GnuCash 5.12 - en to el translation catalogue (2834 entries)

en: 
    Commodity:
el: 
    Αξία:

en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
el: 
    Κωδικός (ISIN, CUSIP ή παρόμοιος):

en:  (posted)
el:  (καταχωρήθηκε)

en:  Search
el:  Αναζήτηση

en:  to
el:  ως

en: "Enter" key moves to bottom of register
el: Το πλήκτρο "Enter" μετακινεί στο κάτω μέρος του μητρώο

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
el: Λογαριασμοί αξίας $0.00 δε θα εκτυπωθούν.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
el: %s
    Συγχαρητήρια! Τελειώσατε με το κλείσιμο βιβλίων!

en: %s, Grand Total:
el: %s, Γενικό σύνολο:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
el: %s, Σύνολο μη νομισματικών αξιών:

en: %s, Total:
el: %s, Σύνολο:

en: '_Enter' moves to blank transaction
el: To '_Enter' δημιουργεί κενή συναλλαγή

en: (%d) New Accounts
el: (%d) Νέοι λογαριασμοί

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
el: (Έκδοση υπό ανάπτυξη -- μην βασίζεστε στους αριθμούς αυτής της αναφοράς χωρίς να τους ελέγξετε προσεκτικά. <br>Αλλάξτε την επιλογή 'Πρόσθετες σημειώσεις' για να μην εμφανίζεται αυτό το μήνυμα)

en: (Need Value)
el: (Χρειάζεται τιμή)

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
el: (Σημείωση, εάν ο αριθμός είναι μεγάλος, μπορεί να πάρει λίγο χρόνο)

en: (You selected no list items.)
el: (Δεν επιλέξατε αντικείμενα λίστας.)

en: (filled in automatically)
el: (συμπληρώθηκαν αυτόματα)

en: (never)
el: (ποτέ)

en: (no description)
el: (χωρίς περιγραφή)

en: (no name)
el: (χωρίς όνομα)

en: (none)
el: (κανένα)

en: (null)
el: (κενό)

en: (owner)
el: (κάτοχος)

en: (paused)
el: (σε παύση)

en: (split)
el: (σπλιτ)

en: (unknown)
el: (άγνωστο)

en: (unnamed)
el: (ανώνυμο)

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
el: * τα δεδομένα τιμών αυτών των αξιών υπολογίστηκαν από τις συναλλαγές και όχι από τις λίστες τιμών.

en: -- Split Transaction --
el: -- Διαιρεμένη συναλλαγή --

en: 0-30 days
el: 0-30 ημέρες

en: 1 month
el: 1 μήνας

en: 10th
el: 10η

en: 11th
el: 11η

en: 12 months
el: 12 μήνες

en: 12th
el: 12η

en: 13th
el: 13η

en: 14th
el: 14η

en: 15th
el: 15η

en: 16th
el: 16η

en: 17th
el: 17η

en: 18th
el: 18η

en: 19th
el: 19η

en: 1st
el: 1η

en: 1st Fri
el: 1η Παρ

en: 1st Mon
el: 1η Δευ

en: 1st Sat
el: 1ο Σαβ

en: 1st Sun
el: 1η Κυρ

en: 1st Thu
el: 1 Πεμ

en: 1st Tue
el: 1η Τρι

en: 1st Wed
el: 1 Τετ

en: 2 months
el: 2 μήνες

en: 20th
el: 20η

en: 21st
el: 21η

en: 22nd
el: 22η

en: 23rd
el: 23η

en: 24th
el: 24η

en: 25th
el: 25η

en: 26th
el: 26η

en: 27th
el: 27η

en: 28th
el: 28η

en: 29th
el: 29η

en: 2nd
el: 2η

en: 2nd Fri
el: 2η Παρ

en: 2nd Mon
el: 2η Δευ

en: 2nd Sat
el: 2ο Σαβ

en: 2nd Sun
el: 2η Κυρ

en: 2nd Thu
el: 2η Πεμ

en: 2nd Tue
el: 2η Τρι

en: 2nd Wed
el: 2η Τετ

en: 3 months
el: 3 μήνες

en: 30th
el: 30η

en: 31-60 days
el: 31-60 ημέρες

en: 31st
el: 31η

en: 3rd
el: 3η

en: 3rd Fri
el: 3η Παρ

en: 3rd Mon
el: 3η Δευ

en: 3rd Sat
el: 3ο Σαβ

en: 3rd Sun
el: 3η Κυρ

en: 3rd Thu
el: 3η Πεμ

en: 3rd Tue
el: 3η Τρι

en: 3rd Wed
el: 3η Τετ

en: 4 months
el: 4 μήνες

en: 4th
el: 4η

en: 4th Fri
el: 4η Παρ

en: 4th Mon
el: 4η Δευ

en: 4th Sat
el: 4ο Σαβ

en: 4th Sun
el: 4η Κυρ

en: 4th Thu
el: 4η Πεμ

en: 4th Tue
el: 4η Τρι

en: 4th Wed
el: 4η Τετ

en: 5th
el: 5η

en: 6 months
el: 6 μήνες

en: 61-90 days
el: 61-90 ημέρες

en: 6th
el: 6η

en: 7th
el: 7η

en: 8th
el: 8η

en: 91+ days
el: 91+ ημέρες

en: 9th
el: 9η

en: << _Remove
el: << _Αφαίρεση

en: <No name>
el: <Χωρίς όνομα>

en: <b>A_sset Account</b>
el: <b>Λογαριασμός ε_νεργητικού</b>

en: <b>A_vailable reports</b>
el: <b>_Διαθέσιμες αναφορές</b>

en: <b>Account Tax Information</b>
el: <b>Πληροφορία φόρου λογαριασμού</b>

en: <b>Account</b>
el: <b>Λογαριασμός</b>

en: <b>Actions</b>
el: <b>Ενέργειες</b>

en: <b>Available style sheets</b>
el: <b>Διαθέσιμα φύλλα στυλ</b>

en: <b>Balance Information</b>
el: <b>Πληροφορία Υπόλοιπου</b>

en: <b>Basic Information</b>
el: <b>Βασική πληροφορία</b>

en: <b>Bills</b>
el: <b>Τιμολόγια αγορών</b>

en: <b>Calculations</b>
el: <b>Υπολογισμοί</b>

en: <b>Categories</b>
el: <b>Κατηγορίες</b>

en: <b>Category Description</b>
el: <b>Περιγραφή κατηγορίας</b>

en: <b>Checks</b>
el: <b>Επιταγές</b>

en: <b>Copy Number</b>
el: <b>Αριθμός αντίγραφου</b>

en: <b>Currency Transfer</b>
el: <b>Μεταφορά συναλλάγματος</b>

en: <b>Database Connection</b>
el: <b>Σύνδεση βάσης δεδομένων</b>

en: <b>Default Currency</b>
el: <b>Προεπιλεγμένο νόμισμα</b>

en: <b>Default Report Currency</b>
el: <b>Προεπιλεγμένο νόμισμα αναφοράς</b>

en: <b>Default Style</b>
el: <b>Προεπιλεγμένο στυλ</b>

en: <b>File Format</b>
el: <b>Μορφή αρχείου</b>

en: <b>File</b>
el: <b>Αρχείο</b>

en: <b>Files</b>
el: <b>Αρχεία</b>

en: <b>Graphics</b>
el: <b>Γραφικά</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
el: <b>Μεταφορά αρχικού υπολοίπου</b>

en: <b>Invoices</b>
el: <b>Τιμολόγια</b>

en: <b>Labels</b>
el: <b>Ετικέτες</b>

en: <b>Location</b>
el: <b>Τοποθεσία</b>

en: <b>Match all entries</b>
el: <b>Ταίριασμα όλων των καταχωρήσεων</b>

en: <b>New Billing Term</b>
el: <b>Νέος όρος συναλλαγών</b>

en: <b>New style sheet info</b>
el: <b>Πληροφορία νέου φύλλου στυλ</b>

en: <b>Numbers</b>
el: <b>Αριθμοί</b>

en: <b>Occurrences</b>
el: <b>Εμφανίσεις</b>

en: <b>Other Defaults</b>
el: <b>Άλλες Προεπιλογές</b>

en: <b>Payment Options</b>
el: <b>Επιλογές πληρωμών</b>

en: <b>Quote Source Information</b>
el: <b>Πληροφορία πηγής τιμών</b>

en: <b>Reconcile Information</b>
el: <b>Πληροφορία συμφωνίας</b>

en: <b>Reconciling</b>
el: <b>Επαλήθευση</b>

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
el: <b>Λογαριασμοί με αντίστροφο υπόλοιπο</b>

en: <b>S_ystem input encodings</b>
el: <b>Μέθοδοι εισαγωγής _συστήματος</b>

en: <b>Search Dialog</b>
el: <b>Διάλογος αναζήτησης</b>

en: <b>Separator Character</b>
el: <b>Διαχωριστικός χαρακτήρας</b>

en: <b>Style sheet options</b>
el: <b>Επιλογές φύλλων στυλ</b>

en: <b>Sub-account Transactions</b>
el: <b>Συναλλαγές υπολογαριασμών</b>

en: <b>Sub-accounts</b>
el: <b>Θυγατρικοί λογαριασμοί</b>

en: <b>Summary Bar Position</b>
el: <b>Θέση γραμμής περίληψης</b>

en: <b>Summarybar Content</b>
el: <b>Περιεχόμενο γραμμής περίληψης</b>

en: <b>Tab Position</b>
el: <b>Θέση καρτέλας</b>

en: <b>Tabs</b>
el: <b>Καρτέλες</b>

en: <b>Tax Table Entries</b>
el: <b>Καταχωρήσεις Πίνακα Φόρου</b>

en: <b>Tax Table Entry</b>
el: <b>Καταχωρήση Πίνακα Φόρου</b>

en: <b>Term Definition</b>
el: <b>Προσδιορισμός όρου</b>

en: <b>Time Format</b>
el: <b>Μορφή ώρας</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
el: <b>Προκαθορισμένες ρυθμίσεις επεξεργασίας συναλλαγών</b>

en: <b>Window Geometry</b>
el: <b>Γεωμετρία παραθύρου</b>

en: <b>_Accounts</b>
el: <b>_Λογαριασμοί</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
el: <b>_Προσαρμοσμένη κωδικοποίηση</b>

en: <b>_Income Account</b>
el: <b>Λογαριασμός ε_σόδων</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
el: <b>_Πακέτα σε αυτό το λογαριασμό</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
el: <b>_Επιλεγμένες αναφορές</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
el: <b>_Επιλεγμένες κωδικοποιήσεις</b>

en: <b>_TXF Categories</b>
el: <b>Κατηγορίες _TXF</b>

en: <b>_Title</b>
el: <b>_Τίτλος</b>

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
el: <span size="larger" weight="bold">Καλώς ήλθατε στο Gnucash!</span>

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
el: <strong>Ισοτιμίες μετατροπής</strong> για αυτήν την αναφορά

en: <unknown>
el: <άγνωστο>

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
el: Υπάρχει ήδη μία προγραμματισμένη συναλλαγή με το όνομα "%s". Είστε σίγουρος ότι θέλετε να δώσετε το ίδιο όνομα και σε αυτήν εδώ;

en: A bug was detected while converting the QIF data.
el: Ένα σφάλμα διαπιστώθηκε κατά την μετατροπή των δεδομένων του QIF.

en: A bug was detected while detecting duplicates.
el: Εντοπίστηκε ένα σφάλμα κατά την αναζήτηση διπλών συναλλαγών.

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
el: Ένα σφάλμα διαπιστώθηκε κατά την ανάλυση του αρχείου QIF.

en: A list option
el: Μια επιλογή λίστας

en: A price of 1 %s = %s on %s will be recorded.
el: Θα καταγραφεί μια τιμή 1 %s = %s στο %s.

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
el: Μια αντίστροφη καταχώρηση έχει ήδη δημιουργηθεί για αυτή την συναλλαγή.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
el: Υπάρχει ήδη μια αποθηκευμένη διαμόρφωση αναφοράς με αυτό το όνομα, παρακαλούμε επιλέξτε ένα διαφορετικό όνομα.

en: A/Payable
el: Λ/Πληρωτέος

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
el: Υπάρχουν A/Πληρωτέοι ή A/Εισπρακτέοι λογαριασμοί, αλλά δεν έχουν κατάλληλες συναλλαγές.

en: A/Receivable
el: Λ/Εισπρακτέος

en: ATM Deposit
el: Κατάθεση ΑΤΜ

en: ATM Draw
el: Ανάλ. ΑΤΜ

en: A_dd >>
el: _Προσθήκη >>

en: Ab_solute
el: Α_πόλυτο

en: Abbreviation
el: Σύντμηση

en: About GnuCash
el: Σχετικά με το GnuCash

en: Access Control
el: Έλεγχος πρόσβασης

en: Access Control List
el: Λίστα ελέγχου πρόσβασης

en: Account
el: Λογαριασμός

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
el: Ο λογαριασμός %s δεν είναι στο ίδιο νόμισμα με αυτόν από τον οποίο μεταφέρετε τις συναλλαγές.
    Είστε σίγουρος;

en: Account Balance
el: Υπόλοιπο λογαριασμού

en: Account Code
el: Κωδικός λογαριασμού

en: Account Color
el: Χρώμα λογαριασμού

en: Account Deletion
el: Διαγραφή λογαριασμών

en: Account Description
el: Περιγραφή λογαριασμού

en: Account Display Depth
el: Βάθος εμφάνισης λογαριασμού

en: Account ID
el: ID Λογαριασμού

en: Account Name
el: Όνομα λογαριασμού

en: Account Notes
el: Σημειώσεις λογαριασμού

en: Account Period Finish
el: Τέλος λογιστικής περιόδου

en: Account Report
el: Αναφορά λογαριασμού

en: Account Summary
el: Περίληψη λογαριασμού

en: Account Type
el: Τύπος λογαριασμού

en: Account Types
el: Τύποι λογαριασμών

en: Account _Color
el: _Χρώμα λογαριασμού

en: Account _name
el: _Όνομα λογαριασμού

en: Account link
el: Σύνδεσμος λογαριασμού

en: Account name
el: Όνομα λογαριασμού

en: Account title
el: Τίτλος λογαριασμού

en: Account type
el: Τύπος λογαριασμού

en: Accounting Period
el: Λογιστική περίοδος

en: Accounts
el: Λογαριασμοί

en: Accounts Payable
el: Λογαριασμοί πληρωτέοι

en: Accounts Receivable
el: Λογαριασμοί εισπρακτέοι

en: Accounts and stock holdings
el: Λογαριασμοί και μετοχές που κατέχετε

en: Accounts in '%s'
el: Λογαριασμοί στο '%s'

en: Accounts in Category
el: Λογαριασμοί της κατηγορίας

en: Accumulate Splits?
el: Συσσώρευση διαχωρισμών;

en: Action
el: Ενέργεια

en: Action/Number
el: _Αριθμός

en: Active
el: Ενεργό

en: Actual
el: Πραγματικό

en: Actual Transactions
el: Πραγματικές συναλλαγές

en: Add _Reversing Transaction
el: Προσθήκη συναλλαγής _αντιλογισμού

en: Add a new commodity.
el: Προσθήκη νέας αξίας.

en: Add a new price.
el: Προσθήκη νέας τιμής.

en: Add grid lines.
el: Προσθήκη γραμμών πλέγματος.

en: Add matching transactions below this score
el: Προσθήκη συναλλαγών που ταιριάζουν και έχουν χαμηλότερο σκορ

en: Add results to current search
el: Προσθήκη αποτελεσμάτων στην τρέχουσα αναζήτηση

en: Address 1
el: Διεύθυνση 1

en: Address 2
el: Διεύθυνση 2

en: Address 3
el: Διεύθυνση 3

en: Address 4
el: Διεύθυνση 4

en: Address Found
el: Βρέθηκε διεύθυνση

en: Address Not Found
el: Δεν βρέθηκε διεύθυνση

en: Address source.
el: Πηγή διεύθυνσης.

en: Adjusting Entries
el: Καταχωρήσεις προσαρμογής

en: Adjustments
el: Προσαρμογές

en: Advanced Portfolio
el: Προχωρημένο χαρτοφυλάκιο

en: Advanced…
el: Ειδικές επιλογές…

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
el: Μετά την συμφωνία με αντίγραφο λογαριασμού πιστωτικής κάρτας, να ζητηθεί από τον χρήστη να εισάγει πληρωμή πιστωτικής κάρτας.

en: All
el: Όλοι

en: All Accounts
el: Όλοι οι λογαριασμοί

en: All Prices at the same date
el: Όλες οι Τιμές από την ίδια ημερομηνία

en: All Prices equal
el: Όλες οι Τιμές ίσες

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: All sub-account transactions will be deleted.
el: Όλες οι συναλλαγές των υπολογαριασμών θα διαγραφούν.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
el: Όλες οι συναλλαγές των υπολογαριασμών θα μεταφερθούν στον λογαριασμό %s.

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
el: Όλες οι τιμές που βρέθηκαν είναι ίσες. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα ένα γράφημα ευθείας γραμμής. Δυστυχώς, το εργαλείο σχεδίασης δεν μπορεί να το χειριστεί αυτό.

en: All transactions are expanded to show all splits.
el: Όλες οι συναλλαγές επεκτείνονται ώστε να εμφανίζονται όλες οι διαιρέσεις.

en: All transactions in this account will be deleted.
el: Όλες οι συναλλαγές που περιέχει ο λογαριασμός θα διαγραφούν.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
el: Όλες οι συναλλαγές αυτού του λογαριασμού θα μεταφερθούν στον λογαριασμό %s.

en: Allow file incompatibility with older versions.
el: Να επιτρέπεται ασυμβατότητα αρχείου με παλαιότερες εκδόσεις.

en: Alphabetical by account code
el: Αλφαβητικά κατά κωδικό λογαριασμού

en: Alphabetical by account name
el: Αλφαβητικά κατά όνομα λογαριασμού

en: Alternate Period
el: Εναλλακτική Περίοδος

en: Alternate Table Cell Color
el: Εναλλακτικό χρώμα κελιών πίνακα

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
el: Εναλλαγή πρωτεύοντος και δευτερεύοντος χρώματος ανά συναλλαγή και όχι εναλλαγή χρωμάτων ανά σειρά.

en: Always reconcile to t_oday
el: Πάντα συμφωνία στο _σήμερα

en: Always reconcile to today
el: Πάντα συμφωνία στην τρέχουσα ημερομηνία

en: Always show sub-accounts
el: Να εμφανίζονται πάντα οι υπολογαριασμοί

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
el: Πάντα την τελευταία μέρα (ή ημέρα εβδομάδας) του μήνα;

en: Amo_unt
el: Πο_σό

en: Amount
el: Ποσό

en: Amount (_numbers)
el: Ποσό (αρι_θμός)

en: Amount (_words)
el: Ποσό (ο_λογράφως)

en: Amount Due
el: Ποσό οφειλής

en: Amount for %s is missing.
el: Λείπει το ποσό για %s.

en: Amount for %s must be positive.
el: Το ποσό για το %s πρέπει να είναι θετικό.

en: Amount for %s must not be negative.
el: Το ποσό για %s δεν πρέπει να είναι αρνητικό.

en: Amount for stock value is missing.
el: Λείπει το ποσό για την αξία του αποθέματος.

en: An account list option
el: Επιλογή λίστας λογαριασμών

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
el: Ένας λογαριασμός με ισολογισμό έναρξης υπάρχει ήδη για την επιθυμητό νόμισμα.

en: An error occurred while loading the QIF file.
el: Σφάλμα κατά τη φόρτωση του αρχείου QIF.

en: An error occurred while processing %s.
el: Συνέβη σφάλμα κατά την επεξεργασία του %s.

en: An error occurred while running the report.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εκτέλεση της αναφοράς.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
el: Συνέβει ένα άγνωστο σφάλμα I/O (%d).

en: Annual
el: Ετήσια

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Arabic (IBM-864)
el: Αραβικά (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
el: Αραβική (IBM-864-Ι)

en: Arabic (ISO-8859-6)
el: Αραβικά (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
el: Αραβικά (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
el: Αραβικά (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
el: Αραβική (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
el: Αραβικά (Windows-1256)

en: Are you sure you want to delete "%s"?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε το "%s" ;

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε την επιλεγμένη αξία;

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε τήν επιλεγμένη εισαγωγή;

en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
el[0]: Είστε σίγουρος ότι θέλετε τη διαγραφή της επιλεγμένης τιμής;
el[1]: Είστε σίγουρος ότι θέλετε τη διαγραφή των %d επιλεγμένων τιμών;

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε την επιλεγμένη συναλλαγή;

en: Are you sure you want to delete this entry?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε αυτή την καταχώρηση;

en: Are you sure you want to do this?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να το κάνετε αυτό;

en: Armenian (ARMSCII-8)
el: Αρμενική (ARMSCII-8)

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
el: Όταν εισάγετε ποσά στο μητρώο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την αριθμομηχανή του GnuCash και να κάνετε πρόσθεση, αφαίρεση πολλαπλασιασμό και διαίρεση. Απλά εισάγετε μια τιμή, και μετά επιλέξτε '+', '-', '*' ή '/'. Έπειτα εισάγετε μια δεύτερη τιμή και πατάτε Enter για να εισαχθεί ή υπολογισμένη τιμή.

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Asset
el: Ενεργητικό

en: Asset Chart
el: Διάγραμμα ενεργητικού

en: Asset Piechart
el: Κυκλικό διάγραμμα ενεργητικού

en: Assets
el: Ενεργητικό

en: Assets Accounts
el: Λογαριασμοί ενεργητικού

en: Assets Over Time
el: Ενεργητικό στο χρόνο

en: Auto-_add threshold
el: Όριο αυτόματης _προσθήκης

en: Auto-c_lear threshold
el: Όριο αυτόματης ε_κκαθάρισης

en: Auto-clear
el: Αυτόματη εκκαθάριση

en: Auto-save time _interval
el: Χρονικό _διάστημα αυτόματης αποθήκευσης

en: Auto-save time interval
el: Χρονικό διάστημα μεταξύ των αυτόματων αποθηκεύσεων

en: Automatic credit card _payment
el: Αυτόματη _πληρωμή πιστωτικής κάρτας

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
el: Αυτόματη εκκαθάριση μεμονωμένων συναλλαγών, με δεδομένο το ποσό εκκαθάρισης

en: Automatically insert a decimal point
el: Αυτόματο εισαγωγή δεκαδικού ψηφίου

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
el: Αυτόματη εισαγωγή δεκαδικού σημείου σε τιμές που εισάγονται χωρίς δεκαδικό.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
el: Αυτόματη κύλιση λίστας λογαριασμών ή ενεργειών κατά την εισαγωγή

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Average Balance
el: Μέσο Υπόλοιπο

en: B_ottom
el: _Κάτω

en: B_udget
el: Πρ_οϋπολογισμός

en: Back
el: Πίσω

en: Background Color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Background Pixmap
el: Εικόνα παρασκηνίου

en: Background Tile
el: Ταπετσαρία

en: Background color for reports.
el: Χρώμα παρασκηνίου των αναφορών.

en: Background tile for reports.
el: Εικόνα παρασκηνίου αναφορών.

en: Bad URL: %s
el: Κακό URL: %s

en: Badly formed URL %s
el: Κακοσχηματισμένο URL %s

en: Badly-formed report id: %s
el: Κακοσχηματισμένο id αναφοράς: %s

en: Balance
el: Υπόλοιπο

en: Balance (%s)
el: Υπόλοιπο (%s)

en: Balance (Period)
el: Υπόλοιπο (Περίοδος)

en: Balance (Report)
el: Υπόλοιπο (Αναφορά)

en: Balance Sheet
el: Ισολογισμός

en: Balance Sheet Date
el: Ημερομηνία ισολογισμού

en: Balance Sheet using eguile-gnc
el: Ισολογισμός με χρήση eguile-gnc

en: Balance at ~a
el: Υπόλοιπο στις ~a

en: Balanced
el: Ισοσκελισμένο

en: Balances ~a to ~a
el: Υπόλοιπα από ~a ως ~a

en: Baltic
el: Βαλτικά

en: Baltic (Windows-1257)
el: Βαλτικής (Windows-1257)

en: Bank
el: Τράπεζα

en: Bank Code
el: Κωδικός Τράπεζας

en: Banner for top of report.
el: Εικόνα στο πάνω μέρος της αναφοράς.

en: Basis
el: Βάση

en: Basis calculation method
el: Μέθοδος υπολογισμού βάσης

en: Before _Date
el: Πριν την _ημερομηνία

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
el: Έναρξη ειδοποιήσεων τόσες μέρες πριν τη δημιουργία της συναλλαγής.

en: Beginning
el: Αρχή

en: Bi-monthly
el: Ανά 2 μήνες

en: Bi-weekly
el: Ανά 2 βδομάδες

en: Bill
el: Τιμολόγιο αγορών

en: Bill ID
el: ID Τιμολογίου αγορών

en: Bill Information
el: Πληροφορίες τιμολογίου αγορών

en: Bill Notes
el: Σημειώσεις τιμολογίου αγορών

en: Bill Owner
el: Κάτοχος τιμολογίου αγορών

en: Billing Address
el: Διεύθυνση χρέωσης

en: Billing Contact
el: Επαφή επικοινωνίας

en: Billing Information
el: Πληροφορίες χρέωσης

en: Billing Terms
el: Όροι συναλλαγής

en: Bills _Due Reminder
el: Υπομνήσεις _ληγμένων λογαριασμών

en: Blank
el: Κενό

en: Book Closing Dates
el: Ημ/νιες κλεισίματος βιβλίου

en: Book Options
el: Επιλογές βιβλίου

en: Boolean Option
el: Επιλογή boolean

en: Bottom
el: Κάτω

en: Bracket Total Owed
el: Παρένθεση συνολικών οφειλών

en: Bring the most _recent tab to the front
el: Εμφάνιση το προσκήνιο της πιο _πρόσφατης καρτέλας

en: Brokerage Fees
el: Προμήθεια

en: Budget
el: Προϋπολογισμός

en: Budget Balance Sheet
el: Ισολογισμός προϋπολογισμού

en: Budget Income Statement
el: Κατάσταση εσόδων προϋπολογισμού

en: Budget List
el: Λίστα προϋπολογισμών

en: Budget Name
el: Όνομα προϋπολογισμού

en: Budget Options
el: Επιλογές προϋπολογισμού

en: Budget Period
el: Περίοδος προϋπολογισμού

en: Budget Profit & Loss
el: Κέρδος και ζημιά προϋπολογισμού

en: Budget Report
el: Αναφορά προϋπολογισμού

en: Budget to use.
el: Προϋπολογισμός που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Building '~a' report …
el: Γίνεται δημιουργία αναφοράς '~a'…

en: Business
el: Επιχείρηση

en: Buy
el: Αγορά

en: Buy to cover short
el: Αγοράστε για να καλύψετε σύντομα

en: Buying stock long.
el: Αγορά μετοχών για μεγάλο χρονικό διάστημα.

en: CSS color.
el: Χρώμα CSS.

en: CSS stylesheet file
el: Φύλλο στυλ CSS

en: CSV import data format
el: Μορφή εισαγόμενων δεδομένων CSV

en: C_hoose Date
el: Επιλογή _Ημερομηνίας

en: C_lear All
el: Κα_θαρισμός όλων

en: C_leared
el: Έχει _εκκαθαριστεί

en: C_reate a new set of accounts
el: _Δημιουργία ενός νέου συνόλου λογαριασμών

en: C_redit accounts
el: Λογαριασμοί _πίστωσης

en: C_urrent Account
el: _Τρέχων λογαριασμός

en: Ca_ncel Transaction
el: Α_κύρωση συναλλαγής

en: Calculate
el: Υπολογισμός

en: Calculate as running sum?
el: Υπολογισμός ως προοδευτικό άθροισμα;

en: Calculate the price of this commodity.
el: Υπολογισμός τιμής αυτής της αξίας.

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
el: Απέτυχε ή σύνδεση στο %s. Χάθηκε η επαφή, αδύνατη η αποστολή δεδομένων.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
el: Απέτυχε ή σύνδεση στο %s. Το όνομα υπολογιστή, το όνομα χρήστη ή το συνθηματικό δεν ήταν σωστά.

en: Can't parse the URL %s.
el: Αδύνατη η ανάλυση του URL %s.

en: Can't save style sheet
el: Αδύνατη η αποθήκευση φύλλου στυλ

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cancel outstanding HTML requests
el: Ακύρωση εκκρεμών αιτημάτων HTML

en: Cancel the current entry
el: Ακύρωση της τρέχουσας εγγραφής

en: Cancel the current transaction
el: Ακύρωση της τρέχουσας συναλλαγής

en: Cancel the reconciliation of this account
el: Ακύρωση της συμφωνίας αυτού του λογαριασμού

en: Cancel your changes
el: Ακύρωση των αλλαγών σας

en: Canceled
el: Ακυρώθηκε

en: Canceling
el: Ακύρωση

en: Cannot cover buy more units than owed.
el: Δεν μπορεί να καλύψει την αγορά περισσότερων μονάδων από τις οφειλόμενες.

en: Cannot modify or delete this transaction.
el: Δεν μπορεί να τροποποιηθεί ή διαγραφεί αυτή η συναλλαγή.

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή της συναλλαγής. Αυτή η συναλλαγή έχει οριστεί μόνο για ανάγνωση γιατί:
    
    '%s'

en: Cannot open the current log file: %s
el: Αδυναμία ανοίγματος του τρέχοντος αρχείου καταγραφών: %s

en: Cannot save check format file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου μορφής επιταγής.

en: Cannot sell more units than owned.
el: Δεν είναι δυνατή η πώληση περισσότερων μονάδων από αυτές που ανήκουν.

en: Cap Return
el: Απόδοση κεφ.

en: Cap. gain (long)
el: Απόδοση κεφ. (μακροπρόθεσμη)

en: Cap. gain (mid)
el: Απόδοση κεφ. (μεσοπρόθεσμη)

en: Cap. gain (short)
el: Απόδοση κεφ. (βραχυπρόθεσμη)

en: Capital
el: Κεφάλαιο

en: Cash
el: Μετρητά

en: Cash Flow
el: Ταμειακή ροή

en: Cash In Lieu
el: Καταβολή μετρητών

en: Cash in lieu
el: Καταβολή μετρητών

en: Celtic (ISO-8859-14)
el: Κελτική (ISO-8859-14)

en: Center
el: Κέντρο

en: Centered label cell
el: Κελιά κεντραρισμένης ετικέτας

en: Centimeters
el: Εκατοστά

en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

en: Central European (IBM-852)
el: Κεντρικής Ευρώπης (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
el: Κεντρικής Ευρώπης(ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
el: Κεντρικής Ευρώπης (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
el: Κεντρικής Ευρώπης (Windows-1250)

en: Ch_oose
el: Ε_πιλογή

en: Chan_ge Transaction
el: Α_λλαγή συναλλαγής

en: Change GnuCash _Account…
el: Αλλαγή _λογαριασμού GnuCash…

en: Changed
el: Μεταβολή

en: Character
el: Χαρακτήρας

en: Character to use as separator between account names
el: Χαρακτήρας που θα χρησιμοποιηθεί ως διαχωριστικό ανάμεσα στα ονόματα λογαριασμων

en: Charge
el: Χρέωση

en: Check
el: Επιταγή

en: Check & Repair A_ccount
el: Έλεγχος και διόρθωση _λογαριασμού

en: Check & Repair A_ll
el: Έλεγχος και διόρθωση όλ_ων

en: Check & Repair Su_baccounts
el: Έλεγχος και διόρθωση _υπολογαριασμών

en: Check _format
el: Μορφή ε_πιταγής

en: Check cleared _transactions
el: Έλεγχος _συναλλαγών που έχουν εκκαθαριστεί

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
el: Έλεγχος και διόρθωση μη ισοζυγισμένων συναλλαγών και ορφανών διαιρέσεων για όλους τους λογαριασμούς

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
el: Έλεγχος και διόρθωση μη ισοζυγισμένων συναλλαγών και ορφανών διαιρέσεων για αυτό το λογαριασμό και όλων των υπολογαριασμών του.

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
el: Η μορφή επιταγής πρέπει να έχει
    ένα ορισμένο στοιχείο ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ για να
    εκτυπωθεί η διεύθυνση στην επιταγή.

en: Check po_sition
el: _Θέση επιταγής

en: Checking Finance::Quote…
el: Έλεγχος Finance::Quote…

en: Chinese
el: Κινέζικα

en: Chinese Simplified (GB18030)
el: Απλοποιημένη Κινέζικη (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
el: Κινεζική απλοποιημένη (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
el: Κινέζικα Απλοποιημένα (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
el: Κινέζικα Απλοποιημένα (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
el: Κινέζικα απλοποιημένα (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
el: Κινεζική παραδοσιακή (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
el: Κινεζική παραδοσιακή (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
el: Κινεζική παραδοσιακή (EUC-TW)

en: Cho_ose Date
el: Επιλογή _Ημερομηνίας

en: Choo_se Date
el: Επιλογή _ημερομηνίας

en: Choose Accounts
el: Επιλογή λογαριασμών

en: Choose Currency
el: Επιλογή Νομίσματος

en: Choose Owner Dialog
el: Διάλογος επιλογής κατόχου

en: Choose a different report template or Printable Invoice will be used
el: Επιλέξτε διαφορετικό πρότυπο αναφοράς ή θα χρησιμοποιηθεί εκτυπώσιμο τιμολόγιο

en: Choose a format
el: Επιλογή μορφής

en: Choose accounts to create
el: Επιλέξτε τους λογαριασμούς που θα δημιουργήσετε

en: Choose export format
el: Επιλογή μορφής εξαγωγής

en: Choose the export format for this report:
el: Επιλέξτε την μορφή εξαγωγής για αυτή την αναφορά:

en: Choose the marker for each data point.
el: Επιλέξτε το σύμβολο για κάθε δεδομένο.

en: Choose the method for sorting accounts.
el: Επιλέξτε τον τρόπο ταξινόμησης λογαριασμών.

en: Circle
el: Κύκλος

en: Cleaning up
el: Εκκαθάριση

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clear All
el: Καθαρισμός όλων

en: Clear any selected image file.
el: Καθαρισμός προηγουμένου επιλεγμένου αρχείου εικόνας.

en: Clear matching transactions above this score
el: Εκκαθάριση συναλλαγών που ταιριάζουν και είναι πάνω από αυτό το σκορ

en: Clear the selection and unselect all accounts.
el: Καθαρισμός της επιλογής και αποεπιλογή όλων των λογαριασμών.

en: Clear the selection and unselect all entries.
el: Καθάρισμα της επιλογής και αποεπιλογή όλων των στοιχείων.

en: Cleared
el: Καθαρίστηκε

en: Cleared (%s)
el: Εκκαθαρισμένο (%s)

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
el: Πατήστε "Πίσω" για να ακυρώσετε το άνοιγμα αυτού του αρχείου και να επιλέξετε κάποιο άλλο.

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
el: Κάντε κλικ στο δεξί κουμπί του ποντικιού (control-κλικ στο Mac OS X) στην καρτέλα Λογαριασμοί του κύριου παραθύρου για να εμφανιστούν οι επιλογές του μενού του λογαριασμού. Μέσα σε κάθε εγγραφή, κάνοντας δεξί κλικ εμφανίζονται οι επιλογές του μενού συναλλαγών.

en: Close Book
el: Κλείσιμο βιβλίου

en: Close Date
el: Ημερομηνία κλεισίματος

en: Close _Without Saving
el: Κλείσμο _χωρίς αποθήκευση

en: Close the Book at the end of the Period
el: Κλείσιμο του βιβλίου στο τέλος της περιόδου

en: Close the currently active page
el: Κλείσιμο της τρέχουσας ενεργής σελίδας

en: Close this window
el: Κλείσιμο αυτού του παραθύρου

en: Close window when finished
el: Κλείσιμο αυτού του παραθύρου στο τέλος

en: Closed
el: Έκλεισε

en: Closing Date
el: Ημ/νία κλεισίματος

en: Closing Entries
el: Καταχωρήσεις κλεισίματος

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
el: Το κλείσιμο μιας καρτέλας σας μετακινεί στην πιο πρόσφατα καρτέλα που έχετε επισκεφθεί.

en: Code
el: Κωδικός

en: Colon (:)
el: Άνω κάτω τελεία (:)

en: Color all lines of a transaction the same
el: Ίδιο χρώμα για όλες τις γραμμές μιας συναλλαγής

en: Colors
el: Χρώματα

en: Cols
el: Στήλες

en: Com_press files
el: Συμ_πίεση αρχείων

en: Combo Date Option
el: Συνδυασμένη επιλογή ημερομηνίας

en: Comma (,)
el: Κόμμα (,)

en: Comma: 123.456,78
el: Κόμμα: 123.456,78

en: Commercial ATM _fees threshold
el: Όριο _προμήθειας για συναλλαγές ATM

en: Commission
el: Προμήθεια

en: Commissions
el: Προμήθειες

en: Commodities
el: Εμπορεύματα

en: Commodity
el: Αξία

en: Common Currency
el: Επιλογή νομίσματος

en: Company
el: Εταιρία

en: Company Address
el: Διεύθυνση εταιρίας

en: Company Contact Person
el: Υπεύθυνος επικοινωνίας εταιρίας

en: Company Email Address
el: Διεύθυνση Email εταιρίας

en: Company Fax Number
el: Αριθμός φαξ εταιρίας

en: Company ID
el: ΑΦΜ εταιρίας

en: Company Name
el: Όνομα εταιρείας

en: Company Phone Number
el: Αριθμός τηλεφώνου εταιρίας

en: Company Website URL
el: URL δικτυακού τόπου εταιρίας

en: Company contact
el: Επικοινωνία με την εταιρία

en: Company contact string
el: Αλφαριθμητικό επικοινωνίας εταιρίας

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a capital loss amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
el: Η Εταιρεία εκδίδει μια πλασματική διανομή και ο κάτοχος ανοικτών μετοχών πρέπει να καταβάλει μια αντισταθμιστική πληρωμή για την πλασματική διανομή. Αυτό καταγράφεται ως ποσό απώλειας κεφαλαίου και αυξάνει τη βάση κόστους (πιο αρνητική, μακριά από την τιμή 0,00) χωρίς να επηρεάζει # μονάδες.

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
el: Η Εταιρεία εκδίδει μια πλασματική διανομή και ο κάτοχος ανοικτών μετοχών πρέπει να καταβάλει μια αντισταθμιστική πληρωμή για την πλασματική διανομή. Αυτό καταγράφεται ως ποσό ζημιών/αρνητικού εισοδήματος από μερίσματα και αυξάνει τη βάση κόστους (πιο αρνητική, μακριά από την τιμή 0,00) χωρίς να επηρεάζει # μονάδες.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as capital gain and increases the cost basis without affecting # units.
el: Η εταιρεία εκδίδει μια πλασματική διανομή, η οποία καταγράφεται ως κεφαλαιουχικό κέρδος και αυξάνει τη βάση κόστους χωρίς να επηρεάζει # μονάδες.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
el: Η εταιρεία εκδίδει μια πλασματική διανομή, η οποία καταγράφεται ως έσοδα από μερίσματα και αυξάνει τη βάση κόστους χωρίς να επηρεάζονται # μονάδες.

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
el: Η Εταιρεία εκδίδει μερίσματα σε μετρητά στον κάτοχό της.
    
    Κάθε μέρισμα που επανεπενδύεται πρέπει στη συνέχεια να καταγράφεται ως κανονική αγορά μετοχών.

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
el: Η Εταιρεία εκδίδει μερίσματα και ο κάτοχος ανοικτών μετοχών πρέπει να καταβάλει αντισταθμιστική πληρωμή για το μέρισμα.

en: Company logo image.
el: Εικόνα λογότυπου της εταιρίας.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
el: Η Εταιρεία εξαγοράζει μερίδια, αυξάνοντας έτσι την τιμή της μετοχής κατά πολλαπλάσιο, διατηρώντας παράλληλα σταθερή τη συνολική νομισματική αξία της συνολικής επένδυσης.
    
    Εάν ο αντίστροφος διαχωρισμός έχει ως αποτέλεσμα την αντιστροφή μετρητών για τις υπόλοιπες μονάδες, καταγράψτε την εξαγορά με χρήση του Βοηθού Συναλλαγών Χρηματιστηρίου πρώτα και, στη συνέχεια, καταγράψτε την αντίστροφη διαίρεση.

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
el: Η Εταιρεία εξαγοράζει μερίδια, αυξάνοντας έτσι την τιμή της μετοχής κατά πολλαπλάσιο, διατηρώντας παράλληλα σταθερή τη συνολική νομισματική αξία της συνολικής επένδυσης.
    
    Εάν ο αντίστροφος διαχωρισμός έχει ως αποτέλεσμα την αντιστροφή μετρητών για τις υπόλοιπες μονάδες, καταγράψτε την πώληση χρησιμοποιώντας πρώτα το Stock Transaction Assistant και, στη συνέχεια, καταγράψτε το reverse split.

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
el: Η εταιρεία επιστρέφει κεφάλαιο και ο κάτοχος ανοικτών μετοχών πρέπει να καταβάλει αντισταθμιστική πληρωμή για το επιστρεφόμενο κεφάλαιο. Αυτό μειώνει τη βάση κόστους (λιγότερο αρνητικό, προς 0,00 τιμή) χωρίς να επηρεάζει # μονάδες.

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
el: Η εταιρεία επιστρέφει κεφάλαιο, μειώνοντας τη βάση κόστους χωρίς να επηρεάζονται # μονάδες.

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units. A distribution previously recorded as a dividend is reclassified to return of capital, often due to end-of-year tax information.
el: Η εταιρεία επιστρέφει κεφάλαιο, μειώνοντας τη βάση κόστους χωρίς να επηρεάζονται # μονάδες. Μια διανομή που είχε καταγραφεί προηγουμένως ως μέρισμα αναταξινομείται σε απόδοση κεφαλαίου, συχνά λόγω φορολογικών πληροφοριών στο τέλος του έτους.

en: Compensatory dividend
el: Εξισωτικό μέρισμα

en: Compensatory notional distribution (capital gain)
el: Αντισταθμιστική πλασματική διανομή (κεφαλαιουχικό κέρδος)

en: Compensatory notional distribution (dividend)
el: Αντισταθμιστική τεκμαρτή διανομή (μέρισμα)

en: Compensatory return of capital
el: Αντισταθμιστική επιστροφή κεφαλαίου

en: Compensatory return of capital (reclassification)
el: Αντισταθμιστική επιστροφή κεφαλαίου (αναταξινόμηση)

en: Complete
el: Ολοκληρώθηκε

en: Compress the data file
el: Συμπίεση αρχείου δεδομένων

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
el: Συμπίεση δεδομένων με το gzip κατά την αποθήκευση στο δίσκο.

en: Confidence
el: Εμπιστοσύνη

en: Contact
el: Επαφή

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continue _Without Saving
el: Συνέχεια _χωρίς αποθήκευση

en: Continuous
el: Συνεχής

en: Conversion Direction
el: Κατεύθυνση μετατροπής

en: Conversion completed
el: Η μετατροπή ολοκληρώθηκε

en: Convert the file
el: Μετατροπή του αρχείου

en: Converted to:
el: Μετατράπηκε σε:

en: Converting
el: Μετατροπή

en: Copy the current selection to clipboard
el: Αντιγραφή της τρέχουσας συναλλαγής στο πρόχειρο

en: Copy the selected transaction into clipboard
el: Αντιγραφή της επιλεγμένης συναλλαγής στο πρόχειρο

en: Could not create opening balance.
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχικού υπόλοιπου.

en: Could not make a backup of the file %s
el: Αδυναμία δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας του αρχείου %s

en: Could not open the file %s. The error is: %s
el: Αποτυχία ανοίγματος αρχείου %s. Το σφάλμα είναι: %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο %s. Ελέγξτε αν έχετε δικαιώματα εγγραφής σε αυτό το αρχείο και αν υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος για να το δημιουργήσετε.

en: Crea_te in advance
el: Δη_μιουργία νωρίτερα

en: Create a New Budget
el: Δημιουργία ενός νέου προϋπολογισμού

en: Create a new Account
el: Δημιουργία ενός νέου Λογαριασμού

en: Create a new Billing Term
el: Δημιουργία νέου όρου συναλλαγών

en: Create a new file
el: Δημιουργία ενός νέου αρχείου

en: Create a new invoice
el: Δημιουργία ενός νέου τιμολογίου

en: Create a new scheduled transaction
el: Δημιουργία νέας προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Create a new window for each new register
el: Δημιουργία ενός νέου παραθύρου για κάθε νέο μητρώο

en: Create a new window for each new report
el: Δημιουργία ενός νέου παραθύρου για κάθε νέα αναφορά.

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
el: Δημιουργήστε ακριβείς αναφορές και γραφήματα από τα οικονομικά σας δεδομένα

en: Create automatically
el: Αυτόματη δημιουργία

en: Create in advance
el: Δημιουργία νωρίτερα

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
el: Δημιουργήστε νέους λογαριασμούς κάνοντας κλικ στο κουμπί Νέο στην εργαλειοθήκη του κυρίως παραθύρου. Αυτό θα ανοίξει ένα παράθυρο διαλόγου όπου μπορείτε να εισάγετε τις λεπτομέρειες του λογαριασμού. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την επιλογή τύπου λογαριασμού ή για την ρύθμιση ενός συνόλου λογαριασμών, παρακαλώ ανατρέξτε στο online εγχειρίδιο του GnuCash.

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
el: Δημιουργία αναφοράς για μια περίοδο του προϋπολογισμού και όχι για όλη την διάρκεια του.

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Created Transactions
el: Δημιουργημένες συναλλαγές

en: Creating accounts
el: Δημιουργία λογαριασμών

en: Credit
el: Πίστωση

en: Credit Account
el: Λογαριασμός πίστωσης

en: Credit Accounts
el: Λογαριασμοί πιστώσεων

en: Credit Card
el: Πιστωτική Κάρτα

en: Credit Formula
el: Φόρμουλα πίστωσης

en: Credit Limit
el: Όριο πίστωσης

en: Credit Lines
el: Πιστωτικά όρια

en: Credit Note
el: Πιστωτικό σημείωμα

en: Credit Value
el: Αξία πίστωσης

en: Credit limit
el: Όριο πίστωσης

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
el: Η πίστωση πρέπει να είναι ένα ποσό με θετικό πρόσημο αλλιώς πρέπει να το αφήσετε κενό.

en: Credited Account Owner
el: Κάτοχος του λογαριασμού που χρεώθηκε

en: Credits
el: Πιστώσεις

en: Croatian (MacCroatian)
el: Κροατική (MacCroatian)

en: Cross
el: Σταυρός

en: Cu_rrency
el: _Νόμισμα

en: Cu_t
el: Α_ποκοπή

en: Cu_t Transaction
el: Απο_κοπή συναλλαγής

en: Currenc_y
el: _Νόμισμα

en: Currencies
el: Νομίσματα

en: Currency
el: Νόμισμα

en: Currency Information
el: Πληροφορίες συναλλάγματος

en: Currency conversion date
el: Ημερομηνία μετατροπής συναλλάγματος

en: Current Value:
el: Τρέχουσα αξία:

en: Current Year
el: Τρέχων έτος

en: Custom
el: Εξατομικευμένος

en: Custom Multicolumn Report
el: Προσαρμοσμένη προβολή πολλαπλών στηλών

en: Custom Title
el: Προσαρμοσμένος τίτλος

en: Custom date format
el: Προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας

en: Custom format
el: Προσαρμοσμένο φορμά

en: Customer
el: Πελάτης

en: Customer ID
el: ID Πελάτη

en: Customer Name
el: Όνομα πελάτη

en: Customer Number
el: Αριθμός πελάτη

en: Customer Report
el: Αναφορά πελάτη

en: Customer Summary
el: Περίληψη πελάτη

en: Customer number
el: Αριθμός πελάτη:

en: Customer's Invoices
el: Τιμολόγια Πελάτη

en: Customer's Jobs
el: Εργασίες Πελάτη

en: Customers Overview
el: Επισκόπηση πελατών

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
el: Αποκοπή της τρέχουσας επιλογής και αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Cut the selected transaction into clipboard
el: Αποκοπή της επιλεγμένης συναλλαγής στο πρόχειρο

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Cyrillic (IBM-855)
el: Κυριλλική (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
el: Κυριλλική (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
el: Κυριλλική (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
el: Κυριλλική (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
el: Κυριλλική (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
el: Κυριλλική (Windows-1251)

en: DTAUS import data format
el: Εισαγόμενα δεδομένων μορφής DTAUS

en: Daily
el: Ημερήσια

[ctx: Daily]
en: Every
el: Κάθε

[ctx: Daily]
en: days.
el: ημέρες.

en: Daily (360)
el: Ημερήσια (360)

en: Daily (365)
el: Ημερήσια (365)

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date Closed
el: Ημερομηνία κλεισίματος

en: Date Format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Date Opened
el: Ημερομηνία Ανοίγματος

en: Date Posted
el: Ημ/νία καταχώρησης

en: Date Range
el: Ημερολογιακό διάστημα

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Date format choice
el: Επιλογή μορφής ημερομηνίας

en: Date format to use
el: Μορφή ημερομηνίας για χρήση

en: Date of Report
el: Ημερομηνία της αναφοράς

en: Date of _Entry
el: Ημ/νια _καταχώρησης

en: Date range of transactions to retrieve:
el: Ημερολογιακό διάστημα από όπου θα ανακτηθούν συναλλαγές:

en: Date required.
el: Απαιτείται ημερομηνία.

en: Date:
el: Ημερομηνία:

en: Days
el: Ημέρες

en: De_lete
el: Δι_αγραφή

en: De_scription
el: _Περιγραφή

en: Debit
el: Χρέωση

en: Debit Account
el: Χρεωστικός λογαριασμός

en: Debit Amount
el: Ποσότητα χρέωσης

en: Debit Formula
el: Φόρμουλα χρέωσης

en: Debit Value
el: Αξία χρέωσης

en: Debited Account Owner
el: Κάτοχος λογαριασμού που χρεώθηκε

en: Debits
el: Χρεώσεις

en: Decrease
el: Μείωση

en: Decrease in capital
el: Μείωση στο κεφάλαιο

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default Customer TaxTable
el: Προεπιλεγμένος πίνακας φόρου πελάτη

en: Default Hours per Day
el: Προεπιλεγμένες ώρες ανά ημέρα

en: Default Vendor TaxTable
el: Προεπιλεγμένος πίνακας φόρου προμηθευτή

en: Default _font
el: Προεπιλεγμένη _γραμματοσειρά

en: Default alternate background for table cells.
el: Προεπιλεγμένο εναλλακτικό χρώμα παρασκηνίου για τα κελιά πίνακα.

en: Default background for table cells.
el: Προεπιλεγμένο παρασκήνιο των κελιών του πίνακα.

en: Default color for subtotal rows.
el: Προεπιλεγμένο χρώμα για τις γραμμές υποσυνόλων.

en: Default currency for new accounts
el: Προεπιλεγμένο νόμισμα για νέους λογαριασμούς

en: Default currency for new reports
el: Προεπιλεγμένο νόμισμα για νέες αναφορές

en: Default encoding
el: Προεπιλεγμένη κωδικοποίηση

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
el: Προεπιλογή σε 'νέα αναζήτηση' αν επιστρέφονται λιγότερα αποτελέσματα από αυτόν τον αριθμό

en: Degrees
el: Βαθμοί

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete %s?
el: Διαγραφή %s;

en: Delete Account
el: Διαγραφή λογαριασμού

en: Delete a commodity
el: Διαγραφή μιας αξίας

en: Delete a transaction
el: Διαγραφή μιας συναλλαγής

en: Delete all _transactions
el: Διαγραφή όλων των _συναλλαγών

en: Delete commodity?
el: Διαγραφή αξίας;

en: Delete multiple price quotes
el: Διαγραφή πολλαπλών τιμών μετοχών

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
el: Διαγραφή παλιών αρχείων καταγραφών/αντιγράφων ασφαλείας μετά από αριθμό ημερών (0 = ποτέ).

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
el: Διαγραφή παλιών αρχείων καταγραφών/αντιγράφων ασφαλείας μετά από αριθμό ημερών (0 = ποτέ).

en: Delete prices?
el: Διαγραφή τιμών;

en: Delete results from current search
el: Διαγραφή αποτελεσμάτων της τρέχουσας αναζήτησης

en: Delete selected account
el: Διαγραφή του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Delete the Selected Budget
el: Διαγραφή του επιλεγμένου προϋπολογισμού

en: Delete the current Billing Term
el: Διαγραφή τρέχοντα όρου συναλλαγής

en: Delete the current entry
el: Διαγραφή της τρέχουσας εισαγωγής

en: Delete the current transaction
el: Διαγραφή της τρέχουσας συναλλαγής

en: Delete the current transaction?
el: Διαγραφή της τρέχουσας συναλλαγής;

en: Delete the highlighted lot
el: Διαγραφή του επισημασμένου πακέτου

en: Delete the selected scheduled transaction
el: Διαγραφή της επιλεγμένης προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Delete the selected transaction
el: Διαγραφή της επιλεγμένης συναλλαγής

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
el: Διαγραφή της διαίρεσης '%s' από την συναλλαγή '%s';

en: Deleting account %s
el: Διαγραφή λογαριασμού %s

en: Deposit
el: Κατάθεση

en: Depth limit behavior
el: Συμπεριφορά ορίου βάθους

en: Desc_ription
el: _Περιγραφή

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Descri_ption
el: Περι_γραφή

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description Field
el: Πεδίο περιγραφής

en: Description, Notes, or Memo
el: Περιγραφή, Σημειώσεις ή Υπόμνημα

en: Destination account for the auto-balance split.
el: Λογαριασμός προορισμού για την αυτόματη διαίρεση ισοσύγισης.

en: Detailed
el: Λεπτομερής

en: Diff
el: Διαφορά

en: Difference
el: Διαφορά

en: Direct Debit
el: Άμεση Ανάληψη

en: Discarding this transaction.
el: Απόρριψη αυτής της συναλλαγής.

en: Discount
el: Έκπτωση

en: Discount %
el: Έκπτωση %

en: Discount Amount
el: Ποσό έκπτωσης

en: Discount Days
el: Ημέρες έκπτωσης

en: Discount How
el: Τρόπος έκπτωσης

en: Discount Rate
el: Ποσοστό έκπτωσης

en: Discount Type
el: Τύπος έκπτωσης

en: Discount Type: Monetary Value
el: Τύπος έκπτωσης:νομισματική αξία

en: Discount Type: Percent
el: Τύπος έκπτωσης: ποσοστό

en: Discount and tax both applied on pretax value
el: Έκπτωση και φόρος υπολογίζονται στην τιμή προ φόρων.

en: Discount computed after tax is applied
el: Υπολογισμός έκπτωσης μετά την ενσωμάτωση του φόρου

en: Discount days cannot be more than due days.
el: Οι ημέρες έκπτωσης δεν μπορούν να υπερβαίνουν τις προθεσμίες.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
el: Το Ποσοστό έκπτωσης πρέπει να είναι από 0 ως 100 διαφορετικά αφήστε το κενό.

en: Discrete
el: Διακριτός

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display "_tip of the day" dialog
el: Εμφάνιση παραθύρου "_συμβουλής της ημέρας"

en: Display Address 1.
el: Εμφάνιση διεύθυνσης 1

en: Display Address 2.
el: Εμφάνιση διεύθυνσης 2

en: Display Address 3.
el: Εμφάνιση διεύθυνσης 3

en: Display Address 4.
el: Εμφάνιση διεύθυνσης 4

en: Display Columns
el: Εμφάνιση στηλών

en: Display Email.
el: Εμφάνιση Email.

en: Display Fax.
el: Εμφάνιση φαξ.

en: Display Phone.
el: Εμφάνιση τηλεφώνου.

en: Display a balance sheet (using eguile template)
el: Εμφάνιση ενός ισολογισμού (με χρήση προτύπου eguile)

en: Display a graph of the selected data.
el: Εμφάνιση γραφήματος επιλεγμένων δεδομένων.

en: Display a running balance?
el: Εμφάνιση τρεχούμενου υπολοίπου;

en: Display a table of the selected data.
el: Εμφάνιση πίνακα επιλεγμένων δεδομένων.

en: Display accounts as hyperlinks
el: Εμφάνιση λογαριασμών ως συνδέσμων

en: Display as a two column report
el: Εμφάνιση ως αναφορά δύο στηλών

en: Display document link?
el: Εμφάνιση συνδέσμου εγγράφου;

en: Display due date?
el: Εμφάνιση της ημερομηνίας λήξης;

en: Display ne_gative amounts in red
el: Εμφάνιση _αρνητικών ποσών με κόκκινο

en: Display negative amounts in red
el: Εμφάνιση αρνητικών ποσών με κόκκινο

en: Display negative values in red.
el: Εμφάνιση αρνητικών τιμών με κόκκινο.

en: Display the account name?
el: Εμφάνιση του ονόματος λογαριασμού;

en: Display the account?
el: Εμφάνιση του λογαριασμού;

en: Display the action?
el: Εμφάνιση της ενέργειας;

en: Display the amount?
el: Εμφάνιση του ποσού;

en: Display the check number?
el: Εμφάνιση του αριθμού της επιταγής;

en: Display the date?
el: Εμφάνιση της ημερομηνίας;

en: Display the description?
el: Εμφάνιση της περιγραφής;

en: Display the invoice notes?
el: Εμφάνιση των σημειώσεων του τιμολογίου;

en: Display the invoice references?
el: Εμφάνιση παραπομπών τιμολογίου;

en: Display the memo?
el: Εμφάνιση της υπόμνησης;

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
el: Εμφάνιση καρτελών στο κάτω μέρος του παραθύρου.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
el: Εμφάνιση καρτελών στα αριστερά του παραθύρου.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
el: Εμφάνιση καρτελών στα δεξιά του παραθύρου.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
el: Εμφάνιση καρτελών στο πάνω μέρος του παραθύρου.

en: Display the number of shares?
el: Εμφάνιση του αριθμού των μετοχών;

en: Display the period credits column?
el: Εμφάνιση της στήλης πιστώσεων περιόδου;

en: Display the period debits column?
el: Εμφάνιση της στήλης χρεώσεων περιόδου;

en: Display the price per item?
el: Εμφάνιση τιμής ανα αντικείμενο;

en: Display the quantity of items?
el: Να εμφανιστούν οι ποσότητες των αντικειμένων;

en: Display the reconciled date?
el: Εμφάνιση της ημερομηνίας συμφωνίας;

en: Display the sale amount column?
el: Εμφάνιση της στήλης ποσού πώλησης;

en: Display the shares price?
el: Εμφάνιση τιμής μετοχών;

en: Display the subtotals?
el: Να εμφανιστούν τα υποσύνολα;

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
el: Εμφάνιση της γραμμής περίληψης στο κάτω μέρος της σελίδας.

en: Display the summary bar at the top of the page.
el: Εμφάνιση της γραμμής περίληψης στο πάνω μέρος της σελίδας.

en: Display the tax column?
el: Εμφάνιση της στήλης φόρου;

en: Display the totals?
el: Να εμφανιστούν τα σύνολα;

en: Display the transaction date?
el: Εμφάνιση της ημ/νίας συναλλαγής;

en: Display the transaction description?
el: Εμφάνιση της περιγραφής συναλλαγής;

en: Display the transaction reference?
el: Εμφάνιση παραπομπής της συναλλαγής;

en: Display the transaction type?
el: Εμφάνιση του τύπου συναλλαγής;

en: Display the ~a report
el: Εμφάνιση της αναφοράς ~a

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
el: Διαίρεση

en: Dist
el: Διαν.

en: Dividend
el: Μέρισμα

en: Dividends
el: Μερίσματα

en: Do not import (no action selected)
el: Να μην γίνει εισαγωγή (καμία επιλεγμένη ενέργεια)

en: Do not load the last file opened
el: Να μην φορτωθεί το τελευταίο αρχείο που ανοίχτηκε

en: Do not print full account names
el: Να μην εκτυπώνεται το πλήρες ονόμα λογαριασμών

en: Do not print transaction detail
el: Να μην εκτυπώνονται οι λεπτομέρειες συναλλαγής

en: Do not show
el: Να μην εμφανιστεί

en: Do not show any balances of parent accounts.
el: Να μην εμφανίζονται υπόλοιπα γονικών λογαριασμών.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
el: Να μην εμφανίζονται καθόλου μερικά σύνολα στους γονικούς λογαριασμούς.

en: Do not use special date processing
el: Να μην γίνει χρήση ειδικής επεξεργασία ημερομηνίας

en: Do you really want to close the order?
el: Θέλετε πραγματικά να κλείσετε την παραγγελία;

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το πρότυπο με το όνομα "%s";

en: Do you really want to post the invoice?
el: Θέλετε σίγουρα να καταχωρήσετε το τιμολόγιο;

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
el: Θέλετε να αναβάλετε αυτή τη συμφωνία και να την τελειώσετε αργότερα;

en: Document Links
el: Σύνδεσμοι εγγράφων

en: Documents
el: Έγγραφα

en: Don't _tell me again.
el: Να μην _αναφερθεί ξανά.

en: Don't sign reverse any accounts.
el: Να μην γίνεται αντιστροφή πρόσημου σε κανένα λογαριασμό.

en: Don't tell me again this _session.
el: Να μην αναφερθεί ξανά σε αυτή τη _συνεδρία.

en: Double _mode colors alternate with transactions
el: _Κατάσταση δύο χρωμάτων εναλλασσόμενα ανά συναλλαγή

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
el: Κάντε διπλό κλικ στην καταχώριση στη στήλη Αναγνωριστικό για να μεταβείτε στο επιχειρηματικό στοιχείο.
    Κάντε διπλό κλικ στην καταχώρηση στη στήλη Σύνδεσμος για να ανοίξετε το Συνδεδεμένο έγγραφο.
    Κάντε διπλό κλικ στην καταχώρηση στη στήλη Διαθέσιμο για να τροποποιήσετε τη σύνδεση του εγγράφου.

en: Double-Weeks
el: Διπλές-Εβδομάδες

en: Down
el: Κάτω

en: Draw _vertical lines between columns
el: Σχεδιασμός _κάθετων γραμμών ανάμεσα στα κελιά

en: Draw hori_zontal lines between rows
el: Σχεδιασμός _οριζόντιων γραμμών ανάμεσα στα κελιά

en: Due
el: Λήξη

en: Due Bills Reminder
el: Υπενθύμιση τιμολογίων που λήγουν

en: Due Date
el: Ημερομηνία οφειλής

en: Due Days
el: Ημ/νια Οφειλής

en: Dup_licate Transaction
el: Α_ντίγραφο συναλλαγής

en: Duplicate
el: Αντίγραφο

en: Duplicate Transaction
el: Αντίγραφο συναλλαγής

en: E-mail
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

en: E_dit Customer
el: Ε_πεξεργασία πελάτη

en: E_dit Employee
el: Ε_πεξεργασία υπαλλήλου

en: E_dit Vendor
el: Ε_πεξεργασία προμηθευτή

en: E_nter date:
el: Ημερομηνία ε_ισαγωγής:

en: E_xtensions
el: Ε_πεκτάσεις

en: Easy Invoice
el: Τιμολόγιο Easy

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Account
el: Επεξεργασία λογαριασμού

en: Edit Bill
el: Επεξεργασία Τιμολ. Αγορών

en: Edit Credit Note
el: Επεξεργασία πιστωτικής σημείωσης

en: Edit Customer
el: Επεξεργασία πελάτη

en: Edit E_xchange Rate
el: Επεξεργασίας _ισοτιμίας

en: Edit Employee
el: Επεξεργασία υπαλλήλου

en: Edit Expense Voucher
el: Επεξεργασία παραστατικού εξόδου

en: Edit Invoice
el: Επεξεργασία τιμολογίου

en: Edit Job
el: Επεξεργασία εργασίας

en: Edit Options
el: Επεξεργασία επιλογών

en: Edit Scheduled Transaction
el: Επεξεργασία προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Edit Vendor
el: Επεξεργασία προμηθευτή

en: Edit _Account
el: Επεξεργασία _λογαριασμού

en: Edit currency
el: Επεξεργασία συνναλάγματος

en: Edit report options
el: Επεξεργασία επιλογών αναφοράς

en: Edit security
el: Επεξεργασία χρεογράφου

en: Edit the current Billing Term
el: Επεξεργασία τρέχοντος όρου συναλλαγών

en: Edit the current price.
el: Επεξεργασία της τρέχουσας τιμής.

en: Edit the current transaction
el: Επεξεργασία της τρέχουσας συναλλαγής

en: Edit the global preferences of GnuCash
el: Επεξεργασία καθολικών προτιμήσεων του GnuCash

en: Edit the list of encodings
el: Επεξεργασία της λίστας των κωδικοποιήσεων

en: Edit the properties of the current file
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων του τρέχοντος αρχείου

en: Edit the selected account
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Edit the selected scheduled transaction
el: Επεξεργασία της επιλεγμένης προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Edit this invoice
el: Επεξεργασία αυτού του τιμολογίου

en: Email
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

en: Employee
el: Υπάλληλος

en: Employee ID
el: ID Υπάλληλου

en: Employee Name
el: Όνομα υπάλληλου

en: Employee Number
el: Αριθμός υπαλλήλου

en: Employee Report
el: Αναφορά υπαλλήλου

en: Employee Username
el: Όνομα χρήστη υπαλλήλου

en: Employee number
el: Αριθμός υπαλλήλου

en: Enable Links
el: Ενεργοποίηση συνδέσμων

en: Enable extra/development/debugging features.
el: Ενεργοποίηση πρόσθετων δυνατοτήτων αποσφαλμάτωσης/ανάπτυξης.

en: Enable hyperlinks in reports.
el: Ενεργοποίηση συνδέσμων στις αναφορές.

en: Enable skip transaction action
el: Ενεργοποίηση ενέργειας παράκαμψης συναλλαγής

en: Enabled
el: Ενεργό

en: Enables file compression when writing the data file.
el: Ενεργοποίηση συμπίεσης αρχείου κατά την εγγραφή των δεδομένων.

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: End
el: Τέλος

en: End Date
el: Καταληκτική ημερομηνία:

en: End Date:
el: Καταληκτική ημερομηνία:

en: End of accounting period
el: Τέλος της λογιστικής περιόδου

en: End of current quarter
el: Τέλος του τρέχοντος τριμήνου

en: End of next month
el: Τέλος του επόμενου μήνα

en: End of next quarter
el: Τέλος του επόμενου τριμήνου

en: End of next year
el: Τέλος του επόμενου έτους

en: End of previous month
el: Τέλος του προηγούμενου μήνα

en: End of previous quarter
el: Τέλος προηγούμενου τριμήνου

en: End of previous year
el: Τέλος προηγούμενου έτους

en: End of this month
el: Τέλος του τρέχοντος μήνα

en: End of this quarter
el: Τέλος αυτού του τριμήνου

en: End of this year
el: Τέλος αυτού του έτους

en: Ending Balance
el: Τελικό υπόλοιπο

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
el: Ημερομηνίας τέλους (σε δευτερόλεπτα από 1, Ιαν 1970)

en: English (ASCII)
el: Αγγλικά (ASCII)

en: Ente_r date:
el: Ημερομηνία _εισαγωγής:

en: Enter
el: Εισαγωγή

en: Enter Password
el: Εισαγωγή συνθηματικού

en: Enter _Interest Charge…
el: Εισαγωγή χρέωσης _τόκου…

en: Enter _Interest Payment…
el: Εισαγωγή πληρωμής _τόκου…

en: Enter a SEPA Online Transfer
el: Εισάγετε μια Online συναλλαγή SEPA

en: Enter a description of the split
el: Εισάγετε μια περιγραφή για το σπλιτ

en: Enter a description of the transaction
el: Εισάγετε μια περιγραφή για τη συναλλαγή

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
el: Εισαγάγετε ένα σύμβολο εμφάνισης. Αυτό μπορεί με ασφάλεια να μείνει κενό, οπότε θα χρησιμοποιηθεί το σύμβολο ticker ή ο κωδικός ISO νομίσματος.

en: Enter a name for the account
el: Εισάγετε ένα όνομα για το λογαριασμό

en: Enter a name for the highlighted lot.
el: Εισάγετε ένα όνομα για το επισημασμένο πακέτο.

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
el: Εισάγετε ένα όνομα ή μια σύντομη περιγραφή, πχ "Μετοχή Εθνικής τράπεζας".

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
el: Εισάγετε ένα όνομα για αυτή την προσαρμοσμένη μορφή. Αυτό το όνομα θα εφαρμοστή στην λίστα επιλογής μορφής επιταγής. Η χρήση ενός ονόματος μορφής που υπάρχει ήδη θα προκαλέσει την αντικατάσταση αυτού.

en: Enter a user name and password to connect to: %s
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη και το συνθηματικό σας για να συνδεθείτε στο: %s

en: Enter an Online Transaction
el: Εισάγετε μια Online συναλλαγή

en: Enter an URL like "%s"
el: Εισαγάγετε μια διεύθυνση URL όπως "%s"

en: Enter any notes you want to make about this lot.
el: Εισάγετε τις σημειώσεις που θέλετε σχετικά με αυτό το πακέτο.

en: Enter credit formula for real transaction
el: Εισάγετε την φόρμα πίστωσης για την πραγματική συναλλαγή

en: Enter debit formula for real transaction
el: Εισάγετε την φόρμα χρέωσης για την πραγματική συναλλαγή

en: Enter notes for the transaction
el: Εισάγετε σημειώσεις για τη συναλλαγή

en: Enter the Discount Amount
el: Εισαγωγή του ποσού έκπτωσης

en: Enter the Discount Percent
el: Εισαγωγή του ποσοστού έκπτωσης

en: Enter the Entry Description
el: Εισάγετε την περιγραφή της καταχώρησης

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
el: Εισάγετε τις λεπτομέρειες του δανείου, ως ελάχιστο εισάγετε ένα έγκυρο λογαριασμό δανείου και ποσό.

en: Enter the Quantity of units for this Entry
el: Εισάγετε την ποσότητα των τεμαχίων για αυτή την καταχώρηση

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
el: Εισάγετε τον πίνακα φόρου που εφαρμόζεται σε αυτή την καταχώρηση

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
el: Εισάγετε το λογαριασμό από όπου θα γίνει η μεταφορά, ή διαλέξτε έναν από τη λίστα

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
el: Εισάγετε ένα ετήσιο επιτόκιο ως ποσοστό. Δεκτές είναι τιμές μεταξύ 0.001 -100. Ο βοηθός δανείου δεν υποστηρίζει δάνεια μηδενικού επιτοκίου.

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
el: Εισάγετε την ημερομηνία και την αύξηση ή μείωση του αριθμού μετοχών μετά το σπλιτ ή το αντίστροφο σπλιτ. Στα αντίστροφα σπλιτ χρησιμοποιείστε αρνητικό πρόσημο για την διανομή μετοχών. Μπορείτε επίσης να εισάγετε μία περιγραφή για τη συναλλαγή, ή να αποδεχτείτε την προεπιλεγμένη.

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
el: Εισάγετε το πλήρες όνομα της αξίας. Παράδειγμα: Cisco Systems Inc., ή Apple Computer, Inc.

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
el: Εισάγετε τον λογαριασμό εσόδων/εξόδων για την Εγγραφή, ή επιλέξτε από τη λίστα

en: Enter the name of the Customer
el: Εισάγετε το όνομα του Πελάτη

en: Enter the name of the Vendor
el: Εισάγετε το όνομα του Προμηθευτή

en: Enter the number of shares bought or sold
el: Εισάγετε τον αριθμό των μετοχών που αγοράστηκαν ή πωλήθηκαν

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
el: Εισάγετε το σύμβολο της αξίας (πχ OTE ή ΟΠΑΠ) Αν λαμβάνετε τιμές online, αυτό το πεδίο πρέπει να ταιριάζει ακριβώς με το σύμβολο που χρησιμοποιεί η πηγή από την οποία λαμβάνετε τις τιμές (πρέπει να υπάρχει και ταίριασμα πεζών/κεφαλαίων).

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
el: Εισάγετε ένα σύμβολο μετοχής ή κάποια άλλη συντόμευση, όπως "RHT". Αν δεν υπάρχει ή δεν το γνωρίζετε, δημιουργήστε ένα δικό σας.

en: Enter the unit-Price for this Entry
el: Εισάγετε την τιμή τεμαχίου για αυτή την καταχώρηση

en: Enter your password
el: Εισάγετε το συνθηματικό σας

en: Enter your username and password
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη και το συνθηματικό σας

en: Entity Not Found: %s
el: Δεν βρέθηκε ο αντικείμενο: %s

en: Entity type does not match %s: %s
el: Ο τύπος αντικειμένου δεν ταιριάζει με %s: %s

en: Entries
el: καταχωρήσεις

en: Equities
el: Κεφάλαια

en: Equity
el: Καθαρή θέση

en: Equity Accounts
el: Λογαριασμοί καθαρής θέσης

en: Equity Statement
el: Κατάσταση καθαρής θέσης

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error adding price.
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή τιμής.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
el: Σφάλμα στην κανονική έκφραση '%s:
    %s

en: Escrow Account
el: Εγγυητικός λογαριασμός

en: Escrow Payment
el: Πρόσθετες πληρωμές

en: Estimate
el: Εκτίμηση

en: Estimate Budget Values
el: Εκτίμηση τιμών προϋπολογισμού

en: Europe
el: Ευρώπη

en: European
el: Ευρωπαϊκή

en: Every
el: Κάθε

en: Every transaction has a "Notes" field where you can put useful information.
    
    To make it visible
    select "View" in the menu bar and check "Double Line" or
    check "Double Line View" in Preferences:Register Defaults.
el: Κάθε συναλλαγή έχει ένα πεδίο "Σημειώσεις" όπου μπορείτε να βάλετε χρήσιμες πληροφορίες.
    
    Για να το κάνει ορατό
    επιλέξτε "Προβολή" στη γραμμή μενού και επιλέξτε "Διπλή γραμμή" ή
    επιλέξτε "Διπλή προβολή γραμμής" στο Preferences:Register Defaults.

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: Exchange Rate
el: συναλλαγματική ισοτιμία

en: Exclude accounts with zero total balances
el: Εξαίρεση λογαριασμών με μηδενικά συνολικά υπόλοιπα

en: Execute this online transaction now
el: Εκτέλεση τώρα της online συναλλαγής

en: Existing
el: Υπάρχον

en: Existing Assets
el: Υπάρχον ενεργητικό

en: Existing Equity
el: Υπάρχουσα καθαρή θέση

en: Existing Liabilities
el: Υπάρχουσες υποχρεώσεις

en: Existing Retained Earnings
el: Υπάρχοντα κέρδη εις νέο

en: Existing Retained Losses
el: Υπάρχοντες ζημιές εις νέο

en: Expense
el: Έξοδα

en: Expense Account
el: Λογαριασμός εξόδων

en: Expense Accounts
el: Λογαριασμοί εξόδων

en: Expense Chart
el: Διάγραμμα εξόδων

en: Expense Over Time
el: Έξοδα στο χρόνο

en: Expense Piechart
el: Κυκλικό διάγραμμα εξόδων

en: Expense Total
el: Σύνολο εξόδων

en: Expense Voucher
el: Παραστατικό εξόδου

en: Expense Vouchers
el: Παραστατικά εξόδων

en: Expenses
el: Έξοδα

en: Expenses vs. Day of Week
el: Έξοδα ανά ημέρα εβδομάδας

en: Explanation
el: Επεξήγηση

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export HTML-formatted report to file
el: Εξαγωγή της HTML αναφοράς σε αρχείο

en: Export Now…
el: Εξαγωγή τώρα

en: Export _Accounts
el: Εξαγωγή _λογαριασμών

en: Export _Report
el: Εξαγωγή _αναφοράς

en: Export as P_DF…
el: Εξαγωγή ως P_DF…

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
el: Εξαγωγή της ιεραρχίας λογαριασμών σε νέο αρχείο δεδομένων GnuCash

en: Export the current report as a PDF document
el: Εξαγωγή της τρέχουσας αναφοράς ως αρχείο PDF

en: Export to PDF File
el: Εξαγωγή σε αρχείο PDF

en: Exporting file…
el: Εξαγωγή αρχείου…

en: Extra Notes
el: Πρόσθετες σημειώσεις

en: Extra Payments
el: Πρόσθετες πληρωμές

en: F_ind Account
el: Εύρεσ_η λογαριασμού

en: F_raction traded
el: _Κλάσμα διαπραγμάτευσης

en: Failed
el: Απέτυχε

en: Failed to open log file: %s: %s
el: Αποτυχία ανοίγματος αρχείου καταγραφής %s: %s

en: Fancy Date Format
el: Μορφή ημερομηνίας Fancy

en: Fancy Invoice
el: Τιμολόγιο Fancy

en: Farsi (MacFarsi)
el: Φαρσί (MacFarsi)

en: Fax
el: Φαξ

en: Fee
el: Προμήθεια

en: File Found
el: Βρέθηκε αρχείο

en: File Not Found
el: Δεν βρέθηκε αρχείο

en: File does not appear to be in QIF format
el: Το αρχείο δεν φαίνεται να είναι σε μορφή QIF

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
el: Δε βρέθηκε το αρχείο ή δεν έχετε δικαιώματα ανάγνωσης του. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο αρχείο.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
el: Αρχείο για αποθήκευση καταγραφών, προεπιλογή είναι το "/tmp/gnucash.trace", μπορεί να γίνει "stderr" ή "stdout".

en: Filled circle
el: Γεμάτος κύκλος

en: Filled square
el: Γεμάτο τετράγωνο

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Filter %s by...
el: Φίλτρο %s κατά...

en: Filter %s by…
el: Φίλτρο %s κατά…

en: Filter Type
el: Τύπος Φίλτρου

en: Filter register by…
el: Φιλτράρισμα μητρώου βάσει…

en: Find Bill
el: Εύρεση τιμολογίου αγοράς

en: Find Customer
el: Εύρεση πελάτη

en: Find Employee
el: Εύρεση υπαλλήλου

en: Find Expense Voucher
el: Εύρεση παραστατικού εξόδου

en: Find Invoice
el: Εύρεση τιμολογίου

en: Find Job
el: Εύρεση εργασίας

en: Find Order
el: Εύρεση παραγγελίας

en: Find Transaction
el: Εύρεση συναλλαγής

en: Find Vendor
el: Εύρεση προμηθευτή

en: Find an account
el: Εύρεση ενός λογαριασμού

en: Find transactions with a search
el: Εύρεση συναλλαγών με αναζήτηση

en: Finish Account Setup
el: Τέλος ρύθμισης λογαριασμών

en: Finish GnuCash Datafile Import
el: Ολοκλήρωση εισαγωγής αρχείου δεδομένων GnuCash

en: Finish the reconciliation of this account
el: Τερματισμός της συμφωνίας για αυτό το λογαριασμό

en: First Option
el: Πρώτη επιλογή

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
el: Πρώτη ημέρα της λογιστικής περιόδου, όπως ορίζεται στις γενικές προτιμήσεις.

en: First day of the current calendar year.
el: Πρώτη ημέρα του τρέχοντος ημερολογιακού έτους

en: First day of the current month.
el: Πρώτη ημέρα του τρέχοντος μήνα.

en: First day of the current quarterly accounting period.
el: Πρώτη ημέρα του τρέχοντος λογιστικού τριμήνου

en: First day of the next quarterly accounting period.
el: Πρώτη ημέρα του επόμενου λογιστικού τριμήνου.

en: First day of the previous calendar year.
el: Πρώτη ημέρα του προηγούμενου ημερολογιακού έτους

en: First day of the previous month.
el: Πρώτη μέρα του προηγούμενου μήνα.

en: First day of the previous quarterly accounting period.
el: Πρώτη ημέρα του προηγούμενου λογιστικού τριμήνου.

en: First on the
el: Αρχικά την

en: Fixed Rate
el: Σταθερό επιτόκιο

en: Fixed-Width
el: Σταθερό πλάτος

en: Font family
el: Οικογένεια γραμματοσειρών

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
el: Επικοινωνήστε με τη λίστα ταχυδρομείου ~a για να βρείτε βοήθεια για τον τρόπο δημιουργίας αναφορών ή να προσφέρετε μια εντελώς καινούρια.

en: Forever
el: Για πάντα

en: Form
el: Φόρμα

en: Form Line Data:
el: Γραμμή δεδομένων φόρμας:

en: Format
el: Μορφή

en: Forward
el: Μπροστά

en: Fourth Options
el: Τέταρτες επιλογές

en: Fraction
el: Κλάσμα

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Friday
el: Παρασκευή

en: From
el: Από

en: From ~a to ~a
el: Από ~a έως ~a

en: Frozen
el: Έχει παγώσει

en: Funds In
el: Εισροές

en: Funds Out
el: Εκροές

en: Future Minimum
el: Μελλοντικό ελάχιστο

en: Future Minimum (%s)
el: Μελλοντικό ελάχιστο (%s)

en: Future Minimum (Report)
el: Μελλοντικό ελάχιστο (Αναφορά)

en: Future Scheduled Transactions Summary
el: Περίληψη μελλοντικών Προγραμματισμένων συναλλαγών

en: Future value
el: Μελλοντική αξία

en: Future:
el: Μελλοντική:

en: Gain
el: Κέρδος

en: Gain/Loss
el: Κέρδος/Ζημιά

en: Gains
el: Κέρδη

en: General
el: Γενικά

en: General Journal
el: Γενικό ημερολόγιο

en: General Ledger
el: Γενικό Καθολικό

en: General background color for report.
el: Γενικό χρώμα παρασκηνίου αναφοράς.

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
el: Δημιουργήθηκε από τιμολόγιο. Δοκιμάστε την ακύρωση καταχώρησης του τιμολογίου.

en: Georgian (GEOSTD8)
el: Γεωργιανά (GEOSTD8)

en: Get Quotes
el: Λήψη τιμών

en: Get Transactions Online
el: Λήψη online συναλλαγών

en: Get _Balance
el: Λήψη _υπόλοιπου

en: Get _Transactions…
el: Λήψη _συναλλαγών…

en: Get new online quotes for stock accounts.
el: Λήψη νέων τιμών από το διαδίκτυο για λογαριασμούς μετοχών.

en: Get the transactions online through Online Banking
el: Λήψη online των συναλλαγών του λογαριασμού δια μέσου του Online Banking

en: Give the children the same type?
el: Ορισμός των θυγατρικών σε ίδιο τύπο;

en: GnuCash Account Name
el: Όνομα λογαριασμού GnuCash

en: GnuCash Preferences
el: Προτιμήσεις GnuCash

en: GnuCash Tip Of The Day
el: Συμβουλή της ημέρας του GnuCash

en: GnuCash account name
el: Όνομα λογαριασμού GnuCash

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
el: Το GnuCash δεν μπορεί να κατανοήσει την τιμή σε ένα από τα πεδία. Πρέπει να εισάγετε μια έγκυρη τιμή.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
el: Το GnuCash δεν μπόρεσε να επιτύχει κλείδωμα για το %s.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
el: Αδυναμία ανάκτησης κλειδώματος για το %s. Αυτή η βάση δεδομένων μπορεί να είναι σε χρήση από κάποιον άλλο χρήστη, σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να την εξάγετε. Θέλετε να προχωρήσετε στην εξαγωγή της βάσης δεδομένων;

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
el: Αδυναμία ανάκτησης κλειδώματος για το %s. Αυτή η βάση δεδομένων μπορεί να είναι σε χρήση από κάποιον άλλο χρήστη, σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να την ανοίξετε. Θέλετε να προχωρήσετε στην εισαγωγή της βάσης δεδομένων;

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
el: Αδυναμία ανάκτησης κλειδώματος για το %s. Αυτή η βάση δεδομένων μπορεί να είναι σε χρήση από κάποιον άλλο χρήστη, σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να την ανοίξετε. Θέλετε να προχωρήσετε στο άνοιγμα της βάσης δεδομένων;

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
el: Αδυναμία ανάκτησης κλειδώματος για το %s. Αυτή η βάση δεδομένων μπορεί να είναι σε χρήση από κάποιον άλλο χρήστη, σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να την αποθηκεύσετε. Θέλετε να προχωρήσετε στην αποθήκευση της βάσης δεδομένων;

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
el: Το Gnucash χρησιμοποιεί ξεχωριστούς λογαριασμούς εσόδων και τα εξόδων αντί για κατηγορίες για να καταγράψει τις συναλλαγές σας. Κάθε κατηγορία που υπάρχει στο QIF αρχείο θα μετατραπεί σε λογαριασμό GnuCash.
    
    Η επόμενη σελίδα θα σας δώσει την δυνατότητα να ελέγξετε τις προτεινόμενες αντιστοιχήσεις μεταξύ των κατηγοριών QIF και λογαριασμών GnuCash. Μπορείτε να αλλάξετε τυχόν αντιστοιχήσεις που δεν σας αρέσουν με διπλό κλικ στην γραμμή που περιέχει το όνομα κατηγορίας.
    
    Αν αργότερα αλλάξετε γνώμη, μπορείτε να αναδιοργανώσετε με ασφάλεια την δομή των λογαριασμών μέσα από το GnuCash.

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
el: Το GnuCash θα εκτιμήσει τις τιμές του προϋπολογισμού για τους επιλεγμένους με βάση τις παλιότερες συναλλαγές.

en: Grand Total
el: Γενικό σύνολο

en: Grand Total Cell Color
el: Χρώμα κελιού γενικού συνόλου

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Greek (ISO-8859-7)
el: Ελληνική (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
el: Ελληνική (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
el: Ελληνική (Windows-1253)

en: Green
el: Πράσινο

en: Gujarati (MacGujarati)
el: Γκουτζαράτι (ΜακΓκουτζαράτι)

en: Gurmukhi (MacGurmukhi)
el: Γκουρμούχι (MacGurmukhi)

en: HTML Style Sheet Properties: %s
el: Ιδιότητες HTML Φύλλου στυλ: %s

en: HTML Style Sheets
el: Φύλλα Στυλ HTML

en: H_idden
el: _Κρυφός

en: Half Year
el: Εξάμηνο

en: Have a nice day!
el: Καλημέρα!

en: Heading Alignment
el: Τοποθέτηση κεφαλίδας

en: Heading Banner
el: Εικόνα κεφαλίδας

en: Heading font
el: Γραμματοσειρά κεφαλίδας

en: Headings 1
el: Κεφαλίδες 1

en: Headings 2
el: Κεφαλίδες 2

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hebrew (IBM-862)
el: Εβραϊκά (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
el: Εβραϊκά (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
el: Εβραϊκά (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
el: Εβραϊκή (_MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
el: Εβραϊκή (Windows-1255)

en: Hidden
el: Κρυφός

en: Hide:
el: Απόκρυψη:

en: Hindi (MacDevanagari)
el: Χίντι (ΜακΝτεβαναγκάρι)

en: Host
el: Εξυπηρετητής

en: Hours
el: Ώρες

en: How did you pay for this item?
el: Πως πληρώσατε για αυτό το αντικείμενο;

en: How many automatic decimal places will be filled in.
el: Πλήθος αυτόματων δεκαδικών ψηφίων που θα εισάγονται.

en: How many days in advance to notify the user.
el: Πόσες ημέρες πριν θα ειδοποιηθεί ο χρήστης.

en: How many days in advance to remind the user.
el: Πόσες ημέρες πριν θα γίνει υπενθύμιση στο χρήστη.

en: How to show the balances of parent accounts.
el: Πως θα εμφανίζονται τα υπόλοιπα των γονικών λογαριασμών.

en: Hyphen (-)
el: Παύλα (-)

en: ISIN, CUSI_P or other code
el: CUS_IP, ISIN ή άλλος κωδικός

en: ISO-8859-1 (West European)
el: ISO-8859-1 (Δυτικής Ευρώπης)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
el: ISO-8859-14 (Κέλτικα)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
el: ISO-8859-15 (Δυτική Ευρώποη, σύμβολο Ευρώ)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
el: ISO-8859-16 (Νοτιοανατολική Ευρώπη)

en: ISO-8859-2 (East European)
el: ISO-8859-2 (Ανατολικής Ευρώπης)

en: ISO-8859-3 (South European)
el: ISO-8859-3 (Νότιας Ευρώπης)

en: ISO-8859-4 (North European)
el: ISO-8859-4 (Βόρειας Ευρώπης)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
el: ISO-8859-5 (Κυριλλικά)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
el: ISO-8859-6 (Αραβικά)

en: ISO-8859-7 (Greek)
el: ISO-8859-7 (Ελληνικά)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
el: ISO-8859-8 (Εβραικά)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
el: ISO-8859-9 (Τουρκικά)

en: Icelandic (MacIcelandic)
el: Ισλανδικά (MacIcelandic)

en: Identical commodities
el: Πανομοιότυπες αξίες

en: Identification
el: Αναγνώριση

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
el: Αν είναι ενεργό, όλες οι γραμμές που αποτελούν μια συναλλαγή θα έχουν το ίδιο χρώμα για φόντο. Διαφορετικά τα χρώματα φόντου θα εναλλάσσονται σε κάθε γραμμή.

