vinagre master - en to ja translation catalogue (270 entries)

en: %s authentication is required
ja: %s 認証が必要です

en: %s wants to share their desktop with you.
ja: %s があなたのデスクトップの共有を要求しています。

en: (Protocol: %s)
ja: (プロトコル: %s)

en: - Remote Desktop Viewer
ja: - リモートデスクトップビューアー

en: A password is required in order to access this remote desktop.
ja: このリモートデスクトップへアクセスするにはパスワードが必要です。

en: A username is required in order to access this remote desktop.
ja: このリモートデスクトップへアクセスするにはユーザー名が必要です。

en: About this application
ja: このアプリケーションの情報を表示します

en: Access MS Windows remote desktops
ja: MS Windows のリモートデスクトップへアクセスします

en: Access Spice desktop server
ja: Spice サーバーにアクセスします

en: Access Unix/Linux terminals
ja: UNIX/Linux の端末にアクセスします

en: Access Unix/Linux, Windows and other remote desktops.
ja: UNIX/Linux、Windows、その他のリモートデスクトップへアクセスします。

en: Access remote desktops
ja: リモートデスクトップへアクセスします

en: Add the current connection to your bookmarks
ja: この接続をブックマークに追加します

en: Adjust the window to the size of the remote desktop
ja: ウィンドウをリモートデスクトップのサイズに変更します

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました。

en: Are you sure you want to remove %s from bookmarks?
ja: 本当にブックマークから %s を削除しますか?

en: Authentication error
ja: 認証エラー

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication for host %s has failed
ja: ホスト %s の認証に失敗しました。

en: Authentication is required
ja: 認証が必要です

en: Authentication method for host %s is unsupported. (%u)
ja: ホスト %s に対する認証方法はサポートされていません。(%u)

en: Authentication unsupported
ja: 認証方法をサポートしていません

en: Automatically share clipboard between client and guest
ja: クライアントとゲストの間で自動的にクリップボードの中身を共有します。

en: Bad value for 'shared' flag: %d. It is supposed to be 0 or 1. Ignoring it.
ja: 'shared' フラグの値が間違っています (0 または 1 のどちらかです): %d (無視します)

en: Bookmark Folder
ja: ブックマークフォルダー

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: By activating reverse connections you can access remote desktops that are behind a firewall. The remote side is supposed to initiate the connection with you. For further information, read the help.
ja: リバースコネクションを有効にするとファイアウォール越しにリモートデスクトップにアクセスできるようになります。リモート側が接続を開始することになっています。リバースコネクションについて詳しく知りたい場合はヘルプを参照してください。

en: Can't send host identity confirmation
ja: ホストの正体を確認できません

en: Cancel Login
ja: ログインをキャンセルする

en: Cannot initialize preferences manager.
ja: 設定マネージャーを初期化できません

en: Certificate Verification
ja: 証明書の検証

en: Choose a Remote Desktop
ja: リモートデスクトップの選択

en: Choose a remote desktop to connect to
ja: 接続先のリモートデスクトップの選択

en: Choose the file
ja: ファイルの選択

en: Close connection
ja: 接続を閉じます

en: Color _Depth:
ja: 色深度(_D):

en: Configure incoming VNC connections
ja: このマシンへの VNC 接続を設定する

en: Connect
ja: 接続

en: Connect to a remote desktop
ja: リモートデスクトップへ接続します

en: Connecting…
ja: 接続中…

en: Connection
ja: 接続

en: Connection closed
ja: 接続が切れました

en: Connection options
ja: 接続のオプション

en: Connection refused by server
ja: サーバーから接続が拒否されました

en: Connection to host %s was closed.
ja: ホスト %s への接続が切れました。

en: Connectivity
ja: 接続性

en: Could not get a screenshot of the connection.
ja: 接続のスクリーンショットを取得できませんでした。

en: Could not get the active protocol from the protocol list.
ja: プロトコル一覧から有効なプロトコルを取得できませんでした。

en: Could not merge UI XML file: %s
ja: UI XML ファイルをマージできませんでした: %s

en: Could not open the file.
ja: ファイルを開けませんでした

en: Could not parse the file.
ja: ファイルを解析できませんでした

en: Could not remove the old bookmarks file
ja: 古いブックマークファイルを削除できませんでした

en: Could not send password
ja: パスワードを送れません

en: Create a new toplevel window in an existing instance of Vinagre
ja: 既存の Vinagre を使って新しいウィンドウを生成する

en: Desktop Name:
ja: デスクトップ名:

en: Desktop sharing invitation
ja: デスクトップ共有の要求

en: Dimensions:
ja: 画面サイズ:

en: Disconnect
ja: 切断

en: Disconnect All
ja: すべて切断

en: Disconnect all connections
ja: すべての接続を切断します

en: Disconnect the current connection
ja: 現在表示している接続を切断します

en: Do not send mouse and keyboard events
ja: マウス/キーボードのイベントを送信しない

en: Enable fullscreen mode for this connection
ja: この接続のフルスクリーンモードを有効にします

en: Enable keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを有効にします

en: Enable scaled mode
ja: 画面サイズを調整可能にする

en: Enable shortcuts
ja: ショートカットを有効化

en: Error activating reverse connections
ja: リバースコネクションをアクティベーションする際にエラーが発生しました。

en: Error connecting to host.
ja: ホストへ接続する際にエラーが発生しました。

en: Error creating the SSH tunnel
ja: SSHトンネルの作成エラー

en: Error loading UI file
ja: UI ファイルを読み込む際にエラーが発生しました

en: Error opening old bookmarks file: %s
ja: 古いブックマークファイルを開く際にエラーが発生しました: %s

en: Error removing bookmark: Entry not found
ja: ブックマークを削除する際にエラーが発生しました: エントリがありません

en: Error saving recent connection.
ja: 最近開いた接続を保存する際にエラーが発生しました。

en: Error saving screenshot
ja: スクリーンショットを保存する際にエラーが発生しました

en: Error saving the credentials on the keyring.
ja: 証明書をキーリングに保存する際にエラーが発生しました。

en: Error showing help
ja: ヘルプを表示する際にエラーが発生しました。

en: Error while creating the file %s: %s
ja: ファイル %s を作成する際にエラーが発生しました: %s

en: Error while initializing bookmarks: %s
ja: ブックマークを初期化する際にエラーが発生しました: %s

en: Error while initializing bookmarks: The file is not a vinagre bookmarks file
ja: ブックマークを初期化する際にエラーが発生しました: Vinagre のブックマークファイルではないようです

en: Error while initializing bookmarks: The file seems to be empty
ja: ブックマークを初期化する際にエラーが発生しました: ファイルが空のようです

en: Error while migrating bookmarks: %s
ja: ブックマークの移行でエラーが発生しました: %s

en: Error while migrating bookmarks: Failed to create the XML structure
ja: ブックマークの移行でエラーが発生しました: XML 構造体の生成に失敗しました

en: Error while migrating bookmarks: Failed to finalize the XML structure
ja: ブックマークの移行でエラーが発生しました: XML 構造体を破棄できませんでした

en: Error while migrating bookmarks: Failed to initialize the XML structure
ja: ブックマークの移行でエラーが発生しました: XML 構造体の初期化に失敗しました

en: Error while migrating bookmarks: VNC plugin is not activated
ja: ブックマークを移行する際にエラーが発生しました: VNC プラグインが有効ではありません

en: Error while saving bookmarks: %s
ja: ブックマークを保存する際にエラーが発生しました: %s

en: Error while saving bookmarks: Failed to create the XML structure
ja: ブックマークを保存する際にエラーが発生しました: XML 構造体の生成に失敗しました

en: Error while saving bookmarks: Failed to finalize the XML structure
ja: ブックマークを保存する際にエラーが発生しました: XML 構造体を破棄できませんでした

en: Error while saving bookmarks: Failed to initialize the XML structure
ja: ブックマークを保存する際にエラーが発生しました: XML 構造体の初期化に失敗しました

en: Error while saving history file: %s
ja: 履歴ファイルを保存する際にエラーが発生しました: %s

en: Error while saving preferences: %s
ja: 設定を保存する際にエラーが発生しました: %s

en: Failed to add mDNS browser for service %s.
ja: %s のサービスに対して mDNS ブラウザーを追加できませんでした

en: Failed to browse for hosts: %s
ja: ホストを参照できませんでした: %s

en: Failed to create the directory
ja: ディレクトリの生成に失敗しました

en: Failed to initialize mDNS browser: %s
ja: mDNS ブラウザーを初期化できませんでした: %s

en: Failed to resolve avahi hostname: %s
ja: avahi でホスト名を解決できませんでした: %s

en: Fingerprint:
ja: 指紋:

en: Fit the remote screen into the current window size
ja: リモートの画面を現在のウィンドウの大きさに合わせます

en: Folder
ja: フォルダー

en: For instance: joe@example.com:5022
ja: 例: joe@example.com:5022

en: High Color (16 bits)
ja: High Color (16 ビット)

en: Host key verification failed
ja: ホスト鍵認証に失敗しました

en: Host:
ja: ホスト名:

en: Hostname not known
ja: ホスト名が不明です

en: Impossible to accept the stream tube: %s
ja: ストリームチューブを受け入れることができません: %s

en: Impossible to create the connection: %s
ja: 接続を作成できません: %s

en: Impossible to get service property: %s
ja: サービスのプロパティを取得できません: %s

en: Impossible to get the avatar: %s
ja: アバターを取得できません: %s

en: Impossible to get the contact name: %s
ja: 接続名を取得できません: %s

en: Invalid argument %s for --geometry
ja: --geometry に対する無効な引数 %s です。

en: Invalid name for this folder
ja: このフォルダーの名前が間違っています

en: Invalid name for this item
ja: アイテムの名前が間違っています

en: Issuer:
ja: 発行者:

en: It uses the VNC, RDP and SPICE protocols, and can even be used to connect to SSH servers.
ja: VNC、RDP、および SPICE プロトコルを使用します。SSH サーバーへ接続することも可能です。

en: Keep the screen aspect ratio when using scaling
ja: サイズの変更の際に画面のアスペクト比を保ちます

en: Leave fullscreen
ja: フルスクリーンの解除

en: Log In Anyway
ja: とにかくログインする

en: Login dialog canceled
ja: ログインダイアログがキャンセルされました

en: Low Color (8 bits)
ja: Low Color (8 ビット)

en: Maximum number of history items in connect dialog
ja: 接続ダイアログに表示する履歴の個数 (最大値)

en: Migrating the bookmarks file to the new format. This operation is only supposed to run once.
ja: ブックマークを新しい形式に変換します。この操作は一度しか実行できません。

en: Migration cancelled
ja: 移行をキャンセルしました

en: Minimize window
ja: ウィンドウの最小化

en: New Folder
ja: 新しいフォルダー

en: New fingerprint:
ja: 新しい指紋:

en: No route to host
ja: ホストへの経路がありません

en: None of the active plugins support this action. Activate some plugins and try again.
ja: この動作をサポートする有効なプラグインがありません。一部のプラグインを有効にして再度試してみてください。

en: Note that all its subfolders and bookmarks will be removed as well.
ja: この中にあるサブフォルダーとブックマークもすべて削除されます。

en: Old fingerprint:
ja: 古い指紋:

en: On the port %d
ja: ポート %d で

en: Open %s:%d
ja: %s:%d を開きます

en: Open Vinagre in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードで Vinagre を開く

en: Open a .VNC file
ja: .VNC ファイルを読み込んで接続します

en: Open a file recognized by Vinagre
ja: Vinagre がサポートしているファイルを開く

en: Open the Vinagre manual
ja: Vinagre のマニュアルを開きます

en: Optional
ja: オプション

en: Optional.
ja: オプションです。

en: Optional. If blank, your username will be used. Also, it can be supplied in the Host field above, in the form username@hostname.
ja: オプションです。空欄の場合、あなたのユーザー名が使用されます。この名前はホスト名の項目でも ユーザー名@ホスト名 という形で使用されます。

en: Options
ja: オプション

en: Parent Folder
ja: 親フォルダー

en: Password dialog canceled
ja: パスワードダイアログがキャンセルされました

en: Permission denied
ja: 認証に失敗しました

en: Please check your installation.
ja: インストールを確認してください

en: Port:
ja: ポート番号:

en: Quit the program
ja: プログラムを終了します

en: RDP Options
ja: RDPのオプション

en: Read only
ja: 表示のみ

en: Remote Desktop (VNC) file
ja: リモートデスクトップ (VNC) のファイル

en: Remote Desktop Connection
ja: リモートデスクトップの接続

en: Remote Desktop Viewer
ja: リモートデスクトップビューアー

en: Remote desktop password for %s
ja: %s のリモートデスクトップのパスワード

en: Remove Folder?
ja: フォルダーを削除しますか?

en: Remove Item?
ja: アイテムを削除しますか?

en: Requests an update of the screen
ja: 画面の更新を要求します

en: Resize the screen guest to best fit
ja: ゲストの画面を最適なサイズに合わせる

en: Reverse Connections
ja: リバースコネクション

en: Root Folder
ja: ルートフォルダー

en: SPICE Options
ja: SPICEのオプション

en: SSH Options
ja: SSH オプション

en: S_caling
ja: サイズの変更(_C)

en: Save Screenshot
ja: スクリーンショットの保存

en: Scaling
ja: サイズ変更

en: Scaling is not supported on this installation.
    
    Read the README file (shipped with Vinagre) in order to know how to enable this feature.
ja: お使いの Vinagre ではサイズの変更をサポートしていません。
    
    この機能を有効にする方法については、パッケージ付属の README ファイルを参照してください。

en: Screenshot of %s at %s
ja: %s のスクリーンショット (%s 内)

en: Search for remote hosts on the network
ja: ネットワーク上のリモートホストを検索

en: Secure shell password: %s
ja: セキュアシェル (SSH) のパスワード: %s

en: Select a remote desktop protocol for this connection
ja: この接続に使用するリモートデスクトッププロトコルを選択してください。

en: Send Ctrl+Alt+Del to the remote desktop
ja: リモートデスクトップへ Ctrl+Alt+Del を送信します

en: Send Ctrl-Alt-Del
ja: Ctrl-Alt-Del を送る

en: Set height of the remote desktop
ja: リモートデスクトップの高さを設定します

en: Set to "false" to disable menu shortcuts. Set to "true" to enable them. Note that if they are enabled, those keys will be intercepted by the menu and will not be sent to the remote host.
ja: "FALSE" にするとメニューのショートカットが無効になります。"TRUE" にするとショートカットを有効にします。ショートカットを有効にした場合、これらのキー入力はメニューに取られてしまうため、リモートホストへキーが送信されなくなります。

en: Set to "true" to always show the tabs. Set to "false" to only show the tabs when there is more than one active connection.
ja: "TRUE" にすると常にタブを表示します。"FALSE" にすると2個以上の接続がある場合にのみタブを表示します。

en: Set to "true" to always start the program listening for reverse connections.
ja: "TRUE" に設定するとプログラムは常にリバースコネクションの接続を待ち始めます。

en: Set width of the remote desktop
ja: リモートデスクトップの幅を設定します

en: Show VNC Options
ja: VNC のオプションを表示する

en: Show help
ja: ヘルプを表示する

en: Show or hide the statusbar
ja: ステータスバーの表示を切り替えます

en: Show or hide the toolbar
ja: ツールバーの表示を切り替えます

en: Specifies the maximum number of items in the host dropdown entry.
ja: 接続ダイアログでホスト名を入力するエントリにあるドロップダウン式のコンボに並べる履歴の個数 (最大値) です。

en: Specify geometry of the main Vinagre window
ja: Vinagre のメインウィンドウの座標位置を指定してください。

en: Spice Files
ja: Spice ファイル

en: Store the login credential in GNOME Keyring
ja: ログイン情報をGNOMEキーリングに保存

en: Subject:
ja: サブジェクト:

en: Supply an alternative port using colon
ja: コロン(:)を使って代わりのポート番号を指定してください

en: Take a screenshot of the current remote desktop
ja: 表示しているリモートデスクトップのスクリーンショットを撮ります

en: The below certificate could not be verified.
    Do you trust the certificate?
ja: 以下の証明書は検証できませんでした。
    この証明書を信用しますか？

en: The file is not a Spice one: Missing the group "connection".
ja: Spice のファイルではありません: "接続" グループが見つかりません。

en: The file is not a Spice one: Missing the key "host".
ja: Spice のファイルではありません: "ホスト" キーが見つかりません。

en: The file is not a VNC one: Missing the group "Connection".
ja: VNC のファイルではありません: "接続" グループが見つかりません。

en: The file is not a VNC one: Missing the key "Host".
ja: VNC のファイルではありません: "ホスト" キーが見つかりません。

en: The file was not recognized by any of the plugins.
ja: そのファイルはすべてのプラグインで認識されませんでした。

en: The following error has occurred: | The following errors have occurred:
ja[0]: 次のエラーが発生しました:

en: The following file could not be opened: | The following files could not be opened:
ja[0]: 次のファイルは開けません

en: The identity of the remote host (%s) is unknown.
    This happens when you log in to a host the first time.
    
    The identity sent by the remote host is %s. If you want to be absolutely sure it is safe to continue, contact the system administrator.
ja: リモートホスト (%s) を一意に識別できません。
    これは初めてホストへログインした時に発生します。
    
    リモートホストが送信してきた ID は %s です。続けても安全であるか完全に確信が持てない場合は、システム管理者に連絡してください。

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
ja: すでに "%s" というアイテムがこのフォルダーの中にあります。別の名前を使用してください。

en: The program could not find any available TCP ports starting at 5500. Is there any other running program consuming all your TCP ports?
ja: プログラムはTCPポート5500から始まる利用可能なポートを見つけることができませんでした。すべてのTCPポートを消費する他のプログラムを実行中ですか？

en: The protocol %s is not supported.
ja: %s というプロトコルはサポートしていません。

en: The remote host has changed its certificate.
    Do you trust the new certificate?
ja: リモートホストは証明書を変更しました。
    新しい証明書を信用しますか？

en: The service %s was already registered by another plugin.
ja: サービス %s は他のプラグインによって、すでに登録されています。

en: There are no supported files
ja: 対応するファイルがありません

en: This desktop is reachable through the following IP address(es):
ja: このデスクトップは以下のIPアドレスにてアクセス可能です:

en: This might not work on all VNC servers
ja: すべての VNC サーバーで有効とは限りません

en: Timed out when logging in
ja: ログイン処理がタイムアウトしました

en: Timed out when logging into SSH host
ja: SSH ホストへのログイン時にタイムアウトしました

en: True Color (24 bits)
ja: True Color (24 ビット)

en: Ultra Low Color (3 bits)
ja: Ultra Low Color (3 ビット)

en: Unable to find a free TCP port
ja: 空いている TCP ポートが見つかりません

en: Unable to find a valid SSH program
ja: 有効な SSH プログラムを見つけられませんでした

en: Unable to spawn ssh program
ja: ssh プログラムを起動できませんでした

en: Unable to spawn ssh program: %s
ja: ssh プログラムを起動できませんでした: %s

en: Unknown error
ja: 原因不明のエラーです

en: Unknown reason
ja: 原因不明です

en: Use Server Settings
ja: サーバー設定を使用する

en: Use h_ost
ja: ホスト(_O)

en: VNC Files
ja: VNC ファイル

en: VNC Options
ja: VNC のオプション

en: VNC Options:
ja: VNC のオプション:

en: VNC;RDP;SSH;
ja: VNC;RDP;SSH;ヴァーチャルネットワークコンピューティング;仮想ネットワークコンピューティング;遠隔操作;リモートデスクトッププロトコル;セキュアシェル;remote desktop;

en: View the current remote desktop in fullscreen mode
ja: このリモートデスクトップをフルスクリーンモードで表示します

en: Vinagre disables keyboard shortcuts by default, so that any keyboard shortcuts are sent to the remote desktop.
    
    This message will appear only once.
ja: Vinagre のキーボードショートカットはデフォルトでは無効です。どのような組み合わせのキーボードショートカットもリモートデスクトップへ送信されます。
    
    このメッセージは1回だけ表示されます。

en: Vinagre failed to open a UI file, with the error message:
ja: Vinagre は UI ファイルを開くのに失敗しました。エラーメッセージ:

en: Vinagre is a remote desktop viewer for the GNOME desktop
ja: Vinagre は GNOME デスクトップ向けのリモートデスクトップビューアーです。

en: Vinagre shows remote Windows, Mac OS X and Linux desktops.
ja: Vinagre は、リモートの Windows、Mac OS X、Linux などのデスクトップを表示するアプリケーションです。

en: When connecting to a host, the client can say to the server to leave other clients connected or to drop the existent connections. Set the value to true to share the desktop with the other clients.
ja: 指定したホストへ接続する際に、クライアントが他に接続しているクライアントをそのままにしておくか、または接続を断するかをサーバーに指示することができるようになります。TRUE にすると他のクライアントとデスクトップを共有します。

en: Whether we should leave other clients connected
ja: 他のクライアントの接続をそのままにしておくかどうか

en: Whether we should show tabs even when there is only one active connection
ja: 接続が1個だけの場合でもタブを表示するかどうか

en: Whether we should show the menu accelerators (shortcut keys)
ja: メニューのアクセラレータキー(ショートカットキー)を表示するかどうか

en: Whether we should start the program listening for reverse connections
ja: リバースコネクションを待つプログラムを開始するかどうか

en: [server:port]
ja: [サーバー:ポート番号]

en: _Add Bookmark
ja: ブックマークの追加(_A)

en: _Always Enabled
ja: 常に有効にする(_A)

en: _Authenticate
ja: 認証(_A)

en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Domain:
ja: ドメイン(_D):

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Enable Reverse Connections
ja: リバースコネクションを有効にする(_E)

en: _Full screen
ja: フルスクリーン(_F)

en: _Fullscreen
ja: フルスクリーン(_F)

en: _Height:
ja: 高さ(_H):

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Host:
ja: ホスト名(_H):

en: _Keep Aspect Ratio
ja: アスペクト比を保つ(_K)

en: _Keep aspect ratio
ja: アスペクト比を保つ(_K)

en: _Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _Original size
ja: 元のサイズ(_O)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Protocol:
ja: プロトコル(_P):

en: _Recent Connections
ja: 最近開いた接続(_R)

en: _Refresh Screen
ja: 画面の再読み込み(_R)

en: _Remember this credential
ja: この証明書を保持する(_R)

en: _Remote
ja: リモート(_R)

en: _Resize guest
ja: ゲストのリサイズ(_R)

en: _Reverse Connections…
ja: リバースコネクション…(_R)

en: _Scaling
ja: 画面サイズを変更する(_S)

en: _Send Ctrl-Alt-Del
ja: Ctrl-Alt-Del を送る(_S)

en: _Share clipboard
ja: クリップボードを共有(_S)

en: _Statusbar
ja: ステータスバー(_S)

en: _Take Screenshot
ja: スクリーンショットを撮る(_T)

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: _Use JPEG Compression
ja: JPEG 圧縮を使用する(_U)

en: _Username:
ja: ユーザー名(_U):

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _View only
ja: 表示のみ(_V)

en: _Width:
ja: 幅(_W):

en: as a SSH tunnel
ja: を SSH トンネルとして利用する

en: filename
ja: FILENAME

en: hostname or user@hostname
ja: ホスト名 または ユーザー名@ホスト名
