mate-applets 1.25.3 - en to da translation catalogue (561 entries)

en: 
    ESSID: %s
    RSSI: %d dBm
    RX Bitrate: %s
    TX Bitrate: %s
da: 
    ESSID: %s
    RSSI: %d dBm
    RX-bithastighed: %s
    TX-bithastighed: %s

en: 
    ESSID: %s
    Strength: %d %%
da: 
    ESSID: %s
    Styrke: %d %%

en: 
    in: %s out: %s
da: 
    ind: %s ud: %s

en:  short GI)
da:  kort GI)

en: %'d hour | %'d hours
da[0]: %'d time
da[1]: %'d timer

en: %'d minute | %'d minutes
da[0]: %'d minut
da[1]: %'d minutter

en: %'d secon | %'d seconds
da[0]: %'d sekund
da[1]: %'d sekunder

en: %d %s %d %s (%d%%) remaining
da: %d %s %d %s (%d%%) tilbage

en: %d %s %d %s until charged (%d%%)
da: %d %s %d %s før opladet (%d%%)

en: %d Item in Trash | %d Items in Trash
da[0]: %d element i papirkurven
da[1]: %d elementer i papirkurven

en: %d hour (%d%%) remaining | %d hours (%d%%) remaining
da[0]: %d time (%d%%) tilbage
da[1]: %d timer (%d%%) tilbage

en: %d hour until charged (%d%%) | %d hours until charged (%d%%)
da[0]: %d time før opladet (%d%%)
da[1]: %d timer før opladet (%d%%)

en: %d minute (%d%%) remaining | %d minutes (%d%%) remaining
da[0]: %d minut (%d%%) tilbage
da[1]: %d minutter (%d%%) tilbage

en: %d minute until charged (%d%%) | %d minutes until charged (%d%%)
da[0]: %d minut før opladning (%d%%)
da[1]: %d minutter før opladning (%d%%)

en: %d note | %d notes
da[0]: %d note
da[1]: %d noter

en: %s is down
da: %s er nede

en: %s:
    %.01f%% in use
da: %s:
    %.01f%% i brug

en: %s:
    %.01f%% in use by programs
    %.01f%% in use as cache
da: %s:
    %.01f%% i brug af programmer
    %.01f%% i brug som mellemlager

en: %s:
    Receiving %s
    Sending %s
da: %s:
    Modtager %s
    Sender %s

en: (mounted)
da: (monteret)

en: (not mounted)
da: (ikke monteret)

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: , width: %s
da: , bredde: %s

en: 0 for no label, 1 for percentage and 2 for time remaining.
da: 0 for ingen etiket, 1 for procent og 2 for tilbageværende tid.

en: 20 MHz (no HT)
da: 20 MHz (ingen HT)

en: <b>Running command %s failed</b>
    %s
da: <b>Kørsel af kommando %s fejlede</b>
    %s

en: A 0 value means to show CPU frequency, 1 to show frequency and units, and 2 to show percentage instead of frequency.
da: En værdi på 0 betyder vis CPU-frekvens, 1 betyder vis frekvens og enheder og 2 betyder vis procent i stedet for frekvens.

en: A 0 value means to show the applet in graphic mode (pixmap only), 1 to show the applet in text mode (not to show the pixmap) and 2 to show the applet in graphic and text mode.
da: En værdi på 0 betyder vis panelprogrammet i grafisk-tilstand (kun-pixmap), 1 betyder vis panelprogrammet i tekst-tilstand (vis ikke pixmap'en), og 2 betyder vis panelprogrammet i grafisk- og tekst-tilstand.

en: A MATE trash bin that lives in your panel. You can use it to view the trash or drag and drop items into the trash.
da: En Mate-papirkurv til panelet. Du kan bruge den til at vise kasserede filer eller trække filer til papirkurven.

en: A goofy set of eyes for the MATE panel. They follow your mouse.
da: En fjollet sæt øjne til MATE-panelet. De følger din mus.

en: A little applet that displays some information on the traffic on the specified network device
da: Et lille panelprogram der viser information om trafikken over den specifikke netværksenhed

en: A panel application for monitoring local weather conditions.
da: Et panelprogram til at overvåge lokale vejrforhold.

en: A set of eyeballs for your panel
da: Et par øjeæbler til panelet

en: A system load indicator
da: Systembelastningsovervåger

en: A system load monitor capable of displaying graphs for CPU, ram, and swap space use, plus network traffic.
da: En systembelastningsovervåger der kan vise grafer for processor, hukommelse og swapfilsforbrug, plus netværkstraffik.

en: A_ddress:
da: _Adresse:

en: About AccessX Status
da: Om AccessX-status

en: About Battery Charge Monitor
da: Om Batteriovervåger

en: About CPU Frequency Scaling Monitor
da: Om CPU-frekvensskalering

en: About Character Palette
da: Om Tegnpalet

en: About Command Applet
da: Om Kommandopanelprogram

en: About Disk Mounter
da: Om Diskmontering

en: About Eyes
da: Om Øjne

en: About MATE Netspeed
da: Om MATE-nethastighed

en: About Sticky Notes
da: Om Notessedler

en: About System Monitor
da: Om Systemovervåger

en: About Timer Applet
da: Om Tidtagerpanelprogrammet

en: About Trash Applet
da: Om Papirkurven

en: About Weather Report
da: Om Vejrrapport

en: About...
da: Om …

en: AccessX Status
da: AccessX-status

en: AccessX Status Applet Factory
da: Fabrik for AccessXstatus-panelprogram

en: Add Palette
da: Tilføj palet

en: Add button
da: Tilføj-knap

en: Address Entry
da: Adresseindtastning

en: Appearance
da: Udseende

en: Applet for mounting and unmounting block volumes.
da: Panelprogram til at montere og afmontere blokarkiver.

