GnuCash 5.12 - en to da translation catalogue (5523 entries)

en: 
    Commodity:
da: 
    Vare:

en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
da: 
    Udvekslingskode (ISIN, CUSIP eller lignende):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
da: 
    Mnemonic (Tickersymbol eller lignende):

en: 
    Please select a commodity to match
da: 
    Vælg venligst varen at matche

en: 
    Select location and file name for the Import, then click "Next"…
da: 
    Vælg placering og filnavn til importen, og klik derefter på "Næste"…

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
da: 
    Vælg eksporttypen som kræves og adskillelsestegnet som bliver anvendt.

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
da: 
    Den fil, du forsøger at indlæse, er fra en ældre version af GnuCash. Filformatet i de ældre versioner manglede den detaljerede specifikation af den anvendte tegnkodning. Det betyder, at teksten i din datafil kunne læses på flere tvetydige måder. Denne tvetydighed kan ikke løses automatisk, men det nye GnuCash 2.0.0-filformat vil indeholde alle nødvendige specifikationer, så du ikke behøver at gennemgå dette trin igen.
    
    GnuCash vil forsøge at gætte den korrekte tegnkodning for din datafil. På næste side viser GnuCash de resulterende tekster, når du bruger dette gæt. Du skal kontrollere, om ordene ser ud som forventet. Enten ser alt fint ud, og du kan blot trykke på "Næste". Eller også indeholder ordene uventede tegn, i hvilket tilfælde du skal vælge forskellige tegnkodninger for at se forskellige resultater. Du skal muligvis redigere listen over tegnkodninger ved at klikke på den respektive knap.
    
    Tryk nu på "Næste" for at vælge den korrekte tegnkodning for din datafil.

en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
da: 
    Denne assistent hjælper dig med at importere konti fra en fil.
    
    Filen skal være i samme format som den eksporterede, da dette er en import i fast format, som kan ses ved at se på en fil, der er oprettet ved hjælp af eksportmenuen "Eksporter kontotræ til CSV".
    
    Hvis kontoen mangler, baseret på det fulde kontonavn, vil den blive tilføjet, så længe den angivne værdipapir/valuta findes. Hvis kontoen findes, vil fire felter blive opdateret. Disse er kode, beskrivelse, noter og farve.
    
    Klik på "Næste" for at fortsætte eller "Annuller" for at afbryde importen.

en:   End price: ~a~a on ~a
da:   Slutpris: ~a~a på ~a

en:  (closed)
da:  (lukket)

en:  (posted)
da:  (bogført)

en:  For details on subscribing to that list, see &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.
da:  Se https://www.gnucash.org/&gt; for detaljer om at abonnere på denne liste.

en:  Report is missing a GUID.
da:  Rapporten mangler et GUID.

en:  Search
da:  Søg

en:  You can learn more about writing scheme at &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.
da:  Du kan læse mere om skriveskemaer kode på &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.

en:  to
da:  til

en: "A"
da: »A«

en: "Enter" key moves to bottom of register
da: »Returtast« flytter dig til bunden af kassekladen

en: "Jump" behaviour when there are multiple splits
da: "Hop-til adfærd" når der er flere opdelinger

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
da: konti med saldoen 0.00 bliver ikke vist.

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
da: Skattekoder med værdien 0,00 $ bliver ikke udskrevet.

en: ${company-name} ${report-title} ${date}
da: ${firmanavn} ${rapport-titel} ${dato}

en: ${company-name} ${report-title} For Period Covering ${start} to ${end}
da: ${company-name} ${report-title} For perioden, der dækker ${start} til ${end}

en: %A %d %B %Y
da: %A %d %B %Å

en: %d added price | %d added prices
da[0]: %d tilføjede ny pris
da[1]: %d tilføjede nye priser

en: %d duplicate price | %d duplicate prices
da[0]: %d kopier pris
da[1]: %d kopier priser

en: %d replaced price | %d replaced prices
da[0]: %d udskift pris
da[1]: %d udskift priser

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
da: %s
    Tillykke! Du er færdig med at lukke bøger!

en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
da: %s %s fra %s, bogført %s, beløb %s

en: %s balance of %s is above the upper limit %s.
da: %s saldo på %s er over den øvre grænse %s.

en: %s balance of %s is below the lower limit %s.
da: %s saldo på %s er under den nedre grænse %s.

en: %s balance of %s should be zero.
da: %s saldo på %s skal være nul.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
da: %s er en reserveret varetype. Brug venligst noget andet.

en: %s, Grand Total:
da: %s, hovedtotal:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
da: %s, Ikke-valutavarer i alt:

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
da: </style er ikke tilladt i CSS. Bruger standard CSS.

en: '%s' is missing
da: %s mangler

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
da: 'Kontrollér og reparer' kører i øjeblikket. Vil du afbryde det?

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
da: 'Vare fra' kan ikke være det samme som 'Valuta til'.

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
da: 'Valuta til' kan ikke være det samme som 'Vare fra'.

en: 'From Namespace' can not be empty.
da: 'Fra navneområde' må ikke være tomt.

en: 'From Symbol' can not be empty.
da: 'Fra symbol' må ikke være tomt.

en: '_Enter' moves to blank transaction
da: »_Retur« går til tom transaktion

en: (%d) New Accounts
da: (%d) Nye konti

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
da: (Udviklingsversion -- stol ikke på tallene i denne rapport uden at dobbelttjekke dem.<br>Skift indstillingen 'Ekstra noter' for at fjerne denne besked)

en: (Full account ID:
da: (Fuld konto-id:

en: (Need Value)
da: (Kræver værdi)

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
da: (Bemærk, hvis der er et stort antal, kan det tage et stykke tid)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
da: (Underkonti relateret til skat: %d)

en: (You selected no list items.)
da: (Du valgte ingen emner fra listen.)

en: (filled in automatically)
da: (udfyldt automatisk)

en: (never)
da: (aldrig)

en: (no description)
da: (ingen beskrivelse)

en: (no memo)
da: (ingen note)

en: (no name)
da: (intet navn)

en: (none)
da: (ingen)

en: (null)
da: (tom)

en: (owner)
da: (ejer)

en: (paused)
da: (pause)

en: (read-only)
da: (skrivebeskyttet)

en: (split)
da: (Opdel)

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: (unnamed)
da: (intet navn)

en: (user modifiable)
da: (kan ændres af brugeren)

en: * Amounts denoted thus are derived from, and do not match the transaction.
da: * Beløb angivet således er afledt af og stemmer ikke overens med transaktionen.

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
da: * Disse varedata blev udarbejdet ved hjælp af transaktionspriser i stedet for prislisten.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
da: ** Denne vare har ingen pris, og prisen er derfor sat til 1.

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
da: - GnuCash, finanshåndtering for personer og små virksomheder

en: -- Split Transaction --
da: -- Opdelt transaktion --

en: 0-30 days
da: 0-30 dage

en: 1 month
da: 1 måned

en: 1. Choose the file to import
da: 1. Vælg den fil, der skal importeres

en: 10/1 Year ARM
da: 10/1 års ARM

en: 10th
da: 10.

en: 11th
da: 11.

en: 12 months
da: 12 måneder

en: 12th
da: 12.

en: 13th
da: 13.

en: 14th
da: 14.

en: 15th
da: 15.

en: 16th
da: 16.

en: 17th
da: 17.

en: 18th
da: 18.

en: 19th
da: 19.

en: 1st
da: 1.

en: 1st Est Tax Quarter (Jan 1 - Mar 31)
da: 1. estimerede skattekvartal (1. januar - 31. marts)

en: 1st Fri
da: 1. fre

en: 1st Mon
da: 1. man

en: 1st Sat
da: 1. lør

en: 1st Sun
da: 1. søn

en: 1st Thu
da: 1. tors

en: 1st Tue
da: 1. tirs

en: 1st Wed
da: 1. ons

en: 2 months
da: 2 måneder

en: 2. Select import type
da: 2. Vælg importtype

en: 20th
da: 20.

en: 21st
da: 21.

en: 22nd
da: 22.

en: 23rd
da: 23.

en: 24th
da: 24.

en: 25th
da: 25.

en: 26th
da: 26.

en: 27th
da: 27.

en: 28th
da: 28.

en: 29th
da: 29.

en: 2nd
da: 2.

en: 2nd Est Tax Quarter (Apr 1 - May 31)
da: Andet skatte kvartal (1. Apr - 31. Maj)

en: 2nd Fri
da: 2. fre

en: 2nd Mon
da: 2. man

en: 2nd Sat
da: 2. lør

en: 2nd Sun
da: 2. søn

en: 2nd Thu
da: 2. tors

en: 2nd Tue
da: 2. tirs

en: 2nd Wed
da: 2. ons

en: 3 months
da: 3 måneder

en: 3. Select import options
da: 3. Vælg importindstillinger

en: 3/1 Year ARM
da: 3/1 års ARM

en: 30th
da: 30.

en: 31-60 days
da: 31-60 dage

en: 31st
da: 31.

en: 3rd
da: 3.

en: 3rd Est Tax Quarter (Jun 1 - Aug 31)
da: 3. skattekvartal (1. juni - 31. august)

en: 3rd Fri
da: 3. fre

en: 3rd Mon
da: 3. man

en: 3rd Sat
da: 3. lør

en: 3rd Sun
da: 3. søn

en: 3rd Thu
da: 3. tors

en: 3rd Tue
da: 3. tirs

en: 3rd Wed
da: 3. ons

en: 4 months
da: 4 måneder

en: 4. Preview
da: 4. Forhåndsvisning

en: 4th
da: 4.

en: 4th Est Tax Quarter (Sep 1 - Dec 31)
da: 4. skattekvartal for fastlagte skatter (1. september - 31. december)

en: 4th Fri
da: 4. fre

en: 4th Mon
da: 4. man

en: 4th Sat
da: 4. lør

en: 4th Sun
da: 4. søn

en: 4th Thu
da: 4. tors

en: 4th Tue
da: 4. tirs

en: 4th Wed
da: 4 .ons

en: 5. Afterwards
da: 5. Bagefter

en: 5/1 Year ARM
da: 5/1 års ARM

en: 5th
da: 5.

en: 6 months
da: 6 måneder

en: 61-90 days
da: 61-90 dage

en: 6th
da: 6.

en: 7/1 Year ARM
da: 7/1 års ARM

en: 7th
da: 7.

en: 8th
da: 8.

en: 91+ days
da: +91 dage

en: 9th
da: 9.

en: : amount ~a, value ~a
da: Beløb ~a/ værdi ~a

en: << _Remove
da: << _Fjern

en: <No name>
da: <Intet navn>

en: <b>2. Select Import Type</b>
da: <b>2. Vælg import Type</b>

en: <b>A_sset Account</b>
da: <b>_Aktivkonto</b>

en: <b>A_vailable reports</b>
da: <b>Tilg_ængelige rapporter</b>

en: <b>Account Tax Information</b>
da: <b>Skatteoplysninger</b>

en: <b>Account</b>
da: <b>Konto</b>

en: <b>Actions</b>
da: <b>Handlinger</b>

en: <b>Available style sheets</b>
da: <b>Tilgængelige stilark</b>

en: <b>Balance Information</b>
da: <b>Saldooplysninger</b>

en: <b>Basic Information</b>
da: <b>Grundlæggende oplysninger</b>

en: <b>Bills</b>
da: <b>Regninger</b>

en: <b>Calculations</b>
da: <b>Beregninger</b>

en: <b>Categories</b>
da: <b>Kategorier</b>

en: <b>Category Description</b>
da: <b>Kategoribeskrivelse</b>

en: <b>Checks</b>
da: <b>Check</b>

en: <b>Commodity From</b>
da: <b>Vare fra</b>

en: <b>Compounding</b>
da: <b>Renters rente</b>

en: <b>Copy Number</b>
da: <b>Kopier tal</b>

en: <b>Currency Transfer</b>
da: <b>Valutaoverførsel</b>

en: <b>Data Format</b>
da: <b>Dataformat</b>

en: <b>Database Connection</b>
da: <b>Databaseforbindelse</b>

en: <b>Date Completion</b>
da: <b>Datofuldførelse</b>

en: <b>Default Currency</b>
da: <b>Standardvaluta</b>

en: <b>Default Report Currency</b>
da: <b>Standardvaluta i rapporter</b>

en: <b>Default Style</b>
da: <b>Standardstil</b>

en: <b>File Format</b>
da: <b>Filformat</b>

en: <b>File</b>
da: <b>Fil</b>

en: <b>Files</b>
da: <b>Filer</b>

en: <b>Graphics</b>
da: <b>Grafik</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
da: <b>Oprindelig saldooverførsel</b>

en: <b>Invoices</b>
da: <b>Fakturaer</b>

en: <b>Jump action for multiple splits</b>
da: <b>Hoppefunktion for flere splits</b>

en: <b>Labels</b>
da: <b>Etiketter</b>

en: <b>Linked Files</b>
da: <b>Tilknyttede filer</b>

en: <b>Load and Save Settings</b>
da: <b>Indstillinger for forhåndsvisning</b>

en: <b>Location</b>
da: <b>Placering</b>

en: <b>Match all entries</b>
da: <b>Matcher alle poster</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
da: <b>Diverse</b>

en: <b>New Billing Term</b>
da: <b>Ny regningsbetingelse</b>

en: <b>New style sheet info</b>
da: <b>Ny stilarksinfo</b>

en: <b>Numbers</b>
da: <b>Tal</b>

en: <b>Occurrences</b>
da: <b>Forekomster</b>

en: <b>Other Defaults</b>
da: <b>Andre standarder</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
da: <b>Kilde for betalernavn</b>

en: <b>Payment Options</b>
da: <b>Betalingsindstillinger</b>

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
da: <b>Vælg Anvend for at oprette eksportfil.
    Annuller for at afbryde.</b>

en: <b>Quote Source Information</b>
da: <b>Kurskildeinformation</b>

en: <b>Reconcile Information</b>
da: <b>Afstemningsinformation</b>

en: <b>Reconciling</b>
da: <b>Afstemmer</b>

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
da: <b>Kontotyper med omvendt saldofortegn</b>

en: <b>S_ystem input encodings</b>
da: <b>S_ysteminputkodninger</b>

en: <b>Search Dialog</b>
da: <b>Søgevindue</b>

en: <b>Separator Character</b>
da: <b>Adskillelsestegn</b>

en: <b>Since Last Run</b>
da: <b>Siden sidste kørsel</b>

en: <b>Splits _free</b>
da: <b>Opdelinger _fri</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
da: <b>Opdelinger _i afkast</b>

en: <b>Style sheet options</b>
da: <b>Stilarkindstillinger</b>

en: <b>Sub-account Transactions</b>
da: <b>Underkonto transaktion</b>

en: <b>Sub-accounts</b>
da: <b>Underkonti</b>

en: <b>Summary Bar Position</b>
da: <b>Oversigtsbjælkeposition</b>

en: <b>Summarybar Content</b>
da: <b>Indhold i oversigtslinjen</b>

en: <b>Tab Position</b>
da: <b>Fanebladposition</b>

en: <b>Tabs</b>
da: <b>Faneblade</b>

en: <b>Tax Table Entries</b>
da: <b>Skattetabelposter</b>

en: <b>Tax Table Entry</b>
da: <b>Skattetabelpost</b>

en: <b>Term Definition</b>
da: <b>Definition for betingelse</b>

en: <b>Time Format</b>
da: <b>Tidsformat</b>

en: <b>Tip of the Day</b>
da: <b>Dagens tip</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
da: <b>Transaktionsredigeringsprogrammets standarder</b>

en: <b>What type of information to display?</b>
da: <b>Hvilken type information skal vises?</b>

en: <b>Window Geometry</b>
da: <b>Vinduesgeometri</b>

en: <b>_Accounts</b>
da: <b>_Konti</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
da: <b>_Brugerdefineret kodning</b>

en: <b>_Income Account</b>
da: <b>_Indtægtskonto</b>

en: <b>_Log Messages</b>
da: <b>Logbeskeder</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
da: <b>_Afkast på denne konto</b>

en: <b>_Retain log/backup files</b>
da: <b>Bevar logfiler:</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
da: <b>_Valgte rapporter</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
da: <b>_Valgte kodninger</b>

en: <b>_TXF Categories</b>
da: <b>_TXF-kategorier</b>

en: <b>_Title</b>
da: <b>_Titel</b>

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
da: <span size="larger" weight="bold">Velkommen til GnuCash!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
da: <span weight="bold" size="larger">Vil du vise velkomstdialogen igen?</span>

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
da: <strong>Kurser</strong> anvendt i denne rapport

en: <unknown>
da: <ukendt>

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
da: En planlagt transaktion med navnet »%s« findes allerede. Er du sikker på, at du vil kalde den her det samme?

en: A basic dashboard for your accounting data
da: Et grundlæggende kontrolpanel til dine regnskabsdata

en: A bug was detected while converting the QIF data.
da: En fejl opstod under konvertering af QIF-dataene.

en: A bug was detected while detecting duplicates.
da: En fejl blev detekteret under detektering af duplikater.

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
da: Der opstod en fejl under tolkning af QIF-filen.

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
da: En selvvalgt streng til erstatning af faktura, regning eller udgiftsbilag.

en: A list option
da: Et listealternativ

en: A price of 1 %s = %s on %s will be recorded.
da: En pris på 1 %s = %s på %s vil blive registreret.

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
da: Der er allerede oprettet en tilbageførselspost for denne transaktion.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
da: En skabelon med det angivne navn eksisterer allerede. Indtast venligst et andet navn.

en: A summary of splits is shown as follows. If the summary is correct, and there are no errors, please press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
da: En opsummering over opdelinger bliver vist således. Hvis opsummeringen er korrekt og der ikke er nogen fejl, skal du trykke på "Anvend". Du kan også trykke "Tilbage" for at tjekke dine valg eller "Annuller" for at afslutte uden at udføre nogen ændringer.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
da: En skabelon med det angivne navn findes allerede. Indtast venligst et andet navn.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
da: En transaktion, hvis bedste match-score er i den grønne zone (over eller lig med tærsklen for automatisk rydning), vil som standard blive ryddet.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
da: En transaktion, hvis bedste match-score er i den røde zone (over visningstærsklen, men under eller lig med tærsklen for automatisk tilføjelse), vil som standard blive tilføjet.

en: A transaction whose date is outside the threshold is unlikely to be a match. Default is 14 days.
da: En transaktion, hvis dato er uden for tærsklen, er sandsynligvis ikke en sammenligning. Standarden er 14 dage.

en: A transaction whose date is within the threshold is likely to be a match. Default is 4 days.
da: En transaktion, hvis dato er inden for tærsklen, vil sandsynligvis være et sammenligning. Standarden er 4 dage.

en: A/Payable
da: A/Kreditor

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
da: Der findes kreditor- eller tilgodehavendekonti, men der er ingen passende transaktioner.

en: A/Receivable
da: A/Tilgodehavende

en: APR (Compounded Annually)
da: ÅOP (årligt sammensat rente)

en: APR (Compounded Daily)
da: ÅOP (sammensat daglig rente)

en: APR (Compounded Monthly)
da: ÅOP (sammensat månedlig rente)

en: APR (Compounded Quarterly)
da: ÅOP (sammensat kvartalsvis rente)

en: APR (Compounded Semi-annually)
da: ÅOP (sammensat halvårlig rente)

en: APR (Compounded Weekly)
da: ÅOP (sammensat ugentlig rente)

en: ATM Deposit
da: Indsat i hæveautomat

en: ATM Draw
da: Hævning i hæveautomat

en: A_dd >>
da: T_ilføj >>

en: A_ppend
da: T_ilføj

en: Ab_solute
da: _Absolut

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: About Auto-Clear
da: Om Auto-clear

en: About GnuCash
da: Om GnuCash

en: Access Control
da: Adgangskontrol

en: Access Control List
da: Adgangskontrolliste

en: Acco_unt Type
da: K_onto type

en: Account
da: Konto

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
da: Kontoen %s har ikke samme valuta som den du er ved at overføre fra.
    Er du sikker på du vil gøre det?

en: Account Balance
da: Kontosaldo

en: Account Balance in the parent account, excluding any subaccounts.
da: Kontosaldo på den overordnede konto, eksklusive eventuelle underkonti.

en: Account Code
da: Kontonummer

en: Account Color
da: Konto farve

en: Account Deletion
da: Kontosletning

en: Account Description
da: Kontobeskrivelse

en: Account Display Depth
da: Kontovisningsdybde

en: Account Full Name
da: Kontos fulde navn

en: Account ID
da: Konto-id

en: Account Lot Gains
da: Gevinster på kontoparti

en: Account Lots Total
da: Konto partier i alt

en: Account Name
da: Kontonavn

en: Account Name Filter
da: Kontonavn Filter

en: Account Name Filter excludes matched strings
da: Kontonavn-filter ekskluderer matchende strenge

en: Account Notes
da: Kontobemærkninger

en: Account Period Finish
da: Kontoperiodeslutning

en: Account Report
da: Kontorapport

en: Account Report - Single Transaction
da: Kontorapporte - En transaktion

en: Account Selection
da: Kontovalg

en: Account Summary
da: Kontoopsummering

en: Account Type
da: Konto type

en: Account Types
da: Kontotyper

en: Account _Color
da: Konto_farve

en: Account _name
da: Konto_navn

en: Account budget amount
da: Kontobudgetbeløb

en: Account full name instead of indenting
da: Kontoens fulde navn i stedet for indrykning

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
da: Kontoen har allerede en automatisk rydningssaldo.

en: Account link
da: Kontohenvisning

en: Account name
da: Kontonavn

en: Account title
da: Kontotitel

en: Account type
da: Konto type

en: Account value can't be empty.
da: Kontoværdien må ikke være tom.

en: Account value can't be mapped back to an account.
da: Kontoværdien kan ikke knyttes tilbage til en konto.

en: Account-posted
da: Konto bogført

en: Accounting Period
da: Regnskabsperiode

en: Accounting for personal and small business finance.
da: Bogføring for personlige og små virksomheder.

en: Accounts
da: Konti

en: Accounts Payable
da: Kreditorer

en: Accounts Receivable
da: Tilgodehavende

en: Accounts Selected: %d
da: Valgte konti: %d

en: Accounts and stock holdings
da: Konti og aktiebeholdninger

en: Accounts in %s
da: Konti i %s

en: Accounts in '%s'
da: Konti i »%s«

en: Accounts in Category
da: Konti i kategori

en: Accu-splits
da: Kontoopdelinger

en: Accumulate Splits?
da: Akkumulere splittelser?

en: Accumulate multiple splits into one
da: Akkumuler flere opdelinger til en

en: Act
da: Hndl

en: Action
da: Handling

[ctx: Action Column]
en: Deposit
da: Indsæt

[ctx: Action Column]
en: Split
da: Del

en: Action/Number
da: Handling/Nummer

en: Active
da: Aktiv

en: Actual
da: Regnskab

en: Actual Transactions
da: Virkelige transaktioner

en: Add
da: Tilføj

en: Add 'value' to current budget for each period
da: Tilføj 'værdi' til det aktuelle budget for hver periode

en: Add _Reversing Transaction
da: Tilføj _omvendt transaktion

en: Add a new balancing entry to the account
da: Tilføj en ny transaktion til kontoen

en: Add a new commodity.
da: Tilføj en ny vare.

en: Add a new price.
da: Tilføj en ny pris.

en: Add a reversing transaction.
da: Tilføj omvendt transaktion.

en: Add a row for each split belonging to a lot, under the lot row.
da: Tilføj en række for hver opdeling, der tilhører en grund, under grundrækken.

en: Add as a new transaction
da: Tilføj som en ny transaktion

en: Add grid lines.
da: Tilføj gitterlinjer.

en: Add indenting columns
da: Tilføj indrykningskolonner

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
da: Tilføje indrykningskolonner med gruppering og subtotaler?

en: Add matching transactions below this score
da: Tilføj ens transaktioner under denne score

en: Add options summary
da: Tilføj oversigt over muligheder

en: Add results to current search
da: Tilføj resultater til nuværende søgning

en: Add summary of options.
da: Tilføj en oversigt over muligheder.

en: Add the current online transaction as a new transaction template
da: Tilføj den aktuelle onlinetransaktion som en ny transaktionskabelon

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu
da: Tilføj den aktuelle rapports konfiguration til menuen 'Rapporter->Gemte rapportkonfigurationer'

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
da: Tilføj den aktuelle rapports konfiguration til menuen 'Rapporter->Gemte rapportkonfigurationer'. Rapportkonfigurationen gemmes i filen %s.

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
da: Tilføj, rediger eller fjern linket til det dokument, der er knyttet til den aktuelle transaktion

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction.
da: Tilføj, rediger eller fjern linket til det dokument, der er knyttet til den aktuelle transaktion.

en: Adding prices
da: Tilføjer priser

en: Additional Comments
da: Øvrige kommentarer

en: Additional to Card
da: Ekstra på kortet

en: Address
da: Adresse

en: Address 1
da: Adresse 1

en: Address 2
da: Adresse 2

en: Address 3
da: Adresse 3

en: Address 4
da: Adresse 4

en: Address Email
da: Adresse e-mail

en: Address Fax
da: Adresse fax

en: Address Found
da: Adressen blev fundet

en: Address Name
da: Addresse

en: Address Not Found
da: Adressen blev ikke fundet

en: Address Phone
da: Adresse telefon

en: Address Source
da: Adresse kilde

en: Address source.
da: Adresse.

[ctx: Adjective]
en: Open
da: Åbn

en: Adjust _other account split total
da: Juster _anden kontoopdelingstotal

en: Adjust current account _split total
da: Juster aktuel konto_opdelingstotal

en: Adjust regular expression used for import
da: Juster regulært udtryk brugt ved import

en: Adjust the layout to fit the width of the screen or page
da: Juster layoutet så det passer til bredden af skærmen eller siden

en: Adjusted Trial Balance
da: Justeret prøvebalance

en: Adjusting Entries
da: Justerer poster

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
da: Justering af indtastningsmønster er et regulært udtryk

en: Adjusting Entries pattern
da: Justering af indtastningsmønster

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
da: Justering af indtastningsmønsteret skelner mellem store og små bogstaver

en: Adjustments
da: Justeringer

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
da: Justeringer foretaget på disse konti er bruttojusterede (se ovenfor) i kolonnerne Justeringer, Justeret råbalance og Resultatopgørelse. Mest nyttigt for handelsvirksomheder.

en: Advanced Portfolio
da: Avanceret portefølje

en: Advanced…
da: Avanceret…

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
da: Bed brugeren angive en kreditkorts-indbetaling efter afstemning af et kreditkortsudtog.

en: All
da: Alle

en: All Accounts
da: Alle konti

en: All Linked Documents
da: Alle sammenkædede dokumenter

en: All Periods
da: Alle perioder

en: All Prices at the same date
da: Alle priser fra samme dato

en: All Prices equal
da: Alle priser ens

en: All Transactions
da: Alle transaktioner

en: All _accounts
da: Alle _konti

en: All accounts must have valid entries to continue.
da: Alle konti skal have gyldige poster for at fortsætte.

en: All enabled option pages must contain valid entries to continue.
da: Alle aktiverede indstillingssider skal indeholde gyldige poster for at fortsætte.

en: All fields must be complete to continue…
da: Alle felter skal være udfyldte for at fortsætte…

en: All files
da: Alle filer

en: All sub-account transactions will be deleted.
da: Alle underkontotransaktioner vil blive slettet.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
da: Alle underkontotransaktioner vil blive flyttet til kontoen %s.

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
da: Alle fundne priser er ens. Dette ville give et graf med kun en vandret linje. Desværre kan grafværktøjet ikke håndtere dette.

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
da: Alle de fundne priser er fra samme dato. Dette ville give en graf med kun en lodret linje. Desværre kan grafværktøjet ikke håndtere dette.

en: All transactions are expanded to show all splits.
da: Alle transaktioner udvides til at vise alle opdelinger.

en: All transactions in this account will be deleted.
da: Alle transaktioner på denne konto vil blive slettet.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
da: Alle transaktioner på denne konto vil blive flyttet til kontoen %s.

en: Allocated Assets
da: Allokerede aktiver

en: Allow existing prices to be over written.
da: Tillad at eksisterende priser overskrives.

en: Allow file incompatibility with older versions.
da: Tillad filinkompatibilitet med ældre versioner.

en: Alpha Vantage API key
da: Alpha Vantage API-nøgle

en: Alpha Vantage requires an API key to use their service. You can obtain a key by registering for a free account at the Alpha Vantage website, https://www.alphavantage.co/support/#api-key.
da: Alpha Vantage kræver en API-nøgle for at bruge deres tjeneste. Du kan få en nøgle ved at registrere en gratis konto på Alpha Vantages hjemmeside, https://www.alphavantage.co/support/#api-key.

en: Alphabetical by account code
da: Alfabetisk efter kontonummer

en: Alphabetical by account name
da: Alfabetisk efter kontonavn

en: Also show original currency amounts
da: Vis kontoens beløb i original valuta

en: Alternate Period
da: Alternativ periode

en: Alternate Table Cell Color
da: Skiftevise tabelcellefarver

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
da: Skift mellem de primære og sekundære farver ved hver transaktion, ikke hver række.

en: Always
da: Altid

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
da: Åbn altid afstemnings dialog boksen med dags dato som opgørelsesdato, uanset tidligere afstemninger.

en: Always reconcile to t_oday
da: Altid afstemme med i dag

en: Always reconcile to today
da: Afstem altid til i dag

en: Always show sub-accounts
da: Vis altid underkonti

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
da: Brug altid den sidste dag (eller ugedag) i måneden?

en: Ambiguous character encoding
da: Tvetydig tegnkodning

en: Amend the URL
da: Ændre URL'en

en: Amo_unt
da: Bel_øb

en: Amount
da: Beløb

en: Amount (Negated)
da: Beløb (ophævet)

en: Amount (_numbers)
da: Sum (ci_fre)

en: Amount (_words)
da: Sum (_bogstaver)

en: Amount Due
da: Forfalden beløb

en: Amount Due (inc GST)
da: Forfaldent beløb (inkl. moms)

en: Amount Num.
da: Beløb Antal.

en: Amount With Sym
da: Beløb Med Sym

en: Amount for %s is missing.
da: Beløbet for %s mangler.

en: Amount for %s must be positive.
da: Beløbet for %s skal være positivt.

en: Amount for %s must not be negative.
da: Beløbet for %s må ikke være negativt.

en: Amount for stock value is missing.
da: Beløb for aktieværdi mangler.

en: Amount of detail to display per transaction.
da: Mængden af detaljer, der skal vises pr. transaktion.

en: An account list option
da: Et kontolistealternativ

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
da: Der findes allerede en konto med åbningssaldo for den ønskede valuta.

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
da: Der opstod en fejl under afvikling af jobbet. Den præcise fejlbesked kan findes i logvinduet.
    
    Ønsker du at gå til jobbet igen?

en: An error occurred while loading the QIF file.
da: Der opstod en fejl under indlæsning af QIF-filen.

en: An error occurred while processing %s.
da: Der opstod en fejl under behandling af %s.

en: An error occurred while processing '%s'
da: Der opstod en fejl under behandling af %s

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
da: Der opstod en fejl under behandling af %s på position %d

en: An error occurred while running the report.
da: Der opstod en fejl under kørsel af rapporten.

en: An options example report.
da: Eksempel rapport om alternativer.

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
da: Der opstod en uventet fejl under oprettelsen af priser. Rapportér venligst dette som en fejl.
    
    Fejlmeddelelse:
    %s

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
da: Der opstod en uventet fejl under oprettelsen af transaktioner. Rapportér venligst dette som en fejl.
    
    Fejlmeddelelse:
    %s

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
da: Der opstod en ukendt I/O-fejl (%d).

en: Annual
da: Årligt

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
da: Enhver tekst i Beskrivelse-kolonnen, der identificerer justeringsposter.

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
da: Enhver tekst i Beskrivelse-kolonnen, der identificerer afsluttende poster.

en: Application Options
da: Applikationsmuligheder

en: Apply changes and close dialog.
da: Godkend ændringer og luk vinduet.

en: Apply changes but do not close dialog.
da: Anvend ændringerne, men luk ikke dialogboksen.

en: AqBanking Initial Assistant
da: AqBanking Indledende Assistent

en: Arabic
da: Arabisk

en: Arabic (IBM-864)
da: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
da: Arabisk (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
da: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
da: Arabisk (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
da: Arabisk (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
da: Arabisk (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
da: Arabisk (Windows-1256)

en: Are you sure you want to cancel?
da: Er du sikker på, at du vil annullere?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette »%s«?

en: Are you sure you want to delete %s?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %s?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
da: Er du sikker på, at du vil slette den aktuelle vare?

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
da: Er du sikker på, at du vil slette den valgte post?

en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
da[0]: Er du sikker på, at du vil slette den valgte pris?
da[1]: Er du sikker på, at du vil slette de %d valgte priser?

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
da: Er du sikker på, at du vil slette den valgte transaktion?

en: Are you sure you want to delete these prices?
da: Er du sikker på, at du vil slette disse priser?

en: Are you sure you want to delete this entry?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne post?

en: Are you sure you want to do this?
da: Er du sikker på, du ønsker dette?

en: Are you sure you want to replace the existing price?
da: Er du sikker på, at du vil ændre de eksisterende priser?

en: Armenian (ARMSCII-8)
da: Armensk (ARMSCII-8)

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
da: Når du indtaster beløb i kassekladden, kan du bruge GnuCashs lommeregner til at addere, subtrahere, gange og dividere. Indtast ganske enkelt den første værdi, derefter »+«, »-«, »*« eller »/«. Indtast den anden værdi og tryk Retur for at udregne beløbet.

en: Ascending
da: Stigende

en: Ask
da: Spørge

en: Asset
da: Aktiv

en: Asset Chart
da: Aktivdiagram

en: Asset Piechart
da: Aktivlagkage

en: Assets
da: Aktiver

en: Assets Accounts
da: Aktivkonti

en: Assets Over Time
da: Aktiver over tid

en: Assign as payment…
da: Tildel som betaling …

en: Assign e_xchange rate
da: Tildel valutakurs

en: Assign the selected transaction as payment.
da: Tildel den valgte transaktion som betaling.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
da: Ved bogføring forsøges automatisk at betale kunder med udestående forudbetalinger og kreditnotaer Forudbetalingerne og kreditnotaerne skal naturligvis være fra den samme kunde. Kreditnotaer er dokumenter med modsat fortegn. For eksempel betragtes kunde kreditnotaer og negative fakturaer for en faktura som moddokumenter.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
da: Ved bogføring forsøges automatisk at betale leverandøres købs faktura med udestående forudbetalinger og kreditnotaer. Forudbetalingerne og kreditnotaerne skal naturligvis være fra den samme leverandør. Kreditnotaer er dokumenter med modsat fortegn. For eksempel betragtes leverandørkreditnotaer og negative fakturaer for en faktura som moddokumenter.

en: Australia BAS
da: Australien BAS

en: Australia Business Activity Statement. Specify sales, purchase and tax accounts.
da: Opgørelse over forretningsaktivitet i Australien. Specificer salgs-, købs- og skattekonti.

en: Australian Tax Invoice
da: Australsk skatteopgørelse

en: Auto _interest transfer
da: Automatisk renteoverførsel

en: Auto pay when posting.
da: Automatisk betaling ved bogføring.

en: Auto-_add threshold
da: Auto-_tilføj tærskel

en: Auto-c_lear threshold
da: Auto-clear-tærskel

en: Auto-clear
da: Auto-ryd

en: Auto-save time _interval
da: Gem automatisk tids_interval

en: Auto-save time interval
da: Gem automatisk tidsinterval

en: AutoDep
da: AutoAfh

en: Automatic credit card _payment
da: Automatisk kreditkort_betaling

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
da: Automatisk clearing af individuelle transaktioner, givet et clearet beløb

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
da: Automatisk clearing af individuelle transaktioner for at nå et bestemt clearet beløb

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount.
da: Automatisk clearing af individuelle transaktioner for at nå et bestemt clearet beløb.

en: Automatically create new commodities
da: Opret automatisk nye varer

en: Automatically expand the current transaction to show all splits. All other transactions are shown on one or two lines depending on whether Double line view is set.
da: Udvid automatisk den nuværende transaktion til at vise alle opdelinger. Alle andre transaktioner vises på en linje. (To i dobbelt linje-tilstand.).

en: Automatically insert a decimal point
da: Indsæt automatisk et decimaltegn

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
da: Indsæt automatisk et decimaltegn i værdier, der indtastes uden et sådant.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
da: Fremhæv automatisk listen med konti eller handlinger under indtastning

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
da: Sæt automatisk listen af konti eller handlinger i forgrunden under indlæsning af data.

en: Available
da: Tilgængelig

en: Average
da: Gennemsnit

en: Average Balance
da: Gennemsnitlig saldo

en: Average cost of all shares
da: Gennemsnitlig pris for alle aktier

en: Average cost of open lots.
da: Gennemsnitlige omkostninger for åbne partier.

en: Average cost of purchases weighted by volume
da: Gennemsnitlige købsomkostninger vægtet efter volumen

en: B_ottom
da: _Nederst

en: Back
da: Tilbage

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Pixmap
da: Baggrundsbillede

en: Background Tile
da: Baggrundstitel

en: Background color for alternate lines.
da: Baggrundsfarve for alternative linjer.

en: Background color for reports.
da: Baggrundsfarve for rapporter.

en: Background tile for reports.
da: Baggrunds mønster for rapporter.

en: Backups only (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)
da: Kun sikkerhedskopier (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)

en: Bad URL: %s
da: Ugyldig URL: %s

en: Badly formed URL %s
da: Ugyldigt udformede URL %s

en: Badly formed options URL: %s
da: Ugyldigt udformet indstillingsadresse: %s

en: Badly-formed report id: %s
da: Ugyldigt udformet rapport-id: %s

en: Balance
da: Saldo

en: Balance (%s)
da: Saldo (%s)

en: Balance (Period)
da: Balance (periode)

en: Balance (Report)
da: Balance (rapport)

en: Balance Forecast
da: Balance prognose

en: Balance Limit
da: Balancegrænse

en: Balance Sheet
da: Statusopgørelse

en: Balance Sheet (Multicolumn)
da: Balance (flerkolonne)

en: Balance Sheet (eguile)
da: Balance (eguile)

en: Balance Sheet Date
da: Statusopgørelsedato

en: Balance Sheet using eguile-gnc
da: Balance ved hjælp af eguile-gnc

en: Balance Zero
da: 0-Saldo

en: Balance at ~a
da: Saldo ved ~a

en: Balance b/f
da: Balance s/k

en: Balance it _manually
da: Balancer den _manuelt

en: Balance limits must be different unless they are both zero.
da: Saldogrænser skal være forskellige, medmindre de begge er nul.

en: Balance mismatches may indicate a split that is not yet included in a lot
da: Uoverensstemmelser i balancen kan indikere en opdeling, der endnu ikke er inkluderet i en del af et parti

en: Balanced
da: Balanceret

en: Balances ~a to ~a
da: Saldi ~a til ~a

en: Balancing entry from reconciliation
da: Afstemningspost fra afstemning

en: Baltic
da: Baltisk

en: Baltic (ISO-8859-13)
da: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
da: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
da: Baltisk (Windows-1257)

en: Bank Code
da: Bankkode

en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
da: Bankkode %s (%s), Konto %s (%s)

en: Banner for top of report.
da: Hovedet i toppen af rapporten.

en: Bar Chart
da: Søjle diagram

en: Bar, normal:
da: Søjle, normal:

en: Bar, stacked:
da: Søjle, stablet:

en: Bar_width
da: Felt_brede

en: Barchart
da: Søjlediagram

en: Based On
da: Baseret på

en: Basis calculation method
da: Grundlæggende beregningsmetode

en: Basis calculation method.
da: Grundlæggende beregningsmetode.

en: Bayesian
da: Bayesiansk

en: Before _Date
da: _Dato

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
da: Påbegynd påmindelser dette antal dage før transaktionen oprettes.

en: Beginning
da: Begynd

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
da: Under den faktiske dato skal du udskrive formatet for datoen med 8-punkts skrift.

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
da: Nedenfor bliver du bedt om at give oplysninger om aktier, investeringsforeninger og andre investeringer, der vises i den/de QIF-fil(er), du importerer. GnuCash har brug for nogle yderligere oplysninger om disse investeringer, som QIF-formatet ikke leverer.
    
    Hver aktie, investeringsforening eller anden investering skal have et navn og en forkortelse, f.eks. et aktiesymbol. Da nogle uafhængige investeringer har den samme forkortelse, skal du også angive, hvilken type forkortelse du har indtastet. Du kan f.eks. vælge den børs, der har tildelt symbolet (NASDAQ, NYSE osv.), eller vælge en investeringstype.
    
    Hvis du ikke kan se din børs på listen, eller hvis ingen af de tilgængelige valgmuligheder er relevante, kan du indtaste en ny.

en: Bevel depth on tables.
da: Niveaudybde for tabeller.

en: Bgt
da: Budg

en: Bgt: ~a Act: ~a
da: Budget: ~a Faktiske samlede beløb: ~a

en: Bi-Weekly
da: Hver anden uge

en: Bi-monthly
da: Hver anden måned

en: Bi-weekly
da: Hver anden uge

en: Bid
da: Bud

en: Bill
da: Regning

en: Bill ID
da: Regning-id

en: Bill Information
da: Fakturasoplysninger

en: Bill Notes
da: Bemærkninger til regning

en: Bill Owner
da: Regningsejer

en: Bill number
da: Regningsnummer

en: Bill number format
da: Regningsnummerformat

en: Billable?
da: Kan faktureres?

en: Billing Address
da: Faktureringsadresse

en: Billing Contact
da: Faktureringsoplysninger

en: Billing ID
da: Regnings ID

en: Billing Information
da: Faktureringsoplysninger

en: Billing Terms
da: Betalingsbetingelser

en: Billing address
da: Fakturerings adresse

en: Billing-ID
da: Regnings-id

en: Bills _Due Reminder
da: Påmindelse om forfal_dne regninger

en: Blank
da: Tom

en: Book Closing Dates
da: Afslut regnskabs periode

en: Book Options
da: Bogindstillinger

en: Boolean Option
da: Sand-falsk valgmulighed

en: Border-collapse?
da: Grænsekollaps?

en: Both (and include void transactions in totals)
da: Begge (og inkluder ugyldige transaktioner i totaler)

en: Bottom
da: Nederst

en: Bought Amount
da: Købt antal

en: Bought Average Price
da: Købt gennemsnitspris

en: Bought Value (Basis)
da: Købt værdi (basis)

en: Bracket Total Owed
da: Total skyld for opdeling

en: Brackets: ($10.00)
da: Parenteser: ($10,00)

en: Bring the most _recent tab to the front
da: Vis det _seneste faneblad forrest

en: Bring up the lot viewer/editor window
da: Vis fremviseren/redigeringsvinduet for afkast

en: Bring up the lot viewer/editor window.
da: Vis parti viser/redigerings vindue.

en: Brokerage Fees
da: Mæglergebyrer

en: Budget Balance Sheet
da: Budgetstatusopgørelse

en: Budget Chart
da: Budgetskema

en: Budget Flow
da: Budget opgørelse

en: Budget Income Statement
da: Oversigt over budgetindtægter

en: Budget List
da: Budgetliste

en: Budget Name
da: Budgetnavn

en: Budget Notes
da: Budgetnotater

en: Budget Options
da: Budgetindstillinger

en: Budget Period
da: Budgetperiode

en: Budget Profit & Loss
da: Budgetindtjening og -tab

en: Budget Report
da: Budgetrapport

en: Budget _Options…
da: Budgetindstillinger…

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
da: Budget som bruges når et budget ellers ikke er specificeret.

en: Budget to use.
da: Budget der skal bruges.

en: Budgeting
da: Budgetering

en: Build ID
da: Build-ID

en: Building '~a' report …
da: Bygger rapport »~a« …

en: Business
da: Forretning

en: Business Document Links
da: Links til forretningsdokumenter

en: Business Linked Documents
da: Forretningsrelaterede dokumenter

en: Business item can not be modified.
da: Forretningsposten kan ikke ændres.

en: Buy
da: Køb

en: Buy back stock to cover short position, and record capital gain/loss. 
    
    If you are unable to calculate capital gains you can enter a placeholder amount and correct it in the transaction later.
da: Køb aktier tilbage for at dække short position, og registrer kapitalgevinst/-tab.
    
    Hvis du ikke kan beregne kapitalgevinster, kan du indtaste et midlertidigt beløb og rette det i transaktionen senere.

en: Buy to cover short
da: Køb for at dække kort

en: Buying stock long.
da: Køb aktier.

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
da: Som standard bør de fleste brugere ikke inkludere afslutningstransaktioner i en transaktionsrapport. Afslutningstransaktioner er overførsler fra indtægts- og udgiftskonti til egenkapital og skal normalt udelades fra periodisk rapportering.

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
da: Som standard søger kontofilteret kun i delstrenge. Indstil denne til sand for at aktivere alle POSIX-regulære udtryk. 'Bil|Flyrejser' vil matche både Udgifter:Bil og Udgifter:Flyrejser. Brug et punktum (.) til at matche et enkelt tegn, f.eks. vil '20../.' matche 'Rejse 2017/1 London'.

en: By default the transaction filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. '#work|#family' will match both tags within description, notes or memo.
da: Som standard søger transaktionsfilteret kun i delstrenge. Indstil denne til sand for at aktivere alle POSIX-regulære udtryk. '#work|#family' vil matche begge tags i beskrivelse, noter eller memo.

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
da: FORSIGTIG: Hvis du angiver TXF-kategorier og senere ændrer 'Type', så vil du manuelt skulle nulstille disse kategorier en ad gangen

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
da: CSS-kode. Dette felt angiver CSS-koden til styling af rapporter.

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
da: CSS-kode. Dette felt angiver CSS-koden til fakturaens formatering. Se den eksporterede rapport for CSS-klassenavnene.

en: CSS color.
da: CSS-farve.

en: CSS stylesheet file
da: CSS-stilarksfil

en: CSS-based stylesheet (experimental)
da: CSS-baseret stylesheet (eksperimentelt)

en: CSV Account Map
da: CSV Kontokort

en: CSV Export Assistant
da: CSV eksportassistent

en: CSV Import Assistant
da: CSV-importassistent

en: CSV Price Import
da: CSV-prisimport

en: CSV Transaction Import
da: CSV-transaktionsimport

en: CSV disabled for double column amounts
da: CSV deaktiveret for beløb i dobbelt kolonne

en: CSV import data format
da: CSV-dataindlæsningsformat

en: C_hoose Date
da: Væl_g dato

en: C_lear All
da: Tø_m alt

en: C_leared
da: S_lettet

en: C_reate a new set of accounts
da: Opret et _nyt kontosæt

en: C_redit accounts
da: _Kreditkonti

en: C_urrent Account
da: _Aktuel konto

en: Ca_ncel Transaction
da: _Afbryd transaktion

en: Calculate
da: Beregn

en: Calculate Subtotal
da: Beregn delsum

en: Calculate as running sum?
da: Beregn som løbende saldo?

en: Calculate the price of this commodity.
da: Beregn prisen på denne vare.

en: Calendar
da: Kalender

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
da: Kan ikke forbinde til %s. Forbindelsen blev afbrudt. Kunne ikke sende data.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
da: Kan ikke forbinde til %s. Værten, brugernavnet eller adgangskoden var forkert.

en: Can't parse the URL %s.
da: Kan ikke tolke URL'en %s.

en: Can't save style sheet
da: kan ikke gemme stilark

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel outstanding HTML requests
da: Annuller udestående HTML-forespørgsler

en: Cancel the current entry
da: Annuller den aktuelle post

en: Cancel the current transaction
da: Annuller den nuværende transaktion

en: Cancel the current transaction.
da: Annuller den nuværende transaktion.

en: Cancel the reconciliation of this account
da: Annuller afstemning af denne konto

en: Cancel your changes
da: Fortryd dine ændringer

en: Canceled
da: Annulleret

en: Canceling
da: Annullerer

en: Cannot change currency
da: Kan ikke skifte valuta

en: Cannot cover buy more units than owed.
da: Kan ikke dække køb af flere enheder end skyldigt.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
da: Kan ikke oprette en planlagt transaktion fra en transaktion under redigering. Indtast transaktionen før planlægning.

en: Cannot modify or delete this transaction.
da: Kan ikke ændre eller slette denne transaktion.

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
da: Denne transaktion kan ikke ændres eller slettes. Denne transaktion er markeret som skrivebeskyttet fordi:
    
    '%s'

en: Cannot open file %s
da: Kunne ikke åbne logfilen %s

en: Cannot open the current log file: %s
da: Kunne ikke åbne logfilen %s

en: Cannot save check format file.
da: Kan ikke gemme checkformatfil.

en: Cannot sell more units than owned.
da: Man kan ikke sælge flere enheder end man ejer.

en: Cannot store a transaction at this date
da: Kan ikke lagre en transakton på denne dato

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
da: Kan ikke entydigt rydde opdelinger. Der blev fundet flere muligheder.

en: Cap Return
da: Kapital gevinst

en: Cap. gain (long)
da: Kapitalgevinst (lang sigt)

en: Cap. gain (mid)
da: Kapitalgevinst (mellemlang sigt)

en: Cap. gain (short)
da: Kapitalgevinst (kort sigt)

en: Capital
da: Kapital

en: Capital Gain
da: Kapitalgevinst

en: Capital Gains
da: Kapitalgevinster

en: Capital Gains Account
da: Kursgevinstkonto

en: Capitalize brokerage fees into stock account?
da: Aktivere mæglergebyrer på aktiekonto?

en: Cascade Account Values
da: Kaskade-konto værdier

en: Cascade selected properties for account
da: Kaskader valgte egenskaber for kontoen

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
da: Søgning uden forskel på store og små bogstaver er tilgængelig under 'Kontoens fulde navn'.

en: Cash
da: Kontant

en: Cash Account
da: Kontant konto

en: Cash Flow
da: Pengestrømsopgørelse

en: Cash Flow Barchart
da: Pengestrøms diagram

en: Cash In Lieu
da: Afrundingsbeløb

en: Cash in lieu
da: Kontanter i stedet

en: Category budget amount
da: Kategori budgetbeløb

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
da: Forårsager, at der skelnes mellem store og små bogstaver i matchen for justering af poster.

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
da: Får justeringsindtastningsmønsteret til at blive behandlet som et regulært udtryk.

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
da: Forårsager, at der skelnes mellem store og små bogstaver i matchen for lukkede poster.

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
da: Får lukkemønsteret til at blive behandlet som et regulært udtryk.

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
da: Får rapporten til at vises i standardrækkefølge, hvor indtægter placeres før udgifter.

en: Caution!
da: Advarsel!

en: Celtic (ISO-8859-14)
da: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Center
da: Centrer

en: Centered label cell
da: Centreret etiketcelle

en: Centimeters
da: Centimeter

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Central European (IBM-852)
da: Centraleuropæisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
da: Centraleuropæisk (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
da: Centraleuropæisk (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
da: Centraleuropæisk (Windows-1250)

en: Ch_oose
da: _Vælg

en: Chan_ge Split
da: Ski_ft opdeling

en: Chan_ge Transaction
da: Ski_ft transaktion

en: Change GnuCash _Account…
da: Ændr GnuCash-konton_avn …

en: Change Linked Document path head
da: Skift stihoved for sammenkædet dokument

en: Change a Transaction Linked Document
da: Ændre et transaktions tilknyttet dokument

en: Change contents of reconciled split
da: Ændr indhold af afstemt opdeling

en: Change reconciled split?
da: Ændre afstemt opdeling?

en: Change transaction containing a reconciled split?
da: Ændr indhold af afstemt opdeling?

en: Changed
da: Ændret

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
da: Ændringerne gemmes automatisk om %u sekunder

en: Character
da: Karakter

en: Character to use as separator between account names
da: Tegn der skal bruges til at adskille kontonavne

en: Character-separated
da: Tegnsepareret

en: Charge
da: Afgift

en: Chart
da: Diagram

en: Chart Type
da: Afgiftstype

en: Chart location
da: Diagram placering

en: Chart type
da: Diagramtype

en: Check & Repair A_ccount
da: Kontroller og reparer _konto

en: Check & Repair A_ll
da: Kontroller og reparr _alt

en: Check & Repair Su_baccounts
da: Kontroller og reparer _underkonti

en: Check _format
da: Check_format

en: Check cleared _transactions
da: Kryds kontrollerede _transaktioner af

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
da: Kontroller og reparer ubalancerede transaktioner og opdelinger uden ejer i alle konti

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
da: Kontroller og reparer ubalancerede transaktioner og opdelinger uden ejer i denne konto

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
da: Kontroller og reparer ubalancerede transaktioner og opdelinger uden ejer i denne konto og dens underkonti

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
da: Checkformat skal have et
    ADRESSE-punkt defineret for at
    kunne udskrive en adresse på checken.

en: Check po_sition
da: Checkpo_sition

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
da: Afkryds for at have del handling-feltet brugt i kassekladder for »Num«-feltet i stedet for transaktionsnummeret; transaktionsnummer vises som »T-Num« på den anden linje af kladden. Har tilsvarende effekt på forrentingsfunktioner, rapportering og import/eksport.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
da: Afkryds for at handelskonti bruges til transaktioner, der involverer mere end en valuta eller vare.

en: Checking
da: Åben bankkonto

en: Checking Finance::Quote…
da: Kontrollerer Finance::Quote …

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
da: Tjekker forretningslodder på konto %s: %u af %u

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
da: Kontrol af forretningsopdelinger i konto %s: %u af %u

en: Checking splits in current register: %u of %u
da: Kontrol af opdelinger i det aktuelle register: %u af %u

en: Checks on first _page
da: Check på første _side

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Chinese Simplified (GB18030)
da: Kinesisk forenkelt (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
da: Kinesisk forenkelt (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
da: Kinesisk forenkelt (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
da: Kinesisk forenkelt (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
da: Kinesisk forenkelt (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
da: Kinesisk traditionelt (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
da: Kinesisk traditionelt (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
da: Kinesisk traditionelt (EUC-TW)

en: Cho_ose Date
da: Væl_g dato

en: Choice of accounts makes this a multi-currency transaction but price or (negated) value column is missing or invalid.
da: Valg af konti gør dette til en transaktion i flere valutaer, men pris- eller (negeret) værdikolonne mangler eller er ugyldig.

en: Choice of accounts makes this a multi-currency transaction but price, (negated) value or (negated) transfer amount column is missing or invalid.
da: Valg af konto gør dette til en transaktion i flere valutaer, men kolonnen for pris, (negeret) værdi eller (negeret) overførselsbeløb mangler eller er ugyldig.

en: Choo_se Date
da: Væl_g dato

en: Choose Accounts
da: Vælg konti

en: Choose Currency
da: Vælg valuta

en: Choose Export Settings
da: Vælg eksportopsætning

en: Choose File Name for Export
da: Vælg filnavn for eksport

en: Choose File to Import
da: Vælg Fil, der skal importeres

en: Choose Owner Dialog
da: Vælg ejerdialog

en: Choose a different report template before timeout
da: Vælg en anden rapport skabelon før timeout

en: Choose a different report template or Printable Invoice will be used
da: Vælg en anden rapportskabelon, ellers bruges der en printbar faktura

en: Choose a format
da: Vælg et format

en: Choose accounts to create
da: Vælg konti, der skal oprettes

en: Choose export format
da: Vælg eksportformat

en: Choose the QIF file currency
da: Vælg QIF-filens valuta

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
da: Vælg QIF-filens valuta, og vælg Bogindstillinger

en: Choose the column by which the result table is sorted.
da: Vælg kolonnen som resultattabellen sorteres efter.

en: Choose the export format for this report:
da: Vælg eksportformat for denne rapport:

en: Choose the marker for each data point.
da: Vælg markør for hvert datapunkt.

en: Choose the method for sorting accounts.
da: Vælg metoden for sortering af konti.

