Audacious Plugins - en to cmn translation catalogue (545 entries)

en:   (invalid UTF-8)
cmn:   (無效的 UTF-8 字串)

en: %d channel | %d channels
cmn[0]: %d 聲道

en: %s (%d of %d)
cmn: %s (%d／%d)

en: %s Settings
cmn: %s 設定

en: (none)
cmn: (無)

en: * no comments available in this MIDI file *
cmn: * 這個 MIDI 檔不包含備註資料 *

en: * no lyrics available in this MIDI file *
cmn: * 這個 MIDI 檔不包含歌詞資料 *

en: 16 kHz:
cmn: 16 kHz：

en: 192 kHz:
cmn: 192 kHz：

en: 22.05 kHz:
cmn: 22.05 kHz：

en: 2SF Decoder
cmn: 2SF 解碼器

en: 44.1 kHz:
cmn: 44.1 kHz：

en: 48 kHz:
cmn: 48 kHz：

en: 8 kHz:
cmn: 8 kHz：

en: 96 kHz:
cmn: 96 kHz：

en: <b>Action:</b>
cmn: <b>動作：</b>

en: <b>Bass Boost</b>
cmn: <b>重低音強化</b>

en: <b>Channel Mixer</b>
cmn: <b>聲道混合</b>

en: <b>Channels</b>
cmn: <b>聲道</b>

en: <b>Color</b>
cmn: <b>色彩</b>

en: <b>Compression</b>
cmn: <b>壓縮</b>

en: <b>Connection</b>
cmn: <b>連線</b>

en: <b>Conversion</b>
cmn: <b>轉換</b>

en: <b>Crossfade</b>
cmn: <b>淡入淡出</b>

en: <b>Device</b>
cmn: <b>裝置</b>

en: <b>Echo</b>
cmn: <b>回音</b>

en: <b>Extra Stereo</b>
cmn: <b>額外立體聲效果</b>

en: <b>Key Binding:</b>
cmn: <b>按鍵綁定：</b>

en: <b>Metadata</b>
cmn: <b>詮釋資料</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
cmn: <b>其他選項</b>

en: <b>Mouse Scroll Action</b>
cmn: <b>滑鼠滾輪動作</b>

en: <b>Other Settings</b>
cmn: <b>其他設定</b>

en: <b>Preamp</b>
cmn: <b>前置放大</b>

en: <b>Rate Mappings</b>
cmn: <b>取樣率映射</b>

en: <b>Repeat</b>
cmn: <b>重複</b>

en: <b>Resampling</b>
cmn: <b>重取樣</b>

en: <b>Reverb</b>
cmn: <b>回音</b>

en: <b>Surround</b>
cmn: <b>環繞音效</b>

en: <small>Separate multiple paths with a colon.
    These paths are searched in addition to LADSPA_PATH.
    After adding new paths, press Enter to scan for new plugins.</small>
cmn: <small>用逗點區隔不同的路徑。
    系統除了 LADSPA_PATH 之外也會搜尋這些路徑。
    加入新路徑之後請按 Enter 掃描新的外掛。</small>

en: <span size="smaller"> MIDI Comments and Lyrics </span>
cmn: <span size="smaller"> MIDI 備註與歌詞 </span>

en: <span size="smaller"> MIDI Info </span>
cmn: <span size="smaller"> MIDI 資訊 </span>

en: A Tact Generator by Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    To use it, add a URL: tact://beats*num/den
    e.g. tact://77 to play 77 beats per minute
    or tact://60*3/4 to play 60 bpm in 3/4 tacts
cmn: 節拍產生器是由 Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de> 編寫
    
    用法：加入網址：tact://beats*num/den
    範例：tact://77 播放 77 BPM
    或 tact://60*3/4 以 3/4 拍播放 60 BPM

en: A plugin that can be used to start playing at a certain time.
    
    Originally written by Adam Feakin and Daniel Stodden.
cmn: 您可以使用此外掛在特定時間播放。
    
    原本是由 Adam Feakin 與 Daniel Stodden 編寫。

en: A simple plugin to control Audacious using the LIRC remote control daemon
    
    Adapted for Audacious by:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    Based on the XMMS LIRC plugin by:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    For more information about LIRC, see http://lirc.org.
cmn: 簡單的外掛程式用來控制 Audacious 去使用 LIRC 遠端控制守護程式
    
    為 Audacious 而打造是由：
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    基於 XMMS LIRC 外掛程式是由：
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O.Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    要獲得更多 LIRC 的相關資訊，請參看 http://lirc.org。

en: ALSA Output
cmn: ALSA 輸出

en: ALSA Output Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    My thanks to William Pitcock, author of the ALSA Output Plugin NG, whose code served as a reference when the ALSA manual was not enough.
cmn: Audacious 的 ALSA 輸出外掛程式
    著作權 2009-2012 John Lindgren
    
    感謝 William Pitcock，他是新一代 ALSA 輸出外掛程式的作者。當 ALSA 手冊有不足時，會以其程式碼做為參考。

en: AMIDI-Plug (MIDI Player)
cmn: AMIDI-Plug (MIDI 播放器)

en: AMIDI-Plug - select SoundFont file
cmn: AMIDI-Plug - 選擇 SoundFont 檔案

en: AOSD (On-Screen Display)
cmn: AOSD (Audacious OSD)

en: ASXv1/ASXv2 Playlists
cmn: ASXv1／ASXv2 播放列表

en: A_bout ...
cmn: 關於(_B)…

en: AdPlug (AdLib Player)
cmn: AdPlug (AdLib 播放器)

en: Add Files
cmn: 加入檔案

en: Add U_RL ...
cmn: 加入網址(_R)…

en: Additional Command
cmn: 額外命令

en: Advance in playlist when scrolling upward
cmn: 以與滑鼠滾輪的反方向切換歌曲

en: Alarm
cmn: 鬧鐘

en: Alarm at (default):
cmn: 鈴響於 (預設)

en: Album
cmn: 專輯

en: Album Art
cmn: 專輯封面

en: Always on Top
cmn: 永遠在最上層

en: Always show notification
cmn: 永遠顯示通知

en: Analyzer
cmn: 分析儀

en: Animation
cmn: 動畫

en: Archived Winamp 2.x skin
cmn: 壓縮的 Winamp 2.x 面板

en: Artist
cmn: 演出者

en: Audacious Equalizer
cmn: Audacious 等化器

en: Audacious Ogg Vorbis Decoder
    
    Based on the Xiph.org Foundation's Ogg Vorbis Plugin:
    http://www.xiph.org/
    
    Original code by:
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Contributions from:
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>
cmn: Audacious Ogg Vorbis 解碼器
    
    基於 Xiph.org 基金會的 Ogg Vorbis 外掛程式：
    http://www.xiph.org/
    
    原本的程式碼編寫自：
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Contributions from:
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>

en: Audacious Playlist Editor
cmn: Audacious 播放列表編輯器

en: Audacious Playlists (audpl)
cmn: Audacious 播放列表 (audpl)

en: Audacious Scrobbler Plugin 2.0 by Pitxyoki,
    
    Copyright © 2012-2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>
    
    Thanks to John Lindgren for giving me a hand at the beginning of this project.
cmn: Audacious Scrobbler 外掛程式 2.0 編寫自 Pitxyoki，
    
    著作權©2012-2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>
    
    感謝 John Lindgren 在這個專案的開頭助我一臂之力。

en: Audacious is not playing.
cmn: Audacious 非播放中。

en: Audacious is now using an improved version of the Last.fm Scrobbler.
    Please check the Preferences for the Scrobbler plugin.
cmn: Audacious 現在使用改良版的 Last.fm 播放資訊上傳功能。
    請參閱偏好設定中的播放資訊外掛。

en: Audio CD
cmn: 音樂 CD

en: Audio CD Menu Items
cmn: 音樂 CD 選單項目

en: Audio CD Plugin
cmn: 音樂 CD 外掛程式

en: Audio device:
cmn: 音訊裝置：

en: Auto
cmn: 自動

en: Automatically toggle queue for matching entries
cmn: 自動切換至符合項目的佇列

en: Available plugins:
cmn: 可用的外掛：

en: BPM (wavg):
cmn: BPM (wavg)：

en: BPM:
cmn: BPM：

en: Balance: %d%% left
cmn: 平衡：%d％ 偏左

en: Balance: %d%% right
cmn: 平衡：%d％ 偏右

en: Balance: center
cmn: 平衡：中間

en: Bars
cmn: 棒狀

en: Based on the xmms_sndfile plugin:
    Copyright (C) 2000, 2002 Erik de Castro Lopo
    
    Adapted for Audacious by Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
cmn: 基於 xmmssndfile 外掛程式(_S)：
    著作權©2000, 2002 Erik de Castro Lopo
    
    由 Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org> 為 Audacious 而打造
    
    這個程式是自由軟體；您可以遵循由自由軟體基金會所發布的 GNU 通用公共授權條款來再次散布與/或修改它；無論您依據的是本授權的第二版，或(您自行選擇的)任何後續的版本。
    
    發行本程式是希望它能夠有用，但是沒有任何擔保；亦無對於某一特定目的之適售性與適用性的暗示性擔保。請參看 GNU 通用公共授權以獲得更多細節。
    
    您應該已經收到隨附於這個程式的 GNU 通用公共授權拷貝；如果沒有則請寫信到
    
    Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Bass:
cmn: 低音

en: Best sinc interpolation
cmn: 最佳 sinc 內插

en: Binding mouse buttons
cmn: 綁定滑鼠按鈕

en: Bitrate
cmn: 位元率

en: Blues
cmn: 藍調

en: Blur Scope
cmn: 模糊波形

en: Buffering ...
cmn: 緩衝中…

en: By Al_bum
cmn: 專輯(_B)

en: By Album
cmn: 專輯

en: By Artist
cmn: 演出者

en: By File _Path
cmn: 檔案路徑(_P)

en: By Release _Date
cmn: 釋出日期(_D)

en: By Title
cmn: 標題

en: By Track Number
cmn: 音軌編號

en: By Track _Number
cmn: 音軌編號(_N)

en: By _Artist
cmn: 演出者(_A)

en: By _Custom Title
cmn: 自訂標題(_C)

en: By _File Path
cmn: 檔案路徑(_F)

en: By _Length
cmn: 長度(_L)

en: By _Title
cmn: 標題(_T)

en: Cancel
cmn: 取消

en: Cannot read start/end LSN for track %d.
cmn: 無法讀取音軌 %d 的起始／結束邏輯磁區編號。

en: Center volume:
cmn: 中央音量：

en: Change playing song
cmn: 切換播放歌曲

en: Change volume
cmn: 調整音量

en: Channel Mixer
cmn: 聲道混合

en: Channel Mixer Plugin for Audacious
    Copyright 2011-2012 John Lindgren and Michał Lipski
cmn: Audacious 的頻道混音器外掛程式
    著作權 2011-2012 John Lindgren 與 Michał Lipski

en: Choose Folder
cmn: 選擇資料夾

en: Choose the days for the alarm to come on
cmn: 選擇想要在哪幾天啟用鬧鐘

en: Classical
cmn: 古典

en: Clear Queue
cmn: 清除佇列

en: Clear previous selection before searching
cmn: 進行搜尋前清空上次的選擇項目

en: Close to the system tray
cmn: 縮到系統列

en: Color %i:
cmn: 顏色 %i：

en: Colors
cmn: 顏色

en: Comment
cmn: 備註

en: Composite extension not loaded
cmn: Composite 延伸功能未載入

en: Composite manager detected
cmn: 已偵測到合成特效管理程式

en: Composite manager not detected;
    unless you know that you have one running, please activate a composite manager otherwise the OSD won't work properly
cmn: 未偵測到合成特效管理程式；
    除非您確定已經執行，否則 OSD 將無法正確啟用。

en: Composite manager not required for fake transparency
cmn: 假的透明特效不需要 Composite manager

en: Compression ratio:
cmn: 壓縮比率：

en: Concave Rectangle
cmn: 角落凹陷的矩形

en: Console music decoder engine based on Game_Music_Emu 0.5.2
    Supported formats: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>
cmn: 主控臺音樂解碼器引擎，基於 Game_Music_Emu 0.5.2
    支援的格式：AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious 外掛程式編寫自：
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>

en: Copy
cmn: 拷貝

en: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> and others.
    
    Many thanks to libcdio developers <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    and to libcddb developers <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Also thank you to Tony Vroon for mentoring and guiding me.
    
    This was a Google Summer of Code 2007 project.
cmn: 著作權©2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> 與其他人。
    
    十分感謝 libcdio 開發人員 <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    以及 libcddb 開發人員 <http://libcddb.sourceforge.net/>。
    
    也謝謝 Tony Vroon 對我的指教與引導。
    
    這是 Google Summer of Code 2007 專案之一。

en: Copyright 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    Some of the plugin code was by Miles Egan.
cmn: 著作權 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    其中一些外掛程式碼是由 Miles Egan 編寫。

en: Country
cmn: 鄉村

en: Create a new playlist with matching entries
cmn: 以符合的項目建立新的播放列表

en: Crossfade
cmn: 淡入淡出

en: Cu_t
cmn: 剪下(_T)

en: Cue Sheet Plugin
cmn: Cue Sheet 外掛程式

en: Current
cmn: 目前音量

en: Custom title
cmn: 自訂標題

en: Cut
cmn: 剪下

en: Cut frequency:
cmn: 截斷頻率：

en: Cutoff:
cmn: 裁切：

en: Day
cmn: 哪幾天

en: Days
cmn: 週排程

en: Decoration
cmn: 裝飾

en: Default
cmn: 預設

en: Default PCM device
cmn: 預設 PCM 裝置

en: Default mixer device
cmn: 預設混音器裝置

en: Default song length:
cmn: 預設歌曲長度：

en: Delay:
cmn: 延遲：

en: Delete
cmn: 刪除

en: Desktop Notifications
cmn: 桌面通知

en: Desktop Notifications Plugin for Audacious
    Copyright (C) 2010 Maximilian Bogner
    Copyright (C) 2011-2013 John Lindgren and Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    This plugin is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This plugin is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
cmn: Audacious 的桌面通知外掛程式
    著作權©2010 Maximilian Bogner
    著作權©2011-2013 John Lindgren 與 Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    這個外掛程式是自由軟體：您可以遵循由自由軟體基金會發布的 GNU 通用公共授權條款，來再次散布與/或修改它，可以依據第三版的授權、或 (您自行選擇的) 任何後續的版本。
    
    這個外掛程式的發行是希望它能夠有用，但是沒有任何擔保；亦無對於某一特定目的之適售性與適用性的暗示性擔保。請參看 GNU 通用公共授權以獲得更多細節。
    
    您應該已經收到隨附於這個程式的 GNU 通用公共授權拷貝。 如果沒有，請參看 <http://www.gnu.org/licenses/>。

en: Disable
cmn: 關閉

en: Disable 'Always On Top'
cmn: 關閉置頂

en: Disable the popup window
cmn: 關閉彈出式視窗

en: Display OSD using:
cmn: 顯示 OSD：

en: Display:
cmn: 顯示：

en: Dock at Bottom
cmn: 嵌入底端

en: Dock at Left
cmn: 嵌入左方

en: Dock at Right
cmn: 嵌入右方

en: Dock at Top
cmn: 嵌入頂端

en: Drive is empty.
cmn: 光碟機是空的。

en: Dynamic Range Compressor
cmn: 動態範圍壓縮

en: Dynamic range:
cmn: 動態範圍：

en: Easy Listening
cmn: 輕音樂

en: Echo
cmn: 回音

en: Enable
cmn: 啟用

en: Enable 'Always On Top'
cmn: 啟用置頂

en: Enable VBR/ABR
cmn: 啟用 VBR／ABR

en: Enable audio resampling
cmn: 啟用聲音重取樣

en: Enable exclusive mode to prevent virtual mixing.
cmn: 啟用獨占模式以防止虛擬混音。

en: Enable format conversions made by the OSS software.
cmn: 啟用格式轉換 (使用 OSS 軟體)。

en: Enable trigger
cmn: 啟用觸發器

en: Enabled plugins:
cmn: 啟用外掛：

en: Entries
cmn: 數量

en: Entry number
cmn: 項目編號

en: Error
cmn: 錯誤

en: Error protection
cmn: 錯誤保護

en: Error reading audio CD.
cmn: 讀取音樂 CD 時發生錯誤。

en: Event
cmn: 事件

en: Extra Stereo
cmn: 額外立體聲效果

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin, 1999
cmn: 額外立體聲外掛程式
    
    由 Johan Levin，1999

en: FFmpeg Plugin
cmn: FFmpeg 外掛程式

en: FLAC Decoder
cmn: FLAC 解碼器

en: Fade in:
cmn: 淡入：

en: Fade out:
cmn: 淡出：

en: Fading
cmn: 淡出

en: Failed to finish initializing opened CD drive.
cmn: 開啟的光碟機無法完成初始化。

en: Failed to initialize cdio subsystem.
cmn: 無法初始化 cdio 子系統。

en: Failed to open CD device %s.
cmn: 無法開啟 CD 裝置 %s。

en: Failed to query the CDDB server
cmn: 無法查詢 CDDB 伺服器

en: Failed to query the CDDB server: %s
cmn: 無法查詢 CDDB 伺服器：%s

en: Failed to retrieve first/last track number.
cmn: 無法取得第一個或最後的音軌編號。

en: Fake transparency
cmn: 假的透明特效

en: Fast
cmn: 快

en: Fast sinc interpolation
cmn: 快速 sinc 內插

en: Fastest
cmn: 最快

en: Feed level:
cmn: 饋送等級：

en: Feedback:
cmn: 反饋：

en: File Info Box
cmn: 檔案資訊視窗

en: File name
cmn: 檔案名稱

en: File path
cmn: 檔案路徑

en: FileWriter Plugin
cmn: 檔案輸出外掛程式

en: Final
cmn: 最終音量

en: Fire
cmn: 火焰

en: Folk
cmn: 民謠

en: Font %i:
cmn: 字型 %i：

en: Fonts
cmn: 字型

en: Force addition of version 2 tag
cmn: 強制加入第二版標籤

en: Format:
cmn: 格式：

en: Friday
cmn: 星期五

en: GIO Plugin
cmn: GIO 外掛程式

en: GIO Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
cmn: Audacious 的 GIO 外掛程式
    著作權 2009-2012 John Lindgren

en: GTK Interface
cmn: GTK 介面

en: Game Console Music Decoder
cmn: 遊戲主機音樂解碼器

en: General
cmn: 一般

en: Genre
cmn: 類型

en: Global Hotkeys
cmn: 全域熱鍵

en: Help
cmn: 說明

en: High
cmn: 高

en: Hotkeys:
cmn: 熱鍵：

en: Ice
cmn: 冰霜

en: Ignore length from SPC tags
cmn: 忽略 SPC 標籤裡記錄的長度

en: Increase reverb
cmn: 增加回音

en: Intensity:
cmn: 效果強度：

en: Invalid URI %s.
cmn: 無效的 URI %s。

en: Invert Selection
cmn: 反向選擇

en: JACK Output
cmn: JACK 輸出

en: Jazz
cmn: 爵士

en: Joint Stereo
cmn: 聯合立體聲

en: Jump to _Time ...
cmn: 跳至時間(_T)…

en: Jump to file
cmn: 跳至檔案

en: LADSPA Host
cmn: LADSPA 主控端

en: LADSPA Host for Audacious
    Copyright 2011 John Lindgren
cmn: Audacious 的 LADSPA 主控端
    著作權 2011 John Lindgren

