remmina - en to da translation catalogue (478 entries)

en: %d password changed. | %d passwords changed.
da[0]: %d adgangskode blev ændret.
da[1]: %d adgangskoder blev ændret.

en: %s password
da: %s adgangskode

en: %s wants to share his/her desktop.
    Do you accept the invitation?
da: %s vil dele hans/hendes skrivebord.
    Vil du acceptere denne invitation?

en: (Host key +)
da: (værtstast +)

en: 256 colors
da: 256 farver

en: 256 colors (8 bpp)
da: 256 farver (8 bpp)

en: <Auto detect>
da: <automatisk registrering>

en: <Choose a quality level to edit...>
da: <vælg et kvalitetsniveau for at redigere...>

en: <Not set>
da: <ikke sat>

en: <span weight='bold' size='larger'>Multi Password Changer</span>
da: <span weight='bold' size='larger'>Multi-adgangskodeskifter</span>

en: <tt><big>Supported formats
    * server
    * server:port
    * [server]:port</big></tt>
da: <tt><big>Understøttede formater
    * server
    * server:port
    * [server]:port</big></tt>

en: About Remmina
da: Om Remmina

en: Accept Certificate?
da: Accepter certifikat?

en: Accept Changed Certificate?
da: Accepter ændret certifikat?

en: Access to RDP server %s failed.
    Account has restrictions.
da: Adgang til RDP-serveren %s mislykkedes.
    Kontoen har begrænsninger.

en: Access to RDP server %s failed.
    Account is disabled.
da: Adgang til RDP-serveren %s mislykkedes.
    Kontoen er deaktiveret.

en: Access to RDP server %s failed.
    Account is expired.
da: Adgang til RDP-serveren %s mislykkedes.
    Kontoen er udløbet.

en: Access to RDP server %s failed.
    Account is locked out.
da: Adgang til RDP-serveren %s mislykkedes.
    Kontoen er låst.

en: Access to RDP server %s failed.
    Password expired.
da: Adgang til RDP-serveren %s mislykkedes.
    Adgangskoden er udløbet.

en: Actions
da: Handlinger

en: Add
da: Tilføj

en: Advanced
da: Avanceret

en: Allow bold text
da: Tillad fed tekst

en: Always show tabs
da: Vis altid faneblade

en: Appearance
da: Udseende

en: Are you sure to delete '%s'
da: Er du sikker på, at du vil slette '%s'

en: Are you sure to delete the selected files on server?
da: Er du sikker på, at du vil slette de valgte filer på serveren?

en: Asynchrounous execution
da: Ikke-synkroniseret udførsel

en: Attach
da: Tilkobl

en: Attach to console (2003/2003 R2)
da: Kobl til konsol (2003/2003 R2)

en: Authenticating %s's Kerberos to SSH server %s...
da: Autentificerer %s's Kerberos på SSH-serveren %s...

en: Authenticating %s's identity to SSH server %s...
da: Autentificerer %s's identitet på SSH-serveren %s...

en: Authenticating %s's password to SSH server %s...
da: Autentificerer %s's adgangskode på SSH-serveren %s...

en: Authentication failed. Trying to reconnect...
da: Autentifikation mislykkedes. Prøver at oprette forbindelse igen...

en: Authentication to RDP server %s failed.
    Check username, password and domain.
da: Autentifikation til RDP-serveren %s mislykkedes.
    Tjek brugernavn, adgangskode og domæne.

