GnuCash 5.12 - en to kok translation catalogue (3570 entries)

en: 
    Commodity:
kok: 
    वस्त:

en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
kok: 
    बदली कोड (ISIN, CUSIP वो समान):

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
kok: 
    निमॉनीक (टिकर चिन्न वो समान):

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
kok: 
    जाय त्या निर्याताचो प्रकार आणि वापल्लो वतलो तो विभाजक निवडात.

en:  (closed)
kok: (बंद)

en:  (posted)
kok: (पोस्टेड)

en:  Search
kok: सोद

en: "Enter" key moves to bottom of register
kok: "एंटत" की नोंदवहीच्या तळाक वता

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
kok: $0.00 व्हॅल्यूड खाती छापली वचची ना.

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
kok: $0.00 व्हॅल्यूड कर कोड्स छापले वचचे ना.

en: %Y-%m-%d
kok: %व-%म्ह-%दि

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
kok: %s
    अभिनंदन! तुमी हिशोब पुस्तकां पूर्ण केली!

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
kok: %s ही राखीव वस्त प्रकार. किदेतरी दुसरे वापरात.

en: %s, Grand Total:
kok: %s, एकूण:

en: %s, Non Currency Commodities Total:
kok: %s, बिगर चलन वस्त बेरीज:

en: %s, Total:
kok: %s, एकूण:

en: '_Enter' moves to blank transaction
kok: 'एंटर' रिकाम्या व्यवहारान हालता

en: (%d) New Accounts
kok: (%d) नवी खातीं

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
kok: (उदरगत आवृत्ती -- दोनदा तपाशीनास्तना ह्या अहवातल्या आकड्यांचेर अवलंबून राउ नाकात.<br>ह्या संदेशापासून मुक्त दावपाक 'अदिक टिपों' पर्याय बदलात)

en: (Full account ID:
kok: (पुराय खाते ID:

en: (Need Value)
kok: (मोल जाय)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
kok: (कर-संबंधित उपखातीं: %d)

en: (You selected no list items.)
kok: (तुमी वळेरी नाशिल्ल्यो वस्ती निवडल्यात)

en: (filled in automatically)
kok: (आपसूंक भल्ला)

en: (never)
kok: (केन्नाच ना)

en: (no description)
kok: (विवरण ना)

en: (no memo)
kok: (मेमो ना)

en: (no name)
kok: (नाव ना)

en: (none)
kok: (कोण ना)

en: (null)
kok: (शून्य)

en: (owner)
kok: (मालक)

en: (paused)
kok: (थारयला)

en: (read-only)
kok: (फकत-वाचपाखातीर)

en: (split)
kok: (विभागणी)

en: (unknown)
kok: (अज्ञात)

en: (unnamed)
kok: ना(वानाशिल्ल्यो)

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
kok: * हो वस्त डेटा दर वळेरेपरस व्यवहार प्रायसिंग वापरून तयार केला.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
kok: ** ह्या वस्तीक दर ना आणि दर 1 वापल्ला.

en: -- Split Transaction --
kok: --विभागणी व्यवहार--

en: 0-30 days
kok: 0-30 दिंस

en: 1 month
kok: 1 म्हयने

en: 1. Choose the file to import
kok: 1. आयात करपाक फायल निवडात

en: 10/1 Year ARM
kok: 10/1 वर्स ARM

en: 12 months
kok: 12 म्हयने

en: 1st Fri
kok: 1st शुक्रार

en: 1st Mon
kok: 1st सोमार

en: 1st Sat
kok: 1st शेनवार

en: 1st Sun
kok: 1st आयतार

en: 1st Thu
kok: 1st बेरेस्तार

en: 1st Tue
kok: 1st मंगळार

en: 1st Wed
kok: 1st बुधवार

en: 2 months
kok: 2 म्हयने

en: 2. Select import type
kok: 2. आयात प्रकार निवडात

en: 2nd Fri
kok: 2nd शुक्रार

en: 2nd Mon
kok: 2nd सोमार

en: 2nd Sat
kok: 2nd शेनवार

en: 2nd Sun
kok: 2nd आयतार

en: 2nd Thu
kok: 2nd बेरेस्तार

en: 2nd Tue
kok: 2nd मंगळार

en: 2nd Wed
kok: 2nd बुधवार

en: 3 months
kok: 3 म्हयने

en: 3. Select import options
kok: 31. आयात पर्याय निवडात

en: 3/1 Year ARM
kok: 3/1 वर्स ARM

en: 31-60 days
kok: 31-60 दिंस

en: 3rd Fri
kok: 3rd शुक्रार

en: 3rd Mon
kok: 3rd सोमार

en: 3rd Sat
kok: 3rd शेनवार

en: 3rd Sun
kok: 3rd आयतार

en: 3rd Thu
kok: 3rd बेरेस्तार

en: 3rd Tue
kok: 3rd मंगळार

en: 3rd Wed
kok: 3rd बुधवार

en: 4 months
kok: 4 म्हयने

en: 4. Preview
kok: 4. पूर्वदृश्य

en: 4th Fri
kok: 4th शुक्रार

en: 4th Mon
kok: 4th सोमार

en: 4th Sat
kok: 4th शेनवार

en: 4th Sun
kok: 4th आयतार

en: 4th Thu
kok: 4th बेरेस्तार

en: 4th Tue
kok: 4th मंगळार

en: 4th Wed
kok: 4th बुधवार

en: 5. Afterwards
kok: 5. मागीर

en: 5/1 Year ARM
kok: 5/1 वर्स ARM

en: 6 months
kok: 6 म्हयने

en: 61-90 days
kok: 61-90 दिंस

en: 7/1 Year ARM
kok: 7/1 वर्स ARM

en: 91+ days
kok: 91+ दिंस

en: << _Remove
kok: << काडात

en: <No name>
kok: <नाव ना>

en: <b>2. Select Import Type</b>
kok: <b>2. आयात प्रकार निवडात</b>

en: <b>A_sset Account</b>
kok: <b>मालमत्ता खाते</b>

en: <b>A_vailable reports</b>
kok: <b>उपलब्ध अहवाल</b>

en: <b>Account Tax Information</b>
kok: <b>खाते कर माहिती</b>

en: <b>Actions</b>
kok: <b>कारवायो</b>

en: <b>Available style sheets</b>
kok: <b>उपलब्द स्टायलशीट्स</b>

en: <b>Balance Information</b>
kok: <b>शिल्लक माहिती</b>

en: <b>Basic Information</b>
kok: <b>मूळ माहिती</b>

en: <b>Bills</b>
kok: <b>बिल्स</b>

en: <b>Calculations</b>
kok: <b>मेजप</b>

en: <b>Categories</b>
kok: <b>विभाग</b>

en: <b>Category Description</b>
kok: <b>विभाग विवरण</b>

en: <b>Checks</b>
kok: <b>चेक्स</b>

en: <b>Copy Number</b>
kok: <b>क्रमांकाची प्रत करात</b>

en: <b>Currency Transfer</b>
kok: <b>चलन हस्तांतर</b>

en: <b>Database Connection</b>
kok: <b>डोटाबेस जोडणी</b>

en: <b>Date Completion</b>
kok: <b>तारीक पुराय जावप</b>

en: <b>Default Currency</b>
kok: <b>मूळ चलन</b>

en: <b>Default Report Currency</b>
kok: <b>मूळ अहवाल चलन</b>

en: <b>Default Style</b>
kok: <b>मूळ शैली</b>

en: <b>File</b>
kok: <b>फायल</b>

en: <b>Files</b>
kok: <b>फायलीं</b>

en: <b>Graphics</b>
kok: <b>ग्राफिक्स</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
kok: <b>सुरवेची शिल्लक हस्तांतर</b>

en: <b>Invoices</b>
kok: <b>इनव्हॉयसीस</b>

en: <b>Labels</b>
kok: <b>लोबलां</b>

en: <b>Location</b>
kok: <b>थळ</b>

en: <b>Match all entries</b>
kok: <b>सगळ्यो नोंदी जुळयात</b>

en: <b>New Billing Term</b>
kok: <b>नवो बिलींग काळ</b>

en: <b>New style sheet info</b>
kok: <b>नवी स्टायल शीट इन्फो</b>

en: <b>Numbers</b>
kok: <b>क्रमांक</b>

en: <b>Occurrences</b>
kok: <b>निर्मणी</b>

en: <b>Other Defaults</b>
kok: <b>हेर मूळ</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
kok: <b>दिवपी नाव स्त्रोत</b>

en: <b>Payment Options</b>
kok: <b>दिवपाच्या रकमेचे पर्याय</b>

en: <b>Quote Source Information</b>
kok: <b>कोट स्त्रोत माहिती</b>

en: <b>Reconcile Information</b>
kok: <b>माहिती परत एकठाय करात</b>

en: <b>Reconciling</b>
kok: <b>एकठाय करप</b>

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
kok: <b>संतुलीत खातीं परती करात</b>

en: <b>S_ystem input encodings</b>
kok: <b>व्यवस्था आदान एनकोडींग</b>

en: <b>Search Dialog</b>
kok: <b>सोद संवाद</b>

en: <b>Separator Character</b>
kok: <b>दुभाजक अक्षर</b>

en: <b>Splits _free</b>
kok: <b>मेकळे करता</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
kok: <b>लॉटातल्यो विभागण्यो</b>

en: <b>Style sheet options</b>
kok: <b>स्टायल शीट पर्याय</b>

en: <b>Sub-account Transactions</b>
kok: <b>उप-खातीं व्यवहार</b>

en: <b>Sub-accounts</b>
kok: <b>उप-खातीं</b>

en: <b>Summary Bar Position</b>
kok: <b>सार पट्टी थळ</b>

en: <b>Summarybar Content</b>
kok: <b>सारपट्टी आशय</b>

en: <b>Tab Position</b>
kok: <b>टॅब थळ</b>

en: <b>Tabs</b>
kok: <b>टॅब्ज</b>

en: <b>Tax Table Entries</b>
kok: <b>कर तक्टो नोंदी</b>

en: <b>Tax Table Entry</b>
kok: <b>कर तक्टो नोंद</b>

en: <b>Term Definition</b>
kok: <b>काळ व्याख्या</b>

en: <b>Time Format</b>
kok: <b>वेळ स्वरूप</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
kok: <b>व्यवहार संपादक मूळ</b>

en: <b>Window Geometry</b>
kok: <b>विंडो भूमीती</b>

en: <b>_Accounts</b>
kok: <b>खातीं</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
kok: <b>एनकोडींग थारायात</b>

en: <b>_Income Account</b>
kok: <b>कमाई खाते</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
kok: <b>ह्या खात्यातले लॉट्स</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
kok: <b>निवडील्ले अहवाल</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
kok: <b>एनकोडींग निवडात</b>

en: <b>_TXF Categories</b>
kok: <b>TXF विभाग</b>

en: <b>_Title</b>
kok: <b>शिर्षक</b>

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
kok: <span size="व्हडले" weight="ठळक"> GnuCash न येवकार!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
kok: <span वजन="ठळक" आकार="व्हडले">येवकार संवाद परतून दाखयात?</span>

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
kok: ह्या अहवालाखातीर वापरिल्लो<strong>विनीमय दर</strong>

en: <unknown>
kok: <अज्ञात>

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
kok: "%s" नावासंयत शेड्यूल्ड व्यवहार पयलीसांवन आसा. तुमी हाका तेच नाव दिवपाक सोदतात हाजी खात्री आसा?

en: A bug was detected while converting the QIF data.
kok: QIF डेटा रूंपातरीत करतना बग मेळलो.

en: A bug was detected while detecting duplicates.
kok: नकलीं सोदतना बग मेळलो.

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
kok: QIF फायल पार्स करतना बग मेळलो.

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
kok: इनव्हॉयस,बील वो खर्च व्हावचराची बदली करपाक कस्टम स्ट्रिंग.

en: A list option
kok: वळेरी पर्याय

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
kok: ह्या व्यवहाराखातीर परती नोंद पयलीच तयार केल्या.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
kok: ह्या नावाची जतनाय केल्ली अहवाल संरचनाय पयलीच आसा, मात्शे हेर नाव निवडात.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
kok: दिल्ल्या नावासंयत टेंप्लेट पयलीसांवन आसा. मात्शे दुसरे नाव दियात.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
kok: व्यवहार ज्याच्या बऱ्या जुळणेचे गुण हिरव्या झोनान आसा (आपसूक-CLEAR थ्रेशोल्डाच्या वयर वो समान) मूळाव्यान CLEARed केलो वतलो.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
kok: व्यवहार ज्याच्या बऱ्या जुळणेचे गुण तांबड्या झोनान आसा (डिस्प्ले थ्रेशोल्डाच्या वयर पुण आपसूक-ADD थ्रेशोल्डाच्या सकयल वो समान) मूळाव्यान ADDed केलो वतलो.

en: A/Payable
kok: ए/दिवपायोग्य

en: A/Receivable
kok: A/स्विकारपायोग्य

en: APR (Compounded Annually)
kok: APR (वर्सुकी मेजले वता)

en: APR (Compounded Daily)
kok: APR (सदा मेजले वता)

en: APR (Compounded Monthly)
kok: APR (म्हयन्यांत मेजले वता)

en: APR (Compounded Quarterly)
kok: APR (तिमाही मेजले वता)

en: APR (Compounded Weekly)
kok: APR (सप्तुकी मेजले वता)

en: ATM Deposit
kok: ATM ठेव

en: ATM Draw
kok: ATM काडले

en: A_dd >>
kok: जोडात >>

en: Abbreviation
kok: एब्रिव्हेशन

en: About GnuCash
kok: GnuCash विशीं

en: Access Control
kok: प्रवेश नियंत्रण

en: Access Control List
kok: प्रवेश नियंत्रण वळेरी

en: Account
kok: खाते

en: Account Balance
kok: खाते शिल्लक

en: Account Code
kok: खाते कोड

en: Account Color
kok: खाते रंग

en: Account Deletion
kok: खाते काडून उडोवप

en: Account Description
kok: खाते विवरण

en: Account Display Depth
kok: खाते दर्शक खोलाय

en: Account ID
kok: खाते ID

en: Account Name
kok: खात्याचे नाव

en: Account Notes
kok: खाते टिपो

en: Account Period Finish
kok: खाते काळ सोपलो

en: Account Report
kok: खाते अहवाल

en: Account Report - Single Transaction
kok: खाते अहवाल- एकोडो व्यवहार

en: Account Selection
kok: खाते निवड

en: Account Summary
kok: खाते सार

en: Account Type
kok: खाते प्रकार

en: Account Types
kok: खाते प्रकार

en: Account _Color
kok: खाते रंग

en: Account _name
kok: खाते नाव

en: Account budget amount
kok: खाते बजेट संख्या

en: Account link
kok: खाते जोड

en: Account name
kok: खाते नाव

en: Account title
kok: खाते शिर्षक

en: Account type
kok: खाते प्रकार

en: Accounting Period
kok: लेखा काळ

en: Accounts
kok: खातीं

en: Accounts Payable
kok: दिवपाची लेखा

en: Accounts Receivable
kok: येवपी लेखा

en: Accounts and stock holdings
kok: खाती आणि स्टॉक होल्डिंग्स

en: Accounts in '%s'
kok:  '%s' तली खातीं

en: Accounts in Category
kok: विभागातली खातीं

en: Accumulate Splits?
kok: विबागणी एकठांय करूया?

en: Accumulate multiple splits into one
kok: अनेक विभागण्यो एकांत एकठांय करात

en: Act
kok: एक्ट

en: Action
kok: कारवाय

en: Action/Number
kok: कारवाय/क्रमांक

en: Active
kok: सक्रिय

en: Actual
kok: खरो

en: Actual Transactions
kok: खरो व्यवहार

en: Add _Reversing Transaction
kok: परतो व्यवहार जोडात

en: Add a new balancing entry to the account
kok: खात्याक नवी जुळोवपी नोंद जोडात

en: Add a new commodity.
kok: नवी वस्त जोडात

en: Add a new price.
kok: नवी दर जोडात

en: Add grid lines.
kok: ग्रीड ओळीं जोडात.

en: Add matching transactions below this score
kok: ह्या गुणांसकयल जुळपी व्यवहार जोडात

en: Add results to current search
kok: सद्याच्या सोदाक निकाल जोडात

en: Add the current online transaction as a new transaction template
kok: सध्याचो ऑनलायन व्यवहार नवो व्यवहार टेम्प्लेट म्हण जोडात

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
kok: सद्याच्या अहवालाची संरचनाय 'जतनाय केल्ल्या अहवालाची संरचनाय' मेनून जोडात. अहवालाची %s फायलीन जतनाय जातली.

en: Additional to Card
kok: कार्डान अदिक

en: Address 1
kok: नामो 1

en: Address 2
kok: नामो 2

en: Address 3
kok: नामो 3

en: Address 4
kok: नामो 4

en: Address Name
kok: नाम्याचे नाव

en: Adjust _other account split total
kok: हेर खाते विभागणी बेरीज सारकी करात

en: Adjust current account _split total
kok: चालू खात्याची विभागणी बेरीज जुळयात

en: Adjust regular expression used for import
kok: आयातीखातीर वापरिल्ली नियमित अभिव्यक्ती सारकी करात

en: Adjusted Trial Balance
kok: सारकी केल्ली ट्रायल शिल्लक

en: Adjusting Entries
kok: एडजस्टिंग नोंदी

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
kok: सामान्य एक्सप्रेशनान नोंदींचो नमुनो सारको करप

en: Adjusting Entries pattern
kok: नोंदींचो नमुनो सारको करता

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
kok: नोंदींचो नमुनो सारको करप केस संवेदनशील आसा

en: Adjustments
kok: सारके करप

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
kok: ह्या खात्यांनी केल्ल्यो जुळण्यो ह्यो जुळण्यो, जुळिल्ली ट्रायल शिल्लक, आणि प्राप्ती निवेदन स्तंभ हातूंत जुळयली वता (वयर पळयात). व्यापारी व्यवहारांखातीर चड उपेगी.

en: Advanced Portfolio
kok: अद्ययावत पोर्टफोलिओ

en: Advanced…
kok: अद्ययावत…

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
kok: क्रेडीट कार्ड निवेदन परत एकठाय करतकेर, वापरप्याक क्रेडीट कार्डाची दिवपाची रक्कम एंटर करपाक प्रॉम्ट करात.

en: All
kok: सगळे

en: All Accounts
kok: सगळी खातीं

en: All Prices at the same date
kok: त्याच ताकरेच्यो सगळ्यो दरों

en: All Prices equal
kok: सगळ्यो दरो समान

en: All files
kok: सगळ्यो फायलीं

en: All sub-account transactions will be deleted.
kok: सगळे उपखाते व्यवहार काडून उडयले वतले.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
kok: सगळे उपखाते व्यवहार %s खात्यान हालयले वतले.

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
kok: सगळे मेळील्ले दर त्याच ताकरेकन आसात. हाकालागून प्लॉट एक सरळ ओळ आसतलो. दुर्दैवान, प्लॉटींग साधन ते हाताळपाक शकना.

en: All transactions are expanded to show all splits.
kok: सगळ्यो विभागण्यो दाखोवपाक सगळे व्यवहार वाडयतात.

en: All transactions in this account will be deleted.
kok: ह्या खात्यातले सगळे व्यवहार काडून उडयले वतले.

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
kok: ह्या खात्यातले सगळे व्यवहार %s खात्यान हालयले वतले.

en: Allocated Assets
kok: वाटिल्ली एसेटस्

en: Allow file incompatibility with older versions.
kok: पोन्न्या आवृत्तेसयत फायल असुसंगततायेक अनुमती दियात

en: Alphabetical by account code
kok: खात्याच्या कोडान अक्षरान

en: Alphabetical by account name
kok: खात्याच्या नावान अक्षरान

en: Alternate Period
kok: वैकल्पिक काळ

en: Alternate Table Cell Color
kok: वैकल्पित टेबल सेल रंग

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
kok: ओळींनी विकल्प करचेबदलाक व्यवहारानी प्राथमिक आणि माध्यमिक रंग विकल्प करात

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
kok: सदाच एकठाय केल्लो संवाद निवेदन तारकेखातीर आयची तारीक वापरून उगडात,फाटल्या परत एकठाय केल्ल्या कडेन दूर्लक्ष करून.

en: Always reconcile to t_oday
kok: आज हातूंत सदाच परत एकठांय करात

en: Always reconcile to today
kok: सदांच आज हाडात

en: Always show sub-accounts
kok: सदाच उपखातीं दाखयात

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
kok: सदाच म्हयन्यातलो निमणो दिस (वो आठवड्याचो दिस) वापरपाचो?

en: Ambiguous character encoding
kok: संदिग्ध अक्षर एनकोडिंग

en: Amo_unt
kok: संख्या

en: Amount
kok: मूल्य

en: Amount (_numbers)
kok: संख्या (क्रमांक)

en: Amount (_words)
kok: संख्या (शब्द)

en: Amount Due
kok: दिवपाची रक्कम

en: An account list option
kok: खाते वळेरी पर्याय

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
kok: काम कार्यान्वित करतना एरर आयलो. अचूक एरर संदेशाखातीर मात्शे लॉग विंडो तपासात.
    
    तुमका काम परत एंटर करपाचे आसा?

en: An error occurred while loading the QIF file.
kok: QIF फायल लोड करतना एरर आयलो.

en: An error occurred while processing %s.
kok: %s ची प्रक्रिया करतना एरर आयलो.

en: An error occurred while running the report.
kok: अहवाल चलयतना एरर आयलो.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
kok: अज्ञात I/O एरर (%d) आयलो.

en: Annual
kok: वर्सुकीं

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
kok: विवरण स्तंभांतलो खंयचोय मजकूर जो सारक्यो केल्ल्यो नोंदी वळखता.

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
kok: बंद जावपी नोंदी ओळखूपी विवरण स्तंभातलो खंयचोय मजकूर.

en: AqBanking Initial Assistant
kok: एकबॅंकिंग सुरवेचो सहायक

en: Are you sure you want to delete "%s"?
kok:  तुमका खरेच "%s" काडून उडोवपाचे आसा?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
kok: तुमका निवडील्ली वस्त काडून उडोवपाची आसा हाजी खात्री आसा?

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
kok: निवडील्ली नोंद तुमका खरेच काडून उडोवपाची आसा?

en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
kok[0]: निवडील्लो दर तुमका खरेच काडून उडोवपाचो आसा?
kok[1]: %d निवडील्ले दर तुमका खरेच काडून उडोवपाचे आसात?

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
kok: तुमी निवडिल्लो व्यवहार काडून उडोवपाक सोदता?

en: Are you sure you want to delete this entry?
kok: तुमका खरेच ही नोंद काडून उडोवपाची आसा?

en: Are you sure you want to do this?
kok: तुमका खरेच अशे करपाचे आसा?

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
kok: नोंदवहीन संख्या भरता तेन्ना, तुमी बोरीज,वजाबाकी,गुणाकार आणि भागाकार करपाक GnuCash कॅल्क्यूलेटर वापरपाक शकतात. फकत पयले मोल बरयात, मागीर '+', '-','*', वो '/' निवडात. दुसरे मोल बरयात आणि मेजील्ली संख्या रेकॉर्ड करपाक एंटर दामात.

en: Ascending
kok: वयल्यान सकयल

en: Ask
kok: विचारात

en: Asset
kok: ऍसेट

en: Asset Chart
kok: एसेट चार्ट

en: Asset Piechart
kok: एसेट पायचार्ट

en: Assets
kok: एसेट्स

en: Assets Accounts
kok: मालमत्ता खाती

en: Assets Over Time
kok: एसेटस् ओव्हरटायम

en: Assign as payment…
kok: पेमेंट म्हण नेमात…

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
kok: पोस्ट करचे वेळार, दिवपाचे आशिल्ले पूर्व - पेमेंट आणि काऊंटर दस्तावेज हांचेसयत गिरायक दस्तावेज आपशीच पे करपाचो यत्न करता. पूर्व - पेमेंट आणि दस्तावेज त्याच गिरायकाबद्दलचे आसचे पडटले. काऊंटर दस्तावेज हे विरुद्ध चिन्न आशिल्ले दस्तावेज. देखीक इनव्हॉयसाखातीर, गिरायक क्रेडिट टिपणी आणि निगेटिव्ह इनव्हॉयसीस ही काऊंटर दस्तावेज मानली वतात.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
kok: पोस्ट करचे वेळार, दिवपाचे आशिल्ले पूर्व - पेमेंट आणि काऊंटर दस्तावेज हांचेसयत विक्रेतो दस्तावेज आपशीच पे करपाचो यत्न करता. पूर्व - पेमेंट आणि दस्तावेज त्याच विक्रेत्याबद्दल आसचे पडटले. काऊंटर दस्तावेज हे विरुद्ध चिन्न आशिल्ले दस्तावेज. देखीक बिलाखातीर, विक्रेतो क्रेडिट टिपणी आणि निगेटिव्ह इनव्हॉयसीस ही काऊंटर दस्तावेज मानली वतात.

en: Auto
kok: आपसूंक

en: Auto pay when posting.
kok: पोस्टिंग करतना आपशीच दियात.

en: Auto-_add threshold
kok: आपसूंक जोडात थ्रेशोल्ड

en: Auto-c_lear threshold
kok: थ्रेशोल्ड आपसूंक-साफ करात

en: Auto-clear
kok: आपशीच - साफ

en: Auto-save time _interval
kok: वेळ मध्यांतर आपसूंक-जतनाय करात

en: Auto-save time interval
kok: आपशीच जतनाय करपाचो काळ

en: AutoDep
kok: ऑटोडिप

en: Automatic credit card _payment
kok: स्वयंचलित क्रेडिट कार्ड रक्कम

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
kok: स्पष्ट रक्कम दिल्ले वैयक्तिक व्यवहार आपशीच साफ करात.

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
kok: स्पश्ट रक्कम येवपाखातीर, वैयक्तिक व्यवहार आपशीच साफ करात

en: Automatically create new commodities
kok: नव्यो वस्तीं आपसूंक तयार करात

en: Automatically insert a decimal point
kok: आपशीच दशांशबिंदू घालात

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
kok: दशांश बिंदू नाशिल्ल्या मोलांनी आपसूंक दशांश बिंदू भरात.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
kok: आयातावेळार खात्यांची वळेरी वो कारवायो आपसूंक चडयात

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
kok: आयातावेळार खात्यांची वो कारवायांची वळेरी आपसूंक चडयात.

en: Average
kok: सरासरी

en: Average Balance
kok: सरासर शिल्लक

en: B_ottom
kok: तळ

en: B_udget
kok: बजेट

en: Back
kok: फाटी

en: Background Color
kok: फाटभूंय रंग

en: Background Pixmap
kok: फाटभंय पिक्समॅप

en: Background Tile
kok: फाटभूंय टायल

en: Background color for alternate lines.
kok: एक सोडून एक ओळींचो फाटभूंय रंग.

en: Background color for reports.
kok: अहवालांचो फांटभूंय रंग

en: Background tile for reports.
kok: अहवालाखातीर फाटभूंय टायल.

en: Bad URL: %s
kok: वायट URL: %s

en: Badly formed URL %s
kok: वायट तरेचे URL %s

en: Badly formed options URL: %s
kok: वायट रीतीन जाल्लो विकल्प URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
kok: वायट तरेन केल्लो अहवाल id: %s

en: Balance
kok: शिल्लक

en: Balance (%s)
kok: शिल्लक (%s)

en: Balance (Period)
kok: शिल्लक (काळ)

en: Balance (Report)
kok: शिल्लक (अहवाल)

en: Balance Sheet
kok: ताळेबंद

en: Balance Sheet (eguile)
kok: ताळेबंद (युगायल)

en: Balance Sheet Date
kok: ताळेबंद तारीक

en: Balance Sheet using eguile-gnc
kok: eguile-gnc वापरून ताळेबंद

en: Balance at ~a
kok: ~a चेर शिल्लक

en: Balance it _manually
kok: तुमी शिल्लक करात

en: Balanced
kok: संतुलित

en: Balances ~a to ~a
kok: ~a ते ~a शिल्लक

en: Bank
kok: बॅंक

en: Bank Code
kok: बँक कोड

en: Banner for top of report.
kok: अहवालाच्या वयल्याखातीर बॅनर

en: Basis
kok: मूळ

en: Basis calculation method
kok: मूळ मेजपाची पद्धत

en: Basis calculation method.
kok: मेजपाची मूळ पद्धत.

en: Before _Date
kok: तारीक

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
kok: व्यवहार तयार जावच्या इतले दिंस पयली अधिसुचोवणी सुरू करात.

en: Beginning
kok: सुरू जाता

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
kok: खऱ्या तारकेसकयल, तारकेचे स्वरूप 8 पॉंट प्रकारान छापात.

en: Bevel depth on tables.
kok: तक्ट्यांवयली बिव्हल खोलाय.

en: Bi-Weekly
kok: द्वि-सप्तुकी

en: Bi-monthly
kok: द्वै-मासिक

en: Bi-weekly
kok: द्वि-सप्तुकी

en: Bid
kok: बोली

en: Bill
kok: बील

en: Bill ID
kok: बिल ID

en: Bill Information
kok: बिल माहिती

en: Bill Notes
kok: बिल टिपों

en: Bill Owner
kok: बिल मालक

en: Bill number
kok: बील क्रमांक

en: Bill number format
kok: बील क्रमांक स्वरूप

en: Billable?
kok: बिल करप?

en: Billing Address
kok: बिलींग नामो

en: Billing Contact
kok: बिलींग संपर्क

en: Billing ID
kok: बिलींग ID

en: Billing Information
kok: बिलींग माहिती

en: Billing Terms
kok: बिलिंग शर्ती

en: Bills _Due Reminder
kok: भरपाच्या बिलांची याद

en: Blank
kok: रिकामे

en: Book Closing Dates
kok: पुस्तक बंद जावपी तारको

en: Book Options
kok: पुस्तक पर्याय

en: Boolean Option
kok: बुलियन पर्याय

en: Border-collapse?
kok: शीम-कोलॅप्स?

en: Bottom
kok: तळ

en: Bracket Total Owed
kok: कंस एकूण दिवपाचे

en: Bring the most _recent tab to the front
kok: सद्याचे टॅब फुडे हाडात

en: Bring up the lot viewer/editor window
kok: लॉट पळोवपी/संपादक विंडो वयर हाडात

en: Brokerage Fees
kok: दलाली फी

en: Budget
kok: बजेट

en: Budget Balance Sheet
kok: अंदाजपत्रक ताळेबंद

en: Budget Flow
kok: बजेट फ्लो

en: Budget Income Statement
kok: अंदाजपत्रक प्राप्ती निवेदन

en: Budget List
kok: बजेट वळेरी

en: Budget Name
kok: बजेट नाव

en: Budget Options
kok: बजेट पर्याय

en: Budget Period
kok: बजेट काळ

en: Budget Profit & Loss
kok: बजेट नफो & तोटो

en: Budget Report
kok: बजेट अहवाल

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
kok: काय स्पश्ट केल्ले नास्तना वापरपाचो बजेट.

en: Budget to use.
kok: वापरपाक बजेट.

en: Budgeting
kok: बजेटिंग

en: Building '~a' report …
kok: '~a' अहवाल बांधता …

en: Business
kok: व्यवसाय

en: Buy
kok: विकते घेयात

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
kok: CAUTION: जर तुमी TXF विभाग थारायले, आणि मागीर 'प्रकार' बदल्लो, तुमका ते विभाग एका वेळार एक म्यॅन्यूअली परत थारावचे पडटले.

en: CSS color.
kok: CSS रंग.

en: CSS stylesheet file
kok: CSS स्टायलशीट फायल

en: CSV Export Assistant
kok: CSV निर्यात सहयोगी

en: CSV Import Assistant
kok: CSV आयात सहयोगी

en: CSV Transaction Import
kok: CSV व्यवहार आयात

en: CSV import data format
kok: CSV आयात डेटा स्वरूप

en: C_hoose Date
kok: तारीक निवडात

en: C_lear All
kok: सगळे साफ करात

en: C_leared
kok: साफ केला

en: C_reate a new set of accounts
kok: खात्यांचो नवो संच करात

en: C_redit accounts
kok: श्रेय खातीं

en: C_urrent Account
kok: C_urrent खाते

en: Ca_ncel Transaction
kok: व्यवहार रद्द करात

en: Calculate
kok: मेजात

en: Calculate as running sum?
kok: चलपी संख्या म्हण मेजुया?

en: Calculate the price of this commodity.
kok: ह्या वस्तीचो दर मेजात.

en: Calendar
kok: कॅलेंडर

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
kok:  %s कडेन जुळपाक शकना. जोडणी शेणली, डेटा धाडपाक शकना.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
kok:  %s कडेन जुळपाक शकना. यजमान,वापरप्यालेनाव वो पासवर्ड चूक आशिल्लो.

en: Can't parse the URL %s.
kok: URL %s पार्स करपाक शकना.

en: Can't save style sheet
kok: स्टायलशीट जतन करपाक शकना

en: Cancel
kok: रद्द

en: Cancel outstanding HTML requests
kok: उरिल्ल्यो HTMLविनंती रद्द करात

en: Cancel the current entry
kok: सद्याची नोंद रद्द करात

en: Cancel the current transaction
kok: सद्याचो व्यवहार रद्द करात

en: Cancel the reconciliation of this account
kok: ह्या खात्याचे एकठाय करप रद्द करात.

en: Cancel your changes
kok: तुमचे बदल रद्द करात

en: Canceled
kok: रद्द केला

en: Canceling
kok: रद्द करता

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
kok: सद्या संपादित जाता त्या व्यवहारातल्यान शेड्यूल्ड व्यवहार तयार करपाक शकना. मात्शे शेड्यूलिंगापयली व्यवहार दियात.

en: Cannot modify or delete this transaction.
kok: हो व्यवहार बदलुपाक वो काडून उडोवपाक शकना.

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
kok: हो व्यवहार बदलुपाक वो काडून उडोवपाक शकना. हो व्यवहार फकत-वाचपाखातीर म्हण खूण केला कारण:
    
    '%s'

en: Cannot open the current log file: %s
kok: सद्याची लॉग फायल उगडपाक शकना: %s

en: Cannot save check format file.
kok: तपास स्वरूप फायल जतनाय करपाक शकना.

en: Cannot store a transaction at this date
kok: व्यवहार ह्या तारकेर साठोवपाक शकना

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
kok: आगळ्या पद्दतीन विभागणी साफ करपाक शकना. अनेक शक्यताय मेळल्यो.

en: Cap Return
kok: कॅप रिटर्न

en: Cap. gain (long)
kok: Cap. gain (लांब)

en: Cap. gain (mid)
kok: Cap. gain (मध्य)

en: Cap. gain (short)
kok: Cap. gain (ल्हान)

en: Capital
kok: भांडवल

en: Cash
kok: रोकड

en: Cash Flow
kok: रोकड फ्लो

en: Cash In Lieu
kok: बदलाक कॅश

en: Cash in lieu
kok: बदलाक रोकड

en: Category budget amount
kok: विभाग बजेट संख्या

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
kok: सारके करपी नोंदींची पद्दत केस संवेदनशील जावपाक जुळयता.

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
kok: सारके करपी नोंद पद्दती नियमित अभिव्यक्ती म्हण धरपाक लायता.

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
kok: बंद करपी नोंद पद्दत केस - संवेदनशील करता.

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
kok: बंद करपी नोंद पद्दत नियमित अभिव्यक्ती म्हण थारावपाक लायता.

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
kok: अहवाल प्रमाणित क्रमान दाखोवपाक लायता, खर्चापयली कमाई दवरून.

en: Center
kok: केंद्र

en: Centered label cell
kok: केंद्रित लेबल सेल

en: Centimeters
kok: सेंटीमीटर

en: Ch_oose
kok: निवडात

en: Chan_ge Split
kok: वीभागणी बदलात

en: Change GnuCash _Account…
kok: GnuCash खाते बदलात…

en: Change contents of reconciled split
kok: परत एकठाय केल्ल्या विभागणेचो ओशय बदलात

en: Change reconciled split?
kok: परत एकठाय केल्ली विभागणी बदलुपाची?

en: Changed
kok: बदल्ला

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
kok: बदलांची आपसूक %u सेकंदानी जतनाय केली वतली

en: Character
kok: अक्षर

en: Character to use as separator between account names
kok: खाते नावाच्या मदीं दुभाजक म्हण वापरपाचे अक्षर

en: Charge
kok: शुल्क

en: Check
kok: तपासात

en: Check & Repair A_ccount
kok: खाते तपासात & सारके करात

en: Check & Repair A_ll
kok: सगळे तपासात & सारके करात

en: Check & Repair Su_baccounts
kok: उपखातीं तपासात & सारकी करात

en: Check _format
kok: स्वरूप तपासात

en: Check cleared _transactions
kok: साफ व्यवहार चेक करात

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
kok: सगळ्या खात्यातलो असंतुलीत व्यवहार आणि ऑर्फन विभागण्याखातीर तपासात आणि सारकी करात

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
kok: ह्या खात्यातलो असंतुलीत व्यवहार आणि ऑर्फन विभागण्याखातीर तपासात आणि सारकी करात

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
kok: हे खाते आणि ताज्या उपखात्यातलो असंतुलीत व्यवहार आणि ऑर्फन विभागण्याखातीर तपासात आणि सारकी करात

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
kok: तपास पद्दतीक तपासाचेर नामो
    छापपाखातीर ADDRESS
    वस्त स्पश्ट केल्ली आसपाक जाय.

en: Check po_sition
kok: स्थान तपासात

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
kok: नोंदणीवहीन व्यवहार क्रमांकाच्या जाग्यार 'नम' क्षेत्राखातीर विभागणी कारवाय क्षेत्र वापरपाक खूण करात;व्यवहार क्रमांक 'T-नम' म्हण नोंदणीवहीच्या दुसऱ्या ओळीर दाखयला. हाजो व्यवसायिक वैशिष्ट्या, अहवाल आणि आयात/निर्यातांचेर संबंधित प्रभाव जाता.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
kok: एकापरस चड चलन वो वस्तीं आशिल्ल्या व्यवहारांखातीर वापरिल्ल्या व्यापार खात्यांखातीर खूण करात.

en: Checking
kok: तपासता

en: Checking Finance::Quote…
kok: शिल्लक तपासता::कोट…

en: Checks on first _page
kok: पयल्या पानार तपासता

en: Cho_ose Date
kok: तारीक निवडात

en: Choo_se Date
kok: तारीक निवडात

en: Choose Accounts
kok: खातीं निवडात

en: Choose Currency
kok: चलन निवडात

en: Choose Export Settings
kok: निर्यात स्थापितां वापरात

en: Choose File Name for Export
kok: निर्याताखातीर फायल नाव निवडात

en: Choose File to Import
kok: आयात करपाक फायल निवडात

en: Choose Owner Dialog
kok: मालक संवाद निवडात

en: Choose a format
kok: स्वरूप निवडात

en: Choose accounts to create
kok: तयार करपाक खातीं निवडात

en: Choose export format
kok: निर्यात स्वरूप निवडात

en: Choose the QIF file currency
kok: QIF फायल चलन निवडात

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
kok: QIF फायल चलन निवडात आणि पुस्तक विकल्प निवडात

en: Choose the column by which the result table is sorted.
kok: निकाल तक्ट्याचे वर्गीकरण करपाचो स्तंभ निवडात.

en: Choose the export format for this report:
kok: ह्या अहवालाखातीर निर्यात स्वरूप निवडात:

en: Choose the marker for each data point.
kok: दरेक डेटा बिंदूखातीर खूण करपी निवडात.

en: Choose the method for sorting accounts.
kok: खात्यांचे वर्गीकरण करपाची पद्धत निवडात.

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
kok: दिंसाची संख्या निवडात जाचेमागीर व्यवहार फकत वाचपा-योग्य आसतलो आणि संपादित करपाक मेळचो ना. हो थ्रेशोल्ड खाते नोंदवही विंडोन तांबड्या ओळीन खूण केला. शून्य आसल्यार, सगळ्या व्यवहारांचे संपादन करपाक मेळटा आणि कायच फकत-वाचपाखातीर नासता.

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
kok: तुमचो सगळो डेटा सोदपाचो वो फकत "सक्रिय" म्हण खूण केल्लो डेटा सोदपाचो ते निवडात.

en: Circle
kok: वर्तुळ

en: Cleaning up
kok: साफ करता

en: Clear
kok: साफ

en: Clear All
kok: सगळे साफ करात

en: Clear any selected image file.
kok: कसलीय निवडिल्ली प्रतिमा फायल साफ करात

en: Clear matching transactions above this score
kok: ह्या गुणांकडेन जुळपी व्यवहार साफ करात

en: Clear the entry.
kok: नोंद साफ करात.

en: Clear the selection and unselect all accounts.
kok: सगळ्यो निवडी साफ करात आणि सगळ्या खात्यांची निवड काडात.

en: Clear the selection and unselect all entries.
kok: निवड साफ करात आणि सगळ्या नोंदीची निवड काडात.

en: Cleared
kok: साफ केले

en: Cleared (%s)
kok: साफ केले (%s)

en: Cleared (Report)
kok: साफ केले (अहवाल)

en: Cleared:
kok: साफ केला:

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
kok: स्टॅगिंक थळातल्यान डेटा आयात करपाक आणि GnuCash खातीं सुदारपाक "लागू करात" क्लीक करात. तुमी दिल्ल्या माहितेसंयत जुळपी खाते आणि विभागाची जतनाय जातली आणि फुडले खेप QIF आयात सुविधा वापरतना मुळाव्याखातीर वापल्ली वतली.
    
    तुमच्या खाते आणि विभागाच्यो जुळण्यांचो आढावो घेवपाक, नव्या खात्याखातीर चलन आणि सुरक्षा स्थापितां बदलुपाक, वो स्टॅगिंक थळान अदिक फायलीं जोडपाक "फाटी" क्लीक करात.
    
    QIF आयात प्रक्रिया रद्द करपाक "रद्द करात" क्लीक करात.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
kok: ह्या फायलीचे लोडींग रद्द करपाक "फाटी" क्लीक करात आणि हेर निवडात.

