Window Maker 0.60.0 - en to da translation catalogue (378 entries)

en: 
    Additional support for:
da: 
    Yderligere understøttelse af:

en: 
    Sound disabled
da: 
    Lyd slået fra

en: 
    Sound enabled
da: 
    Lyd slået til

en:  --dont-restore		do not restore saved session
da:  --dont-restore		gendan ikke gemt session

en:  --help			show this message
da:  --help			vis denne besked

en:  --locale locale	locale to use
da:  --locale lokalitet	lokalitet at bruge

en:  --no-autolaunch	do not autolaunch applications
da:  --no-autolaunch	autostart ikke programmer

en:  --no-clip		do not open the workspace Clip
da:  --no-clip		åbn ikke arbejdsbordsclippen

en:  --no-cpp 		disable preprocessing of configuration files
da:  --no-cpp 		undlad forbehandling af konfigurationsfiler

en:  --no-dock		do not open the application Dock
da:  --no-dock		åbn ikke programdokken

en:  --no-polling		do not periodically check for configuration updates
da:  --no-polling		tjek ikke regelmæssigt efter opdateret konfiguration

en:  --static		do not update or save configurations
da:  --static		hverken updatér eller gem konfigurationer

en:  --synchronous		turn on synchronous display mode
da:  --synchronous		start synkronskærmtilstand

en:  --version		print version and exit
da:  --version		vis version og afslut

en:  --visual-id visualid	visual id of visual to use
da:  --visual-id visualid	visuel id af visual som skal bruges

en:  -display host:dpy	display to use
da:  -display host:dpy	skærm som skal bruges

en:  This fatal error occured probably due to a bug. Please fill the included BUGFORM and report it to %s.
da: en fatal fejl er opstået, sikkert pga. en bug. Udfyld venligst den vedlagte BUGFORM og indberet det til %s.

en:  and
da:  og

en:  will be forcibly closed.
    Any unsaved changes will be lost.
    Please confirm.
da:  vil blive brat afsluttet.
    Alle ugemte data bliver tabt.
    Bekræft venligst.

en: "%s" is not a valid bitmap file
da: "%s" er en ugyldig bitmapfil

en: "%s" is not a valid color name
da: "%s" er et ugyldigt farvenavn

en: %a(Run Command,Type the command to run:)
da: %a(Kør kommando,Indtast kommando at køre:)

en: %d will be replaced with the file name
da: %d bliver erstattet med filnavnet

en: %s aborted.
da: %s afbrudt.

en: %s directory created with default configuration.
da: %s mappe oprettet med standard konfiguration.

en: %s will be replaced with current selection
da: %s bliver erstattet med nuværende markering

en: %s: invalid argument '%s'
da: %s: ugyldigt argument '%s'

en: %s: missing command
da: %s: manglende kommando

en: %s: modifier key %s is not valid
da: %s: modificeringstast %s er ugyldig

en: %s: unmatched '"' in menu file
da: %s: ingen matchende '"' i menufilen

en: %s:can't add shortcut for entry "%s"
da: %s:kan ikke tilføje genvej for linje "%s"

en: %s:could not execute exit script
da: %s:kunne ikke køre exit-skript

en: %s:could not execute initialization script
da: %s:kunne ikke køre autostart-skript

en: %s:could not open/preprocess menu file
da: %s:kunne ikke åbne/forbehandle menufil

en: %s:could not stat file "%s" in menu directory
da: %s: kunne ikke undersøge fil "%s" i menumappen

en: %s:could not stat menu
da: %s:kunne ikke undersøge menu

en: %s:could not stat menu:%s
da: %s:kunne ikke undersøge menu:%s

en: %s:format error in root menu configuration "%s"
da: %s:formateringsfejl i konfiguration af hovedmenu "%s"

en: %s:invalid kbd shortcut specification "%s"
da: %s:ugyldig tastaturgenvej "%s"

en: %s:invalid kbd shortcut specification "%s" for entry %s
da: %s:ugyldig tastaturgenvej "%s" i linje %s

en: %s:invalid key in shortcut "%s"
da: %s:ugyldig tast i tastaturgenvej "%s"

en: %s:invalid key in shortcut "%s" for entry %s
da: %s:ugyldig tast i genvej "%s" i linje %s

en: %s:invalid key modifier "%s"
da: %s: ugyldigt tasteargument "%s"

en: %s:invalid menu file. MENU command is missing
da: %s:ugyldig menufil. MENU-kommando mangler

en: %s:maximal line size exceeded in menu config: %s
da: %s:maksimal linjestørrelse overskredet i menukonfig: %s

en: %s:missing command in menu config: %s
da: %s:manglende kommando i menukonfig: %s

en: %s:missing parameter for menu command "%s"
da: %s:manglende parameter for menukommando "%s"

en: %s:no title given for the root menu
da: %s:ingen titel angivet for rodmenuen

en: %s:syntax error in menu file:END declaration missing
da: %s:syntaksfejl i menufil:END deklaration mangler

en: %s:unknown command "%s" in menu config.
da: %s:ukendt kommando "%s" i menukonfig

en: (%d colors)
da: (%d farver)

en: (16 million colors)
da: (16 millioner farver)

en: (32 thousand colors)
da: (32 tusind farver)

en: (64 thousand colors)
da: (64 tusind farver)

en: Abort and leave a core file
da: Afbryd og lav en core-fil

en: About GNUstep
da: Om GNUstep

en: Advanced
da: Udvidet

en: Advanced Options
da: Udvidede indstillinger

en: All selected icons will be removed!
da: Alle markerede ikoner vil blive fjernet!

en: Application Attributes
da: Programattributter

en: Application Specific
da: Specifikt for program

en: Application path and arguments
da: Programsøgesti og argumenter

en: Apply
da: Anvend

en: Attract Icons
da: Tiltræk ikoner

en: Attributes
da: Attributter

en: Attributes...
da: Attributter...

en: Autoattract Icons
da: Tiltræk ikoner

en: Autocollapse
da: Autosammenfold

en: Automatically hide application when it's started.
da: Skjul automatisk programmet, når det starter.

en: Autoraise
da: Autoløft

en: Bring Here
da: Placér her

en: Browse...
da: Find...

en: Cancel
da: Annullér

en: Choose File
da: Vælg fil

en: Click in the window you wish to inspect.
da: Klik på det vindue, du vil inspicere.

en: Clip Options
da: Clipkonfiguration

en: Close
da: Luk

en: Close Window System session?
    Kill might close applications with unsaved data.
da: Luk Window System session?
    Kan medføre datatab i åbne programmer med ugemt data.

en: Close X session
da: Luk X-session

en: Collapsed
da: Sammenfoldet

en: Command for files dropped with DND
da: "Træk og slip"-kommando

en: Command for middle-click launch
da: Kommando for klik med midterknap

en: Commands
da: Kommandoer

en: Could not execute command "%s"
da: Kunne ikke udføre kommando "%s"

en: Could not execute command:
da: Kunne ikke udføre kommando:

en: Could not find icon "%s" specified for this window
da: Kunne ikke finde ikon "%s" specificeret for dette vindue

en: Could not load image file
da: Kunne ikke indlæse billedfil

en: Could not open directory "%s":
    %s
da: Kunne ikke åbne mappe "%s":
    %s

en: Could not open specified icon "%s":%s
da: Kunne ikke finde specificeret ikon "%s":%s

en: Could not open specified icon file
da: Kunne ikke åbne specificeret ikonfil

en: Could not open specified icon file: %s
da: Kunne ikke åbne angivet ikonfil: %s

en: DND support was not compiled in
da: DND understøttelse blev ikke kompileret ind

en: Defaults for all windows
da: Standard for alle vinduer

en: Deminiaturize
da: Afminimér

en: Destroy Last
da: Fjern sidste

en: Directories
da: Mapper

en: Disable border
da: Fjern kantlinje

en: Disable close button
da: Fjern lukkeknap

en: Disable language button
da: Brug ikke sprogknap

en: Disable miniaturize button
da: Fjern minimeringsknap

en: Disable resizebar
da: Fjern bundlinje

en: Disable the application icon for the application.
    Note that you won't be able to dock it anymore,
    and any icons that are already docked will stop
    working correctly.
da: Ingen programikon for dette program. Bemærk at du
    ikke længere vil kunne indfælde det i dokken, og
    alle ikoner for programmet som allerede er indfældet
    vil ikke længere fungere ordentligt.

en: Disable titlebar
da: Fjern titellinje

en: Do not allow the window to move itself completely
    outside the screen. For bug compatibility.
da: Dette vindue må ikke flytte sig selv helt udenfor
    skærmen, af hensyn til fejlbehæftede programmer.

en: Do not bind keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje gælder ikke

en: Do not bind keyboard shortcuts from Window Maker
    when this window is focused. This will allow the
    window to receive all key combinations regardless
    of your shortcut configuration.
da: Window Makers tastaturgenveje gælder ikke, når
    dette vindue er i fokus. Dette tillader vinduet
    at modtage alle tastekombinationer, uanset hvilke
    tastaturgenveje du har valgt for Window Maker.

en: Do not bind mouse actions, such as `Alt'+drag
    in the window (when Alt is the modifier you have
    configured).
da: Musehandlinger såsom 'Alt'+træk gælder ikke for dette
    vindue (hvis du har valgt Alt som modificeringstast).

en: Do not bind mouse clicks
da: Museklik gælder ikke

en: Do not hide the window when issuing the
    `HideOthers' command.
da: Skjul ikke dette vindue, når du bruger
    'Skjul andre' kommandoen.

en: Do not let it take focus
da: Må ikke få fokus

en: Do not let the window take keyboard focus when you
    click on it.
da: Dette vindue må ikke få tastaturfokus, når du
    klikker på det.

en: Do not list the window in the window list menu.
da: Vis ikke dette vindue i vindueslistemenuen.

en: Do not save the associated application in the
    session's state, so that it won't be restarted
    together with other applications when Window Maker
    starts.
da: Gem ikke det associerede program i
    sessionsstatus, så den ikke bliver genstartet
    sammen med andre programmer, når Window Maker
    starter.

en: Do not show in the window list
da: Vis ikke vindueslisten.

en: Dock Icon
da: Indfæld ikon

en: Docked Application Settings
da: Indfældet programs indstillinger

en: Domain %s (%s) of defaults database is corrupted!
da: Domænet %s (%s) i standard-databasen er ødelagt!

en: Domain %s (%s) of global defaults database is corrupted!
da: Domænet %s (%s) i den globale standard-database er ødelagt!

en: Emulate application icon
da: Emulér programikon

en: Enter command arguments:
da: Indtast kommandoargumenter:

en: Error
da: Fejl

en: Error in cursor specification for key "%s"
da: Fejl i markørspecifikation for tast "%s"

en: Error in texture specification for key "%s"
da: Fejl i teksturspecifikation for tast "%s"

en: Exit
da: Afslut

en: Exit window manager?
da: Afslut vindueshåndtering?

en: Exit...
da: Afslut...

en: Fatal error
da: Fatal fejl

en: File Name:
da: Filnavn:

en: Full screen maximization
da: Fyld hele skærmen

en: Hide
da: Skjul

en: Hide Others
da: Skjul andre

en: Icon Chooser
da: Ikonvælger

en: Icon Image
da: Ikonfil

en: Icon and Initial Workspace
da: Ikon og første arbejdsbord

en: Icon cannot be made omnipresent. Please make sure that no other icon is docked in the same position on the other workspaces and the Clip is not full in some workspace.
da: Ikonen kan ikke være på alle arbejdsborde. Se til at ingen anden ikon er indfældet på samme sted på de andre arbejdsborde og at clip'en ikke er fuld på noget arbejdsbord.

en: Icon filename:
da: Ikonfilnavn:

en: Icons
da: Ikoner

en: Ignore
da: Ignorer

en: Ignore 'Hide Others'
da: Ignorér 'Skjul andre'

en: Ignore 'Save Session'
da: Ignorér 'Gem session'

en: Ignore client supplied icon
da: Ignorér programmets egen ikon

en: Image formats:
da: Billedformater:

en: Incorrect number of elements in array for key "%s".
da: Forkert antal elementer i array for tast "%s".

en: Initial Workspace
da: Første arbejdsbord

en: Inspecting  %s.%s
da: Inspicerer  %s.%s

en: Keep Icon
da: Behold ikon

en: Keep Icons
da: Behold ikoner

en: Keep at bottom
da: Altid nederst

en: Keep at bottom (sunken)
da: Altid nederst (sunket)

en: Keep inside screen
da: Hold indenfor skærmen

en: Keep on Top
da: Altid øverst

en: Keep on top
da: Altid øverst

en: Keep on top (floating)
da: Altid øverst (flydende)

en: Keep the window over other windows, not allowing
    them to cover it.
da: Placér dette vindue ovenover andre vinduer,
    og lad dem ikke dække over det.

en: Keep the window under all other windows.
da: Placér dette vindue under alle andre vinduer.

en: Kill
da: Dræb

en: Kill Application
da: Dræb program

en: Kill Window System session?
    (all applications will be closed)
da: Dræb Window System session?
    (alle programmer bliver lukket)

en: Kill X session
da: Dræb X-session

en: Launch
da: Kør

en: Legal
da: Jura

en: Lock (prevent accidental removal)
da: Lås (forhindr fjernelse ved uheld)

en: Make the window be automatically maximized when it's
    first shown.
da: Dette vindue skal automatisk være maksimeret, når det
    vises første gang.

en: Make the window be automatically miniaturized when it's
    first shown.
da: Dette vindue skal automatisk være minimeret, når det
    vises første gang.

en: Make the window use the whole screen space when it's
    maximized. The titlebar and resizebar will be moved
    to outside the screen.
da: Lad dette vindue bruge hele skærmen, når det er
    maksimeret. Titellinjen og bundlinjen vil blive
    flyttet udenfor skærmen.

en: Make this window act as an application that provides
    enough information to Window Maker for a dockable
    application icon to be created.
da: Lad dette vindue fungere som et program, der giver
    tilstrækkelig information til Window Maker til at
    lave en programikon, som kan indfældes i dokken.

en: Make window present in all workspaces.
da: Dette vindue skal ses på alle arbejdsborde.

en: Maximize
da: Maksimér

en: Merry Christmas!
da: Glædelig jul!

en: Miniaturize
da: Minimér

en: Miniwindow Image
da: Miniaturebillede

en: Move
da: Flyt

en: Move Icon To
da: Flyt ikon til

en: Move Icons To
da: Flyt ikoner til

en: Move To
da: Flyt til

en: New
da: Ny

en: No
da: Nej

en: No application icon
da: Ingen programikon

en: Not Omnipresent
da: Ikke overalt

en: Nowhere in particular
da: Intet specielt sted

en: Omnipresent
da: På alle arbejdsborde

en: Options
da: Indstillinger

en: Preview
da: Eksempel

en: Program Arguments
da: Programargumenter

en: Reload
da: Genindlæs

en: Remove Icon
da: Fjern ikon

en: Remove Icons
da: Fjern ikoner

en: Remove the 1 pixel black border around the window.
da: Fjern den tynde sorte kant omkring vinduet.

en: Remove the `close window' button of this window.
da: Fjern dette vindues 'luk vindue'-knap.

en: Remove the `miniaturize window' button of the window.
da: Fjern dette vindues `minimér vindue' knap.

en: Remove the `toggle language' button of the window.
da: Fjern vinduets `toggle language' knap.

en: Remove the resizebar of this window.
da: Fjern dette vindues bundlinje.

en: Remove the titlebar of this window.
    To access the window commands menu of a window
    without its titlebar, press Control+Esc (or the
    equivalent shortcut, if you changed the default
    settings).
da: Fjern dette vindues titellinje.
    For at komme til et vindues kommandomenu
    uden titellinjen, tryk Control+Esc (eller
    den korrekte genvej, hvis du har ændret i
    standardindstillingerne).

en: Rename Workspace
da: Omdøb arbejdsbord

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: Resize/Move
da: Ændre størrelse/Flyt

en: Restart
da: Genstart

en: Restart Window Maker
da: Genstart Window Maker

en: Save
da: Gem

en: Save workspace state
da: Gem arbejdsbords status

en: Select
da: Vælg

en: Select All Icons
da: Vælg alle ikoner

en: Select action
da: Vælg handling

en: Select window
da: Vælg vindue

en: Selected
da: Valgt

en: Set Icon...
da: Vælg ikon...

en: Set Shortcut
da: Angiv genvej

en: Settings...
da: Indstillinger...

en: Shade
da: Rul op

en: Shared application icon
da: Fælles programikon

en: Some icons cannot be made omnipresent. Please make sure that no other icon is docked in the same positions on the other workspaces and the Clip is not full in some workspace.
da: Nogle ikoner kan ikke være på alle arbejdsborde. Se til at ingen andre ikoner er indfældet på samme sted på de andre arbejdsborde og at clip'en ikke er fuld på noget arbejdsbord.

en: Start alternate window manager
da: Start alternativ vindueshåndtering

en: Start hidden
da: Start skjult

en: Start maximized
da: Start maksimeret

en: Start miniaturized
da: Start minimeret

en: Start when Window Maker is started
da: Start samtidig med Window Maker

en: The Window Maker window manager for the X window system
da: Window Maker vindueshåndtering til X window systemet

en: The applications menu could not be loaded. Look at the console output for a detailed description of the errors.
da: Applikationsmenuen kunne ikke indlæses. Læs kommandolinjens uddata for en detaljeret beskrivelse af fejlen(e)

en: The configuration will apply to all
    windows that have their WM_CLASS
    property set to the above selected
    name, when saved.
da: Denne konfiguration vil gælde for
    alle vinduer, hvis WM_CLASS egenskab
    er sat til det valgte ovenstående
    navn, når den er gemt.

en: The workspace to place the window when it's first shown.
da: Hvilket arbejdsbord vinduet først skal dukke op på.

en: There are more than one WINDOWS_MENU commands in the applications menu. Only one is allowed.
da: Der er mere end én WORKSPACE_MENU kommando i applikationsmenuen. Kun én er tilladt.

en: There are more than one WORKSPACE_MENU commands in the applications menu. Only one is allowed.
da: Der er mere end én WORKSPACE_MENU kommando i applikationsmenuen. Kun én er tilladt.

en: There was an error while creating GNUstep directory, please make sure you have installed Window Maker correctly and run wmaker.inst
da: Der opstod en fejl ved oprettelse af GNUstep mappen, sørg venligst for at du har installeret Window Maker korrekt og kør wmaker.inst

en: This will kill the application.
    Any unsaved changes will be lost.
    Please confirm.
da: Dette vil lukke programmet.
    Alle ugemte data bliver slettet.
    Bekræft venligst.

en: Toggle Omnipresent
da: På alle arbejdsborde

en: Total allocated memory: %i kB. Total memory in use: %i kB.
da: Total tildelt hukommelse: %i kB. Total hukommelse i brug: %i kB.

en: Try '%s --help' for more information
da: Prøv '%s --help' for at få mere information

en: Type the command used to launch the application
da: Indtast kommandoen der starter programmet

en: Type the name for workspace %i:
da: Indtast navn for arbejdsbord %i:

en: Unhide
da: Vis igen

en: Unhide Here
da: Vis igen her

en: Unmaximize
da: Afmaksimér

en: Unselect All Icons
da: Fravælg alle ikoner

en: Unshade
da: Rul ned

en: Usage: %s [options]
da: Brug: %s [muligheder]

en: Use a single shared application icon for all of
    the instances of this application.
da: Brug et enkelt fælles programikon, hver gang dette
    program forekommer.

en: Using visual 0x%x: %s %ibpp
da: Bruger visual 0x%x: %s %ibpp

en: Warning
da: Advarsel

en: What do you want to do now?
da: Hvad vil du nu?

en: Window Attributes
da: Vinduesattributter

en: Window List
da: Vinduesliste

en: Window Maker received signal %i
    (%s).
da: Window Maker modtog signal %i
    (%s).

en: Window Maker received signal %i.
da: Window Maker modtog signal %i

en: Window Manager for X
da: Vindueshåndtering for X

en: Window Specification
da: Vinduesspecifikation

en: Windows
da: Vinduer

en: Workspace %i
da: Arbejdsbord %i

en: Workspace Clip
da: Arbejdsbordsclip

en: Workspaces
da: Arbejdsborde

en: Wrong option format for key "%s". Should be %s.
da: Forkert konfigurationsformat for tast "%s". Skulle have været %s.

en: Wrong type for background of workspace %i. Should be a texture.
da: Forkert type baggrund for arbejdsbord %i. Bør være en tekstur.

en: Wrong type for workspace background. Should be a texture type.
da: Forkert type baggrund for arbejdsbord. Bør være en tekstur.

en: Wrong value for key "%s". Should be Coordinate.
da: Forkert værdi for tast "%s". Burde være Coordinate.

