GnuCash 5.12 - en to ks translation catalogue (3473 entries)

en: 
    Commodity:
ks: 
    कामूडीटीः

en: 
    Exchange code (ISIN, CUSIP or similar):
ks: 
    मूएिकोसचिंज कूड (ISIN, CUSIP या यॊथीय) :

en: 
    Mnemonic (Ticker symbol or similar):
ks: 
    नीनूनोक(टोकर अलामत या यॊथीय) :

en: 
    Select the type of Export required and the separator that will be used.
ks: 
    च़ॊरिव टायिप एकॊसपोटुक युस ज़रूरत छु तॊ सेपरेटर युस ईसतेमाल करनॊ यियि.

en:  (closed)
ks: (बंद)

en:  (posted)
ks: (पूसट करनॊ आम्त)

en:  Search
ks: तलाश

en: "Enter" key moves to bottom of register
ks: " एिनटर " कि छॊ पकान रजसटर कॊस च़ॊकीस कुन.

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
ks: $0.00 विलीव वॊल एिकावुंट योयन नॊ परींट करनॊ.

en: $0.00 valued Tax codes won't be printed.
ks: $0.00 विलीव वॊल टिकोस कूड योयन नॊ परींट करनॊ.

en: %s
    Congratulations! You are done closing books!
ks: %s
    मुबारक! तोहयॊ कोर खतॊम किताब बनद करनॊ!

en: %s is a reserved commodity type. Please use something else.
ks: %s छु अख रिज़ॊरवॊड कामुडिटी टायिप. पिलीज़ बदल किनह कॊरिव ईसतेमाल.

en: %s, Grand Total:
ks: %s, गरांड कुलः

en: %s, Non Currency Commodities Total:
ks: %s, नान करनसी कामूडीटी कुलः

en: %s, Total:
ks: %s, कुलः

en: '_Enter' moves to blank transaction
ks: '_ एिनटर ' छु पकान खॊली टरांज़ीकशनस कुन.

en: (%d) New Accounts
ks: (%d) नॊव एिकावुंट

en: (Development version -- don't rely on the numbers on this report without double-checking them.<br>Change the 'Extra Notes' option to get rid of this message)
ks: (डोवलीपमींट वीरजन--- बरूस मॊ कॊरीव यॊमी रीपूट कॊन नमबरन पयॊठ तॊम डबल चक करनॊ बरुंह. तबदिल कॊरीव ‘ईज़िफी नौट’ ऊपसन यॊमी शीछॊ नॊश नजात लबनॊ बापत)

en: (Full account ID:
ks: (फुल एिकावुंट ID:

en: (Need Value)
ks: (किमत छु ज़रूरत)

en: (Tax-related subaccounts: %d)
ks: ( टीकसस सॊत वाबसतो सबएिकावुंट: %d)

en: (You selected no list items.)
ks: (तुहयो च़ूरवॊ नॊ कांह लीसटो आयटम)

en: (filled in automatically)
ks: (पॊन पानय बरनी योवान)

en: (never)
ks: (जांह नॊ)

en: (no description)
ks: (कांह वज़ाहत छॊ नॊ)

en: (no memo)
ks: (कांह मीमू छु नॊ)

en: (no name)
ks: (कांह नाव छु नॊ)

en: (none)
ks: (कांह नॊ)

en: (null)
ks: (नल)

en: (owner)
ks: (मॊलीक)

en: (paused)
ks: (रूकावनी आमुत)

en: (read-only)
ks: (रीड-आनली)

en: (split)
ks: (सुपलोट)

en: (unknown)
ks: (गॊरमालूम)

en: (unnamed)
ks: (नाव रुस)

en: * this commodity data was built using transaction pricing instead of the price list.
ks: * यॊ कामूडीटी डाटा आव बनावनो टरांज़ीकशन परायसींग ईसतिमाल कॊरीथ बजाय परायोस लीसटो.

en: ** this commodity has no price and a price of 1 has been used.
ks: ** यथ कामोडिटी छु नॊ कानह परायिज़ तॊ अख परायिज़ 1 छु ईसतेमाल करनॊ आमुत.

en: -- Split Transaction --
ks: --सुपलीट टरांज़एिकशन--

en: 0-30 days
ks: 0-30दुह

en: 1 month
ks: 1 रॊथ

en: 1. Choose the file to import
ks: 1. ईमपूट बापत च़ॊरीव फायोल

en: 10/1 Year ARM
ks: 10/1 वॊरी ARM

en: 12 months
ks: 12 रॊथ

en: 1st
ks: गोडनयुक

en: 1st Fri
ks: गोडनयुक जुमाह

en: 1st Mon
ks: गोडनिच च़ॊनदॊरवार

en: 1st Sat
ks: गोडनिच बोटवार

en: 1st Sun
ks: गोडनिच आथवार

en: 1st Thu
ks: गोडनिच बरॊसवार

en: 1st Tue
ks: गोडनिच बोमवार

en: 1st Wed
ks: गोडनिच बोदवार

en: 2 months
ks: 2 रॊथ

en: 2. Select import type
ks: 2. ईमपूट टायोप च़ॊरीव

en: 2nd
ks: दोयिम

en: 2nd Fri
ks: दोयिम जुमह

en: 2nd Mon
ks: दोयिम च़ॊनदॊरवार

en: 2nd Sat
ks: दोयिम बोटवार

en: 2nd Sun
ks: दोयिम आथवार

en: 2nd Thu
ks: दोयिम बरॊसवार

en: 2nd Tue
ks: दोयिम बोमवार

en: 2nd Wed
ks: दोयिम बोदवार

en: 3 months
ks: 3 रॊथ

en: 3. Select import options
ks: 3.ईमपूट ऊपशन च़ॊरीव

en: 3/1 Year ARM
ks: 3/1 वॊरी ARM

en: 31-60 days
ks: 31-60 दुह

en: 3rd
ks: तरॊयिम

en: 3rd Fri
ks: तरॊयिम जुमाह

en: 3rd Mon
ks: तरॊयिम च़ॊनदॊरवार

en: 3rd Sat
ks: तरॊयिम बोटवार

en: 3rd Sun
ks: तरॊयिम आथवार

en: 3rd Thu
ks: तरॊयिम बरेसवार

en: 3rd Tue
ks: तरॊयिम बोमवार

en: 3rd Wed
ks: तरॊयिम बोदवार

en: 4 months
ks: 4 रॊथ

en: 4. Preview
ks: 4. परीवीव

en: 4th
ks: च़ोरिम

en: 4th Fri
ks: च़ोरिम जुमाह

en: 4th Mon
ks: च़ोरिम च़ॊनदॊरवार

en: 4th Sat
ks: च़ोरिम बोटवार

en: 4th Sun
ks: च़ोरिम आथवार

en: 4th Thu
ks: च़ोरिम बरॊसवार

en: 4th Tue
ks: च़ोरिम बोमवार

en: 4th Wed
ks: च़ोरिम बोदवार

en: 5. Afterwards
ks: 5. अमॊ पतॊ

en: 5/1 Year ARM
ks: 5/1 वॊरी ARM

en: 6 months
ks: 6 रॊथ

en: 61-90 days
ks: 61-90 दुह

en: 7/1 Year ARM
ks: 7/1 वॊरी ARM

en: 91+ days
ks: 91+दुह

en: << _Remove
ks: << _हटॊयीव

en: <No name>
ks: <नॊ नाव>

en: <b>2. Select Import Type</b>
ks: <b>2. च़ॊरिव ईमपोट टायिप</b>

en: <b>A_sset Account</b>
ks: <b>एिसीट एिकावुंट</b>

en: <b>A_vailable reports</b>
ks: <b>दसतीयाब रीपूट</b>

en: <b>Account Tax Information</b>
ks: <b>एिकावुंट टिकोस जानकॊरी</b>

en: <b>Actions</b>
ks: <b>कामो</b>

en: <b>Available style sheets</b>
ks: <b>दसतीयाब सेटायील शिट</b>

en: <b>Balance Information</b>
ks: <b>बिलनस जानकॊरी</b>

en: <b>Basic Information</b>
ks: <b>बुनयॊदी जानकॊरी</b>

en: <b>Bills</b>
ks: <b>बीली </b>

en: <b>Calculations</b>
ks: <b>कलकुलिशनो</b>

en: <b>Categories</b>
ks: <b>किटागरीयो</b>

en: <b>Category Description</b>
ks: <b>किटागरी वज़ाहत</b>

en: <b>Checks</b>
ks: <b>चको</b>

en: <b>Copy Number</b>
ks: <b>कापी नमबर</b>

en: <b>Currency Transfer</b>
ks: <b>करनसी टरानसफर</b>

en: <b>Database Connection</b>
ks: <b>डाटा बिस कनीकशन</b>

en: <b>Date Completion</b>
ks: <b>तॊरिख मुकमल गछ़ान</b>

en: <b>Default Currency</b>
ks: <b>डोफालट करनसी</b>

en: <b>Default Report Currency</b>
ks: <b>डोफालट रीपूट करनसी</b>

en: <b>Default Style</b>
ks: <b>डोफालट सेटायील</b>

en: <b>File</b>
ks: <b>फायोल</b>

en: <b>Files</b>
ks: <b>फायलो</b>

en: <b>Graphics</b>
ks: <b>गराफीक</b>

en: <b>Initial Balance Transfer</b>
ks: <b>शरूहुक बिलनस टरानसफर</b>

en: <b>Invoices</b>
ks: <b> ईनवायीस</b>

en: <b>Labels</b>
ks: <b>लिबोल</b>

en: <b>Location</b>
ks: <b>जाय</b>

en: <b>Match all entries</b>
ks: <b>तमाम एिंटरी कॊरीव मिच</b>

en: <b>New Billing Term</b>
ks: <b>नॊव बीलींग टॊरीम</b>

en: <b>New style sheet info</b>
ks: <b>नॊव सेटायील शिट ईनफू</b>

en: <b>Numbers</b>
ks: <b>नमबर</b>

en: <b>Occurrences</b>
ks: <b>गछ़ुन</b>

en: <b>Other Defaults</b>
ks: <b>बाकोय डोफालट</b>

en: <b>Payer Name Source</b>
ks: <b>पियर नाव माखज़</b>

en: <b>Payment Options</b>
ks: <b>पिमींट ऊपशन</b>

en: <b>Quote Source Information</b>
ks: <b>माखज़ जानकॊरी कॊरीव कूट</b>

en: <b>Reconcile Information</b>
ks: <b>जानकॊरी नखॊ वालीन</b>

en: <b>Reconciling</b>
ks: <b>मसलहत करान</b>

en: <b>Reverse Balanced Accounts</b>
ks: <b>ऊलटो मसॊवी करनॊ आमोत एिकावुंट</b>

en: <b>S_ystem input encodings</b>
ks: <b>सीसटम ईनपुट एिनकूडींग</b>

en: <b>Search Dialog</b>
ks: <b>तलाश डायलाग</b>

en: <b>Separator Character</b>
ks: <b>सीपीरिटर करीकटर</b>

en: <b>Splits _free</b>
ks: <b>सुपलिटॊज़ _फरी</b>

en: <b>Splits _in lot</b>
ks: <b>सुपलिटॊज़ _ईन लाट</b>

en: <b>Style sheet options</b>
ks: <b>सेटायील शिट ऊपशन</b>

en: <b>Sub-account Transactions</b>
ks: <b>सब-एिकावुंट टरांज़एिकशन</b>

en: <b>Sub-accounts</b>
ks: <b>सब-एिकावुंट</b>

en: <b>Summary Bar Position</b>
ks: <b>समरी बार जाय</b>

en: <b>Summarybar Content</b>
ks: <b>समरी बार कनटींट</b>

en: <b>Tab Position</b>
ks: <b>टिब जाय</b>

en: <b>Tabs</b>
ks: <b>टेब</b>

en: <b>Tax Table Entries</b>
ks: <b>टोकीस जदूल एिंटरी</b>

en: <b>Tax Table Entry</b>
ks: <b>टोकीस जदूल एिंटरी</b>

en: <b>Term Definition</b>
ks: <b>टॊरीम डीफनीशन</b>

en: <b>Time Format</b>
ks: <b>वखत फारमिट</b>

en: <b>Transaction Editor Defaults</b>
ks: <b>टरांज़ोकशन एिडटर डोफालट</b>

en: <b>Window Geometry</b>
ks: <b>वीनडू जयूमिटरी</b>

en: <b>_Accounts</b>
ks: <b>एिकावुंट</b>

en: <b>_Custom encoding</b>
ks: <b>कसटम एिनकूडींग</b>

en: <b>_Income Account</b>
ks: <b>आमदनी एिकावुंट</b>

en: <b>_Lots in This Account</b>
ks: <b>यथ एुकावंटस मंज़ लाटो</b>

en: <b>_Selected Reports</b>
ks: <b>च़ारनी आमोत रीपूट</b>

en: <b>_Selected encodings</b>
ks: <b> च़ारनी आमच़ॊ एिनकूडींग </b>

en: <b>_TXF Categories</b>
ks: <b>_TXF किटागरी</b>

en: <b>_Title</b>
ks: <b>ऊनवान</b>

en: <span size="larger" weight="bold">Welcome to GnuCash!</span>
ks: <span size="larger" weight="bold">जि एिन यू किशस मंज़ खुश आमदिद!</span>

en: <span weight="bold" size="larger">Display Welcome Dialog Again?</span>
ks: <span weight="bold" size="larger">खुश आमदिद डायलाग हाववाह बॊयी?</span>

en: <strong>Exchange Rates</strong> used for this report
ks: <strong>यथ रीपूटस</strong> बापत ईसतिमाल गमच़ो एिकोसचिंज रिटो

en: <unknown>
ks: <गॊरमालूम>

en: A Scheduled Transaction with the name "%s" already exists. Are you sure you want to name this one the same?
ks: "%s" नावुक अख मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन छु गूडय मूजूद. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यथ एिकीस तॊ सुय नाव दयुन यछ़ान?

en: A bug was detected while converting the QIF data.
ks: QIF फायोल तबदिल करनस दूरान आव अख बग लबनी.

en: A bug was detected while detecting duplicates.
ks: अख बग आव लबनी डुपलोकिट डोटीकटे करनस दूरान.

en: A bug was detected while parsing the QIF file.
ks: QIF फायोल पारस करनस दूरान आव अख बग लबनी.

en: A custom string to replace Invoice, Bill or Expense Voucher.
ks: अख कसटम सिटरिनग योस बदलावन छॊ ईनवायिस, बिल या खरचॊ वोचर.

en: A list option
ks: अख लीसटो ऊपशन

en: A reversing entry has already been created for this transaction.
ks: अख रीवोरसींग एिंटरी छॊ गुडय बनावनो आमोच़ अथ टरांज़ोकसनस बापत.

en: A saved report configuration with this name already exists, please choose another name.
ks: अमि नावॊच अख मोहफूज़ करनॊ आमॊच़ रिपोट कनफिगरेशन छॊ गोडय मोजूद, पिलीज़ बयाख नाव च़ॊरिव.

en: A template with the given name already exists. Please enter another name.
ks: अमि नावुक टेमपलेट छु गोडय मोदूद. पिलीज़ बयाख नाव कॊरिव एनटर.

en: A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to the Auto-CLEAR threshold) will be CLEARed by default.
ks: अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीट खूतो असोल मिच सोकूर गरिन जूनस मंज़ छु (अलाव या बराबर आटू कीलयर थरशहूलडस) योयो कीलयर करनॊ डोफालट ज़ॊरयी.

en: A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display threshold but below or equal to the Auto-ADD threshold) will be ADDed by default.
ks: अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीट खूतो असोल मिच सोकूर रीड जूनस मंज़ छु (अलाव डोोसपोली थरशहूलड खूतो मगर कम या बराबर आटू-ADD थरशहूलडस) योयो जमाह करनॊ डोफालट ज़ॊरयी.

en: A/Payable
ks: A/पि करनस लायक

en: A/Receivable
ks: A/रटनस लायक

en: APR (Compounded Annually)
ks: APR (कमपावुनड आव करनॊ वॊरी पॊठ)

en: APR (Compounded Daily)
ks: APR (कमपावुनड आव करनॊ दोह दॊश)

en: APR (Compounded Monthly)
ks: APR (कमपावुनड आव करनॊ रॊत पॊठ)

en: APR (Compounded Quarterly)
ks: APR (कमपावुनड आव करनॊ काटरली)

en: APR (Compounded Weekly)
ks: APR (कमपावुनड आव करनॊ हपतॊ वार)

en: ATM Deposit
ks: ATM डोपाज़ीट

en: ATM Draw
ks: ATM डरा

en: A_dd >>
ks: जमाह कॊरीव>>

en: Abbreviation
ks: एिबरीविशन

en: About GnuCash
ks: GNUCASH अस मुतलक

en: Access Control
ks: कनटरूल कॊरीव एिसीस

en: Access Control List
ks: कनटरूल लायीन कॊरीव एिसीस

en: Account
ks: एकावुंट

en: Account Balance
ks: एिकावंट बिलनोस

en: Account Code
ks: एिकावुंट कूड

en: Account Color
ks: एकावुनट रनग

en: Account Deletion
ks: एिकावुंट डोलिशन

en: Account Description
ks: एिकावंटु वज़ाहत

en: Account Display Depth
ks: एिकावुंट डोसपोली सनॊर

en: Account ID
ks: एिकावुंट ID

en: Account Name
ks: एिकावुंट नाव

en: Account Notes
ks: एिकावुंट नूट

en: Account Period Finish
ks: एकावुनट पीरड खतम

en: Account Report
ks: एिकावुंट रोपूट

en: Account Report - Single Transaction
ks: एकावुनट रिपोट- सिनगल टरानज़ेकशन

en: Account Selection
ks: एकावुनट च़ॊर

en: Account Summary
ks: एिकावुंट समरी

en: Account Type
ks: एिकावुंट कोसोम

en: Account Types
ks: एिकावुंट टायीप

en: Account budget amount
ks: एिकावुंटट बजट रकम

en: Account link
ks: एिकावुंट लींक

en: Account name
ks: एकावुंट नाव

en: Account title
ks: एिकावुंट ऊनवान

en: Account type
ks: एिकावुंट टायोप

en: Accounting Period
ks: एिकावंटींग पिरड

en: Accounts
ks: एिकालुंट

en: Accounts Payable
ks: पियिबील एिकावुंट

en: Accounts Receivable
ks: रटनस लायक एिकावुंट

en: Accounts and stock holdings
ks: एिकावुंट तॊ सीटाक हूलडींग

en: Accounts in '%s'
ks: '%s' अस मंज़ एिकावुंट

en: Accounts in Category
ks: किटागरी मंज़ एिकावुंट

en: Accumulate Splits?
ks: सुपलीट करवॊ जमाह?

en: Accumulate multiple splits into one
ks: वारयाह सुपलीट कॊरीव जमाह एिकीस मंज़

en: Action
ks: एिकशन

en: Active
ks: चालू

en: Actual
ks: असली

en: Actual Transactions
ks: असली टरांज़ीकशन

en: Add _Reversing Transaction
ks: रीवीरसोंग टरांज़ोकशन कॊरीव जमाह

en: Add a new balancing entry to the account
ks: एिकावंटस कॊरीव जमाह अख नॊव बिलनसींग एिनटरी.

en: Add a new commodity.
ks: अख नॊव कामूडोटो कॊरीव जमाह

en: Add a new price.
ks: अख नूव किमत कॊरीव जमाह.

en: Add grid lines.
ks: गरिड लायनॊ कॊरिव जमाह.

en: Add matching transactions below this score
ks: यथ सोकूरस बुन कॊन कॊरीव जमाह रलवोन टरांज़ीकशन.

en: Add results to current search
ks: मूजूद तलाशस कॊरीव जमाह नॆतिज

en: Add the current online transaction as a new transaction template
ks: मूजूद आनलायीन टरांज़ीकशन कॊरीव जमाह बतूर अख नुव टरांज़ीकशन टोमपलिट.

en: Add the current report's configuration to the 'Reports->Saved Report Configurations' menu. The report configuration will be saved in the file %s.
ks: जमाह कॊरिव मोजूद रिपोटॊच कनफिगरेशन 'मोहफूज़ करनॊ आमच़ॊ रिपोट कनफिगरेशनॊ' मेनयूहस. रिपोट यियि मोहफूज़ करनॊ फायिल %s अस मनज़.

en: Address 1
ks: पताह 1

en: Address 2
ks: पताह 2

en: Address 3
ks: पताह 3

en: Address 4
ks: पताह 4

en: Address Name
ks: पताह नाव

en: Adjust _other account split total
ks: एिडजसटे कॊरीव बयाख एिकावुंट सुपलोट टूटल.

en: Adjust current account _split total
ks: एिडजसटे कॊरीव मूजूद एिकावुंट सुपलोट टूटल.

en: Adjust regular expression used for import
ks: ईमपूटस बापत ईसतिमाल गॊमीत रीगयूलर एिकोसपरीशन थॊयीव समबिलोथ.

en: Adjusted Trial Balance
ks: बराबर करनॊ आमच़ॊ टरायल बिलनसो

en: Adjusting Entries
ks: एिडजसटींग एिनटरीयो

en: Adjusting Entries Pattern is regular expression
ks: बराबरी एिनटरी पिटीरोन छु अख रीगयूलर एिकोसपरीशन

en: Adjusting Entries pattern
ks: बराबर करान एिनटरी पिटोरीन

en: Adjusting Entries pattern is case-sensitive
ks: बराबरी एिनटरी पिटीरोन छॊ किस सींज़ोटोव

en: Adjustments
ks: बराबरी

en: Adjustments made to these accounts are gross adjusted (see above) in the Adjustments, Adjusted Trial Balance, and Income Statement columns. Mostly useful for merchandising businesses.
ks: बराबरी यॊम योमन एिकावंटन करनी आमच़ॊ छॊ तॊम छॊ गरास एिडजसटीड (हयोरी वॊछोव) बराबरीयन मंज, बराबर करनॊ आमोच़ टरायल बिलनोस, तॊ ईनकम सेटिटमींट कालम. सारवॊय खूतो फॊयदीमंद मॊरचनडायज़ींग तोजारत बापत.

en: Advanced Portfolio
ks: एिडवानोस करनॊ आमुत पूटफूलयू

en: Advanced…
ks: एिडवानीस…

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment.
ks: अख करीडीट काड सेटिटमींट रीकनसायोल करनॊ पतो, दॊयीव यूज़रस ज़ॊर अख करीडीट काड पिमींट दॊखील करनॊ बापत.

en: All
ks: तमाम

en: All Accounts
ks: तमाम एिकावुंट

en: All Prices at the same date
ks: तमाम परायोस कुनसीय डिटस पयॊठ

en: All Prices equal
ks: तमाम परायीस कुनो

en: All files
ks: तमाम फायलो

en: All sub-account transactions will be deleted.
ks: तमाम सबएिकावुंट टरांज़ोकशन योन डोलिट करनॊ.

en: All sub-account transactions will be moved to the account %s.
ks: अमॊक तमाम सबएिकावुंट यॊन पकनावनॊ %s एिकावंटस कुन.

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ks: तमाम लबनी आमोत परायोस छॊ कुनीय. अमयुक नतिज नॊरी अख पुलाट यथ अख सयोदो सयुद लायोन आसो. बदकोसमती सान हयोको नॊ पुलाटींग टूल तॊ हिमडील कॊरीथ.

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
ks: तमाम लबनी आमोत परायोस छॊ कुनीय तॊरिख पयॊठ. अमयुक नतिज नॊरी अख पुलाट यथ अख सयोदो सयुद लायोन आसो. बदकोसमती सान हयोको नॊ पुलाटींग टूल तॊ हिमडील कॊरीथ.

en: All transactions are expanded to show all splits.
ks: तमाम टरांज़ीकशन छॊ फिलावनो आमोत तमाम सुपलोट हावनी बापत.

en: All transactions in this account will be deleted.
ks: यथ एिकावंटस मंज़ योन तमाम टरांज़ीकशन डोलिट करनॊ

en: All transactions in this account will be moved to the account %s.
ks: यथ एिकावंटस मंज़ योन तमाम टरांज़ीकशन पकनावनॊ %s एिकावंटस कुन.

en: Allocated Assets
ks: एिलूकिट एिसीट

en: Allow file incompatibility with older versions.
ks: छु ईजाज़त दीवान फायोल मुतज़ाद गछ़नस परानीन वीरजनन बापत.

en: Alphabetical by account code
ks: अलफाबेटिकल बज़ॊरये एकावुनट कोड

en: Alphabetical by account name
ks: अलफाबेटिकल बज़ॊरये एकावुनट नाव

en: Alternate Period
ks: मुतबॊदील फिरड

en: Alternate Table Cell Color
ks: मुतबॊदील जदूल सील रंग

en: Alternate the primary and secondary colors by transaction instead of by alternating by row.
ks: परिमरी तॊ सीकंडरी रंग बदलॊयीव टरांज़ीकशन ज़ॊरयी रू तबदिल करनॊ ज़ॊरयी करनॊ बजाय.

en: Always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ks: परॊथ वॊज़ खूलीव रीकनसायोल डायलाग एिज़युक तॊरिख ईसतिमाल कॊरीथ सोटिटमींट तॊरिखन बापत, परानॊन मसलहतन हुंद खयाल थावनॊ बगॊर.

en: Always reconcile to t_oday
ks: परॊथ वॊज़ कॊरीव मसलहत अज़ कुन

en: Always reconcile to today
ks: परॊथ सात कॊरीव मसलहत अज़स कुन

en: Always show sub-accounts
ks: हमिश हॊयीव सबएिकावुंट

en: Always use the last day (or day of week) in the month?
ks: परॊथ वॊज़ करवाह ईसतिमाल पतयोम दुह(या हफतुक दुह) सॊतस मंज़?

en: Ambiguous character encoding
ks: एिमबीगस करीकटर एिनकूडींग

en: Amo_unt
ks: रकम

en: Amount
ks: रकम

en: Amount (_numbers)
ks: रकम(नमबर)

en: Amount (_words)
ks: रकम(अलफाज़)

en: Amount Due
ks: रकम तॊरिख

en: An account list option
ks: अख एिकावुंट लीसटो ऊपशन

en: An error occurred while executing the job. Please check the log window for the exact error message.
    
    Do you want to enter the job again?
ks: अख एरर आव जाब करनस मनज़. पिलीज़ लाग विनडो कॊरिव चक बराबर एरर मसेज बापत.
    कयाह तोहयॊ छॊव जाब दुबार यछ़ान एनटर करॊन?

en: An error occurred while loading the QIF file.
ks: QIF फायोल लूड करनस दूरान आव अख एिरर.

en: An error occurred while processing %s.
ks: %s परासीस करनस दूरान आव अख एिरर.

en: An error occurred while running the report.
ks: अख एिरर आव रीपूट रन करनस मंज़.

en: An unknown I/O error (%d) occurred.
ks: अख गॊर मालूम I/O एिरर (%d) आव.

en: Annual
ks: वॊरी पॊठ

en: Any text in the Description column which identifies adjusting entries.
ks: कानह तॊ मतन वज़ाहत कालमस मनज़ योस परॊज़नावि एडजसटिनग एनटरी.

en: Any text in the Description column which identifies closing entries.
ks: कानह तॊ मतन वज़ाहत कालमस मनजड योस परॊज़नावन छु कुलोज़िनग एनटरी.

en: AqBanking Initial Assistant
ks: एकबेनकिनग शरो एसिसटेनट

en: Are you sure you want to delete "%s"?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ "%s" डीलिट यछ़ान करुन?

en: Are you sure you want to delete the selected commodity?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ डीलिट यछ़ान करुन च़ारनी आमीच़ कामूडीटी ?

en: Are you sure you want to delete the selected entry?
ks: कयाह तुहयो छोव पॊज़ पॊठ च़ारनी आमीच़ एिंटरी डीलिट यछ़ान करॊन?

en: Are you sure you want to delete the selected price? | Are you sure you want to delete the %d selected prices?
ks[0]: कयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान डिलीट करॊन च़ारनॊ आमित कॊमत?वॊहिदःकयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान डिलीट करॊन %d च़ारनॊ आमित कॊमत?
ks[1]: कयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान च़ारनॊ आमुत कॊमत डिलीट करुन?वॊहिदःकयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान च़ारनॊ आमुत कॊमत %d डिलीट करुन?

en: Are you sure you want to delete the selected transaction?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ डोलिट यछ़ान करुन च़ारनी आमुत टरांज़ीकशन?

en: Are you sure you want to delete this entry?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यी एिंटरी डीलिट यछ़ान करॊन?

en: Are you sure you want to do this?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यॊ करुन यछ़ान?

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash calculator to add, subtract, multiply and divide. Simply type the first value, then select '+', '-','*', or '/'. Type the second value and press Enter to record the calculated amount.
ks: योथुय तोहयॊ एनटर कॊरिव रकम रजसटरस मनज़, तोहयॊ हेकिव ईसतेमाल कॊरिथ GnuCash कलकुलेटर जमाह, कम, ज़रॊब तॊ तकसीम करनॊ बापत. सादॊ पॊठ कॊरिव टायिप गोडनयुक वेलिव, पतॊ च़ॊरिव '+', '-','*', या '/'. टायिप कॊरिव दोयिम वेलिव तॊ परेस कॊरिव एनटर शुमार करनॊ आमुत रकम रिकाड करनॊ बापत.

en: Ascending
ks: बडवुन

en: Ask
ks: परॊछ़िव

en: Asset
ks: एिसीट

en: Asset Chart
ks: एिसीट चाट

en: Asset Piechart
ks: एिसीट पायचाट

en: Assets
ks: एिसीट

en: Assets Accounts
ks: एिसीट एिकावुंट

en: Assets Over Time
ks: एिसीट वखतस सॊत

en: Assign as payment…
ks: एसायिन कॊरिव बतोर पेमेनट…

en: At post time, automatically attempt to pay customer documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same customer. Counter documents are documents with opposite sign. For example for an invoice, customer credit notes and negative invoices are considered counter documents.
ks: पोसटॊ टायमस पयॊठ, पॊन पानय कॊरिव कोशिश पे करनॊक कसटमर दसतावेज़ यिमन वारयाह असॊल परि-पेमेनट तॊ कावनटर दसतावेज़ आसन. यिम परि-पेमेनट तॊ दसतावेज़ गछ़न आसॊन साफ पॊठ आसॊन खॊलाफ एमसॊय कसटमरस. कावनटर दसतावेज़ छॊ तिम दसतावेज़ यिमन मुखॊलिफ सायिन आसि. मसलन एकिस ईनवायसि बापत, छॊ कसटमर करेडिट नोट तॊ नगेटिव ईनवायसॊ माननॊ यिवान कावनटर दसतावेज़.

en: At post time, automatically attempt to pay vendor documents with outstanding pre-payments and counter documents. The pre-payments and documents obviously have to be against the same vendor. Counter documents are documents with opposite sign. For example for a bill, vendor credit notes and negative bills are considered counter documents.
ks: पोसटॊ टायमस पयॊठ, पॊन पानय कॊरिव कोशिश पे करनॊच वेनडर दसतावेज़ आवुटसिटेडिन परि-पेमेनटन तॊ कावनटर दसतावेज़न सान. परि-पेमेनट तॊ दसतावेज़ गछ़न साफ पॊठ आसॊन एमसॊय वेनडरस खॊलाफ. कावनटर दसतावेज़न छु मुखॊलिफ सायिन आसन. मसलन, एकिस बिलि बापत, वेनडर करेडिट नोट तॊ मनफी बिलॊ छॊ माननॊ यिवान कावनटर दसतावेज़.

en: Auto
ks: आटू

en: Auto pay when posting.
ks: आटो पे येलि पोसटिनग करान एसिव.

en: Auto-_add threshold
ks: आटू एिड थरशहूलड

en: Auto-c_lear threshold
ks: आटू कोलयर थरशहूलड

en: Auto-clear
ks: आटू कोलयर

en: Auto-save time interval
ks: टायोम ईनटरवल कॊरीव आटू सिव

en: AutoDep
ks: आटूडोप

en: Automatic credit card _payment
ks: आटुमिटोक करीडीट काड पिमींट

en: Automatically clear individual transactions, given a cleared amount
ks: पॊन पानय कॊरीव साफ ईनडीजवल टरांज़ोकशन, अख कोलयर करनॊ आमुत रकम छु दॊथ

en: Automatically clear individual transactions, so as to reach a certain cleared amount
ks: पॊन पानय कॊरीव कोलयर ईनडीजवल टरांज़ोकशन, एिकोस खास कोलयर करनी आमतोस रकमस वातनॊ बापत

en: Automatically create new commodities
ks: पॊन पानय बनॊयीव नॊवी कामूडीटीयो.

en: Automatically insert a decimal point
ks: पॊन पानय कॊरीव दॊखील अख डोसोमील पुयींट

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
ks: पॊन पानय कॊरीव दॊखील अख डोसोमील पूयींट विलयूहन मंज़ यॊम दॊखील छॊ यीवान करनॊ अको वरिय.

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input
ks: पॊन पानय बडॊयीव एिकावंटन या कामीन हुंद लीसटो ईनपुटस दूरान

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
ks: पॊन पानय बडियोव एिकावंटन या कामीन हुंद लीसटे ईनपुटस दूरान.

en: Average
ks: अवसत

en: Average Balance
ks: अवसत बिलनोस

en: B_ottom
ks: च़ुक

en: B_udget
ks: बजट

en: Back
ks: बिक

en: Background Color
ks: पसो मंज़र रंग

en: Background Pixmap
ks: पसो मंज़र पोकोसमिप

en: Background Tile
ks: पसो मंज़र ऊनवान

en: Background color for alternate lines.
ks: पसो मंज़र रंग मुतबॊदील लायनन बापत.

en: Background color for reports.
ks: पसो मंज़र रंग रीपूटन बापत

en: Background tile for reports.
ks: रीपूटन बापत पसो मंज़र ऊनवान

en: Bad URL: %s
ks: खराब URL: %s

en: Badly formed URL %s
ks: खराब पॊठ बनॊमित URL %s

en: Badly formed options URL: %s
ks: बुरी पॊठ बनॊमोत ऊपशन URL: %s

en: Badly-formed report id: %s
ks: बुरी पॊठ बनॊमोत रीपूट id: %s

en: Balance
ks: बिलोनस

en: Balance (%s)
ks: बिलनोस(%s)

en: Balance (Period)
ks: बिलनोस(रीपूट)

en: Balance (Report)
ks: बिलनोस(रीपूट)

en: Balance Sheet
ks: बिलनोस शिट

en: Balance Sheet (eguile)
ks: बिलनोस शिट(eguile)

en: Balance Sheet Date
ks: बिलनोस शिट तॊरिख

en: Balance Sheet using eguile-gnc
ks: eguile-gnc ईसतिमाल कॊरीथ बिलनोस शिट

en: Balance at ~a
ks: ~a अस पयॊठ बिलनोस

en: Balance it _manually
ks: बराबर कॊरीव यो मिनवली

en: Balanced
ks: मुतवॊज़ीन

en: Balances ~a to ~a
ks: बिलनोसे ~a कुन ~a

en: Bank
ks: बिंक

en: Bank Code
ks: बींक कूड

en: Banner for top of report.
ks: रीपूट टापस बापत बिनर

en: Basis
ks: बुनयाद

en: Basis calculation method
ks: बिसोज़ शुमार तरिक

en: Basis calculation method.
ks: बेसिक कलकुलेशन मेथड.

en: Before _Date
ks: तॊरिख

en: Begin notifications this many days before the transaction is created.
ks: नूटिफोकिशन कॊरीव शरू यॊमव वारयाहव दुहव बरुंह टरांज़ीकशन पॊदी करनॊ बरुंह.

en: Beginning
ks: शरूआत

en: Below the actual date, print the format of that date in 8 point type.
ks: असली तॊरिख बुन कुन, कॊरीव परींट फारमिट तॊरिखुक 8 पुयींट टायपस मंज़.

en: Bevel depth on tables.
ks: जदूलन पयॊठ बिवेल सनॊर.

en: Bi-Weekly
ks: बाय-वीकली

en: Bi-monthly
ks: बाय-मनथली

en: Bi-weekly
ks: बाय-वीकली

en: Bid
ks: बिड

en: Bill
ks: बिल

en: Bill ID
ks: बिल ID

en: Bill Information
ks: बिल ईनफारमेशन

en: Bill Notes
ks: बील नूट

en: Bill Owner
ks: बील मॊलीक

en: Bill number
ks: बोल नमबर

en: Bill number format
ks: बोल नमबर फारमिट

en: Billable?
ks: बील बरनस लायक छाह?

en: Billing Address
ks: बीलींग पता:

en: Billing Contact
ks: बीलींग कनटिकटो

en: Billing ID
ks: बिलींग ID

en: Billing Information
ks: बीलींग जानकॊरी

en: Billing Terms
ks: बीलींग टोरमी

en: Bills _Due Reminder
ks: बील डयू रीमायंडर

en: Blank
ks: खॊली

en: Book Closing Dates
ks: बंद करनॊक तॊरिख कॊरीव बुक

en: Book Options
ks: बुक ऊपशन

en: Boolean Option
ks: बूलयन ऊपशन

en: Border-collapse?
ks: बाडर-कोलेफॊस छाह?

en: Bottom
ks: च़ुक

en: Bracket Total Owed
ks: कुल नॊनी आमुत बरिकीट

en: Bring the most _recent tab to the front
ks: बरुंह कुन एिनहून ताज़ो तरिन टिब

en: Bring up the lot viewer/editor window
ks: लाट वोवर / एिडटर वीनडू खॊलीव

en: Brokerage Fees
ks: बरूकरिज फिस

en: Budget
ks: बजट

en: Budget Balance Sheet
ks: बजट बिलनोस शिट

en: Budget Flow
ks: बजट फुलू

en: Budget Income Statement
ks: बजट ईनकम सोटिटमींट

en: Budget List
ks: बजट लोसट

en: Budget Options
ks: बजट ऊपशन

en: Budget Profit & Loss
ks: बजट फॊयदी तॊ मुकसान

en: Budget Report
ks: बजट रीपूट

en: Budget to be used when none has been otherwise specified.
ks: बजट युस मखसूस करुन छु येलॊ नॊ कानह बयाख मखसूस करनॊ आमुत आसॊ.

en: Budget to use.
ks: बजट युस ईसतिमाल करुन छु

en: Budgeting
ks: बजटींग

en: Building '~a' report …
ks: '~a' रीपूट बीलडो करान…

en: Business
ks: कारबार

en: Buy
ks: हॊयीव

en: CAUTION: If you set TXF categories, and later change 'Type', you will need to manually reset those categories one at a time
ks: खबर दारः अगर तुहयॊ TXF किटागरी सीट कॊरीव, तॊ पतो कॊरीव ‘टायोप’ तबदिल, तुहयॊ पियनव ज़रूरत तॆम किटागरी अको अको मिनवली रीसीट करनॊ.

en: CSS color.
ks: CSS रनग.

en: CSS stylesheet file
ks: CSS सेटायील शिट फायोल

en: CSV Export Assistant
ks: CSV एकॊसपोट एसिसटेनट

en: CSV Import Assistant
ks: CSV ईमपोट एसिसटेनट

en: CSV Transaction Import
ks: CSV टरानज़ेकशन ईमपोट

en: CSV import data format
ks: CSV ईमपूट डाटा फारमिट

en: C_lear All
ks: तमाम कॊरीव कोलयर

en: C_leared
ks: साफ करनॊ आमुत

en: C_reate a new set of accounts
ks: अख नूव सीट बनॊयोव एिकावंटन हुंद

en: C_redit accounts
ks: करीडीट एिकावुंट

en: C_urrent Account
ks: करंट एिकावुंट

en: Ca_ncel Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव कीनसल

en: Calculate
ks: शुमार कॊरीव

en: Calculate as running sum?
ks: शुमार कॊरवाह बतूर चलवुन सम?

en: Calculate the price of this commodity.
ks: यॊमी कामूडीटी हुंद परायीस कॊरीव शुमार.

en: Calendar
ks: कलीनडर

en: Can't connect to %s. Connection was lost, unable to send data.
ks: हयोको नॊ कनीकटे कॊरीथ%s अस. कनीकशन रूव, हयुक नॊ डाटा सूज़ीथ.

en: Can't connect to %s. The host, username or password were incorrect.
ks: हयोको नॊ कनीकटे कॊरीथ%s अस. हूसट, यूज़र नाव या पासवॊड एिस गलत.

en: Can't parse the URL %s.
ks: हयोको नॊ पारस कॊरीथ URL %s.

en: Can't save style sheet
ks: हयोकी नॊ मोहफूज़ कॊरीथ सेटायील शिट

en: Cancel
ks: कीनसल

en: Cancel outstanding HTML requests
ks: आवुटसेटिनडींग HTML दरखासत कॊरीव कीनसल

en: Cancel the current entry
ks: मूजुद एिंटरी कॊरीव किनसल

en: Cancel the current transaction
ks: मुजूद टरांज़ीकशन कॊरीव कीनसल

en: Cancel the reconciliation of this account
ks: यॊमी एिकावुंटोच मसलहत कॊरीव कीनसल

en: Cancel your changes
ks: पननॊ तबदिलयो कॊरीव कीनसल

en: Canceled
ks: कीनसल करनॊ आमुत

en: Canceling
ks: कीनसल करान

en: Cannot create a Scheduled Transaction from a Transaction currently being edited. Please Enter the Transaction before Scheduling.
ks: हयोको नॊ बनिवीथ अख मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन अमो टरांज़एिकशन नॊश युस वॊनकिनस एिडीट करनी योवान छु.

en: Cannot modify or delete this transaction.
ks: हयोको नो तबदिल या डोलिट कॊरीथ यो टरांज़ीकशन.

en: Cannot modify or delete this transaction. This transaction is marked read-only because:
    
    '%s'
ks: हयीको नॊ तबदिल या डीलिट कॊरीथ यॊ टरांज़ीकशन. यॊ टरांज़ीकशन छु मारोक करनॊ आमुत रीड-आनली कयाज़ो को:
    
    '%s'

en: Cannot open the current log file: %s
ks: हयोको नॊ खूलीथ मूजूद लाग फायोल : %s

en: Cannot save check format file.
ks: हयुक नॊ मॊहफूज़ कॊरीथ चक फारमिट फायोल.

en: Cannot store a transaction at this date
ks: हेकि नॊ सिटोर कॊरिथ अख टरानज़ेकशन यथ डेटस पयॊठ

en: Cannot uniquely clear splits. Found multiple possibilities.
ks: हेकि नॊ युनीकली किलयर कॊरिथ सुपलिट. लबॊ वारियाह पासिबिलटी.

en: Cap Return
ks: किप रीटीरोन

en: Cap. gain (long)
ks: किप.फॊयदी(ज़यूठ)

en: Cap. gain (mid)
ks: किप. फॊयदी(दरमीयान)

en: Cap. gain (short)
ks: किप. फॊयदी(छ़ुट)

en: Capital
ks: किपटोल

en: Cash
ks: किश

en: Cash Flow
ks: किश पुलू

en: Cash In Lieu
ks: किश ईन लयू

en: Cash in lieu
ks: केश ईन लियू

en: Category budget amount
ks: कीटागरी बजट रकम

en: Causes the Adjusting Entries Pattern match to be case-sensitive.
ks: छु बनावन एडजसटिनग एनटरी पेटॊरिन मेचस केस सिनज़िटिव.

en: Causes the Adjusting Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ks: छु बनावन एडजसटिनग एनटरी पेटॊरिनस तयुथ ज़न तॊ यि अख रिगयुलर एकिसपरेशन छु.

en: Causes the Closing Entries Pattern match to be case-sensitive.
ks: छु बनावन कुलोज़ुनग एनटरीज़ पेटरनस मेचस बनावन केस-सेनज़िटिव.

en: Causes the Closing Entries Pattern to be treated as a regular expression.
ks: छु बनावन कुलोज़ुनग एनटरीज़ पेटरनस तयुथ युथ ज़न सु माननॊ यियि अख रेगयुलर एकॊसपरेशन.

en: Causes the report to display in the standard order, placing income before expenses.
ks: छु रिपोटस डिसपिले करान मयॊरी आडरस मनज़, तॊ छु थावन आमदन खरचस बरुनह.

en: Center
ks: मरकज़

en: Centered label cell
ks: मंज़स नॊनी आमोच़ लिबोल सील

en: Centimeters
ks: सेनटिमीटर

en: Chan_ge Split
ks: सुपलोट कॊरीव तबदिल

en: Change GnuCash _Account…
ks: तबदिल कॊरीव GNUCASH_ एिकावुंट…

en: Change contents of reconciled split
ks: मसलहत करनॊ आमतोस सुपलोटीक कनटींट कॊरीव तबदिल.

en: Change reconciled split?
ks: तबदिल करवाह मसलहत करनो आमुत सुपलोट?

en: Changed
ks: तबदिल करनॊ आमुत

en: Changes will be saved automatically in %u seconds
ks: तबदीली यियन मोहफूज़ करनॊ पॊन पानय %u सेकनडन मनज़

en: Character
ks: करीकटर

en: Character to use as separator between account names
ks: करॊकटर युस ीसतिमाल करुन छु बतूर सोपरिटर एिकावुंट नावन मंज़

en: Charge
ks: चारीज

en: Check
ks: जांच

en: Check & Repair A_ccount
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव एिकावुंट

en: Check & Repair A_ll
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव तमाम

en: Check & Repair Su_baccounts
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव सबएिकावुंट

en: Check cleared _transactions
ks: कीलयर करनॊ आमोत टरांज़ीकशन कॊरीव जांच

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव गॊर मुतवाज़ीन टरांज़ीकशन तॊ आरफन सुपलोट तमाम एिकावंटन मंज़

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव गॊर मुतवाज़ीन टरांज़ीकशन तॊ आरफन सुपलोट यथ एिकावंटस मंज़

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
ks: जांच तॊ ठिक कॊरीव गॊर मुतवाज़ीन टरांज़ीकशन तॊ आरफन सुपलोट यथ एिकावंटस तॊ अमो कॊन सबएिकावंटन मंज़

en: Check format must have an
    ADDRESS item defined in order
    to print an address on the check.
ks: चकॆ पयॊठ पताह परींट करनॊ बापत गछ़ॊ चक फारमिटस ज़रूरी अख
    एिडरस आयटम आसुन युस आडरस
    मंज़ वाज़ोह कॊरीथ आसो.

en: Check to have split action field used in registers for 'Num' field in place of transaction number; transaction number shown as 'T-Num' on second line of register. Has corresponding effect on business features, reporting and imports/exports.
ks: चक कॊरिव सुपलिट एकशन फीलडॊ ईसतेमाल करनॊ बापत रजसटरन मनज़ 'नम' फीलडॊ बापत टरानज़ेकशन नमबरॊच जायि पयॊठ; टरानज़ेकशन नमबर छु हावनॊ यिवान बतोर 'T-नम' रजसटर चॊ दोयमि लायनॊ पयॊठ. अमयुक छु वाबसतॊ असर पेवान बिज़नस फीचरन, रिपोटिनग तॊ ईमपोट/एकॊसपोटस.

en: Check to have trading accounts used for transactions involving more than one currency or commodity.
ks: चक कॊरिव ज़ॊ टरेडिनग एकावुनट गछ़न ईसतेमाल गछ़ॊन तिमन टरानज़ेकशनन मनज़ यिमन मनज़ शॊमिल आसि अकि खोतॊ ज़यादॊ करनसी या कामोडिटी.

en: Checking
ks: जांच करान

en: Checking Finance::Quote…
ks: फायनानीस जांच करान:: कूट

en: Choose Accounts
ks: एिकावुंट च़ॊरीव

en: Choose Currency
ks: करनसी च़ॊरीव

en: Choose Export Settings
ks: एकॊसपोट सेटिनग च़ॊरिव

en: Choose File Name for Export
ks: च़ॊरिव फायिल नाव एकॊसपोट बापत

en: Choose File to Import
ks: च़ॊरिव फायिल ईमपोट बापत

en: Choose Owner Dialog
ks: मॊलीक सुंद डायलाग च़ॊरीव

en: Choose a format
ks: अख फारमिट च़ॊरीव

en: Choose accounts to create
ks: एिकावुंट च़ॊरीव बनावनो बापत

en: Choose export format
ks: च़ॊरीव एिकोसपूट फारमिट

en: Choose the QIF file currency
ks: च़ॊरिव अख QIF फायिल करनसी

en: Choose the QIF file currency and select Book Options
ks: च़ॊरिव अख QIF फायिल करनसी तॊ च़ॊरिव बोक ऊपशन

en: Choose the column by which the result table is sorted.
ks: च़ॊरिव कालम येमि ज़ॊरयि नतीज जदूल साट करुन छु.

en: Choose the export format for this report:
ks: यॊमी रीपूट बापत च़ॊरीव एिकोसपूट फारमिटः

en: Choose the marker for each data point.
ks: मारकर च़ॊरीव परॊथ डाटा पूयंटस बापत.

en: Choose the method for sorting accounts.
ks: एिकावुंट साट करनॊ बापत च़ॊरीव तरिक.

en: Choose the number of days after which transactions will be read-only and cannot be edited anymore. This threshold is marked by a red line in the account register windows. If zero, all transactions can be edited and none are read-only.
ks: च़ॊरिव तेदाद दोहन हुनद यिमव पतॊ टरानज़ेकशन बनन सिरिफ रीड-आनली तॊ हेकव नॊ पतॊ एडिट कॊरिथ. यि थरशहोलडॊ छु मारॊक करनॊ यिवान बज़ॊरये अकि वज़जि लायनि सॊत एकावुनट रजसटर विनडो मनज़. अगर ज़ीरो आसि, तमाम टरानज़ेकशन हेकव एडिट कॊरिथ तॊ कानह तॊ छु नॊ रीड-आनली.

en: Choose whether to search all your data or only that marked as "active".
ks: च़ॊरिव कॊ तोहयॊ छाह च़ारुन तमाम पनुन डाटा या सिरिफ योस मारॊक करनॊ यिवान छु "एकटिव".

en: Circle
ks: गूल

en: Cleaning up
ks: कीलिन अप करान

en: Clear
ks: कीलयर

en: Clear All
ks: तमाम कॊरीव कीलयर

en: Clear any selected image file.
ks: कांह तॊ च़ारनी आमोच़ ईमिज फायोल कॊरीव कीलयर.

en: Clear matching transactions above this score
ks: यथ सोकूरस हयीर कॊन कॊरीव कीलयर रलवोन टरांज़ीकशन.

en: Clear the entry.
ks: एनटरी कॊरिव किलयर.

en: Clear the selection and unselect all accounts.
ks: च़ॊर कॊरीव कीलयर तॊ अनसोलीकटे कॊरीव तमाम एिकावुंट.

en: Clear the selection and unselect all entries.
ks: च़ॊर कॊरीव कीलयर तॊ तमाम एिनटरी कॊरीव अनसोलीकये

en: Cleared
ks: कीलयर

en: Cleared (%s)
ks: कीलयर करनॊ आमुत(%s)

en: Cleared (Report)
ks: कीलयर करनॊ आमुत(रीपूट)

en: Cleared:
ks: कोलयर करनॊ आमुतः

en: Click "Apply" to import data from the staging area and update your GnuCash accounts. The account and category matching information you have entered will be saved and used for defaults the next time you use the QIF import facility.
    
    Click "Back" to review your account and category matchings, to change currency and security settings for new accounts, or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
ks: किलिक कॊरिव "एपलाय" ईमपोट करनॊ बापत डाटा सिटेजिनग एरया पयॊठ तॊ पनॊन GnuCash एकावुनट अपडेट करनॊ बापत. एकावुनट तॊ केटागरी मेचिनग ईनफारमेशन योस तोहयॊ एनटर कॊरवॊ यियि मोहफूज़ करनॊ तॊ ईसतेमाल करनॊ डिफालटन बापत बेयि विज़ येलि तोहयॊ ईसतेमाल कॊरिव QIF ईमपोट सहूलयत.
    
    किलिक कॊरिव "बेक" पनुन एकावुनट तॊ केटागरी मेचिनग रिविव करनॊ बापत,करनसी तॊ हिफाज़ती सेटिनगनॊवेन एकावनटन बापत तबदील करनॊ खॊतरॊ, या सिटेजिनग एरयाहस मनज़ मज़ीद फायलॊ जमाह करनॊ बापत.
    
    किलिक कॊरिव "केनसल" रुकावनॊ बापत QIF ईमपोट अमल.

en: Click "Back" to cancel the loading of this file and choose another.
ks: कोलोक कॊरीव " बिक " यॊमी फायली हॊंज़ लूडींग कीनसल करनॊ बापत तॊ च़ॊरीव बयाख.

en: Click to change Tax Name and/or Tax Type.
ks: किलिक कॊरिव तबदील करनॊ टेकॊस नाव तॊ /या टेकॊ, टायिप.

en: Close Book
ks: कोताब कॊरीव बंद

en: Close Date
ks: बंद गछ़नुक तॊरिख

en: Close _Without Saving
ks: मोहफूज़ करनॊ बगॊर कॊरीव बंद

en: Close the Book at the end of the Period
ks: पिरड कोस ईखतोतामस पयॊठ कॊरीव कोताब बंद

en: Close the Budget List
ks: बजट लोसट कॊरीव बंद

en: Close the currently active page
ks: बंद कॊरीव मूजूद चलवुन सफो

en: Close this window
ks: यॊ वींडू कॊरीव बंद

en: Close window when finished
ks: वींडू कॊरीव बंद यॊली खतम गछ़ॊ.

en: Closed
ks: बंद

en: Closing Entries
ks: बंद करनॊच एिनटरीयो

en: Closing Entries Pattern is regular expression
ks: बंद करवॊन एिनटरी पिटरन  छु रीगयूलर एिकोसपरीशन

en: Closing Entries pattern
ks: बंद करवॊनीन एिनटरीयन हॊंज़ पिटोरीन

en: Closing Entries pattern is case-sensitive
ks: बंद करवॊनीन एिनटरीयन हॊंज़ पिटोरीन छॊ किस सींज़ीटोव

en: Closing a tab moves to the most recently visited tab.
ks: अख टिब बंद करुन छु पकन ताज़ो ताज़ो सॊर करनो एिमतोस टिबस कुन.

en: Code
ks: कूड

en: Colon (:)
ks: कुलन(:)

en: Color all lines of a transaction the same
ks: अको टरांज़ीकशन कॊन तमाम लायनन कॊरीव कुनुय रंग

en: Color for grand totals.
ks: गरानड टोटलन बापत रनग.

en: Color for subsubtotals.
ks: सबटोटलन बापत रनग.

en: Color of the marker.
ks: मारकरुक रनग.

en: Colors
ks: रंग

en: Cols
ks: कालोस

en: Com_press files
ks: फायलो कॊरीव कमपरीस

en: Combo Date Option
ks: कामबू डिट ऊपशन

en: Comma (,)
ks: कामा(,)

en: Comma separated
ks: कामा अलग कॊरीथ

en: Comma separated with quotes
ks: कामा अलग कॊरीथ कूटव सॊत

en: Comma: 123.456,78
ks: कामा: 123,456.78

en: Commercial ATM _fees threshold
ks: कमरशल ATM _पिस थरशहूलड

en: Commission
ks: कमीशन

en: Commissions
ks: कमीशन

en: Commit changes to a invoice entry
ks: तबदिली कॊरिव एकिस ईनवायिस एनटरी

en: Commit changes to a transaction
ks: एिकीस टरांज़ीकशनस मंज़ कॊरीव तबदिली

en: Commit this Billing Term
ks: यॊ बीलींग टीरीम कॊरीव कुमीट

en: Commodities
ks: कामूडीटयो

en: Commodity
ks: कामूडीटी

en: Common Currency
ks: आम करनसी

en: Company
ks: कमपनी

en: Company Address
ks: कमपनी पताह

en: Company Contact Person
ks: कमपनी कनटिकटे पीरसन

en: Company Email Address
ks: कमपनी ईमिल पताह

en: Company Fax Number
ks: कमपनी फिकोस नमबर

en: Company ID
ks: कमपनी ID

en: Company Name
ks: कमपनी नीव

en: Company Phone Number
ks: कमपनी फून नमबर

en: Company Website URL
ks: कमपनी वीबसायोट URL

en: Company contact
ks: कमपनी कनटिकटे

en: Company contact string
ks: कमपनी कनटिकटे सीटरींग

en: Company logo image.
ks: कमपनी लूगू ईमिज

en: Complete
ks: खतम कुरमुत

en: Compress the data file
ks: डाटा फायोल कॊरीव कमपरीस

en: Compress the data file with gzip when saving it to disk.
ks: डाटा फायोल कॊराव कमपरीस gzip सॊत यॊली यी डोसकी पयॊठ मोहफूज़ करन एिसीव.

en: Conditional on splits not having variables
ks: सुपलोटन पयॊठ कंडीशनलन छॊ नॊ विरीबोल

en: Confidence
ks: बरुस

en: Contact
ks: रॊबती

en: Contents
ks: कनटींट

en: Continue _Without Saving
ks: मोहफूज़ करनॊ बगॊर थॊयीव जॊरी.

en: Continuous
ks: मुसलसिल

en: Conversion completed
ks: तबदिली कॊरीव मुकमल

en: Convert all transactions into a common currency.
ks: तमाम टरानज़ेकशन कॊरिव तबदील एकिस कामन करनसी मनज़.

en: Convert the file
ks: फायोल कॊरीव तबदिल

en: Converted to:
ks: कुन कॊर तबदिलः

en: Converting
ks: तबदिल करान

en: Copy the current selection to clipboard
ks: मूजूद च़ॊर कॊरीव कोलोप बूडस पयॊठ कापी

en: Copy the selected split into clipboard
ks: कापी कॊरिव च़ारनॊ आमुत सुपलिट किलिपबोडस मनज़

en: Copy the selected transaction into clipboard
ks: च़ारनो आमुत टरांज़ोकशन कॊरीव कोलोप बूडस मंज़ कापी

en: Could not create opening balance.
ks: हयुक नॊ बनॊवीथ ऊपनींग बिलनसे.

en: Could not determine the account currency. Using the default currency provided by your system.
ks: हयोक नॊ तय कॊरिथ एकावुनट करनसी. ईसतेमाल कॊरिथ डिफालटॊ करनसी योस तोहिनद सिसटमन फराहम कॊर.

en: Could not make a backup of the file %s
ks: %s फायलो हुंद बिक अप हयुक नॊ बनिवोथ.

en: Could not open the file %s. The error is: %s
ks: हयुक नॊ फायोल खूलीथ %s. एिरर छु: %s

en: Could not write to file %s. Check that you have permission to write to this file and that there is sufficient space to create it.
ks: हयोक नॊ लॊखिथ फायिल %s. जानच कॊरिव ज़ॊ तोहयॊ छु ईजाज़त यथ फायलॊ लॊखनुक तॊ कॊफी सुपेस छॊ यि बनावनॊ बापत.

en: Counters
ks: कावंटर

en: Create Scheduled Transactions since the last time run
ks: पॊतमो वखतोक रनॊ पयॊठ पॊदी करनॊ आमोत शडूल करनॊ आमोत टरांज़ीकशन.

en: Create a New Budget
ks: अख नूव बजट बनॊयीव

en: Create a new Account
ks: अख नुव एिकावुंट बनॊयीव

en: Create a new Billing Term
ks: अख नॊव बीलींग टीरीम बनॊयीव

en: Create a new bill
ks: अख नॊव बिल बनॊयिव

en: Create a new customer
ks: अख नोव कसटमर बनॊयिव

en: Create a new employee
ks: अख नोव एमपलायी बनॊयिव

en: Create a new file
ks: अख नॊव फायोल बनॊयीव

en: Create a new invoice
ks: अख नॊव ईनवायिस बनॊयिव

en: Create a new invoice as a duplicate of the current one
ks: अख नॊव ईनवायीस बनॊयीव बतूर अख डुपलीकिट मूजूद अकोच

en: Create a new invoice for the same owner as the current one
ks: अख नॊव ईनवायीस बनॊयीव एिमसीय मॊलकस कॊछ़ युस वॊनकिनस छु.

en: Create a new scheduled transaction
ks: अख नौव शडूल करनॊ आमुत टरांज़ोकशन बनॊयीव

en: Create a new vendor
ks: अख नोव वेनडर बनॊयिव

en: Create a new voucher
ks: अख नोव वोचर बनॊयिव

en: Create a new window for each new register
ks: परॊथ नॊवी रजसटर बापत बनॊयीव अख नॊव वीनडू

en: Create a new window for each new report
ks: परॊथ नॊवीस रीपूटस बापत बनॊयीव अख नॊव वीनडू

en: Create accurate reports and graphs from your financial data
ks: बनॊयिव सही रिपोट तॊ गराफ पननॊ फायनानशल डाटा पयॊठ

en: Create automatically
ks: पॊन पानय बनॊयीव

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window tool bar. This will bring up a dialog box where you can enter account details. For more information on choosing an account type or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online manual.
ks: नॊव एकावुनट बनॊयिव कॊलिक करनॊ सॊत नोव बोटन मेन विनडो टूल बारस मनज़. अमि सॊत यियि अख डायलाग बोकॊस यॊतनस तोहयॊ एनटर कॊरिथ हेकिव एकावुनट तफसील. मज़ीद जानकॊरी एकावुनट टायिप च़ारनस मुतलक या एकावनटन हूनद अख चाट सेट अप करनॊ बापत, पिलीज़ वॊछिव GnuCash आनलायिन मेनवल.

en: Create report for a budget period range instead of the entire budget.
ks: बनॊयीव अख रीपूट एिकोस बजट पिरड रिंजस बापत बजाय तमाम बजटस.

en: Create the transaction this many days before its effective date.
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव पॊदी वारयाह दुह बरुंह असली डिट बरुंह.

en: Created
ks: बनावनी आमुत

en: Created Transactions
ks: बनावनी आमीत टरांज़एिकशन

en: Creating accounts
ks: एिकावुंट बनावान

en: Credit
ks: करीडिट

en: Credit Account
ks: करीडीट एिकावुंट

en: Credit Accounts
ks: करीडीट एिकावुंट

en: Credit Card
ks: करीडीट काड

en: Credit Formula
ks: करीडीट फारमूला

en: Credit Lines
ks: करीडीट लायनो

en: Credit Note
ks: करेडिट नोट

en: Credit Value
ks: करीडीट विलीव

en: Credit limit
ks: करीडीट हद

en: Credit must be a positive amount or you must leave it blank.
ks: करीडीट गॊछ़ी ज़रूरी मसबत आसुन या छु तुहयो यी ज़रूरी खॊली तरावुन.

en: Credited Account Owner
ks: करीडीट करनॊ आमुत एिकावुंट मॊलीक

en: Credited BIC (Bank Code)
ks: करेडिटिड BIC (बेनक कोड)

en: Credited IBAN (International Account Number)
ks: करेडिटिड IBAN (बयनुलअकवामी एकावुनट नमबर)

en: Credits
ks: करीडीट

en: Cross
ks: करास

en: Cu_t
ks: कट

en: Cu_t Split
ks: सुपलिट कॊरिव कट

en: Cu_t Transaction
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव कट

en: Currencies
ks: करनसी

en: Currency
ks: करनसी

en: Currency Information
ks: करनसी जानकॊरी

en: Currency conversion date
ks: करनसी तबदिली तॊरिख

en: Current
ks: चालू

en: Current Value:
ks: मूजूद किमतः

en: Current Year
ks: मोजूद वॊरी

en: Custom
ks: कसटम

en: Custom Multicolumn Report
ks: कसटम मलटीकालम रीपूट

en: Custom Title
ks: कसटम ऊनवान

en: Custom date format
ks: कसटम तॊरिख फारमिट

en: Custom format
ks: कसटम फारमिट

en: Custom regular expression
ks: कसटम रीगयूलर एिकोसपरीशन

en: Customer
ks: कसटमर

en: Customer ID
ks: कसटमर ID

en: Customer Listing
ks: कसटमर लिसटिनग

en: Customer Name
ks: कसटमर नाव

en: Customer Report
ks: कसटमर रीपूट

en: Customer Summary
ks: कसटमर समरी

en: Customer number
ks: कसटमर नमबर

en: Customer number format
ks: कसटमर नमबर फारमिट

en: Customer's Invoices
ks: कसटमर सॊंज़ ईनवायीस

en: Customer's Jobs
ks: कसटमर सॊंज़ जाब

en: Customers
ks: कसटमर

en: Customers Overview
ks: कसटमर ऊवरविव

en: Cut the current selection and copy it to clipboard
ks: मूजूद च़ॊर कॊरीव कट तॊ कापी कॊरीव कोलोप बूडस पयॊठ

en: Cut the selected split into clipboard
ks: कट कॊरिव च़ारनॊ आमुत सुपलिट किलिपबोडस मनज़

en: Cut the selected transaction into clipboard
ks: च़ारनो आमुत टरांज़ोकशन कॊरीव कोलोप बूडस मंज़ कट

en: Cyrillic
ks: सायरीलीक

en: DTAUS import data format
ks: DTAUS ईमपूट डाटा फारमिट

en: Daily
ks: परॊथ दुह

en: Daily (360)
ks: परॊथ दोह (360)

en: Daily (365)
ks: परॊथ दोह (365)

en: Daily Average
ks: दुह दीशुक अवसत

en: Dash
ks: डेश

en: Data markers?
ks: डाटा मारकर?

en: Database
ks: डाटा बिस

en: Date
ks: तॊरिख

en: Date Closed
ks: बंद करनुक तॆरेख

en: Date Entered
ks: दॊखिल करनॊ आमुत डिट

en: Date Format
ks: तॊरिख फारमिट

en: Date Opened
ks: खूलनुक तॊरिख

en: Date Posted
ks: पूसट करनुक तॊरिख

en: Date Range
ks: डिट रिंज

en: Date format choice
ks: डाटा फारमिट पसंद

en: Date format to use
ks: ईसतिमाल करनो यीनी वूल तॊरिख फारमिट

en: Date of Report
ks: रीपूटुक तॊरिख

en: Date of _Entry
ks: एिंटरी हुंद तॊरिख

en: Date of duplicated entries
ks: डेट डुपलिकेटिड एनटरियन हूनद

en: Date range of transactions to retrieve:
ks: रीटरिव करनो योनी वाली टरांज़ीकशनुक डिट रिंजः

en: Date required.
ks: तॊरिख ज़रूरत

en: Date:
ks: तॊरिख:

en: Dates will be completed so that they are close to the current date. Enter the maximum number of months to go backwards in time when completing dates.
ks: तॊरिख यॊन मुकमल करनॊ युथ ज़न तॊम नज़दिक रूज़न एिज़कीस तॊरिखस.ज़यादो खूतो ज़यादो तीदाद कॊरीव रॊतन हुंद दॊखील वखतस मंज़ पथ गछ़नी बापत योली तॊरिख मुकमल सपदन.

en: Dates will be completed so that they are within the current calendar year.
ks: तॊरिख यॊन मुकमल करनॊ युथ ज़न तॊम यीन मूजूद कलॊनडर वॊरयस मंज़.

en: Day Threshold for Read-Only Transactions (red line)
ks: दोह थरशहोलडॊ रीड-आनली टरानज़ेकशनन बापत (रेड लायिन)

en: Days
ks: दुह

en: De_scription
ks: वज़ाहत

en: Debit
ks: डीबिट

en: Debit Account
ks: डोबीट एिकावुंट

en: Debit Formula
ks: डोबोट फारमूला

en: Debit Value
ks: डोबीट विलीव

en: Debited Account Owner
ks: डोबोट करनॊ आमुत एिकावुंट मॊलीक

en: Debited BIC (Bank Code)
ks: डेबिटिड BIC (बेनक कोड)

en: Debited IBAN (International Account Number)
ks: डेबिटिड IBAN (बयनुलअकवामी एकावुनट नमबर)

en: Debits
ks: डीबोट

en: Decrease
ks: गठॊयीव

en: Decrease in capital
ks: कोपटीलस मंज़ कमी

en: Default
ks: डीफालट

en: Default Budget
ks: डोफालट बजट

en: Default Chargeback Project
ks: डीफालट चारीज बिक परूजकट

en: Default Customer TaxTable
ks: डोफालट कसटमर टोकोस जदूल

en: Default QIF transaction status
ks: डोफालटे QIF टरांज़ीकसन सेटिटस

en: Default Vendor TaxTable
ks: डोफालट वीनडर टोकोस जदूल

en: Default alternate background for table cells.
ks: डोफालटे मुतबिदील पसो मंज़र जदूल सीलन बापत.

en: Default background for table cells.
ks: डोफालटे पसे मंज़र रंग जदूल सीलन बापत

en: Default color for subtotal rows.
ks: डोफालट रंग सबटूटल रूहन बापत

en: Default currency for new accounts
ks: नॊवीन एिकावंटन बापत डोफालट करनसी

en: Default currency for new reports
ks: नॊवीन रीपूटन बापत डोफालट करनसी

en: Default encoding
ks: डोफालट एिनकूडींग

en: Default status for QIF transaction when not specified in QIF file.
ks: डोफालटे सेटिटस QIF टरांज़ीकशनन बापत यॊली नी QIF फायलो मंज़ मखसूस आसो कॊरीथ.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned
ks: ‘नॊव तलाश’ कुन कॊरीव डोफालट अगर योमी नमबरो खूतो कम आयटम वापस योन करनॊ.

en: Default to 'new search' if fewer than this number of items is returned.
ks: डोफालट कॊरीव ‘नॊव तलाश’ अगर यॊमी खूत तॊ कम आयटम वापस यॊन करनॊ.

en: Default transaction status (overridden by the status given by the QIF file)
ks: डिफालटॊ टरानज़ेकशन सिटेटस ( ऊवररिडॊन सिटेटस ज़ॊरयि योस दॊनि आमुत छु QIF फायलॊ ज़ॊरयि)

en: Degrees
ks: डोगरीयो

en: Delete
ks: डीलिट

en: Delete %s?
ks: %s करवाह डोलिट?

en: Delete Account
ks: एिकावुंट कॊरीव डीलिट

en: Delete a commodity
ks: अख कामूडोटी कॊरीव डोलिट

en: Delete a commodity with price quotes
ks: डिलीट कॊरिव अख कामोडिटी यथ परायिस कोट छॊ

en: Delete a transaction
ks: अख टरांज़ोकशन कॊरीव डोलिट

en: Delete a transaction with reconciled splits
ks: डिलीट कॊरिव अख टरानज़ेकशन रिकनसायलॊड सुपलिटन सान

en: Delete all _transactions
ks: तमाम टरांज़ीकशन कॊरीव डीलिट.

en: Delete commodity?
ks: कामूडीटी करवाह डीलिट?

en: Delete multiple price quotes
ks: मलटोपील परायीस कौट कॊरीव डोलिट

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never)
ks: परानी लाग/ बिकअप फायलो कॊरीव डोलिट यॊतोव दुहव पतो.(0 = जांह नॊ)

en: Delete old log/backup files after this many days (0 = never).
ks: डिलीट कॊरिव परानॊ लाग/बेकअप फायलॊ यॊतहाव दोहव पतॊ (0 = ज़ानह नॊ).

en: Delete prices?
ks: किमत कॊरवा डीलिट?

en: Delete report configuration
ks: डिलीट कॊरिव रिपोट कनफिगरेशन

en: Delete results from current search
ks: मूजूद तलाशस मंज़ कॊरीव डोलिट नतिज

en: Delete selected account
ks: च़ारनो आमुत एिकावुंट कॊरीव डोलिट

en: Delete the Selected Budget
ks: च़ारनो आमुत बजट कॊरीव डोलिट

en: Delete the current Billing Term
ks: मूजूद बीलींग टीरीम कॊरीव डीलिट

en: Delete the current entry
ks: मूजुद एिंटरी कॊरीव डीलिट

en: Delete the current split
ks: मोजूद सुपलिट कॊरिव डिलीट

en: Delete the current transaction
ks: मूजूद टरांज़ीकशन कॊरीव डोलिट.

en: Delete the current transaction?
ks: मूजूद टरांज़ोकशन कॊरवाह डोलिट?

en: Delete the currently selected transaction template
ks: मूजूद च़ारनी आमुत टरांज़ीकशन टोमपलिट कॊरीव डोलिट.

en: Delete the highlighted lot
ks: हायलायोट करनॊ आमुत लाट कॊरीव डीलिट

en: Delete the selected scheduled transaction
ks: च़ारनॊ आमुत शडूल करनॊ आमुत टरांज़ोकशन कॊरीव डोलिट

en: Delete the selected transaction
ks: च़ारनी आमुत टरांज़ीकशन कॊरीव डोलिट.

en: Delete the split '%s' from the transaction '%s'?
ks: टरांज़ोकशन '%s' पयॊठ कॊरवाह डोलिट '%s' सुपलोट?

en: Deleting account %s
ks: %s एिकावुंट डोलिट करान

en: Deluxe(tm) Personal Checks US-Letter
ks: डिलकॊस(tm)ज़ॊती चक US-लेटर

en: Deposit
ks: जमाह कॊरीव

en: Depth limit behavior
ks: सनॊर हद आदत

en: Descending
ks: गठवुन

en: Descri_ption
ks: वज़ाहत

en: Description
ks: वज़ाहत

en: Designed to be easy to use, yet powerful and flexible, GnuCash allows you to track bank accounts, stocks, income and expenses. As quick and intuitive to use as a checkbook register, it is based on professional accounting principles like double-entry accounting to ensure balanced books and accurate reports.
ks: डिज़ायिन करनॊ आमुत युथ ईसतेमाल करुन आसान गछ़ॊ, तोतॊ गछ़ॊ ताकतवर तॊ लचकदार आसुन,GnuCash छु तोहयॊ ईजाज़त दिवान टरेक करनस मनज़ बेनक एकावुनट, सिटाक,ईनकम तॊ खरॊच

en: Destination account for the auto-balance split.
ks: आटू बिलनोस सुपलोट बापत मॊंज़ील एिकावुंट.

en: Diamond
ks: लाल

en: Difference
ks: फरक

en: Direct Debit
ks: डारीकटे डोबोट

en: Discarding this transaction.
ks: यॊ टरांज़ीकशन रद करान

en: Discount
ks: छूट

en: Discount Amount
ks: छूट रकम

en: Discount How
ks: कॊछ़ छूट

en: Discount Rate
ks: छूट रिट

en: Discount Type
ks: छूट टायीप

en: Discount Type: Monetary Value
ks: डोसकावुंट टायीपः मानीटरी विलीव

en: Discount Type: Percent
ks: डोसकावुंट टायीपःपरसोंट

en: Discount and tax both applied on pretax value
ks: छूट तॊ टोकीस दुछवय छॊ लागू गछ़ान परीटोकीस विलवन पयॊठ.

en: Discount computed after tax is applied
ks: छूट छॊ कमपयूट योवान करनॊ टोकीस लागू करनी पतॊ.

en: Discount percentage must be between 0-100 or you must leave it blank.
ks: छूट परसनटिज गॊछ़ो ज़रूरी 0 पयॊठ100 अस दरमीयानस मंज़ आसीन या छु तुहयो यी ज़रूरी खॊली तरावुन.

en: Discrete
ks: डीसकरिट

en: Display
ks: डोसपेली कॊरीव

en: Display "_tip of the day" dialog
ks: हॊयीव "_ दुहुक टोप " डायलाग.

en: Display Columns
ks: कालम हॊयीव

en: Display Job name?
ks: जाब नाव करवाह डिसपिले?

en: Display a balance sheet (using eguile template)
ks: अख बिलनोस शिट हॊयीव(eguile टिमपलिट ईसतिमाल कॊरीथ)

en: Display a column for the actual values.
ks: असली वेलयूवन बापत कॊरिव डिसपिले अख कालम.

en: Display a column for the budget values.
ks: बजट वेलयूवन बापत कॊरिव डिसपिले अख कालम.

en: Display a column with the row totals.
ks: डिसपिले कॊरिव अख कालम रो टोटलन सॊत

en: Display a customer invoice with tax columns (using eguile template)
ks: अख कसटमर ईनवायीस कॊरीव डीसपोली टिकोस कालम हयॊथ (eguile टिमपलिट ईसतिमाल कॊरीथ)

en: Display a graph of the selected data.
ks: च़ारनी आमतो डाटा हुक अख गराफ हॊयीव

en: Display a mark for each data point.
ks: डिसपिले कॊरिव अख मारॊक परॊथ डाटा पोयनटस बापत.

en: Display a running balance?
ks: अख रनॊनग बेलनॊस करवाह डिसपिले?

en: Display a table of the selected data.
ks: च़ारनी आमतो डाटा हुक अख जदूल हॊयीव

en: Display accounts as hyperlinks
ks: एिकावुंट कॊरीव डोसपेली बतूर हायपरलींक

en: Display any foreign currency amount in an account.
ks: डिसपिले कॊरिव कानह तॊ पारेन करनसी रकम एकिस एकावनटस मनज़.

en: Display as a two column report
ks: हॊयीव बतूर अख दुकालम रीपूट

en: Display due date?
ks: डयू डिट कॊरवाह डोसपेली?

en: Display each entry's total total tax?
ks: डिसपिले करवाब परॊथ एनटरी हुनद कुल कुल टेकॊस?

en: Display exchange listings.
ks: डिसपिले कॊरिव एकॊसचेनज लिसटिनग.

en: Display help
ks: डिसपिले मदद

en: Display hints for using GnuCash at startup.
ks: डिसपिले कॊरिव हिनटॊ ईसतेमाल करनॊ बापत GnuCash सिटाटअपस पयॊठ.

en: Display in standard, income first, order
ks: हॊयीव मयारस मंज़,ईनकम पॊसटो, आडर

en: Display ne_gative amounts in red
ks: मनफी रकम हॊयीव वुज़लीस मंज़

en: Display negative amounts in red
ks: मनफी रकम हॊयीव वुज़लोस मंज़

en: Display negative amounts in red.
ks: मनफी रकम कॊरिव डिसपिले वोज़लिस मनज़.

en: Display negative values in red.
ks: मनफी विलीव कॊरीव डोसपेली वुज़लीस मंज़

en: Display numbers of shares in accounts.
ks: डिसपिले कॊरिव तेदाद शियरन हुनद एकावनटन मनज़.

en: Display share prices.
ks: डिसपिले कॊरिव शियर परायॊस.

en: Display symbol
ks: सिमबुल कॊरिव डिसपिले

en: Display the Company Name?
ks: कमपनी नाव करवाह डिसपिले?

en: Display the Company contact information.
ks: डिसपिले कॊरिव कमपनी रॊबतॊ ईनफारमेशन.

en: Display the Invoice Number?
ks: ईनवायिस नमबर करवाह डिसपिले?

en: Display the Payable to: information.
ks: डिसपिले कॊरिव पेयेबॊल कुनःजानकॊरी.

en: Display the Tax Rate?
ks: टेकॊस रेट करवाह डिसपिले?

en: Display the Units?
ks: युनिट करवाह डिसपिले?

en: Display the account code?
ks: एकावुनट कोड करवाह डिसपिले?

en: Display the account name?
ks: एिकावुंट नाव हाववाह?

en: Display the account?
ks: एिकावुंट हाववाह?

en: Display the action?
ks: एिकशन हॊयवाह?

en: Display the address?
ks: पताह करवाह डिसपिले?

en: Display the amount?
ks: रकम हाववाह?

en: Display the billing id?
ks: बीलींग id कॊरवाह डोसपेली?

en: Display the check number/action?
ks: डिसपिले करवाह चक नमबर/एकशन?

en: Display the check number?
ks: चक नमबर हाववाह?

en: Display the contact?
ks: रॊबतॊ करवाह डिसपिले?

en: Display the date?
ks: डिट करवाह डोसपेली?

en: Display the description?
ks: वज़ाहत करवाह डोसपेली?

en: Display the difference as budget - actual.
ks: डिसपिले कॊरिव फरक बतोर बजट-असली.

en: Display the entry's discount?
ks: डिसपिले करवाब एनटरी हुनद डिसकावुनट?

en: Display the entry's taxable status?
ks: डिसपिले करवाब एनटरी हुनद टेकसेबॊल सिटेटस?

en: Display the entry's value?
ks: एनटरी हुनद वेलिव करवाह डिसपिले?

en: Display the full account name?
ks: फुल एकावुनट नाव करवाह डिसपिले?

en: Display the invoice billing terms?
ks: बीलींग टोरमी कॊरवाह डोसपेली?

en: Display the invoice notes?
ks: ईनवायोस नूट कॊरवाह डोसपेली?

en: Display the invoice references?
ks: ईनवायीस हवाल कॊरवाह डोसपेली?

en: Display the job name for this invoice?
ks: डिसपिले करवाह जाब नाव येमि ईनवायसॊ बापत?

en: Display the memo?
ks: मीमू हाववाह?

en: Display the name of lot the shares are in?
ks: शीयर यथ लाटस मंज़ छॊ तमयुक नाव हाववाह?

en: Display the notebook tabs at the bottom of the window.
ks: नौट बुक टिब हॊयीव वीनडू च़ॊकीस पयॊठ.

en: Display the notebook tabs at the left of the window.
ks: नौट बुक टिब हॊयीव वीनडू खुफरो तरफो.

en: Display the notebook tabs at the right of the window.
ks: नौट बुक टिब हॊयीव वीनडू दुछनी तरफो.

en: Display the notebook tabs at the top of the window.
ks: नौट बुक टिब हॊयीव वीनडू हयीर कोन.

en: Display the notes if the memo is unavailable?
ks: नूटोस हाववाह अगर मिमू गॊरदसतीयाब आसी?

en: Display the number of shares?
ks: शीयरन हुंद तिदाद हाववाह?

en: Display the other account code?
ks: बयाख एकावुनट कोड करवाह डिसपिले?

en: Display the payments applied to this invoice?
ks: यथ ईनवायसो पयॊठ लागू करनी आमोत पिमींट कॊरवाह डोसपेली?

en: Display the period credits column?
ks: डिसपिले करवाह अख पीरड करेडिट कालम?

en: Display the price per item?
ks: किमत पीर आयटम करवाह डोसपेली?

en: Display the quantity of items?
ks: आयटमन हुंद मीकदार करवाह डोसपेली?

en: Display the reconciled date?
ks: मसलहत डाटा छाह हावुन?

en: Display the shares price?
ks: शीयर परायीस हाववाह?

en: Display the subtotals?
ks: सबटूटल कॊरवाह डोसपेली?

en: Display the summary bar at the bottom of the page.
ks: समरी बार हियीव सफो च़ुकीस पयॊठ.

en: Display the summary bar at the top of the page.
ks: समरी बार हियीव सफस पयॊठ कॊन.

en: Display the ticker symbols.
ks: टिकर सिमबुल कॊरिव डिसपिले.

en: Display the totals?
ks: कुल कॊरवाह डोसपेली?

en: Display the trans number?
ks: टरानस नमबर करवाह डिसपिले?

en: Display the transaction date?
ks: टरांज़ीकशन डिट छाह डोसपेली करुन?

en: Display the transaction description?
ks: टरांज़ीकशन वज़ाहत छाह डोसपेली करॊन?

en: Display the transaction reference?
ks: टरांज़ीकशन हवाल छाह डोसपेली करुन?

en: Display the transaction type?
ks: टरांज़ीकशन कोसोम छाह डोसपेली करुन?

en: Display the value in transaction currency?
ks: टरांज़ीकशन करनसी मंज हाववाह विलीव?

en: Display the ~a report
ks: डोसपेली कॊरीव ~a रीपूट

en: Display this column
ks: यि कालम कॊरिव डिसपिले

en: Displays accounts which exceed the depth limit at the depth limit.
ks: डिसपिले करान एकावुनट यिम ज़यादॊ छॊ गछ़ान सनॊर हदस सनॊर हदस पयॊठ.

en: Dividend
ks: डीवोडींड

en: Dividends
ks: डोवोडीनडीस

en: Divides the report into an income column and an expense column.
ks: छु तखसीम करान रिपोट एकिस आमदन कालम तॊ एकिस खरॊच कालमस मनज़.

en: Do a date subtotal.
ks: कॊरिव अख डेट सबटोटल.

en: Do not create log/backup files.
ks: लाग/बेकअप फायलॊ मॊ बनॊयिव.

en: Do not delete log/backup files.
ks: लाग/बेकअप फायलॊ मॊ कॊरिव डिलीट.

en: Do not import (no action selected)
ks: ईमपूट मॊ कॊरीव (कांह कॊम आयो नो च़ारनी)

en: Do not load the last file opened
ks: पतयॊम खूलनी आमीच़ फायील मॆ कॊरीव लूड

en: Do not net, but show gross debit/credit adjustments to these accounts. Merchandising businesses will normally select their inventory accounts here.
ks: नीट मॊ कॊरीव, मगर हॊयीव गरास डोबीट /करीडीट बराबरी यॊमन एिकावंटन. मॊरचनडायज़ींग तोजारत च़ारी आम पॊठ ईनवीनटरी एिकावुंट यॊतनस.

en: Do not print Action:Memo data
ks: एिकशन मॊ कॊरीव परींटः मीमू डाटा

en: Do not print Action:Memo data for transactions.
ks: परिनट मॊ कॊरिव एकशनः मेमो डाटा टरानज़ेकशनन बापत.

en: Do not print T-Num:Memo data
ks: परिनट मॊ कॊरिव T-नमः मेमो डाटा

en: Do not print T-Num:Memo data for transactions.
ks: परिनट मॊ कॊरिव T-नमः मेमो डाटा टरानज़ेकशनन बापत.

en: Do not print all Parent account names.
ks: तमाम पेरनट एकावुनट नाव मॊ कॊरिव परिनट.

en: Do not print full account names
ks: पूरी एिकावुंट नाव मॊ कॊरीव परींट

en: Do not print transaction detail
ks: टरांज़ीकशन तफसिल मॊ कॊरीव परींट

en: Do not print transaction detail for accounts.
ks: परिनट मॊ कॊरिव टरानज़ेकशन तफसील एकावनटन बापत.

en: Do not print transactions out of specified dates.
ks: परिनट मॊ कॊरिव टरानज़ेकशन मखसूस डेटव नॊबर.

en: Do not show
ks: मा हॊयीव

en: Do not show any balances of parent accounts.
ks: कानह तॊ बेलेनॊस मॊ हॊयिव पेरनट एकावनटन हॊनज़.

en: Do not show any subtotals for parent accounts.
ks: कानह सबटोटल मॊ हॊयिव पेरनट एकावनटन बापत.

en: Do not use special date processing
ks: ईसतिमाल मॊ कॊरीव मखसूस डिट परासीसींग

en: Do transaction report on this account.
ks: टरानज़ेकशन रिपोट कॊरिव यथ एकावनटस पयॊठ.

en: Do you really want to close the order?
ks: कयाह तुहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यॊ आडर बंद यछ़ान करुन?

en: Do you really want to delete the template with the name "%s"?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ डीलिट यछ़ान करुन "%s" नावुक टिमपलिट?

en: Do you really want to post the invoice?
ks: कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ ईनवायीस पूसट यछ़ान करॊन?

en: Do you really want to post these invoices?
ks: कयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान पोसटॊ करनॊ यिम ईनवायसॊ?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
ks: कयाह तुहयो छॊव यछ़ान पूसटफून करॊन यो मसलहत तॊ पतो यो खतम करीन यछ़ान?

en: Documents
ks: दसतावेज़

en: Don't _tell me again.
ks: बॊयी मॊ वॊनीव मॊ.

en: Don't open imported documents in tabs
ks: ईमपोटिड दसतावेज़ मॊ कॊरिव ऊपॊन टेबन मनज़

en: Don't sign reverse any accounts.
ks: उूलटो मॊ कॊरीव कांह तॊ एिकावुंट सायोन.

en: Don't tell me again this _session.
ks: बॊयी मॊ वॊनीव मॊ यॊ सीशन.

en: Double _mode colors alternate with transactions
ks: डबल मूड रंग छॊ तबदिल गछ़ान टरांज़ीकशनन सॊत.

en: Double click on rows to change, then click on Apply to Import
ks: डबॊल कॊलिक कॊरिव रोहन पयॊठ तबदील करनॊ बापत, पतॊ कॊरिव कॊलिक एपलाय ईमपोट करनॊ बापत

en: Double-Weeks
ks: डबल -हफतो

en: Down
ks: डावुन

en: Draw _vertical lines between columns
ks: कालमन मंज़ कॊरीव डरा खडाह लायनी

en: Draw hori_zontal lines between rows
ks: रूहन मंज़ कॊरीव डरा सयुद लायनी

en: Due
ks: डयू

en: Due Bills Reminder
ks: डयू बील रीमायंडर

en: Due Date
ks: डयू डिट

en: Due or Post Date
ks: डयू या पौसट डिट

en: Dup_licate Entry
ks: डुपलीकिट एिंटरी

en: Dup_licate Split
ks: _डुपलिकेट कॊरिव सुपलिट

en: Dup_licate Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव डुपलोकिट

en: Duplicate
ks: नकॆल कॊरीव

en: Duplicate Transaction
ks: डुपलोकिट टरांज़ीकशन

en: Duplicating a changed invoice entry
ks: डुपलिकेट करान अख तबदील करनॊ आमॊच़ ईनवायिस एनटरी

en: Duplicating a changed transaction
ks: अख बदलयूमुत टरांज़ोकशन डुपलोकिट करान

en: E-mail
ks: ई-मेल

en: E_dit Customer
ks: कसटमर कॊरिव एडिट

en: E_dit Employee
ks: एमपलायी कॊरिव एडिट

en: E_dit Vendor
ks: वेनडर कॊरिव एडिट

en: E_nter date:
ks: तॊरिख कॊरीव दॊखोल:

en: E_xtensions
ks: एिकोसटीनशन

en: Each time the date is printed, print the date format immediately below in 8 point type using the characters Y, M, and D.
ks: परॊथ वॊज़ योलो तॊरिख परींट करनॊ छु योवान, तॊरिख फारमिट कॊरीव दॊसती परींट 8 पुयोंट टायपस मंज़ करॊकटर Y, M, तॊ D ईसतिमाल कॊरीथ.

en: Easy
ks: सहल

en: Easy Invoice
ks: सहल ईनवायीस

en: Edit
ks: एिडोट

en: Edit Account
ks: एिकावुंट कॊरीव एिडोट

en: Edit Bill
ks: बील कॊरीव एिडीट

en: Edit Credit Note
ks: एडिट कॊरिव करेडिट नोट

en: Edit Customer
ks: कसटमर कॊरीव एिडीट

en: Edit E_xchange Rate
ks: एिकोसचिंज रिट कॊरीव एिडोट

en: Edit Employee
ks: मूलिज़ीम कॊरीव एिडीट

en: Edit Expense Voucher
ks: खरोच वूचर कॊरीव एिडीट

en: Edit Invoice
ks: एिडीट कॊरीव

en: Edit Job
ks: जाब कॊरीव एिडीट

en: Edit Options
ks: ऊपशन कॊरीव एिडोट

en: Edit Scheduled Transaction
ks: शडूल करनी आमुत टरांज़ीकशन

en: Edit Vendor
ks: वींडक कॊरहून एिडीट

en: Edit _Account
ks: एिकावुंट कॊरीव एिडोट

en: Edit account payable/accounts receivable register
ks: एडिट कॊरिव एकावुनट पेयेबॊल/एकावुनट रिसीविबॊल रजसटर

en: Edit currency
ks: करनसी कॊरीव एिडोट

en: Edit report configuration name
ks: एडिट कॊरिव रिपोट कनफिगरेशन नाव

en: Edit report options
ks: एिडीट कॊरीव रीपूट ऊपशन

en: Edit report style sheets
ks: एडिट कॊरिव रिपोट सिटायिल शीट

en: Edit security
ks: हीफाज़त कॊरीव एिडीट

en: Edit the current Billing Term
ks: मूजूद बीलींग टीरीम कॊरीव एिडीट

en: Edit the current commodity.
ks: मोजूद कमाडिटी कॊरिव एडिट.

en: Edit the current price.
ks: मूजूद परायीस कॊरीव एिडीट

en: Edit the current transaction
ks: मूजूद टरानज़ीकशन कॊरीव एिडोट

en: Edit the global preferences of GnuCash
ks: एिडीट कॊरीव गलूबत तरजिहात GNUCASH चॊ

en: Edit the list of encodings
ks: एिनकूडींग हुंद लीसटे कॊरीव एिडीट

en: Edit the properties of the current file
ks: मूजूद फायलो हॊंज़ परापरटी कॊरीव एिडीट

en: Edit the selected account
ks: च़ारनो आमुत एिकावुंट कॊरीव एिडोट

en: Edit the selected customer
ks: च़ारनॊ आमुत कसटमर कॊरिव एडिट

en: Edit the selected employee
ks: च़ारनॊ आमुत एमपलायी कॊरिव एडिट

en: Edit the selected scheduled transaction
ks: च़ारनॊ आमुत शडूल करनॊ आमुत टरांज़ोकशन कॊरीव एिडीट

en: Edit the selected vendor
ks: च़ारनॊ आमुत वेनडर कॊरिव एडिट

en: Edit this invoice
ks: यॊ ईनवायीस कॊरीव एिडीट

en: Elements
ks: एलमेनट

en: Email
ks: ईमिल

en: Embedded CSS
ks: एमबेडिड CSS

en: Embedded CSS.
ks: एमबेडिड CSS.

en: Employee
ks: मुलॊज़ीम

en: Employee ID
ks: मुलिज़ीम ID

en: Employee Name
ks: मुलिज़ीम नाव

en: Employee Report
ks: एिमपलायी रीपूट

en: Employee Username
ks: मुलिज़ीम यूज़र नाव

en: Employee number
ks: एिमपलायी नमबर

en: Employee number format
ks: एमपलायी नमबर फारमिट

en: Employees
ks: एमपलायी

en: Employees Overview
ks: एमपलाय ऊवरविव

en: Enable Links
ks: लींको कॊरीव एिनीबोल

en: Enable SKIP transaction action
ks: लायक बनॊयीव SKIP टरांज़ीकशन एिकशन

en: Enable UPDATE match action
ks: लायक बनॊयीव UPDATE मिच एिकशन

en: Enable extra _buttons
ks: अलाव बूटन कर चालू

en: Enable extra toolbar buttons for business
ks: तीजारतो बापत चलॊयीव ईज़ॊफी टूलबार बूटन

en: Enable extra/development/debugging features.
ks: एिनीबील कॊरीव अलाव /डीवलपमींट/डीबगींग फिचर.

en: Enable hyperlinks in reports.
ks: रिपूटन मंज़ कॊरीव हायपरलिंक एिनीबोल

en: Enable skip transaction action
ks: लायक बनॊयीव सीकोप टरांज़ीकशन एिकशन

en: Enable the SKIP action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is in the yellow zone (above the Auto-ADD threshold but below the Auto-CLEAR threshold) will be skipped by default.
ks: टरांज़ीकशन मिचरस मंज़ बनॊयीव लायक SKIP एिकशन. अगर लायक योयो बनावनो, अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीट खूतो असोल मिच सोकूर यलू जूनस मंज़ छु (अलाव आटू एिड थरशहूलडस मगर कम आटू कीलयर थरशहूलडस) योयो सोकोप करनॊ डोफालट ज़ॊरयी.

en: Enable the UPDATE AND RECONCILE action in the transaction matcher. If enabled, a transaction whose best match's score is above the Auto-CLEAR threshold and has a different date or amount than the matching existing transaction will cause the existing transaction to be updated and cleared by default.
ks: लायक बनॊयीव UPDATE AND RECONCILE एिकशन टरांज़ीकशन मिचरस मंज़. अगर लायक योयो बनावनो, अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीट खूतो असोल मिच सोकूर आटू कीलयर थरशहूलडस हयुर छु तॊ यथ मुखतलोफ तॊरिख या रकम छु मिचींग मूजूद टरांज़ीकशन खूतो करनाय मूजूद टरांज़ीकशनस अपडिट तॊ कीलयर डोफालटे ज़ॊरयी.

en: Enable timeout on "Save changes on closing" question
ks: एनेबॊल कॊरिव टायिमआवुट "मोहफूज़ कॊरिव तबदिली बनद करनस पयॊठ" सवालस पयॊठ

en: Enable update match action
ks: अपडिट मिच एिकशन बनॊयीव लायक

en: Enabled
ks: एिन एिबोल करनॊ आमुत

en: Enables bayesian matching when matching imported transaction against existing transactions. Otherwise a less sophisticated rule-based matching mechanism will be used.
ks: लायक बनावन बियीसीयन मिचोंग यॊली मिचींग ईमपूटीड टरांज़ीकशन मूजूद टरांज़ीकशनन खोलाफ आसो. नतॊ यॊयी ईसतिमाल करनो अख कम नज़ाकत वूल रूल बिसोड मिचोंग मिकानोज़ीम.

en: Enables file compression when writing the data file.
ks: डाटा फायोल लॊखनो वॊज़ कॊरीव एिनएिबोल फायोल कमपरीशन.

en: Enables the "Tip Of The Day" when GnuCash starts up. If active, the dialog will be shown. Otherwise it will not be shown.
ks: छु लायक बनावान " टोप आफ दॆ डि " यॊली जि एीन यू किश शरु सपदान छु.अगर चलान छु, डायलाग छु हावनो योवान. नतॊ छु नॊ यो हावनी योवान.

en: Enables the automatic creation of new commodities if any unknown commodity is encountered during import. Otherwise the user will be asked what to do with each unknown commodity.
ks: लायक बनॊयीव
    पॊन पामय बनावुन कामूडीटयन हुंद अगर कांह
    गॊरमालूम कामूडीटी बॊथी आयो ईमपूटस दूरान. नतॊ
    योयो यूज़रस परीछ़नी कॊ परीथ गॊर मालूम कामूडीटी सॊत कयाह करव.

en: Enables verbose debug messages for HBCI/AqBanking Online Banking.
ks: छु लायक बनावान वीरबूज़ डोबग शीछे HBCI/Aqबिंकींग आनलायोन बिंकींग बापत.

en: End
ks: खतम

en: End Date
ks: खतम तॊरिख

en: End Date:
ks: खतम तॊरिख :

en: End of accounting period
ks: एिकावटींग पिरडुक खतम

en: End of current quarter
ks: मूजूद काटरुक खतम

en: End of next month
ks: बीयो रितयुक खतम

en: End of next quarter
ks: बीयोस काटरुक खतम

en: End of next year
ks: खतम बीयो वॊरयुक

en: End of previous accounting period
ks: पॊतमो एिकावटींग पिरडुक अंद

en: End of previous month
ks: पॊतमो रीतुक खतम

en: End of previous quarter
ks: पॊतमो कवाटरुक खतम

en: End of previous year
ks: पॊतमो वॊरयुक अंद

en: End of reporting period.
ks: रिपोटिनग पीरडुकखतम.

en: End of this accounting period
ks: यॊमो एिकावटींग पिरडुक अंद

en: End of this month
ks: यॊमो रीतुक खतम

en: End of this quarter
ks: यॊमो कवाटरुक अंद

en: End of this year
ks: यॊमी वॊरयुक अंद

en: Ending Balance
ks: खतमोच बिलोनेस

en: Ending date (in seconds from Jan 1, 1970)
ks: खतमुक तॊरिख (सीकनडन मंज़ जनवरी 1,1970 पयॊठ)

en: Ending time period identifier
ks: खतमुक टायाम पिरड आयडीनटोफायर

en: Ente_r date:
ks: तॊरिख कॊरीव दॊखोल:

en: Enter
ks: एिंटर

en: Enter Password
ks: पासवॊड कॊरीव दॊखोलः

en: Enter _Interest Charge…
ks: ईनटरसटे चारीज कॊरीव दॊखील…

en: Enter _Interest Payment…
ks: ईनटरसटो पिमींट कॊरीव दॊखील…

en: Enter a SEPA Online Direct Debit Note
ks: एनटर कॊरिव अख SEPA आनलायिन डारेकटॊ डेबिट नोट

en: Enter a SEPA Online Transfer
ks: एनटर कॊरिव अख SEPA आनलायिन टरानसफर

en: Enter a description of the split
ks: अख वज़ाहत कॊरीव दॊखील सुपलोटोच

en: Enter a description of the transaction
ks: टरांज़ीकशनोच वज़ाहत कॊरीव दॊखील

en: Enter a descriptive name for this report.
ks: अख वज़ाहती नाव कॊरिव एनटर येमि रिपोट बापत.

en: Enter a display symbol. This can safely be left blank, in which case the ticker symbol or the currency ISO code will be used.
ks: अख डिसपिले सिमबुल कॊरिव एनटर. यि हेकव मोहफूज़ पॊठ बुलेनक तरॊविथ, यथ केसस मनज़ टिकर सिमबुल या करनसी ISO कोड ईसतेमाल करनॊ यियि.

en: Enter a name for the account
ks: एिकावंटे बापत कॊरीव अख नाव दॊखील

en: Enter a name for the highlighted lot.
ks: हायलायोट करनॊ आमतो लाट बापत कॊरीव अख नाव दॊखील.

en: Enter a name or short description, such as "Red Hat Stock".
ks: अख नाव या छ़ुट वज़ाहत कॊरीव दॊखील,मसलन " रीड हिट सोटाक ".

en: Enter a reference number, such as the next check number, or choose an action type from the list
ks: एनटर कॊरिव अख हवाल नमबर, मसलन अख ईनवायिस या च़ॊरिव अख एकशन टायिप लिसटॊ पयॊठ

en: Enter a reference, such as a check number, common to all entry lines (splits)
ks: एनटर कॊरिव अख हवाल, मसलन चक नमबर, युस कामन छु तमाम एनटरी लायनन (सुपलिटन)

en: Enter a reference, such as a check number, unique to each entry line (split)
ks: एनटर कॊरिव अख हवाल, मसलन अख चक नमबर, युस युनीक छु परॊथ एनटरी लायनॊ (सुपलिट)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ks: एनटर कॊरिव अख हवाल, मसलन अख ईनवायिस या चक नमबर, युस कामन छु तमाम एनटरी लायनन (सुपलिटन)

en: Enter a reference, such as an invoice or check number, unique to each entry line (split)
ks: एनटर कॊरिव अख हवाल, मसलन अख ईनवायिस या चक नमबर, युस युनीक छु परॊथ एनटरी लायनॊ (सुपलिट)

en: Enter a title for this custom format. This title will appear in the "Check format" selector of the Print Check dialog. Using the title of an existing custom format will cause that format to be overwritten.
ks: एनटर कॊरिव अख ऊनवान यथ कसटम फारमेटस बापत. यि ऊनवान गछॊ़ ज़ॊहिर परिनट चक डायलाग कॊस "चक फारमेट" सिलेकटरस मनज़. अकि मोजूद कसटम फारमेटुक ऊनवान ईसतेमाल करनॊ सॊत गछ़ॊ सो फारमेट ऊवररायिट.

en: Enter a transaction reference that will be common to all entry lines (splits)
ks: एनटर कॊरिव अख टरानज़ेकशन हवाल युस कामन छु तमाम एनटरी लायनन (सुपलिटन)

en: Enter a transaction reference, such as an invoice or check number, common to all entry lines (splits)
ks: एनटर कॊरिव अख टरानज़ेकशन हवाल, मसलन अख ईनवायिस या चक नमबर, युस कामन आसि तमाम एनटरी लायनन (सुपलिटन)

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
ks: अख यूनिक कूड कॊरीव दॊखील युस कामूडिटी परॊज़नावनी बापत ईसतिमाल गछ़ॊ. या तुहयो मा हयीकोव शायद हिफाज़ते सान यॊ फिलडे खॊली तरॊवीथ.

en: Enter a user name and password to connect to: %s
ks: अख यूज़र नाव तॊ पासॊड कॊरीव दॊखील कुन कनीकटे करनॊ बापत: %s

en: Enter an Online Transaction
ks: अख आनलायीन टरांज़ीकशन

en: Enter an action type, or choose one from the list
ks: अख एकशन टायिप कॊरिव एनटर, या च़ॊरिव अख लिसटॊ पयॊठ

en: Enter any notes you want to make about this lot.
ks: कॊंह तॊ नौट कॊरीव दॊखील योम तुहयो यथ लाटस मुतलक बनावॊन छॊव यछ़ान.

en: Enter credit formula for real transaction
ks: करीडीट फारमुला कॊरीव दॊखील रीयल टरांज़ीकशनन बापत

en: Enter debit formula for real transaction
ks: डोबीट फारमुला कॊरीव दॊखील रीयल टरांज़ीकशनन बापत

en: Enter notes for the transaction
ks: टरांज़ीकशन बापत कॊरीव नूट दॊखील

en: Enter number of months.
ks: रॊतन हुंद तिदाद कॊरीव दॊखील

en: Enter report row/column span
ks: दॊखील कॊरीव रीपूट रू/ कालम सुपिन

en: Enter the Discount Amount
ks: डीसकावुंट आमदनी कॊरीव दॊखील

en: Enter the Discount Percent
ks: डीसकावुंट पीरसंट कॊरीव दॊखील

en: Enter the Discount … unknown type
ks: डीसकावुंट कॊरीव दॊखील….गॊरमूलूम टायीप

en: Enter the Entry Description
ks: एिंटरी वज़ाहत कॊरीव दॊखील

en: Enter the Loan Details, as a minimum enter a valid Loan Account and Amount.
ks: एनटर कॊरिव लोन तफसील, बतोर अख मिनिमम एनटर कॊरिव अख लायक वेलिड लोन एकावुनट तॊ रकम.

en: Enter the Quantity of units for this Entry
ks: यॊमी एिनटरी बापत कॊरीव दॊखील यूनोटन हॊंज़ मीकदार.

en: Enter the Tax Table to apply to this entry
ks: यथ एिंटरी पयॊठ लागू गछ़न वूल टोकीस जदूल कॊरीव लागू

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
ks: दॊखील कॊरीव एिकावुंट यॊमी पयॊठ टरानसफर करुन छु, या च़ॊरीव आख लीसटे पयॊठ

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger. For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution. You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
ks: दॊखील कॊरोव तॊरिख तॊ तिदाद शीयरन हुंद यॊम तुहयॊ हिसील कॊरवो या हॊरवो सोटाक सुपलोट या मीरजर पयॊठ.सोटाक मीरजरन (मनफी सुपलोट) बापत कॊरीव ईसतिमाल अख मनफी विलोव शीयर तखसिम बापत. तुहयो हयीकोव टरांज़िकशनोच अख वज़ाहत तॊ दॊखील कॊरीथ,या डोफालट अख कबूल कॊरीथ.

