gvfs - en to fi translation catalogue (443 entries)

en:  (invalid encoding)
fi:  (virheellinen koodaus)

en:  <location> <attribute> <values> - set attribute
fi:  <sijainti> <määre> <arvot> - aseta määre

en: %.1f GB
fi: %.1f Gt

en: %.1f MB
fi: %.1f Mt

en: %.1f kB
fi: %.1f kt

en: %s Audio Player
fi: %s-musiikkisoitin

en: %s Camera
fi: %s-kamera

en: %s Drive
fi: %s-asema

en: %s Encrypted Data
fi: Salattua tietoa %s

en: %s Filesystem Service
fi: %s-tiedostojärjestelmäpalvelu

en: %s Media
fi: Media %s

en: %s on %s
fi: %s palvelimella %s

en: %s/%s Drive
fi: %s/%s-asema

en: %s: %d: Directory or file exists
fi: %s: %d: kansio tai tiedosto on olemassa

en: %s: %d: Invalid filename
fi: %s: %d: virheellinen tiedostonimi

en: %s: %d: No such file or directory
fi: %s: %d: tiedostoa tai kansiota ei ole olemassa

en: %s: %d: Not Supported
fi: %s: %d: ei tuettu

en: %s: %s, error writing to stdout
fi: %s: %s, virhe kirjoitettaessa oletustulosteeseen

en: %s: %s: error launching application: %s
fi: %s: %s: virhe käynnistettäessä ohjelmaa: %s

en: %s: %s: error opening file: %s
fi: %s: %s: virhe avattaessa tiedostoa: %s

en: %s: %s: error opening location: %s
fi: %s: %s: virhe avattaessa sijaintia: %s

en: %s: %s: error reading: %s
fi: %s: %s: virhe luettaessa: %s

en: %s: %s:error closing: %s
fi: %s: %s: virhe suljettaessa: %s

en: %s: missing locations
fi: %s: sijainti puuttuu

en: - create directories
fi: – luo hakemistot

en: - delete files
fi: – poista tiedostoja

en: - list contents of directories in a tree-like format
fi: - luettele hakemistojen sisällöt puumaisessa muodossa

en: - list files at <location>
fi: – luettele tiedostot sijainnissa <sijainti>

en: - mount <location>
fi: – liitä <sijainti>

en: - move files to trash
fi: – siirrä tiedostoja roskakoriin

en: - rename file
fi: – nimeä tiedosto uudelleen

en: - show info for <location>
fi: – näytä tiedot sijainnille <sijainti>

en: / on %s
fi: / palvelimella %s

en: ATA Drive
fi: ATA-asema

en: Accounts are unsupported
fi: Tilejä ei ole tuettu

en: Append to end of file
fi: Lisää tiedoston loppuun

en: Apple Mobile Device
fi: Applen mobiililaite

en: Attribute not specified
fi: Määrettä ei annettu

en: Audio CD Filesystem Service
fi: Ääni-CD:n tiedostojärjestelmäpalvelu

en: Audio Disc
fi: Äänilevy

en: Audio Player
fi: Musiikkisoitin

en: Automount failed: %s
fi: Automaattinen liittäminen epäonnistui: %s

en: Backup file creation failed
fi: Varmuuskopiotiedoston luonti epäonnistui

en: Backup file creation failed: %s
fi: Varmuuskopiotiedoston luonti epäonnistui: %s

en: Backups are not yet supported.
fi: varmuuskopioita ei vielä tueta.

