terminology - en to ja translation catalogue (186 entries)

en: <b>Author: </b>%s<br/><b>Website: </b>%s<br/><b>License: </b>%s
ja: <b>作者: </b>%s<br/><b>ウェブサイト: </b>%s<br/><b>ライセンス: </b>%s

en: <b>Terminology %s</b><br>Why should terminals be boring?<br><br>This terminal was written for Enlightenment, to use EFL and otherwise push the boundaries of what a modern terminal emulator should be. We hope you enjoy it.<br><br>Copyright © 2012-%d by:<br><br>%s<br><br>Distributed under the 2-clause BSD license detailed below:<br><br>%s
ja: <b>Terminology %s</b><br>どうして端末はつまらないのでしょうか？ <br><br>この端末は Enlightenment で使う目的で書かれたものです。 EFL を使用することで現代の端末エミュレータの理想の境界線を押し広げます。 この端末を気に入っていただけると幸いです。<br><br>Copyright © 2012-%d by:<br><br>%s<br><br>Distributed under the 2-clause BSD license detailed below:<br><br>%s

en: <em>Terminology</em> uses the <hilight>elementary</hilight> toolkit.<br>The toolkit configuration settings can be accessed by running <keyword>%s</keyword>
ja: <em>Terminology</em> は <hilight>elementary</hilight> toolkit を利用しています。<br> ツールキットの構成設定は  <keyword>%s を起動すればアクセスできます。

en: About
ja: 詳細

en: Actions
ja: アクション

en: Active Links:
ja: アクティブなリンク：

en: Always open at size:
ja: 常に次のサイズ開く：

en: Always show miniview
ja: 常にミニビューを表示

en: Always treat Emojis as double-width characters
ja: 絵文字は常に全角文字として扱う

en: Auto hide the mouse cursor when idle:
ja: 以下のアイドル時にマウスカーソルを自動的に隠す：

en: Background
ja: 背景

en: Background file could not be read: %s
ja: 背景ファイルが読み込めません: %s

en: Behavior
ja: 振る舞い

en: Bell rings
ja: ベルが鳴る

en: Bitmap
ja: ビットマップ

en: Blinking Bar
ja: 点滅バー

en: Blinking Block
ja: 点滅ブロック

en: Blinking Underline
ja: 点滅する下線

en: Bring up "tab" switcher
ja: "タブ" スイッチャを起動

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Change title
ja: タイトルの変更

en: Change to directory for execution of terminal command
ja: 端末コマンド実行ディレクトリの変更

en: Click on a picture to use it as background
ja: 背景として使用する画像をクリックします

en: Close Terminal
ja: 端末を閉じる

en: Close the focused terminal
ja: フォーカスしている端末を閉じる

en: Color schemes
ja: 配色

en: Colors
ja: 色

en: Command to execute. Defaults to $SHELL (or passwd shell or /bin/sh)
ja: 実行コマンド。既定では $SHELL (もしくは passwd shell または /bin/sh)

en: Controls
ja: コントロール

en: Copy
ja: コピー

en: Copy '%s'
ja: '%s'をコピー

en: Copy full path
ja: フルパス（絶対パス）をコピー

en: Copy relative path
ja: 相対パスをコピー

en: Copy selection to Clipboard buffer
ja: セクションをクリップボードのバッファにコピー

en: Copy selection to Primary buffer
ja: セクションを最初のバッファにコピー

en: Copy/Paste
ja: コピー/貼り付け

en: Could not change current directory to '%s': %s
ja: 現在のディレクトリを  '%s': %s へ変更できません

en: Could not create logging domain '%s'
ja: ロギング・ドメイン '%s' を作成できません

en: Could not create terminal widget
ja: 端末ウィジェットを作成できません

en: Could not create window
ja: ウィンドウを作成できません

en: Could not find shell, falling back to %s
ja: シェルが見つかないので %s に戻ります

en: Could not get working directory of pid %i: %s
ja: pid %i の作業ディレクトリを取得できません: %s

en: Could not initialize key bindings
ja: キーバインディングを初期化できません

en: Could not load any theme for group=%s: %s
ja: group=%s: %s 用のテーマが一切読み込めません

en: Could not load working directory %s: %s
ja: 作業ディレクトリ %s を読み込めません: %s

en: Could not parse command line options
ja: コマンドラインオプションを解析できません

en: Could not write to file descriptor %d: %s
ja: ファイル記述子 %d: %s に書き込めません

en: Couldn't find terminology theme! Forgot 'ninja install'?
ja: Terminology のテーマが見つかりません！ 'ninja install'をお忘れですか？

en: Create a new "tab"
ja: 新規 "タブ" の作成

en: Default cursor:
ja: 既定のカーソル

en: Delete
ja: 削除

en: Display big font size
ja: 大きなフォントサイズを表示

en: Display bold and italic in the terminal
ja: 端末では太字とイタリック体を表示する

en: Display the command box
ja: コマンドボックスの表示

en: Display the history miniview
ja: 履歴ミニビューを表示

en: Do not display wizard on start up
ja: 起動時にウィザードを表示しない

en: Do not exit when the command process exits
ja: コマンドプロセス終了時でも終了しない

en: Done
ja: 完了

en: E-mail:
ja: 電子メール

en: Enable escape codes manipulating selections
ja: エスケープコードによる選択操作を有効にする

en: Enable special Terminology escape codes
ja: Terminology で特別なエスケープコードを有効にする

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Focus the next terminal
ja: 次の端末にフォーカス

en: Focus the previous terminal
ja: 直前の端末にフォーカス

en: Focus the terminal above
ja: 上側の端末にフォーカス

en: Focus the terminal below
ja: 下側の端末にフォーカス

en: Focus the terminal on the left
ja: 左側の端末にフォーカス

en: Focus the terminal on the right
ja: 右側の端末にフォーカス

en: Font
ja: フォント

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Font size down 1
ja: フォントサイズを1下げる

en: Font size up 1
ja: フォントサイズを1上げる

en: Force single executable if multi-instance is enabled
ja: マルチインスタンスが有効な場合でも、単一の実行を強制する

en: Function %s failed: %s
ja: 関数 %s が失敗しました: %s

en: Go into the fullscreen mode from the start
ja: 最初から全画面表示モードで開始する

en: Go to the top of the backlog
ja: バックログの最上部に移動

en: Grouped input
ja: 全端末に入力

en: Height:
ja: 高さ：

en: Highlight links
ja: リンクの強調

en: Key Bindings
ja: キーバインディング

en: Keys
ja: キー

en: Launch %s
ja: %s の起動

en: Local (All):
ja: ローカル (すべて):

en: Local (Images):
ja: ローカル (画像):

en: Local (Video):
ja: ローカル (ビデオ):

en: Media visualizing is not supported
ja: メディアの視覚化はサポートされていません

en: Miniview
ja: ミニビュー

en: Mouse
ja: マウス

en: Multiple instances, one process
ja: 複数のインスタンス、1つのプロセス

en: New
ja: 新規

en: Ok
ja: OK

en: Opacity:
ja: 透明度

en: Open
ja: 開く

en: Open a new terminal window
ja: 新規端末ウィンドウを開く

en: Open as URL
ja: URL として開く

en: Open new terminals in current working directory
ja: 現在の作業ディレクトリで新規端末を開く

en: Open website
ja: ウェブサイトを開く

en: Options
ja: オプション

en: Other
ja: その他

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste Clipboard buffer (ctrl+c/v)
ja: クリップボードのバッファを貼り付け (ctrl+c/v)

en: Paste Primary buffer (highlight)
ja: 最初のバッファに貼り付け (強調)

en: Please press key sequence
ja: キーシーケンスを押下してください

en: Preview
ja: プレビュー

en: React to key presses (typing sounds and animations)
ja: キーを押下した時反応する（タイピング音とアニメーション）

en: Reset bindings
ja: バインディングをリセット

en: Reset font size
ja: フォントサイズのリセット

en: Reset scroll
ja: スクロールのリセット

en: Run the shell as a login shell
ja: シェルをログインシェルとして実行

en: Scale
ja: 拡大縮小

en: Scroll one line down
ja: 1行分下にスクロール

en: Scroll one line up
ja: 1行分上にスクロール

en: Scroll one page down
ja: 1ページ分下にスクロール

en: Scroll one page up
ja: 1ページ分上にスクロール

en: Scroll to bottom on new content
ja: 新規コンテンツで一番下までスクロールする

en: Scroll to bottom when a key is pressed
ja: キーを押下した時ボトムへスクロール

en: Scrollback (current memory usage: %'.2f%cB):
ja: スクロールバック (現在のメモリ使用率: %'.2f%cB):

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Search font
ja: フォントを検索

en: Select Path
ja: パス（場所）を選択

en: Select preferred size so that this text is readable
ja: このテキストが読み易いように、お好きなサイズを選択してください。

en: Set TERM to 'xterm-256color' instead of 'xterm'
ja: TERM を 'xterm' ではなく 'xterm-256color' に設定する

en: Set TERM to xterm-256color
ja: TERM を xterm-256color に設定する

en: Set cursor blink mode
ja: カーソルの点滅モードを設定

en: Set font (NAME/SIZE for scalable, NAME for bitmap)
ja: フォントを設定（スケーラブルの名前/サイズ、ビットマップの名前）

en: Set icon name
ja: アイコン名を設定

en: Set mute mode for video playback
ja: ビデオ再生でミュートモードを設定

en: Set scaling factor
ja: スケーリング係数の設定

en: Set title
ja: タイトルの設定

en: Set visual bell mode
ja: 視覚的なベルモードを設定

en: Set window name
ja: ウィンドウ名の設定

en: Set window role
ja: ウィンドウのロールを設定

en: Set window title
ja: ウィンドウのタイトルを設定

en: Settings
ja: 設定

en: Show tabs
ja: タブを表示

en: Source file is target file
ja: ソースファイルはターゲットファイルです

en: Split H
ja: 水平分割

en: Split V
ja: 垂直分割

en: Split horizontally (new below)
ja: 水平分割 (下に新規端末)

en: Split the terminal window. 'v' for vertical and 'h' for horizontal. Can be used multiple times. eg -S vhvv or --split hv More description available on the man page
ja: 端末ウィンドウを分割。'v' は縦方向、'h' は横方向を表します。複数回使用することが可能です。例：eg -S vhvv or --split hv 詳しい説明は man ページにあります。

en: Split vertically (new on right)
ja: 垂直分割 (右に新規端末)

en: Splits/Tabs
ja: 分割/タブ

en: Standard
ja: 標準

en: Start as login shell
ja: ログインシェルとして開始する

en: Start borderless
ja: ボーダレスで開始

en: Start iconified
ja: アイコンで開始

en: Start maximized
ja: 最大化して開始

en: Switch to terminal tab 1
ja: タブ1の端末に切替

en: Switch to terminal tab 10
ja: タブ10の端末に切替

en: Switch to terminal tab 2
ja: タブ2の端末に切替

en: Switch to terminal tab 3
ja: タブ3の端末に切替

en: Switch to terminal tab 4
ja: タブ4の端末に切替

en: Switch to terminal tab 5
ja: タブ5の端末に切替

en: Switch to terminal tab 6
ja: タブ6の端末に切替

en: Switch to terminal tab 7
ja: タブ7の端末に切替

en: Switch to terminal tab 8
ja: タブ8の端末に切替

en: Switch to terminal tab 9
ja: タブ9の端末に切替

en: System
ja: システム

en: Temporary
ja: テンポラリ

en: Terminal emulator written with Enlightenment Foundation Libraries
ja: Enlightenment Foundation Library で作成した端末エミュレータ

en: Terminal geometry to use (eg 80x24 or 80x24+50+20 etc.)
ja: 使用する端末のジオメトリ (例: 80x24, 80x24+50+20, etc.)

en: Terminology is run without a window manager
ja: Terminology はウィンドウマネージャ無しで稼働しています

en: Terminology's developers
ja: Terminology 開発者

en: The scale configuration can also be changed through <hilight>elementary</hilight>'s configuration panel
ja: 拡大縮小の設定は <hilight>elementary</hilight>'s 設定パネルからでも 行えます

en: Theme
ja: テーマ

en: Toggle Fullscreen of the window
ja: 全画面表示の切替

en: Toggle whether input goes to all visible terminals
ja: 表示中の全端末に入力を行うかどうかを切替

en: URL (All):
ja: URL (すべて):

en: URL (Images):
ja: URL (画像):

en: URL (Video):
ja: URL (ビデオ):

en: Unknown command: %s
ja: 不明なコマンド: %s

en: Unknown font command: %s
ja: 不明なフォントコマンド: %s

en: Urgent Bell
ja: 緊急ベル

en: Use the named color scheme
ja: 命名済みのカラースキームを使用

en: Use the named edje theme or path to theme file
ja: 命名済み Edje テーマ/テーマファイルへのパスを使用

en: Use the named file as a background wallpaper
ja: 命名済みファイルを壁紙として使用

en: User
ja: ユーザ

en: Visual Bell
ja: 視覚的なベル

en: Width:
ja: 幅：

en: invalid argument found for option -S/--split. See --help
ja: オプション -S/--split. See --help で無効な引数が見つかりました

en: invalid options found. See --help
ja: 無効なオプションが見つかりました。--help をご覧ください

en: option %s requires an argument!
ja: %s オプションには引数が必要です

en: show copyright
ja: 著作権を表示

en: show license
ja: ライセンスを表示

en: show program version
ja: プログラムのバージョンを表示

en: show this message
ja: このメッセージを表示
