GnuCash 5.12 - en to it translation catalogue (5431 entries)

en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
it: 
    Codice del titolo (ISIN, CUSIP o simile):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
it: 
    Mnemonico (simbolo ticker o simile):

en: 
    Please select a commodity to match
it: 
    Selezionare una commodity da cercare

en: 
    Select location and file name for the Import, then click "Next"…
it: 
    Seleziona posizione e nome del file da importare, poi fai clic su «Avanti»…

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
it: 
    Selezionare il tipo di esportazione richiesto e il separatore da utilizzare.

en: 
    The file you are trying to load is from an older version of GnuCash. The file format in the older versions was missing the detailed specification of the character encoding being used. This means the text in your data file could be read in multiple ambiguous ways. This ambiguity cannot be resolved automatically, but the new GnuCash 2.0.0 file format will include all necessary specifications so that you do not have to go through this step again.
    
    GnuCash will try to guess the correct character encoding for your data file. On the next page GnuCash will show the resulting texts when using this guess. You have to check whether the words look as expected. Either everything looks fine and you can simply press "Next". Or the words contain unexpected characters, in which case you should select different character encodings to see different results. You may have to edit the list of character encodings by clicking on the respective button.
    
    Press "Next" now to select the correct character encoding for your data file.
it: 
    Il file che si sta tentando di aprire proviene da una vecchia versione di GnuCash. Il formato dei file nelle vecchie versioni non contiene le informazioni sulla codifica dei caratteri utilizzata. Questo comporta che il testo nel file dei dati può essere interpretato in modo equivoco. Questo problema non può essere risolto automaticamente, ma il nuovo formato di file utilizzato da GnuCash 2.0.0 include le necessarie specifiche sulla codifica dei caratteri cosicché non occorre ripetere questa operazione di nuovo.
    
    GnuCash tenterà di identificare la codifica caratteri corretta per il file dei dati. Nella pagina successiva GnuCash mostrerà il testo risultante dall'utilizzo della codifica scelta dal programma. Occorre quindi verificare che le parole siano visualizzate come previsto. In questo caso si può fare clic su «Avanti» per procedere. Se invece le parole contengono caratteri strani, occorre selezionare una codifica differente e vedere i risultati del cambiamento fino a trovare quella esatta. La codifica dei caratteri può essere cambiata premendo sul pulsante apposito.
    
    Fai clic su «Successivo» per selezionare la codifica caratteri corretta per il file dei dati.

en: 
    This assistant will help you import Accounts from a file.
    
    The file must be in the same format as that exported as this is a fixed format import which can be seen by looking at a file created by using the "Export Account Tree to CSV" export menu option.
    
    If the account is missing, based on the full account name, it will be added as long as the security / currency specified exists. If the account exists, then four fields will be updated. These are code, description, notes and color.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
it: 
    Questa procedura permette di importare dei conti da un file.
    
    Il file deve essere nello stesso formato di quello esportato poiché si tratta di un'importazione a formato fisso che può essere visualizzata guardando un file creato utilizzando l'opzione del menu di esportazione "Esporta struttura account in CSV".
    
    Se manca il conto, in base al nome completo del conto, verrà aggiunto fintanto che esiste il titolo / valuta specificato. Se il conto esiste, verranno aggiornati quattro campi. Questi sono codice, descrizione, note e colore.
    
    Fai clic su «Avanti» per proseguire o su «Annulla» per interrompere l'importazione.

en:   End price: ~a~a on ~a
it:   Prezzo finale:~a~a su ~a

en:  (closed)
it:  (chiuso)

en:  (posted)
it:  (registrato)

en:  For details on subscribing to that list, see &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.
it:  Per dettagli su come iscriversi alla lista, visitare &lt;https://www.gnucash.org/&gt;.

en:  Report is missing a GUID.
it:  Al report manca un GUID.

en:  Search
it:  Cerca

en:  You can learn more about writing scheme at &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.
it:  Ulteriori informazioni sulla programmazione nel linguaggio scheme sono reperibili all'indirizzo &lt;https://www.scheme.com/tspl2d/&gt;.

en:  to
it:  a

en: "A"
it: «N»

en: "C"
it: «C»

en: "Enter" key moves to bottom of register
it: Il tasto «Invio» posiziona alla fine del registro

en: "U+C"
it: «A+C»

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
it: I conto con valore 0.00 non verranno stampati.

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
it: I codici imposta con valore $0.00 non verranno stampati.

en: ${company-name} ${report-title} For Period Covering ${start} to ${end}
it: ${company-name} ${report-title} per il periodo dal ${start} al ${end}

en: %B %#d, %Y
it: %#d %B %Y

en: %B %e, %Y
it: %a, %e %B %Y

en: %Y-%m-%d
it: %a-%m-%g

en: %d added price | %d added prices
it[0]: aggiunto %d prezzo
it[1]: aggiunti %d prezzi

en: %d duplicate price | %d duplicate prices
it[0]: %d prezzo duplicato
it[1]: %d prezzi duplicati

en: %d replaced price | %d replaced prices
it[0]: %d prezzo sostituito
it[1]: %d prezzi sostituiti

en: %l:%M %P, %e %B %Y
it: %d %B %Y, %H:%M:%S

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
it: %s
    Congratulazioni! I libri sono stati chiusi!

en: %s %s from %s, posted %s, amount %s
it: %s %s da %s, emesse %s, importo %s

en: %s balance of %s is above the upper limit %s.
it: %s saldo di %s è più alto del limite superiore %s.

en: %s balance of %s is below the lower limit %s.
it: %s saldo di %s è più basso del limite inferiore %s.

en: %s balance of %s should be zero.
it: %s saldo di %s dovrebbe essere zero.

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
it: %s è un tipo di commodity riservato; utilizzarne un altro.

en: %s, Grand Total:
it: %s, Totale complessivo:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
it: %s, Totale delle commodity diverse dalle valute:

en: %s, Total:
it: %s, Totale:

en: &lt;/style is disallowed in CSS. Using default CSS.
it: &lt;/style non è consentito dal CSS. Utilizzo il CSS predefinito.

en: '%s' is missing
it: '%s' mancante

en: 'Check & Repair' is currently running, do you want to abort it?
it: «Controlla e Ripara» è in esecuzione, vuoi interrompere l'operazione?

en: 'Commodity From' can not be the same as 'Currency To'.
it: «Commodity di provenienza» non può essere lo stesso di «Valuta di destinazione».

en: 'Currency To' can not be the same as 'Commodity From'.
it: «Valuta di destinazione» non può essere lo stesso di «Commodity di provenienza».

en: 'From Namespace' can not be empty.
it: «Il nome di provenienza» non può essere vuoto.

en: 'From Symbol' can not be empty.
it: Il «Simbolo di provenienza» non può essere vuoto.

en: '_Enter' moves to blank transaction
it: «Invi_o» si sposta alla riga della transazione vuota

en: (%d) New Accounts
it: (%d) Nuovi conti

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
it: (Versione in sviluppo -- non fare affidamento sui valori riportati in questo report senza prima averli controllati. <br>Modificare l'opzione «Note aggiuntive» per togliere questo messaggio)

en: (Full account ID:
it: (ID completo del conto:

en: (Need Value)
it: (Valore necessario)

en: (Note, if there is a large number, it may take a while)
it: (Nota che, se sono molte, potrebbe volerci un po' di tempo)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
it: (Sottoconti relativi alle imposte: %d)

en: (You selected no list items.)
it: (non è stato selezionato alcun elemento)

en: (filled in automatically)
it: (compilato automaticamente)

en: (never)
it: (mai)

en: (no description)
it: (nessuna descrizione)

en: (no memo)
it: (nessun promemoria)

en: (no name)
it: (nessun nome)

en: (none)
it: (nessuno)

en: (null)
it: (nullo)

en: (owner)
it: (intestatario)

en: (paused)
it: (in pausa)

en: (read-only)
it: (sola lettura)

en: (split)
it: (suddivisione)

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: (unnamed)
it: (senza nome)

en: (user modifiable)
it: (modificabile dall'utente)

en: * Amounts denoted thus are derived from, and do not match the transaction.
it: * Gli importi così indicati sono derivati e non corrispondono alla transazione.

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
it: * i dati per questa commodity sono ricavati utilizzando il prezzo della transazione invece che dall'elenco prezzi.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
it: ***Questa commodity non ha prezzo ed è stato usato un prezzo pari a 1.

en: - GnuCash, accounting for personal and small business finance
it: - GnuCash, contabilità per le finanze personali e per le piccole imprese

en: -- Split Transaction --
it: -- Diversi --

en: 0-30 days
it: 0-30 giorni

en: 1 month
it: 1 mese

en: 1. Choose the file to import
it: 1. Sceglie il file da importare

en: 10/1 Year ARM
it: Mutuo a tasso misto 10/1

en: 10th
it: 10°

en: 11th
it: 11°

en: 12 months
it: 12 mesi

en: 12th
it: 12°

en: 13th
it: 13°

en: 14th
it: 14°

en: 15th
it: 15°

en: 16th
it: 16°

en: 17th
it: 17°

en: 18th
it: 18°

en: 19th
it: 19°

en: 1st
it: 1°

en: 1st Est Tax Quarter (Jan 1 - Mar 31)
it: stima imposte 1° trimestre (1 Gen - 31 Mar)

en: 1st Fri
it: 1° Ven

en: 1st Mon
it: 1° Lun

en: 1st Sat
it: 1° Sab

en: 1st Sun
it: 1ª Dom

en: 1st Thu
it: 1° Gio

en: 1st Tue
it: 1° Mar

en: 1st Wed
it: 1° Mer

en: 2 months
it: 2 mesi

en: 2. Select import type
it: 2. Seleziona il tipo di importazione

en: 20th
it: 20°

en: 21st
it: 21°

en: 22nd
it: 22°

en: 23rd
it: 23°

en: 24th
it: 24°

en: 25th
it: 25°

en: 26th
it: 26°

en: 27th
it: 27°

en: 28th
it: 28°

en: 29th
it: 29°

en: 2nd
it: 2°

en: 2nd Est Tax Quarter (Apr 1 - May 31)
it: stima imposte 2° trimestre (1 Apr - 31 Mag)

en: 2nd Fri
it: 2° Ven

en: 2nd Mon
it: 2° Lun

en: 2nd Sat
it: 2° Sab

en: 2nd Sun
it: 2ª Dom

en: 2nd Thu
it: 2° Gio

en: 2nd Tue
it: 2° Mar

en: 2nd Wed
it: 2° Mer

en: 3 months
it: 3 mesi

en: 3. Select import options
it: 3. Seleziona le opzioni di importazione

en: 3/1 Year ARM
it: Mutuo a tasso misto 3/1

en: 30th
it: 30°

en: 31-60 days
it: 31-60 giorni

en: 31st
it: 31°

en: 3rd
it: 3°

en: 3rd Est Tax Quarter (Jun 1 - Aug 31)
it: stima imposte 3° trimestre (1 Giu - 31 Ago)

en: 3rd Fri
it: 3° Ven

en: 3rd Mon
it: 3° Lun

en: 3rd Sat
it: 3° Sab

en: 3rd Sun
it: 3ª Dom

en: 3rd Thu
it: 3° Gio

en: 3rd Tue
it: 3° Mar

en: 3rd Wed
it: 3° Mer

en: 4 months
it: 4 mesi

en: 4. Preview
it: 4. Anteprima

en: 4th
it: 4°

en: 4th Est Tax Quarter (Sep 1 - Dec 31)
it: stima imposte 4° trimestre (1 Set - 31 Dic)

en: 4th Fri
it: 4° Ven

en: 4th Mon
it: 4° Lun

en: 4th Sat
it: 4° Sab

en: 4th Sun
it: 4ª Dom

en: 4th Thu
it: 4° Gio

en: 4th Tue
it: 4° Mar

en: 4th Wed
it: 4° Mer

en: 5. Afterwards
it: 5. In seguito

en: 5/1 Year ARM
it: Mutuo a tasso misto 5/1

en: 5th
it: 5°

en: 6 months
it: 6 mesi

en: 61-90 days
it: 61-90 giorni

en: 6th
it: 6°

en: 7/1 Year ARM
it: Mutuo a tasso misto 7/1

en: 7th
it: 7°

en: 8th
it: 8°

en: 91+ days
it: 91+ giorni

en: 9th
it: 9°

en: : amount ~a, value ~a
it: : ammontare ~a, valore ~a

en: << _Remove
it: << _Rimuovi

en: <No name>
it: <Nessun nome>

en: <b>2. Select Import Type</b>
it: <b>2. Seleziona il tipo di importazione</b>

en: <b>A_sset Account</b>
it: <b>Conto _attività</b>

en: <b>A_vailable reports</b>
it: <b>Report _disponibili</b>

en: <b>Account Tax Information</b>
it: <b>Informazioni sul conto imposte</b>

en: <b>Account</b>
it: <b>Conto</b>

en: <b>Actions</b>
it: <b>Operazioni</b>

en: <b>Available style sheets</b>
it: <b>Fogli di stile disponibili</b>

en: <b>Balance Information</b>
it: <b>Informazioni sul saldo</b>

en: <b>Basic Information</b>
it: <b>Informazioni di base</b>

en: <b>Bills</b>
it: <b>Documenti di acquisto</b>

en: <b>Calculations</b>
it: <b>Calcoli</b>

en: <b>Categories</b>
it: <b>Categorie</b>

en: <b>Category Description</b>
it: <b>Descrizione della categoria</b>

en: <b>Checks</b>
it: <b>Assegni</b>

en: <b>Commodity From</b>
it: <b>Commodity di provenienza</b>

en: <b>Compounding</b>
it: <b>Capitalizzazione</b>

en: <b>Copy Number</b>
it: <b>Numero copia</b>

en: <b>Currency Transfer</b>
it: <b>Trasferimento di valuta</b>

en: <b>Data Format</b>
it: <b>Formato dei dati</b>

en: <b>Database Connection</b>
it: <b>Connessione al database</b>

en: <b>Date Completion</b>
it: <b>Completamento data</b>

en: <b>Default Currency</b>
it: <b>Valuta predefinita</b>

en: <b>Default Report Currency</b>
it: <b>Valuta predefinita per i report</b>

en: <b>Default Style</b>
it: <b>Stile predefinito</b>

en: <b>File Format</b>
it: <b>Formato file</b>

en: <b>Files</b>
it: <b>File</b>

en: <b>Graphics</b>
it: <b>Grafica</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
it: <b>Trasferimento del saldo iniziale</b>

en: <b>Invoices</b>
it: <b>Documenti di vendita</b>

en: <b>Labels</b>
it: <b>Etichette</b>

en: <b>Linked Files</b>
it: <b>File collegati</b>

en: <b>Load and Save Settings</b>
it: <b>Carica e salva le impostazioni</b>

en: <b>Location</b>
it: <b>Posizione</b>

en: <b>Match all entries</b>
it: <b>Fai corrispondere tutti gli elementi</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
it: <b>Varie</b>

en: <b>New Billing Term</b>
it: <b>Nuovo termine di pagamento</b>

en: <b>New style sheet info</b>
it: <b>Informazioni sul nuovo foglio di stile</b>

en: <b>Numbers</b>
it: <b>Numeri</b>

en: <b>Occurrences</b>
it: <b>Scadenze</b>

en: <b>Other Defaults</b>
it: <b>Altre predefinite</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
it: <b>Origine nome pagante</b>

en: <b>Payment Options</b>
it: <b>Opzioni del pagamento</b>

en: <b>Press "Apply" to add the Prices.
    "Cancel" to abort.</b>
it: <b>Fai clic su «Applica» per aggiungere i prezzi.
    «Annulla» per interrompere.</b>

en: <b>Quote Source Information</b>
it: <b>Informazioni sulla fonte delle quotazioni</b>

en: <b>Reconcile Information</b>
it: <b>Informazioni di riconciliazione</b>

en: <b>Reconciling</b>
it: <b>Riconciliazione</b>

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
it: <b>Saldo dei conti invertito</b>

en: <b>S_ystem input encodings</b>
it: <b>Codifiche dell'input di s_istema</b>

en: <b>Search Dialog</b>
it: <b>Finestra di ricerca</b>

en: <b>Separator Character</b>
it: <b>Carattere separatore</b>

en: <b>Since Last Run</b>
it: <b>Dall'ultimo avvio</b>

en: <b>Splits _free</b>
it: <b>Suddivisioni _disponibili</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
it: <b>Suddivisioni _nel lotto</b>

en: <b>Style sheet options</b>
it: <b>Opzioni del foglio di stile</b>

en: <b>Sub-account Transactions</b>
it: <b>Transazioni del sottoconto</b>

en: <b>Sub-accounts</b>
it: <b>Sottoconti</b>

en: <b>Summary Bar Position</b>
it: <b>Posizione della barra di riepilogo</b>

en: <b>Summarybar Content</b>
it: <b>Contenuto della barra di riepilogo</b>

en: <b>Tab Position</b>
it: <b>Posizione delle schede</b>

en: <b>Tabs</b>
it: <b>Schede</b>

en: <b>Tax Table Entries</b>
it: <b>Voci della tabella imposte</b>

en: <b>Tax Table Entry</b>
it: <b>Voce della tabella imposte</b>

en: <b>Term Definition</b>
it: <b>Definizione termine</b>

en: <b>Time Format</b>
it: <b>Formato dell'ora</b>

en: <b>Tip of the Day</b>
it: <b>Suggerimento del giorno</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
it: <b>Impostazioni predefinite dell'editor delle transazioni</b>

en: <b>What type of information to display?</b>
it: <b>Che tipo di informazioni mostrare?</b>

en: <b>Window Geometry</b>
it: <b>Geometria finestra</b>

en: <b>_Accounts</b>
it: <b>_Conti</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
it: <b>Codifiche _personalizzate</b>

en: <b>_Income Account</b>
it: <b>Conto _entrate</b>

en: <b>_Log Messages</b>
it: <b>Messaggi di _log</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
it: <b>_Lotti in questo conto</b>

en: <b>_Retain log/backup files</b>
it: <b>Conserva i file di _log/backup per:</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
it: <b>Report _selezionati</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
it: <b>Codifiche _selezionate</b>

en: <b>_TXF Categories</b>
it: <b>Categorie _TXF</b>

en: <b>_Title</b>
it: <b>_Titolo</b>

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
it: <span size="larger" weight="bold">Benvenuti in GnuCash!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
it: <span weight="bold" size="larger">Mostrare di nuovo la finestra di Benvenuto?</span>

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
it: <strong>Tassi di cambio</strong> utilizzati per questo report

en: <unknown>
it: <sconosciuto>

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
it: Una transazione pianificata con nome «%s» esiste già. Vuoi dare lo stesso nome a quella corrente?

en: A basic dashboard for your accounting data
it: Un cruscotto di base per i tuoi dati contabili

en: A bug was detected while converting the QIF data.
it: È avvenuto un errore mentre si tentava di convertire il file QIF.

en: A bug was detected while detecting duplicates.
it: È stato riscontrato un bug mentre si ricercavano i duplicati.

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
it: È stato rilevato un problema analizzando il file QIF.

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
it: Una stringa personalizzata che sostituisce «Documento di vendita», «Documento di acquisto» o «Nota spese».

en: A list option
it: Un'opzione elenco

en: A price of 1 %s = %s on %s will be recorded.
it: Verrà registrato un prezzo di 1 %s = %s %s.

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
it: È già stata creata una transazione inversa di questa transazione.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
it: Una configurazione di report con questo nome esiste già; inserirne un altro.

en: A summary of splits is shown as follows. If the summary is correct, and there are no errors, please press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
it: Di seguito è riportato un riepilogo delle divisioni. Se il riepilogo è corretto e non ci sono errori, premi «Applica». Puoi anche premere «Indietro» per rivedere le tue scelte o «Annulla» per uscire senza apportare modifiche.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
it: Un modello con il nome assegnato esiste già. Immettere un altro nome.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
it: Una transazione il cui punteggio di corrispondenza migliore è nella zona verde (maggiore o uguale alla soglia di compensazione automatica) verrà compensata di default.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
it: Una transazione il cui punteggio di corrispondenza migliore è nella zona rossa (maggiore della soglia di visualizzazione ma inferiore o uguale alla soglia di auto-inserimento) verrà inserita di default.

en: A transaction whose date is outside the threshold is unlikely to be a match. Default is 14 days.
it: Una transazione i cui dati sono esterni alla soglia probabilmente non è una corrispondenza. L'impostazione predefinita è 14 giorni.

en: A transaction whose date is within the threshold is likely to be a match. Default is 4 days.
it: Una transazione i cui dati sono interni alla soglia, è probabilmente una corrispondenza. L'impostazione predefinita è 4 giorni.

en: A/Payable
it: C/Fornitori

en: A/Payable or A/Receivable accounts exist but have no suitable transactions.
it: I conti fornitori o i conto clienti esistono ma non contengono alcuna transazione adatta.

en: A/Receivable
it: C/Clienti

en: APR (Compounded Annually)
it: Tasso percentuale annuale (capitalizzazione annuale)

en: APR (Compounded Daily)
it: Tasso percentuale annuale (capitalizzazione giornaliera)

en: APR (Compounded Monthly)
it: Tasso percentuale annuale (capitalizzazione mensile)

en: APR (Compounded Quarterly)
it: Tasso percentuale annuale (capitalizzazione trimestrale)

en: APR (Compounded Weekly)
it: Tasso percentuale annuale (capitalizzazione settimanale)

en: ATM Deposit
it: Deposito ATM

en: ATM Draw
it: Prelievo ATM

en: A_dd >>
it: A_ggiungi >>

en: A_ppend
it: _Accoda

en: Ab_solute
it: A_ssoluta

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: About Auto-Clear
it: Sulla compensazione automatica

en: About GnuCash
it: Informazioni su GnuCash

en: Access Control
it: Controllo accessi

en: Access Control List
it: Lista controllo accessi

en: Acco_unt Type
it: _Tipo conto

en: Account
it: Conto

en: Account %s does not have the same currency as the one you're moving transactions from.
    Are you sure you want to do this?
it: Il conto %s non ha la stessa valuta di quello da cui stai spostando le transazioni.
    Vuoi procedere?

en: Account Balance
it: Saldo del conto

en: Account Balance in the parent account, excluding any subaccounts.
it: Saldo nel conto genitore, escludendo ogni sottoconto.

en: Account Code
it: Numero del conto

en: Account Color
it: Colore del conto

en: Account Deletion
it: Eliminazione conto

en: Account Description
it: Descrizione del conto

en: Account Display Depth
it: Profondità con cui visualizzare i conti

en: Account Full Name
it: Nome completo del conto

en: Account ID
it: ID del conto

en: Account Lot Gains
it: Conto guadagni del lotto

en: Account Lots Total
it: Conto Lotti Totale

en: Account Name
it: Nome del conto

en: Account Name Filter
it: Filtro nome del conto

en: Account Name Filter excludes matched strings
it: Il filtro sul nome del conto esclude le stringhe corrispondenti

en: Account Notes
it: Note sul conto

en: Account Period Finish
it: Fine del periodo contabile

en: Account Report
it: Report del conto

en: Account Report - Single Transaction
it: Report del conto - transazione singola

en: Account Selection
it: Selezione conto

en: Account Summary
it: Riepilogo del conto

en: Account Type
it: Tipo di conto

en: Account Types
it: Tipi di conto

en: Account _Color
it: _Colore del conto

en: Account _name
it: No_me del conto

en: Account budget amount
it: Conto budget importo

en: Account full name instead of indenting
it: Nome completo del conto, invece del rientro

en: Account is already at Auto-Clear Balance.
it: Il conto è già a compensazione automatica del saldo.

en: Account link
it: Collegamento al conto

en: Account name
it: Nome del conto

en: Account title
it: Titolo conto

en: Account type
it: Tipo di conto

en: Account value can't be empty.
it: Il valore del conto non può essere vuoto.

en: Account value can't be mapped back to an account.
it: Il valore del conto non può essere ricondotto ad un conto.

en: Account-posted
it: Conto-emissione

en: Accounting Period
it: Periodo contabile

en: Accounting for personal and small business finance.
it: Contabilità delle finanze personali e per piccole imprese.

en: Accounts
it: Conti

en: Accounts Payable
it: Conti Fornitori

en: Accounts Receivable
it: Conti Clienti

en: Accounts and stock holdings
it: Conti e azioni

en: Accounts in %s
it: Conti in %s

en: Accounts in '%s'
it: Conti in «%s»

en: Accounts in Category
it: Conti nella categoria

en: Accu-splits
it: Suddivisioni-cumulate

en: Accumulate Splits?
it: Accumulare le suddivisioni?

en: Accumulate multiple splits into one
it: Accumula le suddivisioni multiple in una unica

en: Act
it: Att

en: Action
it: Operazione

[ctx: Action Column]
en: Deposit
it: Versamento

[ctx: Action Column]
en: Split
it: Suddivisione

en: Action/Number
it: Operazione/Numero

en: Active
it: Attivo

en: Actual
it: Effettivo

en: Actual Transactions
it: Transazioni selezionate

en: Add
it: Aggiungi

en: Add 'value' to current budget for each period
it: Aggiungi il «valore» al budget attuale, per ciascun periodo

en: Add _Reversing Transaction
it: _Aggiungi transazione inversa

en: Add a new balancing entry to the account
it: Aggiungi una nuova transazione per bilanciare il saldo del conto

en: Add a new commodity.
it: Aggiungi una nuova commodity.

en: Add a new price.
it: Aggiungi un nuovo prezzo.

en: Add a reversing transaction.
it: _Aggiungi una transazione inversa.

en: Add a row for each split belonging to a lot, under the lot row.
it: Aggiungi una riga per ogni suddivisione del lotto, sotto la riga del lotto.

en: Add grid lines.
it: Aggiunge le linee orizzontali della griglia.

en: Add indenting columns
it: Aggiungi colonne di indentazione

en: Add indenting columns with grouping and subtotals?
it: Aggiungere colonne di indentazione con i raggruppamenti e i subtotali?

en: Add matching transactions below this score
it: Aggiungi le transazioni che hanno una corrispondenza al di sotto di questo punteggio

en: Add options summary
it: Aggiungi il riepilogo delle opzioni

en: Add results to current search
it: Aggiungi i risultati alla ricerca attiva

en: Add summary of options.
it: Aggiungi un riepilogo delle opzioni.

en: Add the current online transaction as a new transaction template
it: Aggiunge la transazione online attuale come nuovo modello di transazione

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu
it: Aggiungere la configurazione del report corrente al menu 'Report->Configurazioni report salvati'

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
it: Aggiunge la configurazione del report corrente al menu «Report->Configurazione di report salvate». Il report verrà salvato nel file %s.

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction
it: Aggiungi, cambia o scollega il documento collegato a questa transazione

en: Add, change, or unlink the document linked with the current transaction.
it: Aggiungi, cambia o scollega il documento collegato a questa transazione.

en: Adding prices
it: Aggiungo nuovi prezzi

en: Additional Comments
it: Commenti aggiuntivi

en: Additional to Card
it: Aggiuntivo alla carta

en: Address
it: Indirizzo

en: Address 1
it: Indirizzo 1

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: Address 3
it: Indirizzo 3

en: Address 4
it: Indirizzo 4

en: Address Email
it: Indirizzo email

en: Address Fax
it: Fax

en: Address Found
it: Indirizzo trovato

en: Address Name
it: Nome indirizzo

en: Address Not Found
it: Indirizzo non trovato

en: Address Phone
it: Telefono

en: Address Source
it: Indirizzo di partenza

en: Address source.
it: Indirizzo di partenza.

[ctx: Adjective]
en: Open
it: Aperto

en: Adjust _other account split total
it: Correggi il totale della _suddivisione dell'altro conto

en: Adjust current account _split total
it: Modifica il totale _suddiviso del conto

en: Adjust regular expression used for import
it: Correggi l'espressione regolare utilizzata per l'importazione

en: Adjust the layout to fit the width of the screen or page
it: Correggi la disposizione per adattarla alla larghezza dello schermo o della pagina

en: Adjusted Trial Balance
it: Bilancio di verifica con rettifiche

en: Adjusting Entries
it: Elementi di correzione

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
it: Lo schema per gli elementi di rettifica è un'espressione regolare

en: Adjusting Entries pattern
it: Schema degli elementi di rettifica

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
it: Lo schema per gli elementi di rettifica distingue maiuscole e minuscole

en: Adjustments
it: Rettifiche

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
it: Le rettifiche apportate a questi conti sono rettificate al lordo (vedi sopra) nelle colonne Rettifiche, Saldo di prova rettificato e Conto economico. Utile soprattutto per le attività di merchandising.

en: Advanced Portfolio
it: Portafoglio avanzato

en: Advanced…
it: Avanzate…

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
it: Dopo aver riconciliato un estratto conto della carta di credito, richiede all'utente di inserire un pagamento con la carta di credito.

en: All
it: Tutti

en: All Accounts
it: Tutti i conti

en: All Linked Documents
it: Tutti i documenti collegati

en: All Periods
it: Tutti i periodi

en: All Prices at the same date
it: Tutti i prezzi alla stessa data

en: All Prices equal
it: Tutti i prezzi uguali

en: All Transactions
it: Tutte le transazioni

en: All _accounts
it: Tutti i _conti

en: All accounts must have valid entries to continue.
it: Tutti i conti devono avere degli elementi validi per poter continuare.

en: All enabled option pages must contain valid entries to continue.
it: Tutte le pagine relative alle opzioni abilitate devono contenere dei valori validi per poter continuare.

en: All fields must be complete to continue…
it: Tutti i campi devono essere completati per poter continuare…

en: All files
it: Tutti i file

en: All sub-account transactions will be deleted.
it: Tutte le transazioni dei sottoconti saranno eliminate.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
it: Tutte le transazioni dei sottoconti saranno spostate nel conto «%s».

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
it: Tutti i prezzi trovati sono uguali. Questo porterebbe al disegno di una singola linea dritta. Sfortunatamente, lo strumento di disegno, non supporta questa possibilità.

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
it: Tutti i prezzi trovati si riferiscono a una stessa data. Questo porterebbe al disegno di una linea dritta. Sfortunatamente, lo strumento di disegno non supporta questa possibilità.

en: All transactions are expanded to show all splits.
it: Tutte le transazioni verranno espanse per mostrare tutte le suddivisioni.

en: All transactions in this account will be deleted.
it: Tutte le transazioni in questo conto verranno eliminate.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
it: Tutte le transazioni in questo conto verranno spostate nel conto «%s».

en: Allocated Assets
it: Attività allocate

en: Allow existing prices to be over written.
it: Consenti che i prezzi esistenti vengano sovrascritti.

en: Allow file incompatibility with older versions.
it: Consenti incompatibilità dei file con le versioni precedenti.

en: Alpha Vantage API key
it: Chiave API Alpha Vantage

en: Alphabetical by account code
it: Alfabetico per numero del conto

en: Alphabetical by account name
it: Alfabetico per nome del conto

en: Also show original currency amounts
it: Visualizza anche gli importi nella valuta originale

en: Alternate Period
it: Periodi alternati

en: Alternate Table Cell Color
it: Colore alternato delle celle

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
it: Alterna i colori primario e secondario tra le transazioni invece che alternare il colore per le righe.

en: Always
it: Sempre

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
it: Apre sempre la finestra di riconciliazione utilizzando la data odierna per l'estratto conto, senza considerare le riconciliazioni precedenti.

en: Always reconcile to t_oday
it: Riconcilia sempre a o_ggi

en: Always reconcile to today
it: Riconcilia sempre in data odierna

en: Always show sub-accounts
it: Visualizza sempre i sottoconti

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
it: Usa sempre l'ultimo giorno (o giorno della settimana) nel mese?

en: Ambiguous character encoding
it: Codifica caratteri equivoca

en: Amend the URL
it: Modifica l'URL

en: Amo_unt
it: _Importo

en: Amount
it: Importo

en: Amount (Negated)
it: Importo (segno opposto)

en: Amount (_numbers)
it: Importo (in _numeri)

en: Amount (_words)
it: Imp_orto (in parole)

en: Amount Due
it: Importo dovuto

en: Amount Due (inc GST)
it: Importo dovuto (IVA inc.)

en: Amount Num.
it: Importo Num.

en: Amount With Sym
it: Importo con Simb

en: Amount for %s is missing.
it: Manca l'importo per %s.

en: Amount for %s must be positive.
it: L'importo per %s deve essere positivo.

en: Amount for %s must not be negative.
it: L'importo per %s non deve essere negativo.

en: Amount for stock value is missing.
it: Manca l'importo per il valore delle azioni.

en: Amount of detail to display per transaction.
it: Quantità di dettagli da visualizzare per transazione.

en: An account list option
it: Un'opzione elenco conti

en: An account with opening balance already exists for the desired currency.
it: Esiste già un conto con un saldo di apertura per la valuta desiderata.

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
it: È avvenuto un errore mentre si eseguiva l'operazione. Controllare la finestra di log per vedere l'esatto messaggio di errore.
    
    Vuoi inserire di nuovo l'operazione?

en: An error occurred while loading the QIF file.
it: Si è verificato un errore nel caricamento del file QIF.

en: An error occurred while processing %s.
it: Si è verificato un errore elaborando «%s».

en: An error occurred while processing '%s'
it: Si è verificato un errore nell'elaborazione «%s»

en: An error occurred while processing '%s' at position %d
it: Si è verificato un errore nell'elaborazione «%s» nella posizione %d

en: An error occurred while running the report.
it: Si è verificato un errore durante la produzione del report.

en: An options example report.
it: Un rapporto di esempio sulle opzioni.

en: An unexpected error has occurred while creating prices. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
it: Si è verificato un errore imprevisto durante la creazione dei prezzi. Segnalalo come un bug.
    
    Messaggio di errore:
    %s

en: An unexpected error has occurred while creating transactions. Please report this as a bug.
    
    Error message:
    %s
it: Si è verificato un errore imprevisto durante la creazione delle transazioni. Segnalalo come un bug.
    
    Messaggio di errore:
    %s

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto di I/O (%d).

en: Annual
it: Annuale

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
it: Un qualsiasi testo nella colonna della descrizione che identifica gli elementi di rettifica.

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
it: Un qualsiasi testo nella colonna della descrizione che identifica un elemento di chiusura.

en: Application Options
it: Opzioni applicazione

en: Apply changes and close dialog.
it: Applica le modifiche e chiudi la finestra di dialogo.

en: Apply changes but do not close dialog.
it: Applica le modifiche ma non chiudere la finestra di dialogo.

en: AqBanking Initial Assistant
it: Procedura iniziale di AqBanking

en: Arabic
it: Arabo

en: Arabic (IBM-864)
it: Arabo (IBM-864)

en: Arabic (IBM-864-I)
it: Arabo (ISO-864-I)

en: Arabic (ISO-8859-6)
it: Arabo (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
it: Arabo (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
it: Arabo (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (MacArabic)
it: Arabo (MacArabic)

en: Arabic (Windows-1256)
it: Arabo (Windows-1256)

en: Are you sure you want to cancel?
it: Sicuro di voler annullare?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
it: Si è sicuri di voler cancellare «%s»?

en: Are you sure you want to delete %s?
it: Vuoi cancellare «%s»?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
it: Si è sicuri di voler cancellare la commodity selezionata?

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
it: Si è sicuri di voler cancellare l'elemento selezionato?

en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
it[0]: Eliminare il prezzo selezionato?
it[1]: Eliminare i %d prezzi selezionati?

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
it: Si è sicuri di voler cancellare la transazione selezionata?

en: Are you sure you want to delete these prices?
it: Eliminare i prezzi selezionati?

en: Are you sure you want to delete this entry?
it: Vuoi cancellare questo elemento?

en: Are you sure you want to do this?
it: Si è sicuri di volerlo fare?

en: Are you sure you want to replace the existing price?
it: Vuoi sostituire il prezzo esistente?

en: Armenian (ARMSCII-8)
it: Armeno (ARMSCII-8)

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
it: Durante l'immissione degli importi nel registro, è possibile usare la calcolatrice di GnuCash per aggiungere, sottrarre, moltiplicare e dividere. Basta digitare il primo valore, quindi scegliere «+», «-», «*» o «/», infine digitare il secondo valore e fare clic su «invio» per registrare l'importo calcolato.

en: Ascending
it: Ascendente

en: Ask
it: Domanda

en: Asset
it: Attivo

en: Asset Chart
it: Grafico delle attività

en: Asset Piechart
it: Grafico a torta delle attività

en: Assets
it: Attività

en: Assets Accounts
it: Conti dell'attivo

en: Assets Over Time
it: Attività nel tempo

en: Assign as payment…
it: Assegna come pagamento…

en: Assign e_xchange rate
it: Assegna il _tasso di cambio

en: Assign the selected transaction as payment.
it: Assegna la transazione selezionata come pagamento.

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
it: Al momento di registrazione, prova automaticamente a registrare il pagamento dei documenti dei clienti con pagamenti anticipati e documenti inversi. I pagamenti anticipati e i documenti devono essere, ovviamente, nei confronti dello stesso cliente. I documenti inversi sono documenti con segno opposto. Ad esempio, per i documenti di vendita, le note di credito e le fatture negative sono considerati documenti inversi.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
it: Al momento della registrazione, prova automaticamente a registrare il pagamento dei documenti di acquisto con pagamenti anticipati e documenti inversi. I pagamenti anticipati e i documenti devono ovviamente essere nei confronti dello stesso fornitore. I documenti inversi sono documenti con segno opposto. Ad esempio, per un documento di acquisto, le note di credito del fornitore e i documenti di acquisto con importi negativi sono considerati documenti inversi.

en: Australia BAS
it: Dichiarazione BAS Australia

en: Australia Business Activity Statement. Specify sales, purchase and tax accounts.
it: Dichiarazione BAS Australia. Specifica i conti delle vendite, degli acquisti e delle imposte.

en: Australian Tax Invoice
it: Fattura con imposte australiana

en: Auto _interest transfer
it: Trasferimento automatico degli _interessi

en: Auto pay when posting.
it: Registra automaticamente il pagamento all'emissione.

en: Auto-_add threshold
it: Soglia per _aggiunta-automatica

en: Auto-c_lear threshold
it: Soglia _compensazione-automatica

en: Auto-clear
it: Auto-compensa

en: Auto-save time _interval
it: I_ntervallo di salvataggio automatico

en: Auto-save time interval
it: Intervallo di salvataggio automatico

en: AutoDep
it: Deposito automatico

en: Automatic credit card _payment
it: _Pagamento carta di credito automatico

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
it: Compensa automaticamente le singole transazioni dato un importo compensato

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
it: Compensa automaticamente le singole transazioni in modo da raggiungere un determinato importo compensato

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount.
it: Compensa automaticamente le singole transazioni in modo da raggiungere un determinato importo compensato.

en: Automatically create new commodities
it: Crea automaticamente le nuove commodity

en: Automatically expand the current transaction to show all splits. All other transactions are shown on one or two lines depending on whether Double line view is set.
it: Espande automaticamente la transazione selezionata mostrando tutte le suddivisioni. Tutte le altre transazioni verranno mostrate su una o due righe in base al settaggio dell'opzione Visualizza a riga doppia.

en: Automatically insert a decimal point
it: Inserisci automaticamente un punto decimale

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
it: Inserisce automaticamente un punto decimale nei valori che vengono digitati senza.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
it: Espande automaticamente l'elenco dei conti o delle operazioni durante l'immissione dei dati

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
it: Mostra automaticamente l'elenco dei conti o delle operazioni durante l'immissione dei dati.

en: Available
it: Disponibile

en: Average
it: Media

en: Average Balance
it: Saldo medio

en: Average cost of all shares
it: Costo medio di tutte le azioni

en: Average cost of open lots.
it: Costo medio dei lotti aperti.

en: Average cost of purchases weighted by volume
it: Costo medio di acquisto ponderato per volume

en: B_ottom
it: _Basso

en: B_udget
it: B_ilancio di previsione

en: Back
it: Indietro

en: Background Color
it: Colore dello sfondo

en: Background Pixmap
it: Immagine di sfondo

en: Background Tile
it: Immagine di sfondo

en: Background color for alternate lines.
it: Colore di sfondo per le righe alterne.

en: Background color for reports.
it: Colore di sfondo dei report.

en: Background tile for reports.
it: Immagine di sfondo per i report.

en: Backups only (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)
it: Solo backup (*.gnucash.*.gnucash, *.xac.*.xac)

en: Bad URL: %s
it: URL errato: %s

en: Badly formed URL %s
it: URL mal formato: %s

en: Badly formed options URL: %s
it: URL di opzioni mal formata: %s

en: Badly-formed report id: %s
it: Id report malformato: %s

en: Balance
it: Saldo

en: Balance (%s)
it: Saldo (%s)

en: Balance (Period)
it: Saldo (periodo)

en: Balance (Report)
it: Saldo (Report)

en: Balance Forecast
it: Previsione saldo

en: Balance Limit
it: Limite saldo

en: Balance Sheet
it: Stato patrimoniale

en: Balance Sheet (Multicolumn)
it: Stato patrimoniale (multi-colonna)

en: Balance Sheet (eguile)
it: Stato patrimoniale (eguile)

en: Balance Sheet Date
it: Data dello stato patrimoniale

en: Balance Sheet using eguile-gnc
it: Stato patrimoniale usando eguile-gnc

en: Balance Zero
it: Saldo zero

en: Balance at ~a
it: Saldo al ~a

en: Balance b/f
it: Saldo di apertura

en: Balance it _manually
it: Bilanciala _manualmente

en: Balance limits must be different unless they are both zero.
it: I limiti del saldo devono essere diversi a meno che non siano entrambi pari a zero.

en: Balance mismatches may indicate a split that is not yet included in a lot
it: Squadrature nei saldi possono indicare la presenza di una suddivisione non ancora inclusa in un lotto

en: Balanced
it: Bilanciata

en: Balances ~a to ~a
it: Saldi da ~a a ~a

en: Balancing entry from reconciliation
it: Sto quadrando le registrazioni dalla riconciliazione

en: Baltic
it: Baltico

en: Baltic (ISO-8859-13)
it: Baltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
it: Baltico (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
it: Baltico (Windows-1257)

en: Bank
it: Banca

en: Bank Code
it: Codice banca

en: Bank code %s (%s), Account %s (%s)
it: Codice Banca %s (%s), Conto %s (%s)

en: Banner for top of report.
it: Banner per l'intestazione del report.

en: Bar Chart
it: Grafico a barre

en: Bar, normal:
it: Barre, normale:

en: Bar, stacked:
it: Barre, impilate:

en: Bar_width
it: _Larghezza barra

en: Barchart
it: Grafico a barre

en: Based On
it: Basato su

en: Basis
it: Base

en: Basis calculation method
it: Metodo di calcolo base

en: Basis calculation method.
it: Metodo di calcolo base.

en: Bayesian
it: Bayesiano

en: Before _Date
it: Prima della _data

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
it: Visualizza gli avvisi questo numero di giorni prima che la transazione venga creata.

en: Beginning
it: Inizio

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
it: Stampa il formato della data nel carattere a corpo 8 sotto la data.

en: Below you are asked to provide information about stocks, mutual funds, and other investments that appear in the QIF file(s) you are importing. GnuCash needs some additional details about these investments that the QIF format does not provide.
    
    Each stock, mutual fund, or other investment must have a name and an abbreviation, such as a stock symbol. Because some unrelated investments have the same abbreviation, you also need to indicate what type of abbreviation you have entered. For example, you could select the exchange that assigned the symbol (NASDAQ, NYSE, etc.), or select an investment type.
    
    If you don't see your exchange listed, or none of the available choices are appropriate, you can enter a new one.
it: Nelle pagine successive verrà chiesto di fornire informazioni riguardanti azioni, fondi comuni e altre forme di investimento che compaiono nel file QIF che si sta importando. GnuCash necessita di alcune informazioni aggiuntive relative a questi investimenti, che il formato QIF non fornisce.
    
    Ogni azione, fondo comune o investimento deve avere un nome e un'abbreviazione, come ad esempio il simbolo utilizzato in borsa; poiché alcuni titoli hanno la stessa abbreviazione, è anche necessario indicare il tipo di abbreviazione utilizzata. Per esempio, è possibile selezionare la borsa valori che ha assegnato il simbolo (NASDAQ, NYSE, etc...) o selezionare un tipo di investimento.
    
    Se non vedi nell'elenco la tua borsa valori, o nessuna delle scelte è appropriata, puoi inserirne una nuova.

en: Bevel depth on tables.
it: Profondità della smussatura nelle tabelle.

en: Bgt
it: Bil

en: Bgt: ~a Act: ~a
it: Prev: ~a Eff: ~a

en: Bi-Weekly
it: Bisettimanale

en: Bi-monthly
it: Bimestrale

en: Bi-weekly
it: Bisettimanale

en: Bid
it: Offerta

en: Bill
it: Documento di acquisto

en: Bill ID
it: ID documento di acquisto

en: Bill Information
it: Informazioni sul documento di acquisto

en: Bill Notes
it: Note documento di acquisto

en: Bill Owner
it: Intestatario documento di acquisto

en: Bill number
it: Numero documento di acquisto

en: Bill number format
it: Formato numero documento di acquisto

en: Billable?
it: Fatturabile?

en: Billing Address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Billing Contact
it: Contatto di fatturazione

en: Billing ID
it: ID della fatturazione

en: Billing Information
it: Informazioni di fatturazione

en: Billing Terms
it: Termini di pagamento

en: Billing address
it: Indirizzo di fatturazione

en: Billing-ID
it: ID-fatturazione

en: Bills _Due Reminder
it: Promemoria _scadenze documenti di acquisto

en: Blank
it: Vuota

en: Book Closing Dates
it: Date di chiusura dei conti

en: Book Options
it: Opzioni libro

en: Boolean Option
it: Opzione booleana

en: Both (and include void transactions in totals)
it: Entrambe (e includi nei totali le transazioni annullate)

en: Bottom
it: In basso

en: Bought Amount
it: Ammontare acquistato

en: Bought Average Price
it: Prezzo medio di acquisto

en: Bought Value (Basis)
it: Valore acquistato (Base)

en: Bracket Total Owed
it: Totale dovuto tra parentesi

en: Brackets: ($10.00)
it: Parentesi: (€10.00)

en: Bring the most _recent tab to the front
it: Porta la scheda più _recente in primo piano

en: Bring up the lot viewer/editor window
it: Apre la finestra per visualizzare e modificare i lotti

en: Bring up the lot viewer/editor window.
it: Apre la finestra per visualizzare e modificare i lotti.

en: Brokerage Fees
it: Commissioni di intermediazione

en: Budget Balance Sheet
it: Stato patrimoniale previsionale

en: Budget Chart
it: Grafico del budget

en: Budget Flow
it: Flusso di budget

en: Budget Income Statement
it: Conto economico previsionale

en: Budget List
it: Elenco budget

en: Budget Name
it: Nome budget

en: Budget Notes
it: Note budget

en: Budget Options
it: Opzioni del budget

en: Budget Period
it: Periodo budget

en: Budget Profit & Loss
it: Budget profitti e perdite

en: Budget Report
it: Report del budget

en: Budget _Options…
it: _Opzioni budget…

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
it: Budget da utilizzare quando non ne è stato specificato nessun altro.

en: Budget to use.
it: Budget da utilizzare.

en: Budgeting
it: Gestione budget

en: Build ID
it: ID build

en: Building '~a' report …
it: Preparazione del report '~a'…

en: Business
it: Impresa

en: Business Document Links
it: Collegamenti a documenti commerciali

en: Business Linked Documents
it: Documenti commerciali collegati

en: Business item can not be modified.
it: L'elemento non può essere modificato.

en: Buy
it: Compra

en: Buy back stock to cover short position, and record capital gain/loss. 
    
    If you are unable to calculate capital gains you can enter a placeholder amount and correct it in the transaction later.
it: Acquisto di azioni per coprire una posizione corta e registrazione di plusvalenze/minusvalenze.
    
    Se adesso non riesci a calcolare la plusvalenza, puoi inserire un importo segnaposto e correggerlo successivamente.

en: Buy to cover short
it: Acquisto per coprire la vendita allo scoperto

en: Buying stock long.
it: Acquisto azioni posizione long.

en: By default most users should not include closing transactions in a transaction report. Closing transactions are transfers from income and expense accounts to equity, and must usually be excluded from periodic reporting.
it: Normalmente, la maggior parte degli utenti non dovrebbe includere le transazioni di chiusura in un report delle transazioni. Le transazioni di chiusura sono trasferimenti da conti di proventi e oneri al patrimonio netto e di solito devono essere escluse dalla rendicontazione periodica.

en: By default the account filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. 'Car|Flights' will match both Expenses:Car and Expenses:Flights. Use a period (.) to match a single character e.g. '20../.' will match 'Travel 2017/1 London'.
it: Per impostazione predefinita, il filtro del conto cercherà solo la sottostringa. Impostalo su Vero per abilitare l'utilizzo di espressioni regolari POSIX complete. 'Auto | Voli' troverà sia Uscite:Auto, sia Spese:Voli. Utilizza un punto (.) per cercare un singolo carattere, ad es. '20../.' troverà 'Travel 2017/1 London'.

en: By default the transaction filter will search substring only. Set this to true to enable full POSIX regular expressions capabilities. '#work|#family' will match both tags within description, notes or memo.
it: Per impostazione predefinita, il filtro delle transazioni cercherà solo la sottostringa. Impostalo su Vero per abilitare l'utilizzo di espressioni regolari POSIX complete. '#work|#family' troverà entrambi i tag all'interno di descrizione, note o memo.

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
it: ATTENZIONE: se si impostano delle categorie TXF e in seguito se ne cambia il «tipo», sarà necessario reimpostare manualmente queste categorie una alla volta

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling reports.
it: Codice CSS. Questo campo serve per specificare il codice CSS per lo stile dei report.

en: CSS code. This field specifies the CSS code for styling the invoice. Please see the exported report for the CSS class names.
it: Codice CSS. Questo campo specifica il codice CSS per lo stile del documento. Guarda il report esportato per i nomi delle classi CSS.

en: CSS color.
it: Colore CSS.

en: CSS stylesheet file
it: File CSS del foglio di stile

en: CSS-based stylesheet (experimental)
it: Foglio di stile basato su CSS (sperimentale)

en: CSV Account Map
it: Mappa conto CSV

en: CSV Export Assistant
it: Assistente per l'esportazione CSV

en: CSV Import Assistant
it: Assistente importazione file CSV

en: CSV Price Import
it: Importazione prezzi CSV

en: CSV Transaction Import
it: Importazione transazioni CSV

en: CSV disabled for double column amounts
it: CSV disabilitato per valori a doppia colonna

en: CSV import data format
it: Formato di importazione dei dati CSV

en: C_hoose Date
it: _Scegli data

en: C_lear All
it: Cance_lla tutto

en: C_leared
it: _Compensata

en: C_reate a new set of accounts
it: _Crea un nuovo gruppo di conti

en: C_redit accounts
it: Conti _patrimoniali

en: C_urrent Account
it: Con_to selezionato

en: Ca_ncel Transaction
it: A_nnulla inserimento

en: Calculate
it: Calcola

en: Calculate Subtotal
it: Calcola il subtotale

en: Calculate as running sum?
it: Calcolare il saldo come somma progressiva?

en: Calculate the price of this commodity.
it: Calcola il prezzo di questa commodity.

en: Calendar
it: Calendario

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
it: Impossibile connettersi a «%s». La connessione è stata persa, impossibile inviare i dati.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
it: Impossibile connettersi a «%s». Il nome utente, la password o l'host sono errati.

en: Can't parse the URL %s.
it: Impossibile processare l'URL «%s».

en: Can't save style sheet
it: Impossibile salvare il foglio di stile

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel outstanding HTML requests
it: Annulla le richieste HTML in sospeso

en: Cancel the current entry
it: Annulla l'elemento corrente

en: Cancel the current transaction
it: Annulla l'inserimento della transazione corrente

en: Cancel the current transaction.
it: Annulla l'inserimento della transazione corrente.

en: Cancel the reconciliation of this account
it: Annulla la riconciliazione di questo conto

en: Cancel your changes
it: Annulla le modifiche

en: Canceled
it: Annullato

en: Canceling
it: Eliminazione in corso

en: Cannot change currency
it: Impossibile cambiare valuta

en: Cannot cover buy more units than owed.
it: Non è possibile acquistare a copertura più unità di quelle dovute.

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
it: Impossibile creare una transazione pianificata da una transazione in fase di modifica. Inserire la transazione prima di creare la pianificazione.

en: Cannot modify or delete this transaction.
it: Non è possibile modificare o cancellare questa transazione.

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
it: Impossibile modificare la transazione selezionata. La transazione è marcata in sola lettura poiché:
    
    »%s»

en: Cannot open file %s
it: Impossibile aprire il file %s

en: Cannot open the current log file: %s
it: Impossibile aprire il file di log «%s»

en: Cannot save check format file.
it: Non è possibile salvare il file del formato assegno.

en: Cannot sell more units than owned.
it: Impossibile vendere più unità di quelle possedute.

en: Cannot store a transaction at this date
it: Impossibile salvare una transazione in questa data

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
it: Impossibile compensare in modo univoco le suddivisioni; sono state individuate diverse possibilità.

en: Cap Return
it: Rendimento

en: Cap. gain (long)
it: Plusvalenza (lungo)

en: Cap. gain (mid)
it: Plusvalenza (medio)

en: Cap. gain (short)
it: Plusvalenza (breve)

en: Capital
it: Capitale

en: Capital Gain
it: Plusvalenza

en: Capital Gains
it: Plusvalenze

en: Capital Gains Account
it: Conto plusvalenze

en: Capitalize brokerage fees into stock account?
it: Capitalizzare le commissioni di intermediazione nel conto azionario?

en: Cascade Account Values
it: Propaga a cascata i valori del conto

en: Cascade selected properties for account
it: Propaga a cascata le proprietà selezionate per il conto

en: Case insensitive searching is available on 'Account Full Name'.
it: È disponibile la ricerca senza distinzione tra maiuscole e minuscole su «Nome completo del conto».

en: Cash
it: Liquidi

en: Cash Account
it: Conto contanti

en: Cash Flow
it: Flusso di cassa

en: Cash Flow Barchart
it: Grafico a barre Flusso di liquidità

en: Cash In Lieu
it: Conguaglio in denaro

en: Cash in lieu
it: Conguaglio in denaro

en: Category budget amount
it: Importo del budget della categoria

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
it: Rende sensibile alle lettere maiuscole e minuscole la ricerca delle corrispondenze all'interno degli elementi di rettifica.

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
it: Tratta come un'espressione regolare il pattern degli elementi di rettifica.

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
it: Rende sensibile al maiuscolo / minuscolo la corrispondenza del modello delle voci di chiusura.

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
it: Fa sì che il modello delle voci di chiusura sia trattato come un'espressione regolare.

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
it: Visualizza il report con l'ordine standard, posizionando le entrate prima delle uscite.

en: Caution!
it: Attenzione!

en: Celtic (ISO-8859-14)
it: Celtico (ISO-8859-14)

en: Center
it: Centro

en: Centered label cell
it: Cella con etichetta centrata

en: Centimeters
it: Centimetri

en: Central European
it: Centro europeo

en: Central European (IBM-852)
it: Centro europeo (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
it: Centro europeo (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
it: Centro europeo (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
it: Centro europeo (Windows-1250)

en: Ch_oose
it: A_ltra

en: Chan_ge Split
it: Ca_mbia suddivisione

en: Chan_ge Transaction
it: _Modifica transazione

en: Change GnuCash _Account…
it: Cambia _conto di GnuCash…

en: Change Linked Document path head
it: Modifica il percorso del documento collegato

en: Change a Transaction Linked Document
it: Cambia il documento collegato alla transazione

en: Change contents of reconciled split
it: Cambia i contenuti della transazione suddivisa riconciliata

en: Change reconciled split?
it: Cambiare suddivisione riconciliata?

en: Change transaction containing a reconciled split?
it: Cambiare la transazione che contiene una suddivisione riconciliata?

en: Changed
it: Cambiato

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
it: Le modifiche verranno salvate automaticamente in %u secondi

en: Character
it: Carattere

en: Character to use as separator between account names
it: Carattere da utilizzare come separatore per i nomi dei conti

en: Character-separated
it: Separato da carattere

en: Charge
it: Addebito

en: Chart
it: Grafico

en: Chart Type
it: Tipo di grafico

en: Chart location
it: Posizione del grafico

en: Chart type
it: Tipo di grafico

en: Check
it: Assegno

en: Check & Repair A_ccount
it: Controlla e ripar_a il conto

en: Check & Repair A_ll
it: Controlla e ripara _tutti

en: Check & Repair Su_baccounts
it: Controlla e ripara i _sottoconti

en: Check _format
it: _Formato dell'assegno

en: Check cleared _transactions
it: Spunta le _transazioni compensate

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
it: Controlla e ripara i movimenti non bilanciati e le suddivisioni orfane in tutti i conti

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
it: Controlla e ripara le transazioni non bilanciate e le suddivisioni orfane per questo conto

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
it: Controlla e ripara le transazioni non bilanciate e le suddivisioni orfane per questo conto e i relativi sottoconti

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
it: Il formato dell'assegno deve avere
    un elemento INDIRIZZO definito per
    poter stampare un indirizzo sull'assegno.

en: Check po_sition
it: Po_sizione dell'assegno

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
it: Se abilitata, il campo «Operazione» verrà utilizzato per il campo «Num» invece che per il numero della transazione; quest'ultimo verrà mostrato come «Num-T» in una seconda riga del registro. L'opzione agisce allo stesso modo sulle funzioni per l'impresa, sui report e sull'importazione ed esportazione.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
it: Abilitare per fare in modo che i conti per il trading siano usati per le transazioni che coinvolgono più di una commodity o di una valuta.

en: Checking
it: Conto corrente

en: Checking Finance::Quote…
it: Controllo di Finance::Quote in corso…

en: Checking business lots in account %s: %u of %u
it: Controllo operazioni commerciali nel conto %s: %u di %u

en: Checking business splits in account %s: %u of %u
it: Controllo suddivisioni operazioni commerciali nel conto %s: %u di %u

en: Checking splits in current register: %u of %u
it: Sto controllando le divisioni nel registro attuale: %u di %u

en: Checks on first _page
it: Assegni sulla _prima pagina

en: Chinese
it: Cinese

en: Chinese Simplified (GB18030)
it: Cinese semplificato (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
it: Cinese semplificato (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
it: Cinese semplificato (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
it: Cinese semplificato (HZ)

en: Chinese Simplified (Windows-936)
it: Cinese semplificato (Windows-936)

en: Chinese Traditional (Big5)
it: Cinese tradizionale (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
it: Cinese tradizionale (Big5-HKSCS)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
it: Cinese tradizionale (EUC-TW)

en: Cho_ose Date
it: _Scegliere data

en: Choice of accounts makes this a multi-currency transaction but price or (negated) value column is missing or invalid.
it: La scelta dei conti rende questa una transazione multi valuta ma manca o non è valida la colonna prezzo o la colonna valore (segno opposto).

en: Choo_se Date
it: S_cegliere data

en: Choose Accounts
it: Scegli i conti

en: Choose Currency
it: Seleziona la valuta

en: Choose Export Settings
it: Seleziona impostazioni di esportazione

en: Choose File Name for Export
it: Seleziona il nome del file per l'esportazione

en: Choose File to Import
it: Scegli il file da importare

en: Choose Owner Dialog
it: Selezione dell'intestatario

en: Choose a different report template before timeout
it: Scegli un modello di report diverso prima del timeout

en: Choose a different report template or Printable Invoice will be used
it: Scegli un modello di report diverso o verrà utilizzata la fattura stampabile

en: Choose a format
it: Scegli un formato

en: Choose accounts to create
it: Scegli i conti da creare

en: Choose export format
it: Scegliere formato di esportazione

en: Choose the QIF file currency
it: Seleziona la valuta del file QIF

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
it: Seleziona la valuta del file QIF e seleziona le opzioni del libro

en: Choose the column by which the result table is sorted.
it: Seleziona la colonna in base alla quale la tabella dei risultati è ordinata.

en: Choose the export format for this report:
it: Scegliere il formato di esportazione per questo report:

en: Choose the marker for each data point.
it: Scegli il marcatore per ogni punto dei dati.

en: Choose the method for sorting accounts.
it: Scegliere il criterio di ordinamento dei conti.

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
it: Seleziona il numero di giorni dopo il quale le transazioni non potranno più essere modificate. Questo limite è identificato tramite una linea rossa nelle finestre del registro del conto. Se impostata a zero, le transazioni potranno essere sempre modificate.

en: Choose the ordering of the column sort.
it: Seleziona l'ordinamento della colonna.

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
it: Scegli se cercare fra tutti i dati o solo fra quelli marcati come «attivi».

en: Circle
it: Cerchio

en: Cleaning up
it: Pulizia in corso

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear All
it: Pulisci tutto

en: Clear any selected image file.
it: Scarta qualsiasi file di immagine selezionato.

en: Clear matching transactions above this score
it: Compensa le transazioni che hanno una corrispondenza al di sopra di questo punteggio

en: Clear the entry.
it: Elimina il valore.

en: Clear the selection and unselect all accounts.
it: Annulla la selezione e deseleziona tutti i conti.

en: Clear the selection and unselect all entries.
it: Annulla la selezione e deseleziona tutte le voci.

en: Cleared
it: Liquidata

en: Cleared (%s)
it: Compensato (%s)

en: Cleared (Report)
it: Compensato (Report)

en: Cleared Transactions
it: Transazioni compensate

en: Cleared only
it: Solo compensate

en: Cleared:
it: Compensato:

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
it: Selezionare «Applica» per importare i dati dall'area di raccolta e aggiornare i conti in GnuCash. Le informazioni sulle corrispondenze dei conti e delle categorie immesse saranno salvate e usate come valori predefiniti per il prossimo utilizzo dell'utilità di importazione QIF.
    
    Selezionare «Indietro» per ricontrollare le corrispondenze dei conti e delle categorie, per cambiare le impostazioni relative a valuta e titoli dei nuovi conti o per aggiungere più file all'area di raccolta.
    
    Selezionare «Annulla» per interrompere il processo di importazione QIF.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
it: Fai clic su «Indietro» per annullare il caricamento di questo file e sceglierne un altro.

en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time. Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step of the QIF import process.
it: Fare clic su «Carica un altro file» se si devono importare altri dati. Questo è utile se i propri conti sono stati salvati in più file in formato QIF.
    
    Fare clic su «Avanti» per terminare il caricamento dei file e procedere al passo successivo del processo di importazione di file QIF.

en: Click Edit to modify
it: Fare clic su Modifica per modificare

en: Click the right mouse button (control-click in Mac OS X) in the Accounts tab of the main window to bring up the account menu options. Within each register, clicking the right mouse button brings up the transaction menu options.
it: Fai clic con il tasto destro del mouse (control-clic in Mac OS X) nella finestra principale per aprire il menu delle opzioni sui conti. All'interno di ogni registro, fai clic con il tasto destro del mouse per aprire il menu delle opzioni delle transazioni.

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
it: Fai clic per modificare il nome e il tipo dell'imposta.

en: Client or vendor name, address and ID
it: Nome del cliente o del fornitore, indirizzo e ID

en: Close Book
it: Chiusura conti

en: Close Date
it: Data chiusura

en: Close Window?
it: Chiudi la finestra?

en: Close _Order
it: _Chiudi ordine

en: Close _Without Saving
it: _Chiudi senza salvare

en: Close _on Jump
it: C_hiudi dopo «Vai a»

en: Close dialog and make no changes.
it: Chiudi la finestra di dialogo e non apportare modifiche.

en: Close the Book at the end of the Period
it: Effettua la chiusura dei conti di fine periodo

en: Close the Budget List
it: Chiudi l'elenco dei budget

en: Close the currently active page
it: Chiudi la pagina attiva

en: Close this window
it: Chiude questa finestra

en: Close when _finished
it: Chiudi al _termine

en: Close window when finished
it: Chiudi la finestra al termine

en: Closed
it: Chiuso

en: Closest to report date
it: Prezzo più vicino alla data del report

en: Closing Date
it: Data di chiusura

en: Closing Entries
it: Elementi di chiusura

en: Closing Entries Pattern is regular expression
it: Il modello delle voci di chiusura è un'espressione regolare

en: Closing Entries pattern
it: Schema degli elementi di chiusura

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
it: Il modello delle voci di chiusura fa distinzione tra maiuscole e minuscole

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
it: Chiudendo una scheda si aprirà quella visitata più di recente.

en: Closing transactions
it: Chiusura delle transazioni

en: Code
it: Codice

en: Collapse _All
it: Avvolgi _tutti

en: Colon (:)
it: Due punti (:)

en: Color all lines of a transaction the same
it: Utilizza lo stesso colore per tutte le righe di una transazione

en: Color for grand totals.
it: Colore per i totali generali.

en: Color for subsubtotals.
it: Colore dei subtotali.

en: Color of the marker.
it: Colore del marcatore.

en: Color the register using a gnucash specific color theme
it: Colora il registro utilizzando uno specifico tema di colore gnucash

en: Colors
it: Colori

en: Cols
it: Colonne

[ctx: Column header for 'Adding transaction']
en: A
it: N

[ctx: Column header for 'Clearing transaction']
en: C
it: L

[ctx: Column header for 'Hidden']
en: H
it: N

[ctx: Column header for 'Opening Balance']
en: O
it: A

[ctx: Column header for 'Placeholder']
en: P
it: S

[ctx: Column header for 'Updating plus Clearing transaction']
en: U+C
it: A+L

en: Column value can not be empty.
it: Il valore della colonna non può essere vuoto.

en: Columns
it: Colonne

en: Com_press files
it: Co_mprimi i file

en: Combo Date Option
it: Opzione di data combinata

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Comma separated
it: Separato da virgole

en: Comma separated with quotes
it: Separato da virgole con virgolette

en: Comma: 123.456,78
it: Virgola: 123.456,78

en: Commercial ATM _fees threshold
it: Soglia commissioni degli ATM co_mmerciali

en: Commission
it: Commissione

en: Commissions
it: Commissioni

en: Commit changes to a invoice entry
it: Applica le modifiche all'elemento del documento di vendita

en: Commit changes to a transaction
it: Applicazione delle modifiche a una transazione

en: Commit this Billing Term
it: Imposta questo termine di pagamento

en: Commodities
it: Commodity

en: Commodities held longer than this many years count as long-term (LT).
it: Le commodity detenute più a lungo di questi anni rilevano come a lungo termine (LT).

[ctx: Commodity Type]
en: All non-currency
it: Tutte le «non valute»

[ctx: Commodity Type]
en: Currencies
it: Valute

en: Commodity/Currency
it: Commodity/Valuta

en: Common Currency
it: Valuta comune

en: Common Options
it: Opzioni generali

en: Company
it: Società

en: Company Address
it: Indirizzo dell'impresa

en: Company Contact Person
it: Persona di contatto dell'impresa

en: Company Email Address
it: Indirizzo email dell'impresa

en: Company Fax Number
it: Numero di fax dell'impresa

en: Company ID
it: ID dell'impresa

en: Company Name
it: Nome della società

en: Company Phone Number
it: Num. di telefono dell'impresa

en: Company Website URL
it: Sito internet dell'impresa

en: Company contact
it: Contatto dell'impresa

en: Company contact string
it: Contatto presso l'azienda

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a capital loss amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
it: La società effettua una distribuzione nominale e il detentore di azioni allo scoperto deve effettuare un pagamento compensativo per la distribuzione nominale. Questo importo viene registrato come una minusvalenza e aumenta la base di costo (più negativa, in allontanamento dal valore 0,00) senza influire sulle # unità.

en: Company issues a notional distribution, and the short stock holder must make a compensatory payment for the notional distribution. This is recorded as a loss/negative dividend income amount, and increases the cost basis (more negative, away from 0.00 value) without affecting # units.
it: La società effettua una distribuzione nominale e il detentore di azioni allo scoperto deve effettuare un pagamento compensativo per la distribuzione nominale. Questo viene registrato come un ammontare negativo di dividendi incassati e aumenta la base di costo (più negativa, in allontanamento dal valore 0,00) senza influire sulle # unità.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as capital gain and increases the cost basis without affecting # units.
it: La società ha effettuato una distribuzione di nozionale che viene registrata come un capital gain e aumenta il costo delle azioni senza interessare le # unità.

en: Company issues a notional distribution, which is recorded as dividend income and increases the cost basis without affecting # units.
it: La società ha effettuato una distribuzione di nozionale che viene registrata come un'entrata per un dividendo e aumenta il costo delle azioni senza interessare le # unità.

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor , while keeping the total monetary value of the overall investment constant. 
    
    If the split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the split.
it: La società emette azioni aggiuntive, riducendo in questo modo il prezzo delle azioni di un divisore e mantenendo costante il valore monetario totale dell'investimento complessivo.
    
    Se il frazionamento azionario si traduce in un pagamento in contanti per le unità rimanenti, registrare prima la vendita utilizzando l'Assistente transazioni azionarie, quindi registrare il frazionamento.

en: Company issues additional units, thereby reducing the stock price by a divisor, while keeping the total monetary value of the overall investment constant. 
    
    If the split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the split.
it: La società emette azioni aggiuntive, riducendo in questo modo il prezzo delle azioni di un divisore e mantenendo costante il valore monetario totale dell'investimento complessivo.
    
    Se il frazionamento azionario si traduce in un pagamento in contanti per le unità rimanenti, registrare prima l'acquisto di copertura utilizzando l'Assistente transazioni azionarie, quindi registrare il frazionamento.

en: Company issues cash dividends to holder.
    
    Any dividend being reinvested must be subsequently recorded as a regular stock purchase.
it: La società ha distribuito dei dividendi in denaro agli azionisti.
    
    Ogni dividendo che viene reinvestito deve quindi essere registrato come un normale acquisto di azioni.

en: Company issues dividends, and the short stock holder must make a compensatory payment for the dividend.
it: La società emette dividendi e il detentore di azioni allo scoperto deve effettuare un pagamento compensativo per il dividendo ricevuto.

en: Company logo image.
it: Logo dell'impresa.

en: Company name, address and tax-ID
it: Nome della società, indirizzo e codice fiscale

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the cover buy using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
it: La società riscatta quote, aumentando così il prezzo delle azioni di un multiplo, mantenendo costante il valore monetario totale dell'investimento complessivo.
    
    Se il raggruppamento azionario si traduce in un rimborso in contanti per le unità rimanenti, registrare prima l'acquisto di copertura utilizzando l'Assistente transazione azionaria, quindi registrare il raggruppamento (frazionamento inverso).

en: Company redeems units, thereby increasing the stock price by a multiple, while keeping the total monetary value of the overall investment constant.
    
    If the reverse split results in a cash in lieu for remainder units, please record the sale using the Stock Transaction Assistant first, then record the reverse split.
it: La società riscatta quote, aumentando così il prezzo delle azioni di un multiplo e mantenendo costante il valore monetario totale dell'investimento complessivo.
    
    Se il raggruppamento azionario si traduce in un pagamento in contanti per le unità rimanenti, registrare prima la vendita utilizzando l'Assistente transazioni azionarie, quindi registrare il raggruppamento (frazionamento inverso).

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units.
it: La società restituisce del capitale e il detentore di azioni allo scoperto deve effettuare un pagamento compensativo per il capitale ricevuto. Ciò riduce la base di costo (meno negativa, in direzione del valore 0,00) senza influire sulle # unità.

en: Company returns capital, and the short stock holder must make a compensatory payment for the returned capital. This reduces the cost basis (less negative, towards 0.00 value) without affecting # units. A distribution previously recorded as a compensatory dividend is reclassified to compensatory return of capital,often due to end-of-year tax information.
it: La società restituisce del capitale e il detentore di azioni allo scoperto deve effettuare un pagamento compensativo per il capitale ricevuto. Ciò riduce la base di costo (meno negativa, in direzione del valore 0,00) senza influire sulle # unità. Una distribuzione precedentemente registrata come dividendo compensativo viene riclassificata in una restituzione compensativa di capitale, spesso a causa delle informazioni fiscali di fine anno.

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units.
it: La società restituisce capitale, riducendo il costo di carico senza influire sulle # unità.

en: Company returns capital, reducing the cost basis without affecting # units. A distribution previously recorded as a dividend is reclassified to return of capital, often due to end-of-year tax information.
it: La società restituisce capitale, riducendo il costo di carico senza influire sulle # unità. Una distribuzione precedentemente registrata come un dividendo viene riclassificata in rimborso di capitale, spesso a causa di informazioni fiscali ricevute a fine anno.

en: Compensatory dividend
it: Dividendo compensativi

en: Compensatory notional distribution (capital gain)
it: Distribuzione nominale compensativa (capital gain)

en: Compensatory notional distribution (dividend)
it: Distribuzione nominale compensativa (dividendo)

en: Compensatory return of capital
it: Restituzione compensativa di capitale

en: Compensatory return of capital (reclassification)
it: Restituzione compensativa di capitale (riclassificazione)

en: Complete
it: Completo

en: Compress the data file
it: Comprimi il file dei dati

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
it: Abilita l'opzione per comprimere i file con gzip quando vengono salvati sul disco.

en: Con_firm Password
it: _Conferma password

en: Conditional on splits not having variables
it: A condizione che le suddivisioni non contengano delle variabili

en: Confidence
it: Confidenza

en: Confirm Window Close
it: Conferma chiusura finestra

en: Contact
it: Contatto

en: Contents
it: Contenuti

en: Continue
it: Continua

en: Continue _Without Saving
it: Continua _senza salvare

en: Continuous
it: Continuo

en: Conversion Direction
it: Direzione di conversione

en: Conversion completed
it: Conversione completata

en: Convert all amounts to a single currency.
it: Converti tutte gli importi in un'unica valuta.

en: Convert all transactions into a common currency.
it: Converti tutte le transazioni in una valuta unica.

en: Convert the file
it: Converti il file

en: Converted to:
it: Convertito in:

en: Converting
it: Conversione in corso

en: Copy an existing Budget
it: Copia un budget esistente

en: Copy the current selection to clipboard
it: Copia la selezione corrente negli appunti

en: Copy the selected split into clipboard
it: Copia la suddivisione selezionata nella memoria

en: Copy the selected transaction into clipboard
it: Copia la transazione selezionata negli appunti

en: Copy the selected transaction into clipboard.
it: Copia la transazione selezionata negli appunti.

en: Could not create opening balance.
it: Impossibile creare il saldo d'apertura.

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
it: Non è stato possibile determinare la valuta del conto. Sarà utilizzata quella predefinita del sistema.

en: Could not make a backup of the file %s
it: Impossibile creare una copia del file «%s»

en: Could not open the file %s. The error is: %s
it: Non è possibile aprire il file «%s». L'errore è: %s

en: Could not parse price line
it: Impossibile analizzare la linea di prezzo

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
it: Impossibile scrivere sul file «%s». Controllare di avere il permesso di scrittura per questo file e che lo spazio sul disco sia sufficiente.

en: Couldn't parse %s for split "%s".
it: Impossibile elaborare %s per la suddivisione «%s».

en: Count
it: Conteggio

en: Count of Match String Usage
it: Conteggio dell'utilizzo della stringa di corrispondenza

en: Counters
it: Contatori

en: Crea_te in advance
it: _Crea in anticipo di

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
it: Crea le transazioni pianificate dall'ultimo avvio

en: Create _New File
it: Crea un _nuovo file

en: Create a New Budget
it: Crea un nuovo budget

en: Create a new Account
it: Crea un nuovo conto

en: Create a new Billing Term
it: Crea un nuovo termine di pagamento

en: Create a new Budget
it: Crea un nuovo budget

en: Create a new bill
it: Crea un nuovo documento di acquisto

en: Create a new bill as a duplicate of the current one
it: Crea un nuovo documento di acquisto come duplicato di quello corrente

en: Create a new bill for the same owner as the current one
it: Crea un nuovo documento di acquisto per lo stesso intestatario di quella corrente

en: Create a new credit note as a duplicate of the current one
it: Crea una nuova nota di credito come duplicato di quella corrente

en: Create a new credit note for the same owner as the current one
it: Crea una nuova nota di credito per lo stesso intestatario di quella corrente

en: Create a new customer
it: Crea un nuovo cliente

en: Create a new employee
it: Crea un nuovo dipendente

en: Create a new file
it: Crea un nuovo file

en: Create a new invoice
it: Crea un nuovo documento di vendita

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
it: Crea un nuovo documento di vendita come duplicato di quello corrente

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
it: Crea un nuovo documento di vendita per lo stesso intestatario di quello corrente

en: Create a new scheduled transaction
it: Crea una nuova transazione pianificata

en: Create a new vendor
it: Crea un nuovo fornitore

en: Create a new voucher
it: Crea una nuova nota spese

en: Create a new voucher as a duplicate of the current one
it: Crea una nuova nota spese come duplicato di quella corrente

en: Create a new voucher for the same owner as the current one
it: Crea una nuova nota spesa per lo stesso proprietario di quella corrente

en: Create a new window for each new register
it: Apri una nuova finestra per ogni nuovo registro

en: Create a new window for each new report
it: Crea una nuova finestra per ogni nuovo report

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
it: Creare dei report e dei grafici accurati dai tuoi dati finanziari

en: Create automatically
it: Crea automaticamente

en: Create in advance
it: Crea in anticipo di

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
it: Per creare nuovi conti, fai clic sul pulsante «Nuovo» della barra degli strumenti nella finestra principale. Sarà aperta una finestra di dialogo dove immettere i dettagli del conto. Per maggiori informazioni sulla scelta del tipo di conto o sull'impostazione di un gruppo di conti, leggi il manuale in linea di GnuCash.

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
it: Crea un report solo per un intervallo di periodi invece che per tutto il budget.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
it: Crea la transazione questo numero di giorni prima della sua data di efficacia.

en: Created
it: Creata

en: Created Transactions
it: Transazioni create

en: Creating accounts
it: Creazione dei conti

en: Credit
it: Avere

en: Credit Account
it: Conto mov. in Avere

en: Credit Accounts
it: Conti creditori

en: Credit Card
it: Carta di credito

en: Credit Formula
it: Formula dell'Avere

en: Credit Limit
it: Limite di credito

en: Credit Lines
it: Linee di credito

en: Credit Note
it: Nota di credito

en: Credit Value
it: Valore Avere

en: Credit limit
it: Limite di credito

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
it: L'importo del credito deve essere un valore positivo oppure il campo deve essere lasciato vuoto.

en: Credited Account Owner
it: Intestatario del conto accreditato

en: Credited BIC (Bank Code)
it: BIC accreditato (codice banca)

en: Credited IBAN (International Account Number)
it: IBAN accreditato (numero di conto internazionale)

en: Credits
it: Avere

en: Croatian (MacCroatian)
it: Croato (MacCroatian)

en: Cross
it: Croce

en: Cu_rrency
it: Val_uta

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Cu_t Split
it: _Taglia suddivisione

en: Cu_t Transaction
it: _Taglia transazione

en: Currenc_y
it: _Valuta

en: Currencies
it: Valute

en: Currency
it: Valuta

en: Currency Format
it: Formato valuta

en: Currency Information
it: Informazioni sulla valuta

en: Currency To
it: Valuta di destinazione

en: Currency conversion date
it: Data di conversione della valuta

en: Currency quotes requires at least two currencies
it: Le quotazioni di valuta richiedono almeno due valute

en: Current
it: Corrente

en: Current Value:
it: Valore corrente:

en: Current Year
it: Anno corrente

en: Current _Action
it: _Operazione corrente

en: Current _Job
it: _Lavoro corrente

en: Current budget period
it: Attuale periodo di budget

en: Current line still has parse errors.
    This should never happen. Please report this as a bug.
it: La riga corrente presenta ancora errori di analisi.
    Questo non dovrebbe mai accadere. Si prega di segnalare questo come bug.

en: Currently you have no saved reports.
it: Attualmente non ci sono report salvati.

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Multicolumn Report
it: Report multi colonna personalizzato

en: Custom Title
it: Titolo personalizzato

en: Custom date format
it: Formato di data personalizzato

en: Custom format
it: Formato personalizzato

en: Custom regular expression
it: Espressione regolare personalizzata

en: Customer
it: Cliente

en: Customer ID
it: ID cliente

en: Customer Listing
it: Elenco dei clienti

en: Customer Name
it: Nome cliente

en: Customer Number
it: Numero cliente

en: Customer Report
it: Report cliente

en: Customer Summary
it: Riepilogo clienti

en: Customer number
it: Numero cliente

en: Customer number format
it: Formato numero cliente

en: Customer's Invoices
it: Documento di vendita cliente

en: Customer's Jobs
it: Lavori cliente

en: Customers
it: Clienti

en: Customers Overview
it: Panoramica dei clienti

en: Cut a reconciled split from a transaction
it: Taglia di una suddivisione riconciliata da una transazione

en: Cut a split from a transaction
it: Taglia una suddivisione da una transazione

en: Cut a transaction
it: _Taglia transazione

en: Cut a transaction with reconciled splits
it: Taglia una transazione con suddivisioni riconciliate

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
it: Taglia la transazione selezionata e la copia negli appunti

en: Cut the current transaction?
it: Taglia la transazione corrente?

en: Cut the selected split into clipboard
it: Taglia la suddivisione selezionata in memoria

en: Cut the selected transaction into clipboard
it: Taglia la transazione selezionata negli appunti

en: Cut the selected transaction into clipboard.
it: Taglia la transazione selezionata negli appunti.

en: Cut the split '%s' from the transaction '%s'?
it: Eliminare la suddivisione «%s» dalla transazione «%s»?

en: Cutoff Day
it: Giorno limite

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Cyrillic (IBM-855)
it: Cirillico (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
it: Cirillico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
it: Cirillico (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
it: Cirillico (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
it: Cirillico (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
it: Cirillico (Windows-1251)

en: DTAUS import data format
it: Formato di importazione dei dati DTAUS

en: D_elete
it: _Elimina

en: Daily
it: Quotidiano

[ctx: Daily]
en: Every
it: Ogni

[ctx: Daily]
en: days.
it: giorni.

en: Daily (360)
it: Giornaliero (360)

en: Daily (365)
it: Giornaliero (365)

en: Daily Average
it: Media giornaliera

en: Dash
it: Tratto

en: Dashboard
it: Cruscotto

en: Data markers?
it: Marcatori dati?

en: Datafiles only (*.gnucash, *.xac)
it: Solo file dati (*.gnucash, *.xac)

en: Date
it: Data

en: Date Closed
it: Data di chiusura

en: Date Entered
it: Data di inserimento

en: Date Filter
it: Filtro Data

en: Date Format
it: Formato data

en: Date Opened
it: Data di apertura

en: Date Posted
it: Data di registrazione

en: Date Range
it: Intervallo di date

en: Date field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
it: Il campo della data non può essere vuoto se l'opzione «Suddivisioni multiple» non è impostata.

en: Date format
it: Formato della data

en: Date format choice
it: Scelta del formato data

en: Date format to use
it: Formato di data da utilizzare

en: Date of Entry
it: Data di immissione

en: Date of Report
it: Data del report

en: Date of _Entry
it: Data di _immissione

en: Date of duplicated entries
it: Data degli elementi duplicati

en: Date out of range
it: Data esterna all'intervallo

en: Date range of transactions to retrieve:
it: Intervallo di date in cui recuperare le transazioni:

en: Date required.
it: È necessario inserire la data.

en: Date:
it: Data:

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
it: Le date verranno completate in modo che siano vicino alla data corrente. Inserire il numero massimo di mesi di cui retrocedere per completare la data.

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
it: Le date verranno completate in modo che ricadano nell'anno solare corrente.

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
it: Giorno limite per le transazioni in sola lettura (linea rossa)

en: Days
it: Giorni

en: Days in ad_vance
it: _Giorni in anticipo

en: De_lete
it: _Cancella

en: De_scription
it: D_escrizione

en: Debit
it: Dare

en: Debit Account
it: Conto mov. in Dare

en: Debit Amount
it: Importo Dare

en: Debit Formula
it: Formula del Dare

en: Debit Value
it: Valore Dare

en: Debited Account Owner
it: Intestatario del conto mov. in Dare

en: Debited BIC (Bank Code)
it: BIC addebitato (codice banca)

en: Debited IBAN (International Account Number)
it: IBAN addebitato (numero di conto internazionale)

en: Debits
it: Dare

en: Decrease
it: Diminuzione

en: Decrease in capital
it: Diminuzione del capitale

en: Default
it: Predefinito

en: Default Budget
it: Budget predefinito

en: Default Chargeback Project
it: Progetto di addebito predefinito

en: Default Customer TaxTable
it: Tabella imposte clienti predefinita

en: Default Format
it: Formato predefinito

en: Default Hours per Day
it: Orario giornaliero predefinito

en: Default Invoice Report
it: Report predefinito documento di vendita

en: Default Invoice Report Timeout
it: Timeout report fatture predefinito

en: Default QIF transaction status
it: Stato predefinito della transazione QIF

en: Default Rate
it: Retribuzione predefinita

en: Default Vendor TaxTable
it: Tabella imposte fornitore predefinita

en: Default _font
it: Carattere prede_finito

en: Default alternate background for table cells.
it: Sfondo alternato predefinito per le celle della tabella.

en: Default background for table cells.
it: Sfondo predefinito per le celle della tabella.

en: Default color for subtotal rows.
it: Colore predefinito per le righe dei subtotali.

en: Default currency for new accounts
it: Valuta predefinita per i nuovi conti

en: Default currency for new reports
it: Valuta predefinita per i nuovi report

en: Default encoding
it: Codifica predefinita

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
it: Stato predefinito per le transazioni QIF quando non è specificato nel file QIF.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
it: Se da una ricerca si ottiene un numero inferiore al numero inserito in questa cella, verrà aperta automaticamente una nuova ricerca

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
it: Apre una nuova ricerca se vengono trovati meno risultati del numero indicato.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
it: Stato predefinito della transazione (ignorato dallo stato fornito dal file QIF)

en: Default zoom level
it: Livello di zoom predefinito

en: Degrees
it: Gradi

en: Delete
it: Elimina

en: Delete %s?
it: Eliminare «%s»?

en: Delete Account
it: Elimina il conto

en: Delete Settings
    Deletes the settings saved under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can never be deleted:
    - No settings
    - Gnucash default export format
it: Elimina impostazioni
    Elimina le impostazioni salvate con il nome inserito nel campo di testo adiacente.
    Esistono due nomi riservati che non possono mai essere eliminati:
    - Nessuna impostazione
    - Formato di esportazione predefinito di Gnucash

en: Delete a commodity
it: Eliminazione di una commodity

en: Delete a commodity with price quotes
it: Elimina una commodity con delle quotazioni

en: Delete a transaction
it: Eliminazione di una transazione

en: Delete a transaction with reconciled splits
it: Elimina una transazione con suddivisioni riconciliate

en: Delete all _transactions
it: Elimina tutte le _transazioni

en: Delete an existing Budget
it: Cancella un budget esistente

en: Delete commodity?
it: Eliminare la commodity?

en: Delete multiple price quotes
it: Eliminazione dei prezzi multipli delle quotazioni

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
it: Elimina i file di log/backup trascorsi questi giorni (0 = mai)

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
it: Cancella i file di log/backup trascorsi questi giorni (0 = mai).

en: Delete prices that meet the following criteria:
it: Elimina i prezzi che corrispondono ai seguenti criteri:

en: Delete prices?
it: Eliminare i prezzi?

en: Delete report configuration
it: Elimina configurazione del report

en: Delete results from current search
it: Elimina i risultati dalla ricerca attiva

en: Delete selected account
it: Elimina il conto selezionato

en: Delete the Import Settings.
it: Cancella le impostazioni di importazione.

en: Delete the Selected Budget
it: Elimina il budget selezionato

en: Delete the _subaccount
it: _Elimina il sottoconto

en: Delete the current Billing Term
it: Elimina il termine di pagamento corrente

en: Delete the current entry
it: Elimina l'elemento corrente

en: Delete the current split
it: Elimina la suddivisione corrente

en: Delete the current split.
it: Elimina la suddivisione corrente.

en: Delete the current transaction
it: Elimina la transazione corrente

en: Delete the current transaction.
it: Elimina la transazione corrente.

en: Delete the current transaction?
it: Eliminare la transazione selezionata?

en: Delete the currently selected transaction template
it: Elimina il modello di transazione selezionato

en: Delete the highlighted lot
it: Elimina il lotto evidenziato

en: Delete the selected scheduled transaction
it: Elimina la transazione pianificata selezionata

en: Delete the selected transaction
it: Elimina la transazione selezionata

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
it: Eliminare la suddivisione «%s» dalla transazione «%s»?

en: Deleting account %s
it: Eliminazione del conto «%s»

en: Deposit
it: Versamento

en: Depth limit behavior
it: Comportamento al limite di profondità

en: Desc_ription
it: _Descrizione

en: Descending
it: Discendente

en: Descri_ption
it: Descri_zione

en: Description
it: Descrizione

en: Description Field
it: Campo descrizione

en: Description field can not be empty if 'Multi-split' option is unset.
it: Il campo Descrizione non può essere vuoto se l'opzione «Suddivisioni multiple» non è impostata.

en: Description, Notes, or Memo
it: Descrizione, note o promemoria

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
it: Progettato per essere di semplice utilizzo ma comunque potente e flessibile, GnuCash permette di tenere traccia dei conti bancari, delle azioni, delle entrate e delle uscite. Intuitivo nell'utilizzo come un libretto degli assegni, si basa sui principi fondamentali della contabilità per garantire il bilancio dei conti e l'accuratezza dei report.

en: Destination account for the auto-balance split.
it: Conto di destinazione per la suddivisione di bilancio automatico.

en: Detail Level
it: Livello di dettaglio

en: Detailed
it: Dettagliato

en: Detect possible errors in 'Realized Gain/Loss' splits that are created when adding a sale split to a lot
it: Rileva possibili errori nelle suddivisioni «Guadagni/perdite realizzati» che vengono create quando si aggiunge una suddivisione di vendita a un lotto

en: Detect splits that have not been assigned to a lot.
it: Rileva le suddivisioni che non sono state assegnate a un lotto.

en: Diamond
it: Rombo

en: Difference
it: Differenza

en: Direct Debit
it: Addebito diretto

en: Disable amount indenting
it: Disabilita il rientro del valore

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disc-how
it: Mod-sconto

en: Disc-type
it: Tipo-sconto

en: Discarding duplicate prices
it: Scarto i prezzi duplicati

en: Discarding this transaction.
it: Sto scartando questa transazione.

en: Discount
it: Sconto

en: Discount %
it: Sconto %

en: Discount Amount
it: Importo dello sconto

en: Discount Day
it: Giorno sconto

en: Discount Days
it: Giorni sconto

en: Discount How
it: Come scontare

en: Discount Rate
it: Tasso di sconto

en: Discount Type
it: Tipo sconto

en: Discount Type: Monetary Value
it: Tipo sconto: valore monetario

en: Discount Type: Percent
it: Tipo di sconto: percentuale

en: Discount and tax both applied on pretax value
it: Sconto e imposta applicati sul valore imponibile

en: Discount computed after tax is applied
it: Lo sconto è calcolato dopo l'applicazione dell'imposta

en: Discount days cannot be more than due days.
it: I giorni di sconto non possono essere superiori a quelli di scadenza del pagamento.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
it: La percentuale di sconto deve essere compresa fra 0 e 100 o non specificata.

en: Discrete
it: Discreto

en: Display
it: Visualizzazione

en: Display "_tip of the day" dialog
it: Visualizza la finestra del «suggerimen_to del giorno»

en: Display Active status.
it: Mostra lo stato Attivo.

en: Display Address 1.
it: Mostra Indirizzo 1.

en: Display Address 2.
it: Mostra Indirizzo 2.

en: Display Address 3.
it: Mostra Indirizzo 3.

en: Display Address 4.
it: Mostra Indirizzo 4.

en: Display Address Name. This, and other fields, may be useful if copying this report to a spreadsheet for use in a mail merge.
it: Visualizza nome indirizzo. Questo e altri campi possono essere utili se si copia questo report in un foglio di calcolo da utilizzare in una stampa unione.

en: Display Columns
it: Visualizza colonne

en: Display Email.
it: Mostra l'email.

en: Display Fax.
it: Mostra Fax.

en: Display Job name?
it: Visualizzare il nome del lavoro?

en: Display Phone.
it: Mostra Telefono.

en: Display a balance sheet (using eguile template)
it: Visualizza lo stato patrimoniale (utilizzando un modello eguile)

en: Display a column for the actual values.
it: Visualizza una colonna per i valori effettivi.

en: Display a column for the budget notes.
it: Visualizza una colonna per le note del budget.

en: Display a column for the budget values.
it: Visualizza una colonna per i valori del budget.

en: Display a column with the row totals.
it: Visualizza una colonna con i totali della riga.

en: Display a customer invoice as receipt, cash voucher
it: Visualizza un documento cliente come una ricevuta o una nota spesa

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
it: Visualizza un documento di vendita cliente con le colonne delle imposte (usando un modello eguile)

en: Display a grand total section at the bottom?
it: Visualizzare una sezione totale generale in basso?

en: Display a graph of the selected data.
it: Visualizza un grafico dei dati selezionati.

en: Display a mark for each data point.
it: Mostra un marcatore per ogni punto dei dati.

en: Display a running balance?
it: Visualizzare il saldo progressivo?

en: Display a subtotal summary table.
it: Visualizza una tabella di riepilogo dei subtotali.

en: Display a table of the selected data.
it: Visualizza una tabella dei dati selezionati.

en: Display account contributions as a percentage of the total value for the period.
it: Mostra i contributi del conto come percentuale del valore totale per il periodo.

en: Display accounts as hyperlinks
it: Visualizza i conti come collegamenti ipertestuali

en: Display all tax categories separately (one per line) instead of one single tax line.?
it: Mostra tutte le categorie di imposte separatamente (una per riga) invece di utilizzare una singola riga per le imposte?

en: Display amounts as hyperlinks
it: Visualizza gli importi come collegamenti ipertestuali

en: Display an Australian customer invoice with tax columns (using eguile template)
it: Visualizza una fattura cliente australiana con le colonne delle imposte (usando un modello eguile)

en: Display any foreign currency amount in an account.
it: Visualizza qualunque valore in valuta estera presente in un conto.

en: Display as a two column report
it: Visualizza come un report a due colonne

en: Display assets on the left, liabilities and equity on the right
it: Visualizza a sinistra l'attivo e a destra passivo e patrimonio netto

en: Display document link?
it: Visualizza il collegamento al documento?

en: Display due date?
it: Visualizzare la data di scadenza?

en: Display each entry's total total tax?
it: Visualizzare l'imposta totale per ogni iscrizione?

en: Display exchange listings.
it: Visualizza i listini di borsa.

en: Display help
it: Visualizza aiuto

en: Display hints for using GnuCash at startup.
it: Visualizza i consigli per l'utilizzo di GnuCash all'avvio.

en: Display in standard, income first, order
it: Visualizza nell'ordine standard: entrate per prime

en: Display individual purchases columns rather than their sum
it: Visualizza singole colonne per gli acquisti anziché la loro somma

en: Display individual sales columns rather than their sum
it: Visualizza singole colonne per le vendite anziché la loro somma

en: Display individual tax columns rather than their sum
it: Visualizza singole colonne per le imposte anziché la loro somma

en: Display liabilities and equity below assets
it: Visualizza le passività e il capitale sotto le attività

en: Display ne_gative amounts in red
it: Visualizza importi ne_gativi in rosso

en: Display negative amounts in red
it: Visualizza gli importi negativi in rosso

en: Display negative amounts in red.
it: Visualizza gli importi negativi in rosso.

en: Display negative values in red.
it: Visualizza i valori negativi in rosso.

en: Display numbers of shares in accounts.
it: Mostra il numero di azioni nei conti.

en: Display or hide reconciled matches
it: Visualizza o nascondi le corrispondenze riconciliate

en: Display running totals as per report sort order?
it: Visualizzare i totali progressivi in base all'ordinamento dei report?

en: Display share prices.
it: Visualizza i prezzi delle azioni.

en: Display symbol
it: Visualizza simbolo

en: Display the Company Name?
it: Visualizzare il nome dell'impresa?

en: Display the Company contact information.
it: Visualizza le informazioni di contatto dell'impresa.

en: Display the Invoice Number?
it: Visualizzare il numero del documento di vendita?

en: Display the Payable to: information.
it: Visualizza le informazioni sulle modalità di pagamento.

en: Display the Tax Rate?
it: Visualizzare l'aliquota fiscale?

en: Display the Units?
it: Visualizzare le unità?

en: Display the account code?
it: Visualizzare il numero del conto?

en: Display the account name?
it: Visualizzare il nome del conto?

en: Display the account?
it: Visualizzare il conto?

en: Display the action?
it: Visualizzare l'operazione?

en: Display the address?
it: Visualizzare l'indirizzo?

en: Display the amount?
it: Visualizzare l'importo?

en: Display the balance of the underlying account on each line?
it: Visualizzare il saldo del conto sottostante su ogni riga?

en: Display the billing id?
it: Visualizzare l'id della fatturazione?

en: Display the check number/action?
it: Visualizzare il numero/operazione dell'assegno?

en: Display the check number?
it: Visualizzare il numero di assegno?

en: Display the contact?
it: Visualizzare il contatto?

en: Display the customer/vendor id?
it: Mostra l'id del cliente/fornitore?

en: Display the date?
it: Visualizzare la data?

en: Display the description?
it: Visualizzare la descrizione?

en: Display the difference as budget - actual.
it: Visualizza la differenza come budget - effettivo.

en: Display the entered date?
it: Visualizzare la data d'inserimento?

en: Display the entry's discount?
it: Visualizzare lo sconto dell'elemento?

en: Display the entry's taxable status?
it: Visualizzare lo status imponibile di ogni elemento?

en: Display the entry's value?
it: Visualizzare il valore dell'elemento?

en: Display the full account name?
it: Visualizzare il nome completo del conto?

en: Display the gross balance (gross sales - gross purchases)
it: Visualizza il saldo lordo (vendite lorde - acquisti lordi)

en: Display the invoice billing terms?
it: Visualizzare i termini di pagamento del documento?

en: Display the invoice notes?
it: Visualizzare le note del documento di vendita?

en: Display the invoice references?
it: Visualizzare i riferimenti del documento di vendita?

en: Display the job name for this invoice?
it: Visualizzare il nome del lavoro a cui fa riferimento questo documento di vendita?

en: Display the memo?
it: Visualizzare il promemoria?

en: Display the name of lot the shares are in?
it: Visualizzare il nome dei lotti a cui appartengono le azioni?

en: Display the net balance (sales without tax - purchases without tax)
it: Visualizza il saldo netto (vendite nette - acquisti netti)

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window
it: Visualizza le schede in basso nella finestra

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
it: Visualizza le schede in basso nella finestra.

en: Display the notebook tabs at the left of the window
it: Visualizza le schede a sinistra della finestra

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
it: Visualizza le schede a sinistra della finestra.

en: Display the notebook tabs at the right of the window
it: Visualizza le schede a destra della finestra

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
it: Visualizza le schede a destra della finestra.

en: Display the notebook tabs at the top of the window
it: Visualizza le schede in alto nella finestra

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
it: Visualizza le schede in alto nella finestra.

en: Display the notes if the memo is unavailable?
it: Visualizzare le note se non è disponibile un promemoria?

en: Display the number of shares?
it: Visualizzare il numero di azioni?

en: Display the other account code?
it: Visualizzare il numero dell'altro conto?

en: Display the other account name? If this is a split transaction, this parameter is guessed.
it: Visualizzare il nome dell'altro conto? Se si tratta di una transazione suddivisa, questo parametro verrà desunto.

en: Display the payments applied to this invoice?
it: Visualizzare i pagamenti applicati a questo documento di vendita?

en: Display the period credits column?
it: Visualizzare la colonna delle registrazioni in Avere del periodo?

en: Display the period debits column?
it: Visualizzare la colonna delle registrazione in Dare del periodo?

en: Display the price per item?
it: Visualizzare il prezzo dei beni?

en: Display the quantity of items?
it: Visualizzare il numero di beni?

en: Display the reconciled date?
it: Visualizzare la data di riconciliazione?

en: Display the sale amount column?
it: Visualizzare la colonna con l'importo della vendita?

en: Display the shares price?
it: Visualizzare il prezzo delle azioni?

en: Display the subtotals?
it: Visualizzare i subtotali?

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
it: Visualizza la barra di riepilogo in basso nella pagina.

en: Display the summary bar at the top of the page.
it: Visualizza la barra di riepilogo in alto nella pagina.

en: Display the tax column?
it: Mostra la colonna imposte?

en: Display the tax payable (tax on sales - tax on purchases)
it: Mostra le imposte dovute (imposte sulle vendite - imposte sugli acquisti)

en: Display the ticker symbols.
it: Visualizza i simboli ticker.

en: Display the totals?
it: Visualizzare i totali?

en: Display the trans number?
it: Visualizzare il numero di transazione?

en: Display the transaction date?
it: Visualizzare la scadenza della transazione?

en: Display the transaction description?
it: Visualizzare la descrizione della transazione?

en: Display the transaction linked document
it: Mostra il documento collegato alla transazione

en: Display the transaction reference?
it: Visualizzare il riferimento della transazione?

en: Display the transaction type?
it: Visualizzare il tipo di transazione?

en: Display the value in transaction currency?
it: Visualizzare il valore nella valuta della transazione?

en: Display the ~a report
it: Visualizza il report ~a

en: Display this column
it: Visualizza questa colonna

[ctx: Displayed account code of the other account in a multi-split transaction]
en: Split
it: Diversi

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
it: Visualizza i conti che eccedono il limite di profondità, al limite di profondità.

en: Dividend
it: Dividendo

en: Dividend Account
it: Conto dividendi

en: Dividends
it: Dividendi

en: Divides the report into an income column and an expense column.
it: Divide il report in due colonne: una per le entrate e una per le uscite.

en: Do a date subtotal.
it: Calcola un subtotale per data.

en: Do not create log/backup files.
it: Non creare i file di log e backup.

en: Do not delete log/backup files.
it: Non eliminare i file di log e backup.

en: Do not do any filtering
it: Non filtrare

en: Do not import (no action selected)
it: Non importare (nessuna operazione selezionata)

en: Do not load the last file opened
it: Non carica l'ultimo file aperto

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
it: Non nettare, ma mostra rettifiche in dare / avere lorde a questi conti. Le aziende che effettuano compravendita normalmente selezionano i loro conti di inventario qui.

en: Do not print Action:Memo data
it: Non stampare i dati del campo «Azione:Promemoria»

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
it: Non stampare i dati del campo «Azione:Promemoria» per le transazioni.

en: Do not print T-Num:Memo data
it: Non stampare i dati del campo «Num-T:Promemoria»

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
it: Non stampare i dati del campo «Num-T:Promemoria» per le transazioni.

en: Do not print all Parent account names.
it: Non stampare tutti i nomi dei conti genitore.

en: Do not print full account names
it: Non stampare i nomi completi dei conti

en: Do not print transaction detail
it: Non stampare i dettagli della transazione

en: Do not print transaction detail for accounts.
it: Non stampa i dettagli della transazione per i conti.

en: Do not print transactions out of specified dates.
it: Non stampare le transazioni al di fuori delle date specificate.

en: Do not show
it: Non mostrare

en: Do not show any balances of parent accounts.
it: Non visualizza alcun saldo per i conti genitore.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
it: Non mostrare i subtotali per i conti genitore.

en: Do not use special date processing
it: Non usare l'elaborazione speciale delle date

en: Do transaction report on this account.
it: Fa un report delle transazioni per questo conto.

en: Do you really want to close the order?
it: Vuoi davvero chiudere l'ordine?

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
it: Vuoi veramente cancellare il modello denominato «%s»?

en: Do you really want to post the invoice?
it: Vuoi davvero registrare il documento di vendita?

en: Do you really want to post these invoices?
it: Registrare la fattura?

en: Do you utilize an escrow account, if so an account must be specified…
it: Se si utilizza un conto a garanzia, lo si deve specificare…

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
it: Si vuole posticipare la riconciliazione e terminarla in seguito?

en: Do you want to update existing bills/invoices?
it: Vuoi aggiornare i documenti di acquisto/vendita esistenti?

en: Document Links
it: Collegamenti a documenti

en: Documents
it: Documenti

en: Don't _tell me again.
it: Non _dirmelo di nuovo.

en: Don't autocomplete
it: Non completare automaticamente

en: Don't change any displayed amounts
it: Non cambiare alcun saldo visualizzato

en: Don't open imported documents in tabs
it: Non aprire i documenti importati nelle schede

en: Don't sign reverse any accounts.
it: Non cambiare di segno nessun conto.

en: Don't tell me again this _session.
it: Non dirmelo di nuovo in questa _sessione.

en: Double Click on the line of an Online Banking account name if you want to match it to a GnuCash account or select incorrect matches and click "Delete selected matches". Click "Next" when all desired accounts are matching.
it: Fai doppio clic sulla riga del nome di un conto dell'Online Banking se vuoi associarlo ad un conto di GnuCash oppure seleziona le corrispondenze errate e fai clic su «Cancella corrispondenze selezionate». poi fai clic su «Avanti» quando tutti i conti sono stati associati.

en: Double _mode colors alternate with transactions
it: I colori della _modalità a riga doppia si alternano tra le transazioni

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
it: Fai doppio clic sulle righe per modificarle, poi fai clic su «Avanti» per importare

en: Double click on the entry in the Description column to jump to the Transaction.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
it: Doppio clic sull'elemento nella colonna «Descrizione» per andare alla transazione.
    Doppio clic sull'elemento nella colonna «Documento collegato» per aprire il documento collegato.
    Doppio clic sull'elemento nella colonna «Disponibile» per modificare il collegamento al documento.

en: Double click on the entry in the Id column to jump to the Business Item.
    Double click on the entry in the Link column to open the Linked Document.
    Double click on the entry in the Available column to modify the document link.
it: Doppio clic sull'elemento nella colonna «Id» per passare all'elemento.
    Doppio clic sull'elemento nella colonna «Documento collegato» per aprire il documento collegato.
    Doppio clic sull'elemento nella colonna «Disponibile» per modificare il collegamento al documento.

en: Double click on the transaction to either change the matching transaction in GnuCash or the destination account of the auto-balance split (if required).
it: Fai doppio clic sulla transazione per modificare la transazione corrispondente in GnuCash o il conto di destinazione della suddivisione del saldo automatico (se necessario).

en: Double-Weeks
it: Due settimane

en: Double-click anywhere on the table below to insert a column break
it: Fai doppio clic in un punto qualsiasi della tabella sottostante per inserire un'interruzione di colonna

en: Down
it: Giù

en: Draw _vertical lines between columns
it: Disegna delle linee _verticali fra le colonne

en: Draw hori_zontal lines between rows
it: Disegna delle linee ori_zzontali fra le righe

en: Due
it: Scadenza

en: Due Bills Reminder
it: Promemoria scadenza documenti di acquisto

en: Due Date
it: Scadenza

en: Due Day
it: Giorno scadenza

en: Due Days
it: Giorni scadenza

en: Due Invoices Reminder
it: Promemoria scadenza documenti di vendita

en: Due or Post Date
it: Data di scadenza o registrazione

en: Dup_licate Entry
it: Dup_lica elemento

en: Dup_licate Split
it: Dup_lica suddivisione

en: Dup_licate Transaction
it: _Duplica transazione

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate Transaction
it: Duplica la transazione

en: Duplicating a changed invoice entry
it: Duplicazione di una voce modificata del documento di vendita

en: Duplicating a changed transaction
it: Duplicazione di una transazione modificata

en: Duration between time periods
it: Durata tra i periodi di tempo

en: E-mail
it: Email

en: E_dit Customer
it: Mo_difica cliente

en: E_dit Employee
it: Mo_difica dipendente

en: E_dit Vendor
it: Mo_difica fornitore

en: E_nter date:
it: Im_metti la data:

en: E_xamples
it: E_sempi

en: E_xtensions
it: _Estensioni

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
it: Ogni volta che viene stampata la data, stampa il formato di data, nel carattere a 8 punti, immediatamente sotto utilizzando i caratteri A, M e G.

en: Easy
it: Semplice

en: Easy Invoice
it: Documento di vendita semplice

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Account
it: Modifica conto

en: Edit Bill
it: Modifica documento di acquisto

en: Edit Credit Note
it: Modifica nota di credito

en: Edit Customer
it: Modifica cliente

en: Edit E_xchange Rate
it: Modifica tasso di cam_bio

en: Edit Employee
it: Modifica dipendente

en: Edit Expense Voucher
it: Modifica nota spese

en: Edit Invoice
it: Modifica documento di vendita

en: Edit Job
it: Modifica lavoro

en: Edit Note
it: Modifica la nota

en: Edit Options
it: Modifica opzioni

en: Edit Scheduled Transaction
it: Editor transazioni pianificate

en: Edit Vendor
it: Modifica fornitore

en: Edit _Account
it: _Modifica conto

en: Edit account payable/accounts receivable register
it: Modifica il registro dei conti fornitori e conti clienti

en: Edit budget for all periods
it: Modifica il budget per tutti i periodi

en: Edit budget for all periods for the selected accounts
it: Modifica il budget di tutti i periodi, per i conti selezionati

en: Edit currency
it: Modifica valuta

en: Edit imported transaction details
it: Modifica i dettagli della transazione importata

en: Edit note for the selected account and period
it: Modifica la nota relativa al conto selezionato e al periodo

en: Edit payment…
it: Modifica pagamento…

en: Edit report configuration name
it: Modifica il nome della configurazione del report

en: Edit report options
it: Modifica le opzioni del report

en: Edit report style sheets
it: Modifica i fogli di stile del report

en: Edit security
it: Modifica titolo

en: Edit the current Billing Term
it: Modifica il termine di pagamento corrente

en: Edit the current commodity.
it: Modifica la commodity selezionata.

en: Edit the current price.
it: Modifica il prezzo attuale.

en: Edit the current transaction
it: Modifica la transazione selezionata

en: Edit the exchange rate for the current transaction.
it: Modifica il tasso di cambio per la transazione corrente.

en: Edit the global preferences of GnuCash
it: Modifica le preferenze globali di GnuCash

en: Edit the list of encodings
it: Modifica la lista delle codifiche

en: Edit the payment this transaction is a part of.
it: Modifica il pagamento di cui è parte questa transazione.

en: Edit the properties of the current file
it: Modifica le proprietà del file selezionato

en: Edit the selected account
it: Modifica il conto selezionato

en: Edit the selected account.
it: Modifica il conto selezionato.

en: Edit the selected customer
it: Modifica il cliente selezionato

en: Edit the selected employee
it: Modifica il dipendente selezionato

en: Edit the selected scheduled transaction
it: Modifica la transazione pianificata selezionata

en: Edit the selected vendor
it: Modifica il fornitore selezionato

en: Edit this bill
it: Modifica questo documento di acquisto

en: Edit this budget's options
it: Modifica le opzioni di questo budget

en: Edit this credit note
it: Modifica questa nota di credito

en: Edit this invoice
it: Modifica questo documento di vendita

en: Edit this voucher
it: Modifica questa nota spese

en: Edit…
it: Modifica…

en: Elements
it: Elementi

en: Embedded CSS
it: CSS incorporato

en: Embedded CSS.
it: CSS incorporato.

en: Employee
it: Dipendente

en: Employee ID
it: ID dipendente

en: Employee Name
it: Nome del dipendente

en: Employee Number
it: Numero dipendente

en: Employee Report
it: Report dipendente

en: Employee Username
it: Nome utente del dipendente

en: Employee number
it: Numero dipendente

en: Employee number format
it: Formato numero dipendente

en: Employees
it: Dipendenti

en: Employees Overview
it: Panoramica dei dipendenti

en: Empty
it: Vuoto

en: Empty space
it: Spazio vuoto

en: Enable Cascading Account Color
it: Abilita propagazione a cascata del colore del conto

en: Enable Cascading Account Hidden
it: Abilita propagazione a cascata proprietà «nascosto» del conto

en: Enable Cascading Account Placeholder
it: Abilita propagazione a cascata proprietà «segnaposto» del conto

en: Enable Links
it: Abilita i collegamenti

en: Enable SKIP transaction action
it: Abilita l'operazione SALTO della transazione

en: Enable UPDATE match action
it: Abilita l'operazione di aggiornamento per le corrispondenze

en: Enable chart
it: Abilita grafico

en: Enable debugging mode: provide deep detail in the logs.
    This is equivalent to: --log "=info" --log "qof=info" --log "gnc=info"
it: Abilita la modalità di debugging: fornisce dettagli più completi nei log.
    È equivalente a: --log «=info» --log «qof=info» --log «gnc=info»

en: Enable dual columns
it: Abilita le due colonne

en: Enable extra _buttons
it: Abilita pulsanti a_ggiuntivi

en: Enable extra toolbar buttons for business
it: Abilita i pulsanti della barra degli strumenti aggiuntivi per l'impresa

en: Enable extra/development/debugging features.
it: Abilita le funzionalità extra/sviluppo/debugging.

en: Enable horizontal grid lines on table displays
it: Abilita i bordi orizzontali delle celle nella visualizzazione tabella

en: Enable horizontal grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
it: Abilita le linee orizzontali della griglia nella visualizzazione delle tabelle. Si tratta principalmente di viste ad albero come la pagina dei conti.

en: Enable hyperlinks in amounts.
it: Abilita i collegamenti ipertestuali negli importi.

en: Enable hyperlinks in reports.
it: Abilita i collegamenti ipertestuali nei report.

en: Enable link to chart
it: Abilita il collegamento al grafico

en: Enable skip transaction action
it: Abilita l'operazione di salto alla transazione

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
it: Abilita l'operazione di SALTO nel cercatore di corrispondenze tra le transazioni. Se abilitata, una transazione il cui miglior punteggio di corrispondenza si trova nella zona gialla (al di sopra della soglia di aggiunta automatica ma al di sotto della soglia di compensazione automatica) verrà saltata automaticamente.

en: Enable the UPDATE AND CLEAR action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
it: Abilita l'operazione di AGGIORNAMENTO e RICONCILIAZIONE nel ricercatore di corrispondenze tra le transazioni. Se abilitata, una transazione il cui miglior punteggio di corrispondenza si trova al di sopra della soglia di compensazione automatica e ha un importo o una data diversi rispetto a quelli della transazione esistente a cui corrisponde, GnuCash aggiornerà e compenserà automaticamente quest'ultima.

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
it: Abilita l'operazione di aggiornamento e riconciliazione nel ricercatore di corrispondenze tra le transazioni. Se abilitata, una transazione il cui miglior punteggio di corrispondenza si trova al di sopra della soglia di compensazione automatica e ha un importo o una data diversi rispetto a quelli della transazione esistente a cui corrisponde, GnuCash aggiornerà e compenserà automaticamente quest'ultima.

en: Enable the sections to Cascade
it: Abilita propagazione a cascata sezioni

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
it: Abilita conto alla rovescia per il salvataggio dei dati alla chiusura

en: Enable update match action
it: Abilita l'operazione di aggiornamento per le corrispondenze

en: Enable vertical grid lines on table displays
it: Abilita le linee verticali della griglia nella visualizzazione delle tabelle

en: Enable vertical grid lines on table displays. These will mainly be tree views like the Accounts page.
it: Abilita le linee verticali della griglia nella visualizzazione delle tabelle. Si tratta principalmente di viste ad albero come la pagina dei conti.

en: Enabled
it: Attivata

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
it: Abilita il confronto bayesiano quando si confrontano le transazioni importate con quelle esistenti. Diversamente verrà applicato un meccanismo meno sofisticato.

en: Enables file compression when writing the data file.
it: Attiva la compressione quando il file dei dati viene salvato.

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
it: Attiva il «Suggerimento del giorno» all'avvio di GnuCash. Se attivata, la finestra verrà visualizzata altrimenti no.

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
it: Abilita la creazione automatica delle nuove commodity se ne viene trovata qualcuna sconosciuta durante l'importazione. Diversamente verrà richiesto cosa fare con ogni commodity sconosciuta.

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
it: Abilita i messaggi di debug prolissi per HBCI/AqBanking Online Banking.

en: Encoding
it: Codifica

en: End
it: Fine

en: End Amount
it: Importo Finale

en: End Basis
it: Base Finale

en: End Date
it: Fine

en: End Date:
it: Data di termine:

en: End Value
it: Valore Finale

en: End date
it: Data fine

en: End of accounting period
it: Fine del periodo contabile

en: End of current quarter
it: Fine di questo trimestre

en: End of next month
it: Fine del mese prossimo

en: End of next quarter
it: Fine del prossimo trimestre

en: End of next year
it: Fine dell'anno prossimo

en: End of previous accounting period
it: Fine del precedente periodo contabile

en: End of previous month
it: Fine del mese scorso

en: End of previous quarter
it: Fine dello scorso trimestre

en: End of previous year
it: Fine dell'anno scorso

en: End of reporting period.
it: Fine del periodo del report.

en: End of this accounting period
it: Fine di questo periodo contabile

en: End of this month
it: Fine di questo mese

en: End of this quarter
it: Fine di questo trimestre

en: End of this year
it: Fine di quest'anno

en: Ending Balance
it: Saldo finale

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
it: Data finale (in secondi a partire dal 1° gennaio 1970)

en: Ending time period identifier
it: Indicatore periodo finale

en: Engagement:
it: Incarico:

en: English (ASCII)
it: Inglese (ASCII)

en: Ente_r date:
it: Imme_tti la data:

en: Enter
it: Inserisci

en: Enter Information about…
it: Inserisci le informazioni riguardanti…

en: Enter Note
it: Inserisci nota

en: Enter Password
it: Inserisci la password

en: Enter _Interest Charge…
it: Inserisci addebito _interessi…

en: Enter _Interest Payment…
it: Inserisci pagamento _interessi…

en: Enter a SEPA Internal Transfer
it: Inserisci un trasferimento interno SEPA

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
it: Inserisci una nota di addebito diretto SEPA

en: Enter a SEPA Online Transfer
it: Inserisci un trasferimento online SEPA

en: Enter a description of the split
it: Immettere una descrizione per la suddivisione

en: Enter a description of the transaction
it: Inserisci una descrizione per la transazione

en: Enter a descriptive name for this report.
it: Immetti un nome descrittivo per questo report.

