Xfce Apps - en to el translation catalogue (426 entries)

en: %d match | %d matches
el[0]: Ταιριάζει %d
el[1]: Ταιριάζουν %d

en: %d of %d match | %d of %d matches
el[0]: Ταιριάζει %d από %d
el[1]: Ταιριάζουν %d από %d

en: %s (%s, failed)
el: %s (%s, απέτυχε)

en: %s (%s, partial)
el: %s (%s, τμήμα)

en: %s | Authors: %s | Filename: %s
el: %s | Συγγραφείς: %s | Όνομα αρχείου: %s

en: '0' disables and wipes recent history
el: Το '0' απενεργοποιεί και αφαιρεί όλο το πρόσφατο ιστορικό

en: <b>Color Scheme</b>
el: <b>Σχήμα χρωμάτων</b>

en: <b>Display</b>
el: <b>Εμφάνιση</b>

en: <b>File Saving</b>
el: <b>Αποθήκευση αρχείων</b>

en: <b>Font</b>
el: <b>Γραμματοσειρά</b>

en: <b>General</b>
el: <b>Γενικά</b>

en: <b>History</b>
el: <b>Ιστορικό</b>

en: <b>Indentation</b>
el: <b>Εσοχές</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
el: <b>Διάφορα</b>

en: <b>Notebook Tabs</b>
el: <b>Καρτέλες</b>

en: <b>Smart Keys</b>
el: <b>Έξυπνα πλήκτρα</b>

en: <b>Toolbar</b>
el: <b>Εργαλειοθήκη</b>

en: About this application
el: Περί της εφαρμογής

en: All Documents
el: Όλα τα έγγραφα

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Always
el: Πάντα

en: Always show tabs even with one file
el: Να εμφανίζονται πάντοτε οι καρτέλες ακόμη και με ένα αρχείο

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Armenian
el: Αρμένικα

en: Authentication is required to run Mousepad as root.
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την εκτέλεση του Mousepad με δικαιώματα διαχειριστή.

en: Auto indent a new line
el: Αυτόματη εσοχή σε νέα γραμμή

en: Automatic reloading
el: Αυτόματη επαναφόρτωση

en: Automatically select the search result and scroll the view
el: Αυτόματη επισήμανση του αποτελέσματος της αναζήτησης και κύλιση στην εμφάνιση του

en: Backspace: Delete indent spaces as tabs
el: Backspace: Αφαίρεση κενών διαστημάτων και εσοχών

en: Baltic
el: Ανατολικής Ευρώπης

en: Body:
el: Σώμα κειμένου:

en: Button
el: Κουμπί

en: COLUMN
el: ΣΤΗΛΗ

en: C_olumn number:
el: Αριθμός σ_τήλης:

en: Celtic
el: Δυτικής Ευρώπης

en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

en: Change the case of the selection opposite case
el: Αλλαγή όλων από κεφαλαία σε πεζά και το αντίστροφο στην επιλογή

en: Change the case of the selection to lowercase
el: Αλλαγή όλων σε πεζά στην επιλογή

en: Change the case of the selection to title case
el: Αλλαγή του πρώτου γράμματος σε κεφαλαίο στην επιλογή

en: Change the case of the selection to uppercase
el: Αλλαγή όλων σε κεφαλαία στην επιλογή

en: Change the editor font
el: Αλλαγή γραμματοσειράς για τον επεξεργαστή κειμένου

en: Change the visibility of the main menubar
el: Αλλαγή προβολής της κύριας μπάρας μενού

en: Change the visibility of the statusbar
el: Αλλαγή προβολής της γραμμής κατάστασης

en: Change the visibility of the toolbar
el: Αλλαγή προβολής της εργαλειοθήκης

en: Character(s) to use as end of line
el: Χαρακτήρας(ες) για χρήση τέλους της γραμμής

en: Checking encodings...
el: Έλεγχος κωδικοποιήσεων...

en: Chinese Simplified
el: Απλοποιημένα κινέζικα

en: Chinese Traditional
el: Παραδοσιακά κινέζικα

en: Choose Mousepad Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς του Mousepad

en: Choose a filetype
el: Επιλογή τύπου αρχείου

en: Clea_r
el: Εκκαθά_ριση

en: Clear Documents History
el: Εκκαθάριση ιστορικού εγγράφων

en: Clear _History
el: Εκκαθάριση _ιστορικού

en: Clear the recently used files history
el: Εκκαθάριση του ιστορικού των προσφάτως χρησιμοποιημένων αρχείων

en: Clearing the documents history will permanently remove all currently listed entries.
el: Η εκκαθάριση του ιστορικού των εγγράφων θα αφαιρέσει μόνιμα όλες τις καταχωρήσεις.

