GnuCash 5.12 - en to fi translation catalogue (3788 entries)

en: 
    Commodity:
fi: 
    Hyödyke:

en: 
    Please select a commodity to match
fi: 
    Valitse vertailtava hyödyke

en:  (posted)
fi:  (lähetetty)

en:  Report is missing a GUID.
fi:  Raportista puuttuu GUID-tunniste.

en:  Search
fi:  Haku

en: "C"
fi: "H"

en: "U+C"
fi: "P+H"

en: %B %#d, %Y
fi: %#d.%#m.%Y

en: %B %e, %Y
fi: %d.%m.%Y

en: %d added price | %d added prices
fi[0]: %d hinta lisätty
fi[1]: %d hintaa lisätty

en: %d duplicate price | %d duplicate prices
fi[0]: %d hinta moneen kertaan
fi[1]: %d hintaa moneen kertaan

en: %d replaced price | %d replaced prices
fi[0]: %d muutettu hinta
fi[1]: %d muutettua hintaa

en: %s, Grand Total:
fi: %s, loppusumma:

en: %s, Total:
fi: %s, yhteensä:

en: '_Enter' moves to blank transaction
fi: '_Enter' siirtää tyhjään tositteeseen

en: (%d) New Accounts
fi: (%d) uutta tiliä

en: (Need Value)
fi: (Tarvitsee arvon)

en: (filled in automatically)
fi: (täytetään automaattisesti)

en: (never)
fi: (ei koskaan)

en: (no description)
fi: (ei selitettä)

en: (no memo)
fi: (ei erittelyä)

en: (no name)
fi: (ei nimeä)

en: (none)
fi: (ei mikään)

en: (owner)
fi: (omistaja)

en: (paused)
fi: (pysäytetty)

en: (read-only)
fi: (vain luku)

en: (split)
fi: (rivi)

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: (unnamed)
fi: (nimeämätön)

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
fi: - GnuCash, kirjanpito henkilökohtaiseen tai pienen yrityksen talouteen

en: -- Split Transaction --
fi: -- Monirivinen --

en: 0-30 days
fi: 0–30 päivää

en: 1 month
fi: 1 kuukausi

en: 1. Choose the file to import
fi: 1. Valitse tuotava tiedosto

en: 10/1 Year ARM
fi: 10 vuoden jakso

en: 10th
fi: 10.

en: 11th
fi: 11.

en: 12 months
fi: 12 kuukautta

en: 12th
fi: 12.

en: 13th
fi: 13.

en: 14th
fi: 14.

en: 15th
fi: 15.

en: 16th
fi: 16.

en: 17th
fi: 17.

en: 18th
fi: 18.

en: 19th
fi: 19.

en: 1st
fi: 1.

en: 1st Fri
fi: 1. perjantai

en: 1st Mon
fi: 1. maanantai

en: 1st Sat
fi: 1. lauantai

en: 1st Sun
fi: 1. sunnuntai

en: 1st Thu
fi: 1. torstai

en: 1st Tue
fi: 1. tiistai

en: 1st Wed
fi: 1. keskiviikko

en: 2 months
fi: 2 kuukautta

en: 2. Select import type
fi: 2. Valitse tuonnin tyyppi

en: 20th
fi: 20.

en: 21st
fi: 21.

en: 22nd
fi: 22.

en: 23rd
fi: 23.

en: 24th
fi: 24.

en: 25th
fi: 25.

en: 26th
fi: 26.

en: 27th
fi: 27.

en: 28th
fi: 28.

en: 29th
fi: 29.

en: 2nd
fi: 2.

en: 2nd Fri
fi: 2. perjantai

en: 2nd Mon
fi: 2. maanantai

en: 2nd Sat
fi: 2. lauantai

en: 2nd Sun
fi: 2. sunnuntai

en: 2nd Thu
fi: 2. torstai

en: 2nd Tue
fi: 2. tiistai

en: 2nd Wed
fi: 2. keskiviikko

en: 3 months
fi: 3 kuukautta

en: 3. Select import options
fi: 3. Valitse tuonnin asetukset

en: 3/1 Year ARM
fi: 3 vuoden jakso

en: 30th
fi: 30.

en: 31-60 days
fi: 31–60 päivää

en: 31st
fi: 31.

en: 3rd
fi: 3.

en: 3rd Fri
fi: 3. perjantai

en: 3rd Mon
fi: 3. maanantai

en: 3rd Sat
fi: 3. lauantai

en: 3rd Sun
fi: 3. sunnuntai

en: 3rd Thu
fi: 3. torstai

en: 3rd Tue
fi: 3. tiistai

en: 3rd Wed
fi: 3. keskiviikko

en: 4 months
fi: 4 kuukautta

en: 4. Preview
fi: 4. Esikatsele

en: 4th
fi: 4.

en: 4th Fri
fi: 4. perjantai

en: 4th Mon
fi: 4. maanantai

en: 4th Sat
fi: 4. lauantai

en: 4th Sun
fi: 4. sunnuntai

en: 4th Thu
fi: 4. torstai

en: 4th Tue
fi: 4. tiistai

en: 4th Wed
fi: 4. keskiviikko

en: 5. Afterwards
fi: 5. Jälkikäteen

en: 5/1 Year ARM
fi: 5 vuoden jakso

en: 5th
fi: 5.

en: 6 months
fi: 6 kuukautta

en: 61-90 days
fi: 61–90 päivää

en: 6th
fi: 6.

en: 7/1 Year ARM
fi: 7 vuoden jakso

en: 7th
fi: 7.

en: 8th
fi: 8.

en: 91+ days
fi: 91+ päivää

en: 9th
fi: 9.

en: : amount ~a, value ~a
fi: : määrä ~a, arvo ~a

en: << _Remove
fi: << _Poista

en: <No name>
fi: <Ei nimeä>

en: <b>2. Select Import Type</b>
fi: <b>2. Valitse tuonnin tyyppi</b>

en: <b>A_sset Account</b>
fi: <b>_Omaisuustili</b>

en: <b>A_vailable reports</b>
fi: <b>_Käytettävissä olevat raportit</b>

en: <b>Account Tax Information</b>
fi: <b>Tilin verotiedot</b>

en: <b>Account</b>
fi: <b>Tili</b>

en: <b>Actions</b>
fi: <b>Toiminnot</b>

en: <b>Available style sheets</b>
fi: <b>Saatavilla olevat tyylitiedostot</b>

en: <b>Balance Information</b>
fi: <b>Saldotiedot</b>

en: <b>Basic Information</b>
fi: <b>Perustiedot</b>

en: <b>Bills</b>
fi: <b>Ostolaskut</b>

en: <b>Calculations</b>
fi: <b>Laskelma</b>

en: <b>Categories</b>
fi: <b>Kategoriat</b>

en: <b>Category Description</b>
fi: <b>Kategorian kuvaus</b>

en: <b>Checks</b>
fi: <b>Sekit</b>

en: <b>Commodity From</b>
fi: <b>Hyödykkeen lähde</b>

en: <b>Copy Number</b>
fi: <b>Kopioi numero</b>

en: <b>Currency Transfer</b>
fi: <b>Valuutan siirto</b>

en: <b>Data Format</b>
fi: <b>Tietomuoto</b>

en: <b>Database Connection</b>
fi: <b>Tietokantayhteys</b>

en: <b>Date Completion</b>
fi: <b>Päivämäärän täydennys</b>

en: <b>Default Currency</b>
fi: <b>Oletusvaluutta</b>

en: <b>Default Report Currency</b>
fi: <b>Raporttien oletusvaluutta</b>

en: <b>Default Style</b>
fi: <b>Oletustyyli</b>

en: <b>File Format</b>
fi: <b>Tiedostomuoto</b>

en: <b>File</b>
fi: <b>Tiedosto</b>

en: <b>Files</b>
fi: <b>Tiedostot</b>

en: <b>Graphics</b>
fi: <b>Grafiikka</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
fi: <b>Avaussaldon siirto</b>

en: <b>Invoices</b>
fi: <b>Myyntilaskut</b>

en: <b>Labels</b>
fi: <b>Nimikkeet</b>

en: <b>Linked Files</b>
fi: <b>Liittyvät tiedostot</b>

en: <b>Location</b>
fi: <b>Sijainti</b>

en: <b>Match all entries</b>
fi: <b>Täsmää kaikkiin</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
fi: <b>Sekalaista</b>

en: <b>New Billing Term</b>
fi: <b>Uusi laskun maksuehto</b>

en: <b>New style sheet info</b>
fi: <b>Uuden tyylitiedoston tiedot</b>

en: <b>Numbers</b>
fi: <b>Numerot</b>

en: <b>Occurrences</b>
fi: <b>Esiintymät</b>

en: <b>Other Defaults</b>
fi: <b>Muut oletusasetukset</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
fi: <b>Maksajan nimen lähde</b>

en: <b>Payment Options</b>
fi: <b>Maksun tiedot</b>

en: <b>Quote Source Information</b>
fi: <b>Kurssitietojen lähde</b>

en: <b>Reconcile Information</b>
fi: <b>Täsmäytyksen tiedot</b>

en: <b>Reconciling</b>
fi: <b>Täsmäyttää</b>

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
fi: <b>Tilien käänteiset etumerkit</b>

en: <b>Search Dialog</b>
fi: <b>Hakuikkuna</b>

en: <b>Separator Character</b>
fi: <b>Erotusmerkki</b>

en: <b>Since Last Run</b>
fi: <b>Edellisen ajon jälkeen</b>

en: <b>Style sheet options</b>
fi: <b>Tyylitiedoston valinnat</b>

en: <b>Sub-account Transactions</b>
fi: <b>Alatilin tositteet</b>

en: <b>Sub-accounts</b>
fi: <b>Alatilit</b>

en: <b>Summary Bar Position</b>
fi: <b>Yhteenvetopalkin sijainti</b>

en: <b>Summarybar Content</b>
fi: <b>Yhteenvetopalkin sisältö</b>

en: <b>Tab Position</b>
fi: <b>Välilehtien kielekkeiden sijainti</b>

en: <b>Tabs</b>
fi: <b>Välilehdet</b>

en: <b>Tax Table Entries</b>
fi: <b>Verokannan sisältö</b>

en: <b>Tax Table Entry</b>
fi: <b>Verokannan syöttö</b>

en: <b>Term Definition</b>
fi: <b>Maksuehdon tiedot</b>

en: <b>Time Format</b>
fi: <b>Ajan muoto</b>

en: <b>Tip of the Day</b>
fi: <b>Päivän vinkki</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
fi: <b>Tositemuokkaimen oletusasetukset</b>

en: <b>What type of information to display?</b>
fi: <b>Minkä tyyppistä tietoa näytetään?</b>

en: <b>Window Geometry</b>
fi: <b>Ikkunan geometria</b>

en: <b>_Accounts</b>
fi: <b>_Tilit</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
fi: <b>_Mukautettu koodaus</b>

en: <b>_Income Account</b>
fi: <b>_Tulotili</b>

en: <b>_Log Messages</b>
fi: <b>_Lokiviestit</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
fi: <b>_Erät tilillä</b>

en: <b>_Retain log/backup files</b>
fi: <b>_Säilytä loki-/varmuuskopiotiedostot</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
fi: <b>_Valitut raportit</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
fi: <b>_Valitut koodaukset</b>

en: <b>_Title</b>
fi: <b>_Otsikko</b>

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
fi: <span size="larger" weight="bold">Tervetuloa, tämä on GnuCash!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
fi: <span weight="bold" size="larger">Näytetäänkö tervetuloikkuna uudelleen?</span>

en: <unknown>
fi: <tuntematon>

en: A basic dashboard for your accounting data
fi: Kojelauta tilitiedoillesi

en: A list option
fi: Lista-asetus

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
fi: Tälle tositteelle on jo luotu käänteinen tosite.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
fi: Tallennettu raporttiasetustiedosto tällä nimellä on jo olemassa. Valitse toinen nimi.

en: APR (Compounded Annually)
fi: Todellinen vuosikorko (kerrytetään vuosittain)

en: APR (Compounded Daily)
fi: Todellinen vuosikorko (kerrytetään päivittäin)

en: APR (Compounded Monthly)
fi: Todellinen vuosikorko (kerrytetään kuukausittain)

en: APR (Compounded Quarterly)
fi: Todellinen vuosikorko (kerrytetään vuosineljänneksittäin)

en: APR (Compounded Weekly)
fi: Todellinen vuosikorko (kerrytetään viikottain)

en: ATM Deposit
fi: Pankkiautomaattitalletus

en: ATM Draw
fi: Pankkiautomaattinosto

en: A_dd >>
fi: _Lisää >>

en: A_ppend
fi: _Liitä vanhoihin

en: Ab_solute
fi: Mää_ritetty

en: About GnuCash
fi: Tietoja GnuCashistä

en: Access Control
fi: Pääsynhallinta

en: Access Control List
fi: Pääsynhallintalista

en: Acco_unt Type
fi: Tilin _tyyppi

en: Account
fi: Tili

en: Account Balance
fi: Tilin saldo

en: Account Code
fi: Tilinumero

en: Account Color
fi: Tilin väri

en: Account Deletion
fi: Tilin poistaminen

en: Account Description
fi: Tilin kuvaus

en: Account Full Name
fi: Tilin koko nimi

en: Account ID
fi: Tilin tunniste

en: Account Lot Gains
fi: Tilin erien voitot

en: Account Lots Total
fi: Tilin erät yhteensä

en: Account Name
fi: Tilin nimi

en: Account Name Filter
fi: Tilin nimisuodin

en: Account Name Filter excludes matched strings
fi: Tilin nimi -suodatin sulkee pois sopivat merkkijonot

en: Account Notes
fi: Tilin huomautukset

en: Account Period Finish
fi: Tilikauden päätös

en: Account Report
fi: Tiliraportti

en: Account Report - Single Transaction
fi: Tiliraportti - yksi tosite

en: Account Selection
fi: Tilien valinta

en: Account Summary
fi: Yhteenveto tileistä

en: Account Type
fi: Tilin tyyppi

en: Account Types
fi: Tilityypit

en: Account _Color
fi: Tilin _väri

en: Account _name
fi: Tilin _nimi

en: Account link
fi: Tililinkki

en: Account name
fi: Tilin nimi

en: Account title
fi: Tilin nimi

en: Account type
fi: Tilin tyyppi

en: Accounting Period
fi: Tilikausi

en: Accounting for personal and small business finance.
fi: Kirjanpito henkilökohtaiseen tai pienen yrityksen talouteen.

en: Accounts
fi: Tilit

en: Accounts Payable
fi: Ostovelat

en: Accounts Receivable
fi: Myyntisaamiset

en: Accounts Selected: %d
fi: Tilejä valittuna: %d

en: Accounts and stock holdings
fi: Tilit ja osakeomistukset

en: Accounts in %s
fi: Tilit mallissa '%s'

en: Accounts in '%s'
fi: Tilit kategoriassa '%s'

en: Accounts in Category
fi: Kategorian tilit

en: Accumulate Splits?
fi: Kerrytä rivit?

en: Act
fi: Tot

en: Action
fi: Tapahtuma

[ctx: Action Column]
en: Deposit
fi: Talletus

[ctx: Action Column]
en: Split
fi: Rivi

en: Action/Number
fi: Tapahtuma/Numero

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Actual
fi: Toteutunut

en: Add
fi: Lisää

en: Add _Reversing Transaction
fi: Lisää k_äänteinen tosite

en: Add a new commodity.
fi: Lisää uusi hyödyke.

en: Add a new price.
fi: Lisää uusi hinta.

en: Add a reversing transaction.
fi: Lisää käänteinen tosite.

en: Add grid lines.
fi: Lisää ruutuviivat.

en: Add results to current search
fi: Lisää tulokset nykyiseen hakuun

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu
fi: Lisää nykyisen raportin asetukset 'Tallennetut raporttiasetukset' -valikkoon

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
fi: Lisää nykyisen raportin asetukset Tallennetut raporttiasetukset -valikkoon. Raportti tallennetaan tiedostoon %s.

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
fi: Lisää, muuta tai poista tähän tositteeseen yhdistetty asiakirja

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction.
fi: Lisää, muuta tai poista tähän tositteeseen yhdistetty asiakirja.

en: Adding prices
fi: Lisätään hintoja

en: Address
fi: Osoite

en: Address 1
fi: Osoite 1

en: Address 2
fi: Osoite 2

en: Address 3
fi: Osoite 3

en: Address 4
fi: Osoite 4

en: Address Email
fi: Osoitteen sähköpostiosoite

en: Address Fax
fi: Osoitteen faksinumero

en: Address Found
fi: Osoite löytyi

en: Address Name
fi: Osoitteen nimi

en: Address Not Found
fi: Osoitetta ei löytynyt

en: Address Phone
fi: Osoitteen puhelinnumero

en: Address Source
fi: Osoitelähde

en: Address source.
fi: Osoitelähde.

[ctx: Adjective]
en: Open
fi: Avoin

en: Advanced…
fi: Lisäasetukset…

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
fi: Luottokortin tapahtumien täsmäytyksen jälkeen pyydä käyttäjää syöttämään maksu.

en: All
fi: Kaikki

en: All Accounts
fi: Kaikki tilit

en: All Linked Documents
fi: Kaikki yhdistetyt asiakirjat

en: All Periods
fi: Kaikki jaksot

en: All Prices equal
fi: Kaikki hinnat samoja

en: All Transactions
fi: Kaikki tositteet

en: All _accounts
fi: _Kaikki tilit

en: All accounts must have valid entries to continue.
fi: Kaikilla tileillä on oltava kirjaukset, jotta voit jatkaa.

en: All enabled option pages must contain valid entries to continue.
fi: Kaikilla valituilla valintasivuilla on oltava kelvolliset merkinnät, jotta voit jatkaa.

en: All fields must be complete to continue…
fi: Täytä kaikki kentät jatkaaksesi…

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: All sub-account transactions will be deleted.
fi: Kaikki alatilien tositteet poistetaan.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
fi: Kaikki alatilien tositteet siirretään tilille %s.

en: All transactions are expanded to show all splits.
fi: Kaikki tositteet avataan näyttämään kaikki rivit.

en: All transactions in this account will be deleted.
fi: Kaikki tämän tilin tositteet poistetaan.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
fi: Kaikki tämän tilin tositteet siirretään tilille %s.

en: Allocated Assets
fi: Sijoitetut varat

en: Alpha Vantage API key
fi: Alpha Vantagen rajapinta-avain

en: Alphabetical by account code
fi: Aakkostettu tilinumeron mukaan

en: Alternate Table Cell Color
fi: Vaihtoehtoinen taulukon solun väri

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
fi: Vuorottele ensi- ja toissijaista väriä tositteiden, eikä rivien, mukaan.

en: Always
fi: Aina

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
fi: Avaa täsmäytysikkuna käyttäen kuluvaa päivää täsmäytyspäivämääränä riippumatta edellisen täsmäytyksen ajankohdasta.

en: Always reconcile to t_oday
fi: Täsmäytä aina _nykyiselle päivälle

en: Always reconcile to today
fi: Täsmäytä aina tähän päivään

en: Always show sub-accounts
fi: Näytä aina alitilit

en: Ambiguous character encoding
fi: Epämääräinen merkistökoodaus

en: Amend the URL
fi: Täydennä URL

en: Amo_unt
fi: _Määrä

en: Amount
fi: Määrä

en: Amount (Negated)
fi: Määrä (kumottu)

en: Amount (_numbers)
fi: Määrä (_numeroita)

en: Amount (_words)
fi: Määrä (_sanoja)

en: Amount Due
fi: Maksettava

en: Amount Due (inc GST)
fi: Maksettava (sis. GST eli kulutusvero)

en: Amount Num.
fi: Määrä numerona

en: Amount With Sym
fi: Määrä symbolilla

en: Amount for %s is missing.
fi: %s määrä puuttuu.

en: Amount for %s must be positive.
fi: %s määrä on oltava positiivinen.

en: Amount for %s must not be negative.
fi: %s määrä ei voi olla negatiivinen.

en: Amount for stock value is missing.
fi: Osakkeen arvo puuttuu.

en: Amount of detail to display per transaction.
fi: Miten paljon yksityiskohtia näytetään tositetta kohden.

en: An account list option
fi: Tilivalinta-asetus

en: An error occurred while processing '%s'
fi: Tapahtui virhe käsiteltäessä '%s'

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
fi: Tapahtui virhe käsiteltäessä '%s' kohdassa %d

en: An error occurred while running the report.
fi: Virhe raportin luonnissa.

en: An options example report.
fi: Vaihtoehtojen esimerkkiraportti.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
fi: Tapahtui tuntematon I/O-virhe (%d).

en: Annual
fi: Vuosittain

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
fi: Mikä vain teksti kuvaussarakkeessa, josta tilinpäätöstosite tunnistetaan.

en: Application Options
fi: Sovellusasetukset

en: Arabic
fi: arabialainen

en: Arabic (IBM-864)
fi: Arabialainen (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
fi: Arabialainen (IBM-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
fi: Arabialainen (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
fi: Arabialainen (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
fi: Arabialainen (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
fi: Arabialainen (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
fi: Arabialainen (Windows-1256)

en: Are you sure you want to cancel?
fi: Oletko varma että haluat peruuttaa?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa "%s"?

en: Are you sure you want to delete %s?
fi: Oletko varma että %s voidaan poistaa?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valitun hyödykkeen?

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitun kirjauksen?

en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
fi[0]: Oletko varma että haluat poistaa valitun hinnan?
fi[1]: Oletko varma että haluat poistaa valitut %d hintaa?

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valitun viennin?

en: Are you sure you want to delete these prices?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa nämä hinnat?

en: Are you sure you want to delete this entry?
fi: Haluatko varmasti poistaa kirjauksen?

en: Are you sure you want to do this?
fi: Oletko varma että haluat tehdä tämän?

en: Are you sure you want to replace the existing price?
fi: Oletko varma, että haluat korvata nykyisen hinnan?

en: Armenian (ARMSCII-8)
fi: Armenialainen (ARMSCII-8)

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Ask
fi: Myynti

en: Asset
fi: Vastaavaa

en: Asset Chart
fi: Vastaavaa-kuvaaja

en: Asset Piechart
fi: Vastaavaa-kuvaaja

en: Assets
fi: Vastaavaa

en: Assets Accounts
fi: Vastaavaa tilit

en: Assets Over Time
fi: Vastaavat ajan yli

en: Assign as payment…
fi: Määritä maksuksi…

en: Assign e_xchange rate
fi: Määritä _muuntokurssi

en: Assign the selected transaction as payment.
fi: Määritä valittu tosite maksuksi.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
fi: Yritä automaattisesti maksaa asiakkaan tosite aiemmilla etumaksuilla ja vastatositteilla laskun kirjauksen yhteydessä. Esimaksujen ja tositteiden täytyy luonnollisesti kohdistua samaan asiakkaaseen. Vastatositteet ovat tositteita, joissa on vastakkainen etumerkki. Esimerkiksi myyntilaskulle vastatosite on asiakkaan luotto tai hyvityslasku.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
fi: Yritä automaattisesti maksaa myyjän tosite aiemmilla etumaksuilla ja vastatositteilla laskun kirjauksen yhteydessä. Esimaksujen ja tositteiden täytyy luonnollisesti kohdistua samaan asiakkaaseen. Vastatositteet ovat tositteitä, joissa on vastakkainen etumerkki. Esimerkiksi ostolaskulle vastatosite on myyjän luotto tai hyvityslasku.

en: Australian Tax Invoice
fi: Australialainen verolasku

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Auto-_add threshold
fi: Lisää _raja automaattisesti

en: Auto-clear
fi: Automaattinen tyhjennys

en: Auto-save time _interval
fi: Automaattitallennuksen aika_väli

en: Auto-save time interval
fi: Automaattitallennuksen aikaväli

en: Automatic credit card _payment
fi: Automaattinen luottokortin _maksu

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
fi: Hyväksy yksittäiset tositteet automaattisesti, jos niissä on hyväksytty määrä

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount.
fi: Hyväksy yksittäiset tositteet automaattisesti, jos niissä on hyväksytty määrä.

en: Automatically create new commodities
fi: Luo uudet hyödykkeet automaattisesti

en: Automatically expand the current transaction to show all splits. All other transactions are shown on one or two lines depending on whether Double line view is set.
fi: Näytä automaattisesti valitun tositteen kaikki rivit. Kaikki muut tositteet näytetään yhdellä tai kahdella rivillä riippuen onko kahden rivin näkymä käytössä.

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
fi: Lisää desimaalipilkku automaattisesti luvuille, jotka lisätään ilman sitä.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
fi: Näytä lista tileistä tai toiminnoista automaattisesti tietojen syötön aikana.

en: Available
fi: Saatavilla

en: B_ottom
fi: _Alhaalla

en: B_udget
fi: B_udjetti

en: Back
fi: Taaksepäin

en: Background Color
fi: Taustan väri

en: Background Pixmap
fi: Taustan kuvio

en: Background Tile
fi: Taustan kuvio

en: Background color for alternate lines.
fi: Taustan väri vaihteleville riveille.

en: Background color for reports.
fi: Raportin taustan väri.

en: Background tile for reports.
fi: Raportin taustan kuvio.

en: Bad URL: %s
fi: Viallinen URL: %s

en: Badly formed URL %s
fi: Väärin muotoiltu URL %s

en: Badly formed options URL: %s
fi: Virheellisesti muotoiltu URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
fi: Virheellisesti muotoiltu raporttitunnus: %s

en: Balance
fi: Saldo

en: Balance (%s)
fi: Tase (%s)

en: Balance (Period)
fi: Tase (aikaväli)

en: Balance (Report)
fi: Tase (raportti)

en: Balance Forecast
fi: Saldoennuste

en: Balance Limit
fi: Saldoraja

en: Balance Sheet
fi: Tase

en: Balance Sheet (Multicolumn)
fi: Taselaskelma (monisarakkeinen)

en: Balance Sheet (eguile)
fi: Taselaskelma (eguile)

en: Balance Sheet using eguile-gnc
fi: Taselaskelma eguile-gnc:llä

en: Balance Zero
fi: Saldo nolla

en: Balance at ~a
fi: ~a saldo

en: Balance b/f
fi: Siirtyvä saldo

en: Balance it _manually
fi: Tasaa _manuaalisesti

en: Balances ~a to ~a
fi: Saldot ~a - ~a

en: Baltic
fi: balttilainen

en: Baltic (ISO-8859-13)
fi: Balttialainen (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
fi: Balttialainen (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
fi: Balttialainen (Windows-1257)

en: Bank
fi: Pankki

en: Bank Code
fi: Pankkikoodi

en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
fi: Pankkikoodi %s (%s), Tili %s (%s)

en: Banner for top of report.
fi: Raportin yläosan banneri.

en: Before _Date
fi: Ennen _päiväystä

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
fi: Ilmoita luotavista tapahtumista näin monta päivää etukäteen.

en: Beginning
fi: Alussa

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
fi: Tulosta käytetty päiväyksen muoto itse päiväyksen alle 8 pisteen fontilla.

en: Bevel depth on tables.
fi: Taulukon syvyysliukuma.

en: Bgt
fi: Bud

en: Bi-Weekly
fi: Joka toinen viikko

en: Bi-monthly
fi: Joka toinen kuukausi

en: Bi-weekly
fi: Joka toinen viikko

en: Bid
fi: Osto

en: Bill
fi: Ostolasku

en: Bill ID
fi: Ostolaskun ID

en: Bill Information
fi: Ostolaskun tiedot

en: Bill Notes
fi: Ostolaskun huomautukset

en: Bill Owner
fi: Ostolaskun omistaja

en: Bill number
fi: Ostolaskun numero

en: Bill number format
fi: Ostolaskun numeron muotoilu

en: Billable?
fi: Laskutettavissa?

en: Billing Address
fi: Laskutusosoite

en: Billing Contact
fi: Laskutusyhteystiedot

en: Billing ID
fi: Ostolaskutustunniste

en: Billing Information
fi: Laskutustiedot

en: Billing Terms
fi: Laskutusehdot

en: Billing address
fi: Laskutusosoite

en: Billing-ID
fi: Laskutustunnus

en: Bills _Due Reminder
fi: Muistuta _erääntyvistä ostolaskuista

en: Blank
fi: Tyhjä

en: Book Options
fi: Kirjanpidon asetukset

en: Both (and include void transactions in totals)
fi: Molemmat (ja sisällytä mitätöidyt tositteet summiin)

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Bought Amount
fi: Ostettu määrä

en: Brackets: ($10.00)
fi: Suluissa: (10,00 €)

en: Bring the most _recent tab to the front
fi: Tuo _viimeisin välilehti etualalle

en: Bring up the lot viewer/editor window
fi: Avaa erien katselu- ja muokkausikkuna

en: Bring up the lot viewer/editor window.
fi: Avaa erien katselu- ja muokkausikkuna.

en: Budget
fi: Budjetti

en: Budget Balance Sheet
fi: Budjetoitu taselaskelma

en: Budget Chart
fi: Budjettikaavio

en: Budget Income Statement
fi: Budjetoitu tuloslaskelma

en: Budget List
fi: Budjettilista

en: Budget Name
fi: Budjetin nimi

en: Budget Notes
fi: Budjettimuistiinpanot

en: Budget Options
fi: Budjetin asetukset

en: Budget Period
fi: Budjettijakso

en: Budget Profit & Loss
fi: Budjetoitu tuloslaskelma

en: Budget Report
fi: Budjettiraportti

en: Budget _Options…
fi: Budjetin _asetukset…

en: Budget to use.
fi: Käytettävä budjetti.

en: Budgeting
fi: Budjetointi

en: Build ID
fi: Koontitunniste

en: Building '~a' report …
fi: Rakennetaan raporttia '~a' …

en: Business
fi: Liiketoiminta

en: Business Document Links
fi: Yrityksen asiakirjalinkit

en: Business Linked Documents
fi: Yrityksen yhdistetyt asiakirjat

en: Buy
fi: Osta

en: Buying stock long.
fi: Osta osakkeita pitkällä aikavälillä.

en: CSS stylesheet file
fi: CSS-tyylitiedosto

en: CSS-based stylesheet (experimental)
fi: CSS-pohjainen tyylitiedosto (kokeellinen)

en: CSV Account Map
fi: CSV-tilikartta

en: CSV Export Assistant
fi: CSV-vientiavustin

en: CSV Import Assistant
fi: CSV-tuontiavustin

en: CSV Price Import
fi: CSV hintojen tuonti

en: CSV Transaction Import
fi: CSV-tositteiden tuonti

en: C_hoose Date
fi: _Valitse päivämäärä

en: C_lear All
fi: _Tyhjennä valinnat

en: C_reate a new set of accounts
fi: _Luo uusi joukko tilejä

en: C_redit accounts
fi: Vas_tattavat tilit

en: C_urrent Account
fi: _Nykyinen tili

en: Ca_ncel Transaction
fi: _Peruuta tosite

en: Calculate
fi: Laske

en: Calculate Subtotal
fi: Laske välisummat

en: Calculate as running sum?
fi: Laske juoksevana summana?

en: Calculate the price of this commodity.
fi: Laske tämän hyödykkeen hinta.

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
fi: Ei voi yhdistää kohteeseen %s. Yhteys menetettiin, dataa ei voi lähettää.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
fi: Yhdistäminen kohteeseen %s epäonnistui. Osoite, käyttäjätunnus tai salasana oli virheellinen.

en: Can't parse the URL %s.
fi: Virheellisesti muotoiltu URL-osoite %s.

en: Can't save style sheet
fi: Tyylitiedosto ei voida tallentaa

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel outstanding HTML requests
fi: Peruuta keskeneräinen HTML-pyyntö

en: Cancel the current entry
fi: Peruuta rivin lisäys

en: Cancel the current transaction
fi: Peruuta tämä tosite

en: Cancel the current transaction.
fi: Peruuta tämä tosite.

en: Cancel the reconciliation of this account
fi: Peruuta tämän tilin täsmäytys

en: Cancel your changes
fi: Peruuta muutoksesi

en: Cannot change currency
fi: Rahayksikköä ei voi vaihtaa

en: Cannot modify or delete this transaction.
fi: Tätä tositetta ei voi muokata tai poistaa.

en: Cannot open file %s
fi: Ei voi avata tiedostoa %s

en: Cannot sell more units than owned.
fi: Ei voi myydä enempää kuin omistaa.

en: Cannot store a transaction at this date
fi: Tälle päivämäärälle ei voi luoda tositetta

en: Capital
fi: Pääoma

en: Capital Gain
fi: Pääomatulo

en: Capital Gains
fi: Pääomatulot

en: Capital Gains Account
fi: Pääomatulotili

en: Cash
fi: Käteinen

en: Cash Account
fi: Käteistili

en: Cash Flow
fi: Kassavirta

en: Cash Flow Barchart
fi: Kassavirta -pylväskaavio

en: Cash In Lieu
fi: Käteisjäännös

en: Cash in lieu
fi: Käteisjäännös

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
fi: Saa tilinpäätöstositteen mallin ottamaan huomioon isot ja pienet kirjaimet.