en: LIRC Plugin
cmn: Linux 紅外線遙控器外掛程式

en: Length
cmn: 長度

en: Length (msec):
cmn: 長度 (毫秒)：

en: Level:
cmn: 強度：

en: Library
cmn: 媒體櫃

en: Linear (fast)
cmn: 線性取樣(快)

en: Linear interpolation
cmn: 線性內插

en: Lines
cmn: 線條

en: Looking for lyrics ...
cmn: 尋找歌詞中…

en: Low
cmn: 低

en: M3U Playlists
cmn: M3U 播放列表

en: MMS Plugin
cmn: MMS 外掛程式

en: MPG123 Plugin
cmn: MPG123 外掛程式

en: MPRIS 2 Server
cmn: MPRIS 2 伺服器

en: Mark as copyright
cmn: 標示為著作權

en: Mark as original
cmn: 標示為原創

en: Max OSD width:
cmn: 最大 OSD 寬度：

en: Medium
cmn: 中等

en: Medium sinc interpolation
cmn: 中等 sinc 內插

en: Metal
cmn: 金屬

en: Method:
cmn: 演算法：

en: Misc
cmn: 雜項

en: Mixer device:
cmn: 混音器裝置：

en: Mixer element:
cmn: 混音器元件：

en: ModPlug (Module Player)
cmn: ModPlug (MOD 播放器)

en: Module paths:
cmn: 模組路徑：

en: Monday
cmn: 星期一

en: Mono
cmn: 單聲道

en: Multi-Monitor options
cmn: 多螢幕選項

en: Multi-format audio decoding plugin for Audacious using
    FFmpeg multimedia framework (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>
cmn: Audacious 的 多重格式音訊解碼外掛程式
    使用 FFmpeg 多媒體框架 (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious 外掛程式編寫自：
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>

en: Mute
cmn: 靜音

en: N_o Playlist Advance
cmn: 不要切換播放列表

en: Name:
cmn: 名稱：

en: Nearest (fastest)
cmn: 最近點取樣(最快)

en: Neon HTTP/HTTPS Plugin
cmn: Neon HTTP／HTTPS 外掛程式

en: New Age
cmn: 新世紀

en: New Playlist
cmn: 新增播放列表

en: Next
cmn: 下一個

en: Next track
cmn: 下一個音軌

en: No Playlist Advance
cmn: 不要切換播放列表

en: No audio capable CD drive found.
cmn: 找不到可以播放音訊的光碟機。

en: No. of Tracks:
cmn: 音軌編號：

en: Noise reduction
cmn: 降噪

en: None
cmn: 無

en: Normal
cmn: 標準

en: Now Playing
cmn: 正在播放

en: OSS4 Output
cmn: OSS4 輸出

en: OSS4 Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 Michał Lipski
    
    I would like to thank people on #audacious, especially Tony Vroon and John Lindgren and of course the authors of the previous OSS plugin.
cmn: Audacious 的 OSS4 輸出外掛程式
    著作權 2010-2012 Michał Lipski
    
    我想要謝謝 #audacious 上的人們，特別是 Tony Vroon 與 John Lindgren，當然還有前一個 OSS 外掛程式的作者。

en: Off
cmn: 關閉

en: Ogg Vorbis Decoder
cmn: Ogg Vorbis 解碼器

en: Only add v1 tag
cmn: 只加入第一版標籤

en: Only add v2 tag
cmn: 只加入第二版標籤

en: Open Files
cmn: 開啟檔案

en: Open _URL ...
cmn: 開啟網址(_U)…

en: OpenGL Spectrum Analyzer
cmn: OpenGL 頻譜分析儀

en: OpenPSF PSF1/PSF2 Decoder
cmn: OpenPSF PSF1／PSF2 解碼器

en: Options
cmn: 選項

en: Options Menu
cmn: 選單選項

en: Original code by
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/
cmn: 原來的程式碼編寫自
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/

en: Output channels:
cmn: 輸出聲道數目：

en: Output file format:
cmn: 輸出檔案格式：

en: Overlap:
cmn: 重疊：

en: Override device:
cmn: 覆載裝置：

en: Oversample
cmn: 超取樣

en: PCM device:
cmn: PCM 裝置：

en: PLS Playlists
cmn: PLS 播放列表

en: P_laylist
cmn: 播放列表(_L)

en: Paste
cmn: 貼上

en: Path:
cmn: 路徑：

en: Paus_e
cmn: 暫停(_E)

en: Pause
cmn: 暫停

en: Pause Off
cmn: 解除暫停

en: Pause On
cmn: 暫停播放

en: Pause/Resume
cmn: 暫停／回復

en: Placement
cmn: 放置位置

en: Play
cmn: 播放

en: Play Amiga MODs
cmn: 播放 Amiga MOD 檔案

en: Playback
cmn: 播放

en: Playback Start
cmn: 開始播放

en: Playlist
cmn: 播放列表

en: Playlist (optional)
cmn: 播放列表 (選用)

