pluma 1.25.3 - en to da translation catalogue (1304 entries)

en:   Ln %d, Col %d
da:   lnj. %d, kol. %d

en: "%s" not found
da: »%s« ikke fundet

en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
da: %d/%m %Y %H:%M:%S

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: %s
    Kør »%s --help« for at se den fulde liste over tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: %s is a directory.
da: »%s« er en mappe.

en: %s is not a regular file.
da: %s er ikke en almindelig fil.

en: %s is not a valid location.
da: %s er ikke et gyldigt sted.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
da: »%s« er ikke et gyldigt sted. Kontroller at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: %s: invalid encoding.
da: %s: ugyldig kodning.

en: (Empty)
da: (Tom)

en: (correct spelling)
da: (korrekt stavning)

en: (no suggested words)
da: (ingen foreslåede ord)

en: - Edit text files
da: - Rediger tekstfiler

en: / on %s
da: / på %s

en: 01/11/2009 17:52:00
da: 01/11 2009 17:52:00

en: A Text Editor for the MATE desktop environment
da: Et tekstprogram for skrivebordsmiljøet MATE

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
da: Skrifttype der bruges til redigeringsområdet. Benyttes kun hvis »Benyt standardskrifttype« er slået fra.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
da: Der findes allerede en fil med det samme navn. Vælg venligst et andet navn.

en: A_dd Scheme
da: _Tilføj skema

en: A_vailable encodings:
da: _Tilgængelige kodninger:

en: Abbreviated form
da: Forkortet form

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: About Pluma
da: Om Pluma

en: About this application
da: Om dette program

en: Above
da: Over

en: Accessibility key character
da: Tilgængeligheds-nøgletegn

en: Acronym
da: Akronym

en: Activate '%s'
da: Aktiver »%s«

en: Activate next document
da: Aktiver næste dokument

en: Activate previous document
da: Aktiver forrige dokument

en: Activation
da: Aktivering

en: Active plugins
da: Aktive udvidelsesmoduler

en: Add Scheme
da: Tilføj skema

en: Add a new snippet...
da: Tilføj en ny tekststump …

en: Add new empty file
da: Tilføj ny tom fil

en: Add new empty folder
da: Tilføj ny tom mappe

en: Add or Remove...
da: Tilføj eller fjern …

en: Add w_ord
da: Tilføj o_rd

en: Align
da: Juster

en: Alignment character
da: Justeringstegn

en: All Files
da: Alle filer

en: All Languages
da: Alle sprog

en: All Text Files
da: Alle tekstfiler

en: All _Lower Case
da: Alle s_må bogstaver

en: All _Upper Case
da: Alle st_ore bogstaver

en: All documents
da: Alle dokumenter

en: All documents except untitled ones
da: Alle dokumenter på nær unavngivne

en: All files
da: Alle filer

en: All languages
da: Alle sprog

en: All supported archives
da: Alle understøttede arkiver

en: Alternative
da: Alternativ

en: An error occurred
da: Der opstod en fejl

en: An error occurred while creating a new directory
da: Der opstod en fejl ved oprettelsen af en ny mappe

en: An error occurred while creating a new file
da: Der opstod en fejl ved oprettelsen af en ny fil

en: An error occurred while deleting a file or directory
da: Der opstod en fejl ved sletningen af en fil eller mappe

en: An error occurred while loading a directory
da: Der opstod en fejl ved indlæsningen af en mappe

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
da: Der opstod en fejl ved at åbne en mappe i filvælgeren

en: An error occurred while renaming a file or directory
da: Der opstod en fejl ved omdøbningen af en fil eller mappe

en: An error occurred while setting a root directory
da: Der opstod en fejl ved indstilling af rodmappen

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
da: Analyserer det aktuelle dokument og finder antallet af ord, linjer, tegn og ikke-mellemrum i det.

en: Anchor
da: Anker

en: Anchor URI
da: Anker-URI

en: Append to current document
da: Tilføj til nuværende dokument

en: Applet class file code
da: Kode for programklassefil

en: Applet class file code (deprecated)
da: Kode for programklassefil (forældet)

en: Arabic
da: Arabisk

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
da: Er du sikker på, at du permanent vil slette »%s«?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
da: Er du sikker på, at du permanent vil slette de valgte filer?

en: Armenian
da: Armensk

en: Array
da: Tabel

en: Associated information
da: Associerede oplysninger

en: Author info
da: Forfatteroplysninger

en: Autocheck Type
da: Automatisk kontrol af type

en: Autocheck spelling on document load...
da: Automatisk kontrol af stavningen ved dokumentindlæsning …

en: Automatic Indentation
da: Automatisk indrykning

en: Automatic indent
da: Automatisk indrykning

en: Automatically Detected
da: Automatisk gættet

en: Automatically Detected Encodings
da: Automatisk gættede kodninger

en: Automatically spell-check the current document
da: Kontroller automatisk det aktuelle dokument for stavning

en: Autosave
da: Automatisk gemning

en: Autosave Interval
da: Interval for automatisk gemning

en: Available Tag Lists
da: Tilgængelige mærkelister

en: Available formats
da: Tilgængelige formater

en: Axis related headers
da: Akse-relateret tekst

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background color (deprecated)
da: Baggrundsfarve (forældet)

en: Background texture tile
da: Baggrundsteksturflise

en: Background texture tile (deprecated)
da: Baggrundsteksturflise (forældet)

en: Baltic
da: Baltisk

en: Base URI
da: Stam-URI

en: Base font
da: Stamskrifttype

en: Base font (deprecated)
da: Basis skrifttype (forældet)

en: Bibliography (cite)
da: Litteraturliste (citering)

en: Bibliography (item)
da: Litteraturliste (punkt)

en: Bibliography (shortcite)
da: Litteraturliste (kort citering)

en: Bibliography (thebibliography)
da: Litteraturliste (thebibliography)

en: Body Font for Printing
da: Brødtekstskrifttype ved udskrivning

en: Bold
da: Fed

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Border
da: Ramme

en: Border (deprecated)
da: Kant (forældet)

en: Border color
da: Kantfarve

en: Bottom Panel is Visible
da: Bundpanel er synligt

en: Brackets &lt;&gt;
da: Parenteser &lt;&gt;

en: Brackets ()
da: Parenteser ()

en: Brackets []
da: Paranteser []

en: Brackets {}
da: Paranteser {}

en: Build
da: Byg

en: Bytes
da: Byte

en: Bzip2 compressed archive
da: Bzip2-komprimeret arkiv

en: C_hange Case
da: _Skift bogstaver

en: C_haracter Encoding:
da: _Tegnkodning:

en: C_ommand color:
da: K_ommandofarve:

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
da: Filen kan ikke flyttes til papirkurven,
    ønsker du at slette den permanent?

en: Capitalize the first letter of each selected word
da: Skift det første bogstav for hvert valgt ord til at være med stort

en: Cell rowspan
da: Cellerækkespænd

en: Celtic
da: Keltisk

en: Center
da: Centrer

en: Center (deprecated)
da: Centrer (forældet)

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Ch_aracter Encoding:
da: _Tegnkodning:

en: Cha_nge
da: _Ret

en: Change A_ll
da: Ret _alle

en: Change _to:
da: Ret _til:

en: Change selected text to lower case
da: Skift markeret tekst til at være med små bogstaver

en: Change selected text to upper case
da: Skift markeret tekst til at være med store bogstaver

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
da[0]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for de sidste %d time vil gå tabt.
da[1]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for de sidste %d timer vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
da[0]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for de sidste %ld minut vil gå tabt.
da[1]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for de sidste %ld minutter vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
da[0]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for de sidste %ld sekund vil gå tabt.
da[1]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for de sidste %ld sekunder vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
da[0]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for den sidste time og %d minut vil gå tabt.
da[1]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for den sidste time og %d minutter vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
da: Ændringer foretaget i dokumentet inden for den sidste time vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
da[0]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for det sidste minut og %ld sekund vil gå tabt.
da[1]: Ændringer foretaget i dokumentet inden for det sidste minut og %ld sekunder vil gå tabt.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
da: Ændringer foretaget i dokumentet inden for det sidste minut vil gå tabt.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
da[0]: Ændringer foretaget i %d dokument vil gå tabt.
da[1]: Ændringer foretaget i %d dokumenter vil gå tabt.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
da: Ændringer foretaget i dokumentet »%s« vil gå tabt.

en: Character Encodings
da: Tegnkodninger

en: Character encoding of linked resource
da: Tegnkodning for kædet resurse

en: Character encodings
da: Tegnkodninger

en: Characters (no spaces)
da: Tegn (ikke mellemrum)

en: Characters (with spaces)
da: Tegn (med mellemrum)

en: Check Spelling
da: Kontroller stavning

en: Check _Word
da: Kontroller _ord

en: Check spelling
da: Kontroller stavning

en: Check the current document for incorrect spelling
da: Kontroller det aktuelle dokument for stavefejl

en: Checked (state)
da: Afkrydset (tilstand)

en: Checked state
da: Afkrydset tilstand

en: Checks the spelling of the current document.
da: Kontroller stavningen i det aktuelle dokument.

en: Chinese Simplified
da: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese Traditional
da: Kinesisk (traditionel)

en: Citation
da: Citering

en: Cite reason for change
da: Citer begrundelse for ændring

en: Class implementation ID
da: Klasseimplementerings-id

en: Class list
da: Klasseliste

en: Clear highlighting of search matches
da: Ryd fremhævning af fundne ord

en: Clear text flow control
da: Ryd tekststrøm

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
da: Klik på denne knap for at vælge redigeringsprogrammets skrifttype

