Audacious Plugins - en to da translation catalogue (863 entries)

en:   (invalid UTF-8)
da:   (ugyldig UTF-8)

en: %a: Artist
    %b: Album
    %c: Number of channels
    %f: File name (full path)
    %F: Frequency (Hertz)
    %l: Length (milliseconds)
    %n or %s: Formatted title (see playlist settings)
    %p: Currently playing (1 or 0)
    %r: Rate (bits per second)
    %t: Playlist position
    %T: Title (unformatted)
da: %a: Kunstner
    %b: Album
    %c: Antal kanaler
    %f: Filnavn (fuld sti)
    %F: Frekvens (Hertz)
    %l: Længde (millisekunder)
    %n eller %s: Formateret titel (se afspilningslisteindstillinger)
    %p: Afspiller nu (1 eller 0)
    %r: Frekvens (bit pr. sekund)
    %t: Afspilningslisteplacering
    %T: Titel (uformateret)

en: %d channel | %d channels
da[0]: %d kanal
da[1]: %d kanaler

en: %d of %d result shown | %d of %d results shown
da[0]: %d af %d resultat vist
da[1]: %d af %d resultater vist

en: %d result | %d results
da[0]: %d resultat
da[1]: %d resultater

en: %d song | %d songs
da[0]: %d sang
da[1]: %d sange

en: %s Settings
da: Indstillinger for %s

en: (no description)
da: (ingen beskrivelse)

en: (none)
da: (ingen)

en: * no comments available in this MIDI file *
da: * ingen kommentarer tilgængelig i denne MIDI-fil *

en: * no lyrics available in this MIDI file *
da: * ingen sangtekster tilgængelige i denne MIDI-fil *

en: 176.4 kHz:
da: 176,4 kHz:

en: 22.05 kHz:
da: 22,05 kHz:

en: 2SF Decoder
da: 2SF-afkoder

en: 32.0 kHz:
da: 32,0 kHz:

en: 44.1 kHz:
da: 44,1 kHz:

en: 88.2 kHz:
da: 88,2 kHz:

en: <b>Action:</b>
da: <b>Handling:</b>

en: <b>Advanced</b>
da: <b>Avanceret</b>

en: <b>Analyzer</b>
da: <b>Analyseprogram</b>

en: <b>Bass Boost</b>
da: <b>Bass-boost</b>

en: <b>Channel Mixer</b>
da: <b>Kanalmikser</b>

en: <b>Channels</b>
da: <b>Kanaler</b>

en: <b>Color</b>
da: <b>Farve</b>

en: <b>Commands</b>
da: <b>Kommandoer</b>

en: <b>Compression</b>
da: <b>Komprimering</b>

en: <b>Connection</b>
da: <b>Forbindelse</b>

en: <b>Conversion</b>
da: <b>Konvertering</b>

en: <b>Crossfade</b>
da: <b>Glidende overgang</b>

en: <b>Crystalizer</b>
da: <b>Krystalisator</b>

en: <b>Delete Method</b>
da: <b>Slettemetode</b>

en: <b>Device</b>
da: <b>Enhed</b>

en: <b>Echo</b>
da: <b>Ekko</b>

en: <b>Emulation</b>
da: <b>Emulering</b>

en: <b>Extra Stereo</b>
da: <b>Ekstra stereo</b>

en: <b>Fonts</b>
da: <b>Skrifttyper</b>

en: <b>Frame Headers</b>
da: <b>Frame-headere</b>

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: <b>ID3 Tags</b>
da: <b>ID3-tags</b>

en: <b>Internet Sources</b>
da: <b>Internetkilder</b>

en: <b>Key Binding:</b>
da: <b>Genvejstast:</b>

en: <b>Local Storage</b>
da: <b>Lokalt lager</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
da: <b>Diverse</b>

en: <b>Mouse Scroll Action</b>
da: <b>Muserul-handling</b>

en: <b>Note</b>
da: <b>Node</b>

en: <b>OpenPSF Configuration</b>
da: <b>OpenPSF-konfiguration</b>

en: <b>Other Settings</b>
da: <b>Andre indstillinger</b>

en: <b>Output</b>
da: <b>Lydudgang</b>

en: <b>Pitch</b>
da: <b>Tonehøjde</b>

en: <b>Playback time</b>
da: <b>Afspilningstid</b>

en: <b>Playback</b>
da: <b>Afspilning</b>

en: <b>Playlist Columns</b>
da: <b>Afspilningslistekolonner</b>

en: <b>Playlist Tabs</b>
da: <b>Afspilningslistefaneblade</b>

en: <b>Rate Mappings</b>
da: <b>Frekvensoversættelser</b>

en: <b>Repeat</b>
da: <b>Gentag</b>

en: <b>Resampling</b>
da: <b>Gensampling</b>

en: <b>Reverb</b>
da: <b>Ekko</b>

en: <b>Sample rate</b>
da: <b>Samplefrekvens</b>

en: <b>Silence Removal</b>
da: <b>Fjernelse af stilhed</b>

en: <b>Skin</b>
da: <b>Tema</b>

en: <b>Speed</b>
da: <b>Hastighed</b>

en: <b>Tip</b>
da: <b>Fif</b>

en: <b>VU Meter Settings</b>
da: <b>Indstillinger for VU-viser</b>

en: <b>XSF Configuration</b>
da: <b>Konfiguration af XSF</b>

en: <small>Artist is truncated at the start, Title -- at the end</small>
da: <small>Kunstner er afkortet i begyndelsen, titel -- i slutningen</small>

en: <small>Chars are ORed in RegExp, surrounded by whitespace</small>
da: <small>Tegn er ORed i RegExp, omgivet af mellemrum</small>

en: <small>Separate multiple paths with a colon.
    These paths are searched in addition to LADSPA_PATH.
    After adding new paths, press Enter to scan for new plugins.</small>
da: <small>Adskil flere stier med et kolon.
    Disse stier er søgbare udover LADSPA_PATH.
    Efter tilføjelse af nye stier, tryk Retur for at skanne for nye udvidelsesmoduler.</small>

en: <span font_desc='%s'>Audacious OSD</span>
da: <span font_desc='%s'>Audacious skærmdisplay</span>

en: <span size="smaller"> MIDI Comments and Lyrics </span>
da: <span size="smaller"> MIDI-kommentarer og sangtekster </span>

en: <span size="smaller"> MIDI Info </span>
da: <span size="smaller"> MIDI-information </span>

en: A Tact Generator by Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    To use it, add a URL: tact://beats*num/den
    e.g. tact://77 to play 77 beats per minute
    or tact://60*3/4 to play 60 bpm in 3/4 tacts
da: En Taktgenerator af Martin Strauss <mys@faveve.uni-stuttgart.de>
    
    For at bruge den tilføjes en URL: tact://beats*num/den
    f.eks. tact://77 for at afspille 77 slag pr. minut
    eller tact://60*3/4 for at afspille 60 bpm i 3/4-takt

en: A plugin that can be used to start playing at a certain time.
    
    Originally written by Adam Feakin and Daniel Stodden.
da: Et udvidelsesmodul som kan bruges til at påbegynde afspilning på et bestemt tidspunkt.
    
    Oprindeligt skrevet af Adam Feakin og Daniel Stodden.

en: A simple plugin to control Audacious using the LIRC remote control daemon
    
    Adapted for Audacious by:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    Based on the XMMS LIRC plugin by:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    For more information about LIRC, see http://lirc.org.
da: Et simpelt udvidelsesmodul til at kontrollere Audacious med LIRC's eksterne kontroldæmon
    
    Tilpasset Audacious af:
    Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    Joonas Harjumäki <jharjuma@gmail.com>
    
    Baseret på XMMS LIRC-udvidelsesmodulet af:
    Carl van Schaik <carl@leg.uct.ac.za>
    Christoph Bartelmus <xmms@bartelmus.de>
    Andrew O. Shadoura <bugzilla@tut.by>
    
    For yderligere information om LIRC, se http://lirc.org.

en: AAC (Raw) Decoder
da: AAC-afkoder (Raw)

en: ALSA Output
da: ALSA-lydkanal

en: ALSA Output Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
    
    My thanks to William Pitcock, author of the ALSA Output Plugin NG, whose code served as a reference when the ALSA manual was not enough.
da: ALSA-lydkanal-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2009-2012 John Lindgren
    
    Mange tak til William Pitcock, forfatter til ALSA-lydkanal-udvidelsesmodul NG, hvis kode fungerede som en reference når ALSA-manualen ikke var nok.

en: AMIDI-Plug
    modular MIDI music player
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    written by Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    special thanks to...
    
