mate-terminal 1.25.0 - en to fi translation catalogue (516 entries)

en: "%s" is not a valid zoom factor
fi: ”%s” ei ole kelvollinen suurennoskerroin

en: "%s" option given twice for the same window
fi: Valitsin ”%s” annettu kahdesti samaa ikkunaa kohden

en: <b>Command</b>
fi: <b>Komento</b>

en: <b>Foreground, Background, Bold and Underline</b>
fi: <b>Etualalla, taustalla, lihavoitu ja alleviiva</b>

en: <b>Palette</b>
fi: <b>Paletti</b>

en: <b>Title</b>
fi: <b>Otsikko</b>

en: <small><i><b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.</i></small>
fi: <small><i><b>Huomautus:</b> Päätesovellukset voivat käyttää näitä värejä.</i></small>

en: <small><i><b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.</i></small>
fi: <small><i><b>Huomautus:</b> Nämä valinnat saattavat saada jotkin sovellukset toimimaan väärin. Ne ovat olemassa vain, jotta voit käyttää ohjelmia ja käyttöjärjestelmiä, jotka odottavat erilaista päätteen käyttäytymistä.</i></small>

en: <small><i>Maximum</i></small>
fi: <small><i>Taustaväri</i></small>

en: <small><i>None</i></small>
fi: <small><i>Läpinäkyvä</i></small>

en: A subset of possible encodings are presented in the "Encoding" submenu. This is a list of encodings to appear there. The special encoding name "current" means to display the encoding of the current locale.
fi: Mahdollisten koodausten alaryhmä esitetään "Koodaus" -alivalikossa. Tämä on luettelo koodauksista, jotka siellä näkyvät. Erityinen koodauksen nimi "nykyinen" tarkoittaa nykyisen paikannuksen koodauksen näyttämistä.

en: A terminal emulator for the MATE desktop environment
fi: Pääteikkuna MATE-työpöytäympäristölle

en: A value between 0.0 and 1.0 indicating how much to darken the background image. 0.0 means no darkness, 1.0 means fully dark. In the current implementation, there are only two levels of darkness possible, so the setting behaves as a boolean, where 0.0 disables the darkening effect.
fi: Arvo väliltä 0.0 - 0.1, joka ilmaisee, kuinka paljon taustakuvaa tummennetaan. 0.0 merkitsee ei tummennusta, 1.0 merkitsee kokonaan tummaa. Nykyisessä toteutuksessa vain kaksi arvoa on mahdollista: 0.0 ei tummenna ja mikä muu tahansa tummentaa saman verran.

en: A_vailable encodings:
fi: _Mahdolliset merkistöt:

en: About MATE Terminal
fi: Tietoja MATE Terminaalista

en: Accelerator key to detach current tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka irrottaa valitun välilehden. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Accelerator key to move the current tab to the left. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää valittua välilehteä vasemmalle. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), ei tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ole määritelty.

en: Accelerator key to move the current tab to the right. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.
fi: Pikanäppäin, joka siirtää valittua välilehteä oikealle. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), ei tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ole määritelty.

en: Accelerator to detach current tab.
fi: Pikanäppäin valitun välilehden irrottamiseksi.

en: Accelerator to move the current tab to the left.
fi: Pikanäppäin valitun välilehden siirtämiseksi vasemmalle.

en: Accelerator to move the current tab to the right.
fi: Pikanäppäin valitun välilehden siirtämiseksi oikealle.

en: Add or Remove Terminal Encodings
fi: Lisää tai poista päätteen merkistöjä

en: Always blink
fi: Vilkkuu aina

en: An Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
fi: Pango-kirjasinnimi. Esimerkiksi ”Sans 12” tai ”Monospace Bold 14”.

en: Append initial title
fi: Lisää alkuperäisen otsikon perään

en: Arabic
fi: Arabialaisia merkkejä

en: Argument to "%s" is not a valid command: %s
fi: Valitsimen ”%s” arvo ei ole kelvollinen komento: %s

en: Armenian
fi: Armenialaisia merkkejä

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Background
fi: Tausta

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Background image _scrolls
fi: Taustakuva _vierii

en: Background type
fi: Taustan tyyppi

en: Baltic
fi: Baltialainen

en: Black on light yellow
fi: Musta keltaisella

en: Black on white
fi: Musta valkoisella

en: Block
fi: Lohko

en: Bol_d color:
fi: _Lihavoitu väri:

en: Built-in _schemes:
fi: Sisään_rakennetut mallit:

en: Built-in sche_mes:
fi: Sisäänrakennetut _mallit:

en: C_all To…
fi: _Soita…

en: C_lose Tab
fi: S_ulje välilehti

en: C_lose Terminal
fi: S_ulje pääte

en: C_lose Window
fi: _Sulje ikkuna

en: C_reate
fi: _Luo

en: Celtic
fi: Kelttiläinen

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Change _Profile
fi: Vaihda pro_fiilia

en: Characters that are considered "part of a word"
fi: Merkit, jotka lasketaan ”sanoihin kuuluviksi”.

en: Chinese Simplified
fi: Kiinalainen (yksinkertaistettu)

en: Chinese Traditional
fi: Kiinalainen (perinteinen)

en: Choose A Terminal Font
fi: Valitse päätteen fontti

en: Choose Palette Color %d
fi: Valitse paletin väri %d

en: Choose Terminal Background Color
fi: Valitse päätteen taustaväri

en: Choose Terminal Text Color
fi: Valitse päätteen tekstin väri

en: Choose base profile
fi: Valitse perusprofiili

en: Click button to choose profile
fi: Napsauta painiketta valitaksesi profiilin

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: Close tabs with middle click
fi: Sulje välilehdet keskimmäisellä napsautuksella

en: Close this terminal?
fi: Suljetaanko tämä pääte?

