Xfce Apps - en to el translation catalogue (394 entries)

en: Adjustment:
el: Ρύθμιση:

en: Advanced
el: Προχωρημένα

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Always
el: Πάντοτε

en: Ambiguous-width characters:
el: Χαρακτήρες ασαφούς πλάτους:

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Appearance and Animation
el: Εμφάνιση και εφέ κίνησης

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Armenian
el: Αρμένικα

en: Auto-detect
el: Αυτόματη αναγνώριση

en: Automatically copy selection to clipboard
el: Αυτόματη αντιγραφή της επιλογής στο πρόχειρο

en: Background
el: Φόντο

en: Background Color:
el: Χρώμα φόντου:

en: Background image
el: Εικόνα φόντου

en: Backspace key generates:
el: Το πλήκτρο Backspace προκαλεί:

en: Baltic
el: Βαλτικά

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Black on White
el: Μαύρο σε άσπρο

en: Block
el: Έντονη γραμμή

en: C_ase sensitive
el: Διάκριση πε_ζών-κεφαλαίων

en: Cell spacing:
el: Αποστάσεις κελιών:

en: Celtic
el: Κέλτικα

en: Centered
el: Στο κέντρο

en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

en: Chinese Simplified
el: Κινέζικα απλοποιημένα

en: Chinese Traditional
el: Κινέζικα παραδοσιακά

en: Choose title color
el: Επιλέξτε χρώμα τίτλου

en: Clipboard
el: Πρόχειρο

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close Other Ta_bs
el: Κ_λείσιμο άλλων καρτελών

en: Close T_ab
el: Κ_λείσιμο καρτέλας

en: Close _Window
el: Κλείσιμο _παραθύρου

en: Close all tabs?
el: Να κλείσουν οι καρτέλες;

en: Close tab?
el: Να κλείσει η καρτέλα;

en: Close this tab
el: Κλείσιμο αυτής της καρτέλας

en: Close window?
el: Να κλείσει το παράθυρο;

en: Colors
el: Χρώματα

en: Command
el: Εντολή

en: Compatibility
el: Συμβατότητα

en: Compose Email
el: Σύνθεση email

en: Configure Xfce Terminal
el: Ρύθμιση του τερματικού Xfce

en: Consider the following characters part of a word when double clicking:
el: Θεωρήστε τους ακόλουθους χαρακτήρες μέρος μιας λέξης όταν κάνετε διπλό κλικ:

en: Context Menu
el: Μενού

en: Controls whether text in the terminal is allowed to blink when '\e[5m' escape codes are used.
el: Ελέγχει αν το κείμενο στο τερματικό επιτρέπεται να αναβοσβήνει όταν χρησιμοποιούνται κωδικοί '\e[5m'

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy Email Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης email

en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης συνδέσμου

en: Copy _Input To All Tabs...
el: Αντι_γραφή σε όλες τις καρτέλες ...

en: Copy _Input:
el: Αντι_γραφή εισαγωγής:

en: Copy as _HTML
el: Αντιγραφή ως _HTML

en: Copy input
el: Αντιγραφή εισόδου

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Copy to clipboard as HTML
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο ως HTML

en: Cursor
el: Δείκτης

en: Cursor blinks
el: Ο δείκτης αναβοσβήνει

en: Cursor shape:
el: Σχήμα δείκτη:

en: Custom Colors
el: Προσαρμοσμένα χρώματα

en: Custom command:
el: Προ_σαρμοσμένη εντολή:

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Dark Pastels
el: Σκούρα παστέλ

en: Default (%s)
el: Προεπιλογή (%s)

en: Default character encoding
el: Προκαθορισμένη κωδικοποίηση

en: Default geometry
el: Προκαθορισμένη γεωμετρία

en: Delete key generates:
el: Το πλήκτρο Delete προκαλεί:

en: Disable dialog (can be re-enabled in the Preferences)
el: Απενεργοποίηση παραθύρου (μπορεί να ενεργοποιηθεί ξανά από τις Προτιμήσεις)

en: Disable for 15 minutes
el: Απενεργοποίηση για 15 λεπτά

en: Disable for 5 minutes
el: Απενεργοποίηση για 5 λεπτά

en: Disable until program restart
el: Απενεργοποίηση μέχρι την επανεκκίνηση του προγράμματος

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένη

en: Display help contents
el: Προβολή περιεχομένων βοήθειας

en: Display mismatch
el: Εμφάνιση αναντιστοιχίας

en: Do _not ask me again
el: Να _μην ξαναγίνει η ερώτηση

en: Do not disable dialog
el: Ενεργοποίηση παραθύρου

en: Double Click
el: Διπλό κλικ

en: Down
el: Κάτω

en: Drop-down
el: Πτυσσόμενο

en: Drop-down Terminal
el: Πτυσσόμενο τερματικό

en: Duration:
el: Διάρκεια:

en: Dynamically-set title:
el: Δυναμικός τίτλος:

en: Enable Hyperlinks
el: Ενεργοποίηση υπερσυνδέσμων

en: Enable support for hyperlinks.
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης για τους υπερσυνδέσμους

en: Enable this option to allow escape sequences such as '\e[1;35m' to switch text bright colors in addition to bold. If disabled, text color will remain intact.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να επιτρέπετε στις ακολουθίες διαφυγής, όπως το '\e[1;35m', να αλλάζουν και τη φωτεινότητα του χρώματος μαζί με το έντονο στο κείμενο. Αν η επιλογή είναι ανενεργή το χρώμα του κειμένου δεν θα επηρεαστεί.

en: Enable this option to maximize newly created terminal windows.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για την μεγιστοποίηση των νέων παραθύρων του τερματικού.

en: Enable this option to set a custom bold color. If disabled the text color will be used.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να θέσετε χρώμα στο έντονο κείμενο. Αν η επιλογή είναι ανενεργή θα χρησιμοποιηθεί το χρώμα του κειμένου.

en: Enable this option to set custom text and background colors for cursor. If disabled the background and text colors will be reversed.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να θέσετε χρώματα στο κείμενο και στο φόντο του δείκτη. Αν η επιλογή είναι ανενεργή τα χρώματα κειμένου και φόντου θα αντιστραφούν.

en: Enable this option to show menubars in newly created terminal windows.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζεται η μπάρα μενού στα νέα παράθυρα τερματικού.

en: Enable this option to show toolbar in newly created terminal windows.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζεται η εργαλειοθήκη στα νέα παράθυρα τερματικού.

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για να εμφανίζονται τα περιθώρια του παραθύρου στα νέα παράθυρα τερματικού.

en: Enable this to allow applications running inside the terminal windows to use bold font.
el: Ενεργοποιήστε το για να επιτρέψετε στις εφαρμογές που εκτελούνται στο τερματικό να χρησιμοποιούν έντονη γραμματοσειρά.

en: Enable this to use system-wide monospace font.
el: Ενεργοποιήστε το για να χρησιμοποιήσετε τη γραμματοσειρά σταθερού πλάτους του συστήματος.

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal to the command prompt.
el: Σας επιτρέπει με το πάτημα οποιουδήποτε πλήκτρου τη κύλιση σε νέα γραμμή εντολών.

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Enter the text to be copied to all tabs
el: Εισάγετε το κείμενο που θα αντιγραφεί σε όλες τις καρτέλες

en: Enter the title for the current terminal tab
el: Εισάγετε τίτλο για την τρέχουσα καρτέλα

en: Erase TTY
el: Διαγραφή ΤΤΥ

en: Escape sequence
el: Ακολουθία διαφυγής

en: Failed to create the regular expression
el: Απέτυχε η δημιουργία κανονικής έκφρασης

en: Failed to execute child
el: Απέτυχε η εκτέλεση θυγατρικής διεργασίας

en: Failed to open directory
el: Απέτυχε το άνοιγμα του καταλόγου

en: Failed to open the URL '%s'
el: Απέτυχε το άνοιγμα της διεύθυνσης '%s'

en: Failed to save terminal contents
el: Απέτυχε η αποθήκευση περιεχομένου του τερματικού

en: File:
el: Αρχείο:

en: Filled
el: Γεμάτο

en: Find
el: Εύρεση

en: Find Ne_xt
el: Εύρεση επό_μενου

en: Find Pre_vious
el: Εύρεση _προηγούμενου

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: General
el: Γενικές

en: General Options
el: Γενικές επιλογές

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: Go to Tab 1
el: Μετάβαση στη καρτέλα 1

en: Go to Tab 2
el: Μετάβαση στη καρτέλα 2

en: Go to Tab 3
el: Μετάβαση στη καρτέλα 3

en: Go to Tab 4
el: Μετάβαση στη καρτέλα 4

en: Go to Tab 5
el: Μετάβαση στη καρτέλα 5

en: Go to Tab 6
el: Μετάβαση στη καρτέλα 6

en: Go to Tab 7
el: Μετάβαση στη καρτέλα 7

en: Go to Tab 8
el: Μετάβαση στη καρτέλα 8

en: Go to Tab 9
el: Μετάβαση στη καρτέλα 9

en: Goes after initial title
el: Πηγαίνει μετά τον αρχικό τίτλο

en: Goes before initial title
el: Πηγαίνει πριν τον αρχικό τίτλο

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Green on Black
el: Πράσινο σε μαύρο

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Height:
el: Ύψος:

en: Help
el: Βοήθεια

en: I-Beam
el: Λεπτή γραμμή

en: If enabled, the app shortcut for 'xfce4-terminal --drop-down', which normally opens and closes the window, will give it focus if the option to keep the window open is checked.
el: Εάν ενεργοποιηθεί, η συντόμευση της εφαρμογής για το 'xfce4-terminal --drop-down', η οποία φυσιολογικά ανοίγει και κλείνει το παράθυρο, θα δώσει εστίαση εάν είναι επιλεγμένη η επιλογή Το παράθυρο να μένει ανοιχτό.

en: Image Files
el: Αρχεία εικόνων

en: Invalid argument for option "--dynamic-title-mode": %s
el: Άκυρη παράμετρος για την επιλογή "--dynamic-title-mode": %s

en: Isn't displayed
el: Δεν προβάλλεται

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Keep window open when it loses focus
el: Διατήρηση του παραθύρου ανοιχτού όταν χάνεται η εστίαση

en: Korean
el: Κορεατικά

en: Last _Active Tab
el: Τελευταία ενε_ργή καρτέλα

en: Left
el: Αριστερά

en: Match _entire word only
el: Τ_αίριασμα ολόκληρης λέξης

en: Match as _regular expression
el: Ταίριασμα ως _κανονική έκφραση

en: Misc
el: Διάφορα

en: Move Tab _Left
el: Μετακίνηση καρτέλας _αριστερά

en: Move Tab _Right
el: Μετακίνηση καρτέλας _δεξιά

en: Narrow
el: Στενοί

en: Never
el: Ποτέ

en: None (use solid color)
el: Κανένα (χρήση συμπαγούς χρώματος)

en: Nordic
el: Νορβηγικά

en: OPTION
el: ΕΠΙΛΟΓΗ

en: On the left side
el: Στην αριστερή πλευρά

en: On the right side
el: Στη δεξιά πλευρά

en: Opacity:
el: Διαφάνεια:

en: Open Link
el: Άνοιγμα συνδέσμου

en: Open T_erminal
el: Άνοιγμα τερ_ματικού

en: Open _Tab
el: Άνοιγμα κα_ρτέλας

en: Open a new terminal tab
el: Άνοιγμα μιας νέας καρτέλας τερματικού

en: Open a new terminal window
el: Άνοιγμα ενός νέου παραθύρου τερματικού

en: Open the current directory
el: Άνοιγμα του τρέχοντος καταλόγου

en: Open the preferences dialog
el: Άνοιγμα των προτιμήσεων

en: Opening New Windows
el: Άνοιγμα νέων παραθύρων

en: Option "%s" requires specifying the color as its parameter
el: Η επιλογή "%s" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό χρώματος

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
el: Η επιλογή "--command/-e" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό της εντολής που θα εκτελεστεί

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
el: Η επιλογή "--default-display" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό προκαθορισμένης προβολής X

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
el: Η επιλογή "--default-working-directory" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό προκαθορισμένου καταλόγου εργασίας

en: Option "--display" requires specifying the X display as its parameter
el: Η επιλογή "--display" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό προβολής X

en: Option "--dynamic-title-mode" requires specifying the dynamic title mode as its parameter
el: Η επιλογή "--dynamic-title-mode" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό λειτουργίας του δυναμικού τίτλου

en: Option "--execute/-x" requires specifying the command to run on the rest of the command line separated from "--execute/-x"
el: Η επιλογή "--execute/-x" απαιτεί το προσδιορισμό εντολής που θα εκτελεστεί στη γραμμή εντολών μετά και χωριστά από το "--execute/-x"

en: Option "--font" requires specifying the font name as its parameter
el: Η επιλογή "--font" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό ονόματος της γραμματοσειράς

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
el: Η επιλογή "--geometry" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό γεωμετρίας του παραθύρου

en: Option "--icon/-I" requires specifying an icon name or filename as its parameter
el: Η επιλογή "--icon/-I" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό ονόματος του εικονιδίου ή του αρχείου

en: Option "--initial-title" requires specifying the initial title as its parameter
el: Η εντολή "--initial-title" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό αρχικού τίτλου

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
el: Η επιλογή "--role" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό ρόλου του παραθύρου

en: Option "--sm-client-id" requires specifying the unique session id as its parameter
el: Η επιλογή "--sm-client-id" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό αναγνωριστικού της συνεδρίας

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
el: Η επιλογή "--startup-id" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό αναγνωριστικού της εκκίνησης

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
el: Η εντολή "--title/-T" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό του τίτλου

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
el: Η επιλογή "--working-directory" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό καταλόγου εργασίας

en: Option "--workspace" requires specifying the workspace number as its parameter
el: Η επιλογή "--workspace" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό αριθμού του χώρου εργασίας

en: Option "--zoom" requires specifying the zoom (%d .. %d) as its parameter
el: Η επιλογή "--zoom" απαιτεί ως παράμετρο το προσδιορισμό μεγέθυνσης/σμίκρυνσης (%d .. %d)

en: Other
el: Άλλο

en: Palette
el: Παλέτα

en: Paste
el: Αντιγραφή

en: Paste _Selection
el: Επι_κόλληση επιλογής

en: Paste _Selection Alt
el: Διακοπή επικόλλ_ησης επιλογής

en: Paste clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

en: Paste from clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

en: Paste selection
el: Επικόλληση επιλογής

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed, potentially involving root access ('sudo').
el: Η επικόλληση αυτού του κειμένου στο τερματικό μπορεί να είναι επικίνδυνη, φαίνεται κάποιες εντολές να μπορούν να εκτελεστούν με πρόσβαση στο root ('sudo').

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed.
el: Η επικόλληση αυτού του κειμένου στο τερματικό μπορεί να είναι επικίνδυνη, φαίνεται κάποιες εντολές να μπορούν να εκτελεστούν.

en: Please report bugs to <%s>.
el: Παρακαλούμε αναφέρετε τα σφάλματα στο <%s>.

en: Position
el: Θέση

en: Pr_eferences...
el: _Προτιμήσεις...

en: Presets
el: Προεπιλογές

en: Replaces initial title
el: Αντικαθιστά τον αρχικό τίτλο

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset compatibility options to defaults
el: Επαναφορά επιλογών συμβατότητας

en: Reset tab activity indicator after
el: Επαναφορά ένδειξης δραστηριότητας της καρτέλας έπειτα από

en: Right
el: Δεξιά

en: Right click action:
el: Ενέργεια δεξιού κλικ:

en: Romanian
el: Ρουμανικά

en: Sa_ve Contents...
el: Α_ποθήκευση περιεχομένων

en: Save contents...
el: Αποθήκευση περιεχομένου...

en: Scaled
el: Σε κλίμακα

en: Scroll on _Output
el: Κύλιση στην έ_ξοδο

en: Scroll one Page Down
el: Κύλιση μιας σελίδας κάτω

en: Scroll one Page Up
el: Κύλιση μιας σελίδας επάνω

en: Scroll one line Down
el: Κύλιση μιας γραμμής κάτω

en: Scroll one line Up
el: Κύλιση μιας γραμμής επάνω

en: Scrollback:
el: Κύλιση προς τα πίσω:

en: Scrollbar is:
el: Η μπάρα κύλισης είναι:

en: Scrolling
el: Κύλιση

en: Search terminal contents
el: Αναζήτηση στα περιεχόμενα του τερματικού

en: See the %s man page for full explanation of the options above.
el: Δείτε την σελίδα οδηγιών %s για λεπτομερή εξήγηση όλων των παραπάνω επιλογών.

en: Select Preset
el: Επιλογή προεπιλογής

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: Select this option to force Terminal to run a custom command instead of your shell when you open new terminals
el: Επιλέξτε αυτό για να επιβάλλετε στο τερματικό να εκτελεί μια προσαρμοσμένη εντολή αντί για το κέλυφος σας όταν ανοίγετε νέα τερματικά.

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
el: Επιλέξτε αυτό για να αναγκάσετε το τερματικό να εκτελεί το κέλυφος εισόδου όταν ανοίγετε νέα τερματικά. Συμβουλευτείτε την τεκμηρίωση για τη διαφορά μεταξύ της εκτέλεσης ως τυπικό κέλυφος και ως κέλυφος εισόδου.

en: Select this option to make new terminals (tabs or windows) use custom working directory. Otherwise, current working directory will be used.
el: Επιλέξτε αυτό για να κάνετε τα νέα τερματικά (σε καρτέλες ή παράθυρα) να χρησιμοποιήσουν το προκαθορισμένο κατάλογο εργασίας. Αλλιώς, θα χρησιμοποιηθεί ο τρέχων κατάλογος εργασίας.

en: Send Signal
el: Αποστολή σήματος

en: Set Title Co_lor...
el: Ορισμός _χρώματος τίτλου ...

en: Set _Encoding
el: Ορισμός _κωδικοποίησης

en: Shading:
el: Σκίαση:

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: Show Menubar Temporarily
el: Προσωρινή εμφάνιση της μπάρας μενού

en: Show Window _Borders
el: Εμφάνιση περι_θωρίων παραθύρου

en: Show _Menubar
el: Εμφάνιση μ_πάρας μενού

en: Show _Toolbar
el: Εμφάνιση _εργαλειοθήκης

en: Show a dialog that allows one to edit text that is considered unsafe for pasting
el: Εμφάνιση παραθύρου που επιτρέπει την επεξεργασία του κειμένου που θεωρήθηκε μη ασφαλές για επικόλληση

en: Show unsafe paste dialog
el: Εμφάνιση παραθύρου ασφαλείας στην επικόλληση

en: Show/hide the menubar
el: Εμφάνιση/απόκρυψη μπάρας μενού

en: Show/hide the toolbar
el: Εμφάνιση/απόκρυψη εργαλειοθήκης

en: Show/hide the window decorations
el: Εμφάνιση/απόκρυψη των περιθωρίων του παραθύρου

en: Solarized (dark)
el: Υπερέκθεση (σκούρο)

en: Solarized (light)
el: Υπερέκθεση (ανοιχτό)

en: South-Eastern Europe
el: Νοτιοανατολικής Ευρώπης

en: Stretched
el: Τεντωμένο

en: Switch to last active tab
el: Μετάβαση στην τελευταία ενεργή καρτέλα

en: Switch to next tab
el: Μετάβαση στην επόμενη καρτέλα

en: Switch to previous tab
el: Μετάβαση στην προηγούμενη καρτέλα

en: T_abs
el: _Καρτέλες

en: Tab Options
el: Επιλογές καρτέλας

en: Tab activity color:
el: Χρώμα δραστηριότητας καρτέλας:

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Terminal
el: Τερματικό

en: Terminal Emulator
el: Ρυθμίσεις τερματικού XFCE

en: Terminal Preferences
el: Προτιμήσεις τερματικού

en: Text Color:
el: Χρώμα κειμένου:

en: Text blinks:
el: Κείμενο αναβοσβήνει:

en: Thai
el: Ταϊλανδέζικα

en: The Xfce development team. All rights reserved.
el: Η ομάδα ανάπτυξης του Xfce. Με την επιφύλαξη παντός νόμιμου δικαιώματος.

en: The child process exited normally with status %d.
el: Η υπο-διαδικασία τερματίστηκε κανονικά με κατάσταση %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
el: Η υπο-διαδικασία ματαιώθηκε με σήμα %d.

en: The child process was aborted.
el: Η υπο-διαδικασία ματαιώθηκε.

en: The random color is based on the selected background color, keeping the same brightness.
el: Η τυχαία επιλογή χρώματος βασίζεται στο επιλεγμένο χρώμα του φόντου, διατηρώντας την ίδια φωτεινότητα.

en: There are still processes running in some tabs.
    Closing this window will kill all of them.
el: Σε κάποιες καρτέλες υπάρχουν ακόμη ενεργές διαδικασίες.
    Κλείνοντας το παράθυρο θα διακοπούν όλες.

en: There is still a process running.
    Closing this tab will kill it.
el: Υπάρχει ακόμη μια ενεργή διαδικασία.
    Κλείνοντας την καρτέλα θα διακοπεί.

en: There is still a process running.
    Closing this window will kill it.
el: Υπάρχει ακόμη μια ενεργή διαδικασία.
    Κλείνοντας το παράθυρο θα διακοπεί.

en: These options may cause some applications to behave incorrectly.
    They are only here to allow you to work around certain applications
    and operating systems that expect different terminal behavior.
el: Αυτές οι επιλογές μπορεί να προκαλέσουν λανθασμένη συμπεριφορά σε κάποιες εφαρμογές.
    Υπάρχουν εδώ μόνο για να σας επιτρέψουν να εργαστείτε με συγκεκριμένες εφαρμογές
    και λειτουργικά συστήματα που αναμένουν διαφορετική συμπεριφορά τερματικού.

en: This controls whether scrollbar is drawn as an overlay (auto-hide) or not.
el: Αυτό ελέγχει αν η μπάρα κύλισης καλύπτεται (αυτόματη απόκρυψη) ή όχι.

en: This controls whether scrolling "coasts" to a stop when releasing a touchpad or touchscreen.
el: Αυτό ελέγχει αν ανακόπτεται η κύλιση όταν αφήσετε τη πινακίδα αφής ή την οθόνη αφής.

en: This controls whether the terminal will have no limits on scrollback.
el: Αυτό ελέγχει αν δεν θα υπάρχουν όρια στη προς τα πίσω κύλιση.

en: This option controls whether the cursor will be blinking or not.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει αν ο δείκτης θα αναβοσβήνει ή όχι.

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει αν το τερματικό θα μετακινείται αυτόματα στο τέλος, κάθε φορά που παράγεται νέα έξοδος από τις εντολές που εκτελούνται σε αυτό.

en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
el: Αυτό το παράθυρο έχει %d ανοιχτές καρτέλες. Εάν το κλείσετε
    θα κλείσουν και όλες οι καρτέλες του.

en: Tiled
el: Πλακίδια

en: Title
el: Τίτλος

en: Toggle Drop-down Terminal
el: Άνοιγμα/κλείσιμο πτυσσόμενου τερματικού

en: Toggle fullscreen mode
el: Εναλλαγή σε λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Toggle read-only mode
el: Εναλλαγή σε λειτουργία «Μόνο για ανάγνωση»

en: Toggle scroll on output
el: Εναλλαγή κύλισης στην έξοδο

en: Transparent Background
el: Διαφανές φόντο

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Unable to determine your login shell.
el: Δεν ήταν δυνατός ο προσδιορισμός του κελύφους εισόδου.

en: Unable to parse color: %s
el: Δεν είναι δυνατή η ανάλυση του χρώματος: %s

en: Underline
el: Κάτω γραμμή

en: Unknown option "%s"
el: Άγνωστη επιλογή "%s"

en: Unknown option "-%c"
el: Άγνωστη επιλογή "-%c"

en: Untitled
el: Ανώνυμο

en: Up
el: Επάνω

en: Usage:
el: Χρήση:

en: User id mismatch
el: Αναντιστοιχία αναγνωριστικού χρήστη

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: View Options
el: Εμφάνιση επιλογών

en: Visit Xfce Terminal website
el: Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του τερματικού Xfce

en: Warning
el: Προσοχή

en: Warning: Potentially Unsafe Paste
el: Προσοχή: Πιθανώς μη ασφαλής επικόλληση

en: Western European
el: Δυτικής Ευρώπης

en: When focused
el: Όταν εστιάζεται

en: When unfocused
el: Όταν χάνει την εστίαση

en: White on Black
el: Άσπρο σε μαύρο

en: Wide
el: Φαρδείς

en: Width:
el: Πλάτος

en: Window
el: Παράθυρο

en: Window Options
el: Επιλογές παραθύρου

en: Window or Tab Separators
el: Διαχωριστικά παραθύρων ή καρτελών

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>,
el: Γράφτηκε από τον Benedikt Meurer <benny@xfce.org>

en: Xfce Terminal
el: Τερματικό Xfce

en: Xfce Terminal Emulator
el: Προσομοιωτής τερματικού Xfce

en: Xfce Terminal Settings
el: Προτιμήσεις τερματικού Xfce

en: Zoom
el: Μεγένθυνση

en: Zoom In Alt
el: Διακοπή μεγένθυσης

en: Zoom Out Alt
el: Διακοπή σμίκρυνσης

en: Zoom _In
el: _Μεγέθυνση

en: Zoom _Out
el: _Σμίκρυνση

en: Zoom in with larger font
el: Μεγέθυνση με μεγαλύτερη γραμματοσειρά

en: Zoom out with smaller font
el: Σμίκρυνση με μικρότερη γραμματοσειρά

en: Zoom to default size
el: Εστίαση στο προκαθορισμένο μέγεθος

en: _About
el: Π_ερί

en: _Allow bold text
el: Να επι_τρέπεται το έντονο κείμενο

en: _Always keep window above
el: Μόν_ιμα επάνω από όλα

en: _Always show tabs
el: Να εμφανίζονται _πάντα οι καρτέλες

en: _Audible bell
el: _Ηχητικό σήμα

en: _Auto-hide mouse pointer
el: _Αυτόματη απόκρυψη δείκτη ποντικιού

en: _Bold selection color:
el: Έν_τονο χρώμα:

en: _Cancel
el: Άκ_υρο

en: _Clear Scrollback and Reset
el: Εκκα_θάριση της κύλισης προς τα πίσω και επαναφορά

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Cursor color:
el: Χρώμα _δείκτη:

en: _Detach Tab
el: Α_πόσπαση καρτέλας

en: _Disable all menu access keys (such as Alt + f)
el: Απενεργοποίηση όλων των πλήκτων πρόσβασης στο με_νού (όπως το Alt + f)

en: _Disable menu shortcut key (F10 by default)
el: Απενεργοποίηση του πλήκτρου συντόμευσης μ_ενού (προεπιλογή F10)

en: _Display borders around new windows
el: Εμφάνιση _περιθωρίων στα νέα παράθυρα

en: _Display menubar in new windows
el: Εμφάνιση _μπάρας μενού στα νέα παράθυρα

en: _Display toolbar in new windows
el: Εμφάνιση ερ_γαλειοθήκης σε νέα παράθυρα

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Enable kinetic scrolling
el: Ενεργοποίση κί_νησης

en: _Enable overlay scrolling (Requires restart)
el: Ενεργ_οποίηση επικάλυψης (απαιτείται επανεκκίνηση)

en: _Enable sixel graphics
el: _Ενεργοποίηση γραφικής μορφής sixel

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Find...
el: _Εύρεση...

en: _Fullscreen
el: Πλήρης _οθόνη

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Initial title:
el: _Αρχικός τίτλος:

en: _Keep window open when it loses focus
el: _Το παράθυρο να μένει ανοιχτό όταν χάνεται η εστίαση

en: _Maximize new windows
el: _Μεγιστοποίηση νέων παραθύρων

en: _Move to monitor with pointer
el: Μετακίνηση στην ο_θόνη με τον δείκτη

en: _Next
el: _Επόμενο

en: _Next Tab
el: _Επόμενη καρτέλα

en: _Normal Size
el: Κανο_νικό μέγεθος

en: _Normal Size Alt
el: Διακοπή κανο_νικού μεγέθους

en: _Opacity:
el: _Διαφάνεια:

en: _Open File Manager Here
el: _Άνοιγμα εδώ του διαχειριστή αρχείων

en: _Open new tab to the right of the active tab
el: Άνοιγμα νέας καρτέλας δε_ξιά από την ενεργή καρτέλα

en: _Paste
el: _Επικόλληση

en: _Paste Alt
el: _Διακοπή επικόλλησης

en: _Previous
el: _Προηγούμενο

en: _Previous Tab
el: _Προηγούμενη καρτέλα

en: _Read-Only
el: _Μόνο για ανάγνωση

en: _Relaunch
el: _Επανεκκίνηση

en: _Reset
el: Επανα_φορά

en: _Run a custom command instead of my shell
el: Εκτέλεση π_ροσαρμοσμένης εντολής αντί για το κέλυφος

en: _Run command as login shell
el: _Εκτέλεση εντολής ως κέλυφος εισόδου

en: _Save
el: Α_ποθήκευση

en: _Scroll on keystroke
el: Κύλιση στο _πάτημα πλήκτρου

en: _Scroll on output
el: _Κύλιση στο τέλος

en: _Search for:
el: _Αναζήτηση για:

en: _Set Title...
el: _Ορισμός τίτλου...

en: _Show bold text in bright colors:
el: Εμ_φάνιση έντονου κειμένου με φωτεινά χρώματα:

en: _Show status icon in notification area
el: Εμφάνιση του εικονι_δίου κατάστασης στη περιοχή ειδοποιήσεων

en: _Show window borders
el: Εμ_φάνιση περιθωρίων παραθύρου

en: _Terminal
el: _Τερματικό

en: _Text selection color:
el: Επιλογή χρώματος _κειμένου:

en: _Title:
el: _Τίτλος:

en: _Undo Close Tab
el: Α_ναίρεση κλείσιμο καρτέλας

en: _Unlimited Scrollback
el: Κύλιση προς τα πίσ_ω χωρίς όριο

en: _Use app shortcut to focus the window
el: _Χρήση συντόμευσης για την εστίαση παραθύρου

en: _Use custom styling to make tabs slim (restart required)
el: Χρήση προσαρμοσμένου στ_υλ για κομψές καρτέλες (απαιτείται επανεκκίνηση)

en: _Use middle mouse click to close tabs
el: _Χρήση μεσαίου κλικ

en: _Use middle mouse click to open urls
el: _Χρήση μεσαίου κλικ για το άνοιγμα διευθύνσεων

en: _Use system font
el: Χ_ρήση γραμματοσειράς του συστήματος

en: _Use system theme colors for text and background
el: Χρήση των χρωμάτων _θέματος του συστήματος για το κείμενο και το φόντο

en: _Vary the background color for each tab
el: Διαφορο_ποίηση του χρώματος φόντου για κάθε καρτέλα

en: _View
el: _Προβολή

en: _Visual bell
el: _Οπτικό σήμα

en: _Working directory:
el: Κατάλογος ερ_γασίας:

en: _Wrap around
el: Ε_παναλαμβανόμενη αναζήτηση

en: _Zoom
el: _Μεγέθυνση

en: color
el: Χρώμα

en: columns
el: στήλες

en: command
el: εντολή

en: directory
el: κατάλογος

en: display
el: προβολή

en: font
el: γραμματοσειρά

en: geometry
el: γεωμετρία

en: icon
el: εικονίδιο

en: mode
el: λειτουργία

en: role
el: ρόλος

en: rows
el: γραμμές

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: string
el: αλφαριθμητικό

en: terminal;command line;prompt;cli;cmd;xterm;bash;shell;dos;
el: τερματικό;γραμμή εντολών;νέα γραμμή εντολών;cli;cmd;xterm;bash;κέλυφος;dos;

en: terminal;settings;preferences;configuration;configure;
el: τερματικό;ρυθμίσεις;προτιμήσεις;διαμόρφωση;διαμόρφωση

en: title
el: τίτλος

en: x height
el: x ύψος

en: x width
el: x πλάτος

en: zoom
el: μεγέθυνση-σμίκρυνση
