Xfce Apps - en to ja translation catalogue (394 entries)

en: Adjustment:
ja: 調整:

en: Advanced
ja: 詳細

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Always
ja: 常に

en: Ambiguous-width characters:
ja: 幅があいまいな文字:

en: Appearance
ja: 外観

en: Appearance and Animation
ja: 外観とアニメーション

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Auto-detect
ja: 自動検出

en: Automatically copy selection to clipboard
ja: 選択範囲をクリップボードに自動的にコピーする

en: Background
ja: 背景

en: Background Color:
ja: 背景の色:

en: Background image
ja: 画像を使用する

en: Backspace key generates:
ja: Backspace キーが生成するもの:

en: Baltic
ja: バルト語

en: Behavior
ja: 振る舞い

en: Black on White
ja: 白地に黒文字

en: Block
ja: ブロック

en: C_ase sensitive
ja: 大文字・小文字を区別する(_A)

en: Cell spacing:
ja: セル間隔:

en: Celtic
ja: ケルト語

en: Centered
ja: センター

en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ

en: Chinese Simplified
ja: 中国語簡体字

en: Chinese Traditional
ja: 中国語繁体字

en: Choose title color
ja: タイトルの色を選択

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Other Ta_bs
ja: 他のタブを閉じる(_B)

en: Close T_ab
ja: タブを閉じる(_A)

en: Close _Window
ja: ウィンドウを閉じる(_W)

en: Close all tabs?
ja: すべてのタブを閉じますか?

en: Close tab?
ja: タブを閉じますか?

en: Close this tab
ja: このタブを閉じる

en: Close window?
ja: ウィンドウを閉じますか?

en: Colors
ja: 色

en: Command
ja: コマンド

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Compose Email
ja: メールの作成

en: Configure Xfce Terminal
ja: Xfce 端末の設定

en: Consider the following characters part of a word when double clicking:
ja: 以下の文字をダブルクリックすると、単語の一部とみなす:

en: Context Menu
ja: コンテキストメニュー

en: Controls whether text in the terminal is allowed to blink when '\e[5m' escape codes are used.
ja: '\e[5m' エスケープコードが使用されているとき、端末内テキストの点滅を制御する

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Email Address
ja: メールアドレスをコピー

en: Copy Link Address
ja: リンクのアドレスをコピー

en: Copy _Input To All Tabs...
ja: すべてのタブにコピー入力する…(_I)

en: Copy _Input:
ja: 入力をコピー(_I):

en: Copy as _HTML
ja: HTML としてコピー(_H)

en: Copy input
ja: 入力をコピー

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードへコピーします

en: Copy to clipboard as HTML
ja: HTMLとしてクリップボードへコピー

en: Cursor
ja: カーソル

en: Cursor blinks
ja: カーソル点滅

en: Cursor shape:
ja: カーソルの形:

en: Custom Colors
ja: 色のカスタマイズ

en: Custom command:
ja: カスタムコマンド:

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Dark Pastels
ja: ダークパステル

en: Default (%s)
ja: デフォルト (%s)

en: Default character encoding
ja: デフォルトの文字エンコーディング

en: Default geometry
ja: デフォルトのジオメトリ

en: Delete key generates:
ja: Delete キーが生成するもの:

en: Disable dialog (can be re-enabled in the Preferences)
ja: ダイアログを無効にする（設定で再度有効にできます）

en: Disable for 15 minutes
ja: 15分間無効にする

en: Disable for 5 minutes
ja: 5分間無効にする

en: Disable until program restart
ja: プログラムを再起動するまで無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Display help contents
ja: ヘルプの目次を表示します

en: Display mismatch
ja: ディスプレイが一致しません。

en: Do _not ask me again
ja: 次回から確認しない(_N)

en: Do not disable dialog
ja: ダイアログを無効にしない

en: Double Click
ja: ダブルクリック

en: Down
ja: 下

en: Drop-down
ja: ドロップダウン

en: Drop-down Terminal
ja: ドロップダウン端末

en: Duration:
ja: 間隔:

en: Dynamically-set title:
ja: 動的に設定されたタイトル:

en: Empty custom command in the terminal preferences
ja: ターミナル設定のカスタムコマンドが空です

en: Enable Hyperlinks
ja: ハイパーリンクを有効にする

en: Enable support for hyperlinks.
ja: ハイパーリンクのサポートを有効にする。

en: Enable this option to allow escape sequences such as '\e[1;35m' to switch text bright colors in addition to bold. If disabled, text color will remain intact.
ja: 有効にすると、「\e[1;35m」などのエスケープシーケンスで、太字に加えてテキストの明るい色を切り替えることができます。無効にすると、テキストの色は変更されません。

en: Enable this option to maximize newly created terminal windows.
ja: このオプションを有効にすると、新しく作成したターミナルウィンドウを最大化します。

en: Enable this option to set a custom bold color. If disabled the text color will be used.
ja: このオプションで太字の色をカスタマイズできます。無効にした場合、文字色が使用されます。

en: Enable this option to set custom text and background colors for cursor. If disabled the background and text colors will be reversed.
ja: 有効にすると、カーソルのカスタムテキストと背景色が設定される。無効にすると、背景とテキストの色が反転する。

en: Enable this option to show menubars in newly created terminal windows.
ja: 有効にすると、新しく作成した端末ウィンドウにメニューバーが表示される。

en: Enable this option to show toolbar in newly created terminal windows.
ja: 有効にすると、新しく作成した端末ウィンドウにツールバーが表示される。

en: Enable this option to show window decorations around newly created terminal windows.
ja: このオプションを有効にすると、新しく作成される端末ウィンドウのウィンドウ枠が表示されます。

en: Enable this to allow applications running inside the terminal windows to use bold font.
ja: 端末ウィンドウ内で実行されているアプリケーションが太字のフォントを使用できるようにする。

en: Enable this to use system-wide monospace font.
ja: 有効にすると、システム全体の等幅フォントを使用する

en: Enables you to press any key on the keyboard to scroll down the terminal to the command prompt.
ja: キーボードの任意のキーを押すと、端末を下にスクロールしてコマンドプロンプトを表示させます。

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Enter the text to be copied to all tabs
ja: すべてのタブにコピーするテキストを入力してください

en: Enter the title for the current terminal tab
ja: 現在の端末タブのタイトルを入力してください

en: Erase TTY
ja: TTY Erase

en: Escape sequence
ja: エスケープシーケンス

en: Failed to create the regular expression
ja: 正規表現の作成に失敗しました

en: Failed to execute child
ja: 子プロセスの実行に失敗しました。

en: Failed to open directory
ja: ディレクトリを開けませんでした

en: Failed to open the URL '%s'
ja: URL '%s' をブラウザーで開けませんでした

en: Failed to save terminal contents
ja: 端末の内容の保存に失敗しました

en: File:
ja: ファイル:

en: Filled
ja: フィル

en: Find
ja: 検索

en: Find Ne_xt
ja: 次を検索(_X)...

en: Find Pre_vious
ja: 前を検索(_V)

en: Font
ja: フォント

en: General
ja: 一般

en: General Options
ja: 一般オプション

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Go to Tab 1
ja: タブ 1 へ移動

en: Go to Tab 2
ja: タブ 2 へ移動

en: Go to Tab 3
ja: タブ 3 へ移動

en: Go to Tab 4
ja: タブ 4 へ移動

en: Go to Tab 5
ja: タブ 5 へ移動

en: Go to Tab 6
ja: タブ 6 へ移動

en: Go to Tab 7
ja: タブ 7 へ移動

en: Go to Tab 8
ja: タブ 8 へ移動

en: Go to Tab 9
ja: タブ 9 へ移動

en: Goes after initial title
ja: 最初のタイトルの後に置く

en: Goes before initial title
ja: 最初のタイトルの前に置く

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Green on Black
ja: 黒地に緑文字

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Height:
ja: 高さ:

en: Help
ja: ヘルプ

en: If enabled, the app shortcut for 'xfce4-terminal --drop-down', which normally opens and closes the window, will give it focus if the option to keep the window open is checked.
ja: 有効にすると、通常はウィンドウを開いたり閉じたりする 'xfce4-terminal --drop-down' のショートカットが、ウィンドウを開いたままにするオプションがチェックされている場合、ウィンドウにフォーカスを与えます。

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: Invalid argument for option "--dynamic-title-mode": %s
ja: オプション "--dynamic-title-mode" に無効な引数です: %s

en: Isn't displayed
ja: 表示しない

en: Japanese
ja: 日本語

en: Keep window open when it loses focus
ja: フォーカスが他へ移動してもウィンドウを開いたままにする

en: Korean
ja: 韓国語

en: Last _Active Tab
ja: 最後のアクティブタグ (_A)

en: Left
ja: 左

en: Match _entire word only
ja: 完全一致(_E)

en: Match as _regular expression
ja: 正規表現としてマッチ(_R)

en: Misc
ja: その他

en: Move Tab _Left
ja: タブを左へ移動(_L)

en: Move Tab _Right
ja: タブを右へ移動(_R)

en: Narrow
ja: 半角

en: Never
ja: なし

en: None (use solid color)
ja: 指定無し (単色を使用する)

en: Nordic
ja: ノルディック語

en: OPTION
ja: オプション

en: On the left side
ja: 左側に表示する

en: On the right side
ja: 右側に表示する

en: Opacity:
ja: 不透明度:

en: Open Link
ja: リンクを開く

en: Open T_erminal
ja: 端末を開く(_E)

en: Open _Tab
ja: タブを開く(_T)

en: Open a new terminal tab
ja: 新しいタブをこの端末で開きます

en: Open a new terminal window
ja: 新しい端末ウィンドウを開きます

en: Open the current directory
ja: 現在のディレクトリを開く

en: Open the preferences dialog
ja: 設定ダイアログを開きます

en: Opening New Windows
ja: 新しいウィンドウを開く場合

en: Option "%s" requires specifying the color as its parameter
ja: "%s" オプションは パラメーターとして色を指定する必要があります

en: Option "--class" requires specifying the class name as its parameter
ja: オプション「--class」では、パラメータとしてクラス名を指定する必要があります

en: Option "--command/-e" requires specifying the command to run as its parameter
ja: オプション "--command/-e" にはパラメーターとして実行するコマンドを指定する必要があります

en: Option "--default-display" requires specifying the default X display as its parameter
ja: オプション "--default-display" にはパラメーターとして標準の X ディスプレイを指定する必要があります

en: Option "--default-working-directory" requires specifying the default working directory as its parameter
ja: オプション "--default-working-directory" にはパラメーターとしてデフォルトの作業フォルダーを指定する必要があります

en: Option "--display" requires specifying the X display as its parameter
ja: "--display" オプションはパラメータとして X ディスプレイを指定する必要があります

en: Option "--dynamic-title-mode" requires specifying the dynamic title mode as its parameter
ja: オプション "--dynamic-title-mode" にはパラメーターとしてモードを指定する必要があります

en: Option "--execute/-x" requires specifying the command to run on the rest of the command line separated from "--execute/-x"
ja: オプション "--execute/-x" では、実行するコマンドを "--execute/-x" の後に指定する必要があります

en: Option "--font" requires specifying the font name as its parameter
ja: オプション "--font" にはパラメーターとしてフォント名を指定する必要があります

en: Option "--geometry" requires specifying the window geometry as its parameter
ja: オプション "--geometry" にはパラメーターとしてジオメトリを指定する必要があります

en: Option "--icon/-I" requires specifying an icon name or filename as its parameter
ja: オプション "--icon/-I" にはパラメーターとしてアイコン名またはファイル名を指定する必要があります

en: Option "--initial-title" requires specifying the initial title as its parameter
ja: オプション "--initial-title" にはパラメーターとして最初のタイトルを指定する必要があります

en: Option "--role" requires specifying the window role as its parameter
ja: オプション "--role" にはパラメーターとしてウィンドウロールを指定する必要があります

en: Option "--sm-client-id" requires specifying the unique session id as its parameter
ja: オプション "--sm-client-id" にはパラメーターとして一意のセッション ID を指定する必要があります

en: Option "--startup-id" requires specifying the startup id as its parameter
ja: オプション "--startup-id" にはパラメーターとして起動 ID を指定する必要があります

en: Option "--title/-T" requires specifying the title as its parameter
ja: オプション "--title/-T" にはパラメーターとしてタイトルを指定する必要があります

en: Option "--working-directory" requires specifying the working directory as its parameter
ja: オプション "--working-directory" にはパラメーターとして作業フォルダーを指定する必要があります

en: Option "--workspace" requires specifying the workspace number as its parameter
ja: オプション "--workspace" では、パラメータとしてワークスペース番号を指定する必要があります

en: Option "--zoom" requires specifying the zoom (%d .. %d) as its parameter
ja: オプション "--zoom" にはパラメーターとしてズーム (%d .. %d)を指定する必要があります

en: Other
ja: その他

en: Palette
ja: パレット

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste _Selection
ja: 選択範囲を貼り付け(_S)

en: Paste _Selection Alt
ja: 選択範囲を貼り付け(代替)(_S)

en: Paste clipboard
ja: クリップボードを貼り付ける

en: Paste from clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: Paste selection
ja: 選択範囲を貼り付ける

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed, potentially involving root access ('sudo').
ja: このテキストを端末に貼り付けるのは危険かもしれません。いくつかのコマンドが実行され、ルートアクセス（sudo）が発生する可能性があります。

en: Pasting this text to the terminal may be dangerous as it looks like some commands may be executed.
ja: このテキストを端末にペーストすると、何かしらのコマンドが実行されるように見えるため危険です。

en: Please report bugs to <%s>.
ja: バグの報告は <%s> までお願いします。

en: Position
ja: 配置

en: Pr_eferences...
ja: 設定(_E)...

en: Presets
ja: プリセット

en: Replaces initial title
ja: 最初のタイトルを置き換える

en: Reset
ja: リセット

en: Reset compatibility options to defaults
ja: 互換性オプションをデフォルトにリセットする

en: Reset tab activity indicator after
ja: タブアクティビティインジケーターをリセットするまでの時間

en: Right
ja: 右

en: Right click action:
ja: 右クリックの動作:

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Sa_ve Contents...
ja: 名前を付けて内容を保存...(_V)

en: Save contents...
ja: 内容を保存する...

en: Scaled
ja: スケール

en: Scroll on _Output
ja: 出力でスクロールさせる(_O)

en: Scroll one Page Down
ja: 1ページ下にスクロール

en: Scroll one Page Up
ja: 1ページ上にスクロール

en: Scroll one line Down
ja: 1行下にスクロール

en: Scroll one line Up
ja: 1行上にスクロール

en: Scrollback:
ja: スクロールバック:

en: Scrollbar is:
ja: スクロールバーの表示:

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Search terminal contents
ja: 端末の内容を検索する

en: See the %s man page for full explanation of the options above.
ja: 上記オプションの詳しい説明は man %s でご覧ください。

en: Select Preset
ja: プリセットを選択

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select this option to force Terminal to run a custom command instead of your shell when you open new terminals
ja: このオプションを選択すると、新しい端末を開いたときに、端末がシェルではなくカスタムコマンドを実行します。

en: Select this option to force Terminal to run your shell as a login shell when you open new terminals. See the documentation of your shell for details about differences between running it as interactive shell and running it as login shell.
ja: 新しい端末を開く際に、シェルを強制的にログインシェルとして実行させる場合は、このオプションを選択してください。シェルがインタラクティブシェルとして実行される場合と、ログインシェルとして実行される場合の違いに関する詳細は、シェルのドキュメントを御覧ください。

en: Select this option to make new terminals (tabs or windows) use custom working directory. Otherwise, current working directory will be used.
ja: このオプションを選択すると新しい端末はカスタム作業フォルダーを使えます。そうでないときは現在の作業フォルダーを使います。

en: Send Signal
ja: Signal を送る

en: Set Title Co_lor...
ja: タイトルの色を設定(_L)…

en: Set _Encoding
ja: 文字エンコーディング(_E)

en: Shading:
ja: シェーディング:

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Show Menubar Temporarily
ja: メニューバーを一時的に表示する

en: Show Window _Borders
ja: ウィンドウ枠(_B)

en: Show _Menubar
ja: メニューバー(_M)

en: Show _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: Show a dialog that allows one to edit text that is considered unsafe for pasting
ja: 貼り付けが安全でないと判断されたテキストを編集するダイアログを表示します

en: Show unsafe paste dialog
ja: 安全でない貼り付けの場合はダイアログを表示する

en: Show/hide the menubar
ja: メニューバーの表示/非表示を切り替えます

en: Show/hide the toolbar
ja: ツールバーの表示/非表示を切り替えます

en: Show/hide the window decorations
ja: ウィンドウの装飾枠の表示/非表示を切り替えます

en: Solarized (dark)
ja: ソラライズ (暗)

en: Solarized (light)
ja: ソラライズ (明)

en: South-Eastern Europe
ja: 南東ヨーロッパ

en: Stretched
ja: ストレッチ

en: Switch to last active tab
ja: 最後のアクティブタブに切り替え

en: Switch to next tab
ja: 次のタブに切り替えます

en: Switch to previous tab
ja: 前のタブに切り替えます

en: T_abs
ja: タブ(_A)

en: Tab Options
ja: タブオプション

en: Tab activity color:
ja: タブのアクティビティの色:

en: Tabs
ja: タブ

en: Terminal
ja: 端末

en: Terminal Emulator
ja: 端末エミュレーター

en: Terminal Preferences
ja: 端末の設定

en: Text Color:
ja: テキストの色:

en: Text blinks:
ja: テキスト点滅:

en: Thai
ja: タイ語

en: The child process exited normally with status %d.
ja: 子プロセスがステータス %d で正常に終了しました。

en: The child process was aborted by signal %d.
ja: 子プロセスがシグナル %d で中断されました。

en: The child process was aborted.
ja: 子プロセスが中断されました。

en: The random color is based on the selected background color, keeping the same brightness.
ja: ランダム色は選択した背景色に基づき、同じ明るさを保ちます。

en: There are still processes running in some tabs.
    Closing this window will kill all of them.
ja: いくつかのタブでまだプロセスが走っています。
    このウィンドウを閉じることで全てのプロセスが終了します。

en: There is still a process running.
    Closing this tab will kill it.
ja: まだプロセスが走っています。
    このタブを閉じるとプロセスは終了します。

en: There is still a process running.
    Closing this window will kill it.
ja: まだプロセスが走っています。
    このウィンドウを閉じるとプロセスは終了します。

en: These options may cause some applications to behave incorrectly.
    They are only here to allow you to work around certain applications
    and operating systems that expect different terminal behavior.
ja: これらのオプションにより、一部のアプリケーションが正しく動作しなくなる場合があります。
    これらは、端末に異なる動作を期待する、特定のアプリケーションおよび
    オペレーティングシステムを回避するためにのみあります。

en: This controls whether scrollbar is drawn as an overlay (auto-hide) or not.
ja: スクロールバーをオーバーレイ（自動非表示）として描画するかどうかをコントロールします。

en: This controls whether scrolling "coasts" to a stop when releasing a touchpad or touchscreen.
ja: これは、タッチパッドかタッチスクリーンを放したときに、スクロールが「惰性で」停止するかどうかを制御します。

en: This controls whether the terminal will have no limits on scrollback.
ja: 端末のスクロールバックに制限を付けるかどうかをコントロールします。

en: This option controls whether the cursor will be blinking or not.
ja: このオプションはカーソルの点滅させるか、させないかをコントロールします。

en: This option controls whether the terminal will scroll down automatically whenever new output is generated by the commands running inside the terminal.
ja: 端末内で実行するコマンドによって新しい出力が表示された時、いつでも自動的に下へスクロールするかどうかを選択します。

en: This window has %d tabs open. Closing this window
    will also close all its tabs.
ja: このウィンドウで %d 個のタブが開いています。
    ウィンドウを閉じるとすべてのタブも閉じられます。

en: Tiled
ja: タイル

en: Title
ja: 件名

en: Toggle Drop-down Terminal
ja: ドロップダウン端末の切り替え

en: Toggle fullscreen mode
ja: 全画面モードの切り替えを行います

en: Toggle read-only mode
ja: 読み込み専用モードを切り替える

en: Toggle scroll on output
ja: 出力でスクロールさせるのを切り替える

en: Transparent Background
ja: 透過的な背景

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Unable to determine your login shell.
ja: あなたのログインシェルを特定できません。

en: Unable to parse color: %s
ja: 色を解析できません: %s

en: Underline
ja: 下線

en: Unknown option "%s"
ja: "%s" は不明なオプションです

en: Unknown option "-%c"
ja: 不明なオプション "-%c"

en: Untitled
ja: 無題

en: Up
ja: 上

en: Usage:
ja: 使用法:

en: User id mismatch
ja: ユーザー ID が一致しません。

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View Options
ja: オプションを見る

en: Visit Xfce Terminal website
ja: Xfce 端末のウェブサイトへ

en: Warning
ja: 警告

en: Warning: Potentially Unsafe Paste
ja: 警告: 安全ではない可能性のある貼り付け

en: Western European
ja: 西ヨーロッパ

en: When focused
ja: フォーカスしたとき

en: When unfocused
ja: フォーカスされていないとき

en: White on Black
ja: 黒地に白文字

en: Wide
ja: 全角

en: Width:
ja: 幅:

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Window Options
ja: ウィンドウオプション

en: Window or Tab Separators
ja: ウィンドウまたはタブセパレーター

en: Xfce Terminal
ja: Xfce 端末

en: Xfce Terminal Emulator
ja: Xfce 端末エミュレーター

en: Xfce Terminal Settings
ja: Xfce 端末の設定

en: Zoom
ja: 拡大

en: Zoom In Alt
ja: 拡大(代替)

en: Zoom Out Alt
ja: 縮小(代替)

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom in with larger font
ja: 大きなフォントで拡大

en: Zoom out with smaller font
ja: 小さいフォントで縮小

en: Zoom to default size
ja: デフォルトサイズに合わせる

en: _About
ja: このプログラムについて(_A)

en: _Allow bold text
ja: 太字のテキストを許可する(_A)

en: _Always keep window above
ja: 常にウィンドウを上に保つ(_A)

en: _Always show tabs
ja: 常にタブを表示する(_A)

en: _Audible bell
ja: オーディオベル(_A)

en: _Auto-hide mouse pointer
ja: マウスポインタを自動的に非表示にする(_A)

en: _Bold selection color:
ja: 太字の選択色(_B):

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Clear Scrollback and Reset
ja: スクロールバックのクリアとリセット(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Cursor color:
ja: カーソルの色(_C):

en: _Detach Tab
ja: タブを切り離す(_D)

en: _Disable all menu access keys (such as Alt + f)
ja: すべてのメニューアクセスキー（Alt + F など）を無効にする(_D)

en: _Disable menu shortcut key (F10 by default)
ja: メニューショートカットキー（デフォルトでは F10）を無効にする(_D)

en: _Display borders around new windows
ja: 新しいウィンドウの周りに枠を表示する(_D)

en: _Display menubar in new windows
ja: 新しいウィンドウにメニューバーを表示する(_D)

en: _Display toolbar in new windows
ja: 新しいウィンドウにツールバーを表示する(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Enable kinetic scrolling
ja: 動的スクロールを有効にする(_E)

en: _Enable overlay scrolling (Requires restart)
ja: オーバーレイスクロールを有効にする（再起動が必要）(_E)

en: _Enable sixel graphics
ja: Sixel グラフィックスを有効にする(_E)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Find...
ja: 検索(_F)...

en: _Fullscreen
ja: 全画面表示(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Initial title:
ja: 最初のタイトル(_I):

en: _Keep window open when it loses focus
ja: フォーカスが他へ移動してもウィンドウを開いたままにする(_K)

en: _Maximize new windows
ja: 新しいウィンドウを最大化(_M)

en: _Move to monitor with pointer
ja: ポインターのあるモニターに移動する(_M)

en: _Next
ja: 次(_N)

en: _Next Tab
ja: 次のタブ(_N)

en: _Normal Size
ja: 標準サイズ(_N)

en: _Normal Size Alt
ja: 標準サイズ(代替)(_N)

en: _Opacity:
ja: 不透明度(_O):

en: _Open File Manager Here
ja: ここでファイルマネージャーを開く(_O)

en: _Open new tab to the right of the active tab
ja: アクティブなタブの右側に新しいタブを開く

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Paste Alt
ja: 貼り付け(代替)(_P)

en: _Previous
ja: 前(_P)

en: _Previous Tab
ja: 前のタブ(_P)

en: _Read-Only
ja: 読み込み専用(_R)

en: _Relaunch
ja: 再開(_R)

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: _Run a custom command instead of my shell
ja: シェルの代わりにカスタムコマンドを実行する(_R)

en: _Run command as login shell
ja: ログインシェルとしてコマンドを実行する(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Scroll on keystroke
ja: キーストロークでスクロール(_S)

en: _Scroll on output
ja: 出力でスクロール(_S)

en: _Search for:
ja: 検索文字列(_S):

en: _Set Title...
ja: タイトルを付ける(_S)...

en: _Show bold text in bright colors:
ja: 太字のテキストを明るい色で表示する(_S):

en: _Show status icon in notification area
ja: 通知領域にステータスアイコンを表示する(_S)

en: _Show window borders
ja: ウィンドウの枠を表示する

en: _Terminal
ja: 端末(_T)

en: _Text selection color:
ja: テキスト選択色(_T):

en: _Title:
ja: タイトル(_T):

en: _Undo Close Tab
ja: 閉じたタブを元に戻す(_U)

en: _Unlimited Scrollback
ja: 無制限のスクロールバック(_U)

en: _Use app shortcut to focus the window
ja: アプリのショートカットでウィンドウをフォーカス(_U)

en: _Use custom styling to make tabs slim (restart required)
ja: カスタムスタイルを使用してタブをスリムにする（再起動が必要）

en: _Use middle mouse click to close tabs
ja: マウスの中クリックでタブを閉じる(_U)

en: _Use middle mouse click to open urls
ja: マウスの中クリックで URL を開く(_U)

en: _Use system font
ja: システムフォントを使用する(_U)

en: _Use system theme colors for text and background
ja: テキストと背景にシステムテーマカラーを使用する(_U)

en: _Vary the background color for each tab
ja: タブごとに背景色を変える(_V)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Visual bell
ja: ビジュアルベル(_V)

en: _Working directory:
ja: 作業フォルダー(_W):

en: _Wrap around
ja: 行の折り返しを含む(_W)

en: _Zoom
ja: 拡大(_Z)

en: class
ja: クラス

en: color
ja: 色

en: columns
ja: 列

en: command
ja: コマンド

en: directory
ja: ディレクトリ

en: display
ja: ディスプレイ

en: font
ja: フォント

en: geometry
ja: ジオメトリ

en: icon
ja: アイコン

en: mode
ja: モード

en: role
ja: ロール

en: rows
ja: 行

en: seconds
ja: 秒

en: string
ja: 文字列

en: terminal;command line;prompt;cli;cmd;xterm;bash;shell;dos;
ja: ターミナル;command line;prompt;cli;cmd;xterm;bash;shell;dos;

en: terminal;settings;preferences;configuration;configure;
ja: ターミナル;settings;preferences;configuration;configure;

en: title
ja: タイトル

en: x height
ja: x 高さ

en: x width
ja: x 幅

en: zoom
ja: ズーム