en: Applet refresh rate in milliseconds
da: Opdateringsinterval i millisekunder

en: Auto change device
da: Ændr automatisk enhed

en: Available palettes
da: Tilgængelige paletter

en: Background color for disk load graph
da: Baggrundsfarve for diskbelastningsgraf

en: Battery Charge Monitor
da: Batteriovervåger

en: Battery Charge Monitor Preferences
da: Indstillinger for batteriovervåger

en: Battery Monitor
da: Batteri

en: Battery Notice
da: Batteribesked

en: Battery Status Utility
da: Batteristatusværktøj

en: Battery charged (%d%%)
da: Batteriet er opladet (%d%%)

en: Battery fully re-charged
da: Batteriet er fuldt opladet

en: Battery power low
da: Batteriladning er lav

en: Battery status unknown
da: Ukendt batteristatus

en: Battstat Factory
da: Battstatfabrik

en: Beaufort scale
da: Beaufort-skala

en: Beep for warnings
da: Bip ved advarsler

en: Beep when displaying a warning.
da: Bip når en advarsel vises.

en: Behavior
da: Opførsel

en: By default, sticky notes are given the current date as the title when they are created. This format is used; anything that can be parsed by strftime() is valid.
da: Som standard får notessedler den aktuelle dato som deres titel når de oprettes. Dette format benyttes; alt der kan fortolkes af strftime(), er gyldigt.

en: Bytes in:
da: Byte ind:

en: Bytes out:
da: Byte ud:

en: CPU Frequency Monitor Preferences
da: Indstillinger for CPU-frekvens

en: CPU Frequency Scaling Monitor
da: CPU-frekvensskalering

en: CPU Load
da: Processorbelastning

en: CPU frequency scaling unsupported
da: CPU-frekvensskalering er ikke understøttet

en: CPU graph background color
da: CPU-grafbaggrundsfarve

en: CPU to Monitor
da: CPU der skal overvåges

en: C_ommand:
da: Ko_mmando:

en: Cach_ed
da: _Cache

en: Can not launch the eyes applet.
da: Kan ikke starte øjnepanelprogrammet.

en: Cannot execute Caja
da: Kan ikke køre Caja

en: Cannot move items to trash, do you want to delete them immediately?
da: Kan ikke flytte filerne til papirkurven, vil du slette dem med det samme?

en: Cannot move some items to trash, do you want to delete these immediately?
da: Kan ikke flytte nogle af filerne til papirkurven, vil du slette dem med det samme?

en: Change CPU Frequency scaling
da: Ændr CPU-frekvensskalering

en: Change icon
da: Ændr ikon

en: Channel:
da: Kanal:

en: Character Palette
da: Tegnpalet

en: Character Palette Preferences
da: Indstillinger for tegnpalet

en: Characters shown on applet startup
da: Tegn som vises fra start

en: Charpicker Applet Factory
da: Fabrik for tegnvælger-panelprogram

en: Choose a base color to use for all sticky notes
da: Vælg en grundfarve til alle notessedler

en: Choose a color for the note
da: Vælg en farve til noten

en: Choose a font for the note
da: Vælg en skrifttype til noten

en: Choose a font to use for all sticky notes
da: Vælg en skrifttype til alle notessedler

en: Choose if notes are visible on all workspaces
da: Vælg om noter er synlige på alle arbejdsområder

en: Choose if the default style is forced on all notes
da: Vælg om standardstilen er gennemtvunget for alle noter

en: Choose whether to hide all notes when selecting on the desktop
da: Vælg om alle noter skal skjules, når der vælges fra skrivebordet

en: City:
da: By:

en: City: %s
    Sky: %s
    Temperature: %s
da: By: %s
    Himmel: %s
    Temperatur: %s

en: Click to Enter Weather.com
da: Klik for at gå ind på Weather.com

en: Click to add a new palette
da: Klik for at tilføje en ny palet

en: Click to delete the selected palette
da: Klik for at slette den valgte palet

en: Click to edit the selected palette
da: Klik for at ændre den valgte palet

en: Colors
da: Farver

en: Command
da: Kommando

en: Command Applet
da: Kommandopanelprogram

en: Command Applet Preferences
da: Indstillinger for kommandopanelprogram

en: Command Factory
da: Kommandofabrik

en: Command to execute
da: Kommando at udføre

en: Command to execute to activate the device
da: Kommando til at køre for aktivering af enheden

en: Command to execute to shut down the device
da: Kommando til at køre for at lukke enheden ned

en: Command/script to execute to get the output
da: Kommando/skript at udføre for at få resultatet

en: Conditions:
da: Forhold:

en: Connected Time:
da: Forbundet i:

en: Copyright © 1998, 2004-2005 GNOME Applets Maintainers and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 1998, 2004-2005 GNOME-panelprogrammers vedligeholdere og andre
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 1999 Dave Camp
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 1999 Dave Camp
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 1999-2005 Free Software Foundation and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 1999-2005 Free Software Foundation og andre
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 1999-2005 by S. Papadimitriou and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 1999-2005 af S. Papadimitriou og andre
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2000 The Gnulix Society
    Copyright © 2002-2005 Free Software Foundation and others
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2000 The Gnulix Society
    Ophavsret 2002-2005 Free Software Foundation og andre
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2002-2003 Jörgen Scheibengruber
    Copyright © 2011-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2002-2003 Jörgen Scheibengruber
    Ophavsret 2011-2014 Stefano Karapetsas
    Ophavsret 2015-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2002-2003 Loban A Rahman
    Copyright © 2005 Davyd Madeley
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2002-2003 Loban A Rahman
    Ophavsret 2005 Davyd Madeley
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2003 Sun Microsystems
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2003 Sun Microsystems
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2004 Canonical Ltd
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2004 Canonical Ltd
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2004 Carlos Garcia Campos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2004 Carlos Garcia Campos
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2004 Michiel Sikkes
    Copyright © 2008 Ryan Lortie
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2004 Michiel Sikkes
    Ophavsret 2008 Ryan Lortie
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2013-2014 Stefano Karapetsas
    Ophavsret 2015-2021 MATE-udviklerne

en: Copyright © 2014 Stefano Karapetsas
    Copyright © 2015-2021 MATE developers
da: Ophavsret 2014 Stefano Karapetsas
    Ophavsret 2015-2021 MATE-udviklerne

en: Could not open help document
da: Kunne ikke åbne hjælpedokumentet

en: Create, view, and manage sticky notes on the desktop
da: Opret, vis og håndter notessedler på skrivebordet

en: Current Conditions
da: Aktuelle forhold

en: Date format of note's title
da: Datoformat for notens titel

en: Default Note Properties
da: Standardegenskaber for notesseddler

en: Default color for font
da: Forvalgt farve for skrifttype

en: Default color for new notes
da: Forvalgt farve for nye noter

en: Default color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#30FF50".
da: Forvalgt farve for nye notessedler. Værdien skal være en hexadecimal HTML-specifikation, f.eks. »#30FF50«.

en: Default font color for new sticky notes. This should be in html hex specification, for example "#000000".
da: Forvalgt skrifttypefarve for nye notessedler. Værdien skal være en hexadecimal HTML-specifikation, f.eks. »#000000«.

en: Default font for new notes
da: Forvalgt skrifttype for nye noter

en: Default font for new sticky notes. This should be a Pango Font Name, for example "Sans Italic 10".
da: Forvalgt skrifttypenavn for nye notessedler. Dette skal være et Pango-skrifttypenavn, f.eks. »Sans Italic 10«.

en: Default height for new notes
da: Forvalgt højde for nye noter

en: Default height for new sticky notes in pixels.
da: Forvalgt højde for nye notessedler i punkter.

en: Default width for new notes
da: Forvalgt bredde for nye noter

en: Default width for new sticky notes in pixels.
da: Forvalgt bredde for nye notessedler i punkter.

en: Delete Immediately?
da: Slet med det samme?

en: Delete all sticky notes?
da: Slet alle noter?

en: Delete button
da: Slet-knap

en: Delete note
da: Slet note

en: Delete this sticky note?
da: Slet denne note?

en: Details
da: Detaljer

en: Device _Details
da: Enheds_detaljer

en: Device to monitor
da: Enhed der skal overvåges

en: Dew point:
da: Dugpunkt:

en: Directory in which the theme is located
da: Mappe som temaet er placeret i

en: Disk Load
da: Diskbelastning

en: Disk Mounter
da: Diskmontering

en: Display
da: Vis

en: Display Settings
da: Visningsopsætning

en: Displays current state of keyboard accessibility features
da: Vis den aktuelle tilstand af tastaturtilgængelighedsfaciliteter

en: Do you want to connect %s now?
da: Vil du forbinde %s nu?

en: Do you want to disconnect %s now?
da: Vil du afbryde %s nu?

en: Down command
da: Ned-kommando

en: Drive Mount Applet Factory
da: Diskmonterings-panelprogram

en: Duration of timer in seconds
da: Varighed for stopur i sekunder

en: Edit Palette
da: Rediger palet

en: Edit button
da: Rediger-knap

en: Empty all of the items from the trash?
da: Fjern alle filerne fra papirkurven?

en: Empty notes are always deleted without confirmation.
da: Tomme noter slettes altid uden bekræftelse.

en: Emptying the Trash
da: Tømmer papirkurven

en: Enable CPU load graph
da: Aktiver CPU-belastningsgraf

en: Enable _radar map
da: Aktiver _radarkort

en: Enable disk load graph
da: Aktiver diskbelastningsgraf

en: Enable load average graph
da: Aktiver belastninggennemsnitsgraf

en: Enable memory load graph
da: Aktiver hukommelsesforbruggraf

en: Enable network load graph
da: Aktiver netværksbelastningsgraf

en: Enable swap load graph
da: Aktiver swapbelastningsgraf

en: Enter the URL
da: Indtast URL'en

en: Error while spawning caja:
    %s
da: Fejl ved start af Caja:
    %s

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Eyes
da: Øjne

en: Eyes Applet Factory
da: Fabrik for øjnepanelprogram

en: Eyes Preferences
da: Øjnepræferencer

en: F_ree
da: L_edig

en: Factory for creating the load applet.
da: Fabrik til oprettelse af indlæsningspanelprogrammet.