en: X server does not support locale
da: X-server understøtter ikke lokale

en: XKB is not supported. KbdModeLock is automatically disabled.
da: XKB er ikke understøttet. KbdModeLock er slået fra.

en: Yes
da: Ja

en: a fatal error has occured, probably due to a bug. Please fill the included BUGFORM and report it.
da: en fatal fejl er opstået, sikkert pga. en bug. Udfyld venligst den vedlagte BUGFORM og indberet det.

en: bad number of arguments in cursor specification
da: forkert antal argumenter i markørspecifikation

en: bad number of arguments in gradient specification
da: forkert antal argumenter i definition af farveovergang

en: bad number of arguments in textured gradient specification
da: forkert antal argumenter i definition af tekstur-farveovergang

en: bad opacity value for tgradient texture "%s". Should be [0..255]
da: forkert gennemsigtighedsværdi for tgradient-tekstur "%s". Burde være [0..255]

en: bad value for visualid: "%s"
da: forkert værdi for visualid: "%s"

en: bad value in dock state info:%s
da: forkert værdi i indfældet ikon-statusinfo:%s

en: bad value in docked icon position %i,%i
da: forkert værdi i indfældet ikonplacering %i,%i

en: bad value in docked icon state info %s
da: forkert værdi i indfældet ikonstatusinfo %s

en: bad value in menus state info:%s
da: forkert værdi i menustatusinfo:%s

en: bad window name value in %s state info
da: ugyldig værdi for vinduesnavn i %s statusinfo

en: can't convert "%s" to boolean
da: kan ikke konvertere "%s" til boolsk værdi

en: can't convert "%s" to boolean for key "%s"
da: kan ikke konvertere "%s" til boolsk værdi for tast "%s"

en: can't convert "%s" to integer for key "%s"
da: kan ikke konvertere "%s" til heltalsværdi for tast "%s"

en: can't convert array to integers for "%s".
da: kan ikke konvertere array til heltal for "%s".

en: cannot open connection for crashing dialog panel. Aborting.
da: kan ikke åbne forbindelse til dialogboks der er gået ned. Afbryder.

en: cannot set locale modifiers
da: kan ikke sætte lokalemodificeringer

en: connection to the session manager was lost
da: forbindelse til sessionshåndteringen forsvandt

en: could not access menu "%s" referenced in WMRootMenu
da: kunne ikke åbne menu "%s" angivet i WMRootMenu

en: could not allocate color "%s"
da: kunne ikke tildele farve "%s"

en: could not allocate image buffer
da: kunne ikke tildele billedmellemlager

en: could not create Workspace menu
da: kunne ikke lave arbejdsbordsmenu

en: could not create directory %s
da: kunne ikke oprette mappe %s

en: could not create options submenu for Clip menu
da: kunne ikke lave konfigurationsundermenu for clipmenu

en: could not create submenu for window menu
da: kunne ikke lave undermenu for vinduesmenu

en: could not create workspace submenu for Clip menu
da: kunne ikke lave arbejdsbordsundermenu for clipmenu

en: could not define value for %s for cpp
da: kunne ikke definere værdi for %s i cpp

en: could not do initialization of WINGs widget set
da: kunne ikke opstarte WINGs widgetsæt

en: could not exec %s
da: kunne ikke udføre %s

en: could not find any usable menu files. Please check '%s'
da: kunne ikke finde nogen anvendelige menufiler. Undersøg venligst '%s'

en: could not find cursor bitmap file "%s"
da: kunne ikke finde markørbitmapfil "%s"

en: could not find default icon "%s"
da: kunne ikke finde standardikon "%s"

en: could not find function %s::%s
da: kunne ikke finde funktion %s::%s

en: could not find icon %s, used in a docked application
da: kunne ikke finde ikon %s, som bruges i et indfældet program

en: could not find icon file "%s"
da: kunne ikke finde ikonfil "%s"

en: could not find menu file "%s" referenced in WMRootMenu
da: kunne ikke åbne menufil "%s" angivet i WMRootMenu

en: could not find menu file '%s' referenced in WMRootMenu
da: kunne ikke finde menufilen '%s' angivet i WMRootMenu

en: could not find user GNUstep directory (%s).
da: kunne ikke finde brugerens GNUstep mappe (%s).

en: could not find user GNUstep directory (%s).
    Make sure you have installed Window Maker correctly and run wmaker.inst
da: kunne ikke finde brugerens GNUstep mappe (%s).
    Har du installeret Window Maker korrekt og kørt wmaker.inst?

en: could not get color for key "%s"
da: kunne ikke finde farve for tast "%s"

en: could not get password entry for UID %i
da: kunne ikke finde adgangskodelinje for UID %i

en: could not get window list!!
da: kunne ikke få vinduesliste!!

en: could not grab keyboard
da: kunne ikke opsnappe tastatur

en: could not initialize graphics library context: %s
da: kunne ikke opstarte grafikbibliotek: %s

en: could not initialize library %s
da: kunne ikke opstarte biblitek %s

en: could not launch application %s
da: kunne ikke starte program %s

en: could not load any usable font!!!
da: ingen brugbare fonte fundet!!!

en: could not load default icon "%s":%s
da: kunne ikke indlæse standardikon "%s":%s

en: could not load domain %s from global defaults database
da: kunne ikke indlæse domænet %s fra den globale standard-database

en: could not load domain %s from global defaults database (%s)
da: kunne ikke indlæse domænet %s fra den globale standard-database (%s)

en: could not load domain %s from user defaults database
da: kunne ikke indlæse domænet "%s" fra bruger-standard-database

en: could not load image in option %s: %s
da: kunne ikke indlæse billede i konfiguration %s: %s

en: could not load logo image for panels: %s
da: kunne ikke indlæse logobillede for panelerne: %s

en: could not load mask bitmap file "%s". Won't use mask
da: kunne ikke indlæse bitmapfil "%s". Vil ikke bruge maske

en: could not load texture pixmap "%s":%s
da: kunne ikke indlæse teksturpixmap "%s":%s

en: could not make arguments for menu file preprocessor
da: kunne ikke skabe argumenter for menufilforbehandler

en: could not manage any screen
da: kunne ikke håndtere nogen skærm

en: could not manage screen %i
da: kunne ikke håndtere skærm %i

en: could not open display "%s"
da: kunne ikke åbne skærm "%s"

en: could not open menu file "%s": %s
da: kunne ikke åbne menufil "%s": %s

en: could not parse color "%s"
da: "%s" er en ugyldig farve

en: could not read domain "%s" from defaults database
da: kunne ikke læse domænet "%s" fra standard-databasen

en: could not render texture for icon background
da: kunne ikke lave tekstur for ikonbaggrund

en: could not render texture: %s
da: kunne ikke lave tekstur: %s

en: could not save session state in %s
da: kunne ikke gemme sessionsstatus i %s

en: could not send message to background image helper
da: kunne ikke sende besked til baggrundsbilledehjælper

en: could not stat() menu file '%s'
da: kunne ikke stat()'e menufilen '%s'

en: crashed while trying to do some post-crash cleanup. Aborting immediatelly.
da: gik ned under forsøg at rydde op efter crash. Afbryder med det samme.

en: end of memory while saving session state
da: ikke mere hukommelse mens sessionsstatus blev gemt

en: error getting dropped data from DND drop
da: fejl i modtagelse af data fra DND-slip

en: error loading image file "%s": %s
da: fejl ved åbning af billedfil "%s": %s

en: error reading preprocessed menu data
da: kunne ikke indlæse forbehandlet menudata

en: error rendering image: %s
da: fejl i tegning af billede: %s

en: error rendering image:%s
da: fejl i tegning af billede:%s

en: failed to open bitmap file "%s"
da: kunne ikke åbne bitmapfil %s

en: failed to restart Window Maker.
da: kunne ikke genstarte Window Maker.

en: failed to start alternate window manager. Aborting.
da: det lykkedes ikke at starte alternativ vindueshåndtering. Afbryder.

en: function "%s" not found in library "%s"
da: funktion "%s" fandtes ikke i bibliotek "%s"

en: function textures not supported on this system, sorry.
da: teksturfunktionen er ikke understøttet af dette system, desværre.

en: got signal %i
da: fik signal %i

en: got signal %i (%s)
da: fik signal %i (%s)

en: got signal %i (%s) - exiting...
da: fik signal %i (%s) - afslutter...

en: got signal %i (%s) - rereading defaults
da: fik signal %i (%s) - genindlæser standard

en: got signal %i (%s) - restarting
da: fik signal %i (%s) - genstarter

en: got signal %i - exiting...
da: fik signal %i - afslutter...

en: got signal %i - rereading defaults
da: fik signal %i - genindlæser standard

en: got signal %i - restarting
da: fik signal %i - genstarter

en: icon size is configured to %i, but it's too small. Using 16, instead
da: ikonstørrelse er sat til %i, men det er for lidt. Bruger 16 istedet

en: image file "%s" used as texture could not be found.
da: billedfil "%s" som er brugt som tekstur, fandtes ikke.

en: internal X error: %s
da: intern X-fejl: %s

en: invalid OPEN_MENU specification: %s
da: ugyldig OPEN_MENU specifikation: %s

en: invalid content in menu file '%s'.
    It should either be a property list menu or the path to the file, enclosed in ".
da: ugyldigt indhold i menufilen '%s'.
    Det skal enten være en egenskabslistemenu eller stien til filen indkapslet i "

en: invalid texture type %s
da: ugyldig teksturtype %s

en: it seems that there is already a window manager running
da: det ser ud til at der kører en vindueshåndtering i forvejen

en: library "%s" cound not be opened.
da: bibliotek "%s" kunne ikke åbnes.

en: out of memory during expansion of "%W"
da: løb tør for hukommelse under udvidelse af "%W"

en: out of memory during expansion of "%a"
da: løb tør for hukommelse under udvidelse af "%a"

en: out of memory during expansion of "%d"
da: løb tør for hukommelse under udvidelse af "%d"

en: out of memory during expansion of "%s"
da: løb tør for hukommelse under udvidelse af "%s"

en: out of memory during expansion of "%w"
da: løb tør for hukommelse under udvidelse af "%w"

en: out of memory reading bitmap file "%s"
da: løb tør for hukommelse under læsning af bitmapfil "%s"

en: out of memory while constructing directory menu %s
da: løb tør for memory mens mappemenu %s blev lavet

en: out of memory while getting data from DND drop
da: løb tør for hukommelse mens data blev hentet fra DND-slip

en: out of memory while saving session state
da: løb tør for hukommelse mens sessionsstatus blev gemt

en: out of memory while updating GNOME hints
da: løb tør for hukommelse da GNOME hints blev opdateret

en: out of memory while updating wm hints
da: løb tør for hukommelse mens vinduehåndteringshints blev opdateret

en: recreating missing icon '%s'
da: genskaber manglende ikon '%s'

en: selection not available
da: markering ikke tilgængelig

en: the NumLock, ScrollLock or similar key seems to be turned on.
    Turn it off or some mouse actions and keyboard shortcuts will not work.
da: NumLock, ScrollLock eller en lignende tast er trykket ind.
    Tryk den ud eller visse musefunktioner og tastaturgenveje vil ikke fungere.

en: there are too many icons stored in dock. Ignoring what doesn't fit
da: der er for mange ikoner i dokken. Ignorerer dem der ikke er plads til

en: too few arguments for %s
da: for få argumenter til %s

en: too few arguments in multicolor gradient specification
da: for få argumenter i definition af flerfarve-farveovergang

en: too many parameters in OPEN_MENU: %s
da: for mange parametre i OPEN_MENU: %s

en: trying to restart Window Maker...
da: prøver at genstarte Window Maker...

en: trying to start alternate window manager...
da: prøver at starte alternativ vindueshåndtering...

en: unable to get dropped data from DND drop
da: kan ikke modtage data fra DND-slip

en: unknown builtin cursor name "%s"
da: ukendt indbygget markørnavn "%s"

en: using default "%s" instead
da: bruger standard "%s" istedet

en: using default menu file "%s" as the menu referenced in WMRootMenu could not be found
da: bruger standardmenufil "%s" da menuen angivet i WMRootMenu ikke fandtes

en: wrong option value for key "%s". Should be one of %s
da: forkert konfigurationsværdi for tast "%s". Skulle have været %s.

en: your machine is misconfigured. HOST is set to %s
da: din maskine er sat forkert op. HOST er sat til %s

en: your machine is misconfigured. HOSTNAME is set to %s
da: din maskine er sat forkert op. HOSTNAME er sat til %s
