Xfdesktop - en to ja translation catalogue (290 entries)

en:     Desktop File Icons:  %s
ja:     ファイルアイコン:    %s

en:     Desktop Icons:       %s
ja:     アイコン:            %s

en:     Desktop Menu:        %s
ja:     メニュー:            %s

en: %A at %X
ja: %Aの%X

en: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
ja: %s
    サイズ: %s
    最終更新: %s

en: %x at %X
ja: %x %X

en: (not mounted)
ja: (未マウント)

en: (unknown)
ja: (不明)

en: <b>%s</b>
    Type: %s
    Size: %s
ja: <b>%s</b>
    タイプ: %s
    サイズ: %s

en: <b>Appearance</b>
ja: <b>外観</b>

en: <b>Desktop Menu</b>
ja: <b>デスクトップメニュー</b>

en: <b>Window List Menu</b>
ja: <b>ウィンドウリストメニュー</b>

en: A desktop file icon error occurred
ja: デスクトップファイルアイコンエラーが発生しました

en: A normal file with the same name already exists. Please delete or rename it.
ja: 同じ名前の通常ファイルがすでに存在します。そちらを削除または変名してください。

en: A_rrange Icons
ja: アイコンを整列(_R)

en: Activate _Primary Menu
ja: プライマリーメニューをアクティブ化(_P)

en: Activate _Secondary Menu
ja: セカンダリーメニューをアクティブ化(_P)

en: Advance to the next wallpaper on the current workspace
ja: 現在の壁紙から次の壁紙へ進む

en: Amount of time before a different background is selected.
ja: 壁紙を切り替える間隔を指定します。

en: Apply
ja: 適用

en: Apply to all _workspaces
ja: 全ワークスペースに適用する(_W)

en: Arrange Desktop _Icons
ja: デスクトップアイコンの整列(_I)

en: Arrange Icons
ja: アイコンを整列する

en: Arrange icons
ja: アイコンの整列

en: Automatically arrange all the icons on the desktop
ja: デスクトップにあるすべてのアイコンを自動整列する

en: Automatically select a different background from the current directory.
ja: 現在のフォルダー内の壁紙を自動的に選択します。

en: B_utton:
ja: ボタン(_U):

en: Behavior
ja: 動作

en: Bottom Left Horizontal
ja: 左下から水平

en: Bottom Left Vertical
ja: 左下から垂直

en: Bottom Right Horizontal
ja: 右下から水平

en: Bottom Right Vertical
ja: 右下から垂直

en: Build options:
ja: ビルドオプション:

en: Built with GTK+ %d.%d.%d, linked with GTK+ %d.%d.%d.
ja: Gtk+ %d.%d.%d でビルド、Gtk+ %d.%d.%d で実行しています。

en: C_olor:
ja: 配色(_O):

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
ja: ファイル名 "%s" をローカルエンコード方式に変換できません。

en: Cause xfdesktop to quit
ja: xfdesktop を終了させる

en: Centered
ja: 中央揃え

en: Change the _background
ja: 背景を自動的に切り替える(_B)

en: Choose the folder to select wallpapers from.
ja: 壁紙が保存されているフォルダーを選択します

en: Copy _Here
ja: ここにコピー(_H)

en: Could not create a new file
ja: 新しいファイルを作成できませんでした

en: Could not create a new folder
ja: 新しいフォルダを作成できませんでした

en: Could not create the desktop folder "%s"
ja: デスクトップフォルダー "%s" を作成できませんでした

en: Could not empty the trash
ja: ゴミ箱を空にできませんでした

en: Create Document from template "%s"
ja: テンプレート "%s" からドキュメントを作成

en: Create File Error
ja: ファイル作成エラー

en: Create New Folder
ja: 新しいフォルダーを作成します。

en: Create _Document
ja: ドキュメントの作成(_D)

en: Create _Folder
ja: フォルダーを作成(_F)

en: Create _Folder...
ja: フォルダーの作成(_F)...

en: Create _Launcher...
ja: ランチャーの作成(_L)...

en: Create _URL Link...
ja: URL リンクの作成(_U)...

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Cycle Next Background
ja: 次の背景に循環する

en: Default Icons
ja: デフォルトのアイコン

en: Delete Error
ja: 削除エラー

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop Folder Error
ja: デスクトップフォルダーエラー

en: Desktop Settings
ja: デスクトップ設定

en: Desktop _Icons
ja: デスクトップアイコン(_I)

en: Desktop _Settings...
ja: デスクトップの設定(_S)...

en: Devices
ja: デバイス

en: Disable debug messages
ja: デバッグメッセージを無効にする

en: Display version information
ja: バージョン情報を表示する

en: Do _not ask me again
ja: 次回から確認しない(_N)

en: Do not wait for a window manager on startup
ja: 起動時にウィンドウマネージャーを待たない

en: Drop Failure
ja: ドロップ失敗

en: Edit _Launcher
ja: ランチャーを編集(_L)

en: Eject Failed
ja: 取り出しに失敗しました

en: Eject Finished
ja: 取り出しが完了しました

en: Ejecting device
ja: デバイスを取り出しています

en: Enable debug messages
ja: デバッグメッセージを有効にする

en: Enter the name:
ja: 名前を入力してください:

en: Error
ja: エラー

en: Failed to eject "%s"
ja: "%s" の取り出しに失敗しました

en: Failed to load the desktop folder
ja: デスクトップフォルダーの読み込みに失敗しました

en: Failed to mount "%s"
ja: "%s" のマウントに失敗しました

en: Failed to run "%s"
ja: "%s" の実行に失敗しました

en: Failed to save dropped file to '%s'
ja: ドロップしたファイルを '%s' に保存できませんでした

en: File Icons
ja: ファイルアイコン

en: File Properties Error
ja: ファイルプロパティエラー

en: File System
ja: ファイルシステム

en: File/Launcher icons are not enabled. You can enable them from the "Desktop Icons" tab.
ja: ファイル/ランチャーアイコンが有効になっていません。「デスクトップアイコン」タブから有効にできます。

en: File/launcher icons
ja: ファイル/ランチャーアイコン

en: Fixed Disks and Drives
ja: 固定のディスクとドライブ

en: Fo_nt size:
ja: フォントサイズ(_N):

en: Font co_lor:
ja: フォントの色(_L):

en: General
ja: 一般

en: Home
ja: ホーム

en: Horizontal gradient
ja: 水平グラデーション

en: Icon _size:
ja: アイコンのサイズ(_S):

en: Icon _type:
ja: アイコンタイプ(_T):

en: Icons
ja: アイコン

en: Image files
ja: 画像ファイル

en: Image selection is unavailable while the image style is set to None.
ja: 画像のスタイルが「なし」の時、壁紙は無効になります。

en: Include applications menu on _desktop right click
ja: デスクトップ上での右クリックでアプリケーションメニューを表示する(_D)

en: Label bac_kground color:
ja: ラベルの背景色(_K):

en: Launch Error
ja: 実行エラー

en: Left
ja: 左

en: List windows on a_ll workspaces
ja: 全ワークスペースのウィンドウを一覧表示(_L)

en: Middle
ja: 中央

en: Minimized application icons
ja: 最小化されたアプリケーションアイコン

en: Mo_difier:
ja: 変更日時(_D):

en: Mo_ve to Trash
ja: ゴミ箱に捨てる(_V)

en: Modi_fier:
ja: 変更日時(_F):

en: Monitors
ja: モニター

en: Mount Failed
ja: マウントに失敗しました

en: Move this dialog to the display and workspace you want to edit the settings for.
ja: 設定したいディスプレイおよびワークスペースにこのダイアログを移動してください。

en: Move this dialog to the display you want to edit the settings for.
ja: 設定したいディスプレイにこのダイアログを移動してください。

en: Move this dialog to the workspace you want to edit the settings for.
ja: 設定したいワークスペースにこのダイアログを移動してください。

en: Name: %s
    Type: %s
    Mounted at: %s
    Size: %s
    Free Space: %s
ja: 名前: %s
    タイプ: %s
    マウント場所: %s
    サイズ: %s
    空き容量: %s

en: Name: %s
    Type: %s
    Size: %s
    Last modified: %s
ja: 名前: %s
    タイプ: %s
    サイズ: %s
    最終更新: %s

en: Network Shares
ja: ネットワーク共有

en: New Empty File
ja: 新規ファイル

en: New Folder
ja: 新しいフォルダー

en: No templates installed
ja: テンプレートはインストールされていません

en: None
ja: 無し

en: None of the icons selected support being renamed.
ja: 名前の変更がサポートされているアイコンが選択されていません。

en: Ope_n With
ja: アプリで開く(_N)

en: Ope_n With Other Application
ja: 他のアプリケーションで開く(_N)

en: Ope_n With Other Application...
ja: 他のアプリケーションで開く(_N)...

