Xfce4-settings - en to da translation catalogue (532 entries)

en: %d MIME type found | %d MIME types found
da[0]: %d MIME-type fundet
da[1]: %d MIME-typer fundet

en: %d MIME type selected | %d MIME types selected
da[0]: %d MIME-type valgt
da[1]: %d MIME-typer valgt

en: %d Xfce Panel | %d Xfce Panels
da[0]: %d Xfce-panel
da[1]: %d Xfce-paneler

en: %s (Xfce %s)
    
    Copyright (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. All rights reserved.
    
    Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Built with Gtk+-%d.%d.%d, running Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Please report bugs to <%s>.
da: %s (Xfce %s)
    
    Ophavsret (c) 2003-2006
            os-cillation e.K. Alle rettigheder forbeholdes.
    
    Skrevet af Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
    
    Kompileret med Gtk+-%d.%d.%d, kørende Gtk+-%d.%d.%d.
    
    Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: (Disabled)
da: (Deaktiveret)

en: 1x (no scaling)
da: 1x (ingen skalering)

en: <b><big>Would you like to keep this configuration?</big></b>
da: <b><big>Vil du beholde konfigurationen?</big></b>

en: <b>Connecting Displays</b>
da: <b>Tilslutning af skærme</b>

en: <b>Identifying Displays</b>
da: <b>Identificering af skærme</b>

en: <b>No devices found.</b>
da: <b>Ingen enheder fundet.</b>

en: <b>No profiles for the selected device.</b>
da: <b>Ingen profiler for den valgte enhed.</b>

en: <b>Profile Name</b>
da: <b>Profilnavn</b>

en: <b>Profiles</b>
da: <b>Profiler</b>

en: <b>Use system defaults</b>
da: <b>Brug systemstandarder</b>

en: <big><b>You have made changes to your previously active profile</b></big>
da: <big><b>Du har foretaget ændringer til din tidligere aktive profil</b></big>

en: A profile of this name already exists.
da: Der findes allerede en profil med dette navn.

en: ATI Settings
da: ATI-indstillinger

en: A_pplication Shortcuts
da: _Programgenveje

en: A_pply
da: _Anvend

en: Acceleration _profile:
da: _Profil for acceleration:

en: Acceleration t_ime:
da: Accelerations_tid:

en: Acceptance _delay:
da: _Forsinkelse før godtagelse:

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Active device in the dialog
da: Aktiv enhed i vinduet

en: Adaptive pointer acceleration
da: Adaptiv acceleration af markør

en: Add Color Profile to %s
da: Tilføj farveprofil til %s

en: Add Profile to Device
da: Tilføj profil til enhed

en: Add a profile to the currently selected device
da: Tilføj en profil til den valgte enhed

en: Adjust the system-wide display scaling
da: Juster skærmskalering for hele systemet

en: All Files
da: Alle filer

en: All _Settings
da: Alle _indstillinger

en: All files
da: Alle filer

en: Allow high _resolution scrolling (experimental)
da: Tillad _højopløsningsrulning (eksperimental)

en: Always
da: Altid

en: An unknown error, exit code is %d
da: En ukendt fejl, afslutningskode er %d

en: Anti-aliasing, or font smoothing, can improve the look of text on the screen
da: Udjævning, eller skriftudglatning kan forbedre udseendet af tekst på skærmen

en: Appearance
da: Udseende

en: Application Chooser Button
da: Programvælgerknap

en: Apply
da: Anvend

en: Apply the currently selected display profile.
da: Anvend den valgte skærmprofil.

en: Are you sure you want to reset channel "%s" and all its properties?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille kanalen "%s" og alle dens egenskaber?

en: Are you sure you want to reset content type "%s" to its default value?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille indholdstypen "%s" til dens standardværdi?

en: Are you sure you want to reset property "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil nulstille egenskaben "%s"?

en: Array
da: Tabel

en: Assistive _Technologies
da: _Hjælpeteknologier

en: Assistive technologies will be available the next time you login
da: Hjælpeteknologierne vil være tilgængelige næste gang du logger ind

en: Associate preferred applications with MIME types
da: Tilknyt foretrukne programmer med MIME-typer

[ctx: Automatically generated profile]
en: Automatic
da: Automatisk

en: B_uttons and Feedback
da: Kna_pper og tilbagemelding

en: Beha_vior
da: Op_førsel

en: Bind a keyboard shortcut to xfce4-find-cursor to get visual feedback of the mouse pointer's current location.
da: Bind en tastaturgenvej til xfce4-find-cursor for at få visuel tilbagemelding af musemarkørens nuværende placering.

en: Blink _delay:
da: Forsinkelse for _blink:

en: Boolean
da: Boolesk

en: Bounce Keys
da: Rystetaster

en: Bounce keys
da: Rystetaster

en: Bounce keys are disabled
da: Rystetaster er deaktiveret

en: Bounce keys are enabled
da: Rystetaster er aktiveret

en: Browse the file system
da: Gennemsøg filsystemet

en: Browse the file system to choose a custom command.
da: Gennemse filsystemet for at vælge en brugerdefineret kommando.

en: Browse the web
da: Gennemse webbet

en: Built-in Webcam
da: Indbygget webcam

en: Buttons
da: Knapper

en: Caja File Manager
da: Caja Filhåndtering

en: Calibrate
da: Kalibrer

en: Camera
da: Kamera

en: Cancel
da: Annuller

en: Change la_yout option
da: Skift valgmulighed for la_yout

en: Channel
da: Kanal

en: Choose Application...
da: Vælg program ...