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
el: Αν είναι ενεργό, το GnuCash εμφανίζει μια ερώτηση επιβεβαίωσης κάθε φορά που εκκινείται η δυνατότητα αυτόματης αποθήκευσης. Διαφορετικά δεν εμφανίζεται καμία επεξήγηση.

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
el: Αν είναι ενεργό, στο ξεκίνημα το GnuCash θα ελέγξει αν υπάρχουν τιμολόγια που λήγουν σύντομα. Αν συμβαίνει αυτό θα παρουσιαστεί στον χρήστη ένας διάλογος υπενθύμισης. Ο ορισμός του "soon" ελέγχεται από την ρύθμιση "Days in Advance". Διαφορετικά το GnuCash δεν θα ελέγξει για τιμολόγια που λήγουν.

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
el: Αν είναι ενεργό, κάθε νέο τιμολόγιο θα ανοίγει σε νέο παράθυρο. Διαφορετικά ένα νέο τιμολόγιο θα ανοίγεται σε σε καρτέλα μέσα στο κυρίως παράθυρο.

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
el: Αν είναι ενεργό, μη νομισματικές αξίες (μετοχές) θα εμφανίζονται. Διαφορετικά θα αποκρύπτονται.

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
el: Αν είναι ενεργό, το πάτημα του πλήκτρου enter θα μετακινεί στο κάτω μέρος του μητρώου. Διαφορετικά το πάτημα του πλήκτρου enter θα μετακινεί στην επόμενη γραμμή συναλλαγής.

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
el: Αν είναι ενεργό, θα εμφανιστεί το παράθυρο "New Hierarchy" κάθε φορά που επιλέγεται το στοιχείο μενού "New File". Διαφορετικά δεν θα εμφανιστεί.

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
el: Αν είναι ενεργό, θα εμφανιστεί το παράθυρο νέου χρήστη. Διαφορετικά δεν θα εμφανιστεί.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
el: Αν είστε εξοικειωμένοι με άλλα οικονομικά προγράμματα όπως το Quicken, σημειώστε ότι το GnuCash χρησιμοποιεί λογαριασμούς αντί για κατηγορίες για την παρακολούθηση των εσόδων και των εξόδων. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους λογαριασμούς εσόδων και εξόδων, ανατρέξτε στο ηλεκτρονικό εγχειρίδιο του GnuCash.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
el: Αν χρησιμοποιείτε πολλαπλά νομίσματα, οι ισοτιμίες μπορεί να μην είναι σωστές.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
el: Εάν θέλετε να μάθετε σε ποιους καταλόγους είναι αποθηκευμένα τα πρόσφατα αρχεία σας GnuCash, τοποθετήστε το δείκτη του ποντικιού πάνω από μία από τις καταχωρήσεις στο μενού ιστορικού
    (Αρχείο[->Πιο πρόσφατα χρησιμοποιημένα-Λίστα]).
    Η πλήρης διαδρομή εμφανίζεται στη γραμμή κατάστασης.

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
el: Αν θέλετε να εισάγετε μια τιμή μετοχής για το Σπλιτ, εισάγετε την παρακάτω. Μπορείτε επίσης να αφήσετε κενό το πεδίο.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
el: Εάν εργάζεστε κατά τη διάρκεια της νύχτας, θα πρέπει να κλείσετε και να ανοίξετε ξανά τα μητρώα εργασίας σας μετά τα μεσάνυχτα, για να λάβετε τη νέα ημερομηνία ως προεπιλογή για τις νέες συναλλαγές. Δεν είναι απαραίτητο να επανεκκινήσετε το GnuCash.

en: Ignored
el: Αγνοήθηκε

en: Ignoring category line
el: Παράληψη γραμμής κατηγορίας

en: Ignoring unknown option
el: Παράληψη άγνωστης επιλογής

en: Illegal variable in expression.
el: Μη επιτρεπτή μεταβλητή σε έκφραση.

en: Images
el: Εικόνες

en: Imbalance
el: Χωρίς ισοζύγιο

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import QIF files
el: Εισαγωγή αρχείων QIF

en: Import _OFX/QFX…
el: Εισαγωγή _OFX/QFX…

en: Import _QIF…
el: Εισαγωγή _QIF…

en: Import a Quicken QIF file
el: Εισαγωγή ενός Quiken QIF αρχείου

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
el: Στο παράθυρο εναρμόνισης, μπορείτε να πατήσετε το πλήκτρο διαστήματος για να επισημάνετε τις συναλλαγές ως εναρμονισμένες. Μπορείτε επίσης να πατήσετε Tab και Shift-Tab για να μετακινηθείτε μεταξύ καταθέσεων και αναλήψεων.

en: Include Century
el: Να περιέχει τον αιώνα

en: Include Sub-Accounts
el: Συμπερίληψη υπολογαριασμών

en: Include _grand total
el: Συμπερίληψη _γενικού συνόλου

en: Include _non-currency totals
el: Συμπερίληψη _μη νομισματικών συνόλων

en: Include _subaccounts
el: Περιέχει _υπολογαριασμούς

en: Include accounts that have a zero share balances.
el: Συμπερίληψη λογαριασμών με μηδενικό υπόλοιπο μετοχών.

en: Include accounts with no shares
el: Συμπερίληψη λογαριασμών χωρίς μετοχές

en: Include accounts with zero total balances
el: Συμπερίληψη λογαριασμών με μηδενικό συνολικό υπόλοιπο

en: Include assets total
el: Συμπερίληψη του συνόλου του ενεργητικού

en: Include equity total
el: Συμπερίληψη συνόλου καθαρής θέσης

en: Include expense total
el: Συμπερίληψη του συνόλου εξόδων

en: Include liabilities total
el: Συμπερίληψη συνόλου υποχρεώσεων

en: Include revenue total
el: Συμπερίληψη συνόλου εισπράξεων

en: Income
el: Έσοδα

en: Income & Expense Barchart
el: Ακιδωτό διάγραμμα Εσόδων και Εξόδων

en: Income & Expense Linechart
el: Γραμμικό διάγραμμα Εσόδων και Εξόδων

en: Income Account
el: Λογαριασμός εσόδων

en: Income Accounts
el: Λογαριασμοί εσόδων

en: Income Chart
el: Διάγραμμα εσόδων

en: Income Over Time
el: Έσοδα στο χρόνο

en: Income Piechart
el: Κυκλικό διάγραμμα εσόδων

en: Income Statement
el: Κατάσταση εσόδων εξόδων

en: Income Tax Identity
el: Ταυτότητα φόρου εισοδήματος

en: Income Tax Information
el: Πληροφορίες φόρου εισοδήματος

en: Income account for security "%s"
el: Λογαριασμός εσόδων για την αξία "%s"

en: Income and Expense
el: Εισόδημα και Δαπάνη

en: Income and Expense categories
el: Κατηγορίες εσόδων και εξόδων

en: Income summary accounts
el: Λογαριασμοί περίληψης εσόδων

en: Income vs. Day of Week
el: Έσοδα ανά ημέρα εβδομάδας

en: Income%sSalary%sTaxable
el: Εισόδημα%sΜισθός%sΦόρος

en: Income/Expense Chart
el: Διάγραμμα Εσόδων/Εξόδων

en: Increase
el: Αύξηση

en: Increase in capital
el: Αύξηση στο κεφάλαιο

en: Indian
el: Ινδιάνικα

en: Info
el: Πληροφορία

en: Initial Online Banking Setup
el: Αρχική ρύθμιση Online Banking

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
el: Αρχική ρύθμιση πρόσβασης στο Online Banking (HBCI, ή OFX DirectConnect, με χρήση AqBanking)

en: Initial stock long purchase.
el: Αρχική μακροχρόνια αγορά αποθέματος.

en: Initial stock short sale.
el: Αρχική ανοικτή πώληση μετοχών.

en: Initialize Test Data
el: Αρχικοποίηση δεδομένων ελέγχου

en: Insurance
el: Ασφάλεια

en: Insurance Payment
el: Πληρωμή ασφάλειας

en: Interest
el: Τόκοι

en: Interest Charge
el: Χρέωση τόκου

en: Interest Payment
el: Πληρωμή τόκου

en: Interest Rate Change Frequency
el: Συχνότητα αλλαγής επιτοκίου

en: Interest To
el: τόκοι στο

en: Interest rate
el: Επιτόκιο

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Invalid Transactions
el: Μη έγκυρες συναλλαγές

en: Invalid Txn Type ~a
el: Μη έγκυρος Txn τύπος ~a

en: Invalid code %s for tax type %s
el: Μη έγκυρος κωδικός %s για τύπο φόρου %s

en: Invalid encoding selected
el: Επιλέξατε μη έγκυρη κωδικοποίηση

en: Invalid stock new balance.
el: Επιλέξατε μη έγκυρη κωδικοποίηση

en: Invert prices
el: Αντιστροφή τιμών

en: Investment Portfolio
el: Επενδυτικό χαρτοφυλάκιο

en: Investment action
el: Επενδυτική ενέργεια

en: Investments
el: Επενδύσεις

en: Invoice
el: Τιμολόγιο

en: Invoice Date
el: Ημερομηνία τιμολογίου

en: Invoice ID
el: ID Τιμολογίου

en: Invoice Information
el: Πληροφορίες Τιμολογίου

en: Invoice Notes
el: Σημειώσεις τιμολογίου

en: Invoice Number
el: Αριθμός τιμολογίου

en: Invoice Owner
el: Κάτοχος τιμολογίου

en: Invoice in progress…
el: Τιμολόγιο σε εξέλιξη…

en: Invoice number
el: Αριθμός τιμολογίου

en: Invoiced?
el: Τιμολογημένο;

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
el: Τα τιμολόγια εμφανίζουν εάν έχουν πληρωθεί, οι πληρωμές εμφανίζουν τους αριθμούς τιμολογίου.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
el: Τα τιμολόγια εμφανίζουν λίστα πληρωμών, οι πληρωμές εμφανίζουν λίστα τιμολογίων και ποσών.

en: Is Closed?
el: Έχει κλείσει;

en: Is Paid?
el: Εξοφλήθηκε;

en: Is Posted?
el: Έχει καταχωρηθεί;

en: Is the tax already included in the price of this entry?
el: Περιλαμβάνεται ήδη ο φόρος στην τιμή αυτής της καταχώρησης;

en: Is this entry taxable?
el: Φορολογείται;

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
el: Μπορείτε να αλλάξετε τις στήλες που εμφανίζονται στο Διάγραμμα Λογαριασμών. Απλώς εντοπίστε το τρίγωνο που βρίσκεται στα δεξιά των επικεφαλίδων των στηλών και πατήστε σε αυτό για να δείτε τις διάφορες διαθέσιμες στήλες.

en: Items you selected:
el: Αντικείμενα που επιλέξατε:

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Japanese (EUC-JP)
el: Ιαπωνική (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
el: Ιαπωνική (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
el: Ιαπωνική (Shift_JIS)

en: Job
el: εργασία

en: Job Active
el: Ενεργή εργασία

en: Job Dialog
el: Διάλογος εργασίας

en: Job Information
el: Πληροφορίες Εργασίας

en: Job Name
el: Όνομα εργασίας

en: Job Number
el: Αριθμός εργασίας

en: Job Report
el: Αναφορά εργασίας

en: Just a Date Option
el: Απλά μια επιλογή ημερομηνίας

en: KOI8-R (Russian)
el: KOI8-R (Ρώσικα)

en: KOI8-U (Ukrainian)
el: KOI8-U (Ουκρανικά)

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
el: Διατηρείστε τον έλεγχο των καθημερινών σας εσόδων και εξόδων

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Korean (EUC-KR)
el: Κορεατική (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
el: Κορεάτικη (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
el: Κορεάτικη (JOHAB)

en: Korean (UHC)
el: Κορεάτικη (UHC)

en: LTCG
el: Μακροπρόθεσμα κέρδη

en: Label the assets section
el: Ετικέτα στο ενεργητικό

en: Label the equity section
el: Ετικέτα στα ίδια κεφάλαια

en: Label the expense section
el: Ετικέτα στα έξοδα

en: Label the liabilities section
el: Ετικέτα στο παθητικό

en: Label the revenue section
el: Ετικέτα στις εισπράξεις

en: Language
el: Γλώσσα

en: Last Friday
el: Τελευταία Παρασκευή

en: Last Monday
el: Τελευταία Δευτέρα

en: Last Occur
el: Τελευταία εμφάνιση

en: Last Occurred:
el: Τελευταία εμφάνιση:

en: Last Reconcile Date
el: Τελευταία ημερομηνία συμφωνίας

en: Last Saturday
el: Τελευταία Σάββατο

en: Last Sunday
el: Τελευταία Κυριακή

en: Last Thursday
el: Τελευταία Πέμπτη

en: Last Tuesday
el: Τελευταία Τρίτη

en: Last Valid Year:
el: Τελευταίο έγκυρο έτος:

en: Last Wednesday
el: Τελευταία Τετάρτη

en: Last Year
el: Περυσινό έτος

en: Last day of month
el: Τελευταία ημέρα του μήνα

en: Last day of next quarterly accounting period.
el: Τελευταία ημέρα του επόμενου λογιστικού τριμήνου.

en: Last day of previous month.
el: Τελευταία μέρα του προηγούμενου μήνα

en: Last day of previous quarterly accounting period.
el: Τελευταία ημέρα του προηγούμενο λογιστικού τριμήνου.

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
el: Τελευταία ημέρα της λογιστικής περιόδου, όπως ορίζεται στις συνολικές προτιμήσεις.

en: Last day of the current calendar year.
el: Τελευταία ημέρα του τρέχοντος ημερολογιακού έτους

en: Last day of the current month.
el: Τελευταία ημέρα του τρέχοντος μήνα.

en: Last day of the current quarterly accounting period.
el: Τελευταία ημέρα του τρέχοντος λογιστικού τριμήνου

en: Last day of the previous calendar year.
el: Τελευταία μέρα του προηγούμενου ημερολογιακού έτους

en: Last pathname used
el: Τελευταίο όνομα διαδρομής που χρησιμοποιήθηκε

en: Left
el: Αριστερά

en: Length
el: Διάρκεια

en: Let GnuCash _add an adjusting split
el: Το GnuCash θα κάνει _προσθήκη μιας διαίρεσης προσαρμογής.

en: Levels of Subaccounts
el: Επίπεδα υπολογαριασμών

en: Liabilities
el: Παθητικό

en: Liabilities Over Time
el: Παθητικό στο χρόνο

en: Liability
el: Παθητικό

en: Liability Accounts
el: Λογαριασμοί παθητικού

en: Liability Chart
el: Διάγραμμα παθητικού

en: Liability Piechart
el: Κυκλικό διάγραμμα παθητικού

en: Line
el: Γραμμή

en: Line Width
el: Πλάτος γραμμής

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Link Color
el: Χρώμα συνδέσμου

en: Link text color.
el: Χρώμα κειμένου συνδέσμου.

en: Linked Details
el: Συνδεδεμένες λεπτομέρειες

en: Linked transactions are hidden.
el: Οι συνδεδεμένες συναλλαγές είναι κρυφές.

en: List
el: Λίστα

en: List items selected
el: Επιλεγμένα στοιχεία λίστας

en: Listing
el: Λίστα

en: Load QIF files
el: Φόρτωση αρχείων QIF

en: Loading completed
el: Η φόρτωση ολοκληρώθηκε

en: Loading data…
el: Φόρτωση δεδομένων…

en: Loading user data…
el: Φόρτωση δεδομένων χρήστη…

en: Loading…
el: Φόρτωση…

en: Loan
el: Δάνειο

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
el: Ρύθμιση αποπληρωμής υποθήκης/δανείου

en: Loan Account
el: Λογαριασμός δανείου

en: Loan Details
el: Λεπτομέρειες δανείου

en: Loan Payment
el: Πληρωμή δανείου

en: Loan Repayment
el: Αποπληρωμή δανείου

en: Loan Repayment Calculator
el: Αριθμομηχανή αποπληρωμής δανείου

en: Loan Repayment Option: "%s"
el: Επιλογή αποπληρωμής δανείου: "%s"

en: Loan Repayment Options
el: Επιλογές αποπληρωμής δανείου

en: Loan Review
el: Ανασκόπηση δανείου

en: Loan Summary
el: Περίληψη δανείου

en: Loc_ale
el: _Σύστημα

en: Locale:
el: Περιοχή

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Logo filename
el: Αρχείο λογότυπου

en: Logo width
el: Πλάτος λογότυπου

en: Loss
el: Ζημιά

en: Lot
el: παρτίδα

en: Lot Viewer
el: Προβολή πακέτων

en: Lots in Account %s
el: Πακέτα στο λογαριασμό %s

en: M_ove to
el: Μετα_κίνηση σε

en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
el: Οι λίστες αλληλογραφίας είναι η προτιμώμενη μορφή επικοινωνίας στην κοινότητα του GnuCash. Για ανακοινώσεις νέων εκδόσεων, ομάδων χρηστών κ.λπ. δείτε τον πίνακα στη διεύθυνση https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: Make Pdf
el: Δημιουργία PDF

en: Make Scheduled Transaction
el: Δημιουργία προγραμματισμένης συναλλαγής

en: Make a copy of the current entry
el: Δημιουργία αντιγράφου της τρέχουσας εισαγωγής

en: Make a copy of the current transaction
el: Δημιουργία αντιγράφου της τρέχουσας συναλλαγής

en: Make a printable invoice
el: Δημιουργία εκτυπώσιμου τιμολογίου

en: Manage Document Link
el: Διαχείριση συνδέσμου εγγράφου

en: Marker
el: Σημάδι

en: Marker Color
el: Χρώμα σημαδιού

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
el: Ταίριασμα λογαριασμών QIF με λογαριασμούς GnuCash

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
el: Ταίριασμα κατηγορων QIF με λογαριασμούς GnuCash

en: Match _display threshold
el: Ταίριασμα με όριο _εμφάνισης

en: Match existing transactions
el: Ταίριασμα με υπάρχουσες συναλλαγές

en: Match missing!
el: Δεν βρέθηκε ταίριασμα!

en: Match?
el: Ταιριάζει;

en: Matchings selected
el: Ταιριάσματα που επιλέχθηκαν

en: Material
el: Υλικό

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Maximum ATM fee amount in your area
el: Μέγιστο ποσό προμήθειας ATM στην περιοχή σου

en: Maximum Bars
el: Μέγιστες ακίδες

en: Maximum Slices
el: Μέγιστες φέτες

en: Memo
el: Υπόμνημα

en: Memo Field
el: Πεδίο υπομνημάτων

en: Menu
el: Μενού

en: Merge with column on _left
el: Συγχώνευση με την _αριστερή στήλη

en: Merge with column on _right
el: Συγχώνευση με την _δεξιά στήλη

en: Millimeters
el: Χιλιοστά

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Minimum # of entries
el: Ελάχιστο # καταχωρήσεων

en: Minimum score to be displayed
el: Ελάχιστο σκορ που θα εμφανίζεται

en: Miscellaneous Payment
el: Άλλη πληρωμή

en: Missing transaction date.
el: Λείπει η ημερομηνία συναλλαγής.

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Money In
el: Εισροές

en: Money Market
el: Αγορά χρήματος

en: Money Out
el: Εκροές

en: Money into selected accounts comes from
el: Η εισροή ποσών των επιλεγμένων λογαριασμών είναι από

en: Money out of selected accounts goes to
el: Η εκροή ποσών των επιλεγμένων λογαριασμών πάει στο

en: Monthly
el: Μηνιαία

[ctx: Monthly]
en: Every
el: Κάθε

[ctx: Monthly]
en: months.
el: μήνες.

en: Months
el: Μήνες

en: Months Remaining
el: Μήνες που Απομένουν

en: Most recent
el: Πιο πρόσφατος

en: Most recently opened file
el: Το πιο πρόσφατα ανοιγμένο αρχείο

en: Move _up
el: Κίνηση _πάνω

en: Move back one step in the history
el: Μετακίνηση ένα βήμα πίσω στο ιστορικό

en: Move dow_n
el: Κίνηση _κάτω

en: Move forward one step in the history
el: Μετακίνηση ένα βήμα μπροστά στο ιστορικό

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
el: Μετακίνηση στην λευκή συναλλαγή στον πυθμένα του μητρώου

en: Multi Choice Option
el: Πολλαπλή επιλογή

en: Multicolumn View
el: Προβολή πολλαπλών στηλών

en: Mutual Fund
el: Αμοιβαίο κεφάλαιο

en: Mutual Funds
el: Αμοιβαία κεφάλαια

en: Name
el: Όνομα

en: Name for new template
el: Όνομα για νέο πρότυπο

en: Namespace
el: Όνομα

en: Negative Values in Red
el: Αρνητικές τιμές με κόκκινο

en: Negative amount format
el: Μορφή αρνητικών ποσών

en: Net Change
el: Καθαρή Διαφορά

en: Net Income
el: Καθαρό εισόδημα

en: Net Loss
el: Καθαρή ζημιά

en: Net Price
el: Καθαρή αξία

en: Net Profit
el: Καθαρό κέρδος

en: Net Worth
el: Καθαρή Θέση

en: Net Worth Barchart
el: Ακιδωτό διάγραμμα καθαρής θέσης

en: Net Worth Linechart
el: Γραμμικό διάγραμμα καθαρής θέσης

en: Net income
el: Καθαρό εισόδημα

en: Net loss
el: Καθαρή ζημιά

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
el: Η δικτυακή σύνδεση HTTP είναι απενεργοποιημένη. Μπορείτε να την ενεργοποιήσετε στις επιλογές δικτύου του διαλόγου προτιμήσεων.

en: Never
el: Ποτέ

en: Never End
el: Δίχως τέλος

en: New
el: Νέο

en: New Account
el: Νέος λογαριασμός

en: New Account Hierarchy Setup
el: Ρύθμιση νέας ιεραρχίας λογαριασμών

en: New Account _Hierarchy…
el: Νέα _ιεραρχία λογαριασμών…

en: New Accounts _Page
el: Νέα _σελίδα λογαριασμών

en: New Bill
el: Νέο τιμολόγιο αγορών

en: New Book Options
el: Νέες επιλογές βιβλίου

en: New Credit Note
el: Νέο πιστωτικό σημείωμα

en: New Customer
el: Νέος πελάτης

en: New Employee
el: Νέος υπάλληλος

en: New Equity
el: Νέα καθαρή θέση

en: New Expense Voucher
el: Νέο παραστατικό εξόδου

en: New Invoice
el: Νέο τιμολόγιο

en: New Job
el: Νέα εργασία

en: New Liabilities
el: Νέες υποχρεώσεις

en: New Order
el: Νέα παραγγελία

en: New Retained Earnings
el: Νέα κέρδη εις νέο

en: New Retained Losses
el: Νέες ζημιές εις νέο

en: New Style Sheet
el: Νέο φύλλο στυλ

en: New Transaction
el: Νέα συναλλαγή

en: New Vendor
el: Νέος προμηθευτής

en: New Window with _Page
el: Νέο παράθυρο με _σελίδα

en: New _File
el: Νέο _αρχείο

en: New _Invoice
el: Νέο _τιμολόγιο

en: New _Price
el: Νέα _τιμή

en: New balance must be higher than old balance.
el: Το νέο υπόλοιπο πρέπει να είναι υψηλότερο από το παλιό.

en: New balance must be lower than old balance.
el: Το νέο υπόλοιπο πρέπει να είναι χαμηλότερο από το παλιό.

en: New hierarchy window on "New File"
el: Παράθυρο νέας ιεραρχίας με το "Νέο αρχείο"

en: New search
el: Νέα αναζήτηση

en: New search _limit
el: Νέο _όριο αναζήτησης

en: New security
el: Νέο χρεόγραφο

en: New top level account
el: Νέος γονικός λογαριασμός

en: New, already balanced
el: Νέα, έχει ήδη ισοζυγιστεί

en: New?
el: Νέος;

en: Next Balance
el: Επόμενο Υπόλοιπο

en: Next Occur
el: Επόμενη εμφάνιση

en: Next Option
el: Επόμενη επιλογή

en: Next most recently opened file
el: Το πιο συχνά ανοιγμένο αρχείο

en: No
el: Όχι

en: No Account selected. Please try again.
el: Δεν έχει επιλεγεί λογαριασμός. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: No Linked Account
el: Δεν υπάρχει συνδεδεμένος λογαριασμός

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
el: Δεν βρέθηκε λογαριασμός Online Banking για αυτό τον λογαριασμό GnuCash. Αυτές οι συναλλαγές δεν θα εκτελεστούν από το Online Banking.

en: No accounts selected
el: Δεν έχουν επιλεγεί λογαριασμοί

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
el: Δεν υπάρχει προϋπολογισμός. Πρέπει να δημιουργήσετε τουλάχιστον ένα προϋπολογισμό.

en: No change
el: Καμία αλλαγή

en: No data
el: Χωρίς δεδομένα

en: No date column.
el: Χωρίς στήλη ημερομηνίας.

en: No description provided.
el: Δεν παρέχεται περιγραφή.

en: No errors found. Click Apply to create transaction.
el: Δεν βρέθηκαν σφάλματα. Κάντε κλικ στο Apply για να δημιουργήσετε συναλλαγή.

en: No help available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια.

en: No matching transactions found
el: Δεν βρέθηκαν συναλλαγές που να ταιριάζουν

en: No read permission to read from file %s.
el: Δεν έχετε δικαίωμα ανάγνωσης στο αρχείο %s.

en: No such entity: %s
el: Δεν υπάρχει τέτοιο αντικείμενο: %s

en: No such owner entity: %s
el: Δεν υπάρχει τέτοιο αντικείμενο ιδιοκτήτη: %s

en: No such price: %s
el: Δεν υπάρχει τέτοια τιμή: %s

en: No suitable backend was found for %s.
el: Δεν βρέθηκε κατάλληλη υποδομή για %s.

en: No transactions found.
el: Δεν βρέθηκαν συναλλαγές.

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
el: Δεν βρέθηκαν συναλλαγές που να ταιριάζουν με το χρονικό διάστημα και τους λογαριασμούς που έχουν οριστεί στο πλαίσιο επιλογών.

en: No valid account found
el: Δεν βρέθηκε έγκυρος λογαριασμός

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
el: Δεν επιλέχθηκε έγκυρο τιμολόγιο. Κάντε κλικ στο κουμπί Επιλογές και επιλέξτε το τιμολόγιο που θα χρησιμοποιήσετε.

en: No warnings to reset.
el: Δεν υπάρχουν προειδοποιήσεις για επαναφορά.

en: No, keep them as they are
el: Όχι, να μείνουν όπως έχουν

en: No, n_ever
el: Όχι, π_οτέ

en: No_tes
el: _Σημειώσεις

en: Non-void only
el: Μη άκυρες μόνο

en: None
el: Κανένα

en: Nordic (ISO-8859-10)
el: Νορβηγική (ISO-8859-10)

en: Normal body text color.
el: Χρώμα σώματος κειμένου.

en: Not Cleared
el: Δεν έχει εκκαθαριστεί

en: Not a defined function
el: Δεν είναι ορισμένη συνάρτηση

en: Not a variable
el: Δεν είναι μεταβλητή

en: Not found
el: Δε βρέθηκε

en: Not scheduled
el: Μη προγραμματισμένο

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Notify me when created
el: Ενημέρωσε με όταν δημιουργηθεί

en: Notional distribution (capital gain)
el: Τυπική διανομή (κεφαλαιακό κέρδος)

en: Notional distribution (dividend)
el: Δεν παρέχεται περιγραφή.

en: Num
el: Νο

en: Num_ber
el: Αρι_θμός

en: Number
el: Αριθμός

en: Number Option
el: Επιλογή αριθμού

en: Number cell
el: Κελί αριθμού

en: Number header
el: Κεφαλίδα αριθμού

en: Number of Occurrences
el: Αριθμός των επαναλήψεων

en: Number of Periods
el: Ο αριθμός των περιόδων

en: Number of _transactions
el: Αριθμός _συναλλαγών

en: Number of automatic decimal places
el: Αριθμός αυτόματων δεκαδικών σημείων

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Number of files in history
el: Αριθμός αρχείων στο ιστορικό

en: Numeric error
el: Αριθμητικό σφάλμα

en: Omit zero balance figures
el: Παράληψη αριθμών μηδενικού υπόλοιπου

en: On the
el: την

en: Once
el: Μια φορά

en: One Month
el: Ένας μήνας

en: One Month Ago
el: Ένα μήνα πρίν

en: One Month Ago.
el: Ένα μήνα πρίν.

en: One Month Ahead
el: Ένα μήνα μπροστά

en: One Month Ahead.
el: Ένα μήνα μπροστά.

en: One Week
el: Μία εβδομάδα

en: One Week Ago
el: Μία εβδομάδα πριν

en: One Week Ago.
el: Μία εβδομάδα πριν.

en: One Week Ahead
el: Μία εβδομάδα μπροστά

en: One Week Ahead.
el: Μία εβδομάδα μπροστά.

en: One Year
el: Ένα έτος

en: One Year Ago
el: Ένα έτος πριν

en: One Year Ago.
el: Ένα έτος πριν.

en: One Year Ahead
el: Ένα έτος μπροστά

en: One Year Ahead.
el: Ένα έτος μπροστά.

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
el: Μία ή περισσότερες από τις εγγραφές είναι για λογαριασμούς με διαφορετικό από το νόμισμα από αυτό του παραστατικού. Θα σας ζητηθεί να εισάγετε ένα ποσοστό μετατροπής για το καθένα.

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
el: Ένα ή περισσότερα επιλεγμένα παραστατικά έχουν ήδη αποσταλεί.
    Ελέγξτε την επιλογή σας.

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
el: Ένας ή περισσότεροι υπολογαριασμοί περιέχουν συναλλαγές μόνο για ανάγνωση που δεν μπορούν να διαγραφούν.

en: Online
el: Σε σύνδεση

en: Online Banking Account Name
el: Όνομα λογαριασμού Online Banking

en: Online Banking Connection Window
el: Παράθυρο σύνδεσης Online Banking

en: Online Banking Setup Finished
el: Η ρύθμιση Online Banking ολοκληρώθηκε

en: Online Banking Transaction
el: Συναλλαγή Online Banking

en: Online Transaction
el: Online συναλλαγή

en: Online account ID here…
el: ID Online λογαριασμού εδώ…

en: Only Active?
el: Μόνο Ενεργά;

en: Only display leaf account names.
el: Προβολή μόνο τελευταίου λογαριασμού.

en: Only one price
el: Μόνο μια τιμή

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open Linked Document:
el: Άνοιγμα συνδεδεμένου εγγράφου:

en: Open _Account
el: Άνοιγμα _λογαριασμού

en: Open _Anyway
el: Να ανοιχτεί _οπωσδήποτε

en: Open a new Account Tree page
el: Άνοιγμα νέας σελίδας δένδρου λογαριασμών

en: Open an existing GnuCash file
el: Άνοιγμα ενός υπάρχοντος αρχείου GnuCash

en: Open new invoice in new window
el: Άνοιγμα νέου τιμολογίου σε νέο παράθυρο

en: Open the Bills Due Reminder dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου Υπομνήσεων Ληγμένων Λογαριασμών

en: Open the Find Bill dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου εύρεσης τιμολογίου αγορών

en: Open the Find Customer dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου εύρεσης πελάτη

en: Open the Find Employee dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου για Εύρεση Υπαλλήλου

en: Open the Find Expense Voucher dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου για Εύρεση Παραστατικού Δαπάνης

en: Open the Find Invoice dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου εύρεσης τιμολογίου

en: Open the Find Job dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου εύρεσης εργασίας

en: Open the Find Vendor dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου εύρεσης προμηθευτή

en: Open the GnuCash Help
el: Άνοιγμα της Βοήθειας του Gnucash

en: Open the GnuCash Tutorial
el: Άνοιγμα του βιβλίου εκμάθησης του GnuCash

en: Open the New Bill dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου νέου τιμολογίου αγορών

en: Open the New Customer dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου νέου πελάτη

en: Open the New Employee dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου για Εύρεση Υπαλλήλου

en: Open the New Invoice dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου νέου τιμολογίου

en: Open the New Job dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου νέας εργασίας

en: Open the New Vendor dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου νέου προμηθευτή

en: Open the Process Payment dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου Επεξεργασίας πληρωμής

en: Open the Selected Budget
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου προϋπολογισμού

en: Open the account
el: Άνοιγμα του λογαριασμού

en: Open the selected account
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Open the selected account and all its subaccounts
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου λογαριασμού και όλων των υπολογαριασμών που περιέχει

en: Opened
el: Άνοιξε

en: Opening Balance
el: Αρχικό υπόλοιπο

en: Opening Balances
el: Αρχικά υπόλοιπα

en: Options
el: Επιλογές

en: Order
el: Παραγγελία

en: Order Entries
el: Καταχωρήσεις παραγγελίας

en: Order Entry
el: Καταχώρηση παραγγελίας

en: Order ID
el: ID Παραγγελίας

en: Order Information
el: Πληροφορίες παραγγελίας

en: Order Notes
el: Σημειώσεις παραγγελίας

en: Orphan
el: Ορφανό

en: Orphaned Gains
el: Ορφανά κέρδη

en: Other
el: Άλλο

en: Other Account Code
el: Άλλος κωδικός λογαριασμού

en: Other Account Name
el: Άλλο όνομα λογαριασμού

en: Other Expense
el: Άλλο έξοδο

en: Out of memory
el: Η μνήμη εξαντλήθηκε

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
el: Παράκαμψη επιλογής λογαριασμών και εμφάνιση υπολογαριασμών σε όλους τους επιλεγμένους λογαριασμούς;

en: Override the global Tax Table?
el: Παράκαμψη του κεντρικού πίνακα φόρου;

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: Owner Information
el: Πληροφορίες Κατόχου

en: Owner Name
el: Όνομα κατόχου

en: Owner's Name
el: Όνομα κατόχου

en: PAID
el: ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ

en: PMI Payment
el: Πληρωμή PMI

en: Pa_ge Setup
el: Ρύθμιση _σελίδας...

en: Pa_yee
el: _Δικαιούχος

en: Page
el: Σελίδα

en: Paid
el: Εξοφλήθη

en: Parent account balances
el: Υπόλοιπα γονικού λογαριασμού

en: Parsing accounts
el: Ανάλυση λογαριασμών

en: Parsing categories
el: Ανάλυση κατηγοριών

en: Parsing failed.
el: Η ανάλυση απέτυχε.

en: Parsing file…
el: Ανάλυση αρχείου…

en: Parsing transactions
el: Ανάλυση συναλλαγών

en: Part of Payment Transaction
el: Τμήμα συναλλαγής πληρωμής

en: Partial Amount
el: Μερικό ποσό

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Paste the clipboard content at the cursor position
el: Επικόλληση περιεχομένων προχείρου στην θέση του δρομέα

en: Paste the transaction from the clipboard
el: Επικόλληση της συναλλαγής από το πρόχειρο

en: Pay
el: Πληρωμή

en: Pay Bill
el: Πληρωμή τιμολογίου αγορών

en: Payable Aging
el: Καθυστερήσεις πληρωμών

en: Payable to
el: Πληρωτέος σε

en: Payable to string
el: Πληρωμή ολογράφως

en: Paycheck
el: Επιταγή

en: Payment
el: Πληρωμή

en: Payment Address
el: Διεύθυνση πληρωμής

en: Payment Frequency
el: Συχνότητα πληρωμής

en: Payment From
el: Πληρωμή από

en: Payment From (Escrow)
el: Πληρωμές από (Εγγυητικό)

en: Payment Information
el: Πληροφορίες Πληρωμής

en: Payment Purpose continued
el: Συνέχεια αιτιολογίας πληρωμής

en: Payment To
el: Πληρωμή σε

en: Payment To (Escrow)
el: Πληρωμή σε (Εγγυητικό)

en: Payment Total
el: Σύνολο πληρωμής

en: Payment has no owner
el: Η πληρωμή δεν έχει κάτοχο

en: Payment periods
el: Περίοδοι πληρωμών

en: Payments
el: Πληρωμές

en: Pending Action
el: Αναμονή ενέργειας

en: Percent
el: Ποσοστό

en: Percent %
el: Ποσοστό %

en: Perform account list _setup on new file
el: Εκκίνηση _ρύθμισης νέας λίστας λογαριασμών σε νέο αρχείο

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
el: Εκτελέστε οικονομικούς υπολογισμούς, όπως μια αποπληρωμή δανείου

en: Period
el: Περίοδος

en: Period %s - %s
el: Περίοδος %s - %s

en: Period Totals
el: Σύνολα περιόδου

en: Period end
el: Τέλος περιόδου

en: Period from ~a to ~a
el: Περίοδος από ~a έως ~a

en: Period start
el: Αρχή περιόδου

en: Period: 123,456.78
el: Τελεία: 123,456.78

en: Periodic payment
el: Περιοδική πληρωμή

en: Permanent Warnings
el: Μόνιμες προειδοποιήσεις

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Place Holder
el: Συγκεντρωτικός

en: Placeholde_r
el: _Συγκεντρωτικός

en: Placeholder
el: Συγκεντρωτικός

en: Placeholder account selected. Please try again.
el: Επιλέχθηκε συγκεντρωτικός λογαριασμός. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: Plain
el: Απλό

en: Please choose the currency to use for new accounts.
el: Παρακαλώ επιλέξτε το νόμισμα που θα χρησιμοποιηθεί στους νέους λογαριασμούς.

en: Please name the Scheduled Transaction.
el: Παρακαλώ ονομάστε την Προγραμματισμένη Συναλλαγή.

en: Please note some transactions were not processed
el: Λάβετε υπόψη ότι ορισμένες συναλλαγές δεν υποβλήθηκαν σε επεξεργασία

en: Please provide a valid end selection.
el: Παρακαλώ ορίστε μία έγκυρη επιλογή τέλους.

en: Please select a file to load.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα αρχείο για φόρτωμα.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα λογαριασμό καθαρής θέσης όπου θα εισαχθεί η συνολική δαπάνη περιόδου.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα λογαριασμό καθαρής θέσης όπου θα εισαχθεί το συνολικό εισόδημα περιόδου.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
el: Παρακαλώ επιλέξτε ή δημιουργήστε ένα κατάλληλο λογαριασμό GnuCash για:

en: Plot Height
el: Ύψος γραφήματος

en: Plot Type
el: Τύπος γραφήματος

en: Plot Width
el: Πλάτος γραφήματος

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
el: Γραφική παράσταση νομίσματος εκφρασμένο σε αξία αντί για αξία εκφρασμένη σε νόμισμα (πχ ευρώ εκφρασμένο σε μετοχές ΟΤΕ αντί ΟΤΕ εκφρασμένος σε ευρώ).

en: Portfolio
el: Χαρτοφυλάκιο

en: Portfolio Report
el: Αναφορά χαρτοφυλακίου

en: Position of check amount in numbers
el: Θέση του ποσού επιταγής σε αριθμούς

en: Position of check amount in words
el: Θέση του ποσού επιταγής σε λέξεις

en: Position of date line
el: Θέση της γραμμής ημερομηνίας

en: Position of memo line
el: Θέση της γραμμής memo

en: Position of payee name
el: Θέση ονόματος δικαιούχου

en: Post Date
el: Ημ/νία καταχώρησης

en: Post To
el: Εγγραφή στο

en: Post to Account
el: Καταχώρηση σε λογαριασμό

en: Posted
el: Καταχωρήθηκε

en: Posted Account
el: Λογαριασμός καταχώρησης

en: Postpone the reconciliation of this account
el: Αναβολή της συμφωνίας αυτού του λογαριασμού

en: Postponed
el: Αναβλήθηκε

en: Pre-Payment
el: προκαταβολή

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
el: Προτίμηση όπου είναι δυνατό της χρήσης δεδομένων από τον διορθωτή τιμών αντί των τιμών που προκύπτουν από τις συναλλαγές.

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Prepared by:
el: Προετοιμάστηκε από:

en: Prepared for
el: Προετοιμάστηκε για

en: Prepared for:
el: Προετοιμάστηκε για:

en: Preparer
el: Υπεύθυνος

en: Preparing to convert your QIF data
el: Προετοιμασία μετατροπής των QIF δεδομένων σας

en: Present
el: Παρούσα

en: Present (%s)
el: Παρούσα (%s)

en: Present (Report)
el: Παρούσα (Αναφορά)

en: Present value
el: Παρούσα αξία

en: Present:
el: Παρούσα:

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Previous Option
el: Προηγούμενη επιλογή

en: Price
el: Τιμή

en: Price Database
el: Βάση δεδομένων τιμών

en: Price Editor
el: Διορθωτής τιμών

en: Price Scatterplot
el: Γράφημα διακύμανσης τιμής

en: Price Source
el: Πηγή τιμής

en: Price of Commodity
el: Τιμή του Εμπορεύματος

en: Price retrieval failed: %s
el: Η ανάκτηση της τιμής απέτυχε: %s

en: Primary Key
el: Πρωτεύον κλειδί

en: Primary Sort Order
el: Κύρια σειρά ταξινόμησης

en: Primary Subtotal
el: Κύριο υποσύνολο

en: Principal
el: Κεφάλαιο

en: Principal To
el: Κεφάλαιο σε

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print '***' before and after each text field on the check.
el: Εκτύπωση '***' μπροστά και πίσω από κάθε πεδίο κειμένου στην επιταγή.

en: Print '***' before and after text.
el: Εκτύπωση '*** στην αρχή και στο τέλος του κειμένου.

en: Print Check
el: Εκτύπωση επιταγής

en: Print Full account names
el: Εκτύπωση Πλήρους ονόματος λογαριασμών

en: Print Name
el: Όνομα εκτύπωσης

en: Print TXF export parameters
el: Εκτύπωση παραμέτρων εξαγωγής TXF

en: Print _blocking chars
el: Εκτύπωση _περιοριστικών χαρακτήρων

en: Print _date format
el: Εκτύπωση μορφής _ημερομηνίας

en: Print the current report
el: Εκτύπωση της τρέχουσας αναφοράς

en: Print the currently active page
el: Εκτύπωση της τρέχουσας ενεργής σελίδας

en: Print the date format below the date.
el: Εκτύπωση της μορφής ημερομηνίας κάτω από την ημερομηνία.

en: Printable Invoice
el: Εκτυπώσιμο τιμολόγιο

en: Printing
el: Εκτυπώσεις

en: Process Payment
el: Διαδικασία Πληρωμής

en: Process an OFX/QFX response file
el: Επεξεργασία ενός αρχείου απάντησης τύπου OFX/QFX

en: Profit
el: Κέρδος

en: Profit & Loss
el: Κέρδος & Ζημία

en: Profits:
el: Κέρδη:

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Project
el: Έργο

en: Projected Minimum:
el: Προσομοίωση ελάχιστου:

en: Proper_ties
el: _Ιδιότητες

en: QIF Import
el: Εισαγωγή QIF

en: QIF Import Assistant
el: Βοηθός εισαγωγής QIF

en: QIF account name
el: Όνομα λογαριασμού QIF

en: QIF category name
el: Όνομα κατηγορίας QIF

en: QIF files you have loaded
el: Αρχεία QIF που έχετε φορτώσει

en: QIF import: Name conflict with another account.
el: Εισαγωγή QIF: Ασυμβατότητα ονόματος με κάποιο άλλο λογαριασμό.

en: Qty
el: Πτα

en: Quantity
el: Ποσότητα

en: Quarterly
el: Τριμηνιαία

en: Question
el: Ερώτηση

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
el: Η γρήγορη συμπλήρωση κάνει εύκολη την εισαγωγή συνηθισμένων συναλλαγών. Όταν πληκτρολογείτε τα πρώτα γράμματα της περιγραφής μιας συνηθισμένης συναλλαγής, πατήστε το πλήκτρο Tab και τότε το GnuCash θα συμπληρώσει αυτόματα το υπόλοιπο της περιγραφής συναλλαγής όπως αυτή δόθηκε την περασμένη φορά.

en: Quit this application
el: Τερματισμός αυτής της εφαρμογής

en: REF
el: ΑΝΑΦ

en: R_emind in advance
el: _Υπόμνηση πριν

en: Raise Accounts
el: Κύλιση λογαριασμών

en: Range end
el: Τέλος διαστήματος

en: Range start
el: Αρχή διαστήματος

en: Rate
el: Επτικόκιο

en: Ratio
el: Αναλογία

en: Re_lative
el: Σ_χετική

en: Re_name Page
el: Μετ_ονομασία σελίδας

en: Read aborted.
el: Εγκατάλειψη ανάγνωσης

en: Read only register
el: Μητρώο για ανάγνωση μόνο

en: Reading
el: Ανάγνωση

en: Reading file…
el: Ανάγνωση αρχείου…

en: Realized Gain
el: Πραγ/θέντα κέρδη

en: Realized Gain/Loss
el: Πραγματοποιηθέντα Κέρδη/Ζημιές

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
el: Πραγματοποιημένα κέρδη ή ζημιές από λογαριασμούς αξιών ή trading που δεν έχουν καταγραφεί αλλού.

en: Reason the transaction was voided
el: Λόγος ακύρωσης συναλλαγής

en: Rebate
el: Επιστροφή

en: Recalculate Transaction
el: Επανυπολογισμός συναλλαγής

en: Receipt
el: Απόδειξη

en: Receivable Aging
el: Καθυστερήσεις εισπράξεων

en: Receive
el: Έλαβα

en: Reconcile
el: Επαλήθευση

en: Reconcile Account
el: Συμφωνία λογαριασμού

en: Reconcile account now?
el: Συμφωνία λογαριασμού τώρα;

en: Reconcile the selected account
el: Συμφωνία του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Reconciled
el: Συμφωνημένο

en: Reconciled (%s)
el: Συμφωνημένο (%s)

en: Reconciled (Report)
el: Συμφωνία (Αναφορά)

en: Reconciled Balance
el: Συμφωνημένο υπόλοιπο

en: Reconciled Date
el: Ημερομηνία συμφωνίας

en: Reconciled:
el: Συμφωνημένο:

en: Reconciliation status
el: Κατάσταση συμφωνίας

en: Record a stock split or a stock merger
el: Εισάγετε ένα split ή αντίστροφο split μετοχών

en: Record the current entry
el: Εγγραφή της τρέχουσας εισαγωγής

en: Record the current transaction
el: Καταγραφή τρέχουσας συναλλαγής

en: Red
el: Κόκκινο

en: Ref
el: Αναφ.

en: Reference
el: Παραπομπή

en: References
el: Παραπομπές

en: Refine current search
el: Βελτιστοποίηση τρέχουσας αναζήτησης

en: Refresh this window
el: Ανανέωση αυτού του παράθυρου

en: Register
el: Μητρώο

en: Register Defaults
el: Προεπιλογές μητρώου

en: Register Order
el: Σειρά ταξινόμησης μητρώου

en: Register Report
el: Αναφορά μητρώου

en: Register opens in a new _window
el: Το μητρώο ανοίγει σε νέο _παράθυρο

en: Relative
el: Σχετική

en: Relative Date Option
el: Σχετική επιλογή ημερομηνίας

en: Reload
el: Ανανέωση

en: Reload the current page
el: Επαναφόρτωση της τρέχουσας σελίδας

en: Remember and don't _ask me again.
el: Απομνημόνευση και μη _επανάληψη της ερώτησης.

en: Remember and don't ask me again this _session.
el: Απομνημόνευση και μη επανάληψη της ερώτησης σε αυτή τη _συνεδρία.

en: Remember the PIN in memory
el: Απομνημόνευση PIN στην μνήμη

en: Remember the _PIN in memory
el: Απομνημόνευση _PIN στην μνήμη

en: Remind in advance
el: Υπόμνηση πριν

en: Reminder
el: Υπενθύμιση

en: Remove _Old
el: Διαγραφή _παλαιών

en: Remove a reconciled split from a transaction
el: Διαγραφή συμφωνημένης διαίρεσης από μια συναλλαγή

en: Remove a split from a transaction
el: Διαγραφή διαίρεσης από μια συναλλαγή

en: Remove all splits in the current transaction
el: Διαγραφή όλων των διαιρέσεων της τρέχουσας συναλλαγής

en: Remove all the splits from a transaction
el: Διαγραφή όλων των διαιρέσεων μιας συναλλαγής

en: Remove the current commodity.
el: Διαγραφή της τρέχουσας αξίας.

en: Remove the splits from this transaction?
el: Διαγραφή διαιρέσεων από αυτή την συναλλαγή;

en: Rendering '~a' report …
el: Γίνεται ανάλυση αναφοράς '~a'…

en: Renumber sub-accounts
el: Νέα αρίθμηση θυγατρικών λογαριασμών

en: Renumber the children of the selected account
el: Νέα αρίθμηση στους θυγατρικούς λογαριασμούς του επιλεγμένου λογαριασμού

en: Repayment Frequency
el: Συχνότητα αποπληρωμής

en: Repeats:
el: Επαναλήψεις:

en: Report
el: Αναφορά

en: Report Size
el: Μέγεθος αναφοράς

en: Report Title
el: Τίτλος αναφοράς

en: Report error
el: Σφάλμα αναφοράς

en: Report name
el: Όνομα αναφοράς

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
el: Αναφορά αυτών των λογαριασμών, αν το επιτρέπει το βάθος λογαριασμού.

en: Report on these accounts, if display depth allows.
el: Αναφορά αυτών των λογαριασμών, αν το επιτρέπει το βάθος απεικόνισης.

en: Report opens in a new _window
el: Άνοιγμα αναφοράς σε νέο _παράθυρο

en: Report's currency
el: Νόμισμα της αναφοράς

en: Reports
el: Αναφορές

en: Reset Tax Tables to present Values?
el: Επαναφορά πινάκων φόρων σε παρούσες τιμές;

en: Reset Warnings
el: Επαναφορά προειδοποιήσεων

en: Reset all values to their defaults.
el: Επαναφορά τιμών στις προεπιλεγμένες.

en: Retained Earnings
el: Διατηρούμενα Κέρδη

en: Retained Losses
el: Ζημιές εις νέο

en: Return of capital
el: Μείωση στο κεφάλαιο

en: Revenues
el: Εισπράξεις

en: Reverse split
el: Αντίστροφη διαίρεση

en: Right
el: Δεξιά

en: Romanian (ISO-8859-16)
el: Ρουμάνικα (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
el: Ρουμανική (MacRomanian)

en: Rows
el: Γραμμές

en: Running Balance
el: Αθροιστικό υπόλοιπο

en: Running Sum
el: Προοδευτική άθροιση

en: Russian (CP-866)
el: Ρώσσικα (CP-866)

en: STCG
el: Βραχυπρόθεσμα κεφαλαιακά κέρδη

en: SWIFT MT940 import data format
el: Εισαγόμενα δεδομένων μορφής SWIFT MT940

en: SWIFT MT942 import data format
el: Εισαγόμενα δεδομένων μορφής SWIFT MT942

en: S_ource
el: _Πηγή

en: S_plit Transaction
el: Δ_ιαίρεση συναλλαγής

en: S_tatement Date
el: Ημερομηνία αντίγραφου _κινήσεως

en: Sa_ve Filter
el: Απο_θήκευση φίλτρου

en: Sale
el: Πώληση

en: Sales
el: Πωλήσεις

en: Sales _Tax Table
el: Πίνακας φόρου _πωλήσεων

en: Sample
el: sample

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save %s To File
el: Αποθήκευση %s σε αρχείο

en: Save Custom Check Format
el: Αποθήκευση προσαρμοσμένης μορφής επιταγής

en: Save changes to %s?
el: Αποθήκευση αλλαγών στο %s;

en: Save changes to file %s before closing?
el: Αποθήκευση των αλλαγών στο αρχείο %s πριν το κλείσιμο;

en: Save changes to the file?
el: Αποθήκευση αλλαγών στο αρχείο;

en: Save file automatically?
el: Αυτόματη αποθήκευση αρχείου;

en: Save the changed transaction?
el: Αποθήκευση της αλλαγμένης συναλλαγής;

en: Save the current entry?
el: Αποθήκευση της τρέχουσας καταχώρησης;

en: Save the current file
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου

en: Save window sizes and locations
el: Αποθήκευση μεγέθους και τοποθεσίας παραθύρων

en: Savings
el: Αποταμίευση

en: Schedule
el: Πρόγραμμα

en: Scheduled
el: Προγραμματισμένη

en: Scheduled Transactions
el: Προγραμματισμένες συναλλαγές

en: Search Criteria
el: Κριτήρια αναζήτησης

en: Search Results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Search Results Report
el: Αναφορά αποτελεσμάτων αναζήτησης

en: Search for items where
el: Αναζήτηση στοιχείων όπου

en: Search only active data
el: Αναζήτηση μόνο σε ενεργά δεδομένα

en: Search only in active items
el: Αναζήτηση μόνο σε ενεργά στοιχεία

en: Search scope
el: Αναζήτηση

en: Second Option
el: Δεύτερη επιλογή

en: Secondary Key
el: Δευτερεύον Κλειδί

en: Secondary Sort Order
el: Δευτερεύουσα σειρά ταξινόμησης

en: Secondary Subtotal
el: Δευτερεύουσα σειρά ταξινόμησης

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
el: Η ασφαλής σύνδεση HTTP είναι απενεργοποιημένη. Μπορείτε να την ενεργοποιήσετε στις προτιμήσεις δικτύου της εφαρμογής.

en: Securities
el: αξιόγραφα

en: Security
el: Χρεόγραφο

en: Security Information
el: Πληροφορίες χρεογράφου

en: Select
el: Επιλογή

en: Select Account
el: Επιλογή λογαριασμού

en: Select Accounts (none = all)
el: Επιλέξτε λογαριασμούς (κανένας = όλοι)

en: Select Accounts to Match
el: Επιλογή λογαριασμών για ταίριασμα

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select Children
el: Επιλογή θυγατρικών

en: Select Default
el: Προεπιλεγμένα

en: Select File for Import
el: Επιλογή αρχείου για εισαγωγή

en: Select HTML Style Sheet
el: Επιλογή φύλλου στυλ HTML

en: Select QIF File
el: Επιλογή αρχείου QIF

en: Select _All
el: Επιλογή _όλων

en: Select _Range
el: Ορισμός _διαστήματος

en: Select a .log file to replay
el: Επιλογή αρχείου .log για αναπαραγωγή

en: Select a Budget
el: Επιλογή ενός προϋπολογισμού

en: Select a QIF file to load
el: Επιλογή ενός αρχείου QIF για άνοιγμα.

en: Select a file to import
el: Επιλογή αρχείου για εισαγωγή

en: Select a folder
el: Επιλογή ενός φακέλου

en: Select a stylesheet for the report.
el: Επιλογή φύλλου στυλ για αυτή την αναφορά.

en: Select accounts.
el: Επιλογή λογαριασμών.

en: Select all accounts.
el: Επιλογή όλων των λογαριασμών.

en: Select all entries.
el: Επιλογή όλων των καταχωρήσεων.

en: Select an image file.
el: Επιλογή ενός αρχείου εικόνας.

en: Select currency
el: Επιλογή νομίσματος

en: Select how to compute the Discount and Taxes
el: Επιλογή του τρόπου υπολογισμού της Έκπτωσης και του Φόρου

en: Select image
el: Επιλογή εικόνας

en: Select occurrence date above.
el: Επιλέξτε ημ/νία επανάληψης παραπάνω.

en: Select possible duplicates
el: Επιλέξτε πιθανές διπλές εμφανίσεις

en: Select security
el: Επιλογή χρεογράφου

en: Select security/currency
el: Επιλογή αξίας/νομίσματος

en: Select the Accounts to Compare
el: Επιλογή λογαριασμών για σύγκριση

en: Select the Discount Type
el: Επιλογή του τύπου έκπτωσης

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
el: Επιλέξτε λογαριασμό στον οποίο θα γίνει καταχώρηση του σπλιτ ή του αντίστροφου σπλιτ.

en: Select the currency to display the values of this report in.
el: Επιλέξτε νόμισμα στο οποίο θα εμφανίζονται οι τιμές σε αυτή την αναφορά.

en: Select the default account selection.
el: Επιλογή προεπιλεγμένων λογαριασμών.

en: Select the default selection.
el: Προεπιλεγμένη επιλογή.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
el: Επιλέξτε την αγορά που αυτό το σύμβολο διαπραγματεύεται ή επιλέξτε τον τύπο επένδυσης (πχ FUND για αμοιβαία κεφάλαια). Αν δεν υπάρχει η αγορά ή κατάλληλος τύπος επένδυσης πληκτρολογήστε εσείς ένα νέο.

en: Select user information here…
el: Επιλογή πληροφοριών χρήστη εδώ…

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: Selected Accounts
el: Επιλεγμένοι λογαριασμοί

en: Select…
el: Επιλογή

en: Sell
el: Πώληση

en: Selling stock short.
el: Πώληση μετοχών short.

en: Semi-Monthly
el: Ανά δυο εβδομάδες

en: Semi-annual
el: Εξαμηνιαία

en: Semi-monthly
el: Ανά δυο εβδομάδες

en: Semicolon (;)
el: Ερωτηματικό (;)

[ctx: Semimonthly]
en: Every
el: Κάθε

[ctx: Semimonthly]
en: months.
el: μήνες.

en: Set a date format for this QIF file
el: Ορισμός της μορφής ημερομηνίας για αυτό το αρχείο QIF

en: Set line width in pixels.
el: Ρύθμιση πλάτους γραμμής σε pixels.

en: Set preference for price list data
el: Ορισμός προτίμησης για τα δεδομένα λίστας τιμών

en: Set the default QIF account name
el: Ορισμός του προεπιλεγμένου ονόματος λογαριασμού QIF

en: Set the report options you want using this dialog.
el: Ορισμός προτιμώμενων επιλογών αναφοράς με την χρήση αυτού το διαλόγου.

en: Setup Account Period
el: Ρύθμιση λογιστικής περιόδου

en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
el: Ρύθμιση λογαριασμών σχετικών με αναφορά φόρων. πχ Φόρος εισοδήματος

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
el: Ρύθμιση προγραμματισμένων συναλλαγών για αποπληρωμή ενός δανείου

en: Setup selected accounts
el: Ρύθμιση επιλεγμένων λογαριασμών

en: Share Price
el: Τιμή μετοχής

en: Share decimal places
el: Δεκαδικά ψηφία μετοχής

en: Share price
el: Τιμή μετοχής

en: Share quantity
el: Ποσότητα μετοχών

en: Shares
el: Μετοχές

en: Shares:
el: Μετοχές:

en: Shipping Address
el: Διεύθυνση αποστολής

en: Shipping Contact
el: Υπεύθυνος παραλαβής

en: Shipping Information
el: Πληροφορίες αποστολής

en: Short sell
el: Μικρή πώληση

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
el: Εμφάνιση του "Tip Of The Day" στην έναρξη του GnuCash

en: Show Account Description
el: Εμφάνιση περιγραφής λογαριασμού

en: Show Actual
el: Εμφάνιση πραγματικού

en: Show All Transactions
el: Εμφάνιση όλων των συναλλαγών

en: Show Asset & Liability
el: Εμφάνιση Ενεργητικού και Παθητικού

en: Show Budget
el: Εμφάνιση προϋπολογισμού

en: Show Column with Totals
el: Εμφάνιση στήλης συνόλων

en: Show Difference
el: Εμφάνιση διαφοράς

en: Show Exchange Rates
el: Εμφάνιση Ισοτιμιών

en: Show Foreign Currencies
el: Εμφάνιση ξένων νομισμάτων

en: Show Full Account Names
el: Εμφάνιση πλήρους ονόματος λογαριασμών

en: Show GnuCash version
el: Εμφάνιση έκδοσης του GnuCash

en: Show Hidden Accounts
el: Εμφάνιση κρυφών λογαριασμών

en: Show Income and Expenses?
el: Εμφάνιση Εσόδων και Εξόδων;

en: Show Income/Expense
el: Εμφάνιση Εσόδων/Εξόδων

en: Show National Currencies
el: Εμφάνιση εθνικών νομισμάτων

en: Show Net Profit
el: Εμφάνιση Καθαρού Κέρδους

en: Show Net Worth
el: Εμφάνιση Καθαρής θέσης

en: Show Totals
el: Εμφάνιση συνόλων

en: Show _All
el: Εμφάνιση _όλων

en: Show _hidden accounts
el: Εμφάνιση _κρυφών λογαριασμών

en: Show _zero total accounts
el: Εμφάνιση λογαριασμών _μηδενικού συνόλου

en: Show a Net Worth bar?
el: Εμφάνιση ακίδας Καθαρής Θέσης;

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
el: Εμφάνιση του γενικού συνόλου όλων των λογαριασμών στο προεπιλεγμένο νόμισμα της αναφοράς

en: Show accounting-style rules
el: Εμφάνιση γραμμών λογιστικού στυλ

en: Show accounts that have been marked hidden.
el: Εμφάνιση λογαριασμών που έχουν σημειωθεί ως κρυφοί.

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
el: Εμφάνιση λογαριασμών μέχρι αυτό το βάθος, παρακάμπτοντας όποιες άλλες επιλογές.

en: Show all splits in the current transaction
el: Εμφάνιση όλων των διαιρέσεων της τρέχουσας συναλλαγής

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
el: Εμφάνιση όλων των προμηθευτών/πελατών ακόμα και αν έχουν μηδενικό υπόλοιπο.

en: Show auto-save confirmation _question
el: Εμφάνιση _ερώτησης επιβεβαίωσης της αυτόματης αποθήκευσης

en: Show auto-save explanation
el: Εμφάνιση πληροφοριών αυτόματης αποθήκευσης

en: Show bills due within this many days
el: Εμφάνιση λογαριασμών που λήγουν σε αυτό τον αριθμό ημερών

en: Show close button on _notebook tabs
el: Εμφάνιση κουμπιού κλεισίματος στις _καρτέλες

en: Show close buttons on notebook tabs
el: Εμφάνιση κουμπιού κλεισίματος στις καρτέλες

en: Show currencies in this dialog
el: Εμφάνιση νομισμάτων σε αυτό τον διάλογο

en: Show documentation
el: Εμφάνιση τεκμηρίωσης

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
el: Εμφάνιση οριζόντιων πλαισίων ανάμεσα στις γραμμές του μητρώου. Αν είναι ενεργό το πλαίσιο μεταξύ των κελιών θα φαίνεται ως μια ευδιάκριτη γραμμή. Διαφορετικά τα πλαίσια μεταξύ των κελιών δεν θα τονίζονται.

en: Show horizontal borders in a register
el: Εμφάνιση οριζόντιων πλαισίων στα κελιά μητρώου

en: Show horizontal borders on the cells.
el: Εμφάνιση οριζόντιων πλαισίων στα κελιά.

en: Show linked transactions
el: Εμφάνιση συνδεδεμένων συναλλαγών

en: Show listings
el: Να εμφανίζονται οι λίστες

en: Show long account names
el: Εμφάνιση μακρών ονομάτων λογαριασμών

en: Show non currency commodities
el: Εμφάνιση μη νομισματικών αξιών

en: Show number of shares
el: Εμφάνιση αριθμού μετοχών

en: Show plot
el: Εμφάνιση γραφήματος

en: Show preparer info
el: Εμφάνιση πληροφορίας υπεύθυνου

en: Show prices
el: Εμφάνιση τιμών

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
el: Εμφάνιση μερικών σελίδων τεκμηρίωσης στον οδηγό εισαγωγής QIF.

en: Show splash scree_n
el: Εμφάνιση οθόνης υ_ποδοχής

en: Show splash screen
el: Εμφάνιση της οθόνης έναρξης

en: Show splash screen at startup.
el: Εμφάνιση οθόνης υποδοχής στην εκκίνηση.

en: Show subtotals
el: Εμφάνιση μερικών συνόλων

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
el: Εμφάνιση μερικών υπολοίπων για επιλεγμένους γονικούς λογαριασμούς που περιέχουν υπολογαριασμούς.

en: Show table
el: Εμφάνιση πίνακα

en: Show the full account name in legend?
el: Εμφάνιση του πλήρους ονόματος του λογαριασμού στο καθολικό;

en: Show the income and expense accounts
el: Εμφάνιση λογαριασμών εσόδων και εξόδων

en: Show the net profit?
el: Εμφάνιση καθαρού κέρδους;

en: Show the total balance in legend?
el: Εμφάνιση του συνολικού υπολοίπου στο καθολικό;

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
el: Εμφάνιση αυτού του αριθμού συναλλαγών στο μητρώο. Η τιμή μηδέν σημαίνει εμφάνιση όλων των συναλλαγών.

en: Show ticker symbols
el: Εμφάνιση συμβόλων αξιών

en: Show vertical borders in a register
el: Εμφάνιση κάθετων πλαισίων στα κελιά μητρώου

en: Show vertical borders on the cells.
el: Εμφάνιση κάθετων πλαισίων στα κελιά.

en: Show/hide the status bar on this window
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της γραμμής κατάστασης σε αυτό το παράθυρο

en: Show/hide the summary bar on this window
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της γραμμής περίληψης σε αυτό το παράθυρο

en: Show/hide the toolbar on this window
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της εργαλειοθήκης σε αυτό το παράθυρο

en: Show:
el: Εμφάνιση:

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
el: Εμφανίζει ένα κυκλικό διάγραμμα με το υπόλοιπο Ενεργητικού κατά χρονικό διάστημα

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
el: Εμφανίζει ένα κυκλικό διάγραμμα με τα Έξοδα κατά χρονικό διάστημα

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
el: Εμφανίζει ένα κυκλικό διάγραμμα με τα Έξοδα κατά χρονικό διάστημα

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
el: Εμφανίζει ένα κυκλικό διάγραμμα με το υπόλοιπο Παθητικού κατά χρονικό διάστημα

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
el: Εμφάνιση κυκλικού διαγράμματος με το συνολικά Έξοδα ανά ημέρα της εβδομάδας

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
el: Εμφάνιση κυκλικού διαγράμματος με το συνολικά Έσοδα ανά ημέρα της εβδομάδας

en: Si_ngle
el: _Μονή

en: Si_ze…
el: _Μέγεθος…

en: Significant Digits
el: Σημαντικά ψηφία

en: Simple
el: Απλή

en: Since Last Run…
el: Από την τελευταία εκτέλεση…

en: Since _Last Run…
el: Από την _τελευταία εκτέλεση…

en: Single Report
el: Μονή αναφορά

en: Single column Balance Sheet
el: Ισολογισμός μιας στήλης

en: Six Months Ago
el: Έξι μήνες πριν

en: Six Months Ago.
el: Έξι μήνες πριν.

en: Six Months Ahead
el: Έξι μήνες μπροστά

en: Six Months Ahead.
el: Έξι μήνες μπροστά.

en: Smallest _fraction
el: Μικρότερο _κλάσμα

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
el: Το μικρότερο κλάσμα αυτής της αξίας που μπορεί να αναφερθεί.

en: Some characters have been converted according to your locale.
el: Μερικοί χαρακτήρες μετατράπηκαν με βάση τις ρυθμίσεις γλώσσας του συστήματος σας.

en: Some characters have been discarded.
el: Μερικοί χαρακτήρες απορρίφθηκαν.

en: Sort %s by…
el: Ταξινόμηση %s κατά…

en: Sort By
el: Ταξινόμηση κατά

en: Sort Method
el: Μέθοδος ταξινόμησης

en: Sort Order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Sort _Order
el: _Σειρά ταξινόμησης

en: Sort by action field.
el: Ταξινόμηση κατά πεδίο ενέργειας.

en: Sort by amount.
el: Ταξινόμηση κατά ποσό.

en: Sort by date.
el: Ταξινόμηση κατά ημερομηνία.

en: Sort by description.
el: Ταξινόμηση κατά περιγραφή.

en: Sort by notes field.
el: Ταξινόμηση κατά πεδίο σημειώσεων.

en: Sort by number.
el: Ταξινόμηση κατά αριθμό.

en: Sort by the date of entry.
el: Ταξινόμηση κατά ημ/νία εισαγωγής.

en: Sort register by…
el: Ταξινόμηση μητρώου κατά…

en: Sorting
el: Ταξινόμηση

en: Source
el: Πηγή

en: South European (ISO-8859-3)
el: Νότιας Ευρώπης (ISO-8859-3)

en: Space
el: Κενό

en: Specify Source Account
el: Επιλογή λογαριασμού πηγής

en: Specify the page size and orientation for printing
el: Ορισμός μεγέθους και προσανατολισμού σελίδας για εκτύπωση

en: Spend
el: Έξοδο

en: Split
el: Διαίρεση

en: Split Transaction
el: Διαίρεση συναλλαγής

en: Square
el: Τετράγωνο

en: St_yle Sheets
el: Φύλλα _στυλ

en: Stack overflow
el: Υπερχείλιση σωρού

en: Stack underflow
el: Υποχείλιση σωρού

en: Start
el: Έναρξη

en: Start Date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: Start Date:
el: Ημερομηνία έναρξης:

en: Start of accounting period
el: Αρχή της λογιστικής περιόδου

en: Start of current quarter
el: Αρχή του τρέχοντος τριμήνου

en: Start of next month
el: Αρχή του επόμενου μήνα

en: Start of next quarter
el: Αρχή του επόμενου τριμήνου

en: Start of next year
el: Αρχή του επόμενου έτους

en: Start of previous month
el: Αρχή του προηγούμενου μήνα

en: Start of previous quarter
el: Αρχή του προηγούμενου τριμήνου

en: Start of previous year
el: Αρχή του προηγούμενου έτους

en: Start of this month
el: Αρχή αυτού του μήνα

en: Start of this quarter
el: Αρχή αυτού του τριμήνου

en: Start of this year
el: Αρχή αυτού του έτους

en: Starting Balance
el: Αρχικό Υπόλοιπο

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
el: Ημερομηνία έναρξης (σε δευτερόλεπτα από 1 Ιαν, 1970)

en: Stat_us Bar
el: Γραμμή _κατάστασης

en: Statement Date
el: Ημ/νία αντίγραφου λογαριασμού

en: Statement _Date
el: _Ημερομηνία αντίγραφου κινήσεως

en: Status
el: Κατάσταση

en: Step Size
el: Μέγεθος βήματος

en: Stock
el: Μετοχή

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Fees
el: Αμοιβές

en: Stock Split
el: Σπλιτ Μετοχής

en: Stock Split Details
el: Λεπτομέρειες σπλιτ μετοχής

en: Stock account for security "%s"
el: Λογαριασμός μετοχής για την αξία "%s"

en: Stock amount must be positive.
el: Λογαριασμοί Μετοχών για αναφορά

en: Stock split
el: διαίρεση Μετοχής

en: Stocks
el: Μετοχές

en: Stop
el: Διακοπή

en: String Option
el: Επιλογή αλφαριθμητικού

en: Style Sheet Name
el: Όνομα φύλλου στυλ

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
el: Τα φύλλα στυλ επηρεάζουν τον τρόπο εμφάνισης των αναφορών. Επιλέξτε ένα φύλλο στυλ για την αναφορά σας ως επιλογή αναφοράς και χρησιμοποιήστε το μενού Επεξεργασία-> Φύλλα στυλ για να προσαρμόσετε τα φύλλα στυλ.

en: Stylesheet
el: Φύλλο στυλ

en: Su_mmary Bar
el: Γραμμή _περίληψης

en: Sub-subheading/total Cell Color
el: Υπό κεφαλίδα/χρώμα κελιού συνόλου

en: Sub-total
el: Μερικό άθροισμα

en: Subheading/Subtotal Cell Color
el: Υπό κεφαλίδα/Χρώμα κελιού υποσυνόλου

en: Subtotal
el: Μερικό άθροισμα

en: Subtotal:
el: Μερικό σύνολο:

en: Summary
el: Περίληψη

en: Summary Page
el: Σελίδα περίληψης

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Symbol
el: Σύμβολο

en: T
el: Φ

en: Ta_x Report Options
el: _Επιλογές αναφοράς φόρου

en: Ta_x included
el: _Φόρος

en: Ta_x related
el: Σχετίζεται με _φορολογία

en: Table
el: Πίνακας

en: Table Cell Color
el: Χρώμα κελιού πίνακα

en: Table border width
el: Πλάτος πλαισίου πίνακα

en: Table cell padding
el: Περιθώριο κελιού πίνακα

en: Table cell spacing
el: Διάστημα κελιού πίνακα

en: Table for Exporting
el: Πίνακας για εξαγωγή

en: Tables
el: Πίνακες

en: Tax
el: Φόρος

en: Tax Amount
el: Ποσό Φόρου

en: Tax Included
el: Περιέχει φόρο

en: Tax Included?
el: Περιέχει φόρο;

en: Tax Info
el: Πληροφορία Φόρου

en: Tax Invoice
el: Τιμολόγια με φόρους

en: Tax Number
el: Α.Φ.Μ.

en: Tax Payment
el: Πληρωμή φόρου

en: Tax Rate
el: Συντελεστής φόρου

en: Tax Report & XML Export
el: Αναφορά φόρων και αναφορά XML

en: Tax Report / TXF Export
el: Αναφορά φόρων / Εξαγωγή TXF

en: Tax Table
el: Πίνακας φόρου

en: Tax Tables
el: Πίνακες Φόρου

en: Tax _Related
el: _Φορολογητέο

en: Tax class
el: Κατηγορία φόρου

en: Tax computed after discount is applied
el: Ο φόρος υπολογίζεται μετά την εφαρμογή της έκπτωσης

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
el: Ο Πίνακας Φόρου "%s" χρησιμοποιείται ήδη. Δε μπορείτε να τον διαγράψετε.

en: Tax-related but has no tax code
el: Φορολογείται αλλά δεν έχει κωδικό φόρου

en: Tax:
el: Φόρος:

en: Taxable
el: Φορολογείται

en: Taxable Income / Deductible Expenses
el: Φορολογητέο εισόδημα / Αφαιρούμενες δαπάνες

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
el: Φορολογητέο εισόδημα / Αφαιρούμενες δαπάνες / Εξαγωγή σε αρχείο .XML

en: Taxable?
el: Φόρος;

en: Taxes
el: Φόροι

en: Template Transaction
el: Πρότυπο συναλλαγής

en: Template file
el: Αρχείο προτύπου

en: Template file "~a" can not be read
el: Το αρχείο προτύπου "~a" δεν μπορεί να αναγνωσθεί

en: Temporary Warnings
el: Προσωρινές προειδοποιήσεις

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
el: Ο όρος "%s" χρησιμοποιείται. Δε μπορείτε να τον διαγράψετε.

en: Terms
el: Όροι

en: Test Search Dialog
el: Διάλογος δοκιμής αναζήτησης

en: Testing
el: Δοκιμή

en: Text Color
el: Χρώμα κειμένου

en: Text cell
el: Κελί κειμένου

en: Text font
el: Γραμματοσειρά κειμένου

en: Thai (TIS-620)
el: Ταϊλανδική (TIS-620)

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
el: Το αρχείο QIF είναι ήδη φορτωμένο. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο αρχείο.

en: That commodity already exists.
el: Υπάρχει ήδη αυτή η αξία.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
el: Η βάση δεδομένων μπορεί να είναι σε χρήση από άλλον χρήστη, σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να ανοίξετε την βάση δεδομένων. Τι θέλετε να κάνετε;

en: The Bad
el: Ο κακός

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
el: Το πεδίο Επωνυμία Εταιρείας δεν μπορεί να μείνει κενό. Εισαγάγετε το όνομα της εταιρείας ή το όνομα ενός ατόμου.

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
el: Το ηλεκτρονικό εγχειρίδιο του GnuCash περιέχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες. Μπορείτε να αποκτήσετε πρόσβαση στο εγχειρίδιο από το μενού Βοήθεια.

en: The Good
el: Ο καλός

en: The Invoice must have at least one Entry.
el: Το τιμολόγιο πρέπει να έχει τουλάχιστον μια εγγραφή.

en: The Job must be given a name.
el: Πρέπει να δοθεί ένα όνομα στην εργασία.

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
el: Η εργασία Online Banking βρίσκεται σε εξέλιξη, είστε σίγουρος πως θέλετε να την ακυρώσετε;

en: The Order must be given an ID.
el: Πρέπει να δοθεί ένα ID στην Παραγγελία.

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
el: Το PIN πρέπει να αποτελείται από τουλάχιστον %d χαρακτήρες
    Θέλετε να προσπαθήσετε ξανά;

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
el: Η εισαγωγή QIF αυτή την στιγμή δεν υποστηρίζει αρχεία QIF πολλαπλών νομισμάτων. Όλοι οι λογαριασμοί που εισάγετε πρέπει να είναι αποτυπωμένοι στο ίδιο νόμισμα.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
el: Η SQL βάση δεδομένων είναι σε χρήση από άλλους χρήστες και η αναβάθμιση δεν μπορεί να γίνει πριν αυτοί αποσυνδεθούν. Αν δεν υπάρχουν αυτή την στιγμή άλλοι συνδεδεμένοι χρήστες, συμβουλευτείτε την τεκμηρίωση για να μάθετε πως θα εκκαθαρίσετε την συνεδρία από συνδέσεις που εμφανίζονται ως ενεργές ενώ δεν είναι.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
el: Ο Επεξεργαστής προγραμματισμένων συναλλαγών δεν μπορεί να εξισορροπήσει αυτόματα αυτή τη συναλλαγή. Θα πρέπει να καταχωρηθεί;

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
el: Η προγραμματισμένη συναλλαγή δεν έχει ισοζύγιο. Σας συμβουλεύομαι να διορθώσετε αυτήν την κατάσταση.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
el: To URL %s δεν υποστηρίζεται από αυτήν την έκδοση του GnuCash.

en: The Ugly
el: Ο άσχημος

en: The account %s does not allow transactions.
el: Ο λογαριασμός %s δεν επιτρέπει συναλλαγές.

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
el: Ο λογαριασμός %s δεν υπάρχει. Θέλετε να τον δημιουργήσετε;

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
el: Ο λογαριασμός %s είναι συγκεντρωτικός και δεν επιτρέπει συναλλαγές. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο λογαριασμό.

en: The account %s will be deleted.
el: Ο λογαριασμός %s θα διαγραφεί.

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
el: Ο λογαριασμός δεν έχει ισοζυγιστεί. Είστε σίγουρος ότι θέλετε να τελειώσετε;

en: The account must be given a name.
el: Πρέπει να δοθεί ένα όνομα στο λογαριασμό.

en: The address of your business.
el: Η διεύθυνση της επιχείρησης σας.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
el: Η τράπεζα ανταποκρίθηκε αποστέλλοντας πληροφορίες υπόλοιπου.
    Θέλετε να το εισάγετε;

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
el: Η τράπεζα ανταποκρίθηκε αποστέλλοντας πληροφορίες συναλλαγής.
    Θέλετε να τις εισάγετε;

en: The book was closed successfully.
el: Το βιβλίο έκλεισε με επιτυχία.

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
el: Το βιβλίο θα δημιουργηθεί με τον τίτλο %s όταν κάνετε κλικ στο "Εφαρμογή". Κάντε κλικ στο "Πίσω" για προσαρμογή ή στο "Ακύρωση" για να μην δημιουργήσετε κανένα βιβλίο.

en: The boolean option is ~a.
el: Η επιλογή boolean είναι ~a.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
el: Ο χαρακτήρας που θα χρησιμοποιηθεί ανάμεσα στα μέρη ενός ονόματος λογαριασμού. Μια αποδεκτή τιμή είναι ο οποιοσδήποτε απλός χαρακτήρας με εξαίρεση γράμματα και αριθμούς, ή οποιοδήποτε από τα ακόλουθα "colon" "slash", "backslash", "dash" και "period".

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
el: Ο θυγατρικός λογαριασμός του υπό επεξεργασία λογαριασμού πρέπει να αλλάξει τον τύπο του σε "%s" για να είναι μεταξύ τους συμβατοί.

en: The combination date option is ~a.
el: Η συνδυασμένη επιλογή ημερομηνίας είναι ~a.

en: The company associated with this payment.
el: Η εταιρία που αντιστοιχεί σε αυτή την πληρωμή.

en: The company for this report.
el: Η εταιρεία για αυτή την αναφορά.

en: The current date.
el: Η τρέχουσα ημερομηνία.

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
el: Η τρέχουσα καταχώρηση έχει αλλάξει. Θέλετε να την αποθηκεύσετε;

en: The current time is ~a.
el: Η τρέχουσα ώρα είναι ~a.

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
el: Η τρέχουσα συναλλαγή έχει αλλάξει. Θέλετε να αποθηκευθούν οι αλλαγές πριν αναπαραχθεί αυτή η εγγραφή, ή να ακυρωθεί η αναπαραγωγή;

en: The current transaction is not balanced.
el: Η τρέχουσα συναλλαγή δεν είναι ισοσκελισμένη.

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
el: Ο αριθμός ID του πελάτη. Αν αφεθεί κενό θα αποδοθεί αυτόματα ένας εύλογος αριθμός

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
el: Η βάση δεδομένων %s φαίνεται να μην υπάρχει. Θέλετε να τη δημιουργήσετε;

en: The date option is ~a.
el: Η επιλογή ημερομηνίας είναι ~a.

en: The day of the month bills are due
el: Η ημέρα του μήνα που λήγουν τα τιμολόγια

en: The default check printing font
el: Η προεπιλεγμένη γραμματοσειρά εκτύπωσης επιταγής

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
el: Η προεπιλεγμένη γραμματοσειρά για την εκτύπωση επιταγών. Αυτή η τιμή θα παρακαμφθεί από τυχόν άλλη ορισμένη γραμματοσειρά στο αρχείο περιγραφής επιταγής.

en: The default tax table to apply to customers.
el: Ο προεπιλεγμένος πίνακας φόρου για τους πελάτες.

en: The default tax table to apply to vendors.
el: Ο προεπιλεγμένος πίνακας φόρου για τους προμηθευτές.

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
el: Η περιγραφή του όρου πληρωμής που θα εκτυπώνεται στα τιμολόγια

en: The discount percentage applied if paid early.
el: Το ποσοστό έκπτωσης αν η εξόφληση γίνει νωρίτερα.

en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
el[0]: Η παλαιότερη ημερομηνία συναλλαγής που βρέθηκε σε αυτό το βιβλίο είναι %s. Με βάση την επιλογή που έγινε παραπάνω, αυτό το βιβλίο θα χωριστεί σε %d βιβλίο.
el[1]: Η παλαιότερη ημερομηνία συναλλαγής που βρέθηκε σε αυτό το βιβλίο είναι %s. Με βάση την επιλογή που έγινε παραπάνω, αυτό το βιβλίο θα χωριστεί σε %d βιβλία.

en: The electronic tax number of your business
el: Ο ηλεκτρονικός φορολογικός αριθμός της επιχείρησης σας

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
el: Ο αριθμός ID του υπαλλήλου. Αν αφεθεί κενό θα αποδοθεί αυτόματα ένας εύλογος αριθμός

en: The entered account could not be found.
el: Ο λογαριασμός που εισήχθηκε δεν μπόρεσε να βρεθεί.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
el: Το αρχείο %s υπάρχει ήδη. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να γράψετε επάνω από αυτό;

en: The file %s is empty.
el: Το αρχείο %s είναι άδειο.

en: The file could not be reopened.
el: Το αρχείο δεν μπόρεσε να ανοιχτεί ξανά.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
el: Το όνομα αρχείου CSS φύλλου στυλ που θα χρησιμοποιηθεί σε αυτή την αναφορά. Αν οριστεί, το αρχείο πρέπει να βρίσκεται στον κατάλογο .gnucash, ή διαφορετικά σε μια κατάλληλη τοποθεσία μέσα στους καταλόγους εγκατάστασης του GnuCash.

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
el: Το όνομα αρχείου αυτού του προτύπου eguile για αυτή την αναφορά. Tο αρχείο πρέπει να βρίσκεται στον κατάλογο .gnucash, ή διαφορετικά σε μια κατάλληλη τοποθεσία μέσα στους καταλόγους εγκατάστασης του GnuCash.

en: The file type of file %s is unknown.
el: Το αρχείο %s είναι αγνώστου τύπου.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
el: Το αρχείο/URL %s δεν περιέχει δεδομένα για το GnuCash ή τα δεδομένα του έχουν αλλοιωθεί.

en: The following warnings exist:
el: Το ακόλουθο τιμολόγιο αγορών %d λήγει:

en: The interest rate cannot be zero.
el: Το επιτόκιο δεν μπορεί να είναι μηδέν.

en: The internal name of the Billing Term.
el: Το εσωτερικό όνομα του όρου πληρωμής.

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
el: Ο αριθμός ID τιμολογίου. Αν αφεθεί κενός θα επιλεχθεί αυτόματα ένας εύλογος αριθμός

en: The last day of the month for the early payment discount.
el: Η τελευταία μέρα του μήνα για έκπτωση σε πρόωρες πληρωμές.

en: The list of Scheduled Transactions
el: Η λίστα των προγραμματισμένων συναλλαγών

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
el: Το αρχείο καταγραφών που επιλέξατε δεν μπορεί να αναγνωσθεί. Η κεφαλίδα του αρχείου δεν αναγνωρίσθηκε.

en: The log file you selected was empty.
el: Το αρχείο καταγραφής που επιλέξατε είναι άδειο.

en: The menu of options
el: Το μενου επιλογών

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
el: Η ελάχιστη βαθμολογία που πρέπει να συγκεντρώνει ένα πιθανό ταίριασμα για να εμφανιστεί στην λίστα ταιριασμάτων.

en: The multi-choice option is ~a.
el: Η πολλαπλή επιλογή είναι ~a.

en: The name of your business.
el: Το όνομα της επιχείρησης σας.

en: The next tip to show.
el: Η επόμενη συμβουλή που θα εμφανιστεί.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
el: Ο αριθμός των ημερών που θα γίνει η πληρωμή μετά την καταχώρηση τιμολογίου.

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
el: Ο αριθμός των λεπτών μέχρι την έναρξη της αυτόματης αποθήκευσης δεδομένων στον σκληρό δίσκο. Αν είναι μηδέν, δεν θα ενεργοποιηθεί η αυτόματη αποθήκευση.

en: The number of payments cannot be negative.
el: Ο αριθμός των πληρωμών δεν μπορεί να είναι αρνητικός.

en: The number of payments cannot be zero.
el: Ο αριθμός των πληρωμών δεν μπορεί να είναι μηδέν.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
el: Ο αριθμός των εμφανίσεων που απομένουν (%d) είναι μεγαλύτερος από τον συνολικό αριθμό εμφανίσεων (%d).

en: The number option formatted as currency is ~a.
el: Η επιλογή αριθμού που έχει μορφή νομίσματος είναι ~a.

en: The number option is ~a.
el: Η επιλογή αριθμού είναι ~a.

en: The numeric ID of the report.
el: Η αριθμητική ταυτότητα (ID)της αναφοράς

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
el: Το αρχικό σημείο είναι στην κάτω δεξιά γωνία της σελίδας.

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
el: Το αρχικό σημείο είναι στην πάνω δεξιά γωνία της σελίδας.

en: The percentage discount applied for early payment.
el: Το ποσοστό έκπτωσης που εφαρμόζεται σε πρόωρη πληρωμή.

en: The radio button option is ~a.
el: Η επιλογή αλφαριθμητικού είναι ~a.

en: The relative date option is ~a.
el: Η επιλογή σχετικής ημερομηνίας είναι ~a.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
el: Το πρόγραμμα επεξεργασίας προγραμματισμένων συναλλαγών συνοδεύεται από έναν πολύ ευέλικτο διαμορφωτή συχνότητας. Οι βασικές συχνότητες για τον προγραμματισμό μιας συναλλαγής περιλαμβάνουν ημερήσια, εβδομαδιαία και μηνιαία. Αλλά μπορούν να δημιουργηθούν και πιο προηγμένα σχήματα. Μερικά παραδείγματα:
    
    Για να προγραμματίσετε μια συναλλαγή κάθε τρεις εβδομάδες, μπορείτε να επιλέξετε την εβδομαδιαία βασική συχνότητα και στη συνέχεια να ορίσετε "Κάθε 3 εβδομάδες".
    
    Για να προγραμματίσετε μια συναλλαγή κάθε χρόνο, μπορείτε να επιλέξετε τη μηνιαία βασική συχνότητα και στη συνέχεια να ορίσετε «Κάθε 12 μήνες».

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
el: Ο επιλεγμένος τύπος λογαριασμού είναι μη συμβατός με τον γονικό που έχετε επιλέξει.

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
el: Οι επιλεγμένοι λογαριασμοί δεν περιέχουν δεδομένα/συναλλαγές (ή περιέχουν μόνο μηδενικά) για την επιλεγμένη χρονική περίοδο

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
el: Ο διαχωριστικός χαρακτήρας "%s" χρησιμοποιείται από ένα ή περισσότερα ονόματα λογαριασμών.
    
    Αυτό θα οδηγήσει σε απρόσμενη συμπεριφορά. Αλλάξτε τα ονόματα λογαριασμών ή διαλέξτε διαφορετικό διαχωριστικό χαρακτήρα.
    
    Παρακάτω θα βρείτε μια λίστα από μη έγκυρα ονόματα λογαριασμών:
    %s

en: The settings have been saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύθηκαν.

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
el: Η ρύθμιση αντιστοίχησης λογαριασμών Online Banking με λογαριασμούς GnuCash ολοκληρώθηκε. Μπορείτε τώρα να εκτελείτε ενέργειες Online Banking σε αυτούς τους λογαριασμούς.
    
    Αν θέλετε να προσθέσετε και άλλη τράπεζα, χρήστη ή λογαριασμό, μπορείτε να εκτελέσετε όποτε θέλετε ξανά αυτόν τον οδηγό.
    
    Πατήστε τώρα "Εφαρμογή".

en: The specified URL could not be loaded.
el: Αδυναμία φόρτωσης του καθορισμένου URL.

en: The string option is ~a.
el: Η επιλογή αλφαριθμητικού είναι ~a.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
el: Ο πίνακας φόρου %s δεν υπάρχει. Θέλετε να τον δημιουργήσετε;

en: The total tax of this entry
el: Ο συνολικός φόρος αυτής της εισαγωγής

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
el: Οι λογαριασμοί που εμπλέκονται είναι σε διαφορετικό νόμισμα. Παρακαλώ ορίστε την ισοτιμία μετατροπής.

en: The two currencies involved equal each other.
el: Τα δύο νομίσματα που εμπλέκονται είναι ίσα μεταξύ τους.

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
el: Ο αριθμός ID προμηθευτή. Αν αφεθεί κενό θα αποδοθεί αυτόματα ένας εύλογος αριθμός

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
el: Αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν προγραμματισμένες συναλλαγές για εισαγωγή.

en: There are no options for this report.
el: Δεν υπάρχουν επιλογές για αυτή την αναφορά.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
el: Υπάρχει η θεωρία που λέει ότι αν μια μέρα κάποιος ανακαλύψει το λόγο ύπαρξης του σύμπαντος, αυτό θα εξαφανιστεί ακαριαία και θα αντικατασταθεί από κάτι πιο αλλόκοτο και ακατανόητο. 
    Υπάρχει επίσης και κάποια άλλη θεωρία που λέει ότι αυτό έχει ήδη συμβεί. 
    
    Douglas Adams, "Το Εστιατόριο στην Άκρη του Σύμπαντος"

en: There is already an account with that name.
el: Υπάρχει ήδη λογαριασμός με αυτό το όνομα.

en: There must be some number of occurrences.
el: Πρέπει να υπάρχει κάποιος αριθμός επαναλήψεων.

en: There was an error accessing %s.
el: Υπήρξε σφάλμα στην πρόσβαση του %s.

en: There was an error parsing the file %s.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την ανάλυση του αρχείου %s.

en: There was an error parsing the file.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την ανάλυση του αρχείου.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: There was an error saving the file.
    
    %s
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την αποθήκευση του αρχείου.
    
    %s

en: Third Option
el: Τρίτη επιλογή

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
el: Αυτός ο λογαριασμός περιέχει συναλλαγές μόνο για ανάγνωση που δεν μπορούν να διαγραφούν.

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
el: Αυτός ο λογαριασμός περιέχει συναλλαγές. Τι θέλετε να τις κάνετε αυτές;

en: This account register is read-only.
el: Αυτό το μητρώο λογαριασμού είναι μόνο για ανάγνωση.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
el: Αυτός ο οδηγός θα σας βοηθήσει να ρυθμίσετε και να χρησιμοποιήσετε λογιστικές περιόδους.
    
    Προσοχή: αυτή η λειτουργία δεν δουλεύει σωστά αυτή την στιγμή, είναι ακόμα σε στάδιο ανάπτυξης. Πιθανότατα θα καταστρέψει τα δεδομένα σας και δεν θα μπορούν να διορθωθούν!

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
el: Αυτή η αξία περιέχει τιμές. Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε την επιλεγμένη αξία και τις τιμές της;

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται πριν σας επιτραπεί να διαγράψετε μια αξία η οποία έχει τιμές. Η διαγραφή της αξίας θα οδηγήσει και στην διαγραφή και των τιμών.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται πριν να σας επιτραπεί να διαγράψετε μια αξία.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται πριν σας επιτραπεί να διαγράψετε μια συναλλαγή που περιέχει συμφωνημένες διαιρέσεις. Η διαγραφή θα αφαιρέσει τις συμφωνημένες αξίες από το μητρώο και μπορεί να κάνει δύσκολη την διαδικασία μελλοντικών συμφωνιών.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται πριν να σας επιτραπεί να διαγράψετε μια συναλλαγή.

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται πριν σας επιτραπεί να διαγράψετε με μια ενέργεια πολλαπλές τιμές.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
el: Αυτός ο διάλογος εμφανίζεται πριν σας επιτραπεί να διαγράψετε μια διαίρεση που περιέχεται σε μια συναλλαγή.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
el: Αυτός ο διάλογος εμφανίζεται πριν σας επιτραπεί να διαγράψετε όλες τις διαιρέσεις που περιέχονται σε μια συναλλαγή.

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται όταν εμφανίζεται ένα μητρώο που είναι μόνο για ανάγνωση.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
el: Ο διάλογος εμφανίζεται όταν προσπαθείτε να μετακινήσετε μια τροποποιημένη συναλλαγή. Τα δεδομένα που άλλαξαν πρέπει είτε να αποθηκευθούν είτε να απορριφθούν.

en: This encoding has been added to the list already.
el: Η κωδικοποίηση έχει ήδη προστεθεί στην λίστα.

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
el: Αυτή η καταχώρηση επισυνάπτεται σε μια παραγγελία και θα διαγραφεί και από αυτήν!

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
el: Αυτό το πεδίο περιέχει την πλήρη διαδρομή για το πιο πρόσφατα ανοιγμένο αρχείο.

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
el: Αυτό το πεδίο περιέχει την πλήρη διαδρομή για το επόμενο πιο πρόσφατα ανοιγμένο αρχείο.

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
el: Το πεδίο ορίζει τον προκαταβολικό αριθμό των ημερών που το GnuCash θα κάνει έλεγχο για τιμολόγια που λήγουν. Αυτή η τιμή θα χρησιμοποιείται μόνο όταν η ρύθμιση "Notify when due" είναι ενεργή.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
el: Αυτό το αρχείο προέρχεται από παλαιότερη έκδοση του GnuCash. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
el: Το αρχείο/URL φαίνεται να είναι από νεότερη έκδοση του GnuCash. Πρέπει να αναβαθμίσετε την έκδοση του GnuCash που χρησιμοποιείτε για να δουλέψετε με αυτά τα δεδομένα.

en: This is a boolean option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή boolean

en: This is a color option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή χρώματος.

en: This is a combination date option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή συνδυασμένης ημερομηνίας.

en: This is a date option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή ημερομηνίας.

en: This is a multi choice option.
el: Αυτή είναι μια πολλαπλή επιλογή

en: This is a number option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή αριθμού.

en: This is a relative date option.
el: Αυτή είναι μια επιλογή σχετικής ημερομηνίας.

en: This is a string option.
el: Αυτή είναι μία επιλογή αλφαριθμητικού.

en: This is an invalid encoding.
el: Αυτή είναι μια μη έγκυρη κωδικοποίηση.

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
el: Αυτό είναι ένας αριθμός αναγνώρισης του προορισμένης μορφής ημερομηνίας που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
el: Αυτή η σελίδα εμφανίζει το φορολογητέο σας εισόδημα και τα έξοδα σας που το μειώνουν.

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
el: Αυτό το πρόγραμμα μπορεί να υπολογίσει μόνο μία τιμή κάθε φορά. Πρέπει να εισαγάγετε τιμές για όλες τις ποσότητες εκτός από μία.

en: This register does not support editing exchange rates.
el: Αυτό το μητρώο δεν υποστηρίζει επεξεργασία συναλλαγματικής ισοτιμίας.

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
el: Αυτό το μητρώο περιέχει αλλαγές που εκκρεμούν σε μια συναλλαγή. Θέλετε να αποθηκεύσετε αυτές τις αλλαγές στην συναλλαγή, να απορρίψετε την συναλλαγή, ή να ακυρώσετε την λειτουργία;

en: This report requires a customer to be selected.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί την επιλογή ενός πελάτη.

en: This report requires a employee to be selected.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί την επιλογή ενός υπαλλήλου.

en: This report requires a job to be selected.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί την επιλογή μιας εργασίας.

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί να είναι διαθέσιμος ένας έγκυρος λογαριασμός AP/AR.

en: This report requires a vendor to be selected.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί την επιλογή ενός προμηθευτή.

en: This report requires you to specify certain report options.
el: Αυτή η αναφορά απαιτεί να καθοριστούν συγκεκριμένες επιλογές αναφοράς.

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει λεπτομέρειες συναλλαγής για λογαριασμούς που σχετίζονται με φορολογία εισοδήματος.

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
el: Αυτή η αναφορά εμφανίζει το φορολογητέο σας εισόδημα και τα έξοδα σας που το μειώνουν.

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
el: Αυτή η ρύθμιση ορίζει πως θα εμφανίζονται οι ημερομηνίες στο GnuCash. Πιθανές τιμές είναι "locale" για χρήση των τοπικών ρυθμίσεων του συστήματος, "ce" για χρήση στυλ ημερομηνιών κεντρικής Ευρώπης, "iso" για ημερομηνίες σύμφωνα με το πρότυπο ISO 8601, "uk" για στυλ ημερομηνιών Μεγάλης Βρετανίας, και "us" για στυλ ημερομηνιών ΗΠΑ.

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
el: Αυτή η ρύθμιση περιέχει τον αριθμό των αρχείων που διατηρούνται στο μενού Πρόσφατα ανοιγμένα αρχεία. Αυτή η τιμή μπορεί να οριστεί σε μηδέν για απενεργοποίηση του ιστορικού αρχείων. Αυτός ο αριθμός έχει μέγιστη τιμή το 10.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
el: Αυτή η ρύθμιση ορίζει που θα εμφανίζεται η γραμμή περίληψης για τις διάφορες σελίδες. Πιθανές τιμές είναι "πάνω" και "κάτω". Προεπιλογή είναι το "κάτω".

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
el: Αυτή η ρύθμιση ορίζει που θα εμφανίζονται οι καρτέλες που χρησιμοποιούνται για εναλλαγή ανάμεσα σε σελίδες. Πιθανές τιμές είναι "πάνω", "αριστερά", "κάτω" and "δεξιά". Προεπιλογή είναι το "πάνω".

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
el: Αυτή η συναλλαγή έχει διαιρέσεις, πατήστε το κουμπί Διαίρεση για να τις δείτε όλες

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
el: Αυτή η συναλλαγή είναι από σπλιτ μετοχής, πατήστε το κουμπί διαίρεσης για να δείτε λεπτομέρειες

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
el: Η συναλλαγή είναι υπό επεξεργασία σε ένα άλλο μητρώο. Παρακαλώ ολοκληρώστε πρώτα την επεξεργασία εκεί.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
el: Αυτή η συναλλαγή έχει σημειωθεί μόνο για ανάγνωση με το σχόλιο: '%s'

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
el: Η συναλλαγή πρέπει να αποδοθεί σε ένα πελάτη. Παρακαλώ παρακάτω επιλέξτε ένα πελάτη.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
el: Η συναλλαγή πρέπει να αποδοθεί σε προμηθευτή. Παρακαλώ επιλέξτε παρακάτω τον προμηθευτή.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
el: Η συναλλαγή πιθανώς χρειάζεται την παρέμβαση σας αλλιώς θα εισαχθεί χωρίς να είναι ισοζυγισμένη.

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
el: Η συναλλαγή απαιτεί την παρέμβαση σας αλλιώς δεν θα εισαχθεί καθόλου.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
el: Αυτή η συναλλαγή θα εισαχθεί ισοζυγισμένη (ίσως να θέλετε να ελέγξετε την ορθότητα της ή τον λογαριασμό προορισμού).

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
el: Αυτή η τιμή περιέχει τις συντεταγμένες Χ,Ψ για την αρχή της γραμμής ημερομηνίας στην επιταγή. Οι συντεταγμένες είναι από την κάτω αριστερή γωνία της καθορισμένης θέσης στην επιταγή.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
el: Αυτή η τιμή περιέχει τις συντεταγμένες Χ,Ψ για την αρχή της γραμμής υπενθύμισης στην επιταγή. Οι συντεταγμένες είναι από την κάτω αριστερή γωνία της καθορισμένης θέσης στην επιταγή.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
el: Αυτή η τιμή περιέχει τις συντεταγμένες Χ,Ψ για την αρχή της γραμμής αριθμητικού ποσού στην επιταγή. Οι συντεταγμένες είναι από την κάτω αριστερή γωνία της καθορισμένης θέσης στην επιταγή.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
el: Αυτή η τιμή περιέχει τις συντεταγμένες Χ,Ψ για την αρχή της γραμμής δικαιούχου στην επιταγή.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
el: Αυτή η τιμή περιέχει τις συντεταγμένες Χ,Ψ για την αρχή της γραμμής ποσού ολογράφως στην επιταγή. Οι συντεταγμένες είναι από την κάτω αριστερή γωνία της καθορισμένης θέσης στην επιταγή.

en: This value determines which iconv test to perform.
el: Αυτή η τιμή καθορίζει ποια δοκιμή iconv θα εκτελεστεί.

en: Three Months Ago
el: Τρείς μήνες πριν

en: Three Months Ago.
el: Τρεις μήνες πριν.

en: Three Months Ahead
el: Τρεις μήνες μπροστά

en: Three Months Ahead.
el: Τρεις μήνες μπροστά.

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Title
el: Τίτλος

en: To
el: Σε

en: To Amount
el: Στο Ποσό

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
el: Για να εισαγάγετε συναλλαγές με πολλαπλούς διαχωρισμούς, όπως επιταγή πληρωμής με πολλαπλές παρακρατήσεις, κάντε κλικ στο κουμπί Διαχωρισμός στη γραμμή εργαλείων. Εναλλακτικά, στο μενού Προβολή, μπορείτε να επιλέξετε το στυλ εγγραφής Auto-Split Ledger ή Transaction Journal.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
el: Για να αυξήσετε το μενού λογαριασμών στο πεδίο μεταφοράς μιας σελίδας εγγραφής, πατήστε το πλήκτρο Μενού ή το συνδυασμό πλήκτρων Ctrl-Down.

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
el: Για να πραγματοποιήσετε αναζήτηση σε όλες τις συναλλαγές σας, ξεκινήστε μια αναζήτηση (Επεξεργασία->Εύρεση…) από την κύρια σελίδα ιεραρχίας λογαριασμών. Για να περιορίσετε την αναζήτησή σας σε έναν μόνο λογαριασμό, ξεκινήστε την αναζήτηση από το μητρώο αυτού του λογαριασμού.

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
el: Για να δείτε τις μη έγκυρες αντιστοιχίσεις, χρησιμοποιήστε ένα φίλτρο "%s"

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
el: Για εναλλαγή μεταξύ πολλών καρτελών στο κύριο παράθυρο, πατήστε Control+Page Up/Down.

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
el: Για να μεταφέρετε κεφάλαια μεταξύ λογαριασμών διαφορετικού νομίσματος, Πατήστε το κουμπί Μεταφορά που βρίσκεται την εργαλειοθήκη του μητρώου, επιλέξτε του λογαριασμούς και τις επιλογές μεταφοράς για να εισάγετε την ισοτιμία η το αλλο ποσό.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
el: Για να συγκρίνετε οπτικά στην οθόνη τα περιεχόμενα 2 καρτελών, σε μία από τις καρτέλες, επιλέξτε Παράθυρο->Νέο παράθυρο με σελίδα από το μενού για να αντιγράψετε αυτήν την καρτέλα σε νέο παράθυρο.

en: To-Create
el: Προς δημιουργία

en: To_p
el: _Πάνω

en: Toda_y
el: Σ_ήμερα

en: Today
el: Σήμερα

en: Top
el: Πάνω

en: Tot %s
el: Συν %s

en: Tot Credit
el: Σ.Πίστωση

en: Tot Debit
el: Σ. Χρεωση

en: Tot Shares
el: Σ. Μετοχών

en: Total
el: Σύνολο

en: Total (%s)
el: Συν. (%s)

en: Total (Period)
el: Σύνολο (Περίοδος)

en: Total (Report)
el: Σύνολο (Αναφορά)

en: Total Assets
el: Σύνολο ενεργητικού

en: Total Cash:
el: Σύνολο μετρητών:

en: Total Charge:
el: Σύνολο χρέωσης:

en: Total Credit
el: Σύνολο Πίστωσης

en: Total Credits
el: Σύνολο Πιστώσεων

en: Total Debits
el: Σύνολο Χρεώσεων

en: Total Debits of %s does not balance with total Credits of %s.
el: Οι συνολικές χρεώσεις του %s δεν ισορροπούν με τις συνολικές πιστώσεις του %s.

en: Total Due
el: Σύνολο Οφειλής

en: Total Equity
el: Σύνολο ιδίων κεφαλαίων

en: Total Expenses
el: Σύνολο εξόδων

en: Total For
el: Σύνολο για

en: Total Gain
el: Συν. κέρδος

en: Total Liabilities
el: Σύνολο παθητικού

en: Total Liabilities & Equity
el: Σύνολο παθητικού και ιδίων κεφαλαίων

en: Total Price
el: Τελική τιμή

en: Total Retained Earnings
el: Σύνολο κερδών εις νέο

en: Total Retained Losses
el: Σύνολο ζημιών εις νέο

en: Total Return
el: Συν. απόδοση

en: Total Revenue
el: Σύνολο εισπράξεων

en: Total Value Credits
el: Συνολική αξία πιστώσεων

en: Total Value Debits
el: Συνολική αξία χρεώσεων

en: Total label cell
el: Ετικέτα κελιού συνόλου

en: Total number cell
el: Αριθμός κελιού συνόλου

en: Total:
el: Σύνολο:

en: Totals
el: Σύνολα

en: Tra_nsaction
el: _Συναλλαγή

en: Tradable commodities
el: Διαπραγματεύσιμες αξίες

en: Trading Accounts
el: Λογαριασμοί Trading

en: Trading Gains
el: Κέρδη από Trading

en: Trading Losses
el: Ζημιές από Trading

en: Transaction
el: Συναλλαγή

en: Transaction Details
el: Λεπτομέρειες συναλλαγής

en: Transaction Information
el: Πληροφορίες συναλλαγής

en: Transaction Links
el: Σύνδεσμοι συναλλαγών

en: Transaction Number
el: Αριθμός συναλλαγής

en: Transaction Report
el: Αναφορά συναλλαγής

en: Transaction Voided
el: Ακυρωμένη συναλλαγή

en: Transaction _Journal
el: _Ημερολόγιο συναλλαγών

en: Transaction amount
el: Ποσό συναλλαγής

en: Transaction can not be modified.
el: Η συναλλαγή δεν μπορεί να τροποποιηθεί.

en: Transaction can't balance, %s is error value %s
el: Δεν είναι δυνατή η ισορροπία της συναλλαγής, το %s είναι η τιμή σφάλματος %s

en: Transaction date
el: Ημερομηνία συναλλαγής

en: Transaction with no Accounts: %s
el: Συναλλαγή χωρίς λογαριασμούς: %s

en: Transactions
el: Συναλλαγές

en: Transfer
el: Μεταφορά

en: Transfer Account
el: Λογαριασμός μεταφοράς

en: Transfer From
el: Μεταφορά από

en: Transfer Funds
el: Μεταφορά κεφαλαίων

en: Transfer To
el: Μεταφορά σε

en: Transfer from/to
el: Μεταφορά από/σε

en: Transfer funds from one account to another
el: Μεταφορά κεφαλαίων από ένα λογαριασμό σε ένα άλλο

en: Tri-annual
el: Ανά τέσσερις μήνες

en: Trial Balance
el: Προσωρινό ισοζύγιο

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
el: Προσπάθησε να αναζητήσει ένα απροσδιόριστο σύμβολο ημερομηνίας '~a'. Αυτή η αναφορά πιθανότατα αποθηκεύτηκε από μια μεταγενέστερη έκδοση του GnuCash. Προεπιλογή μέχρι σήμερα.

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Turkish (IBM-857)
el: Τουρκικά (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
el: Τουρκική (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
el: Τουρκική (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
el: Τουρκική (Windows-1254)

en: Tutorial and Concepts _Guide
el: _Οδηγός εκμάθησης

en: Two Weeks
el: Δύο εβδομάδες

en: Type
el: Τύπος

en: Type of quote source
el: Τύπος πηγής τιμών

en: Type of search
el: Τρόπος αναζήτησης

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
el: Πληκτρολογήστε τα πρώτα γράμματα ενός υπάρχοντος ονόματος λογαριασμού στη στήλη Transfer Register και το GnuCash θα συμπληρώσει το όνομα από τη λίστα των λογαριασμών σας. Για υπολογαριασμούς, πληκτρολογήστε τα πρώτα γράμματα του γονικού λογαριασμού, ακολουθούμενα από «:» και τα πρώτα γράμματα του δευτερεύοντος λογαριασμού (π.χ. A:C για Στοιχεία: Μετρητά).

en: UNPAID
el: ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟ

en: US Dollars (USD)
el: Δολάρια ΗΠΑ (USD)

en: U_se 24-hour clock
el: _Χρήση 24-ώρου μορφής

en: Ukrainian (KOI8-U)
el: Ουκρανικά (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
el: Ουκρανικά (MacUkrainian)

en: Unable to change report configuration name.
el: Δεν είναι δυνατή η αλλαγή του ονόματος ρύθμισης παραμέτρων αναφοράς.

en: Unable to load Finance::Quote.
el: Έλεγχος Finance::Quote...

en: Unbalanced parenthesis
el: Πλεονάζουσα παρένθεση

en: Undefined character
el: Απροσδιόριστος χαρακτήρας

en: Unique Name
el: Μοναδικό όνομα

en: Unit
el: Μονάδα

en: Unit Price
el: Τιμή μονάδας

en: Units
el: Μονάδες

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown EntryLedger Type
el: Άγνωστος τύπος EntryLedger

en: Unknown OFX CMA account
el: Άγνωστος OFX CMA λογαριασμός

en: Unknown OFX account
el: Άγνωστος λογαριασμός OFX

en: Unknown OFX checking account
el: Άγνωστος OFX τρεχούμενος λογαριασμός

en: Unknown OFX credit card account
el: Άγνωστος OFX λογαριασμός πιστωτικής κάρτα

en: Unknown OFX investment account
el: Άγνωστος OFX λογαριασμός επενδύσεων

en: Unknown OFX savings account
el: Άγνωστος OFX λογαριασμός ταμιευτηρίου

en: Unknown, %d-size list.
el: Άγνωστος %d-τύπος αρχείου.

en: Unnamed Budget
el: Προϋπολογισμός χωρίς όνομα

en: Unpost
el: Αναίρεση καταχώρησης

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
el: Η ακύρωση καταχώρησης αυτού του τιμολογίου θα διαγράψει την καταχωρημένη συναλλαγή.
    Είστε σίγουροι για την ακύρωση της καταχώρησης;

en: Unrealized Gain
el: Μη πραγ/θέντα κέρδη

en: Unrealized Gains
el: Μη πραγμ. κέρδη

en: Unrealized Losses
el: Μη πραγμ. ζημιές

en: Unrecognized action '~a'.
el: Μη αναγνωρίσιμη ενέργεια '~a'.

en: Unrecognized or inconsistent format.
el: Μη αναγνωρίσιμη ή ασυνεπής μορφή.

en: Unsaved Book
el: Μη αποθηκευμένο βιβλίο

en: Unspecified
el: Απροσδιόριστο

en: Unsupported entity type: %s
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος αντικειμένου: %s

en: Until
el: Μέχρι

en: Up
el: Πάνω

en: Update your GnuCash accounts
el: Ενημέρωση των GnuCash λογαριασμών σας

en: Use 24 hour time format
el: Χρήση 24ωρη μορφής ώρας

en: Use Escrow Account
el: Χρήση εγγυητικού λογαριασμού

en: Use Existing
el: Χρήση υπάρχουσας

en: Use From - To
el: Χρήση Από - μέχρι

en: Use Global
el: Χρήση γενικού

en: Use _bayesian matching
el: Χρήση ταιριάσματος _bayesian

en: Use _formal accounting labels
el: Χρήση _τυπικών λογιστικών ετικετών

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
el: Χρήση 24 ωρών (αντί 12 ωρών) στη μορφή ώρας.

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
el: Χρήση αλγόριθμων bayesian για ταίριασμα νέων συναλλαγών με υπάρχοντες λογαριασμούς.

en: Use bayesian matching
el: Χρήση ταιριάσματος bayesian

en: Use formal account labels
el: Χρήση τυπικών λογιστικών ετικετών

en: Use local time
el: Χρησιμοποίηση τοπικής ώρας

en: Use next weekday
el: Την επόμενη μέρα

en: Use previous weekday
el: Την προηγούμενη μέρα

en: Use the date format specified by the system locale.
el: Χρήση μορφής ημερομηνίας όπως ορίζονται από τις τοπικές ρυθμίσεις του υπολογιστής σας.

