remmina - en to it translation catalogue (464 entries)

en: %d password changed. | %d passwords changed.
it[0]: %d password cambiata.
it[1]: %d password cambiate.

en: %s password
it: Password %s

en: %s wants to share his/her desktop.
    Do you accept the invitation?
it: %s vuole condividere il desktop.
    Accettare l'invito?

en: 256 colors
it: 256 colori

en: 256 colors (8 bpp)
it: 256 colori (8 bpp)

en: <Auto detect>
it: <Rilevamento automatico>

en: <Choose a quality level to edit...>
it: <Seleziona un livello qualità da modificare...>

en: <Not set>
it: <Non impostato>

en: <tt><big>Supported formats
    * :port
    * server
    * server:port
    * [server]:port
    * username@server:port (SSH protocol only)</big></tt>
it: <tt><big>Formati supportati
    * :porta
    * server
    * server:porta
    * [server]:porta
    * nomeutente@server:porta (solo protocollo SSH)</big></tt>

en: <tt><big>Supported formats
    * server
    * server:port
    * [server]:port</big></tt>
it: <tt><big>Formati Supportati
    * server
    * server:porta
    * [server]:porta</big></tt>

en: Accept Certificate?
it: Accettare il certificato?

en: Accept Changed Certificate?
it: Accettare il certificato cambiato?

en: Access to RDP server %s failed.
    Account has restrictions.
it: L'accesso al server RDP %s non è riuscito.
    L'account ha delle restrizioni.

en: Access to RDP server %s failed.
    Account is disabled.
it: L'accesso al server RDP %s non è riuscito.
    L'account è disabilitato.

en: Access to RDP server %s failed.
    Account is expired.
it: L'accesso al server RDP %s non è riuscito.
    L'account è scaduto.

en: Access to RDP server %s failed.
    Account is locked out.
it: L'accesso al server RDP %s non è riuscito.
    L'account è bloccato.

en: Access to RDP server %s failed.
    Password expired.
it: L'accesso al server RDP %s non è riuscito.
    La password è scaduta.

en: Actions
it: Azione

en: Add
it: Aggiungi

en: Advanced
it: Avanzato

en: Allow bold text
it: Consentire testo in grassetto

en: Always show tabs
it: Mosta sempre le schede

en: Appearance
it: Aspetto

en: Are you sure to delete '%s'
it: Cancellare veramente '%s'

en: Are you sure to delete the selected files on server?
it: Cancellare i file selezionati dal server?

en: Asynchrounous execution
it: Esecuzione asincrona

en: Attach
it: Collega

en: Attach to console (2003/2003 R2)
it: Collegare alla console (Windows 2003 / 2003 R2)

en: Authenticating %s's identity to SSH server %s...
it: Autenticazione dell'identità di %s al server SSH %s in corso...

en: Authenticating %s's password to SSH server %s...
it: Autenticazione della password di %s al server SSH %s in corso...

en: Authentication failed. Trying to reconnect...
it: Autenticazione Fallita. Provo a riconnettermi ...

en: Authentication to RDP server %s failed.
    Check username, password and domain.
it: L'autenticazione al server RDP %s non è riuscita.
    Controlla nome utente, password e dominio.

en: Authentication type
it: Tipo di autenticazione

en: Auto scroll step size
it: Passo di avanzamento scroll automatico

en: Auto-fit window
it: Adattare automaticamente la finestra

en: Automatic
it: Automatico

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Basic
it: Generale

en: Best (slowest)
it: Ottima (più lenta)

en: Bilinear
it: Bilineare

en: Bright colors
it: Colori chiari

en: Browse the network to find a %s server
it: Esplora la rete per trovare un server %s

en: CA certificate
it: Certificato CA

en: Cancel
it: Annulla

en: Certificate Changed! Details:
it: Il certificato è cambiato! Dettagli:

en: Certificate Details:
it: Dettagli certificato:

en: Change
it: Cambia

en: Character set
it: Set di caratteri

en: Chat with %s
it: In chat con %s

en: Choose a Remote Desktop Server
it: Selezionare un server di deskop remoto

en: Choose a file to upload
it: Scegliere un file da caricare

en: Choose a new key
it: Sciegli un nuovo tasto

en: Choose download location
it: Scegliere una posizione per lo scaricamento

en: Choose the directory where you want to save Remmina screenshots.
it: Cartella di salvataggio degli screenshot di Remmina.