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: Close all open files
da: Luk alle åbne filer

en: Close document
da: Luk dokument

en: Close print preview
da: Luk udskriftsvisning

en: Close the current file
da: Luk den aktuelle fil

en: Code content type
da: Kodeindholdstype

en: Color Scheme
da: Farveskema

en: Color Scheme Files
da: Farveskemafiler

en: Color of selected links
da: Farve for markerede henvisninger

en: Color of selected links (deprecated)
da: Farve for markerede henvisninger (forældet)

en: Column span
da: Kolonnespænd

en: Columns
da: Kolonner

en: Comment
da: Kommentar

en: Completed spell checking
da: Stavekontrol færdig

en: Computer code fragment
da: Kodefragment

en: Configure date/time plugin
da: Konfigurer dato/tid-modulet

en: Configure the application
da: Konfigurer programmet

en: Connection timed out. Please try again.
da: Tidsfristen for forbindelsen udløb. Prøv venligst igen.

en: Content scheme
da: Indholdsskema

en: Content type
da: Indholdstype

en: Content type (deprecated)
da: Indholdstype (forældet)

en: Coordinates
da: Koordinater

en: Copy the selection
da: Kopier det markerede

en: Copyright © 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Copyright © 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Copyright © 2003-2006 Paolo Maggi
    Copyright © 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Copyright © 2011 Perberos
    Copyright © 2012-2021 MATE developers
da: Ophavsret 1998-2000 Evan Lawrence, Alex Robert
    Ophavsret 2000-2002 Chema Celorio, Paolo Maggi
    Ophavsret 2003-2006 Paolo Maggi
    Ophavsret 2004-2010 Paolo Borelli, Jesse van den Kieboom
    Steve Frécinaux, Ignacio Casal Quinteiro
    Ophavsret 2011 Perberos
    Ophavsret 2012-2021 MATE-udviklerne

en: Could not create a backup file while saving %s
da: Kunne ikke oprette en sikkerhedskopi ved gemning af %s

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
da: Kunne ikke oprette en midlertidig sikkerhedskopi ved gemning af %s

en: Could not execute command: %s
da: Kunne ikke køre kommando: %s

en: Could not find the file %s.
da: Kunne ikke finde filen »%s«.

en: Could not mount volume: %s
da: Kunne ikke åbne dataenhed: %s

en: Could not open media: %s
da: Kunne ikke åbne mediet: %s

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
da: Kunne ikke åbne filen »%s« med tegnkodningen %s.

en: Could not open the file %s.
da: Kunne ikke åbne filen »%s«.

en: Could not remove color scheme "%s".
da: Kunne ikke fjerne farveskemaet »%s«.

en: Could not revert the file %s.
da: Kunne ikke forkaste ændringerne i filen »%s«.

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
da: Kunne ikke gemme filen »%s« med tegnkodningen %s.

en: Could not save the file %s.
da: Kunne ikke gemme filen »%s«.

en: Create Backup Copies
da: Opret sikkerhedskopier

en: Create a _backup copy of files before saving
da: Opret en _sikkerhedskopi af filer før gemning

en: Create a new document
da: Opret et nyt dokument

en: Create a new document in an existing instance of pluma
da: Opret et nyt dokument i en eksisterende instans

en: Create a new top-level window in an existing instance of pluma
da: Opret et nyt topniveau-vindue i en eksisterende instans af pluma

en: Create new document
da: Opret nyt dokument

en: Create new snippet
da: Opret ny tekststump

en: Cu_t
da: Kl_ip

en: Current Locale (%s)
da: Aktuel region (%s)

en: Current document
da: Nuværende dokument

en: Current line
da: Nuværende linje

en: Current page (Alt+P)
da: Aktuel side (Alt+P)

en: Current selection
da: Aktuel markering

en: Current selection (default to document)
da: Nuværende markering (dokumentet som standard)

en: Current word
da: Nuværende ord

en: Custom format
da: Brugerdefineret format

en: Cut the selection
da: Klip det markerede

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: DIV Style container
da: DIV-stilindeholder

en: DIV container
da: DIV-indeholder

en: D_on't Edit
da: Rediger i_kke

en: D_on't Save
da: Gem _ikke

en: Date and time of change
da: Dato og tid for ændring

en: Declare flag
da: Erklæringstilvalg

en: Defer attribute
da: Udskydelsesegenskab

en: Definition description
da: Definitionsbeskrivelse

en: Definition list
da: Definitionsliste

en: Definition term
da: Definitions-ord

en: Delete selected file or folder
da: Slet den valgte fil eller mappe

en: Delete selected snippet
da: Slet den markerede tekststump

en: Delete the selected text
da: Slet det markerede tekst

en: Deleted text
da: Slettet tekst

en: Direction
da: Retning

en: Directionality
da: Rettethed

en: Directionality (deprecated)
da: Rettethed (forældet)

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
da: Mappen »%s« kunne ikke blive oprettet: g_mkdir_with_parents() fejlede: %s

en: Directory list
da: Mappeliste

en: Disable syntax highlighting
da: Deaktiver syntaksfremhævning

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Display
da: Vis

en: Display Line Numbers
da: Vis linjenumre

en: Display Overview Map
da: Vis overblikskortet

en: Display Right Margin
da: Vis højre margen

en: Display _grid pattern
da: Vis _gittermønster

en: Display _overview map
da: Vis _overblikskort

en: Display in bottom pane
da: Vis i bundpanelet

en: Display list of possible values for the encoding option
da: Vis liste af mulige værdier for kodningstilvalget

en: Display right _margin at column
da: Vis højre _margen ved kolonne

en: Do not _split words over two lines
da: _Del ikke ord over to linjer

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
da: Vil du forkaste dine ændringer og genindlæse filen?

en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
da: Ønsker du at inkludere markerede <b>system</b>-tekststumper i din eksport?

en: Do you want to reload the file?
da: Vil du genindlæse filen?

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
da: Vil du forsøge at erstatte den med den, du er ved at gemme?

en: Docum_ents with unsaved changes:
da: Dokum_enter med ændringer som ikke er gemt:

en: Document
da: Dokument

en: Document Statistics
da: Dokumentstatistik

en: Document background pattern type
da: Mønstertype for dokumentbaggrunden

en: Document base
da: Dokumentbasis

en: Document body
da: Dokumentkrop

en: Document head
da: Dokumenthoved

en: Document title
da: Dokumenttitel

en: Document type
da: Dokumenttype

en: Documents
da: Dokumenter

en: Done.
da: Færdig.

en: ENCODING
da: KODNING

en: E_ncodings shown in menu:
da: _Kodninger der vises i menu:

en: Easy file access from the side pane
da: Enkel tilgang til filer fra sidepanel

en: Edit Any_way
da: Rediger _alligevel

en: Edit text files
da: Rediger tekstfiler

en: Edit text in fullscreen
da: Rediger tekst i fuldskærmstilstand

en: Editor
da: Redigering

en: Editor Font
da: Redigeringsskrifttype

en: Editor _font:
da: _Skrifttype for tekst:

en: Element ID
da: Element-id

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for pluma.
da: Emacs-, Kate- og Vim-agtige tilstandslinjer.

en: Embedded object
da: Indlejret objekt

en: Emphasis
da: Fremhævning

en: Empty
da: Tom

en: Enable Restore of Remote Locations
da: Aktiver gendannelse af eksterne steder

en: Enable Search Highlighting
da: Aktiver søgefremhævning

en: Enable Syntax Highlighting
da: Aktiver syntaksfremhævning

en: Enable text _wrapping
da: Aktiver _tekstombrydning

en: Encode type
da: Kodningstype

en: Encoding:
da: Kodning:

en: Encodings shown in menu
da: Kodninger vist i menu

en: Error opening file %s
da: Fejl ved åbning af filen »%s«

en: Error reverting file %s
da: Fejl ved forkastning af filen »%s«

en: Error saving file %s
da: Fejl ved gemning af filen »%s«

en: Execute a custom command and put its output in a new document
da: Kør en tilpasset kommando og anbring dens uddata i et nyt dokument

en: Execute external commands and shell scripts.
da: Udfør eksterne kommandoer og terminalskripter.

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
da: Eksekvering af python-kommandoen (%s) overskred tidsgrænsen - eksekvering afbrudt.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
da: Eksekvering af python-kommandoen (%s) mislykkedes: %s

en: Exited
da: Afsluttet

en: Export selected snippets
da: Eksporter markerede tekststumper

en: Export snippets
da: Eksporter tekststumper

en: Export successfully completed
da: Eksport fuldført problemfrit

en: External Tools
da: Eksterne værktøjer

en: External Tools Manager
da: Eksterne værktøjer

en: External _Tools
da: Eksterne _værktøjer

en: External tools
da: Eksterne værktøjer

en: Figure
da: Figur

en: File "%s" does not exist
da: Filen »%s« findes ikke

en: File "%s" is not a valid snippets archive
da: Filen »%s« er ikke et gyldigt tekststump-arkiv

en: File "%s" is not a valid snippets file
da: Filen »%s« er ikke en gyldig tekststump-fil

en: File Browser
da: Filbrowser

en: File Browser Filter Mode
da: Filtertilstand for filvælger

en: File Browser Filter Pattern
da: Filtermønster for filvælger

en: File Browser Pane
da: Filvælger-panel

en: File Browser Root Directory
da: Rodmappe for filvælger

en: File Browser Virtual Root Directory
da: Virtuelt rodmappe for filvælger

en: File Name
da: Filnavn

en: File Saving
da: Filgemning

en: File System
da: Filsystem

en: File input
da: Filinddata

en: File: %s
da: Fil: %s

en: Find Ne_xt
da: Find _næste

en: Find Pre_vious
da: Find _forrige

en: Font
da: Skrifttype

en: Font & Colors
da: Skrifttyper og farver

en: Font face
da: Skrifttype

en: Font face (deprecated)
da: Skrifttype (forældet)

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Footnote
da: Fodnote

en: For label
da: For-etiket

en: Forced line break
da: Tvunget linjeskift

en: Form
da: Formular

en: Form action handler
da: Formularhandlingshåndtering

en: Form control group
da: Formularkontrolgruppe

en: Form field label text
da: Formularetikettekst

en: Form input
da: Formularindtastningsfelt

en: Form input type
da: Formularindtastningstype

en: Form method
da: Formularmetode

en: Forward link
da: Fremad-henvisning

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
da[0]: Fandt og erstattede %d forekomst
da[1]: Fandt og erstattede %d forekomster

en: Found and replaced one occurrence
da: Fandt og erstattede en forekomst

en: Frame
da: Ramme

en: Frame border
da: Rammekant

en: Frame render parts
da: Rammerenderingsdele

en: Frame source
da: Rammekilde

en: Frame spacing
da: Rammemellemrum

en: Frame target
da: Rammemål

en: Frameborder
da: Rammekant

en: Frameset
da: Rammesæt

en: Frameset columns
da: Rammesætkolonner

en: Frameset rows
da: Rammesætrækker

en: Framespacing
da: Rammemellemrum

en: Function cosine
da: Funktionen cosinus

en: Function e^
da: Funktionen e^

en: Function exp
da: Funktionen exp

en: Function log
da: Funktionen log

en: Function log10
da: Funktionen log10

en: Function sine
da: Funktionen sinus

en: GNOME Documentation Team
da: GNOME-dokumentationsholdet

en: Generic embedded object
da: Generelt indlejret objekt

en: Generic metainformation
da: Generelle metaoplysninger

en: Generic span
da: Generelt spænd

en: Georgian
da: Georgisk

en: Get statistical information on the current document
da: Vis statistiske oplysninger om det aktuelle dokument

en: Go to _Line...
da: Hop til _linje …

en: Go to a previously opened location
da: Gå til et tidligere åbnet sted

en: Go to a specific line
da: Gå til en bestemt linje

en: Go to next location
da: Gå til næste sted

en: Go to previous location
da: Gå til det forrige sted

en: Go to the next visited location
da: Gå til næste besøgte placering

en: Go to the previous visited location
da: Gå til foregående besøgte placering

en: Greek
da: Græsk

en: Greek alpha
da: Græsk alfa

en: Greek beta
da: Græsk beta

en: Greek epsilon
da: Græsk epsilon

en: Greek gamma
da: Græsk gamma

en: Greek lambda
da: Græsk lambda

en: Greek rho
da: Græsk rho

en: Greek tau
da: Græsk tau

en: Gzip compressed archive
da: Gzip-komprimeret arkiv

en: HTML - Special Characters
da: HTML - specialtegn

en: HTML - Tags
da: HTML - mærker

en: HTML root element
da: HTML-rodelement

en: HTML version
da: HTML-version

en: HTTP header name
da: HTTP-hovednavn

en: He_aders and footers:
da: Side_hoveder og -fødder:

en: Header 0 (chapter)
da: Overskrift 0 (chapter)

en: Header 0 (chapter*)
da: Overskrift 0 (chapter*)

en: Header 1 (section)
da: Overskrift 1 (section)

en: Header 1 (section*)
da: Overskrift 1 (section*)

en: Header 2 (subsection)
da: Overskrift 2 (subsection)

en: Header 2 (subsection*)
da: Overskrift 2 (subsection*)

en: Header 3 (subsubsection)
da: Overskrift 3 (subsubsection)

en: Header 3 (subsubsection*)
da: Overskrift 3 (subsubsection*)

en: Header 4 (paragraph)
da: Overskrift 4 (paragraph)

en: Header Font for Printing
da: Sidehoved-skrifttype ved udskrivning

en: Header appendix
da: Overskrift til appendiks

en: Header cell IDs
da: Id'er for tabeloverskriftsceller

en: Heading
da: Overskrift

en: Heading 1
da: Overskrift 1

en: Heading 2
da: Overskrift 2

en: Heading 3
da: Overskrift 3

en: Heading 4
da: Overskrift 4

en: Heading 5
da: Overskrift 5

en: Heading 6
da: Overskrift 6

en: Hebrew
da: Hebræisk

en: Hebrew Visual
da: Hebræisk (visuel)

en: Height
da: Højde

en: Hide panel
da: Skjul panel

en: Highlight Current Line
da: Fremhæv aktuel linje

en: Highlight Matching Bracket
da: Fremhæv modsvarende parentes

en: Highlight current _line
da: Fremhæv aktuel _linje

en: Highlight matching _bracket
da: Fremhæv modsvarende _parentes

en: Highlighting
da: Fremhævelse

en: History for "replace with" entries
da: Historik for posterne »erstat med«

en: History for "search for" entries
da: Historik for poster i »søg efter«

en: Horizontal rule
da: Vandret linje

en: Horizontal space
da: Vandret mellemrum

en: Horizontal space (deprecated)
da: Vandret mellemrum (forældet)

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
da: Værten »%s« blev ikke fundet. Kontroller at dine mellemværtsindstillinger er korrekte og prøv igen.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
da: Værtsnavnet er ugyldigt. Kontroller at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: I18N BiDi override
da: I18N BiDi-tilsidesættelse

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Caja, etc.)
da: Hvis TRUE vil filvælger-udvidelsesmodulet åbne i den mappe som det først åbnede dokument findes i, givet at det er første gang filvælger-udvidelsesmodulet bruges. (Derfor gælder dette også generelt når man åbner et dokument fra kommandolinjen, med caja eller lignende.)

en: If false, it hides the first tab if there is only one tab.
da: Hvis falsk skjules det første faneblad, hvis der kun er et faneblad

en: If false, pluma doesn't show tabs in the notebook with the side pane active.
da: Hvis falsk (false) så viser Pluma ikke faneblade i notesbogen med sidepanel aktiv.

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, pluma will print line numbers every such number of lines.
da: Hvis værdien er 0, vil linjenumre ikke blive udskrevet. Ellers udskrives linjenumre for hver af dette antal linjer.

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [ctrl + tab] and [ctrl + shift + tab].
da: Hvis sand (true) aktiveres muligheden for at skifte faneblade med [ctrl + tab] og [ctrl + skift + tab].

en: If you delete an item, it is permanently lost.
da: Hvis du sletter et objekt, er det permanent tabt.

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil alle dine ændringer gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %d time gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %d timer gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %ld minut gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %ld minutter gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %ld sekund gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra de sidste %ld sekunder gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra den sidste time og %d minut gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra den sidste time og %d minutter gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra den sidste time gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
da[0]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste minut og %ld sekund gå tabt.
da[1]: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste minut og %ld sekunder gå tabt.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil ændringer fra det sidste minut gå tabt.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
da: Hvis du gemmer den, går alle eksterne ændringer tabt. Gem alligevel?

en: Ignore _All
da: Ignorer _alle

en: Image
da: Billede

en: Image map
da: Billedkort

en: Image map area
da: Billedkortområde

en: Image map name
da: Billedkortnavn

en: Image source
da: Billedkilde

en: Import snippets
da: Importer tekststumper

en: Import successfully completed
da: Import fuldført problemfrit

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
da: Den importerede fil »%s« er ikke en gyldig tekststump-fil

en: In_sert Date and Time...
da: Indsæt _dato og tid …

en: Incrementally search for text
da: Søg efter tekst løbende

en: Inline frame
da: Indlejret ramme

en: Inline layer
da: Indlejret lag

en: Insert Date and Time
da: Indsæt dato og tid

en: Insert Date/Time
da: Indsæt dato/tid

en: Insert _spaces instead of tabs
da: Indsæt _mellemrum i stedet for tabulatorer

en: Insert at cursor position
da: Indsæt ved markørplacering

en: Insert current date and time at the cursor position
da: Indsæt den aktuelle dato og tid ved markørpositionen

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
da: Indsæt ofte brugte stumper af tekst hurtigt

en: Insert spaces
da: Indsæt mellemrum

en: Inserted text
da: Indsat tekst

en: Inserts current date and time at the cursor position.
da: Indsætter den aktuelle dato og tid ved markørpositionen.

en: Instance definition
da: Instansdefinition

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
da: Interaktiv Pythonkonsol i bundpanelet

en: Invert the case of selected text
da: Inverter bogstavernes størrelse i markeret tekst

en: It is not possible to detect the encoding automatically
da: Det er ikke muligt at bestemme kodningen automatisk

en: Italic text
da: Kursiv tekst

en: Item
da: Punkt

en: Item with label
da: Punkt med etiket

en: Japanese
da: Japansk

en: Java applet
da: Java-program

en: Java applet (deprecated)
da: Java-program (forældet)

en: Korean
da: Koreansk

en: L_ine Ending:
da: L_injeskift:

en: Label
da: Etiket

en: Language
da: Sprog

en: Language code
da: Sprogkode

en: Language:
da: Sprog:

en: Languages
da: Sprog

en: Large text style
da: Stor tekst-stil

en: Latex - Tags
da: Latex - mærker

en: Layer
da: Lag

en: Leave fullscreen mode
da: Forlad fuldskærmstilstand

en: Line Number Font for Printing
da: Linjenummerskrifttype ved udskrivning

en: Line Numbers
da: Linjenumre

en: Line Wrapping Mode
da: Linjeombrydning

en: Line you want to move the cursor to
da: Linje som markøren skal flyttes til

en: Lines
da: Linjer

en: Link color
da: Henvisningsfarve

en: Link color (deprecated)
da: Henvisningsfarve (forældet)

en: List description
da: Liste med beskrivelser

en: List enumerate
da: Liste med tal

en: List item
da: Listepunkt

en: List itemize
da: Liste med punkter

en: List of MIME types for file upload
da: Liste af MIME-typer til filoverføring

en: List of VFS schemes pluma supports in write mode. The 'file' scheme is writable by default.
da: Liste af VFS-skemaer som understøttes i skrivetilstand. Skemaet »file« kan skrives som standard.

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .pluma-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
da: Liste af aktive udvidelsesmoduler. Den indeholder »Location« for det aktive udvidelsesmodul. Kig i .pluma-plugin-filen for at hente »Location« for et givet udvidelsesmodul.

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
da: Liste af kodninger, der vises i tegnkodningsmenuen i åbn/gem-filvælgeren. Kun genkendte kodninger benyttes.

en: List of entries in "replace with" textbox.
da: Liste over poster i tekstboksen »erstat med«.

en: List of entries in "search for" textbox.
da: Liste over poster i tekstboksen »søge efter«.

en: List of supported character sets
da: Liste af understøttede tegnkodninger

en: Listing
da: Liste

en: Loading %d file… | Loading %d files…
da[0]: Indlæser %d fil …
da[1]: Indlæser %d filer …

en: Loading %s
da: Indlæser %s

en: Loading %s from %s
da: Indlæser %s fra %s

en: Loading file '%s'…
da: Indlæser filen »%s« …

en: Local change to font
da: Lokal ændring af skrifttype

en: Local files only
da: Kun lokale fil

en: Log Out _without Saving
da: Log ud _uden at gemme

en: Long description link
da: Lang beskrivelse-henvisning

en: Long quotation
da: Langt citat

en: MATE Documentation Team
da: MATE-dokumentationsholdet

en: MIME Type:
da: MIME-type:

en: Mac OS Classic
da: Klassisk Mac OS

en: Mail link
da: Posthenvisning

en: Manage _External Tools...
da: Håndter _eksterne værktøjer …

en: Manage _Snippets...
da: Konfigurer _tekststumper …

en: Manage snippets
da: Konfigurer tekststumper

en: Margin pixel height
da: Marginpunkthøjde

en: Margin pixel width
da: Marginpunktbredde

en: Marquee
da: Flyvende tekst

en: Match _Entire Word Only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Match _entire word only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Match _regular expression
da: Match _regulært udtryk

en: Maths (display)
da: Matematik (displaymath)

en: Maths (inline)
da: Matematik (indlejret)

en: Maximum Number of Undo Actions
da: Maksimalt antal fortrydelser

en: Maximum Recent Files
da: Maksimalt antal seneste filer

en: Maximum length of text field
da: Maksimal længde af tekstfelt

en: Maximum number of actions that pluma will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
da: Maksimalt antal handlinger som kan fortrydes. Anvend »-1« for ubegrænset antal handlinger.

en: Media-independent link
da: Medie-uafhængig henvisning

en: Menu list
da: Menuliste

en: Menu list (deprecated)
da: Menuliste (forældet)

en: Misspelled word:
da: Forkert stavet ord:

en: Modelines
da: Tilstandslinjer

en: Move selected file or folder to trash
da: Flyt den valgte fil eller mappe til papirkurven

en: Move the current document to a new window
da: Flyt det aktuelle dokument til et nyt vindue

en: Multi-line text field
da: Flerlinje-tekstfelt

en: Multicolumn
da: Multikolonne

en: Multiple
da: Flere

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Named property value
da: Navngiven egenskabsværdi

en: New F_ile
da: Ny f_il

en: New tool
da: Nyt værktøj

en: Next ID
da: Næste id

en: Next location
da: Næste sted

en: No URI
da: Ingen URI

en: No embedded objects
da: Ingen indlejrede objekter

en: No frames
da: Ingen rammer

en: No layers
da: Ingen lag

en: No line break
da: Ingen linjeskift

en: No misspelled words
da: Ingen forkert stavede ord

en: No mount object for mounted volume: %s
da: Intet monteringsobjekt for den monterede dataenhed: %s

en: No resize
da: Ingen størrelsesændring

en: No script
da: Ingen programmer

en: No shade
da: Ingen skygge

en: No shade (deprecated)
da: Ingen skygge (forældet)

en: No word wrap
da: Ingen tekstombrydning

en: No word wrap (deprecated)
da: Ingen tekstombrydning (forældet)

en: Non-breaking space
da: Ikke-brydende mellemrum

en: Nordic
da: Nordisk

en: Nothing
da: Intet

en: Number of minutes after which pluma will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
da: Antal minutter der går før ændrede filer gemmes automatisk. Træder kun i kraft hvis »Automatisk gemning« slås til.

en: Object applet file
da: Objektprogramfil

en: Object applet file (deprecated)
da: Objektprogramfil (forældet)

en: Object data reference
da: Objektdatareference

en: Offset for alignment character
da: Forskydning for justeringstegn

en: OnBlur event
da: OnBlur-hændelse

en: OnChange event
da: OnChange-hændelse

en: OnClick event
da: OnClick-hændelse

en: OnDblClick event
da: OnDblClick-hændelse

en: OnFocus event
da: OnFocus-hændelse

en: OnKeyDown event
da: OnKeyDown-hændelse

en: OnKeyPress event
da: OnKeyPress-hændelse

en: OnKeyUp event
da: OnKeyUp-hændelse

en: OnLoad event
da: OnLoad-hændelse

en: OnMouseDown event
da: OnMouseDown-hændelse

en: OnMouseMove event
da: OnMouseMove-hændelse

en: OnMouseOut event
da: OnMouseOut-hændelse

en: OnMouseOver event
da: OnMouseOver-hændelse

en: OnMouseUp event
da: OnMouseUp-hændelse

en: OnReset event
da: OnReset-hændelse

en: OnSelect event
da: OnSelect-hændelse

en: OnSubmit event
da: OnSubmit-hændelse

en: OnUnload event
da: OnUnload-hændelse

en: Open
da: Åbn

en: Open '%s'
da: Åbn »%s«

en: Open Files
da: Åbne filer

en: Open With Tree View
da: Åbn med trævisning

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Open a recently used file
da: Åbn en senest benyttet fil

en: Open a terminal at the currently opened directory
da: Åbn en terminal i den mappe som er åben nu

en: Open a terminal in the document location
da: Åbn en terminal der hvor filen er gemt

en: Open selected file
da: Åbn den valgte fil

en: Open terminal here
da: Åbn terminal her

en: Open the parent folder
da: Åbn den underliggende mappe

en: Open the pluma manual
da: Vis brugervejledningen

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
da: Åbn med trævisning i stedet for bogmærkevisning når filvælgeren indlæses

en: Opens the External Tools Manager
da: Åbner håndtering af eksterne værktøjer

en: Operator fraction
da: Operator til brøk

en: Operator integral (display)
da: Operator til integral (displaymath)

en: Operator integral (inline)
da: Operator til integral (indlejret)

en: Operator sum (display)
da: Operator til sum (displaymath)

en: Operator sum (inline)
da: Operator til sum (indlejret)

en: Option group
da: Valggruppe

en: Option selector
da: Valgvælger

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Output media
da: Uddatamedium

en: Page %N of %Q
da: Side %N af %Q

en: Page %d of %d
da: Side %d ud af %d

en: Page Preview
da: Vis udskrift

en: Page header
da: Sidehoved

en: Page total
da: Sider totalt

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Paragraph class
da: Paragrafklasse

en: Paragraph style
da: Paragrafstil

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra udklipsholderen

en: Pick the editor font
da: Vælg redigeringsskrifttypen

en: Plain Text
da: Almindelig tekst

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
da: Kontroller at du ikke er ved at åbne en binær fil.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
da: Kontroller at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: Please check your installation.
da: Kontroller din installation.

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Pluma Preferences
da: Indstillinger for Pluma

en: Pluma is a small and lightweight text editor for the MATE Desktop Environment.
da: Pluma er et lille redigeringsprogram til skrivebordsmiljøet MATE.

en: Pluma is a small, but powerful text editor designed specifically for the MATE desktop. It has most standard text editor functions and fully supports international text in Unicode. Advanced features include syntax highlighting and automatic indentation of source code, printing and editing of multiple documents in one window.
da: Pluma er et lille, men funktionsrigt tekstprogram designet specifikt for skrivebordet MATE. Det har de fleste standardfunktioner og understøtter i fuld omfang international tekst i Unicode. Avancerede funktioner såsom syntaksfremhævelse og automatisk indrykning af kildekode, udskrivning og redigering af flere dokumenter i et vindue.

en: Pluma is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: Pluma distribueres i håb om at programmet er nyttigt, men uden NOGEN GARANTI, ikke engang underforstået garanti om at det er SALGBART eller PASSER TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU General Public License for detaljer.

en: Pluma is extensible through a plugin system, which currently includes support for spell checking, comparing files, viewing CVS ChangeLogs, and adjusting indentation levels.
da: Pluma kan udvides via et system for udvidelsesmoduler, som i øjeblikket understøtter stavekontrol, sammenligning af filer, visning af CVS-ændringslogge og justering af indrykningsniveauer.

en: Pluma is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: Pluma er et frit program. Du kan redistribuere og ændre programmet under betingelserne i GNU General Public License som udgivet af Free Software Foundation; enten version 2 af licensen, eller (hvis du ønsker det) enhver senere version.

en: Pr_eferences
da: _Indstillinger

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Preformatted listing
da: Præformateret liste

en: Preformatted text
da: Præformateret tekst

en: Preparing...
da: Klargør …

en: Previous location
da: Forrige sted

en: Print
da: Udskriv

en: Print Header
da: Udskriv sidehoveder

en: Print Line Numbers
da: Udskriv linjenumre

en: Print Previe_w
da: _Vis udskrift

en: Print Syntax Highlighting
da: Udskriv syntaksfremhævning

en: Print line nu_mbers
da: Udskriv linjenu_mre

en: Print page _headers
da: _Udskriv sidehoveder

en: Print preview
da: Vis udskrift

en: Print synta_x highlighting
da: Udskriv syntaks_fremhævning

en: Print the current page
da: Udskriv den aktuelle side

en: Printing Line Wrapping Mode
da: Linjeombrydning ved udskrivning

en: Profile metainfo dictionary
da: Profilmetainfo-ordbog

en: Prompt message
da: Prompt-besked

en: Prompt type
da: Prompttype

en: Provides a method to easily insert commonly used tags/strings into a document without having to type them.
da: Gør det muligt hurtigt at indsætte ofte benyttet tekst i et dokument uden at indtaste det hver gang.