en: Close this window?
fi: Suljetaanko tämä ikkuna?

en: Color p_alette:
fi: Väri_paletti:

en: Colors
fi: Värit

en: Compatibility
fi: Yhteensopivuus

en: Contents
fi: Sisältö

en: Contributors:
fi: Osallistujat:

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy selected text into _clipboard
fi: Kopioi valittu teksti _leikepöydälle

en: Copy selection to clipboard
fi: Kopioi valinta leikepöydälle

en: Could not open the address “%s”
fi: Osoitetta ”%s” ei voitu avata

en: Could not save contents
fi: Ei voitu tallentaa sisältöä

en: Croatian
fi: Kroatialainen

en: Current Locale
fi: Nykyinen maa-asetusto

en: Cursor _shape:
fi: _Kohdistimen _muoto:

en: Cursor blin_k:
fi: Kohdistimen vilkkumine_n:

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom co_mmand:
fi: Muu _komento:

en: Custom command to use instead of the shell
fi: Komentotulkin sijaan suoritettava muu komento

en: Cyrillic
fi: Kyrillisiä merkkejä

en: Cyrillic/Russian
fi: Kyrillinen/venäläinen

en: Cyrillic/Ukrainian
fi: Kyrillinen/ukrainalainen

en: DIRNAME
fi: TYÖKANSIO

en: Default color of bold text in the terminal
fi: Päätteen lihavoidun tekstin oletusarvoinen väri

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red"). This is ignored if bold_color_same_as_fg is true.
fi: Päätteen lihavoidun tekstin oletusarvoinen väri, värimääreenä (voi olla värin nimi, kuten ”red”, tai HTML-tyylinen heksadesimaaliarvo). Tällä arvolla ei ole merkitystä jos ”bold_color_same_as_fg” on tosi.

en: Default color of terminal background
fi: Päätteen taustan oletusarvoinen väri

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
fi: Päätteen oletusarvoinen taustaväri, värimääreenä (voi olla värin nimi, kuten ”red”, tai HTML-tyylinen heksadesimaaliarvo)

en: Default color of text in the terminal
fi: Päätteen tekstin oletusarvoinen väri

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as "red").
fi: Päätteen tekstin oletusarvoinen väri, värimääreenä (voi olla värin nimi, kuten ”red”, tai HTML-tyylinen heksadesimaaliarvo)

en: Default number of columns
fi: Sarakkeiden oletuslukumäärä

en: Default number of rows
fi: Rivien oletuslukumäärä

en: Default size:
fi: Oletuskoko:

en: Delete Profile
fi: Poista profiili

en: Delete profile “%s”?
fi: Poista profiili ”%s”?

en: Detach Tab
fi: _Irrota välilehti

en: Disable connection to session manager
fi: Estä yhteys istunnonhallintaan

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
fi: Älä rekisteröidy aktivointinimipalvelimeen tai käytä jo aktiivista päätettä

en: E_ncodings shown in menu:
fi: _Valikossa näkyvät merkistöt:

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Editing Profile “%s”
fi: Muokataan profiilia ”%s”

en: Effect of the Backspace key
fi: Askelpalauttimen vaikutus

en: Effect of the Delete key
fi: Delete-näppäimen vaikutus

en: Enable the _menu shortcut key (F10 by default)
fi: Käytä valikko_näppäintä (oletuksena F10)

en: Error parsing command: %s
fi: Virhe tulkittaessa komentoa: %s

en: Escape sequence
fi: Escape-sarja

en: Execute the argument to this option inside the terminal
fi: Suorita valitsimessa annettu komento päätteessä

en: Exit the terminal
fi: Poistu päätteestä

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Failed to parse arguments: %s
fi: Virhe tulkittaessa argumentteja: %s

en: File
fi: Tiedosto

en: Filename of a background image.
fi: Tiedostonimi tai taustakuva.

en: Find
fi: Etsi

en: Find Ne_xt
fi: Etsi _seuraava

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find Pre_vious
fi: Etsi edellinen

en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

en: Font
fi: Fontti

en: Full Screen
fi: Kokoruututila

en: Full-screen the window
fi: Ikkuna kokoruututilassa

en: GEOMETRY
fi: MITAT

en: General
fi: Yleiset

en: Georgian
fi: Kartvelilaisia merkkejä

en: Go to _Line...
fi: Siirry _riville...

en: Gray on black
fi: Harmaa mustalla

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Green on black
fi: Vihreä mustalla

en: Hebrew
fi: Heprealaisia merkkejä

en: Hebrew Visual
fi: Heprealainen (visual)

en: Help
fi: Ohje

en: Hide and Show menubar
fi: Näytä tai piilota valikkopalkki

en: Highlight S/Key challenges
fi: Korosta S/Key-haasteet

en: Hold the terminal open
fi: Säilytä pääte avoinna

en: How much to darken the background image
fi: Kuinka paljon taustakuvaa tummennetaan

en: Human-readable name of the profile
fi: Ihmisille tarkoitettu profiilin nimi

en: Human-readable name of the profile.
fi: Ihmisille tarkoitettu profiilin nimi.

en: I-Beam
fi: I-viiva

en: Icelandic
fi: Islantilainen

en: Icon for terminal window
fi: Pääteikkunan kuvake

en: Icon to use for tabs/windows containing this profile.
fi: Tätä profiilia käyttävien ikkunoiden tai välilehtien kuvake.

en: If the application in the terminal sets the title (most typically people have their shell set up to do this), the dynamically-set title can erase the configured title, go before it, go after it, or replace it. The possible values are "replace", "before", "after", and "ignore".
fi: Jos päätteessä toimiva sovellus asettaa otsikon (useimmat säätävät kuorensa tekemään tämän), tämä asetettu otsikko joko korvaa kiinteän otsikon tai tulee sitä ennen tai jälkeen. Mahdollisia arvoja ovat ”replace” (korvaa), ”before” (ennen), ”after” (jälkeen) ja ”ignore” (jää huomiotta).