en: Client-side decorations (restart required)
el: Εμφάνιση παραθύρου σε CSD (απαιτείται επανεκκίνηση)

en: Close _Tab
el: Κλεί_σιμο καρτέλας

en: Close the current document
el: Κλείσιμο του τρέχοντος εγγράφου

en: Close this tab
el: Κλείσιμο αυτής της καρτέλας

en: Close this window
el: Κλείσιμο αυτού του παραθύρου

en: Color scheme to use for the text view
el: Σχήμα χρωμάτων για την εμφάνιση του κειμένου

en: Column number the cursor to position to (COLUMN >= 0 from start, COLUMN < 0 from end)
el: Αριθμός στήλης για τοποθέτηση του κέρσορα (ΣΤΗΛΗ >= 0 από την αρχή, ΣΤΗΛΗ < 0 από το τέλος)

en: Configure the Mousepad text editor
el: Ρυθμίσεις επεξεργαστή κειμένου Mousepad

en: Conve_rt
el: _Μετατροπή

en: Convert all tabs to spaces in the selection or document
el: Μετατροπή όλων των εσοχών σε κενά διαστήματα στην επιλογή ή το έγγραφο

en: Convert all the leading spaces to tabs in the selected line(s) or document
el: Μετατροπή όλων των αρχικών κενών διαστημάτων στην επιλεγμένη γραμμή(ές) ή το έγγραφο

en: Convert text in different ways
el: Μετατροπή κειμένου με διάφορους τρόπους

en: Copy the selection
el: Αντιγραφή της επιλογής

en: Create a new document
el: Δημιουργία νέου εγγράφου

en: Create a new document from a template
el: Δημιουργία νέου εγγράφου από πρότυπο

en: Create a new document in a new window
el: Δημιουργία νέου εγγράφου σε νέο παράθυρο

en: Cu_t
el: Απο_κοπή

en: Current
el: Τρέχουσα

en: Cut the selection
el: Αποκοπή της επιλογής

en: Cycled notebook tab switching
el: Κυλική εναλλαγή καρτελών

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Cyrillic/Russian
el: Κυριλλικά/Ρωσικά

en: Cyrillic/Ukrainian
el: Κυριλλικά/Ουκρανικά

en: Decrease the indentation of the selection or current line
el: Μείωση εσοχής στην επιλογή ή στη τρέχουσα γραμμή

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default encoding:
el: Προεπιλεγμένη κωδικοποίηση:

en: Default language:
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα

en: Delete _Line
el: Διαγραφή _γραμμής

en: Delete the current line
el: Διαγραφή της τρέχουσας γραμμής

en: Delete the current selection
el: Διαγραφή της τρέχουσας επιλογής

en: Dialog
el: Παράθυρο διαλόγου

en: Disallow modifications via keyboard / mouse
el: Απενεργοποίηση τροποποιήσεων μέσω του πληκτρολογίου / ποντικιού

en: Display a list of possible encodings to open files
el: Εμφάνιση λίστας των πιθανών κωδικοποιήσεων για το άνοιγμα αρχείων

en: Display line endings
el: Εμφάνιση συμβόλου τέλους γραμμής

en: Display the Mousepad user manual
el: Εμφάνιση εγχειριδίου χρήσης του Mousepad

en: Display whitespace
el: Εμφάνιση συμβόλου κενού

en: Do not register with the D-BUS session message bus
el: Να μη χρησιμοποιείται ο δίαυλος μηνυμάτων συνεδρίας D-BUS

en: Do you want to save the changes before closing?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές πρίν την έξοδο;

en: Do you want to save your changes before reloading?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές πριν την επαναφόρτωση;

en: Document
el: Έγγραφo

en: Document Settings
el: Ρυθμίσεις κειμένου

en: Document menu
el: Μενού έγγραφο

en: Down
el: Κάτω

en: Drag & Drop
el: Σύρσιμο & απόθεση

en: Dup_licate Line / Selection
el: Αντι_γραφή γραμμής / επιλογής

en: Duplicate the current line or selection
el: Αντιγραφή της τρέχουσας γραμμής ή της επιλογής

en: ENCODING
el: ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ

en: Edit menu
el: Επεξεργασία μενού

en: Edit;Text;Simple;XFCE;Lightweight;Fast;
el: Επεξεργασία;Κείμενο;Απλός;XFCE;Ελαφρύς;Γρήγορη;