en: Push button
da: Trykknap

en: Python Console
da: Pythonkonsol

en: Question
da: Spørgsmål

en: Quick Open
da: Hurtig åbning

en: Quick open
da: Hurtig åbning

en: Quickly open documents
da: Åbn dokumenter hurtigt

en: Quickly open files
da: Åbn filer hurtigt

en: Quit the program
da: Afslut programmet

en: Quote
da: Citat

en: RO
da: SB

en: R_emove duplicates
da: _Fjern dubletter

en: Range
da: Interval

en: Re_fresh View
da: Op_dater visningen

en: Read-Only
da: Skrivebeskyttet

en: ReadOnly text and password
da: Skrivebeskyttet tekst og adgangskode

en: Redo the last undone action
da: Gendan den sidste fortrudte handling

en: Reduced spacing
da: Reduceret mellemrum

en: Reduced spacing (deprecated)
da: Reduceret mellemrum (forældet)

en: Reference label
da: Referenceetiket

en: Reference ref
da: Reference

en: Refresh the view
da: Opdater visningen

en: Remote files only
da: Kun eksterne filer

en: Remove trailing spaces
da: Fjern efterfølgende mellemrum

en: Remove useless trailing spaces in your file
da: Fjern ubrugelige afsluttende mellemrum i filen

en: Removes trailing spaces from lines before saving.
da: Fjerne efterfølgende mellemrum fra linjer før der gemmes.

en: Rename selected file or folder
da: Omdøb den valgte fil eller mappe

en: Replace
da: Erstat

en: Replace All
da: Erstat alle

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Replace _with:
da: Erstat _med:

en: Replace current document
da: Erstat nuværende dokument

en: Replace current selection
da: Erstat nuværende markering

en: Restore Previous Cursor Position
da: Gendan tidligere markørposition

en: Reverse link
da: Omvendt henvisning

en: Revert selected snippet
da: Gendan den markerede tekststump

en: Revert to a saved version of the file
da: Forkast ændringerne og gå tilbage til en gemt version af filen

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
da: Forkast ugemte ændringer i dokumentet »%s«?

en: Reverting %s
da: Forkaster %s

en: Reverting %s from %s
da: Forkaster %s fra %s

en: Reverting the document '%s'…
da: Forkaster ændringer i dokumentet »%s« …

en: Right Margin Position
da: Højre margens position

en: Romanian
da: Romansk

en: Root
da: Rod

en: Rows
da: Rækker

en: Rulings between rows and columns
da: Linjer mellem rækker og kolonner

en: Run "make" in the document directory
da: Start »make« i dokumentmappen

en: Run command
da: Kør kommando

en: Running tool:
da: Kørende værktøj:

en: S_ave Anyway
da: _Gem alligevel

en: S_elect the documents you want to save:
da: _Vælg de dokumenter du ønsker at gemme:

en: S_hortcut key:
da: _Genvejstast:

en: S_ort...
da: Sor_ter …

en: S_tart at column:
da: _Begynd ved kolonne:

en: Sample program output, scripts
da: Eksempel på programuddata, programmer

en: Save
da: Gem

en: Save As…
da: Gem som…

en: Save Without Trailing Spaces
da: Gem uden efterfølgende mellemrum

en: Save _As
da: Gem _som

en: Save _As...
da: Gem _som …

en: Save all open files
da: Gem alle åbne filer

en: Save changes to document "%s" before closing?
da: Gem ændringer i dokumentet »%s« før programmet lukkes?

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Save the current file with a different name
da: Gem den aktuelle fil med et andet navn

en: Saving %s
da: Gemmer %s

en: Saving %s to %s
da: Gemmer %s i %s

en: Saving file '%s'…
da: Gemmer filen »%s« …

en: Saving has been disabled by the system administrator.
da: Gemning er deaktiveret af systemadministratoren.

en: Scope covered by header cells
da: Virkefelt dækket af hovedceller

en: Script language name
da: Navn på programmeringssprog

en: Script statements
da: Sætninger i programmeringssprog

en: Scrollbar
da: Rullebjælke

en: Search
da: Søg

en: Search _backwards
da: Søg _bagud

en: Search backwards for the same text
da: Søg bagud efter den samme tekst

en: Search for and replace text
da: Søg efter og erstat tekst

en: Search for text
da: Søg efter tekst

en: Search forwards for the same text
da: Søg fremad efter den samme tekst

en: Select _All
da: Marker _alt

en: Select a character encoding from the menu and try again.
da: Vælg en tegnkodning fra menuen og prøv igen.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
da: Vælg en anden tegnkodning fra menuen og prøv igen.

en: Select the _language of the current document.
da: Vælg _sproget for det aktuelle dokument.

en: Select the entire document
da: Marker hele dokumentet

en: Select the group of tags you want to use
da: Vælg den gruppe af mærker du ønsker at bruge

en: Selectable option
da: Valgmulighed

en: Selected
da: Valgt

en: Selected format
da: Valgt format

en: Selection
da: Markering

en: Server-side image map
da: Billedkort på serversiden

en: Set Location to First Document
da: Sæt sted til første dokument

en: Set _Language...
da: Vælg _sprog …

en: Set language
da: Vælg sprog

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
da: Sæt tegnsættet som skal bruges til at åbne filerne angivet på kommandolinjen

en: Set the language of the current document
da: Vælg sproget for det aktuelle dokument

en: Set the root to the active document location
da: Sæt roden til stedet hvor det aktive dokument findes

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
da: Indstiller om det skal være muligt at gendanne på eksterne steder.

en: Shape
da: Form

en: Shell Output
da: Uddata fra terminal

en: Short inline quotation
da: Kort indlejret citat

en: Shortcut key with which the snippet is activated
da: Genvejstasten hvormed tekststumpen aktiveres

en: Show Spaces, Tabs, Newlines
da: Vis mellemrum, indryk, sideskift

en: Show _Binary
da: Vis _binære filer

en: Show _Hidden
da: Vis s_kjulte

en: Show _newlines
da: Vis _nylinjer

en: Show _spaces
da: Vis _mellemrum

en: Show _tabs
da: Vis _indryk

en: Show _trailing spaces only
da: Vis kun _efterfølgende mellemrum

en: Show _trailing tabs only
da: Vis kun _efterfølgende indryk

en: Show binary files
da: Vis binære filer

en: Show hidden files and folders
da: Vis skjulte filer og mapper

en: Show multiple pages
da: Vis flere sider

en: Show nbsp
da: Vis nbsp

en: Show newline
da: Vis nylinje

en: Show or hide the bottom pane in the current window
da: Vis eller skjul bundpanelet i det aktuelle vindue

en: Show or hide the side pane in the current window
da: Vis eller skjul sidepanelet i det aktuelle vindue

en: Show or hide the statusbar in the current window
da: Vis eller skjul statuslinjen i det aktuelle vindue

en: Show or hide the toolbar in the current window
da: Vis eller skjul værktøjslinjen i det aktuelle vindue

en: Show save confirmation
da: Vis gem-bekræftelse

en: Show save confirmation if the files have changes.
da: Vis gem-bekræftelse hvis filerne har ændret sig.

en: Show spaces
da: Vis mellemrum

en: Show tabs
da: Vis indryk

en: Show tabs with side pane
da: Vis faneblade med sidepanel

en: Show the application's version
da: Vis programmets version

en: Show the first tab if there is only one tab
da: Hvis det første faneblad hvis der kun er et faneblad

en: Show the next page
da: Vis den næste side

en: Show the previous page
da: Vis den foregående side

en: Side Pane is Visible
da: Sidepanel er synligt

en: Side _Pane
da: Side_panel

en: Single line prompt
da: Enkeltlinje-prompt

en: Single snippets file
da: Enkelt tekststumpfil

en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
da: Et enkelt ord hvormed tekststumpen aktiveres, når der trykkes tab

en: Size
da: Størrelse

en: Size (deprecated)
da: Størrelse (forældet)

en: Small text style
da: Lille tekst-stil

en: Snippets
da: Tekststumper

en: Snippets Manager
da: Tekststumper

en: Snippets archive
da: Tekststump-arkiv

en: Soft hyphen­
da: Blød bindestreg

en: Soft line break
da: Blødt linjeskift

en: Sort
da: Sorter

en: Sort the current document or selection
da: Sorter det aktuelle dokument eller det markerede

en: Sorted list of encodings used by pluma for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
da: Sorteret liste af kodninger som bruges til at gætte kodningen automatisk for filer. »CURRENT« er den aktuelle regions kodning. Kun genkendte kodninger benyttes.

en: Sorts a document or selected text.
da: Sorter et dokument eller det markerede tekst.

en: Sound
da: Lyd

en: Source
da: Kilde

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Space-separated archive list
da: Mellemrumsadskilt arkivliste

en: Spacer
da: Mellemrumselement

en: Spacing between cells
da: Mellemrum mellem celler

en: Spacing within cells
da: Mellemrum inden i celler

en: Span
da: Udspænd

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "DISABLED" to always move at the start/end of the line, "AFTER" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "BEFORE" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "ALWAYS" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
da: Angiver hvordan markøren flyttes når HOME og END-tasterne trykkes. Brug »DISABLED« for, altid at flytte til start/slut-positionerne på linjen, »AFTER« til at flytte til start/slut på linjen når tasterne trykkes første gang og start/slut af teksten (idet mellemrum, linjeskift mv. ignoreres) anden gang tasterne trykkes, »BEFORE« for at flytte til start/slut på teksten før der flyttes til start/slut på linjen og »ALWAYS« for, altid at flytte til start/slut på teksten fremfor start/slut på linjen.

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
da: Angiver hvordan lange linjer skal ombrydes ved udskrivning. Benyt »GTK_WRAP_NONE« for ingen ombrydning, »GTK_WRAP_WORD« for ombrydning ved mellemrum mellem ord og »GTK_WRAP_CHAR« for ombrydning ved enkelt tegn. Bemærk at værdierne skal skrives med store bogstaver.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
da: Angiver hvordan lange linjer skal ombrydes under redigering. Benyt »GTK_WRAP_NONE« for ingen ombrydning, »GTK_WRAP_WORD« for ombrydning ved mellemrum mellem ord og »GTK_WRAP_CHAR« for ombrydning ved enkelt tegn. Bemærk at værdierne skal skrives med store bogstaver.