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
it: Inserire un simbolo da visualizzare; il campo può essere lasciato vuoto nel qual caso verrà utilizzato la sigla simbolica o il codice ISO della valuta.

en: Enter a name for the account
it: Immetti un nome per il conto

en: Enter a name for the highlighted lot.
it: Immetti un nome per il lotto evidenziato.

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
it: Inserisci un nome o una breve descrizione, quale «Azioni Red Hat».

en: Enter a payment for the owner of this bill
it: Contabilizza un pagamento per l'intestatario di questo documento di acquisto

en: Enter a payment for the owner of this credit note
it: Contabilizza un pagamento per l'intestatario di questa nota di credito

en: Enter a payment for the owner of this invoice
it: Contabilizza un pagamento per l'intestatario di questo documento di vendita

en: Enter a payment for the owner of this voucher
it: Contabilizza un pagamento per l'intestatario di questa nota spese

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
it: Inserisci un numero di riferimento, quale il numero del prossimo assegno, o seleziona un tipo di operazione dall'elenco

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
it: Inserisci un riferimento, quale il numero dell'assegno, comune a tutte le righe dell'elemento (suddivisioni)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
it: Inserisci un riferimento, quale il numero dell'assegno, unico per ogni riga dell'elemento (suddivisione)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
it: Inserisci un riferimento, quali il numero del documento o dell'assegno, comune a tutte le righe dell'elemento (suddivisioni)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
it: Inserisci un riferimento, quali il numero del documento o dell'assegno, unico per ogni riga dell'elemento (suddivisione)

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
it: Inserisci un titolo per questo formato personalizzato. Il titolo apparirà nel selettore di formato nella finestra di stampa. Utilizzando il nome di un formato esistente questo verrà sovrascritto.

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
it: Inserisci un riferimento alla transazione comune per tutte le righe dell'elemento (suddivisioni)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
it: Inserisci un riferimento alla transazione, quali il numero del documento o dell'assegno, comune a tutte le righe dell'elemento (suddivisioni)

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
it: Immettere un codice unico per identificare la commodity o lasciare vuoto questo campo.

en: Enter a unique name for the new template.
it: Inserisci un nome univoco per il nuovo modello.

en: Enter a user name and password to connect to: %s
it: Immetti il nome utente e la password per connetterti a «%s»

en: Enter an Online Transaction
it: Inserisci una transazione Online

en: Enter an URL like "%s"
it: Inserisci un URL come "%s"

en: Enter an URL like "https://www.gnucash.org"
it: Inserisci un URL come "https://www.gnucash.org"

en: Enter an action type, or choose one from the list
it: Immetti il tipo di operazione, o scegline una dall'elenco

en: Enter any notes you want to make about this lot.
it: Immetti le note relative a questo lotto.

en: Enter credit formula for real transaction
it: Immettere la formula dell'Avere per la transazione reale

en: Enter debit formula for real transaction
it: Inserisci la formula del Dare per la transazione reale

en: Enter file name and location for the Export…
it: Inserire il nome del file e la posizione per l'esportazione…

en: Enter file name and location for the Import…
it: Inserire il nome del file e la posizione per l'importazione…

en: Enter notes for the transaction
it: Inserisci delle note per la transazione

en: Enter number of months.
it: Inserire il numero di mesi.

en: Enter report row/column span
it: Inserisci la distanza tra le righe e tra le colonne del report

en: Enter the Discount Amount
it: Immetti l'importo dello sconto

en: Enter the Discount Percent
it: Immetti la percentuale di sconto

en: Enter the Discount … unknown type
it: Immetti lo sconto … tipo sconosciuto

en: Enter the Entry Description
it: Immetti la descrizione per l'elemento

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
it: Inserire i dettagli del prestito: occorre indicare almeno un conto valido e un importo.

en: Enter the Quantity of units for this Entry
it: Immetti la quantità di unità per questo elemento

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
it: Immettere la tabella imposte da applicare per questo elemento

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
it: Inserisci il conto da cui trasferire, o sceglierne uno dall'elenco

en: Enter the annual interest rate in percent. Accepts values from 0.001 - 100. The Mortgage Assistant does not support zero-interest loans.
it: Immettere il tasso di interesse annuale in percentuale. Accetta valori compresi tra 0.001 e 100. L'Assistente Mutuo non supporta prestiti a tasso zero.

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
it: Immettere la data e il numero di azioni guadagnate o perse nel frazionamento o fusione azionaria. Per le fusioni azionarie (frazionamenti negativi) usa un valore negativo per la distribuzione delle azioni. Puoi anche immettere una descrizione della transazione o accettare quella predefinita.

en: Enter the effective share price
it: Inserisci il prezzo effettivo dell'azione

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
it: Immettere il nome completo della commodity; per esempio: Cisco Systems Inc, or Apple Computer, Inc.

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
it: Immetti il conto entrate/uscite per l'elemento o scegline uno dall'elenco

en: Enter the name of the Customer
it: Inserisci il nome del cliente

en: Enter the name of the Vendor
it: Inserisci il nome del fornitore

en: Enter the new balance of shares after the stock split.
it: Inserisci il nuovo saldo delle azioni dopo il frazionamento azionario.

en: Enter the number of months still to be paid off. This determines both the remaining principle and the duration of the scheduled transaction.
it: Inserisci il numero di mesi per cui sono ancora dovuti i pagamenti. Ciò determina sia il capitale rimanente che la durata della transazione pianificata.

en: Enter the number of shares bought or sold
it: Inserisci il numero di azioni acquistate o vendute

en: Enter the number of shares you gained or lost in the transaction.
it: Inserisci il numero di azioni che hai guadagnato o perso nella transazione.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
it: Immettere la frazione di scambio più piccola per la commodity. Immettere 1 per quelle che possono essere scambiate solo per unità intere.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
it: Immettere la sigla simbolica per la commodity (ad esempio CSCO o AAPL). Se si stanno ricevendo delle quotazioni online, questo campo deve corrispondere esattamente alla sigla utilizzata dalla fonte delle quotazioni (incluse le lettere maiuscole e minuscole).

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
it: Immetti la sigla simbolo o altra abbreviazione nota, come «RHT»; se non ce n'è una, o non la conosci, creane una propria.

en: Enter the type of Entry
it: Immetti il tipo di elemento

en: Enter the unit-Price for this Entry
it: Immetti il prezzo unitario per questo elemento

en: Enter the value of the shares.
it: Inserisci il valore delle azioni.

en: Enter your password
it: Inserisci la tua password

en: Enter your username and password
it: Immettere il nome utente e la password

en: Entity Not Found: %s
it: Entità non trovata: %s

en: Entity type does not match %s: %s
it: Il tipo di entità non corrispondente a %s: %s

en: Entries
it: Voci

en: Equities
it: Patrimonio

en: Equity
it: Patrimonio netto

en: Equity Accounts
it: Conti del patrimonio

en: Equity Statement
it: Prospetto delle variazioni di patrimonio netto

en: Error
it: Errore

en: Error %d in SX [%s] final gnc_numeric value, using 0 instead.
it: Errore %d nel valore finale gnc_numeric SX [%s], utilizzo 0 al suo posto.

en: Error adding price.
it: Impossibile aggiungere il prezzo.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
it: Errore nell'espressione regolare «%s»:
    %s

en: Error message:
it: Messaggio di errore:

en: Error on executing job.
    
    Status: %s
it: Errore nell'esecuzione del lavoro.
    
    Stato: %s

en: Error on executing job.
    
    Status: %s (%d)
it: Errore nell'esecuzione del lavoro.
    
    Stato: %s (%d)

en: Error parsing SX [%s] key [%s]=formula [%s] at [%s]: %s.
it: Errore nell'elaborazione di SX [%s] chiave [%s]=formula [%s] a [%s]: %s.

en: Error text.
it: Messaggio di errore.

en: Error(s) in invoice %s, all rows of this invoice ignored.
it: Errore/i nel documento di vendita %s, tutte le righe di questo documento sono state ignorate.

en: Error(s) in invoice without id, all rows of this invoice ignored.
it: Errore/i nel documento senza ID, tutte le righe di questo documento sono state ignorate.

en: Error: could not initialize graphical user interface and option add-price-quotes was not set.
    Perhaps you need to set the $DISPLAY environment variable?
it: Errore: impossibile inizializzare l'interfaccia grafica e l'opzione add-price-quotes non è stata impostata.
    Devi settare la variabile d'ambiente $DISPLAY?

en: Escrow Account
it: Conto destinato a garanzia

en: Escrow Payment
it: Pagamento a garanzia

en: Esti_mate Budget…
it: _Stima budget…

en: Estimate
it: Stima

en: Estimate Budget Values
it: Stima importi del budget

en: Estimate a budget value for the selected accounts from past transactions
it: Stima un budget per i conti selezionati basandosi sulle transazioni passate

en: Europe
it: Europa

en: Europe (31.12.2001)
it: Europa (31.12.2001)

en: European
it: Europeo

en: Every
it: Ogni

en: Every transaction has a "Notes" field where you can put useful information.
    
    To make it visible
    select "View" in the menu bar and check "Double Line" or
    check "Double Line View" in Preferences:Register Defaults.
it: Ogni transazione ha un campo «Note» dove puoi inserire informazioni utili.
    
    Per renderlo visibile
    seleziona «Visualizza» nella barra del menu e imposta «Riga doppia» o
    imposta «Visualizza a riga doppia» nei valori predefiniti in Preferenze:Registro.

en: Exact end period
it: Periodo di fine esatto

en: Exact start period
it: Periodo di inizio esatto

en: Examples
it: Esempi

en: Exch. Rate
it: Tasso di cambio

en: Exchange Rate
it: Tasso di cambio

en: Exchange Rates
it: Tassi di cambio

en: Exchange by CSV/FinTS(former HBCI) or import SWIFT-MT9xx/QIF/OFX data including Transaction Matching
it: Scambiare tramite CSV / FinTS (ex HBCI) o importare i dati SWIFT-MT9xx/QIF/OFX incluso l'abbinamento delle transazioni

en: Exchange rate | Exchange rates
it[0]: Tasso di cambio
it[1]: Tassi di cambio

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
it: Escludi le transazioni da/a conti filtrati

en: Exclude accounts with zero total balances
it: Escludi i conti con saldo totale nullo

en: Exclude closing transactions
it: Escludi le transazioni di chiusura

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
it: Esclude i conti con saldo nullo che non sono di livello principale ma non i sottoconti con saldo non nullo.

en: Exclude transactions between selected accounts
it: Escludi le transazioni tra i conti selezionati

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
it: Escludi le transazioni che coinvolgono due soli conti, entrambi selezionati qui sotto. Questo incide solamente sulle colonne di profitto e perdite della tabella.

en: Execute _Now
it: Esegui _ora

en: Execute _later (unimpl.)
it: Esegui _successivamente (non impl.)

en: Execute price quote related commands. The following commands are supported.
    
      info: 	Show Finance::Quote version and exposed quote sources.
       get: 	Fetch current quotes for all foreign currencies and stocks in the given GnuCash datafile.
      dump: 	Fetch current quotes for specified currencies or stocks from a specified namespace and print the results to the console.
            	This must be followed with a source and one or more symbols, unless the source is "currency" in which case it must be followed with two or more symbols, the first of which is the currency in which exchange rates for the rest will be quoted.
it: Eseguire i comandi relativi alle quotazioni di prezzo. Sono supportati i seguenti comandi.
    
      info: 	Mostra la versione di Finance::Quote e fonti delle quotazione esposte.
       get: 	Recupera le quotazioni correnti per tutte le valute estere e le azioni nel file di dati di GnuCash specificato.
      dump: 	Recupera le quotazioni correnti per valute o azioni specificate da uno spazio dei nomi specificato e stampa i risultati sulla console.
            	Questo deve essere seguito da una fonte e da uno o più simboli, a meno che la fonte non sia «valuta», nel qual caso deve essere seguito da due o più simboli, il primo dei quali è la valuta in cui saranno quotati i tassi di cambio per il resto .

en: Execute report related commands. The following commands are supported.
    
      list: 	Lists available reports.
      show: 	Describe the options modified in the named report. A datafile may be specified to describe some saved options.
      run: 	Run the named report in the given GnuCash datafile.
it: Esegui i comandi relativi ai report. Sono supportati i seguenti comandi.
    +
      list: 	 Elenca i report disponibili.
      show: 	 Visualizza le opzioni modificate di un report. Può essere specificato un file di dati per descrivere alcune opzioni salvate.
      run: 	 Esegue un report in un file di dati GnuCash.

en: Execute this online transaction now
it: Esegui questa transazione online ora

en: Existing
it: Esistente

en: Existing Assets
it: Attività esistenti

en: Existing Document Link is
it: L'attuale collegamento al documento è

en: Existing Equity
it: Patrimonio esistente

en: Existing Liabilities
it: Passività esistenti

en: Existing Retained Earnings
it: Utili portati a nuovo esistenti

en: Existing Retained Losses
it: Perdite portate a nuovo esistenti

en: Existing absolute file path links will be converted to relative ones by comparing them to the new path head unless box unticked.
it: I percorsi assoluti dei collegamenti ai file verranno convertiti in percorsi relativi confrontandoli con il nuovo percorso a meno che questa box non sia deselezionata.

en: Existing relative file path links will be converted to absolute ones by combining them with the existing path head unless box unticked.
it: I percorsi relativi dei collegamenti ai file verranno convertiti in percorsi assoluti combinandoli con il prefisso esistente a meno che la casella non sia deselezionata.

en: Exit the saved report configurations dialog
it: Chiude la finestra delle configurazioni del report personalizzato

en: Expected location
it: Posizione attesa

en: Expense
it: Uscite

en: Expense Account
it: Conto uscite

en: Expense Accounts
it: Conti uscite

en: Expense Chart
it: Grafico delle uscite

en: Expense Over Time
it: Uscite nel tempo

en: Expense Piechart
it: Grafico a torta delle uscite

en: Expense Total
it: Totale Uscite

en: Expense Voucher
it: Nota spesa

en: Expense Vouchers
it: Note spese

en: Expense voucher number
it: Numero nota spesa

en: Expense voucher number format
it: Formato numero nota spesa

en: Expenses
it: Uscite

en: Expenses vs. Day of Week
it: Uscite per giorno della settimana

en: Explanation
it: Spiegazione

en: Export
it: Esporta

en: Export A_ctive Register to CSV…
it: Es_porta il registro attivo in CSV…

en: Export Account T_ree to CSV…
it: _Esporta struttura conti in CSV…

en: Export HTML-formatted report to file
it: Esporta il report in formato HTML

en: Export Now…
it: Esporta ora…

en: Export Summary
it: Riepilogo esportazione

en: Export _Accounts
it: Esporta _conti

en: Export _Report
it: Esporta _report

en: Export _Report…
it: Esporta _report…

en: Export _Transactions to CSV…
it: E_sporta transazioni in CSV…

en: Export as P_DF…
it: Esporta come P_DF…

en: Export the Account Tree to a CSV file
it: Esporta la struttura dei conti in un file CSV

en: Export the Active Register to a CSV file
it: Esporta il registro attivo in un file CSV

en: Export the Transactions to a CSV file
it: Esporta le transazioni in un file CSV

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
it: Esporta la struttura dei conti in un nuovo file dei dati di GnuCash

en: Export the current report as a PDF document
it: Esporta il report corrente come documento PDF

en: Export to PDF File
it: Esporta in un file PDF

en: Exporting file…
it: Esportazione del file in corso…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
it: Estende il libro corrente permettendo di aggiungere nuove categorie di conti

en: Extra Notes
it: Note aggiuntive

en: Extra Payments
it: Pagamenti extra

en: Extra notes to put on the invoice.
it: Note aggiuntive da inserire nel documento di vendita.

en: Extra to Charge Card
it: Carta su cui addebitare gli extra

en: F_ind Account
it: Trova _conto

en: F_raction traded
it: F_razione scambiata

en: Failed
it: Fallito

en: Failed to create price from selected columns.
it: Impossibile creare i prezzi dalle colonne selezionate.

en: Failed to initialize Finance::Quote:
it: Inizializzazione fallita di Finance::Quote:

en: Failed to open log file: %s: %s
it: Impossibile aprire il file di log «%s»: %s

en: Failed to parse result returned by Finance::Quote.
it: Impossibile analizzare il risultato restituito da Finance::Quote.

en: Fancy
it: Elaborato

en: Fancy Date Format
it: Formato data per le stampe

en: Fancy Invoice
it: Documento di vendita elaborato

en: Fee
it: Commissione

en: Fees
it: Commissioni

en: File %s opened. %s
it: File «%s» aperto. %s

en: File Format
it: Formato file

en: File Found
it: File Trovato

en: File Not Found
it: File non trovato

en: File does not appear to be in QIF format
it: Il file non sembra essere in formato QIF

en: File exported successfully!
it: Esportazione del file riuscita!

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
it: Il file non è stato trovato oppure è negata la lettura. Seleziona un altro file.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
it: File su cui registrare il log; predefinito: «/tmp/gnucash.trace»; può essere «stderr» or «stdout».

en: Filled circle
it: Cerchio pieno

en: Filled diamond
it: Rombo pieno

en: Filled square
it: Quadrato pieno

en: Filter
it: Filtro

en: Filter %s by...
it: Filtra %s per...

en: Filter %s by…
it: Filtra %s per…

en: Filter By:
it: Filtra per:

en: Filter By…
it: Filtra per…

en: Filter Type
it: Tipo di filtro

en: Filter account.
it: Filtra conto.

en: Filter accounts
it: Filtra i conti

en: Filter by reconcile status.
it: Filtra per stato di riconciliazione.

en: Filter on these accounts.
it: Filtra questi conti.

en: Filter register by…
it: Filtra registro per…

en: Filter will be applied to 'Match String' and 'Mapped to Account Name' fields, case sensitive.
it: Il filtro verrà applicato ai campi «Stringa cercata» e «Mappato al nome del conto», con distinzione tra maiuscole e minuscole.

en: Filtered
it: Filtrato

en: Finance Management
it: Gestione finanziaria

[ctx: Finance::Quote]
en: **missing**
it: **mancante**

[ctx: Finance::Quote]
en: currency:
it: valuta:

[ctx: Finance::Quote]
en: date:
it: data:

[ctx: Finance::Quote]
en: last:
it: ultimo:

[ctx: Finance::Quote]
en: one of these
it: uno di questi

[ctx: Finance::Quote]
en: price:
it: prezzo:

[ctx: Finance::Quote]
en: recommended
it: raccomandato

[ctx: Finance::Quote]
en: required
it: richiesto

[ctx: Finance::Quote]
en: symbol:
it: simbolo:

en: Finance::Quote check returned error
it: Finance::Quote controllare l'errore restituito

en: Finance::Quote failed silently to retrieve a quote for symbol
it: Finance::Quote non è riuscito, silenziosamente, a recuperare una quotazione per il simbolo

en: Finance::Quote fields GnuCash uses:
it: Campi Finance::Quote utilizzati da GnuCash:

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
it: Finance::Quote deve essere installato per abilitare questo pulsante.

en: Finance::Quote reported a failure for symbol
it: Finance::Quote ha segnalato un errore per il simbolo

en: Finance::Quote reported failure set no error.
it: Finance::Quote ha segnalato un malfunzionamento ma non ha specificato un errore.

en: Finance::Quote reported failure with error:
it: Finance::Quote ha segnalato un malfunzionamento specificando l'errore:

en: Finance::Quote retrieval failed with error
it: Finance::Quote recupero non riuscito con errore

en: Finance::Quote returned a quote with a currency GnuCash doesn't know about.
it: Finance::Quote ha restituito una quotazione in una valuta che GnuCash non conosce.

en: Finance::Quote returned a quote with a price that GnuCash was unable to covert to a number.
it: Finance::Quote ha restituito una quotazione con un prezzo che GnuCash non è riuscito a convertire in un numero.

en: Finance::Quote returned a quote with no currency.
it: Finance::Quote ha restituito una quotazione senza valuta.

en: Finance::Quote returned a quote with no price element.
it: Finance::Quote ha restituito una quotazione senza alcun elemento di prezzo.

en: Finance::Quote returned an error:
it: Finance::Quote ha restituito un errore:

en: Finance::Quote returned no data and set no error.
it: Finance::Quote non ha restituito dati e non ha impostato alcun errore.

en: Finance::Quote sources:
it: Finance::Fonte quotazioni:

en: Find Account
it: Cerca Conto

en: Find Bi_ll…
it: T_rova documento di acquisto…

en: Find Bill
it: Trova documento di acquisto

en: Find Customer
it: Trova cliente

en: Find Employee
it: Trova dipendente

en: Find Expense Voucher
it: Trova nota spese

en: Find Expense _Voucher…
it: T_rova nota spese…

en: Find In_voice…
it: T_rova documento di vendita…

en: Find Invoice
it: Trova documento di vendita

en: Find Jo_b…
it: Trova l_avoro…

en: Find Job
it: Trova lavoro

en: Find Order
it: Trova ordine

en: Find Transaction
it: Trova transazione

en: Find Vendor
it: Trova fornitore

en: Find an account
it: Trova un conto

en: Find an account.
it: Trova un conto.

en: Find transactions with a search
it: Trova le transazioni con una ricerca

en: Find transactions with a search.
it: Trova le transazioni con una ricerca.

en: Finding duplicate transactions
it: Ricerca delle transazioni doppie

en: Finish
it: Termina

en: Finish Account Setup
it: Conclusione della configurazione dei conti

en: Finish GnuCash Datafile Import
it: Termina l'importazione del file dati di GnuCash

en: Finish the reconciliation of this account
it: Termina la riconciliazione di questo conto

en: First Date
it: Prima data

en: First In, First Out
it: FIFO: Primo entrato, primo uscito

en: First Option
it: Prima opzione

en: First budget period
it: Primo periodo di budget

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
it: Il primo giorno del periodo contabile, come impostato nelle preferenze globali.

en: First day of the current calendar year.
it: Il primo giorno di quest'anno.

en: First day of the current month.
it: Il primo giorno del mese corrente.

en: First day of the current quarterly accounting period.
it: Il primo giorno del trimestre contabile corrente.

en: First day of the next calendar year.
it: Il primo giorno dell'anno prossimo.

en: First day of the next month.
it: Il primo giorno del mese prossimo.

en: First day of the next quarterly accounting period.
it: Il primo giorno del prossimo trimestre contabile.

en: First day of the previous calendar year.
it: Il primo giorno dell'anno scorso.

en: First day of the previous month.
it: Il primo giorno del mese scorso.

en: First day of the previous quarterly accounting period.
it: Il primo giorno del trimestre contabile scorso.

en: First on the
it: Primo del

en: First-in first-out
it: FIFO: Primo entrato, primo uscito

en: Fixed Rate
it: Tasso fisso

en: Fixed-Width
it: Larghezza fissa

en: Flatten list to depth limit
it: Comprimi l'elenco al limite di profondità

en: Font definition in CSS font-family format.
it: Definizione della famiglia del carattere nel formato CSS.

en: Font family
it: Famiglia di carattere

en: Font info for account name.
it: Tipo di carattere per il nome del conto.

en: Font info for cells containing total labels.
it: Tipo di carattere per le celle che contengono l'etichetta del totale.

en: Font info for centered label cells.
it: Tipo di carattere per le celle con etichetta centrata.

en: Font info for number cells containing a total.
it: Tipo di carattere per le celle numeriche che contengono un totale.

en: Font info for number headers.
it: Tipo di carattere per le intestazioni del numero.

en: Font info for regular number cells.
it: Tipo di carattere per le celle numeriche regolari.

en: Font info for regular text cells.
it: Tipo di carattere per le celle di testo regolari.

en: Font info for the report title.
it: Tipo di carattere per il titolo del report.

en: Font size
it: Dimensione carattere

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
it: Dimensione del carattere nel formato CSS (per esempio «medium» o «10pt»).

en: Font to use for everything else.
it: Tipo di carattere da utilizzare per il resto.

en: Font to use for the main heading.
it: Tipo di carattere da utilizzare per l'intestazione principale.

en: Fonts
it: Caratteri

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Footer logo filename
it: Nome file del logo del piè di pagina

en: Footer logo width
it: Larghezza del logo del piè di pagina

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
it: Per partecipare alla scrittura dei report, o per contribuire con il proprio, consultare la mailing list ~a.

en: For importing customer lists.
it: Per importare elenchi di clienti.

en: For importing vendor lists.
it: Per importare elenchi di fornitori.

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
it: Per tua informazione: questo conto ha anche un saldo annotato di %s

en: Force P_rices to display as decimals
it: Forza la visualizzazione dei p_rezzi come decimali

en: Force prices to display as decimals even if they must be rounded.
it: Forza la visualizzazione dei prezzi come decimali anche se devono essere arrotondati.

en: Forever
it: Per sempre

en: Form
it: Modulo

en: Form Line Data:
it: Dati riga modulo:

en: Format
it: Formato

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
it: Formatta la tabella abilitandola all'operazione di esportazione (taglia e incolla) con delle celle aggiuntive.

en: Forward
it: Avanti

en: Found Finance::Quote version {1}.
it: Trovata Finance::Quote versione {1}.

en: Fourth Options
it: Quarta opzione

en: Fraction
it: Frazione

en: Frequency
it: Frequenza

en: Friday
it: Venerdì

en: From
it: Dal

en: From Namespace
it: Nome di provenienza

en: From Symbol
it: Simbolo di provenienza

en: From the Report Options, you will need to select the accounts which will hold the GST/VAT taxes collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
it: Dalle opzioni report, dovrai selezionare i conti che registreranno le imposte GST / IVA riscosse o pagate. Questi conti devono contenere divisioni che documentino gli importi che sono stati interamente versati o rimborsati dalle autorità fiscali con le dichiarazioni periodiche GST / IVA. Questi conti devono essere di tipo ATTIVITÀ per le imposte pagate sugli acquisti e di tipo PASSIVITÀ per le imposte riscosse sulle vendite.

en: From these Commodities
it: Da queste commodity

en: From ~a to ~a
it: Da ~a a ~a

en: Frozen
it: Bloccata

en: Full Account Name
it: Nome completo del conto

en: Full Category Path
it: Percorso completo della categoria

en: Full end-of-period work sheet
it: Foglio di lavoro completo di fine periodo

en: Funds In
it: Fondi in entrata

en: Funds Out
it: Fondi in uscita

en: Future Minimum
it: Minimo futuro

en: Future Minimum (%s)
it: Minimo futuro (%s)

en: Future Minimum (Report)
it: Minimo futuro (Report)

en: Future Scheduled Transactions Summary
it: Riepilogo delle transazioni pianificate future

en: Future value
it: Valore futuro

en: Future:
it: Futuro:

en: GST Amount
it: Importo IVA

en: GST Rate
it: Aliquota IVA

en: GUID of predefined check format to use
it: GUID del formato predefinito dell'assegno da utilizzare

en: Gain
it: Guadagni

en: Gain/Loss
it: Guadagno/Perdita

en: Gains
it: Guadagni

en: Gains Only
it: Solo guadagni

en: Gains and Sales
it: Guadagni e Vendite

en: General
it: Generale

en: General Journal
it: Libro giornale

en: General Ledger
it: Libro mastro generale

en: General background color for report.
it: Colore di sfondo per i report.

en: General journal exact balances
it: Saldi esatti del libro giornale

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
it: Generato da una documento di vendita. Provare a ritirare il documento di vendita.

en: Generic import transaction matcher
it: Ricercatore generico di corrispondenza per l'importazione

en: Georgian (GEOSTD8)
it: Georgiano (GEOSTD8)

en: Get Quotes
it: Ricevi quotazioni

en: Get Transactions Online
it: Ricevi le transazioni via internet

en: Get _Balance
it: Ricevi _saldo

en: Get _Transactions…
it: Ricevi _transazioni…

en: Get new online quotes for stock accounts.
it: Recupera via internet nuove quotazioni per i conti in titoli.

en: Get the transactions online through Online Banking
it: Ricevi le transazioni del conto online tramite l'Online Banking

en: Give the children the same type?
it: Assegnare ai figli la stessa tipologia?

en: GncQuotes::Fetch called with no book.
it: GncQuotes::Fetch è stato chiamato senza alcun libro.

en: GncQuotes::Fetch called with no commodities.
it: GncQuotes::Fetch è stato chiamato senza alcuna commodity.

en: GncQuotes::Report called with no source.
it: GncQuotes::Report è stato chiamato senza alcuna fonte.

en: GnuCash Account Name
it: Nome del conto di GnuCash

en: GnuCash Account Template Wiki
it: Wiki dei modelli di conti GnuCash

en: GnuCash Export Format
it: Formato esportazione GnuCash

en: GnuCash Export Format (4.x and older)
it: Formato di esportazione GnuCash (4.x e precedenti)

en: GnuCash Paths
it: Percorsi GnuCash

en: GnuCash Preferences
it: Preferenze di GnuCash

en: GnuCash Project
it: Progetto GnuCash

en: GnuCash Tip Of The Day
it: GnuCash: suggerimento del giorno

en: GnuCash account name
it: Nome del conto di GnuCash

en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance, and many other programs.
    
    The import process has several steps. Your GnuCash accounts will not be changed until you click "Apply" at the end of the process.
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel" to abort the process.
it: GnuCash è in grado di importare i dati registrati nei file di formato QIF (Quicken Interchange Format) creati da Quicken/QuickBooks, MS Money, Moneydance e altri programmi.
    
    Il processo di importazione prevede diverse fasi. I conti di GnuCash non saranno salvati fino a quando non farai clic sul pulsante «Applica» alla fine del processo di importazione.
    
    Fai clic su «Avanti» per iniziare il caricamento dei dati QIF, oppure su «Annulla» per annullare il processo.

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
it: GnuCash non può riconoscere il valore in uno dei campi. Si deve inserire un'espressione valida.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
it: GnuCash non può completare un test critico per la presenza di un bug nella libreria «libdbi». La causa può essere un'errata configurazione dei permessi del proprio database SQL. Consultare https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 per maggiori informazioni.

en: GnuCash could not find the files of the help documentation.
it: GnuCash non è riuscito a trovare i file per la documentazione di aiuto.

en: GnuCash could not find the linked document.
it: Impossibile trovare il documento collegato.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
it: GnuCash non riesce a bloccare il file «%s».

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
it: GnuCash non è riuscito a bloccare «%s». Questo database potrebbe essere utilizzato da un altro utente, nel qual caso non dovrebbe essere esportato. Procedere comunque all'esportazione del database?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
it: GnuCash non è riuscito a bloccare «%s». Questo database potrebbe essere utilizzato da un altro utente, nel qual caso non dovrebbe essere importato. Procedere comunque all'importazione del database?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
it: GnuCash non è riuscito a bloccare «%s». Questo database potrebbe essere utilizzato da un altro utente, nel qual caso non dovrebbe essere aperto. Procedere comunque all'apertura del database?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
it: GnuCash non è riuscito a bloccare «%s». Questo database potrebbe essere utilizzato da un altro utente, nel qual caso non dovrebbe essere salvato. Procedere comunque al salvataggio del database?

en: GnuCash could not open the linked document:
it: GnuCash non può aprire il documento collegato:

en: GnuCash could not write to %s. That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory or your anti-virus software is preventing this action.
it: GnuCash non è riuscito a scrivere in «%s». Il database potrebbe essere su un file system in sola lettura, oppure non si hanno i permessi di scrittura per la cartella, oppure il software antivirus sta impedendo questa operazione.

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
it: GnuCash è un programma per la contabilità personale e delle piccole imprese.

en: GnuCash submitted invalid json to Finance::Quote. The details were logged.
it: GnuCash ha inviato json non valido a Finance::Quote. I dettagli sono stati registrati.

en: GnuCash uses a yellow/green theme by default for register windows. Uncheck this if you want to use the system color theme instead.
it: GnuCash utilizza un tema giallo/verde per impostazione predefinita per le finestre di registro. Deseleziona questa opzione se desideri utilizzare invece il tema del colore di sistema.

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
it: GnuCash utilizza i conti di entrate e uscite in luogo delle categorie per classificare le transazioni. Ogni categoria nel file QIF verrà convertita in un conto di GnuCash.
    
    Nella pagina seguente, verranno visualizzate le corrispondenze consigliate tra le categorie del file QIF e i conti di GnuCash. È possibile cambiare le corrispondenze che non siano soddisfacenti, facendo doppio clic sulla riga che contiene il nome della categoria.
    
    Se si desiderasse cambiare le corrispondenze in seguito, si potrà riorganizzare la struttura dei conti direttamente all'interno di GnuCash.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
it: GnuCash non è stato in grado di salvare le preferenze di mappatura.

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
it: GnuCash tenterà di stimare i valori del budget per i conti selezionati basandosi sulle transazioni passate.

en: GnuCash {1} development version
it: Versione in sviluppo di GnuCash {1}

en: GnuCash-Report
it: Report-GnuCash

en: Go to Date
it: Vai alla data

en: Grand Total
it: Totale

en: Grand Total Cell Color
it: Colore della cella del totale generale

en: Grand Total Only
it: Solo totale generale

en: Grand Total and Subtotals
it: Totale generale e subtotali

en: Greek
it: Greco

en: Greek (ISO-8859-7)
it: Greco (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
it: Greco (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
it: Greco (Windows-1253)

en: Green
it: Verde

en: Grid
it: Griglia

en: Gross Balance
it: Saldo lordo

en: Gross Purchases
it: Acquisti lordi

en: Gross Sales
it: Vendite lorde

en: Gross adjustment accounts.
it: Conti di rettifica lordi.

en: Group gains (and sales?) by long-term (LT) and short-term (ST)
it: Raggruppa in a lungo termine (LT) e in a breve termine (ST) i guadagni (e le vendite?)

en: Group gains by age (short term and long term)
it: Raggruppa i guadagni per periodi (breve termine e lungo termine)

en: HTML Style Sheet Properties: %s
it: Proprietà dei fogli stile HTML: %s

en: HTML Style Sheets
it: Fogli stile HTML

en: H_idden
it: N_ascosto

en: Half Year
it: Semestre

en: Half Years
it: Semestri

en: Have a nice day!
it: Buona giornata!

en: Head or Tail
it: Testa o Coda

en: Header logo filename
it: Nome file del logo di intestazione

en: Header logo width
it: Larghezza del logo di intestazione

en: Heading Alignment
it: Allineamento dell'intestazione

en: Heading Banner
it: Banner del titolo

en: Heading font
it: Carattere dell'intestazione

en: Headings 1
it: Intestazione 1

en: Headings 2
it: Intestazione 2

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hebrew (IBM-862)
it: Ebraico (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
it: Ebraico (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
it: Ebraico (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (MacHebrew)
it: Ebreo (MacHebrew)

en: Hebrew (Windows-1255)
it: Ebreo (Windows-1255)

en: Height of plot, 10 - 100 in percent, above in pixels.
it: Altezza di stampa, 10 - 100 in percentuale, sopra in pixel.

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hidden Options
it: Opzioni nascoste

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide _Hidden Accounts
it: Nascondi i conti _nascosti

en: Hide _Placeholder Accounts
it: Nascondi conti segna_posto

en: Hide splits in all transactions.
it: Nascondi le divisioni in tutte le transazioni.

en: Hide:
it: Nascondi:

en: Highlight a date first to sort by occurrence date.
it: Evidenziare prima una data per ordinarla in base alla data in cui si è verificata.

en: Highlight a schedule first to sort by schedule name.
it: Evidenziare prima una pianificazione per ordinarla in base al nome della pianificazione.

en: Hindi (MacDevanagari)
it: Indi (MacDevanagari)

en: Hold the TAN generator in front of the animated graphic. The markings (triangles) on the graphic must match those on the TAN generator.
it: Tieni il generatore di TAN davanti alla grafica animata. I segni (triangoli) sul grafico devono corrispondere a quelli sul generatore TAN.

en: Hours
it: Ore

en: How did you pay for this item?
it: Come è stato pagato questo elemento?

en: How many automatic decimal places will be filled in.
it: Il numero di cifre decimali da inserire automaticamente.

en: How many days in advance to notify the user.
it: Quanti giorni prima avvisare l'utente.

en: How many days in advance to remind the user.
it: Quanti giorni prima ricordare all'utente.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
it: Numero di giorni di preavviso per le scadenze dei documenti di acquisto.

en: How many days in the future to warn about Invoices coming due.
it: Numero di giorni di preavviso per le scadenze dei documenti di vendita.

en: How many days to keep old log/backup files.
it: Per quanti giorni conservare i vecchi file di log e backup.

en: How to handle void transactions.
it: Come comportarsi con le transazioni annullate.

en: How to report brokerage fees
it: Come rendicontare le commissioni di intermediazione

en: How to report commissions and other brokerage fees.
it: Come registrare commissioni e altri diritti di intermediazione.

en: How to show account subtotals for parent accounts.
it: Come visualizzare i subtotali per i conti padre.

en: How to show the balances of parent accounts.
it: Come visualizzare i saldi dei conti genitore.

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
it: Come gestire i conti che hanno una profondità superiore a quella specificata (se ce ne sono).

en: Hyphen (-)
it: Trattino (-)

en: ISIN, CUSI_P or other code
it: ISIN, CUSI_P o altro codice

en: ISO-8859-1 (West European)
it: ISO-8859-1 (Europa Occidentale)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
it: ISO-8859-10 (Nordico)

en: ISO-8859-11 (Thai)
it: ISO-8859-11 (Tailandese)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
it: ISO-8859-13 (Baltico)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
it: ISO-8859-14 (Celtico)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
it: ISO-8859-15 (Europa Occidentale, simbolo dell'Euro)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
it: ISO-8859-16 (Europeo Sud-Orientale)

en: ISO-8859-2 (East European)
it: ISO-8859-2 (Europa Orientale)

en: ISO-8859-3 (South European)
it: ISO-8859-3 (Europa Meridionale)

en: ISO-8859-4 (North European)
it: ISO-8859-4 (Europa Settentrionale)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
it: ISO-8859-5 (Cirillico)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
it: ISO-8859-6 (Arabo)

en: ISO-8859-7 (Greek)
it: ISO-8859-7 (Greco)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
it: ISO-8859-8 (Ebraico)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
it: ISO-8859-9 (Turco)

en: Icelandic (MacIcelandic)
it: Islandese (MacIcelandic)

en: Identical commodities
it: Commodity identiche

en: Identification
it: Identificazione

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is less than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -100 will show icon if limit is set to -90
    Today's balance of 90 will show icon if limit is set to 100
    
    Clear the entry to have no warning.
it: Se è presente un valore, è possibile visualizzare un'indicazione nel piano dei conti quando il saldo di oggi è inferiore a questo valore.
    
    vale a dire
    Il saldo di oggi di -100 mostrerà l'icona se il limite è impostato su -90
    Il saldo di oggi di 90 mostrerà l'icona se il limite è impostato su 100
    
    Cancella la voce per non ricevere alcun avviso.

en: If a value is present, an indication can be shown in the chart of accounts when today's balance is more than this value.
    
    i.e.
    Today's balance of -90 will show icon if limit is set to -100
    Today's balance of 100 will show icon if limit is set to 90
    
    Clear the entry to have no warning.
it: Se è presente un valore, è possibile visualizzare un'indicazione nel piano dei conti quando il saldo di oggi è superiore a questo valore.
    
    vale a dire
    Il saldo di oggi di -90 mostrerà l'icona se il limite è impostato su -100
    Il saldo di oggi di 100 mostrerà l'icona se il limite è impostato su 90
    
    Cancella la voce per non ricevere alcun avviso.

en: If activated, include application added prices.
    
    These prices were added so that there's always a "nearest in time" price for every multi-commodity transaction so that the Accounts page and reports are able to correctly report values so removing them may make this less reliable.
it: Se attivato, include i prezzi aggiunti dell'applicazione.
    
    Questi prezzi sono stati aggiunti in modo che ci sia sempre un prezzo «più vicino nel tempo» per ogni transazione multi-commodity in modo che la pagina dei conti e i report siano in grado di riportare correttamente i valori, di conseguenza rimuoverli rende report e conti meno affidabili.

en: If activated, include manually entered prices.
it: Se attivato, include i prezzi inseriti manualmente.

en: If activated, prices added by Finance::Quote will be included.
it: Se attivato, verranno inclusi i prezzi aggiunti da Finance::Quote.

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
it: Se attivata, tutte le righe che compongono una singola transazione utilizzeranno lo stesso colore di sfondo. Diversamente i colori di sfondo saranno alternati su ogni riga.

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
it: Se attivata, la struttura dei conti mostrerà i conti colorati con il colore personalizzato (se definito). Questo può essere utile per identificare i conti più rapidamente.

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
it: Se attivata, le schede dei registri dei conti verranno colorate con il colore personalizzato del conto (se impostato). Questo può essere utile per identificare i conti più rapidamente.

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
it: Se attivata, dopo che una transazione già memorizzata è stata completata automaticamente, il cursore si sposterà al campo «Trasferimento». Diversamente il cursore si sposterà nel campo dell'importo.

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
it: Se attivata, GnuCash mostrerà una finestra di conferma ogni volta che verrà avviato il salvataggio automatico. Altrimenti nessun messaggio sarà visualizzato.

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
it: Se attiva, GnuCash visualizza una spiegazione della funzione di auto-salvataggio la prima volta che la funzione è avviata. Altrimenti non viene mostrata alcuna informazione.

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
it: Se attivata, GnuCash inserirà automaticamente un punto decimale nei valori inseriti senza. Diversamente GnuCash non modificherà i numeri inseriti.

en: If active, GnuCash will round prices as necessary to display them as decimals instead of displaying the exact fraction if the fractional part cannot be exactly represented as a decimal.
it: Se attivata, GnuCash arrotonderà i prezzi secondo necessità per visualizzarli come decimali anziché visualizzare la frazione esatta se la parte frazionaria non può essere rappresentata esattamente come un decimale.

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
it: Se attivata, verrà visualizzato un pulsante di chiusura in ogni scheda che può essere chiusa. Diversamente, nessun pulsante verrà visualizzato nella scheda. A prescindere da questa impostazione, le pagine possono sempre essere chiuse tramite la voce del menu «Chiudi» o il pulsante «Chiudi» collocato nella barra degli strumenti.

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
it: Se attivata verrà visualizzata l'immagine di avvio. Altrimenti non verrà mostrata alcuna immagine di avvio.

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
it: Se attivata, dopo la riconciliazione di un conto per la carta di credito, richiede all'utente di inserire un pagamento della carta di credito stessa. Diversamente, quest'ultimo non viene richiesto.

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
it: Se attivata, tutte le transazioni nel registro marcate come compensate appariranno già selezionate nella finestra di riconciliazione. Diversamente inizialmente non verrà selezionata alcuna transazione.

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
it: Se attivata, apre sempre la finestra di riconciliazione utilizzando la data odierna per l'estratto conto, senza tener conto delle riconciliazioni precedenti.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
it: Se attivata, ogni nuova transazione pianificata avrà l'opzione di «auto-creazione» attivata. Si potrà cambiare questa impostazione durante la creazione della transazione o in un momento successivo modificando la transazione pianificata stessa.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
it: Se attivata, ogni nuova transazione pianificata avrà l'opzione di notifica attivata. Si potrà cambiare questa impostazione durante la creazione della transazione o in un momento successivo modificando la transazione pianificata stessa. Questa impostazione ha significato solo se è attivata l'opzione per la creazione automatica.

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
it: Se attivata, all'avvio GnuCash controllerà se vi sono documenti di acquisto prossimi alla scadenza e li visualizzerà in una finestra di promemoria. La definizione «prossimi» è controllata dall'impostazione «Giorni in anticipo». Diversamente GnuCash non controllerà la presenza di documenti di acquisto in scadenza.

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any invoices will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due invoices.
it: Se attivata, all'avvio GnuCash controllerà se vi sono documenti di vendita prossimi alla scadenza e li visualizzerà in una finestra di promemoria. La definizione di «prossimi» è controllata dall'impostazione «Giorni in anticipo». Diversamente GnuCash non controllerà la presenza di documenti di vendita in scadenza.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
it: Se attivata, alla chiusura di una scheda, apparirà quella visitata più di recente. Altrimenti apparirà quella successiva a sinistra.

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
it: Se attivata, ogni nuovo documento di vendita verrà aperto in una nuova finestra. Diversamente un nuovo documento di vendita verrà aperto come una scheda nella finestra principale.

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
it: Se attivata, ogni nuovo registro verrà aperto in una nuova finestra. Diversamente, ogni nuovo registro verrà aperto come scheda nella finestra principale.

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
it: Se attivata, ogni nuovo report verrà aperto in una nuova finestra. Diversamente i nuovi report saranno aperti come schede nella finestra principale.

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
it: Se attivata, sono visualizzati anche altri pulsanti per le funzioni comuni per l'impresa. Altrimenti non lo sono.

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
it: Se attivata, verranno utilizzate le diciture formali della contabilità «Dare» e «Avere» per indicare i campi sullo schermo. Diversamente, verranno utilizzate delle etichette informali come aumento/diminuzione, fondi in ingresso/uscita ecc...

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
it: Se attivata, GnuCash verrà abilitato all'interruzione della compatibilità dei file con le vecchie versioni in modo che un file salvato nella versione attuale non potrà essere aperto con una versione del programma più vecchia. Diversamente GnuCash creerà dei file che potranno essere aperti anche dalle versioni più vecchie.

en: If active, horizontal grid lines will be shown on table displays. Otherwise no horizontal grid lines will be shown.
it: Se attivata, nelle visualizzazioni delle tabelle verranno visualizzate le righe orizzontali della griglia. Altrimenti non verrà visualizzata alcuna riga orizzontale nella griglia.

en: If active, new tabs are opened adjacent to current tab. If inactive, the new tabs are opened instead at the end.
it: Se abilitata, le nuove schede vengono aperte vicino alla scheda corrente, se disabilitata le nuove schede vengono aperte alla fine.

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
it: Se attivata, verranno mostrate le commodity diverse dalle valute (azioni). Diversamente saranno nascoste.

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
it: Se attivata, la ricerca coinvolgerà solo gli elementi attivi nella classe corrente. Diversamente coinvolgerà tutti gli elementi della classe corrente.

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
it: Se attivata, premendo il tasto «Invio» ci si sposterà alla fine del registro. Diversamente premendo «Invio» ci si sposterà alla riga della transazione successiva.

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
it: Se attivata, la finestra di dialogo della nuova struttura conti verrà visualizzata ogni qualvolta si seleziona la voce «Nuovo file» dal menu «File». Altrimenti non verrà visualizzata.

en: If active, the PIN for FinTS/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
it: Se attivata, il codice PIN per le operazioni FinTS/AqBanking verrà ricordato per tutta la sessione. Diversamente dovrà essere immesso ogni volta che viene richiesto durante una sessione.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
it: Se attivata, il codice PIN per le operazioni HBCI/AqBanking verrà ricordato per tutta la sessione. Diversamente dovrà essere immesso ogni volta che viene richiesto durante una sessione.

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
it: Se attivata, verrà visualizzata la finestra per i nuovi utenti verrà visualizzata; diversamente non verrà aperta.

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
it: Se attivata, la dimensione e la posizione di ogni finestra di dialogo verrà salvata alla sua chiusura. Le dimensioni e la posizione delle finestre saranno ricordate all'uscita da GnuCash. Diversamente le dimensioni non saranno salvate.

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
it: Se attivata, la finestra si chiuderà automaticamente al termine del processo di importazione HBCI/AqBanking. Altrimenti rimarrà aperta.

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
it: Se attivata, verrà utilizzato il formato dell'ora a 24 ore. Altrimenti sarà utilizzato il formato a 12 ore.

en: If active, vertical grid lines will be shown on table displays. Otherwise no vertical grid lines will be shown.
it: Se attivata, nelle tabelle verranno visualizzate le righe verticali della griglia. Altrimenti non verrà visualizzata alcuna riga verticale nella griglia.

en: If any account has an existing color it will not be replaced unless the following is ticked.
it: Se un conto ha già un colore, questo non verrà sostituito a meno che non sia selezionata questa opzione.

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
it: Se selezionato, ogni documento di vendita verrà aperto in una nuova finestra in primo piano. Diversamente verrà aperto nella finestra corrente.

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
it: Se selezionato, ogni registro verrà aperto in una nuova finestra in primo piano. Diversamente, il registro verrà aperto nella finestra corrente.

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
it: Se selezionato, ogni report verrà aperto in una nuova finestra in primo piano. Diversamente verrà aperto nella finestra corrente.

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
it: Se selezionato, le commodity diverse dalle valute verranno visualizzate nella barra di riepilogo. Diversamente saranno visualizzate solo le valute.

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
it: Se selezionato, verranno visualizzati solamente i nomi dei sottoconti nel registro e nel menu a tendina per la selezione dei conti. Il comportamento predefinito è quello di visualizzare il nome completo includendo il percorso della struttura. L'attivazione di questa opzione implica che vengano utilizzati dei nomi univoci per tutti i sottoconti della struttura.

en: If checked, pressing the 'Enter' key will move to the location of the blank transaction in the register. If clear, pressing the 'Enter' key will move down one row.
it: Se selezionato, premendo il tasto «Invio» ci si sposterà alla transazione vuota alla fine del registro. Se non selezionata, premendo il tasto «Invio» ci si muoverà alla riga inferiore.

en: If checked, transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction unless in reverse sort order when they are displayed at the top before the blank transaction. If clear, the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions unless in reverse sort order when it will be at the top.
it: Se selezionata, le transazioni con una data futura verranno visualizzate in fondo al registro dopo la transazione vuota, a meno che non siano in ordine inverso quando vengono visualizzate in alto prima della transazione vuota. Se non è selezionata, la transazione vuota sarà in fondo al registro dopo tutte le transazioni a meno che non siano in ordine inverso quando sarà in cima.

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
it: Se abilitata, la domanda di «Salvataggio delle modifiche alla chiusura» attenderà un numero limitato di tempo per la risposta; se non si risponde entro questo tempo, le modifiche verranno salvate automaticamente e la finestra della domanda verrà chiusa.

en: If more than 1 period column, include overall period?
it: Se c'è più di una colonna periodo, includere periodo complessivo?

en: If no transactions matched
it: Se non corrisponde alcuna transazione

en: If not satisfied with the available templates, please read the wiki page linked below and share your new or improved template.
it: Se i modelli disponibili non sono soddisfacenti, leggi la pagina wiki indicata di seguito e condividi il tuo modello nuovo o migliorato.

en: If selected, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the split 'action' field and the transaction 'num' field is shown on the second line in double line view (and is not visible if that's not set). Otherwise, the default book option for new files is set so that the 'Num' cell on registers shows/updates the transaction 'num' field.
it: Se selezionata, l'opzione predefinita per i nuovi file è impostata in modo che la cella «Num» del registro visualizzi/aggiorni il campo «Azione» della suddivisione e il campo «Num» della transazione nella seconda riga della modalità a doppia riga (e non sarà visibile se non è impostata questa modalità). Diversamente, l'opzione predefinita del libro per i nuovi file è impostata in modo tale che la cella «Num» del registro visualizzi/aggiorni il campo «Num» della transazione.

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
it: Se attivata, le imposte sono incluse negli elementi di questo tipo. Questa impostazione verrà applicata ai nuovi clienti e fornitori.

en: If several profit & loss period columns are shown, also show overall period profit & loss.
it: Se vengono visualizzate colonne per più periodi di profitti e perdite, mostra anche profitti e perdite complessivi del periodo complessivo.

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
it: Se l'opzione «formato della data» è impostata su personalizzato, questa stringa è utilizzata come argomento per il comando strftime per creare la data che verrà visualizzata nelle stampe. Può essere una qualsiasi stringa interpretabile da strftime; per maggiori informazioni sul formato, leggere il manuale di sfrtime digitando da linea di comando «man 3 strftime».

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
it: Se il testo nella scheda è più lungo di questo valore (la prova è approssimativa) allora l'etichetta della scheda sarà tagliata e il testo omesso sarà rimpiazzato da puntini di sospensione.

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
it: Se questa opzione è attivata, le voci multiple di un documento di vendita che devono essere registrate sullo stesso conto verranno accumulate in una singola suddivisione. Questa impostazione può essere modificata per ogni fattura nella finestra di emissione.

en: If this option is enabled, subtotals are displayed within parent amounts, and if parent has own amount, it is displayed on the next row as a child account. If this option is disabled, subtotals are displayed below parent and children groups.
it: Se questa opzione è abilitata, i totali parziali vengono visualizzati negli importi principali e, se il conto genitore ha un proprio saldo, viene visualizzato nella riga successiva come un conto figlio. Se questa opzione è disabilitata, i totali parziali vengono visualizzati sotto i gruppi genitore e figlio.

en: If this option is selected, accounts matching filter are excluded.
it: Se questa opzione è selezionata, i conti corrispondenti al filtro di ricerca verranno esclusi.

en: If this option is selected, transactions matching filter are excluded.
it: Se questa opzione è selezionata, le transazioni corrispondenti al filtro di ricerca verranno escluse.

en: If this option is selected, transactions matching filter is not case sensitive.
it: Se questa opzione è selezionata, il filtro delle transazioni non sarà sensibile a maiuscole e minuscole.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
it: Se conosci già altri programmi finanziari come Quicken, nota che GnuCash usa i conti al posto delle categorie per tenere traccia delle entrate e delle uscite. Per maggiori informazioni sui conti delle entrate e delle uscite, leggi il manuale in linea di GnuCash.

en: If you are finished creating the stock split or merger, press "Apply". You may also press "Back" to review your choices, or "Cancel" to quit without making any changes.
it: Se è terminata la creazione del frazionamento o della fusione azionaria, fai clic su «Applica». Invece fai clic su «Indietro» per rivedere le tue scelte o su «Annulla» per uscire dalla procedura e scartare le modifiche.

en: If you are importing a QIF file from a bank or other financial institution, some of the transactions may already exist in your GnuCash accounts. To avoid duplication, GnuCash has tried to identify matches and needs your help to review them.
    
    On the next page you will be shown a list of imported transactions. As you select each one, a list of possible matches will be shown below it. If you find a correct match, click on it. Your selection will be confirmed by a check mark in the "Match?" column.
    
    Click "Next" to review the possible matches.
it: Se stai importando un file in formato QIF proveniente da una banca o da altra istituzione finanziaria, alcune delle transazioni potrebbero già esistere nei conti di GnuCash. Per evitare duplicazioni, GnuCash ha cercato di identificare le corrispondenze e necessita di aiuto per controllarle ed eventualmente correggerle.
    
    Nella pagina successiva verrà visualizzato un elenco di transazioni importate. Scegliendone una, verrà mostrata una lista con le possibili corrispondenze. Quando si trova una corrispondenza esatta, fai clic su di essa. La selezione verrà confermata da un marcatore nella colonna della «Corrispondenza?».
    
    Fai clic su «Avanti» per esaminare le possibili corrispondenze.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
it: Se si è in una situazione multivalutaria, i cambi potrebbero non essere corretti.

en: If you click "Next" Gnucash will perform a number of checks.
    
    If one of those <i>checks fails</i> you'll be automatically redirected to the preview page to try and correct.
    
    On the following page you will be able to associate each transaction to a category.
    
    If this is your <i>initial import into a new file</i>, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data are converted to GnuCash transactions. If this is an existing file, the dialog will not be shown.
    
    If this is the <i>first time importing</i>, you will find that all lines may need to be associated. On subsequent imports, the importer will try to associate the transactions based on previous imports.
    
    The confidence of a correct association is displayed as a colored bar.
    
    More information can be displayed by using the help button.
it: Facendo clic su «Avanti» Gnucash eseguirà una serie di controlli.
    
    Se uno di quei <i>controlli fallisce</i> verrai automaticamente reindirizzato alla pagina di anteprima per provare a correggere.
    
    Nella pagina seguente sarai in grado di associare ogni transazione ad una categoria.
    
    Se questa è la tua <i>importazione iniziale in un nuovo file</i>, vedrai prima una finestra di dialogo per l'impostazione delle opzioni del libro, poiché queste possono influenzare il modo in cui i dati importati vengono convertiti in transazioni GnuCash. Se questo è un file esistente, la finestra di dialogo non verrà visualizzata.
    
    Se questa è la <i>prima importazione</i>, è possibile che sia necessario associare tutte le righe. Nelle importazioni successive, l'importatore proverà ad associare le transazioni in base alle importazioni precedenti.
    
    L'affidabilità di un'associazione corretta viene visualizzata come una barra colorata.
    
    Ulteriori informazioni possono essere visualizzate utilizzando il pulsante di aiuto.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
it: Se non si salva, le modifiche apportate negli ultimi %d giorni e %d ore andranno perse.

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
it: Se non si salva, le modifiche apportate nelle ultime %d ore e %d minuti andranno perse.

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
it[0]: Se non si salva, le modifiche apportate nell'ultimo %d minuto andranno perse.
it[1]: Se non si salva, le modifiche apportate negli ultimi %d minuti andranno perse.

en: If you no longer intend to run {1} 2.6.x or older on this system you can safely remove the old directory.
it: Se non intendi più utilizzare su questo sistema la versione {1} 2.6.x o le precedenti puoi rimuovere la vecchia directory.

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
it: Premendo il pulsante <i>«Sì»</i>, la finestra di <i>Benvenuto in GnuCash</i> sarà visualizzata di nuovo al prossimo avvio di GnuCash. Premendo invece <i>«No»</i>, non verrà più visualizzata.

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split, enter the details of that payment here. Otherwise, just click "Next".
it: Se si è ricevuto un conguaglio in denaro come risultato del frazionamento azionario, immetti qui i dettagli del pagamento. In caso contrario fai clic su «Avanti».

en: If you want to know in which directories your recent GnuCash files are stored, hover over one of the entries in the history menu
    (File[->Most Recently Used-List]).
    The full path is displayed in the status bar.
it: Se vuoi sapere in quali directory sono archiviati i tuoi file GnuCash recenti, passa con il mouse su una delle voci nel menu della cronologia
    (File[->Elenco più utilizzati di recente]).
    Il percorso completo viene visualizzato nella barra di stato.

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
it: Per registrare un prezzo azionario per il frazionamento, immettine uno qui sotto. È possibile lasciare il campo vuoto senza problemi.

en: If you work overnight, you should close and reopen your working registers after midnight, to get the new date as default for new transactions. It is not necessary to restart GnuCash.
it: Se si lavora a cavallo della mezzanotte, si dovrebbe chiudere e riaprire il registro di lavoro dopo la mezzanotte per aggiornare la data predefinita per le nuove transazioni. Non è necessario riavviare GnuCash.

en: If you would like to change an account's name, click on the row containing the account, then click on the account name and change it.
    
    Some accounts are marked as "Placeholder". Placeholder accounts are used to create a hierarchy of accounts and normally do not have transactions or opening balances. If you would like an account to be a placeholder account, click the checkbox for that account.
    
    If you would like an account to have an opening balance, click on the row containing the account, then click on the opening balance field and enter the starting balance.
    
