remmina - en to ja translation catalogue (216 entries)

en: %s password
ja: %s パスワード

en: %s wants to share his/her desktop.
    Do you accept the invitation?
ja: %s がデスクトップの共有を申し出ています。
    招待を受け入れますか?

en: 256 colors
ja: 256 色

en: 256 colors (8 bpp)
ja: 256 色 (8 bpp)

en: <Auto detect>
ja: <自動検出>

en: <tt><big>Supported formats
    * server
    * server:port
    * [server]:port</big></tt>
ja: <tt><big>サポートしている書式
    * サーバー
    * サーバー:ポート
    * [サーバー]:ポート</big></tt>

en: Accept Certificate?
ja: 証明書を受け入れますか?

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Are you sure to delete '%s'
ja: '%s' を削除してもよいですか?

en: Are you sure to delete the selected files on server?
ja: 選択したサーバー上のファイルを削除してもよろしいですか?

en: Attach
ja: 添付

en: Attach to console (2003/2003 R2)
ja: コンソールにアタッチする (Windows 2003 / 2003 R2)

en: Authenticating %s's identity to SSH server %s...
ja: %s の id を SSH サーバー %s で認証中...

en: Authenticating %s's password to SSH server %s...
ja: %s のパスワードを用いて SSHサーバー %s で認証中...

en: Authentication failed. Trying to reconnect...
ja: 認証に失敗しました。再接続しています...

en: Basic
ja: 基本設定

en: Best (slowest)
ja: 最高 (最低速)

en: Browse the network to find a %s server
ja: ネットワークからサーバー %s を探す

en: CA certificate
ja: CA 証明書

en: Character set
ja: 文字コード

en: Chat with %s
ja: %s とチャットする

en: Choose a Remote Desktop Server
ja: リモートデスクトップサーバーを選択してください

en: Choose a file to upload
ja: アップロードファイルを選択する

en: Choose download location
ja: ダウンロード先を選択する

en: Client certificate
ja: クライアント証明書

en: Client key
ja: クライアント鍵

en: Client name
ja: クライアント名

en: Color depth
ja: 色数

en: Command %s failed on SSH server (status = %i).
ja: SSH サーバー上でのコマンド %s に失敗しました(ステータス = %i)。

en: Command %s not found on SSH server
ja: SSH サーバー上にコマンド %s は見つかりませんでした

en: Composition
ja: 合成

en: Connect to remote desktops through the applet menu
ja: アプレットメニューからリモートデスクトップに接続する

en: Connecting to %s through SSH tunnel...
ja: SSH トンネル経由で %s に接続中...

en: Connecting to '%s'...
ja: '%s' に接続中...

en: Connecting to SSH server %s...
ja: SSH サーバー %s に接続中...

en: Copy
ja: コピー

en: Couldn't convert '%s' to host address
ja: '%s' をホストの IPアドレスに変換できません

en: Cursor blinking
ja: カーソルの点滅

en: Cursor shadow
ja: カーソルの影

en: Custom
ja: カスタム

en: Default
ja: デフォルト

en: Default settings saved.
ja: デフォルトの設定を保存しました。

en: Delete files on server
ja: サーバー上のファイルを削除する

en: Description
ja: 説明

en: Desktop sharing invitation
ja: デスクトップ共有の招待

en: Disable clipboard sync
ja: クリップボードの同期を無効にする

en: Disable encryption
ja: 暗号化を無効にする

en: Disable server input
ja: サーバー入力を無効にする

en: Disconnect
ja: 切断

en: Disconnect after one session
ja: 1つのセッション以外は切断する

en: Discovered
ja: 検出

en: Display
ja: 表示

en: Do you trust the new public key?
ja: 新しい公開鍵を信頼しますか?

en: Domain
ja: ドメイン

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download from server
ja: サーバーからダウンロードする

en: Enable SSH tunnel
ja: SSH トンネルを有効にする

en: Enable Service Discovery
ja: サービス検出を有功にする

en: Entry
ja: エントリ

en: Error creating directory %s.
ja: ディレクトリ %s の作成中にエラーが発生しました。

en: Error creating file %s on server. %s
ja: サーバー上でファイル %s の作成中にエラーが発生しました。 %s

en: Error creating file %s.
ja: ファイル %s の作成中にエラーが発生しました。

en: Error creating folder %s on server. %s
ja: サーバー上でフォルダー %s を開く際にエラーが発生しました。 %s

en: Error opening directory %s. %s
ja: ディレクトリ %s を開く際にエラーが発生しました。 %s

en: Error opening file %s on server. %s
ja: サーバー上でファイル %s を開く際にエラーが発生しました。 %s

en: Error opening file %s.
ja: ファイル %s を開く際にエラーが発生しました。

en: Error writing file %s on server. %s
ja: サーバー上でファイル %s への書き込み中にエラーが発生しました。 %s

en: Error writing file %s.
ja: ファイル %s の書き込み中にエラーが発生しました。

en: Export connection in Windows .rdp file format
ja: Windows 接続をエクスポートする (.rdp ファイル形式)

en: Failed reading directory. %s
ja: ディレクトリの読み込みに失敗しました。%s

en: Failed to connect to the SSH tunnel destination: %s
ja: SSH トンネルによる接続に失敗しました: %s

en: Failed to create sftp session: %s
ja: sftp セッションの作成に失敗しました: %s

en: Failed to delete '%s'. %s
ja: '%s' の削除に失敗しました。 %s

en: Failed to execute %s on SSH server : %%s
ja: SSHサーバーでの %s の実行に失敗しました: %%s

en: Failed to execute command: %s
ja: コマンドの実行に失敗しました: %s

en: Failed to initialize sftp session: %s
ja: sftp セッションの開始処理に失敗しました: %s

en: Failed to open directory %s. %s
ja: ディレクトリ %s を開く際に失敗しました。 %s

en: Failed to request port forwarding : %s
ja: ポートフォワード要求に失敗しました: %s

en: Failed to startup SSH session: %s
ja: SSH セッションの開始に失敗しました: %s

en: File
ja: ファイル

en: File %s not found.
ja: ファイル %s は見つかりませんでした

en: File Name
ja: ファイル名

en: File exists
ja: ファイルが存在しています

en: File transfer currently in progress.
    Are you sure to cancel it?
ja: ファイル転送中です。
    転送を中止しますか?

en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

en: Font smoothing
ja: フォントスムージング

en: Go to home folder
ja: ホームフォルダーに移動

en: Go to parent folder
ja: 親フォルダーに移動

en: Good
ja: 高

en: Grab all keyboard events
ja: すべてのキーボードイベントを取得する

en: Grayscale
ja: グレースケール

en: Group
ja: グループ

en: Identity file
ja: ファイルを選択してください

en: Import
ja: インポート

en: Keyboard layout
ja: キーボードレイアウト

en: Keyboard mapping
ja: キーボードマッピング

en: Listen on port
ja: ポートを開く

en: Listening on port %i for an incoming %s connection...
ja: ポート %i への %s 接続を待機しています...

en: Local
ja: ローカル

en: Local - high quality
ja: ローカル - 高品質

en: Local - low quality
ja: ローカル - 低品質

en: Local - medium quality
ja: ローカル - 中品質

en: Medium
ja: 中

en: Menu animation
ja: メニューアニメーション

en: Minimize window
ja: ウィンドウ最小化

en: NX - NX Technology
ja: NX - NX テクノロジー

en: NX Sessions on %s
ja: %s の NX セッション

en: Name
ja: 名前

en: Negotiate
ja: ネゴシエーション

en: New Connection
ja: 新しい接続

en: No response from the server.
ja: サーバーから応答がありません。

en: Off
ja: オフ

en: Open Chat...
ja: チャット開始...

en: Open Main Window
ja: メインウィンドウを開く

en: Open Secure File Transfer...
ja: SFTP を開く...

en: Open Secure Shell in New Terminal...
ja: 新しいターミナルで SSH を開く...

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Password
ja: パスワード

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Permission
ja: 権限

en: Please enter format 'widthxheight'.
ja: '幅×高さ' を入力してください

en: Plugin %s is not registered.
ja: プラグイン %s は登録されていません。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Poor (fastest)
ja: 低 (最速)

en: Preference
ja: 設定

en: Preferences
ja: 設定

en: Profile
ja: プロファイル

en: Progress
ja: 進捗

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol plugin %s is not installed.
ja: プロトコルプラグイン %s がインストールされていません。

en: Public key (automatic)
ja: 公開鍵(自動)

en: Quality
ja: 品質

en: Quick Connect
ja: クイック接続

en: RDP - Preferences
ja: RDP - 設定

en: RDP - RDP File Handler
ja: RDP - RDP ファイルハンドラ

en: RDP - Remote Desktop Protocol
ja: RDP - リモートデスクトッププロトコル

en: Recent lists cleared.
ja: リモートリストを消しました。

en: Refresh
ja: 再読込

en: Refresh current folder
ja: 現在のフォルダーを更新する

en: Remmina Applet
ja: Remmina アプレット

en: Remmina Remote Desktop Client
ja: Remmina リモートデスクトップクライアント

en: Remote
ja: リモート

en: Remote Desktop Preference
ja: リモートデスクトップの設定

en: Repeater
ja: リピーター

en: Resize the window to fit in remote resolution
ja: ウィンドウサイズをリモートの解像度に合わせる

en: Resolution
ja: 解像度

en: Resolutions
ja: 解像度

en: Restore
ja: 元に戻す

en: Resume
ja: 再開

en: SFTP - Secure File Transfer
ja: SFTP - セキュアなファイル転送

en: SSH - Secure Shell
ja: SSH - セキュアシェル

en: SSH Authentication
ja: SSH 認証

en: SSH Key file not yet set.
ja: SSH 鍵ファイルがまだ設定されていません

en: SSH automatic public key authentication failed: %s
ja: SSH 公開鍵による自動認証に失敗しました: %s

en: SSH password
ja: SSH パスワード

en: SSH password authentication failed: %s
ja: SSH パスワード認証に失敗しました: %s

en: SSH private key passphrase
ja: SSH 秘密鍵のパスフレーズ

en: SSH public key authentication failed: %s
ja: SSH 公開鍵認証に失敗しました: %s

en: Same server at port %i
ja: ポート %i の同じサーバー

en: Save %s
ja: %s を保存

en: Save password
ja: パスワードを保存する

en: Scrolled fullscreen mode
ja: 全画面表示(スクロールモード)

en: Secret
ja: 秘密

en: Security
ja: セキュリティ

en: Server
ja: サーバー

en: Share folder
ja: 共有フォルダー

en: Share local printers
ja: ローカルプリンターを共有する

en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Show remote cursor
ja: リモートのカーソルを表示する

en: Size
ja: サイズ

en: Sound
ja: サウンド

en: Start
ja: 開始

en: Startup path
ja: 起動パス

en: Startup program
ja: 起動プログラム

en: Status
ja: 状況

en: Switch tab pages
ja: タブページを切り替える

en: Telepathy - Desktop Sharing
ja: Telepathy - デスクトップ共有

en: Terminate
ja: 終了

en: Terminating
ja: 終了中

en: The following file already exists in the target folder:
ja: 対象のファイルが目的のフォルダーに既に存在しています:

en: The server is unknown. The public key fingerprint is:
ja: 未知のサーバーです。公開鍵のフィンガープリントは:

en: Theme
ja: テーマ

en: There are %i active connections in the current window. Are you sure to close?
ja: このウィンドウには %i 個のアクティブな接続があります。本当に閉じますか?

en: This protocol does not support exporting.
ja: このプロトコルはエクスポートできません。

en: Toggle fullscreen mode
ja: 全画面モードのオン/オフ

en: Toggle scaled mode
ja: スケールモードのオン/オフ

en: Tool
ja: ツール

en: Tools
ja: ツール

en: Total %i item. | Total %i items.
ja[0]: 全 %i アイテム

en: Tunnel via loopback address
ja: ループバックアドレス経由のトンネル

en: Type
ja: 種類

en: Unable to connect to RDP server %s
ja: RDP サーバー %s に接続できません

en: Unable to connect to VNC server
ja: VNC サーバーに接続できません

en: Unable to import:
    %s
ja: インポートできません:
    %s

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload folder
ja: フォルダーをアップロード

en: Upload to server
ja: サーバーにアップロードする

en: Use '%s' as subgroup delimiter
ja: サブグループの区切り文字として '%s' を使用する

en: Use client keyboard mapping
ja: クライアントのキーボードマッピングを使用する

en: Use client resolution
ja: クライアントの解像度を使う

en: Use local cursor
ja: ローカルのカーソルを使用する

en: Use window size
ja: 使用するウィンドウサイズ

en: User
ja: ユーザー

en: User name
ja: ユーザー名

en: VNC connection failed: %s
ja: VNC 接続失敗: %s

en: Version
ja: バージョン

en: View only
ja: 表示専用

en: Viewport fullscreen mode
ja: 全画面表示(ウィンドウモード)

en: WARNING: The server has changed its public key. This means either you are under attack,
    or the administrator has changed the key. The new public key fingerprint is:
ja: 注意: このサーバーは公開鍵が変更されています。これは攻撃を受けているか、
    管理者が鍵を変更したのかのどちらかを意味しています。新しい公開鍵のフィンガープリントは:

en: Waiting for an incoming SSH tunnel at port %i...
ja: ポート %i で SSH トンネル接続を待っています...

en: Wallpaper
ja: 壁紙

en: Window drag
ja: ウィンドウのドラッグ

en: XDMCP - X Remote Session
ja: XDMCP - X リモートセッション

en: Your connection has been rejected.
ja: 接続を拒否されました

en: _Clear
ja: クリア(_C)

en: _Send
ja: 送信(_S)
