pluma 1.25.3 - en to ca translation catalogue (1143 entries)

en:   Ln %d, Col %d
ca:   Lín. %d, Col. %d

en: "%s" not found
ca: No s'ha trobat «%s»

en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
ca: %-d/%-m/%Y %-H:%M:%S

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ca: %s
    Executeu «%s --help» per veure una llista completa de les opcions disponibles de la línia d'ordres.

en: %s is a directory.
ca: %s és un directori.

en: %s is not a regular file.
ca: %s no és un fitxer normal.

en: %s is not a valid location.
ca: %s no és una ubicació vàlida.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: %s no és una ubicació vàlida. Comproveu que l'hàgiu escrit correctament i torneu-ho a intentar.

en: %s: invalid encoding.
ca: %s: codificació invàlida.

en: (Empty)
ca: (buit)

en: (correct spelling)
ca: (ortografia correcta)

en: (no suggested words)
ca: (cap paraula suggerida)

en: - Edit text files
ca: - Editeu fitxers de text

en: / on %s
ca: / a %s

en: 01/11/2009 17:52:00
ca: 1/11/2009 17:52:00

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
ca: Un editor de text per a l'entorn d'escriptori MATE

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
ca: Una lletra personalitzada que s'utilitzarà en l'àrea d'edició. Només afectarà si l'opció «Utilitza la lletra predeterminada» està inhabilitada.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
ca: Ja existeix un fitxer amb aquest mateix nom, utilitzeu-ne un altre.

en: A_dd Scheme
ca: A_fegeix un esquema

en: A_vailable encodings:
ca: Codi_ficacions disponibles:

en: Abbreviated form
ca: Forma abreviada

en: Abbreviation
ca: Abreviatura

en: About Pluma
ca: Quant a Pluma

en: About this application
ca: Quant a aquesta aplicació

en: Above
ca: A sobre

en: Accessibility key character
ca: Caràcter clau d'accessibilitat

en: Acronym
ca: Acrònim

en: Activate '%s'
ca: Activa «%s»

en: Activate next document
ca: Activa el document següent

en: Activate previous document
ca: Activa el document anterior

en: Activation
ca: Activació

en: Active plugins
ca: Activa els connectors

en: Add Scheme
ca: Afegeix un esquema

en: Add a new snippet...
ca: Afegeix un fragment nou...

en: Add new empty file
ca: Afegeix un fitxer nou buit

en: Add new empty folder
ca: Afegeix una carpeta buida

en: Add or Remove...
ca: Afegeix o suprimeix...

en: Add w_ord
ca: Afegeix una _paraula

en: Align
ca: Alinea

en: Alignment character
ca: Caràcter d'alineació

en: All Files
ca: Tots els fitxers

en: All Languages
ca: Tots els llenguatges

en: All Text Files
ca: Tots els fitxers de text

en: All _Lower Case
ca: Tot en minúscu_les

en: All _Upper Case
ca: Tot en majúsc_ules

en: All documents
ca: Tots els documents

en: All documents except untitled ones
ca: Tots els documents excepte aquells sense títol

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: All languages
ca: Tots els llenguatges

en: All supported archives
ca: Tots els arxius compatibles

en: Alternative
ca: Alternatiu

en: An error occurred
ca: S'ha produït un error

en: An error occurred while creating a new directory
ca: S'ha produït un error en crear un directori nou

en: An error occurred while creating a new file
ca: S'ha produït un error en crear un fitxer nou

en: An error occurred while deleting a file or directory
ca: S'ha produït un error en suprimir un fitxer o directori

en: An error occurred while loading a directory
ca: S'ha produït un error en carregar-se un directori

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
ca: S'ha produït un error en obrir un directori al gestor de fitxers

en: An error occurred while renaming a file or directory
ca: S'ha produït un error en reanomenar un fitxer o un directori

en: An error occurred while setting a root directory
ca: S'ha produït un error en establir el directori arrel

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
ca: Analitza el document actual i determina el nombre de paraules, línies, caràcters i els caràcters sense espai que hi ha.

en: Anchor
ca: Ancoratge

en: Anchor URI
ca: Ancora l'URI

en: Append to current document
ca: Afegeix al final del document actual

en: Applet class file code
ca: Fitxer de codi d'una classe d'una miniaplicació

en: Applet class file code (deprecated)
ca: Fitxer de codi d'una classe d'una miniaplicació (en desús)

en: Arabic
ca: Àrab

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
ca: Esteu segur que voleu suprimir permanentment «%s»?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
ca: Esteu segur que voleu suprimir permanentment els fitxers seleccionats?

en: Armenian
ca: Armeni

en: Array
ca: Matriu

en: Associated information
ca: Informació associada

en: Author info
ca: Informació quant a l'autor

en: Autocheck Type
ca: Tipus de comprovació automàtica

en: Autocheck spelling on document load...
ca: Comprovació ortogràfica en carregar el document...

en: Automatic Indentation
ca: Sagnat automàtic

en: Automatic indent
ca: Sagna automàticament

en: Automatically Detected
ca: Amb detecció automàtica

en: Automatically Detected Encodings
ca: Codificacions detectades automàticament

en: Automatically spell-check the current document
ca: Comprova l'ortografia del document actual automàticament

en: Autosave
ca: Desa automàticament

en: Autosave Interval
ca: Interval de desament automàtic

en: Available Tag Lists
ca: Llistes dels marcadors disponibles

en: Available formats
ca: Formats disponibles

en: Axis related headers
ca: Capçaleres relacionades amb l'eix

en: Background color
ca: Color del fons

en: Background color (deprecated)
ca: Color de fons (en desús)

en: Background texture tile
ca: Títol de la textura del fons

en: Background texture tile (deprecated)
ca: Títol de la textura del fons (en desús)

en: Baltic
ca: Bàltic

en: Base URI
ca: URI base

en: Base font
ca: Lletra base

en: Base font (deprecated)
ca: Lletra base (en desús)

en: Bibliography (cite)
ca: Bibliografia (citació)

en: Bibliography (item)
ca: Bibliografia (element)

en: Bibliography (shortcite)
ca: Bibliografia (citació curta)

en: Bibliography (thebibliography)
ca: Bibliografia (thebibliography)

en: Body Font for Printing
ca: Lletra del cos per a la impressió

en: Bold
ca: Negreta

en: Bookmarks
ca: Marcadors

en: Border
ca: Contorn

en: Border (deprecated)
ca: Contorn (en desús)

en: Border color
ca: Color del contorn

en: Bottom Panel is Visible
ca: El tauler inferior és visible

en: Brackets ()
ca: Parèntesis ()

en: Brackets []
ca: Claudàtors []

en: Brackets {}
ca: Claus {}

en: Build
ca: Construeix

en: Bzip2 compressed archive
ca: Arxiu amb compressió bzip2

en: C_hange Case
ca: Ca_nvia les majúscules/minúscules

en: C_haracter Encoding:
ca: C_odificació de caràcters:

en: C_ommand color:
ca: Color de les _ordres:

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
ca: No es pot moure el fitxer a la
    paperera, el voleu suprimir
    permanentment?

en: Capitalize the first letter of each selected word
ca: Posa en majúscules la primera lletra de cada paraula seleccionada

en: Cell rowspan
ca: Abast en columnes de la cel·la

en: Celtic
ca: Celta

en: Center
ca: Centra

en: Center (deprecated)
ca: Centra (en desús)

en: Central European
ca: Europa central

en: Ch_aracter Encoding:
ca: Codificació de c_aràcters:

en: Cha_nge
ca: Ca_nvia

en: Change A_ll
ca: Canvia-ho _tot

en: Change _to:
ca: Can_via a:

en: Change selected text to lower case
ca: Canvia el text seleccionat a minúscules

en: Change selected text to upper case
ca: Canvia el text seleccionat a majúscules

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran per sempre els canvis fets al document fa %d hora.
ca[1]: Es perdran per sempre els canvis fets al document en les últimes %d hores.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran per sempre els canvis fets al document fa %ld minut.
ca[1]: Es perdran per sempre els canvis fets al document en els últims %ld minuts.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran per sempre els canvis fets al document fa %ld segon.
ca[1]: Es perdran per sempre els canvis fets al document en els últims %ld segons.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran per sempre els canvis fets al document en l'última hora i %d minut.
ca[1]: Es perdran per sempre els canvis fets al document en l'última hora i %d minuts.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
ca: Es perdran per sempre els canvis fets al document en l'última hora.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran per sempre els canvis fets al document en l'últim minut i %ld segon.
ca[1]: Es perdran per sempre els canvis fets al document en l'últim minut i %ld segons.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
ca: Es perdran per sempre els canvis fets al document en l'últim minut.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
ca[0]: Es perdran per sempre els canvis fets a %d document.
ca[1]: Es perdran per sempre els canvis fets als %d documents.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
ca: Es perdran per sempre els canvis fets al document «%s».

en: Character Encodings
ca: Codificació de caràcters

en: Character encoding of linked resource
ca: Codificacions de caràcters del recurs enllaçat

en: Character encodings
ca: Codificació de caràcters

en: Characters (no spaces)
ca: Caràcters (sense els espais)

en: Characters (with spaces)
ca: Caràcters (amb els espais)

en: Check Spelling
ca: Comprova l'ortografia

en: Check _Word
ca: Comprova la pa_raula

en: Check spelling
ca: Comprovació ortogràfica

en: Check the current document for incorrect spelling
ca: Comprova l'ortografia del document actual

en: Checked (state)
ca: Comprovat (estat)

en: Checked state
ca: Estat comprovat

en: Checks the spelling of the current document.
ca: Comproveu l'ortografia del document actual.

en: Chinese Simplified
ca: Xinès simplificat

en: Chinese Traditional
ca: Xinès tradicional

en: Citation
ca: Citació

en: Cite reason for change
ca: Cita el motiu del canvi

en: Class implementation ID
ca: id. de la implementació de la classe

en: Class list
ca: Llistat de classes

en: Clear highlighting of search matches
ca: Neteja el ressaltat de les coincidències amb la cerca

en: Clear text flow control
ca: Neteja el control de flux del text

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
ca: Feu clic en aquest botó per seleccionar la lletra a utilitzar per a l'editor

en: Close _without Saving
ca: Tanca _sense desar

en: Close all open files
ca: Tanca tots els fitxers oberts

en: Close document
ca: Tanca el document

en: Close print preview
ca: Tanca la vista prèvia de la impressió

en: Close the current file
ca: Tanca el fitxer actual

en: Code content type
ca: Codi del tipus de contingut

en: Color Scheme
ca: Esquema de colors

en: Color Scheme Files
ca: Fitxers d'esquema de colors

en: Color of selected links
ca: Color dels enllaços seleccionats

en: Color of selected links (deprecated)
ca: Color dels enllaços seleccionats (en desús)

en: Column span
ca: Abast de la columna

en: Columns
ca: Columnes

en: Comment
ca: Comentari

en: Completed spell checking
ca: S'ha completat la comprovació d'ortografia

en: Computer code fragment
ca: Fragment codi d'ordinador

en: Configure date/time plugin
ca: Configura el connector de data/hora

en: Configure the application
ca: Configura l'aplicació

en: Connection timed out. Please try again.
ca: La connexió ha expirat, torneu-ho a intentar.

en: Content scheme
ca: Esquema de continguts

en: Content type
ca: Tipus de continguts

en: Content type (deprecated)
ca: Tipus de continguts (en desús)

en: Coordinates
ca: Coordenades

en: Copy the selection
ca: Copia la selecció

en: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
ca: Drets d'autor © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Drets d'autor © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Drets d'autor © 2003-2006 Paolo Maggi
    Drets d'autor © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Drets d'autor © 2011 Perberos
    Drets d'autor © 2012-2021 Els desenvolupadors de MATE

en: Could not create a backup file while saving %s
ca: No s'ha pogut crear una còpia de seguretat en desar el fitxer %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
ca: No s'ha pogut crear una còpia de seguretat temporal en desar el fitxer %s

en: Could not execute command: %s
ca: No s'ha pogut executar l'ordre: %s

en: Could not find the file %s.
ca: No s'ha pogut trobar el fitxer %s.

en: Could not mount volume: %s
ca: No s'ha pogut muntar el volum: %s

en: Could not open media: %s
ca: No s'han pogut obrir els mitjans: %s

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer %s amb la codificació de caràcters %s.

en: Could not open the file %s.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer %s.

en: Could not remove color scheme "%s".
ca: No s'ha pogut suprimir l'esquema de colors «%s».

en: Could not revert the file %s.
ca: No s'ha pogut recuperar el fitxer %s.

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
ca: No s'ha pogut desar el fitxer %s amb la codificació de caràcters %s.

en: Could not save the file %s.
ca: No s'ha pogut desar el fitxer %s.

en: Create Backup Copies
ca: Crea còpies de seguretat

en: Create a _backup copy of files before saving
ca: Crea una _còpia de seguretat dels fitxers abans de desar-los

en: Create a new document
ca: Crea un document nou

en: Create a new document in an existing instance of pluma
ca: Crea un document nou en una instància existent de Pluma

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
ca: Crea una finestra nova en una instància existent de Pluma

en: Create new document
ca: Crea un document nou

en: Create new snippet
ca: Crea un fragment nou

en: Cu_t
ca: Re_talla

en: Current Locale (%s)
ca: Configuració regional actual (%s)

en: Current document
ca: Document actual

en: Current line
ca: Línia actual

en: Current page (Alt+P)
ca: Pàgina actual (Alt+P)

en: Current selection
ca: Selecció actual

en: Current selection (default to document)
ca: Selecció actual (predeterminat al document)

en: Current word
ca: Paraula actual

en: Custom format
ca: Format personalitzat

en: Cut the selection
ca: Retalla la selecció

en: Cyrillic
ca: Ciríl·lic

en: Cyrillic/Russian
ca: Ciríl·lic/Rus

en: Cyrillic/Ukrainian
ca: Ciríl·lic/Ucraïnès

en: DIV Style container
ca: Contenidor d'estil DIV

en: DIV container
ca: Contenidor DIV

en: D_on't Edit
ca: _No l'editis

en: D_on't Save
ca: _No desis

en: Date and time of change
ca: Dia i hora del canvi

en: Declare flag
ca: Declara senyalador

en: Defer attribute
ca: Atribut deferent

en: Definition description
ca: Descripció de la definició

en: Definition list
ca: Llista de definició

en: Definition term
ca: Terme de definició

en: Delete selected file or folder
ca: Suprimeix el fitxer seleccionat o la carpeta seleccionada

en: Delete selected snippet
ca: Suprimeix el fragment seleccionat

en: Delete the selected text
ca: Suprimeix el text seleccionat

en: Deleted text
ca: Text suprimit

en: Direction
ca: Direcció

en: Directionality
ca: Directivitat

en: Directionality (deprecated)
ca: Directivitat (en desús)

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
ca: No s'ha pogut crear el directori «%s»: ha fallat g_mkdir_with_parents(): %s

en: Directory list
ca: Llistat de directori

en: Disable syntax highlighting
ca: Inhabilita el ressaltat de la sintaxi

en: Disabled
ca: Inhabilitat

en: Display
ca: Visualització

en: Display Line Numbers
ca: Mostra els números de línia

en: Display Overview Map
ca: Mostra la visió general

en: Display Right Margin
ca: Mostra el marge dret

en: Display _grid pattern
ca: Mostra el patró de _quadrícula

en: Display _overview map
ca: M_ostra la visió general

en: Display in bottom pane
ca: Mostra el plafó inferior

en: Display list of possible values for the encoding option
ca: Mostra una llista dels valors possibles per a la codificació

en: Display right _margin at column
ca: Mostra el _marge dret a la columna

en: Do not _split words over two lines
ca: No _separis les paraules en dues línies

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
ca: Voleu descartar els canvis i carregar de nou el fitxer?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
ca: Voleu incloure els fragments de <b>sistema</b> seleccionats en l'exportació?

en: Do you want to reload the file?
ca: Voleu carregar de nou el fitxer?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
ca: Voleu provar de substituir-ho pel que esteu desant?

en: Docum_ents with unsaved changes:
ca: Docum_ents amb canvis per desar:

en: Document Statistics
ca: Estadístiques del document

en: Document background pattern type
ca: Tipus de patró de fons de document

en: Document base
ca: Base del document

en: Document body
ca: Cos del document

en: Document head
ca: Capçalera del document

en: Document title
ca: Títol del document

en: Document type
ca: Tipus de document

en: Done.
ca: Fet.

en: ENCODING
ca: CODIFICACIÓ

en: E_ncodings shown in menu:
ca: Codificacio_ns mostrades al menú:

en: Easy file access from the side pane
ca: Accés fàcil a fitxers des del plafó lateral

en: Edit Any_way
ca: Edita de _totes maneres

en: Edit text files
ca: Editeu fitxers de text

en: Edit text in fullscreen
ca: Editeu text a pantalla completa

en: Editor Font
ca: Lletra de l'editor

en: Editor _font:
ca: Lletra de l'_editor:

en: Element ID
ca: id. de l'element

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
ca: Modes de línia a l'estil d'Emacs, Kate i Vim per a Pluma.

en: Embedded object
ca: Objecte incrustat

en: Emphasis
ca: Èmfasi

en: Empty
ca: Buit

en: Enable Restore of Remote Locations
ca: Habilita el restabliment d'ubicacions remotes

en: Enable Search Highlighting
ca: Habilita el ressaltat de la cerca

en: Enable Syntax Highlighting
ca: Habilita el ressaltat de la sintaxi

en: Enable text _wrapping
ca: Habilita l'_ajustament de text

en: Encode type
ca: Tipus de codificació

en: Encoding:
ca: Codificació:

en: Encodings shown in menu
ca: Codificacions mostrades al menú

en: Error opening file %s
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer %s

en: Error reverting file %s
ca: S'ha produït un error en recuperar el document %s

en: Error saving file %s
ca: S'ha produït un error en desar el fitxer %s

en: Execute a custom command and put its output in a new document
ca: Executeu una ordre personalitzada i poseu-ne la sortida a un document nou

en: Execute external commands and shell scripts.
ca: Executeu ordres externes i scripts del shell.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
ca: L'execució de l'ordre de Python (%s) ha excedit el temps màxim, s'ha avortat l'execució.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
ca: Ha fallat l'execució de l'ordre de Python (%s): %s

en: Exited
ca: Ha sortit

en: Export selected snippets
ca: Exporta els fragments seleccionats

en: Export snippets
ca: Exporta els fragments

en: Export successfully completed
ca: S'ha exportat correctament

en: External Tools
ca: Eines externes

en: External Tools Manager
ca: Gestor d'eines externes

en: External _Tools
ca: _Eines externes

en: External tools
ca: Eines externes

en: Figure
ca: Figura

en: File "%s" does not exist
ca: No existeix el fitxer «%s»

en: File "%s" is not a valid snippets archive
ca: El fitxer «%s» no és un arxiu de fragments vàlid

en: File "%s" is not a valid snippets file
ca: El fitxer «%s» no és un fitxer de fragments vàlid

en: File Browser
ca: Navegador de fitxers

en: File Browser Filter Mode
ca: Mode del filtre del navegador de fitxers

en: File Browser Filter Pattern
ca: Patró del filtre del navegador de fitxers

en: File Browser Pane
ca: Plafó del navegador de fitxers

en: File Browser Root Directory
ca: Directori arrel del navegador de fitxers

en: File Browser Virtual Root Directory
ca: Directori arrel virtual del navegador de fitxers