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
kok: कर नाव आणि/वो कर प्रकार बदलपाक क्लिक करात.

en: Close Book
kok: पुस्तक बंद करात

en: Close Date
kok: तारीक बंद करात

en: Close _Without Saving
kok: जतनाय न करता बंद करात

en: Close the Book at the end of the Period
kok: काळाच्या शेवटाक पुस्तक बंद करात

en: Close the Budget List
kok: बजेट वळेरी बंद करात

en: Close the currently active page
kok: सध्या सक्रिय पान बंद करात

en: Close this window
kok: हो विंडो बंद करात

en: Close window when finished
kok: सोपतकेर विंडो बंद करात

en: Closed
kok: बंद

en: Closing Date
kok: बंद जावपी तारीक

en: Closing Entries
kok: बंद जावपी नोंदी

en: Closing Entries Pattern is regular expression
kok: बंद जावपी नोंदींचो नमुनो सामान्य एक्सप्रेशन आसा

en: Closing Entries pattern
kok: बंद जावपी नोंदींचो नमुनो

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
kok: बंद जावपी नोंदींचो नमुनो केस संवेदनशील आसा

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
kok: बंद जावपी टॅब सद्या भेट दिल्ल्या टॅबान हालता.

en: Code
kok: कोड

en: Colon (:)
kok: कोलन(:)

en: Color all lines of a transaction the same
kok: व्यवहाराच्यो सगळ्यो ओळीं एकाच रंगान रंगयात

en: Color for grand totals.
kok: एकूणबेरजांखातीर रंग.

en: Color for subsubtotals.
kok: उपबेरजांखातीर रंग.

en: Color of the marker.
kok: मार्कराचो रंग

en: Colors
kok: रंग

en: Com_press files
kok:  फायली चेपात

en: Combo Date Option
kok: कॉंबो तारीक पर्याय

en: Comma (,)
kok: स्वल्पविराम(,)

en: Comma separated
kok: स्वल्पविरामान वेगळे केल्ले

en: Comma separated with quotes
kok: कोट्सांसंयत स्वल्पविरामान वेगळे केल्ले

en: Comma: 123.456,78
kok: स्वल्पविराम: 123,456.78

en: Commercial ATM _fees threshold
kok: व्यावसायिक ATM शुल्क थ्रेशोल्ड

en: Commission
kok: दलाली

en: Commissions
kok: दलाली

en: Commit changes to a invoice entry
kok: इनव्हॉयस नोंदींत बदल करात.

en: Commit changes to a transaction
kok: व्यवहारान बदल करात

en: Commit this Billing Term
kok: ह्या बिलिंग काळाचे वचन दियात

en: Commodities
kok: वस्तीं

en: Commodity
kok: वस्त

en: Common Currency
kok: सामान्य चलन

en: Company
kok: कंपनी

en: Company Address
kok: कंपनी नामो

en: Company Contact Person
kok: कंपनी संपर्क मनीस

en: Company Email Address
kok: कंपनी ईमेल नामो

en: Company Fax Number
kok: कंपनी फॅक्स क्रमांक

en: Company ID
kok: कंपनी ID

en: Company Name
kok: कंपनी नाव

en: Company Phone Number
kok: कंपनी फोन क्रमांक

en: Company Website URL
kok: कंपनी वेबसायट URL

en: Company contact
kok: कंपनी संपर्क

en: Company contact string
kok: कंपनी संपर्क स्ट्रिंग

en: Company logo image.
kok: कंपनी लोगो प्रतिमां

en: Complete
kok: पुराय

en: Compress the data file
kok: डेटा फायल कॉंप्रेस करात

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
kok: डिस्कार जतनाय करतना gzip संयत डेटा फायल कंप्रेस करात.

en: Conditional on splits not having variables
kok: व्हेरियेबल्स नाशिल्ल्या विभागण्यांचेर सशर्त

en: Confidence
kok: आत्मविश्र्वास

en: Contact
kok: संपर्क

en: Contents
kok: आशय

en: Continue _Without Saving
kok: जतनाय करीनास्तना फुडे वचात

en: Continuous
kok: एकसारखे

en: Conversion completed
kok: संभाशण पुराय जाले

en: Convert all transactions into a common currency.
kok: सगळो व्यवहार सामान्य चलनान रूपांतरीत करात.

en: Convert the file
kok: फायलीचे रूपांतर करात

en: Converted to:
kok: न रूपांतरीत:

en: Converting
kok: रूपांतर करता

en: Copy the current selection to clipboard
kok: सद्याच्या निवडीची क्लिपबोर्डार प्रत करात

en: Copy the selected split into clipboard
kok: निवडील्ली विभागणी क्लिपबोर्डान प्रत करात

en: Copy the selected transaction into clipboard
kok: निवडील्लो व्यवहार क्लिपबोर्डान प्रत करात

en: Could not create opening balance.
kok: सुरवेची शिल्ल्क तयार करपाक शकना.

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
kok: खाते चलन थारावपाक शकना. तुमच्या व्यवस्थेन पुरयल्ले मूळ चलन वापरता.

en: Could not make a backup of the file %s
kok:  %s फायलीचो बॅकअप करपाक शकना.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
kok: %s फायल उगडपाक शकना. एरर आसा: %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
kok: %s फायलीन बरोवपाक शकना. तुमका ह्या फायलीन बरोवपाची अनुमती आसा आणि ती तयार करपाक जाय तीतलो जागो आसा हाजी खात्री करात.

en: Counters
kok: कावंटर्स

en: Crea_te in advance
kok: पयलीच करात

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
kok: निमणे चलयल्ल्या वेळासांवन शेड्यूल्ड व्यवहार तयार करात

en: Create a New Budget
kok: नवो बजेट तयार करात

en: Create a new Account
kok: नवे खाते तयार करात

en: Create a new Billing Term
kok: नवो बिलींग काळ तयार करात

en: Create a new bill
kok: नवे बिल तयार करात

en: Create a new customer
kok: नवे गिरायक तयार करात

en: Create a new employee
kok: नवो कामगार तयार करात

en: Create a new file
kok: नवी फायल तयार करात

en: Create a new invoice
kok: नवे इनव्हॉयस तयार करात

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
kok: सद्याच्या इनव्हॉयसाची नकल म्हण नवे इनव्हॉयस तयार करात

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
kok: सद्याच्याभशेन त्याच मालकाखातीर नवे इनव्हॉयस तयार करात

en: Create a new scheduled transaction
kok: नवो शेड्यूल्ड व्यवहार तयार करात

en: Create a new vendor
kok: नवो विक्रेतो तयार करात

en: Create a new voucher
kok: नवे व्हावचर तयार करात

en: Create a new window for each new register
kok: दरेक नव्या नोंदवहीखातीर नवो विंडो तयार करात

en: Create a new window for each new report
kok: दरेक नव्या अहवालाखातीर नवो विंडो तयार करात

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
kok: तुमच्या अर्थिक डेटातल्यान अचूक अहवाल आणि ग्राफ्स तयार करात

en: Create automatically
kok: आपसूंक तायर करात

en: Create in advance
kok: पयलीच तयार करात

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
kok: मुखेल विंडो साधन पट्टेतल्या नवो बटणार क्लीक करून नवी खातीं तयार करात. अशे करतकेर संवाद पेटी दिसतली जंय तुमी खात्याचो तपशील भरचो पडटलो. खाते प्रकार वो खात्यांचो तक्टो थारावपाविशीं अदिक माहितेखातीर, मात्शे GnuCash ऑनलायन म्यॅन्यूअल पळयात.

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
kok: पुराय बजेटापरस बजेट काळांच्या व्याप्तीखातीर अहवाल तयार करात.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
kok: ताज्या प्रभावी तारकेच्या इतले दिस पयली व्यवहार तयार करात.

en: Created
kok: तयार केला

en: Created Transactions
kok: तयार केल्ले व्यवहार

en: Creating accounts
kok: खातीं तयार करता.

en: Credit
kok: क्रेडिट

en: Credit Account
kok: क्रेडिट खाते

en: Credit Accounts
kok: क्रेडीट खातीं

en: Credit Card
kok: क्रेडिट कार्ड

en: Credit Formula
kok: क्रेडिट फॉर्म्युला

en: Credit Limit
kok: क्रेडिट मर्यादा

en: Credit Lines
kok: क्रेडीट ओळीं

en: Credit Note
kok: श्रेय टिप

en: Credit Value
kok: क्रेडिट मोल

en: Credit limit
kok: क्ऱीट मर्यादा

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
kok: क्रेडिट सकारात्मक मूल्य आसपाक जाय वो तुमी ते रिकामे सोडपाक जाय.

en: Credited Account Owner
kok: क्रेडीट केल्लो खात्याचो मालक

en: Credited BIC (Bank Code)
kok: क्रेडिटेड BIC (बँक कोड)

en: Credited IBAN (International Account Number)
kok: क्रेडिटेड IBAN (आंतरराष्ट्रिय खाते क्रमांक)

en: Credits
kok: क्रेडिटस्

en: Cross
kok: फुली

en: Cu_rrency
kok: चलन

en: Cu_t
kok: कापात

en: Cu_t Split
kok: विभागणी कापात

en: Cu_t Transaction
kok: व्यवहार कापात

en: Currenc_y
kok: चलन

en: Currencies
kok: चलनां

en: Currency
kok: चलन

en: Currency Information
kok: चलन माहिती

en: Currency conversion date
kok: चलन रूपांतरण तारीक

en: Current
kok: सद्या

en: Current Value:
kok: सद्याचे मोल:

en: Current Year
kok: सद्याचे वर्स

en: Custom
kok: थारायात

en: Custom Multicolumn Report
kok: भौस्तंभ अहवाल थारायात

en: Custom Title
kok: शिर्षक थारायात

en: Custom date format
kok: थारायिल्ले तारकेचे स्वरूप

en: Custom format
kok: स्वरूप थारायात

en: Custom regular expression
kok: नियमित अभिव्यक्ती

en: Customer
kok: गिरायक

en: Customer ID
kok: गिरायकाचो ID

en: Customer Listing
kok: गिरायकाची वळेरी

en: Customer Name
kok: गिरायकाचे नाव

en: Customer Report
kok: गिरायक अहवाल

en: Customer Summary
kok: गिरायकाचे सार

en: Customer number
kok: गिरायक क्रमांक

en: Customer number format
kok: गिरायक क्रमांक स्वरूप

en: Customer's Invoices
kok: गिरायकाचे इनव्हॉयसीस

en: Customer's Jobs
kok: गिरायकाचे काम

en: Customers
kok: गिरायकां

en: Customers Overview
kok: गिरायकाचे अवलोकन

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
kok: सद्याची निवड कापात आणि ताजी क्लिपबोर्डार प्रत करात

en: Cut the selected split into clipboard
kok: क्लिपबोर्डातली निवडील्ली विभागणी कापात

en: Cut the selected transaction into clipboard
kok: निवडील्लो व्यवहार क्लिपबोर्डान कापात

en: Cyrillic
kok: सिरीलिक

en: DTAUS import data format
kok: DTAUS आयात डेटा स्वरूप

en: Daily
kok: सदाच

en: Daily (360)
kok: सदा (360)

en: Daily (365)
kok: सदा (365)

en: Daily Average
kok: सदाची सरासरी

en: Dash
kok: डॅश

en: Data markers?
kok: डेटा मार्कर्स?

en: Database
kok: डेटाबेस

en: Date
kok: तारीक

en: Date Closed
kok: तारीक बंद

en: Date Entered
kok: दिल्ली तारीक

en: Date Format
kok: तारीक स्वरूप

en: Date Opened
kok: तारीक उगडल्या

en: Date Posted
kok: पोस्ट केल्ली तारीक

en: Date Range
kok: तारीक व्याप्ती

en: Date format
kok: तारकेचे स्वरूप

en: Date format choice
kok: तारीक स्वरूप निवड

en: Date format to use
kok: वापरपाचे तारकेचे स्वरूप

en: Date of Report
kok: अहवालाची तारीक

en: Date of _Entry
kok: नोंदीचीटी तारीक

en: Date of duplicated entries
kok: नकली नोंदींची तारीक

en: Date range of transactions to retrieve:
kok: मेळोवपाक व्यवहारांची तारीक व्याप्ती:

en: Date required.
kok: तारीक जाय.

en: Date:
kok: तारीक:

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
kok: सद्याच्या तरकेच्या लागी आसच्यो म्हण तारको पुराय करतले. तारको पुराय करतना वेळेन फाटी वचपाक म्हयन्यांची किमान संख्या दियात.

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
kok: सद्याच्या कॅलेंडर वर्साभितर आसच्यो म्हण तारीक पुराय केल्यो वतल्यो.

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
kok: फकत-वाचपाखातीर व्यवहारांखातीर डे थ्रेशोल्ड (तांबडी ओळ)

en: Days
kok: दिस

en: Days in ad_vance
kok: दिंस पयली

en: De_scription
kok: विवरण

en: Debit
kok: डेबिट

en: Debit Account
kok: डेबिट खाते

en: Debit Amount
kok: डेबिट संख्या

en: Debit Formula
kok: डेबिट फॉर्म्युला

en: Debit Value
kok: डेबिट मोल

en: Debited Account Owner
kok: डेबीट केल्लो खात्याचो मालक

en: Debited BIC (Bank Code)
kok: डेबिटेड BIC (बँक कोड)

en: Debited IBAN (International Account Number)
kok: डेबिटेड IBAN (आंतरराष्ट्रिय खाते क्रमांक)

en: Debits
kok: डेबिटस्

en: Decrease
kok: कमी करात

en: Decrease in capital
kok: भांडवलांत घट

en: Default
kok: मूळ

en: Default Budget
kok: मूळ बजेट

en: Default Chargeback Project
kok: मुळावो चार्जबॅक प्रकल्प

en: Default Customer TaxTable
kok: मूळ गिरायक करतक्टो

en: Default Hours per Day
kok: दरेक दिसाची मूळ वरां

en: Default QIF transaction status
kok: मूळ QIF व्यवहार स्थिती

en: Default Rate
kok: मूळ दर

en: Default Vendor TaxTable
kok: मूळ विक्रेतो करतक्टो

en: Default _font
kok: मूळ स्वरूप

en: Default alternate background for table cells.
kok: टेबल सेल्सखातीर मुळावी वैकल्पिक फांटभूंय

en: Default background for table cells.
kok: तक्टे सेल्सांखातीर मूळ फांटभूंय.

en: Default color for subtotal rows.
kok: उपबेरीज ओळींखातीर मूळ रंग.

en: Default currency for new accounts
kok: नव्या खात्यांखातीर मूळ चलन

en: Default currency for new reports
kok: नव्या अहवालांखातीर मूळ चलन

en: Default encoding
kok: मूळ एनकोडींग

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
kok: QIF फायलीन स्पश्ट करू ना तेन्ना QIF व्यवहाराखातीर मूळ स्थिती.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
kok: मूळाव्यान 'नवो सोद' न वचात जर ह्या संख्येपरस कमी वस्तीं परतील्यात

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
kok: वस्तींची कमी संख्या परतील्यार मूळाव्यान 'नवो सोद' न वचात.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
kok: मुळावी व्यवहार स्थिती ( QIF फायलीन दिल्ल्या स्थितीन ओव्हरायड केला)

en: Degrees
kok: अंश

en: Delete
kok: काडून उडयात

en: Delete %s?
kok: %s काडून उडोवपाचे?

en: Delete Account
kok: खाते काडून उडयात

en: Delete a commodity
kok: वस्त काडून उडयात

en: Delete a commodity with price quotes
kok: मूल्य कोटस्संयत वस्त काडून उडयात.

en: Delete a transaction
kok: व्यवहार काडून उडयात

en: Delete a transaction with reconciled splits
kok: परतून एकठांय केल्ल्या विभागणेंसयत व्यवहार काडून उडयात.

en: Delete all _transactions
kok: सगळे व्यवहार काडून उडयात

en: Delete commodity?
kok: वस्त काडून उडोवपाची?

en: Delete multiple price quotes
kok: भौ दर कोट्स काडून उडयात

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
kok: इतले दिस मागीर (0 = केन्नाच ना) पोन्ने लॉग/बॅकअप फायल्स काडून उडयात

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
kok: इतल्या दिंसामागीर (0 = केन्नाच ना) पोन्न्यो लॉग/बॅकअप फायलीं काडून उडयात.

en: Delete prices?
kok: दर काडून उडोवपाच्यो?

en: Delete report configuration
kok: अहवाल संरचनाय काडून उडयात

en: Delete results from current search
kok: सद्याच्या सोदातल्यान निकाल काडून उडयात

en: Delete selected account
kok: निवडील्ले खाते काडून उडयात

en: Delete the Selected Budget
kok: निवडील्लो बजेट काडून उडयात

en: Delete the current Billing Term
kok: सद्याचो बिलींग काळ काडून उडयात

en: Delete the current entry
kok: सद्याची नोंद काडून उडयात

en: Delete the current split
kok: सद्याची विभागणी काडून उडयात

en: Delete the current transaction
kok: सद्याचो व्यवहार काडून उडयात

en: Delete the current transaction?
kok: सद्याचो व्यवहार काडून उडोवपाचो?

en: Delete the currently selected transaction template
kok: सद्या निवडील्ले व्यवहार टेंप्लेट काडून उडयात

en: Delete the highlighted lot
kok: ठळक केल्लो लॉट काडून उडयात

en: Delete the selected scheduled transaction
kok: निवडील्लो शेड्यूल्ड व्यवहार काडून उडयात

en: Delete the selected transaction
kok: निवडिल्लो व्यवहार काडून उडयात

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
kok:  '%s' विभागणी '%s' व्यवहारातल्यान काडून उडोवपाची?

en: Deleting account %s
kok: %s खाते काडून उडयता

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
kok: डिलस्क(tm) पर्सनल चेक्स US-अक्षर

en: Deposit
kok: ठेव

en: Depth limit behavior
kok: खोलाय मर्यादा वागणूक

en: Desc_ription
kok: विवरण

en: Descending
kok: सकयल्यान वयर

en: Descri_ption
kok: विवरण

en: Description
kok: विवरण

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
kok: वापरपाक सोपे, तरीय शक्तिमान आणि लवचिक अशे तयार केल्ले, GnuCash तुमका बँक खाती, स्टॉक, उत्पन्न आणि खर्च हाचेर लक्ष दवरूंक दिता. चेकबुक नोंदवही म्हण वापरपाक ते सोपे आसा आणि डबल एंट्री अकौन्टिंगसारकिल्या व्यावसायिक अकौन्टिंग तत्त्वांचेर ते आदारित आसा जाकालागून समतोल हिशोब आणि अचूक अहवाल हांची खात्री मेळटा.

en: Destination account for the auto-balance split.
kok: आपसूंक-समतोल विभागणेखातीर लक्ष्य खाते.

en: Diamond
kok: डायमंड

en: Diff
kok: डिफ

en: Difference
kok: फरक

en: Direct Debit
kok: थेट डेबिट

en: Discarding this transaction.
kok: हो व्यवहार काडून उडयता.

en: Discount
kok: सवलत

en: Discount %
kok: सवलत%

en: Discount Amount
kok: सवलत संख्या

en: Discount Days
kok: सवलत दिंस

en: Discount How
kok: सवलत कशी

en: Discount Rate
kok: सवलत दर

en: Discount Type
kok: सवलत प्रकार

en: Discount Type: Monetary Value
kok: सवलत प्रकार:मॉनेटरी मोल

en: Discount Type: Percent
kok: सवलत प्रकार:टक्के

en: Discount and tax both applied on pretax value
kok: सवलत आणि कर हे दोनूय करपूर्व मोलाचेर लागू केला

en: Discount computed after tax is applied
kok: करामागीर मेजील्ली सवलत लागू जाता

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
kok: सवलत टक्केवारी 0-100 मदीं आसपाक जाय वो तुमी ती रिकामी सोडपाक जाय.

en: Discrete
kok: वेगळी

en: Display
kok:  दाखयात

en: Display "_tip of the day" dialog
kok: "आयची टिप" संवाद दाखयात

en: Display Columns
kok: स्तंभ दाखयात

en: Display Job name?
kok: कामाचे दाखोवपाचे?

en: Display a balance sheet (using eguile template)
kok: ताळेबंद दाखयात (eguile टेंप्लेट वापरून)

en: Display a column for the actual values.
kok: खऱ्या मोलांखातीर स्तंभ दाखयात.

en: Display a column for the budget values.
kok: बजेट मोलांखातीर स्तंभ दाखयात.

en: Display a column with the row totals.
kok: ओळीच्या बोरजेसंयत स्तंभ दाखयात.

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
kok: कर स्तंभ आशिल्लो गिरायकालो इनव्हॉयस दाखयात (युगायल टेम्प्लेट वापरून)

en: Display a graph of the selected data.
kok: निवडील्ल्या डेटाचो ग्राफ दाखयात.

en: Display a mark for each data point.
kok: प्रत्येक डेटा बिंदूखातीर खूण दाखयात.

en: Display a running balance?
kok: चालू शिल्लक दाखोवपाची?

en: Display a table of the selected data.
kok: निवडील्ल्या डेटाचो तक्टो दाखयात.

en: Display accounts as hyperlinks
kok: खातीं हायपरलिंक्स म्हण दाखयात

en: Display any foreign currency amount in an account.
kok: खात्यातली खंयचीय विदेशी चलन संख्या दाखयात.

en: Display as a two column report
kok: दोन स्तंभ अहवाल म्हण दाखयात

en: Display due date?
kok: सोपील्यो तारको दाखोवपाच्यो?

en: Display each entry's total total tax?
kok: नोंदीचो एकूण कर दाखोवपाची?

en: Display exchange listings.
kok: विनिमय वळेरी दाखयात

en: Display help
kok: मदत दाखयता

en: Display hints for using GnuCash at startup.
kok: सुरवेक GnuCash वापरपाक शिटकावण्यो दाखयात.

en: Display in standard, income first, order
kok: पयली उत्पन्न अशा प्रमाणित क्रमान दाखयात

en: Display ne_gative amounts in red
kok: नकारात्मक संख्या तांबड्यो दाखयात

en: Display negative amounts in red
kok: नकारात्मक संख्या तांबड्यो दाखयात

en: Display negative amounts in red.
kok: नकारात्मक संख्या तांबड्यो दाखयात

en: Display negative values in red.
kok: नकारात्मक मोलां तांबडी दाखयात.

en: Display numbers of shares in accounts.
kok: खात्यातल्या शेअरांची संख्या दाखयात.

en: Display share prices.
kok: शेअराची दर दाखयात.

en: Display symbol
kok: चिन्न दाखयात

en: Display the Company Name?
kok: कंपनीचे नाव दाखोवपाचे?

en: Display the Company contact information.
kok: कंपनी संपर्क माहिती दाखयात.

en: Display the Invoice Number?
kok: इनव्हॉयस क्रमांक दाखोवपाचो?

en: Display the Payable to: information.
kok: क दिवपाचेः माहिती दाखयात

en: Display the Tax Rate?
kok: कर दर दाखोवपाचो?

en: Display the Units?
kok: एकक दाखोवपाचो?

en: Display the account code?
kok: खाते कोड दाखोवपाचो?

en: Display the account name?
kok: खात्याचे नाव दाखोवपाचे?

en: Display the account?
kok: खाते दाखोवपाचे?

en: Display the action?
kok: कारवाय दाखोवपाची?

en: Display the address?
kok: नामो दाखोवपाचो?

en: Display the amount?
kok: संख्या दाखोवपाची?

en: Display the billing id?
kok: बिलिंग आयडी दाखोवपाचो?

en: Display the check number/action?
kok: चेक क्रमांक/कारवाय दाखोवपाची?

en: Display the check number?
kok: तपास क्रमांक दाखोवपाचो?

en: Display the contact?
kok: संपर्क दाखोवपाचो?

en: Display the date?
kok: तारीक दाखोवपाची?

en: Display the description?
kok: विवरण दाखोवपाचे?

en: Display the difference as budget - actual.
kok: फरक बजेट - खरे म्हण दाखयात.

en: Display the entry's discount?
kok: नोंदीची सवलत दाखोवपाची?

en: Display the entry's taxable status?
kok: नोंदीची करपात्र स्थिती दाखोवपाची?

en: Display the entry's value?
kok: नोंदीचो मोल दाखोवपाची?

en: Display the full account name?
kok: पुराय खाते नाव दाखोवपाचे?

en: Display the invoice billing terms?
kok: इनव्हॉयस बीलींग अटीं दाखोवपाच्यो?

en: Display the invoice notes?
kok: इनव्हॉयस नोटस् दाखोवपाची?

en: Display the invoice references?
kok: इनव्हॉयस संदर्भ दाखोवपाचे?

en: Display the job name for this invoice?
kok: ह्या इनव्हॉयसाखातीर कामाचे नाव दाखोवपाचे?

en: Display the memo?
kok: मेमो दाखोवपाचो?

en: Display the name of lot the shares are in?
kok: वाटे आशिल्ल्या लॉटाचे नाव दाखोवपाचे?

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
kok: विंडोच्या तळाक वही टॅब्जा दाखयात.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
kok: विंडोच्या दाव्यान वही टॅब्जा दाखयात.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
kok: विंडोच्या उजव्यान वही टॅब्जा दाखयात.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
kok: विंडोच्या वयर वही टॅब्जा दाखयात.

en: Display the notes if the memo is unavailable?
kok: मेमो उपलब्द नासल्यार टिप दाखोवपाची?

en: Display the number of shares?
kok: वाट्यांची संख्या दाखोवपाची?

en: Display the other account code?
kok: हेर खाते कोड दाखोवपाचो?

en: Display the payments applied to this invoice?
kok: ह्या इनव्हॉयसाक लागू पेमेंट दाखोवया?

en: Display the period credits column?
kok: काळ क्रेडिट स्तंभ दाखोवया?

en: Display the price per item?
kok: दरेक वस्तीचो दर दाखोवपाचो?

en: Display the quantity of items?
kok: वस्तींचे प्रमाण दाखोवपाचे?

en: Display the reconciled date?
kok: परत एकठाय केल्ली तारीक दाखोवपाची?

en: Display the shares price?
kok: वाट्याचो दर दाखोवपाचो?

en: Display the subtotals?
kok: उपबेरीज दाखोवपाची?

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
kok: पानाच्या तळाक सार पट्टी दाखयात.

en: Display the summary bar at the top of the page.
kok: पानाच्या वयर सार पट्टी दाखयात.

en: Display the ticker symbols.
kok: टिकर चिन्नां दाखयात.

en: Display the totals?
kok: एकूण दाखोवपाची?

en: Display the trans number?
kok: व्यवहार क्रमांक दाखोवया?

en: Display the transaction date?
kok: व्यवहार तारीक दाखोवपाची?

en: Display the transaction description?
kok: व्यवहार विवरणक दाखोवपाचे?

en: Display the transaction reference?
kok: व्यवहार संदर्भ दाखोवपाचो?

en: Display the transaction type?
kok: व्यवहार प्रकार दाखोवपाचो?

en: Display the value in transaction currency?
kok: व्यवहार चलनातले मोल दाखोवपाचे?

en: Display the ~a report
kok: ~a अहवाल दाखयात

en: Display this column
kok: हो स्तंभ दाखयात

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
kok: खोलाय मर्यादेर खोलाय मर्यादेभायली खातीं दाखयात.

en: Dist
kok: वाटप

en: Dividend
kok: लाभांश

en: Dividends
kok: लाभांश

en: Divides the report into an income column and an expense column.
kok: अहवालाची कमाई स्तंभ आणि खर्च स्तंभान विभागणी करता.

en: Do a date subtotal.
kok: तारकेची उपबेरीज करात.

en: Do not create log/backup files.
kok: लॉग/बॅकअप फायलीं तयार करू नाकात.

en: Do not delete log/backup files.
kok: लॉग/बॅकअप फायलीं काडून उडोंव नाकात.

en: Do not import (no action selected)
kok: आयात करू नाकात (कारवाय निवडील्ली ना)

en: Do not load the last file opened
kok: निमणी उगडील्ली फायल लो़ड करू नाकात

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
kok: नेट न्ही, पुण ह्या खआत्यांक ग्रॉस डेबिट/क्रेडिट जुळणी दाखयात. व्यापारी व्यवहार चड करून तांची इन्व्हेंटरी खाती हांगा निवडतले.

en: Do not print Action:Memo data
kok: कारवाय छापू नाकात:मेमो डेटा

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
kok: कारवाय छापू नाकात: व्यवहारांखातीर मेमो डेटा

en: Do not print T-Num:Memo data
kok: T-Num छापू नाकात:मेमो डेटा

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
kok: T-Num छापू नाकात: व्यवहारांखातीर मेमो डेटा

en: Do not print all Parent account names.
kok: सगळी पालक खाते नावां छापू नाकात.

en: Do not print full account names
kok: पुराय खाते नावां छापू नाकात

en: Do not print transaction detail
kok: व्यवहार तपशील छापू नाकात

en: Do not print transaction detail for accounts.
kok: खात्याखातीर व्यवहार तपशील छापू नाकात.

en: Do not print transactions out of specified dates.
kok: स्पश्ट केल्ल्या तारकेभायलो व्यवहार छापू नाकात.

en: Do not show
kok: दाखोव नाकात

en: Do not show any balances of parent accounts.
kok: पालक खात्यांची कसलीच शिल्लक दाखोव नाकात.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
kok: पालक खात्यांची कसलीच उपबेरीज दाखोव नाकात.

en: Do not use special date processing
kok: खास तारीक प्रक्रिया वापरू नाकात

en: Do transaction report on this account.
kok: ह्या खात्यार व्यवहार अहवाल करात.

en: Do you really want to close the order?
kok: तुमका खरेच ही मागणी बंद करपाची आसा?

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
kok: तुमका खरेच "%s" नावाचे टेंप्लेट काडून उडोवपाचे आसा?

en: Do you really want to post the invoice?
kok: तुमका खरेच इनव्हॉयस पोस्ट करपाचे आसा?

en: Do you really want to post these invoices?
kok: तुमका खरेच ही इनव्हॉसिस पोस्ट करपाची आसात?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
kok: तुमका हे परत एकठाय करप फुडे धुकलपाचे आसा आणि मागीर सोपोवपाचे आसा?

en: Documents
kok: दस्तावेज

en: Don't _tell me again.
kok: माका परत सांगू नाकात.

en: Don't open imported documents in tabs
kok: आयात केल्ले दस्तावेज टॅब्जान उगडू नाकात

en: Don't sign reverse any accounts.
kok: कसल्याय खात्यार रिव्हर्स सही करू नाकात

en: Don't tell me again this _session.
kok: माका परत ह्या सत्रान सांगू नाकात.

en: Double _mode colors alternate with transactions
kok: व्यवहारावांगडा दुहेरी स्थिती रंग विकल्प

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
kok: बदलुपाक ओळींचेर दोनदा क्लीक करात, मागीर आयात करपाक लागू करात चेर क्लीक करात

en: Double-Weeks
kok: दोन-आठवडे

en: Down
kok: सकयल

en: Draw _vertical lines between columns
kok: स्तंभांमदीं उब्यो ओळीं चितारात.

en: Draw hori_zontal lines between rows
kok: ओळींमदीं आडव्यो ओळीं चितारात

en: Due
kok: सोपले

en: Due Bills Reminder
kok: सोपील्ली बिलांची याद करपी

en: Due Date
kok: सोपपाची तारीक

en: Due Days
kok: सोपपाचे दिंस

en: Due or Post Date
kok: सोपल्या वो फुडली तारीक

en: Dup_licate Entry
kok: नकली नोंद

en: Dup_licate Split
kok: विभागणेची नकल करात

en: Dup_licate Transaction
kok: नकली व्यवहार

en: Duplicate
kok: नकल

en: Duplicate Transaction
kok: नकली व्यवहार

en: Duplicating a changed invoice entry
kok: बदलिल्ल्या इनव्हॉयस नोंदीची नकल करता

en: Duplicating a changed transaction
kok: बदलील्ल्या व्यवहाराची नकल करता

en: E-mail
kok: ई-मेल

en: E_dit Customer
kok: गिरायक संपादित करात

en: E_dit Employee
kok: कामगार संपादित करात

en: E_dit Vendor
kok: विक्रेतो संपादित करात

en: E_nter date:
kok: तारीक दियात:

en: E_xtensions
kok: विस्तार

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
kok: प्रत्येक वेळार तारीक छापली काय, तारीक स्वरूप सकयल 8 पॉयंट टायपांत आणि Y, M, आणि D अक्षरां वापरून छापात.

en: Easy
kok: सोपे

en: Easy Invoice
kok: सोपे इनव्हॉयस

en: Edit
kok: संपादन

en: Edit Account
kok: खाते संपादित करात

en: Edit Bill
kok: बिल संपादित करात

en: Edit Credit Note
kok: श्रेय टिप संपादित करात

en: Edit Customer
kok: गिरायक संपादित करात

en: Edit E_xchange Rate
kok: विनियम दर संपादित करात

en: Edit Employee
kok: कामगार संपादित करात

en: Edit Expense Voucher
kok: खर्च व्हावचर संपादित करात

en: Edit Invoice
kok: इनव्हॉयस संपादित करात

en: Edit Job
kok: काम संपादित करात

en: Edit Options
kok: पर्यायांचे संपादन करात

en: Edit Scheduled Transaction
kok: शेड्यूल्ड व्यवहार संपादित करात

en: Edit Vendor
kok: विक्रेतो संपादित करात

en: Edit _Account
kok: खाते संपादित करात

en: Edit account payable/accounts receivable register
kok: दिवपायोग्य खाते/स्विकारपायोग्य खाते नोंदणीवही संपादित करात

en: Edit currency
kok: चलन संपादित करात

en: Edit report configuration name
kok: अहवाल संरचनाय नाव संपादित करात

en: Edit report options
kok: अहवाल पर्याय संपादित करात

en: Edit report style sheets
kok: अहवाल शैली शीट्स संपादित करात

en: Edit security
kok: सुरक्षा संपादित करात

en: Edit the current Billing Term
kok: सद्याचो बिलींग काळ संपादित करात

en: Edit the current commodity.
kok: सद्याची वस्त संपादित करात.

en: Edit the current price.
kok: सद्यची दर संपादित करात

en: Edit the current transaction
kok: सध्याचो व्यवहार संपादित करात

en: Edit the global preferences of GnuCash
kok: GnuCash खातीर वैश्विक प्राधान्यां संपादित करात

en: Edit the list of encodings
kok: एनकोडींग्जांची वळेरी संपादित करात

en: Edit the properties of the current file
kok: सध्याच्या फायलीची ही वैशिश्ट्या संपादित करात

en: Edit the selected account
kok: निवडील्ले खाते संपादित करात

en: Edit the selected customer
kok: निवडील्ले गिरायक संपादित करात

en: Edit the selected employee
kok: निवडील्लो कामगार संपादित करात

en: Edit the selected scheduled transaction
kok: निवडील्लो शेड्यूल्ड व्यवहार संपादित करात

en: Edit the selected vendor
kok: निवडील्लो विक्रेतो संपादित करात

en: Edit this invoice
kok: हे इनव्हॉयस संपादित करात

en: Elements
kok: घटक

en: Email
kok: इमेल

en: Embedded CSS
kok: एंबेडेड CSS

en: Embedded CSS.
kok: एंबेडेड CSS.

en: Employee
kok: कामगार

en: Employee ID
kok: कामगार ID

en: Employee Name
kok: कामगाराचे नाव

en: Employee Report
kok: कामगार अहवाल

en: Employee Username
kok: कामगार वापरप्यालेनाव

en: Employee number
kok: कामगार क्रमांक

en: Employee number format
kok: कामगार क्रमांक स्वरूप

en: Employees
kok: कामगार

en: Employees Overview
kok: कामगाराचे अवलोकन

en: Enable Links
kok: जोडण्यो करपाक दियात

en: Enable SKIP transaction action
kok: SKIP व्यवहार कारवाय सक्षम करात

en: Enable UPDATE match action
kok: UPDATE जुळणी कृती सक्षम करात

en: Enable extra _buttons
kok: अदिक बटण सक्षम करात

en: Enable extra toolbar buttons for business
kok: व्यवसायाखातीर अदिक साधनपट्टी बटण सक्षम करात

en: Enable extra/development/debugging features.
kok: अदिक/उदरगत/डिबगींग वैशिष्ट्या सक्षम करात.

en: Enable hyperlinks in reports.
kok: अहवालांनी हायपरलिंक्स सक्षम करात.

en: Enable skip transaction action
kok: व्यवहार कारवाय वगळात सक्षम करात

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
kok: व्यवहार जुळोवप्यान SKIP कारावय सक्षम करात. सक्षम केल्यार, व्यवहार ज्याचो बऱ्या जुळणेचे गुण हळदुव्या झोनान आसा (आपसूक-ADD थ्रोशोल्डाच्या वयर पुण आपसूंक-CLEAR थ्रेशोल्डाच्या सकयल) मूळाव्यान वगळले वतले.

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
kok: व्यवहार जुळोवप्यान UPDATE AND RECONCILE कारवाय सक्रिय करात. सक्रिय करीत जाल्यार ज्या व्यवहाराचो बेस्ट मॅच स्कोअर हो Auto-CLEAR थ्रेशोल्डापरस चड आसा आणि जाका जुळपी सध्याच्या व्यवहारापरस वेगळी तारीक वो रक्कम आसा, ताकालागून सध्याच्या व्यवहारांत सुदार घडटलो आणि मुळाव्या रितीन तो मंजूर केलो वतलो.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
kok:  "बंद करतना बदल जतनाय करात" प्रस्नाचेर टायमआवट सक्रिय करात

en: Enable update match action
kok: जोडणी कारवाय सुदारात सक्षम करात

en: Enabled
kok: सक्षम केला

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
kok: सध्याच्या व्यवहाराकडेन आयात केल्लो व्यवहार जुळयतना बायेशियन जुळणी सक्रिय करता. ना जाल्यार कमी प्रभावी नेम-आदारित यंत्रणा वापल्ली वतली.

en: Enables file compression when writing the data file.
kok: डेटा फायल बरयतना फायल कॉंप्रेशन सक्षम करता.

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
kok: GnuCash सुरू जातकेरची "आयची टिप" . सक्रिय आसल्यार, संवाद दाखयलो वतलो. नाजाल्यार दाखयलो वचचो ना.

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
kok: जर खंयचीय अज्ञात वस्त आयातावेळार मेळल्यार नव्या वस्तींची आपसूंक निर्मणी सक्षम करता. नाजाल्यार दरेक अज्ञात वस्तीसंयत किदे करपाचे ते वापरप्याक विचाल्ले वतले.

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
kok: HBCI/AqBanking ऑनलायन बँकिंगखातीर व्हर्बोज डिबग संदेश सक्षम करता.

en: End
kok: शेवट

en: End Date
kok: निमणी तारीक

en: End Date:
kok: निमणी तारीक:

en: End of accounting period
kok: लेखा काळाचो शेवट

en: End of current quarter
kok: सद्याच्या तिमाहीचो शेवट

en: End of next month
kok: फुडल्या म्हयन्याच्या शेवटाक

en: End of next quarter
kok: फुडल्या तिमाहीचो शेवट

en: End of next year
kok: फुडल्या वर्साचो शेवट

en: End of previous accounting period
kok: फाटल्या खाते काळाचो शेवट

en: End of previous month
kok: फाटल्या म्हयन्याच्या शेवटाक

en: End of previous quarter
kok: फाटले तिमाहेचो शेवट

en: End of previous year
kok: फाटल्या वर्साच्या शेवटाक

en: End of reporting period.
kok: अहवाल दिवपाच्या काळाचो शेवट.

en: End of this accounting period
kok: ह्या खाते काळाचो शेवट

en: End of this month
kok: ह्या म्हयन्याच्या शेवटाक

en: End of this quarter
kok: ह्या तिमाहेचो शेवट

en: End of this year
kok: ह्या वर्साच्या शेवटाक

en: Ending Balance
kok: शिल्लक सोपयता

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
kok: निमणी तारीक (जाने 1, 1970 सांवन सेकंदानी)

en: Ending time period identifier
kok: निमणो वेळ काळ ओळखूपी

en: Ente_r date:
kok: तारीक दियात:

en: Enter
kok: एंटर

en: Enter Password
kok: पासवर्ड दियात

en: Enter _Interest Charge…
kok: व्याज शुल्क भरात…

en: Enter _Interest Payment…
kok: व्याज रक्कम भरात

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
kok: SEPA ऑनलायन थेट डेबिट नोट दियात

en: Enter a SEPA Online Transfer
kok: SEPA ऑनलायन हस्तांतर दियात

en: Enter a description of the split
kok: विभागणेचे विवरण एंटर करात

en: Enter a description of the transaction
kok: व्यवहाराचे विवरण दियात

en: Enter a descriptive name for this report.
kok: ह्या अहवालाखातीर विवरणात्मक नाव दियात.

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
kok: दाखोवपाचे चिन्न दियात. हे रिकामी सोडपाक मेळटा, जातून टिकर चिन्न वो चलन ISO कोड वापल्लो वतलो.

en: Enter a name for the account
kok: खात्याखातीर नाव दियात

en: Enter a name for the highlighted lot.
kok: ठळक केल्ल्या लॉटाखातीर नाव दियात.

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
kok: नाव वो ल्हान विवरण एटर करात, देखिक "रेड हॅट स्टॉक".

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
kok: संदर्भ क्रमांक दियात, देखीक फुडलो चेक क्रमांक, वो वळेरेतल्यान कारवाय प्रकार निवडात

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
kok: संदर्भ दियात, देखीक चेक क्रमांक, सगळ्या नोंद ओळींखातीर समान (विभागण्यो)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
kok: संदर्भ दियात, देखीक चेक क्रमांक, दरेक नोंद ओळीखातीर यूनिक (विभागण्यो)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
kok: संदर्भ दियात, देखीक ईनव्हॉयस वो चेक क्रमांक, सगळ्या नोंद ओळींखातीर समान (विभागण्यो)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
kok: संदर्भ दियात, देखीक ईनव्हॉयस वो चेक क्रमांक, दरेक नोंद ओळीखातीर यूनिक (विभागण्यो)

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
kok: ह्या कस्टम स्वरूपाखातीर शीर्षक दियात. हे शीर्षक मुद्रण तपास संवादाच्या "स्वरूप तपासात" निवडुप्यांत दिश्टी पडटले. सध्याच्या कस्टम स्वरूपाचे शीर्षक वापरीत जाल्यार त्या स्वरूपाच्या वयर बरयले वतले.