en: Editor
el: Επεξεργασία

en: Eight spaces
el: Οχτώ κενά διαστήματα

en: Enable _syntax highlighting
el: Ενεργοποίηση επισήμανσης _σύνταξης

en: Enable automatic indentation
el: Ενεργοποίηση αυτόματης δημιουργίας εσοχών

en: Enable text _wrapping
el: Ενεργοποίηση ανα_δίπλωσης κειμένου

en: Encoding to be used to open files (leave empty to open files in the encoding dialog)
el: Η κωδικοποίηση που θα χρησιμοποιηθεί για το άνοιγμα των αρχείων (αφήστε το κενό για να ανοίγει το παράθυρο κωδικοποιήσεων)

en: Ensure new line at file end
el: Δημιουργία νέας γραμμής στο τέλος του αρχείου

en: Expand tabs to fill available space
el: Επέκταση καρτελών για να γεμίσει ο διαθέσιμος χώρος

en: Externally Modified
el: Εξωτερικά τροποποιημένο

en: Failed to clear the recent history
el: Απέτυχε η εκκαθάριση του πρόσφατου ιστορικού

en: Failed to open the document
el: Απέτυχε το άνοιγμα του εγγράφου

en: Failed to open the documentation browser
el: Απέτυχε το άνοιγμα του περιηγητή τεκμηρίωσης

en: Failed to prepare the temporary file for encoding tests
el: Απέτυχε η προετοιμασία του προσωρινού αρχείου για τους ελέγχους κωδικοποίησης

en: Failed to print the document
el: Απέτυχε η εκτύπωση του εγγράφου

en: Failed to reload the document
el: Απέτυχε η επαναφόρτωση του εγγράφου

en: Failed to save the document
el: Απέτυχε η αποθήκευση του εγγράφου

en: File
el: Αρχείο

en: File menu
el: Μενού αρχείου

en: File monitoring
el: Παρακολούθηση αρχείου

en: File opening mode: "%s", "%s" or "%s" (open tabs in a new window)
el: Λειτουργία ανοίγματος αρχείου: "%s", "%s" ή "%s" (άνοιγμα καρτελών σε νέο παράθυρο)

en: Filetype: %s
el: Τύπος αρχείου: %s

en: Filetype: None
el: Τύπος αρχείου: Κανένας

en: Find _Next
el: Εύ_ρεση επόμενου

en: Find _Previous
el: Εύρεση _προηγούμενου

en: Find and Rep_lace...
el: Αναζήτηση και α_ντικατάσταση...

en: Find and Replace
el: Εύρεση και αντικατάσταση

en: First key press
el: Πρώτο πάτημα κουμπιού

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Four spaces
el: Τέσσερα διαστήματα

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: Go To
el: Μετάβαση

en: Go back to shorten list
el: Επιστροφή στη μικρή λίστα

en: Go to a specific location in the document
el: Μετάβαση σε μια συγκεκριμένη τοποθεσία στο έγγραφο

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Header:
el: Κεφαλίδα:

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hebrew Visual
el: Εβραϊκά Οπτικά

en: Help menu
el: Μενού βοήθειας

en: Highlight _All
el: Επισήμανση ό_λων

en: Highlight current line
el: Επισήμανση της τρέχουσας γραμμής

en: Highlight matching brackets
el: Υπόδειξη ταιριαστών αγκίστρων

en: Highlight the search matches
el: Επισήμανη αποτελεσμάτων αναζήτησης

en: History
el: Ιστορικό

en: History disabled
el: Απενεργοποιημένο ιστορικό

en: Home/End: Detect leading/trailing whitespace:
el: Home/End: Μετακίνηση στα κενά σε αρχή/τέλος:

en: Icon Size:
el: Μέγεθος εικονιδίου:

en: Icons Only
el: Μόνο εικονίδια

en: If not, all this data will be lost.
el: Αν όχι, τα διαθέσιμα δεδομένα θα χαθούν.

en: If not, the guessed encoding will be used.
el: Αν όχι, θα χρησιμοποιηθεί η εκτιμώμενη κωδικοποίηση.

en: If you don't save the document, all the changes will be lost.
el: Αν δεν αποθηκεύσετε το έγγραφο, οι αλλαγές θα χαθούν οριστικά.

en: If you don't save this read-only document as another file, all the changes will be lost.
el: Εάν δεν αποθηκεύσετε αυτό, το μόνο για ανάγνωση έγγραφο σαν άλλο αρχείο, όλες οι αλλαγές θα χαθούν οριστικά.

en: If you revert the file, all unsaved changes will be lost.
el: Αν επαναφέρετε το αρχείο, όλες οι μη αποθηκευμένες αλλαγές θα χαθούν.

