Xfdesktop - en to fi translation catalogue (261 entries)

en:     Desktop File Icons:  %s
fi: Työpöydän tiedostokuvakkeet: %s

en:     Desktop Icons:       %s
fi: Työpöytäkuvakkeet: %s

en:     Desktop Menu:        %s
fi: Työpöytävalikko: %s

en: %A at %X
fi: %Ana klo %X

en: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
fi: %s
    Koko: %s
    Muokattu: %s

en: %x at %X
fi: %x klo %X

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: <b>%s</b>
    Type: %s
    Size: %s
fi: <b>%s</b>
    Tyyppi: %s
    Koko: %s

en: <b>Appearance</b>
fi: <b>Ulkoasu</b>

en: <b>Desktop Menu</b>
fi: <b>Työpöytävalikko</b>

en: <b>Window List Menu</b>
fi: <b>Ikkunalistavalikko</b>

en: A normal file with the same name already exists. Please delete or rename it.
fi: Tiedostonimi on jo tavallisen tiedoston käytössä. Poista se tai nimeä se uudelleen.

en: Advance to the next wallpaper on the current workspace
fi: Siirry seuraavaan taustakuvaan nykyisessä työtilassa

en: Amount of time before a different background is selected.
fi: Aika jonka jälkeen uusi taustakuva valitaan.

en: Apply
fi: Käytä

en: Apply to all _workspaces
fi: Käytä kaikilla _työtiloilla

en: Arrange Desktop _Icons
fi: _Järjestä työpöytäkuvakkeet

en: Arrange Icons
fi: Järjestä kuvakkeet

en: Arrange icons
fi: Järjestä kuvakkeet

en: Automatically arrange all the icons on the desktop
fi: Järjestä työpöydän kuvakkeet automaattisesti

en: Automatically select a different background from the current directory.
fi: Valitse toinen tausta nykyisestä hakemistosta automaattisesti.

en: B_utton:
fi: _Painike:

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Bottom Left Horizontal
fi: Alhaalle vasemmalle vaakasuunnassa

en: Bottom Left Vertical
fi: Alhaalle vasemmalle pystysuunnassa

en: Bottom Right Horizontal
fi: Alhaalle oikealle vaakasuunnassa

en: Bottom Right Vertical
fi: Alhaalle oikealle pystysuunnassa

en: Build options:
fi: Käännösvalitsimet:

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
fi: Kääntäessä käytössä GTK+ %d.%d.%d, nyt GTK+ %d.%d.%d.

en: C_olor:
fi: _Väri:

en: C_reate
fi: _Luo

en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
fi: Tiedostonimeä "%s" ei voi muuttaa käytössä olevaan merkistöön.

en: Cause xfdesktop to quit
fi: Sulje xfdesktop

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Change the _background
fi: Vaihda _tausta

en: Choose the folder to select wallpapers from.
fi: Valitse hakemisto josta taustakuvat valitaan.

en: Control
fi: Ctrl

en: Copy _Here
fi: _Kopioi tähän

en: Could not create a new file
fi: Uuden tiedoston luominen epäonnistui

en: Could not create a new folder
fi: Uutta kansiota ei voitu luoda

en: Could not create the desktop folder "%s"
fi: Työpöydän hakemistoa "%s" ei voi luoda

en: Could not empty the trash
fi: Roskakorin tyhjennys epäonnistui

en: Create Document from template "%s"
fi: Luo asiakirja mallin "%s" pohjalta

en: Create File Error
fi: Tiedoston luomisvirhe

en: Create New Folder
fi: Luo uusi kansio

en: Create _Document
fi: Luo _asiakirja

en: Create _Folder...
fi: Luo _hakemisto...

en: Create _Launcher...
fi: Luo kä_ynnistin...

en: Create _URL Link...
fi: Luo _URL-linkki...

en: Cu_t
fi: L_eikkaa

en: Default Icons
fi: Oletuskuvakkeet

en: Delete Error
fi: Poistovirhe

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Desktop Folder Error
fi: Työpöydän hakemiston virhe

en: Desktop Settings
fi: Työpöydän asetukset

en: Desktop _Icons
fi: Työpöydän _kuvakkeet

en: Desktop _Settings...
fi: Työpöydän _asetukset...

en: Devices
fi: Laitteet

en: Disable debug messages
fi: Älä käytä virheenetsintää

en: Display version information
fi: Näytä versiotiedot

en: Do _not ask me again
fi: _Muista valinta

en: Do not wait for a window manager on startup
fi: Älä odota ikkunanhallintaa käynnistyksessä

en: Edit _Launcher
fi: Muokkaa _käynnistintä

en: Eject Failed
fi: Poistaminen epäonnistui

en: Eject Finished
fi: Poistaminen suoritettu

en: Ejecting device
fi: Poistetaan taltio

en: Enable debug messages
fi: Salli vianetsintä

en: Enter the name:
fi: Syötä nimi:

en: Error
fi: Virhe

en: Failed to eject "%s"
fi: Kohteen "%s" poistaminen epäonnistui

en: Failed to load the desktop folder
fi: Työpöytähakemiston lataaminen epäonnistui

en: Failed to mount "%s"
fi: Kohteen "%s" liittäminen epäonnistui

en: Failed to run "%s"
fi: Kohteen "%s" suorittaminen epäonnistui

en: File Icons
fi: Tiedostokuvakkeet

en: File Properties Error
fi: Ominaisuusvirhe

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: File/launcher icons
fi: Tiedosto-/käynnistinkuvakkeet

en: Fixed Disks and Drives
fi: Kiinteät levyt ja asemat

en: Fo_nt size:
fi: _Fontin koko:

en: Font co_lor:
fi: Fontin _väri:

en: General
fi: Yleiset

en: Home
fi: Kotihakemisto

en: Horizontal gradient
fi: Vaakasuuntainen väriliuku

en: Icon _size:
fi: Kuvakkeen _koko:

en: Icon _type:
fi: Kuvake_tyyppi:

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Image files
fi: Kuvatiedostot

en: Image selection is unavailable while the image style is set to None.
fi: Kuvan valinta ei ole käytössä kun kuvan tyyliksi on valittu Ei mitään.

en: Include applications menu on _desktop right click
fi: Näytä sovellusvalikko, kun työpöytää napsautetaan _oikealla painikkeella

en: Launch Error
fi: Käynnistysvirhe

en: Left
fi: Vasen

en: List windows on a_ll workspaces
fi: Listaa ikkunat _kaikissa työtiloissa

en: Middle
fi: Keskelle

en: Minimized application icons
fi: Pienennetyt sovellukset

en: Mo_difier:
fi: _Muuntonäppäin:

en: Mo_ve to Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: Modi_fier:
fi: _Muuntonäppäin:

en: Mount Failed
fi: Liittäminen epäonnistui

en: Move this dialog to the display and workspace you want to edit the settings for.
fi: Siirrä tämä ikkuna näytölle ja työtilalle, joiden asetuksia haluat muuttaa.

en: Move this dialog to the display you want to edit the settings for.
fi: Siirrä tämä ikkuna näytölle, jonka asetuksia haluat muuttaa.

en: Move this dialog to the workspace you want to edit the settings for.
fi: Siirrä tämä ikkuna työtilalle, jonka asetuksia haluat muuttaa.

en: Name: %s
    Type: %s
    Mounted at: %s
    Size: %s
    Free Space: %s
fi: Nimi: %s
    Tyyppi: %s
    Liitospiste: %s
    Koko: %s
    Vapaa tila: %s

en: Name: %s
    Type: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
fi: Nimi: %s
    Tyyppi: %s
    Koko: %s
    Muokattu: %s

en: Network Shares
fi: Verkkojaot

en: New Empty File
fi: Uusi tyhjä tiedosto

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: No templates installed
fi: Asiakirjamalleja ei ole asennettuna

en: None
fi: Ei mitään

en: None of the icons selected support being renamed.
fi: Yksikään valituista kuvakkeista ei tue uudelleennimeämistä.

en: Ope_n With
fi: _Avaa sovelluksessa

en: Ope_n With Other Application...
fi: Avaa _muussa sovelluksessa...

en: Open With "%s"
fi: Avaa sovelluksessa "%s"

en: Other Devices
fi: Muut laitteet

en: Paste Into Folder
fi: Liitä hakemistoon

en: Please report bugs to <%s>.
fi: Ilmoita ohjelmistovirheistä osoitteeseen <%s>.

en: Pop up the menu (at the current mouse position)
fi: Näytä valikko (osoittimen nykyisessä sijainnissa)

en: Pop up the window list (at the current mouse position)
fi: Näytä ikkunalista (kursorin nykyisessä sijainnissa)

en: Quit
fi: Lopeta

en: Randomly selects another image from the same directory when the wallpaper is to cycle.
fi: Valitsee satunnaisesti toisen kuvan samasta hakemistosta taustakuvaa vaihdettaessa.

en: Reload all settings
fi: Lataa kaikki asetukset uudelleen

en: Removable Disks and Drives
fi: Irrotettavat levyt ja asemat

en: Removable Volume
fi: Irrotettava taltio

en: Rename Error
fi: Nimeämisvirhe

en: Right
fi: Oikealle

en: SOCKET ID
fi: PISTOKE

en: Safely _Remove Volume
fi: Poista _taltio turvallisesti

en: Scaled
fi: Säädä kokoa

en: Select First Color
fi: Valitse ensimmäinen väri

en: Select Second Color
fi: Valitse toinen väri

en: Select a Directory
fi: Valitse hakemisto

en: Select this option to display preview-able files on the desktop as automatically generated thumbnail icons.
fi: Valitse tämä nähdäksesi työpöydän esikatselukelpoiset tiedostot automaattisesti luotuina pienoiskuvina.

en: Set Defa_ult Application...
fi: Aseta _oletussovellus...

en: Set desktop background and menu and icon behavior
fi: Säädä työpöydän taustakuvaa, valikkoa ja kuvakkeita

en: Settings manager socket
fi: Asetustenhallinnan pistoke

en: Sh_ow application icons in menu
fi: Nä_ytä sovelluskuvakkeet valikossa

en: Shift
fi: Vaihto

en: Show "Delete" option in file context menu
fi: Näytä "Poista"-valinta tiedoston kontekstivalikossa

en: Show _Hidden Files
fi: Näytä _piilotiedostot

en: Show _application icons in menu
fi: Näytä _sovelluskuvakkeet valikossa

en: Show _window list menu on desktop middle click
fi: Näytä _ikkunalistavalikko keskipainikkeella

en: Show a_dd and remove workspace options in list
fi: _Listaa työtilojen nimet

en: Show confirmation dialog before arran_ging icons
fi: Näytä vahvistusikkuna ennen kuvakkeiden _järjestämistä

en: Show hidden files on the desktop
fi: Näytä piilotetut tiedostot työpöydällä

en: Show icons only on _primary display
fi: Näytä kuvakkeet vain _ensisijaisella näytöllä

en: Show s_ticky windows only in active workspace
fi: Näytä kiinnit_etyt ikkunat vain aktiivisessa työtilassa

en: Show t_humbnails
fi: Näytä _pienoiskuvat

en: Show workspace _names in list
fi: Näytä työtilojen _nimet listassa

en: Single click to _activate items
fi: Aktivoi kohteet k_ertanapsautuksella

en: Size of the tooltip preview image.
fi: Työkaluvihjeen esikatselukuvan koko.

en: Solid color
fi: Tasainen väri

en: Spanning Screens
fi: Useille näytöille ulottuva

en: Spanning screens
fi: Useille näytöille ulottuva

en: Specifies the "right" or "bottom" color of the gradient.
fi: Määrittää liukuvärin oikean tai alaosan värin.

en: Specifies the solid color, or the "left" or "top" color of the gradient.
fi: Määrittää yksittäisen värin tai liukuvärin vasemman tai yläosan värin.

en: Specify how often the background will change.
fi: Määritä kuinka usein taustaa vaihdetaan.

en: Specify how the image will be resized to fit the screen.
fi: Määritä kuinka kuvan kokoa muutetaan jotta se mahtuu näytölle.

en: Specify the style of the color drawn behind the backdrop image.
fi: Määritä taustakuvan taakse toistettavan värin tyyli.

en: St_yle:
fi: T_yyli:

en: Stretched
fi: Venytetty

en: The Xfce development team. All rights reserved.
fi: Xfce:n kehittäjät. Kaikki oikeudet pidätetään.

en: The application chooser could not be opened
fi: Sovelluksen valitsinta ei voitu avata

en: The device "%s" has been safely removed from the system.
fi: Laite "%s" on poistettu järjestelmästä turvallisesti.

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
fi: Laittetta "%s" irrotetaan. Tämä voi viedä hetken.

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
fi: Taltiota "%s" irrotetaan tiedostojärjestelmästä. Älä poista taltiota asemasta tai laitetta tietokoneesta.

en: The file could not be opened
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui

en: The file could not be renamed
fi: Tiedoston nimeäminen epäonnistui

en: The file properties dialog could not be opened
fi: Tiedoston ominaisuusikkunan avaaminen epäonnistui

en: The file transfer could not be performed
fi: Tiedoston siirto epäonnistui

en: The files could not be renamed
fi: Tiedostoja ei voitu uudelleennimetä

en: The folder could not be opened
fi: Hakemiston avaaminen epäonnistui

en: The requested operation could not be completed
fi: Pyydetyn toiminnon suorittaminen epäonnistui

en: The selected files could not be deleted
fi: Valittujen tiedostojen poistaminen epäonnistui

en: The selected files could not be moved to the trash
fi: Valittujen tiedostojen roskakoriin siirtäminen epäonnistui

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
fi: Laitteelle "%s" täytyy kirjoittaa tietoa ennen sen irrottamista. Älä poista taltiota tai irrota laitetta.

en: This feature requires a file manager service to be present (such as the one supplied by Thunar).
fi: Toiminto vaatii tiedostonhallintapalvelun (jollaisen tarjoaa esimerkiksi Thunar).

en: This feature requires a trash service to be present (such as the one supplied by Thunar).
fi: Toiminto vaatii roskakoripalvelun (jollaisen tarjoaa esimerkiksi Thunar).

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
fi: Tämä on %s versio %s, suoritusympäristönä Xfce %s.

en: Tiled
fi: Rinnakkain

en: Today at %X
fi: Tänään klo %X

en: Top Left Horizontal
fi: Ylhäälle vasemmalle vaakasuunnassa

en: Top Left Vertical
fi: Ylhäälle vasemmalle pystysuunnassa

en: Top Right Horizontal
fi: Ylhäälle oikealle vaakasuunnassa

en: Top Right Vertical
fi: Ylhäälle oikealle pystysuunnassa

en: Transfer Error
fi: Siirtovirhe

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Trash
fi: Roskakori

en: Trash Error
fi: Roskakorivirhe

en: Trash contains %d items
fi: Roskakorissa on %d kohdetta

en: Trash contains one item
fi: Roskakorissa on yksi kohde

en: Trash is empty
fi: Roskakori on tyhjä

en: Type '%s --help' for usage.
fi: Saat ohjeita komennolla ”%s --help”.

en: Unable to contact settings server
fi: Asetuspalvelimeen ei saada yhteyttä

en: Unable to launch "%s":
fi: Ei voi käynnistää kohdetta "%s":

en: Unable to launch "exo-desktop-item-edit", which is required to create and edit launchers and links on the desktop.
fi: Ei voi käynnistää "exo-desktop-item-edit" -toimintoa, jota tarvitaan käynnistimien ja linkkien luomiseen työpöydälle.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unmount Finished
fi: Irrotetaan taltio

en: Unmounting device
fi: Irrotetaan taltio

en: Use _submenus for the windows in each workspace
fi: Käytä _alavalikkoja työtilojen ikkunoille

en: Version information
fi: Versiotiedot

en: Vertical gradient
fi: Pystysuuntainen väriliuku

en: Wallpaper for %s
fi: Taustakuva työtilalle %s

en: Wallpaper for %s on Monitor %d
fi: Taustakuva %s:lle näytöllä %d

en: Wallpaper for %s on Monitor %d (%s)
fi: Taustakuva %s:lle näytöllä %d (%s)

en: Wallpaper for Monitor %d
fi: Taustakuva näytölle %d

en: Wallpaper for Monitor %d (%s)
fi: Taustakuva näytölle %d (%s)

en: Wallpaper for my desktop
fi: Taustakuva työpöydälleni

en: Window Icons
fi: Ikkunakuvakkeet

en: Window List
fi: Ikkunalista

en: Would you like to arrange all existing
    icons according to the selected orientation?
fi: Haluatko järjestää kaikki olemassa olevat
    kuvakeet valitun suunnan mukaisesti?

en: Writing data to device
fi: Kirjoitetaan laitteelle

en: Yesterday at %X
fi: Eilen klo %X

en: Zoomed
fi: Suurennettu

en: _Applications
fi: _Sovellukset

en: _Arrange folders before files
fi: Järjestä _kansiot ennen tiedostoja

en: _Background
fi: _Tausta

en: _Button:
fi: _Painike:

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Close Window
fi: Sulje ikk_una

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Disconnect Volume
fi: _Katkaise yhteys taltioon

en: _Edit desktop menu
fi: _Muokkaa työpöytävalikkoa

en: _Eject Volume
fi: _Irrota taltio

en: _Empty File
fi: T_yhjä tiedosto

en: _Empty Trash
fi: _Tyhjennä roskakori

en: _Execute
fi: _Suorita

en: _File/Launcher Icons
fi: _Tiedosto-/käynnistinkuvakkeet

en: _Folder:
fi: _Hakemisto:

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Link Here
fi: _Linkitä tähän

en: _Lock Volume
fi: _Lukitse taltio

en: _Menus
fi: _Valikot

en: _Mount Volume
fi: _Liitä taltio

en: _Move Here
fi: _Siirrä tähän

en: _Next Background
fi: _Seuraava tausta

en: _Open
fi: _Avaa

en: _Open All
fi: _Avaa kaikki

en: _Open With "%s"
fi: _Avaa sovelluksessa "%s"

en: _Open all
fi: _Avaa kaikki

en: _Open in New Window
fi: _Avaa uudessa ikkunassa

en: _Paste
fi: _Liitä

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: _Properties...
fi: _Ominaisuudet...

en: _Random Order
fi: _Satunnainen järjestys

en: _Reload
fi: _Lataa uudelleen

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: _Rename...
fi: _Nimeä uudelleen...

en: _Run Program...
fi: _Suorita sovellus...

en: _Underline text on hover
fi: _Alleviivaa teksti kohdistaessa

en: _Unmount Volume
fi: _Poista taltion liitos

en: at start up
fi: käynnistettäessä

en: chronologically
fi: aikajärjestyksessä

en: disabled
fi: pois käytöstä

en: enabled
fi: käytössä

en: every day
fi: joka päivä

en: every hour
fi: joka tunti

en: in hours:
fi: tunneissa:

en: in minutes:
fi: minuuteissa:

en: in seconds:
fi: sekunneissa:
