a l'inrevés

en: Toggle thousands separator
ca: Commuta el separador de milers

en: Toggle visibility of statusbar
ca: Commuta la visibilitat de la barra d'estat

en: Toggle whether or not to display column headers
ca: Commuta la visualització de les capçaleres de les columnes

en: Toggle whether or not to display gridlines
ca: Commuta la visualització les línies de la graella

en: Toggle whether or not to display outline groups
ca: Commuta la visualització dels grups de contorn

en: Toggle whether or not to display row headers
ca: Commuta la visualització de les capçaleres de les files

en: Toggle whether or not to display zeros as blanks
ca: Commuta la visualització dels zeros com a buits

en: Toggle whether to display column outlines on the left or right
ca: Commuta la visualització dels contorns de les columnes a l'esquerra o la dreta

en: Toggle whether to display row outlines on top or bottom
ca: Commuta la visualització dels contorns de les files a dalt o a baix de tot

en: Too many arguments for %s
ca: Massa arguments per a %s

en: Too many arguments for function '%s', MS Excel can only handle %d not %d
ca: Massa paràmetres per a la funció «%s». L'MS Excel només pot gestionar-ne %d, no %d

en: Too much data returned
ca: S'han retornat massa dades

en: Tool test specs
ca: Especificacions de la prova d'eina

en: Toolbar Style
ca: Estil de la barra d'eines

en: Toolbar Style. Valid values are both, both_horiz, icon, and text.
ca: Estil de la barra d'eines. Els valors vàlids són both, both_horiz, icon i text.

en: Tools
ca: Eines

en: Top
ca: Superior

en: Top and Bottom
ca: Part superior i part inferior

en: Top and Double Bottom
ca: Part superior i doble part inferior

en: Top and Thick Bottom
ca: Part superior i part inferior gruixuda

en: Top border
ca: Contorn superior

en: Top margin:
ca: Marge superior:

en: Transform function of G_TYPE_STRING to %s is required!
ca: La funció de transformació de G_TYPE_STRING en %s és necessària.

en: Transition Keys
ca: Tecles de transició

en: Translation
ca: Traducció

en: Transliterate
ca: Translitera

en: Transpose the source during the paste so columns become rows and vice versa
ca: Transposa l'enganxament de manera que les columnes esdevinguin files i viceversa

en: Trendy
ca: Modern

en: Trim:
ca: Suprimeix espais:

en: Turn unparsable entries into string values
ca: Canvia les entrades que no es puguin analitzar en valors de cadenes

en: Two Factor ANOVA
ca: ANOVA dos factors

en: Two Factor ANOVA (%s),  with replication
ca: Dos factors ANOVA (%s), amb replicació

en: Two Factor ANOVA (%s), no replication
ca: Dos factors ANOVA (%s), sense replicació

en: Two Factor Analysis of Variance...
ca: Anàlisi de variància de dos factors...

en: Type
ca: Tipus

en: Type Mismatch
ca: Discordança de tipus

en: Type:
ca: Tipus:

en: Type:
ca: Tipus:

en: Typing "%s" in %s
ca: S'està teclejant «%s» a %s

en: UI
ca: Interfície

en: UI Hello
ca: Interfície d'usuari hola

en: UI polish and all round bug fixer
ca: Neteja la interfície i corregeix molts errors

en: Ultrabold
ca: Supernegreta

en: Ultraheavy
ca: Supernegra

en: Ultralight
ca: Ultrafina

en: Un_freeze Panes
ca: Des_bloca les subfinestres

en: Unable to activate the url '%s'
ca: No es pot activar l'URL «%s»

en: Unable to create Autofilter
ca: No es pot crear el filtre automàtic

en: Unable to determine manual position for a chart component!
ca: No es pot determinar la posició manual d'un component de diagrama.

en: Unable to evaluate formula '%s' ('%s') of name '%s'
ca: No es pot avaluar la fórmula «%s» («%s») del nom «%s»

en: Unable to find the PerfectOffice_MAIN stream.  Is this really a Quattro Pro file?
ca: No s'ha pogut trobar el flux PerfectOffice_MAIN. Assegureu-vos que es tracti d'un fitxer Quattro Pro

en: Unable to guess exporter to use for '%s'.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
ca: No s'ha trobat un exportador per a «%s».
    Proveu --list-exporters per a veure un llistat de possibilitats.

en: Unable to load the file '%s'.
ca: No es pot carregar el fitxer «%s».

en: Unable to locate %s
ca: No es pot localitzar %s

en: Unable to open '%s'
ca: No es pot obrir «%s»

en: Unable to open '%s'.
ca: No es pot obrir «%s».

en: Unable to open module file "%s".
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer del mòdul «%s».

en: Unable to parse '%s' ('%s')
ca: No es pot processar «%s» («%s»)

en: Unable to parse cmd='%s', str='%s', col=%d, row=%d.
ca: No es pot processar cmd=«%s», str=«%s», col=%d, row=%d.

en: Unable to parse formula '%s' ('%s') of name '%s'
ca: No es pot processar la fórmula «%s» («%s») del nom «%s»

en: Unable to parse gradient color: %s
ca: No es pot processar el color del degradat: %s

en: Unable to parse hatch color: %s
ca: No es pot processar el color del patró: %s

en: Unable to parse tab color '%s'
ca: No es pot processar el color de pestanya «%s»

en: Unable to parse tab text color '%s'
ca: No es pot processar el color de text de pestanya «%s»

en: Unable to parse the html.
ca: No s'ha pogut analitzar l'html.

en: Unable to paste
ca: No es pot enganxar

en: Unable to paste into selection
ca: No es pot enganxar dins de la selecció

en: Unable to repeat export since no previous export information has been saved in this session.
ca: No es pot repetir l'exportació, ja que no s'ha desat cap informació d'exportació prèvia en aquesta sessió.

en: Unable to resolve external relationship
ca: No es pot resoldre la relació externa

en: Unable to start the help browser (%s).
    The system error message is: 
    
    %s
ca: No es pot iniciar el navegador d'ajuda (%s).
    El missatge d'error del sistema és:
    
    %s

en: Unavailable
ca: No disponible

en: Unbounded
ca: Il·limitat

en: Uncollapse an outline group
ca: Amplia el grup de contorn

en: Uncorrelated Random Variables
ca: Variables aleatòries no correlacionades

en: Undefine the print area
ca: Treu la definició de l'àrea d'impressió

en: Undefined number format id '%s'
ca: L'id del format de nombre «%s» no està definit

en: Undefined partial style record '%d'
ca: L'estil parcial de registre «%d» no està definit

en: Undefined style record '%d'
ca: L'estil de registre «%d» no està definit

en: Undefined validation style encountered: %s
ca: S'ha trobat un estil de validació no definit: %s

en: Underline
ca: Subratlla

en: Undo
ca: Desfés

en: Undo the last action
ca: Desfés l'última acció

en: Unexpected attribute %s::%s == '%s'.
ca: Atribut inesperat %s::%s == «%s».