en: Choose Preferred Application
da: Vælg foretrukket program

en: Choose a custom File Manager
da: Vælg en tilpasset filhåndtering

en: Choose a custom Mail Reader
da: Vælg en brugerdefineret postlæser

en: Choose a custom Terminal Emulator
da: Vælg en brugerdefineret terminalemulator

en: Choose a custom Web Browser
da: Vælg en brugerdefineret webbrowser

en: Circular scrolling
da: Cirkulær rulning

en: Clear
da: Ryd

en: Clear filter
da: Ryd filter

en: Click m_ethod:
da: _Klikmetode:

en: Click with 1, 2 or 3 fingers as a left, right, or middle click
da: Klik med 1, 2 eller 3 fingre som et venstre-, højre-, eller midterklik

en: Clockwise
da: Med uret

en: Close
da: Luk

en: Co_mpose key
da: Co_mpose-tast

en: Color Profiles
da: Farveprofiler

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default CMYK
da: Standard-CMYK

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default Gray
da: Standard-grå

[ctx: Colorspace fallback]
en: Default RGB
da: Standard-RGB

en: Colorspace:
da: Farverum:

en: Colorspace:
da: Farverum:

en: Comm_and:
da: Komm_ando:

en: Command
da: Kommando

en: Compatible Profiles
da: Kompatible profiler

en: Configure pointer device behavior and appearance
da: Konfigurer opførsel og udseende for markørenhed

en: Configure screen settings and layout
da: Konfigurer skærmindstillinger og -layout

en: Configure...
da: Konfigurer ...

en: Could not create the mime dialog.
da: Kunne ikke oprette mime-dialogen.

en: Could not create the settings dialog.
da: Kunne ikke oprette indstillingsdialogen.

en: Counterclockwise
da: Mod uret

en: Create
da: Opret

en: Create a new display profile.
da: Opret en ny skærmprofil.

en: Cursor
da: Markør

en: Cursor si_ze:
da: Markør_størrelse:

en: Custom _DPI setting:
da: Brugerdefineret _DPI-indstilling:

en: Customize the look of your desktop
da: Tilpas udseendet på dit skrivebord

en: DEVICE NAME
da: ENHEDSNAVN

en: D_istance:
da: Afst_and:

en: De_vice:
da: En_hed:

en: Debian X Terminal Emulator
da: Debian X Terminalemulator

en: Default
da: Standard

en: Default Application
da: Standardprogram

en: Default Applications
da: Standardprogrammer

en: Default Fon_t
da: Standardskrif_ttype

en: Default _Monospace Font
da: Standard_skrifttype med fast bredde

en: Default:
da: Standard:

en: Define shortcuts for la_unching applications:
da: Definér genveje til op_start af programmer:

en: Defines whether GTK dialogs may place widgets such as buttons in the dialog's header bar. Implies in Client Side Decoration. Only affects newly opened dialogs.
da: Angiver om GTK-dialoger må placere widgets såsom knapper i dialogens headerlinje. Indebærer i klientsidedekoration. Påvirker kun nyligt åbne dialoger.

en: Delete
da: Slet

en: Delete Profile
da: Slet profil

en: Delete the currently selected display profile.
da: Slet den valgte skærmprofil.

en: Delete the currently selected profile
da: Slet den valgte profil

en: Desktop icons
da: Skrivebordsikoner

en: Device
da: Enhed

en: Digital display
da: Digital skærm

en: Disable sticky keys if two keys are _pressed
da: Deaktivér klæbetaster, hvis der _trykkes på to taster

en: Disable touchpad _while typing
da: Deaktivér pegeplade _mens der skrives

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Display
da: Skærm

en: Display:
da: Skærm:

en: Displays
da: Skærme

en: Do _not show this message again
da: Vis _ikke meddelelsen igen

en: Do not wait for a window manager on startup
da: Vent ikke på vindueshåndtering ved opstart

en: Do nothing
da: Gør ingenting

en: Do you want to delete the display profile '%s'?
da: Vil du slette skærmprofilen '%s'?

en: Double
da: Decimaltal

en: Double Click
da: Dobbeltklik

en: Drag and Drop
da: Træk og slip

en: Duratio_n:
da: Varighe_d:

en: Edge scrolling
da: Kantrulning

en: Edit Property
da: Rediger egenskab

en: Edit keyboard settings and application shortcuts
da: Redigér tastaturindstillinger og programgenveje

en: Edit selected property
da: Rediger valgte egenskab

en: Empty
da: Tom

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable _event sounds
da: Aktivér lyde for _hændelser

en: Enable color management for %s
da: Aktivér farvestyring for %s

en: Enable e_ditable accelerators
da: Aktivér re_digerbare acceleratorer

en: Enable header bars in dialo_gs
da: Aktivér headerlinjer i _dialoger

en: Enable hori_zontal scrolling
da: Aktivér _vandret rulning

en: Enable input feedbac_k sounds
da: Aktivér tilbagemeldingsl_yde for input

en: Enable or disable event sounds globally (requires "Canberra" support)
da: Aktivér eller deaktivér globalt for hændelser (kræver understøttelse af "Canberra")

en: Enable the selected profile
da: Aktivér den valgte profil

en: Enlightened Terminal Emulator
da: Enlightened Terminalemulator

en: Enter the command you want to trigger with a shortcut.
da: Indtast kommandoen som du vil udløse med en genvej.