en: Enter the effective share price
ks: ईफिकटोव शीयर परायीस कॊरीव दॊखील

en: Enter the full name of the commodity. Example: Cisco Systems Inc., or Apple Computer, Inc.
ks: कामूडीटी हुंद पूरी नाव कॊरीव दॊखील. मीसालः सीसकू सीसटम ईनक.,या एिपोल कमपयूटर,ईनक.

en: Enter the income/expense account for the Entry, or choose one from the list
ks: ईनकम / खरॆच कॊरीव दॊखील एिंटरी बापत,या अख च़ॊरीव लीसटो मंज़.

en: Enter the name of the Customer
ks: कसटमर सुंद नाव कॊरीव दॊखील

en: Enter the name of the Vendor
ks: वीनडर सुंद नाव कॊरीव दॊखील

en: Enter the number of shares bought or sold
ks: दॊखील कॊरीव एिनमोतयन तॊ कीनमोतयन शीयरन हुंद नमबर

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
ks: कामूडीटी हुंद सारवीय खुतो लुकुट फरिकशन कॊरीव दॊखील युस टरिड हयोक हून कॊरीथ. तॊम सीटाक यॊम सेरीफ टरिड हयोकहूख कॊरीथ हूल नमबरन मंज़, दॊखील कॊरीव 1.

en: Enter the ticker symbol for the commodity (e.g. CSCO or AAPL). If you are retrieving quotes online, this field must exactly match the ticker symbol used by the quote source (including case).
ks: एनटर कॊरिव टिकर सिमबल कमाडिटी बापत ( मसलनः CSCO or AAPL). अगर तोहयॊ रिटरीव करान छॊव कोट आनलायिन, यि फीलडॊ गछ़ॊ ज़रूर बराबर मेच करुन टिकर सिमबलस योस ईसतेमाल गछ़ान छु बज़ॊरये कोट सोरस ( यथ मनज़ केस शॊमिल छु).

en: Enter the ticker symbol or other well known abbreviation, such as "RHT". If there isn't one, or you don't know it, create your own.
ks: टोकर सीमबुल कॊरीव दॊखील या बाकोय मशहूर एिबरीविशन मसलन"RHT".अगर नॊ ततो अख आसो, या अगर नॊ तुहयो पताह आसो, पननुन बनॊयीव पानो.

en: Enter the type of Entry
ks: एिंटरी हुंद कोसोम कॊरीव दॊखील

en: Enter the unit-Price for this Entry
ks: यॊमी एिंटरी बापत कॊरीव दॊखील युनीट किमत

en: Enter your password
ks: पनुन पासवॊड कॊरीव दॊखोल

en: Enter your username and password
ks: पनुन यूज़र नाव तॊ पासवॊड कॊरीव दॊखील

en: Entity Not Found: %s
ks: एिनटीटी आयो नॊ लबनो: %s

en: Entity type does not match %s: %s
ks: एिलटीटी टायीप छु नॊ रलान %s: %s

en: Entries
ks: एिनटरीयो

en: Equities
ks: ईकवीटी

en: Equity
ks: बराबरी

en: Equity Accounts
ks: ईकवीटी एिकावुंट

en: Equity Statement
ks: ईकवीटी सोटिटमींट

en: Error
ks: एिरर

en: Error adding price.
ks: परायीस जमाह करनस मंज़ एिरर

en: Error in regular expression '%s':
    %s
ks: रीगयूलर एिकोसपरीशनस मंज़ एिरर '%s':
    %s

en: Error text.
ks: एरर मतन.

en: Escrow Account
ks: एिसकरू एिकावुंट

en: Escrow Payment
ks: एिसकरु पिमींट

en: Estimate
ks: एिसटोमिट

en: Estimate Budget Values
ks: बजट विलवुक अंदाज़ कॊरीव

en: Europe
ks: योरप

en: Europe (31.12.2001)
ks: यूरप(31.12.2001)

en: European
ks: यूरपोयन

en: Every
ks: परॊथ

en: Exact end period
ks: बराबर खतम पीरड

en: Exact start period
ks: बराबर शरो पीरड

en: Exchange Rate
ks: एिकोसचिंज रिट

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
ks: नॊबर कॊडीव टरांज़ीकशन फोलटर एिकावंटन कुन /पयॊठ

en: Exclude accounts with zero total balances
ks: ज़िरू कुल बिलनोस वॊल एिकावुंट कॊरीव खॊरीज

en: Exclude non-top-level accounts with zero balance and no non-zero sub-accounts.
ks: नॊबर कॊडिव नान-टाप-लेवल एकावुनट यिमन ज़ीरो बेलेनॊस छॊ तॊ कांह नान-ज़ीरो सब-एकावुनट छुख नॊ.

en: Exclude transactions between selected accounts
ks: च़ारनी आमतॊन एिकावंटन दरमीयान कॊडीव नॊबर टरांज़ीकशन

en: Exclude transactions that only involve two accounts, both of which are selected below. This only affects the profit and loss columns of the table.
ks: नॊबर कॊडिव टरानज़ेकशन यिमन मनज़ सिरिफ ज़ॊ एकावुनट छॊ, यिम दोशवय बोनॊ च़ारनॊ आमित छॊ. अमॊ सॊत छु असर पेवान सिरिफ जदूल कॊस फॊयदॊ तॊ नोकसान कालमस.

en: Execute this online transaction now
ks: यॊ आनलायीन टरांज़ीकशन चलॊयीव वॊन.

en: Existing Assets
ks: मूजूद एिसीट

en: Existing Equity
ks: मूजूद ईकवीटी

en: Existing Liabilities
ks: मूजूद लायबलटीयो

en: Existing Retained Earnings
ks: मूजूद रीटिन करनॊ आमच़ो ज़ॊयी

en: Existing Retained Losses
ks: मूजूद रीटिन करनॊ आमीत नुकसान

en: Exit the saved report configurations dialog
ks: नॊबर नॊरिव मोहफूज़ करनॊ आमुत रिपोट कनफिगरेशन डायलाग

en: Expense
ks: खरोच

en: Expense Account
ks: खरचॊ एिकावुंट

en: Expense Accounts
ks: खरचो एिकावुंट

en: Expense Chart
ks: खरचो चाट

en: Expense Over Time
ks: खरचॊ वखतस सॊत

en: Expense Piechart
ks: खरचो पायचाट

en: Expense Voucher
ks: खरची वूचर

en: Expense Vouchers
ks: खरची वूचर

en: Expense voucher number
ks: खरोच वूचर नमबर

en: Expense voucher number format
ks: खरोच वूचर नमबर पारमिट

en: Expenses
ks: खरचो

en: Expenses vs. Day of Week
ks: खरचो वीरसोज़ हफतुक दुह

en: Explanation
ks: वज़ाहत

en: Export
ks: एिकोसपूट

en: Export Account T_ree to CSV…
ks: एकॊसपोट कॊरिव एकावुनट टरी CSV कुन…

en: Export HTML-formatted report to file
ks: एिकोसपूट कॊरीव HTML-फारमिटीड रीपूट फायलो मंज़

en: Export Now…
ks: वॊन कॊरिव एकॊसपोट…

en: Export Summary
ks: समरी कॊरिव एकॊसपोट

en: Export _Accounts
ks: एिकोसपूट खातॊ

en: Export _Report
ks: एिकोसपूट रीपूट

en: Export _Transactions to CSV…
ks: एकॊसपोट कॊरिव _टरानज़ेकशन CSV कुन…

en: Export as P_DF…
ks: एकॊसपोट कॊरिव बतोर P_DF…

en: Export the Account Tree to a CSV file
ks: एकॊसपोट कॊरिव एकावुनट टरी एकिस CSV फायलॊ कुन...

en: Export the Transactions to a CSV file
ks: एकॊसपोट कॊरिव टरानज़ेकशन एकिस CSV फायलॊ कुन

en: Export the account hierarchy to a new GnuCash datafile
ks: एिकावुंट हायरआरकी कॊरीव एिकोसफूट एिकोस नॊवी जि एिन यू किश डाटा फायलो कुन.

en: Export the current report as a PDF document
ks: एकॊसपोट कॊरिव मोजूद रिपोट बतोर अख PDF दसतावेज़

en: Export to PDF File
ks: एकॊसपोट कॊरिव PDF फायलॊ कुन

en: Exporting file…
ks: फायोल एिकोसपूट करान…

en: Extend the current book by merging with new account type categories
ks: मुजूद बुक फिलॊयोव नॊवोन एिकावुंट टायोप किटागरीयन सॊत रलॊवीथ.

en: Extra Notes
ks: ईज़िफी नौट

en: Extra Payments
ks: अलाव पिमींट

en: Extra notes to put on the invoice.
ks: ईज़ॊफी नोट यिम ईनवायसस पयॊठ थावॊन छॊ.

en: Extra to Charge Card
ks: चारीज काडस अलाव

en: Failed
ks: गुव नाकाम

en: Failed to open log file: %s: %s
ks: हयुक नॊ खूलीथ लाग फायोल : %s: %s

en: Fancy
ks: फिनसी

en: Fancy Date Format
ks: फिनसी डिट फारमिट

en: Fancy Invoice
ks: फिनसी ईनवायीस

en: Fax
ks: फिकोस

en: Fee
ks: फीस

en: File %s opened. %s
ks: फायिल %s आयि ऊपॊन करनॊ. %s

en: File does not appear to be in QIF format
ks: फायोल छॊ नॊ बासान QIF फारमिटस मंज़

en: File exported successfully!
ks: फायुल आयि कामयॊबी सान एकॊसपोट करनॊ!

en: File not found or read permission denied. Please select another file.
ks: फायोल आयो नॊ लबनी या परनो. ईजाज़त छु नॊ. मोहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव बदल फायोल.

en: File to log into; defaults to "/tmp/gnucash.trace"; can be "stderr" or "stdout".
ks: फायील यथ मंज़ लाग करुन छु; "/tmp/gnucash.trace"कुन डीफालट; हयीको "stderr" या "stdout" एिसीथ.

en: Filled circle
ks: बुरमुत गूल

en: Filled diamond
ks: बरनॊ आमुत लाल

en: Filled square
ks: बुरमुत मुरबबा

en: Filter %s by...
ks: %s कॊरीव फोलटर बज़ॊरयो…

en: Filter %s by…
ks: %s कॊरीव फोलटर बज़ॊरयो…

en: Filter Type
ks: फीलटर टायोप

en: Filter account.
ks: फिलटर एकावुनट

en: Filter on these accounts.
ks: यिमन एकावनटन पयॊठ कॊरिव फिलटर

en: Filter register by…
ks: ज़ॊरयो कॊरीव फोलटर रजसटर…

en: Finance Management
ks: फायनानॊस मनेजमेनट

en: Finance::Quote must be installed to enable this button.
ks: फायनानॊस:: कोट गछ़ॊ ज़रूर ईनसटाल करनॊ युन यि बोटन एनेबिल करनॊ बापत.

en: Find Bill
ks: बील छ़ॊंडीव

en: Find Customer
ks: कसटमर छ़ॊंडीव

en: Find Employee
ks: मुलिज़ीम छ़ॊंडीव

en: Find Expense Voucher
ks: खरची वूचर छ़ॊंडीव

en: Find Invoice
ks: ईनवायीस लॊबीव

en: Find Job
ks: जाब छ़ॊंडीव

en: Find Order
ks: आडर छ़ॊंडीव

en: Find Transaction
ks: टरानसएिकशन छ़ॊंडीव

en: Find Vendor
ks: वींडर छ़ॊंडीव

en: Find transactions with a search
ks: अको तलाश सॊत छ़ॊंडीव टरांज़ीकशन

en: Finding duplicate transactions
ks: डुपलोकिट टरांज़ीकशन छ़ांडन

en: Finish Account Setup
ks: एिकावुंट सीट अप कॊरीव खतम

en: Finish GnuCash Datafile Import
ks: GnuCash डाटा फायलो ईमपूट कॊरीव अंद

en: Finish the reconciliation of this account
ks: यॊमी एिकावुंटोच मसलहत कॊरीव खतम

en: First Option
ks: गुडनयुक ऊपशन

en: First day of the accounting period, as set in the global preferences.
ks: गोडनयुक दोह एकावनटिनग परिनटिनग हूनद, यिथ कॊन ज़न सेट करनॊ आमुत छु गुलोबल तरजीहातन मनज़.

en: First day of the current calendar year.
ks: गोडनयुक दोह मोजूद कलॊनडर वॊरयुक.

en: First day of the current month.
ks: गोडनयुक दोह मोजूद रॊतुक

en: First day of the current quarterly accounting period.
ks: मोजूद काटरली एकावनटिनग पीरडुक गोडनयुक दोह.

en: First day of the next calendar year.
ks: गोडनयुक दोह बेयि कलॊनडर वॊरयुक.

en: First day of the next month.
ks: गोडनयुक दोह बेयि रॊतुक.

en: First day of the next quarterly accounting period.
ks: बेयिस काटरली एकावनटिनग पीरडुक गोडनयुक दोह.

en: First day of the previous calendar year.
ks: गोडनयुक दोह पॊतमि कलॊनडर वॊरयुक.

en: First day of the previous month.
ks: गोडनयुक दोह पॊतमि रॊतुक

en: First day of the previous quarterly accounting period.
ks: पॊतमि काटरली एकावनटिनग पीरडुक गोडनयुक दोह.

en: Fixed Rate
ks: फिकसॊड रेट

en: Fixed-Width
ks: मखसूस-खजर

en: Flatten list to depth limit
ks: लीसटो कॊरीव फोलिट सनरॊ कॊस हदस ताम

en: Font definition in CSS font-family format.
ks: फानट वज़ाहत CSS फानट-फेमली फारमेटस मनज़.

en: Font family
ks: फांट फिमली

en: Font info for account name.
ks: फानट ईनफो एकावुनट ऊनवान बापत.

en: Font info for cells containing total labels.
ks: फानट ईनफो तिमन सेलन बापत यिमन मनज़ कुल लेबॊल छॊ.

en: Font info for centered label cells.
ks: फानट ईनफो सेनटर करनॊ आमच़न लेबॊल सेलन बापत.

en: Font info for number cells containing a total.
ks: फानट ईनफो तिमन नमबर सेलन बापत यिमन मनज़ अख टोटल छु.

en: Font info for number headers.
ks: फानट ईनफो नमबर हेडरन बापत.

en: Font info for regular number cells.
ks: फानट ईनफो रेगयूलर नमबर सेलन बापत.

en: Font info for regular text cells.
ks: फानट ईनफो रेगयुलर मतन सेलन बापत.

en: Font info for the report title.
ks: फानट ईनफो रिपोट ऊनवान बापत.

en: Font size
ks: फांट सायोज़

en: Font size in CSS font-size format (e.g. "medium" or "10pt").
ks: फानट सायिज़ CSS फानट-सायिज़ फारमेटस मनज़ (मसलन "मिडयम" या "10pt").

en: Font to use for everything else.
ks: फानट युस ईसतेमाल करुन छु बदल कुनॊ तॊ चीज़स बापत.

en: Font to use for the main heading.
ks: फानट युस मेन हेडिनग बापत ईसतेमाल करुन छु.

en: Fonts
ks: फांट

en: Footer
ks: फुटर

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list ~a.
ks: रीपूट लिखनस मंज़ मदद बापत,या पनुन बरांड नॊव शॊमील करनॊ बापत, टूटल कूल रीपूट, ~a मिलींग लीसटे कॊरीव कनसलटो.

en: For importing customer lists.
ks: कसटमर लिसटॊ ईमपोट करनॊ बापत

en: For importing vendor lists.
ks: वेनडर लिसटॊ ईमपोट करनॊ बापत

en: For your information: This account also has a noted balance of %s
ks: तुहॊंज़ो जानकॊरी बापतः यथ एिकावंटस छॊ अख नू़टीड बिलनोस %s

en: Forever
ks: हमिश खॊतरो

en: Form
ks: फारम

en: Form Line Data:
ks: फारम लायीन डाटाः

en: Formats the table suitable for cut & paste exporting with extra cells.
ks: फारमेट करान जदूल योस मुवॊफिक छु ईज़ॊफी सेलन सॊत कट तॊ पेसटॊ एकॊसपोट करनस मनज़.

en: Forward
ks: फारवॊड

en: Fourth Options
ks: च़ूरीम ऊपशन

en: Fraction
ks: हॊसी

en: Frequency
ks: फरीकवोनसी

en: Friday
ks: जुमाह

en: From
ks: पयॊठ

en: From ~a to ~a
ks: ~a पयॊठ ~a कुन

en: Frozen
ks: लुगमुत

en: Funds In
ks: फंडोस ईन

en: Funds Out
ks: फंडोस आवुट

en: Future Minimum
ks: मुसतकबोल कम खूतो कम

en: Future Minimum (%s)
ks: मुसतकबोल कम खूतो कम(%s)

en: Future Minimum (Report)
ks: मुसतकबोल कम खूतो कम(रीपूट)

en: Future Scheduled Transactions Summary
ks: फयूचरस मंज़ शडूल करनॊ आमोच़ टरांज़ीकशन समरी

en: Future value
ks: योनो वूल वीलोव

en: Future:
ks: मुसतकबोलः

en: GUID of predefined check format to use
ks: GUID परिडिफायनॊड चक फारमेटुक योस ईसतेमाल करुन छु

en: Gain
ks: फॊयदो

en: Gain/Loss
ks: फॊयदो /नुकसान

en: Gains
ks: फॊयदो

en: General
ks: आम

en: General Journal
ks: आम जरनल

en: General Ledger
ks: जनरल लिजर

en: General background color for report.
ks: आम पसो मंज़र रंग रीपूटस बापत

en: Generated from an invoice. Try unposting the invoice.
ks: जनरेट करनॊ आमुत अकि ईनवायसॊ पयॊठ. कोशिश कॊरिव अनपोसटॊ करनॊच ईनवायिस.

en: Generic import transaction matcher
ks: जनरीक ईमपूट टरांज़ीकशन मिचर

en: Get Quotes
ks: कूट कॊरीव हॊसील

en: Get Transactions Online
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव हॊसील आनलायोन

en: Get _Balance
ks: बिलनोस कॊरीव हॊसील.

en: Get _Transactions…
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव हॊसील…

en: Get new online quotes for stock accounts.
ks: सोटाक एिकावंटन बापत कॊरीव हॊसील नॊव आनलायोन कूट.

en: Get the transactions online through Online Banking
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव आनलायीन हॊसील आनलायोन बिंकींग ज़ॊरयी.

en: Give the children the same type?
ks: बचन तॊ दोयवाह युहय टायोप?

en: GnuCash Account Name
ks: GNUCASH एिकावुंट नाव

en: GnuCash Preferences
ks: GNUCASH तरजिहात

en: GnuCash Tip Of The Day
ks: GNUCASH दुहुक टोप

en: GnuCash account name
ks: GNUCASH एिकावुंट नाव

en: GnuCash cannot determine the value in one of the fields. You must enter a valid expression.
ks: जि एिन यू किश हयोको नॊ फिसली कॊरीथ फिलडव मंज़ अकयुक विलीव.तुहयो छु ज़रूरी अख सही ईबारत दॊखील करॊन.

en: GnuCash could not complete a critical test for the presence of a bug in the "libdbi" library. This may be caused by a permissions misconfiguration of your SQL database. Please see https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 for more information.
ks: GnuCash हयोक नॊ मुकमल कॊरिथ अख ज़रूरी टेसटॊ बग कॊ मोजूदगी बापत "libdbi" लायबरी मनज़. यि हेकॊ गॊछ़िथ तोहॊनदिस SQL डाटाबेस कॊस एकिस ईजाज़तस मनज़ मिसकनफिगरेशन सॊत.पिलीज़ वॊछिव https://bugs.gnucash.org/show_bug.cgi?id=645216 मज़ीद ईनफारमेशन बापत.

en: GnuCash could not obtain the lock for %s.
ks: GNUCASHहयुक नॊ लाक हॊसील कॊरीथ लाक %s अस बापत

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not export the database. Do you want to proceed with exporting the database?
ks: GNUCASH हयोको नॊ हॊसील कॊरीथ कुलुफ %s बापत.सु डाटा बिस मा आसो ईसतिमालस मंज़ बीयोस यूज़रो सॊंद ज़ॊरयी, यथ किसस मंज़ नॊ तुहयो डाटा बिस एिकोसपूट करुन पज़ॊ. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान बरुंह पकुन डाटा बिस एिकोसपूट करनस सॊत?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not import the database. Do you want to proceed with importing the database?
ks: GNUCASH हयोको नॊ हॊसील कॊरीथ कुलुफ %s बापत.सु डाटा बिस मा आसो ईसतिमालस मंज़ बीयोस यूज़रो सॊंद ज़ॊरयी, यथ किसस मंज़ नॊ तुहयो डाटा बिस ईमपूट करुन पज़ॊ. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान बरुंह पकुन डाटा बिस ईमपूट करनस सॊत?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. Do you want to proceed with opening the database?
ks: GNUCASH हयोको नॊ हॊसील कॊरीथ कुलुफ %s बापत.सु डाटा बिस मा आसो ईसतिमालस मंज़ बीयोस यूज़रो सॊंद ज़ॊरयी, यथ किसस मंज़ नॊ तुहयो डाटा बिस खूलुन पज़वॊ. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान बरुंह पकुन डाटा बिस खूलनस सॊत?

en: GnuCash could not obtain the lock for %s. That database may be in use by another user, in which case you should not save the database. Do you want to proceed with saving the database?
ks: GNUCASH हयोको नॊ हॊसील कॊरीथ कुलुफ %s बापत.सु डाटा बिस मा आसो ईसतिमालस मंज़ बीयोस यूज़रो सॊंद ज़ॊरयी, यथ किसस मंज़ नॊ तुहयो डाटा बिस मोहफूज़ पज़वॊ करुन. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान बरुंह पकुन डाटा बिस मोहफूज़ करनस सॊत?

en: GnuCash is a program for personal and small-business financial-accounting.
ks: GnuCash छु अख परोगराम

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be converted to a GnuCash account.
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches that you do not like by double-clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely within GnuCash.
ks: GNUCASH छु ईसतिमाल करान अलग ईनकम तॊ खरेच एिकावुंट नॊ कॊ किटागरी तुहॊंद टरांज़ीकशन केलासीफय करनो बापत. तुहॊंज़ी QIF फायलो परॊथ कांह कीटागरी तबदिल करनी एिकोस GNUCASHएिकावंटस मंज़.
    
    बियोस सफस पयॊठ, योयो तुहयो अख मूको सलाह करनी आमतॊन मिचन पयॊठ वीछनी बापत QIF फायलन तॊ GNUCASHएिकावंटन दरमीयान. तुहयो मा कॊरीव शायद तबदिल मिच यॊम नॊ तुहयो पसंद कॊरीव डबुल कोलोक करनी ज़ॊरयी लायनी पयॊठ यथ मंज़ शॊमील छु किटागरी नाव. .
    
    अगर तुहयो तबदिल कॊरीव पनुन दीमाग पतो,तुहयो हयीकोव रीआरगानायोज़ कॊरीथ एिकावुंट सेटरकचर हीफाज़ते सान GNUCASH अस मंज़.

en: GnuCash was unable to save your mapping preferences.
ks: GNUCASH हयुक नॊ मोहफूज़ कॊरीथ तुहॊंज़ी मिपींग तरजिहात.

en: GnuCash will estimate budget values for the selected accounts from past transactions.
ks: जि एीन यू किश कॊरी एिसटोमिट बजट विलोव च़ारनी आमतॊन एिकावंटन बापत पॊतमोव टरांज़एिकशनव पयॊठ.

en: GnuCash-Report
ks: GNUCASH-रीपूट

en: Grand Total
ks: गरांड टूटल

en: Grand Total Cell Color
ks: गरांड टूटल सील रंग

en: Green
ks: गरिन

en: Grid
ks: गरिड

en: Gross adjustment accounts.
ks: गरोस एडजसटॊमेनट एकावुनट.

en: HTML Style Sheet Properties: %s
ks: HTML सेटायील शिट खसूसयात: %s

en: HTML Style Sheets
ks: HTML सेटायील शिट

en: H_idden
ks: खॊटीथ

en: Half Year
ks: नॊसीब वॊरी

en: Have a nice day!
ks: अख रूत दुह गूज़रनॊव!

en: Heading Alignment
ks: हीडींग तरतिब

en: Heading Banner
ks: हिडोंग बिनर

en: Heading font
ks: हिडींग फांट

en: Headings 1
ks: हिडींग1

en: Headings 2
ks: हिडींग2

en: Host
ks: हूसट

en: Hours
ks: गनटो

en: How did you pay for this item?
ks: योमी आयटम बापत कॊथ कॊन कुरवी तुहयो पि?

en: How many automatic decimal places will be filled in.
ks: कॊच़ आटूमिटोक डोसीमील जायी योयन बरनॊ.

en: How many days in advance to notify the user.
ks: यूज़र नूटोफाय करनॊ बरुंह कॊच़ दुह

en: How many days in advance to remind the user.
ks: यूज़र रीमायोंड करनॊ बरुंह कॊच़ दुह

en: How many days in the future to warn about Bills coming due.
ks: योनी वॊलीस वकतस मंज़ कॊच़ दुह बीलन हॊंदो डयू गछ़नॊच आगॊही बापत.

en: How many days to keep old log/backup files.
ks: कॊच़न दुहन छॊ थावनो परानो लाग/ बिकअप फायलो.

en: How to handle void transactions.
ks: वोयिड टरानज़ेकशन कॊथ कॊन करव हेनडल.

en: How to report brokerage fees
ks: रिपोट कॊथ कॊन छु करुन बरोकरेज पीस

en: How to report commissions and other brokerage fees.
ks: कॊथ कॊन छु रिपोट करुन कमिशन तॊ बाकय बरोकरेज फीज़.

en: How to show account subtotals for parent accounts.
ks: कॊथ कॊन छु हावुन एकावुनट सबटोटल पेरनट एकावनटन बापत.

en: How to show the balances of parent accounts.
ks: पेरनट एकावनटन हॊनज़ बेलनॊस कॊथ कॊन छॊ हावॊन.

en: How to treat accounts which exceed the specified depth limit (if any).
ks: कॊथ कॊन छॊ टरीट करॊन एकावुनट यिम ज़यादॊ छॊ गछ़ान मखसूस करनॊ आमतिस सनॊर लिमटस (अगर कानह आसॊ).

en: Hyphen (-)
ks: हायफन(-)

en: ISO-8859-1 (West European)
ks: ISO-8859-1(मगरीब यूरपीयन)

en: ISO-8859-10 (Nordic)
ks: ISO-8859-10(नारडीक)

en: ISO-8859-11 (Thai)
ks: ISO-8859-11(थाय)

en: ISO-8859-13 (Baltic)
ks: ISO-8859-13(बालटोक)

en: ISO-8859-14 (Celtic)
ks: ISO-8859-14(सीलटोक)

en: ISO-8859-15 (West European, Euro sign)
ks: ISO-8859-15(मगरोब यूरपीयन, यूरू सायोन)

en: ISO-8859-16 (South-East European)
ks: ISO-8859-16(जनूब-मशरीक यूरपीयन)

en: ISO-8859-2 (East European)
ks: ISO-8859-2(मशरीक यूरपीयन)

en: ISO-8859-3 (South European)
ks: ISO-8859-3(जनूब यूरपीयन)

en: ISO-8859-4 (North European)
ks: ISO-8859-4(शुमाल यूरपीयन)

en: ISO-8859-5 (Cyrillic)
ks: ISO-8859-5(सायरिलोक)

en: ISO-8859-6 (Arabic)
ks: ISO-8859-6(अरबोक)

en: ISO-8859-7 (Greek)
ks: ISO-8859-7(यूनॊन)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
ks: ISO-8859-8(हीबरीव)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
ks: ISO-8859-9(तॊरकीश)

en: Identical commodities
ks: हयोशय कामूडीटी

en: Identification
ks: शनाखत

en: If active all lines that make up a single transaction will use the same color for their background. Otherwise the background colors are alternated on each line.
ks: अगर चलान आसन तमाम लायनो योम अख कुन टरांज़ोकशन बनावन आसन करन ईसतिमाल कुनुय रंग बिकगरावंडो बापत. नतॊ छॊ बिकगरावुंड रंग परॊथ लायनो पयॊठ तबदिल योवान करनॊ.

en: If active the account hierarchy will colorize the account using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
ks: अगर एकटिव आसि, यि एकावुनट हायरआरकी करॊ कलारायिज़ एकावुनट ईसतेमाल कॊरिथ एकावुनट कसटम रनग अगर सेट करनॊ यियि. यि हेकि खॊदमत कॊरिथ बतोर अख विजवल ईमदाद तेज़ी सान एकावुनट परॊज़नावनॊ बापत.

en: If active the account register tabs will be colored using the account's custom color if set. This can serve as a visual aid to quickly identify accounts.
ks: अगर एकटिव आसि, यथ एकावुनट रजसटर टेबस यियि रनग करनॊ एकावुनट कसटम रनग ईसतेमाल कॊरिथ अगर सेट करनॊ यियि. यि हेकि खॊदमत कॊरिथ बतोर अख विजवल ईमदाद तेज़ी सान एकावुनट परॊज़नावनॊ बापत.

en: If active then after a memorised transaction is automatically filled in the cursor will move to the Transfer field. If not active then it skips to the value field.
ks: अगर चलान आसो तॊली अख मोमूरायज़ीड टरांज़ोकशन पॊन पानय बरनॊ यीवान छु कॊरसर छु पकान टरानसफर फिलडस कुन.अगर नॊ चलान आसो तॊली छु यो विलोव फिलडस कुन सोकोप गछ़ान.

en: If active, GnuCash shows a confirmation question each time the auto-save feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ks: अगर चलान आसो, GNUCASH हावो अख कनफरमिशन सवाल परॊथ वॊज़ी यॊली आटू सिव फीचर शरू करनी योवान छु. नतॊ छॊ नॊ कांह ईज़ॊफ वज़ाहत हावनॊ योवान.

en: If active, GnuCash shows an explanation of the auto-save feature the first time that feature is started. Otherwise no extra explanation is shown.
ks: अगर चलान आसो ,जि एिन यू किश छु हावान अख वज़ाहत आटू सिव फीचरोच यॊली फिचर गुडनीक लटो शरू छु सपदान. नतॊ छॊ नॊ कांह ईज़ॊफी वज़ाहत हावनी योवान.

en: If active, GnuCash will automatically insert a decimal point into values that are entered without one. Otherwise GnuCash will not modify entered numbers.
ks: अगर चलान आसो , जि एिन यू किश करॊ दॊखील पॊन पानय अख डीसोमील पुयींट विलयूहन मंज़ यॊम दॊखील योवान छॊ करनॊ अको वरॊय. नतॊ करॊ नॊ जि एिन यू किश तबदिल दॊखील करनॊ आमोत नमबर.

en: If active, a "close" button will be displayed on any notebook tab that may be closed. Otherwise, no such button will be shown on the tab. Regardless of this setting, pages can always be closed via the "close" menu item or the "close" button on toolbar.
ks: अगर चलान आसो,अख " बंद" बुटन योयी हावनी कुनी तॊ नूट टिबस पयॊठ युस मा शायद बंद योयी करनॊ.नतॊ यॊयी नॊ कांह युथ बुटन हावनॊ टिबस पयॊठ. अमो सोटींग वरॊय, सफो हयोकव हमिश बंद कॊरीथ " बंद " मिनयू आयटम ज़ॊरयी या टूल बारस पयॊठ " बंद " बुटनो ज़ॊरयो.

en: If active, a splash screen will be shown at startup. Otherwise no splash screen will be shown.
ks: अगर चलान आसो, अख सुपलिश सोकरीन योयी हावनॊ शरूहस पयॊठ. नतॊ यॊयो नॊ कांह तॊ सुपलिश सोकरीन हावनॊ.

en: If active, after reconciling a credit card account, prompt the user to enter a credit card payment. Otherwise do not prompt the user for this.
ks: अगर चलान आसो, अख करोडोट काड एिकावुंट मसलहत करनॊ पतॆ, यूज़र कॊरहून परामपटे अख करॊडोट काड पिमींट दॊखील करनॊ बापत. नतॆ मॊ कॊरहून यूज़र परामपटे अमी बापत.

en: If active, all transactions marked as cleared in the register will appear already selected in the reconcile dialog. Otherwise no transactions will be initially selected.
ks: अगर चलान आसो, तमाम टरांज़ीकशन यॊम मारेक करनॊ आमोत छॊ बतूर कोलयर रजसटरस मंज़ गछ़न ईज़हार मसलहत डायलागस मंज़ गुडय च़ारनी आमोत. नतॆ यॊन नॊ गुडय टरांज़ोकशन च़ारनो.

en: If active, always open the reconcile dialog using today's date for the statement date, regardless of previous reconciliations.
ks: अगर चलान आसो, परॊथ सातो खूलीव मसलहत डायलाग एिज़युक तॊरिख ईसतिमाल कॊरीथ सोटिटमींट तॊरिख बापत, बरुंहमोन मसलहतन हुंद खयाल थावनो बगॊर.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'auto create' flag set active by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction.
ks: अगर चलान आसो,कुनो तॊ नोवीस बनावनो आमुत शडलीड टरांज़ोकशनस आसो पनुन ‘आटू करोयिट’ फोलिग युस डोफालट ज़ॊरयी एिकटोव करनॊ आमुत आसो.यूज़र हयॊको यो फोलिग टरांज़ीकशन बनावनस दूरान तबदिल कॊरीथ, या बदल कुनो वकतस पयॊठ शडलीड टरांज़ोकशन एिडोट करनॊ सॊत.

en: If active, any newly created scheduled transaction will have its 'notify' flag set by default. The user can change this flag during transaction creation, or at any later time by editing the scheduled transaction. This setting only has meaning if the create-auto setting is active.
ks: अगर एकटिव आसि, कुनॊ तॊ नॊविस बनावनॊ आमतिस शडूलॊड टरानज़ेकशनस आसि पनुन 'नोटिफाय' फिलेग डिफालटॊ ज़ॊरयि. यूज़र हेकि यि फिलेग तबदील कॊरिथ टरानज़ेकशन बनावनस दोरान, या पतॊ शडूलॊड टरानज़ेकशन एडिट करनॊ सॊत. अथ सेटिनग छु सिरिफ मतलब येलि करियेट-आटो सेटिनग एकटिव आसि.

en: If active, at startup GnuCash will check to see whether any bills will become due soon. If so, it will present the user with a reminder dialog. The definition of "soon" is controlled by the "Days in Advance" setting. Otherwise GnuCash does not check for due bills.
ks: अगर चालू आसो,शरूहस पयॊठ करॆ जि एिन यू किश जांच यॊ वॊछनी बापत ज़ॊ कॊंह बीली मा गछ़न डयू जलदी. अगर तॊ आसी, यॊ करी यूज़रस अख रीमायंडर डायलाग पिश. " जलदी " ईच वज़ाहत छॊ " गुडी दॊनी आमीत दुह " कूबू करान सिटींग. नतॊ छु नॊ जि एिन यू किश जांच करान डयू बीलन बापत.

en: If active, closing a tab moves to the most recently visited tab. Otherwise closing a tab moves one tab to the left.
ks: अगर चलान आसो, अख टीब बंद करुन छु पकान ताज़ो सॊर करनॊ आमतोस टीबस कुन.नतॊ छु अख टीब बंद करुन एिकीस टिबस खुपुर पकनावान.

en: If active, each new invoice will be opened in a new window. Otherwise a new invoice will be opened as a tab in the main window.
ks: अगर चालू आसो, परॊथ नॊव ईनवायीस योयो खूलनी एिकोस नॊवी वींडू मंज़. नतॊ यॊयॊ अख नॊव ईनवायीस खूलनी बतूर अख टिब मिन वींडू मंज़.

en: If active, each new register will be opened in a new window. Otherwise each new register will be opened as a tab in the main window.
ks: अगर चलान आसो, परॊथ नॊव रजसटर छॊ खूलनो योवान एिकोस नॊवी वींडू मंज़. नतॊ यॊयो परॊथ नॊव रजसटर खूलनी बतुर अख टिब मिन वॊनडू मंज़.

en: If active, each new report will be opened in its own window. Otherwise new reports will be opened as tabs in the main window.
ks: अगर चलान आसो, परॊथ नुव रीपूट यीयो खूलनो एिकोस नॊवी वींडू मंज़. नतॊ यॊयो परॊथ नुव रीपूट बतुर अख टिब मिन वॊनडू मंज़.

en: If active, extra toolbar buttons for common business functions are shown as well. Otherwise they are not shown.
ks: अगर चलान आसन, आम तीजारत बापत अलाव टूलबार बुटन तॊ छॊ हावनी यीवान. नतॊ छॊ नॊ तॊम हावनॊ यीवान.

en: If active, formal accounting labels "Credit" and "Debit" will be used when designating fields on screen. Otherwise, informal labels such as Increase/Decrease, "Funds In"/"Funds Out", etc. will be used.
ks: अगर चलान आसो,फारमल एिकावटोंग लिबोल " करीडोट " तॊ " डीबोट " यॊयी ईसतिमाल करनॊ यॊली सीकरिनस पयॊठ फिलडे डीज़ायनिट करनॊ आसन. नतॊ यॊन ईनफारमल लिबलो मसलन बडाव/ गठाव " फंडस ईन "/" फंडस आवुट", वगॊर यॊयो ईसतिमाल करनॊ.

en: If active, gnucash will be allowed to intentionally break file compatibility with older versions, so that a data file saved in this version cannot be read by an older version again. Otherwise gnucash will write data files only in formats that can be read by older versions as well.
ks: अगर चलान आसो,जि एिन यू किशस यॊयी ईजाज़त दॊनी ईरादन फायोल कमपिटीबोलटी फीटरावनस मंज़ परानॊन वॊरजनन सॊत, युथ ज़न यथ वॊरजनस मंज़ मोहफूज़ करनॊ आमोच़ डाटा फायोल परिनोस वॊरजनस मंज़ दुबार परनॊ यॊयो नॊ.नतॊ लॊखी जि एिन यू किश डाटा फायलो सोरोफ तोमन फारमिटन मंज़ यॊम ज़न परानोव वॊरजनव सॊत तॊ पॆरीथ हयोकव.

en: If active, non currency commodities (stocks) will be shown. Otherwise they will be hidden.
ks: अगर चलान आसो, नान करनसी कामूडीटो(सीटाक) योयन हावनो. नतॊ यॊन तॊम खॊटीथ थावनॊ.

en: If active, only the 'active' items in the current class will be searched. Otherwise all items in the current class will be searched.
ks: अगर चालू आसो, सॊरीफ यॊन चालू आयटम मूजूद कलासस मंज़ छ़ांडनॊ. नतॊ यीयन तमाम आयटम मूजूद कलासस मंज़ छ़ांडनॊ.

en: If active, pressing the enter key will move to the bottom of the register. Otherwise pressing the enter key will move to the next transaction line.
ks: अगर चलान आसो, एिनटर कि परीस करनो सॊत वातो रजसटर बाटमस पयॊठ.नतॊ पको एिनटर कि परीस करनॊ सॊत बियोस टरांज़ोकशन लायनॊ पयॊठ.

en: If active, the "New Hierarchy" window will be shown whenever the "New File" menu item is chosen. Otherwise it will not be shown.
ks: अगर चलान आसो, " नॊव हायरआरकी " वीनडू योयो हावनो यॊली " नॊव फायोल " मिनयू आयटम च़ारनी योयो. नतॊ योयो नॊ यी हावनो.

en: If active, the PIN for HBCI/AqBanking actions will be remembered in memory during a session. Otherwise it will have to be entered again each time during a session when it is needed.
ks: अगर चलान आसो, HBCI/Aqबिंकींग आनलायोन बिंकींग एिकशनन बापत PIN यॊयी याद थावनो मीमूरी मंज़ एिकोस सीशनस दूरान. नतॊ छु यॊ दुबार दॊखील करुन परीथ वॊज़ी सीशनस दूरान योली यो ज़रूरत आसो.

en: If active, the new user window will be shown. Otherwise it will not be shown.
ks: अगर चलान आसो, नॊव यूज़र वोंडू योयो हावनी. नतॊ यॊयॊ नॊ यो हावनो.

en: If active, the size and location of each dialog window will be saved when it is closed. The sizes and locations of content windows will be remembered when you quit GnuCash. Otherwise the sizes will not be saved.
ks: अगर चालू आसो, परॊथ डायलाग वीनडू हुंद सायीज़ तॊ जाय योयो मोहफूज़ करनो यॊली यो बंद करनॊ यीवान आसो. कनटोंट वोनडूहन हॊंद सायीज़ तॊ जायी यॊयन याद थावनो यॊली तुहयो जि एीन यू किश बंद कॊरीव. नतॊ योयन नॊ सायीज़ मोहफूज़ करनॊ.

en: If active, the window will be closed automatically when you finish the HBCI/AqBanking import process. Otherwise it will stay open.
ks: अगर चलान आसो, वीनडू योयो पॊन पानय बंद करनो यॊली तुहयो खतम कॊरीव HBCI/Aqबिंकींग ईमपूट अमल. नतॊ रूज़ी यॊ यली.

en: If active, use a 24 hour time format. Otherwise use a 12 hour time format.
ks: अगर चलान आसो, अख 24 गनटो वखोत फारमिट कॊरीव ईसतिमाल. नतॊ कॊरीव अख 12 गनटो वखोत फारमिट ईसतिमाल.

en: If checked, each invoice will be opened in its own top level window. If clear, the invoice will be opened in the current window.
ks: अगर चक करनॊ यियि, परॊथ ईनवायिस यियि खोलनॊ पननॊ टाप लेवल विनडो मनज़. अगर कॊलयर आसॊ, ईनवायिस यियि ऊपॊन करनॊ मोजूद विनडो मनज़.

en: If checked, each register will be opened in its own top level window. If clear, the register will be opened in the current window.
ks: अगर चक करनॊ यियि, परॊथ रजसटर यियि ऊपॊन करनॊ पननॊ टाप लेवल वेनडो मनज़. अगर किलयर आसि, रजसटर यियि मोजूद विनडो मनज़ ऊपॊन करनॊ.

en: If checked, each report will be opened in its own top level window. If clear, the report will be opened in the current window.
ks: अगर चक करनॊ यियि, परॊथ रिपोट यियि ऊपॊन करनॊ पननॊ टाप लेवल वेनडो मनज़. अगर किलयर आसि, रिपोट यियि मोजूद विनडो मनज़ ऊपॊन करनॊ.

en: If checked, non-currency commodities will be shown in the summary bar. If clear, only currencies will be shown.
ks: अगर चक करनॊ यियि, नान-करनसी कामोडिटी यियन हावनॊ समरी बारस मनज़. अगर किलयर आसि, सिरिफ यियन करनसी हावनॊ.

en: If checked, only the names of the leaf accounts are displayed in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Checking this option implies that you use unique leaf names.
ks: अगर जांच योयो करनॊ,सेरीफ यीन लिफ एिकावंटन हॊंद नाव हावनो रजसटरस मंज़ तॊ एिकावुंट सीलीकशन पापअपस मंज़. डोफालट तरिक छु पूरी नाव हावुन यथ मंज़ शॊमील छॊ एिकावुंट टरी हॊंज़ पाथ. यॊ ऊपशन जांच करनुक मतलब छु कॊ तुहयो छॊव ईसतिमाल करान यूनिक लिफ नाव.

en: If enabled, the "Save changes on closing" question will only wait a limited number of seconds for an answer. If the user didn't answer within that time, the changes will be saved automatically and the question window closed.
ks: अगर एनेबॊल करनॊ यियि "मोहफूज़ कॊरिव तबदीलयि बनद करनस पयॊठ" सवाल करॊ सिरिफ ईनतिज़ार मेहदूद सेकनडन हॊनदिस तेदादस ताम अकि जवाब बापत. अगर नॊ यूज़र तथ टायमस मनज़ जवाब दियि, तबदिली यियन मोहफूज़ करनॊ पॊन पानय तॊ सवाल विनडो यियि बनद करनॊ.

en: If set to active then tax is included by default in entries of this type. This setting is inherited by new customers and vendors.
ks: अगर एिकटोवस पयॊठ सीट योयी करनॊ, तॊली योयी टोकीस शिमील करनी डीफालट ज़ॊरयी अमी कीसमोचन एिंटरीयन बापत डीफालट ज़िरयो.यी सीटींग छॊ वातनावनी आमीच़ नॊवीन कसटमरन तॊ वींडरन ताम.

en: If the date format is set to indicate a custom date format, this value is used as an argument to strftime to produce the date to be printed. It may be any valid strftime string; for more information about this format, read the manual page of strftime by "man 3 strftime".
ks: अगर डेट फारमेट सेट यियि करनॊ अक कसटम डेट फारमेट हावनॊ बापत, यि वेलिव छु ईसतेमाल करनॊ यिवान बतोर अख आरगयूमेनट strfटायमस कुन सु डेट बनावनॊ बापत युस परिनट करुन छु. यि हेकि एसिथ कानह तॊ लायक strfटायिम सिटरिनग; यथ फारमेटस मुतलक मज़ीद जानकॊरी बापत, पॊरिव मेनवल पेज strf टायमुक बज़ॊरये "man 3 strftime".

en: If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ks: अगर ज़न टेबस मनज़ मतन ज़ॊठ आसि येमि वेलिव खोतॊ (यि टेसटॊ छु एपराकज़िमेट) तेलि आसि टेब लेबलॊ मिडल कट तॊ यियि बदलावनॊ अकि ईलिपसिज़ सॊत.

en: If this field is active then multiple entries in an invoice that transfer to the same account will be accumulated into a single split. This field can be overridden per invoice in the Posting dialog.
ks: अगर यॊ फिलड चालू आसी तॊली एिकीस ईनवायसी मंज़ वारयाह एिंटरी यॊम कुनोस एिकावंटस टरांसफर करान आसन योयन जमाह करनॊ एिकसीय सुपलीटस मंज़.यो फिलड हयोकहून परीथ ईनवायसी पयॊठ थॊवीथ पूसटींग डायलागस मंज़.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken, note that GnuCash uses accounts instead of categories to track income and expenses. For more information on income and expense accounts, please see the GnuCash online manual.
ks: अगर तोहयॊ ज़ानकॊरी छॊ बाकयन फायनानशल परुगरामन हॊनज़ मसलन कुयिकॊन, नोट कॊरिव ज़ॊ GnuCash छु ईसतेमाल करान एकावुनट केटागरियव बजाय आमदनी तॊ खरचॊ टरेक करनॊ बापत. आमदनी तॊ खरॊच एकावनटन मुतलक मज़ीद जानकॊरी बापत, पिलीज़ वॊछिव GnuCash आनलायिन मेनवल.

en: If you are in a multi-currency situation, the exchanges may not be correct.
ks: अगर तुहयो एिकोस मलटी करनसी हालतो मंज़ छॊव, एिकोसचिंज मा आसो नॊ शायद सही.

en: If you don't save, changes from the past %d days and %d hours will be discarded.
ks: अगर नॊ तुहयो मीहफूज़ कॊरीव, पोतमोव %d दुहव तॊ %d गनटव पयोठ करनी आमच़ो तबदिलयो गछ़न रद.

en: If you don't save, changes from the past %d hours and %d minutes will be discarded.
ks: अगर नॊ तुहयो मीहफूज़ कॊरीव, पोतमोव %d गनटव तॊ %d मीनटव पयोठ करनी आमच़ो तबदिलयो गछ़न रद.

en: If you don't save, changes from the past %d minute will be discarded. | If you don't save, changes from the past %d minutes will be discarded.
ks[0]: अगर नॊ तुहयो मोहफूज़ कॊरीव, पॊतमोव %d मीनटव पयॊठ करनी आमच़ो तबदिलयो योयन खॊरीज करनॊ.
ks[1]: अगर नॊ तुहयो मोहफूज़ कॊरीव, पॊतमोव %d मीनटव पयॊठ करनी आमच़ो तबदिलयो योयन खॊरीज करनॊ.

en: If you press the <i>Yes</i> button, the <i>Welcome to GnuCash</i> dialog will be displayed again next time you start GnuCash. If you press the <i>No</i> button, it will not be displayed again.
ks: अगर तुहयो परीस कॊरीव <i>आ </i> बुटन, <i>जि एिन यू किशस मंज़ खुश आमदिद </i> डायलाग योयी डोसपेली करनी बीयो वकते यीलो तुहयो जि एिन यू किश शरू कॊरीव.अगर तुहयो <i> ना </i>बुटन परोस कॊरीव,यॊ योयी नॊ दुबार डोसपेली करनी.

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below. You may safely leave it blank.
ks: अगर तुहयो यछ़ान छॊव रीकाड करुन अख सोटाक किमत यॊमी सुपलीट बापत, बुन कॊन कॊरीव यो दोखील. तुहयो हयीकीव होफाज़तो सान यॊ खॊली तॊ तरॊवीथ.

en: Ignored
ks: यक तरफ तरावनो आमुत

en: Ignoring category line
ks: कीटागरी लायोन यक तरफ तरावान

en: Ignoring class line
ks: कोलास लायीन यक तरफ तरावान

en: Ignoring security line
ks: हीफाज़ती लायोन यक तरफ तरावान

en: Ignoring unknown option
ks: गॊरमालूम ऊपशन यक तरफ तरावान

en: Illegal variable in expression.
ks: वीरीबोल एकीसपरीशनस मंज़.

en: Images
ks: ईमिजे

en: Imbalance
ks: गॊर मसावात

en: Imbalance Amount
ks: गॊरमसॊवी रकम

en: Import
ks: ईमपूट

en: Import Account Assistant
ks: ईमपोट कॊरिव एकावुनट एसिसटेनट

en: Import Account Preview, first 10 rows only
ks: ईमपोट एकावुनट परिववि, सिरिफ गोडनिक 10 रो

en: Import Accounts Now
ks: वॊन करवाह एकावुनट ईमपोट

en: Import Accounts from a CSV file
ks: ईमपोट कॊरिव एकावुनट अकॊ CSV फायलॊ पयॊठ

en: Import Bills or Invoices from csv
ks: बीलो तॊ ईनवायीस कॊरीव ईमपूट csv पयॊठ

en: Import Customers from csv
ks: ईमपोट कॊरिव कसटमर csv पयॊठ

en: Import QIF files
ks: QIF फायलो कॊरीव ईमपूट

en: Import Summary
ks: ईमपोट समरी

en: Import Transactions from a CSV file
ks: ईमपोट कॊरिव टरानज़ेकशन अकॊ CSV फायलॊ  पयॊठ

en: Import _Accounts from CSV…
ks: ईमपोट कॊरिव _एकावुनट CSV पयॊठ…

en: Import _OFX/QFX…
ks: ईमपूट कॊरीव _OFX/QFX…

en: Import _QIF…
ks: ईमपूट कॊरीव _QIF…

en: Import _Transactions from CSV…
ks: ईमपोट कॊरिव टरानज़ेकशन CSV पयॊठ…

en: Import a Quicken QIF file
ks: ईमपूट कॊरीव अख कूयोकोन QIF फायोल

en: Import bill CSV data
ks: ईमपूट बोल CSV डाटा

en: Import bills and invoices from a CSV text file
ks: बीलो तॊ ईनवायीस कॊरीव ईमपूट अको CSV मतन फायलो पयॊठ

en: Import customers or vendors from text file
ks: ईमपोट कॊरिव कसटमर या वेनडर मतन फायलॊ पयॊठ

en: Import invoice CSV data
ks: ईमपूट ईनवायीस CSV डाटा

en: Import results:
    %i lines were ignored
    %i lines imported:
       %u %s fixed
       %u %s ignored (not fixable)
    
       %u %s created
       %u %s updated (based on id)
ks: ईमपोट कॊरिव नतीज:
    %i लायनॊ आयि यक तरफ तरावनॊ
    %i लायनॊ आयि ईमपोट करनॊ:
       %u %s फिकसॊड
       %u %sयक तरफ तरावनॊ आमुत (फिकसेबॊल छु नॊ)
    
       %u %s बनावनॊ आमुत
       %u %s अपडेटिड (युस बोस छु id पयॊठ)

en: Import transactions from text file
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव ईमपूट मतन फायलो पयॊठ

en: In a sliding 12-month window starting a configurable number of months before the current month
ks: एकिस सिलायडिनग 12-रॊथ विनडो मनज़ योस शरो गछ़ान छॊ मोजूद रॊथ बरुनह अख कनफिगरेबॊल नमबर रॊतव खोतॊ

en: In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ks: केनच़न जायन छॊ कमरशलl ATMs (यिम नॊ फायनानशल ईनसचूशनन हॊनद आसन छॊ) ईनसटाल कॊरिथ तिछ़न जायन मसलन कनवीनयनॊस सिटोरन मनज़. यिम ATMs छॊ जमाह करान पनुन फीस सयॊदि सयोद रकमस नकॊ अथ हावन अलग पॊठ बतोर अख अलग टरानज़ेकशन या तोहॊनदिस रॊत वाद बेनकिनग फीसस मनज़. मसलन, तोहयॊ कॊडवॊ $100, तॊ तोहयॊ यियि चारॊज करनॊ $101,50 पयॊठॊ ईनटरएक फीस. अगर ज़न तोहयॊ मेनवली एनटर कोर सो $100,रकम गछ़न नॊ मेच. तोहयॊ पज़ॊ यि सेट करुन यि तॊ युथ कानह मेकसिमम फीस आसि तोहॊनदिस एरयाहस मनज़ (पननॊ लोकल करनसी हॊनदेन युनिटन मनज़), युथ ज़न टरानज़ेकशन परॊज़नावनॊ यियि बतोर अख मेच.

en: In the current calendar year
ks: मूजीद कलीनडर वॊरयस मंज़

en: In the reconcile window, you can press the spacebar to mark transactions as reconciled. You can also press Tab and Shift-Tab to move between deposits and withdrawals.
ks: समजोत विनडो मनज़, हेकिव तोहयॊ परेस कॊरिथ सुपेसबार टरानज़ेकशन समजोत वाजिन मारॊक करनॊ बापत. तोहयॊ हेकिव परेस कॊरिथ Tab तॊ Shift-Tab ति फॊरनॊ बापत डिपाज़िटन तॊ विदडरालन मनज़.

en: Inches
ks: ईनचॊ

en: Include Century
ks: सदी कॊरीव शॊमील

en: Include Sub-Accounts
ks: सबएिकावुंट कॊरीव शॊमील

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
ks: शॊमील कॊरीव टरांज़ीकशन फोलटर एिकावंटन कुन /पयॊठ

en: Include _grand total
ks: गरांड टूटल कॊरीव शॊमील

en: Include _non-currency totals
ks: नान करनसी टूटल कॊरीव शॊमील

en: Include _subaccounts
ks: सबएिकावुंट कॊरीव शॊमील

en: Include accounts that have a zero share balances.
ks: शॊमील कॊरीव एिकावुंट यॊमन अख ज़िरू शीयर बिलनोस छॊ.

en: Include accounts with no shares
ks: शॊमोल कॊरीव एिकावुंट योमन नॊ शीयर छु

en: Include accounts with zero total (recursive) balances and budget values in this report.
ks: शॊमिल कॊरिव ज़ीरो टोटल वॊल एकावुनट(रिकॊरसिव) बेलेनिस तॊ बजट वेलिव यथ रिपोटस मनज़.

en: Include accounts with zero total (recursive) balances in this report.
ks: शॊमिल कॊरिव एकावुनट यिमन ज़ीरो कुल (रिकॊरसिव) बेलेनिस छॊ यथ रिपोटस मनज़.

en: Include accounts with zero total balances
ks: शॊमील कॊरीव एिकावुंट यॊमन कुल बिलनोस ज़िरू आसो

en: Include accounts with zero total balances and budget values
ks: शॊमील कॊरीव एिकावुंट ज़िरू टूटल बिलनोस वॊल तॊ बजट विलीव.

en: Include assets total
ks: कुल एिसीट कॊरीव शॊमील

en: Include collapsed periods after selected.
ks: शॊमिल कॊरिव कोलेपसॊड पीरड च़ारनॊ आमतॊन पतॊ.

en: Include collapsed periods before selected.
ks: शॊमिल कॊरिव कोलेपसॊड पीरड च़ारनॊ आमतॊन बरुनह.

en: Include customers that have been marked inactive.
ks: शॊमिल कॊरिव कसटमर यिम मारॊक करनॊ आमॊत छॊ ईनएकटिव.

en: Include equity total
ks: ईकवीटी टूटल कॊरीव शॊमील

en: Include expense total
ks: शॊमील कॊरीव खरचो टूटल

en: Include in basis
ks: बेसिज़ मनज़ कॊरिव शॊमिल

en: Include in report further periods as single collapsed column (one for all periods after ending and to the end of budget range)
ks: शॊमिल कॊरिव रिपोटस मनज़ मज़ीद पीरड बतोर सिनगल कोलेपसॊड कालम ( अख तमाम पीरडन बापत खतॊम पतॊ तॊ एकिस बजट रेनज कॊस अनदस कुन)

en: Include in report previous periods as single collapsed column (one for all periods before starting)
ks: शॊमिल कॊरिव रिपोटस मनज़ पॊतयिम पीरड बतोर सिनगल कोलेपसॊड कालम ( अख तमाम पीरडन बापत शरो गछ़नॊ बरुनह)

en: Include liabilities total
ks: लायबीलटी टूटल कॊरीव शॊमील

en: Include new/existing totals
ks: शॊमील कॊरीव नॊव/ मूजूद टूटल

en: Include revenue total
ks: शॊमील कॊरीव रीवनयू टूटल

en: Include sub-accounts of all selected accounts.
ks: शॊमिल कॊरिव सब-एकावुनट तमाम च़ारनॊ आमतिन एकावनटन हॊनद.

en: Include this entry on this credit note?
ks: यि एनटरी करवाह शॊमिल यथ करेडिटि नोटस पयॊठ?

en: Include this entry on this invoice?
ks: कयाह यॊ एिंटरी छाह यथ ईनवायसो मंज़ शॊमील करॊन?

en: Include trading accounts total
ks: शॊमील कॊरीव टरिडींग एकावुंट टूटल

en: Income
ks: ईनकम

en: Income Account
ks: ईनकम एिकावुंट

en: Income Accounts
ks: ईनकम एिकावुंट

en: Income Chart
ks: ईनकम चाट

en: Income Over Time
ks: ईनकम वखतस सॊत

en: Income Piechart
ks: ईनकम पायचाट

en: Income Statement
ks: ईनकम सेटिटमींट

en: Income Tax Identity
ks: ईनकम टीकोस शनाखत

en: Income Tax Information
ks: ईनकम टोकीस जानकॊरी

en: Income account for security "%s"
ks: ईनकम एिकावुंट हीफाज़तो बापत"%s"

en: Income and Expense
ks: ईनकम तॊ खरोच

en: Income and Expense categories
ks: ईनकम तॊ खरोच कीटागरी

en: Income summary accounts
ks: ईनकम तॊ समरी एिकावुंट

en: Income vs. Day of Week
ks: ईनकम वीरसोज़ हफतुक दुह

en: Income%sSalary%sTaxable
ks: ईनकम %s तनखाह %s टीकसस लायक

en: Income/Expense Chart
ks: ईनकम /खरोच चाट

en: Increase
ks: बडियोव

en: Increase in capital
ks: कोपटीलस मंज़ ईज़ाफ

en: Info
ks: ईनफू

en: Initial Online Banking Setup
ks: शरूआती आनलायोन बिंकींग सीटअप

en: Initial setup of Online Banking access (HBCI, or OFX DirectConnect, using AqBanking)
ks: शरूआती सीटअप आनलायोन बिंकींग एिसीसुक. (HBCI, या OFX डारीकटे कनीकटे, Aqबिंकींग ईसतिमाल कॊरीथ)

en: Initialize Test Data
ks: टीसटो डाटा कॊरीव शरू

en: Insurance
ks: ईनशूरनस

en: Insurance Payment
ks: ईनशूरनस पिमींट

en: Interest
ks: ईनटरसट

en: Interest Charge
ks: ईनटरसटे चारीज

en: Interest Payment
ks: ईनटरसटे पिमींट

en: Interest Rate
ks: ईनटरसटॊ रेट

en: Interest Rate Change Frequency
ks: ईनटरसटो रिट फरीकवोनसी कॊरीव तबदिल

en: Interest rate
ks: ईनटरसट रिट

en: Interface
ks: ईनटरफिस

en: Introduction placeholder
ks: तारुफ पॊलेसहोलडर

en: Invalid Entry: You need to supply an account in the right currency for this position.
ks: गलत एिंटरीः योमी जायी बापत छु तुहयो फराहम करुन अख एिकावुंट सहि करनसी मंज़.

en: Invalid code %s for tax type %s
ks: नाकार कूड %s टोकीस टायपी वापत %s.

en: Invalid encoding selected
ks: गलत एिनकूडींग छॊ च़ारनी आमोच़

en: Invert prices
ks: परायीस कॊरीव ईनविट

en: Investment Portfolio
ks: ईनवीसटोमींट पूटफूलयू

en: Investment action
ks: ईनवीसटेमींट कॊम

en: Investments
ks: ईनवीसटोमींट

en: Invoice
ks: इनवायीस

en: Invoice Date
ks: ईनवायोस डिट

en: Invoice ID
ks: इनवाई ID

en: Invoice Information
ks: ईनवायीस जानकॊरी

en: Invoice Job number?
ks: ईनवायिस जाब नमबर?

en: Invoice Notes
ks: ईनवायीस नौट

en: Invoice Number
ks: ईनवायीस नमबर

en: Invoice Number next to title?
ks: ऊनवानस पतॊ ईनवायिस नमबर?

en: Invoice Owner
ks: ईनवायीस मिलीक

en: Invoice in progress…
ks: ईनवायीस छॊ चलान…

en: Invoice number
ks: ईनवायीस नमबर

en: Invoice number format
ks: ईनवायीस नमबर फारमिट

en: Invoice number next to title
ks: ईनवायिस नमबर योस ऊनवानस पतॊ छु

en: Invoice number text
ks: ईनवायिस नमबर मतन

en: Invoiced?
ks: ईनवायीस छाह करनो आमुत?

en: Is Closed?
ks: कयाह बंद छाह?

en: Is Paid?
ks: छाह अदा कुरमूत?

en: Is Posted?
ks: छाह पूसट कुरमुत?

en: Is tax included in this type of business entry?
ks: कयाह टोकीस छाह शिमील यॊमी टायपीच बीज़नस एिंटरी मंज़?

en: Is the tax already included in the price of this entry?
ks: कयाह टोकीस छाह गुडय शॊमील यॊम एिंटरी हॊंदीस किमतस मंज़?

en: Is this entry billable to a customer or job?
ks: कयाह यॊ एिंटरी छाह बीली लायक कसटमरस या जाबी बापत?

en: Is this entry credited?
ks: यि एनटरी छाह करेडिटिड?

en: Is this entry invoiced?
ks: यि एनटरी छाह ईनवायसॊड?

en: Is this entry taxable?
ks: कयाह यो एिंटरी छाह टोकसस लायक?

en: Issue a new bank-internal transaction online through Online Banking
ks: अख नुव बिंक ईनटरनल टरांज़ीकशन कॊरीव ईशू आनलायीन आनलायोन बिंकींग ज़ॊरयी.

en: Issue a new international European (SEPA) direct debit note online through Online Banking
ks: ईशो कॊरिव अख नोव बयनुलअकवामी यूरोपियन (SEPA) डारेकटॊ डेबिट नोट आनलायिन आनलायिन बेनकिनग ज़ॊरयि

en: Issue a new international European (SEPA) transaction online through Online Banking
ks: ईशो कॊरिव अख नोव बयनुलअकवामी यूरोपियन SEPA टरानज़ेकशन आनलायिन आनलायिन बेनकिनग ज़ॊरयि

en: Items you selected:
ks: आयटम युस तुहयो च़ूरवोहः

en: Job
ks: जाब

en: Job Active
ks: जाब चलान

en: Job Details
ks: जाब तफसील

en: Job Dialog
ks: जाब डायलाग

en: Job Information
ks: जाब जानकॊरी

en: Job Name
ks: जाब नाव

en: Job Name text
ks: जाब नाव मतन

en: Job Number
ks: जाब नमबर

en: Job Number text
ks: जाब नमबर मतन

en: Job Report
ks: जाब रीपूट

en: Job number
ks: जाब नमबर

en: Job number format
ks: जाब नमबर फारमिट

en: Jobs
ks: जाबॊ

en: Just a Date Option
ks: सोरोफ अख डिट ऊपशन

en: KOI8-R (Russian)
ks: KOI8-R (रशयन)

en: KOI8-U (Ukrainian)
ks: KOI8-U (युकरिनयन)

en: Keep normal account order.
ks: नारमल एकावुनट आडर थॊयिव.

en: Keep track of your day to day personal income and expenses
ks: खयाल थॊयिव पननॊन दोह दॊश कॊन ज़ॊती आमदन तॊ खरचस

en: Keep your small business' accounting up to date
ks: पनॊन सुमाल बिज़नस एकावनटिनग थॊयिव अप टु डेट

en: Kind of trial balance to generate.
ks: टरायल बेलेनसॊ हुनद कॊसॊम योस जनरेट करुन छु.

en: Label the assets section
ks: एिसीट सीकशन कॊरीव लिबोल

en: Label the equity section
ks: ईकवीटी सीकशन कॊरीव लिबोल

en: Label the expense section
ks: खरचो सीकशन कॊरीव लिबोल

en: Label the liabilities section
ks: लायबीलटी सीकशन कॊरीव लिबोल

en: Label the revenue section
ks: रीवनयू सीकशन कॊरीव लिबोल

en: Label the trading accounts section
ks: लिबोल कॊरीव टरिडींग एकावुंट सीकशन

en: Last
ks: पॊतयिम

en: Last Friday
ks: पॊतयिम जुमाह

en: Last Monday
ks: पॊतयिम च़ॊनदॊरवार

en: Last Num
ks: पॊतयोम नम

en: Last Occur
ks: पतयॊम आकर

en: Last Occurred:
ks: पतमॊ लटो सपदयूमुतः

en: Last Reconcile Date
ks: पॊतयोम मसलहत करनॊ आमुत तॊरिख

en: Last Saturday
ks: पॊतयिम बोटवार

en: Last Sunday
ks: पॊतयिम आथवार

en: Last Thursday
ks: पॊतयिम बरॊसवार

en: Last Tuesday
ks: पॊतयिम बुमवार

en: Last Valid Year:
ks: पतयोम विलीड वरीः

en: Last Wednesday
ks: पॊतयिम बोदवार

en: Last Year
ks: पॊतयोम वॊरी

en: Last budget period
ks: पॊतयिम बजट पिरड

en: Last day of month
ks: रॊतुक पतयिम दोह

en: Last day of next month.
ks: पॊतयिम दोह बेयि रॊतुक.

en: Last day of next quarterly accounting period.
ks: बेयिस काटरली एकावनटिनग पीरडुक पॊतयिम दोह.

en: Last day of previous month.
ks: पॊतयिम दोह पॊतमि रॊतुक

en: Last day of previous quarterly accounting period.
ks: पॊतमि काटरली एकावनटिनग पीरडुक पॊतयिम दोह.

en: Last day of the accounting period, as set in the global preferences.
ks: पॊतयिम दोह एकावनटिनग परिनटिनग हूनद, यिथ कॊन ज़न सेट करनॊ आमुत छु गुलोबल तरजीहातन मनज़.

en: Last day of the current calendar year.
ks: पॊतयिम दोह मोजूद कलॊनडर वॊरयुक.

en: Last day of the current month.
ks: पॊतयिम दोह मोजूद रॊतुक

en: Last day of the current quarterly accounting period.
ks: मोजूद काटरली एकावनटिनग पीरडुक पॊतयिम दोह.

en: Last day of the next calendar year.
ks: पॊतयिम दोह बेयि कलॊनडर वॊरयुक.

en: Last day of the previous calendar year.
ks: पॊतयिम दोह पॊतमि कलॊनडर वॊरयुक.

en: Last pathname used
ks: पतयॊम ईसतिमाल गूमुत पाथ नाव

en: Last window position and size
ks: पॊतयिम विनडो जाय तॊ सायिज़

en: Leading date.
ks: लीडिनग डेट.

en: Left
ks: खुफुर

en: Let GnuCash _add an adjusting split
ks: GNUCASH अस दीयोव ईजाज़त अख बराबर करन वूल सुपलोट जमाह करनस.

en: Levels of Subaccounts
ks: सबएिकावंटन हॊंज़ लीवलो

en: Liabilities
ks: लायबोलटी

en: Liabilities Over Time
ks: लायबलटी वखतस सॊत

en: Liability
ks: ज़ीमदॊरी

en: Liability Accounts
ks: लायबीलटी एिकावुंट

en: Liability Chart
ks: लायबलटी चाट

en: Liability Piechart
ks: लायोबीलटी पायचाट

en: Line
ks: लायोन

en: Line Width
ks: लायिन खजर

en: Link Color
ks: लींक रंग

en: Link text color.
ks: लींक मतन रंग

en: List
ks: लीसटे

en: List items selected
ks: लीसटो आयटम च़ूरवोह

en: Listing
ks: लीसटींग

en: Load QIF files
ks: QIF फायलो कॊरीव लूड

en: Load report configuration
ks: लोड कॊरिव रिपोट कनफिगरेशन

en: Loading completed
ks: लूडींग गॊय मुकमल

en: Loading data…
ks: डाटा लूड करान …

en: Loading user data…
ks: यूज़र डाटा लूड करान…

en: Loading…
ks: लूड करान…

en: Loan
ks: लून

en: Loan / Mortgage Repayment Setup
ks: लोन /माटगेज रिपेमेनट सेटअप

en: Loan Details
ks: लोन तफसील

en: Loan Payment
ks: लोन पेमेनट

en: Loan Repayment
ks: लोन रिपेमेनट

en: Loan Repayment Calculator
ks: लून रोपिमींट कलकूलिटर

en: Loan Repayment Option: "%s"
ks: लोन रिपेमेनट ऊपशन: "%s"

en: Loan Repayment Options
ks: लोन रिपेमेनट ऊपशन

en: Loan Review
ks: लोन रिविव

en: Loan Summary
ks: लोन समरी

en: Loc_ale
ks: लूकिल

en: Locale
ks: लोकेल

en: Logo
ks: लूगू

en: Logo filename
ks: लूगू फायोल नाव

en: Logo width
ks: लूगू खजर

en: Loss
ks: नुखसान

en: Lot
ks: वारयाह

en: Lot Link
ks: लाट लिनक

en: Lot Viewer
ks: लाट वोवर

en: Lots in Account %s
ks: %s एिकावुंटस मंज़ वॊर

en: Make Scheduled Transaction
ks: शडूल करनॊ आमुत टरांज़ीकशन बनॊयीव

en: Make a copy of the current entry
ks: मूजुद एिंटरी हॊंज़ अख कापी बनॊयीव

en: Make a copy of the current split
ks: अख कापी बनॊयिव मोजूद सुपलिटस

en: Make a copy of the current transaction
ks: मूजूद टरांज़ोकशनेच कापी बनॊयीव

en: Make a printable invoice
ks: परींटस लायक ईनवायीस बनॊयीव

en: Manage and run saved report configurations
ks: मनेज तॊ रन कॊरिव मोहफूज़ करनॊ आमच़ॊ रिपोट कनफिगरेशनॊ

en: Manage your finances, accounts, and investments
ks: पनॊन फायनानोस,एिकावुंट, तॊ ईनवीसटेमींट कॊरीव मनिज

en: Manage your stock, bond and mutual fund accounts with ease
ks: पनॊन सिटाक, बानड तॊ मयूचवल फनड एकावनटन कॊरिव मनेज आसॊनी सान

en: Manual period selection
ks: मेनवल पीरड च़ॊर

en: Margin Interest
ks: मारजन ईनटरसटे

en: Mark split as unreconciled?
ks: मारीक कॊरवाह सुपलीट बतूर अनरीकनसायलीड?

en: Mark transaction split as unreconciled
ks: टरांज़ीकशन सुपलोट कॊरीव मारेक बतूर अनारीकनसायलीड

en: Marker
ks: मारकर

en: Marker Color
ks: मारकर रंग

en: Markup
ks: मारोक अप

en: Match Online accounts with GnuCash accounts
ks: मेच कॊरिव आनलायिन एकावुनट GnuCash एकावनटन सॊत

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
ks: मिच कॊरीव QIF एिकावुंट GNUCASH एिकावंटन सॊत.

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
ks: मिच कॊरीव QIF किटागरी GNUCASH किटागरी सॊत.

en: Match Transactions
ks: टरानज़ेकशन कॊरिव मेच

en: Match _display threshold
ks: रलॊयीव डोसपेली थरशहूलड

en: Match case
ks: केस कॊरिव मेच

en: Match existing transactions
ks: मूजूद टरांज़ीकशन कॊरीव मिच

en: Match missing!
ks: रॊवमीत रलॊयीव!

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
ks: GNUCASH एिकावंटन सॊत रलॊयीव पियीज़ /मीमूज़

en: Match the "day of week" and "week of month"? (for example, the "second Tuesday" of every month)
ks: मेच कॊरिव "हफतुक दोह" तॊ "रॊतुक हफतॊ"? (मसलन, "दोयिम बोमवार" परॊथ रॊतॊच)

en: Match?
ks: रलॊयवाह?

en: Matching transfers between accounts
ks: एिकावंटन दरमीयान टरानसफर मिच करान

en: Material
ks: मटिरयल

en: Maximum
ks: ज़यादो खूतो ज़यादो

en: Maximum ATM fee amount in your area
ks: ज़यादो खूतो ज़यादो ATM फीस रकम तुहॊंदोस एिरयाहस मंज़.

en: Maximum Bars
ks: ज़यादो खूतो ज़यादो बारॆ

en: Maximum Slices
ks: ज़यादो खूतो ज़यादो सोलायसी

en: Maximum number of levels in the account tree displayed.
ks: मेकसिमम नमबर लेवलन हुनद डिसपिलेयिड एकावुनट टरी मनज़.

en: Maximum number of months to go back.
ks: ज़यादो खूतो ज़यादो रॊतन हुंद तिदाद पथ गछ़नी बापत.

en: Maximum number of slices in pie.
ks: मेकसिमम तेदाद सिलायसन हुनद पाय मनज़.

en: Memo
ks: मीमू

en: Merchandising
ks: मॊरचनडायज़ींग

en: Merge with column on _left
ks: खुफरीस तरफस सॊत कालमस सॊत कॊरहून मीकोज

en: Merge with column on _right
ks: दुछनीस तरफस सॊत कालमस सॊत कॊरहून मीकोज

en: Middle
ks: मॊनज़िम

en: Millimeters
ks: मिलीमीटर

en: Minimum
ks: कम खूतो कम

en: Minimum # of entries
ks: कम खूतो कम # एिनटरीयन हुंद

en: Minimum score to be displayed
ks: कम खूतो कम सीकूर युस हावुन छु

en: Miscellaneous Payment
ks: रलो मेलो पिमींट

en: Missing transaction date.
ks: रुवमुत टरांज़ीकशन डिट

en: Monday
ks: च़ॊनदीरवार

en: Money In
ks: मनी ईन

en: Money Market
ks: मनी मारकीट

en: Money Out
ks: मनी आवुट

en: Money into selected accounts comes from
ks: पयॊठ छॊ च़ारनो आमोतीन एिकावंटन मंज़ रुपयो योवान

en: Money out of selected accounts goes to
ks: कुन छॊ च़ारनो आमोतीव एिकावंटव पयॊठ रुपयो गछ़ान

en: Monthly
ks: रॊत पतो रॊत

en: Monthly Average
ks: रॊतुक अवसत

en: Months
ks: रॊथ

en: Most recent
ks: सारवीय खूतो ताज़ो

en: Most recently opened file
ks: ताज़ो तरिन खूलनो आमोच़ फायोल

en: Move Entry Do_wn
ks: एिंटरी पकनियीव बुन

en: Move Entry _Up
ks: एिंटरी खॊलीव हयूर

en: Move _up
ks: हयुर पॊकीव

en: Move back one step in the history
ks: हीसटरी मंज़ पॊकीव अख कदम पथ

en: Move dow_n
ks: बुन पॊकीव

en: Move forward one step in the history
ks: हीसटरी मंज़ पॊकीव अख कदम बरुंह

en: Move the current entry one row downwards
ks: मूजुद एिंटरी वॊलहून अख रू बून.

en: Move the current entry one row upwards
ks: मूजुद एिंटरी खॊलहून अख रू हयुर.

en: Move the selected transaction template one row down
ks: च़ारनी आमुत टरांज़ीकशन टीमपलिट पकनॊयीव अख रू बुन.

en: Move the selected transaction template one row up
ks: च़ारनी आमुत टरांज़ीकशन टीमपलिट पकनॊयीव अख रू हयुर.

en: Move the selection to the blank split on expand
ks: पकनॊयिव च़ॊर एकिसपेनडस पयॊठ बुलेनक सुपलिटस कुन

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled
ks: टरानसफर फिलडस कुन पॆकीव यॊली याद थावनो आमोत टरांज़ीकशन आटू फोल आसन.

en: Move to Transfer field when memorised transaction auto filled.
ks: टरानसफर फिलडस कुन पॊकीव यॊली याद करनॊ आमुत टरांज़ीकशन आटू फोल गछ़ॊ.

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
ks: रजसटर कोस च़ुकोस पयॊठ पॊकीव खॊली टरांज़ोकशनस कुन

en: Multi Choice Option
ks: मलटी चूयोस ऊपशन

en: Multicolumn View
ks: मलटीकालम वीव

en: Mutual Fund
ks: मयूचवल फंड

en: Mutual Funds
ks: मयूचवल दुसत

en: Name
ks: नाव

en: Name for new template
ks: नॊवी टीमपलिट बापत नाव

en: Name of a file containing a logo to be used on the report.
ks: नाव फायलॊ हुनद यथ मनज़ शॊमिल अख लोगो छॊ युस रिपोटस पयॊठ ईसतेमाल करॊन छॊ.

en: Name of organization or company prepared for.
ks: नाव आरगानायज़ेशन या कमपनी होनद येमि बापत तयॊरी करान छॊ.

en: Name of organization or company.
ks: नाव आरगानायज़ेशन या कमपनी होनद.

en: Name of person preparing the report.
ks: रिपोट बनावन वालेन नफरन हूनद नाव.

en: Namespace
ks: नाव सुपिस

en: Negative Values in Red
ks: मनफी विलीव वुज़लीस मंज़

en: Negative amount format
ks: मनफी रकम फारमिट

en: Net Asset Value
ks: नेट एसेट वेलिव

en: Net Assets:
ks: नीट एिसीटः

en: Net Change
ks: नीट तबदिली

en: Net Income
ks: नीट ईनकम

en: Net Loss
ks: नीट नुखसान

en: Net Price
ks: नीट किमत

en: Net Profit
ks: नीट नफाह

en: Net Worth
ks: नीट किमत

en: Net Worth Barchart
ks: नीट किमत बारचाट

en: Net Worth Linechart
ks: नेट कॊमत लायिनचाट

en: Net income
ks: नीट ईनकम

en: Net loss
ks: नीट नुखसान

en: Network HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ks: नीटवीरीक HTTP एिसीस छु डोसएिबोल करनॊ आमुत.तुहयो हयॊकीव यी एिनएिबोल कॊरीथ तरजिहात डायलाग कोस नीटवीरीक सीकशनस मंज़.

en: Never
ks: ज़ांह नॊ

en: Never End
ks: ज़ांह नॊ खतम

en: New
ks: नुव

en: New Account
ks: नुव एिकावुंट

en: New Account Hierarchy Setup
ks: नूव एिकावुंट हायरआरकि सीटअप

en: New Account _Hierarchy…
ks: नॊव एिकावुंट हायरआरकी…

en: New Accounts _Page
ks: नॊव एिकावुंट सफो

en: New Bill
ks: नॊव बील

en: New Book Options
ks: नॊव बोक ऊपशन

en: New Credit Note
ks: नोव करेडिट नोट

en: New Customer
ks: नूव कसटमर

en: New Employee
ks: नुव मुलिज़ीम

en: New Equity
ks: नॊव ईकवीटी

en: New Expense Voucher
ks: नूव खरोच वूचर

en: New Invoice
ks: नूव ईनवायीस

en: New Job
ks: नॊव जाब

en: New Liabilities
ks: नॊवी लायबलटी

en: New Order
ks: नूव आडर

en: New Retained Earnings
ks: नॊवी रीटिन करनॊ आमच़ो ज़ॊयी

en: New Retained Losses
ks: नॊव रीटिन करनॊ आमीत नुकसान

en: New Split
ks: नोव सुपलिट

en: New Split Information
ks: नॊव सुपलिट ईनफारमेशन

en: New Style Sheet
ks: नुव सेटायील शिट

en: New Transaction
ks: नौव लिन दिन

en: New Vendor
ks: नूव वींडर

en: New Voucher
ks: नोव वोचर

en: New Window with _Page
ks: नॊव वीनडू सफस सॊत.

en: New _File
ks: नॊव फायील

en: New _Invoice
ks: नॊव ईनवायीस

en: New hierarchy window on "New File"
ks: नॊव हायरआरकी वींडू " नॊव फायोल " पयॊठ.

en: New search
ks: नॊव तलाश

en: New security
ks: नॊव हीफाज़त

en: New top level account
ks: नुव टाप लीवल एिकावुंट

en: New, UNBALANCED (need acct to transfer %s)!
ks: नॊव, UNBALANCED (%s छॊ ज़रूरत टरानसफर करनोच) !

en: New, already balanced
ks: नॊव, गुडय बराबर कॊरीथ

en: New, transfer %s to (auto) "%s"
ks: नॊव, %s कॊरीव टरानसफर "%s" कुन (आटू)

en: New, transfer %s to (manual) "%s"
ks: नॊव, %s कॊरीव टरानसफर "%s" कुन (मिनवल)

en: New?
ks: नुवाह?

en: Next Occur
ks: बयाख आकर

en: Next Option
ks: बयाख ऊपशन

en: Next most recently opened file
ks: बयाख ताज़ो तरिन खूलनो आमोच़ फायोल

en: No
ks: नॊ

en: No Account selected. Please try again.
ks: कानह एकावुनट आव नॊ च़ारनॊ. पिलीज़ दोबार कॊरिव कोशिश.

en: No Averaging
ks: कांह मुतवॊज़ीन छु नॊ

en: No Customer
ks: कांह कसटमर छु नॊ

en: No Online Banking account found for this gnucash account. These transactions will not be executed by Online Banking.
ks: अमो GNUCASH एिकावंटो बापत आव नॊ कांह आनलायीन बिंकींग एिकावुंट लबनी. यॊम टरांज़ीकशन यॊयन नॊ करनो आनलायीन बिंकींग ज़ॊरयी.

en: No accounts selected
ks: कांह एिकावुंट आव नॊ च़ारनी

en: No budgets exist. You must create at least one budget.
ks: कानह बजट छु नॊ मोजूद. तोहयॊ छु कम अज़ कम बनावुन अख बजट.

en: No change
ks: कानह तबदिली छॊ नॊ

en: No data
ks: डाटा छु नॊ

en: No date column.
ks: कांह तॊरिख कालम छु नॊ

en: No description provided.
ks: कानह वज़ाहत छॊ नॊ पराहम करनॊ आमॊच़.

en: No description: form %s, code %s, tax type %s
ks: कांह बयान छु नॊः फारम %s, कूड%s, टोकीस कीसीम%s

en: No form: code %s, tax type %s
ks: कांह फारम छु नॊछ कूड %s, टोकीस कीसीम %s

en: No help available.
ks: कांह मदद छु नॊ दसतीयाब.

en: No invoice has been selected -- please use the Options menu to select one.
ks: कांह तॊ ईनवायीस छॊ नॊ च़ारनी आमोच़- मोहरबिनी कॊरीथ कॊरीव ईसतिमाल ऊपशन मिनयू अख च़ारनी बापत.

en: No matching transactions found
ks: कांह मिचोंग टरांज़ीकशन आव नॊ लबनो

en: No read permission to read from file %s.
ks: कांह रिड ईजाज़त छु नॊ %s फायलो पयॊठ परनस.

en: No such entity: %s
ks: यॊछ़ कांह एिनटीटी छॊ नॊ : %s

en: No such owner entity: %s
ks: यॊछ़ कांह ऊवनर एिनटीटी छॊ नॊ : %s

en: No such price: %s
ks: कांह यूथ किमत छु नॊ: %s

en: No suitable backend was found for %s.
ks: %s बापत आव नॊ लबनॊ कांह मुवॊफीक बिक एिंड.

en: No transactions were found that match the time interval and account selection specified in the Options panel.
ks: कांह टरांज़ीकशन आव नॊ लबनो युस मिच छु गछ़ान टायोम ईनटरवलस तॊ एिकावुंट च़ारी युस मखसूस करनॊ छॊ आमोच़ ऊपशनल पिनलो मंज़.

en: No valid customer selected.
ks: कानह तॊ लायक कसटमर आव नॊ च़ारनॊ.

en: No valid employee selected.
ks: कानह तॊ लायक एमपलायी आव नॊ च़ारनॊ.

en: No valid invoice selected. Click on the Options button and select the invoice to use.
ks: कानह लायक ईनवायिस आयॊ नॊ च़ारनॊ. ऊपशन बोटनस पयॊठ कॊरिव कॊलिक तॊ च़ॊरिव ईनवायिस योस ईसतेमाल करॊन छॊ.

en: No valid online banking account assigned.
ks: आनलायीन कॊम " बिलनोस कॊरीव हॊसील " छॊ नॊ दसतीयाब यथ एिकावंटस बापत.

en: No warnings to reset.
ks: कांह आगॊही छॊ नॊ रीसीट करनॊ बापत.

en: No, keep them as they are
ks: नॊ, थाव तॊथय पॊठ यॊथ पॊठ यीम छॊ

en: No, n_ever
ks: ना,ज़ांह नॊ

en: Non-void only
ks: सोरोफ नान वूयीड

en: None
ks: कोंह नॊ

en: Normal body text color.
ks: नारमल बाडी मतन रंग

en: Not Cleared
ks: छु नॊ कीलयर

en: Not a defined function
ks: छू ने वाज़ीह फनकशन

en: Not a variable
ks: छु नॊ विरीबोल

en: Not found
ks: आव नॊ लबनी

en: Not scheduled
ks: छु नॊ शडूल करनॊ आमुत

en: Not tax-related; %s%s: %s (code %s, tax type %s)
ks: टीकसस सॊत छु नॊ वाबसतॊ; %s%s: %s (कूड%s, टोकीस कीसीम%s)

en: Not tax-related; invalid code %s for tax type %s
ks: टीकसस सॊत छु नॊ वाबसतॊ; टोकीस कीसीम %s: नाकार कूड %s एिकावुंट टायीप बापत.

en: Not tax-related; no description: form %s, code %s, tax type %s
ks: टीकसस सॊत छु नॊ वाबसतॊ; कांह बयान छु नॊः फारम %s, कूड %s, टोकीस कीसीम %s

en: Not tax-related; no form: code %s, tax type %s
ks: टीकसस सॊत छु नॊ वाबसतॊ; कांह फारम छु नॊछ कूड %s, टोकीस कीसीम %s

en: Not tax-related; tax type %s: invalid code %s for account type
ks: टीकसस सॊत छु नॊ वाबसतॊ; टोकीस कीसीम %s : नाकार कूड %s एिकावुंट टायीप बापत.

en: Notes
ks: नौट

en: Notes added at end of invoice -- may contain HTML markup.
ks: नोट यिम जमाह करॊन छॊ ईनवायिस कॊस खतमस पयॊठ- मनज़ मा आसॊ HTML मारॊकअप.

en: Notify me when created
ks: मॊ कॊरीव नूटोफय यॊली बनावनी आसी आमुत

en: Now + 1 Year
ks: वॊन+ 1 वॊरी

en: Num
ks: नम

en: Num/Action
ks: नम/एकशन

en: Num/T-Num
ks: नम/T-नम

en: Num_ber
ks: नमबर

en: Number
ks: नमबर

en: Number Option
ks: नमबर ऊपशन

en: Number cell
ks: नमबर सील

en: Number header
ks: नमबर हिडर

en: Number of _transactions
ks: टरांज़ीकशनन हुंद तिदाद

en: Number of automatic decimal places
ks: आटूमिटोक डोसीमील पेलिसन हुंद तिदाद.

en: Number of calendar units in the recurrence: E.g. Biweekly = every 2 weeks; Quarterly = every 3 months
ks: दुहरावस मंज़ कलॊंडर युनीटन हूंद तिदादः मसलन बायविकली = परॊथ दुयी हफतो ;काटरली = परीथ तरिय रॊत

en: Number of characters for auto complete.
ks: आटोकमपलीटस बापत करेकटरन हूनद तेदाद

en: Number of checks to print on the first page.
ks: तेदाद चकन हूनद यिम गोडनिकिस पेजस पयॊठ परिनट करनॊ छॊ.

en: Number of columns
ks: कालमन हुंद तिदाद

en: Number of columns before wrapping to a new row.
ks: नमबर कालमन हूनद एकिस नोविस रोवस कुन वलनॊ बरुनह.

en: Number of degrees to rotate the check.
ks: चक रोटेट करनॊ बापत डिगरीयन हूनद तेदाद

en: Number of files in history
ks: हीसटरी मंज़ मूजूद फायलन हुंद तिदाद

en: Number of rows for the Header
ks: नमबर रोहन हुनद हेडर बापत

en: Number of transactions to show in a register.
ks: तेदाद टरानज़ेकशनन हूनद यिम एकिस रजसटरस मनज़ हावॊन छॊ

en: Number/Action
ks: नमबर/एकशन

en: Numeric error
ks: नमबरन मनज़ एीरर

en: Object references
ks: ऊबजकट हवालो

en: Offset for complete check
ks: आफसेट मुकमल चक बापत

en: Omit Accounts
ks: एिकावुंट तरॊयीव

en: Omit zero balance figures
ks: तरॊयीव ज़िरू बिलनोस फीगर

en: On preprinted checks containing multiple checks per page, this setting specifies which check position to print. The possible values are 0, 1 and 2, corresponding to the top, middle and bottom checks on the page.
ks: गूडय परींट करनॊ आमच़न चकन योमन परीथ सफस पयॊठ वारयाह चको छॊ,यो सोटींग छॊ मखसूस करान कुस चक जाय छॊ परींट करॆन. मुमकोन विलोव छॊ 0,1 तॊ 2, यॊम वाबसतो छॊ हयोरमीस,मॊंज़मोस तॊ बॊनमोस सॊत.सफस पयॊठ चको.

en: On the
ks: पयॊठ

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested GnuCash account, double-click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your other personal finance program, including a separate account for each stock you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity" accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
ks: बियोस सफस पयॊठ, तुहॊंज़न QIF फायलन मंज़ एिकावुंट तॊ कॊंह तो सीटाक या मयूचवल फंड यॊम तुहॊंद छॊ योयन मिच करनॊ GNUCASH एिकावंटन सॊत. अगर अखGNUCASH एिकावुंट गुडय मूजूद आसो यथ कुनुय नाव आसो, या कुनुय नाव तॊ कमपिटोबोल आसो, सु एिकावुंट योयो ईसतिमाल करनो बतूर मिच, नतॊ करॊ GNUCASH अख नुव एिकावुंट पॊदी यथ कुनुय नाव आसो, तॊ करीस टायोप बतूर QIF एिकावुंट. अगर नॊ तुहयो पसंद छु सलाह दॊनी आमुत GNUCASH एिकावुंट, यॊ बदलावनी बापत कॊरीव डबल कोलोक.
    
    नूट कॊरीव GNUCASH बनावी वारयाह एिकावुंट यॊम नॊ मूजूद छॊ तूहॊंदीन बाकोय ज़ॊती फायनानीस परूगरामन पयॊठ, यथ मंज़ शॊमील छु अख अलग एिकावुंट परीथ सेटाकस बापत युस तुहुंद छु, अलग एिकावुंट बरूकरिज बापत, कॆमीशन बापत, खास " ईकवीटी " एिकावंटन बापत ( बाकीय थावनी आमच़ॊ ज़ीयो हॊंद सबएिकावुंट, डोफालटे ज़ॊरयी) यॊम ज़न माखज़ छॊ तुहॊंज़न ऊपनींग बिलनसन हॊंद,वगॊराह. यॊम तमाम एिकावुंट गछ़न ज़ॊहीर बीयीस सफस पयॊठ युथ तुहयो यॊम तबदिल कॊरहूख अगर तुहयो यॊछ़ोव, मगर तॊम कुनज़ॊन तरावनीय छॊ जान.

en: Once
ks: अको सात

en: One Day
ks: अख दोह

en: One Month
ks: अख रॊथ

en: One Month Ago
ks: अख रॊथ बरुंह

en: One Month Ago.
ks: अख रॊथ बरुनह.

en: One Month Ahead
ks: अख रॊथ पतो

en: One Month Ahead.
ks: अख रॊथ गॊछ़िथ.

en: One Week
ks: अख हफतॊ

en: One Week Ago
ks: अख हफतो बरुंह

en: One Week Ago.
ks: अख हफतॊ बरुनह.

en: One Week Ahead
ks: अख हफतो पतो

en: One Week Ahead.
ks: अख हपतॊ गॊछ़िथ.

en: One Year
ks: अख वॊरी

en: One Year Ago
ks: अख वॊरी बरुंह

en: One Year Ago.
ks: अख वॊरी बरुनह.

en: One Year Ahead
ks: अख वॊरी पतॊ

en: One Year Ahead.
ks: अख वॊरी गॊछ़िथ.

en: One of your reports has a report-guid that is a duplicate. Please check the report system, especially your saved reports, for a report with this report-guid:
ks: तूहॊंदीव रीपूटव मंज़ छु एिकोस रीपूट गायीड युस ज़न डुपलोकिट छु. मोहरबिनी कॊरीथ कॊरीव जांच रीपूट सीसटम, खास तूर पॊठ तुहॊंद मोहफूज़ करनॊ आमोत रीपूट, एिकीस रीपूटस बापत यथ यॊ रीपूट गायीड सॊत छुः

en: One or more sub-accounts contain read-only transactions which may not be deleted.
ks: एिकोस या ज़यादो सबएिकावंटन मंज़ छॊ रिड आनली टरांज़एिकशन यॊम माह नॊ शायद डीलिट छॊख कॊरमोत.

en: Online
ks: आनलायोन

en: Online Banking
ks: आनलायीन बिंकींग

en: Online Banking Account Name
ks: आनलायीन बिंकींग एिकावुंट नाव

en: Online Banking Bank-Internal Transfer
ks: आनलायीन बिंकींग बिंक-ईनटरनल टरानसफर

en: Online Banking Connection Window
ks: आनलायोन बिंकींग कनीकशन वीनडू

en: Online Banking Direct Debit Note
ks: आनलायीन बिंकींग डारीकटे डोबीट नौट

en: Online Banking European (SEPA) Debit Note
ks: आनलायिन बेनकिनग युरपियन (SEPA) डेबिट नोट

en: Online Banking European (SEPA) Transfer
ks: आनलायिन बेनकिनग युरपियन (SEPA) टरानसफर

en: Online Banking Setup Finished
ks: आनलायोन बिंकींग सीटअप आव खतम करनॊ

en: Online Banking Transaction
ks: आनलायीन बिंकींग टरांज़ीकशन

en: Online Transaction
ks: आनलायोन टरांज़ीकशन

en: Online account ID here…
ks: आनलायोन एिकावूंट ID यॊतनस …

en: Online action "Get Balance" not available for this account.
ks: आनलायीन कॊम " बिलनोस कॊरीव हॊसील " छॊ नॊ दसतीयाब यथ एिकावंटस बापत.

en: Online action "Get Transactions" not available for this account.
ks: आनलायीन कॊम " टरांज़ीकशन कॊरीव हॊसील " छॊ नॊ दसतीयाब यथ एिकावंटस बापत.

en: Only Active?
ks: सॊरीफ एिकटीव

en: Only display leaf account names.
ks: सोरीफ हॊयीव लिफ एिकावुंट नाव.

en: Only one price
ks: सोरोफ अक किमत

en: Only show _active owners
ks: सिरिफ हॊयिव एकटिव मॊलिक

en: Open
ks: खूलीव

en: Open _Account
ks: एिकावुंट खूलोव

en: Open _Anyway
ks: ऊपॊन कॊरिव_ कुनॊ तॊ तरीक

en: Open _Read-Only
ks: ऊपॊन कॊरिव_रीड-आनली

en: Open _SubAccounts
ks: खोलिव_सबएकावुनट

en: Open a Customer overview page
ks: ऊपॊन कॊरिव अख कसटमर ऊवरविव पेज

en: Open a Employee overview page
ks: ऊपॊन कॊरिव अख एमपलाय ऊवरविव पेज

en: Open a Vendor overview page
ks: ऊपॊन कॊरिव अख वेनडर ऊवरविव पेज

en: Open a new Account Tree page
ks: अख नूव एिकावुंट टरी पिज खूलोव

en: Open an existing GnuCash file
ks: अख मूजूद जि एिन यू किश फायोल खूलीव

en: Open imported documents in tabs
ks: ईमपोटिड दसतावेज़ कॊरिव ऊपॊन टेबन मनज़

en: Open new invoice in new window
ks: खूलीव नॊव ईनवायीस नॊवी वोंडू मंज़.

en: Open the Bills Due Reminder dialog
ks: बील डयू रीमायंडर डायलाग खूलीव

en: Open the Find Bill dialog
ks: बील छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the Find Customer dialog
ks: गराख छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the Find Employee dialog
ks: मूलिज़ीम छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the Find Expense Voucher dialog
ks: खरचो वूचर छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the Find Invoice dialog
ks: ईनवायीस छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the Find Job dialog
ks: जाब छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the Find Vendor dialog
ks: वींडर छ़ॊंडीव डायलाग खूलीव

en: Open the GnuCash Help
ks: खूलोव GNUCASH मदद

en: Open the GnuCash Tutorial
ks: खूलोव GNUCASH टयूटूरयल

en: Open the New Bill dialog
ks: नॊव बोल डायलाग खूलीव

en: Open the New Customer dialog
ks: नुव गराख डायलाग खूलीव

en: Open the New Employee dialog
ks: नूव मुलिज़ीम डायलाग खूलीव

en: Open the New Invoice dialog
ks: नॊव ईनवायीस डायलाग खूलीव

en: Open the New Job dialog
ks: नूव जाब डायलाग खूलीव

en: Open the New Vendor dialog
ks: नूव वींडर डायलाग खूलीव

en: Open the Process Payment dialog
ks: पिमींट परासीस डायलाग खूलीव

en: Open the Selected Budget
ks: च़ारनो आमुत बजट खूलोव

en: Open the account
ks: एिकावुंट खूलोव

en: Open the selected account
ks: च़ारनी आमुत एिकावुंट खूलीव

en: Open the selected account and all its subaccounts
ks: च़ारनो आमुत एिकावुंट तॊ अमॊक तमाम सबएिकावुंट खूलीव

en: Opened
ks: खूलमुत

en: Opening Balance
ks: ऊपनींग बीलनसो.

en: Opening Balances
ks: ऊपनींग बीलनसो.

en: Options
ks: ऊपशन

en: Order Entries
ks: आडर एिनटरीयो

en: Order Entry
ks: आडर एिनटरी

en: Order ID
ks: आडर ID

en: Order Information
ks: आडर जानकॊरी

en: Order Notes
ks: आडर नूट

en: Order number
ks: आडर नमबर

en: Order number format
ks: आडर नमबर फारमिट

en: Order of Secondary sorting.
ks: आडर सेकनडरी साटिनग हुनद.

en: Order of primary sorting.
ks: आडर परायमरी साटिनग हूनद.

en: Originator Account Number
ks: आरजीनिटर एिकावुंट नमबर

en: Originator BIC (Bank Code)
ks: आरजिनेटर BIC (बेनक कोड)

en: Originator IBAN (International Account Number)
ks: आरजिनेटर IBAN (बयनुलअकवामी एकावुनट नमबर)

en: Orphan
ks: आरफन

en: Orphaned Gains
ks: आरफिनीड फॊयदी

en: Other
ks: बाकीय

en: Other Account Code
ks: बयाख एकावुंट कूड

en: Other Account Name
ks: बयाख एिकावुंट नाव

en: Other Expense
ks: बाकीय खरेच

en: Out of memory
ks: मुरी नॊबर

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
ks: ऊवररायीड कॊरीव एिकावुंट च़ॊर तॊ हाववाह सब-एिकावुंट तमाम च़ॊरमीतन एिकावंटन बापत?

en: Override or modify From: & To:.
ks: पयॊठ कॊरिव ऊवररायिड या तबदील: & कुन:.

en: Override the global Tax Table?
ks: गलूबल मतन जदूलस कॊरीव ऊवररायीड?

en: Overview
ks: ऊवरवीव

en: Owner Information
ks: मॊलीक जानकॊरी

en: Owner Name
ks: मॊलोक सुंद नाव

en: Owner's Name
ks: मॊलकु सुंद नाव

en: Owners
ks: मॊलिक

en: PDF export file name date format choice
ks: PDF एकॊसपोट फायिल नाव डेट फारमेट चोयिस

en: PDF export file name format
ks: PDF एकॊसपोट फायिल नाव फारमेट

en: PMI Payment
ks: PMI पिमींट

en: Pa_ge Setup
ks: पिज सीटअप…

en: Page
ks: पेज

en: Paid
ks: बुरमुत

en: Parent account balances
ks: पिरंट एिकावुंट बिलनोस

en: Parent account subtotals
ks: पिरंट एिकावुंट सबटूटल

en: Parse ambiguity between formats
ks: पारस एिमबोगवीटी फारमिटन दरमीयान

en: Parsing accounts
ks: पारसींग एिकावुंट

en: Parsing categories
ks: पारसींग कीटागॆरयो

en: Parsing failed.
ks: पारसींग गॊय नाकाम

en: Parsing file…
ks: फायोल पारस करान…

en: Parsing transactions
ks: पारसींग टरांज़ीकशन

en: Part of Payment Transaction
ks: पिमींट टरांज़ीकशनुक हॊसी

en: Password
ks: पासवॊड

en: Paste the clipboard content at the cursor position
ks: कॆरसर जायी पयॊठ कॊरीव कोलोप बूड कनटींट पिसटे.

en: Paste the split from the clipboard
ks: पेसटॊ कॊरिव सुपलिट किलिपबोड पयॊठ

en: Paste the transaction from the clipboard
ks: पिसटे कॊरीव टरांज़ोकशन कोलोप बूड पयॊठ

en: Pay Bill
ks: बील कॊरीव अदा

en: Payable Aging
ks: पियीबोल एिजींग

en: Payable to
ks: कुन पियिबोल

en: Payable to string
ks: सीटरींग कुन पियिबोल

en: Paycheck
ks: पिचक

en: Payees and memos
ks: पियीज़ तॊ मीमूज़

en: Payment
ks: पिमींट

en: Payment Address
ks: पिमींट पता

en: Payment Frequency
ks: पिमींट फरीकवीनसी

en: Payment From
ks: पयॊठ पिमींट

en: Payment From (Escrow)
ks: पयॊठ पिमींट (एिसकरू)

en: Payment Information
ks: पिमींट जानकॊरी

en: Payment Purpose continued
ks: पिमींट मकसद जॊरी

en: Payment To
ks: कुन पिमींट

en: Payment To (Escrow)
ks: कुन पिमींट (एिसकरू)

en: Payment periods
ks: पिमींट पिरड

en: Payment received text
ks: पिमींट रॊटमोच़ मतन

en: Payments
ks: पिमींट

en: Percent %
ks: पॊरसनट%

en: Percentage amount must be between -100 and 100.
ks: परसनटिज मीकदार गछ़ॊ ज़रूरी -100 तॊ 100 अस दरमीयान आसुन.

en: Perform account list _setup on new file
ks: एिकावुंट लीसटे सीटअप कॊरीव पीरफारम नॊवी फायले पयॊठ.

en: Perform financial calculations, such as a loan repayment
ks: पॊरफारम कॊरिव फायनानशल कलकुलेशनॊ, मसलन लोन रिपेमेनट

en: Period
ks: पिरड

en: Period %s - %s
ks: पिरड %s - %s

en: Period Totals
ks: पीरड टोटल

en: Period end
ks: पिरड खतम

en: Period from ~a to ~a
ks: ~a पयॊठ ~a अस ताम पिरड

en: Period number.
ks: पीरड नमबर.

en: Period start
ks: पिरड शरूआत

en: Period: 123,456.78
ks: पिरड: 123,456.78

en: Periodic payment
ks: पिरयाडोक पिमींट

en: Permanent Warnings
ks: पकॊ आगॊही

en: Phone
ks: फून

en: Placeholde_r
ks: पेलिसहूलडर_r

en: Placeholder
ks: पेलिस हूलडर

en: Placeholder account selected. Please try again.
ks: पिलेसहोलडर एकावुनट आव च़ारनॊ. पिलीज़ दोबार कॊरिव कोशिश.

en: Plain
ks: सादो

en: Please name the Scheduled Transaction.
ks: मॊहरबिनी कॊरीथ दीयोव नाव मुकरर करनॆ आमतॆस टरांज़एिकशनस.

en: Please provide a valid end selection.
ks: मॊहरबिनी कॊरीथ कॊरीव फराहम अख सही पतयॊम च़ॊर.

en: Please select a commodity to match the following exchange specific code. Please note that the exchange code of the commodity you select will be overwritten.
ks: अख कामूडीटी च़ॊरीव युस रलॊ योनो वॊलीस एिकोसचिंज मखसूस कूडस. मोहरबिनी कॊरीथ कॊरीव नूट कॊ एिकोसचिंज कूड कामूडीटी हुंद युस तुहयो च़ॊरीव योयो ऊवररायोट करनो.

en: Please select a file to load.
ks: मोहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव अख फायोल लूड करनॊ बापत.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Expense.
ks: मॊहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव अख ईकवीटी एिकावुंट कुल पिरड खरोच हूलड करनॊ बापत.

en: Please select an Equity account to hold the total Period Income.
ks: मॊहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव अख ईकवीटी एिकावुंट कुल पिरड ईनकम हूलड करनॊ बापत.

en: Please select or create an appropriate GnuCash account for:
ks: मोहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव या बनियीव अख सही GNUCASH एिकावुंट बापत :

en: Plot Height
ks: पुलाट थज़र

en: Plot Type
ks: पुलाट टायोप

en: Plot Width
ks: पुलाट खजर

en: Plot commodity per currency rather than currency per commodity.
ks: पुलाट कामूडीटी परॊथ करनसी ना कॊ करनसी परॊथ कामूडीटी.

en: Plus
ks: पॊलस

en: Points
ks: पोयिनट

en: Portfolio
ks: पूटफूलोयू

en: Portfolio Report
ks: पूटफूलोयू रोपूट

en: Position of check amount in numbers
ks: चक रकमोच जाय नमबरन मंज़

en: Position of check amount in words
ks: चक रकमोच जाय लफज़न मंज़

en: Position of date line
ks: तॊरिख लायनो हॊंज़ जाय

en: Position of memo line
ks: मीमू लायनो हॊंज़ जाय

en: Position of notes line
ks: जाय नोटिस लायनॊ हॊनज़

en: Position of payee address
ks: जाय पेयी पताहॊच

en: Position of payee name
ks: पियी नावोच जाय

en: Position of split's account line
ks: जाय सुपलिट चॊ एकावुनट लायनॊ हॊनज़

en: Position of split's amount in numbers
ks: जाय सुपलिट कॊस रकमस नमबरन मनज़

en: Position of split's memo line
ks: जाय सुपलिट चॊ मेमो लायनॊ हॊनज़

en: Position of the horizontal pane divider.
ks: जाय हारिज़नटल पेन डिवायडरॊच.

en: Position of the vertical pane divider.
ks: जाय वॊरटिकल पेन डिवायडरॊच.

en: Post
ks: पूसट

en: Post Date
ks: पूसट डिट

en: Post To
ks: कुन कॊरीव पूसट

en: Post to Account
ks: एिकावंटस कुन कर पूसट

en: Posted
ks: पुसट कुरमुत

en: Posted Account
ks: पूसट करनी आमूत खाती

en: Postpone the reconciliation of this account
ks: यॊमी एिकावुंटोच मसलहत कॊरीव पूसटपून

en: Postponed
ks: पूसटफून करनॊ आमुत

en: Pre-Payment
ks: परी-पिमींट

en: Pre-check cleared transactions when creating a reconcile dialog.
ks: कीलयर करनॊ आमोत टरांज़ीकशन कॊरीव परी-चक यॊली अख मसलहत करनी आमुत डायलाग बनावन एिसीव.

en: Pre-select cleared transactions
ks: गुडय च़ॊरीव कोलयर करनॊ आमीत टरांज़ोकशन

en: Prefer use of price editor pricing over transactions, where applicable.
ks: तरजिह दॊयीव परायीस एिडटर कोस ईसतिमालस टरांज़ीकशनन पयॊठ,यॊतनस लागू सपदो.

en: Preferences
ks: तरजीहात

en: Prepared by:
ks: ज़ॊरयी तयार करनॊ आमुत:

en: Prepared for
ks: बापत तयार करान

en: Prepared for:
ks: बापत तयार करनॊ आमुत:

en: Preparer
ks: तयार करन वूल

en: Preparing to convert your QIF data
ks: तयॊरी करान तुहुंद QIF डाटा तबदिल करनॊ बापत

en: Present
ks: हाल

en: Present (%s)
ks: मूजूद(%s)

en: Present (Report)
ks: हाल(रीपूट)

en: Present the new account list dialog when you choose File->New File.
ks: परेज़ेनट कॊरिव नोव एकावुनट लिसटॊ डायलाग येलि तोहयॊ फायिल च़ॊरिव-> नॊव फायिल.

en: Present value
ks: मूजूद विलोव

en: Present:
ks: हालः

en: Press 'Apply' to create your new accounts. You will then be able to save them to a file or database.
    