en: Unexpected end of file at line %d while reading data.
ca: S'ha trobat un final de fitxer no esperat a la línia %d en llegir dades.

en: Unexpected end of file at line %d while reading header.
ca: S'ha trobat un final de fitxer no esperat a la línia %d en llegir la capçalera.

en: Unexpected token %c
ca: S'ha trobat un símbol %c inesperat

en: Unfreeze the top left of the sheet
ca: Desbloca la part superior esquerra del full

en: Ungroup
ca: Desagrupa

en: Ungroup columns %s
ca: Desagrupar les columnes %s

en: Ungroup rows %d:%d
ca: Desagrupar les files %d:%d

en: Unhide columns
ca: Mostrar columnes

en: Unhide rows
ca: Mostrar files

en: Uniform
ca: Uniforme

en: Uniform Integer
ca: Enter uniforme

en: Unimplemented
ca: No implementat

en: Unit:
ca: Unitats:

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Unknown Function
ca: Funció desconeguda

en: Unknown Gnumeric border style '%s' encountered.
ca: S'ha trobat l'estil de contorn de Gnumeric desconegut «%s».

en: Unknown action: %s
ca: Acció desconeguda: %s

en: Unknown break type '%s' defaulting to NONE
ca: El tipus de final de línia desconegut «%s» es predeterminarà a NONE

en: Unknown color '%s'
ca: Es desconeix el color «%s»

en: Unknown condition '%s' encountered, ignoring.
ca: S'ha trobat la condició desconeguda «%s». S'ignorarà.

en: Unknown data value "%s" at line %d. Ignoring.
ca: Es desconeix el valor de la dada «%s» a la línia %d. S'ignorarà.

en: Unknown enum value '%s' for attribute %s
ca: No es reconeix el valor enumerable «%s» per a l'atribut %s

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: Unknown evaluation error
ca: Error d'avaluació desconegut

en: Unknown exporter '%s'.
    Try --list-exporters to see a list of possibilities.
ca: L'exportador «%s» és desconegut.
    Proveu --list-exporters per a veure un llistat de possibilitats.

en: Unknown failure while saving image
ca: S'ha produït un error desconegut en desar la imatge

en: Unknown filter operator "%s"
ca: Operador de filtre desconegut «%s»

en: Unknown filter type "%s"
ca: Tipus de filtre desconegut: «%s»

en: Unknown gradient name '%s' encountered!
ca: S'ha trobat el nom de degradat desconegut «%s».

en: Unknown hatch name '%s' encountered!
ca: S'ha trobat el nom de patró desconegut «%s».

en: Unknown image fill name '%s' encountered!
ca: S'ha trobat el nom d'imatge d'emplenament desconegut «%s».

en: Unknown image format
ca: Format d'imatge desconegut

en: Unknown importer '%s'.
    Try --list-importers to see a list of possibilities.
ca: L'importador «%s» és desconegut.
    Proveu --list-importers per a veure un llistat de possibilitats.

en: Unknown info_type
ca: tipus_info desconegut

en: Unknown interpolation type encountered: %s
ca: S'ha trobat un tipus d'interpolació desconegut: %s

en: Unknown interpolation type encountered: '%s', using Bezier cubic spline instead.
ca: S'ha trobat un tipus d'interpolació desconegut: «%s». S'utilitzarà l'spline cúbic de Bézier.

en: Unknown mimetype for openoffice file.
ca: Tipus mime desconegut per a un fitxer de l'OpenOffice.

en: Unknown paper size
ca: Mida de paper desconeguda

en: Unknown plugin
ca: Connector desconegut

en: Unknown plugin with id="%s"
ca: Connector desconegut amb l'identificador=«%s»

en: Unknown sheet "%s"
ca: Full desconegut «%s»

en: Unknown sheet '%s'
ca: Full desconegut «%s»

en: Unknown system
ca: Sistema desconegut

en: Unknown text style with name "%s" encountered!
ca: S'ha trobat un estil de text desconegut anomenat «%s».

en: Unknown theme color %d
ca: Es desconeix el tema de color %d

en: Unknown type of hyperlink
ca: El tipus d'enllaç és desconegut

en: Unknown value type %d at line %d. Ignoring.
ca: Tipus de valor desconegut %d a la línia %d. S'ignorarà.

en: Unknown value type '%s' at line %d. Ignoring.
ca: Tipus de valor desconegut «%s» a la línia %d. S'ignorarà.

en: Unknown version
ca: Versió desconeguda

en: Unknown workbook
ca: Llibre de treball desconegut

en: Unknown workbook '%s'
ca: Llibre de treball desconegut «%s»

en: Unmerge
ca: Divideix

en: Unmerging %s
ca: Desfer fusió de %s

en: Unnamed dash style encountered.
ca: S'ha trobat un estil de línia sense nom.

en: Unnamed date style ignored.
ca: S'ha ignorat un estil de data sense nom.

en: Unnamed gradient style encountered.
ca: S'ha trobat un estil de degradat sense nom.

en: Unnamed hatch encountered!
ca: S'ha trobat un patró sense nom.

en: Unnamed image fill style encountered.
ca: S'ha trobat un estil d'imatge d'emplenament sense nom.

en: Unpaired Samples, _Equal Variances...
ca: Mostres desaparellades i variànci_es iguals...

en: Unpaired Samples, _Known Variances...
ca: Mostres desaparellades i variàncies _conegudes...

en: Unpaired Samples, _Unequal Variances...
ca: Mostres desaparellades i variàncies _diferents...

en: Unprotect the sheet to enable editing.
ca: Desprotegeix el full per a habilitar-ne l'edició.

en: Unprotect the workbook to enable editing.
ca: Desprotegeix el llibre de treball per a habilitar-ne l'edició.

en: Unsaved
ca: No desat

en: Unselect all documents for saving
ca: No seleccionis cap document per a desar-los

en: Unsigned integer '%s' is out of range, for attribute %s
ca: El nombre sencer sense signe «%s» és fora de rang per a l'atribut %s

en: Unsupported GnmValue type (%d)
ca: El tipus de GnmValue no està implementat (%d)

en: Unsupported Python type: %s
ca: No existeix implementació per al tipus del Python: %s

en: Unsupported file format for file "%s"
ca: No s'admet el format del fitxer «%s»

en: Unsupported formula type encountered: %s
ca: S'ha trobat un tipus de fórmula no implementat: %s

en: Unsupported object type '%s'
ca: El tipus d'objecte «%s» no està implementat

en: Unsupported validation condition encountered: "%s" with base address: "%s"
ca: S'ha trobat una condició de validació no implementada: «%s», amb l'adreça de base: «%s»

en: Untitled
ca: Sense títol

en: Unused
ca: No utilitzat

en: Up
ca: Amunt

en: Update Name %s
ca: Actualitzar el nom %s

en: Upper
ca: Superior

en: Upper
    Limit
ca: Límit
    superior

en: Upper Limit (95%)
ca: Límit superior (95%)

en: Usability
ca: Usabilitat

en: Usage: %s [OPTION...] %s
ca: Forma d'ús: %s [OPCIÓ...] %s

en: Use Maximum Precision
ca: Usa la màxima precisió

en: Use R1C1 N_otation
ca: Usa la n_otació R1C1

en: Use UTF-8 in LaTeX Export
ca: Usa UTF-8 en exportar a LaTeX

en: Use default tip
ca: Utilitza el consell per defecte

en: Use down for first source, right for second, and multiple sheets for third
ca: Usa avall per a la primera font, dreta per a la segona, i múltiples fulls per a la tercera

en: Use e_xact comparisons
ca: Utilitza comparacions e_xactes

en: Use first series as shared abscissa
ca: Utilitza la primera sèrie com a abscissa compartida

en: Use font in label
ca: Utilitza el tipus de lletra a l'etiqueta

en: Use size in label
ca: Utilitza la mida a l'etiqueta

en: Use the current selection as print area
ca: Utilitza la selecció actual com a àrea d'impressió

en: Use the current selection to create names
ca: Utilitza la selecció actual per a crear els noms

en: Use the keywords tab to create this property.
ca: Utilitzeu la pestanya de les paraules clau per a crear aquesta propietat.

en: Use the ssmedian function with interval width 1 rather than the traditional median function.
ca: Usa la funció ssmedian amb amplada d'interval 1 en comptes de la funció mediana tradicional.

en: User Directory for Autoformats
ca: Directori d'usuari per als autoformats

en: User interface with %d action | User interface with %d actions
ca[0]: Interfície d'usuari amb %d acció
ca[1]: Interfície d'usuari amb %d accions

en: Using exporter %s
ca: S'està utilitzant l'exportador %s

en: Validate input with preset criteria
ca: Valida l'entrada amb els criteris donats

en: Validation
ca: Validació

en: Validation condition '%s' is not supported. It has been changed to '%s'.
ca: La condició de validació «%s» no està implementada. S'ha canviat a «%s».

en: Value
ca: Valor

en: Value:
ca: Valor:

en: Values
ca: Valors

en: Vanilla
ca: Vainilla

en: Variable _1 population variance:
ca: Variància de la variable _1:

en: Variable _1 range:
ca: Rang de la variable _1:

en: Variable _2 population variance:
ca: Variància de la variable _2:

en: Variable _2 range:
ca: Rang de la variable _2:

en: Variables are:
ca: Les variables són:

en: Variance
ca: Variància

en: Various
ca: Diversos

en: Various frequency tables for numeric data
ca: Diverses taules de freqüències per a dades numèriques

en: Various summary statistics
ca: Diferents estadístiques de resum

en: Vertical Alignment
ca: Alineació vertical

en: Vertical DPI
ca: PPP verticals

en: Vertical Stripe
ca: Línia vertical

en: Vertical alignment
ca: Alineació vertical

en: Vertically Center
ca: Centra verticalment

en: Very simple table template with the same border everywhere
ca: Una plantilla de taula molt simple amb el mateix contorn a tot arreu

en: View
ca: Visualitza

en: View Properties
ca: Propietats de visualització

en: View _Properties...
ca: _Propietats de visualització...

en: View _Statusbar
ca: Vi_sualitza la barra d'estat

en: View, delete and report different scenarios
ca: Visualitza, suprimeix i informa de diferents escenaris

en: Visit the Gnumeric website
ca: Visiteu el lloc web del Gnumeric

en: Viz
ca: Visib

en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
ca: AmpladaxAlçada+Xoff+Yoff

en: Warn When Exporting Into Single Sheet Format
ca: Avisa quan s'exporti a un format de només un full

en: Warning
ca: Avís

en: Warning     (accept/discard invalid input)
ca: Atenció     (s'accepta/descarta l'entrada invàlida)

en: Wavy
ca: Ondulat

en: We aim to please!
ca: Volem complaure-us!

en: We apologize if anyone was left out.
ca: Disculpeu-nos si hi manca algú.

en: Web Link
ca: Enllaç web

en: Weighted moving average
ca: Mitjana mòbil ponderada

en: West
ca: Oest

en: When TRUE, Gnumeric will prefer the modern CLIPBOARD selection over the legacy PRIMARY selections. Set to FALSE if you have to deal with older applications, like Xterm or Emacs, which set only the PRIMARY selection.
ca: Quan estigui a cert, el Gnumeric preferirà la selecció moderna del porta-retalls abans que l'antiga selecció primària. Establiu-ho a fals si heu de treballar amb altres aplicacions antigues com Xterm o Emacs, que només fan servir seleccions primàries.

en: When selecting a sort region in the sort dialog, sort clauses are automatically added. This number determines the maximum number of clauses to be added automatically.
ca: En seleccionar una regió d'ordenació en el diàleg d'ordenació, les clàusules d'ordenació s'afegeixen automàticament. Aquest nombre determina el nombre màxim de clàusules a afegir automàticament.

en: When set, do not distinguish between upper and lower case letters
ca: En definir, no distingeixis entre majúscules i minúscules

en: When set, string values will remain as such after replacement, even if they look like numbers or expressions
ca: En definir, els valors de les cadenes es mantindran iguals després del reemplaçament, encara que semblin nombres o expressions

en: When set, the current settings will be saved as the default settings for future invocations of this and the Search dialog.
ca: Si està activada, la configuració actual es desarà com a predeterminada, també per al diàleg de cerca senzilla.

en: When the source of the paste is a blank cell, leave the target unchanged
ca: Quan l'origen de l'enganxament sigui una cel·la buida, no modifiquis la destinació

en: When this checkbox is checked, cell formatting such as borders, hyperlinks, fore and background colors will remain in the original location. Uncheck this checkbox to have these formats move with the content.
ca: Quan aquesta casella està seleccionada, els formats de cel·la com ara contorns, enllaços, colors de primer pla i colors de fons romandran a la ubicació original. Desmarqueu aquesta casella perquè aquests formats es moguin amb el contingut.

en: Whether selected font size is shown in the label
ca: Estableix si la mida de lletra seleccionada es mostra a l'etiqueta

en: Whether the label is drawn in the selected font
ca: Estableix si el tipus de lletra seleccionat s'utilitza a l'etiqueta

en: Whether the label is drawn with the selected font size
ca: Estableix si la mida de lletra seleccionada s'utilitza a l'etiqueta

en: Whether the selected font style is shown in the label
ca: Estableix si l'estil de lletra seleccionat es mostra a l'etiqueta

en: Which direction pressing Enter will move the edit position.
ca: La direcció en la qual la tecla Enter mou la posició d'edició.

en: Whole numbers
ca: Nombres sencers

en: Why would you want to define a name for the empty string?
ca: Per què voleu definir un nom per a la cadena buida?

en: Why would you want to define a name to be #NAME?
ca: Per què voleu definir un nom com a #NOM?

en: Widgets
ca: Ginys

en: Width in points:
ca: Amplada en punts:

en: Width:
ca: Amplada:

en: Wilcoxon Signed Rank Test
ca: Prova dels signes de Wilcoxon

en: Wilcoxon Signed Rank Test (%s)
ca: Prova dels signes de Wilcoxon (%s)

en: Wilcoxon-Mann-Whitney Test
ca: Prova de Wilcoxon-Mann-Whitney

en: Wilcoxon-Mann-Whitney Test (%s)
ca: Prova de Wilcoxon-Mann-Whitney (%s)

en: Wilcoxon-_Mann-Whitney Test...
ca: Prova de Wilcoxon-_Mann-Whitney...

en: Windows
ca: Finestres

en: Windows (carriage return + linefeed)
ca: Windows (retorn de carro + nova línia)

en: Workbook
ca: Llibre de treball

en: Workbook Level
ca: Nivell del llibre de treball

en: Worksheet:
ca: Full de treball:

en: Would split an array
ca: Separaria un vector

en: Would split array %s
ca: Separaria el vector %s

en: Would split merge %s
ca: Separaria la fusió %s

en: Wrap
ca: Ajusta

en: Wrap SORT
ca: SORT embolcall

en: Wrap with SORT (ascending)
ca: Embolcalla amb SORT (ordre ascendent)

en: Wrap with SORT (descending)
ca: Embolcalla amb SORT (ordre descendent)

en: Writing Sheet Objects...
ca: S'estan escrivint els objectes de full...

en: Writing Sheets...
ca: S'estan escrivint els fulls...

en: Writing glpk file...
ca: S'està escrivint el fitxer glpk...

en: Writing lpsolve file...
ca: S'està escrivint el fitxer lpsolve...

en: XHTML range - for export to clipboard
ca: Rang XHTML - per a exportació al porta-retalls

en: XML document not well formed!
ca: El document XML està mal format

en: Xbase (*.dbf) file format
ca: Format de fitxer Xbase (*.dbf)

en: Yes
ca: Sí

en: You are about to edit a cell with "text" format.
ca: Esteu a punt d'editar una cel·la amb format «text».

en: You did not add the defined conditional format. Do you really want to close the conditional formatting dialog?
ca: No heu afegit el format condicional definit. Esteu segur que voleu tancar el diàleg de format condicional?

en: You have chosen more than 1000 pages to preview. This may take a long time. Do you really want to proceed?
ca: Heu triat previsualitzar més de 1000 pàgines. Això pot trigar molt de temps. Esteu segur que voleu continuar?

en: You may not call more than one sheet "%s".
ca: No podeu invocar més d'un full «%s».

en: You must select some cell types to search.
ca: Heu de seleccionar algun tipus de cel·la per a cercar.

en: You must specify a range to search.
ca: Heu d'especificar el rang per a cercar.

en: You should introduce a single valid cell as dependency cell
ca: Heu d'introduir una única cel·la vàlida com a cel·la de dependència

en: You should introduce a single valid cell as result cell
ca: Heu d'introduir una única cel·la vàlida com a cel·la resultat

en: You should introduce a valid cell name in 'By Changing Cell:'!
ca: Heu d'introduir un nom vàlid de cel·la a «Per la cel·la que canvia:»

en: You should introduce a valid cell name in 'Set Cell:'!
ca: Heu d'introduir un nom de cel·la vàlid a «Especifica la cel·la:»

en: You should introduce a valid number as maximum
ca: Heu d'introduir un nombre màxim vàlid

en: You should introduce a valid number as minimum
ca: Heu d'introduir un nombre mínim vàlid

en: You should introduce a valid number as step size
ca: Heu d'introduir un nombre vàlid com a mida de pas

en: You should introduce one or more dependency cells
ca: Heu d'introduir una o més cel·les de dependència

en: Your help is much appreciated!
ca: Us agraïm molt la vostra ajuda!

en: Zoom
ca: Ampliació

en: Zoom %s to %.0f%%
ca: Ampliar %s a %.0f%%

en: Zoom _In
ca: Au_gmenta

en: Zoom _Out
ca: _Redueix

en: Zoom the spreadsheet in or out
ca: Augmenta o redueix el full de càlcul

en: [>=5]"Test of Homogeneity";[<5][Red]"Invalid Test of Homogeneity"
ca: [>=5]"Prova d'homogeneïtat";[<5][Red]"Prova d'homogeneïtat no vàlida"

en: [>=5]"Test of Independence";[<5][Red]"Invalid Test of Independence"
ca: [>=5]"Prova d'independència";[<5][Red]"Prova d'independència no vàlida"

en: [FILE ...]
ca: [FITXER ...]

en: [Warning: Invalid text string has been removed.]
ca: [Avís: s'ha suprimit la cadena de text no vàlida.]

en: [see sheet %s]
ca: [vegeu el full %s]

en: _About
ca: _Quant a

en: _Accept
ca: _Accepta

en: _Activate All
ca: _Activa'ls tots

en: _Add...
ca: _Afegeix...

en: _Adjacent text indicators escaped
ca: Reinterpreta els indicadors de text _adjacents

en: _Aggregation
ca: _Agregació

en: _Algorithm:
ca: _Algoritme:

en: _All
ca: _Tot

en: _All workbook sheets
ca: _Tots els fulls del llibre de treball

en: _Alpha:
ca: _Alfa:

en: _Alpha:
ca: _Alfa:

en: _And
ca: _I

en: _Append
ca: _Afegeix

en: _Area
ca: Àre_a

en: _Areas
ca: _Àrees

en: _Assume Non-Negative
ca: _Assumeix no negatiu

en: _Auto Column Discovery
ca: Descobriment _automàtic de columnes

en: _Auto Fit Height
ca: Ajusta l'alçada _automàticament

en: _Auto Fit Width
ca: Ajusta l'amplada _automàticament

en: _Auto Save...
ca: Desa _automàticament...

en: _Auto generate names...
ca: Gener_a els noms automàticament...

en: _Autoformat...
ca: _Autoformatatge...

en: _Automatic scaling:
ca: E_scalat Automàtic:

en: _Automatically save every
ca: Desa _automàticament cada

en: _Average rank
ca: R_ang de mitjana

en: _Bins
ca: _Binaris

en: _Black and white
ca: _Blanc i negre

en: _Bold
ca: Ne_greta

en: _Bottom
ca: _Inferior

en: _By Changing Cell:
ca: _Per la cel·la que canvia:

en: _Cells
ca: _Cel·les

en: _Center
ca: _Centra

en: _Center Across Selection
ca: _Centra per selecció

en: _Changing cells:
ca: Cel·les que _canvien:

en: _Clear
ca: _Neteja

en: _Clear Advanced Filter
ca: _Neteja el filtre avançat

en: _Clear Selection
ca: Nete_ja la selecció

en: _Close
ca: Tan_ca

en: _Column
ca: _Columna

en: _Column major
ca: _Columna major

en: _Column width in pixels:
ca: Amplada de _columna en píxels:

en: _Columns
ca: _Columnes

en: _Columns to repeat on the left side:
ca: _Columnes que s'han de repetir al costat esquerre:

en: _Comma (,)
ca: Co_ma (,)

en: _Comments
ca: _Comentaris

en: _Conditional Formatting...
ca: Format _condicional...

en: _Consolidate...
ca: _Consolida...

en: _Content:
ca: _Contingut:

en: _Contents
ca: _Contingut

en: _Contingency Table:
ca: Taula de _contingència:

en: _Coordinate
ca: _Coordenada

en: _Copy
ca: _Copia

en: _Correlated...
ca: _Correlacionades...

en: _Correlation...
ca: _Correlació...

en: _Create a scenario if the optimal solution is found
ca: _Crea un escenari si es troba la solució òptima

en: _Criteria range:
ca: Rang de _criteris:

en: _Current sheet
ca: Full a_ctual

en: _Custom Percentage
ca: Percentatge pe_rsonalitzat

en: _Damping factor (α):
ca: Factor _d'esmorteïment (α):

en: _Data
ca: _Dades

en: _Date
ca: _Data

en: _Delete
ca: Suprimei_x

en: _Delete %d Cell... | _Delete %d Cells...
ca[0]: _Suprimeix %d cel·la...
ca[1]: _Suprimeix %d cel·les...

en: _Delete %d Column | _Delete %d Columns
ca[0]: _Suprimeix %d columna
ca[1]: _Suprimeix %d columnes

en: _Delete %d Row | _Delete %d Rows
ca[0]: _Suprimeix %d fila
ca[1]: _Suprimeix %d files

en: _Delete Cells...
ca: _Suprimeix cel·les...

en: _Delete Column(s)
ca: _Suprimeix columnes

en: _Delete Row(s)
ca: _Suprimeix files

en: _Depends
ca: _Depèn

en: _Descriptive Statistics
ca: Estadístiques _descriptives

en: _Descriptive Statistics...
ca: Estadístiques _descriptives...

en: _Discard
ca: _Descarta

en: _Discard All
ca: _Descarta-ho tot

en: _Distributed
ca: _Distribuït

en: _Distribution:
ca: _Distribució:

en: _Do not create scenarios
ca: _No creïs escenaris

en: _Don't change
ca: _No canviïs

en: _Double Underline
ca: Subratllat _doble

en: _Down, then right
ca: Avall, _després a la dreta

en: _Duplicate
ca: _Duplica

en: _Edges
ca: _Vores

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Edit Data Slicer...
ca: _Edita el tallador de dades...

en: _Edit DataSlicer
ca: _Edita el DataSlicer

en: _Edit Style
ca: _Edita l'estil

en: _Enter into cells:
ca: Introdu_eix a les cel·les:

en: _Entire workbook
ca: Tot _el llibre de treball

en: _Equal To:
ca: Igual qu_e:

en: _Exponential Smoothing...
ca: Suavitzat _exponencial...

en: _Fail
ca: _Fallida

en: _File
ca: _Fitxer

en: _File:
ca: _Fitxer:

en: _Fill
ca: Om_ple

en: _Filter
ca: _Filtre

en: _Fit Selection
ca: A_justa la selecció

en: _Fixed scaling:
ca: Escalat _fix:

en: _Footer:
ca: Peu de pà_gina:

en: _Force intercept to be zero
ca: _Força la intercepció perquè sigui zero

en: _Format %d Cell... | _Format %d Cells
ca[0]: _Formata %d cel·la...
ca[1]: _Formata %d cel·les

en: _Format %d Column | _Format %d Columns
ca[0]: _Formata %d columna
ca[1]: _Formata %d columnes

en: _Format %d Row | _Format %d Rows
ca[0]: _Formata %d fila
ca[1]: _Formata %d files

en: _Format All Cells...
ca: _Formata totes les cel·les...

en: _Format...
ca: _Formata...

en: _Formats & Hyperlinks
ca: _Formats i enllaços

en: _Fourier Analysis...
ca: Anàlisi de _Fourier...

en: _Freeze Panes
ca: _Congela les subfinestres

en: _From File...
ca: Des d'un _fitxer...

en: _Function...
ca: _Funció...

en: _Function:
ca: _Funció:

en: _Functions
ca: _Funcions

en: _Go to Cell...
ca: _Ves a la cel·la...

en: _Goal Seek...
ca: Ob_jectiu de cerca...

en: _Graphs & Options
ca: _Diagrames i opcions

en: _Grid lines
ca: Línies de _graella

en: _Group and Outline
ca: _Grup i contorn

en: _Group...
ca: A_grupa...

en: _Groups
ca: _Grups

en: _Growth
ca: _Creixement

en: _Header:
ca: _Capçalera:

en: _Height in pixels:
ca: A_lçada en píxels:

en: _Help
ca: A_juda

en: _Hide
ca: _Oculta

en: _Hide Detail
ca: _Oculta els detalls

en: _Hide Zeros
ca: _Amaga els zeros

en: _Histogram...
ca: _Histograma...

