engrampa 1.25.0 - en to ja translation catalogue (419 entries)

en: %d %B %Y, %H:%M
ja: %Y年%B%e日 %H:%M

en: %lu file remaining | %lu files remaining
ja[0]: %lu 個のファイルが残っています

en: %lu object (%s) | %lu objects (%s)
ja[0]: %lu 個の対象 (%s)

en: %lu object selected (%s) | %lu objects selected (%s)
ja[0]: %lu 個を対象に選択 (%s)

en: %s Properties
ja: %s のプロパティ

en: - Create and modify an archive
ja: - 書庫を作成したり修正します

en: 7-Zip Compressed File (.7z)
ja: 7-Zip 圧縮ファイル (.7z)

en: <i><b>Note:</b> the password will be used to encrypt files you add to the current archive, and to decrypt files you extract from the current archive. When the archive is closed the password will be deleted.</i>
ja: <i><b>注意:</b> パスワードは書庫に追加するファイルを暗号化したり、書庫から展開するファイルの暗号化を解除するために使用します。書庫を閉じるとパスワードは削除されます。</i>

en: <span weight="bold" size="larger">Password required</span>
ja: <span weight="bold" size="larger">パスワードが必要です</span>

en: A file named "%s" already exists.
    
    %s
ja: "%s" というファイルは既にあります。
    
    %s

en: A folder named "%s" already exists.
    
    %s
ja: "%s" というフォルダは既にあります。
    
    %s

en: AIX Small Indexed Archive (.ar)
ja: AIX Small Indexed アーカイブ (.ar)

en: ALZip Compressed File (.alz)
ja: ALZip 圧縮ファイル (.alz)

en: ALZip archive
ja: ALZip アーカイブ

en: ARC archive
ja: ARC アーカイブ

en: ARCHIVE
ja: 書庫

en: ARJ Compressed Archive (.arj)
ja: ARJ 圧縮アーカイブ (.arj)

en: Actions
ja: 各種の操作

en: Add Files
ja: ファイルの追加

en: Add Folder
ja: フォルダの追加

en: Add a Folder
ja: フォルダの追加

en: Add a _Folder…
ja: フォルダの追加(_F)

en: Add a folder to the archive
ja: フォルダを書庫へ追加します

en: Add files asking the name of the archive and quit the program
ja: 指定された書庫名のファイルを追加してプログラムを終了する

en: Add files to an archive
ja: ファイルを書庫に追加します

en: Add files to the archive
ja: ファイルを書庫へ追加します

en: Add files to the specified archive and quit the program
ja: ファイルを指定された書庫に追加してプログラムを終了する

en: Add only if _newer
ja: 新しい場合にのみ追加する(_N)

en: Adding file:
ja: 追加するファイル:

en: Adding files to "%s"
ja: "%s" にファイルを追加しています

en: Adds 'unar' support over .zip archives.
ja: .zip 形式のアーカイブに unar を追加します。

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All Supported Files
ja: サポートしているファイルすべて

en: All archives
ja: すべての書庫

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Allows to create and extract archives
ja: 書庫の作成と展開を許可する

en: An Archive Manager for the MATE desktop environment
ja: MATEデスクトップ環境の書庫マネージャです。

en: An error occurred while adding files to the archive.
ja: ファイルを書庫へ追加中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while deleting files from the archive.
ja: 書庫からファイルの削除中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while extracting files.
ja: ファイルの展開中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while loading the archive.
ja: 書庫の読み込み中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while saving the archive.
ja: 書庫の保存中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while testing archive.
ja: 書庫のテスト中にエラーが発生しました。

en: An error occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: Another file with the same name already exists in "%s".
ja: %s にはすでに同じ名前のファイルがあります

en: Application does not accept documents on command line
ja: コマンドラインからは、文書にアクセスできません

en: Archive Manager
ja: 書庫マネージャ

en: Archive created successfully
ja: 書庫を作成しました

en: Archive not created
ja: 書庫を作成しません

en: Archive not found
ja: 書庫が見つかりません

en: Archive size:
ja: 書庫のサイズ:

en: Archive type not supported.
ja: この種類の書庫はサポートしていません。

en: Brotli compressed file
ja: Brotli 圧縮ファイル

en: By Extension
ja: 拡張子別

en: Bzip compressed file
ja: Bzip 圧縮ファイル

en: Bzip2 compressed file
ja: Bzip2 圧縮ファイル

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: Cabinet
ja: キャビネット

en: Cabinet File (.cab)
ja: キャビネットファイル (.cab)

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ja: 'Type=Link' の .desktop エントリーには文書の URI を渡せません

en: Close the current archive
ja: この書庫を閉じます

en: Close the folders pane
ja: フォルダ・ペインを閉じます

en: Command _Line Output
ja: コマンドラインの出力(_L)

en: Command exited abnormally.
ja: コマンドが異常終了しました。

en: Command not found.
ja: コマンドが見つかりません。

en: Compress
ja: 圧縮

en: Compress...
ja: 圧縮...

en: Compression level
ja: 圧縮レベル

en: Compression level used when adding files to an archive. Possible values: very_fast, fast, normal, maximum.
ja: 書庫にファイルを追加する時に使用する圧縮レベル。可能な値は very_fast, fast, normal, maximum です。

en: Compression ratio:
ja: 圧縮率:

en: Content size:
ja: 展開後のサイズ:

en: Contents
ja: 目次

en: Copy the selection
ja: 選択部分をコピーします

en: Copying the extracted files to the destination
ja: 取り出したファイルを指定先にコピーしています

en: Copying the files to add to "%s"
ja:  "%s" に追加するためにファイルをコピーしています

en: Copyright © 2001–2010 Free Software Foundation, Inc.
    Copyright © 2012–2021 The MATE developers
ja: Copyright © 2001–2010 フリーソフトウェア財団
    Copyright © 2012–2021 The MATE 開発者

en: Could not add the files to the archive
ja: 書庫にファイルを追加できませんでした

en: Could not create the archive
ja: 書庫を生成できませんでした

en: Could not create the destination folder: %s.
ja: 展開先のフォルダ %s を生成できませんでした。

en: Could not delete the old archive.
ja: 古い書庫を削除できませんでした。

en: Could not display help
ja: ヘルプを表示できませんでした

en: Could not display the folder "%s"
ja: フォルダ "%s" を表示することができませんでした:

en: Could not find the volume: %s
ja: ボリュームが見つかりませんでした: %s

en: Could not open "%s"
ja: "%s" を開けませんでした

en: Could not open this file type
ja: この種類のファイルは開けませんでした

en: Could not perform the operation
ja: 作業を実行できませんでした

en: Could not rename the file
ja: ファイル名を変更できませんでした

en: Could not rename the folder
ja: フォルダ名を変更できませんでした

en: Could not save the archive "%s"
ja: 書庫 "%s" を保存できませんでした

en: Create _Archive
ja: 新しい書庫の作成(_A)

en: Create _Folder
ja: フォルダの生成(_F)

en: Create a compressed archive with the selected objects
ja: 選択したオブジェクトを含む圧縮された書庫を生成します

en: Create a new archive
ja: 新しい書庫ファイルを生成します

en: Create and modify an archive
ja: 書庫を作成したり修正します

en: Create destination folder without asking confirmation
ja: 展開先のフォルダを作成するときに確認しない

en: Creating "%s"
ja: "%s" を作成しています

en: Cu_t
ja: 切取り(_T)

en: Cut the selection
ja: 選択部分を切り取ります

en: Debian Package (.deb, .udeb) [Read-only mode]
ja: Debian パッケージ (.deb, .udeb) [読み取りのみ]

en: Debian package
ja: Debian パッケージ

en: Decompressing archive
ja: 書庫の解凍

en: Default folder to use for the '--add' and '--extract' commands
ja: '--add' と '--extract' コマンドで使用する既定のフォルダ

en: Default volume size
ja: 既定のボリュームサイズ:

en: Delete
ja: 削除

en: Delete the selection from the archive
ja: 書庫から選択部分を削除します

en: Deleting files from "%s"
ja: "%s" からファイルを削除しています

en: Deleting files from archive
ja: 書庫からファイルを削除します

en: Dese_lect All
ja: すべて選択解除(_L)

en: Deselect all files
ja: すべてのファイルの選択を解除します

en: Destination folder "%s" does not exist.
    
    Do you want to create it?
ja: 展開先のフォルダ "%s" がありません。
    
    作成してもよろしいですか?

en: Disable connection to session manager
ja: セッションマネージャーに接続しない

en: Disc Image File
ja: ディスクイメージファイル

en: Display path
ja: 表示パス

en: Display size
ja: 表示サイズ

en: Display the Engrampa Manual
ja: Engrampa のマニュアルを表示します

en: Display the Path column in the main window.
ja: パス列をメインウィンドウに表示する

en: Display the Size column in the main window.
ja: サイズ列をメインウィンドウに表示する

en: Display the Time column in the main window.
ja: メインウィンドウに時刻列を表示する

en: Display the Type column in the main window.
ja: メインウィンドウに種類列を表示する

en: Display time
ja: 時刻表示

en: Display type
ja: 表示タイプ

en: Do not e_xtract older files
ja: 古いファイルは展開しない(_X)

en: Do not overwrite newer files
ja: 新しいファイルを上書きしない

en: Do you want to add this file to the current archive or open it as a new archive?
ja: このファイルを現在の書庫または新規の書庫に追加しますか?

en: Do you want to create a new archive with these files?
ja: これらのファイルを含んだ新しい書庫を作成しますか?

en: E_xclude files:
ja: 除外するファイル(_X):

en: Ear
ja: EAR

en: Editors
ja: エディタ

en: Electronic Publication
ja: 電子書籍

en: Encrypt the archive header
ja: アーカイブヘッダの暗号化

en: Engrampa Archive Manager
ja: Engrampa 書庫マネージャ

en: Engrampa is a fork of File Roller and part of the MATE Desktop Environment. If you would like to know more about MATE and Engrampa, please visit the project's home page.
ja: Engrampa は File Roller のフォークで、MATEデスクトップ環境の一部です。MATE と Engrampa についてもっと知りたい方は、プロジェクトの公式ページをご覧ください。

en: Engrampa is an archive manager for the MATE Desktop Environment.
ja: Engrampa は MATEデスクトップ環境用の書庫マネージャです。

en: Engrampa is an archive manager for the MATE environment. It allows you to create and modify archives, view the contents of an archive, view a file contained in an archive, and extract files from archive.
ja: Engrampa は、MATE環境用のアーカイブマネージャです。アーカイブの作成や変更、アーカイブの内容の閲覧、アーカイブに含まれるファイルの閲覧、アーカイブからのファイル抽出などが可能です。

en: Engrampa is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: この Engrampa は有用とは思いますが、その頒布にあたっては市場性及び特定の目的、その適合性についての暗黙の保証を含めて、いかなる保証も行ないません。詳細については GNU 一般公衆利用許諾契約書をご覧ください。

en: Engrampa is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ja: Engrampa はフリーソフトウェアです; フリーソフトウェア財団が提供する GNU 一般公衆利用許諾契約書の第二版、あるいはそれ以降の版が定める条項の下で本プログラムを再頒布または変更することができます。

en: Engrampa is only a front-end (a graphical interface) to archiving programs like tar and zip. The supported file types are:
ja: Engrampa は、tar や zip のようなアーカイブ・プログラムのフロントエンド（グラフィカル・インターフェース）に過ぎません。サポートするファイルタイプは以下です。

en: Enter the password for the archive '%s'.
ja: この書庫 '%s' のパスワードを入力してください。

en: Exclude folders that are symbolic lin_ks
ja: フォルダがシンボリックリンクの場合は除く(_K)

en: Extension(s)
ja: 拡張子

en: Extract
ja: 展開

en: Extract Here
ja: ここに展開する

en: Extract To...
ja: 展開先...

en: Extract archive
ja: 書庫からファイルを展開します

en: Extract archives asking the destination folder and quit the program
ja: 展開先のフォルダ指定して書庫を展開してからプログラムを終了する

en: Extract archives to the specified folder and quit the program
ja: 書庫を指定したフォルダに展開してプログラムを終了する

en: Extract files from the archive
ja: 書庫からファイルを展開します

en: Extract the contents of the archives in the archive folder and quit the program
ja: 書庫フォルダ中の内容を指定したフォルダに展開してプログラムを終了する

en: Extract the selected archive
ja: 指定した書庫を展開します

en: Extract the selected archive to the current position
ja: 指定した書庫を現在の場所に展開します

en: Extracting file:
ja: 展開するファイル:

en: Extracting files from "%s"
ja:  "%s" からファイルを取り出しています

en: Extraction completed successfully
ja: 書庫の展開が完了しました

en: Extraction not performed
ja: 書庫の展開を中止します

en: FILE
ja: ファイル

en: FOLDER
ja: フォルダ

[ctx: File]
en: Date Modified
ja: 変更日時

[ctx: File]
en: Location
ja: 場所

[ctx: File]
en: Name
ja: 名前

[ctx: File]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: File]
en: New
ja: 新規

[ctx: File]
en: Save
ja: 保存

[ctx: File]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: File]
en: Type
ja: 種類

en: File Format
ja: ファイル形式

en: File _Format: %s
ja: ファイル形式(_F): %s

en: File format not recognized
ja: ファイル形式が認識できません

en: File is not a valid .desktop file
ja: ファイルは無効な .desktop ファイルです

en: File not found.
ja: ファイルが見つかりません。

en: Find:
ja: 検索:

en: Find…
ja: 検索...

en: Folder
ja: フォルダ

en: Folders
ja: フォルダ

en: GZip compressed file
ja: GZip 圧縮ファイル

en: Getting the file list
ja: ファイルの一覧を取得します

en: Go to the home location
ja: 書庫のルートへ移動します

en: Go to the next visited location
ja: 次に訪問したレベルへ移動します

en: Go to the previous visited location
ja: 前に訪問したレベルへ移動します

en: Go up one level
ja: １つ上のレベルへ移動します

en: How to sort files
ja: ファイルのソート方法

en: ISO-9660 Disk Image (.iso) [Read-only mode]
ja: ISO-9660 ディスクイメージ (.iso) [読み取りのみ]

en: Include _files:
ja: 対象とするファイル(_F):

en: Information about the program
ja: Engrampa についての情報を表示します

en: It enables the ability to support 'unar' over .zip archives.
ja: これで .zip 形式のアーカイブに対する unar サポートが可能になります。

en: Jar
ja: JAR

en: Java Archive (.jar)
ja: Java アーカイブ (.jar)

en: Java Enterprise archive (.ear)
ja: Java エンタープライズ・アーカイブ (.ear)

en: Java Web Archive (.war)
ja: Java ウェブアーカイブ (.war)

en: LHA Archive (.lzh, .lha)
ja: LHA アーカイブ (.lzh, .lha)

en: LZMA compressed file
ja: LZMA 圧縮ファイル

en: LZO compressed file
ja: LZO 圧縮ファイル

en: LZip compressed file
ja: LZip 形式圧縮ファイル

en: Last Output
ja: 最後の出力

en: Last modified:
ja: 最終更新日時:

en: Lha
ja: LHA

en: List Mode
ja: リストモード

en: List of applications entered in the Open file dialog and not associated with the file type.
ja: [ファイルを開く]ダイアログに入力されたアプリケーションの一覧で、ファイル種類には関連付けられていません。

en: Load Options
ja: オプションの読み込み

en: Loading "%s"
ja: "%s" を開いています

en: Location
ja: 場所

en: Location:
ja: 場所:

en: MB
ja: メガバイト

en: Max history length
ja: 最大履歴件数

en: Max number of items in the Open Recents menu.
ja: 最近使用したファイルに表示される最大件数

en: Name "%s" is not valid because it contains at least one of the following characters: %s, please type other name.
ja: %s という名前は、文字 %s が含まれているため無効です。別の名前にしてください

en: Name column width
ja: 名前列の幅

en: New name is the same as old one, please type other name.
ja: すでに同じ名前のファイルがあります。別の名前を付けてください

en: New name is void, please type a name.
ja: ファイル名が空になっています。名前を付けてください

en: New…
ja: 新規...

en: Not a launchable item
ja: 起動できないアイテムです

en: Number of files:
ja: ファイル数:

en: Open
ja: 開く

en: Open _Recent
ja: 最近開いた書庫(_R)

en: Open a recently used archive
ja: 最近扱った書庫を開きます

en: Open archive
ja: 書庫を開きます

en: Open selected files with an application
ja: 選択したファイルを別のアプリケーションで開きます

en: Open the selected file
ja: 選択したファイルを開きます

en: Open the selected folder
ja: 選択したフォルダを開きます

en: OpenDocument Presentation
ja: オープンドキュメント形式プレゼンテーション

en: OpenDocument Presentation Template
ja: オープンドキュメン形式プレゼンテーション・テンプレート

en: OpenDocument Spreadsheet
ja: オープンドキュメント形式スプレッドシート

en: OpenDocument Spreadsheet Template
ja: オープンドキュメン形式スプレッドシート・テンプレート

en: OpenDocument Text
ja: オープンドキュメン形式テキスト

en: OpenDocument Text Template
ja: オープンドキュメン形式テキスト・テンプレート

en: Open…
ja: 開く...

en: Over_write existing files
ja: 既存のファイルに上書きする(_W)

en: Overwrite existing files
ja: 既存ファイルの上書き

en: Pass_word…
ja: パスワード(_W)...

en: Password
ja: パスワード

en: Paste Selection
ja: 選択部分の貼り付け

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: Please use a different name.
ja: 別の名前を指定してください。

en: Please wait…
ja: お待ちください...

en: Process paused
ja: プロセスの一時停止

en: RAR Archived Comic Book (.cbr)
ja: RAR 形式圧縮コミックブック (.cbr)

en: RPM Package Manager (.rpm) [Read-only mode]
ja: RPM パッケージマネージャ (.rpm) [読み取りのみ]

en: RZip compressed file
ja: RZip 圧縮ファイル

en: Rar
ja: RAR

en: Rar Archived Comic Book
ja: Rar アーカイブ・コミックブック

en: Re-crea_te folders
ja: フォルダを再作成する(_T)

en: Reading "%s"
ja: "%s" を読み出しています

en: Recompressing archive
ja: 書庫の再圧縮

en: Recreate the folders stored in the archive
ja: 書庫の中にあるフォルダを再作成する

en: Red Hat Package Manager file
ja: RPM 形式ファイル

en: Reload current archive
ja: この書庫を再度読み込みます

en: Removing file:
ja: 削除するファイル:

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Rename the selection
ja: 選択部分の名前を変更します

en: Replace _All
ja: すべて置き換える(_A)

en: Replace file "%s"?
ja: ファイル "%s" を置き換えますか?

en: Reverse the list order
ja: 一覧の並びを逆順にします

en: S_elect the files you want to update:
ja: アップデートするファイルを選択してください(_E):

en: Sa_ve Options
ja: オプションの保存(_V)

en: Save As…
ja: 別名で保存…

en: Save Options
ja: オプションの保存

en: Save the current archive with a different name
ja: この書庫に別の名前を付けて保存します

en: Saving "%s"
ja: "%s" を保存しています

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select all files
ja: すべてのファイルを選択します

en: Self-extracting zip
ja: 自己解凍形式 ZIP

en: Session management options:
ja: セッション管理のオプション:

en: Show archive properties
ja: 書庫のプロパティを表示します

en: Show session management options
ja: セッション管理のオプションを表示する

en: Show the _Files and Quit
ja: ファイルを表示して終了する(_F)

en: Show the application's version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: Single files compressed with gzip (.gz), brotli (.br), bzip (.bz), bzip2 (.bz2), compress (.Z), lrzip (.lrz), lzip (.lz), lzop (.lzo), rzip(.rz), xz (.xz).
ja: 以下の形式で圧縮された単独ファイル gzip (.gz), brotli (.br), bzip (.bz), bzip2 (.bz2), compress (.Z), lrzip (.lrz), lzip (.lz), lzop (.lzo), rzip(.rz), xz (.xz).

en: Sort file list by file size
ja: ファイル一覧をサイズで並び替えます

en: Sort file list by location
ja: ファイル一覧を場所で並び替えます

en: Sort file list by modification time
ja: ファイル一覧を変更日時で並び替えます

en: Sort file list by name
ja: ファイル一覧を名前で並び替えます

en: Sort file list by type
ja: ファイル一覧を拡張子で並び替えます

en: Sort type
ja: ソートタイプ

en: Specify a password for this archive
ja: この書庫のパスワードを指定します

en: Specify file containing saved configuration
ja: 設定を保存したファイルを指定する

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: Split into _volumes of
ja: 次の容量で分割する(_V):

en: Starting %s
ja: %s の起動中です

en: Stat_usbar
ja: ステータスバー(_U)

en: Stop current operation
ja: 現在実行中の処理を停止します

en: StuffIt Archive
ja: StuffIt 形式

en: Stuffit Archives (.bin, .sit)
ja: Stuffit アーカイブ (.bin, .sit)

en: Tape Archive File uncompressed (.tar) or compressed with: gzip (.tar.gz, .tgz), brotli (.tar.br), bzip (.tar.bz, .tbz), bzip2 (.tar.bz2, .tbz2), compress (.tar.Z, .taz), lrzip (.tar.lrz, .tlrz), lzip (.tar.lz, .tlz), lzop (.tar.lzo, .tzo), 7zip (.tar.7z), xz (.tar.xz), Zstandard (.zst)
ja: テープアーカイブファイル・非圧縮 (.tar) または以下の圧縮形式: gzip (.tar.gz, .tgz), brotli (.tar.br), bzip (.tar.bz, .tbz), bzip2 (.tar.bz2, .tbz2)、圧縮形式 (.tar.Z, .taz), lrzip (.tar.lrz, .tlrz), lzip (.tar.lz, .tlz), lzop (.tar.lzo, .tzo), 7zip (.tar.7z), xz (.tar.xz), Zstandard (.zst)

en: Tar compressed with 7z
ja: 7z 圧縮による Tar

en: Tar compressed with brotli
ja: brotli で圧縮されたTar

en: Tar compressed with bzip
ja: bzip 圧縮によるテープアーカイブファイル

en: Tar compressed with bzip2
ja: bzip2 圧縮によるテープアーカイブファイル

en: Tar compressed with compress
ja: compress 圧縮された tarアーカイブ

en: Tar compressed with gzip
ja: gzip 圧縮テープアーカイブファイル

en: Tar compressed with lrzip
ja: lrzip 圧縮による Tar

en: Tar compressed with lzip
ja: lzip 圧縮による Tar

en: Tar compressed with lzma
ja: lzma で圧縮された Tar

en: Tar compressed with lzop
ja: lzop で圧縮された Tar

en: Tar compressed with xz
ja: xz で圧縮された Tar

en: Tar compressed with zstd
ja: zstd 圧縮による tar

en: Tar uncompressed
ja: Tar 非圧縮形式

en: Test Result
ja: テスト結果

en: Test whether the archive contains errors
ja: 書庫に問題がないかどうかテストします

en: Testing "%s"
ja: "%s"　のテスト

en: The archive is already present.  Do you want to overwrite it?
ja: 書庫が既に存在しています。上書きしてもよろしいですか?

en: The default size for volumes.
ja: ボリュームの既定サイズ

en: The default width of the name column in the file list.
ja: ファイルリストにおける名前列の既定の幅です。

en: The file has been modified with an external application. If you don't update the file in the archive, all of your changes will be lost. | %u files have been modified with an external application. If you don't update the files in the archive, all of your changes will be lost.
ja[0]: %uファイルが外部アプリケーションで変更されています。書庫内のファイルを更新しないと、すべての変更が失われます。

en: The name "%s" is not valid because it cannot contain the characters: %s
    
    %s
ja: 名前 "%s" に文字が含まれていないので無効です: %s
    
    %s

en: The program was not able to find out the file format you want to use for `%s'. Please make sure to use a known extension for that file or manually choose a file format from the list below.
ja: プログラムは `%s' に対して利用できるファイル形式を見つけられませんでした。一般的な拡張子をこのファイルに対して付けるか、あるいは、以下の一覧からファイル形式を手動で選んでください。

en: There is no command installed for %s files.
    Do you want to search for a command to open this file?
ja: %s ファイル用のコマンドはインストールされていません。
    このファイルを開くコマンドを検索しますか?

en: There was an internal error trying to search for applications:
ja: アプリケーションの検索中に内部エラーが起こりました:

en: This archive type cannot be modified
ja: この種類の書庫を変更することはできません。

en: Type:
ja: 種類:

en: UNIX CPIO Archive (.cpio)
ja: UNIX CPIO アーカイブ (.cpio)

en: Unix CPIO Archive
ja: Unix CPIO アーカイブ

en: Unix Compressed Archive file
ja: Unix 圧縮アーカイブファイル

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ja: バージョン '%s' の .desktop ファイルはサポートしていません

en: Unrecognized launch option: %d
ja: 不明な起動オプションです: %d

en: Update the file "%s" in the archive "%s"?
ja: "%2$s" という書庫の中にある "%1$s" を更新しますか?

en: Update the files in the archive "%s"?
ja: "%s" という書庫の中にあるファイルを更新しますか?

en: Use MIME icons
ja: MIME アイコンを使用

en: View All _Files
ja: 全ファイルの一覧表示(_F)

en: View as a F_older
ja: フォルダ形式で表示(_O)

en: View statusbar
ja: ステータスバーの表示

en: View the folders pane
ja: フォルダをツリー形式で表示します

en: View the main toolbar
ja: メイン・ツールバーを表示します

en: View the output produced by the last executed command
ja: 最後に実行したコマンドの出力を表示します

en: View the statusbar
ja: ステータスバーを表示します

en: View toolbar
ja: ツールバーの表示

en: War
ja: WAR

en: What criteria must be used to arrange files. Possible values: name, size, type, time, path.
ja: ファイルの並び替えに使用する条件です。使用できる値は名前、サイズ、種類、タイムスタンプ及びパスです。

en: Whether to display the folders pane.
ja: フォルダペインを表示するかどうか。

en: Whether to display the statusbar.
ja: ステータスバーを表示するかどうか。

en: Whether to display the toolbar.
ja: ツールバーを表示するかどうか。

en: Whether to encrypt the archive header. If the header is encrypted the password will be required to list the archive content as well.
ja: アーカイブヘッダーを暗号化するかどうか。ヘッダーが暗号化されている場合は、アーカイブコンテンツをリストするためにパスワードが必要になります。

en: Whether to sort in ascending or descending direction. Possible values: ascending, descending.
ja: 昇順、降順を指定指定します。可能な値はascending, descendingです。

en: Whether to view all files in the archive (all_files), or view the archive as a folder (as_folder).
ja: アーカイブ内のファイルを全て閲覧するか、(all_files)アーカイブをフォルダとして閲覧するかを選択します。

en: WinAce Compressed File (.ace)
ja: WinAce 圧縮ファイル (.ace)

en: WinRAR Compressed Archive (.rar)
ja: WinRAR 圧縮アーカイブ (.rar)

en: Windows Imaging Format
ja: Windows 画像形式

en: Xz compressed file
ja: Xz 形式圧縮ファイル

en: You can't add an archive to itself.
ja: 書庫自身を追加できません。

en: You don't have permission to create an archive in this folder
ja: このフォルダの中に書庫を作成する権限がありません。

en: You don't have the right permissions to create an archive in the destination folder.
ja: 対象となるフォルダの中に書庫を作成するための適切な権限がありません。

en: You don't have the right permissions to extract archives in the folder "%s"
ja: フォルダ "%s" の中に書庫を展開する権限がありません。

en: You don't have the right permissions to read files from folder "%s"
ja: フォルダ "%s" からファイルを読み込む権限がありません。

en: You don't have the right permissions.
ja: 適切な権限がありません。

en: You have to specify an archive name.
ja: 書庫名を指定してください。

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with Engrampa; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA  02110-1301 USA
ja: あなたは、本プログラムと一緒に GNU 一般公衆利用許諾契約書の写しを受け取っているはずです。そうでない場合は、Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA へ手紙を書いてください。

en: ZIP Archive (.zip)
ja: ZIP アーカイブ (.zip)

en: ZIP Archived Comic Book (.cbz)
ja: ZIP アーカイブ・コミックブック (.cbz)

en: ZOO Compressed Archive File (.zoo)
ja: ZOO 圧縮アーカイブファイル (.zoo)

en: Zip
ja: ZIP

en: Zip Archived Comic Book
ja: Zip 形式コミックブック

en: Zoo
ja: ZOO

en: Zstandard compressed file
ja: Zstandard 形式圧縮ファイル

en: [read only]
ja: [読み込み専用]

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _About Archive Manager
ja: 書庫マネージャについて (_A)

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: _Add Files…
ja: ファイルの追加(_A)...

en: _All files
ja: すべてのファイル(_A)

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Archive
ja: 書庫(_A)

en: _Arrange Files
ja: ファイルの並び替え(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Destination folder:
ja: 送り先フォルダ(_D):

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Encrypt the file list
ja: ファイル一覧を暗号化する(_E)

en: _Encrypt the file list too
ja: ファイルの一覧も暗号化する(_E)

en: _Exclude folders:
ja: 除外するフォルダ(_E):

en: _Extract
ja: 展開(_E)

en: _Extract…
ja: 展開(_E)...

en: _Filename:
ja: ファイル名(_F):

en: _Files:
ja: ファイル(_F):

en: _Folders
ja: フォルダ(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Include subfolders
ja: サブフォルダも含める(_I)

en: _Last Output
ja: 最後の出力(_L)

en: _Load Options
ja: オプションの読み込み(_L)

en: _Location:
ja: 場所(_L):

en: _New file name:
ja: 新しいファイル名(_N):

en: _New folder name:
ja: 新しいフォルダ名(_N):

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Open With…
ja: アプリケーションで開く(_O)

en: _Open the Archive
ja: 書庫を開く(_O)

en: _Options Name:
ja: オプションの名前(_O):

en: _Other Options
ja: その他のオプション(_O)

en: _Overwrite
ja: 上書きする(_O)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Pause
ja: _一時停止

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _Quit
ja: 終了 (_Q)

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Rename
ja: 名前の変更(_R)

en: _Rename…
ja: 名前の変更(_R)...

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: _Reset Options
ja: オプションのクリア(_R)

en: _Resume
ja: _再開

en: _Reversed Order
ja: 逆順で並び替え(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Search Command
ja: コマンドの検索(_S)

en: _Selected files
ja: 選択したファイル(_S)

en: _Show the Files
ja: ファイルを表示する(_S)

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _Stop
ja: 停止(_S)

en: _Test Integrity
ja: 整合性のテスト(_T)

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: _Update
ja: 更新する(_U)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: by T_ype
ja: 拡張子順(_Y)

en: by _Date Modified
ja: 変更日時順(_D)

en: by _Location
ja: 場所順(_L)

en: by _Name
ja: 名前順(_N)

en: by _Size
ja: サイズ順(_S)

en: example: *.o; *.bak
ja: 例: *.o; *.bak

en: example: *.txt; *.doc
ja: 例: *.txt; *.doc

en: if TRUE will display icons depending on the file type (slower), otherwise will use always the same icon for all files (faster).
ja: TRUE を指定すると、ファイルの種類に応じてアイコンが表示されます (より遅い)。そうでない場合は、すべてのファイルで常に同じアイコンが使用されます (より早い)。