en: File Name
ca: Nom del fitxer

en: File Saving
ca: Desament de fitxers

en: File System
ca: Sistema de fitxers

en: File input
ca: Fitxer d'entrada

en: File: %s
ca: Fitxer: %s

en: Find
ca: Troba

en: Find Ne_xt
ca: Troba el _següent

en: Find Pre_vious
ca: Troba l'_anterior

en: Font
ca: Lletra

en: Font & Colors
ca: Lletra i colors

en: Font face
ca: Lletra face

en: Font face (deprecated)
ca: Lletra face (en desús)

en: Font:
ca: Lletra:

en: Fonts
ca: Lletres

en: Footnote
ca: Nota al peu

en: For label
ca: Per etiqueta

en: Forced line break
ca: Salt de línia forçat

en: Form
ca: Formulari

en: Form action handler
ca: Gestor d'accions del formulari

en: Form control group
ca: Grup de control del formulari

en: Form field label text
ca: Etiqueta de text del camp del formulari

en: Form input
ca: Entrada del formulari

en: Form input type
ca: Tipus d'entrada del formulari

en: Form method
ca: Mètode del formulari

en: Forward link
ca: Enllaç endavant

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
ca[0]: S'ha trobat i substituït %d ocurrència
ca[1]: S'han trobat i substituït %d ocurrències

en: Found and replaced one occurrence
ca: S'ha trobat i substituït una ocurrència

en: Frame
ca: Marc

en: Frame border
ca: Contorn del marc

en: Frame render parts
ca: Parts de renderització del marc

en: Frame source
ca: Font del marc

en: Frame spacing
ca: Espaiat entre marcs

en: Frame target
ca: Objectiu del marc

en: Frameborder
ca: Contorn del marc

en: Frameset
ca: Conjunt de marcs

en: Frameset columns
ca: Columnes del conjunt de marcs

en: Frameset rows
ca: Files del conjunt de marcs

en: Framespacing
ca: Espaiat entre marcs

en: Function cosine
ca: Funció cosinus

en: Function e^
ca: Funció e^

en: Function exp
ca: Funció exp

en: Function log
ca: Funció log

en: Function log10
ca: Funció log10

en: Function sine
ca: Funció sinus

en: GNOME Documentation Team
ca: Equip de documentació de GNOME

en: Generic embedded object
ca: Objecte incrustat genèric

en: Generic metainformation
ca: Meta-informació genèrica

en: Generic span
ca: Abast genèric

en: Georgian
ca: Georgià

en: Get statistical information on the current document
ca: Aconsegueix informació estadística del document

en: Go to _Line...
ca: Vés a la _línia...

en: Go to a previously opened location
ca: Vés a la ubicació oberta anteriorment

en: Go to a specific line
ca: Vés a una línia específica

en: Go to next location
ca: Vés a la següent ubicació

en: Go to previous location
ca: Vés a l'anterior ubicació

en: Go to the next visited location
ca: Vés a la ubicació visitada posteriorment

en: Go to the previous visited location
ca: Vés a la ubicació visitada anteriorment

en: Greek
ca: Grec

en: Greek alpha
ca: Grec alfa

en: Greek beta
ca: Grec beta

en: Greek epsilon
ca: Grec èpsilon

en: Greek gamma
ca: Grec gamma

en: Greek lambda
ca: Grec lambda

en: Greek rho
ca: Grec rho

en: Greek tau
ca: Grec tau

en: Gzip compressed archive
ca: Arxiu amb compressió gzip

en: HREF URI
ca: URI HREF

en: HTML - Special Characters
ca: HTML - Caràcters especials

en: HTML - Tags
ca: HTML - Marcadors

en: HTML root element
ca: Element arrel HTML

en: HTML version
ca: Versió HTML

en: HTTP header name
ca: Nom de la capçalera HTTP

en: He_aders and footers:
ca: C_apçaleres i peus de pàgina:

en: Header 0 (chapter)
ca: Capçalera 0 (capítol)

en: Header 0 (chapter*)
ca: Capçalera 0 (capítol*)

en: Header 1 (section)
ca: Capçalera 1 (secció)

en: Header 1 (section*)
ca: Capçalera 1 (secció*)

en: Header 2 (subsection)
ca: Capçalera 2 (subsecció)

en: Header 2 (subsection*)
ca: Capçalera 2 (subsecció*)

en: Header 3 (subsubsection)
ca: Capçalera 3 (subsubsecció)

en: Header 3 (subsubsection*)
ca: Capçalera 3 (subsubsecció*)

en: Header 4 (paragraph)
ca: Capçalera 4 (paràgraf)

en: Header Font for Printing
ca: Lletra de les capçaleres per a la impressió

en: Header appendix
ca: Capçalera de l'apèndix

en: Header cell IDs
ca: ID de la cel·la de capçalera

en: Heading
ca: Encapçalament

en: Heading 1
ca: Encapçalament 1

en: Heading 2
ca: Encapçalament 2

en: Heading 3
ca: Encapçalament 3

en: Heading 4
ca: Encapçalament 4

en: Heading 5
ca: Encapçalament 5

en: Heading 6
ca: Encapçalament 6

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Hebrew Visual
ca: Hebreu visual

en: Height
ca: Alçada

en: Hide panel
ca: Oculta el tauler

en: Highlight Current Line
ca: Ressalta la línia actual

en: Highlight Matching Bracket
ca: Ressalta el signe de puntuació corresponent

en: Highlight current _line
ca: _Ressalta la línia actual

en: Highlight matching _bracket
ca: Ressalta el _signe de puntuació corresponent

en: Highlighting
ca: Ressaltat

en: History for "replace with" entries
ca: Historial de les entrades de «substitueix amb»

en: History for "search for" entries
ca: Historial de les entrades de «cerca»

en: Horizontal rule
ca: Filet horitzontal

en: Horizontal space
ca: Espai horitzontal

en: Horizontal space (deprecated)
ca: Espai horitzontal (en desús)

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
ca: No s'ha pogut trobar l'amfitrió %s. Comproveu que els ajusts del servidor intermediari siguin correctes i torneu-ho a intentar.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: El nom d'amfitrió no és vàlid. Comproveu que hàgiu escrit la ubicació correctament i torneu-ho a intentar.

en: I18N BiDi override
ca: Sobreescriptura de la direcció d'escriptura

en: INS
ca: INSER

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
ca: En cas que fos cert, el connector del navegador de fitxers veurà el directori del primer document obert que el navegador de fitxers no ha utilitzat encara. (Generalment s'aplica en obrir un document des de la línia d'ordres o en obrir-ho des de Caja, etc.)

en: If false, it hides the first tab if there is only one tab.
ca: Si està desactivat oculta la primera pestanya si només hi ha una pestanya.

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
ca: Si és fals, pluma no mostra les pestanyes a la llibreta amb el plafó lateral actiu.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
ca: No s'inserirà cap número de línia si el valor és 0 quan s'imprimeixi un document. Altrament, Pluma imprimirà els números de línia cada tants números de línia.

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
ca: Si està establer a cert, habilita el canvi de pestanya amb [ctrl + tab] i [ctrl + maj + tab].

en: If you delete an item, it is permanently lost.
ca: Si suprimiu un element, es perdrà per sempre.

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ca: Si no ho deseu, es perdran per sempre tots els canvis.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
ca[0]: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets fa %d hora.
ca[1]: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets les últimes %d hores.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
ca[0]: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets fa %ld minuts.
ca[1]: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets els últims %ld minuts.

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ca[0]: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets fa %ld segon.
ca[1]: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets els últims %ld segons.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
ca[0]: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets l'última hora i %d minut.
ca[1]: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets l'última hora i %d minuts.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
ca: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets la darrera hora.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
ca[0]: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets l'últim minut i %ld segon.
ca[1]: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets l'últim minut i %ld segons.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
ca: Si no ho deseu, es perdran per sempre els canvis fets en el darrer minut.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ca: Si el deseu, tots els canvis externs fets es poden perdre. Voleu desar-lo igualment?

en: Ignore _All
ca: Ignora-ho t_ot

en: Image
ca: Imatge

en: Image map
ca: Imatge sensible

en: Image map area
ca: Àrea d'imatge sensible

en: Image map name
ca: Nom de la imatge sensible

en: Image source
ca: Font de la imatge

en: Import snippets
ca: Importa els fragments

en: Import successfully completed
ca: S'ha importat correctament

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
ca: El fitxer importat «%s» no és un fitxer de fragments vàlid

en: In_sert Date and Time...
ca: _Insereix la data i l'hora...

en: Incrementally search for text
ca: Cerca text de manera incremental

en: Inline frame
ca: Marc inserit

en: Inline layer
ca: Capa inserida

en: Insert Date and Time
ca: Insereix la data i hora

en: Insert Date/Time
ca: Inserció de la data/hora

en: Insert _spaces instead of tabs
ca: Insereix _espais en comptes de tabulacions

en: Insert at cursor position
ca: Insereix a la posició del cursor

en: Insert current date and time at the cursor position
ca: Insereix la data i l'hora actual a la posició del cursor

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
ca: Inseriu d'una manera ràpida fragments de text que s'utilitzin freqüentment

en: Insert spaces
ca: Insereix espais

en: Inserted text
ca: Text inserit

en: Inserts current date and time at the cursor position.
ca: Inseriu la data i hora actual a la posició del cursor.

