vinagre gnome-3-20 - en to id translation catalogue (261 entries)

en: %s authentication is required
id: Diperlukan otentikasi %s

en: %s wants to share their desktop with you.
id: %s ingin berbagi desktop mereka dengan Anda.

en: (Protocol: %s)
id: (Protokol: %s)

en: - Remote Desktop Viewer
id: - Penampil Desktop Jauh

en: A password is required in order to access this remote desktop.
id: Diperlukan sandi untuk mengakses desktop jauh ini.

en: A username is required in order to access this remote desktop.
id: Nama pengguna diperlukan untuk mengakses desktop jauh ini.

en: About this application
id: Tentang aplikasi ini

en: Access MS Windows remote desktops
id: Mengakses desktop jauh MS Windows

en: Access Spice desktop server
id: Mengakses server desktop Spice

en: Access Unix/Linux terminals
id: Akses Unix / Linux terminal

en: Access Unix/Linux, Windows and other remote desktops.
id: Akses Unix/Linux, Windows dan desktop jauh lainnya.

en: Access remote desktops
id: Mengakses desktop jarak jauh

en: Add the current connection to your bookmarks
id: Tambahkan sambungan aktif ke penanda alamat Anda

en: Adjust the window to the size of the remote desktop
id: Atur jendela ke ukuran desktop jauh

en: An error occurred
id: Telah terjadi galat

en: Are you sure you want to remove %s from bookmarks?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus %s dari penanda alamat?

en: Authentication error
id: Galat otentikasi

en: Authentication failed
id: Otentikasi gagal

en: Authentication for host %s has failed
id: Otentikasi gagal untuk host %s

en: Authentication is required
id: Diperlukan otentikasi

en: Authentication method for host %s is unsupported. (%u)
id: Metode otentikasi untuk host %s tidak didukung. (%u)

en: Authentication unsupported
id: Otentikasi tak didukung

en: Automatically share clipboard between client and guest
id: Otomatis berbagi papan klip antara klien dan tamu

en: Bad value for 'shared' flag: %d. It is supposed to be 0 or 1. Ignoring it.
id: Nilai buruk untuk 'shared' flag: %d. Hal ini seharusnya 0 atau 1. Mengabaikannya.

en: Bookmark Folder
id: Tandai Taut Folder

en: Bookmarks
id: Penanda Alamat

en: By activating reverse connections you can access remote desktops that are behind a firewall. The remote side is supposed to initiate the connection with you. For further information, read the help.
id: Dengan mengaktifkan koneksi balik Anda dapat mengakses mesin yang berada di balik firewall. Sisi jauh seharusnya untuk memulai koneksi dengan Anda. Untuk informasi lebih lanjut, periksa bantuan.

en: Can't send host identity confirmation
id: Tidak dapat mengirim konfirmasi Identitas host

en: Cancel Login
id: Login Batal

en: Cannot initialize preferences manager.
id: Tidak dapat menginisialisasi manajer preferensi.

en: Certificate Verification
id: Verifikasi Sertifikat

en: Choose a Remote Desktop
id: Pilih suatu Desktop Jauh

en: Choose a remote desktop to connect to
id: Pilih suatu desktop Jauh untuk dihubungi

en: Choose the file
id: Pilih berkas

en: Close connection
id: Tutup koneksi

en: Color _Depth:
id: Ke_dalaman Warna:

en: Configure incoming VNC connections
id: Konfigurasi VNC untuk koneksi masuk

en: Connect
id: Sambung

en: Connect to a remote desktop
id: Menyambung ke mesin jauh

en: Connecting…
id: Menyambung…

en: Connection
id: Koneksi

en: Connection closed
id: Koneksi ditutup

en: Connection options
id: Opsi koneksi

en: Connection refused by server
id: Sambungan ditolak oleh server

en: Connection to host %s was closed.
id: Koneksi ke host %s ditutup.

en: Connectivity
id: Konektivitas

en: Could not get a screenshot of the connection.
id: Tidak bisa mendapatkan cuplikan layar dari koneksi.

en: Could not get the active protocol from the protocol list.
id: Tidak dapat memperoleh protokol aktif dari daftar protokol.

en: Could not merge UI XML file: %s
id: Tidak dapat menggabungkan berkas UI XML: %s

en: Could not open the file.
id: Tidak dapat membuka berkas.

en: Could not parse the file.
id: Tidak dapat menguraikan berkas.

en: Could not remove the old bookmarks file
id: Tidak dapat menghapus berkas penanda alamat lama

en: Could not send password
id: Tidak dapat mengirim sandi

en: Create a new toplevel window in an existing instance of Vinagre
id: Membuat jendela aras tertinggi baru pada instansi Vinagre yang ada

en: Desktop Name:
id: Nama Desktop:

en: Desktop sharing invitation
id: Desktop berbagi undangan

en: Dimensions:
id: Dimensi:

en: Disconnect
id: Tutup koneksi

en: Disconnect All
id: Putuskan Semua

en: Disconnect all connections
id: Menutup semua koneksi

en: Disconnect the current connection
id: Menutup koneksi kini

en: Do not send mouse and keyboard events
id: Jangan kirim kejadian tetikus dan papan tik

en: Enable fullscreen mode for this connection
id: Aktifkan mode layar penuh bagi koneksi ini

en: Enable keyboard shortcuts
id: Fungsikan pintasan papan tik

en: Enable scaled mode
id: Aktifkan modus penskalaan

en: Enable shortcuts
id: Aktifkan pintasan

en: Error activating reverse connections
id: Galat saat mengaktifkan koneksi balik

en: Error connecting to host.
id: Galat saat koneksi ke host.

en: Error creating the SSH tunnel
id: Galat saat membuat tunnel SSH

en: Error loading UI file
id: Galat sewaktu memuat berkas UI

en: Error opening old bookmarks file: %s
id: Galat ketika membuka berkas penanda alamat yang lama: %s

en: Error removing bookmark: Entry not found
id: Kesalahan menghapus penanda alamat: Entri tidak ditemukan

en: Error saving recent connection.
id: Galat saat menyimpan koneksi baru-baru ini.

en: Error saving screenshot
id: Kesalahan saat menyimpan cuplikan layar

en: Error saving the credentials on the keyring.
id: Kesalahan saat menyimpan credentials pada keyring.

en: Error showing help
id: Galat sewaktu menampilkan bantuan

en: Error while creating the file %s: %s
id: Kesalahan saat membuat berkas %s: %s

en: Error while initializing bookmarks: %s
id: Galat ketika menginisialisasi penanda alamat: %s

en: Error while initializing bookmarks: The file is not a vinagre bookmarks file
id: Galat ketika menginisialisasi penanda alamat: Berkas ini bukan merupakan berkas penanda alamat vinagre

en: Error while initializing bookmarks: The file seems to be empty
id: Galat ketika menginisialisasi penanda alamat: Berkas ini kelihatannya kosong

en: Error while migrating bookmarks: %s
id: Galat ketika bermigrasi penanda alamat: %s

en: Error while migrating bookmarks: Failed to create the XML structure
id: Galat ketika bermigrasi penanda alamat: Gagal membuat struktur XML

en: Error while migrating bookmarks: Failed to finalize the XML structure
id: Galat ketika bermigrasi penanda alamat: Gagal menyelesaikan struktur XML

en: Error while migrating bookmarks: Failed to initialize the XML structure
id: Galat ketika bermigrasi penanda alamat: Gagal memulai struktur XML

en: Error while migrating bookmarks: VNC plugin is not activated
id: Galat ketika bermigrasi penanda alamat: Pengaya VNC tidak diaktifkan

en: Error while saving bookmarks: %s
id: Galat saat menyimpan penanda alamat: %s

en: Error while saving bookmarks: Failed to create the XML structure
id: Galat saat menyimpan penanda alamat: Gagal membuat struktur XML

en: Error while saving bookmarks: Failed to finalize the XML structure
id: Galat saat menyimpan penanda alamat: Gagal untuk menyelesaikan struktur XML

en: Error while saving bookmarks: Failed to initialize the XML structure
id: Galat saat menyimpan penanda alamat: Gagal untuk menginisialisasi struktur XML

en: Error while saving history file: %s
id: Galat saat menyimpan berkas riwayat: %s

en: Error while saving preferences: %s
id: Kesalahan saat menyimpan preferensi: %s

en: Failed to add mDNS browser for service %s.
id: Gagal menambahkan mDNS browser layanan untuk %s.

en: Failed to browse for hosts: %s
id: Gagal untuk mencari host: %s

en: Failed to create the directory
id: Gagal membuat direktori

en: Failed to initialize mDNS browser: %s
id: Gagal untuk menginisialisasi peramban mDNS: %s

en: Failed to resolve avahi hostname: %s
id: Gagal untuk mendapatkan nama host avahi: %s

en: Fingerprint:
id: Sidik jari:

en: Fit the remote screen into the current window size
id: Paskan layar jauh ke ukuran jendela saat ini

en: For instance: joe@example.com:5022
id: Sebagai contoh: joe@example.com:5022

en: High Color (16 bits)
id: Warna Tinggi (16 bit)

en: Host key verification failed
id: Host tombol gagal verifikasi

en: Hostname not known
id: Hostname tidak diketahui

en: Impossible to accept the stream tube: %s
id: Mustahil untuk menerima tabung stream: %s

en: Impossible to create the connection: %s
id: Mustahil untuk membuat koneksi: %s

en: Impossible to get service property: %s
id: Mustahil untuk mendapatkan properti layanan: %s

en: Impossible to get the avatar: %s
id: Mustahil untuk mendapatkan avatar: %s

en: Impossible to get the contact name: %s
id: Mustahil untuk mendapatkan nama kontak: %s

en: Invalid argument %s for --geometry
id: Argumen %s tidak valid untuk --geometry

en: Invalid name for this folder
id: Nama tidak valid untuk folder ini

en: Invalid name for this item
id: Nama tidak valid untuk item ini

en: Issuer:
id: Penerbit:

en: It uses the VNC, RDP and SPICE protocols, and can even be used to connect to SSH servers.
id: Ini memakai protokol VNC, RDP, dan SPICE, dan bahkan bisa dipakai untuk menyambung ke server SSH.

en: Keep the screen aspect ratio when using scaling
id: Jaga rasio aspek layar ketika menggunakan penskalaan

en: Leave fullscreen
id: Tinggalkan moda layar penuh

en: Login dialog canceled
id: Dialog log masuk dibatalkan

en: Low Color (8 bits)
id: Warna Rendah (8 bit)

en: Maximum number of history items in connect dialog
id: Maksimum jumlah butir sejarah pada dialog koneksi

en: Migrating the bookmarks file to the new format. This operation is only supposed to run once.
id: Migrasi berkas penanda alamat ke format yang baru. Operasi ini seharusnya hanya satu kali.

en: Migration cancelled
id: Migrasi dibatalkan

en: Minimize window
id: Minimalkan jendela

en: New Folder
id: Folder Baru

en: New fingerprint:
id: Sidik jari baru:

en: No route to host
id: rute Tidak untuk host

en: None of the active plugins support this action. Activate some plugins and try again.
id: Tidak ada pengaya aktif yang mendukung aksi ini. Aktifkan beberapa pengaya dan coba lagi.

en: Note that all its subfolders and bookmarks will be removed as well.
id: Perhatikan bahwa semua subfolder dan penanda alamat juga akan dihapus.

en: Old fingerprint:
id: Sidik jari lama:

en: On the port %d
id: Pada port %d

en: Open %s:%d
id: Buka %s:%d

en: Open Vinagre in fullscreen mode
id: Buka Vinagre di modus layar penuh

en: Open a .VNC file
id: Buka berkas .VNC

en: Open a file recognized by Vinagre
id: Buka berkas yang dikenal oleh Vinagre

en: Open the Vinagre manual
id: Membuka manual Vinagre

en: Optional
id: Opsional

en: Optional.
id: Opsional.

en: Optional. If blank, your username will be used. Also, it can be supplied in the Host field above, in the form username@hostname.
id: Opsional. Jika kosong, nama pengguna akan digunakan. Selain itu, dapat diberikan di ruas Host di atas, dalam bentuk namapengguna@namahost.

en: Options
id: Opsi

en: Parent Folder
id: Folder Induk

en: Password dialog canceled
id: Dialog sandi dibatalkan

en: Permission denied
id: Izin ditolak

en: Please check your installation.
id: Periksalah instalasi Anda.

en: Quit the program
id: Keluar dari program

en: RDP Options
id: Opsi RDP

en: Read only
id: Baca saja

en: Remote Desktop (VNC) file
id: Berkas Desktop Jauh (VNC)

en: Remote Desktop Connection
id: Koneksi Desktop Jauh

en: Remote Desktop Viewer
id: Penampil Desktop Jauh

en: Remote desktop password for %s
id: Sandi desktop remote bagi %s

en: Remove Folder?
id: Hapus Folder?

en: Remove Item?
id: Hapus Item?

en: Requests an update of the screen
id: Permintaan update layar

en: Resize the screen guest to best fit
id: Mengubah ukuran layar milik tamu untuk sesuaian terbaik

en: Reverse Connections
id: Koneksi Balik

en: Root Folder
id: Folder Root

en: SPICE Options
id: Opsi SPICE

en: SSH Options
id: Opsi SSH

en: S_caling
id: S_kala

en: Save Screenshot
id: Simpan Cuplikan

en: Scaling
id: Skala

en: Scaling is not supported on this installation.
    
    Read the README file (shipped with Vinagre) in order to know how to enable this feature.
id: Skala tidak didukung dalam instalasi ini.
    
    Baca berkas README (dikirimkan dengan Vinagre) untuk mengetahui cara mengaktifkan fitur ini.

en: Screenshot of %s at %s
id: Cuplikan layar %s pada %s

en: Search for remote hosts on the network
id: Cari host jauh pada jaringan

en: Secure shell password: %s
id: Sandi secure shell: %s

en: Select a remote desktop protocol for this connection
id: Pilih protokol desktop jauh bagi koneksi ini

en: Send Ctrl+Alt+Del to the remote desktop
id: Mengirim Ctrl+Alt+Del ke desktop jauh

en: Send Ctrl-Alt-Del
id: Kirim Ctrl-Alt-Del

en: Set height of the remote desktop
id: Atur tinggi desktop remote

en: Set to "false" to disable menu shortcuts. Set to "true" to enable them. Note that if they are enabled, those keys will be intercepted by the menu and will not be sent to the remote host.
id: Set ke "false" untuk menonaktifkan menu pintas. Set ke "true" untuk mengaktifkan. Catatan bahwa jika menu pintas diaktifkan, tombol tersebut akan dicegat oleh menu dan tidak akan dikirim ke host remote.

en: Set to "true" to always show the tabs. Set to "false" to only show the tabs when there is more than one active connection.
id: Set ke "true" untuk selalu menampilkan tab. Set ke "false" untuk hanya menampilkan tab ketika ada lebih dari satu sambungan aktif.

en: Set to "true" to always start the program listening for reverse connections.
id: Set ke "true" untuk selalu menjalankan program yang mendengarkan untuk koneksi berlawanan.

en: Set width of the remote desktop
id: Atur lebar desktop remote

en: Show VNC Options
id: Tampilkan Opsi VNC

en: Show help
id: Tampilkan bantuan

en: Show or hide the statusbar
id: Menampilkan atau menyembunyikan bilah status

en: Show or hide the toolbar
id: Menampilkan atau menyembunyikan bilah alat

en: Specifies the maximum number of items in the host dropdown entry.
id: Menentukan jumlah maksimum dari item pada entri dropdown host.

en: Specify geometry of the main Vinagre window
id: Nyatakan geometri dari jendela Vinagre utama

en: Spice Files
id: Berkas Spice

en: Store the login credential in GNOME Keyring
id: Menyimpan kredensial log masuk di Keyring GNOME

en: Subject:
id: Subjek:

en: Supply an alternative port using colon
id: Sediakanlah port alternatif dengan tanda titik dua

en: Take a screenshot of the current remote desktop
id: Ambil cuplikan layar dari desktop jauh saat ini

en: The below certificate could not be verified.
    Do you trust the certificate?
id: Sertifikat di bawah tak dapat diverifikasi.
    Apakah Anda mempercayai sertifikat ini?

en: The file is not a Spice one: Missing the group "connection".
id: Berkas tidak termasuk jenis Spice: Kehilangan grup "connection".

en: The file is not a Spice one: Missing the key "host".
id: Berkas tidak termasuk jenis Spice: Kehilangan kunci "host".

en: The file is not a VNC one: Missing the group "Connection".
id: Berkas tidak termasuk jenis VNC: Kehilangan grup "Connection".

en: The file is not a VNC one: Missing the key "Host".
id: Berkas tidak termasuk jenis VNC: Kehilangan kunci "Host".

en: The file was not recognized by any of the plugins.
id: Berkas tidak dikenal oleh pengaya.

en: The following error has occurred: | The following errors have occurred:
id[0]: Kesalahan berikut muncul:

en: The following file could not be opened: | The following files could not be opened:
id[0]: Berkas berikut tidak dapat dibuka:

en: The identity of the remote host (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a host the first time.
    
    The identity sent by the remote host is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
id: Identitas komputer jauh (%s) tidak diketahui.
    Ini terjadi saat Anda log masuk ke komputer pertama kali.
    
    Identitas yang dikirim oleh komputer jauh adalah %s. Jika Anda ingin benar-benar yakin aman untuk melanjutkan, hubungi administrator sistem.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
id: Nama "%s" sudah digunakan dalam folder ini. Silakan gunakan nama yang berbeda.

en: The program could not find any available TCP ports starting at 5500. Is there any other running program consuming all your TCP ports?
id: Program tak bisa menemukan port TCP yang tersedia mulai dari 5500. Apakah ada program lain yang sedang berjalan yang menghabiskan semua TCP port Anda?

en: The protocol %s is not supported.
id: Protokol %s tidak didukung.

en: The remote host has changed its certificate.
    Do you trust the new certificate?
id: Host jauh telah mengubah sertifikatnya.
    Apakah Anda mempercayai sertifikat baru?

en: The service %s was already registered by another plugin.
id: Layanan %s telah didaftarkan oleh pengaya lain.

en: There are no supported files
id: Tidak ada berkas yang didukung

en: This desktop is reachable through the following IP address(es):
id: Desktop ini dapat dijangkau melalui alamat IP berikut:

en: This might not work on all VNC servers
id: Ini mungkin tidak bekerja pada semua server VNC

en: Timed out when logging in
id: Waktu habis saat ketika masuk

en: Timed out when logging into SSH host
id: Timeout saat login ke host SSH

en: True Color (24 bits)
id: Warna Asli (24 bit)

en: Ultra Low Color (3 bits)
id: Warna Sangat Rendah (3 bit)

en: Unable to find a free TCP port
id: Tidak dapat menemukan port TCP bebas

en: Unable to find a valid SSH program
id: Tidak dapat menemukan program SSH yang valid

en: Unable to spawn ssh program
id: Tidak dapat melakukan spawn program ssh

en: Unable to spawn ssh program: %s
id: Tidak dapat untuk spawn program ssh: %s

en: Unknown error
id: Galat tidak dikenal

en: Unknown reason
id: Penyebab tidak diketahui

en: Use Server Settings
id: Gunakan Pengaturan Server

en: Use h_ost
id: Pakai h_ost

en: VNC Files
id: Berkas VNC

en: VNC Options
id: Opsi VNC

en: VNC Options:
id: Opsi VNC:

en: View the current remote desktop in fullscreen mode
id: Lihat desktop jauh saat ini dalam layar penuh

en: Vinagre disables keyboard shortcuts by default, so that any keyboard shortcuts are sent to the remote desktop.
    
    This message will appear only once.
id: Vinagre secara baku mematikan pintasan papan tik, sehingga sebarang pintasan papan tik dikirim ke desktop jauh.
    
    Pesan ini hanya akan muncul sekali.

en: Vinagre failed to open a UI file, with the error message:
id: Vinagre gagal membuka suatu berkas UI, dengan pesan galat:

en: Vinagre is a remote desktop viewer for the GNOME desktop
id: Vinagre adalah penampil desktop jauh untuk desktop GNOME

en: Vinagre shows remote Windows, Mac OS X and Linux desktops.
id: Vinagre menampilkan desktop Windows, Mac OS X, dan Linux jarak jauh.

en: When connecting to a host, the client can say to the server to leave other clients connected or to drop the existent connections. Set the value to true to share the desktop with the other clients.
id: Ketika melakukan koneksi ke host, klien bisa berkata kepada server untuk meninggalkan klien lain yang terhubung atau untuk hentikan koneksi. Menetapkan nilai true untuk berbagi desktop dengan klien lain.

en: Whether we should leave other clients connected
id: Apakah kita harus meninggalkan klien lain yang terhubung

en: Whether we should show tabs even when there is only one active connection
id: Apakah kita harus menunjukkan tab bahkan ketika hanya ada satu sambungan aktif

en: Whether we should show the menu accelerators (shortcut keys)
id: Apakah kita harus menunjukkan akselerator menu (tombol pintas)

en: Whether we should start the program listening for reverse connections
id: Apakah kita harus mulai program untuk mendengarkan koneksi berlawanan

en: _Add Bookmark
id: T_ambah Penanda Alamat

en: _Always Enabled
id: Sel_alu Diaktifkan

en: _Authenticate
id: Otentik_asi

en: _Bookmarks
id: _Penanda Alamat

en: _Cancel
id: Bata_l

en: _Contents
id: _Isi

en: _Edit
id: _Sunting

en: _Enable Reverse Connections
id: Aktifkan Kon_eksi Balik

en: _Full screen
id: Layar _penuh

en: _Fullscreen
id: Layar _penuh

en: _Height:
id: _Tinggi:

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Keep Aspect Ratio
id: _Pakai Aspek Rasio

en: _Keep aspect ratio
id: _Pakai aspek rasio

en: _Keyboard shortcuts
id: Pintasan papan ti_k

en: _Name:
id: _Nama:

en: _Original size
id: _Ukuran Asli

en: _Password:
id: _Sandi:

en: _Protocol:
id: _Protokol:

en: _Recent Connections
id: Koneksi Te_rkini

en: _Remember this credential
id: Ingat k_redensial ini

en: _Remote
id: _Jauh

en: _Resize guest
id: Ubah uku_ran tamu

en: _Reverse Connections…
id: Koneksi _Balik…

en: _Scaling
id: _Skala

en: _Send Ctrl-Alt-Del
id: _Kirim Ctrl-Alt-Del

en: _Share clipboard
id: _Berbagi papan klip

en: _Statusbar
id: Baris _Status

en: _Take Screenshot
id: Ambil _Cuplikan Layar

en: _Toolbar
id: Bilah Ala_t

en: _Use JPEG Compression
id: Pakai Kompresi _JPEG

en: _Username:
id: Nama Pengg_una:

en: _View
id: _Tampilan

en: _View only
id: Hanya _tilik

en: _Width:
id: _Lebar:

en: as a SSH tunnel
id: sebagai terowongan SSH

en: filename
id: nama berkas

en: hostname or user@hostname
id: namahost atau pengguna@namahost
