xfce4-panel.xfce-4-20 - en to da translation catalogue (482 entries)

en: %0 o'clock
da: klokken er %0

en: %1 o'clock
da: klokken er %1

en: %s <span color="grey" size="small">(external)</span>
da: %s <span color="grey" size="small">(ekstern)</span>

en: 24-_hour clock
da: 24-_timers ur

en: <b>Appearance</b>
da: <b>Udseende</b>

en: <b>Background</b>
da: <b>Baggrund</b>

en: <b>Compositing is currently disabled</b>
    Enable compositing in the window manager for opacity settings in the panel.
da: <b>Komposition er i øjeblikket deaktiveret</b>
    Aktivér komposition i vindueshåndteringen for at få opacitetsindstillinger i panelet.

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: <b>Icons</b>
da: <b>Ikoner</b>

en: <b>Measurements</b>
da: <b>Dimensioner</b>

en: <b>Opacity</b>
da: <b>Opacitet</b>

en: A_utomatically increase the length
da: Udvid længden _automatisk

en: About
da: Om

en: Action
da: Handling

en: Action Buttons
da: Handlingsknapper

en: Add Appli_cation
da: Tilføj _program

en: Add New Item
da: Tilføj nyt element

en: Add New Items
da: Tilføj nye elementer

en: Add Workspace
da: Tilføj arbejdsområde

en: Add _New Items...
da: Tilføj _nye elementer ...

en: Add a new empty item
da: Tilføj et nyt tomt element

en: Add a new hyperlink
da: Tilføj et nyt hyperlink

en: Add a new launcher to the panel based on the information of this desktop file
da: Tilføj en ny starter til panelet baseret på informationen fra denne skrivebordsfil

en: Add a new panel
da: Tilføj et nyt panel

en: Add a new plugin to the panel
da: Tilføj et nyt plugin til panelet

en: Add new item to this panel
da: Tilføj nye elementer til dette panel

en: Add one or more existing items to the launcher
da: Tilføj et eller flere eksisterende elementer til starteren

en: Adds a separator or space between panel items
da: Tilføj en separator eller et mellemrum mellem panelets elementer

en: Adjust size _automatically
da: Juster størrelse _automatisk

en: Adjust size au_tomatically
da: Juster _størrelse automatisk

en: Advanced
da: Avanceret

en: Afternoon
da: Eftermiddag

en: Almost noon
da: Snart middag

en: Always
da: Altid

en: Analog
da: Analogt

en: Appeara_nce
da: _Udseende

en: Appeara_nce:
da: _Udseende:

en: Appearance
da: Udseende

en: Applications
da: Programmer

en: Applications Menu
da: Programmenu

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne "%s"?

en: Are you sure that you want to remove these %d items?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne disse %d elementer?

en: Are you sure you want to clear the list of known items?
da: Er du sikker på, at du vil rydde listen over kendte elementer?

en: Are you sure you want to log out?
da: Er du sikker på, at du vil logge ud?

en: Are you sure you want to quit the panel?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte panelet?

en: Are you sure you want to remove "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne "%s"?

en: Are you sure you want to remove panel %d?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne panel %d?

en: Are you sure you want to restart?
da: Er du sikker på, at du vil genstarte?

en: Are you sure you want to shut down?
da: Er du sikker på, at du vil lukke ned?

en: Arrange _items in a single row
da: Opstil _elementer på én række

en: Arrow
da: Pil

en: Au_tomatically hide the panel:
da: _Skjul panelet automatisk:

en: Automatic
da: Automatisk

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Because the panel is running in kiosk mode, you are not allowed to make changes to the panel configuration as a regular user
da: Eftersom panelet kører i kiosktilstand, har du ikke tilladelse til at lave foretage ændringer til panelkonfigurationen som en normal bruger

en: Behavior
da: Opførsel

en: Behaviour
da: Opførsel

en: Binary
da: Binært

en: Binary mode:
da: Binær tilstand:

en: Binary time
da: Binært klokkeslæt

en: Border width (pixels):
da: Bredde på kant (pixels):

en: Button _title:
da: Knap_titel:

en: Button layout:
da: Knaplayout:

en: Buttons
da: Knapper

en: C_lear Known Items
da: _Ryd kendte elementer

en: C_olor:
da: _Farve:

en: C_reate
da: _Opret

en: Calendar
da: Kalender

en: Clear
da: Ryd

en: Clock
da: Ur

en: Clock Options
da: Indstillinger for ur

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Co_mmand:
da: Ko_mmando:

en: Configure...
da: Konfigurer ...

en: Create & _Open
da: Opret og _åbn

en: Create Folder...
da: Opret mappe ...

en: Create Launcher on the panel
da: Opret starter på panelet

en: Create New Folder
da: Opret ny mappe

en: Create New Text Document
da: Opret nyt tekstdokument

en: Create Text Document...
da: Opret tekstdokument ...

en: Create _Launcher
da: Opret op_starter

en: Create new launcher from %d desktop file | Create new launcher from %d desktop files
da[0]: Opret en ny starter fra %d skrivebordsfilen
da[1]: Opret en ny starter fra %d skrivebordsfilerne

en: Custo_m title:
da: _Tilpasset titel:

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom Format
da: Tilpasset format

en: Customize the panel
da: Tilpas panelet

en: D_elete Item
da: S_let element

en: D_isplay
da: _Visning

en: D_raw window frame when hovering a button
da: Te_gn en vinduesramme når svævning over en knap

en: Dark mode
da: Mørk tilstand

en: Date
da: Dato

[ctx: Date]
en: %A %d %B %Y
da: %A %e. %B %Y

[ctx: Date]
en: %Y-%m-%d
da: %d-%m-%Y

en: Date Only
da: Kun dato

en: Date, then time
da: Dato efterfulgt af klokkeslæt

en: Default
da: Standard

en: Delete the currently selected item
da: Fjern det valgte element

en: Deskbar
da: Skrivebordsbjælke

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Digital
da: Digitalt

en: Directory Menu
da: Mappemenu

en: Disable t_ooltips
da: Deaktivér væ_rktøjstips

en: Display _seconds
da: Vis _sekunder

en: Do not wait for a window manager on startup
da: Vent ikke på vindueshåndtering ved opstart

en: Do you want to hibernate and suspend the system?
da: Skal systemet sættes i dvale og suspenderes?

en: Do you want to start the panel? If you do, make sure you save the session on logout, so the panel is automatically started the next time you login.
da: Vil du starte panelet? Hvis du gør det skal du huske at gemme sessionen når du logger ud, så panelet startes automatisk næste gang du logger ind.

en: Do you want to suspend to RAM?
da: Vil du suspendere til RAM?

en: Do you want to suspend to disk?
da: Vil du suspendere til disken?

en: Dots
da: Prikker

en: Down
da: Ned

en: Early morning
da: Tidlig morgen

en: East
da: Øst

en: Ed_it Menu
da: R_ediger menu

en: Edit the currently selected item
da: Rediger det valgte element

en: Enable _urgency notification
da: Aktivér underretning som _haster

en: Enter a list of patterns that will be used to determine which files are visible in a directory. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
da: Indtast en liste over mønstre som bruges til at bestemme hvilke filer som der er synlige i en mappe. Hvis du angiver mere end ét mønster her skal listeelementerne adskilles med et semikolon (eks. *.txt;*.doc).

en: Enter search phrase here
da: Indtast søgeudtryk her

en: Enter the new name:
da: Indtast det nye navn:

en: Evening
da: Aften

en: Execute
da: Kør

en: Experienced
da: Øvet

en: Expert
da: Ekspert

en: F_uzziness:
da: _Præcision:

en: Failed to acquire manager selection for screen %d
da: Kunne ikke allokere håndteringsvalg for skærm %d

en: Failed to add a plugin to the panel
da: Kunne ikke tilføje et plugin til panelet

en: Failed to create folder: %s
da: Kunne ikke oprette mappen: %s

en: Failed to execute clock command
da: Kunne ikke køre klokkekommando

en: Failed to execute command "%s"
da: Kunne ikke køre kommandoen "%s"

en: Failed to execute command "%s".
da: Kunne ikke køre kommandoen "%s".

en: Failed to execute the preferred application for category "%s"
da: Kunne ikke køre det foretrukne program for kategori "%s"

en: Failed to launch application "%s"
da: Kunne ikke starte program "%s"

en: Failed to launch default application for "%s"
da: Kunne ikke starte standardprogram for "%s"

en: Failed to launch the migration application
da: Kunne ikke starte overførselsprogrammet

en: Failed to load the default configuration
da: Kunne ikke indlæse standardkonfigurationen

en: Failed to migrate the existing configuration
da: Kunne ikke overføre den nuværende konfiguration

en: Failed to open desktop item editor
da: Kunne ikke åbne redigering af skrivebordselement

en: Failed to query content type for "%s"
da: Kunne ikke forespørge om indholdstype for "%s"

en: Failed to quit the panel
da: Kunne ikke afslutte panelet

en: Failed to restart the panel
da: Kunne ikke genstarte panelet

en: Failed to run action "%s"
da: Kunne ikke starte handling "%s"

en: Failed to save the panel configuration
da: Kunne ikke gemme panelkonfigurationen

en: Failed to send D-Bus message
da: Kunne ikke sende D-bus-meddelelse

en: Failed to show the add new items dialog
da: Kunne ikke vise dialogen tilføj nye elementer

en: Failed to show the preferences dialog
da: Kunne ikke vise præferencer-dialogen

en: Features
da: Funktionaliteter

en: Filtering
da: Filtrering

en: Fixed icon _size (pixels):
da: Fast _ikonstørrelse (pixels):

en: Fl_ash time separators
da: B_linkende separatorer

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Fuzzy
da: Upræcist

en: General
da: Generelt

en: Group title and timestamp
da: Gruppetitel og tidsstempel

en: Group title and window title
da: Gruppetitel og vinduestitel

en: Handle
da: Håndtag

en: Hibernate
da: Dvale

en: Hibernating and Suspending computer in %d seconds.
da: Computeren sættes i dvale og suspenderes om %d sekunder.

en: Hibernating computer in %d seconds.
da: Computeren sættes i dvale om %d sekunder.

en: Hidden
da: Skjulte

en: Hide all windows and show the desktop
da: Skjul alle vinduer og vis skrivebordet

en: Horizontal
da: Vandret

en: Hybrid Sleep
da: Hybridsøvn

en: Icon
da: Ikon

en: Icons
da: Ikoner

en: If enabled, ensure that the items are laid out in a single row
da: Hvis den er aktiveret, så sørg for at elementerne lægges i én række

en: If set, this command is run when the plugin is left-clicked, instead of displaying the default calendar.
da: Hvis indstillet, så køres kommandoen når pluginet venstreklikkes, i stedet for at vise standardkalenderen.

en: If you delete an item, it will be permanently removed
da: Hvis du sletter et element vil det blive fjernet permanent

en: If you remove the item from the panel, it is permanently lost.
da: Hvis du fjerner elementet fra panelet vil det gå tabt permanent.

en: If you remove them from the panel, they are permanently lost.
da: Hvis du fjerner dem fra panelet vil de gå tabt permanent.

en: Inside Button
da: Indvendig knap

en: Intelligently
da: Intelligent

en: Intermediate
da: Mellem

en: Internal name: %s-%d
da: Internt navn: %s-%d

en: Internal name: %s-%d
    PID: %d
da: Internt navn: %s-%d
    PID: %d

en: Invalid hint type "%s". Valid types are bool, double, int, string and uint.
da: Ugyldig hinttype "%s". Gyldige typer er boolesk, heltal , strenge og heltal uden fortegn.

en: Invalid plugin event syntax specified. Use PLUGIN-NAME:NAME[:TYPE:VALUE].
da: Ugyldig plugin hændelsessyntaks angivet. Brug PLUGINNAVN:NAVN[:TYPE:VÆRDI].

en: Ite_ms
da: Ele_menter

en: Item
da: Element

en: Item buttons will take a square when it's possible
da: Elementknapper optager en firkant når det er muligt

en: Known Items
da: Kendte elementer

en: L_ength (pixels):
da: _Længde (pixels):

en: Late evening
da: Sen aften

en: Launch New Instance
da: Start ny instans

en: Launcher
da: Starter

en: Left click will always display the menu for item
da: Venstreklik viser altid menuen for elementer

en: Little Mouse
da: Lille mus

en: Load symbolic icons if available
da: Indlæs symbolske ikoner hvis tilgængeligt

en: Loc_k Screen
da: Lå_s skærm

en: Lock Screen
da: Lås skærm

en: Log Out
da: Log ud

en: Log Out...
da: Log ud ...