en: Authentication type
da: Autentifikationstype

en: Auto scroll step size
da: Trinstørrelse for automatisk rulning

en: Auto-fit window
da: Automatisk tilpasning af vindue

en: Automatic
da: Automatisk

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Best (slowest)
da: Bedste (langsomst)

en: Bilinear
da: Bilineær

en: Bright colors
da: Lyse farver

en: Browse the network to find a %s server
da: Gennemse netværket for at finde en %s-server

en: CA CRL
da: CA-CRL

en: CA certificate
da: CA-certifikat

en: Cancel
da: Annuller

en: Certificate Changed! Details:
da: Certifikatet er blevet ændret! Detaljer:

en: Certificate Details:
da: Certifikatdetaljer:

en: Change
da: Skift

en: Character set
da: Tegnsæt

en: Chat with %s
da: Chat med %s

en: Choose a Remote Desktop Server
da: Vælg en fjernskrivebord-server

en: Choose a file to upload
da: Vælg en fil der skal uploades

en: Choose a new key
da: Vælg en ny tast

en: Choose download location
da: Vælg downloadplacering

en: Choose the directory where you want to save Remmina screenshots.
da: Vælg mappen hvor Remmina skal gemme skærmbilleder.

en: Choose this if your theme panel is light.
da: Vælg den her hvis dit temapanel er lyst.

en: Clear
da: Ryd

en: Client certificate
da: Klientcertifikat

en: Client key
da: Klientnøgle

en: Client name
da: Klientnavn

en: Clipboard copy shortcut
da: Udklipsholderens kopiér-genvej

en: Clipboard paste shortcut
da: Udklipsholderens indsæt-genvej

en: Close
da: Luk

en: Color depth
da: Farvedybde

en: Command
da: Kommando

en: Command %s failed on SSH server (status = %i).
da: Kommandoen %s mislykkedes på SSH-server (status = %i).

en: Command %s not found on SSH server
da: Kommandoen %s ikke fundet på SSH-server

en: Composition
da: Komposition

en: Configure resolutions
da: Konfigurer opløsninger

en: Configure the available resolutions
da: Konfigurer de tilgængelige opløsninger

en: Configure the keystrokes
da: Konfigurer tastetrykkene

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: Connect
da: Opret forbindelse

en: Connect to a .remmina file
da: Opret forbindelse til en .remmina-fil

en: Connect to remote desktops through the applet menu
da: Opret forbindelse til fjernskriveborde gennem applet-menuen

en: Connecting to %s through SSH tunnel...
da: Opretter forbindelse til %s gennem SSH-tunnel...

en: Connecting to '%s'...
da: Opretter forbindelse til '%s'...

en: Connecting to SSH server %s...
da: Opretter forbindelse til SSH-serveren %s...

en: Connection to RDP server %s failed.
da: Forbindelsen til RDP-serveren %s mislykkedes.

en: Connection to SPICE server failed.
da: Forbindelse til SPICE-server mislykkedes.

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy (Host+c)
da: Kopiér (Vært+c)

en: Couldn't convert '%s' to host address
da: Kunne ikke konvertere '%s' til værtsadresse

en: Create a copy of the selected remote desktop file
da: Open en kopi af den valgte fjernskrivebordsfil

en: Create a new connection profile
da: Opret en ny forbindelsesprofil

en: Create a new remote desktop file
da: Opret en ny fjernskrivebordsfil

en: Cursor Color
da: Markørfarve

en: Cursor blinking
da: Markørblink

en: Cursor color
da: Markørfarve

en: Cursor shadow
da: Markørskygge

en: Custom
da: Tilpasset

en: Dark Tray Icon
da: Mørkt bakkeikon

en: Debug Window
da: Fejlretningsvindue

en: Default
da: Standard

en: Default settings saved.
da: Standardindstillinger gemt.

en: Default view mode
da: Standard visningstilstand

en: Delete
da: Slet

en: Delete files on server
da: Slet filer på server

en: Delete the selected remote desktop file
da: Slet den valgte fjernskrivebordsfil

en: Description
da: Beskrivelse

en: Desktop orientation
da: Orientering af skrivebord

en: Desktop scale factor %
da: Skaleringsfaktor for skrivebord %

en: Desktop sharing invitation
da: Invitation til skrivebordsdeling

en: Device scale factor %
da: Skaleringsfaktor for enhed %

en: Disable automatic reconnection
da: Deaktivér automatisk genoprettelse af forbindelsen

en: Disable clipboard sync
da: Deaktivér synkronisering af udklipsholder

en: Disable encryption
da: Deaktivér kryptering

en: Disable password storing
da: Deaktivér lagring af adgangskode

en: Disable server input
da: Deaktivér serverinput

en: Disable tray icon
da: Deaktivér bakkeikon

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelsen

en: Disconnect after one session
da: Afbryd forbindelsen efter én session

en: Disconnected from SPICE server %s.
da: Forbindelsen til SPICE-serveren %s blev afbrudt.

en: Discovered
da: Opdaget

en: Display
da: Vis

en: Do not use tabs
da: Brug ikke faneblade

en: Do you trust the new public key?
da: Stoler du på den nye offentlige nøgle?

en: Domain
da: Domæne

en: Domain\Username
da: Domæne\brugernavn

en: Donations
da: Donationer

en: Double-click action
da: Handling for dobbeltklik

en: Download from server
da: Download fra server

en: Edit a .remmina file
da: Rediger en .remmina-fil

en: Edit settings
da: Rediger indstillinger

en: Edit the selected remote desktop file
da: Rediger den valgte fjernskrivebordsfil

en: Enable SSH session logging at exit
da: Aktivér logning af SSH-session ved afslutning

en: Enable SSH tunnel
da: Aktivér SSH-tunnel

en: Enable Service Discovery
da: Aktivér opdagelse af tjenester

en: Enable audio channel
da: Aktivér lydkanal

en: Entry
da: Indtastning

en: Error connecting to RDP server %s. TLS connection failed. Check that client and server support a common TLS version.
da: Fejl ved oprettelse af forbindelse til RDP-serveren %s. TLS-forbindelse mislykkedes. Tjek at klienten og serveren understøtter den samme TLS-version.

en: Error creating directory %s.
da: Fejl ved oprettelse af mappen %s.

en: Error creating file %s on server. %s
da: Fejl ved oprettelse af filen %s på server. %s

en: Error creating file %s.
da: Fejl ved oprettelse af filen %s.

en: Error creating folder %s on server. %s
da: Fejl ved oprettelse af mappen %s på server. %s

en: Error opening directory %s. %s
da: Fejl ved åbning af mappen %s. %s

en: Error opening file %s on server. %s
da: Fejl ved åbning af filen %s på server. %s

en: Error opening file %s.
da: Fejl ved åbning af filen %s.

en: Error writing file %s on server. %s
da: Fejl ved skrivning af filen %s på server. %s

en: Error writing file %s.
da: Fejl ved skrivning af filen %s.

en: Execute the plugin
da: Udfør pluginet

en: Export
da: Eksportér

en: Export connection in Windows .rdp file format
da: Eksportér forbindelse i Windows .rdp-filformat

en: External Tools
da: Eksterne værktøjer

en: Failed reading directory. %s
da: Kunne ikke læse mappen. %s

en: Failed to connect to the SSH tunnel destination: %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til SSH-tunnel destinationen: %s

en: Failed to create sftp session: %s
da: Kunne ikke oprette sftp-session: %s

en: Failed to delete '%s'. %s
da: Kunne ikke slette '%s'. %s

en: Failed to execute %s on SSH server : %%s
da: Kunne ikke udføre %s på SSH-server: %%s

en: Failed to execute command: %s
da: Kunne ikke udføre kommandoen: %s

en: Failed to initialize sftp session: %s
da: Kunne ikke initiere sftp-session: %s

en: Failed to open directory %s. %s
da: Kunne ikke åbne mappen %s. %s

en: Failed to request port forwarding : %s
da: Kunne ikke anmode om viderestilling af port : %s

en: Failed to startup SSH session: %s
da: Kunne ikke åbne SSH-session: %s

en: File
da: Fil

en: File %s not found.
da: Filen %s findes ikke.

en: File %s transferred successfully
da: Filen %s blev overført

en: File Name
da: Filnavn

en: File Transfers
da: Filoverførsler

en: File exists
da: Filen findes

en: File transfer currently in progress.
    Are you sure to cancel it?
da: Igangværende filoverførsel.
    Er du sikker på, at du vil annullere den?

en: Fill client window when scaled
da: Udfyld klientens vindue når skaleret

en: Fingerprint:
da: Fingeraftryk:

en: Font smoothing
da: Udjævning af skrifttype

en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

en: Fullscreen on the same monitor as the connection window
da: Fuldskærm på den samme skærm som forbindelsesvinduet

en: Fullscreen toolbar visibility
da: Værktøjslinjens synlighed i fuldskærm

en: G+ Remmina Community
da: G+ Remmina-fællesskab

en: Go to home folder
da: Gå til hjemmemappe

en: Go to parent folder
da: Gå til overliggende mappe

en: Good
da: God

en: Grab all keyboard events
da: Fang alle tastetryk

en: Grab keyboard
da: Fang tastatur

en: Grayscale
da: Gråtone

en: Group
da: Gruppe

en: Hidden
da: Skjult

en: Hide always
da: Skjul altid

en: Hide toolbar in tabbed interface
da: Skjul værktøjslinje i grænseflade med faneblade

en: Hide total count in group menu
da: Skjul total-tælling i gruppemenu

en: High color (15 bpp)
da: Mange farver (15 bpp)

en: High color (16 bit)
da: Mange farver (16 bit)

en: High color (16 bpp)
da: Mange farver (16 bpp)

en: Home
da: Hjem

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Host key
da: Værtstast

en: Identity file
da: Identitetsfil

en: Ignore certificate
da: Ignorer certifikat

en: Import
da: Importér

en: Invalid password.
da: Ugyldig adgangskode.

en: Issuer:
da: Udsteder:

en: KEX (Key Exchange) algorithms
da: KEX-algoritmer (Key Exchange)

en: Keep aspect ratio when scaled
da: Bevar højde-bredde-forhold når skaleret

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard layout
da: Tastaturlayout

en: Keyboard mapping
da: Tastaturkortlægning

en: Keystrokes
da: Tastetryk

en: Last time used
da: Sidst brugt

en: List View
da: Listevisning

en: Listen on port
da: Lyt på port

en: Listening connection on protocol TCP
da: Lytteforbindelse på protokol TCP

en: Listening on port %i for an incoming %s connection...
da: Lytter på port %i efter en indgående %s-forbindelse...

en: Load Balance Info
da: Information om balancering af belastning

en: Load color scheme
da: Indlæs farveskema

en: Local
da: Lokal

en: Local - high quality
da: Lokal - høj kvalitet

en: Local - low quality
da: Lokal - lav kvalitet

en: Local - medium quality
da: Lokal - medium kvalitet

en: MPChange
da: MASkift

en: Maximum recent items
da: Maksimum elementer i seneste

en: Menu animation
da: Menuanimation

en: Minimize window
da: Minimér vindue

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: Multi password changer
da: Multi-adgangskodeskifter

en: NX - NX Technology
da: NX - NX-teknologi

en: NX Sessions on %s
da: NX-sessioner på %s

en: Name
da: Navn

en: Nearest
da: Nærmeste

en: Negotiate
da: Forhandl

en: New Connection
da: Ny forbindelse

en: New Fingerprint:
da: Nyt fingeraftryk:

en: No response from the server.
da: Intet svar fra serveren.

en: Normal colors
da: Normale farver

en: Off
da: Fra

en: Old Fingerprint:
da: Gammelt fingeraftryk:

en: Online Wiki
da: Online-wiki

en: Open Chat...
da: Åbn chat...

en: Open Main Window
da: Åbn hovedvindue

en: Open Secure File Transfer...
da: Åbn sikker filoverførsel...