en: Factory for creating the weather applet.
da: Fabrik til oprettelse af vejr-panelprogram.

en: Factory for drive mount applet
da: Fabrik for diskmonterings-panelprogram

en: Failed to load the Locations XML database.  Please report this as a bug.
da: Kunne ikke indlæse XML-databasen over lokationer. Rapporter venligst dette som en fejl.

en: Feels like:
da: Føles ligesom:

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Finished %s
da: Færdig %s

en: Font C_olor:
da: Skrift_farve:

en: Font Co_lor:
da: Skriftf_arve:

en: For horizontal panels, the width of the graphs in pixels. For vertical panels, this is the height of the graphs.
da: Bredden af graferne i punkter for vandrette paneler, højden for lodrette paneler.

en: Force _default color and font on notes
da: Gennemtving _standard-farve og skrifttype for noter

en: Forecast
da: Prognose

en: Forecast Report
da: Vejrudsigtsrapport

en: Forecast not currently available for this location.
da: Vejrudsigt er ikke tilgængelig for denne lokalitet.

en: Frequency Scaling Unsupported
da: Frekvensskalering er ikke understøttet

en: From:
da: Fra:

en: Full Battery Notification
da: Fuldt opladet-annoncering

en: General
da: Generelt

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Go to Trash
da: Gå til papirkurven

en: Graph color for buffer memory
da: Graffarve for bufferhukommelse

en: Graph color for cached memory
da: Graffarve for cachehukommelse

en: Graph color for disk read
da: Graffarve for disklæsning

en: Graph color for disk write
da: Graffarve for diskskrivning

en: Graph color for input network activity
da: Graffarve for indgående netværksaktivitet

en: Graph color for iowait related CPU activity
da: Graffarve for CPU-aktivitet relateret til ventning på ind- og uddata

en: Graph color for load average
da: Graffarve for belastningsgennemsnit

en: Graph color for loopback network usage
da: Graffarve for tilbagedirigeret netværksbrug

en: Graph color for nice-related CPU activity
da: Graffarve for nice-relateret CPU-aktivitet

en: Graph color for output network activity
da: Graffarve for udgående netværksaktivitet

en: Graph color for shared memory
da: Graffarve for delt hukommelse

en: Graph color for system-related CPU activity
da: Graffarve for systemrelateret CPU-aktivitet

en: Graph color for user-related CPU activity
da: Graffarve for brugerrelateret CPU-aktivitet

en: Graph color for user-related memory usage
da: Graffarve for brugerrelateret hukommelsesforbrug

en: Graph color for user-related swap usage
da: Graffarve for brugerrelateret swapforbrug

en: Graph size
da: Grafstørrelse

en: Graphic
da: Grafik

en: Graphic and Text
da: Grafik og tekst

en: Grid line color
da: Farve på gitterlinje

en: H_eight:
da: _Højde:

en: Hardware Address:
da: Udstyrsadresse:

en: Help
da: Hjælp

en: Hi_de Notes
da: _Skjul noter

en: Hide notes when the des_ktop is clicked on
da: Skjul noter når der klikkes på s_krivebordet

en: IPv4 Address:
da: IPv4-adresse:

en: IPv6 Address:
da: IPv6-adresse:

en: I_OWait
da: I_O-ventning

en: I_dle
da: _Inaktiv

en: If applet icon is shown or not
da: Om panelprogrammets ikon vises eller ej

en: If this option is disabled, a custom color can be used as the default color for all sticky notes.
da: Hvis denne nøgle er falsk, kan en brugerdefineret farve benyttes som den forvalgte farve for alle notessedler.

en: If this option is disabled, a custom font can be used as the default font for all sticky notes.
da: Hvis denne nøgle er falsk, kan en brugerdefineret skrifttype benyttes som den forvalgte skrifttype for alle notessedler.

en: If this option is enabled, selecting the desktop in any way will automatically hide all the open notes.
da: Hvis denne indstilling er aktiveret, vil alle noter automatisk blive skjult, når skrivebordet vælges på en vilkårlig måde.

en: If this option is enabled, the custom colors and fonts that have been assigned to individual notes will be ignored.
da: Hvis denne nøgle er sand, bliver de brugerdefinerede farver og skrifttyper der er blevet tildelt til individuelle noter, ignoreret.

en: If true, change automatically the selected device.
da: Hvis sand (true), ændr automatisk den valgte enhed.

en: If true, change the icon due to selected device.
da: Hvis sand (true), ændr ikonet på baggrund af valgt enhed.

en: If true, show both IP addresses if enabled.
da: Hvis sand, vis begge IP-adresser hvis aktiveret.

en: If true, show main icon.
da: Hvis true (sand), vis hovedikon.

en: If true, show signal quality icon for wireless devices.
da: Hvis sand (true), vis ikon med signalkvalitet for trådløse enheder.

en: If true, show speed in bits instead of bytes.
da: Hvis sand (true), vis hastighed i bit i stedet for byte.

en: If true, show sum of inbound/outbound speed instead of separated ones.
da: Hvis sand (true), vis sum for indgående/udgående hastighed i stedet for separate.

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
da: Hvis du tømmer papirkurven, vil filerne blive slettet permanent. Bemærk at du også kan slette dem individuelt.

en: In color
da: Indgående farve

en: Indicator color
da: Indikatorfarve

en: Insert "%s"
da: Indsæt »%s«

en: Insert characters
da: Indsæt tegn

en: Insert special character
da: Indsæt specialtegn

en: Interval for the command
da: Interval for kommandoen

en: Interval to execute the command (in seconds)
da: Interval før kommandoen køres (i sekunder)

en: Keyboard Accessibility Status
da: Status for tastaturtilgængelighed

en: Keyboard Accessibility Status Applet Factory
da: Fabrik for status for tastaturtilgængelighed

en: Last update:
da: Sidste opdatering:

en: Legacy backend enabled.
da: Forældet motor aktiveret.

en: List of available palettes
da: Liste af tilgængelige paletter

en: List of strings containing the available palettes.
da: Liste af strenge der indeholder de tilgængelige paletter.

en: Load
da: Belastning

en: Load Average
da: Middelbelastning

en: Load graph background color
da: Belastningsbaggrundsfarve

en: Location
da: Placering

en: Location view
da: Placeringsvisning

en: Lock/Unlock note
da: Lås/lås op

en: Low Battery Notification
da: Lav ladning-annoncering

en: MATE Documentation Team
da: MATE-dokumentationsholdet

en: MATE Netspeed
da: MATE-nethastighed

en: MATE Netspeed Preferences
da: MATE-netværkshastighedsindstillinger

en: MATE Panel applet for selecting strange characters that are not on the keyboard. Released under GNU General Public Licence.
da: MATE Panel-program til at vælge specielle tegn der ikke findes på dit tastatur. Udgivet under GNU General Public Licence.

en: MATE Weather
da: Vejret

en: Mateweather Applet Factory
da: Fabrik til Mateweatherpanelprogram

en: Maximum _width (chars):
da: Maksimal _bredde (tegn):

en: Memory
da: Hukommelse

en: Memory Load
da: Hukommelsesbelastning

en: Memory graph background color
da: Hukommelsesbaggrundsfarve

en: Minutes Remaining
da: Minutter tilbage

en: Mode to show CPU usage
da: Tilstand til at vise CPU-forbrug

en: Modify a palette by adding or removing characters
da: Ændr en palet ved at tilføje eller fjerne tegn

en: Monitor Settings
da: Overvågningsopsætning

en: Monitor a laptop's remaining power
da: Overvåg en bærbars tilbageværende strøm

en: Monitor the CPU Frequency Scaling
da: Overvåg CPU-frekvensskaleringen

en: Monitor the current weather conditions, and forecasts
da: Overvåg de aktuelle vejrforhold og -prognoser

en: Monitored Resources
da: Overvågede resurser

en: Mount local disks and devices
da: Monter lokale diske og enheder

en: MultiLoad Applet Factory
da: Fabrik for MultiLoad-panelprogrammer

en: N/A
da:  -

en: N_ice
da: _Nedprioriteret

en: Name of timer
da: Navn på stopur

en: Net Load
da: Netværksbelastning

en: Netmask:
da: Netmaske:

en: Netspeed Applet
da: Panelprogram for nethastighed

en: Netspeed Applet Factory
da: Panelprogramfabrik for nethastighed

en: Network
da: Netværk

en: Network Monitor
da: Netværksovervågning

en: Network _device:
da: Netværks_enhed:

en: Network graph background color
da: Netværksbaggrundsfarve

en: Network speed thresholds
da: Netværkshastighedstærskler

en: Network threshold 1 in bytes
da: Netværkstærskel 1 i byte

en: Network threshold 2 in bytes
da: Netværkstærskel 2 i byte

en: Network threshold 3 in bytes
da: Netværkstærskel 3 i byte

en: No Items in Trash
da: Ingen filer i papirkurven

en: No battery present
da: Intet batteri tilgængeligt

en: Note C_olor:
da: Notefa_rve:

en: Note _Color:
da: Notefar_ve:

en: Notifications
da: Påmindelser

en: Notify user when the battery is full.
da: Annoncer til brugeren når batteriet er fuldt.

en: Notify user when the battery is low.
da: Annoncer til brugeren når batteriniveauet er lavt.

en: Number of characters to display
da: Antal viste tegn

en: Open the keyboard preferences dialog
da: Åbn dialogen for tastaturindstillinger

en: Options
da: Indstillinger

en: Out color
da: Udgående farve

en: P-t-P Address:
da: P-t-P-adresse:

en: P_ause timer
da: Sæt stopur på p_ause

en: Palette entry
da: Paletindtastning

en: Palettes list
da: Paletliste

en: Percent
da: Procent

en: Pick a color for the sticky note
da: Vælg en farve til notessedlen

en: Pick a default sticky note color
da: Vælg en standardfarve til notessedler

en: Pick a default sticky note font
da: Vælg en standardskrifttype til notessedler

en: Pick a font for the sticky note
da: Vælg en skrifttype til notessedlen

en: Preferences...
da: Indstillinger …

en: Pressure:
da: Tryk:

en: Privileges are required to change the CPU Frequency scaling.
da: Der kræves rettigheder til at ændre CPU-frekvensskaleringen.

en: Properties
da: Egenskaber

en: R_eset
da: _Nulstil

en: Radar Map
da: Radarkort

en: Red value level
da: Rødt niveau

en: Relative humidity:
da: Relativ luftfugtighed:

en: Removing item %s of %s
da: Fjerner objekt %s af %s

en: Removing: %s
da: Fjerner: %s

en: Resize note
da: Ændr størrelsen af noten

en: S_top timer
da: S_top stopur

en: S_wap Space
da: S_wapplads

en: See the ForeCast Details
da: Se vejrudsigtsdetaljer

en: Select Location from the list
da: Vælg en placering fra listen

en: Set the CPU to monitor. In a single processor system you don't have to change it.
da: Sæt CPU for overvågning. I et system med en enkelt processor, behøver du ikke at ændre noget.

en: Sh_ared
da: _Delt

en: Show CPU frequency as _frequency
da: Vis CPU-frekvens som _frekvens

en: Show CPU frequency as _percentage
da: Vis CPU-frekvens i _procent

en: Show IPv4 and IPv6 addresses on tooltip
da: Vis IPv4- og IPv6-adresser på værktøjstip

en: Show _bits instead of bytes
da: Vis _bit i stedet for byte

en: Show _dialog
da: Vis _dialog

en: Show _icon
da: Vis _ikon

en: Show _notifications
da: Vis _påmindelser

en: Show _percentage remaining
da: Vis resterende i _procent

en: Show _sum instead of in & out
da: Vis _sum i stedet for ind og ud

en: Show _time remaining
da: Vis resterende _tid

en: Show all _IP addresses on tooltip
da: Vis alle _IP-adresser på værktøjstip

en: Show bits
da: Vis bit

en: Show dialog window when timer finish
da: Vis dialogvindue når stopuret standser

en: Show frequency _units
da: Vis frekvens-_enheder

en: Show icon
da: Vis ikon

en: Show notification _popup
da: Vis påmindelses-pop op

en: Show notification popup when timer finish
da: Vis påmindelses-pop op når stopuret standser

en: Show signal _quality icon for wireless devices
da: Vis ikon for signal_kvalitet for trådløse enheder

en: Show signal quality icon
da: Vis ikon med signalkvalitet

en: Show sticky notes
da: Vis notessedler

en: Show sum speed
da: Vis sumhastighed

en: Show the time/percent label
da: Vis tid/procent-etiketten

en: Shows keyboard status when accessibility features are used.
da: Viser tastaturstatus når tilgængelighedsfaciliteter benyttes.

en: Shows the output of a command
da: Vis resultatet af en kommando

en: Shows the state of AccessX features such as latched modifiers
da: Viser tilstanden for AccessX-faciliteter såsom låste modifikationer

en: Shows the status of keyboard accessibility features
da: Viser status for tastaturtilgængelighedsfaciliteter

en: Signal Strength:
da: Signalstyrke:

en: Sky:
da: Himmel:

en: Specifies whether the sticky notes are locked (non-editable) or not.
da: Om notessedler er låst (kan ikke redigeres) eller ej.

en: Specifies whether the sticky notes are visible on ALL workspaces on the desktop, or not.
da: Om notessedler er synlige på alle arbejdsområder på skrivebordet.

en: Specify a title for the note
da: Angiv en titel til noten

en: Specify the default height (in pixels) of new notes
da: Angiv en standardhøjde (i punkter) for nye noter

en: Specify the default width (in pixels) of new notes
da: Angiv en standardbredde (i punkter) for nye noter

en: Spinbutton for updating
da: Talindtastning for opdateringsinterval

en: Start a timer and receive a notification when it is finished
da: Start et stopur og modtag en påmindelse når uret er færdig

en: Start system-monitor
da: Start systemovervågning

en: Sticky Note
da: Notesseddel

en: Sticky Note Properties
da: Egenskaber for notesseddel

en: Sticky Notes
da: Notessedler

en: Sticky Notes Applet Factory
da: Fabrik til notesseddel-panelprogram

en: Sticky Notes Preferences
da: Indstillinger for notessedler

en: Sticky Notes for the MATE Desktop Environment
da: Notessedler til Mate

en: Sticky notes' locked state
da: Låst tilstand af notessedler

en: Sticky notes' workspace stickyness
da: Alle arbejdsområder-tilstand

en: Sun GNOME Documentation Team <gdocteam@sun.com>
da: Sun GNOME-dokumentationsholdet <gdocteam@sun.com>

en: Sunrise:
da: Solopgang:

en: Sunset:
da: Solnedgang:

en: Swap Load
da: Swapbelastning

en: Swap Space
da: Swapplads

en: Swap graph background color
da: Swapbaggrundsfarve

en: Sys_tem monitor update interval:
da: Sys_temovervågningsinterval:

en: System Monitor
da: Systemovervågning

en: System Monitor Preferences
da: Indstillinger for systemovervågning

en: System is running on AC power
da: Systemet kører på lysnettet

en: System is running on battery power
da: Systemet kører på batteriet

en: System m_onitor height:
da: System_overvågningshøjde:

en: System m_onitor width:
da: System_overvågningsbredde:

en: Temperature:
da: Temperatur:

en: Text
da: Tekst

en: The battery level below which the battery is displayed as red. Also the value at which the low battery warning is displayed.
da: Batteriniveau hvorunder batteriet vises som rød. Er også værdien hvor en batteriadvarsel vises.

