mate-screensaver 1.26.0 - en to el translation catalogue (150 entries)

en: %U on %h
el: %U σε %h

en: %s does not appear to be a valid screensaver theme.
el: Το %s δεν φαίνεται να είναι ένα έγκυρο αρχείο προστασίας οθόνης.

en: %s. See --help for usage information.
el: %s. Βλέπε --help για πληροφορίες χρήσης.

en: (current) UNIX password:
el: (τρέχων) κωδικός UNIX:

en: <b>Leave a message for %R:</b>
el: <b>Αφήστε μήνυμα για %R:</b>

en: <b>Screensaver preview</b>
el: <b>Προεπισκόπηση προστασίας οθόνης</b>

en: <b>Warning: the screen will not be locked for the root user.</b>
el: <b>Προειδοποίηση: η οθόνη δεν θα κλειδώνεται για το χρήστη root.</b>

en: <span size="small">%U on %h</span>
el: <span size="small">%U σε %h</span>

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
el: Ένα πλέγμα παλλόμενων εικόνων pop-art

en: Activate when idle
el: Ενεργοποίηση στην αδράνεια

en: Allow embedding a keyboard into the window
el: Να επιτρέπεται η ενσωμάτωση πληκτρολογίου σε ένα παράθυρο

en: Allow logout
el: Να επιτρέπεται αποσύνδεση

en: Allow the session status message to be displayed
el: Να επιτρέπεται η εμφάνιση του μηνύματος κατάστασης συνεδρίας

en: Allow the session status message to be displayed when the screen is locked.
el: Να επιτρέπεται η εμφάνιση του μηνύματος κατάστασης συνεδρίας όταν η οθόνη είναι κλειδωμένη.

en: Allow user switching
el: Να επιτρέπεται η αλλαγή χρήστη

en: Authentication failed.
el: Αποτυχία πιστοποίησης.

en: Blank screen
el: Κενή οθόνη

en: Bubbles the GNOME logo around the screen
el: Φούσκες του λογότυπου του GNOME στην οθόνη

en: Bubbles the MATE logo around the screen
el: Φούσκες του λογότυπου του MATE στην οθόνη

en: Can not get username
el: Αδυναμία λήψης ονόματος χρήστη

en: Can't set PAM_TTY=%s
el: Αδυναμία ορισμού PAM_TTY=%s

en: Causes the screensaver to exit gracefully
el: Προκαλεί την έξοδο της προστασίας οθόνης

en: Checking...
el: Έλεγχος...

en: Color to use for images background
el: Χρώμα παρασκηνίου που θα έχουν οι εικόνες

en: Command to invoke from the logout button
el: Εντολή για εκτέλεση από το κουμπί αποσύνδεσης

en: Copying file: %u of %u
el: Αντιγραφή αρχείου: %u από %u

en: Copying files
el: Αντιγραφή αρχείων

en: Copying themes
el: Αντιγραφή θεμάτων

en: Could not load the main interface
el: Αδυναμία φόρτωση της κύριας επιφάνειας χρήσης

en: Display a slideshow from your Pictures folder
el: Προβολή μιας παρουσίασης εικόνων του φακέλου των εικόνων σας

en: Display a slideshow of pictures of the cosmos
el: Προβολή μιας παρουσίασης εικόνων του cosmos

en: Do not randomize pictures from location
el: Να μην γίνεται τυχαία επιλογή εικόνων από την τοποθεσία

en: Do not try to stretch images on screen
el: Να μην γίνεται προσπάθεια τεντώματος εικόνων στην οθόνη

en: Don't become a daemon
el: Να μη γίνει daemon

en: Embedded keyboard command
el: Εντολή ενσωματωμένου πληκτρολογίου

en: Enable debugging code
el: Ενεργοποίηση κώδικα αποσφαλμάτωσης

en: Enter new UNIX password:
el: Εισαγωγή νέου κωδικού UNIX:

en: Error while changing NIS password.
el: Σφάλμα κατά την αλλαγή του κωδικού NIS

en: File to use for the background image.
el: Αρχείο που θα χρησιμοποιείται για την εικόνα παρασκηνίου.

en: Floating GNOME
el: Ελεύθερα μετακινούμενο GNOME

en: Floating MATE
el: Ελεύθερα μετακινούμενο MATE

en: From:
el: Από:

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
el: Αν η προστασία οθόνης είναι ενεργή τότε να γίνει απενεργοποίηση

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
el: Αν η προστασία οθόνης είναι ενεργή τότε να γίνει αλλαγή σε ένα άλλο graphics demo

en: Incorrect password.
el: Μη έγκυρος κωδικός.

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
el: Παρεμπόδιση της προστασίας οθόνης. Command blocks while inhibit is active.

en: Invalid screensaver theme
el: Μη έγκυρο θέμα προστασίας οθόνης

en: Launch screensaver and locker program
el: Έναρξη της προφύλαξης οθόνης και του προγράμματος κλειδώματος υπολογιστή

en: Location to get images from
el: Τοποθεσία για τη λήψη εικόνων

en: Lock on activation
el: Κλείδωμα στην ενεργοποίηση

en: Log _Out
el: Α_ποσύνδεση

en: Logout command
el: Εντολή αποσύνδεσης

en: MESSAGE
el: ΜΗΝΥΜΑ

en: Message to show in the dialog
el: Μήνυμα που θα εμφανίζεται στον διάλογο

en: Never
el: Ποτέ

en: No longer permitted to access the system.
el: Δεν σας επιτρέπεται πια η πρόσβαση στο σύστημα.

en: No password supplied
el: Δεν δόθηκε κωδικός

en: Not permitted to gain access at this time.
el: Δεν σας επιτρέπεται η πρόσβαση αυτή τη φορά.

en: Not used
el: Δεν χρησιμοποιείται

en: Occasionally rotate images as they move
el: Περιοδική επιστροφή εικόνων καθώς κινούνται

en: PATH
el: ΔΙΑΔΡΟΜΗ

en: Password has been already used. Choose another.
el: Ο Κωδικός χρησιμοποιείται ήδη. Διαλέξτε έναν άλλο.

en: Password unchanged
el: Αναλλοίωτος κωδικός

en: Password:
el: Συνθηματικό:

en: Picture Filename
el: Όνομα αρχείου Εικόνας

en: Pictures folder
el: Φάκελος εικόνων

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
el: Βεβαιωθείτε ότι η προστασία οθόνης έχει εγκατασταθεί σωστά

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
el: Η εκτελούμενη προστασία οθόνης να εξομοιώνει δρλασεις χρήστη

en: Pop art squares
el: Τετράγωνα pop-art

en: Power _Management
el: _Διαχείριση ενέργειας

en: Print out frame rate and other statistics
el: Εκτύπωση του μέγιστου αριθμού καρέ και άλλων στατιστικών

en: Query the length of time the screensaver has been active
el: Ερώτημα για το χρόνο που ήταν ενεργή η προστασία οθόνης

en: Query the state of the screensaver
el: Ερώτηση της κατάστασης της προστασίας οθόνης

en: Random
el: Τυχαία

en: Regard the computer as _idle after:
el: Ορισμός υπολογιστή ως _αδρανή μετά:

en: Retype new UNIX password:
el: Επαπληκτρολόγηση νέου κωδικού UNIX:

en: S_witch User...
el: Α_λλαγή χρήστη...

en: Screensaver
el: Προστασία οθόνης

en: Screensaver Preferences
el: Προτιμήσεις προστασίας οθόνης

en: Screensaver Preview
el: Προεπισκόπηση προστασίας οθόνης

en: Screensaver theme selection mode
el: Λειτουργία επιλογής θέματος προστασίας οθόνης

en: Screensaver themes
el: Θέματα προστασίας οθόνης

en: Screensavers
el: Θέματα

en: Select Background Image
el: Επιλογή εικόνας παρασκηνίου

en: Set this to TRUE to activate the screensaver when the session is idle.
el: Ορισμός αυτού σε TRUE για την ενεργοποίηση της προστασίας οθόνης όταν η συνεδρία είναι σε αδράνεια.

en: Set this to TRUE to allow embedding a keyboard into the window when trying to unlock. The "keyboard_command" key must be set with the appropriate command.
el: Ορισμός αυτού σε TRUE για να επιτρέπεται η ενσωμάτωση πληκτρολογίου στο παράθυρο κατα την προσπάθεια ξεκλειδώματις. Το κλειδί "keyboard_command" πρέπει να ορισθεί με την κατάλληλη εντολή.

en: Set this to TRUE to lock the screen when the screensaver goes active.
el: Ορισμός αυτού σε TRUE για να κλειδώνει η οθόνη όταν ενεργοποιείται η προστασία οθόνης.

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to allow logging out after a delay. The delay is specified in the "logout_delay" key.
el: Ορισμός αυτού σε TRUE για να προσφέρεται η επιλογή του διαλόγου ξεκλειδώματος για αποσύνδεση μετά από κάποια καθυστέρηση. Η καθυστέρηση καθορίζεται στο κλειδί "logout_delay".

en: Set this to TRUE to offer an option in the unlock dialog to switch to a different user account.
el: Ορισμός αυτού σε TRUE για να προσφέρεται η επιλογή του διαλόγου ξεκλειδώματος όταν γίνεται αλλαγή σε διαφορετικό λογαριασμό χρήστη.

en: Set your screensaver preferences
el: Ρύθμιση των προτιμήσεων σας για την προστασία οθόνης

en: Show debugging output
el: Προβολή επιλογών αποσφαλμάτωσης

en: Show paths that images follow
el: Εμφάνιση των διαδρομών  των εικόνων

en: Show the logout button
el: Εμφάνιση του κουμπιού αποσύνδεσης

en: Show the switch user button
el: Προβολή του κουμπιού αλλαγής χρήστη

en: Sorry, passwords do not match
el: Συγγνώμη, οι κωδικοί δεν ταιριάζουν

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
el: Ειδοποιεί την προστασία οθόνης που εκτελείται για να κλειδώσει την οθόνη άμεσα.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
el: Η εφαρμογή που παρακωλύει την προστασία οθόνης

en: The command that will be run, if the "embedded_keyboard_enabled" key is set to TRUE, to embed a keyboard widget into the window. This command should implement an XEMBED plug interface and output a window XID on the standard output.
el: Αυτή η εντολή θα εκτελείται αν το κλειδί "embedded_keyboard_enabled" έχει ορισθεί σε  TRUE, ώστε να ενσωματωθεί το πληκτρολόγιο σε ένα παράθυρο. Η εντολή θα πρέπει να εφαρμόζει μια διεπαφή XEMBED plug και να έχει αποτέλεσμα ένα παράθυρο XID.

en: The command to invoke when the logout button is clicked. This command should simply log the user out without any interaction. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
el: Η εντολή που θα εκτελείται όταν πατιέται το κουμπί της αποσύνδεσης. Αυτή η εντολή θα πρέπει απλά να αποσυνδέει το χρήστη χωρίς καμία άλλη συναλλαγή. Αυτό το κλειδί έχει αποτέλεσμα μόνο αν το κλειδί "logout_enable" ορισθεί σε TRUE.

en: The initial size and position of window
el: Το αρχικό μέγεθος και θέση του παραθύρου

en: The maximum number of images to keep on screen
el: Ο μέγιστος αριθμός εικόνων που θα διατηρούνται στην οθόνη

en: The number of minutes after screensaver activation before locking the screen.
el: Ο αριθμός των λεπτών αφού ενεργοποιηθεί η προστασίας οθόνης για το κλείδωμα της οθόνης.

en: The number of minutes after the screensaver activation before a logout option will appear in the unlock dialog. This key has effect only if the "logout_enable" key is set to TRUE.
el: Ο αριθμός των λεπτών αφού ενεργοποιηθεί η προστασίας οθόνης μέχρι να εμφανιστεί η επιλογή αποσύνδεσης. Αυτό το κλειδί έχει αποτέλεσμα μόνο αν το κλειδί "logout_enable" έχει ορισθεί TRUE.

en: The number of minutes to run before changing the screensaver theme.
el: Το διάστημα του χρόνου σε λεπτά που θα μεσολαβήσει για να γίνει η αλλαγή της προφύλαξης οθόνης.

en: The number of seconds of inactivity before signalling to power management. This key is set and maintained by the session power management agent.
el: Ο χρόνος δευτερολέπτων αδράνειας πριν τη σηματοδότηση της διαχείρισης ενέργειας. Το κλειδί είναι ορισμένο και συντηρείται από τη συνεδρία της διαχείρισης ενέργειας.

en: The reason for inhibiting the screensaver
el: Ο λόγος για την παρακώλυση της προστασίας οθόνης.

en: The screensaver has been active for %d seconds.
el: Η προστασία οθόνης ήταν ενεργή για %d δευτερόλεπτα.