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
el: Χρησιμοποίηση αριθμομηχανής αποπληρωμής δανείου

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
el: Χρήση της καθορισμένης απόλυτης ημερομηνίας έναρξης για τους υπολογισμούς κερδών/ζημιών.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
el: Χρήση του καθορισμένου νομίσματος για όλες τους νέους λογαριασμούς που δημιουργούνται.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
el: Χρήση του καθορισμένου νομίσματος για όλες τις νέες αναφορές που δημιουργούνται.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
el: Χρήση του νομίσματος που ορίζεται από τις τοπικές ρυθμίσεις του υπολογιστή για τις νέες αναφορές που δημιουργούνται.

en: User Defined
el: Ορισμένο από το χρήστη

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Username and Password
el: Όνομα και συνθηματικό Χρήστη

en: Value
el: Αξία

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
el: Αξία '~a' μπορεί να είναι ~a ή ~a.

en: Value Change
el: Διαφορά αξίας

en: Vendor
el: Προμηθευτής

en: Vendor ID
el: ID Προμηθευτή

en: Vendor Listing
el: Λίστα προμηθευτών

en: Vendor Number
el: Αριθμός προμηθευτή

en: Vendor Report
el: Αναφορά προμηθευτή

en: Vendor number
el: Αριθμός προμηθευτή

en: Vendor's Bills
el: Τιμολόγια Προμηθευτή

en: Vendor's Jobs
el: Εργασίες προμηθευτή

en: Vendors Overview
el: Επισκόπηση προμηθευτών

en: Verbose HBCI debug messages
el: Αναλυτικά μηνύματα αποσφαλμάτωσης του HBCI

en: Version
el: Έκδοση

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: Vietnamese (TCVN)
el: Βιετναμέζικα (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
el: Βιετναμική (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
el: Βιετναμική (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
el: Βιετναμική (Windows-1258)

en: View Bill
el: Προβολή Τιμολ. Αγορών

en: View Credit Note
el: Προβολή πιστωτικού σημειώματος

en: View Expense Voucher
el: Εμφάνιση παραστατικού εξόδου

en: View Invoice
el: Προβολή τιμολογίου

en: View Invoices
el: Προβολή τιμολογίων

en: View _Lots…
el: Προβολή _πακέτων…

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
el: Προβολή και επεξεργασία των αξιών για μετοχές και αμοιβαία κεφάλαια

en: View and edit the list of Billing Terms
el: Προβολή και επεξεργασία της λίστας των Όρων Συναλλαγών

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
el: Προβολή και επεξεργασία των τιμών για μετοχές και αμοιβαία κεφάλαια

en: View the Tips of the Day
el: Εμφάνιση Συμβουλής της ημέρας

en: View/Edit Bill
el: Προβολή/Επεξεργασία τιμολ. αγορών

en: View/Edit Customer
el: Προβολή/Επεξεργασία Πελάτη

en: View/Edit Employee
el: Προβολή/Επεξεργασία υπαλλήλου

en: View/Edit Invoice
el: Προβολή/Επεξεργασία τιμολογίου

en: View/Edit Job
el: Προβολή/Επεξεργασία Εργασίας

en: View/Edit Order
el: Προβολή/Επεξεργασία παραγγελίας

en: View/Edit Vendor
el: Προβολή/Επεξεργασία προμηθευτή

en: View/Edit Voucher
el: Προβολή/Επεξεργασία παραστατικού εξόδου

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
el: Οπτικά Εβραϊκά (ISO-8859-8)

en: Void Transaction
el: Ακύρωση συναλλαγής

en: Void only
el: Άκυρες μόνο

en: Voided
el: Ακυρωμένο

en: Voided transaction
el: Ακυρωμένη συναλλαγή

en: Voucher
el: Κουπόνι

en: Voucher ID
el: ID Παραστατικού εξόδου

en: Voucher Notes
el: Σημειώσεις παραστατικού εξόδου

en: Voucher Owner
el: Κάτοχος παραστατικού εξόδου

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
el: Θέλετε να δείτε όλες τις συναλλαγές του δευτερεύοντος λογαριασμού σας σε ένα μητρώο; Από την καρτέλα Λογαριασμοί στο κύριο παράθυρο, επισημάνετε τον γονικό λογαριασμό και επιλέξτε Επεξεργασία->Άνοιγμα δευτερευόντων λογαριασμών από το μενού.

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
el: Προειδοποίηση: το Finance::Quote δεν έχει εγκατασταθεί σωστά.

en: Website
el: Ιστότοπος

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

[ctx: Weekly]
en: Every
el: Κάθε

[ctx: Weekly]
en: weeks.
el: εβδομάδες.

en: Weeks
el: Εβδομάδες

en: Weighted Average
el: Σταθμισμένη μέση τιμή

en: Welcome to GnuCash
el: Καλώς ήλθατε στο GnuCash

en: Western
el: Δυτική

en: Western (IBM-850)
el: Δυτικής Ευρώπης (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
el: Δυτική (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
el: Δυτική (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
el: Δυτική (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
el: Δυτική (Windows-1252)

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
el: Όταν εισάγετε ημερομηνίες, μπορείτε να πληκτρολογήσετε '+' ή '-' για να αυξήσετε ή να μειώσετε την επιλεγμένη ημερομηνία. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα '+' και '-' για να αυξήσετε και να μειώσετε τους αριθμούς ελέγχου επίσης.

en: When paid
el: Πότε πληρώνεται

en: Whether or not to include a label for the expense section.
el: Αν θα περιέχεται ή όχι μια ετικέτα για το τμήμα των εξόδων.

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
el: Αν θα περιέχεται ή όχι μια ετικέτα για το τμήμα των εσόδων.

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
el: Αν θα περιέχεται ή όχι μια γραμμή που θα παρουσιάζει το σύνολο των εξόδων.

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
el: Αν θα περιέχεται ή όχι μια γραμμή που θα παρουσιάζει το σύνολο των εσόδων.

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
el: Αν θα περιέχεται φόρος από προεπιλογή σε καταχωρήσεις τιμολογίων αγορών. Αυτή η ρύθμιση ισχύει και για νέους πελάτες και προμηθευτές.

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
el: Αν θα περιέχεται φόρος από προεπιλογή σε καταχωρήσεις τιμολογίων. Αυτή η ρύθμιση ισχύει και για νέους πελάτες και προμηθευτές.

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
el: Αν θα εμφανίζονται η λίστα των τιμολογίων που λήγουν στην έναρξη.

en: Which check position to print
el: Ποια περιοχή της επιταγής θα εκτυπωθεί

en: Whole Loan
el: Όλο το δάνειο

en: Width of notebook tabs
el: Πλάτος των καρτελλών

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
el: Πλάτος του λογότυπου στην μορφή CSS, πχ 10% or 32px.. Αφήστε το κενό για να εμφανιστεί το λογότυπο στο αρχικό του μέγεθος. Το ύψος του λογότυπου θα προσαρμοσθεί ανάλογα.

en: Width of this column
el: Το πλάτος αυτής της στήλης

en: Window geometry
el: Γεωμετρία παραθύρου

en: Windows
el: Παράθυρα

en: Withdraw
el: Ανάληψη

en: Withdrawal
el: Ανάληψη

en: Withdrawals
el: Αναλήψεις

en: Working…
el: Εκτελείται…

en: Writing file…
el: Εγγραφή αρχείου…

en: Yearly
el: Ετήσια

en: Years
el: Έτη

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Yes
el: Ναι

en: Yes, _always
el: Ναι, _πάντα

en: Yes, reset the Tax Tables
el: Ναι, επαναφορά των πινάκων φόρου

en: You can assign or modify keyboard shortcuts for many GnuCash actions. See https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.
el: Μπορείτε να αντιστοιχίσετε ή να τροποποιήσετε τις συντομεύσεις πληκτρολογίου για πολλές ενέργειες του GnuCash. Δείτε Matewiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
el: Μπορείτε εύκολα να εισαγάγετε τα υπάρχοντα οικονομικά δεδομένα σας από το Quicken, το MS Money ή άλλα προγράμματα που εξάγουν αρχεία QIF ή αρχεία OFX. Στο μενού Αρχείο, κάντε κλικ στο υπομενού Εισαγωγή και κάντε κλικ στο αρχείο QIF ή OFX, αντίστοιχα. Στη συνέχεια, ακολουθήστε τις οδηγίες που παρέχονται.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
el: Μπορείτε να βλέπετε πολλές αναφορές σε ένα παράθυρο, έτσι έχετε με μια ματιά όλες τις οικονομικές πληροφορίες που χρειάζεστε. Για να το κάνετε, επιλέξτε την αναφορά "Προβολή Πολλαπλών Στηλών".

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
el: Μπορείτε να ρυθμίσετε την οθόνη του Επεξεργαστή Ασφαλείας να εμφανίζει την Πηγή Προσφοράς ενός τίτλου, γεγονός που καθιστά εύκολο να δείτε ποιες ηλεκτρονικές πηγές χρησιμοποιούν οι κινητές αξίες σας. Κάντε κλικ στο τρίγωνο στη δεξιά πλευρά των επικεφαλίδων στηλών για να αλλάξετε την εμφάνιση.

en: You can't transfer from and to the same account!
el: Δεν μπορείτε να κάνετε μεταφορά από ένα λογαριασμό στον εαυτό του!

en: You cannot delete this split.
el: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή αυτής της διαίρεσης.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε την τελευταία καταχώρηση από τον πίνακα φόρων. Δοκιμάστε να διαγράψετε τον πίνακα φόρων αν το επιθυμείτε αυτό.

en: You cannot save to that file.
el: Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση σε αυτό το αρχείο.

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
el: Δε μπορείτε να αποθηκεύσετε σε αυτό το όνομα αρχείου.
    
    %s

en: You do not have permission to access %s.
el: Δεν έχετε δικαίωμα πρόσβασης του %s.

en: You don't have any stock accounts with balances!
el: Δεν έχετε κάποιο λογαριασμό μετοχών με υπόλοιπο!

en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
el: Ζητήσατε να δημιουργηθεί ένα βιβλίο. Αυτό το βιβλίο θα περιέχει όλες τις συναλλαγές μέχρι τα μεσάνυχτα στις %s (για ένα σύνολο %d συναλλαγών από %d λογαριασμούς).
    
    Πατήστε 'Μπροστά' για να δημιουργηθεί το βιβλίο.
    Πατήστε 'Πίσω' για να αλλάξετε τις ημερομηνίες.

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
el: Προσπαθήσατε να δημιουργήσετε μια προγραμματισμένη συναλλαγή που δεν θα εκτελεστεί ποτέ. Θέλετε να το κάνετε αυτό;

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
el: Δεν έχετε κάποιο έγκυρο λογαριασμό "Post To". Παρακαλώ δημιουργήστε ένα λογαριασμό του τύπου "%s" πριν συνεχίσετε την επεξεργασία αυτής της πληρωμής. Πιθανόν πρώτα να θέλετε να δημιουργήσετε ένα τιμολόγιο αγορών ή πωλήσεων

en: You have not selected an owner
el: Δεν έχετε επιλέξει ένα κάτοχο

en: You have not selected any accounts
el: Δεν έχετε επιλέξει λογαριασμούς

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
el: Ζητήσατε τα παρακάτω μηνύματα προειδοποιήσεων να μην εμφανίζονται. Για να ενεργοποιήστε ξανά την εμφάνιση αυτών των μηνυμάτων, επιλέξτε το κουτί επιλογής δίπλα στο μήνυμα και κάντε κλικ στο Εντάξει.

en: You have selected no accounts.
el: Δεν έχετε επιλέξει λογαριασμούς.

en: You may not create a new national currency.
el: Δεν επιτρέπεται η δημιουργία ενός νέου εθνικού νομίσματος.

en: You must choose a Tax Account.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα Λογαριασμό Φόρου.

en: You must choose a commodity.
el: Πρέπει να επιλέξετε μία αξία.

en: You must choose a valid parent account.
el: Πρέπει να επιλέξετε έναν έγκυρο μητρικό λογαριασμό.

en: You must choose an owner for this job.
el: Πρέπει να διαλέξετε ένα κάτοχο για αυτή την εργασία.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
el: Πρέπει να εισάγετε τιμές στα πεδία "Πλήρες όνομα", "Σύμβολο/συντόμευση", και "Τύπος" για την αξία.

en: You must enter a valid amount.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο ποσό.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο αρχικό υπόλοιπο ή αφήστε το κενό.

en: You must enter a valid price.
el: Πρέπει να εισάγετε μιά έγκυρη τιμή

en: You must enter an amount to transfer.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα ποσό προς μεταφορά.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα υπάρχον εθνικό νόμισμα ή να ορίσετε ένα καινούργιο.

en: You must provide a name for this Billing Term.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα σε αυτόν τον Όρο Συναλλαγής.

en: You must provide a name for this Tax Table.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα σε αυτό τον Πίνακα Φόρου.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
el: Πρέπει να δώσετε ένα μοναδικό όνομα σε αυτό τον Πίνακα Φόρου. Η επιλογή σας "%s" χρησιμοποιείται ήδη.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
el: Πρέπει να δώσετε ένα μοναδικό όνομα σε αυτό τον Πίνακα φόρου. Η επιλογή σας "%s" χρησιμοποιείται ήδη.

en: You must select a Currency.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα νόμισμα.

en: You must select a company for payment processing.
el: Πρέπει να επιλέξετε μια εταιρία για επεξεργασία πληρωμής.

en: You must select a transfer account from the account tree.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα λογαριασμό μεταφοράς από το δένδρο λογαριασμών.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα λογαριασμό μεταφοράς ή διαλέξτε τον λογαριασμό αρχικών υπόλοιπων.

en: You must select an account type.
el: Πρέπει να επιλέξετε έναν τύπο λογαριασμού.

en: You must select an item from the list
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα αντικείμενο από τη λίστα

en: You must select at least one account to estimate.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα λογαριασμό για εκτίμηση.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
el: Πρέπει να ορίσετε ένα λογαριασμό για μεταφορά από ή προς ή και τα δύο για αυτή την συναλλαγή. Διαφορετικά, δεν θα γίνει η εγγραφή.

en: You need to enter some search text.
el: Πρέπει να εισάγετε κάποιο κείμενο προς αναζήτηση.

en: You need to supply Billing Information.
el: Πρέπει να παρέχετε πληροφορίες τιμολόγησης.

en: You will enter a transaction with date %s which is earlier than the latest transaction in this account, dated %s. Doing so may affect the cost basis, and therefore capital gains, of transactions dated after the new entry. Please review all transactions to ensure proper recording.
el: Θα εισαγάγετε μια συναλλαγή με ημερομηνία %s, η οποία είναι προγενέστερη από την τελευταία συναλλαγή σε αυτόν τον λογαριασμό, με ημερομηνία %s. Κάτι τέτοιο μπορεί να επηρεάσει τη βάση του κόστους, και συνεπώς τα κέρδη κεφαλαίου, των συναλλαγών που χρονολογούνται μετά τη νέα εγγραφή. Ελέγξτε όλες τις συναλλαγές για να διασφαλίσετε τη σωστή καταγραφή.

en: _Absolute
el: _Απόλυτη

en: _Account
el: _Λογαριασμός

en: _Account code
el: Κωδικ. _λογαριασμού

en: _Action
el: Ε_νέργεια

en: _Actions
el: Ε_νέργειες

en: _Add
el: _Προσθήκη

en: _Address
el: _Διεύθυνση

en: _Asset
el: _Ενεργητικό

en: _Assets & Liabilities
el: _Ενεργητικό και Παθητικό

en: _Auto-Split Ledger
el: _Καθολικό αυτόματης διαίρεσης

en: _Auto-create new transactions
el: _Αυτόματη δημιουργία νέων συναλλαγών

en: _Auto-split ledger
el: Μητρώοι _αυτόματης διαίρεσης

en: _Automatic decimal point
el: _Αυτόματο δεκαδικό σημείο

en: _Basic Ledger
el: _Βασικό καθολικό

en: _Basic ledger
el: _Βασικό καθολικό

en: _Billing Terms Editor
el: Επεξεργασία όρων _συναλλαγών

en: _Blank
el: _Κενό

en: _Blank Transaction
el: _Κενή συναλλαγή

en: _Business
el: Επ_ιχείρηση

en: _Cancel
el: _Άκυρο

en: _Check & Repair
el: Έ_λεγχος και διόρθωση

en: _Cleared
el: Έχει _εκκαθαριστεί

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Company Report
el: Αναφορά _εταιρίας

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Copy Transaction
el: _Αντιγραφή συναλλαγής

en: _Custom
el: _Προσαρμοσμένο

en: _Customer
el: _Πελάτης

en: _Date
el: _Ημερομηνία

en: _Date format
el: Μορφή _ημερομηνίας

en: _Default
el: _Προεπιλογή

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: _Delete Budget
el: _Διαγραφή προϋπολογισμού

en: _Delete Split
el: _Διαγραφή διαίρεσης

en: _Delete Transaction
el: _Διαγραφή συναλλαγής

en: _Description
el: _Περιγραφή

en: _Discard Changes
el: _Απόρριψη αλλαγών

en: _Discard Transaction
el: Α_πόρριψη συναλλαγής

en: _Don't Record
el: Να _μη γίνει εγγραφή

en: _Double Line
el: _Διπλή γραμμή

en: _Earliest
el: _Νωρίτερος

en: _Earliest possible date
el: _Πλησιέστερη το δυνατό ημερομηνία

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Edit Account
el: _Επεξεργασία λογαριασμού

en: _Edit Invoice
el: _Επεξεργασία τιμολογίου

en: _Edit list of encodings
el: _Επεξεργασία λίστας κωδικοποιήσεων

en: _Employee
el: _Υπάλληλος

en: _Ending Balance
el: _Τελικό υπόλοιπο

en: _Enter
el: _Εισαγωγή

en: _Enter Transaction
el: Ει_σαγωγή συναλλαγής

en: _Exchange or abbreviation type
el: _Ισοτιμία

en: _Expense
el: Έ_ξοδα

en: _Export
el: Ε_ξαγωγή

en: _Fetch Rate
el: _Λήψη ισοτιμίας

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Filter
el: _Φίλτρο

en: _Find
el: _Εύρεση

en: _Finish
el: _Τερματισμός

en: _Frozen
el: _Παγωμένος

en: _Full name
el: _Πλήρες όνομα

en: _General Journal
el: _Γενικό ημερολόγιο

en: _Get Online Quotes
el: Online _τιμές μετοχών

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Import
el: Ει_σαγωγή

en: _Import my QIF files
el: _Εισαγωγή των QIF αρχείων μου

en: _Imported transactions needing review
el: _Εισαγόμενες συναλλαγές που χρειάζονται έλεγχο

en: _Income
el: Έ_σοδα

en: _Income & Expense
el: _Εσοδα και Έξοδα

en: _Income & expense
el: Έ_σοδα και έξοδα

en: _Invoices
el: _Τιμολόγια

en: _Last retrieval date
el: _Τελευταία ημερομηνία ανάκτησης

en: _Latest
el: _Τελευταία τιμή

en: _Left
el: _Αριστερά

en: _Liability/Equity
el: _Παθητικό/Καθαρή θέση

en: _Load another file
el: _Φόρτωμα ενός άλλου αρχείου

en: _Loan Repayment Calculator
el: _Αριθμομηχανή αποπληρωμής δανείου

en: _Memo
el: _Υπόμνηση

en: _Mortgage & Loan Repayment…
el: Αποπληρωμή _υποθήκης και δανείου…

en: _Move to
el: _Μετακίνηση σε

en: _Multiple
el: _Πολλαπλή

en: _Name
el: Ό_νομα

en: _Narrow this column
el: _Στενότερη αυτή η στήλη

en: _New
el: _Νέο

en: _New Lot
el: _Νέο πακέτο

en: _New Window
el: _Νέο παράθυρο

en: _No
el: _Όχι

en: _No, not this time
el: Όχ_ι, αυτή την φορά

en: _None
el: _Καμμία

en: _Not cleared
el: _Δεν έχει εκκαθαριστεί

en: _Notes
el: _Σημειώσεις

en: _Notify before transactions are created
el: _Ειδοποίηση πριν την δημιουργία συνναλαγών

en: _Notify when due
el: _Ενημέρωση όταν λήγουν

en: _Number
el: _Αριθμός

en: _OK
el: _Εντάξει

en: _Online Actions
el: Ενέργειες _Online

en: _Online Banking Setup…
el: Ρύθμιση _Online Banking…

en: _Open
el: Ά_νοιγμα

en: _Open Account
el: Άνοιγμα _λογαριασμού

en: _Open in new window
el: _Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

en: _Open the new user tutorial
el: _Άνοιγμα βιβλίου εκμάθησης

en: _Parent Account
el: _Γονικός λογαριασμός

en: _Password
el: _Κωδικός

en: _Paste
el: Επι_κόλληση

en: _Paste Transaction
el: _Επικόλληση συναλλαγής

en: _Pay Invoice
el: _Πληρωμή τιμολογίου

en: _Possible matches for the selected transaction
el: _Πιθανά ταιριάσματα για την επιλεγμένη συναλλαγή

en: _Post Invoice
el: _Καταχώρηση τιμολογίου

en: _Postpone
el: _Αναβολή

en: _Price
el: _Τιμή

en: _Price Database
el: Βάση δεδομένων _τιμών

en: _Print
el: _Εκτύπωση

en: _Print Report…
el: _Εκτύπωση αναφοράς…

en: _Quantity
el: _Ποσότητα

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Recalculate
el: _Επανυπολογισμός

en: _Reconcile
el: _Επαλήθευση

en: _Reconcile Information…
el: Πληροφορίες _συμφωνίας…

en: _Reconciled
el: _Συμφωνημένο

en: _Record
el: _Εγγραφή

en: _Record Changes
el: _Εγγραφή αλλαγών

en: _Refresh
el: _Ανανέωση

en: _Relative
el: _Σχετική

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: _Remove Splits
el: _Διαγραφή διαιρέσεων

en: _Renumber
el: _Νέα αρίθμηση

en: _Renumber Subaccounts…
el: _Νέα αρίθμηση υπολογαριασμών…

en: _Replay GnuCash .log file…
el: _Αναπαραγωγή αρχείου .log του GnuCash…

en: _Report Options
el: _Επιλογές αναφοράς

en: _Reports
el: Αναφ_ορές

en: _Resume
el: Συνέ_χεια

en: _Review created transactions
el: Έ_λεγχος συναλλαγών που δημιουργήθηκαν

en: _Right
el: _Δεξιά

en: _Rotation
el: _Περιστροφή

en: _Run when data file opened
el: _Εκτέλεση κατά το άνοιγμα του αρχείου δεδομένων

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: _Save As
el: _Αποθήκευση ως

en: _Save Transaction
el: Απο_θήκευση συναλλαγής

en: _Save window size and position
el: Αποθ_ήκευση μεγέθους και θέσης παραθύρου.

en: _Scheduled
el: _Προγραμματισμένη

en: _Scheduled Transaction Editor
el: Διορθωτής _προγραμματισμένων συναλλαγών

en: _Scheduled Transactions
el: _Προγραμματισμένες συναλλαγές

en: _Security
el: _Ασφάλεια

en: _Security Editor
el: Επεξεργασία _χρεογράφων

en: _Security/currency
el: _Χρεόγραφο/νόμισμα

en: _Select All
el: Ε_πιλογή όλων

en: _Select Subaccounts
el: _Επιλογή υπολογαριασμών

en: _Select or add a GnuCash account:
el: _Επιλογή ή προσθήκη ενός λογαριασμού GnuCash:

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
el: _Επιλέξτε το νόμισμα που θα χρησιμοποιηθεί για όλες τις συναλλαγές που θα εισαχθούν:

en: _Select the matchings you want to change
el: _Επιλογή των ταιριασμάτων που θέλετε να αλλάξετε

en: _Select transfer account
el: _Επιλογή λογαριασμού μεταφοράς

en: _Shares
el: _Μετοχές

en: _Show children accounts
el: _Εμφάνιση θυγατρικών λογαριασμών

en: _Show documentation
el: _Εμφάνιση τεκμηρίωσης

en: _Show tips at startup
el: _Εμφάνιση συμβουλών στην εκκίνηση

en: _Split this column
el: _Διαχωρισμός της στήλης

en: _Standard
el: _Τυπικό

en: _Standard Order
el: _Τυπική σειρά

en: _Start
el: Έ_ναρξη

en: _Start Import
el: _Έναρξη εισαγωγής

en: _Symbol/abbreviation
el: _Σύμβολο/συντόμευση

en: _Tax included
el: Συμπερίληψη _φόρων

en: _Taxes
el: _Φόροι

en: _Template
el: _Πρότυπο

en: _Ticker symbol or other abbreviation
el: _Σύμβολο ή άλλη συντόμευση

en: _Tips Of The Day
el: _Συμβουλή της ημέρας

en: _Today
el: _Σήμερα

en: _Toolbar
el: _Εργαλειοθήκη

en: _Tools
el: Εργα_λεία

en: _Transaction
el: _Συναλλαγή

en: _Transaction Number
el: Αριθμός _συναλλαγής

en: _Translation
el: _Μετάφραση

en: _Type
el: _Τύπος

en: _Units
el: _Μονάδες

en: _Unknown
el: Άγ_νωστη

en: _Unload selected file
el: _Απόρριψη φόρτωσης επιλεγμένου αρχείου

en: _Unpost Invoice
el: _Αναίρεση καταχώρησης τιμολογίου

en: _Unreconcile
el: _Αναίρεση συμφωνίας

en: _Unreconciled
el: _Μη συμφωνημένο

en: _Unselect All
el: Α_ποεπιλογή όλων

en: _Unvoid Transaction
el: _Αναίρεση ακύρωσης συναλλαγής

en: _Username
el: _Όνομα χρήστη

en: _Value
el: _Αξία

en: _Vendor
el: _Προμηθευτής

en: _Verbose debug messages
el: _Αναλυτικά μηνύματα σφαλμάτων

en: _View
el: _Προβολή

en: _Void Transaction
el: _Άκυρη συναλλαγή

en: _Voided
el: _Ακυρωμένο

en: _Widen this column
el: _Πλατύτερη αυτή η στήλη

en: _Width
el: _Πλάτος

en: _Windows
el: Παρά_θυρα

en: _Yes
el: _Ναι

en: _Yes, this time
el: _Ναι, αυτή τη φορά

en: all criteria are met
el: πληρούνται όλα τα κριτήρια

en: and subaccounts
el: και υπολογαριασμοί

en: any criteria are met
el: πληρούται οποιοδήποτε κριτήριο

en: application
el: εφαρμογή

en: at Bank
el: στην τράπεζα

en: beginning on
el: Ξεκινάει στις

en: characters
el: χαρακτήρες

en: column: Date
el: στήλη: Ημερομηνία

en: contains
el: περιέχει

en: custom
el: προσαρμοσμένο

en: customers
el: πελάτες

en: d-m
el: η-μ

en: days
el: ημέρες

en: does not equal
el: δεν ισούται

en: does not match regex
el: δεν ταιριάζει με φράση

en: equal to
el: ισούται με

en: equals
el: ισούται

en: except on weekends
el: εκτός σαββατοκύριακο

en: existing account
el: υπάρχων λογαριασμός

en: false
el: Ψευδής

en: for Budget ~a
el: για προϋπολογισμό ~a

en: for Budget ~a Period ~d
el: Για τον προϋπολογισμό ~a περίοδος ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
el: Για τον προϋπολογισμό ~a περίοδος ~d - ~d

en: for Period
el: για την περίοδο

en: greater than
el: μεγαλύτερο από

en: greater than or equal to
el: μεγαλύτερο ή ίσο με

en: has credits
el: έχει χρεώσεις

en: has credits or debits
el: έχει πιστώσεις ή χρεώσεις

en: has debits
el: έχει πιστώσεις

en: is
el: είναι

en: is after
el: είναι μετά την

en: is before
el: είναι πρίν την

en: is before or on
el: είναι πριν ή την

en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερη από

en: is greater than or equal to
el: είναι μεγαλύτερη ή ίση από

en: is less than
el: είναι μικρότερη από

en: is less than or equal to
el: είναι μικρότερη ή ίση από

en: is not
el: δεν είναι

en: is not on
el: δεν είναι την

en: is on
el: είναι την

en: is on or after
el: είναι την ή μετά

en: last %s
el: τελευταία %s

en: last of month
el: τέλος του μήνα

en: less than
el: μικρότερο από

en: less than or equal to
el: μικρότερο ή ίσο με

en: m-d
el: μ-η

en: matches all accounts
el: ταιριάζουν όλοι οι λογαριασμοί

en: matches any account
el: ταιριάζει οποιοσδήποτε λογαριασμός

en: matches no accounts
el: δεν ταιριάζει κανένας λογαριασμός

en: matches regex
el: ταιριάζει με φράση

en: minutes
el: λεπτά

en: missing
el: λείπει

en: n/a
el: μ/δ

en: never
el: ποτέ

en: not equal to
el: δεν ισούται με

en: now
el: τώρα

en: occurrences
el: επαναλήψεις

en: remaining
el: απομένουν

en: row: Contact
el: γραμμή: Επαφή

en: same week & day
el: ίδια εβδομάδα και ημέρα

en: split
el: Σπάσιμο

en: then on the
el: τότε την

en: true
el: Αληθής

en: unknown
el: άγνωστο

en: user
el: χρήστης

en: vendors
el: προμηθευτές

en: via Escrow account?
el: μέσω λογαριασμού εγγυοδοσίας;

en: x
el: χ

en: y
el: ψ

en: zero
el: μηδέν

en: ~a History
el: ~a Ιστορικό

en: ~a and selected subaccounts
el: ~a και επιλεγμένοι υπολογαριασμοί

en: ~a and subaccounts
el: ~a και υπολογαριασμοί

en: ~a to ~a
el: ~a έως ~a

en: … pay "%s"?
el: ... πληρωμή "%s";