    Clemens Ladisch and Jaroslav Kysela
    for their cool programs aplaymidi and amixer; those
    were really useful, along with alsa-lib docs, in order
    to learn more about the ALSA API
    
    Alfredo Spadafina
    for the nice midi keyboard logo
    
    Tony Vroon
    for the good help with alpha testing
da: AMIDI-Plug
    modulær MIDI-musikafspiller
    http://www.develia.org/projects.php?p=amidiplug
    
    skrevet af Giacomo Lozito
    <james@develia.org>
    
    særlig tak til ...
    
    Clemens Ladisch og Jaroslav Kysela
    og deres cool programmer aplaymidi og amixer; de
    var virkelig nyttige, og alsa-lib doks, for at kunne
    lære mere om ALSA API'et
    
    Alfredo Spadafina
    for det fine midi-tastatur-logo
    
    Tony Vroon
    for den gode hjælp med alpha-testing

en: AMIDI-Plug (MIDI Player)
da: AMIDI-Plug (MIDI-afspiller)

en: AMIDI-Plug - select SoundFont file
da: AMIDI-Plug - vælg SoundFont-fil

en: AOSD (On-Screen Display)
da: AOSD (skærmdisplay)

en: ASXv1/ASXv2 Playlists
da: ASXv1/ASXv2-afspilningslister

en: ASXv3 Playlists
da: ASXv3-afspilningslister

en: A_bout ...
da: _Om ...

en: About ...
da: Om ...

en: AdPlug (AdLib Player)
da: AdPlug (AdLib-afspiller)

en: Add Files
da: Tilføj filer

en: Add Files ...
da: Tilføj filer ...

en: Add Folder ...
da: Tilføj mappe ...

en: Add URL ...
da: Tilføj URL ...

en: Add U_RL ...
da: _Tilføj adresse ...

en: Additional Command
da: Yderligere kommando

en: Advance in playlist when scrolling upward
da: Gå videre i afspilningslisten når der rulles opad

en: Alarm at (default):
da: Alarm (standard):

en: Album Art
da: Albumomslag

en: Album Artist
da: Kunstner

en: Album artist
da: Kunstner

en: Algorithm quality:
da: Algoritmens kvalitet:

en: Allow aliasing
da: Tillad aliasing

en: Alternative
da: Alternativt

en: Always
da: Altid

en: Always on Top
da: Altid øverst

en: Always show notification
da: Vis altid underretning

en: Always show tabs
da: Vis altid faneblade

en: Ampache Browser
da: Ampache-browser

en: Ampache Browser for Audacious
    http://ampache-browser.org/
    
    Copyright (C) Róbert Čerňanský and John Lindgren
    License: GNU GPLv3
da: Ampache-browser til Audacious
    http://ampache-browser.org/
    
    Ophavsret (C) Róbert Čerňanský og John Lindgren
    Licens: GNU GPLv3

en: Analyzer
da: Analyseprogram

en: Archived Winamp 2.x skin
da: Arkiveret Winamp 2.x-tema

en: Artist
da: Kunstner

en: Artist:
da: Kunstner:

en: Audacious Equalizer
da: Audacious-equalizer

en: Audacious OSD
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Written by Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Based in part on Evan Martin's Ghosd library:
    http://neugierig.org/software/ghosd/
da: Audacious skærmdisplay
    http://www.develia.org/projects.php?p=audacious#aosd
    
    Skrevet af Giacomo Lozito <james@develia.org>
    
    Baseret delvist på Evan Martins Ghosd-bibliotek:
    http://neugierig.org/software/ghosd/

en: Audacious Ogg Vorbis Decoder
    
    Based on the Xiph.org Foundation's Ogg Vorbis Plugin:
    http://www.xiph.org/
    
    Original code by:
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Contributions from:
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>
da: Audacious Ogg Vorbis-afkoder
    
    Baseret på Xiph.org Foundation's Ogg Vorbis-udvidelsesmodul:
    http://www.xiph.org/
    
    Original kode af:
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    
    Bifrag fra:
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    Eugene Zagidullin <e.asphyx@gmail.com>

en: Audacious Playlist Editor
da: Redigeringsprogram for Audacious' afspilningslister

en: Audacious Playlists (audpl)
da: Audacious-afspilningslister (audpl)

en: Audacious PulseAudio Output Plugin
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Audacious PulseAudio-output-udvidelsesmodul
    
    Dette program er fri software; du kan videredistribuere det og/eller modificere det under vilkårene i GNU General Public License som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af Licensen, eller (efter eget valg) enhver senere version.
    
    Dette program er distribueret i håbet om at det vil være nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; uden selv den underforstået garanti vedrørende SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for flere detaljer.
    
    Du skulle have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program. Hvis ikke, skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Audacious Scrobbler Plugin 2.0 by Pitxyoki,
    
    Copyright © 2012-2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>
    
    Thanks to John Lindgren for giving me a hand at the beginning of this project.
da: Audacious Scrobbler-udvidelsesmodul 2.0 by Pitxyoki,
    
    Ophavsret 2012-2013 Luís M. Picciochi Oliveira <Pitxyoki@Gmail.com>
    
    Tak til John Lindgren for at give mig en hånd i begyndelsen af dette projekt.

en: Audacious is not playing.
da: Audacious afspiller ikke.

en: Audacious is now using an improved version of the Last.fm Scrobbler.
    Please check the Preferences for the Scrobbler plugin.
da: Audacious bruger nu en forbedret version af Last.fm Scrobbler.
    Kontroller præferencerne for Scrobbler-udvidelsesmodulet.

en: Audio CD
da: Lyd-cd

en: Audio CD Menu Items
da: Menupunkter for lyd-cd

en: Audio CD Plugin
da: Lyd-cd-udvidelsesmodul

en: Audio Settings ...
da: Lydindstillinger ...

en: Audio _Settings ...
da: _Lydindstillinger ...

en: Audio device:
da: Lydenhed:

en: Audio mode:
da: Lydtilstand:

en: Auto-hide
da: Skjul automatisk

en: Automatically connect to output ports
da: Forbind automatisk til udgangsporte

en: Automatically toggle queue for matching entries
da: Skift automatisk kø for matchende punkter

en: Available columns
da: Tilgængelige kolonner

en: Available plugins:
da: Tilgængelige udvidelsesmoduler:

en: Average bitrate:
da: Gennemsnitlig bithastighed:

en: Balance: %d%% left
da: Balance: %d%% venstre

en: Balance: %d%% right
da: Balance: %d%% højre

en: Balance: center
da: Balance: centrum

en: Bars
da: Bjælker

en: Based on the xmms_sndfile plugin:
    Copyright (C) 2000, 2002 Erik de Castro Lopo
    
    Adapted for Audacious by Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Baseret på xmms_sndfile-udvidelsesmodulet:
    Ophavsret (C) 2000, 2002 Erik de Castro Lopo
    
    Tilpasset Audacious af Tony Vroon <chainsaw@gentoo.org>
    
    Dette program er fri software; du kan videredistribuere det og/eller modificere det under vilkårene i GNU General Public License som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af Licensen, eller (efter eget valg) enhver senere version.
    
    Dette program er distribueret i håbet om at det vil være nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; uden selv den underforstået garanti vedrørende SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for flere detaljer.
    
    Du skulle have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program. Hvis ikke, skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Bass:
da: Bas:

en: Bauer Stereophonic-to-Binaural (BS2B)
da: Bauer Stereophonic-til-Binaural (BS2B)

en: Best sinc interpolation
da: Bedste sinc-interpolation

en: Binding mouse buttons
da: Binding af museknapper

en: Bitrate
da: Bithastighed

en: Bitrate:
da: Bithastighed:

en: Blur Scope
da: Sløret skop

en: Buffering ...
da: Mellemlagrer ...

en: By Al_bum
da: Efter al_bum

en: By Albu_m Artist
da: Efter _kunstner

en: By Album
da: Efter album

en: By Album Artist
da: Efter kunstner

en: By Artist
da: Efter kunstner

en: By C_omment
da: Efter _kommentar

en: By Comment
da: Efter kommentar

en: By Custom Title
da: Efter tilpasset titel

en: By File Name
da: Efter filnavn

en: By File Path
da: Efter filsti

en: By File _Path
da: Efter fil_sti

en: By Genre
da: Efter genre

en: By Length
da: Efter længde

en: By Release Date
da: Efter udgivelsesdato

en: By Release _Date
da: Efter _udgivelsesdato

en: By Title
da: Efter titel

en: By Track Number
da: Efter spornummer

en: By Track _Number
da: Efter _spornummer

en: By _Artist
da: Efter _kunstner

en: By _Custom Title
da: Efter _tilpasset titel

en: By _File Name
da: Efter _filnavn

en: By _File Path
da: Efter _filsti

en: By _Genre
da: Efter _genre

en: By _Length
da: Efter _længde

en: By _Title
da: Efter _titel

en: Call Letters
da: Opkaldsbreve

en: Cancel
da: Annuller

en: Cannot read start/end LSN for track %d.
da: Kan ikke læse start/slut LSN for spor %d.