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
da: Vælg antallet af dage hvorefter transaktioner vil være skrivebeskyttet og ikke længere kan redigeres. Denne tærskel markeres med en rød linje i kassekladdevinduet. Hvis nul, kan alle transaktioner redigeres og ingen er skrivebeskyttet.

en: Choose the ordering of the column sort.
da: Vælg rækkefølge for kolonnesorteringen.

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
da: Vælg om der skal søges i alle dine data eller kun dem markeret som »aktive«.

en: Circle
da: Cirkel

en: Cleaning up
da: Rydder op

en: Clear
da: Slet

en: Clear All
da: Tøm alt

en: Clear Transaction
    Mark existing transaction as cleared without changing its details
da: Ryd transaktion
    Marker eksisterende transaktion som ryddet uden at ændre dens detaljer

en: Clear _All
da: Tøm _alt

en: Clear any selected image file.
da: Ryd alle valgte billedfiler.

en: Clear matching transactions above this score
da: Ryd ens transaktioner over denne score

en: Clear the entry.
da: Slet punktet.

en: Clear the selection and unselect all accounts.
da: Ryd markeringen og fravælg alle konti.

en: Clear the selection and unselect all entries.
da: Ryd markeringen og fravælg alle poster.

en: Cleared
da: Ryddet

en: Cleared (%s)
da: Ryddet (%s)

en: Cleared (Report)
da: Ryddet (rapport)

en: Cleared Transactions
da: Ryddet transaktioner

en: Cleared only
da: Kun ryddet

en: Cleared:
da: Kontrolleret:

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
da: Tryk »Afslut« for endeligt at indlæse data og opdatere dine GnuCash-konti. De oplysninger om konti og kategorier, som du har angivet, vil blive gemt og brugt som standard, næste gang, du benytter QIF-indlæsning.
    
    Tryk »Tilbage« for at efterse match af konti og kategorier, ændre valuta- og værdipapirindstillinger for nye konti eller tilføje flere filer i indlæsningen.
    
    Tryk »Annuller« for at afbryde QIF-indlæsningsprocessen.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
da: Tryk »Tilbage« for at annullere indlæsningen af denne fil og vælge en anden.

en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
da: Klik på "Indlæs en anden fil", hvis du har flere data at importere på nuværende tidspunkt. Gør dette, hvis du har gemt dine konti i separate QIF-filer.
    
    Klik på "Næste" for at afslutte indlæsningen af filer og gå videre til næste trin i QIF-importprocessen.

en: Click Edit to modify
da: Klik på Rediger for at ændre

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
da: Brug den højre museknap i hovedvinduet til at vise kontoens menuvalg. I hver kassekladde vil højre museknap frembringe transaktionens menuvalg.

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
da: Klik for at ændre skattenavn og/eller skattetype.

en: Client or vendor name, address and ID
da: Klient- eller leverandørnavn, adresse og ID

en: Close Book
da: Luk bog

en: Close Date
da: Lukningsdato

en: Close Window?
da: Luk dette vindue?

en: Close _Order
da: Luk _ordre

en: Close _Without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: Close _on Jump
da: Luk _ved hop

en: Close dialog and make no changes.
da: Luk dialogboksen, og foretag ingen ændringer.

en: Close the Book at the end of the Period
da: Luk bogen når perioden slutter

en: Close the Budget List
da: Luk budgetlisten

en: Close the currently active page
da: Luk den aktuelle side

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Close when _finished
da: Luk når _færdig

en: Close window when finished
da: Luk vindue når færdig

en: Closed
da: Lukket

en: Closest to report date
da: Brug nærmeste rapportdato

en: Closing Date
da: Lukkedato

en: Closing Entries
da: Lukkeposter

en: Closing Entries Pattern is regular expression
da: Mønsteret for lukkende poster er et regulært udtryk

en: Closing Entries pattern
da: Afsluttende posteringer mønster

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
da: Mønsteret for lukkeposter skelner mellem store og små bogstaver

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
da: Ved lukning af et faneblad flyttes til det senest besøgte faneblad.

en: Closing transactions
da: Afsluttende transaktion

en: Code
da: Kode

en: Collapse _All
da: Skjul alle

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Color all lines of a transaction the same
da: Farvelæg alle linjer i en transaktion med samme farve

en: Color for grand totals.
da: Farve for hovedtotaler.

en: Color for subsubtotals.
da: Farve på deldelsummer.

en: Color of the marker.
da: Markørens farve.

en: Color the register using a gnucash specific color theme
da: Farv kassen med et gnucash-specifikt farvetema

en: Colors
da: Farver

en: Cols
da: Kolonne

[ctx: Column header for 'Type']
en: T
da: S

en: Column value can not be empty.
da: Kolonneværdien må ikke være tom.

en: Columns
da: Kolonner

en: Com_press files
da: Kom_press filer

en: Combo Date Option
da: Tid og dato valg

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Comma separated
da: Kommasepareret

en: Comma separated with quotes
da: Kommasepareret med anførselstegn

en: Comma: 123.456,78
da: Komma: 123.456,78

en: Commercial ATM _fees threshold
da: Gebyrgrænse for kommerciel hæveautomat

en: Commission
da: Kurtage

en: Commissions
da: Kurtage

en: Commit changes to a invoice entry
da: Registrer ændringer til en fakturapost

en: Commit changes to a transaction
da: 'Registrer ændringer til en transaktion

en: Commit this Billing Term
da: Registrer denne betalingsbetingelse

en: Commodities
da: Råvare

en: Commodities held longer than this many years count as long-term (LT).
da: Råvarer, der holdes i længere end dette antal år, tæller som langfristede (LT).

en: Commodity
da: Vare

[ctx: Commodity Type]
en: All non-currency
da: Alt ikke-valuta

[ctx: Commodity Type]
en: Currencies
da: Valutaer

en: Commodity/Currency
da: Vare/valuta

en: Common Currency
da: Fælles valuta

en: Common Options
da: Generelle indstillinger

en: Company
da: Firma

en: Company Address
da: Firmaets adresse

en: Company Contact Person
da: Firmaets kontaktperson

en: Company Email Address
da: Firmaets e-post-adresse

en: Company Fax Number
da: Firmaets faxnummer

en: Company ID
da: Firma-id

en: Company Name
da: Firma Navn

en: Company Phone Number
da: Firmaets telefonnummer

en: Company Website URL
da: Firmaets internetside

en: Company contact
da: Firmakontakt

en: Company contact string
da: Firmakontaktstreng

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a capital loss amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
da: Virksomheden udsteder en fiktiv udlodning, og den shorte aktieejer skal foretage en kompenserende betaling for den fiktive udlodning. Dette registreres som et kapitaltabsbeløb og øger omkostningsgrundlaget (mere negativt, væk fra 0,00 værdi) uden at påvirke # enheder.

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
da: Virksomheden udsteder en fiktiv udlodning, og den shorte aktieejer skal foretage en kompenserende betaling for den fiktive udlodning. Dette registreres som et tab/negativt udbytte og øger omkostningsgrundlaget (mere negativt, væk fra 0,00 værdi) uden at påvirke # enheder.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as capital gain and increases the cost basis without affecting # units.
da: Virksomheden udsteder en fiktiv udlodning, som registreres som kapitalgevinst og øger omkostningsgrundlaget uden at påvirke antallet af enheder.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
da: Virksomheden udsteder en fiktiv udlodning, som registreres som udbytteindtægt og øger omkostningsgrundlaget uden at påvirke antallet af enheder.

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor , while keeping the total monetary value of the overall investment constant. 
    
    If the split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the split.
da: Virksomheden udsteder yderligere enheder, hvorved aktiekursen reduceres med en divisor, samtidig med at den samlede monetære værdi af den samlede investering holdes konstant.
    
    Hvis opdelingen resulterer i kontanter i stedet for de resterende enheder, bedes du først registrere salget ved hjælp af Aktietransaktionsassistenten og derefter registrere opdelingen.

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor, while keeping the total monetary value of the overall investment constant. 
    
    If the split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the split.
da: Virksomheden udsteder yderligere enheder, hvorved aktiekursen reduceres med en divisor, samtidig med at den samlede monetære værdi af den samlede investering holdes konstant.
    
    Hvis opdelingen resulterer i kontanter i stedet for de resterende enheder, bedes du først registrere dækningskøbet ved hjælp af aktietransaktionsassistenten og derefter registrere opdelingen.

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
da: Virksomheden udbetaler kontantudbytte til indehaveren.
    
    Ethvert udbytte, der geninvesteres, skal efterfølgende registreres som et almindeligt aktiekøb.

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
da: Virksomheden udbetaler udbytte, og den shorte aktionær skal foretage en kompensationsbetaling for udbyttet.

en: Company logo image.
da: Firmalogo-billede.

en: Company name, address and tax-ID
da: Firmanavn, adresse og skatte-ID

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
da: Virksomheden indløser andele, hvorved aktiekursen øges med et multiplum, samtidig med at den samlede monetære værdi af den samlede investering holdes konstant.
    
    Hvis den omvendte split resulterer i kontanter i stedet for de resterende andele, bedes du først registrere dækningskøbet ved hjælp af aktietransaktionsassistenten og derefter registrere den omvendte split.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
da: Virksomheden indløser andele, hvorved aktiekursen øges med et multiplum, samtidig med at den samlede monetære værdi af den samlede investering holdes konstant.
    
    Hvis den omvendte deling resulterer i kontanter i stedet for de resterende andele, bedes du først registrere salget ved hjælp af aktietransaktionsassistenten og derefter registrere den omvendte deling.

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
da: Virksomheden returnerer kapital, og den shorte aktieejer skal foretage en kompenserende betaling for den returnerede kapital. Dette reducerer omkostningsgrundlaget (minus negativ, mod 0,00 værdi) uden at påvirke antallet af enheder.

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units. A distribution previously recorded as a compensatory dividend is reclassified to compensatory return of capital,often due to end-of-year tax information.
da: Virksomheden returnerer kapital, og den shorte aktieejer skal foretage en kompenserende betaling for den returnerede kapital. Dette reducerer omkostningsgrundlaget (minus negativt, mod 0,00 værdi) uden at påvirke # enheder. En udlodning, der tidligere er registreret som et kompenserende udbytte, omklassificeres til kompenserende kapitalreturnering, ofte på grund af skatteoplysninger ved årets udgang.

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
da: Virksomheden returnerer kapital, hvilket reducerer omkostningsgrundlaget uden at påvirke # enheder.

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units. A distribution previously recorded as a dividend is reclassified to return of capital, often due to end-of-year tax information.
da: Virksomheden returnerer kapital, hvilket reducerer omkostningsgrundlaget uden at påvirke # enheder. En udlodning, der tidligere er registreret som udbytte, omklassificeres til kapitalreturnering, ofte på grund af skatteoplysninger ved årets udgang.

en: Compensatory dividend
da: Kompensationsudbytte

en: Compensatory notional distribution (capital gain)
da: Kompenserende fiktiv udlodning (kapitalgevinst)

en: Compensatory notional distribution (dividend)
da: Kompenserende fiktiv udlodning (udbytte)

en: Compensatory return of capital
da: Kompenserende kapitalafkast

en: Compensatory return of capital (reclassification)
da: Kompenserende kapitalafkast (omklassificering)

en: Complete
da: Færdig

en: Compress the data file
da: Komprimer datafilen

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
da: Komprimer datafilen med gzip, når du gemmer den på disken.

en: Con_firm Password
da: Be_kræft adgangskode

en: Conditional on splits not having variables
da: Betinget af at opdelinger ikke har variabler

en: Confidence
da: Tillid

en: Confirm Window Close
da: Bekræft Luk vinduet

en: Contact
da: Kontakt

en: Contents
da: Indhold

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue _Without Saving
da: Fortsæt _uden at gemme

en: Continuous
da: Sammenhængende

en: Conversion Direction
da: Konverteringsretning

en: Conversion completed
da: Konvertering færdig

en: Convert all amounts to a single currency.
da: Konverter alle beløb til en fælles valuta.

en: Convert all transactions into a common currency.
da: Konverter alle transaktioner til en fælles valuta.

en: Convert the file
da: Konverter filen

en: Converted to:
da: Konverteret til:

en: Converting
da: Konverterer

en: Copy an existing Budget
da: Kopier et eksisterende budget

en: Copy the current selection to clipboard
da: Kopier den nuværende markering til udklipsholderen

en: Copy the selected split into clipboard
da: Kopier den valgte opdeling til udklipsholderen

en: Copy the selected transaction into clipboard
da: Kopier den valgte transaktion til udklipsholderen

en: Copy the selected transaction into clipboard.
da: Kopier den valgte transaktion til udklipsholderen.

en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
da: Ophavsret © 1997-%s GnuCash-bidragyderne.

en: Could not create opening balance.
da: Kunne ikke oprette åbningssaldo.

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
da: Kontoens valuta kunne ikke bestemmes. Standardvalutaen fra dit system bruges.

en: Could not make a backup of the file %s
da: Kunne ikke oprette en sikkerhedskopi af filen %s

en: Could not open the file %s. The error is: %s
da: Kunne ikke åbne filen %s. Fejlen er: %s

en: Could not parse price line
da: Prislinjen kunne ikke tolkes

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
da: Kunne ikke skrive til filen %s. Undersøg om du har rettigheder til at skrive til denne fil og at der er nok ledig diskplads til at oprette den.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
da: Kunne ikke fortolke %s for opdeling »%s«.

en: Count
da: Tælle

en: Count of Match String Usage
da: Antal brug af matchstrenge

en: Counters
da: Tællere

en: Crea_te in advance
da: _Opret på forhånd

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
da: Opret planlagte transaktioner siden den sidste kørsel

en: Create _New File
da: Opret ny fil

en: Create a New Budget
da: Opret et nyt budget

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template or edit the Scheduled Transaction that current transaction was created by.
da: Opret en planlagt transaktion med den aktuelle transaktion som skabelon, eller rediger den planlagte transaktion, som den aktuelle transaktion blev oprettet af.

en: Create a new Account
da: Opret en ny konto

en: Create a new Billing Term
da: Opret en ny betalingsbetingelse

en: Create a new Budget
da: Opret et nyt budget

en: Create a new bill
da: Opret en ny regning

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
da: Opret en ny regning som en kopi af den aktuelle

en: Create a new bill for the same owner as the current one
da: Opret en ny regning for den samme ejer som den aktuelle

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
da: Opret en ny kreditnota som en duplikat af den aktuelle

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
da: Opret en ny kreditnota for den samme ejer som den aktuelle

en: Create a new customer
da: Opret en ny kunde

en: Create a new employee
da: Opret en ny medarbejder

en: Create a new file
da: Opret en ny fil

en: Create a new invoice
da: Opret en ny faktura

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
da: Opret en ny faktura som en duplikat af den aktuelle

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
da: Opret en ny faktura for den samme ejer som den aktuelle

en: Create a new scheduled transaction
da: Opret en ny planlagt transaktion

en: Create a new vendor
da: Opret en ny leverandør

en: Create a new voucher
da: Opret et nyt bilag

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
da: Opret et nyt udgiftsbillag som en duplikat af den aktuelle

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
da: Opret et nyt udgiftsbillag for den samme ejer som den aktuelle

en: Create a new window for each new register
da: Opret et nyt vindue for hver ny kassekladde

en: Create a new window for each new report
da: Opret et nyt vindue for hver ny rapport

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
da: Oprette præcise rapporter og grafer over dine financielle data

en: Create automatically
da: Opret automatisk

en: Create in advance
da: Opret på forhånd

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
da: Opret nye konti ved at trykke på knappen Ny i hovedvinduets værktøjslinje. Dette vil frembringe en dialogboks, hvor du kan angive kontodetaljer. For yderligere information om valg af kontotype eller opsætning af en kontoplan så se GnuCashs manual på nettet.

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
da: Opret rapport for et budgetperiodeinterval frem for hele budgettet.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
da: Opret transaktionen dette antal dage før dets effektive dato.

en: Created
da: Oprettet

en: Created Transactions
da: Oprettede transaktioner

en: Creating accounts
da: Opretter konti

en: Credit
da: Kredit

en: Credit Account
da: Kreditkonto

en: Credit Accounts
da: Kreditkonti

en: Credit Card
da: Kreditkort

en: Credit Formula
da: Kredit-formel

en: Credit Limit
da: Kreditbegrænsning

en: Credit Lines
da: Kreditlinjer

en: Credit Note
da: Kreditnota

en: Credit Value
da: Kreditværdi

en: Credit limit
da: Kreditgrænse

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
da: Kredit skal være et positivt beløb ellers skal du lade den være tom.

en: Credited Account Owner
da: Krediteret kontoejer

en: Credited BIC (Bank Code)
da: Krediteret BIC (bankkode)

en: Credited IBAN (International Account Number)
da: Krediteret IBAN (internationalt kontonummer)

en: Credits
da: Kreditter

en: Croatian (MacCroatian)
da: Kroatisk (MacCroatian)

en: Cross
da: Kryds

en: Cu_rrency
da: Va_luta

en: Cu_t
da: _Klip

en: Cu_t Split
da: _Klip opdeling

en: Cu_t Transaction
da: _Klip transaktion

en: Currenc_y
da: Val_uta

en: Currencies
da: Valutaer

en: Currency
da: Valuta

en: Currency Format
da: Valutaformat

en: Currency Information
da: Valutainformation

en: Currency To
da: Valuta

en: Currency conversion date
da: Konverteringsdato for valuta

en: Currency quotes requires at least two currencies
da: Valutakurser kræver mindst to valutaer

en: Current
da: Løbende

en: Current Value:
da: Nutidsværdi:

en: Current Year
da: Nuværende år

en: Current _Action
da: Aktuel _handling

en: Current _Job
da: Aktuelt _job

en: Current budget period
da: Nuværende budgetperiode

en: Current line still has parse errors.
    This should never happen. Please report this as a bug.
da: Den nuværende linje har stadig parse-fejl.
    Dette burde aldrig ske. Rapportér venligst dette som en fejl.

en: Currently you have no saved reports.
da: Du har i øjeblikket ingen gemte rapporter.

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom Multicolumn Report
da: Tilpasset flerkolonnerapport

en: Custom Title
da: Selvvalgt titel

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Custom format
da: Eget format

en: Custom regular expression
da: Brugerdefineret regulært udtryk

en: Customer
da: Kunde

en: Customer ID
da: Kunde-id

en: Customer Listing
da: Kundeliste

en: Customer Name
da: Kundenavn

en: Customer Number
da: Kundenummer

en: Customer Report
da: Kunderapport

en: Customer Summary
da: Kundeoversigt

en: Customer number
da: Kundenummer

en: Customer number format
da: Kundenummerformat

en: Customer's Invoices
da: Kundes fakturaer

en: Customer's Jobs
da: Kundes job

en: Customers
da: Kunder

en: Customers Overview
da: Kundeoverblik

en: Cut a reconciled split from a transaction
da: Klip en afstemt opdeling fra en transaktion

en: Cut a split from a transaction
da: Klip en opdeling fra en transaktion

en: Cut a transaction
da: _Kliptransaktion

en: Cut a transaction with reconciled splits
da: Opdel en transaktion med afstemte opdelinger

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
da: Klip den nuværende markering og kopier den til udklipsholderen

en: Cut the current transaction?
da: Klip den nuværende transaktion ud?

en: Cut the selected split into clipboard
da: Klip den valgte opdeling til udklipsholderen

en: Cut the selected transaction into clipboard
da: Klip den valgte transaktion til udklipsholderen

en: Cut the selected transaction into clipboard.
da: Klip den valgte transaktion til udklipsholderen.

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
da: Vil du fjerne opdelingen '%s' fra transaktionen '%s'?

en: Cutoff Day
da: Afskæringsdag

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic (IBM-855)
da: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
da: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
da: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
da: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
da: Kyrillisk (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
da: Kyrillisk (Windows-1251)

en: DTAUS import data format
da: DTAUS-indlæsningsdataformat

en: D_elete
da: S_let

en: Daily
da: Dagligt

[ctx: Daily]
en: Every
da: Hver

[ctx: Daily]
en: days.
da: dage.

en: Daily (360)
da: Dagligt (360)

en: Daily (365)
da: Dagligt (365)

en: Daily Average
da: Dagligt gennemsnit

en: Dash
da: Tankestreg

en: Dashboard
da: Kontrolpanel

en: Data markers?
da: Datamarkører?

en: Datafiles only (*.gnucash, *.xac)
da: Kun datafiler (*.gnucash, *.xac)

en: Date
da: Dato

en: Date Closed
da: Dato lukket

en: Date Entered
da: Dato indtast

en: Date Filter
da: Dato filter

en: Date Format
da: Datoformat

en: Date Opened
da: Dato åbnet

en: Date Posted
da: Dato bogført

en: Date Range
da: Datointerval

en: Date field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
da: Datofeltet må ikke være tomt, hvis indstillingen 'Multi-split' ikke er angivet.

en: Date format
da: Datoformat

en: Date format choice
da: Valg af datoformat

en: Date format to use
da: Datoformat

en: Date of Entry
da: Indtastningsdato

en: Date of Report
da: Rapportens dato

en: Date of _Entry
da: _Indtastningsdato

en: Date of duplicated entries
da: Dato for duplikerede poster

en: Date out of range
da: Dato uden for intervallet

en: Date range of transactions to retrieve:
da: Datointerval for transaktioner, der skal hentes:

en: Date required.
da: Dato krævet.

en: Date:
da: Dato:

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
da: Datoer vil blive automatisk udfyldt, så de er tæt på den nuværende dato. Indtast det maksimale antal måneder der skal gås tilbage i tid, når datoer automatisk skal udfyldes.

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
da: Datoer vil blive fuldført så de er fra det nuværende kalenderår.

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
da: Dagsgrænse for skrivebeskyttede transaktioner (rød linje)

en: Days
da: Dage

en: Days in ad_vance
da: _Dage forud

en: De_lete
da: S_let

en: De_scription
da: Be_skrivelse

en: Debit
da: Debet

en: Debit Account
da: Debetkonto

en: Debit Amount
da: Debetbeløb

en: Debit Formula
da: Debet-formel

en: Debit Value
da: Debetværdi

en: Debited Account Owner
da: Debiteret kontoejer

en: Debited BIC (Bank Code)
da: Debiteret BIC (bankkode)

en: Debited IBAN (International Account Number)
da: Debiteret IBAN (internationalt kontonummer)

en: Debits
da: Debet

en: Decrease
da: Sænk

en: Decrease in capital
da: Nedgang i kapital

en: Default
da: Standard

en: Default Budget
da: Standardbudget

en: Default Chargeback Project
da: Tilbageførselsprojekt

en: Default Customer TaxTable
da: Standard for kundeskattetabel

en: Default Format
da: Standardformat

en: Default Hours per Day
da: Timer per dag som standard

en: Default Invoice Report
da: Standard fakturarapport

en: Default Invoice Report Timeout
da: Standard timeout for fakturarapport

en: Default QIF transaction status
da: Standard for QIF-transaktionstatus

en: Default Rate
da: Standardrate

en: Default Vendor TaxTable
da: Standardskattetabel for leverandør

en: Default _font
da: Standard _font

en: Default alternate background for table cells.
da: Standard skiftevis baggrund for tabelceller.

en: Default background for table cells.
da: Standardbaggrund i tabelceller.

en: Default color for subtotal rows.
da: Standardbaggrundsfarve for delsumsrækker.

en: Default currency for new accounts
da: Standardvaluta for nye konti

en: Default currency for new reports
da: Standardvaluta for nye rapporter

en: Default encoding
da: Standardkodning

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
da: Standardstatus for QIF-transaktion når den ikke er specificeret i QIF-filen.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
da: Brug standarden »ny søgning« hvis færre end dette antal elementer returneres

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
da: Standardindstillingen er 'ny søgning', hvis der returneres færre end dette antal elementer.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
da: Standard for transaktionsstatus (overskrives af status angivet af QIF-fil)

en: Default zoom level
da: Standard zoomniveau

en: Degrees
da: Grader

en: Delete
da: Slet

en: Delete %s?
da: Slet %s?

en: Delete Account
da: Slet konto

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
da: Slet indstillinger
    Sletter de indstillinger, der er gemt under det navn, der er indtastet i det tilstødende tekstfelt.
    Der er to reserverede navne, som aldrig kan slettes:
    - Ingen indstillinger
    - Gnucash standard eksportformat

en: Delete a commodity
da: Slet en vare

en: Delete a commodity with price quotes
da: Slet en vare med pristilbud

en: Delete a transaction
da: Slet en transaktion

en: Delete a transaction with reconciled splits
da: Slet en transaktion med afstemte opdelinger

en: Delete all _transactions
da: Slet alle _transaktioner

en: Delete an existing Budget
da: Slet et eksisterende budget

en: Delete commodity?
da: Slet vare?

en: Delete multiple price quotes
da: Slet flere pristilbud

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
da: Slet gamle logge og sikkerhedskopier efter dette antal dage (0 = aldrig)

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
da: Slet gamle logge og sikkerhedskopier efter dette antal dage (0 = aldrig).

en: Delete prices that meet the following criteria:
da: Slet priser, der opfylder følgende kriterier:

en: Delete prices?
da: Slet priser?

en: Delete report configuration
da: Slet den nuværende konfiguration

en: Delete results from current search
da: Slet resultater fra nuværende søgning

en: Delete selected account
da: Slet den valgte konto

en: Delete the Import Settings.
da: Slet importindstillingerne.

en: Delete the Selected Budget
da: Slet det valgte budget

en: Delete the _subaccount
da: Slet _underkontoen

en: Delete the current Billing Term
da: Slet den nuværende betalingsbetingelse

en: Delete the current entry
da: Slet den nuværende post

en: Delete the current split
da: Slet den nuværende opdeling

en: Delete the current split.
da: Slet den nuværende opdeling.

en: Delete the current transaction
da: Slet den nuværende transaktion

en: Delete the current transaction.
da: Slet den nuværende transaktion.

en: Delete the current transaction?
da: Slet den nuværende transaktion?

en: Delete the currently selected transaction template
da: Slet den aktuelt valgte transaktionsskabelon

en: Delete the highlighted lot
da: Slet det fremhævede afkast

en: Delete the selected scheduled transaction
da: Slet den valgte planlagte transaktion

en: Delete the selected transaction
da: Slet den valgte transaktion

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
da: Slet opdelingen »%s« fra transaktionen »%s«?

en: Deleting account %s
da: Sletter konto %s

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
da: Deluxe(tm) Personal Checks US-Brev

en: Deposit
da: Indsæt

en: Depth limit behavior
da: Opførsel for dybdebegrænsning

en: Desc_ription
da: Besk_rivelse

en: Descending
da: Faldende

en: Descr.
da: Beskriv.

en: Descri_ption
da: _Beskrivelse

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description Field
da: Beskrivelsesfelt

en: Description field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
da: Beskrivelsesfeltet må ikke være tomt, hvis indstillingen 'Multi-split' ikke er angivet.

en: Description, Notes, or Memo
da: Beskrivelse, bemærkning eller note

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
da: GnuCash er designet til at være brugervenlig, men samtidig kraftfuld og fleksibel, og giver dig mulighed for at registrere bankkonti, aktier, indtægter og udgifter. Det er lige så hurtigt og intuitivt at bruge som et checkhæfte, men det er baseret på professionelle regnskabsprincipper som dobbelt bogholderi for at sikre afbalancerede regnskaber og nøjagtige rapporter.

en: Destination account for the auto-balance split.
da: Destinationskonto for den automatiske saldoopdeling.

en: Detail Level
da: Detaljeniveau

en: Detailed
da: Detaljeret

en: Detect possible errors in 'Realized Gain/Loss' splits that are created when adding a sale split to a lot
da: Registrer mulige fejl i 'Realiseret gevinst/tab'-opdelinger, der oprettes, når en salgsopdeling tilføjes til en parti

en: Detect splits that have not been assigned to a lot.
da: Registrer opdelinger, der ikke er blevet tildelt en grund.

en: Diamond
da: Diamant

en: Diff
da: Forsk

en: Direct Debit
da: Direkte Debet

en: Disable amount indenting
da: Deaktiver indrykning af mængde

en: Disabled
da: Deaktiveret konto

en: Disc-how
da: Disc-how (Domestic International Sales Corporation)

en: Disc-type
da: Skive-type

en: Discarding duplicate prices
da: Slet duplikerede priser

en: Discarding this transaction.
da: Fjerner denne transaktion.

en: Discount
da: Rabat

en: Discount %
da: Rabat %

en: Discount Amount
da: Rabatbeløb

en: Discount Day
da: Rabatdage

en: Discount Days
da: Rabatdage

en: Discount How
da: Hvordan rabat

en: Discount Rate
da: Rabat (%)

en: Discount Type
da: Rabattype

en: Discount Type: Monetary Value
da: Rabattype: Fast værdi

en: Discount Type: Percent
da: Rabattype: Procent

en: Discount and tax both applied on pretax value
da: Rabat og skat er begge angivet på førskatværdi

en: Discount computed after tax is applied
da: Rabat beregnet efter fratrækning af skat

en: Discount days cannot be more than due days.
da: Rabatdage kan ikke være mere end forfaldsdage.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
da: Rabatprocent skal være mellem 0 og 100 eller den skal efterlades uudfyldt.

en: Discrete
da: Diskret

en: Display
da: Vis

en: Display "_tip of the day" dialog
da: Vis dialogboksen "_dagens tip"

en: Display Active status.
da: Vis aktiv status.

en: Display Address 1.
da: Vis adresse 1.

en: Display Address 2.
da: Vis adresse 2.

en: Display Address 3.
da: Vis adresse 3.

en: Display Address 4.
da: Vis adresse 4.

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
da: Vis adressenavn. Dette og andre felter kan være nyttige, hvis du kopierer denne rapport til et regneark til brug i en brevfletning.

en: Display Columns
da: Vis kolonner

en: Display Email.
da: Vis E-mail.

en: Display Fax.
da: Vis fax nr.

en: Display Job name?
da: Vis jobnavnet?

en: Display Phone.
da: Vis tlf.nr.

en: Display a balance sheet (using eguile template)
da: Vis en balance (ved hjælp af eguile-skabelonen)

en: Display a column for the actual values.
da: Vis en kolonne til de realiserede beløb.

en: Display a column for the budget notes.
da: Vis en kolonne til budget noter.

en: Display a column for the budget values.
da: Vis en kolonne til budgetbeløb.

en: Display a column with the row totals.
da: Vis en kolonne med rækkesummerne.

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
da: Vis en kundefaktura som kvittering, udgiftsbillag

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
da: Vis en kundefaktura med skattekolonner (med brug af eguile-skabelon)

en: Display a grand total section at the bottom?
da: Vis det samlede beløb nederst?

en: Display a graph of the selected data.
da: Vis et diagram med de viste data.

en: Display a mark for each data point.
da: Vis en markør for hvert datapunkt.

en: Display a running balance?
da: Vis løbende saldo?

en: Display a subtotal summary table.
da: Vis en oversigtstabel med subtotaler.

en: Display a table of the selected data.
da: Vis en tabel med de valgte data.

en: Display account contributions as a percentage of the total value for the period.
da: Vis kontobidrag som en procentdel af den samlede værdi for perioden.

en: Display accounts as hyperlinks
da: Vis konti som internethenvisninger

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line.?
da: Vis alle skattekategorier separat (én pr. linje) i stedet for én skattelinje.?

en: Display amounts as hyperlinks
da: Vis beløb som hyperlinks

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
da: Vis en australsk kundefaktura med momskolonner (ved hjælp af e-guile-skabelonen)

en: Display any foreign currency amount in an account.
da: Vis alle udenlandske valutabeløb på en konto.

en: Display as a two column report
da: Vis som en rapport med to kolonner

en: Display assets on the left, liabilities and equity on the right
da: Vis aktiver til venstre, passiver og egenkapital til højre

en: Display document link?
da: Vis dokumentlink?

en: Display due date?
da: Vis forfaldsdato?

en: Display each entry's total total tax?
da: Vis postens samlet skattestatus?

en: Display exchange listings.
da: Vis børsnoteringer.

en: Display help
da: Vis hjælp

en: Display hints for using GnuCash at startup.
da: Vis råd til brugen af GnuCash ved opstart.

en: Display in standard, income first, order
da: Vis i standardrækkefølge, indkomst først

en: Display individual purchases columns rather than their sum
da: Vis individuelle købskolonner i stedet for deres sum

en: Display individual sales columns rather than their sum
da: Vis individuelle salgskolonner i stedet for deres sum

en: Display individual tax columns rather than their sum
da: Vis individuelle skattekolonner i stedet for deres sum

en: Display liabilities and equity below assets
da: Vis passiver og egenkapital under aktiver

en: Display ne_gative amounts in red
da: Vis ne_gative beløb med rødt

en: Display negative amounts in red
da: Vis negative beløb med rødt

en: Display negative amounts in red.
da: Vis negative beløb med rød.

en: Display negative values in red.
da: Vis negative beløb med rød.

en: Display numbers of shares in accounts.
da: Vis antal aktier.

en: Display or hide reconciled matches
da: Vis eller skjul afstemte matches

en: Display running totals as per report sort order?
da: Vise løbende totaler i henhold til rapportens sorteringsrækkefølge?

en: Display share prices.
da: Vis aktiepriser.

en: Display symbol
da: Vis symbol

en: Display the Company Name?
da: Vis firmanavnet?

en: Display the Company contact information.
da: Vis firmakontaktinformationen.

en: Display the Invoice Number?
da: Vis fakturanummeret?

en: Display the Payable to: information.
da: Vis oplysningerne om betaling til:.

en: Display the Tax Rate?
da: Vis skattesatsen?

en: Display the Units?
da: Vis enhederne?

en: Display the account code?
da: Vis kontonummeret?

en: Display the account name?
da: Vis kontonavnet?

en: Display the account?
da: Vis kontoen?

en: Display the action?
da: Vis handlingen?

en: Display the address?
da: Vis adressen?

en: Display the amount?
da: Vis beløbet?

en: Display the balance of the underlying account on each line?
da: Vis saldoen på den underliggende konto på hver linje?

en: Display the billing id?
da: Vis betalings-id'et?

en: Display the check number/action?
da: Vis checknummeret/handlingen?

en: Display the check number?
da: Vis checknummeret?

en: Display the contact?
da: Vis kontakten?

en: Display the customer/vendor id?
da: Vis kunde-/leverandør-ID?

en: Display the date?
da: Vis datoen?

en: Display the description?
da: Vis beskrivelsen?

en: Display the difference as budget - actual.
da: Vis forskellen som budget - regnskab.

en: Display the entered date?
da: Vis den indtastede dato?

en: Display the entry's discount?
da: Vis postens rabat?

en: Display the entry's taxable status?
da: Vis postens skattestatus?

en: Display the entry's value?
da: Vis postens værdi?

en: Display the full account name?
da: Vis hele kontonavnet?

en: Display the gross balance (gross sales - gross purchases)
da: Vis bruttosaldoen (bruttoomsætning - bruttokøb)

en: Display the invoice billing terms?
da: Vis fakturaens betalingsbetingelser?

en: Display the invoice notes?
da: Vis fakturabemærkningerne?

en: Display the invoice references?
da: Vis fakturens referencer?

en: Display the job name for this invoice?
da: Vil du vise opgavenavnet for denne faktura?

en: Display the memo?
da: Vis noten?

en: Display the name of lot the shares are in?
da: Vis navnet på depotet aktierne er i?

en: Display the net balance (sales without tax - purchases without tax)
da: Vis nettosaldoen (salg uden moms - køb uden moms)

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window
da: Vis notesbog faneblade i bunden af vinduet

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
da: Vis notesbogfaneblade i bunden af vinduet.

en: Display the notebook tabs at the left of the window
da: Vis notesbog faneblade til venstre i vinduet

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
da: Vis notesbogfaneblade til venstre i vinduet.

en: Display the notebook tabs at the right of the window
da: Vis notesbog faneblade til højre i vinduet

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
da: Vis notesbogfaneblade til højre i vinduet.

en: Display the notebook tabs at the top of the window
da: Vis notesbog fanebladene øverst i vinduet

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
da: Vis notesbogfanebladene øverst i vinduet.

en: Display the notes if the memo is unavailable?
da: Vis bemærkningerne hvis noten er utilgængelig?

en: Display the number of shares?
da: Vis antal aktier?

en: Display the other account code?
da: Vis det andet kontonummer?

en: Display the other account name? If this is a split transaction, this parameter is guessed.
da: Vis det andet kontonavn? Hvis dette er en opdelt transaktion, gættes denne parameter.

en: Display the payments applied to this invoice?
da: Vis betalingerne anvendt på denne faktura?

en: Display the period credits column?
da: Vis kolonnen for kredit perioden?

en: Display the period debits column?
da: Vis kolonnen for debet perioden?

en: Display the price per item?
da: Vis prisen per enhed?

en: Display the quantity of items?
da: Vis antallet af enheder?

en: Display the reconciled date?
da: Vis den afstemte dato?

en: Display the sale amount column?
da: Vis kolonnen med salgsbeløb?

en: Display the shares price?
da: Vis aktiernes pris?

en: Display the subtotals?
da: Vis delsummerne?

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
da: Vis oversigtsbjælken i bunden af siden.

en: Display the summary bar at the top of the page.
da: Vis oversigtsbjælken øverst på siden.

en: Display the tax column?
da: Vis skattekolonnen?

en: Display the tax payable (tax on sales - tax on purchases)
da: Vis den skyldige moms, (moms på salg - moms på køb)

en: Display the ticker symbols.
da: Vis tickersymbolerne.

en: Display the totals?
da: Vis totalerne?

en: Display the trans number?
da: Vis transaktionsnummeret?

en: Display the transaction date?
da: Vis transaktionsdatoen?

en: Display the transaction description?
da: Vis transaktionsbeskrivelsen?

en: Display the transaction linked document
da: Vis transaktionens linkede dokumenter

en: Display the transaction reference?
da: Vis transaktionsreferencen?

en: Display the transaction type?
da: Vis transaktionstypen?

en: Display the value in transaction currency?
da: Vil du vise værdien i transaktionsvaluta?

en: Display the ~a report
da: Vis ~a-rapporten

en: Display this column
da: Vis denne kolonne

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
da: Del

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
da: Vis konti som er udover dybdebegrænsningen ved dybdebegrænsningen.

en: Dist
da: Udlod

en: Dividend
da: Udbytter

en: Dividend Account
da: Udbyttekonto

en: Dividends
da: Udbytter

en: Divides the report into an income column and an expense column.
da: Opdeler rapporten i en indtægtskolonne og en udgiftskolonne.

en: Do _nothing
da: Gør _ingenting

en: Do a date subtotal.
da: Lav en datodelsum.

en: Do not create log/backup files.
da: Opret ikke log-/sikkerhedskopifiler.

en: Do not delete log/backup files.
da: Slet ikke logge og sikkerhedskopier.

en: Do not do any filtering
da: Lav ikke nogen filtrering

en: Do not import (no action selected)
da: Importer ikke (ingen handling valgt)

en: Do not load the last file opened
da: Indlæs ikke den sidst åbnede fil

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
da: Vis ikke netto, men brutto debet/kreditjusteringer på disse konti. Merchandising-virksomheder vil normalt vælge deres lagerkonti her.

en: Do not print Action:Memo data
da: Udskriv ikke Action:Notedata

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
da: Udskriv ikke Action:Notedata for transaktioner.

en: Do not print T-Num:Memo data
da: Udskriv ikke T-Num:Notedata

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
da: Udskriv ikke T-Num:Notedata for transaktioner.

en: Do not print all Parent account names.
da: Udskriv ikke alle navne på samlekonti.

en: Do not print full account names
da: Udskriv ikke fulde kontonavne

en: Do not print transaction detail
da: Udskriv ikke transaktionsdetaljer

en: Do not print transaction detail for accounts.
da: Udskriv ikke transaktionsdetaljer for konti.

en: Do not print transactions out of specified dates.
da: Udskriv ikke transaktioner uden for angivne datoer.

en: Do not show
da: Vis ikke

en: Do not show any balances of parent accounts.
da: Vis ikke saldi på samlekonti.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
da: Vis ikke delsummer for samlekonti.

en: Do not use special date processing
da: Brug ikke speciel datobehandling

en: Do nothing.
da: Gør ikke noget.

en: Do transaction report on this account.
da: Lav transaktionsrapport for denne konto.

en: Do you really want to close the order?
da: Er du sikker på, at du vil lukke ordren?

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil slette skabelonen »%s«?

en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete these scheduled transactions?
da[0]: Er du sikker på, at du vil slette denne planlagte transaktion?
da[1]: Er du sikker på, at du vil slette disse planlagte transaktioner?

en: Do you really want to post the invoice?
da: Er du sikker på, at du vil bogføre fakturaen?

en: Do you really want to post these invoices?
da: Er du sikker på, at du vil bogføre disse fakturaer?

en: Do you utilize an escrow account, if so an account must be specified…
da: Anvender du en depotkonto? Hvis ja, skal der angives en konto …

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
da: Vil du udsætte denne afstemning og afslutte den senere?

en: Do you want to update existing bills/invoices?
da: Vil du opdatere eksisterende regninger/fakturaer?

en: Document Links
da: Dokumentlinks

en: Documents
da: Dokumenter

en: Don't _tell me again.
da: Fortæl mig _det ikke igen.

en: Don't autocomplete
da: Udfyld ikke automatisk

en: Don't change any displayed amounts
da: Ret ikke i nogen af de viste beløb

en: Don't open imported documents in tabs
da: Åbn ikke importerede dokumenter i faner

en: Don't sign reverse any accounts.
da: Skift ikke fortegn for nogen konto.

en: Don't tell me again this _session.
da: Fortæl mig det ikke igen i denne _session.

en: Double Click on the line of an Online Banking account name if you want to match it to a GnuCash account or select incorrect matches and click "Delete selected matches". Click "Next" when all desired accounts are matching.
da: Dobbeltklik på linjen i navnet på en netbankkonto, hvis du vil matche den med en GnuCash-konto, eller vælg forkerte match, og klik på "Slet valgte match". Klik på "Næste", når alle ønskede konti matcher.

en: Double _mode colors alternate with transactions
da: Dobbelt _mode farver skifter med transaktioner

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
da: Dobbeltklik på de rækker, du vil ændre, og klik derefter på Anvend på import

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
da: Dobbeltklik på posten i kolonnen Beskrivelse for at hoppe til transaktionen.
    Dobbeltklik på posten i kolonnen Link for at åbne det linkede dokument.
    Dobbeltklik på posten i kolonnen Tilgængelig for at ændre dokumentlinket.

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
da: Dobbeltklik på posten i Id-kolonnen for at hoppe til Forretningsposten.
    Dobbeltklik på posten i Link-kolonnen for at åbne det sammenkædede dokument.
    Dobbeltklik på posten i Tilgængelig-kolonnen for at ændre dokumentlinket.

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
da: Dobbeltklik på transaktionen for enten at ændre den matchende transaktion i GnuCash eller destinationskontoen for den automatiske saldoopdeling (hvis nødvendigt).

en: Double-Weeks
da: Dobbeltuger

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
da: Dobbeltklik et vilkårligt sted i tabellen nedenfor for at indsætte et kolonneskift

en: Down
da: Ned

en: Draw _vertical lines between columns
da: Tegn _lodrette linjer mellem kolonner

en: Draw hori_zontal lines between rows
da: Tegn vand_rette linjer mellem rækker

en: Due
da: Forfalden

en: Due Bills Reminder
da: Påmindelse om forfaldne regninger

en: Due Date
da: Forfaldsdato

en: Due Day
da: Forfaldsdage

en: Due Days
da: Forfaldsdage

en: Due Invoices Reminder
da: Påmindelse om forfaldne regninger

en: Due or Post Date
da: Forfaldsdato eller postdato

en: Dup_licate Entry
da: _Duplikatpost

en: Dup_licate Split
da: _Dupliker opdeling

en: Dup_licate Transaction
da: _Dupliker transaktion

en: Duplicate
da: Dublet

en: Duplicate Transaction
da: Transaktionsdublet

en: Duplicating a changed invoice entry
da: Kopiering af en ændret fakturapost

en: Duplicating a changed transaction
da: Kopier en ændret transaktion

en: Duration between time periods
da: Varighed mellem tidsperioder

en: E_dit Customer
da: Re_diger kunde

en: E_dit Employee
da: Re_diger medarbejder

en: E_dit Vendor
da: R_ediger leverandør

en: E_nter date:
da: I_ndtast dato:

en: E_xamples
da: E_ksempler

en: E_xtensions
da: _Udvidelser

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
da: Hver gang datoen udskrives, udskriv så datoformatet umiddelbart nedenfor i 8-tegntype med tegnene Å, M og D.

en: Easy
da: Nem

en: Easy Invoice
da: Nem faktura

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Account
da: Redigér konto

en: Edit Bill
da: Rediger købs faktura

en: Edit Credit Note
da: Rediger kreditnota

en: Edit Customer
da: Rediger kunde

en: Edit E_xchange Rate
da: Rediger _vekselkurs

en: Edit Employee
da: Rediger medarbejder

en: Edit Expense Voucher
da: Rediger udgiftsbilag

en: Edit Invoice
da: Rediger faktura

en: Edit Job
da: Rediger job

en: Edit Note
da: Rediger note

en: Edit Options
da: Rediger valg

en: Edit Scheduled Transaction
da: Rediger planlagt transaktion

en: Edit Vendor
da: Rediger leverandør

en: Edit _Account
da: Rediger _konto

en: Edit account payable/accounts receivable register
da: Rediger kasseklade for betalingskonti og tilgodehavendekonti

en: Edit budget for all periods
da: Rediger budgettet for alle perioder

en: Edit budget for all periods for the selected accounts
da: Rediger budget for alle perioder for de valgte konti

en: Edit currency
da: Rediger valuta

en: Edit imported transaction details
da: Rediger importerede transaktionsdetaljer

en: Edit note for the selected account and period
da: Rediger noter for den valgte konto og periode

en: Edit payment…
da: Rediger betaling …

en: Edit report configuration name
da: Rediger rapportkonfiguration

en: Edit report options
da: Redigér rapportvalg

en: Edit report style sheets
da: Rediger rapportstilark

en: Edit security
da: Rediger værdipapir

en: Edit the current Billing Term
da: Rediger den aktuelle betalingsbetingelse

en: Edit the current commodity.
da: Rediger den nuværende vare.

en: Edit the current price.
da: Redigér den nuværende pris.

en: Edit the current transaction
da: Rediger den nuværende transaktion

en: Edit the exchange rate for the current transaction.
da: Rediger vekselkursen for den nuværende transaktion.

en: Edit the global preferences of GnuCash
da: Rediger de globale indstillinger for GnuCash

en: Edit the list of encodings
da: Rediger listen af kodninger

en: Edit the payment this transaction is a part of.
da: Rediger betalingen som denne transaktion er en del af.

en: Edit the properties of the current file
da: Rediger egenskaber på den nuværende fil

en: Edit the selected account
da: Redigér den valgte konto

en: Edit the selected account.
da: Redigér den valgte konto.

en: Edit the selected customer
da: Rediger den valgte kunde

en: Edit the selected employee
da: Rediger den valgte medarbejder

en: Edit the selected scheduled transaction
da: Rediger den valgte planlagte transaktion

en: Edit the selected vendor
da: Rediger den valgte leverandør

en: Edit this bill
da: Redigér denne regning

en: Edit this budget's options
da: Rediger dette budgets indstillinger

en: Edit this credit note
da: Rediger denne kreditnota

en: Edit this invoice
da: Redigér denne faktura

en: Edit this voucher
da: Redigér dette udgiftsbillag

en: Edit…
da: Redigér…

en: Elements
da: Elementer

en: Email
da: E-mail

en: Embedded CSS
da: Indlejret CSS

en: Embedded CSS.
da: Indlejret CSS.

en: Employee
da: Medarbejder

en: Employee ID
da: Medarbejder-id

en: Employee Name
da: Medarbejdernavn

en: Employee Number
da: Medarbejdernummer

en: Employee Report
da: Medarbejderrapport

en: Employee Username
da: Medarbejderbrugernavn

en: Employee number
da: Medarbejdernummer

en: Employee number format
da: Medarbejdernummerformat

en: Employees
da: Medarbejdere

en: Employees Overview
da: Medarbejderoverblik

en: Empty
da: Tom

en: Empty space
da: Tomt rum

en: Enable Cascading Account Color
da: Aktivér kaskade kontofarve

en: Enable Cascading Account Hidden
da: Aktivér skjult kaskadekonto

en: Enable Cascading Account Placeholder
da: Aktivér pladsholder for kaskade konto

en: Enable Links
da: Aktivér henvisninger

en: Enable SKIP transaction action
da: Aktivér handlingen SKIP-transaktion

en: Enable UPDATE match action
da: Aktiver OPDATERING Sammenligning

en: Enable chart
da: Aktiver diagram

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
da: Aktivér fejlfindingstilstand: Giv dybdegående detaljer i logfilerne.
    Dette svarer til: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"

en: Enable dual columns
da: Aktiver dobbelte kolonner

en: Enable extra _buttons
da: Aktiver ekstra _knapper

en: Enable extra toolbar buttons for business
da: Aktiver ekstra værktøjslinjeknapper for forretning

en: Enable extra/development/debugging features.
da: Slå ekstra/udvikling/fejlsøgningsegenskaber til.

en: Enable horizontal grid lines on table displays
da: Vis som standard vandrette kanter på cellerne

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
da: Aktivér vandrette gitterlinjer på tabelvisninger. Disse vil primært være kontokort som f.eks. Konti.

en: Enable hyperlinks in amounts.
da: Aktivér hyperlinks i rapporter.

en: Enable hyperlinks in reports.
da: Aktivér henvisninger i rapporter.

en: Enable link to chart
da: Aktivér henvisninger til diagram

en: Enable skip transaction action
da: Aktiver spring transaktions over

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
da: Aktivér SKIP-handlingen i transaktionsmatcheren. Hvis aktiveret, springes en transaktion, hvis bedste match-score er i den gule zone (over tærsklen for automatisk tilføjelse, men under tærsklen for automatisk sletning), som standard over.

en: Enable the UPDATE AND CLEAR action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
da: Aktivér handlingen OPDATER OG RYD i transaktionsmatcheren. Hvis aktiveret, vil en transaktion, hvis bedste match score er over tærsklen for automatisk RYDNING og har en anden dato eller et andet beløb end den matchende eksisterende transaktion, medføre, at den eksisterende transaktion opdateres og ryddes som standard.

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
da: Aktivér handlingen OPDATER OG AFSTEM i transaktionsmatcheren. Hvis aktiveret, vil en transaktion, hvis bedste match score er over tærsklen for automatisk rydning og har en anden dato eller et andet beløb end den matchende eksisterende transaktion, medføre, at den eksisterende transaktion opdateres og ryddes som standard.

en: Enable the sections to Cascade
da: Aktiver sektionerne til kaskade

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
da: Aktiver tidsudløb på spørgsmålet »Gem ændringer ved nedlukning«

en: Enable update match action
da: Aktiver opdatering af sammenlignings handling

en: Enable vertical grid lines on table displays
da: Aktivér lodrette gitterlinjer på tabel visning

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
da: Aktivér lodrette gitterlinjer på tabelvisninger. Disse vil primært være trævisninger som f.eks. siden Konti.

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
da: Aktiverer bayesiansk matchning, når importerede transaktioner matches med eksisterende transaktioner. Ellers vil en mindre sofistikeret regelbaseret matchningsmekanisme blive brugt.

en: Enables file compression when writing the data file.
da: Aktiverer filkomprimering når datafilen skrives.

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
da: Aktiverer "Dagens tip" når GnuCash starter. Hvis den er aktiv, vises dialogen. Ellers vises den ikke.

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
da: Aktiverer automatisk oprettelse af nye varer, hvis der stødes på en ukendt vare under importen. Ellers vil brugeren blive spurgt, hvad der skal gøres med hver ukendt vare.

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
da: Aktiverer uddybende fejlsøgningsbeskeder for HBCI/AqBanking-netbank.

en: Encoding
da: Kodning

en: End
da: Slut

en: End Amount
da: Slutbeløb

en: End Basis
da: Slutgrundlag

en: End Date
da: Slut dato

en: End Date:
da: Slutdato:

en: End Value
da: Slutværdi

en: End date
da: Slutdato

en: End of accounting period
da: Regnskabsperiodens afslutning

en: End of current quarter
da: Slutningen af nuværende kvartal

en: End of next month
da: Slutningen af næste måned

en: End of next quarter
da: Slutningen af næste kvartal

en: End of next year
da: Slutning af næste år

en: End of previous accounting period
da: Slutningen af forrige regnskabsperiode

en: End of previous month
da: Slutningen af forrige måned

en: End of previous quarter
da: Slutningen af forrige kvartal

en: End of previous year
da: Slutningen af forrige år

en: End of reporting period.
da: Rapportperiodes slutning.

en: End of this accounting period
da: Slutningen af denne regnskabsperiode

en: End of this month
da: Slutningen af denne måned

en: End of this quarter
da: Slutningen af dette kvartal

en: End of this year
da: Slutning af dette år

en: Ending Balance
da: Slutsaldo

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
da: Slutdato (i sekunder fra 1. januar 1970)

en: Ending time period identifier
da: Sluttidspunkts-id

en: Engagement:
da: Investeringer:

en: English (ASCII)
da: Engelsk (ASCII)

en: Ente_r date:
da: Indta_st dato:

en: Enter
da: Retur

en: Enter Information about…
da: Indtast oplysninger om…

en: Enter Note
da: Indtast note

en: Enter Password
da: Indtast adgangskode

en: Enter _Interest Charge…
da: Indtast renteopkrævn_ing…

en: Enter _Interest Payment…
da: Indtast rentebetal_ing …

en: Enter a SEPA Internal Transfer
da: Indtast en intern SEPA-overførsel

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
da: Indtast en SEPA Online Betalingsservicenota

en: Enter a SEPA Online Transfer
da: Indtast en SEPA onlinetransaktion

en: Enter a description of the split
da: Angiv en beskrivelse af opsplitningen

en: Enter a description of the transaction
da: Indtast en beskrivelse af transaktionen

en: Enter a descriptive name for this report.
da: Indtast et beskrivende navn for denne rapport.

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
da: Indtast et visningssymbol. Dette kan efterlades tomt, hvorefter tickersymbolet eller valutaens ISO-kode vil blive anvendt.

en: Enter a name for the account
da: Angiv navnet på kontoen

en: Enter a name for the highlighted lot.
da: Indtast et navn for det fremhævede afkast.

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
da: Angiv et navn eller en kort beskrivelse, såsom »Red Hat-aktie«.

en: Enter a payment for the owner of this bill
da: Indtast en betaling for ejeren af denne købs faktura

en: Enter a payment for the owner of this credit note
da: Indtast en betaling for ejeren af denne kreditnota

en: Enter a payment for the owner of this invoice
da: Indtast en betaling for ejeren af denne faktura

en: Enter a payment for the owner of this voucher
da: Indtast en betaling for ejeren af dette udgiftsbillag

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
da: Indtast et referencenummer, f.eks. det næste checknummer, eller vælg en handlingstype fra listen

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
da: Indtast en reference, f.eks. et checknummer, der er fælles for alle posteringslinjer (opdelinger)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
da: Indtast en reference, f.eks. et checknummer, der er unik for hver posteringslinje (opdelt)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
da: Indtast en reference, f.eks. et faktura- eller checknummer, der er fælles for alle posteringslinjer (opdelinger)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
da: Indtast en reference, f.eks. et faktura- eller checknummer, der er unik for hver posteringslinje (opdelt)

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
da: Indtast en titel for dette eget format. Denne titel vil fremgå i »Checkformat«-vælgeren i dialogen Udskriv check. Brug af en eksisterende titel vil gøre at formatet bliver overskrevet.