en: The screensaver is %s
el: Η προστασία οθόνης είναι %s

en: The screensaver is being inhibited by:
el: Η προστασία οθόνης παρεμποδίζεται από:

en: The screensaver is not currently active.
el: Η προστασία οθόνης δεν είναι προς το παρόν ενεργή

en: The screensaver is not inhibited
el: Η προστασία οθόνης δεν παρεμποδίζεται

en: The selection mode used by screensaver. May be "blank-only" to enable the screensaver without using any theme on activation, "single" to enable screensaver using only one theme on activation (specified in "themes" key), and "random" to enable the screensaver using a random theme on activation.
el: Η λειτουργία επιλογής που χρησιμοποιείται από την προστασία οθόνης. Μπορεί να είναι "blank-only" για ενεργοποίηση της προστασίας οθόνης χωρίς τη χρήση θέματος,  "single" για ενεργοποίηση της προστασίας οθόνης με τη χρήση μόνο ενός θέματος (που καθορίζεται στο κλειδί "themes"), και "random"  για ενεργοποίηση της προστασίας οθόνης με τη χρήση ενόςτυχαίου θέματος

en: The source image to use
el: Η πηγή εικόνας που θα χρησιμοποιηθεί

en: Theme for lock dialog
el: Θέμα για το διάλογο κλειδώματος

en: Theme to use for the lock dialog
el: Θέμα για χρήση στο διάλογο κλειδώματος

en: This key specifies the list of themes to be used by the screensaver. It's ignored when "mode" key is "blank-only", should provide the theme name when "mode" is "single", and should provide a list of themes when "mode" is "random".
el: Αυτό το κλειδί καθορίζει τη λίστα θεμάτων της προστασίας οθόνης. Αγνοείται όταν το κλειδί "mode" είναι "blank-only". Μπορεί να παρέχει το όνομα θέματος όταν το κλειδί "mode" είναι "single", και μπορεί να παρέχει μια λίστα θεμάτων όταν το κλειδί "mode" είναι "random".

en: Time before locking
el: Χρόνος πριν το κλείδωμα

en: Time before logout option
el: Χρόνος πριν την επιλογή αποσύνδεσης

en: Time before power management baseline
el: Χρόνος πριν την αναφορά διαχείρισης ενέργειας

en: Time before theme change
el: Χρόνος πριν την αλλαγή θέματος

en: Time has expired.
el: Ο χρόνος έχει λήξει.

en: To:
el: Σε:

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
el: Ενεργοποίηση της προστασίας οθόνης (κενή οθόνη)

en: Unable to establish service %s: %s
el: Αδυναμία διατήρησης υπηρεσίας %s: %s

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Version of this application
el: Η Έκδοση αυτής της εφαρμογής

en: You are required to change your password immediately (password aged)
el: Απαιτείται να αλλάξετε κωδικό άμεσα (ο κωδικός σας έχει ημερομηνία λήξης)

en: You are required to change your password immediately (root enforced)
el: Απαιτείται να αλλάξετε κωδικό άμεσα (εξαναγκασμός από το root)

en: You have the Caps Lock key on.
el: Έχετε πατημένο το πλήκτρο Caps Lock.

en: You must choose a longer password
el: Θα πρέπει να επιλέξετε ένα μεγαλύτερο κωδικό.

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
el: Θα πρέπει να καθορίσετε μια εικόνα. Βλέπε --help για πληροφορίες χρήσης.

en: You must wait longer to change your password
el: Θα πρέπει να περιμένετε περισσότερο για να αλλάξετε το κωδικό σας

en: Your account has expired; please contact your system administrator
el: Ο λογαριασμός σας έχει λήξει. Παρακαλώ επικοινωνήστε με το διαχειριστή του συστήματος σας

en: _Activate screensaver when computer is idle
el: Ε_νεργοποίηση προστασίας οθόνης όταν ο υπολογιστής είναι αδρανής

en: _Cancel
el: Α_κύρωση

en: _Leave Message
el: _Αφήστε μήνυμα

en: _Lock screen when screensaver is active
el: _Κλείδωμα οθόνης όταν η προστασία οθόνης είναι ενεργή

en: _Log Out
el: _Αποσύνδεση

en: _Password:
el: _Κωδικός:

en: _Preview
el: _Προεπισκόπηση

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: _Screensaver theme:
el: Θέματα προ_στασίας οθόνης:

en: _Switch User
el: _Αλλαγή χρήστη

en: _Unlock
el: _Ξεκλείδωμα

en: active
el: ενεργή

en: failed to register with the message bus
el: αποτυχία εγγραφής με το message bus

en: image - floats images around the screen
el: εικόνα - πλωτές εικόνες στην οθόνη

en: inactive
el: ανενεργή

en: not connected to the message bus
el: δεν υπάρχει σύωδεση με το message bus

en: screensaver already running in this session
el: η προστασία οθόνης εκτελείται ήδη σε αυτή τη συνεδρία.