en: Center volume:
da: Lydstyrke for centrum:

en: Change playing song
da: Skift sang der afspilles

en: Change volume
da: Ændr lydstyrke

en: Channel Mixer
da: Kanalmikser

en: Channel Mixer Plugin for Audacious
    Copyright 2011-2012 John Lindgren and Michał Lipski
da: Channel Mixer-udvidelsesmodul for Audacious
    Ophavsret 2011-2012 John Lindgren og Michał Lipski

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Chars to split on:
da: Tegn at opdele ved:

en: Chars to truncate on:
da: Tegn at afkorte ved:

en: Check Permission
da: Tjek tilladelse

en: Checking Last.fm access ...
da: Tjekker adgang til Last.fm ...

en: Choose Folder
da: Vælg mappe

en: Choose the days for the alarm to come on
da: Vælg dagene hvor alarmen skal udløses

en: Classical
da: Klassisk

en: Clear A-B Repeat
da: Ryd A-B-gentagelse

en: Clear Queue
da: Ryd kø

en: Clear previous selection before searching
da: Ryd forrige valg før søgning

en: Client name:
da: Klientnavn:

en: Clock speed:
da: Ur-hastighed:

en: Close to the system tray
da: Luk til systembakken

en: Color %i:
da: Farve %i:

en: Coloring:
da: Farver:

en: Colors
da: Farver

en: Command to run at the end of a song:
da: Kommando til afvikling ved afsluting på sang:

en: Command to run at the end of the playlist:
da: Kommando til afvikling ved slut på afspilningsliste:

en: Command to run when song title changes (for network streams):
da: Kommando til afvikling når sangtitlen ændrer sig (for netværksstrømme):

en: Command to run when starting a new song:
da: Kommando til afvikling ved ny sang:

en: Comment
da: Kommentar

en: Composite extension not loaded
da: Composite-udvidelse er ikke indlæst

en: Composite manager detected
da: Composite-håndtering detekteret

en: Composite manager not detected;
    unless you know that you have one running, please activate a composite manager otherwise the OSD won't work properly
da: Composite-håndtering blev ikke detekteret;
    med mindre du ved at du har en kørende, så aktivér en composite-håndtering ellers vil skærmdisplayet ikke fungere korrekt

en: Composite manager not required for fake transparency
da: Composite-håndtering er ikke krævet for falsk gennemsigtighed

en: Compression ratio:
da: Komprimeringsforhold:

en: Concave Rectangle
da: Konkav rektangel

en: Connect to physical ports only
da: Forbind kun til fysiske porte

en: Console music decoder engine based on Game_Music_Emu 0.5.2
    Supported formats: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>
da: Afkodningsmotor for konsolmusik baseret på Game_Music_Emu 0.5.2
    Understøttede formater: AY, GBS, GYM, HES, KSS, NSF, NSFE, SAP, SPC, VGM, VGZ
    
    Audacious-udvidelsesmodul lavet af:
    William Pitcock <nenolod@dereferenced.org>
    Shay Green <gblargg@gmail.com>

en: Context name:
da: Kontekstnavn:

en: Copy
da: Kopiér

en: Copyright (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> and others.
    
    Many thanks to libcdio developers <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    and to libcddb developers <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Also thank you to Tony Vroon for mentoring and guiding me.
    
    This was a Google Summer of Code 2007 project.
da: Ophavsret (C) 2007-2012 Calin Crisan <ccrisan@gmail.com> og andre.
    
    Mange tak til libcdio-udviklerne <http://www.gnu.org/software/libcdio/>
    og til libcddb-udviklere <http://libcddb.sourceforge.net/>.
    
    Også tak til Tony Vroon for vejledning.
    
    Dette var et Google Summer of Code 2007-projekt.

en: Copyright 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    Some of the plugin code was by Miles Egan.
da: Ophavsret 2006 William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    
    Lidt af udvidelsesmodulets kode blev udført af Miles Egan.

en: CoreAudio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    Copyright 2017,18 René J.V. Bertin
     (original code and code adapted from
      Apple examples, (C) Apple 2013)
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
da: CoreAudio-output-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2014 William Pitcock
    Ophavsret 2017,18 René J.V. Bertin
     (original kode og kode tilpasset fra
      Apple-eksempler, (C) Apple 2013)
    
    Baseret på SDL-output-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2010 John Lindgren

en: CoreAudio output
da: CoreAudio-udgang

en: Create a new playlist with matching entries
da: Opret en ny afspilningsliste med matchende punkter

en: Crossfade
da: Glidende overgang

en: Crossfade Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
da: Crossfade-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2010-2014 John Lindgren

en: Crystalizer
da: Krystalisator

en: Cu_t
da: _Klip

en: Cubic
da: Kubisk

en: Cue Sheet Plugin
da: Cue Sheet-udvidelsesmodul

en: Current
da: Nuværende

en: Current Song
da: Nuværende sang

en: Custom Title
da: Tilpasset titel

en: Custom notification duration:
da: Tilpasset påmindelsesvarighed

en: Custom title
da: Tilpasset titel

en: Cut
da: Klip

en: Cut frequency:
da: Klip frekvens:

en: Day
da: Dag

en: Days
da: Dage

en: Decades
da: Årtier

en: Decoration
da: Dekoration

en: Decouple from pitch
da: Afkobl fra tonehøjde

en: Default
da: Standard

en: Default PCM device
da: Standard-PCM-enhed

en: Default device
da: Standardenhed

en: Default mixer device
da: Standardenhed for mikser

en: Default song length:
da: Standardlængde for sang:

en: Delay:
da: Forsinkelse:

en: Delete
da: Slet

en: Delete Files
da: Slet filer

en: Delete Selected Files
da: Slet valgte filer

en: Description
da: Beskrivelse

en: Desktop Notifications
da: Skrivebordsunderretninger

en: Desktop Notifications Plugin for Audacious
    Copyright (C) 2010 Maximilian Bogner
    Copyright (C) 2011-2013 John Lindgren and Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    This plugin is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This plugin is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
da: Skrivebordsunderretninger-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret (C) 2010 Maximilian Bogner
    Ophavsret (C) 2011-2013 John Lindgren og Jean-Alexandre Anglès d'Auriac
    
    Dette udvidelsesmodul er fri software: du kan videredistribuere det og/eller modificere det under vilkårene i GNU General Public License som udgivet af Free Software Foundation, enten version 3 af Licensen, eller (efter eget valg) enhver senere version.
    
    Udvidelsesmodulet er distribueret i håbet om at det vil være nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; uden selv den underforstået garanti vedrørende SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for flere detaljer.
    
    Du skulle have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program. Hvis ikke, se <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Details about %s
da: Detaljer om %s

en: Device (blank for default):
da: Enhed (tom for standard):

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disable 'Always On Top'
da: Deakiver »Altid øverst«

en: Disable the popup window
da: Deaktivér pop op-vinduet

en: Display OSD using:
da: Vis skærmdisplay med:

en: Display legend
da: Vis forklaring

en: Display:
da: Visning:

en: Displayed columns
da: Viste kolonner

en: Do not automatically select chip model
da: Vælg ikke automatisk chip-model

en: Do not automatically select clock speed
da: Vælg ikke automatisk ur-hastighed

en: Do you want to move %d files to the trash?
da: Vil du flytte %d filer til papirkurven?

en: Do you want to move %s to the trash?
da: Vil du flytte %s til papirkurven?

en: Do you want to permanently delete %d files?
da: Vil du slette %d filer permanent?

en: Do you want to permanently delete %s?
da: Vil du slette %s permanent?

en: Dock at Bottom
da: Dok nederst

en: Dock at Left
da: Dok til venstre

en: Dock at Right
da: Dok til højre

en: Dock at Top
da: Dok øverst

en: Dots
da: Punktummer

en: Double Size
da: Dobbelt størrelse

en: Drive is empty.
da: Drev er tomt.

en: Drum shift:
da: Trommeskift:

en: Dynamic Range Compression Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2014 John Lindgren
da: Dynamisk område kompression-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2010-2014 John Lindgren

en: Dynamic Range Compressor
da: Dynamisk område kompression

en: Dynamic range:
da: Dynamisk område:

en: E_ffects ...
da: _Effekter ...

en: Easy Listening
da: Blød pop

en: Echo
da: Ekko

en: Echo Plugin
    By Johan Levin, 1999
    Surround echo by Carl van Schaik, 1999
    Updated for Audacious by William Pitcock and John Lindgren, 2010-2014
da: Ekko-udvidelsesmodul
    Af Johan Levin, 1999
    Surround-ekko af Carl van Schaik, 1999
    Opdateret for Audacious af William Pitcock og John Lindgren, 2010-2014

en: Echo:
da: Ekko:

en: Effects ...
da: Effekter ...