en: Epiphany Web Browser
da: Epiphany Webbrowser

en: Event sounds
da: Hændelseslyde

en: Executable Files
da: Kørbare filer

en: Extend
da: Udvid

en: Extend down
da: Udvid ned

en: Extend left
da: Udvid til venstre

en: Extend right
da: Udvid til højre

en: Extend to the right
da: Udvid til højre

en: Extend up
da: Udvid op

en: Failed to add new application "%s"
da: Kunne ikke tilføje det nye program "%s"

en: Failed to connect to xfconf daemon. Reason: %s
da: Kunne ikke forbinde til xfconf-dæmon. Årsag: %s

en: Failed to create temporary directory
da: Kunne ikke oprette midlertidig mappe

en: Failed to display Xfwm4 Settings
da: Kunne ikke vise Xfwm4-indstillinger

en: Failed to execute default File Manager
da: Kunne ikke køre standardfilhåndtering

en: Failed to execute default Mail Reader
da: Kunne ikke køre standardpostlæser

en: Failed to execute default Terminal Emulator
da: Kunne ikke køre standardterminalemulator

en: Failed to execute default Web Browser
da: Kunne ikke køre standardwebbrowser

en: Failed to extract archive
da: Kunne ikke udpakke arkiv

en: Failed to install theme
da: Kunne ikke installere tema

en: Failed to launch shortcut "%s"
da: Kunne ikke starte genvej "%s"

en: Failed to open %s for writing
da: Kunne ikke åbne %s til skrivning

en: Failed to set application "%s" for mime type "%s".
da: Kunne ikke angive program "%s" for MIME-type "%s".

en: Failed to set default File Manager
da: Kunne ikke indstille standardfilhåndtering

en: Failed to set default Mail Reader
da: Kunne ikke indstille standardpostlæser

en: Failed to set default Terminal Emulator
da: Kunne ikke indstille standardterminalemulator

en: Failed to set default Web Browser
da: Kunne ikke indstille standardwebbrowser

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: File is too large, installation aborted
da: Filen er for stor, installationen blev afbrudt

en: Find Cursor
da: Find markør

en: First try to automatically enable a profile:
da: Prøv først automatisk at aktivere en profil:

en: Font quality on a TFT or LCD screen can be greatly improved by choosing the correct sub-pixel order of the screen
da: Skriftkvalitet på en TFT- eller LCD-skærm kan i stor grad forbedres ved at vælge den korrekte rækkefølge af underpixler på skærmen

en: Fork to the background
da: Forgren til baggrunden

en: Full
da: Fuld

en: Galeon Web Browser
da: Galeon Webbrowser

en: General
da: Generelt

en: Graphical Settings Manager for Xfce
da: Grafisk indstillingshåndtering til Xfce

en: Graphical settings editor for Xfconf
da: Grafisk indstillingsredigering til Xfconf

en: Half (left-handed)
da: Halv (venstrehåndet)

en: Horizontal
da: Vandret

en: Horizontal and Vertical
da: Lodret og vandret

en: Icons
da: Ikoner

en: If selected, keyboard shortcuts for menu items can be changed by hovering the mouse over the menu item and pressing the new key combination for the shortcut
da: Hvis den vælges, så kan tastaturgenveje for menuelementer ændres ved at holde musen over menuelementet, og trykke den nye tastekombination for genvejen

en: If you don't update the profile your changes will be lost upon restarting your session or disconnecting or connecting a display.
da: Hvis du ikke opdaterer profilen, så går dine ændringer tabt når du genstarter din session eller afbryder forbindelse til eller opretter forbindelse til en skærm.

en: Import color profile files (*.icc)
da: Importér farveprofilfiler (*.icc)

en: Improve keyboard and mouse accessibility
da: Forbedr tilgængeligheden med tastatur og mus

en: Install %s theme
da: Installer %s tema

en: Int
da: Heltal

en: Int64
da: Heltal-64

en: Integer
da: Heltal

en: Invalid helper type "%s"
da: Ugyldig hjælpertype "%s"

en: Inverted
da: Omvendt

en: K_eystroke delay:
da: Forsinkelse for _tastetryk:

en: Keep this configuration
da: Behold konfigurationen

en: Key_board layout
da: _Tastaturlayout

en: Keyboa_rd
da: Tastatu_r

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard layout selection
da: Valg af tastaturlayout

en: Konqueror Web Browser
da: Konqueror Webbrowser

en: Laptop
da: Bærbar

en: Laptop Screen
da: Skærm på bærbar

en: Launch the default helper of TYPE with the optional PARAMETER, where TYPE is one of the following values.
da: Start standardhjælpen af TYPE med mulige PARAMETRE, hvor TYPE er en af følgende værdier.