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
da: Angiver den skrifttype der benyttes for et dokuments brødtekst ved udskrivning.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
da: Angiver den skrifttype der benyttes for linjenumre ved udskrivning. Dette træder kun i kraft hvis »Udskriv linjenumre« er sat til en værdi forskellig fra nul.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
da: Angiver den skrifttype der benyttes til sidehoveder ved udskrivning. Dette træder kun i kraft hvis »Udskriv sidehoveder« er slået til.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
da: Angiver det maksimale antal af nyligt åbnede filer der vises i undermenuen »Seneste filer«.

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
da: Angiver antallet af mellemrum der skal vises i stedet for tabulatortegn.

en: Specifies the position of the right margin.
da: Angiver positionen af den højre margen.

en: Spell Checker
da: Stavekontrol

en: Square root
da: Kvadratrod

en: Standby load message
da: Afvent indlæsningsbesked

en: Starting sequence number
da: Startsekvensnummer

en: Starting sequence number (deprecated)
da: Startsekvensnummer (forældet)

en: Status Bar is Visible
da: Statusbjælken er synlig

en: Stopped.
da: Stoppet.

en: Strike-through text
da: Gennemstreget tekst

en: Strike-through text (deprecated)
da: Gennemstreget tekst (forældet)

en: Strike-through text style
da: Gennemstreget tekst-stil

en: Strike-through text style (deprecated)
da: Gennemstreget tekst-stil (forældet)

en: String you want to search for
da: Tekst der skal søges efter

en: Strong emphasis
da: Stærk fremhævning

en: Style Scheme
da: Stilskema

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
da: Typen af værktøjslinjeknapper. Mulige værdier er »PLUMA_TOOLBAR_SYSTEM« for systemets standardtype, »PLUMA_TOOLBAR_ICONS« for kun at vise ikoner, »PLUMA_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT« for at vise både ikoner og tekst og »PLUMA_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ« for at vise prioriteret tekst ved siden af ikoner. Bemærk at værdierne skal skrives med stort.

en: Style info
da: Stiloplysninger

en: Subscript
da: Sænket

en: Suggestions
da: Forslag

en: Superscript
da: Hævet

en: Switch onto a file .c and .h
da: Skift over på en fil .c og .h

en: Switch tabs with [ctrl] + [tab]
da: Skift faneblade med [ctrl] + [tab]

en: Symbol d-by-dt
da: Symbol d/dt

en: Symbol d-by-dt-partial
da: Symbol d/dt (partielt)

en: Symbol d2-by-dt2-partial
da: Symbol d2/dt2 (partielt)

en: Symbol dagger
da: Symbol daggert

en: Symbol em-dash ---
da: Symbol m-streg ---

en: Symbol en-dash --
da: Symbol n-streg --

en: Symbol equiv
da: Symbol ækvivalent

en: Symbol infinity
da: Symbol uendelig

en: Symbol mathspace ,
da: Symbol matematikmellemrum ,

en: Symbol mathspace .
da: Symbol matematikmellemrum .

en: Symbol mathspace _
da: Symbol matematikmellemrum _

en: Symbol mathspace __
da: Symbol matematikmellemrum __

en: Symbol star
da: Symbol stjerne

en: Syntax Highlighting
da: Syntaksfremhævning

en: Tab Size
da: Tabulatorstørrelse

en: Tab Stops
da: Tabulatorstop

en: Tab Width
da: Tabulatorbredde

en: Tab order position
da: Tabulatorordensposition

en: Table
da: Tabel

en: Table body
da: Tabelkrop

en: Table caption
da: Tabeltekst

en: Table column group properties
da: Egenskaber for tabelkolonnegruppe

en: Table column properties
da: Egenskaber for tabelkolonne

en: Table data cell
da: Tabeldatacelle

en: Table footer
da: Tabelfod

en: Table header
da: Tabeloverskrift

en: Table header cell
da: Tabeloverskriftscelle

en: Table row
da: Tabelrække

en: Table summary
da: Tabelresume

en: Tag list
da: Mærkeliste

en: Tags
da: Mærker

en: Target - Blank
da: Mål - blank

en: Target - Parent
da: Mål - ophav

en: Target - Self
da: Mål - selv

en: Target - Top
da: Mål - top

en: Target directory "%s" does not exist
da: Målmappen »%s« findes ikke

en: Target directory "%s" is not a valid directory
da: Målmappen »%s« er ikke en gyldig mappe

en: Teletype or monospace text style
da: Fastbredde tekst-stil

en: Text
da: Tekst

en: Text Editor
da: Tekstredigeringsprogram

en: Text Wrapping
da: Tekstombrydning

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Text color (deprecated)
da: Tekstfarve (forældet)

en: Text entered by user
da: Tekst indtastet af brugeren

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
da: Id for GtkSourceView-stilskemaet der bruges til at farve teksten.

en: The archive "%s" could not be created
da: Arkivet »%s« kunne ikke oprettes

en: The archive "%s" could not be extracted
da: Arkivet »%s« kunne ikke pakkes ud

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
da: Den disk du forsøger at gemme filen på, har en begrænsning på filstørrelserne. Forsøg at gemme en mindre fil eller gem den på en disk uden denne begrænsning.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
da: Den disk du forsøger at gemme filen på, har en begrænsning på længden af filnavne. Vælg et kortere navn.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
da: Dokumentet indeholder et eller flere tegn, der ikke kan kodes med den angivne tegnkodning.

en: The document is empty.
da: Dokumentet er tomt.

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
da: Filen »%s« kan ikke flyttes til papirkurven.

en: The file "%s" is read-only.
da: Filen »%s« er skrivebeskyttet.

en: The file %s changed on disk.
da: Filen %s er ændret på disken.

en: The file %s has been modified since reading it.
da: Filen »%s« er blevet ændret siden den blev læst sidst.

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
da: Filvælger-rodmappen der skal anvendes når filvælger-udvidelsesmodulet indlæses og onload/tree_view er TRUE.

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
da: Den virtuelle rodmappe filvælgeren skal bruge, når filvælger-udvidelsesmodulet indlæses og onload/tree_view er TRUE. Den virtuelle rodmappe skal altid være under den aktuelle rod.

en: The file is too big.
da: Filen er for stor.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could make this document useless.
da: Filen du åbnede indeholder nogle ugyldige tegn. Hvis du fortsætter med at redigere denne fil, vil du måske gøre dette dokument ubrugeligt.

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
da: Det filter der skal bruges i filvælgeren. Dette filter virker ovenpå filter_mode.

en: The following error occurred while exporting: %s
da: Følgende fejl opstod under eksport: %s

en: The following error occurred while importing: %s
da: Den følgende fejl opstod under import: %s

en: The following files could not be imported: %s
da: De følgende filer kunne ikke importeres: %s

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
da: Der kan ikke opnås adgang til filens placering, fordi placeringen ikke er monteret.

en: The location of the file cannot be mounted.
da: Filens placering kan ikke monteres.

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
da: Den nye mappe er på nuværende tidspunkt filtreret fra. Du skal ændre dine filterindstillinger for at gøre mappen synlig

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
da: Den nye fil er på nuværende tidspunkt filtreret fra. Du skal ændre dine filterindstillinger for at gøre filen synlig

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
da: Antallet af fulgte henvisninger er begrænset og den aktuelle fil blev ikke fundet indenfor denne grænse.

en: The pluma bottom-panel-active-page
da: Bund-panel-aktiv-side for Pluma

en: The pluma bottom-panel-size
da: Bund-panel-størrelse for Pluma

en: The pluma filter-id
da: Filter-id for Pluma

en: The pluma side-panel-active-page
da: Side-panel-aktiv-side for Pluma

en: The pluma side-panel-size
da: Side-panel-størrelse for Pluma

en: The pluma window size
da: Vinduesstørrelse for Pluma

en: The pluma window state
da: Vinduestilstanden for Pluma

en: The preview of a page in the document to be printed
da: Udskriftsvisningen af en side i dokumentet der skal udskrives

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
da: Den omdøbte fil er på nuværende tidspunkt filtreret fra. Du skal ændre dine filterindstillinger for at gøre filen synlig

en: The selected color scheme cannot be installed.
da: Det valgte farveskema kan ikke installeres.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
da: De valgte filer kan ikke flyttes til papirkurven.

en: The total number of pages in the document
da: Det totale antal sider i dokumentet

en: There are no snippets selected to be exported
da: Ingen tekststumper er markeret til eksport

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
da[0]: Der er %d dokument med ændringer, der ikke er gemt. Gem ændringer før lukning?
da[1]: Der er %d dokumenter med ændringer, der ikke er gemt. Gem ændringer før lukning?

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
da[0]: Der er et faneblad med fejl
da[1]: Der er %d faneblade med fejl

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
da: Der er ikke tilstrækkelig ledig plads på disken til at gemme filen. Frigør noget diskplads og prøv igen.

en: There was a problem opening the file %s.
da: Der opstod en fejl ved åbning af filen »%s«.

en: There was an error displaying the help.
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp.

en: This accelerator is already bound to %s
da: Denne genvej er allerede bundet til %s

en: This file (%s) is already open in another pluma window.
da: Filen (%s) er allerede åben i er andet pluma-vindue.

en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain letters or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
da: Dette er ikke en gyldig udløser. Udløsere kan enten indeholde bogstaver eller et enkelt tegn som ikke er alfanumerisk som f.eks. { eller [.

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hidden (filter hidden files), binary (filter binary files) and hidden_and_binary (filter both hidden and binary files).
da: Denne værdi bestemmer hvilke filer der bliver filtrerede i filvælgeren. Gyldige værdier er: none (filtrer ingen), hidden (filtrer skjulte filer), binary (filtrer binære filer) og hidden_and_binary (filtrer både skjulte og binære filer).

en: Title
da: Titel

en: Toolbar Buttons Style
da: Knaptype for værktøjslinje

en: Toolbar is Visible
da: Værktøjslinjen er synlig

en: Top margin in pixels
da: Topmargen i punkter

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Type a new accelerator
da: Indtast en ny genvej

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
da: Indtast en ny genvej eller tryk på knappen »slet tilbage« for at rydde

en: Type a new shortcut
da: Indtast en ny genvej

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
da: Indtast en ny genvej eller tryk på knappen »slet tilbage« for at rydde

en: Typeface bold
da: Typografi fed

en: Typeface italic
da: Typografi kursiv

en: Typeface slanted
da: Typografi skæv

en: Typeface type
da: Typografi fast bredde

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
da: Kan ikke finde objektet »%s« inden i filen %s.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
da: Kunne ikke åbne grænsefladefil %s. Fejl: %s

en: Unbreakable text
da: Tekst uden ombrydning

en: Underlined text style
da: Understreget tekst-stil

en: Undo the last action
da: Fortryd den sidste handling

en: Unexpected error: %s
da: Uventet fejl: %s

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Unsaved Document %d
da: Ugemt dokument %d

en: Untitled documents only
da: Kun unavngivne dokumenter

en: Up
da: Op

en: Use %s highlight mode
da: Benyt fremhævningstilstanden %s

en: Use Default Font
da: Benyt standardskrifttype

en: Use Spaces
da: Brug mellemrum

en: Use image map
da: Benyt billedkort

en: Use system fixed width font
da: Benyt systemets fastbredde-skrifttype

en: Use the _selected format
da: Benyt det _valgte format

en: User dictionary:
da: Brugerordbog:

en: Value
da: Værdi

en: Value interpretation
da: Værdifortolkning

en: Variable or program argument
da: Variabel eller programparameter

en: Vertical cell alignment
da: Lodret cellejustering

en: Vertical space
da: Lodret mellemrum

en: Vertical space (deprecated)
da: Lodret mellemrum (forældet)

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: View
da: Vis

en: View folder in file manager
da: Vis mappe i filvælgeren

en: Visited link color
da: Farve for besøgt henvisning

en: Visited link color (deprecated)
da: Farve for besøgt henvisning (forældet)

en: Western
da: Vestlig

en: When inserting date/time...
da: Ved indsætning af dato/tid …

en: Whether pluma should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
da: Om ændrede filer skal gemmes efter et stykke tid. Du kan angive intervallet med »Interval for automatisk gemning«.

en: Whether pluma should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
da: Om der skal oprettes sikkerhedskopier af gemte filer. Du kan angive endelse for sikkerhedskopierne med indstillingen »Endelse for sikkerhedskopier«.

en: Whether pluma should display line numbers in the editing area.
da: Om linjenumre skal vises i redigeringsområdet.

en: Whether pluma should display the overview map for the document.
da: Om Pluma bør vise overblikskortet for dokumentet.

en: Whether pluma should display the right margin in the editing area.
da: Om den højre margen skal vises i redigeringsområdet.

en: Whether pluma should enable automatic indentation.
da: Om automatisk indrykning skal aktiveres.

en: Whether pluma should enable syntax highlighting.
da: Om syntaksfremhævning skal aktiveres.

en: Whether pluma should highlight all the occurrences of the searched text.
da: Om alle forekomster af den søgte tekst skal fremhæves.

en: Whether pluma should highlight the bracket matching the selected one.
da: Om parentesen, der modsvarer den valgte parentes, skal fremhæves.

en: Whether pluma should highlight the current line.
da: Om den aktuelle linje skal fremhæves.

en: Whether pluma should include a document header when printing documents.
da: Om der skal medtages et sidehoved ved udskrivning.

en: Whether pluma should insert spaces instead of tabs.
da: Om mellemrum skal indsættes i stedet for tabulatorer.

en: Whether pluma should print syntax highlighting when printing documents.
da: Om syntaksfremhævning skal medtages ved udskrivning.

en: Whether pluma should restore the previous cursor position when a file is loaded.
da: Om den tidligere markørplacering skal gendannes når en fil bliver åbnet.

en: Whether pluma should show newlines in the editor window.
da: Om Pluma skal vise nylinjer i redigeringsvinduet.

en: Whether pluma should show not breaking spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
da: Om Pluma skal vise ikke brudt rum i redigeringsvinduet; »show-none« ingen visning; »show« viser kun efterfølgende mellemrum; »show-all« viser alle mellemrum.

en: Whether pluma should show spaces in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
da: Om Pluma skal vise mellemrum i redigeringsvinduet; »show-none« ingen visning; »show-trailing« vis kun efterfølgende mellemrum; »show-all« vis alle mellemrum.

en: Whether pluma should show tabs in the editor window: 'show-none' no showing; 'show-trailing' showing only trailing spaces; 'show-all' showing all spaces.
da: Om Pluma skal vise indryk i redigeringsvinduet; »show-none« ingen visning; »show-trailing« vis kun efterfølgende mellemrum; »show-all« vis alle mellemrum.

en: Whether the bottom panel at the bottom of editing windows should be visible.
da: Om bundpanelet nederst i redigeringsvinduer vises.

en: Whether the document will get a background pattern painted.
da: Om dokumentet vil få et baggrundsmønster.

en: Whether the side pane at the left of editing windows should be visible.
da: Om sidepanelet til venstre i redigeringsvinduer vises.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
da: Om statuslinjen nederst i redigeringsvinduer vises.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
da: Om værktøjslinjen skal vises i redigeringsvinduer.

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to pluma. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
da: Om systemets forvalgte fastbredde-skrifttype skal bruges ved redigering. Hvis dette er slået fra, bliver den skrifttype der er angivet under »Redigeringsskrifttype«, brugt i stedet.

en: Width
da: Bredde

en: Words
da: Ord

en: Writable VFS schemes
da: VFS-skemaer der kan skrives i

en: XHTML 1.0 - Tags
da: XHTML 1.0 - mærker

en: XSLT - Axes
da: XSLT - akser

en: XSLT - Elements
da: XSLT - elementer

en: XSLT - Functions
da: XSLT - funktioner

en: XUL - Tags
da: XUL - mærker

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
da: Du prøver at gemme filen på en skrivebeskyttet disk. Kontroller at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: You can also choose another character encoding and try again.
da: Du kan også vælge en anden tegnkodning og prøve igen.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at åbne filen.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at gemme filen. Kontroller at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: You must be inside a word to run this command
da: Du skal være inden i et ord for at udføre denne kommando

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Pluma; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med Pluma. Hvis du ikke har det, kan du skrive til Free Software Foundation, Inc. 51 Franklin Street, 5. sal, Boston, MA 02110-1301 USA

en: Zoom the page in
da: Zoom ind på siden

en: Zoom the page out
da: Zoom ud på siden

en: Zoom to fit the whole page
da: Zoom så hele siden bliver vist

en: [FILE...]
da: [FIL…]

en: _About
da: _Om

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Add...
da: _Tilføj …

en: _Always autocheck
da: Kontroller a_ltid automatisk

en: _Applicability:
da: _Anvendelsesområde:

en: _Autocheck Spelling
da: Kontroller stavning _automatisk

en: _Autosave files every
da: _Gem automatisk filer hver

en: _Body:
da: _Brødtekst:

en: _Bottom Pane
da: _Bundpanel

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Cancel Logout
da: _Annuller logud

en: _Check Spelling...
da: _Kontroller stavning …

en: _Clear Highlight
da: _Ryd fremhævning

en: _Close
da: _Luk

en: _Close All
da: _Luk alle

en: _Close Preview
da: _Luk udskriftsvisning

en: _Configure Spell Checker plugin...
da: _Konfigurer udvidelsesmodul for stavekontrol …

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Delete
da: _Slet

en: _Description
da: _Beskrivelse

en: _Display line numbers
da: Vis linje_numre

en: _Document Statistics
da: _Dokumentstatistik

en: _Documents
da: _Dokumenter

en: _Drop targets:
da: _Slip mål:

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Edit:
da: _Rediger:

en: _Enable automatic indentation
da: _Aktiver automatisk indrykning

en: _Encoding
da: _Kodning

en: _Error color:
da: Farve for _fejl:

en: _File
da: _Fil

en: _Find...
da: _Søg …

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Highlight Mode
da: _Fremhævningstilstand

en: _Ignore
da: _Ignorer

en: _Ignore All
da: _Ignorer alle

en: _Ignore case
da: _Ignorer store/små bogstaver

en: _Incremental Search...
da: _Trinvis søgning …

en: _Input:
da: _Inddata:

en: _Insert
da: _Indsæt

en: _Invert Case
da: _Inverter bogstavstørrelse

en: _Leave Fullscreen
da: _Forlad fuldskærm

en: _Line numbers:
da: _Linjenumre:

en: _Match Case
da: _Forskel på små/store bogstaver

en: _Match Filename
da: _Find filnavn

en: _Match case
da: _Forskel på små/store bogstaver

en: _More...
da: _Flere …

en: _Move to New Window
da: _Flyt til nyt vindue

en: _Move to Trash
da: _Flyt til papirkurv

en: _Never autocheck
da: Kontroller _aldrig automatisk

en: _New
da: _Ny

en: _New Folder
da: Ny _mappe

en: _Next Document
da: _Næste dokument

en: _Next Location
da: _Næste sted

en: _Number every
da: _Nummerer hver

en: _OK
da: _O.k.

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open terminal here
da: _Åbn terminal her

en: _Open...
da: _Åbn …

en: _Output:
da: _Uddata:

en: _Parse escape sequences (e.g. 
    )
da: _Fortolk undvigesekvenser (f.eks.
    )

en: _Parse escape sequences (e.g. \n)
da: _Fortolk undvigesekvenser (f.eks. \n)

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Preview
da: _Forhåndsvisning

en: _Previous Document
da: F_orrige dokument

en: _Previous Location
da: _Forrige sted

en: _Print...
da: _Udskriv …

en: _Prompt for a format
da: _Spørg efter et format

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Redo
da: _Gendan

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: _Remember autocheck by document
da: _Husk automatisk kontrol efter dokument

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Replace...
da: _Erstat …

en: _Restore Default Fonts
da: _Gendan standardskrifttyper

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: _Reverse order
da: _Omvendt orden

en: _Revert
da: _Forkast

en: _Save
da: _Gem

en: _Save All
da: Gem _alle

en: _Save:
da: _Gem:

en: _Search
da: _Søg

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: _Set root to active document
da: _Sæt rod til aktive dokument

en: _Shortcut Key:
da: Genvej_stast:

en: _Snippets:
da: _Tekststumper:

en: _Sort
da: _Sorter

en: _Spelling Suggestions...
da: _Stavningsforslag …

en: _Statusbar
da: _Statusbjælke

en: _Suggestions:
da: _Forslag:

en: _Tab trigger:
da: _Tabulator-udløser:

en: _Tab width:
da: _Tabulatorbredde:

en: _Title Case
da: _Første bogstav med stort

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: _Tools
da: Værk_tøjer

en: _Tools:
da: _Værktøjer:

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Update
da: O_pdater

en: _Use custom format
da: Benyt _brugerdefineret format

en: _Use the system fixed width font (%s)
da: Br_ug systemets fastbredde-skrifttype (%s)

en: _View
da: _Vis

en: _View Folder
da: _Vis mappe

en: _Wrap Around
da: _Begynd forfra ved slut

en: _Wrap around
da: _Begynd forfra ved slut

en: _minutes
da: _minutter

en: action
da: handling

en: ancestor
da: forfader

en: ancestor-or-self
da: forfader eller selv

en: apply-imports
da: anvend-import

en: apply-templates
da: anvend-skabeloner

en: arrowscrollbox
da: rulleboks med pile

en: attribute
da: egenskab

en: attribute-set
da: attribut-angiv

en: bbox
da: bboks

en: bindings
da: bindinger

en: boolean
da: boolesk

en: bottom-panel-active-page
da: bund-panel-aktiv-side

en: bottom-panel-size
da: bund-panel-størrelse

en: box
da: boks

en: broadcaster
da: udsender

en: broadcasterset
da: udsendelsessæt

en: button
da: knap

en: call-template
da: kald-skabelon

en: caption
da: tekst

en: ceiling
da: loft

en: checkbox
da: afkrydsningsfelt

en: child
da: barn

en: choose
da: vælg

en: colorpicker
da: farvevælger

en: column
da: kolonne

en: columns
da: kolonner

en: command
da: kommando

en: commandset
da: kommandosæt

en: comment
da: kommentar

en: concat
da: sammenkæd

en: conditions
da: betingelser

en: contains
da: indeholder

en: content
da: indhold

en: copy
da: kopi

en: copy-of
da: kopi-af

en: count
da: antal

en: current
da: nuværende

en: deck
da: dæk

en: descendant
da: efterkommer

en: descendant-or-self
da: efterkommer eller selv

en: description
da: beskrivelse

en: dialogheader
da: dialoghoved

en: directory
da: mappe

en: document
da: dokument

en: editor
da: redigeringsprogram

[ctx: editor-font]
en: 'Monospace 12'
da: »Monospace 12«

en: element-available
da: element-tilgængelig

en: fallback
da: reserve

en: false
da: falsk

en: file
da: fil

en: floor
da: gulv

en: following
da: efterfølgende

en: following-sibling
da: efterfølgende søskende

en: for-each
da: for-hver

en: format-number
da: format-tal

en: function-available
da: funktion-tilgængelig

en: generate-id
da: opret-id

en: grid
da: gitter

en: grippy
da: håndterlig

en: groupbox
da: gruppeboks

en: hbox
da: hboks

en: if
da: hvis

en: image
da: billede

en: include
da: inkluder

en: key
da: nøgle

en: keyset
da: nøglesæt

en: label
da: mærkat

en: lang
da: sprog

[ctx: language]
en: Default
da: Standard

[ctx: language]
en: Unknown (%s)
da: Ukendt (%s)

en: last
da: sidste

en: lines
da: linjer

en: listbox
da: listeboks

en: listcell
da: listecelle

en: listcol
da: listekolonne

en: listcols
da: listekolonner

en: listhead
da: listehoved

en: listheader
da: listeteksthoved

en: listitem
da: listeelement

en: local-name
da: sprog-navn

en: member
da: medlem

en: menubar
da: menulinje

en: menuitem
da: menuelement

en: menulist
da: menuliste

en: menupopup
da: menu-pop op

en: menuseparator
da: menuadskiller

en: message
da: besked

en: name
da: navn

en: namespace
da: navnerum

en: namespace-alias
da: navnerum-alias

en: namespace-uri
da: navnerum-uri

en: node
da: knude

en: normalize-space
da: normaliser-mellemrum

en: number
da: tal

en: observes
da: bemærker

en: of
da: af

en: otherwise
da: ellers

en: output
da: uddata

en: overlay
da: lag

en: page
da: side

en: parent
da: forælder

en: pluma cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
da: pluma kan ikke finde filen. Måske er den lige blevet slettet.

en: pluma cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
da: Kan ikke håndtere »%s«-steder i skrivetilstand. Kontroller at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: pluma cannot handle %s locations.
da: Kan ikke håndtere »%s«-steder.

en: pluma cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
da: Kan ikke håndtere dette sted i skrivetilstand. Kontroller at du har indtastet stedet korrekt og prøv igen.

en: pluma cannot handle this location.
da: Kan ikke håndtere dette sted.

en: pluma could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
da: Kan ikke tage en sikkerhedskopi af filen før den nye bliver gemt. Du kan ignorere denne advarsel og gemme filen alligevel, men hvis en fejl opstår ved gemningen, kan du miste den gamle kopi af filen. Gem alligevel?

en: pluma has not been able to detect the character encoding.
da: Kunne ikke bestemme tegnkodningen.

en: pluma opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
da: Denne instans af filen er åbnet på en sådan måde, at den ikke kan redigeres. Ønsker du at redigere den alligevel?

en: popup
da: pop op

en: popupset
da: pop op-sæt

en: preceding
da: foregående

en: preceding-sibling
da: foregående søskende

en: preference
da: præference

en: preferences
da: præferencer

en: prefpane
da: præfpanel

en: prefwindow
da: præfvindue

en: preserve-space
da: bevar-mellemrum

[ctx: print-font-body-pango]
en: 'Monospace 9'
da: »Monospace 9«

[ctx: print-font-header-pango]
en: 'Sans 11'
da: »Sans 11«

[ctx: print-font-numbers-pango]
en: 'Sans 8'
da: »Sans 8«

en: processing-instruction
da: behandling-instruktion

en: progressmeter
da: statusmåler

en: radiogroup
da: radiogruppe

en: resizer
da: ændring af størrelse

en: richlistbox
da: rich-listeboks

en: richlistitem
da: rich-listeelement

en: round
da: afrund

en: row
da: række

en: rows
da: rækker

en: rule
da: regel

en: script
da: skript

en: scrollbar
da: rullebjælke

en: scrollbox
da: rulleboks

en: scrollcorner
da: rullehjørne

en: self
da: selv

en: separator
da: adskiller

[ctx: shown-in-menu]
en: [ 'ISO-8859-15' ]
da: [»ISO-8859-15«]

en: side-panel-active-page
da: side-panel-aktiv-side

en: side-panel-size
da: side-panel-størrelse

en: size
da: størrelse

en: sort
da: sorter

en: spacer
da: mellemrumselement

en: splitter
da: opdeler

en: stack
da: stak

en: starts-with
da: starter-med

en: state
da: tilstand

en: statusbar
da: statuslinje

en: statusbarpanel
da: statusbjælkepanel

en: string
da: streng

en: string-length
da: streng-længde

en: stringbundle
da: strengsamling

en: stringbundleset
da: strengsamlingssæt

en: strip-space
da: fjern-mellemrum

en: stylesheet
da: stilark

en: substring
da: understreng

en: substring-after
da: understreng-efter

en: substring-before
da: understreng-før

en: system-property
da: system-egenskab

en: tab
da: faneblad

en: tabbox
da: fanebladsboks

en: tabbrowser
da: fanebladsbrowser

en: tabpanel
da: fanebladspanel

en: tabpanels
da: fanebladspaneler

en: tabs
da: faneblade

en: template
da: skabelon

en: text
da: tekst

en: text;editor;MATE;tabs;highlighting;code;multiple;files;pluggable;
da: text;editor;MATE;tabs;highlighting;code;multiple;files;pluggable;filer;

en: textbox
da: tekstboks

en: textnode
da: tekstknude

en: titlebar
da: titellinje

en: toolbar
da: værktøjslinje

en: toolbarbutton
da: værktøjslinjeknap

en: toolbargrippy
da: værktøjslinjegrippy

en: toolbaritem
da: værktøjslinjeelement

en: toolbarpalette
da: værktøjslinjepalet

en: toolbarseparator
da: værktøjslinjeadskiller

en: toolbarset
da: værkøjslinjesæt

en: toolbarspacer
da: element for værktøjslinjemellemrum

en: toolbarspring
da: værktøjslinjefjeder

en: toolbox
da: værktøjsboks

en: tooltip
da: værktøjstip

en: translate
da: oversæt

en: tree
da: træ

en: treecell
da: træcelle

en: treechildren
da: undertræ

en: treecol
da: trækolonne

en: treecols
da: trækolonner

en: treeitem
da: træelement

en: treerow
da: trærække

en: treeseparator
da: træadskiller

en: true
da: sand

en: unparsed-entity-uri
da: ufortolket-entitet-uri

en: value-of
da: værdi-af

en: variable
da: variabel

en: vbox
da: vboks

en: when
da: når

en: window
da: vindue

en: window1
da: vindue1

en: with-param
da: med-param

en: wizard
da: guide

en: wizardpage
da: guideside

en: word
da: ord