en: Electronic
da: Elektronik

en: Emulate MOS 8580 (default: MOS 6581)
da: Emuler MOS 8580 (standard: MOS 6581)

en: Emulate filter
da: Emuler filter

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable 'Always On Top'
da: Aktivér »Altid øverst«

en: Enable VBR/ABR
da: Aktivér VBR/ABR

en: Enable audio resampling
da: Aktivér gensampling af lyd

en: Enable exclusive mode to prevent virtual mixing.
da: Aktivér eksklusiv tilstand for at forhindre virtuel blanding.

en: Enable format conversions made by the OSS software.
da: Aktivér formatkonvertering lavet af OSS-programmer.

en: Enable subtunes
da: Aktivér subtunes

en: Enable trigger
da: Aktivér udløser

en: Enabled plugins:
da: Aktiverede udvidelsesmoduler:

en: Enforce strict ISO compliance
da: Fremtving streng ISO-overholdelse

en: Entries
da: Poster

en: Entry Number
da: Postnummer

en: Entry number
da: Postnummer

en: Error
da: Fejl

en: Error connecting to MMS server
da: Der opstod en fejl under forbindelse til MMS-server

en: Error opening %s:
    %s
da: Fejl under åbning af %s:
    %s

en: Error parsing URL
da: Der opstod en fejl ved fortolkning af URL

en: Error parsing redirect
da: Der opstod en fejl ved videresendelse af fortolkning

en: Error protection
da: Fejlbeskyttelse

en: Error reading audio CD.
da: Kunne ikke læse lyd-cd.

en: Event
da: Hændelse

en: Export Playlist ...
da: Eksportér afspilningsliste ...

en: Extra Stereo
da: Ekstra stereo

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin, 1999
da: Extra Stereo-udvidelsesmodul
    
    Af Johan Levin, 1999

en: FFmpeg Plugin
da: FFmpeg-udvidelsesmodul

en: FLAC Decoder
da: FLAC-afkoder

en: Fade in:
da: Ton ind:

en: Fade out:
da: Ton ud:

en: Fading
da: Overgang

en: Failed to connect to JACK port %s.
da: Kunne ikke forbinde til JACK-port %s.

en: Failed to connect to the JACK server; is it running?
da: Kunne ikke forbinde til JACK-serveren; kører den?

en: Failed to create the CDDB connection.
da: Kunne ikke oprette CDDB-forbindelsen.

en: Failed to finish initializing opened CD drive.
da: Kunne ikke afslutte initialisering af åbnet cd-drev.

en: Failed to initialize cdio subsystem.
da: Kunne ikke initialisere cdio-undersystemet.

en: Failed to open CD device %s.
da: Kunne ikke åbne cd-enhed %s.

en: Failed to query the CDDB server
da: Kunne ikke forespørge CDDB-serveren

en: Failed to query the CDDB server: %s
da: Kunne ikke forespørge CDDB-serveren: %s

en: Failed to read the CDDB info: %s
da: Kunne ikke læse CDDB-informationen: %s

en: Failed to retrieve first/last track number.
da: Kunne ikke indhente første/sidste spornummer.

en: Fake transparency
da: Falsk gennemsigtighed

en: Fall-off time:
da: Tidsforløb for ton ud:

en: Fast
da: Hurtig

en: Fast sinc interpolation
da: Fast sinc-interpolation

en: Fastest
da: Hurtigst

en: Feed level:
da: Nyhedskildeniveau:

en: Fetch lyrics from:
da: Hent sangtekster fra:

en: File Info Box
da: Filinformationsboks

en: File Name
da: Filnavn

en: File Name:
da: Filnavn:

en: File Path
da: Filsti

en: File name
da: Filnavn

en: File path
da: Filsti

en: FileWriter Plugin
da: FileWriter-udvidelsesmodul

en: Filter ports (regex, use any port if blank):
da: Filtrer porte (regulært udtryk, brug enhver port hvis blank):

en: Final
da: Slut

en: Fire
da: Ild

en: Font %i:
da: Skrifttype %i:

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: For better crossfading, enable
    the Silence Removal effect.
da: For bedre crossfading, aktivér
    fjernelse af stilhed-effekten.

en: Force addition of version 2 tag
da: Fremtving tilføjelse af version 2-mærke

en: Friday
da: Fredag

en: Further truncate those on chars
da: Yderligere afkort ved tegn

en: GIO Plugin
da: GIO-udvidelsesmodul

en: GIO Plugin for Audacious
    Copyright 2009-2012 John Lindgren
da: GIO-udvidelsesmodul for Audacious
    Ophavsret 2009-2012 John Lindgren

en: GTK Interface
da: GTK-grænseflade

en: Game Console Music Decoder
da: Musikafkoder for spilkonsol

en: General
da: Generelt

en: Generate file name from:
da: Opret filnavnet fra:

en: Global Hotkey Plugin
    Control the player with global key combinations or multimedia keys.
    
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Contributors include:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>
da: Global Hotkey-udvidelsesmodul
    Styr afspilleren med globale genvejstaster eller multimedietaster.
    
    Ophavsret (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Bidrag inkluderer:
    Ophavsret (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Ophavsret (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>

en: Global Hotkey Plugin
    Control the player with global key combinations or multimedia keys.
    
    Copyright (C) 2020 i.Dark_Templar <darktemplar@dark-templar-archives.net>
    Copyright (C) 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Contributors include:
    Copyright (C) 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Copyright (C) 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>
da: Global Hotkey Plugin
    Kontroller afspilleren med genvejstaster eller multiemedietaster.
    
    Ophavsret 2020 i.Dark_Templar <darktemplar@dark-templar-archives.net>
    Ophavsret 2007-2008 Sascha Hlusiak <contact@saschahlusiak.de>
    
    Bidragsydere:
    Ophavsret 2006-2007 Vladimir Paskov <vlado.paskov@gmail.com>
    Ophavsret 2000-2002 Ville Syrjälä <syrjala@sci.fi>,
     Bryn Davies <curious@ihug.com.au>,
     Jonathan A. Davis <davis@jdhouse.org>,
     Jeremy Tan <nsx@nsx.homeip.net>

en: Global Hotkeys
da: Globale genvejstaster

en: Help
da: Hjælp

en: High
da: Høj

en: Hotkeys:
da: Genvejstaster:

en: Ice
da: Is

en: Ignore insufficient number of ports
da: Ignorer utilstrækkeligt antal porte

en: Ignore length from SPC tags
da: Ignorer længde fra SPC-mærker

en: Ignore length from file
da: Ignorer længde fra fil

en: Ignore subtunes shorter than:
da: Ignorer subtunes kortere end:

en: Import Playlist ...
da: Importér afspilningsliste ...

en: Include album name in notification
da: Inkluder albumnavn i underretning

en: Increase reverb
da: Øg ekko

en: Inspirational
da: Inspirerende

en: Intensity:
da: Intensitet:

en: Intermediate
da: Mellem

en: Invalid URI %s.
da: Ugyldig URI %s.

en: Invalid open mode
da: Ugyldig åbn-tilstand

en: Invert Selection
da: Vend markering om

en: It is not recommended to bind the primary mouse buttons without modifiers.
    
    Do you want to continue?
da: Det anbefales ikke at binde de primære museknapper uden ændringstaster.
    
    Vil du fortsætte?

en: JACK Output
da: JACK-udgang

en: JACK supports only floating-point audio.  You must change the output bit depth to floating-point in Audacious settings.
da: JACK understøtter kun flydende kommatal-lyd. Du skal ændre udgangens bitdybde til flydende kommatal i indstillingerne for Audacious.

en: Joint Stereo
da: Fælles stereo

en: Jump to Song ...
da: Gå til sang ...

en: Jump to Time ...
da: Gå til tidspunkt ...

en: Jump to _Time ...
da: _Hop til tidspunkt ...

en: Jump to file
da: Hop til fil

en: LADSPA Host
da: LADSPA-vært

en: LADSPA Host for Audacious
    Copyright 2011 John Lindgren
da: LADSPA-vært for Audacious
    Ophavsret 2011 John Lindgren

en: LIRC Plugin
da: LIRC-udvidelsesmodul

en: Length
da: Længde

en: Length (msec):
da: Længde (ms):

en: Level:
da: Niveau:

en: Library
da: Bibliotek

en: Line
da: Linje

en: Linear
da: Linær

en: Linear (fast)
da: Lineær (hurtig)

en: Linear interpolation
da: Lineær interpolation

en: Lines
da: Linjer

en: Listeners
da: Lyttere

en: Load lyric files (.lrc) from local storage
da: Indlæs sangtekstfiler (.lrc) fra lokalt lager

en: Looking for lyrics ...
da: Kigger efter sangtekster ...

en: Low
da: Lav

en: Lyrics
da: Sangtekster

en: Lyrics could not be found.
da: Sangtekster kunne ikke findes.

en: M3U Playlists
da: M3U-afspilningslister

en: MMS Plugin
da: MMS-udvidelsemodul

en: MPG123 Plugin
da: MPG123-udvidelsesmodul

en: MPRIS 2 Server
da: MPRIS 2-server

en: Mark as copyright
da: Marker som ophavsret

en: Mark as original
da: Marker som original

en: Market
da: Marked

en: Max OSD width:
da: Maks. skærmdisplay-bredde:

en: Maximum bitrate:
da: Maksimum bithastighed:

en: Medium
da: Mellem

en: Medium sinc interpolation
da: Medium sinc-interpolation

en: Method:
da: Metode:

en: Minimum bitrate:
da: Minimum bithastighed:

en: Misc
da: Diverse

en: Missing title and/or artist.
da: Manglende titel og/eller kunstner.

en: Mixer device:
da: Mikserenhed:

en: Mixer element:
da: Mikserelement:

en: ModPlug (Module Player)
da: ModPlug (Module-afspiller)

en: Module paths:
da: Modulstier:

en: Module player based on libopenmpt
    
    Written by: Chris Spiegel <cspiegel@gmail.com>
da: Modulafspiller baseret på libopenmpt
    
    Skrevet af: Chris Spiegel <cspiegel@gmail.com>

en: Monday
da: Mandag

en: Monitor library for changes
da: Overvågningsbibliotek for ændringer

en: Moonstone
da: Månesten

en: Move to trash
da: Flyt til papirkurv

en: Move to trash instead of deleting immediately
da: Flyt til papirkurven i stedet for at slette øjeblikkeligt

en: Multi-Monitor options
da: Flerskærmsindstillinger

en: Multi-format audio decoding plugin for Audacious using
    FFmpeg multimedia framework (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious plugin by:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>
da: Lydafkodningsmodul til flere formater for Audacious der bruger
    FFmpeg-multimedierammen (http://www.ffmpeg.org/)
    
    Audacious-udvidelsesmodul af:
    William Pitcock <nenolod@nenolod.net>
    Matti Hämäläinen <ccr@tnsp.org>

en: Multiplier:
da: Multiplikator:

en: Mute
da: Sluk lyden

en: N_o Playlist Advance
da: _Gå ikke videre i afspilningsliste

en: Name:
da: Navn:

en: Nearest (fastest)
da: Nærmeste (hurtigste)

en: Neon HTTP/HTTPS Plugin
da: Neon HTTP/HTTPS-udvidelsesmodul

en: Never
da: Aldrig

en: New Playlist
da: Ny afspilningsliste

en: Next
da: Næste

en: Next Album
da: Næste album

en: Next Playlist
da: Næste afspilningsliste

en: Next track
da: Næste spor

en: No JACK output ports were found. Please check settings.
da: Ingen JACK-udgangsporte blev fundet. Kontroller venligst indstillingerne.

en: No Playlist Advance
da: Gå ikke videre i afspilningsliste

en: No audio capable CD drive found.
da: Intet cd-drev med lyd blev fundet.

en: No files are selected.
da: Der er ikke valgt nogen filer.

en: No. of Tracks:
da: Antal spor:

en: Noise reduction
da: Støjreduktion

en: None
da: Ingen

en: Now Playing
da: Afspiller nu

en: Nowhere
da: Intet sted

en: Number of results to show:
da: Antal resultater som skal vises:

en: OPL Emulator:
da: OPL-emulator:

en: OSS3 Output
da: OSS3-udgang

en: OSS4 Output
da: OSS4-udgang

en: OSS4 Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 Michał Lipski
    
    I would like to thank people on #audacious, especially Tony Vroon and John Lindgren and of course the authors of the previous OSS plugin.
da: OSS4-output-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2010-2012 Michał Lipski
    
    Jeg vil gerne takke folk på #audacious, specielt Tony Vroon og John Lindgren og selvfølgelig forfatterne af det tidligere OSS-udvidelsesmodul.

en: Off
da: Slukket

en: Ogg Vorbis Decoder
da: Ogg Vorbis-afkoder

en: Omit Xing VBR header
da: Udelad Xing VBR-teksthoved

en: On
da: Til

en: On All Workspaces
da: På alle arbejdsrum

en: On automatic song change
da: Ved automatisk skift af sang

en: On seek or manual song change
da: Ved søgning eller manuel skift af sang

en: Only %d JACK output ports were found but %d are required.
da: Kun %d JACK-udgang blev fundet, men %d var krævet.

en: Only add v1 tag
da: Tilføj kun v1-mærke

en: Only add v2 tag
da: Tilføj kun v2-mærke

en: Open Containing Folder
da: Åbn indeholdende mappe

en: Open Files
da: Åbn filer

en: Open Files ...
da: Åbn filer ...

en: Open Folder ...
da: Åbn mappe ...

en: Open URL ...
da: Åbn URL ...

en: Open _URL ...
da: Åbn _URL ...

en: OpenGL Spectrum Analyzer
da: OpenGL-spektrumanalyseprogram

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
da: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Ophavsret 2013 Christophe Budé, John Lindgren og Carlo Bramini
    
    Baseret på XMMS-udvidelsesmodulet:
    Ophavsret 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson og 4Front Technologies
    
    Licens: GPLv2+

en: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Copyright 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    Copyright 2014, 2020 Ariadne Conill
    
    Based on the XMMS plugin:
    Copyright 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson, and 4Front Technologies
    
    License: GPLv2+
da: OpenGL Spectrum Analyzer for Audacious
    Ophavsret 2013 Christophe Budé, John Lindgren, and Carlo Bramini
    Ophavsret 2014, 2020 Ariadne Conill
    
    Baseret på XMMS-udvidelsesmodulet:
    Ophavsret 1998-2000 Peter Alm, Mikael Alm, Olle Hallnas, Thomas Nilsson og 4Front Technologies
    
    Licens: GPLv2+

en: OpenMPT (Module Player)
da: OpenMPT (modulafspiller)

en: OpenPSF PSF1/PSF2 Decoder
da: OpenPSF PSF1/PSF2-afkoder

en: Options
da: Indstillinger

en: Options Menu
da: Menu for indstillinger

en: Original code by
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/
da: Original kode af
    Ralf Ertzinger <ralf@skytale.net>
    
    http://www.skytale.net/projects/bmp-flac2/

en: Original file name
da: Oprindeligt filnavn

en: Original file name (no suffix)
da: Oprindeligt filnavn (intet suffiks)

en: Original file tag
da: Oprindeligt filmærke

en: Other
da: Anden

en: Output
da: Udgang

en: Output channels:
da: Udgangskanaler:

en: Output file format:
da: Filformat for output:

en: Override default chorus:
da: Tilsidesæt standardomkvæd:

en: Override default gain:
da: Tilsidesæt standardforstærkning:

en: Override default polyphony:
da: Tilsidesæt standardpolyfoni:

en: Override default reverb:
da: Tilsidesæt standardefterklang:

en: Override device:
da: Tilsidesæt enhed:

en: PCM device:
da: PCM-enhed:

en: PLS Playlists
da: PLS-afspilningslister

en: P_laylist
da: _Afspilningsliste

en: Parameters passed to the shell should be enclosed in quotation marks.  Unquoted parameters may lead to unexpected results.
da: Parametre givet til skallen skal omsluttes i citationstegn. Parametre som ikke er omsluttet af citationstegn kan føre til uventede resultater.