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
fi: Saa tilinpäätösmallin toimimaan säännöllisenä lausekkeena.

en: Caution!
fi: Varoitus!

en: Celtic (ISO-8859-14)
fi: Kelttiläinen (ISO-8859-14)

en: Center
fi: Keskellä

en: Centered label cell
fi: Keskitetty otsikkosolu

en: Centimeters
fi: Senttimetriä

en: Central European
fi: keskieurooppalainen

en: Central European (IBM-852)
fi: Keskieurooppalainen (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
fi: Keskieurooppalainen (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
fi: Keskieurooppalainen (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
fi: Keskieurooppalainen (Windows-1250)

en: Ch_oose
fi: _Valitse

en: Chan_ge Split
fi: Muuta _jako

en: Chan_ge Transaction
fi: _Muuta tositetta

en: Change GnuCash _Account…
fi: Muuta GnuCashin _tiliä…

en: Change Linked Document path head
fi: Muuta yhdistettyjen asiakirjojen polun alkuosaa

en: Change a Transaction Linked Document
fi: Muuta tositteeseen yhdistettyä asiakirjaa

en: Change reconciled split?
fi: Muutetaanko täsmäytettyä jakoa?

en: Change transaction containing a reconciled split?
fi: Muuta tositetta, jossa on täsmätty rivi?

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
fi: Muutokset tallennetaan automaattisesti %u sekunnissa

en: Character
fi: Merkki

en: Character-separated
fi: Merkillä erotettu

en: Charge
fi: Veloitus

en: Chart
fi: Kaavio

en: Chart Type
fi: Kaavion tyyppi

en: Chart location
fi: Kaavion sijainti

en: Chart type
fi: Kaavion tyyppi

en: Check & Repair A_ccount
fi: Tarkista ja korjaa _tili

en: Check & Repair A_ll
fi: Tarkista ja korjaa _kaikki

en: Check & Repair Su_baccounts
fi: Tarkista ja korjaa _alatilit

en: Check _format
fi: Šhekin _muoto

en: Check cleared _transactions
fi: Valitse hyväksytyt _tositteet

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
fi: Tarkista ja korjaa täsmäämättömät tositteet ja orporivit kaikilla tileillä

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
fi: Tarkista ja korjaa täsmäämättömät tositteet ja tämän tilin orporivit

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
fi: Tarkista ja korjaa täsmäämättömät tositteet ja orporivit tällä sekä sen alatileillä

en: Check po_sition
fi: Šhekin _sijainti

en: Checking Finance::Quote…
fi: Tarkistetaan Finance::Quote…

en: Checks on first _page
fi: Shekkejä ensimmäisellä _sivulla

en: Chinese
fi: kiinalainen

en: Chinese Simplified (GB18030)
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
fi: Perinteinen kiinalainen (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
fi: Perinteinen kiinalainen (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
fi: Perinteinen kiinalainen (EUC-TW)

en: Cho_ose Date
fi: _Valitse päivämäärä

en: Choo_se Date
fi: _Valitse päivämäärä

en: Choose Accounts
fi: Valitse tilit

en: Choose Currency
fi: Valitse valuutta

en: Choose Export Settings
fi: Valitse viennin asetukset

en: Choose File Name for Export
fi: Valitse kohdetiedoston nimi

en: Choose File to Import
fi: Valitse tuotava tiedosto

en: Choose Owner Dialog
fi: Valitse omistaja -ikkuna

en: Choose a different report template before timeout
fi: Valitse toinen raporttimalli ennen kuin aikaraja ylittyy

en: Choose accounts to create
fi: Valitse luotavat tilit

en: Choose export format
fi: Valitse vientimuoto

en: Choose the export format for this report:
fi: Valitse tämän raportin vientimuoto:

en: Choose the ordering of the column sort.
fi: Valitse sarakelajittelun järjestys.

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
fi: Valitse haetaanko kaikkea vai ainoastaan "aktiiviseksi" merkittyä tietoa.

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear All
fi: Tyhjennä valinnat

en: Clear any selected image file.
fi: Tyhjennä kuvan valinta.

en: Clear the entry.
fi: Tyhjennä tietue.

en: Cleared
fi: Hyväksytty

en: Cleared (%s)
fi: Hyväksytty (%s)

en: Cleared (Report)
fi: Hyväksytty (raportti)

en: Cleared Transactions
fi: Hyväksytyt viennit

en: Cleared only
fi: Vain hyväksytyt

en: Cleared:
fi: Hyväksytty:

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
fi: Klikkaamalla tiliä hiiren oikealla painikkeella (CTRL+klikkaus Mac OS X:ssä) tilivälilehdellä pääset muokkaamaan kyseisen tilivalikon asetuksia. Kussakin tilikirjassa hiiren oikean painikkeen takaa löytyvät puolestaan tositevalikon asetukset.

en: Close Book
fi: Tee tilinpäätös

en: Close Date
fi: Sulkemispäivä

en: Close Window?
fi: Suljetaanko ikkuna?

en: Close _Order
fi: Sulje _tilaus

en: Close _Without Saving
fi: Sulje t_allentamatta

en: Close _on Jump
fi: Sulje _siirryttäessä

en: Close the Book at the end of the Period
fi: Tee tilinpäätös jakson päättyessä

en: Close the Budget List
fi: Sulje budjettilista

en: Close the currently active page
fi: Sulje avoin sivu

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: Close when _finished
fi: _Sulje kun valmis

en: Close window when finished
fi: Sulje ikkuna, kun valmistunut

en: Closed
fi: Suljettu

en: Closest to report date
fi: Lähinnä raportin päiväystä

en: Closing Date
fi: Tilinpäätöspäivä

en: Closing Entries
fi: Tilinpäätöstositteet

en: Closing Entries Pattern is regular expression
fi: Tilinpäätöstositteen malli on säännöllinen lauseke

en: Closing Entries pattern
fi: Tilinpäätöstositteen malli

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
fi: Tilinpäätöstositteen malli ottaa huomioon isot ja pienet kirjaimet

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
fi: Siirry välilehden sulkemisen jälkeen viimeisimmäksi käytetylle välilehdelle.

en: Closing transactions
fi: Päättävät tositteet

en: Code
fi: Koodi

en: Collapse _All
fi: _Supista kaikki

en: Colon (:)
fi: Kaksoispiste (:)

en: Color for grand totals.
fi: Loppusumman solun väri.

en: Color for subsubtotals.
fi: Väri ala-alasummille.

en: Colors
fi: Värit

en: Cols
fi: Sarakkeita

[ctx: Column header for 'Clearing transaction']
en: C
fi: H

[ctx: Column header for 'Color']
en: C
fi: V

[ctx: Column header for 'Hidden']
en: H
fi: P

[ctx: Column header for 'Placeholder']
en: P
fi: K

[ctx: Column header for 'Reconciled']
en: R
fi: V

[ctx: Column header for 'Updating plus Clearing transaction']
en: U+C
fi: P+H

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Com_press files
fi: _Pakkaa tiedostot

en: Combo Date Option
fi: Yhdistetty päiväasetus

en: Comma (,)
fi: Pilkku (,)

en: Comma separated
fi: Pilkulla erotettu

en: Comma separated with quotes
fi: Lainatut tekstit pilkulla erotettuna

en: Commercial ATM _fees threshold
fi: Kaupallisten pankkiautomaattien _kustannusten raja

en: Commit changes to a invoice entry
fi: Tallenna muutokset laskutietueeseen

en: Commit changes to a transaction
fi: Tallennetaan muutokset tositteeseen

en: Commit this Billing Term
fi: Tallenna laskutusehdot

en: Commodities
fi: Hyödykkeet

en: Commodity
fi: Hyödyke

[ctx: Commodity Type]
en: All non-currency
fi: Kaikki ei-valuutta

[ctx: Commodity Type]
en: Currencies
fi: Valuutat

en: Commodity/Currency
fi: Hyödyke/valuutta

en: Common Currency
fi: Yhteinen valuutta

en: Common Options
fi: Yleiset asetukset

en: Company
fi: Yritys

en: Company Address
fi: Yrityksen osoite

en: Company Contact Person
fi: Yrityksen yhteyshenkilö

en: Company Email Address
fi: Yrityksen sähköpostiosoite

en: Company Fax Number
fi: Yrityksen faxinumero

en: Company ID
fi: Y-tunnus

en: Company Name
fi: Yrityksen nimi

en: Company Phone Number
fi: Yrityksen puhelinnumero

en: Company Website URL
fi: Yrityksen kotisivun osoite

en: Company contact
fi: Yrityksen yhteyshenkilö

en: Company contact string
fi: Yrityksen yhteyshenkilö merkkijonona

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
fi: Yhtiö jakaa käteisosinkoja haltijalle.
    
    Kaikki uudelleen sijoitettavat osingot on kirjattava myöhemmin tavanomaiseksi osakkeiden ostoksi.

en: Company logo image.
fi: Yrityksen logo kuvana.

en: Company name, address and tax-ID
fi: Yrityksen nimi, osoite ja alv-numero

en: Compress the data file
fi: Pakkaa tiedosto

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
fi: Gzip-pakkaa tiedostot ennen niiden tallentamista levylle.

en: Con_firm Password
fi: _Vahvista salasana

en: Conditional on splits not having variables
fi: Ehtona on, että jako ei sisällä muuttujia

en: Confirm Window Close
fi: Vahvista ikkunan sulkeminen

en: Contact
fi: Yhteyshenkilö

en: Contents
fi: Sisältö

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue _Without Saving
fi: J_atka tallentamatta

en: Continuous
fi: Jatkuva

en: Conversion Direction
fi: Muunnossuunta

en: Convert all amounts to a single currency.
fi: Muunna kaikki kirjaukset yhteiseen valuuttaan.

en: Convert all transactions into a common currency.
fi: Muunna kaikki kirjaukset yhteiseen valuuttaan.

en: Convert the file
fi: Muunna tiedosto

en: Copy an existing Budget
fi: Kopioi olemassa oleva budjetti

en: Copy the current selection to clipboard
fi: Kopioi nykyinen valinta leikepöydälle

en: Copy the selected split into clipboard
fi: Kopioi valittu tositerivi leikepöydälle

en: Copy the selected transaction into clipboard
fi: Kopioi valittu tosite leikepöydälle

en: Copy the selected transaction into clipboard.
fi: Kopioi valittu tosite leikepöydälle.

en: Copyright © 1997-%s The GnuCash contributors.
fi: Tekijänoikeus © 1997-%s GnuCashin tekijät.

en: Could not create opening balance.
fi: Ei voitu luoda avaussaldoa.

en: Could not make a backup of the file %s
fi: Tiedostosta %s ei voitu tehdä varmuuskopiota

en: Could not parse price line
fi: Hintariviä ei ymmärretty

en: Count
fi: Lukumäärä

en: Counters
fi: Laskurit

en: Crea_te in advance
fi: Luo _etukäteen

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
fi: Luo edellisen ajon jälkeen ajastetut tositteet

en: Create _New File
fi: Luo _uusi tiedosto

en: Create a New Budget
fi: Luo uusi budjetti

en: Create a Scheduled Transaction with the current transaction as a template or edit the Scheduled Transaction that current transaction was created by.
fi: Luo uusi tositteen ajastus tämän tositteen pohjalta tai muokkaa ajastusta, joka oli tehnyt tämän tositteen.

en: Create a new Account
fi: Luo uusi tili

en: Create a new Billing Term
fi: Luo uusi laskutusehto

en: Create a new Budget
fi: Luo uusi budjetti

en: Create a new bill
fi: Luo uusi ostolasku

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
fi: Kopio nykyinen ostolasku uudeksi

en: Create a new bill for the same owner as the current one
fi: Luo uusi ostolasku samalle taholle kuin nykyinen

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
fi: Luo uusi hyvityslasku tämän kopiona

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
fi: Luo uusi hyvityslasku samalle taholle kuin nykyinen

en: Create a new customer
fi: Luo uusi asiakas

en: Create a new employee
fi: Luo uusi työntekijä

en: Create a new file
fi: Luo uusi tiedosto

en: Create a new invoice
fi: Luo uusi myyntilasku

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
fi: Luo uusi myyntilasku tämän kopioksi

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
fi: Luo uusi myyntilasku samalle omistajalle kuin tämä

en: Create a new scheduled transaction
fi: Luo uusi tositteen ajastus

en: Create a new vendor
fi: Luo uusi toimittaja

en: Create a new voucher
fi: Luo uusi matkalasku

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
fi: Luo uusi matkalasku tämän kopiona

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
fi: Luo uusi matkalasku samalle taholle kuin nykyinen

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
fi: Luoda tarkkoja raportteja ja kuvaajia taloustietoihisi pohjaten

en: Create automatically
fi: Luo automaattisesti

en: Create in advance
fi: Luo etukäteen

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
fi: Luo uusia tilejä klikkaamalla pääikkunan työkalupalkin Uusi-painiketta. Se avaa ikkunan, johon voit syöttää tilin tiedot. Lisää tietoja tilin tyypin valinnasta ja tilien luonnista löydät GnuCashin verkko-oppaasta.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
fi: Luo ajoitettu tosite näin monta päivää ennen varsinaista päivää.

en: Created
fi: Luotu

en: Creating accounts
fi: Luodaan tilejä

en: Credit
fi: Kredit

en: Credit Account
fi: Kredit-tili

en: Credit Card
fi: Luottokortti

en: Credit Formula
fi: Kredit-kaava

en: Credit Limit
fi: Luottoraja

en: Credit Note
fi: Hyvityslasku

en: Credit Value
fi: Kredit-arvo

en: Credit limit
fi: Luottoraja

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
fi: Luoton tulee olla positiivinen arvo tai tyhjä.

en: Croatian (MacCroatian)
fi: Kroatialainen (MacCroatian)

en: Cu_rrency
fi: _Valuutta

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: Cu_t Split
fi: _Leikkaa rivi

en: Cu_t Transaction
fi: _Leikkaa tosite

en: Currenc_y
fi: _Valuutta

en: Currencies
fi: Valuutat

en: Currency
fi: Rahayksikkö

en: Currency Format
fi: Valuuttamuoto

en: Currency Information
fi: Valuutan tiedot

en: Currency conversion date
fi: Rahayksikön muunnospäivämäärä

en: Current
fi: Nyt

en: Current Value:
fi: Nykyinen arvo:

en: Current Year
fi: Kuluva vuosi

en: Current _Action
fi: Nykyinen _toiminto

en: Current _Job
fi: Nykyinen _työ

en: Current budget period
fi: Nykyinen budjettijakso

en: Currently you have no saved reports.
fi: Sinulla ei ole tallennettuja raportteja.

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom Multicolumn Report
fi: Mukautettu monisarakeraportti

en: Custom Title
fi: Mukautettu otsikko

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: Custom format
fi: Mukautettu muoto

en: Custom regular expression
fi: Mukautettu säännöllinen lauseke

en: Customer
fi: Asiakas

en: Customer ID
fi: Asiakastunnus

en: Customer Listing
fi: Asiakaslista

en: Customer Name
fi: Asiakkaan nimi

en: Customer Number
fi: Asiakasnumero

en: Customer Report
fi: Asiakasraportti

en: Customer Summary
fi: Yhteenveto asiakkaista

en: Customer number
fi: Asiakkaan numero

en: Customer number format
fi: Asiakkaan numeron muotoilu

en: Customer's Invoices
fi: Asiakkaan myyntilaskut

en: Customer's Jobs
fi: Asiakkaan hankkeet

en: Customers
fi: Asiakkaat

en: Customers Overview
fi: Asiakaslista

en: Cut a reconciled split from a transaction
fi: Leikkaa täsmätty rivi tositteelta

en: Cut a split from a transaction
fi: Leikkaa rivi tositteelta

en: Cut a transaction
fi: Leikkaa tosite

en: Cut a transaction with reconciled splits
fi: Leikkaa tosite, jossa täsmäytetyt rivit

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
fi: Leikkaa nykyinen valinta ja kopioi se leikepöydälle

en: Cut the current transaction?
fi: Poista valittu tosite?

en: Cut the selected split into clipboard
fi: Leikkaa valittu tositerivi leikepöydälle

en: Cut the selected transaction into clipboard
fi: Leikkaa valittu tosite leikepöydälle

en: Cut the selected transaction into clipboard.
fi: Leikkaa valittu tosite leikepöydälle.

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
fi: Poista rivi '%s' tositteelta '%s'?

en: Cutoff Day
fi: Rajapäivä

en: Cyrillic
fi: kyrillinen

en: Cyrillic (IBM-855)
fi: Kyrillinen (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
fi: Kyrillinen (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
fi: Kyrillinen (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
fi: Kyrillinen (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
fi: Kyrillinen (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
fi: Kyrillinen (Windows-1251)

en: D_elete
fi: _Poista

en: Daily
fi: Päivittäin

[ctx: Daily]
en: Every
fi: Päivittäin

[ctx: Daily]
en: days.
fi: päivää.

en: Daily (360)
fi: Päivittäin (360)

en: Daily (365)
fi: Päivittäin (365)

en: Daily Average
fi: Päivittäinen keskiarvo

en: Dash
fi: Katkoviiva

en: Dashboard
fi: Kojelauta

en: Database
fi: Tietokanta

en: Date
fi: Päiväys

en: Date Closed
fi: Sulkemispäivä

en: Date Entered
fi: Syöttöpäivämäärä

en: Date Filter
fi: Päiväyssuodin

en: Date Format
fi: Päivämäärämuoto

en: Date Opened
fi: Luontipäivä

en: Date Posted
fi: Vientipäivä

en: Date Range
fi: Jakso

en: Date format
fi: Päiväyksen muoto

en: Date format choice
fi: Päivämäärämuodon valinta

en: Date format to use
fi: Käytettävä päivämäärämuoto

en: Date of Entry
fi: Syöttöpäivämäärä

en: Date of Report
fi: Raportin päivämäärä

en: Date of _Entry
fi: _Syöttöpäivämäärä

en: Date of duplicated entries
fi: Monistettujen kirjausrivien päiväys

en: Date out of range
fi: Päiväys ei ole jaksolla

en: Date required.
fi: Päivämäärä on pakollinen.

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
fi: Päivämäät täydennetään niin, että vuosi on lähellä nykyistä päivämäärää. Syötä enimmäismäärä kuukausia, jonka verran tulisi mennä ajassa taaksepäin päivämäärää täydennettäessä.

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
fi: Päivämäärät täydennetään niin, että ne ovat nykyisen kalenterivuoden sisällä.

en: Days
fi: Paivää

en: Days in ad_vance
fi: _Päivää etukäteen

en: De_lete
fi: _Poista

en: De_scription
fi: _Kuvaus

en: Debit
fi: Debet

en: Debit Account
fi: Debet-tili

en: Debit Amount
fi: Debitin määrä

en: Debit Formula
fi: Debet-kaava

en: Debit Value
fi: Debit-arvo

en: Decrease
fi: Vähennys

en: Decrease in capital
fi: Pääoman vähennys

en: Default
fi: Oletus

en: Default Budget
fi: Oletusbudjetti

en: Default Chargeback Project
fi: Oletusprojekti hyvitystä varten

en: Default Format
fi: Oletusmuoto

en: Default Hours per Day
fi: Oletustunnit per päivä

en: Default Invoice Report
fi: Oletus myyntilaskuraportti

en: Default QIF transaction status
fi: Oletus QIF tositteen tila

en: Default Rate
fi: Oletuskurssi

en: Default _font
fi: Oletus_fontti

en: Default alternate background for table cells.
fi: Oletus vaihtoehtoiselle taulukon taustavärille.

en: Default background for table cells.
fi: Oletus solun taustavärille.

en: Default color for subtotal rows.
fi: Oletusväri välisumman riveille.

en: Default currency for new reports
fi: Uusien raporttien oletusvaluutta

en: Default encoding
fi: Oletus_fontti

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
fi: Ehdota oletuksena uutta hakua, jos haku palauttaa vähemmän kuin valitun määrän tuloksia.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
fi: Tositteen oletustila (ylikirjoitetaan QIF-tiedostosta saatavalla tilalla)

en: Default zoom level
fi: Oletus-zoom-taso

en: Degrees
fi: Astetta

en: Delete
fi: Poista

en: Delete %s?
fi: Poista %s?

en: Delete Account
fi: Poista tili

en: Delete a commodity
fi: Poista hyödyke

en: Delete a transaction
fi: Poista tosite

en: Delete a transaction with reconciled splits
fi: Poistaa tositteen täsmäytettyine vienteineen

en: Delete all _transactions
fi: Poista kaikki _tositteet

en: Delete an existing Budget
fi: Poista olemassa oleva budjetti

en: Delete commodity?
fi: Poista hyödyke?

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
fi: Poista vanhat loki-/varmuuskopiotiedostot tämän ajan jälkeen (0 = ei koskaan).

en: Delete prices?
fi: Poista hinnat?

en: Delete report configuration
fi: Poista raportin asetuksia

en: Delete results from current search
fi: Poista tulokset nykyisestä hausta

en: Delete selected account
fi: Poista valittu tili

en: Delete the Import Settings.
fi: Poista tuonnin asetukset.

en: Delete the Selected Budget
fi: Poista valittu budjetti

en: Delete the _subaccount
fi: Poista _alatili

en: Delete the current Billing Term
fi: Poista tämä laskutusehto

en: Delete the current entry
fi: Poista nykyinen rivi

en: Delete the current split
fi: Poista tämä tositerivi

en: Delete the current split.
fi: Poista tämä tositerivi.

en: Delete the current transaction
fi: Poista tämä tosite

en: Delete the current transaction.
fi: Poista tämä tosite.

en: Delete the current transaction?
fi: Poista tämä tosite?

en: Delete the highlighted lot
fi: Poista merkitty erä

en: Delete the selected scheduled transaction
fi: Poista valittu tositteen ajastus

en: Delete the selected transaction
fi: Poista valittu vienti

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
fi: Poista rivi '%s' tositteelta '%s'?

en: Deleting account %s
fi: Tilin %s poisto

en: Deposit
fi: Talletus

en: Depth limit behavior
fi: Syvyysrajoitteen toiminta

en: Desc_ription
fi: _Selite

en: Descending
fi: Laskeva

en: Descri_ption
fi: _Kuvaus

en: Description
fi: Selite

en: Description Field
fi: Selitekenttä

en: Description, Notes, or Memo
fi: Selite, huomautus tai erittely

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
fi: Helppokäyttöiseksi, mutta silti tehokkaaksi ja joustavaksi suunnitellun GnuCashin avulla voit seurata pankkitilejä, osakkeita, tuloja ja menoja. Käyttö on helppoa ja intuitiivista kuten ruutuvihkon käyttö. Silti GnuCash sisältää ammattimaisten omaksumia periaatteita kuten kahdenkertaisen kirjanpidon varmistaakseen tasapainossa olevat merkkaukset ja tarkat raportit.

en: Detail Level
fi: Yksityiskohtaisuus

en: Detailed
fi: Yksityiskohtainen

en: Difference
fi: Erotus

en: Direct Debit
fi: Tilisiirto

en: Disabled
fi: Estetty

en: Disc-how
fi: Alennustapa

en: Disc-type
fi: Alennustyyppi

en: Discarding duplicate prices
fi: Hylkää toistuvat hinnat

en: Discarding this transaction.
fi: Ohitetaan tosite.

en: Discount
fi: Alennus

en: Discount %
fi: Alennus %

en: Discount Amount
fi: Alennusmäärä

en: Discount Day
fi: Alennuspäivämäärä

en: Discount Days
fi: Alennuspäiviä

en: Discount How
fi: Alennustapa

en: Discount Rate
fi: Alennusprosentti

en: Discount Type
fi: Alennuslaji

en: Discount Type: Monetary Value
fi: Alennuksen tyyppi: Raha-arvo

en: Discount Type: Percent
fi: Alennuksen tyyppi: Prosentti

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
fi: Alennusprosentin tulee olla välillä 0–100 tai tyhjä.

en: Discrete
fi: Diskreetti

en: Display
fi: Näytä

en: Display "_tip of the day" dialog
fi: Näytä "päivän _vinkki"

en: Display Active status.
fi: Näytä onko aktiivinen.

en: Display Address 1.
fi: Näytä osoite 1.

en: Display Address 2.
fi: Näytä osoite 2.

en: Display Address 3.
fi: Näytä osoite 3.

en: Display Address 4.
fi: Näytä osoite 4.

en: Display Columns
fi: Näytä sarakkeet

en: Display Email.
fi: Näytä sähköposti.

en: Display Fax.
fi: Näytä faksi.

en: Display Job name?
fi: Näytä hankkeen nimi?

en: Display Phone.
fi: Näytä puhelin.

en: Display a column for the actual values.
fi: Näytä sarake toteutuneille arvoille.

en: Display a column for the budget notes.
fi: Näytä sarake budjettimuistiinpanoille.

en: Display a column for the budget values.
fi: Näytä sarake budjettiarvoille.

en: Display a column with the row totals.
fi: Näytä sarake rivien loppusummille.

en: Display a grand total section at the bottom?
fi: Näytä loppusumma-osio alareunassa?

en: Display a running balance?
fi: Näytä juokseva saldo?

en: Display accounts as hyperlinks
fi: Näytä tilit hyperlinkkeinä

en: Display amounts as hyperlinks
fi: Näytä määrät hyperlinkkeinä

en: Display as a two column report
fi: Näytä kaksisarakkeisena raporttina

en: Display document link?
fi: Näytä yhdistetty asiakirja?

en: Display due date?
fi: Näytä eräpäivä?

en: Display exchange listings.
fi: Näytä pörssilistaukset.

en: Display help
fi: Näytä ohje

en: Display hints for using GnuCash at startup.
fi: Näytä vinkkejä GnuCashin käyttöön ohjelmaa avattaessa.

en: Display in standard, income first, order
fi: Näytä standardissa tulot-ensin -järjestyksessä

en: Display ne_gative amounts in red
fi: Näytä ne_gatiiviset luvut punaisena

en: Display negative amounts in red
fi: Näytä negatiiviset summat punaisina

en: Display negative amounts in red.
fi: Näytä negatiiviset luvut punaisena.

en: Display negative values in red.
fi: Näytä negatiiviset arvot punaisina.

en: Display numbers of shares in accounts.
fi: Näytä osakkeiden määrät tileillä.

en: Display or hide reconciled matches
fi: Näytä tai piilota täsmäysten osumat

en: Display share prices.
fi: Näytä osakkeiden hinnat.

en: Display symbol
fi: Näytettävä symboli

en: Display the Company Name?
fi: Näytä yrityksen nimi?

en: Display the Company contact information.
fi: Näytä yrityksen yhteystiedot.

en: Display the Invoice Number?
fi: Näytä laskun numero?

en: Display the Payable to: information.
fi: Näytä tieto kenelle maksetaan.

en: Display the Tax Rate?
fi: Näytä veroprosentti?

en: Display the Units?
fi: Näytä yksiköt?

en: Display the account code?
fi: Näytä tilinumero?

en: Display the account name?
fi: Näytä tilin nimi?

en: Display the account?
fi: Näytä tili?

en: Display the action?
fi: Näytä toimenpide?

en: Display the address?
fi: Näytä osoite?

en: Display the amount?
fi: Näytä summa?

en: Display the balance of the underlying account on each line?
fi: Näytetäänkö perustana olevan tilin saldo kullakin rivillä?

en: Display the billing id?
fi: Näytä laskutustunniste?

en: Display the check number/action?
fi: Näytä šekkinumero/tapahtuma?

en: Display the check number?
fi: Näytä šekkinumero?

en: Display the contact?
fi: Näytä yhteystieto?

en: Display the customer/vendor id?
fi: Näytä asiakkaan/toimittajan tunnus?

en: Display the date?
fi: Näytä päivämäärä?

en: Display the description?
fi: Näytä kuvaus?

en: Display the entered date?
fi: Näytä kirjauspäivä?

en: Display the entry's discount?
fi: Näytä rivin alennus?

en: Display the entry's taxable status?
fi: Näytä rivin verotettavuus?

en: Display the entry's value?
fi: Näytä rivin arvo?

en: Display the full account name?
fi: Näytä koko tilin nimi?

en: Display the invoice notes?
fi: Näytä laskuhuomautukset?

en: Display the job name for this invoice?
fi: Näytä hankkeen nimi tälle myyntilaskulle?

en: Display the memo?
fi: Näytä muistiinpano?

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window
fi: Näytä välilehdet ikkunan alareunassa

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
fi: Näytä välilehdet ikkunan alareunassa.

en: Display the notebook tabs at the left of the window
fi: Näytä välilehdet ikkunan vasemmassa reunassa

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
fi: Näytä välilehdet ikkunan vasemmassa reunassa.

en: Display the notebook tabs at the right of the window
fi: Näytä välilehdet ikkunan oikeassa reunassa

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
fi: Näytä välilehdet ikkunan oikeassa reunassa.

en: Display the notebook tabs at the top of the window
fi: Näytä välilehdet ikkunan yläreunassa

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
fi: Näytä välilehdet ikkunan yläreunassa.

en: Display the number of shares?
fi: Näytä osakkeiden määrä?

en: Display the other account code?
fi: Näytä toinen tilinumero?

en: Display the period credits column?
fi: Näytä jakson talletukset -sarake?

en: Display the period debits column?
fi: Näytä jakson veloitukset -sarake?

en: Display the quantity of items?
fi: Näytä tietueiden määrä?

en: Display the reconciled date?
fi: Näytä täsmäytyspäivä?

en: Display the sale amount column?
fi: Näytä myyntimäärä?

en: Display the shares price?
fi: Näytä osakkeiden hinta?

en: Display the subtotals?
fi: Näytä välisummat?

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
fi: Näytä yhteenvetopalkki ikkunan alareunassa.

en: Display the summary bar at the top of the page.
fi: Näytä yhteenvetopalkki ikkunan yläreunassa.

en: Display the tax column?
fi: Näytä verosarake?

en: Display the ticker symbols.
fi: Näytä kaupankäyntitunnukset.

en: Display the totals?
fi: Näytä summat?

en: Display the trans number?
fi: Näytä tositenumero?

en: Display the transaction date?
fi: Näytä tositteen päiväys?

en: Display the transaction description?
fi: Näytä tositekuvaus?

en: Display the transaction linked document
fi: Näytä tositteeseen yhdistetty asiakirja

en: Display the transaction reference?
fi: Näytä tositeviite?

en: Display the transaction type?
fi: Näytä tositetyyppi?

en: Display the value in transaction currency?
fi: Näytä arvo tositteen valuutassa?

en: Display the ~a report
fi: Näytä ~a -raportti

en: Display this column
fi: Näytä tämä sarake

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
fi: Monta

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
fi: Näyttää asetettua tasoa alempana olevat tilit asetetulla tasolla.

en: Dividend
fi: Osinko

en: Dividend Account
fi: Osinkotili

en: Do a date subtotal.
fi: Näytä päivittäiset välisummat.

en: Do not create log/backup files.
fi: Älä käytä loki-/varmaaskopiotiedostoja.

en: Do not delete log/backup files.
fi: Älä poista loki-/varmuuskopiotiedostoja.

en: Do not do any filtering
fi: Älä suodata

en: Do not load the last file opened
fi: Älä lataa viimeksi avattua tiedostoa

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
fi: Älä näytä tositteiden tapahtuma:erittely tietoa.

en: Do not print T-Num:Memo data
fi: Älä näytä tositenumero:kuvaus tietoa

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
fi: Älä näytä tositteiden tositenumero:erittely tietoa.

en: Do not print transaction detail
fi: Älä näytä tositteen yksityiskohtia

en: Do not print transactions out of specified dates.
fi: Älä näytä tositteita määritettyjen päivien ulkopuolelta.

en: Do not show
fi: Älä näytä

en: Do not show any balances of parent accounts.
fi: Älä näytä mitään saldoja ylätileille.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
fi: Älä näytä mitään välisummia ylätileille.

en: Do nothing.
fi: Älä tee mitään.

en: Do transaction report on this account.
fi: Tee tositeraportti tällä tilillä.

en: Do you really want to close the order?
fi: Haluatko varmasti sulkea tilauksen?

en: Do you really want to delete this scheduled transaction? | Do you really want to delete these scheduled transactions?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän tositteen ajastuksen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä tositteiden ajastukset?

en: Do you really want to post the invoice?
fi: Haluatko varmasti viedä tämän myyntilaskun tilikirjaan?

en: Do you really want to post these invoices?
fi: Haluatko varmasti viedä nämä myyntilaskut kirjanpitoon?

en: Do you utilize an escrow account, if so an account must be specified…
fi: Jos käytät sulkutiliä, tili täytyy määritellä…

[ctx: Document Link flag for 'file']
en: f
fi: t

en: Document Links
fi: Liittyvät asiakirjat

en: Documents
fi: Tositteet

en: Don't _tell me again.
fi: _Älä kerro uudelleen.

en: Don't autocomplete
fi: Älä täydennä automaattisesti

en: Don't sign reverse any accounts.
fi: Älä käytä käänteistä etumerkkiä millekkään tilille.

en: Don't tell me again this _session.
fi: Älä _kerro uudelleen tämän istunnon aikana.

en: Double _mode colors alternate with transactions
fi: _Vuorottele värejä tositteiden mukaan

en: Down
fi: Alas

en: Draw _vertical lines between columns
fi: Piirrä _pystysuorat viivat sarakkeiden väliin

en: Draw hori_zontal lines between rows
fi: Piirrä _vaakasuorat viivat rivien väliin

en: Due
fi: Eräpäivä

en: Due Bills Reminder
fi: Muistutus erääntyvistä ostolaskuista

en: Due Date
fi: Eräpäivä

en: Due Day
fi: Erääntymispäivämäärä

en: Due Days
fi: Maksupäiviä

en: Due Invoices Reminder
fi: Muistutus erääntyvistä myyntilaskuista

en: Due or Post Date
fi: Erä- tai lähetyspäivä

en: Dup_licate Entry
fi: _Monista rivi

en: Dup_licate Split
fi: M_onista rivi

en: Dup_licate Transaction
fi: _Monista tosite

en: Duplicate
fi: Monista

en: Duplicate Transaction
fi: Monista tosite

en: Duplicating a changed invoice entry
fi: Monista muokattu myyntilasku

en: Duplicating a changed transaction
fi: Kopioidaan muutettu tosite

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: E_dit Customer
fi: _Muokkaa asiakasta

en: E_dit Employee
fi: _Muokkaa työntekijää

en: E_dit Vendor
fi: _Muokkaa toimittajaa

en: E_nter date:
fi: _Syötä päivämäärä:

en: E_xamples
fi: E_simerkkejä

en: E_xtensions
fi: _Laajennukset

en: Easy
fi: Helppo

en: Easy Invoice
fi: Yksinkertainen lasku

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Account
fi: Muokkaa tiliä

en: Edit Bill
fi: Muokkaa ostolaskua

en: Edit Credit Note
fi: Muokkaa hyvityslaskua

en: Edit Customer
fi: Muokkaa asiakasta

en: Edit E_xchange Rate
fi: Muuta valuutta_kurssia

en: Edit Employee
fi: Muokkaa työntekijää

en: Edit Expense Voucher
fi: Muokkaa matkalaskua

en: Edit Invoice
fi: Muokkaa myyntilaskua

en: Edit Job
fi: Muokkaa hanketta

en: Edit Note
fi: Muokkaa huomautusta

en: Edit Options
fi: Muokkaa asetuksia

en: Edit Scheduled Transaction
fi: Muokkaa tositteen ajastusta

en: Edit Vendor
fi: Muokkaa toimittajaa

en: Edit _Account
fi: _Muokkaa tiliä

en: Edit budget for all periods for the selected accounts
fi: Muokkaa kaikkien aikavälien budjettia valituilta tileiltä

en: Edit currency
fi: Muokkaa valuuttaa

en: Edit imported transaction details
fi: Muokkaa tuodun tositteen yksityiskohtia

en: Edit note for the selected account and period
fi: Muokkaa muistiinpanoa valitulta tililtä ja aikaväliltä

en: Edit payment…
fi: Muokkaa maksua…

en: Edit report configuration name
fi: Muokkaa raporttiasetusten nimeä

en: Edit report options
fi: Muokkaa raportin valintoja

en: Edit report style sheets
fi: Muokkaa raportin tyyliä

en: Edit security
fi: Muuta arvopaperia

en: Edit the current Billing Term
fi: Muokkaa tätä laskutusehtoa

en: Edit the current commodity.
fi: Muokkaa tätä hyödykettä.

en: Edit the current price.
fi: Muokkaa nykyistä hintaa.

en: Edit the current transaction
fi: Muokkaa tätä vientiä

en: Edit the exchange rate for the current transaction.
fi: Muuta valuuttakurssia tälle tositteelle.

en: Edit the global preferences of GnuCash
fi: Muokkaa ohjelman asetuksia

en: Edit the list of encodings
fi: Muokkaa koodauslistaa

en: Edit the payment this transaction is a part of.
fi: Muokkaa maksua, jonka osa tämä tosite on.

en: Edit the properties of the current file
fi: Muokkaa nykyisen tiedoston ominaisuuksia

en: Edit the selected account
fi: Muokkaa valittua tiliä

en: Edit the selected account.
fi: Muokkaa valittua tiliä.

en: Edit the selected customer
fi: Muokkaa valittua asiakasta

en: Edit the selected employee
fi: Muokkaa valittua työntekijää

en: Edit the selected scheduled transaction
fi: Muokkaa valittua tositteen ajastusta

en: Edit the selected vendor
fi: Muokkaa valittua toimittajaa

en: Edit this bill
fi: Muokkaa tätä ostolaskua

en: Edit this budget's options
fi: Muokkaa budjetin asetuksia

en: Edit this credit note
fi: Muokkaa tätä hyvityslaskua

en: Edit this invoice
fi: Muokkaa tätä myyntilaskua

en: Edit this voucher
fi: Muokkaa tätä matkalaskua

en: Edit…
fi: Muokkaa…

en: Elements
fi: Elementit

en: Email
fi: Sähköposti

en: Embedded CSS
fi: Upotettu CSS

en: Employee
fi: Työntekijä

en: Employee ID
fi: Työntekijätunnus

en: Employee Name
fi: Työntekijän nimi

en: Employee Number
fi: Työntekijän numero

en: Employee Report
fi: Työntekijäraportti

en: Employee Username
fi: Työntekijän käyttäjätunnus

en: Employee number
fi: Työntekijän numero

en: Employee number format
fi: Työntekijän numeron muotoilu

en: Employees
fi: Työntekijät

en: Employees Overview
fi: Työntekijälista

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Empty space
fi: Tyhjä tila

en: Enable Links
fi: Käytä linkkejä

en: Enable chart
fi: Käytä kaaviota

en: Enable dual columns
fi: Käytä kahta saraketta

en: Enable extra _buttons
fi: Näytä palkissa lisää _painikkeita

en: Enable horizontal grid lines on table displays
fi: Näytä vaakasuuntaiset rajat solujen välissä

en: Enable hyperlinks in amounts.
fi: Käytä linkkejä määrissä.

en: Enable hyperlinks in reports.
fi: Käytä linkkejä raporteissa.

en: Enable link to chart
fi: Käytä linkkiä kaavioon

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
fi: Käytä aikakatkaisua automaattitallennuksen vahvistukselle

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
fi: Jos tuontiin kuuluu ennestään tuntemattomia hyödykkeitä, luo ne automaattisesti. Muussa tapauksessa käyttäjältä kysytään mitä kullekkin hyödykkeelle tulisi tehdä.

en: End
fi: Lopussa

en: End Amount
fi: Loppumäärä

en: End Date
fi: Loppupäivämäärä

en: End Date:
fi: Loppupäivämäärä:

en: End Value
fi: Loppuarvo

en: End date
fi: Loppupäivämäärä

en: End of accounting period
fi: Tilikauden loppu

en: End of current quarter
fi: Tämän vuosineljänneksen loppu

en: End of next month
fi: Seuraavan kuukauden loppu

en: End of next quarter
fi: Seuraavan vuosineljänneksen loppu

en: End of next year
fi: Seuraavan vuoden loppu

en: End of previous accounting period
fi: Viime tilikauden loppu

en: End of previous month
fi: Viime kuun loppu

en: End of previous quarter
fi: Viime vuosineljänneksen loppu

en: End of previous year
fi: Viime vuoden loppu

en: End of reporting period.
fi: Raportointikauden loppu.

en: End of this accounting period
fi: Tämän tilikauden loppu

en: End of this month
fi: Tämän kuun loppu

en: End of this quarter
fi: Tämän vuosineljänneksen loppu

en: End of this year
fi: Tämän vuoden loppu

en: Ending Balance
fi: Loppusaldo

en: Engagement:
fi: Toimeksianto:

en: English (ASCII)
fi: Englanti (ASCII)

en: Ente_r date:
fi: _Syötä päivämäärä:

en: Enter
fi: Syötä

en: Enter Information about…
fi: Syötä tietoa…

en: Enter Note
fi: Syötä muistiinpano

en: Enter Password
fi: Syötä salasana

en: Enter _Interest Charge…
fi: Syötä _korkoveloitus…

en: Enter _Interest Payment…
fi: Syötä _korko…

en: Enter a description of the split
fi: Syötä rivin kuvaus

en: Enter a description of the transaction
fi: Syötä tositteen selite

en: Enter a descriptive name for this report.
fi: Syötä kuvaava nimi raportille.

en: Enter a name for the account
fi: Syötä tilin nimi

en: Enter a name for the highlighted lot.
fi: Syötä merkitylle erälle nimi.

en: Enter a payment for the owner of this bill
fi: Syötä maksu ostolaskuun

en: Enter a payment for the owner of this credit note
fi: Kirjaa hyvityslaskun maksu omistajalle

en: Enter a payment for the owner of this invoice
fi: Syötä maksu myyntilaskun omistajalle

en: Enter a payment for the owner of this voucher
fi: Syötä maksu matkalaskuun

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
fi: Syötä viitenumero, esimerkiksi seuraavan šekin numero, tai valitse tapahtumatyyppi listalta

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
fi: Syötä viite, esimerkiksi šekin numero, joka on yhteinen tositteen kaikille vienneille

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
fi: Syötä viite, esimerkiksi šekin numero, joka on yksilöllinen tositteen jokaiselle viennille

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
fi: Syötä viite, esimerkiksi laskun tai šekin numero, joka on yhteinen tositteen kaikille vienneille

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
fi: Syötä viite, esimerkiksi laskun tai šekin numero, joka on yksilöllinen tositteen jokaiselle viennille

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
fi: Syötä tositteelle viittaus, joka on sama kaikille riveille

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
fi: Syötä tositeviite, esimerkiksi laskun tai šekin numero, joka on yhteinen kaikille vienneille

en: Enter a user name and password to connect to: %s
fi: Syötä käyttäjätunnus ja salasana yhdistääksesi kohteeseen %s

en: Enter an URL like "https://www.gnucash.org"
fi: Syötä URL-osoite, esimerkiksi "https://www.gnucash.org"

en: Enter an action type, or choose one from the list
fi: Syötä tapahtumatyyppi tai valitse listalta

en: Enter file name and location for the Export…
fi: Syötä vientitiedoston nimi ja sijainti…

en: Enter file name and location for the Import…
fi: Syötä tuotavan tiedoston nimi ja sijainti…

en: Enter notes for the transaction
fi: Syötä huomautukset tositteelle

en: Enter number of months.
fi: Syötä kuukausien määrä.

en: Enter the Discount Amount
fi: Syötä alennusmäärä

en: Enter the Discount Percent
fi: Syötä alennusprosentti

en: Enter the Discount … unknown type
fi: Syötä alennusmäärä … tuntematon tyyppi

en: Enter the Entry Description
fi: Syötä tietueen kuvaus

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
fi: Syötä lainan tiedot. Anna vähintään lainan tili ja summa.

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
fi: Syötä tili, jolta siirretään tai valitse se listalta

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
fi: Kirjoita vuotuinen korko prosentteina. Hyväksytään arvot 0,001-100. Laina-apuri ei tue nollakorkoisia lainoja.

en: Enter the name of the Customer
fi: Syötä asiakkaan nimi

en: Enter the name of the Vendor
fi: Syötä toimittajan nimi

en: Enter the new balance of shares after the stock split.
fi: Kirjoita osakkeiden uusi saldo osakejaon jälkeen.

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
fi: Syötä jäljellä olevien kuukausien määrä. Tämän mukaan lasketaan sekä jäljellä oleva lainapääoma sekä tositteiden ajastuksen kesto.

en: Enter the number of shares you gained or lost in the transaction.
fi: Syötä saamiesi tai menettämiesi osakkeiden määrä tositteelle.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
fi: Syötä pienin osuus joka voidaan kerralla kaupata. Osakkeille, joita voidaan myydä vain yksittäin, syötä 1.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
fi: Syötä arvopaperin kaupankäyntitunnus (esim. NOKIA tai TYRES). Jos haet kurssit verkosta, tämän kentän täytyy olla täsmälleen sama kuin tiedonlähteesi käyttämä kaupankäyntitunnus (mukaanlukien isot ja pienet kirjaimet).

en: Enter the type of Entry
fi: Syötä tietueen tyyppi

en: Enter the unit-Price for this Entry
fi: Syötä tietueen yksikköhinta

en: Enter the value of the shares.
fi: Syötä osakkeiden arvo.

en: Enter your password
fi: Syötä salasanasi

en: Enter your username and password
fi: Syötä käyttäjätunnus ja salasana

en: Entity Not Found: %s
fi: Entiteettiä ei löytynyt: %s

en: Entries
fi: Kirjaus

en: Equity
fi: Oma pääoma

en: Equity Accounts
fi: Oman pääoman tilit

en: Error
fi: Virhe

en: Error adding price.
fi: Virhe lisättäessä hintaa.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
fi: Virhe säännöllisessä lausekkeessa '%s':
    %s

en: Error text.
fi: Virheteksti.

en: Escrow Account
fi: Sulkutili

en: Escrow Payment
fi: Maksu sulkutilille

en: Esti_mate Budget…
fi: _Arvioi budjetti…

en: Estimate
fi: Arvio

en: Estimate Budget Values
fi: Arvioi budjettiluvut

en: Estimate a budget value for the selected accounts from past transactions
fi: Arvioi valituille tileille budjettiluvut aiempien tositteiden perusteella

en: Europe (31.12.2001)
fi: Eurooppalainen (31.12.2001)

en: European
fi: Eurooppalainen

en: Exact end period
fi: Täsmällinen loppujakso

en: Examples
fi: Esimerkki

en: Exchange Rate
fi: Valuuttakurssi

en: Exchange Rates
fi: Valuuttakurssit

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
fi: Vaihtaa tietoja CSV-/FinTS (entinen HBCI) -muodoissa tai tuoda SWIFT-MT9xx-/QIF-/OFX-tietoa sisältäen tapahtumien täsmäämisen

en: Exchange rate | Exchange rates
fi[0]: Muuntokurssi
fi[1]: Muuntokurssit

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
fi: Rajaa suodatettujen tilien tositteet pois

en: Exclude accounts with zero total balances
fi: Jätä pois tilit joiden saldo on nolla

en: Exclude closing transactions
fi: Rajaa päättävät tositteet pois

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
fi: Jätä pois nollasaldoiset alatilit, joiden alla on vain nollasaldoja.

en: Exclude transactions between selected accounts
fi: Rajaa siirrot valittujen tilien välillä pois

en: Execute _Now
fi: Suorita _nyt

en: Existing
fi: Olemassaoleva

en: Existing Assets
fi: Olemassaolevat ominaisuudet

en: Existing Document Link is
fi: Nykyinen asiakirjalinkki on

en: Existing Equity
fi: Olemassa oleva oma pääoma

en: Existing Liabilities
fi: Olemassa olevat velat

en: Existing Retained Earnings
fi: Olemassa olevat kertyneet voittovarat

en: Existing Retained Losses
fi: Olemassa olevat kertyneet tappiot

en: Exit the saved report configurations dialog
fi: Poisto tallennettujen raporttiasetusten valikosta

en: Expected location
fi: Odotettu sijainti

en: Expense
fi: Kulu

en: Expense Account
fi: Kulutili

en: Expense Accounts
fi: Kulutilit

en: Expense Chart
fi: Kulukuvaaja

en: Expense Over Time
fi: Kulut ajan yli

en: Expense Piechart
fi: Kulukuvaaja

en: Expense Total
fi: Kulut yhteensä

en: Expense Voucher
fi: Matkalasku

en: Expense Vouchers
fi: Matkalaskut

en: Expense voucher number
fi: Kulutositteen numero

en: Expense voucher number format
fi: Kulutositteen numeron muotoilu

en: Expenses
fi: Menot

en: Export
fi: Vie

en: Export A_ctive Register to CSV…
fi: Vie t_ilikirja CSV-tiedostoon…

en: Export Account T_ree to CSV…
fi: Vie _tilihierarkia CSV-tiedostoon…

en: Export HTML-formatted report to file
fi: Vie HTML-muotoiltu raportti tiedostoon

en: Export Now…
fi: Toteuta vienti…

en: Export Summary
fi: Viennin yhteenveto

en: Export _Accounts
fi: Vie _tilit

en: Export _Report
fi: Vie _raportti

en: Export _Report…
fi: Vie _raportti…

en: Export _Transactions to CSV…
fi: Vie _tositteet CSV-tiedostoon…

en: Export as P_DF…
fi: Vie P_DF:ksi…

en: Export the Account Tree to a CSV file
fi: Vie tilihierarkia CSV-tiedostoon

en: Export the Active Register to a CSV file
fi: Vie aktiivinen tilikirja CSV-tiedostoon

en: Export the Transactions to a CSV file
fi: Vie tositteet CSV-tiedostoon

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
fi: Vie tilihierarkia uuteen GnuCash-tiedostoon

en: Export the current report as a PDF document
fi: Vie tämä raportti PDF-tiedostoon

en: Export to PDF File
fi: Vie PDF-tiedostoon

en: Exporting file…
fi: Viedään tiedostoa…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
fi: Laajenna kirjanpitoa liittämällä uusia tilityyppikategorioita

en: Extra Notes
fi: Lisämerkinnät

en: Extra Payments
fi: Ylimääräiset maksut

en: Extra notes to put on the invoice.
fi: Laskulle lisättävät ylimääräiset huomautukset.

en: F_ind Account
fi: _Etsi tili

en: F_raction traded
fi: Kaupattava _osuus

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Fancy
fi: Hieno

en: Fancy Date Format
fi: Hieno päivämäärämuoto

en: Fancy Invoice
fi: Hieno lasku

en: Fax
fi: Faxi

en: File %s opened. %s
fi: Tiedosto %s avattu. %s

en: File Format
fi: Tiedostomuoto

en: File Found
fi: Tiedosto löytyi

en: File Not Found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: File does not appear to be in QIF format
fi: Tiedosto ei vaikuta olevan QIF-muotoa

en: File exported successfully!
fi: Tiedoston vienti onnistui!

en: Filter
fi: Suodatin

en: Filter %s by...
fi: Suodata %s...

en: Filter %s by…
fi: Suodata %s…

en: Filter By:
fi: Suodattaja:

en: Filter By…
fi: Suodata…

en: Filter Type
fi: Suodattimen toiminta

en: Filter account.
fi: Suodata tili.

en: Filter accounts
fi: Suodata tilit

en: Filter by reconcile status.
fi: Suodata täsmäytystilanteen mukaan.

en: Filter on these accounts.
fi: Suodata näillä tileillä.

en: Filter register by…
fi: _Lajittele tilikirja…

en: Filtered
fi: Suodatettu

en: Finance Management
fi: Taloudenhallinta

[ctx: Finance::Quote]
en: currency:
fi: rahayksikkö:

[ctx: Finance::Quote]
en: date:
fi: päiväys:

[ctx: Finance::Quote]
en: last:
fi: viimeisin:

[ctx: Finance::Quote]
en: one of these
fi: jokin näistä

[ctx: Finance::Quote]
en: price:
fi: hinta:

[ctx: Finance::Quote]
en: recommended
fi: suositeltu

[ctx: Finance::Quote]
en: required
fi: vaadittu

[ctx: Finance::Quote]
en: symbol:
fi: symboli:

en: Find Account
fi: Etsi tili

en: Find Bi_ll…
fi: Etsi o_stolasku…

en: Find Bill
fi: Etsi ostolasku

en: Find Customer
fi: Etsi asiakas

en: Find Employee
fi: Etsi työntekijä

en: Find Expense Voucher
fi: Etsi matkalasku

en: Find Expense _Voucher…
fi: Etsi m_atkalasku…

en: Find In_voice…
fi: Etsi myynti_lasku…

en: Find Invoice
fi: Etsi myyntilaskua

en: Find Jo_b…
fi: Etsi h_anke…

en: Find Job
fi: Etsi hanke

en: Find Order
fi: Etsi tilaus

en: Find Transaction
fi: Etsi tosite

en: Find Vendor
fi: Etsi toimittaja

en: Find an account
fi: Etsi tili

en: Find an account.
fi: Etsi tili.

en: Find transactions with a search
fi: Etsi tapahtumia

en: Find transactions with a search.
fi: Etsi tapahtumia haulla.

en: Finding duplicate transactions
fi: Etsitään kaksinkertaisia tositteita

en: Finish
fi: Vahvista

en: Finish Account Setup
fi: Vahvista tilien luonti

en: Finish the reconciliation of this account
fi: Merkitse tämän tilin täsmäytys valmiiksi

en: First Date
fi: Ensimmäinen päivämäärä

en: First In, First Out
fi: FIFO (ensin sisään, ensin ulos)

en: First budget period
fi: Ensimmäinen budjettijakso

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
fi: Tilikauden ensimmäinen päivä, määritetty asetuksissa.

en: First day of the current calendar year.
fi: Tämän kalenterivuoden ensimmäinen päivä.

en: First day of the current month.
fi: Tämän kuukauden ensimmäinen päivä.

en: First day of the current quarterly accounting period.
fi: Tämän vuosineljänneksen aloituspäivä.

en: First day of the next calendar year.
fi: Seuraavan kalenterivuoden ensimmäinen päivä.

en: First day of the next month.
fi: Seuraavan kuukauden ensimmäinen päivä.

en: First day of the next quarterly accounting period.
fi: Seuraavan vuosineljänneksen ensimmäinen päivä.

en: First day of the previous calendar year.
fi: Edellisen kalenterivuoden ensimmäinen päivä.

en: First day of the previous month.
fi: Edellisen kuukauden ensimmäinen päivä.

en: First day of the previous quarterly accounting period.
fi: Edellisen vuosineljänneksen alkupäivä.

en: First-in first-out
fi: Ensimmäiset ensin ulos

en: Fixed Rate
fi: Kiinteäkorkoinen

en: Fixed-Width
fi: Kiinteäleveyksinen

en: Flatten list to depth limit
fi: Litistä lista näytettävien tasojen rajaan

en: Font family
fi: Fonttiperhe

en: Font info for account name.
fi: Tilin nimen fontti.

en: Font info for cells containing total labels.
fi: Loppusummien otsikkosolujen fontti.

en: Font info for centered label cells.
fi: Keskitettyjen otsikkosolujen fontti.

en: Font info for number cells containing a total.
fi: Loppusumman solujen fontti.

en: Font info for number headers.
fi: Numeroiden otsikoiden fontti.

en: Font info for regular number cells.
fi: Numerosolujen fontti.

en: Font info for regular text cells.
fi: Normaalien tekstisolujen fontti.

en: Font info for the report title.
fi: Raportin otsikon fontti.

en: Font size
fi: Fontin koko

en: Fonts
fi: Fontit

en: Footer
fi: Alaviite

en: Footer logo filename
fi: Alatunnisteen logon tiedostonimi

en: Footer logo width
fi: Alatunnisteen logon leveys

en: For importing customer lists.
fi: Asiakaslistausten tuontiin.

en: Forever
fi: Ikuisesti

en: Form Line Data:
fi: Lomakerivin tieto:

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Fourth Options
fi: Neljännet asetukset

en: Fraction
fi: Murto-osa

en: Frequency
fi: Kausi

en: Friday
fi: Perjantai

en: From
fi: Alkaen

en: From Namespace
fi: Nimiavaruudesta

en: From Symbol
fi: Symbolista

en: From these Commodities
fi: Näistä hyödykkeistä

en: From ~a to ~a
fi: ~a - ~a

en: Frozen
fi: Jäädytetty

en: Full Account Name
fi: Tilin koko nimi

en: Funds In
fi: Varoja sisään

en: Funds Out
fi: Varoja ulos

en: Future Minimum
fi: Ennustettu alhaisin

en: Future Minimum (%s)
fi: Ennustettu alhaisin (%s)

en: Future Minimum (Report)
fi: Ennustettu alhaisin (raportti)

en: Future Scheduled Transactions Summary
fi: Yhteenveto tulevista ajastetuista tositteista

en: Future value
fi: Tuleva summa

en: Future:
fi: Tuleva:

en: GST Amount
fi: LVV määrä

en: GST Rate
fi: LVV prosentti

en: Gain
fi: Tulo

en: Gain/Loss
fi: Voitto/tappio

en: Gains
fi: Voitto

en: Gains Only
fi: Vain voitot

en: Gains and Sales
fi: Voitot ja myynti

en: General
fi: Yleistä

en: General Journal
fi: Päiväkirja

en: General Ledger
fi: Pääkirja

en: General background color for report.
fi: Raportin yleinen taustaväri.

en: General journal exact balances
fi: Päiväkirjan tarkat saldot

en: Georgian (GEOSTD8)
fi: Georgialainen (GEOSTD8)

en: Get Quotes
fi: Päivitä kurssit

en: Get _Balance
fi: Hae _saldo

en: Get _Transactions…
fi: Hae _tositteet…

en: Get new online quotes for stock accounts.
fi: Nouda osakkeiden kurssit verkosta.

en: GnuCash Account Name
fi: GnuCash-tilin nimi

en: GnuCash Export Format
fi: GnuCashin vientimuoto

en: GnuCash Export Format (4.x and older)
fi: GnuCashin vientimuoto (4.x tai vanhempi)

en: GnuCash Paths
fi: GnuCash polut

en: GnuCash Preferences
fi: GnuCashin asetukset

en: GnuCash Project
fi: GnuCash-projekti

en: GnuCash Tip Of The Day
fi: GnuCashin päivän vinkki

en: GnuCash account name
fi: GnuCash-tilin nimi

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
fi: GnuCash ei löytänyt ohjetiedostoja.

en: GnuCash could not find the linked document.
fi: GnuCash ei löytänyt yhdistettyä asiakirjaa.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
fi: GnuCash ei voinut lukita tietokantaa %s.

en: GnuCash could not open the linked document:
fi: GnuCash ei voinut avata yhdistettyä asiakirjaa:

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
fi: GnuCash on ohjelma henkilökohtaiseen ja pienyritysten kirjanpitoon.

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
fi: GnuCash käyttää oletuksena kelta-vihreää teemaa tilikirjaikkunassa. Poista valinta, jos haluat käyttää järjestelmän väriteemaa oletuksen sijaan.

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
fi: GnuCash arvioi valituille tileille budjetin arvot aiempien tapahtumien perusteella.

en: GnuCash {1} development version
fi: GnuCash {1} kehitysversio

en: GnuCash-Report
fi: GnuCash-raportti

en: Go to Date
fi: Siirry päivään

en: Go to the first split with the _smallest value
fi: Siirry ensimmäiselle riville, jolla on _pienin arvo

en: Grand Total
fi: Loppusumma

en: Grand Total Cell Color
fi: Loppusumman solun väri

en: Grand Total Only
fi: Vain loppusumma

en: Grand Total and Subtotals
fi: Loppusumma ja välisummat

en: Greek
fi: kreikkalainen

en: Greek (ISO-8859-7)
fi: Kreikkalainen (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
fi: Kreikkalainen (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
fi: Kreikkalainen (Windows-1253)

en: Green
fi: Vihreä

en: Grid
fi: Ruudukko

en: HTML Style Sheet Properties: %s
fi: HTML-tyylitiedoston ominaisuudet: %s

en: HTML Style Sheets
fi: HTML-tyylitiedostot

en: H_idden
fi: P_iilotettu

en: Half Year
fi: Puoli vuotta

en: Half Years
fi: Puolivuosittain

en: Have a nice day!
fi: Mukavaa päivää!

en: Header logo filename
fi: Ylätunnisteen logon tiedostonimi

en: Header logo width
fi: Ylätunnisteen logon leveys

en: Heading Alignment
fi: Otsikon sijainti

en: Heading Banner
fi: Otsikon banneri

en: Heading font
fi: Otsikon fontti

en: Headings 1
fi: Otsikko 1

en: Headings 2
fi: Otsikko 2

en: Hebrew
fi: heprealainen

en: Hebrew (IBM-862)
fi: Heprealainen (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
fi: Heprealainen (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
fi: Heprealainen (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
fi: Heprealainen (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
fi: Heprealainen (Windows-1253)

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Hidden Options
fi: Piilotetut asetukset

en: Hide
fi: Piilota

en: Hide _Hidden Accounts
fi: Piilota _piilotetut tilit

en: Hide _Placeholder Accounts
fi: Piilota _koontitilit

en: Hide splits in all transactions.
fi: Piilota kaikkien tositteiden rivit.

en: Hide:
fi: Piilota:

en: Host
fi: Isäntä

en: Hours
fi: Tunnit

en: How many automatic decimal places will be filled in.
fi: Kuinka monta desimaalia luvuille täydennetään automaattisesti.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
fi: Kuinka monta päivää etukäteen ostolaskujen erääntymisestä varoitetaan.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
fi: Kuinka monta päivää etukäteen ostolaskujen erääntymisestä varoitetaan.

en: How many days to keep old log/backup files.
fi: Kuinka monta päivää vanhat loki-/varmuuskopiotiedostot säilytetään.

en: How to handle void transactions.
fi: Miten mitätöidyt tositteet käsitellään.

en: How to show account subtotals for parent accounts.
fi: Miten välisummat ylätileille näytetään.

en: How to show the balances of parent accounts.
fi: Valitsee miten näytetään ylätilien saldot.

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
fi: Mahdollisen syvyysrajoitteen ylittävien tilien käsittely.

en: Hyphen (-)
fi: Viiva (-)

en: ID
fi: Tunnus

en: ID #
fi: ID nro

en: ISIN, CUSI_P or other code
fi: ISIN, CUSI_P tai muu koodi

en: Icelandic (MacIcelandic)
fi: Islantilainen (MacIcelandic)

en: Id
fi: Tunniste

en: Identification
fi: Tunniste

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
fi: Jos valittu, GnuCash näyttää kysyy aina ennen automaattitallennus vahvistuksen käyttäjältä. Muussa tapauksess erillistä vahvistusta ei pyydetä.

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
fi: Jos valittu, painikepalkissa näytetään useille yrityksille olennaisille toiminnoille omat painikkeet.

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
fi: Jos valittu, kukin lasku avautuu omaan päätason ikkunaansa. Muussa tapauksessa lasku avautuu samaan ikkunnan.

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
fi: Jos valittu, kukin tilikirja avautuu omaan päätason ikkunaansa. Jos ei valittu, tilikirja avautuu nykyiseen ikkunaan.

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
fi: Jos valittuna, kukin raportti avautuu omaan päätason ikkunaansa. Jos ei valittuna, raportit avataan nykyiseen ikkunaan.

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
fi: Jos valittuna, muiden kuin valuuttatilien arvo sisällytetään yhteenvetopalkissa näkyvään summaan. Ilman valintaa summaan sisällytetään ainoastaan valuuttamuotoiset tilit.

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
fi: Jos valittu, näytä ainoastaan alimman tason tilin nimi tilikirjassa ja tilin valinnan pudotusvalikoissa. Oletuksena näytetään tilin koko nimi, mukaan lukien polku kyseiseen tiliin päätasolta lähtien. Valinta olettaa, että käytät yksilöllisiä tilien nimiä.

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
fi: Jos valittu, painamalla rivinvaihto-näppäintä valinta siirtyy kirjan viimeiselle, tyhjälle riville. Jos ei valittu, rivinvaihdon painaminen siirtää valinnan yhden rivin alaspäin.

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
fi: Jos valittu, automaattitallennuksen vahvistus on näkyvissä vain määrätyn ajan. Jos vahvistuspyyntöön ei reagoida, tiedosto tallennetaan ja vahvistusikkuna suljetaan.

en: If no transactions matched
fi: Jos yksikään tosite ei sopinut

en: If selected, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the split 'action' field and the transaction 'num' field is shown on the second line in double line view (and is not visible if that's not set). Otherwise, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the transaction 'num' field.
fi: Jos valittu, oletuksena uusissa tilikirjatiedostoissa tilien ja raporttien 'Nro'-solu näyttää/päivittää rivin 'toiminto'-kentän ja tositteen numerokenttä näytetään toisella rivillä kahden rivin näkymässä (eikä sitä näytetä lainkaan yhden rivin näkymässä). Muussa tapauksessa oletuksena uusissa tilikirjatiedostoissa 'Nro'-kenttä näyttää tositteen numeron.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
fi: Jos välilehden teksti on tätä arvoa pidempi (testi ei ole tarkka), otsikon keskikohta leikataan pois.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
fi: Jos olet käyttänyt aiemmin muita taloushallinnon sovelluksia kuten Quickeniä, huomaathan että GnuCash käyttää tilejä kategorioiden sijaan pitääkseen kirjaa tuloista ja menoista. Lisätietoja tulo- ja menotileistä löydät GnuCashin verkko-oppaasta.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
fi: Jos et tallenna, muutoksen edellisen %d päivän ja %d tunnin ajalta hukataan.

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
fi: Jos et tallenna, muutokset edellisen %d tunnin ja %d minuutin ajalta hukataan.

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
fi[0]: Jos et tallenna, muutokset edellisen minuutin ajalta hukataan.
fi[1]: Jos et tallenna, muutokset edellisten %d minuutin ajalta hukataan.

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
fi: Jos haluat tietää, mihin hakemistoihin viimeisimmät GnuCash-tiedostosi on tallennettu, siirrä hiiren osoitin jonkin historiavalikon merkinnän päälle
    (Tiedosto[->Viimeksi käytetyt tiedostot -lista]).
    Koko polku näkyy tilarivillä.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
fi: Jos työskentelet yöaikaan, muista sulkea ja avata tilikirjat vuorokauden vaihtumisen jälkeen, jotta oikea päiväys täytetään oletuksena päivämääräkenttiin. GnuCashiä ei tarvitse käynnistää uudelleen.

en: If you would like to change an account's name, click on the row containing the account, then click on the account name and change it.
    
    Some accounts are marked as "Placeholder". Placeholder accounts are used to create a hierarchy of accounts and normally do not have transactions or opening balances. If you would like an account to be a placeholder account, click the checkbox for that account.
    
    If you would like an account to have an opening balance, click on the row containing the account, then click on the opening balance field and enter the starting balance.
    
    <b>Note:</b> all accounts except Equity and placeholder accounts may have an opening balance.
fi: Jos haluat muuttaa tilin nimeä, valitse kyseinen rivi, klikkaa tilin nimeä ja muuta se.
    
    Jotkin tileistä on merkitty "koontitileiksi". Koontitilejä käytetään luomaan kirjaan tarvittava tilihierarkia, mutta niillä ei itsellään ole yleensä tapahtumia tai avaussaldoa. Jos haluat määrittää jonkin tilin koontitiliksi, valitse valintalaatikko tilin riviltä.
    
    Jos haluat määrittää tilille avaususaldon, valitse ensin kyseinen rivi, klikkaa Avaussaldo-kenttää ja syötä saldo.
    
    <b>Huomaa:</b> Kaikilla paitsi koonti- ja oma pääoma -tileillä voi olla avaussaldo.

en: Ignoring unknown option
fi: Jätetään huomiotta tuntematon asetus

en: Images
fi: Kuvat

en: Imbalance
fi: Epätasapaino

en: Imbalance Amount
fi: Epätasapainoinen summa

en: Import
fi: Tuo

en: Import Account Assistant
fi: Tilien tuonnin avustin

en: Import Accounts Now
fi: Tuo tilit nyt

en: Import Accounts from a CSV file
fi: Tuo tilit CSV-tiedostosta

en: Import Bills & _Invoices…
fi: Tuo osto- ja myynti_laskut…

en: Import Bills or Invoices from csv
fi: Tuo osto- ja myyntilaskut CSV:stä

en: Import Customers and Vendors from a CSV text file
fi: Tuo asiakkaat ja toimittajat CSV-tiedostosta

en: Import Customers from csv
fi: Tuo asiakkaat CSV-tiedostosta

en: Import Map Editor
fi: Kartantuontimuokkain

en: Import Preview
fi: Tuonnin esikatselu

en: Import Prices Now
fi: Tuo hinnat nyt

en: Import Prices from a CSV file
fi: Tuo hinnat CSV-tiedostosta

en: Import QIF files
fi: Tuo QIF-tiedostoja

en: Import Summary
fi: Yhteenveto tuonnista

en: Import Transactions from a CSV file
fi: Tuo tositteet CSV-tiedostosta

en: Import _Accounts from CSV…
fi: Tuo _tilit CSV-tiedostosta…

en: Import _Customers & Vendors…
fi: Tuo _asiakkaat ja toimittajat…

en: Import _OFX/QFX…
fi: Tuo _OFX/QFX…

en: Import _Prices from a CSV file…
fi: Tuo _hinnat CSV-tiedostosta…

en: Import _QIF…
fi: Tuo _QIF-tiedosto…

en: Import _Transactions from CSV…
fi: Tuo t_ositteet CSV-tiedostosta…

en: Import a Quicken QIF file
fi: Tuo Quicken QIF-tiedosto

en: Import bill CSV data
fi: Tuo ostolaskujen CSV-tiedot

en: Import bills and invoices from a CSV text file
fi: Tuo osto- ja myyntilaskut CSV-tekstitiedostosta

en: Import customers or vendors from text file
fi: Tuo asiakkaat tai toimittajat tekstitiedostosta

en: Import invoice CSV data
fi: Tuo myyntilaskujen CSV-tiedot

en: Import transactions from text file
fi: Tuo tositteet tekstitiedostosta

en: Imported transaction's first split
fi: Tositteen ensimmäinen rivi

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
fi: Liukuvan 12 kuukauden jakson perusteella, joka
    alkaa näin monta kuukautta ennen tätä kuukautta

en: In the current calendar year
fi: Nykyiseksi kalenterivuodeksi

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
fi: Voit painaa välilyöntiä täsmäytysikkunassa merkitäksesi kirjauksen täsmätyksi. Voit myös painaa sarkainta tai SHIFT+sarkain liikkuaksesi panon ja oton välillä.

en: Inches
fi: Tuumaa

en: Include Century
fi: Sisällytä vuosisata

en: Include Sub-Accounts
fi: Sisällytä alatilit

en: Include Trading Accounts in report
fi: Sisällytä muunnostilit raportille

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
fi: Sisällytä tositteet suodatetuilta tileiltä

en: Include _grand total
fi: Sisällytä _loppusumma

en: Include _non-currency totals
fi: Sisällytä myös _muut kuin valuuttatilit

en: Include _subaccounts
fi: _Sisällytä alatilit

en: Include accounts that have a zero share balances.
fi: Näytä tilit, joilla on nollatase.

en: Include accounts with no lots
fi: Sisällytä tilit ilman eriä

en: Include accounts with no shares
fi: Sisällytä tilit joissa ei ole osakkeita

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
fi: Sisällytä tähän raporttiin tilit joiden saldo ja budjetti alatileineen on nolla.

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
fi: Sisällytä tilit joiden alatilien yhdistetty saldo on nolla.

en: Include accounts with zero total balances
fi: Sisällytä tilit joiden saldo on nolla

en: Include accounts with zero total balances and budget values
fi: Sisällytä tilit joiden saldo ja budjetti on nolla

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
fi: Sisällytä alatilit täsmäytykseen. Niiden kaikkien täytyy käyttää samaa hyödykettä kuin tämä tili.

en: Include assets total
fi: Sisällytä vastaavien summa

en: Include closed lots
fi: Sisällytä suljetut erät

en: Include equity total
fi: Sisällytä oman pääoman summa

en: Include expense total
fi: Sisällytä kulujen summa

en: Include in gain/loss
fi: Sisällytä voitto/tappioon

en: Include liabilities total
fi: Sisällytä vieraan pääoman summa

en: Include new/existing totals
fi: Sisällytä uudet/vanhat loppusummat

en: Include only accounts with warnings
fi: Sisällytä vain tilit, joilla on varoituksia

en: Include revenue total
fi: Sisällytä tulojen summa

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
fi: Sisällytä kaikkien valittujen tilian alatilit.

en: Include totals
fi: Sisällytä loppusummat

en: Include trading accounts total
fi: Sisällytä muunnostilien loppusumma

en: Income
fi: Tulo

en: Income & Expense Barchart
fi: Tulot ja menot -pylväskaavio

en: Income & Expense Linechart
fi: Tulot ja menot -viivakaavio

en: Income Account
fi: Tulotili

en: Income Accounts
fi: Tulotilit

en: Income Chart
fi: Tulokuvaaja

en: Income Over Time
fi: Tulo ajan yli

en: Income Piechart
fi: Tulokuvaaja

en: Income Statement
fi: Tuloslaskelma

en: Income Statement (Multicolumn)
fi: Tuloslaskelma (monisarakkeinen)

en: Income Tax Identity
fi: Tuloverotunniste

en: Income Tax Information
fi: Tuloverotiedot

en: Income Total
fi: Tulot yhteensä

en: Income and Expense
fi: Tulot ja menot

en: Income and Expense categories
fi: Tulo- ja menoluokat

en: Income and GST Statement
fi: Tulo- ja LVV-laskelma

en: Income%sSalary%sTaxable
fi: Tulot%sPalkka%sVerollinen

en: Income/Expense Chart
fi: Tulo-/menokuvaaja

en: Increase
fi: Lisäys

en: Increase in capital
fi: Pääoman kasvu

en: Indian
fi: intialainen

en: Initial Online Banking Setup
fi: Verkkopankin määrityksen aloitus

en: Initial stock short sale.
fi: Ensimmäinen osakkeiden lyhyeksimyynti.

en: Initialize Test Data
fi: Alusta testitiedot

en: Insurance
fi: Vakuutus

en: Insurance Payment
fi: Vakuutusmaksu

en: Interest
fi: Korko

en: Interest Charge
fi: Korkoveloitus

en: Interest Payment
fi: Korkomaksu

en: Interest Rate
fi: Korkoprosentti

en: Interest Rate Change Frequency
fi: Koron muutostiheys

en: Interest To
fi: Korko tilille

en: Interest rate
fi: Korkoprosentti

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Invalid Account in Split
fi: Virheellinen tili rivillä

en: Invalid Transactions
fi: Virheelliset tositteet

en: Invalid Txn Type ~a
fi: Virheellinen verotustyyppi ~a

en: Invalid dates
fi: Virheelliset päiväykset

en: Invalid encoding selected
fi: Virheellinen koodaus valittu

en: Invalid stock new balance.
fi: Uusi osakesaldo on virheellinen.

en: Invalid transaction date.
fi: Virheellinen tositteen päiväys.

en: Investment Lots
fi: Investointierät

en: Investments
fi: Investoinnit

en: Invoice
fi: Myyntilasku

en: Invoice #:
fi: Lasku #:

en: Invoice %s created.
fi: Lasku %s luotu.

en: Invoice %s not updated because it already exists.
fi: Laskua %s ei päivitetty, koska se on jo olemassa.

en: Invoice %s posted.
fi: Lasku %s lähetetty.

en: Invoice %s updated.
fi: Lasku %s päivitetty.

en: Invoice Date
fi: Laskun päiväys

en: Invoice ID
fi: Laskun tunniste

en: Invoice Information
fi: Myyntilaskun tiedot

en: Invoice Job number?
fi: Myyntilaskun hankkeen numero?

en: Invoice No.
fi: Laskun numero

en: Invoice Notes
fi: Myyntilaskun huomautukset

en: Invoice Number
fi: Laskunumero

en: Invoice Number next to title?
fi: Laskun numero otsikon viereen?

en: Invoice Owner
fi: Myyntilaskun omistaja

en: Invoice in progress…
fi: Lasku vaiheessa…

en: Invoice number
fi: Laskun numero

en: Invoice number format
fi: Myyntilaskun numeron muotoilu

en: Invoice number next to title
fi: Laskun numero otsikon viereen

en: Invoice number text
fi: Laskun numero teksti

en: Invoice number:
fi: Myyntilaskun numero:

en: Invoice owner ID
fi: Myyntilaskun omistajan tunnus

en: Invoiced?
fi: Laskutettu?

en: Invoices _Due Reminder
fi: Muistuta _erääntyvistä myyntilaskuista

en: Is Paid?
fi: On maksettu?

en: Is Posted?
fi: Viety kirjanpitoon?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
fi: Sisältyykö vero jo kirjauksen hintaan?

en: Is this entry invoiced?
fi: Onko tietue laskutettu?

en: Is this entry taxable?
fi: Onko kirjaus verotettava?

en: Issue SEPA Direct _Debit…
fi: Luo SEPA-suo_raveloitus…

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
fi: Luo _SEPA-maksu…

en: Issue _SEPA Transaction…
fi: Luo _SEPA-maksu…

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
fi: On mahdollista muuttaa, mitkä sarakkeet näkyvät tilikartassa. Etsi kolmiomerkki sarakeotsikoiden oikealla puolella ja napsauta sitä, niin näet eri sarakkeet.

[ctx: Item represents an unknown object type (in the sense of bill, customer, invoice, transaction, split,…)!]
en: New item
fi: Uusi kohde

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
fi: Sen alatili siirretään tilille %s.

en: Its subaccount will be deleted.
fi: Sen alatili poistetaan.

en: Japanese
fi: japanilainen

en: Japanese (EUC-JP)
fi: Japanilainen (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
fi: Japanilainen (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
fi: Japanilainen (Shift_JIS)

en: Job
fi: Hanke

en: Job Active
fi: Hanke on aktiivinen

en: Job Details
fi: Hankkeen yksityiskohdat

en: Job Dialog
fi: Hankeikkuna

en: Job Information
fi: Hankkeen tiedot

en: Job Name
fi: Hankkeen nimi

en: Job Name text
fi: Työn nimiteksti

en: Job Number
fi: Hankkeen numero

en: Job Number text
fi: Hankenumeroteksti

en: Job Report
fi: Hankeraportti

en: Job name:
fi: Hankkeen nimi:

en: Job number
fi: Työn numero

en: Job number format
fi: Hankkeen numeron muotoilu

en: Job number:
fi: Hankenumero:

en: Jobs
fi: Hankkeet

en: Jump
fi: Hyppää

en: Jump to Invoice
fi: Hyppää laskuun

en: Jump to the transaction?
fi: Siirry suoraan tositteelle?

en: Jump when there are multiple other accounts
fi: Hyppää kun on useita muita tilejä

en: Jump when there are no other accounts
fi: Hyppää kun ei ole muita tilejä

en: Just a Date Option
fi: Vain päiväys -asetus

en: Keep Linked Document Entry
fi: Säilytä yhdistetyn asiakirjan tietue

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
fi: Pitää kirjaa päivittäisistä tuloista ja menoista

en: Keep your small business' accounting up to date
fi: Pitää pienyrityksesi kirjanpidon ajan tasalla

en: Korean
fi: korealainen

en: Korean (EUC-KR)
fi: Korealainen (EUC_KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
fi: Korealainen (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
fi: Korealainen (JOHAB)

en: Korean (UHC)
fi: Korealainen (UHC)

en: LT Realized Gain
fi: PA toteutuneet voitot

en: LT Sold Amount
fi: PA myyty määrä

en: LT Unrealized Gain
fi: PA toteutumattomat voitot

en: Label sections
fi: Otsikoi kappaleet

en: Label the assets section
fi: Otsikoi vastaavat

en: Label the equity section
fi: Otsikoi oma pääoma

en: Label the expense section
fi: Otsikoi kulut

en: Label the liabilities section
fi: Otsikoi vieras pääoma

en: Label the revenue section
fi: Otsikoi tulot

en: Label the trading accounts section
fi: Otsikoi muunnostilien kappale

en: Language
fi: Kieli

en: Last
fi: Viimeisin

en: Last Friday
fi: Viimeinen perjantai

en: Last In, First Out
fi: LIFO (viimeksi sisään, ensin ulos)

en: Last Monday
fi: Viimeinen maanantai

en: Last Num
fi: Viimeisin numero

en: Last Occur
fi: Edellinen esiintymä

en: Last Occurred:
fi: Edellinen esiintymä:

en: Last Reconcile Date
fi: Viimeisin täsmäytyspäivä

en: Last Saturday
fi: Viimeinen lauantai

en: Last Sunday
fi: Viimeinen sunnuntai

en: Last Thursday
fi: Viimeinen torstai

en: Last Tuesday
fi: Viimeinen tiistai

en: Last Valid Year:
fi: Viimeinen kelvollinen vuosi:

en: Last Wednesday
fi: Viimeinen keskiviikko

en: Last Year
fi: Viime vuosi

en: Last budget period
fi: Viimeinen budjettijakso

en: Last day of month
fi: Viimeinen päivä

en: Last day of next month.
fi: Seuraavan kuukauden viimeinen päivä.

en: Last day of next quarterly accounting period.
fi: Seuraavan vuosineljänneksen viimeinen päivä.

en: Last day of previous month.
fi: Edellisen kuukauden viimeinen päivä.

en: Last day of previous quarterly accounting period.
fi: Edellisen vuosineljänneksen viimeinen päivä.

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
fi: Tilikauden viimeinen päivä, määritetty asetuksissa.

en: Last day of the current calendar year.
fi: Tämän kalenterivuoden viimeinen päivä.

en: Last day of the current month.
fi: Tämän kuukauden viimeinen päivä.

en: Last day of the current quarterly accounting period.
fi: Tämän vuosineljänneksen viimeinen päivä.

en: Last day of the next calendar year.
fi: Seuraavan kalenterivuoden viimeinen päivä.

en: Last day of the previous calendar year.
fi: Edellisen kalenterivuoden viimeinen päivä.

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
fi: Muokattu edellisen kerran %x %X

en: Last of _Month
fi: _Kuun viimeinen

en: Last of _Period
fi: _Jakson viimeinen

en: Last of _Quarter
fi: Vuosi_neljänneksen viimeinen

en: Last of _Week
fi: _Viikon viimeinen

en: Last pathname used
fi: Viimeisin käytetty polku

en: Last-in first-out
fi: Viimeiset ensin ulos

en: Layout
fi: Asettelu

en: Leading date.
fi: Määrittelevä päiväys.

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Length
fi: Pituus

en: Levels of Subaccounts
fi: Näytä alatilien tasoja

en: Liabilities
fi: Vieras pääoma

en: Liabilities Over Time
fi: Vastattavat ajan yli

en: Liability
fi: Vieras pääoma

en: Liability Accounts
fi: Vastattavaa tilit

en: Liability Chart
fi: Vastattavaa-kuvaaja

en: Liability Piechart
fi: Vastattavaa-kuvaaja

en: Likely match _day threshold
fi: Todennäköisesti täsmäävän _päiväyksen raja

en: Likely matching transaction within these days
fi: Todennäköisesti vastaava tosite näiden päivien sisällä

en: Limit for number of columns
fi: Raja sarakkeiden määrälle

en: Line
fi: Viiva

en: Link Color
fi: Linkkien väri

en: Link text color.
fi: Linkkitekstien väri.

en: Link to actual transactions
fi: Linkki todellisiin tositteisiin

en: Linked Details
fi: Liitetyt tiedot

en: Linked Document
fi: Yhdistetty asiakirja

en: Linked _File
fi: _Tiedosto

en: Linked _Location
fi: _Sijainti

en: Linked transactions are hidden.
fi: Liitetyt tositteen ovat piilossa.

en: List
fi: Lista

en: Load
fi: Lataa

en: Load QIF files
fi: Lataa QIF-tiedostot

en: Load report configuration
fi: Lataa raporttiasetukset

en: Loading completed
fi: Lataaminen valmis

en: Loading data…
fi: Ladataan tietoja…

en: Loading user data…
fi: Ladataan käyttäjätietoja…

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Loan
fi: Laina

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
fi: Lainan takaisunmaksun luonti

en: Loan Account
fi: Lainan tili

en: Loan Details
fi: Lainan tiedot

en: Loan Payment
fi: Lainanmaksu

en: Loan Repayment
fi: Lainan takaisinmaksu

en: Loan Repayment Calculator
fi: Lainan takaisinmaksun laskin

en: Loan Repayment Option: "%s"
fi: Lainanlyhennyksen valinta: "%s"

en: Loan Repayment Options
fi: Lainan takaisinmaksun asetukst

en: Loan Review
fi: Lainan yhteenveto

en: Loan Summary
fi: Lainan yhteenveto

en: Loc_ale
fi: _Maa-asetusto

en: Locale:
fi: Maa-asetusto:

en: Location does not start with a valid scheme
fi: Sijainti ei ala kelvollisella protokollalla

en: Logo filename
fi: Logon tiedostonimi

en: Logo width
fi: Logon leveys

en: Loss
fi: Meno

en: Lot
fi: Erä

en: Lot Title
fi: Erän otsikko

en: Lots in Account %s
fi: Erät tilillä %s

en: M_ove to
fi: _Siirrä tilille

en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
fi: Postituslistat ovat GnuCash-yhteisön ensisijainen yhteydenpitotapa. Ilmoitukset esimerkiksi julkaisuista ja käyttäjäryhmistä ovat taulukossa osoitteessa https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: Make Pdf
fi: Tee PDF

en: Make Scheduled Transaction
fi: Luo tositteen ajastus

en: Make a copy of the current entry
fi: Tee kopio nykyisestä rivistä

en: Make a copy of the current split
fi: Tee kopio tästä tositerivistä

en: Make a copy of the current split.
fi: Tee kopio tästä tositerivistä.

en: Make a copy of the current transaction
fi: Tee kopio valitusta tositteesta

en: Make a copy of the current transaction.
fi: Tee kopio valitusta tositteesta.

en: Make a printable bill
fi: Luo tulostettava ostolasku

en: Make a printable credit note
fi: Luo tulostettava hyvistyslasku

en: Make a printable invoice
fi: Luo tulostettava myyntilasku

en: Make a printable voucher
fi: Luo tulostettava matkalasku

en: Manage Document Link
fi: Vaihda yhdistettyä asiakirjaa

en: Manage Document Link…
fi: Vaihda yhdistetty asiakirja…

en: Manage and run saved report configurations
fi: Hallitse tallennettuja raporttiasetuksia

en: Manage your finances, accounts, and investments
fi: Hallitse rahavirtojasi, tilejäsi ja sijoituksiasi

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
fi: Hallita osake-, bondi- ja rahastotilejä helposti

en: Manual
fi: Manuaalinen

en: Manual period selection
fi: Manuaalinen ajanjakson valinta

en: Manually select lots.
fi: Käsin valitut erät.

en: Map Account NOT found
fi: Karttatiliä EI löytynyt

en: Mapped to Account Name
fi: Liitetty tiliin

en: Mark split as unreconciled?
fi: Haluatko merkitä rivin täsmäyttämättömäksi?

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
fi: Täsmää verkkopankkitilit GnuCash-tilien kanssa

en: Match Transactions
fi: Yhdistä tositteet

en: Match _display threshold
fi: Täsmää _näytön rajaan

en: Match case
fi: Huomioi kirjainkoko

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
fi: Säilytetäänkö viikonpäivä ja kuukauden viikko samoina? (esimerkiksi "jokaisen kuukauden toinen tiistai")

en: Matching transfers between accounts
fi: Kohdistaa siirtoja tileille

en: Material
fi: Materiaali

en: Maximum
fi: Enintään

en: Memo
fi: Erittely

en: Memo Field
fi: Erittelykenttä

en: Menu
fi: Valikko

en: Middle
fi: Keskellä

en: Millimeters
fi: Millimetriä

en: Minimum
fi: Vähintään

en: Miscellaneous Payment
fi: Muu maksu

en: Missing --name parameter
fi: --name-parametri puuttuu

en: Missing transaction date.
fi: Tositepäivämäärä puuttuu.

en: Monday
fi: Maanantai

en: Money Out
fi: Rahaa ulos

en: Monthly
fi: Kuukausittain

[ctx: Monthly]
en: Every
fi: Kuukausittain

[ctx: Monthly]
en: months.
fi: kuukautta.

en: Monthly Average
fi: Kuukausittainen keskiarvo

en: Months
fi: Kuukautta

en: Months Remaining
fi: Kuukausia jäljellä

en: More Properties
fi: Lisää ominaisuuksia

en: Most recently opened file
fi: Viimeksi avattu tiedosto

en: Move Entry Do_wn
fi: Siirrä riviä _alas

en: Move Entry _Up
fi: Siirrä riviä _ylös

en: Move _up
fi: Siirrä _ylös

en: Move back one step in the history
fi: Siirry yksi sivu taaksepäin historiassa

en: Move dow_n
fi: Siirrä _alas

en: Move forward one step in the history
fi: Siirry yksi sivu eteenpäin historiassa

en: Move the current entry one row downwards
fi: Siirrä riviä yksi rivi alaspäin

en: Move the current entry one row upwards
fi: Siirrä riviä yksi rivi ylöspäin

en: Move the current page to a new top-level GnuCash window
fi: Siirrä nykyinen sivu uuteen päätason GnuCash ikkunaan

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
fi: Siirry "siirto"-kenttään kun tosite täydennetään automaattisesti.

en: Move to the blank entry at the bottom
fi: Siirry tyhjälle riville lopussa

en: Move to the blank entry at the bottom of the Invoice
fi: Siirry pohjalla olevalle tyhjälle laskuriville

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
fi: Siirry tyhjälle riville ostolaskun lopussa

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
fi: Siirry lopussa olevalle tyhjälle hyvityslaskuriville

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
fi: Siirry pohjalla olevalle tyhjälle laskuriville

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
fi: Siirry tyhjälle riville matkalaskun lopussa

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
fi: Siirry tilikirjan lopussa olevaan tyhjään tositteeseen

en: Move to the blank transaction in the register
fi: Siirry tilikirjan tyhjään tositteeseen

en: Move to the blank transaction in the register.
fi: Siirry tilikirjan tyhjään tositteeseen.

en: Multi-split
fi: Monirivinen

en: Multicolumn View
fi: Monisarakenäkymä

en: Multiply
fi: Moninkertaista

en: Mutual Fund
fi: Rahasto

en: Mutual Funds
fi: Sijoitusrahastot

en: N/A
fi: ei saatavilla

en: Nam_espace
fi: Nimi_avaruus

en: Name
fi: Nimi

en: Name for new template
fi: Uuden mallineen nimi

en: Name of organization or company prepared for.
fi: Yrityksen tai organisaation nimi, jolle raportti on tehty.

en: Name of organization or company the report is prepared for.
fi: Yrityksen tai organisaation nimi, jolle raportti on tehty.

en: Name of organization or company.
fi: Organisaation tai yrityksen nimi.

en: Name of person preparing the report.
fi: Raportin tekevä henkilö.

en: Name of the company
fi: Yrityksen nimi

en: Name of the report to run
fi: Ajettavan raportin nimi

en: Name or _description
fi: _Nimi tai kuvaus

en: Namespace
fi: Nimiavaruus

en: Ne_w
fi: _Uusi

en: Ne_w Balance
fi: _Uusi saldo

en: Nearest to report date
fi: Lähimpänä raportin päiväystä

en: Nearest to transaction date
fi: Lähimpänä tositteen päiväystä

en: Negative Values in Red
fi: Näytä negatiiviset arvot punaisina

en: Negative amount format
fi: Negatiivisten arvojen muoto

en: Net Asset Value
fi: Omaisuuserän nettoarvo

en: Net Assets:
fi: Netto-omaisuus:

en: Net Change
fi: Nettomuutos

en: Net Flow
fi: Nettovirta

en: Net Income
fi: Nettotulot

en: Net Loss
fi: Kulut

en: Net Price
fi: Nettohinta

en: Net Profit
fi: Nettovoitto

en: Net Purchases
fi: Netto-ostot

en: Net Sales
fi: Nettomyynnit

en: Net Worth
fi: Nettoarvo

en: Net Worth Barchart
fi: Nettoarvo pylväskuvaajana

en: Net Worth Linechart
fi: Nettoarvon viivakuvaaja

en: Net income
fi: Nettotulot

en: Net loss
fi: Nettotappiot

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Never End
fi: Päättymätön

en: New
fi: Uusi

en: New Account
fi: Uusi tili

en: New Account Hierarchy Setup
fi: Uuden tilihierarkian luonti

en: New Account _Hierarchy…
fi: Uusi tili_hierarkia…

en: New Accounts _Page
fi: Uu_si tilivalikko

en: New Bill
fi: Uusi ostolasku

en: New Book Options
fi: Uuden kirjanpidon asetukset

en: New Credit Note
fi: Uusi hyvityslasku

en: New Customer
fi: Uusi asiakas

en: New Employee
fi: Uusi työntekijä

en: New Equity
fi: Uusi oma pääoma

en: New Expense Voucher
fi: Uusi matkalasku

en: New Invoice
fi: Uusi myyntilasku

en: New Job
fi: Uusi hanke

en: New Liabilities
fi: Uudet velat

en: New Order
fi: Uusi tilaus

en: New Retained Earnings
fi: Uudet kertyneet voittovarat

en: New Retained Losses
fi: Uudet kertyneet tappiot

en: New Split
fi: Uusi rivi

en: New Split Information
fi: Uuden rivin tiedot

en: New Style Sheet
fi: Uusi tyylitiedosto

en: New Transaction
fi: Uusi tosite

en: New Vendor
fi: Uusi toimittaja

en: New Voucher
fi: Uusi matkalasku

en: New Window with _Page
fi: Uusi ikkuna _sivun kanssa

en: New _Account…
fi: _Uusi tili…

en: New _Bill
fi: Uusi _ostolasku

en: New _Bill…
fi: Uusi _ostolasku…

en: New _Credit Note
fi: _Uusi hyvityslasku

en: New _Expense Voucher…
fi: Uusi _matkalasku…

en: New _File
fi: Uusi _tiedosto

en: New _Invoice
fi: Uusi _myyntilasku

en: New _Invoice…
fi: Uusi _myyntilasku…

en: New _Job…
fi: Uusi _hanke…

en: New _Price
fi: Uusi _Hinta

en: New _Voucher
fi: Uusi _matkalasku

en: New _Voucher…
fi: Uusi _matkalasku…

en: New hierarchy window on "New File"
fi: Uusi hierarkiaikkuna Uusi tiedosto -valinnalla

en: New location:
fi: Uusi kansio:

en: New search
fi: Uusi haku

en: New search _limit
fi: Uuden _haun raja

en: New security
fi: Uusi arvopaperi

en: New top level account
fi: Uusi ylimmän tason tili

en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
fi: Uusi, EPÄTASAN (tarvitsee tilin, jolle siirtää %s)!

en: New, UNBALANCED (need price to transfer %s to acct %s)!
fi: Uusi, EPÄTASAN (tarvitsee siirrettävän hinnan %s tilille %s)!

en: New, already balanced
fi: Uusi, jo tasapainotettu

en: New, transfer %s to (auto) "%s"
fi: Uusi, siirrä %s (automaattisesti) tilille "%s"

en: New, transfer %s to (manual) "%s"
fi: Uusi, siirrä %s (käsin) tilille "%s"

en: New?
fi: Uusi?

en: New…
fi: Uusi…

en: Next Balance
fi: Uusi saldo

en: Next Occur
fi: Seuraava esiintymä

en: Next Option
fi: Seuraava vaihtoehto

en: Next budget period
fi: Seuraava budjettijakso

en: No
fi: Ei

en: No Account selected. Please try again.
fi: Tiliä ei valittu. Yritä uudestaan.

en: No Customer
fi: Ei asiakasta

en: No Linked Account
fi: Ei yhdistettyä tiliä

en: No Settings
fi: Ei asetuksia

en: No accounts selected
fi: Ei valittuja tilejä

en: No adjusting/closing entries
fi: Ei oikaisu- tai tilinpäätöskirjauksia

en: No change
fi: Ei muutosta

en: No data
fi: Ei tietoja

en: No date column.
fi: Ei päiväyssaraketta.

en: No description provided.
fi: Ei annettu selitettä.

en: No exportable data
fi: Ei vietävää tietoa

en: No help available.
fi: Apua ei ole tarjolla.

en: No matching transactions found
fi: Osuvia tositteita ei löytynyt

en: No new transactions were found in this import.
fi: Tässä tuonnissa ei löytynyt uusia tositteita.

en: No price found
fi: Ei löytynyt hintaa

en: No read permission to read from file %s.
fi: Ei oikeutta lukea tiedostoa %s.

en: No reference accounts found.
fi: Kohdetilejä ei löytynyt.

en: No such entity: %s
fi: Vastaavaa entiteettiä ei löytynyt: %s

en: No such owner entity: %s
fi: Vastaavaa omistajaentiteettiä ei löytynyt: %s

en: No such price: %s
fi: Hintaa ei löytynyt: %s

en: No transactions found.
fi: Tositteita ei löydy.

en: No uncleared splits found.
fi: Hyväksymättömiä rivejä ei löytynyt.

en: No valid account found
fi: Sopivaa tilia ei löydy

en: No valid customer found.
fi: Sopivaa asiakasta ei löydy.

en: No valid customer selected.
fi: Kelvollista asiakasta ei ole valittu.

en: No valid date.
fi: Virheellinen päiväys.

en: No valid description.
fi: Ei kelvollista kuvausta.

en: No valid employee selected.
fi: Kelvollista työntekijää ei ole valittu.

en: No valid job selected.
fi: Kelvollista työtä ei ole valittu.

en: No valid vendor selected.
fi: Kelvollista toimittajaa ei ole valittu.

en: No, keep them as they are
fi: Ei, pidä ne ennallaan

en: No, n_ever
fi: Ei, k_oskaan

en: No_tes
fi: _Huomautuksia

en: No_w
fi: _Nyt

en: Non-Bayesian
fi: Ei-Bayesialainen

en: Non-void only
fi: Vain mitätöimättömät

en: None
fi: Ei mitään

en: Nordic (ISO-8859-10)
fi: Pohjoismainen (ISO-8859-10)

en: Normal body text color.
fi: Leipätekstin väri.

en: Not Used
fi: Ei käytetty

en: Not a defined function
fi: Ei ole määritetty funktio

en: Not a variable
fi: Ei ole muuttuja

en: Not enough information for quotes dump
fi: Tieto ei ole riittävä kurssikyselyihin

en: Not found
fi: Ei löytynyt

en: Not scheduled
fi: Ei ajastettu

en: Not_ify when due
fi: _Ilmoita erääntymisestä

en: Note
fi: Huomautus

en: Notes
fi: Huomautukset

en: Nothing to process.
fi: Ei käsiteltävää.

en: Notify me when created
fi: Ilmoita luotaessa

en: Notional distribution (capital gain)
fi: Laskennallinen voitonjako (myyntivoitto)

en: Notional distribution (dividend)
fi: Laskennallinen voitonjako (osinko)

en: Now + 1 Year
fi: Nyt + 1 vuosi

en: Num
fi: Nro

en: Num/Action
fi: Num./Tapahtuma

en: Num_ber
fi: _Numero

en: Number
fi: Numero

en: Number Option
fi: Numeroasetus

en: Number cell
fi: Numerosolu

en: Number header
fi: Numeron otsikko

en: Number of Digits
fi: Numeroiden määrä

en: Number of Occurrences
fi: Esiintymämäärä

en: Number of Periods
fi: Jaksojen määrä

en: Number of _transactions
fi: _Tositteiden lukumäärä

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Number of degrees to rotate the check.
fi: Montako astetta šekkiä käännetään.

en: Number of files in history
fi: Tiedostojen määrä historiassa

en: Number of rows for the Header
fi: Otsakkeen rivien määrä

en: Number of transactions to show in a register.
fi: Tilikirjassa näytettävä tositteiden lukumäärä.

en: Number/Action
fi: Numero/Tapahtuma

en: Numbers, Date, Time
fi: Numerot, päivämäärä, aika

en: Numeric error
fi: Numeerinen virhe

en: Old location:
fi: Vanha kansio:

en: Omit Accounts
fi: Ohita tilit

en: Omit any accounts deeper than the depth limit.
fi: Syvyysrajaa syvemmät tilit jätetään pois.

en: Omit from report
fi: Jätä pois raportilta

en: Omit zero balance figures
fi: Jätä nollasaldo merkitsemättä

en: On the
fi: Kuun

en: Once
fi: Kerran

en: One Day
fi: Yksi päivä

en: One Month
fi: Yksi kuukausi

en: One Month Ago
fi: Kuukausi sitten

en: One Month Ago.
fi: Kuukausi sitten.

en: One Month Ahead
fi: Kuukausi eteenpäin

en: One Month Ahead.
fi: Kuukausi eteenpäin.

en: One Week
fi: Yksi viikko

en: One Week Ago
fi: Viikko sitten

en: One Week Ago.
fi: Viikko sitten.

en: One Week Ahead
fi: Viikko eteenpäin

en: One Week Ahead.
fi: Viikko eteenpäin.

en: One Year
fi: Yksi vuosi

en: One Year Ago
fi: Vuosi sitten

en: One Year Ago.
fi: Vuosi sitten.

en: One Year Ahead
fi: Vuosi eteenpäin

en: One Year Ahead.
fi: Vuosi eteenpäin.

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
fi: Yhdellä raporteistasi on report-guid joka on sama toisen kanssa. Tarkista raporttijärjestelmä, erityisesti tallennetut raporttisi, sellaisen raportin varalta jonka report-guid on:

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
fi: Yksi tai useampi kirjaus on tilille, jotka käyttävät eri valuuttaa kuin lasku. Sinua pyydetään syöttämään jokaisen vaihtokurssi.

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
fi: Yksi tai useampi valituista myyntilaskuista on jo viety.
    Tarkista valintasi.

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
fi: Yksi tai useampi alatili sisältää kirjoitussuojattuja tapahtumia joita ei voi poistaa.

en: One transaction per line
fi: Yksi tosite riviä kohti

[ctx: One-letter indication for 'no']
en: N
fi: E

[ctx: One-letter indication for 'yes']
en: Y
fi: K

en: Online Banking
fi: Verkkopankki

en: Online Banking Account Name
fi: Verkkopankin tilin nimi

en: Online Banking Connection Window
fi: Verkkopankin yhteysikkuna

en: Online Banking Setup Finished
fi: Verkkopankin määritys valmistui

en: Online HBCI
fi: Verkkopankki HBCI

en: Online Id
fi: Verkkotunnus

en: Online Quotes
fi: Hae kurssi verkosta

en: Online account ID here…
fi: Verkkopankin tilin nimi…

en: Only Active?
fi: Vain aktiiviset?

en: Only one price
fi: Vain yksi hinta

en: Open
fi: Avaa

en: Open Document Link
fi: Avaa asiakirjalinkki

en: Open Linked Document
fi: Avaa yhdistetty asiakirja

en: Open Linked Document:
fi: Avaa yhdistetty asiakirja:

en: Open _Account
fi: _Avaa tili

en: Open _Anyway
fi: _Avaa siitä huolimatta

en: Open _Folder
fi: _Avaa hakemisto

en: Open _Read-Only
fi: Avaa _kirjoitussuojattuna

en: Open _SubAccounts
fi: Avaa a_latilit

en: Open a Customer overview page
fi: Avaa lista asiakkaista

en: Open a Employee overview page
fi: Avaa lista työntekijöistä

en: Open a Vendor overview page
fi: Näytä lista toimittajista

en: Open a company report window for the owner of this credit note
fi: Avaa hyvityslaskun omistajan yritysraportti-ikkuna

en: Open a company report window for the owner of this invoice
fi: Avaa myyntilaskun omistajan yritysraportti-ikkuna

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
fi: Avaa myyntilaskun omistajan asiakasraportti-ikkuna

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
fi: Avaa matkalaskun omistajan työntekijäraportti-ikkuna

en: Open a new Account Tree page
fi: Avaa uusi tilivalikko

en: Open a new register tab for the other account with focus on this transaction
fi: Avaa tämä tosite uudella välilehdellä tositteen toiselle tilille

en: Open a new register tab for the other account with focus on this transaction.
fi: Avaa tämä tosite uudella välilehdellä tositteen toiselle tilille.

en: Open a new top-level GnuCash window
fi: Avaa uusi päätason GnuCash-ikkuna

en: Open a register report for the selected Transaction.
fi: Avaa tilikirjaraportti valitulle tositteelle.

en: Open a register report for this Account.
fi: Avaa tilikirjaraportti tästä tilistä.

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
fi: Avaa tämän ostolaskun omistajan toimittajaraportti-ikkuna

en: Open an existing GnuCash file
fi: Avaa olemassa oleva GnuCash-tiedosto

en: Open buy
fi: Avoin osto

en: Open general journal window
fi: Avaa päiväkirjaikkuna

en: Open new invoice in new window
fi: Avaa lasku uudessa ikkunassa

en: Open not yet posted documents in tabs
fi: Avaa viemättä olevat asiakirjat tabeille

en: Open short
fi: Avoin lyhyeksimyynti

en: Open the Bills Due Reminder dialog
fi: Avaa erääntyvien ostolaskujen muistutusikkuna

en: Open the Find Bill dialog
fi: Avaa uuden ostolaskun luonti-ikkuna

en: Open the Find Customer dialog
fi: Avaa asiakkaiden hakuikkuna

en: Open the Find Employee dialog
fi: Avaa työntekijän hakuikkuna

en: Open the Find Expense Voucher dialog
fi: Avaa matkalaskun hakuikkuna

en: Open the Find Invoice dialog
fi: Avaa myyntilaskun hakuikkuna

en: Open the Find Job dialog
fi: Avaa hankkeen hakuikkuna

en: Open the Find Vendor dialog
fi: Avaa toimittajien hakuikkuna

en: Open the GnuCash Help
fi: Avaa GnuCashin ohjeet

en: Open the GnuCash Tutorial
fi: Avaa GnuCashin aloitusopas

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
fi: Avaa erääntyvien myyntilaskujen muistutusikkuna

en: Open the New Bill dialog
fi: Avaa uuden ostolaskun luonti-ikkuna

en: Open the New Customer dialog
fi: Avaa ikkuna uuden asiakkaan luomiseksi

en: Open the New Employee dialog
fi: Avaa uuden työntekijän luonti-ikkuna

en: Open the New Invoice dialog
fi: Avaa uuden myyntilaskun luonti-ikkuna

en: Open the New Job dialog
fi: Avaa uuden hankkeen luonti-ikkuna

en: Open the New Vendor dialog
fi: Avaa uuden toimittajan luonti-ikkuna

en: Open the New Voucher dialog
fi: Avaa uuden matkalaskun luonti-ikkuna

en: Open the Process Payment dialog
fi: Avaa maksun käsittelyikkuna

en: Open the Selected Budget
fi: Avaa valittu budjetti

en: Open the account
fi: Avaa tili

en: Open the linked document
fi: Avaa yhdistetty asiakirja

en: Open the linked document for the current transaction
fi: Avaa tähän tositteeseen yhdistetty asiakirja

en: Open the linked document for the current transaction.
fi: Avaa tähän tositteeseen yhdistetty asiakirja.

en: Open the selected account
fi: Avaa valittu tili

en: Open the selected account and all its subaccounts
fi: Avaa valittu tili ja kaikki sen alatilit

en: Opened
fi: Luotu

en: Opening Balance
fi: Avaussaldo

en: Opening Balances
fi: Avaussaldot

en: Opening balance
fi: Avaussaldo

en: Open…
fi: Avaa…

en: Options
fi: Asetukset

en: Order
fi: Tilaus

en: Order Entries
fi: Tilauksen tietueet

en: Order ID
fi: Tilauksen tunnus

en: Order Information
fi: Tilauksen tiedot

en: Order Notes
fi: Tilauksen huomautukset

en: Order number
fi: Tilauksen numero

en: Order number format
fi: Tilauksen numeron muotoilu

en: Order of Secondary sorting.
fi: Toissijaisen järjestyksen suunta.

en: Order of primary sorting.
fi: Ensisijaisen järjestyksen suunta.

en: Orphan
fi: Orpo

en: Orphaned Gains
fi: Hylätyt tulot

en: Other
fi: muut

en: Other Account Code
fi: Toisen tilin numero

en: Other Account Name
fi: Toisen tilin nimi

en: Other Expense
fi: Muu kulu

en: Out of memory
fi: Muisti loppu

en: Output file for report
fi: Tulostustiedosto raportille

en: Override the global Tax Table?
fi: Ylikirjoita globaali verokanta?

en: Overview
fi: Yleistä

en: Overview:
fi: Yleiskatsaus:

en: Owner Information
fi: Omistajan tiedot

en: Owner Name
fi: Omistajan nimi

en: Owner's Name
fi: Omistajan nimi

en: Owner-ID
fi: Omistajan tunnus

en: Owners
fi: Omistajat

en: PAID
fi: MAKSETTU

en: PMI
fi: Lainaturva

en: PMI Payment
fi: Lainaturvan maksu

en: P_ause
fi: _Keskeytä

en: Pa_ge Setup
fi: S_ivun asetukset

en: Page
fi: Sivu

en: Paid
fi: Maksettu

en: Parent account amounts include children
fi: Ylätilin määrät sisältävät alatilit

en: Parent account balances
fi: Ylätilien saldot

en: Parent account subtotals
fi: Ylätilien välisaldot

en: Parse Error
fi: Tulkintavirhe

en: Parsing accounts
fi: Tulkitaan tilejä

en: Parsing failed.
fi: Jäsentäminen epäonnistui.

en: Parsing file…
fi: Tulkitaan tiedostoa…

en: Parsing prices
fi: Tulkitaan hintoja

en: Part of Payment Transaction
fi: Osa maksutositetta

en: Partial Amount
fi: Osittainen määrä

en: Password
fi: Salasana

en: Paste the clipboard content at the cursor position
fi: Liitä leikepöydän sisältö kursorin osoittamaan kohtaan

en: Paste the split from the clipboard
fi: Liitä tositerivi leikepöydältä

en: Paste the transaction from the clipboard
fi: Liitä tosite leikepöydältä

en: Paste the transaction from the clipboard.
fi: Liitä tosite leikepöydältä.

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
fi: Polun alkuosaa ei ole asetettu, käytetään suhteellisten polkujen alkuosana '%s'

en: Pay
fi: Maksa

en: Pay Bill
fi: Maksa ostolasku

en: Payment
fi: Maksu

en: Payment Address
fi: Laskutusosoite

en: Payment Frequency
fi: Maksuväli

en: Payment From
fi: Maksu tililtä

en: Payment From (Escrow)
fi: Maksu tililtä (sulku)

en: Payment Information
fi: Maksun tiedot

en: Payment To
fi: Maksu vastaanottajalle

en: Payment To (Escrow)
fi: Maksa tilille (sulku)

en: Payment Total
fi: Takaisinmaksettava yhteensä

en: Payment has no owner
fi: Maksulla ei ole omistajaa

en: Payment periods
fi: Lyhennysten määrä

en: Payment received text
fi: Maksu vastaanotettu -teksti

en: Payment received, thank you!
fi: Maksu vastaanotettu, kiitos!

en: Payment, thank you!
fi: Maksu, kiitos!

en: Payments
fi: Maksut

en: Percent
fi: Prosentti

en: Percent %
fi: Prosentti %

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
fi: Prosenttimäärän täytyy olla väliltä -100 ja 100.

en: Percentage chart
fi: Prosenttikaavio

en: Perform account list _setup on new file
fi: Suorita tilien _lisäys uuteen tiedostoon

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
fi: Suorittaa talouteen liittyviä laskutoimituksia, kuten lainan takaisinmaksusuunnitelman

en: Period
fi: Aikaväli

en: Period %s - %s
fi: Aikaväli %s - %s

en: Period Totals
fi: Jaksojen loppusummat

en: Period duration
fi: Jakson kesto

en: Period end
fi: Aikavälin loppu

en: Period from ~a to ~a
fi: Aikavälillä alkaen ~a ja päättyen ~a

en: Period number.
fi: Jakson numero.

en: Period start
fi: Aikavälin alku

en: Periodic payment
fi: Lyhennys

en: Permanent Warnings
fi: Pysyvät varoitukset

en: Phone
fi: Puhelin

en: Picture
fi: Kuva

en: Picture Location
fi: Kuvan sijainti

en: Place Holder
fi: Koontitili

en: Placeholde_r
fi: _Paikanpitäjä

en: Placeholder
fi: Koontitili

en: Placeholder account selected. Please try again.
fi: Valittu tili on koontitili. Yritä uudelleen.

en: Placeholder?
fi: Koontitili?

en: Plain
fi: Perus

en: Please choose the currency to use for new accounts.
fi: Valitse luotaville tileille käytettävä valuutta.

en: Please enter new name
fi: Syötä uusi nimi

en: Please name the Scheduled Transaction.
fi: Anna tositteen ajastukselle nimi.

en: Please note some transactions were not processed
fi: Huomaa, ettei joitain tositteita käsitelty

en: Please select a (negated) amount column.
fi: Valitse (kumottu) summasarake.

en: Please select a file to load.
fi: Valitse ladattava tiedosto.

en: Plot Type
fi: Kuvaajatyyppi

en: Plot height
fi: Kuvaajan korkeus

en: Plot width
fi: Kuvaajan leveys

en: Points
fi: Pistettä

en: Position of date line
fi: Päiväysrivin sijainti

en: Position of memo line
fi: Muistiinpanorivin sijainti

en: Position of notes line
fi: Huomautusrivin sijainti

en: Position of payee address
fi: Maksunsaajan osoitteen sijainti

en: Position of payee name
fi: Maksunsaajan nimen sijainti

en: Post
fi: Vie

en: Post Date
fi: Vientipäivä

en: Post To
fi: Vie tilille

en: Post this bill to your Chart of Accounts
fi: Vie tämä ostolasku tilikirjaan

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
fi: Vie tämä hyvityslasku tilikirjaan

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
fi: Vie tämä myyntilasku tilikirjaan

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
fi: Vie tämä matkalasku tilikirjaan

en: Post to Account
fi: Vie tilille

en: Posted
fi: Viety

en: Posted Account
fi: Vientitili

en: Postpone the reconciliation of this account
fi: Lykkää tämän tilin täsmäytystä

en: Pr_eferences
fi: _Asetukset

en: Pre-Payment
fi: Esimaksu

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
fi: Esivalitse hyväksytyt tositteet täsmäytysikkunaa avattaessa.

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: Prepared by:
fi: Valmistellut:

en: Prepared for
fi: Raportin omistaja

en: Prepared for:
fi: Valmisteltu:

en: Preparer
fi: Tekijä

en: Present
fi: Nykyinen

en: Present (%s)
fi: Nykyinen (%s)

en: Present (Report)
fi: Nykyinen (raportti)

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
fi: Esitä tilien lisäysikkuna uutta kirjaa luotaessa (Tiedosto->Uusi tiedosto).

en: Present value
fi: Nykyinen summa

en: Present:
fi: Nykyinen:

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
fi: Klikkaa Toteuta luodaksesi uudet tilit. Luonnin jälkeen voit tallentaa ne tiedostoon tai tietokantaan
    
    Klikkaa Takaisin muuttaaksesi valintojasi.
    
    Klikkaa Peruuta sulkeaksesi tämän ikkunan luomatta tilejä.

en: Press 'Close' to Exit.
fi: Paina ”Sulje” poistuaksesi.

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Previous Balance
fi: Edellinen saldo

en: Previous Option
fi: Edellinen vaihtoehto

en: Previous budget period
fi: Edellinen budjettijakso

en: Price
fi: Hinta

en: Price Database
fi: Hintatietokanta

en: Price Editor
fi: Hintamuokkain

en: Price Import Assistant
fi: Hintojen tuontiavustin

en: Price Scatterplot
fi: Hintojen hajontakuvaaja

en: Price Source
fi: Hintalähde

en: Price of Commodity
fi: Hyödykkeen hinta

en: Price retrieval failed: %s
fi: Hintojen haku epäonnistui: %s

en: Price source
fi: Hintalähde

en: Primary Key
fi: Ensisijainen järjestysperuste

en: Primary Sort Order
fi: Ensisijaisen järjestyksen suunta

en: Primary Subtotal
fi: Välisummat ensisijaiselle perusteelle

en: Primary Subtotal for Date Key
fi: Välisumma jos järjestetty päivämäärän mukaan

en: Principal
fi: Pääoma

en: Principal To
fi: Pääoma tilille

en: Print
fi: Tulosta

en: Print '***' before and after each text field on the check.
fi: Tulosta '***'' šekkiin ennen jokaista tekstikenttää ja niiden jälkeen.

en: Print '***' before and after text.
fi: Tulosta '***' ennen ja jälkeen tekstin.

en: Print Check
fi: Tulosta šekki

en: Print Name
fi: Tulostettava nimi

en: Print _blocking chars
fi: Tulosta _korostukset

en: Print _date format
fi: Tulosta _päiväyksen muoto

en: Print all Parent account names.
fi: Tulosta kaikki ylätilien nimet.

en: Print the current report
fi: Tulosta tämä raportti

en: Print the currently active page
fi: Tulosta avoin sivu

en: Printable Invoice
fi: Tulostettava lasku

en: Printable Report
fi: Tulostettava raportti

en: Printing
fi: Tulostus

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
fi: Ennen korkoa maksavan tilin täsmäytystä, pyydä käyttäjää syöttämään maksettavan tai saatavan koron määrä.

en: Pro_cess payments on posting
fi: Käsi_ttele maksut laskun kirjauksen yhteydessä

en: Problem creating preliminary transaction
fi: Ongelma alustavan tapahtuman luomisessa

en: Process Payment
fi: Käsittele maksu

en: Processing…
fi: Käsitellään…

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Profit & Loss
fi: Tuloslaskelma

en: Profits:
fi: Voittoa:

en: Progress
fi: Eteneminen

en: Project
fi: Projekti

en: Projected Minimum:
fi: Ennustettu vähin:

en: Prompt for credit card payment
fi: Kysy luottokorttimaksua

en: Proper_ties
fi: _Ominaisuudet

en: Proximo
fi: Ensi kuussa

en: QIF Import
fi: QIF-tuonti

en: QIF Import Assistant
fi: QIF-tuontiavustin

en: QIF Import Completed.
fi: QIF-tuonti valmis.

en: QIF account name
fi: QIF-tilin nimi

en: QIF category name
fi: QIF-luokan nimi

en: QIF files you have loaded
fi: Lataamasi QIF-tiedostot

en: QIF payee/memo
fi: QIF-maksunsaaja/muistiinpano

en: Qif Import Summary
fi: QIF-tuonnin yhteenveto

en: Quantity
fi: Määrä

en: Quarter Year
fi: Neljännesvuosi

en: Quarterly
fi: Neljännesvuosittain

en: Quarters
fi: Neljänneksittäin

en: Question
fi: Kysymys

en: Quit this application
fi: Lopeta sovellus

en: R_emind in advance
fi: _Ilmoita etukäteen

en: Raise Accounts
fi: Korota tilit

en: Raise accounts deeper than the depth limit to the depth limit.
fi: Nosta syvyysrajaa syvemmät tilit syvyysrajaan.

en: Rate
fi: Taksa

en: Rate of Gain
fi: Voiton tahti

en: Rate of Return
fi: Tuottotahti

en: Rate/Price
fi: Kurssi/Hinta

en: Re-saving user data…
fi: Tallennetaan käyttäjätietoja…

en: Re_lative
fi: S_uhteellinen

en: Re_name Page
fi: Muuta sivun _nimeä

en: Re_vert
fi: Pa_lauta

en: Re_view created transactions
fi: _Tarkista luodut tositteet

en: Read only register
fi: Vain luku -tilikirja

en: Reading file…
fi: Luetaan tiedostoa…

en: Realized Gain/Loss
fi: Toteutuneet tulot/menot

en: Realized ROI
fi: Sijoitetun pääoman tuotto (ROI)

en: Reason for voiding transaction
fi: Tositteen mitätöinnin syy

en: Reason the transaction was voided
fi: Tositteen mitätöinnin syy

en: Rebalance Transaction
fi: Tasaa vienti

en: Recalculate Transaction
fi: Laske vienti uudelleen

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
fi: Laske yllä olevaan (yksittäisen) tyhjän kentän arvo.

en: Receipt
fi: Kuitti

en: Recipient Account _Number
fi: Vastaanottajan tilin _numero

en: Recipient _Bank Code
fi: Vastaanottajan _pankkikoodi

en: Reconcile
fi: Tarkista

en: Reconcile (auto) match to %s
fi: Täsmäytä (automaattisesti) tiliin %s

en: Reconcile (manual) match to %s
fi: Täsmäytä (käsin) tiliin %s

en: Reconcile Account
fi: Tarkistustili

en: Reconcile Date
fi: Täsmäytyspäivämäärä

en: Reconcile Selection
fi: Täsmäytä valinta

en: Reconcile the selected account
fi: Täsmäytä valittu tili

en: Reconcile the selected account.
fi: Täsmäytä valittu tili.

en: Reconcile the selected transactions
fi: Täsmäytä valitut tositteet

en: Reconciled
fi: Täsmätty

en: Reconciled (%s)
fi: Täsmäytetty (%s)

en: Reconciled (Report)
fi: Täsmäytetty (raportti)

en: Reconciled Balance
fi: Täsmätty saldo

en: Reconciled Date
fi: Tarkistuspäivämäärä

en: Reconciled Status
fi: Täsmäystilanne

[ctx: Reconciled flag 'cleared']
en: c
fi: h

[ctx: Reconciled flag 'frozen']
en: f
fi: j

[ctx: Reconciled flag 'not cleared']
en: n
fi: e

[ctx: Reconciled flag 'reconciled']
en: y
fi: t

[ctx: Reconciled flag 'void']
en: v
fi: m

en: Reconciled on %s
fi: Täsmäytetty: %s

en: Reconciled only
fi: Vain täsmätyt

en: Reconciled:
fi: Täsmäytetty:

en: Reconciliation Report
fi: Täsmäysraportti

en: Record a stock split or a stock merger
fi: Merkitse osakejako tai osakkeiden yhdistäminen

en: Record a stock split or a stock merger.
fi: Merkitse osakejako tai osakkeiden yhdistäminen.

en: Record the current entry
fi: Syötä nykyinen rivi

en: Record the current transaction
fi: Tallenna tämä tosite

en: Record the current transaction.
fi: Kirjaa tämä tosite.

en: Recursive Balance
fi: Rekursiivinen tase

en: Red
fi: Punainen

en: Ref
fi: Viite

en: Reference:
fi: Viite:

en: Reference:
fi: Viite:

en: Refine current search
fi: Muokkaa nykyistä hakua

en: Refresh this window
fi: Päivitä tämä ikkuna

en: Refresh this window.
fi: Päivitä tämä ikkuna.

en: Refund
fi: Hyvitys

en: Register
fi: Tilikirja

en: Register Defaults
fi: Tilikirjan oletusasetukset

en: Register Order
fi: Tilikirjan järjestys

en: Register Report
fi: Tilikirjaraportti

en: Register opens in a new _window
fi: Tilikirja avautuu uuteen _ikkunaan

en: Relative
fi: Suhteellinen

en: Relative Date Option
fi: Suhteellinen päiväasetus

en: Reload
fi: Päivitä

en: Reload and Locate Linked Documents
fi: Lataa uudelleen ja paikanna yhdistetyt asiakirjat

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
fi: Lataa tietokanta uudelleen peruen kaikki tallentamattomat muutokset

en: Reload the current page
fi: Päivitä sivu

en: Remaining to Budget
fi: Jäljellä budjettiin

en: Remember and don't _ask me again.
fi: Muista valinta, älä _kysy uudelleen.

en: Remember and don't ask me again this _session.
fi: Muista valinta, älä kysy uudellen _tämän istunnon aikana.

en: Remember the PIN in memory
fi: Tallenna PIN muistiin

en: Remind in advance
fi: Muistuta etukäteen

en: Remo_ve Other Splits
fi: P_oista muut rivit

en: Remove Old Prices
fi: Poista vanhat hinnat

en: Remove _Old
fi: Poista _vanha

en: Remove a split from a transaction
fi: Poista jako tositteesta

en: Remove all prices before date.
fi: Poista annettua päiväystä vanhemmat hinnat.

en: Remove all splits in the current transaction
fi: Poista tositteen kaikki rivit

en: Remove all splits in the current transaction.
fi: Poista tositteen kaikki rivit.

en: Remove all the splits from a transaction
fi: Poista kaikki tositteen viennit

en: Remove prices older than a user-entered date.
fi: Poista annettua päiväystä vanhemmat hinnat.

en: Remove the current commodity.
fi: Poista tämä hyödyke.

en: Remove the current price.
fi: Poista nykyinen hinta.

en: Remove the splits from this transaction?
fi: Poistetaanko rivit tästä tositteesta?

en: Removing duplicate transactions…
fi: Poistetaan monistettuja tositteita…

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename this page
fi: Muuta avoimen sivun nimeä

en: Rename this page.
fi: Muuta avoimen sivun nimeä.

en: Renamed to:
fi: Nimetty uudelleen nimelle:

en: Rendering '~a' report …
fi: Luodaan raportin '~a' näkymää …

en: Renumber sub-accounts
fi: _Uudelleennumeroi alatilit

en: Renumber the children of the selected account
fi: Uudelleennumeroi valitun tilin alla olevat tilit

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
fi: Uudelleennumeroi '%s':n välittömät alatilit?

en: Repayment Frequency
fi: Takaisinmaksun aikataulu

en: Repeats:
fi: Toistuu:

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace any existing account colors
fi: Korvaa olemassa olevat tilivärit

en: Replace existing price
fi: Korvaa nykyinen hinta

en: Replace price?
fi: Korvaa hinta?

en: Replay a GnuCash log file after a crash. This cannot be undone
fi: Tuo ohjelman kaatumisen jälkeen tapahtumat uudelleen GnuCashin lokista. Tätä ei voi perua

en: Report
fi: Raportti

en: Report Creation Date:
fi: Raportin luontipäiväys:

en: Report Format
fi: Raportin muoto

en: Report Generation Options
fi: Raportin luontiasetukset

en: Report Size
fi: Raportin koko

en: Report Title
fi: Raportin otsikko

en: Report Title Default
fi: Raportin oletusotsikko

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
fi: Raportoi bugit ja muut ongelmat sähköpostiosoitteeseen gnucash-devel@gnucash.org

en: Report error
fi: Raporttivirhe

en: Report format
fi: Raportin muoto

en: Report name
fi: Raportin nimi

en: Report on these accounts.
fi: Tee raportti näistä tileistä.

en: Report opens in a new _window
fi: Raportti avautuu uuteen _ikkunaan

en: Report template
fi: Raportin malli

en: Report variation
fi: Raportin variaatio

en: Report's currency
fi: Raportin valuutta

en: Reports
fi: Raportit

en: Reserve amount
fi: Reservin määrä

en: Reset Tax Tables to present Values?
fi: Palauta verokannat nykyisiin arvoihin?

en: Reset Warnings
fi: Nollaa varoitukset

en: Reset _Warnings…
fi: _Nollaa varoitukset…

en: Reset all values to their defaults.
fi: Palauta kaikki asetukset oletusarvoihinsa.

en: Reset defaults
fi: Palauta oletukset

en: Reset the state of all warning messages so they will be shown again
fi: Nollaa varoitusilmoitusten tila, jotta ne näytettäisiin uudelleen

en: Retained Earnings
fi: Kertyneet voittovarat

en: Retained Losses
fi: Jakamaton tappio

en: Return of capital
fi: Pääoman takaisinmaksu

en: Return of capital (reclassification)
fi: Pääoman takaisinmaksu (uudelleenluokittelu)

en: Revenues
fi: Tulot

en: Reverse Transaction
fi: Käänteinen tosite

en: Reverse split
fi: Osakkeiden yhdistäminen

en: Review the details below and if correct press "Apply"" to create the schedule.
fi: Tarkista allaolevat tiedot ja valitse "Toteuta" luodaksesi ajastuksen.

en: Right
fi: Oikella

en: Romanian (ISO-8859-16)
fi: Romanialainen (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
fi: Romanialainen (MacRomanian)

en: Row 1 Left
fi: Rivi 1 vasemmalla

en: Row 1 Right
fi: Rivi 1 oikella

en: Row 2 Left
fi: Rivi 2 vasemmalla

en: Row 2 Right
fi: Rivi 2 oikella

en: Row 3 Left
fi: Rivi 3 vasemmalla

en: Row 3 Right
fi: Rivi 3 oikella

en: Rows
fi: Rivejä

en: Run Report
fi: Tee raportti

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
fi: Aja "edellisen ajon jälkeen"-rutiini kun tiedosto avataan.

en: Run the budget report
fi: Aja budjettiraportti

en: Running Balance
fi: Juokseva saldo

en: Running Grand Total
fi: Juokseva loppusumma

en: Running Primary Subtotal
fi: Juokseva ensisijainen välisumma

en: Running Secondary Subtotal
fi: Juokseva toissijainen välisumma

en: Running Subtotal
fi: Juokseva välisumma

en: Running Sum
fi: Juokseva summa

en: Running Total
fi: Juokseva saldo

en: Running Totals
fi: Juoksevat saldot

en: Russian (CP-866)
fi: Venäläinen (CP-866)

en: ST Realized Gain
fi: LA toteutuneet voitot

en: ST Sold Amount
fi: LA myyty määrä

en: ST Unrealized Gain
fi: LA toteutumattomat voitot

en: S_ource
fi: _Lähde

en: S_plit Transaction
fi: _Jaa tosite

en: Sale
fi: Myynti

en: Sales
fi: Myynti

en: Sales _Tax Table
fi: Myynnin _verokannat

en: Sample
fi: Esimerkki

en: Sample Graphs
fi: Mallikuvaajat

en: Sample Report
fi: Malliraportti

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Save
fi: Tallenna

en: Save %s To File
fi: Tallenna %s tiedostoon

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: Save Config
fi: Tallenna asetukset

en: Save Config As…
fi: Tallenna asetukset nimellä…

en: Save Report Configuration As…
fi: Tallenna raportin asetukset nimellä…

en: Save _As…
fi: Tallenna _nimellä…

en: Save _Report Configuration
fi: Tallenna _raportin asetukset

en: Save changes to %s?
fi: Tallenna %s muutokset?

en: Save changes to file %s before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset tiedostoon %s ennen sulkemista?

en: Save changes to the file?
fi: Tallenna muutokset tiedostoon?

en: Save file automatically?
fi: Tallenna tiedosto automaattisesti?

en: Save the changed transaction?
fi: Tallennetaanko muutettu vienti?

en: Save the current entry?
fi: Tallenna tämä merkintä?

en: Save the current file
fi: Tallenna tämä tiedosto

en: Save this file with a different name
fi: Tallenna nykyinen tiedosto uudella nimellä

en: Save transaction before duplicating?
fi: Tallenna kirjaus ennen monistamista?

en: Save window size and location when it is closed.
fi: Tallenna ikkunan koko ja sijainti suljettaessa.

en: Saved Report Configurations
fi: Tallennetut raporttiasetukset

en: Savings
fi: Säästö

en: Sche_dule…
fi: Ajas_ta…

en: Schedule
fi: Ajasta

en: Schedule added successfully.
fi: Aikataulu lisätty onnistuneesti.

en: Scheduled
fi: Ajastettu

en: Scheduled Transactions
fi: Tositteiden ajastukset

en: Sea_rch
fi: _Hae

en: Search Criteria
fi: Hakuasetukset

en: Search Results
fi: Haun tulokset

en: Search Results Report
fi: Hakutulosraportti

en: Search for items where
fi: Etsi tuloksia joille

en: Search only active data
fi: Etsi ainoastaan aktiivista tietoa

en: Search scope
fi: Haun laajuus

en: Search the Account List
fi: Hae tililistasta

en: Secondary Key
fi: Toissijainen järjestysperuste

en: Secondary Sort Order
fi: Toissijaisen järjestyksen suunta

en: Secondary Subtotal
fi: Välisummat toissijaiselle perusteelle

en: Secondary Subtotal for Date Key
fi: Välisumma jos järjestetty päivän mukaan

en: Securities
fi: Arvopaperit

en: Security
fi: Arvopaperi

en: Security Information
fi: Arvopaperin tiedot

en: Select
fi: Valitse

en: Select "A" to add the transaction as new.
fi: Valitse A lisätäksesi tositteen uutena.

en: Select Account
fi: Valitse tili

en: Select Accounts (none = all)
fi: Valitse tilit (ilman valintaa = kaikki)

en: Select Accounts to Match
fi: Valitse vertailtavat tilit

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select Children
fi: Valitse lapset

en: Select Default
fi: Valitse oletukset

en: Select File Import Format and Template
fi: Valitse tuotavan tiedoston muoto ja malli

en: Select File for Import
fi: Valitse tuotava tiedosto

en: Select HTML Style Sheet
fi: Valitse HTML-tyylitiedosto

en: Select QIF File
fi: Valitse QIF-tiedosto

en: Select Separator Character
fi: Valitse erotinmerkki

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: Select _Range
fi: Valitse aika_väli

en: Select a Budget
fi: Valitse budjetti

en: Select a QIF file to load
fi: Valitse tuotava QIF-tiedosto

en: Select a date to report on.
fi: Valitse päivämäärä raportille.

en: Select a file to import
fi: Valitse tuotava tiedosto

en: Select a folder
fi: Valitse kansio

en: Select a stylesheet for the report.
fi: Valitse tyylitiedosto raportille.

en: Select accounts.
fi: Valitse tilit.

en: Select all accounts.
fi: Valitse kaikki tilit.

en: Select all descendents of selected account.
fi: Valitse kaikki valitun tilin alatilit.

en: Select all entries.
fi: Valitse kaikki merkinnät.

en: Select an image file.
fi: Valitse kuvatiedosto.

en: Select currency
fi: Valitse valuutta

en: Select document
fi: Valitse asiakirja

en: Select image
fi: Valitse kuva

en: Select possible duplicates
fi: Valitse mahdolliset kaksoiskappaleet

en: Select security
fi: Valitse arvopaperi

en: Select security/currency
fi: Valitse arvopaperi/rahayksikkö

en: Select the Accounts to Compare
fi: Valitse vertailtavat tilit

en: Select the Discount Type
fi: Valitse alennustyyppi

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
fi: Valitse vietävät tilit ja aikaväli.

en: Select the date and description for your records.
fi: Valitse päiväys ja kuvaus tositteillesi.

en: Select the default account selection.
fi: Valitse oletustilivalinta.

en: Select the default selection.
fi: Valitse oletusvalinta.

en: Select the type of each column to import.
fi: Valitse tuotavien sarakkeiden tyypit.

en: Select user information here…
fi: Valitse käyttäjätiedot täältä…

en: Selected
fi: Valittu

en: Selected Accounts
fi: Valitut tilit

en: Selected Report is Missing
fi: Valittu raportti puuttuu

en: Select…
fi: Valitse…

en: Sell
fi: Myy

en: Semi-Monthly
fi: Kahdesti kuussa

en: Semi-annual
fi: Kahdesti vuodessa

en: Semi-monthly
fi: Kahdesti kuussa

en: Semicolon (;)
fi: Puolipiste (;)

en: Semicolon separated
fi: Puolipisteellä erottu

en: Semicolon separated with quotes
fi: Lainatut tekstit puolipisteellä erotettuna

[ctx: Semimonthly]
en: Every
fi: Puolikuukausittain

[ctx: Semimonthly]
en: months.
fi: kuukautta.

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
fi: Aseta 'Tarkista luodut tositteet' oletusasetukseksi "edellisen ajon jälkeen" -valintaikkunassa.

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
fi: Aseta tilikirja-asetus uusille tiedostoille käyttää rivin "toiminto"-kenttää "Nro"-kenttänä tileissä ja raporteissa

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
fi: Aseta uudet tositteiden ajastukset automaattisiksi.

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
fi: Aseta uudet tositteiden ajastukset ilmoittamaan luonnista.

en: Set the sort column in the "since last run" dialog.
fi: Aseta järjestyksen määräävä sarake "edellisen ajon jälkeen" -valintaikkunaa varten.

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
fi: Aseta tositteiden ajastuksia välttääksesi toistuvien tietojen kirjaamisen

en: Setup Account Period
fi: Aseta tilikausi

en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
fi: Määritä tilit veroraporttia varten

en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax.
fi: Määritä tilit veroraporttia varten.

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
fi: Luo tositteen ajastus lainan takaisinmaksulle

en: Setup selected accounts
fi: Määritä valitut tilit

en: Share Price
fi: Osuuden arvo

en: Share price
fi: Osuuden hinta

en: Share quantity
fi: Osuuden määrä

en: Shares
fi: Osuuksia

en: Shares:
fi: Osuuksia:

en: Shipping Address
fi: Lähetysosoite

en: Shipping Address 1
fi: Toimitusosoite 1

en: Shipping Address 2
fi: Toimitusosoite 2

en: Shipping Address 3
fi: Toimitusosoite 3

en: Shipping Address 4
fi: Toimitusosoite 4

en: Shipping Contact
fi: Toimitusyhteystiedot

en: Shipping Email
fi: Toimitussähköposti

en: Shipping Fax
fi: Toimitusfaksi

en: Shipping Information
fi: Lähetystiedot

en: Shipping Name
fi: Toimitusnimi

en: Shipping Phone
fi: Toimituspuhelin

en: Shipping address
fi: Toimitusosoite

en: Short sell
fi: Lyhyeksimyynti

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
fi: Näytä päivän vinkki GnuCashia käynnistettäessä

en: Show Account Code
fi: Näytä tilinumero

en: Show Account Description
fi: Näytä tilin kuvaus

en: Show Actual
fi: Näytä toteutuma

en: Show All Transactions
fi: Näytä kaikki tositteet

en: Show Asset & Liability
fi: Näytä Vastaavat ja vastattavat

en: Show Average
fi: Näytä keskiarvo

en: Show Budget
fi: Näytä budjetti

en: Show Budget Notes
fi: Näytä budjettimuistiinpanot

en: Show Chart
fi: Näytä kaavio

en: Show Column with Totals
fi: Näytä sarake loppusummille

en: Show Company Address
fi: Näytä yrityksen osoite

en: Show Description
fi: Näytä kuvaus

en: Show Difference
fi: Näytä ero

en: Show Exchange Rates
fi: Näytä valuuttakurssit

en: Show Expense Column
fi: Näytä kulusarake

en: Show Foreign Currencies
fi: Näytä vieraat rahayksiköt

en: Show Full Account Name
fi: Näytä tilin koko nimi

en: Show Full Account Names
fi: Näytä täydet tilinimet

en: Show GnuCash Version
fi: Näytä GnuCashin versio

en: Show GnuCash version
fi: Näytä GnuCashin versio

en: Show GnuCash version at bottom
fi: Näytä GnuCashin versio alalaidassa

en: Show Hidden Accounts
fi: Näytä piilotetut tilit

en: Show Horizontal Grid Lines
fi: Näytä vaakasuuntaiset rajat solujen välissä

en: Show Inactive Customers
fi: Näytä passiiviset asiakkaat

en: Show Income and Expenses?
fi: Näytä tulo ja kulut?

en: Show Income/Expense
fi: Näytä tulo/meno

en: Show Job name
fi: Näytä hankkeen nimi

en: Show Job number
fi: Näytä hankkeen numero

en: Show Money In
fi: Näytä sisääntulevat rahaerät

en: Show Money Out
fi: Näytä lähtevät rahaerät

en: Show National Currencies
fi: Näytä valtioiden valuutat

en: Show Net Flow
fi: Näytä nettovirta

en: Show Net Profit
fi: Näytä nettovoitto

en: Show Net Worth
fi: Näytä nettoarvo

en: Show Percents
fi: Näytä prosentit

en: Show Reconciled
fi: Näytä täsmätyt

en: Show Splits
fi: Näytä rivit

en: Show Table
fi: Näytä taulukko

en: Show Totals
fi: Näytä summat

en: Show Vertical Grid Lines
fi: Näytä pystysuorat viivat solujen välissä

en: Show _Account column
fi: Näytä _tilisarake

en: Show _All
fi: Näytä _kaikki

en: Show _Memo column
fi: Näytä _muistiinpanosarake

en: Show _hidden accounts
fi: Näytä _piilotetut tilit

en: Show _log window
fi: Näytä _loki-ikkuna

en: Show _number of days
fi: Näytä päivien _määrä

en: Show _unused accounts
fi: Näytä _käyttämättömät tilit

en: Show _zero balance owners
fi: Näytä _nollasaldolliset omistajat

en: Show _zero total accounts
fi: Näytä _nollasaldotilit

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
fi: Näytä sulkemispainike välilehdillä. Painike toimii samalla lailla kuin valikon 'Sulje'-painike.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
fi: Näytä kaikkien tilien loppusumma muutettuna oltusvaluuttaksi.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
fi: Näytä toinen rivi, jossa näytetään toimenpide, muistiinpano ja yhdistetty asiakirja, joka tositteelle.

en: Show a second line with Action, Notes, and Linked Document fields for each transaction.
fi: Näytä toinen rivi, jossa näytetään toimenpide, muistiinpano ja yhdistetty asiakirja joka tositteelle.

en: Show accounting-style rules
fi: Näytä kirjanpitotyyliset viivat

en: Show accounts that have been marked hidden.
fi: Näytä tilit, jotka on merkitty piilotetuiksi.

en: Show accounts which do not have any transactions.
fi: Näytä tilit joilla ei ole tositteita.

en: Show accounts which have a zero total value.
fi: Näytä tilit joiden loppuarvo on nolla.

en: Show all splits in the current transaction
fi: Näytä valitun tositteen kaikki rivit

en: Show all splits in the current transaction.
fi: Näytä valitun tositteen kaikki rivit.

en: Show an account's account code.
fi: Näytä tilin tilinumero.

en: Show an account's account type.
fi: Näytä tilin tyyppi.

en: Show an account's balance.
fi: Näytä tilin saldo.

en: Show an account's description.
fi: Näytä tilin kuvaus.

en: Show an account's notes.
fi: Näytä tilin huomautukset.

en: Show auto-save confirmation _question
fi: _Kysy automaattitallennuksen vahvistus

en: Show blanks instead of zeros in table cells
fi: Näytä tyhjää nollien paikalla taulukon soluissa

en: Show both closing and regular transactions
fi: Näytä sekä päättävät että tavalliset tositteet

en: Show bought columns
fi: Näytä ostosarakkeet

en: Show close button on _notebook tabs
fi: Näytä sulkemispainike _välilehdellä

en: Show closing transactions only
fi: Näytä vain päättävät tositteet

en: Show comments at bottom
fi: Näytä kommentit lopussa

en: Show currencies in this dialog
fi: Näytä rahayksiköt tässä ikkunassa

en: Show customer aging overview for all customers
fi: Näytä asiakkaiden vanhentumisnäkymä

en: Show customer report
fi: Näytä asiakasraportti

en: Show date
fi: Näytä päiväys

en: Show date columns
fi: Näytä päiväyssarakkeet

en: Show documentation
fi: Näytä ohjeet

en: Show employee report
fi: Näytä työntekijäraportti

en: Show end columns
fi: Näytä loppusarakkeet

en: Show expanded transactions with all splits.
fi: Näytä laajennetut tositteet kaikkine riveineen.

en: Show full account names (including parent accounts).
fi: Näytä täydet tilien nimet (sisältäen ylätilit).

en: Show future minimum
fi: Näytä ennustettu alhaisin

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
fi: Näytä tulevat tositteet kirjan tyhjän tositteen jälkeen

en: Show horizontal borders on the cells.
fi: Näytä vaakasuuntaiset rajat solujen välissä.

en: Show invoices due reminder at startup
fi: Muistuta erääntyvistä myyntilaskuista ohjelmaa avattaessa

en: Show linked transactions
fi: Näytä liitetyt tositteet

en: Show long (instead of short) account names
fi: Näytä pitkät (eikä lyhyet) tilinimet

en: Show long account names
fi: Näytä pitkät tilinimet

en: Show long names
fi: Näytä pitkät nimet

en: Show lot GUID column
fi: Näytä erän GUID -sarake

en: Show lot split rows
fi: Näytä erän jaetut rivit

en: Show matched _information
fi: Näytä _sopivat tiedot

en: Show mnemonic in amounts
fi: Näytä osakekoodi määrissä

en: Show money in?
fi: Näytä raha sisään?

en: Show money out?
fi: Näytä raha ulos?

en: Show net price
fi: Näytä nettohinta

en: Show net price?
fi: Näytä nettohinta?

en: Show number of shares
fi: Näytä osakkeiden määrä

en: Show only open lots
fi: Näytä vain avoimet erät

en: Show original currency amount
fi: Näytä määrä alkuperäisessä valuutassa

en: Show paths
fi: Näytä polut

en: Show plot
fi: Näytä kuvaaja

en: Show preparer info
fi: Näytä tekijän tiedot

en: Show preparer info at bottom
fi: Näytä tekijän tiedot lopussa

en: Show prices
fi: Näytä hinnat

en: Show realized gain column(s)
fi: Näytä realisoituneen voiton sarakkeet

en: Show receiver info
fi: Näytä vastaanottajan tiedot

en: Show receiver info at bottom
fi: Näytä vastaanottajan tiedot lopussa

en: Show reserve line
fi: Näytä reserviviiva

en: Show sale-related table columns
fi: Näytä myyntiin liittyvät taulukon sarakkeet

en: Show sold columns
fi: Näytä myyntisarakkeet

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
fi: Näytä myös pelkkiä ohjeita sisältävät sivut QIF-tuonnin avustajassa.

en: Show splash scree_n
fi: Näytä _latausruutu

en: Show splash screen
fi: Näytä latausruutu

en: Show splash screen at startup.
fi: Näytä latausruutu ohjelmaa avattaessa.

en: Show subtotals
fi: Näytä välisummat

en: Show subtotals only (hide transactional data)
fi: Näytä vain välisummat (piilota tositetiedot)

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
fi: Näytä vain välisummat piilottaen tositteiden yksityiskohdat?

en: Show table
fi: Näytä taulu

en: Show target line
fi: Näytä kohdeviiva

en: Show the Account Color as Account Name Background.
fi: Näytä tilin väri tilin nimen taustana.

en: Show the Account Color as background
fi: Näytä tilin väri taustalla

en: Show the Account Color as tab background.
fi: Näytä tilin väri välilehden taustana.

en: Show the Account Color on tabs
fi: Näytä tilin väri välilehdessä

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
fi: Näytä tilinumero alisummille ja alaotsakkeille?

en: Show the account description for subheadings?
fi: Näytä tilin kuvaus alaotsakkeille?

en: Show the actual transactions for the budget period
fi: Näytä budjettikauden todelliset tapahtumat

en: Show the calendar buttons
fi: Näytä kalenteripainikkeet

en: Show the currently used GnuCash version.
fi: Näytä käytössä oleva GnuCashin versio.

en: Show the entered and reconcile dates
fi: Näytä kirjautut ja täsmäyksen päiväykset

en: Show the exchange rates used.
fi: Näytä käytetyt valuuttakurssit.

en: Show the income and expense accounts
fi: Näytä tulo- ja menotilit

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
fi: Näytä epämuodolliset otsakkeet tulo- ja menotileille?

en: Show the lot open and close table columns
fi: Näytä erän avaus ja sulku -taulukkosarakkeet

en: Show the net profit?
fi: Näytä nettovoitto?

en: Show the new user window
fi: Näytä uusi käyttäjäikkuna

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
fi: Näytä ilmoitusikkuna "edellisen ajon jälkeen"-rutiinille kun tiedosto avataan.

en: Show the online banking log window
fi: Näytä verkkopankin loki-ikkuna

en: Show the percentage in legend?
fi: Näytä prosentit selitteessä?

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
fi: Näytä kokonaissaldot, mukaanlukien alatilien saldot, mille tahansa tilille syvyysrajalla.

en: Show this help message
fi: Näytä tämä ohjeviesti

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
fi: Näytä kirjan näin monta tositetta. 0 näyttää kaikki tositteet.

en: Show ticker symbols
fi: Näytä kaupankäyntitunnukset

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction.
fi: Näytä tositteet joko yhdellä tai kahdella rivillä, ja näytä valittu tosite kokonaan.

en: Show transactions on one or two lines.
fi: Näytä tositteet yhdellä tai kahdella rivillä.

en: Show unrealized gain column(s)
fi: Näytä realisoitumattoman voiton sarakkeet

en: Show vendor aging overview for all vendors
fi: Näytä kaikkien toimittajien vanhentumisnäkymä

en: Show vendor report
fi: Näytä toimittajaraportti

en: Show vertical borders on the cells.
fi: Näytä pystysuorat viivat solujen välissä.

en: Show zero balance items
fi: Näytä nollasaldolliset

en: Show/hide the status bar on this window
fi: Näytä/piilota ikkunan tilapalkki

en: Show/hide the summary bar on this window
fi: Näytä/piilota ikkunan yhteenvetopalkki

en: Show/hide the toolbar on this window
fi: Näytä/piilota ikkunan työkalupalkki

en: Show:
fi: Näytä:

en: Si_ngle
fi: _Yksittäinen

en: Si_ze…
fi: _Koko…

en: Sign Reverses
fi: Etumerkkien kääntö

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
fi: Käänteinen etumerkki tulo- ja menotileillä.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
fi: Käänteinen etumerkki luottokortille, ostolaskuille, veloille, omalle pääomalle ja tuloille.

en: Significant Digits
fi: Merkitseviä numeroita

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Since Last Run…
fi: Viime ajon jälkeen…

en: Since _Last Run…
fi: _Edellisen ajon jälkeen…

en: Single Column
fi: Yksisarakkeinen

en: Single Report
fi: Yksittäinen raportti

en: Single column Balance Sheet
fi: Yksisarakkeinen taselaskelma

[ctx: Single-character short column-title form of 'Enabled']
en: E
fi: K

en: Six Months Ago
fi: Kuusi kuukautta sitten

en: Six Months Ago.
fi: Kuusi kuukautta sitten.

en: Six Months Ahead
fi: Kuusi kuukautta eteenpäin

en: Six Months Ahead.
fi: Kuusi kuukautta eteenpäin.

en: Skip Errors
fi: Ohita virheet

en: Smallest _fraction
fi: Pienin _osuus

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
fi: Hyödykkeen pienin mahdollinen käsiteltävissä oleva osuus.

en: Sold Amount
fi: Myyty määrä

en: Sold Average Price
fi: Myyty keskihinta

en: Sold Splits
fi: Myydyt erät

en: Sold Value
fi: Myyty arvo

en: Sort %s by…
fi: Lajittele %s…

en: Sort By
fi: Järjestä

en: Sort By:
fi: Lajitteluperuste:

en: Sort Column
fi: Järjestä sarake

en: Sort Method
fi: Lajittelutapa

en: Sort Order
fi: Järjestyssuunta

en: Sort _Order
fi: _Järjestys

en: Sort by action field.
fi: Järjestä toimintokentän mukaan.

en: Sort by amount.
fi: Järjestä määrän mukaan.

en: Sort by date.
fi: Järjestä päivän mukaan.

en: Sort by description.
fi: Järjestä selitteen mukaan.

en: Sort by memo.
fi: Järjestä erittelyn mukaan.

en: Sort by notes field.
fi: Järjestä huomautusten mukaan.

en: Sort by number.
fi: Järjestä numeron mukaan.

en: Sort by the date of entry.
fi: Lajittele syöttöpäivän mukaan.

en: Sort by this criterion first.
fi: Järjestä ensin tämän mukaan.

en: Sort by this criterion second.
fi: Järjestä toissijaisesti tämän mukaan.

en: Sort companies by.
fi: Yritysten lajitteluperuste.

en: Sort in descending order.
fi: Järjestä alenevasti.

en: Sort order.
fi: Järjestyksen suunta.

en: Sort register by…
fi: _Lajittele tilikirja…

en: Sorting
fi: Järjestys

en: Source
fi: Lähde

en: Source Account Name
fi: Lähdetilin nimi

en: South European (ISO-8859-3)
fi: Eteläeurooppalainen (ISO-8859-3)

en: Space
fi: Tyhjä

en: Space between table cell edge and content.
fi: Tila taulukon solun reunan ja sisällön välissä.

en: Space between table cells.
fi: Tila taulukon solujen välissä.

en: Specify Source Account
fi: Määritä lähdetili

en: Specify export type
fi: Määritä viennin tyyppi

en: Specify the page size and orientation for printing
fi: Määrittele sivun koko ja asettelu tulostusta varten

en: Spend
fi: Kulutus

en: Split
fi: Rivit

en: Split Transaction
fi: Monirivinen tosite

en: Splits Account
fi: Rivin tili

en: Splits Amount
fi: Rivin määrä

en: Splits Memo
fi: Rivin erittely

en: St_yle Sheets
fi: _Tyylit

en: Stack overflow
fi: Pinon ylivuoto

en: Stack underflow
fi: Pinon alivuoto

en: Standard Order
fi: Tavanomainen järjestys

en: Start
fi: Alku

en: Start Date
fi: Alkupäivämäärä

en: Start Date:
fi: Alkupäivämäärä:

en: Start Online Banking Setup
fi: Aloita verkkopankin määritys

en: Start date
fi: Alkupäivämäärä

en: Start of accounting period
fi: Tilikauden alku

en: Start of current quarter
fi: Tämän vuosineljänneksen alku

en: Start of next month
fi: Seuraavan kuukauden alku

en: Start of next quarter
fi: Seuraavan vuosineljänneksen alku

en: Start of next year
fi: Seuraavan vuoden alku

en: Start of previous accounting period
fi: Edellisen tilikauden alku

en: Start of previous month
fi: Viime kuun alku

en: Start of previous quarter
fi: Edellisen vuosineljänneksen alku

en: Start of previous year
fi: Viime vuoden alku

en: Start of reporting period.
fi: Raportointikauden alku.

en: Start of this accounting period
fi: Tämän tilikauden alku

en: Start of this month
fi: Tämän kuun alku

en: Start of this quarter
fi: Tämän vuosineljänneksen alku

en: Start of this year
fi: Tämän vuoden alku

en: Starting Balance
fi: Alkusaldo

en: Stat_us Bar
fi: T_ilapalkki

en: Statement Date
fi: Tiliotteen päiväys

en: Statement _Date
fi: Raportin _päiväys

en: Status
fi: Tila

en: Stoc_k Split…
fi: Osakkeen _jako…

en: Stock
fi: Osake

en: Stock Accounts to report on.
fi: Raportoitavat osaketilit.

en: Stock Amount
fi: Osakemäärä

en: Stock Ass_istant…
fi: Osakeavust_in…

en: Stock Assistant
fi: Osakeavustin

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Capital Gains
fi: Pääomatulot

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Cash
fi: Käteinen

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Dividend
fi: Osinko

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Fees
fi: Palkkiot

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Stock
fi: Osake

en: Stock Split
fi: Osakkeen jako

en: Stock Split Account
fi: Osakkeenjakotili

en: Stock Split Assistant
fi: Osakejakoavustin

en: Stock Split Details
fi: Osakejaon yksityiskohdat

en: Stock Split Finish
fi: Osakejaon päättäminen

en: Stock Transaction Assistant
fi: Osaketapahtumien avustaja

en: Stock Value
fi: Osakearvo

en: Stock amount must be positive.
fi: Osakkeen määrän on oltava positiivinen.

en: Stock split
fi: Osakkeen jako

en: Stocks
fi: Osakkeet

en: Stop
fi: Pysäytä

en: String to be placed as a footer.
fi: Teksti jota käytetään raportin alaviitteenä.

en: Style Sheet Name
fi: Tyylitiedoston nimi

en: Stylesheet
fi: Tyylitiedosto

en: Su_b-accounts of '%s'
fi: Tilin "%s" _alitilit

en: Su_mmary Bar
fi: Y_hteenvetopalkki

en: Sub-subheading/total Cell Color
fi: Ala-alaotsikon/summan solun väri

en: Sub-total
fi: Välisumma

en: Subheading/Subtotal Cell Color
fi: Alaotsikon/välisumman solun väri

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Subtotal
fi: Välisumma

en: Subtotal Table
fi: Välisummataulu

en: Subtotal according to the primary key?
fi: Välisumma ensisijaisen avaimen mukaan?

en: Subtotal according to the secondary key?
fi: Välisumma toissijaisen avaimen mukaan?

en: Subtotal:
fi: Välisumma:

en: Subtotals Only
fi: Vain välisummat

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Summary Page
fi: Yhteenvetosivu

en: Summary Text
fi: Yhteenvetoteksti

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Suppress $0.00 values
fi: Estä $0,00-arvot

en: Symbol
fi: Symboli

en: T
fi: V

en: Ta_x Report Options
fi: _Veroraportin asetukset

en: Ta_x included
fi: _Verot sisällytetty

en: Ta_x related
fi: _Veroihin liittyvä

en: Tab
fi: Sarkain

en: Tab P_osition
fi: Välilehden kielekkeen _sijainti

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
fi: _Säilytä sarkaimen järjestys täydennettäessä tosite

en: Table
fi: Taulu

en: Table Cell Color
fi: Taulukon solun väri

en: Table border width
fi: Taulukon reunuksen leveys

en: Table cell padding
fi: Taulukon solujen marginaali

en: Table cell spacing
fi: Taulukon solujen väli

en: Tables
fi: Taulukot

en: Target Accounts
fi: Kohdetilit

en: Tax
fi: Vero

en: Tax Accounts
fi: Verotilit

en: Tax Amount
fi: Veron määrä

en: Tax Included
fi: Verot sisältyy

en: Tax Included?
fi: Sis. verot?

en: Tax Info
fi: Verotieto

en: Tax Invoice
fi: Verolasku

en: Tax Number
fi: Veronumero

en: Tax Payment
fi: Veronmaksu

en: Tax Rate
fi: Veroprosentti

en: Tax Report & XML Export
fi: Veroraportti & XML-vienti

en: Tax Report / TXF Export
fi: Veroraportti / TXF-vienti

en: Tax Schedule Report & TXF Export
fi: Veroaikatauluraportti & TXF-vienti

en: Tax Schedule Report/TXF Export
fi: Veroaikatauluraportti / TXF-vienti

en: Tax Table
fi: Verokanta

en: Tax Tables
fi: Verokannat

en: Tax class
fi: Veroluokka

en: Tax on Purchases
fi: Ostojen vero

en: Tax on Sales
fi: Myynnin vero

en: Tax payable
fi: Maksettava vero

en: Tax related
fi: Veroihin liittyvä

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
fi: Verokanta "%s" on käytössä. Et voi poistaa sitä.

en: Tax table name "%s" already exists.
fi: Verokanta nimeltä "%s" on jo olemassa.

en: Tax-table
fi: Verokanta

en: Tax:
fi: Vero:

en: Taxable
fi: Verollinen

en: Taxable?
fi: Verotettava?

en: Taxes
fi: Verot

en: Taxincluded
fi: Verot sisältyy

en: Template Transaction
fi: Tositemalline

en: Template file
fi: Mallinetiedosto

en: Temporary Warnings
fi: Väliaikaiset varoitukset

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
fi: Ehto "%s" on käytössä. Et voi poistaa sitä.

en: Terms
fi: Maksuehto

en: Terms:
fi: Ehdot:

en: Text Color
fi: Tekstin väri

en: Text cell
fi: Tekstisolu

en: Text font
fi: Tekstin fontti

en: Thank you for your patronage!
fi: Kiitos asiakkuudestanne!

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
fi: Kyseinen QIF-tiedosto on jo ladattu. Valitse toinen tiedosto.

en: That commodity already exists.
fi: Hyödyke on jo olemassa.

en: The %s amount has no associated account.
fi: Määrää %s ei ole liitetty tilille.

en: The '%s' account register is read-only.
fi: Tilin '%s' tilikirja on kirjoitussuojattu.

en: The GnuCash developers are easy to contact. As well as several mailing lists, you can chat to them live on IRC! Join them on #gnucash at irc.gimp.net
fi: GnuCashin tekijät on helppo tavoittaa. Useiden sähköpostilistojen lisäksi voit jutella heidän kanssaan IRC:ssä! Liity #gnucash -kanavalle irc.gimp.net:ssä

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
fi: GnuCashin verkko-oppaassa on paljon hyödyllistä tietoa. Pääset siihen käsiksi "Ohje"-valikon alta.

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
fi: Yrityksesi Y-tunnus (esim. Y: 1234567-8).

en: The Invoice must have at least one Entry.
fi: Myyntilaskulla täytyy olla ainakin yksi rivi.

en: The Job must be given a name.
fi: Hankkeelle täytyy antaa nimi.

en: The Order must have at least one Entry.
fi: Tilauksella tulee olla vähintään yksi rivi.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
fi: Tämä GnuCash-versio ei tue URL-osoitetta %s.

en: The URL address of your website.
fi: Yrityksesi kotisivun osoite.

en: The account %s does not allow transactions.
fi: Tili %s ei salli tositteita.

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
fi: Tiliä %s ei ole olemassa. Haluatko luoda sen?

en: The account %s will be deleted.
fi: Tili %s poistetaan.

en: The account must be given a name.
fi: Tilille tulee antaa nimi.

en: The account to search for lots.
fi: Tili jolta erät haetaan.

en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
fi: Vie tilihierarkia tiedostoon "%s" klikkaamalla "Toteuta".
    
    Voit vielä muuttaa valintojasi valitsemalla "Takaisin" tai peruuttaa viennin klikkaamalla "Peruuta"

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
fi: Tilihierarkia tuodaan tiedostosta '%s' kun klikkaat 'Toteuta'.
    
    Voit tarkistaa valintasi valitsemalla 'Takaisin' tai 'Peruuta' keskeyttääksesi tuonnin.

en: The address of your business.
fi: Yrityksesi osoite.

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
fi: Laskun maksettava summa.
    
    Jos olet valinnut laskun, GnuCash ehdottaa sen jäljellä olevaa summaa. Voit muuttaa summaa maksaaksesi laskun osittain tai maksaaksesi sen liian suurella summalla.
    
    Jos maksat laskun liian suurella summalla tai jos laskua ei ollut valittuna, GnuCash siirtää kohdistamattoman summan seuraavalle samalle yritykselle maksettavalle laskulle.

en: The book was closed successfully.
fi: Tilinpäätös tehtiin onnistuneesti.

en: The boolean option is ~a.
fi: Kyllä/ei arvo on ~a.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
fi: Merkki jota käytetään erottamaan tilin nimen osat. Merkki voi olla mikä tahansa muu kuin aakkonen tai numero. Myös seuraavat termit hyväksytään: "colon" (:), "slash" (/), "backslash" (\), "dash" (-) ja "period" (.).

en: The company associated with this payment.
fi: Yritys jolle maksu on osoitettu.

en: The company for this report.
fi: Tämän raportin yritys.

en: The contact person to print on invoices.
fi: Laskuihin tulostettavan yhteyshenkilön nimi.

en: The creation date for this report.
fi: Näytä raportin luontipäiväys.

en: The current date.
fi: Tämä päiväys.

en: The current time is ~a.
fi: Kello on nyt ~a.

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
fi: Tätä tositetta on muutettu. Haluatko tallentaa muutokset ennen sen monistamista, vai peruuttaa monistamisen?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
fi: Tätä tositetta on muutettu. Haluatko tallentaa muutokset ennen kirjauksen monistamista, vai peruuttaa monistamisen?

en: The current transaction is not balanced.
fi: Tämä vienti ei ole tasan.

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
fi: Asiakasnumero. Jos jätetään tyhjäksi, numero valitaan puolestasi

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
fi: Rajapäivä, jonka mukaan erääntymiiskuukausi määräytyy. Päivän jälkeen luodut laskut siirtyvät seuraavalle kuukaudelle. Negatiiviset arvot lasketaan kuukauden lopusta lähtien.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
fi: Tietokantaa %s ei vaikuta olevan olemassa. Haluatko luoda sen?

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
fi: Tietokanta avattiin "vain luku"-tilassa. Haluatko tallentaa sen eri sijaintiin?

en: The date option is ~a.
fi: Päivämäärävalinta on ~a.

en: The day of the month bills are due
fi: Päivä kuukaudesta, jolloin laskut erääntyvät

en: The default check printing font.
fi: Oletusfontti šhekin tulostukseen.

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
fi: Maksuehdon kuvaus, joka tulostetaan myös laskuihin

en: The discount percentage applied if paid early.
fi: Aikaisen maksun alennusprosentti.

en: The email address of your business.
fi: Yrityksesi sähköpostiosoite.

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
fi: Monistettavan tositteen päiväys on vanhempi kuin tälle kirjalle määritetty kirjoitussuojatun aikarajan asetus. Voit halutessasi muuttaa asetusta Tiedosto->Ominaisuudet->Tilit.

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
fi: Tositteen päiväys on vanhempi kuin tälle kirjalle määritetty kirjoitussuojatun aikarajan asetus. Tätä asetusta voi muuttaa valikossa Tiedosto->Ominaisuudet->Tilit.

en: The fax number of your business.
fi: Yrityksesi faxinumero.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fi: Tiedosto %s on jo olemassa. Haluatko varmasti ylikirjoittaa sen?

en: The file %s is empty.
fi: Tiedosto %s on tyhjä.

en: The file could not be reopened.
fi: Tiedostoa ei voitu avata uudelleen.

en: The file type of file %s is unknown.
fi: Tiedoston %s tiedostotyyppi on tuntematon.

en: The file/URI %s could not be found.
fi: Tiedostoa/URI:a %s ei löydy.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
fi: Tiedosto/URL-osoite %s ei vaikuta sisältävän GnuCashin dataa tai data on rikkoutunut.

en: The following are noted in this file:
fi: Huomiot tästä tiedostosta:

en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
fi[0]: Seuraava myynti-/hyvityslasku on erääntymässä:
fi[1]: Seuraavat %d myynti-/hyvityslaskua ovat erääntymässä:

en: The following errors must be fixed:
fi: Seuraavat virheet on korjattava:

en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
fi[0]: Seuraava osto-/hyvityslasku on erääntymässä:
fi[1]: Seuraavat %d osto-/hyvityslaskua ovat erääntymässä:

en: The following warnings exist:
fi: Seuraavat varoitukset ovat olemassa:

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
fi: Muotoilulause ostolaskujen numeroiden luontiin. Käytä printf-tyylistä muotoilua.

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
fi: Muotoilulause asiakkaiden numeroiden luontiin. Käytä printf-tyylistä muotoilua.

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
fi: Muotoilulasue työntekijöiden numeroiden luontiin. Käytä printf-tyylistä muotoilua.

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
fi: Muotoilulause kulutositteiden numeroiden luontiin. Käytä printf-tyylistä muotoilua.

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
fi: Muotoilulause myyntilaskujen numeroiden luontiin. Käytä printf-tyylistä muotoilua.

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
fi: Muotoilulause hankkeiden numeroiden luontiin. Käytä printf-tyylistä muotoilua.

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
fi: Muotoilulause tilausten numeroiden luomiseen. Käytä printf-tyylistä muotoilua.

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
fi: Muotoilulause myyjän numeron luomiseen. Käytä printf-tyylistä muotoilua.

en: The input file can not be opened.
fi: Syöttötiedoston avaaminen epäonnistui.

en: The interest rate cannot be zero.
fi: Korkoprosentti ei voi olla nolla.

en: The internal name of the Billing Term.
fi: Maksuehdon sisäinen nimi.

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
fi: Laskun ID. Jos jätetään tyhjäksi sopiva arvo valitaan puolestasi.

en: The invoice report to be used for printing.
fi: Rapotti jota käytetään laskun tulostukseen.

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
fi: Hankkeen ID-numero. Jos jätetään tyhjäksi, numero valitaan puolestasi

en: The last day of the month for the early payment discount.
fi: Viimeinen päivä, jolloin myönnetään alennus aikaisesta maksusta.

en: The list of Scheduled Transactions
fi: Lista tositeiden ajastuksista

en: The maximum number of window menu entries reached, no more entries will be added.
fi: Valintojen enimmäismäärä valikossa on saavutettu, lisää merkintöjä ei lisätä.

en: The menu of options
fi: Vaihtoehtojen valikko

en: The minimum number of invoice entries to display.
fi: Vähimmäismäärä näytettäviä myyntilaskurivejä.

en: The multi-choice option is ~a.
fi: Monivalinta on ~a.

en: The name of your business.
fi: Yrityksesi nimi.

en: The next tip to show.
fi: Seuraava näytettävä vinkki.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
fi: Kuinka monta päivää laskun luonnin jälkeen sille myönnetään alennusta aikaisesta maksusta.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
fi: Kuinka monta päivää laskulla on maksuaikaa.

en: The number of leading digits to keep when rounding
fi: Merkitsevien numeroiden määrä pyöristettäessä lukuja

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
fi: Kuinka monen minuutin jäljeen tiedot tallennetaan levylle automaattisesti. Jos arvo on nolla, automaattitallennus ei ole käytössä.

en: The number of months to be shown in editor.
fi: Editorissa näytettävien kuukausien määrä.

en: The number of payments cannot be negative.
fi: Maksujen määrä ei voi olla negatiivinen.

en: The number of payments cannot be zero.
fi: Maksujen määrä ei voi olla nolla.

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
fi: Kuinka monta sekuntia vastausta odotetaan ennen kuin vahvistusikkuna suljetaan ja muutoksen tallennetaan automaattisesti.

en: The numeric ID of the report.
fi: Raportin ID-numero.

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
fi: Omistaja %s poistetaan.
    Oletko varma että haluat tehdä tämän?

en: The percentage discount applied for early payment.
fi: Aikaisen maksun alennusprosentti.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
fi: Vienti peruttiin, koska kaikkia vaihtokursseja ei syötetty.

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
fi: Edellisen luodun ostolaskun numero. Tätä numeroa kasvatetaan seuraavan laskun numeroa muodostaessa.

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
fi: Edellisen luodun asiakkaan numero. Tätä numeroa kasvatetaan seuraavan asiakkaan numeroa muodostaessa.

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
fi: Edellisen luodun työntekijän numero. Tätä numeroa kasvatetaan seuraavan työntekijän numeroa muodostettaessa.

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
fi: Edellisen luodun kulutositteen numero. Tätä numeroa kasvatetaan uutta kulutositteen numeroa muodostettaessa.

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
fi: Edellisen luodun myyntilaskun numero. Tätä numeroa kasvatetaan seuraavan laskun numeroa muodostettaessa.

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
fi: Edellisen luodun hankkeen numero. Tätä numeroa kasvatetaan seuraavaa hanketta luotaessa.

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
fi: Edellisen luodun tilauksen numero. Tätä numeroa kasvatetaan seuraavaa tilauksen numeroa muodostettaessa.

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
fi: Edellinen luotu myyjän numero. Tätä numeroa kasvatetaan seuraavaa numeroa muodostettaessa.

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
fi: Hinnat tuotiin tiedostosta '%s'.
    
    Tuonnin yhteenveto:
    - %s
    - %s
    - %s

en: The quote has no error set.
fi: Tarjouksessa ei ole virhettä.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
fi: Taksan tulee olla kelvollinen tai se on jätettävä tyhjäksi.

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
fi: Tässä tekemäsi valinta on vain pohja omalle tilihierarkiallesi. Tilejä voi luoda, uudelleennimetä, siirtää tai poistaa myöhemmin.

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
fi: Osoitteessa %s olevalla palvelimella tapahtui virhe tai tieto oli virheellistä.

en: The settings have been saved.
fi: Asetukset on tallennettu.

en: The source of price information.
fi: Hintatiedon lähde.

en: The specified URL could not be loaded.
fi: Määritettyä URL-osoitetta ei voitu ladata.

en: The string option is ~a.
fi: Merkkijonovalinta on ~a.

en: The title of the report.
fi: Raportin otsikko.

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
fi: Yhtä valituista alatileistä ei voi muokata.
    Jos haluat muokata tilikirjan tositteita, avaa alatilin asetukset ja poista koontitilin valinta.
    Voit myös avata yksittaisen tilin ryhmän sijaan.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
fi: Tämän tilin tositteita ei voi muokata.
    Jos haluat muokata tämän tilin tositteita, avaa tilin asetukset ja poista koontitili-valinta.

en: The transactions were imported from file '{1}'.
fi: Tositteet tuotiin tiedostosta '{1}'.

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
fi: Maksu- ja vientitileillä on eri valuutat. Ilmoita vaihtokurssi.

en: The type of graph to generate.
fi: Luotavan kuvaajan tyyppi.

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
fi: Tälle kirjaukselle syötetyt arvot ovat ristiriitaisia. Minkä arvon haluaisit laskettavan uudelleen?

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
fi: Myyjän ID-numero. Jos jätetään tyhjäksi, arvo valitaan puolestasi

en: The version of these settings
fi: Näiden asetusten versio

en: There are no options for this report.
fi: Tälle raportille ei ole asetuksia.

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
fi: Tarjolla on esimääriteltyjä toimintoja, jotka soveltuvat useimmille uusille GnuCash-käyttäjille. Valitse haluamasi toiminto alapuolelta ja napsauta <i>OK</i>, tai napsauta <i>Peru</i> jos et halua käyttää mitään näistä toiminnoista.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
fi: Maksun tai palautuksen määrässä on ongelma.

en: There is already an account with that name.
fi: Tällä nimellä on jo tili.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
fi: Asetuksia tallentaessa ilmeni ongelma, yritä myöhemmin uudelleen.

en: There was a problem with the import.
fi: Tuonnissa tapahtui virhe.

en: There was an error parsing the file %s.
fi: Tiedostoa %s jäsentäessä tapahtui virhe.

en: There was an error parsing the file.
fi: Tiedoston tulkinnassa tapahtui virhe.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
fi: Tiedostoa luettaessa tapahtui virhe. Haluatko jatkaa?

en: There was an error saving the file.
    
    %s
fi: Virhe tiedostoa tallentaessa.
    
    %s

en: There were no commodities for which to retrieve quotes.
fi: Ei ollut hyödykkeitä, joille hakea tarjouksia.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
fi: Nämä ovat F::Q kurssien lähteitä, joiden perusteella kurssit noudetaan yksittäiseltä sivulta internetistä. Jos sivu ei ole saatavilla, uusia kursseja ei voi noutaa.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
fi: Nämä ovat F::Q kurssien lähteitä, joiden perusteella kurssit noudetaan useammalta sivulta internetistä. Jos jotain näistä sivuista ei ole saatavilla, F::Q yrittää hakea tiedot toiselta sivulta.

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
fi: Kurssien lähteet jotka on lisätty F::Q -moduuliin äskettäin. GnuCash ei tiedä noutaako lähteet tiedot yhdeltä vai useammalta sivulta internetistä.

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
fi: Tällä tilillä on tositteita.
    Asetuksen muuttaminen ei ole mahdollista.

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
fi: Tätä tositteen ajastusta on muutettu. Haluatko varmasti peruuttaa?

en: This account (and any sub-accounts) will be hidden in the account tree and will not appear in the popup account list in the register. To reset this option, you will first need to open the "Filter By…" dialog for the account tree and check the "show hidden accounts" option. Doing so will allow you to select the account and reopen this dialog.
fi: Tämä tili ja sen alatilit piilotetaan tililistasta, eikä se esiinny tilien valinnan pudotusvalikoissa. Aiemmin piilotettujen tilien kohdalla pääset tähän valintaan käsiksi "Suodata…"-toiminnon kautta valitsemalla"näytä piilotetut tilit" valinnan.

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
fi: Tällä tilillä on kirjoitussuojattuja kirjauksia joita ei voi poistaa.

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
fi: Tällä tilillä on kirjauksia. Mitä haluat tehdä niille?

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
fi: Tällä tilillä on alatilejä. Mitä haluaisit tehdä niille?

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
fi: Tämä tili toimii ainoastaan paikanpitäjänä tilihierarkiassa. Tiliin ei voi merkitä tapahtumia, ainoastaan sen alatileihin.

en: This account register is read-only.
fi: Tämä tilikirja on kirjoitussuojattu.

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
fi: Tämä ohjattu avustustoiminto auttaa sinua määrittämään verkkopankkiyhteyden pankkisi kanssa.

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
fi: Tämän avustajan avulla voit luoda tilikirjaan valmiin joukon tilejä vastaaville (kuten käyttö- ja säästötileille sekä sijoituksille), vastattaville (kuten velat) sekä erilaisille tulo- ja menotileille.
    
    Voit valita joukon tilejä jotka näyttävät olevan lähellä tarpeitasi. Myöhemmin voit lisätä, uudelleennimetä, muokata ja poistaa tilejä milloin vain. Voit myös siirtää tilejä (alatileineen) yhden tilin alta toisen tilin alle.
    
    Valitse 'Peruuta' jos et halua luoda uusia tilejä nyt.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
fi: Tämän avustajan kautta voit viedä tilihierarkian tiedostoon käyttäen alla määriteltyä erotinta.
    
    Valitse haluamasi asetukset ja klikkaa Eteenpäin jatkaaksesi tai Peruuta keskeyttääksesi viennin.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
fi: Tämä tietokanta on GnuCashin vanhemmasta versiosta. Valitse OK päivittääksesi sen nykyiseen versioon, Peruuta merkitäksesi sen "vain luku"-tilaan.

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
fi: Tämä kirjaus on liitetty tilaukseen ja poistetaan myös siitä!

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
fi: Tämä tiedosto GnuCashin vanhemmasta versiosta. Haluatko jatkaa?

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
fi: Tämä tiedosto/URL-osoite vaikuttaa olevan GnuCashin uudemmasta versiosta. Päivitä käyttämäsi GnuCashin versio käyttääksesi tätä dataa.

en: This is a color option.
fi: Tämä on väriasetus.

en: This is a combination date option.
fi: Tämä on yhdistetty päiväasetus.

en: This is a date option.
fi: Tämä on päiväysasetus.

en: This is a development version. It may or may not work.
fi: Tämä on kehitysversio. Se saattaa toimia tai olla toimimatta.

en: This is a list option.
fi: Tämä on lista-asetus.

en: This is a number option.
fi: Tämä on numeroasetus.

en: This is a relative date option.
fi: Tämä on suhteellinen päiväasetus.

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
fi: Tämä on vaiheittainen avustaja, jolla voit luoda GnuCashiin lainan takaisinmaksun suunnitelman. Avustaja kysyy lainan ja sen takaisinmaksun tiedot, ja luo sen perusteella tarvittavat tositteiden ajastukset.
    
    Jos teet virheen tai haluat tehdä muutoksia myöhemmin, voit muokata luotuja tositteiden ajastuksia suoraan.

en: This is an account list option.
fi: Tämä on tilin valinta luettelosta.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
fi: Tämä johtuu todennäköisesti siitä, ettei gnucash-docs-pakettia ole asennettu oikein.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
fi: Tämä rivi ankkuroi tämän tositteen tähän kirjaan. Et voi poistaa sitä tästä tilikirjaikkunasta. Voit poistaa koko tositteen tästä ikkunasta, tai voit siirtyä rivin toisen tilin kirjaan ja poistaa rivin sieltä.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
fi: Tämä rivi ankkuroi kyseisen tositteen tiliin. Et voi ylitsekirjoittaa sitä tästä tilikirjaikkunasta. Voit kirjoittaa sen yli jos siirryt tilikirjaan joka näyttää tositteen toisen puolen.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
fi: Tämä rivi ankkuroi tämän tositteen tähän kirjaan. Et voi poistaa sitä tämän kirjan ikkunasta. Voit poistaa koko tositteen tästä ikkunasta, tai voit siirtyä rivin toisen tilin kirjaan ja poistaa rivin sieltä.

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
fi: Tämä sivu näyttää liittyvien tuloverotilien tositteiden yksityiskohdat.

en: This register does not support editing exchange rates.
fi: Tämä kirja ei tue vaihtokurssien muokkausta.

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
fi: Tilikirjassa on tallentamattomia muutoksia tositteeseen. Haluatko tallentaa tositteen muutokset, poistaa tositteen vai peruuttaa toiminnon?

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
fi: Merkki jota käytetään erottamaan tilin nimen osat. Merkki voi olla mikä tahansa muu kuin aakkosmerkki tai numero. Myös seuraavat termit hyväksytään: "colon" (:), "slash" (/), "backslash" (\), "dash" (-) ja "period" (.).

en: This transaction
fi: Valittu tosite

en: This value determines which iconv test to perform.
fi: Tämä arvo määrittää mitkä iconv-testit ajetaan.

en: This window is closing and will not be restored.
fi: Ikkuna suljetaan eikä sitä palauteta.

en: Three Months Ago
fi: Kolme kuukautta sitten

en: Three Months Ago.
fi: Kolme kuukautta sitten.

en: Three Months Ahead
fi: Kolme kuukautta eteenpäin

en: Three Months Ahead.
fi: Kolme kuukautta eteenpäin.

en: Thursday
fi: Torstai

en: Time to _wait for answer
fi: Aika joka _odotetaan vastausta

en: Time_zone
fi: _Aikavyöhyke

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Title
fi: Otsake

en: Title for this report.
fi: Näytä raportin otsikko.

en: Title placeholder
fi: Otsikon paikanpitäjä

en: To
fi: Päättyen

en: To Amount
fi: Summaan

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
fi: Etsiäksesi kaikista tositteista, avaa hakuvalikko (Muokkaa->Etsi…) tilien pääsivulta. Rajataksesi haun tiettyyn tiliin, avaa haku kyseisen tilin kirjasta.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
fi: Siirtyäksesi välilehdeltä toiselle, paina CTRL + Sivu ylös/alas -näppäimiä.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
fi: Jos haluat vertailla kahden välilehden sisältöä, valitse toisessa välilehdessä valikosta Ikkunat->Uusi ikkuna sivun kanssa näyttääksesi välilehden erillisessä ikkunassa.

en: To:
fi: Päättyen:

en: To_p
fi: _Ylhäällä

en: Toda_y
fi: _Tänään

en: Today
fi: Tämä päivä

en: Today date format
fi: Päiväyksen muoto

en: Today's date
fi: Tämä päiväys

en: Too many accounts
fi: Liian monta tiliä

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Tot %s
fi: Yht. %s

en: Tot Credit
fi: Yht. kredit

en: Tot Debit
fi: Yht. debet

en: Tot Shares
fi: Yht. osakkeet

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total (%s)
fi: Yhteensä (%s)

en: Total (Period)
fi: Yhteensä (Jakso)

en: Total (Report)
fi: Yhteensä (Raportti)

en: Total Assets
fi: Yhteensä vastaavaa

en: Total Cash:
fi: Käteinen yhteensä:

en: Total Charge:
fi: Veloitus yhteensä:

en: Total Credit
fi: Yhteensä kredit

en: Total Credits
fi: Yhteensä kredit

en: Total Debits
fi: Yhteensä debet

en: Total Due
fi: Yhteensä erääntyy

en: Total Entries
fi: Yhteensä tietueita

en: Total Equity
fi: Oma pääoma yhteensä

en: Total Expenses
fi: Menot yhteensä

en: Total For
fi: Yhteensä:

en: Total Liabilities
fi: Yhteensä vieras pääoma

en: Total Liabilities & Equity
fi: Vieras ja oma pääoma yhteensä

en: Total Price
fi: Kokonaishinta

en: Total Retained Earnings
fi: Kokonaiskertyneet voittovarat

en: Total Retained Losses
fi: Kokonaiskertyneet tappiot

en: Total Revenue
fi: Tulot yhteensä

en: Total Trading
fi: Muunnokset yhteensä

en: Total Value Credits
fi: Kredit-arvo yhteensä

en: Total Value Debits
fi: Debit-arvo yhteensä

en: Total label cell
fi: Loppusumman otsikon solu

en: Total number cell
fi: Loppusumman solu

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: Totals
fi: Summat

en: Tra_nsaction
fi: To_site

en: Trading Accounts
fi: Muunnostilit

en: Trading Gains
fi: Muunnosvoitot

en: Trading Losses
fi: Muunnostappiot

en: Trans Number
fi: Tositenumero

en: Transaction
fi: Tosite

en: Transaction Details
fi: Maksun tiedot

en: Transaction Document Links
fi: Tositteen asiakirjalinkit

en: Transaction Filter
fi: Tositesuodin

en: Transaction ID
fi: Tositteen numero

en: Transaction Import Assistant
fi: Tositteiden tuonnin avustaja

en: Transaction Information
fi: Tositetiedot

en: Transaction Links
fi: Liittyvät tositteet

en: Transaction List Help
fi: Tositelistan ohje

en: Transaction Number
fi: Tositenumero

en: Transaction Report
fi: Tositeraportti

en: Transaction Type
fi: Tositetyyppi

en: Transaction Voided
fi: Tosite mitätöity

en: Transaction _Journal
fi: _Pääkirja

en: Transaction amount
fi: Tositteen summa

en: Transaction can not be modified.
fi: Tositetta ei voida muokata.

en: Transaction date
fi: Tositteen päivämäärä

en: Transaction with no Accounts: %s
fi: Vienti ilman tilejä: %s

en: Transactions
fi: Tositteet

en: Transfer
fi: Siirto

en: Transfer Account
fi: Maksa tililtä

en: Transfer Amount
fi: Siirron määrä

en: Transfer Amount (Negated)
fi: Siirron määrä (kumottu)

en: Transfer From
fi: Tililtä

en: Transfer Funds
fi: Siirrä varoja

en: Transfer Memo
fi: Siirton erittely

en: Transfer Reconcile Date
fi: Siirron täsmäytyspäiväys

en: Transfer Reconciled
fi: Siirto täsmäytetty

en: Transfer To
fi: Tilille

en: Transfer from/to
fi: Siirrä tililtä/tilille

en: Transfer funds from one account to another
fi: Siirrä varoja tililtä toiselle

en: Transfer funds from one account to another.
fi: Siirrä varoja tililtä toiselle.

en: Tri-annual
fi: Kolmesti vuodessa

en: Trial Balance
fi: Koetase

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Turkish
fi: turkkilainen

en: Turkish (IBM-857)
fi: Turkkilainen (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
fi: Turkkilainen (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
fi: Turkkilainen (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
fi: Turkkilainen (Windows-1254)

en: Tutorial and Concepts _Guide
fi: Aloitus_opas ja käsitteet

en: Two Columns
fi: Kaksisarakkeinen

en: Two Weeks
fi: Kaksi viikkoa

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type of quote source
fi: Kurssien lähteen tyyppi

en: Type of search
fi: Haun tyyppi

en: UNPAID
fi: MAKSAMATTA

en: US Dollars (USD)
fi: Yhdysvaltain dollarit (USD)

en: U_se 24-hour clock
fi: _Käytä 24 tunnin kelloa

en: Ukrainian (KOI8-U)
fi: Ukrainalainen (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
fi: Ukrainalainen (MacUkrainian)

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
fi: Todennäköisesti ei ole vastaava tosite näiden päivien ulkopuolella

en: Unable to change report configuration name.
fi: Raporttiasetusten nimeä ei voida muuttaa.

en: Unable to jump to other account
fi: Ei voi hypätä toiselle tilille

en: Unable to load Finance::Quote.
fi: Ei voi ladata Finance::Quote.

en: Unable to save to database.
fi: Tietokannan tallennus epäonnistui.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
fi: Tietokantaa ei voi tallentaa: kirja on merkitty vain luku -muotoon.

en: Unallocated Assets
fi: Sijoittamattomat varat

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

en: Undefined character
fi: Määrittelemätön merkki

en: Unique Name
fi: Yksilöllinen nimi

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Unit Price
fi: Yksikköhinta

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown OFX account
fi: Tuntematon OFX-tili

en: Unknown date format specifier passed as argument.
fi: Tuntematon määrittely päiväyksen muotoilulle annettu argumenttina.

en: Unnamed Budget
fi: Nimetön budjetti

en: Unparsable Formula in Split
fi: Tulkintakelvoton kaava rivissä

en: Unpost
fi: Peruuta vienti

en: Unpost this bill and make it editable
fi: Peruuta ostolaskun vienti ja tee siitä muokattava

en: Unpost this credit note and make it editable
fi: Peruuta hyvityslaskun vienti ja tee siitä muokattava

en: Unpost this invoice and make it editable
fi: Peruuta myyntilaskun vienti tilikirjaan ja tee siitä muokattava

en: Unpost this voucher and make it editable
fi: Peruuta matkalaskun vienti ja tee siitä muokattava

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
fi: Laskun viennin peruminen poistaa vastaavan tositteen.
    Oletko varma että haluat perua viennin?

en: Unrealized Gains
fi: Toteutumattomat tulot

en: Unrealized Gains for Period
fi: Realisoitumattomat voitot kaudelta

en: Unrealized Losses
fi: Toteutumattomat tappiot

en: Unrealized Losses for Period
fi: Realisoitumattomat tappiot kaudella

en: Unrealized ROI
fi: Toteutumattomat pääomatulot (ROI)

en: Unreconcile Selection
fi: Peruuta valinan täsmäytys

en: Unreconcile the selected transactions
fi: Peruuta valittujen tositteiden täsmäytys

en: Unreconciled
fi: Täsmäyttämättä

en: Unreconciled only
fi: Vain täsmäyttämättömät

en: Unsaved Book
fi: Tallentamaton kirjanpito

en: Unsupported entity type: %s
fi: Entiteetin tyyppi ei ole tuettu: %s

en: Until
fi: Asti

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Unvoid the current transaction.
fi: Kumoa tämän tositteen mitätöinti.

en: Up
fi: Ylös

en: Upcoming Transactions
fi: Tulevat tositteet

en: Update the current report's saved configuration
fi: Päivitä nykyisen raportin tallennetut asetukset

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
fi: Päivitä raportin tallennetut asetukset. Raportti asetukset tallennetaan tiedostoon %s.

en: Use 24 hour time format
fi: Käytä 24 tunnin aikamuotoa

en: Use Average
fi: Käytä keskiarvoa

en: Use Commodity Value
fi: Käytä hyödykkeen arvoa

en: Use Escrow Account
fi: Käytä sulkutiliä

en: Use Existing
fi: Käytä olemassa olevaa

en: Use Full Account Name
fi: Käytä tilin koko nimeä

en: Use Full Other Account Name
fi: Käytä toisen tilin koko nimeä

en: Use Global
fi: Käytä oletusasetusta

en: Use Global Preference
fi: Käytä oletusasetusta

en: Use Quotes
fi: Lainausmerkit

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
fi: Käytä Shift -näppäintä yhdessä rivinvaihdon tai numeronäppäimistön syötön kanssa viimeistelläksesi muokkauksen

en: Use Trading Accounts
fi: Käytä muunnostilejä

en: Use _formal accounting labels
fi: Käytä _virallisia kirjanpitotermejä

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
fi: Käytä 24 tunnin kelloa 12 tunnin sijaan.

en: Use account colors in the account hierarchy
fi: Käytä tilien värejä tilihierarkiassa

en: Use local time
fi: Käytä paikallista aikaa

en: Use next weekday
fi: Käytä seuraavaa arkipäivää

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
fi: Käytä ainoastaan "debet" ja "kredit" -ilmauksia epävirallisten nimien sijaan.

en: Use previous weekday
fi: Käytä edellistä arkipäivää

en: Use regular expressions for transaction filter
fi: Käytä säännöllistä lauseketta tositesuotimena

en: Use template report
fi: Käytä malliraporttia

en: Use the date format specified by the system locale.
fi: Käytä järjestelmän asetusta päivämäärän muotoilulle.

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
fi: Lainan takaisinmaksulaskin

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
fi: Käytä määritettyä päättymispäivää voitto-/tappiolaskelmille.

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
fi: Käytä määritettyä aloituspäivää voitto-/tappiolaskelmille.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
fi: Käytä valittua valuuttaa kaikille uusille tileille.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
fi: Käytä määritettyä valittua valuuttaa kaikille uusille raporteille.

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
fi: Käytä määritettyä suhteellista päättymispäivää voitto-/tappiolaskelmille.

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
fi: Käytä määritettyä suhteellista aloituspäivää voitto-/tappiolaskelmille.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
fi: Käytä järjestelmän valuuttaa kaikille uusille tileille.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
fi: Käytä järjestelmän valuuttaa kaikille vasta luoduille raporteille.

en: User Defined
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Username and Password
fi: Käyttäjätunnus ja salasana

en: Validation
fi: Tarkistus

en: Validation…
fi: Tarkistus…

en: Value
fi: Arvo

en: Value $
fi: Arvo €

en: Value Num.
fi: Numeerinen arvo.

en: Value With Sym
fi: Arvo symbolilla

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
fi: Arvo ei vaikuta sisältävän kelvollista numeroa.

en: Vendor
fi: Toimittaja

en: Vendor ID
fi: Toimittajan tunniste

en: Vendor Listing
fi: Toimittajalista

en: Vendor Number
fi: Myyjän numeoro

en: Vendor Report
fi: Toimittajaraportti

en: Vendor number
fi: Myyjän numero

en: Vendor number format
fi: Myyjän numeron muotoilu

en: Vendor's Bills
fi: Toimittajan ostolaskut

en: Vendor's Jobs
fi: Toimittajan hankkeet

en: Vendors
fi: Toimittajat

en: Vendors Overview
fi: Toimittajalista

en: Version
fi: Versio

en: Vietnamese
fi: vietnamilainen

en: Vietnamese (TCVN)
fi: Vietnamilainen (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
fi: Vietnamilainen (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
fi: Vietnamilainen (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
fi: Vietnamilainen (Windows-1258)

en: View
fi: Näytä

en: View Bill
fi: Näytä ostolasku

en: View Credit Note
fi: Näytä hyvityslasku

en: View Expense Voucher
fi: Katso matkalaskua

en: View Invoice
fi: Näytä myyntilasku

en: View Invoices
fi: Näytä myyntilaskut

en: View _Lots…
fi: Näytä _erät…

en: View all Linked Business Documents
fi: Näytä kaikki linkitetyt yrityksen asiakirjat

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
fi: Katso ja muokkaa osakkeiden ja rahastojen hyödykkeitä

en: View and edit the list of Billing Terms
fi: Näytä ja muokkaa listaa maksuehdoista

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
fi: Näytä ja muokkaa listaa verokannoista (ALV)

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
fi: Katso ja muokkaa osakkeiden ja rahastojen hintoja

en: View the Tips of the Day
fi: Näytä päivän vinkit

en: View/Edit Bill
fi: Katso/muokkaa ostolaskua

en: View/Edit Customer
fi: Katso/muokkaa asiakasta

en: View/Edit Employee
fi: Katso/muokkaa työtekijää

en: View/Edit Invoice
fi: Katso/muokkaa myyntilaskua

en: View/Edit Job
fi: Katso/muokkaa hanketta

en: View/Edit Order
fi: Katso/muokkaa tilausta

en: View/Edit Vendor
fi: Katso/muokkaa toimittajaa

en: View/Edit Voucher
fi: Katso/muokkaa matkalaskua

en: View…
fi: Näytä…

en: Visit the GnuCash website.
fi: Vieraile GnuCashin verkkosivustolla.

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
fi: Kuvallinen heprea (ISO-8859-8)

en: Void Reason
fi: Mitätöintisyy

en: Void Transactions
fi: Mitätöidyt tositteet

en: Void only
fi: Vain mitätöidyt

en: Void the current transaction.
fi: Mitätöi tämä tosite.

en: Voided
fi: Mitätöity

en: Voided transaction
fi: Mitätöity tosite

en: Voucher
fi: Matkalasku

en: Voucher ID
fi: Matkalaskun tunniste

en: Voucher Information
fi: Matkalaskun tiedot

en: Voucher Notes
fi: Matkalaskun huomautukset

en: Voucher Owner
fi: Matkalaskun omistaja

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
fi: Haluatko nähdä yhden tilikirjan kaikkien alatilien tositteet? Valitse pääikkunan tilit -välilehdeltä ylätili ja valitse valikosta Muokkaa->Avaa alatilit.

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
fi: Varoitus: Finance::Quote -moduuli ei ole asennettu oikein.

en: Website
fi: Web-sivusto

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Weekly
fi: Viikoittain

[ctx: Weekly]
en: Every
fi: Viikoittain

[ctx: Weekly]
en: weeks.
fi: viikkoa.

en: Weekly Average
fi: Viikottainen keskiarvo

en: Weeks
fi: Viikkoa

en: Welcome to GnuCash
fi: Tervetuloa GnuCashiin

en: Welcome to GnuCash %s Shell
fi: Tervetuloa GnuCash %s pääteyhteyteen

en: Western
fi: läntinen

en: Western (IBM-850)
fi: Läntinen (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
fi: Läntinen (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
fi: Läntinen (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
fi: Läntinen (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
fi: Läntinen (Windows-1252)

en: When a date is entered without year, it should be taken
fi: Kun päivämäärä syötetään ilman vuotta, vuosi tulisi tulkita

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
fi: Kun syötät päivämääriä, voit painaa '+' tai '-' -näppäimiä kasvattaaksesi tai vähentääksesi päivämäärää. Sama toimii myös šekkien numeroille.

en: When paid
fi: Maksetaan

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
fi: Kun QIF-tiedostossa ei ole määritelty muuta, aseta se hyväksytyksi.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
fi: Kun QIF-tiedestossa ei ole määritelty muuta, aseta se ei-hyväksytyksi.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
fi: Kun QIF-tiedostossa ei ole määritelty tositteen tilaa, merkitse se täsmäytetyksi.

en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
fi: Kun klikkaat "Toteuta", tositteet viedään tiedostoon '%s'. Vietäviä tilejä on %u kappaletta.
    
    Voit vielä muuttaa valintojasi valitsemalla "Takaisin" tai peruuttaa viennin klikkaamalla "Peruuta"

en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
fi: Kun klikkaat "Toteuta", tositteet viedään tiedostoon '%s'.
    
    Voit vielä muuttaa valintojasi valitsemalla "Takaisin" tai peruuttaa viennin klikkaamalla "Peruuta"

en: Where to place the chart
fi: Mihin kaavio sijoitetaan

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
fi: Kerrytetäänkö useat yhdessä myyntilaskussa olevat samalle tilille vietävät rivit yhdeksi riviksi. Tätä asetusta voi muuttaa laskun kirjausikkunassa.

en: Whether or not to include a label for sections.
fi: Otsikoida vai ei kappaleet.

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
fi: Otsikoida vai ei vieraan pääoman kappale.

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
fi: Otsikoidaanko muunnostilien kappale.

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
fi: Sisällyttää vai ei rivit loppusummille.

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
fi: Sisältyykö ostolaskujen riveihin verot. Tämä asetus periytyy asiakkaille ja myyjille.

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
fi: Onko verot oletuksena sisällytetty myyntilaskujen tuotteisiin. Tämä asetus periytyy uusille asiakkaille ja myyjille.

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
fi: Näytetäänkö ohjelmaa käynnistettäessä muistutus erääntyvistä ostolaskuista.

en: Whole Loan
fi: Koko laina

en: Width of this column
fi: Tämän sarakkeen leveys

en: Window geometry
fi: Ikkunageometria

en: Windows
fi: Ikkuna

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
fi: GnuCashin avulla voit (mutta et ole rajoittunut):

en: Withdraw
fi: Nosto

en: Withdrawal
fi: Nosto

en: Withdrawals
fi: Nostot

en: Working…
fi: Käsitellään…

en: Writing file…
fi: Kirjoitetaan tiedostoa…

en: Wrong report definition:
fi: Väärä raportin määrittely:

en: Yearly
fi: Vuosittain

en: Yearly Average
fi: Vuosittainen keskiarvo

en: Years
fi: Vuotta

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yes, _always
fi: Kyllä, _aina

en: Yes, reset the Tax Tables
fi: Kyllä, palauta verokannat

en: You can also lookup and file bug reports at {1}
fi: Voit myös etsiä ja lähettää virheraportteja osoitteessa {1}

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
fi: Voit helposti tuoda vanhan kirjanpidon Quickenistä, MS Moneystä tai muista ohjelmista, jotka osaavat viedä tiedot QIF- tai OFX-tiedostoiksi. Avaa Tiedosto-valikko, valitse Tuo-alavalikko ja klikkaa QIF- tai OFX-tiedoston tuonti. Seuraa tuonnin ohjeita jatkaaksesi.

en: You cannot cut this split.
fi: Et voi leikata tätä riviä.

en: You cannot delete this split.
fi: Et voi poistaa tää riviä.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
fi: Et voi poistaa verokannan viimeistä merkintää. Koeta poistaa verotaulu jos haluat varmasti tehdä niin.

en: You cannot save to that file.
fi: Et voi tallentaa tähän tiedostoon.

en: You don't have any stock accounts with balances!
fi: Sinulla ei ole saldollisia osaketilejä!

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
fi: Yrität tehdä tositteen ajastuksen, joka ei tule koskaan tuottamaan tositetta. Haluatko todella tehdä tämän?

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
fi: Sopivaa vientitiliä ei löydy. Luo tili jonka tyyppi on "%s" ennen maksun käsittelyä. Ehkä haluat ensin luoda myös osto- tai myyntilaskun?

en: You have not selected an owner
fi: Et ole valinnut omistajaa

en: You have not selected any accounts
fi: Et ole valinnut yhtään tiliä

en: You may not create a new national currency.
fi: Et voi luoda uutta valtion valuuttaa.

en: You must choose a Tax Account.
fi: Valitse verotili.

en: You must choose a commodity.
fi: Valitse hyödyke.

en: You must choose an owner for this job.
fi: Hankkeelle täytyy antaa omistaja.

en: You must enter a Payment-Address Name.
fi: Sinun on annettava nimi maksuosoitteelle.

en: You must enter a valid amount.
fi: Syötä kelvollinen summa.

en: You must enter a valid price.
fi: Syötä kelvollinen summa.

en: You must enter an amount to transfer.
fi: Syötä siirrettävä summa.

en: You must provide a name for the new style sheet.
fi: Anna nimi uudelle tyylitiedostolle.

en: You must provide a name for this Tax Table.
fi: Anna nimi verokannalle.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
fi: Anna yksilöllinen nimi tälle verokannalle. Valitsemasi "%s" on jo käytössä.

en: You must select a Currency.
fi: Valitse valuutta.

en: You must select a Security.
fi: Valitse arvopaperi.

en: You must select a company for payment processing.
fi: Valitse yritys, jotta maksu voidaan käsitellä.

en: You must select a report configuration to delete.
fi: Valitse poistettavat raporttiasetukset.

en: You must select a report configuration to load.
fi: Valitse ladattavat raporttiasetukset.

en: You must select a transfer account from the account tree.
fi: Valitse tili, jolta maksu tehdään.

en: You must select an account type.
fi: Tilin tyyppi tulee valita.

en: You must select at least one account to edit.
fi: Valitse muokattavaksi vähintään yksi tili.

en: You must select at least one account to estimate.
fi: Valitse arvioitavaksi vähintään yksi tili.

en: You must select one budget cell to edit.
fi: Valitse muokattavaksi vähintään yksi budjettisolu.

en: You need to enter some search text.
fi: Syötä hakuteksti.

en: You need to supply Billing Information.
fi: Anna laskutustiedot.

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
fi: Olet poistamassa täsmättyä riviä! Se on huono idea, sillä sen jälkeen täsmätyt saldot eivät enää pidä paikkaansa.

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
fi: Poistaisit tositteen, jolla on tämättyjä jakoja! Se ei ole hyvä idea, sillä sen jälkeen täsmätyt saldot eivät enää pidä paikkaansa.

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
fi: Olet poistamassa täsmättyä merkintää. Se on huono idea, sillä sen jälkeen täsmätyt saldot eivät enää pidä paikkaansa.

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
fi: Olet poistamassa tositteen, jolla on tämäytettyjä rivejä! Sitä ei kannata tehdä, sillä sen jälkeen täsmäytetyt saldot eivät enää pidä paikkaansa.

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
fi: Pyysit poistamaan alatilin, mutta se sisältää tositteita. Mitä niille tehdään?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
fi[0]: Tiedostosi täytyy tallentaa kiintolevyllesi jotta muutoksesi tallentuvat. GnuCash voi tallentaa tiedoston automaattisesti joka minuutti, aivan kuin olisit painanut Tallenna-painiketta joka kerta.
    
    Voit muuttaa aikaväliä tai laittaa ominaisuuden pois päältä Muokkaa->Asetukset->Yleistä->Automaattitallennuksen aikaväli.
    
    Tulisiko tiedostosi tallentaa automaattisesti?
fi[1]: Tiedostosi täytyy tallentaa kiintolevyllesi jotta muutoksesi tallentuvat. GnuCash voi tallentaa tiedoston automaattisesti joka %d. minuutti, aivan kuin olisit painanut Tallenna-painiketta joka kerta.
    
    Voit muuttaa aikaväliä tai laittaa ominaisuuden pois päältä Muokkaa->Asetukset->Yleistä->Automaattitallennuksen aikaväli.
    
    Tulisiko tiedostosi tallentaa automaattisesti?

en: Your ref:
fi: Viitteenne:

en: _Abort
fi: _Keskeytä

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Absolute
fi: _Määritetty

en: _Account
fi: _Tili

en: _Account code
fi: Tilin_umero

en: _Accumulate splits on post
fi: K_errytä rivit yhteen

en: _Action
fi: _Toiminto

en: _Actions
fi: T_oiminnot

en: _Add
fi: _Lisää

en: _Added by the application
fi: _Lisätty sovelluksen toimesta

en: _Address
fi: _Osoite

en: _All Periods…
fi: _Kaikki jaksot…

en: _Amount
fi: _Määrä

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: _Asset
fi: _Vastaavaa

en: _Assets & Liabilities
fi: _Vastaavat ja vastattavat

en: _Assign transfer account
fi: Määritä tositteen _tili

en: _Auto-Split Ledger
fi: _Tilikirjan automaattinen jako

en: _Auto-clear…
fi: _Automaattinen tyhjennys…

en: _Auto-create new transactions
fi: _Luo uudet tositteet automaattisesti

en: _Auto-raise lists
fi: _Näytä listat automaattisesti

en: _Auto-split ledger
fi: _Automaattisesti jaettu tilikirja

en: _Automatic decimal point
fi: _Automaattinen desimaalipilkun lisäys

en: _Basic Ledger
fi: _Yksinkertainen näkymä

en: _Basic ledger
fi: _Yksinkertainen tilikirja

en: _Billing Terms Editor
fi: Muokkaa _maksuehtoja

en: _Blank
fi: _Tyhjä

en: _Blank Transaction
fi: _Tyhjennä tosite

en: _Business
fi: _Liiketoiminta

en: _Cancel
fi: _Peruuta

en: _Cascade Account Properties…
fi: _Limitä tilin ominaisuudet…

en: _Check & Repair
fi: _Tarkista ja korjaa

en: _Cleared
fi: _Hyväksytty

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Close Book…
fi: _Tee tilinpäätös…

en: _Close log window when finished
fi: _Sulje loki-ikkuna kun valmis

en: _Company Report
fi: _Yritysraportti

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Copy Budget
fi: _Kopioi budjetti

en: _Copy Split
fi: _Kopioi rivi

en: _Copy Transaction
fi: _Kopioi tosite

en: _Custom
fi: _Mukautettu

en: _Customer
fi: _Asiakas

en: _Cut Split
fi: _Leikkaa rivi

en: _Cut Transaction
fi: _Leikkaa tosite

en: _Date
fi: _Päivämäärä

en: _Date format
fi: _Päiväyksen muoto

en: _Days in advance
fi: _Päivää etukäteen

en: _Decimal places
fi: _Desimaalipaikkoja

en: _Default
fi: _Oletus

en: _Delay
fi: _Viive

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Delete Account
fi: _Poista tili

en: _Delete Account…
fi: _Poista tili…

en: _Delete Budget
fi: _Poista budjetti

en: _Delete Budget…
fi: _Poista budjetti…

en: _Delete Schedule
fi: _Poista ajastus

en: _Delete Split
fi: _Poista rivi

en: _Delete Transaction
fi: _Poista tosite

en: _Description
fi: _Kuvaus

en: _Discard Changes
fi: _Hylkää muutokset

en: _Discard Transaction
fi: _Poista tosite

en: _Display symbol
fi: _Näytettävä symboli

en: _Do it anyway
fi: _Tee silti

en: _Double Line
fi: _Kaksi riviä

en: _Double line view
fi: _Kahden rivin näkymä

en: _Down
fi: _Alas

en: _Duplicate Bill
fi: M_onista ostolasku

en: _Duplicate Credit Note
fi: _Kopioi hyvityslasku

en: _Duplicate Invoice
fi: _Monista myyntilasku

en: _Duplicate Voucher
fi: _Monista matkalasku

en: _Earliest
fi: _Varhaisin

en: _Earliest possible date
fi: _Varhaisin mahdollinen päivämäärä

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit Account
fi: _Muokkaa tiliä

en: _Edit Bill
fi: _Muokkaa ostolaskua

en: _Edit Credit Note
fi: _Muokkaa hyvityslaskua

en: _Edit Invoice
fi: _Muokkaa myyntilaskua

en: _Edit Schedule
fi: _Muokkaa ajastusta

en: _Edit Voucher
fi: _Muokkaa matkalaskua

en: _Edit description, notes, or memo
fi: _Muokkaa kuvausta, huomautuksia tai erittelyä

en: _Edit list of encodings
fi: _Muokkaa koodauslistaa

en: _Employee
fi: T_yöntekijä

en: _Ending Balance
fi: _Loppusaldo

en: _Enter
fi: _Syötä

en: _Enter Transaction
fi: _Kirjaa tosite

en: _Expand All
fi: _Laajenna kaikki

en: _Expense
fi: _Kulu

en: _Experimental
fi: _Kokeellinen

en: _Export
fi: _Vie

en: _Fetch Rate
fi: _Nouda kurssi

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Filter
fi: _Suodata

en: _Filter By…
fi: _Suodata…

en: _Find
fi: _Etsi

en: _Find Customer…
fi: _Etsi asiakas…

en: _Find Employee…
fi: _Etsi työntekijä…

en: _Find Vendor…
fi: Etsi to_imittaja…

en: _Find…
fi: _Etsi…

en: _Finish
fi: _Valmis

en: _Full name
fi: _Koko nimi

en: _General Journal
fi: _Päiväkirja

en: _Get Online Quotes
fi: _Hae kurssit verkosta

en: _Get Quotes
fi: _Päivitä kurssit

en: _Go to Date
fi: _Siirry päivään

en: _Help
fi: O_hje

en: _Higher Balance Limit
fi: _Korkeampi saldoraja

en: _Import
fi: T_uo

en: _Import Map Editor
fi: _Tuontikartan muokkain

en: _Import my QIF files
fi: _Tuo QIF-tiedostoja

en: _Include sub accounts
fi: _Sisällytä alatilit

en: _Income
fi: _Tulo

en: _Income & Expense
fi: _Tulot ja menot

en: _Income & expense
fi: _Tulo ja meno

en: _Internal Transaction…
fi: S_isäinen tosite…

en: _Invoices
fi: Myynti_laskut

en: _Jump To
fi: _Siirry tilille

en: _Jump to the other account
fi: _Hyppää toiseen tiliin

en: _Last retrieval date
fi: _Viimeisin noutopäivämäärä

en: _Latest
fi: _Viimeisin

en: _Left
fi: _Vasemmalla

en: _Liability/Equity
fi: _Oma ja vieras pääoma

en: _Load another file
fi: _Lataa toinen tiedosto

en: _Loan Repayment Calculator
fi: _Lainalaskin

en: _Locate Linked Documents
fi: _Paikanna yhdistetyt asiakirjat

en: _Lower Balance Limit
fi: _Alempi saldoraja

en: _Manage Document Link…
fi: _Vaihda yhdistetty asiakirja…

en: _Memo
fi: _Erittely

en: _Mortgage & Loan Repayment…
fi: _Lainan takaisinmaksu…

en: _Move to
fi: _Siirrä tilille

en: _Multicolumn
fi: _Monisarakkeinen

en: _Multiple
fi: _Usea

en: _Name
fi: _Nimi

en: _Name of the new template
fi: _Uuden mallineen nimi

en: _New
fi: _Uusi

en: _New Budget
fi: _Uusi budjetti

en: _New Customer…
fi: _Uusi asiakas…

en: _New Employee…
fi: _Uusi työntekijä…

en: _New Lot
fi: _Uusi erä

en: _New Schedule
fi: _Uusi ajastus

en: _New Vendor…
fi: Uusi t_oimittaja…

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _New item…
fi: _Uusi merkintä…

en: _Next
fi: _Seuraava

en: _No
fi: _Ei

en: _No, not this time
fi: _Ei, tällä kertaa

en: _None
fi: _Ei mitään

en: _Not cleared
fi: _Ei hyväksytty

en: _Notes
fi: _Huomautukset

en: _Notify before transactions are created
fi: Ilm_oita ennen tositteen luontia

en: _Notify when due
fi: _Ilmoita erääntymisestä

en: _Number
fi: _Numero

en: _Online Actions
fi: _Verkkotoiminnot

en: _Online Banking Setup…
fi: _Verkkopankin määritys…

en: _Only display leaf account names
fi: Näytä ainoastaan a_limman tason tilin nimi

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Open Account
fi: _Avaa tili

en: _Open Budget
fi: _Avaa budjetti

en: _Open Linked Document
fi: _Avaa yhdistetty asiakirja

en: _Open in new window
fi: _Avaa uudessa ikkunassa

en: _Open the new user tutorial
fi: _Avaa uuden käyttäjän opas

en: _Open…
fi: _Avaa…

en: _Parent Account
fi: _Ylätili

en: _Password
fi: _Salasana

en: _Paste
fi: L_iitä

en: _Paste Split
fi: L_iitä rivi

en: _Paste Transaction
fi: L_iitä tosite

en: _Pay Bill
fi: _Maksa ostolasku

en: _Pay Credit Note
fi: _Maksa hyvityslasku

en: _Pay Invoice
fi: M_aksa myyntilasku

en: _Pay Voucher
fi: _Maksa matkalasku

en: _Pick another account
fi: _Valitse toinen tili

en: _Placement of future transactions
fi: _Tulevien tositteiden sijainti

en: _Post Bill
fi: _Vie ostolasku kirjanpitoon

en: _Post Credit Note
fi: _Vie hyvityslasku kirjanpitoon

en: _Post Invoice
fi: _Vie myyntilasku kirjanpitoon

en: _Post Voucher
fi: _Vie matkalasku kirjanpitoon

en: _Postpone
fi: _Lykkää

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Price
fi: _Hinta

en: _Price Database
fi: _Hintakanta

en: _Print
fi: _Tulosta

en: _Print Bill
fi: _Tulosta ostolasku

en: _Print Checks…
fi: _Tulosta šekkejä…

en: _Print Credit Note
fi: _Tulosta hyvityslaskua

en: _Print Invoice
fi: _Tulosta myyntilasku

en: _Print Report…
fi: _Tulosta raportti…

en: _Print Voucher
fi: _Tulosta matkalasku

en: _Print checks
fi: Tulosta š_ekkejä

en: _Process Payment…
fi: _Käsittele maksu…

en: _Process payments on posting
fi: _Käsittele maksut laskun kirjauksen yhteydessä

en: _Quantity
fi: _Määrä

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Recalculate
fi: _Laske

en: _Recipient Name
fi: _Vastaanottajan nimi

en: _Reconcile Information…
fi: _Täsmäytyksen tiedot…

en: _Reconcile Selection
fi: _Täsmäytä valinta

en: _Reconcile after match
fi: _Täsmäytä sopivan löytymisen jälkeen

en: _Reconciled
fi: _Täsmätty

en: _Reconcile…
fi: _Täsmää…

en: _Record Changes
fi: _Tallenna muutokset

en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: _Relative
fi: _Suhteellinen

en: _Reload
fi: _Päivitä

en: _Remember the PIN in memory
fi: Tallenna _PIN muistiin

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Remove Invalid Mappings
fi: _Poista virheelliset liitännät

en: _Remove Splits
fi: _Poista rivit

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: _Renumber
fi: _Uudelleennumeroi

en: _Renumber Subaccounts…
fi: _Uudelleennumeroi alatilit…

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: _Replay GnuCash .log file…
fi: Tuo tapahtumat GnuCashin ._log-tiedostosta…

en: _Report Options
fi: _Raportin asetukset

en: _Reports
fi: _Raportit

en: _Reset
fi: _Palauta

en: _Reset all edits
fi: _Poista kaikki muokkaukset

en: _Reverse Order
fi: _Käänteinen järjestys

en: _Review created transactions
fi: _Tarkista luodut tositteet

en: _Right
fi: _Oikealla

en: _Run when data file opened
fi: _Aja kun tiedosto avataan

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Save As
fi: _Tallenna nimellä

en: _Save Format
fi: _Tallennusmuoto

en: _Save Transaction
fi: _Tallenna tosite

en: _Save window size and position
fi: Tallenna _ikkunan koko ja sijainti

en: _Scheduled
fi: _Ajastetut

en: _Scheduled Transaction Editor
fi: _Tositteiden ajastusten muokkaus

en: _Scheduled Transactions
fi: _Tositteiden ajastukset

en: _Security
fi: _Arvopaperi

en: _Security Editor
fi: _Arvopaperimuokkain

en: _Security/currency
fi: _Arvopaperi/valuutta

en: _Select All
fi: _Valitse kaikki

en: _Select Subaccounts
fi: _Valitse alatilit

en: _Select or add a GnuCash account:
fi: _Valitse tai lisää GnuCash-tili:

en: _Select transfer account
fi: _Valitse tositteen tili

en: _Select…
fi: _Valitse…

en: _Shares
fi: _Osuudet

en: _Show children accounts
fi: Näytä _alatilit

en: _Show documentation
fi: _Näytä ohjeet

en: _Show notification window
fi: _Näytä ilmoitusikkuna

en: _Show tips at startup
fi: _Näytä vinkkejä käynnistettäessä

en: _Sort
fi: _Järjestä

en: _Sort By…
fi: _Järjestä…

en: _Standard
fi: _Tavanomainen

en: _Standard Order
fi: _Tavanomainen järjestys

en: _Start
fi: _Aloita

en: _Start AqBanking Setup
fi: _Aloita AqBanking määritys

en: _Start Import
fi: _Aloita tuonti

en: _Stock Value
fi: _Osakearvo

en: _Symbol/abbreviation
fi: _Symboli/lyhenne

en: _Tax included
fi: _Verot sisällytetty

en: _Taxes
fi: _Verot

en: _Template
fi: _Mallipohja

en: _Tips Of The Day
fi: _Päivän vinkit

en: _Today
fi: _Tänään

en: _Toolbar
fi: _Työkalupalkki

en: _Tools
fi: T_yökalut

en: _Transaction
fi: _Tosite

en: _Transaction Linked Documents
fi: _Tositteeseen yhdistetyt asiakirjat

en: _Transaction Number
fi: _Tositteen numero

en: _Transfer…
fi: _Siirto…

en: _Translation
fi: _Käännös

en: _Type
fi: _Tyyppi

en: _Units
fi: _Yksiköt

en: _Unknown
fi: _Ei tiedossa

en: _Unlikely match day threshold
fi: Todennäköisesti _ei täsmäävän päiväyksen raja

en: _Unpost Bill
fi: _Peruuta ostolaskun vienti kirjanpitoon

en: _Unpost Credit Note
fi: _Peruuta hyvityslaskun vienti kirjanpitoon

en: _Unpost Invoice
fi: _Peruuta myyntilaskun vienti kirjanpitoon

en: _Unpost Voucher
fi: _Peruuta matkalaskun vienti kirjanpitoon

en: _Unreconcile Selection
fi: _Peruuta valitun täsmäytys

en: _Unselect All
fi: _Poista kaikkien valinta

en: _Unvoid Transaction
fi: K_umoa mitätöinti

en: _Up
fi: _Ylös

en: _Use GnuCash built-in color theme
fi: Käytä GnuCashin _omaa väriteemaa

en: _Use equity 'Opening Balances' account
fi: _Käytä oman pääoman "Avaussaldot"-tiliä

en: _Username
fi: _Käyttäjätunnus

en: _Value
fi: _Arvo

en: _Vendor
fi: T_oimittaja

en: _View
fi: _Näytä

en: _Void Transaction
fi: _Mitätöi tosite

en: _Voided
fi: _Mitätöity

en: _Width
fi: _Leveys

en: _Windows
fi: _Ikkunat

en: _Yes
fi: _Kyllä

en: _Yes, this time
fi: _Kyllä, tämän kerran

en: all criteria are met
fi: kaikki kriteerit täyttyvät

en: and subaccounts
fi: ja alatilit

en: any criteria are met
fi: jokin kriteereistä täyttyy

en: application
fi: sovellus

en: beginning on
fi: alkaen

en: characters
fi: merkkiä

en: column: Date
fi: sarake: Päiväys

en: column: Tax Rate
fi: sarake: Veroprosentti

en: column: Units
fi: sarake: Yksiköt

en: contains
fi: sisältää

en: custom
fi: muu

en: customers
fi: asiakkaat

en: day(s)
fi: päivää

en: days
fi: päivää

en: does not equal
fi: on erisuuri

en: does not match regex
fi: ei täsmää säännölliseen lausekkeeseen

en: equal to
fi: yhtäsuuri kuin

en: equals
fi: on yhtäsuuri kuin

en: except on weekends
fi: paitsi viikonloppuisin

en: existing account
fi: olemassa oleva tili

en: false
fi: ei

en: for Budget ~a
fi: budjetille ~a

en: for Budget ~a Period ~d
fi: budjetille ~a jakso ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
fi: budjetille ~a jaksot ~d - ~d

en: for Period
fi: aikavälillä

en: greater than
fi: suurempi kuin

en: greater than or equal to
fi: suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: is
fi: on

en: is after
fi: on jälkeen

en: is before
fi: on ennen

en: is before or on
fi: on ennen tai sama

en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: is greater than or equal to
fi: on suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: is less than
fi: on vähemmän kuin

en: is less than or equal to
fi: on vähemmän tai yhtäsuuri kuin

en: is not
fi: ei ole

en: is not on
fi: ei ole

en: is on
fi: on sama

en: is on or after
fi: on sama tai jälkeen

[ctx: keep]
en: For
fi: Kunnes

en: last %s
fi: viimeisin %s

en: last of month
fi: kuukauden viimeinen

en: less than
fi: on vähemmän kuin

en: less than or equal to
fi: on vähemmän tai yhtäsuuri kuin

en: matches all accounts
fi: sopii kaikkiin tileihin

en: matches any account
fi: sopii johonkin tiliin

en: matches no accounts
fi: ei sovi yhteenkään tiliin

en: matches regex
fi: täsmää säännölliseen lausekkeeseen

en: minutes
fi: minuuttia

en: missing
fi: puuttuu

en: month(s)
fi: kuukautta

en: never
fi: ei koskaan

en: not equal to
fi: erisuuri kuin

en: now
fi: nyt

en: occurrences
fi: esiintymää

en: remaining
fi: jäljellä

[ctx: repeat]
en: For
fi: Toistuu

en: row: Address
fi: rivi: Osoite

en: row: Company Name
fi: rivi: Yrityksen nimi

en: row: Contact
fi: rivi: Yhteystieto

en: row: Invoice Number
fi: rivi: Laskun numero

en: same week & day
fi: sama viikko ja päivä

[ctx: sample]
en: Action
fi: Tapahtuma

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
fi: Tositteen kuvaus

[ctx: sample]
en: Expenses:Automobile:Gasoline
fi: Kulut:Auto:Huolto:Huoltotarvikkeet

[ctx: sample]
en: Payment
fi: Maksu

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
fi: Syötteen kuvaus

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
fi: Verotaulu 1

[ctx: sample for 'Taxable']
en: T?
fi: V?

en: seconds
fi: sekuntia

en: split
fi: rivi

en: true
fi: kyllä

en: unknown
fi: tuntematon

en: user
fi: käyttäjä

en: vendors
fi: toimittajat

en: via Escrow account?
fi: sulkutilin kautta?

en: week(s)
fi: viikkoa

en: year(s)
fi: vuotta

en: zero
fi: nolla

en: {1} [options] [datafile]
fi: {1} [valinnat] [tiedosto]

en: ~a and selected subaccounts
fi: ~a ja valitut alatilit

en: ~a and subaccounts
fi: ~a ja alatilit

en: ~a to ~a
fi: ~a → ~a

en: ~a, ~a to ~a
fi: ~a, ~a → ~a

en: … pay "%s"?
fi: … maksa "%s"?

en: … utilize an escrow account for payments?
fi: … käytä sulkutiliä maksuille?