    Press 'Back' to review your selections.
    
    Press 'Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
ks: परेस कॊरिव 'एपलाय' पनॊन नॊव एकावुनट बनावनॊ बापत. तोहयॊ हेकिव पतॊ तिम मोहफूज़ कॊरिथ एकिस फायलि या डाटाबेसस कुन.
    
    परेस कॊरिव 'बेक' पननॊ च़ारॊ रिविव करनॊ बापत.
    
    परेस कॊरिव 'केनसलl' यि डायलाग बनद करनॊ बापत कानह नोव एकावुनट बनावनॊ बगॊर.

en: Press 'Close' to Exit.
ks: परेस कॊरिव 'बनद कॊरिव' नॊबर नॊरनॊ मोजूब.

en: Press Apply to create export file.
    Cancel to abort.
ks: परेस कॊरिव एपलाय एकॊसपोट फायिल बनावनॊ बापत.
    केनसल कॊरिव रुकावनॊ बापत.

en: Preview
ks: परिविव कॊरिव

en: Previous Option
ks: पॊतयिम ऊपशन

en: Price
ks: किमत

en: Price Database
ks: परायीस डाटा बिस

en: Price Editor
ks: परायोस एिडटर

en: Price Scatterplot
ks: परायीस सोकिटर पुलाट

en: Price Source
ks: किमत माखज़

en: Price of Commodity
ks: कामूडीटी हुंद किमत

en: Primary Key
ks: परिमरी कि

en: Primary Sort Order
ks: परिमरी साट आडर

en: Primary Subtotal
ks: परिमरी सबटूटल

en: Primary Subtotal for Date Key
ks: परिमरी सबटूटल डिट कि बापत

en: Principal
ks: परोनोसपील

en: Print
ks: परींट

en: Print '***' before and after each text field on the check.
ks: परींट कॊरीव'***' बरुंह तॊ पतो परॊथ मतन फिलडस चको पयॊठ.

en: Print '***' before and after text.
ks: मतनस बरुंह तॊ पतो कॊरीव परींट '***'

en: Print Check
ks: परींट चक

en: Print Full account names
ks: फुल एिकावुंट नाव कॊरीव परींट

en: Print Name
ks: नाव कॊरीव परींट

en: Print TXF export parameters
ks: परींट कॊरीव TXF एिकोसपूट पिरामिटर

en: Print _blocking chars
ks: परींट कॊरीव बुलाकींग चार

en: Print _date format
ks: परींट तॊरिख फारमिट

en: Print all Parent account names.
ks: तमाम पेरनट एकावुनट नाव कॊरिव परिनट.

en: Print all Transfer To/From Accounts
ks: तमाम टरानसफर कुन /पयॊठ एिकावुंट कॊरीव परींट

en: Print all split details for multi-split transactions.
ks: परिनट कॊरिव तमाम सुपलिट तफसील मलटी-सुपलिट टरानज़ेकशनन बापत.

en: Print checks from multiple accounts
ks: वारयाहव एिकावंटव पयॊठ कॊरीव चको परींट.

en: Print checks from multiple accounts?
ks: चको कॊरहूखाह परींट वारयाहव एिकावंटव पयॊठ?

en: Print liability/equity section in the same column under the assets section as opposed to a second column right of the assets section.
ks: परिनट कॊरिव लायबलटी/ईकविटी सेकशन तॊथ कालमस मनज़ एसेस सेकशनस तहत योस ज़न मुखॊलिफ आसॊ दोयमिस कालमस योस एसेट सेकशन कॊ दोछनॊ तरफॊ छु.

en: Print the current report
ks: मूजूद रीपूट कॊरीव परींट

en: Print the currently active page
ks: परींट कॊरीव मूजूद चलवुन सफो

en: Print the date format below the date.
ks: तॊरिखस बुनो कॊन कॊरीव परींट तॊरिख फारमिट.

en: Printable Invoice
ks: परीनटस लायक रीपूट

en: Printable Report
ks: परिनटेबिल रिपोट

en: Printing
ks: परींट करान

en: Prior to reconciling an account which charges or pays interest, prompt the user to enter a transaction for the interest charge or payment. Currently only enabled for Bank, Credit, Mutual, Asset, Receivable, Payable, and Liability accounts.
ks: अख एिकावुंट युस ईनटरसटो चारोज या पि करान छु ,रोकानसायोल करनॊ बरुंह कॊरहून यूज़र परामपटो अख टरांज़ोकशन दॊखील करनॊ बापत ईनटरसटो चारीज या पिमोंट बापत. वॊनकीनस छु सोरोफ एिनीबोल करनॊ आमुत बींको, करीडोट,मयूचवल,एिसीट, रीसिवीबोल,पिएिबोल, तॊ लायिबोलटी खातन बापत.

en: Process Payment
ks: परासीस पिमींट

en: Process an OFX/QFX response file
ks: अख OFX/QFX जवाब फायोल कॊरीव परासीस

en: Profit
ks: नफाह

en: Profit & Loss
ks: नफाह तॊ नुखसान

en: Profits:
ks: नफाहः

en: Progress
ks: तरकी

en: Project
ks: परूजकट

en: Projected Minimum:
ks: परूजकटो करनॊ आमुत कम

en: Prompt for credit card payment
ks: करीडोट काड पिमींट बापत परामपटे

en: Prompt for interest charges
ks: ईनटरसटे चारजव बापत परामपटे

en: Proper_ties
ks: खास गंड

en: Proximo
ks: पराकज़िमू

en: QIF Import
ks: QIF ईमपूट

en: QIF Import Assistant
ks: QIF ईमपोट एसिसटेनट

en: QIF Import Completed.
ks: QIF ईमपोट गोव मुकमल.

en: QIF account name
ks: QIF एिकावुंट नाव

en: QIF category name
ks: QIF किटागरी नाव

en: QIF files you have loaded
ks: QIF फायली यॊम तुहयो लूड कॊरवी.

en: QIF import: Name conflict with another account.
ks: QIF ईमपूटः नाव तज़ाह बियीस एिकावंटस सॊत

en: QIF payee/memo
ks: QIF पियी मीमू

en: Qif Import Summary
ks: Qif ईमपोट समरी

en: Quantity
ks: मीकदार

en: Quarterly
ks: कवाटरली

en: Question
ks: सवाल

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions. When you type the first letter(s) of a common transaction description, then press the Tab key, GnuCash will automatically complete the remainder of the transaction as it was last entered.
ks: कुयिक-फिल छु सहॊल बनावन एनटर करॊन आम टरानज़ेकशन. येलि तोहयॊ टायिप करान छॊव गोडनयुक (गोडनिक) लेटर अकॊ आम टरानज़ेकशन वज़ाहतॊक, पतॊ कॊरिव परेस टेब की, GnuCash करॊ पॊन पानय मुकमल बाकॊय टरानज़ेकशन योथ ज़न यॊ पॊतमि फिर एनटर करनॊ आमुत ऊस.

en: Quicken(tm) Wallet Checks w/ side stub
ks: कुयिकॊन(tm) वेलेट चक w/सायड सिटब

en: Quicken/QuickBooks (tm) US-Letter
ks: कुयिकॊन कॊरिव/कुयिकबुक (tm) US-लेटर

en: Quit this application
ks: यॊ एिपलोकिशन कॊरीव बंद

en: Raise Accounts
ks: एिकावुंट कॊरीव रिज़

en: Range end
ks: रिंजुक खतम

en: Range start
ks: रिंजुक शरू

en: Rate
ks: रेट

en: Rate of Gain
ks: फॊयदॊच रेट

en: Rate of Return
ks: वापस करनॊच रेट

en: Re-saving user data…
ks: यूज़र डाटा दुबार मोहफूज़ करान…

en: Re_name Page
ks: पिजस दोयीव दूबार नाव

en: Re_vert
ks: वापस कॊरिव

en: Read aborted.
ks: परुन आव रुकावनो

en: Read only register
ks: रिड आनली रजसटर

en: Reading
ks: परान

en: Reading file…
ks: फायोल रिड करान…

en: Realized Gain
ks: रीयालायोज़ करनॊ आमुत फॊयदो

en: Realized Gain/Loss
ks: रीयालायज़ीड फॊयदी /नुकसान

en: Realized Gains or Losses from Commodity or Trading Accounts that haven't been recorded elsewhere.
ks: रीयालायज़ीड फॊयदी या नुकसान कामूडीटी या टरिडींग खातव पयॊठ यॊम नॊ बीयी कुनी जायी रीकाड करनॊ आमीत छॊ.

en: Reason the transaction was voided
ks: टरांज़ीकशन वायीड करनुक वजाह

en: Rebalance Transaction
ks: रीबिलनोस टरांज़ीकशन

en: Rebate
ks: रीबिट

en: Recalculate Transaction
ks: टरांज़ीकशन कॊरीव दुबार शुमार.

en: Recalculate the (single) blank entry in the above fields.
ks: दुबार कॊरीव शुमार (कुनुय) बुलिंक एिंटरी हयॊरमीन फिलडन मंज़.

en: Receipt
ks: रसिद

en: Receivable Aging
ks: रीसिवएिबोल एिजींग

en: Receive
ks: रॊटीव

en: Recipient BIC (Bank Code)
ks: रटन वोल BIC (बेनक कोड)

en: Recipient IBAN (International Account Number)
ks: रटन वोल IBAN (बयनुलअकवामी एकावुनट नमबर)

en: Reconcile
ks: सलाह करुन

en: Reconcile Account
ks: मसलहत एिकावुंट

en: Reconcile account now?
ks: एिकावंटस करवाह मसलहत वॊन?

en: Reconcile the selected account
ks: च़ारनो आमुत एिकावुंट कॊरीव रीकनसायोल

en: Reconcile the selected transactions
ks: रिकनसायिल कॊरिव च़ारनॊ आमॊत टरानज़ेकशन

en: Reconciled
ks: मसलहत कुरमुत

en: Reconciled (%s)
ks: मसलहत करनॊ आमुत(%s)

en: Reconciled (Report)
ks: मसलहत करनॊ आमुत (रीपूट)

en: Reconciled Balance
ks: मसलहत करनी आमोच़ बिलोनेस

en: Reconciled Date
ks: मसलहत डाटा

en: Reconciled:
ks: मसलहत करनॊ आमुतः

en: Reconciliation status
ks: मसलहत सेटिटस

en: Record a stock split or a stock merger
ks: अख सोटाक सुपलोट या अख सोटाक मीरजर कॊरीव रीकाड

en: Record the current entry
ks: मूजुद एिंटरी कॊरीव रीकाड

en: Record the current transaction
ks: मुजूद टरांज़ोकशन कॊरीव रीकाड

en: Recursive Balance
ks: रीकरसीव बिलनोस

en: Red
ks: रीड

en: Ref text
ks: हावल मतन

en: Reference
ks: हवालो

en: References
ks: हवाल

en: Refine current search
ks: मूजूद तलाशस कॊरीव रोफायीन

en: Refresh this window
ks: यॊ वीनडू कॊरीव रीफरीश

en: Refund
ks: रिफनड कॊरिव

en: Register
ks: रजसटर

en: Register Defaults
ks: नीसबत

en: Register Order
ks: रजसटर आडर

en: Register Report
ks: रजसटर रोपूट

en: Register opens in a new _window
ks: रजसटर खूलो एिकोस नॊवी वीनडू मंज़

en: Relative Date Option
ks: रीलिटोव डिट ऊपशन

en: Reload
ks: रीलूड कॊरीव

en: Reload the current database, reverting all unsaved changes
ks: रिलोड कॊरिव मोजूद डाटाबेस, वापस कॊरिव तमाम मोहफूज़ करनॊ बगॊर तबदिली

en: Reload the current page
ks: रीलूड कॊरीव मूजूद सफो

en: Remember and don't _ask me again.
ks: याद थॊयीव तॊ मॊ परीछ़ोव दुबार.

en: Remember and don't ask me again this _session.
ks: याद थॊयीव तॊ मॊ परीछ़ोव दुबार यॊ सीशन.

en: Remember the PIN in memory
ks: PIN थॊयीव याद मीमूरी मंज़

en: Reminder
ks: रीमायंडर

en: Remo_ve Other Splits
ks: बाकॊय सुपलिट हटॊयिव

en: Remove _Old
ks: परून हटियोव

en: Remove a reconciled split from a transaction
ks: अको टरांज़ीकशन पयॊठ हटॊटीव अख रीकानसायलोड सुपलोट.

en: Remove a split from a transaction
ks: अख सुपलोट हटॊयीव अको टरांज़ीकशन पयॊठ.

en: Remove all splits in the current transaction
ks: मूजूद टरांज़ोकशनस मंज़ हटॊयीव तमाम सुपलोट

en: Remove all the splits from a transaction
ks: अको टरांज़ीकशन पयॊठ हटॊटीव तमाम सुपलोट

en: Remove prices older than a user-entered date.
ks: हटॊयिव कॊमत यिम परॊन छॊ यूज़र-एनटॊरॊड डेट खोतॊ.

en: Remove the current commodity.
ks: मूजूद कामूडोटो हटॊयीव.

en: Remove the current price.
ks: मोजूद कॊमत हटॊयिव.

en: Remove the splits from this transaction?
ks: योमी टरांज़ोकशन पयॊठ हटॊयवाह सुपलोट?

en: Rendering '~a' report …
ks: '~a' रीपूट रीनडर करान…

en: Renumber sub-accounts
ks: सबएिकावुंट कॊरीव रीनमबर

en: Renumber the children of the selected account
ks: च़ारनो आमतॆ एिकावंटोक चीडरन कॊरीव रीनमबर

en: Repayment Frequency
ks: रीपिमींट फरिकवीनसी

en: Repeats:
ks: दुबार करुनः

en: Report
ks: रीपूट

en: Report Size
ks: रीपूट सायोज़

en: Report Title
ks: रीपूट ऊनवान

en: Report bugs and other problems to gnucash-devel@gnucash.org
ks: रिपोट कॊरिव बग तॊ बाकॊय पराबलिम gnucash-devel@gnucash.org कुन

en: Report error
ks: रीपूट एिरर

en: Report for range of budget periods
ks: रीपूट बजट पीरडस बापत रिंजस खॊतरी

en: Report name
ks: रीपूट नाव

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
ks: यॊमन एिकावंटन पयॊठ दीयीव रीफूट, अगर च़ारनी आमोच़ एिकावुंट लीवल ईजाज़त दॊयी.

en: Report on these accounts, if display depth allows.
ks: यॊमन एिकावंटन पयॊठ कॊरीव रीफूट, अगर डोसपोली सनयोर ईजाज़त दॊयी.

en: Report on these accounts.
ks: यिमन एकावनटन पयॊठ कॊरिव रिपोट.

en: Report only on these accounts.
ks: रिपोट कॊरिव सिरिफ यिमन एकावनटन पयॊठ.

en: Report opens in a new _window
ks: रीपूट खूलो एिकोस नॊवी वीनडू मंज़

en: Report section order is assets/liabilities/equity (rather than assets/equity/liabilities).
ks: रिपोट सेकशन आडर छु एसेट/लायबलटी/ईकविटी ( नकॊ एसेट/ईकविटी/लायबलटी).

en: Report variation
ks: रिपूट फरख

en: Report's currency
ks: रीपूटोच करनसी

en: Reporting range end period cannot be less than start period.
ks: रीपूटींग रिंज कतम पिरड हयोको नॊकम एिसोथ शरू पिरडो खूतो.

en: Reports
ks: रीपूट

en: Reset Tax Tables to present Values?
ks: टीकोस जदूल करहूखाह रीसीट विलीव पीश करनी बापत?

en: Reset Warnings
ks: आगॊही कॊरीव रीसीट

en: Reset all values to their defaults.
ks: तमाम विलोव कॊरहूख रीसीट पननॊन डोफालटन कुन.

en: Reset defaults
ks: डोफालटे कॊरीव रीसीट

en: Result of Online Banking job:
    Account booked balance is %s
ks: आनलायीन बिंकींग जाबे हुंद नतिज:
    एिकावुंट बुकोड बिलनोस छॊ %s.

en: Retained Earnings
ks: पथ कुन थावनी आमीच़ ज़ी

en: Retained Losses
ks: रीटिन करनॊ आमोत नुखसान

en: Revenues
ks: रीवनयू

en: Reverse amount display for certain account types.
ks: ऊलटॊ कॊरिव रकम डिसपिले कॊनच़न एकावुनट टायपन बापत.

en: Right
ks: दुछुन

en: Root
ks: रूट

en: Rotation angle
ks: रोटेशन एनगॊल

en: Row %u, account %s not in %s
ks: रो %u, एकावुनट %s छु नॊ %s मनज़

en: Row %u, commodity %s / %s not found
ks: रो %u, कामोडिटी %s / %sआयि नॊ लबनॊ

en: Row %u, path to account %s not found, added as top level
ks: रो %u, एकावनटस %s कुन पाथ आयि नॊ लबनॊ, जमाह करनॊ आमुत बतोर टाप लेवल

en: Rows
ks: रू

en: Running Balance
ks: चलवॊन बिलनोस

en: Running Sum
ks: चलवुन सम

en: SWIFT MT940 import data format
ks: SWIFT MT940 ईमपूट डाटा फारमिट

en: SWIFT MT942 import data format
ks: SWIFT MT942 ईमपूट डाटा फारमिट

en: S_plit Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव सुपलोट

en: S_tatement Date
ks: सोटिटमींट तॊरिख

en: Sa_ve Filter
ks: फिलटर कॊरिव मोहफूज़

en: Sa_ve Sort Order
ks: साट आडर कॊरिव मोहफूज़

en: Sales
ks: सिलो

en: Sales _Tax Table
ks: सिलीज़ टोकीस टिबील

en: Saturday
ks: बुटवार

en: Save
ks: मोहफूज़ कॊरीव

en: Save %s To File
ks: %s कॊरीव मोहफूज़ फायलो मंज़

en: Save Custom Check Format
ks: कसटम चक फारमिट बचॊयीव

en: Save Report Configuration As…
ks: मोहफूज़ कॊरिव _रिपोट कनफिगरेशन बतोर…

en: Save _Report Configuration
ks: मोहफूज़ कॊरिव _रिपोट कनफिगरेशन

en: Save changes to %s?
ks: %s अस छॊवाह तबदिली मीहफूज़ करनॊ?

en: Save changes to file %s before closing?
ks: बंद करनॊ बरुंह करवाह मोहफूज़ तबदिलयो %s फायलो?

en: Save changes to the file?
ks: फायलो करवाह तबदिली मोहफूज़?

en: Save file automatically?
ks: फायोल कॊरवाह पॊन पानय मोहफूज़?

en: Save the changed transaction?
ks: मोहफूज़ कॆरवाह तबदिल करनो आमुत टरांज़ीकशन?

en: Save the current entry?
ks: मूजूद एिंटरी कॊरवो मोहफूज़?

en: Save the current file
ks: मूजूद फायोल कॊरीव मोहफूज़

en: Save the sort order for this register.
ks: साट आडर कॊरिव मोहफूज़ येमि रजसटर बापत.

en: Save this file with a different name
ks: यि फायिल कॊरिव मोहफूज़ अकॊ अलग नावॊ सॊत

en: Save transaction before duplicating?
ks: डुपलोकिट करनॊ बरुंह छाह टरांज़ीकशन मोहपूज़ करुन?

en: Save window size and location when it is closed.
ks: मोहफूज़ कॊरिव विनडो सायिज़ तॊ जाय येलि यि बनद करनॊ यिवान छॊ.

en: Save window sizes and locations
ks: वोनडू सायीज़ तॊ जायी कॊरीव मोहफूज़

en: Saved Report Configurations
ks: मोहफूज़ कॊरिव रिपोट कनफिगरेशन

en: Savings
ks: सिवींगॆ

en: Schedule
ks: शडूल

en: Schedule added successfully.
ks: शडूल आव कामयॊबी सान जमाह करनॊ.

en: Scheduled
ks: शडूल करनी आमुत

en: Scheduled Transactions
ks: मुकरर करनॆ आमोत टरांज़एिकशन

en: Scheduled Transactions without a template transaction cannot be automatically created.
ks: अको टोमपलिट बगॊर मुकरर करनॆ आमोत टरांज़एिकशन हयोकव नॊ पॊन पानय बनॊवीथ.

en: Scrub _Account
ks: सोकरब एिकावुंट

en: Scrub the highlighted lot
ks: हायलायोट करनॊ आमुत लाट कॊरीव सोकरब

en: Search Criteria
ks: तलाश करायटिरया

en: Search Results
ks: नतिज कॊरीव तलाश

en: Search Results Report
ks: तलाश कॊरीव नतिज रोपूट

en: Search for items where
ks: आयटमन बापत कतो कॊरीव तलाश

en: Search only active data
ks: सोरीफ कॊरीव चालू डाटा तलाश

en: Search only in active items
ks: तलाश कॊरीव सोरीफ एिकटीव आयटमन मंज़.

en: Second Option
ks: दुयोम ऊपशन

en: Secondary Key
ks: सीकंडरी की

en: Secondary Sort Order
ks: सीकंडरी साट आडर

en: Secondary Subtotal
ks: सीकंडरी सबटूटल

en: Secondary Subtotal for Date Key
ks: सीकंडरी सबटूटल डिट कि बापत

en: Secure HTTP access is disabled. You can enable it in the Network section of the Preferences dialog.
ks: मोहफूज़ HTTP एिसीस छु डोसएिबोल करनॊ आमुत.तुहयो हयॊकीव यी एिनएिबोल कॊरीथ तरजिहात डायलाग कोस नीटवीरीक सीकशनस मंज़.

en: Securities
ks: होफाज़त

en: Security
ks: हीफाज़त

en: Security Information
ks: हीफाज़त जानकॊरी

en: Select
ks: च़ॊरीव

en: Select "A" to add the transaction as new.
ks: च़ॊरीव "A" टरांज़ीकशन जमाह करनॊ बापत बतूक अख नुव.

en: Select Account
ks: एिकावुंट च़ॊरीव

en: Select Accounts (none = all)
ks: एिकावींट च़ॊरीव(कांह नॊ = तमाम)

en: Select Accounts to Match
ks: रलनो बापत च़ॊरीव एिकावुंट

en: Select All
ks: तमाम च़ॊरीव

en: Select Children
ks: बचॊ च़ॊरीव

en: Select Default
ks: डोफालटे च़ॊरीव

en: Select File for Import
ks: च़ॊरिव फायिल ईमपोट बापत

en: Select HTML Style Sheet
ks: च़ॊरीव HTML सेटायील शिट

en: Select QIF File
ks: च़ॊरीव QIF फायोल

en: Select _All
ks: तमाम च़ॊरीव

en: Select a .log file to replay
ks: रीपेली बापत च़ॊरीव अख लाग फायोल

en: Select a Budget
ks: अख बजट च़ॊरीव

en: Select a QIF file to load
ks: च़ॊरीव अख QIF फायोल लूड करनो बापत

en: Select a budget period that begins the reporting range.
ks: अख बजट पिरड च़ॊरीव युस शरू करान छु अख रीपूटींग रिंज.

en: Select a budget period that ends the reporting range.
ks: अख बजट पिरड च़ॊरीव युस खतम करान छु अख रीपूटींग रिंज.

en: Select a budget period type that ends the reporting range.
ks: च़ॊरिव अख बजट पीरड टायिप योस खतम करान छु रिपोटिनग रेनज.

en: Select a budget period type that starts the reporting range.
ks: च़ॊरिव अख बजट पीरड टायिप योस शरो करान छु रिपोटिनग रेनज.

en: Select a date to report on.
ks: च़ॊरिव अख डेट यथ पयॊठ रिपोट करुन छु.

en: Select a file to import
ks: ईमपूट बापत च़ॊरीव अख फायोल

en: Select a stylesheet for the report.
ks: यॊमी रीपूट बापत च़ॊरीव अख सेटायील शिट.

en: Select accounts.
ks: एकावुनट च़ॊरिव.

en: Select all accounts.
ks: तमाम एिकावुंट च़ॊरीव

en: Select all descendents of selected account.
ks: तमाम ज़ुरयात च़ॊरीव च़ारनी आमतो एिकावंटोच.

en: Select all entries.
ks: तमाम एिंटरी च़ॊरीव

en: Select an image file.
ks: अख ईमिज फायोल च़ॊरीव

en: Select currency
ks: करनसी च़ॊरीव

en: Select date to use for PriceDB lookups.
ks: च़ॊरिव डेट युस ईसतेमाल करुन छु परायिसDB लुकअपन बापत.

en: Select exact period that ends the reporting range.
ks: च़ॊरिव बराबर पीरड योस खतम करान छु रिपोटिनग रेनज.

en: Select exact period that starts the reporting range.
ks: च़ॊरिव बराबर पीरड योस शरो करान छु रिपोटिनग रेनज.

en: Select how to compute the Discount and Taxes
ks: च़ॊरीव कॊथ पॊठ कॊरीव कमपयूट छूट तॊ टोकीस.

en: Select image
ks: ईमिज च़ॊरीव

en: Select matching existing transaction
ks: च़ॊरीव रलवुन मूजूद टरांज़ीकशन

en: Select neither to skip the transaction (it won't be imported at all).
ks: च़ॊरीव टरांज़ीकशन नॊ सेकेप करुन( यॊ योयो नॊ कुनी तॊ तरिक ईमपूट करनॊ).

en: Select occurrence date above.
ks: पयॊठो च़ॊरीव गछ़नुक तॊरिख.

en: Select possible duplicates
ks: मुमकोन डुपलोकिट च़ॊरीव

en: Select security
ks: हीफाज़त च़ॊरीव

en: Select security/currency
ks: हीफाज़त /करनसी च़ॊरीव

en: Select the Accounts to Compare
ks: मुकाबलो बापत च़ॊरीव एिकावुंट

en: Select the Discount Type
ks: डोसकावुंट टायीप च़ॊरीव

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
ks: एिकावुंट च़ॊरीव यॊमी बापत तुहयो रीकाड छॊव यछ़ान करुन अख सोटाक सुपलोट या मिरजर.

en: Select the accounts to be exported and date range if required.
ks: च़ॊरिव एकावुनट यिम एकॊसपोट करॊन छॊ तॊ डेट रेनज अगर ज़रूरत छु.

en: Select the currency to display the values of this report in.
ks: च़ॊरीव करनसी यथ मंज़ यॊम रीपूटीक विलीव डोसपेली योयन करनॊ.

en: Select the default account selection.
ks: डोफालटे एिकावुंट च़ॊर च़ॊरीव.

en: Select the default selection.
ks: डोफालटे च़ॊर च़ॊरीव

en: Select the exchange on which the symbol is traded, or select the type of investment (such as FUND for mutual funds.) If you don't see your exchange or an appropriate investment type, you can enter a new one.
ks: एिकोसचिंज च़ॊरीव यथ पयॊठ सीमबुल टरिड करुन छु,या च़ॊरीव ईनवीसटेमींटुक टायोप(मसलन FUND मयूचवल फंडन बापत). अगर नॊ तुहयो पनुन एिकोसचिंज वॊछोव या अख सही ईनवीसटेमींट टायोप वॊछोव, तुहयो हयीकीव अख नुव दॊखील कॊरीथ.

en: Select user information here…
ks: यॊतनस च़ॊरीव यूज़र जानकॊरी…

en: Select whether the amounts should be shown over the full time period or rather as the average e.g. per month.
ks: च़ॊरिव ज़ॊ रकम पज़याह हावुन पोरॊ टायिम पीरडस मनज़ या बतोर अवसत.मसलन परॊथ रॊतॊ.

en: Selected
ks: च़ारनी आमुत

en: Selected Accounts
ks: च़ारनी आमोत एिकावुंट

en: Sell
ks: कॊनीव

en: Semi-Monthly
ks: नॊसीफ नॊसीफ रॊत

en: Semi-annual
ks: सेमी-एनवल

en: Semi-monthly
ks: नॊसीफ रॊत वार

en: Semicolon (;)
ks: सीमोकूलन(;)

en: Semicolon separated
ks: सीमीकूलन अलग कॊरीथ

en: Semicolon separated with quotes
ks: सीमीकूलन अलग कॊरीथ कूटव सॊत

en: Set a date format for this QIF file
ks: यॊमी QIF फायलो बापत कॊरीव अख तॊरीख सीट

en: Set book option on new files to use split "action" field for "Num" field on registers/reports
ks: सेट कॊरिव बोक ऊपशन नॊविन फायलन पयॊठ ईसतेमाल करनॊ बापत सुपलिट "एकशन" फीलडॊ "नम" फिलडॊ बापत रजसटरन/रिपोटन पयॊठ

en: Set line width in pixels.
ks: लायिन खजर कॊरिव सेट पिकज़लन मनज़

en: Set preference for price list data
ks: परायोस लीसटो डाटा बापत कॊरीव सीट तरजिहात

en: Set the "auto create" flag by default
ks: " आटू करीयिट " फोलिग कॊरीव सीट डोफालटे ज़ॊरयी.

en: Set the "notify" flag by default
ks: " आटू करीयिट " फोलिग कॊरीव सीट डोफालटे ज़ॊरयी.

en: Set the 'auto-create' flag on newly created scheduled transactions.
ks: नॊवीन बनामती आमोतोन शडूल टरांज़ीकशनन पयॊठ कॊरीव सीट “आटू करीयिट” फोलिग.

en: Set the 'notify' flag on newly created scheduled transactions.
ks: नॊवीन बनामती आमोतोन शडूल टरांज़ीकशनन पयॊठ कॊरीव सीट “नूटोफाय” फोलिग.

en: Set the default QIF account name
ks: मुमकोन डुपलोकिट च़ॊरीव

en: Set the report options you want using this dialog.
ks: सीट कॊरीव रोपूट ऊपशन युस तुहयो यछ़ान छॊव यॊ डायलाग ईसतिमाल कॊरीथ.

en: Set up scheduled transactions to avoid repeated data entry
ks: सेट अप कॊरिव शडूलॊड टरानज़ेकशन यक तरफ तरावनॊ बापत दोहरावनॊ आमॊच़ डाटा एनटरी

en: Setup Account Period
ks: सेटअप एकावुनट पीरड

en: Setup relevant accounts for tax reports, e.g. US income tax
ks: टोकीस रीपूटन बापत कॊरीव सीटअप सही खातो,मसलन यू एिस ईनकम टोकीस

en: Setup scheduled transactions for repayment of a loan
ks: शडूल करनॊ आमोत टरांज़ीकशन कॊरीव सीट अप लून कॊ रीपिमींट बापत

en: Setup selected accounts
ks: च़ॊरमीत एिकावुंट कॊरीव सोटअप.

en: Share Price
ks: किमत कॊरीव शीयर

en: Share decimal places
ks: डोसीमोल जायो कॊरीव शीयर

en: Share price
ks: सुपिस कॊरीव शीयर

en: Share quantity
ks: मीकदार कॊरीव शीयर

en: Shares
ks: शीयर

en: Shares:
ks: शीयरः

en: Shipping Address
ks: शीपींग पताह

en: Shipping Contact
ks: शीपींग कनटिकटो

en: Shipping Information
ks: शीपींग जानकॊरी

en: Show "Tip Of The Day" at GnuCash start
ks: जि एीन यू किश शरु सपदनस पयॊठ हॊयीव " टोप आफ दॆ डि "

en: Show Account Code
ks: एिकावुंट कूड हॊयीव

en: Show Actual
ks: असली हॊयीव

en: Show Asset & Liability
ks: एसेट तॊ खरचॊ हॊयिव

en: Show Average
ks: मुतवाज़ीन हॊयीव

en: Show Budget
ks: बजट हॊयीव

en: Show Column with Totals
ks: हॊयीव कालम टूटलन सान

en: Show Company Address
ks: कमपनी पताह हॊयीव

en: Show Difference
ks: फरक हॊयीव

en: Show Exchange Rates
ks: एिकोसचिंज रिट हॊयीव

en: Show Expense Column
ks: खरचो कालम हॊयीव

en: Show Foreign Currencies
ks: फारिन करनसी हॊयीव

en: Show Full Account Name
ks: फुल एिकावुंट नाव हॊयीव

en: Show Full Account Names
ks: पूरी एिकावुंट नाव हॊयीव

en: Show GnuCash version
ks: GnuCash वरजन हॊयीव

en: Show Hidden Accounts
ks: होडीन एिकावुंट हॊयीव

en: Show Inactive Customers
ks: ई‍नएकटिव कसटमर हॊयिव

en: Show Income and Expenses?
ks: ईनकम तॊ खरीच हाववाह?

en: Show Income/Expense
ks: हॊयीव ईनकम /खरोच

en: Show Job name
ks: जाब नाव हॊयिव

en: Show Job number
ks: जाब नमबर हॊयिव

en: Show Lines with All Zeros
ks: लायनी हॊयीव तमाम ज़िरूहन सान

en: Show National Currencies
ks: कूमी करनसो हॊयीव

en: Show Net Profit
ks: नीट नफाह हॊयीव

en: Show Net Worth
ks: नेट कॊमत हॊयिव

en: Show Percents
ks: पीरसींट हॊयीव

en: Show TXF export parameters for each TXF code/account on report.
ks: हॊयिव TXF एकॊसपोट पेरामीटर परॊथ TXF कोडस/एकावनटस बापत रिपोटस पयॊठ.

en: Show Totals
ks: टूटल हॊयीव

en: Show _All
ks: तमाम हॊयीव

en: Show _hidden accounts
ks: खॊटोथ थावनो आमोत एिकावुंट हॊयीव

en: Show _log window
ks: लाग वीनडू हॊयीव

en: Show _zero balance owners
ks: हॊयिव _ज़िरो बेलेनॊस मॊलिक

en: Show _zero total accounts
ks: कुल ज़िरू वॊल एिकावुंट हॊयीव

en: Show a Net Worth bar?
ks: नीट किमत बार हाववाह?

en: Show a close button on each notebook tab. These function identically to the 'Close' menu item.
ks: हॊयिव अख बनद बोटन परॊथ नोट बुक टेबस पयॊठ. यिम छॊ बराबर कॊम करान 'बनद' मेनयू आयटमॊक पॊठ.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency
ks: अख गरांड टूटल हाव तमाम एिकावंटन हुंद चॊम तबदिल करनॊ आय डोफालट रीपूट करनसी मंज़.

en: Show a grand total of all accounts converted to the default report currency.
ks: तमाम एिकावंटन हुंद अख गरांड टूटल हॊयीव यॊम तबदिल छॊ आमोत करनॊ डोफालट रीपूट करनसी मंज़.

en: Show accounting-style rules
ks: एिकावंटींग सोटायील असूल हॊयीव

en: Show accounts that have been marked hidden.
ks: एिकावुंट हॊयीव योम मारोक करनॊ आमोत छॊ हीडोन.

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
ks: यथ सॊनरस ताम हॊयीव एिकावुंट, यॊमी कुनो तॊ ऊपशनस ऊवररायीड करन.

en: Show accounts which have a zero total value.
ks: तिम एकावुनट हॊयिव यिमन कुल वेलिव ज़ीरो छु.

en: Show all splits in the current transaction
ks: मूजूद टरांज़ोकशनस मंज़ हॊयोव तमाम सुपलोट

en: Show all vendors/customers even if they have a zero balance.
ks: तमाम वीनडर /कसटमर हॊयीव अगर ज़न तॊमन ज़िरू बिलनोस तॊ आसी.

en: Show an account's account code.
ks: अकॊ एकावनटुक एकावुनट कोड हॊयिव.

en: Show an account's account type.
ks: अकॊ एकावनटुक एकावुनट टायिप हॊयिव.

en: Show an account's balance.
ks: अकॊ एकावनटॊच बेलनॊस हॊयिव

en: Show an account's description.
ks: अकॊ एकावनटॊच वज़ाहत हॊयिव.

en: Show an account's notes.
ks: अकॊ एकावनटॊक नोट हॊयिव.

en: Show auto-save confirmation _question
ks: हॊयीव आटू सिव कनफरमिशन सवाल

en: Show auto-save explanation
ks: आटु सिव वज़ाहत हॊयीव

en: Show bills due reminder at startup
ks: बील डयू रीमायंडर हॊयीव शरूहस पयॊठ.

en: Show bills due within this many days
ks: बील डयू हॊयीव यीमन वारयाहन दुहन मंज़

en: Show blank space in place of any zero balances which would be shown.
ks: हॊयिव बुलेनक सुपेस ज़ीरू बेलेनसॊच कुनॊ तॊ जायॊ यिम ज़न हावनॊ यियन.

en: Show close button on _notebook tabs
ks: कुलूज़ बुटन हॊयीव नूट बुक टिबन पयॊठ

en: Show close buttons on notebook tabs
ks: नौट बुक टिबन पयॊठ हॊयीव कुलूज़ बुटन

en: Show currencies in this dialog
ks: यथ डायलागस मंज़ हॊयोव करनसी

en: Show customer aging overview for all customers
ks: हॊयिव कसटमर एजिनग ऊवरविव तमाम कसटमरन बापत

en: Show customer report
ks: कसटमर रिपोट हॊयिव

en: Show documentation
ks: डाकोमिनटिशन हॊयीव

en: Show employee report
ks: एमपलायी रिपोट हॊयिव

en: Show entered and reconciled dates on selection
ks: हॊयिव एनटर करनॊ आमुत तॊ रिकनसायिल डेट च़ारॊ पयॊठ

en: Show full account names (including parent accounts).
ks: हॊयिव फुल एकावुनट नाव (यथ मनज़ शॊमिल छॊ पेरनट एकावुनट).

en: Show horizontal borders between rows in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ks: एिकोस रजसटरस मंज़ रूहन दरमीयान हॊयीव हूरीज़नटल बाडर. अगर चलान आसो, सीलन दरमीयान बाडर योयो हावनो एिकीस गुबी लायनी सॊत. नतॊ यॊयो नॊ सीलन दरमीयान बाडर मारक करनॊ.

en: Show horizontal borders in a register
ks: एिकोस रजसटरस मंज़ हॊयीव हारीज़नटल बाडर.

en: Show horizontal borders on the cells.
ks: सयुद बाडर हॊयीव सीलन पयॊठ

en: Show listings
ks: लीसटोंग हॊयीव

en: Show long account names
ks: ज़ॊठ एिकावुंट नाव हॊयीव

en: Show non currency commodities
ks: नान करनसी कामूडीटी हॊयीव

en: Show number of shares
ks: शीयरन हुंद तिदाद हॊयीव

en: Show only open lots
ks: सॊरिफ हॊयिव ऊपॊन लाट

en: Show only the names of the leaf accounts in the register and in the account selection popup. The default behaviour is to display the full name, including the path in the account tree. Activating this option implies that you use unique leaf names.
ks: सॊरीफ हॊयीव लिफ एिकावंटन हॊंद नाव रजसटरस तॊ एिकावुंट सोलीकशन पापअपस मंज़.डोफालट तरिक कार छु पूरी नाव एिकावंट टरियस मंज़ पाथ शॊमील कॊरोथ.यॊ ऊपशन एिकटोविट करनुक मतलब गूव कॆ तुहयो छॊव युनिक लिफ नाव ईसतिमाल करान.

en: Show plot
ks: पुलाट हॊयीव

en: Show preparer info
ks: तयार करन वॊत सॊंज़ जानकॊरी हॊयीव

en: Show prices
ks: किमत हॊयीव

en: Show some documentation-only pages in QIF Import assistant.
ks: कॊंह डाकीमीनटिशन हियोव-सोरोफ सफो QIF ईमपूट मददगारस मंज़.

en: Show splash scree_n
ks: सुपलिश सीकरिन हॊयीव

en: Show splash screen
ks: सुपलिश सोकरिन हॊयीव

en: Show splash screen at startup.
ks: सुपलिश सीकरिन हॊयीव सेटाटअपस पयॊठ.

en: Show subtotals
ks: सबटूटल हॊयीव

en: Show subtotals for selected parent accounts which have subaccounts.
ks: सबटोटल हॊयिव कॊनच़न पेरनट एकावनटन बापत यिमन ज़न सबएकावुनट आसन.

en: Show table
ks: जदूल हॊयीव

en: Show the Account Color as Account Name Background.
ks: एकावुनट रनग हॊयिव बतोर एकावुनट नाव बेकगरावुनड.

en: Show the Account Color as background
ks: एकावुनट रनग हॊयिव बतोर बेकगरावुनड

en: Show the Account Color as tab background.
ks: एकावुनट रनग हॊयिव बतोर टेब बेकगरावुनड.

en: Show the Account Color on tabs
ks: एकावुनट रनग हॊयिव टेबन पयॊठ

en: Show the Asset and the Liability bars?
ks: एिसीट तॊ लायबीलटी बार हाववाह?

en: Show the calendar buttons
ks: कलेनडर बोटन हॊयिव

en: Show the calendar buttons Cancel, Today and Select.
ks: हॊयिव कलेनडर बोटन केनसल, अज़ तॊ च़ॊरिव.

en: Show the column with the expenses per customer.
ks: हॊयिव कालम परॊथ कसटमर सॊनद खरचॊ सान.

en: Show the date when the transaction was entered below the posted date and reconciled date on split row.
ks: हॊयिव डेट येलि टरानज़ेकशन एनटर करनॊ आव पोसटिड डेटस तॊ रिकनसायलिड डेटस बोन कॊन सुपलिट रोहस पयॊठ.

en: Show the entered and reconcile dates
ks: हॊयिव एनटर करनॊ आमुत तॊ रिकनसायिल डेट

en: Show the entered date and reconciled date on transaction selection.
ks: हॊयिव एनटर करनॊ आमित डेट तॊ रिकनसायिल करनॊ आमित डेट टरानज़ेकशन च़ारॊ पयॊठ.

en: Show the exchange rates used.
ks: हॊयिव ईसतेमाल करनॊ आमच़ॊ तबदिली रेटॊ.

en: Show the full account name in legend?
ks: पुरी एिकावुंट नाव हाववाह लिजनडस मंज़?

en: Show the income and expense accounts
ks: हॊयीव ईनकम तॊ खरचो एिकावुंट

en: Show the net profit?
ks: नीट नफाह हाववाह?

en: Show the new user window
ks: नॊव यूज़र वोनडू हॊयीव

en: Show the percentage in legend?
ks: पीरसनटिज हाववाह लिजनडस मंज़?

en: Show the table lines with customers which did not have any transactions in the reporting period, hence would show all zeros in the columns.
ks: जदूल लायनी हॊयीव तोमन कसटमरन सॊत यॊमन नॊ कांह टरांज़ीकशन छु रीपूटींग पिरडस मंज़, अमो मूजूब हावो तमाम ज़िरू कालमन मंज़.

en: Show the total balance in legend?
ks: कुल बिलनोस हाववाह लिजनडस मंज़?

en: Show the total balance, including balances in subaccounts, of any account at the depth limit.
ks: हॊयिव कुल बेलेनिस, यथ मनज़ शॊमिल छॊ बेलनसॊ सबएकावनटन मनज़, कुनॊ तॊ एकावटिच सनॊर हदस पयॊठ.

en: Show this many transactions in a register. A value of zero means show all transactions.
ks: यॊत टरांज़ीकशन हॊयीव रजसटरस पयॊठ. ज़िरू विलोव मतलब गुव तमाम टरांज़ीकशन हॊयीव.

en: Show ticker symbols
ks: टीकर अलामतो हॊयीव

en: Show vendor aging overview for all vendors
ks: हॊयिव वेनडर एडिनग ऊवरविव तमाम वेनडरन बापत

en: Show vendor report
ks: वेनडर रिपोट हॊयिव

en: Show vertical borders between columns in a register. If active the border between cells will be indicated with a heavy line. Otherwise the border between cells will not be marked.
ks: एिकोस रजसटर मंज़ हॊयीव खडाह बाडर कालमन दरमीयान. अगर चलान आसो, कालमन दरमीयान बाडर योयो हावनो एिकीस गुबी लायनी सॊत. नतॊ यॊयो नॊ कालमन दरमीयान बाडर मारक करनॊ.

en: Show vertical borders in a register
ks: एिकोस रजसटर मंज़ हॊयीव खडाह बाडर.

en: Show vertical borders on the cells.
ks: खडाह बाडर हॊयीव सीलन पयॊठ

en: Show your own company's address and the date of printing.
ks: हॊयिव पननॊ कमपनी हुनद पताह तॊ डेट परिनटिनग हूनद.

en: Show zero balance items
ks: ज़िरू बिलनोस आयटम हॊयीव

en: Show/hide the status bar on this window
ks: हॊयीव/ खॊटीथ थॊयीव सेटीटस बार यथ वीनडू पयॊठ

en: Show/hide the summary bar on this window
ks: हॊयीव/ खॊटीथ थॊयीव समरी बार यथ वीनडू पयॊठ

en: Show/hide the toolbar on this window
ks: हॊयीव/ खॊटीथ थॊयीव टूलबार यथ वीनडू पयॊठ.