en: Log _Out
da: _Log ud

en: Log _Out...
da: _Log ud ...

en: Log out, lock or other system actions
da: Log ud, lås skærmen eller andre systemhandlinger

en: Logging out in %d seconds.
da: Logger ud om %d sekunder.

en: M_ode:
da: _Tilstand:

en: Ma_ximize All
da: Maksi_mer alle

en: Menu File
da: Menufil

en: Menu _file:
da: Menu_fil:

en: Mi_ddle click action:
da: Handling for mi_dterklik:

en: Mi_nimize All
da: Mi_nimer alle

en: Miniature View
da: Miniaturevisning

en: Minimize Window
da: Minimer vindue

en: Minimize all open windows and show the desktop
da: Minimer alle vinduer og vis skrivebordet

en: Modifying the panel is not allowed
da: Tilpasning af panelet er ikke tilladt

en: Monitor %d
da: Skærm %d

en: Morning
da: Morgen

en: Most likely another widget took over the function of a notification area. This area will be unused.
da: Mest sandsynligt en anden widget har overtaget funktionen af et underretningsområde. Dette område vil være ubenyttet.

en: Move currently selected item down by one row
da: Flyt det valgte element en række ned

en: Move currently selected item up by one row
da: Flyt det valgte element en række op

en: Move the selected item one row down
da: Flyt det valgte element en række ned

en: Move the selected item one row up
da: Flyt det valgte element en række op

en: Name of a timezone corresponding a file in the zoneinfo database, for example "America/New_York". Leave empty to use the localtime.
da: Navn på en tidszone, der svarer til en fil i zoneinfo-databasen; eks. "America/New_York". Lad stå tom for at bruge lokal tid.

en: Never
da: Aldrig

en: New Instance
da: Ny instans

en: New _Application
da: Nyt _program

en: New _Link
da: Ny _henvisning

en: Night
da: Nat

en: No Windows
da: Ingen vinduer

en: No default application found for "%s"
da: Standardprogram for "%s" blev ikke fundet

en: No items
da: Ingen elementer

en: No running instance of %s was found
da: Ingen kørende instans af %s blev fundet

en: None (use system style)
da: Ingen (brug systemets stil)

en: None, allow drag-and-drop
da: Ingen, tillad træk og slip

en: Noon
da: Middag

en: North
da: Nord

en: Nothing
da: Ingenting

en: Novice
da: Begynder

en: Num_ber of rows:
da: Antal _rækker:

en: Number of _rows:
da: Antal ræ_kker:

en: OPTION
da: TILVALG

en: O_utput:
da: Ud_data:

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Open in Terminal
da: Åbn i terminal

en: Open launcher menu
da: Åbn startermenu

en: Options:
da: Tilvalg:

en: PANEL-NUMBER
da: PANELNUMMER

en: PLUGIN-NAME
da: PLUGINNAVN

en: Panel Pr_eferences...
da: Panel_præferencer ...

en: Panel Preferences
da: Panelpræferencer

en: Panel config needs migration...
da: Panelkonfigurationen skal overføres ...

en: Panel configuration has been updated.
da: Panelkonfigurationen er blevet opdateret.

en: Pick a Panel Color
da: Vælg en panelfarve

en: Please choose a panel for the new plugin:
da: Vælg venligst et panel for det nye plugin:

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Plugin "%s" could not be loaded, do you want to remove it from xfce4-panel configuration?
da: Pluginet "%s" kunne ikke indlæses. Vil du fjerne det fra konfigurationen af xfce4-panel?

en: Plugin "%s" unexpectedly left the panel, do you want to restart it?
da: Pluginet "%s" forlod uventet panelet. Vil du genstarte det?