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
kok: सगळ्या नोंदणी ओळींक (विभागण्यो) समान व्यवहार संदर्भ दियात.

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
kok: व्यवहार संदर्भ दियात, देखीक ईनव्हॉयस वो चेक क्रमांक, सगळ्या नोंद ओळींखातीर समान (विभागण्यो)

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
kok: वस्तीची ओळख करपाक वापरील्लो वेगळो कोड दियात. वो, तुमी हे क्षेत्र रिकामे दवरू शकतात.

en: Enter a user name and password to connect to: %s
kok: %s : जोडपाखातीर युजरनेम आणि पासवर्ड घालात

en: Enter an Online Transaction
kok: ऑनलायन व्यवहार दियात

en: Enter an action type, or choose one from the list
kok: कारवाय प्रकार दियात, वो वळेरेतल्यान निवडात

en: Enter any notes you want to make about this lot.
kok: तुमका ह्या लॉटाविशीं करपाक जाय त्यो टिप दियात.

en: Enter credit formula for real transaction
kok: खऱ्या व्यवहाराखातीर क्रेडीट फॉर्मूला एंटर करात

en: Enter debit formula for real transaction
kok: खऱ्या व्यवहाराखातीर डेबिट फॉर्मूला एंटर करात

en: Enter notes for the transaction
kok: व्यवहाराखातीर टिपो दियात

en: Enter number of months.
kok: म्हयन्यांची संख्या दियात.

en: Enter report row/column span
kok: अहवाल ओळ/स्तंभ स्पॅन एंटर करात

en: Enter the Discount Amount
kok: सवलतीचे मूल्य दियात

en: Enter the Discount Percent
kok: सवलत टक्केवारी दियात

en: Enter the Discount … unknown type
kok: सवलत एंटर करात…अज्ञात प्रकार

en: Enter the Entry Description
kok: नोंदीचे विवरण दियात

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
kok: कर्जाचो तपशील दियात, किमान वैध कर्ज खाते आणि संख्या दियात.

en: Enter the Quantity of units for this Entry
kok: ह्या नोंदीखातीर एककांचे प्रमाण दियात

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
kok: ह्या नोंदीक लागू करपाचो कर तक्टो दियात

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
kok: कडल्यान हस्तांतर करपाक खाते एंटर करात वो ते वळेरेतल्यान निवडात

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
kok: स्टॉक विभागणी वो विलिनीकरणातल्यान तुमका मेळिल्ल्या वो शेणिल्ल्या शेअर्सची तारीक आणि संख्या घालात. स्टॉक विलिनीकरणाखातीर (नकारात्मक विभागणी) नकारात्मक मोल शेअर विभागणेखातीर वापरात. तुमच्यान व्यवहाराचे विवरण दिव येता, वो मुळावे निवडू येता.

en: Enter the effective share price
kok: प्रभावी शेअर दर एंटर करात

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
kok: वस्तीचे पुराय नाव दियात. देखिक: सिस्को व्यवस्था इंक., वो एपल संगणक, इंक.

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
kok: नोंदीखातीर कमाई/खर्च खाते एंटर करात, वो वळेरेतल्यान ते निवडात

en: Enter the name of the Customer
kok: गिरायकाचे नाव दियात

en: Enter the name of the Vendor
kok: विक्रेत्याचे नाव दियात

en: Enter the number of shares bought or sold
kok: विकत घेतील्ल्या वो विकील्ल्या शेअर्सांची संख्या एंटर करात

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
kok: व्यापार करपाक जाता असो वस्तीचो ल्हानांत ल्हान वाटो दियात. जे फकत पूर्ण क्रमांकांनी व्यापार करपाक येता अशा स्टॉक्सखातीर 1 घालात.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
kok: वस्तीखातीर टिकर चिन्न दियात (देख. CSCO वो AAPL). तुमी कोट्स ऑनलायन मेळयता जाल्यार, हे क्षेत्र कोट स्त्रोतान वापरिल्ल्या टिकर चिन्नाकडे अचूक जुळपाक जाय(कोसीसंयत).

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
kok: टिकर चिन्न वो हेर फामात एब्रिव्हेशन, देखिक "RHT" एंटर करात. जर नासत जाल्यार, वो तुमका खबर नासत जाल्यार, तुमचे स्वत:चे तयार करात.

en: Enter the type of Entry
kok: नोंदीचो प्रकार दियात

en: Enter the unit-Price for this Entry
kok: ह्या नोंदीखातीर अकक-दर एंटर करात

en: Enter your password
kok: तुमचो पासवर्ड दियात

en: Enter your username and password
kok: तुमचे वापरप्यालेनाव आणि पासवर्ड दियात

en: Entity Not Found: %s
kok: एंटीटी मेळू ना: %s

en: Entity type does not match %s: %s
kok: एंटीटी प्रकार %s कडे जुळना: %s

en: Entries
kok: नोंदी

en: Equities
kok: समभाग

en: Equity
kok: समभाग

en: Equity Accounts
kok: समभाग खाती

en: Equity Statement
kok: समभाग निवेदन

en: Error
kok: एरर

en: Error adding price.
kok: दर जोडटना एरर.

en: Error in regular expression '%s':
    %s
kok: सामान्य एक्सप्रेशनान एरर'%s':
    %s

en: Error text.
kok: एरर मजकूर.

en: Escrow Account
kok: एसक्रो खाते

en: Escrow Payment
kok: एस्क्रो रक्कम

en: Estimate
kok: अदमास

en: Estimate Budget Values
kok: बजेट मोलांचो अदमास घेयात

en: Europe
kok: यूरोप

en: Europe (31.12.2001)
kok: यूरोप (31.12.2001)

en: European
kok: यूरोपियन

en: Every
kok: दरेक

en: Exact end period
kok: अचूक शेवटचो काळ

en: Exact start period
kok: अचूक सुरवेचो काळ

en: Examples
kok: देखिक

en: Exchange Rate
kok: विनिमय दर

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
kok: व्यवहारांच्या कडे/कडल्यान फिल्टर खात्यांचो आसपाव करू नाकात

en: Exclude accounts with zero total balances
kok: शून्य एकूण शिल्लक आशिल्ली खातीं वगळात

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
kok: वयल्या पातळेर नाशिल्ली शून्य बाकी आणि शून्य बाकी नाशिल्ल्या उप खात्यांसयतची खाती वगळात.

en: Exclude transactions between selected accounts
kok: निवडील्ल्या खात्यांमदलो व्यवहार वगळात

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
kok: फकत दोन खात्यांचो आसपाव आशिल्ले व्यवहार वगळात,जे दोनूय सकयल निवडिल्ले आसात. हाजो परिणाम फकत तक्ट्यातल्या नफो आणि तोटो स्तंभाचेर जाता.

en: Execute this online transaction now
kok: ऑनलायन व्यवहार आता कार्यान्वित करात

en: Existing Assets
kok: सद्याचे एसेट्स

en: Existing Equity
kok: सध्याचो समभाग

en: Existing Liabilities
kok: सध्याची देणी

en: Existing Retained Earnings
kok: सध्याची दवरिल्ली प्राप्ती

en: Existing Retained Losses
kok: सध्याचे दवरिल्ले नुकसान.

en: Exit the saved report configurations dialog
kok: जतनाय केल्ल्या अहवाल संरचनाय संवादातल्यान भायर सरात

en: Expense
kok: खर्च

en: Expense Account
kok: खर्च खाते

en: Expense Accounts
kok: खर्च खातीं

en: Expense Chart
kok: खर्च चार्ट

en: Expense Over Time
kok: खर्च ओव्हरटायम

en: Expense Piechart
kok: खर्च पायचार्ट

en: Expense Total
kok: खर्चाची बेरीज

en: Expense Voucher
kok: खर्चाचे व्हावचर

en: Expense Vouchers
kok: खर्च व्हावचर

en: Expense voucher number
kok: खर्च व्हावचर क्रमांक

en: Expense voucher number format
kok: खर्च व्हावचर क्रमांक स्वरूप

en: Expenses
kok: खर्च

en: Expenses vs. Day of Week
kok: खर्च vs. आठवड्याचो दिस

en: Explanation
kok: स्पश्टीकरण

en: Export
kok: निर्यात

en: Export Account T_ree to CSV…
kok: खाते ट्री CSV न निर्यात करात…

en: Export HTML-formatted report to file
kok: HTML-स्वरूपण केल्लो अहवाल फायलीन निर्यात करात

en: Export Now…
kok: आता आयात करात…

en: Export Summary
kok: सार निर्यात करात

en: Export _Accounts
kok: खातीं निर्यात करात

en: Export _Report
kok: अहवाल निर्यात करात

en: Export _Transactions to CSV…
kok: व्यवहार CSV न निर्यात करात…

en: Export as P_DF…
kok: P_DF म्हण निर्यात करात…

en: Export the Account Tree to a CSV file
kok: खाते ट्री CSV फायलीन निर्यात करात

en: Export the Transactions to a CSV file
kok: व्यवहार CSV फायलीन निर्यात करात

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
kok: खाते उतरण नव्या GnuCash डेटाफायलींत घालात

en: Export the current report as a PDF document
kok: सद्याचो अहवाल PDF दस्तावेज म्हण निर्यात करात

en: Export to PDF File
kok:  PDF फायलीन निर्यात करात

en: Exporting file…
kok: फायल निर्यात करता…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
kok: नवे खाते प्रकार विभागांसंयत विलीन करून सद्याचे पुस्तक वाडयात

en: Extra Notes
kok: अदिक टिपो

en: Extra Payments
kok: अदिक रक्कमो

en: Extra notes to put on the invoice.
kok: इनव्हॉयसार घालपाक अदिक टिपण्यो.

en: Extra to Charge Card
kok: कार्डाक अदिक शुल्क

en: F_raction traded
kok: F_raction व्यापार

en: Failed
kok: असफळ

en: Failed to open log file: %s: %s
kok: लॉग फायल उगडपाक अपेस: %s: %s

en: Fancy
kok: फॅन्सी

en: Fancy Date Format
kok: फॅन्सी तारीक स्वरूप

en: Fancy Invoice
kok: फॅन्सी इनव्हॉयस

en: Fax
kok: फॅक्स

en: Fee
kok: शुल्क

en: File %s opened. %s
kok: फायल %s उगडल्या. %s

en: File does not appear to be in QIF format
kok: फायल QIF स्वरूपान आसा अशे दिसना

en: File exported successfully!
kok: फायल यशस्विपणान निर्यात केल्या!

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
kok: फायल मेळू ना वो वाचपाची परवानगी न्हयकारल्या. मात्शी हेर फायल निवडात.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
kok: लॉग करपाक फायल; मूळाव्यान "/tmp/gnucash.trace"; "stderr" वो "stdout" आसपाक शकता.

en: Filled circle
kok: भरील्ले वर्तुळ

en: Filled diamond
kok: भरिल्लो डायमंड

en: Filled square
kok: भरील्लो चौकोन

en: Filter %s by...
kok: न %s फिल्टर करात...

en: Filter %s by…
kok: न %s फिल्टर करात…

en: Filter Type
kok: फिल्टर प्रकार

en: Filter account.
kok: खाते फिल्टर करात.

en: Filter on these accounts.
kok: ही खाती फिल्टर करात.

en: Filter register by…
kok: न फिल्टर नोंद केला…

en: Finance Management
kok: अर्थिक व्यवस्थापन

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
kok: हो बटण सक्रिय करपाक अर्थिक::कोट प्रतिष्ठापित आसपाक जाय.

en: Find Bill
kok: बिल सोदात

en: Find Customer
kok: गिरायकाचो सोदात

en: Find Employee
kok: कामगार सोदात

en: Find Expense Voucher
kok: खर्चाचे व्हावचर सोदात

en: Find Invoice
kok: इनव्हॉयस सोदात

en: Find Job
kok: काम सोदात

en: Find Order
kok: क्रम सोदात

en: Find Transaction
kok: व्यवहार सोदात

en: Find Vendor
kok: विक्रेतो सोदात

en: Find transactions with a search
kok: सोदासंयत व्यवहार सोदात

en: Finding duplicate transactions
kok: नकली व्यवहार सोदता

en: Finish Account Setup
kok: खाते सेटअप सोपयात

en: Finish GnuCash Datafile Import
kok: GnuCash डेटाफायल आयात सोपयात

en: Finish the reconciliation of this account
kok: ह्या खात्याक परतून मेळोवप सोपयात

en: First Option
kok: पयलो पर्याय

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
kok: खाते काळाचो पयलो दिंस, जागतिक प्राधान्यांनी थारायल्ल्या भशेन.

en: First day of the current calendar year.
kok: सद्याच्या कॅलेंडर वर्साचो पयलो दिंस.

en: First day of the current month.
kok: सद्याच्या म्हयन्यचो पयलो दिंस.

en: First day of the current quarterly accounting period.
kok: सद्याच्या त्रैमासीक खाते काळाचो पयलो दिंस.

en: First day of the next calendar year.
kok: फुडल्या कॅलेंडर वर्साचो पयलो दिंस.

en: First day of the next month.
kok: फुडल्या म्हयन्यचो पयलो दिंस.

en: First day of the next quarterly accounting period.
kok: फुडल्या त्रैमासीक खाते काळाचो पयलो दिंस.

en: First day of the previous calendar year.
kok: फाटल्या कॅलेंडर वर्साचो पयलो दिंस.

en: First day of the previous month.
kok: फाटल्या म्हयन्यचो पयलो दिंस.

en: First day of the previous quarterly accounting period.
kok: फाटल्या त्रैमासीक खाते काळाचो पयलो दिंस.

en: First on the
kok: चेर पयले

en: Fixed Rate
kok: निश्चित दर

en: Fixed-Width
kok: थारायल्ली-रूंदाय

en: Flatten list to depth limit
kok: यादी खोलाय मर्यादेक फ्लॅटन करात.

en: Font definition in CSS font-family format.
kok: CSS अक्षरसंच-कुटुंब स्वरूपातली अक्षरसंच व्याख्या.

en: Font family
kok: अक्षरसंच कुटुंब

en: Font info for account name.
kok: खाते नावाखातीर अक्षरसंच ईन्फो.

en: Font info for cells containing total labels.
kok: एकूण लेबल्स आशिल्ल्या सेल्सांची अक्षरसंच इन्फो.

en: Font info for centered label cells.
kok: केंद्रित लेबल सेल्सांची अक्षरसंच इन्फो.

en: Font info for number cells containing a total.
kok: बेरीज आशिल्ल्या क्रमांक सेल्सांची अक्षरसंच इन्फो.

en: Font info for number headers.
kok: क्रमांक हेडरांखातीर अक्षरसंच ईन्फो.

en: Font info for regular number cells.
kok: नियमित क्रमांक सेल्सांची अक्षरसंच इन्फो.

en: Font info for regular text cells.
kok: नियमित मजकूर सेल्सांची अक्षरसंच इन्फो.

en: Font info for the report title.
kok: अहवाल शिर्षकाखातीर अक्षरसंच ईन्फो.

en: Font size
kok: अक्षरसंच आकार

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
kok: CSS अक्षरसंच-आकार स्वरूपातलो अक्षरसंच आकार (देख "मध्यम" वो "10pt").

en: Font to use for everything else.
kok: बाकीच्या सगळ्याखातीर वापरपाचो अक्षरसंच.

en: Font to use for the main heading.
kok: मुखेल हेडींगाखातीर वापरपाचो अक्षरसंच.

en: Fonts
kok: अक्षरसंच

en: Footer
kok: फुटर

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
kok: अहवाल बरोवपाच्या मदतीखातीर, वो तुमच्या ताज्या, नव्या, अहवालाखातीर, मेलिंग वळेरी ~a कडेन सल्लो घेता.

en: For importing customer lists.
kok: गिरायक वळेऱ्यो आयात करपाक.

en: For importing vendor lists.
kok: विक्रेतो वळेऱ्यो आयात करपाक.

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
kok: तुमच्या माहितीखातीर: ह्या खात्याक नोटेड %s शिल्लक आसा

en: Forever
kok: सदाच

en: Form
kok: प्रपत्र

en: Form Line Data:
kok: प्रपत्र ओळ डेटा:

en: Format
kok: स्वरूप

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
kok: जादा सेल्स निर्यात करतना कट आणि पेस्टाक योग्य कोष्टक तयार करता.

en: Forward
kok: फुडे

en: Fourth Options
kok: चौथो पर्याय

en: Fraction
kok: फ्रॅक्शन

en: Frequency
kok: वारंवरताय

en: Friday
kok: शुक्रार

en: From
kok: कडल्यान

en: From ~a to ~a
kok: ~a कडल्यान ~a मेरेन

en: Frozen
kok: प्रोझन

en: Funds In
kok: भांडवल आसा

en: Funds Out
kok: भांडवल ना

en: Future Minimum
kok: भविष्यातले किमान

en: Future Minimum (%s)
kok: मुखावेले किमान (%s)

en: Future Minimum (Report)
kok: भविष्यातले किमान (अहवाल)

en: Future Scheduled Transactions Summary
kok: फुडलो शेड्यूल्ड व्यवहार सार

en: Future value
kok: भविष्यातले मोल

en: Future:
kok: भविष्य:

en: GUID of predefined check format to use
kok: पयली स्पश्ट केल्ल्या चेकाच्या स्वरूपाचे वापरपाचे GUID

en: Gain
kok: मिळकत

en: Gain/Loss
kok: मिळकत/तोटो

en: Gains
kok: मिळकत

en: General
kok: सर्वसादारण

en: General Journal
kok: सर्वसादारण नोंदवही

en: General Ledger
kok: सर्वसादारण लेजर

en: General background color for report.
kok: अहवालाखातीर सर्वसादारण फाटभूंय रंग.

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
kok: इनव्हॉयसातल्यान तयार केला. इनव्हॉयस अनपोस्टिंगचो यत्न करात.

en: Generic import transaction matcher
kok: जेनेरिक इंपोर्ट व्यवहार जुळपी

en: Get Quotes
kok: कोट्स मेळयात

en: Get Transactions Online
kok: ऑनलायन व्यवहार मेळयात

en: Get _Balance
kok: समतोल मेळयात

en: Get _Transactions…
kok: व्यवहार मेळयात…

en: Get new online quotes for stock accounts.
kok: साठो खात्यांखातीर नवे ऑनलायन कोट्स मेळयात.

en: Get the transactions online through Online Banking
kok: ऑनलायन बॅकिंगातल्यान व्यवहार ऑनलायन मेळयात

en: Give the children the same type?
kok: तोच प्रकार भुरग्यांक दिवपाचो?

en: GnuCash Account Name
kok: GnuCash खाते नाव

en: GnuCash Preferences
kok: GnuCash प्राधान्या

en: GnuCash Tip Of The Day
kok: GnuCash दिसपट्टी टीप

en: GnuCash account name
kok: GnuCash खाते नाव

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
kok: हातल्या एका क्षेत्रान GnuCash मोल ठरोवपाक शकना. तुमी वैध एक्सप्रेशन दिवपाक जाय.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
kok: GnuCash "libdbi" लायब्ररीतल्या बगाची पुरायतरेन नाजूक चाचणी करपाक शकना. हाजे कारण तुमच्या SQL डेटाबेसीच्या परवानग्यांची चुकीची संरचनाय जाव शकता. मात्शे अदिक माहितेखातीर https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 पळयात.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
kok: GnuCash %s खातीर कुलूप मेळोवपाक शकना.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
kok: GnuCash %s खातीर कुलूप मेळोवपाक शकना. त्या डेटाबेंसीचो हेर वापरप्याकडल्यान वापर जाता आसत,म्हण तुमी डेटाबेस निर्यात करपाक जायना. तुमका डेटाबेस निर्यात करपाची आसा?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
kok: GnuCash %s खातीर कुलूप मेळोवपाक शकना. त्या डेटाबेंसीचो हेर वापरप्याकडल्यान वापर जाता आसत,म्हण तुमी डेटाबेस आयात करपाक जायना. तुमका डेटाबेस आयात करपाची आसा?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
kok: GnuCash %s खातीर कुलूप मेळोवपाक शकना. त्या डेटाबेंसीचो हेर वापरप्याकडल्यान वापर जाता आसत,म्हण तुमी डेटाबेस उगडपाक जायना. तुमका डेटाबेस उगडपाची आसा?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
kok: GnuCash %s खातीर कुलूप मेळोवपाक शकना. त्या डेटाबेंसीचो हेर वापरप्याकडल्यान वापर जाता आसत,म्हण तुमी डेटाबेसीची जतनाय करपाक जायना. तुमका डेटाबेसीची जतनाय करपाची आसा?

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
kok: GnuCash ही खाजगी आणि ल्हान-व्यवसाय अर्थिक खात्याखातीर कार्यावळ आसा.

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
kok: तुमच्या व्यवहारांचे वर्गीकरण करपाक GnuCash विभागापरस वेगळी कमाई आणि खर्च खाती वापरता. तुमच्या QIF फायलीतल्या दरेक विभागाचे GnuCash खात्यान रूपांतर जातले.
    
    फुडल्या पानार, QIF विभाग आणि GnuCash खात्यांमदल्यो सुचयल्ल्यो जोडी पळोवपाची तुमका संधी आसतली. विभागाचे नाव आशिल्ल्या ओळीर दोनदा क्लीक करून तुमी तुमका आवड ना त्यो जोडी बदलुपाक शकता.
    
    तुमी तुमचे मन मागीर बदल्ल्यार, GnuCash न तुमी सुरक्षितपणान खात्याची रचना ओळखूपाक शकतात.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
kok: GnuCash तुमची मॅपिंग प्राधान्या जतन करपाक शकलेना.

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
kok: GnuCash फाटल्या व्यवहारातल्यान निवडील्ल्या खात्यांखातीर बजेट मोलांचो अदमास घेतले.

en: GnuCash-Report
kok: GnuCash-अहवाल

en: Grand Total
kok: एकूण बेरीज

en: Grand Total Cell Color
kok: एकूण बेरीज सेल रंग

en: Green
kok: हिरवो

en: Grid
kok: ग्रीड

en: Gross adjustment accounts.
kok: एकंदर सारके करपाची खाती

en: HTML Style Sheet Properties: %s
kok: HTML शैली शीट वैशिष्ट्या: %s

en: HTML Style Sheets
kok: HTML स्टायल शीट्स

en: H_idden
kok: लिपिल्ले

en: Half Year
kok: अर्धे वर्स

en: Have a nice day!
kok: बरो दिस आसचो!

en: Heading Alignment
kok: हेडींग अलायनमेंट

en: Heading Banner
kok: हेडींग बॅनर

en: Heading font
kok: हेडींग अक्षरसंच

en: Headings 1
kok: हेडींग्ज 1

en: Headings 2
kok: हेडींग्ज 2

en: Host
kok: यजमान

en: Hours
kok: वरां

en: How did you pay for this item?
kok: तुमी ह्या वस्तीखातीर कशे पैशे दिले?

en: How many automatic decimal places will be filled in.
kok: कितले आपसूंक दशांश बिंदू जागे भल्ले वतले.

en: How many days in advance to notify the user.
kok: कितले दिंस पयली वापरप्याक कळीत करपाचे.

en: How many days in advance to remind the user.
kok: कितले दिंस पयली वापरप्याक याद करपाचे.

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
kok: लागू आशिल्ल्या बिलांविशयी फुडले कितले दिस शिटकावणी दिवपाची

en: How many days to keep old log/backup files.
kok: पोन्ने लॉगबँकअप फायल्स कितले दिंस दवरपाचे.

en: How to handle void transactions.
kok: रिकामे व्यवहार कशे हाताळपाचे

en: How to report brokerage fees
kok: दलाली शुल्क कशे कळोवपाचे

en: How to report commissions and other brokerage fees.
kok: दलाली आणि हेर दलाली शुल्क कशे कळीत करपाचे.

en: How to show account subtotals for parent accounts.
kok: पालक खात्यांची खाते उपबेरीज कशी दाखोवपाची.

en: How to show the balances of parent accounts.
kok: पालक खात्यांची शिल्लक कशी दाखोवपाची.

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
kok: स्पश्ट केल्ल्या खालोयेपरस चड आशिल्ल्या खात्यांक कशे वागोवपाचे (आसल्यार).

en: Hyphen (-)
kok: हायफन (-)

en: ISIN, CUSI_P or other code
kok: ISIN, CUSI_P वो हेर कोड

en: ISO-8859-1 (West European)
kok: ISO-8859-1 (पश्चिम यूरोपियन)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
kok: ISO-8859-10 (नॉर्डीक)

en: ISO-8859-11 (Thai)
kok: ISO-8859-11 (थाय)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
kok: ISO-8859-13 (बाल्टिक)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
kok: ISO-8859-14 (सेल्टिक)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
kok: ISO-8859-15 (पश्चिम यूरोपियन,यूरो सायन)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
kok: ISO-8859-16 (दक्षिण-पूर्व यूरोपियन)

en: ISO-8859-2 (East European)
kok: ISO-8859-2 (पूर्व यूरोपियन)

en: ISO-8859-3 (South European)
kok: ISO-8859-3 (दक्षिण यूरोपियन)

en: ISO-8859-4 (North European)
kok: ISO-8859-4 (उत्तर यूरोपियन)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
kok: ISO-8859-5 (सिरीलिक)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
kok: ISO-8859-9 (अरबी)

en: ISO-8859-7 (Greek)
kok: ISO-8859-7 (ग्रीक)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
kok: ISO-8859-8 (हिब्रू)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
kok: ISO-8859-9 (तूर्की)

en: Identical commodities
kok: समान वस्ती

en: Identification
kok: ओळख

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
kok: सक्रिय आसल्यार एकोडो व्यवहार करपी सगळ्यो ओळीं तांच्या फाटभूंयेखातीर एकूच रंग वापरतल्यो. नाजाल्यार, फाटभूंय रंग दरेक ओळीर एक सोडून एक आसतात.

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
kok: जर सक्रीय आसत जाल्यार खात्याची उतरण खात्याचो कस्टम रंग थारायल्लो आसत जाल्यार खात्याक रंग दितली. पटकरून खाती वळखुपाक ही दृश्य मदत थारतली.

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
kok: सक्रिय आसल्यार खात्याचे कस्टम रंग वापरून खाते नोंदवही टॅब्ज रंगयले वतले. हाजी बेगीन खातीं ओळखूपाक मदत जातली.

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
kok: जर सक्रिय केले जाल्यार स्मृतींतलो व्यवहार आपशीच भरून कर्सर हस्तांतर क्षेत्रांत वतलो. जर सक्रिय ना जाल्यार तो मोल क्षेत्रांत वता

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
kok: सक्रिय आसल्यार, आपसूक-जतनाय वैशिष्ट्य सुरू केल्ल्या दरेक वेळार GnuCash खात्रीचो प्रस्न दाखयता, नाजाल्यार अदिक स्पश्टीकरण दाखयले वचना.

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
kok: सक्रिय आसल्यार, पयलेफावट वैशिष्ट सुरू करतकेर GnuCash आपसूंक-जतनाय वैशिष्ट्याचे स्पश्टिकरण दाखयता. नाजाल्यार अदिक स्पश्टिकरण दाखयले वचना.

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
kok: जर सक्रिय आसत, GnuCash आपशीच दिल्ल्या मोलांत दशांश बिंदू घालतले. ना जाल्यार GnuCash दिल्ल्या संख्येन सुदार करचे ना.

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
kok: सक्रिय आसल्यार, बंद करपाक शकता त्या खंयच्याय वही टॅबार "बंद" बटण दाखयलो वतलो. नाजाल्यार, टॅबार असलो बटण दाखयलो वचचो ना. ह्या स्थापिताकडे दूर्लक्ष करून, पानां सदाच "बंद" मेनू वस्तीतल्यान वो साधनपट्टेवयल्या "बंद" बटणतल्यान बंद करपाक येता.

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
kok: सक्रिय आसल्यार, सुरवेक स्प्लॅश पड्डो दाखयलो वतलो. नाजाल्यार, स्प्लॅश पड्डो दाखयलो वचचो ना.

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
kok: सक्रिय आसल्यार, क्रेडीट कार्ड खाते परत एकठाय करतकेर,वापरप्याक क्रेडीट कार्डाची दिवपाची रकम दिवपाक प्रॉम्ट करात. नाजाल्यार, हाजेखातीर वापरप्याक प्रॉम्ट करू नाकात.

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
kok: सक्रिय आसल्यार, नोंदवहीतले साफ म्हण खूण केल्ले सगळे व्यवहार परत एकठाय करात संवादान पयलीसांवन निवडील्ले म्हण दिसतले. नाजाल्यार व्यवहार सुरवेक निवडले वतले.

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
kok: सक्रिय आसल्यार, परत एकठाय करात संवाद सदाच निवेदन तारीकेखातीर आयची तारीक वापरून उगडात, फाटल्या परत एकठाय करपाकडे दूर्लक्ष करून.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
kok: सक्रिय आसल्यार, नवो तयार केल्लो शेड्यूल्ड व्यवहाराक ताजो 'आपसूक तयार करात' बावटो मूळाव्यान सक्रिय केल्लो आसतलो. वापरपी हो बावटो व्यवहार तयार करतना, वो मागीर शेड्यूल्ड व्यवहाराचे संपादन करून बदलुपाक शकता.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
kok: जर सक्रिय आसत, कसलेय नव्यान तयार केल्ल्या थारायिल्ल्या व्यवहारांक मुळाव्या तरेन ताचो 'कळीत करात' बावटो आसतलो. वापरप्यान हो बावटो व्यवहार तयार करतना, वो उपरांत केन्नाय थारायिल्लो व्यवहार संपादित करून बदलू येता. आपशीच तयार करात स्थापित सक्रिय आसत जाल्यारूच ह्या स्थापिताक अर्थ आसा.

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
kok: सक्रिय आसल्यार, सुरू करतकेर खंयचीय बीलां बेगीन सोपपाची आसात जाल्यार GnuCash तपासतले. अशे आसल्यार, वापरप्याक ते याद दिवपी संवाद दाखयतले. "बेगीनूच" ह्या व्याख्येर "दिंस पयली" स्थापित नियंत्रण दवरता. नाजाल्यार GnuCash सोपपाची बीलां तपासना.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
kok: सक्रिय आसल्यार, टॅब बंद केल्यार सद्या भेट दिल्ल्या टॅबान वता. नाजाल्यार टॅब बंद केल्यार एक टॅब दाव्यान वता.

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
kok: सक्रिय आसल्यार, दरेक नवे इनव्हॉयस नव्या विंडोन उगडले वतले. नाजाल्यार नवे इनव्हॉयस टॅब म्हण मुखेल विंडोन उगडले वतले.

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
kok: सक्रिय आसल्यार, दरेक नवे नोंदवही नव्या विंडोन उगडले वतले. नाजाल्यार दरेक नवे नोंदवही टॅब म्हण मुखेल विंडोन उगडले वतले.

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
kok: सक्रिय आसल्यार, दरेक नवो अहवाल ताज्या आपल्या विंडोन उगडलो वतलो. नाजाल्यार नवे अहवाल टॅब्ज म्हण मुखेल विंडोन उगडले वतले.

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
kok: सक्रिय आसल्यार, सामान्य व्यवसाय कामांखातीर अदिक साधनपट्टी बटणूय दाखयले वतात. नाजाल्यार ते दाखयले वचनात.

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
kok: सक्रिय आसल्यार, पड्ड्यार क्षेत्रां दितना औपचारीक लेखा लेबलां "क्रेडीट" आणि "डेबिट" वापल्ली वतली. नाजाल्यार, अनौपचारीक लेबलां देखिक वाडयात/कमी करात, "पैशे आसात"/"पैशे ना", इ.वापल्ली वतली.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
kok: सक्रिय आसल्यार, gnucash क पोन्न्या आवृत्त्यांसंयत मुद्दम फायल सुसंगताय तोडपाक मेळटले, जाकालागून ह्या आवृत्तेन जतनाय केल्ली डेटा फायल पोन्न्या आवृत्तेक परत वाचपाक मेळची ना. नाजाल्यार पोन्न्या आवृत्त्यांनी सुद्धा वाचपाक मेळटा त्या स्वरूपांनी gnucash डेटा फायलीं बरतले.

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
kok: जर सक्रिय केले, बिगर चलन वस्ती (स्टॉक) दाखयल्यो वतल्यो. ना जाल्यार त्यो लिपिल्ल्यो उरतल्यो.

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
kok: सक्रिय आसल्यार, फकत सद्याच्या वर्गातल्यो 'सक्रिय' वस्तीं सोदल्यो वतल्यो. नाजाल्यार सद्याच्या वर्गातल्यो सगळ्यो वस्ती सोदल्यो वतल्यो.

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
kok: सक्रिय आसल्यार, एंटर की दामप नोंदवहीच्या सकयल हालयता. नाजाल्यार एंटर की दामप फुडल्या व्यवहार ओळीर हालयता.

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
kok: जर सक्रिय आसत, "नवी उतरण" विंडो ही जेन्ना जेन्ना "नवी फायल" मेनू निवडलो वतलो तेन्ना दाखयली वतली. ना जाल्यार ती दाखयली वचची ना.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
kok: सक्रिय आसल्यार, सत्रावेळार HBCI/AqBanking कारावयांखातीर PIN मेमरीन याद दवल्लो वतलो. नाजाल्यार सत्रावेळार दरेक वेळार गरज आसता तेन्ना तो परत दिवचो पडटलो.

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
kok: सक्रिय आसल्यार, नवो वापरपी विंडो दाखयलो वतलो. नाजाल्यार तो दाखयलो वचचो ना.

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
kok: सक्रिय आसल्यार, दरेक संवाद विंडोच्या आकार आणि थळाची ते बंद करतकेर जतनाय केली वतली. तुमी GnuCash तल्यान भायर सरतकेर आशय विंडोचो आकार आणि थळां याद दवल्ली वतली. नाजाल्यार आकारांची जतनाय जावची ना.

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
kok: सक्रिय आसल्यार, HBCI/AqBanking आयात प्रक्रिया सोपतकेर विंडो आपसूंक बंद जातले. नाजाल्यार ते उक्ते उरतले.

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
kok: सक्रिय आसल्यार, 24 वरा वेळ स्वरूप वापरात. नाजाल्यार 12 वरा वेळ स्वरूप वापरात.

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
kok: खूण केल्यार, दरेक ईनव्हॉयस ताज्या स्वत:च्या वयल्या पातळेवयल्या विंडोन उगडलो वतलो. साफ आसल्यार, ईनव्हॉयस सद्याच्या विंडोन उगडलो वतलो.

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
kok: खूण केल्यार, दरेक नोंदवही ताज्या स्वत:च्या वयल्या पातळेवयल्या विंडोन उगडले वतले. साफ केल्यार, नोंदवही सद्याच्या विंडोन उगडले वतले.

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
kok: खूण केल्यार, दरेक अहवाल ताज्या स्वत:च्या वयल्या पातळेवयल्या विंडोन उगडलो वतलो. साफ केल्यार, अहवाल सद्याच्या विंडोन उगडलो वतलो.

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
kok: खूण केल्यार, बगर-चलन वस्तीं समरी बारान दाखयल्यो वतल्यो. साफ आसल्यार, फकत चलनांदाखयली वतली.

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
kok: खूण केल्यार, नोंदवहीन आणि खाते निवड पॉपअपान फकत लिफ खात्यांची नावां दाखयली वतात. मूळाव्यान खाते ट्रीतल्या वाटेसंयत पुराय नाव दाखोवपाक जाय. हो पर्याय खूण करप तुमी वेगळी लुफ नावां वापराता म्हण कळयता.

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
kok: सक्रिय केल्यार, "Save changes on closing" प्रस्न फकत काय मर्यादित सेकंद जापेखातीर रावतलो. त्या वेळेभीतर वापरप्यान जाप दिव ना जाल्यार, बदलांची आपसूक जतनाय जातली आणि प्रस्न विंडो बंद जातलो.

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
kok: सक्रिय म्हण थारायल्यार ह्या प्रकारच्या नोंदीनी मूळाव्यान कर आसपावन घेतलो वता. हे स्थापित नव्या गिरायकांक आणि विक्रेत्यांक वारश्यान मेळटा.

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
kok: जर तारीख स्वरूप कस्टम तारीख स्वरूप दाखोवपाक थारायल्या, जाल्यार हे मोल छापपाची तारीख तयार करपाक strftime क युक्तिवाद म्हण वापल्ले वता. ती कसलीय वैध strftime स्ट्रींग आसू येता़; ह्या स्वरूपाविशीच्या अदिक माहितीखातीर, strftime चे मॅन्युअल पान "man 3 strftime" वाचात.

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
kok: जर टॅबातलो मजकूर ह्या मोलापरस व्हड आसा (मजकूर अंदाजे आसा) जाल्यार टॅब लेबलाक मधलो काप आसतलो आणि एलिप्सिसान बदल्ले वतले.

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
kok: जर हे क्षेत्र सक्रिय आसा जाल्यार एकाच खात्यान हस्तांतर जावपी इनव्हॉयसांतल्यो भौ नोंदी एकाच विभागणेंत विभागल्यो वतल्यो. हे क्षेत्र पोस्टिंग संवादांत प्रति इनव्हॉयस ओव्हररीडन करू येता.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
kok: तुमका हेर अर्थिक कार्यावळीं देखीक क्विकन ची खबर आसल्यार,कमाई आणि खर्चाचेर ट्रॅक दवरपाक GnuCash विभागाच्याजाग्यार खातीं वापरता हाजी नोंद घेयात. कमाई आणि खर्च खात्याविशीं अदिक माहितेखातीर,मात्शे GnuCash ऑनलायन म्यॅन्यूअल पळयात.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
kok: जर तुमी बहु चलनी स्थितींत आसात, विनिमय बरोबर जावचो ना

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
kok: तुमी जतनाय करीना जाल्यार फाटल्या %d दिसांतले आणि %d वरांतले बदल काडून उडयले वतले.

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
kok: तुमी जर जतनाय करीना, निमण्या %d वरां आणि %d मिनटांतले बदल काडून उडयले वतले.

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
kok[0]: तुमी जतनाय करू ना जाल्यार, फाटल्या %d मिनीटांसावन केल्ले बदल काडून उडयले वतले.
kok[1]: तुमी जतनाय करू ना जाल्यार, फाटल्या %d मिनीटांसावन केल्ले बदल काडून उडयले वतले.

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
kok: जर तुमी <i>हंय</i> बटण दामलो, फिडल्याफांवट GnuCash सुरू करतना <i>GnuCash न येवकार</i> संवाद परतून दाखयलो वतलो. जर तुमी <i>ना</i> बटण दामलो, तो परत दाखयलो वचचो ना.

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
kok: जर तुमका विभागणेखातीर साठो दर रेकॉर्ड करपाचो आसा,तो सकयल दियात. तुमी तो रिकामोय सोडपाक शकतात.

en: Ignored
kok: दुर्लक्ष केला

en: Ignoring category line
kok: विभाग ओळ दुर्लक्ष करता

en: Ignoring class line
kok: वर्ग ओळ दुर्लक्ष करता

en: Ignoring security line
kok: सुरक्षा ओळ दुर्लक्ष करता

en: Ignoring unknown option
kok: अज्ञात पर्याय दुर्लक्ष करता

en: Illegal variable in expression.
kok: अवैध व्हेरियेबल एक्सप्रेशन.

en: Images
kok: प्रतिमां

en: Imbalance
kok: असंतुलन

en: Imbalance Amount
kok: असंतुलन रक्कम

en: Import
kok: आयात

en: Import Account Assistant
kok: खाते सहयोगी आयात करात

en: Import Account Preview, first 10 rows only
kok: आयात खाते पूर्वदृश्य, फकत पयल्यो 10 ओळीं

en: Import Accounts Now
kok: खातीं आता आयात करात

en: Import Accounts from a CSV file
kok:  CSV फायलीतल्यान खातीं आयात करात

en: Import Bills or Invoices from csv
kok: csv तल्यान बिल्स वो इनव्हॉयसिस आयात करात

en: Import Customers from csv
kok: csv तल्यान गिरायकां आयात करात

en: Import QIF files
kok: QIF फायलीं आयात करात

en: Import Summary
kok: सार आयात करात

en: Import Transactions from a CSV file
kok:  CSV फायलीतल्यान व्यवहार आयात करात

en: Import _Accounts from CSV…
kok:  CSV तल्यान खातीं आयात करात…

en: Import _OFX/QFX…
kok: अयात करात_OFX/QFX…

en: Import _QIF…
kok: आयात करात _QIF…

en: Import _Transactions from CSV…
kok:  CSV तल्यान व्यवहार आयात करात…

en: Import a Quicken QIF file
kok: Quicken QIF फायल आयात करात

en: Import bill CSV data
kok: बिल CSV डेटा आयात करात

en: Import bills and invoices from a CSV text file
kok: CSV मजकूर फायलीतल्यान बिल्स आणि इनव्हॉयसिस आयात करात

en: Import customers or vendors from text file
kok: मजकूर फायलीतल्यान गिरायकां आणि विक्रेते आयात करात

en: Import invoice CSV data
kok: इनव्हॉयस CSV डेटा आयात करात

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
kok: निकाल आयात करात:
    %i ओळीं दुर्लक्ष केल्यात
    %i ओळीं आयात केल्यात:
       %u %s सोडयल्यात
       %u %s दुर्लक्ष केल्यात (सोडोवपाक शकना)
    
       %u %s तयार केल्यात
       %u %s सुदाल्ल्यात ( id र आधारित)

en: Import transactions from text file
kok: मजकूर फायलीतल्यान व्यवहार आयात करात

en: Imported transaction's first split
kok: आयात केल्ली व्यवहाराची पयली विभागणी

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
kok: स्लायडिंग 12 - म्हयन्याच्या विंडोंत सध्याच्या म्हयन्यापयलीच्या म्हयन्याचो संरचनाय करपायोग्य क्रमांक सुरू करता.

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
kok: काय जाग्यार व्यवसायिक ATMs (अर्थिक संस्थेच्या मालकीची नाशिल्ली) प्रतिष्ठापित केल्ली आसतात देखीक दुकानां. ही ATMs तांची फी वेगळो व्यवहार म्हण दाखोवच्याबदलाक थेट रकमेन वो तुमच्या म्हयन्याच्या बँकिंग फी न जोडटात. देखीक, तुमी $100 काडटात, आणि तुमका $101,50 अधिक इंटरॅक फी फारिक करची पडटा. तुमी म्यॅन्यूअली $100 दिल्यार संख्या जुळच्यो ना. तुमी हे कमाल म्हण थारावचे पडटले देखीक तुमच्या थळातली फी (तुमच्या थळाव्या चलनान), मागीर व्यवहार जुळटलो.

en: In the current calendar year
kok: सद्याच्या कॅलेंडर वर्सान

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
kok: एकठाय करपी विंडोन, व्यवहार एकठाय केल्लो म्हण खूण करपाक तुमी स्पेसबार दामून शकतात. भरप आणि काडपामदीं हालपाक तुमी टॅब आणि शीफ्ट-टॅब दामू शकतात.

en: Inches
kok: इंच

en: Include Century
kok: सेंच्यूरीचो आसपाव करात

en: Include Sub-Accounts
kok: उप-खात्याचो आसपाव करात

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
kok: व्यवहारांच्या कडे/कडल्यान फिल्टर खात्यांचो आसपाव करात

en: Include _grand total
kok: एकूण बेरजेचो आसपाव करात

en: Include _non-currency totals
kok:  बिगर-चलन बेरजेंचो आसपाव करात

en: Include _subaccounts
kok: उपखातीं आसपावन घेयात

en: Include accounts that have a zero share balances.
kok: शून्य शेअर शिल्लक आशिल्ली खातीय समाविश्ट करात

en: Include accounts with no shares
kok: वाटे नाशिल्ली खात्यांचो आसपाव करात

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
kok: शून्य एकूण (रिकर्सिव्ह) शिल्लक आशिल्ली खाती आणि बजेट मोल ह्या अहवालांत सामील करात.

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
kok: शून्य बेरीज (रिकर्सिव्ह) बाकी आशिल्ली खआती ह्या अहवालांत सामील करात.

en: Include accounts with zero total balances
kok: शून्य एकूण शिल्लक आशिल्ली खाती आसपावन घेयात.

en: Include accounts with zero total balances and budget values
kok: शून्य एकूण शिल्ल्क आणि बजेट मोलांसंयत खात्यांचो आसपांव करात

en: Include assets total
kok: एसेट्स बेरीजेचो आसपाव करात

en: Include collapsed periods after selected.
kok: निवडटकेर कोलॅप्स्ड काळांचो आसपाव करात.

en: Include collapsed periods before selected.
kok: निवडीच्यापयली कोलॅप्स्ड काळांचो आसपाव करात.

en: Include customers that have been marked inactive.
kok: निष्क्रिय म्हण खूण केल्ल्या गिरायकांचो आसपाव करात.

en: Include equity total
kok: एकूण समभाग समाविश्ट करात

en: Include expense total
kok: खर्च बेरीजेचो आसपाव करात

en: Include in basis
kok: मुळांत सामील करात.

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
kok: मुखावेल्या काळांत अहवाल एक कॉलॅप्स्ड स्तंभ म्हण सामील करात (शेवटाउपरांत सगळ्या काळांखातीर आणि अंदाजपत्रक व्याप्तीच्या शेवटाक एक)

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
kok: अहवालांत पयलीचे काळ एक कॉलेप्स्ड स्तंभ म्हण सामील करात (सुरू जावचेपयलीच्या सगळ्या काळांखातीर एक)

en: Include liabilities total
kok: एकूण देणी समाविश्ट करात

en: Include new/existing totals
kok: नव्यो/सद्याच्यो एकूण आसपावन घेयात

en: Include revenue total
kok: एकूण महसुल बेरीज समावेश

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
kok: सगळ्या निवडील्ल्या खात्यांखातीर उप-खात्यांचो आसपाव करात.

en: Include this entry on this credit note?
kok: ह्या नोंदीचो ह्या क्रेडिट टिपणेर आसपाव करपाचो?

en: Include this entry on this invoice?
kok: ही नोंदीचो ह्या इनव्हॉयसान आसपाव करपाचो?

en: Include trading accounts total
kok: व्यापार खाते एकूण समाविश्ट करात

en: Income
kok: उत्पन्न

en: Income Account
kok: उत्पन्न खाते

en: Income Accounts
kok: कमाई खातीं

en: Income Chart
kok: कमाई चार्ट

en: Income Over Time
kok: प्राप्ती ओव्हरटायम

en: Income Piechart
kok: कमाई पायचार्ट

en: Income Statement
kok: कमाई स्टेटमेंट

en: Income Tax Identity
kok: आयकर ओळख

en: Income Tax Information
kok: आयकर माहिती

en: Income Total
kok: कमाईची बेरीज

en: Income account for security "%s"
kok: "%s" सुरक्षेखातीर कमाई खाते

en: Income and Expense
kok: कमाई आणि खर्च

en: Income and Expense categories
kok: कमाई आणि खर्च विभाग

en: Income summary accounts
kok: कमाई सार खातीं

en: Income vs. Day of Week
kok: कमाई vs. आठवड्याचो दिस

en: Income%sSalary%sTaxable
kok: कमाई%sपगार%sकरपात्र

en: Income/Expense Chart
kok: कमाई/खर्च चार्ट

en: Increase
kok: वाडयात

en: Increase in capital
kok: भांडवलांत वाड

en: Info
kok: इंन्फो

en: Initial Online Banking Setup
kok: सुरवेचो ऑनलायन बँकिंग सेटअप

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
kok: ऑनलायन बॅकिंग प्रवेशाचो सुरवेचो सेटअप (HBCI, वो OFX DirectConnect, AqBanking वापरून)

en: Initialize Test Data
kok: चाचणी डेटा सुरू करात

en: Insurance
kok: विमा

en: Insurance Payment
kok: विम्यीची दिवपाची रक्कम

en: Interest
kok: व्याज

en: Interest Charge
kok: व्याज दर

en: Interest Payment
kok: व्याज रक्कम

en: Interest Rate
kok: व्याज दर

en: Interest Rate Change Frequency
kok: व्याज दर बदल प्रमाण

en: Interest To
kok: क व्याज

en: Interest rate
kok: व्याज दर

en: Interface
kok: इंटरफेस

en: Introduction placeholder
kok: ओळख प्लेसहोल्डर

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
kok: अवैध नोंद:ह्या स्थितीखातीर तुमी योग्य चलनांत खात्याक पुरवण करपाची गरज आसा.

en: Invalid code %s for tax type %s
kok: अमान्य कोड %s कर प्रकार %s खातीर

en: Invalid encoding selected
kok: अमान्य एनकोडींग निवडला

en: Invert prices
kok: परत्यो किंमती

en: Investment Portfolio
kok: गुंतवणूक पोर्टफोलियो

en: Investment action
kok: गुंतवणूक कारवाय

en: Investments
kok: गुंतवणुको

en: Invoice
kok: इनव्हॉयस

en: Invoice Date
kok: इनव्हॉयस तारीक

en: Invoice ID
kok: इनव्हॉयस ID

en: Invoice Information
kok: इनव्हॉयस माहिती

en: Invoice Job number?
kok: इनव्हॉयस काम क्रमांक?

en: Invoice Notes
kok: इनव्हॉयस टिपों

en: Invoice Number
kok: इनव्हॉयस क्रमांक

en: Invoice Number next to title?
kok: शिर्षकाकुशीक काम क्रमांक?

en: Invoice Owner
kok: इनव्हॉयस मालक

en: Invoice in progress…
kok: इनव्हॉयस प्रगती करता…

en: Invoice number
kok: इनव्हॉयस क्रमांक

en: Invoice number format
kok: इनव्हॉयस क्रमांक स्वरूप

en: Invoice number next to title
kok: शिर्षकाकुशीक इनव्हॉयस क्रमांक

en: Invoice number text
kok: इनव्हॉयस क्रमांक मजकूर

en: Invoiced?
kok: इनव्हॉयस्ड?

en: Is Closed?
kok: बंद आसा?

en: Is Paid?
kok: फारिक केला?

en: Is Posted?
kok: पोस्ट केला?

en: Is tax included in this type of business entry?
kok: ह्या प्रकारच्या व्यवहार नोंदीन कर आसपावन घेतला?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
kok: ह्या नोंदीच्या दरान कर पयलीसांवन आसपावन घेतला?

en: Is this entry billable to a customer or job?
kok: ही नोंद गिरायकाक वो कामाक बिल करपाची?

en: Is this entry credited?
kok: ही नोंद क्रेडिट केल्या?

en: Is this entry invoiced?
kok: ही नोंद इनव्हॉयस केल्या?

en: Is this entry taxable?
kok: ही नोंद करपात्र आसा?

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
kok: ऑनलायन बॅकिंगातल्यान नवो बँक-अंतर्गत व्यवहार ऑनलायन मेळयात

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
kok: ऑनलायन बँकिंगवरवीं नवी आंतरराष्ट्रीय युरोपीयन (SEPA) थेट डेबिट नोट ऑनलायन जारी करात.

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
kok: ऑनलायन बँकिंगवरवीं नवो आंतरराष्ट्रीय युरोपीयन (SEPA) व्यवहार ऑनलायन जारी करात.

en: Items you selected:
kok: तुमी निवडील्ल्यो वस्तीं:

en: Job
kok: काम

en: Job Active
kok: काम सक्रिय

en: Job Details
kok: कामाचो तपशील

en: Job Dialog
kok: काम संवाद

en: Job Information
kok: काम माहिती

en: Job Name
kok: कामाचे नाव

en: Job Name text
kok: कामाचे नाव मजकूर

en: Job Number
kok: काम क्रमांक

en: Job Number text
kok: कामाचो क्रमांक मजकूर

en: Job Report
kok: कामाचो अहवाल

en: Job number
kok: काम क्रमांक

en: Job number format
kok: काम क्रमांक स्वरूप

en: Jobs
kok: कामां

en: Just a Date Option
kok: फकत तारीक पर्याय

en: KOI8-R (Russian)
kok: KOI8-R (रशियन)

en: KOI8-U (Ukrainian)
kok: KOI8-U (यूक्रेनियन)

en: Keep normal account order.
kok: सामान्य खाते क्रम दवरात.

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
kok: दर दिसाच्या तुमच्या खाजगी कमाई आणि खर्चार ट्रॅक दवरात

en: Keep your small business' accounting up to date
kok: तुमच्या व्यवसायाचे खाते अप टू डेट दवरात

en: Kind of trial balance to generate.
kok: तयार करपाच्या ट्रायल शिल्लकीचो प्रकार

en: Label the assets section
kok: एसेट्स विभागाक लेबल करात

en: Label the equity section
kok: समभाग विभागाक लेबल लायात.

en: Label the expense section
kok: खर्च विभागाक लोबल करात

en: Label the liabilities section
kok: देणी विभागाक लेबल लायात

en: Label the revenue section
kok: महसुल विभागाक नाव दियात

en: Label the trading accounts section
kok: व्यापार खाते विभागाक लेबल दियात

en: Language
kok: भास

en: Last
kok: निमणो

en: Last Friday
kok: निमाणो शुक्रार

en: Last Monday
kok: निमाणो सोमार

en: Last Num
kok: निमणी संख्या

en: Last Occur
kok: निमणे घडिल्ले

en: Last Occurred:
kok: निमणे घडले:

en: Last Reconcile Date
kok: निमणे परतून मेळयल्ल्याची तारीक

en: Last Saturday
kok: निमाणो शेनवार

en: Last Sunday
kok: निमाणो आयतार

en: Last Thursday
kok: निमाणो बेरेस्तार

en: Last Tuesday
kok: निमाणो मंगळार

en: Last Valid Year:
kok: निमणे वैध वर्स:

en: Last Wednesday
kok: निमाणो बुधवार

en: Last Year
kok: फाटल्या वर्सा

en: Last budget period
kok: निमणो बजेट काळ

en: Last day of month
kok: म्हयन्याचो निमाणो दिंस

en: Last day of next month.
kok: फुडल्या म्हयन्यचो निमणो दिंस.

en: Last day of next quarterly accounting period.
kok: फुडल्या त्रैमासीक खाते काळाचो निमणो दिंस.

en: Last day of previous month.
kok: फाटल्या म्हयन्यचो पयलो दिंस.

en: Last day of previous quarterly accounting period.
kok: फाटल्या त्रैमासीक खाते निमणो पयलो दिंस.

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
kok: खाते काळाचो निमणो दिंस, जागतिक प्राधान्यांनी थारायल्ल्या भशेन.

en: Last day of the current calendar year.
kok: सद्याच्या कॅलेंडर वर्साचो निमणो दिंस.

en: Last day of the current month.
kok: सद्याच्या म्हयन्यचो निमणो दिंस.

en: Last day of the current quarterly accounting period.
kok: सद्याच्या त्रैमासीक खाते काळाचो निमणो दिंस.

en: Last day of the next calendar year.
kok: फुडल्या कॅलेंडर वर्साचो निमणो दिंस.

en: Last day of the previous calendar year.
kok: फाटल्या कॅलेंडर वर्साचो निमणो दिंस.

en: Last pathname used
kok: निमणे वापरिल्ले वाटेचे नाव

en: Last window position and size
kok: निमाण्या विंडोचो जागो आणि आकार

en: Leading date.
kok: येवपी तारीक

en: Left
kok: दावे

en: Length
kok: लांबाय

en: Let GnuCash _add an adjusting split
kok: GnuCash क जुळपी विभागणी करूंदी

en: Levels of Subaccounts
kok: उपखात्यांची पातळी

en: Liabilities
kok: देणी

en: Liabilities Over Time
kok: देणी ओव्हर टायम

en: Liability
kok: देणी

en: Liability Accounts
kok: देणी खाती

en: Liability Chart
kok: देणी तक्तो

en: Liability Piechart
kok: देणी पायचार्ट

en: Line
kok: ओळ

en: Line Width
kok: ओळ रूंदाय

en: Link Color
kok: जोड रंग

en: Link text color.
kok: मजकुर रंग जोडात.

en: List
kok: वळेरी

en: List items selected
kok: निवडील्ल्या वस्तीची वळेरी करात

en: Listing
kok: वळेरी करता

en: Load QIF files
kok: QIF फायलीं लोड करात

en: Load report configuration
kok: अहवाल संरचनाय लोड करात

en: Loading completed
kok: लोडींग पुराय

en: Loading data…
kok: डेटा लोड करता…

en: Loading user data…
kok: वापरप्यालो डेटा लागू करता…

en: Loading…
kok: लोड करता…

en: Loan
kok: कर्ज

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
kok: कर्ज/गहाण परतफेड स्थापित

en: Loan Account
kok: कर्ज खाते

en: Loan Details
kok: कर्जाचो तपशील

en: Loan Payment
kok: कर्ज पेमेंट

en: Loan Repayment
kok: कर्ज परत फेड

en: Loan Repayment Calculator
kok: कर्ज परतफेड मेजपी

en: Loan Repayment Option: "%s"
kok: कर्ज परतफेड विकल्प: "%s"

en: Loan Repayment Options
kok: कर्ज परत फेड विकल्प

en: Loan Review
kok: कर्ज पूर्वदृश्य

en: Loan Summary
kok: कर्जाचे सार

en: Loc_ale
kok: लोकेल

en: Locale
kok: लोकेल

en: Logo
kok: लोगो

en: Logo filename
kok: लोगो फायल नाव

en: Logo width
kok: लोगो रूंदाय

en: Loss
kok: तोटो

en: Lot
kok: लॉट

en: Lot Link
kok: लॉट जोड

en: Lot Viewer
kok: लॉट पळोवपी

en: Lots in Account %s
kok: %s खात्यान लॉट्स

en: M_ove to
kok: न वचात

en: Make Scheduled Transaction
kok: शेड्यूल्ड व्यवहार करात

en: Make a copy of the current entry
kok: सद्याची नोंदीची प्रत करात

en: Make a copy of the current split
kok: सद्याच्या विभागणेची प्रत करात

en: Make a copy of the current transaction
kok: सद्याच्या व्यवहाराची प्रत करात

en: Make a printable invoice
kok: छापपायोग्य इनव्हॉयस करात

en: Manage and run saved report configurations
kok: जतनाय केल्ल्या अहवाल संरचनायेचे व्यवस्थापन करात आणि चलयात

en: Manage your finances, accounts, and investments
kok: तुमचे वित्त,खाती आणि गुंतवणूकींचे व्यवस्थापन करात

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
kok: तुमची स्टॉक, बॉन्ड आणि म्यूच्यूअल फंड खात्यांचे सहज व्यवस्थापन करात.

en: Manual period selection
kok: म्यॅन्यअल काळ निवड

en: Margin Interest
kok: मार्जिन व्याज

en: Mark split as unreconciled?
kok: विभागणेक परत एकठाय करू ना म्हण खूण करपाची?

en: Mark transaction split as unreconciled
kok: व्यवहार विभागणी परत एकठाय करू ना म्हण खूण करात

en: Marker
kok: खूण करपी

en: Marker Color
kok: खूण करप्याचो रंग

en: Markup
kok: खूण

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
kok: ऑनलायन खाती GnuCash खात्यासंयत जुळयात

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
kok: GnuCash खात्यांसंयत QIF खातीं जुळयात

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
kok: GnuCash खात्यांसंयत QIF विभाग जुळयात

en: Match Transactions
kok: व्यवहार जुळयात

en: Match _display threshold
kok: दर्शक थ्रेशोल्ड जुळयात

en: Match case
kok: केस जुळयात

en: Match existing transactions
kok: सद्याचे व्यवहार जुळयात

en: Match missing!
kok: जोड शेणल्या!

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
kok: पेयी/मेमोज GnuCash खात्यांसंयत जुळयात

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
kok: "सप्तकाचो दिंस" आणि "म्हयन्यचो सप्तक" जुळोवपाचो? (देखीक, दरेक म्हयन्याचो "दुसरो मंगळार" )

en: Match?
kok: जुळणी?

en: Matching transfers between accounts
kok: खात्यांमदले हस्तांतर जुळयता

en: Matchings selected
kok: जुळण्यो निवडल्यो

en: Material
kok: सामान

en: Maximum
kok: कमाल

en: Maximum ATM fee amount in your area
kok: तुमच्या विभागांतले चडांत चड ATM शुल्क

en: Maximum Bars
kok: कमाल बार्स

en: Maximum Slices
kok: चडांत चड कुडके

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
kok: खाते ट्रीन दाखयल्ल्या पातळ्यांची कमाल संख्या.

en: Maximum number of months to go back.
kok: फाटी वचपाच्या म्हयन्यांची कमाल संख्या.

en: Maximum number of slices in pie.
kok: पायातल्या स्लायसिंची कमाल संख्या.

en: Memo
kok: मेमो

en: Merchandising
kok: व्यापार

en: Merge with column on _left
kok: दाव्यातल्या स्तंभासंयत विलीन करात

en: Merge with column on _right
kok: उजव्यातल्या स्तंभासंयत विलीन करात

en: Middle
kok: मदले

en: Millimeters
kok: मिलीमीटर

en: Minimum
kok: किमान

en: Minimum # of entries
kok: किमान # नोंदी

en: Minimum score to be displayed
kok: दाखोवपाचे किमान गुण.

en: Miscellaneous Payment
kok: विंगडविंग रक्कम

en: Missing transaction date.
kok: व्यवहार तारीक शेमल्या.

en: Monday
kok: सोमार

en: Money In
kok: पैशे आयले

en: Money Market
kok: मनी मार्केट

en: Money Out
kok: पैशे गेले

en: Money into selected accounts comes from
kok: कडल्यान निवडील्ल्या खात्यांनी पैशे येतात

en: Money out of selected accounts goes to
kok: कडे निवडील्ल्या खात्यांतले पैशे वतात

en: Monthly
kok: म्हयन्यान

en: Monthly Average
kok: म्हयन्याची सरासरी

en: Months
kok: म्हयने

en: Months Remaining
kok: म्हयने उल्ल्यात

en: Most recent
kok: सद्याचे

en: Most recently opened file
kok: हालीच उक्ती केल्ली फायल

en: Move Entry Do_wn
kok: नोंद सकयल हालयात

en: Move Entry _Up
kok: नोंद वयर हालयात

en: Move _up
kok: वयर वचात

en: Move back one step in the history
kok: इतिहासान एक पावल फांटी येयात

en: Move dow_n
kok: सकयल वचात

en: Move forward one step in the history
kok: इतिहासान एक पावल फुडे येयात

en: Move the current entry one row downwards
kok: सद्याची नोंद एक ओळ सकयल व्हरात

en: Move the current entry one row upwards
kok: सद्याची नोंद एक ओळ वयर व्हरात

en: Move the selected transaction template one row down
kok: निवडील्ले व्यवहार टेंप्लेट एक ओळ सकयल हालयात

en: Move the selected transaction template one row up
kok: निवडील्ले व्यवहार टेंप्लेट एक ओळ वयर हालयात

en: Move the selection to the blank split on expand
kok: वाडयतकेर निवड रिकाम्या विभागणेन हालयात

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
kok: स्मृतींतलो व्यवहार आपशीच भरता तेन्ना हस्तांतर क्षेत्रांत हालयात.

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
kok: स्मृतीतलो व्यवहार आपशीच भरता तेन्ना क्षेत्र हस्तांतर करपाक हालयात

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
kok: नोंदवहीच्या तळाक आशिल्ल्या रिकाम्या व्यवहारान वचात

en: Multi Choice Option
kok: भौ निवड पर्याय

en: Multicolumn View
kok: भौस्तंभ दृश्य

en: Mutual Fund
kok: म्युच्युअल फंड

en: Mutual Funds
kok: म्यूच्यूअल फंड्स

en: Name
kok: नाव

en: Name for new template
kok: नव्या टेंप्लेटाखातीर नाव

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
kok: अहवालार वापरपाचो लोगो आशिल्ल्या फायलीचे नाव.

en: Name of organization or company prepared for.
kok: तयार केल्ल्या संघटनेचे वो कंपनेचे नाव.

en: Name of organization or company.
kok: संस्थेचे वो कंपनीचे नाव.

en: Name of person preparing the report.
kok: अहवाल तयार करपी मनश्याचे नाव.

en: Namespace
kok: नेमस्पेस

en: Negative Values in Red
kok: नकारात्मक मोलां तांबडी

en: Negative amount format
kok: नकारात्मक संख्या स्वरूप

en: Net Asset Value
kok: निव्वळ मालमत्ता मोल

en: Net Assets:
kok: निव्वळ मालमत्ता:

en: Net Change
kok: निव्वळ बदल

en: Net Income
kok: निव्वळ कमाई

en: Net Loss
kok: निव्वळ तोटो

en: Net Price
kok: निव्वळ दर

en: Net Profit
kok: निव्वळ नफो

en: Net Worth
kok: नेटवर्थ

en: Net Worth Barchart
kok: नेट वर्थ बारचार्ट

en: Net Worth Linechart
kok: नेट वर्थ लायनचार्ट

en: Net income
kok: निव्वळ कमाई

en: Net loss
kok: निव्वळ तोटो

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
kok: नेटवर्क HTTP प्रवेश अक्षम केला. तुमी तो प्राधान्य संवादाच्या नेटवर्क विभागान सक्षम करपाक शकतात.

en: Never
kok: केन्नाच ना

en: Never End
kok: सोपोक नाकात

en: New
kok: नवो

en: New Account
kok: नवे खाते

en: New Account Hierarchy Setup
kok: नवे खाते अनुक्रम स्थापित

en: New Account _Hierarchy…
kok: नवे खाते उतरण…

en: New Accounts _Page
kok: नवे खाते पान

en: New Bill
kok: नवे बिल

en: New Book Options
kok: नवो पुस्तक विकल्प

en: New Credit Note
kok: नवी श्रेय टिप

en: New Customer
kok: नवे गिरायक

en: New Employee
kok: नवो कामगार

en: New Equity
kok: नवो समभाग

en: New Expense Voucher
kok: नवे खर्च व्हावचर

en: New Invoice
kok: नवे इनव्हॉयस

en: New Job
kok: नवे काम

en: New Liabilities
kok: नवी देणी

en: New Order
kok: नवी मागणी

en: New Retained Earnings
kok: नवे जाल्ले नुकसान

en: New Retained Losses
kok: नवे जाल्ले नुकसान

en: New Split
kok: नवी विभागणी

en: New Split Information
kok: नवी विभीगणी माहिती

en: New Style Sheet
kok: नवे स्टायल शीट

en: New Transaction
kok: नवो व्यवहार

en: New Vendor
kok: नवो विक्रेतो

en: New Voucher
kok: नवे व्हावचर

en: New Window with _Page
kok: पानासयत नवी विंडो उगडात

en: New _File
kok: नवी फायल

en: New _Invoice
kok: नवे इनव्हॉस

en: New _Price
kok: नवो दर

en: New hierarchy window on "New File"
kok:  "नवी फायल" चेर नवी उतरण विंडो

en: New search
kok: नवो सोद

en: New search _limit
kok: नवी सोद मर्यादा

en: New security
kok: नवी सुरक्षा

en: New top level account
kok: नवीन वयल्या पातळेचे खाते

en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
kok: नवे, UNBALANCED ( acct गरजेचे %s ची बदली करपाक)!

en: New, already balanced
kok: नवे,पयली संतुलीत

en: New, transfer %s to (auto) "%s"
kok: नवे, %s ची (आपसूंक) "%s" न बदली करात

en: New, transfer %s to (manual) "%s"
kok: नवे, %s ची (म्यॅन्यूअल) "%s" न बदली करात

en: New?
kok: नवो?

en: Next Occur
kok: मुखार घडिल्ले

en: Next Option
kok: फुडलो विकल्प

en: Next most recently opened file
kok: मुखावेली हालीच उक्ती केल्ली फायल

en: No
kok: ना

en: No Account selected. Please try again.
kok: खाते निवडील्ले ना. मात्शे परत यत्न करात.

en: No Averaging
kok: सरासरी ना

en: No Customer
kok: गिरायक ना

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
kok: ह्या gnucash खात्याखातीर ऑनलायन बॅकिंग खाते मेळू ना. हे व्यवहार ऑनलायन बॅकिंगाकडल्यान कार्यान्वित जावचे ना.

en: No accounts selected
kok: खातीं निवडील्ली ना

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
kok: बजेट अस्तित्वान ना. तुमी किमान एक बजेट तयार करपाक जाय.

en: No change
kok: बदल ना

en: No data
kok: डेटा

en: No date column.
kok: तारीक स्तंभ ना.

en: No description provided.
kok: विवरण पुरोव ना.

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
kok: विवरण ना: प्रपत्र %s, कोड %s, कर प्रकार %s

en: No form: code %s, tax type %s
kok: प्रपत्र ना: कोड %s, कर प्रकार %s

en: No help available.
kok: मदत उपलब्द ना

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
kok: इनव्हॉयस निवडूंक ना--एक निवडुपाक विकल्प मेनू वापरात

en: No matching transactions found
kok: जुळपी व्यवहार मेळू ना

en: No read permission to read from file %s.
kok:  %s फायलीतल्यान वाचपाची परवानगी ना.

en: No such entity: %s
kok: अशी एंटीटी ना: %s

en: No such owner entity: %s
kok: अशी मालक एंटीटी ना: %s

en: No such price: %s
kok: असो दर ना: %s

en: No suitable backend was found for %s.
kok: %s खातीर योग्य बॅकेंड मेळू ना.

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
kok: पर्याय पॅनलान स्पश्ट केल्ल्या वेळ मध्यांतर आणि खाते निवडीकडेन जुळपी व्यवहार मेळूं ना.

en: No valid customer selected.
kok: वैध गिरायक निवडील्ले ना.

en: No valid employee selected.
kok: वैध कामगार निवडील्लो ना.

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
kok: वैध इनव्हॉयस निवडू ना. विकल्प बटणार क्लीक करात आणि वापरपाक इनव्हॉयस निवडात.

en: No valid online banking account assigned.
kok: वैध ऑनलायन बॅकिंग खाते दिल्ले ना.

en: No warnings to reset.
kok: परत थारांवपाक शिटकावण्यो ना.

en: No, keep them as they are
kok: ना,ते आसा तशे दवरात

en: No, n_ever
kok: ना,केन्नाच ना

en: No_tes
kok: टिपो

en: Non-void only
kok: फकत शून्या नाशिल्ले

en: None
kok: काय ना

en: Normal body text color.
kok: सामान्य बॉडी मजकुर रंग.

en: Not Cleared
kok: साफ करू ना

en: Not a defined function
kok: स्पश्ट केल्ले काम ना

en: Not a variable
kok: व्हरियेबल न्ही

en: Not found
kok: मेळूंक ना

en: Not scheduled
kok: शेड्यूल्ड ना

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
kok: कर-संबंधित ना; %s%s: %s (कोड %s, कर प्रकार %s)

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
kok: कर-संबंधित ना; कर प्रकार %s खातीर अमान्य कोड %s

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
kok: कर- संबंधित ना; विवरण ना; प्रपत्र %s, कोड %s, कर प्रकार %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
kok: कर-संबंधित ना: प्रपत्र ना: कोड %s, कर प्रकार %s

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
kok: कर-संबंधित ना; कर प्रकार %s: खाते प्रकाराखातीर अमान्य कोड %s

en: Notes
kok: टिपो

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
kok: ईनव्हॉयसाच्या शेवटाक जोडील्ल्या टिपण्यांनी -- HTML मार्कअप आसू येता.

en: Notify me when created
kok: तयार जातकेर माका कळयात

en: Now + 1 Year
kok: आता + 1 वर्स

en: Num
kok: नम

en: Num/Action
kok: नम/कारवाय

en: Num/T-Num
kok: नम/T-नम

en: Num_ber
kok: क्रमांक

en: Number
kok: क्रमांक

en: Number Option
kok: क्रमांक पर्याय

en: Number cell
kok: क्रमांक सेल

en: Number header
kok: क्रमांक हेडर

en: Number of Occurrences
kok: घडणूकांची संख्या

en: Number of Periods
kok: काळांची संख्या

en: Number of _transactions
kok: व्यवहारांची संख्या

en: Number of automatic decimal places
kok: स्वयंचलित दशांश स्थितीची संख्या

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
kok: परतून येवपी कॅलेंडर युनिटस््ची संख्या: देखीक द्विसप्तुकी = दर 2 सप्तकांनी; तिमाही = दर 3 म्हयन्यांनी

en: Number of characters for auto complete.
kok: आपसूंक पुराय करपाक अक्षरांची संख्या.

en: Number of checks to print on the first page.
kok: पयल्या पानार छापापाच्या चेकांची संख्या.

en: Number of columns
kok: स्तंभांची संख्या

en: Number of columns before wrapping to a new row.
kok: नव्या ओळींत गुठलावचेपयली स्तंभांची संख्या.

en: Number of degrees to rotate the check.
kok: चेक घुंवडावपाखातीर अंश संख्या.

en: Number of files in history
kok: इतिहासातल्या फायलींची संख्या

en: Number of rows for the Header
kok: हेडराखातीर ओळींची संख्या

en: Number of transactions to show in a register.
kok: नोंदवहीन दाखोवपाच्या व्यवहारांची संख्या.

en: Number/Action
kok: क्रमांक/कारवाय

en: Numeric error
kok: सांख्यिक एरर

en: Object references
kok: वस्त संदर्भ

en: Offset for complete check
kok: पुराय चेकखातीर ऑफसेट

en: Omit Accounts
kok: खातीं वगळात

en: Omit zero balance figures
kok: शून्य शिल्लक संख्या वगळात

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
kok: प्रत्येक पानार अनेक चेक्स आशिल्ल्या पयली छापिल्ल्या चेक्सांचेर, हे स्थापित छापपाची चेक स्थिती स्पश्ट करता. संभाव्य मोल आसा पानाचे वयले, मदले आणि सकयल्या चेक्सकडेन संबंदित 0, 1 आणि 2.

en: On the
kok: चेर

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
kok: मुखावेल्या पानार तुमच्या QIF फायलीतली खाती आणि तुमचे मालकेचे कसलेय स्टॉक्स वो म्युच्युअल फंड GnuCash खात्यांकडेन जुळतले. जर त्याच नावाचे वो प्रकारचे GnuCash खाते पयलीच आसा, ते खाते जुळपाक वापल्ले वतले; नाजाल्यार, GnuCash त्याच QIF खात्याच्या नावाचे आणि प्रकाराचे नवे खाते तयार करतले. सुचयल्ले GnuCash खाते जर तुमका आवडूंक ना जाल्यार ते बदलपाक डबल क्लीक करात.
    
    नोंद घेयात की GnuCash तुमच्या हेर आर्थिक कार्यावळींनी आशिल्ली, तुमच्या मालकेच्या प्रत्येक स्टॉक खातीर वेगळे खाते, ब्रोकरेज दलालीखातीर वेगळी खाती, खाशेली "समभाग" खाती (मेळयल्ल्या प्राप्तीची उपखाती, मुळावे रीतीन) जी तुमच्या सुरवेच्या शिलकीचे स्त्रोत आसात इ. तयार करचे ना. ही सगळी खातीं मुखावेल्या पानार येतली जाकालागून तुमच्यान जाय जाल्यार ती बदलू येतात, पुण ती तशीच दवरप चड सुरक्षित.

en: Once
kok: एकदा

en: One Day
kok: एक दिंस

en: One Month
kok: एक म्हयनो

en: One Month Ago
kok: एक म्हयनो पयली

en: One Month Ago.
kok: एक म्हयन्या पयली.

en: One Month Ahead
kok: एक म्हयनो फुडे

en: One Month Ahead.
kok: एक म्हयनो फुडे आसा.

en: One Week
kok: एक सप्तक

en: One Week Ago
kok: एक आठवडो पयली

en: One Week Ago.
kok: एक सप्तकापयली.

en: One Week Ahead
kok: एक आठवडो फुडे

en: One Week Ahead.
kok: एक सप्तक फुडे आसा.

en: One Year
kok: एक वर्स

en: One Year Ago
kok: एक वर्स पयली

en: One Year Ago.
kok: एक वर्सापयली.

en: One Year Ahead
kok: एक वर्स फुडे

en: One Year Ahead.
kok: एक वर्स फुडे आसा.

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
kok: तुमच्या एका अहवालाक नकली अहवाल-guid आसा. ह्या अहवाल-guid संयत अहवालांखातीर मात्शे अहवाल व्यवस्था तपासात, चड करून तुमचे जतनाय केल्ले अहवाल:

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
kok: एक वो अदिक उप-खात्यानी फकत वाचपायोग्य व्यवहार आसात जे काडून उडोवपाक जावचे ना.

en: Online
kok: ऑनलायन

en: Online Banking
kok: ऑनलायन बँकिंग

en: Online Banking Account Name
kok: ऑनलायन बँकिंग खाते नाव

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
kok: ऑनलायन बॅंकिंग बॅंक-अंतर्गत हस्तांतर

en: Online Banking Connection Window
kok: ऑनलायन बँकिंग जोडणी विंडो

en: Online Banking Direct Debit Note
kok: ऑनलायन बॅकिंग थेट डेबिट टिप

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
kok: ऑनलायन बँकिंग यूरोपियन (SEPA) डेबिट नोट

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
kok: ऑनलायन बँकिंग यूरोपियन (SEPA) हस्तांतर

en: Online Banking Setup Finished
kok: ऑनलायन बँकिंग सेटअप सोपलो

en: Online Banking Transaction
kok: ऑनलायन बॅकिंग व्यवहार

en: Online Transaction
kok: ऑनलायन व्यवहार

en: Online account ID here…
kok: ऑनलायन खाते ID हांगा…

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
kok: ह्या खात्याखातीर ऑनलायन कारवाय "शिल्लक मेळयात" उपलब्द ना.

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
kok: ह्या खात्याखातीर ऑनलायन कारवाय "व्यवहार मेळयात" उपलब्द ना.

en: Only Active?
kok: फकत सक्रिय?

en: Only display leaf account names.
kok: फकत लिफ खाते नावां दाखयात.

en: Only one price
kok: फकत एक दर

en: Only show _active owners
kok: फकत _सक्रिय मालक दाखयात

en: Open
kok: उगडात

en: Open _Account
kok:  खाते उगडात

en: Open _Anyway
kok: कशीय उगडात

en: Open _Read-Only
kok: फकत-वाचपाखातीर उगडात

en: Open _SubAccounts
kok: _उपखातीं उगडात

en: Open a Customer overview page
kok: गिरायकाचे अवलोकन पान उगडात

en: Open a Employee overview page
kok: कामगाराचे अवलोकन पान उगडात

en: Open a Vendor overview page
kok: विक्रेत्याचे अवलोकन पान उगडात

en: Open a new Account Tree page
kok: नवे खाते ट्री पान उगडात

en: Open an existing GnuCash file
kok: सद्याची GnuCash फायल उगडात

en: Open imported documents in tabs
kok: आयात केल्ले दस्तावेज टॅब्जान उगडात

en: Open new invoice in new window
kok: नवे इनव्हॉयस नव्या विंडोन उगडात

en: Open the Bills Due Reminder dialog
kok: भरपाच्या बिलांची याद करपी संवाद उगडता

en: Open the Find Bill dialog
kok: बिल सोदात संवाद उगडात

en: Open the Find Customer dialog
kok: गिरायक सोदात संवाद उगडात

en: Open the Find Employee dialog
kok: कामगार सोदात संवाद उगडात

en: Open the Find Expense Voucher dialog
kok: खर्च व्हावचर सोदात संवाद उगडात

en: Open the Find Invoice dialog
kok: इनव्हॉयस सोदात संवाद उगडात

en: Open the Find Job dialog
kok: काम सोदात संवाद उगडात

en: Open the Find Vendor dialog
kok: विक्रेतो सोदात संवाद उगडात

en: Open the GnuCash Help
kok: GnuCash मदत उगडात

en: Open the GnuCash Tutorial
kok: GnuCash ट्युटोरियल उगडात

en: Open the New Bill dialog
kok: नवे बिल संवाद उगडात

en: Open the New Customer dialog
kok: नवो गिरायक संवाद उगडात

en: Open the New Employee dialog
kok: नवो कामगार संवाद उगडात

en: Open the New Invoice dialog
kok: नवे इनव्हॉयस संवाद उगडात

en: Open the New Job dialog
kok: नवो काम संवाद उगडात

en: Open the New Vendor dialog
kok: नवो विक्रेतो संवाद उगडात

en: Open the Process Payment dialog
kok: दिवपाच्या रकमेची प्रक्रिया करात संवाद उगडात

en: Open the Selected Budget
kok: निवडील्लो बजेट उगडात

en: Open the account
kok: खाते उगडात

en: Open the selected account
kok: निवडील्ले खाते उगडात

en: Open the selected account and all its subaccounts
kok: निवडील्ले खाते आणि तांची उपखातीं उगडात

en: Opened
kok: उगडला

en: Opening Balance
kok: सुरवेची शिल्लक

en: Opening Balances
kok: सुरवेची शिल्लक

en: Options
kok: पर्याय

en: Order Entries
kok: मागणी नोंदी

en: Order Entry
kok: मागणी नोंद

en: Order ID
kok: मागणी ID

en: Order Information
kok: मागणी माहिती

en: Order Notes
kok: मागणी टिपों

en: Order number
kok: मागणी क्रमांक

en: Order number format
kok: मागणी क्रमांक स्वरूप

en: Order of Secondary sorting.
kok: दुय्यम वर्गीकरणाचो क्रम.

en: Order of primary sorting.
kok: प्राथमिक वर्गीकरणाचो क्रम.

en: Originator Account Number
kok: मुळावो खाते क्रमांक

en: Originator BIC (Bank Code)
kok: मूळ बीआयसी (बँक कोड)

en: Originator IBAN (International Account Number)
kok: मुळोवो IBAN (आंतरराष्ट्रीय खाते क्रमांक)

en: Orphan
kok: अनाथ

en: Orphaned Gains
kok: अनाथ लाभ

en: Other
kok: हेर

en: Other Account Code
kok: हेर खाते कोड

en: Other Account Name
kok: हेर खाते नाव

en: Other Expense
kok: हेर खर्च

en: Out of memory
kok: मेमरी सोपली

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
kok: निवडील्ल्या खात्यंची खाते-निवड ओव्हरायड करपाची आणि उप-खातीं दाखोवपाची?

en: Override or modify From: & To:.
kok: ओव्हरायड वो बदलात कडल्यान: & कडे:.

en: Override the global Tax Table?
kok: वैश्र्विक कर कोष्टकाचेर ओव्हररायड करात

en: Overview
kok: ओव्हरव्ह्यू

en: Owner Information
kok: मालकाची माहिती

en: Owner Name
kok: मालकाचे नाव

en: Owner's Name
kok: मालकाचे नाव

en: Owners
kok: मालक

en: PDF export file name date format choice
kok: पीडीएफ निर्यात फायल नाव तारीक स्वरूप निवड

en: PDF export file name format
kok: PDF निर्यात फायल नाव स्वरूप

en: PMI Payment
kok: PMI दिवपाची रक्कम

en: Pa_ge Setup
kok: पान स्थापित...

en: Pa_yee
kok: पैशे दिल्लो

en: Page
kok: पान

en: Paid
kok: फारिक केला

en: Parent account balances
kok: पालक खाते शिल्लक

en: Parent account subtotals
kok: पालक खाते उपबेरीज

en: Parse ambiguity between formats
kok: स्वरूपांमजगती पार्स एम्बिग्युटी

en: Parsing accounts
kok: पार्सिंग खातीं

en: Parsing categories
kok: पार्सिंग विभाग

en: Parsing failed.
kok: पार्सींग असफळ

en: Parsing file…
kok: फायल पार्स करता…

en: Parsing transactions
kok: पार्सिंग व्यवहार

en: Part of Payment Transaction
kok: दिवपाच्या रकमेच्या व्वहाराचो भाग

en: Password
kok: पासवर्ड

en: Paste the clipboard content at the cursor position
kok: क्लिपबोर्डावयलो आशय कर्सराच्या थळार दसयात

en: Paste the split from the clipboard
kok: क्लिपबोर्डातल्यान विभागणी दसयात

en: Paste the transaction from the clipboard
kok: क्लिपबोर्डातल्यान व्यवहार दसयात

en: Pay Bill
kok: बिल भरात

en: Payable Aging
kok: दिवपाचे एजिंग

en: Payable to
kok: क दिवपाची

en: Payable to string
kok: स्ट्रींगाक दिवपाची

en: Paycheck
kok: रक्कम तपासणी

en: Payees and memos
kok: पेयीज आणि मेमोज

en: Payment
kok: दिवपाची रक्कम

en: Payment Address
kok: दिवपाच्या रकमेचो नामो

en: Payment Frequency
kok: दिवपाच्या रकमेची वारंवरताय

en: Payment From
kok: कडल्यान रक्कम आयली

en: Payment From (Escrow)
kok: (Escrow) तल्यान रक्कम

en: Payment Information
kok: दिवपाच्या रकमेची माहिती

en: Payment Purpose continued
kok: पेमेंट कारण चालू

en: Payment To
kok: क रक्कम दिली

en: Payment To (Escrow)
kok: (Escrow) क रक्कम

en: Payment Total
kok: दिवपाच्या रकमेची बेरीज

en: Payment periods
kok: रक्कम दिवपाचो काळ

en: Payment received text
kok: रक्कम मेळिल्ल्याचो मजकूर

en: Payments
kok: पेमेंटस्

en: Percent %
kok: टक्के %

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
kok: टक्क्याचे मूल्य -100 आणि 100 मदी आसपाक जाय.

en: Perform account list _setup on new file
kok: नव्या फायलीर खाते वळेरी सेटअप करात

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
kok: अर्थिक मेजप करात, देखीक कर्जाची परत फेड

en: Period
kok: काळ

en: Period %s - %s
kok: काळ %s - %s

en: Period Totals
kok: काळाची बेरीज

en: Period end
kok: निमणो काळ

en: Period from ~a to ~a
kok: ~a ते ~a काळ

en: Period number.
kok: काळ क्रमांक.

en: Period start
kok: सुरवेचो काळ

en: Period: 123,456.78
kok: काळ: 123,456.78

en: Periodic payment
kok: कालबद्ध रक्कम

en: Permanent Warnings
kok: कायमच्यो शिटकावण्यो

en: Phone
kok: फोन

en: Placeholder
kok: प्लेसहोल्डर

en: Placeholder account selected. Please try again.
kok: प्लेसहोल्डर खाते निवडीलो. मात्शे परत यत्न करात.

en: Plain
kok: सरळ

en: Please name the Scheduled Transaction.
kok: शेड्यूल्ड व्यवहाराक नाव दियात.

en: Please provide a valid end selection.
kok: मात्शे वैध शेवट निवड दियात.

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
kok: मुखावेली विनिमय विशिश्ट कोड जुळपाखातीर कमोडिटी निवडात. उपकार करून नोंद घेयात की तुमी निवडटा त्या कमोडिटीचो विनिमय दर ओव्हररीटन जातलो.

en: Please select a file to load.
kok: लोड करपाक मात्शी फायल निवडात

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
kok: एकूण काळ खर्च सामाळपाक मात्शे समभाग खाते निवडात.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
kok: एकूण काळ कमाई सामाळपाक मात्शे समभाग खाते निवडात.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
kok: खातीर योग्य GnuCash खाते निवडात वो तयार करात:

en: Plot Height
kok: प्लॉट उंचाय

en: Plot Type
kok: प्लॉट प्रकार

en: Plot Width
kok: प्लॉट रूंदाय

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
kok: चलनाफाटल्यान वस्त परस दरेक चलनाफाटल्यान वस्त प्लॉट करात.

en: Plus
kok: अदिक

en: Points
kok: बींदू

en: Portfolio
kok: पोर्टफोलिओ

en: Portfolio Report
kok: पोर्टफोलिओ अहवाल

en: Position of check amount in numbers
kok: तपास रकमेची स्थिती क्रमांकांनी

en: Position of check amount in words
kok: तपासपाच्या संख्येची शब्दांनी स्थिती

en: Position of date line
kok: तारीक ओळीचे थळ

en: Position of memo line
kok: मेमो ओळीचे थळ

en: Position of notes line
kok: टिपणी ओळीचे जागो

en: Position of payee address
kok: फेडार्थी नाम्याची स्थिती

en: Position of payee name
kok: रक्कम दिवपाच्या व्यक्तीच्या नावाची स्थिती

en: Position of split's account line
kok: विभागणेच्या खातेओळीचे थळ

en: Position of split's amount in numbers
kok: क्रमांकातल्या विभागणेच्या संख्येचे थळ

en: Position of split's memo line
kok: विभागणेच्या मेमो ओळीचे थळ

en: Position of the horizontal pane divider.
kok: आडव्या पेन दुभाजकाचे थळ.

en: Position of the vertical pane divider.
kok: उब्या पेन दुभाजकाचे थळ.

en: Post
kok: पोस्ट

en: Post Date
kok: फुडली तारीक

en: Post To
kok: क पोस्ट करात

en: Post to Account
kok: खात्यान पोस्ट करात

en: Posted
kok: पोस्ट केला

en: Posted Account
kok: पोस्टेड खाते

en: Postpone the reconciliation of this account
kok: ह्या खात्याचे एकठाय करप फुडे धुकलात.

en: Postponed
kok: फिडे धुकल्ला

en: Potential splits matching the selected transaction
kok: निवडील्ल्या व्यवहाराक जुळपी क्षमताय विभागणी

en: Pre-Payment
kok: पयली रक्कम भरप

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
kok: परतून मेळोवपाचो संवाद तयार करतना साफ केल्ले व्यवहार पयली तपासा

en: Pre-select cleared transactions
kok: साफ जाल्ले व्यवहार पयली निवडात

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
kok: जंय लागू आसा थंय, व्यवहाराचेर प्रायस एडिटर प्रायसिंगचो वापर करात

en: Preferences
kok: प्राधान्यां

en: Prefix
kok: प्रिफीक्स

en: Prepared by:
kok: न तयार केला:

en: Prepared for
kok: खातीर तयार केला

en: Prepared for:
kok: खातीर तयार केला:

en: Preparer
kok: तयार करपी

en: Preparing to convert your QIF data
kok: तुमचो QIF डेटा रूपांतरीत करपाची तयारी करता

en: Present
kok: सद्या

en: Present (%s)
kok: सद्या (%s)

en: Present (Report)
kok: सध्या (अहवाल)

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
kok: तुमी फायल->नवी फायल निवडटा तेन्ना नवे खाते वळेरी संवाद सादर करात.

en: Present value
kok: सद्याचे मोल

en: Present:
kok: सद्या:

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
kok: तुमची नवी खातीं तयार करपाक 'लागू करात' दामात. तुमी मागीर तांची फायलीन वो डेटाबेसिन जतनाय करपाक शकतले.
    
    तुमीच्यो निवडी परत पळोवपाक 'फाटी' दामात.
    
    खंयचीच नवी खातीं तयार करीनास्तना हो संवाद बंद करपाक 'रद्द करात' दामात.

en: Press 'Close' to Exit.
kok: भायर सरपाक 'बंद' दामात.

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
kok: निर्यात फायल तयार करपाक लागू करात दामात.
    रद्द करपाक रद्द करात.

en: Preview
kok: पूर्वदृश्य

en: Previous Option
kok: फाटलो विकल्प

en: Price
kok: दर

en: Price Database
kok: दर डेटाबेस

en: Price Editor
kok: दर संपादक

en: Price Scatterplot
kok: दर स्कॅटरप्लॉट

en: Price Source
kok: दर स्त्रोत

en: Price of Commodity
kok: वस्तीचो दर

en: Primary Key
kok: प्रायमरी की

en: Primary Sort Order
kok: प्रयामरी वर्गीकरण क्रम

en: Primary Subtotal
kok: प्रायमरी उपबेरीज

en: Primary Subtotal for Date Key
kok: तारीक की खातीर प्रायमरी उपबेरीज

en: Principal
kok: प्रधान

en: Principal To
kok: क मूळ रक्कम

en: Print
kok: छापात

en: Print '***' before and after each text field on the check.
kok: चेकार मजकूर क्षेत्राच्या पयली आणि मागीर '***' छापात.

en: Print '***' before and after text.
kok: मजकूरा पयली आणि मागीर '***' छापात.

en: Print Check
kok: छापप तपास

en: Print Full account names
kok: पुराय खाते नावां छापात

en: Print Name
kok: मुद्रण नाव

en: Print TXF export parameters
kok: TXF निर्यात परिमाणां छापात

en: Print _blocking chars
kok: ब्लॉकिंग अक्षरों को प्रिंट करें

en: Print _date format
kok: तारीक स्वरूप छापात

en: Print all Parent account names.
kok: सगळी पालक खाते नावां छापात.

en: Print all Transfer To/From Accounts
kok: खात्या कडे/कडल्याल सगळे हस्तांतर छापात

en: Print all split details for multi-split transactions.
kok: भौ-विभागणी व्यवहाराचो सगळो विभागणी तपशील छापात.

en: Print checks from multiple accounts
kok: भौखात्यांखातीर चेक्स छापात

en: Print checks from multiple accounts?
kok: अनेक खात्यांखातीर छापप तपास?

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
kok: मालमत्ता विभागाच्या उजव्या दुसऱया स्तंभाच्या बदलाक मालमत्ता विभागाच्या त्याच स्तंभांत देणी/समभाग विभाग छापात.

en: Print the current report
kok: सद्याचो अहवाल

en: Print the currently active page
kok: सद्या सक्रिय पान छापात

en: Print the date format below the date.
kok: तारकेसकयल तारकेचे स्वरूप छापात.

en: Printable Invoice
kok: छापपायोग्य इनव्हॉयस

en: Printable Report
kok: छापपायोग्य अहवाल

en: Printing
kok: छपता

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
kok: रकमेवेले व्याज दिवपी वो घेवपी खाते परते एकठांय करचे पयली, व्याज आकारणी वो दिवपाचो व्यवहार घालपाखातीर वापरप्याक प्रॉम्प्ट करता. सध्या फकत बँक, क्रेडिट, म्युच्युअल, एसेट, रिसिव्हेबल, पेयेबल आणि देणी खात्यांखातीरूच आसा.

en: Process Payment
kok: दिवपाच्या रकमेची प्रक्रिया करात

en: Process an OFX/QFX response file
kok: OFX/QFX प्रतिसाद फायलीची प्रक्रिया करात

en: Profit
kok: नफो

en: Profit & Loss
kok: नफो & तोटो

en: Profits:
kok: नफो:

en: Progress
kok: प्रगती

en: Project
kok: प्रकल्प

en: Projected Minimum:
kok: संकल्पित किमान:

en: Prompt for credit card payment
kok: क्रेडीट कार्डाच्या दिवपाच्या रकमेखातीर प्रॉम्ट करात.

en: Prompt for interest charges
kok: व्याज शुल्काखातीर प्रॉम्प्ट

en: Proper_ties
kok: वैशिश्ट्यां

en: Proximo
kok: प्रॉक्सिमो

en: QIF Import
kok: QIF आयात

en: QIF Import Assistant
kok: QIF आयात सहयोगी

en: QIF Import Completed.
kok: QIF आयात पुराय जाला.

en: QIF account name
kok: QIF खाते नाव

en: QIF category name
kok: QIF विभाग नाव

en: QIF files you have loaded
kok: QIF फायलीं तुमी लोड केल्यात

en: QIF import: Name conflict with another account.
kok: QIF आयात: हेर खात्यासंयत नाव संघर्ष.

en: QIF payee/memo
kok: QIF पेयी/मेमो

en: Qif Import Summary
kok: Qif आयात सार

en: Quantity
kok: प्रमाण

en: Quarterly
kok: तिमाही

en: Question
kok: प्रस्न

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
kok: क्विक-फिल्स समान व्यवहार एंटर करप सोपे करता. जेन्ना तुमी समान व्यवहार विवरणाचे पयले अक्षर(रां) टायप करता, मागीर टॅब की दामात, GnuCash निमणे दिल्ल्या भशेन आपसूक व्यवहाराचो फुडलो भाग पुराय करता.

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
kok: क्विकन(tm) वॉलेट चेक्स w/ सायड stub

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
kok: क्विकन/क्विकबूक्स (tm) US- अक्षर

en: Quit this application
kok: ह्या अनुप्रयोगाभायर वचात

en: R_emind in advance
kok: पयली याद करात

en: Raise Accounts
kok: खातीं वाडयात

en: Range end
kok: निमणी व्याप्ती

en: Range start
kok: सुरवेची व्याप्ती

en: Rate
kok: दर

en: Rate of Gain
kok: नफ्याचो दर

en: Rate of Return
kok: परताव्याचो दर

en: Re-saving user data…
kok: वापरपी डेटा परतून जतनाय करता…

en: Re_lative
kok: संबंधित

en: Re_name Page
kok: पानाक नवे नाव

en: Re_vert
kok: परत धाडात

en: Read aborted.
kok: वाचप सोडून दिले

en: Read only register
kok: फकत नोंदवही वाचात

en: Reading
kok: वाचता

en: Reading file…
kok: फायल वाचता…

en: Realized Gain
kok: लक्षान आयल्ली कमाई

en: Realized Gain/Loss
kok: मेळिल्लो नफो / तोटो

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
kok: वस्तीतल्यान वो व्यापार खात्यातल्यान मेळिल्लो नफो वो तोटो जाची आणीक खंय नोंद ना.

en: Reason for voiding transaction
kok: व्यवहार शून्य करपाक कारण

en: Reason the transaction was voided
kok: व्यवहार शून्य करपाचे कराण

en: Rebalance Transaction
kok: व्यवहाराची शिल्लक परतून पळयात

en: Rebate
kok: सवलत

en: Recalculate Transaction
kok: व्यवहाराची परत गणना करात

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
kok: वयल्या क्षेत्रांतली (एकोडी) रिकामी नोंद परत मेजात.

en: Receipt
kok: पावती

en: Receivable Aging
kok: प्राप्ती एजिंग

en: Receive
kok: स्विकारात

en: Recipient BIC (Bank Code)
kok: स्विकारपी BIC (बँक कोड)

en: Recipient IBAN (International Account Number)
kok: स्विकारपी IBAN (आंतरराष्ट्रिय खाते क्रमांक)

en: Reconcile
kok: परतून एकठांय करप

en: Reconcile Account
kok: परतून मेळयल्ले खाते

en: Reconcile account now?
kok: आता खाते परत एकठाय करपाचे?

en: Reconcile the selected account
kok: निवडील्ले खाते परत एकठाय करात

en: Reconcile the selected transactions
kok: निवडील्लो व्यवहार एकठाय करात

en: Reconciled
kok: परतून एकठांय केल्ले

en: Reconciled (%s)
kok: परतून मेळयल्ले (%s)

en: Reconciled (Report)
kok: परतून मेळयल्लो (अहवाल)

en: Reconciled Balance
kok: एकठांय केल्ली शिल्लक

en: Reconciled Date
kok: परत मेळयल्ली तारीक

en: Reconciled:
kok: परत एकठाय करात:

en: Reconciliation status
kok: परत एकठाय करप स्थिती

en: Record a stock split or a stock merger
kok: स्टॉक विभागणी वो स्टॉक विलिनीकरणाची नोंद करात

en: Record the current entry
kok: सद्याची नोंद रेकॉर्ड करात

en: Record the current transaction
kok: सद्याचो व्यवहार रेकॉर्ड करात

en: Recursive Balance
kok: परतून येवपी शिल्लक

en: Red
kok: तांबडो

en: Ref text
kok: संदर्भ मजकूर

en: Reference
kok: संदर्भ

en: References
kok: संदर्भ

en: Refine current search
kok: सद्याचो सोद साफ करात

en: Refresh this window
kok: ही विंडो रिफ्रेश

en: Refund
kok: परतफेड

en: Register
kok: नोंदवही

en: Register Defaults
kok: मूळ नोंद करात

en: Register Order
kok: नोंदवही क्रम

en: Register Report
kok: नोंदवही अहवाल

en: Register opens in a new _window
kok: नव्या विंडोन नोंदवही उगडटा

en: Relative Date Option
kok: संबंधित तारीक पर्याय

en: Reload
kok: परत लोड करात

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
kok: सद्याची डेटाबेस परत लोड करात,सगळे जतनाय करू नाशिल्ले बदल परत धाडून

en: Reload the current page
kok: सद्याचे पान परत लोड करात

en: Remember and don't _ask me again.
kok: याद दवरात आणि माका परत विचारू नाकात.

en: Remember and don't ask me again this _session.
kok: याद दवरात आणि ह्या सत्रान माका परत विचारू नाकात.

en: Remember the PIN in memory
kok: PIN मेमरीन याद दवरात

en: Remind in advance
kok: सुरवेक याद करात

en: Reminder
kok: याद दिवपी

en: Remo_ve Other Splits
kok: हेर विभागण्यो काडून उडयात

en: Remove _Old
kok:  पोन्ने काडात

en: Remove a reconciled split from a transaction
kok: व्यवहारातल्यान परत एकठाय केल्ली विभागणी काडात

en: Remove a split from a transaction
kok: व्यवहारातल्यान विभागणी काडात

en: Remove all splits in the current transaction
kok: सद्याच्या व्यवहारातल्यो सगळ्यो विभागण्यो काडात

en: Remove all the splits from a transaction
kok: व्यवहारातल्यान सगळ्यो विभागण्यो काडात

en: Remove prices older than a user-entered date.
kok: वापरप्यान-दिल्ल्या तारकेपरस पोन्नो दर काडात.

en: Remove the current commodity.
kok: सद्याची वस्त काडात.

en: Remove the current price.
kok: सद्याचो दर काडात.

en: Remove the splits from this transaction?
kok: ह्या व्यवहारातल्यान विभागण्यो काडपाच्यो?

en: Rendering '~a' report …
kok: रेंडरींग '~a' अहवाल …

en: Renumber sub-accounts
kok: उप-खात्यांक परत क्रमांक दियात

en: Renumber the children of the selected account
kok: निवडील्या खात्याच्या भुरग्यांक परत क्रमांक दियात

en: Repayment Frequency
kok: परतफेड वारंवरताय

en: Repeats:
kok: परतून:

en: Report
kok: अहवाल

en: Report Size
kok: अहवाल आकार

en: Report Title
kok: अहवाल शिर्षक

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
kok: gnucash-devel@gnucash.org क बग्ज आणि हेर आडमेळांचो अहवाल दियात.

en: Report error
kok: अहवाल एरर

en: Report for range of budget periods
kok: बजेट काळांच्या व्याप्तीखातीर अहवाल

en: Report name
kok: अहवाल नाव

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
kok: ह्या खात्यांर अहवाल दियात, जर निवडील्ली खाते पातळी परवानगी दिता.

en: Report on these accounts, if display depth allows.
kok: ह्या खात्यावयले अहवाल, जर डिस्प्ले खोलाय परवानगी दिता.

en: Report on these accounts.
kok: ह्या खात्यांचेर कळीत करात.

en: Report only on these accounts.
kok: फकत ह्या खात्याचेर कळीत करात.

en: Report opens in a new _window
kok: नव्या विंडोन अहवाल उगडटा

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
kok: अहवाल विभाग क्रम मालमत्ता/देणी/समभाग आसा (मालमत्ता/समभाग/देणी परस).

en: Report variation
kok: बदल कळीत करात

en: Report's currency
kok: अहवालाचे चलन

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
kok: अहवाल काळाचो निमणो काळ सुरवेच्या काळापरस कमी आसपाक शकना.

en: Reports
kok: अहवाल

en: Reset Tax Tables to present Values?
kok: कर तक्टे सद्याच्या मोलांनी परत थारावपाचे?

en: Reset Warnings
kok: शिटकावण्यो परत थारायात

en: Reset all values to their defaults.
kok: तांच्या मूळांची सगळी मोलां परत थारायात.

en: Reset defaults
kok: मूळ परत थारायात

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
kok: ऑनलायन बँकिंग कामाचो निकाल:
    खाते बुक्ड शिल्लक आसा %s

en: Retained Earnings
kok: दवरिल्ली कमाई

en: Retained Losses
kok: जाल्ले नुकसान

en: Revenues
kok: महसूल

en: Reverse amount display for certain account types.
kok: काय खाते प्रकारांखातीर संख्या दाखोवप परते करात.

en: Right
kok: उजवो

en: Root
kok: रूट

en: Rotation angle
kok: घुंवडावणी कोन

en: Row %u, account %s not in %s
kok: %u ओळ, %s खाते %s न ना

en: Row %u, commodity %s / %s not found
kok: %u ओळ, %s / %s वस्त मेळू ना

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
kok: ओळ %u, %s खात्यान वाट मेळू ना, वयली पातळ म्हण जोडल्या

en: Rows
kok: ओळीं

en: Running Balance
kok: चालू शिल्लक

en: Running Sum
kok: चलपी संख्या

en: SWIFT MT940 import data format
kok: SWIFT MT940 आयात डेटा स्वरूप

en: SWIFT MT942 import data format
kok: SWIFT MT942 आयात डेटा स्वरूप

en: S_ource
kok: स्त्रोत

en: S_plit Transaction
kok: व्यवहार दुभंगात

en: S_tatement Date
kok: स्टेटमेंट तारीक

en: Sa_ve Filter
kok: फिल्टराची जतनाय करात

en: Sa_ve Sort Order
kok: वर्गीकरण क्रमाची जतनाय करात

en: Sales
kok: विक्री

en: Sales _Tax Table
kok: विक्री कर कोष्टक

en: Sample
kok: नमुनो

en: Saturday
kok: शेनवार

en: Save
kok: जतनाय करात

en: Save %s To File
kok: फायलीन %s ची जतनाय करात

en: Save Custom Check Format
kok: कस्टम तपास स्वरूप जतन करात

en: Save Report Configuration As…
kok: म्हण अहवाल संरचनायेची जतनाय करात…

en: Save _Report Configuration
kok: अहवाल संरचनायेची जतनाय करात

en: Save changes to %s?
kok: बदल %s जतन करपाचे?

en: Save changes to file %s before closing?
kok: बंद करचे पयली %s फायलींत बदल जतनाय करात?

en: Save changes to the file?
kok: फायलींतले बदल जतनाय करूया?

en: Save file automatically?
kok: फायल आपसूंक जतन करपाची?

en: Save the changed transaction?
kok: बदलील्ल्या व्यवहाराची जतनाय करपाची?

en: Save the current entry?
kok: सद्याच्या नोंदीची जतनाय करपाची?

en: Save the current file
kok: सद्याची फायलीची जतनाय करात

en: Save the sort order for this register.
kok: ह्या नोंदवहीच्या वर्गीकरण क्रमाची जतनाय करात.

en: Save this file with a different name
kok: वेगळ्या नावान ह्या फायलीची जतनाय करात

en: Save transaction before duplicating?
kok: नकल करच्या पयली व्यवहार जतन करपाचो?

en: Save window size and location when it is closed.
kok: बंद आसतना विंडोच्या आकाराची आणि थळाची जतनाय करात.

en: Save window sizes and locations
kok: विंडो आकार आणि थळांची जतनाय करात

en: Saved Report Configurations
kok: जतनाय केल्ली अहवाल संरचनाय

en: Savings
kok: शिल्लक

en: Schedule
kok: शेड्यूल

en: Schedule added successfully.
kok: शेड्यूल यशस्विपणान जोडला.

en: Scheduled
kok: थारायिल्ले

en: Scheduled Transactions
kok: शेड्यूल्ड व्यवहार

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
kok: टेंप्लेट व्यवहाराबगर शेड्यूल्ड व्यवहार आपसूंक तयार करपाक शकना.

en: Scrub _Account
kok: स्क्रब खाते

en: Scrub the highlighted lot
kok: ठळक केल्लो लॉट स्क्रब करात

en: Search Criteria
kok: सोद निकश

en: Search Results
kok: सोद निकाल

en: Search Results Report
kok: सोद निकाल अहवाल

en: Search for items where
kok: वस्ती सोदात जंय

en: Search only active data
kok: फकत सक्रिय डेटा सोदात

en: Search only in active items
kok: फकत सक्रिय वस्तींनी सोदात

en: Second Option
kok: दुसरो पर्याय

en: Secondary Key
kok: सेकंडरी की

en: Secondary Sort Order
kok: सेकंडरी वर्गीकरण क्रम

en: Secondary Subtotal
kok: सेकंडरी उपबेरीज

en: Secondary Subtotal for Date Key
kok: तारीक की खातीर सेकंडरी उपबेरीज

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
kok: सुरक्षित HTTP प्रवेश अक्षम केला. तुमी तो प्राधान्य संवादाच्या नेटवर्क विभागान सक्षम करपाक शकतात.

en: Securities
kok: सुरक्षा

en: Security
kok: सुरक्षा

en: Security Information
kok: सुरक्षा माहिती

en: Select
kok: निवडात

en: Select "A" to add the transaction as new.
kok: व्यवहार नवो म्हण जोडपाक "A" निवडात.

en: Select Account
kok: खाते निवडात

en: Select Accounts (none = all)
kok: खातीं निवडात (कोण ना =सगळी)

en: Select Accounts to Match
kok: जुळपाक खातीं निवडात

en: Select All
kok: सदळे निवडात

en: Select Children
kok: भुरगे निवडात

en: Select Default
kok: मूळ निवडात

en: Select File for Import
kok: आयात करपाक फायल निवडात

en: Select HTML Style Sheet
kok: HTML स्टायल शीट निवडात

en: Select QIF File
kok: QIF फायल निवडात

en: Select _All
kok: सगळे निवडात

en: Select _Range
kok: व्याप्ती निवडात

en: Select a .log file to replay
kok: परत चलोवपाक .log फायल निवडात

en: Select a Budget
kok: बजेट निवडात

en: Select a QIF file to load
kok: लोड करपाक QIF फायल निवडात

en: Select a budget period that begins the reporting range.
kok: अहवाल दिवपी व्याप्ती सुरू करपी बजेट काळ निवडात.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
kok: अहवाल दिवपी व्याप्ती सोपोवपी बजेट काळ निवडात.

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
kok: अहवाल व्याप्ती सोपोवपी बजेट काळ प्रकार निवडात.

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
kok: अहवाल व्याप्ती सुरू करपी बजेट काळ प्रकार निवडात.

en: Select a date to report on.
kok: अहवाल दिवपाची तारीक निवडात.

en: Select a file to import
kok: आयात करपाक फायल निवडात

en: Select a stylesheet for the report.
kok: अहवालाखातीर स्टायलशीट निवडात

en: Select accounts.
kok: खातीं निवडात.

en: Select all accounts.
kok: सगळी खातीं निवडात

en: Select all descendents of selected account.
kok: निवडाल्ल्या खात्याचे सगळे वारस निवडात.

en: Select all entries.
kok: सगळ्यो नोंदी निवडात

en: Select an image file.
kok: प्रतिमा फायल निवडात.

en: Select currency
kok: चलन निवडात

en: Select date to use for PriceDB lookups.
kok: मोलDB पळोवपाखातीर वापरपाक तारीक निवडात.

en: Select exact period that ends the reporting range.
kok: अहवाल व्याप्ती सोपोवपी योग्य काळ निवडात.

en: Select exact period that starts the reporting range.
kok: अहवाल व्याप्ती सुरू करपी योग्य काळ निवडात.

en: Select how to compute the Discount and Taxes
kok: सवलत आणि कर कशे मेजपाचे ते निवडात

en: Select image
kok: प्रतिमा निवडात

en: Select matching existing transaction
kok: जुळपी सद्याचे व्यवहार निवडात

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
kok: व्यवहार वगळपाचो ना निवडात (ताजी आयात जावची ना).

en: Select occurrence date above.
kok: वयर घडणूकेची तारीक निवडात.

en: Select possible duplicates
kok: शक्य ते डुप्लिकेट निवडात

en: Select security
kok: सुरक्षा निवडात

en: Select security/currency
kok: सुरक्षा/चलन निवडात

en: Select the Accounts to Compare
kok: तुलना करपाक खातीं निवडात

en: Select the Discount Type
kok: सवलत प्रकार निवडात

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
kok: तुमी ज्या खात्यान स्टॉक विभागणी वो विलिनीकरण नोंदोवपाक सोदता ते निवडात.

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
kok: निर्यात करपाची खातीं निवडात आणि गरज आसल्यार तारकेची व्याप्ती निवडात.

en: Select the currency to display the values of this report in.
kok: ह्या अहवालाची मोलां दाखोवपाक चलन निवडात.

en: Select the default account selection.
kok: मूळ खाते निवड निवडात.

en: Select the default selection.
kok: मूळ निवड निवडात.

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
kok: चिन्नचो व्यापार जाता तो विनीमय निवडात, वो गुंतवणूकीचो प्रकार (देखिक म्यूच्यूअल फंड्साखातीर FUND) निवडात. जर तुमका तुमचो विनीमय वो योग्य गुतवणूक प्रकार दिसना,तुमी नवो दिवपाक शकता.

en: Select user information here…
kok: हांगा वापरप्याची माहिती निवडात…

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
kok: पुराय वेळाखातीर संख्या दाखोवपाचे काय ना वो सरासरी ते निवडात देख दरेक म्हयन्यान.

en: Selected
kok: निवडील्ले

en: Selected Accounts
kok: खातीं निवडात

en: Sell
kok: विकात

en: Semi-Monthly
kok: निम-म्हयन्यान

en: Semi-annual
kok: निम- वर्सुकी

en: Semi-monthly
kok: निम मासिक

en: Semicolon (;)
kok: अर्धविराम (;)

en: Semicolon separated
kok: अर्धविरामान वेगळे केल्ले

en: Semicolon separated with quotes
kok: कोट्सांयंसत अर्धविरामान वेगळे केल्ले

en: Set a date format for this QIF file
kok: ह्या QIF फायलीखातीर तारीक स्वरूप थारायात

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
kok: नव्या फायलींचेर पुस्तक विकल्प नोंदवही/अहवालांचेर "Num" क्षेत्राखातीर split "कारवाय" क्षेत्र वापरपाक.

en: Set line width in pixels.
kok: ओळ रूंदाय पिक्सेलांनी थारायात.

en: Set preference for price list data
kok: दर वळेरी डेटाखातीर प्राधान्य थारायात

en: Set the "auto create" flag by default
kok: मूळाव्यान "आपसूंक तयार करात" बावटो थारायात

en: Set the "notify" flag by default
kok: मूळाव्यान "कळीत करात" बावटो थारायात

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
kok: नव्या तयार केल्ल्या शेड्यूल्ड व्यवहारांचेर 'आपसूंक तयार करात' बावटो थारायात.

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
kok: नव्या तयार केल्ल्या शेड्यूल्ड व्यवहारांचेर 'कळयात' बावटो थारायात.

en: Set the default QIF account name
kok: मूळ QIF खाते नाव थारायात

en: Set the report options you want using this dialog.
kok: ह्या संवादान वापरपाचे अहवाल पर्याय थारायात.

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
kok: थारायिल्ले व्यवहार कसल्योय परत परत डेटा नोंदी टाळपाखातीर थारायात.

en: Setup Account Period
kok: खाते काळ थारायात

en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
kok: कर अहवालांखातीर संबंधित खातीं थारायात, देखिक US आयकर

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
kok: कर्जाच्या परत फेडीखातीर शेड्यूल्ड व्यवहार थारायात

en: Setup selected accounts
kok: निवडील्ली खात्यांचो सेटअप करात

en: Share Price
kok: शेअर दर

en: Share decimal places
kok: दशांश स्थळां शेअर करात

en: Share price
kok: शेअर दर

en: Share quantity
kok: शेअर प्रमाण

en: Shares
kok: शेअर्स

en: Shares:
kok: वाटे:

en: Shipping Address
kok: शिपींग नामो

en: Shipping Contact
kok: शिपींग संपर्क

en: Shipping Information
kok: शिपींग माहिती

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
kok: GnuCash च्या सुरवातीक "आजची टीप" दाखयात

en: Show Account Code
kok: खाते कोड दाखयात

en: Show Actual
kok: खरे दाखयात

en: Show Asset & Liability
kok: मालमत्ता & देणी दाखयात

en: Show Average
kok: सरासरी दाखयात

en: Show Budget
kok: बजेट दाखयात

en: Show Column with Totals
kok: बेरजेसंयत स्तंभ दाखयात

en: Show Company Address
kok: कंपनी नामो दाखयात

en: Show Difference
kok: फरक दाखयात

en: Show Exchange Rates
kok: विनिमय दर दाखयात

en: Show Expense Column
kok: खर्चाचो स्तंभ दाखयात

en: Show Foreign Currencies
kok: विदेशी चलनां दाखयात

en: Show Full Account Name
kok: पुराय खाते नाव दाखयात

en: Show Full Account Names
kok: पुराय खाते नावां दाखयात

en: Show GnuCash version
kok: GnuCash आवृत्ती दाखयात

en: Show Hidden Accounts
kok: लिपील्ली खातीं दाखयात

en: Show Inactive Customers
kok: निष्क्रिय गिरायकां दाखयात

en: Show Income and Expenses?
kok: कमाई आणि खर्च दाखोवपाचे?

en: Show Income/Expense
kok: कमाई/खर्च दाखयात

en: Show Job name
kok: कामाचे नाव दाखयात

en: Show Job number
kok: कामाचो क्रमांक दाखयात

en: Show Lines with All Zeros
kok: सगळी शून्न्यां आशिल्यो ओळीं दाखयात

en: Show National Currencies
kok: राष्ट्रिय चलनां दाखयात

en: Show Net Profit
kok: निव्वळ नफो दाखयात

en: Show Net Worth
kok: नेट वर्थ दाखयात

en: Show Percents
kok: टक्के दाखयात

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
kok: अहवालावयल्या दरेक TXF कोड/खात्याखातीर TXF निर्यात परिमाणां दाखयात.

en: Show Totals
kok: बेरीज दाखयात

en: Show _All
kok: सगळे निवडात

en: Show _hidden accounts
kok: लिपील्ली खाती दाखयात

en: Show _log window
kok: लॉग विंडो दाखयात

en: Show _zero balance owners
kok: शून्य शिल्लक आशिल्ले मालक दाखयात

en: Show _zero total accounts
kok: शून्य एकूण खातीं दाखयात

en: Show a Net Worth bar?
kok: नेट वर्थ बार दाखोवपाचे?

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
kok: प्रत्येक नोंदवही टॅबाचेर बंद बटन दाखयात. हे वैशिश्ट्य 'बंद' मेन्यू वस्तीप्रमाणूच आसा.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
kok: मूळ अहवाल चलनान रूपांतरीत केल्ल्या सगळ्या खात्यांची एकूण बेरीज दाखयात

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
kok: मूळ अहवाल चलनान रूपांतर केल्ल्या सगळ्या खात्यांची एकूण बेरीज दाखयात.

en: Show accounting-style rules
kok: लेखा शैलीच्यो ओळी दाखयात

en: Show accounts that have been marked hidden.
kok: लिपील्ली म्हण खूण केल्ली खातीं दाखयात.

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
kok: ह्या खोलायेची खातीं दाखयात, खंयचोय हेर पर्याय ओव्हरायड करून

en: Show accounts which have a zero total value.
kok: शून्य एकूण मोल आशिल्ली खातीं दाखयात.

en: Show all splits in the current transaction
kok: सद्याच्या व्यवहारातल्यो सगळ्यो विभागण्यो दाखयात

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
kok: जरी शून्य शिल्ल्क आसली तरी सगळे विक्रेते/गिरायक दाखयात

en: Show an account's account code.
kok: खात्याचो खाते कोड दाखयात.

en: Show an account's account type.
kok: खात्याचो खाते प्रकार दाखयात.

en: Show an account's balance.
kok: खात्याची शिल्लक दाखयात.

en: Show an account's description.
kok: खात्याचे विवरण दाखयात.

en: Show an account's notes.
kok: खात्याच्यो टिपण्यो दाखयात.

en: Show auto-save confirmation _question
kok: आपसूक-जतनाय खात्री दिवपी प्रस्न दाखयात

en: Show auto-save explanation
kok: आपसूक स्पश्टीकरण जतनाय दाखयात

en: Show bills due reminder at startup
kok: भरपाच्या बिलांची याद सुरवेक करून दियात

en: Show bills due within this many days
kok: ह्या दिसांनी भरपाची बिलां दाखयात

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
kok: शून्य शिल्लक म्हण दाखोवपाच्या जाग्यार रिकामो जागो दाखयात.

en: Show close button on _notebook tabs
kok: वही टॅब्जांचेर बंद बटण दाखयात

en: Show close buttons on notebook tabs
kok: वही टॅब्जांचेर बंद बटण दाखयात

en: Show currencies in this dialog
kok: ह्या संवादातली चलनां दाखयात

en: Show customer aging overview for all customers
kok: सगळ्या गिरायकांखातीर गिरायक एजिंग अवलोकन दाखयात.

en: Show customer report
kok: गिरायकाचो अहवाल दाखयात

en: Show documentation
kok: दस्तावेजीकरण दाखयात

en: Show employee report
kok: कामगाराचो अहवाल दाखयात

en: Show entered and reconciled dates on selection
kok: निवडीर दिल्ल्यो आणि एकठाय केल्ल्यो तारकों दाखयात

en: Show full account names (including parent accounts).
kok: खात्यांची पुराय नावां दाखयात (पालक खात्यांसंयत).

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
kok: नोंदवहीन ओळींमदली आडवी शीम दाखयात. सक्रिय आसल्यार सेल्सांमदली शीम ठळक ओळीन दाखयली वतली. नाजाल्यार सेल्सांमदली शीम खूण केली वचची ना.

en: Show horizontal borders in a register
kok: नोंदवहीन आडव्यो शीमों दाखयात

en: Show horizontal borders on the cells.
kok: सेल्सांच्यो आडव्यो शीमों दाखयात.

en: Show listings
kok: लिस्टींग दाखयात

en: Show long account names
kok:  लांब खाते नावां दाखयात

en: Show non currency commodities
kok: बिगर चलन वस्ती दाखयात

en: Show number of shares
kok: वाट्यांची संख्या दाखयात

en: Show only open lots
kok: फकत उक्ते लॉट्स दाखयात

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
kok: नोंदवहीन आणि खाते निवड पॉपअपान फकत लिफ खात्यांची नावा दाखयात. मूळ वागणूक पुराय नाव दाखोवपाखातीर आसा, खाते ट्रीतल्या वाटेसंयत. हो पर्याय सक्रिय करप म्हळ्यार तुमी वेगळी लिफ नावां वापरतात.

en: Show plot
kok: प्लॉट दाखयात

en: Show preparer info
kok: तयार करप्याचो इंन्फो दाखयात

en: Show prices
kok: दर दाखयात

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
kok: QIF आयात सहायकांतली फक्त पाना - काय दस्तावेजीकरण दाखयात

en: Show splash scree_n
kok: स्प्लॅश पड्डो दाखयात

en: Show splash screen
kok: स्प्लॅश पड्डो दाखयात

en: Show splash screen at startup.
kok: सुरवेक स्प्लॅश पड्डो दाखयात.

en: Show subtotals
kok: उपबेरीज दाखयात

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
kok: निवडील्ल्या उपखाती आशिल्ल्या पालक खात्यांची उपबेरीज दाखयात.

en: Show table
kok: तक्टो दाखयात

en: Show the Account Color as Account Name Background.
kok: खाते रंग खाते नाव फांटभूय म्हण दाखयात.

en: Show the Account Color as background
kok: खाते रंग फांटभूय म्हण दाखयात

en: Show the Account Color as tab background.
kok: खाते रंग टॅब फांटभूय म्हण दाखयात.

en: Show the Account Color on tabs
kok: खाते रंग टॅब्ज म्हण दाखयात

en: Show the Asset and the Liability bars?
kok: एसेट आणि देणी बार्स दाखोवपाचे?

en: Show the calendar buttons
kok: कॅलेंडर बटण दाखयात

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
kok: कॅलेंडर बटण रद्द करात,आज आणि निवडात दाखयात.

en: Show the column with the expenses per customer.
kok: दरेक गिरायकाफाटल्या खर्चाचो स्तंभ दाखयात.

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
kok: विभागणी ओळीर पोस्टेड तारीक आणि एकठाय केल्ल्या तारके सकयल व्यवहार घाल्लो ती तारीक दाखयात.

en: Show the entered and reconcile dates
kok: दिल्ल्यो आणि एकठाय केल्ल्यो तारकों दाखयात

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
kok: दिल्ली तारीक आणि एकठाय केल्ली तारीक व्यवहार निवडीर दाखयात.

en: Show the exchange rates used.
kok: वापरिल्ले विनिमय दर दाखयात.

en: Show the full account name in legend?
kok: लेजंडातले पुराय खाते नाव दाखोवपाचे?

en: Show the income and expense accounts
kok: कमाई आणि खर्च खातीं दाखयात

en: Show the net profit?
kok: निव्वळ नफो दाखोवपाचो?

en: Show the new user window
kok: नवो वापरपी विंडो दाखयात

en: Show the percentage in legend?
kok: लेजंडातले टक्के दाखोवपाचे?

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
kok: ज्या गिरायकांक कळीत करपाच्या काळांत कसलोच व्यवहार ना तांका टेबल लायन्स दाखयात, ताकालागून स्तंभांनी सगळे शून्या दाखयतली.

en: Show the total balance in legend?
kok: लेजंडातली एकूण शिल्लक दाखोवपाचे?

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
kok: खोलायेच्या मर्यादेतल्या खात्यातली उपखात्यातल्या शिल्लकेसंयत, एकूण शिल्लक दाखयात.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
kok: नोंदवहीन इतले व्यवहार दाखयात. शून्य मोल म्हळ्यार सगळे व्यवहार दाखयात.

en: Show ticker symbols
kok: टिकर चिन्ना दाखयात

en: Show vendor aging overview for all vendors
kok: सगळ्या विक्रेत्यांखातीर विक्रेतो वय अवलोकन दाखयात.

en: Show vendor report
kok: विक्रेत्याचो अहवाल दाखयात

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
kok: नोंदवहीन स्तंभांमदीं उब्यो शीमों दाखयात. सक्रिय आसल्यार सेल्सामदली शीम ठळक ओळीन दाखयली वतली. नाजाल्यार सेल्सामदली शीम खूण केली वचची ना.

en: Show vertical borders in a register
kok: नोंदवहीन उब्यो शीमों दाखयात

en: Show vertical borders on the cells.
kok: सेल्सांच्यो उब्यो शीमों दाखयात.

en: Show your own company's address and the date of printing.
kok: तुमच्या स्वत:च्या कंपनीचो नामो आणि छापपाची तारीक दाखयात.

en: Show zero balance items
kok: शून्य शिल्लक वस्ती दाखयात

en: Show/hide the status bar on this window
kok: ह्या विंडोचेर स्टेटस बार दाखयात/लिपयात

en: Show/hide the summary bar on this window
kok: ह्या विंडोंत समरी बार दाखयात/लिपयात

en: Show/hide the toolbar on this window
kok: ह्या विंडोंत टूलबार पळयात/लिपयात

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
kok: एसेटस् शिलकीप्रमाण दिल्ल्या काळांतलो पाय चार्ट दाखयता

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
kok: दिल्ल्या काळ कालावधीप्रमाण खर्चासयत पाय चार्ट दाखयता

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
kok: दिल्ल्या काळ कालावधीप्रमाण प्राप्तीसयत पाय चार्ट दाखयता

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
kok: देणी शिलकीसयत दिल्ल्या काळांतलो पाय चार्ट दाखयता

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
kok: आठवड्याच्या दरेक दिसाच्या एकूण खर्चासंयत पाय चार्ट दाखयता

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
kok: आठवड्याच्या दरेक दिसाच्या एकूण कमाईसंयत पाय चार्ट दाखयता

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
kok: तक्ट्यातले दरेक खाते ताज्या नोंदवहीच्या विंडोन हायपरलिंक म्हण दाखयता.

en: Si_ngle
kok: एकोडे

en: Si_ze…
kok: आकार…

en: Sign Reverses
kok: चिन्न परती

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
kok: प्राप्ती आणि खर्च लेखांचेर रिव्हर्स शिल्लक सायन करात

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
kok: मुखार रिव्हर्स शिल्लक सायन करात: क्रेडिट कार्ड, पेयेबल, देणी, समभाग आणि प्राप्ती.

en: Significant Digits
kok: अर्थपूर्ण संख्या

en: Since Last Run…
kok: निमणे चल्ले तेन्नापासून…

en: Since _Last Run…
kok:  निमणे चलयल्ल्या वेळासांवन…

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
kok: तुमी नवी फायल तयार करता म्हण, पुस्तक विकल्प थारावपाक तुमका संवाद दिसतलो. हाजो GnuCash व्यवहार कशे आयाता करत हाजेर प्रभाव जाव येता. रद्द करीनास्तना आणि परत सुरू करीनास्तना तुमी ह्या पानार परत आयल्यार, तुमी फुडे वतना पुस्तक विकल्प थारावपाक दुसरेखेपों संवाद दाखयलो वचचो ना. तुमी मेनूतल्यान फायल->वैशिष्ट्यातल्यान तातून थेट प्रवेश करपाक शकतात.

en: Single Report
kok: एकोडो अहवाल

en: Single column Balance Sheet
kok: एक स्तंभी ताळेबंद

en: Six Months Ago
kok: स म्हयने पयली

en: Six Months Ago.
kok: स म्हयन्ये पयली.

en: Six Months Ahead
kok: स म्हयने फुडे

en: Six Months Ahead.
kok: स म्हयने फुडे आसा.

en: Skip Errors
kok: एरर्स वगळात

en: Smallest _fraction
kok: ल्हान फ्रॅक्शन

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
kok: ह्या वस्तीच्याल्हान रूपाचो संदर्भ दवरू येता.

en: Some characters have been converted according to your locale.
kok: तुमच्या लोकेलाप्रमाण काय अक्षरां रूपांतरीत केल्यात.

en: Some characters have been discarded.
kok: काय अक्षरां काडून उडयल्यात.

en: Sort %s by…
kok: न %s चे वर्गीकरण करात…

en: Sort By
kok: न वर्गीकरण करात

en: Sort Column
kok: स्तंभाचे वर्गीकरण करात

en: Sort Method
kok: पद्धतीचे वर्गीकरण करात

en: Sort Order
kok: वर्गीकरण क्रम

en: Sort _Order
kok: वर्गीकरण क्रम

en: Sort by action field.
kok: कारवाय क्षेत्रान वर्गीकरण करात.

en: Sort by amount.
kok: संख्येन वर्गीकरण करात.

en: Sort by date.
kok: तारकेन वर्गीकरण करात.

en: Sort by description.
kok: विवरणान वर्गीकरण करात.

en: Sort by memo.
kok: मेमोन वर्गीकरण करात.

en: Sort by notes field.
kok: टिपण्यो क्षेत्रान वर्गीकरण करात.

en: Sort by number.
kok: क्रमांकान वर्गीकरण करात.

en: Sort by the date of entry.
kok: नोंदीच्या तारकेन वर्गीकरण करात.

en: Sort by this criterion first.
kok: ह्या निकशान पयली वर्गीकरण करात.

en: Sort by this criterion second.
kok: ह्या निकशान दुसरे वर्गीकरण करात.

en: Sort companies by.
kok: न कंपनींचे वर्गीकरण करात.

en: Sort in descending order.
kok: उतरत्या क्रमान वर्गीकरण करात.

en: Sort order.
kok: वर्गीकरण क्रम.

en: Sort register by…
kok: न नोंदवहीचे वर्गीकरण करात…

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
kok: अक्षराप्रमाण व्यवहार टेंप्लेट्सांची वळेरेचे वर्गीकरण करात

en: Sorting
kok: वर्गीकरण करता

en: Source
kok: स्त्रोत

en: Space
kok: अंतर

en: Space between table cell edge and content.
kok: तक्टो सेल कडेमदलो आणि आशयामदलो जागो.

en: Space between table cells.
kok: तक्टो सेल्सांमदी जागो.

en: Specify Source Account
kok: स्त्रोत खाते स्पश्ट करात

en: Specify the page size and orientation for printing
kok: छापपाखातीर पान आकार आणि ओरिएंटेशन स्पश्ट करात.

en: Spend
kok: मोडात

en: Split
kok: विभागणी

en: Split Transaction
kok: व्यवहार विभागणी करात

en: Splits Account
kok: खाते विभागता

en: Splits Amount
kok: विभागणी रक्कम

en: Splits Memo
kok: विभागणी मेमो

en: Square
kok: चौकोन

en: St_yle Sheets
kok: शैली शीट्स

en: Stack overflow
kok: स्टॅक ओव्हरफ्लो

en: Stack underflow
kok: स्टॅक अंडरफ्लो

en: Start
kok: सुरू

en: Start Date
kok: सुरवेची तारीक

en: Start Date:
kok: सुरवेची तारीक:

en: Start of Adjusting/Closing
kok: एडजस्टिंग/क्लोजिंगची सुरवात

en: Start of accounting period
kok: लेखा काळाची सुरवात

en: Start of current quarter
kok: सद्याच्या तिमाहीची सुरवात

en: Start of next month
kok: फुडल्या म्हयन्याच्या सुरवेक

en: Start of next quarter
kok: फुडल्या तिमाहीची सुरवात

en: Start of next year
kok: फुडल्या वर्साची सुरवात

en: Start of previous accounting period
kok: फाटले खाते काळाची सुरवात

en: Start of previous month
kok: फाटल्या म्हयन्याच्या सुरवेक

en: Start of previous quarter
kok: फाटले तिमाहेची सुरवात

en: Start of previous year
kok: फाटल्या वर्साच्या सुरवेक

en: Start of reporting period.
kok: अहवाल दिवपाच्या काळाची सुरवात.

en: Start of this accounting period
kok: ह्या खाते काळाची सुरवात

en: Start of this month
kok: ह्या म्हयन्याच्या सुरवेक

en: Start of this quarter
kok: ह्या तिमाहेची सुरवात

en: Start of this year
kok: ह्या वर्साच्या सुरवेक

en: Starting Balance
kok: सुरवेची शिल्ल्क

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
kok: सुरवेची तारीक (जाने 1, 1970 तल्यान सेकंदानी )

en: Starting time period identifier
kok: वेळ ओळखूपी सुरू करता

en: Stat_us Bar
kok: स्थिती पट्टी

en: Statement Date
kok: निवेदन तारीक

en: Statement _Date
kok: स्टेटमेंट तारीक

en: Status
kok: स्थिती

en: Step Size
kok: पांवड्याचो आकार

en: Stock
kok: स्टॉक

en: Stock Accounts to report on.
kok: कळीत करपाक स्टॉक खाती.

en: Stock Split
kok: साठो विभागणी

en: Stock Split Account
kok: स्टॉक विभागणी खाते

en: Stock Split Assistant
kok: स्टॉक विभागणी सहयोगी

en: Stock Split Details
kok: साठो विभागणी तपशील

en: Stock Split Finish
kok: स्टॉक विभागणी सोपली

en: Stock account for security "%s"
kok: "%s" सुरक्षेखातीर स्टॉक खाते

en: Stocks
kok: साठो

en: Stop
kok: रावात

en: String Option
kok: स्ट्रिंग पर्याय

en: String to be placed as a footer.
kok: फूटर म्हण घालपाची स्ट्रिंग

en: Style Sheet Name
kok: शैली शीट नाव

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
kok: अहवाल कशे दाखयले वतात हाजेर शैली शीट्सांचो परिणाम जाता. तुमच्या अहवालाखातीर अहवाल विकल्प म्हण शैली शीट निवडात, आणि शैली शीट्स थारावपाक संपादन करात->शैली शीट्स मेनू वापरात.

en: Stylesheet
kok: स्टायलशीट

en: Su_mmary Bar
kok: समरी बार

en: Sub-subheading/total Cell Color
kok: उप-उपहेडींग/एकूण सेल रंग

en: Sub-total
kok: उपबेरीज

en: Subheading/Subtotal Cell Color
kok: उपहेडींग/उपबेरीज सेल रंग

en: Subtotal
kok: उपबेरीज

en: Subtotal according to the primary key?
kok: प्रायमरी की वयल्यान उपबेरीज?

en: Subtotal according to the secondary key?
kok: सेकंडरी की वयल्यान उपबेरीज?

en: Subtotal:
kok: सबटोटल:

en: Summary
kok: सार

en: Summary Page
kok: सार पान

en: Summary Text
kok: सार मजकूर

en: Sunday
kok: आयतार

en: Suppress $0.00 values
kok: सप्रेस $0.00 मोलां

en: Symbol
kok: चिन्न

en: T-Num
kok: T-नम

en: T-Ref
kok: T-संदर्भ

en: Ta_x Report Options
kok: कर अहवाल पर्याय

en: Ta_x included
kok: कर आसपावन घेतला

en: Ta_x related
kok: Ta_x संबंधित

en: Tab
kok: टॅब

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
kok: टॅब क्रमान स्मृतीतले व्यवहारांचेर हस्तांतराचो समावेश आसता

en: Table
kok: तक्टो

en: Table Cell Color
kok: तक्टो सेल रंग

en: Table border width
kok: तक्टो शीमेची रूंदाय

en: Table cell padding
kok: तक्टो सेल पॅडिंग

en: Table cell spacing
kok: तक्टो सेल मदले अंतर

en: Table for Exporting
kok: निर्यात करपाखातीर तक्टो

en: Tables
kok: तक्टे

en: Tax
kok: कर

en: Tax Amount
kok: कर संख्या

en: Tax Included?
kok: कर आसपावन घेतला?

en: Tax Info
kok: कर इंन्फो

en: Tax Invoice
kok: कर इनव्हॉयस

en: Tax Number
kok: कर क्रमांक

en: Tax Payment
kok: कराची दिवपाची रक्कम

en: Tax Rate
kok: कर दर

en: Tax Report & XML Export
kok: कर अहवाल & XML निर्यात

en: Tax Report / TXF Export
kok: कर अहवाल / TXF निर्यात

en: Tax Schedule Report & TXF Export
kok: कर शेड्यूल अहवाल & TXF निर्यात

en: Tax Schedule Report/TXF Export
kok: कर शेड्यूल अहवाल/TXF निर्यात

en: Tax Table
kok: कर तक्टो

en: Tax Tables
kok: कर तक्टे

en: Tax _Related
kok: कर संबंधित

en: Tax class
kok: कर वर्ग

en: Tax computed after discount is applied
kok: सवलती मागीर मेजील्लो कर लागू जाता

en: Tax entity type not specified
kok: कर एंटीटी प्रकार स्पश्ट करू ना

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
kok: कर तक्टो "%s" वापरान आसा. तुमी तो काडून उडोवपाक शकना.

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
kok: कर प्रकार %s: खाते प्रकाराखातीर अमान्य कोड %s

en: Tax-related but has no tax code
kok: कर-संबंधित पुण कर कोड ना

en: Tax:
kok: कर:

en: Taxable
kok: करपात्र

en: Taxable Income / Deductible Expenses
kok: करपात्र कमाई/वजाकरपायोग्य खर्च

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
kok: करपात्र उत्पन्न/ वजा खर्च/ .XML फायलीन निर्यात

en: Taxable Income/Deductible Expenses
kok: करपात्र कमाई/वजाकरपायोग्य खर्च

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
kok: करपात्र प्राप्ती/वजा खर्च व्यवहार तपशिलासंयत/ .TXF फायलींत निर्यात करात.

en: Taxable?
kok: करपात्र?

en: Taxes
kok: कर

en: Technicolor
kok: टेक्निकलर

en: Teller
kok: टेलर

en: Template Transaction
kok: टेंप्लेट व्यवहार

en: Template file
kok: टेंप्लेट फायल

en: Template file "~a" can not be read
kok: टेंप्लेट फायल "~a" वाचपाक शकना

en: Temporary Warnings
kok: तात्पुरत्यो शिटकावण्यो

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
kok: टर्म "%s" वापरांत आसा. तुमी ती काडून उडोवपाक शकनात.

en: Terms
kok: अटीं

en: Test Search Dialog
kok: चाचणी सोद संवाद

en: Testing
kok: चाचणी घेता

en: Text Color
kok: मजकुर रंग

en: Text cell
kok: मजकूर सेल

en: Text font
kok: मजकूर अक्षरसंच

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
kok: QIF फायल पयलीसांवन लोड केल्या.मात्शे हेर फायल निवडात.

en: That commodity already exists.
kok: ती वस्त पयलीसावन आसा.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
kok: ती डेटाबेस हेर वापरपी वापरता आसत, ज्या केसीन तुमी डेटाबेस उगडपाक जायना. तुमका किदे करपाचे आसा?

en: The Bad
kok: वायट

en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
kok:  %s तपास स्वरूप फायल '%s' आणि %s तपास स्वरूप फायल '%s' तले GUIDs जुळटा.

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
kok: GnuCash ऑनलायन म्यॅन्यूअलान खूपशी मदत करपी माहिती आसा. मदत मेनू सकयल तुमी म्यॅन्यूअलान प्रवेश करपाक शकतात.

en: The Good
kok: बरे

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
kok: तुमच्या कंपनीचो ID (देख 'कर-ID: 00-000000).

en: The Invoice must have at least one Entry.
kok: इनव्हॉयसान किमान एक नोंद आसपाक जाय.

en: The Job must be given a name.
kok: कामाक नाव दिवपाकूच जाय.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
kok: ऑनलायन बॅकिंग आयातान निवडील्ल्या काळाखातीर व्यवहार परतू ना.

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
kok: ऑनलायन बॅकिंग काम आजून चालू आसा; तुमका खरेच रद्द करपाचे आसा?

en: The Order must be given an ID.
kok: मागणेक ID दिवपाकूच जाय.

en: The Order must have at least one Entry.
kok: मागणेन किमान एक नोंद आसपाक जाय.

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
kok: PIN किमान %d अक्षरां लांब आसपाक जाय.
    तुमका परत यत्न करपाचो आसा?

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
kok: QIF फायल स्वरूप तारकेचे घटक दिंस,म्हयनो आणि वर्स खंयच्या क्रम छापले वता ते स्पश्ट करीना. चडश्या बाबतीन, विशिष्ट फायलीन खंयचे स्वरूप वापरान आसा ते आपसूक सोदपाक मेळटा. पुण, तुमी आताच आयात केल्ल्या फायलीन एकापरस चड शक्य स्वरूप आसा जातून डेटा बसपाक शकता.
    
    मात्शे फायलीखातीर तारकेचे स्वरूप निवडात. यूरोपियन सॉफ्टवेअरान तयार केल्ल्यो QIF फायलीं चडकरून "d-m-y" वो दिंस-म्हयनो-वर्स स्वरूपान आसपाक शकता, जंय US QIF फायलीं चडकरून "m-d-y" वो म्हयनो-दिंस-वर्स स्वरूपान.

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
kok: तुमी आताच लोड केल्ल्या QIF फायलीन फकत एका खात्याचो व्यवहार आसा अशे दिसता, पुण फायल त्या खात्याचे नाव स्पश्ट करीना.
    
    मात्शे त्या खात्याक नाव दियात. फायल जर दुसऱ्या खाते कार्यावळीतल्यान निर्यात केल्ली आसत, जाल्यार तुमी तेच खाते नाव वापरपाक जाय जे त्या कार्यावळीन वापरिल्ले.

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
kok: QIF आयात करपी सध्या बहु चलनी QIF फायली हाताळपाक शकना. तुमी आयात करता ती सगळी खाती त्याच चलनांत आसपाक जाय.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
kok: SQL डेटाबेस हेर वापरपी वापरतात, आणि ताणी लॉगऑफ करीना तोमेरेन सुदार करपाक शकना. सद्या जर हेर वापरपी ना, जाल्यार घुटमळपी लॉगीन सत्रां साफ करपाक शिकपाक दस्तावेजीकरणाक संपर्क करात.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
kok: शेड्यूल्ड व्यवहार संपादक आपसूंक ह्या व्यवहाराचो समतोल सामाळपाक शकना. तरी आसतना तो एंटर करपाचो?

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
kok: शेड्यूल्ड व्यवहार असुंतलीत आसा. तुमी हो प्रसंग सारको करपाक जाय.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
kok: URL %s क GnuCash च्या ह्या आवृत्तेचे फाटबळ ना.

en: The URL address of your website.
kok: तुमच्या वेबसाटीचो URL नामो.

en: The Ugly
kok: अग्ली

en: The account %s does not allow transactions.
kok: %s खाते व्यवहार करपाक दिना.

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
kok: %s खाते अस्तित्वान ना. तुमका ते तयार करपाचे आसा?

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
kok: %s खाते प्लेसहोल्डर खाते आसा आणि व्यवहार करपाक दिना. मात्शे वेगळे खाते निवडात.

en: The account %s will be deleted.
kok: %s खाते काडून उडयले वतले.

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
kok: खाते संतुलित ना. तुमी सोपोवपाक सोदता?

en: The account must be given a name.
kok: खात्याक नाव दिवपाक जाय.

en: The address of your business.
kok: तुमच्या व्यवसायाचो नामो.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
kok: मूल्य शून्य आसा वो मूल्य क्षेत्राचो योग्य अर्थ लावपाक जायना. तुमच्या थळाव्या स्थापितांच्या तुलनेंत, तुमी दशांश बिंदू आणि स्वल्पविराम घुस्पयला आसू येता. हाकालागून वैध ऑनलायन हस्तांतर काम जावपाक शकना.

en: The amount of time between data points.
kok: डेटा बिंदूंमजगतीचो वेळ.

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
kok: ह्या इनव्हॉयसाखातीर दिवपाची रक्कम.
    
    तुमी जर इनव्हॉयस निवडला, GnuCash ताका दिवपाची रक्कम सांगतले. तुमच्यान ही रक्कम काय प्रमाणांत दिंवपाक बदलू येता वो चड दिवपाक.
    
    जर चड दिले वो इनव्हॉयस निवडूंक ना, GnuCash उरिल्ली रक्कम आपशींच ह्या कंपनेच्या पयल्या न भरिल्ल्या इनव्हॉयसाक दितले.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
kok: कामाची तयरी करतना बॅकेंडाक एरर मेळलो. हे काम कार्यान्वित करप शक्य ना.
    
    चड करून बँक तुमच्या निवडील्ल्या कामाक फाटबळ दिना वो तुमचे ऑनलायन बॅकिंग खात्याक हे काम कार्यान्वित करपाची परवानगी ना. अदिक एरर संदेश तुमच्या कंसोल लॉगार दिसू येता.
    
    तुमका काम परत एंटर करपाचे आसा?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
kok: कामाची तयारी करतना बॅकएंडाक एरर मेळलो. हे काम कार्यान्वित करप शक्य ना.
    
    चड करून बँक तुमी निवडील्ल्या कामाक फाटबळ दिना वो तुमच्या ऑनलायन बँक खात्याक हे काम कार्यान्वित करपाची परवानगी ना. अदिक एरर संदेश तुमच्या कंसोल लॉगार दिसू शकता.
    
    तुमका काम परत एंटर करपाचे आसा?

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
kok: प्रतिसाद म्हण बँकेन शिल्लक माहिती धाडल्या.
    तुमका ती आयात करपाची आसा?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
kok: बँकेन प्रतिसादान व्यवहाराची माहिती धाडल्या.
    तुमका ते आयात करपाचे आसा?

en: The book was closed successfully.
kok: पुस्तक यशस्विपणान बंद जाला.

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
kok: नोंद शिल्लक खात्याच्या सद्याच्या एकठाय केल्ल्या शिल्लकीकडे समान आसा.

en: The boolean option is ~a.
kok: बुलियन पर्याय आसा ~a.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
kok: खात्याच्या नावाच्या भागामजगती वापल्ली वचपी अक्षर. कायदेशीर मोल म्हळ्यार कसलेय एक अक्षर अक्षरां वो संख्येबगर, वो मुखावेली कसलीय स्ट्रींग: "अर्धविराम" "स्लॅश", "बॅकस्लॅश", "आडी" आणि "पूर्णविराम".

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
kok: सुसंगत करपाक संपादित खात्याची भुरगी "%s" प्रकारान बदलुपाक जाय.

en: The combination date option is ~a.
kok: संयोग तारीक विकल्प आसा ~a.

en: The company associated with this payment.
kok: दिवपाच्या रकमेसंयत संबंधित कंपनी.

en: The company for this report.
kok:  ह्या अहवालाखातीर कंपनी.

en: The contact person to print on invoices.
kok: इनव्हॉयसार छापपाचो संपर्क करपाचो मनीस.

en: The current date.
kok: सद्याती तारीक.

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
kok: सद्याची नोंद बदल्ल्या. पुण, ही नोंद सद्याच्या क्रमाची भाग आसा. तुमका बदल रेकॉर्ड करपाचो आसा आणि तुमचो क्रम बदलपाचो आसा?

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
kok: सध्याची नोंद बदल्ल्या. तुमी ती कशी जतनाय करपाक सोदता?

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
kok: सद्याचो टेंप्लेट व्यवहार बदल्ला. तुमका बदल रेकॉर्ड करपाचे आसात?

en: The current time is ~a.
kok: सद्याची वेळ आसा ~a.

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
kok: सद्याचो व्यवहार बदल्ला. व्यवहाराची नकल करच्या पयली, वो नकल रद्द करच्या पयली तुमका बदल रेकॉर्ड करपाचे आसात?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
kok: सद्याचो व्यवहार बदल्ला. ह्या नोंदीची नकल करच्यापयली तुमका बदल रेकॉर्ड करपाचे आसात, वो नकल करप रद्द करपाचे?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
kok: सद्याचो व्यवहार बदल्ला. नव्या व्यवहारान वचच्या पयली तुमका बदल रेकॉर्ड करपाचे आसात, बदल दुर्लक्ष करपाचे आसात, वो बदलिल्ल्या व्यवहारान परत येवपाचे आसा?

en: The current transaction is not balanced.
kok: सध्याचो व्यवहार संतुलित ना

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
kok: गिरायक ID क्रमांक. रिकामो सोडल्यार तुमचेखातीर योग्य क्रमांक निवडलो वतलो

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
kok: फुडल्या म्हयन्यांत बिलांक लागू करपाक निमणो दिस. निमण्या दिसा उपरांत, बिला मुखावेल्या म्हयन्यांक लागू जातात. नकारात्मक मोल म्हयन्याच्या शेवटाक सावन् परते मेजले वता.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
kok:  %s डेटाबेस अस्तित्वान ना अशे दिसता. तुमका ती तयार करपाची आसा?

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
kok: डेटाबेस फकत-वाचपाखातीर उगडल्या. तुमी तीजी हेर जाग्यार जतनाय करपाची आसा?

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
kok: ह्या व्यवहाराची तारीक ह्या पुस्तकाखातीर थारायल्ल्या "फकत-वाचपाखातीर थ्रेशोल्ड" परस पोन्नी आसा. हे स्थापित फायल->वैशिष्ट्या->खाती न बदलुपाक येता.

en: The date option is ~a.
kok: तारीक पर्याय ~a आसा.

en: The day of the month bills are due
kok: बिल्स सोपील्लो म्हयन्यातलो दिस

en: The default check printing font
kok: मुळावो तपास छापप अक्षरसंच

en: The default check printing font.
kok: मुळावो चेक छापपाचो अक्षरसंच.

en: The default date format used for fancy printed dates.
kok: छापिल्ल्या फँसी तारकांखातीर वापरिल्ले मुळावे तारकेचे स्वरूप.

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
kok: तपास छापतना वापरपाचो मुळावो अक्षरसंच. हे मोल तपास विवरण फायलींन स्पश्ट केल्ल्या खंयच्याय अक्षरसंचान वयर बरयले वतले.

en: The default tax table to apply to customers.
kok: गिरायकांक लागू करपाचो मूळ कर तक्टो

en: The default tax table to apply to vendors.
kok: विक्रेत्यांक लागू करपाचो मूळ कर तक्टो

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
kok: बिलींग काळाचे विवरण,इनव्हॉयसार छापील्ले

en: The discount percentage applied if paid early.
kok: बेगिन फारिक केल्यार लागू जावपी सवलतीची टक्केवारी.

en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
kok: डावनलोड केल्ली ऑनलायन बॅकिंग शिल्लक शून्य आसा.
    
    एक तर ही बरोबर शिल्लक आसा, वो तुमची बँक ऑनलायन बॅकिंगच्या ह्या आवृत्तेन डानवलोड केल्ल्या शिल्लकाक फाटबळ दिना. दुसऱ्याबाबतीन ऑनलायन बॅकिंग (AqBanking वो HBCI) सेटअपाखातीर तुमी दुसरो ऑनलायन बॅकिंग आवृत्ती क्रमांक निवडपाक जाय. मागीर, ऑनलायन बॅकिंग शिल्लक परत डावनलोड करपाचो यत्न करात.

en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
kok[0]: ह्या पुस्तकांत मेळिल्ली सगळ्यांत पयलीची व्यवहार तारीक ही %s. वयर केल्ल्या निवडीचेर आदारून, हे पुस्तक %d पुस्तकांत विभागले वतले.
kok[1]: ह्या पुस्तकांत मेळिल्ली सगळ्यांत पयलीची व्यवहार तारीक ही %s. वयर केल्ल्या निवडीचेर आदारून, हे पुस्तक %d पुस्तकांत विभागले वतले.

en: The electronic tax number of your business
kok: तुमच्या व्यवसायाचो इलेक्ट्रॉनिक कर क्रमांक

en: The email address of your business.
kok: तुमच्या व्यवसायाचो ईमेल नामो.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
kok: कामगार ID क्रमांक. रिकामो सोडल्यार तुमचेखातीर योग्य क्रमांक निवडलो वतलो

en: The entered account could not be found.
kok: दिल्ले खाते सोदपाक शकना.

en: The entered date of the duplicated transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
kok: नकल केल्ल्या व्यवहाराची दिल्ली तारीक ह्या पुस्तकाखातीर थारायल्ल्या "फकत-वाचपाखातीर थ्रेशोल्ड" परस पोन्नी आसा. हे स्थापित फायल->वैशिष्ट्या->खाती न बदलुपाक येता.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
kok: खर्च खातीं जंय नफो दिवपाक खर्च रेकॉर्ड जातात जे विक्रीतल्यान वजा जातात

en: The fax number of your business.
kok: तुमच्या व्यवसायाचो फॅक्स क्रमांक.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
kok: %s फायल पयलीच अस्तित्वांत आसा. तुमी तिचे वयर बरोवपाक सोदता?

en: The file %s is empty.
kok:  %s फायल रिकामी आसा.

en: The file could not be reopened.
kok: फायल परतून उगडपाक शकना.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
kok: ह्या अहवालासंयत वापरपाचे CSS शैलीशीटाचे फायलनाव. स्पश्ट केल्यार, ही फायल तुमच्या .gnucash निदेशिकेन आसपाक जाय, वो GnuCash प्रतिष्ठापन निदेशिकेंनी योग्य जाग्यार आसपाक जाय.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
kok: ह्या अहवालासंयत वापरपाच्या CSS शैलीशीटाचे फायलनाव. ही फायल एकतर तुमच्या .gnucash निदेशिकेन आसपाक जाय, नाजाल्यार GnuCash प्रतिष्ठापन निदेशिकेंन योग्य जाग्यार आसपाक जाय.

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
kok: ह्या अहवालाच्या eguile टेंप्लेट भागाचे फायलनाव. ही फायल तुमच्या .gnucash निदेशिकेन आसपाक जाय, वो GnuCash प्रतिष्ठापन निदेशिकेंनी योग्य जाग्यार आसपाक जाय.

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
kok: ह्या अहवालाच्या eguile टेंप्लेट भागाचे फायलनाव. ही फायल एकतर तुमच्या .gnucash निदेशिकेन आसपाक जाय, नाजाल्यार GnuCash प्रतिष्ठापन निदेशिकेंन योग्य जाग्यार आसपाक जाय.

en: The file type of file %s is unknown.
kok:  %s फायल प्रकारची फायल अज्ञात आसा.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
kok: फायल/URL %s न GnuCash डेटा ना वो डेटा इबाडला.

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
kok: मुखावयलो शेड्यूल्ड व्यवहार काडून उडयल्ल्या खात्याचो संदर्भ दिता आणि आता तो सारको करपाक जाय. संपादन करपाक OK दामात.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
kok: तारकेखातीर स्वरूप->स्ट्रिंग रूपांतर आयच्या तारकेखातीर.

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
kok: बील क्रमांक निर्माण करपाक वापरपाची स्वरूप स्ट्रिंग. ही printf-शैली स्वरूप स्ट्रिंग आसा.

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
kok: गिरायक क्रमांक निर्माण करपाक वापरपाची स्वरूप स्ट्रिंग. ही printf-शैली स्वरूप स्ट्रिंग आसा.

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
kok: कामगार क्रमांक निर्माण करपाक वापरपाची स्वरूप स्ट्रिंग. ही printf-शैली स्वरूप स्ट्रिंग आसा.

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
kok: खर्च व्हावचर क्रमांक निर्माण करपाक वापरपाची स्वरूप स्ट्रिंग. ही printf-शैली स्वरूप स्ट्रिंग आसा.

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
kok: इनव्हॉयस क्रमांक निर्माण करपाक वापरपाची स्वरूप स्ट्रिंग. ही printf-शैली स्वरूप स्ट्रिंग आसा.

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
kok: नोकरी क्रमांक निर्माण करपाक वापरपाची स्वरूप स्ट्रिंग. ही printf-शैली स्वरूप स्ट्रिंग आसा.

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
kok: मागणी क्रमांक निर्माण करपाक वापरपाची स्वरूप स्ट्रिंग. ही printf-शैली स्वरूप स्ट्रिंग आसा.

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
kok: विक्रेतो क्रमांक निर्माण करपाक वापरपाची स्वरूप स्ट्रिंग. ही printf-शैली स्वरूप स्ट्रिंग आसा.

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
kok: नकारात्मक रक्कमेखातीर वापरपाचे स्वरूपण: लिडिंग चिन्न वो कंस.

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
kok: कमाई खातीं जंय विक्री आणि कमाई रेकॉर्ड केल्या.

en: The input file can not be opened.
kok: आदान फायल उगडपाक शकना.

en: The interest rate cannot be zero.
kok: व्याज दर शून्य आसपाक शकना.

en: The internal name of the Billing Term.
kok: बिलींग काळाचे अंतर्गत नाव.

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
kok: इनव्हॉयस ID क्रमांक. रिकामो सोडल्यार तुमचेखातीर योग्य क्रमांक निवडलो वतलो

en: The invoice report to be used for printing.
kok: छापपाखातीर वापरपाचो इनव्हॉयस अहवाल.

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
kok: काम ID क्रमांक. रिकामो सोडल्यार तुमचेखातीर योग्य क्रमांक निवडलो वतलो

en: The last day of the month for the early payment discount.
kok: बेगिन भरिल्ल्या रकमेवेले सवलतीखातीर म्हयन्याचो निमणो दिस

en: The list of Scheduled Transactions
kok: शेड्यूल्ड व्यवहारांची वळेरी

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
kok: तुमी निवडील्ली लॉग फायल वाचपाक येना. फायल हेडर ओळखीचो ना.

en: The log file you selected was empty.
kok: तुमी निवडील्ली लॉग फायल रिकामी आशिल्ली.

en: The minimum number of invoice entries to display.
kok: दाखोवपाच्या इनव्हॉयस नोंदींची किमान संख्या.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
kok: जुळणी वळेरेन दाखोवपाचे क्षमताय जुळणेक जाय ते किमान गुण.,

en: The multi-choice option is ~a.
kok: भौ-निवड पर्याय ~a आसा.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
kok: इनव्हॉयस छापपाखातीर वापरपाच्या अहवालाचे नाव.

en: The name of your business.
kok: तुमच्या व्यवसायाचे नाव.

en: The next tip to show.
kok: दाखोवपाची फुडली टिप.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
kok: पोस्ट करपाच्या तारकेउपरांतचो दिस जेन्ना बेगीन रक्कम दिल्ल्याबद्दल सवलत लागू जातली.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
kok: पोस्ट तारकेमागीर बिल फारिक करपाच्या दिसांची संख्या.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
kok: शेअर क्रमांकाखातीर वापरपाच्या दशांशाच्या जाग्यांची संख्या.

en: The number of leading digits to keep when rounding
kok: हिशोब करतना दवरुपाच्या आघाडीच्या आकड्यांची संख्या.

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
kok: हार्डडिस्कांत डेटा फायल जतनाय आपशीच सुरू जावचेपयली मिनिटांची संख्या. जर शू्न्य आसत, आपशीच जतनाय सुरू जावची ना.

en: The number of payments cannot be negative.
kok: दिवपाच्या रकमेची संख्या नकारात्मक आसपाक शकना.

en: The number of payments cannot be zero.
kok: दिवपाच्या रकमेची संख्या शून्य आसपाक शकना.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
kok: उरिल्ल्या घडणूकांची (%d) संख्या एकूण घडणूकांच्या (%d) संख्येपरस चड आसा.

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
kok: प्रस्न विंडो बंद जावच्या पयली आणि बदलांची आपसूक जतनाय जातामेरेन रावपाच्या सेकंदांची संख्या.

en: The number option formatted as currency is ~a.
kok: चलन म्हण स्वरूपण केल्लो क्रमांक पर्याय ~a आसा.

en: The number option is ~a.
kok: क्रमांक पर्याय %~a आसा.

en: The numeric ID of the report.
kok: अहवालाचो सांख्यिक ID.

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
kok: ऑर्डर ID क्रमांक. जर रिकामो दवल्लो जाल्यार योग्य क्रमांक तुमचेखातीर निवडलो वतलो.

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
kok: पानाचो सकयलो दावो कोनसो सुरवेचो बिंदू आसा.

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
kok: पानाचो वयलो दावो कोनसो सुरवेचो बिंदू आसा.

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
kok: %s मालक काडून उडयलो वतलो.
    तुमका खरेच अशे करपाचे आसा?

en: The percentage discount applied for early payment.
kok: बेगिन भरिल्ल्या रकमेखातीर लागू केल्ली सवलतीची टक्केवारी

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
kok: कोणाक पैशे दिवपाचे हे स्पश्ट करपाखातीर वाक्य.

en: The phrase used to introduce the company contact.
kok: कंपनीच्या संपर्काची ओळख करून दिवपाक वापरपाचो वाक्यप्रचार.

en: The position of paned window when it was last closed.
kok: निमणे बंद जाल्ले तेन्ना पेन्ड विंडोचे थळ.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
kok: पोस्ट कारवाय रद्द जाली कारण सगळे विनिमय दर दिंवक नाशिल्ले.

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
kok: फाटलो बील क्रमांक तयार जाला. फुडलो बील क्रमांक तयार करपाक हो क्रमांक वाडयलो वतलो.

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
kok: फाटलो गिरायक क्रमांक तयार जाला. फुडलो गिरायक क्रमांक तयार करपाक हो क्रमांक वाडयलो वतलो.

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
kok: फाटलो कामगार क्रमांक तयार जाला. फुडलो कामगार क्रमांक तयार करपाक हो क्रमांक वाडयलो वतलो.

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
kok: फाटलो खर्च व्हावचर क्रमांक तयार जाला. फुडलो खर्च व्हावचर क्रमांक तयार करपाक हो क्रमांक वाडयलो वतलो.

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
kok: फाटलो इनव्हॉयस क्रमांक तयार जाला. फुडलो इनव्हॉयस क्रमांक तयार करपाक हो क्रमांक वाडयलो वतलो.

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
kok: फाटलो नोकरी क्रमांक तयार जाला. फुडलो नोकरी क्रमांक तयार करपाक हो क्रमांक वाडयलो वतलो.

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
kok: फाटलो मागणी क्रमांक तयार जाला. फुडलो मागणी क्रमांक तयार करपाक हो क्रमांक वाडयलो वतलो.

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
kok: फाटलो वेक्रेतो क्रमांक तयार जाला. फुडलो विक्रेतो क्रमांक तयार करपाक हो क्रमांक वाडयलो वतलो.

en: The relative date option is ~a.
kok: संबंधित तारीक पर्याय ~a आसा.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
kok: शेड्यूल्ड व्यवहार संपादक लवचिक वारंवारिताय कॉनफिगरेटरासंयत येता. व्यवहार शेड्यूल्ड करपाक मूळ वारंवारितायेन सदा, सप्तुकी आणि म्हयन्यान चो आसपाव आसता. पुण अदिक अद्ययावत येवजणों लेगीत थारावपाक मेळटा. काय देखीकां:
    
    दरेक तीन सप्तकांनी व्यवहार शेड्यूल्ड करपाक, तुमी मूळ सप्तुकी वारंवारिताय निवडपाक शकतात आणि मागीर 'दरेक 3 सप्तकांनी' थारावपाक शकता.
    
    दरेक वर्सान व्यवहार शेड्यूल्ड करपाक तुमी मूळ म्हयन्यान वारंवारिताय निवडपाक शकतात आणि मागीर 'दरेक 12 म्हयन्यांनी' थारावपाक शकता.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
kok: निवडील्लो खाते प्रकार निवडील्ल्या एका पालकासंयत सुसंगत ना.

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
kok: निवडील्ल्या खात्यांनी निवडील्ल्या वेळेखातीर डेटा/व्यवहार ना (वो फकत शून्या)

en: The selected amount cannot be cleared.
kok: निवडील्ली संख्या साफ करपाक शकना.

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
kok: दुभाजक अक्षर "%s" चो एक वो अदिक खाते नावानी वापर जाता.
    
    हाकालागून अनपेक्षित वागणूक जातली. एकतर खाते नावां बदलात वो दुसरे दुभाजक अक्षर निवडात.
    
    सकयल तुमका अमान्य खाते नावांची वळेरी मेळटली:
    %s

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
kok:  URL %s सर्वरान एरर आयलो वो वायट वो इबाडिल्लो डेटा मेळलो.

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
kok: ऑनलायन बँकिंग खातीं GnuCash खात्यांसंयत जुळोवपाक सेटअप आता सोपला. तुमी आता त्या खात्यांचेर ऑनलायन बँकिंग कारावायांची विनंती करापक शकतात.
    
    तुमका हेर बँक वापरपी, वो खाते जोडपाचे आसल्यार, तुमी हो सहयोगी केन्नाय सुरू करपाक शकतात.
    
    आता "लागू करात" दामात.

en: The source of price information.
kok: दर माहितेचो स्त्रोत.

en: The specified URL could not be loaded.
kok: स्पश्ट केल्लो URL लागू जांवक ना.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
kok: विभागणेची संख्या शून्य आसा, म्हण विनीमय दराची गरज ना.

en: The string option is ~a.
kok: स्ट्रिंग पर्याय ~a आसा.

en: The subtotal value of this entry
kok: ह्या नोंदीचे उपबेरीज मोल

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
kok: कर तक्टो %s अस्तित्वान ना. तुमका तो तयार करपाचो आसा?

en: The title of the report.
kok: अहवालाचे शिर्षक.

en: The total tax of this entry
kok: ह्या नोंदीचो एकूण कर

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
kok: हस्तांतर आणि पोस्ट खाती वेगवेगळ्या चलनांकडेन जोडिल्ली आसात. विनिमय दर स्पश्ट करात.

en: The two currencies involved equal each other.
kok: दोनूय चलनां एकमेकांवरीच

en: The type of graph to generate.
kok: तयार करपाच्या ग्राफाचो प्रकार.

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
kok: ह्या व्यवहाराखातीर दिल्ली मोलां असुसंगत आसा. तुमका खंयचे मोल परत मेजपाचे आसा?

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
kok: विक्रेतो ID क्रमांक. रिकामो सोडल्यार तुमचेखातीर योग्य क्रमांक निवडलो वतलो

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
kok: %d दिव नाशिल्ले आणि %d डिकोड करपाक मेळनाशिल्ले शब्द आसात. मात्शे एनकोडींग्ज जोडात.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
kok: %d दिव नाशिल्ले शब्द आसात. मात्शे तांचेविशीं ठरयात वो एनकोडींग्ज जोडात.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
kok: %d डिकोड करपाक मेळनाशिल्ले शब्द आसात. मात्शे एनकोडींग्ज जोडात.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
kok: ह्या वेळार एंटर करापचे शेड्यूल्ड व्यवहार ना.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
kok[0]: ह्या वेळार कायच शेड्यूल्ड व्यवहार एंटर करपाचे ना. (%d व्यवहार आपसूंक तयार जाला)
kok[1]: ह्या वेळार कायच शेड्यूल्ड व्यवहार एंटर करपाचे ना. (%d व्यवहार आपसूंक तयार जाल्यात)

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
kok[0]: ह्या वेळार दिवपाक शेड्यूल्ड व्ययवहार ना.(एक व्यवहार आपसूक तयार जाता)
kok[1]: ह्या वेळार दिवपाक शेड्यूल्ड व्ययवहार ना.(%d व्यवहार आपसूक तयार जातात)

en: There are no options for this report.
kok: ह्या अहवालाखातीर पर्याय ना.

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
kok: GnuCash कडेन सुरवात करतना चडशे नवे वापरपी करपाक सोदतात त्यो पूर्वनियोजित कृती आसात. हातूंतली एक सकयल्यान निवडात आणि <i>OK</i> बटण क्लीक करात वो तुमी जर तातूंतली करपाक सोदनात जाल्यार <i>रद्द</i> बटण दामात.

en: There is a duplicate check format file.
kok: डुप्लिकेट तपासणी स्वरूप फायल आसा.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
kok: एक सिद्धान्त आसा की जर कोणीय विश्र्व किदे आसा आणि ते हांगा किद्याक आसा हे सोदून काडले, जाल्यार ते तात्काळ गायब जातले आणि ताचेपरस चड विचित्र आणि गूढ अशे किदे तरी तयार जातले.
    आणिक एक सिद्धान्त आसा की ते घडिल्ले आसा.
    
    डग्लस एडम्स, "द रेस्तराँ एट द एंड ऑफ द युनिव्हर्स"

en: There is already an account with that name.
kok: त्या नावाचे खाते पयलीसांवन आसा.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
kok: निवडील्ल्या वस्तींखातीर निवडील्ल्या वेळान दर माहिती उपलब्द ना.

en: There must be some number of occurrences.
kok: घडणूकांची काय संख्या आसपाक जाय.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
kok: निर्यातान आडमेळ आयला, हाजे कारण जाग्याचे अभाव, परवानग्यो वो फोल्डरान प्रवेश नासप जाव येता. फुडल्या लॉगिंगाखातीर ट्रेस फायल तपासात!
    तुमका डिबगींग सक्रिय करचे पडू येता.

en: There was a problem with the import.
kok: आयातान आडमेळ आयिल्लो.

en: There was an error accessing %s.
kok: %s न प्रवेश मेळयतना त्रुटी

en: There was an error parsing the file %s.
kok: %s फायल पार्स करतना एरर आयलो.

en: There was an error parsing the file.
kok: फायल पार्स करतना एरर.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
kok: फायल वाचतना एरर आयलो. तुमका फुडे वचपाचे आसा?

en: There was an error saving the file.
    
    %s
kok: फायलीची जतनाय करतना एरर आयलो.
    
    %s

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
kok: निवडील्ल्या वस्तींखातीर निवडील्ल्या वेळान फकत एक दर मेळील्लो. हो गरजेचो प्लॉट दिना.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
kok: हे F::Q कोट स्त्रोत आसात जे इंटरनेटावयल्या एकोड्या सायटीवयल्यान माहिती मेळयतात. ती सायट उपलब्ध नासल्यार, तुमी कोट्स मेळोवपाक शकचे ना.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
kok: हे F::Q कोट स्त्रोत आसात जे इंटरनेटावयल्या भौ सायटीवयल्यान माहिती मेळयतात. एक सायट उपलब्ध नासल्यार, F::Q हेर सायटीवयल्यान माहिती मेळोवपाचो यत्न करपाक शकता

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
kok: हे कोट स्त्रोत जे हालीच हांका जोडले गेले F::Q. GnuCash क खबर ना की हे स्त्रोत इंटरनेटावेल्या एका सायटीतल्यान माहिती मेळयतात काय अनेक सायटीतल्यान.

en: These lines were ignored during import
kok: आयातीवेळार ह्या ओळींकडेन दुर्लक्ष जाले.

en: Third Option
kok: तुसरो पर्याय

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
kok: ह्या डेटासंचान ही GnuCash ची आवृत्ती फाटबळ न दिवपी वैशिष्ट्या आसात. मुखावयल्या वैशिष्ट्यांक फाटबळ दिवपाक तुमी GnuCash ची नवी आवृत्ती वपारपाक जाय:

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
kok: हो शेड्यूल्ड व्यवहार बदल्ला; तुमका खरेच रद्द करपाचो आसा?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
kok: ह्या खात्यान वाचपायोग्य व्यवहार आसात जे काडून उडोवपाक येवचे ना.

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
kok: ह्या खात्यान व्यवहार आसात.तुमका ह्या व्यवहारांसंयत किदे करपाचे आसा?

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
kok: हे खाते सध्या उतरणींतले फक्त प्लेसहोल्डर म्हण आसा. व्यवहार या खात्यान पोस्टेड नासू येता, फकत ह्या खात्याच्या उप- खात्यांत.

en: This account register is read-only.
kok: हे खाते नोंदवही फकत वाचपाखातीर.

en: This account should usually be of type expense or asset.
kok: हे खाते खर्च वो मालमत्ता प्रकाराचे आसपाक जाय.

en: This account should usually be of type income.
kok: उत्पन्न प्रकाराचे हे खाते आसपाक जाय

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
kok: हो सहायक तुमका स्टॉक विभागणी वो स्टॉक एकत्रिकरण नोंदोवपाक मदत करतलो.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
kok: हो सहयोगी तुमका खाते काळ थारावपाक आणि वापरपाक मदत करतलो.
    
    धोको: हे वैशिष्ट्य ह्या वेळार सारके चलना; ताजो विकास जावपाचो आसा. हाका लागून तुमचो डेटा इबाडू येता!

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
kok: ह्या वस्तीक दर कोट्स आसात. तुमका निवडील्ली वस्त आणी ताज्यो दर कोट्स काडून उडोवपाची आसा हाजी खात्री आसा?

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
kok: ही डेटाबेस GnuCash च्या नव्या आवृत्तेतली आसा. ही आवृत्ती ती वाचपाक शकता, पुण सुरक्षित पणान तातून जतनाय करपाक शकना. तुमी फायल->म्हण जतनाय करात करतामेरेन ती फकत-वाचपाखातीर म्हण खूण केली वतली,पुण पोन्न्या आवृत्तेन बरयतना डेटा शेणपाची शक्यता आसा.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
kok: ही डेटाबेस GnuCash च्या पोन्न्या आवृत्तेतल्यान आसा. ती सद्याच्या आवृत्तेन सुदारपाक OK क्लीक करात. ती फकत वाचपाची खूण करपाक रद्द करात.

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
kok: हो संवाद तुमका परत एकठाय केल्ल्या विभागणेचे आशय बदलपाक दिवच्या पयली सादर करतात. हे बदल करपाक दिल्यार फुडले परत एकठाय करप कठीण जांव येता.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
kok: हो संवाद तुमका दर कोट्स जोडील्ली वस्त काडून उडोवपाक दिवच्या पयली सादर करतात. वस्त काडून उडोवप कोट्स सुद्धा काडून उडयतले.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
kok: हो संवाद वस्त काडून उडोवपाक दिवच्या पयली सादर करतात.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
kok: हो संवाद परत एकठाय केल्ल्यो विभागण्यो आशिल्लो व्यवहार काडून उडोवपाक दिवच्या पयली सादर करतात. अशे करप नोंदवहीचे परत एकठाय केल्ले मोल उडयतले आणि फुडे परत एकठाय करप कठीण करतले.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
kok: हो संवाद तुमका व्यवहार काडून उडोवपाक दिवच्या पयली सादर करतले.

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
kok: हो संवाद तुमका एका वेळार खूप दर कोट्स काडून उडोवपाक दिवच्या पयली सादर करतले.

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
kok: हो संवाद तुमका दिवपायोग्य खातीं/स्विकारपायोग्य खात्यांचे संपादन करपाक दिवच्यापयली दाखयलो वता. हे खाते प्रकार व्यवसाय वैशिष्ट्यांखातीर राखीव आसतात आणि क्वचित म्यॅन्यूअली बदलुपाक जाय.

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
kok: हो संवाद तुमी व्यवहार विभागणेक परत एकठाय करू नाका म्हण खूण करपाक दिवच्या पयली सादर करतात. अशे करप नोंदवहीचे परत एकठाय केल्ले मोल काडून उडयतले आणि फुडे परत एकठाय करप कठीण करू शकता.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
kok: हो संवाद परत एकठाय केल्ली विभागणी व्यवहारातल्यान काडपाक दिवच्यापयली सादर केलो वता. अशे करप परत नोंदवहीचे एकठाय केल्ले मोल काडून उडयतले आणि भविष्यान परत एकठाय करप कठीण करू शकता.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
kok: हो संवाद तुमका व्यवहारातल्यान विभागणी काडून उडोवपाक दिवच्या पयली सादर करतले.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
kok: हो संवाद सगळ्यो विभागण्यो (कांय परत एकठाय केल्ल्या विभागण्यांसंयत)व्यवहारातल्यान काडपाक दिवच्यापयली सादर केलो वता. अशे करप परत नोंदवहीचे एकठाय केल्ले मोल काडून उडयतले आणि भविष्यान परत एकठाय करप कठीण करू शकता.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
kok: हो संवाद तुमका व्यवहारातल्यान सगळ्यो विभागण्यो काडून उडोवपाक दिवच्या पयली सादर करतले.

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
kok: हो संवाद जर तुमी एकावेळार भौखात्यातल्यान चेक्स छापपाचो यत्न केल्यार सादर केलो वता.

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
kok: हो संवाद फकत वाचपाखातीर आशिल्ले नोंदवही उगडटकेर सादर केलो वता.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
kok: हो संवाद तुमी बदलिल्ल्या इनव्हॉयस नोंदीची नकल करपाचो यत्न करता तेन्ना सादर केलो वता. बदलिल्लो डेटाची एकतर जतनाय जावपाक जाय वो नकल करप रद्द करपाक जाय.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
kok: हो संवाद तुमी बदलिल्ल्या व्यवहाराची नकल करपाचो यत्न करता तेन्ना सादर केलो वता. बदलिल्लो डेटाची एकतर जतनाय जावपाक जाय वो नकल करप रद्द करपाक जाय.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
kok: हो संवाद तुमी बदलिल्ल्या इनव्हॉयस नोंदीभायर येवपाचो यत्न करता तेन्ना सादर केलो वता. बदलिल्लो डेटाची एकतर जतनाय जावपाक जाय वो काडून उडोवपाक जाय.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
kok: हो संवाद तुमी बदलिल्ल्या व्यवहाराभायर येवपाचो यत्न करता तेन्ना सादर केलो वता. बदलिल्लो डेटाची एकतर जतनाय जावपाक जाय वो काडून उडोवपाक जाय.

en: This encoding has been added to the list already.
kok: हे एनकोडींग पयलीच वळेरेन जोडला.

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
kok: ही नोंद मागणेकडेन जोडिल्ली आसा आमि तातूतल्यानूय काडली वतली!

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
kok: ह्या क्षेत्रांत आताच उगडिल्ल्या फायलीचो पुराय मार्ग आसा.

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
kok: ह्या क्षेत्रान फुडल्या सद्या उगडील्ल्या फायलीची पुराय वाट आसा.

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
kok: ह्या क्षेत्रान ह्या विंडोन वापरल्ले निमणे वाटनाव आसा. फुडले फावट विंडो उगडटकेर ताजो वापर सुरवेचे फायलनाव/वाटनाव करतले.

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
kok: हे क्षेत्र पयलीच्या दिसांची संख्या स्पश्ट करता जेन्ना GnuCash भरपाची बिला तपासतले. हे मोल जर "भरपाचे आसा तेन्ना कळीत करात" स्थापित सक्रिय आसा जाल्यारूच फकत वापल्ले वतले .

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
kok: जुळपी आयात केल्ले व्यवहार विचारांत घेवपी अदिक फी हे क्षेत्र स्पश्ट करता. काय जाग्यांनी व्यापारी ATMs (वित्तीय संस्थांच्या मालकेची नाशिल्ली) बसयल्ली आसतात जशी किराणा दुकानांनी. ही ATMs तांचे शुल्क वेगळो व्यवहार वो तुमची म्हयन्याळी बँकिंग फी म्हण दाखोवचे बदलाक थेट त्या रकमेक जोडटात. देखीक, तुमी जर $100 काडले आणि तुमका $101,50 अदिक इंटरॅक शुल्क दिले, जर तुमी मॅन्युअली ते $100 घाले, जाल्यार रक्कम जुळची ना. तुमी तुमच्या क्षेत्रातली चडात चड शुल्क (तुमच्या थळाव्या चलनांत) थारावपाक जाय, जाकालागून व्यवहार जुळटलो.

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
kok: हे क्षेत्र किमान जुळपी स्कोअर जो संभाव्य जुळपी व्यवहाराक मॅच वळेरेंत दाखोवपाक जाय तो स्पश्ट करता.

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
kok: हे क्षेत्र भऱपाच्या स्वयंचलित दशांश बिंदूंची संख्या दाखयता

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
kok: हे क्षेत्र थ्रेशोल्ड स्पश्ट करता ज्याच्या वयर जुळपी व्यवहार मूळाव्यान साफ केले वतले. व्यवहार जाच्या बऱ्या जुळणेचे गुण हिरव्या झोनान आसा (ह्या साफ थ्रेशोल्डाच्या वयर वो समान) मूळाव्यान साफ केलो वतलो.

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
kok: हे क्षेत्र सकयली सुरवात स्पश्ट करता जंय जुळपी व्यवहार आपशीच जोडलो वतलो. ज्या व्यवहाराचो बरो जुळपी स्कोअर हो रेड झोन (दृश्य किमान स्कोअरापरस वयर पुण एड मॅच स्कोअरइतलो वो कमी) GnuCash फायलीक मुळावे रीतीन जोडलो वतलो.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
kok: ही फायल GnuCash च्या पोन्न्या आवृत्तेतली आसा आणि ह्या आवृत्तेन जतनाय करतकेर ती सुदाल्ली वतली. तुमी GnuCash च्या पोन्न्या आवृत्तेन जतनाय केल्ली फायल वाचपाक शकचे ( "फायल पार्स करतना एरर" कळयलो वतलो). पोन्न्या आवृत्तेची जतनाय करपाक जाय जाल्यार, जतनाय करीनास्तना भायर सरात.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
kok: ही फायल GnuCash च्या पोन्न्या आवृत्तेतल्यान आसा. तुमका फुडे वचपाचे आसा?

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
kok: ही फायल/URL GnuCash च्या नव्या आवृत्तेतली अशे दिसता. ह्या डेटासंयत काम करपाक तुमी तुमची GnuCas ची आवृत्ती अपग्रेड करपाक जाय.

en: This is a boolean option.
kok: हो बुलियन पर्याय.

en: This is a color option.
kok: हो रंग विकल्प आसा.

en: This is a combination date option.
kok: हो एकठाय तारीक विकल्प.

en: This is a date option.
kok: हो तारीक विकल्प आसा.

en: This is a development version. It may or may not work.
kok: ही उदरगत आवृत्ती आसा. ती काम करत वो ना.

en: This is a list option.
kok: हो वळेरी विकल्प आसा.

en: This is a multi choice option.
kok: हो भौ निवड पर्याय.

en: This is a number option.
kok: हो क्रमांक पर्याय.

en: This is a relative date option.
kok: हो संबंधित तारकेचो विकल्प.

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
kok: ही पांवड्या-पांवड्यानी GnuCash संयत कर्जाची परतफेड करपाची पद्धत आसा. ह्या मदतीन, तुमी परत भरपाच्या तपशीलासंयत तुमच्या कर्जाचो तपशील आणि परतफेड घालपाक शकतात. ती माहिती वापरून, योग्य शेड्यूल्ड व्यवहार तयार केलो वतलो.
    
    तुमी चूक केल्यार वो मागीर बदल करपाचे आसल्यार, तुमी तयार केल्लो शेड्यूल्ड व्यवहार थेट संपादित करपाक शकतात.

en: This is a string option.
kok: हो स्ट्रिंग विकल्प आसा.

en: This is an account list option.
kok: हो खाते वळेरी विकल्प आसा.

en: This is an invalid encoding.
kok: हे अमान्य एनकोडींग आसा.

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
kok: हो वापरपाच्या पयली स्पश्ट केल्ल्या तारीक स्वरूपाचो सांख्यिक ओळखूपी आसा.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
kok: हो व्यवहार नोंद करपाक हे विभागणी एंकरिंग. तुमी ते नोंदवही विंडोतल्यान काडून न उडोंव येता. तुमच्यान पुराय व्यवहार या विंडोतल्यान काडू येता, वो तुमच्यान ह्या त्याच व्यवहाराची वेगळी बाजू दाखोवपी नोंदवहींत वचू येता आणि त्या नोंदवहीतल्यान विभागणी काडून उडोव येता.

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
kok: ही की वही टॅब्सची कमाल रुंदाय दाखयता. जर टॅबांतलो मजकूर ह्या मोलापरस लांब आसत (चाचणी अंदाजित) जाल्यार टॅब लेबलाक मदी कट येतलो आणि थंय एलिप्सीस घातले वतले.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
kok: ह्या मागणेन इनव्हॉयस करू नाशिल्ल्यो नोंदी आसात. तुमका ते सगळ्यो नोंदी इनव्हॉस करच्यापयली बंद कारपाचे आसा हाजी खात्री आसा?

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
kok: हे पान संबंधित आयकर खात्यांखातीर व्यवहार तपशील दाखयता

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
kok: हे पान तुमची करपात्र कमाई आणि वजा करपायोग्य खर्च दाखयता.

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
kok: ही कार्यावळ एका वेळार फकत एक मोल मेजपाक शकता. तुमी सगळ्यांखातीर मोलां दिवपाक जाय पुण एक प्रमाण.

en: This register does not support editing exchange rates.
kok: ही नोंदवही संपादन करपी विनीमय दरांक फाटबळ दिना.

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
kok: ह्या नोंदवहीन व्यवहारातले बदल उल्ल्यात. तुमका ह्या व्यवहाराच्या बदलांची जतनाय करपाची आसा, व्यवहार काडून उडोवपाचो आसा, वो कारवाय रद्द करापाचो आसा?

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
kok: आयात फायल पार्स करपाक वापरिल्ली नियमित अभिव्यक्ती. तुमच्या गरजांप्रमाण बदल घडयात.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
kok: हे अहवाल फकत गिरायकाच्या (विक्री) इनव्हॉयसांकूच डिझायन केला. विकल्प मेनू फकत <em>इनव्हॉयस</em>निवडुपाकूच वापरात, बिल वो खर्चाचे व्हाऊचर करपाक न्ही

en: This report requires a customer to be selected.
kok: ह्या अहवालाखातीर गिरायक निवडपाची गरज आसा.

en: This report requires a employee to be selected.
kok: ह्या अहवालाखातीर कामगार निवडपाची गरज आसा.

en: This report requires you to specify certain report options.
kok: ह्या अहवालाक काय अहवाल पर्याय स्पश्ट करपाक जाय.

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
kok: हो अहवाल तुमच्या खात्यांखातीर आयकराकडे संबंधित व्यवहार तपशील दाखयता

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
kok: हो अहवाल तुमची करपात्र कमाई आणि वजा करपायोग्य खर्च दाखयता.

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
kok: सोद निकालांत एकापरस चड खात्यांतली विभागणी आसा. ते सगळे एकाच खात्यांतले नासले तरीय तुमी तपास छापपाक सोदता?

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
kok: विवरण,टिपण्यो आणि मेमो क्षेत्रांखातीर आपसूंक पुराय सुरू जावच्यापयली हे अक्षरांची संख्या थारायता.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
kok: हे स्थापित काय खात्यांच्या शिल्लकाची सायन परती करपाक दिता सकारात्मक ते नकारात्मक, वो परते. "कमाई-खर्च" हे स्थापित नकारात्मक खर्च आणि सकारात्मक कमाई पळोवपाक सोदता त्या वापरप्यांखातीर आसा. "क्रेडिट" हे स्थापित खात्याची डेबिट/क्रेडिट स्थिती दाखोवपी शिल्लक पळोवपाक सोदता त्या वापरप्यांखातीर आसा. "काय ना" हे स्थापित खंयच्याच शिल्लकाची सायन परती करीना.

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
kok: हे स्थापित PDF निर्याताखातीर फायलनाव निवडटा. ही तीन युक्तिवादांसंयत sprintf(3) स्ट्रिंग आसा: "%1$s" अहवालाचे नाव देखीक "ईनव्हॉयस". "%2$s" अहवालाचो क्रमांक, जो ईनव्हॉयस अहवालाखातीर ईनव्हॉयस क्रमांक आसा. "%3$s" अहवालाची तारीक, फायलनाव-तारीक-स्वरूप स्थापितान स्वरूपण केल्ली. टीप: फायलनावांनी परवानगी नाशिल्ली खंयचीय अक्षरां, देखीक '/', निमण्या फायलनावान अंडरस्कोरान बदल्ली वतली '_'.

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
kok: हे स्थापित GnuCash न तारको कशो दाखोवपाच्यो ते निवडता. या स्थापिताखातीर संभाव्य मोल जावन आसा "लोकेल" सिस्टम लोकेल स्थापित वापरपाखातीर, "ce" काँटिनेंटल युरोप शैलीच्या तारकांखातीर, "iso" ISO 8601 प्रमाणित तारकांखातीर , "uk" युनायटेड किंग्डम शैलीच्या तारखेखातीर आणि "us" युनायटेड स्टेटस शैलीच्या तारखांखातीर

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
kok: हे स्थापित PDF निर्यातातल्या फायलनावान तारकों कश्यो वापल्लो वातात तो प्रकार निवडटा. ह्या स्थापिताखातीर शक्य मोलां आसात, "लोकेल" व्यवस्था लोकेल स्थापित वापरपाखातीर, "ce" कॉन्टिनेंटल यूरोप शैलीच्या तारकांखातीर, "iso" ISO 8601 प्रमाणित तारकांखातीर , "uk" यूनायटेड किंगडम शैलीच्या तारकांखातीर, आणि "us" यूनायटेड स्टेट्स शैलीच्या तारकांखातीर.

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
kok: ह्या स्थापितान सद्या उगडील्ल्या फायल मेनून दवरपाक खूप फायलीं आसतात. फायल इतिहास अक्षम करपाक हे मोल शून्य म्हण थारावपाक मेळटा. ह्या क्रमांकाक कमाल मोल 10 आसा.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
kok: हे स्थापित अहवालांखातीर वापरिल्ल्या मुळाव्या चलनार नियंत्रण दवरता. "लोकेल" म्हण थारायल्यार GnuCash मुळावे चलन वापरप्याच्या लोकेल स्थापितातल्यान मेळयतले. "हेर" म्हण थारायल्यार, GnuCash चलन-हेर की न स्पश्ट केल्ले स्थापित वापरतले.

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
kok: नफो/तोटो मेजपान हे स्थापित निमण्या तारकेच्या संचार नियंत्रण दवरता जर निमणी-निवड स्थापित "निश्चित" म्हण थारायल्ले आसल्यार. ह्या क्षेत्रान जानेवारी 1, 1970 च्यान सेकंदानी तारीक दाखयल्ली आसपाक जाय.

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
kok: नफो/तोटो मेजपान हे स्थापित निमण्या तारकेच्या संचार नियंत्रण दवरता जर निमणी-निवड स्थापित "निश्चित" सोडून दुसरे किदे तरी थारायल्ले आसल्यार. ह्या क्षेत्रान 0 आणी 8 मदले मोल आसपाक जाय.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
kok: हे स्थापित नव्या खात्यांखातीर मुळाव्या चलनाच्या स्त्रोतार नियंत्रण दवरता. "लोकेल" म्हण थारायल्यार GnuCash मुळावे चलन वापरप्याच्या लोकेल स्थापितातल्यान मेळयतले. "हेर" म्हण थारायल्यार, GnuCash चलन-हेर की न स्पश्ट केल्ले स्थापित वापरतले.

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
kok: नफो/तोटो मेजपान हे स्थापित सुरवेच्या तारकेच्या संचार नियंत्रण दवरता जर सुरवेची-निवड स्थापित "निश्चित" म्हण थारायल्ले आसल्यार. ह्या क्षेत्रान जानेवारी 1, 1970 च्यान सेकंदानी तारीक दाखयल्ली आसपाक जाय.

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
kok: नफो/तोटो मेजपान हे स्थापित सुरवेच्या तारकेच्या संचार नियंत्रण दवरता जर सुरवेची-निवड स्थापित "निश्चित" सोडून दुसरे किदे तरी थारायल्ले आसल्यार. ह्या क्षेत्रान 0 आणि 8 मदले मोल आसपाक जाय.

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
kok: नफो/तोटो मेजपान हे स्थापित निमण्या तारकेच्या प्रकारार नियंत्रण दवरता. "निश्चित" म्हण थारायल्यार GnuCash निमणी-तारीक की न स्पश्ट केल्ली निमणी तारीक मेळतले. दुसरे किदेतरी म्हण थारायल्यार, GnuCash निमणो-काळ की न स्पश्ट केल्ली निमणी तारीक मेळतले.

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
kok: नफो/तोटो मेजपान हे स्थापित सुरवेच्या तारकेच्या प्रकारार नियंत्रण दवरता. "निश्चित" म्हण थारायल्यार GnuCash सुरवेची-तारीक की न स्पश्ट केल्ली सुरवेची तारीक मेळतले. दुसरे किदेतरी म्हण थारायल्यार, GnuCash सुरवेचो-काळ की न स्पश्ट केल्ली सुरवेची तारीक मेळतले.

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
kok: दिल्लो स्तंभ दृश्यान दिसतलो काय ना हाजेर हे स्थापित नियंत्रण दवरता.TRUE म्हळ्यार दिसतलो, FALSE म्हळ्यार लिपतलो.

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
kok: हे स्थापित विंडो निमणी केन्ना बंद केल्ली तेन्नाचो आकार आणि स्थिती दाखयता. संख्या ह्यो विंडोच्या वयल्या दाव्या कोनशाचे X आणि Y कोऑर्डिनेटस् आणि विंडोची रुंदाय आणि उंचाय.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
kok: हे स्थापित विंगडविंगड पानांखातीर सार पट्टी काडपाची शीम ठरयता. शक्य मोलां आसात "वयर" आणि "सकयल". मूळाव्यान "सकयल".

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
kok: हे स्थापित वहीतली पानां बदलपाक टॅब्ज काडिल्ली शीम ठरयता. शक्य मोलां आसात "वयर", "दावे", "सकयल" आणि "उजवे". मूळाव्यान "वयर".

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
kok: हे स्थापित सगळ्यो वस्तीं सद्याच्या वर्गान सोदपाच्यो वो सद्याच्या वर्गातल्या फकत 'सक्रिय' वस्तींनी ते दाखयता.

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
kok: हे स्थापित CSV फायली आयात करतना डेटा स्वरूप स्पश्ट करता. AqBanking लायब्ररी खूप आयात स्वरूपां दिता ("प्रोफायल्स" म्हण) जातली तुमी हांगा एक निवडपाक शकतात.

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
kok: हे स्थापित DTAUS फायली आयात करतना डेटा स्वरूप स्पश्ट करता. AqBanking लायब्ररी खूप आयात स्वरूपां दिता ("प्रोफायल्स" म्हण) जातली तुमी हांगा एक निवडपाक शकतात.

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
kok: हे स्थापित SWIFT MT940 फायली आयात करतना डेटा स्वरूप स्पश्ट करता. AqBanking लायब्ररी खूप आयात स्वरूपां दिता ("प्रोफायल्स" म्हण) जातली तुमी हांगा एक निवडपाक शकतात.

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
kok: हे स्थापित SWIFT MT942 फायली आयात करतना डेटा स्वरूप स्पश्ट करता. AqBanking लायब्ररी खूप आयात स्वरूपां दिता ("प्रोफायल्स" म्हण) जातली तुमी हांगा एक निवडपाक शकतात.

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
kok: चलन-निवड स्थापित "हेर" म्हण थारायल्यार हे स्थापित मूळ खात्यांखातीर वापरिल्ले मूळ चलन स्पश्ट करता. ह्या क्षेत्रान चलनाखातीर तीन अक्षरी ISO 4217 कोड आसपाक जाय (देख. USD, GBP, RUB).

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
kok: हे स्थापित पोन्ने लॉग/बॅकअप फायलीं कितल्या दिसामागीर काडून उडल्यो वतल्यो त्या दिसांची संख्या स्पश्ट करता (0 = केन्नाच ना).

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
kok: हे स्थापित पोन्ने लॉग/बॅकअप फायलींसंयत किदे करपाचे ते स्पश्ट करता. "सदा" म्हळ्यार सगळ्यो पोन्न्यो फायलीं दवरात. तुमी जतनाय करता त्या दरेक वेळार, फायलीची पोन्नी आवृत्ती काडून उडयली वता. "दिंस" म्हळ्यार पोन्न्यो फायलीं खूप दिसांखातीर दवरात. कितले दिस ते 'दवरात-दिंस' की न स्पश्ट केले वता.

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
kok: हे स्थापित दिल्ल्या स्तंभाची रूंदाय पिक्सेलांनी साठयता.

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
kok: ह्या व्यवहारान परत एकठाय केल्ल्यो विभागण्यो आसात. त्यो बदलप योग्य विचार न्ही कारण ताका लागून तुमची परत एकठाय केल्ली शिल्लक सोपतली.

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
kok: ह्या व्यवहारान भौ विभागण्यो आसात; सगळे पळोवपाक विभागणी बटण दामात

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
kok: हो व्यवहार स्टॉक विभागणी आसा; तपशील पळोवपाक विभागणी बटण दामात

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
kok: हो व्यवहार पयलीसावन हेर नोंदवहीन संपादित जाता. मात्शे थंय संपदान करप पयली सोपयात.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
kok: हो व्यवहार टिपणेसंयत फकत वाचपाखातीर म्हण खूण केला: '%s'

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
kok: हो व्यवहार गिरायकाक दिवपाची गरज आसा. मात्शे सकयले गिरायक निवडात.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
kok: हो व्यवहार विक्रेत्याक दिवपाची गरज आसा. मात्शे सकयलो विक्रेतो निवडात.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
kok: ह्या व्यवहाराक चडकरून तुमची मध्यस्थी जाय वो ताजी आयात असंतुलीत जातली.

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
kok: ह्या व्यवहाराक तुमची मध्यस्थी जाय वो ताजी आयात जावची NOT.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
kok: हो व्यवहार संतुलीत आयात जातलो (तुमका तरीय जोडणी वो लक्ष्य खाते दोनदा तपासपाचे आसतले).

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok: ह्या मोलान चेकावयल्या तारीक ओळीच्या सुरवेखातीर X,Y कॉर्डीनेट्स आसात. कॉर्डीनेट्स स्पश्ट केल्ल्या चेक थळाच्या सकयल्या दाव्या कोनश्याक साकून आसात.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok: ह्या मोलान चेकावयल्या मेमो ओळीच्या सुरवेखातीर X,Y कॉर्डीनेट्स आसात. कॉर्डीनेट्स स्पश्ट केल्ल्या चेक थळाच्या सकयल्या दाव्या कोनश्याक साकून आसात.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok: चेकाचेर टिपणी ओळीच्या सुरवातीखातीरचे X,Y कोऑर्डिनेटस् ह्या मोलांत आसात. स्पश्ट केल्ल्या चेक स्थितीच्या सकयल्या दाव्या कोनशातले को ऑर्डिनेटस् आसात.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok: ह्या मोलान चेकावयल्या सांख्यिक संख्येच्या ओळीच्या सुरवेखातीर X,Y कॉर्डीनेट्स आसात. कॉर्डीनेट्स स्पश्ट केल्ल्या चेक थळाच्या सकयल्या दाव्या कोनश्याक साकून आसात.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok: चेकाचेर फेडार्थीच्या नामो ओळीच्या सुरवातीखातीरचे X,Y कोऑर्डिनेटस् ह्या मोलांत आसात. स्पश्ट केल्ल्या चेक स्थितीच्या सकयल्या दाव्या कोनशातले को ऑर्डिनेटस् आसात.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
kok: ह्या मोलांत चेकाच्या पेयी ओळीच्या सुरवेचे X,Y कोऑर्डिनेटस् आसात.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok: चेकाचेर विभागणीच्या खाते ओळीच्या सुरवातीखातीरचे X,Y कोऑर्डिनेटस् ह्या मोलांत आसात. स्पश्ट केल्ल्या चेक स्थितीच्या सकयल्या दाव्या कोनशातले को ऑर्डिनेटस् आसात.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok: चेकाचेर विभागणीच्या संख्येच्या सुरवातीखातीरचे X,Y कोऑर्डिनेटस् ह्या मोलांत आसात. स्पश्ट केल्ल्या चेक स्थितीच्या सकयल्या दाव्या कोनशातले को ऑर्डिनेटस् आसात.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok: चेकाचेर विभागणीच्या मेमो ओळीचे सुरवातीखातीरचे X,Y कोऑर्डिनेटस् ह्या मोलांत आसात. स्पश्ट केल्ल्या चेक स्थितीच्या सकयल्या दाव्या कोनशातले को ऑर्डिनेटस् आसात.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok: ह्या मोलान चेकावयल्या बरयल्ल्या संख्या ओळीच्या सुरवेखातीर X,Y कॉर्डीनेट्स आसात. कॉर्डीनेट्स स्पश्ट केल्ल्या चेक थळाच्या सकयल्या दाव्या कोनश्याक साकून आसात.

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
kok: ह्या मोलांत पुराय चेकाखातीर X,Y ऑफसेट आसात. कोऑर्डिनेटस्् हे विशिश्ट चेक स्थितीच्या सकयल्या दाव्या कोनशातल्यान आसात.

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
kok: हे मोल पयली स्पश्ट केल्ले तपास पद्दती वापरपाक स्पश्ट करता. खबर आशिल्ल्या तपास पद्दतीची ही मार्गदर्शक संख्या.

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
kok: अशे केल्यार व्यवहाराचो विस्तार करतकेर निवड रिकाम्या विभागणेन हालयली वतली.

en: Three Months Ago
kok: तीन म्हयने पयली

en: Three Months Ago.
kok: तीन म्हयन्ये पयली.

en: Three Months Ahead
kok: तीन म्हयने फुडे

en: Three Months Ahead.
kok: तीन म्हयने फुडे आसा.

en: Thursday
kok: बेरेस्तार

en: Time to _wait for answer
kok: जापेखातीर रावपाची वेळ

en: Time to wait for answer
kok: जापेखातीर रावपाची वेळ

en: Time_zone
kok: टायम झोन

en: Timezone
kok: टायमझोन

en: Title
kok: शिर्षक

en: Title for this report.
kok: ह्या अहवालाचे शिर्षक.

en: Title placeholder
kok: शिर्षक प्लेसहोल्डर

en: To
kok: क

en: To Amount
kok: संख्येक

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
kok: भौ - विभागणी हस्तांतर जशे पेबॅक विथ मल्टीपल डिडक्शन्स घालपाखातीर, टूलबारवेल्या विभागणी बटणार क्लीक करात. वैकल्पिकरीतीन तुमी दृश्य मेन्यूंत रजिस्टर शैलीचे स्वयंचलित- विभागणी लेजर वो व्यवहार जर्नल निवडूं येता.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
kok: नोंदवहीच्या बदली क्षेत्रान खात्यांचो मेनू वाडोवपाक, मेनू की वो Ctrl-सकयल की दामात.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
kok: मुखएल विंडोनी भौ टॅब्जांमदी बदलुपाक, कंट्रोल+पान वयर/सकयल दामात.

en: To text
kok:  मजकूराक

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
kok: वेगवेगळ्या चलनांच्या खात्यांमजगती निधी हस्तांतर करपाखातीर, रजिस्टर टूलबारांत हस्तांतर बटणार क्लीक करात, खाते निवडात, आणि विनिमय दर घालपाखातीर चलन हस्तांतर विकल्प वो हेर चलनाची रक्कम उपलब्ध जातली.

en: To-Create
kok: तयार करपाक

en: To_p
kok: वयर

en: Toda_y
kok: आज

en: Today
kok: आज

en: Top
kok: वयर

en: Tot Credit
kok: एकूण क्रेडिट

en: Tot Debit
kok: एकूण डेबिट

en: Tot Shares
kok: एकूण वाटो

en: Total
kok: एकूण

en: Total (%s)
kok: एकूण (%s)

en: Total (Period)
kok: एकूण (काळ)

en: Total (Report)
kok: एकूण (अहवाल)

en: Total Assets
kok: एकूण एसेट्स

en: Total Cash:
kok: एकूण रोकड:

en: Total Charge:
kok: एकूण शुल्क:

en: Total Credit
kok: एकूऩ क्रेडीट

en: Total Credits
kok: एकूण क्रेडिट्स

en: Total Debits
kok: एकूण डेबिट्स

en: Total Due
kok: एकूण दिवपाचे

en: Total Equity
kok: एकूण समभाग

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
kok: एकूण समभाग, व्यापार आणि देणी

en: Total Expenses
kok: एकूण खर्च

en: Total For
kok: खातीर एकूण

en: Total Gain
kok: एकूण कमाई

en: Total Liabilities
kok: एकूण देणी

en: Total Liabilities & Equity
kok: एकूण देणी आणि समभाग

en: Total Price
kok: एकूण दर

en: Total Retained Earnings
kok: एकूण जाल्ली प्राप्ती

en: Total Retained Losses
kok: एकूण जाल्ले नुकसान

en: Total Return
kok: एकूण परतावो

en: Total Revenue
kok: एकूण महसूल

en: Total Trading
kok: एकूण व्यापार

en: Total Value Credits
kok: एकूण मोल क्रेडिट्स

en: Total Value Debits
kok: एकूण मोल डेबिट्स

en: Total label cell
kok: एकूण लेबल सेल

en: Total number cell
kok: एकूण क्रमांक सेल

en: Total:
kok: एकूण:

en: Totals
kok: एकूण

en: Tra_nsaction
kok: व्यवहार

en: Tradable commodities
kok: व्यापारयोग्य वस्ती

en: Trading
kok: व्यापार

en: Trading Accounts
kok: व्यापार खातीं

en: Trading Gains
kok: व्यापारी लाभ

en: Trading Losses
kok: व्यापारी नुकसान

en: Trans Number
kok: व्यवहार क्रमांक

en: Transaction
kok: व्यवहार

en: Transaction Details
kok: व्यवहार तपशील

en: Transaction Import Assistant
kok: व्यवहार आयात सहयोगी

en: Transaction Information
kok: व्यवहार माहिती

en: Transaction List Help
kok: व्यवहार वळेरी मदत

en: Transaction Number
kok: व्यवहार क्रमांक

en: Transaction Report
kok: व्यवहार अहवाल

en: Transaction Voided
kok: वैध केल्लो व्यवहार

en: Transaction _Journal
kok: व्यवहार नोंदवही

en: Transaction amount
kok: व्यवहार संख्या

en: Transaction date
kok: व्यवहार तारीक

en: Transaction with no Accounts: %s
kok: खातीं नाशिल्लो व्यवहार: %s

en: Transactions
kok: व्यवहार

en: Transfer
kok: बदली

en: Transfer Account
kok: खात्याची बदली करात

en: Transfer From
kok: तल्यान बदलात

en: Transfer Funds
kok: पैशे बदली करात

en: Transfer To
kok: न बदलात

en: Transfer from/to
kok: कडल्यान/कडे बदली करात

en: Transfer funds from one account to another
kok: एका खात्यातल्यान दुसऱ्याखात्यान पैशे बदली करात

en: Tri-annual
kok: त्रै-वर्सुकी

en: Trial Balance
kok: ट्रायल शिल्लक

en: Tuesday
kok: मंगळार

en: Tutorial and Concepts _Guide
kok: ट्युटोरियल आणि संकल्पना मार्गदर्शक

en: Two Weeks
kok: दोन सप्तकां

en: Type
kok: प्रकार

en: Type of quote source
kok: कोट स्त्रोताचो प्रकार

en: Type of search
kok: सोदाचो प्रकार

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
kok: हस्तांतर नोंदवही स्तंभान सद्याच्या खाते नावाचे पयले अक्षर बरयात, GnuCash तुमच्या खात्यांच्या वळेरेतल्यान नाव पुराय करतले. उपखात्यांखातीर, पालक खात्याचे पयले अक्षर बरयात,फाटल्यान ':' आणि उपखात्याचे पयले अक्षर (देखिक A:C एसेट्स:कॅश खातीर).

en: US Dollars (USD)
kok: US डॉलर्स (USD)

en: U_se 24-hour clock
kok: 24-वर घड्याळ वापरात

en: Unable to change report configuration name.
kok: अहवाल संरचनाय नाव बदलुपाक शकना.

en: Unable to load Finance::Quote.
kok: शिल्लक तपासता::कोट...

en: Unable to save to database.
kok: डेटाबेसींत जतनाय करपाक शकना.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
kok: डेटाबेसींत जतनाय करपाक शकना: पुस्तक फकत वाचपाखातीर म्हण खूण केला

en: Unallocated Assets
kok: वाटू नाशिल्ली एसेटस्

en: Unbalanced parenthesis
kok: अनबॅलन्स्ड पॅरेन्थेसीस

en: Undefined character
kok: स्पश्ट करू नाशिल्ले अक्षर

en: Unicode
kok: यूनिकोड

en: Unique Name
kok: आगळेवेगळे नाव

en: Unit Price
kok: एकक दर

en: Units
kok: एकक

en: Units in which the custom coordinates are expressed
kok: कस्टम कॉर्डीनेट्स दाखयले वतात ते एकक

en: Unknown
kok: अज्ञात

en: Unknown EntryLedger Type
kok: अज्ञात एंट्री लेजर प्रकार

en: Unknown OFX CMA account
kok: अज्ञात OFX CMA खाते

en: Unknown OFX account
kok: अज्ञात OFX खाते

en: Unknown OFX checking account
kok: अज्ञात OFX खाते तपासता

en: Unknown OFX credit card account
kok: अज्ञात OFX क्रेडीट कार्ड खाते

en: Unknown OFX credit line account
kok: अज्ञात OFX क्रेडीट ओळ खाते

en: Unknown OFX investment account
kok: अज्ञात OFX गुंतवणूक खाते

en: Unknown OFX money market account
kok: अज्ञात OFX रक्कम बाजार खाते

en: Unknown OFX savings account
kok: अज्ञात OFX खाते जतनाय करता

en: Unknown, %d-size list.
kok: अज्ञात, %d-आकार वळेरी.

en: Unnamed Budget
kok: नाव नाशिल्ल्यो बजेट

en: Unpost
kok: अनपोस्ट

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
kok: हो इनव्हॉयस रद्द केल्यार पोस्ट केल्लो व्यवहारूय काडलो वतलो.
    तुमी तो अनपोस्ट करपाक सोदता?

en: Unrealized Gain
kok: लक्षान न आयल्ली कमाई

en: Unrealized Gains
kok: लक्षान न आयल्ली कमाई

en: Unrealized Losses
kok: लक्षान न आयल्ले तोटे

en: Unrecognized action '~a'.
kok: अनोळखी कारवाय '~a'.

en: Unrecognized or inconsistent format.
kok: अनोळखी वो असुसंगत स्वरूप.

en: Unreconcile the selected transactions
kok: निवडील्ले व्यवहार एकठाय करू नाकात

en: Unsaved Book
kok: जतनाय करू नाशिल्ले पुस्तक

en: Unspecified
kok: स्पश्ट करू नाशिल्ले

en: Unsupported entity type: %s
kok: फाटबळ नाशिल्लो एंटीटी प्रकार: %s

en: Until
kok: मेरेन

en: Up
kok: वयर

en: Upcoming Transactions
kok: येवपी व्यवहार

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
kok: सद्याच्या अहवालाची जतनाय केल्ली संरचनाय सुदारात. अहवालाची %s फायलीन जतनाय जातली.

en: Update your GnuCash accounts
kok: तुमची GnuCash खातीं सुदारात

en: Use 24 hour time format
kok: 24 वरां वेळ स्वरूप वापरात

en: Use Commodity Value
kok: वस्त मोल वापरात

en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
kok: कर संबंधित बावटो थारावंपाक संपादन->कर अहवाल पर्याय वापरात आणि ह्या ख्यात्याक कर कोड दियात.

en: Use Escrow Account
kok: एस्क्रो खाते वापरात

en: Use Existing
kok: सद्याचे वापरात

en: Use From - To
kok: कडल्यान - मेरेन वापरात

en: Use Full Account Name
kok: पुराय खाते नाव वापरात

en: Use Full Other Account Name
kok: पुराय हेर खाते नाव वापरात

en: Use Global
kok: वैश्र्विक वापरात

en: Use Quotes
kok: कोट्स वापरात

en: Use Split Action Field for Number
kok: क्रमांकाखातीर विभागणी कारवाय क्षेत्र वापरात

en: Use Trading Accounts
kok: व्यापार खातीं वापरात

en: Use _bayesian matching
kok: बायेशियन जुळणी वापरात

en: Use _formal accounting labels
kok: औपचारीक लेखा लेबलां वापरात

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
kok: 24 वर (12 वर परस) वेळ स्वरूप वापरात.

en: Use absolute profit/loss ending date
kok: निश्चित नफो/तोटो निमणी तारीक वापरात

en: Use absolute profit/loss starting date
kok: निश्चित नफो/तोटो सुरवेची तारीक वापरात

en: Use account colors in the account hierarchy
kok: खात्याच्या उतरणींत खाते रंग वापरात.

en: Use account colors in the tabs of open account registers
kok: उक्त्या खाते नोंदपुस्तकातल्या टॅब्जांनी खाते रंग वापरात

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
kok: नवे व्यवहार सध्याच्या खात्यांकडेन जुळपाखातीर बायेशियन अल्गोरिदम वापरात

en: Use bayesian matching
kok: बेसियन जुळणी वापरात

en: Use formal account labels
kok: औपचारीक खाते लेबलां वापरात

en: Use local time
kok: थळवी वेळ वापरात

en: Use next weekday
kok: सप्तकाचो फुडलो दिंस वापरात

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
kok: अनौपचारिक समानार्थी शब्दांच्याबदलाक फकत 'डेबिट' आणि 'क्रेडिट' वापरात.

en: Use previous weekday
kok: फाटलो सप्तुकी दिंस वापरात

en: Use relative profit/loss ending date
kok: संबंधित नफो/तोटो निमणी तारीक वापरात

en: Use relative profit/loss starting date
kok: संबंधित नफो/तोटो सुरवेची तारीक वापरात

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
kok: हिशोबकाराभशेन जोडील्ल्या संख्येच्या स्तंभासकयले नेम वापरात.

en: Use standard US layout
kok: प्रमाणित US लेआवट वापरात

en: Use the date format specified by the system locale.
kok: व्यवस्था लोकेलान स्पश्ट केल्ल्या भशेन तारीक स्वरूप वापरात

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
kok: कर्ज/गहाण परत फेड मेजपी वापरात

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
kok: नफो/तोटो मेजपाखातीर स्पश्ट केल्ली निश्चित निमणी तारीक वापरात. ही तारीक निव्वळ मालमत्ता मेजपाखातीर लेगीत वापरात.

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
kok: नफो/तोटो हिशोबाखातीर स्पश्ट केल्ली एब्सोल्यूट सुरवेची तारीक वापरात.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
kok: नव्या तयार केल्ल्या खात्यांखातीर स्पश्ट केल्ले चलन वापरात.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
kok: सगळ्या नव्या तयार केल्ल्या खात्यांखातीर स्पश्ट केल्ले चलन वापरात.

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
kok: नफो/तोटो मेजपाखातीर स्पश्ट केल्ली संबंधित निमणी तारीक वापरात. ही तारीक निव्वळ मालमत्ता मेजपाखातीर लेगीत वापरात.

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
kok: नफो/तोटो मेजपाक स्पश्ट केल्ली संबंधित सुरवेची तारीक वापरात.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
kok: सगळ्या नव्या तयार केल्ल्या खात्यांखातीर व्यवस्था लोकेल चलन वापरात.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
kok: सगळ्या नव्या तयार केल्ल्या अहवालांखातीर व्यवस्था लोकेल चलन वापरात.

en: Username
kok: वापरप्याले नाव

en: Username and Password
kok: वापरप्यालेनाव आणि पासवर्ड

en: Value
kok: मोल

en: Value $
kok: मोल $

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
kok: मोल '~a' ~a वो ~a आसपाक शकना.

en: Value Change
kok: मोल बदल

en: Vendor
kok: विक्रेतो

en: Vendor ID
kok: विक्रेतो ID

en: Vendor Listing
kok: विक्रेत्याची वळेरी

en: Vendor Number
kok: विक्रेत्याचो क्रमांक

en: Vendor Report
kok: विक्रेतो अहवाल

en: Vendor number
kok: विक्रेता क्रमांक

en: Vendor number format
kok: विक्रेता क्रमांक स्वरूप

en: Vendor's Bills
kok: विक्रेत्याचे बिल

en: Vendor's Jobs
kok: विक्रेत्याचे काम

en: Vendors
kok: विक्रेते

en: Vendors Overview
kok: विक्रेत्याचे अवलोकन

en: Verbose HBCI debug messages
kok: व्हर्बोज HBCI डिबग संदेश

en: View Bill
kok: बिल पळयात

en: View Credit Note
kok: श्रेय टिप पळयात

en: View Expense Voucher
kok: खर्च व्हावचर पळयात

en: View Invoice
kok: इनव्हॉयस पळयात

en: View Invoices
kok: इनव्हॉयसीस पळयात

en: View _Lots…
kok: लॉट्स पळयात…

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
kok: साठे आणि म्यूच्यूअल फंड्सांखातीर वस्ती पळयात आणि संपादित करात

en: View and edit the list of Billing Terms
kok: बिलींग काळांची वळेरी पळयात आणि संपादित करात

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
kok: सेल्स टॅक्स टेबल्स (GST/VAT) ची वळेरी पळयात आणि संपादित करात

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
kok: साठे आणि म्यूच्यूअल फंड्सांखातीर दरो पळयात आणि संपादित करात

en: View the Tips of the Day
kok: आजची टीप पळयात

en: View/Edit Bill
kok: बिल पळयात/संपादित करात

en: View/Edit Customer
kok: गिरायक पळयात/संपादित करात

en: View/Edit Employee
kok: कामगार पळयात/संपादित करात

en: View/Edit Invoice
kok: इनव्हॉयस पळयात/संपादित करात

en: View/Edit Job
kok: काम पळयात/संपादित करात

en: View/Edit Order
kok: मागणी पळयात/संपादित करात

en: View/Edit Vendor
kok: विक्रेतो पळयात/संपादित करात

en: View/Edit Voucher
kok: व्हावचर पळयात/संपादित करात

en: Void Reason
kok: वैध कारण

en: Void Transaction
kok: वैध व्यवहार

en: Void Transactions
kok: शून्य व्यवहार

en: Void only
kok: फकत शून्य

en: Voided
kok: शून्य

en: Voided transaction
kok: शून्य व्यवहार

en: Voucher
kok: व्हावचर

en: Voucher ID
kok: व्हावचर ID

en: Voucher Information
kok: व्हावचर माहिती

en: Voucher Notes
kok: व्हावचर टिपों

en: Voucher Owner
kok: व्हावचर मालक

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
kok: WARNING: काय खात्यांक डुप्लिकेट TXF कोडस् दिल्ले आसात. दिवपाचे स्त्रोत आशिल्ले फकत TXF कोडस् परते येतले.

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
kok: शिटकावणी: वित्त::कोट सारकी प्रतिष्ठापित केल्ली ना.

en: Website
kok: वेबसायट

en: Wednesday
kok: बुधवार

en: Weekly
kok: आठवड्यान

en: Weekly Average
kok: आठवड्याची सरासरी

en: Weeks
kok: आठवडे

en: Weighted Average
kok: वेटेड सरासरी

en: Welcome to GnuCash
kok: GnuCash न येवकार

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
kok: जेन्ना वर्स घालीनास्तना तारीक घातली वता, तेन्ना ती सध्याच्या कॅलेंडर वर्सांतली आसतली वो सध्याच्या तारकेक लागीची आसतली, जी म्हयन्यांच्या फाटल्या संचाची संख्या सुरू करपी स्लायडिंग विंडोचेर आदारित आसतली.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
kok: तारको भरतना,तुमी निवडील्ली तारीक वाडोवपाक वो कमी करपाक '+' वो '-' बरोवपाक शकतात. तुमी चेक क्रंमांक सुद्धा वाडोवपाक आणि कमी करपाक '+' आणि '-' वापरपाक शकतात.

en: When paid
kok: फारीक करतकेर

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
kok: QIF फआलींनी स्पश्ट केल्ली स्थिती ना, तेन्ना व्यवहार साफ जालो म्हण खऊण केली वता.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
kok: QIF फायलीन स्पश्ट केल्ली स्थिती ना, तेन्ना व्यवहार साफ जाव ना म्हण खूण केली वता.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
kok: QIF फायलीन स्पश्ट केल्ली स्थिती ना, तेन्ना व्यवहार साफ परतून एकठांय केलो म्हण खूण केली वता.

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
kok: सुरू बटण दामतकेर, GnuCash तुमचो QIF डेटा आयात करतले. एरर्स वो शिटकावण्यो नासल्यार, तुमी आपसूक फुडे वतले. नाजाल्यार, सकयल तपशील दाखयलो वतलो.

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
kok: सुरू बटण दामतकेर, GnuCash तुमची QIF फायल लोड करतले. एरर्स वो शिटकावण्यो नासल्यार, तुमी आपसूक फुडे वतले. नाजाल्यार, सकयल तपशील दाखयलो वतलो.

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
kok: इनव्हॉयसातल्यो अनेक नोंदी ज्यो त्याच खात्याकडेन हस्तांतरित जातात त्यो मुळाव्या रीतीन एकाच विभागणेंत एकठांय करपाच्यो. हे स्थापित पोस्ट संवादात बदलू येता.

en: Whether or not to include a label for the assets section.
kok: मालमत्ता विभागाखातीर लेबलाचो आसपाव करप काय ना.

en: Whether or not to include a label for the equity section.
kok: समभाग विभागाखातीर लेबलाचो आसपाव करप काय ना.

en: Whether or not to include a label for the expense section.
kok: खर्च विभागाखातीर लेबलाचो आसपाव करपाचो काय ना.

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
kok: देणी विभागाखातीर लेबलाचो आसपाव करप काय ना.

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
kok: महसूल विभागाखातीर लेबलाचो आसपाव करपाचो काय ना.

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
kok: एकूण व्यापार खात्यांची शिल्लक दाखोवपी लेबलाचो आसपाव करप काय ना.

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
kok: एकूण मालमत्ता दाखोवपी ओळींचो आसपाव करप काय ना.

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
kok: एकूण समभाग दाखोवपी ओळीचो आसपाव करप काय ना.

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
kok: एकूण खर्च दाखोवपी ओळीचो आसपाव करपाचो काय ना.

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
kok: एकूण देणी दाखोवपी ओळींचो आसपाव करप काय ना.

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
kok: एकूण महसूल दाखोवपी ओळीचो आसपाव करपाचो काय ना.

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
kok: एकूण व्यापार खात्यांची शिल्लक दाखोवपी ओळीचो आसपाव करप काय ना.

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
kok: बजेटान दिल्ल्या बेरजेतले बदल दाखोवपी ओळींचो आसपाव करप काय ना.

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
kok: बिलावयल्या नोंदींनी मूळाव्यान कराचो आसपाव जाला काय ना. हे स्थापित नव्या गिरायकाक आणि विक्रेत्यांक वारश्यान मेळटा.

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
kok: इनव्हॉयसावयल्या नोंदींनी मूळाव्यान कराचो आसपाव जाला काय ना. हे स्थापित नव्या गिरायकाक आणि विक्रेत्यांक वारश्यान मेळटा.

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
kok: सुरवेक भरपाच्या बिलांची वळेरी दाखोवपाची काय.

en: Which check position to print
kok: खंयची तपास स्थिती छापपाची

en: Whole Loan
kok: पुराय कर्ज

en: Width of notebook tabs
kok: वही टॅब्जांची रूंदाय

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
kok: CSS स्वरूपान लोगोची रूंदाय, देख. 10% वो 32px. नैसर्गिक रूंदायेन दाखोवपाक रिकामी दवरात. लोगोची उंचाय त्या प्रमाण प्रमाणित जातली.

en: Width of this column
kok: ह्या स्तंभाची रूंदाय

en: Window geometry
kok: विंडो जॉमेट्री

en: Windows
kok: विंडोज

en: Wire
kok: वायर

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
kok: GnuCash संयत तुमी (पुण मेरेन मर्यादित ना):

en: Withdraw
kok: काडून घेयात

en: Withdrawal
kok: रक्कम काडप

en: Withdrawals
kok: काडप

en: Working…
kok: कामान आसा…

en: Writing file…
kok: फायल बरयता…

en: Yearly
kok: वर्सूकीं

en: Yearly Average
kok: वर्सुकी सरासरी

en: Years
kok: वर्सा

en: Yellow
kok: हळदुवो

en: Yes
kok: हंय

en: Yes, _always
kok: हंय, सदाच

en: Yes, reset the Tax Tables
kok: हंय,कर तक्टे परत थारायात

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
kok: तुमी एकठाय केल्ली विभागणी एकठाय करू नाशिल्ली म्हण खूण करपाचे आसात. अशे केल्यार भविष्यान एकठाय करप कठीण जाव येता! ह्या बदलासंयत फुडे वचात?

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
kok: तुमी सद्याच्या विभागणेच्या वयर बरोवपाचे आसाता. तुमका खरेच अशे करपाचे आसा?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
kok: तुमी सद्याच्या व्यवहारार वयर बरोवपाचे आसाता. तुमका खरेच अशे करपाचे आसा?

en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
kok: तुमी जतनाय करपाचो यत्न केलो
    %s
    वो उपनिदेशिका. %s ती निदेशिका अंतर्गत वापराक राखून दवरता ताकालागून हाका अनुमती ना.
    
    वेगळ्या निदेशिकेंत परतून यत्न करात.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
kok: तुमी सोपेपणान क्विकन, MS मनी वो हेर कार्यावळीतल्यान तुमचो सद्याचो अर्थिक डेटा आयात करपाक शकता जो QIF फायलीं वो OFX फायलीं निर्यात करात. फायल मेनून, उप-मेनू आयातार क्लीक करात आणि QIF वो OFX फायलीर क्लीक करात, मागीर, दिल्ल्या सुचोवण्यांभशेन करात.

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
kok: तुमी फकत बँक खाते नोंदवहेतले वो सोद निकालांतले तपास छापपाक शकता.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
kok: एका नजरेन पळोवपाक जाय ती सगळी आर्थीक माहिती दिंवन तुमी एका विंडोन भौ अहवाल पॅक करपाक शकतात. अशे करपाक, नमुनो & थारायात->"भौस्तंभ अहवाल थारायात" अहवाल वापरात.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
kok: बिगर - चलन खात्यातल्यान तुमी हस्तांतर करपाक शकनात. "कडल्यान" आणि "कडे" खाती परती करपाचो आणि "संख्या" नकारात्मक करपाचो यत्न करात.

en: You can't transfer from and to the same account!
kok: त्याच खात्यातल्यान आणि तातूनूच बदली करपाक जायना!

en: You cannot delete this split.
kok: ही विभागणी काडून उडोवपाक शकना.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
kok: तुमी कर तक्ट्यातल्यान निमणी नोंद काडपाक शकना. तुमका तशे करपाक जाय जाल्यार कर तक्टो काडून उडोवपाचो यत्न करात.

en: You cannot save to that file.
kok: त्या फायलीन जतनाय करपाक शकना.

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
kok: तुमी त्या फायलनावान जतनाय करपाक शकना.
    
    %s

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
kok: परतून मेळयिल्ल्या वो साफ केल्ल्या विभागणेंनी तुमी व्यवहार शून्य करपाक शकना.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
kok: तुमी स्विकारप्याचे खाते दिव ना. ऑनलायन हस्तांतराखातीर स्विकारप्याच्या खात्याची गरज आसा.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
kok: तुमी स्विकारप्याची बँक दिव ना. ऑनलायन हस्तांतराखातीर स्विकारप्याच्या बँकेची गरज आसा.

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
kok: तुमी स्विकारप्याचे नाव दिव ना. ऑनलायन हस्तांतराखातीर स्विकारप्याचे नाव गरजेचे आसा.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
kok: तुमी व्यवहाराचो उद्देश दिव ना. ऑनलायन हस्तांतराखातीर उद्देशाची गरज आसा.

en: You do not have permission to access %s.
kok: तुमका %s न प्रवेश घेवपाची परवानगी ना.

en: You don't have any stock accounts with balances!
kok: तुमचेकडेन स्टॉक खातीं शिल्लकीसयत ना!

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
kok: तुमी केन्नाच चलचो ना असो शेड्यूल्ड व्यवहार तयार करपाचो यत्न केला. तुमी अशे खरेच करपाचे आसा?

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
kok: तुमी ऑनलायन हस्तांतर टेंप्लेट्सांची वळेरी बदल्ल्यात,पुण तुमी हस्तांतर संवाद रद्द केला. तरीय तुमका बदल जतन करपाचे आसात?

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
kok: तुमी ह्या परतून मेळोवपाच्या विंडोंत बदल केल्यात. तुमी ते रद्द करपाक सोदता?

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
kok: तुमचेकडेन वैध "क पोस्ट करात" खाते ना. हे पैशे दिवपाचेर प्रक्रिया सुरू दवरचेपयली "%s" प्रकारचे खाते तयार करात. चड करून तुमी इनव्हॉयस वो बिल पयली तयार करपाक सोदतात?

en: You have not selected an owner
kok: तुमी मालक निवडूंक ना

en: You have not selected any accounts
kok: तुमी खंयचीच खातीं निवडू ना

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
kok: मुखावयलो शिटकावणी संवाद दाखोंव जायना अशी तुमी विनंती केल्या. हातले खंयचेय संवाद परत-सक्रिय करपाक, संवादाकुशीचे चेकबॉक्स निवडात, मागीर OK क्लीक करात.

en: You have selected no accounts.
kok: तुमी खातीं निवडूंक ना.

en: You may not create a new national currency.
kok: तुमी नवे राष्ट्रिय चलन तयार करचे ना.

en: You must choose a Tax Account.
kok: तुमी कर खाते निवडपाक जाय.

en: You must choose a commodity.
kok: तुमी वस्त निवडपाक जाय.

en: You must choose a valid parent account.
kok: तुमी वैध पालक खाते निवडपाक जाय.

en: You must choose an owner for this job.
kok: ह्या कामाखातीर तुमी मालक निवडपाक जाय.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
kok: तुमी वस्तीखातीर रिकामी नाशिल्ले "पुराय नाव" दिवपाक जाय, "चिन्न/एब्रिव्हेशन", आणि "प्रकार" .

en: You must enter a valid 'to' amount.
kok: तुमी वैध 'कडेन' संख्या दिवपाक जाय.

en: You must enter a valid account name for posting.
kok: पोस्ट करपाखातीर तुमी वैध खाते नाव दिवपाक जाय.

en: You must enter a valid amount.
kok: तुमी वैध मूल्य दिवपाक जाय.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
kok: तुमी वैध सुरवेची शिल्लक दिवपाक जाय वो रिकामे सोडात.

en: You must enter a valid price.
kok: तुमी वैध दर दिवपाक जाय.

en: You must enter an amount to transfer.
kok: तुमी बदलुपाखातीर संख्या दिवपाक जाय.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
kok: तुमी सद्याचे राष्ट्रिय चलन वो वेगळो प्रकार एंटर करपाक जाय.

en: You must provide a name for the new style sheet.
kok: नव्या स्टायल शीटाखातीर तुमी नाव दिवपाक जाय.

en: You must provide a name for this Billing Term.
kok: ह्या बिलींग काळाखातीर तुमी नाव दिवपाक जाय.

en: You must provide a name for this Tax Table.
kok: तुमी ह्या कर तक्टयाखातीर नाव दिवपाक जाय.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
kok: ह्या बिलींग काळाखातीर तुमी वेगळे अशे नाव दिवपाक जाय. तुमची निवड "%s" पयलीसांवन कामान आसा.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
kok: तुमी ह्या कर तक्टयाखातीर वेगळे नाव दिवपाक जाय. तुमची निवड "%s" पयलीसावनं वापरान आसा.

en: You must select a Currency.
kok: तुमी चलन निवडपाक जाय.

en: You must select a Security.
kok: तुमी सुरक्षा निवडपाक जाय.

en: You must select a company for payment processing.
kok: दिवपाच्या रकमेची प्रक्रिया करपाक तुमी कंपनी निवडपाक जाय.

en: You must select a report configuration to delete.
kok: काडून उडोंवपाक तुमी अहवाल संरचनाय निवडपाक जाय.

en: You must select a report configuration to load.
kok: लोड करपाक तुमी अहवाल संरचनाय निवडपाक जाय.

en: You must select a transfer account from the account tree.
kok: खाते ट्रीतल्यान तुमी हस्तांतर खाते निवडपाक जाय.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
kok: तुमी हस्तांतर खाते वो सुरवेची शिल्लक समभाग खाते निवडपाक जाय.

en: You must select an account type.
kok: खाते प्रकार तुमी निवडपाक जाय.

en: You must select an item from the list
kok: तुमी वळेरेतल्यान वस्त निवडपाक जाय

en: You must select at least one account to estimate.
kok: अदमासाखातीर तुमी किमान एक खाते निवडपाक जाय.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
kok: ह्या व्यवहाराखातीर तुमी कडल्यान,वो कडे, वो दोनूय खातीर खाते स्पश्ट करपाक जाय. नाजाल्यार, ते रेकॉर्ड जावचे ना.

en: You need to enter some search text.
kok: तुमी सोद मजकूर दिवपाक जाय.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
kok: विनीमय दर बदलुपाक तुमका व्यवहार वाडोवपाची गरज आसा .

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
kok: ताचो विनिमय दर सुदारपाखातीर तुमी विभागणी निवडूंक जाय

en: You need to supply Billing Information.
kok: तुमी बिलींग माहिती पुरोवपाक जाय.

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
kok: तुमी परत एकठाय केल्ल्यो विभागण्यो काडून उडोवपाक शकतात! हो बरो विचार न्ही कारण हाकालगून परत एकठाय केल्ली शिल्लक सोपतली.

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
kok: परत एकठाय केल्ल्या विभागण्यासंयत व्यवहार तुमी काडून उडयता आसतले! हो योग्य विचार न्ही कारण ताका लागून तुमची परत एकठाय केल्ली शिल्लक सोपतली.

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
kok[0]: तुमच्या बदलांची जतनाय करपाक तुमच्या डेटा फायलीची तुमच्या हार्डडिस्कार जतनाय करपाक जाय. GnuCash न दरेक %d मिनटान फायलीची आपसूंक जतनाय जावपाचे वैशिष्ट्य आसा, दरेक फावटीं "जतनाय करात" बटण दामिल्ल्या भशेन.
    
    तुमी संपादन करात->प्राधान्यां->सर्वसादारण->वेळ मध्यांतराची आपसूंक जतनाय करात सकयल वेळ मध्यांतर बदलुपाक शकता वो हे वैशिष्ट्य बंद करपाक शकता.
    
    तुमच्या फायलीची आपसूंक जतनाय करपाक जाय?
kok[1]: तुमच्या बदलांची जतनाय करपाक तुमच्या डेटा फायलीची तुमच्या हार्डडिस्कार जतनाय करपाक जाय. GnuCash न दरेक %d मिनटांनी फायलीची आपसूंक जतनाय जावपाचे वैशिष्ट्य आसा, दरेक फावटीं "जतनाय करात" बटण दामिल्ल्या भशेन.
    
    तुमी संपादन करात->प्राधान्यां->सर्वसादारण->वेळ मध्यांतराची आपसूंक जतनाय करात सकयल वेळ मध्यांतर बदलुपाक शकता वो हे वैशिष्ट्य बंद करपाक शकता.
    
    तुमच्या फायलीची आपसूंक जतनाय करपाक जाय?

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
kok: तुमच्या थळाव्या बँक खात्यान आजून SEPA खाते माहिती साठयल्ली ना. माफ करात, पुण ह्या विकास आवृत्तेन एक अदिक पावल गरजेचे आसा जे आजून gnucash न थेट लागू करू ना. मुखावयल्याभशेन, तुमच्या खात्याखातीर मात्शे कमांड ओळ कार्यावळ "aqhbci-tool" कार्यान्वित करात: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
kok: तुमची निवडील्ली वस्त आणि अहवालाचे चलन जुळटा. जुळपी वस्तींखातीर दर दाखोवपान कायच अर्थ ना.

en: [datafile]
kok: [डेटाफायल]

en: _Account
kok: खाते

en: _Account code
kok: खाते कोड

en: _Accumulate splits on post
kok: पोस्टाचेर विभागणी एकठांय करात

en: _Action
kok: कारवाय

en: _Actions
kok: कारवायो

en: _Address
kok: नामो

en: _Asset
kok: एसेट

en: _Assets & Liabilities
kok: एसेट्स & देणी

en: _Auto-Split Ledger
kok: आपशीच विभागणी लेजर

en: _Auto-create new transactions
kok: नवे व्हवहार आपसूंक तयार करात

en: _Auto-raise lists
kok: आपसूंक-वाडयात वळेरी

en: _Auto-split ledger
kok: आपसूंक-विभागणी लेजर

en: _Automatic decimal point
kok: आपसूंक डेसिबल बिंदू

en: _Basic Ledger
kok: मूळ लेजर

en: _Basic ledger
kok: मूळ लेजर

en: _Billing Terms Editor
kok: बिलींग काळ संपादक

en: _Blank
kok: रिकामे

en: _Blank Transaction
kok: रिकामो व्यवहार

en: _Business
kok: व्यवसाय

en: _Cancel
kok: रद्द

en: _Check & Repair
kok: तपास आणि दुरूस्ती

en: _Cleared
kok: साफ केले

en: _Close
kok: बंद

en: _Close log window when finished
kok: सोपतकेर लॉग विंडो बंद करात

en: _Column span
kok: स्तंभ स्पॅन

en: _Company Report
kok: कंपनी अहवाल

en: _Contents
kok: आशय

en: _Copy
kok: प्रत

en: _Copy Split
kok: विभागणेची प्रत करात

en: _Copy Transaction
kok: व्यवहाराची प्रत करात

en: _Custom
kok: थारायात

en: _Customer
kok: गिरायक

en: _Date
kok: तारिक

en: _Date format
kok: तारीक स्वरूप

en: _Days in advance
kok: दिंस पयली

en: _Default
kok: मूळ

en: _Delete
kok: काडून उडयात

en: _Delete Budget
kok: बजेट काडून उडयात

en: _Delete Split
kok: विभागणी काडून उडयात

en: _Delete Transaction
kok: व्यवहार काडून उडयात

en: _Description
kok: विवरण

en: _Discard Changes
kok: बदल न्हयकारात

en: _Discard Transaction
kok: व्यवहार न्हयकारात

en: _Display symbol
kok: चिन्न _दाखयात

en: _Don't Record
kok: रेकॉर्ड करू नाकात

en: _Double Line
kok: दुरेघी

en: _Duplicate Invoice
kok: इनव्हॉयसाची नकल करात

en: _Earliest
kok: सगळ्यांत पयली

en: _Earliest possible date
kok: बेगनची शक्य तारीक

en: _Edit
kok: संपादित

en: _Edit Account
kok: खाते संपादन

en: _Edit Invoice
kok: इनव्हॉयस संपादित करात

en: _Edit list of encodings
kok: एनकोडींग्जांची वळेरी संपादित करात

en: _Employee
kok: कामगार

en: _Ending Balance
kok: निमणी शिल्ल्क

en: _Enter
kok: एंटर

en: _Enter Transaction
kok: व्यवहार एंटर करात

en: _Exchange or abbreviation type
kok: बदली वो एब्रिव्हेशन प्रकार

en: _Expense
kok: खर्च

en: _Export
kok: निर्यात

en: _Fetch Rate
kok: दर मेळयात

en: _File
kok: फायल

en: _Finish
kok: सोपले

en: _Frozen
kok: फोझन

en: _Full name
kok: पुराय नाव

en: _Get Online Quotes
kok: ऑनलायन कोट्स मेळयात

en: _Help
kok: मदत

en: _Import
kok: आयात

en: _Import my QIF files
kok: माय QIF फायलीं आयात करात

en: _Imported transactions needing review
kok: आयात केल्ल्या व्यवहाराची फेरतपासणी जावपाक जाय

en: _Income
kok: कमाई

en: _Income & Expense
kok: कमाई & खर्च

en: _Income & expense
kok: कमाई & खर्च

en: _Last retrieval date
kok: निमणी मेळोवपाची तारीक

en: _Latest
kok: ताजे

en: _Left
kok: दावे

en: _Liability/Equity
kok: देणे/समभाग

en: _Load another file
kok: दुसरी फायल लोड करात

en: _Loan Repayment Calculator
kok: कर्ज परतफेड मेजपी

en: _Memo
kok: मेमो

en: _Mortgage & Loan Repayment…
kok: गहाण & कर्ज परत फेड…

en: _Move to
kok: न वचात

en: _Multiple
kok: भौ

en: _Name
kok: नाव

en: _Narrow this column
kok: हो स्तंभ अरूंद करात

en: _New
kok: नवे

en: _New Lot
kok: नवो लॉट

en: _New Window
kok: नवी विंडो

en: _No, not this time
kok: ना, ह्या वेळार न्ही

en: _None
kok: काय ना

en: _Not cleared
kok: साफ केल्ले ना

en: _Notes
kok: टिपों

en: _Notify before transactions are created
kok: व्हवहार तयार करचेपयली कळीत करात

en: _Notify when due
kok: सोपता तेन्ना कळयात

en: _Number
kok: क्रमांक

en: _Online Actions
kok: ऑनलायन कारवायो

en: _Online Banking Setup…
kok: ऑनलायन बँकिंग सेटअप…

en: _Only display leaf account names
kok: फकत लिफ खाते नावां दवरात

en: _Open Account
kok: खाते उगडात

en: _Open in new window
kok: नव्या विंडोन उगडात

en: _Open the new user tutorial
kok: नवी युजर ट्युटोरियल उगडात

en: _Parent Account
kok: पालक खाते

en: _Password
kok: पासवर्ड

en: _Paste
kok: दसयात

en: _Paste Split
kok: विभागणी दसयात

en: _Paste Transaction
kok: व्यवहार दसयात

en: _Pay Invoice
kok: इनव्हॉयस भरात

en: _Possible matches for the selected transaction
kok: निवडील्ल्या व्यवहाराखातीर शक्य जुळण्यो

en: _Post Invoice
kok: पोस्ट इनव्हॉयस

en: _Postpone
kok: लांबणेर

en: _Price
kok: दर

en: _Print Report…
kok: अहवाल छापात…

en: _Print checks
kok: छापप तपास

en: _Quantity
kok: प्रमाण

en: _Quit
kok: भायर वचात

en: _Rebalance
kok: परतून शिल्लक

en: _Recalculate
kok: परत मेजात

en: _Reconcile
kok: परतून मेळयात

en: _Reconcile Information…
kok: परतून मेळयल्ली माहिती…

en: _Reconcile Selection
kok: निवड एकठाय करात

en: _Reconciled
kok: परत एकठाय करात

en: _Record
kok: रेकॉर्ड

en: _Record Changes
kok: बदल रेकॉर्ड करात

en: _Refresh
kok: रिफ्रेश

en: _Relative
kok: संबंधित

en: _Remove Splits
kok: विभागण्यो काडात

en: _Renumber
kok: परत क्रमांक

en: _Renumber Subaccounts…
kok: उपखात्यांक परत क्रमांक दियात…

en: _Replay GnuCash .log file…
kok: परत चलयात GnuCash .log फायल…

en: _Report Options
kok: अहवाल पर्याय

en: _Reports
kok: अहवाल

en: _Resume
kok: परत येयात

en: _Review created transactions
kok: तयार केल्ले व्हवहार परत पळयात

en: _Right
kok: उजवे

en: _Rotation
kok: अनुक्रम

en: _Row span
kok: ओळ स्पॅन

en: _Run when data file opened
kok: डेटा फायल उगडटकेर चलयात

en: _Save
kok: जतनाय

en: _Save Transaction
kok: व्यवहाराची जतनाय करात

en: _Save window size and position
kok: विंडो आकार आणि थळ जतनाय करात

en: _Scheduled
kok: शेड्यूल्ड

en: _Scheduled Transaction Editor
kok: शेड्यूल्ड व्यवहार संपादक

en: _Scheduled Transactions
kok: शेड्यूल्ड व्यवहार

en: _Scrub
kok: स्क्रब

en: _Security
kok: सुरक्षा

en: _Security Editor
kok: सुरक्षा संपादक

en: _Security/currency
kok: सुरक्षा/चलन

en: _Select All
kok: सगळे निवडात

en: _Select Subaccounts
kok: उपखातीं निवडात

en: _Select or add a GnuCash account:
kok: GnuCash खाते निवडात वो जोडात:

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
kok: आयात केल्ल्या सगळ्या व्यवहारांखातीर वापरपाक चलन निवडात:

en: _Select the matchings you want to change
kok: तुमका बदलुपाक जाय त्यो जुळण्यो निवडात

en: _Select transfer account
kok: हस्तांतर खाते निवडात

en: _Shares
kok: शेअर

en: _Show children accounts
kok: भुरग्याची खातीं दाखयात

en: _Show documentation
kok: दस्तावेजीकरण दाखयात

en: _Show tips at startup
kok: सुरवेक टीप्स दाखयात

en: _Split this column
kok: हो स्तंभ विभागात

en: _Standard
kok: प्रमाणित

en: _Standard Order
kok: प्रमाणित क्रम

en: _Start
kok: सुरू

en: _Start Import
kok: आयात सुरू करात

en: _Symbol/abbreviation
kok: चिन्न/एब्रिव्हेशन

en: _Tax included
kok: कर आसपावन घेतला

en: _Taxes
kok: कर

en: _Template
kok: टेंप्लेट

en: _Ticker symbol or other abbreviation
kok: टिकर चेन्न वो हेर एब्रिव्हेशन

en: _Tips Of The Day
kok: आजची टीप

en: _Today
kok: आज

en: _Toolbar
kok: साधन पट्टी

en: _Tools
kok: साधनां

en: _Transaction
kok: व्यवहार

en: _Transaction Number
kok: व्यवहार क्रमांक

en: _Translation
kok: भाषांतर

en: _Type
kok: प्रकार

en: _Units
kok: एकक

en: _Unknown
kok: अज्ञात

en: _Unload selected file
kok: निवडील्ली फायल अनलोड करात

en: _Unpost Invoice
kok: इनव्हॉयस अनपोस्ट करात

en: _Unreconcile
kok: परतून मेळोव नाकात

en: _Unreconcile Selection
kok: निवड एकठाय करू नाकात

en: _Unreconciled
kok: परत एकठाय करू नाकात

en: _Unselect All
kok: सगळ्याची निवड काडात

en: _Unvoid Transaction
kok: रिकामो नाशिल्लो व्यवहार

en: _Use equity 'Opening Balances' account
kok: समभाग सुरवेची शिल्लक खाते वापरात

en: _Username
kok: वापरप्यालेनाव

en: _Value
kok: मोल

en: _Vendor
kok: विक्रेतो

en: _Verbose debug messages
kok: व्हर्बोज डिबग संदेश

en: _View
kok: पळयात

en: _Void Transaction
kok: शून्य व्यवहार

en: _Voided
kok: शून्य

en: _Widen this column
kok: हो स्तंभ रूंद करात

en: _Width
kok: रूंडाय

en: _Windows
kok: विंडोज

en: _Yes, this time
kok: हंय,ह्या वेळार

en: all criteria are met
kok: सगळे निकश मेळले

en: and subaccounts
kok: आणि उपखातीं

en: any criteria are met
kok: खंयचेय निकश मेळले

en: application
kok: अनुप्रयोग

en: at Bank
kok: बँकेर

en: beginning on
kok: चेर सुरू जाता

en: characters
kok: अक्षरां

en: column: Date
kok: स्तंभ:तारीक

en: column: Tax Rate
kok: स्तंभ:कर दर

en: column: Units
kok: स्तंभ:एकक

en: contains
kok: आसा

en: customers
kok: गिरायकां

en: day(s)
kok: दिंस(स)

en: days
kok: दिंस

en: does not equal
kok: समान ना

en: does not match regex
kok: regex क जुळना

en: equal to
kok: क समान

en: equals
kok: समान आसा

en: except on weekends
kok: विकेंडाचेर सोडून

en: existing account
kok: सद्याचे खाते

en: false
kok: फट

en: finish placeholder
kok: प्लेसहोल्डर सोपयात

en: for Budget ~a
kok: बजेट ~a खातीर

en: for Budget ~a Period ~d
kok: बजेट ~a खातीर काळ ~d

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
kok: बजेट ~a खातीर काळ ~d - ~d

en: for Period
kok: काळाखातीर

en: greater than
kok: परस चड

en: greater than or equal to
kok: परस चड वो समान

en: has credits
kok: क्रेडीट्स आसा

en: has credits or debits
kok: क्रेडीट्स वो डेबिट्स आसा

en: has debits
kok: डेबिट्स आसा

en: is
kok: आसा

en: is after
kok: मागीर आसा

en: is before
kok: पयली आसा

en: is before or on
kok: पयली वो चेर आसा

en: is greater than
kok: परस चड आसा

en: is greater than or equal to
kok: परस चड वो समान आसा

en: is less than
kok: परस कमी आसा

en: is less than or equal to
kok: कमी वो समान आसा

en: is not
kok: ना

en: is not on
kok: चेर ना

en: is on
kok: चेर आसा

en: is on or after
kok: चेर वो मागीर आसा

en: last %s
kok: निमणे %s

en: last of month
kok: म्हयन्याचो शेवट

en: less than
kok: परस कमी

en: less than or equal to
kok: परस कमी वो समान

en: matches all accounts
kok: सगळ्या खात्यांकडे जुळटा

en: matches any account
kok: खंयच्याय खात्याकडे जुळटा

en: matches no accounts
kok: खात्यांकडे जुळना

en: matches regex
kok: regex क जुळटा

en: minutes
kok: मिनीटां

en: month(s)
kok: म्हयनो(ने)

en: never
kok: केन्नाच ना

en: not equal to
kok: क समान ना

en: now
kok: आता

en: occurrences
kok: घडणूकों

en: remaining
kok: उल्ल्या

en: row: Address
kok: ओळ: नामो

en: row: Company Name
kok: ओळ: कंपनी नाव

en: row: Contact
kok: ओळ:संपर्क

en: row: Invoice Number
kok: ओळ: इनव्हॉयस क्रमांक

en: same week & day
kok: तोच आठवडो आणि दिस

en: seconds
kok: सेकंद

en: table-border-collapse
kok: तक्टो-शीम-कोलॅप्स

en: table-cell-border-color
kok: तक्टो-सेल-शीम-रंग

en: table-header-border-color
kok: तक्टो-हेडर-शीम-रंग

en: then on the
kok: मगीर चेर

en: true
kok: सत

en: unknown
kok: अज्ञात

en: user
kok: वापरपी

en: vendors
kok: विक्रेते

en: via Escrow account?
kok: एस्क्रो खात्यावरवीं?

en: week(s)
kok: सप्तक(कां)

en: y
kok: x

en: year(s)
kok: वर्स(र्सां)

en: zero
kok: शून्य

en: ~a and selected subaccounts
kok: ~a आणि निवडील्ली उपखातीं

en: ~a and subaccounts
kok: ~a आणि उपखातीं