en: If you save the document, all of the external changes will be lost.
el: Αν δε γίνει αποθήκευση, όλες οι εξωτερικές αλλαγές θα χαθούν οριστικά.

en: Increase the indentation of the selection or current line
el: Αύξηση εσοχής στην επιλογή ή στη τρέχουσα γραμμή

en: Indent/unindent the currently selected text or the current line
el: Εσοχή/Αναίρεση στο επιλεγμένο κείμενο ή στη τρέχουσα γραμμή

en: Insert Spaces
el: Εισαγωγή κενών διαστημάτων

en: Insert Tabs
el: Εισαγωγή εσοχών

en: Insert _Spaces
el: Εισαγωγή _κενών διαστημάτων

en: Insert spaces when the tab button is pressed
el: Εισαγωγή κενών διαστημάτων με το πάτημα του πλήκτρου Tab

en: Invalid byte sequence in conversion input
el: Άκυρη σειρά byte στην είσοδο μετατροπής

en: It seems that the previous session did not end normally. Do you want to restore the available data?
el: Φαίνεται ότι η προηγούμενη συνεδρία δεν τερματίστηκε κανονικά. Θέλετε να επαναφέρετε τα διαθέσιμα δεδομένα;

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Korean
el: Κορεατικά

en: LINE
el: ΓΡΑΜΜΗ

en: Language to use for syntax highlighting
el: Γλώσσα σύνταξης

en: Large Toolbar
el: Μεγάλη εργαλειοθήκη

en: Leave fullscreen mode
el: Έξοδος από πλήρη οθόνη

en: Line E_nding
el: Τέ_λος γραμμής

en: Line N_umbers
el: Α_ριθμοί γραμμών

en: Line number the cursor to position to (LINE > 0 from top, LINE < 0 from bottom)
el: Αριθμός γραμμής για τοποθέτηση του κέρσορα (ΓΡΑΜΜΗ > 0 από την κορυφή, ΓΡΑΜΜΗ < 0 από κάτω)

en: Line numbers:
el: Αριθμοί γραμμών:

en: Line: %d Column: %d
el: Γραμμή: %d Στήλη: %d

en: Line: %d Column: %d Selection: %d
el: Γραμμή:%d Στήλη: %d Τμήμα: %d

en: Loading the template failed
el: Απέτυχε η φόρτωση του προτύπου

en: Long line margin at column:
el: Μέγεθος γραμμής στη στήλη:

en: MODE
el: ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: Make a copy with '~' suffix
el: Δημιουργία αντιγράφου με κατάληξη '~'

en: Make the window fullscreen
el: Αλλαγή σε πλήρη οθόνη

en: Match _case
el: Ταίριασμα πε_ζών/κεφαλαίων

en: Menu
el: Μενού

en: Menubar
el: Μπάρα μενού

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Missing Templates directory
    '%s'
el: Λείπει ο κατάλογος των προτύπων
    '%s'

en: Mousepad Preferences
el: Προτιμήσεις Mousepad

en: Mousepad Shortcuts
el: Συντομεύσεις του Mousepad

en: Mousepad aims to be an easy-to-use and fast editor. Our target is an editor for quickly editing text files, not a development environment or an editor with a huge bunch of plugins.
el: Το Mousepad στοχεύει στην απλότητα και τη γρήγορη επεξεργασία κειμένου. Στόχος μας είναι, ένας επεξεργαστής για την γρήγορη επεξεργασία αρχείων κειμένου και όχι ένα περιβάλλον ανάπτυξης ή ένας επεξεργαστής με τεράστιο αριθμό πρόσθετων.

en: Mousepad is a simple text editor for the Xfce desktop environment
el: Το Mousepad είναι ένας απλός επεξεργαστής κειμένου για το περιβάλλον εργασίας Xfce

en: Move content in different ways
el: Μετακίνηση με διάφορους τρόπους

en: Move lines one line down
el: Μετακίνηση γραμμών προς τα κάτω κατά μία γραμμή

en: Move lines one line up
el: Μετακίνηση γραμμών προς τα επάνω κατά μία γραμμή

en: Move the current document to a new window
el: Μετακίνηση του τρέχοντος εγγράφου σε νέο παράθυρο

en: Move words one word left
el: Μετακίνηση λέξεων αριστερά κατά μία λέξη

en: Move words one word right
el: Μετακίνηση λέξεων δεξιά κατά μία λέξη

en: Never
el: Ποτέ

en: New From Te_mplate
el: Νέo από πρό_τυπο

en: New _Window
el: Νέο _παράθυρο

en: No clipboard data
el: Δεν υπάρχουν δεδομένα στο πρόχειρο

en: No filetype
el: Κανένας τύπος αρχείου

en: No items found
el: Δε βρέθηκαν αντικείμενα

en: No other valid encoding was found.
el: Δεν βρέθηκε άλλη έγκυρη κωδικοποίηση.