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
ks: छु हावान अख पायचाट एिसीटन सान एिकोस दॊनी आमतोस वखतस पयॊठ

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
ks: छु हावान अख पायचाट खरचो  सान परॊथ दॊनी आमतोस टायोम ईनटरवलस सॊत

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
ks: छु हावान अख पायचाट ईनकम सान परॊथ दॊनी आमतोस टायोम ईनटरवलस सॊत

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
ks: छु हावान अख पायचाट लायबलटी बिलनोस सान एिकोस दॊनी आमतोस वखतस पयॊठ

en: Shows a piechart with the total expenses for each day of the week
ks: छु अख पाय चाट हावान यथ सॊत कुल खरोच छु आसान हफतोक परॊथ दुहॊच

en: Shows a piechart with the total income for each day of the week
ks: छु अख पाय चाट हावान यथ मंज़ कुल ईनकम छॊ आसान हफतोक परॊथ दुहॊच

en: Shows each account in the table as a hyperlink to its register window.
ks: हॊयिव परॊथ एकावुनट जदूलस मनज़ बतोर अख हायपरलिनक अमिकिस रजसटर विनडोहस कुन.

en: Si_ze…
ks: सायीज़…

en: Sign Reverses
ks: सायोन ऊलटो

en: Sign reverse balances on income and expense accounts.
ks: ऊलटो बिलनोस कॊरीव सायीन ईनकम तॊ खरोच एिकावंटन पयॊठ.

en: Sign reverse balances on the following: Credit Card, Payable, Liability, Equity, and Income.
ks: ऊलटो बिलनोस कॊरीव सायीन यॊमन पयॊठः करीडोट काड, पियीबोल, लायिबोलटी, ईकवोटी, तॊ ईनकम.

en: Since Last Run…
ks: पॊतमो चलावनॊ पयॊठ…

en: Since _Last Run…
ks: पॊतमो रनॊ पयॊठ…

en: Since you are creating a new file, you will next see a dialog for setting book options. These can affect how GnuCash imports transactions. If you come back to this page without cancelling and starting over, the dialog for setting book options will not be shown a second time when you go forward. You can access it directly from the menu via File->Properties.
ks: कयाज़ॊ कि तोहयॊ छिव बनावन अख नॊव फायिल, तोहयॊ वॊछिव वॊन अख डायलाग बुक ऊपशन सेट करनॊ बापत. यि हेकि असर कॊरिथ ज़ॊ GnuCash कॊथ कॊन करॊ ईमपोट टरानज़ेकशन. अगर तोहयॊ यथ पेजस कुन वापस यियिव केनसल तॊ सिटाट ऊवर करनॊ बगॊर, बुक ऊपशन सेट करनॊ बापत डायलाग यियि नॊ हावनॊ दोयमि फिर येलि तोहयॊ फारवॊड गॊछ़िव. तोहयॊ हेकिव यि एसेस कॊरिथ सयेदि सयोद मेनयू पयॊठ फायिल->परापरटियव ज़ॊरयि.

en: Single Report
ks: कुन रीपूट

en: Single column Balance Sheet
ks: कुन कालम बिलनोस शिट

en: Six Months Ago
ks: शॊ रॊथ बरुंह

en: Six Months Ago.
ks: शॊ रॊथ बरुनह.

en: Six Months Ahead
ks: शॊ रॊथ पतॊ

en: Six Months Ahead.
ks: शॊ रॊथ गॊछ़िथ.

en: Skip Errors
ks: एरर तरॊयिव यक तरफ

en: Smallest fraction of this commodity that can be referenced.
ks: सारवॊय खूतो लुकुट होसो यॊमो कामूडीटी हुंद युस हवालस मंज़ थावनो योयो.

en: Some characters have been converted according to your locale.
ks: कॊंह करीकटर छॊ तबदिल करनी आमोत तुहॊंदी लूकिल मुतॊबीक.

en: Some characters have been discarded.
ks: कॊंह करीकटर छॊ रद करनी आमोत.

en: Sort %s by…
ks: %s कॊरीव साट बज़ॊरयो…

en: Sort By
ks: ज़ॊरयी कॊरीव साट

en: Sort Column
ks: साट कालम

en: Sort Method
ks: साट तरिक

en: Sort Order
ks: साट आडर

en: Sort _Order
ks: साट तरतिब

en: Sort by action field.
ks: साट कॊरिव बज़ॊरये एकशन फीलडॊ.

en: Sort by amount.
ks: साट कॊरिव बज़ॊरये रकम.

en: Sort by date.
ks: डेट ज़ॊरयि कॊरिव साट.

en: Sort by description.
ks: साट कॊरिव बज़ॊरये वज़ाहत.

en: Sort by memo.
ks: साट कॊरिव बज़ॊरये मेमो.

en: Sort by notes field.
ks: साट कॊरिव बज़ॊरये नोटॊस फीलडॊ.

en: Sort by number.
ks: नमबरॊ ज़ॊरयि कॊरिव साट

en: Sort by the date of entry.
ks: एनटरी हॊनदि डेट ज़ॊरयि कॊरिव साट.

en: Sort by this criterion first.
ks: गोडॊ कॊरिव साट येमि करायटेरया ज़ॊरयि.

en: Sort by this criterion second.
ks: दोयिम कॊरिव साट येमि करायटेरया ज़ॊरयि.

en: Sort companies by.
ks: कमपनी कॊरिव साट बज़ॊरये.

en: Sort in descending order.
ks: कम गछ़नॊ किस आडरस मनज़ कॊरिव साट.

en: Sort order.
ks: साट आडर.

en: Sort register by…
ks: रजसटर होसाब कॊरीव साट…

en: Sort the list of transaction templates alphabetically
ks: साट कॊरीव लीसटे टरांज़ीकशन टीमपलिटन हुंद अलफाबोटोकीली.

en: Sorting
ks: साट करान

en: Source
ks: माखज़

en: Space
ks: जाय

en: Space between table cell edge and content.
ks: जदूल सेल सतह तॊ कनटेनटस दरमियान सुपेस.

en: Space between table cells.
ks: जदूल सेलन दरमियान सुपेस.

en: Specify Source Account
ks: माखज़ एिकावुंट कॊरीव मखसूस

en: Specify the page size and orientation for printing
ks: मखसूस कॊरीव पिज सायोज़ तॊ तरफ परींटोंग बापत

en: Spend
ks: खरोच कॊरीव

en: Split
ks: सुपलोट

en: Split Transaction
ks: सुपलोट टरांज़ीकशन

en: Splits Account
ks: एिकावुंट कॊरीव सुपलोट

en: Splits Amount
ks: रकम कॊरीव सुपलोट

en: Splits Memo
ks: मोमू कॊरीव सुपलोट

en: Square
ks: मुरबबा

en: St_yle Sheets
ks: सेटायील शिट

en: Stack overflow
ks: सटैक ऊवरफ़लू

en: Stack underflow
ks: सटैक अनडरफ़लू

en: Start Date
ks: शरू तॊरिख

en: Start Date:
ks: शरू तॊरिखः

en: Start of Adjusting/Closing
ks: बराबर करनुक /बंद करनुक शरू

en: Start of accounting period
ks: एिकावटींग पिरडुक शरू

en: Start of current quarter
ks: शरू मूजूद काटरुक

en: Start of next month
ks: बीयो रितयुक शरू

en: Start of next quarter
ks: बीयोस काटरुक शरू

en: Start of next year
ks: बीयो वॊरयुक शरू

en: Start of previous accounting period
ks: पॊतमो एिकावटींग पिरडुक शरू

en: Start of previous month
ks: पॊतमी रॊतुक शरू

en: Start of previous quarter
ks: पॊतमो कवाटरुक शरू

en: Start of previous year
ks: पॊतमो वॊरयुक शरू

en: Start of reporting period.
ks: रिपोटिनग पीरडुक शरो.

en: Start of this accounting period
ks: यॊमो एिकावटींग पिरडुक शरू

en: Start of this month
ks: यॊमो रॊतुक शरू

en: Start of this quarter
ks: यॊमो कवाटरुक शरू

en: Start of this year
ks: यॊमो वॊरयुक शरू

en: Starting date (in seconds from Jan 1, 1970)
ks: सरू तॊरिख(सीकनडन मंज़ जनवरी 1,1970 पयॊठ)

en: Starting time period identifier
ks: खतमुक टायाम पिरड आयडीनटोफायर

en: Stat_us Bar
ks: सेटीटस बार

en: Status
ks: सोटिटस

en: Step Size
ks: सेटीप सायोज़

en: Stock
ks: सीटाक

en: Stock Accounts to report on.
ks: सिटाक एकावुनट यिमन पयॊठ रिपोट करुन छु.

en: Stock Split
ks: सोटाक सुपलोट

en: Stock Split Account
ks: सिटाक सुपलिट एकावुनट

en: Stock Split Assistant
ks: सिटाक सुपलिट एसिसटेनट

en: Stock Split Details
ks: सोटाक सुपलोट तफसिल

en: Stock Split Finish
ks: सिटाक सुपलिट फिनॊश

en: Stock account for security "%s"
ks: सोटाक एिकावुंट हीफाज़तो बापत"%s"

en: Stocks
ks: सीटाक

en: Stop
ks: रुकोव

en: String Option
ks: सीटरींग ऊपशन

en: String to be placed as a footer.
ks: सिटरिनग योस थावॊन छॊ बतोर अख फोटर.

en: Style Sheet Name
ks: सेटायील शीट नाव

en: Style Sheets affect how reports are displayed. Choose a style sheet for your report as a report option, and use the Edit->Style Sheets menu to customize style sheets.
ks: सिटायिल शीट छॊ असर करान ज़ॊ कॊथ कॊन गछ़न रिपोट डिसपिले. च़ॊरिव अख सिटायिल शीट पननॊ रिपोट बापत बतोर अख रिपोट ऊपशन, तॊ ईसतेमाल कॊरिव एडिट->सिटायिल शीट मेनयू सिटायिल शीट कसटोमायिज़ करनॊ बापत.

en: Stylesheet
ks: सेटायील शिट

en: Su_mmary Bar
ks: समरी बार

en: Sub-subheading/total Cell Color
ks: सब-सबहिडींग /टूटल सील रंग

en: Sub-total
ks: सब टूटल

en: Subheading/Subtotal Cell Color
ks: सबहिडींग /सबटूटल सील रंग

en: Subtotal
ks: सबटूटल

en: Subtotal according to the primary key?
ks: सबटूटल छाह परिमरी की मुतिबोक?

en: Subtotal according to the secondary key?
ks: सबटूटल छाह सीकंडरी की मुतिबोक?

en: Subtotal:
ks: सब टूटल:

en: Summary
ks: समरी

en: Summary Page
ks: समरी पेज

en: Summary Text
ks: समरी मतन

en: Sunday
ks: आथवार

en: Suppress $0.00 values
ks: सपरीस कॊरीव $0.00 विलीव

en: Symbol
ks: अलामत

en: T-Num
ks: T-नम

en: T-Ref
ks: T-रेफ

en: Ta_x Report Options
ks: टोकीस रीपूट ऊपशन

en: Ta_x included
ks: टिकीस शिमील कॊरीथ

en: Ta_x related
ks: टिकसस सॊत वाबसतो.

en: Tab
ks: टिब

en: Tab order in_cludes Transfer on Memorised Transactions
ks: टिब आडरस मंज़ छु शिमोल टरानसफर याद करनॊ आमतॊन टरांज़ीकशनन पयॊठ.

en: Table
ks: जदूल

en: Table Cell Color
ks: जदूल सील रंग

en: Table border width
ks: जदूल बाडर खजर

en: Table cell padding
ks: जदूल सील पिडींग

en: Table cell spacing
ks: जदूल सील जाय

en: Table for Exporting
ks: एिकोसपूट बापत जदूल

en: Tables
ks: जदूल

en: Tax
ks: टोकीस

en: Tax Amount
ks: टिकोस रकम

en: Tax Included?
ks: टिकोस छाह शॊमील?

en: Tax Info
ks: टिकोस ईनफू

en: Tax Invoice
ks: टिकोस ईनवायीस

en: Tax Number
ks: टिकोस नमबर

en: Tax Payment
ks: टिकोस पिमींट

en: Tax Rate
ks: टिकोस रिट

en: Tax Report & XML Export
ks: टिकोस रीपूट & XML एिकोसपूट

en: Tax Report / TXF Export
ks: टिकोस रीपूट / TXF एिकोसपूट

en: Tax Schedule Report & TXF Export
ks: टिकोस शडूल रीपूट & TXF एिकीसपूट

en: Tax Schedule Report/TXF Export
ks: टिकोस शडूल रीपूट/TXF एिकोसपूट

en: Tax Table
ks: टिकोस जदूल

en: Tax Tables
ks: टोकीस जदूल

en: Tax _Related
ks: टोकसस सॊत वाबसतो

en: Tax class
ks: टोकोस कलास

en: Tax computed after discount is applied
ks: छूट पतॊ कमपयूट करनॊ आमुत टीकोस छु लागू गछ़ान.

en: Tax entity type not specified
ks: टोकीस एनटिटी टायीप छु नॊ मखसूस करनॊ आमूत.

en: Tax table "%s" is in use. You cannot delete it.
ks: टोकॊस जदूल "%s" छु ईसतेमालस मनज़. तोहयॊ हेकिव नॊ यि डिलीट कॊरिथ.

en: Tax type %s: invalid code %s for account type
ks: टोकीस कोसीम %s : नाकार कूड %s एिकावुंट टायीप बापत.

en: Tax-related but has no tax code
ks: टीकसस सॊत वाबसती मगर छुस नो टीकीस कूड

en: Tax:
ks: टीकोस :

en: Taxable
ks: टिकसस लायक

en: Taxable Income / Deductible Expenses
ks: टिकसस लायक ईनकम / डोडकटिबोल खरचो

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .XML file
ks: टिकसस लायक ईनकम / डोडकटिबोल खरचो / एिकोसपूट कॊरीव .XML फायलो कुन

en: Taxable Income/Deductible Expenses
ks: टिकसस लायक ईनकम / डोडकटिबोल खरचो

en: Taxable Income/Deductible Expenses with Transaction Detail/Export to .TXF file
ks: टिकसस लायक ईनकम / डोडकटिबोल खरचो टरांज़ीकशन तफसिल सान /एिकोसपूट कॊरीव .TXF फायोल

en: Taxable?
ks: टिकसस लायक छाह?

en: Taxes
ks: टिकोस

en: Technicolor
ks: टीकनोकलर

en: Teller
ks: टीलर

en: Template Transaction
ks: टीमपलिट टरांज़ीकशन

en: Template file
ks: टीमपलिट फायोल

en: Template file "~a" can not be read
ks: टिमपलिट फायोल "~a" हयीकव नॊ पॊरीथ

en: Temporary Warnings
ks: सरसरी आगॊही

en: Term "%s" is in use. You cannot delete it.
ks: टॊरॊम "%s" छॊ ईसतेमालस मनज़. तोहयॊ हेकिव नॊ यि डिलीट कॊरिथ.

en: Terms
ks: शरत

en: Test Search Dialog
ks: टीसटो तलाश डायलाग

en: Testing
ks: टीसटो करान

en: Text Color
ks: मतन रंग

en: Text cell
ks: मतन सील

en: Text font
ks: मतन फांट

en: That QIF file is already loaded. Please select another file.
ks: सु QIF फायोल छॊ गुडय लूड कॊरीथ. मोहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव अख फायोल

en: That commodity already exists.
ks: सु कामूडीटी छॊ गूडय मूजूद.

en: That database may be in use by another user, in which case you should not open the database. What would you like to do?
ks: सु डाटा बिस मा आसो शायद बीयोस यूज़रो सॊनदीस ईसतिमालस मंज़, यथ किसस मंज़ नॊ तुहयो डाटा बिस खूलुन पज़ॊ. तुहयो कयाह यॊछ़ोव करुन?

en: The Bad
ks: खराब

en: The GUIDs in the %s check format file '%s' and the %s check format file '%s' match.
ks: GUIDs , %s चक फारमिट फायले मंज़'%s' तॊ %s चक फारमिट फायोल '%s' मिच.

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information. You can access the manual under the Help menu.
ks: GNUCASH आनलायोन मिनवलस छॊ वारयाह मददगार जानकॊरी. तुहयो हयीकीव मिनवल एिसीस कॊरीथ हिलोप मिनयूहस तल.

en: The Good
ks: रुत

en: The ID for your company (eg 'Tax-ID: 00-000000).
ks: तोहॊनज़ि कमपनी हॊनज़ ID (मसलन 'टेकॊस-ID: 00-000000).

en: The Invoice must have at least one Entry.
ks: ईनवायसी मंज़ गछ़ी कमस कम अख एिनटरी आसीन.

en: The Job must be given a name.
ks: अथ जाबस छु ज़रूरी नाव दयुन.

en: The Online Banking import returned no transactions for the selected time period.
ks: आनलायीन बिंकींग  ईमपूटन कॊर नी वापस कॊहिन तॊ टरांज़ीकशन च़ारनी आमतोस टायोम पिरडस बापत.

en: The Online Banking job is still running; are you sure you want to cancel?
ks: आनलायोन बिंकींग जाब छॊ वॊनी चलान ; कयाह तुहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ कीनसल यछ़ान करुन?

en: The Order must be given an ID.
ks: आडरस छॊ ज़रूरी अख ID दयॊन.

en: The Order must have at least one Entry.
ks: आडरस गछॊ ज़रूरी कमस कम अख एिनटरी आसोन.

en: The PIN needs to be at least %d characters
    long. Do you want to try again?
ks: PIN गछ़ो कम अज़ कम %d करीकटर ज़यूठ आसुन.
    कयाह तुहयो छॊव दुबार यछ़ान कूशीश करॊन?

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and year components of a date are printed. In most cases, it is possible to automatically determine which format is in use in a particular file. However, in the file you have just imported there exist more than one possible format that fits the data.
    
    Please select a date format for the file. QIF files created by European software are likely to be in "d-m-y" or day-month-year format, where US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-day-year.
ks: QIF फायिल फारमेट छु नॊ मखसूस करान कॊ कथ आडरस मनज़ रोज़ि दोह, रॊथ, तॊ वॊरी कमपोनेनट डेटॊक परिनट करनॊ यिवान. अकसर केसन मनज़ छु मुमकिन पॊन पानय तय करुन ज़ॊ कुस फारमेट छु ईसतेमालस मनज़ एकिस खास फायलि मनज़. अमापोज़, यथ फायलि मनज़ तोहयॊ वॊन ईमपोट कोरवॊ तथ मनज़ छॊ अकि खोतॊ ज़यादॊ फारमेट यिम डाटाहस फिट गछ़ान छॊ.
    
    पिलीज़ फायलि बापत च़ॊरिव अख डेट फारमेट. QIF फायलॊ यिम योरपियन साफटवियरव बनावमच़ॊ छॊ तिमन छु "d-m-y" या दोह-रॊथ-वॊरी फारमेट, येलि ज़न US QIFफायलन ज़यादॊ "m-d-y" या रॊथ-दोह-वॊरी आसन छु.

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just one account, but the file does not specify a name for that account.
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another accounting program, you should use the same account name that was used in that program.
ks: यि QIF फायिल योस तोहयॊ वॊन लोड कोरवॊ छु बासान मनज़ थावन टरानज़ेकशन सिरिफ एकिस एकावनटस बापत, मगर फायिल छॊ नॊ मखसूस करान अख नाव तथ एकावनटस बापत.
    
    पिलीज़ एनटर कॊरिव अख नाव एकावनटॊ बापत. अगर फायिल एकॊसपोट करनॊ यियि बेयि एकावनटिनग परोगराम पयॊठ, तोहयॊ पज़ॊ ईसतेमाल करुन कुनुय एकावुनट नाव योस यथ परुगरामस मनज़ ईसतेमाल करनॊ आव.

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the accounts you are importing must be denominated in the same currency.
ks: QIF ईमपूटर हयोकन नॊ वॊनकीनस हिंडल कॊरीथ मलटी करनसी QIF फायलो. तमाम एिकावुंट योम तुहयो ईमपूट करान छॊव गछ़न ज़रूर डीनामीनिट यॊन करनॊ कुनीय करनसी मंज़.

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff. If there are currently no other users, consult the documentation to learn how to clear out dangling login sessions.
ks: SQL डाटा बिस छु ईसतिमालस मंज़ बाकयव यूज़रव दॊस, तॊ अपगरिड हयोकव नॊ कॊरीथ युत ताम नॊ तॊम लागआफ करन. अगर नॊ वॊनकीनस बाकोय यूज़र छॊ, डाकोमीनटिशन सॊत कॊरीव रॊबतो यॊ हॊछनी बापत कॊ कॊथ कॊन छॊ कीलयर करान डिंगलींग लागईन सीशन.

en: The Scheduled Transaction Editor cannot automatically balance this transaction. Should it still be entered?
ks: मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन एिडटर हयोको नो पॊन पोनय समबॊलीथ यॆ टरांज़एिकशन. कयाह यॊ पज़ॆह असो तुतॆ दॊखिल करुन?

en: The Scheduled Transaction is unbalanced. You are strongly encouraged to correct this situation.
ks: मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन छु गॊरमुतवॊज़ीन. तुहयॊ छु सहि ज़ूर योवान दिनी यो हालत सही करनी बापत.

en: The URL %s is not supported by this version of GnuCash.
ks: URL %s अस छु नॊ तावुन GNUCASH कॊ यॊमी वीरजन ज़ॊरयो.

en: The URL address of your website.
ks: तोहॊनज़ि वेबसायटि हुनद URL पताह.

en: The Ugly
ks: मुकुर

en: The account %s does not allow transactions.
ks: एिकावींट %s छु नॊ ईजाज़त दीवान टरांज़ीकशनन.

en: The account %s does not exist. Would you like to create it?
ks: एिकावींट %s छु नॊ मूजूद. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान यो पिदी करुन?

en: The account %s is a placeholder account and does not allow transactions. Please choose a different account.
ks: यॊ एिकावुंट %s छु अख पेलिसहूलडर एिकावुंट तॊ छु नॊ ईजाज़त दीवान टरांज़ीकशनन. मोहरबिनी कॊरीथ च़ॊरीव अख मुखतलोफ एिकावुंट.

en: The account %s will be deleted.
ks: %s एिकावुंट योयो डोलिट करनॊ

en: The account is not balanced. Are you sure you want to finish?
ks: एिकावुंट छु नॊ मसॊवी. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान खतम करुन?

en: The account must be given a name.
ks: एिकावंटस गछ़ॊ ज़रूरी नाव दयुन.

en: The address of your business.
ks: तोहॊनदि तिजारतुक पताह.

en: The amount is zero or the amount field could not be interpreted correctly. You might have mixed up decimal point and comma, compared to your locale settings. This does not result in a valid online transfer job.
ks: यि रकम छु ज़ीरो या रकम फीलडॊ हयोक नॊ सही पॊठ समजिथ. तोहयॊ छु शायद मिकिस अप कोरमुत डेसिमिल पोयिनट तॊ कामा, पननॊन लोकल सेटिनगन मुकाबलॊ. एमि सॊत छु नॊ अख लायक लोकल टरानसफर जाब गछ़ान.

en: The amount of time between data points.
ks: डाटा पोयनटन दरमियान वखतुक रकम.

en: The amount to pay for this invoice.
    
    If you have selected an invoice, GnuCash will propose the amount still due for it. You can change this amount to create a partial payment or an over-payment.
    
    In case of an over-payment or if no invoice was selected, GnuCash will automatically assign the remaining amount to the first unpaid invoice for this company.
ks: यॊमी ईनवायसी बापत रकम.
    
    अगर तुहयो अख ईनवायीस च़ॊरमीच़ आसी , GnuCash करॊ तजविज़ रकम युस वॊनी तॊ डयू छु अमी बापत.तुहयो हयीकीव यो रकम तबदिल कॊरीथ अख पारशल पिमींट बनावनो बापत या ऊवरपिमींट बनावनो बापत.
    
    एीकीस ऊवरपिमींट कोस किसस मंज़ या अगर नॊ कॊंहिन ईनवायीस च़ॊरमीच़ आसी, GnuCash करॊ पॊन पानय अता बाकीय रकम गुडनीच अनपिड ईनवायसी बापत योमी कमपनी बापत.

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probable the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ks: बिकएीनडन लुब अख एिरर जाब बनावनस दूरान. यॊ कॊम पकनावीन छॊ नॊ मुमकोन.
    
    बासान छु ज़ॊ बिंक छु नॊ तावुन दीवान तुहॊंज़ी च़ारनी आमच़ो जाबी या तुहॊंदीस आनलायीन बिंकींग एिकावंटस छु नॊ ईजाज़त यॊ मॊम करनस. तुहॊनदीस कनसूल लागस पयॊठ मा आसन मज़ीद एिरर शीछो.
    
    कयाह तुहयो छॊव जाबे मंज़ दुबार अच़ुन यछ़ान?

en: The backend found an error during the preparation of the job. It is not possible to execute this job.
    
    Most probably the bank does not support your chosen job or your Online Banking account does not have the permission to execute this job. More error messages might be visible on your console log.
    
    Do you want to enter the job again?
ks: बेकएनडन लोब अख एरर जाब बनावनस दोरान. यि जाब हेकव नॊ चलॊविथ.
    
    शायद मा छु नॊ बेनक तावुन दिवान तोहॊनदिस च़ॊरमितिस जाबस या छु नॊ तोहॊनदिस आनलायिन बेनकिनग एकावनटस ईजाज़त जाब करनुक. मज़ीद एरर मसेज मा गछ़न ईज़हार तोहॊनदिस कनसोल लागस पयॊठ.
    
    कयाह तोहयॊ छॊव दोबार यच़ान एनटर करॊन जाब?

en: The bank has sent balance information in its response.
    Do you want to import it?
ks: बिंकन छॊ बिलनोस ईनफारमिशन सूज़मोच जवाबस मंज़.
    कयाह तुहयो छॊव यो ईमपूट यछ़ान करॊन?

en: The bank has sent transaction information in its response.
    Do you want to import it?
ks: बिंकन छॊ टरानज़ीकशन ईनफारमिशन सूज़मोच जवाबस मंज़.
    कयाह तुहयो छॊव यो ईमपूट यछ़ान करॊन?

en: The book was closed successfully.
ks: कोताब आयी कामयॊबी सान बंद करनॊ

en: The booked balance is identical to the current reconciled balance of the account.
ks: बूकीड बिलनोस छॊ हीशीय आसान मूजूद मसलहत करनी आमच़ॊ एिकावुंट बिलनसो.

en: The boolean option is ~a.
ks: बूलीयन ऊपशन छु ~a.

en: The character that will be used between components of an account name. A legal value is any single character except letters and numbers, or any of the following strings: "colon" "slash", "backslash", "dash" and "period".
ks: करेकटर युस ईसतेमाल करनॊ यियि अकि एकावुनट नाव कॊन कमपोनेनटन दरमियान. अख लीगल वेलिव छु कानह तॊ सिनगल करेकटर लेटरन तॊ नमबरन बगॊर, या यिमव मनज़ कानह तॊ सिटरिनगः "कोलन" "सिलेश", "बेकसिलेश", "डेश" तॊ "पीरड".

en: The children of the edited account have to be changed to type "%s" to make them compatible.
ks: एिडोटीड एिकावंटीक बचॊ छॊ तबदिल करॊन टायोप "%s" अस मंज़ तॊम रलवॊन बनावनो बापत.

en: The combination date option is ~a.
ks: रलूमुत डिट ऊफशन छु ~a.

en: The company associated with this payment.
ks: यथ पिमींटस सॊत वाबसतो कमपनी.

en: The company for this report.
ks: येमि रिपोटॊच कमपनी.

en: The contact person to print on invoices.
ks: कनटेकटॊ नफर योस परिनट करुन छु ईनवायसन पयॊठ.

en: The current date.
ks: मोजूद डेट.

en: The current entry has been changed. However, this entry is part of an existing order. Would you like to record the change and effectively change your order?
ks: मोजूद एनटरी छॊ तबदील करनॊ आमॊच़. अमापोज़, यि एनटरी छॊ हिसॊ अकॊ मोजूद आडरॊच. कयाह तोहयॊ कॊरवाह पसनद तबदिली रिकाड करॊन तॊ असरदार तरीकस मनज़ कॊरवाह तबदील पनुन आडर?

en: The current entry has been changed. Would you like to save it?
ks: मोजूद एनटरी छॊ तबदील करनॊ आमॊच़. कयाह तोहयॊ येछ़वाह यॊ मोहफूज़ करॊन?

en: The current template transaction has been changed. Would you like to record the changes?
ks: मूजूद टोमपलिट टरांज़एिकशन छु बदलावनो आमुत. कयाह तुहयो यीछ़वा यॊम तबदिली रीकाड करनॊ?

en: The current time is ~a.
ks: मूजूद वखत छु ~a.

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating the transaction, or cancel the duplication?
ks: मूजूद टरांज़ीकशन छु बदलावनी आमुत. कयाह तुहयो छॊव यछ़ान तबदिलयो रीकाड करनॊ टरांज़ीकशन डुपलीकिट करनॊ बरुंह,या डुपलोकिशन कॊरीव कीनसल?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before duplicating this entry, or cancel the duplication?
ks: मूजुद टरांज़एिकशन आव बदलावनॊ. कयाह तुहयो योछ़वाह तबदिलयो नूट करनॊ यी एिंटरी डुपलीकिट करनॊ बरुंह,या यॊछ़वाह यॊ डुपलीकिशन कांसल करॊन?

en: The current transaction has been changed. Would you like to record the changes before moving to a new transaction, discard the changes, or return to the changed transaction?
ks: मोजूद टरानज़ेकशन छु बदलावनॊ आमुत. तोहयॊ कॊरवाह पसनद रिकाड करनॊ तबदीलयि एकिस नॊविस टरानज़ेकशनस कुन पकनॊ बरुनह, डिसकाड कॊरिव तबदीलयि, या पॊकिव वापस तबदील करनॊ आमतिस टरानज़ेकशनस कुन?

en: The current transaction is not balanced.
ks: मूजूद टरांज़ीकशन छु नॊ मसॊवी.

en: The customer ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ks: कसटमर ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यिवान छु, अख सही नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: The cutoff day for applying bills to the next month. After the cutoff, bills are applied to the following month. Negative values count backwards from the end of the month.
ks: कटआफ डे बिलॊ लागू करनॊ बापत बेयिस रॊतस पयॊठ. कटआफ पतॊ, छॊ बिलॊ लागू करनॊ यिवान यॊनि वॊलिस रॊतस पयॊठ. मनफी वेलिव छॊ कावुनट गछ़ान बेकवॊडिस रॊतॊ कॊस अ‍नदॊ पयॊठ.

en: The database %s doesn't seem to exist. Do you want to create it?
ks: बासान छु %s डाटा बिस छु नॊ मूजूद.कयाह तुहयो छुव यो बनावुन यछ़ान?

en: The database was opened read-only. Do you want to save it to a different place?
ks: यि डाटाबेस आव ऊपॊन करनॊ रीड-आनली. कयाह तोहयॊ छॊव यछ़ान यि मोहफूज़ करुन एकिस अलग जायॊ पयॊठ?

en: The date of this transaction is older than the "Read-Only Threshold" set for this book. This setting can be changed in File->Properties->Accounts.
ks: येमि टरानज़ेकशनुक डेट छु परोन "रीड-आनली थरॊशहोलडॊ" खोतॊ योस सेट छु येमि बोकॊ बापत.यि सेटिनग हेकव तबदील कॊरिथ फायिल->खसूसयत->एकावनटन मनज़.

en: The date option is ~a.
ks: डिट ऊपशन छु ~a.

en: The day of the month bills are due
ks: रोत चन बीलन हुंद दुह छु मुकरर.

en: The default check printing font
ks: डोफालट चक परींटींग फांट

en: The default check printing font.
ks: डिफालटॊ चक परिनटिनग फानट

en: The default date format used for fancy printed dates.
ks: डिफालटॊ डेट फारमेट योस ईसतेमाल गोव फेनसी परिनटिड डेटन बापत.

en: The default font to use when printing checks. This value will be overridden by any font specified in a check description file.
ks: डोफालट फांट युस ईसतिमाल करुन छु यॊली चकॆ परींट करनॊ आसन . यॊ विलोव गछ़ॊ ऊवररायीड कुनो तॊ फांट सॊत युस चक वज़ाहत फायलो मंज़ दॊनी आमुत आसी.

en: The default tax table to apply to customers.
ks: डोफालट टोकोस जदूल युस कसटमरन पयॊठ लागू करुन छु.

en: The default tax table to apply to vendors.
ks: डोफालट टोकोस जदूल युस वीनडरन पयॊठ लागू करुन छु.

en: The description of the Billing Term, printed on invoices
ks: बीलींग टीरमी हॊंज़ वज़ाहत, ईनवायसन पयॊठ परींट कॊरीथ.

en: The discount percentage applied if paid early.
ks: यी छूट शरह एिस लागू अगर गुडय अदायगी कॊरिय.

en: The downloaded Online Banking Balance was zero.
    
    Either this is the correct balance, or your bank does not support Balance download in this Online Banking version. In the latter case you should choose a different Online Banking version number in the Online Banking (AqBanking or HBCI) Setup. After that, try again to download the Online Banking Balance.
ks: डावुन लूड करनी आमोच़ आनलायोन बिंकींग बिलनोस एिस ज़िरू. .
    
    या तॊ छॊ यो सही बिलनोस, या तॊ छु नॊ तुहुंद बिंक तावुन करान बिलनोस डावुनलूडस यथ आनलायीन बिंकींग वॊरजनस मंज़. पॊतमीस किसस मंज़ पज़ॊ तुहयो च़ारुन अख बदल आनलायीन बिंकींग वॊरजन नमबर आनलायीन बिंकींग (Aq बिंकींग या HBCI) सीटअपस मंज़. अमो पतो कॊरीव दुबार कूशीश आनलायीन बिंकींग बिलनोस डावुनलूड करनीच.

en: The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d book. | The earliest transaction date found in this book is %s. Based on the selection made above, this book will be split into %d books.
ks[0]: सारवॊय खोतॊ गोडनयुक टरानज़ेकशन डेट योस यथ बुकॊ मनज़ लबनॊ आव छु %s. हॊरॊ करनॊ आमच़ॊ च़ारॊ पयॊठ, यियि यि बुक सुपलिट करनॊ %d बुकॊ मनज़.
ks[1]: सारवॊय खोतॊ परोन टरानज़ेकशन डेट योस लबनॊ यिवान छु यथ बुकॊ मनज़ छु %s. हॊरि करनॊ आमच़ॊ च़ारॊ हॊनदिस बुनयादस पयॊठ, यि बुक यियि सुपलिट करनॊ %d बुकन मनज़.

en: The electronic tax number of your business
ks: टिकोस नमबर

en: The email address of your business.
ks: तोहॊनदि तिजारतुक ईमेल पताह.

en: The employee ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ks: एमपलाय ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यियि, अख जान नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: The entered account could not be found.
ks: दॊखील करनी आमुत एिकावुंट हयुक नॊ लॆबीथ.

en: The expense accounts where the expenses are recorded which are subtracted from the sales to give the profit.
ks: खरचो एिकावुंट यॊतो खरचो छॊ रीकाड योवान करनो यॊम कम छॊ यीवान करनॊ सिलव पयॊठ नफाह दॊनी बापत.

en: The fax number of your business.
ks: तोहॊनदि तिजारतुक फेकॊस नमबर.

en: The file %s already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ks: फायोल %s छॊ गुडय मूजूद. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यो ऊवररायोट यछ़ान करॊन?

en: The file %s is empty.
ks: फायोल %s छॊ खोली.

en: The file could not be reopened.
ks: फायोल हयॊकव नॊ दुबार खूलोथ.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. If specified, this file should be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ks: CSS सिटायिल शीटुक फायिल नाव युस यथ रिपोटस सॊत ईसतेमाल करुन छु. अगर मखसूस करनॊ यियि, यि फायिल गछॊ़ आसॊन तोहॊनज़ि .gnucash डारेकटरी मनज़, या पननॊ सही जायॊ पयॊठ GnuCash ईनसटालेशन डारेकटॊरयन मनज़.

en: The file name of the CSS stylesheet to use with this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ks: फायिल नाव CSS सिटायिलशीटुक योस ईसतेमाल करुन छु यथ रिपोटस सॊत. यि फायिल गछ़ॊ या आसॊन तोहॊनदिस .gnuकोश डारेकटरी मनज़, या पननॊ सही जायॊ पयॊठ GnuCash ईनसटालेशन डारेकटरियन मनज़.

en: The file name of the eguile template part of this report. This file must be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ks: फायिल नाव येमि रिपोट कॊ ईगयूल टेमपलेट हिसुक. यि फायिल गछ़ॊ या आसॊन पननॊ .gnuकोश डारेकटरी मनज़, या पननॊ सही जायॊ पयॊठ GnuCash ईनसटालेशन डारेकटरियन मनज़.

en: The file name of the eguile template part of this report. This file should either be in your .gnucash directory, or else in its proper place within the GnuCash installation directories.
ks: फायिल नाव येमि रिपोट कॊ ईगयूल टेमपलेट हिसुक. यि फायिल गछ़ॊ या आसॊन पननॊ .gnuकोश डारेकटरी मनज़, या पननॊ सही जायॊ पयॊठ GnuCash ईनसटालेशन डारेकटरियन मनज़.

en: The file type of file %s is unknown.
ks: %s फायलो हुंद फायोल टायोप छु गॊर मालूम.

en: The file/URL %s does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
ks: /URL %s फायलो मंज़ छु नॊ GNUCASHडाटा या छु डाटा कुरपटे.

en: The following Scheduled Transactions reference the deleted account and must now be corrected. Press OK to edit them.
ks: यिम शडूलॊड टरानज़ेकशन छॊ हवाल दिवान डिलीटिड एकावनटस कुन तॊ छॊ वॊन ज़रूर ठीक करॊन. परेस कॊरिव OK यिम एडिट करनॊ बापत.

en: The format for the date->string conversion for today's date.
ks: डिटे बापत फारमिट ->सीटरींग बदलाव एिज़को डिटे बापत.

en: The format string to use for generating bill numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ बोल नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: The format string to use for generating customer numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ कसटमर नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: The format string to use for generating employee numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ एिमपलायी नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: The format string to use for generating expense voucher numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ खरोच वूचर नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: The format string to use for generating invoice numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ ईनवायीस नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: The format string to use for generating job numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ जाब नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: The format string to use for generating order numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ आडर नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: The format string to use for generating vendor numbers. This is a printf-style format string.
ks: फारमिट सोटरींग युस ईसतिमाल करॊन छॊ वीनडर नमबर जनरिट करनॊ बापत. यॊ छॊ अख परींट f- सोटायील फारमिट सीटरींग.

en: The formatting to use for negative amounts: with a leading sign, or enclosing brackets.
ks: फारमेटिनग योस ईसतेमाल करॊन छॊ मनफी रकमन सॊतः एकिस लीडिनग सायनस सॊत, या एनकपलोज़िनग बरेकटन सॊत.

en: The income accounts where the sales and income was recorded.
ks: ईनकम एिकावुंट यॊती सिल तॊ ईनकम रीकाड करनो यीवान छॊ.

en: The input file can not be opened.
ks: ईनपुट फायोल हयीकव नॊ खूलीथ.

en: The interest rate cannot be zero.
ks: ईनटरसट रिटो हयीकन नॊ ज़िरू एिसीथ.

en: The internal name of the Billing Term.
ks: बीलींग टीरमी हूंद एिंदरीम नाव.

en: The invoice ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you.
ks: ईनवायिस ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यियि, अख जान नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: The invoice report to be used for printing.
ks: ईनवायिस रिपोट योस परिनटिनग बापत ईसतेमाल करुन छु.

en: The job ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ks: जाब ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यियि, अख जान नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: The last day of the month for the early payment discount.
ks: रॊतुक पतॊम दुह गुडी अदायगी छूट बापत.

en: The list of Scheduled Transactions
ks: शडूल करनॊ आमोत टरांज़ीकशनन हुंद लोसटी.

en: The log file you selected cannot be read. The file header was not recognized.
ks: सो लाग फायिल योस तोहयॊ च़ॊरमिच़ छॊ हेकव नॊ पॊरिथ. फायिल हेडर आव नॊ परॊज़नावनॊ.

en: The log file you selected was empty.
ks: तुहॊंदी दसत च़ारनी आमोच़ लाग फायोल एिस खॊली

en: The minimum number of invoice entries to display.
ks: मिनिमम तेदाद ईनवायिस एनटरियन हूनद यिम डिसपिले करनॊ छॊ.

en: The minimum score a potential match must have to be displayed in the match list.
ks: कम खूती कम सेकूर युस एिकीस दमदार मिचस ज़रूर आसुन गछ़ॊ मिच लीसटस मंज़ डोसपेली गछ़नी बापत.

en: The multi-choice option is ~a.
ks: मलटी-चूयीस ऊपशन छु ~a.

en: The name of the report to be used for invoice printing.
ks: नाव रिपोटुक योस ईनवायिस परिनटिनग बापत ईसतेमाल करुन छु.

en: The name of your business.
ks: तोहॊनदि तिजारतुक नाव.

en: The next tip to show.
ks: बयाख टोप युस हावीन छॊ.

en: The number of days after the post date during which a discount will be applied for early payment.
ks: पूसट तॊरिख पतॊ दुहन हूंद तिदाद यीमन दूरान छूट लागू रूज़ी गूडय पिमींट बापत.

en: The number of days to pay the bill after the post date.
ks: पूसट तॊरिख पतॊ दुहन हूंद तिदाद बील बरनी बापत.

en: The number of decimal places to use for share numbers.
ks: तेदाद डेसिमिल पॊलेसन हुनद यिम ईसतेमाल करनॊ छॊ शियर नमबरन बापत.

en: The number of leading digits to keep when rounding
ks: लिडोंग डोजटन हुंद तिदाद योम रावंडोंग वॊज़ थावीन छॊ.

en: The number of minutes until saving of the data file to harddisk will be started automatically. If zero, no saving will be started automatically.
ks: मीनटन हुंद तिदाद डाटा फाटोल हाड डोसकी पयॊठ मॆहफूज़ करनस ताम यॊयो पॊन पानय शरू करनॊ. अगर ज़ीरू, कांह मोहफूज़ करुन योयो नॊ शरू करनॊ पॊन पानय.

en: The number of payments cannot be negative.
ks: पिमींटन हुंद तिदाद हयोको नॆ मनफि एिसीथ.

en: The number of payments cannot be zero.
ks: पिमींटन हुंद तिदाद हयोको नॆ ज़िरू एिसीथ.

en: The number of remaining occurrences (%d) is greater than the number of total occurrences (%d).
ks: यॊ गछ़नुक बाकीय तिदाद (%d) छु यॊ गछ़नॊक कुल तिदाद (%d) खूतो ज़यादी.

en: The number of seconds to wait before the question window will be closed and the changes saved automatically.
ks: तेदाद सेकनडन हूनद यिमन बापत ईनतिज़ार करुन छु अमि बरुनह ज़ॊ सवाल विनडो ययियि बनद करनॊ तॊ तबदीलयॊ यियन मोहफूज़ करनॊ पॊन पानय.

en: The number option formatted as currency is ~a.
ks: नमबर ऊपशन फारमिटोड बतूर अख करनसी छु ~a.

en: The number option is ~a.
ks: नमबर ऊपशन छु ~a.

en: The numeric ID of the report.
ks: नयूमरीक ID रीपूटुक

en: The order ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ks: आडर ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यियि, अख जान नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: The origin point is the lower left-hand corner of the page.
ks: शरूआती पुयोंट छु बनयोम खुफरो तरफुक कुंज सफुक.

en: The origin point is the upper left-hand corner of the page.
ks: शरूआती पुयोंट छु हयोरिम खुफरो तरफुक कुंज सफुक.

en: The owner %s will be deleted.
    Are you sure you want to do this?
ks: मॊलिक %s यियि डिलीट करनॊ.
    कयाह तोहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान यि करुन?

en: The percentage discount applied for early payment.
ks: शरह छूट छॊ गूडय पिमींटस बापत गछ़ान.

en: The phrase for specifying to whom payments should be made.
ks: फरेज़ योस मखसूस करान छॊ ज़ॊ कॊमिस कुन गछ़न पेमेनट करनॊ यिनॊ.

en: The phrase used to introduce the company contact.
ks: फरेज़ योस ईसतेमाल करनॊ आयि तारुफ दिनॊ बापत कमपनी कनटेकटुक.

en: The position of paned window when it was last closed.
ks: जाय पेनॊड विनडो हॊनज़ येलि यॊ पॊतमि लटॊ बनद करनॊ आयि.

en: The post action was canceled because not all exchange rates were given.
ks: यि पोसटॊ एकशन आयि केनसल करनॊ कयाज़ॊ कॊ तमाम तबदिली रेटॊ आयि नॊ दॊनि.

en: The previous bill number generated. This number will be incremented to generate the next bill number.
ks: पॊतयीम बोल नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख बोल नमबर जनरिट करनो बापत.

en: The previous customer number generated. This number will be incremented to generate the next customer number.
ks: पॊतयीम कसटमर नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख कसटमर नमबर जनरिट करनो बापत.

en: The previous employee number generated. This number will be incremented to generate the next employee number.
ks: पॊतयीम एिमपलायी नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख एिमपलायी नमबर जनरिट करनो बापत.

en: The previous expense voucher number generated. This number will be incremented to generate the next voucher number.
ks: पॊतयीम खरोच वूचर नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख खरोच वूचर नमबर जनरिट करनो बापत.

en: The previous invoice number generated. This number will be incremented to generate the next invoice number.
ks: पॊतयीम ईनवायीस नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख ईनवायीस नमबर जनरिट करनो बापत.

en: The previous job number generated. This number will be incremented to generate the next job number.
ks: पॊतयीम जाब नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख जाब नमबर जनरिट करनो बापत.

en: The previous order number generated. This number will be incremented to generate the next order number.
ks: पॊतयीम आडर नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख आडर नमबर जनरिट करनो बापत.

en: The previous vendor number generated. This number will be incremented to generate the next vendor number.
ks: पॊतयीम वीनडर नमबर आव जनरिट करनॊ. यॊ नमबर योयो बडावनो बयाख वीनडर नमबर जनरिट करनो बापत.

en: The relative date option is ~a.
ks: रिलिटोव डिट ऊपशन छु ~a.

en: The scheduled transaction editor comes with a very flexible frequency configurator. Basic frequencies to schedule a transaction include daily, weekly and monthly. But more advanced schemes can be set up as well. Some examples:
    
    To schedule a transaction every three weeks, you can choose the weekly basic frequency and then set 'Every 3 weeks'.
    
    To schedule a transaction every year you can choose the monthly basic frequency and then set 'Every 12 months'.
ks: शडूलॊड टरानज़कशन एडटर छु यिवान एकिस लचकदार फरीकवेनसी कनफिगरेटरस सॊत. बेसिक फरीकवेनसी यिम शडूल करान छॊ अख टरानज़ेकशन छॊ दोह दिश, हफतॊ वार तॊ रॊत वार. मगर ज़यादॊ एडवानसॊड सिकीम तॊ हेकव सेट अप कॊरिथ. किनह मिसाल छॊः
    
    परॊथ तरॊन हफतन मनज़ अख टरानज़ेकशन शडूल करनॊ बापत, हेकिव तोहयॊ च़ॊरिथ अख हफतॊ वार बेसिक फरीकवेनसी तॊ पतॊ करॊव सेट 'परॊथ 3 हफतॊ'.
    
    परॊथ वॊरयि अख टरानज़ेकशन शडूल करनॊ बापत, हेकिव तोहयॊ च़ॊरिथ अख रॊत वार बेसिक फरीकवेनसी तॊ पतॊ करॊव सेट 'परॊथ 12 रॊथ'.

en: The selected account type is incompatible with the one of the selected parent.
ks: च़ारनी आमुत एिकावुंट टायोप छु नॊ रलान च़ारनी आमतोस एिकीस पिरंटस सॊत.

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
ks: च़ारनी आमतॊन एकावंटन मंज़ छु नॊ कॊंह तॊ डाटा /टरांज़ीकशन(या सेरीफ ज़िरू) च़ारनी आमतोस टायोम पिरडस बापत.

en: The selected amount cannot be cleared.
ks: च़ारनॊ आमुत रकम हेकव नॊ किलयर कॊरिथ.

en: The separator character "%s" is used in one or more account names.
    
    This will result in unexpected behaviour. Either change the account names or choose another separator character.
    
    Below you will find the list of invalid account names:
    %s
ks: सीपीरिटर करीकटर "%s" छु ईसतिमाल गछ़ान एिकीस या ज़यादी एिकावुंट नावन मंज़.
    
    अमो सॊत हयॊकी नतॊज नॊरीथ अख गॊर मुतवाका तरिक कार. या कॊरीव तबदिल एिकावुंट नाव या च़ॊरीव बयाख सीपीरिटर करीकटर.
    
    बून कॊन लॊबीव तुहयो लीसटो गलत एिकावुंट नावन हुंद:
    %s

en: The server at URL %s experienced an error or encountered bad or corrupt data.
ks: URL %s अस पयॊठ मूजूद सीरवरस आव अख एिरर या मिलयूवुस खराब या गंदो डाटा.

en: The setup for matching Online Banking accounts to GnuCash accounts is now finished. You can now invoke Online Banking actions on those accounts.
    
    If you want to add another bank, user, or account, you can start this assistant again anytime.
    
    Press "Apply" now.
ks: सेट अप मेच करनॊ बापत आनलायिन बेनकिनग एकावुनट GnuCash एकावनटन सॊत छु वॊन खतम. तोहयॊ हेकिव ईनवोक कॊरिथ आनलायिन बेनकिनग एकशन तिमन एकावनटन पयॊठ.
    
    अगर तोहयॊ यछ़ान छॊव जमाह करुन बयाख बेनक, यूज़र, या एकावुनट, तोहयॊ हेकिव शरो कॊरिथ यि एसिसटेनट दुबार कुनॊ तॊ सात.
    
    परेस कॊरिव "एपलाय"वॊन.

en: The source of price information.
ks: सोरस परायिस ईनफारमेशनुक.

en: The specified URL could not be loaded.
ks: मखसूस करनो आमुत URL हयुक नॊ लूड कॊरीथ.

en: The split's amount is zero, so no exchange rate is needed.
ks: सुपलोटुक रकम छु ज़िरू, अमो मूजूब छॊ नॊ कांह तॊ एिकीसचिंज रिट ज़रूरत.

en: The string option is ~a.
ks: सीटरींग ऊपशन छु ~a.

en: The subtotal value of this entry
ks: यॊम एिंटरी हूंद सबटूटल विलोव

en: The tax table %s does not exist. Would you like to create it?
ks: टोकीस जदूल %s छु नॊ मूजूद.कयाह तुहयो छोव यी बनावुन यछ़ान?

en: The title of the report.
ks: रिपोटुक ऊनवान

en: The total tax of this entry
ks: यॊमी एिंटरी हुंद कुल टोकीस

en: The transfer and post accounts are associated with different currencies. Please specify the conversion rate.
ks: टरानसफर तॊ पोसटॊ एकावुनट छॊ वाबसतॊ वारयाहन करनसियन सॊत. पिलीज़ मखसूस कॊरिव तबदिली रेट.

en: The two currencies involved equal each other.
ks: ज़ॊ शिमोल करनसी छॊ बराबर एिकोस अख.

en: The type of graph to generate.
ks: टायिप गराफुक युस जनरेट करुन छु.

en: The values entered for this transaction are inconsistent. Which value would you like to have recalculated?
ks: यॊमी टरांज़ीकशन बापत दॊखील करनॊ आमोत विलीव छॊ गॊरमसॊवी. कुस विलीव छुय तुहयो पसंद रीकलकुलिट करुन?

en: The vendor ID number. If left blank a reasonable number will be chosen for you
ks: वेनडर ID नमबर. अगर बुलेनक तरावनॊ यिवान छु, अख सही नमबर यियि तोहयॊ बापत च़ारनॊ

en: There are %d unassigned and %d undecodable words. Please add encodings.
ks: %d अनएिसायनीड तॊ %d अनडीकूडिबोल लफोज़. मॊहरबिनी कॊरीथ कॊरीव जमाह एिनकूडींग.

en: There are %d unassigned words. Please decide on them or add encodings.
ks: %d अनएिसायनीड वॊड छॊ. मॊहरबिनी कॊरीथ कॊरीव फिसलो तीमन पयॊठ तॊ जमाह कॊरीव एिनकूडींग.

en: There are %d undecodable words. Please add encodings.
ks: %d अनडीकूडिबोल लफोज़ छॊ. मॊहरबिनी कॊरीथ कॊरीव जमाह एिनकूडींग.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time.
ks: वॊनकीनस छॊ नॊ दॊखील करनस बापत कांह शडूल करनॊ आमुत टरांज़ीकशन.

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ks[0]: यथ वकतस पयॊठ छु नॊ कांह तॊ मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन युस दॊखील करुन छु.( %d टरांज़एिकशन छु पानय बनावनो आमुत)
ks[1]: यथ वकतस पयॊठ छु नॊ कांह तॊ मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन युस दॊखील करुन छु.( %d टरांज़एिकशन छु पानय बनावनो आमुत)

en: There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (One transaction automatically created) | There are no Scheduled Transactions to be entered at this time. (%d transactions automatically created)
ks[0]: कानह तॊ शडूलॊड टरानज़ेकशन छु नॊ युस वॊनकेनस एनटर करुन छु. ( अख टरानज़ेकशन छु पॊन पानय बनावनॊ आमुत)
ks[1]: कानह तॊ शडूलॊड टरानज़ेकशन छु नॊ युस वॊनकेनस एनटर करुन छु. ( %d टरानज़ेकशन छु पॊन पानय बनावनॊ आमुत)

en: There are no options for this report.
ks: यॊमी रीपूट खॊतरी छॊ नॊ ऊपशन.

en: There are some predefined actions available that most new users prefer to get started with GnuCash. Select one of these actions from below and click the <i>OK</i> button or press the <i>Cancel</i> button if you don't want to perform any of them.
ks: कॊंह परीडोफायनीड कामी छॊ दसतीयाब यॊमन ज़यादो तर नॊव यूज़र तरजिह दीवान छॊ जि एिन यू किश शरू करनॊ वोज़. बुनॊ तुलीव योमव कामोव मंज़ अख तॊ कोलोक कॊरीव <i>OK</i> बुटन या परिस कॊरीव <i>कीनसल</i> बुटन अगर नॊ तुहयो तोमव मंज़ कांह यछ़ान छॊव करुन.

en: There is a duplicate check format file.
ks: अख डुपलीकिट चक फारमिट फायोल छॊ.

en: There is a theory that if ever anyone discovers what the Universe is for and why it is here, it will instantly disappear and be replaced with something even more bizarre and inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
ks: अख थयोरी छॊ ज़ॊ अगर ज़न कॊनसि पताह लगॊ ज़ॊ दुनया कमॊ बापत छॊ यॊ यि कयाज़ॊ छॊ येति, यि गछ़ॊ अमिस सात गॊब तॊ यियि बदलावनॊ अमि खोतॊ ज़यादॊ अजीब तॊ मुशकिल चीज़ सॊत.
    बयाथ थयोरी छॊ ज़ॊ यि छु गोडय गोमुत.
    
    डोगलास एडामिज़, "दॊ रेसटोरनट एट दॊ एनड आफ युनवॊरॊस"

en: There is already an account with that name.
ks: अमो नावुक छु गूडय अख एिकावुंट मूजूद.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
ks: कांह परायीस ईनफारमिशन छॊ नॊ दसतीयाब च़ारनी आमच़न कामूडीटयन बापत च़ॊरमीतोस टायोम पिरडस मंज़.

en: There must be some number of occurrences.
ks: यॊमन गछ़नुक कांह तिदाद गछ़ॆ ज़रूर आसुन.

en: There was a problem with the export, this could be due to lack of space, permissions or unable to access folder. Check the trace file for further logging!
    You may need to enable debugging.
ks: एकॊसपोटस सॊत गॊय अख पराबलिम, यि हेकि गॊछ़िथ कम जायि सॊत, ईजाज़तॊ सॊत या हयोक नॊ फोलडर एसेस कॊरिथ. टरेस फायिल कॊरिव चक मज़ीद लागिनग बापत!
    तोहयॊ मा पेयि ज़रूरत शायद डिबगिनग एनेबिल करनॊच.

en: There was a problem with the import.
ks: ईमपोटस आयि अख पराबलिम.

en: There was an error accessing %s.
ks: %s एिसीस करनस दूरान आव अख एिरर

en: There was an error parsing the file %s.
ks: %s पारस करनस दूरान आव अख एिरर.

en: There was an error parsing the file.
ks: फायोल पारस करनस दूरान आव अख एिरर.

en: There was an error reading the file. Do you want to continue?
ks: फायोल रिड करनस मंज़ आव अख एिरर. कयाह तुहयो छॊव जॊरी यछ़ान थावुन?

en: There was an error saving the file.
    
    %s
ks: अख एिरर आव फायोल मोहफूज़ करनस दूरान.
    
