Xfce Apps - en to da translation catalogue (389 entries)

en: Adjustment:
da: Justering:

en: Advanced
da: Avanceret

en: All Files
da: Alle filer

en: Always
da: Altid

en: Ambiguous-width characters:
da: Tegn med tvetydig bredde:

en: Appearance
da: Udseende

en: Appearance and Animation
da: Udseende og animation

en: Arabic
da: Arabisk

en: Armenian
da: Armensk

en: Auto-detect
da: Automatisk registrering

en: Automatically copy selection to clipboard
da: Kopiér automatisk markering til udklipsholder

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color:
da: Farve for baggrund:

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Backspace key generates:
da: Tilbagetasten generer:

en: Baltic
da: Baltisk

en: Behavior
da: Opførsel

en: Black on White
da: Sort på hvid

en: Block
da: Blok

en: C_ase sensitive
da: Forskel på store og små _bogstaver

en: Cell spacing:
da: Cellemellemrum:

en: Celtic
da: Keltisk

en: Centered
da: Centreret

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Chinese Simplified
da: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese Traditional
da: Kinesisk (traditionel)

en: Choose title color
da: Vælg titelfarve

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Close
da: Luk

en: Close Other Ta_bs
da: Luk _andre faneblade

en: Close T_ab
da: Luk _faneblad

en: Close _Window
da: Luk _vindue

en: Close all tabs?
da: Luk alle faneblade?

en: Close tab?
da: Luk faneblad?

en: Close this tab
da: Luk dette faneblad

en: Close window?
da: Luk vindue?

en: Colors
da: Farver

en: Command
da: Kommando

en: Compatibility
da: Kompatibilitet

en: Compose Email
da: Skriv e-mail

en: Configure Xfce Terminal
da: Konfigurer Xfce Terminal

en: Consider the following characters part of a word when double clicking:
da: Anse følgende tegn som del af et ord ved dobbeltklik:

en: Context Menu
da: Genvejsmenu

en: Controls whether text in the terminal is allowed to blink when '\e[5m' escape codes are used.
da: Styrer om teksten i terminalen har tilladelse til at blinke når der bruges '\e[5m'-undvigekoder.

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy Email Address
da: Kopiér e-mailadresse

en: Copy Link Address
da: Kopiér henvisningsadresse

en: Copy _Input To All Tabs...
da: Kopiér input til alle _faneblade ...

en: Copy _Input:
da: Kopiér _input:

en: Copy as _HTML
da: Kopiér som _HTML

en: Copy input
da: Kopiér input

en: Copy to clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

en: Copy to clipboard as HTML
da: Kopiér til udklipsholder som HTML

en: Cursor
da: Markør

en: Cursor blinks
da: Markør blinker

en: Cursor shape:
da: Markørform:

en: Custom Colors
da: Brugerdefinerede farver

en: Custom command:
da: Brugerdefineret kommando:

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Dark Pastels
da: Mørke pasteller

en: Default (%s)
da: Standard (%s)

en: Default character encoding
da: Standard tegnkodning

en: Default geometry
da: Standardgeometri

en: Delete key generates:
da: Delete-tasten generer:

en: Disable dialog (can be re-enabled in the Preferences)
da: Deaktivér dialog (kan genaktiveres i Præferencer)

en: Disable for 15 minutes
da: Deaktivér i 15 minutter

en: Disable for 5 minutes
da: Deaktivér i 5 minutter

en: Disable until program restart
da: Deaktivér indtil programmet genstartes

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Display help contents
da: Vis hjælpeindhold

en: Display mismatch
da: Vis uoverensstemmelse

en: Do _not ask me again
da: Spørg mig _ikke igen

en: Do not disable dialog
da: Deaktivér ikke dialog

en: Double Click
da: Dobbeltklik

en: Down
da: Ned

en: Drop-down
da: Rullegardin

en: Drop-down Terminal
da: Rullegardin-terminal

en: Duration:
da: Varighed:

en: Dynamically-set title:
da: _Dynamisk indstillet titel:

en: Empty custom command in the terminal preferences
da: Tøm tilpasset kommando i terminalpræferencerne

en: Enable Hyperlinks
da: Aktivér hyperlinks

en: Enable support for hyperlinks.
da: Aktivér understøttelse af hyperlinks.