en: Plugin Restart
da: Genstart af plugin

en: Plugin loading failure
da: Indlæsning af plugin mislykkedes

en: Popup menu at current mouse position
da: Pop op-menu ved nuværende museposition

en: Primary
da: Primær

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

en: Profiles:
da: Profiler:

en: Program launcher with optional menu
da: Programstarter med valgfri menu

en: Provides status notifier items (application indicators) and legacy systray items
da: Leverer statusunderretterelementer (programindikatorer) og udgået systembakkeelementer

en: Quit
da: Afslut

en: Quit the running panel instance
da: Afslut den kørende panelinstans

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Workspace "%s"
da: Fjern arbejdsområde "%s"

en: Remove Workspace %d
da: Fjern arbejdsområde %d

en: Remove currently selected item
da: Fjern det valgte element

en: Remove the currently selected panel
da: Fjern det valgte panel

en: Removing the item from the panel also means its configuration will be lost.
da: Hvis elementet fjernes fra panelet så mistet dets konfiguration også.

en: Resets the list of items and their visibility settings
da: Nulstiller listen over elementer og deres synlighedsindstillinger

en: Restart
da: Genstart

en: Restart the running panel instance
da: Genstart den kørende panelinstans

en: Restarting computer in %d seconds.
da: Genstarter din computer om %d sekunder.

en: Restarting...
da: Genstarter ...

en: Restore minimized windows to current _workspace
da: Gendan minimerede vinduer til det nuværende _arbejdsområde

en: Restore the minimized windows
da: Gendan de minimerede vinduer

en: Row _size (pixels):
da: Række_størrelse (pixels):

en: Save the panel configuration
da: Gem panelkonfigurationen

en: Select A Background Image
da: Vælg et baggrundsbillede

en: Select A Directory
da: Vælg en mappe

en: Select A Menu File
da: Vælg en menufil

en: Select An Icon
da: Vælg et ikon

en: Select this option if you don't want maximized windows to cover the area behind the panel. This only works when the panel is attached to a screen edge.
da: Vælg dette tilvalg hvis du vil maksimerede vinduer til at dække arealet bag panelet. Dette fungerer kun, når panelet er tilsluttet til et skærmhjørne.

en: Select this option to automatically increase the length of the panel if the plugins request more space.
da: Vælg denne indstilling for automatisk udvidelse af panelets længde hvis pluginsene behøver mere plads.

en: Select this option to disable the tooltips when moving over the panel button or menu items.
da: Vælg denne indstilling for at deaktivere værkstøjstips når du svæver over panelknappen eller menuelementer.

en: Select this option to extend the panel over multiple monitors.
da: Vælg denne indstilling for af brede panelet ud over flere skærme.

en: Select this option to hide the handles of the panel and lock its position.
da: Vælg denne indstilling for at skjule håndtagene til panelet og fastlåse positionen.

en: Select this option to move the clicked menu item to the panel.
da: Vælg denne indstilling for at flytte den valgte menu til panelet.

en: Select this option to show the generic application name in the menu, for example "File Manager" instead of "Thunar"
da: Vælg denne indstilling for at vise det generiske navn i menuen, eksempelvis "Filhåndtering" i stedet for "Thunar"

en: Session Menu
da: Sessionsmenu

en: Sho_w AM/PM
da: _Vis AM/PM

en: Show 'New Text _Document'
da: Vis 'Nyt _tekstdokument'

en: Show 'Open in _Terminal'
da: Vis 'Åbn i _terminal'

en: Show '_New Folder'
da: Vis '_Ny mappe'

en: Show '_Open _Folder'
da: Vis 'Åbn _mappe'

en: Show Desktop
da: Vis skrivebord

en: Show _flat buttons
da: Brug fl_ade knapper

en: Show _handle
da: Vis _håndtag

en: Show _hidden files
da: Vis _skjulte filer

en: Show _inactive segments
da: Vis _inaktive segmenter

en: Show _label instead of icon
da: Vis _etiket i stedet for ikon

en: Show _tooltips
da: Vis _værktøjstips

en: Show a confirmation dialog with a 30 second timeout for some of the actions.
da: Vis en bekræftelsesdialog med 30 sekunders timeout ved nogle af handlingerne.

en: Show a directory tree in a menu
da: Vis en mappestruktur i en menu

en: Show a menu containing categories of installed applications
da: Vis en menu indeholdende kategorier over installerede programmer

en: Show about information of the currently selected item
da: Vis om information af det valgte element

en: Show application d_escription in tooltip
da: Vis program_beskrivelse i værktøjstips

en: Show button _labels
da: Vis knap_etiketter

en: Show button on one _line
da: Vis knap på én _linje

en: Show generic application n_ames
da: Vis generiske programn_avne

en: Show gri_d
da: Vis _gitter

en: Show help options
da: Vis hjælpetilvalg

en: Show ic_ons in menu
da: Vis ik_oner i menu

en: Show last _used item in panel
da: Vis sidst _brugte element i panel

en: Show only _minimized windows
da: Vis kun _minimerede vinduer

en: Show the 'Add New Items' dialog
da: Vis dialogen 'Tilføj nye elementer'

en: Show the 'Panel Preferences' dialog
da: Vis 'Panelpræferencer'-dialogen

en: Show windows from _all workspaces
da: Vis _vinduer fra alle arbejdsområder

en: Show windows from all mo_nitors
da: Vis vinduer fra alle _skærme

en: Show workspace _names
da: Vis arbejdsom_rådenavne

en: Show workspace a_ctions
da: Vis arb_ejdsområdehandlinger

en: Show workspace number
da: Vis arbejdsområdenummer

en: Shut Down
da: Luk ned

en: Shut _Down
da: Luk _ned

en: Solid color
da: Ensfarvet

en: Sorting _order:
da: Sor_teringsorden:

en: South
da: Syd

en: Span mo_nitors
da: Udbred på _skærme

en: Status Notifiers
da: Statusunderrettere

en: Status Tray Items
da: Statusbakkeelementer

en: Status Tray Plugin
da: Statusbakkeplugin

en: Sus_pend
da: H_vile

en: Suspend
da: Hvile

en: Suspending computer in %d seconds.
da: Computeren suspenderes om %d sekunder.

en: Switch User
da: Skift bruger

en: Switch between open windows using a menu
da: Skift mellem åbne vinduer ved brug af en menu

en: Switch between open windows using buttons
da: Skift mellem åbne vinduer ved brug af knapper

en: Switch between panel presets
da: Skift mellem panel-forudindstillinger

en: Switch between virtual desktops
da: Skift mellem virtuelle skriveborde

en: Switch workspaces using the mouse wheel
da: Skift arbejdsområde med musehjulet

en: Systray Icons
da: Systembakkeikoner

en: The Xfce development team. All rights reserved.
da: Xfce's udviklingshold. Alle rettigheder forbeholdes.

en: The format describes the date and time parts to insert into the panel. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. Similarly, &lt;b&gt;&lt;/b&gt; tags will make the text bold. See the &quot;Help&quot; page for additional information.
da: Formatet beskriver dele af dato og klokkeslæt som skal indsættes i panelet. Eksempelvis vil %Y blive erstattet med året, %m med måneden og %d med dagen. Tilsvarende vil &lt;b&gt;&lt;/b&gt;-mærker give fed skrift. Læs siden &quot;Hjælp&quot; for yderligere information.

en: The format describes the date and time parts to insert into the panel. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. Similarly, <b></b> tags will make the text bold. See the "Help" page for additional information.
da: Formatet beskriver dele af dato og klokkeslæt som skal indsættes i panelet. Eksempelvis vil %Y blive erstattet med året, %m med måneden og %d med dagen. Tilsvarende vil <b></b>-mærker give fed skrift. Læs siden "Hjælp" for yderligere information.

en: The notification area lost selection
da: Underretningsområdet mistede valget

en: The panel and plugin configurations will be permanently removed
da: Panel- og pluginkonfigurationerne fjernes permanent

en: The panel of the Xfce Desktop Environment
da: Panelet til Xfce-skrivebordsmiljøet

en: The plugin restarted more than once in the last %d seconds. If you press Execute the panel will try to restart the plugin otherwise it will be permanently removed from the panel.
da: Pluginet genstartede mere end én gang i de sidste %d sekunder. Hvis du trykker på 'Kør' vil panelet prøve at genstarte pluginet ellers vil det blive permanent fjernet fra panelet.

en: There is already a running instance
da: Der findes allerede en kørende instans

en: This plugin is in the current xfce4-panel configuration but could not be loaded, probably due to an installation issue. If you know what you're doing, you can remove it permanently, otherwise you'd better quit and make a backup of the current configuration using %s, before checking your installation and trying to start xfce4-panel again.
da: Pluginet er i den nuværende konfiguration af xfce4-panel men kunne ikke indlæses. Muligvis pga. problemer med installation. Hvis du ved hvad du har gang i, så kan du fjerne den permanent. Ellers er det nok bedst at afslutte og foretage en sikkerhedskopiering af den nuværende konfiguration med %s, inden din installation tjekkes og xfce4-panel startes igen.

en: This will create a new launcher plugin on the panel and inserts the dropped files as menu items.
da: Dette vil oprette et starterplugin på panelet og indsætter de flyttede filer som menuelementer.

en: Time
da: Klokkeslæt

en: Time Only
da: Kun klokkeslæt

en: Time Settings
da: Indstillinger for tid

en: Time and Date _Settings...
da: _Indstillinger for klokkeslæt og dato ...

en: Time, then date
da: Klokkeslæt efterfulgt af dato

en: Time_zone:
da: Tids_zone:

en: Timestamp
da: Tidsstemple

en: Title:
da: Titel:

en: Transparency when the pointer is not hovering over the panel, with 0 being fully transparent and 100 fully opaque.
da: Gennemsigtigt når markøren svæver over panelet hvor 0 er fuld gennemsigtig og 100 er fuld synlig.

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Turning off computer in %d seconds.
da: Lukker computeren ned om %d sekunder.

en: Type "%s --help" for usage.
da: Skriv "%s --help" for anvendelse.

en: Un_minimize All
da: Gen_dan alle minimerede

en: Unable to open the e-mail address
da: Kan ikke åbne e-mailadressen

en: Unable to open the workspace settings
da: Kunne ikke åbne indstillingerne til arbejdsområde

en: Unable to start new instance of '%s'
da: Kan ikke starte ny instans af '%s'

en: Unable to start the notification area
da: Kunne ikke starte underretningsområdet

en: Unnamed Item
da: Ikke navngivet element

en: Unnamed item
da: Ikke navngivet element

en: Up
da: Op

en: Urgent Windows
da: Vinduer som haster

en: Usage:
da: Anvendelse:

en: Use c_ustom menu file:
da: Brug t_ilpasset menufil:

en: Use the _default menu
da: Brug _standardmenuen

en: User ID
da: Bruger-ID

en: Username
da: Brugernavn

en: Vertical
da: Lodret

en: Visible
da: Synlig

en: Week %V
da: Uge %V

en: West
da: Vest

en: What time is it?
da: Hvad er klokken?

en: When enabled, all new items will be marked as "Hidden"
da: Når den er aktiveret, så markeres alle nye elementer som "Skjulte"

en: Window Buttons
da: Vinduesknapper

en: Window Menu
da: Vinduesliste

en: Window title
da: Vinduestitel

en: Workspace %d
da: Arbejdsområde %d

en: Workspace Switcher
da: Arbejdsområdeskifter

en: Workspace _Settings...
da: Arbejdsområde_indstillinger ...

en: Wrap around workspaces
da: Start forfra når sidste arbejdsområde er nået

en: You have started X without session manager. Clicking Quit will close the X server.
da: Hvis du har startet X uden sessionshåndteringen vil dette lukke X-serveren ned.

en: [ARGUMENTS...]
da: [ARGUMENTER ...]

en: _About
da: _Om

en: _Actions
da: _Handlinger

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Arrow button position:
da: Placering for _pilknap:

en: _Backup and restore
da: _Sikkerhedskopiér og gendan

en: _Base Directory:
da: _Grundmappe:

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Close
da: _Luk

en: _Close All
da: _Luk alle

en: _Edit Item
da: _Rediger element

en: _Enter:
da: _Over:

en: _Execute
da: _Kør

en: _Expand
da: _Udvid

en: _File Pattern:
da: _Filmønster:

en: _File:
da: _Fil:

en: _Fixed icon size (pixels):
da: _Fast ikonstørrelse (pixels):

en: _Group windows by application
da: _Grupper vinduer efter program

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Hibernate
da: _Dvale

en: _Hide items by default
da: _Skjul elementer som standard

en: _Hybrid Sleep
da: _Hybridsøvn

en: _Icon:
da: _Ikon:

en: _Leave:
da: _Ikke over:

en: _Level:
da: _Niveau:

en: _Lock Panel
da: _Lås panel

en: _Lock panel
da: _Lås panel

en: _Log Out
da: _Log ud

en: _Menu is primary action
da: _Menu er primær handling

en: _Move
da: _Flyt

en: _New Game
da: _Nyt spil

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Remove
da: F_jern

en: _Request symbolic icons
da: _Anmod symbolske ikoner

en: _Reserve space on screen edges for the panel
da: _Reservér plads på skærmens kanter til panelet

en: _Restart
da: _Genstart

en: _Search:
da: _Søg:

en: _Show button title
da: _Vis knaptitel

en: _Show confirmation dialog
da: _Vis bekræftelsesdialog

en: _Show on mouse hover
da: _Vis når musemarkøren holdes over

en: _Show week numbers
da: _Vis ugenumre

en: _Square items
da: _Firkantede elementer

en: _Style:
da: _Stil:

en: _Switch User
da: _Skift bruger

en: _Switch windows using the mouse wheel
da: _Skift arbejdsområde med musehjulet

en: _Tooltip format:
da: Format for _værktøjstip:

en: _Unmaximize All
da: _Gendan alle maksimerede

[ctx: am]
en: eight
da: otte

[ctx: am]
en: eleven
da: elleve

[ctx: am]
en: five
da: fem

[ctx: am]
en: four
da: fire

[ctx: am]
en: nine
da: ni

[ctx: am]
en: one
da: et

[ctx: am]
en: seven
da: syv

[ctx: am]
en: six
da: seks

[ctx: am]
en: ten
da: ti

[ctx: am]
en: three
da: tre

[ctx: am]
en: twelve
da: tolv

[ctx: am]
en: two
da: to

en: five past %0
da: fem over %0

en: five to %1
da: fem i %1

en: half past %0
da: tredive over %0

[ctx: one]
en: %0 o'clock
da: klokken er %0

[ctx: one]
en: %1 o'clock
da: klokken er %1

[ctx: one]
en: five past %0
da: fem over %0

[ctx: one]
en: five to %1
da: fem i %1

[ctx: one]
en: half past %0
da: tredive over %0

[ctx: one]
en: quarter past %0
da: kvart over %0

[ctx: one]
en: quarter to %1
da: kvart i %1

[ctx: one]
en: ten past %0
da: ti over %0

[ctx: one]
en: ten to %1
da: ti i %1

[ctx: one]
en: twenty five past %0
da: fem og tyve over %0

[ctx: one]
en: twenty five to %1
da: fem og tyve i %1

[ctx: one]
en: twenty past %0
da: tyve over %0

[ctx: one]
en: twenty to %1
da: tyve i %1

en: panels;settings;preferences;taskbar;autohide;application menu;start;buttons;launcher;notification area;status;icons;plugins;
da: paneler;indstillinger;præferencer;opgavelinje;skjul automatisk;programmenu;start;knapper;starter;underretningsområde;status;ikoner;plugins;

[ctx: pm]
en: eight
da: otte

[ctx: pm]
en: eleven
da: elleve

[ctx: pm]
en: five
da: fem

[ctx: pm]
en: four
da: fire

[ctx: pm]
en: nine
da: ni

[ctx: pm]
en: one
da: et

[ctx: pm]
en: seven
da: syv

[ctx: pm]
en: six
da: seks

[ctx: pm]
en: ten
da: ti

[ctx: pm]
en: three
da: tre

[ctx: pm]
en: twelve
da: tolv

[ctx: pm]
en: two
da: to

en: quarter past %0
da: kvart over %0

en: quarter to %1
da: kvart i %1

en: ten past %0
da: ti over %0

en: ten to %1
da: ti i %1

en: twenty five past %0
da: fem og tyve over %0

en: twenty five to %1
da: fem og tyve i %1

en: twenty past %0
da: tyve over %0

en: twenty to %1
da: tyve i %1