en: Playlist Manager
cmn: 播放列表管理

en: Playlist _Manager ...
cmn: 播放列表管理(_M)…

en: Playlist mode.
cmn: 播放列表模式。

en: Please wait ...
cmn: 請稍候…

en: Polyphase (best)
cmn: 多相位取樣(最佳)

en: Pop
cmn: 流行

en: Port:
cmn: 通訊埠：

en: Position
cmn: 位置

en: Pre_vious
cmn: 上一首(_V)

en: Preamp
cmn: 前置放大

en: Presets:
cmn: 樣式

en: Press a key combination inside a text field.
    You can also bind mouse buttons.
cmn: 請在輸入欄位中按下想要的按鍵組合。
    您也可以綁定滑鼠按鈕。

en: Previous
cmn: 上一個

en: Previous track
cmn: 上一個音軌

en: PulseAudio Output
cmn: PulseAudio 輸出

en: Quality
cmn: 品質

en: Quality:
cmn: 品質：

en: Queue position
cmn: 佇列位置

en: Quick
cmn: 快速

en: Quiet after:
cmn: 多久後靜音：

en: R_everse Order
cmn: 反向順序(_E)

en: Raise player window(s)
cmn: 將播放器視窗放到最上層

en: Randomize List
cmn: 列表隨機排序

en: Rap
cmn: 說唱

en: Rate:
cmn: 取樣率：

en: Read speed:
cmn: 讀取速度：

en: Real transparency (requires X Composite Ext.)
cmn: 真的透明特效 (需要 X Composite 延伸功能)

en: Reconnect to LIRC server
cmn: 重新連線至 LIRC 伺服器

en: Rectangle
cmn: 矩形

en: Reggae
cmn: 雷鬼

en: Relative X offset:
cmn: X 軸相對位移：

en: Relative Y offset:
cmn: Y 軸相對位移：

en: Reminder
cmn: 提醒

en: Remove All
cmn: 全部移除

en: Remove Duplicates
cmn: 移除重複的項目

en: Remove Selected
cmn: 移除選擇的項目

en: Remove Unavailable Files
cmn: 移除無法使用的檔案

en: Remove Unselected
cmn: 移除未選擇的項目

en: Remove _Duplicates
cmn: 移除重複的項目(_D)

en: Remove _Unavailable Files
cmn: 移除不存在的檔案(_U)

en: Ren_ame ...
cmn: 重新命名(_A)…

en: Render Style
cmn: 呈現樣式

en: Repeat
cmn: 重複

en: Repeat count:
cmn: 重複次數：

en: Repeat point A set.
cmn: 已設定重複點 A。

en: Repeat point B set.
cmn: 已設定重複點 B。

en: Repeat points cleared.
cmn: 已清除重複點。

en: Reverse List
cmn: 列表反向排序

en: Rock
cmn: 搖滾 (Rock)

en: Rounded Rectangle
cmn: 圓角矩形

en: SDL Output
cmn: SDL 輸出

en: SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
cmn: Audacious 的 SDL 輸出外掛程式
    著作權 2010 John Lindgren

en: S_huffle
cmn: 隨機

en: Sample Rate Converter
cmn: 取樣率轉換

en: Sample Rate Converter Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
cmn: Audacious 的取樣率轉換器外掛程式
    著作權 2010-2012 John Lindgren

en: Saturday
cmn: 星期六

en: Save into original directory
cmn: 儲存到原始資料夾

en: Save volume between sessions.
cmn: 儲存不同工作階段的音量。

en: Scope
cmn: 示波器

en: Scroll song title in both directions
cmn: 雙向捲動歌曲標題

en: Search Tool
cmn: 搜尋工具

en: Search and Select
cmn: 搜尋並選擇

en: Search entries in active playlist
cmn: 在使用中的播放列表裡搜尋播放項目

en: Search library
cmn: 搜尋媒體櫃

en: Seek to %d:%-2.2d / %d:%-2.2d
cmn: 移動至 %d:%-2.2d／%d:%-2.2d

en: Select All
cmn: 選擇全部

en: Select None
cmn: 取消選擇

en: Select _All
cmn: 選擇全部(_A)

en: Select a playlist
cmn: 請選擇播放列表

en: Select entries in playlist by filling one or more fields. Fields use regular expressions syntax, case-insensitive. If you don't know how regular expressions work, simply insert a literal portion of what you're searching for.
cmn: 填入一個或多個欄位以選擇播放列表中的項目。欄位使用正規表示法，大小寫視為不同字元。若您不知道如何使用正規表示法，請輸入您想搜尋的部分文字。

en: Select main player window font:
cmn: 選擇播放器主視窗字型：

en: Select playlist font:
cmn: 選擇播放列表字型：

en: Server:
cmn: 伺服器：

en: Set Repeat Point _A
cmn: 設定重複點 _A

en: Set Repeat Point _B
cmn: 設定重複點 _B

en: Settings
cmn: 設定

en: Shadow
cmn: 陰影

en: Show
cmn: 顯示

en: Show Equalizer
cmn: 顯示等化器

en: Show I_nfo Bar
cmn: 顯示資訊列(_N)

en: Show Info Bar Vis_ualization
cmn: 顯示資訊列的視覺特效(_U)

en: Show On-Screen-Display
cmn: 顯示 OSD

en: Show Playlist Editor
cmn: 顯示播放列表編輯器

en: Show _Menu Bar
cmn: 顯示選單列(_M)

en: Show _Remaining Time
cmn: 顯示剩餘時間(_R)

en: Show _Status Bar
cmn: 顯示狀態列(_S)

en: Show playback controls
cmn: 顯示播放控制元件

en: Shuffle
cmn: 隨機

en: Sine tone generator by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000 Hz tone and a 2005 Hz tone
cmn: 正弦音調產生器是由 Håvard Kvålen <havardk@xmms.org> 編寫
    由 Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com> 修改
    
    用法：加入網址：tone://frequency1;frequency2;frequency3;…
    範例：tone://2000;2005 會播放 2000 HZ 和 2005HZ 的正弦波

en: Single mode.
cmn: 單一模式。

en: Size (bytes)
cmn: 大小 (位元組)

en: Skip/repeat samples
cmn: 跳過／重複取樣

en: Slow
cmn: 慢

en: Slowest
cmn: 最慢

en: Smooth
cmn: 平滑

en: Sndfile Plugin
cmn: Sndfile 外掛程式

en: SoX Resampler
cmn: SoX 重取樣

en: SoX Resampler Plugin for Audacious
    Copyright 2013 Michał Lipski
    
    Based on Sample Rate Converter Plugin:
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
cmn: Audacious 的 SoX 重新取樣外掛程式
    著作權 2013 Michał Lipski
    
    基於取樣率轉換器外掛程式：
    著作權 2010-2012 John Lindgren

en: Song Change
cmn: 歌曲切換

en: Song Info
cmn: 歌曲資訊

en: Song _Info ...
cmn: 歌曲資訊(_I)…

en: Sort List
cmn: 排序列表

en: Sort Se_lected
cmn: 排序所選(_L)

en: Sort Selected
cmn: 排序選擇的項目

en: Spectrum Analyzer
cmn: 頻譜分析儀

en: Speed and Pitch
cmn: 速度與音高

en: Spline (good)
cmn: 曲線函數(佳)

en: Start at
cmn: 初始音量

en: Status Icon
cmn: 狀態圖示

en: Status Icon Plugin
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
cmn: 狀態圖示外掛程式
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    這個外掛提供一個狀態圖示並放在系統通知區。

en: Stereo
cmn: 立體聲

en: Stop
cmn: 停止

en: Stop A_fter This Song
cmn: 播放完目前歌曲後停止(_F)

en: Stopped
cmn: 已停止

en: Stopping after song.
cmn: 播放完成後停止。

en: Strictly enforce minimum bitrate
cmn: 強制使用最小位元率

en: Sunday
cmn: 星期日

en: Surround
cmn: 環繞

en: Tact Generator
cmn: 節拍產生器

en: Tact generator: %d bpm
cmn: 節拍產生器：%d bpm

en: Tact generator: %d bpm %d/%d
cmn: 節拍產生器：%d bpm %d／%d

en: Tags
cmn: 標籤

en: Test
cmn: 測試

en: Text
cmn: 文字

en: The Scrobbler plugin could not be started.
    There might be a problem with your installation.
cmn: 無法啟動 Scrobbler 外掛。
    您的安裝可能有些問題。

en: This is your wakeup call.
cmn: 這是您的喚醒。

en: Thursday
cmn: 星期四

en: Time
cmn: 時間

en: Time Div:
cmn: 時間分割：

en: Timing (ms)
cmn: 計時 (毫秒)

en: Title
cmn: 標題

en: Title Change
cmn: 標題變更

en: To import your music library into Audacious, choose a folder and then click the "refresh" icon.
cmn: 要將您的媒體櫃匯入至 Audacious，請選擇目標資料夾並且按下「重新整理」圖示。

en: To repeat forever, set the repeat count to -1.
cmn: 將重複次數設定為 -1 表示永遠重複播放。

en: Toggle player window(s)
cmn: 切換顯示播放器視窗

en: Toggle repeat
cmn: 切換重複播放

en: Toggle shuffle
cmn: 切換隨機播放

en: Toggle stop after current
cmn: 播放完目前歌曲後停止

en: Tone Generator
cmn: 音調產生器

en: Tone Generator:
cmn: 音調產生器：

en: Track
cmn: 音軌

en: Track %d is a data track.
cmn: 軌道 %d 是資料軌。

en: Track %d not found.
cmn: 找不到音軌 %d。

en: Transparency
cmn: 透明

en: Treble:
cmn: 高音

en: Trigger
cmn: 觸發

en: Triggers OSD when a playlist entry is played.
cmn: 當播放列表中的項目被播放時觸發 OSD

en: Triggers OSD when playback is paused.
cmn: 當播放暫停時觸發 OSD

en: Triggers OSD when playback is unpaused.
cmn: 當解除暫停時觸發 OSD

en: Tuesday
cmn: 星期二

en: Type:
cmn: 類型：

en: Unable to fetch %s
cmn: 無法取得 %s

en: Unable to parse %s
cmn: 無法分析 %s

en: Unarchived Winamp 2.x skin
cmn: 未壓縮的 Winamp 2.x skin

en: Undock
cmn: 解除嵌入

en: Unsupported disk type.
cmn: 未支援的光碟類型

en: Use CD-Text
cmn: 使用 CD-Text

en: Use CDDB
cmn: 使用 CDDB

en: Use HTTP instead of CDDBP
cmn: 使用 HTTP 而非 CDDBP

en: Use alternate device:
cmn: 使用替代裝置：

en: Use bitmap fonts (supports ASCII only)
cmn: 使用點陣字型 (只支援 ASCII)

en: Use rate mappings
cmn: 使用取樣率映射

en: VBR quality level:
cmn: VBR 品質等級：

en: VBR/ABR
cmn: VBR／ABR

en: VTX Decoder
cmn: VTX 解碼器

en: Very High
cmn: 非常高

en: View
cmn: 檢視

en: Visualization
cmn: 視覺特效

en: Voice Removal
cmn: 人聲移除

en: Volume
cmn: 音量

en: Volume _Down
cmn: 降低音量(_D)

en: Volume _Up
cmn: 提高音量(_U)

en: Volume down
cmn: 降低音量

en: Volume up
cmn: 提高音量

en: Volume:
cmn: 音量：

en: Volume: %d%%
cmn: 音量：%d％

en: Vortex file format player by Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru>
    Based on in_vtx.dll by Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>
    Audacious plugin by Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>
cmn: Vortex 檔案格式播放器編寫自 Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru>
    基於 invtx(_V).dll 編寫自 Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>
    Audacious 外掛程式編寫自 Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>

en: Wait before reconnecting:
cmn: 重新連線前的等待時間：

en: WavPack Decoder
cmn: WavPack 解碼器

en: Wednesday
cmn: 星期三

en: What do these options mean?
cmn: 這些選項代表什麼意思？

en: Winamp Classic Interface
cmn: Winamp 傳統介面

en: XML Shareable Playlists (XSPF)
cmn: XML 可分享式播放列表 (XSPF)

en: Year
cmn: 年分

en: Your reminder for today is...
cmn: 您今天的提醒

en: _Add Files ...
cmn: 加入檔案(_A)…

en: _Add to Playlist
cmn: 加入至播放列表(_A)

en: _Clear Repeat Points
cmn: 清除重複點(_C)

en: _Close
cmn: 關閉(_C)

en: _Copy
cmn: 拷貝(_C)

en: _Create Playlist
cmn: 建立播放列表(_C)

en: _Export ...
cmn: 匯出(_E)…

en: _File
cmn: 檔案(_F)

en: _Import ...
cmn: 匯入(_I)…

en: _Jump to Song ...
cmn: 跳至歌曲(_J)…

en: _New
cmn: 新增(_N)

en: _Next
cmn: 下一首(_N)

en: _Open Files ...
cmn: 開啟檔案(_O)…

en: _Output
cmn: 輸出(_O)

en: _Paste
cmn: 貼上(_P)

en: _Play
cmn: 播放(_P)

en: _Playback
cmn: 播放(_P)

en: _Queue Manager ...
cmn: 佇列管理(_Q)…

en: _Queue/Unqueue
cmn: 排入／移出佇列(_Q)

en: _Quit
cmn: 離開(_Q)

en: _Random Order
cmn: 隨機順序(_R)

en: _Refresh
cmn: 重新整理(_R)

en: _Rename ...
cmn: 重新命名(_R)…

en: _Repeat
cmn: 重複

en: _Services
cmn: 服務(_S)

en: _Sort
cmn: 排序(_S)

en: _Stop
cmn: 停止(_S)

en: _View
cmn: 檢視(_V)

en: all monitors
cmn: 所有螢幕

en: dB
cmn: 分貝

en: enable
cmn: 啟用

en: hours
cmn: 小時

en: lossless
cmn: 無損

en: lossy
cmn: 失真

en: lossy (hybrid)
cmn: 失真 (混合)

en: minutes
cmn: 分鐘

en: monitor %i
cmn: 螢幕 %i

en: mono
cmn: 單聲道

en: ms
cmn: 毫秒

en: seconds
cmn: 秒

en: sequenced
cmn: 編曲機

en: stereo
cmn: 立體聲

en: variable
cmn: 變動的