    %s

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
ks: अकूय किमत ऊस लबनी आमुत च़ारनी आमच़न कामूडीटयन बापत च़ॊरमीतोस टायोम पिरडस मंज़. यॊ छु नॊ अख फॊयदो मंद पुलाट दोवान.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from a single site on the internet. If that site is unavailable, you will not be able to retrieve quotes.
ks: यिम छॊ F::Q कोट सोरस यिम रिटरीव करान छॊ ईनफारमेशन अकि सिनगल सायटॊ पयॊठ ईनटरनेटस पयॊठ. अगर सो सायिट छॊ गॊर दसतियाब, तोहयॊ हेकिव नॊ कोट रिटरीव कॊरिथ.

en: These are F::Q quote sources that retrieve information from multiple sites on the internet. If one of the sites is unavailable, F::Q will attempt to retrieve the information from another site.
ks: यिम छॊ F::Q कोट सोरस यिम रिटरीव करान छॊ ईनफारमेशन वारयाहव सायटव पयॊठ ईनटरनेटस पयॊठ. अगर सायटव मनज़ अख गॊर दसतियाब छॊ, F::Q करॊ कोशिश रिटरीव करनॊच ईनफारमेशन बेयि सायटॊ पयॊठ.

en: These are quote sources that were recently added to F::Q. GnuCash does not know if these sources retrieve information from a single site or from multiple sites on the internet.
ks: यिम छॊ कोट सोरस यिम ताज़य जमाह करनॊ आय F::Q अस. GnuCashस छॊ नॊ पताह ज़ॊ यिम सोरस छाह रिटरीव करान जानकॊरी अकि सिनगल सायटि या वारयाहव सायटव पयॊठ ईनटरनेटस पयॊठ.

en: These lines were ignored during import
ks: यॊम लायनी आसो आमच़ॊ यक तरफ तरावनी ईमपूटस दूरान.

en: Third Option
ks: तरॊयीम ऊपशन

en: This Dataset contains features not supported by this version of GnuCash. You must use a newer version of GnuCash in order to support the following features:
ks: यथ डाटासोटस मनज़ छॊ तिम फीचर यिमन नॊ तावुन छु GnuCash कॊस यिमि वॊरजनुक. तोहयॊ छु ज़रूर ईसतेमाल करुन अख नोव वॊरजन GnuCashक यिमन फीचरन तावुन दिनॊ बापतः

en: This Scheduled Transaction has changed; are you sure you want to cancel?
ks: यो मुकरर करनो आमुत टरांज़ीकशन छु बदलयूमुत, कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ रद यछ़ान करुन?

en: This account contains read-only transactions which may not be deleted.
ks: यो एिकावुंट( तॊ कांह तॊ सबएिकावुंट) योयो छुपावनॊ एिकावुंट टरी मंज़ तॊ रूज़ो नॊ रजसटरस मंज़ पापअप एिकावुंट लोसटस मंज़. यो ऊपशन रीसोट करनॊ बापत, छु तुहयो गूडी ज़रूरत" फोलटर बाय..."  डायलाग खूलनोच एिकावुंट टरि बापत तॊ कॊरीव जांच " खॊटीथ थावनो आमोत एिकावुंट हॊयीव " ऊपशनोच. यॊ करनॊ सॊत मॊली तुहयो ईजाज़त एिकावुंट च़ारनुक तॊ यॊ डायलाग रोऊपोन करनुक.

en: This account contains transactions. What would you like to do with these transactions?
ks: यथ एिकावंटस मंज़ छॊ सबएिकावुंट. तुहयो कयाह यॊछ़ोव यीमन एिकावंटन सॊत करुन?

en: This account is present solely as a placeholder in the hierarchy. Transactions may not be posted to this account, only to sub-accounts of this account.
ks: यि एकावुनट छु मोजूद सोलली बतोर अख पिलेसहोलडर हायरआरकी मनज़. टरानज़ेकशन मा यियन नॊ पोसटॊ करनॊ यथ एकावनटस कुन, सिरिफ येमि एकावनटॊ कॊन सबएकावनटन कुन.

en: This account register is read-only.
ks: यो एिकावुंट रजसटर छ् रिड आनली.

en: This account should usually be of type expense or asset.
ks: यो एिकावुंट गछ़़ॊ आम पॊठ खरच या एिसीट टायपुक आसुन.

en: This account should usually be of type income.
ks: यो एिकावुंट गछ़़ॊ आम पॊठ ईनकम टायपुक आसुन.

en: This assistant will help you record a stock split or stock merger.
ks: यि एसिसटेनट करॊ तोहयॊ मदद रिकाड करनस मनज़ अख सिटाक सुपलिटट या सिटाक मॊरजर.

en: This assistant will help you setup and use accounting periods.
    
    Danger: this feature does not work correctly at this time; it is still under development. It will probably damage your data in such a way that it cannot be repaired!
ks: यि एसिसटेनट करॊ तोहयॊ मदद सेट अप तॊ ईसतेमाल करनस एकावनटिनग पीरड.
    
    खतरॊ: यि फीचर छु नॊ कॊम करान सही पॊठ वॊनकेनस;यि छु वॊनि तॊ बडान. यि करॊ शायद तोहॊनदिस डाटाहस सो खरॊबी योस ज़न नॊ ठीक कॊरिथ हेकव!

en: This commodity has price quotes. Are you sure you want to delete the selected commodity and its price quotes?
ks: यथ कामूडीटी छॊ परायीस कूट. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ डीलिट यछ़ान करुन च़ारनी आमीच़ कामूडीटी  तॊ अमीक परायीस कूट?

en: This database is from a newer version of GnuCash. This version can read it, but cannot safely save to it. It will be marked read-only until you do File->Save As, but data may be lost in writing to the old version.
ks: यि डाटाबेस छु GnuCash कॊ अकॊ नॊवि वॊरजन पयॊठ.यि वॊरजन हेकि यॊ पॊरिथ, मगर हेकि नॊ अथ मनज़ मोहफूज़ कॊरिथ. यि यियि मारॊक करनॊ बतोर रीड-आनली योतताम तोहयॊ कॊरिव फायिल->मोहफूज़ कॊरिव बतोर, मगर डाटा मा रावॊ परॊनिस वॊरजनस कुन लॊखनस मनज़.

en: This database is from an older version of GnuCash. Select OK to upgrade it to the current version, Cancel to mark it read-only.
ks: यॊ डाटाबिस छु GNUCASH को अको परानो वीरजन पयॊठ. OK च़ॊरीव यॊ अपगरिड करनॊ बापत मूजूद वॊरजनस कुन, कीनसल कॊरीव यॊ रिड आनली मारोक करनॊ बापत.

en: This dialog is presented before allowing you to change the contents of a reconciled split. Allowing these changes can make it hard to perform future reconciliations.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अकॊ रीकानसायलोड सुपलोटीक कनटींट तबदिल करनॊक ईजाज़त दॊनी बरुंह. यॊमन तबदिलयन ईजाज़त दॊनी सॊत हयॊकन योनी वॊल रीकानसायलिशन करॊन मुशकोल सपदीथ.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity that has price quotes attached. Deleting the commodity will delete the quotes as well.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख कामूडीटी यथ परायीस कूट जूरीथ आसनडोलिट करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह . कामूडीटी डोलिट करनॊ सॊत गछ़न कूट तॊ डोलिट.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a commodity.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख कामूडीटी डोलिट करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction that contains reconciled splits. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख टरांज़ीकशन यथ मंज़ रीकानसायलीड सुपलोट शॊमील आसन डोलिट करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह. यॊ करनी सॊत गछ़न रजसटरोक रीकानसायलीड विलोव दफाह तॊ हयॊकन योनी वॊल रीकानसायलिशन करॊन मुशकोल सपदीथ.

en: This dialog is presented before allowing you to delete a transaction.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख टरांज़ीकशन डोलिट करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह.

en: This dialog is presented before allowing you to delete multiple price quotes at one time.
ks: vयॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो वारयाह परायीज़ कॊट एिकसीय वखतस डोलिट करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह.

en: This dialog is presented before allowing you to edit an accounts payable/accounts receivable account. These account types are reserved for the business features and should rarely be manipulated manually.
ks: यि डायलाग छु पेश करनॊ यिवान तोहयॊ अख एकावुनट पेयेबॊल/एकावुनट रिसीवेबॊल एकावुनट एडिट करनुक ईजाज़त दॊनि बरुनह. यिम एकावुनट टायिप छॊ रिज़ॊरॊव करनॊ यिवान बिज़नस फीचरन बापत तॊ गछ़न कम कासॊ मेनिपयुलेट करनॊ यिन मेनवली.

en: This dialog is presented before allowing you to mark a transaction split as unreconciled. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख टरांज़ीकशन सुपलोट अनरीकानसायलीड मारोक करनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह. यॊ करनॊ सॊत योयो रीकनसायलीड विलीव नॊबर लगावनो रजसटर मंज़ तॊ हयॊकी यॊनी वॊल मसलहतो मुशकोल बनॊवीथ.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a reconciled split from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख मसलहत करनॊ आमुत सुपलोट टरांज़ीकशन पयॊठ हटावनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह. यॊ करनॊ सॊत योयो रीकनसायलीड विलीव नॊबर लगावनो रजसटर मंज़ तॊ हयॊकी यॊनी वॊल मसलहतो मुशकोल बनॊवीथ.

en: This dialog is presented before allowing you to remove a split from a transaction.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो अख मसलहत करनॊ आमुत सुपलोट टरांज़ीकशन पयॊठ हटावनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits (including some reconciled splits) from a transaction. Doing so will throw off the reconciled value of the register and can make it hard to perform future reconciliations.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो तमाम सुपलोट (यथ मंज़ कॊंह मसलहत करनॊ आमच़ो सुपलोट तॊ छॊ) टरांज़ीकशन पयॊठ हटावनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह. यॊ करनॊ सॊत योयो रीकनसायलीड विलीव नॊबर लगावनो रजसटर मंज़ तॊ हयॊकी यॊनी वॊल मसलहतो मुशकोल बनॊवीथ.

en: This dialog is presented before allowing you to remove all splits from a transaction.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ तुहयो तमाम सुपलोट टरांज़ीकशन पयॊठ हटावनुक ईजाज़त दॊनी बरुंह.

en: This dialog is presented if you try to print checks from multiple accounts at the same time.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ अगर तुहयो कूशीश कॊरीव चको परींट करनॊच वारयाहव एिकावंटव पयॊठ एिकसीय वखतस.

en: This dialog is presented when a read-only register is opened.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ यॊली अख रिड आनली रजसटर खूलनी योवान छॊ.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified invoice entry. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ यॊली तुहयो डुपलोकिट छॊव यछ़ान करुन अख तबदिल करनॊ आमोच़ ईनवायीस एिनटरी. बदलावनॊ आमुत डाटा गछ़ॊ ज़रूरी मोहफूज़ करुन या डुपलोकिशन किनसल करॊन.

en: This dialog is presented when you attempt to duplicate a modified transaction. The changed data must be saved or the duplication canceled.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ यॊली तुहयो डुपलोकिट छॊव यछ़ान करुन अख तबदिल करनॊ आमोच़ ईनवायीस एिनटरी. बदलावनॊ आमुत डाटा गछ़ॊ ज़रूरी मोहफूज़ करुन या डुपलोकिशन किनसल करॊन

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified invoice entry. The changed data must be either saved or discarded.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ यॊली तुहयो कूशीश छॊव करान अको तबदिल करनॊ आमोच़ ईनवायीस एिनटरी मंज़ नॊबर नॊरनीच. बदलावनॊ आमुत डाटा गछ़ॊ ज़रूरी मोहफूज़ करुन या दॊरीथ दयुन.

en: This dialog is presented when you attempt to move out of a modified transaction. The changed data must be either saved or discarded.
ks: यॊ डायलाग छु पिश यीवान करनॊ यॊली तुहयो कूशीश छॊव करान अको तबदिल करनॊ आमतो ठरांज़ीकशन मंज़ नॊबर नॊरनीच. बदलावनॊ आमुत डाटा गछ़ॊ ज़रूरी मोहफूज़ करुन या दॊरीथ दयुन.

en: This encoding has been added to the list already.
ks: यॊ एिनकूडींग छॊ लीसटस गूडय जमाह कॊरमोच़.

en: This entry is attached to an order and will be deleted from that as well!
ks: यॊ एिंटरी छॊ अटिच कॊरीथ एिकीस आडरस तॊ यीयी तॊमी नॊश तॊ डीलिट करनॊ!

en: This field contains the full path of the most recently opened file.
ks: यथ फिलडस मंज़ छु शॊमील ताज़ो तरिन खूलनो आमोच़ फायलो हुंद फुल पाथ.

en: This field contains the full path of the next most recently opened file.
ks: यथ फिलडस मंज़ छु शॊमील बीयोस ताज़ो तरिन खूलनो आमोच़ फायलो हुंद फुल पाथ.

en: This field contains the last pathname used by this window. It will be used as the initial filename/pathname the next time this window is opened.
ks: यथ फिलडस मंज़ छु शॊमील यॊमी वोंडू ज़ॊरयी ईसतिमाल कुरमुत पतयॊम नाव. यॊ योयो ईसतिमाल करनॊ बतूर गुडनयुक फायोलनाव/ पाथ नाव दुयमो सात योली यो वोंडू खूलनी योयो.

en: This field defines the number of days in advance that GnuCash will check for due bills. Its value is only used if the "Notify when due" setting is active.
ks: यी फिलड छु वाज़ीह करान दुहन हुंद तिदाद एिडवानसस मंज़ युस जि एिन यू किश जांच करॊ डयू बीलन बापत. अमयुक विलीव छु तॊलीय ईसतिमाल सपदान अगर " नूटीफाय कॊरीव योली डयू आसो " सीटींग चालू आसी.

en: This field specifies the extra fee that is taken into account when matching imported transactions. In some places commercial ATMs (not belonging to a financial institution) are installed in places like convenience stores. These ATMs add their fee directly to the amount instead of showing up as a separate transaction or in your monthly banking fees. For example, you withdraw $100, and you are charged $101,50 plus Interac fees. If you manually entered that $100, the amounts won't match. You should set this to whatever is the maximum such fee in your area (in units of your local currency), so the transaction will be recognised as a match.
ks: यॊ फिलडे छु मखसूस करान ईज़िफी फिस युस खयालस मंज़ थावुन छु यॊली मिच करान आसो ईमपूट करनॊ आमोत टरांज़ीकशन. कॊंच़न जायन मंज़ छॊ कमरशल ATMs (यॊमन नॊ तालुक छु एिकोस फायनानशल ईनसचूशनस सॊत) ईनसटाल करनो आमोत कनविनयस सेटूरन हीशन जायन मंज़. यॊम ATMs छॊ पनुन फिस सयोदी सयुद जमाह करान रकमस अख अलग टरांज़ीकशन शुअप करनी बजाय या तुहॊंदीस रॊतवाद बिंकींग फिसस मंज़ हावनी बजाय. मसलन च़ॊ कड $100, तॊ च़ॊ योयो चारीज करनॊ $101,50 पेलस ईनटरएिक फिस. अगर तुहयो मिनवली दॊखील कॊरीव तॊम $100, एिमावुंट रलन नॊ. तुहयो पज़ो यो सीट करुन यो तॊ ज़न ज़यादो खूतो ज़यादो युथ फिस आसो तुहॊंदीस एिरयाहस मंज़ (तुहॊंज़ी लूकल करनसी हॊंदीन युनीटन मंज़), युथ ज़न टरांज़ीकशन बतूर अख मिच परीज़नॊवीथ हयोकहून.

en: This field specifies the minimum matching score a potential matching transaction must have to be displayed in the match list.
ks: यो फिलडो छु मखसूस करान अख कम खूतो कम मिचींग सेकूर युस एिकोस दमदार मियींग टरांज़ीकशनस आसुन गछ़ॊ ज़रूरी मिच लीसटस मंज़ डोसपोली गछ़नी बापत.

en: This field specifies the number of automatic decimal places that will be filled in.
ks: यॊ फिलड छु मखसूस करान तिदाद पॊन पानय डोसीमील जायन हुंद यीम बरनो सीन.

en: This field specifies the threshold above which a matching transaction will be cleared by default. A transaction whose best match's score is in the green zone (above or equal to this Clear threshold) will be cleared by default.
ks: यो फिलडो छु मखसूस करान थरीशहूलड यॊमी हयुर अख मिचींग टरांज़ीकशन कीलयर योयो करनी डोफालटो ज़ॊरयी..अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीय खूतो असोल मिच सोकूर गरिन जूनस मंज़ छु (अलाव या बराबर यथ कीलयर थरशहूलडस) योयो कीलयर करनॊ डोफालट ज़ॊरयी.

en: This field specifies the threshold below which a matching transaction will be added automatically. A transaction whose best match's score is in the red zone (above the display minimum score but below or equal to the Add match score) will be added to the GnuCash file by default.
ks: अख टरांज़ीकशन यॊमयुक सारवीय खूतो असोल मिच सोकूर रीड जूनस मंज़ छु (अलाव डोसपोली कम खूती कम सीकूर खूतो मगर कम या बराबर -ADD मिच सेकूरस) योयो जमाह करनॊGNUCASH फायलो डोफालट ज़ॊरयी.

en: This file is from an older version of GnuCash and will be upgraded when saved by this version. You will not be able to read the saved file from the older version of Gnucash (it will report an "error parsing the file"). If you wish to preserve the old version, exit without saving.
ks: यि फायिल छॊ GnuCash कॊ अकॊ परानॊ वॊरजन पयॊठ तॊ यियि अपगरेड करनॊ येलि मोहफूज़ करनॊ यियि येमि वॊरजन ज़ॊरयि. तोहयॊ हेकिव नॊ पॊरिथ मोहफूज़ करनॊ आमॊच़ फायिल GnuCash कॊ परानॊ वॊरजन पयॊठ (यि करॊ रिपोट अख "एरर आव फायिल पारॊस करनस मनज़"). अगर तोहयॊ यछ़ान छॊव परोन वॊरजन, नॊबर नॊरिव मोहफूज़ करनॊ बगॊर.

en: This file is from an older version of GnuCash. Do you want to continue?
ks: यॊ फायोल छॊ GNUCASH को अकी परानी वॊरजनोच. कयाह तुहयो छॊव जॊरी यछ़ान थावुन?

en: This file/URL appears to be from a newer version of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash to work with this data.
ks: फायोल/URL छु बासान GNUCASH को अकॊ नॊवी वीरजन पयॊठ. तुहयो पज़ॊ अपगरिड करुन ऊक पनुन वॊरजन यथ डाटा हस सॊत कॊम करनो बापत.

en: This is a boolean option.
ks: यॊ छु अख बूलयन ऊपशन.

en: This is a color option.
ks: यि छु अख रनग ऊपशन.

en: This is a combination date option.
ks: यि छु अख कमबिनेशन डेट ऊपशन.

en: This is a date option.
ks: यि छु अख डेट ऊपशन.

en: This is a development version. It may or may not work.
ks: यि छु अख डेवलपमेनट वॊरजन. यि करॊ या करॊ नॊ कॊम.

en: This is a list option.
ks: यि छु अख लिसटॊ ऊपशन.

en: This is a multi choice option.
ks: यॊ छु अख मलटी चूयोस ऊपशन

en: This is a number option.
ks: यॊ छु अख नमबर ऊपशन

en: This is a relative date option.
ks: यि छु अख वाबसतॊ डेट ऊपशन.

en: This is a step-by-step method for creating a loan repayment within GnuCash. In this assistant, you can input the details of your loan and its repayment along with the details of its payback. Using that information, the appropriate Scheduled Transactions will be created.
    
    If you make a mistake or want to make changes later, you can edit the created Scheduled Transactions directly.
ks: यि छु अख सिटेप बाय सिटेप मेथड अख लोन रिपेमेनट बनावनुक GnuCashस मनज़. यथ एसिसटेनटस मनज़, हेकिव तोहयॊ ईनपुट कॊरिथ पननॊ लोनिच तफसील तॊ अमकि रिपेमेनटिच तॊ अमकॊन पेबेक कॊन तफसीलन सान.सो जानकॊरी ईसतेमाल कॊरिथ यियि बनावनॊ सही शडूलॊड टरानज़ेकशन.
    
    अगर तोहयॊ गलता आसि गॊमिच़ या पतॊ येछ़िव तबदिली करॊन, तोहयॊ हेकिव सयेदि सयोद एडिट कॊरिथ बनावनॊ आमुत शडूलॊड टरानज़ेकशन.

en: This is a string option.
ks: यि छु अख सिटरिनग ऊपशन.

en: This is an account list option.
ks: यि छु अख एकावुनट लिसटॊ ऊपशन.

en: This is an invalid encoding.
ks: यॊ छॊ अख नालायक एिनकूडींग.

en: This is the numerical identifier of the predefined date format to use.
ks: यॊ छु नयूमरोकल आयडीनटोफायर तमो परीडोफायनीड डाटा फारमिटुक युस ईसतिमाल करुन छु.

en: This is the split anchoring this transaction to the register. You may not delete it from this register window. You may delete the entire transaction from this window, or you may navigate to a register that shows another side of this same transaction and delete the split from that register.
ks: यि छु सुपलिट योस एनकॊरिनग करान छु यि टरानज़ेकशन रजसटरस कुन. तोहयॊ हेकिव नॊ यि डिलीट कॊरिथ यि रजसटर विनडो पयॊठ. तोहयॊ हेकिव डिलीट कॊरिथ तमाम टरानज़ेकशन येमि विनडो पयॊठ, या कॊरिव तोहयॊ नेविगेट कॊरिथ एकिस रजसटरस कुन योस हावन छु बयाख तरफ अमेय टरानज़ेकशनुक तॊ छु डिलीट करान सुपलिट तमि रजसटर पयॊठ.

en: This key specifies the maximum width of notebook tabs. If the text in the tab is longer than this value (the test is approximate) then the tab label will have the middle cut and replaced with an ellipsis.
ks: यॊ कि छॊ मखसूस करान ज़यादो खूतो ज़यादो खजर नौट बुक टिबन हुंद. अगर टिबस मंज़ मतन अमो विलोव खूतो ज़यिठ आसो(टीसटो छु एिपराकज़ोमिट) तॊली यीयो टिब लिबलो मीडल कट करनॊ तॊ योयी ईलोपसिज़ सॊत बदलावनी.

en: This order contains entries that have not been invoiced. Are you sure you want to close it out before you invoice all the entries?
ks: यथ आडरस मंज़ छॊ एिनटरी यॊम नॊ ईनवायीस करनी आमच़ी छॊ. कयाह तुहयॊ छॊव पॊज़ पॊठ यॊ बंद यछ़ान करुन सारिय एिनटरी ईनवायीस करनॊ बरुंह?

en: This page shows transaction detail for relevant Income Tax accounts.
ks: यॊ सफो छु हावान टरांज़ीकशन तफसिल सही ईनकम टिकोस एिकावंटन बापत.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ks: यॊ सफो छु हावान तुहॊंद टिकसस लायक ईनकम तॊ डोडकटिबोल खरचो.

en: This program can only calculate one value at a time. You must enter values for all but one quantity.
ks: यो परुगराम हयोकी एिकीस वकतस पयॊठ सोरोफ अकूय विलीव शुमार कॊरीथ.तुहयो छॊ ज़रूर दॊखेल करॆन विलीव तमामन बापत मगर अकूय मेकदार.

en: This register does not support editing exchange rates.
ks: यॊ रजसटर छु नॊ तावुन दोवान एिकोसचींज रिट एिडीट करनस दूरान.

en: This register has pending changes to a transaction. Would you like to save the changes to this transaction, discard the transaction, or cancel the operation?
ks: यथ रजसटरस मनज़ छॊ पेनडिनग तबदीलयॊ एकिस टरानज़ेकशनस कुन. कयाह तोहयॊ छॊव यछ़ान मोहफूज़ थावनॊ यिम तबदीलयि यथ टरानज़ेकशनस कुन, डिसकाड करुन यि टरानज़ेकशन, या आपरेशन केनसल करुन?

en: This regular expression is used to parse the import file. Modify according to your needs.
ks: यॊ रीगयूलर एिकोसपरीशन छु ईसतिमाल सपदान ईमपूट फायोल पारस करनॊ बापत. तबदिल कॊरीव पननॊव ज़रूरतव मुतॊबीक.

en: This report is designed for customer (sales) invoices only. Please use the Options menu to select an <em>Invoice</em>, not a Bill or Expense Voucher.
ks: यो रीपूट छु डोज़ायीन करनी आमुत कसटमर(सिलोज़) ईनवायीस बापत सेरीफ. मोहरबिनी कॊरीथ कॊरीव ईसतिमाल ऊपशन मिनयू अख ईनवायीस च़ारनी बापत, नको अख बोल या खरचो वूचर.

en: This report requires a customer to be selected.
ks: यथ रिपोटस छॊ ज़रूरत अख कसटमर च़ारनॊच.

en: This report requires a employee to be selected.
ks: यथ रिपोटस छॊ ज़रूरत अख एमपलायी च़ारनॊच.

en: This report requires you to specify certain report options.
ks: यथ रीपूटस छु ज़रूरत तूहॊंदी दॊस मखसूस करुन कॊंह रीपूट ऊपशन.

en: This report shows transaction detail for your accounts related to Income Taxes.
ks: यॊ रीपूट छु हावान टरांज़ीकशन तफसिल तुहॊंदीस एिकावंटस बापत यॊम ईनकम टिकसस सॊत वाबसतो छॊ.

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
ks: यॊ रीपूट छु हावान तुहॊंद टिकसस लायक ईनकम तॊ डोडकटिबोल खरचो.

en: This search result contains splits from more than one account. Do you want to print the checks even though they are not all from the same account?
ks: यथ तलाश नतिजस मंज़ छॊ सुपलोट अको खूती ज़यादो एिकावंटव पयॊठ. कयाह तुहयो छॊव परींट यछ़ान करनॊ चको अगर ज़न नॊ तॊम सारिय कूनीय एिकावंटे पयॊठ तॊ आसन नॊ?

en: This sets the number of characters before auto complete starts for description, notes and memo fields.
ks: यि छु सेट करान तेदाद करेकटरन हुनद अमि बरुनह ज़ॊ आटो मुकमल गछ़ॊ शरो वज़ाहतॊ, नोटॊस तॊ मेमो फीलडन बापत.

en: This setting allows certain accounts to have their balances reversed in sign from positive to negative, or vice versa. The setting "income-expense" is for users who like to see negative expenses and positive income. The setting of "credit" is for users who want to see balances reflect the debit/credit status of the account. The setting "none" doesn't reverse the sign on any balances.
ks: यि सेटिनग छॊ ईजाज़त दिवान कॊनच़न एकावनटन ज़ॊ तिम थावन पननॊ बेलनसॊ ऊलटॊविथ सायनस मनज़ मसबत पयॊठ मनफी कुन, या वायिस वॊरसा.यि सेटिनग "आमदन-खरॊच" छु तिमन यूज़रन बापत यिम वोछुन छॊ यछ़ान मनफी खरॊय तॊ मसबत ईनकम. यि सेटिनग "करेडिट" छॊ तिमन यूज़रन बापत यिम यछ़ान छॊ वोछुन ज़ॊ बेलेनॊस गछ़ॊ हाविन डेबिट/करेडिट सिटेटस एकावनटुक. यि सेटिनग "कानह छु नॊ" छु नॊ ऊलटावन सायिन कुनॊ तॊ बेलेनसॊ पयॊठ.

en: This setting chooses the file name for PDF export. This is a sprintf(3) string with three arguments: "%1$s" is the report name such as "Invoice". "%2$s" is the number of the report, which for an invoice report is the invoice number. "%3$s" is the date of the report, formatted according to the filename-date-format setting. Note: Any characters that are not allowed in filenames, such as '/', will be replaced with underscores '_' in the resulting file name.
ks: यि सेटिनग छॊ च़ारन फायिल नाव PDF एकिसपोट बापत. यि छॊ अख सुपरिनटf(3)सिटरिनग यथ तरॊ आरगयूमेनट छॊ: "%1$s" छु रिपोट नाव मसलन "ईनवायिस". "%2$s" छु रिपोटुक नमबर, योस एकिस ईनवायस रिपोटस बापत ईनवायिस नमबर छु. "%3$s" छु रिपोटुक डेट,योस फारमेट करनॊ आमुत छु फायिलनाव-डेट-फारमेट सेटिनग मुतॊबिक. नोटछ कानह तॊ करेकटर यथ नॊ फायिल नावस मनज़ ईजाज़त छु, मसलन '/', यियि बदलावनॊ अनडरसिकोरन सॊत '_' नतीजस मनज़ नेरन वॊलिस फायिल नावस मनज़.

en: This setting chooses the way dates are displayed in GnuCash. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ks: यॊ सीटींग छॊ च़ारान तरिक यथ मंज़ तॊरिख हावनो योन जि एिन यू किशस मंज़. मुमकोन विलोव छॊ अमी सीटींग बापत " लूकिल " सीसटम लूकिल सीटींग ईसतिमाल करनॊ बापत, "ce" कनटोनीनटल यूरप सोटायील तॊरिख बापत, "iso" ISO 8601 मयॊरी तॊरिखन बापत, "uk" युनायटीड कींगडम सोटायील तॊरिखन बापत, तॊ "us" युनायटोड सोटिटस सोटायील तॊरिखन बापत.

en: This setting chooses the way dates are used in the filename of PDF export. Possible values for this setting are "locale" to use the system locale setting, "ce" for Continental Europe style dates, "iso" for ISO 8601 standard dates , "uk" for United Kingdom style dates, and "us" for United States style dates.
ks: यि सेटिनग छॊ च़ारन तरीक यथ मनज़ डेट ईसतेमाल गछ़न PDF एकिसपोट कॊस फायिल नावस मनज़. मुमकिन वेलिव छॊ येमि सेटिनग बापत "लोकेल" सिसटम लोकेल सेटिनग ईसतेमाल करनॊ बापत, "ce" कनटिनेनटल युरप सिटायिल डेटन बापत, "iso" ISO 8601 मयॊरी डेटन बापत , "uk" युनायटिड किनगडम सिटायिल डेटन बापत, तॊ "us" युनायटिड सिटेटस सिटायिल डेटन बापत.

en: This setting contains the number of files to keep in the Recently Opened Files menu. This value may be set to zero to disable the file history. This number has a maximum value of 10.
ks: यथ सीटींग मंज़ छु शिमील वारयाह फायलो युस थावुन छु ताज़ो तरिन खूलनी आमतोस फायोल मिनयूहस मंज़. यॊ विलीव मा योयो शायद सीट करनॊ ज़िरूहस पयॊठ फायोल हीसटरी नालायक करनॊ बापत. नमबरस छु ज़यादो खूती ज़यादो विलीव 10.

en: This setting controls the default currency used for reports. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान डिफालटॊ करनसी योस ईसतेमाल गछ़ान छॊ रिपोटन बापत. अगर सेट करनॊ यियि "लोकेल" तेलि करॊ GnuCash रिटरीव डिफालटॊ करनसी यूज़र सॊनज़ि लोकेल सेटिनगव पयॊठ.अगर सेट करनॊ यियि "बाकॊय" कुन, GnuCash करॊ ईसतेमाल सेटिनग योस मखसूस कॊरमॊच़ छॊ करनसी-अदर की ज़ॊरयि.

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान खतम डेट युस सेट करनॊ यिवान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़ अगर खतम-चोयिस सेटिनग सेट करनॊ यियि "मुकमल" कुन. अथ फीलडस मनज़ गछ़ॊ आसुन अख डेट युस हॊविथ गछ़ॊ आसुन सेकनडन मनज़ जनवरी 1st, 1970 पयॊठ.

en: This setting controls the ending date set in profit/loss calculations if the end-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान खतम डेट युस सेट करनॊ यिवान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़ अगर खतम-चोयिस सेटिनग सेट करनॊ यियि "मुकमल" बगॊर बदल कुनॊ कुन. अथ फीलडस मनज़ गछ़ॊ आसुन अख वेलयू 0 तॊ 8 अस दरमियान.

en: This setting controls the source of the default currency for new accounts. If set to "locale" then GnuCash will retrieve the default currency from the user's locale setting. If set to "other", GnuCash will use the setting specified by the currency-other key.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान सोरस डिफालटॊ करनसी हूनद नॊविन एकावनटन बापत. अगर सेट करनॊ यियि "लोकेल" तेलि करॊ GnuCash रिटरीव डिफालटॊ करनसी यूज़र सॊनज़ि लोकेल सेटिनग पयॊठ. अगर सेट करनॊ यियि "बाकॊय" तेलि करॊ GnuCash ईसतेमाल सेटिनग योस मखसूस कॊरमॊच़ छॊ करनसी-बाकॊय की ज़ॊरयि.

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to "absolute". This field should contain a date as represented in seconds from January 1st, 1970.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान शरो डेट युस सेट करनॊ यिवान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़ अगर शरो-चोयिस सेटिनग सेट करनॊ यियि "मुकमल" कुन. अथ फीलडस मनज़ गछ़ॊ आसुन अख डेट युस हॊविथ गछ़ॊ आसुन सेकनडन मनज़ जनवरी 1st, 1970 पयॊठ.

en: This setting controls the starting date set in profit/loss calculations if the start-choice setting is set to anything other than "absolute". This field should contain a value between 0 and 8.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान शरो डेट युस सेट करनॊ यिवान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़ अगर शरो-चोयिस सेटिनग सेट करनॊ यियि "मुकमल" बगॊर बदल कुनॊ कुन. अथ फीलडस मनज़ गछ़ॊ आसुन अख वेलयू 0 तॊ 8 अस दरमियान.

en: This setting controls the type of ending date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the ending date specified by the end-period key.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान टायिप खतम डेटुक युस ईसतेमाल गछ़ान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़. अगर सेट करनॊ यियि "मुकमल" तेलि करॊ GnuCash रिटरीव कतम डेट युस मखसूस करनॊ आमुत छु बज़ॊरये खतम-डेट की. अगर बदल कुनॊ कुन सेट करनॊ यियि, GnuCash करॊ रिटरीव खतम डेट युस मखसूस करनॊ आमुत आसि बज़ॊरये खतम-पिरड की.

en: This setting controls the type of starting date used in profit/loss calculations. If set to "absolute" then GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-date key. If set to anything else, GnuCash will retrieve the starting date specified by the start-period key.
ks: यि सेटिनग छॊ कनटरोल करान टायिप शरो डेटुक युस ईसतेमाल गछ़ान छु नफाह/नोकसान शुमारन मनज़. अगर सेट करनॊ यियि "मुकमल" तेलि करॊ GnuCash रिटरीव शरो डेट युस मखसूस करनॊ आमुत छु बज़ॊरये शरो-डेट की. अगर बदल कुनॊ कुन सेट करनॊ यियि, GnuCash करॊ रिटरीव शरो डेट युस मखसूस करनॊ आमुत आसि बज़ॊरये शरो-पिरड की.

en: This setting controls whether the given column will be visible in the view. TRUE means visible, FALSE means hidden.
ks: यि सेटिनग छॊ तय करान ज़ॊ दॊनि आमुत कालम आसयाह विज़िबॊल विवस मनज़.TRUE मतलब गोव नोव, FALSE मतलब गोव हिडॊन.

en: This setting describes the size and position of the window when it was last closed. The numbers are the X and Y coordinates of the top left corner of the window followed by the width and height of the window.
ks: यि सेटिनग छॊ वाज़िह करान सायिज़ तॊ जाय विनडो हॊनज़ येलि यि पॊतमि लटॊ बनद करनॊ आयि. यिम नमबर छॊ X तॊ Y काडनेट विनडो कॊ टाप खोफरॊ कारनरॊक यिमन पतॊ विनडो हुनद खजर तॊ थज़र छु.

en: This setting determines the edge at which the summary bar for various pages is drawn. Possible values are "top" and "bottom". It defaults to "bottom".
ks: यॊ सीटींग छॊ मखसूस करान सतह यथ पयॊठ समरी बार डरा छॊ यीवान करनॊ मुखतलोफ सफन बापत. मुमकोन विलोव छॊ "टाप" तॊ "बाटम" यॊ छु डोफालट गछ़ान "बाटमस" कुन.

en: This setting determines the edge at which the tabs for switching pages in notebooks are drawn. Possible values are "top", "left", "bottom" and "right". It defaults to "top".
ks: यॊ सीटींग छॊ मखसूस करान सतह यथ पयॊठ टीब यॊन डरा करनॊ यॊम नूट बुकन मंज़ सफो सूच करनस लगान छॊ. मुमकोन विलोव छॊ "टाप", "खुफुर" "बाटम" तॊ "दुछुन"  यॊ छु डोफालट गछ़ान "टापस" कुन.

en: This setting indicates whether to search in all items in the current class, or only in 'active' items in the current class.
ks: यॊ सीटींग छॊ हावान को तलाश छाह सारनीय आयटमन मंज़ करॊन मूजूद कलासस मंज़,या सोरोफ ‘एिकटोव’ आयटमन मंज़ मूजूद कलासस मंज़.

en: This setting specifies the data format when importing CSV files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ks: यो सीटींग छॊ मखसूस करान डाटा फारमिट यॊली ईमपूट करान छॊ CSV फायलो. Aqबिंकींग लायबरी छॊ आफर करान वारयाह ईमपूट फारमिट (यॊमन परूफायोल " परूफायोल "वनान छॊ) यॊमव मंज़ तुहयो अख च़ॊरीथ हयोकोव यॊतनस.

en: This setting specifies the data format when importing DTAUS files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ks: यो सीटींग छॊ मखसूस करान डाटा फारमिट यॊली ईमपूट करान छॊ DTAUS फायलो. Aqबिंकींग लायबरी छॊ आफर करान वारयाह ईमपूट फारमिट (यॊमन परूफायोल " परूफायोल "वनान छॊ) यॊमव मंज़ तुहयो अख च़ॊरीथ हयोकोव यॊतनस.

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT940 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ks: यो सीटींग छॊ मखसूस करान डाटा फारमिट यॊली ईमपूट करान छॊ SWIFT MT940 फायलो. Aqबिंकींग लायबरी छॊ आफर करान वारयाह ईमपूट फारमिट (यॊमन परूफायोल " परूफायोल "वनान छॊ) यॊमव मंज़ तुहयो अख च़ॊरीथ हयोकोव यॊतनस.

en: This setting specifies the data format when importing SWIFT MT942 files. The AqBanking library offers various import formats (called "profiles") of which you can choose one here.
ks: यो सीटींग छॊ मखसूस करान डाटा फारमिट यॊली ईमपूट करान छॊ SWIFT MT942 फायलो. Aqबिंकींग लायबरी छॊ आफर करान वारयाह ईमपूट फारमिट (यॊमन परूफायोल " परूफायोल "वनान छॊ) यॊमव मंज़ तुहयो अख च़ॊरीथ हयोकोव यॊतनस.

en: This setting specifies the default currency used for new accounts if the currency-choice setting is set to "other". This field must contain the three letter ISO 4217 code for a currency (e.g. USD, GBP, RUB).
ks: यि सेटिनग छॊ मखसूस करान डिफालटॊ करनसी योस ईसतेमाल गछ़ान छॊ नॊविन एकावनटन बापत अगर ज़न करनसी-चोयिस सेटिनग सेट करनॊ यिवान छॊ "बाकॊय" कुन. अथ फीलडस मनज़ गछ़ॊ ज़रूर आसुन तरॊ लेटर ISO 4217 कोड अकि करनसी बापत (मसलन, USD, GBP, RUB).

en: This setting specifies the number of days after which old log/backup files will be deleted (0 = never).
ks: यॊ सीटींग छॊ मखसूस करान तिदाद दुहन हुंद यॊमव पतो परानो लाग/ बिकअप फायलो डोलिट करनॊ यॊन.(0= ज़ांह नॊ)

en: This setting specifies what to do with old log/backups files. "forever" means keep all old files. "never" means no old log/backup files are kept. Each time you save, older versions of the file are removed. "days" means keep old files for a number of days. How many days is defined in key 'retain-days'
ks: यि सेटिनग छॊ मखसूस करान ज़ॊ कयाह छु करुन परानॊन लाग/बेकअप फायलन. "हमेश बापत" मतलब गोव तमाम परानॊ फायलॊ मोजूद थावनॊ. "ज़ानह नॊ" मतलब गोव कानह परॊन लोग/बेकअप फायिल छॊ नॊ थावॊन. परॊथ विज़ येलि तोहयॊ मोहफूज़ कॊरिव, फायलि हॊनद परॊन वॊरजन छॊ हटावनॊ यिवान. "दोह" मतलब गोव परानॊ फायलॊ थॊयिव कॊनच़न दोहन. कॊत दोह छॊ वाज़िह कॊरिथ की 'रिटेन कॊरिव -दोह' हस मनज़.

en: This setting stores the width of the given column in pixels.
ks: यि सेटिनग छॊ सिटोर करान खजर दिनि आमतॊ कालमुक पिकज़लन मनज़.

en: This transaction contains reconciled splits. Modifying it is not a good idea because that will cause your reconciled balance to be off.
ks: यथ टरांज़ोकशनस मंज़ छॊ सॊमील मसलहत करनॊ आमोत सुपलोट. यो तबदिल करुन छु नॊ अख जान खयाल कयाज़ो को तमी सॊत सपदी तुहॊंज़ मसलहत करनॊ आमोच़ बिलनस बंद.

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
ks: यथ टरांज़ीकशनस छॊ वारयाह सुपलोट, परीस कॊरीव सुपलोट बुटन तॊम तमाम वॊछनी बापत.

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
ks: यॊ टरांज़ीकशन छु अख सेटाक सुपलीट, परीस कॊरीव सुपलोट बुटन तफसिल वॊछनी बापत

en: This transaction is already being edited in another register. Please finish editing it there first.
ks: यॊ टरांज़ीकशन छु गूडय बियास रजसटरस मंज़ एिडीट योवान करनॊ. मोहरबिनी कॊरीथ कॊरीव यॊ ततो गुडी एिडीट करुन खतम.

en: This transaction is marked read-only with the comment: '%s'
ks: यो टरांज़ोकशन छु मारोक करनॊ आमुत रिड आनली यथ कुमींटस सानः'%s'

en: This transaction needs to be assigned to a Customer. Please choose the Customer below.
ks: यथ टरानज़ेकशनस छॊ ज़रूरत एसायिन करनॊच कसटमरस. पिलीज़ च़ॊरिव कसटमर बोनॊ कॊन.

en: This transaction needs to be assigned to a Vendor. Please choose the Vendor below.
ks: यथ टरानज़ेकशनस छॊ ज़रूरत एसायिन करनॊच वेनडरस. पिलीज़ च़ॊरिव वेनडर बोनॊ कॊन.

en: This transaction probably requires your intervention or it will be imported unbalanced.
ks: यथ टरांज़ीकशनस छॊ शायद ज़रूरत तुहॊंज़ मुदाखलत नतॊ योयो यॊ बतूर गॊर मसॊवी ईमपूट करनो.

en: This transaction requires your intervention or it will NOT be imported.
ks: यथ टरांज़ीकशनस छॊ ज़रूरत तुहॊंज़ मुदाखलत नतॊ योयो नतो योयो नॊ यो ईमपूट करनो.

en: This transaction will be imported balanced (you may still want to double check the match or destination account).
ks: यॊ टरांज़ीकशन योयो बतूर मसॊवी ईमपूट करनो (तुहयो मा यॊछ़ोव शायद वॊनी तॊ डबुल चक करुन मिच या मॆंज़ील एिकावुंट)

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the date line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ विलयुहस मंज़ छॊ शिमोल X,Y काडनिट डिट लायनॆ हॊंदीस शरूहस बापत चॆकी पयॊठ.काडनिट छॊ मखसूस करनॊ आमोत चक जायी कॊ बॆनमी खुफरो कुंजो पयॊठ.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ विलयुहस मंज़ छॊ शिमोल X,Y काडनिट मिमू लायनॆ हॊंदीस शरूहस बापत चॆकी पयॊठ.काडनिट छॊ मखसूस करनॊ आमोत चक जायी कॊ बॆनमी खुफरो कुंजो पयॊठ.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the notes line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y काडिनेट नोटॊस लायनॊ हॊनदिस शरोहस बापत चकस पयॊठ. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the numerical amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ विलयुहस मंज़ छॊ शिमोल X,Y काडनिट नयुमरिकल रकम लायनॆ हॊंदीस शरूहस बापत चॆकी पयॊठ.काडनिट छॊ मखसूस करनॊ आमोत चक जायी कॊ बॆनमी खुफरो कुंजो पयॊठ.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee address line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y काडिनेट पेयी एडरस लायनॊ हॊनदिस शरोहस बापत चकस पयॊठ. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the payee line on the check.
ks: यथ विलयुहस मंज़ छॊ शिमोल X,Y काडनिट पियी लायनॆ हॊंदीस शरूहस बापत चॆकी पयॊठ.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's account line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y काडिनेट सुपलिट चॊ एकावुनट लायनॊ हॊनदिस शरोहस बापत चकस पयॊठ. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y काडिनेट सुपलिट चॊ रकम लायनॊ हॊनदिस शरोहस बापत चकस पयॊठ. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the split's memo line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y काडिनेट सुपलिट चॊ मेमो लायनॊ हॊनदिस शरोहस बापत चकस पयॊठ. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: This value contains the X,Y coordinates for the start of the written amount line on the check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ विलयुहस मंज़ छॊ शिमोल X,Y काडनिट लॊखनो आमतॆ रकमीच लायनॆ हॊंदीस शरूहस बापत चॆकी पयॊठ.काडनिट छॊ मखसूस करनॊ आमोत चक जायी कॊ बॆनमी खुफरो कुंजो पयॊठ.

en: This value contains the X,Y offset for the complete check. Coordinates are from the lower left corner of the specified check position.
ks: यथ वेलयूहस मनज़ छॊ X,Y आफसेट मुकमल चक बापत. काडनेट छॊ मखसूस करनॊ आमच़ॊ चक पुज़िशन हॊनदि बॊनमि खोफरॊ कुनजि पयॊठ.

en: This value specifies the predefined check format to use. The number is the guid of a known check format.
ks: यि वेलिव छु मखसूस करान परिडिफायनॊड चक फारमेट युस ईसतेमाल करुन छु. यि नमबर छु गायिड अकॊ ननॊ चक फारमेटुक.

en: This will move the selection to the blank split when the transaction is expanded.
ks: यि पकनावि च़ॊर बुलेनक सुपलिटस कुन येलि टरानज़ेकशन फॊलावनॊ यिवान छु.

en: Three Months Ago
ks: तरॊ रॊथ बरुंह

en: Three Months Ago.
ks: तरॊ रॊथ बरुनह.

en: Three Months Ahead
ks: तरॊ रॊथ पतो

en: Three Months Ahead.
ks: तरॊ रॊथ गॊछ़िथ.

en: Thursday
ks: बरॊसवार

en: Time to wait for answer
ks: टायिम जवाबस ईनतिज़ार करनॊ बापत

en: Time_zone
ks: टायोम ज़ून

en: Timezone
ks: टायोम ज़ून

en: Title
ks: ऊनवान

en: Title for this report.
ks: येमि रिपोच बापत ऊनवान.

en: Title placeholder
ks: ऊनवान पॊलेसहोलडर

en: To
ks: कुन

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with multiple deductions, click the Split button in the tool bar. Alternatively, in the View menu, you can choose the register style Auto-Split Ledger or Transaction Journal.
ks: मलटीपोल-सुपलीट टरांज़ीकशनन मसलन वारयाह डीडकशन वाजीन पिचक अंदर दॊखील गछ़नो बापत कॊरीव कोलोक सुपलीट बुटन टूल बारस मंज़. अमो वरॊय, वीव मिनयूहस मंज़, तुहयो हयीकीव च़ॊरीथ रजसटर सोटायील आटु सुपलोट लिजर या टरांज़ीकशन जरनल.

en: To raise the accounts menu in the transfer field of a register page, press the Menu key or the Ctrl-Down key combination.
ks: रजसटर सफो कोस टरानसफर फिलडस मंज़ एकावुंट मिनयू रिज़ करनॊ बापत, कॊरीव परीस मिनयू कि या Ctrl-Down कि कमबीनिशन.

en: To switch between multiple tabs in the main window, press Control+Page Up/Down.
ks: मिन वीनडू मंज़ वारयाहन टिबन मंज़ सुच करनॊ बापत कॊरीव परीस कनटरूल+ पिज अप /डावुन.

en: To text
ks: मतनस कुन

en: To transfer funds between accounts with different currencies, click on the Transfer button in the register toolbar, select the accounts, and the Currency Transfer options for entering the exchange rate or the other currency's amount will be available.
ks: एिकावंटन दरमीयान फंड टरानसफर करनो बापत मुखतलोफ करनसीयन मंज़, टरानसफर बुटनस पयॊठ कॊरीव कोलोक रजसटर टूल बारस मंज़, च़ॊरीव एिकावुंट, तॊ करनसी टरानसफर ऊपशन एिकोसचिंज रिट दॊखील करनॊ बापत या आसी बीयीस करनसी हुंद रकम दसतियाब.

en: To-Create
ks: बनावुन

en: To_p
ks: टाप

en: Toda_y
ks: अज़

en: Today
ks: अज़

en: Top
ks: टाप

en: Tot Credit
ks: Tot करीडीट

en: Tot Debit
ks: Tot डोबोट

en: Tot Shares
ks: Tot शीयर

en: Total
ks: कुल

en: Total (%s)
ks: कुल(%s)

en: Total (Period)
ks: कुल(पिरड)

en: Total (Report)
ks: कुल(रीपूट)

en: Total Assets
ks: कुल एिसीट

en: Total Cash:
ks: कुल किशः

en: Total Charge:
ks: कुल चारीज:

en: Total Credit
ks: कुल करीडीट

en: Total Credits
ks: कुल करीडीट

en: Total Debits
ks: कुल डोबीट

en: Total Due
ks: कुल डयू

en: Total Equity
ks: कुल ईकवीटी

en: Total Equity, Trading, and Liabilities
ks: कुल ईकवीटी,तीजारत,तॊ लायबीलटी

en: Total Expenses
ks: कुल खरचो

en: Total For
ks: बापत टूटल

en: Total Gain
ks: कुल फॊयदो

en: Total Liabilities
ks: कुल लायबीलटी

en: Total Liabilities & Equity
ks: कुल लायबीलटी तॊ ईकवीटी

en: Total Price
ks: कुल किमत

en: Total Retained Earnings
ks: कुल रीटिन करनॊ आमच़ो ज़ॊयी

en: Total Retained Losses
ks: कुल रीटिन करनॊ आमीत नुकसान

en: Total Return
ks: कुल वापसी

en: Total Revenue
ks: कुल रीवनयू

en: Total Trading
ks: टूटल टरिडींग

en: Total Value Credits
ks: टूटल विलीव करीडीट

en: Total Value Debits
ks: टूटल विलीव डोबीट

en: Total label cell
ks: कुल लिबोल सील

en: Total number cell
ks: कुल नमबर सील

en: Total:
ks: कुल:

en: Totals
ks: कुल

en: Tra_nsaction
ks: टरांज़ीकशन

en: Tradable commodities
ks: तीजारती कामूडीटी

en: Trading
ks: टरिडींग

en: Trading Accounts
ks: टरिडींग एिकावुंट

en: Trading Gains
ks: तोजारतीक फॊयदी

en: Trading Losses
ks: तोजारतीक नुखसान

en: Trans Number
ks: टरानॊस नमबर

en: Transaction
ks: टरांज़एिकशन

en: Transaction Details
ks: टरानज़ेकशन तफसील

en: Transaction Import Assistant
ks: टरानज़ेकशन ईमपोट एसिसटेनट

en: Transaction Information
ks: टरानज़ेकशन जानकॊरी

en: Transaction List Help
ks: टरांज़ीकशन लीसटे मदद

en: Transaction Number
ks: टरानज़ेकशन नमबर

en: Transaction Report
ks: टरांज़ीकशन रीपूट

en: Transaction Voided
ks: टरांज़एिकशन वुयडीड

en: Transaction _Journal
ks: टरांज़ोकशन जरनल

en: Transaction amount
ks: टरांज़ीकशन रकम

en: Transaction date
ks: टरांज़ीकशन डिट

en: Transaction with no Accounts: %s
ks: टरांज़ोकशन एिकावंटव बगॊरः%s

en: Transactions
ks: टरानज़ेकशन

en: Transfer
ks: टरांसफर

en: Transfer Account
ks: टरानसफर खातो

en: Transfer From
ks: पयॊठ कॊरीव टरानसफर

en: Transfer Funds
ks: टरानसफर फंड

en: Transfer To
ks: कुन कॊरीव टरानसफर

en: Transfer from/to
ks: टरानसफर पयॊठ/ कुन

en: Transfer funds from one account to another
ks: फंड कॊरीव एको एिकावंटे पयॊठ बीयीस टरानसफर

en: Tri-annual
ks: टराय-एनवल

en: Trial Balance
ks: टरायल बिलनोस

en: Tuesday
ks: बुमवार

en: Tutorial and Concepts _Guide
ks: टयूटूरयल तॊ खयाल गयीड

en: Two Weeks
ks: ज़ॊ हफतॊ

en: Type
ks: कॆसीम

en: Type of search
ks: तलाशोक कोसीम

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the Transfer register column, and GnuCash will complete the name from your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s) of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash).
ks: टायोप कॊरीव गुडनयुक (गुडनॊक) लीटर अको मूजूद एिकावुंट नावीक टरानसफर रजसटर कालमस मंज़, तॊ GNUCASH करॊ मुकमल नाव तुहॊंदीन एिकावुंट लीसटन पयॊठ. सबएिकावंटन बापत,कॊरीव टायोप गूडनयुक (गुडनॊक) लीटर पिरींट एिकावंटुक, तॊ पतॊ ':' तॊ गूडनयुक (गुडनॊक) लीटर सबएिकावंटीक (मसलन A:C for एिसीट:किश).

en: US Dollars (USD)
ks: US डालर(USD)

en: U_se 24-hour clock
ks: 24 गनटो कुलाक कॊरीव ईसतिमाल

en: Unable to change report configuration name.
ks: हयोक नॊ तबदील कॊरिथ रिपोट कनफिगरेशन नाव.

en: Unable to load Finance::Quote.
ks: फायनानीस जांच करान:: कूट

en: Unable to save to database.
ks: हयुक नॊ डाटा बिसस मंज़ मोहफूज़ कॊरीथ.

en: Unable to save to database: Book is marked read-only.
ks: हयुक नॊ डाटा बिसस मंज़ मोहफूज़ कॊरीथ. कोताब छॊ मारोक करनो आमोच़ रिड आनली.