en: Enable this option to allow escape sequences such as '\e[1;35m' to switch text bright colors in addition to bold. If disabled, text color will remain intact.
da: Aktivér denne valgmulighed for at tillade at undvigesekvenser såsom '\e[1;35m' skifter teksten til klare farver, ud over til fed. Hvis den deaktiveres, så vil tekstfarven være den samme.

en: Enable this option to maximize newly created terminal windows.
da: Aktivér denne valgmulighed for at maksimere nyligt oprettede terminalvinduer.

en: Enable this option to set a custom bold color. If disabled the text color will be used.
da: Aktivér denne valgmulighed for at sætte en brugerdefineret farve for fed tekst. Hvis den deaktiveres, så vil tekstfarven blive anvendt.

en: Enable this option to set custom text and background colors for cursor. If disabled the background and text colors will be reversed.
da: Aktivér denne valgmulighed for at sætte brugerdefineret tekst og baggrundsfarver for markøren. Hvis den deaktiveres, så vil baggrunds- og tekstfarverne blive tilbageført.

en: Enable this option to show menubars in newly created terminal windows.
da: Aktivér denne valgmulighed for at vise menulinjer i nyligt oprettede terminalvinduer.

en: Enable this option to show toolbar in newly created terminal windows.
da: Aktivér denne valgmulighed for at vise værktøjslinjen i nyligt oprettede terminalvinduer.

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
da: Aktivér denne valgmulighed for at vise vinduesdekorationer rundt om nyligt oprettede terminalvinduer.

en: Enable this to allow applications running inside the terminal windows to use bold font.
da: Aktivér denne for at tillade programmer der køres i terminalens vinduer at bruge fed skrift.

en: Enable this to use system-wide monospace font.
da: Aktivér denne for at bruge system-bred skrifttype med fast bredde.

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal to the command prompt.
da: Giver dig mulighed for at trykke en tast på tastaturet for at rulle ned i terminalen til kommandolinjen.

en: Encoding
da: Kodning

en: Enter the text to be copied to all tabs
da: Indtast teksten som skal kopieres til alle faneblade

en: Enter the title for the current terminal tab
da: Indtast titlen for det nuværende terminalfaneblad

en: Erase TTY
da: Slet TTY

en: Escape sequence
da: Undvigesekvens

en: Failed to create the regular expression
da: Kunne ikke oprette det regulære udtryk

en: Failed to execute child
da: Kunne ikke køre underproces

en: Failed to open directory
da: Kunne ikke åbne mappen

en: Failed to open the URL '%s'
da: Kunne ikke åbne URL'en '%s'

en: Failed to save terminal contents
da: Kunne ikke gemme terminalens indhold

en: File:
da: Fil:

en: Filled
da: Udfyldt

en: Find Ne_xt
da: Find næst_e

en: Find Pre_vious
da: Find f_orrige

en: Font
da: Skrifttype

en: General
da: Generelt

en: General Options
da: Generelle valgmuligheder

en: Georgian
da: Georgisk

en: Go to Tab 1
da: Gå til faneblad 1

en: Go to Tab 2
da: Gå til faneblad 2

en: Go to Tab 3
da: Gå til faneblad 3

en: Go to Tab 4
da: Gå til faneblad 4

en: Go to Tab 5
da: Gå til faneblad 5

en: Go to Tab 6
da: Gå til faneblad 6

en: Go to Tab 7
da: Gå til faneblad 7

en: Go to Tab 8
da: Gå til faneblad 8

en: Go to Tab 9
da: Gå til faneblad 9

en: Goes after initial title
da: Kommer efter indledende titel

en: Goes before initial title
da: Kommer før indledende titel

en: Greek
da: Græsk

en: Green on Black
da: Grøn på sort

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Height:
da: Højde:

en: Help
da: Hjælp

en: I-Beam
da: Lodret streg

en: If enabled, the app shortcut for 'xfce4-terminal --drop-down', which normally opens and closes the window, will give it focus if the option to keep the window open is checked.
da: Hvis den aktiveres, så vil programgenvejen til 'xfce4-terminal --drop-down', der normalt åbner og lukker vinduet, give det fokus hvis valgmuligheden til at holde vinduet åbent er tilvalgt.