en: Choose this if your theme panel is light.
it: Attiva questa opzione se il tema del tuo pannello è troppo chiaro.

en: Chose a color scheme file, pre-installed themes are usually installed under /usr/share/remmina/theme. See https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes.
it: Seleziona un file per lo schema colori, i temi prenstallati si trovano di solito sotto /usr/share/remmina/theme. Vedi https://github.com/mbadolato/iTerm2-Color-Schemes.

en: Clear
it: Pulisci

en: Client certificate
it: Certificato del client

en: Client key
it: Chiave del client

en: Client name
it: Nome client

en: Clipboard copy shortcut
it: Tasto di scelta rapida per copia

en: Clipboard paste shortcut
it: Tasto di scelta rapida per incolla

en: Close
it: Chiudi

en: Color depth
it: Profondità colore

en: Command
it: Comando

en: Command %s failed on SSH server (status = %i).
it: Comando %s fallito sul server SSH (status = %i).

en: Command %s not found on SSH server
it: Comando %s non trovato sul server SSH

en: Composition
it: Composizione

en: Configure resolutions
it: Configura risoluzioni

en: Configure the available resolutions
it: Configura le risoluzioni disponibili

en: Configure the keystrokes
it: Configura le battute

en: Confirm password
it: Conferma password

en: Connect
it: Connetti

en: Connect to remote desktops through the applet menu
it: Connetti al desktop remoto utilizzando il menu dell'applet

en: Connecting to %s through SSH tunnel...
it: Connessione a %s attraverso il tunnel SSH...

en: Connecting to '%s'...
it: Connessione a '%s'...

en: Connecting to SSH server %s...
it: Connessione al server SSH %s...

en: Connection to RDP server %s failed.
it: La connessione al server RDP %s non è riuscita.

en: Connection to SPICE server failed.
it: Connessione al server SPICE fallita.

en: Copy
it: Copia

en: Copy (Host+c)
it: Copia (Host+c)

en: Couldn't convert '%s' to host address
it: Impossibile risolvere '%s' ad un nome host

en: Create a copy of the selected remote desktop file
it: Crea una copia del profilo selezionato

en: Create a new remote desktop file
it: Crea un nuovo profilo

en: Cursor Color
it: Colore del cursore

en: Cursor blinking
it: Lampeggiamento del cursore

en: Cursor color
it: Colore del cursore

en: Cursor shadow
it: Ombra del cursore

en: Custom
it: Personalizza

en: Dark Tray Icon
it: Usa un'icona dark per l'area di notifica

en: Debug Window
it: Finestra di debug

en: Default
it: Predefinita

en: Default settings saved.
it: Impostazioni predefinite salvate.

en: Default view mode
it: Modalità di visualizzazione predefinita

en: Delete
it: Elimina

en: Delete files on server
it: Cancellare i file sul server

en: Delete the selected remote desktop file
it: Cancella il profilo selezionato

en: Description
it: Descrizione

en: Desktop orientation
it: Orientamento del desktop

en: Desktop sharing invitation
it: Invito per la condivisione del desktop

en: Disable automatic reconnection
it: Disabilita la riconnessione automatica

en: Disable clipboard sync
it: Disabilitare la sincronizzazione degli appunti

en: Disable encryption
it: Disabilitare la cifratura

en: Disable fast-path
it: Disabilita fast-path

en: Disable password storing
it: Disabilitare la memorizzazione della password

en: Disable server input
it: Disabilitare l'input del server

en: Disable tray icon
it: Disabilitare l'icona nell'area di notifica

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disconnect
it: Scollegarsi

en: Disconnect after one session
it: Disconnettere dopo una sessione

en: Disconnected from SPICE server %s.
it: Disconnesso dal server SPICE %s.