en: Le_ft-handed
da: _Venstrehåndet

en: Left
da: Venstre

en: Links Text Browser
da: Links Tekstbrowser

en: Locked
da: Låst

en: Lynx Text Browser
da: Lynx Tekstbrowser

en: MIME Type
da: MIME-type

en: Ma_ximum speed:
da: Ma_ksimal hastighed:

en: Mail Reader
da: Postlæser

en: Many fonts contain information that provides extra hints as to how best draw the font; pick whichever looks best according to personal preference
da: Mange skrifttyper indeholder informationer, der giver ekstra hints til, hvordan skrifttypen bedst tegnes; vælg den du synes der ser bedst ud

en: Menus and Buttons
da: Menuer og knapper

en: Minimal interface to set up an external output
da: Minimal grænseflade til opsætning af et ekstern output

en: Mirror
da: Klon

en: Mirror Displays
da: Klon skærme

en: Mirror Screens
da: Klon skærme

en: Monitor
da: Skærm

en: Monitor %s
da: Overvåg %s

[ctx: Monitor vendor]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Mouse (relative)
da: Mus (relativ)

en: Mouse Emulation
da: Emulering af mus

en: Mouse and Touchpad
da: Mus og pegeplade

en: Move currently selected item down by one row
da: Flyt det valgte element en række ned

en: Move currently selected item up by one row
da: Flyt det valgte element en række op

en: Never
da: Aldrig

en: New Property
da: Ny egenskab

en: New property
da: Ny egenskab

en: No
da: Nej

en: No AT-SPI provider was found on your system
da: Der blev ikke fundet en AT-SPI-udbyder på dit system

en: No application selected
da: Intet program valgt

en: No command specified
da: Ingen kommando valgt

en: No helper defined for "%s".
da: Ingen hjælper defineret for "%s".

en: None
da: Ingen

en: None (right-handed)
da: Ingen (højrehåndet)

en: None available
da: Ingen tilgængelige

en: Not a valid theme package
da: Ikke en gyldig temapakke

en: Notifications
da: Underretninger

en: Once a display profile is deleted it cannot be restored.
da: Når en skærmprofil er blevet slettet kan den ikke genskabes.

en: Only %s (1)
da: Kun %s (1)

en: Only %s (2)
da: Kun %s (2)

en: Only Display 1
da: Kun skærm 1

en: Only Display 2
da: Kun skærm 2

en: Only supported on some mice (mostly Logitech) and requires driver support. On supported devices makes scrolling more precise.
da: Understøttes kun med nogle mus (mest Logitech) og kræver driverunderstøttelse. Giver mere præcis rulning på understøttede enheder.

en: Open
da: Åbn

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
da: Åbn <i>%s</i> og andre filer af typen "%s" med:

en: Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME type with: | Open <i>%s</i>, other files of type "%s", and %d other selected MIME types with:
da[0]: Åbn <i>%s</i>, andre filer af typen "%s", og %d og anden valgt MIME-type med:
da[1]: Åbn <i>%s</i>, andre filer af typen "%s", og %d og andre valgte MIME-typer med:

en: Open with...
da: Åbn med ...

en: Other Applications
da: Andre programmer

en: Override the detected monitor resolution if fonts look too large or too small
da: Tilsidesæt den registrerede skærmopløsning, hvis skrifttypen ser for stor eller lille ud

en: PCMan File Manager
da: PCMan Filhåndtering

en: PCManFM-Qt File Manager
da: PCManFM-Qt Filhåndtering

en: Pen (absolute)
da: Pen (absolut)

en: Perl Scripts
da: Perl-scripter

en: Please choose your preferred File Manager
    now and click OK to proceed.
da: Vælg venligst din foretrukne filhåndtering
    nu og klik på OK for at fortsætte.

en: Please choose your preferred Mail Reader
    now and click OK to proceed.
da: Vælg venligst din foretrukne postlæser
    nu og klik på OK for at fortsætte.

en: Please choose your preferred Terminal
    Emulator now and click OK to proceed.
da: Vælg venligst din foretrukne terminalemulator
    nu og klik på OK for at fortsætte.

en: Please choose your preferred Web
    Browser now and click OK to proceed.
da: Vælg venligst din foretrukne webbrowser
    nu og klik på OK for at fortsætte.

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Pointer Speed
da: Markørhastighed

en: Press left mouse button to change the selected application.
da: Tryk på venstre musetast for at ændre det valgte program.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Primary Display:
da: Primær skærm:

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

[ctx: Profile quality]
en: High Quality
da: Høj kvalitet

[ctx: Profile quality]
en: Low Quality
da: Lav kvalitet

[ctx: Profile quality]
en: Medium Quality
da: Medium kvalitet

en: Property
da: Egenskab

en: Property names can only include the ASCII characters A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' and '>', as well as '/' as a separator
da: Egenskabsnavne må kun indeholde ASCII-tegnene A-Z, a-z, 0-9, '_', '-', ':', '.', ',', '[', ']', '{', '}', '<' og '>', såvel som '/' som en separator

en: Property names cannot end with a '/' character
da: Egenskabsnavne må ikke slutte med et '/'-tegn

en: Property names cannot have two or more consecutive '/' characters
da: Egenskabsnavne må ikke indeholde mere end ét '/'-tegn efter hinanden

en: Property names must start with a '/' character
da: Egenskabsnavne skal begynde med et '/'-tegn

en: Python Scripts
da: Python-scripter

en: Query the default helper of TYPE, where TYPE is one of the following values.
da: Efterspørg standardhjælperen af TYPE, hvor TYPE er en af følgende værdier.

en: Question
da: Spørgsmål

en: R_epeat interval:
da: G_entagelsesinterval:

en: R_esolution:
da: _Opløsning:

en: Read your email
da: Læs dine e-mail

en: Recommended Applications
da: Anbefalede programmer

en: Ref_lection:
da: _Spejling:

en: Refresh
da: Opdater

en: Refresh _rate:
da: O_pdateringshastighed:

en: Rendering
da: Gengivelse

en: Repe_at speed:
da: Hastighed for gent_agelse:

en: Replace running xsettings daemon (if any)
da: Erstat kørende xsettings-dæmon (hvis den findes)

en: Reset selected property
da: Nulstil valgte egenskab

en: Reset to Default
da: Nulstil til standarder

en: Reset to Defaults
da: Nulstil til standarder

en: Reset to _Defaults
da: Nulstil til _standarder

en: Resetting a channel will permanently remove those custom settings.
da: Nulstilling af en kanal vil fjerne disse brugerdefinerede indstillinger permanent.

en: Resetting a property will permanently remove those custom settings.
da: Nulstilling af en egenskab vil fjerne disse brugerdefinerede indstillinger permanent.

en: Resolution:
da: Opløsning:

en: Restore num l_ock state on startup
da: Gendan tilstand for num l_ock ved opstart

en: Restore the previous configuration
da: Genskab forrige konfiguration

en: Reverse scroll d_irection
da: Omvendt _rulleretning

en: Ri_ght-handed
da: _Højrehåndet

en: Right
da: Højre

en: Ro_tation:
da: _Rotation:

en: Rodent File Manager
da: Rodent Filhåndtering

en: Ruby Scripts
da: Ruby-scripter

en: SOCKET ID
da: SOKKEL-ID

en: Save
da: Gem

en: Scanner
da: Skanner

en: Scrolling
da: Rulning

en: Scrolling _mode:
da: Rulle_tilstand:

en: Select Application
da: Vælg program

en: Select ICC Profile File
da: Vælg ICC-profilfil

en: Select a default font
da: Vælg en standardskrifttype

en: Select a default monospace font
da: Vælg en standardskrifttype med fast bredde

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
da: Vælg en skærm for at ændre dens egenskaber; træk den for at ændre dens placering.

en: Select an Application
da: Vælg et program

en: Select application
da: Vælg program

en: Select command
da: Vælg kommando

en: Selected output not disabled
da: Valgte output er ikke deaktiveret

en: Sensitivit_y:
da: _Følsomhed:

en: Set color profiles
da: Indstil farveprofiler

en: Set matching <a href="xfwm4-settings:">Xfwm4 theme</a> if there is one
da: Indstil matchende <a href="xfwm4-settings:">Xfwm4-tema</a> hvis der er et

en: Set the acceleration and sensitivity for the selected device to the default values
da: Angiv accelerationen og følsomheden for den valgte enhed til standardværdierne

en: Setti_ngs
da: I_ndstillinger

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings Editor
da: Indstillingsredigering

en: Settings Manager
da: Indstillingshåndtering

en: Settings dialog to show
da: Indstillingsvindue at vise

en: Settings manager socket
da: Sokkel til indstillingshåndtering

en: Shell Scripts
da: Skal-scripter

en: Shortcut
da: Genvej

en: Shortcut Command
da: Genvejskommando

en: Shortcut:
da: Genvej:

en: Show _blinking
da: Vis _blink

en: Show detailed information about the selected profile
da: Vis detaljeret information om den valgte profil

en: Show dialog
da: Vis dialog

en: Show images in _menus
da: Vis billeder i _menuer

en: Show images on _buttons
da: Vis billeder på _knapper

en: Show location of pointer on keypress
da: Vis placering af markør ved tastetryk

en: Show popup windows to identify displays
da: Vis pop op-vinduer for at identificere skærme

en: Size
da: Størrelse

en: Slight
da: Let

en: Slow Keys
da: Langsomme taster

en: Slow keys
da: Langsomme taster

en: Slow keys are disabled
da: Langsomme taster er deaktiveret

en: Slow keys are enabled
da: Langsomme taster er aktiveret

en: Specify the application you want to use
    as default File Manager for Xfce:
da: Angiv programmet du
    vil bruge som standardfilhåndtering i Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Mail Reader for Xfce:
da: Angiv programmet du vil bruge
    som standardpostlæser i Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Terminal Emulator for Xfce:
da: Angiv programmet du vil bruge
    som standardterminalemulator i Xfce:

en: Specify the application you want to use
    as default Web Browser for Xfce:
da: Angiv programmet du vil bruge
    som standardwebbrowser i Xfce:

en: Specify whether icons should be displayed next to items in menus
da: Angiv om ikoner skal vises ved siden af elementer i menuer

en: Specify whether icons should be displayed next to text in buttons
da: Angiv om ikoner skal vises ved siden af tekst i knapper

en: Specify whether mouse clicks and other user input will cause event sounds to play
da: Angiv om museklik eller andre brugerinput skal føre til, at hændelseslyde afspilles

en: Specify whether or not the text cursor blinks
da: Angiv om tekstmarkøren blinker

en: St_yle
da: S_til

en: Standard Space
da: Standardrum

en: Start With Session
da: Start med session

en: Sticky Keys
da: Klæbetaster

en: Sticky keys
da: Klæbetaster

en: Sticky keys are disabled
da: Klæbetaster er deaktiveret

en: Sticky keys are enabled
da: Klæbetaster er aktiveret

en: String
da: Streng

en: Sub-_pixel order:
da: Rækkefølge på under_pixel:

en: Supported ICC profiles
da: Understøttede ICC-profiler

en: TYPE [PARAMETER]
da: TYPE [PARAMETRE]

en: T_ouchpad
da: _Pegeplade

en: Tap touchpad to clic_k
da: Tryk på pegepladen for at _klikke

en: Television
da: Fjernsyn

en: Terminal Emulator
da: Terminalemulator

en: Test Profile
da: Testprofil

en: Test profile:
da: Testprofil:

en: Text
da: Tekst

en: Text next to icons
da: Tekst ved siden af ikoner

en: Text under icons
da: Tekst under ikoner

en: Th_reshold:
da: G_rænseværdi:

en: The Xfce Settings Daemon
da: Xfce-indstillingsdæmonen

en: The Xfce development team. All rights reserved.
da: Xfce's udviklingshold. Alle rettigheder forbeholdes.

en: The amount of time, in milliseconds, required between keystrokes
da: Tiden, i millisekunder, påkrævet mellem tastetryk

en: The amount of time, in milliseconds, that must elapse before a keystroke will be accepted
da: Varigheden i tid, målt i millisekunder, der skal gå før et tastetryk godtages

en: The command may not be empty.
da: Kommandoen må ikke være tom.

en: The default File Manager will be used to browse the contents of folders.
da: Standardfilhåndteringen bruges til at gennemse mappernes indhold.

en: The default Mail Reader will be used to compose emails when you click on email addresses.
da: Standardpostlæseren bruges til at skrive e-mails, når du klikker på e-mailadresser.

en: The default Terminal Emulator will be used to run commands that require a CLI environment.
da: Standardterminalemulatoren bruges til at køre kommandoer som kræver et CLI-miljø.

en: The default Web Browser will be used to open hyperlinks and display help contents.
da: Standardwebbrowseren bruges til at åbne hyperlinks og vise hjælp-indhold.

en: The delay, in milliseconds, between successive blinks of the cursor
da: Forsinkelsen, i millisekunder, mellem efterfølgende blink fra markøren

en: The factor at which the pointer's speed will increase as the mouse is moved
da: Den faktor som markørens hastighed vil blive forøget med, når musen bevæges

en: The following TYPEs are supported for the --launch and --query commands:
    
      WebBrowser       - The preferred Web Browser.
      MailReader       - The preferred Mail Reader.
      FileManager      - The preferred File Manager.
      TerminalEmulator - The preferred Terminal Emulator.
da: Følgende TYPEr understøttes af kommandoerne --launch og --query:
    
      WebBrowser       - Den foretrukne webbrowser.
      MailReader       - Den foretrukne postlæser.
      FileManager      - Den foretrukne filhåndtering.
      TerminalEmulator - Den foretrukne terminalemulator.

en: The last active output must not be disabled, the system would be unusable.
da: Det seneste aktive output må ikke være deaktiveret - systemet ville blive uanvendeligt.

en: The maximum pointer speed after acceleration
da: Den maksimale markørhastighed efter acceleration

en: The mouse pointer cannot move farther than this distance between two clicks for them to be considered a double click
da: Musemarkøren kan ikke flyttes længere end denne afstand, mellem to klik, før de anses som et dobbeltklik

en: The number of pixels the pointer must move before a drag operation will start
da: Antallet af pixels som markøren skal flyttes før en trækkehandling starter

en: The number of pixels the pointer must move in a short time before it starts accelerating
da: Antallet af pixels som markøren skal flyttes med, i en kort tidsperiode, før den begynder at accelerere

en: The previous configuration will be restored in <b>%i seconds</b> if you do not reply to this question.
da: Den forrige konfiguration genskabes i løbet af <b>%i sekunder</b>, hvis du ikke besvarer dette spørgsmål.

en: The previous configuration will be restored in <b>10 seconds</b> if you do not reply to this question.
da: Den forrige konfiguration genskabes i løbet af <b>10 sekunder</b>, hvis du ikke besvarer dette spørgsmål.

en: The primary display can be configured to show:
da: Den primære skærm kan konfigureres til at vise:

en: The ramp used to reach maximum pointer speed
da: Rampen som bruges til at nå den maksimale markørhastighed

en: The rate at which keystrokes are generated while a key is pressed
da: Hastigheden som tastetryk generers mens en tast holdes nede

en: The root element ('/') is not a valid property name
da: Rodelementet ('/') er ikke et gyldigt egenskabsnavn

en: The system defaults will be restored next time you log in.
da: Systemstandarderne vil blive genskabt næste gang du logger ind.

en: The time, in milliseconds, before a pressed key begins repeating
da: Tiden, i millisekunder, før en nedtrykket tast begynder at gentage sig

en: The time, in milliseconds, between repeated motion events
da: Tiden, i millisekunder, mellem gentagne bevægelseshændelser

en: The time, in milliseconds, between the initial key press and first repeated motion event
da: Tiden, i millisekunder, mellem det første tastetryk og første gentagne bevægelseshændelse

en: The time, in milliseconds, to get to maximum speed
da: Tiden, i millisekunder, for at nå den maksimale hastighed

en: This font will be used as the default font used when drawing user interface text
da: Skrifttypen vil blive brugt som standardskrifttype når tekst i brugerfladen optegnes

en: This font will be used as the default monospace font, for example by terminal emulators.
da: Skrifttypen vil blive brugt som standardskrifttype med fast bredde, f.eks. af terminalemulatorer.

en: This will remove your custom mime-association and restore the system-wide default.
da: Dette vil fjerne dine brugerdefinerede mime-associationer og genskabe systemets standardværdier.

en: This will reset all shortcuts to their default values. Do you really want to do this?
da: Dette vil nulstille alle genveje til deres standardværdier. Vil du virkelig gøre dette?

en: Ti_me:
da: Ti_d:

en: To help prevent accidental keystrokes, slow keys requires that a key is held for a certain minimum amount of time before the keystroke will be accepted.
da: For at hjælpe med at undgå uønskede tastetryk, så kræver langsomme taster at tasten holdes i et vist stykke tid, før tastetrykket godtages.

