mate-calc 1.25.0 - en to hi translation catalogue (371 entries)

en:  in
hi:  में

en: 16-bit
hi: 16-बिट

en: 32-bit
hi: 32- बिट

en: 64-bit
hi: 64-बिट

en: 8-bit
hi: 8- बिट

en: Absolute Value
hi: निरपेक्ष मूल्य

en: Absolute value [|]
hi: निरपेक्ष मान [|]

en: Accuracy value
hi: शुद्धता मान

en: Acres
hi: एकड़

en: Add [+]
hi: जोड़ें [+]

en: Additional Functions
hi: अतिरिक्त फंक्शन्स

en: Algerian Dinar
hi: अल्जीरियाई दीनार

en: Angle
hi: कोण

en: Angle units
hi: कोण इकाई

en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
hi: अनुप्रयोग विकल्प:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation

en: Area
hi: क्षेत्र

en: Argument not defined for zero
hi: शून्य के लिए तर्क परिभाषित नहीं है

en: Astronomical Units
hi: ब्रह्मांडीय इकाई

en: Australian Dollar
hi: ऑस्ट्रेलियाई डालर

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Bahraini Dinar
hi: बहारीनी दीनार

en: Binary
hi: द्विचर

en: Boolean AND
hi: बूलियन AND

en: Boolean AND is only defined for positive integers
hi: बुलियन AND केवल धनात्मक पूर्णांक के लिए परिभाषित है

en: Boolean Exclusive OR
hi: बुलियन एक्सक्लुसिव या

en: Boolean NOT
hi: बूलियन NOT

en: Boolean NOT is only defined for positive integers
hi: बुलियन NOT केवल धनात्मक पूर्णांक के लिए परिभाषित है

en: Boolean OR
hi: बूलियन OR

en: Boolean OR is only defined for positive integers
hi: बुलियन OR केवल धनात्मक पूर्णांक के लिए परिभाषित है

en: Boolean XOR is only defined for positive integers
hi: बुलियन XOR केवल धनात्मक पूर्णांक के लिए परिभाषित है

en: Botswana Pula
hi: बोत्सबाना पुला

en: Brazilian Real
hi: ब्राजीलियाई रियाल

en: Brunei Dollar
hi: ब्रूनेई डालर

en: Bulgarian Lev
hi: बुल्गारियाई लेव

en: Button mode
hi: बटन विधि

en: C_alculate
hi: गणना करें (_a)

en: C_ost:
hi: लागत (_o):

en: Cables
hi: केबल

en: Calculate Result
hi: परिणाम गणना

en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
hi: ऋण के आवधिक भुगतान के लिए राशि की गणना करता है, जहाँ भुगतान हर भुगतान अवधि के अंत में किया जाता है.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
hi: समय की निर्दिष्ट अवधि के लिए मूल्यह्रास भत्ता की गणना करता है, Sum-Of-The-Years'-Digits विधि के प्रयोग से. मूल्यह्रास की विधि मूल्यह्रास की दर को त्वरित करता है ताकि अधिक मूल्यह्रास व्यय बाद के बजाय पहली अवधि में हो. उपयोगी जीवन अवधि की संख्या है प्रारूपकीय तौर पर वर्ष जिसपर कोई परिसंपत्ति मूल्यह्रास होती है.

en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
hi: समय की निर्दिष्ट अवधि के लिए मूल्यह्रास भत्ता की गणना करता है, दोहरे कमी विधि के प्रयोग से.

en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
hi: किसी निवेश के भविष्य के मान की गणना आवधिक ब्याज दर से बराबर भुगतान पर करता है उस अवधि में भुगतान अवधि की संख्या के आधार पर.

en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
hi: समझौता अवधि की संख्या की गणना करता है जो कि किसी निवेश को वर्तमान मान से भविष्य के मान में बढ़ाने के लिए जरूरी है, एक स्थिर ब्याज दर प्रति समझौता अवधि के लिए.

en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
hi: भुगतान अवधि की संख्या की गणना करता है जो कि किसी सामान्य वार्षिकी के दौरान जरूरी होता है, किसी भविष्य के मान को समाहित करने के लिए, किसी आवधिक ब्याज दर पर.

en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
hi: आवधिक ब्याज की गणना करता है जो किसी निवेश को भविष्य के मूल्य तक बढ़ाने के लिए जरूरी है, समझौता अवधि की संख्या के आधार पर.

en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
hi: समान भुगतान की शृंखला पर आधारित किसी निवेश के मौजूदा मान की गणना करता है जो आवधिक ब्याज दर पर उस अवधि में भुगतान की संख्या पर.

en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
hi: किसी उत्पाद की पुनर्विक्रिय मूल्य की गणना करता है, उत्पाद लागत और वांछित सकल लाभांश के आधार पर.

en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
hi: किसी एक अवधि के लिए परिसंपत्ति के प्रत्य़क्ष पंक्ति मूल्यह्रास की गणना करता है. मूल्यह्रास की प्रत्यक्ष विधि मूल्यह्रास लागत को बांटता है जो कि परिसंपत्ति के किसी उपयोगी जीवन पर मान रूप से वितरित रहता है. उपयोगी जीवन अवधि की संख्या है, खासकर वर्ण, जिस पर कि कोई परिसंपत्ति का मूल्यह्रास होता है.

en: Calculating
hi: गणना कर रहा है

en: Calculator
hi: गणक

en: Canadian Dollar
hi: कनाडाई डॉलर

en: Ceiling
hi: छत

en: Celsius
hi: सेल्सियस

en: Centimeters
hi: सेन्टीमीटर

en: Ch_aracter:
hi: अक्षर (_a):

en: Chilean Peso
hi: चिली पेसो

en: Chinese Yuan
hi: चीनी युआन

en: Clear
hi: खाली

en: Clear Display [Escape]
hi: प्रदर्शन साफ करें [Escape]

en: Colombian Peso
hi: कोलंबियाई पेसो

en: Complex argument
hi: जटिल तर्क

en: Complex conjugate
hi: जटिल कंजुगेट

en: Compounding Term
hi: मिश्रित पद

en: Cosine
hi: कोसाइन

en: Croatian Kuna
hi: क्रोएशियाई कुना

en: Cubic Meters
hi: घन मीटर

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Currency of the current calculation
hi: मौजूदा गणना की मुद्रा

en: Currency to convert the current calculation into
hi: मुद्रा जिसमे वर्तमान गणना को परिवर्तित करना हैं

en: Czech Koruna
hi: चेक कोरूना

en: Danish Krone
hi: दानिश क्रोन

en: Days
hi: दिन

en: Decimal
hi: दशांश

en: Degrees
hi: डिग्री

en: Displayed value not an integer
hi: दिखाया गया मान पूर्णांक नहीं

en: Divide [/]
hi: भाग [/]

en: Division by zero is undefined
hi: शून्य से भाग अपरिभाषित है

en: Double Declining Depreciation
hi: दोहरी घटती कमी

en: Double-Declining Depreciation
hi: दोहरी घटती कमी

en: Duration
hi: अवधि

en: End Group [)]
hi: समूह समाप्त करें [)]

en: Engineering
hi: इंजीनियरिंग

en: Error: the number of periods must be positive
hi: त्रुटि: अवधियों की संख्या जरूर धनात्मक होनी चाहिए

en: Estonian Kroon
hi: एस्टोनियाई क्रून

en: Euler’s Number
hi: इयुलर संख्या

en: Euro
hi: यूरो

en: Exponent
hi: एक्सपोनेंट

en: Exponent [^ or **]
hi: घातांक [^ or **]

en: Factorial
hi: फैक्टोरियल

en: Factorial [!]
hi: फैक्टोरियल [!]

en: Factorize
hi: फैक्टराइज

en: Factorize [Ctrl+F]
hi: फैक्टोराइज [Ctrl+F]

en: Farenheit
hi: फारेनहाइट

en: Fathoms
hi: फैदम

en: Feet
hi: फीट

en: Financial Term
hi: वित्तीय पद

en: Fixed
hi: स्थिर

en: Floor
hi: फर्श

en: Fractional Component
hi: फैक्टोरियल घटक

en: Function '%s' is not defined
hi: प्रकार्य '%s' परिभाषित नहीं

en: Future Value
hi: भविष्य मान

en: Future _Value:
hi: भविष्य मान

en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
hi: GTK+ विकल्प:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal

en: Gallons
hi: गैलन

en: Gradians
hi: ग्रेडियन

en: Grams
hi: ग्राम

en: Gross Profit Margin
hi: कुल लाभांश

en: Hectares
hi: हेक्टामीटर

en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
hi: मदद विकल्प:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options

en: Hexadecimal
hi: हेक्साडेसीमल

en: Hong Kong Dollar
hi: हांगकांग डॉलर

en: Hours
hi: घंटे

en: Hungarian Forint
hi: हंगरियन फोरिंट

en: Hyperbolic Cosine
hi: अतिपरवलयिक कोसाइन

en: Hyperbolic Sine
hi: अतिपरवलयिक साइन

en: Hyperbolic Tangent
hi: अतिपरवलयिक टैन्जेन्ट

en: Icelandic Krona
hi: आइसलैंडिक क्रोना

en: Imaginary Component
hi: काल्पनिक घटक

en: Inches
hi: इंचेस

en: Indian Rupee
hi: भारतीय रुपया

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
hi: बताता है कि कोई पश्चगामी शून्य जिसके बाद संख्या बिंदु को प्रदर्शन मान में दिखाया जाना चाहिए.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
hi: बताता है कि क्या हजार विभाजक को बड़ी संख्या में दिखाया गया है.

en: Indonesian Rupiah
hi: इण्डोनेशियाई रुपिया

en: Insert Character
hi: अक्षर जोड़ें

en: Insert Character Code
hi: अक्षर जोड़ें कोड

en: Integer Component
hi: पूर्णांक घटक

en: Inverse
hi: उल्टा

en: Inverse Cosine
hi: इनवर्स कोसाइन

en: Inverse Sine
hi: इनवर्स साइन

en: Inverse Tangent
hi: इनवर्स टैन्जन्ट

en: Inverse [Ctrl+I]
hi: उलटा [Ctrl+I]

en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
hi: विलोम कोसाइन [-1, 1] के लिए अपरिभाषित है

en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
hi: उल्टा हाइपरबोलिक कोसाइन अपरिभाषित है जो इससे कम है

en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
hi: विभिन्न साइनों [-1, 1] के लिए अपरिभाषित है

en: Iranian Rial
hi: ईरानी रियाल

en: Israeli New Shekel
hi: इसरायली न्यू शीकेल

en: Japanese Yen
hi: जापानी येन

en: Kazakhstani Tenge
hi: कजाखस्तानी टेंगे

en: Kelvin
hi: केल्विन

en: Kilograms
hi: किलोग्राम

en: Kilometers
hi: किलोमीटर

en: Kuwaiti Dinar
hi: कुवैती दीनार

en: Latvian Lats
hi: लातवियाई लाट्स

en: Length
hi: लंबाई

en: Libyan Dinar
hi: लीबियाई दीनार

en: Light Years
hi: प्रकाश वर्ष

en: Lithuanian Litas
hi: लिथुवानियाई लितास

en: Litres
hi: लीटर

en: Logarithm
hi: लघुगणक

en: Logarithm of zero is undefined
hi: शून्य का लघुगुणक अपरिभाषित है

en: MATE Calculator
hi: माटे कैल्क्यलेटर

en: Malaysian Ringgit
hi: मलेशियन रिंगित

en: Malformed expression
hi: विरूपित अभिव्यक्ति

en: Malformed expression at token '%s'
hi: विकृत वाक्यांश इस टोकन पर '%s'

en: Mauritian Rupee
hi: मारिशियन रूपये

en: Memory
hi: मेमोरी

en: Meters
hi: मीटर

en: Mexican Peso
hi: मेक्सिकन पेसो

en: Microlitres
hi: माइक्रोलीटर

en: Micrometers
hi: माइक्रोमीटर

en: Microseconds
hi: माइक्रोसेंकेंड

en: Miles
hi: मील

en: Millilitres
hi: मिलीलीटर

en: Millimeters
hi: मिलीमीटर्स

en: Milliseconds
hi: मिलीसेंकेंड

en: Minutes
hi: मिनट

en: Modulus divide
hi: मौड्यूलस विभाजन

en: Modulus division is only defined for integers
hi: मॉड्यूलस डिविजन केवल पूर्णांकों के लिए परिभाषित है

en: Multiply [*]
hi: गुणा [*]

en: Nanometers
hi: नैनोमीटर

en: Natural Logarithm
hi: प्राकृतिक लघुगणक

en: Nautical Miles
hi: नॉटिकल मील

en: Need an integer to factorize
hi: फैक्टराइज करने के लिए किसी पूर्णांक की जरूरत

en: Nepalese Rupee
hi: नेपाली रुपया

en: New Romanian Leu
hi: नया रोमानियाई लियू

en: New Turkish Lira
hi: न्यू तुर्कीश लीरा

en: New Zealand Dollar
hi: न्यूजीलैंड डॉलर

en: No redo history
hi: वापस लेने का कोई इतिहास नहीं

en: No sane value to bitwise shift
hi: बिटवाइज शिफ्ट के लिये कोई सेन मान नहीं

en: No sane value to store
hi: भंडारन के लिये कोई सेन मान नहीं

en: No undo history
hi: कोई वापस लेना इतिहास नहीं

en: Norwegian Krone
hi: नॉरवेजियाई क्रोन

en: Number _Format:
hi: संख्या प्रारूप (_F):

en: Number format
hi: संख्या प्रारूप

en: Numeric Base
hi: सांख्यिक बेस

en: Octal
hi: ओक्टल

en: Omani Rial
hi: ओमानी रियाल

en: Ones' Complement
hi: एक का पूरक

en: Ounces
hi: औंस

en: Overflow. Try a bigger word size
hi: अतिप्रवाह. किसी बड़े शब्द आकार आजमाएँ

en: Pakistani Rupee
hi: पाकिस्तानी रूपये

en: Parsecs
hi: पारसेक

en: Payment Period
hi: भुगतान काल

en: Percentage [%]
hi: प्रतिशत [%]

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
hi: अंकगणित, वैज्ञानिक, या वित्तीय गणना करें

en: Periodic Interest Rate
hi: कालिक ब्याज दर

en: Periodic Interest _Rate:
hi: आवधिक ब्याज दर

en: Periodic Payment
hi: आवधिक भुगतान

en: Peruvian Nuevo Sol
hi: पेरुवियन नेवो सोल

en: Philippine Peso
hi: फिलिपीन पेसो

en: Pints
hi: पिंट्स

en: Polish Zloty
hi: पोलिश ज्लोटी

en: Pound Sterling
hi: पाउण्ड स्टर्लिंग

en: Pounds
hi: पाउंड

en: Preferences
hi: वरीयताएँ

en: Present Value
hi: वर्तमान मान

en: Present _Value:
hi: वर्तमान मान

en: Qatari Riyal
hi: कतारी रियाल

en: Quarts
hi: क्वार्ट्स

en: Radians
hi: रेडियन

en: Rate
hi: रेट

en: Real Component
hi: वास्तविक घटक

en: Round
hi: गोल

en: Russian Rouble
hi: रूसी रूबल

en: Saudi Riyal
hi: सऊदी रियाल

en: Scientific
hi: वैज्ञानिक

en: Scientific Exponent
hi: वैज्ञानिक घटक

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
hi: वैज्ञानिक घटक [Ctrl+E]

en: Seconds
hi: सेकेंड

en: Shift Left
hi: शिफ्ट बायां

en: Shift Right
hi: दायां शिफ्ट

en: Shift is only possible on integer values
hi: पूर्णांक मानों पर केवल शिफ्ट संभव है

en: Show %d decimal _places
hi: %d दशमलव स्थान तक दिखाएँ (_p)

en: Show History
hi: इतिहास दिखायें

en: Show Thousands Separators
hi: हजार विभाजक दिखाएँ

en: Show Trailing Zeroes
hi: ट्रैलिंग शून्य दिखाएँ

en: Show _thousands separators
hi: हजार विभाजक दिखाएँ (_t)

en: Show trailing _zeroes
hi: अंत मे अतिरिक्त शून्य दिखाएँ (_z)

en: Sign
hi: हस्ताक्षर करें

en: Sine
hi: ज्या

en: Singapore Dollar
hi: सिंगापुर डॉलर

en: Source currency
hi: स्रोत करेंसी

en: Source units
hi: स्रोत इकाई

en: South African Rand
hi: दक्षिण अफ्रीका रैंड

en: South Korean Won
hi: दक्षिणी कोरियाई वोन

en: Square Centimeters
hi: वर्ग सेन्टीमीटर

en: Square Meters
hi: वर्ग मीटर

en: Square Millimeters
hi: वर्ग मिलीमीटर

en: Square [Ctrl+2]
hi: वर्ग [Ctrl+2]

en: Square root [Ctrl+R]
hi: वर्गमूल [Ctrl+R]

en: Sri Lankan Rupee
hi: श्री लंकान रुपये

en: Start Group [(]
hi: समूह आरंभ करें [(]

en: Store
hi: भंडारित करें

en: Straight Line Depreciation
hi: सीधी पंक्ति कमी

en: Straight-Line Depreciation
hi: सीधी पंक्ति कमी

en: Subscript
hi: उपस्क्रिप्ट

en: Subscript mode [Alt]
hi: उपस्क्रिप्ट विधि [Alt]

en: Subtract [-]
hi: घटाना [-]

en: Sum of the Years Digits Depreciation
hi: साल के अंक कमी का जोड़

en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
hi: साल के अंक कमी का जोड़

en: Superscript
hi: अधिस्क्रिप्ट

en: Superscript mode [Ctrl]
hi: उपस्क्रिप्ट विधि [Ctrl]

en: Swedish Krona
hi: स्वीडिश क्रोना

en: Swiss Franc
hi: स्विस फ्रॉक

en: Switch conversion units
hi: रूपांतरण इकाई बदलें

en: Tangent
hi: स्पर्शज्या

en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
hi: टैनजेंट उन कोणों के लिए अपरिभाषित है जो π (180°) से π∕2 (90°) के बीच गुणक हैं

en: Target currency
hi: लक्ष्य मुद्रा

en: Target units
hi: लक्ष्य इकाई

en: Temperature
hi: तापमान

en: Term
hi: पद

en: Thai Baht
hi: थाई बाह्ट

en: The angle units to use
hi: उपयोग के लिए कोण इकाई

en: The button mode
hi: बटन विधि

en: The format to display numbers in
hi: प्रारूप जिसमें संख्या को दिखाना है

en: The number of digits displayed after the numeric point
hi: सांख्यिक बिंदु के बाद दिखाए गए अंको की संख्या

en: The numeric base
hi: सांख्यिक बेस

en: The power of zero is undefined for a negative exponent
hi: नकारात्मक घातांक के लिए शून्य का घात अपरिभाषित है

en: The size of the words used in bitwise operations
hi: बिटवाइज संक्रिया में प्रयुक्त शब्द का आकार

en: Tonnes
hi: टन

en: Tunisian Dinar
hi: ट्यूनिशियाई दीनार

en: Two's Complement
hi: दो का पूरक

en: UAE Dirham
hi: अरबी दीनार

en: US Dollar
hi: यूएस डॉलर

en: Unable to open help file
hi: मदद फाइल खोलने में असमर्थ

en: Undo
hi: अनावृत्ति

en: Undo [Ctrl+Z]
hi: पहले जैसा [Ctrl+Z]

en: Units of the current calculation
hi: मौजूदा गणना की इकाई

en: Units to convert the current calculation into
hi:  इकाइयों जिसमे वर्तमान गणना को परिवर्तित करना हैं

en: Unknown argument '%s'
hi: अज्ञात वितर्क '%s'

en: Unknown conversion
hi: अज्ञात वार्तालाप

en: Unknown variable '%s'
hi: अज्ञात चर '%s'

en: Uruguayan Peso
hi: उरुगवेयन पेसो

en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
hi: प्रयोग:
      %s - गणितीय गणना करें

en: Venezuelan Bolívar
hi: वेनेजुएलियन वोलिवार

en: Volume
hi: आवाज़

en: Weight
hi: भार

en: Word _size:
hi: शब्द आकार (_s):

en: Word size
hi: शब्द आकार

en: Yards
hi: गज

en: Years
hi: वर्ष

en: _About
hi: परिचय (_A)

en: _Advanced
hi: उन्नत (_A)

en: _Angle units:
hi: कोण इकाई (_A):

en: _Basic
hi: मौलिक (_B)

en: _Calculator
hi: गणक (_C)

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _Close
hi: बंद करें (_C)

en: _Contents
hi: विषय सूची (_C)

en: _Copy
hi: प्रतिलिपि (_C)

en: _Cost:
hi: लागत (_C):

en: _Financial
hi: वित्तिय (_F)

en: _Future Value:
hi: भविष्य मान (_F):

en: _Help
hi: मदद (_H)

en: _Insert
hi: प्रविष्ट करें (_I)

en: _Life:
hi: जीवन (_L):

en: _Margin:
hi: हाशिया (_M):

en: _Mode
hi: _मोड़

en: _Number of Periods:
hi: अवधि की संख्या (_N):

en: _Paste
hi: चिपकाएँ (_P)

en: _Period:
hi: अवधि (_P):

en: _Periodic Payment:
hi: कालिक भुगतान (_P):

en: _Preferences
hi: वरीयताएँ (_P)

en: _Principal:
hi: प्रधान (_P):

en: _Programming
hi: प्रोग्रामिंग (_P)

en: _Quit
hi: बाहर जाएँ (_Q)

en: _Redo
hi: फिर करें (_R)

en: _Term:
hi: पद

en: _Undo
hi: पहले जैसा (_U)

en: _View
hi: देखें (_V)

en: acos
hi: एकॉस

en: asin
hi: एसाइन

en: atan
hi: एटैन

[ctx: unit-format]
en: %s acres
hi: %s एकड़

[ctx: unit-format]
en: %s days
hi: %s दिन

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
hi: %s डिग्री

[ctx: unit-format]
en: %s ft
hi: %s फीट

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
hi: %s ग्रेडियन्स

[ctx: unit-format]
en: %s hours
hi: %s घंटे

[ctx: unit-format]
en: %s kg
hi: %s किग्रा

[ctx: unit-format]
en: %s km
hi: %s किमी

[ctx: unit-format]
en: %s m
hi: %s मी

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
hi: %s मिनट

[ctx: unit-format]
en: %s mm
hi: %s मिमी

[ctx: unit-format]
en: %s radians
hi: %s रेडियन

[ctx: unit-format]
en: %s years
hi: %s वर्ष

[ctx: unit-symbols]
en: K
hi: कि.बा.

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
hi: एकड़,एकड़

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
hi: केबल, केबल्स, सीबी

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
hi: सेंटीमीटर, सेंटीमीटर, सीएम, सीएमएस

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
hi: दिन, दिन

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
hi: डिग्री, डिग्रीज, डिग्री

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
hi: फैदम, फैदम्स, ftm

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
hi: फुट, फीट, ft

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
hi: गैलन, गैलन, गैल

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
hi: ग्रेडियन, ग्रेडियन्स, ग्रैड

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
hi: ग्राम, ग्राम, ग्राम, ग्राम, g

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
hi: हेक्टेयर, हेक्टेयर, ha

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
hi: घंटे, घंटे भर

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
hi: इंच,इंच,in

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
hi: किलोग्राम, किलोग्राम, किलोग्राम,किलोग्राम, किलोग्राम, किग्रा, किग्रा

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
hi: किलोमीटर, किलोमीटर, किमी, किलोमीटर

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
hi: लीटर, लीटर्स, लीटर, लीटर्स, L

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
hi: मीटर, मीटर्स, मी

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
hi: माइक्रोमीटर, माइक्रोमीटर, um

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
hi: माइक्रोसेंकेंड, माइक्रोसेंकेंड, us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
hi: मील,मील,mi

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
hi: मिलीलीटर, मिलीलीटर, मिलीलीटर,मिलीलीटर, mL,cm³

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
hi: मिलीमीटर , मिलीमीटर, मिमी

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
hi: मिलीसेंकेंड, मिलीसेंकेंड, मिलीसे.

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
hi: मिनट, मिनट

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
hi: नैनोमीटर, नैनोमीटर, nm

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
hi: औंस, औंस, oz

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
hi: पाउंड, पाउंड, lb

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
hi: क्वार्ट, क्वार्ट्स, qt

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
hi: रेडियन, रेडियन्स, रेड

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
hi: सेंकेंड, सेंकेंड, से

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
hi: टन, टन

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
hi: गज, गज, गज

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
hi: वर्ष, वर्ष