en: Blank Blu-Ray Disc
fi: Tyhjä Blu-Ray-levy

en: Blank Blu-Ray R Disc
fi: Tyhjä Blu-Ray R-levy

en: Blank Blu-Ray RW Disc
fi: Tyhjä Blu-Ray RW-levy

en: Blank CD-R Disc
fi: Tyhjä CD-R-levy

en: Blank CD-ROM Disc
fi: Tyhjä CD-ROM-levy

en: Blank CD-RW Disc
fi: Tyhjä CD-RW-levy

en: Blank DVD+R DL Disc
fi: Tyhjä DVD+R DL-levy

en: Blank DVD+R Disc
fi: Tyhjä DVD+R-levy

en: Blank DVD+RW Disc
fi: Tyhjä DVD+RW-levy

en: Blank DVD-RAM Disc
fi: Tyhjä DVD-RAM-levy

en: Blank DVD-ROM Disc
fi: Tyhjä DVD-ROM-levy

en: Blank DVD-RW Disc
fi: Tyhjä DVD-RW-levy

en: Blank Disc
fi: Tyhjä levy

en: Blank HD DVD Disc
fi: Tyhjä HD DVD-levy

en: Blank HD DVD-R Disc
fi: Tyhjä HD DVD-R-levy

en: Blank HD DVD-RW Disc
fi: Tyhjä HD DVD-RW-levy

en: Blank MO Disc
fi: Tyhjä MO-levy

en: Blu-Ray Disc
fi: Blu-Ray-levy

en: Blu-Ray R Disc
fi: Blu-Ray R-levy

en: Blu-Ray RW Disc
fi: Blu-Ray RW-levy

en: Blu-ray
fi: Blu-Ray

en: Blu-ray-R
fi: Blu-Ray-R

en: Blu-ray-RE
fi: Blu-Ray-RE

en: Burn
fi: Polta

en: CD-R Disc
fi: CD-R-levy

en: CD-ROM Disc
fi: CD-ROM-levy

en: CD-RW Disc
fi: CD-RW-levy

en: CD/DVD Creator
fi: CD/DVD-luontityökalu

en: Camera
fi: Kamera

en: Can't contact session bus
fi: Istuntoväylään ei saatu yhteyttä

en: Can't copy directory over directory
fi: Kansiota ei voi kopioida kansion päälle

en: Can't copy file over directory
fi: Tiedostoa ei voi kopioida kansion päälle

en: Can't eject file
fi: Tiedostoa ei voi poistaa asemasta

en: Can't find metadata file %s
fi: Ei löytynyt metatietotiedostoa %s

en: Can't handle version %d of GVfsIcon encoding
fi: GVfsIcon-koodauken versiota %d ei voi käsitellä

en: Can't monitor file or directory.
fi: Tiedostoa tai kansiota ei voi tarkkailla.

en: Can't mount file
fi: Tiedostoa ei voi liittää

en: Can't move directory over directory
fi: Kansiota ei voi siirtää kansion päälle

en: Can't open directory
fi: Kansiota ei voi avata

en: Can't open mountable file
fi: Liitettävää tiedostoa ei löydy

en: Can't poll file
fi: Tiedostoa ei voi pollata

en: Can't recursively copy directory
fi: Kansiota ei voi kopioida rekursiivisesti

en: Can't recursively move directory
fi: Kansiota ei voi siirtää rekursiivisesti

en: Can't send host identity confirmation
fi: Palvelimen tunnistusvahvistusta ei voi lähettää

en: Can't send password
fi: Salasanaa ei voitu lähettää

en: Can't start file
fi: Tiedostoa ei voi käynnistää

en: Can't stop file
fi: Tiedostoa ei voi sammuttaa

en: Can't unmount file
fi: Tiedostoa ei voi irrottaa

en: Can't write to directory
fi: Kansioon ei voi kirjoittaa

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel Login
fi: Peru kirjautuminen

en: Cannot allocate new file to append to
fi: Uutta tiedostoa, johon piti lisätä, ei voi varata

en: Cannot connect to the system bus
fi: Järjestelmäväylään ei saatu yhteyttä

en: Cannot create gphoto2 context
fi: Gphoto2-kontekstia ei voi luoda

en: Cannot create gudev client
fi: Gudev-asiakasta ei voi luoda

en: Cannot create libhal context
fi: Libhal-kontekstia ei voi luoda

en: Cannot find drive %s
fi: Asemaa %s ei löydy

en: Cannot get LUKS cleartext slave
fi: Ei saatu LUKS-selvätekstiorjaa

en: Cannot get LUKS cleartext slave from path `%s'
fi: Ei saatu LUKS-selvätekstiorjaa polusta ”%s”

en: Cannot get data of file to append to
fi: Sisältöä tiedostosta, johon piti lisätä, ei saatu

en: Cannot initialize libhal
fi: Libhal-kirjastoa ei voi alustaa

en: Cannot open data connection. Maybe your firewall prevents this?
fi: Datayhteyttä ei voi avata. Ehkä palomuuri estää FTP-datayhteyden?

en: Cannot read file to append to
fi: Tiedostoa, johon piti lisätä, ei voi lukea

en: CompactFlash Drive
fi: CompactFlash-asema

en: Computer
fi: Tietokone

en: Concatenate files at locations and print to the standard output. Works just like the traditional cat utility, but using gvfs location instead local files: for example you can use something like smb://server/resource/file.txt as location to concatenate.
fi: Yhdistä tietoja eri sijainneista ja tulosta ne oletussyötteeseen. Toimii aivan kuten perinteinen ohjelma cat, mutta käyttää gvfs-sijainteja paikallisten tiedostojen sijasta. Voit esimerkiksi käyttää sijaintia smb://server/resource/file.txt liitettävänä tiedostona.

en: Connection refused by server
fi: Palvelin kieltäytyi yhteydestä

en: Connection to the device lost
fi: Yhteys laitteeseen hukattiin

en: Copy with file
fi: Kopioi tiedoston mukana

en: Could not create request
fi: Pyyntöä ei voitu luoda

en: Could not find enclosing mount
fi: Yllä olevaa liitospistettä ei voitu selvittää

en: Could not parse response
fi: Vastausta ei voitu tulkita

en: Couldn't get stream file descriptor
fi: Virran tiedostokuvaajaa ei saatu

en: Create backup
fi: Luo varmuuskopio

en: DEST - read from standard input and save to DEST
fi: KOHDE – lue vakiosyötteestä ja tallenna KOHTEeeseen

en: DVD+R DL Disc
fi: DVD+R DL-levy

en: DVD+R Disc
fi: DVD+R-levy

en: DVD+RW Disc
fi: DVD+RW-levy

en: DVD-RAM Disc
fi: DVD-RAM-levy

en: DVD-ROM Disc
fi: DVD-ROM-levy

en: DVD-RW Disc
fi: DVD-RW

en: Data connection closed
fi: Datayhteys on suljettu

en: Device requires a software update
fi: Laite vaatii ohjelmistopäivityksen

en: Didn't get stream file descriptor
fi: Virran tiedostokuvaajaa ei saatu

en: Digital Camera (%s)
fi: Digitaalikamera (%s)

en: Directory '%s' is not empty
fi: Kansio ”%s” ei ole tyhjä

en: Directory not empty
fi: Kansio ei ole tyhjä

en: Directory notification not supported
fi: Kansioiden huomautukset eivät ole tuettu

en: Disc
fi: Levy

en: Dns-SD
fi: DNS-SD

en: Don't follow symlinks
fi: Älä seuraa symbolisia linkkejä

en: Don't send single MOVED events.
fi: Älä lähetä yksittäisiä SIIRTYNYT-tapahtumia.

en: Don't start fuse.
fi: Älä käynnistä FUSE:a.

en: Drive %s does not contain audio files
fi: Asema %s ei sisällä äänitiedostoja

en: Empty response
fi: Tyhjä vastaus

en: End of stream
fi: Virta loppui

en: Enter a password to unlock the volume
    The device "%s" contains encrypted data on partition %d.
fi: Syötä salasana taltion avaamiseksi
    Laite ”%s” sisältää salakirjoitettua tietoa osiolla %d.

en: Enter a password to unlock the volume
    The device "%s" contains encrypted data.
fi: Syötä salasana taltion avaamiseksi
    Laite ”%s” sisältää salakirjoitettua tietoa.

en: Enter a password to unlock the volume
    The device %s contains encrypted data.
fi: Syötä salasana taltion avaamiseksi
    Laite %s sisältää salakirjoitettua tietoa.

en: Enter passphrase for key
fi: Syötä avaimen salalause

en: Enter password
fi: Syötä salasana

en: Enter password for %s
fi: Anna kohteen %s salasana

en: Enter password for ftp as %s on %s
fi: Anna käyttäjän %s ftp-palvelimen %s ftp-salasana

en: Enter password for ftp on %s
fi: Anna palvelimen %s ftp-salasana

en: Error closing: %s
fi: Virhe suljettaessa: %s

en: Error connecting to D-Bus: %s
fi: Virhe D-Bus-yhteydessä: %s

en: Error connecting to daemon: %s
fi: Virhe yhdistettäessä palvelinprosessiin: %s

en: Error connecting to socket: %s
fi: Virhe yhdistettäessä pistokkeeseen: %s

en: Error copying file %s: %s
fi: Virhe kopioitaessa tiedostoa %s: %s

en: Error creating Avahi resolver: %s
fi: Virhe luotaessa avahi-selvittäjää: %s

en: Error creating backup file: %s
fi: Virhe luotaessa varmuuskopiotiedostoa: %s

en: Error creating camera
fi: Virhe luotaessa kameralaitetta

en: Error creating directory
fi: Virhe luotaessa kansiota

en: Error creating directory: %s
fi: Virhe luotaessa hakemistoa: %s

en: Error creating file object
fi: Virhe luotaessa tiedosto-oliota

en: Error creating socket: %s
fi: Virhe luotaessa pistoketta: %s

en: Error deleting directory
fi: Virhe poistettaessa kansiota

en: Error deleting file
fi: Virhe poistettaessa tiedostoa

en: Error deleting file: %s
fi: Virhe poistettaessa tiedostoa: %s

en: Error finding enclosing mount: %s
fi: Virhe etsittäessä sisältävää liitosta: %s

en: Error from 'paranoia' on drive %s
fi: 'Paranoia'-virhe asemasta %s

en: Error getting data from file
fi: Virhe pyydettäessä tietoja tiedostosta

en: Error getting device information
fi: Virhe pyydettäessä tietoja laitteesta

en: Error getting file
fi: Virhe pyydettäessä tiedostoa

en: Error getting writable attributes: %s
fi: Virhe luettaessa kirjoitettavia määreitä: %s

en: Error in stream protocol: %s
fi: Virhe virtaprotokollassa: %s

en: Error initializing Avahi: %s
fi: Virhe alustettaessa avahia: %s

en: Error initializing camera
fi: Virhe alustettaessa kameraa

en: Error loading device information
fi: Virhe ladattaessa tietoja laitteesta

en: Error looking up device information
fi: Virhe etsittäessä tietoja laitteesta

en: Error mounting %s: %s
fi: Virhe liitettäessä %s: %s

en: Error mounting location: %s
fi: Virhe liitettäessä sijaintia: %s

en: Error moving file %s: %s
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa %s: %s

en: Error moving file: %s
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa: %s

en: Error opening file: %s
fi: Virhe avattaessa tiedostoa: %s

en: Error parsing commandline options: %s
fi: Virhe jäsennettäessä komentorivivalitsimia: %s

en: Error reading stdin
fi: Virhe luettaessa vakiosyötettä

en: Error removing target file: %s
fi: Virhe poistettaessa kohdetiedostoa: %s

en: Error renaming dir
fi: Virhe nimettäessä kansiota uudestaan

en: Error renaming file
fi: Virhe nimettäessä tiedostoa uudestaan

en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
fi: Virhe selvitettäessä ”%s”-palvelua ”%s” alueella ”%s”

en: Error resolving "%s" service "%s" on domain "%s". One or more TXT records are missing. Keys required: "%s".
fi: Virhe selvitettäessä ”%s”-palvelua ”%s” alueella ”%s”. Yksi tai useampia TXT-tietueita puuttuu. Vaaditut avaimet: ”%s”.

en: Error seeking in stream on camera %s
fi: Virhe siirryttäessä virrassa kamerassa %s

en: Error seeking in stream on drive %s
fi: Virhe siirryttäessä virrassa asemassa %s

en: Error sending fd: %s
fi: Virhe lähettäessä tiedostokuvaajaa: %s

en: Error setting attribute: %s
fi: Virhe asetettaessa määrettä: %s

en: Error setting file metadata: %s
fi: Virhe asetettaessa tiedoston metatietoja: %s

en: Error setting up camera communications port
fi: Virhe asetettaessa kameran yhteysporttia

en: Error trashing file: %s
fi: Virhe siirrettäessä roskakoriin tiedostoa: %s

en: Error unmounting mount: %s
fi: Virhe irrotettaessa liitosta: %s

en: Error while getting mount info: %s
fi: Virhe haettaessa tietoja liitospisteestä: %s

en: Error writing file
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoa

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Etag not available
fi: Etag ei ole saatavilla

en: FILES... - open FILES with registered application.
fi: TIEDOSTOT… – avaa TIEDOSTOT rekisteröidyllä ohjelmalla.

en: Failed to create active FTP connection.
fi: Aktiivisen FTP-yhteyden luonti epäonnistu.

en: Failed to create active FTP connection. Maybe your router does not support this?
fi: Aktiivisen FTP-yhteyden luonti epäonnistui. Kenties reitittimesi ei tue tätä?

en: Failed to eject media; one or more volumes on the media are busy.
fi: Asemaa ei voitu avata: yksi tai useampi taltio medialla on käytössä.

en: Failed to get file list
fi: Tiedostoluetteloa ei saatu

en: Failed to get folder list
fi: Kansioluetteloa ei saatu

en: Failed to mount Windows share
fi: Windows-jakoa ei voitu liittää

en: Failed to retrieve share list from server
fi: Luetteloa jaoista ei voitu noutaa palvelimelta

en: Failure
fi: Virhe

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: File does not exist
fi: Tiedostoa ei ole olemassa

en: File doesn't exist
fi: Tiedostoa ei ole olemassa

en: File exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: File is directory
fi: Tiedosto on kansio

en: File system is busy: %d open file | File system is busy: %d open files
fi[0]: Tiedostojärjestelmä on käytössä: %d avoin tiedosto
fi[1]: Tiedostojärjestelmä on käytössä: %d avointa tiedostoa

en: Filename contains invalid characters.
fi: Tiedostonimi sisältää kelvottomia merkkejä.