en: To help prevent accidental multiple keystrokes, bounce keys imposes a minimum delay between keystrokes.
da: For at hjælpe med at forhindre uønskede, gentagne tastetryk, så indfører rystetaster et minimum af forsinkelse mellem tastetryk.

en: Toggles between adaptive and flat acceleration profile. Adaptive takes the current speed of the device into account when deciding on acceleration. Custom acceleration profile is not supported via xfce4-settings.
da: Skifter mellem adaptiv og flad accelerationsprofil. Adaptiv tager højde for enhedens nuværende hastighed når accelerationen bestemmes. Tilpasset accelerationsprofil understøttes ikke via xfce4-settings.

en: Trac_king mode:
da: S_poringstilstand:

en: Two mouse clicks in less than this length of time (in milliseconds) will be considered a double click
da: To museklik inden for dette tidsrum (i millisekunder) anses som et dobbeltklik

en: Two-finger scrolling
da: To-finger rulning

en: Type '%s --help' for usage.
da: Skriv "%s --help" for anvendelse.

en: Typing Settings
da: Skriveindstillinger

en: Unable to initialize GTK+.
da: Kunne ikke klargøre GTK+.

en: Unable to launch the proprietary driver settings
da: Kan ikke opstarte de proprietære driverindstillinger

en: Unable to query the version of the RandR extension being used
da: Kan ikke forespørge hvilken version af RandR-udvidelsen som anvendes

en: Unable to start "%s"
da: Kunne ikke starte "%s"

en: Unable to start the Xfce Display Settings
da: Kunne ikke starte Xfce-skærmindstillingerne

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown format, only archives and directories are supported
da: Ukendt format, kun arkiver og mapper er understøttede

en: Unsigned Int
da: Heltal uden fortegn

en: Unsigned Int64
da: Heltal-64 uden fortegn

en: Update Display Profile
da: Opdater skærmprofil

en: Update an existing profile.
da: Opdater en eksisterende profil.

en: Update changed display profile '%s'?
da: Opdater ændrede skærmprofil '%s'?

en: Use _bounce keys
da: Brug _rystetaster

en: Use _startup notification
da: Brug _opstartsunderretning

en: Use a c_ustom command:
da: Brug en _tilpasset kommando:

en: Use a custom application which is not included in the above list.
da: Brug et brugerdefineret program som ikke er i ovenstående liste.

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
da: Brug en tilpasset kommando for et program der ikke er tilgængelig fra programlisten ovenfor.

en: Use bottom areas as left, middle or right buttons
da: Brug knapområder som venstre, midter eller højre knapper

en: Use slow _keys
da: Brug langsomme _taster

en: Use the command line
da: Brug kommandolinjen

en: User Set
da: Angivet af bruger

en: Value
da: Værdi

en: Vendor:
da: Producent:

en: Version information
da: Versionsinformation

en: Vertical
da: Lodret

en: Vertical BGR
da: Lodret BGR

en: Vertical RGB
da: Lodret RGB

en: W3M Text Browser
da: W3M Tekstbrowser

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning: this icon theme has no cache file. You can create this by running <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> in a terminal emulator.
da: Advarsel: ikontemaet har ingen mellemlagringsfil. Du kan oprette den ved at køre <i>gtk-update-icon-cache -f -t %s/</i> i en terminalemulator.

en: Warning: this icon theme is incomplete. It only provides a base set of icons from which other themes can inherit.
da: Advarsel: ikontemaet er ikke komplet. Det indeholder kun et grundlæggende sæt ikoner hvorfra andre temaer kan nedarve.

en: Warning: this icon theme is incomplete. Some icons will be missing.
da: Advarsel: ikontemaet er ikke komplet. Nogle ikoner vil mangle.

en: Web Browser
da: Webbrowser

en: When a display is connected
da: Ved tilslutning af en skærm

en: When a display is connected:
da: Ved tilslutning af en skærm:

en: When a display is disconnected
da: Ved frakobling af en skærm

en: When enabled, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) do not need to be held down (they can be pressed and then released) when multiple keys would normally need to be pressed at the same time.
da: Når den aktiveres, så er det ikke nødvendigt at holde ændringstaster (såsom Kontrol, Alt og Skift) nede (de kan trykkes og slippes igen), hvor flere taster normalt ville skulle være trykket ned på samme tid.

en: When enabled, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad.
da: Når den er aktiveres, så kan musemarkøren styres med tastaturets numeriske taster.

en: When enabled, the session manager will start the required applications for screen readers and magnifiers.
da: Når den aktiveres, så vil sessionshåndteringen starte de krævede programmer for skærmlæsere og forstørrelsesglas.

en: When selected, modifier keys (such as Control, Alt, and Shift) will remain locked in the pressed state until pressed again
da: Når den vælges, så vil ændringstaster (såsom Kontrol, Alt og Skift) forblive låste i den trykkede tilstand indtil der tastes på dem igen

en: When selected, pressing and holding down a key emits the same character over and over again
da: Når den vælges, så udsendes det samme tegn igen og igen når der trykkes og holdes nede på en tast

en: When selected, the "sticky keys" feature will be disabled if two keys are pressed simultaneously
da: Når den vælges, så vil funktionen "klæbetaster" blive deaktiveret, hvis der trykkes på to taster samtidigt

en: When selected, the mouse pointer can be controlled using the keyboard number pad
da: Når den vælges, så kan musemarkøren styres med tastaturets numeriske taster

en: When selected, the scroll wheel will work in the opposite direction
da: Når den vælges, så vil musehjulet fungere i modsat retning

en: When selected, the touchpad will be disabled when the keyboard is being used
da: Når den vælges, så vil pegepladen være deaktiveret, når tastaturet anvendes

en: Workspace %d
da: Arbejdsområde %d

en: Xfce Panel
da: Xfce-panel

en: Xfce Settings Daemon
da: Xfce-indstillingsdæmon

en: Xfe File Manager
da: Xfe Filhåndtering

en: Yes
da: Ja

en: Your compositor does not seem to support the wlr-output-management protocol
da: Din kompositør ser ikke ud til at understøtte wlr-output-management-protokollen

en: _Acceleration delay:
da: Forsinkelse for _acceleration:

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Advanced
da: _Avanceret

en: _Behavior
da: _Opførsel

en: _Browse...
da: _Gennemse ...

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Close
da: _Luk

en: _Devices
da: _Enheder

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Enable anti-aliasing
da: _Aktivér udjævning

en: _Enable assistive technologies
da: _Aktivér hjælpeteknologier

en: _Enable key repeat
da: _Aktivér tastegentagelse

en: _Fonts
da: Skri_fttyper

en: _General
da: _Generelt

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Icons
da: _Ikoner

en: _Import
da: _Importér

en: _Keyboard model
da: Ta_staturmodel

en: _Lock sticky keys
da: _Lås klæbetaster

en: _Mirror displays
da: _Klon skærme

en: _Monitor
da: _Overvågning

en: _Mouse
da: _Mus

en: _Open
da: _Åbn

en: _Other...
da: _Andet ...

en: _Others
da: _Andre

en: _Property:
da: _Egenskab:

en: _Remove
da: F_jern

en: _Repeat delay:
da: Forsinkelse for _gentagelse:

en: _Reset
da: _Nulstil

en: _Reset Channel
da: _Nulstil kanal

en: _Reset to Defaults
da: _Nulstil til standarder

en: _Rotation:
da: _Drejning:

en: _Scale:
da: _Skalering:

en: _Test area:
da: _Testområde:

en: _Theme
da: _Tema

en: _Update
da: _Opdater

en: _Update '%s'
da: _Opdater '%s'

en: _Use mouse emulation
da: Br_ug emulering af mus

en: _Use sticky keys
da: _Brug klæbetaster

en: _Utilities
da: _Redskaber

en: _Value:
da: _Værdi:

en: _Window Scaling
da: _Vinduesskalering

en: assistive;technologies;keys;sticky;bounce;emulation;screen readers;magnifiers;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;impairment;
da: hjælpeteknologier;taster;klæbe;ryste;emulering;skærmlæsere;forstørrelsesglas;a11y;i18n;l10n;AT-SPI;ATK;hæmmet;

en: color;settings;management;display;monitors;printers;webcams;scanners;
da: farve;indstillinger;styring;skærm;skærme;printere;webcams;webkameraer;scannere;skannere;

en: control;panel;center;system;settings;personalize;hardware;
da: kontrol;panel;center;system;indstillinger;personliggør;hardware;

en: display;settings;screen;resolution;refresh;rate;rotation;external;projectors;monitors;LCD;CRT;HiDPI;
da: display;indstillinger;skærm;opløsning;opdateringshastighed;rotation;ekstern;projektorer;skærme;LCD;CRT;HiDPI;

en: email;mail;inbox;message;communication;
da: e-mail;mail;indbakke;besked;meddelelse;kommunikation;

en: file;manager;explorer;browse;filesystem;directory;folder;xfce;
da: filhåndtering;udforsk;gennemse;filsystem;mappe;xfce;

en: file;type;extension;association;open with;web browser;mail reader;file manager;terminal emulator;
da: fil;type;endelse;tilknytning;åbn med;webbrowser;postlæser;filhåndtering;terminalemulator;

en: internet;web;browser;surf;explore;xfce;
da: internet;web;browser;surf;udforsk;xfce;

en: msec
da: msek

en: numlock;keyboard;layout;shortcuts;
da: numerisk lås;tastatur;layout;genveje;

en: pixels/sec
da: pixels/sek

en: registry;regedit;configuration file;
da: register;regedit;registerredigering;konfigurationsfil;

en: reset
da: nulstil

en: settings;buttons;scroll;direction;pointer;speed;double click;theme;wheel;
da: indstillinger;knapper;rul;retning;markør;hastighed;dobbeltklik;tema;hjul;

en: settings;daemon;xfce;configuration;preferences;system;manage;
da: indstillinger;dæmon;xfce;konfiguration;præferencer;system;styring;

en: start monitoring channel "%s"
da: start overvågning af kanal "%s"

en: terminal;command line;shell;console;xfce;
da: terminal;kommandolinje;skal;konsol;xfce;

en: themes;user interface;styles;icons;fonts;anti-aliasing;hinting;sub-pixel;subpixel;rendering;ClearType;DPI;RGB;BGR;menu accelerators;keyboard shortcuts;event;sounds;window scaling;HiDPI;Retina display;
da: temaer;brugerflade;stile;ikoner;skrifttyper;anti-aliasing;udjævning;hinting;underpixel;gengivelse;ClearType;DPI;RGB;BGR;menugenveje;tastaturgenveje;hændelse;lyde;vinduesskalering;HiDPI;Retina-skærm;