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
fi: Jos tosi, salli sovellusten käyttää lihavoitua tekstiä.

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
fi: Jos tosi, lihavoitu teksti piirretään samalla värillä kuin tavallinen teksti.

en: If true, don't make a noise when applications send the escape sequence for the terminal bell.
fi: Jos tosi, älä päästä ääniä, kun sovellukset lähettävät piippausohjausmerkkijonon.

en: If true, it enables the ability to close tabs using middle click.
fi: Jos tosi, se mahdollistaa välilehtien sulkemisen käyttämällä keskimmäistä napsautusta.

en: If true, it enables the ability to switch tabs using [Ctrl+Tab] and [Ctrl+Shift+Tab].
fi: Jos tosi, se mahdollistaa välilehtien vaihtamisen käyttämällä [Ctrl+Tab] ja [Ctrl+Shift+Tab].

en: If true, newly created terminal windows will have custom size specified by default_size_columns and default_size_rows.
fi: Jos tosi, äskettäin luotu pääteikkuna on mukautettua kokoa, joka on määritetty oletuskoon sarakkeiden ja oletusarvojen, sekä rivien mukaan.

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
fi: Jos tosi, näppäimen painaminen vierittää tekstin alalaitaan.

en: If true, scroll the background image with the foreground text; if false, keep the image in a fixed position and scroll the text above it.
fi: Jos tosi, taustakuva vierittyy tekstin kanssa. Muulloin tausta pysyy paikallaan ja teksti vierittyy sen päällä.

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
fi: Jos tosi, takaisinvieritysrivejä ei koskaan hävitetä. Takaisinvierityshistoria tallennetaan tilapäisesti levylle, joten se voi johtaa järjestelmän levyn täyttymiseen jos päätteeseen tulee paljon tulostetta.

en: If true, selection is automatically copied to clipboard buffer.
fi: Jos tosi, valinta kopioidaan automaattisesti leikepöydän puskuriin.

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell. (argv[0] will have a hyphen in front of it.)
fi: Jos tosi, päätteen komento käynnistyy kirjautumiskuorena. (argv[0]:ssa on väliviiva alussa.)

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
fi: Jos tosi, pääte käyttää työpöydänlaajuista peruskirjasinta jos se on tasavälinen (ja muussa tapauksessa lähintä vastaavaa).

en: If true, the theme color scheme used for text entry boxes will be used for the terminal, instead of colors provided by the user.
fi: Jos tosi, teeman tekstilaatikkojen värivalikoimaa käytetään päätteessä käyttäjän antamien värien sijaan.

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
fi: Jos tosi, avaimen ”custom_command” arvoa käytetään kuoren suorittamisen sijaan.

en: If true, whenever there's new output the terminal will scroll to the bottom.
fi: Jos tosi, uusi tuloste päätteessä vierittää tekstin alas.

en: Image _file:
fi: Kuva_tiedosto:

en: Images
fi: Kuvat

en: Incompatible terminal config file version.
fi: Epäyhteensopiva päätteen asetustiedoston versio.

en: Initial _title:
fi: Otsikko _käynnistettäessä:

en: Invalid geometry string "%s"
fi: Virheellinen mittamerkkijono ”%s”

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Keep initial title
fi: Pidä alkuperäinen otsikko

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Keyboard shortcut key for bringing up the dialog for profile creation. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka avaa profiilien luonti-ikkunan. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for closing a tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka sulkee välilehden. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for closing a window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka sulkee ikkunan. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for copying selected text to the clipboard. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka kopioi valitun tekstin leikepöydälle. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for finding the next occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Näppäimistön pikanäppäin etsi seuraavan esiintymän löytämiseksi pääteessä. Ilmaistaan merkkijonoina samassa muodossa kuin GTK+ -resurssitiedostoissa. Jos asetat vaihtoehdon merkkijonolle "pois päältä", ei näihin toimintoihin tule pikanäppäintä.

en: Keyboard shortcut key for finding the previous occurrence of the search term in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Näppäimistön pikanäppäin etsi edellisen esiintymän löytämiseksi pääteessä. Ilmaistaan merkkijonoina samassa muodossa kuin GTK+ -resurssitiedostoissa. Jos asetat vaihtoehdon merkkijonolle "pois päältä", ei näihin toimintoihin tule pikanäppäintä.

en: Keyboard shortcut key for launching help. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka käynnistää ohjeen. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for making font larger. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kirjasimen suuremmaksi. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for making font smaller. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kirjasimen pienemmäksi. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for making font the normal size. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kirjasimen normaalikokoiseksi. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for opening a new tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka avaa uuden välilehden. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for opening a new window. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka avaa uuden ikkunan. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for pasting the contents of the clipboard in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Näppäimistön pikanäppäin, jolla leikepöydän sisältö liitetään päätteeseen. Ilmaistaan merkki jonona samassa muodossa, jota käytetään GTK+ -resurssi tiedostoissa. Jos asetat vaihtoehdon merkkijonolle "pois päältä", ei näihin toimintoihin tule pikanäppäintä.

en: Keyboard shortcut key for selecting all the text in the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Näppäimistön pikanäppäin kaikkien tekstin valitsemiseksi pääteessä. Ilmaistaan merkkijonoina samassa muodossa kuin GTK+ -resurssitiedostossa. Jos asetat vaihtoehdon merkkijonolle "pois päältä", ei näihin toimintoihin tule pikanäppäintä.

en: Keyboard shortcut key for showing the find dialog. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Näppäimistön pikanäppäin etsinnän valintaikkunan näyttämiseksi. Ilmaistaan merkkijonoina samassa muodossa kuin GTK+ -resurssitiedostoissa. Jos asetat vaihtoehdon merkkijonolle "pois päältä", ei näihin toimintoihin tule pikanäppäintä.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 1. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 1. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 10. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 10. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 11. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 11. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 12. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 12. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 2. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 2. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 3. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 3. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 4. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 4. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 5. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 5. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 6. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 6. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 7. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 7. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 8. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 8. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for switch to tab 9. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää välilehden 9. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key for toggling full screen mode. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka vaihtaa kokoruututilaa. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to reset and clear the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka alustaa ja tyhjentää päätteen. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to reset the terminal. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka alustaa päätteen. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to save the current tab contents to a file. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka tallentaa välilehtien tämänhetkisen sisällön tiedostoon. Annetaan merkkijonona samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to set the terminal title. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka asettaa päätteen otsikon. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to switch to the next profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Näppäimistön pikanäppäin siirtymiseksi seuraavaan profiiliin. Ilmaistaan merkkijonoina samassa muodossa kuin GTK+ -resurssitiedostoissa. Jos asetat vaihtoehdon merkkijonolle "pois päältä", ei näihin toimintoihin tule pikanäppäintä.

en: Keyboard shortcut key to switch to the next tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää seuraavan välilehden. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous profile. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Näppäimistön pikanäppäin edelliseen profiiliin siirtymiseksi. Ilmaistaan merkkijonoina samassa muodossa kuin GTK+ -resurssitiedostoissa. Jos asetat vaihtoehdon merkkijonolle "pois päältä", ei näihin toimintoihin tule pikanäppäintä.

en: Keyboard shortcut key to switch to the previous tab. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää edellisen välilehden. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut key to toggle the visibility of the menubar. Expressed as a string in the same format used for GTK+ resource files. If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keyboard shortcut for this action.
fi: Pikanäppäin, joka näyttää tai piilottaa valikkopalkin. Annetaan samassa muodossa kuin GTK+-resurssitiedostoissa. Jos arvo on asetettu erityiseksi merkkijonoksi ”disabled” (ei käytössä), niin tähän toimintoon liittyvää pikanäppäintä ei ole.

en: Keyboard shortcut to close a tab
fi: Välilehden sulkeva pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to close a window
fi: Ikkunan sulkeva pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to copy text
fi: Tekstiä kopioiva pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to create a new profile
fi: Uuden profiilin luova pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
fi: Pikanäppäin, jolla voit etsiä hakutermin seuraavan esiintymisen

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
fi: Pikanäppäin, jolla voit etsiä hakutermin edellisen osuman

en: Keyboard shortcut to launch help
fi: Ohjeen käynnistävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to make font larger
fi: Kirjasinta suurentava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
fi: Kirjasimen normaalikokoiseksi vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to make font smaller
fi: Kirjasinta pienentävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to open a new tab
fi: Uuden välilehden avaava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to open a new window
fi: Uuden ikkunan avaava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to paste text
fi: Tekstiä liittävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
fi: Päätteen alustava ja tyhjentävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
fi: Päätteen alustava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
fi: Nykyisten välilehtien sisällön tiedostoon tallentava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to select all text
fi: Pikanäppäin kaiken tekstin valitsemiseen

en: Keyboard shortcut to set the terminal title
fi: Päätteen otsikon asettava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to show the find dialog
fi: Näppäimistön pikanäppäin, joka näyttää etsi-valinta ikkunan

en: Keyboard shortcut to switch to tab 1
fi: Välilehteen 1 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 10
fi: Välilehteen 10 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 11
fi: Välilehteen 11 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 12
fi: Välilehteen 12 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 2
fi: Välilehteen 2 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 3
fi: Välilehteen 3 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 4
fi: Välilehteen 4 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 5
fi: Välilehteen 5 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 6
fi: Välilehteen 6 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 7
fi: Välilehteen 7 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 8
fi: Välilehteen 8 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to tab 9
fi: Välilehteen 9 vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to the next profile
fi: Siirtyminen seuraavaan profiiliin pikanäppäimen avulla

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
fi: Seuraavaan välilehteen vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to the previous profile
fi: Siirtyminen edelliseen profiiliin pikanäppäimen avulla

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
fi: Edelliseen välilehteen vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
fi: Kokoruututilaa vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
fi: Valikkopalkin näyttävä tai piilottava pikanäppäin

en: Korean
fi: Korealainen

en: L_eave Full Screen
fi: Lop_eta kokoruututila

en: Linux console
fi: Linux-konsoli

en: List of available encodings
fi: Luettelo mahdollisista merkistöistä

en: List of profiles
fi: Profiililuettelo

en: List of profiles known to mate-terminal. The list contains strings naming subdirectories relative to /org/mate/terminal/profiles.
fi: Luettelo Maten päätteen tuntemista profiileista. Luettelo sisältää merkkijonot, jotka nimeävät kansion /org/mate/terminal/profiles alikansiot.

en: Load a terminal configuration file
fi: Lataa päätteen asetustiedosto

en: MATE Terminal
fi: MATEn Pääte

en: MATE Terminal Emulator
fi: Maten Pääteikkuna

en: MATE Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Maten päätettä levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen, mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. Katso GPL lisenssistä lisää yksityiskohtia.

en: MATE Terminal is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Mate Terminal on vapaa ohjelma; voit levittää sitä edelleen ja/tai muokata sitä GNU:n GPL-lisenssin sallimilla tavoilla siten kuin Free Software Foundation on sen määritellyt; voit halutessasi käyttää lisenssin versiota 3 taikka mitä tahansa tämän jälkeen ilmestynyttä versiota.

en: Match _entire word only
fi: Etsi _kokonaista sanaa

en: Match as _regular expression
fi: Vastaa _tavallista ilmaisua

en: Maximize the window
fi: Ikkunan suurentaminen

en: Move Tab _Left
fi: Siirrä välilehteä _vasemmalle

en: Move Tab _Right
fi: Siirrä välilehteä _oikealle

en: Move Tab to the Left
fi: Siirrä välilehteä vasemmalle

en: Move Tab to the Right
fi: Siirrä välilehteä oikealle

en: Never blink
fi: Ei vilku

en: New Profile
fi: Uusi profiili

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: New _Profile…
fi: Uusi _profiili…

en: No such profile "%s", using default profile
fi: Profiilia ”%s” ei ole: käytetään oletusprofiilia

en: Nordic
fi: Skandinavialainen

en: Normal Size
fi: Tavallinen koko

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
fi: Tavallisesti valikkopalkkia voi käyttää näppäimistöltä painamalla F10. Tätä toimintaa voi muuttaa gtkrc:n avulla (gtk-menu-bar-accel = ”jotakin”). Tämä asetus poistaa tämän pikanäppäimen käytöstä.

en: Not a valid terminal config file.
fi: Ei ole kelvollinen päätteen asetustiedosto.

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
fi: Sarakkeiden lukumäärä äskettäin luotu terminaali-ikkunoissa. Sillä ei ole vaikutusta, jos mukautettua oletuskokoa ei ole otettu käyttöön.

en: Number of lines to keep in scrollback
fi: Muistissa säilyvien rivien määrä

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
fi: Uusien terminaali-ikkunoiden rivien lukumäärä. Sillä ei ole vaikutusta, jos mukautettua oletuskokoa ei käytetä.

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don't fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
fi: Muistissa pidettävien rivien määrä. Tämän rivimäärän verran päätteen tekstiä pystyy vierittämään taaksepäin; yli jäävät tekstirivit häviävät. Jos ”scrollback_unlimited” on tosi, tällä arvolla ei ole merkitystä.

en: On the left side
fi: Vasemmalla

en: On the right side
fi: Oikealla

en: Open Ta_b
fi: Avaa _välilehti

en: Open _Terminal
fi: Avaa _päätteessä

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
fi: Avaa uusi välilehti viimeksi avattuun ikkunaan oletusprofiililla

en: Open a new window containing a tab with the default profile
fi: Avaa uusi ikkuna, jossa on välilehti oletusprofiililla

en: Option "%s" is no longer supported in this version of mate-terminal; you might want to create a profile with the desired setting, and use the new '--profile' option
fi: Valitsin ”%s” ei ole enää tuettu tässä mate-terminal -versiossa. Halunnet luoda uuden profiilin halutuilla asetuksilla ja käyttää uutta valitsinta ”--profile”.

en: Option "%s" requires specifying the command to run on the rest of the command line
fi: Valitsin "%s" vaatii ajettavan komennon annettavaksi komentorivin lopussa

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
fi: Valitsimet uusien ikkunoiden ja välilehtien avaamiseksi. Useampi kuin yksi valitsin seuraavista voidaan antaa:

en: PROFILE-NAME
fi: PROFIILINIMI

en: P_rofiles
fi: P_rofiilit

en: P_rofiles…
fi: P_rofiilit…

en: Palette entry %d
fi: Paletin väri %d

en: Palette for terminal applications
fi: Päätesovellusten väripaletti

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste _Filenames
fi: Liitä _tiedostonimet

en: Persian
fi: Persialainen

en: Popup a dialog when an S/Key challenge response query is detected and clicked on. Typing a password into the dialog will send it to the terminal.
fi: Avaa valintaikkuna kun S/Key-haasteen vastauskysely tunnistetaan ja sitä napsautetaan. Salasanan kirjoittaminen ikkunaan lähettää sen päätteelle.

en: Position of the scrollbar
fi: Vierityspalkin paikka

en: Possible values are "close" to close the terminal, and "restart" to restart the command.
fi: Mahdollisia arvoja ovat ”close”, joka sulkee päätteen ja ”restart”, joka käynnistää komennon uudelleen.

en: Pr_ofile Preferences
fi: Profiilin _asetukset

en: Prepend initial title
fi: Lisää alkuperäisen otsikon eteen

en: Profile Editor
fi: Profiilimuokkain

en: Profile _name:
fi: Profiilin _nimi:

en: Profile list
fi: Profiililuettelo

en: Profile to be used when opening a new window or tab. Must be in profile_list.
fi: Uuden ikkunan tai välilehden profiili. Sen täytyy kuulua luetteloon ”profile_list”.

en: Profile to use for new terminals
fi: Uusien päätteiden profiili

en: Profiles
fi: Profiilit

en: ROLE
fi: ROOLI

en: Replace initial title
fi: Korvaa alkuperäinen otsikko

en: Reset
fi: Nollaa

en: Reset and C_lear
fi: Alusta ja t_yhjennä

en: Reset and Clear
fi: Alusta ja tyhjennä

en: Restart the command
fi: Käynnistä komento uudelleen

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: Ru_n a custom command instead of my shell
fi: Suorita _muu komento komentotulkin sijaan

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
fi: Käynnistä tämä komento komentotulkin sijaan, jos ”use_custom_command” on tosi.

en: S/Key Challenge Response
fi: S/Key-haastevastaus

en: S_hade transparent background:
fi: V_arjostava läpinäkyvä tausta:

en: S_hade transparent or image background:
fi: Taustavärin ja taustakuvan _sekoitus:

en: Save Contents
fi: Tallenna sisältö

en: Save as...
fi: Tallenna nimellä…

en: Save the terminal configuration to a file
fi: Tallenna päätteen asetukset tiedostoon

en: Scroll on _keystroke
fi: Vieritä _kirjoitettaessa

en: Scroll on _output
fi: Vieritä t_ulostaessa

en: Scroll_back:
fi: _Takaisinvieritys:

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: Search
fi: Etsi

en: Search _backwards
fi: Etsi _taaksepäin

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select Background Image
fi: Valitse taustakuva

en: Select _All
fi: Valitse k_aikki

en: Select-by-_word characters:
fi: _Sanoihin kuuluvat merkit:

en: Session management options:
fi: Istunnonhallinan valitsimet:

en: Set Title
fi: Aseta otsikko

en: Set _Character Encoding
fi: Aseta _merkistö

en: Set the last specified tab as the active one in its window
fi: Säädä viimeksi annettu välilehti aktiiviseksi omassa ikkunassaan

en: Set the terminal title
fi: Aseta päätteen otsikko

en: Set the terminal's zoom factor (1.0 = normal size)
fi: Aseta päätteen suurennoskerroin (1.0 = tavallinen koko)

en: Set the window role
fi: Aseta päätteen rooli

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
fi: Aseta ikkunan koko; esimerkiksi: 80x24 tai 80x24+200+200 (SARAKKEETxRIVIT+X+Y)

en: Set the working directory
fi: Aseta työkansio

en: Sets what code the backspace key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "ascii-del" is normally considered the correct setting for the Backspace key.
fi: Minkä koodin askelpalautin tuottaa. Mahdollisia arvoja ovat ”ascii-del” (ASCII DEL -merkki), ”control-h” (control-H eli ASCII BS -merkki), ”escape-sequence” (ohjausmerkkijono, joka liittyy yleensä askelpalauttimeen tai delete-näppäimeen). ”ascii-del” on yleensä oikea asetus askelpalauttimelle.

en: Sets what code the delete key generates. Possible values are "ascii-del" for the ASCII DEL character, "control-h" for Control-H (AKA the ASCII BS character), "escape-sequence" for the escape sequence typically bound to backspace or delete. "escape-sequence" is normally considered the correct setting for the Delete key.
fi: Minkä koodin delete-näppäin tuottaa. Mahdollisia arvoja ovat ”ascii-del” (ASCII DEL -merkki), ”control-h” (control-H eli ASCII BS -merkki), ”escape-sequence” (ohjausmerkkijono, joka liittyy yleensä askelpalauttimeen tai delete-näppäimeen). ”escape-sequence” on yleensä oikea asetus delete-näppäimelle.

en: Shortcut _Key
fi: Pika_näppäin

en: Show MATE Terminal options
fi: Näytä MATEn päätteen valitsimet

en: Show _Menubar
fi: Näytä valikkopalkki

en: Show _menubar by default in new terminals
fi: Näytä _valikkopalkki oletuksena uusissa päätteissä

en: Show per-terminal options
fi: Näytä päätekohtaiset valitsimet

en: Show per-window options
fi: Näytä ikkunakohtaiset valitsimet

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinan valitsimet

en: Show terminal options
fi: Näytä päätteen valitsimet

en: Solarized
fi: Aurinkoinen

en: Solarized dark
fi: Aurinkoinen yö

en: Solarized light
fi: Aurinkoinen valo

en: South European
fi: Eteläeurooppalainen

en: Specify file containing saved configuration
fi: Anna tallennetun määrittelyn sisältävä tiedosto

en: Specify session management ID
fi: Anna istunnonhallinan tunniste

en: Switch tabs with [Ctrl]+[Tab]
fi: Vaihda välilehtiä käyttäen [Ctrl]+[Tab]

en: Switch to Next Profile
fi: Siirry seuraavaan profiiliin

en: Switch to Next Tab
fi: Siirry seuraavaan välilehteen

en: Switch to Previous Profile
fi: Siirry edelliseen profiiliin

en: Switch to Previous Tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

en: Switch to Tab 1
fi: Siirry välilehteen 1

en: Switch to Tab 10
fi: Siirry välilehteen 10

en: Switch to Tab 11
fi: Siirry välilehteen 11

en: Switch to Tab 12
fi: Siirry välilehteen 12

en: Switch to Tab 2
fi: Siirry välilehteen 2

en: Switch to Tab 3
fi: Siirry välilehteen 3

en: Switch to Tab 4
fi: Siirry välilehteen 4

en: Switch to Tab 5
fi: Siirry välilehteen 5

en: Switch to Tab 6
fi: Siirry välilehteen 6

en: Switch to Tab 7
fi: Siirry välilehteen 7

en: Switch to Tab 8
fi: Siirry välilehteen 8

en: Switch to Tab 9
fi: Siirry välilehteen 9

en: Switch to this tab
fi: Siirry tähän välilehteen

en: TITLE
fi: OTSIKKO

en: TTY Erase
fi: TTY pyyhin

en: Ta_bs
fi: _Välilehdet

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Terminal
fi: Pääte

en: Terminal _bell
fi: Päätteen _äänimerkki

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
fi: Päätevalitsimet. Jos käytetään ennen ensimmäistä --window tai --tab -valitsinta, asettaa oletusikkunan kaikille ikkunoille:

en: Terminals have a 16-color palette that applications inside the terminal can use. This is that palette, in the form of a colon-separated list of color names. Color names should be in hex format e.g. "#FF00FF"
fi: Päätteissä oleva 16-värinen paletti, jota niissä toimivat sovellukset voivat käyttää. Tässä se tulee antaa luettelona värien nimistä, kaksoispistein eroteltuina. Värien nimet tulee antaa heksamuodossa, esimerkiksi ”#FF00FF”.

en: The child process exited normally with status %d.
fi: Aliprosessi poistui normaalisti tila %d

en: The child process was terminated by signal %d.
fi: Aliprosessi lopetettiin signaaliin %d

en: The child process was terminated.
fi: Aliprosessi lopetettiin.

en: The cursor appearance
fi: Kohdistimen ulkonäkö

en: The possible values are "block" to use a block cursor, "ibeam" to use a vertical line cursor, or "underline" to use an underline cursor.
fi: Mahdolliset arvot ovat ”block” (lohkokohdistin), ”ibeam” (pystyviiva) ja ”underline” (alleviivaus).

en: The possible values are "system" to use the global cursor blinking settings, or "on" or "off" to set the mode explicitly.
fi: Mahdolliset arvot ovat ”system” (käytä järjestelmän asetuksia kohdistimen vilkkumiselle) sekä ”on” ja ”off” (aseta tila erikseen).

en: The shortcut key “%s” is already bound to the “%s” action
fi: Pikanäppäin ”%s” on jo kytketty toimintoon ”%s”

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid OTP challenge.
fi: Napsauttamasi teksti ei vaikuta olevan kelvollinen OTP-haaste.

en: The text you clicked on doesn't seem to be a valid S/Key challenge.
fi: Napsauttamasi teksti ei vaikuta olevan kelvollinen S/Key-haaste.

en: There was an error creating the child process for this terminal
fi: Virhe luodessa lapsiprosessia tätä päätettä varten

en: There was an error displaying help
fi: Tapahtui virhe näytettäessä ohjetta

en: Title and Command
fi: Otsikko ja komento

en: Title for terminal
fi: Päätteen otsikko

en: Title to display for the terminal window or tab. This title may be replaced by or combined with the title set by the application inside the terminal, depending on the title_mode setting.
fi: Pääteikkunan tai -välilehden otsikko. Tämä otsikko voi korvautua päätteessä toimivan sovelluksen antamalla otsikolla tai yhdistyä siihen, riippuen ”title_mode”-asetuksesta.

en: True if the menubar should be shown in new windows, for windows/tabs with this profile.
fi: Tuleeko valikkopalkin näkyä uusissa tätä profiilia käyttävissä ikkunoissa tai välilehdissä.

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Turn off the menubar
fi: Piilota valikkopalkki

en: Turn on the menubar
fi: Näytä valikkopalkki

en: Two roles given for one window
fi: Samalle ikkunalle on annet kaksi eri roolia

en: Type of terminal background. May be "solid" for a solid color, "image" for an image, or "transparent" for either real transparency if a compositing window manager is running, or pseudo-transparency otherwise.
fi: Päätteen taustan tyyppi. Mahdollisia arvoja ovat ”solid” (yhtenäinen väri), ”image” (kuva) ja ”transparent” (läpinäkyvä). Läpinäkyvyys voi olla joko todellinen käytettäessä koostavaa ikkunanhallintaa tai muutoin teko-läpinäkyvä.

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Unnamed
fi: Nimetön

en: Use custom default terminal si_ze
fi: Käytä mukautettua oletuspäätteen kokoa

en: Use system settings
fi: Käytä järjestelmän asetuksia

en: Use the command line
fi: Käytä komentoriviä

en: Use the given profile instead of the default profile
fi: Käytä annettua profiilia oletusprofiilin sijasta

en: User Defined
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: View
fi: Näytä

en: Western
fi: Läntinen

en: What to do with dynamic title
fi: Mitä tehdä dynaamisella otsikolla

en: What to do with the terminal when the child command exits
fi: Mitä päätteelle tapahtuu, kun lapsikomento loppuu

en: When command _exits:
fi: Kun komento _loppuu:

en: When selecting text by word, sequences of these characters are considered single words. Ranges can be given as "A-Z". Literal hyphen (not expressing a range) should be the first character given.
fi: Kun tekstiä valitaan sana kerrallaan, näiden merkkien sarjat jäsentyvät yksittäisiksi sanoiksi. Merkkialueet voi määritellä kuten ”A-Z”. Pelkkä tavuviiva muuten kuin merkkialueen osana tulee antaa ensimmäisenä merkkinä.

en: When terminal commands set their o_wn titles:
fi: Kun päätekomennot asettavat _otsikon itse:

en: Where to put the terminal scrollbar. Possibilities are "left", "right", and "hidden".
fi: Mihin terminaalin vierityspalkki asetetaan. Mahdollisuudet ovat "vasen", "oikea" ja "piilotettu".

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
fi: Pidetäänkö takaisinkelauspuskurissa rajoittamaton määrä rivejä

en: Whether bold text should use the same color as normal text
fi: Käyttääkö lihavoitu teksti samaa väriä kuin tavallinen teksti

en: Whether the menubar has access keys
fi: Onko valikkopalkissa pikakirjaimet

en: Whether the standard GTK+ shortcut for menubar access is enabled
fi: Onko vakio GTK+ pikakuvake valikkoriville käytössä

en: Whether to allow bold text
fi: Onko lihavoitu teksti sallittu

en: Whether to ask for confirmation when closing a terminal window which has more than one open tab or any foreground subprocesses.
fi: Varmistetaanko pääteikkunan sulkeminen, kun useita välilehtiä on avoinna tai mahdollisia aliprosesseja.

en: Whether to ask for confirmation when closing terminal windows
fi: Kysytäänkö varmistusta, kun pääteikkunoita suljetaan

en: Whether to blink the cursor
fi: Vilkkuuko kohdistin

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it's possible to turn them off.
fi: Toimivatko valikkopalkin Alt+kirjain-pikavalinnat. Ne saattavat haitata joidenkin päätteessä toimivien sovellusten käyttöä, joten ne voi poistaa käytöstä.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
fi: Käynnistetäänkö komento päätteessä kirjautumiskuorena

en: Whether to run a custom command instead of the shell
fi: Käynnistyykö muu komento komentotulkin sijaan

en: Whether to scroll background image
fi: Vierittyykö taustakuva.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
fi: Vierittyykö päätteen teksti alas kun näppäintä painetaan

en: Whether to scroll to the bottom when there's new output
fi: Vierittyykö päätteen teksti alas kun uutta tulostetta on

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
fi: Näkyykö valikkopalkki uusissa ikkunoissa tai välilehdissä

en: Whether to silence terminal bell
fi: Vaiennetaanko päätteen äänimerkki

en: Whether to use custom terminal size for new windows
fi: Käytetäänkö mukautettua terminaalin kokoa uusille ikkunoille

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
fi: Ovatko päätesäätimen teeman värit käytössä

en: Whether to use the system font
fi: Onko järjestelmän kirjasin käytössä

en: White on black
fi: Valkoinen mustalla

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
fi: Ikkunavalitsimet. Jos käytetään ennen ensimmäistä --window tai --tab -valitsinta, asettaa oletusikkunan kaikille ikkunoille:

en: You already have a profile called “%s”. Do you want to create another profile with the same name?
fi: Profiilin ”%s” on jo olemassa. Haluatko luoda toisen profiilin samalla nimellä?

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with MATE Terminal; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
fi: MATEn päätteen mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä; jos näin ei ole, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: ZOOM
fi: LÄHENNÄ

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom _In
fi: L_ähennä

en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

en: Zoom factor "%g" is too large, using %g
fi: Suurennoskerroin ”%g” on liian suuri: sen sijaan on käytössä %g

en: Zoom factor "%g" is too small, using %g
fi: Suurennoskerroin ”%g” on liian pieni: sen sijaan on käytössä %g

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Action
fi: _Toiminto

en: _Add or Remove…
fi: _Lisää tai poista…

en: _Allow bold text
fi: _Salli lihavoitu teksti

en: _Background color:
fi: Taustan _väri:

en: _Background image
fi: Tausta_kuva

en: _Backspace key generates:
fi: _Askelpalautin tuottaa:

en: _Base on:
fi: _Perusta:

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Clear Highlight
fi: Ä_lä korosta osumia

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Close Window
fi: _Sulje ikkuna

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Copy Call Address
fi: Kopioi soitto-osoite

en: _Copy E-mail Address
fi: Kopioi _sähköpostiosoite

en: _Copy Link Address
fi: _Kopioi linkin osoite

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Delete key generates:
fi: _Delete tuottaa:

en: _Description
fi: _Kuvaus

en: _Detach tab
fi: _Irrota välilehti

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Enable menu access keys (such as Alt+F to open the File menu)
fi: Käytä _pikavalintoja (esim. Alt+t tiedostovalikon avaamiseksi)

en: _Encoding
fi: _Merkistö

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Find
fi: _Etsi

en: _Find...
fi: _Etsi...

en: _Font:
fi: _Fontti:

en: _Full Screen
fi: _Kokoruututila

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Incremental Search...
fi: _Tarkentava haku…

en: _Input Methods
fi: Sy_öttötavat

en: _Keyboard Shortcuts…
fi: _Pikanäppäimet…

en: _Match case
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: _New
fi: _Uusi

en: _Next Profile
fi: _Seuraava profiili

en: _Next Tab
fi: _Seuraava välilehti

en: _Normal Size
fi: _Normaalikoko

en: _Open Link
fi: _Avaa linkki

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Paste
fi: L_iitä

en: _Previous Profile
fi: _Edellinen profiili

en: _Previous Tab
fi: _Edellinen välilehti

en: _Profile Preferences
fi: _Profiilin asetukset

en: _Profile name:
fi: _Profiilin nimi:

en: _Profile used when launching a new terminal:
fi: Uutta päätettä _käynnistäessä käytetty profiili:

en: _Relaunch
fi: _Käynnistä

en: _Reset
fi: _Alusta

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
fi: _Palauta yhteensopivuusasetukset oletuksiksi

en: _Run command as a login shell
fi: _Aja komento kirjautumiskomentotulkkina

en: _Same as text color
fi: _Sama kuin tekstin väri

en: _Save Contents
fi: _Tallenna sisältö

en: _Scrollbar is:
fi: _Vierityspalkin sijainti:

en: _Search
fi: _Etsi

en: _Search for:
fi: _Hakusana:

en: _Send Mail To…
fi: _Lähetä sähköpostia…

en: _Set Title…
fi: Aseta otsikko…

en: _Shortcut keys:
fi: P_ikanäppäimet:

en: _Solid color
fi: _Tasainen väri

en: _Terminal
fi: _Pääte

en: _Text color:
fi: _Tekstin väri:

en: _Title:
fi: _Arvonimi:

en: _Transparent background
fi: _Läpinäkyvä tausta

en: _Underline color:
fi: _Alleviivaa väri:

en: _Unlimited
fi: _Rajoittamaton

en: _Use colors from system theme
fi: Käytä _järjestelmäteeman värejä

en: _Use the system fixed width font
fi: _Käytä järjestelmän tasalevyistä fonttia

en: _View
fi: _Näytä

en: _Wrap around
fi: Jatka _alusta

[ctx: active-encodings]
en: [ 'UTF-8', 'current' ]
fi: [ 'UTF-8', 'nykyinen' ]

en: columns
fi: saraketta

en: lines
fi: riviä

en: rows
fi: riviä

[ctx: title]
en: 'Terminal'
fi: 'Pääte'

[ctx: visible-name]
en: 'Default'
fi: 'Oletus'