en: Open Secure Shell in New Terminal...
da: Åbn sikker skal i en ny terminal...

en: Open connection
da: Åbn forbindelse

en: Open the connection to the selected remote desktop file
da: Åbn forbindelsen til den valgte fjernskrivebordsfil

en: Open the preferences dialog
da: Åbn præferencer-dialogen

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Overwrite all
da: Overskriv alle

en: PLEASE WAIT ...
da: VENT VENLIGST ...

en: Parse ~/.ssh/config
da: Fortolk ~/.ssh/config

en: Password
da: Adgangskode

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste (Host+v)
da: Indsæt (Vært+v)

en: Peeking
da: Smugkig

en: Permission
da: Rettighed

en: Pick a color for Cyan
da: Vælg en farve til cyan

en: Pick a color for black
da: Vælg en farve til sort

en: Pick a color for blue
da: Vælg en farve til blå

en: Pick a color for bright Cyan
da: Vælg en farve til lys cyan

en: Pick a color for bright black
da: Vælg en farve til lys sort

en: Pick a color for bright blue
da: Vælg en farve til lys blå

en: Pick a color for bright green
da: Vælg en farve til lys grøn

en: Pick a color for bright magenta
da: Vælg en farve til lys magenta

en: Pick a color for bright red
da: Vælg en farve til lys rød

en: Pick a color for bright white
da: Vælg en farve til lys hvid

en: Pick a color for bright yellow
da: Vælg en farve til lys gul

en: Pick a color for green
da: Vælg en farve til grøn

en: Pick a color for magenta
da: Vælg en farve til magenta

en: Pick a color for red
da: Vælg en farve til rød

en: Pick a color for white
da: Vælg en farve til hvid

en: Pick a color for yellow
da: Vælg en farve til gul

en: Please enter format 'widthxheight'.
da: Indtast venligst formatet 'breddexhøjde'.

en: Please press the new key...
da: Tryk venligst på en ny tast...

en: Please retry after enabling encryption on this profile.
da: Prøv venligst igen når kryptering er blevet aktiveret på denne profil.

en: Plugin %s is not registered.
da: Pluginet %s er ikke registreret.

en: Poor (fastest)
da: Dårlig (hurtigst)

en: Post Command
da: Efterkommando

en: Pre Command
da: Prækommando

en: Preference
da: Præference

en: Preferences
da: Præferencer

en: Preferred server host key types
da: Fortrukne nøgletyper til servervært

en: Private key passphrase
da: Nøgleord for privatnøgle

en: Profile
da: Profil

en: Progress
da: Forløb

en: Protocol
da: Protokol

en: Protocol %s is unavailable because GtkSocket only works under Xorg
da: Protokollen %s er utilgængelig eftersom GtkSocket kun virker under Xorg

en: Protocol plugin %s is not installed.
da: Protokol-pluginet %s er ikke installeret.

en: Public key (automatic)
da: Offentlig nøgle (automatisk)

en: Quality
da: Kvalitet

en: Quality settings
da: Kvalitetsindstillinger

en: Question
da: Spørgsmål

en: Quick Connect
da: Hurtig forbindelse

en: Quit the application
da: Afslut programmet

en: RD Gateway domain
da: RD-gateway domæne

en: RD Gateway password
da: RD-gateway adgangskode

en: RD Gateway server
da: RD-gateway server

en: RD Gateway username
da: RD-gateway brugernavn

en: RDP - Preferences
da: RDP - Præferencer

en: RDP - RDP File Handler
da: RDP - RDP-filhåndterer

en: Recent lists cleared.
da: Seneste-liste ryddet.

en: Reconnection in progress. Attempt %d of %d...
da: Genoprettelse af forbindelse i gang. Forsøg %d af %d...

en: Redirect local microphone
da: Omdiriger lokal mikrofon

en: Refresh
da: Opdater

en: Refresh current folder
da: Opdater den nuværende mappe

en: Remember last view mode for each connection
da: Husk sidste visningstilstand for hver forbindelse

en: Remmina - Multi Password Changer
da: Remmina - Multi-adgangskodeskifter

en: Remmina Applet
da: Remmina-applet

en: Remmina Preferences
da: Remmina-præferencer

en: Remmina Remote Desktop Client
da: Remmina-fjernskrivebordsklient

en: Remmina Web Site
da: Remmina-websted

en: Remote
da: Fjern

en: Remote Desktop Preference
da: Præference for fjernskrivebord

en: Remote scale factor
da: Fjernskaleringsfaktor

en: Remove
da: Fjern

en: Reset to
da: Nulstil til

en: Resetting passwords, please wait...
da: Nulstiller adgangskoder, vent venligst...

en: Resize guest to match window size
da: Tilpas gæst til vinduets størrelse

en: Resize the window to fit in remote resolution
da: Tilpas størrelsen på vinduet efter serverens opløsning

en: Resolution
da: Opløsning

en: Resolutions
da: Opløsninger

en: Restore
da: Gendan

en: Resume
da: Genoptag

en: Run out of available local X display number.
da: Løb tør for tilgængelige tal til lokalt X-display.

en: SCREENSHOT
da: SKÆRMBILLEDE

en: SSH - Secure Shell
da: SSH - Sikker skal

en: SSH Agent (automatic)
da: SSH-agent (automatisk)

en: SSH Authentication
da: SSH-autentifikation

en: SSH Kerberos/GSSAPI
da: SSH-Kerberos/GSSAPI

en: SSH Kerberos/GSSAPI authentication failed: %s
da: Autentifikation af SSH-Kerberos/GSSAPI mislykkedes: %s

en: SSH Key file not yet set.
da: SSH-nøglefil ikke valgt.

en: SSH Options
da: SSH-valgmuligheder

en: SSH Proxy Command
da: Kommando til SSH-proxy

en: SSH agent
da: SSH-agent

en: SSH automatic public key authentication failed: %s
da: Autentifikation af automatisk offentlig SSH-nøgle mislykkedes: %s

en: SSH identity file
da: SSH-identitetsfil

en: SSH log level
da: SSH-logniveau

en: SSH password
da: SSH-adgangskode

en: SSH password authentication failed: %s
da: Autentifikation af SSH-adgangskode mislykkedes: %s

en: SSH private key passphrase
da: Nøgleord for privat SSH-nøgle

en: SSH public key authentication failed: %s
da: Autentifikation af offentlig SSH-nøgle mislykkedes: %s

en: SSH public key authentication with ssh agent failed: %s
da: Autentifikation af offentlig SSH-nøgle med ssh-agent mislykkedes: %s

en: SSH session log file name
da: Filnavn til SSH-sessionens log

en: SSH session log folder
da: Mappe til SSH-sessionens log

en: SSH tunnel local port
da: Lokal port for SSH-tunnel

en: SSH_LOG_ENTRY
da: SSH_LOG_INDTASTNING

en: SSH_LOG_FUNCTIONS
da: SSH_LOG_FUNKTIONER

en: SSH_LOG_NOLOG
da: SSH_LOG_INGENLOG

en: SSH_LOG_PACKET
da: SSH_LOG_PAKKE

en: SSH_LOG_RARE
da: SSH_LOG_SJÆLDEN

en: Same server at port %i
da: Samme server på port %i

en: Save %s
da: Gem %s

en: Save as Default
da: Gem som standard

en: Save password
da: Gem adgangskode

en: Save session to file
da: Gem session til fil

en: Scale quality
da: Skaleringskvalitet

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Screenshot taken
da: Skærmbillede taget

en: Screenshots folder
da: Mappe til skærmbilleder

en: Scrollback lines
da: Tilbagerulningslinjer

en: Scrolled fullscreen
da: Rullet fuldskærm

en: Scrolled fullscreen mode
da: Rullet - fuldskærmstilstand

en: Scrolled window
da: Rullet vindue

en: Secret
da: Hemmelighed

en: Security
da: Sikkerhed

en: Select All (Host+a)
da: Vælg alt (Vært+a)

en: Select USB devices for redirection
da: Vælg USB-enheder til viderestilling

en: Select a Directory
da: Vælg en mappe

en: Select all
da: Vælg alt

en: Select all shortcut
da: Vælg alt-genvej

en: Selection criteria
da: Kriterie for valg

en: Server CA certificate
da: Serverens CA-certifikat

en: Server detection using RD Gateway
da: Serverregistrering bruger RD-gateway

en: Server name or IP address
da: Servernavn eller IP-adresse

en: Share folder
da: Delingsmappe

en: Share local printers
da: Del lokale printere

en: Share smartcard
da: Del smartcart

en: Show / hide toolbar
da: Vis/skjul værktøjslinje

en: Show Hidden Files
da: Vis skjulte filer

en: Show about dialog
da: Vis Om-dialog

en: Show always
da: Vis altid

en: Show buttons icons
da: Vis knappers ikoner

en: Show menu icons
da: Vis menuikoner

en: Show new connection on top of the menu
da: Vis ny forbindelse øverst i menuen

en: Show preferences dialog page
da: Vis præferencer-dialogside

en: Show remote cursor
da: Vis fjernmarkør

en: Show the application's version
da: Vis programmets version

en: Show the application's version, including the pulgin versions
da: Vis programmets version, inklusiv plugin-versioner

en: Size
da: Størrelse

en: Sound
da: Lyd

en: Start Remmina in tray icon at user logon
da: Start Remmina i bakkeikon når bruger logger på

en: Start as tray icon
da: Start som bakkeikon

en: Startup path
da: Opstartssti

en: Startup program
da: Opstartsprogram

en: Statusbar
da: Statuslinje

en: Strict host key checking
da: Striks tjek af værtsnøgle

en: Subject:
da: Emne:

en: Switch tab pages
da: Skift faneblade

en: Symmetric cipher client to server
da: Symmetrisk chiffer klient til server

en: TLS connection error.
da: Fejl ved TLS-forbindelse.

en: Tab all connections
da: Faneblad for alle forbindelser

en: Tab by groups
da: Faneblad efter grupper

en: Tab by protocols
da: Faneblad efter protokoller

en: Tab interface
da: Grænseflade med faneblade

en: Telepathy - Desktop Sharing
da: Telepathy - Skrivebordsdeling

en: Terminal Color Scheme file chooser
da: Filvælger til terminalens farveskema

en: Terminal color scheme
da: Terminalens farvetema

en: Terminal content saved under
da: Terminalens indhold gemt under

en: Terminal font
da: Terminalens skrifttype

en: Terminate
da: Afslut

en: Terminating
da: Afslutter

en: The following file already exists in the target folder:
da: Den følgende fil findes allerede i målmappen:

en: The passwords do not match
da: Adgangskoderne er ikke ens

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
da: Serveren er ukendt. Fingeraftrykket af den offentlige nøgle er:

en: Theme
da: Tema

en: There are %i active connections in the current window. Are you sure to close?
da: Der er %i aktive forbindelser i det nuværende vindue. Er du sikker på, at du vil lukke?

en: This protocol does not support exporting.
da: Denne protokol understøtter ikke eksport.

en: This setting will be active after the application restart
da: Denne indstilling vil være aktiv efter programmet er blevet genstartet

en: Tiles
da: Fliser

en: Toggle dynamic resolution update
da: Opdatering af dynamisk opløsning til/fra

en: Toggle fullscreen mode
da: Fuldskærmstilstand til/fra

en: Toggle scaled mode
da: Skaleret tilstand til/fra

en: Tool
da: Værktøj

en: Tools
da: Værktøjer

en: Total %i item. | Total %i items.
da[0]: Total %i element.
da[1]: Total %i elementer.

en: Transfer completed
da: Overførsel fuldført

en: Transfer error
da: Overførselsfejl

en: Tree View
da: Trævisning

en: True color (24 bit)
da: Ægte farver (24 bit)

en: True color (24 bpp)
da: Ægte farver (24 bpp)

en: True color (32 bpp)
da: Ægte farver (32 bpp)

en: Tunnel via loopback address
da: Tunnel via loopback-adresse

en: USB redirection error
da: Fejl ved viderestilling af USB

en: Unable to connect to RDP server %s
da: Kan ikke oprette forbindelse til RDP-serveren %s

en: Unable to connect to VNC server
da: Kan ikke oprette forbindelse til VNC-server

en: Unable to establish a connection to RDP server %s.
da: Kan ikke etablere en forbindelse til RDP-serveren %s.

en: Unable to find the address of RDP server %s.
da: Kan ikke finde adressen for RDP-serveren %s.

en: Unable to import:
    %s
da: Kan ikke importere:
    %s

en: Unknown authentication scheme from VNC server: %s
da: Ukendt autentifikationsskema fra VNC-server: %s

en: Up
da: Op

en: Upload folder
da: Uploadmappe

en: Upload to server
da: Upload til server

en: Use '%s' as subgroup delimiter
da: Brug '%s' som afgrænser for undergruppe

en: Use TLS encryption
da: Brug TLS-kryptering

en: Use client keyboard mapping
da: Brug klients tastaturkortlægning

en: Use client resolution
da: Brug klientens opløsning

en: Use default protocol (for --new)
da: Brug standardprotokol (til --new)

en: Use default server name (for --new)
da: Brug standardservernavn (til --new)

en: Use local cursor
da: Brug lokal markør

en: Use system default font
da: Brug systemets standardskrifttype

en: Use system theme preferences
da: Brug systemets temapræferencer

en: Use window size
da: Brug vinduets størrelse

en: User
da: Bruger

en: User name
da: Brugernavn

en: User password
da: Brugerens adgangskode

en: VIEW-ONLY MODE
da: KUN VISNING-TILSTAND

en: VNC connection failed: %s
da: VNC-forbindelse mislykkedes: %s

en: View only
da: Kun visning

en: View-only mode
da: Kun visning-tilstand

en: Viewport fullscreen
da: Viewport fuldskærm

en: Viewport fullscreen mode
da: Viewport - fuldskærmstilstand

en: WARNING: The server has changed its public key. This means either you are under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
da: ADVARSEL: Serveren har ændret sin offentlige nøgle. Det betyder enten at du er under angreb,
    eller at administratoren har ændret nøglen. Det nye fingeraftryk til den offentlige nøgle er:

en: Waiting for an incoming SSH tunnel at port %i...
da: Venter på en indgående SSH-tunnel på port %i...

en: Wallpaper
da: Tapet

en: Warning: screenshot is scaled or distorted. Disable scaling to have better screenshot.
da: Advarsel: skærmbilledet er skaleret eller forvrænget. Deaktivér skalering for at få et bedre skærmbillede.

en: Window drag
da: Vinduestræk

en: XDMCP - X Remote Session
da: XDMCP - X-fjernsession

en: You did not set any command to be executed
da: Du satte ikke nogen kommando til at blive udført

en: Your connection has been rejected.
da: Din forbindelse er blevet afvist.

en: _About
da: _Om

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Clear
da: _Ryd

en: _Close
da: _Luk

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Delete
da: _Slet

en: _Edit
da: _Rediger

en: _New
da: _Ny

en: _Open
da: _Åbn

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Save
da: _Gem

en: _Save and Connect
da: _Gem og opret forbindelse

en: _Select all
da: _Vælg alt

en: button
da: knap

en: search string or server name/ip address for quick connect
da: søg efter streng eller servernavn/IP-adresse for hurtig forbindelse