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste at End
da: Indsæt ved slutning

en: Paste at _End
da: Indsæt ved _slutning

en: Path:
da: Sti:

en: Paus_e
da: _Pause

en: Pause Off
da: Pause deaktiveret

en: Pause On
da: Pause aktiveret

en: Pause/Resume
da: Pause/genoptag

en: Peak falloff:
da: Spidspunkts-falloff:

en: Peak hold time:
da: Tidsforløb for tonehøjde

en: Permission denied.  Open the following URL in a browser, allow Audacious access to your account, and then click 'Check Permission' again:
da: Tilladelse nægtet. Åbn følgende URL i en browser, giv Audacious adgang til din konto og klik så på 'Tjek tilladelse' igen:

en: Permission granted.  Scrobbling for user %s.
da: Tilladelse givet. Scrobbling til bruger %s.

en: Phase:
da: Fase:

en: Pla_y CD
da: _Afspil cd

en: Placement
da: Placering

en: Play
da: Afspil

en: Play Amiga MODs
da: Afspil Amiga MOD'er

en: Play/Resume
da: Afspil/genoptag

en: Playback
da: Afspilning

en: Playback Start
da: Start for afspilning

en: Player:
da: Afspiller:

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Playlist (optional)
da: Afspilningsliste (valgfri)

en: Playlist Manager
da: Håndtering af afspilningsliste

en: Playlist Manager ...
da: Håndtering af afspilningsliste ...

en: Playlist _Manager ...
da: _Håndtering af afspilningsliste ...

en: Playlist mode.
da: Afspilningstilstand.

en: Playlist:
da: Afspilningsliste:

en: Please wait ...
da: Vent venligst ...

en: Polyphase (best)
da: Polyphase (bedste)

en: Pre_vious
da: _Forrige

en: Prepend track number to file name
da: Foranstil spornummer til filnavnet

en: Presets:
da: Forhåndsindstillinger:

en: Press a key combination inside a text field.
da: Tryk på en tastekombination i et tekstfelt.

en: Press a key combination inside a text field.
    You can also bind mouse buttons.
da: Tryk på en tastekombination i et tekstfelt.
    Du kan også binde museknapper.

en: Previous
da: Forrige

en: Previous Album
da: Forrige album

en: Previous Playlist
da: Forrige afspilningsliste

en: Previous track
da: Forrige spor

en: Public Radio
da: Offentlig radio

en: PulseAudio Output
da: PulseAudio-udgang

en: Qt Interface
da: Qt-grænseflade

en: QtMultimedia Audio Output Plugin for Audacious
    Copyright 2014 William Pitcock
    
    Based on SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
da: QtMultimedia-lydoutput-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2014 William Pitcock
    
    Baseret på SDL-output-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2010 John Lindgren

en: QtMultimedia Output
da: QtMultimedia-udgang

en: Quality
da: Kvalitet

en: Quality (0-1):
da: Kvalitet (0-1):

en: Quality:
da: Kvalitet:

en: Queue Manager ...
da: Håndtering af kø ...

en: Queue Position
da: Køplacering

en: Queue position
da: Køposition

en: Queue/Unqueue
da: Tilføj/fjern fra kø

en: Quick
da: Hurtig

en: Quiet after:
da: Stille efter:

en: Quit
da: Afslut

en: R&B and Urban
da: R&B og urban

en: R_everse Order
da: _Omvendt rækkefølge

en: Raise player window(s)
da: Hæv afspillervindue(r)

en: Randomize List
da: Sæt listen i tilfældig rækkefølge

en: Rate:
da: Frekvens:

en: Read speed:
da: Læsehastighed:

en: Read-and-append mode not supported
da: Læs og tilføj-tilstand er ikke understøttet

en: Real transparency (requires X Composite Ext.)
da: Reel gennemsigtighed (kræver X Composite Ext.)

en: Reconnect to LIRC server
da: Forbind igen til LIRC-serveren

en: Record Stream
da: Optag strøm

en: Recording off
da: Optagelse deaktiveret

en: Recording on
da: Optagelse aktiveret

en: Rectangle
da: Rektangel

en: Refresh
da: Opdater

en: Refresh Playlist
da: Opdater afspilningsliste

en: Relative X offset:
da: Relativ X-forskydning:

en: Relative Y offset:
da: Relativ Y-forskydning:

en: Reminder
da: Påmindelse

en: Remo_ve
da: _Fjern

en: Remove All
da: Fjern alle

en: Remove Duplicates
da: Fjern dubletter

en: Remove Playlist
da: Fjern afspilningsliste

en: Remove Selected
da: Fjern de valgte

en: Remove Unavailable Files
da: Fjern utilgængelige filer

en: Remove Unselected
da: Fjern dem som ikke er valgt

en: Remove _Duplicates
da: Fjern _dubletter

en: Remove _Unavailable Files
da: Fjern _utilgængelige filer

en: Ren_ame
da: _Omdøb

en: Ren_ame ...
da: _Omdøb ...

en: Rename Playlist ...
da: Omdøb afspilningsliste ...

en: Render Style
da: Optegningsstil

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat count:
da: Antal gentagelser:

en: Repeat point A set.
da: Gentagelsespunkt A-sæt.

en: Repeat point B set.
da: Gentagelsespunkt B-sæt.

en: Repeat points cleared.
da: Gentagelsespunkter ryddet.

en: Repeat song in endless loop
da: Gentag sang i uendelig løkke

en: Rescan library at startup
da: Skan bibliotek igen ved opstart

en: Reset to Defaults
da: Nulstil til standarder

en: Reverse List
da: Vend listen om

en: Revoke Permission
da: Tilbagekald tilladelse

en: Roll Up Equalizer
da: Rul equalizer op

en: Roll Up Player
da: Rul afspiller op

en: Roll Up Playlist Editor
da: Rul afspilningsliste-redigering op

en: Rounded Rectangle
da: Afrundet rektangel

en: SDL Output
da: SDL-udgang

en: SDL Output Plugin for Audacious
    Copyright 2010 John Lindgren
da: SDL-output-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2010 John Lindgren

en: SID Player
da: SID-afspiller

en: S_huffle
da: _Bland

en: Sample Rate Converter
da: Samplefrekvenskonverter

en: Sample Rate Converter Plugin for Audacious
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
da: Samplefrekvenskonverter-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2010-2012 John Lindgren

en: Sample rate
da: Samplefrekvens

en: Sample rate:
da: Samplefrekvens:

en: Saturday
da: Lørdag

en: Save Locally
da: Gem lokalt

en: Save and restore volume:
da: Gem og gendan lydstyrke:

en: Save into custom directory:
da: Gem i tilpasset mappe:

en: Save into original directory
da: Gem i oprindelig mappe

en: Save volume between sessions.
da: Gem lydstyrke mellem sessioner.

en: Scope
da: Skop

en: Scope Style:
da: Skopstil:

en: Scroll on song change
da: Rul ved skift af sang

en: Scroll song title
da: Rul igennem sangtitel

en: Scroll song title in both directions
da: Rul sangtitel i begge retninger

en: Se_ttings ...
da: _Indstillinger ...

en: Search
da: Søg

en: Search Library
da: Søg i bibliotek

en: Search Tool
da: Søgeværktøj

en: Search _Library
da: Søg i _bibliotek

en: Search and Select
da: Søg og vælg

en: Search entries in active playlist
da: Søg i punkter i aktiv afspilningsliste

en: Search library
da: Søg i bibliotek

en: Search playlist
da: Søg i afspilningsliste

en: Seasonal and Holiday
da: Sæson og helligdage

en: Seek to %d:%-2.2d / %d:%-2.2d
da: Søg til %d:%-2.2d / %d:%-2.2d

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select None
da: Vælg ingen

en: Select _All
da: Vælg _alle

en: Select a playlist
da: Vælg en afspilningsliste

en: Select entries in playlist by filling one or more fields. Fields use regular expressions syntax, case-insensitive. If you don't know how regular expressions work, simply insert a literal portion of what you're searching for.
da: Vælg punkter i afspilningslisten ved at udfylde et eller flere felter. Felter bruger regulære udtryk, tager ikke hensyn til store/små bogstaver. Hvis du ikke ved hvordan regulære udtryk fungerer, så indsæt bare en lille del af hvad du søger efter.

en: Select main player window font:
da: Vælg skrifttype for hovedafspillerens vindue:

en: Select playlist font:
da: Vælg skrifttype for afspilningslisten:

en: Services
da: Tjenester

en: Set A-B Repeat
da: Angiv A_B-gentagelse

en: Set Alarm ...
da: Angiv alarm ...

en: Set Repeat Point _A
da: Angiv gentagelsespunkt _A

en: Set Repeat Point _B
da: Angiv gentagelsespunkt _B

en: Set maximum playback time:
da: Sæt maksimum afspilningstid:

en: Set minimum playback time:
da: Sæt minimum for afspilningstidspunkt:

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings ...
da: Indstillinger ...

en: Shadow
da: Skygge

en: Show
da: Vis

en: Show Equalizer
da: Vis equalizer

en: Show I_nfo Bar
da: Vis _informationsbjælke

en: Show Info Bar Vis_ualization
da: Vis _visualisering i informationsbjælken

en: Show Info Bar _Album Art
da: Vis informationsbjælke om albumomslag

en: Show On-Screen-Display
da: Vis skærmdisplay

en: Show Playlist Editor
da: Vis redigeringsprogram for afspilningslister

en: Show Remaining Time
da: Vis tilbageværende tid

en: Show _Menu Bar
da: Vis _menubjælke

en: Show _Remaining Time
da: Vis _resterende tid

en: Show _Status Bar
da: Vis _statusbjælke

en: Show close buttons
da: Vis luk-knapper

en: Show column headers
da: Vis teksthoveder for kolonner

en: Show entry counts
da: Vis tælling af poster

en: Show peaks
da: Vis toppunkter

en: Show playback controls
da: Vis afspilningskontroller

en: Show playlist tabs:
da: Vis faneblade for afspilningslister:

en: Shuffle
da: Bland

en: Shuffle by Albu_m
da: _Bland efter album

en: Shuffle by Album
da: Bland efter album

en: Silence Removal
da: Fjernelse af stilhed

en: Silence Removal Plugin for Audacious
    Copyright 2014 John Lindgren
da: Fjernelse af stilhed-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2014 John Lindgren

en: Sine tone generator by Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000 Hz tone and a 2005 Hz tone
da: Sinustonegenerator af Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Ændret af Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    For at bruge tilføjes en URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    f.eks. tone://2000;2005 for at afspille en 2000 Hz tone og en 2005 Hz tone

en: Single mode.
da: Tilstand for én.

en: Size (bytes)
da: Størrelse (byte)

en: Skip leading silence
da: Udelad indledende tavshed

en: Skip trailing silence
da: Udelad afsluttende tavshed

en: Skip/repeat samples
da: Udelad/gentag samplinger

en: Slow
da: Langsom

en: Slowest
da: Langsomst

en: Smooth
da: Blød

en: Sndfile Plugin
da: Sndfile-udvidelsesmodul

en: Sndio Output
da: Sndio-lydudgang

en: Sndio error: Unsupported audio format (%d)
da: Sndio-fejl: Lydformat er ikke understøttet (%d)

en: Sndio error: sio_open() failed
da: Sndio-fejl: sio_open() mislykkedes

en: Sndio error: sio_setpar() failed
da: Sndio-fejl: sio_setpar() mislykkedes

en: Sndio error: sio_start() failed
da: Sndio-fejl: sio_start() mislykkedes

en: SoX Resampler
da: SoX gensampler

en: SoX Resampler Plugin for Audacious
    Copyright 2013 Michał Lipski
    
    Based on Sample Rate Converter Plugin:
    Copyright 2010-2012 John Lindgren
da: SoX gensampler-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2013 Michał Lipski
    
    Baseret på samplefrekvenskonverter-udvidelsesmodul:
    Ophavsret 2010-2012 John Lindgren

en: Solid
da: Fast

en: Song Change
da: Skift af sang

en: Song Info
da: Sanginformation

en: Song Info ...
da: Sanginformation ...

en: Song _Info ...
da: _Sanginformation ...

en: Sort List
da: Sortér listen

en: Sort Se_lected
da: Sortér _valgte

en: Sort Selected
da: Sortér valgt

en: Soundtracks
da: Filmmusik

en: Spectrum Analyzer
da: Spektrumanalyseprogram

en: Speed and Pitch
da: Hastighed og tonehøjde

en: Spline (good)
da: Spline (god)

en: Split title into artist and title on chars
da: Opdel titel i kunstner og titel ved tegn

en: Start at
da: Start

en: Status Icon
da: Statusikon

en: Status Icon Plugin
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
da: Statusikon-udvidelsesmodul
    
    Ophavsret 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Ophavsret 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    
    Dette udvidelsesmodul giver et statusikon, placeret i
    vindueshåndteringens systembakkeområde.

en: Status Icon Plugin (partial port for Qt interface)
    
    Copyright 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Copyright 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    Copyright 2015 Eugene Paskevich <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    This plugin provides a status icon, placed in
    the system tray area of the window manager.
da: Statusikon-udvidelsesmodul (delvist porteret til Qt-grænseflade)
    
    Ophavsret 2005-2007 Giacomo Lozito <james@develia.org>
    Ophavsret 2010 Michał Lipski <tallica@o2.pl>
    Ophavsret 2015 Eugene Paskevich <eugene@raptor.kiev.ua>
    
    Dette udvidelsesmodul giver et statusikon i
    vindueshåndteringens systembakkeområde.

en: Step backward
da: Trin baglæns

en: Step forward
da: Trin fremad

en: Stereo separation:
da: Stereoadskillelse:

en: Stop A_fter This Song
da: Stop _efter denne sang

en: Stop After This Song
da: Stop efter denne sang

en: Stopped
da: Stoppet

en: Stopping after song.
da: Stopper efter sang.

en: Store fetched lyrics in local cache
da: Lagr hentede sangtekster i lokalt mellemlager

en: Stream Tuner
da: Udsendelsestuner

en: Stream name:
da: Udsendelsesnavn:

en: Strictly enforce minimum bitrate
da: Fremtving strengt minimum for bithastighed

en: Style:
da: Stil:

en: Sunday
da: Søndag

en: Tact Generator
da: Taktgenerator

en: Tact generator: %d bpm
da: Taktgenerator: %d bpm

en: Tact generator: %d bpm %d/%d
da: Taktgenerator: %d bpm %d/%d

en: Tags
da: Mærker

en: Talk
da: Tal

en: Text
da: Tekst

en: The JACK server requires a sample rate of %d Hz, but Audacious is playing at %d Hz.  Please use the Sample Rate Converter effect to correct the mismatch.
da: JACK-serveren kræver en samplefrekvens på %d Hz, men Audacious afspiller ved %d Hz.  Brug venligst samplefrekvenskonverter-effekten for at korrigere uoverensstemmelsen.

en: The Scrobbler plugin could not be started.
    There might be a problem with your installation.
da: Scrobbler-udvidelsesmodulet kunne ikke startes.
    Der er måske et problem med din installation.

en: Themes
da: Temaer

en: There was a problem contacting Last.fm.
da: Der opstod et problem ved forsøg på at kontakte Last.fm.

en: These settings will take effect when Audacious is restarted.
da: Disse indstillinger vil træde i kraft når Audacious bliver genstartet.

en: This is your wakeup call.
da: Så gik alarmen.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Dette program er fri software; du kan videredistribuere det og/eller modificere det under vilkårene i GNU General Public License som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af Licensen, eller (efter eget valg) enhver senere version.
    
    Dette program er distribueret i håbet om at det vil være nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; uden selv den underforstået garanti vedrørende SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for flere detaljer.
    
    Du skulle have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program. Hvis ikke, skriv til Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Threshold:
da: Tærskel:

en: Thursday
da: Torsdag

en: Time
da: Tid

en: Time
      Alarm at:
        The time for the alarm to come on.
    
      Quiet after:
        Stop alarm after this amount of time.
           (if the wakeup dialog is not closed)
    
    
    Days
      Day:
        Select the days for the alarm to activate.
    
      Time:
        Choose the time for the alarm on each day,
        or select the toggle button to use the default
        time.
    
    
    Volume
      Fading:
        Fade the volume up to the chosen volume
        for this amount of time.
    
      Start at:
        Start fading from this volume.
    
      Final:
        The volume to stop fading at.  If the fading
        time is 0 then set volume to this and start
        playing.
    
    
    Options:
      Additional Command:
        Run this command at the alarm time.
    
      Playlist:
        Load this playlist. If no playlist
        is given, the current one will be used.
        The URL of an mp3/ogg stream
        can also be entered here.
    
      Reminder:
        Display a reminder when the alarm goes off.
        Type the reminder in the input field and enable
        the checkbox if you want it to be shown.
da: Tid
     Alarm ved:
     Tidspunktet hvor alarmen skal gå i gang.
    
     Stille efter:
     Stop alarm efter denne tid.
     (hvis opvågningsdialogen ikke er lukket)
    
    
    Dage
     Dag:
     Vælg dagene hvor alarmen skal aktiveres.
    
     Tid:
     Vælg tidspunktet til alarmen for hver enkelt dag,
     eller vælg skift-knappen for at bruge
     standardtiden.
    
    
    Lydstyrke
     Indtoning:
     Indton lydstyrken til den valgte lydstyrke
     over dette tidsrum.
    
     Start ved:
     Start indtoning fra denne lysstyrke.
    
     Slutning:
     Lydstyrken hvor indtoning skal stoppe ved. Hvis
     indtoningstiden er 0 sæt lydstyrken til dette og
     start afspilning.
    
    
    Valgmuligheder:
     Yderligere kommando:
     Kør denne kommando ved alarmens tid.
    
     Afspilningsliste:
     Indlæs denne afspilningsliste. Hvis ingen
     afspilningsliste gives bruges den nuværende.
     URL'en til en mp3-/ogg-strøm
     kan også indtastes her.
    
     Påmindelse:
     Vis en påmindelse når alarmen går i gang.
     Indtast påmindelsen i inputfeltet og aktivér
     afkrydsningsboksen hvis du vil have at den skal vises.

en: Time Div:
da: Tidsdiv:

en: Title
da: Titel

en: Title Change
da: Ændring af titel

en: Title:
da: Titel:

en: Title: %t
    Author: %a
    From: %f
    Tracker: %T
    Comment: %C
    Chip type: %c
    Stereo: %s
    Loop: %l
    Chip freq: %F
    Player Freq: %P
    Year: %y
da: Titel: %t
    Forfatter: %a
    Fra: %f
    Tracker: %T
    Kommentar: %C
    Chiptype: %c
    Stereo: %s
    Løkke: %l
    Chipfrek.: %F
    Afspillerfrek.: %P
    År: %y

en: To import your music library into Audacious, choose a folder and then click the "refresh" icon.
da: For at importere dit musikbibliotek til Audacious skal du vælge en mappe og så klikke på »Opdater«-ikonet.

en: To repeat forever, set the repeat count to -1.
da: For at gentage for evigt, så sæt antal gentagelser til -1.

en: Toggle player window(s)
da: Skift afspillervindue(r)

en: Toggle repeat
da: Skift gentag

en: Toggle shuffle
da: Skift bland

en: Toggle stop after current
da: Skift stop efter nuværende

en: Tone Generator
da: Tonegenerator

en: Tone Generator:
da: Tonegenerator:

en: Too many redirects
da: For mange videresendelser

en: Top 500 Stations
da: Top 500-stationer

en: Track
da: Spor

en: Track %d is a data track.
da: Spor %d er et dataspor.

en: Track %d not found.
da: Spor %d blev ikke fundet.

en: Transparency
da: Gennemsigtighed

en: Transpose:
da: Transponér:

en: Treble:
da: Diskant:

en: Trigger
da: Udløser

en: Triggers OSD when a playlist entry is played.
da: Udløser skærmdisplay når et afspilningspunkt spilles.

en: Triggers OSD when playback is paused.
da: Udløser skærmdisplay når afspilning sættes på pause.

en: Triggers OSD when playback is unpaused.
da: Udløser skærmdisplay når pause fjernes fra afspilning.

en: Triggers OSD when the song title changes (for internet streams).
da: Udløser skærmdisplay når sangtitlen ændres (til internet-strømme).

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Ultra High
da: Ultra høj

en: Unable to fetch %s
da: Kunne ikke hente %s

en: Unable to parse %s
da: Kunne ikke fortolke %s

en: Unarchived Winamp 2.x skin
da: Winamp 2.x-tema der ikke er i arkiv

en: Undock
da: Fjern dok

en: Unknown HTTP error
da: Ukendt HTTP-fejl

en: Unsupported disk type.
da: Disktype er ikke understøttet.

en: Upmix to
da: Upmix til

en: Use CD-Text
da: Brug CD-Text

en: Use CDDB
da: Brug CDDB

en: Use HTTP instead of CDDBP
da: Brug HTTP i stedet for CDDBP

en: Use accurate length calculation (slow)
da: Brug præcis længdeberegning (langsom)

en: Use alternate device:
da: Brug anden enhed:

en: Use bit perfect audio (adapt device sampling rate)
da: Brug bitperfekt lyd (tilpas enhedens samplingsfrekvens)

en: Use bitmap fonts (supports ASCII only)
da: Brug bitmap-skrifttyper (understøtter kun ASCII)

en: Use bold font for column headers
da: Brug fed skrifttype for kolonneoverskrifter

en: Use exclusive mode
da: Brug eksklusiv tilstand

en: Use only when song length is unknown
da: Brug kun når sanglængden er ukendt

en: Use rate mappings
da: Brug frekvensoversættelser

en: Use steep filter
da: Brug stejlt filter

en: VBR quality level:
da: VBR-kvalitetsniveau:

en: VTX Decoder
da: VTX-afkoder

en: VU Meter
da: VU-viser

en: VU Meter Plugin for Audacious
    Copyright 2017-2019 Marc Sánchez Fauste
da: VU Meter Plugin for Audacious
    Ophavsret 2017-2019 Marc Sánchez Fauste

en: VU Meter Style:
da: VU-viserstil:

en: Vertical lines
da: Lodrette linjer

en: Very High
da: Meget høj

en: View
da: Vis

en: Visualization
da: Visualisering

en: Visualization type:
da: Visualiseringstype:

en: Visualizations
da: Visualiseringer

en: Voice Removal
da: Stemmefjernelse

en: Voiceprint / VU meter
da: Stemmeprint/VU-viser

en: Voiceprint Coloring:
da: Farvelægning af stemmeprint:

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume Down
da: Lydstyrke ned

en: Volume Up
da: Lydstyrke op

en: Volume _Down
da: Lydstyrke _ned

en: Volume _Up
da: Lydstyrke _op

en: Volume down
da: Lydstyrke ned

en: Volume up
da: Lydstyrke op

en: Volume:
da: Lydstyrke:

en: Volume: %d%%
da: Lydstyrke: %d%%

en: Vortex file format player by Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru>
    Based on in_vtx.dll by Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>
    Audacious plugin by Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>
da: Vortex-filformat-afspiller af Sashnov Alexander <sashnov@ngs.ru>
    Baseret på in_vtx.dll af Roman Sherbakov <v_soft@microfor.ru>
    Audacious-udvidelsesmodul af Pavel Vymetalek <pvymetalek@seznam.cz>

en: Wait before reconnecting:
da: Vent før du forbinder igen:

en: WavPack Decoder
da: WavPack-afkoder

en: Wednesday
da: Onsdag

en: What do these options mean?
da: Hvad betyder disse indstillinger?

en: Win32 waveOut Plugin for Audacious
    Copyright 2016 John Lindgren
da: Win32 waveOut-udvidelsesmodul til Audacious
    Ophavsret 2016 John Lindgren

en: Winamp Classic Interface
da: Winamp klassisk-grænseflade

en: Windowed sinc
da: Vinduesvindue

en: Working ...
da: Arbejder ...

en: XML Shareable Playlists (XSPF)
da: XML delbare-afspilningslister (XSPF)

en: Year
da: År

en: You can use the following format codes, which will be replaced before running the command (not all are useful for the end-of-playlist command):
da: Du kan bruge følgende format-codes, som vil blive erstattet inden kommandoen køres (ikke alle er brugbare til kommandoen end-of-playlist):

en: You need to allow Audacious to scrobble tracks to your Last.fm account.
da: Du skal give Audacious tilladelse til at scrobble spor på din Last.fm-konto.

en: Your reminder for today is...
da: Din påmindelse for i dag er ...

en: Your scrobbles are being saved on your computer temporarily.  They will be submitted as soon as Audacious is allowed access.
da: Dine scrobbler gemmes midlertidigt på din computer. De vil blive indsendt så snart Audacious har fået adgang.

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add CD
da: _Tilføj cd

en: _Add Files ...
da: _Tilføj filer ...

en: _Add Folder ...
da: _Tilføj mappe ...

en: _Add to Playlist
da: _Tilføj til afspilningsliste

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Clear Repeat Points
da: _Ryd gentagelsespunkter

en: _Close
da: _Luk

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Create Playlist
da: _Opret afspilningsliste

en: _Export ...
da: _Eksportér ...

en: _File
da: _Fil

en: _Import ...
da: _Importér ...

en: _Jump to Song ...
da: _Hop til sang ...

en: _Log Inspector ...
da: _Loginspektør ...

en: _New
da: _Ny

en: _Next
da: _Næste

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open Containing Folder
da: _Åbn indeholdende mappe

en: _Open Files ...
da: _Åbn filer ...

en: _Open Folder ...
da: _Åbn mappe ...

en: _Output
da: _Udgang

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Play
da: _Afspil

en: _Play/Resume
da: _Afspil/genoptag

en: _Playback
da: _Afspilning

en: _Queue Manager ...
da: _Håndtering af kø ...

en: _Queue/Unqueue
da: _Sæt i kø/fjern fra kø

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Random Order
da: _Tilfældig rækkefølge

en: _Record Stream
da: _Optag strøm

en: _Refresh
da: _Opdater

en: _Refresh Selected
da: _Opdater valgte

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Rename ...
da: _Omdøb ...

en: _Repeat
da: _Gentag

en: _Services
da: _Tjenester

en: _Settings ...
da: _Indstillinger ...

en: _Sort
da: _Sortér

en: _View
da: _Vis

en: _Visualizations ...
da: _Visualiseringer ...

en: all monitors
da: alle skærme

en: by
da: af

en: dB/second
da: dB/sekund

en: enable
da: aktivér

en: h
da: t

en: hours
da: timer

en: lossless
da: uden kvalitetstab

en: lossy
da: kvalitetstab

en: lossy (hybrid)
da: kvalitetstab (hybrid)

en: minutes
da: minutter

en: monitor %i
da: skærm %i

en: note numbers
da: nodetal

en: of this genre
da: i denne genre

en: on
da: på

en: ports if input has fewer channels
da: Port hvis indgang har færre kanaler

en: seconds
da: sekunder

en: semitones
da: semitoner

en: sequenced
da: sekventeret

en: variable
da: variabel