en: Unallocated Assets
ks: गॊर एीलूकिट एिसीट

en: Unbalanced parenthesis
ks: तवाज़ुन रूस पिरनथिसीज़

en: Undefined character
ks: गॊर वाज़ीह करॊकटर

en: Unicode
ks: यूनीकूड

en: Unique Name
ks: यूनिक नाव

en: Unit Price
ks: यूनीट किमत

en: Units
ks: युनीट

en: Units in which the custom coordinates are expressed
ks: युनिट यिमन मनज़ कसटम काडिनेट बयान करॊन छॊ

en: Unknown
ks: नामालूम

en: Unknown EntryLedger Type
ks: गॊरमूलूम एिंटरी लिजर कोसोम

en: Unknown OFX CMA account
ks: गॊरमालूम OFX CMA एिकावुंट

en: Unknown OFX account
ks: गॊरमालूम OFX एिकावुंट

en: Unknown OFX checking account
ks: गॊरमालूम OFX चकींग एिकावुंट

en: Unknown OFX credit card account
ks: गॊरमालूम OFX करीडीट काड एिकावुंट

en: Unknown OFX credit line account
ks: गॊरमालूम OFX करीडीट लायोन एिकावुंट

en: Unknown OFX investment account
ks: गॊरमालूम OFX ईनवीसटेमींट एिकावुंट

en: Unknown OFX money market account
ks: गॊरमालूम OFX मनी मारकीट एिकावुंट

en: Unknown OFX savings account
ks: गॊरमालूम OFX सिवींग एिकावुंट

en: Unknown, %d-size list.
ks: गॊर मुलूम, %d-सायीज़ लीसटो

en: Unnamed Budget
ks: नाव नॊ दॊनी आमीत बजट

en: Unpost
ks: अनपूसट

en: Unposting this Invoice will delete the posted transaction.
    Are you sure you want to unpost it?
ks: यी ईनवायीस अनपूसट करनी सॊत गॊछ़ी डीलिट पूसट करनी आमुत टरानस एिकशन.
    तुहयो छोव पॊज़ पॊठ यी अनपूसट यछ़ान करुन?

en: Unrealized Gain
ks: रीयालायोज़ करनॊ बगॊर आमुत फॊयदो

en: Unrealized Gains
ks: रीयालायोज़ करनॊ आमोत फॊयदो

en: Unrealized Losses
ks: रीयालायोज़ करनॊ बगॊर आमोत फॊयदो

en: Unrecognized action '~a'.
ks: गॊरमालूम कॊम '~a'.

en: Unrecognized or inconsistent format.
ks: गॊरमालूम या गॊर मसॊवी फारमिट.

en: Unreconcile the selected transactions
ks: अनरिकनसायिल कॊरिव च़ारनॊ आमॊत टरानज़ेकशन

en: Unsaved Book
ks: गॊर मोहफूज़ कोताब

en: Unspecified
ks: छु नॊ मखसूस करनी आमुत

en: Unsupported entity type: %s
ks: तावुन बगॊर एिनटोटी टायोप: %s

en: Up
ks: अप

en: Upcoming Transactions
ks: यॊनि वॊल टरानज़ेकशन

en: Update the current report's saved configuration. The report configuration will be saved in the file %s.
ks: अपडेट कॊरिव मोजूद रिपोटॊच मोहफूज़ करनॊ आमॊच़ कनफिगरेशन.रिपोट यियि मोहफूज़ करनॊ फायिल %s अस मनज़.

en: Update your GnuCash accounts
ks: पनॊन GNUCASHएिकावुंट कॊरीव अपडिट

en: Use 24 hour time format
ks: 24 गनटो टायोम फारमिट कॊरीव ईसतिमाल

en: Use Commodity Value
ks: ईसतेमाल कॊरिव कामोडिटी वेलिव

en: Use Edit->Tax Report Options to set the tax-related flag and assign a tax code to this account.
ks: एिडोट टीकोस रीपूट ऊपशन कॊरीव ईसतिमाल टोकसस सॊत वाबसतो फोलिग सोट करनी बापत तॊ यथ एिकावंटस अख टीकोस कौड अता करनॊ बापत.

en: Use Escrow Account
ks: एिसकरू खाती कॊरीव ईसतिमाल

en: Use Existing
ks: मुजूद कॊरीव ईसतिमाल

en: Use From - To
ks: पयॊठ कॊरीव ईसतिमाल कुन

en: Use Full Account Name
ks: ईसतिमाल कॊरीव फुल एिकावुंट नाव

en: Use Full Other Account Name
ks: ईसतिमाल कॊरीव फुल बयाख एिकावुंट नाव

en: Use Global
ks: गुलूबल कॊरीव ईसतिमाल

en: Use Quotes
ks: कोट कॊरिव ईसतेमाल

en: Use Split Action Field for Number
ks: नमबर बापत कॊरिव ईसतेमाल सुपलिट एकशन फीलडॊ

en: Use Trading Accounts
ks: टरिडींग एिकावुंट कॊरीव ईसतिमाल

en: Use _bayesian matching
ks: बिसयन मिचींग कॊरीव ईसतिमाल

en: Use _formal accounting labels
ks: फारमल एिकावटींग लिबलो कॊरीव ईसतिमाल

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
ks: अख 24 गनटो टायोम फारमिट कॊरीव ईसतिमाल( 12 गनटो बजाय)

en: Use absolute profit/loss ending date
ks: ईसतेमाल कॊरिव मुकमल फॊयदॊ/नोखसान खतम तॊरीख

en: Use absolute profit/loss starting date
ks: ईसतेमाल कॊरिव पोरॊ फॊयदॊ/नोखसान शरो तॊरीख

en: Use account colors in the account hierarchy
ks: एकावुनट रनग कॊरिव ईसतेमाल एकावुनट हायरआरकी मनज़

en: Use account colors in the tabs of open account registers
ks: एकावुनट रनग कॊरिव ईसतेमाल ऊपॊन एकावुनट रजसटर कॊन टेबन मनज़

en: Use bayesian algorithms to match new transactions with existing accounts.
ks: बिसयन एिलगारथोम कॊरीव ईसतिमाल नॊव टरांज़ीकशन मूजूद टरांज़ीकशननसॊत रलावनी बापत.

en: Use bayesian matching
ks: बियीसीयन मिचींग कॊरीव ईसतिमाल

en: Use formal account labels
ks: फारमल एिकावुंट लिबलो कॊरीव ईसतिमाल

en: Use local time
ks: लूकल टायोम कॊरीव ईसतिमाल

en: Use next weekday
ks: ईसतेमाल कॊरिव बयाख वीकडे

en: Use only 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms.
ks: ईसतेमाल कॊरिव सिरिफ 'डेबिट' तॊ 'करेडिट' ईनफारमल सिनानमव बजाय.

en: Use previous weekday
ks: ईसतेमाल कॊरिव पॊतयिम वीकडे

en: Use relative profit/loss ending date
ks: ईसतेमाल कॊरिव वाबसतॊ फॊयदॊ/नोखसान खतम तॊरीख

en: Use relative profit/loss starting date
ks: ईसतेमाल कॊरिव वाबसतॊ फॊयदॊ/नोखसान शरो तॊरीख

en: Use rules beneath columns of added numbers like accountants do.
ks: ईसतेमाल कॊरिव असूल जमाह करनॊ आमतिन नमबरन हॊनदेन कालमन तल यिथ कॊन ज़न एकावनटनट करान छॊ.

en: Use standard US layout
ks: ईसतेमाल कॊरिव मयॊरी US लेआवुट

en: Use the date format specified by the system locale.
ks: ईसतिमाल कॊरीव तॊरिख फारमिट युस मखसूस छॊ कुरमुत सीसटम लूकिलस पयॊठ.

en: Use the loan/mortgage repayment calculator
ks: लून/माटगिज रीपिमोंट कलकूलिटर कॊरीव ईसतिमाल

en: Use the specified absolute ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ks: ईसतेमाल कॊरिव मखसूस करनॊ आमुत खतम डेट नफाह/नोकसान शुमारन बापत. बेयि कॊरिव ईसतेमाल यि डाटा नेट एसेट शुमार बापत.

en: Use the specified absolute starting date for profit/loss calculations.
ks: ईसतिमाल कॊरीव मखसूस करनॊ आमुत सरू तॊरिख नफाह/ नुकसान शुमारन बापत.

en: Use the specified currency for all newly created accounts.
ks: ईसतिमाल कॊरीव मखसूस करनॊ आमोच़ करनसी तमाम नॊवन बनावनो आमतॊन एिकावंटन बापत.

en: Use the specified currency for all newly created reports.
ks: ईसतिमाल कॊरीव मखसूस करनॊ आमोच़ करनसी तमाम नॊवन बनावनो आमतॊन एिकावंटन बापत.

en: Use the specified relative ending date for profit/loss calculations. Also use this date for net assets calculations.
ks: ईसतेमाल कॊरिव मखसूस करनॊ आमुत वाबसतॊ खतम डेट नफाह/नोकसान शुमारन बापत. बेयि कॊरिव ईसतेमाल यि डाटा नेट एसेट शुमार बापत.

en: Use the specified relative starting date for profit/loss calculations.
ks: ईसतिमाल कॊरीव मखसूस करनॊ आमोत रीलिटोव शरू तॊरिख नफाह/ नुकसान शुमारन बापत.

en: Use the system locale currency for all newly created accounts.
ks: ईसतिमाल कॊरीव सीसटम लूकिल करनसी तमाम नॊवोन बनावनो आमतॊन एिकावंटन बापत.

en: Use the system locale currency for all newly created reports.
ks: ईसतिमाल कॊरीव सीसटम लूकिल करनसी तमाम नॊवोन बनावनो आमतॊन रीपूटन बापत.

en: Username
ks: यूज़र नाव

en: Username and Password
ks: यूज़र नाव तॊ पासवॊड

en: Value
ks: विलीव

en: Value $
ks: वेलयू $

en: Value '~a' could be ~a or ~a.
ks: विलीव '~a' हयोको ~a या ~a एिसीथ.

en: Value Change
ks: विलीव तबदिली

en: Vendor
ks: वींडर

en: Vendor ID
ks: वींडर ID

en: Vendor Listing
ks: वेनडर लिसटिनग

en: Vendor Report
ks: वीनडर रीपूट

en: Vendor number
ks: वीनडर नमबर

en: Vendor number format
ks: वीनडर नमबर फारमिट

en: Vendor's Bills
ks: वींडर बीली

en: Vendor's Jobs
ks: वींडर जाबो

en: Vendors
ks: वेनडर

en: Vendors Overview
ks: वेनडर ऊवरविव

en: Verbose HBCI debug messages
ks: वीरबूज़ HBCI डोबग शीछो

en: View Bill
ks: बील हॊयीव

en: View Credit Note
ks: विव कॊरिव करेडिट नोट

en: View Expense Voucher
ks: खरोच वूचर हॊयीव

en: View Invoice
ks: ईनवायीस हॊयीव

en: View Invoices
ks: ईनवायीस हॊयीव

en: View _Lots…
ks: लाटोस हॊयीव…

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
ks: हॊयीव तॊ एिडोट कॊरीव कामूडोटी सोटाकन तॊ मयूचवल फंडन बापत

en: View and edit the list of Billing Terms
ks: हॊयीव तॊ एिडीट कॊरीव लीसटो बीलींग टीरमन हुंद

en: View and edit the list of Sales Tax Tables (GST/VAT)
ks: हॊयीव तॊ एिडीट कॊरीव लीसटो सिलीज़ टोकीस टिबील(GST/VAT)

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
ks: हॊयीव तॊ एिडोट कॊरीव किमत सोटाकन तॊ मयूचवल फंडन बापत

en: View the Tips of the Day
ks: दुहोच टोप वॊछीव

en: View/Edit Bill
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव बील

en: View/Edit Customer
ks: हॊयीव / एिडीट कॊरीव कसटमर

en: View/Edit Employee
ks: हॊयीव/ एिडीट कॊरीव मुलिज़ीम

en: View/Edit Invoice
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव ईनवायीस

en: View/Edit Job
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव जाब

en: View/Edit Order
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव आडर

en: View/Edit Vendor
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव वींडर

en: View/Edit Voucher
ks: हॊयीव /एिडीट कॊरीव वूचर

en: Void Reason
ks: वोयिड वजाह

en: Void Transaction
ks: वायोड टरांज़ोकशन

en: Void Transactions
ks: वायीड टरांज़ीकशन

en: Void only
ks: वूयीड सोरोफ

en: Voided
ks: खॊली

en: Voided transaction
ks: वुयडीड टरांज़एिकशन

en: Voucher
ks: वूचर

en: Voucher ID
ks: वूचर ID

en: Voucher Information
ks: वोचर ईनफारमेशन

en: Voucher Notes
ks: वूचर नूट

en: Voucher Owner
ks: वूचर मॊलीक

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
ks: आगॊहीः डुपलोकिट TXF कूड छॊ दॊनी आमोत कॊंच़न एिकावंटन. सेरीफ TXF कूड यॊम पियर माखज़न सॊत आसन मा योयन शायद दुहरावनो.

en: Warning: Finance::Quote not installed properly.
ks: आगॊहीःफायनानोसः: कूट छु नॊ सही पॊठ ईनसटाल आमुत करनॊ.

en: Website
ks: वीबसायोट

en: Wednesday
ks: बुदवार

en: Weekly
ks: हफतो वार

en: Weekly Average
ks: हफतुक अवसत

en: Weeks
ks: हफतो

en: Weighted Average
ks: विटीड मुतवाज़ोन

en: Welcome to GnuCash
ks: खुशआमदिद GNUCASH अस मंज़

en: When a date is entered without year it can be completed so that it will be within the current calendar year or close to the current date based on a sliding window starting a set number of months backwards in time.
ks: यॊली अख तॊरिख छु दॊखील योवान करनॊ वॊरयी बगॊर यी हयोकव मुकमल कॊरीथ युथ ज़न यॊ मूजद कलींडरस मंज़ योयो या छु बंद योवान करनॊ मिजूद तॊरिखस कुन युस बुनयाद छु थावान एिकोस सोलायडींग वीनडू पयॊठ युस शरू छु करान अख सीट नमबर रोतन हूंद पथ कालस मंज़.

en: When entering dates, you can type '+' or '-' to increment or decrement the selected date. You can use '+' and '-' to increment and decrement check numbers as well.
ks: यॊली डिट दॊखील करान एिसीव, तुहयो हयीकोव टायोप कॊरी '+' या '-' च़ारनी आमतोस डिटस खालनी या वालनी बापत.तुहयो हयीकीव ईसतिमाल कॊरीथ '+' तॊ '-' ईसतिमाल कॊरीथ चक नमबर बडावनी तॊ गठावनी बापत तॊ.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as cleared.
ks: यॊली नॊ सेटिटस मखसूस आसो करनी आमुत एिकीस QIF फायलो मंज़, टरांज़ीकशन छॊ यॊवान मारोक करनॊ बतूर कीलयीरीड.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as not cleared.
ks: यॊली नॊ सेटिटस मखसूस आसो करनी आमुत एिकीस QIF फायलो मंज़, टरांज़ीकशन छॊ यॊवान मारोक करनॊ बतूर कीलयीरीड. नॊ कॊंह.

en: When the status is not specified in a QIF file, the transactions are marked as reconciled.
ks: यॊली नॊ सेटिटस मखसूस आसो करनी आमुत एिकीस QIF फायलो मंज़, टरांज़ीकशन छॊ यॊवान मारोक करनॊ बतूर रीकनसायलीड.

en: When you press the Start Button, GnuCash will import your QIF data. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ks: येलि तोहयॊ परेस कॊरिव शरो बोटन,GnuCash करॊ ईमपोट तोहुनद QIF डाटा. अगर नॊ कानह एरर या वारनॊनग आसि, तोहयॊ पॊकिव पॊन पानय बेयिस सिटेपस कुन. नतॊ, यियन तफसील हावनॊ तोहॊनदिस रिविवस बोनॊ कॊन.

en: When you press the Start Button, GnuCash will load your QIF file. If there are no errors or warnings, you will automatically proceed to the next step. Otherwise, the details will be shown below for your review.
ks: येलि तोहयॊ परेस कॊरिव शरो बोटन,GnuCash करॊ लोड तोहॊनज़ QIF फायिल. अगर नॊ कानह एरर या वारनॊनग आसि, तोहयॊ पॊकिव पॊन पानय बेयिस सिटेपस कुन. नतॊ, यियन तफसील हावनॊ तोहॊनदिस रिविवस बोनॊ कॊन.

en: Whether multiple entries in an invoice which transfer to the same account should be accumulated into a single split by default. This setting can be changed in the Post dialog.
ks: कयाह एिकीस ईनवायसी मंज़ मूजूद वारीयाह एिंटरी योम एिकसीय एिकावंटस टरानसफर करान छॊ पॊज़ ना जमाह करनॊ एिकसीय सुपलीटस मंज़ डीफालट ज़ॊरयी. यी सीटींग हयीकव तबदिल कॊरीथ पूसट डायलागस मंज़.

en: Whether or not to include a label for the assets section.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लेबॊल एसेट सेकशन बापत.

en: Whether or not to include a label for the equity section.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लेबॊल ईकविटी सेकशन बापत.

en: Whether or not to include a label for the expense section.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लेबॊल खरॊच सेकशन बापत.

en: Whether or not to include a label for the liabilities section.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लेबॊल लायबलटी सेकशन बापत.

en: Whether or not to include a label for the revenue section.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लेबॊल रेवनयू सेकशन बापत.

en: Whether or not to include a label for the trading accounts section.
ks: करॊन छाह कॊनि नॊ शॊमिल अख लेबल टरे

en: Whether or not to include a line indicating total assets.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावॊ कुल एसेट.

en: Whether or not to include a line indicating total equity.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावॊ कुल ईकविटी.

en: Whether or not to include a line indicating total expense.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावॊ कुल खरॊच.

en: Whether or not to include a line indicating total liabilities.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावॊ कुल लायबिलटी.

en: Whether or not to include a line indicating total revenue.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावॊ कुल रिवनयू.

en: Whether or not to include a line indicating total trading accounts balance.
ks: करॊन छाह कॊनि नॊ शॊमिल अख लायिन योस हावन छॊ कुल टरेडिनग एकावुनट बेलनॊस.

en: Whether or not to include lines indicating change in totals introduced by budget.
ks: करवाह कॊनॊ नॊ शॊमिल लायनॊ यिम हावन तबदिली कुलस मनज़ येमयुक तारुफ दॊनि आमुत आसॊ बजट ज़ॊरयि.

en: Whether tax is included by default in entries on Bills. This setting is inherited by new customers and vendors.
ks: कयाह टीकोस छाह शॊमिल सपदान बील एिनटरीयन पॊठ डीफालट ज़ॊरयी. यो सीटींग छॊ तरान नॊवीन कसटमरन तॊ वींडरन.

en: Whether tax is included by default in entries on Invoices. This setting is inherited by new customers and vendors.
ks: कयाह टीकोस छाह शॊमिल सपदान ईनवायीस एिनटरीयन पॊठ डीफालट ज़ॊरयी. यो सीटींग छॊ तरान नॊवीन कसटमरन तॊ वींडरन.

en: Whether to display the list of Bills Due at startup.
ks: कयाह बीलन हॊंज़ फीरीसतो करवाह डीसपेलि यीम डयू आसन सीटाट अपस पयॊठ.

en: Which check position to print
ks: कुस चके हॊंज़ जाय छॊ परींट करॆन

en: Whole Loan
ks: तमाम लोन

en: Width of notebook tabs
ks: नौट बुक टिबन हुंद खजर

en: Width of the logo in CSS format, e.g. 10% or 32px. Leave blank to display the logo at its natural width. The height of the logo will be scaled accordingly.
ks: खजर लोगो हुक CSS फारमेटस मनज़, मसलन. 10%या 32px. बुलेनक तरॊयिव लोगो डिसपिले करनॊ बापत पननॊस असली खजरस पयॊठ. लोगोहुक थज़र यियि सिकेल करनॊ अमि मुतॊबिक.

en: Width of this column
ks: येमि कालमुक खजर

en: Window geometry
ks: वींडू जमटरी

en: Windows
ks: वीनडू

en: Wire
ks: वायर

en: With GnuCash you can (but are not limited to):
ks: GnuCashस सॊत हेकिव तोहयॊ ( मगर छॊ नॊ हदस मनज़):

en: Withdraw
ks: नॊयीव

en: Withdrawal
ks: नॊबर कॊडीव

en: Withdrawals
ks: वोदडराल

en: Working…
ks: कॊम करान…

en: Writing file…
ks: फायोल लिखान…

en: Yearly
ks: वॊरी पतो वॊरी

en: Yearly Average
ks: वॊरयुक अवसत

en: Years
ks: वॊरी

en: Yellow
ks: यलू

en: Yes
ks: आ

en: Yes, _always
ks: आ, हमिश

en: Yes, reset the Tax Tables
ks: आ, टीकोस जदूल कॊरीव रीसीट

en: You are about to mark a reconciled split as unreconciled. Doing so might make future reconciliation difficult! Continue with this change?
ks: तोहयॊ छॊव तयार मारॊक करनस अख रिकनसायलॊड सुपलिट बतोर अख अनरिकनसायलॊड. यि करनॊ सॊत हेकन गॊछ़िथ यिनॊ वाजनॊ रिकनसायलेशन मुशकिल! जॊरी थाववाह यॊ तबदिली?

en: You are about to overwrite an existing split. Are you sure you want to do that?
ks: तुहयो छॊव अख मूजूद सुपलोट ऊवररायोट करनस तयार. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ तॊ करुन यछ़ान?

en: You are about to overwrite an existing transaction. Are you sure you want to do that?
ks: तुहयो छॊव अख मूजूद टरांज़ीकशन ऊवररायोट करनस तयार. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ तॊ करुन यछ़ान?

en: You attempted to save in
    %s
    or a subdirectory thereof. This is not allowed as %s reserves that directory for internal use.
    
    Please try again in a different directory.
ks: तोहयॊ कॊरवॊ कोशिश मोहफूज़ करनॊच मनज़
    %s
    या अख सबडारेकटरी पतॊ.अथ छु नॊ ईजाज़त कयाज़ॊ %s छु मखसूस करान सो डारेकटरी ईनटरनल ईसतेमाल बापत.
    
    पिलीज़ दोबार कॊरिव कोशिश अलग डारेकटरी मनज़.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken, MS Money or other programs that export QIF files or OFX files. In the File menu, click on the sub-menu Import and click on QIF or OFX file, respectively. Then, follow the instructions provided.
ks: तोहयॊ हेकिव आसॊनी सान ईमपोट कॊरिथ पनॊन मोजूद फायनानशल डाटा कुयिकॊन, MS मनी या बाकयव परुगरामव पयॊठ यिम एकॊसपोट करान छॊ QIF फायलॊ या OFX फायलॊ. कॊलिक कॊरिव फायिल मेनयूहस मनज़ सबमेनयू ईमपोटस पयॊठ तॊ कॊलिक कॊरिव QIF या OFX फायलॊ पयॊठ, यॊथय पॊठ. पतॊ पॊकिव फराहम हिदायतव मुतॊबिक.

en: You can only print checks from a bank account register or search results.
ks: तुहयो हयीकीव सोरोफ परींट कॊरीथ चकॊ अको बिंक एिकावुंट रजसटर पयॊठ या तलाश नतिजव पयॊठ.

en: You can pack multiple reports into a single window, providing all the financial information you want at a glance. To do so, use the Sample & Custom->"Custom Multicolumn Report" report.
ks: तुहयो हयीकीव पिक कॊरीथ वारयाह रीपूट एिकीस कुनीय वीनडू मंज़, अगर तुहयो तमाम फायनानशल जानकॊरी एकसीय नज़री मंज़ ज़रूरत छॊ. यॊ करनॊ बापत, कॊरीव ईसतिमाल सिमपो ल तॊ कसटम->" कसटम मलटी कालम रीपूट" रीपूट.

en: You can't transfer from a non-currency account. Try reversing the "from" and "to" accounts and making the "amount" negative.
ks: तोहयॊ हेकिव नॊ टरानसफर कॊरिथ अकॊ नान-करनसी एकावुनट. कोशिश कॊरिव ऊलटॊ करनॊच "पयॊठ" तॊ "कुन" एकावुनटव पयॊठ तॊ "रकम" मनफी बनॊयिथ.

en: You can't transfer from and to the same account!
ks: तुहयो हयोकोव नॊ अकॊय एिकावंटो पयॊठ या एिकसाय एिकावंटस कुन टरानसफर कॊरीथ!

en: You cannot delete this split.
ks: तुहयो हयीकोव नॊ यी सुपलोट डोलिट कॊरीथ.

en: You cannot remove the last entry from the tax table. Try deleting the tax table if you want to do that.
ks: तुहयो हयीकीव नॊ टोकीस जदूल मंज़ पतयोम एिंटरी हटॊवीथ. कूशीश कॊरीव टोकीस जदूल डीलिट करनॊच अगर तुहयो तॆ करुन यछ़ान छॊव.

en: You cannot save to that file.
ks: तुहयो हयीकोव नॊ मोहफूज़ कॊरीथ तथ फायलो कुन.

en: You cannot save to that filename.
    
    %s
ks: तुहयो हयीकोव नॊ मोहफूज़ कॊरीथ तथ फायोल नावस कुन .
    
    %s

en: You cannot void a transaction with reconciled or cleared splits.
ks: तुहयो हयीकोव नॊ वायीड कॊरीथ अख टरांज़ोकशन मसलहत करनॊ आमोत या कोलयर करनॊ आमतॊन सुपलोटन सॊत.

en: You did not enter a recipient account. A recipient account is required for an online transfer.
ks: तोहयॊ कोरवॊ नॊ एनटर अख रटन वॊल सुनद एकावुनट. अख रटन वॊल सुनद एकावुनट छु ज़रूरत अकि आनलायिन टरानसफर बापत.

en: You did not enter a recipient bank. A recipient bank is required for an online transfer.
ks: तोहयॊ कोरवॊ नॊ एनटर अख रटन वॊल सुनद बेनक. अख रटन वॊल सुनद बेनक छु ज़रूरत अकि आनलायिन टरानसफर बापत.

en: You did not enter a recipient name. A recipient name is required for an online transfer.
ks: तोहयॊ कोरवॊ नॊ एनटर अख रटन वॊल सुनद नाव. अख रटन वॊल सुनद नाव छु ज़रूरत अकि आनलायिन टरानसफर बापत.

en: You did not enter any transaction purpose. A purpose is required for an online transfer.
ks: तोहयॊ कोरवॊ नॊ दॊखिल कानह तॊ टरानज़ेकशन मकसद. अख मकसद छु ज़रूरत अकि आनलायिन टरानसफर बापत.

en: You do not have permission to access %s.
ks: तुहयो छु नॊ %s एिसीस करनुक ईजाज़त.

en: You don't have any stock accounts with balances!
ks: तुहयॊ छुनॊ कांह सोटाक एिकावुंट यथ बिलनसो आसन!

en: You have attempted to create a Scheduled Transaction which will never run. Do you really want to do this?
ks: तुहयो कॊरवी कूशीश अख मुकरर करनॆ आमुत टरांज़एिकशन बनावनुक युस नॊ ज़ांह तॊ चलो. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यो यछ़ान करुन?

en: You have changed the list of online transfer templates, but you cancelled the transfer dialog. Do you nevertheless want to store the changes?
ks: तुहयो छु तबदिल कुरमुत लीसटे आनलायीन टरानसफर टिमपलिटन हुंद, मगर तुहयो कुरवो कीनसल टरानसफर डायलाग. कयाह तुहयो छॊव कुनी तॊ तरिक तबदिलयो सेटूर यछ़ान थावनो?

en: You have made changes to this reconcile window. Are you sure you want to cancel?
ks: तुहयो कॊरवी तबदिलयो यथ मसलहत वीनडू. कयाह तुहयो छॊव पॊज़ पॊठ यछ़ान कीनसल करुन?

en: You have no valid "Post To" accounts. Please create an account of type "%s" before you continue to process this payment. Perhaps you want to create an Invoice or Bill first?
ks: तोहयॊ छु नॊ कानह लायक "कोन कॊरिव पोसटॊ" एकावुनट. पिलीज़ बनॊयिव अख एकावुनट टायिप "%s" ऊक अमि बरुनह ज़ॊ तोहयॊ कॊरिव यि परासेस पेमेनट. शायद छॊवाह तोहयॊ यछ़ान बनावॊन अख ईनवायिस या बिल गोडॊ?

en: You have not selected an owner
ks: तुहयो छुव नॊ अख मॊलीक च़ूरमुत

en: You have not selected any accounts
ks: तुहयो छुव नॊ कांह एिकावुंट च़ूरमुत

en: You have requested that the following warning dialogs not be presented. To re-enable any of these dialogs, select the check box next to the dialog, then click OK.
ks: तोहयॊ छु दरखासत कोरमुत ज़ॊ यि आगॊही गछ़ॊ नॊ पेश करनॊ यिन. यिमव डायलागव मनज़ कानह तॊ रिएनेबिल करनॊ बापत, च़ॊरिव चक बुकॊस युस डायलागस पतॊ छु, पतॊ कॊरिव किलिक Ok.

en: You have selected no accounts.
ks: तुहयो छॊव नॊ च़ॊरमोत कॊंह एिकावुंट

en: You may not create a new national currency.
ks: तुहयो मा हयीकोव नॊ शायद अख नॊव कूमी करनसी बनॊवीथ.

en: You must choose a Tax Account.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख टोकीस खातो च़ारुन.

en: You must choose a commodity.
ks: तुहयो छॊ ज़रूरी अख कामूडीटी च़ारीन.

en: You must choose a valid parent account.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख लायक पिरंट एिकावुंट च़ारुन.

en: You must choose an owner for this job.
ks: यथ जाबस बापत छु तुहयॊ ज़रूरी अख मॊलीक छ़ांडुन.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation", and "Type" for the commodity.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख नान-एिमपटी दॊखील करुन " पूरी नाव ", " अलामत / एिबरीविशन ", तॊ " टायोप " कामूडीटी बापत.

en: You must enter a valid 'to' amount.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख चलवुन ' कुन ' रकम दॊखील करुन

en: You must enter a valid account name for posting.
ks: तोहयॊ छु ज़रूर एनटर करुन अख लायक एकावुनट नाव पोसटिनग बापत.

en: You must enter a valid amount.
ks: तुहयो छॊव ज़रूरी दॊखील करुन अख सहि रकम.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
ks: तुहयो छॊ ज़रूरी दॊखील करॊन अख लायक ऊपनींग बिलीनोस या तरॊयीव यॊ खॊली.

en: You must enter a valid price.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख चलवुन किमत दॊखील करुन.

en: You must enter an amount to transfer.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख रकम करुन दॊखील टरानसफर बापत.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
ks: तुहयो छु ज़रूरी दॊखील करुन अख मूजूद कूमी करनसी या छु दॊखील करुन अख मुखतलोफ कोसोम.

en: You must provide a name for the new style sheet.
ks: तुहयो छु ज़रूर अख नाव फराहम करुन नॊवीस सेटायील शीटस बापत.

en: You must provide a name for this Billing Term.
ks: यथ बीलींग टीरमी बापत छु तुहयो ज़रूरी अख नाव फराहम करुन.

en: You must provide a name for this Tax Table.
ks: तुहयो गॊछ़ीव ज़रूरी योमो टोकीस जदूल बापत अख नाव फराहम करॆन.

en: You must provide a unique name for this Billing Term. Your choice "%s" is already in use.
ks: यथ बीलींग टीरमी बापत छु तुहयो ज़रूरी अख यूनिक नाव फराहम करुन. तुहॊंज़ च़ॊर "%s" छॊ गुडय ईसतिमालस मंज़.

en: You must provide a unique name for this Tax Table. Your choice "%s" is already in use.
ks: तुहयो गॊछ़ीव ज़रूरी योमो टोकीस जदूल बापत अख युनिक नाव फराहम करॆन.तुहॊंज़ चुयीस "%s" छॊ गुडय ईसतिमालस मंज़.

en: You must select a Currency.
ks: तोहयॊ छॊ ज़रूर च़ारॊन अख करनसी

en: You must select a Security.
ks: तोहयॊ छॊ ज़रूर च़ारॊन अख हिफाज़त

en: You must select a company for payment processing.
ks: पिमींट अमलो बापत च़ॊरीव ज़रूर अख कमपनी.

en: You must select a report configuration to delete.
ks: तोहयॊ छु ज़रूर च़ारुन अख रिपोट कनफिगरेशन डिलीट करनॊ बापत.

en: You must select a report configuration to load.
ks: तोहयॊ छु ज़रूर च़ारुन अख रिपोट कनफिगरेशन लोड करनॊ बापत.

en: You must select a transfer account from the account tree.
ks: तुहयो छु ज़रूरी च़ारुन अख टरानसफर एिकावुंट अको एिकावुंट टरी पयॊठ.

en: You must select a transfer account or choose the opening balances equity account.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख टरानसफर एिकावुंट च़ारुन या च़ॊरीव ऊपनींग बिलीनोस ईकवीटी एिकावुंट.

en: You must select an account type.
ks: तुहयो छु ज़रूरी अख एिकावुंट टायोप च़ारुन.

en: You must select an item from the list
ks: तुहयो छु ज़रूर च़ारुन अख आयटम लोसटी पयॊठ

en: You must select at least one account to estimate.
ks: एिसटोमिट बापत च़ॊरीव कम अज़ कम अख एिकावुंट.

en: You must specify an account to transfer from, or to, or both, for this transaction. Otherwise, it will not be recorded.
ks: तुहयो छु ज़रूर अख एिकावुंट मखसूस करुन यॊमो मंज़ या यॊमी पयॊठ टरांसफर कॊरीव,या दुछवय, यॊमी टरांज़ीकशन बापत. नतॊ यॊयी नॊ यो रीकाड करनॊ.

en: You need to enter some search text.
ks: तुहयॊ छॊ कॊंह तलाश मतन दॊखील करॊन.

en: You need to expand the transaction in order to modify its exchange rates.
ks: तुहयो छॊव ज़रूरत टरांज़ीकशन फिलावनुक अमोच एिकोसचिंड रिट तबदिल करनो बापत.

en: You need to select a split in order to modify its exchange rate.
ks: तुहयो छु ज़रूरत अख सुपलोट च़ारनुक अमोच एिकोसचिंड रिट तबदिल करनो बापत.

en: You need to supply Billing Information.
ks: तुहॊंज़ बीलींग जानकॊरी दयीन छॊ ज़रूरी.

en: You would be deleting a reconciled split! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ks: तुहयो एिसोव अख रीकनसायोल करनॊ आमोच़ सुपलोट डोलिट करान ! यो छु नॊ अख जान खयाल कयाज़ो को तमी सॊत सपदी तुहॊंज़ मसलहत करनॊ आमोच़ बिलनस बंद.

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits! This is not a good idea as it will cause your reconciled balance to be off.
ks: तुहयो एिसोव अख रीकनसायोल करनॊ आमोच़ सुपलोट वाजीन टरांज़ोकशन डोलिट करान ! यो छु नॊ अख जान खयाल कयाज़ो को तमी सॊत सपदी तुहॊंज़ मसलहत करनॊ आमोच़ बिलनस बंद.

en: Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minute, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically? | Your data file needs to be saved to your hard disk to save your changes. GnuCash has a feature to save the file automatically every %d minutes, just as if you had pressed the "Save" button each time.
    
    You can change the time interval or turn off this feature under Edit->Preferences->General->Auto-save time interval.
    
    Should your file be saved automatically?
ks[0]: तोहिनज़ॊ डाटा फायॊल छॊ ज़रूरत मोहफूज़ करॊन तोहिनज़ॊ हाड डिसकॊ मनज़ तोहॊनज़ॊ तबदीली मोहफूज़ करनॊ बापत.GnuCashस छु अख फीचर मोहफूज़ करनॊच फायिल परॊथ %d मिनट पतॊ, ज़न तॊ तोहयॊ परेस आसवॊ कोरमुत "मोहफूज़ कॊरिव"बोटुन परॊथ विज़ि.
    तोहयॊ हेकिव तबदील कॊरिथ टायिम ईनटरवल या यि फीचर बनद कॊरिथ एडिट कॊरिव ->तरजीहात->आमl->आटो-सेव टायिम ईनटरवलस तहतl.
    
    वाहिदः  कयाह तोहॊनज़ फायिल गछ़याह पॊन पानय मोहफूज़ गछ़ॊन?
ks[1]: तोहिनज़ॊ डाटा फायॊल छॊ ज़रूरत मोहफूज़ करॊन तोहिनज़ॊ हाड डिसकॊ मनज़ तोहॊनज़ॊ तबदीली मोहफूज़ करनॊ बापत.GnuCashस छु अख फीचर मोहफूज़ करनॊच फायिल परॊथ %d मिनट पतॊ, ज़न तॊ तोहयॊ परेस आसवॊ कोरमुत "मोहफूज़ कॊरिव"बोटुन परॊथ विज़ि.
    तोहयॊ हेकिव तबदील कॊरिथ टायिम ईनटरवल या यि फीचर बनद कॊरिथ एडिट कॊरिव ->तरजीहात -> आमl->आटो-सेव टायिम ईनटरवलस तहतl.
    
    जमाहः कयाह तोहॊनज़ फायिल गछ़याह पॊन पानय मोहफूज़ गछ़ॊन?

en: Your local bank account does not yet have the SEPA account information stored. We are sorry, but in this development version one additional step is necessary which has not yet been implemented directly in gnucash. Please execute the command line program "aqhbci-tool" for your account, as follows: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s
ks: तोहॊनदिस लोकल बेनक एकावनटस छॊ नॊ वॊन SEPA एकावुनट जानकॊरी सिटोर कॊरिथ. असि दियिव मॊफी, मगर यथ डेवलपमेनट वॊरजनस मनज़ छु ज़रूरत अख ईज़ॊफी सिटेप योस नॊ वॊन लागू करनॊ आमुत छु सयेदि सयोद GnuCashस मनज़.पिलीज़ चलॊयिव कमानड लायिन परोगराम "aqhbci-tool" पननॊस एकावनटस बापत, यॊथ कॊन: aqhbci-tool4 getaccsepa -b %s -a %s

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
ks: तुहॊंज़ च़ॊरमोच़ कामूडीटी तॊ रीपूटोच करनसी छॊ हॊशीय. अथ छु नॊ कांह मतलब निरान यॊली हॊशन कामूडीटयन बापत परायीस हावीन पॊवान छॊ.

en: [datafile]
ks: [डाटाफायिल]

en: _Account
ks: एिकावुंट

en: _Account code
ks: एिकावुंट कौड

en: _Accumulate splits on post
ks: सुपलीट कॊरहूख पूसटस पयॊठ जमाह

en: _Action
ks: एिकशन

en: _Actions
ks: एिकशन

en: _Address
ks: पताह

en: _Asset
ks: जायदाद

en: _Assets & Liabilities
ks: एिसीट तॊ लायबीलटीयो

en: _Auto-Split Ledger
ks: आटू सुपलोट लिजर

en: _Auto-create new transactions
ks: नॊव टरांज़ीकशन कॊरीव आटू करोयिट

en: _Auto-raise lists
ks: आटू रिज़ लीसटे

en: _Auto-split ledger
ks: आटु सुपलीट लिजर

en: _Automatic decimal point
ks: आटूमिटोक डीसीमोल पूयींट

en: _Basic Ledger
ks: बुनयॊदि लिजर

en: _Basic ledger
ks: बिसोक लिजर

en: _Billing Terms Editor
ks: बीलींग टोरीम एिडटर

en: _Blank
ks: खॊली

en: _Blank Transaction
ks: खॊली टरांज़ोकशन

en: _Business
ks: कारबार

en: _Cancel
ks: किनसल

en: _Check & Repair
ks: जांच तॊ रीपयर कॊरीव

en: _Cleared
ks: कीलयर करनी आमोत

en: _Close
ks: बंद

en: _Close log window when finished
ks: लाग वींडू कॊरीव बंद यॊली खतम सपदो

en: _Company Report
ks: कमपनी रीपूट

en: _Contents
ks: कनटींट

en: _Copy
ks: कापी कॊरीव

en: _Copy Split
ks: _कापी कॊरिव सुपलिट

en: _Copy Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव कापी

en: _Custom
ks: कसटम

en: _Customer
ks: गराख

en: _Date
ks: तॊरिख

en: _Default
ks: डोफालट

en: _Delete
ks: डीलिट

en: _Delete Budget
ks: बजट कॊरीव डोलिट

en: _Delete Split
ks: सुपलोट कॊरीव डोलिट

en: _Delete Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव डोलिट

en: _Description
ks: वज़ाहत

en: _Discard Changes
ks: तबदिलयो कॊरीव खतम

en: _Discard Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव रद

en: _Display symbol
ks: _डिसपिले सेमबुल

en: _Don't Record
ks: रीकाड मॊ कॊरीव

en: _Double Line
ks: दुगनो लायोन

en: _Duplicate Invoice
ks: डुपलीकिट ईनवायीस

en: _Earliest
ks: सारवोय खुतो बरुंह

en: _Earliest possible date
ks: सारवीय खूतो बरुंहीम मुमकोन तॊरिख

en: _Edit
ks: एडीट

en: _Edit Account
ks: एकावुंट कॊरीव एडोट

en: _Edit Invoice
ks: एिडटर ईनवायीस

en: _Edit list of encodings
ks: एिनकूडींग हुंद लीसटे कॊरीव एिडीट

en: _Employee
ks: मूलिज़ीम

en: _Enter
ks: दॊखील कॊरीव

en: _Enter Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव दॊखील

en: _Expense
ks: खरॆच

en: _Export
ks: एिकोसपूट

en: _Fetch Rate
ks: रिट कॊरीव फीच

en: _File
ks: फायोल

en: _Finish
ks: खतम कॊरीव

en: _Frozen
ks: लुगमुत

en: _Get Online Quotes
ks: आनलायोन कूट कॊरीव हॊसील

en: _Help
ks: मदद

en: _Import
ks: ईमपूट

en: _Import my QIF files
ks: मयॊनी QIF फायलो कॊरीव ईमपूट

en: _Income
ks: ईनकम

en: _Income & Expense
ks: ईनकम तॊ खरोच

en: _Income & expense
ks: ईनकम तॊ खरच

en: _Last retrieval date
ks: पोतयोम रिटरिवल तॊरिख

en: _Latest
ks: ताज़ो तरिन

en: _Left
ks: खुफुर

en: _Liability/Equity
ks: लायिबीलटी/ ईकवोटी

en: _Load another file
ks: बयाख फायोल कॊरीव लूड

en: _Loan Repayment Calculator
ks: लून रीपिमोंट कलकूलिटर

en: _Memo
ks: मीमू

en: _Mortgage & Loan Repayment…
ks: माटगिज तॊ लून रीपिमींट…

en: _Move to
ks: कुन पॊकोव

en: _Name
ks: नाव

en: _Narrow this column
ks: यॊ कालम कॊरहून तंग

en: _New
ks: नौव

en: _New Lot
ks: नॊव लाट

en: _New Window
ks: नॊव वीनडू

en: _No, not this time
ks: ना, यथ वखतस पयॊठ नॊ

en: _None
ks: कांह नॊ

en: _Not cleared
ks: छु नॊ कीलयर.

en: _Notes
ks: नौट

en: _Notify before transactions are created
ks: टरांज़ीकशन बनावनी बरुंह कॊरीव नूटीफाय

en: _Notify when due
ks: डयू वॊज़ कॊरीव नूटीफाय

en: _Number
ks: नमबर

en: _Online Actions
ks: आनलायोन कामो

en: _Online Banking Setup…
ks: आनलायोन बिंकींग सीटअप…

en: _Only display leaf account names
ks: सेरीफ कॊरीव डोसपेली लिफ एिकावुंट नाव

en: _Open Account
ks: एकावुंट खूलीव

en: _Open in new window
ks: नॊवी वींडू मंज़ कॊरीव ऊपीन

en: _Open the new user tutorial
ks: नौव यूज़र टयूटूरयल खूलोव

en: _Parent Account
ks: पिरींट एिकावुंट

en: _Password
ks: पासवॊड

en: _Paste
ks: मॊडीव

en: _Paste Split
ks: _पेसटॊ कॊरिव सुपलिट

en: _Paste Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव पिसटे

en: _Pay Invoice
ks: पि ईनवायीस

en: _Post Invoice
ks: ईनवायीस कॊरीव पूसट

en: _Postpone
ks: पूसटपून

en: _Price
ks: किमत

en: _Print Report…
ks: रीपूट कॊरीव परींट…

en: _Print checks
ks: परींट कॊरीव चकॊ

en: _Quantity
ks: मीकदार

en: _Quit
ks: बंद कॊरीव

en: _Rebalance
ks: रीबिलनोस

en: _Recalculate
ks: रीकलकुलिट

en: _Reconcile
ks: मसलहत

en: _Reconcile Information…
ks: मसलहत ईनफारमिशन…

en: _Reconcile Selection
ks: _रिकनसायिल कॊरिव च़ॊर

en: _Reconciled
ks: मुसलहत करनो आमुत

en: _Record
ks: रीकाड

en: _Record Changes
ks: तबदिलयो कॊरीव रीकाड

en: _Refresh
ks: रीफरीश

en: _Remove Splits
ks: सुपलोट हटॊयीव

en: _Renumber
ks: दुबार दॊयीव नमबर

en: _Renumber Subaccounts…
ks: सबएिकावुंट कॊरीव रीनमबर…

en: _Replay GnuCash .log file…
ks: रीपेली कॊरीव GNUCASH.लाग फायोल…

en: _Report Options
ks: रीपूट ऊपशन

en: _Reports
ks: रीपूट

en: _Resume
ks: रीज़यूम कॊरीव

en: _Review created transactions
ks: बनावनॊ आमीत टरांज़ीकशन कॊरीव रीविव

en: _Right
ks: दुछुन

en: _Rotation
ks: रूटिशन

en: _Run when data file opened
ks: चलॊयीव यॊली डाटा फायोल यलॊ आसी

en: _Save
ks: मोहफूज़ कॊरीव

en: _Save Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव मोहफूज़

en: _Save window size and position
ks: वीनडू सायोज़ तॊ जाय कॊरीव मोहफूज़

en: _Scheduled
ks: शडूल करनॊ आमुत

en: _Scheduled Transaction Editor
ks: शडूल करनॊ आमोत टरांज़ीकशन एिडटर

en: _Scheduled Transactions
ks: शडूल करनॊ आमोत टरांज़ीकशन

en: _Scrub
ks: सोकरब

en: _Security
ks: हॊफाज़त

en: _Security Editor
ks: हॊफाज़त एिडटर

en: _Select All
ks: तमाम च़ॊरीव

en: _Select Subaccounts
ks: सबएिकावुंट च़ॊरीव

en: _Select or add a GnuCash account:
ks: च़ॊरीव या जमाह कॊरीव अख GNUCASH एिकावुंटः

en: _Select the currency to use for all imported transactions:
ks: करनसी च़ॊरीव युस ईसतिमाल सपदो तमाम ईमपूटीड टरांज़ीकशनन बापतः

en: _Select transfer account
ks: टरानसफर एिकावुंट च़ॊरीव

en: _Shares
ks: शीयर

en: _Show children accounts
ks: बचॊ एिकावुंट हॊयीव

en: _Show documentation
ks: डाकीमीनटिशन हॊयीव

en: _Show tips at startup
ks: सीटाट अपस पयॊठ हॊयीव टोप.

en: _Split this column
ks: यॊ कालम कॊरीव सुपलोट

en: _Standard
ks: मयार

en: _Standard Order
ks: मयॊरी आडर

en: _Start
ks: _शरो कॊरिव

en: _Start Import
ks: _शरो कॊरिव ईमपोट

en: _Tax included
ks: टीकोस छु शॊमील

en: _Taxes
ks: टिकोस

en: _Tips Of The Day
ks: दुहोच टोप

en: _Today
ks: अज़

en: _Toolbar
ks: टूलबार

en: _Tools
ks: टूल

en: _Transaction
ks: टरानज़एिकशन

en: _Transaction Number
ks: _टरानज़ेकशन नमबर

en: _Type
ks: कोसीम

en: _Unload selected file
ks: च़ारनी आमोच़ फायोल कॊरीव अनलूड

en: _Unpost Invoice
ks: ईनवायीस कॊरीव अनपूसट

en: _Unreconcile
ks: अनरीकनसायोल

en: _Unreconcile Selection
ks: _अनरिकनसायिल कॊरिव च़ॊर

en: _Unreconciled
ks: गॊर मुसलहत करनो आमुत

en: _Unselect All
ks: तमाम कॊरीव अनसोलीकटो

en: _Unvoid Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव अनवायीड

en: _Use equity 'Opening Balances' account
ks: ईसतिमाल कॊरीव ईकवोटो ऊपनींग बिलीनसो एिकावुंट

en: _Username
ks: यूज़र नाव

en: _Value
ks: विलीव

en: _Vendor
ks: वींडर

en: _Verbose debug messages
ks: विरबूज़ डोबग शिछो

en: _View
ks: वीव

en: _Void Transaction
ks: टरांज़ोकशन कॊरीव वायीड

en: _Voided
ks: वायडीड

en: _Widen this column
ks: यॊ कालम खुलरॊयहुन

en: _Windows
ks: वीनडू

en: _Yes, this time
ks: आ, यॊमो वखतो

en: all criteria are met
ks: तमाम करायटिरया छॊ पुरो सपदान

en: and subaccounts
ks: तॊ सबएिकावुंट

en: any criteria are met
ks: कांह करायटिरया छॊ पुरो सपदान

en: application
ks: एिपलीकिशन

en: at Bank
ks: बिंकस पयॊठ

en: characters
ks: करॊकटर

en: column: Date
ks: कालमः डेट

en: column: Tax Rate
ks: कालमः टेकॊस रेट

en: column: Units
ks: कालमः युनिट

en: contains
ks: छु शॊमिल

en: customers
ks: कसटमर

en: day(s)
ks: दोह

en: days
ks: दुह

en: does not equal
ks: छु नॊ बराबर

en: does not match regex
ks: छु नॊ रलावान regex

en: equal to
ks: अस बराबर

en: equals
ks: छु बराबर

en: existing account
ks: मूजूद एिकावुंट

en: false
ks: गलत

en: finish placeholder
ks: पॊलेसहोलडर कॊरिव खतम

en: for Budget ~a
ks: बजट ~a बापत

en: for Budget ~a Period ~d
ks: बजट ~a पिरड ~d बापत

en: for Budget ~a Periods ~d - ~d
ks: बजट ~a पिरडन ~d - ~d बापत

en: for Period
ks: पिरडो बापत

en: greater than
ks: खुतॊ बुड

en: greater than or equal to
ks: खुतो बुड या बराबर

en: has credits
ks: अस छॊ करीडीट

en: has credits or debits
ks: अस छॊ करीडोट या डीबोट

en: has debits
ks: अस छॊ डीबोट

en: is
ks: छु

en: is after
ks: पतो छु

en: is before
ks: छु बरुंह

en: is before or on
ks: छु बरुंह या पयॊठ

en: is greater than
ks: खुतो छु बुड

en: is greater than or equal to
ks: खूतो छु बुड या बराबर

en: is less than
ks: खूतो छु कम

en: is less than or equal to
ks: खूतो छु कम या बराबर

en: is not
ks: छु नॊ

en: is not on
ks: पयॊठ छु नॊ

en: is on
ks: छु पयॊठ

en: is on or after
ks: छु पयॊठ या पतो

en: last %s
ks: पतयोम %s

en: last of month
ks: रॊतुक पतयोम

en: less than
ks: खूतो कम

en: less than or equal to
ks: खूतो कम याबराबर

en: matches all accounts
ks: तमाम एिकावुंट रलॊयीव

en: matches any account
ks: कांह एिकावुंट रलॊयीव

en: matches no accounts
ks: कांह तॊ एिकावुंट मॆ रलॊयीव

en: matches regex
ks: छु रलावान regex

en: minutes
ks: मीनट

en: month(s)
ks: रॊथ

en: never
ks: जांह नॊ

en: not equal to
ks: छु नॊ बराबर

en: now
ks: वॊन

en: occurrences
ks: सपदुन

en: remaining
ks: बाकोय

en: row: Address
ks: रोः पताह

en: row: Company Name
ks: रोः कमपनी नाव

en: row: Contact
ks: रोः रॊबतॊ

en: row: Invoice Number
ks: रोः ईनवायिस नमबर

en: same week & day
ks: कुनुय हफतॊ तो दुह

en: seconds
ks: सेकनड

en: table-border-collapse
ks: जदूल-बाडर-कोलेपॊस

en: table-cell-border-color
ks: जदूल-सेल-बाडर-रनग

en: table-header-border-color
ks: जदूल-हेडर-बाडर-रनग

en: true
ks: सही

en: unknown
ks: गॊर मालूम

en: user
ks: यूज़र

en: vendors
ks: वेनडर

en: via Escrow account?
ks: एिसकरू एिकावुंट ज़ॊरयो?

en: week(s)
ks: हफतॊ

en: year(s)
ks: वॊरी

en: zero
ks: ज़िरू

en: ~a and selected subaccounts
ks: ~a तॊ च़ारनी आमोत सबएिकावुंट

en: ~a and subaccounts
ks: ~a तॊ सबएिकावुंट