en: No style scheme
el: Κανένα σχήμα

en: No template files found in
    '%s'
el: Δεν βρέθηκαν πρότυπα στο
    '%s'

en: None
el: Κανένα

en: Nordic
el: Νορβηγικά

en: Numbering interval:
el: Μεσοδιάστημα αρίθμησης

en: On the other hand we try to use the latest GTK features available, which means that if GTK adds something new in a major release that is useful for the editor, we will likely bump the GTK dependency and integrate this new feature in Mousepad.
el: Από την άλλη προσπαθούμε να χρησιμοποιήσουμε τα τελευταία διαθέσιμα χαρακτηριστικά του GTK που σημαίνει ότι, όταν το GTK προσθέτει κάτι νέο στη κύρια έκδοση του που είναι χρήσιμο για τον επεξεργαστή, πιθανά θα πάρουμε την εξάρτηση και θα την ενσωματώσουμε στο Mousepad.

en: One Line _Down
el: Μία γραμμή _κάτω

en: One Line _Up
el: Μία γραμμή _επάνω

en: One Word _Left
el: Μία γραμμή _αριστερά

en: One Word _Right
el: Μία γραμμή _δεξιά

en: Op_en Recent
el: Άνοιγμα πρόσ_φατου

en: Open '%s'
el: Άνοιγμα '%s'

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open a file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open a recently used file
el: Άνοιγμα πρόσφατου αρχείου

en: Open encoding dialog
el: Άνοιγμα παραθύρου κωδικοποιήσεων

en: Open files in:
el: Άνοιγμα αρχείων σε:

en: Open the preferences dialog
el: Άνοιγμα προτιμήσεων

en: Ot_her (%d)...
el: Ά_λλο (%d)...

en: Ot_her...
el: Ά_λλο...

en: Other (partial):
el: Άλλο (τμήμα):

en: Other partially valid encodings were found, please choose below.
el: Βρέθηκαν άλλες τμηματικές έγκυρες κωδικοποιήσεις, παρακαλώ επιλέξτε παρακάτω.

en: Other valid encodings were found, please choose below.
el: Βρέθηκαν άλλες έγκυρες κωδικοποιήσεις, παρακαλώ επιλέξτε παρακάτω.

en: Other...
el: Άλλο...

en: Other:
el: Άλλο:

en: Paste _Special
el: Ε_ιδική επικόλληση

en: Paste as _Column
el: Επικόλληση ως _στήλη

en: Paste from _History
el: Επικόλληση από το _ιστορικό

en: Paste from the clipboard history
el: Επικόλληση από το ιστορικό του πρόχειρου

en: Paste the clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

en: Paste the clipboard in a special way
el: Επικόλληση από το πρόχειρο με ειδικό τρόπο

en: Paste the clipboard text into a column
el: Επικόλληση κειμένου από το πρόχειρο σε μια στήλη

en: Plain Text
el: Απλό κείμενο

en: Please report bugs to <%s>.
el: Παρακαλώ αναφέρετε σφάλματα στο <%s>.

en: Please select a file
el: Παρακαλώ επιλέξτε αρχείο

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Preferences Dialog
el: Προτιμήσεις

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Print _line numbers
el: Εκτύπωση αριθμών _γραμμής

en: Print page _headers
el: Εκτύπωση _κεφαλίδων σελίδας

en: Print the current document
el: Εκτύπωση του τρέχοντος εγγράφου

en: Print version information and exit
el: Εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης και έξοδος

en: Quit Mousepad
el: Έξοδος από το Mousepad

en: Quit a running Mousepad primary instance
el: Έξοδος από το εκτελούμενο κύριο στιγμιότυπο του Mousepad

en: Re_load
el: Επαναφό_ρτωση

en: Re_vert
el: Επανα_φορά

en: Read Only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Reading the template failed
el: Η ανάγνωση του προτύπου απέτυχε

en: Recent file menu length:
el: Αριθμός πρόσφατων αρχείων:

en: Redo the last undone action
el: Επαναφορά της τελευταίας ακυρωμένης ενέργειας

en: Regular e_xpression
el: Κανονική έκ_φραση

en: Reload file from disk
el: Επαναφόρτωση του αρχείου από τον δίσκο

en: Remember window position
el: Ενθύμηση θέσης παραθύρου

en: Remember window size
el: Ενθύμηση μεγέθους παραθύρου

en: Remember window state
el: Ενθύμηση κατάστασης παραθύρου

en: Remove all entries from the documents history?
el: Αφαίρεση όλων των καταχωρήσεων από το ιστορικό των εγγράφων;

en: Remove all the trailing spaces from the selected line(s) or document
el: Αφαίρεση όλων των κενών διαστημάτων τέλους στην επιλεγμένη γραμμή(ές) ή στο έγγραφο

en: Replace _all in:
el: Αντικατάσταση _όλων στο:

en: Replace _with:
el: Αντικατάσταση _με:

en: Reverse the order of something
el: Αντιστροφή της διάταξης

en: Revert to the saved version of the file
el: Επαναφορά σε μια αποθηκευμένη έκδοση του αρχείου

en: Romanian
el: Ρουμανικά

en: Run Mousepad as root
el: Εκτέλεση του Mousepad με δικαιώματα διαχειριστή

en: Save A_ll
el: Αποθήκευση ό_λων

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Save Changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Save _As
el: Αποθήκευση _ως

en: Save _As...
el: Αποθήκευση _ως...

en: Save all document in this window
el: Αποθήκευση όλων των εγγράφων σε αυτό το παράθυρο

en: Save current document as another file
el: Αποθήκευση τρέχοντος εγγράφου ως άλλο αρχείο

en: Save the current document
el: Αποθήκευση του τρέχοντος εγγράφου

en: Search _direction:
el: Κα_τεύθυνση αναζήτησης:

en: Search backwards for the same text
el: Αναζήτηση προς τα πίσω στο ίδιο κείμενο

en: Search for and replace text
el: Εύρεση και αντικατάσταση κειμένου

en: Search for text
el: Αναζήτηση κειμένου

en: Search forwards for the same text
el: Αναζήτηση προς τα εμπρός στο ίδιο κείμενο

en: Search history size:
el: Μέγεθος ιστορικού αναζήτησης:

en: Search menu
el: Μενού αναζήτησης

en: Second key press
el: Δεύτερο πάτημα κουμπιού

en: Select F_ont...
el: Επιλογή γραμματ_οσειράς...

en: Select Tab Size
el: Επιλογή μεγέθους εσοχής

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: Select the next tab
el: Μετάβαση στην επόμενη καρτέλα

en: Select the previous tab
el: Μετάβαση στην προηγούμενη καρτέλα

en: Select the text in the entire document
el: Επιλογή του κειμένου σε όλο το έγγραφο

en: Selection
el: Επιλογή

en: Session restore:
el: Επαναφορά συνεδρίας:

en: Set custom tab size
el: Καθορισμός προσαρμοσμένου μεγέθους εσοχής

en: Set the line ending of the document to DOS / Windows (CR LF)
el: Ορισμός τέλους γραμμής σε DOS / Windows (CR LF)

en: Set the line ending of the document to Mac (CR)
el: Ορισμός τέλους γραμμής σε Mac (CR)

en: Set the line ending of the document to Unix (LF)
el: Ορισμός τέλους γραμμής σε Unix (LF)

en: Shortcuts Editor
el: Επεξεργαστής συντομεύσεων

en: Shortcuts...
el: Συντομεύσεις...

en: Show all encodings
el: Εμφάνιση όλων των κωδικοποιήσεων

en: Show full filename in title bar
el: Εμφάνιση πλήρους ονόματος αρχείου στη γραμμή τίτλου

en: Show line numbers
el: Εμφάνιση αριθμών γραμμής

en: Show the preferences dialog
el: Εμφάνιση προτιμήσεων

en: Show the shortcuts dialog
el: Εμφάνιση συντομεύσεων

en: Show toolbar
el: Εμφάνιση εργαλειοθήκης

en: Simple Text Editor
el: Απλός επεξεργαστής κειμένου

en: Small Toolbar
el: Μικρή εργαλειοθήκη

en: South European
el: Νότιας Ευρώπης

en: Spell Checking
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: St_atusbar
el: Γραμμή _κατάστασης

en: St_rip Trailing Spaces
el: Α_φαίρεση κενών διαστημάτων τέλους

en: Store the byte-order mark in the file
el: Αποθήκευση της σήμανσης σειράς byte (ΒΟΜ) στο αρχείο

en: Style:
el: Στυλ:

en: System
el: Σύστημα

en: Tab _Size
el: _Μέγεθος εσοχής

en: Tab mode:
el: Λειτουργία Tab:

en: Tab width:
el: Μέγεθος εσοχής:

en: Tab: Indent selection (Shift+Tab: Unindent)
el: Tab: Δημιουργία εσοχής (Shift+Tab: Αναίρεση)

en: Templates should be %s valid
el: Τα πρότυπα για να είναι  έγκυρα πρέπει να είναι σε%s

en: Text Below Icons
el: Κείμενο κάτω από τα εικονίδια

en: Text Beside Icons
el: Κείμενο δίπλα στα εικονίδια

en: Text Editor
el: Επεξεργαστής κειμένου

en: Text Editor Settings
el: Ρυθμίσεις του επεξεργαστή κειμένου

en: Text Files
el: Αρχεία κειμένου

en: Text Only
el: Μόνο κείμενο

en: Text;Editor;Mousepad;Preferences;Settings;Configure;
el: Κείμενο;Επεξεργαστής;Mousepad;Προτιμήσεις;Ρυθμίσεις;Ρυθμίσεις;

en: Thai
el: Ταϊλανδέζικα

en: The Mousepad developers
el: Οι προγραμματιστές του Mousepad

en: The Mousepad developers. All rights reserved.
el: Η ομάδα ανάπτυξης του Mousepad. Με την επιφύλαξη παντός νόμιμου δικαιώματος.

en: The default language for new documents is set here. It can then be changed per document via the context menu, where there are also spelling correction suggestions for underlined words.
el: Εδώ καθορίζεται η προεπιλεγμένη γλώσσα για τα έγγραφα. Στη συνέχεια μπορεί να αλλάξει ανά έγγραφο, μέσω του αντίστοιχου μενού όπου υπάρχουν και οι προτάσεις για τη διόρθωση των υπογραμμισμένων λέξεων.

en: The document has been externally modified. Do you want to continue saving?
el: Αυτό το έγγραφο έχει τροποποιηθεί εξωτερικά. Θέλετε να συνεχίσετε την αποθήκευση;

en: The document has been externally modified. Do you want to reload it from disk?
el: Αυτό το έγγραφο έχει τροποποιηθεί εξωτερικά. Θέλετε να το επαναφορτώσετε από το δίσκο;

en: The document is %s valid.
el: Το έγγραφο είναι έγκυρο σε %s.

en: The document is not %s valid.
el: Το έγγραφο δεν είναι έγκυρο σε %s.

en: The document is read-only, do you want to save it as another file?
el: Το έγγραφο είναι μόνο για ανάγνωση. Θέλετε να το αποθηκεύσετε σαν διαφορετικό αρχείο;

en: The file seems to be encoded in %s, but you have chosen %s encoding. Do you confirm this choice?
el: Το αρχείο φαίνεται κωδικοποιημένο σε %s αλλά, έχετε επιλέξει κωδικοποίηση σε %s. Επιβεβαιώνετε την επιλογή σας;

en: The interval at which to print line numbers. For example a value of 1 will print a line number on each line, a value of 2 will print a line number on every other line, and so on.
el: Το μεσοδιάστημα στο οποίο θα εμφανίζονται οι αριθμοί γραμμών. Για παράδειγμα η τιμή 1 θα εμφανίζει αριθμούς γραμμών σε κάθε γραμμή, η τιμή 2 θα εμφανίζει αριθμούς γραμμών κάθε δεύτερη γραμμή κτλ.

en: The number of space characters for a tabulation
el: Ο αριθμός των κενών χαρακτήρων με το Tab

en: The shortcuts editor is available here as a popover or as a dialog below the preferences in the menu bar.
el: Ο επεξεργαστής συντομεύσεων είναι διαθέσιμος ως αναδυόμενο παράθυρο ή κάτω από τις προτιμήσεις στη μπάρα του μενού.

en: Three spaces
el: Τρία κενά διαστήματα

en: To _Lowercase
el: Σε _πεζά

en: To _Opposite Case
el: Αντί_θετη μορφή

en: To _Title Case
el: Π_ρώτο γράμμα κεφαλαίο

en: To _Uppercase
el: Σε _κεφαλαία

en: Toggle breaking lines in between words
el: Διαχωρισμός μεγάλων γραμμών

en: Toggle the overwrite mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας εγγραφής

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Two spaces
el: Δύο κενά διαστήματα

en: Undo the last action
el: Αναίρεση της τελευταίας ενέργειας

en: Unsupported character set
el: Μη υποστηριζόμενο σύνολο χαρακτήρων

en: Untitled
el: Ανώνυμο

en: Up
el: Επάνω

en: Use '%s' as template
el: Χρήση του '%s' ως πρότυπο

en: Use system monospace font
el: Χρήση της γραμματοσειράς σταθερού πλάτους του συστήματος

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: View
el: Εμφάνιση

en: View menu
el: Μενού εμφάνισης

en: Viewer Mode
el: Κατάσταση θέασης

en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
el: Προσοχή: Χρησιμοποιείτε τον λογαριασμό διαχειριστή. Μπορεί να προκαλέσετε βλάβη το σύστημα σας.

en: Western
el: Δυτική

en: When "unsaved documents" or "always" is selected, Mousepad won't ask for saving modified documents when quitting
el: Όταν η επιλογή είναι "μη αποθηκευμένα έγγραφα" ή "πάντα", το Mousepad δε θα ρωτάει για την αποθήκευση τροποποιημένων εγγράφων στην έξοδο

en: Window
el: Παράθυρο

en: Wrap long lines
el: Αναδίπλωση μεγάλων γραμμών

en: Write Unicode _BOM
el: Εγγραφή Unicode _BOM

en: You have unsaved changes. If you revert the file, they will be lost.
el: Δεν έχετε αποθηκεύσει τις αλλαγές σας. Αν επαναφέρετε το αρχείο, θα χαθούν.

en: [FILES...]
el: [ΑΡΧΕΙΑ...]

en: _About
el: Π_ερί

en: _Auto Indent
el: _Αυτόματη δημιουργία εσοχών

en: _Cancel
el: Άκ_υρο

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Close Window
el: Κλείσι_μο παραθύρου

en: _Color Scheme
el: _Σχήμα χρωμάτων

en: _Contents
el: Πε_ριεχόμενα

en: _Copy
el: Α_ντιγραφή

en: _Decrease Indent
el: Μεί_ωση εσοχής

en: _Delete Selection
el: _Διαγραφή της επιλογής

en: _Detach Tab
el: Α_πόσπαση καρτέλας

en: _Document
el: Έ_γγραφο

en: _Don't Save
el: _Χωρίς αποθήκευση

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Encoding:
el: Κω_δικοποίηση:

en: _File
el: Αρ_χείο

en: _Filetype
el: _Τύπος αρχείου

en: _Find
el: _Εύρεση

en: _Fullscreen
el: Π_λήρης οθόνη

en: _Go to...
el: _Μετάβαση...

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Increase Indent
el: Αύ_ξηση εσοχής

en: _Incremental Search
el: _Σταδιακή αναζήτηση

en: _Jump to
el: _Πήγαινε

en: _Leading Spaces to Tabs
el: _Αρχικά κενά διαστήματα σε εσοχές

en: _Line number:
el: Α_ριθμός γραμμής:

en: _Match whole word
el: _Ταίριασμα ολόκληρων λέξεων

en: _Menubar
el: Μπάρα _μενού

en: _Move
el: Μετα_κίνηση

en: _New
el: _Νέο

en: _Next Tab
el: _Επόμενη καρτέλα

en: _OK
el: _Εντάξει

en: _Open
el: Άνοι_γμα

en: _Open...
el: Άνοι_γμα...

en: _Paste
el: _Επικόλληση

en: _Previous Tab
el: _Προηγούμενη καρτέλα

en: _Print...
el: Εκτύ_πωση...

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Redo
el: Επαναφ_ορά

en: _Replace
el: Α_ντικατάσταση

en: _Replace All
el: Αντικατάσταση ό_λων

en: _Save
el: Απο_θήκευση

en: _Search
el: Ανα_ζήτηση

en: _Search for:
el: Αναζήτηση _για:

en: _Tabs to Spaces
el: Από ε_σοχές σε κενά διαστήματα

en: _Toolbar
el: Ερ_γαλειοθήκη

en: _Transpose
el: Αντιμετά_θεση

en: _Undo
el: Ανα_ίρεση

en: _View
el: Προβο_λή

en: _Viewer Mode
el: Κατάσταση _θέασης

en: _Word Wrap
el: Ανα_δίπλωση γραμμών

en: _Wrap around
el: Ε_παναλαμβανόμενη αναζήτηση

en: after a crash
el: μετά από απρόσμενο κλείσιμο

en: always
el: πάντα

en: never
el: ποτέ

en: new tabs
el: νέες καρτέλες

en: new tabs in a new window
el: νέες καρτέλες σε νέο παράθυρο

en: new windows
el: νέα παράθυρα

en: saved documents
el: αποθηκευμένα έγγραφα

en: unsaved documents
el: μη αποθηκευμένα έγγραφα