en: Instance definition
ca: Definició de la instància

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
ca: Consola interactiva de Python al tauler inferior

en: Invert the case of selected text
ca: Inverteix les majúscules/minúscules del text seleccionat

en: It is not possible to detect the encoding automatically
ca: No es pot detectar automàticament la codificació

en: Italic text
ca: Text itàlic

en: Item
ca: Element

en: Item with label
ca: Element amb etiqueta

en: Japanese
ca: Japonès

en: Java applet
ca: Miniaplicació Java

en: Java applet (deprecated)
ca: Miniaplicació Java (en desús)

en: Korean
ca: Coreà

en: L_ine Ending:
ca: Final de _línia:

en: Label
ca: Etiqueta

en: Language
ca: Idioma

en: Language code
ca: Codi de l'idioma

en: Language:
ca: Idioma:

en: Languages
ca: Llengües

en: Large text style
ca: Estil de text gran

en: Latex - Tags
ca: LaTeX - Marcadors

en: Layer
ca: Capa

en: Leave fullscreen mode
ca: Surt del mode de pantalla completa

en: Line Number Font for Printing
ca: Lletra dels números de línia per a la impressió

en: Line Numbers
ca: Números de línia

en: Line Wrapping Mode
ca: Mode d'ajustament de línia

en: Line you want to move the cursor to
ca: Línia on vulgueu moure el cursor

en: Lines
ca: Línies

en: Link color
ca: Color de l'enllaç

en: Link color (deprecated)
ca: Color de l'enllaç (en desús)

en: List description
ca: Llista de descripció

en: List enumerate
ca: Llista enumerada

en: List item
ca: Llista d'elements

en: List itemize
ca: Llista amb elements

en: List of MIME types for file upload
ca: Llista dels tipus de MIME per a la pujada de fitxers

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
ca: Llista d'esquemes VFS que Pluma permet en mode d'escriptura. Per defecte, es permet l'escriptura de l'esquema «file».

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
ca: Llista de connectors actius. Conté la ubicació («Location») dels connectors actius. Vegeu el fitxer .pluma-plugin per obtenir el valor «Location» d'un connector determinat.

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
ca: La llista de les codificacions que es mostren en el menú de codificació de caràcters, al selector de fitxers per a l'obertura o el desament. Només s'utilitzen les codificacions reconegudes.

en: List of entries in "replace with" textbox.
ca: Llista de les entrades a la caixa de text de «substitueix amb».

en: List of entries in "search for" textbox.
ca: Llista de les entrades a la caixa de text de «cerca».

en: List of supported character sets
ca: Llista de conjunts de caràcters implementats

en: Listing
ca: Llistat

en: Loading %d file… | Loading %d files…
ca[0]: S'està carregant %d fitxer…
ca[1]: S'estan carregant %d fitxers…

en: Loading %s
ca: S'està carregant %s

en: Loading %s from %s
ca: S'està carregant %s de %s

en: Loading file '%s'…
ca: S'està carregant el fitxer «%s»…

en: Local change to font
ca: Canvi local a la lletra

en: Local files only
ca: Només fitxers locals

en: Log Out _without Saving
ca: Tanca la sessió se_nse desar

en: Long description link
ca: Descripció llarga de l'enllaç

en: Long quotation
ca: Citació llarga

en: MATE Documentation Team
ca: Equip de documentació de MATE

en: MIME Type:
ca: Tipus de MIME:

en: Mac OS Classic
ca: Mac OS Clàssic

en: Mail link
ca: Enllaç a correu

en: Manage _External Tools...
ca: Gestiona les _eines externes...

en: Manage _Snippets...
ca: Gestiona els _fragments...

en: Manage snippets
ca: Gestiona els fragments

en: Margin pixel height
ca: Alçada del píxel del marge

en: Margin pixel width
ca: Amplada del píxel del marge

en: Marquee
ca: Marquesina

en: Match _Entire Word Only
ca: Coincidència només amb _tota la paraula

en: Match _entire word only
ca: Coincidència només amb _tota la paraula

en: Match _regular expression
ca: Coincidència amb l'expressió _regular

en: Maths (display)
ca: Matemàtiques (visualització)

en: Maths (inline)
ca: Matemàtiques (inserit)

en: Maximum Number of Undo Actions
ca: Nombre màxim d'accions per desfer

en: Maximum Recent Files
ca: Nombre màxim de fitxers recents

en: Maximum length of text field
ca: Longitud màxima del camp de text

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
ca: El nombre màxim d'accions que Pluma podrà desfer o refer. Utilitzeu «-1» per a un nombre il·limitat d'accions.

en: Media-independent link
ca: Enllaç independent del medi

en: Menu list
ca: Llista del menú

en: Menu list (deprecated)
ca: Llista de menú (en desús)

en: Misspelled word:
ca: Paraula mal escrita:

en: Modelines
ca: Modes de línia

en: Move selected file or folder to trash
ca: Mou el fitxer seleccionat o la carpeta seleccionada a la paperera

en: Move the current document to a new window
ca: Mou el document actual a una finestra nova

en: Multi-line text field
ca: Camp de text de diverses línies

en: Multicolumn
ca: Columnes múltiples

en: Multiple
ca: Múltiple

en: Name
ca: Nom

en: Name:
ca: Nom:

en: Named property value
ca: Valor de la propietat amb nom

en: New F_ile
ca: F_itxer nou

en: New tool
ca: Eina nova

en: Next ID
ca: Següent id.

en: Next location
ca: Ubicació següent

en: No URI
ca: Sense URI

en: No embedded objects
ca: Sense objectes incrustats

en: No frames
ca: Sense marcs

en: No layers
ca: Sense capes

en: No line break
ca: Sense salts de línia

en: No misspelled words
ca: Cap paraula mal escrita

en: No mount object for mounted volume: %s
ca: No hi ha cap objecte de muntatge per al volum muntat: %s

en: No resize
ca: No redimensionable

en: No script
ca: Sense script

en: No shade
ca: Sense ombra

en: No shade (deprecated)
ca: Sense ombra (en desús)

en: No word wrap
ca: Sense ajustament de paraules

en: No word wrap (deprecated)
ca: Sense ajustament de paraules (en desús)

en: Non-breaking space
ca: Espai de no separació

en: Nordic
ca: Nòrdic

en: Note
ca: Nota

en: Nothing
ca: Res

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
ca: El nombre de minuts que han de passar perquè Pluma desi automàticament els fitxers modificats. Només afectarà si l'opció «Desa automàticament» està habilitada.

en: OVR
ca: SOBR

en: Object applet file
ca: Objecte fitxer de miniaplicació

en: Object applet file (deprecated)
ca: Objecte fitxer de miniaplicació (en desús)

en: Object data reference
ca: Objecte referència a dades

en: Offset for alignment character
ca: Desplaçament per a l'alineació del caràcter

en: OnBlur event
ca: Incidència OnBlur

en: OnChange event
ca: Incidència OnChange

en: OnClick event
ca: Incidència OnClick

en: OnDblClick event
ca: Incidència OnDblClick

en: OnFocus event
ca: Incidència OnFocus

en: OnKeyDown event
ca: Incidència OnKeyDown

en: OnKeyPress event
ca: Incidència OnKeyPress

en: OnKeyUp event
ca: Incidència OnKeyUp

en: OnLoad event
ca: Incidència OnLoad

en: OnMouseDown event
ca: Incidència OnMouseDown

en: OnMouseMove event
ca: Incidència OnMouseMove

en: OnMouseOut event
ca: Incidència OnMouseOut

en: OnMouseOver event
ca: Incidència OnMouseOver

en: OnMouseUp event
ca: Incidència OnMouseUp

en: OnReset event
ca: Incidència OnReset

en: OnSelect event
ca: Incidència OnSelect

en: OnSubmit event
ca: Incidència OnSubmit

en: OnUnload event
ca: Incidència OnUnload

en: Open
ca: Obre

en: Open '%s'
ca: Obre «%s»

en: Open Files
ca: Obertura de fitxers

en: Open With Tree View
ca: Obre amb la vista en arbre

en: Open a file
ca: Obre un fitxer

en: Open a recently used file
ca: Obre un fitxer utilitzat recentment

en: Open a terminal at the currently opened directory
ca: Obre un terminal en el directori obert actualment

en: Open a terminal in the document location
ca: Obre un terminal a la ubicació del document

en: Open selected file
ca: Obre el fitxer seleccionat

en: Open terminal here
ca: Obre un terminal aquí

en: Open the parent folder
ca: Obre la carpeta superior

en: Open the pluma manual
ca: Obre el manual de Pluma

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
ca: Obre la vista en arbre en lloc de la vista dels marcadors quan es carregui el connector del navegador de fitxers

en: Opens the External Tools Manager
ca: Obre el gestor d'eines externes

en: Operator fraction
ca: Operador fracció

en: Operator integral (display)
ca: Operador integral (visualització)

en: Operator integral (inline)
ca: Operador integral (inserit)

en: Operator sum (display)
ca: Operador suma (visualització)

en: Operator sum (inline)
ca: Operador suma (inserit)

en: Option group
ca: Grup d'opció

en: Option selector
ca: Selector d'opcions

en: Ordered list
ca: Llista ordenada

en: Output media
ca: Medi de sortida

en: Page %N of %Q
ca: Pàgina %N de %Q

en: Page %d of %d
ca: Pàgina %d de %d

en: Page Preview
ca: Vista prèvia de la pàgina

en: Page header
ca: Capçalera de la pàgina

en: Page total
ca: Pàgines totals

en: Paragraph
ca: Paràgraf

en: Paragraph class
ca: Classe del paràgraf

en: Paragraph style
ca: Estil del paràgraf

en: Paste the clipboard
ca: Enganxa el porta-retalls

en: Pick the editor font
ca: Trieu la lletra de l'editor

en: Plain Text
ca: Text pla

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
ca: Comproveu que no estigueu intentant obrir un fitxer binari.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: Comproveu que la ubicació estigui ben escrita i torneu-ho a intentar.

en: Please check your installation.
ca: Comproveu la instal·lació.

en: Plugins
ca: Connectors

en: Pluma Preferences
ca: Preferències de Pluma

en: Pluma is a small and lightweight text editor for the MATE Desktop Environment.
ca: Pluma és un editor de text petit i lleuger per a l'entorn d'escriptori MATE.

en: Pluma is a small, but powerful text editor designed specifically for the MATE desktop. It has most standard text editor functions and fully supports international text in Unicode. Advanced features include syntax highlighting and automatic indentation of source code, printing and editing of multiple documents in one window.
ca: Pluma és un petit editor de text, però poderós que està dissenyat específicament per a l'escriptori MATE. Té la majoria de les funcions estàndards d'edició de text i és totalment compatible amb el text internacional d'Unicode. Les característiques avançades inclouen el ressaltat de la sintaxi i sangria automàtica de codi font, la impressió i l'edició de diversos documents en una mateixa finestra.

en: Pluma is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ca: Pluma es distribueix amb l'esperança que sigui útil, però SENSE CAP GARANTIA; ni tan sols la garantia implícita de COMERCIALITZACIÓ o ADEQUACIÓ PER A CAP FINALITAT DETERMINADA. Per obtenir més informació, consulteu la Llicència Pública General de GNU.

en: Pluma is extensible through a plugin system, which currently includes support for spell checking, comparing files, viewing CVS ChangeLogs, and adjusting indentation levels.
ca: Pluma es pot ampliar a través d'un sistema de complements, que admet actualment la correcció ortogràfica, la comparació de fitxers, la visualització del registre de canvis al CVS, i l'ajust dels nivells de sagnat.

en: Pluma is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ca: Pluma és programari lliure; podeu redistribuir-lo i/o modificar-lo sota els termes de la Llicència Pública General de GNU tal com ha estat publicada per la Free Software Foundation, ja sigui la versió 2 de la Llicència o bé (si ho preferiu) qualsevol versió posterior.

en: Pr_eferences
ca: _Preferències

en: Preferences
ca: Preferències

en: Preformatted listing
ca: Llistat preformatat

en: Preformatted text
ca: Text preformatat

en: Preparing...
ca: S'està preparant...

en: Previous location
ca: Ubicació anterior

en: Print
ca: Imprimeix

en: Print Header
ca: Imprimeix la capçalera

en: Print Line Numbers
ca: Imprimeix els números de línia

en: Print Previe_w
ca: _Vista prèvia de la impressió

en: Print Syntax Highlighting
ca: Imprimeix el ressaltat de sintaxi

en: Print line nu_mbers
ca: Imprimeix els números de _línia

en: Print page _headers
ca: Im_primeix les capçaleres de la pàgina

en: Print preview
ca: Vista prèvia de la impressió

en: Print synta_x highlighting
ca: Imprimeix el ressaltat de la s_intaxi

en: Print the current page
ca: Imprimeix la pàgina actual

en: Printing Line Wrapping Mode
ca: Mode d'ajustament de línia en la impressió

en: Profile metainfo dictionary
ca: Perfil del diccionari de meta-informació

en: Prompt message
ca: Indica un missatge

en: Prompt type
ca: Tipus de l'indicador

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
ca: Proporciona un mètode senzill per inserir en un document els marcadors/cadenes més utilitzades sense haver de teclejar-les.

en: Push button
ca: Botó per prémer

en: Python Console
ca: Consola de Python

en: Question
ca: Pregunta

en: Quick Open
ca: Obertura ràpida

en: Quick open
ca: Obertura ràpida

en: Quickly open documents
ca: Obre ràpidament els documents

en: Quickly open files
ca: Obriu ràpidament els fitxers

en: Quit the program
ca: Surt del programa

en: Quote
ca: Citació

en: R_emove duplicates
ca: Suprim_eix els duplicats

en: Range
ca: Interval

en: Re_fresh View
ca: Re_fresca la vista

en: Read-Only
ca: Només de lectura

en: ReadOnly text and password
ca: Text i contrasenya de només lectura

en: Redo the last undone action
ca: Refés l'última acció desfeta

en: Reduced spacing
ca: Espai reduït

en: Reduced spacing (deprecated)
ca: Espai reduït (en desús)

en: Reference label
ca: Etiqueta de referència

en: Reference ref
ca: Preferència ref

en: Refresh the view
ca: Refresca la vista

en: Remote files only
ca: Només fitxers remots

en: Remove trailing spaces
ca: Suprimiu espais al final de les línies

en: Remove useless trailing spaces in your file
ca: Suprimiu espais innecessaris al final de les línies d'un fitxer

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
ca: Suprimiu els espais al final de les línies d'un fitxer abans de desar-lo.

en: Rename selected file or folder
ca: Reanomena el fitxer seleccionat o la carpeta seleccionada

en: Replace
ca: Substitueix

en: Replace All
ca: Substitueix-ho tot

en: Replace _All
ca: Substitueix-ho _tot

en: Replace _with:
ca: Substitueix _amb:

en: Replace current document
ca: Substitueix el document actual

en: Replace current selection
ca: Substitueix la selecció actual

en: Restore Previous Cursor Position
ca: Restableix la posició prèvia del cursor

en: Reverse link
ca: Enllaç invertit

en: Revert selected snippet
ca: Reverteix el fragment seleccionat

en: Revert to a saved version of the file
ca: Reverteix a una versió desada del fitxer

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
ca: Voleu recuperar els canvis no desats al document «%s»?

en: Reverting %s
ca: S'està recuperant %s

en: Reverting %s from %s
ca: S'està recuperant %s de %s

en: Reverting the document '%s'…
ca: S'està recuperant el document «%s»…

en: Right Margin Position
ca: Posició del marge dret

en: Romanian
ca: Romanès

en: Root
ca: Arrel

en: Rows
ca: Files

en: Rulings between rows and columns
ca: Fils entre files i columnes

en: Run "make" in the document directory
ca: Executa «make» al directori del document

en: Run command
ca: Executeu una ordre

en: Running tool:
ca: S'està executant l'eina:

en: S_ave Anyway
ca: De_sa igualment

en: S_elect the documents you want to save:
ca: S_eleccioneu els documents que voleu desar:

en: S_hortcut key:
ca: _Tecla de drecera:

en: S_ort...
ca: _Ordena...

en: S_tart at column:
ca: _Comença per la columna:

en: Sample program output, scripts
ca: Mostra de la sortida del programa, scripts

en: Save
ca: Desa

en: Save As…
ca: Anomena i desa…

en: Save Without Trailing Spaces
ca: Desament sense espais al final de les línies

en: Save _As
ca: _Anomena i desa

en: Save _As...
ca: _Anomena i desa...

en: Save all open files
ca: Desa tots els fitxers oberts

en: Save changes to document "%s" before closing?
ca: Voleu desar els canvis del document «%s» abans de tancar?

en: Save the current file
ca: Desa el fitxer actual

en: Save the current file with a different name
ca: Desa el fitxer actual amb un nom diferent

en: Saving %s
ca: S'està desant %s

en: Saving %s to %s
ca: S'està desant %s a %s

en: Saving file '%s'…
ca: S'està desant el fitxer «%s»…

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ca: L'administrador del sistema ha inhabilitat el desament.

en: Scope covered by header cells
ca: Àmbit cobert per cel·les de capçalera

en: Script language name
ca: Nom del llenguatge de l'script

en: Script statements
ca: Sentències de scripts

en: Scrollbar
ca: Barra de desplaçament

en: Search
ca: Cerca

en: Search _backwards
ca: Cerca cap en_rere

en: Search backwards for the same text
ca: Cerca la mateixa cadena cap enrere

en: Search for and replace text
ca: Cerca i substitueix el text

en: Search for text
ca: Cerca el text

en: Search forwards for the same text
ca: Cerca el mateix text cap enrere

en: Select _All
ca: Selecciona-ho _tot

en: Select a character encoding from the menu and try again.
ca: Seleccioneu una codificació de caràcters del menú i torneu-ho a intentar.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
ca: Seleccioneu una codificació de caràcters diferent del menú i torneu-ho a intentar.

en: Select the _language of the current document.
ca: Se_leccioneu l'idioma del document actual.

en: Select the entire document
ca: Selecciona el document sencer

en: Select the group of tags you want to use
ca: Selecciona el grup de marcadors que vulgueu utilitzar

en: Selectable option
ca: Opció seleccionable

en: Selected
ca: Seleccionada

en: Selected format
ca: Format seleccionat

en: Selection
ca: Selecció

en: Server-side image map
ca: Mapa de la imatge del costat del servidor

en: Set Location to First Document
ca: Establiu la ubicació del primer document

en: Set _Language...
ca: Estableix _l'idioma...

en: Set language
ca: Estableix l'idioma

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
ca: Estableix la codificació de caràcters que s'utilitza per obrir els fitxers llistats en la línia d'ordres

en: Set the language of the current document
ca: Estableix l'idioma del document actual

en: Set the root to the active document location
ca: Establiu l'arrel de la ubicació del document actiu

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
ca: Estableix si s'habilita el restabliment de les ubicacions remotes.

en: Shape
ca: Forma

en: Shell Output
ca: Sortida del shell

en: Short inline quotation
ca: Citació curta en línia

en: Shortcut key with which the snippet is activated
ca: Drecera de teclat amb la qual s'activa el fragment

en: Show Spaces, Tabs, Newlines
ca: Mostrar espais, tabulacions o salts de línia

en: Show _Binary
ca: Mostra els _binaris

en: Show _Hidden
ca: Mostra els _ocults

en: Show _newlines
ca: Mostra els salts de lí_nia

en: Show _spaces
ca: Mostra els e_spais

en: Show _tabs
ca: Mostra les _tabulacions

en: Show _trailing spaces only
ca: Mostra només els es_pais al final de la línia

en: Show _trailing tabs only
ca: Mostra només les _tabulacions al final de la línia

en: Show binary files
ca: Mostra els fitxers binaris

en: Show hidden files and folders
ca: Mostra els fitxers i les carpetes ocultes

en: Show multiple pages
ca: Mostra diverses pàgines

en: Show nbsp
ca: Mostra nbsp

en: Show newline
ca: Mostra el salt de línia

en: Show or hide the bottom pane in the current window
ca: Mostra o oculta el plafó inferior de la finestra actual

en: Show or hide the side pane in the current window
ca: Mostra o oculta el plafó lateral de la finestra actual

en: Show or hide the statusbar in the current window
ca: Mostra o oculta la barra d'estat de la finestra actual

en: Show or hide the toolbar in the current window
ca: Mostra o oculta la barra d'eines de la finestra actual

en: Show save confirmation
ca: Mostra la confirmació de desament

en: Show save confirmation if the files have changes.
ca: Mostra la confirmació de desament si els fitxers tenen canvis.

en: Show spaces
ca: Mostra els espais

en: Show tabs
ca: Mostra les tabulacions

en: Show tabs with side pane
ca: Mostra les pestanyes amb el plafó lateral

en: Show the application's version
ca: Mostra la versió de l'aplicació

en: Show the first tab if there is only one tab
ca: Mostra la primera pestanya si només hi ha una pestanya

en: Show the next page
ca: Mostra la pàgina següent

en: Show the previous page
ca: Mostra la pàgina anterior

en: Side Pane is Visible
ca: El plafó del costat és visible

en: Side _Pane
ca: Plafó _lateral

en: Single line prompt
ca: Indicador d'una sola línia

en: Single snippets file
ca: Fitxer de fragments simples

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
ca: Paraula que activa un fragment després de prémer la tecla de tabulació

en: Size
ca: Mida

en: Size (deprecated)
ca: Mida (en desús)

en: Small text style
ca: Estil de text petit

en: Smart Home End
ca: Tecles d'inici i final intel·ligents

en: Snippets
ca: Fragments

en: Snippets Manager
ca: Gestor de fragments

en: Snippets archive
ca: Arxiu de fragments

en: Soft line break
ca: Salt de pàgina tou

en: Sort
ca: Ordenació

en: Sort the current document or selection
ca: Ordena l'actual document o selecció

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
ca: Llista ordenada de les codificacions utilitzades per Pluma per detectar automàticament la codificació d'un fitxer. «CURRENT» (actual) indica la codificació de la configuració regional actual. Només s'utilitzen les codificacions reconegudes.

en: Sorts a document or selected text.
ca: Ordeneu un document o el text seleccionat.

en: Sound
ca: So

en: Source
ca: Font

en: South European
ca: Europa del sud

en: Space-separated archive list
ca: Llista d'arxius separats per espais

en: Spacer
ca: Espaiador

en: Spacing between cells
ca: Espaiat entre cel·les

en: Spacing within cells
ca: Espaiat dins les cel·les

en: Span
ca: Separació

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
ca: Especifica la manera com es mou el cursor quan es premen les tecles d'inici i de final. Empreu «DISABLED» (inhabilitat) per moure'l sempre al principi o al final de les línies. Empreu «AFTER» (després) per moure'l a l'inici o al final de la línia la primera vegada que es premi la tecla, i al principi o al final del text la segona vegada que es premi. Empreu «BEFORE» (abans) per moure el cursor al principi o al final del text abans de moure'l al principi o al final de la línia. Empreu «ALWAYS» (sempre) per moure el cursor sempre al principi o al final del text en lloc del principi o al final de la línia.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ca: Especifica com ajustar les línies llargues per imprimir. Utilitzeu «GTK_WRAP_NONE» per no ajustar, «GTK_WRAP_WORD» per ajustar als límits de les paraules i «GTK_WRAP_CHAR» per ajustar als límits de caràcters individuals. Recordeu que els valors són sensibles a majúscules i minúscules, assegureu-vos que apareixen exactament com es mencionen aquí.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ca: Especifica com ajustar les línies llargues en l'àrea d'edició. Utilitzeu «GTK_WRAP_NONE» per no ajustar, «GTK_WRAP_WORD» per ajustar als límits de les paraules i «GTK_WRAP_CHAR» per ajustar als límits de caràcters individuals. Teniu en compte que els valors són sensibles a majúscules i minúscules, així doncs assegureu-vos que apareixen exactament com es mencionen aquí.

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
ca: Especifica la lletra a utilitzar per al cos d'un document quan s'imprimeixen els documents.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
ca: Especifica la lletra dels números de línia quan s'imprimeix. Només afectarà si l'opció «Imprimeix els números de línia» no és zero.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
ca: Especifica la lletra per a les capçaleres de les pàgines quan s'imprimeix un document. Només afectarà si l'opció «Imprimeix les capçaleres» està habilitada.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
ca: Especifica el nombre màxim de fitxers recentment oberts que es mostraran al submenú «Fitxers recents».

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ca: Especifica el nombre d'espais que s'haurien de mostrar en comptes de caràcters de tabulació.

en: Specifies the position of the right margin.
ca: Especifica la posició del marge dret.

en: Spell Checker
ca: Comprovador d'ortografia

en: Square root
ca: Arrel quadrada

en: Standby load message
ca: Missatge d'espera mentre es carrega

en: Starting sequence number
ca: Nombre d'inici de la seqüència

en: Starting sequence number (deprecated)
ca: Nombre d'inici de la seqüència (en desús)

en: Status Bar is Visible
ca: La barra d'estat és visible

en: Stopped.
ca: Aturat.

en: Strike-through text
ca: Text ratllat

en: Strike-through text (deprecated)
ca: Estil de text ratllat (en desús)

en: Strike-through text style
ca: Estil de text ratllat

en: Strike-through text style (deprecated)
ca: Estil de text ratllat (en desús)

en: String you want to search for
ca: Cadena que vulgueu cercar

en: Strong emphasis
ca: Èmfasi fort

en: Style Scheme
ca: Esquema d'estil

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
ca: L'estil dels botons de la barra d'eines. Els valors possibles són «PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM» per utilitzar l'estil predeterminat del sistema, «PLUMA_TOOLBAR_ICONS» per mostrar només icones, «PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT» per mostrar icones i text i «PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ» per mostrar el text prioritari al costat de les icones. Recordeu que els valors són sensibles a majúscules i minúscules, així doncs assegureu-vos que apareixen exactament com es mencionen aquí.

en: Style info
ca: Informació de l'estil

en: Subscript
ca: Subíndex

en: Suggestions
ca: Suggeriments

en: Superscript
ca: Superíndex

en: Switch onto a file .c and .h
ca: Passa a un fitxer .c i .h

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
ca: Canvia de pestanya amb [ctrl] + [tab]

en: Symbol and
ca: Símbol and

en: Symbol const
ca: Símbol const

en: Symbol d-by-dt
ca: Símbol d-by-dt

en: Symbol d-by-dt-partial
ca: Símbol d-by-dt-parcial

en: Symbol d2-by-dt2-partial
ca: Símbol d2-by-dt2-parcial

en: Symbol dagger
ca: Símbol creu

en: Symbol em-dash ---
ca: Símbol guionet llarg ---

en: Symbol en-dash --
ca: Símbol guionet curt --

en: Symbol equiv
ca: Símbol d'equivalent

en: Symbol infinity
ca: Símbol d'infinit

en: Symbol mathspace ,
ca: Símbol , en el context matemàtic

en: Symbol mathspace .
ca: Símbol . en el context matemàtic.

en: Symbol mathspace _
ca: Símbol _ en el context matemàtic

en: Symbol mathspace __
ca: Símbol __ en el context matemàtic

en: Symbol simeq
ca: Símbol simeq

en: Symbol star
ca: Símbol estrella

en: Syntax Highlighting
ca: Ressaltat de sintaxi

en: Tab Size
ca: Mida de la pestanya

en: Tab Stops
ca: Tabulació

en: Tab Width
ca: Amplada de la tabulació

en: Tab order position
ca: Posició de l'ordre de les tabulacions

en: Table
ca: Taula

en: Table body
ca: Cos de la taula

en: Table caption
ca: Títol de la taula

en: Table column group properties
ca: Propietats del grup de columnes de la taula

en: Table column properties
ca: Propietats de la columna de la taula

en: Table data cell
ca: Cel·la de dades de la taula

en: Table footer
ca: Peu de la taula

en: Table header
ca: Capçaleres de la taula

en: Table header cell
ca: Cel·la capçalera de la taula

en: Table row
ca: Fila de la taula

en: Table summary
ca: Sumari de la taula

en: Tag list
ca: Llistat de marcadors

en: Tags
ca: Marcadors

en: Target - Blank
ca: Objectiu - Nou

en: Target - Parent
ca: Objectiu - Pare

en: Target - Self
ca: Objectiu - Mateixa finestra

en: Target - Top
ca: Objectiu - A sobre

en: Target directory "%s" does not exist
ca: No existeix el directori de destí «%s»

en: Target directory "%s" is not a valid directory
ca: El directori de destí «%s» no és un directori vàlid

en: Teletype or monospace text style
ca: Estil de text teletip o monoespai

en: Text Editor
ca: Editor de text

en: Text Wrapping
ca: Ajustament del text

en: Text color
ca: Color del text

en: Text color (deprecated)
ca: Color del text (en desús)

en: Text entered by user
ca: Text que ha entrat l'usuari

en: Thai
ca: Tai

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
ca: L'id. de l'esquema de l'estil del GtkSourceView que s'utilitza per acolorir el text.

en: The archive "%s" could not be created
ca: No s'ha pogut crear l'arxiu «%s»

en: The archive "%s" could not be extracted
ca: No s'ha pogut extreure l'arxiu «%s»

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
ca: El disc on esteu intentant desar el fitxer té una limitació en la mida dels fitxers. Intenteu desar un fitxer més petit o desar-ho en un disc que no tingui aquesta limitació.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
ca: El disc on esteu intentant desar el fitxer té una limitació quan a la longitud dels noms dels fitxers, utilitzeu un nom més curt.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
ca: El document conté un o més caràcters que no es poden codificar amb la codificació de caràcters especificada.

en: The document is empty.
ca: El document està buit.

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
ca: No es pot moure el fitxer «%s» a la paperera.

en: The file "%s" is read-only.
ca: El fitxer «%s» és de només de lectura.

en: The file %s changed on disk.
ca: El fitxer %s ha canviat al disc.

en: The file %s has been modified since reading it.
ca: El fitxer %s s'ha modificat des que s'ha llegit.

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
ca: El directori arrel del navegador de fitxers que es farà servir quan es carregui el connector del navegador de fitxers i onload/tree_view és CERT.

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
ca: El directori arrel virtual del navegador de fitxers que es farà servir quan es carregui el connector del navegador de fitxers i onload/tree_view és CERT. L'arrel virtual ha de ser sempre per sota de l'arrel real.

en: The file is too big.
ca: El fitxer és massa gran.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
ca: El fitxer que heu obert conté alguns caràcters no vàlids. Si l'editeu, podríeu acabar amb un document no usable.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
ca: El patró de filtre amb què es filtrarà el navegador de fitxers. Aquest filtre funciona per sobre de filter_mode.

en: The following error occurred while exporting: %s
ca: S'ha produït el següent error en exportar: %s

en: The following error occurred while importing: %s
ca: S'ha produït el següent error en importar: %s

en: The following files could not be imported: %s
ca: No s'han pogut importar els següents fitxers: %s

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
ca: No es pot accedir a la ubicació del fitxer perquè no està muntat.

en: The location of the file cannot be mounted.
ca: No es pot muntar la ubicació del fitxer.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
ca: El directori nou està filtrat. Heu de canviar els ajusts del filtre per fer-lo visible

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ca: El fitxer actual està filtrat. Heu de canviar els ajusts del filtre per fer-lo visible

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
ca: El nombre d'enllaços a seguir és limitat i el fitxer real no s'ha pogut trobar dins d'aquest límit.

en: The pluma bottom-panel-active-page
ca: La pàgina activa del plafó inferior de Pluma

en: The pluma bottom-panel-size
ca: La mida del plafó inferior de Pluma

en: The pluma filter-id
ca: L'identificador del filtre de Pluma

en: The pluma side-panel-active-page
ca: La pàgina activa del plafó lateral de Pluma

en: The pluma side-panel-size
ca: La mida del plafó lateral de Pluma

en: The pluma window size
ca: La mida de la finestra de Pluma

en: The pluma window state
ca: L'estat de la finestra de Pluma

en: The preview of a page in the document to be printed
ca: La vista prèvia de la pàgina del document a imprimir

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
ca: El fitxer reanomenat actualment està filtrat. Heu de canviar els ajusts del filtre per fer-lo visible

en: The selected color scheme cannot be installed.
ca: No s'ha pogut instal·lar l'esquema de colors seleccionat.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
ca: No es poden moure a la paperera els fitxers seleccionats.

en: The total number of pages in the document
ca: El nombre de pàgines totals del document

en: There are no snippets selected to be exported
ca: No hi ha cap fragment seleccionat per exportar

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ca[0]: Hi ha %d document que té canvis sense desar. Voleu desar els canvis abans de tancar?
ca[1]: Hi ha %d documents que tenen canvis sense desar. Voleu desar els canvis abans de tancar?

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
ca[0]: Hi ha %d pestanya amb errors
ca[1]: Hi ha %d pestanyes amb errors

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
ca: No hi ha suficient espai al disc per desar el fitxer. Allibereu espai de disc i torneu-ho a intentar.

en: There was a problem opening the file %s.
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer %s.

en: There was an error displaying the help.
ca: S'ha produït un error en mostrar l'ajuda.

en: This accelerator is already bound to %s
ca: Aquest accelerador ja s'utilitza per a %s

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
ca: Aquest fitxer (%s) ja està obert en una altra finestra de Pluma.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
ca: Això no és cap disparador vàlid per a tabuladors. Els disparadors poden contenir lletres o bé un sol caràcter que no sigui alfanumèric, com ara {, [, etcètera.

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
ca: Aquest valor determina quins fitxers del navegador de fitxers es filtraran. Els valors vàlids són: none (no es filtra res), hidden (es filtren els fitxers ocults), binary (es filtren els fitxers binaris) i hidden_and_binary (es filtren els fitxers ocults i binaris).

en: Title
ca: Títol

en: Toolbar Buttons Style
ca: Estil dels botons de la barra d'eines

en: Toolbar is Visible
ca: La barra d'eines és visible

en: Top margin in pixels
ca: Marge superior en píxels

en: Turkish
ca: Turc

en: Type a new accelerator
ca: Teclegeu un accelerador nou

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
ca: Teclegeu un accelerador nou, o premeu la tecla de retrocés per netejar

en: Type a new shortcut
ca: Teclegeu una drecera nova

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
ca: Teclegeu una drecera nova, o premeu la tecla de retrocés per netejar

en: Typeface bold
ca: Negreta

en: Typeface italic
ca: Estil itàlic

en: Typeface slanted
ca: Estil inclinat

en: Typeface type
ca: Estil de la lletra

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
ca: No es pot trobar l'objecte «%s» dins del fitxer %s.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
ca: No es pot obrir el fitxer d'interfície d'usuari %s. Error: %s

en: Unbreakable text
ca: Text inseparable

en: Underlined text style
ca: Estil de text subratllat

en: Undo the last action
ca: Desfés l'última acció

en: Unexpected error: %s
ca: S'ha produït un error inesperat: %s

en: Unix/Linux
ca: UNIX/Linux

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Unordered list
ca: Llista sense ordre

en: Unsaved Document %d
ca: Document sense desar %d

en: Untitled documents only
ca: Només documents sense títol

en: Up
ca: Amunt

en: Use %s highlight mode
ca: Utilitza el mode de ressaltat %s

en: Use Default Font
ca: Utilitza la lletra predeterminada

en: Use Spaces
ca: Utilitza espais

en: Use image map
ca: Utilitza un mapa de la imatge

en: Use system fixed width font
ca: Utilitza la lletra d'amplada fixa del sistema

en: Use the _selected format
ca: Utilitza el format _seleccionat

en: User dictionary:
ca: Diccionari de l'usuari:

en: Value
ca: Valor

en: Value interpretation
ca: Interpretació del valor

en: Variable or program argument
ca: Variable o argument d'un programa

en: Vertical cell alignment
ca: Alineació vertical de les cel·les

en: Vertical space
ca: Espai vertical

en: Vertical space (deprecated)
ca: Espai vertical (en desús)

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

en: View
ca: Visualització

en: View folder in file manager
ca: Mostra la carpeta al gestor de fitxers

en: Visited link color
ca: Color dels enllaços visitats

en: Visited link color (deprecated)
ca: Color dels enllaços visitats (en desús)

en: Western
ca: Occidental

en: When inserting date/time...
ca: Quan s'insereixi la data/hora...

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
ca: Si Pluma hauria de desar automàticament els fitxers modificats després d'un interval de temps. Podeu establir l'interval de temps a l'opció «Interval de desament automàtic».

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
ca: Si pluma hauria de crear còpies de seguretat per als fitxers que desa. Podeu establir l'extensió del fitxer de còpia de seguretat a l'opció «Extensió de les còpies de seguretat».

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
ca: Si Pluma hauria de mostrar números de línies en l'àrea d'edició.

en: Whether pluma should display the overview map for the document.
ca: Si Pluma hauria de mostrar la visió general per al document.

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
ca: Si Pluma hauria de mostrar el marge dret en l'àrea d'edició.

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
ca: Si Pluma hauria d'habilitar el sagnat automàtic.

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
ca: Si Pluma hauria d'habilitar el ressaltat de la sintaxi.

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
ca: Si Pluma hauria de ressaltar totes les ocurrències del text cercat.

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
ca: Si Pluma hauria de ressaltar el signe de puntuació corresponent amb el seleccionat.

en: Whether pluma should highlight the current line.
ca: Si Pluma hauria de ressaltar la línia actual.

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
ca: Si Pluma hauria d'incloure una capçalera del document en imprimir documents.

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
ca: Si Pluma hauria d'inserir espais en comptes de tabuladors.

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
ca: Si Pluma hauria d'imprimir el ressaltat de sintaxi quan s'imprimeixen els documents.

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
ca: Si Pluma hauria de restablir la posició prèvia del cursor quan es carregui un fitxer.

en: Whether pluma should show newlines in the editor window.
ca: Si Pluma hauria de mostrar els salts de línia a la finestra de l'editor.

en: Whether pluma should show not breaking spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
ca: Si Pluma hauria de mostrar els nbsp a la finestra de l'editor. «show-none» no mostrar; «show-trailing» mostrar només els espais al final de línia; «show-all» mostrar tots els espais.

en: Whether pluma should show spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
ca: Si Pluma hauria de mostrar els espais a la finestra de l'editor. «show-none» no mostrar; «show-trailing» mostrar només els espais al final de línia; «show-all» mostrar tots els espais.

en: Whether pluma should show tabs in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
ca: Si Pluma hauria de mostrar les tabulacions a la finestra de l'editor. «show-none» no mostrar; «show-trailing» mostrar només les tabulacions al final de línia; «show-all» mostrar totes les tabulacions.

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
ca: Si el tauler inferior de la finestra d'edició hauria de ser visible.

en: Whether the document will get a background pattern painted.
ca: Si es dibuixarà un patró de fons per al document.

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
ca: Si hauria de ser visible el plafó lateral de l'esquerra de la finestra d'edició.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
ca: Si la barra d'estat a la part inferior de les finestres d'edició hauria de ser visible.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
ca: Si la barra d'eines hauria de ser visible en les finestres d'edició.

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
ca: Si s''utilitzar la lletra d'amplada fixa per defecte del sistema per a l'edició del text en comptes de la lletra específica de Pluma. Si s'inhabilita, s'utilitzarà la lletra especificada a l'opció «Lletra de l'editor» en comptes de la lletra del sistema.

en: Width
ca: Amplada

en: Windows
ca: Finestres

en: Words
ca: Paraules

en: Writable VFS schemes
ca: Esquemes VFS d'escriptura

en: XHTML 1.0 - Tags
ca: XHTML 1.0 - Marcadors

en: XSLT - Axes
ca: XSLT - Eixos

en: XSLT - Functions
ca: XSLT - Funcions

en: XUL - Tags
ca: XUL - Marcadors

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: Esteu intentant desar el fitxer en un disc de només lectura. Comproveu que la ubicació estigui ben escrita i torneu-ho a intentar.

en: You can also choose another character encoding and try again.
ca: Podeu seleccionar una altra codificació de caràcters i tornar-ho a intentar.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
ca: No teniu el permís necessari per poder obrir aquest fitxer.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: No teniu el permís necessari per poder desar aquest fitxer. Comproveu que la ubicació estigui ben escrita i torneu-ho a intentar.

en: You must be inside a word to run this command
ca: Heu de ser dins d'una paraula per poder executar aquesta ordre

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pluma; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
ca: Amb Pluma hauríeu d'haver rebut una còpia de la Llicència Pública General de GNU; si no és així, escriviu a la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Zoom the page in
ca: Augmenta el zoom de la pàgina

en: Zoom the page out
ca: Disminueix el zoom de la pàgina

en: Zoom to fit the whole page
ca: Fes zoom per encabir la pàgina

en: [FILE...]
ca: [FITXER...]

en: _About
ca: _Quant a

en: _Add
ca: _Afegeix

en: _Add...
ca: _Afegeix...

en: _Always autocheck
ca: Comprova sempre _automàticament

en: _Applicability:
ca: _Aplicabilitat:

en: _Autocheck Spelling
ca: Comprova _automàticament l'ortografia

en: _Autosave files every
ca: _Desa automàticament els fitxers cada

en: _Body:
ca: _Cos:

en: _Bottom Pane
ca: Plafó _inferior

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Cancel Logout
ca: _Cancel·la la sortida

en: _Check Spelling...
ca: _Comprova l'ortografia...

en: _Clear Highlight
ca: _Neteja el ressaltat

en: _Close
ca: Tan_ca

en: _Close All
ca: Tan_ca-ho tot

en: _Close Preview
ca: _Tanca la vista prèvia

en: _Configure Spell Checker plugin...
ca: _Configura el connector de revisió ortogràfica...

en: _Contents
ca: _Contingut

en: _Copy
ca: _Copia

en: _Delete
ca: _Suprimeix

en: _Description
ca: _Descripció

en: _Display line numbers
ca: Mostra els _números de línia

en: _Document Statistics
ca: Estadístiques del _document

en: _Drop targets:
ca: _Deixeu anar els objectius:

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Edit:
ca: _Edita:

en: _Enable automatic indentation
ca: Habilita el _sagnat automàtic

en: _Encoding
ca: _Codificació

en: _Error color:
ca: Color dels _errors:

en: _File
ca: _Fitxer

en: _Filter
ca: _Filtre

en: _Find
ca: Tro_ba

en: _Find...
ca: Tro_ba...

en: _Fullscreen
ca: Pantalla _completa

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _Highlight Mode
ca: Mode de _ressaltat

en: _Ignore
ca: _Ignora

en: _Ignore All
ca: _Ignora-ho tot

en: _Ignore case
ca: _Ignora diferències de majúscules i minúscules

en: _Incremental Search...
ca: Cerca _incremental...

en: _Input:
ca: _Entrada:

en: _Insert
ca: _Insereix

en: _Invert Case
ca: _Inverteix les majúscules/minúscules

en: _Leave Fullscreen
ca: Surt de la panta_lla completa

en: _Line numbers:
ca: Números de _línia:

en: _Match Case
ca: Coincidència amb _majúscules i minúscules

en: _Match Filename
ca: Coi_ncidència del nom de fitxer

en: _Match case
ca: Coincidència amb _majúscules i minúscules

en: _More...
ca: _Més...

en: _Move to New Window
ca: _Mou a una finestra nova

en: _Move to Trash
ca: _Mou a la paperera

en: _Never autocheck
ca: _No comprovis mai automàticament

en: _New
ca: _Nou

en: _New Folder
ca: Carpeta _nova

en: _Next Document
ca: Document _següent

en: _Next Location
ca: Ubicació _següent

en: _Number every
ca: _Número cada

en: _OK
ca: D'ac_ord

en: _Open
ca: _Obre

en: _Open terminal here
ca: _Obre un terminal aquí

en: _Open...
ca: _Obre...

en: _Output:
ca: S_ortida:

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
ca: Anàlisi de les seqüències d'esca_pada (p. ex.
    )

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
ca: Anàlisi de les seqüències d'esca_pada (p. ex. \n)

en: _Paste
ca: _Enganxa

en: _Preview
ca: Vista _prèvia

en: _Previous Document
ca: Document _anterior

en: _Previous Location
ca: Ubicació _anterior

en: _Print...
ca: Im_primeix...

en: _Prompt for a format
ca: _Pregunta per un format

en: _Quit
ca: _Surt

en: _Redo
ca: _Refés

en: _Reload
ca: To_rna a carregar

en: _Remember autocheck by document
ca: _Recorda la comprovació automàtica segons el document

en: _Remove
ca: _Suprimeix

en: _Rename
ca: _Reanomena

en: _Replace
ca: _Substitueix

en: _Replace...
ca: _Substitueix...

en: _Restore Default Fonts
ca: _Restaura les lletres predeterminades

en: _Retry
ca: _Torna-ho a intentar

en: _Reverse order
ca: Inve_rteix l'ordre

en: _Revert
ca: _Reverteix

en: _Save
ca: De_sa

en: _Save All
ca: De_sa-ho tot

en: _Save:
ca: De_sa:

en: _Search
ca: _Cerca

en: _Search for:
ca: _Cerca:

en: _Set root to active document
ca: E_stabliu l'arrel del document actiu

en: _Shortcut Key:
ca: _Tecla de drecera:

en: _Snippets:
ca: _Fragments:

en: _Sort
ca: _Ordena

en: _Spelling Suggestions...
ca: _Suggeriments d'ortografia...

en: _Statusbar
ca: _Barra d'estat

en: _Suggestions:
ca: _Suggeriments:

en: _Tab trigger:
ca: Disparador de _tabuladors:

en: _Tab width:
ca: _Amplada de la tabulació:

en: _Title Case
ca: Majúscules/minúscules del _títol

en: _Toolbar
ca: Barra d'_eines

en: _Tools
ca: Ei_nes

en: _Tools:
ca: Ei_nes:

en: _Undo
ca: _Desfés

en: _Update
ca: Act_ualitza

en: _Use custom format
ca: _Utilitza un format personalitzat

en: _Use the system fixed width font (%s)
ca: _Utilitza la lletra d'amplada fixa del sistema (%s)

en: _View
ca: _Vista

en: _View Folder
ca: Mostra la _carpeta

en: _Wrap Around
ca: _Envoltant

en: _Wrap around
ca: _Envoltant

en: _minutes
ca: _minuts

en: ancestor
ca: antecessor

en: ancestor-or-self
ca: antecessor-o-un-mateix

en: attribute
ca: atribut

en: child
ca: fill

en: column
ca: columna

en: columns
ca: columnes

en: current
ca: actual

en: descendant
ca: descendent

en: descendant-or-self
ca: descendent-o-un-mateix

en: directory
ca: directori

en: false
ca: fals

en: file
ca: fitxer

en: following
ca: següent

en: following-sibling
ca: següent-germà

en: label
ca: etiqueta

[ctx: language]
en: Default
ca: Predeterminat

[ctx: language]
en: Unknown (%s)
ca: Desconegut (%s)

en: lines
ca: línies

en: name
ca: nom

en: namespace
ca: espai de noms

en: of
ca: de

en: page
ca: pàgina

en: parent
ca: pare

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
ca: Pluma no ha pogut trobar el fitxer. Potser s'ha suprimit fa poc.

en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: Pluma no pot gestionar ubicacions %s en mode d'escriptura. Comproveu que hàgiu escrit correctament la ubicació i torneu-ho a intentar.

en: pluma cannot handle %s locations.
ca: Pluma no pot gestionar ubicacions %s.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
ca: Pluma no pot gestionar aquesta ubicació en mode d'escriptura. Comproveu que hàgiu escrit correctament la ubicació i torneu-ho a intentar.

en: pluma cannot handle this location.
ca: Pluma no pot gestionar aquesta ubicació.

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
ca: Pluma no ha pogut fer una còpia de seguretat de la còpia antiga abans de desar el fitxer. Podeu oblidar aquesta advertència i desar el fitxer, però si es produeix un error en desar, podríeu perdre la còpia antiga del fitxer. Voleu desar igualment?

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
ca: Pluma no ha pogut detectar la codificació de caràcters.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
ca: Pluma ha obert aquesta instància del fitxer d'una manera que no és editable. Voleu editar-lo de totes maneres?

en: preceding
ca: predecessor

en: preceding-sibling
ca: predecessor-germà

en: rows
ca: files

en: self
ca: un mateix

en: text;editor;MATE;tabs;highlighting;code;multiple;files;pluggable;
ca: text;editor;MATE;tabulacions;ressaltat;codi;múltiple;fitxers;connectors;

en: true
ca: cert

en: word
ca: paraula