en: Discovered
it: Scoperto

en: Do not show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Do not use tabs
it: Non usare le schede

en: Do you allow Remmina to send periodic anonymous usage statistics to its developers?
it: Acconsenti ad inviare periodicamente delle statistiche di utilizzo di Remmina ai suoi sviluppatori?

en: Do you trust the new public key?
it: Considerare attendibile la nuova chiave pubblica?

en: Domain
it: Dominio

en: Domain\Username
it: Dominio\Nomeutente

en: Donations
it: Donazioni

en: Double-click action
it: Azione del doppio clic

en: Download
it: Scaricamento

en: Download from server
it: Scaricare dal server

en: Edit settings
it: Modifica impostazioni

en: Edit the selected remote desktop file
it: Modifica il profilo selezionato

en: Enable SSH compression
it: Abilita la compressione SSH

en: Enable SSH session logging at exit
it: Abilitare logging sessione SSH all'uscita

en: Enable SSH tunnel
it: Abilitare il tunnel SSH

en: Enable Service Discovery
it: Abilitare la ricerca dei servizi

en: Enable audio channel
it: Abilita canale audio

en: Entry
it: Voce

en: Error connecting to RDP server %s. TLS connection failed. Check that client and server support a common TLS version.
it: Errore di connessione al server %s. Connessione TLS non riuscita. Controlla che client e server supportino una versione TLS comune.

en: Error creating directory %s.
it: Errore durante la creazione della directory %s.

en: Error creating file %s on server. %s
it: Errore durante la creazione del file %s sul server. %s

en: Error creating file %s.
it: Errore durante la creazione del file %s.

en: Error creating folder %s on server. %s
it: Errore nella creazione della cartella %s sul server. %s

en: Error opening directory %s. %s
it: Errore durante l'apertura della directory %s. %s

en: Error opening file %s on server. %s
it: Errore durante l'apertura del file %s sul server. %s

en: Error opening file %s.
it: Errore nell'apertura del file %s.

en: Error writing file %s on server. %s
it: Errore durante la scrittura del file %s sul server. %s

en: Error writing file %s.
it: Errore durante la scrittura sul file %s.

en: Export
it: Esporta

en: Export connection in Windows .rdp file format
it: Esporta la connessione nel formato .rdp di Windows

en: External Tools
it: Strumenti esterni

en: Failed reading directory. %s
it: Impossibile leggere la directory. %s

en: Failed to connect to the SSH tunnel destination: %s
it: Impossibile connettersi alla destinazione del tunnel SSH: %s

en: Failed to create sftp session: %s
it: Impossibile creare la sessione sftp: %s

en: Failed to delete '%s'. %s
it: Impossibile cancellare '%s'. %s

en: Failed to execute %s on SSH server : %%s
it: Impossibile eseguire %s sul server SSH: %%s

en: Failed to execute command: %s
it: Fallita esecuzione comando: %s

en: Failed to initialize sftp session: %s
it: Impossibile inizializzare la sessione sftp: %s

en: Failed to open directory %s. %s
it: Impossibile aprire la directory %s. %s

en: Failed to request port forwarding : %s
it: Impossibile abilitare il port forwarding: %s

en: Failed to startup SSH session: %s
it: Impossibile creare la sessione SSH: %s

en: File %s not found.
it: File %s non trovato.

en: File %s transferred successfully
it: File %s trasferito con successo

en: File Name
it: Nome del file

en: File Transfers
it: Trasferimenti file

en: File exists
it: Il file esiste

en: File transfer currently in progress.
    Are you sure to cancel it?
it: Trasferimento file in corso.
    Terminare il trasferimento?