en: Open With "%s"
ja: %s で開く

en: Open _Filesystem
ja: ファイルシステムを開く(_F)

en: Open _Home
ja: ホームを開く(_H)

en: Open _Trash
ja: ゴミ箱を開く(_T)

en: Other Devices
ja: その他のデバイス

en: Paste Into Folder
ja: フォルダーに貼り付け

en: Paste _Into Folder
ja: フォルダーに貼り付け(_I)

en: Placement _direction:
ja: 配置方向(_D):

en: Please report bugs to <%s>.
ja: バグの報告は <%s> までおねがいします。

en: Pop up the menu (at the current mouse position)
ja: 現在のマウス位置でメニューをポップアップする

en: Pop up the window list (at the current mouse position)
ja: 現在のマウス位置でウィンドウリストをポップアップする

en: Quit
ja: 終了

en: Randomly selects another image from the same directory when the wallpaper is to cycle.
ja: 壁紙の切り替え時にフォルダー内の画像からランダムに選択します。

en: Reload all settings
ja: すべての設定を再読込みする

en: Removable Disks and Drives
ja: リムーバブルなディスクとドライブ

en: Removable Volume
ja: 取り外し可能なボリューム

en: Rename Error
ja: 名前の変更エラー

en: Right
ja: 右

en: Safely _Remove Volume
ja: ボリュームを安全に取り外す(_R)

en: Scaled
ja: 長辺を画面に合わせる

en: Select First Color
ja: 第一色の選択

en: Select Second Color
ja: 第二色の選択

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select a Directory
ja: ディレクトリを選択してください

en: Select this option to display preview-able files on the desktop as automatically generated thumbnail icons.
ja: このオプションを選択するとデスクトップにあるプレビュー表示可能なファイルにはサムネイルアイコンを自動生成します。

en: Set Defa_ult Application...
ja: デフォルトのアプリを設定(_U)...

en: Set desktop background and menu and icon behavior
ja: デスクトップの背景およびメニューとアイコンの振る舞いを設定します

en: Settings manager socket
ja: 設定マネージャーソケット

en: Sh_ow application icons in menu
ja: メニューにアイコンを表示する(_O)

en: Show "Delete" option in file context menu
ja: ファイルコンテキストメニューに「削除」オプションを表示

en: Show _Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示(_H)

en: Show _application icons in menu
ja: メニューにアイコンを表示する(_A)

en: Show _window list menu on desktop middle click
ja: デスクトップ上での中央クリックでウィンドウリストを表示する(_W)

en: Show a section listing all _urgent windows on other workspaces
ja: 他のワークスペースの緊急ウィンドウを一覧表示するセクションを表示(_U)

en: Show a_dd and remove workspace options in list
ja: リストにワークスペースの追加・削除オプションを表示する(_D)

en: Show confirmation dialog before arran_ging icons
ja: アイコンを配置する前に確認ダイアログを表示(_G)

en: Show hidden files on the desktop
ja: デスクトップに隠しファイルを表示する

en: Show icon toolt_ips. Size:
ja: アイコンのツールチップを表示(_I)。サイズ:

en: Show icons only on _primary display
ja: プライマリディスプレイにのみアイコンを表示(_P)

en: Show s_ticky windows only in active workspace
ja: アクティブワークスペースにのみスティッキーウィンドウを表示する(_T)

en: Show t_humbnails
ja: サムネイルを表示する(_H)

en: Show workspace _names in list
ja: リストにワークスペース名を表示する(_N)

en: Single click to _activate items
ja: シングルクリックでアイテムをアクティブ化(_A)

en: Size of the tooltip preview image.
ja: ツールチップのプレビュー画像のサイズを指定します。

en: Solid color
ja: 単一色

en: Spanning Screens
ja: 複数画面にわたって表示する

en: Spanning screens
ja: 複数画面にまたがって表示する

en: Specifies the "right" or "bottom" color of the gradient.
ja: グラデーションの "右側" または "下側" の色を指定します

en: Specifies the solid color, or the "left" or "top" color of the gradient.
ja: グラデーションの "左側" または "上側" の色を指定します

en: Specify how often the background will change.
ja: 壁紙をどのくらいの頻度で切り替えるかを指定します

en: Specify how the image will be resized to fit the screen.
ja: 画像を画面に合わせるスタイルを指定します

en: Specify the style of the color drawn behind the backdrop image.
ja: 背景画像の後ろで描画される背景色のスタイルを指定します

en: St_yle:
ja: スタイル(_Y):

en: Stop the _Multi-Disk Drive
ja: マルチディスクドライブを停止(_M)

en: Stretched
ja: 縦横比を維持せず全画面化

en: The application chooser could not be opened
ja: アプリケーション選択ウィンドウを開けませんでした

en: The device "%s" has been safely removed from the system.
ja: デバイス "%s" はシステムから正常に切り離されました。

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
ja: デバイス "%s" を取り出しています。少々お待ちください。

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
ja: システムはデバイス "%s" のマウントを解除しています。メディアを取り出したりデバイスを切り離したりしないでください。

en: The file could not be opened
ja: ファイルを開けませんでした。

en: The file could not be renamed
ja: ファイルの名前を変更できませんでした

en: The file properties dialog could not be opened
ja: ファイルのプロパティダイアログを開けませんでした。

en: The file transfer could not be performed
ja: ファイル転送を実行できませんでした

en: The files could not be renamed
ja: ファイルの名前を変更できませんでした

en: The folder could not be opened
ja: フォルダーを開けませんでした

en: The requested operation could not be completed
ja: 要求された操作を完了できませんでした

en: The selected files could not be deleted
ja: 選択したファイルを削除できませんでした

en: The selected files could not be moved to the trash
ja: 選択したファイルをゴミ箱へ移動できませんでした

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
ja: デバイス "%s" を取り外す前に書き込まなければならないデータが存在します。メディアを取り出したりドライブを切り離したりしないでください。

en: This feature requires a file manager service to be present (such as the one supplied by Thunar).
ja: この機能には (Thunar が提供するような) ファイルマネージャーサービスが必要です。

en: This feature requires a trash service to be present (such as the one supplied by Thunar).
ja: この機能には (Thunar が提供するような) ゴミ箱サービスが必要です。

en: This is %s version %s, running on Xfce %s.
ja: %s バージョン %s, Xfce %s で実行されています。

en: This will reorder all desktop items and place them on different screen positions.
    Are you sure?
ja: すべてのデスクトップアイテムが並べ替えられて、異なる位置に配置されます。
    よろしいですか？

en: Tiled
ja: タイル揃え

en: Today at %X
ja: 今日の%X

en: Top Left Horizontal
ja: 左上から水平

en: Top Left Vertical
ja: 左上から垂直

en: Top Right Horizontal
ja: 右上から水平

en: Top Right Vertical
ja: 右上から垂直

en: Transfer Error
ja: 転送エラー

en: Transparent
ja: 透明

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trash Error
ja: ゴミ箱エラー

en: Trash contains %d items
ja: ゴミ箱に %d 個のアイテムがあります

en: Trash contains one item
ja: ゴミ箱に 1 つのアイテムがあります

en: Trash is empty
ja: ゴミ箱は空です

en: Type '%s --help' for usage.
ja: '%s --help' で使用方法が表示されます。

en: U_nselect All
ja: すべて未選択(_N)

en: Un_minimize Window
ja: ウィンドウを非最小化(_M)

en: Unable to contact settings server
ja: 設定サーバーに接続できません

en: Unable to create new file "%1$s" from template file "%2$s": %3$s
ja: テンプレートファイル「%2$s」から新しいファイル「%1$s」を作成できません: %3$s

en: Unable to create new folder "%1$s": %2$s
ja: 新しいフォルダ「%1$s」を作成できません: %2$s

en: Unable to launch "%s":
ja: "%s" を実行できません:

en: Unable to launch "exo-desktop-item-edit", which is required to create and edit launchers and links on the desktop.
ja: "exo-desktop-item-edit" を実行できません。これはデスクトップにランチャーやリンクを作成したり編集したりするために必要です。

en: Unable to load images from folder "%s"
ja: フォルダ「%s」から画像を読み込めません

en: Unknown
ja: 不明

en: Unmount Finished
ja: マウント解除が完了しました

en: Unmounting device
ja: デバイスのマウントを解除しています

en: Use _submenus for the windows in each workspace
ja: 各ワークスペースのウィンドウをサブメニューで表示する(_S)

en: Version information
ja: バージョン情報

en: Vertical gradient
ja: 垂直グラデーション

en: Wallpaper for %s
ja: %s の壁紙

en: Wallpaper for %s on Monitor %d
ja: モニター %2$d %1$s の壁紙

en: Wallpaper for %s on Monitor %d (%s)
ja: モニター %2$d (%3$s) %1$s の壁紙

en: Wallpaper for Monitor %d
ja: モニター %d の壁紙

en: Wallpaper for Monitor %d (%s)
ja: モニター %d (%s) の壁紙

en: Wallpaper for my desktop
ja: デスクトップの壁紙

en: Window Icons
ja: ウィンドウアイコン

en: Window List
ja: ウィンドウリスト

en: Would you like to arrange all existing
    icons according to the selected orientation?
ja: 選択した向きに従って、
    既存のすべてのアイコンを整列しますか ?

en: Would you like to assign an existing desktop icon layout to monitor <b>%s</b>?
ja: 既存デスクトップのアイコンレイアウトをモニター <b>%s</b> に割り当てますか？

en: Writing data to device
ja: デバイスへデータ書き込んでいます

en: Yesterday at %X
ja: 昨日の%X

en: Zoomed
ja: 短辺を画面に合わせる

en: _Activate Icon
ja: アイコンをアクティブ化(_A)

en: _Applications
ja: アプリケーション(_A)

en: _Arrange folders before files
ja: ファイルの前にフォルダを配置(_A)

en: _Background
ja: 背景(_B)

en: _Button:
ja: ボタン(_B):

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Close Window
ja: ウィンドウを閉じる(_C)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Disconnect Volume
ja: ボリュームを切断(_D)

en: _Edit desktop menu
ja: デスクトップメニューの編集(_E)

en: _Eject Volume
ja: ボリュームを取り出す(_E)

en: _Empty File
ja: 空のファイル(_E)

en: _Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_E)

en: _Execute
ja: 実行(_E)

en: _File/Launcher Icons
ja: ファイル/ランチャーアイコン(_F)

en: _Folder:
ja: フォルダー(_F):

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: _Link Here
ja: ここにリンクを作成(_L)

en: _Lock Volume
ja: ボリュームをロック(_L)

en: _Menus
ja: メニュー(_M)

en: _Mount Volume
ja: マウント(_M)

en: _Move Here
ja: ここに移動(_M)

en: _Next Background
ja: 次の背景(_N)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Open All
ja: すべて開く(_O)

en: _Open With "%s"
ja: %s で開く(_O)

en: _Open all
ja: すべて開く(_O)

en: _Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_O)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: _Properties...
ja: プロパティ(_P)...

en: _Random Order
ja: ランダム表示(_R)

en: _Reload
ja: 再読込み(_R)

en: _Rename
ja: 名前を変更(_R)

en: _Rename...
ja: 名前の変更(_R)...

en: _Run Program...
ja: プログラムを実行(_R)...

en: _Toggle Cursor Icon
ja: カーソルアイコンを切替(_T)

en: _Underline text on hover
ja: ホバー時のテキストに下線を引く(_U)

en: _Unmount Volume
ja: マウント解除(_U)

en: at start up
ja: 起動時

en: chronologically
ja: 古い順に

en: desktop;background;wallpaper;settings;xfce;
ja: デスクトップ;背景;壁紙;設定;xfce;

en: disabled
ja: 無効

en: enabled
ja: 有効

en: every day
ja: 1 日毎

en: every hour
ja: 1 時間毎

en: in hours:
ja: 時間単位:

en: in minutes:
ja: 分単位:

en: in seconds:
ja: 秒単位:
