mate-control-center 1.26.0 - en to ja translation catalogue (1121 entries)

en: "%s" does not appear to be a valid theme.
ja: "%s" はテーマとして有効なファイルではないようです。

en: "%s" does not appear to be a valid theme. It may be a theme engine which you need to compile.
ja: "%s" はテーマとして有効なファイルではないようです (おそらくコンパイルが必要なテーマエンジンと思われます)。

en: %d %s by %d %s
ja: %d %s x %d %s

en: %d minute until the next break | %d minutes until the next break
ja[0]: 次の一休みまで %d 分です

en: %s key is empty
ja: %s キーは空です

en: %s must be a directory
ja: %s はディレクトリーでなくてはなりません

en: %s must be a regular file
ja: %s は普通のファイルである必要があります

en: %s must be owned by you
ja: %s はあなたによって所有されてなくてはなりません

en: %s must not have any directory components
ja: %s にはディレクトリー名が含まれていてはいけません

en: - MATE Default Applications
ja: - MATE のデフォルトのアプリ

en: - MATE Keyboard Preferences
ja: - キーボードの設定

en: - MATE Mouse Preferences
ja: - マウスの設定

en: <Unknown Action>
ja: <不明な操作>

en: <b>%s</b>
    %s
    Folder: %s
    Artist: %s
ja: <b>%s</b>
    %s
    フォルダー: %s
    アーティスト: %s

en: <b>%s</b>
    %s, %s
    Folder: %s
    Artist: %s
ja: <b>%s</b>
    %s, %s
    フォルダー: %s
    アーティスト: %s

en: <b>Di_rect internet connection</b>
ja: <b>インターネットに直接接続する(_R)</b>

en: <b>_Automatic proxy configuration</b>
ja: <b>自動でプロキシの設定を行う(_A)</b>

en: <b>_Manual proxy configuration</b>
ja: <b>手動でプロキシの設定を行う(_M)</b>

en: <b>_Use authentication</b>
ja: <b>認証を行う(_U)</b>

en: A computer break reminder.
ja: 操作の一休みを催促するツールです。

en: A system error has occurred
ja: システムエラーが発生しました

en: About %s
ja: %s について

en: About Me
ja: 個人情報

en: Accel Mode
ja: アクセラレーターモード

en: Acceleration _Profile:
ja: 加速度のプロファイル:(_P)

en: Accelerator key
ja: アクセラレーターキー

en: Accelerator keycode
ja: アクセラレーターキーコード

en: Accelerator modifiers
ja: アクセラレーターの修飾キー

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Accessible Lo_gin
ja: 支援機能対応のログイン(_G)

en: Action
ja: 動作

en: Add Wallpaper
ja: 壁紙の追加

en: Add new f_ont...
ja: 新しいフォントの追加(_O)

en: Add to Favorites
ja: お気に入りに追加する

en: Add to Startup Programs
ja: 自動起動するプログラムに追加する

en: Africa/Abidjan
ja: アフリカ/アビジャン

en: Africa/Accra
ja: アフリカ/アクラ

en: Africa/Addis_Ababa
ja: アフリカ/アディスアベバ

en: Africa/Algiers
ja: アフリカ/アルジェ

en: Africa/Asmara
ja: アフリカ/アスマラ

en: Africa/Bamako
ja: アフリカ/バマコ

en: Africa/Bangui
ja: アフリカ/バンギ

en: Africa/Banjul
ja: アフリカ/バンジュール

en: Africa/Bissau
ja: アフリカ/ビサウ

en: Africa/Blantyre
ja: アフリカ/ブランタイヤ

en: Africa/Brazzaville
ja: アフリカ/ブラザビル

en: Africa/Bujumbura
ja: アフリカ/ブジュンブラ

en: Africa/Cairo
ja: アフリカ/カイロ

en: Africa/Casablanca
ja: アフリカ/カサブランカ

en: Africa/Ceuta
ja: アフリカ/セウタ

en: Africa/Conakry
ja: アフリカ/コナクリ

en: Africa/Dakar
ja: アフリカ/ダカール

en: Africa/Dar_es_Salaam
ja: アフリカ/ダルエスサラーム

en: Africa/Djibouti
ja: アフリカ/ジブチ

en: Africa/Douala
ja: アフリカ/ドゥアラ

en: Africa/El_Aaiun
ja: アフリカ/アイウン

en: Africa/Freetown
ja: アフリカ/フリータウン

en: Africa/Gaborone
ja: アフリカ/ハボローネ

en: Africa/Harare
ja: アフリカ/ハラレ

en: Africa/Johannesburg
ja: アフリカ/ヨハネスブルク

en: Africa/Juba
ja: アフリカ/ジュバ

en: Africa/Kampala
ja: アフリカ/カンパラ

en: Africa/Khartoum
ja: アフリカ/ハルツーム

en: Africa/Kigali
ja: アフリカ/キガリ

en: Africa/Kinshasa
ja: アフリカ/キンシャサ

en: Africa/Lagos
ja: アフリカ/ラゴス

en: Africa/Libreville
ja: アフリカ/リーブルビル

en: Africa/Lome
ja: アフリカ/ロメ

en: Africa/Luanda
ja: アフリカ/ルアンダ

en: Africa/Lubumbashi
ja: アフリカ/ルブンバシ

en: Africa/Lusaka
ja: アフリカ/ルサカ

en: Africa/Malabo
ja: アフリカ/マラボ

en: Africa/Maputo
ja: アフリカ/マプト

en: Africa/Maseru
ja: アフリカ/マセル

en: Africa/Mbabane
ja: アフリカ/ムババーネ

en: Africa/Mogadishu
ja: アフリカ/モガディシュ

en: Africa/Monrovia
ja: アフリカ/モンロビア

en: Africa/Nairobi
ja: アフリカ/ナイロビ

en: Africa/Ndjamena
ja: アフリカ/ンジャメナ

en: Africa/Niamey
ja: アフリカ/ニアメ

en: Africa/Nouakchott
ja: アフリカ/ヌアクショット

en: Africa/Ouagadougou
ja: アフリカ/ワガドゥグー

en: Africa/Porto-Novo
ja: アフリカ/ポルトノボ

en: Africa/Sao_Tome
ja: アフリカ/サントメ

en: Africa/Tripoli
ja: アフリカ/トリポリ

en: Africa/Tunis
ja: アフリカ/チュニス

en: Africa/Windhoek
ja: アフリカ/ウィントフック

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All Fonts
ja: 全てのフォント

en: All files
ja: すべてのファイル

en: All_ow postponing of breaks
ja: 一休みの延長を許可する(_O)

en: Allow t_op tiling
ja: タイルの貼付けを可能にする(_O)

en: America/Adak
ja: アメリカ/アダック島

en: America/Anchorage
ja: アメリカ/アンカレッジ

en: America/Anguilla
ja: アメリカ/アンギラ

en: America/Antigua
ja: アメリカ/アンティグア

en: America/Araguaina
ja: アメリカ/アラグアイナ

en: America/Argentina/Buenos_Aires
ja: アメリカ/アルゼンチン/ブエノスアイレス

en: America/Argentina/Catamarca
ja: アメリカ/アルゼンチン/カタマルカ

en: America/Argentina/Cordoba
ja: アメリカ/アルゼンチン/コルドバ

en: America/Argentina/Jujuy
ja: アメリカ/アルゼンチン/フフイ

en: America/Argentina/La_Rioja
ja: アメリカ/アルゼンチン/ラ・リオハ

en: America/Argentina/Mendoza
ja: アメリカ/アルゼンチン/メンドーサ

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
ja: アメリカ/アルゼンチン/リオ・ガレゴス

en: America/Argentina/Salta
ja: アメリカ/アルゼンチン/サルタ

en: America/Argentina/San_Juan
ja: アメリカ/アルゼンチン/サン・フアン

en: America/Argentina/San_Luis
ja: アメリカ/アルゼンチン/サンルイス

en: America/Argentina/Tucuman
ja: アメリカ/アルゼンチン/トゥクマン

en: America/Argentina/Ushuaia
ja: アメリカ/アルゼンチン/ウシュアイア

en: America/Aruba
ja: アメリカ/アルバ

en: America/Asuncion
ja: アメリカ/アスンシオン

en: America/Atikokan
ja: アメリカ/アティコカン

en: America/Bahia
ja: アメリカ/バイーア

en: America/Bahia_Banderas
ja: アメリカ/バイーア・デ・バンデラス

en: America/Barbados
ja: アメリカ/バルバトス

en: America/Belem
ja: アメリカ/ベレン

en: America/Belize
ja: アメリカ/ベリーズ

en: America/Blanc-Sablon
ja: アメリカ/ブラン・サブロン

en: America/Boa_Vista
ja: アメリカ/ボア・ビスタ

en: America/Bogota
ja: アメリカ/ボゴタ

en: America/Boise
ja: アメリカ/ボイシ

en: America/Cambridge_Bay
ja: アメリカ/ケンブリッジベイ

en: America/Campo_Grande
ja: アメリカ/カンポ・グランデ

en: America/Cancun
ja: アメリカ/カンクン

en: America/Caracas
ja: アメリカ/カラカス

en: America/Cayenne
ja: アメリカ/カイエンヌ

en: America/Cayman
ja: アメリカ/ケイマン諸島

en: America/Chicago
ja: アメリカ/シカゴ

en: America/Chihuahua
ja: アメリカ/チワワ

en: America/Costa_Rica
ja: アメリカ/コスタリカ

en: America/Creston
ja: アメリカ/クレストン

en: America/Cuiaba
ja: アメリカ/クイアバ

en: America/Curacao
ja: アメリカ/キュラソー島

en: America/Danmarkshavn
ja: アメリカ/デンマークシャウン

en: America/Dawson
ja: アメリカ/ドーソン

en: America/Dawson_Creek
ja: アメリカ/ドーソンクリーク

en: America/Denver
ja: アメリカ/デンバー

en: America/Detroit
ja: アメリカ/デトロイト

en: America/Dominica
ja: アメリカ/ドミニカ

en: America/Edmonton
ja: アメリカ/エドモントン

en: America/Eirunepe
ja: アメリカ/エイルネペ

en: America/El_Salvador
ja: アメリカ/エルサルバドル

en: America/Fort_Nelson
ja: アメリカ/フォート・ネルソン

en: America/Fortaleza
ja: アメリカ/フォルタレザ

en: America/Glace_Bay
ja: アメリカ/グレースベイ

en: America/Godthab
ja: アメリカ/ゴットホープ

en: America/Goose_Bay
ja: アメリカ/グースベイ

en: America/Grand_Turk
ja: アメリカ/グランドターク島

en: America/Grenada
ja: アメリカ/グレナダ

en: America/Guadeloupe
ja: アメリカ/グアドループ

en: America/Guatemala
ja: アメリカ/グアテマラ

en: America/Guayaquil
ja: アメリカ/グアヤキル

en: America/Guyana
ja: アメリカ/ガイアナ

en: America/Halifax
ja: アメリカ/ハリファックス

en: America/Havana
ja: アメリカ/ハバナ

en: America/Hermosillo
ja: アメリカ/エルモシージョ

en: America/Indiana/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナ/インディアナポリス

en: America/Indiana/Knox
ja: アメリカ/インディアナ/ノックス

en: America/Indiana/Marengo
ja: アメリカ/インディアナ/マレンゴ

en: America/Indiana/Petersburg
ja: アメリカ/インディアナ/ピーターズバーグ

en: America/Indiana/Tell_City
ja: アメリカ/インディアナ/テルシティ

en: America/Indiana/Vevay
ja: アメリカ/インディアナ/ベベイ

en: America/Indiana/Vincennes
ja: アメリカ/インディアナ/ビンセンズ

en: America/Indiana/Winamac
ja: アメリカ/インディアナ/ウィナマク

en: America/Inuvik
ja: アメリカ/イヌヴィック

en: America/Iqaluit
ja: アメリカ/イカルイト

en: America/Jamaica
ja: アメリカ/ジャマイカ

en: America/Juneau
ja: アメリカ/ジュノー

en: America/Kentucky/Louisville
ja: アメリカ/ケンタッキー/ルイスビル

en: America/Kentucky/Monticello
ja: アメリカ/ケンタッキー/モンティチェロ

en: America/Kralendijk
ja: アメリカ/クラレンダイク

en: America/La_Paz
ja: アメリカ/ラパス

en: America/Lima
ja: アメリカ/リマ

en: America/Los_Angeles
ja: アメリカ/ロサンゼルス

en: America/Lower_Princes
ja: アメリカ/Lower_Princes

en: America/Maceio
ja: アメリカ/マセイオ

en: America/Managua
ja: アメリカ/マナグア

en: America/Manaus
ja: アメリカ/マナウス

en: America/Marigot
ja: アメリカ/マリゴ

en: America/Martinique
ja: アメリカ/マルティニーク島

en: America/Matamoros
ja: アメリカ/マタモロス

en: America/Mazatlan
ja: アメリカ/マサトラン

en: America/Menominee
ja: アメリカ/メノミニー

en: America/Merida
ja: アメリカ/メリダ

en: America/Metlakatla
ja: アメリカ/メトラカトラ

en: America/Mexico_City
ja: アメリカ/メキシコシティ

en: America/Miquelon
ja: アメリカ/ミクロン

en: America/Moncton
ja: アメリカ/モンクトン

en: America/Monterrey
ja: アメリカ/モンテレイ

en: America/Montevideo
ja: アメリカ/モンテビデオ

en: America/Montserrat
ja: アメリカ/モントセラト

en: America/Nassau
ja: アメリカ/ナッソー

en: America/New_York
ja: アメリカ/ニューヨーク

en: America/Nipigon
ja: アメリカ/ニピゴン

en: America/Nome
ja: アメリカ/ノーム

en: America/Noronha
ja: アメリカ/ノローニャ

en: America/North_Dakota/Beulah
ja: アメリカ/ノースダコタ/ビューラー

en: America/North_Dakota/Center
ja: アメリカ/ノースダコタ/センター

en: America/North_Dakota/New_Salem
ja: アメリカ/ノースダコタ/ニュー・セーラム

en: America/Ojinaga
ja: アメリカ/オヒナガ

en: America/Panama
ja: アメリカ/パナマ

en: America/Pangnirtung
ja: アメリカ/パングナータング

en: America/Paramaribo
ja: アメリカ/パラマリボ

en: America/Phoenix
ja: アメリカ/フェニックス

en: America/Port-au-Prince
ja: アメリカ/ポルトープランス

en: America/Port_of_Spain
ja: アメリカ/ポートオブスペイン

en: America/Porto_Velho
ja: アメリカ/ポルト・ヴェーリョ

en: America/Puerto_Rico
ja: アメリカ/プエルトリコ

en: America/Punta_Arenas
ja: アメリカ/プンタ・アレーナス

en: America/Rainy_River
ja: アメリカ/レイニーリバー

en: America/Rankin_Inlet
ja: アメリカ/ランキンインレット

en: America/Recife
ja: アメリカ/レシフェ

en: America/Regina
ja: アメリカ/レジャイナ

en: America/Resolute
ja: アメリカ/レゾリュート

en: America/Rio_Branco
ja: アメリカ/リオブランコ

en: America/Santarem
ja: アメリカ/サンタレン

en: America/Santiago
ja: アメリカ/サンティアゴ

en: America/Santo_Domingo
ja: アメリカ/サント・ドミンゴ

en: America/Sao_Paulo
ja: アメリカ/サンパウロ

en: America/Scoresbysund
ja: アメリカ/スコルズビスーン

en: America/Sitka
ja: アメリカ/シトカ

en: America/St_Barthelemy
ja: アメリカ/サン・バルテルミー島

en: America/St_Johns
ja: アメリカ/セントジョンズ

en: America/St_Kitts
ja: アメリカ/セントクリストファー島

en: America/St_Lucia
ja: アメリカ/セントルシア

en: America/St_Thomas
ja: アメリカ/セントトーマス

en: America/St_Vincent
ja: アメリカ/セントビンセント

en: America/Swift_Current
ja: アメリカ/スウィフト・カレント

en: America/Tegucigalpa
ja: アメリカ/テグシガルパ

en: America/Thule
ja: アメリカ/チューレ

en: America/Thunder_Bay
ja: アメリカ/サンダーベイ

en: America/Tijuana
ja: アメリカ/ティファナ

en: America/Toronto
ja: アメリカ/トロント

en: America/Tortola
ja: アメリカ/トルトラ島

en: America/Vancouver
ja: アメリカ/バンクーバー

en: America/Whitehorse
ja: アメリカ/ホワイトホース

en: America/Winnipeg
ja: アメリカ/ウィニペグ

en: America/Yakutat
ja: アメリカ/ヤクタット

en: America/Yellowknife
ja: アメリカ/イエローナイフ

en: An internal error occurred
ja: 内部エラー

en: Antarctica/Casey
ja: 南極大陸/ケーシー

en: Antarctica/Davis
ja: 南極大陸/デービス

en: Antarctica/DumontDUrville
ja: 南極大陸/デュモン・デュルヴィル

en: Antarctica/Macquarie
ja: 南極大陸/マッコーリー

en: Antarctica/Mawson
ja: 南極大陸/モーソン

en: Antarctica/McMurdo
ja: 南極大陸/マクマード基地

en: Antarctica/Palmer
ja: 南極大陸/パーマー

en: Antarctica/Rothera
ja: 南極大陸/ロゼラ

en: Antarctica/Syowa
ja: 南極大陸/昭和基地

en: Antarctica/Troll
ja: 南極大陸/トロール基地

en: Antarctica/Vostok
ja: 南極大陸/ボストーク

en: Appearance
ja: 外観

en: Appearance Preferences
ja: 外観の設定

en: Applies the current configuration for other MATE users on the computer. Note that this doesn't affect login screens or other desktop environments.
ja: このコンピューターを使用する全ての MATE ユーザーに対して現在の設定を適用します。ログイン画面や他のデスクトップ環境には影響しません。

en: Apply Background
ja: 背景の適用

en: Apply Font
ja: フォントの適用

en: Apply New Theme
ja: 新しいテーマの適用

en: Apply system-wide
ja: システム全体に適用

en: Arctic/Longyearbyen
ja: 北極圏/ロングイェールビーン

en: Asia/Aden
ja: アジア/アデン

en: Asia/Almaty
ja: アジア/アルマトイ

en: Asia/Amman
ja: アジア/アンマン

en: Asia/Anadyr
ja: アジア/アナディリ

en: Asia/Aqtau
ja: アジア/アクタウ

en: Asia/Aqtobe
ja: アジア/アクトベ

en: Asia/Ashgabat
ja: アジア/アシガバート

en: Asia/Atyrau
ja: アジア/アティラウ

en: Asia/Baghdad
ja: アジア/バグダード

en: Asia/Bahrain
ja: アジア/バーレーン

en: Asia/Baku
ja: アジア/バクー

en: Asia/Bangkok
ja: アジア/バンコク

en: Asia/Barnaul
ja: アジア/バルナウル

en: Asia/Beirut
ja: アジア/ベイルート

en: Asia/Bishkek
ja: アジア/ビシュケク

en: Asia/Brunei
ja: アジア/ブルネイ

en: Asia/Chita
ja: アジア/チタ

en: Asia/Choibalsan
ja: アジア/チョイバルサン

en: Asia/Colombo
ja: アジア/コロンボ

en: Asia/Damascus
ja: アジア/ダマスカス

en: Asia/Dhaka
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Dili
ja: アジア/ディリ

en: Asia/Dubai
ja: アジア/ドバイ

en: Asia/Dushanbe
ja: アジア/ドゥシャンベ

en: Asia/Famagusta
ja: アジア/ファマグスタ

en: Asia/Gaza
ja: アジア/ガザ

en: Asia/Hebron
ja: アジア/ヘブロン

en: Asia/Ho_Chi_Minh
ja: アジア/ホーチミン

en: Asia/Hong_Kong
ja: アジア/香港

en: Asia/Hovd
ja: アジア/ホブド

en: Asia/Irkutsk
ja: アジア/イルクーツク

en: Asia/Jakarta
ja: アジア/ジャカルタ

en: Asia/Jayapura
ja: アジア/ジャヤプラ

en: Asia/Jerusalem
ja: アジア/エルサレム

en: Asia/Kabul
ja: アジア/カーブル

en: Asia/Kamchatka
ja: アジア/カムチャツカ

en: Asia/Karachi
ja: アジア/カラチ

en: Asia/Kathmandu
ja: アジア/カトマンズ

en: Asia/Khandyga
ja: アジア/ハンドゥイガ

en: Asia/Kolkata
ja: アジア/コルカタ

en: Asia/Krasnoyarsk
ja: アジア/クラスノヤルスク

en: Asia/Kuala_Lumpur
ja: アジア/クアラルンプール

en: Asia/Kuching
ja: アジア/クチン

en: Asia/Kuwait
ja: アジア/クウェート

en: Asia/Macau
ja: アジア/マカオ

en: Asia/Magadan
ja: アジア/マガダン

en: Asia/Makassar
ja: アジア/マカッサル

en: Asia/Manila
ja: アジア/マニラ

en: Asia/Muscat
ja: アジア/マスカット

en: Asia/Nicosia
ja: アジア/ニコシア

en: Asia/Novokuznetsk
ja: アジア/ノボクズネツク

en: Asia/Novosibirsk
ja: アジア/ノボシビルスク

en: Asia/Omsk
ja: アジア/オムスク

en: Asia/Oral
ja: アジア/オラル

en: Asia/Phnom_Penh
ja: アジア/プノンペン

en: Asia/Pontianak
ja: アジア/ポンティアナック

en: Asia/Pyongyang
ja: アジア/平壌

en: Asia/Qatar
ja: アジア/カタール

en: Asia/Qostanay
ja: アジア/コスタナイ

en: Asia/Qyzylorda
ja: アジア/クズロルダ

en: Asia/Riyadh
ja: アジア/リヤド

en: Asia/Sakhalin
ja: アジア/サハリン

en: Asia/Samarkand
ja: アジア/サマルカンド

en: Asia/Seoul
ja: アジア/ソウル

en: Asia/Shanghai
ja: アジア/上海

en: Asia/Singapore
ja: アジア/シンガポール

en: Asia/Srednekolymsk
ja: アジア/スレドネコリムスク

en: Asia/Taipei
ja: アジア/台北

en: Asia/Tashkent
ja: アジア/タシュケント

en: Asia/Tbilisi
ja: アジア/トビリシ

en: Asia/Tehran
ja: アジア/テヘラン

en: Asia/Thimphu
ja: アジア/ティンプー

en: Asia/Tokyo
ja: アジア/東京

en: Asia/Tomsk
ja: アジア/トムスク

en: Asia/Ulaanbaatar
ja: アジア/ウランバートル

en: Asia/Urumqi
ja: アジア/ウルムチ

en: Asia/Ust-Nera
ja: アジア/ウスチ・ネラ

en: Asia/Vientiane
ja: アジア/ビエンチャン

en: Asia/Vladivostok
ja: アジア/ウラジオストク

en: Asia/Yakutsk
ja: アジア/ヤクーツク

en: Asia/Yangon
ja: アジア/ラングーン

en: Asia/Yekaterinburg
ja: アジア/エカテリンブルク

en: Asia/Yerevan
ja: アジア/エレバン

en: Assign shortcut keys to commands
ja: コマンドにショートカットキーを割り当てます

en: Assistive Technologies
ja: 支援技術

en: Assistive Technologies Preferences
ja: 支援技術の設定

en: Atlantic/Azores
ja: 大西洋/アゾレス

en: Atlantic/Bermuda
ja: 大西洋/バミューダ諸島

en: Atlantic/Canary
ja: 大西洋/カナリア

en: Atlantic/Cape_Verde
ja: 大西洋/カーボベルデ

en: Atlantic/Faroe
ja: 大西洋/フェロー諸島

en: Atlantic/Madeira
ja: 大西洋/マデイラ

en: Atlantic/Reykjavik
ja: 大西洋/レイキャビク

en: Atlantic/South_Georgia
ja: 大西洋/サウスジョージア

en: Atlantic/St_Helena
ja: 大西洋/セントヘレナ

en: Atlantic/Stanley
ja: 大西洋/スタンリー

en: Audio _Feedback...
ja: 音声フィードバック(_F)...

en: Australia/Adelaide
ja: オーストラリア/アデレード

en: Australia/Brisbane
ja: オーストラリア/ブリズベン

en: Australia/Broken_Hill
ja: オーストラリア/ブロークンヒル

en: Australia/Currie
ja: オーストラリア/カリー

en: Australia/Darwin
ja: オーストラリア/ダーウィン

en: Australia/Eucla
ja: オーストラリア/ユークラ

en: Australia/Hobart
ja: オーストラリア/ホバート

en: Australia/Lindeman
ja: オーストラリア/リンデマン島

en: Australia/Lord_Howe
ja: オーストラリア/ロード・ハウ

en: Australia/Melbourne
ja: オーストラリア/メルボルン

en: Australia/Perth
ja: オーストラリア/パース

en: Australia/Sydney
ja: オーストラリア/シドニー

en: Authenticated!
ja: 認証されました!

en: Authentication is required to install multi-monitor settings for all users
ja: マルチモニターの設定をすべてのユーザーに対して行うには、認証が必要です

en: Autoconfiguration _URL:
ja: 自動設定する URL(_U):

en: Automatic detection:
ja: 自動検出:

en: Back
ja: 戻る

en: Background
ja: 背景

en: Beep when _accessibility features are turned on or off
ja: アクセシビリティ機能の ON/OFF を切り替えたらビープ音を鳴らす(_A)

en: Beep when a _modifier key is pressed
ja: 修飾キーが押されたらビープ音を鳴らす(_M)

en: Beep when a _toggle key is pressed
ja: トグルキーが押されたらビープ音を鳴らす(_T)

en: Beep when a key is pr_essed
ja: キーが押されたらビープ音を鳴らす(_E)

en: Beep when a key is reje_cted
ja: キー入力が拒否されたらビープ音を鳴らす(_C)

en: Beep when key is _accepted
ja: キー入力が受け付けられたらビープ音を鳴らす(_A)

en: Beep when key is _rejected
ja: キー入力が拒否されたらビープ音を鳴らす(_R)

en: Beep when pressing a key while Caps_Lock is active
ja: Caps Lockが有効な状態でキーを押すとビープ音が鳴ります(_L)

en: Behaviour
ja: 挙動

en: Best _shapes
ja: 最適なシェイプ(_S)

en: Best co_ntrast
ja: 最適なコントラスト(_N)

en: Bounce Keys
ja: バウンスキー

en: Buttons
ja: 各種のボタン

en: By _country
ja: 国別(_C)

en: By _language
ja: 言語別(_L)

en: C_olors:
ja: 色(_O):

en: C_ommand:
ja: コマンド(_O):

en: C_ustomize...
ja: カスタマイズ(_U)...

en: Calculator
ja: 電卓

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot install theme
ja: テーマをインストールできません

en: Center
ja: 中央に表示

en: Centre _new windows
ja: 新規ウィンドウを中央に配置する(_N)

en: Change Passwo_rd...
ja: パスワードの変更(_R)...

en: Change pa_ssword
ja: パスワードの変更(_S)

en: Change password
ja: パスワードの変更

en: Change resolution and position of monitors and projectors
ja: モニターとプロジェクターの解像度と位置を変更します。

en: Change your password
ja: パスワードの変更

en: Changes to enable assistive technologies will not take effect until your next log in.
ja: 支援技術を有効にするには、もう一度ログインし直す必要があります。

en: Check if breaks are allowed to be postponed
ja: 一休みの延長を可能にする場合は有効にしてください

en: Checking password...
ja: パスワードの確認中...

en: Child exited unexpectedly
ja: 子プロセスが強制終了しました

en: Choose a Keyboard Model
ja: キーボードの型式の選択

en: Choose a Layout
ja: レイアウトの選択

en: Choose which accessibility features to enable when you log in
ja: ログイン時に有効にする支援機能を選択します。

en: Click <b>Change password</b> to change your password.
ja: パスワードを変更する場合は<b>パスワードの変更</b>をクリックしてください。

en: Click the button to edit time zone.
ja: ボタンをクリックして時間帯を編集します

en: Click to save the specified date and time.
ja: クリックすると指定した日付と時刻を保存します。

en: Close and _Log Out
ja: 閉じてログアウトする(_L)

en: Close the control-center when a task is activated
ja: タスクを起動したらコントロールセンターを閉じる

en: Colors
ja: 色

en: Command
ja: コマンド

en: Command associated with a custom keybinding.
ja: カスタムキーバインドに関連付けられたコマンド

en: Common Tasks
ja: よく利用するタスク

en: Compositing Manager
ja: コンポジットマネージャ

en: Con_firm
ja: 確認(_F)

en: Configure MATE settings
ja: MATE の設定

en: Control Center
ja: コントロール・センター

en: Controls
ja: コントロール (GUI の部品)

en: Copying '%s'
ja: '%s' をコピーしています

en: Copying file: %u of %u
ja: ファイルのコピー中: %u / %u

en: Copying files
ja: ファイルをコピーしています

en: Copyright
ja: 著作権

en: Could not access '%s' device
ja: '%s' というデバイスにアクセスできません

en: Could not access any fingerprint readers
ja: すべての指紋リーダーにアクセスできませんでした

en: Could not detect displays
ja: ディスプレイを検出できませんでした

en: Could not get information for %s: %s
ja: %s の情報を取得できません: %s

en: Could not get screen information
ja: スクリーンの情報を取得できませんでした

en: Could not get session bus while applying display configuration
ja: ディスプレイの設定を適用するセッションバスの取得に失敗しました

en: Could not install theme engine
ja: テーマエンジンをインストールできません

en: Could not open %s/%s: %s
ja: %s/%s を開けません: %s

en: Could not open %s: %s
ja: '%s' を開けません: %s

en: Could not open help content
ja: ヘルプを開けませんでした

en: Could not rename %s to %s: %s
ja: %s を %s に名前を変更することができません: %s

en: Could not save the monitor configuration
ja: モニターの設定を保存できませんでした

en: Could not set the default configuration for monitors
ja: モニターのデフォルトの設定ができませんでした

en: Could not shutdown backend_stdin IO channel: %s
ja: backend_stdin IO チャンネルを終了できませんでした: %s

en: Could not shutdown backend_stdout IO channel: %s
ja: backend_stdout IO チャンネルを終了できませんでした: %s

en: Could not start finger capture on '%s' device
ja: '%s' で指紋をキャプチャすることができませんでした

en: Create pid file failed
ja: pidファイルの作成を失敗

en: Current URI index
ja: 現在の URI インデックス

en: Current URI index - starts from 1
ja: 現在の URI インデックス - 1番目から開始します

en: Current _password:
ja: 現在のパスワード(_P):

en: Cursor Blinking
ja: カーソルの点滅

en: Cursor _blinks in text fields
ja: テキストフィールドでカーソルを点滅させる(_B)

en: Cursor blinks speed
ja: カーソルが点滅する速さ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Shortcut
ja: 独自のショートカット

en: Custom Shortcuts
ja: 独自のショートカット

en: Customize Theme
ja: テーマのカスタマイズ

en: Customize the look of the desktop
ja: デスクトップの見映えを設定します

en: D_elay:
ja: 遅延(_E):

en: D_etails...
ja: 詳細(_E)...

en: Date
ja: 日付

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Pointer
ja: デフォルトのポインタ

en: Delete registered fingerprints?
ja: 登録した指紋情報を削除しますか?

en: Des_ktop font:
ja: デスクトップのフォント(_K):

en: Description
ja: 説明

en: Description associated with a custom keybinding.
ja: カスタムキーバインドに関連付けられた説明です。

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Disa_ble sticky keys if two keys are pressed together
ja: 二つのキーが同時に押されたらステッキーキーを無効にする(_B)

en: Disable _Fingerprint Login...
ja: 指紋認証を無効にする(_F)...

en: Disable touchpad _while typing
ja: 文字入力中はタッチパッドを無効化(_W)

en: Disabled
ja: 無効

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: Do you want to delete your registered fingerprints so fingerprint login is disabled?
ja: 登録済みの指紋情報を削除して指紋認証を無効にしますか?

en: Do you want to install it again?
ja: 再度インストールしますか？

en: Document Viewer
ja: 文書ビューア

en: Documents
ja: 文書

en: Don't check whether the notification area exists
ja: 通知領域が存在しているかどうかを確認しない

en: Done!
ja: 完了です

en: Dots per inch (DPI):
ja: DPI (1インチ毎のドット数):

en: Double-Click Timeout
ja: ダブルクリックの間隔

en: Drag and Drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Duration of the break when typing is disallowed
ja: 入力を禁止して一休みする時間です

en: Duration of work before forcing a break
ja: 強制的に一休みに入るまでの時間です

en: Edit
ja: 編集

en: Eject
ja: メディアを取り出す

en: Emulate middle button through simultaneous left and right click
ja: 左と右の同時クリックで中央のボタンを再現する

en: Enable Fingerprint Login
ja: 指紋認証を有効にする

en: Enable _Fingerprint Login...
ja: 指紋認証を有効にする(_F)...

en: Enable _mouse clicks with touchpad
ja: タッチパッドでのマウスクリックを有効にする(_M)

en: Enable _natural scrolling
ja: 自然なスクロールを有効にする (_n)

en: Enable _software compositing window manager
ja: ソフトウェアコンポジットのウィンドウ・マネージャーを有効にする(_S)

en: Enable _touchpad
ja: タッチパッドを有効化(_T)

en: Enable debugging code
ja: デバッグモードにする

en: Enable middlemouse paste
ja: 中クリックによる貼り付けを有効にする

en: Enable software _compositing window manager
ja: ソフトウェアコンポジット・ウィンドウマネージャを有効にする(_C)

en: Enable window _tiling
ja: ウインドウのタイルを有効にする

en: Error saving the new shortcut
ja: 新しいショートカットを保存する際にエラーが発生しました

en: Error: timezone identifier cannot be parsed or loaded
ja: エラー:時間帯の識別子を解析またはロードできません

en: Europe/Amsterdam
ja: ヨーロッパ/アムステルダム

en: Europe/Andorra
ja: ヨーロッパ/アンドラ

en: Europe/Astrakhan
ja: ヨーロッパ/アストラハン

en: Europe/Athens
ja: ヨーロッパ/アテネ

en: Europe/Belgrade
ja: ヨーロッパ/ベオグラード

en: Europe/Berlin
ja: ヨーロッパ/ベルリン

en: Europe/Bratislava
ja: ヨーロッパ/ブラチスラバ

en: Europe/Brussels
ja: ヨーロッパ/ブリュッセル

en: Europe/Bucharest
ja: ヨーロッパ/ブカレスト

en: Europe/Budapest
ja: ヨーロッパ/ブダペスト

en: Europe/Busingen
ja: ヨーロッパ/ビュージンゲン

en: Europe/Chisinau
ja: ヨーロッパ/キシナウ

en: Europe/Copenhagen
ja: ヨーロッパ/コペンハーゲン

en: Europe/Dublin
ja: ヨーロッパ/ダブリン

en: Europe/Gibraltar
ja: ヨーロッパ/ジブラルタル

en: Europe/Guernsey
ja: ヨーロッパ/ガーンジー

en: Europe/Helsinki
ja: ヨーロッパ/ヘルシンキ

en: Europe/Isle_of_Man
ja: ヨーロッパ/マン島

en: Europe/Istanbul
ja: ヨーロッパ/イスタンブル

en: Europe/Jersey
ja: ヨーロッパ/ジャージー

en: Europe/Kaliningrad
ja: ヨーロッパ/カリーニングラード

en: Europe/Kiev
ja: ヨーロッパ/キエフ

en: Europe/Kirov
ja: ヨーロッパ/キーロフ

en: Europe/Lisbon
ja: ヨーロッパ/リスボン

en: Europe/Ljubljana
ja: ヨーロッパ/リュブリャナ

en: Europe/London
ja: ヨーロッパ/ロンドン

en: Europe/Luxembourg
ja: ヨーロッパ/ルクセンブルク

en: Europe/Madrid
ja: ヨーロッパ/マドリード

en: Europe/Malta
ja: ヨーロッパ/マルタ

en: Europe/Mariehamn
ja: ヨーロッパ/マリエハムン

en: Europe/Minsk
ja: ヨーロッパ/ミンスク

en: Europe/Monaco
ja: ヨーロッパ/モナコ

en: Europe/Moscow
ja: ヨーロッパ/モスクワ

en: Europe/Oslo
ja: ヨーロッパ/オスロ

en: Europe/Paris
ja: ヨーロッパ/パリ

en: Europe/Podgorica
ja: ヨーロッパ/ポドゴリツァ

en: Europe/Prague
ja: ヨーロッパ/プラハ

en: Europe/Riga
ja: ヨーロッパ/リガ

en: Europe/Rome
ja: ヨーロッパ/ローマ

en: Europe/Samara
ja: ヨーロッパ/サマーラ

en: Europe/San_Marino
ja: ヨーロッパ/サンマリノ

en: Europe/Sarajevo
ja: ヨーロッパ/サラエボ

en: Europe/Saratov
ja: ヨーロッパ/サラトフ

en: Europe/Simferopol
ja: ヨーロッパ/シンフェロポリ

en: Europe/Skopje
ja: ヨーロッパ/スコピエ

en: Europe/Sofia
ja: ヨーロッパ/ソフィア

en: Europe/Stockholm
ja: ヨーロッパ/ストックホルム

en: Europe/Tallinn
ja: ヨーロッパ/タリン

en: Europe/Tirane
ja: ヨーロッパ/ティラナ

en: Europe/Ulyanovsk
ja: ヨーロッパ/ウリヤノフスク

en: Europe/Uzhgorod
ja: ヨーロッパ/ウージュホロド

en: Europe/Vaduz
ja: ヨーロッパ/ファドゥーツ

en: Europe/Vatican
ja: ヨーロッパ/バチカン

en: Europe/Vienna
ja: ヨーロッパ/ウィーン

en: Europe/Vilnius
ja: ヨーロッパ/ビリニュス

en: Europe/Volgograd
ja: ヨーロッパ/ボルゴグラード

en: Europe/Warsaw
ja: ヨーロッパ/ワルシャワ

en: Europe/Zagreb
ja: ヨーロッパ/ザグレブ

en: Europe/Zaporozhye
ja: ヨーロッパ/ザポリージャ

en: Europe/Zurich
ja: ヨーロッパ/チューリッヒ

en: Exit shell on add or remove action performed
ja: 追加または削除を行ったらシェルを終了する

en: Exit shell on help action performed
ja: ヘルプを表示したらシェルを終了する

en: Exit shell on start action performed
ja: タスクを起動したらシェルを終了する

en: Exit shell on upgrade or uninstall action performed
ja: アップグレードまたはアンインストールを行ったらシェルを終了する

en: Eye candy added by Anders Carlsson
ja: 目玉のキャンディの提供: Anders Carlsson

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
ja: フォントファイル 出力先ファイル

en: Failed to create temporary directory
ja: 作業フォルダの作成に失敗しました

en: Fast
ja: 速い

en: File '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
ja: '%s' というファイルは既に存在します。置き換えますか?

en: File Chooser
ja: ファイル選択

en: File Manager
ja: ファイルマネージャ

en: File System
ja: ファイルシステム

en: Filter
ja: フィルター

en: Flash _window titlebar
ja: ウィンドウのタイトルバーを点滅させる(_W)

en: Flash entire _screen
ja: 画面全体を点滅させる(_S)

en: Font Rendering Details
ja: レンダリングの詳細

en: Font Viewer
ja: フォントビューア

en: Fonts
ja: フォント

en: Fraction completed
ja: 一部完了しました

en: Fraction of transfer currently completed
ja: 転送の一部が完了しました

en: From URI
ja: URI から

en: Full Name
ja: フルネーム

en: General
ja: 全般

en: Get more backgrounds online
ja: 追加の背景をネットから入手する

en: Get more themes online
ja: 追加のテーマをネットから入手する

en: Gra_yscale
ja: グレースケール(_Y)

en: Groups
ja: グループ

en: HTTP Proxy Details
ja: HTTP プロキシの詳細

en: H_TTP proxy:
ja: HTTP プロキシ(_T):

en: H_orizontal edge scrolling
ja: 水平エッジスクロール(_O)

en: Help
ja: ヘルプ (ユーザーガイド)

en: Hide on start (useful to preload the shell)
ja: 実行時に非表示 (シェルをあらかじめ読み込む時に有効)

en: High
ja: 高い

en: Hinting
ja: 線幅の補正 (ヒンティング)

en: Home folder
ja: ホーム・フォルダを開く

[ctx: Home folder]
en: Home
ja: ホーム

en: Hor_izontal two-finger scrolling
ja: 水平二本指スクロール(_I)

en: Horizontal gradient
ja: 横方向にグラデーション

en: Icons
ja: アイコン

en: Icons only
ja: アイコンのみ

en: If you reassign the shortcut to "%s", the "%s" shortcut will be disabled.
ja: ショートカットを "%s" に変更すると、"%s" というショートカットが無効になります。

en: Ignore Host List
ja: 無視するホストの一覧

en: Ignored Hosts
ja: 無視するホスト

en: Image
ja: 画像

en: Image Viewer
ja: 画像ビューア

en: Image missing
ja: 画像がありません

en: Images
ja: 画像

en: Include _panel
ja: パネルを含める(_P)

en: Indian/Antananarivo
ja: インド洋/アンタナナリボ

en: Indian/Chagos
ja: インド洋/チャゴス諸島

en: Indian/Christmas
ja: インド洋/クリスマス島

en: Indian/Cocos
ja: インド洋/ココス島

en: Indian/Comoro
ja: インド洋/コモロ

en: Indian/Kerguelen
ja: インド洋/ケルゲレン諸島

en: Indian/Mahe
ja: インド洋/マヘ島

en: Indian/Maldives
ja: インド洋/モルディブ

en: Indian/Mauritius
ja: インド洋/モーリシャス

en: Indian/Mayotte
ja: インド洋/マヨット

en: Indian/Reunion
ja: インド洋/レユニオン

en: Indicates whether to close the shell when a help action is performed.
ja: ヘルプを表示したらシェルを閉じるかどうかです。

en: Indicates whether to close the shell when a start action is performed.
ja: タスクを起動したらシェルを閉じるかどうかです。

en: Indicates whether to close the shell when an add or remove action is performed.
ja: 追加または削除を行ったらシェルを閉じるかどうかです。

en: Indicates whether to close the shell when an upgrade or uninstall action is performed.
ja: アップグレードまたはアンインストールを行ったらシェルを閉じるかどうかです。

en: Info
ja: 情報

en: Install
ja: インストール

en: Install Failed
ja: インストール失敗

en: Install multi-monitor settings for the whole system
ja: システム全体にマルチモニターの設定をインストールする

en: Installation for theme "%s" failed.
ja: テーマ "%s" のインストールに失敗しました。

en: Installed
ja: インストール済

en: Installs themes packages for various parts of the desktop
ja: デスクトップのさまざまな部分に適用するテーマパッケージをインストールします

en: Instant Messenger
ja: インスタントメッセンジャー

en: Insufficient permissions to install the theme in:
    %s
ja: テーマをインストールするために必要な権限が適当ではありません:
    %s

en: Interface
ja: ユーザ・インタフェース

en: Internet
ja: インターネット

en: Jump to Preferred Applications dialog
ja: お気に入りのアプリを設定します

en: Jump to the Accessible Login dialog
ja: 支援機能対応のログインダイアログを開きます

en: Jump to the Keyboard Accessibility dialog
ja: キーボードの操作支援を設定します

en: Jump to the Mouse Accessibility dialog
ja: マウスの操作支援を設定します

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
ja: 設定を適用して終了する (互換性のみ; 現在はデーモン管理下)

en: Keep Current Theme
ja: 現在のテーマのまま

en: Key presses _repeat when key is held down
ja: キーが押されたままにされたらリピートされたものとする(_R)

en: Keybinding
ja: キーバインド

en: Keybinding associated with a custom shortcut.
ja: カスタムショートカットに関連付けられたキーバインド

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard Accessibility Audio Feedback
ja: キーボード入力支援の音声フィードバック

en: Keyboard Layout Options
ja: キーボード・レイアウトのオプション

en: Keyboard Preferences
ja: キーボードの設定

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボード・ショートカット

en: Keyboard _model:
ja: キーボードの型式(_M):

en: Large
ja: 大

en: Launch calculator
ja: 電卓を起動する

en: Launch email client
ja: E-メール・クライアントを起動する

en: Launch help browser
ja: ヘルプ・ブラウザを起動する

en: Launch instant messenger
ja: インスタント・メッセンジャーを起動します

en: Launch media player
ja: メディア・プレイヤーを起動する

en: Launch settings
ja: 設定を起動する

en: Launch web browser
ja: ウェブ・ブラウザを起動する

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Left
ja: 左

en: Left (with menu)
ja: 左 (メニューボタン有り)

en: Left button
ja: 左ボタン

en: Left index finger
ja: 左の人差し指

en: Left little finger
ja: 左の小指

en: Left middle finger
ja: 左の中指

en: Left ring finger
ja: 左の薬指

en: Left thumb
ja: 左の親指

en: Less than one minute until the next break
ja: 次の一休みまで 1分を切りました

en: List of keyboard layouts selected for usage
ja: 使用するキーボードのレイアウトの一覧

en: Lock screen
ja: 画面をロックする

en: Lock screen after a certain duration to help prevent repetitive keyboard use injuries
ja: キー入力のリピート防止のため一休み中は画面をロックします

en: Log out
ja: ログアウトする

en: Long
ja: 長い

en: Low
ja: 低い

en: MATE Font Viewer
ja: MATE フォントビューア

en: MATE Theme %s correctly installed
ja: MATE のテーマ "%s" をインストールしました

en: Mail Reader
ja: メールリーダー

en: Mate Theme Package
ja: MATE のテーマパッケージ

en: Maximize
ja: 最大化する

en: Maximize Horizontally
ja: 横方向に最大化する

en: Maximize Vertically
ja: 縦方向に最大化する

en: Menus and Toolbars
ja: メニューとツールバー

en: Metacity Preferences
ja: Metacityの設定

en: Microphone mute
ja: マイクのミュート

en: Middle button
ja: 中ボタン

en: Minimize
ja: 最小化する

en: Mirror Screens
ja: 複数の画面をミラーする

en: Mobility
ja: 操作支援

en: Models
ja: 型式

en: Monitor
ja: モニター

en: Monitor Preferences
ja: モニターの設定

en: Monitor: %s
ja: モニター: %s

en: More backgrounds URL
ja: 背景を入手できるURL

en: More themes URL
ja: テーマを入手できるURL

en: Mouse
ja: マウス

en: Mouse Keys
ja: マウスキー

en: Mouse Orientation
ja: マウスの利き手

en: Mouse Preferences
ja: マウスの設定

en: Move _Down
ja: 下に移動(_D)

en: Move _Up
ja: 上に移動(_U)

en: Move the selected keyboard layout down in the list
ja: 選択したキーボードレイアウトを一覧の下へ移動する

en: Move the selected keyboard layout up in the list
ja: 選択したキーボードレイアウトを一覧の上へ移動する

en: Movement Key
ja: ウィンドウの移動

en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: Multimedia Player
ja: マルチメディアプレイヤー

en: NTP sync
ja: NTP 同期

en: N_one
ja: なし(_O)

en: Name
ja: 名前

en: Network Proxy
ja: ネットワークプロキシ

en: Network Proxy Preferences
ja: ネットワーク・プロキシの設定

en: Network Servers
ja: ネットワークサーバー

en: Network time synchronization has been set up. Manual time/date setting is disabled.
ja: ネットワーク時刻同期が設定されています。手動時刻/日付設定は無効です。

en: New
ja: 新規

en: New Applications
ja: 新しいアプリケーション

en: New Document
ja: 新しい文書

en: New Spreadsheet
ja: 新しい表計算シート

en: New Windows
ja: 新しいウィンドウ

en: New shortcut...
ja: 新しいショートカット...

en: New themes have been successfully installed.
ja: 新しいテーマのインストールが完了しました。

en: New windows u_se active window's layout
ja: 新しいウィンドウはアクティブなウィンドウのレイアウトを使う(_S)

en: Next track
ja: 次のトラックに進む

en: No Desktop Background
ja: 背景なし

en: No Image
ja: 画像なし

en: No matches found.
ja: どれもマッチしませんでした。

en: No theme file location specified to install
ja: インストールするテーマファイルが指定されていません

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 標準

en: Off
ja: オフ

en: Office
ja: オフィス

en: On
ja: オン

en: Open a dialog to specify the color
ja: 色を指定するダイアログを開きます

en: Other
ja: その他

en: Other finger:
ja: 別の指:

en: Overwrite _All
ja: すべて置き換える(_A)

en: PKEXEC_UID must be set to an integer value
ja: PKEXEC_UID は整数値でなければなりません

en: Pacific/Apia
ja: 太平洋/アピア

en: Pacific/Auckland
ja: 太平洋/オークランド

en: Pacific/Bougainville
ja: 太平洋/ブーゲンビル

en: Pacific/Chatham
ja: 太平洋/チャタム

en: Pacific/Chuuk
ja: 太平洋/チューク

en: Pacific/Easter
ja: 太平洋/イースター島

en: Pacific/Efate
ja: 太平洋/エファテ島

en: Pacific/Enderbury
ja: 太平洋/エンダーベリー島

en: Pacific/Fakaofo
ja: 太平洋/ファカオフォ島

en: Pacific/Fiji
ja: 太平洋/フィジー

en: Pacific/Funafuti
ja: 太平洋/フナフティ島

en: Pacific/Galapagos
ja: 太平洋/ガラパゴス

en: Pacific/Gambier
ja: 太平洋/ガンビエ

en: Pacific/Guadalcanal
ja: 太平洋/ガダルカナル島

en: Pacific/Guam
ja: 太平洋/グアム島

en: Pacific/Honolulu
ja: 太平洋/ホノルル

en: Pacific/Kiritimati
ja: 太平洋/キリスィマスィ島

en: Pacific/Kosrae
ja: 太平洋/コスラエ

en: Pacific/Kwajalein
ja: 太平洋/クエジェリン

en: Pacific/Majuro
ja: 太平洋/マジュロ

en: Pacific/Marquesas
ja: 太平洋/マルキーズ

en: Pacific/Midway
ja: 太平洋/ミッドウェー

en: Pacific/Nauru
ja: 太平洋/ナウル

en: Pacific/Niue
ja: 太平洋/ニウエ

en: Pacific/Norfolk
ja: 太平洋/ノーフォーク島

en: Pacific/Noumea
ja: 太平洋/ヌメア

en: Pacific/Pago_Pago
ja: 太平洋/パゴパゴ

en: Pacific/Palau
ja: 太平洋/パラオ

en: Pacific/Pitcairn
ja: 太平洋/ピトケアン諸島

en: Pacific/Pohnpei
ja: 太平洋/ポンペイ

en: Pacific/Port_Moresby
ja: 太平洋/ポートモレスビー

en: Pacific/Rarotonga
ja: 太平洋/ラロトンガ島

en: Pacific/Saipan
ja: 太平洋/サイパン島

en: Pacific/Tahiti
ja: 太平洋/タヒチ島

en: Pacific/Tarawa
ja: 太平洋/タラワ

en: Pacific/Tongatapu
ja: 太平洋/トンガタプ島

en: Pacific/Wake
ja: 太平洋/ウェーク

en: Pacific/Wallis
ja: 太平洋/ウォリス諸島

en: Panel icon
ja: パネルのアイコン

en: Parent Window
ja: 親ウィンドウ

en: Parent window of the dialog
ja: ダイアログの親ウィンドウ

en: Pause playback
ja: 再生を一時停止する

en: Place finger on reader
ja: リーダーに指を置いてください

en: Placement
ja: 場所

en: Play (or play/pause)
ja: 再生する (または再生/一時停止する)

en: Please contact your system administrator for help.
ja: システム管理者に連絡してください。

en: Please type your password again in the <b>Retype new password</b> field.
ja: もう一度パスワードを<b>新しいパスワードの確認</b>エントリに入力してください。

en: Please type your password in the <b>New password</b> field.
ja: パスワードを<b>新しいパスワード</b>のエントリに入力してください。

en: Pointer
ja: ポインタ

en: Pointer Speed
ja: ポインタの速度

en: Port:
ja: ポート:

en: Preferences
ja: 各種設定

en: Preferred Applications
ja: お気に入りのアプリを設定する

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview:
ja: プレビュー:

en: Previous track
ja: 前のトラックに戻る

en: Print a diagram of the selected keyboard layout
ja: 選択したキーボードレイアウトの図を印刷

en: Proxy Configuration
ja: プロキシの設定

en: R_esolution
ja: 解像度(_E)

en: R_otation:
ja: 回転(_O):

en: Re_fresh rate:
ja: リフレッシュレート(_F):

en: Remove from Favorites
ja: お気に入りから削除する

en: Remove from Startup Programs
ja: 自動起動するプログラムから削除する

en: Remove the selected keyboard layout from the list
ja: 選択したキーボードレイアウトを一覧から削除する

en: Rendering
ja: 描画の種類

en: Repeat Keys
ja: リピートキー

en: Repeat keys speed
ja: 押されたキーをリピートする速さ

en: Replace the current keyboard layout settings with the
    default settings
ja: 現在のキーボードレイアウトをデフォルトの設定に置き換えます

en: Reset to De_faults
ja: デフォルトに戻す(_F)

en: Revert Font
ja: 元に戻す

en: Right
ja: 右

en: Right (with menu)
ja: 右 (メニューボタン有り)

en: Right button
ja: 右ボタン

en: Right index finger
ja: 右の人差し指

en: Right little finger
ja: 右の小指

en: Right middle finger
ja: 右の中指

en: Right ring finger
ja: 右の薬指

en: Right thumb
ja: 右の親指

en: Roll up
ja: 巻き上げる

en: Run at st_art
ja: ログイン時に起動する(_A)

en: SIZE
ja: サイズ

en: S_ocks host:
ja: Socks ホスト(_O):

en: S_peed:
ja: 速度(_P):

en: S_uper (or "Windows logo")
ja: S_uper (Windows キー)

en: Sa_me image in all monitors
ja: すべてのモニターで同じ画像(_M)

en: Save Theme As...
ja: テーマを別名で保存...

en: Save _As...
ja: 別名で保存(_A)...

en: Save _background image
ja: 背景も一緒に保存する(_B)

en: Save _notification theme
ja: 通知のテーマを保存(_N)

en: Scale
ja: 画像の縦横比を維持

en: Scaling
ja: 拡大縮小

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Search
ja: 検索

en: Select Font
ja: フォントの選択

en: Select Image
ja: 画像の選択

en: Select Theme
ja: テーマの選択

en: Select a keyboard layout to be added to the list
ja: キーボードのレイアウトを一覧に追加する

en: Select a monitor to change its properties; drag it to rearrange its placement.
ja: 設定を変更するモニターを選んでください。ドラッグして位置を調整してください。

en: Select finger
ja: 指の選択

en: Select your default applications
ja: デフォルトで使用するアプリケーションを設定します

en: Select your photo
ja: 写真を選択してください

en: Set Ntp sync
ja: Ntp 同期の設定

en: Set as primary
ja: プライマリーに設定

en: Set time zone
ja: 時刻を設定

en: Set your keyboard preferences
ja: お使いのキーボードを設定します

en: Set your mouse preferences
ja: お使いのマウスの動きを設定します

en: Set your network proxy preferences
ja: お使いのネットワークプロキシを設定します

en: Set your personal information
ja: 自分の情報を管理します

en: Set your window properties
ja: ウィンドウのプロパティを設定します

en: Sets the selected monitor as primary.
ja: 選択されたモニターをプライマリーとして設定します。

en: Setting the time and date of the local system
ja: ローカルシステムの時刻と日付の設定

en: Sh_ow position of pointer when the Control key is pressed
ja: コントロールキーを押した際にポインターの位置を通知する(_O)

en: Short
ja: 短い

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Show _icons in menus
ja: メニューにアイコンを表示(_I)

en: Show _thumbnails in Alt-Tab
ja: Alt-Tab でサムネイルを表示(_T)

en: Show _visual feedback for the alert sound
ja: 警告音を視覚的なフィードバックで表現する(_V)

en: Show hidden items
ja: 隠しアイテムを表示

en: Show icons on buttons
ja: ボタンにアイコンを表示する

en: Show size column
ja: 列のサイズを表示

en: Show type column
ja: 列の種類を表示

en: Show window _border in Alt-Tab
ja: Alt-Tab でウィンドウのボーダーを表示(_B)

en: Shut down
ja: シャットダウン

en: Slide Show
ja: スライドショー

en: Slow
ja: 遅い

en: Slow Keys
ja: スローキー

en: Small
ja: 小

en: Smoothing
ja: 滑らかさの補正 (スムージング)

en: Software Compositing
ja: ソフトウェアのコンポジット

en: Solid color
ja: 単色

en: Sort directories first
ja: ディレクトリ順に並び替える

en: Sound
ja: サウンド

en: Span
ja: ディスプレイをまたぐ

en: Specify the filename of a theme to install
ja: インストールするテーマファイルを指定する

en: Specify the name of the page to show (general)
ja: 表示するページの名前を指定する (general)

en: Specify the name of the page to show (internet|multimedia|system|a11y)
ja: 表示するページの名前を指定する (internet|multimedia|system|a11y)

en: Specify the name of the page to show (theme|background|fonts|interface)
ja: 表示するページの名前を指定する (theme|background|fonts|interface)

en: Spreadsheet Editor
ja: 表計算エディタ

en: Start %s
ja: %sを起動する

en: Start the page with the accessibility settings showing
ja: アクセシビリティの設定を表示させてページを開始します

en: Start the page with the typing break settings showing
ja: 入力中断設定を表示させてページを開始します

en: Sticky Keys
ja: スティッキーキー

en: Stop playback
ja: 再生を停止する

en: Stretch
ja: 画像の縦横比を無視

en: Style
ja: スタイル

en: Sub_pixel (LCDs)
ja: サブピクセル (LCDs)(_P)

en: Sub_pixel smoothing (LCDs)
ja: サブピクセルのスムージング (LCDs)(_P)

en: Subpixel Order
ja: サブピクセルの順番

en: Swipe finger on reader
ja: リーダーに指を通してください

en: System
ja: システム

en: System error: %s.
ja: システムエラー: %s

en: TEXT
ja: テキスト

en: Take a break now (next in %dm)
ja: さあ、一休みしましょう (次は %d分後)

en: Take a break now (next in less than one minute)
ja: さあ、一休みしましょう (次は一分以内です)

en: Take a break!
ja: 一休みしてください!

en: Task names and associated .desktop files
ja: タスクの名前とそれに対応する .desktop ファイル

en: Terminal Emulator
ja: 端末エミュレーター

en: Text
ja: テキスト

en: Text Editor
ja: テキストエディタ

en: Text below items
ja: アイコンの下にラベル

en: Text beside items
ja: アイコンの横にラベル

en: Text only
ja: ラベルのみ

en: Text to thumbnail (default: Aa)
ja: サムネイル表示する文字列 (デフォルトは Aa)

en: That password was incorrect.
ja: そのパスワードは間違っています。

en: The %s utility is not installed.
ja: %s というユーティリティがインストールされていません。

en: The MATE configuration tool
ja: MATE デスクトップの設定ツール

en: The current controls theme does not support color schemes.
ja: このコントロールのテーマは色のスキーマをサポートしていません。

en: The current theme suggests a background and a font.
ja: このテーマは推奨する背景とフォントの情報を提供しています。

en: The current theme suggests a background and a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
ja: このテーマには使用が推奨されている背景とフォントがあります。最後に適用したフォントから推奨フォントに戻すことも可能です。

en: The current theme suggests a background.
ja: このテーマは推奨する背景の情報を提供しています。

en: The current theme suggests a background. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
ja: このテーマには使用が推奨されている背景があります。最後に適用したフォントから推奨フォントに戻すことも可能です。

en: The current theme suggests a font.
ja: このテーマは推奨するフォントの情報を提供しています。

en: The current theme suggests a font. Also, the last applied font suggestion can be reverted.
ja: このテーマには使用が推奨されているフォントがあります。最後に適用したフォントから推奨フォントに戻すことも可能です。

en: The current window manager is unsupported
ja: 現在のウィンドウマネージャはサポートしていません

en: The device is already in use.
ja: そのデバイスは使用中です

en: The last applied font suggestion can be reverted.
ja: 最後に適用したフォントから推奨フォントに戻すことも可能です。

en: The monitor configuration has been saved
ja: モニターの設定が保存されました

en: The new password has already been used recently.
ja: 新しいパスワードは最近使われてます。

en: The new password must contain numeric or special character(s).
ja: 新しいパスワードには数字または特殊文字を含めるようにしてください。

en: The old and new passwords are the same.
ja: 両方のパスワードが同じです。

en: The old and new passwords are too similar.
ja: 両方のパスワードが類似しています。

en: The password is too short.
ja: パスワードが短すぎます。

en: The password is too simple.
ja: パスワードが簡単すぎます。

en: The shortcut "%s" cannot be used because it will become impossible to type using this key.
    Please try with a key such as Control, Alt or Shift at the same time.
ja: このキーでは入力できないので "%s" というショートカットは利用できません。
    Control や Alt や Shift といった修飾キーを併用してください。

en: The shortcut "%s" is already used for
    "%s"
ja: "%s" というショートカットは既に登録済です:
    "%s"

en: The source filename must be absolute
ja: ソースのファイル名は絶対パスである必要があります

en: The task name to be displayed in the control-center followed by a ";" separator then the filename of an associated .desktop file to launch for that task.
ja: コントロールセンターの中に表示するタスクの名前です。その後ろに ";" で区切ってタスクを起動する際に使用する .desktop ファイルを指定します。

en: The theme "%s" already exists.
ja: テーマ "%s" はすでに存在しています。

en: The theme "%s" has been installed.
ja: テーマ "%s" をインストールしました。

en: The theme already exists. Would you like to replace it?
ja: 既にテーマが存在していますが、置き換えてもよろしいですか?

en: The two passwords are not equal.
ja: パスワードが一致しませんでした。

en: The type of accelerator.
ja: アクセラレーターの種類です

en: The typing monitor uses the notification area to display information. You don't seem to have a notification area on your panel. You can add it by right-clicking on your panel and choosing 'Add to panel', selecting 'Notification area' and clicking 'Add'.
ja: MATE 一休み催促ツールは情報を表示するために通知領域を利用しますが、お使いのパネルには通知領域が無いようです。通知領域を追加するには、まず、パネルの上で右クリックして "パネルへ追加" を選択します。そして、ダイアログから [通知領域] を選択し "追加" ボタンをクリックしてください。

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme Installer
ja: テーマインストーラー

en: Theme Packages
ja: テーマのパッケージ

en: Theme cannot be deleted
ja: テーマを削除できません

en: Theme name must be present
ja: テーマの名前を指定してください

en: There was a problem while extracting the theme.
ja: テーマを展開している最中に問題が発生しました。

en: There was an error displaying help: %s
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました: %s

en: There was an error installing the selected file
ja: 選択したファイルをインストールする際にエラーが発生しました

en: This configuration will be used the next time someone logs in.
ja: この設定は次回ログインした時に有効になります。

en: This font could not be displayed.
ja: このフォントは表示できません。

en: This program can only be used by the root user
ja: このプログラムは root ユーザーのみが使用できます

en: This program must only be run through pkexec(1)
ja: このプログラムは pkexec(1) 経由で実行する必要があります

en: This resets the font DPI to the auto-detected value from Xserver.
ja: Xサーバーから自動検出した値をDPIに設定します。

en: This theme will not look as intended because the required GTK+ theme '%s' is not installed.
ja: GTK+ のテーマ '%s' がインストールされていないため、このテーマは意図通りに表示されません。

en: This theme will not look as intended because the required icon theme '%s' is not installed.
ja: アイコンテーマ '%s' がインストールされていないため、このテーマは意図通りに表示されません。

en: This theme will not look as intended because the required window manager theme '%s' is not installed.
ja: ウィンドウマネージャーのテーマ '%s' がインストールされていないため、このテーマは意図通りに表示されません。

en: Thr_eshold:
ja: しきい値(_E):

en: Three-finger click emulation:
ja: 3 本指クリックエミュレーション:

en: Thumbnail size (default: 128)
ja: サムネイルのサイズ (標準値: 128)

en: Tile
ja: 並べて表示

en: Time
ja: 時刻

en: Time And Date Manager
ja: 日付と時刻の管理

en: Time Zone
ja: 時間帯

en: Time Zone Selection
ja: 時間帯の選択

en: Time and Date Manager
ja: 日付と時刻の管理

en: Time zone
ja: 時間帯:

en: Titlebar Action
ja: タイトルバーアクション

en: Titlebar Buttons
ja: タイトルバーボタン

en: To URI
ja: URI へ

en: To change your password, enter your current password in the field below and click <b>Authenticate</b>.
    After you have authenticated, enter your new password, retype it for verification and click <b>Change password</b>.
ja: パスワードを変更する場合は、この下のエントリに現在のパスワードを入力して<b>認証</b>ボタンをクリックしてください。
    認証後に新しいパスワードを入力し、もう一度パスワードを入力して妥当性を検証してから<b>パスワードの変更</b>ボタンをクリックしてください。

en: To edit a shortcut key, double-click on the corresponding row and type a new key combination, or press backspace to clear.
ja: ショートカット・キーを編集するには、該当の行を２回クリックして新しいキーの組み合わせを入力するか、バックスペース・キーを押して消去します。

en: To enable fingerprint login, you need to save one of your fingerprints, using the '%s' device.
ja: 指紋認証を有効にするには、'%s' のデバイスを使って、あなたの指紋を登録する必要があります。

en: To move a window, press-and-hold this key then grab the window:
ja: ウィンドウをつかんで移動する際に使用する修飾キー:

en: To test your double-click settings, try to double-click on the triangle and you must see the mate desktop logo with both rings showing.
ja: ダブルクリックの設定をテストするには、三角形を２回クリックして、両方のリングが表示された状態で MATE デスクトップのロゴが表示される必要があります。

en: Too many custom shortcuts
ja: 独自のショートカットが多すぎます

en: Toolbar _button labels:
ja: ツールバーボタンのラベル(_B):

en: Total URIs
ja: URI の合計

en: Total number of URIs
ja: URI の合計です

en: Touchpad
ja: タッチパッド

en: Two-finger click emulation:
ja: 2 本指クリックエミュレーション:

en: Type
ja: 種類

en: Typing Break
ja: 一休み

en: Typing Monitor
ja: タイピングの監視

en: URI currently transferring from
ja: 転送元 URI

en: URI currently transferring to
ja: 転送先 URI

en: URL for where to get more desktop backgrounds. If set to an empty string the link will not appear.
ja: デスクトップの背景を入手できる場所のURLです。空文字列ならば、リンクは表示されません。

en: URL for where to get more desktop themes. If set to an empty string the link will not appear.
ja: デスクトップのテーマを入手できる場所のURLです。空文字列ならば、リンクは表示されません。

en: U_nselect windows when the mouse leaves them
ja: マウスが離れた際にウィンドウの選択を解除する(_N)

en: U_sername:
ja: ユーザー名(_S):

en: Unable to bring up the typing break properties dialog with the following error: %s
ja: 次のエラーにより "キー入力の一休み設定ダイアログ" を開けませんでした: %s

en: Unable to launch %s: %s
ja: %s を起動できません: %s

en: Unable to launch backend
ja: バックエンドのプログラムを起動できません

en: Unable to start the settings manager 'mate-settings-daemon'.
    Without the MATE settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with DBus, or a non-MATE (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the MATE settings manager.
ja: MATE 設定マネージャー ('mate-settings-daemon') を起動することができません。
    設定マネージャーが起動できない場合、いくつかの設定が反映されません。これは DBus の問題、あるいは MATE ではない (KDE などの) 別の設定マネージャが既に起動されていて MATE 設定マネージャと衝突していることが原因かもしれません。

en: Unknown
ja: 不明

en: Upside Down
ja: 逆さま

en: Upside-down
ja: 逆さま

en: Usage: %s SOURCE_FILE DEST_NAME
    
    This program installs a RANDR profile for multi-monitor setups into
    a systemwide location.  The resulting profile will get used when
    the RANDR plug-in gets run in mate-settings-daemon.
    
    SOURCE_FILE - a full pathname, typically /home/username/.config/monitors.xml
    
    DEST_NAME - relative name for the installed file.  This will get put in
                the systemwide directory for RANDR configurations,
                so the result will typically be %s/DEST_NAME
ja: 使用法: %s ソースファイル インストール名
    
    このプログラムは RANDR プロファイルをマルチモニタ用の設定として
    システム全体で利用する場所にインストールします。インストールしたものは
    RANDR プラグインが mate-settings-daemon で実行された時に使用されます。
    
    ソースファイル - フルパス名。一般例: /home/username/.config/monitors.xml
    
    インストール名 - インストールされるファイルの相対パス名。
                   RANDR の設定用にシステム全体で使用されるディレクトリに置かれ、
                   普通は %s/インストール名 のようになります

en: User name:
ja: ユーザ名:

en: VB_GR
ja: VBGR(_G)

en: V_ertical two-finger scrolling
ja: 垂直二本指スクロール(_E)

en: Vendors
ja: ベンダー

en: Version
ja: 版

en: Vertical gradient
ja: 縦方向にグラデーション

en: Video Player
ja: ビデオプレイヤー

en: View and edit keyboard layout options
ja: キーボードレイアウトのオプションを表示・編集します

en: View fonts on your system
ja: システム内にあるフォントを表示します

en: Visual
ja: 視覚支援

en: Visual cues for sounds
ja: 視覚的な置き換え

en: Volume down
ja: 音量を下げる

en: Volume down quietly
ja: 静かに音量に下げる

en: Volume mute
ja: ミュートにする

en: Volume mute quietly
ja: 音量をミュートにする

en: Volume up
ja: 音量を上げる

en: Volume up quietly
ja: 静かに音量に上げる

en: Warning: multi-finger emulation may disable software buttons
ja: 警告：マルチフィンガーエミュレーションによって、ソフトウェアボタンが無効になるかもしれません

en: Web Browser
ja: ウェブブラウザ

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text
ja: ボタンにラベルとアイコンの両方を表示するか指定します。

en: Window Border
ja: ウィンドウの境界

en: Window Preferences
ja: ウィンドウの設定

en: Window Selection
ja: ウィンドウの選択

en: Window Snapping
ja: ウインドウのスナップ

en: Window manager "%s" has not registered a configuration tool
ja: ウィンドウマネージャ "%s" には設定ツールが登録されていません。

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Word Processor
ja: ワードプロセッサ

en: Would you like to apply it now, or keep your current theme?
ja: 今すぐ適用しますか? それとも現在のテーマを使用し続けますか?

en: Would you like to delete this theme?
ja: このテーマを削除しますか?

en: Written by Richard Hult <richard@imendio.com>
ja: 作者: Richard Hult <richard@imendio.com>

en: You are not allowed to access the device. Contact your system administrator.
ja: デバイスにはアクセスできません (システム管理者に連絡してください)

en: Your filter "%s" does not match any items.
ja: フィルター "%s" が、どのアイテムともマッチしません

en: Your fingerprint was successfully saved. You should now be able to log in using your fingerprint reader.
ja: あなたの指紋を登録しました。今から指紋を読み取るリーダーを使ってログインできるようになりました。

en: Your password has been changed since you initially authenticated! Please re-authenticate.
ja: 初めて認証を行ってから既にパスワードが変更されています。もう一度パスワードを入力して認証し直してください。

en: Your password has been changed.
ja: パスワードが変更されています。

en: Zoom
ja: 拡大／縮小

en: [ 'Change Theme;mate-appearance-properties.desktop', 'Set Preferred Applications;mate-default-applications-properties.desktop' ]
ja: [ '外観の設定;mate-appearance-properties.desktop', 'お気に入りのアプリ;mate-default-applications-properties.desktop' ]

en: [WALLPAPER...]
ja: [壁紙...]

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Acceleration:
ja: 加速(_A):

en: _Accessibility features can be toggled with keyboard shortcuts
ja: キーボードからアクセシビリティの機能を切り替えられるようにする(_A)

en: _Add...
ja: 追加(_A)...

en: _Application font:
ja: アプリケーションのフォント(_A):

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Authenticate
ja: 認証する(_A)

en: _BGR
ja: BGR(_B)

en: _Break interval lasts:
ja: 一休みする時間(_B):

en: _Browse applications...
ja: アプリをブラウズ...(_B)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Country:
ja: 国(_C):

en: _Delay:
ja: 間隔(_D):

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Delete Fingerprints
ja: 削除する(_D)

en: _Description:
ja: 説明(_D):

en: _Details
ja: 詳細(_D)

en: _Detect monitors
ja: モニターの検出(_D)

en: _Document font:
ja: 文書のフォント(_D):

en: _Double-click titlebar action:
ja: タイトルバーをダブルクリックしたとき:(_D)

en: _Editable menu shortcut keys
ja: 編集可能なメニューのショットカットキー(_E)

en: _Enable assistive technologies
ja: 支援技術を有効にする(_E)

en: _FTP proxy:
ja: FTP プロキシ(_F):

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Fixed width font:
ja: 固定幅のフォント(_F):

en: _Full
ja: すべて(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Ignore fast duplicate keypresses
ja: 同じキーが素早く連打された場合は無視する(_I)

en: _Input boxes:
ja: 入力ボックス(_I):

en: _Install...
ja: インストール(_I)...

en: _Keyboard Accessibility
ja: キーボードの操作支援(_K)

en: _Language:
ja: 言語(_L):

en: _Latch modifiers when pressed twice
ja: 二回押しでモディファイをラッチする(_L)

en: _Left-handed
ja: 左利き(_L)

en: _Lock screen to enforce typing break
ja: 一休みに入ったら強制的に画面をロックする(_L)

en: _Medium
ja: 中間(_M)

en: _Models:
ja: 型式(_M):

en: _Monochrome
ja: モノクロ(_M)

en: _Mouse Accessibility
ja: マウスの操作支援(_M)

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _New password:
ja: 新しいパスワード(_N):

en: _None
ja: なし(_N)

en: _Only accept long keypresses
ja: キーの長押しのみ受け付ける(_O)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Options...
ja: オプション(_O)...

en: _Overwrite
ja: 上書きする(_O)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Pointer can be controlled using the keypad
ja: キーボードでポインタを制御する(_P)

en: _Position of titlebar buttons:
ja: タイトルバーボタンの位置:(_P)

en: _Postpone Break
ja: 一休みを延長する(_P)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Preferred Applications
ja: お気に入りのアプリ(_P)

en: _RGB
ja: RGB(_R)

en: _Raise selected windows after
ja: 選択されたウィンドウを上へ(_R)

en: _Reassign
ja: 割り当てる(_R)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Reset to Defaults
ja: デフォルトに戻す(_R)

en: _Resolution:
ja: 解像度(_R):

en: _Retype new password:
ja: パスワードの確認(_R):

en: _Right-handed
ja: 右利き(_M)

en: _Run at start
ja: ログイン時に起動する(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Secure HTTP proxy:
ja: SSL プロキシ(_S):

en: _Select windows when the mouse moves over them
ja: マウスが移動した先のウィンドウを選択する(_S)

en: _Selected items:
ja: 選択したアイテム(_S):

en: _Sensitivity:
ja: 感度(_S):

en: _Separate layout for each window
ja: ウィンドウごとに別のレイアウトを選択する(_S)

en: _Show monitors in panel
ja: モニターをパネルに表示する(_S)

en: _Show...
ja: 表示(_S)...

en: _Simulate simultaneous keypresses
ja: 同時にキーを押下した状態をシミュレーションする(_S)

en: _Size:
ja: サイズ(_S):

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _Slight
ja: 細身(_S)

en: _Speed:
ja: 速度(_S):

en: _Style:
ja: スタイル(_S):

en: _Take a Break
ja: 一休みする(_T)

en: _Timeout:
ja: 間隔(_T):

en: _Tooltips:
ja: ツールチップ(_T):

en: _Type to test settings:
ja: 設定の確認(_T):

en: _VRGB
ja: VRGB(_V)

en: _Variants:
ja: 系列(_V):

en: _Vendors:
ja: ベンダー(_V):

en: _Vertical edge scrolling
ja: 垂直エッジスクロール(_V)

en: _Window title font:
ja: ウィンドウタイトルのフォント(_W):

en: _Windows:
ja: ウィンドウ(_W):

en: _Work interval lasts:
ja: 一休みの警告を出すまでの時間(_W):

en: auto detect
ja: 自動検出

en: filename
ja: ファイル名

en: if true, the control-center will close when a "Common Task" is activated.
ja: TRUE にすると、よく利用するタスク" を起動した際にコントロールセンターを閉じます。

en: minutes
ja: 分

en: multiple sizes
ja: 複数のサイズ

en: open file
ja: ファイルを開く

en: open pid file failed
ja: pid ファイルを開くことができなせん

en: pixel | pixels
ja[0]: ピクセル

en: read file
ja: ファイルの読み込み

en: read pid file failed
ja: pid ファイルを読み込めません

en: seconds
ja: 秒

[ctx: timezone loc]
en: %s, %s
ja: %s、%s

en: unknown
ja: 不明

en: write file
ja: ファイルの書き込み

en: write pid file failed
ja: pid ファイルの書き込み失敗