en: Fill client window when scaled
it: Ridimensiona riempiendo la finestra

en: Fingerprint:
it: Impronta digitale:

en: Font smoothing
it: Sfumatura dei caratteri

en: Foreground color
it: Colore di primo piano

en: Fullscreen on the same monitor as the connection window
it: Fullscreen nello stesso monitor della finestra della connessione

en: Fullscreen toolbar visibility
it: Visibilità della barra strumenti in fullscree

en: Go to home folder
it: Visualizzare la cartella home

en: Go to parent folder
it: Visualizzare la cartella padre

en: Good
it: Buona

en: Grab all keyboard events
it: Catturare tutti gli eventi della tastiera

en: Grab keyboard
it: Catturare la tastiera

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Group
it: Gruppo

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide always
it: Nascondi sempre

en: Hide toolbar in tabbed interface
it: Nascondi la barra strumenti nell'interfaccia a schede

en: Hide total count in group menu
it: Nascondere il conteggio totale nel menu

en: High color (15 bpp)
it: Highcolor (15 bpp)

en: High color (16 bit)
it: Highcolor (16 bit)

en: High color (16 bpp)
it: Highcolor (16 bpp)

en: Homepage
it: Sito web

en: Host key
it: Tasto host

en: Identity file
it: Certificato di identità

en: Ignore certificate
it: Ignora il certificato

en: Import
it: Importa

en: Invalid password.
it: Password non valida.

en: Issuer:
it: Emittente:

en: It seems that Remmina is running on your system as a SNAP package. To enable access to some important features, like password saving in your keyring and RDP printer sharing,  please open your software center and give the appropriate permissions to Remmina.  As an alternative you can to enter the following commands in a terminal window:
it: Sembra che Remmina stia girando nel tuo sistema come pacchetto SNAP. Per abilitare l'accesso ad alcune importanti funzionalià, come il salvataggio delle password nel portachiavi e la condivisione delle stampanti in RDP, apri il software center e assegna i corretti permessi a Remmina. In alternativa pui eseguire i seguenti comandi in una finestra terminale:

en: KEX (Key Exchange) algorithms
it: Algoritmi KEX (Key Exchange)

en: Keep aspect ratio when scaled
it: Ridimensiona mantenendo le proporzioni

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Keyboard layout
it: Disposizione della tastiera

en: Keyboard mapping
it: Mappatura tastiera

en: Keystrokes
it: Battute

en: Last time used
it: Ultimo utilizzo

en: List View
it: Vista a elenco

en: Listen on port
it: In ascolto sulla porta

en: Listening connection on protocol TCP
it: Connessione in ascolto su protocollo TCP

en: Listening on port %i for an incoming %s connection...
it: In ascolto sulla Porta %i per una connesione in ingresso %s...

en: Load Balance Info
it: Informazioni bilanciamento di carico

en: Load color scheme
it: Carica schema di colori

en: Local
it: Locale

en: Local - high quality
it: Locale - alta qualità

en: Local - low quality
it: Locale - bassa qualità

en: Local - medium quality
it: Locale - media qualità

en: Maximum recent items
it: Numero massimo di elementi recenti

en: Medium
it: Media

en: Menu animation
it: Animazione dei menù

en: Minimize window
it: Minimizzare la finestra

en: Move down
it: Sposta giù

en: Move up
it: Sposta su

en: NX - NX Technology
it: Tecnologia NX

en: NX Sessions on %s
it: Sessioni NX su %s

en: Name
it: Nome

en: New Connection
it: Nuova connessione

en: New Fingerprint:
it: Nuova impronta digitale:

en: No response from the server.
it: Nessuna risposta dal server.

en: Normal colors
it: Colori normali

en: Off
it: Inattivo

en: Old Fingerprint:
it: Vecchia impronta digitale:

en: Online Wiki
it: Wiki del progetto

en: Open Chat...
it: Aprire la chat.

en: Open Main Window
it: Aprire la schermata principale

en: Open Secure File Transfer...
it: Aprire una sessione Secure File Transfer...

en: Open Secure Shell in New Terminal...
it: Aprire una sessione Secure Shell in un nuovo terminale...

en: Open connection
it: Apri una connessione

en: Open the connection to the selected remote desktop file
it: Inizia la connessione usando il profilo selezionato

en: Open the preferences dialog
it: Aprire le preferenze

en: Options
it: Opzioni

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Overwrite all
it: Sovrascrivi tutto

en: PLEASE WAIT ...
it: ATTENDERE PREGO ...

en: Parse ~/.ssh/config
it: Leggi ~/.ssh/config

en: Paste
it: Incolla

en: Paste (Host+v)
it: Incolla (Host+v)

en: Permission
it: Permesso

en: Pick a color for Cyan
it: Seleziona un colore per ciano

en: Pick a color for black
it: Seleziona un colore per nero

en: Pick a color for blue
it: Seleziona un colore per blu

en: Pick a color for bright Cyan
it: Seleziona un colore per ciano chiaro

en: Pick a color for bright black
it: Seleziona un colore per nero chiero

en: Pick a color for bright blue
it: Seleziona un colore per blu chiaro

en: Pick a color for bright green
it: Seleziona un colore per verde chiaro

en: Pick a color for bright magenta
it: Seleziona un colore per magenta chiaro

en: Pick a color for bright red
it: Seleziona un colore per rosso chiaro

en: Pick a color for bright white
it: Seleziona un colore per bianco chiaro

en: Pick a color for bright yellow
it: Seleziona un colore per giallo chiaro

en: Pick a color for green
it: Seleziona un colore per verde

en: Pick a color for magenta
it: Seleziona un colore per magenta

en: Pick a color for red
it: Seleziona un colore per rosso

en: Pick a color for white
it: Seleziona un colore per bianco

en: Pick a color for yellow
it: Seleziona un colore per giallo

en: Please enter format 'widthxheight'.
it: Inserire formato 'widthxheight'.

en: Please press the new key...
it: Premere un nuovo tasto prego...

en: Please retry after enabling encryption on this profile.
it: Riprova dopo avere abilitato cifratura per questo profilo.

en: Plugin %s is not registered.
it: Il Plugin %s non è registrato.

en: Poor (fastest)
it: Scarsa (più veloce)

en: Post Command
it: Esegui dopo

en: Pre Command
it: Esegui prima

en: Preference
it: Preferenza

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferred server host key types
it: Tipi di chiavi host preferiti

en: Private key passphrase
it: Passphrase per la chiave privata

en: Profile
it: Profilo

en: Progress
it: Avanzamento

en: Protocol
it: Protocollo

en: Protocol %s is unavailable because GtkSocket only works under Xorg
it: Il protocollo %s non è disponibile perché GtkSocket funziona solo sotto Xorg

en: Protocol plugin %s is not installed.
it: Il plugin per il protocollo %s non è installato.

en: Public key (automatic)
it: Chiave pubblica (automatico)

en: Quality
it: Qualità

en: Quality settings
it: Impostazioni qualità

en: Question
it: Chiedi

en: Quick Connect
it: Connessione rapida

en: RD Gateway domain
it: Dominio RD Gateway

en: RD Gateway password
it: Password RD Gateway

en: RD Gateway server
it: Server RD Gateway

en: RD Gateway username
it: Nome utente RD Gateway

en: RDP - Preferences
it: Preferenze RDP

en: RDP - RDP File Handler
it: Gestore file RDP

en: Recent lists cleared.
it: Elenchi elementi recenti puliti.

en: Reconnection in progress. Attempt %d of %d...
it: Riconnessione in corso. Tentativo %d di %d...

en: Redirect local microphone
it: Reindirizza il microfono locale

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh current folder
it: Aggiornare la cartella corrente

en: Remember last view mode for each connection
it: Ricordare l'ultima modalità di visualizzazione per ogni connessione

en: Remmina Preferences
it: Preferenze Remmina

en: Remmina Remote Desktop Client
it: Client di connessione a desktop remoti Remmina

en: Remmina Web Site
it: Sito web di Remmina

en: Remote
it: Remoto

en: Remote Desktop Preference
it: Preferenze del desktop remoto

en: Remote scale factor
it: Fattore di scala remoto

en: Remove
it: Rimuovi

en: Repeater
it: Ripetitore

en: Reset to
it: Reimposta a

en: Resetting passwords, please wait...
it: Reimposto le password, attendere...

en: Resize guest to match window size
it: Ridimensiona guest con la finestra

en: Resize the window to fit in remote resolution
it: Ridimensionare lo schermo per adattarsi alla risoluzione remota

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Resolutions
it: Risoluzioni

en: Restore
it: Ripristina

en: Resume
it: Ripristina

en: SSH Agent (automatic)
it: SSH Agent (automatico)

en: SSH Authentication
it: Autenticazione SSH

en: SSH Kerberos/GSSAPI authentication failed: %s
it: Autenticazione SSH Kerberos/GSSAPI fallita: %s

en: SSH Key file not yet set.
it: Chiave SSH non ancora impostata.

en: SSH Options
it: Opzioni SSH

en: SSH Proxy Command
it: Comando SSH proxy

en: SSH automatic public key authentication failed: %s
it: Autenticazione automatica SSH con chiave pubblica fallita: %s

en: SSH password
it: Password SSH

en: SSH password authentication failed: %s
it: Autenticazione SSH con password fallita: %s

en: SSH private key passphrase
it: Passphrase della chiave privata SSH

en: SSH public key authentication failed: %s
it: Autenticazione SSH con chiave pubblica fallita: %s

en: SSH public key authentication with ssh agent failed: %s
it: Autenticazione SSH con chiave pubblica e ssh agent fallita: %s

en: SSH session log file name
it: Nome del file log sessione SSH

en: SSH session log folder
it: Cartella log sessione SSH

en: SSH tunnel local port
it: Porta locale del tunnel SSH

en: Same server at port %i
it: Lo stesso server su porta %i

en: Save %s
it: Salva %s

en: Save as Default
it: Salva come predefinito

en: Save password
it: Memorizzare la password

en: Save session to file
it: Salva sessione su file

en: Scale quality
it: Qualità della scalatura

en: Screenshot
it: Cattura schermata

en: Screenshot taken
it: Screenshot eseguito

en: Screenshots folder
it: Cartella per screenshot

en: Scrollback lines
it: Righe di scorrimento all'indietro

en: Scrolled fullscreen
it: Schermo intero scrollabile

en: Scrolled fullscreen mode
it: Modalità schermo intero a scorrimento

en: Scrolled window
it: Finestra scrollabile

en: Secret
it: Segreto

en: Security
it: Sicurezza

en: Select All (Host+a)
it: Seleziona tutto (Host+a)

en: Select USB devices for redirection
it: Seleziona i dispositivi USB per il reindirizzamento

en: Select a Directory
it: Selezionare una cartella

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all shortcut
it: Tasto di scelta rapida per selezionare tutto

en: Selection criteria
it: Filtro di selezione

en: Send Ctrl+Alt+Delete
it: Inviare Ctrl+Alt+Canc

en: Send periodic usage statistics to remmina developers
it: Invia statistiche d'uso periodiche agli sviluppatori Remmina

en: Server CA certificate
it: Certificato CA server

en: Server detection using RD Gateway
it: Usa il server RD Gateway per la rilevazione del server

en: Server name or IP address
it: Nome server o indirizzo IP

en: Share folder
it: Cartella condivisa

en: Share local printers
it: Condividere le stampanti locali

en: Share smartcard
it: Condividere smartcard

en: Show / hide toolbar
it: Mostrare/nascondere la barra degli strumenti

en: Show Hidden Files
it: Mostra i file nascosti

en: Show about dialog
it: Mostra il dialog about

en: Show always
it: Mostra sempre

en: Show buttons icons
it: Mostra le icone dei pulsanti

en: Show menu icons
it: Mostra le icone del menu

en: Show new connection on top of the menu
it: Mostrare le nuove connessioni in alto nel menu

en: Show remote cursor
it: Visualizzare il cursore remoto

en: Size
it: Dimensione

en: Sound
it: Audio

en: Start
it: Avvia

en: Start Remmina in tray icon at user logon
it: Avviare Remmina nel vassoio di sistema all'accesso dell'utente

en: Startup path
it: Percorso all'avvio

en: Startup program
it: Programma all'avvio

en: Status
it: Stato

en: Statusbar
it: Barra di stato

en: Strict host key checking
it: Controllo rigoroso della chiave host

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Switch tab pages
it: Cambia Scheda

en: Symmetric cipher client to server
it: Algoritmi di cifratura simmetrica client to server

en: TLS connection error.
it: Errore di connessione TLS.

en: Tab all connections
it: Raggruppa tutte le schede

en: Tab by groups
it: Raggruppa le schede in base ai gruppi

en: Tab by protocols
it: Raggruppa le schede in base al protocollo

en: Tab interface
it: Interfaccia a schede

en: Telepathy - Desktop Sharing
it: Condivisione del desktop Telepathy

en: Terminal
it: Terminale

en: Terminal Color Scheme file chooser
it: Seleziona un file per lo schema colori terminale

en: Terminal color scheme
it: Combinazione di colori per il terminale

en: Terminal content saved under
it: Contenuto del terminale salvato su

en: Terminal font
it: Carattere del terminale

en: Terminate
it: Termina

en: Terminating
it: Terminazione

en: The following file already exists in the target folder:
it: Il seguente file esiste già nella cartella di destinazione:

en: The maximum number of keepalive probes TCP should send before dropping the connection.
it: Numero massimo di pacchetti keepalive che TCP deve inviare prima che una connessione venga interrotta.

en: The multi password changer cannot work without a secret plugin.
it: Il multi password changer non può funzionare senza il plugin secret.

en: The multi password changer does not work without a secret service.
it: Il multi password changer non può funzionare senza un servizio secret.

en: The passwords do not match
it: Le password non coincidono

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
it: Il server è sconosciuto. L'impronta digitale della chiave pubblica è:

en: The time (in seconds) between individual keepalive probes.
it: Tempo (in secondi) tra un pacchetto keepalive e l'altro.

en: The time (in seconds) the connection needs to remain idle before TCP starts sending keepalive probes.
it: Numero di secondi in cui una connessione può rimanere inattiva prima che TCP incominci ad inviare pacchetti keepalive.

en: Theme
it: Tema

en: There are %i active connections in the current window. Are you sure to close?
it: Sono presenti %i connessioni attive. Terminare ugualmente?

en: This protocol does not support exporting.
it: Questo protocollo non supporta l'export.

en: This setting will be active after the application restart
it: Questa impostazione verrà attivata solo al prossimo avvio

en: Toggle dynamic resolution update
it: Attiva aggiornamento dinamico della risoluzione

en: Toggle fullscreen mode
it: Imposta Schermo Intero

en: Toggle scaled mode
it: Attivare modalità riscalata

en: Tool
it: Strumento

en: Tools
it: Strumenti

en: Total %i item. | Total %i items.
it[0]: Elementi totali: %i.
it[1]: Elementi totali: %i.

en: Transfer completed
it: Trasferimento completato

en: Transfer error
it: Errore di trasferimento

en: Tree View
it: Vista ad albero

en: True color (24 bit)
it: Truecolor (24 bit)

en: True color (24 bpp)
it: Truecolor (24 bpp)

en: True color (32 bpp)
it: Truecolor (32 bpp)

en: Tunnel via loopback address
it: Tunnel via Indirizzo di Loopback

en: Type
it: Tipo

en: USB redirection error
it: Errore di reindirizzamento USB

en: Unable to connect to RDP server %s
it: Impossibile connettersi al server RDP %s

en: Unable to connect to RDP server %s.
it: Impossibile connettersi al server RDP %s.

en: Unable to connect to VNC server
it: Impossibile connettersi al server VNC

en: Unable to establish a connection to RDP server %s.
it: Impossibile stabilire una connessione con il server RDP %s.

en: Unable to find the address of RDP server %s.
it: Impossibile trovare l'indirizzo del server RDP %s.

en: Unable to import:
    %s
it: Impossibile importare:
    %s

en: Unknown authentication scheme from VNC server: %s
it: Il server VNC ha richiesto uno schema di autenticazione sconosciuto: %s

en: Up
it: Su

en: Upload
it: Invio

en: Upload folder
it: Cartella caricamenti

en: Upload to server
it: Inviare al server

en: Use '%s' as subgroup delimiter
it: Utilizza '%s' come delimitatore di sottogruppo

en: Use TLS encryption
it: Usa cifratura TLS

en: Use client keyboard mapping
it: Usare la diposizione della tastiera del client

en: Use client resolution
it: Usa la risoluzione del client

en: Use local cursor
it: Usare il cursore locale

en: Use system default font
it: Usare il carattere di sistema predefinito

en: Use system theme preferences
it: Usa le impostazione predefinite di sistema

en: Use window size
it: Usa Dimensione Finestra

en: User
it: Nome utente

en: User name
it: Nome utente

en: User password
it: Password utente

en: VIEW-ONLY MODE
it: MODALITÀ SOLO-VISIONE

en: VNC - VNC viewer
it: VNC - visualizzatore VNC

en: VNC connection failed: %s
it: Connessione VPN fallite: %s

en: VNCI - VNC viewer listen mode
it: VNCI - VNC viewer in modalità ascolto

en: Version
it: Versione

en: View only
it: Solo visualizzazione

en: View-only mode
it: Modalità solo-visione

en: Viewport fullscreen
it: Area di visualizzazione a schermo intero

en: Viewport fullscreen mode
it: Modalità area visibile a schermo intero

en: WARNING! Executing a command synchronously, may hung Remmina.
    Do you really want to continue?
it: ATTENZIONE! Eseguire un comando in modo sincrono potrebbe bloccare Remmina.
    Vuoi veramente continuare?

en: WARNING: The server has changed its public key. This means either you are under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
it: Attenzione: la chiave pubblica del server è cambiata. Questo potrebbe significare che si è sotto attacco
    oppure che l'amministratore ha cambiato la chiave pubblica. La nuova impronta digitale della chiave pubblica è:

en: Waiting for an incoming SSH tunnel at port %i...
it: Attendo un tunnel SSH in ingresso sulla porta %i...

en: Wallpaper
it: Sfondo

en: Warning: screenshot is scaled or distorted. Disable scaling to have better screenshot.
it: Attenzione: lo screenshot è ridumensionato o distorto. Disabilita il ridimensionamento per ottenere uno screenshot migliore.

en: Window drag
it: Trascinamento delle finestre

en: Yes
it: Si

en: You did not set any command to be executed
it: Non hai impostato nessun comando da eseguire

en: Your connection has been rejected.
it: Connessione rifiutata.

en: _About
it: I_nformazioni

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: _Clear
it: _Pulisci

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Copy
it: _Copia

en: _Delete
it: _Elimina

en: _Edit
it: _Modifica

en: _New
it: _Nuovo

en: _Open
it: _Apri

en: _Paste
it: _Incolla

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Quit
it: _Esci

en: _Remove
it: _Elimina

en: _Save
it: _Salva

en: _Save and Connect
it: _Salva e connetti

en: _Select all
it: _Seleziona tutto

en: _Send
it: _Invia

en: button
it: pulsante

en: it specifies the maximum amount of time in milliseconds that transmitted data may remain unacknowledged before TCP will forcibly close the  corresponding connection.
it: indica il tempo massimo, in millisecondi, per cui dei dati trasmessi rimangano in uno stato sconosciuto prima che TCP chiuda la corrispondente connessione.

en: search string or server name/ip address for quick connect
it: cerca stringa o nome del server/indirizzo ip per la connessione rapida