en: Filesystem is busy
fi: Tiedostojärjestelmä on varattu

en: FireWire Drive
fi: FireWire-asema

en: Floppy Disk
fi: Levyke

en: Floppy Drive
fi: Levykeasema

en: Follow symlinks, mounts and shortcuts like dirs
fi: Seuraa symbolisia linkkejä, liitoksia ja pikakuvakkeita kuten hakemistoja

en: GVFS Daemon
fi: GVFS-palvelinprosessi

en: GVFS Metadata Daemon
fi: GVFS-metatietopalvelin

en: GVfs GDU Volume Monitor
fi: GVfs-GDU-taltiohallinta

en: Get filesystem info
fi: Nouda tiedostojärjestelmän tiedot

en: HD DVD Disc
fi: HD DVD-levy

en: HD DVD-R Disc
fi: HD DVD-R-levy

en: HD DVD-RW Disc
fi: HD DVD-RW-levy

en: HDDVD-r
fi: HDDVD-R

en: HTTP Client Error: %s
fi: HTTP-asiakkaan virhe: %s

en: HTTP Error: %s
fi: HTTP-virhe: %s

en: Host closed connection
fi: Palvelin sulki yhteyden

en: Host key verification failed
fi: Palvelimen avaimen vahvistus epäonnistui

en: Hostname not known
fi: Verkkonimi tuntematon

en: Insufficient permissions
fi: Oikeudet eivät riitä

en: Internal Apple File Control error
fi: Sisäinen Apple File Control -virhe

en: Internal Error (%s)
fi: Sisäinen virhe (%s)

en: Internal error: %s
fi: Sisäinen virhe: %s

en: Invalid AFC location: must be in the form of afc://uuid:port-number
fi: Viallinen AFC-sijainti: täytyy olla muotoa afc://uuid:porttinumero

en: Invalid Apple File Control data received
fi: Saatiin virheellinen Apple File Control -data

en: Invalid arguments from spawned child
fi: Käynnistetyltä lapsiprosessilta saatiin virheellisiä argumentteja

en: Invalid attribute info list content
fi: Virheellinen määreiden tietolistan sisältö

en: Invalid attribute type %s
fi: Virheellinen määretyyppi %s

en: Invalid backend type
fi: Virheellinen taustajärjestelmän tyyppi

en: Invalid dbus message
fi: Virheellinen dbus-viesti

en: Invalid file info format
fi: Virheellinen tiedoston tietojen muoto

en: Invalid filename
fi: Virheellinen tiedostonimi

en: Invalid filename %s
fi: Virheellinen tiedostonimi %s

en: Invalid icon_id '%s' in OpenIconForRead
fi: Virheellinen icon_id ”%s” kutsussa OpenIconForRead

en: Invalid mount spec
fi: Virheellinen liitosmäärittely

en: Invalid reply
fi: Virheellinen vastaus

en: Invalid reply received
fi: Saatiin virheellinen vastaus

en: Invalid return value from %s
fi: Virheellinen paluuarvo funktiolta %s

en: Invalid seek type
fi: Virheellinen kelaustyyppi

en: Items in the trash may not be modified
fi: Roskakorissa olevia tiedostoja ei voi muokata

en: Jaz Drive
fi: Jaz-asema

en: Keep with file when moved
fi: Pidä tiedoston mukana siirrettäessä

en: LOCATION... - concatenate LOCATIONS to standard output.
fi: SIJAINTI… - yhdistä SIJAINNIT oletustulosteeseen.

en: List
fi: Luetteloi

en: List writable attributes
fi: Luettele kirjoitettavat attribuutit

en: Local Network
fi: Paikallisverkko

en: Location is already mounted
fi: Sijainti on jo liitetty

en: Location is not mountable
fi: Sijainti ei ole liitettävissä

en: Location not specified
fi: Sijaintia ei annettu

en: Lockdown Error: Invalid Argument
fi: Lockdown-virhe: Kelvoton argumentti

en: Log In Anyway
fi: Kirjaudu joka tapauksessa

en: Login dialog cancelled
fi: Kirjautumisikkuna peruttiin

en: MO Disc
fi: MO-levy

en: Main daemon for GVFS
fi: GVFS-pääpalvelin

en: Malformed dns-sd encoded_triple '%s'
fi: Virheellinen dns-sd encoded_triple ”%s”

en: Malformed icon identifier '%s'
fi: Virheellinen kuvaketunniste ”%s”

en: Malformed input data for GVfsIcon
fi: GVfsIcon-syötedata oli virheellinen

en: Mass Storage Drive
fi: Massatallennusasema

en: MemoryStick Drive
fi: MemoryStick-asema

en: Metadata daemon for GVFS
fi: Metatietopalvelin GVFS:lle

en: Missing operand
fi: Puuttuva operandi

en: Mixed Audio/Data Disc
fi: Yhdistetty ääni- ja datalevy

en: Monitor events
fi: Valvo tapahtumia

en: Mount as mountable
fi: Liitä liitettävissä oleva

en: Mount volume with device file
fi: Liitä taltio laitetiedostolla

en: Mounted %s at %s
fi: Liitetty %s sijaintiin %s

en: Name already exists
fi: Nimi on jo olemassa

en: Network
fi: Verkko

en: Network Location Monitor
fi: Verkkosijaintien tarkkailija

en: New name too long
fi: Uusi nimi on liian pitkä

en: No camera specified
fi: Kameraa ei ole annettu

en: No device specified
fi: Laitetta ei määritelty

en: No drive specified
fi: Asemaa ei annettu

en: No hostname specified
fi: Verkkonimeä ei annettu

en: No media in the drive
fi: Asemassa ei ole mediaa

en: No mount type specified
fi: Liitostyyppiä ei annettu

en: No route to host
fi: Ei reittiä palvelimelle

en: No space left on server
fi: Palvelimella ei ole tilaa jäljellä

en: No such file
fi: Tiedostoa ei löydy

en: No such file %s on drive %s
fi: Tiedostoa %s ei löydy asemasta %s

en: No such file or directory
fi: Tiedostoa tai kansiota ei löydy

en: No such file or directory in target path
fi: Kohdepolulla ei ole haluttua kansiota tai hakemistoa

en: No volume for device file %s
fi: Ei taltiota laitetiedostolle %s

en: Not a WebDAV enabled share
fi: Jako ei tue WebDAV:ia

en: Not a directory
fi: Ei ole kansio

en: Not a mountable file
fi: Ei liitettävissä oleva tiedosto

en: Not a regular file
fi: Ei ole tavallinen tiedosto

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Not supported (not same directory)
fi: Ei tuettu (ei ole sama kansio)

en: Not supported (src is dir, dst is dir)
fi: Ei tuettu (lähde on kansio, kohde on kansio)

en: Not supported (src is dir, dst is existing file)
fi: Ei tuettu (lähde on kansio, kohde on olemassaoleva tiedosto)

en: Not supported (src is file, dst is dir)
fi: Ei tuettu (lähde on tiedosto, kohde on kansio)

en: Note: just pipe through cat if you need its formatting option like -n, -T or other.
fi: Huomautus: putkita cat:n kautta, jos tarvitset sen muotoiluvalintoja kuten -n tai -T.

en: One or more programs are preventing the unmount operation.
fi: Yksi tai useampi ohjelma estää irrotusoperaation.

en: Only create if not existing
fi: Luo vain jos ei vielä olemassa

en: Opens the file(s) with the default application registered to handle the type of the file.
fi: Avaa tiedostot oletusohjelmalla, joka on rekisteröity avaamaan tämän tyyppiset tiedostot.

en: Operation failed
fi: Toiminto epäonnistui

en: Operation not supported by backend
fi: Taustajärjestelmä ei tue toimintoa

en: Operation not supported, files on different mounts
fi: Toiminto ei ole tuettu, tiedostot eri liitospisteissä

en: Operation unsupported
fi: Toiminto ei tue tuettu

en: Operation was cancelled
fi: Toiminto peruttiin

en: Page type unknown
fi: Sivun tyyppi on tuntematon

en: Password dialog cancelled
fi: Salasanakysely keskeytettiin

en: Password required for %s
fi: %s vaatii salasanan

en: Password required for share %s on %s
fi: Jako %s palvelimella %s vaatii salasanan

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: Please enter proxy password
fi: Syötä välipalvelimen salasana

en: Print new etag at end
fi: Tulosta uusi etag loppuun

en: Protocol error
fi: Protokollavirhe

en: Rename successful. New uri: %s
fi: Uudelleennimeäminen onnistui. Uusi uri: %s

en: Replace old daemon.
fi: Korvaa vanha palvelinprosessi.

en: Response invalid
fi: Virheellinen vastaus

en: SCSI Drive
fi: SCSI-asema

en: SD/MMC Drive
fi: SD/MMC-asema

en: SOURCE... DEST - copy file(s) from SOURCE to DEST
fi: LÄHDE… KOHDE – kopioi tiedostot LÄHTEestä KOHTEeseen

en: SOURCE... DEST - move file(s) from SOURCE to DEST
fi: LÄHDE… KOHDE – siirrä tiedostot LÄHTEestä KOHTEeseen

en: Seek not supported on stream
fi: Virta ei tue siirtymistä

en: Service %d on Apple Mobile Device
fi: Palvelu %d Applen mobiililaitteessa

en: Settable attributes:
fi: Asettavissa olevat määreet:

en: Show completions
fi: Näytä täydennykset

en: Show extra information for List and Monitor
fi: Näytä lisätiedot luetteloinnissa ja valvonnassa

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotetut tiedostot

en: SmartMedia Drive
fi: SmartMedia-asema

en: Software RAID Drive
fi: Ohjelmistopohjainen RAID-levy

en: Start Anyway
fi: Käynnistä silti

en: Start drive in degraded mode?
    Starting a drive in degraded mode means that the drive is no longer tolerant to failures. Data on the drive may be irrevocably lost if a component fails.
fi: Käynnistä asema heikentyneessä tilassa?
    Aseman käynnistäminen heikentyneessä tilassa tarkoittaa, että asema ei enää siedä virheitä. Asemalla olevat tiedot saattavat hävitä pysyvästi mikäli komponentti hajoaa.

en: Symlinks not supported by backend
fi: Taustajärjestelmä ei tue symbolisia linkkejä

en: Tape Drive
fi: Nauha-asema

en: Target %s is not a directory
fi: Kohde %s ei ole hakemisto

en: Target file already exists
fi: Kohdetiedosto on jo olemassa

en: Target file exists
fi: Kohdetiedosto on jo olemassa

en: The FTP server is busy. Try again later
fi: FTP-palvelin on varattu. Yritä myöhemmin uudelleen

en: The attributes to get
fi: Noudettavat attribuutit

en: The connection was interrupted
fi: Yhteys katkaistiin

en: The device did not respond
fi: Laite ei vastaa

en: The directory is not empty
fi: Hakemisto ei ole tyhjä

en: The etag of the file being overwritten
fi: Ylikirjoitettavan tiedoston etag

en: The file does not exist or isn't an audio track
fi: Tiedostoa ei ole olemassa tai se ei ole ääniraita

en: The file is not a directory
fi: Tiedosto ei ole kansio

en: The file is not a mountable
fi: Tiedosto ei ole liitettävissä

en: The file was externally modified
fi: Tiedostoa muokattiin muualta

en: The identity of the remote computer (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a computer the first time.
    
    The identity sent by the remote computer is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
fi: Palvelimen ”%s” identiteettiä ei voitu vahvistaa.
    Tämä tapahtuu, kun kirjaudut palvelimelle ensimmäistä kertaa.
    Palvelimen lähettämää tunniste on %s. jos haluat olla täysin varma, että yhdistäminen on turvallista, ota yhteyttää palvelimen ylläpitäjään.

en: The specified location is not mounted
fi: Määritelty sijainti ei ole liitetty

en: The specified location is not supported
fi: Määritelty sijainti ei ole tuettu

en: The trash folder may not be deleted
fi: Roskakorikansiota ei voi poistaa

en: Thumb Drive
fi: Muistitikku

en: Timed out resolving "%s" service "%s" on domain "%s"
fi: Aikakatkaisu selvitettäessä ”%s”-palvelua ”%s” alueella ”%s”

en: Timed out when logging in
fi: Aikakatkaisu kirjauduttaessa

en: Too many arguments
fi: Liian monta argumenttia

en: Trash
fi: Roskakori

en: Try "%s --help" for more information.
fi: Saat lisätietoja komennolla ”%s --help”.

en: USB Drive
fi: USB-asema

en: USB support missing. Please contact your software vendor
fi: USB-tuki puuttuu. Ota yhteyttä ohjelmiston toimittajaan

en: Unable to create temporary directory
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu luoda

en: Unable to create temporary file
fi: Virhe luotaessa väliaikaistiedostoa

en: Unable to find supported ssh command
fi: Tuettua ssh-komentoa ei löydy

en: Unable to move metadata keys
fi: Ei voitu siirtää metatietoavaimia

en: Unable to remove metadata keys
fi: Ei voitu poistaa metatietoavaimia

en: Unable to set metadata key
fi: Ei voitu asettaa metatietoavainta

en: Unable to spawn ssh program
fi: Ohjelmaa ssh ei voi käynnistää

en: Unable to spawn ssh program: %s
fi: Ohjelmaa ssh ei voi käynnistää: %s

en: Unable to unset metadata key
fi: Ei voitu poistaa metatietoavainta

en: Unexpected end of stream
fi: Odottamaton virtauksen loppu

en: Unexpected reply from server
fi: Odottamaton vastaus palvelimelta

en: Unhandled Apple File Control error (%d)
fi: Käsittelemätön Apple File Control -virhe (%d)

en: Unhandled Lockdown error (%d)
fi: Käsittelemätön Lockdown-virhe (%d)

en: Unhandled libimobiledevice error (%d)
fi: Käsittelemätön libimobiledevice-virhe (%d)

en: Unmount
fi: Irrota

en: Unmount Anyway
fi: Irrota silti

en: Unmount all mounts with the given scheme
fi: Irrota kaikki liitokset annetulla välineellä

en: Unnamed Drive
fi: Nimetön asema

en: Unnamed Drive (%s)
fi: Nimetön asema (%s)

en: Unsupported network protocol
fi: Verkkoprotokollalla ei ole tukea

en: Unsupported seek type
fi: Siirtymistyyppi ei ole tuettu

en: Usage: %s --spawner dbus-id object_path
fi: Käyttö: %s --spawner dbus-tunniste kohde_polku

en: Usage: %s key=value key=value ...
fi: Käyttö: %s avain=arvo avain=arvo …

en: Use a long listing format
fi: Käytä pitkää luettelointimuotoa

en: Volume is busy
    One or more applications are keeping the volume busy.
fi: Taltio on varattu
    Yksi tai useampi sovellus käyttää taltiota.

en: WebDAV on %s
fi: WebDAV-jako palvelimella %s

en: WebDAV share
fi: WebDAV-jako

en: When creating a file, restrict access to the current user only
fi: Rajoita pääsy vain nykyiselle käyttäjälle luotaessa tiedostoja

en: Windows Network
fi: Windows-verkko

en: Windows Network Filesystem Service
fi: Windows-verkon tiedostojärjestelmäpalvelu

en: Windows Shares Filesystem Service
fi: Windows-jakojoen tiedostojärjestelmäpalvelu

en: Windows shares on %s
fi: Palvelimen %s Windows-jaot

en: Writable attribute namespaces:
fi: Kirjoitettavien määreiden nimiavaruus:

en: Zip Drive
fi: Zip-asema

en: attribute type [string, bytestring, boolean, uint32, int32, uint64, int64, stringv]
fi: määretyyppi [string, bytestring, boolean, uint32, int32, uint64, int64, stringv]

en: attributes:
fi: attribuutit:

en: backup existing destination files
fi: varmuuskopioi olemassaolevat kohdetiedostot

en: backups not supported yet
fi: varmuuskopioita ei vielä tueta

en: cdda mount on %s
fi: cdda-liitos laitteella %s

en: create parent directories
fi: luo ylähakemistot

en: directory
fi: kansio

en: display name: %s
fi: näytettävä nimi: %s

en: edit name: %s
fi: muokattava nimi: %s

en: error starting mount daemon
fi: virhe käynnistettäessä liitospalvelinta

en: files
fi: tiedostot

en: ftp as %s on %s
fi: ftp käyttäjänä %s palvelimella %s

en: ftp on %s
fi: ftp palvelimella %s

en: gphoto2 mount on %s
fi: gphoto2-liitos laitteella %s

en: hidden
fi: piilotettu

en: ignore nonexistent files, never prompt
fi: ohita olemassaolevat tiedostot, älä kysy

en: invalid type
fi: virheellinen tyyppi

en: libimobiledevice Error: Invalid Argument
fi: libimobiledevice-virhe: Kelvoton argumentti

en: libimobiledevice Error: No device found. Make sure usbmuxd is set up correctly.
fi: libimobiledevice-virhe: Laitetta ei löytynyt. Varmista, että usbmuxd on otettu oikein käyttöön.

en: locations
fi: sijainnit

en: mountable
fi: liitettävissä

en: mountpoint for %s already running
fi: liitospiste kohteelle %s on jo käynnissä

en: name: %s
fi: nimi: %s

en: never follow symbolic links
fi: älä koskaan seuraa symbolisia linkkejä

en: no target directory
fi: ei ole kohdehakemisto

en: overwrite %s?
fi: ylikirjoita %s?

en: preserve all attributes
fi: säilytä kaikki attribuutit

en: progress
fi: edistyminen

en: prompt before overwrite
fi: kysy ennen ylikirjoitusta

en: regular
fi: tavallinen

en: sftp for %s on %s
fi: ftp käyttäjälle %s palvelimella %s

en: sftp on %s
fi: sftp palvelimella %s

en: shortcut
fi: pikakuvake

en: show progress
fi: näytä edistyminen

en: size:
fi: koko:

en: special
fi: erityinen

en: ssh program unexpectedly exited
fi: Ohjelma ssh sulkeutui odottamatta

en: symlink
fi: symbolinen linkki

en: type: %s
fi: tyyppi: %s

en: unknown
fi: tuntematon

en: values must be string or list of strings
fi: arvojen täytyy olla merkkijonoja tai merkkijonojen luetteloita