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
da: Indtast en transaktionsreference, der skal være fælles for alle posteringslinjer (opdelinger)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
da: Indtast en transaktionsreference, f.eks. et faktura- eller checknummer, der er fælles for alle posteringslinjer (opdelinger)

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
da: Angiv en unik kode, der identificerer aktien. Du kan også lade feltet være tomt.

en: Enter a unique name for the new template.
da: Angiv navn på ny skabelon.

en: Enter a user name and password to connect to: %s
da: Skriv dit brugernavn og adgangskode for at forbinde til: %s

en: Enter an Online Transaction
da: Indtast en onlinetransaktion

en: Enter an URL like "%s"
da: Indtast en URL som "%s"

en: Enter an URL like "https://www.gnucash.org"
da: Indtast en URL som "https://www.gnucash.org"

en: Enter an action type, or choose one from the list
da: Indtast en handlingstype, eller vælg en fra listen

en: Enter any notes you want to make about this lot.
da: Indtast noter du ønsker registreret vedrørende dette afkast.

en: Enter credit formula for real transaction
da: Indtast kreditformel for den reelle transaktion

en: Enter debit formula for real transaction
da: Indtast debetformel for den reelle transaktion

en: Enter file name and location for the Export…
da: Indtast filnavn og placering for eksporten …

en: Enter file name and location for the Import…
da: Angiv navn og lokation for denne import…

en: Enter notes for the transaction
da: Indtast bemærkninger til transaktionen

en: Enter number of months.
da: Indtast antal måneder.

en: Enter report row/column span
da: Angiv rapportens række/kolonne-spænd

en: Enter the Discount Amount
da: Angiv rabatbeløbet

en: Enter the Discount Percent
da: Angiv rabatprocenten

en: Enter the Discount … unknown type
da: Angiv rabatten … ukendt type

en: Enter the Entry Description
da: Angiv postbeskrivelsen

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
da: Indtast lånets detaljer. Som et minimum indtastes en gyldig lånekonto og et beløb.

en: Enter the Quantity of units for this Entry
da: Angiv antallet af enheder på denne post

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
da: Angiv den skattetabel der skal anvendes på denne post

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
da: Vælg kontoen at overføre fra, eller vælg en fra listen

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
da: Indtast den årlige rente i procent. Accepterer værdier fra 0,001 - 100. Realkreditlån assistenten understøtter ikke lån uden rente.

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
da: Angiv datoen og antallet af aktier, du har vundet eller tabt ved en aktieopsplitning eller -sammenlægning. Brug en negativ værdi for aktiefordelingen for aktiesammenlægninger (negative opsplitninger). Du kan også skrive en beskrivelse for transaktionen eller bruge standardbeskrivelsen.

en: Enter the effective share price
da: Indtast den effektive aktiepris

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
da: Angiv det fulde navn for aktien. Eksempel: Cisco Sytems Inc. eller Apple Computer, Inc.

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
da: Angiv indtægts-/udgiftskonton for posten, eller vælg en fra listen

en: Enter the name of the Customer
da: Angiv navnet på kunden

en: Enter the name of the Vendor
da: Angiv navnet på leverandøren

en: Enter the new balance of shares after the stock split.
da: Indtast antallet af aktier efter aktieopdelingen.

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
da: Indtast antallet af måneder, der stadig skal betales tilbage. Dette bestemmer både den resterende hovedstol og varigheden af den planlagte transaktion.

en: Enter the number of shares bought or sold
da: Indtast antallet af købte eller solgte aktier

en: Enter the number of shares you gained or lost in the transaction.
da: Indtast antallet af købte eller solgte aktier.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
da: Angiv den mindste del af aktien, der kan handles. For aktier, som kun kan handles i hele antal, skal du vælge 1.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
da: Indtast tickersymbolet for aktien (f.eks. CSCO eller AAPL). Hvis du henter kurser på nettet, så skal dette felt præcist matche tickersymbolet brugt af kilden (inklusive store/små bogstaver).

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
da: Indtast tickersymbolet eller anden kendt forkortelse, såsom »RHT«. Hvis en sådan ikke findes, eller du ikke kender den, så opret din egen.

en: Enter the type of Entry
da: Angiv posttypen

en: Enter the unit-Price for this Entry
da: Angiv enhedsprisen på denne post

en: Enter the value of the shares.
da: Angiv værdien af aktierne.

en: Enter your password
da: Skriv din adgangskode

en: Enter your username and password
da: Skriv dit brugernavn og adgangskode

en: Entity Not Found: %s
da: Entitet blev ikke fundet: %s

en: Entity type does not match %s: %s
da: Entitettypen matcher ikke %s: %s

en: Entries
da: Poster

en: Equities
da: Udligninger

en: Equity
da: Udligning

en: Equity Accounts
da: Egenkapitalkonti

en: Equity Statement
da: Egenkapitalopgørelse

en: Error
da: Fejl

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
da: Fejl %d i SX [%s] endelige gnc_numeriske værdi, bruger 0 i stedet.

en: Error adding price.
da: Fejl ved tilføjelse af pris.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
da: Fejl i regulært udtryk »%s«:
    %s

en: Error message:
da: Fejlmeddelelse:

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
da: Fejl under udførsel af job.
    
    Status: %s

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
da: Fejl under udførsel af job.
    
    Status: %s (%d)

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
da: Fejl ved parsing af SX [%s] nøgle [%s] = formel [%s] ved [%s]: %s.

en: Error text.
da: Fejltekst.

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
da: Fejl(e) i faktura %s, alle rækker i denne faktura ignoreret.

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
da: Fejl(e) i faktura uden id, alle rækker i denne faktura ignoreret.

en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
da: Fejl: Kunne ikke initialisere grafisk brugergrænseflade og indstillingen add-price-quotes var
    ikke angivet. Måske du skal angive miljøvariablen $DISPLAY?

en: Escrow Account
da: Escrowkonto

en: Escrow Payment
da: Escrow-betaling

en: Esti_mate Budget…
da: Esti_mer budget …

en: Estimate
da: Estimer

en: Estimate Budget Values
da: Estimer budgetværdier

en: Estimate a budget value for the selected accounts from past transactions
da: Estimer en budgetværdi for de valgte konti ud fra tidligere transaktioner

en: Europe
da: Europa

en: Europe (31.12.2001)
da: Europa (31.12.2001)

en: European
da: Europæisk

en: Every
da: Hver

en: Every transaction has a "Notes" field where you can put useful information.
    
    To make it visible
    select "View" in the menu bar and check "Double Line" or
    check "Double Line View" in Preferences:Register Defaults.
da: Hver transaktion har et felt til "Noter", hvor du kan indtaste nyttige oplysninger.
    
    For at gøre det synligt
    skal du vælge "Vis" i menulinjen og markere "Dobbelt linje" eller
    markere "Dobbelt linjevisning" i Indstillinger: Registrer standardindstillinger.

en: Exact end period
da: Præcis slutperiode

en: Exact start period
da: Præcis startperiode

en: Examples
da: Eksempler

en: Exch. Rate
da: Vekselkurs

en: Exchange Rate
da: Valutakurs

en: Exchange Rates
da: Vekselkurs

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
da: Udveksling via CSV/FinTS (tidligere HBCI) eller import af SWIFT-MT9xx/QIF/OFX-data inklusive transaktionsmatchning

en: Exchange rate | Exchange rates
da[0]: Vekselkurs
da[1]: Vekselkurser

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
da: Udelad transaktioner til/fra filtreringskonti

en: Exclude accounts with zero total balances
da: Ekskluder konti med nul i samlet saldo

en: Exclude closing transactions
da: Ekskluder afsluttende transaktioner

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
da: Ekskluder ikke-top-niveau konti med nul i samlet saldo og ingen ikke-nul underkonti.

en: Exclude transactions between selected accounts
da: Udelad transaktioner mellem valgte konti

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
da: Udeluk transaktioner, der kun involverer to konti, som begge er valgt nedenfor. Dette påvirker kun resultat- og tabskolonnerne i tabellen.

en: Execute _Now
da: Udfør _nu

en: Execute _later (unimpl.)
da: Udfør _senere (ikke impl.)

en: Execute price quote related commands. The following commands are supported.
    
      info: 	Show Finance::Quote version and exposed quote sources.
       get: 	Fetch current quotes for all foreign currencies and stocks in the given GnuCash datafile.
      dump: 	Fetch current quotes for specified currencies or stocks from a specified namespace and print the results to the console.
            	This must be followed with a source and one or more symbols, unless the source is "currency" in which case it must be followed with two or more symbols, the first of which is the currency in which exchange rates for the rest will be quoted.
da: Udfør kommandoer relateret til pristilbud. Følgende kommandoer understøttes.
    
    info:	Vis Finance::Quote-version og eksponerede tilbudskilder.
    get:	Hent aktuelle tilbud for alle udenlandske valutaer og aktier i den givne GnuCash-datafil.
    dump:	Hent aktuelle tilbud for specificerede valutaer eller aktier fra et specificeret navnerum og udskriv resultaterne til konsollen.
    		Dette skal efterfølges af en kilde og et eller flere symboler, medmindre kilden er "valuta", i hvilket tilfælde den skal efterfølges af to eller flere symboler, hvoraf det første er den valuta, som valutakurserne for resten vil blive citeret i.

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
da: Udfør rapportrelaterede kommandoer. Følgende kommandoer understøttes.
    
    list:	 Viser tilgængelige rapporter.
    show:	 Beskriv de indstillinger, der er ændret i den navngivne rapport. En datafil kan angives for at beskrive nogle gemte indstillinger.
    run:	 Kør den navngivne rapport i den givne GnuCash-datafil.

en: Execute this online transaction now
da: Udfør denne onlinetransaktion nu

en: Existing
da: Eksisterende

en: Existing Assets
da: Eksisterende aktiver

en: Existing Document Link is
da: Eksisterende association er

en: Existing Equity
da: Eksisterende egenkapital

en: Existing Liabilities
da: Eksisterende passiver

en: Existing Retained Earnings
da: Eksisterende overførte resultater

en: Existing Retained Losses
da: Eksisterende overførte tab

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
da: Eksisterende absolutte filstilinks konverteres til relative ved at sammenligne dem med den nye stihoved, medmindre feltet er deaktiveret.

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
da: Eksisterende relative filstilinks konverteres til absolutte links ved at kombinere dem med den eksisterende stihoved, medmindre feltet er deaktiveret.

en: Exit the saved report configurations dialog
da: Luk dialogboksen for gemte rapportkonfigurationer

en: Expected location
da: Forventet placering

en: Expense
da: Omkostning

en: Expense Account
da: Udgiftskonto

en: Expense Accounts
da: Udgiftskonti

en: Expense Chart
da: Udgiftsdiagram

en: Expense Over Time
da: Udgifter over tid

en: Expense Piechart
da: Udgiftslagkage

en: Expense Total
da: Samlet udgift

en: Expense Voucher
da: Udgiftsbilag

en: Expense Vouchers
da: Udgiftsbilag

en: Expense voucher number
da: Udgiftsbilagsnummer

en: Expense voucher number format
da: Udgiftsbilagsnummerformat

en: Expenses
da: Udgifter

en: Expenses vs. Day of Week
da: Udgifter vs. ugedag

en: Explanation
da: Forklaring

en: Export
da: Eksportér

en: Export A_ctive Register to CSV…
da: Eksporter _kontotræ til CSV…

en: Export Account T_ree to CSV…
da: Eksporter _kontotræ til CSV …

en: Export HTML-formatted report to file
da: Eksportér HTML-formateret rapport til fil

en: Export Now…
da: Eksporter nu …

en: Export Summary
da: Eksporter oversigt

en: Export _Accounts
da: Eksporter _konti

en: Export _Report
da: Eksporter _rapport

en: Export _Report…
da: Eksporter rapport…

en: Export _Transactions to CSV…
da: Eksporter _transaktioner til CSV …

en: Export as P_DF…
da: Eksporter som P_DF…

en: Export the Account Tree to a CSV file
da: Eksporter kontotræet til en CSV-fil

en: Export the Active Register to a CSV file
da: Eksporter det aktive register til en CSV-fil

en: Export the Transactions to a CSV file
da: Eksporter transaktionerne til en CSV-fil

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
da: Eksporter kontohierarkiet til en ny GnuCash-datafil

en: Export the current report as a PDF document
da: Eksporter den aktuelle rapport som et PDF-dokument

en: Export to PDF File
da: Eksporter til PDF-fil

en: Exporting file…
da: Eksporterer fil …

en: Extend the current book by merging with new account type categories
da: Udvid den nuværende bog ved at sammenføje nye kontotypekategorier

en: Extra Notes
da: Ekstra bemærkninger

en: Extra Payments
da: Ekstrabetalinger

en: Extra notes to put on the invoice.
da: Ekstra bemærkninger, der skal på fakturaen.

en: Extra to Charge Card
da: Ekstra på kreditkortet

[ctx: FQ Source]
en: Alphavantage
da: Alphavantage API-Nøgle

[ctx: FQ Source]
en: Amsterdam Euronext eXchange, NL
da: Amsterdam Euronext-børsen, Holland

[ctx: FQ Source]
en: Association of Mutual Funds in India
da: Foreningen af investeringsforeninger i Indien

[ctx: FQ Source]
en: Athens Exchange Group, GR
da: Athens Exchange Group, Grækenland

[ctx: FQ Source]
en: Australian Stock Exchange, AU
da: Australsk børs, Australien

[ctx: FQ Source]
en: BSE India, IN
da: BSE Indien, Indien

[ctx: FQ Source]
en: Bucharest Stock Exchange, RO
da: Bukarest Børs, Rumænien

[ctx: FQ Source]
en: China Merchants Bank, CN
da: China Merchants Bank, Kina

[ctx: FQ Source]
en: Colombo Stock Exchange, LK
da: Colombo Stock Exchange, Sri Lanka

[ctx: FQ Source]
en: Consors Bank, DE
da: Consors Bank, Tyskland

[ctx: FQ Source]
en: Deka Investments, DE
da: Deka Investments, Tyskland

[ctx: FQ Source]
en: Europe (ASEGR, Bourso, …)
da: Europa (ASEGR, Bourso, …)

[ctx: FQ Source]
en: Financial Times Funds service, GB
da: Financial Times Funds Service, Storbritannien

[ctx: FQ Source]
en: Finanzpartner, DE
da: Finanzpartner, Tyskland

[ctx: FQ Source]
en: FondsWeb, DE
da: FondsWeb, Tyskland

[ctx: FQ Source]
en: GoldMoney precious metals
da: Guldpenge ædle metaller

[ctx: FQ Source]
en: Google Web, US Stocks
da: Google Web, amerikanske aktier

[ctx: FQ Source]
en: India (BSEIndia, NSEIndia)
da: Indien (BSEIndia, NSEIndia)

[ctx: FQ Source]
en: Italian Stock Exchange, IT
da: Italiensk børs, Italien

[ctx: FQ Source]
en: Market Watch
da: Markedsovervågning

[ctx: FQ Source]
en: Morningstar, CH
da: Morningstar, Schweiz

[ctx: FQ Source]
en: Morningstar, GB
da: Morningstar, Storbritannien

[ctx: FQ Source]
en: Morningstar, JP
da: Morningstar, Japan

[ctx: FQ Source]
en: Motley Fool
da: Motley Fool finansiel rådgivningsvirksomhed

[ctx: FQ Source]
en: NSE (National Stock Exchange), IN
da: NSE (National Stock Exchange), Indien

[ctx: FQ Source]
en: NYSE (Alphavantage, FinanceAPI, …)
da: NYSE (Alphavantage, Finance-API, …)

[ctx: FQ Source]
en: Nasdaq (Alphavantage, FinanceAPI, …)
da: Nasdaq (Alphavantage, Finance-API, …)

[ctx: FQ Source]
en: New Zealand stock eXchange, NZ
da: New Zealands aktiebørs, New Zealand

[ctx: FQ Source]
en: OnVista, DE
da: OnVista, Tyskland

[ctx: FQ Source]
en: Paris Stock Exchange/Boursorama, FR
da: Paris Stock Exchange/Boursorama, Frankrig

[ctx: FQ Source]
en: S-Investor, DE
da: S-Investor, Tyskland

[ctx: FQ Source]
en: SIX Swiss Exchange shares, CH
da: SIX Swiss Exchange-aktier, Schweiz

[ctx: FQ Source]
en: Sharenet, ZA
da: Sharenet, Sydafrika

[ctx: FQ Source]
en: StockData
da: Aktiedata

[ctx: FQ Source]
en: Stooq, PL
da: Stooq, Polen

[ctx: FQ Source]
en: Tesouro Direto bonds, BR
da: Tesouro Direto-obligationer, Brasilien

[ctx: FQ Source]
en: Toronto Stock eXchange, CA
da: Toronto Stock Exchange, Canada

[ctx: FQ Source]
en: Tradegate, DE
da: Tradegate, Tyskland

[ctx: FQ Source]
en: Treasury Direct bonds, US
da: Direkte statsobligationer, USA

[ctx: FQ Source]
en: Twelve Data
da: Tolv data

[ctx: FQ Source]
en: U.K. Funds (FTfunds, MorningstarUK)
da: Britiske fonde (FTfunds, MorningstarUK)

[ctx: FQ Source]
en: US Govt. Thrift Savings Plan
da: US Regering. Thrift Savings Plan

[ctx: FQ Source]
en: USA (Alphavantage, FinanceAPI, …)
da: USA (Alphavantage, Finance-API, …)

[ctx: FQ Source]
en: Union Investment, DE
da: Union Investment, Tyskland

[ctx: FQ Source]
en: XETRA, DE
da: XETRA, Tyskland

[ctx: FQ Source]
en: YH Finance (FinanceAPI)
da: YH Finans (Finans-API)

[ctx: FQ Source]
en: Yahoo as JSON
da: Yahoo som JSON

[ctx: FQ Source]
en: comdirect, DE
da: comdirect, Tyskland

en: F_ind Account
da: F_ind konto

en: F_raction traded
da: Handlet _andel

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Failed to create price from selected columns.
da: Kunne ikke oprette priser for valgte kolonne.

en: Failed to initialize Finance::Quote:
da: Kunne ikke initialisere Finance::Tilbud:

en: Failed to open log file: %s: %s
da: Der opstod en fejl ved åbning af logfilen: %s: %s

en: Failed to parse result returned by Finance::Quote.
da: Kunne ikke parse resultatet returneret af Finance::Quote.

en: Fancy
da: Elegant

en: Fancy Date Format
da: Smart datoformat

en: Fancy Invoice
da: Smart faktura

en: Fee
da: Gebyr

en: Fees
da: Gebyrer

en: File %s opened. %s
da: Filen %s åbnet. %s

en: File Format
da: Fil-format

en: File Found
da: Filen blev fundet

en: File Not Found
da: Filen blev ikke fundet

en: File does not appear to be in QIF format
da: Fil ser ikke til at være i QIF-format

en: File exported successfully!
da: Fil eksporteret med succes!

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
da: Fil ikke fundet eller læseadgang nægtet. Vælg venligst en anden fil.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
da: Fil at logge ind i; standardværdien er "/tmp/gnucash.trace"; kan være "stderr" eller "stdout".

en: Filled circle
da: Udfylt cirkel

en: Filled diamond
da: Udfyldt diamant

en: Filled square
da: Udfyldt firkant

en: Filter %s by...
da: Filtrer %s efter ...

en: Filter %s by…
da: Filtrer %s efter …

en: Filter By:
da: Filtrer efter:

en: Filter By…
da: Filtrer efter…

en: Filter Type
da: Filtertype

en: Filter account.
da: Filtrer konto.

en: Filter accounts
da: Filtrer kontoer

en: Filter by reconcile status.
da: Filtrer efter afstemningsstatus.

en: Filter on these accounts.
da: Filtrer på disse konti.

en: Filter register by…
da: Filtrer kasseklade efter …

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
da: Filteret vil blive anvendt på felterne 'Match streng' og 'Tilknyttet kontonavn', idet der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: Filtered
da: Filter type

en: Finance Management
da: Finanshåndtering

[ctx: Finance::Quote]
en: **missing**
da: **mangler**

[ctx: Finance::Quote]
en: currency:
da: Valuta:

[ctx: Finance::Quote]
en: date:
da: dato:

[ctx: Finance::Quote]
en: last:
da: sidste:

[ctx: Finance::Quote]
en: nav:
da: indre værdi:

[ctx: Finance::Quote]
en: one of these
da: En af disse

[ctx: Finance::Quote]
en: price:
da: Pris:

[ctx: Finance::Quote]
en: recommended
da: anbefales

[ctx: Finance::Quote]
en: required
da: Påkrævet

[ctx: Finance::Quote]
en: symbol:
da: kode:

en: Finance::Quote check returned error
da: Finans::Tilbudstjek returnerede fejl

en: Finance::Quote failed silently to retrieve a quote for symbol
da: Finans::Tilbud kunne ikke hente et tilbud for symbolet lydløst

en: Finance::Quote fields GnuCash uses:
da: Finans::Tilbudsfelter GnuCash bruger:

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
da: Finance::Quote skal være installeret for at aktivere denne knap.

en: Finance::Quote reported a failure for symbol
da: Finance::Tilbud rapporterede en fejl for symbolet

en: Finance::Quote reported failure set no error.
da: Finans::Tilbud rapporterede fejl angivet uden fejl.

en: Finance::Quote reported failure with error:
da: Finans::Tilbud rapporterede fejl med fejl:

en: Finance::Quote retrieval failed with error
da: Finans::Hentning af tilbud mislykkedes med fejl

en: Finance::Quote returned a quote with a currency GnuCash doesn't know about.
da: Finance::Tilbud returnerede et tilbud med en valuta, som GnuCash ikke kender til.

en: Finance::Quote returned a quote with a price that GnuCash was unable to covert to a number.
da: Finance::Tilbud returnerede et tilbud med en pris, som GnuCash ikke kunne omdanne til et tal.

en: Finance::Quote returned a quote with no currency.
da: Finans::Tilbud returnerede et tilbud uden valuta.

en: Finance::Quote returned a quote with no price element.
da: Finance::Tilbud returnerede et tilbud uden priselement.

en: Finance::Quote returned an error:
da: Finans::Tilbud returnerede en fejl:

en: Finance::Quote returned no data and set no error.
da: Finance::Quote returnerede ingen data og angav ingen fejl.

en: Finance::Quote sources:
da: Finans:: Tilbuds kilde:

en: Find Account
da: Find konto

en: Find Bi_ll…
da: Find regning…

en: Find Bill
da: Find regning

en: Find Customer
da: Find kunde

en: Find Employee
da: Find medarbejder

en: Find Expense Voucher
da: Find udgiftsbilag

en: Find Expense _Voucher…
da: Find udgiftsbilag…

en: Find In_voice…
da: Find faktura…

en: Find Invoice
da: Find faktura

en: Find Jo_b…
da: Find job…

en: Find Job
da: Find job

en: Find Order
da: Find ordre

en: Find Transaction
da: Find transaktion

en: Find Vendor
da: Find leverandør

en: Find an account
da: Find en konto

en: Find an account.
da: Find en konto.

en: Find transactions with a search
da: Find transaktioner med en søgning

en: Find transactions with a search.
da: Find transaktioner med en søgning.

en: Finding duplicate transactions
da: Finder identiske transaktioner

en: Finish
da: Fuldfør

en: Finish Account Setup
da: Afslut kontoopsætning

en: Finish GnuCash Datafile Import
da: Færdiggør import af GnuCash-datafil

en: Finish the reconciliation of this account
da: Afslut afstemning af denne konto

en: First Date
da: Første dato

en: First In, First Out
da: Først ind, først ud

en: First Option
da: Første Option

en: First budget period
da: Første budgetperiode

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
da: Første dag i regnskabsperioden, som angivet under globale præferencer.

en: First day of the current calendar year.
da: Første dag i det nuværende kalenderår.

en: First day of the current month.
da: Første dag i nuværende måned.

en: First day of the current quarterly accounting period.
da: Første dag i den nuværende kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: First day of the next calendar year.
da: Første dag i det næste kalenderår.

en: First day of the next month.
da: Første dag i næste måned.

en: First day of the next quarterly accounting period.
da: Første dag i næste kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: First day of the previous calendar year.
da: Første dag i det forrige kalenderår.

en: First day of the previous month.
da: Første dag i forrige måned.

en: First day of the previous quarterly accounting period.
da: Første dag i den forrige kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: First on the
da: Først den

en: First-in first-out
da: Først ind, først ud (FIFO)

en: Fixed Rate
da: Fast sats

en: Fixed-Width
da: Fast bredde

en: Flatten list to depth limit
da: Fladgør liste til dybdegrænsen

en: Font definition in CSS font-family format.
da: Skriftdefinition i CSS-skriftfamilieformatet.

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: Font info for account name.
da: Skriftinformation for kontonavnet.

en: Font info for cells containing total labels.
da: Skrift information for celler der indeholder totalsum.

en: Font info for centered label cells.
da: Skrifttype oplysninger for centrerede etiketceller.

en: Font info for number cells containing a total.
da: Skrift information for talceller der indeholder totaler.

en: Font info for number headers.
da: Skrifttype oplysninger til taloverskrifter.

en: Font info for regular number cells.
da: Skriftinformation for regulære talceller.

en: Font info for regular text cells.
da: Skrift information for regulære tekstceller.

en: Font info for the report title.
da: Skriftinformation for rapportnavnet.

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
da: Skriftstørrelse i CSS-skriftstørrelsesformatet (f.eks. »medium« eller »10pt«).

en: Font to use for everything else.
da: Skrifttype til brug for alt andet.

en: Font to use for the main heading.
da: Skrifttype til brug for hovedoverskriften.

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Footer
da: Sidefod

en: Footer logo filename
da: Sidefods logo-filnavn

en: Footer logo width
da: Sidefods logo-bredde

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
da: Konsulter postlisten ~a for hjælp med at lave nye rapporttyper, eller hvordan du bidrager med din sprit-nye, totalt fede rapport.

en: For importing customer lists.
da: Til import af kundelister.

en: For importing vendor lists.
da: Til import af leverandørlister.

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
da: Til din information: Denne konto har også en registreret saldo på %s

en: Force P_rices to display as decimals
da: Tving p_riser til at vises som decimaler

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
da: Tving priser til at vises som decimaler, selvom de skal afrundes.

en: Forever
da: For altid

en: Form
da: Formular

en: Form Line Data:
da: Formularlinjedata:

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
da: Formater tabellen egnet for klip og indsæt-eksport med ekstra celler.

en: Forward
da: Send videre

en: Found Finance::Quote version {1}.
da: Fundet Finans::Tilbudsversion {1}.

en: Fourth Options
da: Fjerde option

en: Fraction
da: Andel

en: Frequency
da: Hyppighed

en: Friday
da: Fredag

en: From
da: Fra

en: From Namespace
da: Fra Navnerum

en: From Symbol
da: Fra Symbol/Kode

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
da: Fra rapportindstillingerne skal du vælge de konti, der skal indeholde de opkrævede eller betalte GST/moms-afgifter. Disse konti skal indeholde opdelinger, der dokumenterer de beløb, der er sendt eller krævet fra skattemyndighederne i fuldt omfang under periodiske GST/moms-angivelser. Disse konti skal være af typen AKTIV for betalte afgifter på udgifter og af typen PASSIV for afgifter opkrævet på salg.

en: From these Commodities
da: Fra disse varer

en: From ~a to ~a
da: Fra ~a til ~a

en: Frozen
da: Frosset

en: Full Account Name
da: Fulde kontonavn

en: Full Category Path
da: Fuld kategoristi

en: Full end-of-period work sheet
da: Fuld arbejdsseddel ved periodens afslutning

en: Funds In
da: Beløb ind

en: Funds Out
da: Beløb ud

en: Future Minimum
da: Fremtidig minimum

en: Future Minimum (%s)
da: Fremtidig minimum (%s)

en: Future Minimum (Report)
da: Fremtidig minimum (rapport)

en: Future Scheduled Transactions Summary
da: Oversigt over fremtidige planlagte transaktioner

en: Future value
da: Fremtidig værdi

en: Future:
da: Fremtidig:

en: GST Amount
da: GST beløb

en: GST Rate
da: GST-sats

en: GUID of predefined check format to use
da: GUID for foruddefineret checkformat, der skal bruges

en: Gain
da: Gevinst

en: Gain/Loss
da: Gevinst/tab

en: Gains
da: Gevinster

en: Gains Only
da: Kun gevinster

en: Gains and Sales
da: Gevinster og salg

en: General
da: Generelt

en: General Journal
da: Generel information

en: General Ledger
da: Hovedbog

en: General background color for report.
da: Generel baggrundsfarve for rapport.

en: General journal exact balances
da: Præcise saldi i hovedjournalen

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
da: Oprettet fra en faktura. Prøv at åbne denne faktura.

en: Generic import transaction matcher
da: Generisk importtransaktionsmatcher

en: Georgian (GEOSTD8)
da: Georgisk (GEOSTD8)

en: Get Quotes
da: Hent kurser

en: Get Transactions Online
da: Hent transaktioner online

en: Get _Balance
da: Hent _balance

en: Get _Transactions…
da: Hent _transaktioner…

en: Get new online quotes for stock accounts.
da: Hent nye online-kurser for aktiekonti.

en: Get the transactions online through Online Banking
da: Hent transaktioner online igennem netbanken

en: Give the children the same type?
da: Giv underkonti samme type?

en: GncQuotes::Fetch called with no book.
da: GncQuotes::Fetch kaldt uden regnskabsbog.

en: GncQuotes::Fetch called with no commodities.
da: GncQuotes::Fetch kaldt uden råvarer.

en: GncQuotes::Report called with no source.
da: GncQuotes::Rapport kaldt uden kilde.

en: GnuCash Account Name
da: GnuCash-kontonavn

en: GnuCash Account Template Wiki
da: GnuCash-kontoskabelon wiki

en: GnuCash Export Format
da: GnuCash eksportformat

en: GnuCash Export Format (4.x and older)
da: GnuCash eksportformat (4.x og ældre)

en: GnuCash Paths
da: GnuCash Stier

en: GnuCash Preferences
da: GnuCash-præferencer

en: GnuCash Project
da: GnuCash projektet

en: GnuCash Tip Of The Day
da: Dagens tip i GnuCash

en: GnuCash account name
da: GnuCash-kontonavn

en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
da: GnuCash kan indlæse økonomidata fra QIF-filer (Quicken-udvekslingsformat) skrevet af Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance og mange andre programmer.
    
    Indlæsningsprocessen foregår i flere trin. Dine GnuCash-konti bliver ikke ændret, før du trykker på »Afslut« i slutningen af processen.
    
    Tryk »Næste« for at begynde at indlæse dine QIF-data eller »Annuller« for at fortryde.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
da: GnuCash kan ikke afgøre en værdi i et af felterne. Du må indtaste en gyldig værdi.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
da: GnuCash kunne ikke udføre en kritisk test for tilstedeværelsen af en fejl i "libdbi"-biblioteket. Dette kan skyldes en fejlkonfiguration af tilladelser i din SQL-database. Se venligst https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for yderligere information.

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
da: GnuCash kunne ikke finde filerne med dokumentationen.

en: GnuCash could not find the linked document.
da: GnuCash kunne ikke finde det tilknyttede dokument.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
da: GnuCash kunne ikke hente låsen for %s.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
da: GnuCash kunne ikke sikre låsen til %s. Denne database kan være i brug af en anden bruger. I så fald bør du ikke eksportere databasen. Vil du fortsætte med at eksportere databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
da: GnuCash kunne ikke sikre låsen til %s. Denne database kan være i brug af en anden bruger. I så fald bør du ikke indlæse databasen. Vil du fortsætte med at indlæse databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
da: GnuCash kunne ikke sikre låsen til %s. Denne database kan være i brug af en anden bruger. I så fald bør du ikke åbne databasen. Vil du fortsætte med at åbne databasen?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
da: GnuCash kunne ikke sikre låsen til %s. Denne database kan være i brug af en anden bruger. I så fald bør du ikke gemme databasen. Vil du fortsætte med at gemme databasen?

en: GnuCash could not open the linked document:
da: GnuCash kunne ikke åbne det tilknyttede dokument:

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
da: GnuCash kunne ikke skrive til %s. Databasen kan befinde sig på et skrivebeskyttet filsystem, du har muligvis ikke skriverettigheder til mappen eller dit anti-virus program, forhindre denne handling.

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
da: GnuCash er et program til finanshåndtering for personer og små virksomheder.

en: GnuCash submitted invalid json to Finance::Quote. The details were logged.
da: GnuCash sendte en ugyldig json til Finance::Quote. Detaljerne blev logget.

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
da: GnuCash bruger som standard et gul/grønt tema til registervinduer. Fjern markeringen i dette felt, hvis du i stedet vil bruge systemets farvetema.

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
da: GnuCash benytter separate indtægts- og udgiftskonti i stedet for kategorier til at klassificere dine transaktioner. Hver af disse kategorier i din QIF-fil vil blive omsat til en GnuCash-konto.
    
    På den næste side vil du få mulighed for at se de foreslåede parringer mellem QIF-kategorier og GnuCash-konti. Du kan ændre parringer, du ikke kan lide ved at klikke på den linje, der indeholder kategoriens navn.
    
    Hvis du senere skifter mening, kan du uden videre omorganisere kontostrukturen i GnuCash.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
da: GnuCash kunne ikke gemme dine oversættelsespræferencer.

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
da: GnuCash vil estimere budgetværdier for de valgte konti fra tidligere transaktioner.

en: GnuCash {1} development version
da: GnuCash {1} udviklingsversion

en: GnuCash-Report
da: GnuCash-Rapport

en: Go to Date
da: Gå til dato

en: Go to the first split with the _largest value
da: Gå til den første opdeling med den _største værdi

en: Go to the first split with the _smallest value
da: Gå til den første opdeling med den mindste værdi

en: Grand Total
da: Hovedtotal

en: Grand Total Cell Color
da: Hovedtotal cellefarve

en: Grand Total Only
da: Kun hovedtotal

en: Grand Total and Subtotals
da: Samlet total og subtotaler

en: Greek
da: Græsk

en: Greek (ISO-8859-7)
da: Græsk (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
da: Græsk (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
da: Græsk (Windows-1253)

en: Green
da: Grøn

en: Grid
da: Gitter

en: Gross Balance
da: Bruttobalance

en: Gross Purchases
da: Bruttoindkøb

en: Gross Sales
da: Bruttosalg

en: Gross adjustment accounts.
da: Bruttoreguleringskonti.

en: Group gains (and sales?) by long-term (LT) and short-term (ST)
da: Gruppens gevinster (og salg?) på lang sigt (LT) og kort sigt (ST)

en: Group gains by age (short term and long term)
da: Gruppegevinster efter alder (kortsigtet og langsigtet)

en: HTML Style Sheet Properties: %s
da: Egenskaber for HTML-stilark: %s

en: HTML Style Sheets
da: HTML-stilark

en: H_idden
da: Skj_ult

en: Half Year
da: Halvt år

en: Half Years
da: Halve år

en: Have a nice day!
da: Hav en god dag!

en: Head or Tail
da: Hoved eller hale

en: Header logo filename
da: Sidehoved logo-filnavn

en: Header logo width
da: Side hoved logo-bredde

en: Heading Alignment
da: Overskriftsjustering

en: Heading Banner
da: Rapporthoved

en: Heading font
da: Skrifttype for overskrift

en: Headings 1
da: Overskrifter 1

en: Headings 2
da: Overskrifter 2

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hebrew (IBM-862)
da: Hebraisk (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
da: Hebraisk (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
da: Hebraisk (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
da: Hebraisk (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
da: Hebraisk (Windows-1255)

en: Height of plot, 10 - 100 in percent, above in pixels.
da: Højden af diagrammet, 10-100 i procent, ovenfor i pixels.

en: Hidden
da: Skjult

en: Hidden Options
da: Skjulte indstillinger

en: Hide
da: Skjul

en: Hide _Hidden Accounts
da: Skjul _skjulte konti

en: Hide _Placeholder Accounts
da: Skjul midlertidige konti

en: Hide splits in all transactions.
da: Skjul deling i alle transaktioner.

en: Hide:
da: Skjul:

en: Highlight a date first to sort by occurrence date.
da: Markér først en dato for at sortere efter forekomstdato.

en: Highlight a schedule first to sort by schedule name.
da: Markér først en tidsplan for at sortere efter tidsplannavn.

en: Hold the TAN generator in front of the animated graphic. The markings (triangles) on the graphic must match those on the TAN generator.
da: Hold TAN-generatoren foran den animerede grafik. Markeringerne (trekanter) på grafikken skal stemme overens med dem på TAN-generatoren.

en: Host
da: Vært

en: Hours
da: Timer

en: How did you pay for this item?
da: Hvordan betalte du for denne enhed?

en: How many automatic decimal places will be filled in.
da: Antal decimaler der autommatisk vil blive udfyldt.

en: How many days in advance to notify the user.
da: Hvor mange dage i forvejen, brugeren skal have besked.

en: How many days in advance to remind the user.
da: Hvor mange dage i forvejen, brugeren skal huskes på.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
da: Hvor mange dage ude i fremtiden skal der advares om forfaldne købs faktura.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
da: Hvor mange dage ude i fremtiden skal der advares om forfaldne salgs faktura.

en: How many days to keep old log/backup files.
da: Antal dage gamle log-/backupfiler opbevares.

en: How to handle void transactions.
da: Hvordan skal ugyldige transaktioner håndteres.

en: How to report brokerage fees
da: Sådan rapporterer du mæglergebyrer

en: How to report commissions and other brokerage fees.
da: Sådan rapporterer du provisioner og andre mæglergebyrer.

en: How to show account subtotals for parent accounts.
da: Hvordan kontodelsummer vises for samlekonti.

en: How to show the balances of parent accounts.
da: Hvordan saldiene på samlekonti skal vises.

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
da: Hvordan konti, der overskrider den angive dybdebegrænsning (hvis nogen), skal håndteres.

en: Hyphen (-)
da: Bindestreg (-)

en: ID #
da: Id #

en: ISIN, CUSI_P or other code
da: _ISIN eller anden kode

en: ISO-8859-1 (West European)
da: ISO-8859-1 (Vesteuropæisk)

en: ISO-8859-1 KOI8-U
da: ISO-8859-1 ISO-8859-4 ISO-8859-15

en: ISO-8859-10 (Nordic)
da: ISO-8859-10 (Nordisk)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
da: ISO-8859-13 (Baltisk)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
da: ISO-8859-14 (Keltisk)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
da: ISO-8859-15 (Vesteuropæisk, Euro-tegn)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
da: ISO-8859-16 (Sydøsteuropæisk)

en: ISO-8859-2 (East European)
da: ISO-8859-2 (Østeuropæisk)

en: ISO-8859-3 (South European)
da: ISO-8859-3 (Sydeuropæisk)

en: ISO-8859-4 (North European)
da: ISO-8859-4 (Nordeuropæisk)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
da: ISO-8859-5 (Kyrillisk)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
da: ISO-8859-6 (Arabisk)

en: ISO-8859-7 (Greek)
da: ISO-8859-7 (Græsk)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
da: ISO-8859-8 (Hebraisk)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
da: ISO-8859-9 (Tyrkisk)

en: Icelandic (MacIcelandic)
da: Islandsk (MacIcelandic)

en: Identical commodities
da: Identiske varer

en: Identification
da: Identifikation

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is less than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -100 will show icon if limit is set to -90
    Today's balance of 90 will show icon if limit is set to 100
    
    Clear the entry to have no warning.
da: Hvis en værdi er til stede, kan der vises en indikation i kontoplanen, når dagens saldo er mindre end denne værdi.
    
    dvs.
    Dagens saldo på -100 vil vise et ikon, hvis grænsen er indstillet til -90
    Dagens saldo på 90 vil vise et ikon, hvis grænsen er indstillet til 100
    
    Ryd posten for ikke at få nogen advarsel.

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is more than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -90 will show icon if limit is set to -100
    Today's balance of 100 will show icon if limit is set to 90
    
    Clear the entry to have no warning.
da: Hvis en værdi er til stede, kan der vises en indikation i kontoplanen, når dagens saldo er højere end denne værdi.
    
    dvs.
    Dagens saldo på -90 vil vise et ikon, hvis grænsen er indstillet til -100
    Dagens saldo på 100 vil vise et ikon, hvis grænsen er indstillet til 90
    
    Ryd posten for ikke at få nogen advarsel.

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
da: Hvis aktiveret, skal du inkludere priser, der er tilføjet i applikationen.
    
    Disse priser blev tilføjet, så der altid er en "nærmeste i tid"-pris for hver transaktion med flere råvarer, så siden Konti og rapporter kan rapportere værdier korrekt. Fjernelse af dem kan derfor gøre dette mindre pålideligt.

en: If activated, include manually entered prices.
da: Hvis aktiveret, inkluder manuelt indtastede priser.

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
da: Hvis aktiveret, vil priser tilføjet af Finance::Tilbud blive inkluderet.

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
da: Hvis aktiv vil alle linjer, som udgør en enkel transaktion, bruge den samme farve for deres baggrund. Ellers vil baggrundsfarverne ændre sig for hver linje.

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
da: Hvis den er aktiv, vil kontohierarkiet farvelægge kontoen ved hjælp af kontoens brugerdefinerede farve, hvis den er angivet. Dette kan tjene som et visuelt hjælpemiddel til hurtigt at identificere konti.

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
da: Hvis de er aktive, vil kontoregistreringsfanerne blive farvet med kontoens brugerdefinerede farve, hvis den er angivet. Dette kan tjene som et visuelt hjælpemiddel til hurtigt at identificere konti.

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
da: Hvis aktiv vil markøren, efter en husket transaktion automatisk er udfyldt, flytte til Overførselsfeltet. Hvis ikke aktiv går markøren til værdifeltet.

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
da: Hvis den er aktiv, viser GnuCash et bekræftelsesspørgsmål hver gang den automatiske lagringsfunktion startes. Ellers vises ingen yderligere forklaring.

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
da: Hvis aktiv viser GnuCash en beskrivelse af funktionen auto-save den første gang funktionen startes. Ellers vises ikke en ekstra beskrivelse.

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
da: Hvis aktiv, vil GnuCash automatisk indsætte et decimaltegn i værdier, der indtastes uden et sådant. Ellers vil GnuCash ikke ændre indtastede tal.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
da: Hvis den er aktiv, vil GnuCash afrunde priser efter behov for at vise dem som decimaler i stedet for at vise den nøjagtige brøkdel, hvis brøkdelen ikke kan repræsenteres præcist som en decimal.

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
da: Hvis den er aktiv, vises en "luk"-knap på enhver lukket notesbogsfane. Ellers vises ingen sådan knap på fanen. Uanset denne indstilling kan sider altid lukkes via menupunktet "luk" eller knappen "luk" på værktøjslinjen.

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
da: Hvis aktiv, vil en opstartsskærm blive vist ved opstart. Ellers vil en opstartsskærm ikke blive vist.

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
da: Hvis aktiv, så anmod brugeren om at indtaste en kreditkortbetaling efter afstemning af en kreditkortkonto. I andre tilfælde skal brugeren ikke spørges.

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
da: Hvis aktiv vil alle transaktioner markeret som ryddet i kassekladden fremgå som allerede valgte i afstemningsdialogen. Ellers vil ingen transaktioner blive valgt på forhånd.

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
da: Hvis den er aktiv, skal du altid åbne afstemnings dialog boksen med dags dato for opgørelsesdatoen, uanset tidligere afstemninger.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
da: Hvis den er aktiv, vil enhver nyoprettet planlagt transaktion have sit 'opret automatisk'-flag sat aktivt som standard. Brugeren kan ændre dette flag under oprettelsen af transaktionen eller på et senere tidspunkt ved at redigere den planlagte transaktion.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
da: Hvis den er aktiv, vil enhver nyoprettet planlagt transaktion have sit 'underret'-flag sat som standard. Brugeren kan ændre dette flag under oprettelsen af transaktionen eller på et senere tidspunkt ved at redigere den planlagte transaktion. Denne indstilling har kun betydning, hvis indstillingen 'opret automatisk' er aktiv.

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
da: Hvis aktiv vil GnuCash ved opstart undersøge om der er nogen regninger der snart er forfaldne. Hvis det er tilfældet, hvis brugeren blive præsenteret for et påmindelsesvindue. Definitionen på »snart« kontrolleres af indstilingen »Dage i fremtiden«. Ellers vil GnuCash ikke lede efter forfaldne regninger.

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
da: Hvis den er aktiv, vil GnuCash ved opstart kontrollere, om der snart forfalder fakturaer. Hvis det er tilfældet, vil brugeren få vist en påmindelsesdialog. Definitionen af "snart" styres af indstillingen "Dage i forvejen". Ellers kontrollerer GnuCash ikke for forfaldne fakturaer.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
da: Hvis aktiv, ved lukning af et faneblad flyttes til det senest besøgte faneblad. Ellers vil lukning af et faneblad flytte et faneblad til venstre.

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
da: Hvis aktiv, vil hver ny faktura blive åbnet i et nyt vindue. Ellers vil en ny faktura blive åbnet som en fane i hovedvinduet.

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
da: Hvis aktiv, vil hver ny klassekladde blive åbnet i et nyt vindue. Ellers vil hver klassekladde blive åbnet som et faneblad i hovedvinduet.

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
da: Hvis den er aktiv, åbnes hver ny rapport i sit eget vindue. Ellers åbnes nye rapporter som faner i hovedvinduet.

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
da: Hvis aktiv, bliver ekstra værktøjslinjeknapper for gængse forretningsfunktioner også vist. Eller vises de ikke.

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
da: Hvis de er aktive, vil de formelle regnskabsmærkater "Kredit" og "Debet" blive brugt, når felter angives på skærmen. Ellers vil uformelle mærker som f.eks. Forøg/Reducer, "Indbetaling"/"Udbetaling" osv. blive brugt.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
da: Hvis den er aktiv, vil gnucash have tilladelse til bevidst at bryde filkompatibiliteten med ældre versioner, så en datafil gemt i denne version ikke kan læses af en ældre version igen. Ellers vil gnucash kun skrive datafiler i formater, der også kan læses af ældre versioner.

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
da: Hvis den er aktiv, vises vandrette gitterlinjer på tabeldisplayene. Ellers vises ingen vandrette gitterlinjer.

en: If active, new tabs are opened adjacent to current tab. If inactive, the new tabs are opened instead at the end.
da: Hvis den er aktiv, åbnes nye faner ved siden af den aktuelle fane. Hvis den er inaktiv, åbnes de nye faner i stedet til sidst.

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
da: Hvis aktiv, vil varer uden valuta (aktiver) blive vist. Ellers vil de blive skjult.

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
da: Hvis aktiv, vil kun de »aktive« enheder i den aktuelle klasse blive gennemsøgt. Ellers vil alle enheder i den aktuelle klasse blive gennemsøgt.

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
da: Hvis aktiv, vil tryk på retur-tasten flytte dig til bunden af klassekladden. Ellers vil tryk på retur-tasten flytte til næste transaktionslinje.

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
da: Hvis aktiv vil vinduet »Nyt hierarki« blive vist, når menupunktet »Ny fil« vælges. Ellers vil det ikke blive vist.

en: If active, the PIN for FinTS/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
da: Hvis den er aktiv, vil PIN-koden til FinTS/AqBanking-handlinger blive husket i hukommelsen under en session. Ellers skal den indtastes igen hver gang under en session, når det er nødvendigt.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
da: Hvis den er aktiv, vil PIN-koden til HBCI/AqBanking-handlinger blive husket i hukommelsen under en session. Ellers skal den indtastes igen hver gang under en session, når det er nødvendigt.

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
da: Hvis aktiv, vil det nye brugervindue blive vist. Ellers vil det ikke blive vist.

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
da: Hvis den er aktiv, gemmes størrelsen og placeringen af hvert dialogvindue, når det lukkes. Størrelserne og placeringerne af indholdsvinduer huskes, når du afslutter GnuCash. Ellers gemmes størrelserne ikke.

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
da: Hvis vinduet er aktivt, lukkes det automatisk, når du er færdig med HBCI/AqBanking-importprocessen. Ellers forbliver det åbent.

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
da: Hvis aktiv, brug et 24-timers tidsformat. Ellers bruges et 12-timers tidsformat.

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
da: Hvis den er aktiv, vises lodrette gitterlinjer på borddisplayene. Ellers vises der ingen lodrette gitterlinjer.

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
da: Hvis en konto har en eksisterende farve, vil den ikke blive erstattet, medmindre følgende er markeret.

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
da: Hvis afkrydset vil hver faktura blive åbnet i sit eget topniveauvindue. Hvis ryddet vil fakturaen blive åbnet i det nuværende vindue.

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
da: Hvis markeret, åbnes hvert register i sit eget vindue på øverste niveau. Hvis markeret, åbnes registeret i det aktuelle vindue.

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
da: Hvis afkrydset vil hver rapport blive åbnet i sit eget topniveauvindue. Hvis ryddet vil rapporten blive åbnet i det nuværende vindue.

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
da: Hvis afkrydset vil ikke-valuta varer blive vist i oversigtsbjælken. Hvis ryddet vil kun valutaer blive vist.

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
da: Hvis markeret, vises kun navnene på bladkontiene i kassen og i pop op-vinduet til kontovalg. Standardadfærden er at vise det fulde navn, inklusive stien, i kontotræet. Hvis du markerer denne indstilling, bruger du unikke bladnavne.

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
da: Hvis markeret, vil et tryk på 'Enter'-tasten flytte til placeringen af den tomme transaktion i kassen. Hvis tom, vil et tryk på 'Enter'-tasten flytte en række ned.

en: If checked, transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction unless in reverse sort order when they are displayed at the top before the blank transaction. If clear, the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions unless in reverse sort order when it will be at the top.
da: Hvis markeret, vises transaktioner med en dato i fremtiden nederst i kassen efter den tomme transaktion, medmindre de vises i omvendt sorteringsrækkefølge øverst før den tomme transaktion. Hvis markeret, vises den tomme transaktion nederst i kassen efter alle transaktioner, medmindre den vises i omvendt sorteringsrækkefølge øverst.

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
da: Hvis aktiveret, vil spørgsmålet "Gem ændringer ved lukning" kun vente et begrænset antal sekunder på et svar. Hvis brugeren ikke svarer inden for dette tidsrum, gemmes ændringerne automatisk, og spørgsmålsvinduet lukkes.

en: If more than 1 period column, include overall period?
da: Hvis der er mere end 1 periodekolonne, skal den samlede periode inkluderes?

en: If no transactions matched
da: Hvis ingen transaktioner matchede

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
da: Hvis du ikke er tilfreds med de tilgængelige skabeloner, bedes du læse wikisiden, der er linket nedenfor, og dele din nye eller forbedrede skabelon.

en: If selected, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the split 'action' field and the transaction 'num' field is shown on the second line in double line view (and is not visible if that's not set). Otherwise, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the transaction 'num' field.
da: Hvis valgt vil standard-bogindstillingen for nye filer være sat, så »Num-cellen« på klassekladder viser/opdaterer opdelingsfeltet »action« og transaktionsfeltet »num« vises på den anden linje i dobbelt linje-tilstand (og er ikke synlig hvis det ikke er angivet). Ellers sættes standard-bogindstillingen for nye filer, så cellen »Num« på klassekladder viser/opdaterer transaktionsfeltet »num«.

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
da: Hvis aktiv, så er skat inkluderet som standard i poster af denne type. Denne indstilling arves af nye kunder og leverandører.

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
da: Hvis der vises flere kolonner for resultatopgørelsesperioden, skal den samlede resultatopgørelse for perioden også vises.

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
da: Hvis datoformatet er indstillet til at angive et brugerdefineret datoformat, bruges denne værdi som et argument til strftime for at producere den dato, der skal udskrives. Det kan være en hvilken som helst gyldig strftime-streng; for mere information om dette format, læs manualsiden til strftime af "man 3 strftime".

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
da: Hvis teksten i fanen er længere end denne værdi (testen er omtrentlig), vil fanebladets etiket have et midtersnit og erstattes af en ellipse.

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
da: Hvis dette felt er aktivt, så vil flere poster på en faktura som overføres til den samme konto blive akkumuleret til et enkelt beløb. Dette felt kan overskrives per faktura i Bogføringsdialogen.

en: If this option is enabled, subtotals are displayed within parent amounts, and if parent has own amount, it is displayed on the next row as a child account. If this option is disabled, subtotals are displayed below parent and children groups.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vises subtotaler inden for de overordnede beløb, og hvis forælderen har sit eget beløb, vises det på næste række som en underordnet konto. Hvis denne indstilling er deaktiveret, vises subtotaler under overordnede og underordnede grupper.

en: If this option is selected, accounts matching filter are excluded.
da: Hvis denne indstilling er valgt, udelukkes filteret for konti, der matcher.

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
da: Hvis denne indstilling er valgt, udelukkes filteret for transaktionsmatchning.

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
da: Hvis denne indstilling er valgt, skelner filteret for transaktionsmatchning ikke mellem store og små bogstaver.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
da: Hvis du kender til andre økonomiprogrammer såsom Quicken, skal du lægge mærke til, at GnuCash benytter konti i stedet for kategorier for at følge indtægter og udgifter. Læs mere om indtægts- og udgiftskonti i GnuCashs manual på nettet.

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
da: Tryk "Afslut", hvis du er færdig med at oprette aktieopdeling eller -sammenlægning. Du kan også trykke "Tilbage" for at tjekke dine valg eller "Annuller" for at afslutte uden at udføre nogen ændringer.

en: If you are importing a QIF file from a bank or other financial institution, some of the transactions may already exist in your GnuCash accounts. To avoid duplication, GnuCash has tried to identify matches and needs your help to review them.
    
    On the next page you will be shown a list of imported transactions. As you select each one, a list of possible matches will be shown below it. If you find a correct match, click on it. Your selection will be confirmed by a check mark in the "Match?" column.
    
    Click "Next" to review the possible matches.
da: Hvis du importerer en QIF-fil fra en bank eller anden finansiel institution, findes nogle af transaktionerne muligvis allerede på dine GnuCash-konti. For at undgå dobbeltarbejde har GnuCash forsøgt at identificere matches og har brug for din hjælp til at gennemgå dem.
    
    På næste side får du vist en liste over importerede transaktioner. Når du vælger hver enkelt, vises en liste over mulige matches nedenunder. Hvis du finder et korrekt match, skal du klikke på det. Dit valg bekræftes af et flueben i kolonnen "Match?".
    
    Klik på "Næste" for at gennemgå de mulige matches.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
da: Hvis du er i en situation med flere valutaer, er vekslingerne muligvis ikke korrekte.

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
da: Hvis du trykker på "Næste" vil Gnucash udføre en serie kontroller.
    
    Hvis en af <i>kontrollerne mislykkes</i> hvil du automatisk blive omdirigeret til sidste side så du kan rette fejlen.
    
    På den følgende side vil du kunne associere hver transaktion til en kategori.
    
    Hvis dette er den <i>første gang du laver en import</i>, så skal du eventuelt forbinde linjerne. Ved efterfølgende import, vil indlæsningen forsøge at forbinde transaktionerne baseret på de forrige importjob.
    
    Hvis dette er din <i>første import</i> til en ny fil, ser du først en dialog for opsætning af bogindstillinger, da dette kan påvirke hvordan de importerede data konverteres til GnuCash-transaktioner. Hvis dette er en eksisterende fil, vil dialogen ikke blive vist.
    
    Sandsynligheden for en korrekt association vises som en farvelagt bjælke.
    
    Yderligere information kan vise via hjælpeknappen.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %d dage og %d timer blive slettet.

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %d timer og %d minutter blive slettet.

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste %d minut gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %d minutter gå tabt.

en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
da: Hvis du ikke længere har til hensigt at køre {1} 2.6.x eller ældre på dette system, kan du trygt fjerne den gamle mappe.

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
da: Hvis du trykker på knappen <i>Ja</i>, vises dialogboksen <i>Velkommen til GnuCash</i> igen, næste gang du starter GnuCash. Hvis du trykker på knappen <i>Nej</i>, vises den ikke igen.

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
da: Hvis du modtog en kontant udbetaling som følge af aktieopsplitningen, kan du indtaste detaljer om denne betaling her. Hvis ikke, klik »Næste«.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
da: Hvis du vil vide, i hvilke mapper dine seneste GnuCash-filer er gemt, skal du holde musen over en af posterne i historikmenuen
    (Fil[->Senest brugte liste]).
    Den fulde sti vises i statuslinjen.

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
da: Hvis du vil registrere aktiekursen for opsplitninger, kan du indtaste den herunder. Du kan også lade den være tom.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
da: Hvis du arbejder over natten, så bør du lukke og genåbne din kasseklade efter midnat, så du får den nye dato som standard for nye transaktioner. Det er ikke nødvendigt at genstarte GnuCash for at opnå dette.

en: If you would like to change an account's name, click on the row containing the account, then click on the account name and change it.
    
    Some accounts are marked as "Placeholder". Placeholder accounts are used to create a hierarchy of accounts and normally do not have transactions or opening balances. If you would like an account to be a placeholder account, click the checkbox for that account.
    
    If you would like an account to have an opening balance, click on the row containing the account, then click on the opening balance field and enter the starting balance.
    
    <b>Note:</b> all accounts except Equity and placeholder accounts may have an opening balance.
da: Hvis du vil ændre en kontos navn, skal du klikke på den række, der indeholder kontoen, og derefter klikke på kontonavnet og ændre det.
    
    Nogle konti er markeret som "Pladsholder". Pladsholderkonti bruges til at oprette et hierarki af konti og har normalt ikke transaktioner eller åbningsbalancer. Hvis du ønsker, at en konto skal være en pladsholderkonto, skal du klikke på afkrydsningsfeltet for den pågældende konto.
    
    Hvis du ønsker, at en konto skal have en åbningsbalance, skal du klikke på den række, der indeholder kontoen, derefter klikke på feltet for åbningsbalance og indtaste startbalancen.
    
    <b>Bemærk:</b> Alle konti undtagen egenkapital- og pladsholderkonti kan have en åbningsbalance.

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Ignoring category line
da: Ignorerer kategorilinje

en: Ignoring class line
da: Ignorerer klasselinjen

en: Ignoring security line
da: Ignorerer sikkerhedslinje

en: Ignoring unknown option
da: Ignorerer ukendt indstilling

en: Illegal variable in expression.
da: Ugyldig variabel i udtryk.

en: Images
da: Billeder

en: Imbalance
da: Ubalance

en: Imbalance Amount
da: Ubalance beløb

en: Import
da: Indlæsning

en: Import Account Assistant
da: Importer kontoassistent

en: Import Account Preview, first 10 rows only
da: Forhåndsvisning af importkonto, kun de første 10 rækker

en: Import Accounts Now
da: Importer konti nu

en: Import Accounts from a CSV file
da: Importer konti fra en CSV-fil

en: Import Bills & _Invoices…
da: Importér regninger og _fakturaer…

en: Import Bills or Invoices from csv
da: Importer Salgs- eller Købsfaktura fra csv

en: Import Customers and Vendors from a CSV text file
da: Importer kunder og leverandører fra en CSV-fil

en: Import Customers from csv
da: Importer kunder fra csv

en: Import Map Editor
da: Importer korteditor

en: Import Preview
da: Importer forhåndsvisning

en: Import Prices Now
da: Importer priser nu

en: Import Prices from a CSV file
da: Importer priser fra en CSV-fil

en: Import QIF files
da: Indlæs QIF-filer

en: Import Summary
da: Importoversigt

en: Import Transactions from a CSV file
da: Import transaktioner fra en CSV-fil

en: Import _Accounts from CSV…
da: Importer _konti fra CSV …

en: Import _Customers & Vendors…
da: Importer kunder & leverandører…

en: Import _OFX/QFX…
da: Indlæs _OFX/QFX…

en: Import _Prices from a CSV file…
da: Importer kurser fra en CSV-fil.…

en: Import _QIF…
da: Indlæs _QIF…

en: Import _Transactions from CSV…
da: Importer _transaktioner fra CSV …

en: Import a Quicken QIF file
da: Indlæs en Quicken QIF-fil

en: Import bill CSV data
da: Importer CSV-data for købs faktura

en: Import bills and invoices from a CSV text file
da: Importer regninger og fakturaer fra en CSV-tekstfil

en: Import completed but with errors!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
    
    See below for errors…
da: Importen er fuldført, men med fejl!
    
    Antallet af tilføjede konti var %u, og %u blev opdateret.
    
    Se nedenfor for fejl…

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
da: Importen er gennemført!
    
    Antallet af tilføjede konti var %u, og %u blev opdateret.

en: Import customers or vendors from text file
da: Importer kunder eller leverandører fra tekstfil

en: Import into GnuCash any file format supported by AQBanking
da: Importér alle filformater, der understøttes af AQBanking, til GnuCash

en: Import invoice CSV data
da: Importer faktura fra CSV

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
da: Importresultater:
    %i linjer blev ignoreret
    %i linjer importeret:
    %u %s rettet
    %u %s ignoreret (kan ikke rettes)
    
    %u %s oprettet
    %u %s opdateret (baseret på id)

en: Import transactions from text file
da: Importer transaktioner fra tekstfil

en: Import using AQBanking
da: Importér med AQBanking

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
da: Import:
    - rækker ignoreret: %i
    - rækker importeret: %i
    
    Validering og behandling:
    - rækker rettet: %u
    - rækker ignoreret: %u
    - fakturaer oprettet: %u
    - fakturaer opdateret: %u

en: Imported transaction's first split
da: Importeret transaktions første opdeling

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
da: I et glidende 12-måneders vindue der starter et indstillet antal af måneder før den nuværende måned

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
da: I et glidende 12-måneders vindue.
    Start så mange måneder før den nuværende måned

en: In addition:
da: Derudover:

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
da: Nogle steder er der installeret kommercielle hæveautomater (som ikke tilhører en finansiel institution) i f.eks. kiosker. Disse hæveautomater lægger deres gebyr direkte til beløbet i stedet for at blive vist som en separat transaktion eller i dine månedlige bankgebyrer. Hvis du f.eks. hæver 100 USD, bliver du opkrævet 101,50 USD plus Interac-gebyrer. Hvis du manuelt har indtastet disse 100 USD, vil beløbene ikke stemme overens. Du bør indstille dette til det maksimale gebyr i dit område (i enheder af din lokale valuta), så transaktionen vil blive genkendt som et match.

en: In the current calendar year
da: Det nuværende kalenderår

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
da: Du kan trykke mellemrum i afstemningsvinduet for at markere transaktioner som afstemte. Du kan også trykke Tab og Skift-tab for at bevæge dig mellem ind- og udbetalinger.

en: In this page, input any brokerage fees incurred in this transaction. The fee may be capitalized into the asset account, or expensed into a brokerage fees account. Typically fees on purchase are capitalized, and fees on sales are expensed. If there are no fees involved in this transaction, it can be left blank.
da: På denne side skal du indtaste eventuelle mæglergebyrer, der er afholdt i forbindelse med denne transaktion. Gebyret kan aktiveres på aktivkontoen eller udgiftsføres på en mæglergebyrkonto. Typisk aktiveres gebyrer ved køb, og gebyrer ved salg udgiftsføres. Hvis der ikke er gebyrer involveret i denne transaktion, kan feltet stå tomt.

en: In this page, input any capital gains or losses incurred, and the associated income account. Capital gains are positive, and capital losses are negative.
da: På denne side indtastes eventuelle kapitalgevinster eller -tab samt den tilhørende indkomstkonto. Kapitalgevinster er positive, og kapitaltab er negative.

en: In this page, input any dividend income received in this transaction.
da: På denne side skal du indtaste eventuelle udbytteindtægter modtaget i denne transaktion.

en: In this page, input the asset account, and the monetary amount received/spent. It may differ from the stock value from the last page, if there are brokerage fees associated with this transaction.
da: På denne side skal du indtaste aktivkontoen og det modtagne/forbrugte beløb. Det kan afvige fra aktiekursen fra den sidste side, hvis der er mæglergebyrer forbundet med denne transaktion.

en: Inches
da: Tommer

en: Include Century
da: Inkluder århundrede

en: Include Sub-Accounts
da: Inkluder underkonti

en: Include Trading Accounts in report
da: Inkluder handelskonti i rapporten

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
da: Inkluder transaktioner til/fra filtreringskonti

en: Include _Fetched online prices
da: Inkluder _Hentede onlinepriser

en: Include _grand total
da: Inkluder _hovedtotal

en: Include _non-currency totals
da: Inkluder totaler _uden valuta

en: Include _subaccounts
da: Inkluder _underkonti

en: Include a chart that shows lot gains, grouped by account and gain type
da: Inkluder et diagram, der viser lotgevinster, grupperet efter konto og gevinsttype

en: Include accounts that have a zero share balances.
da: Inkludér underkonti med 0-sum i saldoudskrift.

en: Include accounts with no lots
da: Inkluder konti uden partier

en: Include accounts with no shares
da: Inkluder konti uden aktier

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
da: Inkluder konti med 0-sum saldo (rekursive) og budgetværdier i denne rapport.

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
da: Inkluder konti med nul i samlet (rekursive) saldo i denne rapport.

en: Include accounts with zero total balances
da: Inkluder konti med nul i samlet saldo

en: Include accounts with zero total balances and budget values
da: Inkluder konti med nul i samlet saldo og nul i budgetværdier

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
da: Medtag alle efterkommerkonti i afstemningen. Alle skal bruge den samme vare som denne.

en: Include assets total
da: Inkluder aktiver i alt

en: Include closed lots
da: Inkluder lukkede partier

en: Include closed lots in addition to open lots
da: Inkluder lukkede grunde ud over åbne grunde

en: Include collapsed periods after selected.
da: Medtag skjulte punktummer efter valg.

en: Include collapsed periods before selected.
da: Medtag skjulte punktummer før det valgte.

en: Include customers that have been marked inactive.
da: Inkluder kunder som er blevet markeret inaktive.

en: Include equity total
da: Inkluder egenkapital i alt

en: Include expense total
da: Inkluder samlet udgift

en: Include in basis
da: Medtag i basis

en: Include in gain/loss
da: Medtag i gevinst/tab

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
da: Inkluder yderligere perioder i rapporten som en enkelt skjult kolonne (én for alle perioder efter afslutningen af og til slutningen af budgetintervallet)

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
da: Inkluder tidligere perioder i rapporten som en enkelt skjult kolonne (én for alle perioder før start)

en: Include liabilities total
da: Inkluder forpligtelser i alt

en: Include manually _Entered prices
da: Inkluder manuelt _Indtastede priser

en: Include new/existing totals
da: Inkluder nye/eksisterende summer

en: Include only accounts with warnings
da: Medtag kun konti med advarsler

en: Include revenue total
da: Inkluder samlet indtægt

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
da: Inkludér underkonti fra alle valgte konti.

en: Include this entry on this credit note?
da: Inkluder denne post på denne kreditnota?

en: Include this entry on this invoice?
da: Inkluder denne post på denne faktura?

en: Include totals
da: Inkluder totaler

en: Include trading accounts total
da: Inkluder handelskonti i alt

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
da: Inkluder kun transaktioner til/fra handelskonti i denne rapport.

en: Income
da: Indtægt

en: Income & Expense Barchart
da: Indtægts- og udgiftssøjlediagram

en: Income & Expense Linechart
da: Indtægts- og udgiftslinjediagram

en: Income Account
da: Indtægtskonto

en: Income Accounts
da: Indtægtskonti

en: Income Chart
da: Indtægtsdiagram

en: Income Over Time
da: Indtægter over tid

en: Income Piechart
da: Indtægtslagkage

en: Income Statement
da: Indkomstopgørelse

en: Income Statement (Multicolumn)
da: Resultatopgørelse (flerkolonne)

en: Income Tax Identity
da: Identitet for indtægtsskat

en: Income Tax Information
da: Information om indkomstskat

en: Income Total
da: Samlet indtægt

en: Income account for security "%s"
da: Indtægtkonto for værdipapir »%s«

en: Income and Expense
da: Indtægter og udgifter

en: Income and Expense categories
da: Indtægts- og udgifts-kategorier

en: Income and GST Statement
da: Indkomst- og momsopgørelse

en: Income summary accounts
da: Indkomstoversigtsregnskaber

en: Income vs. Day of Week
da: Indkomst vs. ugedag

en: Income%sSalary%sTaxable
da: Indtægt%sløn%sskattepligtig

en: Income/Expense Chart
da: Indtægt/udgift-diagram

en: Increase
da: Forøg

en: Increase in capital
da: Stigning i kapital

en: Indian
da: Indisk

en: Individual purchases columns
da: Individuelle købskolonner

en: Individual sales columns
da: Individuelle salgskolonner

en: Individual tax columns
da: Individuelle skattekolonner

en: Initial Online Banking Setup
da: Opstartsopsætning for netbank

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
da: Opstartsopsætning af netbankadgang (HBCI, eller OFX DirectConnect, med AqBanking)

en: Initial stock long purchase.
da: Indledende aktiekøb med lang løbetid.

en: Initial stock short sale.
da: Indledende shortsalg af aktier.

en: Initialize Test Data
da: Initialiser testdata

en: Insurance
da: Forsikring

en: Insurance Payment
da: Forsikringsbetaling

en: Interest
da: Renter

en: Interest Charge
da: Renteopkrævning

en: Interest Payment
da: Rentebetaling

en: Interest Rate
da: Rente

en: Interest Rate Change Frequency
da: Ændringsfrekvens for renten

en: Interest To
da: Rente til

en: Interest rate
da: Rente

en: Interface
da: Grænseflade

en: Introduction placeholder
da: Introduktion pladsholder

en: Invalid Account in Split
da: Ugyldig konto i opdeling

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
da: Ugyldig post: Du skal angive en konto i den korrekte valuta for denne placering.

en: Invalid Transactions
da: Ugyldige transaktioner

en: Invalid Txn Type ~a
da: Ugyldig transmissionstype ~a

en: Invalid code %s for tax type %s
da: Ugyldig kode %s for skattetype %s

en: Invalid dates
da: Ugyldige datoer

en: Invalid encoding selected
da: Ugyldig kodning valgt

en: Invalid stock new balance.
da: Ugyldig ny lagersaldo.

en: Invalid transaction date.
da: Ugyldige transaktionsdato.

en: Invert prices
da: Skift fortegn på priser

en: Investment Lots
da: Investeringspartier

en: Investment Portfolio
da: Investeringsportefølje

en: Investment action
da: Investeringshandling

en: Investments
da: Investeringer

en: Invoice
da: Faktura

en: Invoice #:
da: Faktura #:

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
da: Faktura %s er IKKE bogført, da valutaerne ikke stemmer overens.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
da: Faktura %s er IKKE bogført, da den kræver valutaomregning.

en: Invoice %s created.
da: Faktura %s skabt.

en: Invoice %s not updated because it already exists.
da: Faktura %s er ikke opdateret, da den allerede findes.

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
da: Faktura %s er ikke opdateret, da den allerede er bogført.

en: Invoice %s posted.
da: Faktura %s skrevet.

en: Invoice %s updated.
da: Faktura %s opdateret.

en: Invoice Date
da: Fakturadato

en: Invoice ID
da: Faktura-id

en: Invoice Information
da: Fakturaoplysning

en: Invoice Job number?
da: Jobnummer for faktura?

en: Invoice No.
da: Faktura Nr.

en: Invoice Notes
da: Fakturabemærkninger

en: Invoice Number
da: Fakturanummer

en: Invoice Number next to title?
da: Fakturanummer ved siden af titel?

en: Invoice Owner
da: Fakturaejer

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
da: Fakturadato, forfaldsdato, fakturerings-ID, vilkår, joboplysninger

en: Invoice in progress…
da: Faktura i gang…

en: Invoice number
da: Fakturanummer

en: Invoice number format
da: Fakturanummerformat

en: Invoice number next to title
da: Fakturanummer ved siden af titel

en: Invoice number text
da: Tekst for fakturanummer

en: Invoice number:
da: Fakturanummer:

en: Invoice owner ID
da: Faktura-ejer ID

en: Invoiced?
da: Faktureret?

en: Invoices _Due Reminder
da: Påmindelse om forfal_dne regninger

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
da: Fakturaer viser om de er betalt, betalinger viser fakturanumre.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
da: Fakturaer viser en liste over betalinger, betalinger viser en liste over fakturaer og beløb.

en: Is Closed?
da: Er lukket?

en: Is Paid?
da: Er betalt?

en: Is Posted?
da: Er bogført?

en: Is tax included in this type of business entry?
da: Er skat inkluderet i denne type forretningspost?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
da: Er skatten allerede inkluderet i prisen på denne post?

en: Is this entry billable to a customer or job?
da: Kan denne post faktureres til en kunde eller job?

en: Is this entry credited?
da: Er denne post krediteret?

en: Is this entry invoiced?
da: Er denne post faktureret?

en: Is this entry taxable?
da: Er denne post skattepligtig?

en: Issue SEPA Direct _Debit…
da: _Udsted SEPA Direct Debit …

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
da: _Udsted SEPA-transaktion …

en: Issue _SEPA Transaction…
da: _Udsted SEPA-transaktion …

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
da: Indsæt en ny bankintern transaktion online via netbanken

en: Issue a new internal European (SEPA) transaction online through Online Banking
da: Udfør en ny intern europæisk (SEPA) transaktion online via netbank

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
da: Udsted en ny internatinal europæiske (SEPA) direkte debet note online via netbanken

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
da: Udsted en ny international europæisk (SEPA) transaktion online via netbanken

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
da: Det er muligt at ændre, hvilke kolonner der vises i kontoplanen. Du skal blot finde trekanten yderst til højre for kolonneoverskrifterne og klikke på den for at se de forskellige tilgængelige kolonner.

[ctx: Item represents an unknown object type (in the sense of bill, customer, invoice, transaction, split,…)!]
en: New item
da: Ny vare

en: Items you selected:
da: Valgte emner:

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
da: Dens underkonti vil blive flyttet til kontoen %s.

en: Its subaccount will be deleted.
da: Dens underkonti vil blive slettet.

en: Japanese
da: Japansk

en: Japanese (EUC-JP)
da: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
da: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
da: Japansk (Skift_JIS)

en: Job
da: Arbejde

en: Job Active
da: Jobaktiv

en: Job Details
da: Jobdetaljer

en: Job Dialog
da: Jobdialog

en: Job Information
da: Jobinformation

en: Job Name
da: Jobnavn

en: Job Name text
da: Jobnavn tekst

en: Job Number
da: Jobnummer

en: Job Number text
da: Jobnummer tekst

en: Job Report
da: Jobrapport

en: Job name:
da: Jobnavn:

en: Job number
da: Job nummer

en: Job number format
da: Jobnummerformat

en: Job number:
da: Jobnummer:

en: Jobs
da: Job

en: Jump
da: Gå til

en: Jump to Invoice
da: Gå til salgs faktura

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
da: Gå til den tilknyttede købsfaktura, salgsfakturafaktura eller udgiftsbillag

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher.
da: Gå til den tilknyttede regning, faktura eller kupon.

en: Jump to the transaction?
da: Gå til transaktion?

en: Jump when there are multiple other accounts
da: Spring når der er flere andre konti

en: Jump when there are no other accounts
da: Spring når der ikke er andre konti

en: Just a Date Option
da: Bare et datoalternativ

en: KOI8-R (Russian)
da: KOI8-R (Russisk)

en: KOI8-U (Ukrainian)
da: KOI8-U (Ukrainsk)

en: Keep Linked Document Entry
da: Behold linket dokumentindtastning

en: Keep normal account order.
da: Behold normal kontorækkefølge.

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
da: Behold den sidste pris for hver regnskabsperiode, hvis den er til stede før datoen. Regnskabsperioden er afledt af regnskabsperiodens slutdato.

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
da: Behold den sidste pris for hvert regnskabskvartal, hvis den er til stede før datoen. Regnskabskvartalet er afledt af regnskabsperiodens slutdato.

en: Keep the last price of each month if present before date.
da: Gem den sidste pris i hver måned, hvis den er til stede før datoen.

en: Keep the last price of each week if present before date.
da: Behold den sidste pris for hver uge, hvis den er til stede før datoen.

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
da: Holde styr på dine indtæger og udgifter

en: Keep your small business' accounting up to date
da: Holde din bogføring for den mindre virksomhed opdateret

en: Keeping the last available price for option
da: Beholder den sidste tilgængelige pris for aktier

en: Kind of trial balance to generate.
da: Typen af prøvebalance til oprettelse.

en: Korean
da: Koreansk

en: Korean (EUC-KR)
da: Koreansk (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
da: Koreansk (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
da: Koreansk (JOHAB)

en: Korean (UHC)
da: Koreansk (UHC)

en: LT Realized Gain
da: LT realiseret gevinst (Long Term)

en: LT Sold Amount
da: LT solgt antal (Long Term)

en: LT Sold Basis
da: LT Solgt Basis

en: LT Sold Value
da: LT Solgt værdi

en: LT Unrealized Gain
da: LT Urealiseret gevinst

en: LTCG
da: Langsigtet kapitalgevinstskat (LTCG)

en: Label sections
da: Marker afsnit

en: Label the assets section
da: Mærk aktivafsnittet

en: Label the equity section
da: Mærk aktieafsnittet

en: Label the expense section
da: Lav etiket for udgiftssektionen

en: Label the liabilities section
da: Mærk passivafsnittet

en: Label the revenue section
da: Lav etiket for indtægtssektionen

en: Label the trading accounts section
da: Mærk sektionen for handelskonti

en: Language
da: Sprog

en: Last
da: Sidste

en: Last Friday
da: Sidste fredag

en: Last In, First Out
da: Sidst ind, først ud

en: Last Monday
da: Sidste mandag

en: Last Num
da: Sidste nr

en: Last Occur
da: Sidst opstået

en: Last Occurred:
da: Sidst forekom:

en: Last Reconcile Date
da: Sidste afstemningsdato

en: Last Saturday
da: Sidste lørdag

en: Last Sunday
da: Sidste søndag

en: Last Thursday
da: Sidste torsdag

en: Last Tuesday
da: Sidste tirsdag

en: Last Valid Year:
da: Sidste gyldige år:

en: Last Wednesday
da: Sidste onsdag

en: Last Year
da: Sidste år

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr (Jan 1 - Mar 31)
da: Sidste år 1. est. skattekvt. (1. Jan - 31. Mar)

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr (Apr 1 - May 31)
da: Sidste år 2. est. skattekvt. (1. Apr - 31. Maj)

en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr (Jun 1 - Aug 31)
da: Sidste års 3. skattekvartal (1. juni - 31. august)

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr (Sep 1 - Dec 31)
da: Sidste års 4. skattekvartal (1. sep. - 31. dec.)

en: Last budget period
da: Sidste budgetperiode

en: Last day of month
da: Sidste dag i måneden

en: Last day of next month.
da: Sidste dag i næste måned.

en: Last day of next quarterly accounting period.
da: Sidste dag i næste kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: Last day of previous month.
da: Sidste dag i forrige måned.

en: Last day of previous quarterly accounting period.
da: Sidste dag i forrige kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
da: Sidste dag i regnskabsperioden, som angivet under globale præferencer.

en: Last day of the current calendar year.
da: Sidste dag i det nuværende kalenderår.

en: Last day of the current month.
da: Sidste dag i nuværende måned.

en: Last day of the current quarterly accounting period.
da: Sidste dag i den nuværende kvartalsmæssige regnskabsperiode.

en: Last day of the next calendar year.
da: Sidste dag i det næste kalenderår.

en: Last day of the previous calendar year.
da: Sidste dag i det forrige kalenderår.

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
da: Sidst ændret den %a, %b %d, %y kl. %l:%M %p

en: Last of _Month
da: sidst i _måneden

en: Last of _Period
da: Sidste _Periode

en: Last of _Quarter
da: Sidste _kvartal

en: Last of _Week
da: Sidste i _ugen

en: Last pathname used
da: Sidste stinavn brugt

en: Last up through report date
da: Sidst til og med rapportdatoen

en: Last window position and size
da: Sidste vinduesposition og -størrelse

en: Last-in first-out
da: Sidst ind, først ud (LIFO)

en: Leading Lines to Skip
da: Førende linjer der skal springes over

en: Leading date.
da: Førende dato.

en: Left
da: Venstre

en: Length
da: Længde

en: Length of time to change the used invoice report. A value of 0 means disabled.
da: Tidsrum til ændring af den anvendte fakturarapport. En værdi på 0 betyder deaktiveret.

en: Let GnuCash _add an adjusting split
da: Lad GnuCash _tilføje en justerende opdeling

en: Levels of Subaccounts
da: Niveau på underkonti

en: Liabilities
da: Passiver

en: Liabilities Over Time
da: Passiver over tid

en: Liability
da: Passiv

en: Liability Accounts
da: Passivkonti

en: Liability Chart
da: Passivdiagram

en: Liability Piechart
da: Passivlagkage

en: Liability and Equity
da: Ansvar og egenkapital

en: Likely match _day threshold
da: Sandsynlig sammenlignes _dags grænse

en: Likely matching transaction within these days
da: Sandsynlige ens transaktion inden for disse dage

en: Limit for number of columns
da: Grænse for antal kolonner

en: Line
da: Linje

en: Line Chart
da: Linjediagram

en: Line Width
da: Linjebredde

en: Link Color
da: Henvisningsfarve

en: Link text color.
da: Henvisningstekstfarve.

en: Link to actual transactions
da: Link til faktiske transaktioner

en: Linked Details
da: Linkede detaljer

en: Linked Document
da: Linket dokument

en: Linked _File
da: Tilknyttet _fil

en: Linked _Location
da: Tilknyttet _placering

en: Linked transactions are hidden.
da: Tilknyttede transaktioner er skjult.

en: List
da: Liste

en: List items selected
da: Vis valgte emner

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
da: Liste over downloadede transaktioner (kildeopdeling og matchede oplysninger vist)

en: Listing
da: Fortegnelse

en: Load
da: Indlæs

en: Load QIF files
da: Indlæs QIF-filer

en: Load report configuration
da: Indlæs rapportkonfiguration

en: Loading completed
da: Indlæsning færdig

en: Loading data…
da: Indlæser data…

en: Loading system wide Guile extensions…
da: Indlæser systemomfattende Guile-udvidelser…

en: Loading user data…
da: Indlæser brugerdata …

en: Loading user specific Guile extensions…
da: Indlæser brugerspecifikke Guile-udvidelser…

en: Loading…
da: Indlæser …

en: Loan
da: Lån

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
da: Tilbagebetaling af lån/boliggæld

en: Loan Account
da: Lånkonto

en: Loan Details
da: Lånedetaljer

en: Loan Payment
da: Betaling af lån

en: Loan Repayment
da: Tilbagebetaling af lån

en: Loan Repayment Calculator
da: Lommeregner for tilbagebetaling af lån

en: Loan Repayment Option: "%s"
da: Låntilbagebetalingsindstilling: »%s«

en: Loan Repayment Options
da: Indstillinger for tilbagebetaling af lån

en: Loan Review
da: Oversigt over lån

en: Loan Summary
da: Resume for lån

en: Loc_ale
da: _Regionsdata

en: Locale
da: Sprog

en: Locale:
da: Regionsdata:

en: Location does not start with a valid scheme
da: Placeringen starter ikke med et gyldigt skema

en: Location for Picture
da: Placering af billede

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
da: Logniveau-tilsidesættelser, af formen "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Eksempler: "--log qof=debug" eller "--log gnc.backend.file.sx=info"
    Dette kan gøres flere gange.

en: Logo filename
da: Logofilnavn

en: Logo width
da: Logobredde

en: Long term gains age (years)
da: Langsigtede gevinster alder (år)

en: Looking for imbalances in transaction date %s: %u of %zu
da: Søger efter ubalancer i transaktionsdato %s: %u af %zu

en: Looking for orphans in transaction: %u of %zu
da: Leder efter forældreløse transaktion: %u af %zu

en: Loss
da: Tab

en: Lot
da: Parti

en: Lot Link
da: Parti Link

en: Lot Title
da: Partiets titel

en: Lot Viewer
da: Afkastfremviser

en: Lot titles are optional. This warning applies to titles that are empty or only whitespace.
da: Parti titler er valgfrie. Denne advarsel gælder for titler, der er tomme eller kun har mellemrum.

en: Lots in Account %s
da: Afkast på konto %s

en: Lots with a negative balance are not well formed.
da: Partier med en negativ saldo er ikke velformede.

en: Lots with more than one purchase split are not well formed. It may make ambiguous the capital gains age
da: Lot med mere end én købsopdeling er ikke velformede. Det kan gøre kapitalgevinstalderen tvetydig

en: M_ove to
da: Fl_yt til

en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
da: Mailinglister er den foretrukne kommunikationsform i GnuCash-fællesskabet. For annonceringer af nye udgivelser, brugergrupper osv., se tabellen på https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: Make Pdf
da: Lav Pdf

en: Make Scheduled Transaction
da: Foretag planlagt transaktion

en: Make a copy of the current entry
da: Lav en kopi af den nuværende post

en: Make a copy of the current split
da: Lav en kopi af den nuværende opdeling

en: Make a copy of the current split.
da: Lav en kopi af den nuværende opdeling.

en: Make a copy of the current transaction
da: Lav en kopi af den nuværende transaktion

en: Make a copy of the current transaction.
da: Lav en kopi af den nuværende transaktion.

en: Make a printable bill
da: Opret en udskriftsvenlig regning

en: Make a printable credit note
da: Opret en udskriftsvenlig kreditnota

en: Make a printable invoice
da: Opret en udskriftsvenlig faktura

en: Make a printable voucher
da: Opret et udskriftsvenlig udgiftsbillag

en: Manage Document Link
da: Administrer dokumentlink

en: Manage Document Link…
da: Administrer dokumenter…

en: Manage and run saved report configurations
da: Håndter og kør gemte konfigurerede rapporter

en: Manage link of an external document to this item
da: Administrer linket fra et eksternt dokument til dette element

en: Manage your finances, accounts, and investments
da: Håndter dine finanser, konti og investeringer

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
da: Håndtere dine aktier, obligationer og investeringsbeviser

en: Manual
da: Manuel

en: Manual period selection
da: Manuelt valg af periode

en: Manually select lots.
da: Vælg manuelt partier.

en: Map Account NOT found
da: Kontotildeling blev IKKE fundet

en: Mapped to Account Name
da: Knyttet til kontonavn

en: Margin Interest
da: Marginalrente

en: Mark split as unreconciled?
da: Marker opdeling som uafstemt?

en: Mark transaction split as unreconciled
da: Marker transaktionsopdeling som uafstemt

en: Marker
da: Markør

en: Marker Color
da: Markørfarve

en: Markup
da: Bruttoavance

en: Markup (which is profit amount divided by sales)
da: Avance (som er fortjenesten divideret med salget)

en: Match Import and GnuCash accounts
da: Par Import og GnuCash-konti

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
da: Match netbankkonti med GnuCash-konti

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
da: Par QIF-konti med GnuCash-konti

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
da: Par QIF-kategorier med GnuCash-konti

en: Match String
da: Sammenlign tekst

en: Match Transactions
da: Match transaktion

en: Match _display threshold
da: Sammenlign_visningstærskel

en: Match case
da: Versalfølsom

en: Match existing transactions
da: Match eksisterende transaktioner

en: Match missing!
da: Ingen ens!

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
da: Par betalingsmodtagere/noter til GnuCash-konti

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
da: Sammenlign "ugedag" og "uge i måneden"? (for eksempel den "anden tirsdag" i hver måned)

en: Match?
da: Ens?

en: Matching transfers between accounts
da: Matcher overførsler mellem konti

en: Matchings selected
da: Valgte markeringer

en: Material
da: Materiale

en: Maximum
da: Maksimum

en: Maximum ATM fee amount in your area
da: Maksimalt gebyrbeløb for hæveautomater i dit område

en: Maximum Bars
da: Maksimalt søjleantal

en: Maximum Slices
da: Maksimalt antal skiver

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
da: Maksimalt antal niveauer i det viste kontotræ.

en: Maximum number of months to go back.
da: Maksimalt antal måneder tilbage i tiden.

en: Maximum number of slices in pie.
da: Maksimalt antal stykker i en lagkage.

en: Maximum number of stacks in the chart.
da: Maksimalt antal søjler i diagrammet.

en: Memo
da: Note

en: Memo Field
da: Notefelt

en: Memo-posted
da: (bogført)

en: Merchandising
da: Varehandel

en: Merge with column on _left
da: Flet med ko_lonne til venstre

en: Merge with column on _right
da: Flet med kolonnen til høj_re

en: Middle
da: Midten

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Minimum # of entries
da: Minimum # af poster

en: Minimum score to be displayed
da: Minimum score, der skal vises

en: Miscellaneous Payment
da: Diverse betaling

en: Missing --name parameter
da: Mangler --navne parameter

en: Missing QIF investment action for transaction dated ~a.
da: Manglende transaktionsdato for ~a.

en: Missing command or option
da: Manglende kommando eller mulighed

en: Missing data file parameter
da: Manglende datafilparameter

en: Missing transaction date.
da: Manglende transaktionsdato.

en: Monday
da: Mandag

en: Money In
da: Penge ind

en: Money Market
da: Aftaleindskud

en: Money Out
da: Penge ud

en: Money into selected accounts comes from
da: Penge til valgte konti kommer fra

en: Money out of selected accounts goes to
da: Penge ud af valgte konti går til

en: Monthly
da: Månedligt

[ctx: Monthly]
en: Every
da: Hver

[ctx: Monthly]
en: months.
da: måneder.

en: Monthly Average
da: Månedligt gennemsnit

en: Months
da: Måneder

en: Months Remaining
da: Tilbageværende måneder

en: More Properties
da: Flere egenskaber

en: Most recent
da: Seneste

en: Most recently opened file
da: Den seneste åbnede fil

en: Move Entry Do_wn
da: Flyt post _ned

en: Move Entry _Up
da: Flyt post _op

en: Move _up
da: Flyt _op

en: Move back one step in the history
da: Gå et trin tilbage i historikken

en: Move dow_n
da: Flyt _ned

en: Move forward one step in the history
da: Gå et trin frem i historikken

en: Move the current entry one row downwards
da: Flyt den nuværende post en række ned

en: Move the current entry one row upwards
da: Flyt den nuværende post en række op

en: Move the current page to a new top-level GnuCash window
da: Flyt den aktuelle side til et nyt topniveauvindue for GnuCash

en: Move the selected transaction template one row down
da: Flyt den valgte transaktionsskabelon en række ned

en: Move the selected transaction template one row up
da: Flyt den valgte transaktionsskabelon en række op

en: Move the selection to the blank split on expand
da: Flyt markeringen til den blanke opdeling ved udvidelse

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
da: Flyt til Overførselsfelt når husket transaktion er automatisk udfyldt

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
da: Flyt til feltet Overførsel, når den gemte transaktion er automatisk udfyldt.

en: Move to the blank entry at the bottom
da: Flyt til den tomme post i bunden

en: Move to the blank entry at the bottom of the Invoice
da: Flyt til den tomme post i bunden af fakturaen

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
da: Flyt til den tomme post i slutningen af regning

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
da: Flyt til den tomme post i slutningen af kreditnotaen

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
da: Flyt til den tomme post i slutningen af fakturaen

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
da: Flyt til den tomme post i slutningen af udgiftsbillaget

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
da: Flyt til den tomme transaktion i slutningen af kassekladden

en: Move to the blank transaction in the register
da: Gå til den tomme transaktion i kassekladde

en: Move to the blank transaction in the register.
da: Flyt til den tomme transaktion i kassekladden.

en: Move to the split at the specified date.
da: Flyt til opdelingen på den angivne dato.

en: Multi Choice Option
da: Flervalgs-valgmulighed

en: Multi-split
da: Flerrækkers

en: Multicolumn View
da: Flerkolonnevisning

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
da: Flere rækker kan vælges og derefter slettes ved at trykke på sletteknappen.

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
da: Flere transaktionsrækker kan vælges, og en overførselskonto kan tildeles alle valgte rækker. Brug Ctrl-venstreklik eller Shift-klik for at vælge flere rækker, og højreklik derefter for at vælge en overførselskonto. Kun rækker med "A" markeret kan tilføjes til et valg.

en: Multiply
da: Gange

en: Multiply current budget for each period by 'value'
da: Multiplicer det nuværende budget for hver periode med 'værdi'

en: Mutual Fund
da: Investeringsbevis

en: Mutual Funds
da: Investeringsbeviser

en: Nam_espace
da: Navneområde

en: Name
da: Navn

en: Name for new template
da: Navn på den nye skabelon

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
da: Navn på en fil der indeholder det logo, der skal bruges på i sidefoden af rapporten

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
da: Navn på en fil der indeholder det logo, der skal bruges på i sidehovedet af rapporten

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
da: Navn på en fil indeholdende et logo, der skal bruges på rapporten.

en: Name of organization or company prepared for.
da: Navn på organisation eller virksomhed, der er udarbejdet til.

en: Name of organization or company the report is prepared for.
da: Navn på organisation eller firma, rapport blev udført for.

en: Name of organization or company.
da: Navn på organisation eller firma.

en: Name of person preparing the report.
da: Navn på den person, der lavede rapporten.

en: Name of the company
da: Navn på firmaet

en: Name of the report to run
da: Navn på den rapport der skal køres

en: Name or _description
da: Navn eller _beskrivelse

en: Namespace
da: Navnerum

en: Ne_w
da: N_y

en: Ne_w Balance
da: Ny balance

en: Nearest to report date
da: Nærmeste rapportdato

en: Nearest to transaction date
da: Nærmeste transaktionsdato

en: Negative Values in Red
da: Negative beløb med rødt

en: Negative amount format
da: Format for negative beløb

en: Net Asset Value
da: Nettoaktiver

en: Net Assets:
da: Nettoaktiver:

en: Net Balance
da: Nettobalance

en: Net Change
da: Nettoændring

en: Net Flow
da: Netto flow

en: Net Income
da: Nettoindtægt

en: Net Loss
da: Nettotab

en: Net Price
da: Nettopris

en: Net Profit
da: Netto udbytte

en: Net Purchases
da: Netto køb

en: Net Sales
da: Nettosalg

en: Net Worth
da: Nettoværdi

en: Net Worth Barchart
da: Nettoværdi-søjlediagram

en: Net Worth Linechart
da: Nettoværdi-linjediagram

en: Net income
da: Nettoindtægt

en: Net loss
da: Nettotab

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
da: HTTP-adgang over netværket er deaktiveret. Du kan aktivere den i netværksdelen af indstillingsvinduet.

en: Never
da: Aldrig

en: Never End
da: Slut aldrig

en: New
da: Ny

en: New Account
da: Ny konto

en: New Account Hierarchy Setup
da: Opsætning af ny kontoliste

en: New Account _Hierarchy…
da: Nyt konto_hierarki …

en: New Accounts _Page
da: Ny kontosi_de

en: New Bill
da: Ny købs faktura

en: New Book Options
da: Nye bogindstillinger

en: New Credit Note
da: Ny kreditnota

en: New Customer
da: Ny kunde

en: New Employee
da: Ny medarbejder

en: New Equity
da: Ny egenkapital

en: New Expense Voucher
da: Nyt udgiftsbilag

en: New Invoice
da: Ny faktura

en: New Job
da: Nyt job

en: New Liabilities
da: Nye passiver

en: New Order
da: Ny ordre

en: New Retained Earnings
da: Nye overførte resultater

en: New Retained Losses
da: Nye overførte tab

en: New Split
da: Ny opdeling

en: New Split Information
da: Ny opdelingsinformation

en: New Style Sheet
da: Nyt stilark

en: New Transaction
da: Ny transaktion

en: New Transaction Information
da: Nye transaktionsoplysninger

en: New Vendor
da: Ny leverandør

en: New Voucher
da: Nyt bilag

en: New Window with _Page
da: Nyt vindue med _side

en: New _Account…
da: Ny konto…

en: New _Bill
da: Ny købs faktura

en: New _Bill…
da: Ny regning…

en: New _Credit Note
da: Ny _kreditnota

en: New _Expense Voucher…
da: Nyt udgiftsbilag…

en: New _File
da: Ny _fil

en: New _Invoice
da: Ny _faktura

en: New _Invoice…
da: Ny faktura…

en: New _Job…
da: Nyt job…

en: New _Price
da: Ny _pris

en: New _Voucher
da: Nyt udgiftbillag

en: New _Voucher…
da: Nyt bilag…

en: New balance must be higher than old balance.
da: Den nye saldo skal være højere end den gamle saldo.

en: New balance must be lower than old balance.
da: Den nye saldo skal være lavere end den gamle saldo.

en: New hierarchy window on "New File"
da: Nyt hierarkivindue på »Ny fil«

en: New location:
da: Ny placering:

en: New search
da: Ny søgning

en: New search _limit
da: Ny søgegrænse

en: New security
da: Nyt værdipapir

en: New top level account
da: Ny topniveaukonto

en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
da: Ny, UBALANCERET (konto skal bruges for at overføre %s)!

en: New, UNBALANCED (need price to transfer %s to acct %s)!
da: Ny, UBALANCERET (pris mangler for at overføre %s til konto %s)!

en: New, already balanced
da: Ny, allerede balanceret

en: New, transfer %s to (auto) "%s"
da: Ny, overfør %s til (automatisk) »%s«

en: New, transfer %s to (manual) "%s"
da: Ny, overfør %s til (manuelt) »%s«

en: New?
da: Ny?

en: New…
da: Ny…

en: Next Balance
da: Næste balance

en: Next Occur
da: Opstår næste gang

en: Next Option
da: Næste indstilling

en: Next budget period
da: Næste budgetperiode

en: Next most recently opened file
da: Den næstseneste åbnede fil

en: No
da: Nej

en: No 'Commodity from'.
da: Ingen 'Vare fra'.

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
da: Ingen 'Valuta til'-kolonne er valgt, og ingen valuta er angivet.
    Dette burde aldrig ske. Rapportér venligst dette som en fejl.

en: No 'Currency to'.
da: Ingen 'Valuta til'.

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
da: Ingen 'Fra navnerum/Fra symbol'-kolonner er valgt, og der er heller ikke angivet nogen 'Vare fra'.
    Dette burde aldrig ske. Rapportér venligst dette som en fejl.

en: No Account selected. Please try again.
da: Ingen konto valgt. Forsøg venligst igen.

en: No Averaging
da: Intet gennemsnit

en: No Customer
da: Ingen kunde

en: No Fancy Date Format
da: Brug ikke smart datoformat

en: No Finance::Quote Version
da: Ingen Finans::Tilbudsversion

en: No Linked Account
da: Ingen tilknyttet konto

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
da: Ingen netbankkonto fundet for denne gnucash-konto. Disse transaktioner vil ikke blive udført af netbanken.

en: No Settings
da: Ingen indstillinger

en: No account column selected and no base account specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
da: Ingen kontokolonne er valgt, og der er heller ikke angivet nogen basiskonto.
    Dette burde aldrig ske. Rapportér venligst dette som en fejl.

en: No accounts selected
da: Ingen markerede konti

en: No adjusting/closing entries
da: Ingen justerings-/lukningsposter

en: No amount column.
da: Ingen beløbskolonne.

en: No amount or negated amount column.
da: Kolonne med intet beløb eller ophævet beløb.

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
da: Der findes ikke et budget. Du skal oprette mindst et budget.

en: No change
da: Ingen ændring

en: No data
da: Ingen data

en: No date column.
da: Ingen datokolonne.

en: No description provided.
da: Ingen beskrivelse angivet.

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
da: Ingen beskrivelse: formular %s, kode %s, skattetype %s

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
da: Der blev ikke valgt nogen dokumenter at tildele denne betaling til. Dette kan oprette en ikke-tilknyttet betaling.

en: No errors found. Click Apply to create transaction.
da: Ingen fejl fundet. Klik på Anvend for at oprette transaktionen.

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
da: Ingen valutakurs tilgængelig i SX [%s] for %s -> %s, værdien er nul.

en: No exportable data
da: Ingen eksporterbare data

en: No form: code %s, tax type %s
da: Ingen formular: kode %s, skattetype %s

en: No help available.
da: Ingen hjælp tilgængelig.

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
da: Ingen faktura valgt - brug venligst indstillingsmenuen til at vælge en.

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
da: Der er ikke valgt nogen linjer til import. Reducer venligst antallet af linjer, der skal springes over.

en: No matching transactions found
da: Fandt ingen passende transaktioner

en: No new transactions were found in this import.
da: Ingen nye transaktioner fundet i denne import.

en: No price found
da: Ingen pris fundet

en: No read permission to read from file %s.
da: Ingen læserettighed til at læse fra fil %s.

en: No reference accounts found.
da: Ingen reference konti fundet.

en: No such entity: %s
da: Ingen sådan entitet: %s

en: No such owner entity: %s
da: Ingen sådan ejerentitet: %s

en: No such price: %s
da: Ingen sådan pris: %s

en: No suitable backend was found for %s.
da: Der blev ikke fundet nogen passende backend til %s.

en: No transactions found.
da: Fandt ingen passende transaktioner.

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
da: Der blev ikke fundet transaktioner, der passede til de angivne tidsinterval- og kontovalg specificeret i indstillingspanelet.

en: No uncleared splits found.
da: Ingen uafklarede opdelinger fundet.

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
da: Ingen gyldig kreditor- eller tilgodehavendekonto fundet. Sørg for, at der findes en gyldig kreditor-/tilgodehavendekonto.

en: No valid account found
da: Ingen gyldig konto fundet

en: No valid customer found.
da: Ingen gyldig kunde fundet.

en: No valid customer selected.
da: Ingen gyldig kunde valgt.

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
da: Der blev ikke fundet gyldige data i den valgte fil. Den kan være tom, eller den valgte kodning er forkert.

en: No valid date.
da: Ugyldig dato.

en: No valid description.
da: Ingen gyldig beskrivelse.

en: No valid employee selected.
da: Ingen gyldig medarbejder valgt.

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
da: Ingen gyldig faktura valgt. Klik på knappen Valgmuligheder, og vælg den faktura, der skal bruges.

en: No valid job selected.
da: Ingen gyldig opgave valgt.

en: No valid online banking account assigned.
da: Ingen gyldig netbankkonto tildelt.

en: No valid vendor selected.
da: Ingen gyldig leverandør valgt.

en: No warnings to reset.
da: Ingen advarsler til nulstilling.

en: No, keep them as they are
da: Nej, behold dem som de er

en: No, n_ever
da: N_ej, aldrig

en: No_tes
da: No_ter

en: No_w
da: N_u

en: Non-Bayesian
da: Ikke-bayesiansk

en: Non-void only
da: Kun gyldige

en: None
da: Ingen

en: Nordic (ISO-8859-10)
da: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Normal body text color.
da: Brødtekstfarve.

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
da: Normalt overskrives priser ikke. Vælg dette for at ændre det. Denne indstilling gemmes ikke.

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
da: Normalt antager importøren, at hver linje i inputfilen svarer til én transaktion. Hver linje kan indeholde oplysninger for én transaktion og en eller to opdelinger.
    
    Når Multi-opdeling er aktiveret, antager importøren, at flere på hinanden følgende linjer tilsammen indeholder oplysningerne for én transaktion. Hver linje indeholder oplysninger for præcis én opdeling. Den første linje skal også indeholde oplysningerne for transaktionen.
    For at vide, hvilke linjer der tilhører den samme transaktion, sammenligner importøren de angivne transaktionsoplysninger i hver linje. Hvis disse oplysninger er tomme eller de samme som den første transaktionslinje, betragter importøren denne linje som en del af den samme transaktion.

en: Not Cleared
da: Ikke slettet

en: Not Used
da: Ikke anvendt

en: Not a defined function
da: Ikke en defineret funktion

en: Not a variable
da: Ikke en variabel

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
da: Ikke alle felter kunne parses. Ret venligst de rapporterede problemer for hver linje, eller juster de linjer, der skal springes over.

en: Not enough information for quotes dump
da: Ikke nok information til prisforslag

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Not scheduled
da: Ikke planlagt

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
da: Ikke relateret til skat; %s%s: %s (kode %s, skattetype %s)

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
da: Ikke relateret til skat; ugyldig kode %s for skattetype %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
da: Ikke relateret til skat; ingen beskrivelse: formular %s, kode %s, skattetype %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
da: Ikke relateret til skat; ingen formular: kode %s, skattetype %s

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
da: Ikke relateret til skat; skattetype %s: Ugyldig kode %s for kontotype

en: Not_ify when due
da: Giv besked _når forfalden

en: Note
da: Bemærk

en: Note the UK variant may specify EU VAT accounts may be tagged with *EUVAT* in the VAT account description. EU Goods sales and purchase accounts may be tagged with *EUGOODS* in the account description.
da: Bemærk, at den britiske variant kan specificere, at EU-momskonti kan være mærket med *EUVAT* i momskontobeskrivelsen. EU-varesalgs- og købskonti kan være mærket med *EUGOODS* i kontobeskrivelsen.

en: Note: NO WARRANTIES FOR ANYTHING. Some banks run a poorly implemented Online Banking server. You should not rely on time-critical transfers through Online Banking, because sometimes the bank does not give you correct feedback when a transfer is rejected.
da: Bemærk: INGEN GARANTI FOR NOGET. Nogle banker bruger en dårligt implementeret netbankserver. Du bør ikke stole på tidskritiske overførsler via netbank, da banken nogle gange ikke giver dig korrekt feedback, når en overførsel afvises.

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
da: Bemærk: Kun dokumentlinks, der ikke er skrivebeskyttede, vil blive ændret.

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
da: Bemærk: Brug Vis->'Filtrer efter…' til at kontrollere synlige konti.

en: Notes
da: Bemærkninger

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
da: Bemærkninger tilføjet i slutningen af fakturaen - må indeholde HTML-anvisninger

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
da: Bemærkninger tilføjet i slutningen af fakturaen - må indeholde HTML-anvisninger.

en: Nothing to process.
da: Intet at behandle.

en: Notice
da: Meddelelse

en: Notify me when created
da: Påmind mig når oprettet

en: Notional distribution (capital gain)
da: Fiktiv udlodning (kapitalgevinst)

en: Notional distribution (dividend)
da: Fiktiv udlodning (udbytte)

en: Now + 1 Year
da: Nu + 1 år

en: Num
da: Nr.

en: Num/Action
da: Antal/handling

en: Num/T-Num
da: Nummer/T-nummer

en: Num_ber
da: Num_mer

en: Number
da: Nummer

en: Number Option
da: Nummervalg

en: Number cell
da: Talcelle

en: Number header
da: Nummeroverskrift

en: Number of Digits
da: Antal cifre

en: Number of Occurrences
da: Antal forekomster

en: Number of Periods
da: Antal perioder

en: Number of _transactions
da: Antal af _transaktioner

en: Number of automatic decimal places
da: Antal automatiske decimaler

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
da: Antal kalenderenheder i gentagelsen: F.eks. Hver anden uge = hver 2. uge; Hvert kvartal = hver 3. måned

en: Number of characters for auto complete.
da: Antallet af tegn for automatisk fuldførelse.

en: Number of checks to print on the first page.
da: Antallet af check der udskrives på den første side.

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of columns before wrapping to a new row.
da: Antal kolonner, før der skiftes til en ny række.

en: Number of degrees to rotate the check.
da: Antallet af grader checken skal roteres.

en: Number of files in history
da: Antal filer i historikken

en: Number of rows for the Header
da: Antal rækker til overskriften

en: Number of transactions to show in a register.
da: Antallet af transaktioner der skal vises i en kassekladde.

en: Number/Action
da: Nummer/handling

en: Numbers, Date, Time
da: Tal, dato, tid

en: Numeric error
da: Talfejl

en: Numerical by descending amount
da: Numerisk efter faldende beløb

en: Object references
da: Objektreferencer

en: Offset between documents:
da: Forskydning mellem dokumenter:

en: Offset for complete check
da: Forskydning for hel check

en: Old location:
da: Gammel placering:

en: Omit Accounts
da: Udelad konti

en: Omit any accounts deeper than the depth limit.
da: Udelad alle konti, der er dybere end dybdegrænsen.

en: Omit from report
da: Undlad fra denne rapport

en: Omit zero balance figures
da: Udelad nulbalancetal

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
da: På skærme med høj opløsning er rapporter ofte svære at læse. Denne indstilling giver dig mulighed for at skalere rapporter op med den angivne faktor. Hvis du f.eks. indstiller denne til 2.0, vises rapporter i dobbelt størrelse.

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
da: På fortrykte checks, der indeholder flere checks pr. side, angiver denne indstilling, hvilken checkposition der skal udskrives. De mulige værdier er 0, 1 og 2, svarende til de øverste, midterste og nederste checks på siden.

en: On the
da: Den

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
da: På næste side vil konti i dine QIF-filer og de aktier og investeringsbeviser, du ejer blive parret med de tilsvarende GnuCash-konti. Hvis der allerede findes en GnuCash-konto med samme navn eller kompatibel type, vil denne konto blive brugt; i modsat fald vil GnuCash oprette en ny konto med det samme navn og type, som QIF-kontoen. Hvis du ikke er enig i den foreslåede GnuCash-konto, kan du ændre den ved at dobbeltklikke.
    
    Bemærk, at GnuCash kan oprette mange konti, der ikke fandtes i dit andet personlige økonomiprogram, inklusive en separat konto for hver aktie du ejer, separate konti for kurtager, specielle »Egenkapitalkonti« (som standard underkonti under overført resultat), som er kilden til dine åbningssaldi o.s.v. Alle disse konti vil fremgå på den næste side, så du kan ændre dem, hvis du ønsker det. Det anbefales dog ikke.

en: Once
da: En enkel gang

en: One Day
da: En dag

en: One Month
da: En måned

en: One Month Ago
da: En måned siden

en: One Month Ago.
da: En måned siden.

en: One Month Ahead
da: En måned frem

en: One Month Ahead.
da: En måned frem.

en: One Week
da: En uge

en: One Week Ago
da: En uge siden

en: One Week Ago.
da: En uge siden.

en: One Week Ahead
da: En uge frem

en: One Week Ahead.
da: En uge frem.

en: One Year
da: Et år

en: One Year Ago
da: Et år siden

en: One Year Ago.
da: Et år siden.

en: One Year Ahead
da: Et år frem

en: One Year Ahead.
da: Et år frem.

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
da: En af dine rapporter har en duplikat af en rapportvejledning. Tjek venligst rapportsystemet, især dine gemte rapporter, for en rapport med denne rapportvejledning:

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
da: En eller flere af posterne er for konti, der er forskellige fra salgsfakturaens/købsfakturaens valuta. Du vil blive bedt om at indtaste en omregningskurs for hver.

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
da: En eller flere valgte fakturaer er allerede bogført.
    Kontroller dit valg igen.

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
da: En eller flere underkonti indeholder transaktioner der kun kan læse og ikke må slettes.

en: One split per line
da: En opdeling pr. linje

en: One transaction per line
da: En transaktion pr. linje

[ctx: One-letter indication for 'yes']
en: Y
da: J

en: Online
da: Opkoblet

en: Online Banking
da: Netbank

en: Online Banking Account Name
da: Netbank-kontonavn

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
da: Online Banking Bank-Internal-overførsel

en: Online Banking Connection Window
da: Forbindelsesvindue for netbank

en: Online Banking Direct Debit Note
da: Online Banking Direkte Debit Note

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
da: Europæisk netbank (SEPA) Debit Note

en: Online Banking European (SEPA) Internal Transfer
da: Netbank europæisk (SEPA) intern overførsel

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
da: Online Banking European-overførsel (SEPA)

en: Online Banking Setup Finished
da: Opsætning af netbank er færdig

en: Online Banking Transaction
da: Netbanktransaktion

en: Online HBCI
da: Online HBCI (Bank id)

en: Online Id
da: Opkoblet id

en: Online Quotes
da: Hent kurser på nettet

en: Online Transaction
da: Onlinetransaktion

en: Online account ID here…
da: Netbank-kontonavn…

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
da: Onlinehandlingen "Hent saldo" er ikke tilgængelig for denne konto.

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
da: Onlinehandlingen "Hent transaktioner" er ikke tilgængelig for denne konto.

en: Only Active?
da: Kun aktive?

en: Only display leaf account names.
da: Vis kun bladkontonavne.

en: Only one price
da: Kun én pris

en: Only show _active owners
da: Vis kun _aktive ejere

en: Only show accounts that contain warnings. This is useful for quickly finding potential lot errors.
da: Vis kun konti, der indeholder advarsler. Dette er nyttigt til hurtigt at finde potentielle fejl i partier.

en: Open
da: Åbn

en: Open Document Link
da: Åbn dokumentlink

en: Open Linked Document
da: Åben tilknyttede dokument

en: Open Linked Document:
da: Åben linkede dokumenter:

en: Open _Account
da: _Åbn konto

en: Open _Anyway
da: Åbn _alligevel

en: Open _Folder
da: Åben mappe

en: Open _Read-Only
da: Åbn _skrivebeskyttet

en: Open _SubAccounts
da: Åbn _underkonti

en: Open a Customer overview page
da: Åbn vinduet Kundeoverblik

en: Open a Employee overview page
da: Åbn vinduet Medarbejderoverblik

en: Open a Vendor overview page
da: Åbn vinduet Leverandøroverblik

en: Open a company report window for the owner of this credit note
da: Åbn et firmarapportvindue for ejeren af denne kreditnota

en: Open a company report window for the owner of this invoice
da: Åbn et firmarapportvindue for ejeren af denne faktura

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
da: Åbn et kunderapportvindue for ejeren af denne faktura

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
da: Åbn en medarbejder rapport for ejeren af dette udgiftsbillag

en: Open a new Account Tree page
da: Åbn en ny kontotræ-side

en: Open a new register tab for the other account with focus on this transaction
da: Åbn en ny kassekladde for den anden konto med fokus på denne transaktion

en: Open a new register tab for the other account with focus on this transaction.
da: Åbn en ny kassekladde for den anden konto med fokus på denne transaktion.

en: Open a new top-level GnuCash window
da: Åbn et nyt topniveauvindue for GnuCash

en: Open a register report for the selected Transaction.
da: Åbn en kassekladerapport for den valgte transaktion.

en: Open a register report for this Account.
da: Åbn en kassekladerapport for denne konto.

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
da: Åbn et kontoudtog for ejeren af denne købs faktura

en: Open an existing Budget in a new tab. If none exists a new budget will be created
da: Åbn et eksisterende budget i en ny fane. Hvis der ikke findes et, oprettes et nyt budget

en: Open an existing GnuCash file
da: Åbn en eksisterende GnuCash-fil

en: Open buy
da: Åbnings køb

en: Open general journal window
da: Åbn hovedbogsvindue

en: Open imported documents in tabs
da: Åbn importerede dokumenter i faner

en: Open new invoice in new window
da: Åbn ny faktura i nyt vindue

en: Open new tabs _adjacent to current tab
da: Åbn nye faner ved siden af den aktuelle fane

en: Open not yet posted documents in tabs
da: Åbn dokumenter, der endnu ikke er bogført, i faner

en: Open short
da: Åbnings short

en: Open the Bills Due Reminder dialog
da: Åbn vinduet for påmindelse om forfaldne regninger

en: Open the Find Bill dialog
da: Åbn vinduet Find regning

en: Open the Find Customer dialog
da: Åbn vinduet Find kunde

en: Open the Find Employee dialog
da: Åbn vinduet Find medarbejder

en: Open the Find Expense Voucher dialog
da: Åbn vinduet Find udgiftsbilag

en: Open the Find Invoice dialog
da: Åbn vinduet Find faktura

en: Open the Find Job dialog
da: Åbn vinduet Find job

en: Open the Find Vendor dialog
da: Åbn vinduet Find ny leverandør

en: Open the GnuCash Help
da: Åbn GnuCash-manualen

en: Open the GnuCash Tutorial
da: Åbn GnuCash-eksemplet

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
da: Åbn vinduet for påmindelse om forfaldne regninger

en: Open the New Bill dialog
da: Åbn vinduet Ny regning

en: Open the New Customer dialog
da: Åbn vinduet Ny kunde

en: Open the New Employee dialog
da: Åbn dialog-vinduet Ny medarbejder

en: Open the New Invoice dialog
da: Åbn vinduet Ny faktura

en: Open the New Job dialog
da: Åbn vinduet Nyt job

en: Open the New Vendor dialog
da: Åbn vinduet Ny leverandør

en: Open the New Voucher dialog
da: Åbn dialogboksen udgiftsbillag

en: Open the Process Payment dialog
da: Åbn vinduet Behandl betaling

en: Open the Selected Budget
da: Åbn det valgte budget

en: Open the account
da: Åbn kontoen

en: Open the linked document
da: Åben det tilknyttede dokument

en: Open the linked document for the current transaction
da: Åbn det linkede dokument for den aktuelle transaktion

en: Open the linked document for the current transaction.
da: Åbn det tilknyttede dokument for den nuværende transaktion.

en: Open the selected account
da: Åbn den valgte konto

en: Open the selected account and all its subaccounts
da: Åbn den valgte konto og alle dens underkonti

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
da: Åbn/Quicken Financial Exchange-fil (*.ofx, *.qfx)

en: Opened
da: Åbnet

en: Opening Balance
da: Åbningssaldo

en: Opening Balances
da: Åbningssaldi

en: Opening balance
da: Åbningsbalance

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end
da: Åbner en ny fane ved siden af den aktuelle fane i stedet for i slutningen

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end.
da: Åbner en ny fane ved siden af den aktuelle fane i stedet for i slutningen.

en: Open…
da: Åben…

en: Options
da: Alternativer

en: Order
da: Ordre

en: Order Entries
da: Ordreposter

en: Order Entry
da: Ordrepost

en: Order ID
da: Ordre-id

en: Order Information
da: Ordreinformation

en: Order Notes
da: Ordrebemærkninger

en: Order number
da: Ordrenummer

en: Order number format
da: Ordrenummerformat

en: Order of Secondary sorting.
da: Sekundær sorteringsorden.

en: Order of primary sorting.
da: Primær sorteringsorden.

en: Originator Account Number
da: Ophavsmands kontonummer

en: Originator BIC (Bank Code)
da: Modtagers BIC (bankkode)

en: Originator IBAN (International Account Number)
da: Oprindelig IBAN (internationalt kontonummer)

en: Orphan
da: Hittebarn

en: Orphaned Gains
da: Forældreløse gevinster

en: Oth. Curr.
da: And. valu.

en: Other
da: Andet

en: Other Account Code
da: Anden kontos nummer

en: Other Account Name
da: Anden kontos navn

en: Other Expense
da: Anden omkostning

en: Out of memory
da: Hukommelse opbrugt

en: Output file for report
da: Baggrundstitel for rapporter

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
da: Gennemtving kontovalg og vis underkonti for alle valgte konti?

en: Override or modify From: & To:.
da: Tilsidesæt eller ændr Fra: & Til:.

en: Override the global Tax Table?
da: Overskriv den globale skattetabel?

en: Overview
da: Overblik

en: Overview:
da: Overblik:

en: Owner Information
da: Ejerinformation

en: Owner Name
da: Ejernavn

en: Owner's Name
da: Ejers navn

en: Owner-ID
da: Ejer-ID

en: Owners
da: Ejere

en: PAID
da: BETALT

en: PDF export file name date format choice
da: Valg af datoformat for PDF-eksportfil

en: PDF export file name format
da: PDF eksport-fil navne format

en: PMI Payment
da: PMI-betaling

en: P_ause
da: Pause

en: Pa_ge Setup
da: Sideopsætning

en: Pa_yee
da: _Modtager

en: Page
da: Side

en: Paid
da: Betalt

en: Parent account amounts include children
da: Beløb på hoved kontoen inkluderet underkonti

en: Parent account balances
da: Samlekontosaldi

en: Parent account subtotals
da: Samlekontos delsummer

en: Parse Error
da: Løs fejl

en: Parse ambiguity between formats
da: Fortolk tvetydighed mellem formater

en: Parsing accounts
da: Fortolker konti

en: Parsing categories
da: Fortolker kategorier

en: Parsing failed.
da: Fortolkning mislykkedes.

en: Parsing file…
da: Fortolker fil …

en: Parsing prices
da: Fortolke priser

en: Parsing transactions
da: Fortolker transaktioner

en: Part of Payment Transaction
da: Del af betalingstransaktion

en: Partial Amount
da: Delvist Beløb

en: Password
da: Adgangskode

en: Paste the clipboard content at the cursor position
da: Indsæt indholdet fra udklipsholderen ved markørens position

en: Paste the split from the clipboard
da: Indsæt opdelingen fra udklipsholderen

en: Paste the transaction from the clipboard
da: Indsæt transaktionen fra udklipsholderen

en: Paste the transaction from the clipboard.
da: Indsæt transaktionen fra udklipsholderen.

en: Path does not exist,
da: Stien findes ikke,

en: Path head does not exist,
da: Stihovedet findes ikke,

en: Path head for Linked Files Relative Paths
da: Stihoved for relative stier til sammenkædede filer

en: Path head for files is,
da: Hoved stien for filen er,

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
da: Sti ikke angivet, bruger '%s' til relative stier

en: Pay
da: Betal

en: Pay Bill
da: Betal købs faktura

en: Payable Aging
da: Forfaldne betalinger

en: Payable to
da: Betales til

en: Payable to string
da: Betales til streng

en: Paycheck
da: Løncheck

en: Payees and memos
da: Betalingsmodtagere og noter

en: Payment
da: Betaling

en: Payment Address
da: Betalingsadresse

en: Payment Frequency
da: Betalingsfrekvens

en: Payment From
da: Betaling fra

en: Payment From (Escrow)
da: Betaling fra (Escrow)

en: Payment Information
da: Betalingsinformation

en: Payment Purpose continued
da: Betalingsformål fortsat

en: Payment To
da: Betaling til

en: Payment To (Escrow)
da: Betaling til (Escrow)

en: Payment Total
da: Samlede betalinger

en: Payment _Purpose (only for recipient)
da: Betalings_formål (kun for modtager)

en: Payment has no owner
da: Betalingen har ingen ejer

en: Payment periods
da: Betalingsperioder

en: Payment received text
da: Tekst for betaling modtaget

en: Payment received, thank you!
da: Betaling modtaget, mange tak!

en: Payment, thank you!
da: Betaling, mange tak!

en: Payments
da: Betalinger

en: Pending Action
da: Afventende handling

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
da: Som standard vises GnuCash-versionen før rapportdataene.

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
da: Som standard vises den ekstra kommentartekst før rapportdataene.

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
da: Som standard vises dato-/tidsoplysningerne før rapportdataene.

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
da: Som standard vises oplysningerne om forberederen før rapportdataene.

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
da: Som standard vises modtageroplysningerne før rapportdataene.

en: Percent
da: Procent

en: Percent %
da: Procent %

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
da: Procentbeløb skal være mellem -100 og 100.

en: Percentage chart
da: Procent diagram

en: Perform account list _setup on new file
da: Udfør kontolisteopsætning på ny fil

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
da: Udfør finansielle beregninger, såsom tilbagebetaling af lån

en: Period
da: Periode

en: Period %s - %s
da: Periode %s - %s

en: Period Totals
da: Periodetotaler

en: Period duration
da: Periodens varighed

en: Period end
da: Periodeslutning

en: Period from ~a to ~a
da: Periode fra ~a til ~a

en: Period number.
da: Periode nummer.

en: Period order is most recent first
da: Periodeorden er den nyeste først

en: Period start
da: Periodestart

en: Period: 123,456.78
da: Punktum: 123,456.78

en: Periodic payment
da: Periodisk betaling

en: Perl is missing the following modules. Please see https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote for detailed corrective action.
da: Perl mangler følgende moduler. Se venligst https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote for detaljerede korrigerende handlinger.

en: Permanent Warnings
da: Permanente advarsler

en: Phone
da: Telefon

en: Picture
da: Billede

en: Picture Location
da: Billede Placering

en: Pie:
da: Cirkeldiagram:

en: Place Holder
da: Midlertidig konto

en: Placeholde_r
da: Pladsholder_r

en: Placeholder
da: Sumkonto

en: Placeholder account selected. Please try again.
da: Sumkonto valgt. Forsøg venligst igen.

en: Placeholder?
da: Pladsholder?

en: Plain
da: Almindelig

en: Please choose the currency to use for new accounts.
da: Vælg den valuta, der skal benyttes for nye konti.

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
da: Slet venligst denne transaktion. Forklaring på https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
da: Slet venligst denne transaktion. Forklaring på https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Please direct all enquiries to
da: Send alle forespørgsler til

en: Please enter new name
da: Indtast venligst nyt navn

en: Please find and select the accounts which will hold the tax collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
da: Find og vælg de konti, der skal indeholde den opkrævede eller betalte skat. Disse konti skal indeholde opdelinger, der dokumenterer de beløb, der er sendt eller krævet fra skattemyndighederne i fuldt omfang under periodiske GST/MOMS-opgørelser. Disse konti skal være af typen AKTIV for betalte skatter på udgifter og af typen PASSIV for skatter opkrævet på salg.

en: Please make all checks payable to
da: Venligst udsted alle checks til

en: Please name the Scheduled Transaction.
da: Angiv venligst navn på den planlagte transaktion.

en: Please note some transactions were not processed
da: Bemærk venligst, at nogle transaktioner ikke blev behandlet

en: Please provide a valid end selection.
da: Angiv venligst en gyldig slutmarkering.

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
da: Vælg venligst en 'Valuta til'-kolonne, eller angiv en valuta i feltet 'Valuta til'.

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
da: Vælg venligst en 'Fra navneområde'-kolonne, eller angiv en vare i feltet 'Vare fra'.

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
da: Vælg venligst en 'Fra-symbol'-kolonne, eller angiv en vare i feltet 'Vare fra'.

en: Please select a (negated) amount column.
da: Vælg venligst en kolonne med ophævede) beløb.

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
da: Vælg venligst en vare, der matcher følgende børsspecifikke kode. Bemærk venligst, at børskoden for den vare, du vælger, vil blive overskrevet.

en: Please select a date column.
da: Vælg venligst en dato kolonne.

en: Please select a description column.
da: Vælg venligst en beskrivelses kolonne.

en: Please select a file to load.
da: Angiv den fil, der skal indlæses.

en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
da: Vælg den fil, der skal indlæses. Når du trykker »Næste«, bliver filen indlæst og analyseret. Du er muligvis nødt til at besvare nogle spørgsmål om konti i filen.
    
    Du vil få mulighed for at indlæse så mange filer, som du ønsker, så det gør ikke noget, hvis dine data ligger i flere filer.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
da: Vælg venligst en egenkapitalkonto til at indeholde den samlede periodeudgift.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
da: Vælg venligst en aktiekonto til at indeholde den samlede periodeindkomst.

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
da: Vælg en kontokolonne, eller angiv en basiskonto i feltet Konto.

en: Please select an account column.
da: Vælg venligst en konto kolonne.

en: Please select an amount column.
da: Vælg venligst en beløbs kolonne.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
da: Vælg eller opret venligst en passende GnuCash-konto for:

en: Plot Height
da: Diagram højde

en: Plot Type
da: Graftype

en: Plot Width
da: Diagram bredde

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
da: Plot vare pr. valuta i stedet for valuta pr. vare.

en: Plot height
da: Diagramhøjde

en: Plot width
da: Diagrambredde

en: Points
da: Punkter

en: Portfolio
da: Portefølje

en: Portfolio Report
da: Porteføljerapport

en: Position of check amount in numbers
da: Placering af check-beløbet i tal

en: Position of check amount in words
da: Position for checkbeløb i ord

en: Position of date line
da: Placering af datolinje

en: Position of memo line
da: Position for notelinje

en: Position of notes line
da: Placering af linje for noter

en: Position of payee address
da: Position for betalingmodtagerens adresse

en: Position of payee name
da: Position for betalingsmodtagers navn

en: Position of split's account line
da: Position for opdelingens kontolinje

en: Position of split's amount in numbers
da: Placering af opdelingsbeløb i tal

en: Position of split's memo line
da: Position for opdelingens notelinje

en: Position of the horizontal pane divider.
da: Placering af den vandrette panelopdeler.

en: Position of the vertical pane divider.
da: Position for den lodrette panelopdeler.

en: Post
da: Bogfør

en: Post Date
da: Bogføringsdato

en: Post To
da: Bogfør på

en: Post this bill to your Chart of Accounts
da: Bogfør denne regning på kontoplanen

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
da: Registrer denne kreditnota på kontoplanen

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
da: Bogfør denne faktura på kontoplanen

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
da: Registrer dette udgiftsbillag på kontoplanen

en: Post to Account
da: Bogfør på konto

en: Posted
da: Bogført

en: Posted Account
da: Bogført konto

en: Postpone the reconciliation of this account
da: Udsæt afstemningen af denne konto

en: Postponed
da: Udsat

en: Potential splits matching the selected transaction
da: Potentielle opdelinger, der matcher den valgte transaktion

en: Pr_eferences
da: Indstilling_er

en: Pre-Payment
da: Forudbetaling

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
da: Afkryds automatisk kontrollerede transaktioner, når de afstemmes.

en: Pre-select cleared transactions
da: Forhåndsvælg ryddede transaktioner

en: Precision
da: Præcision

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
da: Foretræk brug af priseditor frem for transaktioner, hvor det er relevant.

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Prefix
da: Præfiks

en: Prepared by:
da: Oprettet af:

en: Prepared for
da: Udført for

en: Prepared for:
da: Oprettet for:

en: Preparer
da: Udført af

en: Preparing to convert your QIF data
da: Forbereder konvertering af dine QIF-data

en: Present
da: Nutidig

en: Present (%s)
da: Nuværende (%s)

en: Present (Report)
da: Nutidig (rapport)

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
da: Vis vinduet for ny kontoliste, når du vælger "Fil" fra "Ny Fil" i menuen.

en: Present value
da: Nutidsværdi

en: Present:
da: Nutidig:

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
da: Tryk »Anvend« for at oprette dine nye konti. Du kan så gemme dem til en fil eller en database.
    
    Tryk »Tilbage« for at efterse dine valg.
    
    Tryk »Annuller« for at lukke dette vindue uden at oprette nye konti.

en: Press 'Close' to Exit.
da: Tryk »Luk« for at afslutte.

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
da: Tryk på 'Nulstil' for at bruge den oprindelige kontoseparator og lukke præferencevinduet.
    Tryk på 'Luk' for at vende tilbage til præferencevinduet.

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
da: Vælg Anvend for at oprette eksportfil.
    Annuller for at afbryde.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Previous Balance
da: Tidligere Balance

en: Previous Option
da: Forrige indstilling

en: Previous budget period
da: Forige budgetperiode

en: Price
da: Pris

en: Price Database
da: Prisdatabase

en: Price Editor
da: Prisredigering

en: Price Import Assistant
da: Prisimportassistent

en: Price Quotes Retrieval Options
da: Muligheder for hentning af pristilbud

en: Price Scatterplot
da: Prisgraf

en: Price Source
da: Pristilbudskilde

en: Price of Commodity
da: Varepris

en: Price retrieval failed:
da: Prishentning mislykkedes:

en: Price retrieval failed: %s
da: Pris hentning mislykkedes: %s

en: Price source
da: Priskilde

en: Primary Key
da: Primær nøgle

en: Primary Sort Order
da: Primær sorteringsorden

en: Primary Subtotal
da: Primær delsum

en: Primary Subtotal for Date Key
da: Primær delsum for datonøgle

en: Principal
da: Hovedstol

en: Principal To
da: Hovedstol til

en: Print
da: Udskriv

en: Print '***' before and after each text field on the check.
da: Skriv '***' før og efter hvert tekstfelt på checken.

en: Print '***' before and after text.
da: Udskriv »***« før og efter tekst.

en: Print Check
da: Udskriv check

en: Print Full account names
da: Vis hele kontonavne

en: Print Name
da: Udskriv navn

en: Print TXF export parameters
da: Udskriv TXF-eksportparametre

en: Print _blocking chars
da: Udskriv _blokerende tegn

en: Print _date format
da: Udskriv datoformat

en: Print all Parent account names.
da: Vis navne på alle samlekonti.

en: Print all Transfer To/From Accounts
da: Udskriv alle overfør til/fra-konti

en: Print all split details for multi-split transactions.
da: Udskriv alle opdelingsdetaljer for transaktioner med flere opdelinger.

en: Print checks from multiple accounts
da: Udskriv check fra flere konti

en: Print checks from multiple accounts?
da: Udskriv check fra flere konti?

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
da: Udskriv passiv-/egenkapitalafsnittet i samme kolonne under aktivafsnittet i modsætning til en anden kolonne til højre for aktivafsnittet.

en: Print the current report
da: Udskriv den aktuelle rapport

en: Print the currently active page
da: Udskriv den aktuelle side

en: Print the date format below the date.
da: Udskriv datoformatet neden under datoen.

en: Printable Invoice
da: Faktura der kan udskrives

en: Printable Report
da: Rapport til udskrivning

en: Printing
da: Udskriver

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
da: Før afstemning af en konto, der opkræver eller betaler renter, skal brugeren blive bedt om at indtaste en transaktion for renteopkrævningen eller -betalingen. I øjeblikket kun aktiveret for bank-, kredit-, gensidig-, aktiv-, tilgodehavende-, gælds- og passivkonti.

en: Pro_cess payments on posting
da: Be_handl betalinger ved bogføring

en: Problem creating preliminary transaction
da: Problem med at oprette foreløbig transaktion

en: Process Payment
da: Gennemfør betaling

en: Process an OFX/QFX response file
da: Behandl en OFX-/QFX-svarfil

en: Processing…
da: _Behandl betaling…

en: Profiles
da: Profiler

en: Profit
da: Overskud

en: Profit & Loss
da: Indtjening og tab

en: Profits:
da: Udbytter:

en: Progress
da: Status

en: Project
da: Projekt

en: Projected Minimum:
da: Forventet minimum:

en: Prompt for credit card payment
da: Spørg om kreditkortbetaling

en: Prompt for interest charges
da: Spørg om renteændringer

en: Proper_ties
da: Ege_nskaber

en: Proximo
da: Næste måned

en: Purchases
da: Indkøb

en: Put the transaction text in front of the purpose of a transaction.
da: Placer transaktionsteksten foran formålet med transaktionen.

en: QIF Import
da: QIF-indlæsning

en: QIF Import Assistant
da: QIF-indlæsningsassistent

en: QIF Import Completed.
da: QIF-indlæsning færdig.

en: QIF account name
da: QIF-kontonavn

en: QIF category name
da: QIF-kategorinavn

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
da: QIF-filer hentet fra banker eller andre finansielle institutioner har muligvis ikke oplysninger om konti og kategorier, som ellers ville tillade dem at blive forbundet korrekt med GnuCash-konti.
    
    På den følgende side kan du se den tekst, der optræder i betalingsmodtager- og notefelterne i transaktioner uden QIF-konti eller -kategorier. Som standard bliver disse transaktioner bundet til kontoen »Uspecificeret« i GnuCash. Hvis du vælger en anden konto, vil dette blive husket for fremtidige QIF-filer.

en: QIF files you have loaded
da: QIF-filer er indlæst

en: QIF import requires guile with regex support.
da: QIF-import kræver list med regex-understøttelse.

en: QIF import: Name conflict with another account.
da: QIF-indlæsning: Navnekonflikt med anden konto.

en: QIF payee/memo
da: QIF-betalingsmodtager/note

en: Qif Import Summary
da: Qif-importopsummering

en: Qty
da: Kvn.

en: Quantity
da: Antal

en: Quarter Year
da: Kvartal

en: Quarterly
da: Kvartalsvist

en: Quarters
da: Kvartalsvis

en: Question
da: Spørgsmål

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
da: Hurtig-udfyldning gør det let at indtaste almindelige transaktioner. Når du indtaster de første bogstaver i en almindelig transaktionsbeskrivelse, så tryk på Tab-tasten og GnuCash vil automatisk udfylde resten af transaktionen, som den sidst blev indtastet.

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
da: Quicken(tm) Wallet Checks m/ sidekant

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
da: Quicken/QuickBooks (tm) US-Brev

en: Quit this application
da: Afslut programmet

en: Quotes for the following commodities were unavailable or unusable:
da: Tilbud på følgende råvarer var utilgængelige eller ubrugelige:

en: R_emind in advance
da: _Forhåndspåmindelse

en: Raise Accounts
da: Hæv konti

en: Raise accounts deeper than the depth limit to the depth limit.
da: Hæv konti dybere end dybdegrænsen til dybdegrænsen.

en: Range
da: Rækkevidde

en: Range end
da: Intervalslut

en: Range start
da: Intervalstart

en: Rate
da: Kurs

en: Rate of Gain
da: Gevinstrate

en: Rate of Return
da: Afkastningsgrad

en: Rate/Price
da: Kurs/Pris

en: Ratio
da: Forhold

en: Re-saving user data…
da: Gemmer brugerdata igen …

en: Re_lative
da: Re_lativ

en: Re_name Page
da: Omd_øb side

en: Re_vert
da: _Forkast

en: Re_view created transactions
da: Gennemgå oprettede transaktioner

en: Read aborted.
da: Læsning afbrudt.

en: Read only register
da: Skrivebeskyttet kassekladde

en: Reading
da: Læser

en: Reading file…
da: Læser fil …

en: Realized Gain
da: Realiseret gevinst

en: Realized Gain/Loss
da: Realiseret overskud/tab

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
da: Realiserede gevinster eller tab fra vare- eller handelskonti, som ikke er blevet registreret et andet sted.

en: Realized ROI
da: Realiseret rente

en: Reason for voiding transaction
da: Årsag for ugyldig transaktion

en: Reason the transaction was voided
da: Årsag til at transaktionen blev annulleret

en: Rebalance Transaction
da: Genbalancér transaktion

en: Rebate
da: Rabat

en: Recalculate Transaction
da: Genberegn transaktion

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
da: Genberegn den (enkelte) tomme post i ovenstående felter.

en: Receipt
da: Kvittering

en: Receivable Aging
da: Tilgodehavende forfald

en: Receive
da: Modtag

en: Recipient Account _Number
da: Konto_nr. for modtager

en: Recipient BIC (Bank Code)
da: Modtager-BIC (bankkode)

en: Recipient IBAN (International Account Number)
da: Modtagers IBAN (internationalt kontonummer)

en: Recipient _Bank Code
da: _Bankkode for modtager

en: Reconcile
da: Afstem

en: Reconcile (auto) match to %s
da: Afstem til (automatisk) %s

en: Reconcile (manual) match to %s
da: Afstem til (manuelt) %s

en: Reconcile Account
da: Afstem konto

en: Reconcile Date
da: Afstemningsdato

en: Reconcile Selection
da: Afstem markering

en: Reconcile account now?
da: Afstem konto nu?

en: Reconcile the selected account
da: Afstem den valgte konto

en: Reconcile the selected account.
da: Afstem den valgte konto.

en: Reconcile the selected transactions
da: Afstem de valgte transaktioner

en: Reconciled
da: Afstemt

en: Reconciled (%s)
da: Afstemt (%s)

en: Reconciled (Report)
da: Afstemt (rapport)

en: Reconciled Balance
da: Afstemt saldo

en: Reconciled Date
da: Afstemt dato

en: Reconciled Status
da: Afstemt status

en: Reconciled on %s
da: Afstemt til %s

en: Reconciled only
da: Kun afstemte

en: Reconciled:
da: Afstemt:

en: Reconciliation Report
da: Afstemningsrapport

en: Reconciliation status
da: Afstemnings status

en: Record a stock split or a stock merger
da: Registrér en aktieopsplitning eller -sammenlægning

en: Record a stock split or a stock merger.
da: Registrér en aktieopdeling eller -sammenlægning.

en: Record the current entry
da: Gem den aktuelle post

en: Record the current transaction
da: Optag den aktuelle transaktion

en: Record the current transaction.
da: Registrer den aktuelle transaktion.

en: Recursive Balance
da: Rekursiv saldo

en: Red
da: Rød

en: Ref text
da: Ref tekst

en: References
da: Referencer

en: Refine current search
da: Raffiner nuværende søgning

en: Refresh this window
da: Opdater dette vindue

en: Refresh this window.
da: Opdater dette vindue.

en: Refund
da: Tilbagebetaling

en: Register
da: Kassekladde

en: Register Defaults
da: Kassekladdestandarder

en: Register Order
da: Kassekladdesortering

en: Register Report
da: Kassekladderapport

en: Register opens in a new _window
da: Klasseklade åbner i et nyt _vindue

en: Regular expression determining which namespace commodities will be retrieved for when using the get command
da: Regulært udtryk, der bestemmer, hvilke navneområde-produkter der hentes for, når get-kommandoen bruges

en: Relative
da: Relativ

en: Relative Date Option
da: Relativ dato-valg

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload and Locate Linked Documents
da: Genindlæs og find sammenkædede dokumenter

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
da: Genindlæs nuværende database, forkast alle ugemte ændringer

en: Reload the current page
da: Genindlæs den aktuelle side

en: Remaining to Budget
da: Resterende for budget

en: Remember and don't _ask me again.
da: Husk og spørg mig _ikke igen.

en: Remember and don't ask me again this _session.
da: Husk og fortæl mig det ikke igen i denne _session.

en: Remember the PIN in memory
da: Husk PIN'en i hukommelsen

en: Remember the _PIN in memory
da: Husk _Pinkoden i hukommelsen

en: Remind in advance
da: Forhåndspåmindelse

en: Reminder
da: Påmindelse

en: Remo_ve Other Splits
da: _Fjern andre opdelinger

en: Remove Old Prices
da: Fjern gamle priser

en: Remove _Old
da: Fjern _gammel

en: Remove a reconciled split from a transaction
da: Fjern en afstemt opdeling fra en transaktion

en: Remove a split from a transaction
da: Fjern en opdeling fra en transaktion

en: Remove all prices before date.
da: Fjern alle priser før dato.

en: Remove all splits in the current transaction
da: Fjern alle opdelinger i den nuværende transaktion

en: Remove all splits in the current transaction.
da: Fjern alle opdelinger i den nuværende transaktion.

en: Remove all the splits from a transaction
da: Fjern alle opsplitninger fra en transaktion

en: Remove prices older than a user-entered date.
da: Fjern priser, der er ældre end en brugerangivet dato.

en: Remove the current commodity.
da: Fjern den nuværende vare.

en: Remove the current price.
da: Fjern den aktuelle pris.

en: Remove the splits from this transaction?
da: Fjern opdelingerne fra denne transaktion?

en: Removing duplicate transactions…
da: Fjern identiske transaktioner…

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename this page
da: Omdøb denne side

en: Rename this page.
da: Omdøb denne side.

en: Renamed to:
da: Omdøb til:

en: Rendering '~a' report …
da: Optegner rapport »~a« …

en: Renumber sub-accounts
da: Omnummer underkonti

en: Renumber the children of the selected account
da: Giv underkontiene for den valgte konto nye numre

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
da: Giv nye numre til underkonti af %s?

en: Repayment Frequency
da: Genbetalingsfrekvens

en: Repeats:
da: Gentagelser:

en: Replace
da: Erstatte

en: Replace any existing account colors
da: Erstat alle eksisterende kontofarver

en: Replace existing price
da: Erstat eksisterende pris

en: Replace price?
da: Udskift pris?

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
da: Erstat budgettet for alle perioder med den nye 'værdi'. Brug en tom værdi til at fjerne budgettet for kontiene.

en: Replay a GnuCash log file after a crash. This cannot be undone
da: Genafspil en GnuCash-logfil efter et nedbrud. Dette kan ikke fortrydes

en: Report
da: Rapport

en: Report Creation Date:
da: Dato for oprettelse af rapport:

en: Report Format
da: Rapport format

en: Report Generation Options
da: Indstillinger for rapportgenerering

en: Report Size
da: Rapportstørrelse

en: Report Title
da: Rapporttitel

en: Report Title Default
da: Standard rapporttitel

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
da: Meld fejl og andre problemer til gnucash-devel@gnucash.org

en: Report error
da: Rapportfejl

en: Report for range of budget periods
da: Rapport for interval af budgetperioder

en: Report format
da: Rapport-format

en: Report name
da: Rapportnavn

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
da: Rapportér om disse konti, hvis det valgte kontoniveau tillader det.

en: Report on these accounts, if display depth allows.
da: Rapporter for disse konti, hvis visningsdybden tillader det.

en: Report on these accounts.
da: Lav rapport over disse konti.

en: Report only on these accounts.
da: Lav rapport kun over disse konti.

en: Report opens in a new _window
da: Rapport åbner i et nyt _vindue

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
da: Rækkefølgen af rapportafsnit er aktiver/passiver/egenkapital (i stedet for aktiver/egenkapital/passiver).

en: Report template
da: Rapportskabelon

en: Report variation
da: Rapportvariation

en: Report with GUID '%s' is missing
da: Rapport med GUID '%s' mangler

en: Report's currency
da: Rapports valuta

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
da: Rapportinterval og periode kan ikke være mindre end startperiode.

en: Reporting range end period cannot exceed number of periods in budget
da: Rapportinterval og periode kan ikke overstige antal af perioder i budgettet

en: Reports
da: Rapporter

en: Reserve
da: Reservere

en: Reserve amount
da: Reservebeløb

en: Reset Tax Tables to present Values?
da: Nulstil skattetabeller for nuværende værdier?

en: Reset Warnings
da: Nulstil advarsler

en: Reset _Warnings…
da: Nulstil advarsler…

en: Reset all values to their defaults.
da: Nulstil alle værdier til deres standarder.

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
da: Nulstil standardlayoutet for alle kundefakturaer og kreditnotaer tilbage til indbyggede standarder, og opdater den aktuelle side i overensstemmelse hermed

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
da: Nulstil standardlayoutet for alle medarbejderbilag og kreditnotaer tilbage til de indbyggede standardindstillinger, og opdater den aktuelle side i overensstemmelse hermed

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
da: Nulstil standardlayoutet for alle leverandørfakturaer og kreditnotaer til de indbyggede standarder, og opdater den aktuelle side i overensstemmelse hermed

en: Reset defaults
da: Nulstil standarder

en: Reset the state of all warning messages so they will be shown again
da: Nulstil status på alle advarselsbeskeder, så de vises igen

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
da: Resultat af netbankjob:
    Kontoens afstemte saldo er %s

en: Result:
da: Resultat:

en: Retained Earnings
da: Overført resultat

en: Retained Losses
da: Tilbageholdte tab

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
da: Hent den nuværende onlinekurs. Dette vil fejle, hvis der er en manuelt oprettet pris for i dag.

en: Return of capital
da: Afkast af kapital

en: Return of capital (reclassification)
da: Afkast af kapital (omklassificering)

en: Revenues
da: Indtægter

en: Reverse Transaction
da: Omvendt transaktion

en: Reverse amount display for certain account types.
da: Omvendt beløbsvisning for visse kontotyper.

en: Reverse split
da: Omvendt aktiesplit

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
da: Forkast vil fjerne alle ugemte ændringer til %s. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Review the details below and if correct press "Apply"" to create the schedule.
da: Gennemgå oplysningerne nedenfor, og hvis de er korrekte, tryk på "Anvend" for at oprette tidsplanen.

en: Right
da: Højre

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
da: Højreklik et vilkårligt sted i en kolonne for at ændre den (udvide, indsnævre, flette)

en: Romanian (ISO-8859-16)
da: Rumænsk (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
da: Rumænsk (MacRomanian)

en: Root
da: Rod

en: Rotation angle
da: Rotationsvinkel

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
da: Række %d, faktura %s/%u: %s er ikke en gyldig forfaldsdato.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
da: Række %d, faktura %s/%u: %s er ikke en gyldig bogføringsdato.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
da: Række %d, faktura %s/%u: konto %s eksistere ikke.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
da: Række %d, faktura %s/%u: konto %s er ikke af typen Leverandørkreditor.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
da: Række %d, faktura %s/%u: konto %s er ikke af typen Debitorer.

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
da: Række %d, faktura %s/%u: kunde %s findes ikke.

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
da: Række %d, faktura %s/%u: ejer ikke angivet.

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
da: Række %d, faktura %s/%u: pris ikke angivet.

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
da: Række %d, faktura %s/%u: leverandør %s findes ikke.

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
da: Række %d: intet faktura-ID i første række af importfilen.

en: Row %u, account %s not in %s
da: Række %u, konto %s er ikke i %s

en: Row %u, commodity %s / %s not found
da: Række %u, vare %s / %s blev ikke fundet

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
da: Række %u, sti til konto %s blev ikke fundet, tilføjet som topniveau

en: Row 1 Left
da: Række 1 til venstre

en: Row 1 Right
da: Række 1 højre

en: Row 2 Left
da: Række 2 til venstre

en: Row 2 Right
da: Række 2 højre

en: Row 3 Left
da: Række 3 til venstre

en: Row 3 Right
da: Række 3 højre

en: Rows
da: Rækker

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
da: Kør "siden sidste kørsel"-vinduet når en fil åbnes.

en: Run Report
da: Kør rapport

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
da: Kør "siden sidste kørsel" vinduet når en fil åbnes.

en: Run the budget report
da: Kør budgetrapporten

en: Running Balance
da: Løbende saldo

en: Running Grand Total
da: Løbende hovedtotal

en: Running Primary Subtotal
da: Løbende primær delsum

en: Running Secondary Subtotal
da: Løbende sekundær delsum

en: Running Subtotal
da: Løbende delsum

en: Running Sum
da: Løbende saldo

en: Running Total
da: Løbende total

en: Running Totals
da: Løbende totaler

en: Russian (CP-866)
da: Russisk (CP-866)

en: ST Realized Gain
da: ST realiseret gevinst (Short Term)

en: ST Sold Amount
da: ST solgt antal (Short Term)

en: ST Sold Basis
da: ST Solgt Basis

en: ST Sold Value
da: ST Solgt Værdi

en: ST Unrealized Gain
da: ST Urealiseret gevinst

en: STCG
da: Kortsigtet kapitalgevinstskat (STCG)

en: SWIFT MT940 import data format
da: SWIFT MT940-importdataformat

en: SWIFT MT942 import data format
da: SWIFT MT942-importdataformat

en: S_ource
da: K_ilde

en: S_plit Transaction
da: _Opdel transaktion

en: S_tatement Date
da: _Udskriftsdato

en: Sa_ve Filter
da: _Gem filter

en: Sa_ve Sort Order
da: _Gem sorteringsrækkefølge

en: Sale
da: Salg

en: Sales
da: Salg

en: Sales _Tax Table
da: _Skattetabel for salg

en: Sample
da: Eksempel

en: Sample Graphs
da: Eksempel på grafer

en: Sample Report
da: Eksempelrapport

en: Saturday
da: Lørdag

en: Save
da: Gem

en: Save %s To File
da: Gem %s til fil

en: Save As…
da: Gem som…

en: Save Config
da: Gem konfiguration

en: Save Config As…
da: Gem rapport som …

en: Save Custom Check Format
da: Gem eget checkformat

en: Save Report Configuration As…
da: Gem rapportkonfiguration som…

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
da: Gem indstillinger
    Gemmer aktuelle indstillinger under det navn, der er indtastet i det tilstødende tekstfelt.
    Der er to reserverede navne, som ikke kan bruges til at gemme brugerdefinerede indstillinger:
    - Ingen indstillinger
    - Gnucash standard eksportformat

en: Save _As…
da: Gem_som …

en: Save _Report Configuration
da: Gem _Rapportkonfiguration

en: Save changes to %s?
da: Gem ændringer til %s?

en: Save changes to file %s before closing?
da: Gem ændringer til fil %s før lukning?

en: Save changes to the file?
da: Gem ændringer til filen?

en: Save current layout as default
da: Gem nuværende layout som standard

en: Save file automatically?
da: Gem fil automatisk?

en: Save the changed transaction?
da: Gem den nuværende transaktion?

en: Save the current entry?
da: Gem den aktuelle post?

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Save the sort order for this register.
da: Rediger sorteringsrækkefølgen for denne kassekladde.

en: Save this file with a different name
da: Gem denne fil med et andet navn

en: Save transaction before duplicating?
da: Gem transaktion før kopiering?

en: Save window size and location when it is closed.
da: Gem vinduesstørrelse og position når det lukkes.

en: Save window sizes and locations
da: Gem vinduesstørrelser og -positioner

en: Saved Report Configurations
da: Gemte rapport konfigurationer

en: Saved report configurations are created by
    1. opening a report from the Reports menu,
    2. altering the report's options to your taste,
    3. selecting "Save Report Configuration [As…]" from the Reports menu
     or pressing a "Save Config [As…]" button on the tool bar.
da: Gemte rapportkonfigurationer oprettes ved at
    1. åbne en rapport fra menuen Rapporter,
    2. ændre rapportens indstillinger efter din smag,
    3. vælge "Gem rapportkonfiguration [som…]" fra menuen Rapporter
    eller trykke på knappen "Gem konfiguration [som…]" på værktøjslinjen.

en: Savings
da: Opsparinger

en: Scatter:
da: Sprede:

en: Sche_dule…
da: Planlæg…

en: Schedule
da: Planlæg

en: Schedule added successfully.
da: Planlægning tilføjet med succes.

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Scheduled Transactions
da: Planlagte transaktioner

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
da: Planlagte transaktioner med variabler eller med mere end en vare kan ikke oprettes automatisk.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
da: Planlagte transaktioner uden en skabelontransaktion kan ikke automatisk oprettes.

en: Scrub _Account
da: Skrub _Konto

en: Scrub the highlighted lot
da: Fjern det fremhævede parti

en: Sea_rch
da: Søg

en: Search Criteria
da: Søgekriterie

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Search Results Report
da: Søgeresultat-rapport

en: Search for items where
da: Søg for poster hvor

en: Search only active data
da: Søg kun i aktive data

en: Search only in active items
da: Søg kun i aktive poster

en: Search scope
da: Søgeområde

en: Search the Account List
da: Søg på kontolisten

en: Second Option
da: Anden indstilling

en: Secondary Key
da: Sekundær nøgle

en: Secondary Sort Order
da: Sekundær Sorteringsorden

en: Secondary Subtotal
da: Sekundær delsum

en: Secondary Subtotal for Date Key
da: Sekundær delsum for datonøgle

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
da: Sikker HTTP-adgang er deaktiveret. Du kan aktivere den i netværksdelen af indstillingsvinduet.

en: Securities
da: Værdipapirer

en: Security
da: Værdipapir

en: Security Information
da: Information om værdipapir

en: Security Piechart
da: Sikkerhed cirkeldiagram

en: See <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> for more details
da: Se <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> for flere oplysninger

en: Select
da: Vælg

en: Select "A" to add the transaction as new.
da: Vælg »A« for at tilføje transaktionen som ny.

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
da: Vælg "C" for at markere en matchende transaktion som clearet (c).

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
da: Vælg "U+C" for at opdatere en matchende transaktion og markere den som ryddet (c).

en: Select Account
da: Vælg konto

en: Select Accounts (none = all)
da: Vælg konti (ingen = alle)

en: Select Accounts to Match
da: Vælg konti der skal findes

en: Select All
da: Vælg alt

en: Select Children
da: Vælg underkonti

en: Select Default
da: Vælg standard

en: Select File Import Format and Template
da: Vælg fil-import format og skabelon

en: Select File for Import
da: Vælg importfil

en: Select HTML Style Sheet
da: Vælg HTML-stilark

en: Select QIF File
da: Vælg QIF-fil

en: Select Separator Character
da: Vælg separatortegn

en: Select _All
da: Vælg _alt

en: Select _Range
da: Vælg inte_rval

en: Select a .log file to replay
da: Vælg en .log-fil, der skal vises igen

en: Select a Budget
da: Vælg et budget

en: Select a QIF file to load
da: Vælg QIF-fil, der skal indlæses

en: Select a budget period that begins the reporting range.
da: Vælg en budgetperiode som starter rapporteringsintervallet.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
da: Vælg en budgetperiode som afslutter rapporteringsintervallet.

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
da: Vælg en budgetperiodetype, der afslutter rapporteringsintervallet.

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
da: Vælg en budgetperiode type som starter rapporteringsintervallet.

en: Select a category for the commodity or enter a new one. One might use investment categories like STOCKS and BONDS or exchange names like NASDAQ and LSE.
da: Vælg en kategori for varen, eller indtast en ny. Man kan bruge investeringskategorier som Aktier og obligationer eller børsnavne som NASDAQ og LSE.

en: Select a date to report on.
da: Vælg dato at rapportere fra.

en: Select a file to import
da: Vælg en fil der skal indlæses

en: Select a folder
da: Vælg en mappe

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
da: Vælg en række, og tryk derefter på 'hop til' for at hoppe til kontoen i kontotræet.
    Hvis kontoen ikke skal vises, vil dette blive midlertidigt tilsidesat.

en: Select a row to change the mappings
da: Vælg en række for at ændre tilknytningerne

en: Select a stylesheet for the report.
da: Sæt stilen for denne rapport.

en: Select accounts.
da: Vælg konti.

en: Select all accounts.
da: Vælg alle konti.

en: Select all descendents of selected account.
da: Vælg alle under-konti af den valgte konto.

en: Select all entries.
da: Vælg alle poster.

en: Select an accounting period and a closing date that is between the date of the previous close and today.
    
    Books will be closed at midnight on the selected date.
da: Vælg en regnskabsperiode og en lukningsdato, der ligger mellem datoen for den forrige lukning og i dag.
    
    Bøgerne lukkes ved midnat på den valgte dato.

en: Select an image file.
da: Vælg en billedfil.

en: Select currency
da: Vælg valuta

en: Select date to use for PriceDB lookups.
da: Vælg dato til brug for PriceDB-opslag.

en: Select document
da: Vælg dokument

en: Select exact period that ends the reporting range.
da: Vælg den præcise periode, der afslutter rapporteringsintervallet.

en: Select exact period that starts the reporting range.
da: Vælg den præcise periode, der starter rapporteringsintervallet.

en: Select how the "Jump" operation should behave when a transaction has multiple splits.
da: Vælg, hvordan "Jump"-operationen skal opføre sig, når en transaktion har flere opdelinger.

en: Select how to compute the Discount and Taxes
da: Vælg hvordan rabat og skat skal beregnes

en: Select image
da: Vælg billede

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
da: Vælg sprog- og regionsspecifikke kategorier, der svarer til de måder, du forventer at bruge GnuCash på. Hver kategori, du vælger, vil medføre oprettelse af flere konti.

en: Select matching existing transaction
da: Vælg match af eksisterende transaktion

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
da: Undlad at vælge for at springe transaktionen over (den vil ikke blive importeret).

en: Select occurrence date above.
da: Vælg forekomstdato ovenfor.

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
da: Vælg en eller flere OFX/QFX-filer, der skal behandles

en: Select possible duplicates
da: Udpeg mulige dubletter

en: Select security
da: Vælg værdipapir

en: Select security/currency
da: Vælg værdipapir/valuta

en: Select the Accounts to Compare
da: Vælg konti der skal sammenlignes

en: Select the Discount Type
da: Vælg rabattypen

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
da: Vælg den konto, du ønsker at registrere en aktieopsplitning eller -sammenlægning.

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
da: Vælg konti som eksporteres og datointerval hvis krævet.

en: Select the currency to display the values of this report in.
da: Vælg en valuta at vise beløbene i denne rapport i.

en: Select the date and description for your records.
da: Vælg dato og beskrivelse for dit arkiv.

en: Select the default account selection.
da: Sæt standarden for kontovalg.

en: Select the default selection.
da: Vælg standardmarkeringen.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
da: Vælg den børs, hvor symbolet handles, eller vælg investeringstypen (f.eks. FOND for investeringsforeninger). Hvis du ikke kan se din børs eller en passende investeringstype, kan du indtaste en ny.

en: Select the type of each column to import.
da: Vælg typen for hver kolonne, der skal importeres.

en: Select the type of stock activity that you wish to record. The available types depend on whether the current stock balance is positive, nil, or negative (i.e. when shorting stock). The type will determine the component splits.
da: Vælg den type lageraktivitet, du ønsker at registrere. De tilgængelige typer afhænger af, om den aktuelle lagersaldo er positiv, nul eller negativ (dvs. ved shortsalg af lager). Typen bestemmer komponentopdelingerne.

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
da: Vælg denne indstilling for at åbne en registerfane med nyligt ryddede opdelinger.

en: Select this or another budget and delete it
da: Vælg dette eller et andet budget, og slet det

en: Select user information here…
da: Vælg brugerinformation her…

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
da: Vælg hvorvidt beløbene skal vises over hele perioden eller i stedet for som gennemsnit f.eks. per måned.

en: Select which chart type to use.
da: Vælg hvilken diagramtype der skal bruges.

en: Selected
da: Valgt

en: Selected Accounts
da: valgte konti

en: Selected Report is Missing
da: Valgte rapport mangler

en: Selecting this option enables full account name instead, and disables indenting account names.
da: Hvis du vælger denne indstilling, aktiveres det fulde kontonavn i stedet, og indrykning af kontonavne deaktiveres.

en: Selecting this option will disable amount indenting, and condense amounts into a single column.
da: Hvis du vælger denne indstilling, deaktiveres indrykning af beløb, og beløbene samles i en enkelt kolonne.

en: Selecting this option will enable double-column reporting.
da: Hvis du vælger denne indstilling, aktiveres rapportering med to kolonner.

en: Select…
da: Vælg…

en: Sell
da: Sælg

en: Selling stock long, and record capital gain/loss.
    
    If you are unable to calculate capital gains you can enter a placeholder amount and correct it in the transaction later.
da: Salg af aktier langsigtet og registrering af kapitalgevinst/-tab.
    
    Hvis du ikke kan beregne kapitalgevinster, kan du indtaste et midlertidigt beløb og rette det i transaktionen senere.

en: Selling stock short.
da: Sælger short aktie.

en: Semi-Monthly
da: To gange om måneden

en: Semi-annual
da: Halvårligt

en: Semi-monthly
da: Halvmånedligt

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Semicolon separated
da: Semikolonsepareret

en: Semicolon separated with quotes
da: Semikolon adskilt med anførselstegn

[ctx: Semimonthly]
en: Every
da: Hver

[ctx: Semimonthly]
en: months.
da: måneder.

en: Set "Review Created Transactions" as the default for the "since last run" dialog.
da: Angiv "Gennemgå oprettede transaktioner" som standard for dialogboksen "siden sidste kørsel".

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
da: Angiv 'Gennemgå oprettede transaktioner' som standard i dialogboksen "siden sidste kørsel".

en: Set a date format for this QIF file
da: Sæt datoformatet for denne QIF-fil

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
da: Sæt bogtilvalg på nye filer til at bruge opdelt »handlingsfelt« for »Num-felt« på klassekladder/rapporter

en: Set line width in pixels.
da: Angiv linjebredde i pixels.

en: Set preference for price list data
da: Angiv præference for prislistedata

en: Set the "auto create" flag by default
da: Sæt flaget "opret automatisk" som standard

en: Set the "notify" flag by default
da: Sæt flaget »notify« til dets standardværdi

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
da: Sæt flaget »auto-create« på de netop oprettede planlagte transaktioner.

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
da: Sæt flaget »notify« på det netop oprettede planlagte transaktioner.

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
da: Angiv kontofarven for kontoen '%s' inklusive alle underkonti til den valgte farve

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
da: Angiv samlekontoens værdi for konto "%s" herunder alle underkonti

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
da: Angiv samlekontoens værdi for konto "%s" herunder alle underkonti

en: Set the default QIF account name
da: Sæt standard QIF-kontonavn

en: Set the report options you want using this dialog.
da: Angiv de rapportindstillingerne du ønsker at bruge med denne dialog.

en: Set the sort column in the "since last run" dialog.
da: Angiv sorteringskolonnen i dialog boksen til "siden sidste kørsel".

en: Set the sort direction in the "since last run" dialog.
da: Angiv sorteringsretningen i dialog boksen "siden sidste kørsel".

en: Set the upper limit for number of columns
da: Angiv den øvre grænse for antallet af kolonner

en: Set the visibility of placeholder and hidden accounts.
da: Angiv synligheden af pladsholder- og skjulte konti.

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
da: Opsæt planlagte transaktioner for at undgå gentagelse af dataindtastning

en: Setting name already exists, overwrite?
da: Indstillingsnavnet findes allerede, skal det overskrives?

en: Setting the bar width, adapting to the size of the TAN generator.
da: Indstilling af bjælkebredden, tilpasning til TAN-generatorens størrelse.

en: Setting the delay time, with small values the flicker graphic is repeated faster.
da: Indstilling af forsinkelsestiden, med små værdier gentages flimmergrafikken hurtigere.

en: Setup Account Period
da: Opsæt kontoperiode

en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
da: Opsæt relevante konti for skatterapporter, f.eks. amerikansk indkomstskat

en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax.
da: Opsæt relevante konti for skatterapporter, f.eks. amerikansk indkomstskat.

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
da: Opsæt planlagte transaktioner for tilbagebetaling af et lån

en: Setup selected accounts
da: Opsæt valgte konti

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
da: Flere dokumenter er knyttet til denne transaktion. Vælg venligst et:

en: Share Price
da: Aktiepris

en: Share decimal places
da: Del antal decimaler

en: Share price
da: Aktiepris

en: Share quantity
da: Aktieantal

en: Shares
da: Antal

en: Shares:
da: Aktier:

en: Shipping Address
da: Leveringsadresse

en: Shipping Address 1
da: Leverings adresse 1

en: Shipping Address 2
da: Leverings adresse 2

en: Shipping Address 3
da: Leverings adresse 3

en: Shipping Address 4
da: Leverings adresse 4

en: Shipping Contact
da: Forsendelsesoplysninger

en: Shipping Email
da: Forsendelses e-mail

en: Shipping Fax
da: Forsendelse fax

en: Shipping Information
da: Leveringsinformation

en: Shipping Name
da: Forsendelsesnavn

en: Shipping Phone
da: Forsendelse telefon

en: Shipping address
da: Leverings adresse

en: Short sell
da: Sælg short

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
da: Vis »Dagens tip« når GnuCash startes

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
da: Vis »siden sidste kørsel«-påmindelsesvinduet når en fil åbnes.

en: Show Account Code
da: Vis kontokode

en: Show Account Description
da: Vis kontobeskrivelse

en: Show Actual
da: Vis realiserede

en: Show All Transactions
da: Vis alle transaktioner

en: Show Asset & Liability
da: Vis aktiv & passiv

en: Show Average
da: Vis gennemsnit

en: Show Budget
da: Vis budget

en: Show Budget Notes
da: Vis budget noter

en: Show Chart
da: Vis diagram

en: Show Column with Totals
da: Vis kolonne med summer

en: Show Company Address
da: Vis firmaadresse

en: Show Description
da: Vis beskrivelse

en: Show Difference
da: Vis difference

en: Show Exchange Rates
da: Vis vekselkurser

en: Show Expense Column
da: Vis udgiftskolonne

en: Show Foreign Currencies
da: Vis fremmede valutaer

en: Show Full Account Name
da: Vis fuld kontonavn

en: Show Full Account Names
da: Vis fulde kontinavne

en: Show GnuCash Version
da: Vis GnuCash version

en: Show GnuCash version
da: Vis GnuCash-version

en: Show GnuCash version at bottom
da: Vis GnuCash-versionen nederst

en: Show Hidden Accounts
da: Vis skjulte konti

en: Show Horizontal Grid Lines
da: Vis vandrette gitterlinjer

en: Show Inactive Customers
da: Vis inaktive kunder

en: Show Income and Expenses?
da: Vis indtægter og udgifter?

en: Show Income/Expense
da: Vis indtægt/udgift

en: Show Informal Debit/Credit Headers
da: Vis uformelle debet-/kreditoverskrifter

en: Show Job name
da: Vis jobnavn

en: Show Job number
da: Vis jobnummer

en: Show Lines with All Zeros
da: Vis linjer kun med nuller

en: Show Money In
da: Vis penge ind

en: Show Money Out
da: Vis penge ud

en: Show National Currencies
da: Vis nationale valutaer

en: Show Net Flow
da: Vis nettoflow

en: Show Net Profit
da: Vis nettoprofit

en: Show Net Worth
da: Vis nettoværdi

en: Show Percents
da: Vis procenter

en: Show Reconciled
da: Vis afstemte

en: Show Splits
da: Vis opdelinger

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
da: Vis TXF-eksportparametre for hver TXF-kode/konto i rapporten.

en: Show Table
da: Vis tabel

en: Show Totals
da: Vis totaler

en: Show Vertical Grid Lines
da: Vis lodrette gitterlinjer

en: Show _Account column
da: Vis kolonnen _Konto

en: Show _All
da: Vis _alt

en: Show _Memo column
da: Vis _Memo-kolonnen

en: Show _hidden accounts
da: Vis _skjulte konti

en: Show _log window
da: Vis _logvindue

en: Show _number of days
da: Vis _antal dage

en: Show _unused accounts
da: Vis _ubrugte konti

en: Show _zero balance owners
da: Vis konti med 0-saldo ejere

en: Show _zero total accounts
da: Vis kont_i med nul i saldo

en: Show a Net Worth bar?
da: Vis nettoværdi-søjle?

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
da: Vis en luk-knap på hver notesbogsfane. Disse fungerer identisk med menupunktet 'Luk'.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
da: Vis en samlet sum for alle konti konverteret til rapportens standardvaluta

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
da: Vis en hovedtotal for alle konti konverteret til standardrapportens valuta.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction in a register. This is the default setting for when a register is first opened. The setting can be changed at any time via the "View->Double Line" menu item.
da: Vis en anden linje med "Handling", "Noter" og "Lænkede dokumenter" for hver transaktion i et register. Dette er standardindstillingen for første gang, et register åbnes. Indstillingen kan til enhver tid ændres via menupunktet "Vis->Dobbelt linje".

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
da: Vis en anden linje med "Handling", "Noter" og "Tilknyttede dokumenter" for hver transaktion.

en: Show a second line with Action, Notes, and Linked Document fields for each transaction.
da: Vis en anden linje med felterne Handling, Noter og Tilknyttet dokument for hver transaktion.

en: Show accounting-style rules
da: Vis bogføringsstilregler

en: Show accounts that have been marked hidden.
da: Vis konti som er blevet markeret som skjult.

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
da: Vis konti til denne dybde. Ignorér andre valg.

en: Show accounts which do not have any transactions.
da: Vis konti, der ikke har nogen transaktioner.

en: Show accounts which have a zero total value.
da: Vis konti, der har en samlet værdi på nul.

en: Show all splits in the current transaction
da: Vis alle opsplitninger i den aktuelle transaktion

en: Show all splits in the current transaction.
da: Vis alle opsplitninger i den aktuelle transaktion.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
da: Vis alle leverandører/kunder også selv om de har nulbalance.

en: Show an account's account code.
da: Vis en kontos kontonummer.

en: Show an account's account type.
da: Vis en kontos kontotype.

en: Show an account's balance.
da: Vis en kontos saldo.

en: Show an account's description.
da: Vis en kontos beskrivelse.

en: Show an account's notes.
da: Vis en kontos bemærkninger.

en: Show auto-save confirmation _question
da: Vis bekræftelses spørgsmål for automatisk lagring

en: Show auto-save explanation
da: Vis auto-save-beskrivelse

en: Show bills due reminder at startup
da: Vis påmindelse af forfaldne købs faktura ved opstart

en: Show bills due within this many days
da: Vis regninger der er forfaldne indenfor følgende antal dage

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
da: Vis mellemrum på steder hvor nulsaldi ellers skulle være vist.

en: Show blank text instead of zero values for inner table cells. Does not apply to footer rows.
da: Vis tom tekst i stedet for nulværdier for indre tabelceller. Gælder ikke for sidefodsrækker.

en: Show blanks instead of zeros in table cells
da: Vis tomme i stedet for 0 i tabel celler

en: Show both closing and regular transactions
da: Vis både afsluttende og regelmæssige transaktioner

en: Show bought columns
da: Vis købt kolonner

en: Show charts as stacked charts?
da: Vis søjlediagram som stablede søjler?

en: Show close button on _notebook tabs
da: Vis luk-knap på _notesbogsfaner

en: Show close buttons on notebook tabs
da: Vis luk-knapper på notesbogsfaner

en: Show closing transactions only
da: Vis kun afsluttende transaktioner

en: Show comments at bottom
da: Vis kommentarer nederst

en: Show currencies in this dialog
da: Vis valutaer i denne dialog

en: Show customer aging overview for all customers
da: Vis overblik over kundealder for alle kunder

en: Show customer report
da: Vis kunderapport

en: Show date
da: Vis dato

en: Show date columns
da: Vis datokolonne

en: Show date/time at bottom
da: Vis dato/tidspunkt nederst

en: Show documentation
da: Vis dokumentation

en: Show employee report
da: Vis medarbejderrapport

en: Show end columns
da: Vis slutkolonner

en: Show end date amount and value table columns
da: Vis kolonner i tabellen over slutdatoer, beløb og værdi

en: Show entered and reconciled dates on selection
da: Vis indtastede datoer og afstemningsdatoer ved markering

en: Show expanded transactions with all splits.
da: Vis ekspanderede transaktioner med alle opdelinger.

en: Show full account names (including parent accounts).
da: Vis de fulde kontonavne (inklusive samlekonti).

en: Show future minimum
da: Vis fremtidigt minimum

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
da: Vis fremtidige transaktioner efter den tomme transaktion i en kassekladde

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
da: Vis fremtidige transaktioner efter den tomme transaktion i et register. Hvis den er aktiv, vil transaktioner med en dato i fremtiden blive vist nederst i registret efter den tomme transaktion. Ellers vil den tomme transaktion være nederst i registret efter alle transaktioner.

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
da: Vis vandrette kanter mellem rækker i en klassekladde. Hvis aktiv vil kanten mellem cellerne indikeres med en tyk lije. Ellers vil kanten mellem cellerne ikke blive markeret.

en: Show horizontal borders in a register
da: Vis vandrette kanter i en klassekladde

en: Show horizontal borders on the cells.
da: Vis vandrette rammer på cellerne.

en: Show invoices due reminder at startup
da: Vis påmindelse om forfaldne salgs faktura ved opstart

en: Show invoices due within this many days
da: Vis salgs faktura der er forfaldne indenfor følgende antal dage

en: Show linked transactions
da: Vis tilknyttede transaktioner

en: Show listings
da: Vis lister

en: Show long (instead of short) account names
da: Vis lange (i stedet for korte) kontonavne

en: Show long account names
da: Vis lange kontonavne

en: Show long names
da: Vis lange navne

en: Show lot GUID column
da: Vis partiets GUID kolonne

en: Show lot split rows
da: Vis parti opdelte rækker

en: Show matched _information
da: Vis matchende _oplysninger

en: Show mnemonic in amounts
da: Vis mnemonisk i mængder

en: Show mnemonics with commodity amounts
da: Vis huskeregler med varebeløb

en: Show money in?
da: Vis indgående penge?

en: Show money out?
da: Vis udgående penge?

en: Show net money flow?
da: Vis Netto pengestrøm?

en: Show net price
da: Vis nettopris

en: Show net price?
da: Vis netto pris?

en: Show non currency commodities
da: Vis varer uden valuta

en: Show number of shares
da: Vis antal af aktier

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
da: Vis kun konti, hvis fulde navn matcher dette filter, f.eks. vil ':Rejse' matche Udgifter:Rejse:Ferie og Udgifter:Forretning:Rejse. Feltet kan stå tomt, hvilket vil deaktivere filteret.

en: Show only open lots
da: Vis kun åbne afkast

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
da: Vis kun navnene på bladkontiene i kassen og i pop op-vinduet til kontovalg. Standardadfærden er at vise det fulde navn, inklusive stien, i kontotræet. Aktivering af denne indstilling indebærer, at du bruger unikke bladnavne.

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
da: Vis kun transaktioner, hvor beskrivelse, noter eller notat matcher dette filter.
    F.eks. vil '#gave' finde alle transaktioner med #gave i beskrivelse, noter eller notat. Det kan stå tomt, hvilket vil deaktivere filteret.

en: Show original currency amount
da: Vis det oprindelige valutabeløb

en: Show paths
da: Vis stig

en: Show plot
da: Vis graf

en: Show preparer info
da: Vis opretter-info

en: Show preparer info at bottom
da: Vis opretter-info i bunden

en: Show previous number of days:
da: Vis tidligere antal af dage:

en: Show prices
da: Vis priser

en: Show purchase-related table columns
da: Vis kolonner i købsrelaterede tabeller

en: Show realized gain column(s)
da: Vis kolonne(r) for realiseret gevinst

en: Show realized gain table column(s) for sold shares
da: Vis kolonne(r) i tabel med realiserede gevinster for solgte aktier

en: Show receiver info
da: Vis modtagerinfo

en: Show receiver info at bottom
da: Vismodtager-info i bunden

en: Show reserve line
da: Vis reservelinje

en: Show sale-related table columns
da: Vis salgsrelaterede tabelkolonner

en: Show sold columns
da: Vis solgt kolonner

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
da: Vis nogle kun dokumentation-sider i QIF-indlæsningshjælperen.

en: Show splash scree_n
da: VIs velkomstskæ_rm

en: Show splash screen
da: Vis opstartsskærm

en: Show splash screen at startup.
da: Vis velkomstskærm ved opstart.

en: Show subtotals
da: Vis delsummer

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
da: Vis delsummer for valgte samlekonti som har underkonti.

en: Show subtotals only (hide transactional data)
da: Vis kun subtotaler (skjul transaktionsdata)

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
da: Vis kun subtotaler, skjul transaktionsdetaljer?

en: Show table
da: Vis tabel

en: Show target line
da: Vis mållinje

en: Show the Account Color as Account Name Background.
da: Vis kontoens farve som baggrund for kontonavn.

en: Show the Account Color as background
da: Vis kontoens farve som baggrund

en: Show the Account Color as tab background.
da: Vis kontoens farve som baggrund for faneblade.

en: Show the Account Color on tabs
da: Vis kontoens farve i faneblade

en: Show the Asset and the Liability bars?
da: Vis søjler for aktiver og passiver?

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
da: Vis kontokoden for subtotaler og underoverskrifter?

en: Show the account description for subheadings?
da: Vis kontobeskrivelsen for underoverskrifter?

en: Show the actual transactions for the budget period
da: Vis de faktiske transaktioner for budgetperioden

en: Show the calendar buttons
da: Vis kalenderknapperne

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
da: Vis kalenderknapperne annuller, i dag og vælg.

en: Show the column with the expenses per customer.
da: Vis kolonnen med udgifter per kunde.

en: Show the currently used GnuCash version.
da: Vis GnuCash's version.

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
da: Vis datoen når transaktionen blev indtastet under den registrerede dato og afstemningsdatoen på opdelingsrækken.

en: Show the entered and reconcile dates
da: Vis de indtastede og afstemte datoer

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
da: Vis den indtastede dato og afstemningsdato ved transaktionsmarkering.

en: Show the exchange rates used.
da: Vis de benyttede vekselkurser.

en: Show the full account name for subtotals and subheadings?
da: Vis det fulde kontonavn for subtotaler og underoverskrifter?

en: Show the full account name in legend?
da: Vis det fulde kontonavn i beskrivelser?

en: Show the full security name in the legend?
da: Vis det fulde navn på værdipapiret i forklaringen?

en: Show the income and expense accounts
da: Vis indtægts- og udgiftskonti

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
da: Vis indtægts- og udgiftskonti?

en: Show the lot GUID table column
da: Vis kolonnen for lot-GUID-tabel

en: Show the lot open and close table columns
da: Vis kolonnerne i tabellen for åbning og lukning af partier

en: Show the net profit?
da: Vis nettogevinsten?

en: Show the new user window
da: Vis vinduet for ny bruger

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
da: Vis meddelelsesvinduet for processen "siden sidste kørsel", når en fil åbnes.

en: Show the online banking log window
da: Vis logvindue for netbanken

en: Show the percentage in legend?
da: Vis procenten i beskrivelser?

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
da: Viser tabellinjerne med kunder, der ikke havde nogen transaktioner i rapporteringsperioden, hvilket vil vise alle nuller i kolonnerne.

en: Show the total balance in legend?
da: Vis den totale saldo i beskrivelser?

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
da: Vis den samlede saldo, inklusive saldi på underkonti, på alle konti i dybdebegrænsningen.

en: Show this help message
da: Vis denne hjælpemeddelelse

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
da: Viser dette antal transaktioner i en kassekladde. En værdi på nul betyder, at alle transaktioner vises.

en: Show ticker symbols
da: Vis tickersymboler

en: Show time in addition to date
da: Vis tid udover dato

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction.
da: Vis transaktioner på én eller to linjer og ekspander den aktuelle transaktion.

en: Show transactions on one or two lines.
da: Vis transaktioner på én eller to linjer.

en: Show unrealized gain column(s)
da: Vis kolonne(r) for urealiserede gevinster

en: Show unrealized gain table column(s) for unsold shares
da: Vis kolonne(r) i tabellen over urealiserede gevinster for usolgte aktier

en: Show vendor aging overview for all vendors
da: Vis overblik over leverandøralder for alle leverandører

en: Show vendor report
da: Vis leverandørrapport

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
da: Vis lodrette kanter mellem kolonner i en klassekladde. Hvis aktiv vil kanten mellem cellerne indikeres med en tyk lije. Ellers vil kanten mellem cellerne ikke blive markeret.

en: Show vertical borders in a register
da: Vis lodrette kanter i en klassekladde

en: Show vertical borders on the cells.
da: Vis lodrette rammer på cellerne.

en: Show your own company's address and the date of printing.
da: Vis dit eget firmas adresse og datoen for udskrivning.

en: Show zero balance items
da: Vis 0-sum balanceposter

en: Show/hide the status bar on this window
da: Vis/skjul statusbjælken på dette vindue

en: Show/hide the summary bar on this window
da: Vis/skjul oversigtsbjælken på dette vindue

en: Show/hide the toolbar on this window
da: Vis/skjul værktøjslinjen på dette vindue

en: Show:
da: Vis:

en: Shows a barchart with cash flow over time
da: Viser et søjlediagram med pengestrømme over tid

en: Shows a chart with the Assets developing over time
da: Viser et diagram over aktivernes udvikling over tid

en: Shows a chart with the Expenses per interval developing over time
da: Viser et diagram med udgifterne pr. interval, der udvikler sig over tid

en: Shows a chart with the Income per interval developing over time
da: Viser et diagram med indkomsten pr. interval, der udvikler sig over tid

en: Shows a chart with the Liabilities developing over time
da: Viser et diagram over passivernes udvikling over tid

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
da: Viser et cirkeldiagram med fordeling af aktiver på værdipapirer

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
da: Vis lagkagediagram med aktivsaldoen på et givet tidspunkt

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
da: Vis lagkagediagram med udgifter per givet tidsinterval

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
da: Vis lagkagediagram med indtægter per givet tidsinterval

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
da: Vis lagkagediagram med passivsaldoen på et givet tidspunkt

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
da: Viser et cirkeldiagram med de samlede udgifter for hver ugedag

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
da: Viser et cirkeldiagram med den samlede indkomst for hver ugedag

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
da: Viser hver konto i tabellen som et hyperlink til dens kassevindue.

en: Shows each amounts in the table as a hyperlink to a register or report.
da: Viser hvert beløb i tabellen som et hyperlink til en kasse eller rapport.

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
da: Viser eller skjuler transaktioner fra matchvælgeren, som allerede har en afstemt status.

en: Si_ngle
da: E_nkel

en: Si_ze…
da: St_ørrelse…

en: Sign Reverses
da: Skift fortegn

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
da: Skift fortegn for indtægts- og udgiftskonti.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
da: Skift fortegn for følgende: kreditkort, betalingskonti, passivkonti, egenkapitalkonti og indtægtskonti.

en: Sign: -$10.00
da: Skilt: -10,00 kr

en: Significant Digits
da: Betydelige cifre

en: Simple
da: Enkel

en: Simple Layout
da: Enkelt layout

en: Since Last Run…
da: Siden sidste kørsel …

en: Since _Last Run…
da: Siden _sidste kørsel …

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
da: Da du opretter en ny fil, vil du derefter se en dialogboks til indstilling af bogindstillinger. Disse kan påvirke, hvordan GnuCash importerer transaktioner. Hvis du vender tilbage til denne side uden at annullere og starte forfra, vil dialogboksen til indstilling af bogindstillinger ikke blive vist en anden gang, når du går videre. Du kan få adgang til den direkte fra menuen via Fil->Egenskaber.

en: Single Column
da: Enkeltrækkevisning

en: Single Report
da: Enkelt rapport

en: Single column Balance Sheet
da: Enkelkolonne statusopgørelse

en: Six Months Ago
da: Seks måneder siden

en: Six Months Ago.
da: Seks måneder siden.

en: Six Months Ahead
da: Seks måneder frem

en: Six Months Ahead.
da: Seks måneder frem.

en: Skip Errors
da: Spring fejl over

en: Skip alternate lines
da: Spring alternative linjer over

en: Smallest _fraction
da: Mindste _brøk

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
da: Den mindste brøkdel af denne vare, der kan refereres til.

en: Sold Amount
da: Solgt antal

en: Sold Average Price
da: Solgt gennemsnits pris

en: Sold Basis
da: Solgt grundlag

en: Sold Splits
da: Solgte splits

en: Sold Value
da: Solgt værdi

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
da: Nogle banker placerer en del af transaktionsbeskrivelsen som "transaktionstekst" i MT940-filen. Normalt ignorerer GNUcash denne tekst. Men ved at aktivere denne indstilling bruges transaktionsteksten også til transaktionsbeskrivelsen.

en: Some characters have been converted according to your locale.
da: Nogle tegn er måske konverteret i forhold til dit sprog.

en: Some characters have been discarded.
da: Nogle tegn er blevet fjernet.

en: Sort %s by…
da: Sorter %s efter …

en: Sort By
da: Sorter efter

en: Sort By:
da: Sorter efter:

en: Sort Column
da: Sorter kolonner

en: Sort Method
da: Metode der sorteres efter

en: Sort Order
da: Sorteringsorden

en: Sort _Order
da: Sorterings_orden

en: Sort by action field.
da: Sorter efter præcis indtastningsfelt.

en: Sort by amount.
da: Sorter efter beløb.

en: Sort by date.
da: Sorter efter dato.

en: Sort by description.
da: Sorter efter beskrivelse.

en: Sort by memo.
da: Sorter efter note.

en: Sort by notes field.
da: Sorter efter bemærkningsfelt.

en: Sort by number.
da: Sorter efter nummer.

en: Sort by the date of entry.
da: Sorter efter indtastningsdato.

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
da: Sorter efter opgørelsesdato (og grupper efter ryddede, uafstemte, afstemte).

en: Sort by this criterion first.
da: Sorter efter dette kriterie først.

en: Sort by this criterion second.
da: Sorter efter dette kriterie som nummer to.

en: Sort companies by.
da: Sorter firmaer via.

en: Sort in descending order.
da: Sorter i faldende rækkefølge.

en: Sort order.
da: Sorteringsorden.

en: Sort register by…
da: Sorter kassekladde efter …

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
da: Sorter listen over transaktionsskabeloner alfabetisk

en: Sorting
da: Sorterer

en: Source
da: Kilde

en: Source Account Name
da: Kildekontonavn

en: South European (ISO-8859-3)
da: Sydeuropæisk (ISO-8859-3)

en: Space
da: Mellemrum

en: Space between table cell edge and content.
da: Afstand mellem tabelcellekant og indhold.

en: Space between table cells.
da: Afstand mellem tabelceller.

en: Specify Source Account
da: Angiv kildekonto

en: Specify date to filter by…
da: Angiv dato at filtrere efter…

en: Specify export type
da: Angiv eksporttype

en: Specify the page size and orientation for printing
da: Angiv sidestørrelse og orientering for udskrivning

en: Spend
da: Forbrug

en: Split
da: Del

en: Split Transaction
da: Opdelt transaktion

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
da: Opdelingen er afstemt, men kolonnen for afstemningsdato mangler eller er ugyldig.

en: Split with memo %s has an invalid account.
da: Opdeling med memo %s har en ugyldig konto.

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
da: Opdeling med note %s har en kreditformel, der ikke kan fortolkes.

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
da: Opdeling med note %s har en debetformel, der ikke kan fortolkes.

en: Splits Account
da: Opdeler konto

en: Splits Amount
da: Opdeler beløb

en: Splits Memo
da: Opdeler note

en: Square
da: Firkant

en: St_yle Sheets
da: St_ilark

en: Stack overflow
da: Stakoverløb

en: Stack underflow
da: Stakunderløb

en: Stacked Bar Chart
da: Stablet søjlediagram

en: Standard Order
da: Standardorden

en: Start Date
da: Start dato

en: Start Date:
da: Startdato:

en: Start Online Banking Setup
da: Start opsætning af netbank

en: Start date
da: Startdato

en: Start date must be earlier than End date
da: Startdatoen skal være tidligere end slutdatoen

en: Start of Adjusting/Closing
da: Start på justering/lukning

en: Start of accounting period
da: Regnskabsperiodens start

en: Start of current quarter
da: Starten af nuværende kvartal

en: Start of next month
da: Begyndelsen af næste måned

en: Start of next quarter
da: Begyndelsen af næste kvartal

en: Start of next year
da: Starten af næste år

en: Start of previous accounting period
da: Starten på forrige regnskabsperiode

en: Start of previous month
da: Starten af forrige måned

en: Start of previous quarter
da: Start af forrige kvartal

en: Start of previous year
da: Starten af forrige år

en: Start of reporting period.
da: Rapportperiodes start.

en: Start of this accounting period
da: Regnskabsperiodens start

en: Start of this month
da: Starten af denne måned

en: Start of this quarter
da: Starten af dette kvartal

en: Start of this year
da: Starten af dette år

en: Starting Balance
da: Startsaldo

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
da: Startdato (i sekunder fra 1. januar 1970)

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
da: Fra den første linje, der rent faktisk importeres, springes hver anden linje over. Denne indstilling tager også højde for de indledende linjer, der skal springes over.
    For eksempel
    * hvis "Indledende linjer, der skal springes over" er indstillet til 3, vil den første linje, der skal importeres, være linje 4. Linjerne 5, 7, 9,… springes over.
    * hvis "Indledende linjer, der skal springes over" er indstillet til 4, vil den første linje, der skal importeres, være linje 5. Linjerne 6, 8, 10,… springes over.

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
da: Fra den første linje, der rent faktisk importeres, springes hver anden linje over. Denne indstilling tager også højde for de indledende linjer, der skal springes over.
    For eksempel
    * hvis 'Indledende linjer, der skal springes over' er indstillet til 3, vil den første linje, der skal importeres, være linje 4. Linjerne 5, 7, 9,… springes over.
    * hvis 'Indledende linjer, der skal springes over' er indstillet til 4, vil den første linje, der skal importeres, være linje 5. Linjerne 6, 8, 10,… springes over.

en: Starting time period identifier
da: Starttidsperiode-id

en: Stat_us Bar
da: Stat_usbjælke

en: Statement Date
da: Udskriftsdato

en: Statement Date is %d day after today. | Statement Date is %d days after today.
da[0]: Udskriftsdatoen er %d dag efter i dag.
da[1]: Opgørelsesdatoen er %d dage efter i dag.

en: Statement Date is after today
da: Opgørelsesdatoen er efter i dag

en: Statement _Date
da: Udskrifts_dato

en: Step Size
da: Trinstørrelse

en: Stoc_k Split…
da: Aktieopdeling…

en: Stock
da: Aktie

en: Stock Accounts to report on.
da: Aktiemængder, der rapporteres om.

en: Stock Amount
da: Antal aktier

en: Stock Ass_istant…
da: Aktie assistent…

en: Stock Assistant
da: Aktieassistent

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Capital Gains
da: Kapitalgevinster

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Cash
da: Kontant

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Dividend
da: Udbytte

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Fees
da: Gebyrer

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Stock
da: Aktie

en: Stock Split
da: Aktieopdeling

en: Stock Split Account
da: Aktieopsplitningskonto

en: Stock Split Assistant
da: Aktieopdelingsassistent

en: Stock Split Details
da: Aktieopdelingsdetaljer

en: Stock Split Finish
da: Aktieopdeling fuldført

en: Stock Transaction Assistant
da: Aktietransaktionsassistent

en: Stock Value
da: Aktie værdi

en: Stock account for security "%s"
da: Aktiekonto for værdipapir »%s«

en: Stock amount must be positive.
da: Aktiemængder, skal være positiv.

en: Stock split
da: Aktieopdeling

en: Stocks
da: Aktier

en: String Option
da: Tekstvalgmulighed

en: String Option Default
da: Standard tekstvalgmulighed

en: String for additional report information.
da: Streng for yderligere rapportoplysninger.

en: String to be placed as a footer.
da: Streng, der skal placeres som sidefod.

en: Style Sheet Name
da: Navn på stilark

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
da: Stilark påvirker den måde, rapporter fremstår. Vælg et stilark for din rapport som et rapportvalg og brug menuen Rediger->Stilark for at ændre i stilarkene.

en: Stylesheet
da: Stilark

en: Su_b-accounts of '%s'
da: Underkonto i %s

en: Su_mmary Bar
da: Resu_mebjælke

en: Sub-subheading/total Cell Color
da: Cellefarve for under-undertitel/total

en: Sub-total
da: Delsum

en: Subheading/Subtotal Cell Color
da: Cellefarve for undertitel/delsum

en: Subject:
da: Emne:

en: Subtotal
da: Delsum

en: Subtotal Table
da: Delsum tabel

en: Subtotal according to the primary key?
da: Delsum ifølge den primære nøgle?

en: Subtotal according to the secondary key?
da: Delsum ifølge den sekundære nøgle?

en: Subtotal:
da: Delsum:

en: Subtotals Only
da: Kun delsum

en: Summary
da: Oversigt

en: Summary Page
da: Resumeside

en: Summary Text
da: Opsummeringstekst

en: Sunday
da: Søndag

en: Suppress $0.00 values
da: Undertryk nulværdier

en: Symbol
da: Kode

en: T
da: S

en: T-Ref
da: T-ref

en: Ta_x Report Options
da: Rapportindstillinger for _skat

en: Ta_x included
da: _Skat er inkluderet

en: Ta_x related
da: S_katterelateret

en: Tab
da: Tab (indryk)

en: Tab A
da: Fane A

en: Tab B
da: Fane B

en: Tab P_osition
da: Fanebladposition

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
da: Tabulatorrækkefølgen inkluderer overførsel på gemte transaktioner

en: Table
da: Tabel

en: Table Cell Color
da: Tabelcellefarve

en: Table border width
da: Tabelkantbredde

en: Table cell padding
da: Tabelcelle-indrykning

en: Table cell spacing
da: Tabelcelleafstand

en: Table for Exporting
da: Tabel for eksport

en: Tables
da: Tabeller

en: Target
da: Mål

en: Target Accounts
da: Målkonti

en: Target amount above reserve
da: Målbeløb over reserve

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
da: Den valgte deling er i øjeblikket skjult i denne kassekladde.
    
    %s
    
    Vælg OK for midlertidigt at rydde filteret og fortsætte,
    ellers vil den sidste aktive celle blive valgt.

en: Tax
da: Skat

en: Tax Accounts
da: Skattekonti

en: Tax Amount
da: Skattebeløb

en: Tax Included
da: Skat inkluderet

en: Tax Included?
da: Skat inkluderet?

en: Tax Info
da: Skatteinfo

en: Tax Invoice
da: Skatteopgørelse

en: Tax Number
da: Skattenummer

en: Tax Payment
da: Skattebetaling

en: Tax Rate
da: Skattesats

en: Tax Report & XML Export
da: Skatterapport og XML-eksport

en: Tax Report / TXF Export
da: Skatterapport / TXF-eksport

en: Tax Schedule Report & TXF Export
da: Skatterapport og TXF-eksport

en: Tax Schedule Report/TXF Export
da: Skatterapport/TXF-eksport

en: Tax Table
da: Skatte-tabel

en: Tax Tables
da: Skattetabeller

en: Tax _Related
da: Skatte_relateret

en: Tax class
da: Skatteklasse

en: Tax computed after discount is applied
da: Skat beregnet efter fratrækning af rabat

en: Tax entity type not specified
da: Skatteentitetens type er ikke specificeret

en: Tax on Purchases
da: Skat ved køb

en: Tax on Sales
da: Skat på salg

en: Tax payable
da: Skatte-tabel

en: Tax related
da: Skatterelateret

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
da: Skattetabel »%s« er i brug. Du kan ikke slette den.

en: Tax table name "%s" already exists.
da: Skattetabel navnet %s findes allerede.

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
da: Skattetype %s: Ugyldig kode %s for kontotype

en: Tax-related but has no tax code
da: Relateret til skat men har ingen skattekode

en: Tax-table
da: Skatte-tabel

en: Tax:
da: Skat:

en: Taxable
da: Beskattes

en: Taxable Income / Deductible Expenses
da: Beskattet indkomst / fradragsberettigede udgifter

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
da: Beskattet indkomst / fradragsberettigede udgifter / Eksport til .XML-fil

en: Taxable Income/Deductible Expenses
da: Beskattet indkomst/fradragsberettigede udgifter

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
da: Beskattet indkomst/fradragsberettigede udgifter/Eksport til .TXF-fil

en: Taxable?
da: Beskattes?

en: Taxes
da: Skat

en: Taxincluded
da: Skat er inkluderet

en: Teller
da: Kasserer

en: Template Transaction
da: Skabelontransaktion

en: Template file
da: Skabelonfil

en: Template file "~a" can not be read
da: Skabelonfilen »~a« kan ikke læses

en: Temporary Warnings
da: Midlertidige advarsler

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
da: Betingelsen »%s« er i brug. Du kan ikke slette den.

en: Terms
da: Betingelser

en: Terms:
da: Betingelser:

en: Test Search Dialog
da: Testsøgningsvindue

en: Testing
da: Afprøver

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Text cell
da: Tekstcelle

en: Text font
da: Skritftype for tekst

en: Thai (TIS-620)
da: Thailandsk (TIS-620)

en: Thank you for your patronage!
da: Tak for din støtte!

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
da: Den QIF-fil er allerede indlæst. Vælg venligst en anden fil.

en: That commodity already exists.
da: Den vare findes allerede.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
da: Denne database kan være i brug af en anden bruger. I så fald bør du ikke åbne databasen. Hvad ønsker du at gøre?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
da: Databasen befinder sig måske på et skrivebeskyttet filsystem, du har muligvis ikke skriverettigheder til mappen, eller dit anti-virus program, forhindre denne handling. Hvis du fortsætter, vil du ikke kunne gemme ændringer. Hvad ønsker du at gøre?

en: That means:
    * It ignores GnuCash's preferences like "Close log window when finished".
    * To report issues read
da: Det betyder:
    * Den ignorerer GnuCashs præferencer som "Luk logvindue når færdig".
    * For at rapportere problemer, læs

en: The %s amount has no associated account.
da: Beløbet %s har ingen tilknyttet konto.

en: The '%s' account register is read-only.
da: Denne %s kasseklade er skrivebeskyttet.

en: The Bad
da: Den slemme

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
da: Feltet Firmanavn må ikke stå tomt. Indtast venligst et firmanavn eller en persons navn.

en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
da: GUID'en i %s checkformatfilen '%s' og %s checkformatfilen '%s' stemmer overens.

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gimp.net
da: GnuCash udviklerne er nemme at komme i kontakt med. Udover flere postlister kan du sludre med dem direkte på IRC! Du finder dem på #gnucash på irc.gimp.net

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
da: GnuCashs brugervejledning på nettet har mange nyttige informationer. Du kan tilgå manualen via hjælpemenuen.

en: The Good
da: Den gode

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
da: Dit firmas id (f.eks. tax-id: 00-000000).

en: The Invoice must have at least one Entry.
da: Fakturaen skal indeholde mindst én postering.

en: The Job must be given a name.
da: Jobbet skal have et navn.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
da: Netbankimporten returnerede ingen transaktioner for den valgte tidsperiode.

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
da: Netbankjobbet kører stadig; er du sikker på, at du ønsker at annullere?

en: The Order must be given an ID.
da: Ordren skal have et id.

en: The Order must have at least one Entry.
da: Ordren skal have mindst en post.

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
da: Koden skal være på mindst %d tegn.
    Ønsker du at forsøge igen?

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
da: QIF-filformatet fortæller ikke, i hvilken rækkefølge dag, måned og år i datoer er skrevet. I de fleste tilfælde er det muligt at afgøre dette automatisk for hver enkelt fil. Dog er der i den fil, du netop har indlæst, mere end én rækkefølge, der passer på dataene.
    
    Vælg filens datoformat. QIF-filer, der er oprettet af europæiske programmer er normalt i »d-m-å« eller dag-måned-år-format, mens amerikanske QIF-filer oftest er i »m-d-å« eller måned-år-dag.

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
da: QIF-filen, du netop har indlæst, lader til at indeholde transaktioner for kun én konto, men filen angiver intet navn for denne konto.
    
    Angiv et navn for kontoen. Hvis filen blev eksporteret fra et andet bogføringsprogram, bør du bruge samme kontonavn, som blev brugt i dette program.

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
da: QIF-indlæseren kan endnu ikke håndtere QIF-filer med flere valutaer. Alle konti i QIF-filerne, du er ved at indlæse, skal være i samme valuta.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
da: SQL-databasen er i brug af andre brugere, og opgraderingen kan ikke udføres før de er logget ud. Hvis der ikke er nogen brugere nu, så se i dokumentationen for at finde ud af hvordan man fjerner hængende logind-sessioner.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
da: Redigereren for planlagte transaktioner kan ikke automatisk afstemme denne transaktion. Skal den stadig indtastes?

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
da: Den planlagte transaktion er ubalanceret. Du anbefales på det kraftigste at rette denne situation.

en: The Setup of your Online Banking connection is handled by the external program "AqBanking Setup".
da: Opsætningen af din netbankforbindelse håndteres af det eksterne program "AqBanking Setup".

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
da: URL'en %s understøttes ikke af denne version af GnuCash.

en: The URL address of your website.
da: Din internetsides URL-adresse.

en: The Ugly
da: Den grimme

en: The account "%s" has more than one subaccount.
    
    Move the subaccounts or delete them before attempting to delete this account.
da: Kontoen "%s" har mere end én underkonto.
    
    Flyt underkontiene, eller slet dem, før du forsøger at slette denne konto.

en: The account %s does not allow transactions.
da: Kontoen %s tillader ikke transaktioner.

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
da: Kontoen %s findes ikke. Vil du oprette den?

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
da: Kontoen %s er en sumkonto, og transaktioner er ikke tilladt. Vælg venligst en anden konto.

en: The account %s will be deleted.
da: Kontoen %s vil blive slettet.

en: The account '%s' is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
da: Kontoen '%s' er en pladsholderkonto og tillader ikke transaktioner. Vælg venligst en anden konto.

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
da: Kontoen er ikke i balance. Er du sikker på, at du vil afslutte?

en: The account must be given a name.
da: Kontoen skal have et navn.

en: The account to search for lots.
da: Kontoen hvor der skal søges efter transaktioner.

en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
da: Kontoplanen eksporteres til filen "%s", når du klikker på "Anvend".
    
    Du kan også kontrollere dine valg ved at klikke på "Tilbage" eller "Afbryd" for at afbryde eksporten.

en: The account type ~s is unknown, using Bank instead.
da: Kontotypen ~s er ukendt, bruger Bank i stedet.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
da: Kontoerne importeres fra filen '%s', når du klikker på 'Udfør.
    
    Du kan kontrollere dine valg ved at klikke på 'Tilbage' eller 'Afbryd' for at afbryde Importen.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
da: Kontiene importeres fra filen '%s', når du klikker på 'Anvend'.
    
    Du kan bekræfte dine valg ved at klikke på 'Tilbage' eller 'Annuller' for at afbryde importen.
    
    Hvis dette er din første import til en ny fil, vil du først se en dialogboks til indstilling af bogindstillinger, da disse kan påvirke, hvordan importerede data konverteres til GnuCash-transaktioner.
    Bemærk: Efter importen skal du muligvis bruge menupunktet 'Vis / Filtrer efter / Andet' og vælge at vise ubrugte konti.

en: The address of your business.
da: Din forretnings adresse.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
da: Beløbet er nul, eller beløbsfeltet kunne ikke fortolkes korrekt. Du har muligvis blandet decimaltegn og komma sammen med dine lokale indstillinger. Dette resulterer ikke i et gyldigt online overførselsjob.

en: The amount of time between data points.
da: Mængden af tid mellem datapunkter.

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
da: Beløbet der skal betales for denne faktura.
    
    Hvis du har valgt en faktura, så vil GnuCash foreslå et beløb som gælder for denne. Du kan ændre dette beløb for at oprette en delvis betaling eller en overbetaling.
    
    I tilfældet med en overbetaling eller hvis ingen faktura blev valgt, så vil GnuCash automatisk tildele det resterende beløb til den første ubetalte faktura for dette firma.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
da: Motoren fandt en fejl under forberedelse af jobbet. Det er ikke muligt at køre dette job.
    
    Højst sandsynlig understøtter banken ikke dit valgte job eller din netbankkonto har ikke rettighed til at udføre jobbet. Flere fejlbeskeder kan være synlige i din konsollog.
    
    Ønsker du at gå til jobbet igen?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
da: Motoren fandt en fejl under forberedelse af jobbet. Det er ikke muligt at køre dette job.
    
    Højst sandsynlig understøtter banken ikke dit valgte job eller din netbankkonto har ikke rettighed til at udføre jobbet. Flere fejlbeskeder kan være synlige i din konsollog.
    
    Ønsker du at gå til jobbet igen?

en: The balance sheet can be displayed with either 1 or 2 columns.
da: Balancen kan vises med enten 1 eller 2 kolonner.

en: The bank has sent a message in its response.
da: Banken har sendt en besked i sit svar.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
da: Bank har sendt saldoinformation i sit svar.
    Ønsker du at importere den?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
da: Banken har sendt transaktioninformation retur.
    Ønsker du at importere denne information?

en: The book was closed successfully.
da: Bogen blev lukket med succes.

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
da: Bogen vil blive oprettet med titlen %s når du klikker på »Anvend«. Klik på »Tilbage« for at justere, eller »Annuller« for ikke at oprette en bog.

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
da: Den bogførte saldo er identisk med den aktuelle afstemte saldo på kontoen.

en: The boolean option is ~a.
da: Sand-falsk valgmuligheden er ~a.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
da: Det tegn, der skal bruges mellem komponenterne i et kontonavn. En lovlig værdi er et hvilket som helst enkelt tegn undtagen bogstaver og tal, eller en af følgende strenge: "kolon", "skråstreg", "omvendt skråstreg", "bindestreg" og "punktum".

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
da: Underkonti for den redigerede konto er blevet ændret til type »%s« for at gøre dem kompatible.

en: The combination date option is ~a.
da: Kombinationsdato-valget er ~a.

en: The company associated with this payment.
da: Firmaet forbundet med denne betaling.

en: The company for this report.
da: Firmaet for denne rapport.

en: The contact person to print on invoices.
da: Den kontaktperson der skal anføres på fakturaer.

en: The creation date for this report.
da: Oprettelsesdatoen for denne rapport.

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
da: Oprettelsestidspunktet for denne rapport kan kun vises, hvis datoen vises.

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value, (negated) transfer amount.
da: Valgene på den løbende konto vil generere transaktioner i flere valutaer. Vælg venligst en af følgende kolonner: pris, (negeret) værdi, (negeret) overførselsbeløb.

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value.
da: Valgene på den løbende konto vil generere transaktioner i flere valutaer. Vælg venligst en af følgende kolonner: pris, (negeret) værdi.

en: The current date.
da: Den nuværende dato.

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
da: Den aktuelle post er blevet ændret. Denne post er dog del af en eksisterende ordre. Vil du gemme ændringen og reelt ændre din ordre?

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
da: Den aktuelle transaktion er blevet ændret. Vil du gemme den?

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
da: Den aktuelle skabelontransaktion er blevet ændret. Vil du gemme ændringerne?

en: The current time is ~a.
da: Den nuværende tid er ~a.

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
da: Den aktuelle transaktion er blevet ændret. Vil du gemme ændringerne før kopiering af transaktionen, eller annullere kopieringen?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
da: Den aktuelle transaktion er blevet ændret. Vil du gemme ændringerne før kopiering af denne post, eller annullere kopieringen?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
da: Den aktuelle transaktion er blevet ændret. Vil du registrere ændringerne, før du går videre til en ny transaktion, kassere ændringerne eller vende tilbage til den ændrede transaktion?

en: The current transaction is not balanced.
da: Den nuværende transaktion balancerer ikke.

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
da: Kundens id-nummer. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
da: Skæringsdatoen for fradrag af regninger til den næste måned. Efter skæringsdatoen fradrages regninger til den følgende måned. Negative værdier tæller baglæns fra slutningen af måneden.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
da: Databasen %s lader ikke til at eksistere. Vil du oprette den?

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
da: Databasen blev åbnet skrivebeskyttet. Ønsker du at gemme den et andet sted?

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
da: Datoen for denne transaktion er ældre end »Skrivebeskyttet tærskel«-sættet for denne bog. Denne indstilling kan ændres i Fil->Egenskaber->Konti.

en: The date option is ~a.
da: Datovalgmuligheden er ~a.

en: The day of the month bills are due
da: Den dag i måneden hvor regninger forfalder

en: The default check printing font
da: Standardskrifttypen til udskrivning af check

en: The default check printing font.
da: Standardskrifttypen til udskrivning af check.

en: The default date format used for fancy printed dates.
da: Standarddatoformatet brugt til smarte udskrevne datoer.

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
da: Standardskrifttypen til brug for udskrivning af check. Denne værdi vil blive tilsidesat af en skrifttype angivet i en checkbeskrivelsesfil.

en: The default tax table to apply to customers.
da: Standardskattetabellen som bruges på kunder.

en: The default tax table to apply to vendors.
da: Standardskattetabel til anvendelse på leverandører.

en: The depth used in the tree to sort in the "since last run" dialog.
da: Den dybde, der bruges i træet til at sortere i dialog boksen "siden sidste kørsel".

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
da: Beskrivelsen af betalingsbetingelse, som udskrives på fakturaer

en: The discount percentage applied if paid early.
da: Rabatprocenten hvis der foretages tidlig betaling.

en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
da: Den overførte netbanksaldo var nul.
    
    Enten er dette den korrekte saldo, eller også understøtter din bank ikke overføresel af saldo i denne netbankversion. I tilfælde af det sidste så bør du vælge en anden netbankversion i opsætningen af netbank (AqBanking eller HBCI). Derefter skal du forsøge at overføre netbanksaldoen igen.

en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
da[0]: Den tidligste transaktionsdato fundet i denne bog er %s. Baseret på valget ovenfor vil denne bog blive opdelt i %d bog.
da[1]: Den tidligste transaktionsdato fundet i denne bog er %s. Baseret på valget ovenfor vil denne bog blive opdelt i %d bøger.

en: The electronic tax number of your business
da: Det elektroniske skattenummer på din forretning

en: The email address of your business.
da: Din forretnings e-postadresse.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
da: Medarbejderens id-nummer. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig

en: The entered account could not be found.
da: Den indtastede konto kunne ikke findes.

en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
da: Den indtastede dato er uden for intervallet 01/01/1400 - 31/12/9999, nulstilles til dette år

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
da: Den indtastede dato for den kopierede transaktion er ældre end »tærskel for skrivebeskyttet« angivet for denne bog. Denne indstilling kan ændres i Fil->Egenskaber->Konti.

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
da: Den indtastede transaktionsdato er ældre end den "Skrivebeskyttede tærskel", der er angivet for denne bog. Denne indstilling kan ændres i Fil->Egenskaber->Konti, hvorved tærsklen nulstilles.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
da: Udgiftskontiene, hvor udgifterne registreres, som trækkes fra salget for at give overskuddet.

en: The fax number of your business.
da: Din forretnings faxnummer.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
da: Filen %s findes allerede. Er du sikker på, at du vil overskrive den?

en: The file %s is empty.
da: Filen %s er tom.

en: The file could not be reopened.
da: Filen kunne ikke genåbnes.

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
da: Filen er blevet indlæst. Hvis du klikker på "Anvend", gemmes den og genindlæses i hovedprogrammet. På den måde har du en fungerende fil som sikkerhedskopi i samme mappe.
    
    Du kan også gå tilbage og bekræfte dine valg ved at klikke på "Tilbage".

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
da: Filnavnet på det CSS-stylark, der skal bruges med denne rapport. Hvis angivet, skal denne fil være i din .gnucash-mappe eller på dens rette plads i GnuCash-installationsmapperne.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
da: Filnavnet på det CSS-stylark, der skal bruges med denne rapport. Denne fil skal enten være i din .gnucash-mappe eller på dens rette plads i GnuCash-installationsmapperne.

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
da: Filnavnet på eguile-skabelondelen af denne rapport. Denne fil skal være i din .gnucash-mappe eller på dens rette plads i GnuCash-installationsmapperne.

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
da: Filnavnet på e-guile-skabelondelen af denne rapport. Denne fil skal enten være i din .gnucash-mappe eller på sin rette plads i GnuCash-installationsmapperne.

en: The file type of file %s is unknown.
da: Filetypen på fil %s er ukendt.

en: The file/URI %s could not be found.
da: Filen %s kunne ikke findes.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
da: Filen/URI'en %s blev ikke fundet.
    
    Filen er i historiklisten, vil du fjerne den?

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
da: Filen/URL'en %s indeholder ikke GnuCash-data eller dataene er ødelagte.

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
da: De følgende planlagte transaktioner har reference til den slettede konto og skal nu rettes. Tryk O.k. for at redigere dem.

en: The following are noted in this file:
da: Det følgende er noteret i denne fil:

en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
da[0]: Det følgende kundedokument er forfalden:
da[1]: De følgende %d kundedokumenter er forfaldne:

en: The following errors must be fixed:
da: Den følgende fejl skal rettes:

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
da[0]: Følgende fil kunne ikke flyttes {1}:
da[1]: Følgende filer kunne ikke flyttes {1}:

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
da[0]: Den følgende fil er forældet og vil blive ignoreret:
da[1]: De følgende filer er forældet og vil blive ignoreret:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
da[0]: Denne fil er blevet kopieret til {1} istedet:
da[1]: Disse filer er blevet kopieret til {1} istedet:

en: The following file in {1} has been renamed:
da: Følgende fil {1} er blevet omdøbt:

en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
da[0]: Det følgende leverandørdokument er forfalden:
da[1]: De følgende %d leverandørdokumenter er forfaldne:

en: The following warnings exist:
da: Den følgende advarsel eksisterer stadig:

en: The format for the date->string conversion for today's date.
da: Formatet for datoen -> strengkonvertering for dags dato.

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng der anvendes ved oprettelse af regningsnumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng der anvendes ved oprettelse af kundenumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng der anvendes ved oprettelse af medarbejdernumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng er anvendes ved oprettelse af udgiftsbilagsnumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng der anvendes ved oprettelse af fakturanumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng der anvendes ved oprettelse af jobnumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstregn der anvendes ved oprettelse af ordrenumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
da: Formatstreng er anvendes ved oprettelse af leverandørnumre. Dette er en formatstreng i printf-stil.

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
da: Formateringen der skal bruges til negative beløb: med et foranstillet tegn eller omsluttende parenteser.

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
da: Det fremtidige minimum vil for hvert datopunkt tilføje en forventet minimumsaldo inklusive planlagte transaktioner.

en: The horizontal position of the editor divider.
da: Den vandrette position af editor-deleren.

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
da: De indtægtskonti, hvor salg og indtægter blev registreret.

en: The input file can not be opened.
da: Inddatafilen kan ikke åbnes.

en: The interest rate cannot be zero.
da: Renten kan ikke være nul.

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
da: Den interne kontrol af destinations-IBAN '%s' mislykkedes. Det betyder, at kontonummeret muligvis indeholder en fejl.

en: The internal name of the Billing Term.
da: Det interne navn på betalingsbetingelsen.

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
da: Fakturaens id-nummer. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig.

en: The invoice report to be used for printing.
da: Fakturarapporten der skal bruges til udskrivning.

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
da: Job-id-nummeret. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig

en: The last day of the month for the early payment discount.
da: Den sidste dag i måneden for rabatten vedrørende tidlig betaling.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
da: Biblioteket "libdbi", der er installeret på dit system, lagrer ikke store tal korrekt. Det betyder, at GnuCash ikke kan bruge SQL-databaser korrekt. GnuCash vil ikke åbne eller gemme i SQL-databaser, før dette er løst ved at installere en anden version af "libdbi". Se venligst https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for yderligere information.

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
da: Listen nedenfor viser objekter, der bruger den konto, du vil slette.
    Før du kan slette den, skal du enten slette disse objekter eller ændre dem,
    så de bruger en anden konto

en: The list of Scheduled Transactions
da: Listen over planlagte transaktioner

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
da: Den valgte logfil kan ikke læses. Filheaderen blev ikke genkendt.

en: The log file you selected was empty.
da: Logfilen du valgte var tom.

en: The lower balance limit must be less than the higher limit.
da: Den nedre saldogrænse skal være mindre end den øvre grænse.

en: The maximum number of window menu entries reached, no more entries will be added.
da: Det maksimale antal menu poster, er nået, der vil ikke blive tilføjet flere poster.

en: The menu of options
da: Indstillingsmenu

en: The minimum number of invoice entries to display.
da: Det mindste antal fakturaposter der skal vises.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
da: Minimumscoren, som en potentiel kamp skal have, vises på kamplisten.

en: The multi-choice option is ~a.
da: Flervalgs-valgmuligheden er ~a.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
da: Navnet på rapporten der skal bruges til fakturaudskrivning.

en: The name of your business.
da: Din forretnings navn.

en: The next tip to show.
da: Det næste tip.

en: The number of accounts linked by the transactions found exceeds the limit. Select a different subset of transactions, or increase the limit in the options.
da: Antallet af konti, der er linket af de fundne transaktioner, overstiger grænsen. Vælg en anden delmængde af transaktioner, eller øg grænsen i indstillingerne.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
da: Antallet af dage efter bogføringsdatoen, hvor der vil blive anvendt en rabat ved tidlig betaling.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
da: Antallet af dage til at betale regningen efter bogføringsdatoen.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
da: Antallet af decimaler at anvende for aktietal.

en: The number of leading digits to keep when rounding
da: Antallet af indledende cifre, der skal bevares ved afrunding

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
da: Antallet af minutter før lagring af datafilen på harddisken vil blive startet automatisk. Hvis nul, vil ingen lagring blive startet automatisk.

en: The number of months to be shown in editor.
da: Antallet af måneder, der skal vises i editoren.

en: The number of payments cannot be negative.
da: Antallet af betalinger kan ikke være negativt.

en: The number of payments cannot be zero.
da: Antallet af betalinger kan ikke være nul.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
da: Antallet af resterende forekomster (%d) er større end det samlede antal forekomster (%d).

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
da: Antallet af sekunder, der skal ventes, før spørgsmålsvinduet lukkes, og ændringerne gemmes automatisk.

en: The number option formatted as currency is ~a.
da: Talvalget formateret som valuta er ~a.

en: The number option is ~a.
da: Nummervalget er ~a.

en: The numeric ID of the report.
da: Den numeriske id på rapporten.

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
da: Ordrens id-nummer. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
da: Udgangspunktet er det nedre venstre hjørne på siden.

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
da: Udgangspunktet er det øvre venstre hjørne på siden.

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
da: Ejeren %s vil blive slettet.
    Er du sikker på, at du ønsker dette?

en: The percentage discount applied for early payment.
da: Rabatprocenten ved tidlig betaling.

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
da: Frasen til specificering af hvem betalinger skal foretages til.

en: The phrase used to introduce the company contact.
da: Frasen brugt til at introducere firmakontakten.

en: The position of paned window when it was last closed.
da: Placeringen af det rudeformede vindue, da det sidst blev lukket.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
da: Bogføringshandlingen blev annulleret, da ikke alle vekselkurser var angivet.

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
da: Det forrige oprettet regningsnummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste regningsnummer.

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
da: Det forrige oprettet kundenummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste kundenummer.

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
da: Det forrige oprettet medarbejdernummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste medarbejdernummer.

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
da: Det forrige oprettet udgiftsbilagsnummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste bilagsnummer.

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
da: Det forrige oprettet fakturanummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste fakturanummer.

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
da: Det forrige oprettet jobnummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste jobnummer.

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
da: Det forrige oprettet ordrenummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste ordrenummer.

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
da: Det forrige oprettet leverandørnummer. Dette nummer vil blive trinvist øget for at oprette det næste leverandørnummer.

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
da: Priserne blev importeret fra filen '%s'.
    
    Importoversigt:
    - %s
    - %s
    - %s

en: The quote has no error set.
da: Tilbud har ingen fejl angivet.

en: The radio button option is ~a.
da: Radioknappen er ~a.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
da: Beløbet skal være gyldigt, ellers skal du lade det stå tomt.

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
da: Afstemningsrapporten er designet til at ligne det formelle afstemningsværktøj. Vælg venligst kontoen fra Rapportindstillinger. Bemærk venligst, at de datoer, der er angivet i indstillingerne, vil gælde for afstemningsdatoen.

en: The relative date option is ~a.
da: Det relative datovalg er ~a.

en: The requirements for Online Banking vary between the different supported AqBanking backends, but usually you will need:
    * Your bank needs to grant you online access. See on their website or ask their customer service for how to obtain it.
    They should also tell you:
    * Your user ID that identifies you to their server, often your base account number;
    * The URL of their Online Banking server;
    * In some cases the routing number of your bank's branch is useful in this assistant;
    * Authentication methods vary by backend and chosen method:
     * FinTS PIN/TAN: Some methods require a specific gadget like a card reader or a mobile;
     * FinTS HBCI: You have to exchange the public parts of asymmetric keys with your bank ("Ini-Letter").
     * PayPal: registered email address, password, API signature;
da: Kravene til netbank varierer mellem de forskellige understøttede AqBanking-backends, men normalt skal du bruge:
    * Din bank skal give dig onlineadgang. Se på deres hjemmeside eller spørg deres kundeservice, hvordan du får den.
    De bør også fortælle dig:
    * Dit bruger-ID, der identificerer dig på deres server, ofte dit basiskontonummer;
    * URL'en til deres netbankserver;
    * I nogle tilfælde er routingnummeret på din banks filial nyttigt i denne assistent;
    * Godkendelsesmetoder varierer afhængigt af backend og valgt metode:
    * FinTS PIN/TAN: Nogle metoder kræver en specifik gadget som en kortlæser eller en mobiltelefon;
    * FinTS HBCI: Du skal udveksle de offentlige dele af asymmetriske nøgler med din bank ("Ini-Letter").
    * PayPal: registreret e-mailadresse, adgangskode, API-signatur;

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
da: Reservebeløbet er sat til en ønsket minimumsaldo

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
da: Planlagte transaktion redigeringsprogrammet leveres med en meget fleksibel frekvenskonfigurator. Grundlæggende frekvenser til at planlægge en transaktion inkluderer daglig, ugentlig og månedlig. Men mere avancerede ordninger kan også konfigureres. Nogle eksempler:
    
    For at planlægge en transaktion hver tredje uge kan du vælge den ugentlige grundfrekvens og derefter indstille 'Hver 3. uge'.
    
    For at planlægge en transaktion hvert år kan du vælge den månedlige grundfrekvens og derefter indstille 'Hver 12. måned'.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
da: Den valgte kontotype er ikke kompatibel med en af de valgte overkonti.

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
da: De valgte konti indeholder ingen data/transaktioner (eller kun nuller) for den valgte tidsperiode

en: The selected amount cannot be cleared.
da: Det valgte beløb kan ikke ryddes.

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
da: Den valgte transaktion har ingen opdelinger, der kan tildeles som en betaling

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
da: Vælg de kategorier, der svarer til de måder, du vil bruge GnuCash. Hver kategori, du vælger, vil resultere i adskillige GnuCash-konti. Vælg de kategorier, der er relevante for dig. Du kan altid oprette flere konti senere.

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
da: Adskillelsestegnet »%s« bruges i et eller flere kontonavne.
    
    Dette vil resultere i uventet opførsel. Enten skal du ændre kontonavnene eller vælge et andet adskillelsestegn.
    
    Nedenfor kan du se listen over ugyldige kontonavne:
    %s

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
da: Serveren på URL'en %s løb ind i en fejl, eller fandt ugyldige data.

en: The settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
da: Opsætningen for match af netbankkonti med GnuCash-konti er nu færdig. Du kan nu starte netbankhandlinger på disse konti.
    
    Hvis du ønsker at tilføje endnu en bank, bruger eller konto, så kan du starte denne assistent igen.
    
    Tryk »Anvend« nu.

en: The source of price information.
da: Pristilbudskilde.

en: The specified URL could not be loaded.
da: Den angivne URL kunne ikke indlæses.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
da: Opdelingsbeløbet er nul, så der kræves ingen valutakurs.

en: The statement date you have chosen is %d day in the future. | The statement date you have chosen is %d days in the future.
da[0]: Den valgte opgørelsesdato er %d dag ude i fremtiden.
da[1]: Den valgte opgørelsesdato er %d dage ude i fremtiden.

en: The string option is ~a.
da: Tekstvalgmuligheden er ~a.

en: The subtotal value of this entry
da: Denne posts undersumsværdi

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
da: Målet bruges til at planlægge et fremtidigt stort køb, som vil blive tilføjet som en linje over reservebeløbet.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
da: Skattetabellen %s findes ikke. Vil du oprette den?

en: The title of the report.
da: Rapportens titel.

en: The total tax of this entry
da: Denne posts samlede skat

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
da: Transaktion du er ved at ændre indeholder deling i følgende konto:
    %s
    
    Er du sikker på du vil fortsætte?

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
da: En af de valgte underkonti kan ikke redigeres.
    Hvis du ønsker at redigere transaktioner i denne kasseklade, så åbn venligst indstillingerne for underkonti og fjern tjekboksen for sumkonto.
    Du kan også åbne en individuel konto fremfor et sæt af konti.

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
da: Transaktionerne på denne konto kan ikke redigeres, da dens underkonti indeholder uoverensstemmelser i varer eller valutaer.
    Du skal åbne hver konto individuelt for at redigere transaktioner.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
da: Denne konto kan ikke redigeres.
    Hvis du ønsker at redigere transaktioner i denne kassekladde så åbn venligst kontoindstillingerne og fjern tjekboksen for sumkonto.

en: The transactions were imported from file '{1}'.
da: Transaktionerne blev importeret fra filen '{1}'.

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
da: Overførsel- og bogføringskonti er forbundet med forskellige valutaer. Angiv venligst konverteringsforholdet.

en: The two currencies involved equal each other.
da: De to involverede valutaer er lig med hinanden.

en: The type of graph to generate.
da: Den type graf, der skal genereres.

en: The unknown reconciliation status '~a' will be replaced by 'uncleared'.
da: Den ukendte afstemningsstatus '~a' vil blive erstattet af 'ikke afstemt'.

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
da: De indtastede værdier for denne transaktion stemmer ikke overens. Hvilken værdi vil du genberegne?

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
da: Leverandørens id-nummer. Hvis tom vil et egnet nummer blive valgt for dig

en: The version of these settings
da: Versionen af disse indstillinger

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
da: Der er %d uregistrerede ord og %d ord der ikke kan afkodes. Tilføj venligst kodninger.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
da: Der er %d uregistrerede ord. Foretag en beslutning vedrørende dem eller tilføj kodninger.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
da: Der er %d ord, der ikke kan afkodes. Tilføj kodninger.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
da: Der er ingen planlagte transaktioner til indtastning på dette tidspunkt.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
da[0]: Der er ingen Planlagte transaktioner til indtastning på nuværende tidspunkt. (%d transaktion blev automatisk oprettet)
da[1]: Der er ingen Planlagte transaktioner til indtastning på nuværende tidspunkt. (%d transaktioner blev automatisk oprettet)

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
da[0]: Der er ingen Planlagte transaktioner til indtasnting på nuværende tidspunkt. (En transaktion blev automatisk oprettet)
da[1]: Der er ingen Planlagte transaktioner til indtasnting på nuværende tidspunkt. (%d transaktioner blev automatisk oprettet)

en: There are no options for this report.
da: Der er ingen indstillinger for denne rapport.

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
da: Der er nogle prædefinerede handlinger tilgængelige, som de fleste nye brugere foretrækker for at komme i gang med GnuCash. Vælg en af disse handlinger fra herunder og klik på knappen <i>O.k.</i> eller tryk på knappen <i>Annuller</i>, hvis du ikke ønsker at udføre nogen af dem.

en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
da[0]: Stigen %d findes ikke,
    
    Vil du fjerne den?
da[1]: Stigerne %d findes ikke,
    
    Vil du fjerne dem?

en: There is a duplicate check format file.
da: Der er en kopi af checkformatfilen.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
da: Der opstod et problem med betalingen eller refunderingen.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
da: Der findes en teori om, at hvis nogen finder ud af, hvad universet er og hvorfor det er der, vil det forsvinde i samme øjeblik og erstattes af noget, der er endnu mere bizart og uforklarligt.
    Der er en anden teori, der siger, at dette allerede er sket.
    
    Douglas Adams, »The Restaurant at the End of the Universe«

en: There is already an account with that name.
da: Der er allerede en konto med det navn.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
da: Der er ingen tilgængelige prisoplysninger for de valgte varer i den valgte tidsperiode.

en: There must be some number of occurrences.
da: Der må være et vist antal forekomster.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
da: Der opstod et problem med at gemme indstillingerne. Prøv igen.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
da: Der opstod et problem med eksporten. Dette kan skyldes mangel på plads, tilladelser eller manglende adgang til mappen. Tjek sporingsfilen for yderligere logføring!
    Du skal muligvis aktivere fejlfinding.

en: There was a problem with the import.
da: Der opstod et problem med indlæsningen.

en: There was an error accessing %s.
da: Der opstod en fejl under forsøg på adgang til %s.

en: There was an error parsing the file %s.
da: Der opstod en fejl under tolkning af filen %s.

en: There was an error parsing the file.
da: Der opstod en fejl under fortolkning af filen.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
da: Der opstod en fejl ved læsning af filen. Vil du fortsætte?

en: There was an error saving the file.
    
    %s
da: Der opstod en fejl under gemning af filen.
    
    %s

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
da: Der blev kun fundet én pris for de givne varer i den valgte tidsperiode. Dette giver ikke en brugbar graf.

en: There were no commodities for which to retrieve quotes.
da: Der var ingen råvarer, der kunne indhente tilbud på.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
da: Der var problemer med at læse nogle gemte indstillinger, mens indlæsningen fortsatte.
    Gennemgå venligst og gem igen.

en: There will be multiple rows for each transaction with each row representing one split.
da: Der vil være flere rækker for hver transaktion, hvor hver række repræsenterer én opdeling.

en: There will be one row for each transaction, equivalent to a single row in a register in 'Basic Ledger' mode. As such some transfer detail could be lost.
da: Der vil være én række for hver transaktion, hvilket svarer til én række i et register i 'Basis Ledger'-tilstand. Derfor kan nogle overførselsoplysninger gå tabt.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
da: Disse er F::Q-citatkilder, der henter information fra et enkelt websted på internettet. Hvis dette websted ikke er tilgængeligt, vil du ikke kunne hente citater.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
da: Dette er F::Q-citatkilder, der henter information fra flere websteder på internettet. Hvis et af webstederne ikke er tilgængeligt, vil F::Q forsøge at hente informationen fra et andet websted.

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
da: Disse er citatkilder, der for nylig blev tilføjet til F::Q. GnuCash ved ikke, om disse kilder henter information fra et enkelt websted eller fra flere websteder på internettet.

en: These lines were ignored during import
da: Disse linjer blev ignoreret under importen

en: These tax accounts can either be populated using the standard register, or from Business Invoices and Bills which will require Tax Tables to be set up correctly. Please see the documentation.
da: Disse skattekonti kan enten udfyldes ved hjælp af standardregistret eller fra virksomhedsfakturaer og -regninger, hvilket kræver, at skattetabeller konfigureres korrekt. Se venligst dokumentationen.

en: Third Option
da: Tredje Option

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
da: Denne konto indeholder skrivebeskyttede transaktioner.
    Det er ikke muligt at ændre dette.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
da: Dette datasæt indeholder funktioner som ikke er understøttet af denne version af GnuCash. Du er nødt til at bruge en nyere version af GnuCash for at understøtte de følgende funktioner:

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
da: Denne planlagte transaktion har ændret sig; er du sikker på, at du ønsker at annullere?

en: This account (and any sub-accounts) will be hidden in the account tree and will not appear in the popup account list in the register. To reset this option, you will first need to open the "Filter By…" dialog for the account tree and check the "show hidden accounts" option. Doing so will allow you to select the account and reopen this dialog.
da: Denne konto (og eventuelle underkonti) vil være skjult i kontotræet og vil ikke blive vist i pop op-kontolisten i registret. For at nulstille denne indstilling skal du først åbne dialogboksen "Filtrer efter…" for kontotræet og markere indstillingen "Vis skjulte konti". Hvis du gør det, kan du vælge kontoen og genåbne denne dialogboks.

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
da: Denne konto indeholder skrivebeskyttede transaktioner, som ikke må slettes.

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
da: Denne konto indeholder transaktioner. Hvad vil du gøre med disse transaktioner?

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
da: Denne konto har en underkonto. Hvad vil du gøre med den?

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
da: Denne konto har opdelinger, hvis afstemningsdato er efter denne afstemningsdato. Disse opdelinger kan gøre afstemning vanskelig. Hvis dette er tilfældet, kan du bruge Find transaktioner til at finde dem, fjerne afstemningen og afstemme igen.

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
da: Denne konto indeholder åbningsbalancetransaktioner. Kun én konto pr. vare kan indeholde åbningsbalancetransaktioner.

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
da: Denne konto findes udelukkende som en pladsholder i hierarkiet. Transaktioner må ikke bogføres på denne konto, kun på underkonti til denne konto.

en: This account register is read-only.
da: Denne kontokasseklade er skrivebeskyttet.

en: This account should usually be of type expense or asset.
da: Denne konto skal normalt være af typen udgift eller aktiv.

en: This account should usually be of type income.
da: Denne konto skal normalt være af typen indtægt.

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
da: Denne assistent hjælper dig med at oprette din netbankforbindelse til din bank.

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
da: Denne assistent vil hjælpe dig med at oprette et sæt GnuCash-konti for dine aktiver (såsom investeringer, check- og opsparingskonti), passiver (såsom lån) og de forskellige former for indtægter og udgifter, du måtte have.
    
    Du kan vælge et kontosæt her, som ligner dine behov. Når assistenten er færdig vil du på ethvert tidspunkt kunne tilføje, omdøbe, ændre og fjerne konti. Du kan også tilføje underkonti samt flytte konti (sammen med deres underkonti) fra en overkonto til en anden.
    
    Klik »Annuller«, hvis du ikke ønsker at oprette nye konti nu.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
da: Denne assistent hjælper dig med at eksportere kontotræet til en fil med den separator, der er angivet nedenfor.
    
    Vælg de indstillinger, du har brug for til filen, og klik derefter på "Næste" for at fortsætte eller "Annuller" for at afbryde eksporten.

en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
da: Denne assistent hjælper dig med at eksportere transaktionerne til en fil med den separator, der er angivet nedenfor.
    
    %s
    
    Selvom en transaktion kan have opdelinger i flere af de valgte konti, eksporteres den kun én gang. Den vises under den første behandlede konto, den har en opdeling i.
    
    Pris/Sats-outputformatet styres af præferencen
    "Tal, Dato, Tid"->"Tving priser til at vises som decimaler".
    
    Vælg de indstillinger, du har brug for til filen, og klik derefter på "Næste" for at fortsætte eller "Annuller" for at afbryde eksporten.

en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
da: Denne assistent hjælper dig med at importere priser fra en CSV-fil.
    
    Der er et minimum antal kolonner, der skal være til stede for en vellykket import: Dato, Beløb, Fra navneområde, Fra symbol og Valuta til. Hvis alle poster er for den samme vare/valuta, kan du vælge dem, og kolonnerne vil derefter være Dato og Beløb.
    
    Der findes forskellige muligheder for at angive afgrænseren samt en fast breddeindstilling. Med den faste breddeindstilling skal du dobbeltklikke på tabellen med viste rækker for at indstille en kolonnebredde og derefter højreklikke på musen for at ændre den, hvis det er nødvendigt.
    
    Eksempler er "FTSE", "RR.L", "21/11/2016", 5,345, "GBP" og VALUTA;USD;2016-11-21;1,56;GBP
    
    Der er en mulighed for at angive startrækken og slutrækken samt en mulighed for at springe alternative rækker over, der starter fra startrækken, hvilket kan bruges, hvis du har overskriftstekst. Der er også en mulighed for at overskrive eksisterende priser for den pågældende dag, hvis det er nødvendigt.
    
    Endelig har forhåndsvisningssiden knapper til at indlæse og gemme indstillingerne ved gentagne importer. Du kan gemme dine justerede indstillinger for at genbruge dem ved senere importer. Når du har indlæst dine indstillinger, kan du også justere dem igen ved lignende importer og gemme dem under et andet navn. Bemærk, at du ikke kan gemme i indbyggede forudindstillinger.
    
    Denne handling kan ikke fortrydes, så sørg for, at du har en fungerende sikkerhedskopi.
    
    Klik på "Næste" for at fortsætte eller "Annuller" for at afbryde importen.

en: This assistant will help you import a delimited file containing a list of transactions. It supports both token separated files (such as comma separated or semi-colon separated) and fixed width data.
    
    For a successful import three columns have to be available in the import data:
    • a Date column
    • a Description column
    • an Amount or Amount (Negated) column
    
    If there is no Account data available, a base account can be selected to which all data will be imported.
    
    Apart from a choice of delimiter, there are several options to tweak the importer. For example a number of lines can be skipped at the start or the end of the data, as well as odd rows. Several date and number formats are supported. The file encoding can be defined.
    
    The importer can handle files where transactions are split over multiple lines, with each line representing one split. A new transaction is started each time any of the transaction related columns' value differs from the one in a previous, non-empty one. Those columns are Transaction ID, Date, Number, Description, Notes, Transaction Commodity and Void Reason.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name.
da: Denne assistent hjælper dig med at importere en afgrænset fil, der indeholder en liste over transaktioner. Den understøtter både token-separerede filer (f.eks. kommaseparerede eller semikolonseparerede) og data med fast bredde.
    
    For at importen kan lykkes, skal der være tre kolonner tilgængelige i importdataene:
    • en datokolonne
    • en beskrivelseskolonne
    • en beløbskolonne eller en beløbskolonne (negeret)
    
    Hvis der ikke er tilgængelige kontodata, kan der vælges en basiskonto, som alle data importeres til.
    
    Udover et valg af afgrænser er der flere muligheder for at justere importøren. For eksempel kan et antal linjer springes over i starten eller slutningen af dataene, samt ulige rækker. Flere dato- og talformater understøttes. Filkodningen kan defineres.
    
    Importøren kan håndtere filer, hvor transaktioner er opdelt over flere linjer, hvor hver linje repræsenterer én opdeling. En ny transaktion startes, hver gang en af de transaktionsrelaterede kolonners værdi afviger fra værdien i en tidligere, ikke-tom kolonne. Disse kolonner er Transaktions-ID, Dato, Nummer, Beskrivelse, Noter, Transaktionsvare og Ugyldig årsag.
    
    Endelig har forhåndsvisningssiden knapper til at indlæse og gemme indstillingerne ved gentagne importer. Du kan gemme dine justerede indstillinger for at genbruge dem ved senere importer. Når du har indlæst dine indstillinger, kan du også justere dem igen ved lignende importer og gemme dem under et andet navn.

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
da: Denne assistent vil hjælpe dig med at registrere en aktieopsplitning eller -sammenlægning.

en: This assistant will help you record a stock transaction. The transaction type (purchase, sale, dividend, distribution, return of capital, stock split) will determine the transaction splits involved in the transaction. Note that the transaction currency will be that of the stock account and that multi-currency transactions are not supported: Only accounts in the transaction currency will be offered for cash, capital gains, dividends, and fees.
da: Denne assistent hjælper dig med at registrere en aktietransaktion. Transaktionstypen (køb, salg, udbytte, udlodning, kapitalreturnering, aktiesplit) bestemmer de transaktionsopdelinger, der er involveret i transaktionen. Bemærk, at transaktionsvalutaen vil være aktiekontoens, og at transaktioner i flere valutaer ikke understøttes: Kun konti i transaktionsvalutaen vil blive tilbudt til kontanter, kapitalgevinster, udbytter og gebyrer.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
da: Denne assistent hjælper dig med at oprette og bruge regnskabsperioder.
    
    Fare: Denne funktion fungerer ikke korrekt på nuværende tidspunkt; den er stadig under udvikling. Den vil sandsynligvis beskadige dine data på en sådan måde, at de ikke kan repareres!

en: This book has budgets. The internal representation of budget amounts no longer depends on the Reverse Balanced Accounts preference. Please review the budgets and amend signs if necessary.
da: Denne regnskabsbog indeholder budgetter. Den interne repræsentation af budgetbeløb afhænger ikke længere af indstillingen "Omvendt afstemte konti". Gennemgå venligst budgetterne, og ret fortegnene, hvis det er nødvendigt.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
da: Denne vare har pristilbud. Er du sikker på, at du vil slette den valgte vare og dens pristilbud?

en: This commodity is currently used by the following accounts. You may not delete it.
da: Denne vare bruges allerede af mindst en af dine konti. Du kan ikke slette den.

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
da: Denne database er fra en nyere version af GnuCash. Denne version kan læse den, men kan ikke gemme den sikkert. Den vil være markeret som skrivebeskyttet, indtil du vælger Filer->Gem som, men data kan gå tabt, når du skriver til den gamle version.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
da: Denne database er fra en ældre version af GnuCash. Vælg O.k. for at opgradere den til den nuværende version, Annuller for at markere den skrivebeskyttet.

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan ændre indholdet af en afstemt opdeling. Tilladelse af disse ændringer kan gør det svært at udføre fremtidige afstemninger.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialogboks vises, før du kan klippe en afstemt opdeling fra en transaktion. Hvis du gør det, vil den afstemte værdi i kassen blive ødelagt, og det kan være svært at udføre fremtidige afstemninger.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a split from a transaction.
da: Denne dialogboks vises, før du kan klippe en opdeling fra en transaktion.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialog vises, før du kan klippe en transaktion, der indeholder afstemte opdelinger. Dette vil ændre den afstemte værdi i kassen og kan gøre det vanskeligt at udføre fremtidige afstemninger.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction.
da: Denne dialogboks vises, før du kan afbryde en transaktion.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan slette en vare, som har pristilbud vedhæftet. Sletning af varen vil også slette pristilbuddene.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan slette en vare.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan slette en transaktion, som indeholder afstemte opdelinger. Dette vil fjerne den afstemte værdi fra kassekladden og kan gøre det svært at udføre fremtidige afstemninger.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan slette en transaktion.

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan slette flere pristilbud på en gang.

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan redigere en betalingskonto/tilgodehavendekonto. Disse kontotyper er reserveret for forretningsfunktioner og skal sjældent manipuleres manuelt.

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan markere en transaktionsopdeling som uafstemt. Dette vil fjerne den afstemte værdi fra kassekladden og kan gøre det svært at udføre fremtidige afstemninger.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan fjerne en afstemt opdeling fra en transaktion. Dette vil fjerne den afstemte værdi fra kassekladden og gøre det svært at udføre fremtidige afstemninger.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
da: Denne dialog er præsenteres først, så du kan fjerne en opdeling fra en transaktion.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan fjerne alle opdelinger (inklusive nogle afstemte opdelinger) fra en transaktion. Dette vil fjerne den afstemte værdi fra kassekladden og kan gøre det svært at udføre fremtidige afstemninger.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
da: Denne dialog præsenteres først, så du kan fjerne alle opdelinger fra en transaktion.

en: This dialog is presented before allowing you to replace an existing price.
da: Denne dialogboks vises, før du kan erstatte en eksisterende pris.

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
da: Denne dialogboks vises, hvis du forsøger at udskrive checks fra flere konti på samme tid.

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
da: Denne dialog præsenteres, når en skrivebeskyttet kassekladde åbnes.

en: This dialog is presented when there is more than one window.
da: Denne dialogboks vises, når der er mere end ét vindue.

en: This dialog is presented when you are unable to jump on a transaction because it has splits for multiple other accounts. A specific split must be selected to jump to the other account.
da: Denne dialogboks vises, når du ikke kan hoppe videre til en transaktion, fordi den har opdelinger for flere andre konti. En specifik opdeling skal vælges for at hoppe videre til den anden konto.

en: This dialog is presented when you are unable to jump on a transaction because it only has splits for the current account.
da: Denne dialogboks vises, når du ikke kan hoppe på en transaktion, fordi den kun har opdelinger for den aktuelle konto.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
da: Denne dialog præsenteres, når du forsøger at kopiere en ændret fakturapost. De ændrede data skal gemmes ellers bliver kopien annulleret.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
da: Denne dialog præsenteres, når du forsøger at kopiere en ændret transaktion. De ændrede data skal gemmes ellers bliver duplikeringen annulleret.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
da: Denne dialogboks vises, når du forsøger at flytte fra en ændret Salgs fakturapost. De ændrede data skal enten gemmes eller kasseres.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
da: Denne dialogboks vises, når du forsøger at afslutte en ændret transaktion. De ændrede data skal enten gemmes eller kasseres.

en: This encoding has been added to the list already.
da: Denne kodning er allerede blevet tilføjet listen.

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
da: Posten er vedhæftet en ordre og vil også blive slettet fra denne!

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
da: Dette felt indeholder den fulde sti på den senest åbnede fil.

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
da: Dette felt indeholder den fulde sti til den næstsidst åbnede fil.

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
da: Dette felt indeholder det sidste stinavn brugt af dette vindue. Det vil blive brugt som opstartsfilnavn og -stinavn den næste gang dette vindue åbnes.

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
da: Dette felt definerer antallet af dage i forvejen, som GnuCash vil kontrollere for forfaldne regninger. Dets værdi bruges kun, hvis indstillingen "Giv besked ved forfald" er aktiv.

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
da: Dette felt definerer antallet af dage i forvejen, som GnuCash vil kontrollere for forfaldne fakturaer. Dets værdi bruges kun, hvis indstillingen "Giv besked ved forfald" er aktiv.

en: This field specifies the default view style when opening a new register window. Possible values are "Basic ledger", "Auto-split ledger" and "Transaction journal". The "Basic ledger" setting says to show each transaction on one or two lines depending on whether Double line view is set. The "Auto-split ledger" setting does the same, but also expands only the current transaction to show all splits. The "Transaction journal" setting shows all transactions in expanded form.
da: Dette felt angiver standardvisningsstilen, når et nyt kassevindue åbnes. Mulige værdier er "Basiskonto", "Automatisk opdelt konto" og "Transaktionsjournal". Indstillingen "Basiskonto" angiver, at hver transaktion skal vises på en eller to linjer, afhængigt af om dobbeltlinjevisning er indstillet. Indstillingen "Automatisk opdelt konto" gør det samme, men udvider også kun den aktuelle transaktion for at vise alle opdelinger. Indstillingen "Transaktionsjournal" viser alle transaktioner i udvidet form.

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
da: Dette felt angiver det ekstra gebyr, der tages i betragtning ved matchning af importerede transaktioner. Nogle steder er kommercielle hæveautomater (som ikke tilhører en finansiel institution) installeret i steder som f.eks. kiosker. Disse hæveautomater lægger deres gebyr direkte til beløbet i stedet for at blive vist som en separat transaktion eller i dine månedlige bankgebyrer. For eksempel hæver du $100, og du bliver opkrævet $101,50 plus Interac-gebyrer. Hvis du manuelt indtastede disse $100, vil beløbene ikke stemme overens. Du bør indstille dette til det maksimale gebyr i dit område (i enheder af din lokale valuta), så transaktionen vil blive genkendt som et match.

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
da: Dette felt angiver det maksimale antal dage, en transaktion sandsynligvis vil være et match på listen.

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
da: Dette felt angiver den minimumsmatchningsscore, som en potentiel matchnings transaktion skal have for at blive vist i matchlisten.

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
da: Dette felt angiver det mindste antal dage, hvor en transaktion sandsynligvis ikke vil være et match på listen.

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
da: Dette felt angiver antallet af automatiske decimaler, der skal udfyldes.

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
da: Dette felt angiver den tærskel, over hvilken en matchende transaktion som standard vil blive clearet. En transaktion, hvis bedste match-score er i den grønne zone (over eller lig med denne Clear-tærskel), vil blive clearet som standard.

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
da: Dette felt angiver den tærskel, under hvilken en matchende transaktion automatisk tilføjes. En transaktion, hvis bedste match-score er i den røde zone (over den viste minimumsscore, men under eller lig med den tilføjede match-score), tilføjes som standard til GnuCash-filen.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
da: Denne fil er fra en ældre version af GnuCash og vil blive opgraderet, når den gemmes af denne version. Du vil ikke kunne læse den gemte fil fra den ældre version af GnuCash (den vil rapportere en "fejl under parsing af filen"). Hvis du ønsker at bevare den gamle version, skal du afslutte uden at gemme.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
da: Denne fil er fra en ældre version af GnuCash. Vil du fortsætte?

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
da: Denne fil/URL ser ud til at være fra en nyere version af GnuCash. Du er nødt til at opgradere GnuCash for at arbejde med disse data.

en: This is a boolean option.
da: Dette er en sand-falsk valgmulighed.

en: This is a color option.
da: Dette er en farvevalgmulighed.

en: This is a combination date option.
da: Dette er et kombinationsdato-valg.

en: This is a date option.
da: Dette er en datovalgmulighed.

en: This is a development version. It may or may not work.
da: Dette er en udviklingsversion. Den virker muligvis ikke ordentligt.

en: This is a list option.
da: Dette er et liste alternativ.

en: This is a multi choice option.
da: Dette er en flervalgs-valgmulighed.

en: This is a number option.
da: Dette er et nummervalg.

en: This is a relative date option.
da: Dette er et relativ datovalg.

en: This is a sample GnuCash ~a report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
da: Dette er en GnuCash-prøverapport ~a. Se guile (skema) i mappen scm/report for detaljer om at skrive dine egne rapporter, eller om at udvide eksisterende rapporter.

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
da: Dette er en trin-for-trin metode til at oprette en låneafbetaling i GnuCash. I denne assistent kan du indtaste oplysninger om dit lån og dets tilbagebetaling sammen med detaljerne om tilbagebetalingen. Ved hjælp af disse oplysninger oprettes de relevante planlagte transaktioner.
    
    Hvis du laver en fejl eller ønsker at foretage ændringer senere, kan du redigere de oprettede planlagte transaktioner direkte.

en: This is a string option.
da: Dette er en tekstvalgmulighed.

en: This is an account list option.
da: Dette er et kontoliste alternativ.

en: This is an invalid encoding.
da: Dette er en ugyldig kodning.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
da: Det skyldes sikkert at pakken »gnucash-docs« ikke er installeret.

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
da: Dette er den numeriske identifikator for det foruddefinerede datoformat, der skal bruges.

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
da: Dette er stihovedet for de transaktionsforbundne filer med relative stier

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
da: Dette er den opdeling, der forankrer denne transaktion til kassekladden. Du kan ikke slette den fra denne kassekladde. Du kan slette hele transaktionen fra dette vindue, eller du kan navigere til den kassekladde, der viser den anden side af den samme transaktion, og slette opdelingen fra den kassekladde.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
da: Dette er den opdeling, der forankrer denne transaktion til kassen. Du kan ikke overskrive den fra dette kassevindue. Du kan overskrive den, hvis du navigerer til en kasse, der viser en anden side af den samme transaktion.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
da: Dette er den opdeling, der forankrer denne transaktion til kassekladden. Du kan ikke fjerne den fra denne kassekladde. Du kan fjerne hele transaktionen fra dette vindue, eller du kan navigere til en kassekladde, der viser den anden side af den samme transaktion, og fjerne opdelingen fra den kassekladde.

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
da: Dette bruges internt til at afgøre, om nogle præferencer skal konverteres, når der skiftes til en nyere version af GnuCash.

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
da: Denne nøgle angiver den maksimale bredde på notesbogens faner. Hvis teksten i fanen er længere end denne værdi (testen er omtrentlig), vil fanebladets etiket blive skåret i midten og erstattet med en ellipse.

en: This line has the following parse issues:
da: Denne linje har følgende parseproblemer:

en: This list contains the file formats that AQBanking knows how to import. The profile list contains specializations and is populated according to which format you select in this list.
da: Denne liste indeholder de filformater, som AQBanking kan importere. Profillisten indeholder specialiseringer og udfyldes i henhold til hvilket format du vælger på denne liste.

en: This lists one or more specialization templates that adjust the import for different banks' uses of fields in the selected import format.
da: Dette viser en eller flere specialiseringsskabeloner, der justerer importen for forskellige bankers brug af felter i det valgte importformat.

en: This may cause issues for future reconciliation actions on this account. Please double-check this is the date you intended.
da: Dette kan forårsage problemer med fremtidige afstemninger på denne konto. Dobbelttjek venligst, at dette er den ønskede dato.

en: This message will be removed when tax accounts are specified.
da: Denne besked vil blive fjernet, når skattekonti er angivet.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
da: Denne ordre indeholder poster som endnu ikke er blevet faktureret. Er du sikker på, at du vil lukke den, før alle poster er blevet faktureret?

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
da: Denne rapport viser transaktionsdetaljer for relevante konti i din indkomstskat.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
da: Denne side viser din beskattede indkomst og fradragsberettigede udgifter.

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
da: Dette program kan kun beregne en værdi ad gangen. Du skal indtaste værdier for alle andre end en kvantitet.

en: This register does not support editing exchange rates.
da: Denne kassekladde understøtter ikke redigering af valutakurser.

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
da: Denne kassekladde har igangværende ændringer til en transaktion. Vil du gemme ændringerne til denne transaktion, fjerne transaktionen eller annullere handlingen?

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
da: Dette regulære udtryk bruges til at fortolke importfilen. Ændr til dine behov.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
da: Denne rapport er kun beregnet til kundefakturaer (salgsfakturaer). Brug menuen Indstillinger til at vælge en <em>Faktura</em>, ikke en faktura eller et udgiftsbilag.

en: This report is useful to calculate periodic business tax payable/receivable from authorities. From 'Edit report options', choose your business sales and purchase accounts. Each transaction may contain, in addition to the asset, liability, A/Payable or A/Receivable accounts, a split to a tax account, e.g. Income:Sales -$1000, A/Receivable $1100, Liability:GST on Sales -$100.
da: Denne rapport er nyttig til at beregne periodisk virksomhedsskat, der skal betales/tilgodeses af myndighederne. Vælg dine virksomheds salgs- og købskonti under 'Rediger rapportindstillinger'. Hver transaktion kan, ud over aktiv-, passiv-, kreditor- eller tilgodehavendekonti, indeholde en opdeling til en skattekonto, f.eks. Indtægt: Salg -1000 USD, Tilgodehavende 1100 USD, Passiv: Moms på salg -100 USD.

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
da: Denne rapport skal opgraderes for at returnere et dokumentobjekt med export-string eller export-fejl.

en: This report requires a customer to be selected.
da: Denne rapport kræver at en kunde vælges.

en: This report requires a employee to be selected.
da: Denne rapport kræver at en medarbejder vælges.

en: This report requires a job to be selected.
da: Denne rapport kræver, at der vælges et job.

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
da: Denne rapport kræver, at en gyldig AP/AR-konto er tilgængelig.

en: This report requires a vendor to be selected.
da: Denne rapport kræver, at der vælges en leverandør.

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
da: Denne rapport kræver, at der vælges konti i rapportindstillingerne.

en: This report requires you to specify certain report options.
da: Denne rapport kræver valg af specifikke rapportindstillinger.

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
da: Denne rapport viser transaktionsdetaljer for de konti som indgår i din indkomstskat.

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
da: Denne rapport viser din beskattede indkomst og fradragsberettigede udgifter.

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
da: Dette søgeresultat indeholder opdelinger fra mere end én konto. Vil du udskrive checkene, selvom de ikke alle er fra den samme konto?

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
da: Dette angiver antallet af tegn før automatisk fuldførelse starter for beskrivelses-, bemærknings- og note-felter.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
da: Denne indstilling tillader visse konti at få deres saldi ændret med fortegn fra positiv til negativ, eller omvendt. Indstillingen "indtægter-udgifter" er for brugere, der gerne vil se negative udgifter og positive indtægter. Indstillingen "kredit" er for brugere, der ønsker at se saldi afspejle kontoens debet-/kreditstatus. Indstillingen "ingen" ændrer ikke fortegn på nogen saldi.

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
da: Denne indstilling vælger filnavnet til PDF-eksport. Dette er en sprintf(3)-streng med tre argumenter: "%1$s" er rapportnavnet, f.eks. "Faktura". "%2$s" er nummeret på rapporten, som for en fakturarapport er fakturanummeret. "%3$s" er rapportens dato formateret i henhold til indstillingen filnavn-datoformat. Bemærk: Tegn, der ikke er tilladt i filnavne, f.eks. '/', vil blive erstattet med understregninger '_' i det resulterende filnavn.

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
da: Denne indstilling vælger den måde, datoer vises på i GnuCash. Mulige værdier for denne indstilling er "locale" for at bruge systemets lokale indstilling, "ce" for datoer i kontinentaleuropæisk stil, "iso" for ISO 8601-standarddatoer, "uk" for datoer i Storbritannien-stil og "us" for datoer i USA-stil.

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
da: Denne indstilling vælger, hvordan datoer bruges i filnavnet ved PDF-eksport. Mulige værdier for denne indstilling er "locale" for at bruge systemets lokale indstilling, "ce" for datoer i kontinentaleuropæisk stil, "iso" for ISO 8601-standarddatoer, "uk" for datoer i Storbritannien-stil og "us" for datoer i USA-stil.

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
da: Denne indstilling indeholder antallet af filer, der skal gemmes i menuen Nyligt åbnede filer. Denne værdi kan indstilles til nul for at deaktivere filhistorikken. Dette tal har en maksimal værdi på 10.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
da: Denne indstilling styrer standardvalutaen, der bruges til rapporter. Hvis den er indstillet til "locale", henter GnuCash standardvalutaen fra brugerens lokale indstilling. Hvis den er indstillet til "other", bruger GnuCash den indstilling, der er angivet af valuta-other-nøglen.

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
da: Denne indstilling styrer slutdatoen, der er angivet i resultatopgørelser, hvis slutvalgsindstillingen er indstillet til "absolut". Dette felt skal indeholde en dato repræsenteret i sekunder fra 1. januar 1970.

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
da: Denne indstilling styrer den slutdato, der er angivet i resultatopgørelser, hvis indstillingen for slutdato er angivet til andet end "absolut". Dette felt skal indeholde en værdi mellem 0 og 8.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
da: Denne indstilling styrer kilden til standardvalutaen for nye konti. Hvis den er indstillet til "locale", henter GnuCash standardvalutaen fra brugerens lokale indstilling. Hvis den er indstillet til "other", bruger GnuCash den indstilling, der er angivet af valuta-other-nøglen.

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
da: Denne indstilling styrer startdatoen, der er angivet i resultatberegninger, hvis startvalgsindstillingen er indstillet til "absolut". Dette felt skal indeholde en dato repræsenteret i sekunder fra 1. januar 1970.

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
da: Denne indstilling styrer startdatoen, der er angivet i resultatopgørelser, hvis startvalgsindstillingen er indstillet til andet end "absolut". Dette felt skal indeholde en værdi mellem 0 og 8.

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
da: Denne indstilling styrer typen af slutdato, der bruges i beregninger af resultat/tab. Hvis den er indstillet til "absolut", henter GnuCash den slutdato, der er angivet med slutdato-nøglen. Hvis den er indstillet til noget andet, henter GnuCash den slutdato, der er angivet med slutperiodenøglen.

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
da: Denne indstilling styrer typen af startdato, der bruges i beregninger af profit/tab. Hvis den er indstillet til "absolut", henter GnuCash den startdato, der er angivet af startdato-nøglen. Hvis den er indstillet til noget andet, henter GnuCash den startdato, der er angivet af startperiod-nøglen.

en: This setting controls whether as default the "review created transactions" is set for the "since last run" dialog.
da: Denne indstilling styrer, om "gennemgå oprettede transaktioner" et sat som standard indstilling for dialogboksen "siden sidste kørsel".

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
da: Denne indstilling kontrollerer hvorvidt den angivne kolonne vil være synlig i visningen. SAND (TRUE) betyder synlig, FALSK (FALSE) betyder skjult.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
da: Denne indstilling styrer, om den planlagte transaktionsbehandling "siden sidste kørsel" køres automatisk, når en datafil åbnes. Dette inkluderer den første åbning af datafilen, når GnuCash starter. Hvis denne indstilling er aktiv, skal du køre processen "siden sidste kørsel", ellers køres den ikke.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
da: Denne indstilling styrer, om dialogboksen "siden sidste kørsel" med kun notifikationer om planlagte transaktioner vises, når en datafil åbnes (hvis behandling af "siden sidste kørsel" er aktiveret ved åbning af fil). Dette inkluderer den første åbning af datafilen, når GnuCash starter. Hvis denne indstilling er aktiv, skal dialogboksen vises, ellers vises den ikke.

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
da: Denne indstilling beskriver størrelsen og placeringen af vinduet sidst det blev lukket. Tallene er x- og y-koordinater fra det øverste venstre hjørne af vinduet efterfulgt af bredden og højden af vinduet.

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
da: Denne indstilling bestemmer det tegn, der skal bruges mellem komponenterne i et kontonavn. Mulige værdier er et hvilket som helst ikke-alfanumerisk Unicode-tegn eller en af følgende strenge: "kolon", "skråstreg", "omvendt skråstreg", "bindestreg" og "punktum".

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
da: Denne indstilling bestemmer kanten, hvor oversigtsbjælken for diverse sider tegnes. Mulige værdier er »top«, og »bottom«. Standarden er »bottom«.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
da: Denne indstilling bestemmer kanten, hvor faneblade for skift af sider i notebøger tegnes. Mulige værdier er »top«, »left«, »bottom« og »right«. Standarden er »top«.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
da: Denne indstilling angiver, om der skal søges i alle elementer i den nuværende klasse, eller kun i »aktive« elementer i den nuværende klasse.

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
da: Denne indstilling angiver dataformatet ved import af CSV-filer. AqBanking-biblioteket tilbyder forskellige importformater (kaldet "profiler"), hvoraf du kan vælge et her.

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
da: Denne indstilling angiver dataformatet ved import af DTAUS-filer. AqBanking-biblioteket tilbyder forskellige importformater (kaldet "profiler"), hvoraf du kan vælge et her.

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
da: Denne indstilling angiver dataformatet ved import af SWIFT MT940-filer. AqBanking-biblioteket tilbyder forskellige importformater (kaldet "profiler"), hvoraf du kan vælge et her.

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
da: Denne indstilling angiver dataformatet ved import af SWIFT MT942-filer. AqBanking-biblioteket tilbyder forskellige importformater (kaldet "profiler"), hvoraf du kan vælge et her.

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
da: Denne indstilling angiver standardvalutaen, der bruges til nye konti, hvis valutavalget er indstillet til "andet". Dette felt skal indeholde den trebogstavede ISO 4217-kode for en valuta (f.eks. USD, GBP, RUB).

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
da: Denne indstilling angiver det antal dage hvorefter gamle sikkerhedsfiler vil blive slettet (0 = aldrig).

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
da: Denne indstilling angiver, hvad der skal ske med gamle log-/backupfiler. "forever" betyder, at alle gamle filer gemmes. "never" betyder, at ingen gamle log-/backupfiler gemmes. Hver gang du gemmer, fjernes ældre versioner af filen. "days" betyder, at gamle filer gemmes i et antal dage. Hvor mange dage er defineret i nøglen 'retain-days'

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
da: Denne indstilling gemmer bredden af den givne kolonne i pixels.

en: This settings sets the sort column in the "since last run" dialog.
da: Denne indstilling angiver sorteringskolonnen i dialog boksen "siden sidste kørsel".

en: This settings sets the sort direction in the "since last run" dialog.
da: Denne indstilling angiver sorteringsretningen i dialog boksen "siden sidste kørsel".

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
da: Dette værktøj kan være langsomt eller afbrydes, hvis antallet af uafklarede opdelinger er mere end cirka 20. I så fald skal du rydde mindst nogle af dem manuelt.

en: This transaction
da: Denne transaktion

en: This transaction cannot be balanced: The imbalance is a fraction smaller than the commodity allows.
da: Denne transaktion kan ikke afbalanceres: Ubalancen er en brøkdel mindre end varen tillader.

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
da: Denne transaktion indeholder afstemte opdelinger. Ændring af den er ikke en god ide, da det vil medføre at din afstemte balance divergerer.

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
da: Denne transaktion har flere opdelinger. Tryk på opdelingsknappen for at se dem alle

en: This transaction has splits in multiple business accounts:
    
    %s
    GnuCash can only handle transactions that post to a single account.
    
    Please correct this manually by editing the transaction directly and then try again.
da: Denne transaktion er opdelt i flere virksomhedskonti:
    
    %s
    GnuCash kan kun håndtere transaktioner, der bogføres på en enkelt konto.
    
    Ret dette manuelt ved at redigere transaktionen direkte, og prøv derefter igen.

en: This transaction involves more than one other account. Select a specific split to jump to that account.
da: Denne transaktion involverer mere end én anden konto. Vælg en specifik opdeling for at hoppe til den konto.

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
da: Denne transaktion er en aktieopsplitning. Tryk "Opsplitning"-knappen for detaljer

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
da: Denne transaktion redigeres allerede i en anden kasse. Venligst færdiggør redigeringen der først.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
da: Denne transaktion er markeret skrivebeskyttet med kommentaren: »%s«

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
da: Denne transaktion skal have oplysning om en kunde. Vælg venligst kunden nedenfor.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
da: Denne transaktion skal have oplysning om en leverandør. Vælg venligst leverandøren nedenfor.

en: This transaction only involves the current account so there is no other account to jump to.
da: Denne transaktion involverer kun den nuværende konto, så der er ingen anden konto at hoppe til.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
da: Denne transaktion kræver sandsynligvis din indgriben, ellers vil den blive importeret ubalanceret.

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
da: Denne transaktion kræver din indblanding ellers vil den IKKE blive indlæst.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
da: Denne transaktion vil blive importeret afbalanceret (du kan stadig dobbelttjekke match- eller destinationskontoen).

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af datolinjen på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af notelinjen på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af notelinjen på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af den numeriske beløbslinje på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af betalingsmodtagerens adresselinje på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af betalingsmodtagerens linje på checken.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten for opdelingens kontolinje på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten for opdelingens beløbslinje på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten for opdelingens notelinje på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne på starten af linjen hvor beløbet skrives på checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
da: Denne værdi indeholder x- og y-koordinaterne for hele checken. Koordinaterne er fra det nedre venstre hjørne på den angivne checkposition.

en: This value determines which iconv test to perform.
da: Denne værdi afgør hvilken iconv-test der udføres.

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
da: Denne værdi angiver det foruddefinerede checkformat, der skal bruges. Tallet er vejledningen til et kendt checkformat.

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
da: Dette vil flytte markeringen til den blanke opdeling når transaktionen udvides.

en: This will replace the account code field of each child account with a newly generated code
da: Dette vil erstatte feltet med kontokoder for hver underkonto med en nyoprettet kode

en: This window is closing and will not be restored.
da: Dette vindue lukkes og vil ikke blive gendannet.

en: Three Months Ago
da: Tre måneder siden

en: Three Months Ago.
da: Tre måneder siden.

en: Three Months Ahead
da: Tre måneder frem

en: Three Months Ahead.
da: Tre måneder frem.

en: Thursday
da: Torsdag

en: Time to _wait for answer
da: Tid til at _vente på svar

en: Time to wait for answer
da: Tid til at vente på svar

en: Time_zone
da: Tids_zone

en: Timezone
da: Tidszone

en: Title
da: Titel

en: Title for this report.
da: Titel for denne rapport.

en: Title placeholder
da: Titel sumkonto

en: To
da: Til

en: To Amount
da: Til-beløb

en: To change mapping, double click on a row or select a row and press the button…
da: For at ændre tilknytningen skal du dobbeltklikke på en række eller vælge en række og trykke på knappen…

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
da: For at indtaste transaktioner med flere dele, såsom en betaling med flere afdrag, kan du bruge knappen Opdel i værktøjslinjen. Alternativt, i visningsmenuen, kan du vælge kassekladdestilen Autoopdel hovedbog eller Transaktionsrapport.

en: To find the last stable version, please refer to {1}
da: For at finde den sidste stabile version, så gå venligst til {1}

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
da: For at åbne konto-menuen i overførselsfeltet på en kassekladden skal du trykke på Menu-tasten eller Ctrl-ned-tastekombinationen.

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
da: For at søge igennem alle dine transaktioner, start en søgning (Rediger->Søg…) fra hovedkontoens hierarkiside. For at begrænse din søgning til en enkel konto, start søgningen fra den kontos kasseklade.

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
da: For at se de ugyldige mappinger skal du bruge filteret '%s'

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
da: For at skifte mellem flere faneblade i hovedvinduet trykkes på Control+Side op/ned.

en: To text
da: Til tekst

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
da: For at overføre beløb mellem konti med forskellige valutaer klikkes på knappen Overfør i kassekladdens værktøjslinje, der vælges konti og indstillingerne for valutaoverførsel til at indtaste kursen ellers vil den anden valutas værdi ikke være tilgængelig.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
da: For visuelt at sammenligne indholdet af 2 faner på skærmen, skal du i en af fanerne vælge Vindue->Nyt vindue med side fra menuen for at duplikere den pågældende fane i et nyt vindue.

en: To-Create
da: At-oprette

en: To:
da: Til:

en: To_p
da: _Øverst

en: Toda_y
da: I da_g

en: Today
da: I dag

en: Today date format
da: I dag-datoformat

en: Today's date
da: Dags dato

en: Too many accounts
da: For mange konti

en: Too many uncleared splits
da: For mange uafklarede opdelinger

en: Top
da: Øverst

en: Tot %s
da: Total %s

en: Tot Credit
da: Tot kredit

en: Tot Debit
da: Tot debet

en: Tot Shares
da: Tot aktier

en: Total (Period)
da: Total (periode)

en: Total (Report)
da: Total (rapport)

en: Total Assets
da: Aktiver i alt

en: Total Cash:
da: Samlet beløb:

en: Total Charge:
da: Samlet betaling:

en: Total Credit
da: Samlet kredit

en: Total Credits
da: Total kredit

en: Total Debits
da: Total debet

en: Total Debits of %s does not balance with total Credits of %s.
da: De samlede debetbeløb på %s stemmer ikke overens med de samlede kreditbeløb på %s.

en: Total Due
da: Samlet forfaldent

en: Total Entries
da: Samlet antal poster

en: Total Equity
da: Total udligning

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
da: Samlet egenkapital, handel og passiver

en: Total Expenses
da: Samlede udgifter

en: Total For
da: Total for

en: Total Gain
da: Samlet gevinst

en: Total Liabilities
da: Passiver i alt

en: Total Liabilities & Equity
da: Samlede passiver og egenkapital

en: Total Price
da: Samlet pris

en: Total Retained Earnings
da: Overført resultat i alt

en: Total Retained Losses
da: Overført tab i alt

en: Total Return
da: Samlet afkast

en: Total Revenue
da: Samlet indtægt

en: Total Trading
da: Samlet handel

en: Total Value Credits
da: Total værdi kredit

en: Total Value Debits
da: Total værdi debet

en: Total amount owed to/from Company
da: Samlet gæld til/fra firma

en: Total label cell
da: Samlet etiketcelle

en: Total number cell
da: Celle for samlet tal

en: Totals
da: Totaler

en: Tra_nsaction
da: Tra_nsaktion

en: Tradable commodities
da: Omsættelige varer

en: Trading
da: Handel

en: Trading Accounts
da: Handelskonti

en: Trading Gains
da: Handelsgevinster

en: Trading Losses
da: Handelstab

en: Trailing Lines to Skip
da: Efterfølgende linjer, der skal springes over

en: Trans Number
da: Transaktionsnummer

en: Transaction
da: Transaktion

en: Transaction Breakdown Report
da: Rapport om transaktionsopdeling

en: Transaction Commodity
da: Transaktionsvare

en: Transaction Details
da: Transaktionsdetaljer

en: Transaction Document Links
da: Transaktionsdetaljer

en: Transaction Filter
da: Transaktionsfilter

en: Transaction Filter excludes matched strings
da: Transaktionsfilter ekskluderer matchende strenge

en: Transaction Filter is case insensitive
da: Transaktionsfilteret skelner mellem store og små bogstaver

en: Transaction ID
da: Transaktion ID

en: Transaction Import Assistant
da: Assistent for transaktionsimport

en: Transaction Information
da: Transaktionsinformation

en: Transaction Linked Files head path
da: Hovedsti for transaktionsforbundne filer

en: Transaction Links
da: Transaktionslinks

en: Transaction List Help
da: Hjælp til transaktionsliste

en: Transaction Number
da: Transaktionsnummer

en: Transaction Report
da: Transaktionsrapport

en: Transaction Type
da: Transaktions type

en: Transaction Voided
da: Transaktion ugyldig

en: Transaction _Journal
da: Transaktions_rapport

en: Transaction amount
da: Transaktionsbeløb

en: Transaction can not be modified.
da: Transaktionen kan ikke modificeres.

en: Transaction can't balance, %s is error value %s
da: Transaktionen kan ikke afbalanceres, %s er fejlværdien %s

en: Transaction date
da: Transaktionsdato

en: Transaction jump action when there are more than two splits.
da: Transaktionshophandling, når der er mere end to opdelinger.

en: Transaction with no Accounts: %s
da: Transaktion uden konti: %s

en: Transactions
da: Transaktioner

en: Transfer
da: Overfør

en: Transfer Account
da: Overførselskonto

en: Transfer Action
da: Overførselshandling

en: Transfer Amount
da: Overførselsbeløb

en: Transfer Amount (Negated)
da: Overført beløb (ophævet)

en: Transfer From
da: Overfør fra

en: Transfer Funds
da: Overfør kapital

en: Transfer Memo
da: Overfør notat

en: Transfer Reconcile Date
da: Overførselsafstemningsdato

en: Transfer Reconciled
da: Overførsel afstemt

en: Transfer To
da: Overfør til

en: Transfer account value can't be empty.
da: Værdien for overførselskontoen må ikke være tom.

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
da: Overførselskontoværdien kan ikke knyttes tilbage til en konto.

en: Transfer from/to
da: Overfør fra/til

en: Transfer funds from one account to another
da: Overfør beløb fra en konto til en anden

en: Transfer funds from one account to another.
da: Overfør beløb fra en konto til en anden.

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
da: Overførselsopdelingen er afstemt, men kolonnen for overførselsafstemningsdato mangler eller er ugyldig.

en: Tri-annual
da: Tre gange årligt

en: Trial Balance
da: Prøvebalance

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
da: Prøvede at slå et udefineret datosymbol '~a' op. Denne rapport blev sandsynligvis gemt af en senere version af GnuCash. Standardindstillingen er i dag.

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Turkish (IBM-857)
da: Tyrkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
da: Tyrkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
da: Tyrkisk (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
da: Tyrkisk (Windows-1254)

en: Tutorial and Concepts _Guide
da: Eksempel- og be_grebsvejledning

en: Two Columns
da: Tokolonnevisning

en: Two Weeks
da: To uger

en: Type of quote source
da: Type af kurskilde

en: Type of search
da: Søgetype

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
da: Indtast første bogstav(er) i et eksisterende kontonavn i overførselsregistersøjlen. Så vil GnuCash færdiggøre navnet ud fra din kontoliste. For underkonti kan du skrive første bogstav(er) i samlekontoen, efterfulgt af et ':' og første bogstav(er) i underkontoen. (f.eks. A:K for Aktiver:Kontant).

en: UK VAT Return
da: UK momsangivelse

en: UK VAT Return. Specify sales, purchase and tax accounts. EU rules may be used. Denote EU VAT accounts *EUVAT* in account description, and denote EU goods sales and purchases accounts with *EUGOODS* in the account description.
da: Britisk momsangivelse. Angiv salgs-, købs- og skattekonti. EU-regler kan anvendes. Angiv EU-momskonti med *EUVAT* i kontobeskrivelsen, og angiv EU-varesalgs- og købskonti med *EUGOODS* i kontobeskrivelsen.

en: UNPAID
da: IKKE BETALT

en: US Dollars (USD)
da: US-dollars (USD)

en: UTC - Coordinated Universal Time
da: UTC - Koordineret universel tid

en: U_se 24-hour clock
da: _Brug 24-timers tidsformat

en: Ukrainian (KOI8-U)
da: Ukrainsk (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
da: Ukrainsk (MacUkrainian)

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
da: Usandsynligt at en transaktion matches uden for disse dage

en: Unable to change report configuration name.
da: Kan ikke ændre navnet på rapportkonfigurationen.

en: Unable to jump to other account
da: Kan ikke gå til den anden konto

en: Unable to load Finance::Quote.
da: Kontrollerer Finance::Quote ...

en: Unable to save to database.
da: Kan ikke gemme til databasen.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
da: Kan ikke gemme til databasen: Bog er markeret som skrivebeskyttet.

en: Unallocated Assets
da: Uallokerede aktiver

en: Unbalanced parenthesis
da: Uparrede paranteser

en: Undefined
da: Udefineret

en: Undefined character
da: Udefineret tegn

en: Unique Name
da: Unikt navn

en: Unit
da: Enhede

en: Unit Price
da: Enhedspris

en: Units
da: Enheder

en: Units in which the custom coordinates are expressed
da: Enheder, som de brugerdefinerede koordinater udtrykkes i

en: Units in which the custom coordinates are expressed (inches, mm, …).
da: Enheder, som de brugerdefinerede koordinater udtrykkes i (tommer, mm, ...).

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown EntryLedger Type
da: Ukendt EntryLedger-type

en: Unknown OFX CMA account
da: Ukendt OFX CMA-konto

en: Unknown OFX account
da: Ukendt OFX-konto

en: Unknown OFX checking account
da: Ukendt OFX-checkkonto

en: Unknown OFX credit card account
da: Ukendt OFX-kreditkortkonto

en: Unknown OFX credit line account
da: Ukendt OFX-kreditlinjekonto

en: Unknown OFX investment account
da: Ukendt OFX-investeringskonto

en: Unknown OFX money market account
da: Ukendt OFX-pengemarkedskonto

en: Unknown OFX savings account
da: Ukendt OFX-opsparingskonto

en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
da: Ukendt konto for guid [%s], annullerer oprettelse af SX [%s].

en: Unknown date format specifier passed as argument.
da: Ukendt datoformatspecifikation sendt som argument.

en: Unknown quotes command '{1}'
da: Ukendt tilbuds kommando '{1}'

en: Unknown report command '{1}'
da: Ukendt rapport kommando '{1}'

en: Unknown, %d-size list.
da: Ukendt, %d-størrelse liste.

en: Unnamed Budget
da: Unavngivet budget

en: Unparsable Formula in Split
da: Formel der ikke kan fortolkes i opdeling

en: Unpost
da: Tilbagefør

en: Unpost this bill and make it editable
da: Tilbagefør denne regning og gør den redigerbar

en: Unpost this credit note and make it editable
da: Tilbagefør denne kreditnota og gør den redigerbar

en: Unpost this invoice and make it editable
da: Tilbagefør denne faktura og gør den redigerbar

en: Unpost this voucher and make it editable
da: Tilbagefør dette udgiftsbillag og gør den redigerbart

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
da: Hvis du fjerner bogføringen af denne faktura, slettes den bogførte transaktion.
    Er du sikker på, at du vil fjerne bogføringen?

en: Unrealized Gain
da: Urealiseret gevinst

en: Unrealized Gains
da: Urealiserede gevinster

en: Unrealized Gains for Period
da: Urealiserede gevinster i perioden

en: Unrealized Losses
da: Urealiserede tab

en: Unrealized Losses for Period
da: Urealiserede tab i perioden

en: Unrealized ROI
da: Urealiseret rente

en: Unrecognized Finance::Quote Error:
da: Ukendt format finans:: Tilbuds fejl:

en: Unrecognized action '~a'.
da: Handling ikke genkendt '~a'.

en: Unrecognized or inconsistent format.
da: Format kan ikke genkendes eller er inkonsistent.

en: Unreconcile Selection
da: Fjern afstemning for markering

en: Unreconcile the selected transactions
da: Fjern afstemning for de valgte transaktioner

en: Unreconciled
da: Uafstemt

en: Unreconciled only
da: Kun uafstemte

en: Unsaved Book
da: Ugemt bog

en: Unspecified
da: Uspecificeret

en: Unsupported entity type: %s
da: Entitettype er ikke understøttet: %s

en: Until
da: Indtil

en: Untitled
da: Uden titel

en: Unvoid the current transaction.
da: Fortryd annullering af den aktuelle transaktion.

en: Up
da: Op

en: Upcoming Transactions
da: Kommende transaktioner

en: Update + Clear Transaction
    Update existing transaction with the imported data and mark it as cleared
da: Opdater + Ryd transaktion
    Opdater eksisterende transaktion med de importerede data, og marker den som ryddet

en: Update and reconcile (auto) match to %s
da: Opdater og afstem til (automatisk) %s

en: Update and reconcile (manual) match to %s
da: Opdater og afstem til (manuelt) %s

en: Update the current report's saved configuration
da: Opdater den gemte konfiguration af den aktuelle rapport

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
da: Opdater den gemte konfiguration af den aktuelle rapport. Rapportkonfigurationen gemmes i filen %s.

en: Update your GnuCash accounts
da: Opdater dine GnuCash-konti

en: Use 24 hour time format
da: Brug 24-timers tidsformat

en: Use Average
da: Brug gennemsnit

en: Use Commodity Value
da: Brug råvareværdi

en: Use Detailed Tax Summary
da: Brug detaljeret skatteoversigt

en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
da: Brug Rediger->Indstillinger for skatterapport til at indstille det skatterelaterede flag og tildele en skattekode til denne konto.

en: Use Escrow Account
da: Brug Escrowkonto

en: Use Existing
da: Brug eksisterende

en: Use From - To
da: Brug Fra - Til

en: Use Full Account Name
da: Benyt fulde kontonavn

en: Use Full Other Account Name
da: Benyt fuldt andet kontonavn

en: Use Global
da: Anvend global

en: Use Global Preference
da: Brug Global præference

en: Use Non-SWIFT _transaction text
da: Brug ikke-SWIFT-transaktionstekst

en: Use Quotes
da: Brug kurser

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
da: Brug Shift kombineret med Retur eller Enter-tasten for at afslutte redigeringen

en: Use Split Action Field for Number
da: Brug Opdelt handlingsfelt for tal

en: Use Stacked Charts
da: Brug stablede diagrammer

en: Use Trading Accounts
da: Brug handelskonti

en: Use _bayesian matching
da: Brug _bayesiansk matchning

en: Use _formal accounting labels
da: Brug bogførings_etiketter

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
da: Brug 24-timer (i stedet for 12-timer) tidsformat.

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
da: Brug en fast værdi, eller anvend transformationen for alle perioder.

en: Use absolute profit/loss ending date
da: Brug den absolutte slutdato for fortjeneste/tab

en: Use absolute profit/loss starting date
da: Brug absolut profit/tab-startdato

en: Use account colors in the account hierarchy
da: Brug kontofarver i kontohierarket

en: Use account colors in the tabs of open account registers
da: Brug kontofarver i fanerne i åbne kontoregistre

en: Use accumulated amounts
da: Brug akkumulerede mængder

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
da: Brug bayesianske algoritmer til at matche nye transaktioner med eksisterende konti.

en: Use bayesian matching
da: Brug bayesiansk matchning

en: Use formal account labels
da: Brug formelle kontoetiketter

en: Use local time
da: Brug lokal tid

en: Use newest lots first.
da: Brug de nyeste partier først.

en: Use next weekday
da: Brug næste ugedag

en: Use oldest lots first.
da: Brug de ældste partier først.

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
da: Brug kun »debet« og »kredit« i stedet for uformelle synonymer.

en: Use previous weekday
da: Brug forrige ugedag

en: Use regular expressions for account name filter
da: Brug regulære udtryk til kontonavnfilter

en: Use regular expressions for transaction filter
da: Brug regulære udtryk til transaktionsfilter

en: Use relative profit/loss ending date
da: Brug relativ slutdato for fortjeneste/tab

en: Use relative profit/loss starting date
da: Brug relativ profit/tab-startdato

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
da: Brug regler under kolonner med adderede tal, ligesom revisorer gør.

en: Use standard US layout
da: Brug standard amerikansk layout

en: Use template report
da: Brug skabelonrapport

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
da: Brug gennemsnitsværdien over alle faktiske perioder for alle fremskrevne perioder

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
da: Brug det aktuelle layout som standard for alle kundefakturaer og kreditnotaer

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
da: Brug det aktuelle layout som standard for alle medarbejderbilag og kreditnotaer

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
da: Brug det aktuelle layout som standard for alle leverandørfakturaer og kreditnotaer

en: Use the date format specified by the system locale.
da: Brug datoformatet angivet af systemets sprog.

en: Use the first split with the largest value to determine the other account.
da: Brug den første opdeling med den største værdi til at bestemme den anden konto.

en: Use the first split with the smallest value to determine the other account.
da: Brug den første opdeling med den mindste værdi til at bestemme den anden konto.

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
da: Brug tilbagebetalingslommeregneren for lån/boliggæld

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
da: Brug den angivne absolutte slutdato til beregning af overskud/tab. Brug også denne dato til beregning af nettoaktiver.

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
da: Brug den angivne absolutte startdato til beregninger af fortjeneste/tab.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
da: Brug den angivne valuta for alle nyoprettede konti.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
da: Brug den angivne valuta for alle nyoprettede rapporter.

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
da: Brug den angivne relative slutdato til beregning af overskud/tab. Brug også denne dato til beregning af nettoaktiver.

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
da: Brug den angivne relative startdato til beregninger af fortjeneste/tab.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
da: Benyt systemets regionsvaluta for alle nye konti.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
da: Brug systemets lokale valuta for alle nyoprettede rapporter.

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
da: Brug denne dialogboks, hvis du ønsker, at GnuCash automatisk skal finde, hvilke transaktioner der er clearet, givet en slutsaldo. For eksempel kan slutsaldoen være den aktuelle saldo, der er angivet af din onlinebank.

en: User Defined
da: Brugerdefineret

en: Username
da: Brugernavn

en: Username and Password
da: Brugernavn og adgangskode

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
da: Gyldigt interval er 0 til 1100 dage
    Hvis 0, inkluderes alle foregående dage

en: Validation
da: Validering

en: Validation…
da: Validering...

en: Value
da: Værdi

en: Value $
da: Værdi $

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
da: Værdi '~a' kan være ~a eller ~a.

en: Value (Negated)
da: Værdi (negeret)

en: Value Change
da: Værdiændring

en: Value Num.
da: Værdi.

en: Value With Sym
da: Værdi med Sym

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
da: Værdien ser ud til at indeholde et år, mens det valgte format forbyder dette.

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
da: Værdien kan ikke parses til en dato ved hjælp af det valgte datoformat.

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
da: Værdien kan ikke parses til et tal ved hjælp af det valgte valutaformat.

en: Value can't be parsed into a valid commodity.
da: Værdi kan ikke parses til en gyldig vare.

en: Value can't be parsed into a valid namespace.
da: Værdien kan ikke omdannes til et gyldigt navnerum.

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
da: Værdien kan ikke parses til en gyldig afstemningstilstand.

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
da: Værdien ser ikke ud til at indeholde et gyldigt tal.

en: Value parsed into an invalid currency for a currency column type.
da: Værdi parset til en ugyldig valuta for en valutakolonnetype.

en: Values are accumulated across periods.
da: Værdier akkumuleres på tværs af perioder.

en: Vendor
da: Leverandør

en: Vendor ID
da: Leverandør-id

en: Vendor Listing
da: Leverandørliste

en: Vendor Number
da: Leverandørnummer

en: Vendor Report
da: Leverandørrapport

en: Vendor number
da: Leverandørnummer

en: Vendor number format
da: Leverandørnummerformat

en: Vendor's Bills
da: Leverandørs regninger

en: Vendor's Jobs
da: Leverandørs job

en: Vendors
da: Leverandører

en: Vendors Overview
da: Leverandøroverblik

en: Verbose HBCI debug messages
da: Udførlige HBCI-fejlfindingsmeddelelser

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Vietnamese (TCVN)
da: Vitnamesisk (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
da: Vitnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
da: Vitnamesisk (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
da: Vitnamesisk (Windows-1258)

en: View
da: Vis

en: View Bill
da: Vis regning

en: View Credit Note
da: Vis kreditnota

en: View Expense Voucher
da: Vis udgiftsbilag

en: View Invoice
da: Vis faktura

en: View Invoices
da: Vis fakturaer

en: View _Lots…
da: Vis _afkast …

en: View all Linked Business Documents
da: Se alle tilknyttede forretningsdokumenter

en: View all Transaction Linked Documents
da: Se alle transaktionstilknyttede dokumenter

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
da: Vis og slet Bayesianske og ikke-Bayesianske oplysninger

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
da: Vis og ændr varerne for aktier og investeringsbeviser

en: View and edit the list of Billing Terms
da: Vis og rediger listen af faktureringsbetingelser

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
da: Vis og rediger listen af salgsskattetabeller (GST/VAT)

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
da: Vis og ændr priserne på aktier og investeringsbeviser

en: View the Tips of the Day
da: Vis dagens Tip

en: View/Edit Bill
da: Vis/rediger regning

en: View/Edit Customer
da: Vis/rediger kunde

en: View/Edit Employee
da: Vis/rediger medarbejder

en: View/Edit Invoice
da: Vis/rediger faktura

en: View/Edit Job
da: Vis/rediger job

en: View/Edit Order
da: Vis/rediger ordre

en: View/Edit Vendor
da: Vis/Rediger leverandør

en: View/Edit Voucher
da: Vis/rediger bilag

en: View…
da: Vis…

en: Visit the GnuCash website.
da: Besøg GnuCash-webstedet.

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
da: Visuel hebraisk (ISO-8859-8)

en: Void Reason
da: Ugyldig grund

en: Void Transaction
da: Ugyldig transaktion

en: Void Transactions
da: Ugyldige transaktioner

en: Void only
da: Kun ugyldige

en: Void the current transaction.
da: Annuller den aktuelle transaktion.

en: Voided
da: Ugyldig

en: Voided transaction
da: Ugyldig transaktion

en: Voucher
da: Billag

en: Voucher ID
da: Bilags-id

en: Voucher Information
da: Bilagsoplysninger

en: Voucher Notes
da: Bemærkninger til bilag

en: Voucher Owner
da: Bilagsejer

en: WARNING! Account contains splits whose reconcile date is after statement date. Reconciliation may be difficult.
da: ADVARSEL! Kontoen indeholder opdelinger, hvis afstemningsdato er efter opgørelsesdatoen. Afstemning kan være vanskelig.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
da: ADVARSEL: Identiske TXF-koder er angivet for forskellige konti. Kun TXF-koder med betaler-kilder kan gentages.

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
da: Vil du se transaktioner for alle dine underkonti i en kassekladde? Marker samlekontoen i hovedmenuen og vælg Konti->Åbn underkonti i menuen.

en: Warn if a lot has a blank title
da: Advar hvis en vare har en tom titel

en: Warn if a lot has more than one bought split
da: Advar hvis et lot har mere end én købt split

en: Warn if a lot's balance drops below zero
da: Advar hvis en varebalance falder til under nul

en: Warn if a split is not assigned to a lot
da: Advar hvis en opdeling ikke er tildelt et parti

en: Warn if the 'Realized Gain/Loss' split(s) sum does not match the computed gains
da: Advar, hvis summen af 'Realiseret gevinst/tab'-opdelingen(e) ikke stemmer overens med de beregnede gevinster

en: Warn if the account balance does not match the computed lots' end balance
da: Advar hvis kontosaldoen ikke stemmer overens med den beregnede slutsaldo for partier

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning: Above lot has ~a bought splits. Consider separating them into their own lots.
da: Advarsel: Ovenstående grund har ~a købte opdelinger. Overvej at opdele dem i deres egne grunde.

en: Warning: Above lot's balance is negative on ~a. Consider removing the responsible sale split from the lot and then scrubbing.
da: Advarsel: Ovenstående saldo er negativ på ~a. Overvej at fjerne den ansvarlige salgsopdeling fra loddet og derefter rengøre.

en: Warning: Above lot's computed gain ~a is not equal to the "Realized Gain/Loss" split(s) sum ~a. Difference: ~a
da: Advarsel: Ovenstående lots beregnede gevinst ~a er ikke lig med summen af "Realiseret gevinst/tab"-opdelingen ~a. Forskel: ~a

en: Warning: Above lot's title is blank.
da: Advarsel: Ovenstående varetitel er blank.

en: Warning: End amount ~a is not equal to actual account balance ~a. Difference: ~a. Do lots need to be scrubbed?
da: Advarsel: Slutbeløb ~a er ikke lig med den faktiske kontosaldo ~a. Forskel: ~a. Skal partier skrubbes?

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
da: Advarsel: Finans::Tilbud er ikke installeret korrekt.

en: Warning: The following ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
da: Advarsel: Følgende ~a opdeling(er) er ikke tildelt en grund. Skal parti skrubbes?

en: Warning: ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
da: Advarsel: ~a opdeling(er) er ikke tildelt et parti. Skal parti skrubbes?

en: Website
da: Hjemmeside

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Weekly
da: Ugentligt

[ctx: Weekly]
en: Every
da: Hver

[ctx: Weekly]
en: weeks.
da: uger.

en: Weekly Average
da: Ugentligt gennemsnit

en: Weeks
da: Uger

en: Weighted Average
da: Vægtet gennemsnit

en: Weighted average of all transactions in the past
da: Vægtet gennemsnit af alle transaktioner i fortiden

en: Welcome to GnuCash
da: Velkommen til GnuCash

en: Welcome to GnuCash %s Shell
da: Velkommen til GnuCash %s Shell

en: Western
da: Vestlig

en: Western (IBM-850)
da: Vestlig (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
da: Vestlig (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
da: Vestlig (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
da: Vestlig (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
da: Vestlig (Windows-1252)

en: What kind of chart to include
da: Hvilken slags diagram skal inkluderes

en: When Updating and Clearing a matched transaction, append the imported Description and Notes to the matched Description and Notes instead of replacing them.
da: Når du opdaterer og udligner en matchende transaktion, skal du tilføje den importerede beskrivelse og noter til den matchende beskrivelse og noter i stedet for at erstatte dem.

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
da: Når en dato indtastes uden angivelse af år, så kan året automatisk udfyldes inden for det nuværende kalenderår eller tæt på den nuværende dato baseret på et glidende vindue, der begynder et angivet antal måneder tilbage i tid.

en: When a date is entered without year, it should be taken
da: Når en dato indtastes uden angivelse af året, så tilføjes

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
da: Når den er aktiveret, vil kassen bruge et GnuCash-specifikt farvetema (grøn/gul). Ellers vil den bruge systemets farvetema. Uanset denne indstilling kan brugeren altid tilsidesætte farvetemaet via en gnuCash-specifik css-fil, der skal gemmes i den gnuCash-brugte konfigurationsmappe. Yderligere information kan findes i gnuCash FAQ.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
da: Når du indtaster datoer, så kan du taste »+« eller »-« for at øge eller sænke den valgte dato. Du kan også bruge »+« og »-« til at øge og sænke checknumre.

en: When paid
da: Når betalt

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
da: Når status ikke er specificeret i en QIF-fil, markeres transaktionerne som slettet.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
da: Når status ikke er specificeret i en QIF-fil, markeres transaktionerne som ikke slettet.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
da: Når status ikke er angivet i en QIF-fil, markeres transaktionerne som afstemt.

en: When using the dump command list all of the parameters Finance::Quote returns for the symbol instead of the ones that Gnucash requires.
da: Når du bruger dump-kommandoen, skal du liste alle de parametre, som Finance::Quote returnerer for symbolet, i stedet for dem, som Gnucash kræver.

en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
da: Kontoplanen eksporteres til filen "%s", når du klikker på "Anvend" og antallet af eksporterede konti vil være %u
    
    Du kan også kontrollere dine valg ved at klikke på "Tilbage" eller "Afbryd" for at afbryde eksporten.

en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
da: Når du klikker på "Udfør", eksporteres transaktionerne til filen %s.
    
    Du kan også kontrollere dine valg ved at klikke på "Tilbage" eller "Afbryd" for at afbryde eksporten.

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
da: Når du trykker på Start-knappen, importerer GnuCash dine QIF-data. Hvis der ikke er nogen fejl eller advarsler, fortsætter du automatisk til næste trin. Ellers vises detaljerne nedenfor til din gennemgang.

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
da: Når du trykker på Start-knappen, indlæser GnuCash din QIF-fil. Hvis der ikke er nogen fejl eller advarsler, fortsætter du automatisk til næste trin. Ellers vises detaljerne nedenfor til din gennemgang.

en: Where to place the chart
da: Hvor skal diagrammet placeres

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
da: Om flere posteringer i en faktura, der overføres til den samme konto, som standard skal akkumuleres i en enkelt opdeling. Denne indstilling kan ændres i dialogboksen Bogfør.

en: Whether or not to include a label for sections.
da: Hvorvidt en etikette skal inkluderes for udgiftssektionen eller ej.

en: Whether or not to include a label for the assets section.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en etiket for udgiftssektionen.

en: Whether or not to include a label for the equity section.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en etiket for indtægtssektionen.

en: Whether or not to include a label for the expense section.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en etiket for udgiftssektionen.

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en etiket for udgiftssektionen.

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en etiket for indtægtssektionen.

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en etiket for indtægtssektionen.

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en linje med egenkapital i alt.

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en linje med egenkapital i alt.

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en linje med egenkapital i alt.

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en linje der indikerer samlede udgifter.

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en linje med passiver i alt.

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en linje som indikerer samlet indtægt.

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
da: Hvorvidt der skal inkluderes en linje som indikerer samlet indtægt.

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
da: Om der skal medtages linjer der viser ændringer i summer skabt af budget.

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
da: Om skat, som standard, er inkluderet i posterne på regninger. Denne indstilling nedarves til nye kunder og leverandører.

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
da: Om skat, som standard, er inkludereret i posterne på fakturaer. Denne indstilling nedarves til nye kunder og leverandører.

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
da: Om listen over forfaldne regninger skal vises ved opstart.

en: Which check position to print
da: Hvilken kontrolposition der skal udskrives

en: While importing transactions from OFX file '%s' found %d previously imported transactions, no new transactions.
da: Under import af transaktioner fra OFX-filen '%s' blev der fundet %d tidligere importerede transaktioner, ingen nye transaktioner.

en: While this transaction has multiple splits that can be considered
    as 'the payment split', GnuCash only knows how to handle one.
    Please select one, the others will be discarded.
da: Selvom denne transaktion har flere opdelinger, der kan betragtes
    som 'betalingsopdelingen', ved GnuCash kun, hvordan man håndterer én.
    Vælg venligst én, de andre vil blive kasseret.

en: Whole Loan
da: Hele lån

en: Width of notebook tabs
da: Bredde på notesbogsfaner

en: Width of plot, 10 - 100 in percent, above in pixels.
da: Bredde af diagrammet, 10-100 i procent, ovenfor i pixels.

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
da: Bredden af logoet i sidefoden i CSS-format, f.eks. 10% eller 32px. Lad feltet stå tomt for at vise logoet i dets naturlige bredde. Logoets højde skaleres i overensstemmelse hermed.

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
da: Bredden på headerlogoet i CSS-format, f.eks. 10% eller 32px. Lad feltet stå tomt for at vise logoet i dets naturlige bredde. Logoets højde skaleres i overensstemmelse hermed.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
da: Bredden af logoet i CSS-format, f.eks. 10% eller 32px. Lad feltet stå tomt for at vise logoet i dets naturlige bredde. Logoets højde skaleres i overensstemmelse hermed.

en: Width of this column
da: Bredde for denne kolonne

en: Window geometry
da: Vinduesgeometri

en: Windows
da: Vinduer

en: Wire
da: Overfør elektronisk

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
da: Med GnuCash kan du (men er ikke begrænset til):

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
da: Med den skalerede indstilling fjernes priserne i forhold til den valgte dato. 'Én om måneden' bruges til datoer ældre end et år, og 'Én om ugen' bruges til datoer ældre end seks måneder til et år.

en: Withdraw
da: Udtræk

en: Withdrawal
da: Udtræk

en: Withdrawals
da: Hævninger

en: Working…
da: Arbejder …

en: Writing file…
da: Skriver fil …

en: Wrong report definition:
da: Forkert rapport definition:

en: YH Finance (FinanceAPI) API key
da: YH Finance (Finance-API) API-nøgle

en: YH Finance requires an API key to use their FinanceAPI service. You can obtain a key by registering for a free account at the YH Finance website, https://financeapi.net/pricing.
da: YH Finance kræver en API-nøgle for at bruge deres FinanceAPI tjeneste. Du kan få en nøgle ved at registrere en gratis konto på YH Finances hjemmeside, https://financeapi.net/pricing.

en: Yearly
da: Årligt

en: Yearly Average
da: Årligt gennemsnit

en: Years
da: År

en: Yellow
da: Gul

en: Yes
da: Ja

en: Yes, _always
da: Ja, _altid

en: Yes, reset the Tax Tables
da: Ja, nulstil skattetabellerne

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
da: Du er ved at ændre et beskyttet felt af en foret split. Hvis du fortsætter med at redigere denne opdeling, vil det være ubekendt. Dette kan gøre fremtidige forsoning vanskeligt! Fortsæt med denne ændring?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
da: Du er ved at markere denne transaktion som ikke-afstemt. Er du sikker på du vil fortsætte?

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
da: Du er ved at overskrive en eksisterende opdeling. Er du sikker på, at du vil gøre dette?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
da: Du er ved at overskrive en eksisterende transaktion. Er du sikker på, at du vil gøre det?

en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
da: Du forsøgte at gemme i
    %s
    eller en undermappe deraf. Dette er ikke tilladt, da %s reserverer mappen til intern brug.
    
    Prøv igen i en anden mappe.

en: You can also lookup and file bug reports at {1}
da: Du kan også finde og anmelde fejlrapporter på {1}

en: You can assign or modify keyboard shortcuts for many GnuCash actions. See https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.
da: Du kan tildele eller ændre tastaturgenveje for mange GnuCash-handlinger. Se https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
da: Du kan let importere dine eksisterende økonomidata fra Quicken, MS Money eller andre programmer, der kan eksportere QIF-filer eller OFX-filer. I filmenuen trykker du på undermenuen Importer og klik så på QIF- eller OFX-fil, respektivt. Følg de angivne instruktioner.

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
da: Du kan kun udskrive check fra en bankkontokassekladde eller søgeresultater.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
da: Du kan samle flere rapporter i et enkelt vindue, så du kan se alle de økonomiske oplysninger, du ønsker med et enkelt øjekast. Brug Prøv & tilpas-rapporten »Tilpasset rapport med flere kolonner« for at opnå dette.

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
da: Du kan indstille skærmbilledet Værdipapirredigering til at vise et værdipapirs kilde til kursudveksling, hvilket gør det nemt at se, hvilke onlinekilder dine værdipapirer bruger. Klik på trekanten yderst til højre for kolonneoverskrifterne for at ændre visningen.

en: You can type '+' or '-' to increment or decrement the number.
da: Du kan skrive '+' eller '-' for at øge eller mindske tallet.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
da: Du kan ikke overføre fra en konto, der ikke er i valuta. Prøv at omvende "fra"- og "til"-kontiene og gør "beløbet" negativt.

en: You can't transfer from and to the same account!
da: Du kan ikke overføre fra og til den samme konto!

en: You cannot cut this split.
da: Du kan ikke slette denne deling.

en: You cannot delete this split.
da: Du kan ikke slette denne opdeling.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
da: Du kan ikke fjerne den sidste post fra skattetabellen. Slet skattetabellen hvis det er det, du vil.

en: You cannot save to that file.
da: Du kan ikke gemme i den fil.

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
da: Du kan ikke gemme med det filnavn.
    
    %s

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
da: Du kan ikke gøre en transaktion ugyldig som har afstemte eller ryddede opdelinger.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
da: Du har ikke indtastet en modtagerkonto. En modtagerkonto er påkrævet for en onlineoverførsel.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
da: Du har ikke indtastet en modtagerbank. En modtagerbank er påkrævet for en onlineoverførsel.

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
da: Du har ikke indtastet et modtagernavn. Et modtagernavn er påkrævet for en onlineoverførsel.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
da: Du indtastede ikke et transaktionsformål. Et formål er krævet for en online overførsel.

en: You do not have permission to access %s.
da: Du har ikke rettigheder til at tilgå %s.

en: You don't have any stock accounts with balances!
da: Du har ingen aktiekonti med balancer!

en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
da: Du har bedt om at en bog oprettes. Denne bog vil indeholde alle transaktioner op til midnat %s (for samlet %d transaktioner spredt over %d konti).
    
    Ændr titlen og noter eller klik på »Næste« for at fortsætte.
    Klik på »Tilbage« for at justere datoerne eller »Annuller«.

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
da: Du har forsøgt at oprette en planlagt transaktion, som aldrig vil køre. Vil du virkelig gøre dette?

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
da: Du har ændret listen over online overførselsskabeloner, men du har annulleret overførselsdialogen. Vil du alligevel gemme ændringerne?

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
da: Du har lavet ændringer i dette afstemningsvindue. Er du sikker på, at du vil annullere?

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
da: Du har ingen gyldige »Bogfør på«-konti. Opret venligst en konto af typen »%s« før du fortsætter med at behandle denne betaling. Måske du først skal oprette en faktura eller regning?

en: You have not selected an owner
da: Du har ikke valgt en ejer

en: You have not selected any accounts
da: Du har ikke valgt nogen konti

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
da: Du har anmodet om, at de følgende advarselsdialoger ikke vises. For at genaktivere disse dialoger vælges afkrydsningsboksen ved siden af dialogen og der trykkes på O.k.

en: You have selected no accounts.
da: Du har ikke valgt nogen konti.

en: You have to set up at least one connection before you can continue.
    
    Please press the button below to start it.
da: Du skal lave mindst en opsætning før du kan fortsætte.
    
    Tryk venligst på knappen under for at begynde.

en: You may not create a new national currency.
da: Du kan ikke oprette en ny national valuta.

en: You must choose a Tax Account.
da: Du skal vælge en skattekonto.

en: You must choose a commodity.
da: Du skal vælge en vare.

en: You must choose a valid parent account.
da: Du skal vælge en gyldig samlekonto.

en: You must choose an owner for this job.
da: Du skal vælge en ejer for dette job.

en: You must enter a Payment-Address Name.
da: Du skal indtaste en betalings adresse.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
da: Du skal vælge en udfyldt »Fulde navn«, »Kode/forkortelse« og »Type« for varen.

en: You must enter a valid 'to' amount.
da: Du skal vælge en gyldig 'til'-mængde.

en: You must enter a valid account name for posting.
da: Du skal indtaste et gyldigt kontonavn for bogføring.

en: You must enter a valid amount.
da: Du skal vælge en gyldig mængde.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
da: Du skal angive en gyldig åbningssaldo eller lade den være tom.

en: You must enter a valid price.
da: Du skal vælge en gyldig pris.

en: You must enter an amount to transfer.
da: Du skal vælge en mængde at overføre.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
da: Du skal enten angive en eksisterende national valuta eller angive en anden type.

en: You must provide a name for the new style sheet.
da: Du skal angive et navn til dette stilark.

en: You must provide a name for this Billing Term.
da: Du skal angive et navn for denne regningsbetingelse.

en: You must provide a name for this Tax Table.
da: Du skal angive et navn til denne skattetabel.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
da: Du skal angive et unikt navn for denne regningsbetingelse. Dit valg »%s« er allerede i brug.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
da: Du skal angive et unikt navn til denne skattetabel. Dit valg »%s« er allerede i brug.

en: You must select a Currency.
da: Du skal vælge en valuta.

en: You must select a Security.
da: Du skal vælge et værdipapir.

en: You must select a company for payment processing.
da: Du skal vælge et firma til betalingsprocessen.

en: You must select a report configuration to delete.
da: Du skal vælge en rapport til sletning.

en: You must select a report configuration to load.
da: Du skal vælge en rapport der skal vises.

en: You must select a transfer account from the account tree.
da: Du skal vælge en overførselskonto fra kontotræet.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
da: Du skal vælge en overførselskonto eller vælge åbningssaldoens udligningskonto.

en: You must select an account type.
da: Du skal vælge en kontotype.

en: You must select an item from the list
da: Du skal vælge en vare fra listen

en: You must select at least one account to edit.
da: Du skal vælge mindst én konto at redigére.

en: You must select at least one account to estimate.
da: Du skal vælge mindst én konto at estimere.

en: You must select one budget cell to edit.
da: Du skal vælge én budgetcelle for at redigere.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
da: Du skal angive en konto at overføre fra, til, eller både og for denne transaktion. Ellers vil den ikke blive registreret.

en: You need to enter some search text.
da: Du skal indtaste en søgetekst.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
da: Du skal udvide transaktionen for at ændre dens valutakurser.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
da: Du skal vælge en opdeling for at ændre dens valutakurs.

en: You need to supply Billing Information.
da: Du skal angive faktureringsinformation.

en: You will enter a transaction with date %s which is earlier than the latest transaction in this account, dated %s. Doing so may affect the cost basis, and therefore capital gains, of transactions dated after the new entry. Please review all transactions to ensure proper recording.
da: Du vil indtaste en transaktion med dato %s, som er tidligere end den seneste transaktion på denne konto, dateret %s. Dette kan påvirke omkostningsgrundlaget og dermed kapitalgevinsterne for transaktioner dateret efter den nye postering. Gennemgå venligst alle transaktioner for at sikre korrekt registrering.

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
da: Du er ved at slette en afstemt opdeling! Dette er ikke en god ide, da det vil medføre en uafstemt balance.

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
da: Du ville komme til at slette en transaktion med afstemte opsplitninger! Dette er ikke en god ide, da det vil medføre at den afstemte balance ikke længere stemmer.

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
da: Du vil fjerne en afstemt opdeling! Dette er ikke en god idé, da det vil medføre, at din afstemte saldo ikke stemmer overens.

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
da: Du vil fjerne en transaktion med afstemte opdelinger! Dette er ikke en god idé, da det vil medføre, at din afstemte saldo ikke er korrekt.

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
da: Du har bedt om at slette underkontoen, og den indeholder transaktioner. Hvad vil du gøre med disse transaktioner?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
da[0]: Din datafil skal gemmes på din harddisk for at gemme dine ændringer. GnuCash har en funktion til automatisk at gemme filen hvert %d minut, ligesom hvis du havde trykket på knappen "Gem" hver gang.
    
    Du kan ændre tidsintervallet eller slå denne funktion fra under Rediger->Indstillinger->Generelt->Tidsinterval for automatisk lagring.
    
    Skal din fil gemmes automatisk?
da[1]: Dine datafiler skal gemmes på din harddisk for at gemme dine ændringer. GnuCash har en funktion til automatisk at gemmer filerne hvert %d minut, ligesom hvis du havde trykket på knappen "Gem" hver gang.
    
    Du kan ændre tidsintervallet eller slå denne funktion fra under Rediger->Indstillinger->Generelt->Tidsinterval for automatisk lagring.
    
    Skal dine filer gemmes automatisk?

en: Your gnucash metadata has been migrated.
da: Dine gnucash-metadata er blevet migreret.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
da: Din lokale bankkonto har endnu ikke SEPA-kontooplysningerne gemt. Vi beklager, men i denne udviklingsversion er et ekstra trin nødvendigt, som endnu ikke er implementeret direkte i gnucash. Kør venligst kommandolinjeprogrammet "aqhbci-tool" for din konto som følger: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: Your ref:
da: Din ref.:

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
da: Den valgte vare og valuta for rapporten er identiske. Det giver ingen mening at vise priser for identiske varer.

en: Zoom factor to use by default for reports.
da: Zoomfaktor, der som standard skal bruges til rapporter.

en: [datafile]
da: [datafil]

en: _Abort
da: _Afbryd

en: _About
da: _Om

en: _Absolute
da: _Absolut

en: _Account
da: _Konto

en: _Account code
da: _Kontonummer

en: _Accumulate splits on post
da: _Akkumuler splits på bogføring

en: _Action
da: H_andling

en: _Actions
da: _Handlinger

en: _Add
da: _Læg til

en: _Add current
da: _Tilføj aktuel

en: _Added by the application
da: _Tilføjet af applikationen

en: _Address
da: _Adresse

en: _All Periods…
da: Alle perioder…

en: _Amount
da: _Beløb

en: _Apply
da: _Anvend

en: _Asset
da: _Aktiv

en: _Assets & Liabilities
da: _Aktiver & passiver

en: _Assign transfer account
da: _Tildel overførselskonto

en: _Auto-Split Ledger
da: _Autoopdel hovedbog

en: _Auto-clear…
da: _Autoryd …

en: _Auto-create new transactions
da: _Autoopret nye transaktioner

en: _Auto-raise lists
da: _Hæv automatisk lister

en: _Auto-split ledger
da: _Autoopdel hovedbog

en: _Automatic decimal point
da: _Automatisk decimaltegn

en: _Basic Ledger
da: _Basishovedbog

en: _Basic ledger
da: _Basishovedbog

en: _Billing Terms Editor
da: Redigering af fakturerings_betingelser

en: _Blank
da: _Tom

en: _Blank Transaction
da: _Tom transaktion

en: _Business
da: _Forretning

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Cascade Account Properties…
da: Kontoegenskaber…

en: _Check & Repair
da: _Tjek og reparer

en: _Cleared
da: _Slettet

en: _Close
da: L_uk

en: _Close Book…
da: Luk periode…

en: _Close log window when finished
da: _Luk logvindue når færdig

en: _Column span
da: _Kolonnespænd

en: _Company Report
da: _Firmarapport

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Copy Budget
da: _Kopier budget

en: _Copy Split
da: _Kopier opdeling

en: _Copy Transaction
da: _Kopier transaktion

en: _Custom
da: _Tilpasset

en: _Customer
da: _Kunde

en: _Cut Split
da: _Fjern opdeling

en: _Cut Transaction
da: _Fjern transaktion

en: _Date
da: _Dato

en: _Date format
da: _Datoformat

en: _Days in advance
da: _Dage forud

en: _Decimal places
da: _Automatiske decimaler

en: _Default
da: _Standard

en: _Delay
da: _Forsink

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete Account
da: _Slet konto

en: _Delete Account…
da: Slet konto…

en: _Delete Budget
da: _Slet budget

en: _Delete Budget…
da: Slet budget…

en: _Delete Schedule
da: _Slet tidsplan

en: _Delete Split
da: _Slet opdeling

en: _Delete Transaction
da: _Slet transaktion

en: _Delete selected matches
da: Slet den sammenligning

en: _Description
da: _Beskrivelse

en: _Discard Changes
da: _Kassér ændringer

en: _Discard Transaction
da: _Fjern transaktion

en: _Display symbol
da: _Vis symbol

en: _Do it anyway
da: _Gør det alligevel

en: _Don't Record
da: _Gem ikke

en: _Double Line
da: _Dobbelt linje

en: _Double line view
da: _Dobbelt linje-tilstand

en: _Down
da: _Ned

en: _Duplicate Bill
da: Kopier regning

en: _Duplicate Credit Note
da: _Dupliker kreditnota

en: _Duplicate Invoice
da: _Dupliker faktura

en: _Duplicate Voucher
da: _Dupliker udgiftsbillag

en: _Earliest
da: _Tidligst

en: _Earliest possible date
da: Tidligst mulig_e dato

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Edit Account
da: _Redigér konto

en: _Edit Bill
da: _Rediger købs faktura

en: _Edit Credit Note
da: _Rediger kreditnota

en: _Edit Invoice
da: R_ediger faktura

en: _Edit Schedule
da: _Rediger tidsplan

en: _Edit Voucher
da: Rediger udgiftsbillag

en: _Edit description, notes, or memo
da: _Rediger beskrivelse, noter eller notat

en: _Edit list of encodings
da: _Rediger liste over kodninger

en: _Employee
da: M_edarbejder

en: _Ending Balance
da: _Slutsaldo

en: _Enter
da: _Retur

en: _Enter Transaction
da: _Indtast transaktion

en: _Exchange or abbreviation type
da: Udvekslings- eller forkortelsestype

en: _Expand All
da: _Udvid alle

en: _Expense
da: _Omkostning

en: _Experimental
da: _Eksperimentel

en: _Export
da: _Eksporter

en: _Fetch Rate
da: _Hent kurs

en: _File
da: _Fil

en: _Filter By…
da: _Filtrer efter…

en: _Find
da: _Finde

en: _Find Customer…
da: Find kunde…

en: _Find Employee…
da: Find medarbejder…

en: _Find Vendor…
da: Find leverandør…

en: _Find…
da: _Søg …

en: _Finish
da: _Fuldfør

en: _Frozen
da: _Frosset

en: _Full name
da: _Fulde navn

en: _General Journal
da: _Generel information

en: _Get Online Quotes
da: _Hent kurser på nettet

en: _Get Quotes
da: _Hent kurser

en: _Go to Date
da: _Gå til dato

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Higher Balance Limit
da: _Højere saldogrænse

en: _Import
da: _Indlæsning

en: _Import Map Editor
da: _Importer kort-redigeringsprogram

en: _Import my QIF files
da: _Indlæs mine QIF-filer

en: _Imported transactions needing review
da: _Indlæste transaktioner med behov for gennemgang

en: _Include sub accounts
da: _Inkluder underkonti

en: _Income
da: _Indtægt

en: _Income & Expense
da: _Indtægter & udgifter

en: _Income & expense
da: _Indtægt & udgift

en: _Internal Transaction…
da: I_ntern transaktion …

en: _Invoices
da: _Fakturaer

en: _Jump To
da: _Gå til

en: _Jump to the other account
da: Gå til modkonto

en: _Last retrieval date
da: _Sidste hentningsdato

en: _Latest
da: Si_dste

en: _Left
da: _Venstre

en: _Liability/Equity
da: _Passiv/egenkapital

en: _Load another file
da: _Indlæs endnu en fil

en: _Loan Repayment Calculator
da: _Lommeregner for tilbagebetaling af lån

en: _Locate Linked Documents
da: _Find linkede dokumenter

en: _Lower Balance Limit
da: Nedre saldogrænse

en: _Manage Document Link…
da: Dokumenter…

en: _Memo
da: _Note

en: _Mortgage & Loan Repayment…
da: Tilbagebetaling af realkreditlån & lån…

en: _Move to
da: _Flyt til

en: _Multicolumn
da: _Flerkolonne

en: _Multiple
da: _Flere

en: _Name
da: _Navn

en: _Name of the new template
da: _Navn på den nye skabelon

en: _Narrow this column
da: Gør de_nne kolonne smallere

en: _New
da: _Ny

en: _New Budget
da: _Nyt budget

en: _New Customer…
da: Ny kunde…

en: _New Employee…
da: Ny medarbejder…

en: _New Lot
da: _Nyt afkast

en: _New Schedule
da: _Ny tidsplan

en: _New Vendor…
da: Ny leverandør…

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: _New item…
da: _Ny vare…

en: _Next
da: _Næste

en: _No
da: _Nej

en: _No, not this time
da: _Nej, ikke denne gang

en: _None
da: I_ngen

en: _Not cleared
da: _Ikke slettet

en: _Notes
da: _Bemærkninger

en: _Notify before transactions are created
da: _Påmind før transaktioner oprettes

en: _Notify when due
da: Giv besked _når forfalden

en: _Number
da: _Nummer

en: _Online Actions
da: _Netbankhandlinger

en: _Online Banking Setup…
da: _Netbankopsætning …

en: _Only display leaf account names
da: _Vis kun bladkontonavne

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open Account
da: _Åbn konto

en: _Open Budget
da: _Åbn budget

en: _Open Linked Document
da: _Åben tilknyttede dokument

en: _Open in new window
da: _Åbn i nyt vindue

en: _Open the new user tutorial
da: _Start rundvisningen for nye brugere

en: _Open…
da: _Åben…

en: _Originator Name
da: _Ophavsmandsnavn

en: _Parent Account
da: _Samlekonto

en: _Password
da: _Adgangskode

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Paste Split
da: _Indsæt opdeling

en: _Paste Transaction
da: _Indsæt transaktion

en: _Pay Bill
da: _Betal købs faktura

en: _Pay Credit Note
da: _Betal kreditnota

en: _Pay Invoice
da: _Betal faktura

en: _Pay Voucher
da: _Betal udgiftsbillag

en: _Pick another account
da: Vælg en anden konto

en: _Placement of future transactions
da: _Placering af fremtidige transaktioner

en: _Possible matches for the selected transaction
da: _Mulige match for den valgte nye transaktion

en: _Post Bill
da: _Registrer købs faktura

en: _Post Credit Note
da: _Registrer kreditnota

en: _Post Invoice
da: _Bogfør faktura

en: _Post Voucher
da: _Registrer udgiftsbillag

en: _Postpone
da: _Udsæt

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Price
da: _Pris

en: _Price Database
da: _Prisdatabase

en: _Print
da: _Udskriv

en: _Print Bill
da: Udskriv regning

en: _Print Checks…
da: Udskriv check…

en: _Print Credit Note
da: _Udskriv kreditnota

en: _Print Invoice
da: _Udskriv faktura

en: _Print Report…
da: _Udskriv rapport…

en: _Print Voucher
da: _Udskriv udgiftsbillag

en: _Print checks
da: _Udskriv check

en: _Process Payment…
da: Gennemfør betaling…

en: _Process payments on posting
da: _Behandl betalinger ved bogføring

en: _Quantity
da: _Kvantitet

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Rebalance
da: _Rebalancere

en: _Recalculate
da: _Beregn

en: _Recipient Name
da: _Modtagernavn

en: _Reconcile
da: _Afstem

en: _Reconcile Information…
da: _Afstemningsinformation…

en: _Reconcile Selection
da: _Afstem markering

en: _Reconcile after match
da: _Afstemning efter sammenligning

en: _Reconciled
da: _Afstemt

en: _Reconcile…
da: _Afstem…

en: _Record
da: _Gem

en: _Record Changes
da: _Registrer ændringer

en: _Refresh
da: Opdate_r

en: _Relative
da: _Relativ

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Remember the PIN in memory
da: _Husk Pinkoden i hukommelsen

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Remove Invalid Mappings
da: _Fjern ugyldige tilknytninger

en: _Remove Splits
da: _Fjern opdelinger

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Renumber
da: _Omnummer

en: _Renumber Subaccounts…
da: _Giv nye numre til underkonti …

en: _Replace
da: _Erstatte

en: _Replay GnuCash .log file…
da: _Genafspil GnuCash-.logfil …

en: _Report Options
da: _Rapportindstillinger

en: _Reports
da: _Rapporter

en: _Reset
da: _Nulstil

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
da: _Nulstil standardlayout for kundedokumenter

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
da: _Nulstil standardlayout for medarbejderdokumenter

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
da: _Nulstil standardlayout for leverandørdokumenter

en: _Reset all edits
da: _Nulstil alle redigeringer

en: _Resume
da: _Genoptag

en: _Reverse Order
da: _Omvendt rækkefølge

en: _Review cleared splits
da: _Gennemgå ryddede opdelinger

en: _Review created transactions
da: _Kontroller oprettede transaktioner

en: _Right
da: Høj_re

en: _Rotation
da: Rotation

en: _Row span
da: _Rækkespænd

en: _Run when data file opened
da: Kø_r når datafil åbnes

en: _Save
da: _Gem

en: _Save As
da: Gem som

en: _Save Format
da: _Gem format

en: _Save Transaction
da: _Gem transaktion

en: _Save layout as default
da: _Gem layout som standard

en: _Save window size and position
da: _Gem vinduesstørrelse og -position

en: _Scaled
da: _Skaleret

en: _Schedule
da: _Planlæg

en: _Scheduled
da: _Planlagt

en: _Scheduled Transaction Editor
da: _Planlagt transaktionsredigeringsprogram

en: _Scheduled Transactions
da: _Planlagte transaktioner

en: _Scrub
da: _Skrub

en: _Security
da: _Værdipapir

en: _Security Editor
da: Redigeringsprogram for _værdipapir

en: _Security/currency
da: _Værdipapir/valuta

en: _Select All
da: _Vælg alt

en: _Select Subaccounts
da: _Vælg underkonti

en: _Select or add a GnuCash account:
da: _Vælg eller tilføj en GnuCash-konto:

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
da: _Vælg valuta til brug for alle importerede transaktioner:

en: _Select the matchings you want to change
da: _Vælg de markeringer du ønsker at ændre

en: _Select transfer account
da: _Vælg overførselskonto

en: _Select…
da: _Vælg…

en: _Shares
da: _Aktier

en: _Show children accounts
da: _Vis underkonti

en: _Show documentation
da: _Vis dokumentation

en: _Show notification window
da: _Vis notifikationsvindue

en: _Show tips at startup
da: Vis tip ved op_start

en: _Sort
da: _Sorter

en: _Sort By…
da: Sorter efter…

en: _Split this column
da: _Opdel denne kolonne

en: _Standard Order
da: _Standardorden

en: _Start AqBanking Setup
da: _Kør AqBanking Setup

en: _Start Import
da: _Start indlæsning

en: _Stock Value
da: _Aktie værdi

en: _Symbol/abbreviation
da: _Symbol/forkortelse

en: _Tax included
da: Ska_t inkluderet

en: _Taxes
da: _Skatter

en: _Template
da: _Skabelon

en: _Templates
da: _Skabeloner

en: _Ticker symbol or other abbreviation
da: Aktie kode eller anden forkortelse

en: _Tips Of The Day
da: Dagens _tips

en: _Today
da: _I dag

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: _Tools
da: _Værktøj

en: _Transaction
da: _Transaktion

en: _Transaction Linked Documents
da: _Transaktionstilknyttede dokumenter

en: _Transaction Number
da: _Transaktionsnummer

en: _Transfer…
da: Overfør…

en: _Translation
da: Oversæ_ttelse

en: _Units
da: _Enheder

en: _Unknown
da: _Ukendt

en: _Unlikely match day threshold
da: _Usandsynlig sammenlignings grænse

en: _Unload selected file
da: _Luk valgte fil

en: _Unpost Bill
da: Tilbagefør regning

en: _Unpost Credit Note
da: _Tilbagefør kreditnota

en: _Unpost Invoice
da: _Åbn faktura

en: _Unpost Voucher
da: _Åben udgiftsbillag

en: _Unreconcile
da: _Uafstem

en: _Unreconcile Selection
da: _Fjern afstemning for markering

en: _Unreconciled
da: _Uafstemt

en: _Unselect All
da: _Fravælg alt

en: _Unvoid Transaction
da: Gør transaktionen _gyldig

en: _Up
da: _Op

en: _Use GnuCash built-in color theme
da: _Brug GnuCashs indbyggede farvetema

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
da: Brug som standardlayout til kundedokumenter

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
da: _Brug som standardlayout til medarbejderdokumenter

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
da: Brug som standardlayout til leverandørdokumenter

en: _Use equity 'Opening Balances' account
da: _Brug åbningsbalancens udligningskonto

en: _Username
da: Br_ugernavn

en: _Value
da: _Værdi

en: _Vendor
da: _Leverandør

en: _Verbose debug messages
da: _Uddybende fejlbeskeder

en: _View
da: _Vis

en: _Void Transaction
da: Annuller Transaktion

en: _Voided
da: _Annulleret

en: _Widen this column
da: _Udvid denne kolonne

en: _Width
da: _Bredde

en: _Windows
da: _Vinduer

en: _Yes
da: _Ja

en: _Yes, this time
da: _Ja, denne gang

en: all criteria are met
da: alle kriterier er opfyldt

en: and subaccounts
da: og underkonti

en: any criteria are met
da: ethvert kriterie er opfyldt

en: application
da: program

en: at Bank
da: I bank

en: beginning on
da: begyndende den

en: characters
da: tegn

en: column: Date
da: kolonne: Dato

en: column: Tax Rate
da: kolonne: Skattesats

en: column: Units
da: kolonne: Enheder

en: contains
da: indholder

en: custom
da: tilpasset

en: customers
da: kunde

en: d-m-y
da: d-m-å

en: d/m/y
da: d/m/å

en: day(s)
da: dage

en: days
da: dage

en: does not equal
da: svarer ikke til

en: does not match regex
da: matcher ikke regulært udtryk

en: equal to
da: lig med

en: equals
da: svarer til

en: except on weekends
da: undtagen i weekender

en: existing account
da: eksisterende konto

en: false
da: falsk

en: finish placeholder
da: Slut sumkonto

en: for Budget ~a
da: for budget ~a

en: for Budget ~a Period ~d
da: for budget ~a periode ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
da: for budget ~a perioder ~d - ~d

en: for Period
da: for periode

en: greater than
da: større end

en: greater than or equal to
da: større end eller lig med

en: has credits
da: har kreditposter

en: has credits or debits
da: har kredit- eller debetposter

en: has debits
da: har debetposter

en: is
da: er

en: is after
da: er efter

en: is before
da: er før

en: is before or on
da: er før eller på

en: is greater than
da: er større end

en: is greater than or equal to
da: er større end eller lig med

en: is less than
da: er mindre end

en: is less than or equal to
da: er mindre end eller lig med

en: is not
da: er ikke

en: is not on
da: er ikke på

en: is on
da: er på

en: is on or after
da: er på eller efter

en: last %s
da: sidste %s

en: last of month
da: sidst i måneden

en: less than
da: mindre end

en: less than or equal to
da: mindre end eller lig med

en: m-d-y
da: m-d-å

en: m/d/y
da: m/d/å

en: matches all accounts
da: matcher alle konti

en: matches any account
da: matcher enhver konto

en: matches no accounts
da: matcher ingen konti

en: matches regex
da: matcher regulært udtryk

en: minutes
da: minutter

en: missing
da: mangler

en: month(s)
da: måneder

en: n/a
da: -

en: never
da: aldrig

en: not equal to
da: ikke lig med

en: now
da: nu

en: occurrences
da: Forekomster

en: remaining
da: tilbage

en: row: Address
da: række: Adresse

en: row: Company Name
da: række: Firmanavn

en: row: Contact
da: række: Kontakt

en: row: Invoice Number
da: række: Fakturanummer

en: same week & day
da: samme uge og dag

[ctx: sample]
en: 22/02/2000
da: 22/02/2002

[ctx: sample]
en: 9,999.00
da: 9.999,00

[ctx: sample]
en: 999,999.00
da: 999.999,00

[ctx: sample]
en: 999,999.000
da: 999.999,000

[ctx: sample]
en: 999.00
da: 999,00

[ctx: sample]
en: Action
da: Handling

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
da: Beskrivelse af transaktionen

[ctx: sample]
en: Expenses:Automobile:Gasoline
da: Udgifter:Bil:Benzin

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
da: Notefelt tekstprøve

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
da: Ingen bestemt årsag

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
da: Bemærkningsfelt tekstprøve

[ctx: sample]
en: Payment
da: Betaling

[ctx: sample for 'Billable']
en: BI
da: Fakt

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
da: Beskrivelse af en post

[ctx: sample for 'Tax Included']
en: TI
da: S.I

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
da: Skattetabel 1

[ctx: sample for 'Taxable']
en: T?
da: Skat?

en: seconds
da: sekunder

en: split
da: del

en: table-border-collapse
da: tabel-kant-skjul

en: table-cell-border-color
da: tabelcelle-kantfarve

en: table-header-border-color
da: tabel-overskrift-kantfarve

en: then on the
da: så den

en: true
da: sand

en: unknown
da: ukendt

en: using accumulated amounts
da: ved hjælp af akkumulerede mængder

en: vendors
da: leverandøre

en: via Escrow account?
da: via Escrowkonto?

en: week(s)
da: uger

en: window1
da: Vindue1

en: y-m-d
da: å-m-d

en: y/d/m
da: å/d/m

en: y/m/d
da: å/m/d

en: year(s)
da: år

en: zero
da: nul

en: {1} [options] [datafile]
da: {1} [indstillinger] [datafil]

en: ~a #~a
da: ~a Nr.~a

en: ~a History
da: ~a historie

en: ~a and selected subaccounts
da: ~a og valgte underkonti

en: ~a and subaccounts
da: ~a og underkonti

en: ~a to ~a
da: ~a til ~a

en: ~a, ~a to ~a
da: Fra ~a, ~a til ~a

en: … pay "%s"?
da: … betal %s?

en: … utilize an escrow account for payments?
da: … anvend en depositum konto til betalinger?