    <b>Note:</b> all accounts except Equity and placeholder accounts may have an opening balance.
it: Per cambiare il nome di un conto, fare clic nella riga contenente il nome del conto, poi fare clic sul nome e modificarlo.
    
    Alcuni conti sono marcati come «Segnaposto». Questi conti sono utilizzati per creare una struttura di conti e solitamente non hanno transazioni o saldi di apertura associati. Per marcare un conto come segnaposto, abilitare l'opzione relativa.
    
    Per assegnare a un conto un saldo di apertura, fare clic sulla riga che contiene il conto, poi sul nome del conto e inserire il saldo di apertura.
    
    <b>Nota:</b> tutti i conti ad esclusione dei conti «Patrimonio» e dei conti segnaposto possono avere un bilancio di apertura.

en: Ignored
it: Ignorato

en: Ignoring category line
it: Ignoro la riga della categoria

en: Ignoring class line
it: Ignoro la riga della classe

en: Ignoring security line
it: Ignoro la riga del titolo

en: Ignoring unknown option
it: Opzione sconosciuta ignorata

en: Illegal variable in expression.
it: Variabile illegale nell'espressione.

en: Images
it: Immagini

en: Imbalance
it: Sbilancio

en: Imbalance Amount
it: Importo sbilanciato

en: Import
it: Importa

en: Import Account Assistant
it: Assistente importazione conto

en: Import Account Preview, first 10 rows only
it: Anteprima importazione conto (solo le prime 10 righe)

en: Import Accounts Now
it: Importa i conti adesso

en: Import Accounts from a CSV file
it: Importa i conti da un file CSV

en: Import Bills & _Invoices…
it: _Importa documenti di acquisto e vendita…

en: Import Bills or Invoices from csv
it: Importa documenti di acquisto o vendita da csv

en: Import Customers and Vendors from a CSV text file
it: Importa Clienti e Fornitori da un file di testo CSV

en: Import Customers from csv
it: Importa clienti da csv

en: Import Map Editor
it: Editor mappa di importazione

en: Import Preview
it: Anteprima importazione

en: Import Prices Now
it: Importa i prezzi adesso

en: Import Prices from a CSV file
it: Importa i prezzi da un file CSV

en: Import QIF files
it: Importa file QIF

en: Import Summary
it: Riepilogo importazione

en: Import Transactions from a CSV file
it: Importa le transazioni da un file CSV

en: Import _Accounts from CSV…
it: _Importa conti da CSV…

en: Import _Customers & Vendors…
it: Importazione _Clienti e Fornitori…

en: Import _OFX/QFX…
it: Importa _OFX/QFX…

en: Import _Prices from a CSV file…
it: Im_porta prezzi da un file CSV…

en: Import _QIF…
it: Importa _QIF…

en: Import _Transactions from CSV…
it: I_mporta transazioni da CSV…

en: Import a Quicken QIF file
it: Importa un file Quicken QIF

en: Import bill CSV data
it: Importa dati documento di acquisto CSV

en: Import bills and invoices from a CSV text file
it: Importa documenti di acquisto e vendita da un file di testo CSV

en: Import completed but with errors!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
    
    See below for errors…
it: Importazione completata con errori!
    
    Sono stati aggiunti %u conti e ne sono stati aggiornati %u.
    
    Gli errori sono elencati di seguito…

en: Import completed successfully!
    
    The number of Accounts added was %u and %u were updated.
it: Importazione completata correttamente!
    
    Sono stati aggiunti %u conti e ne sono stati aggiornati %u.

en: Import customers or vendors from text file
it: Importa clienti o fornitori da un file di testo

en: Import into GnuCash any file format supported by AQBanking
it: Importa in GnuCash ogni file supportato da AQBanking

en: Import invoice CSV data
it: Importa dati CSV del documento di vendita

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
it: Risultati dell'importazione:
    %i righe sono state ignorate
    %i righe sono state importate:
       %u %s correzioni
       %u %s ignorate (non correggibili)
    
       %u %s create
       %u %s aggiornate (in base all'id)

en: Import transactions from text file
it: Importa le transazioni da un file di testo

en: Import using AQBanking
it: Importa utilizzando AQBanking

en: Import:
    - rows ignored: %i
    - rows imported: %i
    
    Validation & processing:
    - rows fixed: %u
    - rows ignored: %u
    - invoices created: %u
    - invoices updated: %u
it: Importazione:
    - righe ignorate: %i
    - righe importate: %i
    
    Validazione e elaborazione:
    - righe corrette: %u
    - righe ignorate: %u
    - documenti creati: %u
    - documenti aggiornati: %u

en: Imported transaction's first split
it: Prima suddivisione della transazione importata

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
it: In una finestra temporale di 12 mesi che inizia un numero di mesi configurabile prima di quello corrente

en: In a sliding 12-month window starting this
    many months before the current month
it: In una finestra temporale di 12 mesi che inizia
    un numero di mesi prima di quello corrente

en: In addition:
it: Inoltre:

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
it: In alcune zone gli ATM commerciali (quelli non appartenenti a istituzioni finanziarie) sono installati in posti come i centri commerciali. Questi ATM aggiungono una propria commissione direttamente sull'importo, invece di comparire come movimenti separati o come parte della propria commissione bancaria mensile. Per esempio, se si prelevano 100€, la banca addebita 101,50€ più le spese di prelievo. Se hai inserito manualmente 100 €, l'ammontare non corrisponderà. Si dovrebbe impostare questo campo al valore massimo di tale commissione (in unità della valuta locale), in modo che il movimento sia riconosciuto come corrispondente.

en: In the current calendar year
it: In quest'anno solare

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
it: Nella finestra di riconciliazione, si può fare clic sulla barra spaziatrice per marcare le transazioni come riconciliate. È anche possibile premere Tab o Shift-Tab per spostarsi fra i depositi e i prelievi.

en: In this page, input any brokerage fees incurred in this transaction. The fee may be capitalized into the asset account, or expensed into a brokerage fees account. Typically fees on purchase are capitalized, and fees on sales are expensed. If there are no fees involved in this transaction, it can be left blank.
it: In questa pagina, inserisci eventuali commissioni di intermediazione sostenute in questa transazione. La commissione può essere capitalizzata nel conto patrimoniale o spesata in un conto delle commissioni di intermediazione. In genere le commissioni sull'acquisto sono capitalizzate e le commissioni sulle vendite sono spesate. Se non ci sono commissioni coinvolte in questa transazione, può essere lasciata vuota.

en: In this page, input any capital gains or losses incurred, and the associated income account. Capital gains are positive, and capital losses are negative.
it: In questa pagina, inserisci eventuali plusvalenze o perdite sostenute e il conto economico associato. Le plusvalenze sono positive e le perdite in conto capitale sono negative.

en: In this page, input any dividend income received in this transaction.
it: In questa pagina, inserisci eventuali proventi da dividendi ricevuti in questa transazione.

en: In this page, input the asset account, and the monetary amount received/spent. It may differ from the stock value from the last page, if there are brokerage fees associated with this transaction.
it: In questa pagina inserisci il conto patrimoniale e l'importo monetario ricevuto/speso. Potrebbe differire dal valore delle azioni dell'ultima pagina, se ci sono commissioni di intermediazione associate a questa transazione.

en: Inches
it: Pollici

en: Include Century
it: Includi il secolo

en: Include Sub-Accounts
it: Includi i sottoconti

en: Include Trading Accounts in report
it: Includi i conti di trading nel report

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
it: Includi le transazioni da/a conti filtrati

en: Include _Fetched online prices
it: Includi prezzi _recuperati online

en: Include _grand total
it: Includi la s_omma complessiva

en: Include _non-currency totals
it: Includi i totali _diversi dalle valute

en: Include _subaccounts
it: Includi i _sottoconti

en: Include a chart that shows lot gains, grouped by account and gain type
it: Includi un grafico che mostri i guadagni del lotto, raggruppati per conti e tipo di guadagno

en: Include accounts that have a zero share balances.
it: Includi i conti che hanno un saldo di azioni nullo.

en: Include accounts with no lots
it: Includi i conti senza lotti

en: Include accounts with no shares
it: Includi i conti senza azioni

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
it: Includi nel report i conti con saldo nullo (calcolato ricorsivamente) e valori di budget.

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
it: Include in questo report i conti con saldo nullo (calcolato ricorsivamente).

en: Include accounts with zero total balances
it: Includi i conti con saldo nullo

en: Include accounts with zero total balances and budget values
it: Includi i conti con saldo nullo e valori di budget

en: Include all descendant accounts in the reconcile. All of them must use the same commodity as this one.
it: Includi tutti i conti figlio nella riconciliazione. Tutti devono usare la stessa commodity di questo.

en: Include assets total
it: Includi il totale dell'attivo

en: Include closed lots
it: Includi i lotti chiusi

en: Include closed lots in addition to open lots
it: Includere i lotti chiusi oltre ai lotti aperti

en: Include collapsed periods after selected.
it: Includi i periodi compressi dopo quelli selezionati.

en: Include collapsed periods before selected.
it: Includi i periodi ridotti precedentemente selezionati.

en: Include customers that have been marked inactive.
it: Includi i clienti che sono stati marcati come inattivi.

en: Include equity total
it: Includi il totale del patrimonio netto

en: Include expense total
it: Includi il totale delle uscite

en: Include in basis
it: Includi nel costo

en: Include in gain/loss
it: Includi nel guadagno/perdita

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
it: Include nel report i periodi successivi in una singola colonna compressa (una per tutti i periodi dopo il termine finale del periodo di budget)

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
it: Include nel report periodi precedenti come una singola colonna compressa (una per tutti i periodi prima dell'inizio)

en: Include liabilities total
it: Includi il totale del passivo

en: Include manually _Entered prices
it: Includi i prezzi ins_eriti manualmente

en: Include new/existing totals
it: Includi i totali nuovi o esistenti

en: Include only accounts with warnings
it: Includi solo i conti con avvisi

en: Include revenue total
it: Includi il totale delle entrate

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
it: Includi i sottoconti di tutti i conti selezionati.

en: Include this entry on this credit note?
it: Includi questo elemento nella nota credito?

en: Include this entry on this invoice?
it: Includi questo elemento nel documento?

en: Include totals
it: Includi i totali

en: Include trading accounts total
it: Includi i totali dei conti per il trading

en: Include transfers to and from Trading Accounts in the report.
it: Includi nel report i trasferimenti da e per i conti di trading.

en: Income
it: Entrate

en: Income & Expense Barchart
it: Grafico a barre delle entrate e delle uscite

en: Income & Expense Linechart
it: Grafico a linee delle entrate e delle uscite

en: Income Account
it: Conto entrate

en: Income Accounts
it: Conti entrate

en: Income Chart
it: Grafico delle entrate

en: Income Over Time
it: Entrate nel tempo

en: Income Piechart
it: Grafico a torta delle entrate

en: Income Statement
it: Conto economico

en: Income Statement (Multicolumn)
it: Conto economico (multi-colonna)

en: Income Tax Identity
it: Identità contribuente imposte sul reddito

en: Income Tax Information
it: Informazioni imposte sul reddito

en: Income Total
it: Totale Entrate

en: Income account for security "%s"
it: Conto entrate per il titolo «%s»

en: Income and Expense
it: Entrate e uscite

en: Income and Expense categories
it: Categorie di entrate e uscite

en: Income and GST Statement
it: Prospetto delle entrate con IVA

en: Income summary accounts
it: Riepilogo dei conti delle entrate

en: Income vs. Day of Week
it: Entrate per giorno della settimana

en: Income%sSalary%sTaxable
it: Entrate%sStipendio%sImponibile

en: Income/Expense Chart
it: Grafico delle entrate e delle uscite

en: Increase
it: Aumento

en: Increase in capital
it: Aumento del capitale

en: Indian
it: Indiano

en: Individual purchases columns
it: Colonne acquisti individuali

en: Individual sales columns
it: Colonne vendite individuali

en: Individual tax columns
it: Colonne imposte individuali

en: Initial Online Banking Setup
it: Impostazione iniziale dell'Online Banking

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
it: Impostazione iniziale dell'accesso all'Online Banking (HBCI o OFX DirectConnect, utilizzando AqBanking)

en: Initial stock long purchase.
it: Acquisto iniziale long di azioni.

en: Initial stock short sale.
it: Vendita short iniziale di azioni.

en: Initialize Test Data
it: Inizializza dati di test

en: Insurance
it: Assicurazione

en: Insurance Payment
it: Pagamento assicurazione

en: Interest
it: Interesse

en: Interest Charge
it: Addebito interessi

en: Interest Payment
it: Pagamento per interessi

en: Interest Rate
it: Tasso d'interesse

en: Interest Rate Change Frequency
it: Frequenza di variazione del tasso d'interesse

en: Interest To
it: Interessi a

en: Interest rate
it: Tasso di interesse

en: Interface
it: Interfaccia

en: Interval
it: Intervallo

en: Introduction placeholder
it: Segnaposto dell'introduzione

en: Invalid Account in Split
it: Conto non valido nella suddivisione

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
it: Immissione non valida: fornisci un conto nella valuta corretta per questa posizione.

en: Invalid Transactions
it: Transazioni non valide

en: Invalid Txn Type ~a
it: Tipo Txn ~a non valido

en: Invalid code %s for tax type %s
it: Codice imposta «%s» non valido per il tipo di imposta «%s»

en: Invalid dates
it: Date non valide

en: Invalid encoding selected
it: È stata selezionata una codifica non valida

en: Invalid stock new balance.
it: Il nuovo saldo azioni non è valido.

en: Invalid transaction date.
it: Data della transazione non valida.

en: Invert prices
it: Inverti prezzi

en: Investment Lots
it: Lotti di Investimenti

en: Investment Portfolio
it: Portafoglio degli investimenti

en: Investment action
it: Operazione di investimento

en: Investments
it: Investimenti

en: Invoice
it: Documento di vendita

en: Invoice #:
it: Documento #:

en: Invoice %s NOT posted because currencies don't match.
it: Il documento %s NON è stato registrato perché le valute non corrispondono.

en: Invoice %s NOT posted because it requires currency conversion.
it: Il documento %s NON è stato registrato perché richiede una conversione della valuta.

en: Invoice %s created.
it: Documento di vendita %s creato.

en: Invoice %s not updated because it already exists.
it: Il documento %s non è stato aggiornato perché esiste già.

en: Invoice %s not updated because it is already posted.
it: Il documento %s non è stato aggiornato perché è già registrato.

en: Invoice %s posted.
it: Documento %s registrato.

en: Invoice %s updated.
it: Documento %s aggiornato.

en: Invoice Date
it: Data documento di vendita

en: Invoice ID
it: ID documento di vendita

en: Invoice Information
it: Informazioni sul documento di vendita

en: Invoice Job number?
it: Inserisci nel documento di vendita il numero del lavoro?

en: Invoice No.
it: Doc. di vendita Num.

en: Invoice Notes
it: Note documento di vendita

en: Invoice Number
it: Numero documento di vendita

en: Invoice Number next to title?
it: Numero del documento di vendita vicino al titolo?

en: Invoice Owner
it: Intestatario documento di vendita

en: Invoice date, due date, billing ID, terms, job details
it: Data documento, data scadenza, ID della fatturazione, termini, dettagli lavoro

en: Invoice in progress…
it: Fattura in preparazione…

en: Invoice number
it: Numero documento di vendita

en: Invoice number format
it: Formato numero documento di vendita

en: Invoice number next to title
it: Numero del documento di vendita accanto al titolo

en: Invoice number text
it: Testo numero documento di vendita

en: Invoice number:
it: Numero del documento di vendita:

en: Invoice owner ID
it: ID Intestatario documento di vendita

en: Invoiced?
it: Fatturato?

en: Invoices _Due Reminder
it: Promemoria _scadenze documenti di vendita

en: Invoices show if paid, payments show invoice numbers.
it: I documenti di vendita visualizzano se sono stati pagati, i pagamenti mostrano i numeri dei documenti.

en: Invoices show list of payments, payments show list of invoices and amounts.
it: I documenti di vendita mostrano l'elenco dei pagamenti, i pagamenti mostrano l'elenco dei documenti di vendita e gli importi.

en: Is Closed?
it: È chiuso?

en: Is Paid?
it: Pagato?

en: Is Posted?
it: È stata registrata?

en: Is tax included in this type of business entry?
it: Gli importi inseriti per questo tipo di controparte comprendono già le imposte?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
it: L'imposta è già compresa nel prezzo di questo elemento?

en: Is this entry billable to a customer or job?
it: Questo elemento è addebitabile a un cliente o lavoro?

en: Is this entry credited?
it: Questo elemento è stato accreditato?

en: Is this entry invoiced?
it: L'elemento è stato fatturato?

en: Is this entry taxable?
it: Questo elemento è imponibile?

en: Issue SEPA Direct _Debit…
it: Ordina un a_ddebito diretto SEPA…

en: Issue SEPA I_nternal Transaction…
it: Ordina una transazione _interna SEPA…

en: Issue _SEPA Transaction…
it: Ordina una transazione _SEPA…

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
it: Invia l'ordinativo per una nuova transazione online interna alla banca attraverso l'Online Banking

en: Issue a new internal European (SEPA) transaction online through Online Banking
it: Inoltra un nuovo trasferimento intenro SEPA attraverso la banca online

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
it: Invia l'ordinativo per una nuova nota di addebito diretto europea (SEPA) attraverso la banca online

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
it: Inoltra un nuovo trasferimento SEPA attraverso la banca online

en: It is possible to change which columns display in the Chart of Accounts. Just locate the triangle at the far right of the column headings, and click it to see the different columns available.
it: È possibile modificare le colonne visualizzate nel Piano dei conti. Basta localizzare il triangolo all'estrema destra delle intestazioni di colonna e fare clic per visualizzare le diverse colonne disponibili.

[ctx: Item represents an unknown object type (in the sense of bill, customer, invoice, transaction, split,…)!]
en: New item
it: Nuova voce

en: Items you selected:
it: Elementi selezionati:

en: Its sub-account will be moved to the account %s.
it: Tutti i sottoconti saranno spostati nel conto %s.

en: Its subaccount will be deleted.
it: Tutti i sottoconti saranno eliminati.

en: Japanese
it: Giapponese

en: Japanese (EUC-JP)
it: Giapponese (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
it: Giapponese (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
it: Giapponese (Shift_JIS)

en: Job
it: Lavoro

en: Job Active
it: Lavoro attivo

en: Job Details
it: Dettagli del lavoro

en: Job Dialog
it: Finestra di dialogo lavoro

en: Job Information
it: Informazioni sul lavoro

en: Job Name
it: Nome del lavoro

en: Job Name text
it: Nome del lavoro

en: Job Number
it: Numero del lavoro

en: Job Number text
it: Numero lavoro

en: Job Report
it: Report lavoro

en: Job name:
it: Nome del lavoro:

en: Job number
it: Numero lavoro

en: Job number format
it: Formato numero del lavoro

en: Job number:
it: Numero del lavoro:

en: Jobs
it: Lavori

en: Jump
it: Vai

en: Jump to Invoice
it: Vai al documento di vendita o acquisto

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher
it: Vai alla fattura o alla nota spesa collegata

en: Jump to the linked bill, invoice, or voucher.
it: Vai alla fattura o alla nota spesa collegata.

en: Jump to the transaction?
it: Vai alla transazione?

en: Just a Date Option
it: Semplicemente un'opzione di data

en: KOI8-R (Russian)
it: KOI8-R (Russo)

en: KOI8-U (Ukrainian)
it: KOI8-U (Ucraino)

en: Keep Linked Document Entry
it: Mantieni la registrazione del documento collegato

en: Keep normal account order.
it: Mantieni l'ordine normale dei conti.

en: Keep the last price of each fiscal period if present before date. The fiscal period is derived from the accounting period end date.
it: Mantenere l'ultimo prezzo di ciascun periodo fiscale se presente prima della data. Il periodo fiscale deriva dalla data di fine del periodo contabile.

en: Keep the last price of each fiscal quarter if present before date. The fiscal quarter is derived from the accounting period end date.
it: Mantenere l'ultimo prezzo di ogni trimestre fiscale se presente prima della data. Il trimestre fiscale deriva dalla data di fine del periodo contabile.

en: Keep the last price of each month if present before date.
it: Mantenere l'ultimo prezzo di ogni mese se presente prima della data.

en: Keep the last price of each week if present before date.
it: Mantenere l'ultimo prezzo di ogni settimana se presente prima della data.

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
it: Tenere traccia quotidianamente delle entrate e delle uscite personali

en: Keep your small business' accounting up to date
it: Mantenere aggiornata la contabilità della tua piccola attività

en: Keeping the last available price for option
it: Mantenere l'ultimo prezzo disponibile per l'opzione

en: Kind of trial balance to generate.
it: Tipo di bilancio di verifica da generare.

en: Korean
it: Coreano

en: Korean (EUC-KR)
it: Coreano (EUC-KR)

en: Korean (ISO-2022-KR)
it: Coreano (ISO-2022-KR)

en: Korean (JOHAB)
it: Coreano (JOHAB)

en: Korean (UHC)
it: Coreano (UHC)

en: LT Realized Gain
it: LT Guadagno realizzato

en: LT Sold Amount
it: LT Importo venduto

en: LT Sold Basis
it: LT Base venduta

en: LT Sold Value
it: LT Valore venduto

en: LT Unrealized Gain
it: LT Guadagni non realizzati

en: Label sections
it: Etichetta le sezioni

en: Label the assets section
it: Etichetta la sezione dell'attivo

en: Label the equity section
it: Etichetta la sezione del patrimonio netto

en: Label the expense section
it: Etichetta la sezione delle uscite

en: Label the liabilities section
it: Etichetta la sezione passività

en: Label the revenue section
it: Etichetta la sezione delle entrate

en: Label the trading accounts section
it: Etichetta la sezione dei conti per il trading

en: Language
it: Lingua

en: Last
it: Ultimo

en: Last Friday
it: Ultimo venerdì

en: Last In, First Out
it: LIFO: Ultimo entrato, primo uscito

en: Last Monday
it: Ultimo lunedì

en: Last Num
it: Ultimo num

en: Last Occur
it: Ultima scad

en: Last Occurred:
it: Ultima scadenza:

en: Last Reconcile Date
it: Data di ultima riconciliazione

en: Last Saturday
it: Ultimo sabato

en: Last Sunday
it: Ultima domenica

en: Last Thursday
it: Ultimo giovedì

en: Last Tuesday
it: Ultimo martedì

en: Last Valid Year:
it: Ultimo anno utile:

en: Last Wednesday
it: Ultimo mercoledì

en: Last Year
it: L'anno scorso

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr (Jan 1 - Mar 31)
it: Stima imposte 1° trimestre anno scorso (1 Gen - 31 Mar)

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr (Apr 1 - May 31)
it: Stima imposte 2° trimestre anno scorso (1 Apr - 31 Mag)

en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr (Jun 1 - Aug 31)
it: Stima imposte 3° trimestre anno scorso (1 Giu - 31 Ago)

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr (Sep 1 - Dec 31)
it: Stima imposte 4° trimestre anno scorso (1 Set - 31 Dic)

en: Last budget period
it: Ultimo periodo di budget

en: Last day of month
it: Ultimo giorno del mese

en: Last day of next month.
it: L'ultimo giorno del mese prossimo.

en: Last day of next quarterly accounting period.
it: L'ultimo giorno del prossimo trimestre contabile.

en: Last day of previous month.
it: L'ultimo giorno del mese scorso.

en: Last day of previous quarterly accounting period.
it: L'ultimo giorno del trimestre contabile scorso.

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
it: L'ultimo giorno del periodo contabile, come impostato nelle preferenze globali.

en: Last day of the current calendar year.
it: L'ultimo giorno di quest'anno.

en: Last day of the current month.
it: L'ultimo giorno del mese corrente.

en: Last day of the current quarterly accounting period.
it: L'ultimo giorno del trimestre contabile corrente.

en: Last day of the next calendar year.
it: L'ultimo giorno dell'anno prossimo.

en: Last day of the previous calendar year.
it: L'ultimo giorno dell'anno scorso.

en: Last modified on %a, %b %d, %Y at %I:%M %p
it: Ultima modifica il %a, %b %e, %Y alle %I:%M%P

en: Last of _Month
it: Ultimo del _mese

en: Last of _Period
it: Ultimo del _periodo

en: Last of _Quarter
it: Ultimo del _trimestre

en: Last of _Week
it: Ultimo della _Settimana

en: Last pathname used
it: L'ultimo percorso utilizzato

en: Last up through report date
it: Ultimo prezzo registrato alla data del report

en: Last window position and size
it: Ultime posizione e dimensione della finestra

en: Last-in first-out
it: LIFO: Ultimo entrato, primo uscito

en: Leading Lines to Skip
it: Righe di intestazione da saltare

en: Leading date.
it: Data principale.

en: Left
it: Sinistra

en: Length
it: Durata

en: Length of time to change the used invoice report. A value of 0 means disabled.
it: Periodo di tempo per modificare il report fatture utilizzato. Un valore pari a 0 significa disabilitato.

en: Let GnuCash _add an adjusting split
it: Consenti a GnuCash di _aggiungere una suddivisione di conciliazione

en: Levels of Subaccounts
it: Livello di profondità dei sottoconti

en: Liabilities
it: Passività

en: Liabilities Over Time
it: Passività nel tempo

en: Liability
it: Passivo

en: Liability Accounts
it: Conti del passivo

en: Liability Chart
it: Grafico delle passività

en: Liability Piechart
it: Grafico a torta delle passività

en: Liability and Equity
it: Passivo e Patrimonio netto

en: Likely match _day threshold
it: Soglia di _giorni per probabile corrispondenza

en: Likely matching transaction within these days
it: Considera la transazione una probabile corrispondenza se registrata entro questo numero di giorni

en: Line
it: Linea

en: Line Chart
it: Grafico a linee

en: Line Width
it: Larghezza linea

en: Link
it: Collegamento

en: Link Color
it: Colore del collegamento

en: Link text color.
it: Colore del testo del collegamento.

en: Link to actual transactions
it: Link alle transazioni effettive

en: Linked Details
it: Dettagli collegati

en: Linked Document
it: Documento collegato

en: Linked _File
it: _File collegato

en: Linked _Location
it: _Posizione collegata

en: Linked transactions are hidden.
it: Le transazioni collegate sono nascoste.

en: List
it: Elenco

en: List items selected
it: Elenca gli elementi selezionati

en: List of downloaded transactions (source split and matched information shown)
it: Lista delle transazioni scaricate (sono mostrate la suddivisione di origine e le informazioni corrispondenti)

en: Listing
it: Elenco

en: Load
it: Carica

en: Load QIF files
it: Carica file QIF

en: Load report configuration
it: Carica configurazione del report

en: Loading completed
it: Caricamento completato

en: Loading data…
it: Sto caricando i dati…

en: Loading system wide Guile extensions…
it: Caricamento delle estensioni Guile di sistema in corso…

en: Loading user data…
it: Caricamento dati utente in corso…

en: Loading user specific Guile extensions…
it: Caricamento delle estensioni Guile dell'utente in corso…

en: Loading…
it: Caricamento…

en: Loan
it: Prestito

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
it: Impostazione del rimborso di prestiti e mutui

en: Loan Account
it: Conto del prestito

en: Loan Details
it: Dettagli del prestito

en: Loan Payment
it: Pagamento del prestito

en: Loan Repayment
it: Rimborso del prestito

en: Loan Repayment Calculator
it: Calcolatore di prestiti

en: Loan Repayment Option: "%s"
it: Opzioni di restituzione del prestito: «%s»

en: Loan Repayment Options
it: Opzioni di rimborso del prestito

en: Loan Review
it: Revisione del prestito

en: Loan Summary
it: Riepilogo del prestito

en: Location does not start with a valid scheme
it: La posizione non inizia con uno schema valido

en: Location for Picture
it: Posizione per l'immagine

en: Log level overrides, of the form "modulename={debug,info,warn,crit,error}"
    Examples: "--log qof=debug" or "--log gnc.backend.file.sx=info"
    This can be invoked multiple times.
it: Sostituzioni livelli log, nella forma	 «modulename={debug,info,warn,crit,error}»
    Esempi: «--log qof=debug» o «--log gnc.backend.file.sx=info»
    Sono ammesse invocazioni multiple.

en: Logo filename
it: Nome file del logo

en: Logo width
it: Larghezza del logo

en: Long term gains age (years)
it: Periodo guadagno a lungo termine (anni)

en: Loss
it: Perdite

en: Lot
it: Lotto

en: Lot Link
it: Collegamento al lotto

en: Lot Title
it: Titolo Lotto

en: Lot Viewer
it: Visualizzatore lotti

en: Lot titles are optional. This warning applies to titles that are empty or only whitespace.
it: I titoli dei lotti sono facoltativi. Questo avviso si applica ai titoli vuoti o con soli spazi bianchi.

en: Lots in Account %s
it: Lotti nel conto «%s»

en: Lots with a negative balance are not well formed.
it: I lotti con saldo negativo non sono ben formati.

en: Lots with more than one purchase split are not well formed. It may make ambiguous the capital gains age
it: I lotti con più di un frazionamento di acquisto non sono ben formati. Può rendere ambigua l'età delle plusvalenze

en: M_ove to
it: S_posta in

en: Mailing lists are the preferred form of communication in the GnuCash community. For announcements of new releases, user groups etc. see the table at https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists
it: Le mailing list sono la modalità di comunicazione preferita nella comunità GnuCash. Per gli annunci sui nuovi rilasci, i gruppi di utenti, etc guarda la tabella alla pagina https://wiki.gnucash.org/wiki/Mailing_Lists

en: Make Pdf
it: Crea PDF

en: Make Scheduled Transaction
it: Crea transazione pianificata

en: Make a copy of the current entry
it: Crea una copia dell'elemento selezionato

en: Make a copy of the current split
it: Crea una copia della suddivisione corrente

en: Make a copy of the current split.
it: Crea una copia della suddivisione corrente.

en: Make a copy of the current transaction
it: Crea una copia della transazione selezionata

en: Make a copy of the current transaction.
it: Crea una copia della transazione selezionata.

en: Make a printable bill
it: Genera un documento di acquisto stampabile

en: Make a printable credit note
it: Genera una nota di credito stampabile

en: Make a printable invoice
it: Genera un documento di vendita stampabile

en: Make a printable voucher
it: Genera una nota spese stampabile

en: Manage Document Link
it: Gestisci il collegamento al documento

en: Manage Document Link…
it: Gestisci il collegamento al documento…

en: Manage and run saved report configurations
it: Gestisci e avvia i report personalizzati

en: Manage link of an external document to this item
it: Gestisci collegamento di un documento esterno a questo elemento

en: Manage your finances, accounts, and investments
it: Gestisci le tue finanze, i conti e gli investimenti

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
it: Gestire con facilità i tuoi conti per azioni, obbligazioni e fondi comuni

en: Manual
it: Manuale

en: Manual period selection
it: Selezione manuale del periodo

en: Manually select lots.
it: Seleziona manualmente i lotti.

en: Map Account NOT found
it: Conto mappato NON trovato

en: Mapped to Account Name
it: Mappato al nome del conto

en: Margin Interest
it: Margine di interesse

en: Mark split as unreconciled?
it: Marcare la transazione come non riconciliata?

en: Mark transaction split as unreconciled
it: Indicazione della suddivisione come non riconciliata

en: Marker
it: Marcatore

en: Marker Color
it: Colore marcatore

en: Markup
it: Margine

en: Markup (which is profit amount divided by sales)
it: Markup (rapporto tra profitto e vendite)

en: Match Import and GnuCash accounts
it: Abbina conti importati e conti GnuCash

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
it: Associa i conti online a quelli di GnuCash

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
it: Associazione dei conti QIF a quelli di GnuCash

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
it: Associa le categorie QIF ai conti di GnuCash

en: Match String
it: Stringa cercata

en: Match Transactions
it: Abbina le transazioni

en: Match _display threshold
it: Soglia di visuali_zzazione

en: Match case
it: MAIUSC/minusc

en: Match existing transactions
it: Confronta le transazioni esistenti

en: Match missing!
it: Nessuna corrispondenza!

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
it: Unione dei beneficiari e dei promemoria ai conti di GnuCash

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
it: Far corrispondere «il giorno della settimana» e «la settimana del mese»? (per esempio, il «secondo martedì di ogni mese»)

en: Match?
it: Corrispondenza?

en: Matching transfers between accounts
it: Controllo dei trasferimenti tra i conti

en: Matchings selected
it: Corrispondenze selezionate

en: Material
it: Materiale

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum ATM fee amount in your area
it: Massimo importo della commissione su prelievo da ATM nella tua zona

en: Maximum Bars
it: Numero massimo di barre

en: Maximum Slices
it: Fette massime

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
it: Numero massimo di livelli da visualizzare nella struttura dei conti.

en: Maximum number of months to go back.
it: Numero massimo di mesi di cui retrocedere.

en: Maximum number of slices in pie.
it: Numero massimo di fette nel diagramma a torta.

en: Maximum number of stacks in the chart.
it: Numero massimo di pile nel grafico.

en: Memo
it: Promemoria

en: Memo Field
it: Campo Memo

en: Memo-posted
it: Memo-registrato

en: Menu
it: Menù

en: Merge with column on _left
it: Unisci alla co_lonna di sinistra

en: Merge with column on _right
it: Unisci alla colonna di dest_ra

en: Middle
it: Centro

en: Millimeters
it: Millimetri

en: Minimum
it: Minimo

en: Minimum # of entries
it: Numero minimo di elementi

en: Minimum score to be displayed
it: Punteggio minimo da visualizzare

en: Miscellaneous Payment
it: Pagamenti vari

en: Missing --name parameter
it: Manca il parametro --name

en: Missing command or option
it: Comando o opzione mancante

en: Missing data file parameter
it: Manca il parametro file di dati

en: Missing transaction date.
it: Manca la data della transazione.

en: Monday
it: Lunedì

en: Money In
it: Denaro in entrata

en: Money Market
it: Mercato monetario

en: Money Out
it: Denaro in uscita

en: Money into selected accounts comes from
it: Il denaro nei conti selezionati proviene da

en: Money out of selected accounts goes to
it: Il denaro nei conti selezionati va in

en: Monthly
it: Mensile

[ctx: Monthly]
en: Every
it: Ogni

[ctx: Monthly]
en: months.
it: mesi.

en: Monthly Average
it: Media mensile

en: Months
it: Mesi

en: Months Remaining
it: Mesi rimanenti

en: More Properties
it: Altre proprietà

en: Most recent
it: Più recente

en: Most recently opened file
it: File aperto più recentemente

en: Move Entry Do_wn
it: Sposta la voce in _basso

en: Move Entry _Up
it: Sposta la voce in _alto

en: Move _up
it: Sposta _su

en: Move back one step in the history
it: Vai un passo indietro nella cronologia

en: Move dow_n
it: Sposta _giù

en: Move forward one step in the history
it: Vai un passo avanti nella cronologia

en: Move the current entry one row downwards
it: Sposta la voce corrente una riga più sotto

en: Move the current entry one row upwards
it: Sposta la voce corrente una riga più sopra

en: Move the current page to a new top-level GnuCash window
it: Sposta la pagina visualizzata in una nuova finestra di GnuCash di livello principale

en: Move the selected transaction template one row down
it: Sposta il modello di transazione selezionato una riga sotto

en: Move the selected transaction template one row up
it: Sposta il modello di transazione selezionato una riga sopra

en: Move the selection to the blank split on expand
it: Sposta la selezione alla suddivisione vuota all'espansione

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
it: Sposta il cursore al campo «Trasferimento» quando le transazioni memorizzate vengono compilate automaticamente

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
it: Sposta il cursore al campo «Trasferimento» quando le transazioni memorizzate vengono compilate automaticamente.

en: Move to the blank entry at the bottom
it: Vai all'elemento vuoto alla fine

en: Move to the blank entry at the bottom of the Invoice
it: Vai all'elemento vuoto in fondo al documento di vendita

en: Move to the blank entry at the bottom of the bill
it: Vai all'elemento vuoto in fondo al documento di acquisto

en: Move to the blank entry at the bottom of the credit note
it: Vai all'elemento vuoto in fondo alla nota di credito

en: Move to the blank entry at the bottom of the invoice
it: Vai all'elemento vuoto in fondo al documento di vendita

en: Move to the blank entry at the bottom of the voucher
it: Vai all'elemento vuoto in fondo alla nota spese

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
it: Sposta il cursore alla transazione vuota alla fine del registro

en: Move to the blank transaction in the register
it: Sposta il cursore alla transazione vuota

en: Move to the blank transaction in the register.
it: Sposta il cursore alla transazione vuota.

en: Move to the split at the specified date.
it: Spostati alla suddivisione ad una data specifica.

en: Multi Choice Option
it: Opzione a scelta multipla

en: Multi-split
it: Suddivisioni multiple

en: Multicolumn View
it: Vista multi colonna

en: Multiple rows can be selected and then deleted by pressing the delete button.
it: Possono essere selezionate più righe e quindi possono essere eliminate premendo il pulsante Elimina.

en: Multiple transaction rows may be selected and a transfer account assigned to all selected rows. Use Ctrl Left Click or Shift-Click to select multiple rows and then Right Click to select a transfer account. Only rows with "A" checked can be added to a selection.
it: È possibile selezionare più righe di transazione e assegnare un conto di trasferimento a tutte le righe selezionate. Utilizzare Ctrl-Sinistro Clic o Maiusc-Clic per selezionare più righe, quindi fare clic con il pulsante destro per selezionare un account di trasferimento. Solo le righe con «A» selezionato possono essere aggiunte a una selezione.

en: Multiply
it: Moltiplica

en: Multiply current budget for each period by 'value'
it: Moltiplica il budget corrente per ogni periodo per «valore»

en: Mutual Fund
it: Fondo comune

en: Mutual Funds
it: Fondi comuni

en: Nam_espace
it: Spazio d_ei nomi

en: Name
it: Nome

en: Name for new template
it: Nome per il nuovo modello

en: Name of a file containing a logo to be used on the footer of the report
it: Nome del file che contiene il logo da utilizzare nel piè di pagina del report

en: Name of a file containing a logo to be used on the header of the report
it: Nome del file che contiene il logo da utilizzare nell'intestazione del report

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
it: Nome del file che contiene il logo da utilizzare nel report.

en: Name of organization or company prepared for.
it: Nome dell'organizzazione o impresa per cui è stato preparato.

en: Name of organization or company the report is prepared for.
it: Nome dell'organizzazione o impresa per cui è stato preparato.

en: Name of organization or company.
it: Nome dell'organizzazione o dell'impresa.

en: Name of person preparing the report.
it: Nome della persona che ha redatto il report.

en: Name of the company
it: Nome dell'azienda

en: Name of the report to run
it: Nome del report da generare

en: Name or _description
it: Nome o _descrizione

en: Namespace
it: Spazio dei nomi

en: Ne_w
it: _Nuovo

en: Ne_w Balance
it: Nuo_vo Saldo

en: Nearest to report date
it: Data più vicina a quella del report

en: Nearest to transaction date
it: Data più vicina a quella della transazione

en: Negative Values in Red
it: Valori negativi in rosso

en: Negative amount format
it: Formato dell'importo negativo

en: Net Asset Value
it: Valore patrimonio netto (NAV)

en: Net Assets:
it: Attività nette:

en: Net Balance
it: Saldo netto

en: Net Change
it: Variazione netta

en: Net Flow
it: Flusso netto

en: Net Income
it: Entrate nette

en: Net Loss
it: Perdita netta

en: Net Price
it: Imponibile

en: Net Profit
it: Profitto netto

en: Net Purchases
it: Acquisti netti

en: Net Sales
it: Vendite nette

en: Net Worth
it: Patrimonio netto

en: Net Worth Barchart
it: Istogramma del patrimonio netto

en: Net Worth Linechart
it: Grafico a linee del patrimonio netto

en: Net income
it: Risultato netto

en: Net loss
it: Perdita netta

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
it: L'accesso HTTP alla rete è disabilitato. È possibile abilitarlo nella sezione Rete della finestra delle Preferenze.

en: Never
it: Mai

en: Never End
it: Perpetua

en: New
it: Nuovo

en: New Account
it: Nuovo conto

en: New Account Hierarchy Setup
it: Impostazione di una nuova struttura dei conti

en: New Account _Hierarchy…
it: _Nuova struttura conti…

en: New Accounts _Page
it: Nuova _pagina dei conti

en: New Bill
it: Nuovo documento di acquisto

en: New Book Options
it: Opzioni del nuovo libro

en: New Credit Note
it: Nuova nota di credito

en: New Customer
it: Nuovo cliente

en: New Employee
it: Nuovo dipendente

en: New Equity
it: Nuovo patrimonio

en: New Expense Voucher
it: Nuova nota spese

en: New Invoice
it: Nuovo documento di vendita

en: New Job
it: Nuovo lavoro

en: New Liabilities
it: Nuove passività

en: New Order
it: Nuovo ordine

en: New Retained Earnings
it: Nuovi utili portati a nuovo

en: New Retained Losses
it: Nuove perdite portate a nuovo

en: New Split
it: Nuova suddivisione

en: New Split Information
it: Informazioni sulla nuova suddivisione

en: New Style Sheet
it: Nuovo foglio di stile

en: New Transaction
it: Nuova transazione

en: New Transaction Information
it: Informazioni sulla nuova transazione

en: New Vendor
it: Nuovo fornitore

en: New Voucher
it: Nuova nota spese

en: New Window with _Page
it: Nuova finestra con la _pagina

en: New _Account…
it: _Nuovo conto…

en: New _Bill
it: _Nuovo documento di acquisto

en: New _Bill…
it: Nuovo documento di _acquisto…

en: New _Credit Note
it: _Nuova nota di credito

en: New _Expense Voucher…
it: N_uova nota spese…

en: New _File
it: _Nuovo file

en: New _Invoice
it: Nuovo documento di _vendita

en: New _Invoice…
it: Nuovo documento di _vendita…

en: New _Job…
it: Nuovo _lavoro…

en: New _Price
it: Nuovo _prezzo

en: New _Voucher
it: _Nuova nota spese

en: New _Voucher…
it: _Nuova nota spese…

en: New balance must be higher than old balance.
it: Il nuovo saldo deve essere superiore al vecchio saldo.

en: New balance must be lower than old balance.
it: Il nuovo saldo deve essere inferiore al vecchio saldo.

en: New hierarchy window on "New File"
it: Finestra di dialogo struttura conti per «Nuovo file»

en: New location:
it: Nuova posizione:

en: New search
it: Nuova ricerca

en: New search _limit
it: Soglia per una nuova _ricerca

en: New security
it: Nuovo titolo

en: New top level account
it: Nuovo conto di livello principale

en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
it: Nuova, SBILANCIATA (necessita di un conto di trasferimento per %s)!

en: New, UNBALANCED (need price to transfer %s to acct %s)!
it: Nuova, SBILANCIATA (serve il prezzo per trasferire %s al conto %s)!

en: New, already balanced
it: Nuova, già bilanciata

en: New, transfer %s to (auto) "%s"
it: Nuova, trasferimento di %s verso «%s» (automatica)

en: New, transfer %s to (manual) "%s"
it: Nuova, trasferimento di %s verso «%s» (manuale)

en: New?
it: Nuovo?

en: New…
it: Nuovo…

en: Next Balance
it: Prossimo Saldo

en: Next Occur
it: Prossima scad

en: Next Option
it: Opzione successiva

en: Next budget period
it: Prossimo periodo di budget

en: Next most recently opened file
it: Il successivo file aperto più di recente

en: No 'Commodity from'.
it: Nessuna «Commodity di provenienza».

en: No 'Currency to' column selected and no selected Currency specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
it: Non è stata selezionata alcuna colonna per «Valuta di destinazione» né è stata selezionata alcuna valuta.
    Questo non deve succedere. Segnalalo come un bug.

en: No 'Currency to'.
it: Nessuna «Valuta di destinazione».

en: No 'From Namespace/From Symbol' columns selected and no selected Commodity From specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
it: Non è né stata selezionata una colonna «Spazio dei nomi di provenienza/Simbolo di provenienza' né è stata selezionata una commodity di provenienza.
    Questo non deve succedere. Segnala l'accaduto come un Bug.

en: No Account selected. Please try again.
it: Nessun conto selezionato. Riprovare.

en: No Averaging
it: No medie

en: No Customer
it: Nessun cliente

en: No Fancy Date Format
it: Nessun formato esteso per le date

en: No Finance::Quote Version
it: Num versione Finance::Quote

en: No Linked Account
it: Nessun conto collegato

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
it: Non è stato trovato nessun conto di GnuCash per l'Online Banking. Queste transazioni non saranno processate dall'Online Banking.

en: No Settings
it: Nessuna impostazione

en: No account column selected and no base account specified either.
    This should never happen. Please report this as a bug.
it: Non è stata selezionata alcuna colonna per il conto né è stato specificato un conto di base.
    Questo non deve succedere. Segnalalo come un bug.

en: No accounts selected
it: Nessun conto selezionato

en: No adjusting/closing entries
it: Nessuna scrittura di chiusura/assestamento

en: No amount column.
it: Nessuna colonna importo.

en: No amount or negated amount column.
it: Nessuna colonna importo o importo di segno opposto.

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
it: Non esiste alcun budget. Occorre crearne almeno uno.

en: No change
it: Nessuna variazione

en: No data
it: Nessun dato

en: No date column.
it: Nessuna colonna per la data.

en: No description provided.
it: Nessuna descrizione fornita.

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
it: Nessuna descrizione: modulo %s, codice %s, tipo imposta %s

en: No documents were selected to assign this payment to. This may create an unattached payment.
it: Non è stato selezionato alcun documento a cui assegnare questo pagamento. Ciò può creare un pagamento non collegato.

en: No errors found. Click Apply to create transaction.
it: Nessun errore rilevato. Fare clic su Applica per creare la transazione.

en: No exchange rate available in SX [%s] for %s -> %s, value is zero.
it: Nessun tasso di cambio disponibile su SV [%s] per %s ->%s, il valore è zero.

en: No exportable data
it: Nessun dato esportabile

en: No form: code %s, tax type %s
it: Nessun modulo: codice %s, tipo imposta %s

en: No help available.
it: Aiuto non disponibile.

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
it: Non è stato selezionato alcun documento di vendita -- utilizzare il menu «Opzioni» per selezionarne uno.

en: No lines are selected for importing. Please reduce the number of lines to skip.
it: Nessuna riga selezionata per l'importazione. Riduci il numero di righe da saltare.

en: No matching transactions found
it: Non è stata trovata nessuna transazione che rispetta i criteri impostati

en: No new transactions were found in this import.
it: Nessuna nuova transazione è stata trovata in questa importazione.

en: No price found
it: Nessun prezzo trovato

en: No read permission to read from file %s.
it: Mancano i permessi di lettura per il file «%s».

en: No reference accounts found.
it: Non trovato alcun conto di riferimento.

en: No such entity: %s
it: Entità sconosciuta: %s

en: No such owner entity: %s
it: Questo intestatario non esiste: %s

en: No such price: %s
it: Prezzo inesistente: %s

en: No suitable backend was found for %s.
it: Non è stato trovato alcun programma adatto a %s.

en: No transactions found.
it: Non è stata trovata nessuna transazione.

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
it: Non è stata trovata nessuna transazione che rispetta l'intervallo di tempo e i conti selezionati nel pannello delle opzioni.

en: No uncleared splits found.
it: Non trovata alcuna divisione non compensata.

en: No valid A/Payable or A/Receivable account found. Please ensure valid AP/AR account exists.
it: Nessun conto fornitore o conto cliente valido trovato. Assicurati che esista un conto fornitore o un conto cliente valido.

en: No valid account found
it: Non trovato alcun conto valido

en: No valid customer found.
it: Nessun cliente valido trovato..

en: No valid customer selected.
it: Nessun cliente valido selezionato.

en: No valid data found in the selected file. It may be empty or the selected encoding is wrong.
it: Nessun dato valido nel file selezionato. Potrebbe essere un file vuoto oppure la codifica selezionata è sbagliata.

en: No valid date.
it: Nessuna data valida.

en: No valid description.
it: Nessuna descrizione valida.

en: No valid employee selected.
it: Nessun dipendente valido selezionato.

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
it: Non è stato selezionato alcun documento di vendita valido. Fai clic sul pulsante «Opzioni» e seleziona il documento da utilizzare.

en: No valid job selected.
it: Nessuna lavoro valido selezionato.

en: No valid online banking account assigned.
it: Non è stato assegnato alcun nome valido per il conto dell'online banking.

en: No valid vendor selected.
it: Nessun fornitore valido selezionato.

en: No warnings to reset.
it: Nessun avviso da resettare.

en: No, keep them as they are
it: No, mantienile come sono ora

en: No, n_ever
it: No, _mai

en: No_tes
it: No_te

en: No_w
it: _Ora

en: Non-Bayesian
it: Non-Bayesiano

en: Non-void only
it: Solo non annullate

en: None
it: Nessuno

en: Nordic (ISO-8859-10)
it: Nordico (ISO-8859-10)

en: Normal body text color.
it: Colore del testo normale.

en: Normally prices are not over written, select this to change that. This setting is not saved.
it: Normalmente i prezzi non vengono sovrascritti, seleziona qui per cambiare questa impostazione. Questa impostazione non viene salvata.

en: Normally the importer will assume each line in the input file will correspond to one transaction. Each line can have information for one transaction and one or two splits.
    
    When Multi-split is enabled the importer will assume multiple consecutive lines together hold the information for one transaction. Each line provides information for exactly one split. The first line should also provide the information for the transaction.
    To know which lines belong to the same transaction, the importer will compare the provided transaction information in each line. If that information is empty or the same as the first transaction line the importer will consider this line part of the same transaction.
it: Normalmente l'importatore presumerà che ogni riga nel file di input corrisponda ad una transazione. Ogni riga può contenere informazioni per una transazione e una o due divisioni.
    
    Quando la suddivisione multipla è abilitata, l'importatore presuppone che più righe consecutive contengano le informazioni per una transazione. Ogni riga fornisce informazioni per esattamente una suddivisione. La prima riga dovrebbe anche fornire le informazioni per la transazione.
    Per sapere quali righe appartengono alla stessa transazione, l'importatore confronterà le informazioni sulla transazione fornite in ciascuna riga. Se tali informazioni sono vuote o uguali alla prima riga della transazione, l'importatore considererà questa riga parte della stessa transazione.

en: Not Cleared
it: Non compensata

en: Not Used
it: Non utilizzato

en: Not a defined function
it: Non è una funzione definita

en: Not a variable
it: Non è una variabile

en: Not all fields could be parsed. Please correct the issues reported for each line or adjust the lines to skip.
it: Non è stato possibile processare tutti i campi. Correggi i problemi riportati per ogni riga e sistema le righe da saltare.

en: Not enough information for quotes dump
it: Informazioni insufficienti per scaricare le quotazioni

en: Not found
it: Non trovato

en: Not scheduled
it: Non pianificato

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
it: Non relativo alle imposte; %s%s: %s (codice %s, tipo imposta %s)

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
it: Non relativo alle imposte; codice %s non valido per il tipo imposta %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
it: Non relativo alle imposte; nessuna descrizione: modulo %s, codice %s, tipo imposta %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
it: Non relativo alle imposte; nessun modulo: codice %s, tipo imposta %s

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
it: Non relativo alle imposte; tipo imposta %s: codice %s non valido per il tipo di conto

en: Not_ify when due
it: _Notifica scadenze

en: Note
it: Nota

en: Note the UK variant may specify EU VAT accounts may be tagged with *EUVAT* in the VAT account description. EU Goods sales and purchase accounts may be tagged with *EUGOODS* in the account description.
it: Nota che la variante del Regno Unito può specificare che i conti IVA UE possano essere contrassegnati con *EUVAT* nella descrizione del conto IVA. I conti di vendita e acquisto di merci UE possono essere contrassegnati con *EUGOODS* nella descrizione del conto.

en: Note: NO WARRANTIES FOR ANYTHING. Some banks run a poorly implemented Online Banking server. You should not rely on time-critical transfers through Online Banking, because sometimes the bank does not give you correct feedback when a transfer is rejected.
it: Nota bene: NESSUNA GARANZIA DI ALCUN GENERE. Alcune banche utilizzano server per l'Online Banking mal configurati. Non dovresti fare affidamento sull'Online banking per trasferimenti con requisiti temporali critici perché alcune volte la banca non restituisce un messaggio corretto quando il trasferimento viene rifiutato.

en: Note: Only Document Links that are not read-only will be changed.
it: Nota: Verranno modificate solo i collegamenti ai documenti che non sono di sola lettura.

en: Note: Use View->'Filter By…' to control visible accounts.
it: Nota: utilizza Visualizza->«Filtra per...» per controllare i conti visibili.

en: Notes
it: Note

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup
it: Note aggiunte alla fine del documento; può contenere dei markup HTML

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
it: Note aggiunte alla fine del documento di vendita; possono contenere dei markup HTML.

en: Nothing to process.
it: Niente da processare.

en: Notice
it: Nota

en: Notify me when created
it: Notifica quando creata

en: Notional distribution (capital gain)
it: Distribuzione di nozionale (capital gain)

en: Notional distribution (dividend)
it: Distribuzione di nozionale (dividendo)

en: Now + 1 Year
it: Ora + 1 anno

en: Num/Action
it: Num/Operazione

en: Num/T-Num
it: Num/Num-T

en: Num_ber
it: _Numero

en: Number
it: Numero

en: Number Option
it: Opzione numero

en: Number cell
it: Cella numerica

en: Number header
it: Intestazione numero

en: Number of Digits
it: Numero di cifre

en: Number of Occurrences
it: Numero di occorrenze

en: Number of Periods
it: Numero di periodi

en: Number of _transactions
it: Numero di _transazioni

en: Number of automatic decimal places
it: Numero di cifre decimali automatiche

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
it: Numero delle unità del calendario per la ricorrenza: per esempio bisettimanale = ogni 2 settimane; trimestrale = ogni 3 mesi

en: Number of characters for auto complete.
it: Numero di caratteri per il completamento automatico.

en: Number of checks to print on the first page.
it: Numero di assegni da stampare nella prima pagina.

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Number of columns before wrapping to a new row.
it: Numero di colonne prima di andare a capo.

en: Number of degrees to rotate the check.
it: Angolo in gradi di cui ruotare l'assegno.

en: Number of files in history
it: Numero di file nella cronologia

en: Number of rows for the Header
it: Numero di righe per l'intestazione

en: Number of transactions to show in a register.
it: Numero di transazioni da mostrare nel registro.

en: Number/Action
it: Numero/Operazione

en: Numbers, Date, Time
it: Numeri, Data, Orario

en: Numeric error
it: Errore numerico

en: Numerical by descending amount
it: Numericamente per ammontare decrescente

en: Object references
it: Riferimenti oggetto

en: Offset between documents:
it: Distanza tra i documenti:

en: Offset for complete check
it: Offset per tutto l'assegno

en: Old location:
it: Vecchia posizione:

en: Omit Accounts
it: Escludi i conti

en: Omit any accounts deeper than the depth limit.
it: Ometti tutti i conti più profondi del limite di profondità.

en: Omit from report
it: Escludi dal report

en: Omit zero balance figures
it: Non scrivere gli zeri dei saldi nulli

en: On high resolution screens reports tend to be hard to read. This option allows you to scale reports up by the set factor. For example setting this to 2.0 will display reports at twice their typical size.
it: Sugli schermi ad alta risoluzione i report tendono ad essere difficili da leggere. Questa opzione consente di ridimensionare i report in base al fattore impostato. Ad esempio, impostando questo su 2.0 verranno visualizzati i report con dimensioni doppie rispetto a quelle normali.

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
it: Negli assegni prestampati che contengono più assegni per pagina, questa impostazione specifica quale posizione dell'assegno stampare. I valori ammessi sono 0,1 e 2 che corrispondono rispettivamente all'assegno in alto, a metà e in basso nella pagina.

en: On the
it: Il

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
it: Nella prossima pagina i conti presenti nel file QIF e tutte le azioni o fondi comuni verranno uniti con i conti di GnuCash. Se uno dei conti di GnuCash esiste già con lo stesso nome o con un nome simile e di un tipo compatibile, questo conto verrà utilizzato come una corrispondenza; diversamente, GnuCash creerà un nuovo conto con lo stesso nome e dello stesso tipo di quello presente nel file QIF. Se non ti piace il conto GnuCash suggerito, fai doppio clic per modificarlo.
    
    Nota che GnuCash creerà diversi conti che non esistono nell'altro programma di finanze personali, compresi dei conti separati per ogni azione, per le commissioni di intermediazione, conti speciali di «patrimonio» (sottoconti degli utili non distribuiti) che rappresentano la fonte per i saldi d'apertura, ecc... Tutti questi conti verranno elencati nella pagina successiva dove sarà possibile modificarli se lo si desidera, ma si raccomanda comunque di lasciarli invariati.

en: Once
it: Una volta

en: One Day
it: Un giorno

en: One Month
it: Un mese

en: One Month Ago
it: Un mese fa

en: One Month Ago.
it: Un mese fa.

en: One Month Ahead
it: Tra un mese

en: One Month Ahead.
it: Tra un mese.

en: One Week
it: Una settimana

en: One Week Ago
it: Una settimana fa

en: One Week Ago.
it: Una settimana fa.

en: One Week Ahead
it: Tra una settimana

en: One Week Ahead.
it: Tra una settimana.

en: One Year
it: Un anno

en: One Year Ago
it: Un anno fa

en: One Year Ago.
it: Un anno fa.

en: One Year Ahead
it: Tra un anno

en: One Year Ahead.
it: Tra un anno.

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
it: Uno dei report ha un «report-guid» duplicato. Controllare il sistema dei report, in particolare i tuoi report salvati, per cercare un report con questo «report-guid»:

en: One or more of the entries are for accounts different from the invoice/bill currency. You will be asked to enter a conversion rate for each.
it: Uno o più elementi sono per conti con valuta diversa da quella del documento; ti verrà chiesto di inserire un tasso di conversione per ognuno.

en: One or more selected invoices have already been posted.
    Re-check your selection.
it: Uno o più documenti di vendita selezionati sono già stati registrati.
    Ricontrolla la tua selezione.

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
it: Uno o più sottoconti contengono transazioni in sola lettura che non possono essere cancellate.

en: One split per line
it: Una suddivisione per riga

en: One transaction per line
it: Una transazione per riga

[ctx: One-letter indication for 'yes']
en: Y
it: S

en: Online Banking Account Name
it: Nome del conto di Online Banking

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
it: Trasferimento interbancario con la banca online

en: Online Banking Connection Window
it: Finestra di connessione all'Online Banking

en: Online Banking Direct Debit Note
it: Nota di addebito diretto con la banca online

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
it: Nota di debito con banca online europea (SEPA)

en: Online Banking European (SEPA) Internal Transfer
it: Trasferimento interno Europeo (SEPA) con banca online

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
it: Trasferimento Europeo (SEPA) con banca online

en: Online Banking Setup Finished
it: Impostazione dell'Online Banking terminata

en: Online Banking Transaction
it: Transazione con banca online

en: Online HBCI
it: HBCI online

en: Online Quotes
it: Quotazioni online

en: Online Transaction
it: Transazione Online

en: Online account ID here…
it: Inserisci qui l'ID del conto online…

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
it: Operazione online «Ricevi saldo» non disponibile per questo conto.

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
it: Operazione online «Ricevi transazioni» non disponibile per questo conto.

en: Only Active?
it: Solo attivo?

en: Only display leaf account names.
it: Visualizza solamente i nomi dei sottoconti.

en: Only one price
it: Solo un prezzo

en: Only show _active owners
it: Mostra solo intestatari _attivi

en: Only show accounts that contain warnings. This is useful for quickly finding potential lot errors.
it: Mostra solo gli account che contengono avvisi. Questo è utile per trovare rapidamente potenziali errori di lotto.

en: Open
it: Aperto

en: Open Document Link
it: Apri il collegamento al documento

en: Open Linked Document
it: Apri il documento collegato

en: Open Linked Document:
it: Apri il documento collegato:

en: Open _Account
it: Apri _conto

en: Open _Anyway
it: _Apri comunque

en: Open _Folder
it: Apri _cartella

en: Open _Read-Only
it: Apri in s_ola lettura

en: Open _SubAccounts
it: Apri i _sottoconti

en: Open a Customer overview page
it: Apre una pagina di riepilogo dei clienti

en: Open a Employee overview page
it: Apre una pagina di riepilogo dei dipendenti

en: Open a Vendor overview page
it: Apre una pagina di riepilogo dei fornitori

en: Open a company report window for the owner of this credit note
it: Apri un report sull'intestatario di questa nota di credito

en: Open a company report window for the owner of this invoice
it: Apri un report azienda per l'intestatario di questo documento

en: Open a customer report window for the owner of this invoice
it: Apri un report cliente per l'intestatario di questo documento di vendita

en: Open a employee report window for the owner of this voucher
it: Apri un report dipendente sull'intestatario di questa nota spese

en: Open a new Account Tree page
it: Apre la struttura dei conti in una nuova pagina

en: Open a new register tab for the other account with focus on this transaction
it: Apri una nuova scheda di registro per l'altro conto con il focus su questa transazione

en: Open a new register tab for the other account with focus on this transaction.
it: Apri una nuova scheda di registro per l'altro conto con il focus su questa transazione.

en: Open a new top-level GnuCash window
it: Apri una nuova finestra di GnuCash di livello principale

en: Open a register report for the selected Transaction.
it: Apri un report del registro per la transazione selezionata.

en: Open a register report for this Account.
it: Apri un report del registro per questo conto.

en: Open a vendor report window for the owner of this bill
it: Apri un report fornitore per l'intestatario di questo documento di acquisto

en: Open an existing Budget in a new tab. If none exists a new budget will be created
it: Apri un budget esistente in una nuova scheda. Se non esiste nessun budget, ne verrà creato uno nuovo

en: Open an existing GnuCash file
it: Apre un file esistente di GnuCash

en: Open buy
it: Acquisto

en: Open general journal window
it: Apre la finestra del libro giornale generale

en: Open imported documents in tabs
it: Apri i documenti importati nelle schede

en: Open new invoice in new window
it: Apri un nuovo documento di vendita in una nuova finestra

en: Open new tabs _adjacent to current tab
it: Apri le nuove schede _vicino alla scheda corrente

en: Open not yet posted documents in tabs
it: Apri i documenti non ancora registrati in schede

en: Open short
it: Vendita short

en: Open the Bills Due Reminder dialog
it: Apre la finestra del promemoria delle scadenze dei documenti di acquisto

en: Open the Find Bill dialog
it: Apre la finestra per la ricerca di un documento di acquisto

en: Open the Find Customer dialog
it: Apre la finestra di ricerca dei clienti

en: Open the Find Employee dialog
it: Apre la finestra per la ricerca di un dipendente

en: Open the Find Expense Voucher dialog
it: Apre la finestra per la ricerca di una nota spese

en: Open the Find Invoice dialog
it: Apre la finestra di ricerca di un documento di vendita

en: Open the Find Job dialog
it: Apre la finestra per la ricerca di un lavoro

en: Open the Find Vendor dialog
it: Apre la finestra di ricerca dei fornitori

en: Open the GnuCash Help
it: Apre l'aiuto di GnuCash

en: Open the GnuCash Tutorial
it: Apre la guida a GnuCash

en: Open the Invoices Due Reminder dialog
it: Apre la finestra del promemoria delle scadenze dei documenti di vendita

en: Open the New Bill dialog
it: Apre una finestra per un nuovo documento di acquisto

en: Open the New Customer dialog
it: Apre la finestra per un nuovo cliente

en: Open the New Employee dialog
it: Apre la finestra del nuovo dipendente

en: Open the New Invoice dialog
it: Apre la finestra per un nuovo documento di vendita

en: Open the New Job dialog
it: Apre la finestra per un nuovo lavoro

en: Open the New Vendor dialog
it: Apre la finestra per un nuovo fornitore

en: Open the New Voucher dialog
it: Apre la finestra della nuova nota spese

en: Open the Process Payment dialog
it: Apre la finestra per la procedura di pagamento

en: Open the Selected Budget
it: Apri il budget selezionato

en: Open the account
it: Apre il conto

en: Open the linked document
it: Apri il documento collegato

en: Open the linked document for the current transaction
it: Apri il documento collegato per questa transazione

en: Open the linked document for the current transaction.
it: Apri il documento collegato per questa transazione.

en: Open the selected account
it: Apre il conto selezionato

en: Open the selected account and all its subaccounts
it: Apre il conto selezionato e tutti i suoi sottoconti

en: Open/Quicken Financial Exchange file (*.ofx, *.qfx)
it: File Open/Quicken Financial Exchange (*.ofx, *.qfx)

en: Opened
it: Aperta

en: Opening Balance
it: Saldo d'apertura

en: Opening Balances
it: Saldi d'apertura

en: Opening balance
it: Saldo d'apertura

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end
it: Apre una nuova scheda vicina a quella corrente invece che alla fine

en: Opens new tab adjacent to current tab instead of at the end.
it: Apre le nuove schede vicino alla scheda corrente invece di aprirle alla fine.

en: Open…
it: Apri…

en: Options
it: Opzioni

en: Order
it: Ordine

en: Order Entries
it: Voci dell'ordine

en: Order Entry
it: Riga ordine

en: Order ID
it: ID ordine

en: Order Information
it: Informazioni sull'ordine

en: Order Notes
it: Note ordine

en: Order number
it: Numero dell'ordine

en: Order number format
it: Formato numero dell'ordine

en: Order of Secondary sorting.
it: Criterio di ordinamento secondario.

en: Order of primary sorting.
it: Criterio di ordinamento primario.

en: Originator Account Number
it: Numero del conto del mittente

en: Originator BIC (Bank Code)
it: BIC del mittente (codice banca)

en: Originator IBAN (International Account Number)
it: IBAN del mittente (numero di conto internazionale)

en: Orphan
it: Orfano

en: Orphaned Gains
it: Guadagni rimasti orfani

en: Oth. Curr.
it: Altra val.

en: Other
it: Altro

en: Other Account Code
it: Numero dell'altro conto

en: Other Account Name
it: Nome dell'altro conto

en: Other Expense
it: Altre uscite

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Output file for report
it: File di output per il report

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
it: Ignora la selezione dei conti e visualizza i sottoconti di tutti i conti selezionati?

en: Override or modify From: & To:.
it: Sovrascrivi o modifica «Dal:» e «Al:».

en: Override the global Tax Table?
it: Sovrascrivere la tabella imposte globale?

en: Overview
it: Generali

en: Overview:
it: Panoramica:

en: Owner Information
it: Informazioni sull'intestatario

en: Owner Name
it: Nome dell'intestatario

en: Owner's Name
it: Nome dell'intestatario

en: Owner-ID
it: ID-intestatario

en: Owners
it: Intestatari

en: PAID
it: PAGATO

en: PDF export file name date format choice
it: Scelta del formato di data per il nome del file da esportare in formato PDF

en: PDF export file name format
it: Formato del nome del file PDF da esportare

en: PMI
it: Assicurazione privata sui mutui ipotecari (PMI)

en: PMI Payment
it: Pagamento PMI

en: P_ause
it: _Pausa

en: Pa_ge Setup
it: Confi_gurazione pagina

en: Pa_yee
it: _Beneficiario

en: Page
it: Pagina

en: Paid
it: Pagata

en: Parent account amounts include children
it: I saldi dei conti genitore includono quelli dei conti figlio

en: Parent account balances
it: Saldi dei conti genitore

en: Parent account subtotals
it: Subtotali del conto genitore

en: Parse Error
it: Errore di analisi

en: Parse ambiguity between formats
it: Analizza le differenze tra i formati

en: Parsing accounts
it: Analisi dei conti

en: Parsing categories
it: Analisi delle categorie

en: Parsing failed.
it: Analisi fallita.

en: Parsing file…
it: Analisi file in corso…

en: Parsing prices
it: Analisi dei prezzi

en: Parsing transactions
it: Analisi delle transazioni

en: Part of Payment Transaction
it: Fa parte della transazione di pagamento

en: Partial Amount
it: Importo parziale

en: Partner
it: Controparte

en: Paste the clipboard content at the cursor position
it: Incolla il contenuto degli appunti nella posizione del cursore

en: Paste the split from the clipboard
it: Incolla la suddivisione dalla memoria

en: Paste the transaction from the clipboard
it: Incolla la transazione dagli appunti

en: Paste the transaction from the clipboard.
it: Incolla la transazione dagli appunti.

en: Path does not exist,
it: Il percorso non esiste,

en: Path head does not exist,
it: Il percorso non esiste,

en: Path head for Linked Files Relative Paths
it: Prefisso dei percorsi relativi per i file collegati

en: Path head for files is,
it: Il percorso per i file è,

en: Path head not set, using '%s' for relative paths
it: Percorso non impostato, utilizzare '%s' per i percorsi relativi

en: Pay
it: Paga

en: Pay Bill
it: Paga documento di acquisto

en: Payable Aging
it: Scadenzario dei debiti

en: Payable to
it: Modalità pagamento

en: Payable to string
it: Indicazioni di pagamento

en: Paycheck
it: Assegno

en: Payees and memos
it: Beneficiari e promemoria

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment Address
it: Indirizzo di pagamento

en: Payment Frequency
it: Frequenza di pagamento

en: Payment From
it: Pagamento da

en: Payment From (Escrow)
it: Pagamento da (conto a garanzia)

en: Payment Information
it: Informazioni di pagamento

en: Payment Purpose continued
it: Causale del pagamento (continua)

en: Payment To
it: Pagamento a

en: Payment To (Escrow)
it: Pagamento a (conto a garanzia)

en: Payment Total
it: Pagamento totale

en: Payment _Purpose (only for recipient)
it: _Causale del pagamento (solo per il destinatario)

en: Payment has no owner
it: Nessun intestatario per il pagamento

en: Payment periods
it: Numero di rate

en: Payment received text
it: Testo di pagamento ricevuto

en: Payment received, thank you!
it: Pagamento ricevuto, grazie!

en: Payment, thank you!
it: Pagamento ricevuto, grazie!

en: Payments
it: Pagamenti

en: Pending Action
it: Azione in sospeso

en: Per default the GnuCash version will be shown before the report data.
it: Per impostazione predefinita la versione di GnuCash verrà mostrata prima dei dati del report.

en: Per default the additional comments text will be shown before the report data.
it: Per impostazione predefinita i commenti verranno mostrati prima dei dati del report.

en: Per default the date/time info will be shown before the report data.
it: Per impostazione predefinita le informazioni di date e ora verranno mostrate prima dei dati del report.

en: Per default the preparer info will be shown before the report data.
it: Per impostazione predefinita le informazioni sul redattore verranno mostrate prima dei dati del report.

en: Per default the receiver info will be shown before the report data.
it: Per impostazione predefinita le informazioni sul destinatario verranno mostrate prima dei dati del report.

en: Percent
it: Percento

en: Percent %
it: Percentuale %

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
it: Il valore percentuale deve essere compreso fra -100 e 100.

en: Percentage chart
it: Grafico percentuale

en: Perform account list _setup on new file
it: _Esegui la procedura guidata per la struttura dei conti

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
it: Effettuare calcoli finanziari, quali quelli per il rimborso di un prestito

en: Period
it: Periodo

en: Period %s - %s
it: Periodo dal %s al %s

en: Period Totals
it: Totali periodo

en: Period duration
it: Durata del periodo

en: Period end
it: Fine periodo

en: Period from ~a to ~a
it: Periodo dal ~a al ~a

en: Period number.
it: Numero del periodo.

en: Period order is most recent first
it: L'ordine dei periodi mostra per primo il periodo più recente

en: Period start
it: Inizio periodo

en: Period: 123,456.78
it: Punto: 123,456.78

en: Periodic payment
it: Importo della rata

en: Perl is missing the following modules. Please see https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote for detailed corrective action.
it: Mancano i seguenti moduli Perl. Consulta https://wiki.gnucash.org/wiki/Online_Quotes#Finance::Quote per i dettagli su come correggere.

en: Permanent Warnings
it: Avvisi permanenti

en: Phone
it: Telefono

en: Picture
it: Immagine

en: Picture Location
it: Posizione immagine

en: Pie:
it: Torta:

en: Pixels
it: Pixel

en: Place Holder
it: Segnaposto

en: Placeholde_r
it: _Segnaposto

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Placeholder account selected. Please try again.
it: È stato selezionato un conto segnaposto. Riprovare.

en: Placeholder?
it: Segnaposto?

en: Plain
it: Piano

en: Please choose the currency to use for new accounts.
it: Seleziona la valuta da utilizzare per i nuovi conti.

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting
it: Cancella questa transazione. Spiegazioni qui: https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#Double_posting

en: Please delete this transaction. Explanation at https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account
it: Cancella questa transazione. Spiegazioni qui: https://wiki.gnucash.org/wiki/Business_Features_Issues#I_can.27t_delete_a_transaction_of_type_.22I.22_from_the_AR.2FAP_account

en: Please direct all enquiries to
it: Inoltrare tutte le richieste a

en: Please enter new name
it: Inserire un nuovo nome

en: Please find and select the accounts which will hold the tax collected or paid. These accounts must contain splits which document the monies which are wholly sent or claimed from tax authorities during periodic GST/VAT returns. These accounts must be of type ASSET for taxes paid on expenses, and type LIABILITY for taxes collected on sales.
it: Individuare e selezionare i conti che conterranno le imposte riscosse o pagate. Questi conti devono contenere divisioni che documentano gli importi che sono interamente dovuti o accreditati all'autorità fiscale in base alle dichiarazioni periodiche IVA. Questi conti devono essere di tipo ATTIVITÀ per le imposte pagate con gli acquisti e di tipo PASSIVITÀ per le imposte riscosse sulle vendite.

en: Please make all checks payable to
it: Intestare tutti gli assegni a

en: Please name the Scheduled Transaction.
it: Assegnare un nome alla transazione pianificata.

en: Please note some transactions were not processed
it: Nota che alcune transazioni non sono state processate

en: Please provide a valid end selection.
it: Fornire una selezione di fine valida.

en: Please select a 'Currency to' column or set a Currency in the 'Currency To' field.
it: Seleziona una colonna da «Valuta di destinazione» oppure imposta una valuta nel campo «Valuta di destinazione» field.

en: Please select a 'From Namespace' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
it: Seleziona una colonna «Spazio dei nomi di provenienza» oppure imposta una Commodity, nel campo «Commodity di provenienza».

en: Please select a 'From Symbol' column or set a Commodity in the 'Commodity From' field.
it: Seleziona una colonna «Simbolo di provenienza» oppure imposta una Commodity nel campo «Commodity di provenienza».

en: Please select a (negated) amount column.
it: Selezionare una colonna importo (segno opposto).

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
it: Seleziona una commodity da associare al codice specifico della borsa. Nota che il codice della borsa per la commodity selezionata verrà sovrascritto.

en: Please select a date column.
it: Selezionare una colonna data.

en: Please select a description column.
it: Seleziona una colonna descrizione.

en: Please select a file to load.
it: Scegli un file da caricare.

en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s) in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't worry if your data is in multiple files.
it: Seleziona un file da caricare. Premendo il pulsante «Avanti», il file verrà caricato e analizzato. Potrebbe essere necessario rispondere ad alcune domande riguardanti i conti presenti nel file.
    
    È possibile caricare quanti file si desidera, quindi non è un problema se i dati sono suddivisi in più file.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
it: Selezionare un conto del patrimonio che accolga le uscite complessive del periodo.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
it: Selezionare un conto del patrimonio che accolga le entrate complessive del periodo.

en: Please select an account column or set a base account in the Account field.
it: Seleziona una colonna per il conto o imposta un conto di base nel campo conto.

en: Please select an account column.
it: Seleziona una colonna conto.

en: Please select an amount column.
it: Selezionare una colonna importo.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
it: Seleziona o crea un conto di GnuCash appropriato per:

en: Plot Height
it: Altezza di stampa

en: Plot Type
it: Tipo di stampa

en: Plot Width
it: Larghezza di stampa

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
it: Visualizza il rapporto valuta/commodity in luogo di commodity/valuta.

en: Plot height
it: Altezza di stampa

en: Plot width
it: Larghezza di stampa

en: Plus
it: Segno più

en: Points
it: Punti

en: Portfolio
it: Portafoglio

en: Portfolio Report
it: Report del portafoglio

en: Position of check amount in numbers
it: Posizione dell'importo dell'assegno in numeri

en: Position of check amount in words
it: Posizione dell'importo dell'assegno in lettere

en: Position of date line
it: Posizione della riga della data

en: Position of memo line
it: Posizione della riga del promemoria

en: Position of notes line
it: Posizione della riga delle note

en: Position of payee address
it: Posizione dell'indirizzo del beneficiario

en: Position of payee name
it: Posizione del nome del beneficiario

en: Position of split's account line
it: Posizione della riga del conto della suddivisione

en: Position of split's amount in numbers
it: Posizione dell'importo della suddivisione in cifre

en: Position of split's memo line
it: Posizione della riga del promemoria della suddivisione

en: Position of the horizontal pane divider.
it: Posizione del separatore orizzontale.

en: Position of the vertical pane divider.
it: Posizione del separatore verticale.

en: Post
it: Emetti

en: Post Date
it: Data di registrazione

en: Post To
it: Emessa a

en: Post this bill to your Chart of Accounts
it: Registra questo documento di acquisto nel piano dei conti

en: Post this credit note to your Chart of Accounts
it: Registra questa nota di credito nel piano dei conti

en: Post this invoice to your Chart of Accounts
it: Registra questo documento di vendita nel piano dei conti

en: Post this voucher to your Chart of Accounts
it: Registra questa nota spese nel piano dei conti

en: Post to Account
it: Registra sul conto

en: Posted
it: Registrata

en: Posted Account
it: Conto registrato

en: Postpone the reconciliation of this account
it: Rinvia la riconciliazione di questo conto

en: Postponed
it: Posticipato

en: Potential splits matching the selected transaction
it: Suddivisioni che potenzialmente corrispondono alla transazione selezionata

en: Pr_eferences
it: Pr_eferenze

en: Pre-Payment
it: Pagamento anticipato

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
it: Spunta automaticamente le transazioni compensate quando viene aperta la finestra di riconciliazione.

en: Pre-select cleared transactions
it: Preseleziona le transazioni compensate

en: Precision
it: Precisione

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
it: Dà la precedenza alle quotazioni dell'editor prezzi rispetto alle transazioni, dove possibile.

en: Preferences
it: Preferenze

en: Prefix
it: Prefisso

en: Prepared by:
it: Preparato da:

en: Prepared for
it: Preparato per

en: Prepared for:
it: Preparato per:

en: Preparer
it: Redattore

en: Preparing to convert your QIF data
it: Sto preparando la conversione dei dati QIF

en: Present
it: Corrente

en: Present (%s)
it: Corrente (%s)

en: Present (Report)
it: Corrente (Report)

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
it: Visualizza la nuova finestra di dialogo dell'elenco dei conti quando si sceglie «Nuovo file» dal menu «File».

en: Present value
it: Valore attuale

en: Present:
it: Attuale:

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
it: Fai clic su «Applica» per creare i nuovi conti. Successivamente potrai salvarli in un file o in un database.
    
    Fai clic su «Indietro» per rivedere le impostazioni.
    
    Fai clic su «Annulla» per chiudere questa finestra senza creare alcun conto.

en: Press 'Close' to Exit.
it: Fai clic su «Chiudi» per uscire.

en: Press 'Reset' to use the original account separator and close the preference window
    Press 'Close' to return to the preference window
it: Premi «Ripristina» per utilizzare il separatore di conto originale e chiudere la finestra delle preferenze
    Premi «Chiudi» per tornare alla finestra delle preferenze

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
it: Fai clic su «Applica» per creare il file di esportazione.
    «Annulla» per interrompere.

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous Balance
it: Saldo precedente

en: Previous Option
it: Opzione precedente

en: Previous budget period
it: Precedente periodo di budget

en: Price
it: Prezzo

en: Price Database
it: Database dei prezzi

en: Price Editor
it: Editor prezzi

en: Price Import Assistant
it: Assistente importazione prezzi

en: Price Quotes Retrieval Options
it: Opzioni recupero quotazioni

en: Price Scatterplot
it: Grafico a dispersione dei prezzi

en: Price Source
it: Fonte del prezzo

en: Price of Commodity
it: Prezzo della commodity

en: Price retrieval failed:
it: Recupero del prezzo non riuscito:

en: Price retrieval failed: %s
it: Tentativo di recupero dei prezzi non riuscito: %s

en: Price source
it: Fonte prezzo

en: Primary Key
it: Chiave primaria

en: Primary Sort Order
it: Criterio di ordinamento primario

en: Primary Subtotal
it: Subtotale primario

en: Primary Subtotal for Date Key
it: Subtotale primario per la chiave di data

en: Principal
it: Capitale

en: Principal To
it: Somma capitale a

en: Print
it: Stampa

en: Print '***' before and after each text field on the check.
it: Stampa la stringa «***» prima e dopo ogni campo di testo nell'assegno.

en: Print '***' before and after text.
it: Stampa «***» prima e dopo il testo.

en: Print Check
it: Stampa assegno

en: Print Full account names
it: Stampa il nome completo del conto

en: Print Name
it: Stampa il nome

en: Print TXF export parameters
it: Stampa i parametri di esportazione TXF

en: Print _blocking chars
it: Stampa i caratteri di _blocco

en: Print _date format
it: Stampa il formato della _data

en: Print all Parent account names.
it: Stampa tutti i nomi dei conti genitore.

en: Print all Transfer To/From Accounts
it: Stampa tutti i trasferimenti da/a

en: Print all split details for multi-split transactions.
it: Stampa tutti i dettagli della suddivisione per le transazioni suddivise.

en: Print checks from multiple accounts
it: Stampa di assegni da più conti

en: Print checks from multiple accounts?
it: Stampare gli assegni da più conti?

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
it: Stampa la sezione passività/patrimonio nella stessa colonna, sotto la sezione attività e non come una seconda colonna a destra della sezione delle attività.

en: Print the current report
it: Stampa il report corrente

en: Print the currently active page
it: Stampa la pagina attiva

en: Print the date format below the date.
it: Stampa il formato della data sotto alla data.

en: Printable Invoice
it: Documento di vendita stampabile

en: Printable Report
it: Report stampabile

en: Printing
it: Stampa

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
it: Prima della procedura di riconciliazione di un conto che genera interessi, verrà visualizzata una finestra in cui sarà possibile inserire una transazione per l'addebito o il pagamento degli interessi. Attualmente questa opzione è applicabile solamente per i conti di banca, credito, fondi comuni, attività, conti clienti, conti fornitori e passività.

en: Pro_cess payments on posting
it: Registra automaticamente il _pagamento all'emissione

en: Problem creating preliminary transaction
it: Problema durante la creazione della transazione preliminare

en: Process Payment
it: Procedura di pagamento

en: Process an OFX/QFX response file
it: Elabora un file di responso OFX/QFX

en: Processing…
it: In elaborazione…

en: Profiles
it: Profili

en: Profit
it: Profitto

en: Profit & Loss
it: Profitti e perdite

en: Profits:
it: Profitti:

en: Progress
it: Avanzamento

en: Project
it: Progetto

en: Projected Minimum:
it: Minimo previsto:

en: Prompt for credit card payment
it: Richiesta per pagamento con carta di credito

en: Prompt for interest charges
it: Richiesta per addebito degli interessi

en: Proper_ties
it: _Proprietà

en: Proximo
it: Prossimo venturo

en: Purchases
it: Acquisti

en: Put the transaction text in front of the purpose of a transaction.
it: Metti la causale della transazione prima del risultato della transazione.

en: QIF Import
it: Importa file QIF

en: QIF Import Assistant
it: Assistente importazione file QIF

en: QIF Import Completed.
it: Importazione file QIF completata.

en: QIF account name
it: Nome del conto QIF

en: QIF category name
it: Nome della categoria QIF

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have information about Accounts and Categories which would allow them to be correctly assigned to GnuCash accounts.
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash. If you select a different account, it will be remembered for future QIF files.
it: File QIF scaricati da banche e altre istituzioni finanziarie potrebbero non contenere informazioni su conti e categorie che permettano una loro corretta assegnazione ai conti GnuCash.
    
    Nella pagina seguente verrà mostrato il testo che appare nei campi «beneficiario» e «promemoria» dei movimenti senza conto QIF o categoria. Se non diversamente specificato, queste transazioni sono assegnate in GnuCash al conto «Non specificato». Se si sceglie un conto diverso, tale conto verrà ricordato per i prossimi file QIF.

en: QIF files you have loaded
it: File QIF caricati

en: QIF import requires guile with regex support.
it: L'importazione QIF richiede guile e il supporto per le regexp.

en: QIF import: Name conflict with another account.
it: Importazione QIF: il nome è in conflitto con quello di un altro conto.

en: QIF payee/memo
it: Beneficiario/promemoria QIF

en: Qif Import Summary
it: Riepilogo importazione QIF

en: Qty
it: Q.tà

en: Quantity
it: Quantità

en: Quarter Year
it: Trimestre

en: Quarterly
it: Trimestrale

en: Quarters
it: Trimestri

en: Question
it: Domanda

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
it: Quickfill semplifica l'immissione di transazioni comuni. Digitando le prime lettere della descrizione di una transazione comune e premendo poi il tasto «Tab», GnuCash completerà automaticamente la parte rimanente della transazione così come è stata immessa l'ultima volta.

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
it: Quicken(tm) Wallet Checks con matrice laterale

en: Quit this application
it: Esci dal programma

en: Quotes for the following commodities were unavailable or unusable:
it: Le quotazioni per le seguenti commodity erano non disponibili o non utilizzabili:

en: REF
it: RIF

en: R_emind in advance
it: _Ricorda in anticipo di

en: Raise Accounts
it: Allinea i conti

en: Raise accounts deeper than the depth limit to the depth limit.
it: Riporta i conti più in profondità del limite, al limite di profondità.

en: Range
it: Intervallo

en: Range end
it: Fine dell'intervallo

en: Range start
it: Inizio dell'intervallo

en: Rate
it: Tariffa

en: Rate of Gain
it: Tasso di guadagno

en: Rate of Return
it: Tasso di rendimento

en: Rate/Price
it: Tasso/Prezzo

en: Ratio
it: Rapporto

en: Re-saving user data…
it: Nuovo salvataggio dati utente in corso…

en: Re_lative
it: Re_lativa

en: Re_name Page
it: Ri_nomina pagina

en: Re_vert
it: Ripristi_na

en: Re_view created transactions
it: _Controlla le transazioni create

en: Read aborted.
it: Lettura interrotta.

en: Read only register
it: Registro di sola lettura

en: Reading
it: Lettura in corso

en: Reading file…
it: Lettura in corso…

en: Realized Gain
it: Guadagno realizzato

en: Realized Gain/Loss
it: Profitti e perdite realizzati

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
it: Guadagni o perdite realizzate da commodity o conti di trading che non sono state registrate da altre parti.

en: Realized ROI
it: ROI realizzato

en: Reason for voiding transaction
it: Motivo per cui la transazione sarà annullata

en: Reason the transaction was voided
it: Il motivo per cui la transazione è stata annullata

en: Rebalance Transaction
it: Ribilancia la transazione

en: Rebate
it: Riduzione

en: Recalculate Transaction
it: Ricalcola transazione

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
it: Ricalcola il (singolo) valore vuoto nei campi sopra.

en: Receipt
it: Ricevuta

en: Receivable Aging
it: Scadenzario dei crediti

en: Receive
it: Ricevi

en: Recipient Account _Number
it: _Numero del conto destinatario

en: Recipient BIC (Bank Code)
it: BIC del beneficiario (codice banca)

en: Recipient IBAN (International Account Number)
it: IBAN accreditato (numero di conto internazionale)

en: Recipient _Bank Code
it: Codice della _banca destinataria

en: Reconcile
it: Riconcilia

en: Reconcile (auto) match to %s
it: Riconcilia la corrispondenza (automatica) su %s

en: Reconcile (manual) match to %s
it: Riconcilia la corrispondenza (manuale) su %s

en: Reconcile Account
it: Riconcilia conto

en: Reconcile Date
it: Data di riconciliazione

en: Reconcile Selection
it: Riconcilia la selezione

en: Reconcile account now?
it: Riconcilia conto ora?

en: Reconcile the selected account
it: Riconcilia il conto selezionato

en: Reconcile the selected account.
it: Riconcilia il conto selezionato.

en: Reconcile the selected transactions
it: Riconcilia la transazione selezionata

en: Reconciled
it: Riconciliato

en: Reconciled (%s)
it: Riconciliato (%s)

en: Reconciled (Report)
it: Riconciliato (Report)

en: Reconciled Balance
it: Saldo riconciliato

en: Reconciled Date
it: Data di riconciliazione

en: Reconciled Status
it: Stato della riconciliazione

en: Reconciled on %s
it: Riconciliato su %s

en: Reconciled only
it: Solo riconciliato

en: Reconciled:
it: Riconciliato:

en: Reconciliation Report
it: Report di riconciliazione

en: Reconciliation status
it: Stato della riconciliazione

en: Record a stock split or a stock merger
it: Registra un frazionamento o una fusione azionaria

en: Record a stock split or a stock merger.
it: Registra un frazionamento o una fusione azionaria.

en: Record the current entry
it: Registra l'elemento corrente

en: Record the current transaction
it: Registra la transazione corrente

en: Record the current transaction.
it: Registra la transazione corrente.

en: Recursive Balance
it: Saldo ricorrente

en: Red
it: Rosso

en: Ref
it: Rif

en: Ref text
it: Riferimento

en: Reference
it: Riferimento

en: Reference:
it: Riferimento:

en: Reference:
it: Riferimento:

en: References
it: Riferimenti

en: Refine current search
it: Perfeziona la ricerca attiva

en: Refresh this window
it: Aggiorna questa finestra

en: Refresh this window.
it: Aggiorna questa finestra.

en: Refund
it: Rimborso

en: Register
it: Registro

en: Register Defaults
it: Predefinite del registro

en: Register Order
it: Ordine del registro

en: Register Report
it: Report registro

en: Register opens in a new _window
it: Il registro verrà aperto in una nuova _finestra

en: Regular expression determining which namespace commodities will be retrieved for when using the get command
it: Espressione regolare che determina quali commodity dello spazio dei nomi verranno recuperate quando si utilizza il comando get

en: Relative
it: Relativo

en: Relative Date Option
it: Opzione di data relativa

en: Reload
it: Ricarica

en: Reload and Locate Linked Documents
it: Ricarica e individua i documenti collegati

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
it: Ricarica il database corrente, annullando tutte le modifiche non salvate

en: Reload the current page
it: Ricarica la pagina corrente

en: Remaining to Budget
it: Rimangono nel budget

en: Remember and don't _ask me again.
it: Ricordalo e non chie_dermelo di nuovo.

en: Remember and don't ask me again this _session.
it: Ricordalo e non chiedermelo di nuovo in questa _sessione.

en: Remember the PIN in memory
it: Ricorda il PIN in memoria

en: Remember the _PIN in memory
it: Ricorda il _PIN in memoria

en: Remind in advance
it: Ricorda in anticipo di

en: Reminder
it: Promemoria

en: Remo_ve Other Splits
it: Rimuo_vi le altre suddivisioni

en: Remove Old Prices
it: Rimuovi vecchi prezzi

en: Remove _Old
it: Rimuovi _vecchi

en: Remove a reconciled split from a transaction
it: Rimozione di una suddivisione riconciliata da una transazione

en: Remove a split from a transaction
it: Rimozione di una suddivisione da una transazione

en: Remove all prices before date.
it: Rimuove i prezzi più vecchi della data inserita.

en: Remove all splits in the current transaction
it: Rimuove tutte le suddivisioni nella transazione corrente

en: Remove all splits in the current transaction.
it: Rimuove tutte le suddivisioni nella transazione corrente.

en: Remove all the splits from a transaction
it: Rimozione di tutte le suddivisioni da una transazione

en: Remove prices older than a user-entered date.
it: Rimuove i prezzi più vecchi della data inserita.

en: Remove the current commodity.
it: Rimuove la commodity selezionata.

en: Remove the current price.
it: Rimuovi il prezzo attuale.

en: Remove the splits from this transaction?
it: Rimuovere le suddivisioni da questa transazione?

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename this page
it: Rinomina questa pagina

en: Rename this page.
it: Rinomina questa pagina.

en: Renamed to:
it: Rinominato in:

en: Rendering '~a' report …
it: Creazione del report '~a' …

en: Renumber sub-accounts
it: Rinumerazione sottoconti

en: Renumber the children of the selected account
it: Rinumera i figli del conto selezionato

en: Renumber the immediate sub-accounts of '%s'?
it: Rinumerare i sottoconti diretti di '%s'?

en: Repayment Frequency
it: Frequenza di rimborso

en: Repeats:
it: Ripeti:

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace any existing account colors
it: Sostituisci ogni colore del conto esistente

en: Replace existing price
it: Sostituisci il prezzo esistente

en: Replace price?
it: Sostituisco il prezzo?

en: Replace the budget for all periods with new 'value'. Use empty value to unset budget for the accounts.
it: Sostituisci il budget per tutti i periodi con un nuovo «valore». Utilizzare un valore vuoto per annullare l'impostazione del budget per i conti.

en: Replay a GnuCash log file after a crash. This cannot be undone
it: Riesegue un file di log di GnuCash dopo un blocco del sistema. Questa operazione non può essere annullata

en: Report Creation Date:
it: Data creazione del report:

en: Report Format
it: Formato report

en: Report Generation Options
it: Opzioni di creazione del report

en: Report Size
it: Dimensione del report

en: Report Title
it: Titolo del report

en: Report Title Default
it: Titolo del report predefinito

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
it: Segnalare i problemi a gnucash-devel@gnucash.org

en: Report error
it: Errore report

en: Report for range of budget periods
it: Report per un intervallo di periodi di budget

en: Report format
it: Formato del report

en: Report name
it: Nome del report

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
it: Genera un report per questi conti, se il livello dei conti scelto lo permette.

en: Report on these accounts, if display depth allows.
it: Genera report su questi conti, se la profondità di visualizzazione lo permette.

en: Report on these accounts.
it: Report per questi conti.

en: Report only on these accounts.
it: Genera il report solo relativamente a questi conti.

en: Report opens in a new _window
it: Il report viene aperto in una nuova _finestra

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
it: L'ordine delle sezioni del report sarà attività/passività/patrimonio netto (invece di attività/patrimonio netto/passività).

en: Report template
it: Modello di report

en: Report variation
it: Variazione del report

en: Report with GUID '%s' is missing
it: Manca il report con GUID «%s»

en: Report's currency
it: Valuta del report

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
it: La fine del periodo di report non può essere precedente all'inizio.

en: Reporting range end period cannot exceed number of periods in budget
it: Il periodo di fine dell'intervallo di rendicontazione non può superare il numero di periodi nel budget

en: Reports
it: Report

en: Reserve
it: Riserva

en: Reserve amount
it: Importo di riserva

en: Reset Tax Tables to present Values?
it: Reimpostare le tabelle delle imposte ai valori attuali?

en: Reset Warnings
it: Ripristino degli avvisi

en: Reset _Warnings…
it: Ripristino degli a_vvisi…

en: Reset all values to their defaults.
it: Reimposta tutti i valori a quelli predefiniti.

en: Reset default layout for all customer invoices and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
it: Ripristina il layout predefinito per tutti i documenti di vendita e le note credito ai valori preimpostati e aggiorna questa pagina

en: Reset default layout for all employee vouchers and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
it: Ripristina i layout predefiniti per tutte le note spese dei dipendenti ai valori preimpostati e le note credito e aggiorna questa pagina

en: Reset default layout for all vendor bills and credit notes back to built-in defaults and update the current page accordingly
it: Ripristina il layout predefinito per tutti i documenti di acquisto e le note credito ai valori preimpostati e aggiorna questa pagina

en: Reset defaults
it: Ripristina predefiniti

en: Reset the state of all warning messages so they will be shown again
it: Ripristina lo stato di tutti i messaggi di avviso in modo che vengano mostrati di nuovo

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
it: Risultato dell'operazione di Online Banking:
    Il saldo del conto registrato è %s

en: Result:
it: Risultato:

en: Retained Earnings
it: Utili portati a nuovo

en: Retained Losses
it: Perdite portate a nuovo

en: Retrieve the current online quote. This will fail if there is a manually-created price for today.
it: Recupera online la quotazione corrente. Il tentativo di recupero non riuscirà se per la data odierna esiste un prezzo creato manualmente.

en: Return of capital
it: Rimborso di capitale

en: Return of capital (reclassification)
it: Rimborso di capitale (riclassificazione)

en: Revenues
it: Entrate

en: Reverse Transaction
it: Transazione inversa

en: Reverse amount display for certain account types.
it: Inverti il segno dell'importo visualizzato per certi tipi di conto.

en: Reverse split
it: Raggruppamento di azioni

en: Reverting will discard all unsaved changes to %s. Are you sure you want to proceed?
it: Il ripristino annullerà tutte le modifiche non salvate in %s. Vuoi procedere?

en: Review the details below and if correct press "Apply"" to create the schedule.
it: Controlla i dettagli sotto riportati e fai clic su «Applica» per creare la transazione pianificata.

en: Right
it: Destra

en: Right-click anywhere in a column to modify it (widen, narrow, merge)
it: Fai clic con il pulsante destro del mouse in un punto qualsiasi di una colonna per modificarla (allarga, restringi, unisci)

en: Romanian (ISO-8859-16)
it: Rumeno (ISO-8859-16)

en: Romanian (MacRomanian)
it: Rumeno (MacRomanian)

en: Root
it: Origine

en: Rotation angle
it: Angolo di rotazione

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid due date.
it: Riga %d, documento %s/%u: %s non è una data di scadenza valida.

en: Row %d, invoice %s/%u: %s is not a valid posting date.
it: Riga %d, documento %s/%u: %s non è una data di emissione valida.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s does not exist.
it: Riga %d, documento %s/%u: il conto %s non esiste

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Payable.
it: Riga %d, documento %s/%u: il conto %s non è un conto del tipo Conto Fornitore.

en: Row %d, invoice %s/%u: account %s is not of type Accounts Receivable.
it: Riga %d, documento %s/%u: il conto %s non è un conto del tipo Conto Cliente.

en: Row %d, invoice %s/%u: customer %s does not exist.
it: Riga %d, documento %s/%u: il cliente %s non esiste.

en: Row %d, invoice %s/%u: owner not set.
it: Riga %d, documento %s/%u: intestatario non impostato.

en: Row %d, invoice %s/%u: price not set.
it: Riga %d, documento %s/%u: prezzo non impostato.

en: Row %d, invoice %s/%u: vendor %s does not exist.
it: Riga %d, documento %s/%u: il fornitore %s non esiste.

en: Row %d: no invoice ID in first row of import file.
it: Riga %d: nessun ID del documento nella prima riga del file di importazione.

en: Row %u, account %s not in %s
it: Riga %u, conto %s non in %s

en: Row %u, commodity %s / %s not found
it: Riga %u, commodity %s / %s non trovata

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
it: Riga %u, percorso al conto %s non trovato, aggiunto come livello principale

en: Row 1 Left
it: Riga 1 sinistra

en: Row 1 Right
it: Riga 1 destra

en: Row 2 Left
it: Riga 2 sinistra

en: Row 2 Right
it: Riga 2 destra

en: Row 3 Left
it: Riga 3 sinistra

en: Row 3 Right
it: Riga 3 destra

en: Rows
it: Righe

en: Run "since last run" dialog when a file is opened.
it: Mostra la finestra «dall'ultimo avvio» quando un file viene aperto.

en: Run Report
it: Esegui il report

en: Run the "since last run" process when a file is opened.
it: Esegue il processo «dall'ultimo avvio» quando un file viene aperto.

en: Run the budget report
it: Esegui il report del budget

en: Running Balance
it: Saldo progressivo

en: Running Grand Total
it: Totale generale progressivo

en: Running Primary Subtotal
it: Subtotale primario progressivo

en: Running Secondary Subtotal
it: Subtotale secondario progressivo

en: Running Subtotal
it: Subtotale progressivo

en: Running Sum
it: Somma progressiva

en: Running Total
it: Totale progressivo

en: Running Totals
it: Totali progressivi

en: Russian (CP-866)
it: Russo (CP-866)

en: ST Realized Gain
it: ST Guadagno realizzato

en: ST Sold Amount
it: ST Importo venduto

en: ST Sold Basis
it: ST Base venduta

en: ST Sold Value
it: ST Valore venduto

en: ST Unrealized Gain
it: ST Guadagni non realizzati

en: SWIFT MT940 import data format
it: Formato di importazione dei dati SWIFT MT940

en: SWIFT MT942 import data format
it: Formato di importazione dei dati SWIFT MT942

en: S_ource
it: S_orgente

en: S_plit Transaction
it: _Suddividi transazione

en: S_tatement Date
it: _Data estratto conto

en: Sa_ve Filter
it: Sal_va filtro

en: Sa_ve Sort Order
it: _Salva criterio di ordinamento

en: Sale
it: Vendita

en: Sales
it: Vendite

en: Sales _Tax Table
it: _Tabella imposte di vendita

en: Sample
it: Esempio

en: Sample Graphs
it: Grafici di esempio

en: Sample Report
it: Report di esempio

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save %s To File
it: Salva %s nel file

en: Save As…
it: Salva come…

en: Save Config
it: Salva configurazione

en: Save Config As…
it: Salva configurazione come…

en: Save Custom Check Format
it: Salva il formato personalizzato dell'assegno

en: Save Report Configuration As…
it: Salvala configurazione del report come…

en: Save Settings
    Saves current settings under the name as entered in the adjacent text field.
    There are two reserved names which can't be used to save custom settings:
    - No settings
    - Gnucash default export format
it: Salva impostazioni
    Salva le impostazioni attuali con il nome inserito nel campo di testo adiacente.
    Esistono due nomi riservati che non possono essere utilizzati per salvare le impostazioni personalizzate:
    - Nessuna impostazione
    - Formato di esportazione predefinito di Gnucash

en: Save _As…
it: Salv_a come…

en: Save _Report Configuration
it: Salva la _configurazione del report

en: Save changes to %s?
it: Salvare i cambiamenti a %s?

en: Save changes to file %s before closing?
it: Salvare i cambiamenti al file «%s» prima di chiudere?

en: Save changes to the file?
it: Salvare le modifiche al file?

en: Save file automatically?
it: Salvare il file automaticamente?

en: Save the changed transaction?
it: Salvare le modifiche alla transazione?

en: Save the current entry?
it: Salva il valore corrente?

en: Save the current file
it: Salva il file corrente

en: Save the sort order for this register.
it: Salva il criterio di ordinamento per questo registro.

en: Save this file with a different name
it: Salva questo file con un nome diverso

en: Save transaction before duplicating?
it: Salvare la transazione prima di duplicarla?

en: Save window size and location when it is closed.
it: Salva la posizione e la dimensione della finestra alla chiusura.

en: Save window sizes and locations
it: Salva posizione e dimensione della finestra

en: Saved Report Configurations
it: Configurazioni di report salvate

en: Saved report configurations are created by
    1. opening a report from the Reports menu,
    2. altering the report's options to your taste,
    3. selecting "Save Report Configuration [As…]" from the Reports menu
     or pressing a "Save Config [As…]" button on the tool bar.
it: Le configurazioni di report salvate possono essere create
    1. aprendo un report dal menu «Report»,
    2. modificandone le opzioni del report
    3. selezionando l'opzione «Salva la configurazione del report [come…]» dal menu «Report»
    o premendo il bottone «Salva la configurazione [come…]» dalla barra strumenti.

en: Savings
it: Risparmi

en: Scatter:
it: Dispersione:

en: Sche_dule…
it: _Pianifica…

en: Schedule
it: Pianifica

en: Schedule added successfully.
it: Aggiunta della transazione pianificata eseguita.

en: Scheduled
it: Pianificato

en: Scheduled Transactions
it: Transazioni pianificate

en: Scheduled Transactions with variables or involving more than one commodity cannot be automatically created.
it: Le transazioni pianificate con variabili o che utilizzano più di una commodity non possono essere create automaticamente.

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
it: Le transazioni pianificate senza un modello non possono essere create automaticamente.

en: Scrub _Account
it: Ripulisci _conto

en: Scrub the highlighted lot
it: Ripulisce il lotto evidenziato

en: Sea_rch
it: Ce_rca

en: Search Criteria
it: Criteri di ricerca

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Search Results Report
it: Report dei risultati della ricerca

en: Search for items where
it: Cerca elementi che

en: Search only active data
it: Cerca solo tra i dati attivi

en: Search only in active items
it: Ricerca solo negli elementi attivi

en: Search scope
it: Ambito di ricerca

en: Search the Account List
it: Cerca nella lista dei conti

en: Second Option
it: Seconda opzione

en: Secondary Key
it: Chiave secondaria

en: Secondary Sort Order
it: Criterio di ordinamento secondario

en: Secondary Subtotal
it: Subtotale secondario

en: Secondary Subtotal for Date Key
it: Subtotale secondario per la chiave di data

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
it: L'accesso HTTPS è disabilitato. È possibile abilitarlo nella sezione rete della finestra delle preferenze.

en: Securities
it: Titoli

en: Security
it: Titolo

en: Security Information
it: Informazioni sul titolo

en: Security Piechart
it: Grafico a torta dei titoli

en: See <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> for more details
it: Vedi <a href="https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking">https://wiki.gnucash.org/wiki/AqBanking</a> per maggiori dettagli

en: Select
it: Seleziona

en: Select "A" to add the transaction as new.
it: Scegliere «N» per aggiungere la transazione come Nuova.

en: Select "C" to mark a matching transaction as cleared (c).
it: Seleziona «C» per contrassegnare una transazione corrispondente come Compensata (C).

en: Select "U+C" to update a matching transaction and mark it as cleared (c).
it: Scegliere «A+C» per Aggiornare una transazione corrispondente e marcarla come Compensata (C).

en: Select Account
it: Scegli il conto

en: Select Accounts (none = all)
it: Scegli conti (nessuno=tutti)

en: Select Accounts to Match
it: Seleziona i conti da far corrispondere

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Children
it: Seleziona figli

en: Select Default
it: Seleziona predefiniti

en: Select File Import Format and Template
it: Seleziona il formato e il modello del file da importare

en: Select File for Import
it: Seleziona un file da importare

en: Select HTML Style Sheet
it: Seleziona foglio di stile HTML

en: Select QIF File
it: Scegli il file QIF

en: Select Separator Character
it: Seleziona il carattere separatore

en: Select _All
it: Seleziona _tutti

en: Select _Range
it: Seleziona l'_intervallo

en: Select a .log file to replay
it: Scegliere un file di log da ripetere

en: Select a Budget
it: Selezionare un budget

en: Select a QIF file to load
it: Seleziona un file QIF da caricare

en: Select a budget period that begins the reporting range.
it: Selezionare un periodo di budget da cui far partire il report.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
it: Selezionare un periodo di budget in cui far terminare il report.

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
it: Seleziona un tipo di periodo di budget che termina l'intervallo del report.

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
it: Seleziona un tipo di periodo di budget che avvia l'intervallo del report.

en: Select a category for the commodity or enter a new one. One might use investment categories like STOCKS and BONDS or exchange names like NASDAQ and LSE.
it: Seleziona una categoria per il titolo o inseriscine una nuova. Si potrebbero utilizzare categorie di investimento come AZIONI e OBBLIGAZIONI o nomi di mercati come NASDAQ e LSE.

en: Select a date to report on.
it: Selezionare una data per la quale generare un report.

en: Select a file to import
it: Seleziona un file da importare

en: Select a folder
it: Seleziona una cartella

en: Select a row and then press 'jump to' to jump to the account in the Account Tree,
    if account should not be shown, this will be temporarily overridden.
it: Seleziona una riga, quindi premi «Vai a» per passare al conto nella struttura dei conti,
    se il conto non deve essere mostrato, ciò verrà temporaneamente ignorato.

en: Select a row to change the mappings
it: Seleziona una riga per modificare la mappatura

en: Select a stylesheet for the report.
it: Scegli un foglio di stile per il report.

en: Select accounts.
it: Scegli i conti.

en: Select all accounts.
it: Seleziona tutti i conti.

en: Select all descendents of selected account.
it: Seleziona tutti i conti discendenti da quello selezionato.

en: Select all entries.
it: Seleziona tutte le voci.

en: Select an accounting period and a closing date that is between the date of the previous close and today.
    
    Books will be closed at midnight on the selected date.
it: Selezionare un periodo contabile e una data di chiusura compresa tra la data della chiusura precedente e oggi.
    
    I libri verranno chiusi alla mezzanotte della data selezionata.

en: Select an image file.
it: Scegli un file immagine.

en: Select currency
it: Scegli la valuta

en: Select date to use for PriceDB lookups.
it: Seleziona la data da utilizzare per l'analisi del database dei prezzi.

en: Select document
it: Scegli il documento

en: Select exact period that ends the reporting range.
it: Seleziona il periodo esatto di fine del report.

en: Select exact period that starts the reporting range.
it: Seleziona il periodo esatto di inizio del report.

en: Select how to compute the Discount and Taxes
it: Selezionare come calcolare lo sconto e le imposte

en: Select image
it: Scegli un'immagine

en: Select language and region specific categories that correspond to the ways that you foresee you will use GnuCash. Each category you select will cause several accounts to be created.
it: Seleziona le categorie specifiche di lingua e regione che corrispondono ai modi che prevedi saranno utilizzati da GnuCash. Ogni categoria selezionata causerà la creazione di più conti.

en: Select matching existing transaction
it: Seleziona la transazione esistente corrispondente

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
it: Non selezionare nulla per saltare la transazione (non verrà importata).

en: Select occurrence date above.
it: Selezionare la data dell'occorrenza.

en: Select one or multiple OFX/QFX file(s) to process
it: Selezionare uno o più file OFX/QFX da processare

en: Select possible duplicates
it: Seleziona i probabili duplicati

en: Select security
it: Scelta del titolo

en: Select security/currency
it: Scegliere titolo/valuta

en: Select the Accounts to Compare
it: Seleziona i conti da confrontare

en: Select the Discount Type
it: Seleziona il tipo di sconto

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
it: Selezionare il conto per il quale registrare un frazionamento o fusione azionaria.

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
it: Seleziona i conti da esportare e l'intervallo di date se necessario.

en: Select the currency to display the values of this report in.
it: Seleziona la valuta con la quale visualizzare i valori di questo report.

en: Select the date and description for your records.
it: Seleziona la data e la descrizione per le tue registrazioni.

en: Select the default account selection.
it: Seleziona i conti predefiniti.

en: Select the default selection.
it: Seleziona secondo l'impostazione predefinita.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
it: Seleziona la borsa in cui il simbolo è scambiato o seleziona il tipo di investimento (ad esempio FONDO per i fondi comuni); se non si trova la borsa o un tipo di investimento adatto, se ne può creare uno nuovo.

en: Select the type of each column to import.
it: Seleziona il tipo di ogni colonna da importare.

en: Select the type of stock activity that you wish to record. The available types depend on whether the current stock balance is positive, nil, or negative (i.e. when shorting stock). The type will determine the component splits.
it: Scegli il tipo di operazione su azioni che desideri registrare. I tipi disponibili dipendono dal fatto che il saldo azionario corrente sia positivo, nullo o negativo (ad es. quando si vendono azioni allo scoperto). Il tipo determinerà le suddivisioni dell'operazione.

en: Select this option to open a register tab with newly cleared splits.
it: Seleziona questa opzione per aprire una scheda di registro con le suddivisioni appena compensate.

en: Select this or another budget and delete it
it: Seleziona questo o un altro budget ed eliminalo

en: Select user information here…
it: Selezionare qui le informazioni dell'utente…

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
it: Selezionare se gli importi devono essere visualizzati su tutto il periodo o come medie ad esempio mensili.

en: Select which chart type to use.
it: Scegli quale tipo di grafico utilizzare.

en: Selected
it: Selezionato

en: Selected Accounts
it: Conti selezionati

en: Selected Report is Missing
it: Report selezionato mancante

en: Selecting this option enables full account name instead, and disables indenting account names.
it: La selezione di questa opzione abilita il nome completo del conto e disabilita il rientro dei nomi dei conti.

en: Selecting this option will disable amount indenting, and condense amounts into a single column.
it: Selezionando questa opzione si disabilita il rientro degli importi e si allineano gli importi in una singola colonna.

en: Selecting this option will enable double-column reporting.
it: Selezionando questa opzione si abiliteranno i report a doppia colonna.

en: Select…
it: Seleziona…

en: Sell
it: Vendi

en: Selling stock short.
it: Vendita di azioni allo scoperto.

en: Semi-Monthly
it: Due volte al mese

en: Semi-annual
it: Semestrale

en: Semi-monthly
it: Quindicinale

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Semicolon separated
it: Separato da punti e virgola

en: Semicolon separated with quotes
it: Separato da punto e virgola con apostrofi

[ctx: Semimonthly]
en: Every
it: Ogni

[ctx: Semimonthly]
en: months.
it: mesi.

en: Set "Review Created Transactions" as the default for the "since last run" dialog.
it: Imposta «Controlla le transazioni create» come impostazione predefinita per la finestra «dall'ultimo avvio».

en: Set 'Review created transactions' as the default in the "since last run" dialog.
it: Imposta «Controlla le transazioni create» come impostazione predefinita nella finestra «dall'ultimo avvio».

en: Set a date format for this QIF file
it: Imposta un formato di data per il file QIF

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
it: Imposta l'opzione del libro per i nuovi file per usare il campo «Operazione» diviso per il campo «Num» nei registri e report

en: Set line width in pixels.
it: Imposta la larghezza del tratto in pixel.

en: Set preference for price list data
it: Imposta la preferenza per i dati dell'elenco dei prezzi

en: Set the "auto create" flag by default
it: Imposta come predefinita la creazione automatica

en: Set the "notify" flag by default
it: Imposta come predefinita la notifica

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
it: Imposta l'opzione «creazione automatica» per le nuove transazioni pianificate.

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
it: Imposta l'opzione «notifica» per le nuove transazioni pianificate.

en: Set the account color for account '%s' including all sub-accounts to the selected color
it: Imposta il colore del conto, per il conto '%s' e tutti i suoi sottoconti, al colore selezionato

en: Set the account hidden value for account '%s' including all sub-accounts
it: Imposta la proprietà «nascosto» del conto per il conto '%s' inclusi tutti i sotto conti

en: Set the account placeholder value for account '%s' including all sub-accounts
it: Imposta la proprietà «segnaposto» del conto per il conto '%s' inclusi tutti i sotto conti

en: Set the default QIF account name
it: Imposta il nome predefinito del conto QIF

en: Set the report options you want using this dialog.
it: Utilizza questa finestra per impostare le opzioni del report.

en: Set the visibility of placeholder and hidden accounts.
it: Imposta la visibilità dei conti segnaposto e dei conti nascosti.

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
it: Impostare delle transazioni pianificate per evitare l'immissione ripetitiva di dati

en: Setting name already exists, overwrite?
it: Il nome dell'impostazione esiste già, sovrascrivo?

en: Setting the bar width, adapting to the size of the TAN generator.
it: Imposta la larghezza della barra, adattandola alle dimensioni del generatore TAN.

en: Setting the delay time, with small values the flicker graphic is repeated faster.
it: Impostando il tempo di ritardo, con valori piccoli il grafico dello sfarfallio viene ripetuto più velocemente.

en: Setup Account Period
it: Imposta il periodo contabile

en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
it: Imposta i conti rilevanti per il report imposte, ad esempio le imposte dirette degli Stati Uniti

en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax.
it: Imposta i conti rilevanti per il report imposte, ad esempio le imposte dirette degli Stati Uniti.

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
it: Imposta una transazione pianificata per il rimborso di un prestito

en: Setup selected accounts
it: Imposta la scelta dei conti

en: Several documents are linked with this transaction. Please choose one:
it: Più documenti sono collegati a questa transazione. Scegline uno:

en: Share Price
it: Prezzo dell'azione

en: Share decimal places
it: Posizioni decimali dell'azione

en: Share price
it: Quotazione

en: Share quantity
it: Quantità di azioni

en: Shares
it: Azioni

en: Shares:
it: Azioni:

en: Shipping Address
it: Indirizzo spedizione

en: Shipping Address 1
it: Indirizzo spedizione 1

en: Shipping Address 2
it: Indirizzo spedizione 2

en: Shipping Address 3
it: Indirizzo spedizione 3

en: Shipping Address 4
it: Indirizzo spedizione 4

en: Shipping Contact
it: Contatto spedizione

en: Shipping Email
it: Email spedizione

en: Shipping Fax
it: Fax spedizione

en: Shipping Information
it: Informazioni di spedizione

en: Shipping Name
it: Contatto spedizione

en: Shipping Phone
it: Telefono spedizione

en: Shipping address
it: Indirizzo di spedizione

en: Short sell
it: Vendita allo scoperto

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
it: Visualizza il «suggerimento del giorno» all'avvio di GnuCash

en: Show "since last run" notification dialog when a file is opened.
it: Mostra la finestra di notifica «dall'ultimo avvio» quando un file viene aperto.

en: Show Account Code
it: Visualizza il numero del conto

en: Show Account Description
it: Mostra la descrizione del conto

en: Show Actual
it: Visualizza effettivo (Eff)

en: Show All Transactions
it: Mostra tutte le transazioni

en: Show Asset & Liability
it: Visualizza attività e passività

en: Show Average
it: Visualizza media

en: Show Budget
it: Visualizza budget

en: Show Budget Notes
it: Visualizza le note del budget

en: Show Chart
it: Mostra Grafico

en: Show Column with Totals
it: Mostra la colonna con i totali

en: Show Company Address
it: Mostra l'indirizzo dell'impresa

en: Show Description
it: Visualizza descrizione

en: Show Difference
it: Visualizza differenza (Diff)

en: Show Exchange Rates
it: Visualizza i tassi di cambio

en: Show Expense Column
it: Visualizza la colonna dei costi

en: Show Foreign Currencies
it: Visualizza le valute estere

en: Show Full Account Name
it: Visualizza il nome completo del conto

en: Show Full Account Names
it: Visualizza il nome completo del conto

en: Show GnuCash Version
it: Mostra la versione di GnuCash

en: Show GnuCash version
it: Visualizza la versione di GnuCash

en: Show GnuCash version at bottom
it: Visualizza la versione di GnuCash in fondo

en: Show Hidden Accounts
it: Visualizza i conti nascosti

en: Show Horizontal Grid Lines
it: Mostra i bordi orizzontali della griglia

en: Show Inactive Customers
it: Mostra clienti inattivi

en: Show Income and Expenses?
it: Visualizzare entrate e uscite?

en: Show Income/Expense
it: Visualizza entrate e uscite

en: Show Informal Debit/Credit Headers
it: Mostra intestazioni di Dare/Avere informali

en: Show Job name
it: Mostra il nome del lavoro

en: Show Job number
it: Mostra il numero del lavoro

en: Show Lines with All Zeros
it: Mostra le righe con tutti zeri

en: Show Money In
it: Visualizza il denaro in entrata

en: Show Money Out
it: Visualizza denaro in uscita

en: Show National Currencies
it: Visualizza le valute nazionali

en: Show Net Flow
it: Visualizza flusso netto

en: Show Net Profit
it: Mostra il profitto netto

en: Show Net Worth
it: Visualizza patrimonio netto

en: Show Percents
it: Visualizza percentuali

en: Show Reconciled
it: Mostra riconciliati

en: Show Splits
it: Mostra frazionamenti

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
it: Mostra i parametri di esportazione TXF per ogni codice TXF o conto nel report.

en: Show Table
it: Mostra tabella

en: Show Totals
it: Visualizza i totali

en: Show Vertical Grid Lines
it: Mostra i bordi verticali della griglia

en: Show _Account column
it: Mostra la colonna del _conto

en: Show _All
it: Visualizza _tutto

en: Show _Memo column
it: Mostra la colonna _memo

en: Show _hidden accounts
it: Visualizza i conti na_scosti

en: Show _log window
it: Mostra finestra di _log

en: Show _number of days
it: Mostra il _numero di giorni

en: Show _unused accounts
it: Mostra i conti non _utilizzati

en: Show _zero balance owners
it: Mostra gli intestatari a saldo _zero

en: Show _zero total accounts
it: Visualizza i conti con totale n_ullo

en: Show a Net Worth bar?
it: Visualizzare una barra del patrimonio netto?

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
it: Visualizza il tasto di chiusura accanto al nome di ogni scheda. Questo, funziona esattamente come il pulsante «Chiudi» della barra degli strumenti.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
it: Visualizza il totale complessivo di tutti i conti con la valuta predefinita per il report

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
it: Visualizza una somma complessiva di tutti i conti utilizzando la valuta predefinita per i report.

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction in a register. This is the default setting for when a register is first opened. The setting can be changed at any time via the "View->Double Line" menu item.
it: Visualizza una seconda riga con «Operazione», «Note» e «Documenti collegati» per ogni transazione presente nel registro. Questa è l'impostazione predefinita per ogni nuovo registro. L'impostazione può essere cambiata in qualsiasi momento attraverso la voce del menu «Visualizza->Riga doppia».

en: Show a second line with "Action", "Notes", and "Linked Documents" for each transaction.
it: Mostra una seconda riga con «Operazione», «Note» e «Documenti collegati» per ogni transazione.

en: Show a second line with Action, Notes, and Linked Document fields for each transaction.
it: Mostra una seconda riga con Operazione, Note e Documenti collegati per ogni transazione.

en: Show accounting-style rules
it: Visualizza le righe in stile contabile

en: Show accounts that have been marked hidden.
it: Mostra i conti che sono stati marcati come nascosti.

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
it: Visualizza i conti a questo livello, ignorando ogni altra impostazione.

en: Show accounts which do not have any transactions.
it: Mostra i conti che non contengono alcuna transazione.

en: Show accounts which have a zero total value.
it: Visualizza i conti che hanno un valore totale nullo.

en: Show all splits in the current transaction
it: Mostra tutte le suddivisioni nella transazione corrente

en: Show all splits in the current transaction.
it: Mostra tutte le suddivisioni nella transazione corrente.

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
it: Visualizza tutti i fornitori/clienti anche se hanno un saldo nullo.

en: Show an account's account code.
it: Visualizza il numero del conto.

en: Show an account's account type.
it: Visualizza la tipologia del conto.

en: Show an account's balance.
it: Visualizza il saldo del conto.

en: Show an account's description.
it: Visualizza una descrizione del conto.

en: Show an account's notes.
it: Visualizza le note del conto.

en: Show auto-save confirmation _question
it: Visualizza la richiesta di conferma per il _salvataggio automatico

en: Show auto-save explanation
it: Visualizza la spiegazione del salvataggio automatico

en: Show bills due reminder at startup
it: Visualizza all'avvio il promemoria dei documenti di acquisto in scadenza

en: Show bills due within this many days
it: Visualizza documenti di acquisto in scadenza nei prossimo n giorni

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
it: Visualizza uno spazio vuoto al posto degli importi nulli.

en: Show blank text instead of zero values for inner table cells. Does not apply to footer rows.
it: Mostra testo vuoto anziché valori zero per le celle della tabella interna. Non si applica alle righe a piè di pagina.

en: Show blanks instead of zeros in table cells
it: Mostra spazi vuoti invece di zeri nelle celle della tabella

en: Show both closing and regular transactions
it: Visualizza sia le transazioni di chiusura sia quelle normali

en: Show bought columns
it: Mostra le colonne acquisti

en: Show charts as stacked charts?
it: Mostra i grafici come grafici sovrapposti?

en: Show close button on _notebook tabs
it: Visualizza il tasto di c_hiusura sulle schede

en: Show close buttons on notebook tabs
it: Visualizza il tasto di chiusura sulle schede

en: Show closing transactions only
it: Mostra solo le transazioni di chiusura

en: Show comments at bottom
it: Mostra i commenti in fondo

en: Show currencies in this dialog
it: Visualizza valute in questa finestra

en: Show customer aging overview for all customers
it: Mostra la panoramica delle scadenze dei clienti per tutti i clienti

en: Show customer report
it: Mostra il report del cliente

en: Show date
it: Mostra la data

en: Show date columns
it: Mostra le colonne data

en: Show date/time at bottom
it: Mostra data/ora in fondo

en: Show documentation
it: Visualizza la documentazione

en: Show employee report
it: Mostra il report del dipendente

en: Show end columns
it: Mostra le colonne finali

en: Show end date amount and value table columns
it: Mostra l'importo alla data di fine e le colonne dei valori della tabella

en: Show entered and reconciled dates on selection
it: Mostra le date di immissione e di riconciliazione alla selezione

en: Show expanded transactions with all splits.
it: Espande le transazioni e mostra tutte le suddivisioni.

en: Show full account names (including parent accounts).
it: Visualizza il nome del conto completo (inclusi quelli dei conti genitore).

en: Show future minimum
it: Mostra minimo futuro

en: Show future transactions after the blank transaction in a register
it: Mostra le transazioni future dopo la transazione vuota in un registro

en: Show future transactions after the blank transaction in a register. If active then transactions with a date in the future will be displayed at the bottom of the register after the blank transaction. Otherwise the blank transaction will be at the bottom of the register after all transactions.
it: Mostra le transazioni future dopo la transazione vuota in un registro. Se attivo, le transazioni con una data futura verranno visualizzate nella parte inferiore del registro dopo la transazione vuota. Altrimenti la transazione vuota sarà in fondo al registro dopo tutte le transazioni.

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
it: Visualizza i bordi orizzontali tra le righe in un registro. Se attivata, il bordo tra le celle verrà indicato con una linea marcata. Diversamente, il bordo tra le celle non verrà marcato.

en: Show horizontal borders in a register
it: Visualizza i bordi orizzontali nel registro

en: Show horizontal borders on the cells.
it: Visualizza i bordi orizzontali delle celle.

en: Show invoices due reminder at startup
it: Visualizza all'avvio il promemoria dei documenti di vendita in scadenza

en: Show invoices due within this many days
it: Visualizza i documenti di vendita in scadenza nei prossimo n giorni

en: Show linked transactions
it: Mostra transazioni collegate

en: Show listings
it: Mostra elenchi

en: Show long (instead of short) account names
it: Visualizza i nomi completi (invece di quelli brevi) dei conti

en: Show long account names
it: Visualizza il nome completo del conto

en: Show long names
it: Visualizza nomi completi

en: Show lot GUID column
it: Mostra la colonna GUID lotto

en: Show lot split rows
it: Mostra righe per la divisione del lotto

en: Show matched _information
it: Mostra le informazioni c_orrispondenti

en: Show mnemonic in amounts
it: Mostra mnemonico negli importi

en: Show mnemonics with commodity amounts
it: Mostra i riferimenti mnemonici con gli importi delle commodity

en: Show money in?
it: Mostra denaro in entrata?

en: Show money out?
it: Mostra denaro in uscita?

en: Show net money flow?
it: Mostra flusso netto di denaro?

en: Show net price
it: Mostra prezzi netti

en: Show net price?
it: Visualizza i prezzi netti?

en: Show non currency commodities
it: Mostra le commodity diverse dalla valuta

en: Show number of shares
it: Mostra il numero di azioni

en: Show only accounts whose full name matches this filter e.g. ':Travel' will match Expenses:Travel:Holiday and Expenses:Business:Travel. It can be left blank, which will disable the filter.
it: Mostra solo i conti il cui nome completo corrisponde a questo filtro, ad es. ': Viaggi' corrisponderà a Spese:Viaggi:Vacanze e Spese:Affari:Viaggi. Può essere lasciato in bianco, disabilitando il filtro.

en: Show only open lots
it: Mostra solo i lotti aperti

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
it: Mostra solamente i nomi dei sottoconti nel registro e nel menu a tendina per la selezione dei conti. Il comportamento predefinito è quello di visualizzare il nome completo includendo l'intero percorso della struttura. Attivare questa opzione implica che vengano utilizzati dei nomi unici per tutti i sottoconti finali della struttura.

en: Show only transactions where description, notes, or memo matches this filter.
    e.g. '#gift' will find all transactions with #gift in description, notes or memo. It can be left blank, which will disable the filter.
it: Mostra solo le transazioni in cui descrizione, note o memo corrispondono a questo filtro.
    per esempio. '#gift' troverà tutte le transazioni con #gift nella descrizione, nelle note o nei memo. Può essere lasciato in bianco, disabilitando il filtro.

en: Show original currency amount
it: Visualizza gli importi nella valuta originale

en: Show paths
it: Visualizza percorsi

en: Show plot
it: Visualizza stampa

en: Show preparer info
it: Visualizza le informazioni sul redattore

en: Show preparer info at bottom
it: Mostra le informazioni sul redattore in fondo

en: Show previous number of days:
it: Mostra il numero di giorni precedente:

en: Show prices
it: Visualizza i prezzi

en: Show purchase-related table columns
it: Mostra le colonne della tabella relative agli acquisti

en: Show realized gain column(s)
it: Mostra colonna/e con guadagni realizzati

en: Show realized gain table column(s) for sold shares
it: Mostra le colonne della tabella dei guadagni realizzati per le azioni vendute

en: Show receiver info
it: Visualizza le informazioni del destinatario

en: Show receiver info at bottom
it: Mostra le informazioni sul destinatario in fondo

en: Show reserve line
it: Mostra la linea di riserva

en: Show sale-related table columns
it: Mostra le colonne della tabella relative alle vendite

en: Show sold columns
it: Mostra le colonne vendite

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
it: Mostra alcune pagine di sola documentazione nell'assistente all'importazione di file QIF.

en: Show splash scree_n
it: Visualizza la schermata di a_vvio

en: Show splash screen
it: Visualizza la schermata di avvio

en: Show splash screen at startup.
it: Visualizza la schermata di avvio, all'apertura del programma.

en: Show subtotals
it: Visualizza i subtotali

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
it: Visualizza i subtotali per i conti genitore selezionati che hanno dei sottoconti.

en: Show subtotals only (hide transactional data)
it: Mostra solo subtotali (nascondi i dati delle transazioni)

en: Show subtotals only, hiding transactional detail?
it: Mostrare solo subtotali, nascondendo i dettagli delle transazioni?

en: Show table
it: Visualizza tabella

en: Show target line
it: Mostra linea target

en: Show the Account Color as Account Name Background.
it: Mostra il colore del conto come sfondo del nome.

en: Show the Account Color as background
it: Mostra il colore del conto come sfondo

en: Show the Account Color as tab background.
it: Mostra il colore del conto come sfondo della scheda.

en: Show the Account Color on tabs
it: Mostra il colore del conto nelle schede

en: Show the Asset and the Liability bars?
it: Visualizzare le barre delle attività e delle passività?

en: Show the account code for subtotals and subheadings?
it: Mostrare il numero del conto per subtotali e sottotitoli?

en: Show the account description for subheadings?
it: Mostrare la descrizione del conto per i sottotitoli?

en: Show the actual transactions for the budget period
it: Mostra le transazioni effettive per il periodo di budget

en: Show the calendar buttons
it: Mostra i pulsanti del calendario

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
it: Mostra i pulsanti del calendario «Seleziona», «Oggi» e «Annulla».

en: Show the column with the expenses per customer.
it: Mostra la colonna dei costi sostenuti per il cliente.

en: Show the currently used GnuCash version.
it: Mostra la versione di GnuCash utilizzata.

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
it: Mostra la data di inserimento della transazione sotto alla data di registrazione e la data di riconciliazione sulla riga della suddivisione.

en: Show the entered and reconcile dates
it: Mostra le date di inserimento e di riconciliazione

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
it: Mostra la data di inserimento e di riconciliazione alla selezione della transazione.

en: Show the exchange rates used.
it: Visualizza i tassi di cambio utilizzati.

en: Show the full account name for subtotals and subheadings?
it: Mostrare il nome del conto completo per i subtotali e i sottotitoli?

en: Show the full account name in legend?
it: Visualizzare il nome completo del conto nella legenda?

en: Show the full security name in the legend?
it: Visualizzare il nome completo del titolo nella legenda?

en: Show the income and expense accounts
it: Visualizza i conti delle entrate e delle uscite

en: Show the informal headers for debit/credit accounts?
it: Mostrare le intestazioni informali per dare / avere?

en: Show the lot GUID table column
it: Mostra la colonna GUID lotto nella tabella

en: Show the lot open and close table columns
it: Mostra le colonne della tabella di apertura e chiusura del lotto

en: Show the net profit?
it: Mostrare il profitto netto?

en: Show the new user window
it: Visualizza la procedura guidata per i nuovi utenti

en: Show the notification window for the "since last run" process when a file is opened.
it: Visualizza la finestra di notifica «dall'ultimo avvio» quando un file viene aperto.

en: Show the online banking log window
it: Mostra la schermata di log della banca online

en: Show the percentage in legend?
it: Visualizzare la percentuale nella legenda?

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
it: Mostra le righe della tabella con i clienti che non hanno alcuna transazione nel periodo del report, quindi potrebbe mostrare tutti zeri nelle colonne.

en: Show the total balance in legend?
it: Visualizzare il saldo totale nella legenda?

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
it: Visualizza il saldo totale, considerando i saldi dei sottoconti, di ogni conto al livello di profondità impostato.

en: Show this help message
it: Visualizza questo messaggio di aiuto

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
it: Visualizza questo numero di transazioni in un registro. Il valore zero visualizza tutte le transazioni.

en: Show ticker symbols
it: Mostra il simbolo ticker

en: Show time in addition to date
it: Mostra l'orario oltre che la data

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction.
it: Visualizza le transazioni su una o due righe ed espande la transazione corrente.

en: Show transactions on one or two lines.
it: Visualizza le transazioni su una o due righe.

en: Show unrealized gain column(s)
it: Mostra colonna/e guadagni non realizzati

en: Show unrealized gain table column(s) for unsold shares
it: Mostra le colonne della tabella dei guadagni non realizzati per le azioni invendute

en: Show vendor aging overview for all vendors
it: Mostra la panoramica delle scadenze per tutti i fornitori

en: Show vendor report
it: Mostra il report del fornitore

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
it: Visualizza i bordi verticali tra le colonne di un registro. Se attivata, il bordo tra le celle sarà indicato con una linea marcata. Diversamente, il bordo tra le celle non sarà visualizzato.

en: Show vertical borders in a register
it: Visualizza i bordi verticali nel registro

en: Show vertical borders on the cells.
it: Visualizza i bordi verticali delle celle.

en: Show your own company's address and the date of printing.
it: Mostra l'indirizzo della tua impresa e la data di stampa.

en: Show zero balance items
it: Visualizza le voci con saldo nullo

en: Show/hide the status bar on this window
it: Visualizza/nascondi la barra di stato in questa finestra

en: Show/hide the summary bar on this window
it: Visualizza/nascondi la barra di riepilogo in questa finestra

en: Show/hide the toolbar on this window
it: Visualizza/nascondi la barra degli strumenti in questa finestra

en: Show:
it: Mostra:

en: Shows a barchart with cash flow over time
it: Mostra un grafico a barre con l'evoluzione nel tempo del flusso di cassa

en: Shows a chart with the Assets developing over time
it: Visualizza un grafico con l'evoluzione nel tempo delle attività

en: Shows a chart with the Expenses per interval developing over time
it: Visualizza un grafico con l'evoluzione nel tempo delle uscite

en: Shows a chart with the Income per interval developing over time
it: Visualizza un grafico con l'evoluzione nel tempo delle entrate

en: Shows a chart with the Liabilities developing over time
it: Visualizza un grafico con l'evoluzione nel tempo delle passività

en: Shows a piechart with distribution of assets over securities
it: Visualizza un grafico a torta con la distribuzione delle attività sui titoli

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
it: Visualizza un diagramma a torta con il saldo delle attività in un determinato momento

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
it: Visualizza un diagramma a torta con le uscite registrate in un intervallo di tempo

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
it: Visualizza un diagramma a torta con le entrate registrate in un intervallo di tempo

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
it: Visualizza un diagramma a torta con il saldo delle passività in un determinato momento

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
it: Visualizza un diagramma a torta con le uscite registrate in ogni giorno della settimana

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
it: Visualizza un diagramma a torta con le entrate registrate in ogni giorno della settimana

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
it: Visualizza il nome di ogni conto nella tabella come un collegamento ipertestuale alla finestra del suo registro.

en: Shows each amounts in the table as a hyperlink to a register or report.
it: Visualizza ogni importo nella tabella come collegamento ipertestuale a un registro o a un report.

en: Shows or hides transactions from the match picker which are already of some reconciled state.
it: Mostra o nasconde le transazioni dal selettore che sono già in uno stato riconciliato.

en: Si_ngle
it: Si_ngola

en: Si_ze…
it: _Dimensione…

en: Sign Reverses
it: Inverti il segno per

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
it: Cambia segno ai saldi dei conti delle entrate e delle uscite.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
it: Inverte il segno del saldo nei conti seguenti: carta di credito, fornitori, passività, patrimonio ed entrate.

en: Sign: -$10.00
it: Segno: -€10.00

en: Significant Digits
it: Cifre significative

en: Simple
it: Semplice

en: Simple Layout
it: Layout semplice

en: Since Last Run…
it: Dall'ultimo avvio…

en: Since _Last Run…
it: Dall'u_ltimo avvio…

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
it: Poiché si sta per creare un nuovo file, verrà mostrata una finestra per l'impostazione delle opzioni del libro; queste influenzano il modo in cui GnuCash importa le transazioni. Se si torna a questa pagina senza annullare o senza ricominciare da capo, la finestra per le opzioni del libro non verrà mostrata una seconda volta. È comunque possibile aprirla dal menu «File->Proprietà».

en: Single Column
it: Colonna singola

en: Single Report
it: Report singolo

en: Single column Balance Sheet
it: Stato patrimoniale su singola colonna

[ctx: Single-character short column-title form of 'Enabled']
en: E
it: A

en: Six Months Ago
it: Sei mesi fa

en: Six Months Ago.
it: Sei mesi fa.

en: Six Months Ahead
it: Tra sei mesi

en: Six Months Ahead.
it: Tra sei mesi.

en: Skip Errors
it: Ignora errori

en: Skip alternate lines
it: Salta righe alternate

en: Smallest _fraction
it: _Frazione minima

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
it: La più piccola frazione di commodity cui si possa fare riferimento.

en: Sold Amount
it: Importo venduto

en: Sold Average Price
it: Prezzo medio di vendita

en: Sold Basis
it: Base venduta

en: Sold Splits
it: Frazionamenti venduti

en: Sold Value
it: Valore venduto

en: Some banks place part of transaction description as "transaction text" in the MT940 file. Normally GNUcash ignores this text. However by activating this option, the transaction text is used for the transaction description too.
it: Alcune banche inseriscono parte della descrizione della transazione come «testo della transazione» nel file MT940. Normalmente GNUcash ignora questo testo. Tuttavia attivando questa opzione, il testo della transazione viene utilizzato anche per la descrizione della transazione.

en: Some characters have been converted according to your locale.
it: Alcuni caratteri sono stati convertiti sulla base delle proprie impostazioni locali.

en: Some characters have been discarded.
it: Alcuni caratteri sono stati scartati.

en: Sort %s by…
it: Ordina %s per…

en: Sort By
it: Ordina per

en: Sort By:
it: Ordina per:

en: Sort Column
it: Ordinamento colonna

en: Sort Method
it: Metodo di ordinamento

en: Sort Order
it: Ordinamento

en: Sort _Order
it: _Ordinamento

en: Sort by action field.
it: Ordina per campo operazione.

en: Sort by amount.
it: Ordina per importo.

en: Sort by date.
it: Ordina per data.

en: Sort by description.
it: Ordina per descrizione.

en: Sort by memo.
it: Ordina per promemoria.

en: Sort by notes field.
it: Ordina per campo delle note.

en: Sort by number.
it: Ordina per numero.

en: Sort by the date of entry.
it: Ordina per data di inserimento.

en: Sort by the statement date (and group by cleared, unreconciled, reconciled).
it: Ordina per data di estratto conto (e raggruppa per compensata, non riconciliata, riconciliata).

en: Sort by this criterion first.
it: Ordina prima con questo criterio.

en: Sort by this criterion second.
it: Ordina poi con questo criterio.

en: Sort companies by.
it: Ordina le imprese per.

en: Sort in descending order.
it: Ordina in ordine decrescente.

en: Sort order.
it: Criterio di ordinamento.

en: Sort register by…
it: Ordina registro per…

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
it: Ordina alfabeticamente l'elenco dei modelli di transazioni

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Source
it: Fonte

en: Source Account Name
it: Origine nome del conto

en: South European (ISO-8859-3)
it: Sud europeo (ISO-8859-3)

en: Space
it: Spazio

en: Space between table cell edge and content.
it: Spazio tra il bordo delle celle della tabella e il contenuto.

en: Space between table cells.
it: Spazio tra le celle della tabella.

en: Specify Source Account
it: Specifica il conto di origine

en: Specify date to filter by…
it: Specifica la data per cui filtrare…

en: Specify export type
it: Specifica il tipo di esportazione

en: Specify the page size and orientation for printing
it: Specifica la dimensione della pagina e il suo orientamento per la stampa

en: Spend
it: Spesi

en: Split
it: Suddivisione

en: Split Transaction
it: Diversi

en: Split is reconciled but reconcile date column is missing or invalid.
it: La suddivisione è stata riconciliata ma la colonna della data di riconciliazione manca o non è valida.

en: Split with memo %s has an invalid account.
it: La suddivisione con memo %s ha un conto non valido.

en: Split with memo %s has an unparsable Credit Formula.
it: La suddivisione con memo %s ha una formula per l'Avere non analizzabile.

en: Split with memo %s has an unparsable Debit Formula.
it: La suddivisione con memo %s ha una formula del Dare non analizzabile.

en: Splits Account
it: Conto suddivisioni

en: Splits Amount
it: Importo suddivisioni

en: Splits Memo
it: Promemoria suddivisioni

en: Square
it: Quadrato

en: St_yle Sheets
it: _Fogli di stile

en: Stack overflow
it: Overflow dello stack

en: Stack underflow
it: Underflow dello stack

en: Stacked Bar Chart
it: Grafico a barre in pila

en: Standard Order
it: Ordine standard

en: Start
it: Inizio

en: Start Date
it: Data di inizio

en: Start Date:
it: Data d'inizio:

en: Start Online Banking Setup
it: Avvia l'impostazione dell'Online Banking

en: Start date
it: Data inizio

en: Start date must be earlier than End date
it: La data di inizio deve essere precedente alla data finale

en: Start of Adjusting/Closing
it: Inizio correzione/chiusura

en: Start of accounting period
it: Inizio del periodo contabile

en: Start of current quarter
it: Inizio di questo trimestre

en: Start of next month
it: Inizio del mese prossimo

en: Start of next quarter
it: Inizio del prossimo trimestre

en: Start of next year
it: Inizio dell'anno prossimo

en: Start of previous accounting period
it: Inizio del precedente periodo contabile

en: Start of previous month
it: Inizio del mese scorso

en: Start of previous quarter
it: Inizio dello scorso trimestre

en: Start of previous year
it: Inizio dell'anno scorso

en: Start of reporting period.
it: Inizio del periodo del report.

en: Start of this accounting period
it: Inizio di questo periodo contabile

en: Start of this month
it: Inizio di questo mese

en: Start of this quarter
it: Inizio di questo trimestre

en: Start of this year
it: Inizio di quest'anno

en: Starting Balance
it: Saldo iniziale

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
it: Data d'inizio (in secondi dal 1 Gen 1970)

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if "Leading Lines to Skip" is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
it: A partire dalla prima riga che viene effettivamente importata, ogni seconda riga verrà ignorata. Questa opzione considera anche le righe di intestazione da saltare nel conto.
    Per esempio
    * se «Righe intestazione da saltare» è impostato su 3, la prima riga da importare sarà la 4. Le righe 5, 7, 9, … verranno saltate.
    * se «Righe intestazione da saltare» è impostato su 4, la prima riga da importare sarà la 5. Le righe 6, 8, 10, … verranno saltate.

en: Starting from the first line that is actually imported every second line will be skipped. This option will take the leading lines to skip into account as well.
    For example
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 3, the first line to import will be line 4. Lines 5, 7, 9,… will be skipped.
    * if 'Leading Lines to Skip' is set to 4, the first line to import will be line 5. Lines 6, 8, 10,… will be skipped.
it: A partire dalla prima riga che viene effettivamente importata, ogni seconda riga verrà ignorata. Questa opzione considera anche le righe di intestazione da saltare nel conto.
    Per esempio
    * se «Righe di intestazione da saltare» è impostato su 3, la prima riga da importare sarà la 4. Le righe 5, 7, 9, … verranno saltate.
    * se «Righe di intestazione da saltare» è impostato su 4, la prima riga da importare sarà la 5. Le righe 6, 8, 10, … verranno saltate.

en: Starting time period identifier
it: Indicatore periodo di inizio

en: Stat_us Bar
it: Barra di s_tato

en: Statement Date
it: Data dell'estratto conto

en: Statement Date is %d day after today. | Statement Date is %d days after today.
it[0]: La data dell'estratto conto è %d giorno dopo oggi.
it[1]: La data dell'estratto conto è %d giorni dopo oggi.

en: Statement Date is after today
it: Data dell'estratto conto successiva ad oggi

en: Statement _Date
it: _Data dell'estratto conto

en: Status
it: Stato

en: Step Size
it: Intervallo temporale

en: Stoc_k Split…
it: _Frazionamento azionario…

en: Stock
it: Azione

en: Stock Accounts to report on.
it: Conti delle azioni di cui fare il report.

en: Stock Amount
it: Importo delle azioni

en: Stock Ass_istant…
it: A_ssistente azioni…

en: Stock Assistant
it: Assistente azioni

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Capital Gains
it: Plusvalenze

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Cash
it: Contanti

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Dividend
it: Dividendo

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Fees
it: Commissioni

[ctx: Stock Assistant: Page name]
en: Stock
it: Azione

en: Stock Split
it: Frazionamento azionario

en: Stock Split Account
it: Conto frazionamento azionario

en: Stock Split Assistant
it: Assistente frazionamento azionario

en: Stock Split Details
it: Dettagli sul frazionamento azionario

en: Stock Split Finish
it: Fine frazionamento azionario

en: Stock Transaction Assistant
it: Assistente per le transazioni in azioni

en: Stock Value
it: Valore azioni

en: Stock account for security "%s"
it: Conto azioni per il titolo «%s»

en: Stock amount must be positive.
it: L'ammontare dello stock deve essere positivo.

en: Stock split
it: Frazionamento azionario

en: Stocks
it: Azioni

en: String Option
it: Opzione stringa

en: String Option Default
it: Opzione stringa predefinita

en: String for additional report information.
it: Stringa per ulteriori informazioni nel report.

en: String to be placed as a footer.
it: Testo da inserire come piè di pagina.

en: Style Sheet Name
it: Nome del foglio di stile

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
it: I fogli di stile influenzano il modo in cui i report sono visualizzati. Scegliere un foglio di stile per i propri report tra le opzioni del report e usare il menu «Modifica->Fogli di stile» per personalizzare i fogli di stile.

en: Stylesheet
it: Foglio di stile

en: Su_b-accounts of '%s'
it: _Sottoconti di «%s»

en: Su_mmary Bar
it: Barra di _riepilogo

en: Sub-subheading/total Cell Color
it: Colore della cella del sotto-sottotitolo e del totale

en: Sub-total
it: Subtotale

en: Subheading/Subtotal Cell Color
it: Colore della cella del sottotitolo e del subtotale

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Subtotal Table
it: Tabella subtotali

en: Subtotal according to the primary key?
it: Subtotale in funzione della chiave primaria?

en: Subtotal according to the secondary key?
it: Subtotali in funzione della chiave secondaria?

en: Subtotal:
it: Subtotale:

en: Subtotals Only
it: Solo subtotali

en: Summary
it: Riepilogo

en: Summary Page
it: Pagina di riepilogo

en: Summary Text
it: Testo di riepilogo

en: Sunday
it: Domenica

en: Suppress $0.00 values
it: Elimina le voci nulle

en: Symbol
it: Simbolo

en: T
it: I

en: T-Num
it: Num-T

en: T-Ref
it: Rif-T

en: Ta_x Report Options
it: _Opzioni del report imposte

en: Ta_x included
it: I_mposte incluse

en: Ta_x related
it: Conto _imposte

en: Tab
it: Tabulazione

en: Tab P_osition
it: P_osizione delle schede

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
it: La sequenza di «Tab» in_clude il campo «Trasferimento» per le transazioni memorizzate

en: Table
it: Tabella

en: Table Cell Color
it: Colore della cella della tabella

en: Table border width
it: Larghezza del bordo della tabella

en: Table cell padding
it: Padding celle della tabella

en: Table cell spacing
it: Spaziatura tra le celle

en: Table for Exporting
it: Tabella per l'esportazione

en: Tables
it: Tabelle

en: Target
it: Obiettivo

en: Target Accounts
it: Conti di destinazione

en: Target amount above reserve
it: Importo obiettivo sopra alla riserva

en: Target split is currently hidden in this register.
    
    %s
    
    Select OK to temporarily clear filter and proceed,
    otherwise the last active cell will be selected.
it: La divisione target è attualmente nascosta in questo registro.
    
    %s
    
    Selezionare OK per cancellare temporaneamente il filtro e procedere,
    altrimenti verrà selezionata l'ultima cella attiva.

en: Tax
it: Imposta

en: Tax Accounts
it: Conti imposte

en: Tax Amount
it: Imposte

en: Tax Included
it: Imposte incluse

en: Tax Included?
it: Imposte incluse?

en: Tax Info
it: Informazioni sulle imposte

en: Tax Invoice
it: Documento di vendita con imposte

en: Tax Number
it: Codice fiscale

en: Tax Payment
it: Pagamento imposte

en: Tax Rate
it: Aliquota

en: Tax Report & XML Export
it: Report Imposte ed esportazione XML

en: Tax Report / TXF Export
it: Report imposte / esportazione TXF

en: Tax Schedule Report & TXF Export
it: Report pianificazione imposte ed esportazione TXF

en: Tax Schedule Report/TXF Export
it: Report imposte/esportazione TXF

en: Tax Table
it: Tabella imposte

en: Tax Tables
it: Tabelle imposte

en: Tax _Related
it: Conto _imposte

en: Tax class
it: Categoria imposta

en: Tax computed after discount is applied
it: Imposta calcolata dopo l'applicazione dello sconto

en: Tax entity type not specified
it: Tipo di contribuente non specificato

en: Tax on Purchases
it: Imposte sugli acquisti

en: Tax on Sales
it: Imposte sulle vendite

en: Tax payable
it: Imposte dovute

en: Tax related
it: Conto imposte

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
it: La tabella imposte «%s» è in uso. Non è possibile cancellarla.

en: Tax table name "%s" already exists.
it: Il nome della tabella imposte «%s» esiste già.

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
it: Tipo Imposta %s: codice %s non valido per il tipo di conto

en: Tax-related but has no tax code
it: Imponibile ma senza un codice imposta

en: Tax-table
it: Tabella-imposte

en: Tax:
it: Imposte:

en: Taxable
it: Imponibile

en: Taxable Income / Deductible Expenses
it: Entrate imponibili / Spese deducibili

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
it: Entrate imponibili / Spese deducibili / Esporta su file .XML

en: Taxable Income/Deductible Expenses
it: Entrate imponibili / Spese deducibili

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
it: Entrate imponibili / spese deducibili con dettagli delle transazioni / esporta in .TXF

en: Taxable?
it: Imponibile?

en: Taxes
it: Imposte

en: Taxincluded
it: Imposte-incluse

en: Teller
it: Cassiere

en: Template Transaction
it: Modello di transazione

en: Template file
it: File modello

en: Template file "~a" can not be read
it: Il file di modello «~a» non può essere letto

en: Temporary Warnings
it: Avvisi temporanei

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
it: Il termine «%s» è in uso. Non è possibile cancellarlo.

en: Terms
it: Termini

en: Terms:
it: Termini:

en: Test Search Dialog
it: Test finestra di ricerca

en: Testing
it: Test

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text cell
it: Cella di testo

en: Text font
it: Carattere del testo

en: Thai (TIS-620)
it: Tailandese (TIS-620)

en: Thank you for your patronage!
it: Grazie per averci scelto!

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
it: Il file QIF è già caricato. Scegli un altro file.

en: That commodity already exists.
it: Questa commodity esiste già.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
it: Il database potrebbe essere in uso, nel qual caso non dovrebbe essere aperto. Che cosa si desidera fare?

en: That database may be on a read-only file system, you may not have write permission for the directory, or your anti-virus software is preventing this action. If you proceed you may not be able to save any changes. What would you like to do?
it: Il database potrebbe trovarsi in un filesystem in sola lettura, potresti non avere i permessi di scrittura per la cartella, oppure l'antivirus sta impedendo questa operazione. Procedendo, si potrebbe non essere in grado di salvare alcuna modifica. Cosa si desidera fare?

en: That means:
    * It ignores GnuCash's preferences like "Close log window when finished".
    * To report issues read
it: Questo implica:
    * che verranno ignorate le preferenze di GnuCash come "Chiudi la finestra di log al termine".
    * Per segnalare problemi, leggi

en: The %s amount has no associated account.
it: L'importo %s non ha un conto associato.

en: The '%s' account register is read-only.
it: Il registro del conto '%s' è di sola lettura.

en: The Bad
it: Il Cattivo

en: The Company Name field cannot be left blank, please enter a company name or a person's name.
it: Il campo nome dell'azienda non può essere lasciato vuoto, inserisci il nome di una società o il nome di una persona.

en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
it: I valori del GUID nel file «%s» di formato degli assegni «%s» e nel file «%s» di formato degli assegni «%s», coincidono.

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
it: Il manuale online di GnuCash contiene molte informazioni utili. È possibile accedere al manuale dal menu «Aiuto».

en: The Good
it: Il Buono

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
it: L'identificativo della tua impresa (es. C.F.: 99999999999).

en: The Invoice must have at least one Entry.
it: Il documento di vendita deve avere almeno un elemento.

en: The Job must be given a name.
it: È necessario dare un nome al lavoro.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
it: L'importazione dall'online banking non ha fornito transazioni per il periodo di tempo indicato.

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
it: L'operazione dell'Online Banking è ancora in corso; si è sicuri di volerla annullare?

en: The Order must be given an ID.
it: È necessario assegnare un ID all'ordine.

en: The Order must have at least one Entry.
it: L'ordine deve contenere almeno un elemento.

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
it: Il codice PIN deve contenere almeno %d caratteri
    Riprovare?

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
it: Il formato di file QIF non specifica in quale ordine vengono utilizzati giorno, mese e anno per identificare una data. Nella maggior parte dei casi è possibile determinare quale formato è stato utilizzato in un file particolare. Purtroppo però, nel file da importare esistono più possibilità per interpretare il formato data.
    
    Seleziona manualmente un formato di data per il file. I file QIF creati da programmi Europei sono probabilmente nel formato «g-m-a» (giorno-mese-anno), mentre quelli creati da programmi degli Stati Uniti sono probabilmente nel formato «m-g-a» (mese-giorno-anno).

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
it: Il file QIF appena caricato sembra contenere le transazioni per un solo conto, ma il file non ne specifica il nome.
    
    Immetti un nome per il conto. Se il file è stato esportato da un altro programma di contabilità, si dovrebbe assegnare lo stesso nome del conto utilizzato in quel programma.

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
it: La procedura di importazione dei file QIF non supporta i file con valute multiple. Tutti i conti che si stanno importando devono avere la stessa valuta.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
it: Il database SQL è utilizzato da altri utenti e l'aggiornamento non può avvenire fino alla loro disconnessione. Se non ci sono altri utilizzatori, consulta la documentazione per vedere come cancellare le sessioni di login in sospeso.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
it: L'editor delle transazioni pianificate non riesce a pareggiare automaticamente questa transazione. Vuoi inserirla comunque?

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
it: La transazione pianificata non è bilanciata. Ti consiglio vivamente di correggere la situazione.

en: The Setup of your Online Banking connection is handled by the external program "AqBanking Setup".
it: L'impostazione della connessione all'Online Banking è gestita da un programma esterno denominato «Impostazione di AqBanking».

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
it: L'URL «%s» non è supportato da questa versione di GnuCash.

en: The URL address of your website.
it: L'indirizzo internet del tuo sito.

en: The Ugly
it: Il Brutto

en: The account "%s" has more than one subaccount.
    
    Move the subaccounts or delete them before attempting to delete this account.
it: Il conto «%s» ha più di un sottoconto.
    
    Sposta i sottoconti o eliminali prima di tentare l'eliminazione di questo conto.

en: The account %s does not allow transactions.
it: Il conto «%s» non permette transazioni.

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
it: Il conto «%s» non esiste. Vuoi crearlo?

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
it: Il conto «%s» è un segnaposto e non può contenere transazioni. Scegliere un conto diverso.

en: The account %s will be deleted.
it: Il conto «%s» verrà cancellato.

en: The account '%s' is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
it: Il conto «%s» è un segnaposto e non può contenere transazioni. Scegliere un conto diverso.

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
it: Il conto non è bilanciato. Si è sicuri di voler terminare?

en: The account must be given a name.
it: Occorre dare un nome al conto.

en: The account to search for lots.
it: Il conto dove ricercare i lotti.

en: The account tree will be exported to the file '%s' when you click "Apply".
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
it: La struttura dei conti verrà esportata nel file «%s» facendo clic sul pulsante «Applica».
    
    È anche possibile tornare indietro per verificare le selezioni facendo clic su «Indietro» o su «Annulla» per interrompere l'esportazione.

en: The account type ~s is unknown, using Bank instead.
it: Il tipo di conto ~s è sconosciuto, utilizzo il tipo Banca.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
it: Facendo clic sul tasto «Applica», i conti verranno importati dal file «%s».
    
    Puoi tornare indietro e verificare le tue scelte facendo clic su «Indietro» oppure su «Annulla» per interrompere l'importazione.

en: The accounts will be imported from the file '%s' when you click 'Apply'.
    
    You can verify your selections by clicking on 'Back' or 'Cancel' to Abort Import.
    
    If this is your initial import into a new file, you will first see a dialog for setting book options, since these can affect how imported data is converted to GnuCash transactions.
    Note: After import, you may need to use 'View / Filter By / Other' menu option and select to show unused Accounts.
it: Premendo il tasto «Applica», i conti verranno importati dal file «%s».
    
    È anche possibile tornare indietro e verificare le proprie selezioni premendo «Indietro» o «Annulla» per interrompere l'importazione.
    
    Se questa è la prima importazione in un nuovo file, verrà mostrata una finestra per l'impostazione delle opzioni del libro, dato che possono influenzare il modo in cui i dati sono convertiti in transazioni di GnuCash.
    Nota: Dopo l'importazione, potresti dover usare l'opzione «Visualizza/Filtra per/Altro» impostando la visualizzazione per i conti non utilizzati.

en: The address of your business.
it: L'indirizzo della propria attività.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
it: L'importo è nullo oppure il campo a esso relativo non può essere interpretato correttamente. Forse il punto decimale è stato usato al posto della virgola o viceversa, in maniera non coerente con le proprie impostazioni di localizzazione. L'operazione di trasferimento online non è valida.

en: The amount of time between data points.
it: Il tempo intercorrente tra le date.

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
it: L'importo da pagare per questo documento di vendita.
    
    Se è stata selezionato un documento di vendita, GnuCash proporrà l'importo ancora da pagare relativo ad esso. È possibile cambiare l'importo per creare un pagamento parziale o un pagamento in eccesso.
    
    In caso di pagamento in eccesso, se non è stato selezionato alcun documento di vendita, GnuCash assegnerà automaticamente l'importo residuo al primo documento di vendita non pagato per quell'impresa.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
it: Il servizio ha riscontrato un errore durante la preparazione dell'operazione. Non è quindi possibile eseguire l'operazione.
    
    Molto probabilmente la banca non supporta l'operazione scelta o il proprio conto per l'Online Banking non ha i permessi necessari per eseguire questa operazione. Messaggi di errore più dettagliati sono consultabili nella console di log.
    
    Vuoi inserire di nuovo l'operazione?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
it: Il servizio ha riscontrato un errore durante la preparazione dell'operazione. Non è quindi possibile eseguire questa operazione.
    
    Molto probabilmente la banca non supporta l'operazione scelta o il proprio conto per l'Online Banking non ha i permessi necessari per eseguire questa operazione. Messaggi di errore più dettagliati sono consultabili nella console di log.
    
    Vuoi inserire di nuovo l'operazione?

en: The balance sheet can be displayed with either 1 or 2 columns.
it: Lo stato patrimoniale può essere visualizzato su 1 o 2 colonne.

en: The bank has sent a message in its response.
it: La banca ha inviato un messaggio nella sua risposta.

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
it: La banca ha inviato delle informazioni sul saldo.
    Importarle?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
it: La banca ha inviato delle informazioni sulle transazioni.
    Importarle?

en: The book was closed successfully.
it: Il libro è stato chiuso correttamente.

en: The book will be created with the title %s when you click on "Apply". Click on "Back" to adjust, or "Cancel" to not create any book.
it: Il libro verrà creato con il titolo «%s» selezionando «Applica». Selezionare «Indietro» per modificare, o «Annulla» per non creare il libro.

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
it: Il saldo registrato è identico all'attuale saldo riconciliato del conto.

en: The boolean option is ~a.
it: L'opzione booleana è ~a.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
it: Il carattere che verrà utilizzato tra i componenti del nome di un conto. Un valore valido è un carattere qualsiasi a esclusione di numeri e lettere, oppure una delle seguenti stringhe: «colon», «slash», «backslash», «dash» e «period».

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
it: Ai conti figli del conto modificato è stato cambiato il tipo in «%s» per renderli compatibili.

en: The combination date option is ~a.
it: L'opzione di data combinata è ~a.

en: The company associated with this payment.
it: L'impresa associata con questo pagamento.

en: The company for this report.
it: L'impresa per questo report.

en: The contact person to print on invoices.
it: Il nome del contatto da stampare sui documenti di vendita.

en: The creation date for this report.
it: La data di creazione di questo report.

en: The creation time for this report can only be shown if the date is shown.
it: L'ora di creazione di questo report può essere visualizzata solo se viene visualizzata la data.

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value, (negated) transfer amount.
it: Le selezioni del conto corrente genereranno transazioni multi-valuta. Seleziona una delle seguenti colonne: prezzo, valore (segno opposto), importo del trasferimento (segno opposto).

en: The current account selections will generate multi-currency transactions. Please select one of the following columns: price, (negated) value.
it: Le selezioni del conto genereranno transazioni multi-valuta. Selezionare una delle seguenti colonne: prezzo, valore (segno opposto).

en: The current date.
it: La data attuale.

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
it: L'elemento corrente è stato modificato, ma fa parte di un ordine esistente. Vuoi registrare la variazione e modificare effettivamente l'ordine?

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
it: L'elemento corrente è stato modificato. Vuoi salvarlo	?

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
it: L'attuale modello di transazione è stato modificato. Vuoi registrare le modifiche?

en: The current time is ~a.
it: L'ora corrente è ~a.

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
it: La transazione selezionata è stata modificata. Salvare le modifiche prima di duplicarla, o cancellare l'operazione?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
it: L'attuale transazione d'esempio è stata modificata. Vuoi registrare le modifiche prima di duplicare l'immissione, oppure eliminare la duplicazione?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
it: La transazione corrente è stata modificata. Salvare i cambiamenti prima di creare una nuova transazione, annullare i cambiamenti o tornare alla transazione modificata?

en: The current transaction is not balanced.
it: La transazione corrente non è bilanciata.

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione del cliente. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
it: Il giorno limite per attribuire le fatture al mese prossimo. Dopo quella data, le fatture vengono applicate al mese successivo. I valori negativi contano all'indietro dalla fine del mese.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
it: Il database «%s» non esiste. Crearlo?

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
it: Il database è stato aperto in sola lettura. Salvarlo in una posizione diversa?

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
it: La data di questa transazione è precedente al «Limite di sola lettura» impostato per questo conto. L'impostazione può essere modificata dal menu «File->Proprietà->Conti».

en: The date option is ~a.
it: L'opzione della data è ~a.

en: The day of the month bills are due
it: Giorno del mese entro il quale sono dovuti i pagamenti dei documenti di acquisto

en: The default check printing font
it: Il carattere predefinito per la stampa dell'assegno

en: The default check printing font.
it: Il carattere predefinito per la stampa dell'assegno.

en: The default date format used for fancy printed dates.
it: Il formato predefinito di data utilizzato nelle stampe.

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
it: Il carattere predefinito per la stampa degli assegni; questo valore verrà ignorato da qualsiasi carattere specificato in un file di descrizione dell'assegno.

en: The default tax table to apply to customers.
it: La tabella predefinita per le imposte da applicare ai clienti.

en: The default tax table to apply to vendors.
it: La tabella predefinita per le imposte da applicare ai fornitori.

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
it: Descrizione del termine di pagamento stampato sui documenti di vendita

en: The discount percentage applied if paid early.
it: La percentuale di sconto applicata per il pagamento anticipato.

en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
it: Il saldo scaricato con l'Online Banking è nullo.
    
    O questo è il valore corretto oppure la tua banca non supporta lo scaricamento del saldo in questa versione dell'Online Banking. Nel secondo caso si può provare a scegliere una versione diversa di Online Banking (Aqbanking o HBCI) nella procedura di impostazione dell'Online Banking e provare successivamente a ripetere l'operazione di scaricamento.

en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
it[0]: La data della transazione più vecchia in questo libro è %s. Sulla base della selezione fatta più sopra, questo libro verrà diviso in %d libro.
it[1]: La data della transazione più vecchia in questo libro è %s. Sulla base della selezione fatta più sopra, questo libro verrà diviso in %d libri.

en: The electronic tax number of your business
it: Il codice fiscale elettronico della tua azienda

en: The email address of your business.
it: L'indirizzo email della tua attività.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione del dipendente. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato

en: The entered account could not be found.
it: Il conto inserito non è stato trovato.

en: The entered date is out of the range 01/01/1400 - 31/12/9999, resetting to this year
it: La data inserita non è compresa nell'intervallo 01/01/1400 - 31/12/9999, ripristino a quest'anno

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
it: La data inserita per la copia della transazione è precedente al «Limite di sola lettura» impostato per questo conto. L'impostazione può essere modificata dal menu «File->Proprietà->Conti».

en: The entered date of the transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts, resetting to the threshold.
it: La data inserita per la nuova transazione è precedente al «Limite di sola lettura» impostato per questo libro. L'impostazione può essere modificata dal menu «File->Proprietà->Conti», reimpostando alla soglia.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
it: I conti delle uscite dove vengono registrate i costi sottratti poi dai ricavi per calcolare il profitto.

en: The fax number of your business.
it: Il numero di fax della tua attività.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
it: Il file «%s» esiste già. Si è sicuri di volerlo sovrascrivere?

en: The file %s is empty.
it: Il file «%s» è vuoto.

en: The file could not be reopened.
it: Il file non può essere riaperto.

en: The file has been loaded successfully. If you click "Apply" it will be saved and reloaded into the main application. That way you will have a working file as backup in the same directory.
    
    You can also go back and verify your selections by clicking on "Back".
it: Il file è stato caricato correttamente. Facendo clic «Applica» verrà salvato e ricaricato nell'applicazione principale. In questo modo si avrà a disposizione una copia di sicurezza del file e il file stesso nella medesima cartella.
    
    È anche possibile tornare indietro e verificare la selezione premendo «Indietro».

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
it: Il nome del file del foglio di stile CSS da utilizzare con questo report. Se specificato, questo file dovrebbe essere nella tua cartella «.gnucash» o nella giusta posizione all'interno della cartella di installazione di GnuCash.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
it: Il nome del file del foglio di stile CSS da utilizzare con questo report. Questo file dovrebbe essere nella tua cartella «.gnucash» o nella giusta posizione all'interno della cartella di installazione di GnuCash.

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
it: Il nome del file di modello eguile parte di questo report. Il file deve essere nella tua cartella .gnucash, o altrimenti nel giusto percorso all'interno della cartella di installazione di GnuCash.

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
it: Il nome del file di modello eguile parte di questo report. Il file dovrebbe essere o nella tua cartella .gnucash, o altrimenti nel giusto percorso all'interno della cartella di installazione di GnuCash.

en: The file type of file %s is unknown.
it: Il formato del file «%s» è sconosciuto.

en: The file/URI %s could not be found.
it: Il file/URI «%s» non è stato trovato.

en: The file/URI %s could not be found.
    
    The file is in the history list, do you want to remove it?
it: Impossibile trovare il file/URI %s.
    
    Il file è nell'elenco della cronologia, vuoi rimuoverlo?

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
it: Il file/URL «%s» non contiene dati compatibili con GnuCash oppure i dati sono corrotti.

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
it: Le seguenti transazioni pianificate fanno riferimento al conto cancellato e devono essere corrette. Fai clic su «OK» per modificarle.

en: The following are noted in this file:
it: In questo file sono annotati:

en: The following customer document is due: | The following %d customer documents are due:
it[0]: Il seguente documento di vendita è scaduto:
it[1]: I seguenti %d documenti di vendita sono scaduti:

en: The following errors must be fixed:
it: I seguenti errori devono essere corretti:

en: The following file could not be moved to {1}: | The following files could not be moved to {1}:
it[0]: Il seguente file non può essere spostato in {1}:
it[1]: I seguenti file non possono essere spostati in {1}:

en: The following file has become obsolete and will be ignored: | The following files have become obsolete and will be ignored:
it[0]: Il seguente file è diventato obsoleto e verrà ignorato:
it[1]: I seguenti file sono diventati obsoleti e verranno ignorati:

en: The following file has been copied to {1} instead: | The following files have been copied to {1} instead:
it[0]: Il seguente file è stato copiato in {1}:
it[1]: I seguenti file sono stati copiati in {1}:

en: The following file in {1} has been renamed:
it: Il seguente file in {1} è stato rinominato:

en: The following vendor document is due: | The following %d vendor documents are due:
it[0]: Il seguente documento fornitore è scaduto:
it[1]: I seguenti %d documenti fornitore sono scaduti:

en: The following warnings exist:
it: Ci sono i seguenti avvisi:

en: The format for the date->string conversion for today's date.
it: Il formato di conversione data->stringa per la data odierna.

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri dei documenti di acquisto. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri personalizzati. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri dei dipendenti. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri delle note spese. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri dei documenti di vendita. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri dei lavori. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri degli ordini. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
it: La stringa di formato per generare i numeri dei fornitori. Si tratta di una stringa di formato in stile printf.

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
it: Il formato da utilizzare per gli importi negativi: con segno, o tra parentesi.

en: The future minimum will add, for each date point, a projected minimum balance including scheduled transactions.
it: Il minimo futuro aggiungerà, per ciascuna data, un saldo minimo previsto, comprese le transazioni pianificate.

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
it: I conti delle entrate dovo sono state registrate le vendite e le entrate.

en: The input file can not be opened.
it: Il file di input non può essere aperto.

en: The interest rate cannot be zero.
it: Il tasso d'interesse non può essere zero.

en: The internal check of the destination IBAN '%s' failed. This means the account number might contain an error.
it: Il controllo interno per l'IBAN «%s» di destinazione non è riuscito. Ciò significa che il numero del conto potrebbe contenere degli errori.

en: The internal name of the Billing Term.
it: Nome interno del termine di pagamento.

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
it: Numero ID del documento di vendita. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato.

en: The invoice report to be used for printing.
it: Il report documento di vendita da utilizzare per la stampa.

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione del lavoro. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato

en: The last day of the month for the early payment discount.
it: Ultimo giorno del mese per lo sconto sul pagamento anticipato.

en: The library "libdbi" installed on your system doesn't correctly store large numbers. This means GnuCash cannot use SQL databases correctly. Gnucash will not open or save to SQL databases until this is fixed by installing a different version of "libdbi". Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=611936 for more information.
it: La libreria «libdbi» installata nel tuo sistema non è attualmente in grado di gestire i numeri molto grandi; a causa di questo GnuCash non è in grado di utilizzare in modo corretto i database SQL. GnuCash non aprirà e non salverà in database SQL fino a quando il problema non verrà risolto installando una versione diversa di «libdbi». Consultare https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=611936 per maggiori informazioni.

en: The list below shows objects which make use of the account which you want to delete.
    Before you can delete it, you must either delete those objects or else modify them so they make use
    of another account
it: L'elenco seguente mostra gli oggetti che fanno uso del conto che si desidera eliminare.
    Prima di poterlo eliminare, è necessario eliminare tali oggetti oppure modificarli in modo che utilizzino
    un altro conto

en: The list of Scheduled Transactions
it: L'elenco delle transazioni programmate

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
it: Il file di log selezionato non può essere letto. L'intestazione non è stata riconosciuta.

en: The log file you selected was empty.
it: Il file di log selezionato è vuoto.

en: The lower balance limit must be less than the higher limit.
it: Il limite inferiore del saldo deve essere inferiore al limite superiore.

en: The maximum number of window menu entries reached, no more entries will be added.
it: Raggiunto il numero massimo di voci del menu nella finestra, non verranno aggiunte altre voci.

en: The menu of options
it: Il menù delle opzioni

en: The minimum number of invoice entries to display.
it: Il numero minimo di elementi del documento di vendita da visualizzare.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
it: Il punteggio minimo che una probabile corrispondenza deve avere per essere visualizzata nella lista delle corrispondenze.

en: The multi-choice option is ~a.
it: L'opzione a scelta multipla è ~a.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
it: Il nome del report da utilizzare per la stampa del documento di vendita.

en: The name of your business.
it: Il nome della tua attività.

en: The next tip to show.
it: Il prossimo suggerimento da visualizzare.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
it: Numero di giorni dalla data di registrazione durante i quali sarà applicato uno sconto per un pagamento anticipato.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
it: Numero di giorni per pagare il documento di acquisto dalla data di emissione.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
it: Il numero di cifre decimali da utilizzare per i numeri delle azioni.

en: The number of leading digits to keep when rounding
it: Il numero di cifre iniziali da mantenere quando si arrotonda

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
it: L'intervallo in minuti intercorrente tra un salvataggio automatico sul disco e quello successivo. Se impostato a zero, il salvataggio automatico verrà disabilitato.

en: The number of payments cannot be negative.
it: Il numero di pagamenti non può essere negativo.

en: The number of payments cannot be zero.
it: Il numero di pagamenti non può essere zero.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
it: Il numero di occorrenze rimanenti (%d) è maggiore del numero di occorrenze totali (%d).

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
it: Il numero di secondi di attesa prima che la finestra della domanda venga chiusa e le modifiche salvate automaticamente.

en: The number option formatted as currency is ~a.
it: L'opzione del numero formattato come valuta è ~a.

en: The number option is ~a.
it: L'opzione numero è ~a.

en: The numeric ID of the report.
it: L'ID numerico del report.

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione dell'ordine. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
it: Il punto di origine è l'angolo in basso a sinistra della pagina.

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
it: Il punto di origine è l'angolo in alto a sinistra della pagina.

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
it: L'intestatario %s verrà eliminato.
    Continuare?

en: The percentage discount applied for early payment.
it: La percentuale di sconto applicata per il pagamento anticipato.

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
it: Frase per identificare a favore di chi devono essere effettuati i pagamenti.

en: The phrase used to introduce the company contact.
it: Frase utilizzata per indicare il contatto presso l'azienda.

en: The position of paned window when it was last closed.
it: La posizione della finestra spostata quando è stata chiusa l'ultima volta.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
it: L'operazione di registrazione è stata annullata in quanto non sono stati forniti tutti i tassi di cambio.

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
it: L'ultimo numero di documento di acquisto generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo documento di acquisto.

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
it: L'ultimo numero di cliente generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo cliente.

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
it: L'ultimo numero di dipendente generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo dipendente.

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
it: L'ultimo numero di nota spese generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare alla prossima nota spese.

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
it: L'ultimo numero di documento di vendita generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo documento di vendita.

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
it: L'ultimo numero di lavoro generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo lavoro.

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
it: L'ultimo numero di ordine generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo ordine.

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
it: L'ultimo numero di fornitore generato. Questo numero verrà incrementato per generare il numero da assegnare al prossimo fornitore.

en: The prices were imported from file '%s'.
    
    Import summary:
    - %s
    - %s
    - %s
it: I prezzi sono stati importati dal file '%s'.
    
    Riepilogo importazione:
    - %s
    - %s
    - %s

en: The quote has no error set.
it: La quotazione non ha alcun errore impostato.

en: The radio button option is ~a.
it: L'opzione del pulsante di opzione è ~a.

en: The rate amount must be valid or you must leave it blank.
it: L'importo della tariffa deve essere un valore valido oppure il campo deve essere lasciato vuoto.

en: The reconcile report is designed to be similar to the formal reconciliation tool. Please select the account from Report Options. Please note the dates specified in the options will apply to the Reconciliation Date.
it: Il report di riconciliazione è progettato per essere simile allo strumento di riconciliazione formale. Seleziona il conto da Opzioni report. Nota che le date specificate nelle opzioni verranno applicate alla data di riconciliazione.

en: The relative date option is ~a.
it: L'opzione di data relativa è ~a.

en: The requirements for Online Banking vary between the different supported AqBanking backends, but usually you will need:
    * Your bank needs to grant you online access. See on their website or ask their customer service for how to obtain it.
    They should also tell you:
    * Your user ID that identifies you to their server, often your base account number;
    * The URL of their Online Banking server;
    * In some cases the routing number of your bank's branch is useful in this assistant;
    * Authentication methods vary by backend and chosen method:
     * FinTS PIN/TAN: Some methods require a specific gadget like a card reader or a mobile;
     * FinTS HBCI: You have to exchange the public parts of asymmetric keys with your bank ("Ini-Letter").
     * PayPal: registered email address, password, API signature;
it: I requisiti per l'online banking variano tra i diversi backend AqBanking supportati, ma generalmente avrai bisogno che:
    * la tua banca ti conceda l'accesso online. Vedi sul loro sito web o chiedi al loro servizio clienti come ottenerlo.
    Dovrebbero anche comunicarti:
    * il tuo ID utente che ti identifica sul loro server, spesso il tuo numero di conto di base;
    * l'URL del loro server di servizi bancari online;
    * in alcuni casi, in questo assistente ti servirà il numero di routing della filiale della tua banca;
    * i metodi di autenticazione variano in base al backend e al metodo scelto:
    * FinTS PIN / TAN: alcuni metodi richiedono un gadget specifico come un lettore di schede o un cellulare;
    * FinTS HBCI: devi scambiare le parti pubbliche delle chiavi asimmetriche con la tua banca ('Ini-Letter').
    * PayPal: indirizzo email registrato, password, firma API;

en: The reserve amount is set to a minimum balance desired
it: L'importo della riserva è impostato sul saldo minimo desiderato

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
it: L'editor delle transazioni pianificate fornisce un configuratore della frequenza estremamente flessibile. Le frequenze più comuni per una transazione pianificata comprendono le scelte: giornaliera, settimanale e mensile. Possono però essere impostate delle ricorrenze più complesse:
    
    - per pianificare una transazione ogni tre settimane è possibile selezionare la frequenza settimanale di base e poi impostare «Ogni 3 settimane»;
    
    - per pianificare una transazione ogni anno è possibile selezionare la frequenza mensile e impostare «Ogni 12 mesi».

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
it: Il tipo di conto selezionato è incompatibile con quello del conto genitore selezionato.

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
it: I conti selezionati non contengono dati/transazioni (o solo valori nulli) per il periodo di tempo selezionato

en: The selected amount cannot be cleared.
it: L'importo selezionato non può essere compensato.

en: The selected transaction doesn't have splits that can be assigned as a payment
it: La transazione selezionata non ha divisioni che possono essere assegnate come pagamento

en: The selection you make here is only the starting point for your personalized account hierarchy. Accounts can be added, renamed, moved, or deleted by hand later at any time.
it: La selezione che fai qui è solo il punto di partenza per la tua gerarchia di conti personalizzata. I conti possono essere aggiunti, rinominati, spostati o eliminati manualmente in qualsiasi momento.

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
it: Il carattere separatore «%s» è utilizzato in uno o più nomi di conti.
    
    Questo comporta l'insorgere di problemi. Si consiglia o di cambiare il nome dei conti o di utilizzare un carattere separatore diverso.
    
    Di seguito è riportato un elenco dei nomi di conti non validi:
    %s

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
it: Il server all'indirizzo %s ha avuto dei problemi o si è imbattuto in dati errati corrotti.

en: The settings have been saved.
it: Le impostazioni sono state salvate.

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
it: Il processo di individuazione delle corrispondenze tra i conti dell'Online Banking e quelli di GnuCash si è concluso. È ora possibile richiamare le operazioni di Online Banking in questi conti.
    
    Se si volesse aggiungere un'altra banca, un altro utente o un altro conto sarà possibile riutilizzare questa procedura in qualsiasi momento.
    
    Fai clic su «Applica» per terminare.

en: The source of price information.
it: La fonte dell'informazione sul prezzo.

en: The specified URL could not be loaded.
it: L'URL specificato non può essere aperto.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
it: L'importo del frazionamento è nullo, quindi non è necessario alcun tasso di cambio.

en: The statement date you have chosen is %d day in the future. | The statement date you have chosen is %d days in the future.
it[0]: La data dell'estratto conto che hai scelto è %d giorno in futuro.
it[1]: La data dell'estratto conto che hai scelto è %d giorni in futuro.

en: The string option is ~a.
it: L'opzione stringa è ~a.

en: The subtotal value of this entry
it: Subtotale per questo elemento

en: The target is used to plan for a future large purchase, which will be added as a line above the reserve amount.
it: L'obiettivo viene utilizzato per pianificare un futuro acquisto di grandi dimensioni, che verrà aggiunto come una riga sopra l'importo della riserva.

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
it: La tabella imposte %s non esiste. Vuoi crearla?

en: The title of the report.
it: Titolo del report.

en: The total tax of this entry
it: Imposta totale per questo elemento

en: The transaction you are about to change contains reconciled splits in the following accounts:
    %s
    
    Are you sure you want to continue with this change?
it: Si sta per cambiare una transazione che contiene delle suddivisioni riconciliate nei seguenti conti:
    %s
    
    Vuoi procedere con queste modifiche?

en: The transactions in one of the selected sub-accounts may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the sub-account options and turn off the placeholder checkbox.
    You may also open an individual account instead of a set of accounts.
it: Le transazioni in uno sottoconti selezionati non possono essere modificate.
    Per modificare le transazioni in questo registro, si deve apri la finestra delle opzioni del sottoconto e disabilita la voce segnaposto.
    Puoi anche aprire un solo conto alla volta invece di un gruppo di conti.

en: The transactions of this account may not be edited because its subaccounts have mismatched commodities or currencies.
    You need to open each account individually to edit transactions.
it: Le transazioni di questo conto non possono essere modificate perché i sottoconti non hanno corrispondenza nelle commodity o nelle valute.
    Devi aprire ogni conto individualmente per modificare le transazioni.

en: The transactions of this account may not be edited.
    If you want to edit transactions in this register, please open the account options and turn off the placeholder checkbox.
it: Le transazioni in questo conto non possono essere modificate.
    Per modificare le transazioni in questo registro, apri le opzioni del conto e disabilita la spunta alla voce segnaposto.

en: The transactions were imported from file '{1}'.
it: Le transazioni sono state importate dal file '{1}'.

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
it: Il conto di trasferimento e di destinazione presentano valute diverse. Specificare il tasso di conversione.

en: The two currencies involved equal each other.
it: Le due valute si equivalgono.

en: The type of graph to generate.
it: Il tipo di grafico da creare.

en: The unknown reconciliation status '~a' will be replaced by 'uncleared'.
it: Lo stato di riconciliazione sconosciuto «~a» sarà sostituito da «uncleared».

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
it: I valori immessi per questa transazione non sono coerenti. Quali valori vuoi che vengano ricalcolati?

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
it: Numero di identificazione del fornitore. Se lasciato vuoto, sarà scelto automaticamente un numero appropriato

en: The version of these settings
it: La versione di queste impostazioni

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
it: Ci sono %d parole non assegnate e %d parole non decodificabili. Specificare una codifica.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
it: Ci sono %d parole non assegnate. Assegnarle manualmente o specificare una codifica.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
it: Ci sono %d parole non decodificabili. Specificare una codifica.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
it: Non ci sono transazioni pianificate da inserire in questo momento.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
it[0]: Non ci sono transazioni pianificate da inserire in questo momento (%d transazione creata automaticamente)
it[1]: Non ci sono transazioni pianificate da inserire in questo momento (%d transazioni create automaticamente)

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
it[0]: Non ci sono transazioni pianificate da inserire in questo momento. (Una transazione creata automaticamente)
it[1]: Non ci sono transazioni pianificate da inserire in questo momento. (%d transazioni create automaticamente)

en: There are no options for this report.
it: Non ci sono opzioni per questo report.

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
it: Sono disponibili alcune operazioni predefinite con cui la maggior parte dei nuovi utenti preferisce iniziare a utilizzare GnuCash. Selezionante una più sotto e fai clic sul pulsante <i>«OK»</i>; invece fai clic su <i>«Annulla»</i> se non intendi utilizzarle.

en: There is %d invalid mapping,
    
    Would you like to remove it now? | There are %d invalid mappings,
    
    Would you like to remove them now?
it[0]: C'è %d mappatura non valida.
    
    Vuoi eliminarla?
it[1]: Ci sono %d mappature non valide.
    
    Vuoi eliminarle?

en: There is a duplicate check format file.
it: È stato trovato un formato di file degli assegni duplicato.

en: There is a problem with the Payment or Refund amount.
it: Si è verificato un problema con l'ammontare del pagamento o del rimborso.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
it: C'è una teoria secondo la quale, se qualcuno dovesse mai scoprire a cosa serve l'Universo e perché è qui, questo scomparirebbe istantaneamente per essere sostituito con qualcosa di ancora più bizzarro e inspiegabile.
    C'è un'altra teoria secondo la quale questo è già accaduto.
    
    Douglas Adams, «The Restaurant at the End of the Universe»

en: There is already an account with that name.
it: Esiste già un conto con questo nome.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
it: Non è disponibile alcuna informazione sul prezzo della commodity selezionata nel periodo di tempo indicato.

en: There must be some number of occurrences.
it: Deve esserci un qualche numero di occorrenze.

en: There was a problem saving the settings, please try again.
it: Si è verificato un problema nel salvare le impostazioni, prova di nuovo.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
it: Si è verificato un errore con l'esportazione: potrebbe essere un problema di spazio, di permessi o di impossibilità ad accedere alla cartella. Controlla il file di tracciamento per maggiori informazioni.
    Potrebbe essere necessario abilitare il debugging.

en: There was a problem with the import.
it: Si è verificato un problema con l'importazione.

en: There was an error accessing %s.
it: Si è verificato un errore accedendo a %s.

en: There was an error parsing the file %s.
it: Si è verificato un errore processando il file «%s».

en: There was an error parsing the file.
it: Si è verificato un errore durante l'analisi del file.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
it: Si è verificato un errore nella lettura del file. Continuare?

en: There was an error saving the file.
    
    %s
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio del file.
    
    %s

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
it: È stato trovato un solo prezzo per questa commodity per il periodo selezionato. Questo non produce una stampa utile.

en: There were no commodities for which to retrieve quotes.
it: Non c'erano commodity per cui recuperare le quotazioni.

en: There were problems reading some saved settings, continuing to load.
    Please review and save again.
it: Si sono verificati problemi nella lettura di alcune impostazioni salvate, durante il caricamento.
    Si prega di rivedere e salvare di nuovo.

en: There will be multiple rows for each transaction with each row representing one split.
it: Ci saranno più righe per ogni transazione con ogni riga che rappresenta una suddivisione.

en: There will be one row for each transaction, equivalent to a single row in a register in 'Basic Ledger' mode. As such some transfer detail could be lost.
it: Ci sarà una riga per ogni transazione, equivalente a una singola riga in un registro in modalità «Libro mastro base» Pertanto, alcuni dettagli del trasferimento potrebbero andare persi.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
it: Queste sono fonti per le quotazioni di tipo F::Q e recuperano le informazioni da un unico sito internet. Se questo sito non è disponibile, sarà impossibile ricevere le quotazioni.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
it: Queste sono fonti per le quotazioni di tipo F::Q e recuperano le informazioni da più siti internet. Se uno di questi siti non è disponibile, F::Q tenterà di ricevere le informazioni da un altro sito.

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
it: Queste sono fonti delle quotazioni che sono state aggiunte recentemente a F::Q. GnuCash non è in grado di conoscere se queste fonti ricevono informazioni da un singolo sito o da più siti internet.

en: These lines were ignored during import
it: Queste righe sono state ignorate durante l'importazione

en: These tax accounts can either be populated using the standard register, or from Business Invoices and Bills which will require Tax Tables to be set up correctly. Please see the documentation.
it: Questi conti imposte possono essere compilati utilizzando il registro standard oppure tramite i documenti di acquisto e vendita dell'impresa che necessitano della corretta impostazione delle tabelle delle imposte. Consultare la documentazione.

en: Third Option
it: Terza opzione

en: This Account contains Transactions.
    Changing this option is not possible.
it: Questo conto contiene delle transazioni.
    Non è possibile modificare questa opzione.

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
it: Questo insieme di dati contiene delle funzionalità non supportate da questa versione di GnuCash. È necessario utilizzare una versione di GnuCash più recente per poter utilizzare le seguenti funzionalità:

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
it: Questa transazione pianificata è cambiata; si è sicuri di voler annullare?

en: This account (and any sub-accounts) will be hidden in the account tree and will not appear in the popup account list in the register. To reset this option, you will first need to open the "Filter By…" dialog for the account tree and check the "show hidden accounts" option. Doing so will allow you to select the account and reopen this dialog.
it: Questo conto (e ogni suo sottoconto) verrà nascosto nella visualizzazione della struttura dei conti e non verrà visualizzato nella lista a scomparsa dei conti nel registro. Per annullare questa opzione, sarà necessario aprire la finestra «Filtra per…» per la struttura dei conti e attivare l'opzione «mostra conti nascosti». In questo modo sarà possibile selezionare di nuovo il conto e riaprire questa finestra di dialogo.

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
it: Questo conto contiene delle transazioni protette da scrittura che non possono essere cancellate.

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
it: Questo conto contiene delle transazioni. Cosa si desidera farne?

en: This account has a sub-account. What would you like to do with it?
it: Questo conto contiene dei sottoconti. Cosa si desidera farne?

en: This account has splits whose Reconciled Date is after this reconciliation statement date. These splits may make reconciliation difficult. If this is the case, you may use Find Transactions to find them, unreconcile, and re-reconcile.
it: Questo conto ha suddivisioni la cui data di riconciliazione è successiva alla data del rendiconto. Queste divisioni possono rendere difficile la riconciliazione. In tal caso, è possibile utilizzare «Trova transazioni» per cercarle, scollegarle e riconciliarle di nuovo.

en: This account holds opening balance transactions. Only one account per commodity can hold opening balance transactions.
it: Questo conto contiene le transazioni del saldo di apertura. Solo un conto per ciascuna commodity può contenere transazioni del saldo di apertura.

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
it: Questo conto è presente solamente come segnaposto nella struttura. Non è possibile inserire transazioni in questo conto, ma solo nei suoi sottoconti.

en: This account register is read-only.
it: Questo registro è di sola lettura.

en: This account should usually be of type expense or asset.
it: Questo conto dovrebbe essere di solito del tipo «Uscite» o «Attività».

en: This account should usually be of type income.
it: Questo conto dovrebbe essere di solito del tipo «Entrate».

en: This assistant helps you setting up your Online Banking connection with your bank.
it: Questa procedura ti aiuta a configurare il collegamento online con la tua banca.

en: This assistant will help you create a set of GnuCash accounts for your assets (such as investments, checking or savings accounts), liabilities (such as loans) and different kinds of income and expenses you might have.
    
    You can pick a set of accounts here that seem close to your needs. After the assistant completes you will be able to add, rename, modify, and remove accounts, at any time later on. You will also be able to add sub-accounts, as well as move accounts (along with their sub-accounts) from one parent to another.
    
    Click 'Cancel' if you do not wish to create any new accounts now.
it: Questa procedura ti aiuterà nella creazione di un insieme di conti GnuCash per gestire i tuoi beni (come investimenti, conti correnti o di risparmio), debiti (come mutui) e differenti tipi di entrate e uscite che potresti avere.
    
    Puoi scegliere un piano di conti che sembra vicino alle tue esigenze. Al termine della procedura, sarà possibile aggiungere, rinominare, modificare e rimuovere conti, come in qualsiasi momento successivo. Sarai anche in grado di aggiungere conti secondari e spostare conti (insieme ai loro sottoconti) da un conto genitore all'altro.
    
    Fai clic su «Annulla» se non intendi creare un piano dei conti adesso.

en: This assistant will help you export the Account Tree to a file with the separator specified below.
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
it: Questa procedura permette di esportare la struttura dei conti in un file utilizzando il separatore specificato.
    
    Seleziona le impostazioni richieste per il file e fai clic su «Avanti» per proseguire o su «Annulla» per interrompere l'esportazione.

en: This assistant will help you export the Transactions to a file with the separator specified below.
    
    %s
    
    While a transaction may have splits in several of the selected accounts it will only be exported once. It will appear under the first processed account it has a split in.
    
    The Price/Rate output format is controlled by the preference
    "Numbers, Date, Time"->"Force Prices to display as decimals".
    
    Select the settings you require for the file and then click "Next" to proceed or "Cancel" to abort the export.
it: Questa procedura ti aiuterà a esportare le transazioni in un file con il separatore specificato di seguito.
    
    %s
    
    Sebbene una transazione possa avere suddivisioni in diversi conti selezionati, ogni transazione verrà esportata solo una volta. Essa apparirà sotto il primo account elaborato di quelli in cui è suddivisa la transazione.
    
    Il formato di output per prezzo/tasso è controllato dall'impostazione Preferenze,
    «Numeri, Data, Orario»->«Forza la visualizzazione dei prezzi come decimali»
    
    Seleziona le impostazioni richieste per il file e quindi fai clic su «Avanti» per procedere o su «Annulla» per interrompere l'esportazione.

en: This assistant will help you import Prices from a CSV file.
    
    There is a minimum number of columns that have to be present for a successful import, these are Date, Amount, From Namespace, From Symbol and Currency To. If all entries are for the same Commodity / Currency then you can select them and then the columns will be Date and Amount.
    
    Various options exist for specifying the delimiter as well as a fixed width option. With the fixed width option, double click on the table of rows displayed to set a column width, then right mouse to change if required.
    
    Examples are "FTSE","RR.L","21/11/2016",5.345,"GBP" and CURRENCY;USD;2016-11-21;1.56;GBP
    
    There is an option for specifying the start row, end row and an option to skip alternate rows beginning from the start row which can be used if you have some header text. Also there is an option to overwrite existing prices for that day if required.
    
    Lastly, for repeated imports the preview page has buttons to Load and Save the settings. You can save your adjusted settings to reuse them on later imports. After loading your settings you can also tweak them again for similar imports and save them under another name. Note you can't save to built-in presets.
    
    This operation is not reversible, so make sure you have a working backup.
    
    Click on "Next" to proceed or "Cancel" to Abort Import.
it: Questa procedura ti aiuterà a importare i prezzi da un file CSV.
    
    È necessario che sia presente un numero minimo di colonne per un'importazione corretta, ovvero Data, Importo, Spazio dei nomi di provenienza, Simbolo di provenienza e Valuta di destinazione. Se tutte le voci sono per la stessa Commodity / Valuta, puoi selezionarle e le colonne saranno Data e Importo.
    
    Esistono varie opzioni per specificare il delimitatore e un'opzione larghezza fissa. Con l'opzione larghezza fissa, fai doppio clic sulla tabella delle righe visualizzata per impostare una larghezza di colonna, quindi fai clic con il tasto destro del mouse per modificare.
    
    Esempi sono «FTSE», «RR.L», «21/11/2016», 5.345, «GBP» e VALUTA; USD; 21-11-2016; 1,56; GBP
    
    C'è un'opzione per specificare la riga iniziale, la riga finale e un'opzione per saltare le righe alternative a partire dalla riga iniziale che può essere utilizzata se si dispone di un testo di intestazione. Inoltre c'è un'opzione per sovrascrivere i prezzi esistenti per quel giorno, se necessario.
    
    Infine, per le importazioni ripetute la pagina di anteprima ha i pulsanti per caricare e salvare le impostazioni. Puoi salvare le tue impostazioni per riutilizzarle in successive importazioni. Dopo aver caricato le tue impostazioni puoi anche regolarle per importazioni simili e salvare le impostazioni modificate con un altro nome. Nota che non puoi salvare sui predefiniti incorporati.
    
    Questa operazione non è reversibile, quindi assicurati di avere un backup funzionante.
    
    Fare clic su «Avanti» per procedere o «Annulla» per interrompere l'importazione.

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
it: Questa procedura aiuterà a registrare un frazionamento o fusione azionaria.

en: This assistant will help you record a stock transaction. The transaction type (purchase, sale, dividend, distribution, return of capital, stock split) will determine the transaction splits involved in the transaction. Note that the transaction currency will be that of the stock account and that multi-currency transactions are not supported: Only accounts in the transaction currency will be offered for cash, capital gains, dividends, and fees.
it: Questo assistente ti aiuterà a registrare una transazione azionaria. Il tipo di transazione (acquisto, vendita, dividendo, distribuzione, restituzione del capitale, frazionamento azionario) determinerà le suddivisioni della scrittura implicate dalla transazione. Tieni presente che la valuta della transazione sarà quella del conto azionario e che le transazioni multivaluta non sono supportate: solo i conti nella valuta della transazione saranno disponibile per registrare contanti, plusvalenze, dividendi e commissioni.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
it: Questa procedura assisterà nell'impostazione e nell'uso dei periodi contabili.
    
    Attenzione: questa caratteristica non funziona correttamente poiché è ancora in fase di sviluppo; i dati potrebbero essere danneggiati in modo irreparabile!

en: This book has budgets. The internal representation of budget amounts no longer depends on the Reverse Balanced Accounts preference. Please review the budgets and amend signs if necessary.
it: Questo libro ha dei budget. La rappresentazione interna degli importi del budget non dipende più dalla preferenza Saldo dei conti invertito. Si prega di rivedere i budget e modificare i segni se necessario.

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
it: Questa commodity ha delle quotazioni di prezzo. Si è sicuri di voler cancellare la commodity e le quotazioni?

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
it: Questo database proviene da un versione più recente di GnuCash. Questa versione può leggerlo, ma non può salvare in sicurezza i dati su di esso. Verrà contrassegnato come accessibile in sola lettura fino a quando non verrà selezionato «File->Salva come» ma può verificarsi una perdita di dati durante il salvataggio nella vecchia versione.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
it: Questo database proviene da una vecchia versione di GnuCash. Selezionare «OK» per aggiornarlo alla versione corrente, «Annulla» per renderlo accessibile solo in lettura.

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questo dialogo viene visualizzato prima di autorizzare la modifica di una suddivisione riconciliata. Autorizzare queste modifiche potrebbe rendere difficoltose le riconciliazioni future.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare il talgio di una suddivisione riconciliata da una transazione. Procedendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficoltoso effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a split from a transaction.
it: Questo dialogo viene visualizzato prima di autorizzare il taglio di una suddivisione da una transazione.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare il taglio di una transazione che contiene suddivisioni riconciliate. Proseguendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficoltoso effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: This dialog is presented before allowing you to cut a transaction.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare il taglio di una transazione.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare l'eliminazione di una commodity a cui sono associati dei prezzi delle quotazioni. Eliminando la commodity verranno rimosse anche le quotazioni.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la cancellazione di una commodity.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la cancellazione di una transazione che contiene suddivisioni riconciliate. Proseguendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficoltoso effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la cancellazione di una transazione.

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la cancellazione di prezzi multipli di quotazioni in una sola volta.

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di modificare un conto fornitore o un conto cliente. Questi tipi di conti sono destinati alle funzionalità per l'impresa e non dovrebbero essere modificati manualmente.

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questo dialogo viene visualizzato prima di autorizzare l'indicazione di una suddivisione come non riconciliata. Procedendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficile effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la rimozione di una suddivisione riconciliata da una transazione. Procedendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficoltoso effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
it: Questo dialogo viene visualizzato prima di autorizzare la rimozione di una suddivisione da una transazione.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la rimozione di tutte le suddivisioni (incluse alcune di quelle riconciliate) da una transazione. Procedendo verrà corrotto il valore riconciliato del registro e potrebbe risultare difficoltoso effettuare delle riconciliazioni in futuro.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
it: Questa finestra di dialogo è visualizzata prima di autorizzare la rimozione di tutte le suddivisioni da una transazione.

en: This dialog is presented before allowing you to replace an existing price.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata prima di autorizzare la sostituzione di un prezzo esistente.

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
it: Questa finestra di dialogo viene mostrata se si cerca di stampare degli assegni da più conti contemporaneamente.

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
it: Questa finestra di dialogo è visualizzata quando viene aperto un registro di sola lettura.

en: This dialog is presented when there is more than one window.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata quando è presente più di una finestra.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata quando si tenta di duplicare una voce modificata di un documento di vendita. I cambiamenti devono essere salvati oppure deve essere annullata l'operazione di duplicazione.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata quando si tenta di duplicare una transazione modificata. I dati modificati devono essere salvati oppure si deve annullare la duplicazione.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata quando si tenta di uscire dopo che è stata modificata una voce di un documento di vendita. I dati modificati devono essere salvati o scartati.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
it: Questa finestra di dialogo viene visualizzata quando si tenta di uscire da una transazione modificata. I dati modificati devono essere salvati o scartati.

en: This encoding has been added to the list already.
it: Questa codifica è già stata aggiunta alla lista.

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
it: Questo elemento è collegato a un ordine e sarà cancellato anche da quello!

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
it: Questo campo contiene il percorso completo del file aperto più di recente.

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
it: Questo campo contiene il percorso completo del file aperto più di recente successivo.

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
it: Questo campo contiene l'ultimo nome del percorso utilizzato da questa finestra; verrà usato come il nome file o il nome del percorso iniziale la prossima volta che questa finestra sarà aperta.

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
it: Questo campo definisce il numero di giorni in anticipo con cui GnuCash controllerà la presenza di documenti di acquisto in scadenza. Questo valore è utilizzato solamente quando l'opzione «Notifica scadenze» è abilitata.

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due invoices. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
it: Questo campo definisce il numero di giorni in anticipo con cui GnuCash controllerà la presenza di documenti di vendita in scadenza. Questo valore è utilizzato solamente quando l'opzione «Notifica scadenze» è abilitata.

en: This field specifies the default view style when opening a new register window. Possible values are "Basic ledger", "Auto-split ledger" and "Transaction journal". The "Basic ledger" setting says to show each transaction on one or two lines depending on whether Double line view is set. The "Auto-split ledger" setting does the same, but also expands only the current transaction to show all splits. The "Transaction journal" setting shows all transactions in expanded form.
it: Questo campo specifica la vista predefinita quando si apre un nuovo registro. I valori possibili sono «Libro mastro base», «Registro a espansione automatica» e «Giornale delle transazioni». L'impostazione «Libro mastro base» mostra ogni transazione su una o due righe in base al settaggio dell'impostazione Visualizza a riga doppia. L'impostazione «Registro a espansione automatica» fa lo stesso, ma in più espande solo la transazione selezionata per mostrare tutte le suddivisioni. L'impostazione «Giornale delle transazioni» mostra invece tutte le transazioni espanse.

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
it: Questo campo specifica la commissione aggiuntiva che entra in conto quando si uniscono le transazioni importate. In alcune zone gli ATM commerciali (quelli non appartenenti a istituzioni finanziarie) sono installati in posti come i centri commerciali. Questi ATM aggiungono una propria commissione direttamente sull'importo, invece di comparire come movimenti separati o come parte della propria commissione bancaria mensile. Per esempio, se si prelevano 100€, la banca addebita 101,50€ più le spese di prelievo. Se hai inserito manualmente l'operazione da 100€, questa non troverà corrispondenza. Si dovrebbe impostare questo campo al valore massimo di tale commissione (in unità della valuta locale), in modo che la transazione sia riconosciuta come corrispondente.

en: This field specifies the maximum number of days a transaction is likely to be a match in the list.
it: Questo campo indica il numero massimo di giorni entro i quali una transazione è considerata una probabile corrispondenza.

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
it: Questo campo indica il minimo punteggio di corrispondenza che una potenziale transazione corrispondente deve avere per essere visualizzata nella lista delle corrispondenze.

en: This field specifies the minimum number of days a transaction is unlikely to be a match in the list.
it: Questo campo indica il numero minimo di giorni oltre i quali una transazione dell'elenco non è considerata una probabile corrispondenza.

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
it: Questo campo specifica il numero di cifre decimali che verranno utilizzate.

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
it: Questo campo specifica la soglia al di sopra della quale una transazione corrispondente verrà compensata di default. Una transazione, il cui punteggio di corrispondenza migliore è nella zona verde (superiore o uguale a questa soglia) verrà compensata di default.

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
it: Questo campo specifica la soglia al di sotto della quale una transazione corrispondente verrà aggiunta automaticamente. Una transazione, il cui punteggio di corrispondenza migliore è nella zona rossa (superiore al minimo punteggio di visualizzazione ma inferiore o uguale al punteggio di corrispondenza per l'aggiunta) verrà aggiunta al file di GnuCash di default.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
it: Questo file proviene da una vecchia versione di GnuCash e verrà aggiornato quando sarà salvato da questa versione. Non sarà possibile leggere il file salvato utilizzando le versioni precedenti di GnuCash (verrà mostrato un errore del tipo «errore nell'analisi del file»). Per continuare ad utilizzare il file con la vecchia versione di GnuCash, uscire senza salvare.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
it: Questo file è stato creato con una vecchia versione di GnuCash. Procedere?

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
it: Questo file/URL sembra provenire da una nuova versione di GnuCash. È necessario aggiornare la versione di GnuCash per lavorare con questi dati.

en: This is a boolean option.
it: Questa è una opzione Booleana.

en: This is a color option.
it: Questa è un'opzione di colore.

en: This is a combination date option.
it: Questa è un'opzione di data combinata.

en: This is a date option.
it: Questa è un'opzione di data.

en: This is a development version. It may or may not work.
it: Questa è una versione in sviluppo. Potrebbe anche non funzionare.

en: This is a list option.
it: Questa è un'opzione elenco.

en: This is a multi choice option.
it: Questa è un'opzione a scelta multipla.

en: This is a number option.
it: Questa è un'opzione di numero.

en: This is a relative date option.
it: Questa è un'opzione di data relativa.

en: This is a sample GnuCash ~a report. See the guile (scheme) source code in the scm/report directory for details on writing your own reports, or extending existing reports.
it: Questo è un esempio di report GnuCash ~a. Vedere il codice guile (scheme) nella cartella «scm/report» per i dettagli su come scrivere i propri report o ampliare quelli esistenti.

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
it: Questa procedura passo-passo permette di impostare il rimborso prestiti in GnuCash. In questo procedura è possibile inserire i parametri del prestito e del suo rimborso e fornire dettagli sul pagamento. Utilizzando queste informazioni, verranno create apposite transazioni pianificate.
    
    Se si dovessero commette degli errori o si intendesse effettuare delle modifiche in un secondo momento, sarà possibile modificare direttamente le transazioni pianificate.

en: This is a string option.
it: Questa è un'opzione di stringa.

en: This is an account list option.
it: Questa è un'opzione elenco conti.

en: This is an invalid encoding.
it: Questa è una codifica non valida.

en: This is likely because the "gnucash-docs" package is not properly installed.
it: Probabilmente il pacchetto «GnuCash-docs» non è installato correttamente.

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
it: Questo è l'identificatore numerico del formato di data predefinito da utilizzare.

en: This is the path head for the Transaction Linked Files with relative paths
it: Questa è la prima parte del percorso relativo dei file collegati alle transazioni

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
it: Questa è la suddivisione che collega questa transazione al registro. Non può essere cancellata da questa finestra del registro. È possibile cancellare tutta la transazione da questa finestra, oppure si può raggiungere il registro che mostra la transazione corrispondente e cancellare la suddivisione da lì.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not overwrite it from this register window. You may overwrite it if you navigate to a register that shows another side of this same transaction.
it: Questa è la suddivisione che collega questa transazione al registro. Non puoi sovrascriverla dalla finestra del registro. È possibile sovrascriverla dal registro che mostra l'altro lato della stessa transazione.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not remove it from this register window. You may remove the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and remove the split from that register.
it: Questa è la suddivisione che collega questa transazione al registro. Non può essere rimossa dalla finestra del registro. È possibile cancellare tutta la transazione da questa finestra, oppure si può andare al registro che mostra la transazione in contropartita e cancellare la suddivisione da lì.

en: This is used internally to determine whether some preferences may need conversion when switching to a newer version of GnuCash.
it: Viene utilizzato internamente per determinare se alcune preferenze possano richiedere la conversione quando si passa ad una versione più recente di GnuCash.

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
it: Questa chiave specifica la larghezza massima di una scheda. Se il testo nella scheda è più lungo di questo valore (la prova è approssimativa) allora la scheda avrà un taglio in mezzo e sarà rimpiazzato da un'ellisse.

en: This line has the following parse issues:
it: Questa riga presenta i seguenti problemi di analisi:

en: This list contains the file formats that AQBanking knows how to import. The profile list contains specializations and is populated according to which format you select in this list.
it: Questo elenco contiene i formati di file che AQBanking sa come importare. L'elenco dei profili contiene le specializzazioni e viene popolato in base al formato selezionato in questo elenco.

en: This lists one or more specialization templates that adjust the import for different banks' uses of fields in the selected import format.
it: Elenca uno o più modelli di specializzazione che adattano l'importazione per l'utilizzo dei campi da parte di diverse banche nel formato di importazione selezionato.

en: This may cause issues for future reconciliation actions on this account. Please double-check this is the date you intended.
it: Ciò può causare problemi per future azioni di riconciliazione su questo conto. Ricontrolla che questa sia la data che volevi inserire.

en: This message will be removed when tax accounts are specified.
it: Questo messaggio verrà rimosso dopo che i conti imposte saranno stati specificati.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
it: Questo ordine contiene degli elementi che non sono stati fatturati. Vuoi davvero chiuderlo prima di fatturare tutti gli elementi?

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
it: Questa pagina mostra il dettaglio della transazione per i conti rilevanti ai fini delle imposte sul reddito.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
it: Questa pagina mostra il proprio imponibile e le spese deducibili.

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
it: Questo programma può calcolare un valore alla volta. Immettere i valori di tutte le voci tranne una.

en: This register does not support editing exchange rates.
it: Questo registro non permette la modifica dei tassi di cambio.

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
it: Questo registro ha delle transazioni modificate e non salvate. Salvare i cambiamenti alla transazione, cancellare la transazione o annullare l'operazione?

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
it: Questa espressione regolare è utilizzata per filtrare il file da importare. Modificala secondo le tue esigenze.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
it: Questo report è adatto solo ai documenti di vendita. Utilizzare il menu «Opzioni» per selezionare un <em>documento di vendita</em> e non un documento di acquisto o una nota spese.

en: This report is useful to calculate periodic business tax payable/receivable from authorities. From 'Edit report options', choose your business sales and purchase accounts. Each transaction may contain, in addition to the asset, liability, A/Payable or A/Receivable accounts, a split to a tax account, e.g. Income:Sales -$1000, A/Receivable $1100, Liability:GST on Sales -$100.
it: Questo report è utile per calcolare le imposte periodiche a debito e a credito verso le autorità. Da «Opzioni», seleziona i tuoi conti di vendita e acquisto. Ogni transazione può contenere, oltre ad attività, passività, conti fornitori o conti clienti, una suddivisione verso un conto imposte, ad es. Entrate: vendite -€ 1000, credito vs. cliente € 1220, debito: IVA sulle vendite -€ 220.

en: This report must be upgraded to return a document object with export-string or export-error.
it: Questo report deve essere aggiornato per restituire un oggetto documento con una stringa di esportazione o un errore di esportazione.

en: This report requires a customer to be selected.
it: Per creare il report è necessario selezionare un cliente.

en: This report requires a employee to be selected.
it: Per creare il report è necessario selezionare un dipendente.

en: This report requires a job to be selected.
it: Per creare il report è necessario selezionare un lavoro.

en: This report requires a valid AP/AR account to be available.
it: Per creare il report è necessario un conto fornitore o un conto cliente.

en: This report requires a vendor to be selected.
it: Per creare il report è necessario selezionare un fornitore.

en: This report requires accounts to be selected in the report options.
it: Questo report richiede che vengano selezionati i conti nelle opzioni.

en: This report requires you to specify certain report options.
it: Questo report richiede l'impostazione di alcune opzioni.

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
it: Questo report mostra il dettaglio delle transazioni per i conti relativi alle imposte dirette.

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
it: Questo report mostra le entrate imponibili e le spese deducibili.

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
it: Questo risultato di ricerca contiene delle suddivisione da più di un conto. Stampare comunque gli assegni anche se non provengono tutti dallo stesso conto?

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
it: Questo valore imposta il numero di caratteri dopo il quale si avvia il completamento automatico per i campi «descrizione», «note» e «promemoria».

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
it: Questa impostazione permette di assegnare a certi conti un saldo a segno invertito. L'impostazione «entrate-uscite» è per gli utenti che intendono visualizzare le uscite con segno negativo e le entrate con segno positivo. L'impostazione «Avere» è per gli utenti che intendono visualizzare il saldo in funzione del saldo in Avere o in Dare conto. L'impostazione «nessuno» non cambia segno a nessun saldo.

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
it: Questa impostazione identifica il nome del file per l'esportazione in formato PDF. Si tratta di una stringa «sprintf(3)» con 3 argomenti: «%1$s» è il nome del report (ad esempio «Documento di vendita»). «%2$s» è il numero del report che ad esempio per un report di documento di vendita è il numero del documento stesso. «%3$s» è la data del report, formattata secondo l'impostazione di nomefile-data-formato. Nota: qualsiasi carattere non consentito nei nomi di file, quale ad esempio «/», verrà sostituito con un trattino basso «_» nel nome del file.

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
it: Questa opzione determina come vengono visualizzate le date in GnuCash. I valori possibili sono «locale» per utilizzare le impostazioni di sistema, «CE» per le date in stile «Continentale Europeo», «ISO» per date standard ISO 8601 , «UK» per le date in stile inglese (United Kingdom, e «US» per il formato data degli Stati Uniti.

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
it: Questa opzione determina come vengono inserite le date nel nome del file PDF esportato. I valori possibili sono «locale» per utilizzare le impostazioni di sistema, «CE» per le date in stile Continentale Europeo, «ISO» per date standard ISO 8601 , «UK» per le date in stile inglese, e «US» per il formato data degli Stati Uniti.

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
it: Questa impostazione definisce il numero di file da visualizzare nel menu dei file aperti di recente. Per disabilitare questa opzione è sufficiente settarla a zero. Il valore massimo che la variabile può assumere, è pari a 10.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
it: Questa impostazione controlla la valuta predefinita per i report. Se impostata a «Locale», GnuCash prenderà la valuta predefinita dalle impostazioni locali dell'utente. Se impostata su «altro», GnuCash utilizzerà le impostazioni specificate dalla chiave currency-other.

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
it: Questa impostazione controlla il tipo di data finale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita se l'impostazione end-choice è settata su «assoluta». Questo campo contiene una data in secondi a partire dal 1° Gennaio 1970.

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
it: Questa impostazione controlla la data finale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita se l'impostazione end-choice è settata su qualsiasi altro valore diverso da «assoluta». Questo campo dovrebbe contenere un valore compreso tra 0 e 8.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
it: Questa impostazione controlla la fonte della valuta predefinita per i nuovi conti. Se impostata a «Locale» allora GnuCash userà la valuta predefinita nelle impostazioni locali dell'utente. Se impostata su «altro», GnuCash utilizzerà le impostazioni specificate dalla chiave altra-valuta.

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
it: Questa impostazione controlla la data iniziale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita se l'impostazione start-choice è settata su «assoluta». Questo campo dovrebbe contenere una data in secondi a partire dal 1° Gennaio 1970.

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
it: Questa impostazione controlla la data iniziale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita se l'impostazione start-choice è settata su qualsiasi altro valore diverso da «assoluta». Questo campo dovrebbe contenere un valore compreso tra 0 e 8.

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
it: Questa impostazione controlla il tipo di data finale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita. Se impostata a «assoluta», GnuCash recupererà la data finale specificata dalla chiave end-date. Se impostata a qualsiasi altro valore, GnuCash recupererà la data finale specificata dalla chiave end-period.

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
it: Questa impostazione controlla il tipo di data iniziale utilizzata nei calcoli di profitto e perdita. Se impostata a «assoluta», GnuCash recupererà la data iniziale specificata dalla chiave start-date. Se impostata a qualsiasi altro valore, GnuCash recupererà la data iniziale specificata dalla chiave start-period.

en: This setting controls whether as default the "review created transactions" is set for the "since last run" dialog.
it: Questa impostazione controlla se è impostato «Controlla le transazioni create» nella finestra «dall'ultimo avvio».

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
it: Questa impostazione controlla se la colonna sarà visibile nella visualizzazione. TRUE significa visibile, FALSE significa nascosta.

en: This setting controls whether the scheduled transactions "since last run" processing is run automatically when a data file is opened. This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, run the "since last run" process, otherwise it is not run.
it: Questa impostazione controlla se la schermata «dall'ultimo avvio» per le transazioni pianificate, viene mostrata automaticamente all'apertura di un file dei dati. Questo include l'apertura iniziale di un file di dati quando GnuCash viene avviato. Se questa impostazione è attivata, viene mostrata la finestra, altrimenti non viene visualizzata.

en: This setting controls whether the scheduled transactions notification-only "since last run" dialog is shown when a data file is opened (if "since last run" processing is enabled on file open). This includes the initial opening of the data file when GnuCash starts. If this setting is active, show the dialog, otherwise it is not shown.
it: Questa impostazione controlla se la schermata «dall'ultimo avvio» per le transazioni pianificate, viene mostrata automaticamente all'apertura di un file dei dati. Questo include l'apertura iniziale di un file di dati quando GnuCash viene avviato. Se questa impostazione è attivata, viene mostrata la finestra, altrimenti non viene visualizzata.

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
it: Questa impostazione contiene la dimensione e la posizione della finestra. I numeri rappresentano le coordinate X e Y dell'angolo in alto a sinistra della finestra, la larghezza e l'altezza della finestra.

en: This setting determines the character that will be used between components of an account name. Possible values are any single non-alphanumeric unicode character, or any of the following strings: "colon", "slash", "backslash", "dash" and "period".
it: Questa impostazione controlla il carattere che sarà usato tra i componenti del nome di un conto. I valori possibili sono tutti i codici non-alfanumerici, o le seguenti stringhe: «colon», «slash», «backslash», «dash» e «period».

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
it: Questa impostazione determina la posizione dove viene disegnata la barra di riepilogo. I valori possibili sono «in alto» e «in basso». Il valore predefinito è «in basso».

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
it: Questa impostazione determina lo spigolo della finestra in cui vengono visualizzate le schede per scorrere tra le pagine aperte. I valori possibili sono: «alto», «sinistra», «basso» e «destra». Il valore predefinito è «alto».

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
it: Questa impostazione indica se la ricerca deve avvenire fra tutti gli elementi della classe corrente o solo fra gli elementi attivi della classe corrente.

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
it: Questa impostazione specifica il formata dei dati da utilizzare quando si importa un file CSV. La libreria AqBanking offre vari formati di importazione (detti «profili») tra i quali se ne può scegliere uno qui.

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
it: Questa impostazione specifica il formata dei dati da utilizzare quando si importa un file DTAUS. La libreria AqBanking offre vari formati di importazione (detti «profili») tra i quali se ne può scegliere uno qui.

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
it: Questa impostazione specifica il formata dei dati da utilizzare quando si importa un file SWIFT MT940. La libreria AqBanking offre vari formati di importazione (detti «profili») tra i quali se ne può scegliere uno qui.

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
it: Questa impostazione specifica il formata dei dati da utilizzare quando si importa un file SWIFT MT940. La libreria AqBanking offre vari formati di importazione (detti «profili») tra i quali se ne può scegliere uno qui.

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
it: Questa impostazione controlla la valuta predefinita utilizzata per i nuovi conti se l'impostazione «scelta valuta» è su «altro». Questo campo deve contenere il codice a tre lettere ISO 4217 per la valuta (ad esempio USD, GBP, RUB).

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
it: Questa impostazione si riferisce al numero di giorni trascorsi i quali i vecchi file di log e backup saranno cancellati (0 = mai).

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
it: L'impostazione specifica cosa fare con i vecchi file di log e backup. «Per sempre» significa conservare tutti i vecchi file. «Mai» significa che non viene mantenuto alcun file di log o backup. Ogni volta che si salva, le vecchie versioni di questi file vengono eliminate. «Giorni» indica il numero di giorni per cui questi file vengono conservati. Il numero di giorni è specificato nella chiave «retain-days»

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
it: Questa impostazione rappresenta la larghezza della colonna in pixel.

en: This tool might be slow or abort if the number of uncleared splits is more than approximately 20. In that case please clear at least some of them manually.
it: Questo strumento potrebbe essere lento o potrebbe interrompersi se il numero di divisioni non compensate è superiore a circa 20. In tal caso, compensane almeno alcune manualmente.

en: This transaction
it: Questa transazione

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
it: Questa transazione contiene delle suddivisioni riconciliate. Modificarla non è una buona idea dato poiché il saldo riconciliato risulterà sbilanciato.

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
it: Questa transazione contiene suddivisioni multiple; fai clic sul pulsante «Suddivisione» per vederle tutte

en: This transaction has splits in multiple business accounts:
    
    %s
    GnuCash can only handle transactions that post to a single account.
    
    Please correct this manually by editing the transaction directly and then try again.
it: Questa transazione presenta suddivisioni in più conti aziendali:
    
    %s
    GnuCash può gestire solo transazioni registrate su un singolo conto.
    
    Correggi manualmente modificando direttamente la transazione e riprova.

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
it: Questa transazione è un frazionamento azionario. Fai clic sul pulsante «Suddivisione» per visualizzare i dettagli

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
it: Questa transazione sta per essere modificata in un altro registro. Terminare la modifica nell'altro registro prima di procedere.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
it: Questa transazione è marcata come di sola lettura con il commento: «%s»

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
it: Questa transazione deve essere associata a un cliente: sceglierne uno qui sotto.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
it: Questa transazione deve essere assegnata ad un fornitore. Scegliere qui sotto un fornitore.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
it: Questa transazione probabilmente richiede un intervento dell'utente; altrimenti verrà importata con uno sbilanciamento.

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
it: Questa transazione richiede l'intervento dell'utente o NON verrà importata.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
it: Questa transazione verrà importata senza sbilanciamenti (controllare comunque la corrispondenza o il conto di destinazione).

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore contiene le coordinate X,Y dell'inizio della riga della data sull'assegno; le coordinate hanno origine nell'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore contiene le coordinate X,Y dell'inizio della riga del promemoria sull'assegno; le coordinate si riferiscono all'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore contiene le coordinate X,Y dell'inizio della riga delle note sull'assegno; le coordinate si riferiscono all'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore indica le coordinate X,Y per l'inizio della riga dell'importo numerico sull'assegno; le coordinate si riferiscono all'angolo in basso a destra della posizione dell'assegno.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore contiene le coordinate X,Y dell'inizio della riga dell'indirizzo del beneficiario; le coordinate si riferiscono all'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
it: Questo valore indica le coordinate X,Y dell'inizio della riga del beneficiario sull'assegno.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore identifica le coordinate X,Y dell'inizio della riga del conto della suddivisione sull'assegno; le coordinate hanno origine nell'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore identifica le coordinate X,Y dell'inizio della riga dell'importo della suddivisione sull'assegno; le coordinate hanno origine nell'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore identifica le coordinate X,Y dell'inizio della riga del promemoria della suddivisione sull'assegno; le coordinate hanno origine nell'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore identifica le coordinate X,Y dell'inizio della riga dell'importo in lettere sull'assegno; le coordinate hanno origine nell'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
it: Questo valore contiene l'offset X e Y dell'intero assegno; le coordinate si riferiscono all'angolo in basso a sinistra della posizione specificata per l'assegno.

en: This value determines which iconv test to perform.
it: Questo valore determina quale test iconv eseguire.

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
it: Questo valore indica il formato predefinito per gli assegni da utilizzare. Il numero è il GUID di un formato di assegni conosciuto.

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
it: Se abilitata, la selezione verrà spostata alla suddivisione vuota quando la transazione è espansa.

en: This will replace the account code field of each child account with a newly generated code
it: Questa operazione sostituirà il codice di ogni conto figlio con un nuovo codice

en: This window is closing and will not be restored.
it: Questa finestra si sta chiudendo e non verrà ripristinata.

en: Three Months Ago
it: Tre mesi fa

en: Three Months Ago.
it: Tre mesi fa.

en: Three Months Ahead
it: Tra tre mesi

en: Three Months Ahead.
it: Tra tre mesi.

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time to _wait for answer
it: Tempo di _attesa per la risposta

en: Time to wait for answer
it: Tempo di attesa per al risposta

en: Time_zone
it: _Fuso Orario

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: Title for this report.
it: Titolo per questo report.

en: Title placeholder
it: Segnaposto del titolo

en: To
it: Al

en: To Amount
it: Importo a

en: To change mapping, double click on a row or select a row and press the button…
it: Per modificare la mappatura, fai doppio clic su una riga o seleziona una riga e premi il pulsante…

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
it: Per immettere transazioni con suddivisioni multiple come uno stipendio con diverse detrazioni, fare clic sul pulsante «Suddivisione» nella barra degli strumenti. In alternativa, nel menu «Visualizza->Stile», è possibile scegliere lo stile di registro «Mastro a espansione automatica» o «Giornale delle transazioni».

en: To find the last stable version, please refer to {1}
it: Per ottenere l'ultima versione stabile, fare riferimento a {1}

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
it: Per far comparire l'elenco dei conti nel campo «trasferimenti» di una pagina del registro, basta premere il tasto menu o la combinazione di tasti «Ctrl-FrecciaGiù».

en: To search through all your transactions, start a search (Edit->Find…) from the main accounts hierarchy page. To limit your search to a single account, start the search from that account's register.
it: Per effettuare una ricerca fra le tue transazioni, avvia una ricerca (Modifica->Trova…) dalla pagina della struttura principale dei conti. Per limitare la ricerca a un singolo conto, avvia la ricerca dal registro del conto.

en: To see the invalid mappings, use a filter of '%s'
it: Per visualizzare le mappature non valide, utilizzare un filtro di '%s'

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
it: Per muoversi tra le varie schede presenti nella finestra principale, usare la combinazione di tasti Ctrl+Pagina Su/Giù.

en: To text
it: Al testo

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
it: Per trasferire fondi fra conti con valute differenti, fare clic sul pulsante «Trasferimento» nella barra degli strumenti dei registri e selezionare i conti. Saranno disponibili le opzioni di transazione valute per l'immissione del tasso di cambio o dell'importo dell'altra valuta.

en: To visually compare on screen the contents of 2 tabs, in one of the tabs, select Window->New Window with Page from the menu to duplicate that tab in a new window.
it: Per confrontare visivamente sullo schermo il contenuto di 2 schede, in una delle schede, seleziona «Finestre-> Apri la pagina in una nuova finestra» dal menu per duplicare quella scheda in una nuova finestra.

en: To-Create
it: Da creare

en: To:
it: A:

en: To_p
it: Alt_o

en: Toda_y
it: Og_gi

en: Today
it: Oggi

en: Today date format
it: Formato della data odierna

en: Today's date
it: Data odierna

en: Too many uncleared splits
it: Troppe divisioni non compensate

en: Top
it: In alto

en: Tot Credit
it: Tot Avere

en: Tot Debit
it: Tot Dare

en: Tot Shares
it: Tot Azioni

en: Total
it: Totale

en: Total (%s)
it: Totale (%s)

en: Total (Period)
it: Totale (periodo)

en: Total (Report)
it: Totale (Report)

en: Total Assets
it: Totale Attivo

en: Total Cash:
it: Totale contanti:

en: Total Charge:
it: Totale importo:

en: Total Credit
it: Totale Avere

en: Total Credits
it: Totale Avere

en: Total Debits
it: Totale Dare

en: Total Debits of %s does not balance with total Credits of %s.
it: I debiti totali di %s non si bilanciano con i crediti totali di %s.

en: Total Due
it: Totale dovuto

en: Total Entries
it: Totale voci

en: Total Equity
it: Totale Patrimonio netto

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
it: Totale Patrimonio netto, Trading e Passivo

en: Total Expenses
it: Totale Uscite

en: Total For
it: Totale

en: Total Gain
it: Guadagno totale

en: Total Liabilities
it: Totale Passivo

en: Total Liabilities & Equity
it: Totale Passivo e Patrimonio netto

en: Total Price
it: Prezzo totale

en: Total Retained Earnings
it: Totale utili portati a nuovo

en: Total Retained Losses
it: Totale perdite portate a nuovo

en: Total Return
it: Rendimento totale

en: Total Revenue
it: Totale Entrate

en: Total Trading
it: Totale trading

en: Total Value Credits
it: Totale valore registrazioni in Avere

en: Total Value Debits
it: Totale valore registrazioni in Dare

en: Total amount owed to/from Company
it: Importo totale dovuto alla/dall'azienda

en: Total label cell
it: Cella dell'etichetta del totale

en: Total number cell
it: Cella del totale

en: Total:
it: Totale:

en: Totals
it: Totali

en: Tra_nsaction
it: Tra_nsazione

en: Tradable commodities
it: Commodity scambiabili

en: Trading Accounts
it: Conti per il trading

en: Trading Gains
it: Guadagni di trading

en: Trading Losses
it: Perdite di trading

en: Trailing Lines to Skip
it: Righe finali da saltare

en: Trans Number
it: Numero transazione

en: Transaction
it: Transazione

en: Transaction Commodity
it: Commodity della transazione

en: Transaction Details
it: Dettagli della transazione

en: Transaction Document Links
it: Collegamenti ai documenti della transazione

en: Transaction Filter
it: Filtro delle transazioni

en: Transaction Filter excludes matched strings
it: Il filtro delle transazioni esclude le stringhe corrispondenti

en: Transaction Filter is case insensitive
it: Il filtro delle transazioni non distingue tra maiuscole e minuscole

en: Transaction ID
it: ID transazione

en: Transaction Import Assistant
it: Assistente importazione transazioni

en: Transaction Information
it: Informazioni sulla transazione

en: Transaction Linked Files head path
it: Prefisso dei collegamenti ai file della transazione

en: Transaction Links
it: Collegamenti alla transazione

en: Transaction List Help
it: Aiuto dell'elenco delle transazioni

en: Transaction Number
it: Numero della transazione

en: Transaction Report
it: Report transazione

en: Transaction Type
it: Tipo di transazione

en: Transaction Voided
it: Ho annullato la transazione

en: Transaction _Journal
it: _Giornale delle transazioni

en: Transaction amount
it: Importo della transazione

en: Transaction can not be modified.
it: La transazione non può essere modificata.

en: Transaction can't balance, %s is error value %s
it: Impossibile bilanciare la transazione, %s è il valore di errore %s

en: Transaction date
it: Data della transazione

en: Transaction with no Accounts: %s
it: Transazione senza conti: %s

en: Transactions
it: Transazioni

en: Transfer
it: Trasferimento

en: Transfer Account
it: Conto di destinazione

en: Transfer Action
it: Operazione trasferimento

en: Transfer Amount
it: Importo del trasferimento

en: Transfer Amount (Negated)
it: Importo trasferimento (segno opposto)

en: Transfer From
it: Trasferisci da

en: Transfer Funds
it: Trasferimento fondi

en: Transfer Memo
it: Promemoria trasferimento

en: Transfer Reconcile Date
it: Data riconciliazione trasferimento

en: Transfer Reconciled
it: Trasferimento riconciliato

en: Transfer To
it: Trasferisci a

en: Transfer account value can't be empty.
it: Il valore del conto di trasferimento non può essere vuoto.

en: Transfer account value can't be mapped back to an account.
it: Il valore del conto di trasferimento non può essere ricondotto ad un conto.

en: Transfer from/to
it: Trasferimento da/a

en: Transfer funds from one account to another
it: Trasferisce fondi da un conto a un altro

en: Transfer funds from one account to another.
it: Trasferisce fondi da un conto a un altro.

en: Transfer split is reconciled but transfer reconcile date column is missing or invalid.
it: La divisione del trasferimento è riconciliata ma la colonna della data di riconciliazione del trasferimento manca o non è valida.

en: Tri-annual
it: Quadrimestrale

en: Trial Balance
it: Bilancio di verifica

en: Tried to look up an undefined date symbol '~a'. This report was probably saved by a later version of GnuCash. Defaulting to today.
it: Ho cercato di individuare un simbolo di data non definito '~a'. Questo report è stato probabilmente salvato da una versione successiva di GnuCash. Imposto ad oggi.

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turkish
it: Turco

en: Turkish (IBM-857)
it: Turco (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
it: Turco (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
it: Turco (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
it: Turco (Windows-1254)

en: Tutorial and Concepts _Guide
it: _Guida ai concetti e manuale

en: Two Columns
it: Due colonne

en: Two Weeks
it: Due settimane

en: Type
it: Tipo

en: Type of quote source
it: Tipo di fonte per le quotazioni

en: Type of search
it: Tipo di ricerca

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
it: Digita le prime lettere del nome di un conto esistente nella colonna Transazione del registro, e GnuCash completerà il nome prendendolo dall'elenco dei conti. Per i sottoconti, digita le prime lettere del conto genitore seguito da «:» e dalle prime lettere del sottoconto (cioè A:L per Attività:Liquidi).

en: UK VAT Return
it: Dichiarazione IVA UK

en: UK VAT Return. Specify sales, purchase and tax accounts. EU rules may be used. Denote EU VAT accounts *EUVAT* in account description, and denote EU goods sales and purchases accounts with *EUGOODS* in the account description.
it: Dichiarazione IVA UK. Specificare i conti vendite, acquisti e imposte. È possibile utilizzare le norme dell'UE. Indica i conti IVA UE con *EUVAT* nella descrizione del conto e indica i conti delle vendite e degli acquisti di beni UE con *EUGOODS* nella descrizione del conto.

en: UNPAID
it: NON PAGATO

en: US Dollars (USD)
it: Dollaro Americano (USD)

en: UTC - Coordinated Universal Time
it: UTC - Tempo coordinato universale

en: U_se 24-hour clock
it: Utilizza l'_orologio a 24 ore

en: Ukrainian (KOI8-U)
it: Ucraino (KOI8-U)

en: Ukrainian (MacUkrainian)
it: Ucraino (MacUkrainian)

en: UnLikely matching a transaction outside of these days
it: Non considerare una probabile corrispondenza una transazione registrata oltre questo numero di giorni

en: Unable to change report configuration name.
it: Impossibile cambiare il nome della configurazione del report.

en: Unable to load Finance::Quote.
it: Impossibile caricare di Finance::Quote.

en: Unable to save to database.
it: Impossibile salvare nel database.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
it: Impossibile salvare nel database: il libro è marcato come accessibile in sola lettura.

en: Unallocated Assets
it: Attività non allocate

en: Unbalanced parenthesis
it: Parentesi non bilanciata

en: Undefined
it: Non definito

en: Undefined character
it: Carattere non definito

en: Unique Name
it: Nome unico

en: Unit
it: Unità

en: Unit Price
it: Prezzo unitario

en: Units
it: Unità

en: Units in which the custom coordinates are expressed
it: Unità in cui sono espresse le coordinate personalizzate

en: Units in which the custom coordinates are expressed (inches, mm, …).
it: Unità in cui sono espresse le coordinate personalizzate (pollici, mm, …).

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown EntryLedger Type
it: Tipo di elemento per il libro mastro sconosciuta

en: Unknown OFX CMA account
it: Conto OFX CMA sconosciuto

en: Unknown OFX account
it: Conto OFX sconosciuto

en: Unknown OFX checking account
it: Conto corrente OFX sconosciuto

en: Unknown OFX credit card account
it: Conto carta di credito OFX sconosciuto

en: Unknown OFX credit line account
it: Conto linea di credito OFX sconosciuto

en: Unknown OFX investment account
it: Conto investimento OFX sconosciuto

en: Unknown OFX money market account
it: Conto di mercato monetario OFX sconosciuto

en: Unknown OFX savings account
it: Conto risparmi OFX sconosciuto

en: Unknown account for guid [%s], cancelling SX [%s] creation.
it: Conto sconosciuto per il guid [%s], cancello la creazione della SX [%s].

en: Unknown date format specifier passed as argument.
it: È stato passato come argomento un formato data sconosciuto.

en: Unknown quotes command '{1}'
it: Comando quotazioni sconosciuto '{1}'

en: Unknown report command '{1}'
it: Comando report sconosciuto '{1}'

en: Unknown, %d-size list.
it: Sconosciuta, elenco di %d elementi.

en: Unnamed Budget
it: Budget senza nome

en: Unparsable Formula in Split
it: Formula non riconoscibile nella suddivisione

en: Unpost
it: Ritira

en: Unpost this bill and make it editable
it: Ritira questo documento di acquisto e rendilo modificabile

en: Unpost this credit note and make it editable
it: Ritira questa nota di credito e rendila modificabile

en: Unpost this invoice and make it editable
it: Ritira questo documento di vendita e rendilo modificabile

en: Unpost this voucher and make it editable
it: Ritira questa nota spesa e rendila modificabile

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
it: Il ritiro di questo documento di vendita cancellerà la transazione relativa.
    Vuoi davvero ritirarlo?

en: Unrealized Gain
it: Guadagni non realizzati

en: Unrealized Gains
it: Guadagni non realizzati

en: Unrealized Gains for Period
it: Guadagni non realizzati del periodo

en: Unrealized Losses
it: Perdite non realizzate

en: Unrealized Losses for Period
it: Perdite non realizzate del periodo

en: Unrealized ROI
it: ROI non realizzato

en: Unrecognized Finance::Quote Error:
it: Non riconosciuto Finance::Quote Error:

en: Unrecognized action '~a'.
it: Operazione '~a' non riconosciuta.

en: Unrecognized or inconsistent format.
it: Formato sconosciuto o inconsistente.

en: Unreconcile Selection
it: Annulla la riconciliazione della selezione

en: Unreconcile the selected transactions
it: Annulla la riconciliazione della transazione selezionata

en: Unreconciled
it: Non riconciliata

en: Unreconciled only
it: Solo non riconciliate

en: Unsaved Book
it: Libro non salvato

en: Unspecified
it: Non specificato

en: Unsupported entity type: %s
it: Tipo di entità non supportata: %s

en: Until
it: Fino al

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Unvoid the current transaction.
it: Ripristina la transazione corrente.

en: Up
it: Su

en: Upcoming Transactions
it: Prossime transazioni

en: Update and reconcile (auto) match to %s
it: Aggiorna e riconcilia la corrispondenza (automatica) su %s

en: Update and reconcile (manual) match to %s
it: Aggiorna e riconcilia la corrispondenza (manuale) su %s

en: Update the current report's saved configuration
it: Aggiornare la configurazione salvata del report corrente

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
it: Aggiorna la configurazione salvata del report corrente. La configurazione del report verrà salvata nel file %s.

en: Update your GnuCash accounts
it: Aggiorna i conti di GnuCash

en: Use 24 hour time format
it: Usa il formato a 24 ore

en: Use Average
it: Utilizza la media

en: Use Commodity Value
it: Usa il valore della commodity

en: Use Detailed Tax Summary
it: Usa riepilogo imposte dettagliato

en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
it: Utilizzare la voce Modifica->Opzioni del report imposte» per assegnare a questo conto un codice imposta facendolo rientrare tra quelli relativi alle imposte.

en: Use Escrow Account
it: Utilizzare il conto destinato a garanzia

en: Use Existing
it: Utilizza quello esistente

en: Use From - To
it: Utilizza «Dal» - «Al»

en: Use Full Account Name
it: Usa il nome completo del conto

en: Use Full Other Account Name
it: Usa il nome completo per il conto della contropartita

en: Use Global
it: Usa globale

en: Use Global Preference
it: Utilizza preferenze globali

en: Use Non-SWIFT _transaction text
it: Utilizza il testo per _transazioni Non-SWIFT

en: Use Quotes
it: Usa quotazioni

en: Use Shift combined with Return or Keypad Enter to finish editing
it: Utilizzare Maiusc in combinazione con Invio o Invio del tastierino numerico per terminare la modifica

en: Use Split Action Field for Number
it: Usa il campo «Operazione» delle suddivisioni per il «Numero»

en: Use Stacked Charts
it: Usa grafici in pila

en: Use Trading Accounts
it: Usa i conti per il trading

en: Use _bayesian matching
it: Utilizza la corrispondenza _bayesiana

en: Use _formal accounting labels
it: Utilizza le diciture _formali della contabilità (Dare, Avere)

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
it: Utilizza il formato orario a 24 ore (invece di 12).

en: Use a fixed value or apply transformation for all periods.
it: Utilizza un valore fisso o applica la trasformazione per tutti i periodi.

en: Use absolute profit/loss ending date
it: Usa data finale assoluta per il conto economico

en: Use absolute profit/loss starting date
it: Usa data iniziale assoluta per il conto economico

en: Use account colors in the account hierarchy
it: Usa i colori dei conti nella gerarchia dei conti

en: Use account colors in the tabs of open account registers
it: Usa i colori dei conti nelle schede dei registri dei conti

en: Use accumulated amounts
it: Usa gli importi accumulati

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
it: Utilizza l'algoritmo bayesiano per inserire le nuove transazioni nei conti esistenti.

en: Use bayesian matching
it: Utilizza la corrispondenza Bayesiana

en: Use formal account labels
it: Utilizza le voci formali della contabilità

en: Use local time
it: Utilizza l'ora locale

en: Use newest lots first.
it: Usa i lotti più recenti per primi.

en: Use next weekday
it: Usa il giorno della settimana successivo

en: Use oldest lots first.
it: Usa prima i lotti più vecchi.

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
it: Utilizza le diciture «Dare» e «Avere» in luogo di sinonimi informali.

en: Use previous weekday
it: Usa il giorno della settimana precedente

en: Use regular expressions for account name filter
it: Usa espressioni regolari per il filtro del nome conto

en: Use regular expressions for transaction filter
it: Utilizza le espressioni regolari utilizzata per il filtro delle transazioni

en: Use relative profit/loss ending date
it: Usa data finale relativa per il conto economico

en: Use relative profit/loss starting date
it: Usa data iniziale relativa per il conto economico

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
it: Usa le righe sotto alle colonne dei numeri sommati com'è uso dei contabili.

en: Use standard US layout
it: Usa la disposizione predefinita per gli Stati Uniti

en: Use template report
it: Usa modello di report

en: Use the average value over all actual periods for all projected periods
it: Utilizzare il valore medio di tutti i periodi effettivi per tutti i periodi previsti

en: Use the current layout as default for all customer invoices and credit notes
it: Utilizza il layout attuale come predefinito per tutti i documento di vendita cliente e le note di credito

en: Use the current layout as default for all employee vouchers and credit notes
it: Utilizza il layout attuale come predefinito per tutte le note spese dipendenti e le note credito

en: Use the current layout as default for all vendor bills and credit notes
it: Utilizza il layout attuale come predefinito per tutti i documenti di acquisto e le note credito

en: Use the date format specified by the system locale.
it: Usa il formato di data predefinito del sistema.

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
it: Avvia la calcolatrice per il calcolo del rimborso di mutui e prestiti

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
it: Utilizza la data assoluta finale specificata per calcolare profitti e perdite. Questa data verrà utilizzata anche per il calcolo delle attività nette.

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
it: Utilizza la data assoluta iniziale specificata per calcolare profitti e perdite.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
it: Utilizza la valuta specificata di seguito per tutti i nuovi conti creati.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
it: Utilizza la valuta specificata di seguito per tutti i nuovi report creati.

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
it: Utilizza la data finale relativa specificata per calcolare profitti e perdite. Questa data verrà utilizzata anche per il calcolo delle attività nette.

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
it: Utilizza la data iniziale relativa specificata per calcolare profitti e perdite.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
it: Utilizza la valuta predefinita del sistema per tutti i nuovi conti creati.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
it: Utilizza la valuta predefinita di sistema per tutti i nuovi report.

en: Use this dialog if you want GnuCash to automatically find which transactions are cleared, given an ending balance. For example, said ending balance can be the current balance given by your bank online.
it: Usa questa finestra di dialogo se desideri che GnuCash trovi automaticamente quali transazioni sono state compensate, dato un saldo finale. Ad esempio, detto saldo finale può essere il saldo corrente fornito dalla tua banca online.

en: User Defined
it: Definito dall'utente

en: Username
it: Nome utente

en: Username and Password
it: Nome utente e password

en: Valid range is 0 to 1100 days
    If 0, all previous days included
it: L'intervallo valido è da 0 a 1100 giorni
    Se è 0, tutti i giorni precedenti sono inclusi

en: Validation
it: Validazione

en: Validation…
it: Validazione…

en: Value
it: Valore

en: Value $
it: Valore $

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
it: Il valore '~a' potrebbe essere ~a o ~a.

en: Value (Negated)
it: Valore (segno opposto)

en: Value Change
it: Valore delle modifiche

en: Value Num.
it: Valore Num.

en: Value With Sym
it: Valore con Simb

en: Value appears to contain a year while the selected format forbids this.
it: Il valore sembra contenere un anno mentre il formato selezionato lo proibisce.

en: Value can't be parsed into a date using the selected date format.
it: Il valore non può essere riconosciuto come una data utilizzando il formato data selezionato.

en: Value can't be parsed into a number using the selected currency format.
it: Il valore non può essere riconosciuto come un numero utilizzando il formato valuta selezionato.

en: Value can't be parsed into a valid commodity.
it: Il valore non può essere convertito in una commodity valida.

en: Value can't be parsed into a valid namespace.
it: Il valore non può essere riconosciuto in uno spazio dei nomi valido.

en: Value can't be parsed into a valid reconcile state.
it: Il valore non può essere riconosciuto come uno stato di riconciliazione valido.

en: Value doesn't appear to contain a valid number.
it: Il valore non sembra contenere un numero valido.

en: Value parsed into an invalid currency for a currency column type.
it: Valore convertito in una valuta non valida per un tipo di colonna di valuta.

en: Values are accumulated across periods.
it: I valori vengono sommati tra periodi.

en: Vendor
it: Fornitore

en: Vendor ID
it: ID fornitore

en: Vendor Listing
it: Elenco dei fornitori

en: Vendor Number
it: Numero fornitore

en: Vendor Report
it: Report fornitore

en: Vendor number
it: Numero fornitore

en: Vendor number format
it: Formato numero fornitore

en: Vendor's Bills
it: Documento di acquisto fornitore

en: Vendor's Jobs
it: Lavori fornitore

en: Vendors
it: Fornitori

en: Vendors Overview
it: Panoramica dei fornitori

en: Verbose HBCI debug messages
it: Messaggi di debug HBCI prolissi

en: Version
it: Versione

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Vietnamese (TCVN)
it: Vietnamita (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
it: Vietnamita (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
it: Vietnamita (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
it: Vietnamita (Windows-1258)

en: View
it: Visualizza

en: View Bill
it: Visualizza documento di acquisto

en: View Credit Note
it: Visualizza nota di credito

en: View Expense Voucher
it: Visualizza nota spese

en: View Invoice
it: Visualizza documento di vendita

en: View Invoices
it: Visualizza documenti di vendita

en: View _Lots…
it: Visualizza _lotti…

en: View all Linked Business Documents
it: Visualizza tutti i documenti commerciali collegati

en: View all Transaction Linked Documents
it: Visualizza tutti i documenti collegati alla transazione

en: View and Delete Bayesian and non-Bayesian information
it: Vedi e cancella informazioni bayesiane e non bayesiane

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
it: Visualizza e modifica le commodity per le azioni e per i fondi comuni

en: View and edit the list of Billing Terms
it: Visualizza e modifica l'elenco dei termini di pagamento

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
it: Visualizza e permette di modificare l'elenco delle tabelle delle imposte di vendita (GST/IVA)

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
it: Visualizza e modifica i prezzi delle azioni e dei fondi comuni

en: View the Tips of the Day
it: Mostra il suggerimento del giorno

en: View/Edit Bill
it: Visualizza/modifica documento di acquisto

en: View/Edit Customer
it: Visualizza/modifica cliente

en: View/Edit Employee
it: Visualizza/modifica dipendente

en: View/Edit Invoice
it: Visualizza/modifica documento di vendita

en: View/Edit Job
it: Visualizza/modifica lavoro

en: View/Edit Order
it: Visualizza/modifica ordine

en: View/Edit Vendor
it: Visualizza/modifica fornitore

en: View/Edit Voucher
it: Visualizza/modifica nota

en: View…
it: Visualizza…

en: Visit the GnuCash website.
it: Visita il sito internet GnuCash.

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
it: Ebraico visuale (ISO-8859-8)

en: Void Reason
it: Motivo annullamento

en: Void Transaction
it: Annulla transazione

en: Void Transactions
it: Transazioni annullate

en: Void only
it: Solo annullate

en: Void the current transaction.
it: Annulla importi e conti della transazione corrente.

en: Voided
it: Annullata

en: Voided transaction
it: Transazione annullata

en: Voucher
it: Nota spese

en: Voucher ID
it: ID venditore

en: Voucher Information
it: Informazioni sulla nota spese

en: Voucher Notes
it: Annotazioni Nota spese

en: Voucher Owner
it: Intestatario Nota spese

en: WARNING! Account contains splits whose reconcile date is after statement date. Reconciliation may be difficult.
it: ATTENZIONE! Il conto contiene delle suddivisioni la cui data di riconciliazione è successiva alla data del rendiconto. La riconciliazione potrebbe essere complicata.

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
it: ATTENZIONE: ci sono codici TXF doppi assegnati ad alcuni conti. Solo i codici TXF con sorgenti creditizie possono essere ripetuti.

en: Want to see all your subaccount transactions in one register? From the Accounts tab in the main window, highlight the parent account and select Edit->Open Subaccounts from the menu.
it: Vuoi vedere tutte le transazioni di tutti i sottoconti in un registro? Dalla scheda Conti nella finestra principale, evidenziare il conto genitore e scegliere «Modifica->Apri sottoconti» dal menu.

en: Warn if a lot has a blank title
it: Avvisa se un lotto ha un titolo vuoto

en: Warn if a lot has more than one bought split
it: Avvisa se un lotto ha più di un frazionamento acquistato

en: Warn if a lot's balance drops below zero
it: Avvisa se il saldo di un lotto scende sotto lo zero

en: Warn if a split is not assigned to a lot
it: Avvisa se un frazionamento non è assegnato a un lotto

en: Warn if the 'Realized Gain/Loss' split(s) sum does not match the computed gains
it: Avvisa se la somma dei «Guadagni/perdite realizzati» sui frazionamenti non corrisponde ai guadagni calcolati

en: Warn if the account balance does not match the computed lots' end balance
it: Avvisa se il saldo del conto non corrisponde al saldo finale calcolato dei lotti

en: Warning
it: Avviso

en: Warning: Above lot has ~a bought splits. Consider separating them into their own lots.
it: Attenzione: il lotto precedente ha ~a divisioni di acquisto. Prendi in considerazione la possibilità di separarle in lotti differenti.

en: Warning: Above lot's balance is negative on ~a. Consider removing the responsible sale split from the lot and then scrubbing.
it: Attenzione: il saldo del lotto sopra è negativo su ~a. Considera la possibilità di rimuovere dal lotto la divisione della vendita responsabile, e quindi di ripulire.

en: Warning: Above lot's computed gain ~a is not equal to the "Realized Gain/Loss" split(s) sum ~a. Difference: ~a
it: Attenzione: Il guadagno ~a calcolato per il lotto precedente non è uguale alla somma ~a di «Guadagni/perdite realizzati» dei singoli frazionamenti. Differenza di ~a

en: Warning: Above lot's title is blank.
it: Attenzione: Il lotto precedente è vuoto.

en: Warning: End amount ~a is not equal to actual account balance ~a. Difference: ~a. Do lots need to be scrubbed?
it: Attenzione: L'ammontare finale ~a non è uguale al saldo corrente ~a del conto. Differenza: ~a. È necessario ripulire i lotti?

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
it: Attenzione: Finance::Quote non è installato correttamente.

en: Warning: The following ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
it: Attenzione: La/le seguente/i ~a divisione/i non è/sono assegnata/e ad un lotto. È necessario ripulire i lotti?

en: Warning: ~a split(s) are not assigned to a lot. Do lots need to be scrubbed?
it: Attenzione: ~a divisione/i non sono assegnate ad un lotto. È necessario ripulire i lotti?

en: Website
it: Sito web

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weekly
it: Settimanale

[ctx: Weekly]
en: Every
it: Ogni

[ctx: Weekly]
en: weeks.
it: settimane.

en: Weekly Average
it: Media settimanale

en: Weeks
it: Settimane

en: Weighted Average
it: Media ponderata

en: Weighted average of all transactions in the past
it: Media ponderata di tutte le transazioni pregresse

en: Welcome to GnuCash
it: Benvenuto in GnuCash

en: Welcome to GnuCash %s Shell
it: Benvenuto nella shell GnuCash %s

en: Western
it: Occidentale

en: Western (IBM-850)
it: Occidentale (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
it: Occidentale (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
it: Occidentale (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
it: Occidentale (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
it: Occidentale (Windows-1252)

en: What kind of chart to include
it: Tipo di grafico da includere

en: When Updating and Clearing a matched transaction, append the imported Description and Notes to the matched Description and Notes instead of replacing them.
it: Quando si aggiorna e si liquida una transazione abbinata, aggiunge la descrizione e le note importate alla descrizione e alle note corrispondenti, invece di sostituirle.

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
it: Quando una data viene inserita senza l'anno, può essere completata in modo che ricada nell'anno solare corrente o vicino alla data corrente in base a una finestra temporale che inizia un certo numero di mesi indietro nel tempo.

en: When a date is entered without year, it should be taken
it: Quando una data è inserita senza l'anno, deve essere considerata

en: When enabled the register will use a GnuCash specific color theme (green/yellow). Otherwise it will use the system color theme. Regardless of this setting the user can always override the color theme via a gnucash specific css file to be stored in the gnucash used config directory. More information can be found in the gnucash FAQ.
it: Se abilitato, il registro utilizzerà un tema colore specifico di GnuCash (verde/giallo). Altrimenti utilizzerà il tema del colore di sistema. Indipendentemente da questa impostazione, l'utente può sempre sovrascrivere il tema del colore tramite un file css specifico di gnucash da archiviare nella directory di configurazione utilizzata da gnucash. Maggiori informazioni sono disponibili nelle FAQ di gnucash.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
it: Quando si immette una data, è possibile digitare «+» o «-» per incrementare o decrementare la data selezionata. È possibile usare «+» e «-» anche per incrementare e decrementare i numeri d'assegno.

en: When paid
it: Data di pagamento

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
it: Quando lo stato non è identificato in un file QIF, le transazioni verranno marcate come compensate.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
it: Quando lo stato non è identificato in un file QIF, le transazioni verranno marcate come non compensate.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
it: Quando lo stato non è specificato in un file QIF, le transazioni verranno marcate come riconciliate.

en: When using the dump command list all of the parameters Finance::Quote returns for the symbol instead of the ones that Gnucash requires.
it: Quando si utilizza il comando dump, elenca tutti i parametri che Finance::Quote restituisce per il simbolo invece di quelli richiesti da Gnucash.

en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s' and the number of accounts exported will be %u.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
it: Facendo clic su «Applica», le transazioni verranno esportate nel file «%s» e il numero di conti esportati sarà %u.
    
    È anche possibile tornare indietro e verificare le impostazioni facendo clic su «Indietro» o su «Annulla» per interrompere l'esportazione.

en: When you click "Apply", the transactions will be exported to the file '%s'.
    
    You can also verify your selections by clicking on "Back" or "Cancel" to abort the export.
it: Facendo clic su «Applica», le transazioni verranno esportate nel file «%s»
    
    È anche possibile tornare indietro e verificare la selezione facendo clic su «Indietro» o su «Annulla» per interrompere l'esportazione.

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
it: Premendo il pulsante «Avvia», GnuCash importerà i dati QIF. Se non si verificano errori o avvisi, si procederà automaticamente al passo successivo. Diversamente, i dettagli verranno visualizzati qui sotto per essere controllati.

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
it: Premendo il pulsante «Avvia», GnuCash procederà al caricamento del file QIF. Se non ci saranno errori o avvisi, procederà automaticamente al passo successivo. Diversamente, i dettagli dell'operazione verranno visualizzati qui sotto per la consultazione.

en: Where to place the chart
it: Dove posizionare il grafico

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
it: Indica se le voci multiple in un documento di vendita che devono essere registrate sullo stesso conto debbano, per impostazione predefinita, essere accumulate in una singola suddivisione. Questa impostazione può essere cambiata nella finestra di registrazione.

en: Whether or not to include a label for sections.
it: Indica se includere un'etichetta per le sezioni.

en: Whether or not to include a label for the assets section.
it: Indica se includere un'etichetta per la sezione dell'attivo.

en: Whether or not to include a label for the equity section.
it: Indica e includere un'etichetta per la sezione del patrimonio netto.

en: Whether or not to include a label for the expense section.
it: Indica se includere un'etichetta per la sezione uscite.

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
it: Indica se includere un'etichetta per la sezione del passivo.

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
it: Indica se includere un'etichetta per la sezione delle entrate.

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
it: Indica se includere un'etichetta per la sezione dei conti per il trading.

en: Whether or not to include a line indicating total amounts.
it: Indica se includere una riga con gli importi totali.

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
it: Indica se includere una riga con il totale dell'attivo.

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
it: Indica se includere una riga con il totale del patrimonio netto.

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
it: Indica se includere una riga che indica il totale delle uscite.

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
it: Indica se includere una riga con il totale del passivo.

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
it: Indica se includere una riga contenente il totale delle entrate.

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
it: Indica se includere una riga contenente il saldo totale dei conti per il trading.

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
it: Indica se includere le righe che indicano la variazione dei totali inserite nel budget.

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
it: Indica se per impostazione predefinita le imposte sono incluse nelle voci dei documenti di acquisto. Questa impostazione è applicata dai nuovi clienti e fornitori.

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
it: Indica se per impostazione predefinita le imposte sono incluse nelle voci dei documenti di vendita. Questa impostazione è applicata dai nuovi clienti e fornitori.

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
it: Indica se visualizzare l'elenco delle scadenze per i documenti di acquisto all'avvio.

en: Which check position to print
it: Quale posizione dell'assegno stampare

en: While importing transactions from OFX file '%s' found %d previously imported transactions, no new transactions.
it: Durante l'importazione di transazioni dal file OFX «%s» ho trovato %d transazioni precedentemente importate, nessuna nuova transazione.

en: While this transaction has multiple splits that can be considered
    as 'the payment split', GnuCash only knows how to handle one.
    Please select one, the others will be discarded.
it: Sebbene questa transazione abbia più divisioni che possono essere
    considerate «suddivisione del pagamento», GnuCash sa solo come gestirne una.
    Selezionane una, le altre verranno scartate.

en: Whole Loan
it: Prestito intero

en: Width of notebook tabs
it: Larghezza delle schede

en: Width of plot, 10 - 100 in percent, above in pixels.
it: Larghezza di stampa, 10 - 100 in percentuale, oltre in pixel.

en: Width of the footer logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
it: Larghezza del logo del piè di pagina nel formato CSS; per esempio 10% o 32px. Lasciare vuoto per visualizzare il logo con la larghezza originale. L'altezza del logo verrà scalata di conseguenza.

en: Width of the header logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
it: Larghezza del logo nel formato CSS; per esempio 10% o 32px. Lasciare vuoto per visualizzare il logo con la larghezza originale. L'altezza del logo verrà scalata di conseguenza.

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
it: Larghezza del logo nel formato CSS; ad esempio 10% o 32px. Lasciare vuoto per visualizzare il logo con la larghezza originale. L'altezza del logo verrà scalata di conseguenza.

en: Width of this column
it: Larghezza di questa colonna

en: Window geometry
it: Geometria della finestra

en: Windows
it: Finestre

en: Wire
it: Bonifico

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
it: Con GnuCash è possibile:

en: With the scaled option, prices are removed relative to the date selected. 'One a month' is used for dates older than a year and 'One a week' is used for dates older than six months to a year.
it: Con l'opzione «ridimensionato», i prezzi vengono rimossi rispetto alla data selezionata. «Uno al mese» viene utilizzato per le date più vecchie di un anno e «Uno alla settimana» viene utilizzato per le date più vecchie di sei mesi fino a un anno.

en: Withdraw
it: Prelievo

en: Withdrawal
it: Prelievo

en: Withdrawals
it: Prelevamenti

en: Working…
it: Elaborazione in corso…

en: Writing file…
it: Scrittura file in corso…

en: Wrong report definition:
it: Definizione errata del report:

en: Yearly
it: Annuale

en: Yearly Average
it: Media annua

en: Years
it: Anni

en: Yellow
it: Giallo

en: Yes
it: Sì

en: Yes, _always
it: Sì, s_empre

en: Yes, reset the Tax Tables
it: Sì, reimposta le tabelle delle imposte

en: You are about to change a protected field of a reconciled split. If you continue editing this split it will be unreconciled. This might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
it: Si sta per modificare un campo protetto di una suddivisione riconciliata. Se procedi nella modifica questa suddivisione non sarà più riconciliata. Questo può rendere difficile una riconciliazione in futuro! Vuoi procedere con questa modifica?

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
it: Si sta per marcare una suddivisione riconciliata come non riconciliata. Procedendo, potrebbe risultare difficile effettuare delle riconciliazioni in futuro! Procedo con la modifica?

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
it: Stai per sovrascrivere una suddivisione esistente. Vuoi procedere?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
it: Stai per sovrascrivere una transazione esistente. Proseguire?

en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
it: Si è tentato di salvare in
    «%s»
    o in una sua sotto cartella. Questa operazione non è consentita dato che «%s» riserva questa cartella per un uso interno.
    
    Riprovare con una cartella differente.

en: You can also lookup and file bug reports at {1}
it: È possibile anche ricercare ed inviare un rapporto di errore all'indirizzo {1}

en: You can assign or modify keyboard shortcuts for many GnuCash actions. See https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.
it: È possibile assegnare o modificare le scorciatoie da tastiera per molte azioni di GnuCash. Vedi https://wiki.gnucash.org/wiki/Keyboard_Shortcuts.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
it: È possibile importare facilmente i propri dati finanziari preesistenti da Quicken, MS Money o altri programmi che esportino file QIF e OFX. Nel menu File, fai clic sul sotto menu Importa e quindi rispettivamente sul file QIF o OFX. Poi segui le istruzioni riportate.

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
it: Gli assegni possono essere stampati solamente dal registro di un conto bancario o dai risultati di una ricerca.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
it: Si possono raggruppare più report in una sola finestra, visualizzando così tutte le informazioni finanziarie che si desidera avere a colpo d'occhio. A tal scopo, usare il report «Vista multi colonna->Report multicolonna personalizzato».

en: You can set the Security Editor screen to display the Quote Source of a security, which makes it easy to see which online sources your securities use. Click the triangle at the far right of the column headings to change the display.
it: È possibile impostare la schermata dell'Editor del titolo in modo da visualizzare la fonte delle Quotazioni di un titolo, il che semplifica la visualizzazione delle fonti online utilizzate dai titoli. Fai clic sul triangolo all'estrema destra delle intestazioni di colonna per modificare la visualizzazione.

en: You can type '+' or '-' to increment or decrement the number.
it: Puoi digitare «+» o «-» per aumentare o diminuire il numero.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
it: Non è possibile trasferire da un conto diverso dal un conto valuta. Provare a invertire i conti «da» e «a» e rendere l'importo negativo.

en: You can't transfer from and to the same account!
it: Non è possibile trasferire da un conto verso lo stesso conto!

en: You cannot cut this split.
it: Non è possibile tagliare questa suddivisione.

en: You cannot delete this split.
it: Non è possibile cancellare questa suddivisione.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
it: Non è possibile rimuovere l'ultimo elemento dalla tabella imposte. Se lo desideri, puoi provare a cancellare la tabella imposte.

en: You cannot save to that file.
it: Non è possibile salvare in quel file.

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
it: Non è possibile salvare il file con questo nome.
    
    %s

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
it: Non è possibile annullare una transazione con suddivisioni riconciliate o compensate.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
it: Non è stato immesso alcun conto di destinazione. Un conto di destinazione è necessario per un trasferimento online.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
it: Non è stata immessa alcuna banca di destinazione. Una banca di destinazione è necessaria per un trasferimento online.

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
it: Non è stata immessa alcun nome del beneficiario per la transazione. Il nome del beneficiario è necessario per un trasferimento online.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
it: Non è stata immessa alcuna causale per la transazione. La causale è richiesta per un trasferimento online.

en: You do not have permission to access %s.
it: Non si ha il permesso di aprire %s.

en: You don't have any stock accounts with balances!
it: Nessun conto delle azioni ha un saldo!

en: You have asked for a book to be created. This book will contain all transactions up to midnight %s (for a total of %d transactions spread over %d accounts).
    
    Amend the Title and Notes or Click on "Next" to proceed.
    Click on "Back" to adjust the dates or "Cancel".
it: È stata richiesta la creazione di un libro. Questo libro conterrà tutte le transazioni fino a mezzanotte %s (per un totale di %d transazioni suddivise in %d conti).
    
    Controlla il titolo e le note o fai clic su «Avanti» per procedere.
    Fai clic su «Indietro» per modificare le date o su «Annulla».

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
it: Hai tentato di creare una transazione pianificata che non verrà mai eseguita. Vuoi davvero farlo?

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
it: L'elenco dei modelli per i trasferimenti online è stato modificato, ma poi è stato annullata la finestra del trasferimento. Salvare comunque i cambiamenti?

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
it: Sono stati effettuati dei cambiamenti a questa finestra di riconciliazione. Si è sicuri di voler annullare?

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
it: Non è stato impostato un conto valido di registrazione. Crea un conto di tipo «%s» prima di procedere con il pagamento. Vorresti forse prima creare un documento di vendita o un documento di acquisto?

en: You have not selected an owner
it: Non è stato selezionato alcun intestatario

en: You have not selected any accounts
it: Non è stato selezionato alcun conto

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
it: Sono state disabilitate le finestre di avviso relative alle operazioni riportate nell'elenco seguente. Per riabilitarle, spunta l'opzione vicino all'operazione per cui ripristinare la finestra di avviso e fai clic su «Ok».

en: You have selected no accounts.
it: Nessun conto è stato selezionato.

en: You have to set up at least one connection before you can continue.
    
    Please press the button below to start it.
it: Per continuare, devi impostare almeno una connessione.
    
    Fai clic sul pulsante qui sotto per avviare la procedura.

en: You may not create a new national currency.
it: Impossibile creare una nuova moneta nazionale.

en: You must choose a Tax Account.
it: È necessario scegliere un conto imposte.

en: You must choose a commodity.
it: Scegliere una commodity.

en: You must choose a valid parent account.
it: Si deve scegliere un conto genitore valido.

en: You must choose an owner for this job.
it: È necessario scegliere un intestatario per questo lavoro.

en: You must enter a Payment-Address Name.
it: È necessario immettere un nome per l'indirizzo di pagamento.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
it: Immettere una stringa non vuota per «nome completo», «simbolo/abbreviazione» e «tipo» per la commodity.

en: You must enter a valid 'to' amount.
it: È necessario immettere un importo «a» valido.

en: You must enter a valid account name for posting.
it: Devi immettere un nome di conto valido per registrare.

en: You must enter a valid amount.
it: È necessario immettere un importo valido.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
it: Inserire un saldo di apertura valido o lasciare vuoto.

en: You must enter a valid price.
it: Immettere un prezzo valido.

en: You must enter an amount to transfer.
it: È necessario inserire un importo da trasferire.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
it: Devi immettere una valuta nazionale esistente o inserire un tipo differente.

en: You must provide a name for the new style sheet.
it: È necessario immettere un nome per il nuovo foglio di stile.

en: You must provide a name for this Billing Term.
it: È necessario immettere un nome per questo termine di pagamento.

en: You must provide a name for this Tax Table.
it: È necessario immettere un nome per questa tabella imposte.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
it: È necessario immettere un nome univoco per questo termine di pagamento. La scelta «%s» è già in uso.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
it: È necessario un nome univoco per questa tabella imposte. La scelta «%s» è già in uso.

en: You must select a Currency.
it: È necessario selezionare una valuta.

en: You must select a Security.
it: È necessario selezionare un titolo.

en: You must select a company for payment processing.
it: È necessario scegliere un'impresa per elaborare il pagamento.

en: You must select a report configuration to delete.
it: È necessario selezionare una configurazione di report da eliminare.

en: You must select a report configuration to load.
it: È necessario selezionare una configurazione di report da caricare.

en: You must select a transfer account from the account tree.
it: È necessario selezionare un conto di destinazione dalla struttura dei conti.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
it: Selezionare un conto di trasferimento o scegliere il conto del patrimonio per i saldi di apertura.

en: You must select an account type.
it: Scegliere un tipo di conto.

en: You must select an item from the list
it: Scegli un elemento dalla lista

en: You must select at least one account to edit.
it: Selezionare almeno un conto da modificare.

en: You must select at least one account to estimate.
it: Selezionare almeno un conto da stimare.

en: You must select one budget cell to edit.
it: Devi selezionare una cella del budget da modificare.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
it: È necessario specificare un conto da cui trasferire, o verso cui trasferire o effettuare entrambe le operazioni, per questa transazione. Diversamente non verrà salvata.

en: You need to enter some search text.
it: Inserire un testo da ricercare.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
it: È necessario espandere la transazione per modificarne il tasso di cambio.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
it: È necessario selezionare una suddivisione per modificarne il tasso di cambio.

en: You need to supply Billing Information.
it: Devi fornire le informazioni di fatturazione.

en: You will enter a transaction with date %s which is earlier than the latest transaction in this account, dated %s. Doing so may affect the cost basis, and therefore capital gains, of transactions dated after the new entry. Please review all transactions to ensure proper recording.
it: Inserirai una transazione con data %s precedente all'ultima transazione in questo conto, datata %s. Ciò potrebbe incidere sulla base di costo, e quindi sulle plusvalenze, delle operazioni con data successiva al nuovo inserimento. Rivedi tutte le transazioni per assicurarti della corretta registrazione.

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
it: In questo modo verrà cancellata una suddivisione riconciliata! non è una buona idea in quanto il saldo riconciliato verrà corrotto.

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
it: In questo modo verrà cancellata una transazione con delle suddivisioni riconciliate! Non è una buona idea in quanto il saldo riconciliato risulterà sbilanciato.

en: You would be removing a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
it: In questo modo verrà cancellata una suddivisione riconciliata! Non è una buona idea in quanto il saldo riconciliato verrà corrotto.

en: You would be removing a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
it: In questo modo verrà rimossa una transazione con delle suddivisioni riconciliate! Non è una buona idea in quanto il saldo riconciliato risulterà sbilanciato.

en: You've said to delete the subaccount and it contains transactions. What would you like to do with these transactions?
it: Hai scelto di eliminare un sottoconto che contiene delle transazioni. Cosa si desidera fare con queste transazioni?

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
it[0]: Il file su cui stai lavorando deve essere salvato su disco per poter conservare le modifiche effettuate. GnuCash è in grado di salvare automaticamente ogni minuto, proprio come se si premesse con questo intervallo di tempo il pulsante «Salva» sulla barra degli strumenti.
    
    È possibile cambiare l'intervallo o disabilitare il salvataggio automatico dal menu «Modifica->Preferenze->Generale->Intervallo di salvataggio automatico».
    
    Salvare il file automaticamente?
it[1]: Il file su cui si sta lavorando deve essere salvato su disco per poter conservare le modifiche effettuate. GnuCash è in grado di salvare automaticamente ogni %d minuti, proprio come se si premesse con questo intervallo di tempo il pulsante «Salva» sulla barra degli strumenti.
    
    È possibile cambiare l'intervallo o disabilitare il salvataggio automatico dal menu «Modifica->Preferenze->Generale->Intervallo di salvataggio automatico».
    
    Salvare il file automaticamente?

en: Your gnucash metadata has been migrated.
it: I tuoi metadati gnucash sono stati trasferiti.

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
it: Il tuo conto corrente bancario locale non ha ancora le informazioni del conto SEPA memorizzate. Siamo spiacenti, ma in questa versione di sviluppo è necessario un ulteriore passaggio che non è stato ancora implementato direttamente in gnucash. Eseguire il programma da riga di comando «aqhbci-tool» per il proprio account, come segue: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: Your ref:
it: Tuo rif:

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
it: La commodity selezionata e la valuta del report sono identiche. Non ha senso mostrare i prezzi per delle commodity uguali.

en: Zoom factor to use by default for reports.
it: Fattore di ingrandimento predefinito da utilizzare per i report.

en: [datafile]
it: [file dati]

en: _Abort
it: _Annulla

en: _About
it: _Informazioni su

en: _Absolute
it: _Assoluta

en: _Account
it: _Conto

en: _Account code
it: _Numero del conto

en: _Accumulate splits on post
it: _Accumula suddivisioni nella registrazione

en: _Action
it: _Operazione

en: _Actions
it: Oper_azioni

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Add current
it: _Aggiungi attuale

en: _Added by the application
it: _Aggiunta dall'applicazione

en: _Address
it: _Indirizzo

en: _All Periods…
it: _Tutti i periodi…

en: _Amount
it: _Importo

en: _Apply
it: _Applica

en: _Asset
it: _Attivo

en: _Assets & Liabilities
it: _Attività e passività

en: _Assign transfer account
it: _Assegna conto di trasferimento

en: _Auto-Split Ledger
it: Registro a espansione a_utomatica

en: _Auto-clear…
it: _Auto-compensa…

en: _Auto-create new transactions
it: Crea auto_maticamente le nuove transazioni

en: _Auto-raise lists
it: Esp_andi elenchi automaticamente

en: _Auto-split ledger
it: Mastro a espansione _automatica

en: _Automatic decimal point
it: Posizioni decim_ali automatiche

en: _Basic Ledger
it: Libro mastro _base

en: _Basic ledger
it: Libro mastro di _base

en: _Billing Terms Editor
it: Editor dei termini di _pagamento

en: _Blank
it: _Vuota

en: _Blank Transaction
it: Transazione v_uota

en: _Business
it: _Impresa

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Cascade Account Properties…
it: Proprietà conto a _cascata…

en: _Check & Repair
it: _Controlla e ripara

en: _Cleared
it: _Compensata

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Close Book…
it: _Chiusura conti…

en: _Close log window when finished
it: _Chiudi la finestra di log al termine

en: _Column span
it: Distanza tra le _colonne

en: _Company Report
it: Report _impresa

en: _Contents
it: _Sommario

en: _Copy
it: _Copia

en: _Copy Budget
it: _Copia budget

en: _Copy Split
it: _Copia suddivisione

en: _Copy Transaction
it: _Copia transazione

en: _Custom
it: Perso_nalizzato

en: _Customer
it: _Cliente

en: _Cut Split
it: _Taglia suddivisione

en: _Cut Transaction
it: _Taglia transazione

en: _Date
it: _Data

en: _Date format
it: Formato _data

en: _Days in advance
it: _Giorni in anticipo

en: _Decimal places
it: _Posizioni decimali

en: _Default
it: _Predefinito

en: _Delay
it: _Ritardo

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Delete Account
it: _Elimina conto

en: _Delete Account…
it: _Elimina conto…

en: _Delete Budget
it: _Elimina budget

en: _Delete Budget…
it: _Elimina budget…

en: _Delete Schedule
it: _Elimina pianifica

en: _Delete Split
it: _Elimina suddivisione

en: _Delete Transaction
it: _Elimina transazione

en: _Delete selected matches
it: _Cancella corrispondenze selezionate

en: _Description
it: _Descrizione

en: _Discard Changes
it: _Annulla le modifiche

en: _Discard Transaction
it: _Elimina transazione

en: _Display symbol
it: _Visualizza simbolo

en: _Do it anyway
it: _Procedi comunque

en: _Don't Record
it: _Non registrare

en: _Double Line
it: Riga _doppia

en: _Double line view
it: Visualizza a riga _doppia

en: _Down
it: _Giù

en: _Duplicate Bill
it: _Duplica documento di acquisto

en: _Duplicate Credit Note
it: _Duplica nota di credito

en: _Duplicate Invoice
it: _Duplica documento di vendita

en: _Duplicate Voucher
it: _Duplica nota spese

en: _Earliest
it: _Mostra dalla prima

en: _Earliest possible date
it: _Prima data possibile

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Edit Account
it: _Modifica conto

en: _Edit Bill
it: _Modifica documento di acquisto

en: _Edit Credit Note
it: _Modifica nota di credito

en: _Edit Invoice
it: _Modifica documento di vendita

en: _Edit Schedule
it: _Modifica pianifica

en: _Edit Voucher
it: _Modifica nota spese

en: _Edit description, notes, or memo
it: _Modifica descrizione, note o promemoria

en: _Edit list of encodings
it: _Modifica la lista delle codifiche

en: _Employee
it: _Dipendenti

en: _Ending Balance
it: Saldo _finale

en: _Enter
it: _Inserisci

en: _Enter Transaction
it: Ins_erisci transazione

en: _Exchange or abbreviation type
it: M_ercato o tipo di abbreviazione

en: _Expand All
it: _Espandi Tutto

en: _Expense
it: _Uscite

en: _Experimental
it: S_perimentale

en: _Export
it: _Esporta

en: _Fetch Rate
it: _Recupera tasso di cambio

en: _Filter
it: _Filtro

en: _Filter By…
it: _Filtra per…

en: _Find
it: _Trova

en: _Find Customer…
it: _Trova cliente…

en: _Find Employee…
it: _Trova dipendente…

en: _Find Vendor…
it: _Trova fornitore…

en: _Find…
it: _Trova…

en: _Finish
it: _Termina

en: _Frozen
it: _Bloccata

en: _Full name
it: Nome _completo

en: _General Journal
it: _Libro giornale

en: _Get Online Quotes
it: Ricevi quotazioni _online

en: _Get Quotes
it: _Ricevi quotazioni

en: _Go to Date
it: _Vai alla data

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Higher Balance Limit
it: Limite _superiore saldo

en: _Import
it: _Importa

en: _Import Map Editor
it: Editor mappa _importazione

en: _Import my QIF files
it: _Importa i miei file QIF

en: _Imported transactions needing review
it: Transazioni _importate che necessitano di essere controllate

en: _Include sub accounts
it: _Includi i sottoconti

en: _Income
it: _Entrate

en: _Income & Expense
it: _Entrate e uscite

en: _Income & expense
it: Conti _economici

en: _Internal Transaction…
it: Transazione _interna…

en: _Invoices
it: Documento di _vendita

en: _Jump To
it: _Vai a

en: _Jump to the other account
it: _Vai al conto della contropartita

en: _Last retrieval date
it: Data u_ltimo recupero

en: _Latest
it: _Ultima

en: _Left
it: Si_nistra

en: _Liability/Equity
it: _Passivo/Patrimonio Netto

en: _Load another file
it: _Carica un altro file

en: _Loan Repayment Calculator
it: Calcolatore rimborso p_restiti

en: _Locate Linked Documents
it: _Individua i documenti collegati

en: _Lower Balance Limit
it: Limite _inferiore saldo

en: _Manage Document Link…
it: _Gestisci il collegamento al documento…

en: _Memo
it: _Promemoria

en: _Mortgage & Loan Repayment…
it: Rimborso _mutuo e prestito…

en: _Move to
it: _Sposta in

en: _Multicolumn
it: Vista _multi colonna

en: _Name
it: _Nome

en: _Name of the new template
it: _Nome per il nuovo modello

en: _Narrow this column
it: Restri_ngi questa colonna

en: _New
it: _Nuovo

en: _New Budget
it: _Nuovo budget

en: _New Customer…
it: _Nuovo cliente…

en: _New Employee…
it: _Nuovo dipendente…

en: _New Lot
it: _Nuovo lotto

en: _New Schedule
it: _Nuovo Pianifica

en: _New Vendor…
it: _Nuovo fornitore…

en: _New Window
it: _Nuova finestra

en: _New item…
it: _Nuova voce…

en: _Next
it: _Successivo

en: _No, not this time
it: _No, non questa volta

en: _None
it: _Nessuno

en: _Not cleared
it: _Non compensata

en: _Notes
it: _Note

en: _Notify before transactions are created
it: _Notifica prima che le transazioni vengano create

en: _Notify when due
it: _Notifica scadenze

en: _Number
it: _Numero

en: _Online Actions
it: Operazioni _online

en: _Online Banking Setup…
it: Impostazione dell'_Online Banking…

en: _Only display leaf account names
it: Visualizza _solamente i nomi dei sottoconti

en: _Open
it: _Apri

en: _Open Account
it: _Apri conto

en: _Open Budget
it: _Apri budget

en: _Open Linked Document
it: _Apri il documento collegato

en: _Open in new window
it: _Apri in una nuova finestra

en: _Open the new user tutorial
it: _Apri la guida per i nuovi utenti

en: _Open…
it: _Apri…

en: _Originator Name
it: Nome del _mittente

en: _Parent Account
it: Conto _genitore

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Paste Split
it: _Incolla suddivisione

en: _Paste Transaction
it: _Incolla transazione

en: _Pay Bill
it: Registra _pagamento documento di acquisto

en: _Pay Credit Note
it: Registra _pagamento nota di credito

en: _Pay Invoice
it: Registra _pagamento documento di vendita

en: _Pay Voucher
it: Registra _pagamento nota spese

en: _Pick another account
it: _Selezionare un altro conto

en: _Placement of future transactions
it: _Posizionamento di transazioni future

en: _Possible matches for the selected transaction
it: _Possibili corrispondenze per la transazione selezionata

en: _Post Bill
it: _Registra documento di acquisto

en: _Post Credit Note
it: _Emetti nota di credito

en: _Post Invoice
it: _Registra documento di vendita

en: _Post Voucher
it: _Registra nota spese

en: _Postpone
it: _Posticipa

en: _Previous
it: _Precedente

en: _Price
it: _Prezzo

en: _Price Database
it: Database dei _prezzi

en: _Print
it: _Stampa

en: _Print Bill
it: _Stampa documento di acquisto

en: _Print Checks…
it: Stam_pa assegni…

en: _Print Credit Note
it: _Stampa nota di credito

en: _Print Invoice
it: _Stampa documento di vendita

en: _Print Report…
it: _Stampa report…

en: _Print Voucher
it: _Stampa nota spese

en: _Print checks
it: Stampa asseg_ni

en: _Process Payment…
it: Elabora _pagamento…

en: _Process payments on posting
it: Registra automaticamente il _pagamento all'emissione

en: _Quantity
it: _Quantità

en: _Quit
it: _Esci

en: _Rebalance
it: _Ribilancia

en: _Recalculate
it: _Ricalcola

en: _Recipient Name
it: Nome del _destinatario

en: _Reconcile
it: Riconcili_a

en: _Reconcile Information…
it: Informazioni di _riconciliazione…

en: _Reconcile Selection
it: _Riconcilia la selezione

en: _Reconcile after match
it: _Riconcilia dopo aver individuato la corrispondenza

en: _Reconciled
it: _Riconciliata

en: _Reconcile…
it: _Riconcilia…

en: _Record
it: _Registra

en: _Record Changes
it: _Salva le modifiche

en: _Refresh
it: _Aggiorna

en: _Relative
it: _Relativa

en: _Reload
it: _Ricarica

en: _Remember the PIN in memory
it: _Ricorda PIN in memoria

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Remove Invalid Mappings
it: _Rimuovi mappature non valide

en: _Remove Splits
it: _Rimuovi suddivisioni

en: _Rename
it: _Rinomina

en: _Renumber
it: _Rinumera

en: _Renumber Subaccounts…
it: _Rinumera sottoconti…

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Replay GnuCash .log file…
it: _Riesegui file .log di GnuCash…

en: _Report Options
it: Opzioni del _report

en: _Reports
it: _Report

en: _Reset
it: _Ripristina

en: _Reset Default Layout for Customer Documents
it: _Reimposta il layout predefinito per i documenti cliente

en: _Reset Default Layout for Employee Documents
it: _Reimposta il layout predefinito per i documenti dipendente

en: _Reset Default Layout for Vendor Documents
it: _Reimposta il layout predefinito per i documenti fornitore

en: _Reset all edits
it: _Ripristina tutte le modifiche

en: _Resume
it: _Riprendi

en: _Reverse Order
it: Ordine _inverso

en: _Review cleared splits
it: _Controlla le transazioni compensate

en: _Review created transactions
it: _Controlla le transazioni create

en: _Right
it: _Destra

en: _Rotation
it: _Rotazione

en: _Row span
it: Distanza tra le _righe

en: _Run when data file opened
it: _Avvia all'apertura del file

en: _Save
it: _Salva

en: _Save As
it: _Salva con nome

en: _Save Format
it: _Salva formato

en: _Save Transaction
it: _Salva la transazione

en: _Save window size and position
it: _Salva posizione e dimensione della finestra

en: _Scaled
it: A _scatti

en: _Schedule
it: _Pianifica

en: _Scheduled
it: _Pianificato

en: _Scheduled Transaction Editor
it: Editor transazioni _pianificate

en: _Scheduled Transactions
it: Transazioni piani_ficate

en: _Scrub
it: _Ripulisci

en: _Security
it: Tito_lo

en: _Security Editor
it: Editor _titoli

en: _Security/currency
it: _Titolo/Valuta

en: _Select All
it: _Seleziona tutto

en: _Select Subaccounts
it: _Seleziona sottoconti

en: _Select or add a GnuCash account:
it: _Scegli o aggiungi un conto di GnuCash:

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
it: _Seleziona la valuta da utilizzare per tutte le transazioni importate:

en: _Select the matchings you want to change
it: _Seleziona le corrispondenze da cambiare

en: _Select transfer account
it: Selezionare un conto di _trasferimento

en: _Select…
it: _Seleziona…

en: _Shares
it: _Azioni

en: _Show children accounts
it: _Visualizza conti figli

en: _Show documentation
it: _Visualizza la documentazione

en: _Show notification window
it: _Mostra la finestra di notifica

en: _Show tips at startup
it: _Visualizza i suggerimenti all'avvio

en: _Sort
it: _Ordina

en: _Sort By…
it: _Ordina per…

en: _Split this column
it: Dividi que_sta colonna

en: _Standard Order
it: Ordine _standard

en: _Start
it: A_vvia

en: _Start AqBanking Setup
it: Avvia l'impo_stazione di AqBanking

en: _Start Import
it: Avvia im_portazione

en: _Stock Value
it: _Valore azioni

en: _Symbol/abbreviation
it: _Simbolo/abbreviazione

en: _Tax included
it: I_mposte incluse

en: _Taxes
it: _Imposte

en: _Template
it: _Modello

en: _Templates
it: _Modelli

en: _Ticker symbol or other abbreviation
it: Simbolo _ticker o altra abbreviazione

en: _Tips Of The Day
it: S_uggerimento del giorno

en: _Today
it: O_ggi

en: _Toolbar
it: Barra degli _strumenti

en: _Tools
it: _Strumenti

en: _Transaction
it: _Transazione

en: _Transaction Linked Documents
it: _Documenti collegati alla transazione

en: _Transaction Number
it: Numero _transazione

en: _Transfer…
it: _Trasferimento…

en: _Translation
it: _Traslazione

en: _Type
it: _Tipo

en: _Units
it: _Unità

en: _Unknown
it: _Sconosciuto

en: _Unlikely match day threshold
it: Soglia di giorni per _improbabile corrispondenza

en: _Unload selected file
it: _Scarta il file selezionato

en: _Unpost Bill
it: _Ritira documento di acquisto

en: _Unpost Credit Note
it: _Ritira nota di credito

en: _Unpost Invoice
it: _Ritira documento di vendita

en: _Unpost Voucher
it: _Ritira nota spese

en: _Unreconcile
it: Segna come _non riconciliata

en: _Unreconcile Selection
it: _Annulla la riconciliazione della selezione

en: _Unreconciled
it: Non ri_conciliata

en: _Unselect All
it: _Deseleziona tutto

en: _Unvoid Transaction
it: _Ripristina transazione

en: _Up
it: _Su

en: _Use GnuCash built-in color theme
it: _Utilizza lo schema colori integrato GnuCash

en: _Use as Default Layout for Customer Documents
it: _Usa come layout predefinito per i documenti cliente

en: _Use as Default Layout for Employee Documents
it: _Usa come layout predefinito per i documenti dipendente

en: _Use as Default Layout for Vendor Documents
it: _Usa come layout predefinito per i documenti fornitore

en: _Use equity 'Opening Balances' account
it: _Utilizzare il conto patrimoniale per i «saldi di apertura»

en: _Username
it: _Nome utente

en: _Value
it: _Valore

en: _Vendor
it: _Fornitore

en: _Verbose debug messages
it: Messaggi di debug proli_ssi

en: _View
it: _Visualizza

en: _Void Transaction
it: _Annulla transazione

en: _Voided
it: _Annullata

en: _Widen this column
it: Allarga _questa colonna

en: _Width
it: _Larghezza

en: _Windows
it: _Finestre

en: _Yes
it: _Sì

en: _Yes, this time
it: _Sì, questa volta

en: all criteria are met
it: rispettano tutti i criteri

en: and subaccounts
it: e sottoconti

en: any criteria are met
it: rispettano almeno uno dei criteri

en: application
it: applicazione

en: at Bank
it: in banca

en: beginning on
it: a partire da

en: characters
it: caratteri

en: column: Date
it: colonna: Data

en: column: Tax Rate
it: colonna: Aliquota

en: column: Units
it: colonna: Unità

en: contains
it: contiene

en: custom
it: personalizzato

en: customers
it: clienti

en: d-m
it: g-m

en: d-m-y
it: g-m-a

en: d/m/y
it: g/m/a

en: day(s)
it: giorno/i

en: days
it: giorni

en: does not equal
it: diverso da

en: does not match regex
it: non corrisponde all'espressione regolare

en: equal to
it: uguale a

en: equals
it: uguale a

en: except on weekends
it: ad eccezione dei fine settimana

en: existing account
it: conto esistente

en: false
it: falso

en: finish placeholder
it: segnaposto della fine

en: for Budget ~a
it: per il budget ~a

en: for Budget ~a Period ~d
it: per il budget ~a Periodo ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
it: per il budget ~a Periodi ~d - ~d

en: for Period
it: nel periodo

en: greater than
it: maggiore di

en: greater than or equal to
it: maggiore o uguale a

en: has credits
it: ha rilevazioni in avere

en: has credits or debits
it: ha rilevazioni in avere o in dare

en: has debits
it: ha rilevazioni in dare

en: is
it: è

en: is after
it: è dopo il

en: is before
it: è prima del

en: is before or on
it: non è dopo il

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is greater than or equal to
it: è maggiore o uguale a

en: is less than
it: è minore di

en: is less than or equal to
it: è minore o uguale a

en: is not
it: non è

en: is not on
it: non è il

en: is on
it: è il

en: is on or after
it: non è dopo il

[ctx: keep]
en: For
it: Per

en: last %s
it: ultimo %s

en: last of month
it: l'ultimo del mese

en: less than
it: minore di

en: less than or equal to
it: minore o uguale di

[ctx: lower case key for short cut to 'Accounts']
en: a
it: c

en: m-d
it: m-g

en: m-d-y
it: m-g-a

en: m/d/y
it: m/g/a

en: matches all accounts
it: corrisponde a tutti i conti

en: matches any account
it: corrisponde almeno ad un conto

en: matches no accounts
it: non corrisponde ad alcun conto

en: matches regex
it: corrisponde all'espressione regolare

en: minutes
it: minuti

en: missing
it: mancante

en: month(s)
it: mese/i

en: n/a
it: nd

en: never
it: mai

en: not equal to
it: diverso da

en: now
it: ora

en: occurrences
it: occorrenze

en: remaining
it: restante

[ctx: repeat]
en: For
it: Per

en: row: Address
it: riga: Indirizzo

en: row: Company Name
it: riga: Nome dell'impresa

en: row: Contact
it: riga: Contatto

en: row: Invoice Number
it: riga: Numero documento di vendita

en: same week & day
it: stessa settimana e giorno

[ctx: sample]
en: 22/02/2000
it: 22/02/2020

[ctx: sample]
en: 9,999.00
it: 9.999,00

[ctx: sample]
en: 999,999.00
it: 999.999,00

[ctx: sample]
en: 999,999.000
it: 999.999,000

[ctx: sample]
en: 999.00
it: 999,00

[ctx: sample]
en: Action
it: Operazione

[ctx: sample]
en: Description of a transaction
it: Descrizione di una transazione

[ctx: sample]
en: Expenses:Automobile:Gasoline
it: Uscite:Automobile:Benzina

[ctx: sample]
en: Memo field sample text string
it: Stringa di testo per il campo promemoria

[ctx: sample]
en: No Particular Reason
it: Nessuna ragione particolare

[ctx: sample]
en: Notes field sample text string
it: Stringa di testo per il campo delle note

[ctx: sample]
en: Payment
it: Pagamento

[ctx: sample for 'Billable']
en: BI
it: Ft

[ctx: sample for 'Description']
en: Description of an Entry
it: Descrizione di un elemento

[ctx: sample for 'Tax Table']
en: Tax Table 1
it: Tabella imposte 1

en: seconds
it: secondi

en: split
it: suddivisione

en: then on the
it: e poi il

en: true
it: vero

en: unknown
it: sconosciuto

en: user
it: utente

en: using accumulated amounts
it: utilizzo importi accumulati

en: vendors
it: fornitori

en: via Escrow account?
it: attraverso il conto destinato a garanzia?

en: week(s)
it: settimana/e

en: window1
it: finestra1

en: y-m-d
it: a-m-g

en: y/d/m
it: a/g/m

en: y/m/d
it: a/m/g

en: year(s)
it: anno/i

en: {1} [options] [datafile]
it: {1} [opzioni] [file di dati]

en: ~a History
it: ~a Cronologia

en: ~a and selected subaccounts
it: ~a e i sottoconti selezionati

en: ~a and subaccounts
it: ~a e i sottoconti

en: ~a to ~a
it: ~a a ~a

en: ~a, ~a to ~a
it: ~a, ~a a ~a

en: … pay "%s"?
it: … pagare «%s»?

en: … utilize an escrow account for payments?
it: … usare un conto di deposito a garanzia per i pagamenti?