en: The color of the graph of the inbound traffic
da: Farven for grafen med indgående trafik

en: The color of the graph of the outbound traffic
da: Farven for grafen med udgående trafik

en: The desktop description file to execute as the system monitor
da: Skrivebordsbeskrivelsesfilen der eksekveres som systemovervågning

en: The eyes look in the direction of the mouse pointer
da: Øjnene kigger i retning efter musemarkøren

en: The name of the device to monitor
da: Navnet på enheden der skal overvåges

en: The string that the user had selected when the applet was last used. This string will be displayed when the user starts the applet.
da: Den streng som brugeren havde valgt da panelprogrammet sidst blev brugt. Denne streng vil blive vist når programmet starter.

en: The system load average is %0.02f
da: Systemets middelbelastning er %0.02f

en: The type of text to display (if the text is enabled).
da: Typen af tekst der skal vises (hvis teksten er slået til).

en: Themes
da: Temaer

en: There was a fatal error while trying to load the theme.
da: Der opstod en fatal fejl ved indlæsning af temaet.

en: There was an error displaying help:
    %s
da: Der opstod en fejl under visning af hjælp:
    %s

en: There was an error displaying help: %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp: %s

en: There was an error executing '%s': %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af »%s«: %s

en: There was an error launching the help viewer: %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af hjælpefremviseren: %s

en: There was an error launching the keyboard preferences dialog: %s
da: Der opstod en fejl ved kørsel af tastaturindstillinger: %s

en: This cannot be undone.
da: Dette kan ikke fortrydes.

en: This note is locked.
da: Denne notesseddel er låst.

en: This note is unlocked.
da: Denne notesseddel er låst op.

en: This utility shows the current CPU Frequency
da: Dette værktøj viser den nuværende CPU-frekvens

en: This utility shows the current CPU Frequency Scaling.
da: Dette værktøj viser den nuværende CPU-frekvensskalering.

en: This utility shows the status of your laptop battery.
da: Dette værktøj viser status for batteriet på din bærbare.

en: Threshold _1:
da: Tærskel _1:

en: Threshold _2:
da: Tærskel _2:

en: Threshold _3:
da: Tærskel _3:

en: Timer
da: Stopur

en: Timer Applet
da: Tidtagerpanelprogram

en: Timer Applet Preferences
da: Præferencer for stopur-panelprogrammet

en: Timer Factory
da: Stopurfabrik

en: Timer finished!
da: Stopuret er standset!

en: To avoid losing your work:
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
da: For ikke at miste det du arbejder med, bør du:
     • sætte maskinen i dvale for at spare strøm,
     • tilslutte en strømkilde til maskinen, eller
     • gemme dine åbne dokumenter og slukke maskinen.

en: To avoid losing your work:
     • suspend your laptop to save power,
     • plug your laptop into external power, or
     • save open documents and shut your laptop down.
da: For ikke at miste det du arbejder med, bør du:
     • sætte maskinen i dvale for at spare strøm,
     • tilslutte en strømkilde til maskinen, eller
     • gemme dine åbne dokumenter og slukke maskinen.

en: Transfer Rate Graph
da: Graf for overførselshastighed

en: Trash
da: Papirkurv

en: Trash Applet
da: Papirkurv

en: Trash Applet Factory
da: Fabrik til papirkurvsprogrammer

en: Un_mount %s
da: Af_monter %s

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown time (%d%%) remaining
da: Ukendt tid (%d%%) tilbage

en: Unknown time (%d%%) until charged
da: Ukendt tid (%d%%) for opladning

en: Up command
da: Op-kommando

en: Update
da: Opdater

en: Update spin button
da: Opdateringsknap

en: Updating...
da: Opdaterer …

en: Use _custom address for radar map
da: Benyt s_elvvalgt adresse til radarkortet

en: Use co_lor from the system theme
da: Benyt _temaets farver

en: Use default co_lor
da: Benyt _standardfarve

en: Use default fo_nt
da: Benyt standards_krifttype

en: Use diskstats for _NVMe
da: Brug diskstats for _NVMe

en: Use fo_nt from the system theme
da: Benyt temaets sk_rifttype

en: Use the value defined in red_value as a time remaining to show the warning dialog rather than a percentage.
da: Brug værdien defineret i red_value som tilbageværende tid hvori advarselsvinduet vises i stedet for en procentdel.

en: Uses /proc/diskstats to determine NVMe disk load
da: Bruger /proc/diskstats til at bestemme NVMe-diskbelastning

en: Visibility:
da: Sigtbarhed:

en: Visit Weather.com
da: Besøg Weather.com

en: Warn on low time rather than low percentage
da: Advar om kort tid tilbage i stedet for lille procentdel tilbage

en: Weather Forecast
da: Vejrudsigt

en: Weather Preferences
da: Indstillinger for vejret

en: Weather Report
da: Vejrrapport

en: Whether to ask for confirmation when deleting a note
da: Om der skal spørges efter bekræftelse ved sletning af en note

en: Whether to force the default color and font on all notes
da: Om den forvalgte farve og skrifttype skal gennemtvinges for alle noter

en: Whether to hide all notes when the desktop is selected
da: Hvorvidt alle noter skal skjules, når skrivebordet vælges

en: Whether to use the default system color
da: Om temaets farve skal benyttes

en: Whether to use the default system font
da: Om temaets skrifttype skal benyttes

en: Width of output
da: Bredde for uddata

en: Wind:
da: Vind:

en: XKB Extension is not enabled
da: XKB-udvidelsen er ikke aktiveret

en: You have %d minute of battery power remaining (%d%% of the total capacity). | You have %d minutes of battery power remaining (%d%% of the total capacity).
da[0]: Du har %d minut tilbage af batteriets kapacitet (%d%% af den totale kapacitet).
da[1]: Du har %d minutter tilbage af batteriets kapacitet (%d%% af den totale kapacitet).

en: You have %d%% of your total battery capacity remaining.
da: Du har %d%% af din total batterikapacitet tilbage.

en: You will not be able to modify the frequency of your machine.  Your machine may be misconfigured or not have hardware support for CPU frequency scaling.
da: Du vil ikke kunne ændre frekvensen på din maskine. Din maskine kan være miskonfigureret eller mangle understøttelse for CPU-frekvens-skalering.

en: Your battery is now fully recharged
da: Dit batteri er nu fuldt opladet

en: Your battery is running low
da: Dit batteri er ved at være afladet

en: _About
da: _Om

en: _Appearance:
da: _Udseende:

en: _Automatically update every:
da: _Opdater automatisk hvert:

en: _Average
da: _Gennemsnit

en: _Background
da: _Baggrund

en: _Buffers
da: _Buffere

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Change icon according to the selected device
da: Ændr _ikon afhængigt af den valgte enhed

en: _Close
da: _Luk

en: _Delete
da: _Slet

en: _Delete All
da: _Slet alle

en: _Delete Notes
da: _Slet noter

en: _Details
da: _Detaljer

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Eject %s
da: _Skub %s ud

en: _Empty Trash
da: _Tøm papirkurv

en: _Font:
da: Skrift_type:

en: _Free
da: _Ledig

en: _Gridline
da: _Gitterlinje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hours:
da: _Timer:

en: _In
da: _Ind

en: _In graph color
da: _Indgående graf-farve

en: _Indicator
da: _Indikator

en: _Interval (seconds):
da: _Interval (sekunder):

en: _Keyboard Accessibility Preferences
da: _Indstillinger for tastaturtilgængelighed

en: _Load
da: _Belastning

en: _Local
da: _Lokal

en: _Lock Notes
da: _Lås noter

en: _Memory
da: _Hukommelse

en: _Minutes:
da: _Minutter:

en: _Monitored CPU:
da: _Overvåget CPU:

en: _Mount %s
da: _Monter %s

en: _Name:
da: _Navn:

en: _Network
da: _Netværk

en: _New Note
da: _Ny note

en: _Notify when battery is fully recharged
da: _Påmind når batteriet er fuldt genopladet

en: _Open %s
da: _Åbn %s

en: _Open System Monitor
da: _Åbn systemovervåger

en: _Open Trash
da: _Åbn papirkurv

en: _Out
da: _Ud

en: _Out graph color
da: _Udgående graf-farve

en: _Palette:
da: _Palet:

en: _Palettes:
da: _Paletter:

en: _Play CD
da: _Afspil cd

en: _Play DVD
da: _Afspil dvd

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Pressure unit:
da: _Trykenhed:

en: _Put notes on all workspaces
da: _Anbring noter på alle arbejdsområder

en: _Read
da: _Læse

en: _Seconds:
da: _Sekunder:

en: _Select a location:
da: _Vælg en placering:

en: _Select a theme:
da: _Vælg et tema:

en: _Show icon
da: _Vis ikon

en: _Show time/percentage:
da: _Vis tid/procent:

en: _Start timer
da: _Start stopur

en: _Temperature unit:
da: _Temperaturenhed:

en: _Title:
da: _Titel:

en: _Update
da: O_pdater

en: _Used
da: _Brugt

en: _User
da: _Bruger

en: _Visibility unit:
da: _Sigtbarhedsenhed:

en: _Visit Weather.com
da: _Besøg Weather.com

en: _Warn when battery charge drops to:
da: Ad_var når batterikapaciteten falder til:

en: _Width:
da: _Bredde:

en: _Wind speed unit:
da: _Vindstyrkeenhed:

en: _Write
da: _Skrive

en: bytes
da: byte

en: host
da: vært

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

en: inHg
da: tmHG

en: insert special character %s
da: indsæt specialtegn %s

en: km/h
da: km/t

en: knots
da: knob

en: link-local
da: link-lokal

en: meters
da: meter

en: miles
da: mil

en: milliseconds
da: millisekunder

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: minutes
da: minutter

en: mph
da: mpt

en: none
da: intet

en: nothing to mount
da: intet at montere

en: pixels
da: billedpunkter

en: site-local
da: side-lokal

en: unknown
da: Ukendt

en: unspecified
da: Uspecificeret

en: upower backend enabled.
da: upower-motor aktiveret.

en: v4compat
da: v4kompakt

en: v4mapped
da: v4oversat
