Xfce Apps - en to fi translation catalogue (404 entries)

en: %d match | %d matches
fi[0]: %d osuma
fi[1]: %d osumaa

en: %d of %d match | %d of %d matches
fi[0]: %d/%d osuma
fi[1]: %d/%d osumaa

en: %s (%s, failed)
fi: %s(%s, epäonnistui)

en: %s (%s, partial)
fi: %s(%s, osittainen)

en: %s | Authors: %s | Filename: %s
fi: %s | Tekijät: %s | Tiedostonimi: %s

en: '0' disables and wipes recent history
fi: '0' poistaa käytöstä ja pyyhkii viimeisimpien kohteiden historian

en: <b>Color Scheme</b>
fi: <b>Väriteema</b>

en: <b>Display</b>
fi: <b>Näyttö</b>

en: <b>File Saving</b>
fi: <b>Tiedoston tallennus</b>

en: <b>Font</b>
fi: <b>Fontti</b>

en: <b>General</b>
fi: <b>Yleinen</b>

en: <b>History</b>
fi: <b>Historia</b>

en: <b>Indentation</b>
fi: <b>Sisennys</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
fi: <b>Muut</b>

en: <b>Notebook Tabs</b>
fi: <b>Välilehdet</b>

en: <b>Smart Keys</b>
fi: <b>Älynäppäimet</b>

en: <b>Toolbar</b>
fi: <b>Työkalupalkki</b>

en: About this application
fi: Tietoja sovelluksesta

en: All Documents
fi: Kaikissa asiakirjoissa

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Always
fi: Aina

en: Always show tabs even with one file
fi: Näytä aina välilehdet, vaikka vain yksi tiedosto olisi auki

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Application
fi: Sovellus

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Armenian
fi: Armenialainen

en: Authentication is required to run Mousepad as root.
fi: Tunnistautuminen vaaditaan Mousepadin suorittamiseksi pääkäyttäjänä.

en: Auto indent a new line
fi: Sisennä uusi rivi automaattisesti

en: Automatic reloading
fi: Automaattinen uudelleenlataus

en: Automatically select the search result and scroll the view
fi: Valitse hakutulos automaattisesti ja vieritä näkymää

en: Backspace: Delete indent spaces as tabs
fi: Askelpalautin: Poista sisennysvälilyönnit sarkaimina

en: Baltic
fi: Balttilainen

en: Body:
fi: Sisältö:

en: Button
fi: Painike

en: COLUMN
fi: SARAKE

en: C_olumn number:
fi: _Sarakenumero:

en: Celtic
fi: Kelttiläinen

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Change the case of the selection opposite case
fi: Muuta valinnan teksti päinvastaiseksi

en: Change the case of the selection to lowercase
fi: Muuta valinnan teksti pieniksi kirjaimiksi

en: Change the case of the selection to title case
fi: Muuta valinnan teksti isoiksi alkukirjaimiksi

en: Change the case of the selection to uppercase
fi: Muuta valinnan teksti isoiksi kirjaimiksi

en: Change the editor font
fi: Vaihda muokkaimen fonttia

en: Change the visibility of the main menubar
fi: Muuta päävalikkopalkin näkyvyys

en: Change the visibility of the statusbar
fi: Muuta tilapalkin näkyvyyttä

en: Change the visibility of the toolbar
fi: Muuta työkalupalkin näkyvyys

en: Checking encodings...
fi: Tarkistetaan merkistökoodaukset…

en: Chinese Simplified
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen

en: Chinese Traditional
fi: Perinteinen kiinalainen

en: Choose Mousepad Font
fi: Valitse Mousepadin fontti

en: Choose a filetype
fi: Valitse tiedostotyyppi

en: Clea_r
fi: _Tyhjennä

en: Clear Documents History
fi: Tyhjennä asiakirjahistoria

en: Clear _History
fi: Tyhjennä _historia

en: Clear the recently used files history
fi: Tyhjennä viimeksi käytettyjen kohteiden historia

en: Clearing the documents history will permanently remove all currently listed entries.
fi: Asiakirjahistorian tyhjentäminen poistaa kaikki listatut kohteet listalta lopullisesti.

en: Client-side decorations (restart required)
fi: Asiakaspuolen koristeet (uudelleenkäynnistys vaaditaan)

en: Close _Tab
fi: Sulje _välilehti

en: Close the current document
fi: Sulje nykyinen asiakirja

en: Close this tab
fi: Sulje tämä välilehti

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: Color scheme to use for the text view
fi: Tekstinäkymässä käytettävä väriteema

en: Configure the Mousepad text editor
fi: Muokkaa Mousepad-tekstimuokkainta

en: Conve_rt
fi: _Muuta

en: Convert all tabs to spaces in the selection or document
fi: Korvaa valitun alueen tai asiakirjan sarkaimet välilyönneillä

en: Convert all the leading spaces to tabs in the selected line(s) or document
fi: Korvaa valittujen rivien tai asiakirjan rivin aloittavat välilyönnit sarkaimilla

en: Convert text in different ways
fi: Muunna tekstiä eri tavoilla

en: Copy the selection
fi: Kopioi valinta

en: Create a new document
fi: Luo uusi asiakirja

en: Create a new document from a template
fi: Luo uusi asiakirja mallista

en: Create a new document in a new window
fi: Luo uusi asiakirja uuteen ikkunaan

en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: Current
fi: Nykyinen

en: Cut the selection
fi: Leikkaa valinta

en: Cycled notebook tab switching
fi: Kiertävä muistikirjan välilehtien vaihto

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Cyrillic/Russian
fi: Kyrillinen/venäläinen

en: Cyrillic/Ukrainian
fi: Kyrillinen/ukrainalainen

en: Decrease the indentation of the selection or current line
fi: Vähennä nykyisen valinnan tai rivin sisennystä

en: Default
fi: Oletus

en: Default encoding:
fi: Oletusmerkistö:

en: Default language:
fi: Oletuskieli:

en: Delete _Line
fi: Poista _rivi

en: Delete the current line
fi: Poista nykyinen rivi

en: Delete the current selection
fi: Poista nykyinen valinta

en: Dialog
fi: Ikkuna

en: Disallow modifications via keyboard / mouse
fi: Estä näppäimistöllä/hiirellä tehdyt muutokset

en: Display a list of possible encodings to open files
fi: Näytä luettelo mahdollisista merkistöistä tiedostoja avatessa

en: Display line endings
fi: Näytä rivinvaihdot

en: Display the Mousepad user manual
fi: Näytä Mousepadin käyttäjäohje

en: Display whitespace
fi: Näytä näkymättömät merkit

en: Do not register with the D-BUS session message bus
fi: Älä rekisteröi D-Bus-istunnon viestiväylän kanssa

en: Do you want to save the changes before closing?
fi: Haluatko tallentaa muutokset ennen lopettamista?

en: Do you want to save your changes before reloading?
fi: Haluatko tallentaa muutokset ennen uudelleen lataamista?

en: Document
fi: Asiakirjassa

en: Document Settings
fi: Asiakirjan asetukset

en: Document menu
fi: Asiakirja-valikko

en: Down
fi: Alas

en: Drag & Drop
fi: Vedä & pudota

en: Dup_licate Line / Selection
fi: _Toista rivi / valinta

en: Duplicate the current line or selection
fi: Toista nykyinen rivi tai valinta

en: ENCODING
fi: MERKISTÖ

en: Edit menu
fi: Muokkaa-valikko

en: Editor
fi: Muokkain

en: Eight spaces
fi: Kahdeksan välilyöntiä

en: Enable _syntax highlighting
fi: Ota käyttöön _syntaksin väritys

en: Enable automatic indentation
fi: Ota käyttöön automaattinen sisennys

en: Enable text _wrapping
fi: Ota käyttöön _tekstin rivitys

en: Encoding to be used to open files (leave empty to open files in the encoding dialog)
fi: Tiedostojen avaamisessa käytettävä merkistö (jätä tyhjäksi avataksesi tiedostot merkistö ikkunassa)

en: Ensure new line at file end
fi: Varmista uusi rivi tiedoston lopussa

en: Expand tabs to fill available space
fi: Laajenna välilehdet täyttämään käytettävissä oleva tila

en: Externally Modified
fi: Muokattu muualla

en: Failed to clear the recent history
fi: Viimesien kohteiden historian tyhjennys epäonnistui.

en: Failed to open the document
fi: Asiakirjan avaaminen epäonnistui

en: Failed to open the documentation browser
fi: Ohjeselaimen avaaminen epäonnistui

en: Failed to prepare the temporary file for encoding tests
fi: Väliaikaisen tiedoston valmistaminen merkistötestejä varten epäonnistui

en: Failed to print the document
fi: Asiakirjan tulostaminen epäonnistui

en: Failed to reload the document
fi: Asiakirjan lataaminen uudelleen epäonnistui

en: Failed to save the document
fi: Asiakirjan tallentaminen epäonnistui

en: File
fi: Tiedosto

en: File menu
fi: Tiedosto-valikko

en: File monitoring
fi: Tiedostojen valvonta

en: Filetype: %s
fi: Tiedostotyyppi: %s

en: Filetype: None
fi: Tiedostotyyppi: Ei mikään

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Find _Previous
fi: Etsi _edellinen

en: Find and Rep_lace...
fi: Etsi ja _korvaa…

en: Find and Replace
fi: Etsi ja korvaa

en: First key press
fi: Ensimmäisellä painalluksella

en: Fonts
fi: Fontit

en: Four spaces
fi: Neljä välilyöntiä

en: Georgian
fi: Georgialainen

en: Go To
fi: Siirry

en: Go to a specific location in the document
fi: Siirry tiettyyn kohtaan asiakirjassa

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Header:
fi: Otsikko:

en: Hebrew
fi: Heprealainen

en: Hebrew Visual
fi: Visuaalinen heprealainen

en: Help menu
fi: Ohje-valikko

en: Highlight _All
fi: Korosta _kaikki

en: Highlight current line
fi: Korosta nykyinen rivi

en: Highlight matching brackets
fi: Korosta täsmäävät sulkeet

en: Highlight the search matches
fi: Korosta haun esiintymät

en: History
fi: Historia

en: History disabled
fi: Historia poistettu käytöstä

en: Home/End: Detect leading/trailing whitespace:
fi: Home/End: Tunnista rivin alun/lopun välilyönnit:

en: Icon Size:
fi: Kuvakkeen koko:

en: Icons Only
fi: Vain kuvakkeet

en: If not, all this data will be lost.
fi: Jos ei, kaikki nämä tiedot menetetään.

en: If not, the guessed encoding will be used.
fi: Jos ei, käytetään arvattua merkistöä.

en: If you don't save the document, all the changes will be lost.
fi: Jos et tallenna asiakirjaa, tekemäsi muutokset menetetään.

en: If you don't save this read-only document as another file, all the changes will be lost.
fi: Jos et tallenna tätä vain luku -asiakirjaa toisena tiedostona, kaikki muutokset menetetään.

en: If you revert the file, all unsaved changes will be lost.
fi: Jos palautat tiedoston, kaikki tallentamattomat muutokset menetetään.

en: If you save the document, all of the external changes will be lost.
fi: Jos tallennat asiakirjan, kaikki muualta tehdyt muutokset menetetään.

en: Increase the indentation of the selection or current line
fi: Lisää nykyisen valinnan tai rivin sisennystä

en: Indent/unindent the currently selected text or the current line
fi: Lisää/vähennä nykyisen valitun tekstin tai rivin sisennystä

en: Insert Spaces
fi: Syötä välilyöntejä

en: Insert Tabs
fi: Syötä sarkaimia

en: Insert _Spaces
fi: Käytä _välilyöntejä

en: Insert spaces when the tab button is pressed
fi: Lisää välilyöntejä kun sarkainnäppäintä painetaan

en: Invalid byte sequence in conversion input
fi: Virheellinen tavujono muunnettavassa

en: It seems that the previous session did not end normally. Do you want to restore the available data?
fi: Näyttää siltä, ​​että edellinen istunto ei päättynyt normaalisti. Haluatko palauttaa käytettävissä olevat tiedot?

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Korean
fi: Korealainen

en: LINE
fi: RIVI

en: Language to use for syntax highlighting
fi: Syntaksin korostamisessa käytettä kieli

en: Large Toolbar
fi: Iso työkalupalkki

en: Leave fullscreen mode
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Line E_nding
fi: Rivin _lopetus

en: Line N_umbers
fi: _RIvinumerot

en: Line numbers:
fi: Rivinumerot:

en: Line: %d Column: %d
fi: Rivi: %d Sarake: %d

en: Line: %d Column: %d Selection: %d
fi: Rivi: %d Sarake: %d Valinta: %d

en: Loading the template failed
fi: Mallin lataaminen epäonnistui

en: Long line margin at column:
fi: Pitkä rivin reunus sarakkeessa:

en: MODE
fi: TILA

en: Make a copy with '~' suffix
fi: Tee kopio '~' -jälkiliitteellä

en: Make the window fullscreen
fi: Tee ikkunasta koko näytön kokoinen

en: Match _case
fi: Täsmää kokonaiseen _sanaan

en: Menu
fi: Valikko

en: Menubar
fi: Valikkopalkki

en: Miscellaneous
fi: Muut

en: Missing Templates directory
    '%s'
fi: Puuttuva Mallit-hakemisto
    '%s'

en: Mousepad Preferences
fi: Mousepadin asetukset

en: Mousepad aims to be an easy-to-use and fast editor. Our target is an editor for quickly editing text files, not a development environment or an editor with a huge bunch of plugins.
fi: Mousepad pyrkii olemaan helppokäyttöinen ja nopea editori. Tavoitteenamme on editori tekstitiedostojen nopeaan muokkaamiseen, ei kehitysympäristö tai editori, jossa on valtava joukko liitännäisiä.

en: Mousepad is a simple text editor for the Xfce desktop environment
fi: Mousepad on yksinkertainen tekstieditori Xfce-työpöytäympäristölle

en: Move content in different ways
fi: Siirrä sisältöä eri tavoilla

en: Move lines one line down
fi: Siirrä rivejä yksi rivi alaspäin

en: Move lines one line up
fi: Siirrä rivejä yksi rivi ylöspäin

en: Move the current document to a new window
fi: Siirrä valittu asiakirja uuteen ikkunaan

en: Move words one word left
fi: Siirrä sanoja yksi sana vasemmalle

en: Move words one word right
fi: Siirrä sanoja yksi sana oikealle

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New From Te_mplate
fi: Uusi _mallista

en: New _Window
fi: Uusi _ikkuna

en: No clipboard data
fi: Ei leikepöydän dataa

en: No filetype
fi: Ei tiedostotyyppiä

en: No items found
fi: Kohteita ei löytynyt

en: No other valid encoding was found.
fi: Muita kelvollisia merkistöjä ei löytynyt.

en: No style scheme
fi: Ei tyylirakennetta

en: No template files found in
    '%s'
fi: Mallitiedostoja ei löytynyt kohteesta
    '%s'

en: None
fi: Ei mikään

en: Nordic
fi: Pohjoismaalainen

en: Numbering interval:
fi: Numeroinnin välistys:

en: OVR
fi: YLI

en: Op_en Recent
fi: Avaa _viimeaikainen

en: Open '%s'
fi: Avaa '%s'

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

en: Open a recently used file
fi: Avaa viimeksi käytetty tiedosto

en: Open encoding dialog
fi: Avaa merkistö ikkuna

en: Open files in:
fi: Avaa tiedostot:

en: Open the preferences dialog
fi: Avaa asetusikkuna

en: Ot_her (%d)...
fi: _Muu (%d)…

en: Ot_her...
fi: _Muu

en: Other (partial):
fi: Muu (osittainen):

en: Other partially valid encodings were found, please choose below.
fi: Muita osittain kelvollisia merkistöjä löydettiin, valitse sellainen alapuolelta.

en: Other valid encodings were found, please choose below.
fi: Muita kelvollisia merkistöjä löydettiin, valitse sellainen alapuolelta.

en: Other...
fi: Muu...

en: Other:
fi: Muu:

en: Paste _Special
fi: Liitä _erityisesti

en: Paste as _Column
fi: Liitä _sarakkeena

en: Paste from _History
fi: Liitä _historiasta

en: Paste from the clipboard history
fi: Liitä leikepöydän historiasta

en: Paste the clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

en: Paste the clipboard in a special way
fi: Liitä leikepöydältä erityisellä tavalla

en: Paste the clipboard text into a column
fi: Liitä leikepöydän teksti sarakkeeseen

en: Plain Text
fi: Pelkkä teksti

en: Please report bugs to <%s>.
fi: Ilmoita ohjelmavirheistä osoitteeseen <%s>.

en: Please select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Preferences Dialog
fi: Asetusikkuna

en: Preferences...
fi: Asetukset...

en: Print _line numbers
fi: Tu_losta rivinumerot

en: Print page _headers
fi: Tulosta _ylätunniste

en: Print the current document
fi: Tulosta nykyinen asiakirja

en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja lopeta

en: Quit Mousepad
fi: Lopeta Mousepad

en: Quit a running Mousepad primary instance
fi: Lopeta käynnissä oleva ensisijainen Mousepad esiintymä

en: Re_load
fi: _Lataa uudelleen

en: Re_vert
fi: Ku_moa

en: Read Only
fi: Vain luku

en: Reading the template failed
fi: Mallin lukeminen epäonnistui

en: Recent file menu length:
fi: Viimeaikaisten tiedostojen valikon pituus:

en: Redo the last undone action
fi: Tee uudelleen viimeisin kumottu toiminto

en: Regular e_xpression
fi: Säännöllinen l_auseke

en: Reload file from disk
fi: Lataa tiedosto uudelleen levyltä

en: Remember window position
fi: Muista ikkunan sijainti

en: Remember window size
fi: Muista ikkunan koko

en: Remember window state
fi: Muista ikkunan tila

en: Remove all entries from the documents history?
fi: Poistetaanko kaikki asiakirjojen historiatiedot?

en: Remove all the trailing spaces from the selected line(s) or document
fi: Poistaa valittujen rivien tai asiakirjan rivien lopussa olevat välilyönnit

en: Replace _all in:
fi: Korv_aa kaikki:

en: Replace _with:
fi: Ko_rvaava:

en: Reverse the order of something
fi: Muuta jonkin järjestys päinvastaiseksi

en: Revert to the saved version of the file
fi: Palauta tiedoston tallennettuun versioon

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: Run Mousepad as root
fi: Suorita Mousepad pääkäyttäjänä

en: Save A_ll
fi: Tallenna _kaikki

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Save _As
fi: Tallenna _nimellä

en: Save _As...
fi: Tallenna _nimellä...

en: Save all document in this window
fi: Tallenna kaikki asiakirjat tässä ikkunassa

en: Save current document as another file
fi: Tallenna nykyinen asiakirja toiseksi tiedostoksi

en: Save the current document
fi: Tallenna nykyinen asiakirja

en: Search _direction:
fi: _Hakusuunta:

en: Search backwards for the same text
fi: Etsi samaa tekstiä edempänä

en: Search for and replace text
fi: Etsi ja korvaa tekstiä

en: Search for text
fi: Etsi tekstiä

en: Search forwards for the same text
fi: Etsi samaa tekstiä jäljempänä

en: Search history size:
fi: Hakuhistorian koko:

en: Search menu
fi: Etsi-valikko

en: Second key press
fi: Toisella painalluksella

en: Select F_ont...
fi: _Valitse fontti…

en: Select Tab Size
fi: Valitse sarkaimen koko

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: Select the next tab
fi: Valitse seuraava välilehti

en: Select the previous tab
fi: Valitse edellinen välilehti

en: Select the text in the entire document
fi: Valitse asiakirjan koko teksti

en: Selection
fi: Valinnassa

en: Session restore:
fi: Palauta istunto:

en: Set custom tab size
fi: Määritä mukautettu sarakkeen leveys

en: Set the line ending of the document to DOS / Windows (CR LF)
fi: DOS- / Windows-rivinlopetusmerkki (CR LF)

en: Set the line ending of the document to Mac (CR)
fi: Mac-rivinlopetusmerkki (CR)

en: Set the line ending of the document to Unix (LF)
fi: Unix-rivinlopetusmerkki (LF)

en: Show all encodings
fi: Näytä kaikki merkistöt

en: Show full filename in title bar
fi: Näytä tiedoston nimi kokonaisuudessaan otsikkopalkissa

en: Show line numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Show the preferences dialog
fi: Näytä asetusikkuna

en: Show toolbar
fi: Näytä työkalupalkki

en: Simple Text Editor
fi: Yksinkertainen tekstimuokkain

en: Small Toolbar
fi: Pieni työkalupalkki

en: South European
fi: Eteläeurooppalainen

en: Spell Checking
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus

en: St_atusbar
fi: _Tilapalkki

en: St_rip Trailing Spaces
fi: Poista välilyönnit rivien lopusta

en: Store the byte-order mark in the file
fi: Säilytä bittijärjestysmerkintä (BOM) tiedostossa

en: Style:
fi: Tyyli:

en: System
fi: Järjestelmä

en: Tab _Size
fi: _Sarkaimen leveys

en: Tab mode:
fi: Sarkaintapa:

en: Tab width:
fi: Sarkaimen leveys:

en: Tab: Indent selection (Shift+Tab: Unindent)
fi: Sarkain: Sisennysvalinta (Vaihto+Sarkain: Vähennä sisennystä)

en: Text Below Icons
fi: Teksti kuvakkeiden alla

en: Text Beside Icons
fi: Teksti kuvakkeiden vieressä

en: Text Editor
fi: Tekstimuokkain

en: Text Editor Settings
fi: Tekstieditorin asetukset

en: Text Files
fi: Tekstitiedostot

en: Text Only
fi: Vain teksti

en: The Mousepad developers
fi: Mousepad-kehittäjät

en: The Mousepad developers. All rights reserved.
fi: Mousepadin kehittäjät. Kaikki oikeudet pidätetään.

en: The document has been externally modified. Do you want to continue saving?
fi: Tätä asiakirjaa on muokattu jostain muualta. Haluatko jatkaa tallentamista?

en: The document has been externally modified. Do you want to reload it from disk?
fi: Tätä asiakirjaa on muokattu jostain muualta. Haluatko ladata sen uudelleen levyltä?

en: The document is read-only, do you want to save it as another file?
fi: Asiakirja on vain luku -tilassa, haluatko tallentaa sen toisena tiedostona?

en: The file seems to be encoded in %s, but you have chosen %s encoding. Do you confirm this choice?
fi: Tiedosto näyttää käyttävän %s merkistöä, mutta olet valinnut %s merkistön. Vahvistetaanko tämä valinta?

en: The interval at which to print line numbers. For example a value of 1 will print a line number on each line, a value of 2 will print a line number on every other line, and so on.
fi: Välistys, jolla rivinumeroita näytetään. Esimerkiksi arvo 1 näyttää rivinumeron jokaisella rivillä, arvo 2 joka toisella rivillä ja niin edelleen.

en: The number of space characters for a tabulation
fi: Sarkaimen käyttämä välilyöntien määrä

en: Three spaces
fi: Kolme välilyöntiä

en: To _Lowercase
fi: _Pieniksi kirjaimiksi

en: To _Opposite Case
fi: _Päinvastaiseksi

en: To _Title Case
fi: Isoiksi _alkukirjaimiksi

en: To _Uppercase
fi: _Isoiksi kirjaimiksi

en: Toggle breaking lines in between words
fi: Kytke rivien jakaminen sanojen keskeltä päälle tai pois päältä

en: Toggle the overwrite mode
fi: Kytke päällekirjoitustila päälle

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Two spaces
fi: Kaksi välilyöntiä

en: Undo the last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: Unsupported character set
fi: Merkistöä ei tueta

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Up
fi: Ylös

en: Use '%s' as template
fi: Käytä '%s' mallina

en: Use system monospace font
fi: Käytä järjestelmän tasalevyista fonttia

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: View
fi: Näytä

en: View menu
fi: Näytä-valikko

en: Viewer Mode
fi: Katselutila

en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
fi: Varoitus: käytät pääkäyttäjätiliä. Voit aiheuttaa vahinkoa järjestelmällesi.

en: Western
fi: Läntinen

en: When "unsaved documents" or "always" is selected, Mousepad won't ask for saving modified documents when quitting
fi: Kun "tallentamattomissa asiakirjoissa" tai "aina" on valittuna, Mousepad ei kysy muokattujen asiakirjojen tallentamista lopettaessa

en: Window
fi: Ikkuna

en: Wrap long lines
fi: Jaa pitkät rivit

en: Write Unicode _BOM
fi: Kirjoita Unicode-_BOM

en: You have unsaved changes. If you revert the file, they will be lost.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia. Jos palautat tiedoston, ne menetetään.

en: [FILES...]
fi: [TIEDOSTOT…]

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Auto Indent
fi: _Automaattinen sisennys

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Close Window
fi: Su_lje ikkuna

en: _Color Scheme
fi: V_äriteema

en: _Contents
fi: _Sisällys

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Decrease Indent
fi: _Vähennä sisennystä

en: _Delete Selection
fi: _Poista valinta

en: _Detach Tab
fi: _Irrota välilehti

en: _Document
fi: _Asiakirja

en: _Don't Save
fi: _Älä tallenna

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Encoding:
fi: _Merkistö:

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Filetype
fi: _Tiedostotyyppi

en: _Find
fi: _Etsi

en: _Fullscreen
fi: _Koko näytön tila

en: _Go to...
fi: Siirr_y kohtaan...

en: _Help
fi: O_hje

en: _Increase Indent
fi: _Lisää sisennystä

en: _Incremental Search
fi: _Lisäävä haku

en: _Jump to
fi: _Siirry kohtaan

en: _Leading Spaces to Tabs
fi: _Rivin alun välilyönnit sarkaimiksi

en: _Line number:
fi: _Rivinumero:

en: _Match whole word
fi: _Täsmää kokonaiseen sanaan

en: _Menubar
fi: _Valikkopalkki

en: _Move
fi: _Siirrä

en: _New
fi: _Uusi

en: _Next Tab
fi: _Seuraava välilehti

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Open...
fi: _Avaa...

en: _Paste
fi: _Liitä

en: _Previous Tab
fi: _Edellinen välilehti

en: _Print...
fi: _Tulosta...

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: _Replace All
fi: K_orvaa kaikki

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Search
fi: _Etsi

en: _Search for:
fi: _Hakusana:

en: _Tabs to Spaces
fi: _Sarkaimet välilyönneiksi

en: _Toolbar
fi: _Työkalupalkki

en: _Transpose
fi: _Sekoita

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: _View
fi: _Näytä

en: _Viewer Mode
fi: _Katselutila

en: _Word Wrap
fi: Sanojen _kietominen

en: _Wrap around
fi: _Siirry kohtaan

en: after a crash
fi: kaatumisen jälkeen

en: always
fi: aina

en: never
fi: ei koskaan

en: new tabs
fi: uusissa välilehdissä

en: new tabs in a new window
fi: uusissa välilehdissä uusissa ikkunoissa

en: new windows
fi: uusissa ikkunoissa

en: saved documents
fi: tallennetuissa asiakirjoissa

en: unsaved documents
fi: tallentamattomissa asiakirjoissa