en: Image Files
da: Billedfiler

en: Invalid argument for option "--dynamic-title-mode": %s
da: Ugyldigt argument for valgmuligheden "--dynamic-title-mode": %s

en: Isn't displayed
da: Vises ikke

en: Japanese
da: Japansk

en: Keep window open when it loses focus
da: Hold vinduet åbent når det mister fokus

en: Korean
da: Koreansk

en: Last _Active Tab
da: Sidst _aktive faneblad

en: Left
da: Venstre

en: Match _entire word only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Match as _regular expression
da: Søg efter _regulært udtryk

en: Misc
da: Diverse

en: Move Tab _Left
da: Flyt faneblad til _venstre

en: Move Tab _Right
da: Flyt faneblad til _højre

en: Narrow
da: Smal

en: Never
da: Aldrig

en: None (use solid color)
da: Ingen (brug ensfarvet)

en: Nordic
da: Nordisk

en: OPTION
da: VALGMULIGHED

en: On the left side
da: På venstre side

en: On the right side
da: På højre side

en: Opacity:
da: Opacitet:

en: Open Link
da: Åbn henvisning

en: Open T_erminal
da: Åbn t_erminal

en: Open _Tab
da: Åbn _faneblad

en: Open a new terminal tab
da: Åbn et nyt terminalfaneblad

en: Open a new terminal window
da: Åbn et nyt terminalvindue

en: Open the current directory
da: Åbn den nuværende mappe

en: Open the preferences dialog
da: Åbn præferencer-dialog

en: Opening New Windows
da: Åbner nye vinduer

en: Option "%s" requires specifying the color as its parameter
da: Valgmuligheden "%s" kræver angivelse af farven som sin parameter

en: Option "--class" requires specifying the class name as its parameter
da: Valgmuligheden "--class" kræver angivelse af klassenavnet som sin parameter

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
da: Valgmuligheden "--command/-e" kræver kommandoen, som skal køres som parameter

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
da: Valgmuligheden "--default-display" kræver angivelser af standard X-displayet som sin parameter

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
da: Valgmuligheden "--default-working-directory" kræver angivelse af standardarbejdsmappen som parameter

en: Option "--display" requires specifying the X display as its parameter
da: Valgmuligheden "--display" kræver angivelse af X-displayet som sin parameter

en: Option "--dynamic-title-mode" requires specifying the dynamic title mode as its parameter
da: Valgmuligheden "--dynamic-title-mode" kræver angivelse af den dynamiske titels tilstand som sin parameter

en: Option "--execute/-x" requires specifying the command to run on the rest of the command line separated from "--execute/-x"
da: Valgmuligheden "--execute/-x" kræver angivelse af en kommando, som skal køres på resten af kommandolinjen adskilt fra "--execute/-x"

en: Option "--font" requires specifying the font name as its parameter
da: Valgmuligheden "--font" kræver angivelse af skrifttypenavnet som sin parameter

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
da: Valgmuligheden "--geometry" kræver angivelse af vinduets geometri som parameter

en: Option "--icon/-I" requires specifying an icon name or filename as its parameter
da: Valgmuligheden "--icon/-I" kræver angivelse af ikonnavn eller filnavn som parameter

en: Option "--initial-title" requires specifying the initial title as its parameter
da: Valgmuligheden "--initial-title" kræver angivelse af den indledende titel som sin parameter

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
da: Valgmuligheden "--role" kræver angivelse af vinduets rolle som parameter

en: Option "--sm-client-id" requires specifying the unique session id as its parameter
da: Valgmuligheden "--sm-client-id" kræver angivelse af det unikke session-id, som dets parameter

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
da: Valgmuligheden "--startup-id" kræver angivelse af opstarts-id'et som parameter

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
da: Valgmuligheden "--title/-T" kræver en titel som parameter

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
da: Valgmuligheden "--working-directory" kræver angivelse af arbejdsmappen som parameter

en: Option "--workspace" requires specifying the workspace number as its parameter
da: Valgmuligheden "--workspace" kræver angivelse af arbejdsområdetallet som sin parameter

en: Option "--zoom" requires specifying the zoom (%d .. %d) as its parameter
da: Valgmuligheden "--zoom" kræver angivelse af zoom (%d .. %d) som sin parameter

en: Other
da: Andre

en: Palette
da: Palet

en: Paste
da: Indsæt

en: Paste _Selection
da: Indsæt _markering

en: Paste _Selection Alt
da: Indsæt _markering Alt

en: Paste clipboard
da: Indsæt udklipsholder

en: Paste from clipboard
da: Indsæt fra udklipsholder

en: Paste selection
da: Indsæt markering

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed, potentially involving root access ('sudo').
da: Det kan være farligt at indsætte teksten i terminalen da det ser ud til at nogle kommandoer vil blive kørt, potentielt med root-adgang ('sudo').