en: _Horizontal
ca: _Horitzontal

en: _Horizontal Scrollbar
ca: Barra de desplaçament _horitzontal

en: _Horizontally
ca: _Horitzontalment

en: _Hyperlinks
ca: _Enllaços

en: _Hyphen (-)
ca: G_uió (-)

en: _Ignore case
ca: Considera _iguals majúscules i minúscules

en: _Ignore defined print area
ca: _Ignora l'àrea d'impressió definida

en: _Ignore initial separators
ca: _Ignora els separadors inicials

en: _Image...
ca: _Imatge...

en: _Indent:
ca: _Sagna:

en: _Input
ca: _Entrada

en: _Input range:
ca: Ran_g d'entrada:

en: _Inputs
ca: _Entrades

en: _Insert
ca: _Insereix

en: _Insert %d Cell... | _Insert %d Cells...
ca[0]: _Insereix %d cel·la...
ca[1]: _Insereix %d cel·les...

en: _Insert %d Column | _Insert %d Columns
ca[0]: _Insereix %d columna
ca[1]: _Insereix %d columnes

en: _Insert %d Row | _Insert %d Rows
ca[0]: _Insereix %d fila
ca[1]: _Insereix %d files

en: _Insert Cells...
ca: _Insereix cel·les...

en: _Insert Column(s)
ca: _Insereix columnes

en: _Insert Row(s)
ca: _Insereix files

en: _Insert column(s)
ca: _Insereix columnes

en: _Inverse
ca: _Invers

en: _Italic
ca: Curs_iva

en: _Iteration
ca: _Iteració

en: _Justify
ca: _Justifica

en: _Kaplan-Meier Estimates...
ca: Estimacions _Kaplan-Meier...

en: _Keep strings as strings
ca: _Mantén les cadenes com a cadenes

en: _Known
ca: _Conegut

en: _Labels
ca: _Etiquetes

en: _Layout
ca: _Disposició

en: _Left
ca: _Esquerra

en: _Left Align
ca: A_linea a l'esquerra

en: _Left Hand Side:
ca: Costat _esquerre:

en: _Left section:
ca: Secció es_querra:

en: _Left-Right
ca: Esquerra-_dreta

en: _Linear
ca: _Lineal

en: _Linear Model (LP/MILP)
ca: Model _lineal (LP/MILP)

en: _Link:
ca: En_llaç:

en: _List range:
ca: Rang de _llista:

en: _Live Assistance
ca: A_ssistència

en: _Locale
ca: _Localització

en: _Lock
ca: B_locat

en: _Lower Bound:
ca: _Límit inferior:

en: _Mac pre-OS X (CR)
ca: _Mac pre-OS X (RC)

en: _Manage Sheets...
ca: _Gestiona els fulls...

en: _Matrix:
ca: _Matriu:

en: _Max
ca: _Màxim

en: _Maximum number of categories:
ca: Nombre _màxim de categories:

en: _Mean:
ca: _Mitjana:

en: _Merge
ca: Fusio_na

en: _Merge and Center
ca: _Fusiona i centra

en: _Merge...
ca: _Fusiona...

en: _Message:
ca: _Missatge:

en: _Middle section:
ca: Secció del _mig:

en: _Modify
ca: _Modifica

en: _Month
ca: _Mes

en: _Move
ca: _Mou

en: _Moving Average...
ca: _Mitjana mòbil...

en: _Multiple Sample Tests
ca: Proves de _mostres múltiples

en: _Multiple linear regression
ca: Regressió lineal _múltiple

en: _Name...
ca: _Nom...

en: _Name:
ca: _Nom:

en: _Name:
ca: _Nom:

en: _Names...
ca: _Noms...

en: _Narrow this column
ca: Estren_y aquesta columna

en: _New
ca: _Nou

en: _New View...
ca: _Vista nova...

en: _New...
ca: _Nou...

en: _No scaling
ca: Se_nse escalat

en: _Non-Linear Model
ca: Model _no lineal

en: _Normality Tests...
ca: Proves de _normalitat...

en: _Number
ca: _Nombre

en: _Number of cutoffs:
ca: _Nombre de talls:

en: _Number of variables:
ca: _Nombre de variables:

en: _Object
ca: _Objecte

en: _One Factor...
ca: Un fact_or...

en: _One Sample Tests
ca: Proves d'una m_ostra

en: _Or
ca: _O

en: _Order
ca: _Ordena

en: _Other values
ca: Altres val_ors

en: _Output
ca: S_ortida

en: _Paired
ca: _Aparellat

en: _Paired Samples...
ca: Mostres a_parellades...

en: _Paste
ca: _Enganxa

en: _Percentages
ca: _Percentatges

en: _Periodic
ca: _Periòdic

en: _Plain text
ca: Text sim_ple

en: _Plug-ins...
ca: Connec_tors...

en: _Population variances are:
ca: Variàncies de la _població:

en: _Populations
ca: _Poblacions

en: _Predetermined categories
ca: Categories _predeterminades

en: _Predetermined cutoffs
ca: Talls _predeterminats

en: _Predicted Mean:
ca: Mitjana _prevista:

en: _Predicted Median:
ca: Mediana _prevista:

en: _Preserve case
ca: _Preserva majúscula/minúscula

en: _Prompt Before Saving
ca: _Pregunta abans de desar

en: _Protect Workbook
ca: _Protegeix el llibre de treball

en: _Protect worksheet
ca: _Protegeix el full de treball

en: _Quadratic Model (QP/MIQP)
ca: Model _quadràtic (QP/MIQP)

en: _Query
ca: _Consulta

en: _Quit
ca: _Surt

en: _Random
ca: Aleato_ri

en: _Random Generators
ca: Generadors aleato_ris

en: _Range
ca: _Rang

en: _Re-Edit
ca: To_rna a editar

en: _Redo
ca: _Refés

en: _Refresh
ca: _Actualitza

en: _Refresh DataSlicer
ca: _Actualitza el DataSlicer

en: _Regression...
ca: _Regressió...

en: _Remove
ca: Suprimei_x

en: _Remove %d Comment | _Remove %d Comments
ca[0]: Sup_rimeix %d comentari
ca[1]: Sup_rimeix %d comentaris

en: _Remove %d Link | _Remove %d Links
ca[0]: Sup_rimeix %d enllaç
ca[1]: Sup_rimeix %d enllaços

en: _Remove Comments
ca: Sup_rimeix els comentaris

en: _Remove Hyperlink
ca: _Suprimeix l'enllaç

en: _Replace by
ca: _Reemplaça per

en: _Results
ca: _Resultat

en: _Right
ca: _Dreta

en: _Right Align
ca: Alinea a la d_reta

en: _Right Hand Side:
ca: Costat d_ret:

en: _Right section:
ca: Secció d_reta:

en: _Row
ca: Fi_la

en: _Row Input:
ca: Entrada de _fila:

en: _Row height in pixels:
ca: _Alçada de la fila en píxels:

en: _Row major
ca: _Fila major

en: _Rows
ca: _Files

en: _Rows to repeat on the upper region:
ca: Files que s'han de _repetir a la regió superior:

en: _Sampling...
ca: Mo_streig...

en: _Save As Image
ca: De_sa com a imatge

en: _Save Selected
ca: Desa els se_leccionats

en: _Search for
ca: _Cerca

en: _Search for:
ca: _Cerca per:

en: _Select
ca: _Selecciona

en: _Sensitivity
ca: _Sensibilitat

en: _Separated
ca: _Separat

en: _Separator:
ca: _Separador:

en: _Series...
ca: _Sèries...

en: _Set Cell:
ca: E_specifiqueu la cel·la:

en: _Set Target Cell:
ca: E_stableix la cel·la objectiu:

en: _Settings
ca: _Paràmetres

en: _Share cursor position
ca: Comparteix la po_sició del cursor

en: _Sheet
ca: F_ull

en: _Shift cells right
ca: De_splaça les cel·les a la dreta

en: _Show Detail
ca: _Mostra els detalls

en: _Show Gridlines
ca: _Mostra les línies de graella

en: _Show advanced sheet properties
ca: _Mostra les propietats avançades del full

en: _Show input message when cell is selected
ca: Mo_stra el missatge d'entrada quan se seleccioni la cel·la

en: _Sign Test...
ca: Prova dels _signes...

en: _Single Low Underline
ca: Subratllat baix _simple

en: _Size of sample:
ca: _Mida de la mostra:

en: _Snap to Grid
ca: Aju_sta a la graella

en: _Solver...
ca: _Resoledor...

en: _Sort...
ca: _Ordena...

en: _Source areas:
ca: Àree_s d'origen:

en: _Space
ca: E_spai

en: _Split this column
ca: _Separa aquesta columna

en: _Standard Deviation:
ca: De_sviació estàndard:

en: _Standard Height
ca: Alçada e_stàndard

en: _Standard Width
ca: Amplada e_stàndard

en: _Standard errors
ca: Errors e_stàndard

en: _Start value:
ca: _Valor d'inici:

en: _Statistics
ca: Estadí_stiques

en: _Strikethrough
ca: _Ratllat

en: _Strings
ca: _Text

en: _Style
ca: _Estil

en: _Subject:
ca: _Tema:

en: _Subtract
ca: Re_sta

en: _Tab
ca: _Tabulació

en: _Table...
ca: _Taula...

en: _Tabulate Dependency...
ca: _Tabula la dependència...

en: _Time column:
ca: Columna del _moment:

en: _To Value:
ca: _Fins al valor:

en: _To line:
ca: _Fins a la línia:

en: _Toolbars
ca: _Barra d'eines

en: _Tools
ca: Ei_nes

en: _Top
ca: _Superior

en: _Top rank
ca: _Rang superior

en: _Top-Bottom
ca: Supe_rior-inferior

en: _Transpose
ca: _Transposa

en: _Two Factor...
ca: Dos fac_tors...

en: _Two Sample Tests
ca: Proves de dues mos_tres

en: _Type:
ca: _Tipus:

en: _Uncorrelated...
ca: _No correlacionades...

en: _Underline
ca: S_ubratlla

en: _Undo
ca: _Desfés

en: _Unequal
ca: _Diferent

en: _Ungroup...
ca: Desagr_upa...

en: _Unhide
ca: _Mostra

en: _Unique records only
ca: Només registres ú_nics

en: _Unknown
ca: Desconeg_ut

en: _Unknown characters:
ca: Caràcters desconeg_uts:

en: _Unmerge
ca: _Divideix

en: _Unpaired
ca: Desa_parellat

en: _Upper Bound:
ca: Límit s_uperior:

en: _Use Default
ca: _Usa el predeterminat

en: _Use ssmedian
ca: _Usa ssmedian

en: _Validate...
ca: _Valida...

en: _Value And Probability Input Range:
ca: Rang d'entrada dels _valors i de la probabilitat:

en: _Vertical Scrollbar
ca: Barra de desplaçament _vertical

en: _Vertically
ca: _Verticalment

en: _Vertically Center
ca: Centra _verticalment

en: _View
ca: _Visualitza

en: _View...
ca: _Visualitza...

en: _Web Address:
ca: Adreça _web:

en: _Weekday
ca: _Dia laborable

en: _Widen this column
ca: Am_plia aquesta columna

en: _Width in pixels:
ca: _Amplada en píxels:

en: _Width...
ca: Amp_lada...

en: _Wilcoxon Signed Rank Test...
ca: Prova dels signes de _Wilcoxon...

en: _Windows
ca: _Finestres

en: _Workbook sheets:
ca: _Fulls del llibre de treball:

en: _Wrap in properties window
ca: _Ajusta a la finestra de propietats

en: _Wrap text
ca: A_justa el text

en: _X variable:
ca: Variable _X:

en: _X variables:
ca: Variables _X:

en: _Y variable:
ca: Variable _Y:

en: _Y variables:
ca: Variables _Y:

en: _Year
ca: An_y

en: _Zeta Value:
ca: Valor _zeta:

en: _Zoom
ca: A_mpliació

en: _Zoom...
ca: A_mpliació...

en: _a Value:
ca: Valor _a:

en: _alpha:
ca: _alfa:

en: _b Value:
ca: Valor _b:

en: _c Value:
ca: Valor _c:

en: _minutes
ca: _minuts

en: _nu Value:
ca: Valor _nu:

en: _p Value:
ca: _P-valor:

en: _x-Offset in pixels:
ca: Desplaçament _horitzontal en píxels:

en: _y-Offset in pixels:
ca: Desplaçament _vertical en píxels:

en: a long time
ca: molt de temps

en: all
ca: tot

en: begins with
ca: comença amb

[ctx: border]
en: None
ca: Cap

en: can only be performed on an existing group
ca: només pot ser realitzat en un grup existent

en: cannot operate on array formulæ
ca: no es pot treballar en fórmules de vector

en: cannot operate on merged cells
ca: no es pot treballar en cel·les fusionades

en: canvas support
ca: Suport per al llenç

en: cell
ca: cel·la

en: clipboard
ca: porta-retalls

en: comment
ca: comentari

en: comments
ca: comentaris

en: cond:condition
ca: cond: condició

en: contains
ca: conté

en: content
ca: contingut

en: contents
ca: continguts

en: date
ca: data

en: destination does not have an even multiple of source columns (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ca: la destinació no conté un múltiple parell de les columnes d'origen (%d contra %d)
    
    Proveu de seleccionar una única cel·la o una àrea de la mateixa forma i mida.

en: destination does not have an even multiple of source rows (%d vs %d)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ca: la destinació no conté un múltiple parell de les files d'origen (%d contra %d)
    
    Proveu de seleccionar una única cel·la o una àrea de la mateixa forma i mida.

en: destination has a different shape (%dRx%dC) than the original (%dRx%dC)
    
    Try selecting a single cell or an area of the same shape and size.
ca: la destinació té una forma diferent (%dRx%dC) que l'original (%dRx%dC)
    
    Proveu de seleccionar una única cel·la o una àrea de la mateixa forma i mida.

en: does not begin with
ca: no comença amb

en: does not contain
ca: no conté

en: does not end with
ca: no acaba amb

en: does not equal
ca: no és igual a

en: ends with
ca: acaba amb

en: eol must be one of unix, mac, and windows
ca: El caràcter de finalització de línia (EOL) ha de ser vàlid per a Unix, Mac o Windows

en: equals
ca: és igual a

en: expression '%s' @ '%s' is not a cellref
ca: l'expressió «%s» a «%s» no és una referència de cel·la

en: external references
ca: referències externes

en: falseval:value to use if condition is false
ca: falseval: valor a utilitzar si la condició no es compleix

en: file
ca: fitxer

en: from:
ca: de:

en: gnumeric version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ca: versió «%s» del gnumeric
    datadir := «%s»
    libdir := «%s»

[ctx: graph]
en: Columns
ca: Columnes

[ctx: graph]
en: Rows
ca: Files

[ctx: group]
en: _Columns
ca: _Columnes

[ctx: group]
en: _Rows
ca: _Files

[ctx: groupby]
en: C_olumns
ca: C_olumnes

[ctx: groupby]
en: _Columns
ca: _Columnes

[ctx: groupby]
en: _Rows
ca: _Files

en: has a circular reference
ca: té una referència circular

[ctx: import]
en: Columns
ca: Columnes

en: inches
ca: polzades

en: is beyond sheet boundaries
ca: està fora dels límits del full

en: is greater than
ca: major que

en: is greater than or equal to
ca: major o igual que

en: is less than
ca: menor que

en: is less than or equal to
ca: menor o igual que

en: letter
ca: carta

[ctx: line]
en: None
ca: Cap

en: min <= val <= max         (between)
ca: mín. <= val. <= màx. (entre)

en: no available column
ca: cap columna disponible

en: no available row
ca: cap fila disponible

en: nu Value:
ca: Valor nu:

en: nu_1 Value:
ca: Valor nu_1:

en: nu_2 Value:
ca: Valor nu_2:

en: n−1
ca: n-1

en: n−2
ca: n-2

en: n−3
ca: n-3

en: online descriptions
ca: descripcions en línia

[ctx: operation]
en: None
ca: Cap

[ctx: operation]
en: _None
ca: _Cap

en: original CSV support, French localization
ca: Suport de CSV original, localització en francès

en: page
ca: pàgina

en: page 6
ca: pàgina 6

en: page(s)
ca: pàgines

en: pages
ca: pàgines

en: path
ca: camí

en: perl_func.pl doesn't exist.
ca: No existeix perl_func.pl.

en: points
ca: punts

en: result
ca: resultat

en: result passes the sheet boundary
ca: el resultat sobrepassa el límit del full

en: settings.xml stream is malformed!
ca: El flux de settings.xml és incorrecte.

[ctx: sheetlist]
en: Cols
ca: Columnes

[ctx: sheetlist]
en: Rows
ca: Files

[ctx: sheetsize]
en: Columns
ca: Columnes

[ctx: sheetsize]
en: Rows
ca: Files

[ctx: shuffle]
en: _Columns
ca: _Columnes

[ctx: shuffle]
en: _Rows
ca: _Files

en: ssconvert version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ca: versió ssconvert «%s»
    datadir := «%s»
    libdir := «%s»

en: ssdiff version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ca: ssdiff versió «%s»
    datadir := «%s»
    libdir := «%s»

en: ssindex version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ca: ssindex versió «%s»
    datadir := «%s»
    libdir := «%s»

en: string
ca: cadena

en: t-Test
ca: Test-t

en: t-Test (%s)
ca: Test-t (%s)

en: t-Test, paired (%s)
ca: Test-t, aparellat (%s)

en: tab
ca: pestanya

en: the efforts of many people.
ca: de l'esforç de molta gent.

en: time
ca: hora

en: to:
ca: a:

en: trueval:value to use if condition is true
ca: trueval: valor a utilitzar si la condició es compleix

[ctx: underline]
en: Double
ca: Doble

[ctx: underline]
en: Double Low
ca: Doble baix

[ctx: underline]
en: None
ca: Cap

[ctx: underline]
en: Single
ca: Simple

[ctx: underline]
en: Single Low
ca: Simple baix

en: unknown
ca: desconegut

en: unknown%d
ca: %ddesconeguda

en: val  <  bound                  (less than)
ca: val. < límit (menor que)

en: val  >  bound                  (greater than)
ca: val. > límit (major que)

en: val <= bound                  (less than or equal)
ca: val. <= límit (menor o igual que)

en: val <= min || max <= val (not between)
ca: val. <= mín. || màx. <= val. (no entre)

en: val <> bound                  (not equal to)
ca: val. <> límit (no és igual a)

en: val == bound                  (equal to)
ca: val. == límit (és igual a)

en: val >= bound                  (greater than or equal)
ca: val. >= límit (major o igual que)

en: values:a list of values to add
ca: values: una llista de valors a afegir

en: values:a list of values to multiply
ca: valors: una llista de valors a multiplicar

en: version '%s'
    datadir := '%s'
    libdir := '%s'
ca: versió «%s»
    datadir := «%s»
    libdir := «%s»

en: workbook view attribute is incomplete
ca: l'atribut de vista del llibre de treball és incomplet

en: x-Offset in points:
ca: Desplaçament horitzontal en punts:

en: y-Offset in points:
ca: Desplaçament vertical en punts:

en: z-Test
ca: Test-z

en: z-Test (%s)
ca: Test-z (%s)