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed.
da: Det kan være farligt at indsætte teksten i terminalen da det ser ud til at nogle kommandoer vil blive kørt.

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: Pr_eferences...
da: _Præferencer ...

en: Presets
da: Forudindstillinger

en: Replaces initial title
da: Erstatter indledende titel

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset compatibility options to defaults
da: Nulstil kompatibilitetsvalgmuligheder til standarder

en: Reset tab activity indicator after
da: Nulstil aktivitetsindikator for faneblad efter

en: Right
da: Højre

en: Right click action:
da: Handling for højreklik:

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Sa_ve Contents...
da: _Gem indhold ...

en: Save contents...
da: Gem indhold ...

en: Scaled
da: Skaleret

en: Scroll on _Output
da: Rul ved _output

en: Scroll one Page Down
da: Rul én side ned

en: Scroll one Page Up
da: Rul én side op

en: Scroll one line Down
da: Rul én linje ned

en: Scroll one line Up
da: Rul én linje op

en: Scrollback:
da: Tilbagerulning:

en: Scrollbar is:
da: Rullebjælke er:

en: Scrolling
da: Rulning

en: Search terminal contents
da: Søg i terminalens indhold

en: See the %s man page for full explanation of the options above.
da: Læs manualsiden %s for alle forklaringer til valgmulighederne foroven.

en: Select Preset
da: Vælg forudindstilling

en: Select _All
da: Væl_g alt

en: Select this option to force Terminal to run a custom command instead of your shell when you open new terminals
da: Vælg denne valgmulighed for at tvinge Terminal til at køre en brugerdefineret kommando i stedet for din skal, når du åbner nye terminaler.

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
da: Vælg denne valgmulighed for at tvinge Terminal til at køre din kommandofortolker som en login-skal, når du åbner nye terminaler. Se dokumentationen til din kommandofortolker, for at se forskellene mellem kørsel som interaktiv kommandofortolker og login-skal.

en: Select this option to make new terminals (tabs or windows) use custom working directory. Otherwise, current working directory will be used.
da: Vælg denne valgmulighed for at få nye terminaler (faneblade eller vinduer) til at bruge brugerdefineret arbejdsmappe. Ellers bruges den nuværende arbejdsmappe.

en: Send Signal
da: Send signal

en: Set Title Co_lor...
da: Angiv _titelfarve ...

en: Set _Encoding
da: Angiv _kodning

en: Shading:
da: Skygge:

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Show Menubar Temporarily
da: Vis menulinjen midlertidigt

en: Show Window _Borders
da: Vis vindues_kanter

en: Show _Menubar
da: Vis _menulinje

en: Show _Toolbar
da: Vis _værktøjslinje

en: Show a dialog that allows one to edit text that is considered unsafe for pasting
da: Vis en dialog som giver dig mulighed for at redigere tekst der anses som værende usikkert at indsætte

en: Show unsafe paste dialog
da: Vis usikker indsættelse-dialog

en: Show/hide the menubar
da: Vis/skjul menulinje

en: Show/hide the toolbar
da: Vis/skjul værktøjslinjen

en: Show/hide the window decorations
da: Vis/skjul vinduesdekorationer

en: Solarized (dark)
da: Solariseret (mørk)

en: Solarized (light)
da: Solariseret (lys)

en: South-Eastern Europe
da: Sydøsteuropa

en: Stretched
da: Strakt

en: Switch to last active tab
da: Skift til det sidst aktive faneblad

en: Switch to next tab
da: Skift til næste faneblad

en: Switch to previous tab
da: Skift til forrige faneblad

en: T_abs
da: F_aneblade

en: Tab Options
da: Valgmuligheder for faneblad

en: Tab activity color:
da: Farve for fanebladsaktivitet:

en: Tabs
da: Faneblade

en: Terminal Emulator
da: Terminalemulator

en: Terminal Preferences
da: Terminal-præferencer

en: Text Color:
da: Farve for tekst:

en: Text blinks:
da: Tekst blinker:

en: Thai
da: Thailandsk

en: The Xfce development team. All rights reserved.
da: Xfce's udviklingshold. Alle rettigheder forbeholdes.

en: The child process exited normally with status %d.
da: Barneprocessen afsluttede normalt med status %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
da: Barneprocessen blev afbrudt af signal %d.

en: The child process was aborted.
da: Barneprocessen blev afbrudt.

en: The random color is based on the selected background color, keeping the same brightness.
da: Den vilkårlige farve er baseret på den valgte baggrundsfarve - den samme lysstyrke bevares.

en: There are still processes running in some tabs.
    Closing this window will kill all of them.
da: Der er stadig processer som kører i nogle faneblade.
    De vil alle blive dræbt hvis dette vindue lukkes.

en: There is still a process running.
    Closing this tab will kill it.
da: Der er stadig en proces som kører.
    Den vil blive dræbt hvis dette faneblade lukkes.

en: There is still a process running.
    Closing this window will kill it.
da: Der er stadig en proces som kører.
    Den vil blive dræbt hvis dette vindue lukkes.

en: These options may cause some applications to behave incorrectly.
    They are only here to allow you to work around certain applications
    and operating systems that expect different terminal behavior.
da: Disse valgmuligheder kan få visse programmer til at opføre sig forkert.
    De er kun her for at give dig mulighed for at arbejde uden om visse programmer 
    og styresystemer som forventer en anden terminalopførsel.

en: This controls whether scrollbar is drawn as an overlay (auto-hide) or not.
da: Styrer om rullebjælken tegnes som en overlægning (skjul automatisk) eller ej.

en: This controls whether scrolling "coasts" to a stop when releasing a touchpad or touchscreen.
da: Styrer om rulningen "glider" til et stop når der slippes på en touchpad eller berøringsfølsom skærm.

en: This controls whether the terminal will have no limits on scrollback.
da: Styrer om terminalens tilbagerulning skal være uden begrænsning.

en: This option controls whether the cursor will be blinking or not.
da: Denne valgmulighed styrer om markøren blinker eller ej.

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
da: Denne valgmulighed styrer om terminalen automatisk vil rulle ned, når der er ny output fra programmet, der afvikles i terminalen.

en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
da: Dette vindue har %d faneblade åbne. Hvis du
    lukker vinduet, lukker du også alle fanebladene.

en: Tiled
da: Fliselagt

en: Title
da: Titel

en: Toggle Drop-down Terminal
da: Slå rullegardin-terminal til/fra

en: Toggle fullscreen mode
da: Fuldskærmstilstand til/fra

en: Toggle read-only mode
da: Skrivebeskyttet-tilstand til/fra

en: Toggle scroll on output
da: Rul ved output til/fra

en: Transparent Background
da: Gennemsigtig baggrund

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Unable to determine your login shell.
da: Kan ikke bestemme din login-skal.

en: Unable to parse color: %s
da: Kan ikke fortolke farve: %s

en: Underline
da: Understreget

en: Unknown option "%s"
da: Ukendt valgmulighed "%s"

en: Unknown option "-%c"
da: Ukendt valgmulighed "-%c"

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Up
da: Op

en: Usage:
da: Anvendelse:

en: User id mismatch
da: Bruger-id passer ikke

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: View Options
da: Vis valgmuligheder

en: Visit Xfce Terminal website
da: Besøg webstedet for Xfce Terminal

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning: Potentially Unsafe Paste
da: Advarsel: Potientiel usikker indsættelse

en: Western European
da: Vesteuropæisk

en: When focused
da: Når har fokus

en: When unfocused
da: Når ikke har fokus

en: White on Black
da: Hvid på sort

en: Wide
da: Bred

en: Width:
da: Bredde:

en: Window
da: Vindue

en: Window Options
da: Valgmuligheder for vindue

en: Window or Tab Separators
da: Separatorer til vindue eller faneblad

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,
da: Skrevet af Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,

en: Xfce Terminal Emulator
da: Xfce-terminalemulator

en: Xfce Terminal Settings
da: Indstillinger for Xfce Terminal

en: Zoom In Alt
da: Zoom ind Alt

en: Zoom Out Alt
da: Zoom ud Alt

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom in with larger font
da: Zoom ind med større skrifttype

en: Zoom out with smaller font
da: Zoom ind med mindre skrifttype

en: Zoom to default size
da: Zoom til standardstørrelse

en: _About
da: _Om

en: _Allow bold text
da: _Tillad fed skrift

en: _Always keep window above
da: Hold altid vinduet _foroven

en: _Always show tabs
da: Vis _altid faneblade

en: _Audible bell
da: Klokke med _lyd

en: _Auto-hide mouse pointer
da: _Skjul automatisk musens markør

en: _Bold selection color:
da: Farve for _fed tekst:

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Clear Scrollback and Reset
da: _Ryd tilbagerulning og nulstil

en: _Close
da: _Luk

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Cursor color:
da: Farve for _markør:

en: _Detach Tab
da: Fri_gør faneblad

en: _Disable all menu access keys (such as Alt + f)
da: Deaktivér alle _menuadgangstaster (såsom Alt + f)

en: _Disable menu shortcut key (F10 by default)
da: Deaktivér genvejstast for _menu (F10 som standard)

en: _Display borders around new windows
da: Vis _kanter rundt om nye vinduer

en: _Display menubar in new windows
da: _Vis menulinje i nye vinduer

en: _Display toolbar in new windows
da: Vis _værktøjslinje i nye vinduer

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Enable kinetic scrolling
da: _Aktivér kinetisk rulning

en: _Enable overlay scrolling (Requires restart)
da: Aktivér _overlægningsrulning (kræver genstart)

en: _Enable sixel graphics
da: Aktivér sixel-grafik

en: _File
da: _Fil

en: _Find...
da: _Find ...

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Initial title:
da: _Indledende titel:

en: _Keep window open when it loses focus
da: _Hold vinduet åbent når det mister fokus

en: _Maximize new windows
da: _Maksimér nye vinduer

en: _Move to monitor with pointer
da: Flyt til skærm med _markør

en: _Next
da: _Næste

en: _Next Tab
da: _Næste faneblad

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Normal Size Alt
da: _Normal størrelse Alt

en: _Opacity:
da: _Uigennemsigtighed:

en: _Open File Manager Here
da: Åbn filhåndtering _her

en: _Open new tab to the right of the active tab
da: Åbn nyt faneblad til _højre for det aktive faneblad

en: _Paste
da: _Indsæt

en: _Paste Alt
da: _Indsæt Alt

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Previous Tab
da: _Forrige faneblad

en: _Read-Only
da: _Skrivebeskyttet

en: _Relaunch
da: _Start igen

en: _Reset
da: _Nulstil

en: _Run a custom command instead of my shell
da: _Kør en brugerdefineret kommando i stedet for min skal

en: _Run command as login shell
da: _Kør kommando som login-skal

en: _Save
da: _Gem

en: _Scroll on keystroke
da: _Rul ved tastetryk

en: _Scroll on output
da: _Rul ved output

en: _Search for:
da: Søg _efter:

en: _Set Title...
da: _Angiv titel ...

en: _Show bold text in bright colors:
da: Vis fed tekst i _klare farver:

en: _Show status icon in notification area
da: Vis _statusikon i underretningsområde

en: _Show window borders
da: Vis vindues_kanter

en: _Text selection color:
da: Farve for _markeret tekst:

en: _Title:
da: _Titel:

en: _Undo Close Tab
da: F_ortryd luk faneblad

en: _Unlimited Scrollback
da: _Ubegrænset tilbagerulning

en: _Use app shortcut to focus the window
da: Brug programgenvej til at give _fokus til vinduet

en: _Use custom styling to make tabs slim (restart required)
da: Brug brugerdefineret udseende til at gøre faneblade _smalle (kræver genstart)

en: _Use middle mouse click to close tabs
da: Brug _midterklik med musen for at lukke faneblade

en: _Use middle mouse click to open urls
da: Brug midterklik med musen for at åbne _URL'er

en: _Use system font
da: Brug _systemets skrifttype

en: _Use system theme colors for text and background
da: _Brug farverne fra systemtemaet til tekst og baggrund

en: _Vary the background color for each tab
da: _Variér baggrundsfarven for hvert faneblad

en: _View
da: _Vis

en: _Visual bell
da: Klokke som er _visuel

en: _Working directory:
da: _Arbejdsmappe:

en: _Wrap around
da: Forfra når _slutningen er nået

en: class
da: klasse

en: color
da: farve

en: columns
da: kolonner

en: command
da: kommando

en: directory
da: mappe

en: display
da: vis

en: font
da: skrifttype

en: geometry
da: geometri

en: icon
da: ikon

en: mode
da: tilstand

en: role
da: rolle

en: rows
da: rækker

en: seconds
da: sekunder

en: string
da: streng

en: terminal;command line;prompt;cli;cmd;xterm;bash;shell;dos;
da: terminal;kommandolinje;prompt;cli;cmd;xterm;bash;skal;dos;

en: terminal;settings;preferences;configuration;configure;
da: terminal;indstillinger;præferencer;konfiguration;konfigurer;

en: title
da: titel

en: x height
da: x-højde

en: x width
da: x-bredde
